PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Ψυχασθενεια - η αρχη

the_downward_spiral
01-06-2010, 23:03
χεχε καταρχας ο τιτλος θυμιζει το πρωτο μερος μιας κινηματογραφικης τριλογιας. τεσπα. Εκανα μια ενδοσκοπηση σημερα και καταλαβα οτι απο μικρος εγω ημουν αρκετα διαφορετικος απο τα αλλα παιδια ως προς την κοινωνικοτητα. Δεν ηθελα ποτε να βγαινω εξω κ ντρεπομουν φοβομουν τους ανθρωπους, ημουν αντιδραστικο παιδι κ αρκετα κομπλεξικο. Αν κ ημουν αρκετα καλος μαθητης κ ειχα κ ορισμενες διακρισεις ποτε δν ενδιαφερομουν ουτε καν για το διαβασμα γτ απλα ταξιδευε η φαντασια μου( εν "γνωσει" μου, δλδ δν μαρεζε πχ π με λεγαν χοντρουλη κ καθομουν στο σπιτι κ φανταζομουν οτι ειχα μια αλλη ζωη. Χρησιμοποιουσα την φαντασια μου σαν το αλκολ, ως ενα τροπο αντιμετωπισης της ζωης). Στα 16 ειχα κλειστει στο σπιτι μου για ενα χρονο για απλα γελοιο λογο κ αππεριπτα τους φιλους μου και τις γκομενες σε σημειο π νομιζαν ολοι οτι ειμαι γκευ(λολ...) μετα απο κανα 2 μηνο επαθα το ψυχωτικο επεισοδιο. Εγω πιστευω πως ο λογος για τον οποιο επαθα ψυχωση ειναι οτι απο μικρος ημουν αντικοινωνικος κ κλειστος στον εαυτο μου. ΠΑΑΡΑ πολυ κλειστος...

Εσεις τι θα λεγατε για τον εαυτο σας?

Υ.Γ εβγαινα κατα τα 14-15 πολυ. αλλα ουτε στη θαλασσα εμπαινα επειδη ειχα κοιλια κ φορουσα συνεχεια μακρυμανικο(δλδ πολλα κομπλεξ)αλλα αισθανομουν λυπημενος κ εκτος απο 4-5 ατομα δν εκανα παρεα με αλλους συμπεριλαμβανομενων των κοριτσιων γτ ντρεπομουν..ημουν αρκετα ντροπαλος.
Προσωπικη υγιεινη= Οχι και η καλυτερη. Ενω εκανα καθε μερια μπανιο λογω ιδρωτα δν εδινα πολυ σημασια στη στοματικη μου υγιεινη .

the_downward_spiral
01-06-2010, 23:04
και παντα κρεμομουν απτους αλλους. Δεν εβαζα πιο πανω απολα τον εαυτο μου.

missing_mile
02-06-2010, 00:20
Ίδια συμπεριφορά είχα κι εγώ ως παιδάκι, αλλά αυτό οφείλονταν μάλλον στη κακοποίηση που δεχόμουν στο σπίτι. Αντικοινωνικό, ντροπαλό, δεν πλησίαζα τα άλλα παιδιά. Χαμένη στον κόσμο της φαντασίας μου. Από τα 15 ως τα 20 άρχισα να βγαίνω συνέχεια, να ταξιδεύω και να γνωρίζω κόσμο, όμως ακόμα πιστεύω πως κάτι δεν πάει καλά μαζί μου... Σαν να έχω πολλαπλές προσωπικότητες. Δεν είμαι ο Dr Jekyll και ο MR Hyde, αλλά βγάζω (έβγαζα μάλλον γιατί τώρα κλείστηκα στο σπίτι) διαφορετική προσωπικότητα ανάλογα με το άτομο που είμαι μαζί. Μπορούσα να γίνω ντροπαλή, κοινωνική, sexy, συντηρητική, αδύναμη, δυναμική και όλα αυτά να τα πιστεύω και να τη υποστηρίζω τη κάθε φορά... Δεν νομίζω ότι είναι φυσιολογικό αυτό που μου συμβαίνει, δεν ξέρω αν ξέρω ποια είμαι πραγματικά.

the_downward_spiral
02-06-2010, 00:36
λιγοι ανθρωποι βγαζουν τον πραγματικο τους χαρακτηρα σε ολα τα ατομα με τα οποια συναναστρεφονται... Αλλοι κανουν τον \"καλο\" αλλοι τον \"γνωστικο\" αναλογως με την περισταση..Αν τωρα νομιζεις οτι δν μπορεις να ελεγξεις αυτη την προσωπικοτητα π σου βγαινει καθε φορα κ σε ελεγχει αυτη δν ξερω.. Παντως ουτε κ εγω ειαμι ο εαυτος μου αυτη τη περιοδο...Κσανααδυνατιζω ψευτοοδηγω...διαβαζω... Θα λεγα οτι για να βρω τον παλιο μου εαυτο πρπ να τα ΒΡΩ με τον εαυτο μου. Οποτε καλυτερα να κανεις κ εσυ το ιδιο. Ειναι χρονοβορα διαδικασια.... Εγω τωρα το παιζω θυμα γτ ετσι αισθανομαι με τον εαυτο μου.. Εσενα τι σε κανει να αλλαζεις προσωπικοτητες?

missing_mile
02-06-2010, 00:42
Originally posted by the_downward_spiral
λιγοι ανθρωποι βγαζουν τον πραγματικο τους χαρακτηρα σε ολα τα ατομα με τα οποια συναναστρεφονται... Αλλοι κανουν τον \"καλο\" αλλοι τον \"γνωστικο\" αναλογως με την περισταση..Αν τωρα νομιζεις οτι δν μπορεις να ελεγξεις αυτη την προσωπικοτητα π σου βγαινει καθε φορα κ σε ελεγχει αυτη δν ξερω.. Παντως ουτε κ εγω ειαμι ο εαυτος μου αυτη τη περιοδο...Κσανααδυνατιζω ψευτοοδηγω...διαβαζω... Θα λεγα οτι για να βρω τον παλιο μου εαυτο πρπ να τα ΒΡΩ με τον εαυτο μου. Οποτε καλυτερα να κανεις κ εσυ το ιδιο. Ειναι χρονοβορα διαδικασια....
Ναι, το θέμα είναι όμως ότι εγώ έτσι ένιωθα τη κάθε φορά, δεν προσποιούμουν, κι για αυτό αναρωτιέμαι αν είναι φυσιολογικό κάποιος να νιώθει τόσο αντιφατικά πράγματα...
Το καλύτερο είναι να τα βρούμε με τον εαυτό μας. Νομίζω ότι το διάβασμα είναι μια πολύ καλή θεραπεία, καλά κάνεις, κι εγώ διαβάζω ή κάνω πράγματα για να αποσπάται το μυαλό από τις κακές σκέψεις ενώ παλιά δεν μπορούσα να το κάνω αυτό. Βοηθάει πολύ, αν και νομίζω πως είναι λύση προσωρινή.

Oneiroplasmenos
02-06-2010, 01:09
χεχε καταρχας ο τιτλος θυμιζει το πρωτο μερος μιας κινηματογραφικης τριλογιας. τεσπα. Εκανα μια ενδοσκοπηση σημερα και καταλαβα οτι απο μικρος εγω ημουν αρκετα διαφορετικος απο τα αλλα παιδια ως προς την κοινωνικοτητα. Δεν ηθελα ποτε να βγαινω εξω κ ντρεπομουν φοβομουν τους ανθρωπους, ημουν αντιδραστικο παιδι κ αρκετα κομπλεξικο. Αν κ ημουν αρκετα καλος μαθητης κ ειχα κ ορισμενες διακρισεις ποτε δν ενδιαφερομουν ουτε καν για το διαβασμα γτ απλα ταξιδευε η φαντασια μου( εν \"γνωσει\" μου, δλδ δν μαρεζε πχ π με λεγαν χοντρουλη κ καθομουν στο σπιτι κ φανταζομουν οτι ειχα μια αλλη ζωη. Χρησιμοποιουσα την φαντασια μου σαν το αλκολ, ως ενα τροπο αντιμετωπισης της ζωης). Στα 16 ειχα κλειστει στο σπιτι μου για ενα χρονο για απλα γελοιο λογο κ αππεριπτα τους φιλους μου και τις γκομενες σε σημειο π νομιζαν ολοι οτι ειμαι γκευ(λολ...) μετα απο κανα 2 μηνο επαθα το ψυχωτικο επεισοδιο. Εγω πιστευω πως ο λογος για τον οποιο επαθα ψυχωση ειναι οτι απο μικρος ημουν αντικοινωνικος κ κλειστος στον εαυτο μου. ΠΑΑΡΑ πολυ κλειστος...

Εσεις τι θα λεγατε για τον εαυτο σας?

Υ.Γ εβγαινα κατα τα 14-15 πολυ. αλλα ουτε στη θαλασσα εμπαινα επειδη ειχα κοιλια κ φορουσα συνεχεια μακρυμανικο(δλδ πολλα κομπλεξ)αλλα αισθανομουν λυπημενος κ εκτος απο 4-5 ατομα δν εκανα παρεα με αλλους συμπεριλαμβανομενων των κοριτσιων γτ ντρεπομουν..ημουν αρκετα ντροπαλος.
Προσωπικη υγιεινη= Οχι και η καλυτερη. Ενω εκανα καθε μερια μπανιο λογω ιδρωτα δν εδινα πολυ σημασια στη στοματικη μου υγιεινη .

Τις φάσεις που κάνουμε τον απολογισμό της έως τώρα πορείας μας είναι πιο πιθανό να ανακαλύψουμε περισσότερα στραβά παρά καλά (αυτό βέβαια με βάση την προσωπικότητα του ατόμου). Θα έλεγα το καλύτερο αντίδοτο είναι να παίρνουμε πρωτοβουλίες για να μην διογκώνονται τα απωθημένα μας. Βγες έξω, ακόμα και αν δεν έχεις παρέα, άρχισε το τρέξιμο-περπάτημα-τζόκινγκ και αν μπορείς ασχολήσου και με τον αθλητισμό! Θα δεις κάποια βελτίωση θαρρώ!

the_downward_spiral
02-06-2010, 01:16
Ναι ετσι ειναι Ονειροπλασμενε...

Oneiroplasmenos
02-06-2010, 01:19
Δεν ξέρω αν είναι έτσι, εσύ ξέρεις καλύτερα τι θα σε βοηθούσε, πάντως εμένα με ζωντανεύει η γυμναστική και το συνιστώ.

Τώρα πόσων χρονών είσαι αν επιτρέπεται?

the_downward_spiral
02-06-2010, 01:31
ειμαι 20 χρονων

vanessoula21
02-06-2010, 01:42
Δεν υπάρχει ούτε ψυχασθένεια ούτε τίποτα.
Είσαι μια χαρά,απόλυτα φυσιολογικός όπως κ όλοι οι υπόλοιποι...
όσον αφορά τα ψυχολογικά αυτό είναι άλλο θέμα αλλά δεν μας κάνει να είμαστε διαφορετικοί,απλά το νομίζουμε.
Όλα είναι στο μυαλό μας και καλό είναι κάποια στιγμή να το πάρουμε απόφαση και να μην το φορτώνουμε με τέτοιου είδους σκέψεις γιατί χειρότερα τα κάνουμε...δλδ τα μεγαλοποιούμε τα πράγματα ενώ η διάσταση τους είναι μηδενική.
Κ εγώ ως παιδάκι ντρεπόμουν κτλ κτλ, μεγαλώνοντας άρχισα να προσέχω περισσότερο τις παρέες μου με αποτέλεσμα να κάνω λίγες φίλες. Όμως δεν το μετανιώνω, το θέμα είναι απο δω και στο εξής τι θα κάνω...και δυστυχώς είναι άσχημο να περνάνε τα χρόνια και εμείς να είμαστε κλεισμένοι στο εαυτό μας και να μη μπορούμε να απολαμβάνουμε την κάθε της στιγμή.
Εμπρός λοιπόν..... αλλάζουμε μυαλά;)

BrokeN_DoLL
22-06-2010, 01:04
εγω θυμαμαι απο μικρη απλα ηθελα να προκαλω. δεν ξερω αν ημουν ο εαυτος μ η οχι. προκαλουσα. κομπλεξικο ημουνα ναι, πολυ οξυθιμο επισης, και αυτο με την φαντασια ειναι τρομερο!!!!πολυ φαντασια πολυ ταξιδι!στις εκθεσεις ημουνα 1η τις διαβαζανε στην ταξη!!!!!!!!!!!!!πολυ καλη στην φαντασια κ στην συνεχη σκεψη!καποια κοπελα ειπε πως αρχισε να βγαινει συχνα ξαφνικα αλλα κ παλι πιστευε πως ακομα κατι δν παει καλα μ εκεινη. εγω απο τα 12 ηθελα να βγαινω, ηθελα να κανω διαφορα. (ισως να δοκιμασω ναρκωτικα, να γραφω πως μισω τους παντες στο ημερολογιο μου, να μπλεξω σε καυγαδες, να χτυπισω καποιον, να πιω μεχρι να πεσω σε κομμα) ακομα κ τωρα στα 24 λιγα αλλαξαν. απλα μεταχειριζομαι τους ανθρωπους σεξουαλικα. δν εχω αισθηματα ουτε νιωθω τυψεις κ ενοχες, λεω ψεματα στους συντροφους μου, μαρεσει να πηγαινω κ με γυναικες κ μαρεσει να κανω τριο. μαρεσει να προκαλω κ να το δειχνω με την διαφορα οτι τωρα το κανω πιο προσεκτικα

Adzik
22-06-2010, 16:55
Originally posted by missing_mile
Ίδια συμπεριφορά είχα κι εγώ ως παιδάκι, αλλά αυτό οφείλονταν μάλλον στη κακοποίηση που δεχόμουν στο σπίτι. Αντικοινωνικό, ντροπαλό, δεν πλησίαζα τα άλλα παιδιά. Χαμένη στον κόσμο της φαντασίας μου. Από τα 15 ως τα 20 άρχισα να βγαίνω συνέχεια, να ταξιδεύω και να γνωρίζω κόσμο, όμως ακόμα πιστεύω πως κάτι δεν πάει καλά μαζί μου... Σαν να έχω πολλαπλές προσωπικότητες. Δεν είμαι ο Dr Jekyll και ο MR Hyde, αλλά βγάζω (έβγαζα μάλλον γιατί τώρα κλείστηκα στο σπίτι) διαφορετική προσωπικότητα ανάλογα με το άτομο που είμαι μαζί. Μπορούσα να γίνω ντροπαλή, κοινωνική, sexy, συντηρητική, αδύναμη, δυναμική και όλα αυτά να τα πιστεύω και να τη υποστηρίζω τη κάθε φορά... Δεν νομίζω ότι είναι φυσιολογικό αυτό που μου συμβαίνει, δεν ξέρω αν ξέρω ποια είμαι πραγματικά.

σε ολη μασ την ζωη μαθαινουμε το ποιοι ημαστε... νομιζω το σημαντικο ειναι πανω απ ολα να νιωθουμε καλα με εμασ..να μασ συμπαθουμε οπωσ ημαστε... να θετουμε στον εαυτο μασ την ερωτηση..αν δεν ημουν εγω ..εγω θα με συμαπθουσα?θα με εκανα παρεα?

ημαστε πολλα πραγματα ... δεν ημαστε μονο ενα.. οι καταστασεισ βγαζουν απο μεσα μασ.. διαφωρετικα χαρακτηριστικα..ειναι οπωσ πχ..ενω μπορεισ να εισαι ηρεμοσ.. και οχι πολυ δυναμικοσ..αν γινει πχ σεισμοσ..δηλαδη μια ακραια κατασταση..ξαφνικα να ανακαληψεισ πωσ οταν εισαι σε εγρηγορση εισαι ενασ αλλοσ ανθρωποσ..

ετσι ειναι και με τουσ ανθρωπουσ... επηρεαζομαστε απο τισ παρεεσ και τισ κοινωνικεσ ομαδεσ... το θεμα ειναι ομωσ να υπαρχουν καποια στοιχια που να υπαρχουν παντα... πχ τρυφεροτητα.. η ηρεμια..η χιουμορ.. η υπομονη...κλπ

και κατι αλλο...οσο ζουμε..αλλαζουμε.. σε καποια πραγματα.. πχ ειτε χανουμε ειτε κερδιζουμε υπομονη κλπ...

Adzik
22-06-2010, 17:05
ειμαι 20 χρονων

κοιτα την ζωη σου οπωσ ειναι..σκεψου πωσ θα ηθελεσ να ειναι και φτιαξτην σιγααα σιγα...χρονο εχεισ μπολικο..

σου αξιζει να ζεισ ελευθεροσ και ευτυχισμενοσ...

γραψε πχ σε ενα χαρτι

θελω να γινω- προσιτοσ (η απαντιση ειναι να εισαι ευχαριστος, ομιλιτικοσ οσο πρεπει,ευγενικος)

ευχαριστοσ..=(γινε ενδιαφερον.. σιγουρα εχεισ καποια ενδιαφεροντα... ολα αυτα κανουν εναν ανθρωπο ευχαριστο στο να τον κανουμε παρεα)

ελκυστικοσ..= αδυνατισε λιγο...κακα τα ψεμματα παντα παιζει ρολο.. να εισια παντα καθαροσ...παιζει τεραστιο ρολο αυτο.. εγω κανω 2 φωρεσ μπανιο την μερα.. καλο κανει δεν ειναι κακο.. χαλαρωνεισ κι ολασ...

τα αποσμητικα ειναι καλη λυση για τον ιδρωτα..αν και να ξερεισ οσο πιο λεπτοσ θα εισαι τοσο λιγοτερο ιδρωνεισ συνηθωσ..

κολυμπα πολυ...ευκαιρια ειναι... και γραψτουσ ολουσ.. κανεισ δεν θα σου πει τιποτα στην παραλια..ισα ισα..
και αν σου πει πεσ του \'\'ρε μεγαλε τι μιλασ? κανω διαιτα..και προσπαθεια..παρατα μασ...\'\'

να εισαι πιο χαμογελαστοσ και να μην καμπουριαζεισ...δεν μπορεισ να φανταστεισ ποσο ελκουν τουσ αλλουσ αυτοι οι ανθρωποι..

καταλαβεσ τι εννοω... βαλε ερωτησεισ στον εαυτο σου..και βρεσ τισ απαντησεισ .. κανε μικρεσ αλλαγεσ και οολα θα αλλαξουν..εγγυηση..

:):)):)

αντε καλη δυναμη...

Adzik
22-06-2010, 17:07
Originally posted by me_vs_myself
εγω θυμαμαι απο μικρη απλα ηθελα να προκαλω. δεν ξερω αν ημουν ο εαυτος μ η οχι. προκαλουσα. κομπλεξικο ημουνα ναι, πολυ οξυθιμο επισης, και αυτο με την φαντασια ειναι τρομερο!!!!πολυ φαντασια πολυ ταξιδι!στις εκθεσεις ημουνα 1η τις διαβαζανε στην ταξη!!!!!!!!!!!!!πολυ καλη στην φαντασια κ στην συνεχη σκεψη!καποια κοπελα ειπε πως αρχισε να βγαινει συχνα ξαφνικα αλλα κ παλι πιστευε πως ακομα κατι δν παει καλα μ εκεινη. εγω απο τα 12 ηθελα να βγαινω, ηθελα να κανω διαφορα. (ισως να δοκιμασω ναρκωτικα, να γραφω πως μισω τους παντες στο ημερολογιο μου, να μπλεξω σε καυγαδες, να χτυπισω καποιον, να πιω μεχρι να πεσω σε κομμα) ακομα κ τωρα στα 24 λιγα αλλαξαν. απλα μεταχειριζομαι τους ανθρωπους σεξουαλικα. δν εχω αισθηματα ουτε νιωθω τυψεις κ ενοχες, λεω ψεματα στους συντροφους μου, μαρεσει να πηγαινω κ με γυναικες κ μαρεσει να κανω τριο. μαρεσει να προκαλω κ να το δειχνω με την διαφορα οτι τωρα το κανω πιο προσεκτικα

εσυ η μαντονα και η λειντυ γκακγα...

ε και τι εγεινε... το θεμα ειναι να περναμε καλα..αρκει να μην πληγωνουμε αλλουσ χωρισ λογο...

BrokeN_DoLL
22-06-2010, 17:49
χαχαχαχχα!αυτο ξαναπες το

PETRAN
22-06-2010, 18:15
Κάπου είχα διαβάσει ότι οι περισσότεροι που θα εμφανίσουν σχιζοφρένεια είχαν σχιζοειδή προσωπικότητα πιο πριν. Δηλαδή υπερβολικά εσωστρεφή, ακοινώνητη προσωπικότητα που συνδιάζονται με σκέψεις και έντονα συναισθήματα κατωτερότητας σε σχέση με τους άλλους κλπ. και αυτό πολλές φορές είναι πρόβλημα γιατί η περίεργη συμπεριφορά που μπορεί να φαίνεται στον κόσμο που δεν ξέρει, αυξάνει ακόμα περισσότερο την απομόνωση, πράγμα που με την σειρά του αυξάνει την εσωστρέφεια και τα συναισθήματα κατωτερότητας, πράγμα που αυξάνει ακόμα περισσότερο την κοινωνική απομόνωση από τους άλλους κλπ. Ο συνδιασμός της υπερβολικής \"απόδρασης\" προς τους εσωτερικούς κόσμους σε συνδιασμό με την κοινωνική απομόνωση και το στρες που υπάρχει με όλα αυτά ίσως να αρχίσουν να αναπτύσσονται σε full-blown σχιζοφρένεια. Δεν ξέρω το κατα πόσο ισχύουν αυτά σε εσάς παιδιά.

PETRAN
22-06-2010, 18:39
Ναι, νομίζω ότι ακόμα και τα άτομα που δεν έχουν τέτοια προσωπικότητα, πριν εκδηλώσουν ψύχωση/σχιζοφρένεια (πείτε το όπως θέλετε) περάσανε μια πολύ έντονη φάση που αισθανόντουσαν ότι ήταν \"ριγμένοι\" πάρα πολύ από την κοινωνία και ότι όλοι ήταν εναντίον τους και ότι τα πράγματα δεν ήταν καθόλου \"δίκαια\" γι αυτούς κλπ. (που μπορεί να ισχύει εως ένα βαθμό, πράγμα που μπορεί να αύξανε ακόμα περισσότερο αυτές τις συμπεριφορές). Τι λέτε? (εγώ δεν έχω περάσει ψύχωση υπόψιν) Πολλές φορές επίσης υπάρχουν στοιχεία \"μαγικής\" σκέψης που επίσης φαίνεται να σχετίζονται κάπως με την ψύχωση, πεποιθήσεις δηλαδή στην μαγία/εξωγήινους/τηλεπάθεια/συνωμοσίες κλπ. Επίσης λένε ότι γενικά υπάρχει ένα πιο \"επίπεδο συναίσθημα\". Βέβαια όλα αυτά τα στοιχεία μπορεί να υπάρχουν σε όλους τους ανθρώπους εως ένα βαθμό, απλά πριν την εκδήλωση ενώς full ψυχωσικού επεισοδίου (με φωνές κλπ.) ίσως αυτά τα στοιχεία να είναι σε υπερβολική έξαρση και υπερβολική ένταση και να έχουν κάνει εντελώς \"take-over\" το μυαλό του ανθρώπου πριν την εκδήλωση του επεισοδίου. Hmm

PETRAN
22-06-2010, 19:14
Originally posted by lightbluepath
Εγώ για παράδειγμα αισθανόμουν ότι φέρθηκα πολύ άσχημα στον πρώην μου και με βασάνιζε αυτό πολύ καιρό επειδή με χώρισε και έλεγα ότι ήμουν πολύ κακιά μαζί του και τελικά όταν έπαθα την ψύχωση έλεγα ότι ήμουν η πιο κακιά του κόσμου. Παρόλα αυτά οι ειδικοί λένε ότι είναι στα γονίδια.

Δεν είναι σε μεμονομένα γονίδια ούτε σε \"χημικές ανισορροπίες\" αυτά είναι απλοικές μούφες. Αλλά το ένα δεν αποκλείει το άλλο. Μπορεί π.χ. στα γονίδια να δικτυώνουν τον εγκέφαλο έτσι ώστε να μην μπορείς να \"αξιολογείς\" σωστά τα κοινωνικά σημάδια. Αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα να μην καταλαβαίνεις ακτιβώς τους άλλους, να έχεις στρες και να συμπεριφέρεσαι \"περίεργα\" στους άλλους, πράγμα που θα τους κάνει να απομακρυνθούν από σένα, πράγμα που θα αυξάνει το στρες σου και την δυνατότητα να \"κρίνεις\" σωστά τα κοινωνικά σημάδια, πράγμα που θα \'αυξάνει\" τις προβληματικές συνδέσεις στον εγκέφαλο κλπ. (ο εγκέφαλος \"αλλάζει\" λόγω της εμπειρίας δεν είναι στάσιμος) μέχρι που μπορεί όλη αυτή η κατάσταση να \"εκραγεί\" σε full ψύχωση.Όλα τα συστήματα- βιολογικά-ψυχολογικά-κοινωνικά αλληλεπιδρούν πολύπλοκα μεταξύ τους και το ένα επηρεάζει άμεσα το άλλο. Αυτή την στιγμή που γράφεις ο εγκέφαλος σου \"δουλεύει\" και \"αλλάζει\". Το γεγονός ότι θα θυμάσαι αύριο αυτή την συζήτηση θα είναι λόγω εγκεφαλικών αλλαγών. Το το θα θυμάσαι αύριο μπορεί να σε επηρεάσει στο τι θέμα θα διαβάσεις στο e-psychology αύριο και με ποιους θα επικοινωνήσεις (θα επηρεάσει και τις κοινωνικές επιλογές σου δηλαδή) πράγμα που με την σειρά τους-αυτές οι κοινωνικές επιλογές- θα προκαλέσουν νέα \"ψυχολογικά\" γεγονότα οπότε και νέες εγκεφαλικές αλλαγές κλπ. \'Ολα αυτά τα συστήματα (βιολογικό-ψυχολογικό-κοινωνικό) σχετίζονται άμεσα μεταξύ τους.

katerinaki
22-06-2010, 19:27
Originally posted by PETRAN
Κάπου είχα διαβάσει ότι οι περισσότεροι που θα εμφανίσουν σχιζοφρένεια είχαν σχιζοειδή προσωπικότητα πιο πριν. Δηλαδή υπερβολικά εσωστρεφή, ακοινώνητη προσωπικότητα που συνδιάζονται με σκέψεις και έντονα συναισθήματα κατωτερότητας σε σχέση με τους άλλους κλπ. και αυτό πολλές φορές είναι πρόβλημα γιατί η περίεργη συμπεριφορά που μπορεί να φαίνεται στον κόσμο που δεν ξέρει, αυξάνει ακόμα περισσότερο την απομόνωση, πράγμα που με την σειρά του αυξάνει την εσωστρέφεια και τα συναισθήματα κατωτερότητας, πράγμα που αυξάνει ακόμα περισσότερο την κοινωνική απομόνωση από τους άλλους κλπ. Ο συνδιασμός της υπερβολικής \"απόδρασης\" προς τους εσωτερικούς κόσμους σε συνδιασμό με την κοινωνική απομόνωση και το στρες που υπάρχει με όλα αυτά ίσως να αρχίσουν να αναπτύσσονται σε full-blown σχιζοφρένεια. Δεν ξέρω το κατα πόσο ισχύουν αυτά σε εσάς παιδιά.

-Σε ενα αλλο θεμα (νομιζω με την limpa) ειχες αναφερει οτι τα σχιζοειδη ατομα δεν κινδυνευουν απο σχιζοφρενεια!
Εν τελει η σχιζοειδης διαταραχη προσωπικοτητας ειναι ο προλογος για την σχιζοφρενεια η απλα μπορει να υπαρξουν στη διαρκεια περιστασιακα ψυχωτικα επισοδεια?

PETRAN
22-06-2010, 19:39
Originally posted by lightbluepath
Εγώ πάντως είχα πει στην ψυχίατρό μου ότι έχουν συμβεί μεταλλαγές στον εγκέφαλό μου επειδή το διάβασα κάπου, μόνο για τη σχιζοφρένεια όμως, και μου είπε ότι δεν ισχύουν αυτά :S

μεταλλαγές στον εγκέφαλο γίνονται συνέχεια στον εγκέφαλο μας (\"συναπτική πλαστικότητα των νευρώνων\") γι αυτό μαθαίνουμε και θυμόμαστε πράγματα! Προφανώς η ψυχίατρος σου εννοεί ότι δεν γίνονται αλλαγές τεράστιες, τύπου εγκεφαλικού επεισοδίου (!) που όντως δεν γίνονται. Δεν βλέπεις καμια βλάβη η κάτι τέτοιο, όντως. Οι απλές αλλαγές όμως που συμβαίνουν σε όλους μας στο κυτταρικό επίπεδο, αν γίνουν με \"λάθος τρόπο\" (λόγω περιβάλλοντος-γονιδίων-επιλογών σου κλπ.) μπορεί ίσως να προκαλέσουν μια full κρίση.

p.s. αλλά τώρα θα γίνουμε πολύ \"τεχνικοί\" χωρίς λόγο χε

PETRAN
22-06-2010, 19:44
Originally posted by katerinaki

-Σε ενα αλλο θεμα (νομιζω με την limpa) ειχες αναφερει οτι τα σχιζοειδη ατομα δεν κινδυνευουν απο σχιζοφρενεια!
Εν τελει η σχιζοειδης διαταραχη προσωπικοτητας ειναι ο προλογος για την σχιζοφρενεια η απλα μπορει να υπαρξουν στη διαρκεια περιστασιακα ψυχωτικα επισοδεια?

Από ότι θυμάμαι, δεν είπα ότι δεν κινδυνεύουν, είπα ότι δεν είναι το ίδιο-που όντως δεν είναι! Στην σχιζοειδή προσωπικότητα το άτομο δεν ακούει φωνές κλπ. Ένα άτομο που έχει σχιζοειδή προσωπικότητα μπορεί να μην εμφανίσει ποτέ σχιζοφρένεια και ένα άτομο με σχιζοφρένεια μπορεί να μην είχε σχιζοειδή προσωπικότητα. Αλλά υπάρχουν στοιχεία, ότι \"στοιχεία\" σχιζοειδής η/και σχιζοτυπης προσωπικότητας σχετίζονται πιο πολύ με full-blown ψυχωσική κρίση. Οπότε ναι, κάποια άτομα με σχιζοειδή στοιχεία ίσως έχουν παραπάνω πιθανότητα να πάθουν κρίση.

Όμως γιατί να κολλάς σε ταμπέλες και να \"μηρυκάζεις\" συνέχεια τι έχεις και τι δεν έχεις? Προφανώς χρειάζεται κάποια ψυχοθεραπεία που να χτυπάει το πρόβλημα και ίσως κάποια φαρμακευτική υποστήριξη. Εξάλλου , ανεξάρτητα από τις ταμπέλες, οι τρόποι θεραπείας είναι λίγοι και στανταρ :)

BrokeN_DoLL
22-06-2010, 19:57
ισχυει αλλα η σχιζοφρενια, οχι αυτη καθε αυτη, αλλα η σχιζοφρενικομορφη πχ, απ την οποια πασχω κ εγω. δν φαινεται αμα δεν την εχεις αμελησει.λογω των φαρμακων.στην ουσια γινεσαι αρνακι κ νοιωθεισ πως δν εισαι αυτος που εισαι μαλιστα πολλες φορες σε εκπλησει η συμπεριφορα σ μπροστα σε γεγονοτα που αλλοτε θα συμπεριφεροσουν αλλιως. μερικες φορες δν ειναι μονο η εσωστρεφεια κ η κατωτερωτιτα γτ ολοι το νιωθουν εννιοτε.σε υπερβολικο βαθμο ναι ειναι ψυχωση. ο,τι συναισθημα φυσιολογικο για τους αλλους , σε μας ειναι 10φορες πιο εντονο

keep_walking
22-06-2010, 20:04
Βασικα εχεις δικιο πετραν και το εχουν συμπεριλαβει στα αιτια της σχιζοφρενειας. Τωρα πως καταφεραν να διαχωρισουν οτι αυτο ειναι ενα αιτιο και οχι το αντιθετο δεν ξερω. Προσωπικα πιο μονο παιδι απο μενα δεν υπηρχε και ημουν πραγματι μοναδικος σε αυτο σχεδον λολ.

http://www.schizophrenia.com/prevention/social.isolation.html

Πιστευω και εγω οτι η απομονωση οσο και μια πιθανοτητα για τοξοπλασμωση λογω του οτι εχω γατια απο τα 15 μου ειναι μαλλον οι αιτιες που με οδηγησαν εκει και οχι βιολογικοι παραγοντες...γονιδια κλπ.Αλλωστε δεν υπηρχε στην οικογενεια κατι τετοιο και γενικα νομιζω τα παω αρκετα καλα.

PETRAN
22-06-2010, 20:10
Τώρα θέλω να παραγγείλω να διαβάσω ένα βιβλίο από έναν φοβερό βρετανό πειραματικό και κλινικό ψυχολόγο, το \"madness explained: psychosis & human nature\" του Bentall (μεγαλεπήβολος τίτλος λολ)

http://www.amazon.co.uk/Madness-Explained-Psychosis-Human-Nature/dp/0140275401

που έχει πάρει πολλά βραβεία και γενικά θεωρείται εργασία-σταθμός. Σε αυτό ο bentall κάνει μια σούμα από τις πιο επιστημονικές βιολογικές και ψυχολογικές θεωρίες για την ψύχωση, μετά παραθέτει δικές του πρωτοποριακές έρευνες και στο τέλος παραθέτει την δική του θεωρία για την ψύχωση που λέει ότι η ψύχωση δεν είναι \"ποιοτικά\" διαφορετική κατάσταση σαν τις παραδοσιακές ασθένειες, αλλά \"ποσοτικά\" διαφορετική κατάσταση. Δηλαδή ότι κάποιοι θα έχουν κάποια στοιχεία πιο πολύ και αυτοί που θα έχουν αυτά τα στοιχεία στο μέγιστο βαθμό θα έχουν πλέον \"σχιζοφρένεια/ψύχωση\". Γενικά λένε ότι είναι από τα πιο \"top\" βιβλία με πολύ πρωτοποριακές ιδέες χωρίς ταυτόχρονα να μειώνει τον \"ανθρώπινο παράγοντα\". Το έχω πάρει στην επόμενη παραγγελία μου από το αμαζον χε. Όταν το διαβάσω μπορεί να γράψω κάτι. :)

Oneiroplasmenos
22-06-2010, 20:32
Τώρα θέλω να παραγγείλω να διαβάσω ένα βιβλίο από έναν φοβερό βρετανό πειραματικό και κλινικό ψυχολόγο, το \"madness explained: psychosis & human nature\" του Bentall (μεγαλεπήβολος τίτλος λολ)

http://www.amazon.co.uk/Madness-Explained-Psychosis-Human-Nature/dp/0140275401

που έχει πάρει πολλά βραβεία και γενικά θεωρείται εργασία-σταθμός. Σε αυτό ο bentall κάνει μια σούμα από τις πιο επιστημονικές βιολογικές και ψυχολογικές θεωρίες για την ψύχωση, μετά παραθέτει δικές του πρωτοποριακές έρευνες και στο τέλος παραθέτει την δική του θεωρία για την ψύχωση που λέει ότι η ψύχωση δεν είναι \"ποιοτικά\" διαφορετική κατάσταση σαν τις παραδοσιακές ασθένειες, αλλά \"ποσοτικά\" διαφορετική κατάσταση. Δηλαδή ότι κάποιοι θα έχουν κάποια στοιχεία πιο πολύ και αυτοί που θα έχουν αυτά τα στοιχεία στο μέγιστο βαθμό θα έχουν πλέον \"σχιζοφρένεια/ψύχωση\". Γενικά λένε ότι είναι από τα πιο \"top\" βιβλία με πολύ πρωτοποριακές ιδέες χωρίς ταυτόχρονα να μειώνει τον \"ανθρώπινο παράγοντα\". Το έχω πάρει στην επόμενη παραγγελία μου από το αμαζον χε. Όταν το διαβάσω μπορεί να γράψω κάτι. :)

Φαίνεται πολύ ενδιαφέρον το βιβλίο. Διαβάζω και τις κριτικές από τους αναγνώστες..

Και αυτά που λες ..έχεις κάποιο point..

Άραγε... γιατί ακόμα και σήμερα οι σχιζοφρένειες υποτίθεται πως αντιμετωπίζονται μόνο με φάρμακα εφόσον υπάρχουν αρκετά στοιχεία που δίνουν πολλά +++++++ στην ψυχοκοινωνική υποστήριξη. Το θεωρώ ανόητο να λέμε πως οι ψυχοθεραπείες δεν είναι για τους σχιζοφρενείς.. είναι βέβαια και θέμα βαθιάς ανάγκης που έχει ένας άνθρωπος να θέλει να γίνει καλά και να μπορέσει στη συνέχεια να συμβιώσει με την μάζα..

katerinaki
13-01-2011, 20:19
ειμαι 20 χρονων

spiral το πρωτο ψυχωσικο ειπες τοπαθες στα 16, απο τοτε παιρνεις φαρμακα? ποια ηταν η πρωτη διαγνωση?

the_downward_spiral
14-01-2011, 16:14
spiral το πρωτο ψυχωσικο ειπες τοπαθες στα 16, απο τοτε παιρνεις φαρμακα? ποια ηταν η πρωτη διαγνωση?

επαιρνα φαρμακα για 2 χρονια μετα τα κοψα για 8 μηνες υποτροπιασα επαιρνα ξανα φαρμακα για 2 μηνες και τωρα μου τα κοψε ο γιατρος...αρα συνολικα φαρμακα καμια 2 χρονια επαιρνα...δεν τα επαιρνα και οταν μου τα δινανε κιολας και ημουν καλα χωρις οδηγια γιατρου...τωρα δν παιρνω τπτ και ειμαι καλα μονο λιγο θλιμενος αισθανομαι.Λεπον, η πρωτη διαγνωση ηταν σχφ αλλα δν ειχα παραισθησεις, μετα αλλαξε σε συναισθηματικη ψυχωση διπολικου τυπου και τωρα σε ατυπες ψυχικες εκδηλωσεις...οτι ναναι ειανι η ψυχιατροι δν ξερουν τι τους γινεται...Αα και σε μια φαση μου λεγαν οτι εχω μονο γενικευμενη αγχωδη διαταραχη και επαιρνα LYRICA, SOLIAN...αυτα

the_downward_spiral
14-01-2011, 16:20
Παντως πριν παθω την ψυχωση...εκεινη την αναλαμπη της στιγμης , για ενα χρονο ειχα απομακρυνθει απο τους φιλους μου και ειχα υπερβολικη καταθλιψη, εσωστρεφεια, αγχος αλλα παρολα αυτα ειχα συναισθηματα..με τα φαρμακα ειχα επιπεδωση συναισθηματων και οταν τα κοψα για 8-9μηνες τοτε δν ειχα παλι συναισθηματα εντονα...δεν ξερω..σου αλλαζουν και την χημεια τα φαρμακα και ισως να χρειαζεται κανα χρονο για να αρχισεις να παραγεις δικα σου χημικα στον εγκεφαλο..μπορει επισης να λεω και πιπες:Ρ

arktos
14-01-2011, 17:06
επαιρνα φαρμακα για 2 χρονια μετα τα κοψα για 8 μηνες υποτροπιασα επαιρνα ξανα φαρμακα για 2 μηνες και τωρα μου τα κοψε ο γιατρος...αρα συνολικα φαρμακα καμια 2 χρονια επαιρνα...δεν τα επαιρνα και οταν μου τα δινανε κιολας και ημουν καλα χωρις οδηγια γιατρου...τωρα δν παιρνω τπτ και ειμαι καλα μονο λιγο θλιμενος αισθανομαι.Λεπον, η πρωτη διαγνωση ηταν σχφ αλλα δν ειχα παραισθησεις, μετα αλλαξε σε συναισθηματικη ψυχωση διπολικου τυπου και τωρα σε ατυπες ψυχικες εκδηλωσεις...οτι ναναι ειανι η ψυχιατροι δν ξερουν τι τους γινεται...Αα και σε μια φαση μου λεγαν οτι εχω μονο γενικευμενη αγχωδη διαταραχη και επαιρνα LYRICA, SOLIAN...αυτα

όλες αυτές τις διαγνώσεις τις έκαναν διαφορετικοί γιατροί?
σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο σου έκαναν κάποια διάγνωση?

the_downward_spiral
14-01-2011, 17:16
όλες αυτές τις διαγνώσεις τις έκαναν διαφορετικοί γιατροί?
σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο σου έκαναν κάποια διάγνωση?

ο ιδιος πανεπηστιμιακος γιατρος μου αλλαξε την σχιζοφρενεια σε συναισθηματικη ψυχωση διπολικου τυπου. ενας διαφορετικος ειπε ΓΑΔ και τωρα ενας απτην σταυρουπολη ειπε ατυπες ψυχικες εκδηλωσεις...δεν ξερουν τι τους γινεται...ευτυχως ξεμπλεξα με γιατρους προς το παρον....ελπιζω να μην υποτροπιασω...εστω συντομα

arktos
14-01-2011, 17:26
ο ιδιος πανεπηστιμιακος γιατρος μου αλλαξε την σχιζοφρενεια σε συναισθηματικη ψυχωση διπολικου τυπου. ενας διαφορετικος ειπε ΓΑΔ και τωρα ενας απτην σταυρουπολη ειπε ατυπες ψυχικες εκδηλωσεις...δεν ξερουν τι τους γινεται...ευτυχως ξεμπλεξα με γιατρους προς το παρον....ελπιζω να μην υποτροπιασω...εστω συντομα

είχες παραισθήσεις και από σχφ σου είπε διπολική?
βέβαια οι 2 αυτές ασθένειες έχουν κοινά σημεία ( το λέω πολύ απλά ).
μήπως να το κοίταζες λίγο ακόμη?
γιατί όσο δν το αντιμετωπίζεις , χειροτερεύει.
μία υποτροπή δν είναι ό,τι καλύτερο.

oboro
14-01-2011, 17:30
είχες παραισθήσεις και από σχφ σου είπε διπολική?
βέβαια οι 2 αυτές ασθένειες έχουν κοινά σημεία ( το λέω πολύ απλά ).

Μαλλον εννοουσε σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη. Απ' οσο ξερω, την τελευταια πανε να την καταργησουν ετσι κι αλλιως και να την διαγνωσκουν ως συνδυασμο διπολικης και σχιζο (οντως καπως ετσι ειναι, καλη φαση γενικα)

Εναλλακτικα, μπορει να εννοουσε "φιλε δεν εχω ιδεα τι εχεις."

the_downward_spiral
15-01-2011, 11:02
απτην ασθενεια ποτε δεν ειχα παραισθησεις...μονο απτα μανιταρια και το LSD απλα η πρωτη ψυχιατρος εκανε κακη διαγνωση για σχφ...η μ*λ*κ*!

arktos
15-01-2011, 13:02
τί τα ήθελες τα μανιτάρια κ εσύ?
μόνο στο φαγητό άλλη φορά...
ντραγκς κ ψυχικές ασθένειες, πολύ επικίνδυνος συνδυασμός! :rolleyes:
ομιλεί παθούσα...