PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Ένας χαρισματικός άνθρωπος - Πατήρ Φιλόθεος Φάρος...

Alobar
11-04-2010, 01:36
Χτες είχα την τύχη να ξαναδώ τη συνέντευξή του σε επανάληψη. Έχει πόσα χρόνια που λέω πως θα διαβάσω τα βιβλία του, κι όλο το αμελώ και το αφήνω στην άκρη. Η πλήρης απόλαυση στην απλότητα της γνώσης, η γλυκύτητα στη σκληρή γλώσσα της αλήθειας που δε την τολμάμε, η αγάπη ως το πιο εύκολο πράμα στον κόσμο... :) ... θέλω να ξεκινήσω με το \'Ο μύθος της ψυχικής νόσου\' και με βρίσκω \'ταμάμ\' στην κατάσταση που διανύω... παραθέτω μικρό απόσπασμα:

\'... Ο άνθρωπος έχει πληρότητα ζωής στο ποσοστό που έχει ικανοποιήσει τρεις κύριες ανάγκες του. Την ανάγκη να αγαπά, την ανάγκη να τον αγαπούν και την ανάγκη να αισθάνεται ότι έχει αξία. Η ικανοποίηση όμως αυτών των αναγκών έχει κάποιο κόστος. Φέρνει τον άνθρωπο σε σύγκρουση με την κοινωνική σύμβαση, την οικογένεια, τους φίλους και τους γνωστούς και μπορεί να του δημιουργήσει επαγγελματικές και οικονομικές δυσκολίες. Κάποιοι άνθρωποι δεν θέλουν να αναλάβουν την ευθύνη για την ικανοποίηση των καίριων αναγκών τους και αποδρούν στην ψυχική διαταραχή. Το πρόβλημά τους δεν είναι ούτε βιολογικό αλλά ούτε το βεβαρημένο ιστορικό τους αλλά η απροθυμία τους να αναλάβουν την ευθύνη της ζωής τους.
Γι\' αυτό η θεραπεία τους δεν θα επιτευχθεί ούτε με φάρμακα ούτε με αναδρομές στο παρελθόν αλλά με την ενίσχυση της δυνατότητας, που έστε και σε λανθάνουσα κατάσταση έχουν, να τολμήσουν αυτό που χρειάζεται για να μπορέσουν να ικανοποιήσουν την ανάγκη τους να αγαπούν, να αγαπιώνται και να αισθάνονται ότι έχουν αξία...\'

... και για όσους έχουν διάθεση - κι αξίζει τον κόπο - δείτε και την εκπομπή παρακάτω. Πιθανόν να μην είναι η ίδια που είδα χτες γιατί έχει τρεις συνεντεύξεις με τη Φλέσσα. Πάω κι εγώ!... :) ...

http://www.antifono.gr/portal/Κατηγορίες/Θεολογία-Θρησκειολογία/Συνεντεύξεις/1406-Φιλόθεος-Φάρος-Άκρα-2009.html

Έντιτ: Το λινκ οδηγεί στην αρχική σελίδα. Επιλέξτε \'θεματικές κατηγορίες - συνεντεύξεις\'. Αρχικά παρέθεσα αυτήν του 2009. Άντε, καλή μας μεταμεσονύκτια προβολή!... :) ...

marian_m
11-04-2010, 01:46
Πράγματι είναι πολύ καλός.
Κι εγώ θέλω να διαβάσω βιβλία του και όλο το αμελώ.

Φούλα
11-04-2010, 02:40
Originally posted by Alobar
Χτες είχα την τύχη να ξαναδώ τη συνέντευξή του σε επανάληψη. Έχει πόσα χρόνια που λέω πως θα διαβάσω τα βιβλία του, κι όλο το αμελώ και το αφήνω στην άκρη. Η πλήρης απόλαυση στην απλότητα της γνώσης, η γλυκύτητα στη σκληρή γλώσσα της αλήθειας που δε την τολμάμε, η αγάπη ως το πιο εύκολο πράμα στον κόσμο... :) Και εγώ θαυμάζω τον Πατήρ Φιλόθεο Φάρο Alobar. Γενικά αδιαφορώ πλήρως για τους κληρικούς! Τον Πατήρ Φιλόθεο όμως τον ξεχωρίζω. Έχω δει 2 συνεντεύξεις του με την Βίκη Φλέσσα. Την 3η δεν την είδα ακόμη γιατί δεν ήξερα ότι υπάρχει. Thanks για την ενημέρωση:=) Έχω και εγώ σκοπό να διαβάσω βιβλία του κάποια στιγμή.

weird
11-04-2010, 02:57
Χτες είχα την τύχη να ξαναδώ τη συνέντευξή του σε επανάληψη. Έχει πόσα χρόνια που λέω πως θα διαβάσω τα βιβλία του, κι όλο το αμελώ και το αφήνω στην άκρη. Η πλήρης απόλαυση στην απλότητα της γνώσης, η γλυκύτητα στη σκληρή γλώσσα της αλήθειας που δε την τολμάμε, η αγάπη ως το πιο εύκολο πράμα στον κόσμο... :) ... θέλω να ξεκινήσω με το \'Ο μύθος της ψυχικής νόσου\' και με βρίσκω \'ταμάμ\' στην κατάσταση που διανύω... παραθέτω μικρό απόσπασμα:

\'... Ο άνθρωπος έχει πληρότητα ζωής στο ποσοστό που έχει ικανοποιήσει τρεις κύριες ανάγκες του. Την ανάγκη να αγαπά, την ανάγκη να τον αγαπούν και την ανάγκη να αισθάνεται ότι έχει αξία. Η ικανοποίηση όμως αυτών των αναγκών έχει κάποιο κόστος. Φέρνει τον άνθρωπο σε σύγκρουση με την κοινωνική σύμβαση, την οικογένεια, τους φίλους και τους γνωστούς και μπορεί να του δημιουργήσει επαγγελματικές και οικονομικές δυσκολίες. Κάποιοι άνθρωποι δεν θέλουν να αναλάβουν την ευθύνη για την ικανοποίηση των καίριων αναγκών τους και αποδρούν στην ψυχική διαταραχή. Το πρόβλημά τους δεν είναι ούτε βιολογικό αλλά ούτε το βεβαρημένο ιστορικό τους αλλά η απροθυμία τους να αναλάβουν την ευθύνη της ζωής τους.
Γι\' αυτό η θεραπεία τους δεν θα επιτευχθεί ούτε με φάρμακα ούτε με αναδρομές στο παρελθόν αλλά με την ενίσχυση της δυνατότητας, που έστε και σε λανθάνουσα κατάσταση έχουν, να τολμήσουν αυτό που χρειάζεται για να μπορέσουν να ικανοποιήσουν την ανάγκη τους να αγαπούν, να αγαπιώνται και να αισθάνονται ότι έχουν αξία...\'

... και για όσους έχουν διάθεση - κι αξίζει τον κόπο - δείτε και την εκπομπή παρακάτω. Πιθανόν να μην είναι η ίδια που είδα χτες γιατί έχει τρεις συνεντεύξεις με τη Φλέσσα. Πάω κι εγώ!... :) ...

http://www.antifono.gr/portal/Κατηγορίες/Θεολογία-Θρησκειολογία/Συνεντεύξεις/1406-Φιλόθεος-Φάρος-Άκρα-2009.html

Έντιτ: Το λινκ οδηγεί στην αρχική σελίδα. Επιλέξτε \'θεματικές κατηγορίες - συνεντεύξεις\'. Αρχικά παρέθεσα αυτήν του 2009. Άντε, καλή μας μεταμεσονύκτια προβολή!... :) ...

Απλά απίστευτος...
έχω διαβάσει βιβλία του και με άγγιξαν τρομερά :))

Ξεκίνησα απο τον μύθο της ψυχικής νόσου.
ήταν \'ενα απεγνωσμένο απόγευμα, κατέρεα ολόκληρη και η αδερφή μου με έσυρe με το ζόρι,στην έκθεση βιβλίου..
Με το που το αντίκρυσα και άνοιξα μια σελίδα στην τύχη, καταλαβα οτι αυτό το βιβλίο, έπρεπε να το πάρω.

Ενα θα σου πω μόνο, με στήριξε όσο τίποτα άλλο σε εκείνη την δύσκολη στιγμή και χάρη σε αυτό, ξεκίνησε μια νέα σελίδα στην ζωή μου.
Κυριολεκτικά και μεταφορικά.

Μετά, ήρθε το \"συγκυρίες και επιλογές\".
Τι λόγια να πω.. \'οτι και να πω, λίγο θα ναι.

Lou!
11-04-2010, 02:59
με κάτι τέτοιους σαν τον πατήρ φιλόθεο φάρο, έχω αρχίσει σοβαρά να μπαίνω στον πειρασμό να αποχτήσω μεταφυσική ανησυχία και αναζήτηση!
σοβαρά μιλάω, δεν κάνω καθόλου πλακα. εγώ μια σκληροπυρηνική άθεη...
υπάρχουν 3 συνεντεύξεις στης βίκης φλέσσα, δυστυχώς η μια δεν υπάρχει στο αντίφωνο νομίζω.
η χτεσινή δεν ξέρω αν ήταν επενάληψη η αν ήταν καινούργια εκπομπή. με προβλημάτισε το γεγονός ότι στο fb που είμαι fan στη σελίδα της εκπομπής, δεν είχε το σημαδάκι της επανάληψης (E) δίπλα από το post περί φιλοθέου. οπότε αν η χτεσινή ήταν καινούργια, τότε έχουμε 4 εκπομπές φιλοθέου φάρου!!:):)

PETRAN
11-04-2010, 03:04
Χμ το έχω σκεφτεί και εγώ αυτό που λέει ο συγκεκριμένος φάρος (:D) και νομίζω ότι έχει κάποια βάση. Είναι σίγουρα πολύ απλό αλλά έχει κάποια αλήθεια. Βέβαια δεν νομίζω η ψύχωση και η διπολική να μην έχουν απαραίτητα σχέση με κάτι τέτοιο. Επίσης, νομίζω ότι υπάρχουν άτομα με κρίσεις πανικού, κατάθλιψη, ψυχαναγκασμούς κλπ. που αγαπάνε, τους αγαπάνε, νιώθουν ότι έχουν αξία και παρ\'όλα αυτά δεν γίνεται τίποτα η ακόμα και σε αυτές τις περιπτώσεις ίσως εμφανίσουν την κατάσταση. Οπότε αν και αυτά που λέει ο παπάς είναι πολύ σημαντικά για την ομαλή ζωή κάθε ατόμου (και ίσως να \"προστατεύουν\" από τα χειρότερα), φυσικά δεν νομίζω να είναι πραγματικά τόσο απλή η όλη η ιστορία. Ενδιαφέρουσα άποψη βέβαια και σίγουρα καλογραμμένη και ωραία διατυπωμένη. Ασχέτως τελικά αν αυτά παίζουν ρόλο στην ανάπτυξη μιας ψυχικής διαταραχής, σίγουρα παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο για μια πληρέστερη ζωή στους πιο πολλούς (όλους?) ανθρώπους

weird
11-04-2010, 03:07
Originally posted by PETRAN
Χμ το έχω σκεφτεί και εγώ αυτό που λέει ο συγκεκριμένος φάρος (:D) και νομίζω ότι έχει κάποια βάση. Είναι σίγουρα πολύ απλό αλλά έχει κάποια αλήθεια. Βέβαια δεν νομίζω η ψύχωση και η διπολική να μην έχουν απαραίτητα σχέση με κάτι τέτοιο. Επίσης, νομίζω ότι υπάρχουν άτομα με κρίσεις πανικού, κατάθλιψη, ψυχαναγκασμούς κλπ. που αγαπάνε, τους αγαπάνε, νιώθουν ότι έχουν αξία και παρ\'όλα αυτά δεν γίνεται τίποτα η ακόμα και σε αυτές τις περιπτώσεις ίσως εμφανίσουν την κατάσταση. Οπότε αν και αυτά που λέει ο παπάς είναι πολύ σημαντικά για την ομαλή ζωή κάθε ατόμου (και ίσως να \"προστατεύουν\" από τα χειρότερα), φυσικά δεν νομίζω να είναι πραγματικά τόσο απλή η όλη η ιστορία. Ενδιαφέρουσα άποψη βέβαια και σίγουρα καλογραμμένη και ωραία διατυπωμένη. Ασχέτως τελικά αν αυτά παίζουν ρόλο στην ανάπτυξη μιας ψυχικής διαταραχής, σίγουρα παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο για μια πληρέστερη ζωή στους πιο πολλούς (όλους?) ανθρώπους

Αν διαβάσεις την αυτοβιογραφία του ( στο συγκυρία και επιλογές), θα δεις οτι ο ίδιος έχει περάσει απο φάσεις που, όπως λέει, θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν απο κάποιον ειδικό, ως ψυχωτικές.
Γραφει πολλά και σπουδαία μέσα.

Υποκλίνομαι στο μεγαλείο τέτοιων ανθρώπων.

Alobar
11-04-2010, 03:10
Επειδή παρακολουθώ τόση ώρα, έχω την αίσθηση κι εγώ ότι δεν είναι το χτεσινό, αλλά θα σιγουρευτώ σε λίγο.

... Γουίρντ θα ακολουθήσω την ίδια σειρά με σένα... :) ... πάντως απ\' την πρώτη φορά που τον άκουσα, ένιωσα λιγότερο μόνη σε τούτο τον κόσμο, γιατί ταυτίζομαι σχεδόν στα περισσότερα που πρεσβεύει... όσο για μεταφυσικές ανησυχίες, είμαι αρκετά... φαν... :P ...

(... γιατί έχω την αίσθηση ότι θα μου... καταρρεύσει το \'μύθο\' της δικής μου κατάθλιψης;... να και το μεταφυσικό που σας έλεγα, λολ!...)

:P

Ακροβατης
11-04-2010, 03:16
δεν τον ηξερα καθολου,ακολουθησα τολινκ σου και ακουω την συντετευξη,πραγματικα επαθα πλακα απο την αμεσοτητα τη λιτοτητα του και την αληθεια των λογων του..

Φούλα
11-04-2010, 03:21
Χμ το έχω σκεφτεί και εγώ αυτό που λέει ο συγκεκριμένος φάρος (:D) και νομίζω ότι έχει κάποια βάση. Είναι σίγουρα πολύ απλό αλλά έχει κάποια αλήθεια. Βέβαια δεν νομίζω η ψύχωση και η διπολική να μην έχουν απαραίτητα σχέση με κάτι τέτοιο. Επίσης, νομίζω ότι υπάρχουν άτομα με κρίσεις πανικού, κατάθλιψη, ψυχαναγκασμούς κλπ. που αγαπάνε, τους αγαπάνε, νιώθουν ότι έχουν αξία και παρ\'όλα αυτά δεν γίνεται τίποτα η ακόμα και σε αυτές τις περιπτώσεις ίσως εμφανίσουν την κατάσταση. Οπότε αν και αυτά που λέει ο παπάς είναι πολύ σημαντικά για την ομαλή ζωή κάθε ατόμου (και ίσως να \"προστατεύουν\" από τα χειρότερα), φυσικά δεν νομίζω να είναι πραγματικά τόσο απλή η όλη η ιστορία. Ενδιαφέρουσα άποψη βέβαια και σίγουρα καλογραμμένη και ωραία διατυπωμένη. Ασχέτως τελικά αν αυτά παίζουν ρόλο στην ανάπτυξη μιας ψυχικής διαταραχής, σίγουρα παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο για μια πληρέστερη ζωή στους πιο πολλούς (όλους?) ανθρώπους Ναι σε αυτά που λες Petran συμφωνώ, έτσι είναι. Δεν πιστεύω και εγώ ότι αρκεί να μας αγαπάνε και να αγαπάμε και να νιώθουμε μέσα απο την αγάπη ότι έχουμε αξία όταν έχουμε κάποιο πρόβλημα όπως αυτά που ανέφερες.

Τον θαυμάζω όμως πολύ σαν άνθρωπο και σε γενικές γραμμές αυτά που λέει και όπως τα λέει, ο τρόπος του... Συγκινούμε βλέποντας και ακούγοντάς τον! Αυτό δεν σημαίνει όμως, ότι πρέπει να συμφωνήσω και με όλα τα λεγόμενά του.

weird
11-04-2010, 03:22
Παιδιά, αυτός ο άνθρωπος, είναι όντως χαρισματικός.

Τα λόγια του με γέμισαν γαλήνη, με έστειλαν...
Δεν έχω λόγια πραγματικά, ότι και να πω είναι λίγο :))

Ευχαριστούμε Αλο για το λινκ.
Καλή μου αλο,
έχεις ένα χρώμα τόσο ιδιαίτερο.

Συνέχιζε να \"βάφεις\" το φόρουμ με τις πινελίες σου.

Alobar
11-04-2010, 03:35
... τί εννοάς;... ότι φαίνεται το... σολάριουμ;... :P ... χμμ, θα δω και τα υπόλοιπα. Λέω να ξαναθυμηθώ τις εκπληκτικές αυτές μέρες που κατάφερνα να κοιμηθώ κατά τις 7... χαλάλι, τέτοιοι άνθρωποι δε σε κουράζουν με την καμία...

... καλό ξημέρωμα!...

PETRAN
11-04-2010, 03:37
Originally posted by weird

Αν διαβάσεις την αυτοβιογραφία του ( στο συγκυρία και επιλογές), θα δεις οτι ο ίδιος έχει περάσει απο φάσεις που, όπως λέει, θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν απο κάποιον ειδικό, ως ψυχωτικές.
Γραφει πολλά και σπουδαία μέσα.

Υποκλίνομαι στο μεγαλείο τέτοιων ανθρώπων.

Εντάξει, άλλο όμως να περάσει κάποιος από φάση \"που θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν ως ψυχωτικές\" και \"ίσως να ήταν \" κλπ. κλπ. εξάλλου και σε αυτά τα πράγματα υπάρχουν διαβαθμίσεις και όπως όλοι μπορούμε να κολλήσουμε να μετράμε πλακάκια η να τσεκάρουμε καμια φορά 2-3 φορές αν κλείσαμε τον θερμοσίφωνα δεν πάει να πει ότι έχουμε και ψυχαναγκαστική διαταραχή, έτσι και κάποιος μπορεί να πάθει κάτι \"σαν ψυχωτικό/παρανοικό\" επεισόδιο σε κάποια φάση της ζωής του αλλά φυσικά να μην εμφανίσει η να έχει full-blown σχιζοφρένεια. Σύμφωνα με κάποιες εκτιμήσεις \"μικρο-\"ψυχωτικές και σαν-ψυχωτικές η παρανοικές καταστάσεις ίσως περάσουν η περνάν μαλακά κατα καιρούς αρκετά άτομα. Είναι άλλο όμως όταν ένας έφηβος 17,18,19 αρχίζει από το πουθενά να ακούει φωνές και να νομίζει ότι τον ελέγχουν εξωτερικές ακτίνες και δεν μπορεί να φιλτράρει η προσοχή του τα ερεθίσματα, η ομιλία του δεν έχει ειρμό και παραμένει απαθής σε μια γωνία, προφανώς όλη αυτή η πολύ σοβαρή κατάσταση δεν έχει να κάνει με θέματα απλά αγάπης η απλά στρες. Προφανώς αυτό είναι πιο σύνθετο και βιολογικό και για να εμφανίζεται πάντα κατα την εφηβεία η κατα τα τα πρώτα χρόνια της ενηλικίωσης πάει να πει ότι σίγουρα έχει να κάνει με την ωρίμανση του εγκεφάλου (που μπορεί βέβαια να προκληθεί για πολλούς λόγους συμπεριλαμβανομένου και του υπεροβολικού στρες μαζί με άλλους παράγωντες όμως)και αρχίζουν και υπάρχουν στοιχεία γιατί γίνεται. Δεν είναι δηλαδή θέμα απλά αγάπης και υπάρχουν και οικογένειες ατόμων με σχιζοφρένεια που τους αγαπήσανε πάρα πολύ και τους μεγαλώσαν πολύ σωστά και το άτομο επίσης μπορεί να ήταν πολύ δραστήριο στο σχολείο και καλός μαθητής και όλα τέλεια. Και ξαφνικά αρχίζει και συμβαίνει.

Εκεί που παραδέχομαι τον πατερ είναι ότι αυτό το απλό πράγμα που λέει είναι πολύ βασικό για την ευτυχία κάποιου. Τόσο απλά. Ακόμα και αν κάποιος πάθει ψύχωση τελικά, αν ζει σε ένα υγιές περιβάλλον που υπάρχουν αυτές οι ποιότητες θα περάσει \"πολύ καλύτερα\"μέσα από την άσχημη αυτή κατάσταση. Και σίγουρα το να αγαπάς, να σε αγαπάνε και να νιώθεις ότι έχεις αξία, γεμίζει το είναι σου και προστατεύει την ψυχή σου από πολλά δεινά.

PETRAN
11-04-2010, 04:11
Επειδή παρακολουθώ τόση ώρα, έχω την αίσθηση κι εγώ ότι δεν είναι το χτεσινό, αλλά θα σιγουρευτώ σε λίγο.

... Γουίρντ θα ακολουθήσω την ίδια σειρά με σένα... :) ... πάντως απ\' την πρώτη φορά που τον άκουσα, ένιωσα λιγότερο μόνη σε τούτο τον κόσμο, γιατί ταυτίζομαι σχεδόν στα περισσότερα που πρεσβεύει... όσο για μεταφυσικές ανησυχίες, είμαι αρκετά... φαν... :P ...

(... γιατί έχω την αίσθηση ότι θα μου... καταρρεύσει το \'μύθο\' της δικής μου κατάθλιψης;... να και το μεταφυσικό που σας έλεγα, λολ!...)

Χαχα, αφού νιώθεις καλύτερα πάρε αυτό το βιβλίο που λέει η weird. Πάντως έχω προσέξει ότι αναφέρεις συνέχεια την κατάθλιψη, πραγματικά δεν φαίνεται να περνάς κάτι τέτοιο. Πάντως αν πραγματικά δεν παίρνεις ευχαρίστηση από πράγματα που συνήθως σε γέμιζαν πιο πολύ παλιότερα και δεν έχεις όρεξη για πολλά πράγματα (γιατί αυτό είναι η κατάθλιψη όχι απαραίτητα το να νιώθει κάποιος στενοχωρημένος η \"down\" χε) προσπάθησε να μην το θεωρείς σαν μια κατάσταση πάνω από σένα αλλά να βάζεις εσένα πάνω από αυτό (΄τωρα αυτό είναι εύκολο στα λόγια αλλά...). Αλλά για να βελτιώνονται αυτά τα πράγματα με ψυχοθεραπείες πάει να πει ότι το μυαλό από μόνο του μπορεί να κάνει \"κουμάντο\" στην κατάσταση, θέλει απλά να πατηθούν τα κατάλληλά κουμπιά. Εσύ ξέρεις καλύτερα

weird
11-04-2010, 04:16
.... το να αγαπάς, να σε αγαπάνε και να νιώθεις ότι έχεις αξία, γεμίζει το είναι σου και προστατεύει την ψυχή σου από πολλά δεινά.

Η αγάπη είναι η δύναμη που κρατά την συνοχή των πραγμάτων.

Καληνύχτα Πετράν και Αλο :))

Alobar
11-04-2010, 13:43
... λοιπόν... στη σελίδα που υπάρχει το βίντεο με την εκπομπή, υπάρχουν κάποια σχόλια χρηστών για τον πατέρα Φιλόθεο... λέει ο πρώτος:

\'... Ο πρ Φιλόθεος Φάρος είναι ο πρώτος ιερεύς γιά ψυχολογικά υγιείς χριστιανούς. Ευχόμαστε και καλή συνέχεια...\'

... και ο επόμενος:

\'... Για τους ψυχολογικά όχι και τόσο υγιείς, ξέρουμε κανένα ιερέα συνάνθρωποι; Ή αυτοί είναι κατευθείαν για το ψυχίατρο;...\'

Άχ, δεν ημπορώ!... γελάω ακόμη... :P ...

arktos
11-04-2010, 14:31
[quote]Originally posted by Alobar

Κάποιοι άνθρωποι δεν θέλουν να αναλάβουν την ευθύνη για την ικανοποίηση των καίριων αναγκών τους και αποδρούν στην ψυχική διαταραχή. Το πρόβλημά τους δεν είναι ούτε βιολογικό αλλά ούτε το βεβαρημένο ιστορικό τους αλλά η απροθυμία τους να αναλάβουν την ευθύνη της ζωής τους.

εγώ θα μιλησω για τη ψυχικη διαταραχη από την οποία πάσχω.
είχα πει κάποτε σε αυτό το φόρουμ, πως όταν έχεις διπολική είναι σαν τη μια να τρέχεις με 200 και την άλλη να πέφτεις στον άδη.
όταν τρέχεις δεν θέλεις συνεπιβάτη γιατί δεν το σηκώνει το είναι σου και όταν πέφτεις κανείς δεν μπορεί να σε πλησιάσει γιατί είσαι βαθιά χαμένος και δεν υπάρχει επαφή. η αγάπη αδυνατεί να σου προσφέρει κάτι.
ελπίζω να έγινα κατανοητή.

\'\' Η διπολική διαταραχή δεν είναι μία σπάνια ασθένεια: απαντάται στο 1,2 έως 3,4% του πληθυσμού και, αν συνυπολογιστεί όλο το φάσμα των μορφών της, το ποσοστό αγγίζει το 5%. Σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας, η διπολική διαταραχή αντιπροσωπεύει την έκτη κύρια αιτία αναπηρίας παγκοσμίως, ενώ ο κίνδυνος της αυτοκτονίας για τα άτομα με διπολική διαταραχή είναι αυξημένος. Το 20-25% των ασθενών κάνει απόπειρες αυτοκτονίας, ιδιαίτερα όταν βρίσκεται στη φάση της κατάθλιψης. \'\'

http://www.iatrikostypos.com/content/ellada/dipoliki-diataraxi-h-psyxiki-astheneia-poy-den-kanei-diakriseis

Adzik
11-04-2010, 14:47
παιδια...εγω νευριαζω με αυτο που ειπε.

οτι δηλαδη ολοι μασ οσοι εχουμε ψυχολογικα προβληματα τα εχουμε επειδη ημαστε δηλοι για να παλεψουμε για την ευτυχια μασ..και πωσ κανενα φαρμακο δεν μπορει να βοηθησει γιατι εινα μεσα στο μυαλο μασ..
οχι

σαφωσ και στο χερι μασ ειναι μεχρι ενα μεγαλο σημειο..ΑΛΛΑ

αρνουμαι.. εγω μια ζωη παλευω και τα καταφερνω..οταν ειχα βαρια καταθλυψη δεν επαψα λεπτο να παλευω..παρ ολα αυτα το μυαλο μου.. κατερευσε και ηρθε η αυτοκτονικοτητα .. και ολα τα ασχημα .... ηταν καθαρα βιολογικο θεμα.. με τα αντικαταθλιπτικα και την ψυχολογικη στηριξη-ψυχοθεραπεια εστρωσα..

δηλαδη ολοι οι επιστημονεσ μπρικια κολλανε? εγω αρνουμαι να με ονομαζει κανεισ δηλη μονο και μονο επειδη ημουν αρρωστη.. ειναι αδικο αυτο παιδια.

Παντωσ θα δω κι εγω το λινκ μιασ και συμπαθω πολυ τουσ απλουσ ,προσεγγησιμουσ, ανθρωπινουσ και μορφωμενουσ ανθρωπουσ..τουσ εχουμε αναγκη αναμεσα μασ..:):):)

Adzik
11-04-2010, 14:48
α.. στα λογια μου ερχεσαι... υπαρχουν και εξερεσεισ...

Alobar
11-04-2010, 14:52
Άρκτε, καλημέρα. Παρέθεσα την περιγραφή του συγγραφέως για τη δική του προσέγγιση και με βάση το βιβλίο του. Όπως είπα και πιο πριν, θέλω να το διαβάσω, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι συμφωνώ ή θα συμφωνήσω και σε ποιά σημεία.
Σε μένα είσαι απολύτως κατανοητή, τουλάχιστον ως προς τη φάση της κατάθλιψης. Όχι από την άποψη ότι τη βιώνουμε κατά τον ίδιο τρόπο, ούτε από την άποψη ότι σε σένα η διαταραχή ορίζεται ως \'διπολική\' και σε μένα ως \'μονοπολική\' - επομένως έχουμε κοινό το στάδιό της - αλλά κυρίως ως προς το ότι το βασικό χαρακτηριστικό της είναι ο πόνος.
Κι έτσι κι αλλιώς, συμφωνώ μαζί σου μιας και έχω συναναστροφές με διπολικούς. Σαφώς και δε μπορώ να μπω στη θέση τους, αλλά έχω βιώσει από κοντά το ζόρι τους όπως και αυτοί το δικό μου.

arktos
11-04-2010, 15:17
Alobar, καλημέρα κι από μένα.
εγώ θίγομαι όταν λέει πως
δεν θέλουμε να αναλάβουμε την ευθύνη για την ικανοποίηση των καίριων αναγκών μας και αποδρούμε στην ψυχική διαταραχή. Το πρόβλημά μας δεν είναι ούτε βιολογικό αλλά ούτε το βεβαρημένο ιστορικό μας αλλά η απροθυμία μας να αναλάβουμε την ευθύνη της ζωής μας.

φυσικά και δεν μπήκα σε καμία διαδικασία σύγκρισης πόνου με κανέναν.
μίλησα απλά και μόνο για μένα, γιατί για αυτή την ασθένεια γνωρίζω καλά.

Alobar
11-04-2010, 15:24
... χμμ, βρήκα το επίμαχο σημείο γιατί κι εγώ χτες κοιμήθηκα τελικά και βλέπω τώρα τη δεύτερη εκπομπή. Πατήστε \'Θεματικές κατηγορίες - Θεολογία - Συνεντεύξεις\' και διαλέξτε το νούμερο 10 \'O πατήρ Φιλόθεος Φάρος «ΣΤΑ ΑΚΡΑ»! (2007)\'... για όσους έχετε ενδιαφέρον και δείτε από τα 45 λεπτά και μετά που μιλάει για το βιβλίο...

http://www.antifono.gr/portal/Κατηγορίες/Θεολογία-Θρησκειολογία/Συνεντεύξεις/356-Φιλόθεος-Φάρος-ΑΚΡΑ-2007.html

γιώτα2
11-04-2010, 16:52
Alobar πολλοί πρέπει να ακούσουν αυτή τη συνέντευξη.......το θέμα είναι να καταλάβουν......

Alobar
11-04-2010, 17:09
Γιωτάκι, εγώ έθεσα το θέμα προς προβληματισμό. Είναι πολύ λεπτό και ιδανικό για την όποια \'πυροδότηση\'. Το τί κρατάω προσωπικά για μένα, θα το αφήσω στην άκρη. Αλλά δε θα με φιμώσω κιόλα, απ\' τη στιγμή που διαπιστώνω το μεγαλύτερο μερίδιο στους \'εγκληματικούς\' γονείς στους οποίους αναφέρεται ο πάτερ ξεκάθαρα. Λίγο καιρό πριν, χλευάστηκα γι\' αυτό αν θυμάσαι.
Και στην τελική, επειδή μιλάω πάντα με βάση εμένα, η δική μου \'διαταραχή\' απ\' αυτούς προκλήθηκε. Ένα σημείο κρατάω που εμένα με βοηθά.
\'... δε δίνουν τίποτα σα γονείς, γιατί σα παιδιά δεν ήξεραν πώς να ζητήσουν αυτό που θέλουν...\'

:)

Lou!
11-04-2010, 17:33
εγώ συμφωνώ σε γενικές γραμμές με την πρώτη παράγραφο του δεύτερου post του πέτραν.
δεν ξέρω αν πραγματικά ο φιλόθεος όταν χρησιμοποιεί τη λέξη ΟΛΟΙ (αλήθεια τη χρησιμοποίησε ο πατήρ η μήπως έγινε παρερμηνεία?) εννοεί και τα πιο ακραία περιστατικά διαταραχής που μπορεί να έχουν καταγραφεί στην ανθρωπότητα. Αν βγάλουμε όμως απέξω τις ακρότητες, μένει ένα σημαντικό ποσοστό του πληθυσμού το οποίο μπορεί να χειροτερεύει σημαντικά και συστηματικά την ποιότητα της ζωής του με λάθος χειρισμούς σε πολλά και διαφορα επίπεδα της καθημερινότητας.
ακόμα και σε επίπεδο συλλογικότητας να το δούμε, δημοφιλείς στην εποχή μας νοοτροπίες όπως πχ ο υπερκαταναλωτισμός (που έχει συζητηθεί πρόσφατα εδώ στο forum) και οι συνέπειες του, βλέπουμε πόσο μπορούν να υπονομεύσουν την ανθρώπινη χαρά και δεν έχουν σε τίποτα να κάνουν με βιολογικές παραμέτρους.

από εκεί και πέρα ο καθένας μας μπορεί να διατυπώσει μια άποψη, με την οποία κάποιος άλλος άνθρωπος να νιώσει ότι προσβάλλεται. με αυτή τη λογική κανείς δεν θα έπρεπε να λέει τίποτα.

εμένα μου αρέσει ο πατήρ σε πολλά σημεία.κάποια από αυτά που θυμάμαι είναι:
η προσέγγιση του για την πίστη και το υπερβατικό (άλλο πράγμα η πίστη, άλλο ο ορθολογισμός)
εκεί που λέει ότι την ανθρώπινη σχέση πρέπει να την παίζεις κορόνα γράμματα

anwnimi
11-04-2010, 17:53
Κι εγώ, όταν πρωτοείδα μια συνέντευξή του πριν από δύο χρόνια στα Ακρα, δεν πίστευα ότι μπορεί να υπάρχει ένας τέτοιος ιερέας... Κι ήμουν κι εγώ τότε σε πολύ άσχημη συναισθηματική κατάσταση.

Κι όταν διάβασα τα βιβλία του, είδα με πόσο θάρρος παραδέχεται τα δικά του λάθη, τα δικά του μελανά σημεία από τα οποία πέρασε, τις ιδέες μεγαλείου, τα ψυχολογικά προβλήματα, την προσκόλληση στην τυπολατρεία και την αποφυγή του έρωτα ως κάτι ανίερο.
Πραγματικά χαρισματικός. Μακάρι να υπήρχαν κι άλλοι σας αυτόν. Τα πράγματα στο χριστιανισμό θα ήταν διαφορετικά.

Θέλω να διαβάσω και το \"\'Ερωτος φύσις\".
Παραθέτω ένα πολύ όμορφο κείμενο από το βιβλίο αυτό.

\"Ο έρως δεν είναι ούτε απλώς μια σωματική λειτουργία, ούτε ένα θανάσιμο αμάρτημα, αλλά η θεόσδοτη παρόρμηση του ανθρώπου να επιδιώξει την ενωσή του με τον άλλο, που είναι η βασική προϋπόθεση της ζωής!!!\"

\"... Εκείνο που χρειάζεται να ξέρει κανείς είναι πώς να κινήσει ένα χέρι, που να βάλει το στόμα ή τη γλώσσα. Η ερωτική ένωση περιορίζεται στη συνένωση χωριστών σχεδόν αποκομμένων ανατομικών μερών. Έτσι στο όνομα της σεξουαλικής απελευθέρωσης οι άνθρωποι δε μαθαίνουν πώς να αγγίζουν έναν άλλον άνθρωπο, αλλά πώς να μεταχειρίζονται το σώμα κάποιου άλλου. \"

Alobar
11-04-2010, 17:59
... όπως και εκεί που λέει ότι ο άνθρωπος που \'ζει\' είναι αυτός που ρισκάρει να θέσει εαυτόν στο \'περιθώριο\'... έ δε μπορώ να πω ότι δε το φχαριστήθηκα, όταν βάλλομαι καθημερινά και από όλες σχεδόν τις πλευρές της καθημερινότητάς μου... ναι, νιώθω ανακούφιση αν μη τί άλλο. Μπορεί να μην υπάρχω ως \'κοινωνικά αποδεκτή\', αλλά τις αξίες μου τις κράτησα με όποιο τίμημα... ναι, έχω κατάθλιψη αλλά δεν έχω καμιά σχέση με \'αδύναμο\' χαρακτήρα, τουναντίον... και ναι, οι \'απώλειες\' και οι αρρώστιες είναι ευκαιρίες ζωής για όσους θα τις αρπάξουνε... δεν έχει σημασία το αν φανεί στους άλλους η αυτοβελτίωση κι ούτε έχει καμιά σχέση το πρακτικό κομμάτι με τις εσωτερικές αλλαγές...
... το καλύτερο για μένα, απ\' όλα όσα είπε - είτε κάποιος είναι ένθεος, είτε άθεος - είναι το εξής... \'δε μπορείς να πιστεύεις στο Θεό αν δεν αγαπάς τον συνάνθρωπο\'...

keep_walking
11-04-2010, 18:23
\"Ο έρως δεν είναι ούτε απλώς μια σωματική λειτουργία, ούτε ένα θανάσιμο αμάρτημα, αλλά η θεόσδοτη παρόρμηση του ανθρώπου να επιδιώξει την ενωσή του με τον άλλο, που είναι η βασική προϋπόθεση της ζωής!!!\"

Χμ εγω δεν τον ξερω καθολου αλλα το παραπανω....μου φαινεται αυτονοητο ειναι κανεις εδω που να πιστευει το αντιθετο?

Σαν να λεμε 1+1=2 μονο που θα υπαρχουν βεβαια και οι εξαιρεσεις...ελαχιστες.

Adzik
11-04-2010, 18:30
\"... Εκείνο που χρειάζεται να ξέρει κανείς είναι πώς να κινήσει ένα χέρι, που να βάλει το στόμα ή τη γλώσσα. Η ερωτική ένωση περιορίζεται στη συνένωση χωριστών σχεδόν αποκομμένων ανατομικών μερών. Έτσι στο όνομα της σεξουαλικής απελευθέρωσης οι άνθρωποι δε μαθαίνουν πώς να αγγίζουν έναν άλλον άνθρωπο, αλλά πώς να μεταχειρίζονται το σώμα κάποιου άλλου. \"

εετσι ακριβωωωσ ειναι...:P:P::):):)

.alobar.. όπως και εκεί που λέει ότι ο άνθρωπος που \'ζει\' είναι αυτός που ρισκάρει να θέσει εαυτόν στο \'περιθώριο\'... έ δε μπορώ να πω ότι δε το φχαριστήθηκα, όταν βάλλομαι καθημερινά και από όλες σχεδόν τις πλευρές της καθημερινότητάς μου... ναι, νιώθω ανακούφιση αν μη τί άλλο. Μπορεί να μην υπάρχω ως \'κοινωνικά αποδεκτή\', αλλά τις αξίες μου τις κράτησα με όποιο τίμημα... ναι, έχω κατάθλιψη αλλά δεν έχω καμιά σχέση με \'αδύναμο\' χαρακτήρα, τουναντίον... και ναι, οι \'απώλειες\' και οι αρρώστιες είναι ευκαιρίες ζωής για όσους θα τις αρπάξουνε... δεν έχει σημασία το αν φανεί στους άλλους η αυτοβελτίωση κι ούτε έχει καμιά σχέση το πρακτικό κομμάτι με τις εσωτερικές αλλαγές...
... το καλύτερο για μένα, απ\' όλα όσα είπε - είτε κάποιος είναι ένθεος, είτε άθεος - είναι το εξής... δε μπορείς να πιστεύεις στο Θεό αν δεν αγαπάς τον συνάνθρωπο...

μαζι σου..ασ πηγαινουμε μονοι.μα ασ ημαστε ο εαυτοσ μασ... καπου καποιον θα συναντησουμε..

χεχεχ..κατι χαζουλικο..
πχ χθεσ εβλεπα τον μικρο μου (9 μηνων)που εβλεπε το πληντηριο..και ειχε γουρλωσει τα ματια εξω..και τρανταζωταν σαν τρελοσ απο ενθουσιασμο και ενταση..

τοτε ο Αντουλησ μου, μου εξωμολογηθηκε πωσ ακομη και τωρα του αρεσει να χαζευει το πληντιριο..χεχεχ..και γελασαμε γιατι ειναι κατι που μου αρεσει κι εμενα ακομη.. και δεν το λεω ποτε.. γιατι ενταξει σε οποιον παρα εξω και να το πεισ..θα σε κοροιδευε... αλλα βλεπεισ.. μπορεισ να βρεισ κι αλλουσ διαφορετικουσ, παραξενουσ και αυθεντικουσ ανθρωπουσ...xexex

keep_walking
11-04-2010, 18:34
Δεν τον ξερω οποτε μπορει να κανω λαθος γνωμη αλλα οταν καποιος λεει 1+1=2 και ολοι χειροκροταν πω -πω τι ειπε ο μεγαλος τοτε δειχνει οτι:

Ειναι ιερεας αλλα δεν ταιριαζει στο προτυπο του ιερεα που χει στο μυαλο του ο κοσμος και ως εκτουτου κλαπ κλαπ καπως ετσι.

Δεν νομιζω και να τον διαβασω εντελει...ξενερωσα:P

anwnimi
11-04-2010, 18:36
Originally posted by keep_walking

Χμ εγω δεν τον ξερω καθολου αλλα το παραπανω....μου φαινεται αυτονοητο ειναι κανεις εδω που να πιστευει το αντιθετο?

Δε μιλούσα για εδώ αν υπάρχει κανείς που να μην το πιστεύει, αλλά για την πλειοψηφία της εκκλησίας αλλά και των φανατικών τυπολατρών.

Σαν να λεμε 1+1=2 μονο που θα υπαρχουν βεβαια και οι εξαιρεσεις...ελαχιστες.

Μόνο που στην εκκλησία αυτές οι εξαιρέσεις αποτελούν τον κανόνα.

keep_walking
11-04-2010, 18:38
Οπως ακριβως ειπα δηλαδη στο προηγουμενο ποστ.

Lou!
11-04-2010, 18:42
keep,

πριν λίγες μόλις μέρες εν έτι 2010 άκουσα στις ειδήσεις ότι ένας βοσκός σε ένα ελληνικό χωριό σκότωσε τον γείτονα του με καραμπίνα γιατί είχαν διαφωνίες σχετικά με τα χωράφια τους και τα ζωντανά τους. θα μου πεις ακραίο το παράδειγμα σου κλπ κλπ. εμένα μου θύμισε εποχή κάιν και avel. σαν να μην έχουμε καθόλου εκσυγχρονιστεί από τότε.
συμπέρασμα:
είσαι σίγουρος ότι αυτό που εσένα σου φαίνεται αυτονόητο είναι αυτονόητο και για τους άλλους?

edit: και να προσθέσω μια διευκρίνιση για να μην παρερμηνευθώ,
δεν υπονοώ τίποτα για ψυχικές νόσους και τέτοια. το ανέφερα το περιστατικό για να δείξω από τι επίπεδο ζούγκλας ξεκινήσαμε κάποτε ως ανθρώπινο είδος, ότι μια διαφωνία μπορεί να σήμαινε, \"νευρίασα και θα σε σκοτώσω\", στο έτος 0, αλλά και σήμερα στο 2010 κάποιοι σκέφτονται με πολύ παρόμοιους τρόπους. και κάλλιστα μπορεί κάποιοι να βλέπουν τον \"έρωτα\" ως εξουσία πάνω στο σώμα και την θέληση του άλλου.

όσο για το forum εδώ, έχω την άποψη ότι είναι πολύ πολιτισμένο, και ότι εκεί έξω μπορεί να κρύβονται πολύ χειρότερα πράγματα που ίσως να είδαν τα ματάκια του πατρός φιλοθέου, εφόσον από ότι καταλαβαίνω πρέπει να έχει συναναστραφεί ντουζίνες ανθρώπων.

dreamer
11-04-2010, 18:46
Παρακολουθώ και εγώ τις συνευτεύξεις του έχω διαβάσει και δύο βιβλία του. Το καταπληκτικό \"μύθο της ψυχικής ασθένειας\" και το \"έρωτος φύσις\" που με κούρασε λίγο.

Μάλιστα μου τα είχε προτείνει μια ευγενική ψυχή που συμμετείχε στο site αυτό αλλα δεν γράφει πλέον.

Αξίζει νομίζω να αφιερώσει κάποιος λίγο χρόνο να τον ακούσει. Δεν μοιάζει με τους άλλους παπάδες. Ούτε καν εμφανισιακά. Είναι 80 χρονών σήμερα!

γιώτα2
11-04-2010, 18:46
Alobar δεν ξέρω αν κατάλαβες καλά.....οχι απλώς τα λόγια του ιερέα με βρίσκουν σύμφωνη, αλλά μέσα απο τα λόγια του βλέπω πολλά πράγματα που ζω....πολλές αλήθειες που αν τις κατανοούσα πολύ παλαιότερα θα ήμουν καλύτερα σήμερα.Απο χθες ακούω την συνένετευξη και έχω ταρακουνηθεί αλήθεια....αναλογίζομαι καταστάσεις, πρόσωπα, λόγια και συμπεριφορές....

keep_walking
11-04-2010, 18:54
keep,

πριν λίγες μόλις μέρες εν έτι 2010 άκουσα στις ειδήσεις ότι ένας βοσκός σε ένα ελληνικό χωριό σκότωσε τον γείτονα του με καραμπίνα γιατί είχαν διαφωνίες σχετικά με τα χωράφια τους και τα ζωντανά τους. θα μου πεις ακραίο το παράδειγμα σου κλπ κλπ. εμένα μου θύμισε εποχή κάιν και avel. σαν να μην έχουμε καθόλου εκσυγχρονιστεί από τότε.
συμπέρασμα:
είσαι σίγουρος ότι αυτό που εσένα σου φαίνεται αυτονόητο είναι αυτονόητο και για τους άλλους?

Συγγνωμη lucifer τι πας να μου πεις?
Οτι 1+1=2 αλλα αν ρωτησεις 6 δισεκατομμυρια ανθρωπους θα παρεις και διαφορετικες απαντησεις προφανως?

Χαιρω πολυ δεν θα κατσω να ασχοληθω με το 1+1=2 ειμαι advanced ουτε βεβαια θα το βροντοφωναξω σημερα ενας καταπληκτικος τυπος ειπε 1+1=2

Νομιζω στο ποστ μου το ανελυσα καθαροτατα.

Για τους ιερεις ο κοσμος εχει ενα προτυπο , μια ταμπελα πες, στο μυαλο του και εκει παιζει ολο το παιχνιδι.

weird
11-04-2010, 19:00
Δεν τον ξερω οποτε μπορει να κανω λαθος γνωμη αλλα οταν καποιος λεει 1+1=2 και ολοι χειροκροταν πω -πω τι ειπε ο μεγαλος τοτε δειχνει οτι:

Ειναι ιερεας αλλα δεν ταιριαζει στο προτυπο του ιερεα που χει στο μυαλο του ο κοσμος και ως εκτουτου κλαπ κλαπ καπως ετσι.

Δεν νομιζω και να τον διαβασω εντελει...ξενερωσα:P

Κηπ, έχω προσεξει, και διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, οτι συχνά \"τρέχεις\" να απαξιώσεις κάτι στα γρήγορα, χωρίς να του ρίξεις μια πιο προσεκτική ματιά.

Αυτό, δεν σου το λέω για να σε κριτικάρω, δεν το θεωρώ ελάττωμα εξάλλου, αλλά αν θέλεις, να το παρατηρήσεις, αν δεν το έχεις ήδη κανει..

Νομίζω οτι το να έχουμε τις κεραίες μας ανοιχτές, είναι ότι καλύτερο για να εξελίσσεται κανείς και προσωπικά, πριν απορρίψω το οτιδήποτε, το γνωρίζω πρώτα.
Εκ των υστέρων απορρίπτω όχι εκ των προτέρων.

Alobar
11-04-2010, 19:02
Γιώτα μας έχουν κάνει να ξεχνάμε τα αυτονόητα, φυσικά και σε κατάλαβα... βασικά, έφτιαξα το θρεντ γιατί αρέσκομαι στον τρόπο που τα λέει κι όχι στο τί λέει. Το τί λέει, με εκφράζει στα περισσότερα σημεία. Αλλά εμείς τα βγάζουμε απ\' το στόμα μας με πόνο και οργή γιατί κάποιοι μας έπεισαν ότι δεν είναι έτσι. Στις εκφράσεις του όμως οι διαπιστώσεις είναι ενθαρρυντικές πέραν το δέον. Ότι έτσι είναι τα πράματα ούτως ή άλλως μάλλον...

keep_walking
11-04-2010, 19:02
Κηπ, έχω προσεξει, και διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, οτι συχνά \"τρέχεις\" να απαξιώσεις κάτι στα γρήγορα, χωρίς να του ρίξεις μια πιο προσεκτική ματιά.

Αυτό, δεν σου το λέω για να σε κριτικάρω, δεν το θεωρώ ελάττωμα εξάλλου, αλλά αν θέλεις, να το παρατηρήσεις, αν δεν το έχεις ήδη κανει..

Νομίζω οτι το να έχουμε τις κεραίες μας ανοιχτές, είναι ότι καλύτερο για να εξελίσσεται κανείς και προσωπικά, πριν απορρίψω το οτιδήποτε, το γνωρίζω πρώτα.

Οχι weird...δεν το ειχα ποτε αυτο , και κανεις τεραστιο λαθος.

Απαντω σε αυτα που διαβασα.

Για πες που εχω κανει λαθος?

Lou!
11-04-2010, 19:05
επειδή στα 6 δισεκατομμύρια κόσμου πολλοί δεν έχουν πάει ούτε στην πρώτη δημοτικού, είναι πιθανό να πάρεις πολύ περισσότερες λάθος απαντήσεις από το νούμερο που φαντάζεσαι, όπως και ερωτήσεις του τύπου: τι είναι πρόσθεση?
τι είναι το \"+\"?

arktos
11-04-2010, 19:09
κηπ, πες μου, δεν σε θίγει αυτό:\" Κάποιοι άνθρωποι δεν θέλουν να αναλάβουν την ευθύνη για την ικανοποίηση των καίριων αναγκών τους και αποδρούν στην ψυχική διαταραχή. Το πρόβλημά τους δεν είναι ούτε βιολογικό αλλά ούτε το βεβαρημένο ιστορικό τους αλλά η απροθυμία τους να αναλάβουν την ευθύνη της ζωής τους \"

keep_walking
11-04-2010, 19:09
επειδή στα 6 δισεκατομμύρια κόσμου πολλοί δεν έχουν πάει ούτε στην πρώτη δημοτικού, είναι πιθανό να πάρεις πολύ περισσότερες λάθος απαντήσεις από το νούμερο που φαντάζεσαι, όπως και ερωτήσεις του τύπου: τι είναι πρόσθεση?
τι είναι το \"+\"?

Νομιζω ημουν σαφης , δεν παει πιο κατω.

weird
11-04-2010, 19:14

Οχι weird...δεν το ειχα ποτε αυτο , και κανεις τεραστιο λαθος.

Απαντω σε αυτα που διαβασα.

Για πες που εχω κανει λαθος?

A ok, μάλλον εγώ κάνω λάθος.

Απλά πιστεύω έχει πολλά να κερδίσει κανείς όταν δεν απορρίπτει πράγματα χωρίς να τα έχει γνωρίσει καλά.

:)))

Τα λάθη συμβαίνουν εδώ μέσα Κηπ, το ξέρεις.

keep_walking
11-04-2010, 19:15
Κάποιοι άνθρωποι δεν θέλουν να αναλάβουν την ευθύνη για την ικανοποίηση των καίριων αναγκών τους και αποδρούν στην ψυχική διαταραχή. Το πρόβλημά τους δεν είναι ούτε βιολογικό αλλά ούτε το βεβαρημένο ιστορικό τους αλλά η απροθυμία τους να αναλάβουν την ευθύνη της ζωής τους \"

Σαφως δεν ειναι πανεπιστημων και εκφερει μια αποψη , λανθασμενη φυσικα για αυτους που ξερουν και εχουν ασχοληθει λιγο παραπανω.

Εκτος αν το δεις φιλοσοφικα...keep going αρωστιες , τυφη , λιμοι παρτα ολα πανω σου και συνεχισε γιατι σιγουρα λεει μια προταση που κανονικα πρεπει να πει εκατονταδες.

Δεν μπορει φυσικα να πει υπαρχουν και οι βιολογικες περιπτωσεις μπλα,μπλα,μπλα , υπαρχουν οι περιπτωσεις μπλα μπλα μπλα και τελικα να γινει διαλεξη ψυχιατρου!!!!!!!

Οποτε λεει κατι απλως,μια γνωμη.

keep_walking
11-04-2010, 19:17

Απλά πιστεύω έχει πολλά να κερδίσει κανείς όταν δεν απορρίπτει πράγματα χωρίς να τα έχει γνωρίσει καλά.

Μονο μην υποψιαστω οτι το λες ειρωνικα...γιατι αν θες να δω τον ιερεα,να διαβασω τα βιβλια του κλπ κλπ και μετα να δω αν κανω σωστο ή λαθος....χμμμ η ζωη μου ειναι περιορισμενη , τα λεμε οταν γινω αθανατος λολ.

Απαντω σε αυτα που διαβασα εδω.

weird
11-04-2010, 19:28

Μονο μην υποψιαστω οτι το λες ειρωνικα...γιατι αν θες να δω τον ιερεα,να διαβασω τα βιβλια του κλπ κλπ και μετα να δω αν κανω σωστο ή λαθος....χμμμ η ζωη μου ειναι περιορισμενη , τα λεμε οταν γινω αθανατος λολ.

Απαντω σε αυτα που διαβασα εδω.

Οχι, δεν λέω κάτι ειρωνικά...

Οκιε, απαντάς με βάση τα όσα ακούστηκαν εδώ, το καταλαβαίνω.

keep_walking
11-04-2010, 19:58
Οκ Weird...το point μου ηταν οχι η απαξιωση του ιερεα φυσικα που μπορει να ειναι ενα και μαλλον ειναι ενα λαμπρο ατομo αλλα...μην τα ξαναγραφω:)

:))))))))0

Alobar
11-04-2010, 21:12
\'... πχ χθεσ εβλεπα τον μικρο μου (9 μηνων)που εβλεπε το πληντηριο..και ειχε γουρλωσει τα ματια εξω..και τρανταζωταν σαν τρελοσ απο ενθουσιασμο και ενταση...\'

... Άντζικ - δε ξέρω πώς προφέρεται - μακάρι να μπορούσα να ξαναδώ έτσι τον κόσμο. Χωρίς να θέλω να κάνω το \'συνήγορο του διαβόλου\', κι όπως είπε και η Λούσιφερ, ο συγκεκριμένος άνθρωπος έχει μεγάλη εμπειρία από διαπροσωπικές σχέσεις, από \'προβληματικούς\' ανθρώπους - όπως υπήρξε και ο ίδιος - και βλέπω να τονίζεται η ιδιότητά του ως \'παπάς\' αλλά όχι ως \'ψυχοθεραπευτής\'... μπορεί να λέει το πολύ προσβάσιμο \'1+1=2\' αλλά ταυτόχρονα \'ταρακουνάει\' παγιωμένες αντιλήψεις της πλειοψηφίας του χριστιανικού κόσμου, που στην τελική καταδυναστεύουν τον κόσμο και τις μειοψηφίες με τη σειρά τους... για μένα, ακόμη κι αν διαφωνώ κάπου, δε παύει να είναι απαλλαγμένος από άχρηστα συναισθήματα, πολύ πιό βάσιμος ως \'αντιψυχίατρος\' σε σχέση με άλλους που το παίζουν για το \'φαίνεσθαι\', και με αληθινά μη εγωκεντρικά κίνητρα και προθέσεις.

Adzik
11-04-2010, 22:06
ειναι πολυ οκ ατομο ο κ Παπασ αυτοσ..πραγματικα δηλωνει ανηχτα ολα τα προβληματα τησ εκκλησιασ.. οπωσ και επισεισ δινει λυσεισ..δεν κρινει η σταυρωνει κατι..

και ναι οντωσ κιπακο λεει τα αυτονοητα και αυτα που οι νοημοντεσ και σκεπτομενοι ανθρωποι μπορουν να διακρινουν..ομωσ ειναι η πρωτη φωρα που ακουω καποιον απο ΄΄μεσα΄΄να τα υπογρανμμμιζει και να μην κρυβεται..να μην δικαιολογει.. αλλα να ψαχνεται και να λυπαται..

να αντιλαμβανεται την δυναμη τησ σωστησ προετημασιασ τησ εκπαιδευσης (ποθ γενικα πασχει εδω στην Ελλαδα..)..και την σωστη λειτουργεια των παπαδων..την οποια δεν γνωριζει κανεισ μασ ουτε οι ιδιοι οι παπαδεσ πλεον..τι κριμα ομωσ ε?

γιατι θα ενιωθα πολυ πιο οικεια στον κοσμο τουτο αν μπορουσα να παω σε μια εκκλησια και εβρισκα εναν παπα \'\'φιλικο\'\'προσ τον ανθρωπο..και αληθηνο..
μπορει να μην ειμαι καθολου τησ εκκλησιασ..αλλα αντιλαμβανομαι πολυ καλα την αναγκη των ανθρωπων να βρισκουν την καλοσυνη και το καλο.. εστω σε κατι..εστω στην εκκλησια..

και τωρα που ουτε πια αυτο δεν γινεται..πολυσ κοσμοσ δεν εχει τιποτα απο το οποιο μπορει να πιαστει καμια χειροπιαστη αποδειξη τησ καλοσυνησ.. μην εχοντασ καλουσ παπαδεσ.. και πιστευω παιζει και αυτο τον ρολο του στην εγκληματικοτητα και την γενικη απαξιωση των παντων που επικρατει..

εγω στηριζομαι στην αιωνια ανναγεννηση των φυτων, στην φυση.. στουσ καλουσ ανθρωπουσ.. και φυσικα στην αναγκη μου να δινω.. πολυσ κοσμοσ χρειαζεται εναν \'\'παπα\'\' οπωσ τον εχει στο μυαλο του για να εμπνευστει...
και δεν τον εχει..

οποτε πολυ καλωσ που υπαρχουν τετοιοι ανθρωποι..απορω γιατι δεν κανουνε τετοιον ανθρωπο αρχηγο τησ εκκλησιασ..και κανουν τα λαμογια..
ayway....

Adzik
11-04-2010, 22:08
\'... πχ χθεσ εβλεπα τον μικρο μου (9 μηνων)που εβλεπε το πληντηριο..και ειχε γουρλωσει τα ματια εξω..και τρανταζωταν σαν τρελοσ απο ενθουσιασμο και ενταση...\'

... Άντζικ - δε ξέρω πώς προφέρεται - μακάρι να μπορούσα να ξαναδώ έτσι τον κόσμο:)

Αλοβαρ μου..δεν εισαι 9 μηνων..κανεισ μασ δεν ειναι..βλεπουμε αλλιωσ τον κοσμο..και οπωσ καθε ηλικια ετσι και αυτο ..εχει τα δικα του δωρα...

:) ..βεβαια οταν ημαστε ερωτευμενοι τρελα..μονο ετσι τον βλεπουμε χεχεχε

gus1973
11-04-2010, 22:36
Μια καθαρά διερευνητική ερώτηση...

Δεν έχω διαβάσει τα βιβλία ούτε έχω δει τις συνεντέυξεις του πατήρ φιλόθεου φάρου.
Οι καλές κριτικές για την προσωπικότητα του, για την διορατικότητα του κ.λπ. έχουν να κάνουν με την ψυχοθεραπευτική του ιδιότητα και μόνο ή με το ότι είναι ένας ιερέας που είναι και ψυχοθεραπευτής...

Lou!
11-04-2010, 22:44
gus, για μενα εχουν να κανουν με τπτ απο τις ταμπελες (ιερεας, ψυχοθεραπευτης), αλλα καθαρα με το τι λεει, πως το λεει.

ομως παιρνει στοιχεια απο τη διδασκαλια του χριστου (τη διδασκαλια του χριστου, οχι του χριστιανισμου, γιατι χριστιανισμος πρακτικα σημαινει στρεβλωσεις επι στρεβλωσεων) και τα προτεινει σαν λυση για μια πιο ποιοτικη (ψυχικα ας πουμε?) ζωη

Alobar
11-04-2010, 22:45
... εγώ τοποθετήθηκα με τον τίτλο του θρεντ Γκας. Τον θεωρώ χαρισματικό με ό,τι κι αν εμπεριέχει αυτό. Σαφώς με τα όποια ελαττώματά του όπως όλοι μας. Ένας αυθεντικός άνθρωπος με έντονη ανησυχία και ενδιαφέρον για τους άλλους. Κάτι που λείπει και από παπάδες και από ψυχοθεραπευτές...

gus1973
11-04-2010, 23:04
οκ... αν κατάλαβα καλά, προσεγγίζει τα προβλήματα της ζωής στηριζόμενος και στις διδαχές του χριστιανισμού, του χριστού κ.λπ.

Θα επιχιερήσω να παρακολουθήσω την πρώτη εκπομπή

keep_walking
12-04-2010, 01:07
Συγγνωμη ειναι ψυχοθεραπευτης με διπλωμα?

weird
12-04-2010, 01:44
Παρακολουθώ την συνέντευξη και την βρίσκω εξαιρετική.
Με εντυπωσιάζει ιδιαίτερα, οτι αυτά που συζητιούνται, έχουνε σχέση με όσα αυτόν τον καιρό με απασχολούνε και τα συζητάω, είτε εδώ στο φόρουμ, είτε έξω.

Αλόμπαρ, πραγματικά σε ευχαριστώ.
Πρώτη φορά βλέπω σε συντέντευξη τον Φιλόθεο.

Επίσης, συνιστώ σε όλους να δούνε και τον φιλόσοφο Ράμφο, άλλος εξαιρετικός άνθρωπος.
Πίστη και αμφιβολία, είναι η συνέντευξη που εμφανίζειται πρώτη όταν κάποιος κάνει κλικ στην παραπομπη σου Αλο.

gus1973
12-04-2010, 01:50
Συγγνωμη ειναι ψυχοθεραπευτης με διπλωμα?

Στο δίκτυο είδα ότι έχει σπουδάσει \"ποιμαντική ψυχολογία\"...

keep_walking
12-04-2010, 15:51
Στο δίκτυο είδα ότι έχει σπουδάσει \"ποιμαντική ψυχολογία\".

Δηλαδη ψυχολογια του αρνιου?
Τι ειναι παλι αυτο?

λολ

Οκ , απλως επειδη αναφεραν οτι ειναι ψυχοθεραπευτης για αυτο ρωταω και για το σχολιο του σχετικα με την ψυχικη ασθενεια.
Τεσπα.

Sofia
12-04-2010, 16:34

Κάποιοι άνθρωποι δεν θέλουν να αναλάβουν την ευθύνη για την ικανοποίηση των καίριων αναγκών τους και αποδρούν στην ψυχική διαταραχή. Το πρόβλημά τους δεν είναι ούτε βιολογικό αλλά ούτε το βεβαρημένο ιστορικό τους αλλά η απροθυμία τους να αναλάβουν την ευθύνη της ζωής τους \"

Σαφως δεν ειναι πανεπιστημων και εκφερει μια αποψη , λανθασμενη φυσικα για αυτους που ξερουν και εχουν ασχοληθει λιγο παραπανω.

Δεν μπορει φυσικα να πει υπαρχουν και οι βιολογικες περιπτωσεις μπλα,μπλα,μπλα , υπαρχουν οι περιπτωσεις μπλα μπλα μπλα και τελικα να γινει διαλεξη ψυχιατρου!!!!!!!

Οποτε λεει κατι απλως,μια γνωμη.

Λεει μια γνωμη, δημοσια με την επιστημονικη του ιδιοτητα.
Θα μπορουσε λοιπον να ναι πιο προσεκτικος. Τουλαχιστον αυτο.

keep_walking
12-04-2010, 16:47
Εμ ελα οτι εγω δεν ηξερα οτι ειχε αυτη την ιδιοτητα...το ιδιο δεν γραφω πιο πανω ακριβως σοφια?

Αυτο εννοω τελοσπαντων.

claire
12-04-2010, 16:58

Στο δίκτυο είδα ότι έχει σπουδάσει \"ποιμαντική ψυχολογία\".

Δηλαδη ψυχολογια του αρνιου?
Τι ειναι παλι αυτο?

λολ

Οκ , απλως επειδη αναφεραν οτι ειναι ψυχοθεραπευτης για αυτο ρωταω και για το σχολιο του σχετικα με την ψυχικη ασθενεια.
Τεσπα.

έχει σχέση με θεολογία. χρησιμοποιεί δηλαδή και την θεολογία. δεν ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες.

Sofia
12-04-2010, 17:01
Εμ ελα οτι εγω δεν ηξερα οτι ειχε αυτη την ιδιοτητα...το ιδιο δεν γραφω πιο πανω ακριβως σοφια?

Αυτο εννοω τελοσπαντων.

ok. ουτε εγω το ηξερα. απο οσα βλεπω να γραφονται, σχολιαζω. Ως ψυχοθεραπευτης λοιπον κανεις, φανταζομαι οτι γνωριζει πώς υπάρχουν φορες που υπάρχει κ το \"δεν μπορω\". Και ας μην καλλιεργουνται ενοχες ετσι.

weird
12-04-2010, 17:56
Ετσι όπως αντιλήφθηκα εγώ τα λεγόμενά του, τόσο απο την συνέντευξη, όσο και απο τα βιβλία που έχω διαβάσει, δεν νομίζω οτι έχει κάποια πρόθεση να κατηγορήσει/ ενοχοποιήσει το \"δεν μπορώ\" ο πάτερ.

Αλλά να θίξει, οτι όταν κανείς δεν μπορεί να εντοπίσει πότε \"δεν μπορεί\" και να το παραδεχτεί στον εαυτό του, τότε μάλλον αρνείται να αναλάβει κάποιο μέρος της ευθύνης του.

Ισα ίσα, να ωθήσει στο να δει και να παραεδχτεί κανείς αυτό το δεν μπορώ ( και μέχρι πού μπορεί και τι μπορεί εν τέλει και να το σεβαστεί) θέλει και όχι να το ενοχοποιήσει.

Sofia
12-04-2010, 18:08
καποιες φορες δεν ξερουμε καν, οτι δεν μπορουμε. κ δεν ειμαστε ικανοι, να μπορουμε παντοτε να το καταλαβουμε αυτο. ειναι πολλα πραγματα στο χερι μας, παρα πολλα. αλλα οχι ολα.

weird
12-04-2010, 18:19
Originally posted by Sofia
καποιες φορες δεν ξερουμε καν, οτι δεν μπορουμε. κ δεν ειμαστε ικανοι, να μπορουμε παντοτε να το καταλαβουμε αυτο. ειναι πολλα πραγματα στο χερι μας, παρα πολλα. αλλα οχι ολα.

Συμφωνώ μαζί σου.
Αυτό που λεει ο Φάρος, έτσι όπως εγώ το εισπράτω και παλι λέω, είναι οτι η ανάληψη της ευθύνης είναι και το να πει κανείς ... αυτό εδώ είναι το όριό μου, αυτές οι ανάγκες μου.
Διότι συχνά θα ερμηνεύσουμε την δική μας αδυναμία, με διάφορους τρόπους, ώστε να μην έρθουμε αντιμέτωποι μαζί της. ( όχι όλοι αλλά πολλοί).

Δεν βλέπω κάποια ενοχοποίηση σε αυτό.
Ούτε υποστήριξε κανείς οτι πάντα πρέπει να τα βλέπουμε όλα, γι αυτό στρεφόμαστε στην βοήθεια των άλλων εξάλλου.

Τώρα το αν δεν θέλουμε να το δούμε, αυτό δεν είναι μια αποφυγή? Είναι, αλλά το επιλέγουμε, οπότε οκ.

Sofia
12-04-2010, 18:28
Δλδ αν δεν πω,αν δεν καταλαβω ποια ειναι τα ορια μου υπεκφευγω, εκδηλωνοντας μια ψυχικη παθηση?

weird
12-04-2010, 18:49
Δλδ αν δεν πω,αν δεν καταλαβω ποια ειναι τα ορια μου υπεκφευγω, εκδηλωνοντας μια ψυχικη παθηση?

Νομίζω, εκφράζοντας την προσωπική μου άποψη αυτή την φορά, τον πατέρα θα πρέπει να τον ρωτήσουμε τον ίδιο χε, οτι προυπόθεση για να αναλάβει κανείς την ευθύνη του εαυτού του, είναι να γνωρίσει τα όριά του.
Δίχως αυτογνωσία, στον μέγιστο δυνατό βαθμό, δεν γίνεται.

Σχετικά με την ταμπέλα της ψυχικής πάθησης, είμαι ιδιαίτερα επιφυλακτική.
Ωστόσο, όταν το ίδιο το άτομο νιώθει άρωστο ψυχικά, είναι άλλο το βοηθώ να μάθει να φροντίζει τον εαυτό του, αναλαμβάνοντας αυτή την ευθύνη μέχρι να την αναλάβει εκείνο, και άλλο το κατηγορώ ως ανεύθυνο ή ότι όλη του η ασθένεια ευθύνεται σε δική του ευθύνη.

Ετσι το αντιλαμβάνομαι.

Sofia
12-04-2010, 19:01
Μαλλον δεν το εκφραζω τοσο καθαρα: καποιοι ανθρωποι ή καποιοι απο μας, δεν μπορουν να δουν οτι ειναι ψυχικα αρρωστοι. Δεν μπορουν κ οχι δεν θελουν.

Κ αυτοι που δεν μπορουν τα παντα, δεν ειναι ανευθυνοι. Τουλαχιστον για μενα.

Κραταω μια επιφυλαξη για τις αποψεις του, καθως δεν εχω δει τίποτα παρα μονο παραθεσεις μελων απο τα οσα εξεφρασε ο ιδιος.

gus1973
12-04-2010, 19:02
Είδα την πρώτη από τις συνεντεύξεις. Αν και συμφωνώ εν μέρη με την άποψη του keep (σχετικά με το ότι δεν είναι διατεθειμένος να αφιερώσω περισσότερο χρόνο) θα δω και τις επόμενες δύο ή τρεις.

Η ένσταση μου έχει να κάνει με το κατά πόσο ένας άνθρωπος ο οποίος έχει \"στρατευθεί\" σε μια θρησκεία όπως ο χριστιανισμός (και όχι μόνο) μπορεί να ισορροπήσει ανάμεσα σε θεωρίες του στυλ \"θέλημα θεού\", \"πίστευε και μη ερεύνα\", αποχή από διάφορες \"κολασμένες απολαύσεις\" κ.λπ. και στην επιστημονική διερεύνηση των πραγμάτων. Άσε που στην περίπτωση των παθήσεων της ψυχής τα πράγματα είναι δυνατόν να περιπλέκονται ακόμη περισσότερο. Ομολογώ ότι ο συγκεκριμένος φαίνεται να έχει πολύ πιο ριζοσπαστικές απόψεις σε σχέση με τους παραδοσιακούς ορθόδοξους. Αλλά... \"σε σχέση\"...

Προσπαθώ να μην μένω στις ταμπέλες (όπως λέχθηκε πιο πάνω), αλλά είναι σημαντικό να διαχωρίζουμε γιατί θεωρούμε κάποιον ικανό, χαρισματικό ή οτιδήποτε άλλο στον τομέα του. Γιατί όντως είναι ή γιατί σε σχέση με το περιβάλλον στο οποίο δραστηριοποιείται φαίνεται πιο \"προχωρημένος\"...

Θεωρώ πολύ δύσκολο κάποιος ο οποίος παρακολουθεί ή διαβάζει τα λεγόμενα του Φιλόθεου Φάρου να μην συγκρίνει, να μην κρίνει (τόσο θετικά όσο και αρνητικά) επηρεαζόμενος και από την ιδιότητα του ως ιερέας...

keep_walking
12-04-2010, 19:03
Μαλλον δεν το εκφραζω τοσο καθαρα: καποιοι ανθρωποι ή καποιοι απο μας, δεν μπορουν να δουν οτι ειναι ψυχικα αρρωστοι. Δεν μπορουν κ οχι δεν θελουν.

Κραταω μια επιφυλαξη για τις αποψεις του, καθως δεν εχω δει τίποτα παρα μονο παραθεσεις μελων απο τα οσα εξεφρασε ο ιδιος.

Λοιπον και εγω δεν εκφερω αποψη απο μια προταση, αν εκανε ολοκληρη ομιλια πανω στο θεμα αλλαζε το πραγμα.

weird
12-04-2010, 19:05

Πιστεύεις οτι αυτό το \"δεν μπορούν\" είναι μια κατάσταση μη ανατρέψιμη?
Οτι δηλ, αν θέλουν να βοηθηθούν, κάποια στιγμή δεν θα αμβλύνουν τις άμυνές του ωστε να το δούνε και αυτό?

Δηλ να δούνε τον εαυτό τους απο μια απόσταση?

Sofia
12-04-2010, 19:10
Πιστευω πώς ολοι αλλοι λιγοτερο κ αλλοι περισσοτερο μπορουμε καποια κ δεν μπορουμε καποια αλλα.

Ακομα κ αν θελουμε να βοηθηθουμε. Κ ακομα αν εχουμε υποστηριξη.

Απλα δεν μπορουμε τα παντα.

weird
12-04-2010, 19:13
Πιστευω πώς ολοι αλλοι λιγοτερο κ αλλοι περισσοτερο μπορουμε καποια κ δεν μπορουμε καποια αλλα.

Ακομα κ αν θελουμε να βοηθηθουμε. Κ ακομα αν εχουμε υποστηριξη.

Απλα δεν μπορουμε τα παντα.

Ναι, δεν μπορούμε τα πάντα.
Ο καθένας, μέχρι εκεί που μπορεί.

Κι αν αυτό το εκεί, δεν μπορεί να το βρει μόνος, καλύτερα να τον βοηθήσει κάποιος...

Ναι, δεν είμαστε όλοι το ίδιο, ούτε μπορούμε όλοι το ίδιο.

Είναι όμως ρε παιδί μου, σημαντικό, την αδυναμία μας, να την βλέπουμε σαν δική μας, όχι των άλλων, ούτε σαν κακία κτλ.

Καλό απόγευμα.

Sofia
13-04-2010, 23:12
Originally posted by gus1973

Η ένσταση μου έχει να κάνει με το κατά πόσο ένας άνθρωπος ο οποίος έχει \"στρατευθεί\" σε μια θρησκεία όπως ο χριστιανισμός (και όχι μόνο) μπορεί να ισορροπήσει ανάμεσα σε θεωρίες του στυλ \"θέλημα θεού\", \"πίστευε και μη ερεύνα\", αποχή από διάφορες \"κολασμένες απολαύσεις\" κ.λπ. και στην επιστημονική διερεύνηση των πραγμάτων. Άσε που στην περίπτωση των παθήσεων της ψυχής τα πράγματα είναι δυνατόν να περιπλέκονται ακόμη περισσότερο. Ομολογώ ότι ο συγκεκριμένος φαίνεται να έχει πολύ πιο ριζοσπαστικές απόψεις σε σχέση με τους παραδοσιακούς ορθόδοξους. Αλλά... \"σε σχέση\"...

Ειδα και εγω την 1η συνεντευξη. Εχω την ιδια αισθηση. Πιστεύω πώς υπερισχυει το \"σε σχεση\", το συγκριτικο. Πώς οι θέσεις του ειναι ριζοσπαστικες, σε σχεση με τους πολλους σκοταδιστες της εκκλησιας. Που υπαγορευουν τί ειναι σωστο κ τί λάθος, περισσοτερο σαν τιμωροι παρά σαν πνευματικοι ανθρωποι...ποσο μαλλον σαν ανθρωποι ενος Θεου.

Originally posted by gus1973
Θεωρώ πολύ δύσκολο κάποιος ο οποίος παρακολουθεί ή διαβάζει τα λεγόμενα του Φιλόθεου Φάρου να μην συγκρίνει, να μην κρίνει (τόσο θετικά όσο και αρνητικά) επηρεαζόμενος και από την ιδιότητα του ως ιερέας...

Συμφωνω. Η ιδιοτητα του ιερεα (και όχι μονο) για καποιους απο μας προσδιδει κατι. Θετικο ή αρνητικο. Κι ετσι ισως να χρωματιζονται με πιο εντονα χρωματα (θετικα ή αρνητικα) και τα περιεχομενα των λογων του Πατερα Φιλοθεου. Ισως αυτα τα ιδια λογια αν προερχονταν απο καποιον αλλο, να μην εκαναν την ιδια αισθηση σε πιστους ή ανθρωπους που εχουν αναγκη να πιστεψουν σε ιερωμενους και ανθρωπους της εκκλησιας.

Alobar
14-04-2010, 00:07
Παιδιά εγώ έχω \'σταθεί\' και εστιάζω όπως είπα και πριν, στο ότι μου βγάζει έναν... ανθρωπένιο άνθρωπο. Απαλλαγμένος εν γένει \'δηθενιών\', φόβων, και πάσης φύσης περιττών που δυσκολεύουν την ανθρώπινη φύση και ζωή κατά συνέπεια. Μετράει πολύ για μένα η εμπειρία του με πολλούς και διαφορετικούς ανθρώπους, καθώς και η τρυφερή του ματιά στο καταταλαιπωρημένο πλάσμα που λέγεται Άνθρωπος. Η απλότητα, το χιούμορ και η μεταδοτικότητά του καθώς και ο αυτασαρκασμός ως δείγμα αυτογνωσίας με καλύπτουν.

marian_m
14-04-2010, 00:10
Εγώ πάντως χθες πήρα το τελευταίο του βιβλίο.

Sofia
14-04-2010, 00:23
Παιδιά εγώ έχω \'σταθεί\' και εστιάζω όπως είπα και πριν, στο ότι μου βγάζει έναν... ανθρωπένιο άνθρωπο. Απαλλαγμένος εν γένει \'δηθενιών\', φόβων, και πάσης φύσης περιττών που δυσκολεύουν την ανθρώπινη φύση και ζωή κατά συνέπεια. Μετράει πολύ για μένα η εμπειρία του με πολλούς και διαφορετικούς ανθρώπους, καθώς και η τρυφερή του ματιά στο καταταλαιπωρημένο πλάσμα που λέγεται Άνθρωπος. Η απλότητα, το χιούμορ και η μεταδοτικότητά του καθώς και ο αυτασαρκασμός ως δείγμα αυτογνωσίας με καλύπτουν.

Alo,

προσωπικα νομιζω πώς δεν θα γινονταν τοσος λογος για τον Πατερα Φαρο, αν ήταν ο κανονας της εκκλησιας και οχι η φωτεινη εξαιρεση.

Απο κει κ περα, αυτο δεν σημαινει οτι μειωνεται η αξια του ανθρωπου. Ισως ομως να μπαινει κ σε μια άλλη διασταση.

Alobar
14-04-2010, 00:42
Συμφωνώ Σοφία. Απλά τονίζω ότι μου είναι τόσο γοητευτικός όλος ως σύνολο, που λίγες στιγμές σκέφτηκα αυτή του την ιδιότητα. Έχω μια ροπή σε τέτοιες ιδιοσυγκρασίες και ομολογώ ότι με κέρδισε ο... μπαγάσας ο Φιλόθεος...

;)

PETRAN
14-04-2010, 00:47
Συμφωνώ Σοφία. Απλά τονίζω ότι μου είναι τόσο γοητευτικός όλος ως σύνολο, που λίγες στιγμές σκέφτηκα αυτή του την ιδιότητα. Έχω μια ροπή σε τέτοιες ιδιοσυγκρασίες και ομολογώ ότι με κέρδισε ο... μπαγάσας ο Φιλόθεος...

;)

ΩΩΩωωω

Ερωωωταα ερωτταααα

http://skepacabra.files.wordpress.com/2009/07/sexy-nun-and-priest.jpg

Alobar
14-04-2010, 01:41
... αυτό είναι από \'Τα απόκρυφα μιας μοναχής\';... διότι υπάρχει η Μοναχή (καλόγρια) αλλά υπάρχει και ο... μοναχός ο άνθρωπος... :P ... πιάνομαι;...

PETRAN
14-04-2010, 02:16
... αυτό είναι από \'Τα απόκρυφα μιας μοναχής\';... διότι υπάρχει η Μοναχή (καλόγρια) αλλά υπάρχει και ο... μοναχός ο άνθρωπος... :P ... πιάνομαι;...

Αλομπαρ δεν ξέρω αν πιάνεσαι αλλά νομίζω...ότι πρέπει να πιαστείς επειγόντως!

Από παπά η μοναχό κατα προτίμηση!

katerinaki
14-04-2010, 02:18
Ο πατερας Φιλοθεος κανει ψυχοθεραπεια ,η ειναι εξομολογος?
Μου εκανε εντυπωση και η ηλικια του! ειναι 80 χρονων! κι ομως λογω αυρας μοιαζει 60!

PETRAN
14-04-2010, 02:30
Originally posted by katerinaki
Ο πατερας Φιλοθεος κανει ψυχοθεραπεια ,η ειναι εξομολογος?
Μου εκανε εντυπωση και η ηλικια του! ειναι 80 χρονων! κι ομως λογω αυρας μοιαζει 60!

Τεκνό είναι! Και όχι τέκνον

Lou!
14-04-2010, 02:45
νομίζω ότι κάνει λειτουργία σε μια εκκλησία στην πλάκα.
(άγιος νικόλαος ραγκαβας).
παλιά όταν ήταν νεότερος και δούλευε πρέπει να ήταν ψυχοθεραπευτής (δεν παίρνω όρκο κι όλας, αλλά έτσι κατάλαβα).
τώρα δεν ξέρω αν ακόμα λειτουργεί στην πλάκα, καθώς είναι και 80 ετών, αλλα μάλλον.

PETRAN
14-04-2010, 02:47
Originally posted by lucifer
νομίζω ότι κάνει λειτουργία σε μια εκκλησία στην πλάκα.
(άγιος νικόλαος ραγκαβας).
παλιά όταν ήταν νεότερος και δούλευε πρέπει να ήταν ψυχοθεραπευτής (δεν παίρνω όρκο κι όλας, αλλά έτσι κατάλαβα).
τώρα δεν ξέρω αν ακόμα λειτουργεί στην πλάκα, καθώς είναι και 80 ετών, αλλα μάλλον.

Τώρα λες να εξομολογεί και να κάνει ψυχοθεραπεία συγρόνως? Καλό ε? Και αισθάνεσαι καλύτερα και δεν πας στην κόλαση!

Lou!
14-04-2010, 02:53
ναι αλλα αυτός δεν είναι πάπας! (ο τόνος στο πρώτο α)
αν θες να μην πας κόλαση πρέπει να αγαπήσεις τον πλησίον!
με ταυτόχρονη μείωση του εγώ!
αν μάλιστα όπου η λέξη πλησίον, βάλεις τον πιο αντιπαθητικό για σένα άνθρωπο,
χμμμ....
ζόρικα θέματα βάζει ο πατήρ φιλόθεος! ;)

PETRAN
14-04-2010, 02:59
ναι αλλα αυτός δεν είναι πάπας! (ο τόνος στο πρώτο α)
αν θες να μην πας κόλαση πρέπει να αγαπήσεις τον πλησίον!
με ταυτόχρονη μείωση του εγώ!
αν μάλιστα όπου η λέξη πλησίον, βάλεις τον πιο αντιπαθητικό για σένα άνθρωπο,
χμμμ....
ζόρικα θέματα βάζει ο πατήρ φιλόθεος! ;)

Ναι αλλά εγώ θέλω να αγαπήσω τον πλησίον, να μην έχω ψυχικές διαταραχές αλλά και να πάω στην κόλαση. Τι πρέπει να κάνω!????:mad:

Lou!
14-04-2010, 03:04
να πας η να μην πας?
μπερδεύτηκα

PETRAN
14-04-2010, 03:06
να πας η να μην πας?
μπερδεύτηκα

Ε να πάω φυσικά!

Τι στον παράδεισο να πάω με τα φλωράκια εκεί και τους nerds? :o

Lou!
14-04-2010, 03:07
άμα αγαπήσεις ειλικρινώς όλους τους πλησίον, την .....μπιπ! δεν έχει κόλαση! :P

αντιθέτως θα πάθεις ένα φαινόμενο που ο πατήρ φιλόθεος το περιγραφει ως εξής:

θα εγκατασταθεί ο θεός μέσα σου.

οπότε, ένα φονακι τουλάχιστον πρέπει να το ρίξεις :P

katerinaki
14-04-2010, 03:13

Τον ξερεις προσωπικα? τον πατερ εννοω

Lou!
14-04-2010, 03:15
δεν εχει ρε φλωρακια που τα ακουσες αυτα!!
κανεις προβολες του επιγειου κοσμου στην αλλη διασταση! (αλλωτε, που το ξερουμε οτι τα φλωρακια εχουναλτρουιστικα κινητρα?)

μονο αγγελακια εχει εκει
και μαλλον πρεπει να εχει και την εναπομεινουσα διασταση (εδω τα εχω μπλεξει λιγο) ολων αυτων των ανθρωπων που περασανε στον παραδεισο!

πχ μαρια μητερα ιησου,
οι αποστολοι,
αγιοι και οσιοι...

τον πικασσο δεν τον κοβω να περασε
πολυ αλαζονας βρε παιδι μου!

ολα τα παιδακια,
το πικπα ισως....

χμμμ...
τελικα εχεις ενα ποιντ!

καλυτερα μας βλεπω στην κολαση
πιο ενδιαφερουσες προσωπικοτητες θα πετυχουμε εκει

PETRAN
14-04-2010, 03:20

Ε αυτό λέω!

Ρε παιδί μου εγώ θέλω να αγαπώ τον συνάνθρωπο αλλά να εγκατασταθεί ο διάβολος μέσα μου! Βεβαίως! Τότε μιλάμε και για \"κολασμένη αγάπη\"! Κάτι πολύ πιο ενδιαφέρον!

ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΚΟ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ!???

:(:(:(:(

Lou!
14-04-2010, 03:22
κατερινα,

οχι δεν τον ξέρω.
ομως το εχω ακούσει απο τη μανα μου (που μου προεκυψε θεουσα και εχει κανει ερευνα αγορας ολων των ψαγμενων παπαδων της αττικης) και το ειπε και η βικη φλεσσα στην εκπομπή του 2009.
αν θες να τον γνωρισεις μπορεις να περασεις απο την εκκλησια και να ρωτησεις τι κανει ο φαρος, αν κανει λειτουργιες η αν κανει και καμια ομιλια, η αν μιλαει και με κοσμο.

katerinaki
14-04-2010, 03:23
THANKS

Lou!
14-04-2010, 03:30
κοίτα άμα κάνεις κακό, πας κόλαση (στο περίπου γιατί κι αυτό δεν ισχύει, αν ειλικρινώς μετανοήσεις, πάλι παράδεισο θα πας)

άμα κάνεις καλό πας παράδεισο.

εκεί που δεν ξέρω τι παίζει είναι άμα δεν κάνεις ούτε καλό ούτε κακό, αλλά κοιτάς πολύ τον εαυτό σου, όχι όμως εις βάρος του άλλου, απλά είσαι πολύ ατομοκεντρικός και κοιτάς την πάρτη σου με τις δικές σου ικανότητες και αγνοείς την ύπαρξη των άλλον, τότε δεν ξέρω αν πηγαίνεις παράδεισο η κόλαση η αν υπάρχει και γκρίζα ζώνη.

PETRAN
14-04-2010, 03:53
κοίτα άμα κάνεις κακό, πας κόλαση (στο περίπου γιατί κι αυτό δεν ισχύει, αν ειλικρινώς μετανοήσεις, πάλι παράδεισο θα πας)

άμα κάνεις καλό πας παράδεισο.

εκεί που δεν ξέρω τι παίζει είναι άμα δεν κάνεις ούτε καλό ούτε κακό, αλλά κοιτάς πολύ τον εαυτό σου, όχι όμως εις βάρος του άλλου, απλά είσαι πολύ ατομοκεντρικός και κοιτάς την πάρτη σου με τις δικές σου ικανότητες και αγνοείς την ύπαρξη των άλλον, τότε δεν ξέρω αν πηγαίνεις παράδεισο η κόλαση η αν υπάρχει και γκρίζα ζώνη.

Ου κόλαση καρφωτό είναι αυτό!

Οι καθολικοί όμως οι κουφαλίτσες επειδή τα σκέφτονται όλα έχουν κάνει καταστάσεις και γι αυτό που λες! Άμα είσαι \"ντεμί\" πας στο καθαρτήριο που για κάποιο χρονικό διάστημα η ψυχή \"καθαρίζεται\" περισσότερο. Μετά φρεσκο-πλυμένη πάει παράδεισο!

Αμα είσαι αγέννητο μωρό, η άτομο άλλης θρησκείας η κάποιο κατα τα άλλα καλό άτομο που( όπως κάποιος αρχαίος έλληνας φιλόσοφος) που δεν έχει ακούσει τον λόγο του κυρίου πας στο \"limbo\"! Αυτή είναι μια \"neutral\" υπερ-βαρετή στάσιμη κατάσταση που δεν συμβαίνει τίποτα! Ούτε κρύο ούτε ζέστη! Ζζζζ

Lou!
14-04-2010, 04:12
κοίτα εγώ δεν εμπιστεύομαι κανέναν! και σίγουρα όχι τους καθολικούς οι οποίοι μου φαίνονται πολύ πίπες!
να μας φέρουν τις διαλέξεις του χριστού στο utube!
ούτε τα ευαγγέλια δεν εμπιστεύομαι! ξέρω γω τι έγραφε ο καθένας?
και μετά σε κάθε επανέκδοση, ξέρω άμα πήγαινε κάποιος να τα αλλάζει και από λίγο?

αυτά περί limbo και καθαρτήριου δεν τα ήξερα.

εμείς οι ορθόδοξοι τι λέμε για τους ανθρώπους που δεν έχουν διδαχθεί καθόλου το λόγο του χριστού (η λέξη χριστιανισμός μου ακούγεται σαν το κομμουνιστικό manifesto) η για αυτούς που ζήσανε προ χριστού? πχ αρχαία ελλάδα?
αυτοί τι γίνονται?
με τι κριτήρια κρίνονται?
η μήπως δεν υπήρχε μετά θάνατο ζωή προ χριστού και δημιουργήθηκε στην πορεία?

PETRAN
14-04-2010, 05:03
κοίτα εγώ δεν εμπιστεύομαι κανέναν! και σίγουρα όχι τους καθολικούς οι οποίοι μου φαίνονται πολύ πίπες!
να μας φέρουν τις διαλέξεις του χριστού στο utube!
ούτε τα ευαγγέλια δεν εμπιστεύομαι! ξέρω γω τι έγραφε ο καθένας?
και μετά σε κάθε επανέκδοση, ξέρω άμα πήγαινε κάποιος να τα αλλάζει και από λίγο?

αυτά περί limbo και καθαρτήριου δεν τα ήξερα.

εμείς οι ορθόδοξοι τι λέμε για τους ανθρώπους που δεν έχουν διδαχθεί καθόλου το λόγο του χριστού (η λέξη χριστιανισμός μου ακούγεται σαν το κομμουνιστικό manifesto) η για αυτούς που ζήσανε προ χριστού? πχ αρχαία ελλάδα?
αυτοί τι γίνονται?
με τι κριτήρια κρίνονται?
η μήπως δεν υπήρχε μετά θάνατο ζωή προ χριστού και δημιουργήθηκε στην πορεία?

Ξέρω γω μωρέ τι λέμε και εμείς οι ορθόδοξοι δεν τους πάω γιατί δεν μου αρέσει η αμφίεση καθόλου! Δεν είναι καθόλου trendy! Προφανώς θα λένε για κόλαση κατευθείαν η κάτι τέτοιο, πράγμα που με συμφέρει βέβαια αφού θέλω να πάω στην κόλαση χωρίς να είμαι πολύ κακός! Βέβαια οι καθολικοί με την σακακιά χωρίς τα μούσια είναι τζόβενα οπότε αυτό τους κάνει και πιο cool!

Εγώ τώρα λέω να γίνω προτεστάντης χριστιανός όπως είναι οι βορειοευρωπαίοι και οι βορειοαμερικανοι γιατί αυτοί είναι πολύ original με τον επαναστατικό λούθηρο που είπε \"back to basics\" και δεν λατρεύουν εικόνες και άλλες τέτοιες ειδωλολατρίες αλλά είναι όλα \"εσωτερικά\" και μόνο σε ότι έλεγε η καινή διαθήκη, όχι η καινή διαθήκη και οι 7.000.000 \"άγιοι\" μετά από αυτήν αν με νοείς! Οπότε λέω να το συνδιάσω αυτό με λίγο ζεν βουδισμό, ανγωστικισμό και ταντρικό σεξ!

alexandros3
14-04-2010, 14:20
λολ κι εμένα μου άρεσαν οι προτεστάντες αλλά επειδή ήταν στην απευθείας σύνδεση, χωρίς ενδιάμεσο, με το θείο (όχι τον θείο, το θείο).
Όμως, για να γίνω συνηγορος του διαβόλου, η... ψυχολογία δεν είναι κοντύτερα στην... ορθοδοξία; :P
Έαν ο δρόμος προς την αυτοίαση είναι προτεσταντικός, η ορθοδοξία είναι η ψυχοθεραπεία (χρειάζεται \"παπάς\")
(τρελα κεφια σημερα)

PETRAN
14-04-2010, 14:51
Originally posted by alexandros3
λολ κι εμένα μου άρεσαν οι προτεστάντες αλλά επειδή ήταν στην απευθείας σύνδεση, χωρίς ενδιάμεσο, με το θείο (όχι τον θείο, το θείο).
Όμως, για να γίνω συνηγορος του διαβόλου, η... ψυχολογία δεν είναι κοντύτερα στην... ορθοδοξία; :P
Έαν ο δρόμος προς την αυτοίαση είναι προτεσταντικός, η ορθοδοξία είναι η ψυχοθεραπεία (χρειάζεται \"παπάς\")
(τρελα κεφια σημερα)

λολ, ε υπό αυτή την έννοια :P Βέβαια αν το σκεφτείς έτσι όλα μοιάζουν με την ορθοδοξία ακόμα και όταν ένας γιος συμβουλεύεται ένα πατέρα η όταν κάποιος συμβουλεύεται την σύντροφο του λολ. Πραγματικά δεν θα ήθελα να σκεφτώ την σύντροφο μου σαν τον παπα-τάδε! :mad:

Βέβαια υπάρχουν και βιβλία αυτο-βοήθειας όπως \"γνωσιακή-ψυχοθεραπεία-κάντο-μόνο-σου\". Οπότε αυτό είναι πιο προτεσταντικό γιατί κάποιος πάει μόνος του προς την ίαση \"διαβάζοντας τις γραφές\" ! :D:P

alexandros3
14-04-2010, 14:55
λολ καλό!
Αλλα βέβαια οπως ειναι κοινως αποδεκτό το προτεσταντικο βιβλιο \"καν\'το μονος σου\" δεν δουλευει :P :D
(ψυχοθεραπευτικα εννοω)

Lou!
25-04-2010, 21:18
άλλος ένας πατήρ που εμένα μου αρέσει πολύ!
π. Νικόλαος Χατζηνικολάου (όχι δεν μιλάω για το δημοσιογράφο!)

http://www.youtube.com/watch?v=qAdnmKbxHlk&feature=related

το 1/5 είναι σε αυτό το link. τα αλλα 4 κομμάτια εμφανίζονται στην πλαϊνή μπάρα του utube.

Sofia
26-04-2010, 00:04
ωραια η προταση lucifer.

ο πατερας στον οποιο αναφερεσαι, εχει ενδιαφερουσες αποψεις κ περα απο τα αυτοννοητα που υποστηριζει ενθερμα, ειναι κ καθετος χωρις να προσπαθει να συμβιβασει τα ασυμβιβαστα.

Μου αρεσε κ το οτι πηρε αποστασεις απο τα τετριμμενα, κολαση, παραδεισος, τιμωριες, ενοχες κ εδωσε μια αλλη διασταση στον τροπο πιστης κ αφοσιωσης.

Κ με αφορμη αυτο κ οτι πιστευουμε, αναρωτιεμαι αν προβληματιζομαστε σε ποση επαφη βρισκομαστε πραγματικα με το περιεχομενο της πιστης μας κ των ιδανικων μας. Ανεξαρτητα απο το αν λεγεται Θεος ή το οποιο ιδανικο ή αρχη.

PETRAN
26-04-2010, 01:24
ωραια η προταση lucifer.

ο πατερας στον οποιο αναφερεσαι, εχει ενδιαφερουσες αποψεις κ περα απο τα αυτοννοητα που υποστηριζει ενθερμα, ειναι κ καθετος χωρις να προσπαθει να συμβιβασει τα ασυμβιβαστα.

Μου αρεσε κ το οτι πηρε αποστασεις απο τα τετριμμενα, κολαση, παραδεισος, τιμωριες, ενοχες κ εδωσε μια αλλη διασταση στον τροπο πιστης κ αφοσιωσης.

Κ με αφορμη αυτο κ οτι πιστευουμε, αναρωτιεμαι αν προβληματιζομαστε σε ποση επαφη βρισκομαστε πραγματικα με το περιεχομενο της πιστης μας κ των ιδανικων μας. Ανεξαρτητα απο το αν λεγεται Θεος ή το οποιο ιδανικο ή αρχη.

Εντάξει αν χρειαζόμαστε παπάδες τώρα να μας διδάσκουν για ιδανικά και ανώτερες αρχές άστα να πάνε :P

(βέβαια οι συγκεκριμένοι είναι καλοί γιατί είναι μορφωμένοι. Η πλειονότητα όμως δεν είναι έτσι. Και νομίζω ότι είναι πολύ καλύτερο, βαθύ και ουσιαστικό να ψαχτεί κάποιος με φιλοσοφία και επιστήμη παρα με παπάδες και θρησκεία.)

Lou!
11-12-2010, 00:50
επειδη προσφατα εκανα το λαθος κ παρακολουθουσα εναν τοιχο στο fb, κ επαθα δηλητηριαση οξειας θρησκευτικητιδας, καθως κ εξανθηματα πουριτανιλας, ενιωσα την αναγκη να μοιραστω μαζι σας αυτη τη συνεντευξη, η οποια ειναι γραμμενη απο κληρικο!

http://smemnios.blogspot.com/2008/03/blog-post_12.html

Πάτερα Φιλόθεε, είναι αμαρτία η ομοφυλοφιλία;

Την 13η Φεβρουαρίου του 2005 Ο Πατέρας Φιλόθεος Φάρος έδωσε την ακόλουθη συνέντευξη για το περιοδικό «Κ» της εφημερίδος Καθημερινή.
Η συνέντευξη πάρθηκε από το τελευταίο βιβλίο του Πατέρα Φιλόθεου Φάρου «ΣΥΓΚΥΡΙΕΣ ΚΑΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ Αυτοβιογραφία, σσ, 308-313» και διατηρήθηκε η ορθογραφία του κειμένου. Οι παραπομπές είναι πρόσθετες και πρόχειρες.

ΕΡ: "Αμαρτία" ή "κουσούρι" είναι η ομοφυλοφιλία; Με τέτοιες θέσεις μήπως οι κληρικοί απορρίπτουν ένα τμήμα της κοινωνίας;

ΑΠ: Ο Χριστός δήλωνε κατηγορηματικά: «Εγώ δεν ήρθα να κρίνω τον κόσμο αλλά να τον σώσω» (Ιωάν. 12,47).Συμβούλευε «μην κρίνετε, ίνα μη κριθήτε»(Ματθ. 7,1). Δηλαδή, η έννοια της κρίσεως και πολύ περισσότερο της κατακρίσεως του άλλου είναι εντελώς αντιχριστιανική. Οι εντολές του Χριστού είναι δύο: η αγάπη για τον Θεό και η αγάπη για τον συνάνθρωπο. Ως προς την σεξουαλικότητα, θα πρέπη να κάνουμε σαφές ότι ο Χριστός αντιμετωπίζει τις ερωτικές παρεκτροπές με πάρα πολύ μεγάλη επιείκεια. Ουδέποτε αναφέρεται στην ομοφυλοφιλία.

ΕΡ: Μήπως απλώς έχουμε να κάνουμε με μια «συντηρητική στάση» της Ιεραρχίας και των κληρικών απέναντι στα ζητήματα της ιδιωτικής ζωής, όπως είναι οι προγαμιαίες σχέσεις ή οι «σεξουαλικές ιδιαιτερότητες»;

ΑΠ: Πέφτετε έξω να τη θεωρήτε απλά συντηρητική. Αυτή είναι μεθόδευση, δεν είναι συντηρητικότητα. Πρέπει να γίνει ένας αποπροσανατολισμός για να μπορέσουμε να σώσουμε το τομάρι μας. Αλλιώς είμαστε φοβερά έκθετοι. Εμφανιζόμαστε αυστηροί και βράχοι ηθικής με το αζημίωτο, ενώ η ανηθικότητα κατά τον Ιησού Χριστό είναι η καλοπέραση, η πολυτέλεια και η χλιδή. Αυτό είναι το άκρον άωτον της ανηθικότητας. Επιπροσθέτως, κυριαρχώντας πάνω στον ερωτισμό –επειδή είναι ένα καίριο μέρος της υπάρξεώς μας– εξασφαλίζουμε πάνω στον άνθρωπο απόλυτη εξουσία. Αυτά λοιπόν είναι πολύ καλά σχεδιασμένα και μεθοδευμένα. Είναι πολύ αφελής ο χαρακτηρισμός αυτής της στάσης ως συντηρητικότητας. Είναι μία μεθόδευση αποπροσανατολισμού και στήριξης της εξουσίας. Ένας τρόπος να εξασφαλίσουμε για τον εαυτό μας ένα άλλοθι. Να φαινόμαστε ως βράχοι ηθικής καταργώντας καίρια την πρόταση του Χριστού.
Όσοι αναφέρονται στην ομοφυλοφιλία επικαλούνται τον λόγο του Αποστόλου Παύλου ότι «οι λοίδοροι, οι πλεονέκτες, οι ειδωλολάτρες, οι μοιχοί και οι αρσενοκοίτες δεν θα κληρονομήσουν την βασιλεία του Θεού» (1Κορ. 6,10). Οι Γραφές όμως έχουν ποιμαντική πρόθεση. Κατά συνέπεια δεν μπορεί να επικαλήται κανείς την αναφορά του Παύλου σαν να είναι ο απόλυτος νόμος. Επιπλέον, ο Απόστολος Παύλος τοποθετεί την ομοφυλοφιλία μαζί με την πορνεία, τη λοιδορία και με την πλεονεξία. Γιατί δεν άκουσα κανένα να βγη να καταδικάση τους πλεονέκτες; Ή μήπως ο χαρακτηρισμός «κουσούρι» δεν αποτελεί λοιδορία; Γιατί λοιπόν τόσο βολικά ξεχνάμε όλες τις άλλες αναφορές και περιοριζόμαστε στην ομοφυλοφιλία; Δεν είναι από ηλιθιότητα, δεν είναι από βλακεία. Όχι, δεν είμαστε τόσο βλάκες εμείς οι παπάδες, κάθε άλλο. Όπως σας είπα, έτσι γλυτώνουμε το τομάρι μας.
Είναι μία απάτη, μία κραυγαλέα απάτη, που ούτε οι άνθρωποι της μαφίας δεν θα έκαναν. Αυτή η απάτη στοιχίζει βάσανα και ταλαιπωρίες σε έναν τεράστιο αριθμό νέων κυρίως ανθρώπων, οι οποίοι καταλήγουν να ζουν με ψυχοφάρμακα. Επειδή ακριβώς αντιμετωπίζουν εσωτερικές συγκρούσεις σε σχέση με τον ερωτισμό τους, εξ αιτίας κάποιων τέτοιων αφορισμών, καταλήγουν στην ψυχική διαταραχή, στο τέλμα. Είναι παροπλισμένοι, αχρηστεμένοι και έχουν χάσει ανεπιστρεπτί το τρένο της ζωής. Και η κατάστασή τους αυτή οφείλεται κυρίως στη στάση των παπάδων που για να σώσουν το τομάρι τους εξαπολύουν όλες αυτές τις κατάρες και τους αφορισμούς, οι οποίοι σε έναν έφηβο λειτουργούν με τρόπο καταλυτικώτατο.

ΕΡ: Ορισμένοι έχουν πει ότι το έιτζ είναι η τιμωρία του Θεού στους ομοφυλόφιλους, οι οποίοι με τη σειρά τους απαντούν ότι για τις «αμαρτίες» ευθύνεται η χριστιανική ηθική.

ΑΠ: Εκείνος ο οποίος λέει ότι ο θεός τιμωρεί δεν είναι χριστιανός. Δεν έχει καμιά σχέση με τον Ιησού Χριστό. Ο Θεός ούτε οργίζεται ούτε εξευμενίζεται ούτε τιμωρεί ούτε εξαγοράζεται. Ο Θεός μόνον αγαπάει. Δεν υπάρχει λοιπόν τιμωρία από το Θεό. Όταν εγώ βιάζω την ίδια μου τη φύση αυτοτιμωρούμαι. Αυτό είναι και η αμαρτία: το να στρεφόμαστε ενάντια στη φύση μας, που είναι τελικά κάτι το αυτοκαταστροφικό και μας οδηγεί στο «θάνατο».

ΕΡ: Πάτερ Φιλόθεε, τελικά τι είναι ο Παράδεισος, τι η Κόλαση και ποιοι θα πάνε εκεί;

ΑΠ: Στο Ευαγγέλιο η πιο αυστηρή καταδίκη ανθρώπου που πηγαίνει στην Κόλαση βρίσκεται στην παραβολή του πλουσίου και του Λαζάρου. Ο Χριστός μας λέει για έναν πλούσιο που απολάμβανε τα πλούσια φαγητά του. Δίπλα του ήταν ένας φτωχός που μάζευε τα ψίχουλα. Όταν πέθαναν, ο φτωχός πήγε στον Παράδεισο και ο πλούσιος στην Κόλαση, που όμοιά της δεν περιγράφεται πουθενά αλλού στο Ευαγγέλιο. Τι κακό έκανε ο πλούσιος; Ούτε σκότωσε ούτε μοίχευσε ούτε ομοφυλόφιλος ήταν ούτε κλέφτης και ανέντιμος επιχειρηματίας ήταν. Γιατί αυτός ο άνθρωπος βασανίζεται τόσο πολύ; Απλούστατα γιατί δεν παρατήρησε τον Λάζαρο. Ήταν τόσο πολύ αυτό-απασχολημένος ώστε δεν παρατήρησε τον άλλον. Αυτό το αμάρτημα κι εγώ και ο αρχιεπίσκοπος κι εσείς το κάνουμε από το πρωί μέχρι το βράδυ. Γιατί δεν αναφερόμαστε σε αυτό; Την Κόλαση δεν μας την φτιάχνει ο Θεός. Την Κόλαση την φτιάχνουμε εμείς για τον εαυτό μας. Όταν εγώ στρέφωμαι προς τον εαυτούλη μου, νοιάζωμαι μόνο για την καλοπέρασή μου, να εξασφαλίσω ανέσεις, ακόμα και να σώσω την ψυχή μου, αδιαφορώντας για τον άλλον. Δηλαδή, να καίγεται ο κόσμος και να σκέπτωμαι μόνο πώς θα σωθώ εγώ. Όμως ο Χριστιανός πηγαίνει στον Παράδεισο θυσιάζοντας τον Παράδεισο για τον άλλον. Γιατί ο άνθρωπος είναι φτιαγμένος για να είναι σε κοινωνία με τον άλλον. Ο Παύλος λέει ότι «ευχαρίστως πηγαίνω στην κόλαση για να σωθούν οι Εβραίοι αδελφοί μου». Η Κόλαση που κάνει λόγο ο Ιησούς Χριστός και που ο άνθρωπος δημιουργεί για τον εαυτό του είναι η αυτο-απασχόληση και ο εγωκεντρισμός.
Η ανθρώπινη αμαρτία στην οποία ο Χριστός δίνει την μεγαλύτερη έμφαση είναι αυτή της πλεονεξίας, του πλούτου, της υποδουλώσεως στα υλικά αγαθά. Δεν είναι δυνατόν κανείς να αγαπά Θεό και συνάνθρωπο όταν είναι υποδουλωμένος στα υλικά πράγματα, όταν βάζη πρώτες στην ιεράρχηση των αξιών του την καλοπέραση, την άνεση, τη χλιδή… Γιατί ειδωλοποιεί, θεοποιεί και λατρεύει τα πράγματα. Δεν μπορεί να αγαπήση τον συνάνθρωπο, διότι ο άλλος έχει κάτι που θέλει να του το πάρη ή μπορεί ο άλλος να του πάρη κάτι που έχει εκείνος. Οι κληρικοί, λοιπόν, που υποτίθεται ότι είναι μαθητές του Χριστού, θα πρέπη να εμφανίζωνται ότι ακολουθούν τις εντολές Του. Αλλά οι περισσότεροι από εμάς τους κληρικούς περνάμε πάρα πολύ καλά. Το βιοτικό μας επίπεδο είναι πολύ πάνω από το επίπεδο του μέσου ανθρώπου. Και όχι μόνο. Πολλοί ζούμε σε συνθήκες χλιδής. Έχουμε τις Chrysler, τις Mercedes, τα παλάτια μας και ντυνόμαστε σαν μεσαιωνικοί πρίγκιπες. Δηλαδή, όταν ο αρχιεπίσκοπος έκανε αυτή τη δήλωση για τους ομοφυλόφιλους αυτά που φορούσε μπορεί να στοίχιζαν είκοσι και τριάντα χιλιάδες ευρώ. Εάν θα έπρεπε ο αρχιεπίσκοπος να είναι το πρότυπο του καλού Χριστιανού, με βάση την εντολή του Χριστού που καταδικάζει την υποδούλωση στα υλικά πράγματα, δεν θα το κατάφερνε. Ενώ αν αναφέρεται σε μία πράξη που έχει σχέση με τον ερωτισμό είναι πολύ εύκολο να τα καταφέρη. Γιατί; Κατ’ αρχήν κανένας δεν μπορεί να ισχυρισθή ότι είναι ερωτικά ανέπαφος. Ο Μέγας Βασίλειος έλεγε ότι «αν και δεν παντρεύτηκα δεν είμαι παρθένος». Ο δε Συμεών ο Νέος Θεολόγος δεν διστάζει να ομολογήση ότι ήταν και σοδομίτης «γνώμη και προαιρέσει». Καθένας άνθρωπος δεν μπορεί να ισχυρισθή ότι δεν έχει ερωτικές ανησυχίες, λογισμούς ή εμπειρίες. Όμως οι ερωτικές παρεκτροπές, είτε της σκέψης είτε της πράξης, δεν φαίνονται. Αντιθέτως, το γεγονός ότι ζη κανείς σε συνθήκες χλιδής και πολυτέλειας, αυτό δεν μπορεί να το κρύψη. Κατά συνέπειαν ένας κληρικός που ζη σε τέτοιες συνθήκες δεν μπορεί να εμφανιστή σαν κάποιος που τηρεί τις εντολές του Χριστού. Γι’ αυτό είναι πολύ εύκολο να ανακαλύψη κάποια αμαρτία την οποία δεν φαίνεται ότι διαπράττει ο ίδιος.

carrot
11-12-2010, 01:49
ενδιαφερον κειμενο. συμφνω σε αρκετα με τα οσα . Τωρα αν υπαρχει Θεος, δεν ξερω και ουτε υπαρχει τροπος να το μαθουμε.

carrot
11-12-2010, 01:59
βεβαια αν το δεις αλλιως ειμαστε ηδη στην κολαση και περναμε απο διαφορα βασανηστηρια καθημερινως.