PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Αρρυθμίες... εμπόδιο σε μια νέα αρχή?

Giorgos4
19-03-2010, 23:19
Γεια σας, δεν ξερω αν γραφω στο καταλληλο θεμα, αλλα υποθετω πως ναι, αφου ειναι κατι που με απασχολει και με φοβιζει.

Κοντευει σχεδον ενας χρονος απο τοτε που μπηκα σε ενα πολυ ασχημο ψυχολογικο λουκι, περασα μια κολαση, νομιζα οτι η τρελλα ηταν μονοδρομος. Με τη βοηθεια του ψυχιατρου μου, των φαρμακων, των δικων μου ανθρωπων αλλα και τη δικη σας ανταποκριση στο θεμα μου, ειμαι πολυ καλυτερα.

Εκοψα τα φαρμακα εδω και καμποσο καιρο και προσπαθω με μικρα βηματακια να βελτιωσω την ποιοτητα της ζωης μου. Εκανα την αρχη με το θεμα της εμφανισης μου, μιας και τα παραπανω κιλα που ειχα παντα με στεναχωρουσαν. Και σιγα σιγα προσπαθω να βγαινω απο το σπιτι, αφου εχω ριζωσει κυριολεκτικα.
Κανω λοιπον διατροφη εδω και αρκετους μηνες, εχω χασει καποια κιλα και συνεχιζω ακαθεκτος, ειμαι αποφασισμενος πλεον σε αυτο το θεμα.

Ομως επειδη ειμαι και εντελως αγυμναστος θελω να ξεκινησω γυμναστηριο. Υπαρχει ομως ενα προβλημα..
Με πιανουν πολυ συχνα, σχεδον καθημερινα, αρρυθμιες.
Το ιστορικο εχει ως εξης:
Πριν πανω απο ενα χρονο με επιασε πρωτη φορα εντονη αρρυθμια που δεν σταματουσε και πηγα στο νοσοκομειο εντρομος. Μετα τις απαραιτητες εξετασεις (καρδιογραφημα και αιματολογικες) μου ειπαν οτι δεν φαινεται να εχω τιποτα.

Περασε αυτο και καναδυο μηνες μετα αρχισαν να με πιανουν συντομες αρρυθμιες πολυ συχνα, οταν υπηρχε σωματικη καταπονηση, εστω και λιγη, δηλαδη σε μια απλη ανηφορα, ή οταν ανεβαινα σκαλες, όταν ετρεχα λιγακι ή ακομα και στο σεξ..
Φοβηθηκα και πηγα και εκανα τριπλεξ καρδιας, το οποιο βγηκε καθαρο.
Καθως ομως επεμεναν τα συμπτωματα πηγα σε εναν καρδιολογο στη γειτονια μου, μου εκανε κι εκεινος καρδιογραφημα, με εστειλε εβγαλα και ακτινογραφια και μου ειπε κι αυτος οτι δεν εχω τιποτα, μου ειπε μονο να χασω κιλα και μου εδωσε καποια φαρμακα για την αρρυθμια, να τα παιρνω για κανενα 2μηνο.
Ενω οταν επαιρνα τα φαρμακα ειχαν σταματησει τα συμπτωματα, με ξαναπιασανε ξαφνικα καπου τον Αυγουστο εντονες αρρυθμιες για ενα 24ωρο. Τρομαξα γιατι ανα 1 λεπτο η καρδια μου φτερουγιζε και ενιωθα οτι θα μεινω στον τοπο. Πηγα παλι στο νοσοκομειο, παρολο που διαπιστωσαν τις αρρυθμιες, εκανα παλι εξετασεις αιματος, ακτινογραφιες, τιποτα. Δεν φαινοταν να εχει κατι η καρδια μου. Μου ειπαν κι εκει να χασω κιλα και να συνεχισω να παιρνω τα φαρμακα(Lopressor).
Mετα απο αρκετο διαστημα(παραπανω απο οτι μου ειχε συστησει ο καρδιολογος) και χωρις συμπτωματα, τα εκοψα και αυτα.
Πανε τωρα αρκετοι μηνες και να΄σου παλι εμφανιστηκαν. Αρρυθμιες οταν ανεβαινω σκαλες, ανηφορες, οταν τρεχω, και παρατηρησα οτι με πιανουν και οταν αγχωνομαι πολυ.

Το θεμα ειναι οτι θελω να αρχισω γυμναστηριο και φοβαμαι να το κανω, μη μεινω στον τοπο. Μηπως πρεπει να κανω κι αλλες εξετασεις? Holter πχ δεν εχω βαλει, μηπως πρεπει? Μηπως να ξαναπαω στον καρδιολογο? Δεν μου αρεσει η ιδεα να παιρνω φαρμακα για την αρρυθμια μια ζωη, οταν υποτιθεται κιολας οτι η καρδια μου ειναι υγειης..

Εχετε αντιμετωπισει παρομοιο προβλημα? Και πως το χειριστηκατε? Μπορω απλα να παω γυμναστηριο και να αδιαφορω για τις αρρυθμιες? Φοβαμαι οτι θα παθω κατι! Οχι μονο στο γυμναστηριο, αλλα γενικοτερα. Τραγουδαω κιολας και πηγα σε προβα μετα απο παρα πολυ καιρο απουσιας λογω ψυχολογικων, και απο το αγχος με επιασε κι εκει.. αν με επιασε στην προβα τι θα κανω στο live? εδω το σκεφτομαι πια να κανω σεξ!
Mου τη σπαει που παει να καταλλαγιασει ενα προβλημα(βλεπε φοβιες και οσα εχω περασει) και να εμφανιζεται ενα αλλο. Αν και πιθανο να συνδεονται μεταξυ τους..
26 χρονων ειμαι, θα περασω το υπολοιπο της ζωης μου ετσι?

Συγγνωμη για το μεγαλο post, ελπιζω να μη σας κουρασα, ηθελα να ειμαι ακριβης, καθως και να ενημερωσω πως παω γενικα, μιας και ειχα πολυ καιρο να μπω.

predator
20-03-2010, 01:24
ειμαι 18 και εχω ακριβω το ιδιο προβλημα,ειναι καθαρα ψυχολογικο δεν προκειτε να παθεις τπτ εχω τρεξει σε 3 γιατρους και μου ειπα ολοι οτι ειναι καθαρα ψυχολογικο και δεν επειρεαζει την υγεια

Giorgos4
20-03-2010, 18:59
Δεν προκειται να παθω τιποτα ακομα και αν κανω γυμναστικη παρολες τις αρρυθμιες? Δεν ειναι σα να προκαλω την υγεια μου? Ειναι τοσο αθωες?
Κανενας αλλος?
:(

γιώτα2
20-03-2010, 19:09
Θα σε βοηθήσει η γυμναστική,εξ άλλου δεν χρειάζεται να κάνεις πρωταθλητισμό

bana
20-03-2010, 19:19
Γιωργο αν και δεν ειμαι αυτη που μπορω να δωσω συμβουλες (πολυ ευαλωτη με φοβιες),θα σου πω το εξεις.εδω και 5 χρονια αισθανομαι ταχυπαλμιες,αρρυθμιες,εκτα κτες συστολες σε σημειο που λεω παει τωρα σβηνω λιωνω χανομαι...Προσπαθησε οσο μπορεις να τον νικησεις αυτον τον φοβο,εγω δεν τα καταφερα και το μετανοιωσα.σταματησα να πηγαινω σε νησια ή μακρινα μεροι μην τυχον και συμβει κατι με την καρδια μου.εχω παει σε παρα πολλους γιατρους και με βρισκουν μια χαρα μεχρι και χολτερ εκανα αλλα παρολα αυτα αφησα το μυαλο και τον φοβο να με λυγισουν.σταματησα το γυμναστηριο,τον χορο πραγματα που λατρευα και ειμαι μολις 30 χρονων.Συνεχισε κανονικα την ζωη σου και μην σε τρομαζει τιποτα.Ενας γιατρος προσφατα μου ειπε \"τις εκτακτες και τις αρρυθμιες τις δημιουργεις μονη σου απο τον φοβο σου\"
.γι\'αυτο σου λεω.ξεκινα την γυμναστικη σιγα σιγα και θα δεις που δεν θα σου συμβει τιποτα.

γιώτα2
20-03-2010, 19:55
Αυτό που σου είπε ο γιατρός είναι μεγάλη αλήθεια.Ξέρεις μετά παο ενα καρδιολογικό έλεγχο παρατηρούσα ότι ύποχωρούσαν οι συστολές.και σίγουρα δεν ήταν της φανατσίας μου γιατί και τεστ κοπώσεως έκανα και χόλντερ ρυθμού, όπου τις είχαν εντοπίσει και μάλιστα ήταν κοιλιακές.

marina38
20-03-2010, 21:15
Γιώργο, έχεις κάνει αρκετά βήματα μπροστά. Σκέψου ότι η αλλαγή και οι νέες προοπτικές, όσο κι αν είναι ευχάριστες, ταυτόχρονα μας δημιουργούν συχνά άγχος και φόβο. Μερικές φορές αυτός ο φόβος μπορεί να εκδηλωθεί με οργανικά συμπτώματα χωρίς ξεκάθαρη αιτιολογία, όπως οι δικές σου αρρυθμίες. Μην τις αφήνεις να σε κρατήσουν πίσω, τη στιγμή που και οι γιατροί σε διαβεβαιώνουν πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Εξάλλου για τη γενική κατάσταση της υγείας η γυμναστική βοηθά, οπότε όχι μόνο δεν προκαλείς την υγεία σου, αλλά τη βελτιώνεις. Και δεν υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί ένα καρδιακό πρόβλημα (αφού όπως σου είπαν δεν έχεις ήδη κάτι), μόνο και μόνο επειδή κάνεις γυμναστική.

Giorgos4
21-03-2010, 13:53
Ειναι δυνατον? Δηλαδη αν με πιανει αρρυθμια να την αγνοω? Να σταματαω για λιγο τη γυμναστικη και να συνεχιζω? Μου φαινεται οτι ετσι θα παω γυρευοντας...
Ξεχασα να προσθεσω οτι και η μητερα μου ειχε θεμα με αρρυθμιες, ισως οχι τοσο συχνο, αλλα κατα καιρους την ειχανε πιασει. Οποτε αυτο με κανει να σκεφτομαι περισσοτερο οτι εχει να κανει με κληρονομικοτητα και οχι τοσο με αγχος..

Παντως αισθανομαι οτι η ζωη μου ειχε πιασει πατο. Ειχα απομονωθει απο ολους και ολα, ειχα παραμελησει τον εαυτο μου, εχασα τους λιγοστους φιλους που ειχα, κλειστηκα στο σπιτι με την απαισιοδοξια και τον τρομο μου για τη ζωη.
Τωρα που θελω να κανω μια καινουρια αρχη, μου φαινεται πως ειμαι στην πλαγια ενος βουνου που πρεπει να ανεβω. Σιγουρα εχω κανει θετικα βηματα αλλα ακομα νιωθω τοσο φοβισμενος και μονος.. και η αναρριχηση ειναι δυσκολη.
Πως κανει κανεις φιλους στα 26 μου λετε? Θελω να βγω απο το σπιτι επιτελους, να αρχισω να ζω στον εξω κοσμο που παντα τοσο φοβομουν. Αλλα πλεον αισθανομαι οτι δεν υπαρχει κανεις εκει να με περιμενει...
Αισθανομαι πληγωμενος και \"σημαδεμενος\" απ\'ολα οσα περασα, αισθανομαι μη φυσιολογικος. Και αυτο το αισθημα με κραταει διστακτικο και κουμπωμενο. Σε συνδυασμο με τη χαμηλη μου αυτοεκτιμηση δεν αποτελω την ιδανικοτερη παρεα, αν και πιστευω πως αν νιωσω ανετα και οικεια με τους γυρω μου ειμαι πραγματικα ευχαριστος . Αλλα αντε να γινει αυτο.
Τελοσπαντων, ευχαριστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις σας
:)

bana
22-03-2010, 16:20
Γιωργο εννοειται οτι μπορεις να κανεις φιλους στα 26 σου!!!!Προσπαθησε οσο μπορεις να κανεις θετικες σκεψεις και να διωχνεις τον φοβο που δικαιολογημενα σε πιανει οταν νιωθεις αυτες τις αρρυθμιες.Ολοι εχουμε περασει απο αυτο το σταδιο και ειδικα εγω που οταν με πιανουν ασχολουμε με την καρδια μου ολη μερα..Υπαρχουν παρα πολυ που τα νιωθουν αυτα απλα δεν ασχολουνται γιατι δεν τους εχει περασει τοσο εντονα στο μυαλο τους οπως εμας.Ο καρδιολογος μου ειχε πει πως οι περισσοτερες υγιεις καρδιες τα κανουν αυτα απλα αλλοι τα νιωθουν εντονα και αλλοι καθολου.Εμεις επειδη ειμαστε πιο ευαλωτοι οσο αφορα τον ψυχολογικο παραγοντα με την παραμικρη \"ενοχληση\" το ψιλιαζομαστε αμεσως.Εχει τυχει να ειμαι με παρεα να περναω σουπερ και χωρις να με παρουν χαμπαρι οι αλλοι να μετραω τους παλμους μου.Πραγμα παραλογο γιατι εκεινη την στιγμη δεν αφηνομαι χαλαρη..Με δυναμη που εχεις μεσα σου θα καταφερεις να ανεβεις αυτο το βουνο απλα αυτο που χρειαζεσαι ειναι χρονο..εισαι μια χαρα υγιεστατος!!!Πιστεψε με μεσα στα τοσα χρονια αρρωστοφοβιας το ανχος κανει παρα πολλα και τα περισσοτερα τα δημιουργουμε μονοι μας με τον υποχονδριασμο μας.

Giorgos4
01-04-2010, 16:46
Πηγα παλι σε ενα καρδιολογο ειδε το τριπλεξ που εκανα και μου εκανε κι εκεινος καρδιογραφημα και υπερηχο. Μου ειπε οτι δεν εχει τιποτα η καρδια μου και οι αρρυθμιες αυτες ειναι ακινδυνες. Θα κανω την αλλη εβδομαδα και τεστ κοπωσεως και θα βαλω και χολτερ μιας και αυτα ακομα δεν θα εχω κανει, για να ειμαστε σιγουροι. παντως λεει οτι πρεπει απλα να εξοικειωθω με την ιδεα οτι εχω αρρυθμιες και οτι δεν προκειται να παθω κατι απο αυτες. φαρμακα λεει οτι ειμαι πολυ μικρος για να παρω και καλυτερα να τα αποφυγω. και τελος ειπε οτι αν βελτιωσω τη φυσικη μου κατασταση με ασκηση, πολυ πιθανον να ελαττωθουν τα συμπτωματα.
Παντως μου φαινεται πολυ περιεργο ολο αυτο.. δηλαδη πρεπει να το παρω αποφαση οτι με το παραμικρο θα με πιανει αρρυθμια? πως θα κανω γυμναστικη ενω η καρδια μου χτυπαει ακανονιστα? τελοσπαντων, παντως αφου με καθησυχασε, θα ξεκινησω γυμναστηριο. αντε να κανω και αυτες τις εξετασεις την ερχομεη εβδομαδα να δουμε το τελικο πορισμα!!!
μεχρι τοτε.. καλο πασχα σε ολους!!!!!!!!

iberis
02-04-2010, 03:02
Originally posted by Giorgos4
Μπορω απλα να παω γυμναστηριο και να αδιαφορω για τις αρρυθμιες?

-Ακριβώς αυτό!

Φοβαμαι οτι θα παθω κατι!

-Φοβάσαι μεν αλλά μέχρι τώρα δεν έχεις πάθει τίποτα, ούτε και οι σχετικές εξετάσεις που έκανες δεν δείχνουν ότι μπορείς να πάθεις κάτι από αυτό.

Οχι μονο στο γυμναστηριο, αλλα γενικοτερα. Τραγουδαω κιολας και πηγα σε προβα μετα απο παρα πολυ καιρο απουσιας λογω ψυχολογικων, και απο το αγχος με επιασε κι εκει..

-το λες και μόνος σου, από το άγχος σε έπιασε.

αν με επιασε στην προβα τι θα κανω στο live?

-Θα συνεχίσεις να τραγουδάς. Είναι μία καλή ευκαιρία να εκτεθείς στον φόβο σου και να αρχίσεις σιγά-σιγά να το ξεπερνάς.

εδω το σκεφτομαι πια να κανω σεξ!

-το σεξ βοηθάει, γιατί επικεντρώνεσαι σε αυτό και δεν σου \"δίνει χώρο\" να σκεφτείς άλλα πράγματα!

Mου τη σπαει που παει να καταλλαγιασει ενα προβλημα(βλεπε φοβιες και οσα εχω περασει) και να εμφανιζεται ενα αλλο. Αν και πιθανο να συνδεονται μεταξυ τους..

-σχεδόν σίγουρο!

26 χρονων ειμαι, θα περασω το υπολοιπο της ζωης μου ετσι?

-όχι βέβαια! Αλλά πρέπει κι εσύ να κάνεις κάτι γι΄αυτό. Μήπως σιγά σιγά να ασχολείσαι με άλλα πράγματα και όχι με τις αρρυθμίες? Αστες να υπάρχουν, αφού σου διαβεβαίωσαν και οι γιατροί ότι δεν θα πάθεις κάτι, δεν κερδίζεις κάτι με το να περιορίζεις τις δραστηριότητές σου εξαιτίας τους. Ξέρω, είναι ενοχλητικές, μπορεί να γίνουν τρομακτικές, αλλά μην ξεχνάς ότι είναι ακίνδυνες. Αγνόησέ τες...Ξεκίνα γυμναστήριο, θα σε βοηθήσει πολύ στο άγχος σου!Και όσο θα βλέπεις ότι δεν παθαίνεις τίποτα από τις αρρυθμίες, θα ανακτάς την αυτοπεποίθησή σου και θα σταματήσεις να φοβάσαι. Άσε που θα αποκτήσεις κι ένα γυμνασμένο σώμα!Διπλό κέρδος:)

Giorgos4
07-04-2010, 22:51
Πηγα χθες στον καρδιολογο, εκανα παλι τριπλεξ που ηταν καλο και τεστ κοπωσεως που δεν ειχα κανει, το οποιο κατεγραψε καποιες εκτακτες κοιλιακες συστολες, ακινδυνες οπως μου ειπε. επισης μου ειπε οτι ανεβαζω σφυγμους αρκετα γρηγορα, που δειχνει κακη φυσικη κατασταση(για νεο μας το λεει?)
τελος εβαλα και χολτερ το οποιο δεν κατεγραψε καμια αρρυθμια στο 24ωρο που το φορουσα.
ετσι λοιπον εχω κανει καθε δυνατη εξεταση για την καρδια μου και ο γιατρος ειπε οτι δεν θα παθω τιποτα απο αυτες τις αρρυθμιες και οτι δεν χρειαζεται να με πανικοβαλλουν. λεει να αρχισω αφοβα γυμναστηριο και οτι η βελτιωση της φυσικης καταστασης θα βοηθησει.
μου εγραψε interral τα οποια λεει αν θελω να παιρνω προληπτικα, αλλα καλο θα ειναι να μη φορτωθω με χαπια απο τετοια ηλικια, οποτε αρχικα να παιρνω μισο σε περιπτωση που με πιασει. και αν δω οτι ειναι συχνο φαινομενο τοτε αρχιζω και τα παιρνω προληπτικα καθημερινα.
απο τη μια με καθησυχασε, απο την αλλη οχι. δηλαδη δεν μπορω να χωνεψω οτι μια αρρυθμια ειναι εντελως ακινδυνη, ενω νιωθεις οτι θα μεινεις στον τοπο. ε κατι θα ξερει παραπανω ομως.
αυριο λεω να γραφτω επιτελους γυμναστηριο. απλα ρε γαμωτο δεν μπορω να συμφιλιωθω με αυτη την απαισια αισθηση της αρρυθμιας...
θα προσπαθησω να μη του δινω σημασια, οπως και στις φοβιες μου και στο αγχος μου.. να συμφιλιωθω μαζι τους αντι να νιωθω οτι με απειλουν.. και ελπιζω σε μια νεα αρχη!

predator
10-04-2010, 22:57
και γω εχω το ιδιο προβλημα αλλες φορες ειναι μαζεμενες οι αρρυθμιες αλλες αρεα ο καρδιολογος μου ειπε ειναι καθατα απο το ανχος και εγω τισ προκαλω

claire
11-04-2010, 00:47
όταν λέτε αρρυθμίες εννοείτε ταχυκαρδία κατά την άσκηση? μωρέ αυτό δεν είναι και λίγο φυσιολογικό? αν τρέχεις στο διάδρομο ή αν σηκώνεις βάρη η καρδιά χτυπάει πιο γρήγορα. τι να πω, δεν ξέρω κιόλας....

σημασία έχει πάντως και πόσο γρήγορα ηρεμεί η καρδιά μετά από την άσκηση.

MARIAVAS
11-04-2010, 19:34
ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΣΥΣΤΟΛΕΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ..ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΣΟ ΣΥΧΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΥΔΥΜΙΕΣ.ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΙΝΔΥΝΕΣ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΘΑ ΞΕΡΕΙ.ΠΑΝΤΩΣ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ,ΕΞΑΛΛΟΥ ΕΝΑΣ ΜΥΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ.ΣΤΟ ΦΙΝΑΛΕ ΑΝ ΝΙΩΘΕΙΣ ΕΝΤΟΝΗ ΔΥΣΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΚΕΝΟ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΓΥΜΝΑΣΤΗΚΗΣ ΚΑΝΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΑΛΛΕΙΜΑ,ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΞΕΠΕΡΝΑΜΕ ΤΑ ΟΡΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΣΟΥ ΚΑΡΔΙΑΣ ΕΣΥ ΤΑ ΞΕΡΕΙΣ ΚΙ ΕΣΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΣΕΒΑΣΤΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΣΕΒΑΣΤΕΙ ΚΙ ΕΚΕΙΝΗ.ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ Η ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ...!!!

predator
11-04-2010, 21:05
ι διδυμιες ειναι επικινδυνες?

MARIAVAS
11-04-2010, 23:20
οχι ακριβως, απλα σε αυτη τη περιπτωση ισως να πρεπει να ψαξεις για μια αρρυθμια η οποια να χρειζει καποια αγωγη.οπως ανεφερα και παραπανω ολοι οι ανθρωποι κανουν εκτακτες και ποιος δεν εχει νιωσει εστω και μια φορα φτερουγισμα στο στηθος?αυτο το νιωθουμε με μια εκτακτη , οταν ειναι ειναι περισσοτερες συνηθως ακολουθει μια κοιλιακη η υπερκοιλιακη ταχυκαρδια...καπως ετσι μου το εξηγησε ο καρδιολογος μου.και πιστεψε με οταν κανεις υπερκοιλικη το καταλαβαινεις...!!!

predator
11-04-2010, 23:23
ο καρδιολογος μου κανε και υπερηχο και καριδογραφιμα και ειπε οτι ειναι φυσιολογικο και δεν εχω τπτ πως να το ψαξω κι αλλο?

predator
11-04-2010, 23:30
επισης εχω ανχος και οποτε ανχονομε με πιανουν και δεν νιωθω καμια ενοχληση σε σωματικη ασκηση

MARIAVAS
11-04-2010, 23:43
μπορεις να ζητησεις να βαλεις και ενα χολτερ, οταν ομως προκειται για αρρυθμιες ειναι καλο να επισκεφτεις και εναν αρρυθμιολογο-ηλεκτροφυσιολογο-καρδιολογο.την ιδικοτητα αυτη τη βρισκεις συνηθως σε πανεπηστημιακο νοσοκομειο

predator
12-04-2010, 03:41
μα κρατας την αναπνοη σου επειρεαζει?οποτε με πιανει το στομαχι μου απο το ανχος θελω να κοιταξω αν ανεβηκαν οι παλμοι και κραταω την αναπνοη μου

MARIAVAS
12-04-2010, 11:55
ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ

nopanic
12-04-2010, 12:25
Eγω π.χ χθες το βραδυ εκανα 35 λεπτα διαδρομο με κλιση απο 3-7 και φυσιολογικα ανεβασα σφυγμους που ομως επεσαν γρηγορα μετα ..

Σημερα το πρωι απο την αλλη , περπατησα για 5 λεπτα να παω σε μια δουλεια και ανεβασα σφυγμους 125 και απο τις 11 μεχρι τωρα εχουν πεσει στους 100.

Τωρα γιατι μου συμβαινει αυτο οταν περπατω εξω και οχι στον διαδρομο δεν μπορω να καταλαβω .

Το ιδιο ειχε συμβει και το βραδυ της αναστασης που περπατησα 10 λεπτα απο το σπιτι μεχρι την εκκλησια ..

το θεμα με εμενα ειναι οτι εχω και ενα προβλημα με αλλεργικο ασθμα και μολις αισθανθω την παραμικρη δυσκολια-μικρο φουσκωμα στην αναπνοη ,ο οργανισμος αντιδρα με ζαλαδες , ταχυπαλμιες και ολα τα συναφη ...ειναι κ αυτα τα ψιλοκορτιζονουχα που κανουν ταχυπαλμιες και αστα να πανε ...

Δεν τον γλυτωνω το τριπλεξ και εφετος μου φαινεται !!

Τωρα μολις εφυγα απο την δουλεια κ ηρθα σπιτι ...για να δουμε ποσο ειναι οι σφυγμοι αυτη τη στιγμη ...μαλιστα 105 !!

MARIAVAS
12-04-2010, 13:58
δε μου λεσ..οταν κανεις διαδρομο η περπατασ και κουραζεσαι η τελος παντων τρεχεις...νιωθεισ ζαλάδες?
γιατι εγω νιωθω μια θολούρα σε αυτές τισ περιπτώσεις.
και αν θες κι ενα δικο μου παράδειγμα,εχθες το βράδυ έπεσα για ύπνο και δε μπορούσα να κοιμηθώ
κάθε φορά που άλλαζα πλευρό η καρδια μου χτυπούσε σαν τρελή,σηκώθηκα και μέτρησα τους παλμούς μου και ειχα130
με επιασε αμοκ..ευτυχως μετά απο λίγο έπεσαν στους 95 και χαλάρωσα ώσπου 20 λεπτά αργότερα είχα ξαπλωμένη 68 σφύξεις.

nopanic
12-04-2010, 14:13
Nοιωθω \"κατι\" σαν ζαλαδες ....συνηθως δεν τρεχω , λογω του ασθματος , αλλα κανω εντονο περπατημα .
Πολλες φορες αισθανομαι σαν ριγος , αποτελεσμα πιθανοτατα κακης αναπνοης ..

Μου εχει συμβει και αυτο που περιγραφεις στο κρεβάτι ,όπως πολες φορες οταν ξυπνω αισθανομαι οτι η καρδια μου χτυπαει σαν τρελλη .

Πως γινεται ομως να περπατω 4-5 τετραγωνα κ να με πιανει ταχυκαρδια καθυστερωντας μετα η πτωση τω ν σφυγμων , ενω οταν περπατω στον διαδρομο κ μαλιστα με κλιση ανηφορικη 7 , να ανεβαινουν μεν οι σφυγμοι , αλλα να πεφτουν εξ\'ισου ευκολα μετα το περας της ασκησης ...???

Τωρα ευτυχως εχουν παει στο φυσιολογικο 78-81

τι να κάνω να ξαν\'αρχισω τις επισκεψεις στον καρδιολογο ????

Giorgos4
12-04-2010, 17:19
Δε νομιζω οτι ειναι τοσο τρομερο πραγμα η ταχυκαρδια. Προφανως οφειλεται σε αγχος. Μακαρι να ειχα μονο αυτη εγω. Κι εμενα μου ειπε ο γιατρος οταν εκανα τεστ κοπωσεως οτι ανεβαζω γρηγορα σφυγμους, λογω κακης φυσικης καταστασης. Αυτο ομως το συναισθημα του να χτυπαει η καρδια σου αρρυθμα, να νιωθεις οτι θα σταματησει, οτι σου κοβεται η ανασα και οτι θα μεινεις στον τοπο... ειναι εφιαλτης.. :( και με πιανει με την παραμικρη σωματικη καταπονηση (ή οταν εχω πολυ αγχος). Ακομα δεν τολμησα να γραφτω γυμναστηριο... ολο το αναβαλλω εξαιτιας αυτου του φοβου.

MARIAVAS
12-04-2010, 23:06
ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΣΕ ΝΙΩΘΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΣΤΑΛΑΞΕΙ ΑΚΟΜΗ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΡΟΜΕΡΟ Η ΟΧΙ..!!!

sunset
12-04-2010, 23:39
EMENA POY O FILOS M POY GIA XILOSTH FORA EINAI STO NOSOKOMEIO PALI GIA KRISH AGXOYS XTES HTAN SE ALLO SMERA SE ALLO

MARIAVAS
13-04-2010, 15:35
ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΕΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΤΟΝ ΕΝΟΧΛΕΙ?
ΚΙ ΕΚΕΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ?ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΤΙ ΤΟΥ ΛΕΝΕ?

sunset
13-04-2010, 15:42
ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΛΕΝΕ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ ΕΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΑΡΧΚΑ ΤΑ ΗΡΕΙΣΤΙΚΑ ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕ ΟΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΕ ΑΛΛΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΝΙΩΘΕΙ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ ΠΟΝΟΥΣ ΣΤΗΝ ΑΚΡΙΔ ΑΑΡΥΥΘΜΙΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΑ

MARIAVAS
13-04-2010, 15:47
ΚΟΙΝΟΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΜΕ ΕΜΕΝΑ .ΓΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΨΙΛΟΗΡΕΜΗΣΩ...ΨΙΛΟ... ΕΚΑΝΑ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ..ΚΙ ΑΥΤΕΣ ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΟΛΕΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΙΣΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ..ΜΙΚΡΗ Η ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΒΕΒΑΙΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ...

γιώτα2
13-04-2010, 16:14
Originally posted by predator
ι διδυμιες ειναι επικινδυνες?

είναι τρομακτικό το συναίσθημα...νιώθεις ότι ήλθε το τέλος.
πολλές φορές αναρωτήθηκα αν ζω μετά απο συστολές γιατί δεν είναι πάντα ίδιας έντασης, αλλά το ψυχολογικό παίζει τον πρώτο ρόλο.

MARIAVAS
13-04-2010, 22:07
κανεις υπερκοιλιακες?αν ναι μιλησε μου για το πως νιωθεις οταν σε πιανουν αλλα και μετα απο αυτές...πως ανατασεσε?

zwgrafou13
21-04-2010, 11:11
καλημερα παιδια!!ειμαι 19 χρονων οντως θα συμφωνησω πως οι αρρυθμιες ειναι καθαρα απο αγχος και φοβο! και γω εδω και 2 μηνες παω απο καρδιολογο σε καρδιολογο γιατι νιωθω αρρυθμιες πονουσς και ζαλαδες αλλα ολα μου βγαινουν καθαρα!! πηγαινα για χρονια γυμναστηριο αλλα το σταματησα γιατι φοβαμαι μηπως παθω καμια ανακοπη αν και οι γιατροι μου λενε οτι δν θα παθω τιποτα!! ολα μεσα στο μυαλο ειναι και το ξερω αλλα δυσκολευομαι να το πολεμησω.... νεοι ειμαστε δεν θα χουμε απο τωρα καρδιολογικα προβληματα.. ας τα αφησουμε για μετα τα 40 αυτα!!

.lola.
21-04-2010, 14:46
giorgo τοσο καιρο με βασανιζουν αρυθμιες με την ελαχιστη σωματικη ασκηση ,εχω φτασει να μην πηγενω πια σε γνωστους που δεν εχουν ανσανσερ !!!! τις ανηφορεσ τισ εχω ξεγραψει ενοειτε , και οσο για γυμναστηριο ουτε να το σκεφτω αφου μολις ανεβουν οι παλμοι μου αρχιζω να κανω κοιλικες αρυθμιες .Το ιδιο συνεβει και στο τεστ κοποσεωσ και ενω ουτε η πιεση μου ειχε ανεβει πολυ ουτε οι παλμοι μου στα 9 λεπτα και ο γιατροσ μου ελεγε να συνεχισω οτι δεν ειναι τιποτα εκανα κριση αρχισα να φωναζω και κατεβηκα απο το διαδρομο κοντεψα να τσακιστω !! πιστευω οτι μονη μου τις δημιουργω αφου μολις δω ανηφορα ,σκαλα ,η μου πουν να χορεψω π.χ με πιανει πανικος και αρχιζω να ακουω την καρδια μου σαν σε ηχειο μεσα στο στηθος μου . δεν ξερω τι να κανω πια

Giorgos4
22-04-2010, 19:01
Originally posted by .lola.
giorgo τοσο καιρο με βασανιζουν αρυθμιες με την ελαχιστη σωματικη ασκηση ,εχω φτασει να μην πηγενω πια σε γνωστους που δεν εχουν ανσανσερ !!!! τις ανηφορεσ τισ εχω ξεγραψει ενοειτε , και οσο για γυμναστηριο ουτε να το σκεφτω αφου μολις ανεβουν οι παλμοι μου αρχιζω να κανω κοιλικες αρυθμιες .Το ιδιο συνεβει και στο τεστ κοποσεωσ και ενω ουτε η πιεση μου ειχε ανεβει πολυ ουτε οι παλμοι μου στα 9 λεπτα και ο γιατροσ μου ελεγε να συνεχισω οτι δεν ειναι τιποτα εκανα κριση αρχισα να φωναζω και κατεβηκα απο το διαδρομο κοντεψα να τσακιστω !! πιστευω οτι μονη μου τις δημιουργω αφου μολις δω ανηφορα ,σκαλα ,η μου πουν να χορεψω π.χ με πιανει πανικος και αρχιζω να ακουω την καρδια μου σαν σε ηχειο μεσα στο στηθος μου . δεν ξερω τι να κανω πια

κι εσυ τα ιδια? νομιζα οτι ειμαι ο μονος που τον πιανουν αρρυθμιες με την παραμικρη σωματικη ασκηση.. τι να πω, ειναι τραγικο, ακομα και αν ειναι ψυχολογικο και το δημιουργω εγω, δεν βλεπω να υπαρχει τροπος να το σταματησω...
αν και η ιδεα του γυναστηριου με τρομαζει κι εμενα, λεω μηπως μου κανει καλο να βελτιωσω τη φυσικη μου κατασταση και ισως ελαττωθουν οι αρρυθμιες. ηδη χανω κιλα.
εσυ εχεις παραπανω κιλα?

.lola.
23-04-2010, 15:36
οχι αντιθετα επιδη πριν λιγους μηνες ποναγε φριχτα το στομαχι μου πιστευα οτι εχω καρκινο φυσικα !!!! δεν καλοετρωγα και εχασα κιολας . στο γυμναστηριο θελω παρα πολυ να παω αλλα πως ???? με το παραμικρο εχω ταχυπαλμιες και ενταξει πες αυτο, οταν αρχιζουν να πεφτουν οι παλμοι μου οι αρυθμιες μου κοβουν τα ποδια αυτο δεν το αντεχω με τιποταααααα. εδω στο τεστ κοπωσεως ενω ο γιατρος μου ελεγε να συνεχισω και οτι ειναι ολα καλα , στα 9 λεπτα ουτε η πιεση μου ειχε ανεβει πολυ ουτε και οι παλμοι μου ,εγω αρχισα να φωναζω πανικοβλητη οτι ακουω τους παλμους μου και εχω αρυθμιες προσπαθησα να κατεβω μονη μου και παραλιγο να τσακιστω στο διαδρομο !!! ο ανθρωπος τρελαθηκε .πως να παω λοιπον γυμναστηριο ????

alexandergreek
07-09-2010, 17:10
Ρε παιδιά, αφού το παραδεχόμαστε ότι είναι φόβος... Προσωπικά σήμερα έκανα τη σκέψη ότι αυτές οι κρίσεις εκπηγάζουν απο φόβο.

Με πιάνουν κατα καιρούς και κατα περιόδους. Εχω παρατηρήσει ότι εάν καταναλώσω γλυκό ή καφέ, γίνομαι πιό ευερέθιστος και θα την έχω την αρρυθμία ή τη δύσπνοια. Εάν κόψω τελείως γλυκά και καφέδες, δυναμώνω. Δηλαδή ίσως υπάρχει ένα βιολογικό υπόβαθρο, αφού και η καφεϊνη έχει κατηγορηθεί για ταραχές / ταχυκαρδίες, και η ζάχαρη για βιολογική ανακατωσούρα (ανεβοκατεβάζει το σάκχαρο απότομα, κουράζει την καρδιά, σου απορροφά ενεργητικότητα).

Αναρωτιέμαι αν θα βοηθούσε ο βασιλικός πολτός στο θέμα της αντοχής.

Οσον αφορά στο γυμναστήριο, πάντα οι πρώτες φορές είναι δύσκολες υπο την έννοια ότι θα αγχωθώ εύκολα. Μετά όμως αυξάνονται οι αντοχές μου και πάω πιό καλά. Δε κρύβω ότι έχω το φόβο μήπως αγχωθώ και με πιάσει καμμιά ταραχή... αλλά αν το πρόγραμμα είναι πολύ ελαφρύ... δεν ταράζομαι ιδιαίτερα.

Ίσως είναι ένας συνδυασμός φόβου και αδυναμίας.

Τι με έχει βοηθήσει: 1) Πλήρης αποχή απο καφέδες και γλυκά 2) Ένα ρόφημα Τήλιο κάθε μέρα (ή και 2-3 φορές, ακίνδυνο είναι!)

petrakis_87
10-09-2010, 20:10
:( και εγώ κάπως έτσι είμαι εδώ και μήνες, πολλούς μήνες, και φυσικά έχω κάνει πολέες εξετάσεις.... κουράγιο, δεν έχω τπτ άλλο να πω...

selas-selas
10-09-2010, 20:33
γιωργο, καλησπερα. λοιπον, εγω πιστευω οτι ειναι καθαρα απο το αγχος το προβλημα σου ΕΑΝ: δεν παιρνεις σκευασματα αδυνατισματος, δεν πινεις πολλους καφεδες. και τα συμπληρωματα καμια φορα ξερεις δειχνουν ενοχα για καποιες οργανικες \"ενοχλησεις\".

alexandergreek
12-09-2010, 19:09
Λοιπόν, εδώ και λίγες μέρες μου πέρασαν κατα 90% αυτά τα συμπτώματα... κάτι απο όλα όσα θα αναφέρω, \"δούλεψε\":
1. Διαβάζω κάθε μερα μερικούς Ψαλμούς και τους Χαιρετισμούς (η προσευχή βοηθάει).
2. Έκοψα με το μαχαίρι: Λευκό ψωμί / μακαρόνια, ζάχαρη/γλυκά, καφέδες (υψηλός γλυκαιμικός δείκτης και καφεϊνη)
3. Πίνω λίγο κακάο χωρίς ζάχαρη (καρδιοτονωτικό και κατά της κατάθλιψης).
4. Διέγραψα όλους τους στόχους που είχα βάλει και ζώ διαχειριστικά και πρακτικά (οι στόχοι τελικά πιό πολύ κακό μου έκαναν παρά καλό).
5. Γράφτηκα σε μαθήματα τέχνης (ζωγραφική, χορός, θέατρο) και εκεί βρίσκομαι με κόσμο και ανανεώνομαι (καλό είναι να ξεφεύγουμε απο τις χρησιμοθηρικές μας ενασχολήσεις και να βάζουμε την Τέχνη στη ζωή μας, όχι ώς καταλανωτές αλλά ώς μαθητές και δημιουργοί).
6. Διέκοψα μια συνεργασία με ένα άτομο που με αγχώνει. Και νιώθω πολύ καλύτερα!!

θανάσης
13-09-2010, 07:11
να γραψω και εγω τις εμπειριες μου..ειμαι 26 χρονων και τα τελευταια 2 χρονια εχω καθημερινα 5-12 εκτακτες συστολες..ειμαι γενικα πολυ αγχωδης με κρισεις πανικου και τα σχετικα..εχω κανει ολες τις απαραιτητες εξετασεις (καρδιογραφημα.triplex) και δεν βρεθηκε τιποτα...εχω μαθει σχετικα να ζω με το προβλημα αυτο αλλα καταλαβαινω πως ειναι τραγικο..αγχωνομαι σε γενικες γραμμες μονο οταν καμια φορα συνηδειτοποιω οτι εκανα εκτακτη συστολη κατα την διαρκεια του υπνου..αληθεια ο παθαινει κανεις απο εσας οταν κοιμαται?
παντως απο οτι μ ειπαν η λυση στο προβλημα μας δεν ειναι καρδιολογικα φαρμακα τυπου inderal ουτε ηρεμιστικα τυπου lexotanil αλλα αντικαταθλιπτικα κατι το οποιο δεν θελω να κανω

Elie
13-09-2010, 13:21
Να πω και εγώ την ταπεινή μου γνώμη, Γιώργο; Θεωρώ πως οι αρρυθμίες σου είναι περισσότερο ψυχολογικής φύσης και πως αν προσπαθήσεις πολύ χαλαρά στην αρχή, να γυμναστείς, με ένα ελαφρύ περπάτημα, π.χ. σε διάδρομο, θα μπορέσεις να τις αγνοήσεις. Δυστυχώς, όπως μας πήρε χρόνο να καταρρεύσουμε σιγά σιγά, έτσι θα μας πάρει και χρόνο και προσπάθεια να ξαναχτίσουμε τους εαυτούς μας. Όταν περνάμε στρεσογόνες καταστάσεις, η βιοχημεία του σώματός μας αλλάζει και η ψυχολογία με τη σωματοποίηση πάνε χέρι χέρι, σε σημείο να μην είναι ξεκάθαρο ποιο απο τα δύο σε ταλαιπωρεί. Εάν οι γιατροί σου έχουν πει ότι είσαι εντάξει, γιατί δεν τους ακούς να κάνεις μια προσπάθεια να νικήσεις το φόβο σου; Είσαι σε καλό δρόμο, μην αφήνεις το φόβο να σε αποτρέψει από το να γίνεις αυτός που θέλεις.

-DEMGAL23-
17-09-2010, 22:04
Originally posted by petrakis_87
:( και εγώ κάπως έτσι είμαι εδώ και μήνες, πολλούς μήνες, και φυσικά έχω κάνει πολέες εξετάσεις.... κουράγιο, δεν έχω τπτ άλλο να πω...

PETRAKI PETHAINEIS RE MALAKA KAI DE TO PHRES XAMPARI!!!ANTE SE PERIMENW AURIO GIA KAFE :)

sapsalo
13-10-2010, 17:55
Και γω τα ίδια. Αυτή η \"κίνηση\" στο στήθος είναι δυστυχώς άσχημο συναίσθημα. Αλλά στις περισσότερες περιπρώσεις το δημιουργούμε εμείς. Και μένα ο καρδιολόγος μου είπε ότι η καρδιά μου είναι φυσιολογική. Και όλα τα δημιουργεί το άγχος, από το οποίο όμως ΠΩΣ να απαλλαγείς; Τοι Holter που μου έβαλε έδειξε περίπου 700+ έκτακτες κοιλιακές συστολές. Στις 200 μου είπε το θεωρεί φυσιολογικό. Μπορέι να τις έχεις και να μην της καταλαβαίνεις. Στον αριθμό που βρήκε σε μένα είπε ότι είναι καθαρά αντίδραση της καρδιάς σε κάποιο άλλο ερέθισμα. Άγχος προφανώς, άλλη ασθένεια (ψάχνομαι ακόμα) θυροειδή κτλ...(ευτυχώς από αυτό δεν έχω τελικά..)

Αυτές τις ημέρες ξεκινάω επίσκεψη σε ομοιοπαθητικό μπας και βρούμε εκεί κάτι το αγχολυτικό....

*Ghost*
13-10-2010, 19:41
Γιωργο, δεν ξερω αν διαβαζεις ακομα, απλως ηθελα να πω να μην σε αγχωνει που εχει αρρυθμιες και η μητερα σου, αφου κληρονομικο ειναι και το αγχος, οχι μονο τα καρδιακα προβληματα! ;) Μπορει δηλαδη και η μητερα σου απλως να υποφερει απο αγχος που να εκδηλωνεται με αρρυθμιες.
Εχω και εγω καποιες φορες, και αμεσως με πιανει ζαλαδα και νομιζω οτι μου κοβεται η ανασα! Μου φαινεται αστειο οταν το σκεφτομαι, αλλα οταν συμβαινει χεζομαι πανω μου! :P