PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : αναποφασιστικοτητα ή διαταραγμενη προσωπικοτητα...?

Σελίδες : [1] 2

anna_thess
10-03-2010, 03:46
Είμαι 28 ετών κι έχω χωρίσει πριν 3 μήνες μετά από σχέση 5 χρόνων. Εκείνος είναι 35. Εχει επιστρέψει στη χώρα με αφορμη τη σχεση μας 1,5 χρονο απο αποσταση οπως ειπε ο ιδιος ,ύστερα από 13 χρόνια παραμονής του στο εξωτερικό και ενώ ήμασταν μαζί 3,5 χρόνια στην Ελλάδα και αποκαταστάθηκε επαγγελματικά, δεν έκανε κάτι για να βοηθήσει τη σχέση, π.χ. να μείνει μόνος του, αλλά παρέμεινε στο σπίτι των γονιών του με αποτέλεσμα η σχέση να μπει σε στασιμότητα. Ο λόγος που χωρίσαμε ήταν γιατί, όπως είπε, δέχτηκε πίεση από μένα για επισημοποίηση της σχέσης. Ύστερα από συζήτησή μας του πρότεινα να συγκατοικήσουμε αν ακόμα δεν νιώθει έτοιμος για κάτι σοβαρό. Του άρεσε η σκέψη, είπε θα το σκεφτεί. Στους 2 μήνες και μέσα από κάποια αραιή επικοινωνία που έχουμε μου λέει ότι τα αισθήματα του δεν άλλαξαν και σκέπτεται επανασύνδεση. Μάλιστα επέμενε να μάθει αν ενδιαφέρομαι να κάνω άλλη σχέση άμεσα, ώστε να μην σκέπτεται άδικα μόνος του για εμάς τους δυο. Τη μέρα των ερωτευμένων μου έστειλε λουλούδια και έλεγε "με όλη μου την αγάπη και γρήγορη επανασύνδεση". Απλά θέλει λίγο χρόνο ακόμη,οχι πανω απο ενα μηνα οπως ειπε ο ιδιος για να συνειδητοποιήσει την ιδέα της συγκατοίκησης και το γεγονός ότι θα μένει Ελλάδα.Απο τοτε εχει περασει ενας μηνας και ενω εγω δεν τον ενοχλησα καθολου εκεινος μονο εστελνε καποια μηνυματα λεγοντας οτι σκεφτεται θετικα για το μελλον μας και θελει να ειμαστε μαζι και θα μιλησουμε συντομα για τελειωνει αυτο.Πριν 4 μερες εληξε η διορια που ο ιδιος εθεσε και μου εστειλε μην λεγοντας οτι εχει ξεκαθαρισει τις σκεψεις του και αν ειμαι ακομα ελευθερη να βρεθουμε.Απαντησα θετικα και ενω ειπε θα μου τηλ την επομενη μερα εστειλε μην και ανεβαλε τη συναντηση για το αλλο σαβκο.Δεν απαντησα και αργα το βραδυ μου ξαναπροτεινε να βρεθουμε τη επομενη μερα και ενω δεχτηκα παλι που να το φανταστω.....το πρωι στελνει μην και το ξανακυρωνει λεγοντας πως θελει να ξεκαθαρισει στο μυαλο του κατι τελευταιο και μετα να βρεθουμε.Του απαντησα οτι επειδη δεν αξιζω τετοια αναξιοπρεπη συμπεριφορα αν ξαναθελησει να επικοινωνησει μαζι μου να ειναι μονο οταν ειναι πληρως αποφασισμενος..Πως κρινεται τη συμπεριφορα του ειναι αναποφασιστος ή εχει καποια διαταραχη?Προσωπικα απο αναλογες καταστασεις στη σχεση δεν περιμενα να τηρησει το οριο ομως οχι και να αναιρεσει δυο φορες τη συναντηση και μαλιστα πραλληλα να στελνει και μην οτι του λειπω..Αρχιζω να πιστευω οτι απλα ειναι συναισθηματικα δεμενος μαζι μου και δεν με θελει τοσο ωστε να βαλει γρηγορα τις σκεψεις του σε ταξη.Απτη αλλη πως σας φαινεται η δικη μου απντηση και πως πρεπει να φερθω σε ενδεχομενο τηλ του?

RainAndWind
10-03-2010, 10:34
Εσύ γιατί γίνεσαι το μπαλάκι στα πόδια κάποιου που δεν φαίνεται να ξέρει τι ακριβώς θέλει;Ok,ο άλλος κι ο παράλλος,έχει αυτό το μοτίβο συμπεριφοράς,όμως το αν κάποιος δέχεται να παραμένει μετέωρος όσο καιρό μένει κι ο άλλη πλευρά,αφορά δικό του θεματάκι.

Sofia
10-03-2010, 15:30
Originally posted by anna_thess
Πως κρινεται τη συμπεριφορα του ειναι αναποφασιστος ή εχει καποια διαταραχη?

Ψαχνεις τροπους να τον δικαιολογησεις? Ολο αυτο που περιγραφεις, τουλαχιστον για μενα, δεν ειναι αναποφασιστικοτητα. Ανωριμοτητα λεγεται. Ειναι 35 απο οσο λες, οχι 19.

Φωτεινη!
10-03-2010, 16:47
Απλά θέλει λίγο χρόνο ακόμη,οχι πανω απο ενα μηνα οπως ειπε ο ιδιος για να συνειδητοποιήσει την ιδέα της συγκατοίκησης και το γεγονός ότι θα μένει Ελλάδα.Απο τοτε εχει περασει ενας μηνας και ενω εγω δεν τον ενοχλησα καθολου εκεινος μονο εστελνε καποια μηνυματα λεγοντας οτι σκεφτεται θετικα για το μελλον μας και θελει να ειμαστε μαζι και θα μιλησουμε συντομα για τελειωνει αυτο.Πριν 4 μερες εληξε η διορια που ο ιδιος εθεσε και μου εστειλε μην λεγοντας οτι εχει ξεκαθαρισει τις σκεψεις του και αν ειμαι ακομα ελευθερη να βρεθουμε.Απαντησα θετικα και ενω ειπε θα μου τηλ την επομενη μερα εστειλε μην και ανεβαλε τη συναντηση για το αλλο σαβκο.Δεν απαντησα και αργα το βραδυ μου ξαναπροτεινε να βρεθουμε τη επομενη μερα και ενω δεχτηκα παλι που να το φανταστω.....το πρωι στελνει μην και το ξανακυρωνει λεγοντας πως θελει να ξεκαθαρισει στο μυαλο του κατι τελευταιο και μετα να βρεθουμε.
Του απαντησα οτι επειδη δεν αξιζω τετοια αναξιοπρεπη συμπεριφορα αν ξαναθελησει να επικοινωνησει μαζι μου να ειναι μονο οταν ειναι πληρως αποφασισμενος..
Πως κρινεται τη συμπεριφορα του ειναι αναποφασιστος ή εχει καποια διαταραχη?Προσωπικα απο αναλογες καταστασεις στη σχεση δεν περιμενα να τηρησει το οριο ομως οχι και να αναιρεσει δυο φορες τη συναντηση και μαλιστα πραλληλα να στελνει και μην οτι του λειπω..Αρχιζω να πιστευω οτι απλα ειναι συναισθηματικα δεμενος μαζι μου και δεν με θελει τοσο ωστε να βαλει γρηγορα τις σκεψεις του σε ταξη.Απτη αλλη πως σας φαινεται η δικη μου απντηση και πως πρεπει να φερθω σε ενδεχομενο τηλ του?

Αννα,
νομίζω πολύ καλά του απάντησες ..
Σκεφτομαι μονο μήπως επειδή τον πίεσες για επισημοποίηση,αυτός να φοβάται να μείνετε μαζί γιατι θα αρχίσεις να ζητάς τα ίδια.
Εσύ τι ακριβώς θέλεις?Γιατι αν εσυ θέλεις οικογένεια και αυτός οχι,ισως οι \"υποχωρήσεις\" σου να σε εγκαταλείψουν ξανά.

mstrouf
10-03-2010, 18:46
ε όχι κ διαταραγμένη προσωπικότητα να μην ξέρεις τι θέλεις. εντάξει ίσως τα ζητούμενά μας απο των αλλονών να διαφέρουν, έχεις σκεφτεί ίσως το εκεί που θέλω να βαδίσουμε μαζί ίσως εκείνος να μην θέλει να πάει; όπως κ να έχει καλή δύναμη κ έχε λίγο παραπάνω εμπιστοσύνη στα θέλω σου κ στις δικές σου ανάγκες..

researcher
10-03-2010, 20:16
εκανα μια σκεψη τελευταια μετα απο συζητησεις με φιλες κυριως και με τον εαυτο μου και νομιζω πως εχει σχεση με το θεμα και θα ηθελα να την πω

πολλες φορες συμβαινει καποιος απο τους δυο να αισθανεταιασχημα μετα απο κποια συγκατοικηση η πολυκαιριση μιας σχεσης οτι θα αναγκαστει να την επισημοποιησει

εχω δει κοπελες να κρυβουν επιμελως το οτι θελουν να παντευτουν για να μη φυγει ο καλος τους

πιστευω πως καλο θα ηταν να ξεκαθαριζεται αυτο τοσο με τον εαυτο μας οσο και με τον ανθρωπο μας

δηλαδη ναι θελω να παντρευτω

η οχι δεν θελω να παντρευτω

η ναι θελω να παντρευτω εσενα η οχι δεν θελω να παντρευτω εσενα

η π.χ. ονειρευομαι στα ποσατοσα μου να με δω παντρεμενο παντρεμενη

και ναι το εχω στο πισω μερος του μυαλου μου και στο μπροστινο μη σου πω

αυτο το λεω γιατι πολλες φορες ακουω κοπελες να λενε δεν τον πιεσα εγω μονος του πιεστηκε και εφυγε

πιστευω δεν ειναι θεμα πιεσης απλα θεμα οπτικης

και για αυτο καλο θα ηταν να ξεκαθαριζουμε με τον εαυτο μας τι θελουμε απο τη ζωη και μετα με τον αλλον

δεν μου αρεσει να κρατας στον αλλον κρυφο πως σκεπτεσαι τον γαμο

τη στιγμη που τον ποθεις * τον γαμο

και να παιζεις το κρυφτουλι

θα μου πειτε η μαλλον το λεω εγω

οτι αυτα ειναι λεπτες ισοροπιες και θα φτασουμε να προτεινει η γυναικα τον γαμο

ενω αυτο κανονικα γινεται απο τους αντρες σε μια ρομαντικη στιγμη

δεν ξερω παντως ας συνδυαστουν καπως

δε λεω προταση γαμου

αλλα ξεκαθαρισμα λογαριασμων και προθεσεων

εχω αδικο?

Sofia
10-03-2010, 20:20
όχι. μια χαρα ειναι να δηλωνονται οι προθεσεις κ οι επιθυμιες κ απο τις δυο πλευρες. ομως, αυτο δεν σημαινει οτι η πλευρα που νιωθει πιεση ή βλεπει οτι ηρθε η ωρα μιας αποφασης, μπορει να υπεκφευγει ετσι ή να αποφευγει να αναλαβει τις οποιες ευθυνες. Καθε ναι, φερνει ενα οχι, αλλα καποιες φορες θελουμε να τα εχουμε ολα δικα μας.

researcher
10-03-2010, 20:28
σιγουρα

απλα εγω κρινω πως η κοπελα θελει να πντρευτει και δεν το λεει ουτε στον ιδιο της τον εαυτο

ποσο μαλλον στον συντροφο της

και η συγκατοικηση μου φαινεται λυση αναγκης για εκεινη

ενω εκεινος το βλεπει σαν δεσμευση με μεγαλα γραμματα

αυτο μου βγηκε

σαν αισθηση

θα μας πει βεβαια και η ιδια η Αννα

εαν αυριο της ελεγε σε θελω παντρευομαστε δε θα πετουσε απο τη χαρα της?

κι ομως

νια νια νια συγκατοικηση παρακαλια...κ.τ.λ.

αυτο το θεωρω ανισο και μη ξεκαθαρο

αλλα ισως ειμαι απολυτη

krino
10-03-2010, 20:37
Originally posted by researcher
σιγουρα

απλα εγω κρινω πως η κοπελα θελει να πντρευτει και δεν το λεει ουτε στον ιδιο της τον εαυτο

οποιος θελει να παντρευτει,
βρισκει καποιον που ειναι φουλ για γαμο και παντρευεται.
Αλλιως παλευει αυτα που εχει.

Sofia
10-03-2010, 20:39
τί να πω?δεν μπορω να ξερω τί θελει η Αννα. Μπορει να θελει αυτο που θελουν πολλες αλλες γυναικες στην ηλικια της, μπορει να θελει η σχεση τους να προχωρησει σε ενα αλλο σταδιο οπως αυτο της συγκατοικησης που δεν συνεπαγεται γαμο υποχρεωτικα αλλα σιγουρα καποιας μορφης δεσμευση. Οτι κ αν θελει ομως, αυτο που περιγραφει η Αννα ως συμπεριφορα του συντροφου της ομως, ειναι κατι σαν τραβατε με κι ας κλαιω ή κρυφτουλι. Ε, ειναι πολυ ανωριμο...Το ιδιο ειναι το να ανεχεται κ η Αννα, μια τετοια συμπεριφορα.

Παντα πιστευω πώς οσο ασχημη ειναι η συμπεριφορα καποιου προς το μερος μας, δεν μας δινει το δικαιωμα να κανουμε τα δικα μας καραγκιοζιλικια. Κ εχουμε την εναλλακτικη, να μην τρωμε στα μουτρα προσβλητικες συμπεριφορες.

researcher
10-03-2010, 20:43
Originally posted by krino

σιγουρα

εχεις πολυ δικιο κατ εμε

τι γινεται ομως

εαν η κοπελα ειναι μεν φουλ του γαμου

θελει ομως να παντρευτει τον συγκεκριμενο που ειναι φουλ του που να κρυφτω να μη με δουνε

researcher
10-03-2010, 20:45
Originally posted by Sofia
τί να πω?δεν μπορω να ξερω τί θελει η Αννα. Μπορει να θελει αυτο που θελουν πολλες αλλες γυναικες στην ηλικια της, μπορει να θελει η σχεση τους να προχωρησει σε ενα αλλο σταδιο οπως αυτο της συγκατοικησης που δεν συνεπαγεται γαμο υποχρεωτικα αλλα σιγουρα καποιας μορφης δεσμευση. Οτι κ αν θελει ομως, αυτο που περιγραφει η Αννα ως συμπεριφορα του συντροφου της ομως, ειναι κατι σαν τραβατε με κι ας κλαιω ή κρυφτουλι. Ε, ειναι πολυ ανωριμο...Το ιδιο ειναι το να ανεχεται κ η Αννα, μια τετοια συμπεριφορα.

Παντα πιστευω πώς οσο ασχημη ειναι η συμπεριφορα καποιου προς το μερος μας, δεν μας δινει το δικαιωμα να κανουμε τα δικα μας καραγκιοζιλικια. Κ εχουμε την εναλλακτικη, να μην τρωμε στα μουτρα προσβλητικες συμπεριφορες.

η ροκ σου πλευρα εν οψει σοφια

συμφωνω!

krino
10-03-2010, 22:08

σιγουρα

εχεις πολυ δικιο κατ εμε

τι γινεται ομως

εαν η κοπελα ειναι μεν φουλ του γαμου

θελει ομως να παντρευτει τον συγκεκριμενο που ειναι φουλ του που να κρυφτω να μη με δουνε

εσυ τι προτεινεις δηλαδη?
να βαλει τον \"αδερφο\" της μπροστα να τον υποχρεωσει σε γαμο?
η να κατσει να ασχοληθει για το τι ακριβως συμβαινει?
Εφοσον βεβαια την ενδιαφερει κατι τετοιο.

Και μην διαβαζω φαιδροτητες περι προσβλητικων συμπεριφορων.
Εκτος αν προτιμουμε να διασκεδαζουμε τις εντυπωσεις.

anna_thess
11-03-2010, 02:35
παιδια οταν ειχε γινει η συζητηση για επισημοποιηση ειχε γινει επειδη κεγω ειχα δεχτει αρκετη πιεση απτην οικογενεια για κατι τετοιο.Υστερα ομως απο προσωπικη σκεψη σκεφτηκα οτι περισσοτερο για μενα μετραει να ειμαι καλα με το συντροφο μου και να αλλαξουν με τη συγκατοικηση περισσοτερο οι συνθηκες της σχεσης και εαν πραγματικα τα βρουμε και ταιριαξουμε ακομα περισσοτερο και ειμαστε ετοιμη για κατι πιο σοβαρο τοτε να προχωρησουμε.Στην ουσια δηλ συμφωνησαμε και οι δυο οτι προτεραιοτητα εχει να αλλαξουν οι συνθηκες στη σχεση γιατι η στασιμοτητα ειχε φερει φθορα και επειτα το ειδαμε σαν δοκιμασια για κατι πιο σοβαρο εφοσον πετυχει η συγκατοικηση γιατι οπως και ο ιδιος μου ειχε πει ειναι σε μια ηλικια που θα ηθελε να παει προς τα εκει.Βεβαια αλλο να το λες..και αλλο να το κανεις....αλλα πιστευω οτι οι περισσοτεροι αν οχι ολοι οι αντρες βλεπουν το γαμο σαν το τελευταιο σκαλοπατι της σχεσης που ισοδυναμη με οικογενεια...ενω η γυναικα το βλεπει σαν ασφαλεια που τις παρεχεται οποτε το επιδιωκει πιο αμεσα.Εγω δεχτηκα τα λεγομενα του οτι πρεπει να δοκιμαστουμε οπωσδηποτε σε συγκατοικηση για να δουμε αν πραγματικα τα βρισκουμε γιατι οπως λεει και ο ιδιος οι καταστασεις που ζουσαμε ηταν εφηβικες γιατι η σχεση δεν φαινεται στον καφε και στη βολτα...!ολα καλα τα λεει στη θεωρια....στην πραξη κολλαει καγω πιστευω οτι το μεγαλυτερο κολλημα του ειναι οτι δεν εχει αφομειωθει πληρως με τη χωρα και μου τοχει πει αλλωστε.Εζησε πολλα χρονια εξω και συγκρινει....ναι ομως με τισ σκεψεις δεν ξεκολλας...αλλα με τις πραξεις....ετσι θα δεθεις και με τη χωρα αν σηκωθεις ...και φυγει απτο σπιτι σου και μεινεις με την κοπελα σου ειμναι μια αρχη....!εφοσον καθυστερει να τα κανει με κανει να νιωθω οτι ναι μεν μαγαπαει...αλλα ισως με βαρεθηκε και δεν ενεργοποιειεται....πιστευω μετα την τελευταια απαντηση πθ του εδωσα η θα ενεργοποιηθει η θα αδρανησει και θα φανει το ενδιαφερον του....ωστοσο δεν ειναι οτι καθομαι και τον περιμενω...κανω τη ζωη μου και αν θελησει να με βρει θαναι σαν να ξεκινουν ολα απτην αρχη οπως με καποιο αλλο νεο ατομο!

RainAndWind
11-03-2010, 11:46
Παίζει απλά και να φοβάται λοιπόν.Άσε χώρο να διαπραγματευτεί τον φόβο και τυχόν ανασφάλειές του,μην τον πιέζεις να προχωρήσει εφόσον δεν νιώθει έτοιμος για κάτι τέτοιο.Από την άλλη σκέψου και γιατί εσύ αισθανόσουν πως ήθελες να προχωρήσεις σε κάτι πιο συμβολικά δεσμευτικό,εφόσον άλλων οι πιέσεις σε έσπρωχναν προς αυτή την κατεύθυνση.Μπορεί κι εσύ να μην το ήθελες πραγματικά,σκέψου το κι έτσι.Ίσως να χαρείτε πιο ελεύθερα ό,τι έχετε,εάν πετάξετε στην άκρη απαιτήσεις του περιβάλλοντός σας,να γνωρίσετε καλύτερα ο ένας τον άλλον,δίχως τα καλούπια επιταγών που ορίζει η κοινωνία.Δεν σας πήραν τα χρόνια,ούτε υπάρχει λόγος να βιάζεστε για οτιδήποτε.Υπάρχει και η διάσταση του συγχρονισμού των επιθυμιών σε κάθε ζευγάρι,όταν υπάρχει χάσμα εκεί,αυτό δεν καλύπτεται από τελεσίγραφα.
Εάν πάλι διαπιστώσεις πως εσύ θες να προχωρήσεις,ενώ ο άλλος όχι,τότε πάλι θα ανοίξει μπροστά σου το ερώτημα,περιμένω ή προχωράω;Κι αυτό εξαρτάται από το πόσα νιώθεις να σου δίνει η σχέση αυτή,ζύγισέ την λοιπόν και πράξε ανάλογα.:)

krino
11-03-2010, 12:03
για μενα πρεπει να βαλεις τα ορια σου,
και να φτιαξεις το σχεδιο δρασης σου.
Οταν οι μερες περνουν και νομιζεις οτι περνας την κοκκινη γραμμη σου,
τοτε ειναι σκοπιμο να οξυνεις την κατασταση μεχρι τερμα και σε μια
ενδεχομενη οριστικη συγκρουση - ξεκαθαρισμα.

Σε καθε αλλη περιπτωση, θα αγεσαι και θα φερεσαι.

weird
11-03-2010, 12:14
Είμαι 28 ετών κι έχω χωρίσει πριν 3 μήνες μετά από σχέση 5 χρόνων. Εκείνος είναι 35. Εχει επιστρέψει στη χώρα με αφορμη τη σχεση μας 1,5 χρονο απο αποσταση οπως ειπε ο ιδιος ,ύστερα από 13 χρόνια παραμονής του στο εξωτερικό και ενώ ήμασταν μαζί 3,5 χρόνια στην Ελλάδα και αποκαταστάθηκε επαγγελματικά, δεν έκανε κάτι για να βοηθήσει τη σχέση, π.χ. να μείνει μόνος του, αλλά παρέμεινε στο σπίτι των γονιών του με αποτέλεσμα η σχέση να μπει σε στασιμότητα. Ο λόγος που χωρίσαμε ήταν γιατί, όπως είπε, δέχτηκε πίεση από μένα για επισημοποίηση της σχέσης. Ύστερα από συζήτησή μας του πρότεινα να συγκατοικήσουμε αν ακόμα δεν νιώθει έτοιμος για κάτι σοβαρό. Του άρεσε η σκέψη, είπε θα το σκεφτεί. Στους 2 μήνες και μέσα από κάποια αραιή επικοινωνία που έχουμε μου λέει ότι τα αισθήματα του δεν άλλαξαν και σκέπτεται επανασύνδεση. Μάλιστα επέμενε να μάθει αν ενδιαφέρομαι να κάνω άλλη σχέση άμεσα, ώστε να μην σκέπτεται άδικα μόνος του για εμάς τους δυο. Τη μέρα των ερωτευμένων μου έστειλε λουλούδια και έλεγε \"με όλη μου την αγάπη και γρήγορη επανασύνδεση\". Απλά θέλει λίγο χρόνο ακόμη,οχι πανω απο ενα μηνα οπως ειπε ο ιδιος για να συνειδητοποιήσει την ιδέα της συγκατοίκησης και το γεγονός ότι θα μένει Ελλάδα.Απο τοτε εχει περασει ενας μηνας και ενω εγω δεν τον ενοχλησα καθολου εκεινος μονο εστελνε καποια μηνυματα λεγοντας οτι σκεφτεται θετικα για το μελλον μας και θελει να ειμαστε μαζι και θα μιλησουμε συντομα για τελειωνει αυτο.Πριν 4 μερες εληξε η διορια που ο ιδιος εθεσε και μου εστειλε μην λεγοντας οτι εχει ξεκαθαρισει τις σκεψεις του και αν ειμαι ακομα ελευθερη να βρεθουμε.Απαντησα θετικα και ενω ειπε θα μου τηλ την επομενη μερα εστειλε μην και ανεβαλε τη συναντηση για το αλλο σαβκο.Δεν απαντησα και αργα το βραδυ μου ξαναπροτεινε να βρεθουμε τη επομενη μερα και ενω δεχτηκα παλι που να το φανταστω.....το πρωι στελνει μην και το ξανακυρωνει λεγοντας πως θελει να ξεκαθαρισει στο μυαλο του κατι τελευταιο και μετα να βρεθουμε.Του απαντησα οτι επειδη δεν αξιζω τετοια αναξιοπρεπη συμπεριφορα αν ξαναθελησει να επικοινωνησει μαζι μου να ειναι μονο οταν ειναι πληρως αποφασισμενος..Πως κρινεται τη συμπεριφορα του ειναι αναποφασιστος ή εχει καποια διαταραχη?Προσωπικα απο αναλογες καταστασεις στη σχεση δεν περιμενα να τηρησει το οριο ομως οχι και να αναιρεσει δυο φορες τη συναντηση και μαλιστα πραλληλα να στελνει και μην οτι του λειπω..Αρχιζω να πιστευω οτι απλα ειναι συναισθηματικα δεμενος μαζι μου και δεν με θελει τοσο ωστε να βαλει γρηγορα τις σκεψεις του σε ταξη.Απτη αλλη πως σας φαινεται η δικη μου απντηση και πως πρεπει να φερθω σε ενδεχομενο τηλ του?

Συμφωνώ αρκετά με τις παρατηρήσεις της Ρειν και του Κρίνου ( σε μια μίξη αυτών δηλ).

Ωστόσο αυτό που έχω να παρατηρήσω είναι το εξής.

Πόση επικοινωνία υπάρχει μέσα στην σχέση σας?
Διακρίνω και φυσικά μπορεί να σφάλλω, οτι ψάχνετε να μάθετε ο ένας τις σκέψεις του άλλου με έναν τρόπο που υποδηλώνει κάποια μεταξύ σας κενά.
Απο πλευράς σου έχω την αίσθηση, με κάθε επιφύλαξη, ενός ανθρωπου μετρημένου και συνεπούς αλλά πόσο εκξφράζεσαι συναισθηματικά?

Καλύτερα να του μιλήσεις ανοιχτά, αντί να κάνεις υποθέσεις,βλέποντας και την δική του δυσκολία να εκφραστεί ανοιχτά.
Πίσω απο την σπασμωδική συμπεριφορα του ποιές αγωνίες, ποιές σκέψεις, ποιά συναισθήματα βρίσκονται?
Δεν σε θέλει αρκετά?
Είναι απλά δεμένος συναιασθηματικά μαζί σου?
Φοβάται την αλλαγή περιβάλλοντος?

Κάνε μια προσπάθεια να μιλήσετε,είτε με δική σου πρωτοβουλία είτε όταν το αποφασίσει εκεινος, πιο ενεργητική. Πιο εστιασμένη στο να μοιραστείτε ειλικρινά το μέσα σας μεταξύ σας.
Αν θέλει ακολουθεί, ειδάλλως έχετε εξαντλήσει τα περιθώρια, χωρίς επικοινωνία δεν γίνεται τίποτα.

Απο την άλλη αν η αναποφασιστικότητά του και η ενδεχόμενη δυσκολία που αυτή υποδηλώνει σε ξενερώνουν, μάλλον κακώς την τραβάς την ιστορία, εκτός κι αν είσαι δεμένη μαζί του με συναισθήματα - φόβους.

Καλή τύχη :)

anna_thess
11-03-2010, 14:34
Τον αποδεσμευσα απο το βαρος της αμεσης επισημοποιησης καθως συμφωνησαμε απο κοινου οτι αυτο θα γινει αν.... πετυχει η συγκατοικηση και νιωσουμε και οι δυο.... ετοιμοι δεν τον πιεζω φυσικα γιαυτο αλλα ουτε και για συμβιωση..του το ειχα προτεινει σαν επομενο σταδιο στη σχεση αλλα ενω του αρεσε και ειπε θατο σκεφτει και θελει χρονο για να βαλει τις σκεψεις του σε ταξη και να σκεφτει τα διαδικαστικα....παλι κολλαει....!ξερω απο κοινους φιλους οτι εχει αρχισει και ενδιαφερεται για σπιτια υπολογιζει τα οικονομικα και τα σχετικα αλλα αποφαση ακομα οχι.....!!!Αρα μετα την τελευταια του συμπεριφορα να μου προτεινει 2 φορες να βγουμε και να το αναιρει....μου δειχνει οτι ολες οι σκεψεις του ηταν απλα θπο εξεταση....σαν σεναριο θα το εξετασω ....και αν μοθ βγει ....οχι ναι θελω σιγουρα να επιστρεψω στη σχεση ....απλα σκεφτομαι τα διαδικαστικα....αυτα σενα μηνα οποιος θελει τα τακτοποιει...και τα συζηταει και με την κοπελα...!Αρα το δικο μου συμπερασμα ειναι οτι δεν θελει να ξαναμπει στη σχεση....ειται για τι υπερτερει το κολλημα του με το εξωτερικο....η γιατι βαρεθηκε αθτη τη σχεση....και θελει ναναι μονος....η να ψαξει κατι αλλο.....αλλα στο μεταξυ μεχρι να δει τι απολα θα κανει ηθελε ναχει τη σιγουρια οτι εγω τον περιμενω.....!οι τελευταιες του κινησεις μου εδειξαν ξεκαθαρα οτι φοβαται ......να δει εμενα......γιατι μπορει μεν ναμαγαπαει ....αλλα δεν θελει τη σχεση μαζι μου.....ειτε γιατι βαρεθηκε...ειται γιατι.....νιωθει πιεση απο ενδεχομενη μελλοντικη επισημοποιηση....ειτε θελει να επιστρεωψει εξωτερικο.....κατι τετοιο υπερτερει ...και οχι το διαδικαστικα της συγκατοικησης....
μην τρεαλλαθουμε ρε παιδια οποιος θελει....αυτα τα τακτοποιει αμεσα.....οποτε επειδη με προσεβαλε η συμπεριφορα του ....και μου εδειξε οτι δεν θελει να με δει.....γιατι κατι τον κραταει ....του ειπα μονο...αν αποφασισει....να μου τηλ....νομιζω ειναι το πιο δικαιο για μενα ....γιατι μεχρι τωρα ενιωθα οτι επαιρνε τη σιγουρια οταν απαντουσα...τωρα ομως θα πιεστει....να ξεκαθαρισει μεσα του αν θελει να επιστρεψει...στη σχεση...γιατι δεν θαχει κανενα πατημα....απο μενα!:)

anna_thess
11-03-2010, 14:51
weird,συμφωνω απολυτα οτι το θεμα επικοινωνιας μεσα στη σχεση ειναι το πιο βασικο.....γιαυτο και οταν χωρισαμε του ειπα και το παραδεχτηκε οτι δεν μου μιλουσε ανοιχτα για τις ανασφαλειες του γιατη διαμονη στη χωρα ανκαι τον πλησιασα πολλες φορες να μου ανοιχτει....και μου ειπε δεν μου τα ελεγε για να μην με χασει......!!!!!οποτε καταλαβενετε οτι ο ιδιος δεν μιλοθσε ειλικρινα.....!!!!!το διαστημα που ειμαστε χωρισμενοι ενω στην αρχη δεν ηθελε επικοινωνια γιατι ηταν μπερδεμενος....βρεθηκαμε μετα απο ενα μηνα και μοθ ειπε οτι τα συναισθηματα του ειναι ξεκαθαρα....δεν εχουν αλλαξει....παρολη την πιεση...οτι το μ ονο σιγουρο ειναι οτι μαγαπαει και μαλιστα περισσοτερο απο καθε αλλη κοπελα που ειχε....γιατι οπως ειπε ημουν η πιο σημαντικη σχεση στη ζωη του....!κεγω φυσικα αυτο το διαστημα τον διαβεβαιωσα για τα συναισθηματα μου απεναντι του...οτι δεν εχουν αλλαξει...αλλα προσπαθουσα ναμαι συγκρατημενη γιατι η θεση αναμονης.....δεν μοθ αφηνε περιθωρια...εκδηλωσης...τον τελευταιο μηνα...εγω δεν επιδιωκα επικοινωνια για να μην τον πιεζω...αυτος ειναι που εστελνε λολουδια.....και μην οτι μαγαπαει θελει ναμαστε μαζι....κανει θετικες σκεψεις για το μελλον μας.....του λειπω.... με σκεφτεται καθε μερα.....βλεπει φωτογραφιες μας...........!!!!!!ολα αυτα μια χαρα μου εδειχναν οτι η επανασυνδεση ....ποθ ελεγε.....ειναι θεμα χρονου.....μεχρι που 2 φορες ακυρωσε τη συναντηση μας.....!
Αυτο με τρελανε......ΓΙΑΤΙ................... ο εκανε...........πιο κολλημα του υπερτερει..................??

anna_thess
11-03-2010, 15:04
Κrino,εχεις δικιο...τα ορια μου εχουν ξεπεραστει γιαυτο και του εδωσα αυτη την απαντηση.....το σχεδιο δρασης που λες ειναι οτι κοιταω τον εαυτο μου.....ναμαι ηρεμη στη ζωη μου και να περναω καλα....και σε ενδεχομενο τηλ του .....αυτο τωρα σκεφτομαι πως να δρασω για να μη πεσω θυμα......!σκεφτομαι οτι απο φοβο....και μονο χωρις ισως ναναι απολυτα ξεκαθαρος ....θα μοθ τηλ!οποτε εγω δεχομαι....αμεσως να βρεθουμε.....η του λεω να με παρει την επομενη μερα...για νατον δοκιμασω κατα ποσο θελει......!τι προτεινεις..............?
Εγω οταν μου ακυρωσε το δευτερο ραντεβου πριν του δωσω την τελευταια απαντηση του προτεινα αυτο που λες weird να βρεθουμε εστω για εναν καφε να ανταλαξουμε τις αποψεις μας .......και μου απαντησε.........θελω να σκεφτω κατι τελευταιο.....και μετα να βρεθοθμε ψυχη μου...................!!!!!!ελεος......... ...κατι τελευταιο........δεν υπαρχει η θες η δε θες..................!!!!!

Sofia
11-03-2010, 15:20
Μου φαινεται πολυ καλο, οταν θεωρει κανεις οτι φτανει σε μια κρισιμη καμπη στη σχεση του, να βλεπει πώς μπορει να την εξελιξει. Πώς δλδ μπορει να προχωρησει ο ιδιος μεσα απο την σχεση και την τροπη που θα παρει αλλα και ο συντροφος του. Αλλα παντα το θεμα ειναι αν και τα δυο μελη θελουν να προχωρησουν στην ιδια κατευθυνση κ μεσα απο τον ιδιο δρομο.

Θελεις συγκατοικηση κ γαμο? Θελει το ιδιο αλλα φοβαται να τολμησει? Κ τί σκοπευει να κανει ως τοτε? Κ ποσο εισαι διατεθειμενη να περιμενεις κ τί να αποδεχτεις?

Αυτα ολα περι εξωτερικου, δεν τα καταλαβα. Στο εξωτερικο δλδ μια χαρα συγκατοικουν οι ανθρωποι κ μπορω να πω κ πιο ευκολα απο Ελλαδα.

Παντως ειναι αληθεια πως η συγκατοικηση μας μαθαινει πολλα. Οποτε μοιαζει σαν να το καταλαβαινει κ ο ιδιος, παρολα αυτα να μπλοκαρει. Αλλα δεν νομιζω οτι μπορεις να ξερεις τι ακριβως του συμβαινει. Μια ανοιχτη συζητηση αναφορικα με τους προβληματισμους σου για τις αναβολες του, αν νομιζεις οτι την αξιζει σαν ατομο κ την χρωστας κι εσυ στον εαυτο σου ισως να χε αξια να την κανεις.

Τελος εχω διαφορετικη αποψη σχετικα με το οτι αν συνεχισεις μαζι του ειναι σαν να ξεκινας με ενα νεο ατομο: μπορειτε να ξεκινησετε εναν νεο κυκλο μαζι, μετα την αποσταση που πηρατε. Αλλα εχετε κ ενα κοινο παρελθον που μπορει να γινει ενας καλος οδηγος για το παρον σας. Κ για το αν αξιζει να συνεχισετε μαζι ή οχι.

alexandros3
11-03-2010, 15:24
ειναι νομιζω καλο να δινεις στον αλλο ετσι αυτη τη πολυτελεια χρονου να αποφασισει. αλλα απο την αλλη και \'συ μη ξεχνας να κοιταζεις τον εαυτο σου.
του τα ξεκαθαρισες. του δινεις χρονο να σκεφτει. πολύ ωραια :) Και ειναι ωραιο που τα συζητατε ανοιχτα.
πιστευω ο,τι και να συμβει θα ειναι προς το καλο ολων!

anna_thess
11-03-2010, 15:40
συμφωνω..sofia για τον νεο κυκλο...σχεσης....το νεο ατομο το ειπα συμβολικα....!!!το ξερει οτι η συγκατοικηση ειναι ο μονος δρομος ...αν θα συνεχισουμε γιατι οπως λες στο εξωτερικο γινεται πολυ ευκολα.....και αυτα ειναι τα βιωματα του......το εχει κανει στο εξωτερικο με ακλη σχεση....γιυτο το θεωρει απαραιτητο.......και για να γνωριστουμε πιο βαθια και για να δοκιμαστουμε.....και ξερει οπως λεει οτι θα δεθοθμε περισσοτερο..............αρα οταν το καθυστερει.....γιατι ξερει τις συνεπειες ειναι ισως γιατιδεν θελει το επιπλεον δεσιμο μαζι μου για καποιους λογους.....αν και μαγαπαει........!

alexandre,ετσι ειναι ο,τι γινει θαναι για το καλο μας........γιαυτο δεν του ειπα μην μου ξαναμιλησεις......αν το θελησεις .....ναχεις ναμου πεις συκγεκριμενα πραγματα..........για ναμαι κεγω ηρεμη και να κοιταω τον εαυτο μου.............!!!!!αντι να φθειρομαι....οι καλοι λογαριασμοι........κανουν και τις καλες σχεσεις........!!!!

krino
11-03-2010, 15:41
Κrino,εχεις δικιο...τα ορια μου εχουν ξεπεραστει γιαυτο και του εδωσα αυτη την απαντηση.....το σχεδιο δρασης που λες ειναι οτι κοιταω τον εαυτο μου.....ναμαι ηρεμη στη ζωη μου και να περναω καλα....και σε ενδεχομενο τηλ του .....αυτο τωρα σκεφτομαι πως να δρασω για να μη πεσω θυμα......!σκεφτομαι οτι απο φοβο....και μονο χωρις ισως ναναι απολυτα ξεκαθαρος ....θα μοθ τηλ!οποτε εγω δεχομαι....αμεσως να βρεθουμε.....η του λεω να με παρει την επομενη μερα...για νατον δοκιμασω κατα ποσο θελει......!τι προτεινεις..............?
Εγω οταν μου ακυρωσε το δευτερο ραντεβου πριν του δωσω την τελευταια απαντηση του προτεινα αυτο που λες weird να βρεθουμε εστω για εναν καφε να ανταλαξουμε τις αποψεις μας .......και μου απαντησε.........θελω να σκεφτω κατι τελευταιο.....και μετα να βρεθοθμε ψυχη μου...................!!!!!!ελεος......... ...κατι τελευταιο........δεν υπαρχει η θες η δε θες..................!!!!!

θεωρω λαθος την τακτικη που εχεις.

Σου ειπα για πιεση μεχρι ολικης εκρηξης,
αυτο ειναι ενας δρομος.

Πχ τον βρισκεις και του λες,
οταν παει ο καθενας σπιτι του, θα ξερει και τι κανει στη ζωη του,
ειτε μαζι ειτε χωρια.
Αν θες να σκεφτεις, θα καθομαστε εδω οσο κανεις κεφι και θα σκεφτεσαι, οταν ομως ειναι να παμε σπιτιας μας οι σκεψεις θα εχουν τελειωσει.

Μια αλλη εκδοχη ειναι,
ωστε θες να σκεψτεις κατι αλλο τελευταιο...
οκ σκεψου και πολλα τελευταια,
μονο που αν δεν ειμαι μερος και γνωστης των σκεψεων σου,
κατσε μονο σου και να σκεφτεσαι για την υπολοιπη ζωη σου.

Φαντασου, ο πιθανον συντροφος της ζωης σου,
θελει να σκεφτει για το μελλον μαζι σου,
μονο που αυτα δισταζει να τα μοιραστει μαζι σου.

Εσυ τι προκοπη βλεπεις με τετοια δεδομενα?
εγω κανενα.

weird
11-03-2010, 20:31
weird,συμφωνω απολυτα οτι το θεμα επικοινωνιας μεσα στη σχεση ειναι το πιο βασικο.....γιαυτο και οταν χωρισαμε του ειπα και το παραδεχτηκε οτι δεν μου μιλουσε ανοιχτα για τις ανασφαλειες του γιατη διαμονη στη χωρα ανκαι τον πλησιασα πολλες φορες να μου ανοιχτει....και μου ειπε δεν μου τα ελεγε για να μην με χασει......!!!!!οποτε καταλαβενετε οτι ο ιδιος δεν μιλοθσε ειλικρινα.....!!!!!το διαστημα που ειμαστε χωρισμενοι ενω στην αρχη δεν ηθελε επικοινωνια γιατι ηταν μπερδεμενος....βρεθηκαμε μετα απο ενα μηνα και μοθ ειπε οτι τα συναισθηματα του ειναι ξεκαθαρα....δεν εχουν αλλαξει....παρολη την πιεση...οτι το μ ονο σιγουρο ειναι οτι μαγαπαει και μαλιστα περισσοτερο απο καθε αλλη κοπελα που ειχε....γιατι οπως ειπε ημουν η πιο σημαντικη σχεση στη ζωη του....!κεγω φυσικα αυτο το διαστημα τον διαβεβαιωσα για τα συναισθηματα μου απεναντι του...οτι δεν εχουν αλλαξει...αλλα προσπαθουσα ναμαι συγκρατημενη γιατι η θεση αναμονης.....δεν μοθ αφηνε περιθωρια...εκδηλωσης...τον τελευταιο μηνα...εγω δεν επιδιωκα επικοινωνια για να μην τον πιεζω...αυτος ειναι που εστελνε λολουδια.....και μην οτι μαγαπαει θελει ναμαστε μαζι....κανει θετικες σκεψεις για το μελλον μας.....του λειπω.... με σκεφτεται καθε μερα.....βλεπει φωτογραφιες μας...........!!!!!!ολα αυτα μια χαρα μου εδειχναν οτι η επανασυνδεση ....ποθ ελεγε.....ειναι θεμα χρονου.....μεχρι που 2 φορες ακυρωσε τη συναντηση μας.....!
Αυτο με τρελανε......ΓΙΑΤΙ................... ο εκανε...........πιο κολλημα του υπερτερει..................??

Αννα μου,
ρωτάς ποιό κόλλημά του υπερτερεί.
Πολλοί μπορεί να είναι οι λόγοι που το έκανε.
Ανασφάλειες, δεύτερες σκέψεις, άγχη, αμφιβολίες, μπέρδεμα, κτλ. ( το οτι προσπαθώ να κατανοήσω τις πιθανές αιτίες δεν σημαίνει οτι δικαιολογώ και την στάση του).

Οσο επώδυνη κι αν είναι αυτή η αναμονή για εσένα, του δίνεις τον χώρο που ζητάει, αλλα πολύ σαφώς και σωστά, θέτεις κάποια όρια, ώστε να μην το κάνει ακόμα χειρότερο.

Να μην σε ενοχλεί αν δεν είναι σίγουρος, να μην σου ακυρώνει τελευταία στιγμή, εντάξει έχει τα δικά του αλλά και εσύ οφείλεις να σε προστατεύσεις.

Καλό είναι να του θεσεις ξεκάθαρα όρια.
Αυτό στο οποίο εστίασα εγώ, είναι όταν ειδωθείτε, να μιλήσεις ανοιχτά μαζί του για όλα όσα μας έγραψες εδώ. Για τις υποθέσεις που κάνεις, για τα δικά σου συναισθήματα και πώς βιώνεις εσύ την κατασταση, και φυσικά πρέπει να καταλάβει οτι το να σου κρύβεται δεν θα οδηγήσει πουθενά. Καλύτερα μια αλήθεια που πονάει παρα ένα ανώδυνο ψέμα.

Απο εκεί και πέρα, δες εσύ τον εαυτό σου. Να σε φροντίσεις αυτή τη δύσκολη περίοδο της αναμονής. Απο το να αναρωτιέσαι αν οι συμπεριφορές του είναι κουσούρια, διαταραχή ή αδιαφορία, επικεντρώσου σε εσένα και τι θα ήθελες πραγματικά, εσύ απο αυτόν τον άνθρωπο και την σχέση αυτή.

Φιλικά :)

anna_thess
11-03-2010, 20:31
ολα αυτα που λες τα εχω δοκιμασει.....του ζητησα να βρεθουμε για να ξερω κγω τις σκεψεις του ......γιατι οπως λες δεν γινεται να σκεφτεται για μας χωρις εμενα.....πρεπει μαζι να σκεφτουμε..........!απαντησε οτι θελω πρωτα μονος μου για τι ειμαστε διαφορετικοι ανθρωποι.....να σκεφτω και μετα μαζι.....!!!!περασε και το χρονικο οριο που ειχε θεσει και παλι ενω ειπε να βρεθουμε το αναιρεσαι......!
δεν ξερω εσυ πως αντιλαμβανεσαι αυτες τις αναιρεσεις.....αλλα εγω το εκλαμβανω ως προσωπικη απορριψη γιαυτο και του απαντησα ετσι.....αλλα απτην αλλη επειδη το περιμενα λογω χαρακτηρα οτι δεν θα τηρησει το οριο ηξερα μεσα μου οτι καπως ετσι θα εξελιχθει....οποτε προτιμισα να αποστασιοποιηθω τελειως .....και αποφασισει εκεινος να μου μιλησει να του δωσω την ευκαιρια.....!!!Η πιεση δεν νομιζω οτι φερνει καλα αποτελεσματα......αλαλ η επικοινωνια.........οποτε αν ......θελησει να μοθ μιλησει ανοιχτα ας το κανει........αυτο δε σημαινει οτι ειαμι υποχρεωμενη να γυρισω.....!

weird
11-03-2010, 20:33
ολα αυτα που λες τα εχω δοκιμασει.....του ζητησα να βρεθουμε για να ξερω κγω τις σκεψεις του ......γιατι οπως λες δεν γινεται να σκεφτεται για μας χωρις εμενα.....πρεπει μαζι να σκεφτουμε..........!απαντησε οτι θελω πρωτα μονος μου για τι ειμαστε διαφορετικοι ανθρωποι.....να σκεφτω και μετα μαζι.....!!!!περασε και το χρονικο οριο που ειχε θεσει και παλι ενω ειπε να βρεθουμε το αναιρεσαι......!
δεν ξερω εσυ πως αντιλαμβανεσαι αυτες τις αναιρεσεις.....αλλα εγω το εκλαμβανω ως προσωπικη απορριψη γιαυτο και του απαντησα ετσι.....αλλα απτην αλλη επειδη το περιμενα λογω χαρακτηρα οτι δεν θα τηρησει το οριο ηξερα μεσα μου οτι καπως ετσι θα εξελιχθει....οποτε προτιμισα να αποστασιοποιηθω τελειως .....και αποφασισει εκεινος να μου μιλησει να του δωσω την ευκαιρια.....!!!Η πιεση δεν νομιζω οτι φερνει καλα αποτελεσματα......αλαλ η επικοινωνια.........οποτε αν ......θελησει να μοθ μιλησει ανοιχτα ας το κανει........αυτο δε σημαινει οτι ειαμι υποχρεωμενη να γυρισω.....!

πιστεύω οτι έδρασες με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.
Τώρα υπομονή, τώρα επικεντρώσου σε εσένα καλή μου.

anna_thess
11-03-2010, 20:40
ευχαριστω πολυ...!αυτο προσπαθω να κανω για να ειμαι ηρεμη και να κοιταω μπροστα....!!!!αν μου ζητησει να βρεθουμε να του απαντησω αμεσως θετικα ή να του πω να με παρει την επομενη μερα?πως να του φερθω στο τηλ να ρωτησω αν ειναι αποφασισμενος η να βγω αμεσως?

krino
11-03-2010, 20:49

Η πιεση δεν νομιζω οτι φερνει καλα αποτελεσματα......

μια χαρα αποτελεσματα φερνει,
αρκει να ειναι σωστο το timing.

disclaimer: το επιθυμητό αποτελεσμα δεν ειναι κατ\' αναγκη να μεινεται μαζι.

weird
11-03-2010, 20:59
ευχαριστω πολυ...!αυτο προσπαθω να κανω για να ειμαι ηρεμη και να κοιταω μπροστα....!!!!αν μου ζητησει να βρεθουμε να του απαντησω αμεσως θετικα ή να του πω να με παρει την επομενη μερα?πως να του φερθω στο τηλ να ρωτησω αν ειναι αποφασισμενος η να βγω αμεσως?

Κοίτα εγώ στην θέση σου θα του έλεγα πριν βγούμε, ελπίζω να έχεις σεβαστεί αυτό που σου ζήτησα και να μην με ταλαιπωρήσεις για άλλη μια φορά χωρίς να είσαι πραγματικά ετοιμος γιατί και τα δικά μου περιθώρια ανοχής, όπως σου είπα, δεν είναι ανεξάντλητα.

Κάπως έτσι..

υγ. του είπες οτι έχεις ανοικτή την πόρτα εφόσον είναι αποφασισμένος όμως.
Πιστεύω οτι δεν χρειάζεται να ζορίσεις παραπάνω λέγοντάς του να σε πάρει την επόμενη.

krino
11-03-2010, 21:27
Originally posted by weird

Κοίτα εγώ στην θέση σου θα του έλεγα πριν βγούμε, ελπίζω να έχεις σεβαστεί αυτό που σου ζήτησα και να μην με ταλαιπωρήσεις για άλλη μια φορά χωρίς να είσαι πραγματικά ετοιμος γιατί και τα δικά μου περιθώρια ανοχής, όπως σου είπα, δεν είναι ανεξάντλητα.

Κάπως έτσι..

κολοκυθια....
:P:P:P

αμα παλικαριμ,
ερθεις με την βαλιτσα σου ετοιμος και τα λεφτα για την εγγυηση,
ελα πες μου.
Τι ταλαιπωριες και περιθωρια ανοχης λεμε τωρα?

weird
11-03-2010, 21:33
O καθένας αντιδράει διαφορετικά, δεν είμαστε όλοι το ίδιο ούτε μπορούμε να αντιδράσουμε το ίδιο.
Εγώ θα του έδινα το χώρο του, όπως έκανε και η φίλη μας, όσο κι αν θα ήταν πιο δύσκολο αυτό για μένα.
Απο εκεί και πέρα να καταλάβει όμως κι εκείνος οτι πρέπει να σεβαστεί κάποια όριά μου και να μου μιλήσει μόνο όταν θα είναι πραγματικά έτοιμος.

υγ. Αννα καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου μήπως απλά θέλει να επιβεβαιώνεται οτι σε έχει στο περίμενε, αλλά στην θέση σου δεν θα έμπαινα σε τέτοιες υποθετικές ( μετα σιγουριάς) λεπτομέρειες. Σε φουντώνουν χωρίς λόγο. Σε μια πρόσωπο με πρόσωπο συζήτηση θα μιλήσετε και θα βγάλεις όση άκρη μπορείς να βγάλεις.

krino
11-03-2010, 21:41
O καθένας αντιδράει διαφορετικά, δεν είμαστε όλοι το ίδιο ούτε μπορούμε να αντιδράσουμε το ίδιο.

τωρα αυτο τι σημαινει???

και εγω σου απαντω οτι η αναπαραγωγη των κολεοπτερων γινεται κατα τις νυκτερινες ωρες και μαλιστα οχι σε πευκωδεις εκτασεις.
Τι εχεις να πεις για αυτο?

weird
11-03-2010, 21:45

τωρα αυτο τι σημαινει???

και εγω σου απαντω οτι η αναπαραγωγη των κολεοπτερων γινεται κατα τις νυκτερινες ωρες και μαλιστα οχι σε πευκωδεις εκτασεις.
Τι εχεις να πεις για αυτο?

Απολύτως τίποτα.
H μάλλον οτι είναι off topic.
Τι σημαίνει?
Ο θεματοθέτης διαβάζει διάφορες απόψεις και κρατάει όποια βρίσκεται πιο κοντά στην δική του ιδιοσυγκρασία.
Το νόημα δεν είναι να αλληλοκριτικάρονται μεταξύ τους όσοι έχουν διαφορετική άποψη γιατί δεν υπάρχει σωστό και λάθος.
:)

krino
11-03-2010, 21:54

Απολύτως τίποτα.

ερχεσαι στα λογια μου,
θα προτιμουσα να το ειχες σκεφτει ετσι ακριβως πριν γραψεις το σχετικο ποστ.

:P

anna_thess
11-03-2010, 23:46
στο συγκεκριμενο ατομο η πιεση δεν φερνει αποτελεσμα......5 χρονια ημουν μαζι του και το ξερω δοκιμασμενα.οποτε γιαυτο σεβαστηκα ο.τι..... μου ζητησε και τωρα αν πραγματικα συνειδητοποιησει την κατασταση και σεβαστει τη θεση μου θα παρει πιο γρηγορα αποφαση.εμμεσα δηλ του ασκω πιεση.....αν πραγματικα θες νασαι με καποιον σεβεσαι και τη θεση του και τα ορια του αλλιως αν εμμενες στις σκεψεις και τους προβλματισμους σου χωρις να τα συζητας με τους αλλους .....θες νασαι μονος σου........!ετσι το βλεπω πλεον και ειμαι καλα.....!
ναι weird αυτο φοβαμαι μηπως μς τηλ για να τσεκαρει.....γιαυτο τοθ ειπα μονο οταν εισαι απολυτα ...ξεκαθαρισμενος και αν θες να επικοινωνησεις μαζι μοθ καποια στιγμη μονο....τοτε να μου τηλ να μου πεις ποθ θελεις να βρεθουμε........αν πραγματικα θελει να ΣΩΣΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΧΕΣΗ....ΕΤΣΙ........ΘΑ ΠΙΕΣΤΕΙ.......!

anna_thess
11-03-2010, 23:49
οποτε συμφωνω οτι θα πρεπει να δεχτω αμεσα για να ξεκαθαρισω τις διαθεσεις του απο κοντα με καθε επιφυλαξη ......και πολυ συζητηση....... για ολους τους προβληματισμους που μου δημιουργει η συμπεριφορα του.....!

krino
11-03-2010, 23:50
εχεις κολλησει οτι αποτελεσμα = συγκατοικηση = γαμος = παιδια.
Για αυτο εισαι σε συγχιση,

anna_thess
11-03-2010, 23:58
δηλαδη τι να θελω μετα απο 5.5 οπως παμε χρονια σχεσης.....?δεν θελω γαμο...........απλα θελω αυτη η σχεση να περασει στο επομενο σταδιο............και μπορει τελικα ναναι χειροτερα απο πριν και να ξαναχωρισουμε πριν παει για γαμο.....................δεν γινεται να συνεχιστει στην βολτα στο αυτοκινητο και στο ποτακι......!σθατο εχουμε συμφωνησει και οι δυο.........το ξερει και ο ιδιος οτι δεν γινεται να συνεχιστη η ιδια εφηβικη κατασταση........και επιπλεον θελει να μεινει μονος του να φυγει απτους γονεις του....και φυσικα το θεωρει απαραιτητο σταδιο για μια σχεση αν......... ειναι να φτασει στο γαμο!
συγκατοικηση=εξελιξη σχεσης=γωψριζω καλυτερα τον αλλον=δεν σοθ αφαιρει το δικαιωμα να φυγεις....

krino
12-03-2010, 00:56
σημασια δεν εχει τι θες εσυ μονο, αλλα τι θελει και ο πιθανος συντροφος σου.

Εσυ θες αλλα πρεπει να θελει και ο αλλος.
Και αυτο δεν θες να το χωνεψεις.
Περισσοτερο δειχνεις να μην θες να το αποδεχτεις παρα οτιδηποτε αλλο.
Δημιουργεις ενα ισχυρο μετωπο απεναντι σε ολα αυτα,
αλλα στην ουσια ειναι ενα χαρτινο οχυρο το οποιο θα καταρευσει στο πρωτο τηλεφωνο....

anna_thess
12-03-2010, 01:08
θα καταρρευσουν...... οι υποσχεσεις του................εγω δεν υποσχεθηκα κατι.........εγω προτεινα και αυτος δεσμευτηκε..........να το σκεφτει και να το υλοποιησει.... !αν δεν θελει να μοθ το πει............δεν του βακε κανεις το μαχαιρι ναναι μαζι μου........αν καταλαβες την συμπεριφορα προσπαθω μα καταλαβω οχι να υλοποιησω με το ζορι τις επιθυμιες μου........επικοινωνια και ξεκαθαρισμα ζηταω οχι ελεημοσυνη και αρωστημενη σχεση.........

krino
12-03-2010, 01:16
αυτο που καταλαβα ειναι οτι δεν επικοινωνειται, για τους οποιους λογους.
Δεν γνωριζω τι σοι φαση περναει ο τυπος κιολας.
Και φυσικα δεν λεω οτι εχει αδικο καποιος.
Εκεινο που λεω ειναι οτι με αυτα τα εργαλεια δεν μπορει να κανεις κατι σοβαρο.

Φαινεται ομως οτι εσυ καιγεσαι να μαθεις τι τρεχει.
Κατι που ισως δεν το μαθεις ποτε σου βεβαια.
Γιατι παρολο που προσπαθεις να μεινεις αποστασιοποιημενη,
στην ουσια ζητας οπως γραφεις. (επικοινωνια και ξεκαθαρισμα)

Ετσι εσυ εισαι αυτη που ζηταει και ο αλλος ειναι αυτος που δινει (αν δινει, οποτε δινει)

ΚΑτω απο αυτες τις συνθηκες σου εγραψα τα προηγουμενα ποστ μου.
Με μια λογικη που θα εχει δυο κατευθυνσεις:
Ειτε θα κανεις τελικα μια σχεση οπως επιθυμεις -ειτε,
ειτε θα παρει ο καθενας το δρομο του.
ΠΡος το παρον υπαρχει τριτη επιλογη, που ειναι η χειροτερη.

anna_thess
12-03-2010, 01:29
εγω πηρα το δρομο μου........χωρισμενοι ειμαστε..........δεν μπορει να μου στερησει τις οποιες ......επιλογες μου........και δεν μπορω να ειμαι στον θαλαμο αναμονης ..........ζω τωη μου.........αν αποφασισει οτι θελει το ιδιο με εμενα να ερθει να μου το πει να πορευτουε τον ιδιο δρομο........!

Φωτεινη!
12-03-2010, 01:44
Αννα,
οσο καιρό ησαστε χώρια πως τα περνούσες?Ησουν στη τσίτα ή το ειχες πάρει απόφαση?
Αν άφηνες τη σκέψη του \"εδω και τώρα\"?Ισως ετσι να ηρεμούσες απο τη νευρικοτητα της αναμονής.
Δεν το αντεχεις και εισαι και θυμωμένη,αλλα θα σε αφήσει αυτο το συναισθημα να αντιμετωπίσεις σωστα τη κατασταση?
Αυτη η αναμονή ,που αυτος θα κρατησει οσο του χρειαζεται για να αποφασίσει, δεν σε αφήνει καθόλου ήσυχη ειναι σαν να εχουν σταματησει τα πάντα και ολα να περιστρέφονται απο την δική του αποφαση..

anna_thess
12-03-2010, 02:15
τους 2 πρωτους μηνες ημουν στην τσιτα και το πιεζα.....τον τελευταιο μηνα απο τοτε ποθ μοθ ειπε θελω να ειμαστε ξανα μαζι ααλλα θελω λιγο χρονο ακομα.... το εχω αφησει.....και εκανε αυτος κινησεις που εδειξαν να θελει να μαστε ξαναμαζι αλλα.....!.δεν εχουν στματησει τα παντα....εχω τη δουλεια μου ....τις φιλες μου.....τα φλερτ.....αλλα απο προσωπικη επιλογη δεν ενδιδω γιατι δεν θελω μα μπω ακομα σε αλλη σχεση.....οχι γιατι περιμενω ναλλαξει κατι.....ετσι πως μου φερεται δεν νομιζω οτι θαλλαξει κατι αλλα θελω να ξαναβρω την Αννα και αυτο κανω.....!

ο θυμος οπως λες υπαρχει..αλλα αν με ξαναπλησιασει υπο τις προυποθεσεις που του ζητησα θα καταλαγιασει....!η συνεχεια αυτης της σχεσης εξαρταται απο αυτον......αν θελει τελικα ο,τι θελω,αλλα η συνεχεια της ζωης μου απο μενα........!οποτε ειμαι ελευθερη και ζωντανη και εχω ηρεμησει απτην νεθρικοτητα της αναμονης οπως λες...τα βλεπω πολυ καθαρα και ψυχραιμα πλεον...!!

weird
12-03-2010, 02:26
τους 2 πρωτους μηνες ημουν στην τσιτα και το πιεζα.....τον τελευταιο μηνα απο τοτε ποθ μοθ ειπε θελω να ειμαστε ξανα μαζι ααλλα θελω λιγο χρονο ακομα.... το εχω αφησει.....και εκανε αυτος κινησεις που εδειξαν να θελει να μαστε ξαναμαζι αλλα.....!.δεν εχουν στματησει τα παντα....εχω τη δουλεια μου ....τις φιλες μου.....τα φλερτ.....αλλα απο προσωπικη επιλογη δεν ενδιδω γιατι δεν θελω μα μπω ακομα σε αλλη σχεση.....οχι γιατι περιμενω ναλλαξει κατι.....ετσι πως μου φερεται δεν νομιζω οτι θαλλαξει κατι αλλα θελω να ξαναβρω την Αννα και αυτο κανω.....!

ο θυμος οπως λες υπαρχει..αλλα αν με ξαναπλησιασει υπο τις προυποθεσεις που του ζητησα θα καταλαγιασει....!η συνεχεια αυτης της σχεσης εξαρταται απο αυτον......αν θελει τελικα ο,τι θελω,αλλα η συνεχεια της ζωης μου απο μενα........!οποτε ειμαι ελευθερη και ζωντανη και εχω ηρεμησει απτην νεθρικοτητα της αναμονης οπως λες...τα βλεπω πολυ καθαρα και ψυχραιμα πλεον...!!

Σου εύχομαι ολόψυχα να ξαναβρείς την Άννα...
ίσως και να έχεις ήδη αρχίσει να την βρίσκεις.

anna_thess
12-03-2010, 03:01
προσπαθω και πιστευω ειμαι σε καλο δομο.......απλα πρεπει λιγο να προσεξω πως θα κινηθω αν..........μου τηλεφωνησει......με ψυχραιμια και με επιφυλακτικοτητα πιστευω.....θα κανω αυτο που ειπες....θα δεχτω ....και θα τα συζητησω απο κοντα.....απλα ευχομαι να τηρησει ο,τι του ειπα...για να μην συγχιστω παλι......!!!!οπως και ναχει πλεον ειμαι απτα λαθη μου.....πολυ πιο δυνατη.....που λεει και η συνονοματη μου.....!!!!!!επομενως ειμαι ετοιμη για ολα ειτε εξελιχθει με κοινους στοχους ειτε οχι....!!!

anna_thess
12-03-2010, 23:57
εν τω μεταξυ σε 2 βδομαδες ειναι η γιορτη του.....αν μεχρι τοτε δεν μεχει ενοχλεισει να τοθ στειλω μην για ευχες....η να αδιαφορησω τελειως...........?αν ναι ποσο τυπικο ναναι.....?

anna_thess
18-03-2010, 14:59
kamia gnomi re paidia....?edo kai 10 meres apo tote pou egine to parapano... skiniko den mexei enoxleisei.....ego n atou euxitho gia ti giorti tou.....?i na diaforiso telios .....ypotihtetai thalei xrono .....ego na eimai telios exafanismeni kai sti giorti toy na na fertho politismeno mena typiko mhn gia euxes....??

researcher
18-03-2010, 15:33
kamia gnomi re paidia....?edo kai 10 meres apo tote pou egine to parapano... skiniko den mexei enoxleisei.....ego n atou euxitho gia ti giorti tou.....?i na diaforiso telios .....ypotihtetai thalei xrono .....ego na eimai telios exafanismeni kai sti giorti toy na na fertho politismeno mena typiko mhn gia euxes....??

καλη ιδεα

δεν μου αρεσουν οι ανθρωποι που με ενα χρονια πολλα βρισκουν και την ευκαιρια να σου τα χωσουνε

ασε τον να το σκεφτει αμα ετσι συμφωνησατε

whitecandle
18-03-2010, 15:35
Εγώ πιστεύω πρέπει να ξεχάσεις έναν τέτοιον άνθρωπο Άννα. Καλύτερα να μένουμε μόνοι μας παρά να δίνουμε αξία σε τέτοιους ανθρώπους. Από την στιγμή που δεν δέχτηκε το όνειρό σου δεν αξίζει και μπορεί να βρεθεί άλλος που να αξίζει περισσότερο.

anna_thess
18-03-2010, 15:54
ennoeis oti exei mia dosi sxizofreneias?

anna_thess
18-03-2010, 15:57
ara researcher les na tou steilo apla xronia polla na xairesai ti giorti sou i tipota na adiaforiso telios mexri an ekeinos epikoinonisei mazi mou..?

Sofia
18-03-2010, 15:59

Αννα,

οι αδυναμιες μας, μας φτανουν κ μας περισσευουν στο να μην ειμαστε συνεπεις σ αυτα που λεμε κ κανουμε, στο να μην αναγνωριζουμε καν τι αισθανομαστε, να εχουμε ψευδαισθησεις κ χιλια δυο άλλα...Δεν χρειαζομαστε απαραιτητα και μια ψυχικη πάθηση για ολα τα παραπανω.

anna_thess
18-03-2010, 16:00
πληρης αδιαφορια...................η τυπικο μην απτη στιγμη που του ειπα αν ποτε θελησει να επικοινωνησει μαζι μου να ειναι πληρω αποφασισμενος.....?

whitecandle
18-03-2010, 16:01
Εγώ; Όχι ποτέ δεν θα το έλεγα αυτό ούτε θα κατηγορούσα κάποιον που έχει σχιζοφρένεια. Απλά δεν φέρθηκε σωστά.

researcher
18-03-2010, 16:04
ara researcher les na tou steilo apla xronia polla na xairesai ti giorti sou i tipota na adiaforiso telios mexri an ekeinos epikoinonisei mazi mou..?

κατ αρχην γραφε ελληνικους χαρακτηρες ειναι χαλια να διαβαζεις στα αγγλικα

και δευτερον

θες να περιγραψεις σε παρακαλω ποιο ειναι το ονειρικο σου σεναριο σε ακριβη μορφη?

να ξερω εσυ τουλαχιστον τι ακριβως θελεις απο εκεινον

ναι η απαντηση ειναι ναι σε αυτο που με ρωτησες

εφ οσον του εχεις πει τι θελεις στειλε του ενα ζεστο χρονια πολλα και θα ξεκαθαρισετε αλλη στιγμη προς τα που θα κινηθειτε

παντως ειναι πολυ αδικο εσυ να σφιγγεσαι να ξεσφιγγεσαι τι θα του στειλεις κι αυτος να σε κλανει κανονικα βυθισμενος εννοειται στα δικα του παντα επειγοντα και παντα ατελειωτα θεματα αποφασεων του

τι κριμα αμαν!

claire
18-03-2010, 16:11
anna ακόμα στα ίδια είστε? καμία εξέλιξη?

Φωτεινη!
18-03-2010, 16:33
Εγω θα σου έλεγα να κάνεις αυτο που σε κάνει να νιώθεις καλύτερα.
Θέλεις να τον πάρεις να του ευχηθείς ή οχι?

Sofia
18-03-2010, 16:43
Αννα, φαινεται να εχεις αγωνια κ γενικως να βαζεις τον εαυτο σου σε μια μεγαλη ταλαιπωρια...Ανεξαρτητα ομως απο το πώς κ τί νιωθει ο ιδιος, εσυ εισαι εσυ κ με τον εαυτο σου θα ζησεις σιγουρα. Οποτε ειναι καλο να τα χεις καλα μαζι του. Εχεις σκεφτει να βαλεις ενα χρονικο οριο σε ολη αυτη την αναμονη? Οχι απειλητικα, αλλα ουσιαστικα, \"φροντιστικά\". Ας πουμε, \"ναι μπορω να περιμενω, αλλα ποσο?\" Εχεις σκεφτει πόσο? Γιατι μοιαζει να μην βρισκεσαι με κανενα ποδι στο παρον. Παρα μονο στο παρελθον κ στο μελλον. Κ εχεις σκεφτει να κανεις μια συζητηση, οχι βαση σχεδιου, αλλα με ειλικρινεια: λεγοντας δλδ μονο αυτα που νιωθεις κ θέτωντας ΚΑΙ εσυ τα δικα σου ορια. Εκτος αν δεν εχεις προβλημα, να γινεσαι λάστιχο στις αναγκες των άλλων λογω των δικων σου (πιθανον) ανασφαλειων.

marian_m
18-03-2010, 17:42
Εγώ θα έλεγα, με την ευκαιρία της γιορτής του να του κάνεις κι ένα δώρο.
Να του ανακοινώσεις ότι η διορία του τελείωσε.
Και να συνεχίσεις κι εσύ τη ζωή σου, με κάποιον που δεν θα σ\'έχει στην αναμονή.

Προσωπικά πιστεύω ότι αυτό που ο τύπος προτιμάει είναι να συνεχίσει η κατάσταση όπως ήταν ως τώρα, χωρίς καμία δέσμευση από τη μεριά του και απλά παριστάνει ότι το σκέφτεται.

Ή στη χειρότερη περίπτωση, έχει αποφασίσει να χωρίσετε και προκειμένου να σε αντιμετωπίσει προτιμάει να κρύβεται, περιμένοντας ότι κάποια στιγμή θα βαρεθείς εσύ και θα τον αφήσεις στην ησυχία του.

Όπως και να έχει, σκέψου αν πραγματικά θα ήθελες έναν τέτοιο \"άντρα\" δίπλα σου.

anna_thess
19-03-2010, 02:04
Εδω και δεκα μερες απο τοτε που μου φερθηκε τοσο αλλοπροσαλλα με τις αναιρεσεις της συναντησης που προτεινε δεν υπαρχει επικοινωνια.Ημουν ξεκαθαρη να μου μιλησει μονο αν αποφασισει....!
Εμενα το ονειρικο...μου οπως με ρωτατε σχεδιο ειναι να μεναμε μαζι για να αλλαξει η σχεση ποιοτητα κατι που συμφωνησε και να δοκιμαστουμε αν θα μπορουσαμε να δουμε υστερα απο καποιο διαστημα τη σχεση πιο σοβαρα.Δεν ζηταω γαμο....που ξερω οτι δεν ειναι ετοιμος αλλα εμμεση δεσμευση,βασικα οθτε καν συγκατοικηση αυτος σκεφτεται να μεινει μονος του κεγω να μενω μαζι του οποτε θελω...!Απλα εχω καταλαβει οτι φοβαται να αναλαβει αθτες τις ευθυνες γιατι συνεπαγονται διαμονη στη χωρα ποθ οπως εχω πει δεν εχει αφομοιωθει γιατι μετα απο 13 χρονια γυρισε ελλαδα απο αγγλια και δεν δεσμευτηκε με τη χωρα.Μαλιστα τωρα ποθ χωρισαμε μου εχι πει οτι δεν μου ελεγε τους φοβους του για να μην με χασει.Αρα προφανως ενω θα ηθελε να ξαναειναι μαζι μου φοβαται το ρισκο.....
Εγω δεν μπορω να κανω κατι.....ειναι στο χερι του....θα ηθελα να μου μιλησει για να μου πει συγκεκριμενα πραγματα.....και φοβαμαι οτι αν τοθ στειλω μην εστω για τη γιορτη του θα χαλαρωσει αν τυχον σκεφτεται θετικα....και θα αδρανησει παλι με τη σκεψη οτι τον περιμενω....απτην αλλη σκεφτομαι οτι μηπως ειναι βαρυ στη μερα της γιορτης του....αλλα αφου τηρω σταση εξαφανισης και εχω θεσει σαφη ορια μαλλον δεν πρεπει να κανω τιποτα......προς τα εκει τεινω ....να μη του στειλω .....ειναι το τελευταιο μου οπλο ισως για να δω αν θα αντιδρασει μετα μεχρι το πασχα ποθ εχω θεσει εγω σαν χρονικο περιθψριο στον εαυτο μου..........

anna_thess
19-03-2010, 02:12
για να τον παρω τηλ ,Αφωτεινη, που με ρωτας αποκλειεται....γιατι δεν εχω περα απο χρονια πολλα να του πω κατι...εκεινος πρεπει να μου πει.....αν αποφασισει....να παρει το ρισκο .....!απαλα εχω διλλημα γιατι ξερω οτι λογικα θα περιμενει να του ευχηθω αν δεν το κανω θα το παρει στραβα και θα αδρανησει.....η αν δεν του στειλω θα ενεγοποιηθει..........δεν ξερω ειμαι μπερδεμενη ......γιατι θελω να μην κανω λαθος κινηση απτη στιγμη που τοθ ειπα εκεινος να επικοινωνησει μαζι μου μονο αν ειναι ξεκαθαρος.....

anna_thess
19-03-2010, 02:22
τι θα τον ενεργοποιησει λετε πιο πολυ αν οντως σκεφτεται θετικα και ειναι θεμα λιγου χρονου....να αποφασισει....η εξαφανιση μου τη μερα της γιορτης τουη ενα τυπικο μηνυμα για χρονια πολλα....?

Lou!
19-03-2010, 02:32
η εξαφάνιση σου θα έλεγα. εφόσον έβαλες όρια στη συμπεριφορά σου και του είπες να σε πάρει αυτός όταν αποφασίσει, το να πάρεις εσύ για χρόνια πολλά μου φαίνεται λίγο σαν \"χαλάρωμα\" αυτων των ορίων από μεριάς σου.

το ενδεχόμενο ότι τελικά μπορεί να χωρίσετε το σκέφτεσαι καθόλου σοβαρά? η ενδόμυχα πιστεύεις ότι σίγουρα θα γυρίσει?
πως αισθάνεσαι στην προοπτική οριστικού χωρισμού? επειδή έχω την αίσθηση ότι μπορεί να παίξει τελικά κάτι τέτοιο.

RainAndWind
19-03-2010, 11:18
Καλά στα λέει η luci.Μείνε σταθερή στα όριά σου,είναι σημαντικό για σένα κυρίως.Το τι θα κάνει ο άλλος είναι δευτερεύον,εσύ να κοιτάξεις να μην γίνεσαι μπαλάκι στη θέληση κανενός.Άλλο το δικό του κομμάτι,άλλο το δικό σου.Είσαι ανασφαλής,αυτό φαίνεται από τις συνεχείς σου ερωτήσεις,να κάνω αυτό ή εκείνο,πώς να το κάνω,αλλά το βήμα για σταθερότητα θεωρώ πως είναι ακρογωνιαίος λίθος για να το επιλύσεις το θέμα.

researcher
19-03-2010, 11:28
ακομη

πραγματικα

ο,τι και να κανεις

εαν εκεινος ειναι να παρει καποια αποφαση θα την παρει

δεν εξερταται απο μια τοσο μικρη κινηση για το αν εκεινος αποφασισει κατι που αφορα την ζωη σας

ετσι πιστευω

δεν ειστε ενος λεπτου μαζι

αλλα αρκετο καιρο

δυστυχως εχει το θεμα με την αγγλια μεγαλο ε?

αυχομαι το καλυτερο Αννα!

και χρονια του πολλα!

anna_thess
19-03-2010, 14:18
lucifer,φυσικα και ειμαι ετοιμη για οριστικο χωρισμο....εξαλλου ετσι νιωθω και τωρα ....δεν εξαρταται η ζωη μου απο αυτον .....απλα θα ηθελα μια συζητηση πολιτισμενη.....και θα ηθελα αυτος ....να το ζητησει γιατι εγω οταν το επιδιωκα αντιδρουσε.....ακομα και να θελει να φυγει ξανα αγγλια ειναι καλυτερα να μου τοπει παρα να μενει μετεωρο το γιατι τελειωσε αυτη η σχεση............τραβατεμει και ας κλαιω ειναι η κατασταση εξαιτιας του....και το να ξαναφθγει δεν ειναι εθκολο.....ετσι αναποφασιστος που ειναι και δεν παιρνει ρισκο με τα δεδομενα ποθ εχει 4 χρονια στη χωρα θα παρει το ρισκο να ξαναξεκινησει απτο μηδεν......δυκολο μου ακοθγεται.....ανωριμοτητ αστο φουλ στα 35.......του

researcher
19-03-2010, 14:29
παντως λεω αβυσσος το τι παιζει σε καθε ανθρωπο

τρελα στορυ

ηταν λεει μια κοπελα τα χε καμποσο καιρο με καποιον

καποια στιγμη η κοπελα της ηλθε εντονα ν παντρευτουν

εκεινος χαμπαρι

εκεινη ενω τον ηθελε αυτον φλερταρει με ενανα αλλο τυο και σε εναν χρονο παντρευονται

ελα ομως που τον αλλον δεν τον γουσταρε οσο τον προηγουμενο

παει λεει στην Αθηνα και του λεει του προηγουμενου σε θελω ακομα

ελα ομως που προηγουμενος ειχε μια κοπελιτσα που τη γουσταρε πιο πολυ και ειχε αποφασισει μετα απο ωριμη σκεψη να την παντρευτει

και την παντρευτηκε

και λεει μετα στη φιη που μου τα περιεγραφε

γιατι εκανε σαν την τρελη γιατι παντρευτικε τοσο πεισματικα

εγω εκλαψα λεει ο πρωην αλλα τωρα ειμσαι πολυ μια χαρα με τον ανθρωπο που εχω και θα προχωρησουμε σε γαμο

τωρα το θυμηθηκα και το παρεθεσα

τι να πω...

anna_thess
19-03-2010, 14:37
η τρελλα δεν παει στα βουνα ...που λενε.....ολα ξεκινουν απο μεσα μας κατα ποσο ωριμοι και υπευθυνοι ειμαστε στη ζωη μας και στους αλλους....

Αρα researcher,κιεσυ μετα απολαυατα που περιεγραψα πιστευειες οτι τελικα ειναι καλυτερα να μην του ευχηθω εστω και μα τυπικο μην?γιατι πριν ειχες πει καλυτερα να μαι πολιτισμενη αλλα τωρα εφοσον εθεσα ορια να μοθ απαντησει μονο οταν αποφασισει ειναι καλυτεραλετε να εξαφανιστω και στη γιορτη του ε?,τηλ δεν το συζηταω απολκειεται....

researcher
19-03-2010, 14:40
συζηταμε τωρα

βρε Αννα ετσι ενοχικη που εισαι αμα δεν του στειλεις τιποτα θα πεις

α καλα να παθω ειμαι γαιδουρα

δεν του εστειλα ουτε ενα χρονια πολλα και γι αυτο πεισμωσε και δε μου μιλαει

το σκεφτεσαι αυτο το σεναριο?
σε μενα θα επαιζε παντως....τρελο?

anna_thess
19-03-2010, 14:42
σχετικα με την στην ιστορια που περιγραφεις συμφωνω οτι μερικες φορες μπορει καποιος να μην ειναι σε φαση για γαμο αλλα να του το βγαλει ο αλλος...........οποτε αν και σε ηλικια γαμου αυτος που οπως λεει θα ηθελε να δει τη ζωη του σοβαρα......ισως δεν του το βγαζω εγω......το εχω σκεφτει και αυτο........ασχετα αν μοθ ελεγε πλλλες φορες οτι μπορει να μας φανταστει με παιδι ......και παντρεμενοι και τ ασχετικα...........λογι ατου αερα οπως ολα.......

researcher
19-03-2010, 14:45
σχετικα με την στην ιστορια που περιγραφεις συμφωνω οτι μερικες φορες μπορει καποιος να μην ειναι σε φαση για γαμο αλλα να του το βγαλει ο αλλος...........οποτε αν και σε ηλικια γαμου αυτος που οπως λεει θα ηθελε να δει τη ζωη του σοβαρα......ισως δεν του το βγαζω εγω......το εχω σκεφτει και αυτο........ασχετα αν μοθ ελεγε πλλλες φορες οτι μπορει να μας φανταστει με παιδι ......και παντρεμενοι και τ ασχετικα...........λογι ατου αερα οπως ολα.......

η φαντασια ειναι κοντα στην πραξη

αλλα δεν ειναι η πραξη

ο,τι δεν εχει γινει

απλα δεν εχει γινει

μπορει να το φανταστηκε ειλικρινοτατα αλλα να μην μπορει η να μην του βγαινει να το πραξει

πολυ ματαιωση Αννα

τι να πω

anna_thess
19-03-2010, 14:46
αυτο ακριβως σκεφτομαι ..............θα πεισμωσει περισσοτερο και θα καθυστερησει κιαλλλο τονα μοθ μιλησει αν τεινει προς τα εκει ......η θα πει ωχ αυτη με ξεχασε βρηκε αλλον αρα ας κανω κινηση να δω τι παιζει και ειναι διαθεσημη να της μιλησω.....αυτο ειναι το κολλημα μου.................πως θα ταρακοθνηθει αν ειναι να γινει κατι τετοιο με βαζει τα δεδομενα της ιστορια μας γιατι αν ηταν να μην παιζει οτι ισως θα ξαναειμαστε μαζι δεν υπηρχε περιπτωση να του στειλω να του ευχηθω......

researcher
19-03-2010, 14:50
αυτο ακριβως σκεφτομαι ..............θα πεισμωσει περισσοτερο και θα καθυστερησει κιαλλλο τονα μοθ μιλησει αν τεινει προς τα εκει ......η θα πει ωχ αυτη με ξεχασε βρηκε αλλον αρα ας κανω κινηση να δω τι παιζει και ειναι διαθεσημη να της μιλησω.....αυτο ειναι το κολλημα μου.................πως θα ταρακοθνηθει αν ειναι να γινει κατι τετοιο με βαζει τα δεδομενα της ιστορια μας γιατι αν ηταν να μην παιζει οτι ισως θα ξαναειμαστε μαζι δεν υπηρχε περιπτωση να του στειλω να του ευχηθω......

λιγα ψιχουλα επικοινωνιας σου γυρεεευω

κι ως την αλλη μου ζωη θα σε λατρευω....

anna_thess
19-03-2010, 14:52
να σκεφτω οτι εγω ειμαι η γαιδουρα η αυτος ο γαιδαρος που μου χει φερθει ετσι...........εγω προσωπικα δεν θα ηθελα να του ευχηθω.......πιστευω οτι θα πρεπει να εμμεινω στα ορια που εθεσα και στην αυστηρη σταση.............απλα επειδη οπως καταλαβενετε ειανι μεσα στην ανασφαλεια.............θα το παρει οτι ειμαι αλλου και δεν θα κοθνηθει η θα ενεργοποιηθει επειδη θατον καψει..........
απτην αλλη συμφωνω οτι αν ειναι να κανει κατι.............θα το κανει ασχετα αν του ευχηθω η οχι αλλα επειδη ειναι εγωιστης καιν λογικα θα περιμενει..................πολυ μπερδεμα................ομως ρε παιδια............

anna_thess
19-03-2010, 14:53
ναι κεγω επικοινωνια και ξεκαθαρισμα ζηταω τοσο καιρο και με γραφει...................

anna_thess
19-03-2010, 14:58
και να πω και κατι αλλο που με πεισμωνει πιο πολυ να μην του ευχηθω...............κανονικα θα περιμενα αν ειναι κοντα στη θετικη αποφαση να ξαναειμαστε μαζι να κανει αυτος κινηση τωρα το σαβκο ......πριν τη γιορτη του ωστε μεχρι τοτε ναμαστε μαζι..............τι καλυτερο δωρο στον εαυτο του απο μι αεπανασυνδεση με μια κοπελα που αγαπαει και τελικα αποφασισε .........να δει τη ζωη του ατην ιδια οπτικη γωνια με αυτην.........
ετσι θα περιμενα...........

researcher
19-03-2010, 14:59
και να πω και κατι αλλο που με πεισμωνει πιο πολυ να μην του ευχηθω...............κανονικα θα περιμενα αν ειναι κοντα στη θετικη αποφαση να ξαναειμαστε μαζι να κανει αυτος κινηση τωρα το σαβκο ......πριν τη γιορτη του ωστε μεχρι τοτε ναμαστε μαζι..............τι καλυτερο δωρο στον εαυτο του απο μι αεπανασυνδεση με μια κοπελα που αγαπαει και τελικα αποφασισε .........να δει τη ζωη του ατην ιδια οπτικη γωνια με αυτην.........
ετσι θα περιμενα...........

αχ! so sweet Αννα...

anna_thess
19-03-2010, 15:02
του αγιου.....βαλεντινου μου ειχε στειλει λολουδια....οπως εχω πει \"αν και δεν ειμαστε επισημα...μαζι σε σκεφτομαο καθε μερα και σεχω μεσα στην καρδια μου\"με ολη μοθ την αγαπη και γρηγορη..........επανασυνδεση.. ........1,5 μηνας απο τοτε μαλλον δεν ειναι γρηγορη............η επανασυνδεση.........τωρα που τα θυμαμαι ..............τρελλαινομαι και πιο πολθ πεισμωνω.........

anna_thess
19-03-2010, 15:05
εγω sweet.......αλλα αυτος..........και μαλιστα αντε τωρα θα τα πω παλι......αρχες φεβρουαριου ειχε γενεθλια...τοτε του ευχηθηκα .....και ειχε πει αχ σκεφτομουνα μεχρι τα γενεθλια μου να μασταν μαζι........αλλα μετα τι .............εγινε.........??αυτο που ειπες..............οτι ολα τα φανταζεται αλλα δεν τα πραττει.........φαντασια και πραξη απεχουν λιγο....οπως και η λογικη με την τρελλα.........

researcher
19-03-2010, 15:06
του αγιου.....βαλεντινου μου ειχε στειλει λολουδια....οπως εχω πει \"αν και δεν ειμαστε επισημα...μαζι σε σκεφτομαο καθε μερα και σεχω μεσα στην καρδια μου\"με ολη μοθ την αγαπη και γρηγορη..........επανασυνδεση.. ........1,5 μηνας απο τοτε μαλλον δεν ειναι γρηγορη............η επανασυνδεση.........τωρα που τα θυμαμαι ..............τρελλαινομαι και πιο πολθ πεισμωνω.........

αυτο που σε εξοργιζει τι ειναι

οτι αργει ισως τοοοσο πολυ η υλοπιηση των ονειρων που μαζι φαντασιονοσασταν?

οτι για υτον η γρηγορη εοανασυνδεση μπορει να κρατησει και πανω απο δεκαετια ενωγια σενα εναμισις μηνας ειανιηδη αργα?

τι σε θυμωνει?

anna_thess
19-03-2010, 15:13
περισσοτερο με θυμωνει οτι προδωσε....τα ονειρα μας ..........γιατι οπως εχω πει μου ειχε πει να λογοδοθουμε το αναιρεσαι....ακι συνεχιζεται ο ιδιος κθκλος .....και μετην επανασυνδεση.....γιατι οπως νιωθω δεν μπορει να αναλαβει τοι ρισκο διαμονης εδω η απλα δεν με θελει τοσο και τα γλθκολογα ειναι απο εγωισμο.....περισσοτερο η ανωριμοτητα του με τρελλαινει γιατι τα συζητουσαμε τα σχεδια μας για πολθ καιρο στη σχεση........και τα πεταξε...............

το να αργει.......οσο εκεινος θελει σημαινει δεν ειναι ετοιμος..........αρα καταληγω στο ιδιο.........δεν θελει το ιδιο με μενα ..........απλα ηθελε ......να το σκεφτει και δεν του βγαινει.............

anna_thess
19-03-2010, 15:18
αν ηθελε δεν θα καθυστερουσε.............γενικα με την αναβλητικοτητα ειναι κολλητος........απο αγγλια ειχε πει θα ρθει σενα χρονο.............και του πηρε αλλου 6 μηνες...............φαντασου πηρε το ρισκο πριν 4 χρονια και ηρθε ............και τωρα δεν μπορει να σταθμισει τα δεδομενα που εχει εδω...........η δεν θελει...........οχι δεν μπορει...........απο ανωριμοτητα ...........γιατι μετα απο τετοιες κινησεις που εχεις κανει στη ζωη σου μεχρι τα 35 να ερθεις απο αλλη χωρα....να εχεις μια καλη σχεση 5 χρονια.......οταν χωριζεις............τρως χαστοθκι και ξυπνας...........αλα αυτος ακομη κοιμαται...........ετσι του αρεσει...........

anna_thess
19-03-2010, 15:31
πραγματικα αν και αθτο το σαβκο ποθ ειναι 2 βδομαδες απο τη τελευταια επικοινωνια να δεν κουνηθει..............θαμαι ξενερωσει πολυ..........και οπως λετε μαλλον το πιο σψστο ειναι να μην του ευχηθω...........

researcher
19-03-2010, 15:38
εγω λεω ενα χρονια πολλανα του το πεις

απο κει και περα ας κανει ο,τι θελει

ααααααααααααααα!

researcher
19-03-2010, 15:51
τον αγαπας Αννα?

Sofia
19-03-2010, 15:51
περισσοτερο με θυμωνει οτι προδωσε....τα ονειρα μας ..........

τα ονειρα σας ή τα ονειρα σου?

researcher
19-03-2010, 16:13
παντως προς αναποφασιστικοτητα εγω κλινω

δεν βλεπω κατι το διαταραγμενο

αλλα κατι το λιμναζοντως αναποφασιστικο ναι

φευ!

πολυ λυπαμαι

researcher
19-03-2010, 16:25
αν δεν ητανε δευτερα αν δεν ηταν λαθος μερα αν δεν ητανε φαναρι ισως να μασταν ζευγαρι

http://www.youtube.com/watch?v=4MHlnEth1WU

anna_thess
20-03-2010, 02:12
ΔΕΝ ειμαι καλαααααααααααααααααααααα αααα!αυτο που συνεβη σημερα το απογευμα ηταν τραγικο επεισοδιο ταινιας...................!!!!!!!οδηγο υσα και ειχε κινηση σημειοτον και ηταν ακριβως διπλα μου με το αυτοκινητο του!!ηταν η ωρα που σχολουσαμε και οι δυο απτη δουλεια και ημασταν στον περιφερειακο!ΔΕΝ κοιταχτηκαμε δηλ να διασταυρωθουν οι ματιες μας αλλα με καταλαβε δυο φορες που τον κοιταξα τη μαι ηταν αδιαφορος και κοιτουσε μπροστα ....σοκαριστηκε προφανως και την αλλη παλι δεν με κοιτοθσε αλλα διεκρινα ενα γελακι προφανως απο αμηχανια και μετα εφυγε απο αλλο δρομο που επρεπε να παει δεν εφυγε δηλ επειδη ηθελε να με αποφυγει.......................ΗΜΑΣΤ Ν ΑΚΡΙΒΩς ΔΙΠΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2,5 ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΧΤΗΚΑΜΕ...ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΤΙΠΟΤΑ .....ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΒΑΣΙΚΟ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ.......ΔΗΛ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΕΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΑΒΚΟ ΕΙΧΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΜΟΥ ΜΙΛΗΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΦΟΡΜΗ.....ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΟΤΙ ΚΓΩ ΤΟΝ ΕΙΔΑ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΗΤΑΝ ............ΤΡΑΓΙΚΟ..............!!!!

anna_thess
20-03-2010, 02:19
Τωρα ειναι που δεν κανω τιποτα..................αρε αυτη η μοιρα πως τα φερνει ετσι......επρεπε να συμβει αυτο σημερα..........τι μηνυματα μου δινει...........

marian_m
20-03-2010, 15:52
Δεν πειράζει, τουλάχιστον τώρα σιγουρεύτηκες για το πόσο χέστης είναι!
Σε λίγο καιρό θα χαίρεσαι που κατάλαβες τι άνθρωπος είναι πριν εμπλακείς περισσότερο μαζί του.
Και φαντάζομαι και τη στιγμή που θα λες: \"Καλά, αυτόν το ανθρωπάκι ήθελα δίπλα μου?\"

Γιατί όπως φαίνεται, είναι από τα άτομα που δεν τολμάνε να αντιμετωπίσουν κάποιον για να του πούνε ότι θέλουν να χωρίσουν (και πολλά άλλα προφανώς δεν τολμάνε να κάνουν).
Και πολύ συχνά, δεν κλείνουν πόρτες, μήπως και σε μια ανάγκη (σεξουαλική συνήθως) επανέρθουν.
Είναι μια πολύ συχνή τακτική, των αντρών επί το πλείστον.

Sofia
20-03-2010, 16:02
Νομιζω Αννα πώς σημαδια υπάρχουν γενικως γυρω μας. Αλλα συνηθως εμεις εθελοτυφλουμε...ή κανουμε οτι δεν τα βλεπουμε γιατι ελπιζουμε κ θελουμε τα πραγματα ή ο ανθρωπος που θελουμε να ενεργουσε διαφορετικα.

Οσο για το αν τολμαει ή δεν τολμαει να κανει κατι καποιος, οσο αναποφασιστος κ να ναι, ειναι κ εμεις που του δινουμε τον χωρο κ τον χρονο χωρις να θεσουμε κι εμεις τις αναγκες μας, αποφασιστικα. Μεσα μας πρωτα κ μετα και σ αυτον που τον αφορουν οι αποφασεις μας.

marian_m
20-03-2010, 16:57
Originally posted by Sofia
Νομιζω Αννα πώς σημαδια υπάρχουν γενικως γυρω μας. Αλλα συνηθως εμεις εθελοτυφλουμε...ή κανουμε οτι δεν τα βλεπουμε γιατι ελπιζουμε κ θελουμε τα πραγματα ή ο ανθρωπος που θελουμε να ενεργουσε διαφορετικα.

Οσο για το αν τολμαει ή δεν τολμαει να κανει κατι καποιος, οσο αναποφασιστος κ να ναι, ειναι κ εμεις που του δινουμε τον χωρο κ τον χρονο χωρις να θεσουμε κι εμεις τις αναγκες μας, αποφασιστικα. Μεσα μας πρωτα κ μετα και σ αυτον που τον αφορουν οι αποφασεις μας.

Συμφωνώ απόλυτα.

Φωτεινη!
20-03-2010, 17:33
μη στεναχωριέσαι Αννούλα..
Συνέχισε τη ζωή σου..δεν γίνεται να εισαι STAND BY..
Νιωθω οτι τον αγαπάς και το μυαλό σου ειναι συνεχώς εκεί,σε αυτόν ,τι θα αποφασίσει...
Βάλε ενα τέλος.
Εγω θα του τηλεφωνουσα,θα του ελεγα ποσο γελοιο ηταν αυτο που εγινε και οτι δεν σκοπευω να περιμενω αλλο.Και αυτο γιατι λες πως υπάρχει αγάπη..υπάρχει?
Σε αποφευγει?Ποσο εντιμοτητα υπάρχει σε κατι τετοιο?ειναι δειλία ,ειναι αναποφασιστικοτητα,ειναι κοροιδία ,εσυ τον ξερεις εσυ ξερεις καλύτερα..

anna_thess
20-03-2010, 20:48
εχετε δικιο...........και σας ευχαριστω πραγματικα που ασχολειστε με το θεμα ...........οπως τα λες Αφωτεινη μου ειναι!!!δειλια .......ειναι σιγουρα....και οπως λεει και η συμπατριωτισσα mariam δεν μπορει να μου πει οτι δεν θελει ναναι μαζι μου ξανα και το δειχνει με τη θρασυδειλια του.....και ολες οι κινησεις που εκανε με μηνυματα και λολουδια ηταν γιαναμεχει στο περιμενε μεχρι.........να δει αν τον συμφερει...........να γυρισει.....το βολεμα ηταν ας περιμενει σε περιπτωση που ισως γυρισω ..........μη μεινω και μονος μου στα 35........σεξουαλικο δεν ηταν γιατι δεν το επιδιωξε απο τοτε που χωρισαμε.........

anna_thess
20-03-2010, 20:58
τωρα φανηκε καθαρα η κοροιδια του......εβαλα τον εαυτο μου στη θεση του και ειπα οτι αν καποιος μου εβαζε τοσο σαφη ορια οπως εκανα και ενιωθα οτι τον χανω δεν θα αντεχα 2 συνεχομενα σαβκα στην ιδεα οτι βγαινει μονος του και μπορει να γνωρισει καποια αλλη........θα τρελλαινομουνα.....αλλα δυστυχως οχι 35 ....ουτε 15 ....ειναι και βαζει πανω απολα το εγω του ........τη δουλεια του που δεν ειναι ευχαριστημενο ςοσο θαθελε στην ελλαδα αντι να σκεφτει ωριμα και να συνδυασει και δοθλεια και σχεση.........πεταει μια σχεση 5 χρονων.......γιατι χαραμιζεται επαγγελματικα ........παρολο που του ξεκαθαρισα οτι αν χρειαστει να παμε αθηνα θατον ακολουθησω και φοβαται .....να αναλαβει ευθυνες..................η καλυτερα .............ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΕΜΕΝΑ..........ΓΙΑΤΙ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΔΕΝ ΚΡΑΤΙΕΤΑΙ ......ΠΡΙΝ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΗΡΘΕ ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΝΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΑΥΤΗ Η ΣΧΕΣΗ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΘΕΙ......ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΔΥΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΕΠΠΑΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΤΟΥ ΒΑΖΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟΛΑ ΤΟ ΕΓΩ ΤΟΥ.........ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΜΛΕΞ ΤΟΥ..........

marian_m
21-03-2010, 15:43
τωρα φανηκε καθαρα η κοροιδια του......εβαλα τον εαυτο μου στη θεση του και ειπα οτι αν καποιος μου εβαζε τοσο σαφη ορια οπως εκανα και ενιωθα οτι τον χανω δεν θα αντεχα 2 συνεχομενα σαβκα στην ιδεα οτι βγαινει μονος του και μπορει να γνωρισει καποια αλλη........

Πολύ σωστά το σκέφτηκες από την πλευρά σου. Όταν πραγματικά θέλουμε κάτι, το παλεύουμε όπως μπορούμε. Ακόμα κι αν τελικά δεν πετύχουμε αυτό που θέλαμε, είναι σημαντικό να ξέρουμε ότι τουλάχιστον προσπαθήσαμε.
Αυτό έκανες κι εσύ στην συγκεκριμένη περίπτωση.

Πάντως, έτσι κι αλλιώς, υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν μάθει να παλεύουν και να διεκδικούν, με αποτέλεσμα να αρκούνται σε ότι προκύψει.
Πολύ συχνά στα ψίχουλα των άλλων.

Επίσης, το ότι κάποιος προσπάθησε πιο πολύ για κάτι, δεν είναι απαραίτητα απόδειξη ότι το ήθελε πιο πολύ που κάποιον που δεν προσπάθησε αρκετά.
Είναι συχνά ένδειξη ότι αυτός ο άνθρωπος έχει μάθει να διεκδικεί.

Remedy
21-03-2010, 16:39
τωρα φανηκε καθαρα η κοροιδια του......εβαλα τον εαυτο μου στη θεση του και ειπα οτι αν καποιος μου εβαζε τοσο σαφη ορια οπως εκανα και ενιωθα οτι τον χανω δεν θα αντεχα 2 συνεχομενα σαβκα στην ιδεα οτι βγαινει μονος του και μπορει να γνωρισει καποια αλλη........θα τρελλαινομουνα.....αλλα δυστυχως οχι 35 ....ουτε 15 ....ειναι και βαζει πανω απολα το εγω του ........τη δουλεια του που δεν ειναι ευχαριστημενο ςοσο θαθελε στην ελλαδα αντι να σκεφτει ωριμα και να συνδυασει και δοθλεια και σχεση.........πεταει μια σχεση 5 χρονων.......γιατι χαραμιζεται επαγγελματικα ........παρολο που του ξεκαθαρισα οτι αν χρειαστει να παμε αθηνα θατον ακολουθησω και φοβαται .....να αναλαβει ευθυνες..................η καλυτερα .............ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΕΜΕΝΑ..........ΓΙΑΤΙ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΔΕΝ ΚΡΑΤΙΕΤΑΙ ......ΠΡΙΝ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΗΡΘΕ ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΝΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΑΥΤΗ Η ΣΧΕΣΗ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΘΕΙ......ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΔΥΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΕΠΠΑΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΤΟΥ ΒΑΖΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟΛΑ ΤΟ ΕΓΩ ΤΟΥ.........ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΜΛΕΞ ΤΟΥ..........

xm xm xmmmmmmmm

θα συμφωνησω με το τελευταιο συμπερασμα σου, οτι οποιος θελει καποιον αλλο,δεν κρατιεται...και θα συμπληρωσω, οτι δεν τον συνδυαζει με τα επαγγελματικα του προβληματα, ειδικα εαν αυτα μπορουν να λυθουν (οπως μας ειπες ησουν προθυμη να τον ακολουθησεις οπου χρειαστει)

στα υπολοιπα εχω αρκετες αντιρρησεις αγαπητη φιλη.

πρωτα απ ολα, στο θεμα του εγωισμου.
ας μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας.
ΟΛΟΙ βαζουμε μπροστα το εγω μας οταν προκειται για τις ερωτικες μας σχεσεις.
εσυ με γνωμονα το καλο του φιλου σου κινεισαι η με γνωμονα τις επιθυμιες σου και τις επιδιωξεις σου για την σχεση σας και τον ρολο της στην ζωη σου?νομιζω το δευτερο...
ενα απλο παραδειγμα.
υπαρχει καμια περιπτωση να ευχοσουν να συναντησει καποια σαν εσενα μονο απειρως ομορφοτερη και παμπλουτη γιατι ετσι θα περνουσε καλυτερα? υποθετω πως οχι....
μαλλον αυτο που θα θελες ειναι να δει το κοινο σας μελλον με τα δικα σου ματια και την δικη σου επιθυμια και να συμπλευσει στην κοινη σας ζωη....
προσεξε, δεν το κατακρινω.
ολοι καποιες επιδιωξεις εχουμε απο τις σχεσεις που ζουμε. απλα προτεινω να μην εθελοτυφλουμε οτι εμεις ειμαστε οι αλτρουιστες και οι αλλοι τα τομαρια...
απλα αυτο που συμβαινει ειναι να μην θελουμε τα ιδια πραγματα με τον αλλο, αν οχι απο την αρχη της σχεσης, απο ενα σημειο της σχεσης και μετα....αλλα και οι δυο , το εγω μας σκεφτομαστε πρωτα...

τελος,δεν βλεπω να εβαλες τον εαυτο σου στην θεση του οπως μας περιεγραψες...
ξερεις ποια ειναι στην πραγματικοτητα η θεση του?
η θεση που ΕΣΥ τον εβαλες ως προς εσενα και την συνεχεια της σχεσης σας?
ειναι η θεση του \"απο πανω\"
η πιο βολικη και ισχυρη δηλαδη στον τομεα των σχεσεων.
μπορει να του ειπες να ερθει μονο αν καταληξει σε μια συγκεκριμενη συνεχεια, αλλα παραλληλα του ειπες αν οχι με λογια, με την σταση σου, οτι ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ.....ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ.... ΕΡΙΜΕΝΕΙΣ......
Ακομα κι αν ειχε καμια αμφιβολια ποσο εισαι διατεθιμενη να περιμενεις, αυτη διαλυθηκε οταν παιρνοντας σε τηλεφωνο και δινοντας εκεινα τα ραντεβου στα οποια ποτε δεν ηρθε, ειδε οτι εσυ ησουν παντα εκει, ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ να παρει τις αποφασεις του, αν και οταν θελει.....
εαν τον ειχες διαολοστειλει για την σταση του και ειχες πει εσυ το \"γεια\", ισως υπηρχε περιπτωση να κλονιστει, να ζητησει συγνωμη για την σταση του και να προτεινει να συνεχισετε, αλλα βλεποντας σε τοσο προθυμη ναπεριμενεις οσο χρειαστει την αποφαση του, για ποιον λογο να κινητοποιηθει?
ισα ισα που εγινε πιο αβεβαιος για το αν πρεπει να συνεχισει.

πως να στο πω.
τον εκανες να νοιωσει μεγαλο κελεπουρι τον ανθρωπο...

αυτα

Lou!
21-03-2010, 17:46
από τις περιγραφές που μας δίνεις μου δημιουργείται η εντύπωση ότι ο φίλος σου δεν ήταν αρκετά ντόμπρος και ευθύς, και ενώ ουσιαστικά μάλλον ήθελε να την κάνει γιατί καλως η κακως δεν ήθελε περισσότερη δέσμευση, σε μπέρδευε με λουλούδια και ερωτόλογα. μπορεί να το έκανε για να σε έχει στο περίμενε, μήπως και δεν βρει κάποια άλλη πιο κατάλληλη για αυτόν (μια δηλαδή που να μη θέλει συγκατοίκηση). από την άλλη μεριά υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που δεν τους αρέσει καθόλου η αλήθεια και η ευθύτητα όταν πρόκειται να τους πουν κάτι που δεν τους αρέσει. κι αυτό μπορεί να κάνει ακόμα και τον πιο ντόμπρο άνθρωπο του πλανήτη αρκετά διστακτικό, όταν θέλει να πει κάτι σε κάποιον, για τον οποίο έχει την αίσθηση ότι παίρνει τα πράγματα πολύ βαρέως όταν αυτά δεν είναι η εκδοχή που επιθυμεί. σε καμία περίπτωση δεν βγάζω από κάπου το συμπέρασμα ότι εσένα δεν σου αρέσει η αλήθεια, και τα παίρνεις πολύ στραβά, απλά στο αναφέρω για να δώσω μια εξήγηση γιατί ίσως κάποιοι άνθρωποι αποφεύγουν να πουν την αλήθεια. από την άλλη μπορεί να ήταν και η δικη του ιδιοτέλεια, όπως ανέφερα και παραπάνω.

και για τα περί \"αποφασιστικότητας\" και \"χέστη\" εγώ όλα αυτά τα βρίσκω λίγο σχετικά.
αποφασιστικότητα είναι να συγκατοικήσει μαζί σου, αν το θέλει, αλλα αποφασιστικότητα είναι και να μη συγκατοικήσει μαζί σου και να σου πει όχι και να βάλει σε απόλυτη προτεραιότητα τη δουλειά του, αν αυτό θέλει. αν τώρα εννοείς ως έλλειψη αποφασιστικότητας τον τρόπο του, ότι δηλαδή δεν ξεκαθαρίζει τη θέση του, εκεί πάω πάσο, δηλαδή πράγματι δεν έδειξε αποφασιστική συμπεριφορά.
\"διεκδίκηση δικαιώματος\" είναι να διεκδικήσεις εσύ τη συγκατοίκηση, αλλά διεκδίκηση δικαιώματος είναι να διεκδικήσει και αυτός τη μη συγκατοίκηση.
πολύ απλά αυτός ο άνθρωπος έχει διαφορετικές προτεραιότητες στη ζωή από ότι εσύ.

anna_thess
21-03-2010, 18:13
Συμφωνω εν μερει μαζι σου remedy!!!!Οπως λες πηρε τη βεβαιοτητα αν και ανεβαλε τα ραντεβου οτι εγω ημουν διαταθημενη να τον συναντησω και με την απαντηση που του εδωσα στην ουσια παλι του δινω χρονο αλλα αυτη τη φορα δεν τον καλυπτω στις ανασφαλειες του οτι οποτε γυρισει αν γυρισει θατον περιμενω γιατι του εβαλα φρενο..........στη χαλαρη επικοινωνια που του εδινε το πατημα οτι ειμαι εδω.....οποτε τωρα εχει μεσα σε ολες τις ανασφαλειες και αν τον περιμενω η οχι........γιατι δεν ξερει τι κανω και ποθ ειμαι.....ηδη απτον τελευταιο μηνα εγω απτην πλευρα μου ειχα εξαφανιστει....και δεν επιδιωκα επικοινωνια κατι ποθ τον ενεργοποιησε γιατι αυτος επιδιωκε μεχρι ποθ εφτασε κοντα στην πηγη.......και δεν ηπιε νερο........γιαυτο επειδη 5 χρονια τον ξερω σαν ανθρωπο οτι ειναι ανασφαλης και πελαγωμενος στις σκεψεις του.........και οτι αυτες οι κινησεις ηταν και απο φοβο αλλα και απο επιθυμια να ξαναειναι μαζι μου...........αν τον εστελνα οπως λες αμεσα θα κατεθεται τα οπλα........γιατι το θεμα που ψαχνει οπως ελεγε ειναι πως θα συνδυασει τη σχεση με τη ζωη του στη ελλαδα.Οι ανασφαλειες τον τρωνε οχι αν με θελει ετσι ελεγε αλλο τι δειχνει....και τι νιωθω εγω........απτη στιγμη που σκεφτεται τι θελει να κανει στη ζωη του μαζι μου αν του ελεγα οτι εγω δεν ενδιαφερομαι πλεον θα τα παρατουσε.Οποτε επελεξα την εμμεση φυγη........με τη διακοπη επικοινωνιας και τωρα στη γιορτη του θα του δειξω ξεκαθαρα οτι εχω φυγει................γιατι δεν θα του ευχηθω..........!!!!!Οποτε θα φανει αν οντως ενδιαφερεται πργματικα για τη σχεση και αν ηθελε λιγο ακομα χρονο.........!!!!Δεν νομιζω οτι σε μια σχεση πρεπει να ναι κανεις απο πανω.............το καλυτερο πιστευω ειναι να σεβομαστε την προσωποκοτητα και τα θελω του αλλου!!!σεβαστηκα τη θεση του και το γεγονος οτι μπορει να μηνειναι στην ιδια φαση με μενα..........αλλα θα προτιμοθσα να μου το δηλωσει ξεκαθαρα παρα το κρυφτουλι που κανει!ετσι κεγω περιμενω να σεβαστει τα ορι αμου και τη θεση μου αν ενδιαφερεται αν οχι καλως με το ζορι δεν μπορεις να σαι με καποιον αλλα αναλαμβανεις και την ευθυνη να του το δηλωσεις πολιτισμενα............!!!νομιζω οτι ακομα και αν ο αλλος σε ριχνει τοσο χαμηλα οπως μου εκανε αυτος εμενα με την ασταθη συμπεριφορα του ειναι καλυτερα πολιτισμενα να του φερθεις και να μην πεσεις στο ιδιο επιπεδο!!!!η αξιοπρεπεια και ο σεβασμος ειναι μεγαλα οπλα στον ανθρωπο παρα ο θυμος και η υβρις οταν ειδικα εχεις αγαπησει εναν ανθρωπο 5 χρονια!!!!!

anna_thess
21-03-2010, 18:22
συμφωνω luci,ελλειψη αποφασιστηκοτητας εννοω οτι δεν ξεκαθαριζει τη θεση του για οποιαδηποτε αποφαση παρει στη ζωη του και σαφως εχει το δικαιωμα να μου πει οτι δεν ειναι στην ιδια φαση ζωης αλλα οπως λες δεν το κανει γιατι δεν ειναι ντομπρος η αν καταλαβα καλα λες οτι δεν το κανει γιατι φοβαται οτι εγω θατο παρω στραβα κατι που φυσικα ειναι ανωριμο γιατι δεν τον πιεσε κανεις να ναι μαζι μου οποτε θα μου ηταν απολυτως δεκτο αν εστω και μετα απο τη επανεξεταση της σχεσης και της προοπτικης επανασυνδεσης μου ελεγε οτι τελικα δεν θελει.........!!

anna_thess
21-03-2010, 18:41
σχετικα με το εγω...που αναφερεις remedy οταν ενας ανθρωπος 5 χρονια σου λεει....οτι θελω αυτη η σχεση να συνεχιστει σοβαρα ....και του δινεις την ευκαιρια να συνεχιστει σοβαρα.....μεσα απο τα δικα του θελω... σεβομενη οπως εκανα τις επαγγελματικες του ανησυχιες η και οτι δεν θελει αμεση δευσμευση αλλα θεωρει απαραιτητο σταδιο τη συγκατοικηση και οχι μεσα απο τα δικα μου θελω ......οχι θα δουλευεις μια ζωη εδω....και θελω δεσμευση εδω και τωρα....και επιλεγει να ναι μονος του ...........για μενα βαζει πανω απολα το εγω του.............και μαλιστα οχι μονο τωρα..........αλλα το τραγικο ειναι οτι αποκαλυπτεται οτι το εβαζε σολη τη σχεση οταν σκεφτοταν φαινομενικα ηια 2 και κατεληξε να σκεφτεται για εναν.............αν αυτο δεν ειναι εγωισμος που πηγαζει απο ανωριμοτητα στα 35....τι ειναι..........?

anna_thess
21-03-2010, 18:49
το να θελει κατι αλλο απο ενα σημειο της σχεσης και μετα ενω τον καλυπτω στις ανασφαλειες του....ειναι εγωισμος........ γιατι οταν σκεφτεται πως θα καλυψει τις επαγγελματικες του ανασφαλειες..............αντι να συνδασει και τη σχεση μαζι.............εμενα δεν μου λεει οτι σκεφτεται για 2 αλλα για εναν=εγω=εγωισμος που δεν δικαιολογειται οταν ο αλλος σκεφτεται για 2=καλυπτω το εγω σου αλλα εσυ με πετας..........γιατι ξαφνικα μετα απο 5 χρονια που αυτη η σχεση πηγαινε σοβαρα και μαλιστα ειχε εκτεθει και σε συγγενικο περιβαλλον και ολοι περιμεναν καποια σοβαρη εξελιξη.......

researcher
21-03-2010, 19:17
ειναι ανευθυνος

εγωιστης

αναποφασιστος

ανασφαλης

αδιαφορος

παρτακιας

ανωριμος

τι αλλα χαρισματα εχει?

anna_thess
21-03-2010, 19:29
καλη ερωτηση ............μεσα στα 5 χρονια εδειχνε οτι ειναι πιστος,αφοσιωμενος,με σεβοταν ,μαγαπουσε,ιδιαιτερα τρυφερος,γοητευτικος, ανθρωπος καλλλιεργημενος και με διευρυμενο πνευμα...φιλοδοξος,πολιτισμ ενος.....ανοιχτοπνευμα και οχι συντηρητικο.....ολα αυτα που με εκαναν να τον ερωτευτω και να τον αγαπησω........αλλα στη δυσκολη στιγμη φροντισε να προβαλλει .....και να διατηρησει το αρνητικο του προφιλ............πως καταλαβαινεις researcher o θυμος μου ξεχειλιζει και δεν τον κατηγορω απλα απροκαλυπτ μου εδειξε καποια στοιχεια του χαρακτηρα του που η εκρυβε καλα η εγω ημουν αρκετα ανεκτικη........

researcher
21-03-2010, 19:41
ισως ειναι η ωρα της αληθειας

ισως οταν ειναι η ωρα των μεγαλων αποφασεων

αυτοι οι αξιολατρευτοι κατα τα αλλα αντρες

σου σπαν τα νευρα

δεν συμβαδιζουν πια

δεν διαφωνω οτι τον ερωτευτηκες για ολα αυτα

και οτι θυμωνεις για ολα τα αλλα

ησουν αρκετα ανεκτικη

αρκετα ε ενταξει μωρε το βλεπουμε και για αργοτερα

το σιγουρο ειναι πως εσυ θες αυτος ο συγκεκριμενος αντρας να σου πει να παντρευτειτε και να κανετε παιδια

αλλα θα συμβιβαζοσουν και με ενα συγκατοικουμε τυπου απαντημα

ομως σε θυμωνει διοτι τιποτα δεν φαινετα να ξεπροβαλλει απο μερια του ως προς αυτο το λεπτο αλλα αποφασιστικης σημασιας για σενα ζητημα

παντως απο στρατηγικης αποψης

προτεινω να σου βγει ο θυμος μετα

οταν ολα θα εχουν μια ξεκαθαρη κατευθυνση

γιατι αν σου βγαιμνει απο τωρα τον εχεις ηδη κανει να λακισει πριν της ωρας του

θα κατσει μονο αν του αρεσει

και αποκλειεται να του αρεσει βλεποντας εσενα φουρκισμενη

ας τον να αποφασισει να κατσει για τα γλυκα σου τα ματακια που μπορει και να κατσει και αν δεν κατσει θυμωνεις.

μου βγηκε το κατινα ολε?

δεν ξερω!

researcher
21-03-2010, 19:46
εγω δηλαδη θα εκανα το εξης

τελεια ντυμενη

υπεροχα διπλωματικη

βολτιτσες και ελαφρα γλυκεια διαθεση

μεχρι να αποφασισει

αυτο που του εχω θεσει ως ερωτημα

δεν θα τον αφηνα

οι αντρες ειναι σαν τα παιδια

εαν δεν εισαι μπροστα τους παιζουν με αλλο παιδακι

λεμε τωρα...

καταλαβες? καπως ετσι

τωρα δηλαδη

αν το παιζεις θυμωμενη ξινισμενη κ,τ,λ, δεν ξερω

εγω θα ημουν της στασης

ξερεις σε θελω

ξερεις ειμαι κουκλαρα

αλλα εχω και τα ορια μου

και ειναι αυτα και αυτα

δεν ξερω αν με εννοεις

μπορει να κανω και λαθος

anna_thess
21-03-2010, 19:54
οχι δεν εισαι κατινα ολε........εχεις δικιο......το θυμο μου δεν τον βγαζω σε αυτον....πολιτισμενα του ειπα αν θελησει να μου μιλησει να ξερει τι θα μου πει.......στην αρχη ημουν λιγο θυμωμενη λεγοντας του δεν μου αξιζει αυτη η αναξιοπρεπης συμπεριφορα και θέλω καποιος που ενδιαφερεται πραγματικα για μενα να μεχει πρωτη επιλογη και να μην αναιρει τα λεγομενα του....και νομιζω ηταν δικαιολογημενη αντιδραση με βαση τη συμπεριφορα του...........
μπορει στην αρχη να ειπε οτι του την ειπα και να θυμωσε αλλα οταν ο θυμος καταλαγιαζει αν ηθελε θα μπορουσε να παραδεχτει το λαθος του και να επανορθωσει..........
researcher ,μου δειχνεις να πιστευεις οτι σιγουρα θα επιδιωξει επικοινωνια .........εοντως το πιστευεις με οσα σοθ εχω πει? εγω πιστευω οπως μοθ δειχνει οτι του ανοιξα την πορτα διαφυγης..........και οχι οτι θα χτυπησει την πορτα ποθ του ελκεισα για να με κερσισει........εσυ τι ψυχολογεις οτι θα γινει?

researcher
21-03-2010, 19:57
δηλαδη αν μαλωσετε για πιο λογο θα μαλωσετε?

anna_thess
21-03-2010, 19:57
δεν σε εννοω............δηλ τιεννοεις να βγαινω μαζι του και να το παιζψ ανετη?

researcher
21-03-2010, 19:59
δεν σε εννοω............δηλ τιεννοεις να βγαινω μαζι του και να το παιζψ ανετη?

να ακους τι εχει να σου πει

αυτο εννοω

χωρις να μιλας

αυτος πως αισθανεται ι σκεφτεται

ποια τα δικα του ονειρα

αυθορμητα

χωρις να βγαινουν απο σενα

anna_thess
21-03-2010, 20:00
τι εννοεις αν μαλωσουμε .....?sorry δεν σε πιανω.......αν θες γινε λιγο πιο κατανοητη....

anna_thess
21-03-2010, 20:02
δηλαδη εννοεις να δεχομουνα να βγω το επομενο σαββατο οπως ειχε προτεινει αλλα να ειχα τον αερα της ανετης και να μου ελεγε οτι μου ελεγε και μετα παλι ξαναβλεπουμε.....αυτο εννοεις επρεπε να κανω..........?

researcher
21-03-2010, 20:03
τι εννοεις αν μαλωσουμε .....?sorry δεν σε πιανω.......αν θες γινε λιγο πιο κατανοητη....

sorry μωρε γραφω μια εργασια παραλληλα γι αυτο

εννοω τωρα σε τι φαση βρισκεστε βγαινετε η ειστε μαλωμενοι?

γενικα που βρισκοσασταν τοσα χρονια εδω η αγγλια?

γιώτα2
21-03-2010, 20:08
καλά μετά 5 χρόνια σχέσης τι να πει και ποιός; αν κάποιος θέλει να είναι μαζί σου θα είναι αν το θες και εσύ.με το ζόρι παντρειά βρε παιδιά δεν γίνεται.και τι να κάνεις εναν άνθρωπο που δεν έχει το θάρρος να πει αυτά που πρέπει.σκληρό μεν αλλά δυστυχώς έρχεται η στιγμή που δεν μπορείς να εθελοτυφλήσεις άλλο.

researcher
21-03-2010, 20:08
δηλαδη εννοεις να δεχομουνα να βγω το επομενο σαββατο οπως ειχε προτεινει αλλα να ειχα τον αερα της ανετης και να μου ελεγε οτι μου ελεγε και μετα παλι ξαναβλεπουμε.....αυτο εννοεις επρεπε να κανω..........?

δεν ξερω

δεν υπαρχει θα επρεπε

θα σου αβγαινε κατι τετοιο?

anna_thess
21-03-2010, 20:11
δεν ξερω αν εχεις διαβασει το αρχικο μου μην.......αν εχεις τη διαθεση δες το πρωτο μου μην .....οταν εθεσα το θεμα για καταλαβεις πως ηταν η σχεση......5 χρονια........ειμαστε χωρισμενοι 4 μηνες εχουμε να βρεθουμε 2,5 μηνες..απο κοντα ειχαμε αραιη επικοινωνια απτο τηλ με μην κυριως που το τελευταιο μηνα αυτος μονο.......επιδιωκε και μετα την τελευταια του συμπεριφορα με τις αναιρεσεις....εχοθν περασει 2 ,,,,,βδομ και ακομη δεν κουνηθηκε.............

researcher
21-03-2010, 20:11
αυτος δηλαδη τι θελει?

τι θα ηθελε ακριβως?

να συνεχιζατε ετσι στο θολο για καμια πεντε δεκα χρονακια ακομη?

τι θα ηθελε ακριβως?

δεν εχω καταλαβει

anna_thess
21-03-2010, 20:13
δεν ηθελα να βγω γιατι σε 1 βδομαδα μεσα δεν πιστεθω οτι θα αποφασιζε........δεν θα αλλαζε κατι.......η αν αλλαζε ας επαιρνε την ευκαιρια ποθ τοθ εδωσα να ποφασισει και τοτε.........να μοθ μιλησει.............

anna_thess
21-03-2010, 20:17
τι θελει αυτος.............αθτο ειναι το θεμα .........τι θελει και δεν το λεει............με βαση τα οσα μουχε πει πριν 1,5 οταν εκεινος ...........μου τηλ.....ειναι οτι θα πρεπει ναμαστε μαζι γιατι αγαπιομαστε και οτι συμφωνει οτι πρεπει να συγκατοικησοθμε αλλα ιελει χρονο για να χωνεψει......οτι θα μενει ελλαδα.....και τα διαδικαστικα της συμβιωσης..........πριν 2 βδομαδες με τις αναιρεσεις το τελευταιο του μην ηταν θελω να σκεφτω κατι τελευταιο και μετ να βεθουμε ψυχη μου..........και ακολουθησε η δικη μου ξεκαθαρη........ απαντηση..........

Remedy
21-03-2010, 20:51
Συμφωνω εν μερει μαζι σου remedy!!!!Οπως λες πηρε τη βεβαιοτητα αν και ανεβαλε τα ραντεβου οτι εγω ημουν διαταθημενη να τον συναντησω και με την απαντηση που του εδωσα στην ουσια παλι του δινω χρονο αλλα αυτη τη φορα δεν τον καλυπτω στις ανασφαλειες του οτι οποτε γυρισει αν γυρισει θατον περιμενω γιατι του εβαλα φρενο..........στη χαλαρη επικοινωνια που του εδινε το πατημα οτι ειμαι εδω.....οποτε τωρα εχει μεσα σε ολες τις ανασφαλειες και αν τον περιμενω η οχι............αν τον εστελνα οπως λες αμεσα θα κατεθεται τα οπλα........γιατι το θεμα που ψαχνει οπως ελεγε ειναι πως θα συνδυασει τη σχεση με τη ζωη του στη ελλαδα.Οι ανασφαλειες τον τρωνε οχι αν με θελει ετσι ελεγε αλλο τι δειχνει....και τι νιωθω εγω........απτη στιγμη που σκεφτεται τι θελει να κανει στη ζωη του μαζι μου αν του ελεγα οτι εγω δεν ενδιαφερομαι πλεον θα τα παρατουσε.Οποτε επελεξα την εμμεση φυγη........με τη διακοπη επικοινωνιας και τωρα στη γιορτη του θα του δειξω ξεκαθαρα οτι εχω φυγει................γιατι δεν θα του ευχηθω..........!!!!!Οποτε θα φανει αν οντως ενδιαφερεται πργματικα για τη σχεση και αν ηθελε λιγο ακομα χρονο.........!!!!Δεν νομιζω οτι σε μια σχεση πρεπει να ναι κανεις απο πανω.............το καλυτερο πιστευω ειναι να σεβομαστε την προσωποκοτητα και τα θελω του αλλου!!!σεβαστηκα τη θεση του και το γεγονος οτι μπορει να μηνειναι στην ιδια φαση με μενα..........αλλα θα προτιμοθσα να μου το δηλωσει ξεκαθαρα παρα το κρυφτουλι που κανει!ετσι κεγω περιμενω να σεβαστει τα ορι αμου και τη θεση μου αν ενδιαφερεται αν οχι καλως με το ζορι δεν μπορεις να σαι με καποιον αλλα αναλαμβανεις και την ευθυνη να του το δηλωσεις πολιτισμενα............!!!νομιζω οτι ακομα και αν ο αλλος σε ριχνει τοσο χαμηλα οπως μου εκανε αυτος εμενα με την ασταθη συμπεριφορα του ειναι καλυτερα πολιτισμενα να του φερθεις και να μην πεσεις στο ιδιο επιπεδο!!!!η αξιοπρεπεια και ο σεβασμος ειναι μεγαλα οπλα στον ανθρωπο παρα ο θυμος και η υβρις οταν ειδικα εχεις αγαπησει εναν ανθρωπο 5 χρονια!!!!!

τις ανασφαλειες καποιου δεν τις καλυπτουμε μονο με τα λογια μας, αλλα περισσοτερο με την σταση μας και με τα θελω που εχουμε αφησει να φανουν.
θεωρω οτι παρολο που δεν του το εχεις πει, αυτος σε θεωρει σιγουρη...
αυτος ειναι και ο λογος που δεν ανησυχησε μηπως γνωρισεις καποιον τοσο καιρο που εχετε να βρεθειτε, αυτος ηταν και ο λογος που δεν επικοινωνησε παρολο που σε ειδε διπλα του στον δρομο .....

εισαι πολυ σιγουρη οτι αυτο που κανει ειναι να σκεφτεται τι θελει στην ζωη του μαζι σου? εγω δεν τον βλεπω πολυ σκεφτικο...θεωρω οτι μαλλον τον χρονο ΣΟΥ ροκανιζει...τπτ δεν σκεφτεται...

νομιζεις δεν νομιζεις, σε μια σχεση ειναι απο πανω αυτος τον οποιο αφηνουμε να αποφασισει αν μας θελει.....
οσο κι αν δεν σου αρεσει, εχεις βαλει τον εαυτο σου να τον διαλεξει εκεινος,αν το θελησει .
δεν κανεις εσυ την επιλογη,απλα περιμενεις να σε διαλεξουν...

λες οτι θα προτιμουσες την ξεκαθαρη απαντηση του κι οχι το κρυφτουλι που σου παιζει.
το ανεχτηκες ομως και του στελνεις ετσι το μηνυμα οτι εισαι διατεθιμενη να ανεχτεις συμπεριφορες που σε υποτιμουν...

δεν χανεις το επιπεδο σου και τον πολιτισμο σου αν ξαποστειλεις ευγενικα καποιον που σε υποτιμα και κοινως σε δουλευει...αντιθετως, αντιδρας στο δικο του επιπεδο οταν το ανεχεσαι δειχνοντας ετσι οτι εφοσον το ανεχτηκες, προφανως και εισαι αξια μιας τετοιας συμπεριφορας...

Remedy
21-03-2010, 20:56
σχετικα με το εγω...που αναφερεις remedy οταν ενας ανθρωπος 5 χρονια σου λεει....οτι θελω αυτη η σχεση να συνεχιστει σοβαρα ....και του δινεις την ευκαιρια να συνεχιστει σοβαρα.....μεσα απο τα δικα του θελω... σεβομενη οπως εκανα τις επαγγελματικες του ανησυχιες η και οτι δεν θελει αμεση δευσμευση αλλα θεωρει απαραιτητο σταδιο τη συγκατοικηση και οχι μεσα απο τα δικα μου θελω ......οχι θα δουλευεις μια ζωη εδω....και θελω δεσμευση εδω και τωρα....και επιλεγει να ναι μονος του ...........για μενα βαζει πανω απολα το εγω του.............και μαλιστα οχι μονο τωρα..........αλλα το τραγικο ειναι οτι αποκαλυπτεται οτι το εβαζε σολη τη σχεση οταν σκεφτοταν φαινομενικα ηια 2 και κατεληξε να σκεφτεται για εναν.............αν αυτο δεν ειναι εγωισμος που πηγαζει απο ανωριμοτητα στα 35....τι ειναι..........?

χμ
τα μπερδευεις νομιζω.
δεν εισαι αλτρουιστρια επειδη του προσφερεις μια λυση που μπορει να καλυψει και τα θελω του (αυτα που σου προβαλει ως θελω του) απλα εισαι διαλλακτικη γιατι ξερεις οτι αν τα αγνοησεις θα τον χασεις...
αν ηταν στο χερι σου , θα ζητουσες αμεσα αυτο που πραγματικα θελεις, μια δεσμευση του μαζι σου δηλαδη...
απλαδεν σε παιρνει αυτη τη στιγμη να το κανεις, ξερεις οτι θα τα χασεις ολα και υποχωρεις.
φαινομενικα σκεφτεσαι τους δυο σας, επειδη το πλανο που σε ενδιαφερει περιεχει ενα κοινο μελλον.
αυτος κανει το ιδιο ουσιαστικα...
προσπαθει να κανει αυτο που τον εξυπηρετει καλυτερα δλδ..
ειναι φαινομενικα πιο εγωιστης οχι ουσιαστικα..
απλα διοτι απ οτι φαινεται , το δικο του πλανο δεν περιλαμβανει απαραιτητως εσενα....αυτο ψαχνει...μηπως τελικα θελει να προχωρησει μονος του.....
αυτο δεν τον κανει περισσοτερο εγωιστη απο σενα...απλα τον κανει να εχει αλλα θελω για την σχεση σας...

anna_thess
21-03-2010, 21:22
remedy,συμφωνω μαζι σου και σευχαριστω που σχολιαζεις το θεμα σου.μου αρεσει που μου λες τα πραγματα αντικειμενικα και το δεχομαι απλα οπως καταλαβαινεις εγω επειδη ημοθν μεσα στα πραγματικα φερθηκα με βαση τα θελω μου και τα θελω του.οπως λες δειχνει να μην εχει τα ιδια θελω με μενα το κατανοω απολυτα........αυτο που με πειραζει και φανταζομαι το κατανοεις ειναι ο τροπος μς τον οποιο μου εκδηλωνει τα διαφορετικα θελω του και δεν μου απανταει ξεκαθαρα τι θελει να κανει στη ζωη του..............!!
δεν ξερω αν εχεις διαβασει την αμφιβολια μου σχετικα με το αν πρεπει με βαση ολα οσα εχοθν γινει τελευταια να του ευχηθω στη γιορτη του που ερχεται....αν θελεις πες μου τη γνωμη σου......θα την εμπιστευτω......

marian_m
21-03-2010, 21:29
Όλοι πρώτα απ\' όλα και πάνω απ\' όλα τον εαυτό μας βάζουμε, είτε το συνειδητοποιούμε είτε όχι. Και δεν είναι κακό. Αν δεν σεβαστούμε τον εαυτό μας και τις ανάγκες του, πώς είναι δυνατόν να σεβαστούμε κάποιον άλλον.
Θα σου έλεγα πάντως Άννα, να μην περιμένεις από τον έναν ή τον άλλον να σου πει τι θα κάνεις. Εσύ θα πρέπει να αποφασίσεις τι θα κάνεις, δική σου είναι η ζωή. Εξάλλου, ο καθένας απαντάει σύμφωνα με τα δικά του βιώματα, τις δικές του ανασφάλειες και πεποιθήσεις και βέβαια, έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέγονται.
Και όπως λέει μια δανέζικη παροιμία : \"Αυτός που κτίζει ακολουθώντας τις συμβουλές όλου του κόσμου, θα αποκτήσει τελικά ένα θεόστραβο σπίτι\".

Remedy
21-03-2010, 21:42
remedy,συμφωνω μαζι σου και σευχαριστω που σχολιαζεις το θεμα σου.μου αρεσει που μου λες τα πραγματα αντικειμενικα και το δεχομαι απλα οπως καταλαβαινεις εγω επειδη ημοθν μεσα στα πραγματικα φερθηκα με βαση τα θελω μου και τα θελω του.οπως λες δειχνει να μην εχει τα ιδια θελω με μενα το κατανοω απολυτα........αυτο που με πειραζει και φανταζομαι το κατανοεις ειναι ο τροπος μς τον οποιο μου εκδηλωνει τα διαφορετικα θελω του και δεν μου απανταει ξεκαθαρα τι θελει να κανει στη ζωη του..............!!
δεν ξερω αν εχεις διαβασει την αμφιβολια μου σχετικα με το αν πρεπει με βαση ολα οσα εχοθν γινει τελευταια να του ευχηθω στη γιορτη του που ερχεται....αν θελεις πες μου τη γνωμη σου......θα την εμπιστευτω......

φυσικα και κατανοω την αναγκη σου για μια ξεκαθαρη απαντηση του και μια ξεκαθαρη σταση!
και την δικαιουσαι!
απλα με τον τροπο που ανεχτηκες την μεχρι τωρα συμπεριφορα του, του εδωσες τον χωρο να συνεχισει το δουλεμα...

ναι, το διαβασα ολο το θεμα σου.
πιστευω οτι δεν πρεπει να τον παρεις τηλ. ουτε για ευχες ουτε για κανεναν αλλο λογο.
πιστευω οτι ακομα κι αν παρει αυτος, πρεπει να ακουσεις ηρεμη οτι εχει να σου πει, αλλα να μην συνεργαστεις σε ενα σεναριο σαν αυτα που παιχτηκαν μεχρι τωρα.
προτεινω μαλιστα σε προταση του να τα πειτε απο κοντα σε ενα ραντεβου αυριο-μεθαυριο-το σαββατο, να του απαντησεις οτι προτιμας να σου πει αμεσα απο το τηλεφωνο τον λογο που πηρε τηλεφωνο κι αυτο που εχει να σου πει.

anna_thess
21-03-2010, 21:51
σευχαριστω κιεγω αυτη τη σταση σκεφτομαι να κρατησω σε ενδεχομενο τηλεφωνημα του ...αν και πισυευω μεσα μου και ετσι πρεπει να το βλεπν οτι δεν προκεται να επικοινωνησει μαζι μου..

anna_thess
22-03-2010, 01:33
για το δουλεμα που λες....θα αποδειχθει...........γιαυτο και επελεξα τη εμμεση φυγη........για να εκτεθει για ακομη μια φορα ..........οτι αναιρει τα λεγομενα του.........και δεν εχει το θαρρος να φερθει ξακαθαρα ......εγω οπως λες δεν προκειται να του ευχηθω.........ουτε ποτε να του τηλ για να ζητησω εξηγησεις..........θα κρατησω οτιεγω μεχρι τελος φερθηκα πολιτισμενα........εκεινος εκτεθηκε που δεν μπορει να μιλησει ντομπρα και οτι ενω του αφησα περιθωριο να με ξαναδιεκδικησει με αφησε να βρεθω στην αγκαλια καποιου αλλου............

anna_thess
22-03-2010, 01:53
remedy,μπορει να εχω λαθος τακτικη ....αλλα οταν μιλαμε για προοπτικη επανασυνδεσης μενα ατομο 5 χρονια σχεσης που εγω τον ξερω καλυτερα σχετικα με το πως λειτουργει........οφειλω να σεβαστω το χαρακτηρα του και το τι θελει.......μεχρι εκει που προσβαλλει εμενα.........και αρχιζουν τα δικα μου ορια...γιαυτο και επειδη καταλαβαινω οτι ειναι αρκετα μπερδεμενος .....ξερω ομως οτι πραγματικα μαγαπαει.........και οτι γενικα δυσκολα αποφασιζει........(αν διαβασες για να ερθει απο αγγλια καθυστερησε 6 μηνες απο τοτε ποθυμου ειχε υποσχεθει.....)λειτουργησα και με τη λογικη και μετο συναισθημα.....οπως εκανε κιαυτος.........και τον αφησα να επιλεξει........αν θελει να τα συνδυασει η αν θελει να υπερισχισει μονο η δικη του λογικη........!!!δεν με πειραζει αν ειναι απο πανω δεν το βλεπω ετσι.......οπως ειπα συμφωνω μαζ σοθ οτι αν επικοινωνησει μαζι μου απλα θακουσω τι εχι να μοθ πει κα τοτε θαφησει εμενα να διαλεξω.......ειδαλλως εγω θα εχω φυγει με το κεφαλι ψηλα...........δεν προκειται να ζητησω εξηγησεις..........και να δειξω οτι περιμενα.........

anna_thess
22-03-2010, 01:58
καλυτερα να δειξω αδιαφορια...........στη αδιαφορια του....παρα να ζητησω εξηγησεις για να δειξω οτι μεκαψε η συμπεριφορα του..........αυτο θα τον πειραξει περισσοτερο πιστευω απτο να τον βρισω και να κανω σκηνικο.......οτι με πειραζει.........μπορει να κανω και λαθος αλλα ετσι νιωθω........

Sofia
23-03-2010, 00:02
συγγνωμη αλλα σ εναν ανθρωπο που αγαπας το θεμα ειναι να παιζεις θεατρο ή να εισαι ειλικρινης και αμεση? να δειξεις αδιαφορια ενω περιμενεις πανω απο το τηλεφωνο τί νοημα εχει?

και τι παει να πει να \"δειξεις\" οτι περιμενες? δεν περιμενεις?

Lou!
23-03-2010, 00:29
για το θέμα του θυμού που αναφέρεις ότι νιώθεις για τον πρώην σου, σε κάποιο σημείο νομίζω λες \"άστο για αργότερα\" (δεν καλοθυμάμαι) και λίγο πιο πάνω λες \"καλύτερα αδιαφορία, παρά να τον βρίσω και να κάνω σκηνικό\".

ο θυμός όταν συσσωρεύεται και δεν εκφράζεται, μετά σπάει πολύ άτσαλα και γινόμαστε κατίνες, από 2 χωριά χωριάτες η όπως αλλιώς θες πες το.

αν δεν τον εκφράσεις καθόλου, όχι μόνο θα καταπιέζεσαι, αλλά και αυτός ίσως να μην έχει πάρει πρέφα ότι έχεις θυμώσει μαζί του.

από την άλλη αν τον βρίσεις και κανεις σκηνικό, πιθανότατα θα χάσεις όλο το δίκιο σου. μετά θα έχει να σου τη λέει για το πόσο τον προσέβαλες και με πόσο άσχημο τρόπο του μίλησες.

υπάρχει και μια ενδιάμεση λύση, να εκφράσεις το θυμό σου αλλά κάπως πολιτισμένα. να εστιάσεις στο να περιγράψεις τη δική σου οπτική γωνία, τα δικά σου συναισθήματα, πως αισθανθηκες από τις πράξεις του κλπ κλπ, όχι να τον βρίσεις και να τον στολίσεις με όλα τα κοσμητικά επίθετα του πλανήτη.

edit: συμβουλή για τον επόμενο μάλλον!
μην κρατάς το θυμό σου να συσσωρεύεται, να τον εκφράζεις έγκαιρα, όταν γίνεται κάτι που θυμώνεις, να εκφράζεσαι επί τόπου (αλλά πολιτισμένα).

anna_thess
23-03-2010, 00:32
νομιζω sofia οτι αρκετα περιμενα,4 μηνες ειμαστε χωρισμενοι ποσο αλλο ...τι ειναι πια αυτο ποθ τοσο σκεφτεται με το να συνεχιζει να σκεφτεται μονος τοθ σημαινει δεν θελει ναναι μαζι μου αρα τι να περιμενω ...μοθ τδειχνει γιατι οπως ειπαμε και παραπανω δεν μπορει να μου πει οτι τλικα δεν θελει να ξαναγυρισει....δειλιαζει να μου πει οτι το σκεφτηκα το σεναριο επανασυνδεσης και δε μου βγηκε..

anna_thess
23-03-2010, 00:36
θα προτιμουσα το τελευταιο.......να γινει μια πολιτισμενη συζητηση αλλα θα ηθελα να μου δψσει αυτος το οκ γιατι εγω οσες φορες προσπαθησα δεν ανταποκριθηκε...οταν μου το ζητησε την τελευταια φορα αποδιχτηκε οτι δεν το εννοουσε....

anna_thess
23-03-2010, 00:39
εγω γενικα ειμαι επικοινωνιακη και εξωστρεφης και μαρεσει να μοιραζομαι τις σκεψεις μου ακομη και αν δεν συμπιπτουν με τον αλλον εκεινος ειναι εσωστρεφης....θελω λεει να σκεφτω κατι τελευταιο και μετα να βρεθουμε ψυχη μου...ενω πριν 1 μερα μοθχε πει εχω ξεκαθαρισει τις σκεψεις μου και αν θελω να βεθουμε....βγαλε τωρα εσυ συμπερασμα.........

anna_thess
23-03-2010, 00:43
sofia,αυτος λεει μαγαπαει και παιζει κρυφτο............

soft
23-03-2010, 00:55
remedy,μπορει να εχω λαθος τακτικη ....αλλα οταν μιλαμε για προοπτικη επανασυνδεσης μενα ατομο 5 χρονια σχεσης που εγω τον ξερω καλυτερα σχετικα με το πως λειτουργει........οφειλω να σεβαστω το χαρακτηρα του και το τι θελει.......μεχρι εκει που προσβαλλει εμενα.........και αρχιζουν τα δικα μου ορια...γιαυτο και επειδη καταλαβαινω οτι ειναι αρκετα μπερδεμενος .....ξερω ομως οτι πραγματικα μαγαπαει.........και οτι γενικα δυσκολα αποφασιζει........(αν διαβασες για να ερθει απο αγγλια καθυστερησε 6 μηνες απο τοτε ποθυμου ειχε υποσχεθει.....)λειτουργησα και με τη λογικη και μετο συναισθημα.....οπως εκανε κιαυτος.........και τον αφησα να επιλεξει........αν θελει να τα συνδυασει η αν θελει να υπερισχισει μονο η δικη του λογικη........!!!δεν με πειραζει αν ειναι απο πανω δεν το βλεπω ετσι.......οπως ειπα συμφωνω μαζ σοθ οτι αν επικοινωνησει μαζι μου απλα θακουσω τι εχι να μοθ πει κα τοτε θαφησει εμενα να διαλεξω.......ειδαλλως εγω θα εχω φυγει με το κεφαλι ψηλα...........δεν προκειται να ζητησω εξηγησεις..........και να δειξω οτι περιμενα.........

Εγω αυτο που βλεπω απο τη δικια μου οπτικη γωνιτσα ειναι οτι η προπτικη για επανασυνδεση ειναι μονο απο τη δικια σου σκοπια,

anna_thess
23-03-2010, 00:59
αυτος δεν ειναι ειλικρινης...δηλ εσυ τι προτεινεις να κανω αν δεν επικοινωνησει μαζι μου...?εχοθν περασει 4 μηνες .μουχε πει σενα μηνα θαναι ετοιμος και το ανεραισε...ερχεται η γιορτη του και το πασχα.......μεχρι εδω ειναι τα ορια μου....δηλ τι λες να κανω ,να του τηλ και να του τα ψαλλω...?οπως λεει η loucy αυτο ειναι ξεκατινιασμα...θα προτιμουσα αυτος να επιδιωκς μια πολιτισμενη συζητηση ο,τι και ανμου ελεγε...αλλα πολυ φοβαμαι οτι θα το αφησει ετσι και ουτε αυτη η συζητηση θα γινει.......θα μου μεινει ως τελευταια αναμνηση οτι τον ειδα στο δρομο με το αμαξι...και δν μιλησαμε.......ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ .........

anna_thess
23-03-2010, 01:03
soft,πιστεψε με και εγω αυτο πιστευω πλεον....αν και αυτος το εδειχνε επι ενα μηαν με λογια......απτη στιγμη που αναιρεσαι το να βρεθουμε....χαθηκε καθε ελπιδα........απλα θα ηθελα να μου το πει.....οτι τελικα το σεναριο αυτο δεν του βγηκε.......αυτο με καιει οτι μετα απο 5 χρονια δεν μπορει να μου μιλησει ανοιχτα και επιβεβαιωνεται οτι ουτε μεσα στη σχεση ηταν ειλικρινης.....αυτο με τρελλαινει....

soft
23-03-2010, 01:06

\"οφειλω\"να σεβαστω τον χαρακτηρα ,το θελω του αλλου,αρκει να σεβεται και αυτος τα δικα μου θελω,γιατι τον δικαιολογεις?? Τι παει να πει μπερδεμενος,να ξεμπερδευτει,για να μην μπερδευει και τους αλλους
Θελεις εναν ανθρωπο στο πλευρο σου και για την υπολοιπη ζωη σου,αν αποφασιζει δυσκολα??
Εμενα προσωπικα παντα μιλαω, και μονο αυτο θα με εβαζε σε σκεψεις.:)

anna_thess
23-03-2010, 01:15
θελω να πω οτι μεσα στη σχεση απο πολλα πραγματα ειχε δειξει και σε μενα και σε φιλους ,δεν ειναι μονο δικη μου αποψη αυτη, οτι δυσκολα αποφασιζει και μεσα στη σχεση αυτο ηταν κατι που με ενοχλουσε αλλα το ανεχομουνα γιατι δεν με καταπιεζαι τοσο για αλλα θεματα αν δεν επαιρνε αποφασασεις,και το εβλεπα σαν στοιχειο του χαρακτηρα του και οτι ουδεις τελειος.......ομως τωρα πλεον δεν μιλαμε για αναποφασιστικοτητα πιστευω.......αλλα για ανωριμοτητα.........και τωρα μενοχλει οτι δεν ειναι ειλικρινης οχι οτι δεν αποφασιζει κατι ιδιο με μενα..
δεν τον δικαιολογω γιαυτο και κρατησα αυτη τη σταση......αλλιως αν γι ακομνη μια φορα τον δικαιολογουσα θα επρεπε να του πω οκ ας βγουμε το αλλο σαβκι οπως μου προτεινε........δεν το εκανα γιατι επρεπε αυτος να σεβαστει εμενα ποτ τοσο καιρο μεχει στη αναμονη...

soft
23-03-2010, 01:38
Σε ενοχλουσε??

οταν μας ενοχλει κατι τωρα που δεν εχει μπει στη ζωη μας,η συμβιωση ,το μενουμε μαζι ,ξυπναμε μαζι,κανουμε πραγματα μαζι , αυτο το ενοχλουσε γινεται ,γιατι δεν το εβλεπα οταν επρεπε γιατι αφου υπηρχαν τα σημαδια εγω εθελοτυφλουσα
Με απλα λογια ,αν υπαρχουν πραγματα που σε ενοχλουν τωρα, αργοτερα αυτα η θα παρουν μορφη,δεν πειραζει,ειμαι παντρεμενη,η δεν αντεχω αλλο,καιρος να αρχισεις να βαζεις το τι θελεις εσυ,για να μην βρεθεις μπροστα σε αυτα τα ερωτηματα,που απλως στα παραθετω πολυ απλα
και οσο αναφορα τους φιλους ,οι φιλοι δεν θα τον παντρευτουνε, διαφορετικη σχεση,δεν νομιζεις οτι ειναι??

anna_thess
23-03-2010, 01:48
συμφωνω μαζι σου,απλα λεω οτι η αναποφασιστηκοτητα του ειναι εμφανης σε ολους
εχεις δικιο με τη συμβιωση γνωριζεις τον αλλον πολυ καλυτερα πως λειτουργει και αν τον ανεχεσαι...γιαυτο εγω οταν του το προτεινα συμφωνησε γιατι και αυτος ειπε θα ηθελε να με γνωρισει καλυτερα και ποσο πραγματικα ταιριαζουμε....απλα θα πρεπει να περασεις πιστευω και το σταδιο της συμβιωσης για να δοκιμασεις καποια πραγματα ποσο σε ενοχλουν η θα ταιριαξεις περισσοτερο η οχι και μπορεις να χωρισεις πριν παντρευτεις...αλλα θα εχεις κρινει...καλυτερα..πρεπει να προσπαθησεις αν τον αλλον τον θελεις...........αλλα μαλλον για να μην το κανει εκεινος.....σκεφτεται για μενα αρνητικα και δεν περνει το ρισκο............αυτος ο κυριος τελειος κεγω οχι..........αν ηθελε πραγματικα θα το εκανε και θα εβλεπε οτι η σχεση κα εγω θα ηταν πολυ πιο ηρεμη αλλα δν θελει....

soft
23-03-2010, 02:20
Εμενα δεν με ενδιαφερει τι ειναι εμφανες στους αλλους,αλλα τι ειναι εμφανες για μενα
Λες του το προτεινα ,το γυρισε αυτος “συμφωνησε γιατι ηθελε να με γνωρισει καλυτερα και ποσο πραγματικα ταιριαζουμε” Εσυ δεν ηθελες ? Εσυ το προτεινες ,γιατι αυτος συμφωνησε και το γυρισε {ναι αγαπη μου εχεις δικιο πρεπει να δω <εγω >αν ταιριαζω μαζι σου }γυρνας το μπαλακι τωρα ?Παλι σου λεω οτι δεν το εχεις δουλεψει λιγο αυτο.

“να χωρισεις πριν παντρευτεις” γιατι μαλλον μετα δεν παιζει τετοιο σεναριο? Και αυτο
“αλλα μαλλον για να μην το κανει εκεινος..... σκεφτεται για μενα αρνητικα δεν παιρνει ρισκο”
Παλι εκεινος, εσυ που εισαι? Παντα αυτος
Βαλε ενα φρενο στα δικα του θελω, και κοιτα λιγο τα δικα σου.

anna_thess
23-03-2010, 02:26
δεν σε πιανω.......τι ακριβως μου λες και φυσικα ηθελα να μεινουμε μαζι γιαυτο ακι το προτεια γιαυτο και τυ εδωσα χρονο να το επεξεργαστει........πιο δεν εχω δουλεψει ακριβως.........να τον ρωτησω γιατι να σκεφτει αν θελει να μεινει μ εμενα...?

anna_thess
23-03-2010, 02:28
νομιζω οτι μετην τελευταια μου απαντηση ,αν την διαβασες,ημου ξεκαθαρη στα θελω μου απεναντι του...

anna_thess
23-03-2010, 02:36
soft,τον εχω ρωτησει γιατι να το σκεφτει τοσο αν θελει να ναι αμζι μου....η απαντηση ηταν γιατι θελω να δω τι θα κανω στη ζωη μου ,εχω ερθει απτο εξωτερικο και ηθελα να δω αν θα ξαναγυριζα και οτι δεν εχω βγαλει ακομα την αγγλι ααπο μεσα μου και να σκεφτω πρωτα μονος μου πως θαναι το μετα και μευα μαζι...και του λεω δεν γινεται αν με θες πρεπει μαζι....οχι ειμαστε διαφορετικοι εγω θελω πρωτα να τα σκεφτω μονος μου...μετα απο πλυ δουλεμα στο μυαλο μου λοιπιν ειπα οτι μπορει να με αγαπαει αλλα κολλαει στη διαμονη στη χωρα που συνεπαγεται η συνεχθσει της σχεσης γιατι αυτος .......για να δεσμευτει σε κατι σοβαρο πρεπει να εχει την καλυτερη δυνατη εππαγγελματικη αποκατασταση.....που ειναι στην αθηνα ..οποτε ειναι σε διλλημα τι να θεσει πρωτο συγκατοικηση=στασιμοτητα στα επαγγελματικα

soft
23-03-2010, 02:37
Οταν ενα 2 ανθρωποι θελουν ειναι και να μεινουν μαζι, αυτο δεν το βαζουν σε μικροσκοπιο επεξεργασιας,
Παλι εδω σε πιανω να λες να <το επεξεργαστει ..εκεινος..>

anna_thess
23-03-2010, 02:41
συμφωνω αλλα οπως καταλαβες εχει επαγγελματικα κολληματα και κολληματα με τη χωρα ποθ μετα απο 4 μηνες για μενα οπιοδηποτε κολλημα =δεν θελω να μαι μαζι σου αλλα δεν στο λεω...ροκανιζω το χρονο σου....
αυτος να το επεξεργαστει...γιατι αυτος εχει κολληματα ....εγω ειμαι ξεκαθαρη στο τι θελω απο αθτον και τι ειμαι διατεθημενη να κανω...

soft
23-03-2010, 02:42
soft,τον εχω ρωτησει γιατι να το σκεφτει τοσο αν θελει να ναι αμζι μου....η απαντηση ηταν γιατι θελω να δω τι θα κανω στη ζωη μου ,εχω ερθει απτο εξωτερικο και ηθελα να δω αν θα ξαναγυριζα και οτι δεν εχω βγαλει ακομα την αγγλι ααπο μεσα μου και να σκεφτω πρωτα μονος μου πως θαναι το μετα και μευα μαζι...και του λεω δεν γινεται αν με θες πρεπει μαζι....οχι ειμαστε διαφορετικοι εγω θελω πρωτα να τα σκεφτω μονος μου...μετα απο πλυ δουλεμα στο μυαλο μου λοιπιν ειπα οτι μπορει να με αγαπαει αλλα κολλαει στη διαμονη στη χωρα που συνεπαγεται η συνεχθσει της σχεσης γιατι αυτος .......για να δεσμευτει σε κατι σοβαρο πρεπει να εχει την καλυτερη δυνατη εππαγγελματικη αποκατασταση.....που ειναι στην αθηνα ..οποτε ειναι σε διλλημα τι να θεσει πρωτο συγκατοικηση=στασιμοτητα στα επαγγελματικα

Οκ ειναι ερωτευμενος με την Αγγλια λοιπον ,και μεχρι να ερωτευτει εσενα ασε να το σκεφτεται

anna_thess
23-03-2010, 02:43
εγω το επεξεργαστηκα 5 χρονια και 4 μηνες.........δεν παει αλλο.........

soft
23-03-2010, 02:45
ΜΡΑΒΟ ΣΟΥ
θα ηθελα να το δω και σε πραξη :)

anna_thess
23-03-2010, 02:46
να το σκεφτει οσο θελει..........αλλα μετα απο το περας τον 4 μηνων που εχουν περααει την Αννα θα την εχει ερωτευτει αλλος και αυτος ακομη θα σκεφτεται.........

anna_thess
23-03-2010, 02:47
πλεον μενοχλει η θρασυδειλια του και οχι οτι δεν θελει το ιδιο με μενα........

anna_thess
23-03-2010, 02:49
και τωρα που δεν θα του ευχηθω θα το καταλαβει μια και καλη οτι το τραινο φευγει.........κιας μη κουνηθει
εγω θα εχω φυγει..

soft
23-03-2010, 03:07
πλεον μενοχλει η θρασυδειλια του και οχι οτι δεν θελει το ιδιο με μενα........

Αυτο ειναι το θεμα απο την αρχη οτι ηθελες να θελει, οτι θελεις
δεν γινεται παντα αυτο
ο καθε ανθρωπος για δικους του λογους θελει διαφορετικα πραγματα ,αλλιως μπορει να τα αντιλαμβανεται αυτος τα θελω του,που απλως δεν συμβαδιζουν με αυτα που εχεις αναγκη εσυ ,δλδ τα θελω τα δικα σου
τα καλυτερα σου ευχομαι
Καληνυχτα :)

anna_thess
23-03-2010, 03:09
ευχαριστω..καληνυχτα!

anna_thess
23-03-2010, 14:18
δεν μπορω να καταπιεσω να θελει κανεναν να θελει ο,τι θελω αλλα εδειξε απτην αρχη να θελει ο,τι θελω...σοβαρη σχεση....συμβιωση....δεσμευση ....απλα μια ωραια πρωια συνειδητοποιησε οτι αυτα ηταν στη σφαιρα της φαντασιας του και μονο .....και οτι για να γινουν πραξη θελουν θυσιες που δεν μπορει να αναλαβει....και γω συνειδητοποιησα οτι 5 χρονια τα ονειρα τα εκανα ουσιαστικα για μενα ....κοροιδια ,βολεμα ανωριμοτητα λεγεται ολη αυτη η συμπεριφορα του .....δεν θαεμενα 5 χρονια σε μια σχεση αν δεν ειχαμε τα ιδια θελω....ειλικρινα δεν θα εμενα.....θα μου πειτε ολα ειναι ρευστα και στο γαμο χωριζεις...δεν ξερεις τι σου ξημερωνει......συμφωνω αλλα μεχρι τοτε εχεις κανει καποια βηματα στη σχεση .....και ερχοναται αλλα....αυτος τη σχεση την πεταξε....πριν δοκιμαστει ουσιαστικα.....

Sofia
23-03-2010, 14:59
δεν μπορω να καταπιεσω να θελει κανεναν να θελει ο,τι θελω αλλα εδειξε απτην αρχη να θελει ο,τι θελω...σοβαρη σχεση....συμβιωση....δεσμευση ....απλα μια ωραια πρωια συνειδητοποιησε οτι αυτα ηταν στη σφαιρα της φαντασιας του και μονο .....και οτι για να γινουν πραξη θελουν θυσιες που δεν μπορει να αναλαβει....

Αννα πιστευω πώς οταν αποφασιζουμε κατι που πραγματικα το θελουμε, με οτι κι αν σχετιζεται αυτο: δουλεια, συμβιωση κλπ, δεν νιωθουμε οτι κανουμε καποια εκπτωση, ποσο μαλλον θυσια. Ακομα κι οταν μια αποφαση μας μπορει οντως να συνεπαγεται μια απωλεια σε καποιον αλλο τομεα.

Σε οτι αφορα το ποσο ξεκαθαρη εισαι εσυ απεναντι του, νομιζω πώς εισαι: πώς θα περιμενεις οσο χρειαστει για να αποφασισει το αγορι. Γιατι μαλλον παντα περιμενες κ παντα ησουν η \"υπομονετικη\".

anna_thess
23-03-2010, 15:12
συμφωνω οτι δεν κανουμε εκπτωση σε κατι οταν το θελουμε πραγματικα.Αρα συμφωνεις μαζι μου οτι το κολλημα του ειμαι εγω καποθ κολλαει σε μενα.με βαρεθηκε η οτιδηποτε αλλο σχετικα μεμενα η οτι δεν θελει τη δεσμευση μαζι μου...αν και οχι αμεση οπως του εχω πει αλλα υστερα απο καποιο διαστημα αν προκυψει που και αθτο συνεπαγεται οτι α...και μετα απο 2 ..3 ...5..20...χροναι παλι μαζι μου θαναι....αρα ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΕΜΕΝΑ........σωστη η συλλογιστικη μου?

anna_thess
23-03-2010, 15:16
οσο χρειαστει........θα περιμενω.....?θα θελε......δεν ειμαι χαζη...εχω αξιοπρεπεια και σεβασμο στον εαυτο μου....και αυτοπεποιθηση σαν γυναικα.....δεν ειναι ο τελευταιος αντρας στη γη .....ουτε εγω ειμαι καμια τελευταια που θα τον περιμενω οσο χρειαστει..............με ολα αυτα που κανει..........σκεφτομαι αν θελω εναν τετιοιο αντρα στη ζωη μου....αν μου αξιζει να με συνεχως στην τσιτα με την αναποφασιστικοτητα του.....

anna_thess
23-03-2010, 15:20
απλα πρεπει να ξεπερασω το σοκ.......της ηλιθιας τελευταιας συμπεριφορας του και οτι τον ειδα και δεν μοθ μιλησε.........μι αεκδομη στη ημερα της γιορτης του με τι ς φιλες μου πιστευω να με βοηθησει να ξεφυγω.....και μετα αφου του δειξω οτι δεν ασχοληθηκα οθτε στη γιορτη του μαζι του να παψω νασχολουμαι............θεμα χρονου ειναι να ηρεμησωωωωωωωωωωωω

Sofia
23-03-2010, 15:31
συμφωνω οτι δεν κανουμε εκπτωση σε κατι οταν το θελουμε πραγματικα.Αρα συμφωνεις μαζι μου οτι το κολλημα του ειμαι εγω καποθ κολλαει σε μενα.με βαρεθηκε η οτιδηποτε αλλο σχετικα μεμενα η οτι δεν θελει τη δεσμευση μαζι μου...αν και οχι αμεση οπως του εχω πει αλλα υστερα απο καποιο διαστημα αν προκυψει που και αθτο συνεπαγεται οτι α...και μετα απο 2 ..3 ...5..20...χροναι παλι μαζι μου θαναι....αρα ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΕΜΕΝΑ........σωστη η συλλογιστικη μου?

που να ξερω? δεν ειμαι στο μυαλο του..! μπορει να ισχυει κ αυτο που λες. να μην θελει εσενα. ή μπορει να μην ξερει τί θελει.

οπως κ να χει...εσυ θελεις εναν αντρα που ειναι συνεχως σε ενα διλημμα \"θελω - δεν θελω\" κ το κυριοτερο: δεν εχει το θαρρος της γνωμης του?

και κατι ακομα: δεν ειναι κακο να λες οτι εχεις ανασφαλειες. κ κυριως να τις διαπιστωνεις. το κακο ειναι να παριστανεις οτι ολα ειναι καλα.. ενω καθολου ετσι δεν ειναι. Νομιζω οτι απο την πολυ κοροιδια στον εαυτο μας πρωτα πρωτα, οι σχεσεις πανε εκει που πανε.

anna_thess
23-03-2010, 15:39
το δεν ξερω τι θελω ειναι καραμελιτσα για αγορακια...οχι για ανδρες 35 χρονων....ξερει τι θελει....αυτο ποθ δεν θελω εγω....απλα παριστανει οτι δεν ξερει....

δεν ειπα οτι δεν εχω ανασφαλειες....ο καθενας θα ειχε στη θεση μου με τοσο μπερδεμα....ουτε λεω οτι ειναι ολα καλα.......αν διαβασες ολα τα post μου με προσοχη θα καταλαβες οτι αυτος ηταν μεσα στην ανασφαλεια...και παριστανε οτι ολα ηταν καλα και κοροιδευε....και κατεληξε εδω ...η σχεση....

εγω αυτο προσπαθω να κανω πλεον....ναμην εθελοτυφλω.....

Sofia
23-03-2010, 15:45
οκ Αννα:) Καλο ξεμπερδεμα! κι αμα ξεμπερδευτεις εσυ πραγματικα, ολα θα γινουν. Να σαι σιγουρη γι αυτο:)

anna_thess
23-03-2010, 15:54
εχεις δικιο...και στο ξεμπερδεμα μου με βηθαει πολυ το forum!thanks...

anna_thess
24-03-2010, 21:26
ειλικρινα σημερα ξεμπερδευτηκα πιο πολυ!θα περιμενα μεχρι σημερα εφοσον αυριο ειναι η γιορτη του να θελει ναμαστε μαζι αλλα αυτος επιλεγει να μην εμαι εκει αρα και σε ολη του την υπολοιπη ζωη....ποσα κοπμλεξ μπορει να εχει ενα αντρας στα 35 του μετα απο 5 χρονια σχεσης...ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ..

Remedy
24-03-2010, 22:17
καλο κουραγιο Αννα.
εγω δεν θεωρω κατι σημαδιακο το να θελει η να μη θελει να εισαι στην γιορτη του και μπορει να μη το θεωρει κι αυτος.
το θεμα ειναι εσυ τι θελεις .

anna_thess
24-03-2010, 23:50
μια ξεκαθαρη απαντηση τι θελει απτη ζωη του οχι κρυφτουλι....

anna_thess
24-03-2010, 23:52
3 μηνες πολυ δεν ειναι να σκεφτεται τι θελει...........αν με θελει πως αντεχει να μη με βλεπει...........θα τραλλαθω μαυτη τη συλλογιστικη....τοσο μπερδεμενος ειναι πια σιγουρα εχει κατι αποφασισει οσο και να το σκεφτεται δεν αλλαζει...μην το δειχνει ετσι........

Remedy
25-03-2010, 01:51
ναι, ειναι παρα πολυ τρεις μηνες.
αν δεν καν λαθος εχει υπερβει και τα ορια που ο ιδιος εθεσε για να δει τι θα κανει, εκτος απο τα δικα σου ορια.
συμφωνω οτι ειναι γελοιο το κρυφτουλι απο αντρα 35 χρονων, οστοσο η απαντηση ειναι ξεκαθαρη ακομα κι αν δεν ξεστομιστηκε....
ο τυπος η δεν τραβαει ιδιαιτερο ζορι αν φυγεις/εφυγες, η ειναι τοσο σιγουρος οτι θα τον περιμενεις μεχρι οποτε το θελησει ο ιδιος, ωστε δεν νοιωθει την αναγκη να ξεκουνηθει...

anna_thess
25-03-2010, 02:32
ναι remedy ,εχει υπερβει και το οριο που εθεσε και ο ιδιος...η δεν με θελει τοσο οπως λες η κολλαει στη δεσμευση μαζι μου και στη διαμονη στη χωρα...οπου και να κολλαει ομως απτη στιγμη που δεν ειναι μαζι μου για οποιο λογο σημαινει δεν θελει..περναει καλα με τις σκεψεις και τη μοναξια του....γιατι αποτι μαθαινω απο φιλους..οθτε βγαινει....σε φαση καταθλιψης κοντευει να φτασει...απτ αλλη ειμαι σιγουρη οτι ψαχνει δουλεια αγγλια η αθηνα ....μπορει να περιμενει κατι αποκει....δεν εξηγειται αλλιως τοοοοοοση σκεψη...παλι βεβαια κιαυτο εμενα με θετει δευτερη επιλογη...

krino
25-03-2010, 15:45
ειλικρινα σημερα ξεμπερδευτηκα πιο πολυ!θα περιμενα μεχρι σημερα εφοσον αυριο ειναι η γιορτη του να θελει ναμαστε μαζι αλλα αυτος επιλεγει να μην εμαι εκει αρα και σε ολη του την υπολοιπη ζωη....ποσα κοπμλεξ μπορει να εχει ενα αντρας στα 35 του μετα απο 5 χρονια σχεσης...ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ..

μα τι γενικευσεις ειναι αυτες?
δηλαδη αν υποθεσουμε,
οτι σε Χ χρονια ο τυπος που αναφερεις,
τον ανακαλυπτεις να ειναι με μια αλλη γυναικα και παιδια και ειναι ευτυχισμενος, εσυ θα συνεχιζεις να λες οτι εχει κομπλεξ?

Ποσο απιθανο σου φαινεται το σεναριο οτι δεν του εκανες το κλικ που ηθελε για να κανει ενα σοβαρο βημα στη ζωη του και τελικα αυτο το κλικ δεν το εχεις?
Η επειδη χτυπησε 5 χρονια ενσημα μαζι σου πρεπει να κανει κατι για αυτο?

anna_thess
25-03-2010, 23:17
δικαιωμα του ειναι να εινα με οποια θελει οποτε θελει....αλλα ειναι και υποχρεωση του να μου το πει οτι δεν θελω κατι σοβαρο μαζι σου ξεκαθαρα....και οχι να παιζει κρυφτουλι και να υποσχεται επανασυνδεση.....αν διαβασες τα post θα καταλαβες οτι ο τυπος πουχει πει οτι ειμαι η γυναικα που αγαπησε πιο πολυ στη ζωη του....αγαπη πραγματικι=αφοσιωση=σε αυτον τον ανθρωπο εχω βρει κατι ιδιαιτερο,αλλα αυτος την αγαπη την εννοει απλο δεσιμο,anyway,η αγαπη ειναι ιερη λεξη και ειανι μεγαλη συζητηση.Απλα θεωρω κομπλεξ στα 35 μεσα σε μια σχεση 5 χρονων να λες θελω να συμβιωσουμε,θελω παιδι μαζι σου, να λες σε θελω, σαγαπω οσο καμια αλλη ,θελω επανασυνδεση, μου λειπεις, σε σκεφτομαι συνεχεια και να μην τα πραγματοποιεις γιατι κολλας στη δουλεια σου η σου φταει η χωρα....ακομη και να μη θες εναν ανθρωπο αλλο το ξεκαθαριζεις.......OTAN PAIZEIΣ ΚΡΥΦΤΟ ΦΕΡΕΣΑΙ ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΑ...........ΔΗΛ ΕΣΥ ΠΩΣ ΚΡΙΝΕΙΣ ΤΗ ΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΣΩΣΤΗ...ΤΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑΜΗΝ ΤΟΝ ΛΕΩ ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΟ.........

anna_thess
25-03-2010, 23:19
ΕΛΕΟΣ..........

krino
26-03-2010, 11:47
δικαιωμα του ειναι να εινα με οποια θελει οποτε θελει....αλλα ειναι και υποχρεωση του να μου το πει οτι δεν θελω κατι σοβαρο μαζι σου ξεκαθαρα....και οχι να παιζει κρυφτουλι και να υποσχεται επανασυνδεση.....

εχεις ενα δικαιο στο οτι θα ηταν πιο τιμιο να σου εδινε τις τυπικες εξηγησεις για να δεις και εσυ τι θα κανεις μετα απο τοσα χρονια στη ζωη σου.

Ωστοσο εχω δυο σκεψεις,
η πρωτη λεει, οτι αρκετος κοσμος, απο \"ντροπη\" δεν κανει αυτο που πρεπει και το παιζει κινεζος.
Η δευτερη λεει, οτι αν ημουν στη θεση σου, και με εκαιγε οπως εχεις γραψει εδω μεσα,
θα τον στριμωχνα με καποιο τροπο και face 2 face,
θα τον αναγκαζα να μου πει την αληθεια που δεν θελει να πει.
Θα τελειωνα την συναντηση με καποιο συμπερασμα και μονο τοτε.
Εσυ εκανες κατι παρομοιο, και αν οχι γιατι?

anna_thess
26-03-2010, 14:49
H E E E EEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

παιδια ,οπως ειχα πει και το τηρησα δεν του ευχηθηκα χτες στη γιορτη του και..................................2 η ωρα το βραδυ μου εστειλε μην που ελεγε....εχω ξεκαθαρισει τα παντα στο μυαλο μου και θελω να ειμαστε μαζι αν δεν βγαινω με καπιον αλλον θελει να βρεθουμε να φτιαξουμε τη ζωη μας μαζι....!!!!!Δεν απαντησααααααααααα.........

Ειμαι πολυ μπερδεμενη τι να κανω.............καταλαβα οτι φοβηθηκε οτι φευγωωωωωωωωω και αντεδρασε σπασμωδικα απο το φοβο του..........δεν μεχει πεισει οτι ειναι αποφασισμενος.........θα προτιμουσα οπως του ειχα πει να με επαιρνε τηλ οταν εχει αποφασισει.......!!!!Οποτε εγω τωρα τι κανωωωωωωωω?εγω θα ηθελα μια συζητηση μαζι του να ακουσω απτο τηλ τις αποφασεις του.....και να κρινω κιεγω τι θα κανω στη ζωη μου....ομως τωρα δεν θελω να του απαντησω θετικα γιατι δεν με πειθει με τον τροπο του οτι ειναι αποφασισμενος....οποτε θελω να περιμενω μια ακομα κινηση απο αυτον και μετα να του πω οτι θελω νακουσω τις αποφασεις σου...οχι τις σκεψεις σου ή αο τωρα να του απαντησω οκ να μιλησουμε......αλλα μονο αν εχεις να μου πεις κατι αποφασισμενο....

πως ειναι φιλοι μου,καλυτερα να δρασω....για να μηνπεσω παλι στο κρυφτουλι......μεχρι τωρα με βοηθησατε παρα πολυ κιεπιασαν τοπο οι συμβουλες σας...τωρα τι λετε...............?

Φωτεινη!
26-03-2010, 14:57
Εχεις πλάκα?
Οχι ,στα αληθεια εχεις πλάκα?
Ξεκαθαρα σου απαντησε .Στο ενα και συγκεκριμένο ερωτημα..δεν σου έγραψε αρες μαρες κουκουναρες..
Το οτι θα βρεθείτε ειναι το επομενο αυτονοητο βήμα,οτι θα το συζητησετε το μηνυμα που σου εστειλε ,ειναι λογικο και επομενο..
Τι ειναι αυτα ?Ετσι ένιωσε ετσι έκανε..
Χαλαρωσε....:)

marian_m
26-03-2010, 15:11
H E E E EEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

παιδια ,οπως ειχα πει και το τηρησα δεν του ευχηθηκα χτες στη γιορτη του και..................................2 η ωρα το βραδυ μου εστειλε μην που ελεγε....εχω ξεκαθαρισει τα παντα στο μυαλο μου και θελω να ειμαστε μαζι αν δεν βγαινω με καπιον αλλον θελει να βρεθουμε να φτιαξουμε τη ζωη μας μαζι....!!!!!Δεν απαντησααααααααααα.........

Ειμαι πολυ μπερδεμενη τι να κανω.............καταλαβα οτι φοβηθηκε οτι φευγωωωωωωωωω και αντεδρασε σπασμωδικα απο το φοβο του..........δεν μεχει πεισει οτι ειναι αποφασισμενος.........θα προτιμουσα οπως του ειχα πει να με επαιρνε τηλ οταν εχει αποφασισει.......!!!!Οποτε εγω τωρα τι κανωωωωωωωω?εγω θα ηθελα μια συζητηση μαζι του να ακουσω απτο τηλ τις αποφασεις του.....και να κρινω κιεγω τι θα κανω στη ζωη μου....ομως τωρα δεν θελω να του απαντησω θετικα γιατι δεν με πειθει με τον τροπο του οτι ειναι αποφασισμενος....οποτε θελω να περιμενω μια ακομα κινηση απο αυτον και μετα να του πω οτι θελω νακουσω τις αποφασεις σου...οχι τις σκεψεις σου ή αο τωρα να του απαντησω οκ να μιλησουμε......αλλα μονο αν εχεις να μου πεις κατι αποφασισμενο....

πως ειναι φιλοι μου,καλυτερα να δρασω....για να μηνπεσω παλι στο κρυφτουλι......μεχρι τωρα με βοηθησατε παρα πολυ κιεπιασαν τοπο οι συμβουλες σας...τωρα τι λετε...............?

Πες του κι εσύ ότι θέλεις να το σκεφτείς και άστον να περιμένει κανένα χρόνο... :D:D:D
Πάντως, όπως και να έχει, σκέψου με την ησυχία σου τι θέλεις να κάνεις και αναλόγως πράττεις. Δε βλέπω το λόγο να βιαστείς να του απαντήσεις. Έτσι κι αλλιώς ο τύπος έχει υπομονή.

krino
26-03-2010, 15:12
καλα εσυ τωρα θα απαντησεις στον τυπο που εχει κομπλεξ?
που του εχεις συρει τα μυρια οσια?

anna_thess
26-03-2010, 16:11
ξαναστελνει μηνυματα ...και με παιρνει τηλ.ρωταει γιατι δεν απανταω...και αν ειμαι με αλλον....και οτι αυτος ειναι ετοιμος να προχωρησουμε...........!τι εγινε krino τωρα καταλαβε οτι ειμαι η γυναικα της ζωης του............??τωρα θυμηθηκε να ριξει τα μουτρα του.... και να λυσει τα κομπλεξ του....?ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΩ...ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΚΕΦΤΩ.........

marian_m
26-03-2010, 16:55
Έπαθε ό,τι παθαίνουν οι πιο πολλοί όταν καταλάβουν ότι χάνουν το παιχνίδι.
Σκέφτεται : \"Καλά, εγώ μπορεί να μην είμαι σίγουρος για το τι θέλω, μπορεί να την έχω στο περίμενε, αλλά αυτή τι κάνει? Με ξέχασε κιόλας? Βρήκε άλλον? Τόσο γρήγορα με ξέχασε?\"
Για μένα είναι πάνω απ\' όλα ΕΓΩΙΣΜΟΣ. Και πολύ κλασική αντίδραση.

krino
26-03-2010, 16:57

ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΚΕΦΤΩ.........

μου δινεις την εντυπωση οτι δυσκολευεσαι για αυτο.

Οσο παιζει παιχνιδια ο ιδιος, αλλο τοσο το κανεις και εσυ.
Ελπιζω τουλαχιστον να περνατε καλα ετσι.

anna_thess
26-03-2010, 17:01
Αγαπητη Αφωτεινη και Aγαπητε krine και αν ειχατε περασει 4 μηνες οπως περασα εγω και ειχες δεχτει τοοοοοοοοοοσες αναιρεσεις να δεις τι πλακα...........που εχει...............δεν θατολεγες αυτο.Εχει κλονισει τη εμποστοσυνη μου οποιος μπορει να το καταλαβει καλως αλλιως οι ειρωνιες καπιον εδω μεσαα δεν βοηθανε,υποτιθεται το forum ειναι για υποστηριξη οχι για να περνανε καποιοι τη ωρα τους με ειρωνικους σχολιασμους...............

Sofia
26-03-2010, 17:05
Αννα, αν εχει κλονησει τοσο πολυ την εμπιστοσυνη σου, οσο υποστηριζεις τοτε πώς κρινεις την πραξη σου, να σκεφτεσαι ακομα την προοπτικη επανασυνδεσης μαζι του?

anna_thess
26-03-2010, 17:05
marian ακριβως αυτο νιωθω κιεγω.αρχικα το κανει απο εγωισμο να δει αν εφυγα γαιτι οι αντιδρασεις του ειναι σπασμωδικες και δεν ξερω αν μπορεις να το καταλαβεις αλλα ετσι με μπερδευει πιο πολυ.θελω νακοθσω τι εχει να μου πει...χωρις αυτο να με δεσμευει να γυρισω αλλα φοβαμαι...........οτι παλι δεν ειναι ετοιμος ακομα κιαν ετσι μου γραφει........

anna_thess
26-03-2010, 17:06
εχει κλονισει την εμπιστοσυνη μου και θα ηθελα να τον ακουσω για να κρινω αν οι αποφασεις του πλεον μπορουν να την ανακτησουν........

Sofia
26-03-2010, 17:10
εγω σε ρωτησα παντως, πώς βλεπεις την δικη σου σταση. πώς θα την ονοματιζες? αν ολα αυτα, στα ελεγε μια φιλη σου, πώς θα τη συμβουλευες να προχωρησει?

anna_thess
26-03-2010, 17:11
δεν ειμαι ανενδοτη αλλα φοβαμαι.............οποτε η μονη λυση γαι να λυθει το μυστηριο ειναι φανατομαι να γινει μια συζητηση face to face για να κρινω οποτε θα του απαντησω αργοτερα αν θελει να μου τηλεφω νησει το σαβκο για να βρεθουμε αλλα ειλικρινα φοβαμαι.............απο την τραθξματικκη εμπειρια των αναιρεσαιων.......

krino
26-03-2010, 17:14
τι εννοεις με το υποστηριξη?
νομιζω το εχεις μπερδεμενο στο μυαλο σου.

Αφου τρωγεσαι και θες να το παζαρεψεις ακομα,
τι περιμενεις να ακουσεις για απαντηση?
Τραβα εκει στο ραντεβου οποτε γινει και εκει θα δεις,
αφου οπως και να εχει στο τελος θα πας......

;)

anna_thess
26-03-2010, 17:16
θα της ελεγα αυτο που λεω στον εαυτο μου...να μην απαντησει αμεσως να ηρεμησει και αργοτερα να του πει οτι θα ηθελε να της τηλεφωνησει μεσα στο σαβκο για να βρεθουνε εφοσον της δινει την ευκαιρια για να μικλησουνε και εκειν η θελει να μαθει αν και τι αποφασισε και να αποφασισει και εκεινη,να παρει για ακομη μια φορα το ρισκο δηλαδη,απλα με φοβιζει η τοσο αμεση αντιδραση του,μου δεοχνει περισσοτερο αμηχανια και φοβο παρα αποφαση...οποτε να του συτησω αμεσα συναντηση η να του πω να μου τηλ να βρεθουμε μονο αν οντως εχει αποφασισει...?

Φωτεινη!
26-03-2010, 17:18
Αννα,
πραγματικά με συγχωρεις αν αυτό που σου εγραψα φάνηκε σαν ειρωνία..σε καμία περίπτωση δεν ηθελα να σε ειρωνευτώ!!!
Το \"εχεις πλάκα\"ειναι μια φράση που χρησιμοποιώ οταν θελω να πω \"σοβαρολογείς?\",και πιστευω οτι δεν πρεπει να κανουμε αυτο που δεν θελουμε να μας κάνουν..
Αν κανεις τα ιδια ,για μενα η σχεση αυτη αρχίζει να παραπαιει..Σαν εκδίκηση μου κάνει..η ιδια εχεις κατακρίνει αυτη τη συμπεριφορα.
Τι θέλεις πραγματικα?Αρχισες να αμφιβάλεις για τα αισθηματα σου ή θέλεις να τον τιμωρήσεις?

anna_thess
26-03-2010, 17:22
δεν θελω να τον τιμωρησω φοβαμαι οτι δεν ειναι απολυτα ετοιμος,θα ημουν πιο διατεθειμενη και ετοιμη να δεχτω συναντηση ανδεν φεροταν ετσι σπασμωδικα και τοσο αμεσα αυτο μου δειχνει φοβο οχι αποφαση......αν εκανε την κινηση μεσα στο σαβκο θαμεπειθε περισσοτερο...αυτο το κυνηγητο απο το κρυφτο μεχει καταμπερδεψει παλι..

krino
26-03-2010, 17:29
θα της ελεγα αυτο που λεω στον εαυτο μου...να μην απαντησει αμεσως να ηρεμησει

ε οκ,
αυτα τα λεμε στους αλλους, ενω εμεις κανουμε τα αναποδα.

Προχωρα εσυ και μην σε νοιαζει.
(ασε που και να σου πει κανεις, μην πας, εσυ θα πας, αρκει να σε χειριστει σωστα)

marian_m
26-03-2010, 17:31
marian ακριβως αυτο νιωθω κιεγω.αρχικα το κανει απο εγωισμο να δει αν εφυγα γαιτι οι αντιδρασεις του ειναι σπασμωδικες και δεν ξερω αν μπορεις να το καταλαβεις αλλα ετσι με μπερδευει πιο πολυ.θελω νακοθσω τι εχει να μου πει...χωρις αυτο να με δεσμευει να γυρισω αλλα φοβαμαι...........οτι παλι δεν ειναι ετοιμος ακομα κιαν ετσι μου γραφει........

Τίποτα δεν σε δεσμεύει να γυρίσεις. Και καταλαβαίνω ότι θέλεις να ακούσεις τι θέλει να σου πει, ακόμα κι αν μέσα σου πλέον ξέρεις ότι δεν αξίζει τον κόπο, ότι τελικά δεν σ\' ενδιαφέρει αυτός ο άνθρωπος, τον οποίον δεν εμπιστεύεσαι.
Απλά, θέλεις λίγο χρόνο να το πάρεις απόφαση.
Καταλαβαίνω επίσης, και είναι ανθρώπινο, να είσαι θυμωμένη μαζί του και με κάποιον τρόπο να θέλεις κι εσύ λίγο να τον παιδέψεις και να πάρεις το αίμα σου πίσω. Αυτό που φοβάσαι, είναι ότι επειδή είσαι ακόμα ευάλωτη, μπορεί να πισωγυρίσεις.

Από την άλλη, πιστεύω, ότι μόλις του δείξεις ότι ακόμα σκέφτεσαι να είσαι μαζί του, θα αρχίσει το ίδιο τροπάρι.

anna_thess
26-03-2010, 17:43
θελω νακουσω τιε χει να μου πει...και να κρινω,οποτε να του πω να μου τηλ το σαβκο για να βρεθουμε η να το κλεισουμε απο τωρα?

marian_m
26-03-2010, 17:46
θελω νακουσω τιε χει να μου πει...και να κρινω,οποτε να του πω να μου τηλ το σαβκο για να βρεθουμε η να το κλεισουμε απο τωρα?

Από τη στιγμή που είσαι αποφασισμένη να τον ξαναδείς, κάνε αυτό που σε βολεύει εσένα περισσότερο.

anna_thess
26-03-2010, 17:49
μαλλον θα του πω \"αν εχεις σεβαστει αυτο μου σου ζητησα και εισαι αποφασισμενος να βρεθουμε αλλιως δεν θελω να μπω στον ιδιο φαυλο κυκλο γιατι τα ορια μου εχουν εξαντληθει\"

anna_thess
26-03-2010, 18:44
τι λετε??οτι και να απαντησω αν ειναι ετοιμος θα βρεθουμε απλα εγω νιωθω οτι πρεπει να προστατεψω τον εαυτο μου με βαση την ασταθη μεχρι τωρα συμπεριφορα του και τις σπασμωδικες σημερινες κινησεις του...νιωθω οτι πρωτα θελει να βεβαιωθει οτι δεν ειμαι με αλλον και το ξεκαθαρισμα ερχεται δευτερο...οποτε πιστευω ειναι καλυτερα να του θεσω παλι καποια ορια στη συζητηση μας.καμια γνωμη.........?

krino
26-03-2010, 18:48
αν δεν εισαι εσυ ξεκαθαρισμενη τι θες και τι δεν θες,
εχει νοημα να ψαξεις τι θα του απαντησεις?
Δημοσιες σχεσεις κανεις η μια σοβαρη σχεση?

Ακομα και αν υποθεσει καποιος οτι ο τυπος ειναι ασταθης,
ωφειλεις να μην εισαι εσυ.
Δεν βλεπω να εισαι ξεκαθαρη ομως οπως και ο φιλος σου.
Οποτε ειστε μια η αλλη.

Remedy
26-03-2010, 23:46
προτεινω να μην απαντησεις κατ αρχας σε καμια ερωτηση σχετικα με το αν εισαι ακομα ελευθερη. να την αποφυγεις εντελως εννοω φυσικα, οχι να πεις\"δεν θελω να σου πω\".
στην συνεχεια να του δωσεις ενα ραντεβου σε ωρα και μερος που θες εσυ κι οχι να του πεις να παρει αυτος να κανονισετε.
δλδ: \"καλησπερα.μπορω να βρεθουμε ...τοτε...εκει αφου θεωρεις οτι εχουμε κατι να πουμε.σε βολευει?\"
\"εκει\" θα δεις τι εχεις να σου πει. δεν χρειαζεται συμβολαιο του τυπου\" ναι, αν εισαι αποφασισμενος\" κλπ...υποτιθεται οτι στο ειπε ξεκαθαρα, οτι ναι, ειναι αποφασισσμενος να προχωρησετε.
δεν θα τον αμφισβητησεις πριν την συναντηση.
ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥ ΛΥΣΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΑΝ ΨΑΧΝΟΣΟΥΝ Η ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ. ΘΑ ΣΤΡΕΦΕΙς ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΤΟΥΣ ΔΥΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ.
αν εκει, δεις οτι οντως σου λεει αυτο που προλογισε και ειναι ολα καλα, πραξε κατα βουληση, απαντησε τα αναλογα η πες του τους φοβους σου λογω γτης ασταθειας που ειχε δειξει τον τελευταιο καιρο, οτι σε εκφραζει...

ΑΝ ομως δεις οτι απλα ηθελε να σιγουρευτει οτι θα τρεξεις παλι και αρχισει τα ναι μεν αλλα, και τα, ναι ειπα αλλα ξειπα, η οτι εχει αμφιβολιες κλπ,μην απαντησεις τπτ. σηκω οπως εισαι, κανε μεταβολη κι ασε τον να τελειωσει τον καφε του μονος του.

anna_thess
27-03-2010, 01:11
ολη μερα δεν απαντουσα........ με επρηξε στα μηνυματα και στα τηλεφωνα και στο τελευταιο τηλ το σηκωσα.....μου ειπε οτι ηθελε να βρεθουμε σημερα,του απαντησα οπως μου ειχες πει και συ remedy οτι θα ηθελα να τον ακουσω πρωτα απο το τηλ τι θελει να μουπει ποιος ο σκοπος που μου τηλ....μου ειπε οτι θελει να ειμαστε μαζι με οποιες συνθηκες αθτο σημαινει για μενα δηλ ειτε να συγκατοικησουμε ειτα λογος...το μονο λεει που θελει ειναι ναμαστε μαζι σε ενα σπιτι και να δουμε τη σχεση σοβαρα,οτι δεν θελει να παει Αγγλια ακομα κιαν δεν θελω ναμαστε μαζι εχει αποφασισει να μεινει Ελλαδα γιατι θελει να κανει ελληνικη οικογενεια,ΟΤΙ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΡΗΧΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΔΩ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΡΑΞΕΙΣ....ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΑΓΑΠΑΕΙ......ΤΕΡΜΑ ΛΕΕΙ Η ΑΝΑΒΛΗΤΙΚΟΤΗΤΑ...ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΟΤΙ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΤΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ Η ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ Η ΟΧΙ...μετα απο καμια ωρα συζητησης μου ειπε αν θελω να βρεθουμε αυριο να τα πουμε και απο κοντα,δεχτηκα,δεν του αρεσε που ημουν λιγο παγωμενη και οχι διαχυτικη,του ειπα οτι πρεπει να σεβαστει τη θεση στην οποια με ειχε βαλει κα οτι ειναι στο χερι του να με ξαναζεστανει......ειπε θα μου τηλ αυριο να βρεθουμε και να ειμαι πιο ζεστη.....του απαντησα αν μου τηλ και δεν το αναιρεσεις θα ειμαι πολυ καλυτερα.........!

remedy,σχετικα αν ειμαι με αλλον με ρωτησε αρκετες φορες.........απεφευγα να απαντησω λεγοντας οτι δεν ειναι αυτο το θεμα μας και οτι απο τη στιγμη που ειμαστε χωρισμενοι και εγω και αυτος θα μπορουσε να ειναι αλλου......συνεχισε τη συζητηση με ξαναρωτησε σε καποια αλλη φαση πιο επιμονα και του απαντησα πως οχι.....δεν υπηρξε καποια ιδιαιτερη αλλαγη στα λεγομενα του ,μονο οτι μετα αποκει μου ειπε οτι ειμαι παγωμενη κα φοβαται οτι η σχεση δεν θα συνεχιστει με την ιδια διαθεση απο μερους μου...........................!!!!μαλιστ μου ειπε οτι αυτο που τον εκανε να πειστει οτι ειμαι με αλλον ηταν οτι δεν του ευχηθηκα.............οταν τον ρωτησα αν αυτο τον εκανε να μου τηλ ειπε οχι αλλα αυτο περασε απο το μυαλο μου...........!!!!αυτο το σημειο δεν μου αρεσε..........δεν ξερω αν ειναι η ιδεα μου επειδη φοβαμαι η οντως μονο αυτο ηθελε να βεβαιωσει........

ΕΓΩ ΑΚΟΥΣΑ ΕΝΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΝΘΡΩΠΟ.........ΑΝΑΘΕΩΡΗΜΕΝΟ... .........ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΦΟΒΑΜΑΙ...............ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΡΕΛΛΑΘΗΚΕ ΑΠΤΟΝ ΕΓΩΙΣΜΟ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΜΕ ΑΛΛΟΝ..........ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ ΑΥΙΟ........ΞΕΚΑΘΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

weird
27-03-2010, 01:49
ολη μερα δεν απαντουσα........ με επρηξε στα μηνυματα και στα τηλεφωνα και στο τελευταιο τηλ το σηκωσα.....μου ειπε οτι ηθελε να βρεθουμε σημερα,του απαντησα οπως μου ειχες πει και συ remedy οτι θα ηθελα να τον ακουσω πρωτα απο το τηλ τι θελει να μουπει ποιος ο σκοπος που μου τηλ....μου ειπε οτι θελει να ειμαστε μαζι με οποιες συνθηκες αθτο σημαινει για μενα δηλ ειτε να συγκατοικησουμε ειτα λογος...το μονο λεει που θελει ειναι ναμαστε μαζι σε ενα σπιτι και να δουμε τη σχεση σοβαρα,οτι δεν θελει να παει Αγγλια ακομα κιαν δεν θελω ναμαστε μαζι εχει αποφασισει να μεινει Ελλαδα γιατι θελει να κανει ελληνικη οικογενεια,ΟΤΙ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΡΗΧΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΔΩ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΡΑΞΕΙΣ....ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΑΓΑΠΑΕΙ......ΤΕΡΜΑ ΛΕΕΙ Η ΑΝΑΒΛΗΤΙΚΟΤΗΤΑ...ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΟΤΙ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΤΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ Η ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ Η ΟΧΙ...μετα απο καμια ωρα συζητησης μου ειπε αν θελω να βρεθουμε αυριο να τα πουμε και απο κοντα,δεχτηκα,δεν του αρεσε που ημουν λιγο παγωμενη και οχι διαχυτικη,του ειπα οτι πρεπει να σεβαστει τη θεση στην οποια με ειχε βαλει κα οτι ειναι στο χερι του να με ξαναζεστανει......ειπε θα μου τηλ αυριο να βρεθουμε και να ειμαι πιο ζεστη.....του απαντησα αν μου τηλ και δεν το αναιρεσεις θα ειμαι πολυ καλυτερα.........!

remedy,σχετικα αν ειμαι με αλλον με ρωτησε αρκετες φορες.........απεφευγα να απαντησω λεγοντας οτι δεν ειναι αυτο το θεμα μας και οτι απο τη στιγμη που ειμαστε χωρισμενοι και εγω και αυτος θα μπορουσε να ειναι αλλου......συνεχισε τη συζητηση με ξαναρωτησε σε καποια αλλη φαση πιο επιμονα και του απαντησα πως οχι.....δεν υπηρξε καποια ιδιαιτερη αλλαγη στα λεγομενα του ,μονο οτι μετα αποκει μου ειπε οτι ειμαι παγωμενη κα φοβαται οτι η σχεση δεν θα συνεχιστει με την ιδια διαθεση απο μερους μου...........................!!!!μαλιστ μου ειπε οτι αυτο που τον εκανε να πειστει οτι ειμαι με αλλον ηταν οτι δεν του ευχηθηκα.............οταν τον ρωτησα αν αυτο τον εκανε να μου τηλ ειπε οχι αλλα αυτο περασε απο το μυαλο μου...........!!!!αυτο το σημειο δεν μου αρεσε..........δεν ξερω αν ειναι η ιδεα μου επειδη φοβαμαι η οντως μονο αυτο ηθελε να βεβαιωσει........

ΕΓΩ ΑΚΟΥΣΑ ΕΝΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΝΘΡΩΠΟ.........ΑΝΑΘΕΩΡΗΜΕΝΟ... .........ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΦΟΒΑΜΑΙ...............ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΡΕΛΛΑΘΗΚΕ ΑΠΤΟΝ ΕΓΩΙΣΜΟ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΜΕ ΑΛΛΟΝ..........ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ ΑΥΙΟ........ΞΕΚΑΘΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Anna, αν μου επιτρέπεις, απο ότι έχεις γράψει μέχρι τώρα, ο φίλος σου μου δίνει την αίσθηση ενός αναφαλούς και ανώριμου ανθρώπου που δεν ξέρει καλά καλά τι θέλει.

Επίσης, βλέπω οτι όλη η σχέση περιστρέφεται γύρω απο το τι θέλει και τι δεν θέλει εκείνος.

Εσύ? Το τι θέλεις εσύ, μοιάζει να εξαρτάται απο το τι κάνει εκείνος τελικά.

Ξέρεις, θα μου άρεζε να βλέπω τον φίλο μου να ζηλεύει και να τρελαίνεται και μόνο στην σκέψη οτι με χάνει, στην υποψία οτι δεν του ανήκω πια.

Όσο και να με γοήτευε όμως αυτό, όταν το κοιτούσα πιο καθαρά, θα έβλεπα οτι δεν μπορώ να βασιστώ πραγματικά σε έναν τέτοιο άνθρωπο. Που με θεωρεί κτήμα, δεδομένη ή υποχρεωμένη να ανεχομαι τα καπρίτσια ή τις ανασφάλειές του, και μόλις έχανε την σιγουριά θα με ήθελε σαν τρελός, μέχρι να με νιώσει πάλι δίπλα του και να αρχίσει να αμφιταλαντευται.

Συνήθως τέτοιοι άνθρωποι δεν θέλουν την ουσιαστική δέσμευση.

Φυσικά τον φίλο σου τον ξέρεις καλύτερα εσύ και τον εαυτό σου επίσης.

Εσύ θα αποφασίσεις πως θα φερθείς, εμείς απλά σου λέμε σκέψεις και ιδέες.

anna_thess
27-03-2010, 01:58
εγω θελω να κανει πραξεις ολα οσα ειπε.............αυτα ζητουσα τοσο καιρο,αλλα οπως λες επειδη ειναι ανασφαλης και με αφορμη την απουσια μου στην γιορτη του τρελλαθηκε με βαζει σε σκεψεις οτι ηθελε να τσεκαρει και σημαζεψε τις σκεψεις του.......δεν ξερω δεν μπορω ουτε γω ναμαι σιγουρη γιατι ολο αθτο το διαστημα μουχει δωσει αρνητικα δειγματα θα σιγουρευτω μονο αν του δωσω την ευκιαρια και τα κανει πραξη οπως δεσμευτηκε.............

εσυ δηλ πιστευεις απο ειπα οτι μου ειπε και με βαση οτι ξεσηκωθηκε σημερα σαν τρελλος οτι το εκανε για να δει αν τον περιμενα και παλι αμφιταλατευεται?

weird
27-03-2010, 02:03
εγω θελω να κανει πραξεις ολα οσα ειπε.............αυτα ζητουσα τοσο καιρο,αλλα οπως λες επειδη ειναι ανασφαλης και με αφορμη την απουσια μου στην γιορτη του τρελλαθηκε με βαζει σε σκεψεις οτι ηθελε να τσεκαρει και σημαζεψε τις σκεψεις του.......δεν ξερω δεν μπορω ουτε γω ναμαι σιγουρη γιατι ολο αθτο το διαστημα μουχει δωσει αρνητικα δειγματα θα σιγουρευτω μονο αν του δωσω την ευκιαρια και τα κανει πραξη οπως δεσμευτηκε.............

εσυ δηλ πιστευεις απο ειπα οτι μου ειπε και με βαση οτι ξεσηκωθηκε σημερα σαν τρελλος οτι το εκανε για να δει αν τον περιμενα και παλι αμφιταλατευεται?

Καλή μου δεν μπορώ να βγάλω βέβαια συμπεράσματα, δεν έχω στοιχεία.

Εσύ που θα τον δεις, θα το καταλάβεις.

anna_thess
27-03-2010, 02:04
δεν ξερω................οσο αναθεωρημενο και αποφασισμενο τον ακουσα παλι φοβαμαι με βαση το χαρακτηρα του και τις μεχρι τωρα πραξεις του.......μου ειπε οτι εχω δικιο να φοβαμαι αλλα πρεπει να του δωσω την ευκαιρια περα απτα ρηχα λογια να δει πραξεις.........και οτι ΘΑ ΕΧΩ ΚΑΘΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΝ ΔΕΝ ΔΩ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΕΙ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΟΥ ΝΑ ΞΑΝΑΦΥΓΩΩΩΩΩΩΩΩΩ

anna_thess
27-03-2010, 02:07
αυτο λεω κιεγω απο κοντα θα καταλαβω σιγουρα περισσοτερα,αυτος παντως μου προτεινε να βρεθουμε και στα μηνυματα και στη αρχη του τηλεφωνηματος και στο τελος λεγοντας οτι ελπιζει αυριο ναμαι πιο θετικη................και γω δεν αντεξα γιατι με επαιρνε να το πω αν δεν μου αναιρεσεις παλι το ραντεβου ..................

anna_thess
27-03-2010, 02:09
τετοια στροφη ομως........................??360 μοιρες..............??

anna_thess
27-03-2010, 02:11
ειναι επιφοβο.............αλλα στην ουσια η αυτο θα γινοταν η οχι..........αφου του ειχα πει η αποφασιζεις και μιλας η οχι............ελπιζω αυριο να μην κανει τιποτα τρελλο...........παλι...........

krino
27-03-2010, 08:37
λαδι μπολικο και τηγανιτα τιποτα,
:P

Οσο για το οτι σε ρωταει αν εισαι με καποιον αλλο. ειναι ανουσια σαν ερωτηση και δεν βλεπω να εχει ισχυ.
Αφου συζητας μαζι του, θα επαιζε ενδεχομενο να ησουν με καποιον?
Νομιζεις οτι δεν καταλαβαινει οτι αν ησουν με καποιον θα ειχες αλλη αντιμετωπιση?

Οπως ειχα γραψει και πιο πισω,
το μονο που ειναι σωστο να κανεις, ειναι να πεις ξεκαθαρα το τι θες να κανεις στη ζωη σου,
και τι δεσμευσεις θες για αυτο.
Ολα τα υπολοπιπα ειναι αχρηστες γυναικειες σαλτσες.

RainAndWind
27-03-2010, 10:12
Κάποιοι άνθρωποι νιώθουν ισχυροί όταν κρατάνε τον άλλον σε αναμονή και όταν το απέναντι υποκείμενο έχει δώσει τη συγκατάθεσή του ώστε να παίζει στο χορό των διαθέσεών τους.Μπορεί αυτό να είναι ένα απλό παιχνίδι κολακείας του εγώ του και να μην έχει τίποτε βαθύτερο.Ούτε αγάπες,ούτε λουλούδια.Ο τρόπος που φέρεται,της απομάκρυνσης και της προσέγγισης εναλλάξ,ενδέχεται να του προσφέρει μεγάλη ικανοποίηση,αφού είναι ένας τρόπος ελέγχου πάνω σου.

weird
27-03-2010, 20:09
Originally posted by RainAndWind
Κάποιοι άνθρωποι νιώθουν ισχυροί όταν κρατάνε τον άλλον σε αναμονή και όταν το απέναντι υποκείμενο έχει δώσει τη συγκατάθεσή του ώστε να παίζει στο χορό των διαθέσεών τους.Μπορεί αυτό να είναι ένα απλό παιχνίδι κολακείας του εγώ του και να μην έχει τίποτε βαθύτερο.Ούτε αγάπες,ούτε λουλούδια.Ο τρόπος που φέρεται,της απομάκρυνσης και της προσέγγισης εναλλάξ,ενδέχεται να του προσφέρει μεγάλη ικανοποίηση,αφού είναι ένας τρόπος ελέγχου πάνω σου.

Δεν ξέρεις πόσο απεχθάνομαι τέτοιες συμπεριφορές, όταν αντιλαμβάνομαι οτι υπάρχει ανάλογη πρόθεση ενίσχυσης ενός ανασφαλούς και εύθραστου΄\"εγώ\", μέσα απο τον εμπαιγμό του άλλου.

keep_walking
27-03-2010, 20:13
Χμ μπορει και ο αλλος να ειναι εξισου μπερδεμενος και να μην ξερει τι θελει εντελει.
Μπορει φυσικα και απλως να κοιταει πως να περναει καλα και να κανει την καβατζα του.

weird
27-03-2010, 20:25
Originally posted by keep_walking
Χμ μπορει και ο αλλος να ειναι εξισου μπερδεμενος και να μην ξερει τι θελει εντελει.
Μπορει φυσικα και απλως να κοιταει πως να περναει καλα και να κανει την καβατζα του.

Ακριβώς, εμείς δεν είμαστε μέσα στο μυαλό του άλλου για να ξέρουμε τι ακριβώς σκέφτεται και τι βρίσκεται πίσω απο τις πράξεις του. Πολλές υποθέσεις μπορούν να γίνουν αλλά μέχρι εκεί.

alexandros3
27-03-2010, 23:49
σαν ανωριμο παιχνιδακι μου φαινεται. αλλα μαλλον για να παιζεται ακομα αρεσει. τι να πω.

πες του οτι πηγες με καποιον για μια βραδια αλλα ενταξει μπορει και να το ξεχασεις αν γινει σοβαρος
λολ (καλα δεν το αποκλειω αυτος να το εχει κανει αβερτα)
δεν τα μπορω καθολου αυτα. εχει φαει σουτ απο το καλημερα

και δεν ξερω νομιζω οταν γινονται δεν υπαρχει καμια επικοινωνια to begin with αλλες ανασφαλειες καλυπτονται

αυτον τι τον νοιαζει αν εχεις αλλον? δεν θα πρεπει να τον νοιαζει να αποφασισει πανω σ αυτα που ρωτησες?

μηπως και συ καθεσαι και λες αν φυγω θα ειμαι μακακας γιατι εφαγα 5 χρονια? μηπως ετσι ομως φας περισσοτερα?

μου ακουγεται καμενη η φαση αλλα αν αρεσει... κολοκυθοπιτα :)
υπαρχει ενα ειδος θρησκευτικης μεγαλοπρεπειας στο να καθεσαι και να δεχεσαι χαστουκια ιδιως αν δεν υπαρχει επικοινωνια. ποτε δεν το καταλαβα αλλα το σεβομαι σαν σταση ζωης. ειναι κι αυτο ενα αντιδοτο στη μοναξια

weird
28-03-2010, 07:00
Originally posted by alexandros3

υπαρχει ενα ειδος θρησκευτικης μεγαλοπρεπειας στο να καθεσαι και να δεχεσαι χαστουκια ιδιως αν δεν υπαρχει επικοινωνια. ποτε δεν το καταλαβα αλλα το σεβομαι σαν σταση ζωης. ειναι κι αυτο ενα αντιδοτο στη μοναξια

Ένα \"αντίδοτο\" απέναντι στην αληθινή συντροφικότητα( και επικοινωνία) θα έλεγα.

anna_thess
28-03-2010, 15:27
παιδια ,ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον....βοηθατε σημαντικα.............!!!!Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΠΟΥ ΕΔΩ ΦΤΑΝΕΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ........EITE ΘΕΤΙΚΟ ΕΙΤΕ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΚΑΘΩΣ ΧΤΕΣ ΙΔΙΟΙΣ ΟΜΜΑΣΙ ΑΝΤΙΛΗΦΘΗΚΑ ΠΟΛΛΑ..............!!!!
λοιπον,βρεθηκαμε...η πρωτη αμηχανια μετα απο 3 μηνες που ειχαμε να βρεθουμε καλυφτηκε με αγκαλιες και φιλια..........εδειξε τον ενθουσιασμο του που με ειδε...εκανε τα κοπλιμεντα σχετικα με την εμφανιση και γενικα διαφορα πειραγματα που χαλαρωσαν την ατμοσφαιρα και εσπασαν τον παγο....κιεγω ημουν πολυ χαλαρη και ευδιαθετη.....περπατησαμε και εβλεπα οτι θελει να μου πιασει το χερι...το εκανε σε καποια φαση αλλα εγω ημουν συγρατημενη....καθισαμε για καφε.Ηταν ηρεμος και ευδιαθετος αρχισε να μου μιλαει για το τι τον απασχολουσε τοσο καιρο και παραλληλα ηταν ζεστος μαζι μου μου επιασε τοχερι και αρχισε να μου μιλαει...μου ειπε λοιπον οτι τους 3αυτους μηνες σκεφτοταν για τη ζωη του και αρχικα για τον εαυτο του οτι θελει να παραμεινει ελλαδα,δεν υπαρχει λογως επιστροφης αγγλια καθως πλεον εχει αφησει το θεμα καριερας αφου στην ελλαδα δεν υπαρχουν οι προυποθεσεις οποτε εβαλε σε προτεραιοτητα την προσωπικη του ζωη,αυτο που τον απασχολουσε περισσοτερο ηταν η αγγλια λοιπον...επειτα μου ειπε οτι νιωθει την αναγκη να μινει μονος του αλλα αγχωνεται για τα διαδικαστικα.......γιατι θελουν τρεξιμο....αλλα αυτο οπως ειπε αν..........το ξεκινησεις σιγα σιγα ολοκληρωνεται........και τελος ειναι σε φαση που θελει να κανει μια σχεση σοβαρη.....!!!!!ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΕΜΑΣ μου ειπε οτι μαγαπαει ,ημουν η πιο σημαντικη σχεση στη ζωη του και θα ηθελε να τα κανουμε ολα αυτα μαζι........!!Με ρωτησε για μενα τι θελωωω....του ειπα οτι θελω ναμαι με καποιον που ειναι αποφασισμενος να κανει τη ζωη του,δεν θελω να παντρευτω αμεσα αλλα θα ηθελα να ειμαι με καποιον οχι μονο για να περναω καλα,οτι τον αγαπαω και τον θελω ακομα και οτι εχω ολη τη διαθεση να τον βοηθησω στα διαδικαστικα του σπιτιου που βαριεται να αναλαβει μονος του....οτι θελω να δοκιμαστει αυτη η σχεση σε συλ συμβιωσης αρχικα χαλαρα δηλ να μενει μονος του και εγω να πηγαινω και αν............νιωσουμε οτι αργοτερα θελουμε να συγκατοικησουμε να συμμετεχω πιο ουσιαστικα ,οικονομικα και τα σχετικα.με ρωτησε αν αυτο θα σημαινει για μενα λογος απαραιτητα του ειπα οχι απαραιτητα θα εξαρτηθει απο το πως θα ειμαστε και τι θα θελουμε σεκεινη τη φαση.....!!!!!Σκεφτεται το γαμο....και ειναι σε μια φαση που θελει ναρχισει να παιρνει πρωτοβουλιες μαλιστα αναγνωρισε οτι αν ειναι πιο αποφασιστικος θα αλλαξει και ο ιδιος σαν ανθρωπος .....θα νιωθει καλυτερα......!!!!

Συμπερασμα............ για αυτον στην ερωτηση μου αν ειμαστε ζευγαρι απο σημερα,\"δεν ειμαστε επισημα μαζι αλλα τεινουμε προς τα εκει,εγινε το πρωτο βημα επανασυνδεσης μετα απο 3 μηνες,σημερα βρεθηκαμε για να συζητησουμε και να δουμε αν εχουμε κοινα θελω ,χαρηκα πολυ που οι αποψεις μας συγκλινουν,ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΚΕΦΤΩ ΤΗ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΜΑς ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΕΝΤΟΣ ΤΩΝ ΗΜΕΡΩΝ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ,ΜΗ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΣΩ ΑΛΛΟ ΠΟΛΥ.......\"μετα απο αυτα εγω παγωσα.........αυτος προσπαθησε να με καθησυχασει με αγκαλιες και φιλια....αλλα εγω του ειπα οτι δεν αντεχω αλλο την αναμονη και οτι ειναι σαν βγηκα με καποιον πρωτη φορα και επειδη δεν με γουσταρει ......με απορριπτει.......μου ειπε δεν ειναι το ιδιο σε γουσταρω και δεν ειναι σαν να γνωριζεις καποιον για πρωτη φορα..ειανι αλλιως με εμας και 3 μηνες περιμεναμε μην τρελλαινεσαι...........!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!

Συμπερασμα δικο μου..............ηλιου φαινοτερον..............εχει τακτοποιησει τι θελει να κανει ο ιδιος, μονος του στη ζωη του αλλα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΑΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ.........θα μου πειτε δεν τον ρωτησες..............?ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΑΥΤΟ ΠΗΡΑ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΕΜΕΝΑ.......ΚΑΙ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΟΥΣΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΜΙΛΗΣΑ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΔΙΑΧΥΤΙΚΗ....ΤΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΕ ..........ΑΝ ΤΟΝ ΘΕΛΩ............ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΑΛΛΗ ΦΟΒΑΤΑΙ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΚΛΟΝΙΣΤΕΙ Η ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΒΛΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ......ΜΗΠΩΣ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΤΗΝ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΗ ΣΧΕΣΗ.........ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΟΤΙ ΠΑΡΟΛΑ ΟΣΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΕΧΩ ΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΚΑΙ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ......ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ΝΑ ΑΝΑΚΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΟΥ...................ΑΝ ΔΩ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΘΑ ΛΥΘΟΥΝ ΟΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!

anna_thess
28-03-2010, 15:35
ΑΡΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΘΗΚΕ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΟΤΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΗΤΟ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΨΕΙ ΤΟΝ ΕΓΩΙΣΜΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΟΛΛΑΕΙ ΣΤΗ ΣΧΕΣΗ..........ΕΙΤΕ ΜΕ ΒΑΡΕΘΗΚΕ ...........ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΕΙ..............ΕΙΤΕ ΘΕΛΕΙ ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΤΑΙ ΚΑΘΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.... ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΡΙΣΚΟ ΑΝ ΘΑ ΞΑΝΑΚΟΛΛΗΣΕΙ ΕΠΙΤΥΧΩΣ ΤΟ ΓΥΑΛΙ ΠΟΥ ΡΑΓΙΣΕ.......!!!!

ΕΓΩ ΤΟΥ ΕΙΠΑΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΩ,ΕΙΑΝΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΣΟ ΜΕ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΟΣ ΕΧΕΙ ΕΛΛΕΙΨΗ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ....... ΤΟΥ ΕΔΕΙΞΑ ΤΙΣ ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟΝΑ ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΙ......ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΛΛΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΥΣΙΑ .........ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΞΙΖΕΙ....ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΑΛΛΗ ΑΝΑΜΟΝΗ.......ΘΕΛΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΙΚΟ ΑΝΤΡΑ........ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ........ ΚΑΙ ΟΤΙ Η ΜΕ ΤΟ ΑΓΙΟ ΦΩΣ ΤΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΗΣ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ Η ΟΧΙ .........ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ.......ΑΛΛΟ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.......ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΛΟΓΟ............!!!!!

anna_thess
28-03-2010, 15:37
ΕΓΩ ΛΟΙΠΟΝ ΑΥΤΗ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΘΕΣΕΙ ΩΣ ΔΙΟΡΙΑ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΜΑΙ.............Η ΠΑΛΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΔΕΙΞΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΟΛΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΑΝ ΕΓΩ ΤΟΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ.........ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΚΤΗΣΩ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ...............?

iberis
28-03-2010, 16:00

...στην ερωτηση μου αν ειμαστε ζευγαρι απο σημερα,\"δεν ειμαστε επισημα μαζι αλλα τεινουμε προς τα εκει,εγινε το πρωτο βημα επανασυνδεσης μετα απο 3 μηνες,σημερα βρεθηκαμε για να συζητησουμε και να δουμε αν εχουμε κοινα θελω ,χαρηκα πολυ που οι αποψεις μας συγκλινουν,ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΚΕΦΤΩ ΤΗ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΜΑς ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΕΝΤΟΣ ΤΩΝ ΗΜΕΡΩΝ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ,ΜΗ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΣΩ ΑΛΛΟ ΠΟΛΥ.......\"μετα απο αυτα εγω παγωσα.........αυτος προσπαθησε να με καθησυχασει με αγκαλιες και φιλια....αλλα εγω του ειπα οτι δεν αντεχω αλλο την αναμονη και οτι ειναι σαν βγηκα με καποιον πρωτη φορα και επειδη δεν με γουσταρει ......με απορριπτει.......μου ειπε δεν ειναι το ιδιο σε γουσταρω και δεν ειναι σαν να γνωριζεις καποιον για πρωτη φορα..ειανι αλλιως με εμας και 3 μηνες περιμεναμε μην τρελλαινεσαι...........!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!

Πόσο ακόμα θέλεις για να ξενερώσεις? Ούτε πρωταγωνιστής στην \"Λάμψη\" να ήτανε!
Τον έχεις ενημερώσει ότι η συζήτηση γίνεται για την σχέση σας και όχι για το υπερεγώ του?
Εντός των ημερών θα είσαστε μαζί??? Τί είσαι?Παραγγελία από το εξωτερικό και χρειάζεται λίγες μέρες για να σε παραλάβει? :o
Sorry αλλά μου βγήκε αυθόρμητα..

Μήπως πρέπει να πάρεις εσύ κάποια απόφαση? Γιατί δεν σε βλέπω να απολαμβάνεις αυτήν την κατάσταση.

anna_thess
28-03-2010, 16:29
αυτο ακριβως την αποφαση την εχω παρει γαι τον εαυτο μου........δεν προκειται να περιμενω αλλο............και θα του πω με το περας της εβδομαδας εφοσον οπως νιωθω δεν προκειται να κουνηθει......οτι δεν θελω να παιξω αλλο αυτο το παιχνιδι.......και οτι τελικα ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΙ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΤΗ ΣΧΕΣΗ...ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΑ ΚΟΤΣΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟΠΕΙ........απο τη στιγμη που ξεκαθαρισε τι θελει γιαυτον .........και κολλαει στη σχεση για μενα ΔΕΝ ΤΗ ΘΕΛΕΙ ΤΗ ΣΧΕΣΗ.........ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ...............!!!!ΟΤΑΝ ΘΕΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΙΣ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΕΣ ΤΙΣ ΞΕΠΕΡΝΑΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ.........!!!!!ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΛΕΕΙ.........ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΝΔΟΤΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΚΑΙ ΕΤΟΙΜΗ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΩ.................ΑΠΛΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΗΣΩ ΝΑΔΩ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΠΑΣΧΑ ΠΟΥ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΕΔΩΣΑ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ Η ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΠΩ ΑΠΟ ΤΩΡΑ....?ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΑΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΗΣΩ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΑΛΛΟ ΜΑΖΙ ΜΟΥ..........ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΑ ΚΑΠΙΟΝ ΧΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΜΕ ΘΕΛΕΙ........ΕΤΣΙ ΝΙΩΘΩ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΙ ΑΥΤΟΣ ΜΕ ΞΕΡΕΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΕ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΕΙ...........Η ΔΕ ΜΕ ΘΕΛΕΙ ΑΛΛΟ...........ΕΙΝΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΑΞΙΖΩΩΩΩΩΩΩΩΩ ΑΛΛΟ ..........

anna_thess
28-03-2010, 16:33
Αυτα περι αν εχει κλονιστει η εμπιστοσυνη μου ειναι δικαιολογιες......................αν θες ξαναξεκινας και το βλεπεις.......αν δε θες κατσε μονος σου .............και βρες καποια που θα σε εμπιστευτει .............αν υπαρξει...............αυτος ριχνει σε μενα τη δικη του ανασφαλεια αυτος δεν με εμπιστευεται ..........και το ριχνει το μπαλακι σε μενα.............αλλα οχι πλεον.............ΤΕΛΟΣ Η ΘΕΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΤΟ ΡΙΣΚΟ Η ΟΧΙ...........ΚΑΙ ΣΑΦΩΣ ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ.............

anna_thess
28-03-2010, 17:37
ΝΙΩΘΩ ΑΠΑΙΣΙΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΛΗΦΘΗΚΑ ΟΤΙ ΕΝΩ ΕΧΕΙ ΛΥΣΕΙ ΤΙΣ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΕΣ ΤΟΥ ΑΜΦΙΝΤΑΛΑΝΤΕΥΕΤΑΙ ΑΝ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ,ΑΛΛΟ ΤΟΣΟ ΑΠΑΙΣΙΑ ΠΟΥ ΘΑΜΕΙΝΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΔΩ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΕ ΕΜΕΝΑ..ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ.......!ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΙΜΑΙ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΗ......ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΘΕΛΩ.....ΝΑ ΒΓΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΔΥΣΑΡΕΣΤΟ ΚΥΚΛΟ......ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟΠΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΑΛΛΟ ΘΑΤΟΥ ΤΟ ΠΩ ΕΓΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ Η ΑΝΑΜΟΝΗ.........ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑΙ Η ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΕΡΜΑ ..........ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ.........ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΙΠΟΤΑ ΠΛΕΟΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ ΝΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΙ ΟΤΙ ΕΝΩ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΣ ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ.......ΔΕΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΣ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑΣΑΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ...ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΔΕΧΤΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΝ ΣΟΥ ΚΑΝΩ......Η ΜΕ ΘΕΛΕΣ ΤΗ ΣΧΕΣΗ Η ΟΧΙ.... ΑΠΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΟΙΝΑ ΘΕΛΩ......ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΕ ΚΟΛΛΑΕΙ.........ΕΙΚΡΙΝΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΘΑ ΤΟΥ ΠΩ.....

ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΟΥ ΤΗΛ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΤΑ ΠΩ Η ΝΑ ΔΩΣΨ ΤΟ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΠΑΣΧΑ?

weird
28-03-2010, 17:42
Anna μου,
είσαι πολύ φορτισμένη συναισθηματικά και ίσως να μην μπορείς ούτε να τα δεις, ούτε να τα ζυγίσεις σωστά τώρα.

Χρειάζεται, κατά τη γνώμη μου, να πάρεις απόσταση απο τα πράγματα.

Ξέρεις, πότε ένιωσα πάρα πολύ καλά με τον εαυτό μου?
Οτι δηλ τον σέβομαι και τον εκτιμώ?
Όταν οι αποφάσεις που έπαιρνα, δεν εξαρτώντουσαν απο το τι θα κάνει ο κάθε ( σημαντικός δεν λέω) άλλος.

Όταν αποφάσιζα κάτι, με βάση τις αναγκες μου, που δεν μπορούσε να το επηρεάσει ότι κι αν έκανε ή δεν έκανε ο άλλος.

Θέλεις να σου πω ειλικρινά τι σκέφτομαι?

Οτι δεν έχεις βρει τον εαυτό σου. ¨Εχεις δουλειά να κάνεις με την Άννα, και δεν είναι η ώρα τώρα να ασχολείσαι με τις ανασφάλειες κάποιου άλλου, πέρα απο τις δικές σου ανασφάλειες.

Γιατί να τον περιμένεις?
Εχεις υποκύψει - ενδώσει, σε ότι σου ζήτησε. Υποφέρεις και πονάς, και ομως, το επιλέγεις άννα.
Είτε απο δύναμη, είτε απο αδυναμία αλλά το επιλέγεις.

Πάρε την ζωή σου στα χέρια σου, ασχολείσου με τον εαυτό σου και τις ανάγκες σου.

Μην σε ποδοπατάς άλλο.
Γιατί δεν σε ποδοπατά εκείνος.
Κανείς δεν μπορεί να σε πατήσει, χωρίς την δική σου συγκατάθεση.

Όσο κι αν οδύρεσαι, εσύ επιλέγεις τις κινήσεις σου και όλα αυτά στα οποία υπόκεισαι. Δεν είναι εύκολο αλλά μάζεψε κουράγιο για δράσε διαφορετικά.

anna_thess
28-03-2010, 17:49
εχεις δικιο........weird δεν θελω αλλο να υποκυπτω στα θελω του........θελω να του το πω.........ξανα...γιατι χτες του το εδειξα......αλλα οχι τοσο αποφασιστικα........γιατι παγωσα........την αποφαση την εχω παρει........αν δεν επιδιωξη μεχρι το πασχα να ειμαστε μαζι ..........δεν θελω να με ξαναενοχλησει...ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΝΟΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ απα σκεφτομαι να επιδιωξω εγω μια επικοινωνια και να τοθ τα πω πριν το πασχα για να τοθ δειξω οτι δεν ειμαι σε θεση να περιμενω αλλο ........η μια και καλη το πασχα ειτε αθτος κανει κατι η οχι...........ξερω τι θελω..........και δεν προκειται να τον αφησψ αλλο να με παιζει...................
απο αυτα που ειπα δεν πιστευεις οτι εχει πλεον προβλημα με τη σχεση........?

weird
28-03-2010, 17:54
εχεις δικιο........weird δεν θελω αλλο να υποκυπτω στα θελω του........θελω να του το πω.........ξανα...γιατι χτες του το εδειξα......αλλα οχι τοσο αποφασιστικα........γιατι παγωσα........την αποφαση την εχω παρει........αν δεν επιδιωξη μεχρι το πασχα να ειμαστε μαζι ..........δεν θελω να με ξαναενοχλησει...ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΝΟΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ απα σκεφτομαι να επιδιωξω εγω μια επικοινωνια και να τοθ τα πω πριν το πασχα για να τοθ δειξω οτι δεν ειμαι σε θεση να περιμενω αλλο ........η μια και καλη το πασχα ειτε αθτος κανει κατι η οχι...........ξερω τι θελω..........και δεν προκειται να τον αφησψ αλλο να με παιζει...................
απο αυτα που ειπα δεν πιστευεις οτι εχει πλεον προβλημα με τη σχεση........?

Ξέρεις τι βλέπω άννα μου?
Βλέπω εσένα να παλεύεις να θέσεις τα όριά σου και όλη σας η σχέση να πειστρέφεται γύρω απο τις δικές του τις ανάγκες.

Ξέρεις σίγουρα τι θέλεις?

anna_thess
28-03-2010, 17:59
ναι θελω να του πω οτι δεν θατον περιμενω αλλο δεν θελω.........οτι βλεπω οτι ακομα δεν ειναι στην πιο ωριμη φαση της ζωης του γαι να ειμαστε μαζι και οτι αλλοι ανθρωποι ειναι και δεν μπορω να στερω απο τον εαυτο μου τα θελω μου και του ανθρωπους που εχοθν τα ιδια θελω με εμενα και οτι και γιαθτον ειναι καλυτερα για να μην παιδευεται με τοααν ειμαι η καταλληλη για να συνεχισει..............

anna_thess
28-03-2010, 18:02
μαλιστα χτες κποια στιγμη στο τελος του ειπα οτι δεν θελω ναμαι ξαναενοχλησεις βλεπω οτι δεν με θες δε θες τη σχεση και ειπε οχι.......δεν ειναι ετσι απλα θελω να σκεφτω τη συζητηση μας.......δεν τον πιστευωωωωωωωω γιαυτο και θα δρασω αποφασιστικα.........για ΜΕΝΑ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΔΕΝ ΘΑΤΟΝ ΑΦΗΣΩ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ.......

Remedy
28-03-2010, 18:03
ΜΗ ΧΕΣΩ!
ΑΥΤΟ ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ, ΑΝΝΑ!
ΜΗ ΧΕΣΩ!!!!!!!!

ο τυπος ειναι μεγαλος καραγκιοζοπαιχτης κι εσυ πολυ ευαλωτη αυτη τη στιγμη για να του φερθεις οπως του αξιζει.

θες να με ακουσεις?

ΜΗ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΧΑΡΗ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!
ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΤΙ ΣΚΟΠΕΥΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ. ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΝΑ ΤΟΝ ΒΡΙΣΕΙΣ!

ΕΞΑΦΑΝΙΣΟΥ ΤΩΡΑ!!!!!
ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ,ΤΩΡΑ!!!!

να μη σε βρισκει πουθενα .
σε κανενα τηλεφωνο η μηνυμα κι αν δεις οτι καποια στιγμη ψαχνεται να δει αν εισαι εκει και σε πετυχει, πες του μια απιστευτη σουρεαλιστικη μαλακια και ξαναεξαφανισου.
αν σε μπλεξει στο να απαντησεις κατι επι του θεματος, πες του ενελως αοριστα\"συμφωνω σε ολα μαζι σου, δεν υπαρχει κανενα προβλημα, θα τα πουμε συντομα\"

ΜΗ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΑΛΛΗ ΑΞΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΝΤΛΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΟΤΙ ΣΕ ΕΒΑΛΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΕΛΟΙΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ.

αυτα :)

οταν καταλαβεις οτι υπαρχουν και αντρες που δεν ειναι μαλακες θα αναρωτιεσαι γιατι εχασες τοσο χρονο με τον καραγκιοζη

κουραγιο αννουλα, ενα κλικ ειναι μονο

Φωτεινη!
28-03-2010, 18:17
Δηλαδη βρε Αννούλα ,τι θελει να σκεφτει πάλι?
Αυτο το χρονικο διαστημα σκεφτοταν τι θα κανει αυτος με τη ζωη του..εσυ αυτο το χρονικο διαστημα σκεφτοσουν τι θα γίνει με εσας..
Μολις ακουσε οτι τον θελεις ακομα,χαλάρωσε...Σε ρωτησε αν μια συμβιωση σημαινει για σενα προυπόθεση για τι πραγμα?Για γαμο??δεν το καταλαβα αυτο το σημείο..
Εγω πιστευω οτι εισαι υποψιασμενη.Εχεις αλλαξει τροπο σκεψης και πρεπει να τον κάνεις και πραξη.Πες του οτι αισθανεσαι,οταν το αισθανεσαι,μην ξαναμπαινεις σε διλληματα του τυπου να του το πω τωρα η ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΧΡΟΝΟ(ΚΙ ΑΛΛΟ?) μεχρι το Πάσχα?
Σχόλα την την ιστορία.Αυτο ειναι δυστυχως ασχημο παιχνιδι..
Εγω καταλαβαινω οτι αυτος ασχολειται με την προσωπική του και μονο προοδο και οχι με τη σχεση σας.Θέλει την καβατζα του,σιγουρα εχει αισθηματα,αλλα οχι αυτα που ΔΕΝΟΥΝ δυο ανθρωπους σε κοινη πορεία..

weird
28-03-2010, 18:52
μαλιστα χτες κποια στιγμη στο τελος του ειπα οτι δεν θελω ναμαι ξαναενοχλησεις βλεπω οτι δεν με θες δε θες τη σχεση και ειπε οχι.......δεν ειναι ετσι απλα θελω να σκεφτω τη συζητηση μας.......δεν τον πιστευωωωωωωωω γιαυτο και θα δρασω αποφασιστικα.........για ΜΕΝΑ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΔΕΝ ΘΑΤΟΝ ΑΦΗΣΩ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ.......

Anna, εγώ βλέπω οτι και οι δύο είστε ανέτοιμοι.
Εσύ θέλεις να είσαι αποφασιστική αλλά δειλιάζεις, εκείνος φέρεται αντιφατικά, αναποφάσιστα,στην θέση σου δεν θα μπορούσα καθόλου να εμπιστευτώ τα λόγια.
Απο λόγια, άλλο τίποτα, οι πράξεις του όμως τι λενε?

Αννα, δεν ξέρω τι άλλες σχέσεις είχες, αν θέλεις μίλησε λίγο γι αυτές. Δεν ξέρω αν σε έχουν αγαπήσει, αλλά όποιος ξέρει τι του γίνεται και νοιάζεται, δεν φέρεται έτσι.
Είναι ξεκάθαρος και δεν παίζει παιχνιδάκια αναμονής και άλλα παρόμοια.

Μπορεί να φοβάσαι οτι μετά απο αυτόν ήρθε η συντέλεια του κόσμου, όμως δεν είναι έτσι καλή μου.

Απο την άλλη, εσύ που τα ανέχεσαι όλα αυτά αμελώντας το να λειτουργείς με κέντρο εσένα και βάζοντας τον άλλο πιο ψηλά, σαν να μην είσαι αρκετά άξια, ικανή, σαν να φταις σε κάτι και ζητάς εξιλέωση, σαν να θεωρείς οτι σου κάνει και χάρη... πρέπει να ασχοληθείς με τον εαυτό σου.

Με την αυτογνωσία σου και την αυτοπεποίθησή σου.

Προχώρα σε δραστικές αλλαγές άννα.
Αν δεν σε σκεφτείς εσύ ποιός θα το κάνει? Εκείνος?
Μπα...

alexandros3
28-03-2010, 23:44
είναι αρκετά καραγκιοζάκος και είσαι σε πολύ ευάλωτη φάση νομίζω

delete and rewind :)

krino
29-03-2010, 00:15
Originally posted by alexandros3
είναι αρκετά καραγκιοζάκος

γιατι το λες αυτο?

alexandros3
29-03-2010, 00:15
αυτό καταλαβαίνω από όσα γράφτηκαν

krino
29-03-2010, 00:43
Και αν εγραφε ο τυπος και ελεγε την δικη του εκδοχη και σε επειθε,
θα ελεγες οτι η αννα της σαλονικας ειναι καραγκιοζου?
Ξερεις μια υποθεση ειναι οπως ενα νομισμα, εχει παντα δυο οψεις.

alexandros3
29-03-2010, 00:49
γ\' αυτο έγραψα από αυτά που γράφτηκαν...
εξάλλου δεν λέει ερμηνείες, είναι quotes :)

krino
29-03-2010, 00:51
οπως και να εχει το \"καραγκιοζακος\" ειναι χαρακτηρισμος, και οριοθετει καποια πραγματα,
κατι που εγω δεν το καταλαβα απο τα γραφομενα.
Για αυτο προσπαθω να δω που εντοπιζεται ολο αυτο.

alexandros3
29-03-2010, 00:52
θα μπορουσα να το εξηγησω αλλα δεν το κανω γιατι
α) βαριεμαι
β) καλυπτομαι απο προηγουμενα ποστς :)

krino
29-03-2010, 01:22
καλα και εγω βαριεμαι,
απλα εχω διαφορετικη εκτιμηση στο γιατι ο τυπος ειχε αλλη σταση.

Τελως παντων,
ας βολευτουμε με την βαρεμαρα μας.....

anna_thess
29-03-2010, 01:27
krine, θελω την εκτιμηση σου γιατι πιστευεις φερεται ετσι..............?

anna_thess
29-03-2010, 01:39
παιδια, ευχαριστω για την συμπαρασταση.....!οπως εχω γραψει δεν σκοπευεω να ασχοληθω αλλο με την υποθεση...ΜΙΛΑΩ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ.........ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΑΛΛΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑ.......Η ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΕΛΕΙΩΣΕ.....ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΑΝΤΕΔΡΑΣΑ ΕΠΙΘΕΤΙΚΑ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΩΡΑ.......ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΙΔΑ ΗΜΟΥΝ ΕΥΑΛΩΤΗ..........ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΗΡΕΜΗΣΑ ΚΑΙ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΨΥΧΡΑΙΜΑ ΚΑΙ ΚΑΘΩΣ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΗΜΟΥΝ ΕΞΩ ΑΠΤΗ ΣΧΕΣΗ ΤΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΟΛΑ ΠΙΟ ΚΑΘΑΡΑ...........
ΟΠΟΤΕ Η ΟΠΩΣΜ ΛΕΤΕ ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΜΑΙ............ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΙΝΩ ΠΟΤΕ ΣΗΜΕΙΑ ΖΩΗΣ................Η ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΣΤΕΙΛΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΤΙ ΠΩΩΩΩΩΩΩΩ
ΟΠΟΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΩ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΠΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΘΑ ΤΟΥ ΤΗΛ ΚΑΙ ΘΑΤΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΑ ΟΣΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΕΙΞΕΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ.........ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΑΝ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΜΑΣ........ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΟ.....ΘΕΣ Η ΔΕ ΘΕΣ ΟΠΟΤΕ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙ.......ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΑΛΛΟ.................ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΕ ΞΑΝΑΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ..................

anna_thess
29-03-2010, 01:43
μπορει να σας δινω την εικονα της ευαλωτης αλλα πλεον δεν ειμαι................το εχω αποφασισει ξεκαθαρα εχω σκεφτει τη ζωη μου χωρις αυτον και μπορω να το κανω πραξη.......δεν νιωθω οτι χανω τον κοσμο..........αθτο το ειχα κανει οταν χωρισαμε.....εδω και 4 μηνες εχω περασει σε αλλη φαση........ημουν βεβαια σε καποια αναμονη .........μετα το πηρα αποφαση οτι δεν προκειται να γινει τιποτα και τωρα πλεον ..........ειμαι σιγουρη.............

anna_thess
29-03-2010, 01:45
krine,μαλλον βαριεσαι οπως λες να μου απαντησεις....?θα ηθελα νακουσω και μια διαφορετικη αποψη.........σε σχεση με τα αλλα παιδια και τη δικη μου.........αν εχεις την καλοσυνη μου λες τι πιστευεις.....?

anna_thess
29-03-2010, 02:38
οκ,εξαλλου οσοι σχολιαζουν για υποστηριξη το κανουν..........

Θεοφανία
29-03-2010, 04:00
αννα...διαβασα όλο το θέμα σου και εντόπισα κάτι.
Αν εγω χώριζα από έναν άνθρωπο που αγαπώ και καίγομαι για αυτόν για τέσσερις μήνες, θα τρελλαινόμουν. Θα είχα συνέχεια άγχος για το που ειναι, τι κάνει, αν βγαίνει, αν γνώρισε καμία άλλη και...και ...και.
Δεν είδα πουθενά τέτοια αγωνία στο θέμα σου. Δεν σε είδα ερωτευμένη, τρελλαμένη, να σου λείπει, να θες να κάνετε σεξ, να τον αγγίξεις, να τον νιώσεις.
Το μόνο που βλέπω είναι μια συνεχή αγωνία να μη χαθούν τα πέντε χρόνια που περασες μαζί του.
Συγνώμη αλλά αυτό δεν είναι έρωτας.

krino
29-03-2010, 10:07
krine,μαλλον βαριεσαι οπως λες να μου απαντησεις....?θα ηθελα νακουσω και μια διαφορετικη αποψη.........σε σχεση με τα αλλα παιδια και τη δικη μου.........αν εχεις την καλοσυνη μου λες τι πιστευεις.....?

να σου πω,
πειραζει που πηγα για υπνο?
Ξερεις μερικοι εδω μεσα, δουλευουν και ξυπνανε νωρις.
Θα πιω καφε να ανοιξει το ματι και θα σου απαντησω.

krino
29-03-2010, 11:03
Λοιπον εχω τις εξης σκεψεις:

Ησουν με ενα ανθρωπο, για 5 χρονια (οχι ενα η δυο) και ξαφνικα ανακαλυπτεις οτι δεν ειχατε επαφη.
Δεν μπορει απο την μια μερα στην αλλη να εγινε αναποφασιστος η διαταραγμενη προσωπικοτητα οπως προσπαθεις να πεις.

Ενα αλλο θεμα ειναι οτι απο οσο γραφεις εκεινο που σε ενδιαφερει, ειναι οτι προσπαθεις με ολες σου τις δυναμεις να μην πανε χαμενα τα πεντε χρονια της προηγουμενης ζωης σου.
Για αυτο φαινεσαι θυμωμενη για αυτη την ανεπαρκεια που εχει ο πρωην συντροφος σου.

Γραφεις ομως οτι ο πρωην συντροφος σου βρισκεται σε μια μεταβαλλομενη κατασταση κυριως δε επαγγελματικα.
Δεν διαβασα καθολου για καποια προθεση σου, να συζητησεις με τον συντροφο σου στο τι ακριβως του συμβαινει και ειναι σε μια τετοια ασταθεια.
Ξερεις ολα αυτα εχουν μια σημασια, οταν ερχεται ενας ανθρωπος και σου λεει,
η σχεση μου που ειμαστε 5 χρονια συμβαινουν αυτα και αυτα,
θα σου ελεγα εντελως αλλα πραγματα αν ελεγες οτι τον ανθρωπο αυτο τον γνωρισες προχθες η περυσι.

Δεν μπορω να ξερω με ακριβεια τι εχει συμβει,
αλλα οτι ολα αυτα συμβαινουν σε 2 ανθρωπους που εχουν φαει ο ενας τον αλλο στη μαπα για 5 χρονια
και ξαφνικα αρχιζουν να γινονται διαφορα παιχνιδια οπως αυτα που περιγραφεις μου λεει πολλα.
Εισαστε δυο ανθρωποι που κανατε το πειραμα σας και ειναι εμφανες οτι δεν κανετε ο ενας για τον αλλον.
Ουτε αυτος ειναι αναποφασιστος αλλα ουτε και εσυ η σουπερ ντουπερ αποφασισμενη.

Οπως ειχα γραψει και πιο πριν,
αν αυριο τον δεις με μια αλλη γυναικα να εχει στρωσει την ζωη του τι θα πεις?
Και η απαντηση σου ηταν, με εμενα τι κανει?
Το μονο που σε ενδιαφερει ειναι να παρεις τις απαντησεις που αφορουν την παρτη σου και τελος.

Σορρυ αλλα δεν λειτουργουν ετσι οι σχεσεις.

Καλη σου μερα.

anna_thess
29-03-2010, 12:35
δεκτες οι αποψεις σου krine αλλα νομιζω οτι αποτι εχω γραψει 5 χρονια εγω προσπαθουσα να επικοινωνω περισσοτερο μαζι του,αλλλα εκεινος οπως παραδεχτηκε κρυβοταν γιατι φοβοταν να μου μιλησει οτι δεν εχει αφομοιωθει τελειως....συνεπως εκεινος δημιουργουσε ανασφαλεια.......απτην αλλη εγω μολις χωρισαμε τον πλησιασα συζητησαμε ......απο κοντα και οσο αφορα τα εππαγελματικα του αν προσεξες του ειπα ειμαι διατεθημενη νατον ακολουθησω κατι που του αρεσε.υστερα ηθελε το χρονο να τα ξεδιαλυνει στο μυαλο του..........και τωρα οπως λειε τα εχει ξεκαθαρησει......αλλα σκεφτεται εμας........

θεοφανια,τους 2 πρωτους μηνες εκανα σαν τρελλη αλλα δεν υπηρχε ανταποκριση.........μου ειπε θελει χρονο το σεβαστηκα .........και αυτο ερωτας ειναι,και τωρα που εχδει ξεκαθαρισει καποια πραγματα παρολο που μεχει πληγωσει τον δεχομαι...........αν αθτο δεν ειναι ερωτας τι ειναι καλη μου?5 χρονια ημασταν μαζι και παρολο που εγιναν ολα αυτα ο ποθος και απτους 2 δεν εσβησε........απλα ισως οπως φαινεται πλεον εχοθμε διαφορετικα θελω.........

anna_thess
29-03-2010, 12:39
ο,τι διαβαζετε..........ειναι καποια δειγματα της κρισης που περασε η σχεση 5 χρονων.......δεν νομιζω οτι ειστε σε θεση να κρινεται τα συναισθηματα .............και την ποιοτητα αυτης της σχεσης απο οσα εχω γραψει..........