PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Δεν μπορω να κοψω το τσιγαρο - φοβια για καρκινο του πνευμονα

amelie74
26-02-2010, 17:08
γιατι δεν δοκιμαζεις το ηλεκτρονικο τσιγαρο?
δεν εχω να σου δωσω πληροφοριες αλλα καποιο μελος ειχε ανοιξει ενα σχετικο θεμα.
και γω σκεφτομαι να το ψαξω γιατι καπνιζω παρα πολυ

krino
26-02-2010, 20:40
τραβα στο γιατρο και τσεκαρισου.

Αν εχεις προβλημα, θα το κοψεις μπορεις - δεν μπορεις.
Αλλιως τσαμπα το παλευεις.

amelie74
26-02-2010, 21:36
Originally posted by Winston_man
Αμελι ποσα τσιγαρα καπνιζεις τη μερα πανω κατω? Εχεις τιποτα ενοχλήσεις? Ποσα χρονια καπνίζεις?

αστα να πανε βρε winston.
καπνιζω εδω και μια δεκαετια.
ανεκαθεν καπνιζα γυρω στο πακετο την ημερα.
τωρα που διανυω περιοδο εντονου αγχους και καταθλιψης καπνιζω περισσοτερο απο πακετο...
σε λιγα χρονια ετσι οπως παω θα \"βλεπω τα ραδικια αναποδα\":P

Ακροβατης
26-02-2010, 22:01
παρομοιο φοβο εχω και εγω για καρκινο πνευμονων και χρονια πνευμονικη ανεπαρκεια αν το λεω σωστα.καπνιζω 1 με 1.5 πακετο καθε μερα 25αρι και πολλες φορες κατι τσιμπηματα στην καρδια,καποιες δυσπνοιες,και κατι κοψιματα στην αναπνοη τα αποδιδω εκει.
φοβαμαι και εγω να κανω εξετασεις μηπως οντως ειναι κατι τετοιο:(
και δεν μπορω να το κοψω :(

soft
26-02-2010, 22:11
Ασε και γω τα ιδια 2 πακετα 2 ποτα και 2 φαρμακα.. απο 2 σε ολα:(

amelie74
26-02-2010, 22:57
προσφατα καταφερα να κοψω το αλκοολ.
βαρεθηκα πια να ζω με στερησεις.
οχι αλκοολ
οχι τσιγαρο
οχι coca-cola
οχι junk food
σε λιγο θα μας πουν οχι και στο χεσιμο.

Ακροβατης
26-02-2010, 23:21
amelie lol

claire
27-02-2010, 01:03
Originally posted by krino
τραβα στο γιατρο και τσεκαρισου.

Αν εχεις προβλημα, θα το κοψεις μπορεις - δεν μπορεις.
Αλλιως τσαμπα το παλευεις.

συμφωνώ! οι περισσότεροι το κόβουν όταν τους παρουσιαστεί πρόβλημα υγείας (και πάλι όχι όλοι!)

iberis
27-02-2010, 14:07
Δε νομίζω ότι είναι πολύ σοφό να περιμένει κανείς να αποκτήσει πρόβλημα υγείας για να κόψει το τσιγάρο, αν και σε πολλές περιπτώσεις έτσι συμβαίνει.

Αν πραγματικά θέλεις να κόψεις το τσιγάρο, υπάρχουν τρόποι που μπορούν να σε βοηθήσουν. Υπάρχουν σε αρκετές πόλεις της Ελλάδας δημόσια ιατρεία διακοπής του καπνίσματος. Δεν πληρώνεις κάτι (ή δίνεις ένα συμβολικό ποσό, δεν είμαι σίγουρη).
Παρέχεται στήριξη και φαρμακευτική αγωγή (χωρίς ή ελάχιστες παρενέργειες) που διαρκεί 1,5-2 μήνες με εκπληκτικά αποτελέσματα. Όσα άτομα ξέρω που έχουν πάει, δεν έχουν ξαναβάλει τσιγάρο στο στόμα τους, και αναφέρομαι σε μανιώδεις καπνιστές.

Άλλη λύση με πολύ καλά αποτελέσματα επίσης είναι και ο βελονισμός. Εδώ υπάρχει κι ένα σχετικό άρθρο από το οποίο μπορείς να ενημερωθείς σχετικά. http://www.iasisnet.gr/smoking.php

Σκέψου και την προοπτική να ξεκινήσεις γυμναστήριο. Θα σε βοηθήσει στα συμπτώματα στέρησης (εκνευρισμό και γενικά ευερεθιστότητα), αφού με την γυμναστική θα μπορείς να εκτονώνεσαι και να χαλαρώνεις.

nature
27-02-2010, 15:06
Αν δεν το έχεις διαβάσει, σου συστήνω το βιβλίο του Allan Carr \"easy way to stop smoking\".
Υπάρχει και στα ελληνικά μεταφρασμένο (δεν θυμάμαι έκδοση) αλλά αν θέλεις θα ψάξω να το βρώ. Είναι τέλειο, βοηθάει πάρα πολύ με τρόπο που δεν φαντάζεσαι.
Το ρεζουμέ είναι ότι δεν εστιάζει στο πως θα σε δυναμώσει για να ...αντισταθείς στον πειρασμό, αλλά, αντίθετα σε κάνει να μην θέλεις τσιγάρο καθόλου.
Εστιάζει στο να θεωρείς γλυκό πειρασμό την ελευθερία του μη καπνισματος και όχι πειρασμό το κάπνισμα.
Δεν λέει καθόλου για αρρώστιες και συναφή μακάβρια.
Αν θέλεις κι άλλες πληροφορίες πες μου να σου στείλω πμ για να μη κάνω διαφήμηση βιβλίου.

marian_m
27-02-2010, 19:34
Το βιβλίο αυτό κυκλοφορεί από τις εκδόσεις ΑΙΩΡΑ στα ελληνικά με τον τίτλο \"Ο εύκολος τρόπος να κόψετε το κάπνισμα\".
Όσο κι αν φαίνεται απίστευτο, κάπνιζα 22 χρόνια, διάβασα αυτό το βιβλίο πριν από 5 χρόνια και από τότε δεν έχω ξανακαπνίσει, ούτε έχω λαχταρήσει το τσιγάρο.
Και μένα μου το σύστησαν κάποιοι που το έκοψαν με τον ίδιο τρόπο.
Με κάποιον τρόπο αυτό το βιβλίο λειτουργεί κάπως μαγικά στην ψυχολογία του καπνιστή. Δεν είναι τυχαίο ότι είναι γραμμένο από πρώην μανιώδη καπνιστή.
Δεν ζορίστηκα καθόλου να το κόψω, νιώθω πλέον σα να μην κάπνιζα ποτέ, δε μου έχει λείψει - μάλλον με αηδιάζει πλέον.
Δεν ξέρω αν κάνει θαύματα σε όλους αυτό το βιβλίο, πάντως νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να δοκιμάσει κανείς. Το πολύ πολύ να χάσει μερικές ώρες διαβάζοντάς το και 14,00 ευρώ.

Alobar
27-02-2010, 22:38
Φυσικά και αξίζει ο κόπος!... το ρωτάς;... :P... εδώ έχουμε ξοδέψει εκατομμύρια για το κωλοτσίγαρο και έχουμε χάσει χρόνια, τα 14 ευρώ και οι ώρες μας μάραναν;... πάω να το πάρω τώρα μιλάμε!... και λολ, ναι!...

8odwris
28-02-2010, 01:48
Mε ολη την καλη διαθεση θα σου πω πεντε πραγματακια δεν ειμαι κακοπροαιρετος..
Θα στα \"ψαλω\" αλλα δεν γινετε με κανενα ιχνος κακιας..
Προσπαθησε να τα ΣΚΕΦΤΕις αυτο μοναχα σου ζητω..
Τουλαχιστον αυτο.
Αν εσυ τα παρεις ολα αυτα στραβα και ως επιθεση δε μπορω να κανω κατι για αυτο.....

Απλα η υπομονη εχει τα ορια της...

στον τιτλο που εβαλες --> ...Δεν μπορω να κοψω το τσιγαρο

Εγω μεταφραζω --> Δεν θελω να κοψω το τσιγαρο

και στην συνεχεια που λες -->.φοβια για καρκινο του πνευμονα εγω μεταφραζω --> θελω να τΡαβηξω το ενδιαφερον και το κανω με εντελως λαθος ΤΡΟΠΟ.

Αυτα πυστευω.

Winston Θες και καπνιζεις.
Δεν Θες να το κοψεις Δευτερον εχεις πονους λες στο σημειο που εκει ειναι ο ενας πνευμονας και απο φαντασια και μονο εβγαλες διαγνωση καρκινου κλπ.......

Αν ειναι δυνατον δηλαδη ρε συ ελεος..
και λες οτι δεν πας στον γιατρο γιατι μπορει να επιβεβαιωθει η φΑΝΤΑΣΤΙΚΗ σου διαγνωση ???????
Αν επιβεβαιωθει εσυ βεβαια θα στεναχωρηθεις οχι για την υγεια σου αλλα γιατι θα στερηθεις το τσιγαρο ε...
Τι ειναι αυτα ρε ΣΥ?
και ζητας να σου πουμε τι να κανεις??

Σε ενα αλλο τοπικ εδω στην ενοτητα Ψυχοδραστικές ουσίες - Εξαρτήσεις πριν μερες....
Ελεγες εν ολιγης οτι εισαι υπερ της χρησης ναρκωτικων και γενικα της χρησης ουσιων και εκτως των αλλων χυδαιολογουσες........

Εβριζες μαλιστα οταν ξεκινησα να σου μιλω εγω εκει...
και μπηκαν και αλλοι και τοποθετηθηκαν
μονο που δεν μας ερηξες και καμια μπουνια ...

Μαλιστα στο παιδι που ανοιξε το θεμα εκει και ζηταγε \"βοηθεια\" στο φορουμ διοτι ειχε φτασει στο αμην της εξαρτησης και συγκεκριμενα ηρωινη... και ηθελε να σταματησει την ΧΡΗΣΗ ....
.... εσυ ειχες μπει ΚΑΙ του ελεγες για ποιον λογο να την κοψει και κατι τετοια ...ηλιθια και ανωριμα..

ΑΝΩΡΙΜΟΤΗΤΑ

ΟΡΙΣΤΕ αυτα που εγραψες εσυ στο παιδι τοτε στο εκει τοπικ

να τα θυμηθεις ΑΛΛΑ και για να σε καμαρωσουν και οσοι δε σε ειχαν δει για να βγαλουν τα δικα τους συμπερασματα ...οτι τους εμπαιζεις......?
στο εκει τοπικ
-->Γιατι να κοψεις τα ναρκωτικα? Εγω ψαχνω να βρω και δεν βρισκω πουθενα... :( Και συ που τα χεις θες να τα κοψεις? Δεν σαρεσουν τα ταξιδια σε αλλους κοσμους και πραγματικοτητες? Δεν θες να ξεφυγεις απο την ανιαρη καθημερινοτητα και να τηλεμεταφερθεις σε αλλες διαστασεις οπου θα εισαι Βασιλιας? Ναι ξερω ειναι ψευτικα ολα αυτα αλλα οπως λεει και το λαικο ασμα \"Ψαχνω το παραμυθι μου γιατι η αλήθεια καιει...\"

Δηλαδη πες μου εσυ και ας μου πει και ο καθε ενας εδω μεσα γιατι εγω ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ σε παιρνω στα Σοβαρα????????

Κριμα που καθοντε τα παιδια και χανουν τον ΧΡΟΝΟ τους εδω και ασχολουντε για να σε στιρηξουν και σε παιρνουν στα σοβαρα και σου προτεινουν διαφορα.....

Ασε που εδω στο φορουμ εχουν ανοιξει παιδια τοπικ με θεμα το τσιγαρο
4 εχω δει εγω μονο σε μια σελιδα μπορει ναεχει και αλλα τετοιου τυπου
ΟΡΙΣΤΕ:

a) εκοψα το καπνιζμα κοψτο και εσυ

b) Εκοψα το τσιγαρο

c ) απεξάρτηση απτο τσιγαρο...

d ) πάρχει λύση άραγε?

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ?? δεν εγραψες σε καποιο απο αυτα το δικο σου δηθεν προβλημα??

Eνταξει σου φτανουν 16 μνματα και 250 αναγνωσεις ??
Φτανει το ενδιαφερον που πηρες? στης ποσες αναγνωσεις καλυπτεις τα κενα σου?

Δηλαδη τι ρε συ Winston_man ειχες καιρο να μπεις και να γραψεις εδω στο φορουμ και σκαρφιστικες οοοοοοοοοολο αυτο το τοπικ-θεμα για να τραβηξεις το ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ και να ασχοληθουμε μαζι σου?

Ειλικρινα εισαι περιπτωση..
Βρηκες ενα απο τα σοβαροτερα φορουμ που αφορα την ψυχολογια και μπαινεις για να \"παιξεις\"...............

ΣΥΜπερασματα

1 ) Η σ αρεσει λοιπον να τραβας το ενδιαφερον διοτι το χεις αναγκη και το ζητας με εντελως λαθος τροπους σε αυτο εδω το φορουμ.

2 Η εχεις πολλαπλη προσωπικοτητα ..

3) Η εισαι ενα \"παιδακι \" που του αρεσει να παιζεις σε ενα φορουμ κανοντας κακη χρηση σε αυτο.......

Αν υσχιει το δευτερο που δεν το πυστευω αλλα αν ..τοτε ////// να σου πω οτι ετσι οπως τα περιγραφεις τα πραγματα το μονο που μπορω να συμπερανω ειναι οτι εχεις υπερβολικο αγχος οπου δεν ξερω απο που προερχετε και σου βγαινει νευροπονος στο σημειο οπου ειναι ο Πνευμονας..
Παρ ολα αυτα επειδη εχεις το αγχος και σου μπαινουν ασχημες σκεψεις και φοβοι για το ΧΕΙροτερο ΠΡΕΠΕΙ να πας να κανεις ενα ΤΣΕΚΑΠ..και να κανεις στην ακρη τους φοβους σου..
Απο μονο του αυτο αγαπητε Winston Δεν ειναι υγιες δηλαδη δε σε βοηθαει απο καθε πλευρα το να κρυβεσε μια ζωη με διαφορους τροπους διοτι φοβασαι να αντικρυσεις -μαθεις- δεις- βιωσεις -αντιμετωπισεις την ΑΛΗΘΕΙΑ..
Οσο για το τσιγαρο εφοσον μπορεσες 3 μηνες και το ειδες και μονος σου οτι γινετε αν το παρεις ξανα αποφαση και θες θα το κοψεις αλλα ακομα και αν σου φαινετε τραγικα δυσκολο και σε πιανει Πραγματικα πανικος στην ιδεα του να ζεις χωρις τσιγαρο...
Να ζητησεις βοηθεια απο καποιον ειδικο να σε βοηθησει και να σε στηριξει ψυχολογικα....
ΔΕν ειναι ντροπη ουτε κακο να ζητησεις βοηθεια και στην περπτωση αυτη θα σε βοηθησει οχι μονο να κοψεις το τσιγαρο αλλα να μαθεις να διαχειριζεσε το αγχος και τους πανικους τοσο ωστε κανενα τσιγαρο και οποιαδηποτε ουσια
να μην εχουν χωρο στην ζωη σου........
(ολα αυτο σε περιπτωση που εχεις 10 εαυτους) ///////

Δεν μπορω να σου πω κατι αλλο
Σιγουρα θα χεις τσαντιστει με οσα σου γραφω καθως η αληθεια ΔΕΝ σου αρεσει οπως εχεις πει..
Συγνωμη αν σε εκανα να νιωσεις ετσι .Καποιος ομως πρεπει να στα πει...

Δεν θες να κοψεις καμια ουσια ουτε το τσιγαρο \"σ αρεσει να κανεις χρηση και ειναι απολυτα δικαιωμα σου στο χω ξαναπει...

Πρεπει καποια στιγμη να \"Μεγαλωσεις\"
Συγνωμη που δε σε χαιδευω.....

Τουλαχιστον μαθε να σεβεσε τους γυρω σου κανε την αρχη απο εδω ναι..
Δεν ξερεις το πως??
Επειδη οπως και στην ζωη σου ετσι και εδω εδω στο φορουμ κανεις κακη χρηση ..καταχρηση
ΠΡοσπαθησε να Κανεις την αρχη και ξεκινα τουλαχιστον να κανεις σωστη ΧΡΗΣΗ στο διαδυκτιο -στο φορουμ στο www.e-psychology.gr/forum

Με εκτιμηση Θοδωρης

8odwris
28-02-2010, 02:44
Originally posted by olgaki82
παρομοιο φοβο εχω και εγω για καρκινο πνευμονων και χρονια πνευμονικη ανεπαρκεια αν το λεω σωστα.καπνιζω 1 με 1.5 πακετο καθε μερα 25αρι και πολλες φορες κατι τσιμπηματα στην καρδια,καποιες δυσπνοιες,και κατι κοψιματα στην αναπνοη τα αποδιδω εκει.
φοβαμαι και εγω να κανω εξετασεις μηπως οντως ειναι κατι τετοιο:(
και δεν μπορω να το κοψω :(

Οσο για σενα olgaki καταφερες και σταθηκες οθια και καθαρη και το βαλες πεισμα και μετρας πολλες μερες καθαρη απο αλκοολ οποτε μην μου λες εμενα οτι δεν μπορεις να κοψεις τσο τσιγαρο...
;)
Mπορεις απλα ακομα δε θες να το κοψεις και το ξερεις..
Οταν το παρεις και αυτο αποφαση θα το κανεις.
Aυτα τα τσιμπιματα και οι γρηγοροι φευγαλεοι πονοι 98,9 % ειναι νευροπονοι.
Εγω τους ειχα παμπολλες φορες....και στην καρδια..αλλα

ολες οι εξετασεις καθαρες...!!!!!!!!!!!

..συπερασμα AΓΧΟς ΑΓΧοςςςς! AΓΧΟς!

Τωρα οσο αφορα την αναπνοη ναι αυτο το πυστευω οτι μπορει να ειναι απο το καπνισμα ..εχω και γω πολλες φορες δυσπνοια αλλα δε ξερω αν ειναι απο το τσιγαρο...
Οπως και να χει
ωπα λεμεεεε!!! σιγα σιγα ολα μαζι δε γινοντε.......
....τωρα επικεντρωνεσε στο θεμα Καθαρη και σημερα απο αλκοολ..
Αυτο σε ενδιαφερει προς το παρον...!!

Ολα τα αλλα θα ρθουν λεμεεεεεεεεε

φιλακια olgaki!!!!

Arsi
28-02-2010, 02:57
Το κακό με το τσιγάρο είναι πως δεν είναι εμφανές το κακό που κάνει.
Εγώ εκεί κατέληξα για μένα.
Κάποια στιγμή πλησίασα επικύνδυνα τον αλκοολισμό αλλά όταν άρχισα να πέφτω στο ίσωμα,να παθαίνω σαρδάμ κ να μη μπορώ να διαννοηθώ πως θα περάσει μια μέρα χωρίς αυτό,ας είναι και πρωί ε τότε είδα μπροστά στα μάτια μου το πρόβλημα.Ενώ με το τσιγάρο η ζημιά γίνεται ύπουλα πιστεύω.

nature
01-03-2010, 15:13
Winston,
το θέμα είναι να βοηθηθείς με όποιον τρόπο να βγεις από αυτό το λούκι και να πάψεις να βασανίζεσαι και όχι αν σε τσάντισε η τοποθέτηση του Α ή του Β.
Είναι φυσικό να ακούσεις πολλές και διαφορετικές απόψεις- τοποθετήσεις. Κράτα αυτά που σε βοηθούν και μην εστιάζεις σ\' αυτά που σε εκνευρίζουν για τον Α ή β λόγο.
Εγώ καταλαβαίνω πως είσαι λίγο σε ένα φαύλο κύκλο.
Το άγχος που έχεις για ενδεχόμενη βλάβη της υγείας σου, σ\' αυτή τη φάση, το κατευνάζεις κάνοντας χρήση αυτού που φοβάσαι ότι καταστρέφει την υγεία σου.
Εχεις άγχος και θέλεις τσιγάρο για να ηρεμήσεις αλλά αυτό σου φέρνει ακόμα μεγαλύτερο άγχος... και θέλεις πάλι τσιγάρο.
Και ο κύκλος συνεχίζεται......

Alterego
01-03-2010, 15:34
Φιλε,αν εχεις ενοχλησεις και οτι αλλο νιωθεις καλυτερα να πας σε γιατρο.Που ξερεις μπορει να μην εχεις και τιποτα και να καπνιζεισ περισσοτερο.Αν εχεις προβλημα ομως τουλαχιστο προλαμβαινεις να το διορθωσεις.Ισως να μην εκτιμας τοσο την πολυτελεια που εχεις να αναπνεεις,αλλα τουλαχιστο θα ξερεις αν θα καπνισεις η οχι,δεν θα μεινεις με την αγωνια.

Μακαρι να ειμαι υγιης να καπνιζω μια ζωη. Καλο!
Μακαρι να ειμαι υγιης να πινω μια ζωη

arktos
01-03-2010, 21:21
dear, Winston_man, το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να αλλάξεις nickname :D...
κατά τη γνώμη μου κόβεται μαχαίρι που λένε.

amelie74
01-03-2010, 21:27
Originally posted by arktos
dear, Winston_man, το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να αλλάξεις nickname :D...

καλο αρκτουλα!!!
εγω παλι αντιστροφως, πρεπει να αλλαξω το nickname μου σε \"pall mall\":P;)

8odwris
01-03-2010, 23:10
Δεν μπορεις να μου πεις το που θα τοποθετηθω αγαπητε winston μαλον να μου το πεις μπορεις αλλα αυτο δε σημαινει πως θα το κανω η οτι αμα δεν κανω αυτο που μου ζητας σημαινει πως δε σε ΣΕΒομαι..
Καθε αλλο.
Δεν θα παυω να τοποθετουμε οπου εκει εγω πυστευω οτι \"πρεπει να το κανω και ειδικα σε ενα φοορυμ που το θεωρω ενα απο τα ποιο αξιολογα που υπαρχουν στο διαδυκτιο με θεμα την ψυχολογια..

Φυσικα και θα παρεμβω και θα πω την αποψη μου σε κατι που με \"ενοχλει\" η βλεπω και νομιζω οτι εκτος εμενα δεν σεβετε και εκεινους που εχουν την πραγματικα καλη διαθεση να βοηθησουν εναν ανθρωπο
Εαν ανθρωπο ΠΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΒΟΗΘΕΙΑ η θελει να παιξει?
η που τελικα ειναι ο ιδιος μπερδεμενος ??
ΑΠο οσα λοιπον μου εχει δηξει εμενα τουλαχιστον απο ολα του τα ποστς + αυτο εδω ειναι πως ειναι αναμεσα στο δεν ξερει ουτε και εκεινος αν θελει ΝΑ βοηθηθει απο το συγκεκριμενο πραγμα που αναφερει το τοπικ που ανοιξε η στην πραγματικοτητα στο πολυ βαθος αλλο ειναι το θεμα του αλλα τοσο βαθος που δεν μπαινει στην διαδικασια να κανει βουτια να το βγαλει μπρος τα εξω..
και αναλωνετε στα --> νομιζω ΠΩς... φοβαμαι επειδη νομιζω πως ΑΝ..... στα -->ΔΕν θελω και ΔΕΝ μπορω? ??? στα θελω ενδιαφερον αλλα δεν θελω ενδιαφερον .... σε αντιδρασεις κλπ κλπ κλπ και χωις να μπαινει στην πραγματικη ουσια των πραγματων που εχει να εκφρασει κατα βαθος.........
ΑΠΟΨΗ μου!
Αν νιωσω λοιπον οτι καποιος δε με σεβετε με τον ενα η με τον αλλο τροπο αλλα και με αυτα που γραφει οχι μονο εμενα αλλα και ανθρωπους που συνομιλω εστω και μεσα σε ενα ΦΟΡΟΥΜ εκει οχι \"δε θα ειμαι καλο παιδι \" εκει θα φερθω αναλογα..

Και εφοσον σε παλιοτερα τοπικ εχεις φερθει οχι και \"ομορφα\" ειναι λογικοτατο να φιλαω μια \"πισινη\" και να μπω και να μιλησω στο εδω σου θεμα οπως μιλησα ...
Φυσικα και θα μπω και θα τα \"πω\" οχι μονο σε εσενα αλλα και σε οποιονδηποτε φερετε αναλογα ..
Τωρα αν αυτα που χες γραψει τοτε τωρα δεν υσιχιουν και εχεις αλλαξει αποψεις... αν μεσα σε 25 μερες αλλαξες τροπο σκεψης και εχεις αναθεωρησει ...ΟΟΚ!!!

Οχι δεν ειμαι ουτε ξερολας λοιπον ουτε παντογνωστης φιλε μου ουτε τιποτα απο ολα αυτα που μου προσαπτεις και σου θυμιζω οτι ειμαι διοτι πολα απλα ΔΕΝ ειμαι.
Φυσικα για αυτο εχουν ακομα καλυτερη αποψη ολοι οσοι \"με ξερουν \" εδω στο φορουμ....

Ξεκινοντας την πρωτη μου τοποθετηση για το θεμα που ανοιξες σου ειπα οτι δεν ειμαι κακοΠΡΟαιρετος...
και γενικα δεν ειμαι ανθρωπος που εχω κακια μεσα μου ουτε νιωθω πως ειμαι υπερανω ουτε κατα διανοια ......
Γιατι λοιπον να φερθω ετσι σε σενα...
Αν το να ακους την αληθεια και αυτα που πυστευει καποιος οπου εσενα σε βρησκουν αντιθετο αυτο αυτοματα σε κανει να πυστευεις πως ειμαι \"Εχθρικος η το παιζω ξερολας και οτι αλλο ειπες \" απεναντι σου ειναι mega λαθος για να μην πω ΑΝΤ1 :p να σκεφτεσε ετσι...

Αυτο που εχω να σου πως ειναι οτι δεν θελω να με βλεπεις στραβα διοτι δεν εχω κατι μαζι σου και δεν σε γνωριζω καν προσωπικα ουτε και συ αλλωστε για να πυστευεις κατι τετοιο οτι ειμαι δηαλδη ενας σαν αυτους που εχεις γνωρισει εκει εξω στην ζωη...και σου σπανε τα νευρα.. και σου θυμιζω εναν τετοιο τυπο ανθρωπου..

Ναι ειμαι ενας ανθρωπος που εχει περασει πολλα στην ζωη του και δεν ειμαι ο μονος βεβαια ..ειμαι ενας ανθρωπος που εχει παθει αλλα εχει μαθει πολλα μεσα απο τα παθηματα...
Το οτι γνωριζω πραγματα η οτι ειμαι αντιθετος με πραγματα απου εσυ εχεις επιλεξει στην ζωη σου και ειμαι εντελος καθετος αυτο δε σημαινει οτι ειμαι ουτε ο Πεφωτισμενος ουτε ΚΑΙ τιποτα απο οσα με χαρακτιρισες...

Ουδεποτε υποτιμησα ανθρωπο και ουτε θα το κανω..

Ενας Απλος ανθρωπος ειμαι με γνωσεις που απεκτησα απο κακες και καλες εμπειριες φιλτραροντας τες και εχοντας της χιλιοαναλυσει -φιλοσοφησει και υιοθετησει και τη εχω κανει οδηγους σε πολλα δρομολογια της ζωης μου..

Τιποτα περισσοτερο..

ΔΕν ειναι και οτι καλυτερο ουτε για σενα ουτε για μενα αλλα ουτε και για οσους παρακολουθουν εδω το φορουμ μεσα σε ενα τοσο ομορφο φορουμ να εχουμε τετοιες \"χαζοκοντρες\" πυστευω οτι μπορει να εχουμε περισσοτερα πραγματα που μας ενονουν παρα που μας χωριζουν..
Παραδειγμα καπνιζουμε ιδια μαρκα :P
Μεσα σε ενα μοναχα κειμενο που παραθεσες ως απαντηση προς εμε εσυ ο ιδιος φασκεις και αντιφασκεις .
Εσυ ο ιδιος γραφεις και παραδεχεσε πως δεν θες τελικα να κοψεις το τσιγαρο και οτι ναι εχω δικιο σε αυτο..
ΛΕΣ -->ΝΑΙ ΔΕΝ θελω να κοψω το καπνισμα. ΝΑΙ μου αρεσει να καπνιζω και μετα απο λιγο απο κατω λες
Την υγεια μας να χουμε να καπνιζουμε οπως λεει και το \"ρητο
Φοβαμαι αλλα δεν μπορω να το κοψω. ....

...εν ολιγης αυτο που βλεπω τουλαχιστον οσο αφορα το εδω σου ΘΕΜΑ και αφου σε εχω διαβασει πολλες φορες ειναι πως επιρεαζεσε πολυ ευκολα απο εξωτερικους παραγοντες ( βλεπε αυτο που εμαθες για εκεινο το ατομο που πεθανε) , μπαινεις πολυ ευκολα σε συμπερασματα , αγχωνεσε πολυ και ισως χωρις πραγματικους λογους της ποιο πολλες φορες ...εισαι σε μια φαση που γενικα εισαι ενας μπερδεμενος...
\"Πρεπει\" να ξεκαθαρισεις μεσα σου τι πραγματικα θες ΠΡΑγματικα ομως..

Μην περιμενεις απο το φορουμ εδω γραφοντας να σου περασει αυτος ο πονος που λες που ενιωσες στην μερια του πνευμονα...ακομα και νευροπονος να ειναι ξεκινα να κανεις κατι για να σου φυγει αυτο το αγχος που σε φερνει σε πανικο δημιουργοντας σου εμμονες και ιδεοληψιες επιρεασμενος απο τον γνωστο σου οτι μπορει να εχεις το \"χειροτερο\"
Δεν θα σου πω εγω αν θα κοψεις το τσιγαρο η οχι διοτι και γω καπνιστης ειμαι (και εγω προσωπικα ΔΕΝ θελω να το κοψω )
Θα σου προτεινω ομως τουλαχιστον να κανεις αυτο. αν θες το \"ακους \" αν θες με γραφεις...
Εσυ εχεις αναφερει σε αλλα ποστς πως δεν σ αρεσει η αληθεια και την αποφευγεις οπως ο διαολος το λιβανι...
Αντι λοιπον να καθεσε και να θυμωνεις με τα γραφομενα μου προς εσε θα ταν καλυτερα να κατσεις και να τα σκεφτεις παρα να ΑΝΤΙ δρας ετσι..
Ασε την ΑΝΤΙδραση Winston λοιπον και περνα στην δραση...

Αποψη μου λοιπον και κλεινοντας σου προτεινω και σε παροτρεινω να πας σε εναν γιατρο οχι μονο για το τσιγαρο αλλα και σε καποιον \"ειδικο\"να μην το αμελεις για να ηρεμησεις εσυ πρωτα απ ολα αν και οπως σου ειπα κατα μεγαλη πιθανοτητα νομιζω ειναι ολο αυτο ΑΓΧΟς .. και εκει ειναι που πρεπει να εστιασεις και να το κοιταξεις βαθυτερα απο που πηγαζει..
Αφου λοιπον πας στον γιατρο για το Τσιγαρο και τα ενοχληματα -πονους στην πλευρα του πνευμονα εσυ μετα αποφασησε τι θα κανεις στην ΖΩΗ σου αν θα πας σε καποιον αλλον \"ειδικο\" αλλα και το αν θα συνεχισεις η οχι το καπνισμα....
Εσυ αποφασηζεις για εσενα ..!

Αυτα!! αγαπητε Winston

ΜΕ εκτιμηση Θοδωρης

krino
02-03-2010, 10:12
γουινστον,
δεν μπορεις να κοψεις το τσιγαρο γιατι εισαι εθισμενος, οπως αρκετοι απο εμας.

Καταρχην απενοχοποησε ολο αυτο το πακετο.
Καλα κανεις και καπνιζεις αφου το κανεις κεφι.
Γιατι πρεπει να το κοψεις?
Ειναι μια απο τις απολαυσεις που εχεις και σε ηρεμει, και εσυ μπηκες στο τριπακι να την κοψεις?

Αυτη ειναι η μια πλευρα,
η αλλη λεει να ελεγχεις την υγεια σου, οπως παλι αρκετοι απο εμας, ειτε καπνιζουμε ειτε οχι.
Ειτε φοβασαι ειτε οχι, οτι εχεις τσιμπισει, ηδη υπαρχει.
Εν ολιγεις αν εχεις προκαλεσει ζημια, παει τελειωσε και εγινε.
Η διαφορα σου ειναι να μην το ξερεις?
Εντελως λαθος λογικη.
Πηγαινε γραμμη στο γιατρο σου, να δεις τι παιζεται και αν βγει προβλημα τροποποιεις την κατασταση αν χρειαζεται.

Δεν ειναι καλυτερα να απολαμβανεις το τσιγαρακι σου και την φραπεδια σου χωρις αγχος?
Η πρεπει να σκοτωνεις και την τελευταια σου απολαυση?

Εγω λεω,
θα καπνιζω και ΔΕΝ γουσταρω να το κοψω και θα πηγαινω μια στο τοσο να τσεκαρομαι και ευχομαι να φτασω ετσι μεχρι τα 80 μου.

nature
02-03-2010, 13:37
κρινο, η σύντροφός σου, τι χρωστάει να χηρέψει, επειδή εσύ δεν ήθελες να πολεμήσεις τον εθισμό σου???

krino
02-03-2010, 13:43
καταρχην με την συντροφο μου καπνιζουμε παρεα.
Αλλα δεν εχει σχεση αυτο, ας υποθεσουμε οτι δεν καπνιζε και ειμαι μονο εγω ο κακος.
Για πιο λογο να χηρεψει, εαν πηγαινω μια φορα καθε χρονο και τσεκαρομαι?
Θα αρχισουμε τωρα την λαγνεια της αρρωστιας?
σωνει και καλα πρεπει να παω στον ταφο εφοσον καπνιζω?

Υπαρχει κανεις που μπορει να μου αποδειξει οτι αποκλειεται να φτασω τα 85 εαν συνεχιζω να καπνιζω?
Εαν ναι, το κοβω χθες.
Εαν οχι, σταματηστε να σπερνετε πανικο.

nature
02-03-2010, 13:53
Δεν αποκλείεται να φτάσεις - φτάσουμε όλοι τα 85 και 95.
Οταν όμως καπνίζουμε έχουμε περισσότερες πιθανότητες να αφήσουμε νωρίτερα τον μάταιο τούτο κόσμο.
Σόρρυ, αλλά δεν σπέρνω εγώ τον πανικό.
Δεν είμαι η πρώτη που το ανακοίνωσε.
Είναι πασίγνωστο.
Το γράφουν ακόμα και οι κατασκευαστές των τσιγάρων στα πακέτα τους.
Αν δεν σου αρέσει και δεν σου είναι βολική σαν είδηση πάω πάσο. Πάντως το ξέρουν όλοι πια.

Παρεπιτόντως και εγώ είμαι εθισμένη, αλλά έχω το γνώθι σαυτόν και ξέρω ότι πρέπει να αντισταθώ και να παλέψω. Προσπαθώ και το κόβω όσο μπορώ. Είναι άλλωστε χαρακτηριστικό του εθισμού. Η υποτροπή.
Φυσικά για να παλέψει κάποιος πρέπει πρώτα να παραδεχτεί ότι πρέπει να διορθώσει κάτι. Εκτός αν ορισμένοι άνθρωποι είναι άτρωτοι και αλάνθαστοι.

krino
02-03-2010, 14:32
Originally posted by nature
Δεν αποκλείεται να φτάσεις - φτάσουμε όλοι τα 85 και 95.
Οταν όμως καπνίζουμε έχουμε περισσότερες πιθανότητες να αφήσουμε νωρίτερα τον μάταιο τούτο κόσμο.

το να αφησω τον ματαιο τουτο κοσμο,
μπορει να γινει για 1534 λογους.
Σαφως ενας απο αυτους ειναι το καπνισμα.
Θα περιμενεις γυρω στα 40 χρονια η 50,
να μαθεις πως τον αφησα τελικα και για πιο λογο.
Μεχρι τοτε, σκπευω να απολαυσω την ζωη μου χωρις κανενα οριο.
Και επι τουτου, δεν σκοπευω να κανω καμια εκπτωση.

Πες μου τροπους να αυξησω τις απολαυσεις τις ζωης,
οχι να τις μειωσω.
Στην τελικη δεν με ενδιαφερει μια ζωη, οπου εχει δεκαδες πρεπει και μη και μπορει να με φτασει στα 145. Προτιμω μια ζωη η οποια θα εχει ακριβως αυτο το στοιχειο, να ζεις την ζωη.

Σόρρυ, αλλά δεν σπέρνω εγώ τον πανικό.
Δεν είμαι η πρώτη που το ανακοίνωσε.
Είναι πασίγνωστο.
Το γράφουν ακόμα και οι κατασκευαστές των τσιγάρων στα πακέτα τους.
Αν δεν σου αρέσει και δεν σου είναι βολική σαν είδηση πάω πάσο. Πάντως το ξέρουν όλοι πια.

εκεινο που ξερω, ειναι οτι πρωτα μου πουλανε το δηλητηριο και μετα μου πουλανε και το αντιδοτο.
Δεν φτανει που μου τα παιρνουν οι καπνοβιομηχανιες, πρεπει να τα ακουμπαω και στις φαρμακοβιομηχανιες.

Το σκοινι που θα κρεμαστω προτιμω να το αγορασω εγω με τα δικα μου κριτηρια και οχι των πανεπιστημονων της μισης οκας που πουλανε επιστημονισμο για να τα κονομανε οι επιτήδειοι.

Παρεπιτόντως και εγώ είμαι εθισμένη, αλλά έχω το γνώθι σαυτόν και ξέρω ότι πρέπει να αντισταθώ και να παλέψω. Προσπαθώ και το κόβω όσο μπορώ. Είναι άλλωστε χαρακτηριστικό του εθισμού. Η υποτροπή.

μεταξυ μας, μεταξα,
δουλευεις τον εαυτο σου και τιποτα αλλο.
Οχι μονο κανεις κακο στον εαυτο σου που καπνιζεις αλλα φθειρεις τον εαυτο σου επιπλεον φορτωντας αγχος και ενοχες για τις επιλογες σου.

Σορρυ αλλα δεν μπορω να την παρακολουθησω αυτη την λογικη.
Καπνιζω γιατι μου αρεσει και δεν εχω προβλημα να το πω.
Οι υγιεινιστες να πανε να κλειστουν στη γυαλα τους.

Φυσικά για να παλέψει κάποιος πρέπει πρώτα να παραδεχτεί ότι πρέπει να διορθώσει κάτι. Εκτός αν ορισμένοι άνθρωποι είναι άτρωτοι και αλάνθαστοι.

και εσυ τωρα διορθωνεις ε?
:P :P :P
Ατρωτος δεν ειμαι, αλλα δεν παιζω και με φαυλους κυκλους.

Καποτε πριν λιγα χρονια ειχα παει σε μια κηδεία φιλου.
Γυρνωντας στους ταφους,
βλεπω ενα ταφο που σε μια γωνια του ειχαν ακουμπησει ενα πακετο μαλμπορο, καταλαβαινες αμεσως απο τι πεθανε ο ανθρωπος.
Στο δικο μου ταφο, θελω ενα κουτι με πουρα, ενα καπνο ναργιλε, ενα κουτι προφυλακτικα, ενα αδειο μπουκαλι καλο ουισκι, και την φωτογραφια της συντροφου μου.
Ολα οσα δηλαδη με εχουν αγαπησει, μου εχουν κανει παρεα, αλλα με εχουν φθειρει επισης, παντα με επιλογη δικη μου.

RainAndWind
02-03-2010, 14:46
Γιατί τα θες στον τάφο σου,θα σηκωθείς να τα καπνίσεις;Mετά θα χρησιμοποιήσεις και τα προφυλακτικά;:D
Eγώ θα αφήσω ως τελευταία επιθυμία να με πετάξουν σε κάνα φαράγγι,να φάνε λίγο και τα καημένα τ\'αγρίμια,που τους έχουμε πάρει κάθε ζωτικό χώρο και πηγή τροφής.Αλλά για να γίνω ξανά ρομαντική,άντε,ας με κάψουν και να σκορπίσουν τις τέφρες μου σε κανένα βουνίσιο μονοπάτι,με βρύα και αμανίτες.αχ,φτιάχτηκα τώρα δα,τι ωραία που θα περνάω,χαχααα:P
Για τα υπόλοιπα συμφωνώ μαζί σου,γιατί τόσες ενοχές,φτάνει όλη αυτή η δρομολόγηση τύψεων,έχει γίνει καταναγκασμός η συντήρηση και η διατήρηση με κάθε τρόπο.Και επίσης σε αυτό το όσα χρόνια ζήσω ας μπορώ ν\'απολαμβάνω,αλλιώς τι να το κάνω το ότι ζω εάν καθετί το βλέπω είτε ως ανθυγιεινό είτε ως ανήθικο.:P

nature
02-03-2010, 14:47
Δηλαδή, αν ήθελες να το κόψεις θα το έκοβες στο άψε-σβήσε?
Δηλαδή καπνίζεις από επιλογή και όχι από εθισμό?
Σόρρυ αλλά δεν το πιστεύω.
Απλά είναι σκληρό να το παραδεχτεί κανείς, ακόμα και στον εαυτό του.

.........δεν μπορεις να κοψεις το τσιγαρο γιατι εισαι εθισμενος, οπως αρκετοι απο εμας...........................

είναι γλυκόοοοο
το πιοτόοοοοο
της αμαρτίιιιιιας.......
λέει ένα τραγούδι της Ριτας Σακελλαρίου

stasa
02-03-2010, 15:07
ο μονος τροπος να σε βοηθησω ειναι να σου πω οτι και γω καπνιζω και δεν εχω καμια φοβια για τον εαυτο μου στο να παθω κατι...αυτα λοιπον ειναι τα κολληματα μας και εμεις τους δινουμε τροφη..προσπσαθω να σου πω οτι δεν εισαι μονος σε ολο αυτο που ζεις ειναι κι αλλοι...σκεψου οτι δεν ειναι μονο το τσιγαρο αλλα και αυτο που αναπνεουμε αυτα που τρωμε...αυτη την αρρωστια τη γνωριζω καλα ειμαστε χρονια φιλοι...τι ειναι αυτο που θα σε ηρεμουσε?

RainAndWind
02-03-2010, 15:08
Φύση,ήδη έγραψε πως το θεωρεί απόλαυση.Το ίδιο κι εγώ.Γιατί να το κόψω,εφόσον το θεωρώ απόλαυση.Άσε,υπάρχουν χίλια δυο άλλα να κόψουμε που μας αρρωσταίνουν,το τσιγάρο δηλαδή είναι η αιτία όλου του κακού,κόβουμε αυτό,λύσαμε τα πάντα.Είμαστε εθισμένοι σε χιλιάδες πράγματα,που δεν τα αναγνωρίζουμε καν ως εθισμούς,χαζομαριάσεις και παλαμοσοφίες.:P

krino
02-03-2010, 15:18
Originally posted by RainAndWind

είτε ως ανήθικο.:P

εχω πει αρκετες φορες (και εδω μεσα) οτι ειμαι ανηθικος,
και παντα προσπαθουν να μου πουν οτι πρεπει να ντρεπομαι....
οσο δεν ντρεπομαι, τοσο σκυλιαζουν....

(αλλα μου αρεσει που σκυλιαζει ο αλλος, που να το παω γιατρε μου? :P )

krino
02-03-2010, 15:20

αν υποθεσω οτι θελω να ζησω, ουτε καν στο σβησε, στο αψε θα το ειχα κοψει κιολας.

Ας υποθεσουμε οτι παω αυριο στο γιατρο και μου λεει,
εχεις προβλημα.
Αμα δεν κοψεις το τσιγαρο θα ζησεις μαξ 5 χρονια, αλλιως θα καβατζαρεις τα 20.
Θα το πεταγα την επομενη στιγμη.

krino
02-03-2010, 15:22

είναι γλυκόοοοο
το πιοτόοοοοο
της αμαρτίιιιιιας.......
λέει ένα τραγούδι της Ριτας Σακελλαρίου

για αυτο ας μεθυσουμε μεχρι το πρωιιιιιιιιιιιιιιιι
συμπληρωνει ο κρινος....

:cool:

Φωτεινη!
02-03-2010, 16:03
winston εχεις μετρο σύγκρισης?
Δηλαδη οταν δεν κάπνιζες ενιωσες οτι ειναι καλύτερα χωρίς αυτό?
Σου το λέω γιατι κι εγω το απολαμβάνω το ρημάδι (ειναι και Winston),αλλα το εχω κόψει δυο φορες (δυο εγκυμοσυνες)και ενιωθα τελεια που δεν κάπνιζα.
Θα ηθελα καθαρή αναπνοή ,να μη τρέχω ασθμαίνοντας να μη βρωμάνε τα ρούχα μου και να καπνίζω.Γίνεται?

nature
02-03-2010, 16:27
Originally posted by RainAndWind
Φύση,ήδη έγραψε πως το θεωρεί απόλαυση.Το ίδιο κι εγώ.Γιατί να το κόψω,εφόσον το θεωρώ απόλαυση.Άσε,υπάρχουν χίλια δυο άλλα να κόψουμε που μας αρρωσταίνουν,το τσιγάρο δηλαδή είναι η αιτία όλου του κακού,κόβουμε αυτό,λύσαμε τα πάντα.Είμαστε εθισμένοι σε χιλιάδες πράγματα,που δεν τα αναγνωρίζουμε καν ως εθισμούς,χαζομαριάσεις και παλαμοσοφίες.:P

Το τσιγάρο είναι ναρκωτικό, με την έννοια ότι σε οδηγεί γρήγορα σε εξάρηση και εθισμό.
Τώρα αν είναι απόλαυση, ποιος είπε το αντίθετο? Για έναν καπνιστή είναι απόλαυση.
Και για κάποιον που πίνει χωρίς όριο, είναι απόλαυση να γίνεται ντίρλα από το πιοτό.
Νομίζω ότι και η κοκαίνη είναι απόλαυση, όχι??
Και το εξτασι???
Απόλαυση είναι και το φαγητό, αλλά άλλο να τρώμε για να ζήσουμε και για τη νοστιμιά και άλλο να μας χειραγωγεί το φαγητό και να οδηγηθούμε σε εγχείρηση για δακτύλιο.

Οποιος δεν μπορεί να κόψει το τσιγάρο (δηλαδή οι περισσότεροι καπνιστές) ξέρουν ότι είναι πιόνια του τσιγάρου, αλλά δεν μπορούν να το κόψουν.

nature
02-03-2010, 16:38

αν υποθεσω οτι θελω να ζησω, ουτε καν στο σβησε, στο αψε θα το ειχα κοψει κιολας.

εχεις προβλημα.

Αν φτάσεις σ\' αυτό το σημείο, ποιος σου είπε ότι με μια απλή διακοπή του καπνίσματος κερδίζεις 15 χρόνια ζωής???
Ποιος σου είπε ότι τότε με μια διακοπούλα, εύκολη (?) κάνεις τα 5 χρόνια πάλι 20?
Ξέρεις πολλές αρρώστιες που αν καπνίζεις, ζεις μόνο άλλα 5 χρόνια και αν τότε θυμηθείς να το κόψεις, κερδίζεις άλλα 15 έξτρα μπόνους?
Μπορείς να μου πεις 2-3 τέτοιες?

Και κάτι τελευταίο: ο γιατρός δεν είναι μάγος να μας προβλέπει πόσο θα ζήσουμε.
Σύγχρονα και μορφωμένα παιδιά είμαστε, δεν χρειάζεται γιατρός ή μάγος για να μας πει τα αυτονόητα.

krino
02-03-2010, 16:40
Originally posted by Αφωτεινή

Θα ηθελα καθαρή αναπνοή ,να μη τρέχω ασθμαίνοντας να μη βρωμάνε τα ρούχα μου και να καπνίζω.Γίνεται?

πρωτον, η αναπνοη λερωνεται ετσι και αλλιως οποτε καθαρη δεν μπορεις να την κρατησεις.
δευτερον γιατι να τρεχεις? χαλαρωσε καλε....
τριτον αμα τα ρουχα σου βρωμανε βαλτα στο πλυντηριο.
τεταρτον να το κοψεις το τσιγαρο, γιατι πιο πολυ σκεφτεσαι παρα καπνιζεις, αρα δεν το απολαμβανεις, αρα τσαμπα καιει η λαμπα.

Οχι δεν γινεται.

krino
02-03-2010, 16:41
Οποιος δεν μπορεί να κόψει το τσιγάρο (δηλαδή οι περισσότεροι καπνιστές) ξέρουν ότι είναι πιόνια του τσιγάρου, αλλά δεν μπορούν να το κόψουν.

μαστα.
και αυτοι που δεν θελουν να το κοψουν τι ειναι?

krino
02-03-2010, 16:43

εχεις προβλημα.

Αν φτάσεις σ\' αυτό το σημείο, ποιος σου είπε ότι με μια απλή διακοπή του καπνίσματος κερδίζεις 15 χρόνια ζωής???
Ποιος σου είπε ότι τότε με μια διακοπούλα, εύκολη (?) κάνεις τα 5 χρόνια πάλι 20?
Ξέρεις πολλές αρρώστιες που αν καπνίζεις, ζεις μόνο άλλα 5 χρόνια και αν τότε θυμηθείς να το κόψεις, κερδίζεις άλλα 15 έξτρα μπόνους?
Μπορείς να μου πεις 2-3 τέτοιες?

Και κάτι τελευταίο: ο γιατρός δεν είναι μάγος να μας προβλέπει πόσο θα ζήσουμε.
Σύγχρονα και μορφωμένα παιδιά είμαστε, δεν χρειάζεται γιατρός ή μάγος για να μας πει τα αυτονόητα.

εκανα ενα υποθετικο σεναριο,
αν δεν ειναι συμβατο φτιαξε αλλιως τα νουμερα δεν με ενοχλει.
Τα αυτονοητα για μενα ειναι να εχω την υγεια μου να καπνιζω.
Και οταν ερθει ο θανατος με το καλο (οπως και να ερθει) ελπιζω να τον συναντησω με ενα τσιγαρο στο στομα και καπακι ενα χαμογελο στα χειλη.

Φωτεινη!
02-03-2010, 17:10

πρωτον, η αναπνοη λερωνεται ετσι και αλλιως οποτε καθαρη δεν μπορεις να την κρατησεις.
δευτερον γιατι να τρεχεις? χαλαρωσε καλε....
τριτον αμα τα ρουχα σου βρωμανε βαλτα στο πλυντηριο.
τεταρτον να το κοψεις το τσιγαρο, γιατι πιο πολυ σκεφτεσαι παρα καπνιζεις, αρα δεν το απολαμβανεις, αρα τσαμπα καιει η λαμπα.

Οχι δεν γινεται.

Πρώτον ,εχει μεγαααλη διαφορα η αναπνοή οταν δεν καπνίζεις!!!
δευτερον,λατρευω το τρεξιμο,γιατι να χαλαρωσω ?
τρίτον,βαριεμαι να βαζω πλυντήριο
τεταρτον, come again?εξηγήσου..

ναι δεν γίνεται..

krino
02-03-2010, 17:16

Πρώτον ,εχει μεγαααλη διαφορα η αναπνοή οταν δεν καπνίζεις!!!
δευτερον,λατρευω το τρεξιμο,γιατι να χαλαρωσω ?
τρίτον,βαριεμαι να βαζω πλυντήριο
τεταρτον, come again?εξηγήσου..

ναι δεν γίνεται..

1. τι διαφορα? απλα μοσχομυριζεις καπνο....
φυτο ειναι, που ειναι το προβλημα?

2. αααα δεν ξερω.... αμα εισαι αθλητρια τοτε αλλαζει.
Εγω συνηθως βαριεμαι να κουνησω το ενα ποδι γιατι ταλαιπωρω το αλλο.
Εκτος αν κανω εξτρεμ σπορτς.

3. μμμ... εμενα μου αρεσουν οι οικιακες δουλιες.

4. εμ δεν γινεται να καπνιζεις και να εχεις ολες αυτες τις αποριες.
Το καπνισμα ειναι τελετουργια, αμα δεν το πιανεις χαλιεσαι πολλαπλως και αδικως.

nature
02-03-2010, 17:48

μαστα.
και αυτοι που δεν θελουν να το κοψουν τι ειναι?

Επειδή ρωτάς, να μη σε αφήσω παραπονεμένο.
Αυτοί που
δεν θέλουν να το κόψουν είναι άνθρωποι που δεν θέλουν να μπουν στον κόπο, για τον Α ή Β λόγο.
Για να μη .....μουντζώνονται, βαφτίζουν το κάπνισμα, επιλογή και
απόλαυση.
Βολεύει πιο πολύ. Αλλιώς, χαλάει η μαγιονέζα.

Κάπου είπες για ένα μνήμα που είχε πάνω του ένα πακέτο μάλμπορο.
Οχι και πάλι όχι!!!!
Δεν θέλω να κάνω τη χάρη στη μάλμπορο να πεθάνω για την ....απόλαυσή της.
Σίγουρα όλοι από κάτι θα πεθάνουμε, αλλά δεν θα είμαι καθόλου περήφανη για τον άντρα μου αν πέσει στο πεδίο της μάχης του μάλμπορο. Ούτε για τον εαυτό μου, ούτε για οποιονδήποτε γνωστό και συγγενή.

Τώρα να σου κάνω και εγώ με τη σειρά μου μια ερώτηση:
-Αν ήσουν εθισμένος, όχι στη νικοτίνη, αλλά στην ηρωίνη, τότε θα ήθελες να τη κόψεις ή πάλι θα το θεωρούσες απόλαυση?
-Και κυρίως θέλω το γιατί στην απάντησή σου.

Ομοια ερώτηση για κοκαίνη, αλκοολισμό.

Φωτεινη!
02-03-2010, 18:10
Οταν βγαίνω στη βεράντα να καπνίσω και τα παιδια με κοιτάνε απο το παράθυρο,(το μεγάλο μου τη λέει κιόλας),νιωθω junkie κανονικότατα..καταλαβαίνω ποσο εξαρτημένη ειμαι.
Δεν ακούει τίποτα αυτός που ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ να το κόψει.defacto.(Κι εγώ μια απο αυτούς ήμουν για πολυ καιρό.)
Αυτός όμως που για καποιους λόγους,δεί την αλλη πλευρά,ίσως δώσει την μάχη της απεξάρτησης.
Εμένα μόνο αυτό μου άλλαξε ολη την θεωρία.Πως νιώθω καπνίζοντας και πως μη και συνηδητοποιώντας ποσο ακριβά πληρώνω αυτη την απόλαυση.

krino
02-03-2010, 18:29

Αυτοί που
δεν θέλουν να το κόψουν είναι άνθρωποι που δεν θέλουν να μπουν στον κόπο, για τον Α ή Β λόγο.
απόλαυση.

καλα αμα σε βολευει εσενα, θα συμφωνησω ειμαι εξαρτημενος.
Εμενα δεν με χαλαει, δηλαδη δεν με χαλαει τιποτα αρκει να το κανω κεφι.

Οχι και πάλι όχι!!!!

για πες μου την λιστα σου που δεν ειναι casus beli.....
ετσι για να καταλαβω.

Σίγουρα όλοι από κάτι θα πεθάνουμε, αλλά δεν θα είμαι καθόλου περήφανη για τον άντρα μου αν πέσει στο πεδίο της μάχης του μάλμπορο. Ούτε για τον εαυτό μου, ούτε για οποιονδήποτε γνωστό και συγγενή.

ας πουμε, ενα τουβλο στο κεφαλι που ηρθε απο τον ουρανο ειναι πιο σικ?

-Αν ήσουν εθισμένος, όχι στη νικοτίνη, αλλά στην ηρωίνη, τότε θα ήθελες να τη κόψεις ή πάλι θα το θεωρούσες απόλαυση?

βεβαιως και θα την εκοβα,
γιατι πολυ απλα θα με εξαθλιωνε καταρχην και στην συνεχεια θα πεθαινα.
Προτιμω να ζησω, τοσο απλα.

για ολα το ιδιο ισχυει.
Ποτα πινω, αλλα πολυ αραια.
Συνηθως μου αρεσει στο φαγητο, σαββατιανο, μοσχοφιλερο, και μια πολυ ωραια λημνιωτικη ποικιλια.

Καταλαβε το, οτι αν αξιζει σημερα να ζεις,
ειναι για τις απολαυσεις της ζωης,
το ποιες ειναι αυτες αυτο ειναι προσωπικο του καθενος.

krino
02-03-2010, 18:48
Οταν βγαίνω στη βεράντα να καπνίσω

εμ πες οτι εισαι στην ποτοαπαγορευση.....
πες μου οτι σε μαστιγωνουν κιολας οταν μπαινεις μεσα, ε?

και τα παιδια με κοιτάνε απο το παράθυρο,(το μεγάλο μου τη λέει κιόλας),νιωθω junkie κανονικότατα..καταλαβαίνω ποσο εξαρτημένη ειμαι.

μην το συζητας,
πρεπει να το κοψεις.
Για σενα ειναι βασανο πια.
Το τσιγαρο ειναι αλλη υποθεση απο αυτο που κανεις εσυ.

Ειναι αραγμα, μαζι με καφεδακι,
η πουρο με ενα ποτο που σου αρεσει,
η ναργιλες με ενα καλο τσιπουρο
η οτι αλλο θες.
Παντως οχι στο μπαλκονι και με το ενα ποδι ορθιο, εν ειδη τιμωριας.

Δεν ακούει τίποτα αυτός που ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ να το κόψει.defacto.(Κι εγώ μια απο αυτούς ήμουν για πολυ καιρό.)

αμα τοπ κανει εις γνωση του και του αρεσει καλα κανει.
Αμα ομως ταλαιπωρει τον εαυτο του, πρεπει να ζητησει βοηθεια ειδικου.

Αυτός όμως που για καποιους λόγους,δεί την αλλη πλευρά,ίσως δώσει την μάχη της απεξάρτησης.

ποια αλλη πλευρα?
η πλευρα ειναι μια.
Θες να το κοψεις ? κοψτο και τελειωνει η υποθεση,
ειτε μονη σου ειτε με βοηθεια.

Εμένα μόνο αυτό μου άλλαξε ολη την θεωρία.Πως νιώθω καπνίζοντας και πως μη και συνηδητοποιώντας ποσο ακριβά πληρώνω αυτη την απόλαυση.

δηλαδη ποσο ακριβα?
μπορεις να γινεις πιο αναλυτικη?
και εν πασει περιπτωση αφου θες να το κοψεις,
γιατι δεν πας αυριο (η τον αλλο μηνα, δεν ειναι της βιασυνης) σε καποιο ειδικο να το κοψεις?

Ειλικρινα τετοιο κοσμο με αυτες τις αποψεις δεν τους καταλαβαινω.

nature
02-03-2010, 19:09

Αυτοί που
απόλαυση.

καλα αμα σε βολευει εσενα, θα συμφωνησω ειμαι εξαρτημενος.
Εμενα δεν με χαλαει, δηλαδη δεν με χαλαει τιποτα αρκει να το κανω κεφι.

Οχι και πάλι όχι!!!!

για πες μου την λιστα σου που δεν ειναι casus beli.....
ετσι για να καταλαβω.

ας πουμε, ενα τουβλο στο κεφαλι που ηρθε απο τον ουρανο ειναι πιο σικ?

βεβαιως και θα την εκοβα,
γιατι πολυ απλα θα με εξαθλιωνε καταρχην και στην συνεχεια θα πεθαινα.
Προτιμω να ζησω, τοσο απλα.

για ολα το ιδιο ισχυει.
Ποτα πινω, αλλα πολυ αραια.
Συνηθως μου αρεσει στο φαγητο, σαββατιανο, μοσχοφιλερο, και μια πολυ ωραια λημνιωτικη ποικιλια.

Καταλαβε το, οτι αν αξιζει σημερα να ζεις,
ειναι για τις απολαυσεις της ζωης,
το ποιες ειναι αυτες αυτο ειναι προσωπικο του καθενος.

Οπως έχω ξαναπεί κάτι τέτοιες στιγμές θα ήθελα κι εγώ να ξέρω αυτά τα μωβ γραμματάκια!!!
Ενιγουέι, αν θέλεις να πιστεύεις κάτι δεν έχω κανένα ζόρι να σε πιέσω για το αντίθετο.

Εχουμε μιλήσει για τον εθισμό και σε άλλο θέμα (εθισμός στο ....ιντερνετ) και όλο το γκουγκλ είναι ανοικτό μπροστά μας για να δούμε αν υπάρχει καπνιστής (που καπνίζει καθημερινά και αγοράζει τσιγάρα) από επιλογή και όχι από εξάρτηση.

Αυτό που γράφεις ότι είναι πιο σικ να πάς από τούβλο στο κεφάλι, είναι ωραίο αστείο λογοπαίγνιο, αλλά αν θέλεις να σοβαρολογήσουμε, θάλεγα ότι αν πάς από τούβλο, δεν θα σε λέει μετά θάνατον κανείς βλάκα, γιατί δεν οδήγησες εσύ τον εαυτό σου στο θάνατο, ενώ με το τσιγάρο, το ήξερες και κώφευες ή έκανες τον κινέζο.

Με την άποψή σου για ηρωίνη κλπ συμφωνώ. Απλά τα δικά
μου όρια για την εξαθλίωση είναι λίγο πιο αυστηρά. Ισως και οι γνώσεις μου περί υγείας είναι λίγο πιο πολλές.

Τέλος στα γούστα για τις ποικιλίες κρασιού συμφωνούμε.

Φωτεινη!
02-03-2010, 20:05

Οταν βγαίνω στη βεράντα να καπνίσω

εμ πες οτι εισαι στην ποτοαπαγορευση.....
πες μου οτι σε μαστιγωνουν κιολας οταν μπαινεις μεσα, ε?

και τα παιδια με κοιτάνε απο το παράθυρο,(το μεγάλο μου τη λέει κιόλας),νιωθω junkie κανονικότατα..καταλαβαίνω ποσο εξαρτημένη ειμαι.

μην το συζητας,
πρεπει να το κοψεις.
Για σενα ειναι βασανο πια.
Το τσιγαρο ειναι αλλη υποθεση απο αυτο που κανεις εσυ.

Ειναι αραγμα, μαζι με καφεδακι,
η πουρο με ενα ποτο που σου αρεσει,
η ναργιλες με ενα καλο τσιπουρο
η οτι αλλο θες.
Παντως οχι στο μπαλκονι και με το ενα ποδι ορθιο, εν ειδη τιμωριας.

αμα τοπ κανει εις γνωση του και του αρεσει καλα κανει.
Αμα ομως ταλαιπωρει τον εαυτο του, πρεπει να ζητησει βοηθεια ειδικου.

ποια αλλη πλευρα?
η πλευρα ειναι μια.
Θες να το κοψεις ? κοψτο και τελειωνει η υποθεση,
ειτε μονη σου ειτε με βοηθεια.

δηλαδη ποσο ακριβα?
μπορεις να γινεις πιο αναλυτικη?
και εν πασει περιπτωση αφου θες να το κοψεις,
γιατι δεν πας αυριο (η τον αλλο μηνα, δεν ειναι της βιασυνης) σε καποιο ειδικο να το κοψεις?

Ειλικρινα τετοιο κοσμο με αυτες τις αποψεις δεν τους καταλαβαινω.

Καλά ο,τι πεις...
Τωρα σοβαρά ,πρεπει να σου εξηγήσω οτι αν υπαρχουν παιδιά στο σπιτι δεν μπορείς να καπνίσεις?Τι ποταπογόρευση και μη πω..
Το παράδειγμα αυτό δεν εχει να κάνει με το τι σημαίνει απόλαυση,εγω μια χαρα τη βρίσκω στη βεράντα,στο υπογειο κτλ,
εχει να κάνει με το οτι σε κάποιες περιπτώσεις που δεν μπορείς να καπνίσεις (αλλο παραδειγμα το αεροπλάνο,πηγα Ταυλανδη και φρικαρα τοσες ωρες χωρις τσιγάρο) πως αντιλαμβάνεται ο καθένας την εξάρτησή του..

Ανάλυση?
Το έχεις κόψει ποτέ?αν ναι να επαναλάβω αλλιως βαριέμαι..

Alobar
02-03-2010, 21:44
Φοβαμαι να παω αυτο ειναι το προβλημα. Ξερω μια Πνευμονολογο στη Καλλιθέα αλλα φοβαμαι να παω μηπως \"επαληθευτω\" και εχω ογκο. (Χτυπα ξυλο) :P

Γουΐνστον νομίζω πως ειπωθήκαν όλα. Και τρόποι σου προτάθηκαν στην πρώτη σελίδα. Όπως καταλαβαίνεις κι εσύ απ\' την παραπάνω φράση/σκέψη σου, δεν υπάρχει λογική σε αυτό που λες. Άλλωστε εκ των πραγμάτων έτσι όπως ο ίδιος το θέτεις, δεν έχεις άλλη επιλογή απ\' το να ακολουθήσεις τη λογική σου. Διότι το \' φοβαμαι να παω μηπως \"επαληθευτω\" και εχω ογκο\' θα μπορούσε να σημαίνει πως σε περίπτωση που έχεις, θα κάτσεις έτσι περιμένοντας να χειροτερέψει αυτός και να αρχίσουν οι πόνοι ή να δώσει μεταστάσεις και να τρέχεις και να μη φτάνεις. Που δε θα μπορείς να τρέξεις δλδ, και θα τρέχουν προφανώς άλλοι για σένα. Συγγνώμη αν μιλάω λίγο ωμά, αλλά αυτό λες παραπάνω. Δυστυχώς ο καρκίνος αφορά όλους μας και όχι πάντα μόνο τους άλλους. Και βέβαια κάτω από την κάλυψη του φόβου να πάμε στο γιατρό, υπάρχει πάντα η ελπίδα πως κάποια στιγμή θα σταματήσουν οι ενοχλήσεις ως δια μαγείας, χωρίς εν τω μεταξύ να έχουμε κάνει κάτι γι\' αυτό.
Εγώ πάντως θα διαβάσω το βιβλίο. Αν και είμαι πια ατμίστρια, νομίζω πως ήρθε η ώρα να δω τη σχέση μου και με την νικοτίνη. Αν και έχω απαλλαγεί απ\' τα χημικά του τσιγάρου, θέλω πια να απαλλαγώ και απ\' την εξάρτηση της νικοτίνης.

8odwris
02-03-2010, 22:46
;)

krino
03-03-2010, 10:13
Οπως έχω ξαναπεί κάτι τέτοιες στιγμές θα ήθελα κι εγώ να ξέρω αυτά τα μωβ γραμματάκια!!!

τα μωβ τα εχω παρει αποκοπη....

Ενιγουέι, αν θέλεις να πιστεύεις κάτι δεν έχω κανένα ζόρι να σε πιέσω για το αντίθετο.

μα ουτε και εγω.....

Εχουμε μιλήσει για τον εθισμό και σε άλλο θέμα (εθισμός στο ....ιντερνετ) και όλο το γκουγκλ είναι ανοικτό μπροστά μας για να δούμε αν υπάρχει καπνιστής (που καπνίζει καθημερινά και αγοράζει τσιγάρα) από επιλογή και όχι από εξάρτηση.

οκ δεν εχω προβλημα,
ειμαι εξαρτημενος.
Και ετσι μια χαρα μου καθεται.

Αυτό που γράφεις ότι είναι πιο σικ να πάς από τούβλο στο κεφάλι, είναι ωραίο αστείο λογοπαίγνιο, αλλά αν θέλεις να σοβαρολογήσουμε, θάλεγα ότι αν πάς από τούβλο, δεν θα σε λέει μετά θάνατον κανείς βλάκα, γιατί δεν οδήγησες εσύ τον εαυτό σου στο θάνατο, ενώ με το τσιγάρο, το ήξερες και κώφευες ή έκανες τον κινέζο.

προσωπικα αν πεθανω, το τι θα πει καποιος για μενα δεν με πολυαπασχολει.
Μπορω να σου πω οτι κατα περιπτωση δεν με απασχολει και τωρα που ζω. ποσο μαλλον αμα μεινουν οι σταχτες μου.

Με την άποψή σου για ηρωίνη κλπ συμφωνώ. Απλά τα δικά
μου όρια για την εξαθλίωση είναι λίγο πιο αυστηρά. Ισως και οι γνώσεις μου περί υγείας είναι λίγο πιο πολλές.

τι παει να πει πιο αυστηρα?

Τέλος στα γούστα για τις ποικιλίες κρασιού συμφωνούμε.

αντε!
να και καπου που συμφωνουμε.
:P

krino
03-03-2010, 10:18
Καλά ο,τι πεις...
Τωρα σοβαρά ,πρεπει να σου εξηγήσω οτι αν υπαρχουν παιδιά στο σπιτι δεν μπορείς να καπνίσεις?Τι ποταπογόρευση και μη πω..

δεν ειπα να πας να καπνιζεις μεσα στη μουρη τους.
Και εμεις μεγαλωσαμε, καποτε ειμασταν παιδια,
ειχαμε μπαμπαδες και μαμδες.....
ο μπαμπας μου καπνιζε χρονια, ποτε δεν το ειδα στο μπαλκονι με κουβερτα να καπνιζει και εγω δεν επαθα τιποτα.

Σημερα εχει περασει νεα εποχη υγιεινης και δεν το πηρα χαμπαρι?
αστο μην μου εξηγεις....
αλλωστε εμενα μου αρεσουν τα μικροβια.

Το παράδειγμα αυτό δεν εχει να κάνει με το τι σημαίνει απόλαυση,εγω μια χαρα τη βρίσκω στη βεράντα,στο υπογειο κτλ,

και που αλλου?
δηλ. μεχρι που φτανει η φαντασια σου?

εχει να κάνει με το οτι σε κάποιες περιπτώσεις που δεν μπορείς να καπνίσεις (αλλο παραδειγμα το αεροπλάνο,πηγα Ταυλανδη και φρικαρα τοσες ωρες χωρις τσιγάρο) πως αντιλαμβάνεται ο καθένας την εξάρτησή του..

κοιτα, αν καπου απαγορευεται, δεν καπνιζω.
Δεν εχω προβλημα.
Στην δουλεια μου πχ που δεν καπνιζουμε ειμαι μια χαρα.

Τωρα σε ενα εστιατοριο που απαγορευεται, εκει δεν παω.

Ανάλυση?
Το έχεις κόψει ποτέ?αν ναι να επαναλάβω αλλιως βαριέμαι..

οχι βεβαια!
αφου δεν θελω να το κοψω,
για πιο λογο να παιζω?

Φωτεινη!
03-03-2010, 13:08
Κρίνο,
εσύ δεν εχεις πρόβλημα,αφού μπορεις να μη καπνίζεις οταν δεν πρέπει.
Εγω πάλι τραβάω ζόρι.
Και εμενα ο πατέρας μου καπνιζε για καμποσο καιρο μεσα στο σπιτι,αλλα μετά επειδή η μανα και η αδερφή μου αρχισαν να βηχουν,(ο γιατρός το απεδωσε στο παθητικό καπνισμα)το περιόρισε στον υπαιθριο.
Εχω μεγάλη φσντασία αυτο ειναι αλήθεια..
Η βεράντα ειναι καλά οργανωμένη,ειδικα διαμορφωμένος χώρος.
και αλλου,αλλα δεν ενδιαφέρουν κανένα αυτά.
Πάντως να σου πω οτι πάντα γελάω με τις απαντησεις σου,με την καλή εννοια.
Συνέχισε ετσι \"Μεγάλο Φουγάρο\".

krino
03-03-2010, 13:27
να σου πω,
ζορι δεν τραβαω με τιποτα στη ζωη μου, το τσιγαρο included.

Εγω ζουσα σε σπιτι καπνιστων,
ποτε δεν εβηχα η δεν ειδα καποιο προβλημα.
Μαλλον ειμαι σκληρο καρυδι....

Υγ....... το μεγαλο φουγαρο μου αρεσε για ονομα στην επομενη μου ζωη.

nature
04-03-2010, 02:42
Κρινο, με το συμπάθειο, αλλά επιστημονικά δεν στέκει το οικοδόμημά σου.
Το ότι δεν έπαθες τίποτα ενώ κάπνιζαν στο σπίτι σου δεν λέει τίποτα.
Υπάρχουν πάρα πολλές μελέτες στη διεθνή βιβλιογραφία που μιλούν για το παθητικό κάπνισμα με στατιστικά σημαντικά ευρήματα.
Χαίρομαι για σένα που είσαι εξαίρεση, αλά όπως ξέρεις οι εξαιρέσεις, επιβεβαιώνουν τους κανόνες.

krino
04-03-2010, 02:47
Κρινο, με το συμπάθειο, αλλά επιστημονικά δεν στέκει το οικοδόμημά σου.
Το ότι δεν έπαθες τίποτα ενώ κάπνιζαν στο σπίτι σου δεν λέει τίποτα.
Υπάρχουν πάρα πολλές μελέτες στη διεθνή βιβλιογραφία που μιλούν για το παθητικό κάπνισμα με στατιστικά σημαντικά ευρήματα.
Χαίρομαι για σένα που είσαι εξαίρεση, αλά όπως ξέρεις οι εξαιρέσεις, επιβεβαιώνουν τους κανόνες.

Λεω αυτο που εχω βιωσει, τωρα τι γραφουν οι επιστημονικες μελετες δεν γνωριζω.

Ωστοσο υπαρχουν εδω μεσα,
αρκετοι συμφορουμοι που ενδεχομενα να μεγαλωσαν με γονεις που καπνιζαν μεσα στο σπιτι και εκει μπορουμε να δουμε ποσοι απο αυτους εχουν βγει πχ με καρκινο.

Παλι καλα που δε εβγαλα καρκινο για να επιβεβαιωσω τις επιστημονικες μελετες ε?

:cool:

nature
04-03-2010, 02:55
Να σου πώ κάτι??
Μακάρι να μην γνώριζα και εγώ τις μελέτες και να απολάμβανα το τσιγαράκι μου σαν και σένα.
Αλλά, τι να κάνουμε.... τις ξέρω.

Οσο για το στατιστικά σημαντικό δείγμα των συμφόρουμων, σε πληροφορώ, είναι ...σταγόνα στον ωκεανό.
Τώρα από τις πληροφορίες, διαλέγεις και παίρνεις.
Δεν θέλω να σου την χαλάσω.
Μεγάλο παιδί είσαι.

krino
04-03-2010, 12:34
Να σου πώ κάτι??
Μακάρι να μην γνώριζα και εγώ τις μελέτες και να απολάμβανα το τσιγαράκι μου σαν και σένα.
Αλλά, τι να κάνουμε.... τις ξέρω.

μαστα.....
οποτε εχουμε δυο τινα:
Ειτε θα τις μαθω και εγω τις μελετες και θα εχω νεα δεδομενα,
ειτε δεν θα τις μαθω και συνεχισω την πορεια που εχω.
Ακομα και η αγνοια μερικες φορες χρησιμευει για να εχεις μια ηρεμη ζωη.....

Συμφωνεις?

Οσο για το στατιστικά σημαντικό δείγμα των συμφόρουμων, σε πληροφορώ, είναι ...σταγόνα στον ωκεανό.
Τώρα από τις πληροφορίες, διαλέγεις και παίρνεις.
Δεν θέλω να σου την χαλάσω.
Μεγάλο παιδί είσαι.

εμενα δεν με χαλαει τιποτα.
Προπαντος, ειμαι κατα του αγχους. :P
Αλλα μεχρι στιγμης βασιζομαι στα οσα γνωριζω, και με αυτα πορευομαι.
Αν εχεις υποψη σου τροπους για να γινω σοφοτερος,
μπρος μαρς.

nature
04-03-2010, 13:27
Η επιστήμη είναι εκεί με μελέτες, μετρήσεις και αριθμούς .
Kαθένας πορεύεται με το δικό του τρόπο ανάλογα την ιδιοσυγκρασία του (υποκειμενικά).

Winston, άνοιξες το θέμα και χάθηκες....
Πώς είσαι?

krino
04-03-2010, 13:46

ε τοτε αστην εκει που βρισκεται.....

nature
04-03-2010, 14:40

ε τοτε αστην εκει που βρισκεται.....

Χμμμμ, ....δεν λέω, θα μου ήταν πιο βολικό.

Ομως επειδή θεωρώ την υγεία, το ύψιστο αγαθό, της ζωής, μάλλον θα προτιμήσω να λάβω υπόψη τα δεδομένα της επιστήμης.

Είπαμε, γούστα είναι αυτά.
Αντε, καλά να είμαστε!

krino
04-03-2010, 15:08
Ομως επειδή θεωρώ την υγεία, το ύψιστο αγαθό, της ζωής, μάλλον θα προτιμήσω να λάβω υπόψη τα δεδομένα της επιστήμης.

θα σου απαντησω οτι δεν ξερω γιατι πραγμα μιλας.
Οτι δεδομενα εχεις,
ειτε τα φερνεις και τα συζηταμε,
ειτε πανε στο γιαλο.

Λαμβανω τα παντα υποψη μου,
αρκει να εχω την δυνατοτητα να τα επεξεργαστω,
αλλιως πανε στον καλαθο των αχρηστων.

nature
04-03-2010, 15:56

θα σου απαντησω οτι δεν ξερω γιατι πραγμα μιλας.
Οτι δεδομενα εχεις,
ειτε τα φερνεις και τα συζηταμε,
ειτε πανε στο γιαλο.

Λαμβανω τα παντα υποψη μου,
αρκει να εχω την δυνατοτητα να τα επεξεργαστω,
αλλιως πανε στον καλαθο των αχρηστων.

Βρε κρινο,
να είσαι καλά, με έκανες και γέλασα και έχω μια δύσκολη μέρα :)))

Να ...υποθέσω ότι έχω την τιμή να είμαι ο πρώτος άνθρωπος που φέρνει στην επικαιρότητα ότι το τσιγάρο επιβαρύνει/καταστρέφει την υγεία???

Να υποθέσω ότι έφερα κάτι εντελώς νέο στο τραπέζι της σύγχρονης ευρωπαικής γνώσης??

Οποία μου τιμή!!! πάω για νόμπελ όπου νάναι.

krino
04-03-2010, 16:09
αν εννοεις αποψεις οτι το τσιγαρο επιβαρυνει την υγεια, δεν λεμε κατι καινουριο.
Αν εννοεις αποψεις

εκει ναι εχεις την τιμη να εισαι η πρωτη που ΘΑ το φερει στο φορουμ.
Θα περιμενω να τα διαβασω λοιπον.

Το νομπελ το εχεις στο τσεπακι.

hornet
06-03-2010, 01:52
Παιδια εκανα πριν 2 μερες μια ακτινογραφια θωρακα και ειμαι στην πολυ ευχαριστη θεση να πω οτι δεν προεκυψε τιποτα ανησυχητικο - ολα καλα. :) :) :) :) :) Αρα μπορω να συνεχισω να διατηρω την απολαυση των 3-5 τσιγαρων τη μερα. (Αναλογα με τα \"κεφια\"... :P) Δεν θελω να το κοψω - δεν μπορω να το κοψω αλλα το κυριοτερο ΜΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΚΑΠΝΙΖΩ και αποτη στιγμη που ολα καλα ε λεω να συνεχισω με το \"αθλημα\".

ΥΓ: Προς τους καπνιστες: Την υγεια μας να χουμε να καπνιζουμε.-
ναι αλλα μπορει να πρεπει να αλλαξεις μαρκα τωρα με τους νεους φορους τα δικα μου τα πρινς πανε 3,80 και τα δικα σου κοντα 3

γιώτα2
06-03-2010, 03:14
Μπορείς σίγουρα να το κόψεις ειδικά αν είσαι και λιγο φοβιτσιάρης.κλασσικό παράδειγμα ο πατέρας μου που κάπνιζε 2 πακέτα την ημέρα 30 χρόνια και το έκοψε μαχαίρι όταν του είπε ο γιατρός πως θα αν θέλει να ζήσει να το κόψει.να δείς για πότε του έφυγε ο εθισμός.Το ζήλευε μας το έλεγε αλλά δεν το έβαλε ούτε μια φορά στο στόμα του απο την ημέρα που το σταμάτησε.

stella6
07-03-2010, 01:49
winston..να ξερες πόσο χάρηκα για σένα!
Παρακολουθώ τόσο καιρό το φόρουμ και γράφτηκα μόνο για να σου πω πως είσαι πολύ γεναίος!!!
Καπνίζω εδώ και πέντε χρόνια. Κάθε φορά που πονάω κάπου νομίζω ποως εχω κατι στον πνευμονα. Η μητερα μου με πρήζει συνέχεια να πάω στο γιατρό αλλά δεν τολμάω!!!!

Χαίρομαι τόσο που είσαι καλα!! Πρέπει να το πάρω απόφαση να βγάλω και γω έστω και μια ακτινογραφια :(