PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : φοβια - κοκκινισμα

rosemary
16-01-2010, 12:31
γεια σας !!!ειμαι νεα στο forum αλλα οχι νεα στο οτι ορισμενες φορες ερχομαι αντιμετωπη με τους φοβους μου.εχοντας περασει μεσα απο τον τομεα εργασιας μου ορισμενες κρισεις πανικου και αγχους το οποιο ηταν ανεξελεγκτο , μου αφησε μπορω να πω καποια απομειναρια τα οποια με ταλαιπωρουν ακομα και τωρα. και τα απομειναρια δεν ειναι αλλα απο το φοβο μηπως κοκκινισω και γινει αυτο αντιληπτο , μηπως οταν με κοιταξει καποιος και κοκκινισω, μηπως βρεθω σε κοινωνικες συναναστροφες και με πιασει η ανασφαλεια μου κ.λ.π αλλα ολα ειναι μεσα στον μυαλο τελικα. αυτο παιζει καλα το παιχνιδι του.εγω τι κανω ? αν καποιος με παρομοιο προβλημα υπαρχει θα ηθελα να μαθω καποιο τροπο που θα με βοηθησει να το ξεπερασω

Θεοφανία
16-01-2010, 14:14
Κοίτα.....το κοκκινισμα πραγματικά το έχω και γω και μερικες φορές με ενοχλεί πολύ. Προχθές μου έκανε πλάκα ένας φίλος μου και μου λέει, \"κοκκίνησες, δεν το πε΄ριμενα από σένα\".
Να σου πω την αλήθεια μου άρεσε δεν το θεώρησα και τραγικό. Δεν είναι κακό να εκφράζεις τα συναισθηματα σου. Αυτό που πρέπει να δουλέψεις είναι η ανασφάλεια σου και ο φόβος σου. Πάρτο λογικά και σκέψου τι σε κάνει να νιώθεις άβολα.
Και φυσικα αν θες το συζητάμε.

keep_walking
16-01-2010, 14:36
Κοιτα σκεψου τι σκεφτεσαι εσυ οταν βλεπεις εναν ανθρωπο να κοκινιζει. Αν δεν ειναι της υπερβολης και κοκινιζει που και που το θεωρεις ως κατι χαριτωμενο.
Εγω ακομα αισθανομαι αμηχανα διπλα σε ομορφες γυναικες και μαλλον δεν θα φυγει ποτε λολ...τωρα βεβαια καταλαβαινω οτι δεν το βλεπουν παντα τοσο αρνητικα και δραματικα οπως το βλεπω εγω και αυτο με κανει να κοκινιζω και λιγοτερο.

keep_walking
16-01-2010, 14:38
Το εκνευριστικο βεβαια ειναι οταν δεν θες να δειξεις κατι και το δειχνεις...αλλα αυτο γινεται πολλες φορες ειτε κοκκινιζεις ειτε δεν κοκκινιζεις.

keep_walking
16-01-2010, 14:51
Α και κατι ακομα για τους αντρες ειναι πιο ασχημο συνηθως το κοκκινισμα...μια γυναικα που κοκκινιζει ειναι...πολυ σεξυ:)

Boltseed
16-01-2010, 15:29
Aν σου πει οτι κοκκινησες καποιος, πες του και εσυ με χαμογελο \"ειμαι κατι σαν τον χαμελαιοντα εγω, αλλαζω ευκολα χρωματα.\"

giwta2
16-01-2010, 15:40
Το αντιμετωπίσαμε και αυτό με την κόρη μου.Επίσης ο πατέρας της σε σημείο να λες πως θα βγεί αίμα απο το μέτωπο.Λες πάει ο άνθρωπος είναι για εγκεφαλικό.Πόσες φορές δεν του είπαν να μετρήσει την πίεση.ομως το πρόβλημα ήταν αλλού.οσο για την μικρή έκανε την υπέρβαση για μένα.Και το λέω γιατί ξέρω τι πέρασε το παιδί μου τα τελευταία 5 χρόνια ενας απο τους λόγους της δικής μου κατάθλιψης.μπήκε στα βαθιά και προχώρησε ναι το αδύναμο,ευαίσθητο πλασματάκι αποδείχτηκε ικανότατο και δυνατό μετά τα οσα πέρασε.ολα είναι΄θέμα ψυχολογίας.πέρα απο αυτό εκανε και ορισμένα τρικ στο μακιγιάζ.υπάρχει πράσινη κρέμα που την φοράς πριν το μακιγιάζ και σπάει την κοκκινίλα.είναι ειδικά για τέτοιες περιπτώσεις καθώς και η κρέμα ημέρας για τον ιδιο λόγο.Αυτά ανήκουν στο παρελθόν και εύχομαι για πάντα.Εαν θέλεις να με ρωτήσεις ευχαρίστως να σου πω και ποιας εταιρείας ήταν η καλλυντική κρέμα που φορούσε.Ακομη κακκινίζει αλλά οχι τόσο έντονα.οπως λέει και ο Κιπ είναι πολλές φορές αρέσει

claire
16-01-2010, 16:27
μερικοί το κοκκίνισμα το βρίσκουν χαριτωμένο :)
αν εσύ δεν το βρίσκεις, μια πουδρίτσα will do the work!

afrula
16-01-2010, 16:46
το χω και εγω αυτο το προβλημα και δε μαρεσει να με κοιτανε οταν κοκκινιζω.Αλλα το ελεγχω λεω στον ευατο μου δε σου επιτρεπω να κοκκινισεις και δε κοκκινιζει .Τωρα απο τη ζεστη,απο τη γυμναστικη η απο κριση πανικου το παλευω.Παντως δεν ειναι τρομερο.Εγω δε θελω να κοκκινιζω γιατι μετα η νομιζω η πραγματικα βγαζω σπυρακια και στεναχωριεμαι.:(

afrula
16-01-2010, 16:49
ειναι και αρρωστεια η ερυθροφοβια.Φοβασαι μη κοκκινησεις και τοτε γινεσαι παντζαρι!!!Ηρεμια θελει και ελεγχο στο μυαλο.

PETRAN
16-01-2010, 17:51
Φύσικά και όλα είναι μέσα στο μυαλό, το πρόβλημα δεν έχει να κάνει με το κοκκίνισμα αυτό-καθ αυτό αλλά με την σκέψη του ατόμου γύρω από αυτό. Συνήθως τέτοια προβλήματα θα βρίσκονται μαζί με κοινωνικές φοβίες και με τον φόβο \"τι θα πουν οι άλλοι\", μια υπερ-ευαισθησία στην γνώμη των άλλων ενώ κάποιος μπορεί να έχει και χαμηλή αυτοπεποίθηση. Πρέπει να αλλάξουν αυτές οι σκέψεις (που αν τις κάνει κάποιος χρόνια ΄γίνονται αυτόματα) γιατί αυτές είναι υπεύθυνες για όλα αυτά. Συνήθως βοηθάει η γνωσιακή ψυχοθεραπεία.

Εγώ το θεωρώ χαριτωμένο και γλυκό όταν κοκκινίζει μια κοπέλα. Αλλά και στον άντρα και γενικότερα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να θεωρηθεί κακό η ντροπή. Δηλαδή να πεις στον εαυτό σου \"δεν πρέπει κοκκινίζεις\". Τέτοιες υπερβολικές αυτο-απαγορεύσεις μόνο κακό κάνουν. Αφήστε τον εαυτό σας να κοκκινίζει άνετα! Το θέμα είναι πρώτα να αγαπήσετε τον εαυτό σας και να μην περιμένετε από άλλους. Τότε δεν θα σας νιάζει΄ούτε το κοκκίνισμα, ούτε ο ιδρώτας ούτε τίποτα. Ίσα ίσα όλα έχουν την θετική του πλευρά!

rosemary
19-01-2010, 12:34
Originally posted by Θεοφανία
Κοίτα.....το κοκκινισμα πραγματικά το έχω και γω και μερικες φορές με ενοχλεί πολύ. Προχθές μου έκανε πλάκα ένας φίλος μου και μου λέει, \"κοκκίνησες, δεν το πε΄ριμενα από σένα\".
Να σου πω την αλήθεια μου άρεσε δεν το θεώρησα και τραγικό. Δεν είναι κακό να εκφράζεις τα συναισθηματα σου. Αυτό που πρέπει να δουλέψεις είναι η ανασφάλεια σου και ο φόβος σου. Πάρτο λογικά και σκέψου τι σε κάνει να νιώθεις άβολα.
Και φυσικα αν θες το συζητάμε.

ευχαριστώ πολύ για τα μηνυματα. έχεις δίκιο!!! κατα βάθος είναι οι αρνητικές σκέψεις και οχι το καθε αυτου κοκκινισμα. οταν λεω κοκκινισμα μην φανταστειτε και παντζαρι αλλα κατι πιο ελαφρυ.βρισκομαι σε επαρχια και μου ειναι αδυνατο για ψυχοθεραπεία .προσπαθω μονη μου να το καταπολεμησω.εχω παρει διαφορα βιβλια , εχω επισκεφθει διαφορα ξενα sites ολοι εστιαζουν στον τροπο σκεψεως και αντιληψης των πραγματων.ισως επειδη καποτε αγχωνομουν στην δουλεια και μου τονιζαν το ποσο χαλια φαινομουν να μου εχει μεινει απο τοτε παρολο που παραιτηθηκα και το μετανιωσα γιατι εχασα μονιμη δουλεια εξαιτιας του φοβου και της ανασφαλειας μου.και το αποτελεσμα ? να ψαχνω και παλι να βρω δουλειά....

mvc
19-01-2010, 22:25
Σε καταλαβαινω..ειναι πολύ αβολο οταν κοκκινιζεις και οι αλλοι στο λενε. ετσι και κοκκινισω και μου το πουν με πιανει πανικος και πρέπει να περασουν τουλαχιστον πέντε δέκα λεπτα για να ηρεμήσω (και φυσικα ολη αυτη την ωρα πρεπει να ειμαι κοκκινη σαν να ετοιμαζομαι να παθω εγκεφαλικο). Λογικα μου συμβαίνει σαν σύμπτωμα της κοινωνικής φοβιας από την οποία υποφέρω και ειναι το βασικο σύμπτωμα που με ταλαιπωρει.

για να ειμαι ειλικρινης δεν το βρισκω χαριτωμενο ούτε στους αλλους και οταν συμβαινει στους αλλους κανω σαν να μην το βλεπω. Επισης αν καποιος σχολιασει το κοκκινισμα ενος αλλου, παθαίνω επίσης πανικο και κοκκινιζω γιατι σκεφτομαι οτι θα μπορουσα να ειμαι στη θεση του αλλου ή οτι καποιος μπορει να θυμηθει εμένα(πιστεύω στην παρεα μου το κοκκινισμα ειναι απόλυτα συνδεδεμενο με εμένα).

τέλος αν ειμαι σε ενα σκοτεινο χωρο νομίζω οτι κοκκινιζω αλλα φευγει πολυ ευκολα γιατι σκέφτομαι οτι δεν φαίνεται. ειμαι πολύ πιο άνετη σε ένα πιο σκοτεινο μπαράκι ή κλαμπ! Μακάρι να ήμουν μελαχροινή και όχι πιο άσπρη και από το γαλα...

αν δεν κοκκινιζα η αυτοπεποιθηση μου θα ήταν πολύ πιο δυνατή..αντίθετα πρεπει να αγαπήσω τον εαυτό μου και να τονώσω την αυτοπεποίθηση μου για να σταματήσω να κοκκινιζω..

rosemary
20-01-2010, 12:05
θα συμφωνησω μαζι σου mvc.Ουτε και γω το βρισκω χαριτωμενο , αντιθετως με ενοχλει παρα πολυ . πχ αν κοκκινισει ο αλλος σε παρεα ποτε δεν θα το σχολιασω γιατι φερνεις τον αλλο σε πολυ δυσκολη θεση. να κοκκινιζεις απο αγχος ειναι φυσιολογικοτατο. δεν αντιλεγω. αλλα τωρα σ αυτους τους καιρους που ζουμε αν κοκινισεις σε μια παρεα πχ το περνουν πονηρα δηλ οτι ντρεπεσαι , οτι κατι τρεχει και το κρυβεις καμια σχεση με την κατασταση που βρισκεσαι και το προβλημα που αντιμετωπιζεις. πχ σε μια δουλεια που ημουν και ειχα μεγαλη ευθυνη σε καποιες στιγμες που δεν ειχα βοηθεια και επρεπε να τα βγαλω περα μονη μου αγχωνομουν , κοκκινιζα και το αποτελεσμα ηταν να σχολιαζουν ...φευγοντας απο κει δεν μπορω να πω οτι με ξαναπιασε αυτος ο πανικος αλλα το θυμιζομαι οταν βρισκομαι σε κοινωνικο κυκλο λες και το εχει αποθηκευσει ο εγκεφαλος για τα καλα και δεν λεει να το κανει delete .....

claire
20-01-2010, 12:08
Originally posted by mvc

αν δεν κοκκινιζα η αυτοπεποιθηση μου θα ήταν πολύ πιο δυνατή..αντίθετα πρεπει να αγαπήσω τον εαυτό μου και να τονώσω την αυτοπεποίθηση μου για να σταματήσω να κοκκινιζω..

αν δεν κοκκίνιζες, θα έβρισκες κάτι άλλο να σε μπλοκάρει. είναι θέμα ιδιοσυγκρασίας το πως αντιλαμβάνεσαι και ερμηνεύεις αυτά τα ερεθίσματα.

Calin
20-01-2010, 21:33
Και εγώ έχω τέτοια που με μπλοκάρουν συνέχεια είμαι μέσα στα κόμπλεξ, τις ανασφάλειες και τις φοβίες και το χειρότερο είναι ότι ενώ μέχρι ένα σημείο νόμιζα ότι τα έλεγχα μετά από ένα ορισμένο σημείο και έπειτα ήρθαν και με πλάκωσαν όλα μαζί. Πάντως θέλει πολύ δουλειά με τον εαυτό μας.

Calin
20-01-2010, 22:01
Ξέρετε ποια είναι τα συμπτώματα του στρες:
Βαριεστημάρα
Τάση για αναβολή
Αφηρημάδα, δυσκολίες συγκέντρωσης
\'Ελλειψη ικανοποίησης από την ζωή
Δυσκολία οργάνωσης
Ευερεθιστότητα
Διαταραχές μνήμης, αφηρημάδα
και αλλα πολλα ένα από αυτά είναι και το δικό σου.

addict23
27-03-2010, 01:45
Originally posted by rosemary
γεια σας !!!ειμαι νεα στο forum αλλα οχι νεα στο οτι ορισμενες φορες ερχομαι αντιμετωπη με τους φοβους μου.εχοντας περασει μεσα απο τον τομεα εργασιας μου ορισμενες κρισεις πανικου και αγχους το οποιο ηταν ανεξελεγκτο , μου αφησε μπορω να πω καποια απομειναρια τα οποια με ταλαιπωρουν ακομα και τωρα. και τα απομειναρια δεν ειναι αλλα απο το φοβο μηπως κοκκινισω και γινει αυτο αντιληπτο , μηπως οταν με κοιταξει καποιος και κοκκινισω, μηπως βρεθω σε κοινωνικες συναναστροφες και με πιασει η ανασφαλεια μου κ.λ.π αλλα ολα ειναι μεσα στον μυαλο τελικα. αυτο παιζει καλα το παιχνιδι του.εγω τι κανω ? αν καποιος με παρομοιο προβλημα υπαρχει θα ηθελα να μαθω καποιο τροπο που θα με βοηθησει να το ξεπερασω

Empneustns
27-03-2010, 01:54
το βρισκω παρα πολυ ομορφο και γλυκο να κοκκινιζει μια κοπελια.... και δεν ειμαι ο μονος.
ισα ισα πιστευω πως ειναι πλεονεκτημα παρα μειονεκτημα .....

addict23
27-03-2010, 02:09
γεια σου rosemary.....ειμαι μια κοπελα που υποφερω απο την ιδια φοβια απο το γυμνασιο και τωρα ειμαι 33 δεν ηξερα καν τι ειναι αυτο που ειχα και θεωρουσα οτι το εχω μονο εγω σε ολο το κοσμο.δεν εχω μιλησει ποτε σε κανεναν γιαυτο ολα αυτα τα χρονια το κρατουσα μεσα μου και αναρωτιομουν γιατι?θυμαμαι απο το σχολειο δεν ηθελα να πω μαθημα γιατι φοβομουν οτι θα κοκκινησω .εχω ερθει σε πολυ δυσκολη θεση απειρεσ φορες ελπιζοντας να ανοιξει η γη να με καταπιει .ειμαι πολυ ευαισθητη και πληγωνομαι πολυ ευκολα αλλα ταυτοχρονα ειμαι εγωιστρια και δεν μου αρεσει να με λυπουντε συνδιασμος που σκοτωνει....πιστευω οτι εχω πληγωθει πολυ απο τουσ αλλουσ και πιο πολυ εχω πληγωσει η ιδια τον εαυτον μου απο αυτη μου τη φοβια .ντροπαλη χωρισ αθτοπεποιθηση και χωρισ ονειρα σχεδια ορεξη για ζωη γενικοτερα .προσπαθω να ζησω ετσι ωστε να κοκκινιζω λιγοτερο για να μη πληγωνομαι.γιατι η ζωη να εχει τοσα αγκαθια???οσοι δεν το ζουν δεν μπορουν να καταλαβουν ποσο ψυχοφθορο ειναι....

keep_walking
27-03-2010, 02:16
Χμ addict σκεφτηκες ποτε οτι ο κοσμος μπορει να σχολιαζει το κοκινισμα αλλα να μην το θεωρει και τοσο σπουδαια υποθεση?

Και εγω ειμαι αμηχανος και κοκκινιζω πολλες φορες αλλα η μεγαλη βελτιωση για μενα ηρθε οταν καταλαβα οτι δεν ειναι τοσο σπουδαιο θεμα.
Απλη λυση?
Ναι ειναι απλη λυση δυσκολη βεβαια.

addict23
27-03-2010, 02:33
ναι μπορω να καταλαβω τι εννοεισ keep walking αλλα δεν θελω να δειχνω τα συναισθηματα μου στουσ αλλουσ με αυτον τον τροπο .φαντασου οτι δεν μπορω να πω ουτε ενα μικρο ψεματακι χωρισ να κοκκινησω ουτε ενα ανεκδοτο σε μια παρεα.δεν μπορω να κρυψω το ποσο ευαλωτη ειμαι στον καθενα και απλα αισθανομαι χωρισ αμυνα μπροστα στην κακια και την λυπηση του καθενος.

RainAndWind
27-03-2010, 09:36
Ακριβώς λοιπόν γιατί αισθάνεσαι \"ευάλωτη στον καθένα\",περνάς στον εαυτό σου το μήνυμα πως οι άλλοι βλέπουν την ευαλωτότητα αυτή,την κρίνουν,ίσως σε εκμεταλλευτούν,φοβάσαι και αυτό σε κάνει ανασφαλή.Αν βάλεις μεικάπ σε ανοιχτό χρώμα και δεν φαίνεται το κοκκίνισμα,πιστεύεις πως θα αισθάνεσαι λιγότερο ευάλωτη;

Φωτεινη!
27-03-2010, 10:11
αντε να το πω και εγω..
Και εγω κοκκινιζω..μπουχουχου.δεν μου αρεσει αλλα μου συμβαίνει που και που.Το παθαίνω οταν μου την πεφτουν απροκαλυπτα..Ειναι αστειο ,γελαω και κοκκινιζω ταυτοχρονα!!
Στην ουσια αυτο ειναι που με κανει να μη με ενοχει..το οτι το εχω διακωμωδήσει και το οτι τις πρωτες φορες που το πάθαινα, ο φιλος μου με αγκαλιαζε και με φιλουσε..μαλλον πηρα το μηνυμα οτι δεν ειναι κατακριτεο και αξιο χλευασμού..

addict23
27-03-2010, 17:27
φορουσα make up πολλα χρονια αλλα δεν εκανε τιποτα οταν κοκκινιζω ειναι τοσο εντονο και φτανει μεχρι και το λαιμο και ολοι με ρωτανε γιατι? αν ειμαι αρωστη .οταν το προσεχουν εγω γινομαι ακομα πιο κοκκινη .εχωδει καποια ατομα να κοκκινηζουν αλλα πολυ ελαφρα ισα που φενεται το χαλι το δικο μου ειναι ανεπαναληπτο.κοκκινηζω σε ολες τισ αντιδρασεις μου ντροπη ,θυμος ,γελιο εχω αρχισει να πιστευω οτι ειναι κατι παθολογικο γιατι να φουντωνω τοσο ευκολα και εντονα?το χειροτερο ειναι οτι οταν λεω οτι δεν πρεπει τωρα να κοκκινησω με τιποτα τοτε κοκκινιζω μεχρι αηδιας προσπαθω να κοιταξω αλου η να φυγω με τροπο μεχρι να ηρεμησω.πιστευω πωσ αν δεν το ειχα αυτο θα ειχα πολυ καλυτερη ποιοτητα ζωης με αυτοπεποιθηση θα συμετοιχα σε πιο πολλεσ δραστηριοτητεσ που τωρα αποφευγω.

keep_walking
27-03-2010, 17:32
Τι αισθανεσαι οταν κοκκινιζεις? Εγω αισθανομαι αυτο που λεμε ντροπαλοτητα...και φυσικα οταν κοκκινιζω μου την δινει ειναι ολος ο μηχανισμος μαλλον ετσι κατασκευασμενος.

Φυσικα αισθανεσαι ευαλωτος γιατι καταφερνει ο αλλος να σε επηρεασει τοσο πολυ...αλλα σιγουρα θα υπαρχουν τεχνικες ωστε να το διαχειριστεις δεν ξερω.

Παντως η ντροπαλοτητα αν και ειναι πολλες ανυποφορη για τα ατομα που την εχουν δεν ειναι ασθενεια (μην τρελλαθουμε κιολας) αλλα ισως να υπαρχουν βιβλια και διαφορα τεχνασματα πως να το διαχειριστεις.

addict23
27-03-2010, 18:37
οταν κοκκινιζω νιωθω μεγαλη αμηχανια που φενεται εντονα επισης ταχυκαρδια και εφιδρωση .πολλεσς φορες νιωθω πωσς ειμαι παγηδευμενη σε ενα σωμα γεματο απο αδυναμιες .πιστευω πως ειμαι ενα ντροπαλο κοριτσι γεματο με κομπλεξ χωρις αυτοπεποιθηση αλλα το προβλημα αυτο με κανει ακομα πιο ασχημα πιστευω οτι δεν εχει σχεση καθολου με την εμφανιση μου γιατι ξερω οτι ειναι καλη .ολα αυτα ομως ερχονται σε συγκρουση μεσα μου γιατι ειμαι ταυτοχρονα πολυ εγωιστρια και δεν μπορω να χονεψω ποσο αδυναμη ειμαι και τα βαζω με τον εαυτον μου ... ενας φαυλοσ κυκλος ...μακαρι να μου συστησει καποιοσς καποια μεθοδο που τον βοηθησε.ολα ειναι στο μυαλο μας που καποιεσ φορεσ μας παιζει ασχημα παιχνιδια ...αλλα ποιος τα βαζει μαζι του?πρωτη φορα στη ζωη μου μιλαω γιαυτο εστω και ανωνυμα.δεν αισθανομαι σαν αρρωστη απλα νιωθω πολυ διαφορετικη.ισωσ κ να εχει παρει μεγαλεσ διαστασεισ στο μυαλο μου γιαυτο κ μα βασανιζει αλλα το γεγονος ειναι οτι μου κανει τη ζωη δυσκολη.

Alba
05-04-2010, 04:56
Παιδιά καλησπέρα! είμαι καινούρια στο φόρουμ και ευτυχώς βρήκα πολύ γρήγορα αυτό που έψαχνα..
ναι είμαι κι εγώ από αυτούς που κοκκινίζουν εύκολα!:P

μέχρι τώρα ήξερα ότι κοκκινίζω όταν έρχομαι σε δύσκολη θέση γενικά, όταν πρέπει να μιλήσω μπροστά σε κόσμο, όταν ζεσταίνομαι πολύ, από την αλλαγή της θερμοκρασίας πχ από το κρύο έξω σε κάποιο μαγαζί μέσα, όταν γελάω, ακόμα κι όταν ένας φίλος μου με πειράξει, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι εγώ ντρέπομαι, αλλά το κοκκίνισμα γίνεται από μόνο του..!ακόμα και κοπλιμέντο να μου κάνουν!

εντάξει δε μου αρέσει σε καμία περίπτωση και μου τη σπάει όταν μου λένε κοκκίνισες..αλλά τι να κάνουμε..προσπαθώ να μη δίνω σημασία και μάλιστα εγώ η ίδια λέω πολύ χαριτωμένα στους άλλους, ότι ναι κοκκινίζω εύκολα..!σε στυλ οτι μη νομίζεις ότι ντρέπομαι απλά κοκκινίζω εύκολα..:)

όμως τώρα τελευταία παρατήρησα κάποιες φορές που με έπιασε κάτι σαν έξαψη κ ένιωθα ότι κοκκίνιζε το πρόσωπό μου χωρίς να υπάρχει κάποιος από τους λόγους που ανέφερα..τις δύο φορές μπορώ να τις δικαιολογήσω και λόγω περιβάλλοντος (έκανε ζέστη στον συγκεκριμένο χώρο), κ είχα περπατίσει πριν οπότε είχα ζεσταθεί, επίσης με περίμεναν κάτι φίλοι μου εκεί..και ναι είναι κι αυτός λόγος για μένα..αν πρέπει να πάω κάπου και με περιμένουν ήδη και πάω μετά δηλ. σίγουρα θα κοκκινίσω!!ίσως επειδή όταν θα φτάσω θα ασχολούνται όλοι με μένα..τι να πω.....δε βγάζω άκρη!!!

αλλά την τρίτη φορά ειλικρινά δε καταλαβαίνω γιατί με έπιασε!και όταν το ένιωσα λέω ωχ τώρα θα κοκκινίσω και αγχώθηκα χειρότερα κ ήμουν σε τραπέζι και σηκώθηκα να πάρω νερό..!

έχετε καμιά εξήγηση γι\' αυτό?? γιατί ανησυχώ..μέχρι και για πίεση κοιτάω στο ίντερνετ και κάτι άλλα περίεργα..αλλά λέω τι στο καλό 21 χρονών είμαι..ουφ...
και τώρα φοβάμαι μη με ξαναπιάσει έτσι χωρίς λόγο..

γιώτα2
05-04-2010, 12:02
Σου απάντησα στο μνμ σου.Η διαφορά θερμοκρασίας απο το κρύο στο ζεστό έχει σαν αποτέλεσμα να δημιουργεί αυτό το \"πρόβλημα\"....φυσικά ορισμένοι και μόνο να το σκεφτούν πως τους κοιτούν κοκκινίζουν.Ενα τρικ είναι μια πράσινη κρέμα που φοράς στα σημεία (μάγουλα) πριν την κρέμα ημέρας και το μακιγάζ.Υπάρχουν σε μερικές εταιρείες ανάλογες κρέμες.

Alba
05-04-2010, 16:40
Σ\'ευχαριστώ πολύ Γιώτα!!σου απάντησα κι εγώ..τι να πω...πολύ ταλαιπωρία αυτό το θέμα..κι εγώ σκέφτομαι πολλές φορές γιατί σε μένα..αλλά πιο πολύ με ανησυχεί το γεγονός ότι με έπιασε χωρίς να υπάρχει λόγος....!και φοβάμαι πολύ μη ξανασυμβεί..

fghfgh
08-04-2010, 22:40
ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΔΙΑΘΕΣΕΤΕ!ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΥΜΕ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΟ ΨΗΤΟ...ΝΑΙ , ΚΟΚΚΙΝΙΖΩ ΚΙ ΕΓΩ ΕΥΚΟΛΑ!ΚΑΙ ΚΟΚΚΙΝΙΖΩ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ (ΟΠΩΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΝΥΜΑ , ΚΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΛΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΘΩ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ Ή ΕΙΜΑΙ ΑΡΡΩΣΤΟΣ κλπ...). ΕΙΜΑΙ ΑΝΤΡΑΣ 26 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΦΟΒΙΑ ΤΗ ΘΥΜΑΜΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΧΩ (ΣΕ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΒΑΘΜΟ) ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 8 ΧΡΟΝΙΑ , ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ.ΚΑΤΑΝΟΩ ΤΗΝ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΗ ΦΥΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ , ΑΛΛΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΜΕ ΕΧΕΙ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΣΕΙ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ!!ΔΟΥΛΈΥΩ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ , ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ , ΕΙΜΑΙ ΕΜΦΑΝΙΣΙΜΟΣ (ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ) , ΕΧΩ ΣΧΕΣΗ 10 ΧΡΟΝΙΑ , Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΑΠΑΙΤΕΙ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ , ΣΠΟΥΔΑΖΩ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ κλπ...
ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΩ , ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΗΡΑ ΑΠΟΦΑΣΗ ΟΤΙ ΠΛΕΟΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΖΥΤΗΣΩ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ (ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΝΕΙΣ(!!!) ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ ΑΣΧΗΜΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΑΥΤΗ Η - ΛΟΓΙΚΑ - ΕΡΥΘΡΟΦΟΒΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ).

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΗΣ ΟΛΗΣ ΥΠΟΘΕΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΝΤΡΟΠΑΛΟΣ (ΕΤΣΙ ΝΙΩΘΩ) , ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗ ΤΥΧΟΝ ΚΟΚΚΙΝΙΣΩ ... ΚΑΙ ΚΟΚΚΙΝΙΖΩ!
ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΑΝΤΡΑΣ ΚΑΙ ΟΛΟ ΛΕΩ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ (ΚΑΛΑ ΡΕ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΑΝ ΓΥΝΑΙΚΟΥΛΑ ΚΑΙ ΚΟΚΚΙΝΙΖΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ?? (ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΥΠΟΤΙΜΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ , ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ , ΕΙΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ)

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ , ΕΣΤΩ ΠΟΥ ΜΟΙΡΑΣΤΗΚΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΟ ΑΙΩΝΙΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΜΟΥ!

fghfgh
08-04-2010, 22:42
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ , ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟΤΕΡΟ-ΜΕΓΑΛΥΤΡΕΡΟ (ΕΤΣΙ ΤΟ ΒΛΕΠΩ)!

PETRAN
08-04-2010, 23:59
Προς fghfgh

Κοκκινίζεις εννοείς σε φάσεις που ντρέπεσαι? Συνήθως σε ποιες καταστάσεις κοκκινίζεις? Έχεις προσέξει?

anwnimi
09-04-2010, 00:50
Να προσθέσω κάτι.
Κι εμένα κάποιες λιγοστές φορές με πιάνει αυτό και νομίζω ότι έχω γίνει κατακόκκινη, ενώ δεν ισχύει γιατί τολμάω και το ρωτάω είτε εκείνη τη στιγμή είτε μετά:) ενώ άλλες φορές που δεν το σκέφτομαι μου λένε \"ωπ κοκκίνησες κοπελιά\".
Οπότε πολλές φορές μπορεί να νιώθουμε δυσφορία και να νομίζουμε ότι αυτό εκδηλώνεται και εξωτερικά αλλά αυτό να μην ισχύει.

Σε κάθε περίπτωση, το ωφέλιμο δεν είναι το να μαστιγώνουμε τον εαυτό μας γιατί αυτό φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα αλλά το να αναλύσουμε γιατί μας συμβαίνει αυτό.

konstantina_ena
09-04-2010, 01:24
Καλησπέρα σας!!!Είναι θέμα εγκεφαλικό...καθαρά.Το ίδιο πρόβλημα το \'εχω και εγώ,αλλά το δέρμα μου σκίζεται κίολας και κυρίως όταν πιέζομαι ή έχω άχγος!!!Τον τελευταίο καιρό έχω βγάλει και κάτι ευρυαγγίες......είναι όμως καθαρά εγκεφαλικό απλά θεωρω ότι δεν μπορει να ξεκολήσει ο εγκεφαλος μας απο εκεί...

fghfgh
09-04-2010, 09:35
Originally posted by PETRAN
Προς fghfgh

Κοκκινίζεις εννοείς σε φάσεις που ντρέπεσαι? Συνήθως σε ποιες καταστάσεις κοκκινίζεις? Έχεις προσέξει?

ΚΟΚΚΙΝΙΖΩ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΧΙ ΑΠΟ ΝΤΡΟΠΗ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΕΜΜΟΝΗ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΠΛΕΟΝ ΜΗΧΑΝΙΚΑ.

ΕΑΝ ΒΡΕΘΩ ΚΑΠΟΥ ΚΑΙ ΝΤΡΑΠΩ ΘΑ ΚΟΚΚΙΝΙΣΩ , ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΤΙΓΜΕΣ (ΠΟΥ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΑΝ ΝΤΡΑΠΕΙΣ ΘΑ ΚΟΚΚΙΝΙΣΕΙΣ ΛΟΓΙΚΑ , ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΦΟΒΕΡΟ!) ΑΛΛΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕ \"ΒΑΣΑΝΙΖΕΙ\". ΕΝΑ ΧΕΙΡΟΠΙΑΣΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΙΝΑΙ πχ. ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΔΕΝ ΛΕΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΓΙ ΑΥΤΟΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΛΟΓΟ (ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΟΛΗ Η ΑΙΘΟΥΣΑ ΝΑ ΜΕ ΚΟΙΤΑΞΕΙ ΚΑΙ ΚΟΚΚΙΝΙΣΩ ΚΑΙ ΟΙΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΘΑ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΛΕΝΕ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ \"ΚΟΙΤΑ ΠΩΣ ΚΟΚΚΙΝΙΣΕ κλπ...\"

ΟΜΩΣ ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΠΩΣ ΕΧΩ ΣΥΝΔΕΣΕΙ ΤΗ ΦΟΒΙΑ ΜΟΥ ΑΥΤΗ ΜΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΠΕΡΙΣΤΑΣΕΙΣ π.χ. ΜΑΘΗΜΑ ΣΤΗΝ ΑΙΘΟΥΣΑ , ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ MEETINGS , ΑΛΛΑ ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΟΤΑΝ ΘΑ ΒΓΩ ΓΙΑ ΚΑΦΕ Ή ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΠΑΩ ΣΕ ΕΝΑ ΝΕΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ (ΔΙΟΤΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΣΥΝΑΝΤΩ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ!).

ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ & ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΨΥΧΟΦΘΟΡΕΣ!!!

RainAndWind
09-04-2010, 09:59
Τι να πω εγώ που έχω το αντίθετο πρόβλημα και δεν κοκκινίζω ποτέ;Ξέρεις πόσο ευγενή εντύπωση κάνουν τα άτομα που κοκκινίζουν που και που,έτσι ρε παιδί μ\',από ντροπή,από αμηχανία,από ευαισθησία,είναι πολύ γλυκούλι,γιατί το παίρνετε όλοι τόσο βαριά,δεν το κατανοώ,ειλικρινά.Εγώ θα ήθελα να κοκκινίζω λιγάκι(και καμιά φορά χαστουκίζομαι πριν βγω,για να αποκτήσω λίγο χρώμα αιδούς,λοοολ):D

Alba
09-04-2010, 18:05
Originally posted by RainAndWind
Τι να πω εγώ που έχω το αντίθετο πρόβλημα και δεν κοκκινίζω ποτέ;Ξέρεις πόσο ευγενή εντύπωση κάνουν τα άτομα που κοκκινίζουν που και που,έτσι ρε παιδί μ\',από ντροπή,από αμηχανία,από ευαισθησία,είναι πολύ γλυκούλι,γιατί το παίρνετε όλοι τόσο βαριά,δεν το κατανοώ,ειλικρινά.Εγώ θα ήθελα να κοκκινίζω λιγάκι(και καμιά φορά χαστουκίζομαι πριν βγω,για να αποκτήσω λίγο χρώμα αιδούς,λοοολ):D

xaxaxaxaxaxa kala m\'ekanes k gelasaaa!!:D:D:D:D:D

civileng09
25-10-2010, 14:33
paidia kai egw exw akribws to idio problhma...edw kai merikous mhnes (enw palia den eixa katalabei kati..)kokkinizw poly otan milaw me kapoious antrwpous!kai gnwstous mou kai agnwstous!kai filous mou kai asxetous!oxi panta..alla tis perissoteres fores..!!den mporw na katalabw ti exw pathei..den exw milhsei egw sth zwh mou pote se kapoion o opoios enw tou milaw na kokkinizei..giauto me exei anhsyxhsei poly.ti na kanw?eseis oloi to kseperasate?an nai pws?
to psaksa kai sto google kai kati leei gia facial blushing...auta ta exete dei...h apatewnies twn egglezwn einai?
sas parakalw..me talaipwrei poly auto to thema..ti mporw na kanwww????
euxaristw ek twn proterwn!

oval
23-02-2011, 21:28
Αυτο το θέμα είναι για μένα :)
Καταρχήν να πω πως όσοι λέτε πως είναι γλυκό και γιατί χολοσκάμε... μάλλον δεν έχετε καταλάβει για τι πράγμα μιλάμε. Προφανώς είναι καθαρά ψυχολογικό, αλλά αν το έχεις και το σκέφτεσαι, είναι πραγματικό μαρτύριο. Εγώ κοκκίνιζα από μικρή σε φυσιολογικό βαθμό όταν πχ έλεγα μάθημα κλπ, αλλά αυτό δεν είναι τόσο χάλια, γιατί το παθάινει πολύς κόσμος. Από τότε που άρχισαν κάποιοι να το παρατηρούν παραπάνω και να λένε "γιατί κοκκίνησες" (η μισητή έκφραση)... άρχισε να μου δημιουργείται άγχος ότι θα κοκκινίσω, με αποτέλεσμα να κοκκινίζω. Κοκκινίζω με συγκεκριμένα άτομα ανά περιόδους, χωρίς λόγο, επειδή πχ μια φορά μου πέρασε από το μυαλό όταν ήμουν με τον Χ. ότι μπορεί να κοκκινίσω, και από τότε γίνομαι παντζάρι κάθε φορά που τον βλέπω μπροστά μου. Και φαντάζεστε πόσο άβολο είναι αυτό σε εργασιακό χώρο, έτσι; Μιλάμε για ανθρώπους για τους οποίους δε μου έχει περάσει ποτέ από το μυαλό τίποτα απολύτως.
Επίσης δεν είμαι καθόλου ντροπαλή και δεν αγχώνομαι καθόλου... απλά ανά περιόδους έχω αυτό το πρόβλημα.
Civileng09 και fghfgh, σας καταλαβαίνω απόλυτα και σας στελνω τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς!

kama30
25-02-2011, 16:04
αν δεν κοκκίνιζες, θα έβρισκες κάτι άλλο να σε μπλοκάρει. είναι θέμα ιδιοσυγκρασίας το πως αντιλαμβάνεσαι και ερμηνεύεις αυτά τα ερεθίσματα.

alice_m
20-10-2011, 18:07
Το αντιμετωπίσαμε και αυτό με την κόρη μου.Επίσης ο πατέρας της σε σημείο να λες πως θα βγεί αίμα απο το μέτωπο.Λες πάει ο άνθρωπος είναι για εγκεφαλικό.Πόσες φορές δεν του είπαν να μετρήσει την πίεση.ομως το πρόβλημα ήταν αλλού.οσο για την μικρή έκανε την υπέρβαση για μένα.Και το λέω γιατί ξέρω τι πέρασε το παιδί μου τα τελευταία 5 χρόνια ενας απο τους λόγους της δικής μου κατάθλιψης.μπήκε στα βαθιά και προχώρησε ναι το αδύναμο,ευαίσθητο πλασματάκι αποδείχτηκε ικανότατο και δυνατό μετά τα οσα πέρασε.ολα είναι΄θέμα ψυχολογίας.πέρα απο αυτό εκανε και ορισμένα τρικ στο μακιγιάζ.υπάρχει πράσινη κρέμα που την φοράς πριν το μακιγιάζ και σπάει την κοκκινίλα.είναι ειδικά για τέτοιες περιπτώσεις καθώς και η κρέμα ημέρας για τον ιδιο λόγο.Αυτά ανήκουν στο παρελθόν και εύχομαι για πάντα.Εαν θέλεις να με ρωτήσεις ευχαρίστως να σου πω και ποιας εταιρείας ήταν η καλλυντική κρέμα που φορούσε.Ακομη κακκινίζει αλλά οχι τόσο έντονα.οπως λέει και ο Κιπ είναι πολλές φορές αρέσει
γιωτα μπορείς να μου πεις ποιας εταιρίας είναι αυτή η πράσινη κρέμα; αντιμετωπίζω το ίδιο πρλοβλημα και πραγματικά θα ήθελα να μάθω τι είδους κρέμα είναι αυτή.
ευχαριστω !

vales
24-10-2011, 22:27
gia sas ime neos sto forum kai 8a i8ela na pw oti kai egw exw ena adistixo provlima... Mono se megalitero va8mo. diladi otan erxome se diskoli 8esi den ginome aplws kokinos ginome pantzari kai to xirotero ine otan oi aloi m lene oti kokinizw eki ine pu 8elw na me katapiei i gh afu ime pio kokinos apo pote :/ To 8ema ine oti ime poli koinwnikos kai den exw auto to provlima para mono kiriws otan exei proigi8ei mia sizitisi me megalitero se ilikia atomo gia kiriws erwtika 8emata ( kopeles, sex , apopseis i akoma kai xiumor tipu ela mwre afu se latrevei) se xwrus me polla atoma . To paratirisa prwti fora otan vgika gia prwti fora me kopela monos m. stin deutera gimnasiu otan tis prwtina na faei na dokimasei to fagito m ( m to ipe i idia) Sas parakalw opiws borei na dwsei estw kai mia simvuli gia na to apofigw estw stus kinwnikus xwrus as m tin dwsei :/

roumpi
28-10-2011, 01:49
Κι εγώ ανήκω στο ίδιο team κοκκινίσματος...!
Δεν το έχω συζητήσει ποτέ και με κανέναν!Χαίρομαι όμως που όλως τυχαίως βρήκα αυτό το site στο ιντερνετ και μπόρεσα να μοιραστώ το μυστικό μου.
Το θέμα όμως είναι ότι πρέπει να δοθεί μια λύση στο πρόβλημα και ευελπιστώ ότι υπάρχει τρόπος!Πρώτον και σημαντικότερον είναι να μν αισθανόμαστε ενοχές και να τα έχουμε καλά με την συνείδηση μας.Ποιός είναι αυτός που μας θα ορίζει πότε θα κοκκινήσουμε?Και πολλοί θα σκεφτούν κάποιον φίλο που τον φέρνει σε δύσκολη θέση την συγκεκριμένη στγμή του κοκκινίσματος ή οτιδήποτε.Εγώ σας λέω ότι εμείς οι ίδιοι το ρυθμίζουμε.
Όσο το σκεφτόμαστε,τόσο το χειρότερο.Σας το υπογράφω!
Οι σκέψεις είναι τα πάντα.Μια αρνητική σκέψη δεν σημαίνει ότι ειναι και πραγματική.Κι αυτό είναι το μέγα λάθος!Πρέπει λοιπόν(μιλάω για μας τους πιο χαμηλών τόνων) να χαζογελάμε,να παίρνουμε τα πράγματα στην πιο light πλευρά τους και να μν δίνουμε αναφορά σε όλους κ για όλα.Η ζωή είναι δική μας και εμείς την διαμορφώνουμε με τις σκέψεις μας.Ας κάνουμε μια προσπάθεια κι ας αφήσουμε τις ματαιοδοξίες για τους ανίκανους.Κι εγώ η κόκκινη μαζί σας!;)

roumpi
28-10-2011, 01:53
Κι εγώ ανήκω στο ίδιο team κοκκινίσματος...!
Δεν το έχω συζητήσει ποτέ και με κανέναν!Χαίρομαι όμως που όλως τυχαίως βρήκα αυτό το site στο ιντερνετ και μπόρεσα να μοιραστώ το μυστικό μου.
Το θέμα όμως είναι ότι πρέπει να δοθεί μια λύση στο πρόβλημα και ευελπιστώ ότι υπάρχει τρόπος!Πρώτον και σημαντικότερον είναι να μν αισθανόμαστε ενοχές και να τα έχουμε καλά με την συνείδηση μας.Ποιός είναι αυτός που μας θα ορίζει πότε θα κοκκινήσουμε?Και πολλοί θα σκεφτούν κάποιον φίλο που τον φέρνει σε δύσκολη θέση την συγκεκριμένη στγμή του κοκκινίσματος ή οτιδήποτε.Εγώ σας λέω ότι εμείς οι ίδιοι το ρυθμίζουμε.
Όσο το σκεφτόμαστε,τόσο το χειρότερο.Σας το υπογράφω!
Οι σκέψεις είναι τα πάντα.Μια αρνητική σκέψη δεν σημαίνει ότι ειναι και πραγματική.Κι αυτό είναι το μέγα λάθος!Πρέπει λοιπόν(μιλάω για μας τους πιο χαμηλών τόνων) να χαζογελάμε,να παίρνουμε τα πράγματα στην πιο light πλευρά τους και να μν δίνουμε αναφορά σε όλους κ για όλα.Η ζωή είναι δική μας και εμείς την διαμορφώνουμε με τις σκέψεις μας.Ας κάνουμε μια προσπάθεια κι ας αφήσουμε τις ματαιοδοξίες για τους ανίκανους.Κι εγώ η κόκκινη μαζί σας!;)

alice_m
29-10-2011, 23:33
paidia egw eimai mperdemeni. an den kathisw kai skeftw mia lisi, na to psaksw genikws ennow, den tha mporesw pote na to kseperasw. alla me to na to skeftome perissotero simeni oti tha to prokalw perissotero! to parakseno oti simvenei se atoma pou einai poli koinwnika k oxi se ntropala atoma. toulaxiston ap oti vlepw edw mesa, ta parapanw atoma grafoun oti einai koinwnika. kai egw to idio. den katalamvenw ti simvenei. an einai kati genetiko simeni oti den mporei na kseperastei pote? kserw oti iparxei xeirourgiki epemvasi pou eksafanizei to kokkinisma :)

ΕΛΛΕΝΑ
27-12-2011, 22:04
καλησπερα παιδια...το θεμα σας αν και παλιο ειναι η αιτια σημερα να γινω μελος του forum για να παρω γνωμες και κυριως συμβουλες...με εχει μπερδεψει λιγο το πως δουλευει η σελιδα αλλα ελπιζω να το βρω...! Εκανα ενα blog με το ''θεμα'' μου αλλα ουτε ξερω αν μπορειτε να το δειτε...
Εγω που λετε χω αρχισει τον τελευταιο χρονο να ντρεπομαι και να κοκκινιζω! Παλια δεν ημουν ετσι,και τωρα ....!!! Ειναι ενοχλητικο και με φερνει σε εξαιρετικα δυσκολη και αβολη θεση...! ΓΝΩΜΕΣ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΔΕΚΤΕΣ. ευχαριστω για τον χρονο σας....
:) :)

magia
25-02-2012, 02:20
Γεια σας και από μένα! Μου προκάλεσε έντονο ενδιαφέρον το γεγονός ότι υπάρχουν κι άλλοι που περνούν την ίδια φοβία με έμενα... και νόμιζα ότι είμαι η μονάδικη στον κόσμο!!!
Πραγματικά δεν μπορώ να θυμηθώ πότε ακριβώς ξεκίνησε το πρόβλημα του να κοκκινίζω τόσο έντονα σε σημείο που να θέλω να ανοίξει η γης και να με καταπιεί ή εάν τελικά γεννήθηκα με αυτή τη "νόσο" του να κοκκινίζω πολύ εύκολα... Το θέμα είναι ότι τώρα στην ηλικία των 28 είμαι ένα κορίτσι που φοβάμαι να μιλήσω και να βγώ από το σπίτι με το φόβο μην κοκκινίσω και τι θα σκεφτούν οι άλλοι.." τι έπαθες πάλι, γιατί κοκκίνισες?" Και πραγματικά δεν έχω να δώσω μια λογική απάντηση γιατί κοκκίνησα. Μου δημιουργρεί προβλημα στην εργασία, στην παρέα και γενικά σε όλες τις κοινωνικές μου δραστηριότητες. Φοβάμαι ότι θα κοκκινίσω και αυτόματα κοκκινίζω.Είναι πραγματικά πολύ εκνευριστικό.Νιώθω να χάνω ευκαιρίες και να χάνω το νόημα της ζωής μένοντας προσκολλημένη σε αυτη τη σκέψη. Το γεγονός πάντως ότι υπαρχούν κι αλλοι που σκέφτονται σαν κι έμενα, είναι μια πρώτη παρηγοριά για εμένα!!

secretly
25-02-2012, 20:45
rosemary (http://www.e-psychology.gr/forum/member.php?5214-rosemary)

πω-πω!επιτελους το μοιραζομαι κι εγω με καποιον..νομισα οτι το ειχα μονοπωλειο η οτι ειναι μια στις χιλλιες
εγω το επαθα μετα απο καποιες αγχωτικες καταστασεις που μου ειχαν ριξει την αυτοπεποιθηση μου καπου στα 18
ποτε πριν δεν με θυμαμαι να κοκκινιζω,να ντρεπομαι κτλ
βασικα οντως συμφωνω οτι οταν φοβασαι το παθαινεις ποιο πολυ αλλα συνηθως μου την εδιναν οι αδιακριτοι και το παθαινα οταν ερχομουν σε δυσκολη θεση
δηλαδη εβλεπαν οτι αισθανεσαι ασχημα αν σε προσβαλαν πχ και μετα σαν να ικανοποιουνταν που...κοκκινιζες ενα πραγμα
λοιπον φιλη μου εχω να το παθω περιπου δυο χρονια,ειναι πολυ ψυχοφθορο αλλα το δουλεψα μονη μου
και οπως ειπε και καποια απο εδω εγω αισθανομουν οτι αυτο δεν ταιριαζε με το τι ηθελα να νιωθω μεσα μου
δηλαδη εμφανισιακα ειχα αυτοπεποιθηση αλλα με εφερναν σε δυσκολη θεση
πως το ξεπερασα(ετσι πιστευω ως τωρα οτι το ξεπερασα)
καθε πρωι ελεγα στον εαυτο μου
ειμαι ασφαλης
ολα θα πανε καλα σημερα..
ειμαι μια χαρα
οι ανθρωποι γυρω μου ειναι ισοι με εμενα
ειμαι υγειης
ειμαι δυνατη
ειμαι πολυ δυναμικη
εγω αποφασιζω για την αντιδραση του οργανισμου μου
εχω τον απολυτο ελεγχο μου
εχω εμπιστοσυνη στον εαυτο μου
εχω αυτοπεποιθηση
ειναι ολα τελεια
ωστοσο φανταζομουν μια λευκη αυρα γυρω μου να με προστατευει και προσπαθουσα καθε φορα που μου ερχονταν να σκεφτομαι αμεσως κατι αλλο
ετσι το..δουλεψα παρα πολυ
χρειαστηκε να κανω αυτες τις δηλωσεις περιπου ωχτο μηνες και το θαυμα εγινε δεν εγινε απο την μια μερα στην αλλη αλλα καποια μερα με την πολλη δουλεια απο μερος μου
να επισημανω καπου εδω οι δηλωσεις ας ειναι καπως ετσι οπως τις εγραψα..
δεν πρεπει να περιεχουν αρνητικες προτασεις η λεξεις οπως δεν,οχι,κτλ
ουτε το ιδιο προβλημα π.χ.
δεν θα ξανακοκκινησω,δεν θα ξαναφοβηθω κτλ.αυτο. γιατι η λεξη κοκκινιζω περναει στο υποσυνειδητο και το μυαλο την λαμβανει και την φερνει αντιμετωπη με τον οργανισμο ξανα και ξανα.δεν λεμε αυτο που φοβομαστε αλλα βρισκουμε την αιτια οπου πηγαζει ο φοβος και
δηλωνουμε στον εαυτο μας αυτο το αντιθετο του..δηλαδη αυτο που επιθυμουμε να εχουμε,οχι αυτο που δεν επιθυμουμε να εχουμε
πχ αν ειναι απο αγχος λες
ειμαι ασφαλης
-οχι δεν θα ξανααγχοθω-
και λες ολα τα παραπανω εν λογο που σας ειπα οτι δηλωνα εγω σε εμενα
καντο,δουλεψε το,ειναι πολυ καλος τροπος θα πιασει σιγουρα πιστευω αν το δουλεψεις ωσπου να μην το παθαινεις
ο τροπος σκεψης σου θα αλλαξει με αυτες τις δηλωσεις ως προς εσενα και θα δεις οτι οταν εισχωρησουν στο αποτερο υποσυνειδητο θα αρχιζουν να τροποποιουν την ζωη σου προς το καλυτερο σε οτιδηποτε πριν φοβοσουν
ελπιζω να βοηθησει εσενα και τα λοιπα ατομα με αυτο το θεμα
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!!!!!
παρενθεση:
(οι παραπανω μηχανισμοι ειναι απο καποια βιβλια ψυχολογιας και οχι δικης μου εμπνευσης)

secretly
25-02-2012, 23:48
το παραπανω ειναι κατι σαν να αυθυποβαλεσαι ας το πουμε,γραψε τα σε ενα χαρτι,να τα λες καθε μερα στον εαυτο σου,αλλα να αφηνεσαι να τα αισθανεσαι και να τα πιστευεις
καποια στιγμη θα τα πιστεψεις θες δεν θες απο το πολυ μπλα-πλα!χαχα!
μετα απο καποιο διαστημα μπορεις να λες
σημερα νιωθω ακομα ποιο ασφαλης,δυνατη υγειης και τα συναφη

betelgeuse
25-02-2012, 23:58
Χρυσακι αυτο που εγραψες θυμιζει καποιες γνωσιακες τεχνικες που εφαρμοζουν στην ψυχοθεραπεια και οντως μπορει να αποδωσει.
Και εγω κανω κατι παρομοιο αλλα καπως πιο σκληροπυρηνικο.

Και κατι ακομα που βοηθαει ειναι να αποδεχτειτε αυτο που συμβαινει.Δεν χρειαζεται να αισθανεστε ασχημα για αυτο,δεν ειναι κατι κακο το να εχεις μια κοινωνικη συστολη.
Δειτε το αλλιως αυτο που σας συμβαινει ειναι ενα απο τα χαρακτηριστικα που σας κανουν μοναδικες προσωπικοτητες.
Πχ εγω οταν αισθανομαι αβολα δεν κοκκινιζω αλλα λυνω και δενω τα μαλλια μου συνεχομενα και μπερδευω τα λογια μου...

secretly
26-02-2012, 00:05
Χρυσα αυτο που εγραψες θυμιζει καποιες γνωσιακες τεχνικες που εφαρμοζουν στην ψυχοθεραοεια και οντως μπορει να αποδωσει.
Και εγω κανω κατι παρομοιο αλλα καπως πιο σκληροπυρηνικο.

Και κατι ακομα που βοηθαει ειναι να αποδεχτειτε αυτο που συμβαινει.Δεν χρειαζεται να αισθανεστε ασχημα για αυτο,δεν ειναι κατι κακο το να εχεις μια κοινωνικη συστολη.
Δειτε το αλλιως αυτο που σας συμβαινει ειναι ενα απο τα χαρακτηριστικα που σας κανουν μοναδικες προσωπικοτητες.
Πχ εγω οταν αισθανομαι αβολα δεν κοκκινιζω αλλα λυνω και δενω τα μαλλια μου συνεχομενα και μπερδευω τα λογια μου...
ο καθε οργανισμος τελικα εχει την δικη του αμυνα
συμφωνω με την αποδοχη οπως και αν το παθεις ξανα να μεινεις ψυχραιμος και να προσπαθησεις να καταλαβεις-βιωσεις ολα τα συναισθηματα που σε διαπερνουν στο επακρο εκεινη την στιγμη
ειναι ενας καλος τροπος για να κατανοησεις την φοβια,απο που ακριβως πηγαζει,ωστε να την πολεμισεις,αν κριθει απαραιτητο
για να κοψεις ενα θαμνο και να σιγουρευτεις πως δεν θα ξαναφυτρωσει,τον βγαζεις απο την ριζα..

magia
27-02-2012, 03:01
xrusaki σε ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή σου!!! Θα το δοκιμάσω και εύχομαι να λειτουργήσει και σε μένα!!
Είναι αλήθεια ότι κάθε άνθρωπος αντιδρά διαφορετικά κάτω από την επήρεια άγχους. Το πρόσωπο μας όμως, είναι το μέσο επικοινωνίας μας με τους άλλους ανθρώπους και όταν ξαφνικά αλλάζει χρώμα ο άλλος καταλαβαίνει κατ' ευθείαν ότι κάτι φοβάσαι, κάτι σε ενοχλεί. Έμενα προσωπικά μου δημιουργεί πρόβλημα αυτό, γιατί πολλές φορές κοκκινίζω χωρίς κάποιο εμφανές λόγο, απλά και μόνο στη σκέψη ότι οι άλλοι αυτό περιμένουν να δούν σε μένα... και τους επιβεβαιώνω!!
Σαφώς μεγαλό ρόλο παίζει και πώς βιώνει ο καθένας το "προβλημά" του. Αλλά μακάρι όταν φοβόμαι για κάτι να έλυνα και να έδενα απλά τα μαλλιά μου, θα μου άρεσε περισσότερο!!!

secretly
27-02-2012, 22:16
xrusaki σε ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή σου!!! Θα το δοκιμάσω και εύχομαι να λειτουργήσει και σε μένα!!
Είναι αλήθεια ότι κάθε άνθρωπος αντιδρά διαφορετικά κάτω από την επήρεια άγχους. Το πρόσωπο μας όμως, είναι το μέσο επικοινωνίας μας με τους άλλους ανθρώπους και όταν ξαφνικά αλλάζει χρώμα ο άλλος καταλαβαίνει κατ' ευθείαν ότι κάτι φοβάσαι, κάτι σε ενοχλεί. Έμενα προσωπικά μου δημιουργεί πρόβλημα αυτό, γιατί πολλές φορές κοκκινίζω χωρίς κάποιο εμφανές λόγο, απλά και μόνο στη σκέψη ότι οι άλλοι αυτό περιμένουν να δούν σε μένα... και τους επιβεβαιώνω!!
Σαφώς μεγαλό ρόλο παίζει και πώς βιώνει ο καθένας το "προβλημά" του. Αλλά μακάρι όταν φοβόμαι για κάτι να έλυνα και να έδενα απλά τα μαλλιά μου, θα μου άρεσε περισσότερο!!!

εγω σε καταλαβαινω απολυτα,ειναι κατι που δυσκολευεται κανεις να αποδεχτει και θελεις να το ξεπερασεις
γιατι πρωτον μου ειχε τυχει να νιωθω οτι με υποπτευοπνται για κατι και μονο που το σκεφτομουν ντρεπομουν πιθανον και κοκκινιζα,εκει για εμενα ο αλλος το λαμβανε οτι...καρφωθηκα!καταλαβες?δ λαδη χωρις λογο να νιωθεις ασχημα και να βρισκεσαι σαν κατηγορουμενος!
γραψε τις φρασεις που σου ειπα σε ενα χαρτι να τις λες καθε μερα σχεδον,αν γινεται και δυνατα-αποφασιστικα,στον εαυτο σου,επισημαινω:
για οσο καιρο χρειαζεται!!!!!!!!!!
για καποιο καιρο οσο το πολεμας μπορει να σου φανει οτι δεν γινεται κατι η χειροτερο γιατι θα ερχεται στην επιφανεια για αρχη,στην συνεχεια θα ελλατωθει,θα το παθαινεις ποιο αργα...μετα απο καιρο παλι(μην σταματησεις το διαβασμα)θα σου συμβαινει σπανια και θα παψει να σου συμβαινει..
ενταξυ το να γινει μια φορα τον χρονο ειναι και φυσιολογικο πια και δεν αποτελει προβλημα αλλα το δικο μου ηταν χαλι!

καλλιοπακι
08-04-2012, 09:35
Γεια σας παιδιά! Θέλετε να ξέρετε πώς βρέθηκα εδώ?
Είμαι έφηβη και χθες μου ζήτησε ένα αγόρι ραντεβού. Δεν μου έχει ξανατύχει κάτι παρόμοιο. Μπορεί να σκέφτεστε ότι "σιγα το πρόβλημα τώρα τα ερωτικά", επειδή έχετε δουλειές και υποχρεώσεις, όμως κι εμείς οι έφηβοι δν περιβαλλόμαστε από ιδιαίτερα "τρυφερά" άτομα και μάλιστα βρισκόμαστε στο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ στάδιο της αυτοπεποίθησης. Ναι είμαι πολύ ανασφαλής και έχω ακούσει πολλά από φίλους φίδια, του τύπου: Αμάν ρε! Κοκκίνισες και μας έκανες ρεζίλι!. Ναι, έχω κλάψει γι αυτή την "αδυναμία" μου, έχω ακούσει τα γνωστά: "πρέπει να το κοιτάξεις , να πας σε ένα γιατρό". Αυτό είχε αρχίσει να εμφανίζεται πολύ έντονα στις πρώτες συναυλίες που έπαιζα κιθάρα. Τώρα φαίνεται πέρασε στον τομέα των γκομενικών.
Τέλος πάντων, θέλησα να ψάξω αν αρέσει ή όχι στα αγόρια το κοκκίνισμα (μισώ τον εαυτό μου που είμαι τόσο εξαρτημένη απ' τη γνώμη τους). Βρέθηκα εδώ και άρχισα να διαβάζω μηχανικά ΟΛΟ το φόρουμ, ώσπου συνειδητοποίησα ότι το πρόβλημα ήταν πολύ πιο βαθύ και πως όλοι σας είχατε δίκιο για την εγκεφαλική φύση του προβλήματος. Μετά απ αυτό μπορώ να πω πως δεν με ενδιαφέρει πια αν αρέσει στα αγόρια ή οποιαδήποτε άλλη ρηχή βλακεία, παρά μόνο το εξής, το οποίο θέλησα να μοιραστώ μαζί σας: ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΙΣΜΑ ΣΑΝ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ, ΚΑΤΙ ΚΑΤΑΚΡΙΤΕΟ, ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΛΟΓΟ ΧΛΕΥΑΣΜΟΥ Ή ΚΟΡΟΙΔΙΑΣ. ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕΞΥ ή ΧΑΡΙΤΩΜΕΝΟ ή ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ! ΑΛΛΟΙ ΤΡΕΜΟΥΝ, ΑΛΛΟΙ ΙΔΡΩΝΟΥΝ, ΑΛΛΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΣΕ ΚΟΙΤΑΞΟΥΝ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ, ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΠΟΛΕΜΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΜΑΣ (δλδ να κατανοησουμε και να αποδεχτούμε τον ίδιο μας τον εαυτό) ΑΝΤΙ ΝΑ ΣΥΜΒΙΩΣΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΙΣΜΑ, ΝΑ ΤΟ ΑΓΑΠΗΣΟΥΜΕ! Ναι ρε φίλε, κοκκινίζω, τι πρόβλημα έχεις? Γιατί αυτό να σημαίνει ότι ΕΣΥ είσαι πιο ισχυρός από μένα? ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ ΜΕ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΜΟΥ.
Αυτή είναι η πρόταση μου και ελπίζω να με καταλάβετε.

secretly
08-04-2012, 19:46
καλιοπακι αν το βλεπεις τοσο ανετα εισαι στον δρομο για να το ξεπερασεις κι ολας και χωρις πολυ προσπαθεια

Winston_man_2
09-04-2012, 07:22
Γεια σας παιδιά! Θέλετε να ξέρετε πώς βρέθηκα εδώ?
Είμαι έφηβη και χθες μου ζήτησε ένα αγόρι ραντεβού. Δεν μου έχει ξανατύχει κάτι παρόμοιο. Μπορεί να σκέφτεστε ότι "σιγα το πρόβλημα τώρα τα ερωτικά", επειδή έχετε δουλειές και υποχρεώσεις, όμως κι εμείς οι έφηβοι δν περιβαλλόμαστε από ιδιαίτερα "τρυφερά" άτομα και μάλιστα βρισκόμαστε στο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ στάδιο της αυτοπεποίθησης. Ναι είμαι πολύ ανασφαλής και έχω ακούσει πολλά από φίλους φίδια, του τύπου: Αμάν ρε! Κοκκίνισες και μας έκανες ρεζίλι!. Ναι, έχω κλάψει γι αυτή την "αδυναμία" μου, έχω ακούσει τα γνωστά: "πρέπει να το κοιτάξεις , να πας σε ένα γιατρό". Αυτό είχε αρχίσει να εμφανίζεται πολύ έντονα στις πρώτες συναυλίες που έπαιζα κιθάρα. Τώρα φαίνεται πέρασε στον τομέα των γκομενικών.
Τέλος πάντων, θέλησα να ψάξω αν αρέσει ή όχι στα αγόρια το κοκκίνισμα (μισώ τον εαυτό μου που είμαι τόσο εξαρτημένη απ' τη γνώμη τους). Βρέθηκα εδώ και άρχισα να διαβάζω μηχανικά ΟΛΟ το φόρουμ, ώσπου συνειδητοποίησα ότι το πρόβλημα ήταν πολύ πιο βαθύ και πως όλοι σας είχατε δίκιο για την εγκεφαλική φύση του προβλήματος. Μετά απ αυτό μπορώ να πω πως δεν με ενδιαφέρει πια αν αρέσει στα αγόρια ή οποιαδήποτε άλλη ρηχή βλακεία, παρά μόνο το εξής, το οποίο θέλησα να μοιραστώ μαζί σας: ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΙΣΜΑ ΣΑΝ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ, ΚΑΤΙ ΚΑΤΑΚΡΙΤΕΟ, ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΛΟΓΟ ΧΛΕΥΑΣΜΟΥ Ή ΚΟΡΟΙΔΙΑΣ. ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕΞΥ ή ΧΑΡΙΤΩΜΕΝΟ ή ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ! ΑΛΛΟΙ ΤΡΕΜΟΥΝ, ΑΛΛΟΙ ΙΔΡΩΝΟΥΝ, ΑΛΛΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΣΕ ΚΟΙΤΑΞΟΥΝ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ, ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΠΟΛΕΜΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΜΑΣ (δλδ να κατανοησουμε και να αποδεχτούμε τον ίδιο μας τον εαυτό) ΑΝΤΙ ΝΑ ΣΥΜΒΙΩΣΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΙΣΜΑ, ΝΑ ΤΟ ΑΓΑΠΗΣΟΥΜΕ! Ναι ρε φίλε, κοκκινίζω, τι πρόβλημα έχεις? Γιατί αυτό να σημαίνει ότι ΕΣΥ είσαι πιο ισχυρός από μένα? ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ ΜΕ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΜΟΥ.

Το θεμα με το κοκκινισμα ειναι οτι δεν μπορεις να εχεις ενα δικο "σου" μυστικο. π.χ γουσταρεις ενα αγορι και μιλατε και κοκκινιζεις... Αυτο θα τον βαλει σε σκεψεις, τη στιγμη που ισως εσυ δεν θες να εκτεθεις. Παρομοιες περιπτωσεις ειναι και το ιδρωμα και το τρεμουλο. Το κοκκινισμα παντως μπορει να αντιμετωπιστει χειρουργικα αλλα ειναι πολυ επικινδυνο δεν αξιζει μπορεις να παθεις μεγαλη ζημια. Τωρα που οφειλεται... Ενα μειγμα περιβαλλοντος - γονιδιων. Τωρα αν μπορεις να απαλλαγεις απο αυτο? Ειναι δυσκολος ο δρομος....

Καλη συνεχεια

Εντιτ: Ξερω ειναι επιπονο, αλλα υπαρχουν και χειροτερα σκεψου. :)

μαρκελα
09-04-2012, 11:46
..ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΙΣΜΑ ΣΑΝ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ, ΚΑΤΙ ΚΑΤΑΚΡΙΤΕΟ, ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΛΟΓΟ ΧΛΕΥΑΣΜΟΥ Ή ΚΟΡΟΙΔΙΑΣ. ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕΞΥ ή ΧΑΡΙΤΩΜΕΝΟ ή ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ! ΑΛΛΟΙ ΤΡΕΜΟΥΝ, ΑΛΛΟΙ ΙΔΡΩΝΟΥΝ, ΑΛΛΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΣΕ ΚΟΙΤΑΞΟΥΝ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ, ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΠΟΛΕΜΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΜΑΣ (δλδ να κατανοησουμε και να αποδεχτούμε τον ίδιο μας τον εαυτό) ΑΝΤΙ ΝΑ ΣΥΜΒΙΩΣΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΙΣΜΑ, ΝΑ ΤΟ ΑΓΑΠΗΣΟΥΜΕ! Ναι ρε φίλε, κοκκινίζω, τι πρόβλημα έχεις? Γιατί αυτό να σημαίνει ότι ΕΣΥ είσαι πιο ισχυρός από μένα? ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ ΜΕ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΜΟΥ.

Ακριβώς Καλλιοπάκι μου,
όλοι κάτι αντιμετωπίζουμε και πολλές φορές αυτό έχει τις ρίζες του στον τρόπο που μας μεγάλωσαν οι δικοί μας.
Κι εγώ αντιμετώπιζα το κοκκίνισμα κι ίσως και τώρα κάποιες φορές! Το εξήγησα με το γεγονός πως η μητέρα
μου κυρίως, όταν ήμουν μικρότερη κι έκανα κάτι, έλεγε το κλασσικό: " Καλά δεν ντρέπεσαι καθόλου;.." κι έτσι την
ντροπή που αναγκάστηκα να νιώθω πλέον την εξέφρασα με τον κοκκίνισμα.
Συνειδητοποιώντας λοιπόν το αίτιο, που είναι ένα μείγμα από ενοχές, ανασφάλειες και μειωμένη αυτοεκτίμηση και με
τροποποίηση της σκέψης, το κόκκινισμα περιορίστηκε στο ελάχιστο κάτι που σου εύχομαι, εκτός αν το θεωρείς
όπως λες και λίγο χαριτωμένο, το να κοκκινίζεις κάποιες φορές. :)

secretly
09-04-2012, 14:33
Ακριβώς Καλλιοπάκι μου,
όλοι κάτι αντιμετωπίζουμε και πολλές φορές αυτό έχει τις ρίζες του στον τρόπο που μας μεγάλωσαν οι δικοί μας.
Κι εγώ αντιμετώπιζα το κοκκίνισμα κι ίσως και τώρα κάποιες φορές! Το εξήγησα με το γεγονός πως η μητέρα
μου κυρίως, όταν ήμουν μικρότερη κι έκανα κάτι, έλεγε το κλασσικό: " Καλά δεν ντρέπεσαι καθόλου;.." κι έτσι την
ντροπή που αναγκάστηκα να νιώθω πλέον την εξέφρασα με τον κοκκίνισμα.
Συνειδητοποιώντας λοιπόν το αίτιο, που είναι ένα μείγμα από ενοχές, ανασφάλειες και μειωμένη αυτοεκτίμηση και με
τροποποίηση της σκέψης, το κόκκινισμα περιορίστηκε στο ελάχιστο κάτι που σου εύχομαι, εκτός αν το θεωρείς
όπως λες και λίγο χαριτωμένο, το να κοκκινίζεις κάποιες φορές. :)
κι εγω το ιδιο μαρκελα
συνειδητοποιησα τι ηταν αυτο που με εκανε να νιωθω ετσι και τωρα ειναι στο απειροελαχιστο

Lampros
09-04-2012, 21:19
Που να δεις κόκκινισμα και να τρέμει και ο σαγονι ταυτόχρονα και να τρέμει και η φωνη .....
Μας κάνανε βούτυροπαιδα οι γονεις , μη το ένα μη το αλλο ντροπή σου κτλ.
Αυτα πληρώνουμε τώρα , να μας χαίρονται οι γονεις μας .

Winston_man_2
10-04-2012, 04:35
Οι ευθυνες των γονιων ειναι σε πολλες περιπτωσεις παρα πολυ μεγαλες. Ίσως καθοριστικες. Και δεν ξερω αν αυτο μπορει να αλλαξει, απο μια ηλικια και μετα....

καλλιοπακι
15-04-2012, 13:04
Λοιπόν, ας ξεκινήσω με το ότι έχετε δίκιο όλοι σας... Δηλαδή ισχύει πράγματι το ότι δεν μπορείς να έχεις ένα μυστικό αλλά και ότι καμιά φορά φαίνεται σαν να αποκαλύπτεις ένα μυστικό ενώ στην πραγματικότητα σου συμβαίνει κάτι από καθαρή ερυθροφοβία. Όπως έχει αναφέρει κάποιος στο φόρουμ, καμιά φορά βλέπεις ένα άτομο και χωρίς να αισθάνεσαι καμία ντροπή ή πανικό όταν του μιλάς, απλά και μόνο επειδή σου έχει ΚΟΛΛΗΣΕΙ ότι αν τον δεις θα αγχωθείς, γίνεσαι κατακόκκινος. Στην πραγματικότητα όμως δεν νιώθεις τίποτα γι αυτό το άτομο, σωστα? Αλλά φαίνεται λες κι έχεις αποκαλύψει το τρομερό μυστικό κι ύστερα όλοι αρχίζουν "γιατί κοκκίνισες? τι παίζει? σου αρέσει ο Χ?"
Ακόμη, πρέπει να πω πως η επίδραση των γονιών είναι πράγματι καθοριστική. Βέβαια οι δικοί μου ποτέ δεν χρησιμοποίησαν τέτοιες φρασεις με σκοπό να μου προκαλέσουν ενοχές, όμως ο πατέρας μου (με τον οποίον δυστυχώς ποτέ δεν δέθηκα αρκετά) μου δημιούργησε μέσα από την αδιαφορά έναν φόβο απόρριψης που ουσιαστικά με έχει κάνει ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΗ στη γνώμη των άλλων και την επιβεβαίωση τους.
Για να κλείσω, θέλω να πω πως μπορεί οι γονείς μας να είναι ένα τεράστιο κομμάτι του εαυτού μας, όμως είμαστε ανεξάρτητες οντότητες και μπορούμε να καταπολεμήσουμε τις αδυναμίες μας και να υπερβούμε τα λάθη των γονιών σας. Κι ακόμη κι αν (λόγω δέρματος ή ευαισθησίας) δεν καταφέρω ποτέ να πάψω να κοκκινήσω, ακόμη κι έτσι θα το αγαπήσω! Γιατί είναι κάτι δικό μου, με χαρακτηρίζει και θα με χαρακτηρίζει, κι όποιος το θεωρεί αρνητικό ας μου κάνει περιοριστικά μέτρα ;)

ΗΛΙΑΝΝΑ
24-04-2012, 16:17
Καλλιοπακι ωραία τα είπες.Και εγώ έχω άσχημη σύνδεση με τους γονείς μου.Με μεγάλωσε η γιαγια μου και ναι επιζητώ αγάπη και επιβεβαίωση από τους γύρω μου.Κοκκινίζω εύκολα από μικρό παιδί ζω μ'αυτή τη φοβία μη κοκκινίσω και χιλιάδες μάτια πέσουν επάνω μου.Είμαι δυναμικό άτομο και θα μπορούσα να είμαι η πρώτη στο χωριό που λένε οι παλιοί αλλά αυτό το χρώμα με περιορίζει.Τώρα που είμαι πάνω απο 35 το ελέγχω δεν ξέρω πως έγινε αυτό ίσως το μυαλό μου κουράστηκε να το έχει φάτσα κάρτα κάθε ώρα και λεπτό και ασχολείται με άλλα γιατί σίγουρα στην παιδική και εφηβική ηλικία αυτό το δήθεν πρόβλημα γιατί είναι δήθεν ,είναι πιο ισχυρό, αυτές οι ηλικίες είναι πιο σκληρές στην κριτική όσο αναφορά την εξωτερική εμφάνιση γιαυτό υπάρχουν οι δημοφιλής είδατε ποτέ κανέναν δημοφιλή να κοκκινίζει όλοι είναι οι σούπερ ήρωες .Γνώμη μου είναι να γίνετε συνεχόμενη και ακούραστη διαγραφή ,μη ξεχνάμε ότι (ότι σκεφτόμαστε είμαστε).

stand-up
19-05-2012, 22:00
λοιπον.αφορμη και εμενα για την εγγραφη μου στο φορουμ ηταν αυτο το "προβλημα" μου.Εγω εχω ακριβως το ιδιο θεμα με ολους εσας που γραψατε παραπανω.Αρχικα να πω πως νομιζα πως ημουν μονο εγω στον κοσμο που κοκκινιζω.Για να μπω στο θεμα,εγω γενικα εχω αρκετα ασπρο δερμα.Το θεμα ειναι πως δεν κοκκινιζω μονο οταν βρισκομαι σε αβολες καταστασεις αλλα και οταν εχει πολυ κρυο ή ζεστη αλλα κυριως οταν κανω γυμναστικη.Εκει περα ειλικρινα δεν μπορειτε να φανταστειτε πως γινομαι.Τελως παντων,τον τελευταιο καιρο εχω καταλαβει πως αυτος ειμαι και σε οποιον αρεσω,παρ'ολα αυτα υπαρχουν αρκετες στιγμες που θα κοκκινισω.Και αυτο που με εκνευριζει περισσοτερο ειναι πως καποιος θα υπαρχει που θα πεταχτει και θα πεταξει ενα "κοκκινησε,χαχαχα".Σιγα σιγα ομως,εχω αρχισει να το δεχομαι αυτο, και θα ειμαι και ανοιχτος με ατομα που δεν ξερω και θα πω και μαθημα χωρις προβλημα στην ταξη κλπ κλπ.Αυτο που εχω να πω σε ολους τους "συμπασχοντες" (χεχε) ειναι πως οσο περισσοτερο το σκεφτεσαι τοσο περισσοτερο θα ερχεται.Εγω προσωπικα θα ακολουθησω αυτο που ειπε ενας χρηστης πιο πανω (που τον ευχαριστω παρα πολυ για τη συμβουλη) για το οτι θα λεω καθε πρωι καποια πραγματα και θα τα πιστευω.
Τελος να πω πως οποιοι δεν το εχουν περασει δεν ξερουν πως πραγματικα ειναι αυτη η κατασταση.

salvation88
20-11-2012, 21:42
Καλησπέρα και απο μενα!Ειμαι 24. Εχω το ιδιο πρόβλημα εδώ και λίγους μήνες και το κακό είναι οτι έχει αρχισει και μου συμβαίνει με 1-2 συγκεκριμένα άτομα συνέχεια με το που νιώθω οτι έρχονται να μου μιλήσουν πανικοβάλλομαι νιώθω οτι φουντώνω και κατ'ευθειάν γίνομαι κόκκινη. Φυσικά και το χουν καταλάβει και αισθάνομαι τόσο άσχημα, τα βάζω με τον εαυτό μου που δεν μπορω να το ελεγξω.. Την επόμενη μέρα λεω σήμερα ολα θα πανε καλα και παλι το ιδιο..Αυτη η κατασταση μου χει φέρει τρομερο αγχος και ταχυκαρδιες και πρωτη φορα στη ζωη μου σκεφτομαι να παω σε ψυχολόγο. Ηθελα να ρωτήσω αν κάποιος από εσας που έχετε γραψει παλιοτερα το έχει ξεπεράσει και αν ναι πως.

secretly
21-11-2012, 11:33
Καλησπέρα και απο μενα!Ειμαι 24. Εχω το ιδιο πρόβλημα εδώ και λίγους μήνες και το κακό είναι οτι έχει αρχισει και μου συμβαίνει με 1-2 συγκεκριμένα άτομα συνέχεια με το που νιώθω οτι έρχονται να μου μιλήσουν πανικοβάλλομαι νιώθω οτι φουντώνω και κατ'ευθειάν γίνομαι κόκκινη. Φυσικά και το χουν καταλάβει και αισθάνομαι τόσο άσχημα, τα βάζω με τον εαυτό μου που δεν μπορω να το ελεγξω.. Την επόμενη μέρα λεω σήμερα ολα θα πανε καλα και παλι το ιδιο..Αυτη η κατασταση μου χει φέρει τρομερο αγχος και ταχυκαρδιες και πρωτη φορα στη ζωη μου σκεφτομαι να παω σε ψυχολόγο. Ηθελα να ρωτήσω αν κάποιος από εσας που έχετε γραψει παλιοτερα το έχει ξεπεράσει και αν ναι πως.

εγω ειχα αυτο που λες..
απλα προσπαθησα να κατανοησω απο που πηγαζει..
βρηκα ενοχικα συναισθηματα μεσα μου,χωρις να υπαρχει λογος..
δηλαδη επειδη ειχα πεσει απο κανα δυο ανθρωπους στην ζωη μου θυμα κατηγοριων και καχυποψιας χωρις λογο,υστερα πιθανον νομιζα πως οι ανθρωποι σχηματιζουν κακη εικονα για εμενα και αυτο αφησε τον φοβο να με κατακλυσει τοσο ετσι ωστε οποτε εβλεπα καποιον ανθρωπο σκεφτομουν τι μπορει να σκεφτεται για εμενα και με επιανε αυτο που λες..
φυσικα οι ανθρωποι που μου το δημιουργησαν ηταν και θα ειναι κομπλεξικοι..
μου πηρε καιρο να το ξεπερασω..απλα καταλαβα πως κανεις δεν ειναι κατι παραπανω και οποιος δεν με ηξερε αρκει να ρωτουσε!τελος

secretly
21-11-2012, 11:34
νομισα οτι το ειχα μονοπωλειο η οτι ειναι μια στις χιλλιες
εγω το επαθα μετα απο καποιες αγχωτικες καταστασεις που μου ειχαν ριξει την αυτοπεποιθηση μου καπου στα 18
ποτε πριν δεν με θυμαμαι να κοκκινιζω,να ντρεπομαι κτλ
βασικα οντως συμφωνω οτι οταν φοβασαι το παθαινεις ποιο πολυ αλλα συνηθως μου την εδιναν οι αδιακριτοι και το παθαινα οταν ερχομουν σε δυσκολη θεση
δηλαδη εβλεπαν οτι αισθανεσαι ασχημα αν σε προσβαλαν πχ και μετα σαν να ικανοποιουνταν που...κοκκινιζες ενα πραγμα
λοιπον φιλοι μου εχω να το παθω περιπου δυο χρονια,ειναι πολυ ψυχοφθορο αλλα το δουλεψα μονη μου
και οπως ειπε και καποια απο εδω εγω αισθανομουν οτι αυτο δεν ταιριαζε με το τι ηθελα να νιωθω μεσα μου
δηλαδη εμφανισιακα ειχα αυτοπεποιθηση αλλα με εφερναν σε δυσκολη θεση
πως το ξεπερασα(ετσι πιστευω ως τωρα οτι το ξεπερασα)
καθε πρωι ελεγα στον εαυτο μου
ειμαι ασφαλης
ολα θα πανε καλα σημερα..
ειμαι μια χαρα
οι ανθρωποι γυρω μου ειναι ισοι με εμενα
ειμαι υγειης
ειμαι δυνατη
ειμαι πολυ δυναμικη
εγω αποφασιζω για την αντιδραση του οργανισμου μου
εχω τον απολυτο ελεγχο μου
εχω εμπιστοσυνη στον εαυτο μου
εχω αυτοπεποιθηση
ειναι ολα τελεια
ωστοσο φανταζομουν μια λευκη αυρα γυρω μου να με προστατευει και προσπαθουσα καθε φορα που μου ερχονταν να σκεφτομαι αμεσως κατι αλλο
ετσι το..δουλεψα παρα πολυ
χρειαστηκε να κανω αυτες τις δηλωσεις περιπου ωχτο μηνες και το θαυμα εγινε δεν εγινε απο την μια μερα στην αλλη αλλα καποια μερα με την πολλη δουλεια απο μερος μου
να επισημανω καπου εδω οι δηλωσεις ας ειναι καπως ετσι οπως τις εγραψα..
δεν πρεπει να περιεχουν αρνητικες προτασεις η λεξεις οπως δεν,οχι,κτλ
ουτε το ιδιο προβλημα π.χ.
δεν θα ξανακοκκινησω,δεν θα ξαναφοβηθω κτλ.αυτο. γιατι η λεξη κοκκινιζω περναει στο υποσυνειδητο και το μυαλο την λαμβανει και την φερνει αντιμετωπη με τον οργανισμο ξανα και ξανα.δεν λεμε αυτο που φοβομαστε αλλα βρισκουμε την αιτια οπου πηγαζει ο φοβος και
δηλωνουμε στον εαυτο μας αυτο το αντιθετο του..δηλαδη αυτο που επιθυμουμε να εχουμε,οχι αυτο που δεν επιθυμουμε να εχουμε
πχ αν ειναι απο αγχος λες
ειμαι ασφαλης
-οχι δεν θα ξανααγχοθω-
και λες ολα τα παραπανω εν λογο που σας ειπα οτι δηλωνα εγω σε εμενα
καντο,δουλεψε το,ειναι πολυ καλος τροπος θα πιασει σιγουρα πιστευω αν το δουλεψεις ωσπου να μην το παθαινεις
ο τροπος σκεψης σου θα αλλαξει με αυτες τις δηλωσεις ως προς εσενα και θα δεις οτι οταν εισχωρησουν στο αποτερο υποσυνειδητο θα αρχιζουν να τροποποιουν την ζωη σου προς το καλυτερο σε οτιδηποτε πριν φοβοσουν
ελπιζω να βοηθησει εσενα και τα λοιπα ατομα με αυτο το θεμα
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!!!!!
παρενθεση:
(οι παραπανω μηχανισμοι ειναι απο καποια βιβλια ψυχολογιας και οχι δικης μου εμπνευσης)

VanGogh
21-11-2012, 12:56
Επισης εκτος απο κοκκινισμα, σας συμβαινει να σας πιανει τρεμουλο και μαλιστα αυτο να ειναι εμφανες απο τους αλλους? Ειναι πολυ ασχημο παντως και δεν ξερω πως να το αντιμετωπισω. Εαν καποιος εχει αντιμετωπισει κατι παρομοιο θα ηθελα να μου πει πως το ξεπερασε.

salvation88
21-11-2012, 21:20
Εδω και δυο μέρες εχω αρχισει να ακολουθω τη συμβουλή σου.. ξερω οτι εχω πολυ δρομο μπροστα μου οπως φαινεται αλλα δεν εχει να χασει κανεις τιποτα.. Ολα στο το μυαλο είναι όπως λενε..Κάποια στιγμη θα το ξεπεράσουμε και αυτο..που θα παει???? Για μένα ειναι η μεγαλυτερη δοκιμασία για τον εαυτο μου εως τώρα και θελω να τα καταφέρω.. Οπως διαβασα και ενα ξενο αρθρο να προσπαθησουμε να μη το σκεφτομαστε αλλα και να συμβει να λεμε so what?? who cares? και ο θεος βοηθος.... :p

sady
14-05-2013, 21:58
καλησπερα!
Οπως λετε ολοι και βρίσκω καπωσ παρηγορια οτι το εχουν κ αλλοι ,κοκκινιζω και εγω.Ειμαι τροπαλη και ολο αυτο με δυσκολευει στο να βρω αγορι,δυσκολα θα φλερταρω για να μην κοκκινιζω, η δουλεια που εχει να κανει με κοσμο μου προκαλει πολυ ανχοσ γτ ειμαι και τελειομανης,με αποτελεσμα να μην θελω να παω γτ ξερω οτι θα μου συμβει! Το θεμα μου ειναι οτι δεν κοκκινιζω απλα οπωσ φανταζονται οι περισσοτεροι "λιγο ροζ μαγουλακια αχ,τι γλυκο". Ειμαι ασπρουλιαρα και κοκκινιζω παρα πολυ σχεδον μπορντο μπορω να πω,και οχι απλα τα μαγουλακια αρχιζω ετσι και σε δευτερολεπτα γεμιζω μπαλοματα προσωπο,μπρατσα,λαιμοσ ,μεχρι και στο στηθος.Ειχα δει και αυτο στη τηλεοραση και αρχισα να το ψαχνω,οτι ναι μεν ειναι ψυχολογικο αλλα αφου βγαινει σωματικα,καπωσ θα μπορει να αντιμετωπιστει..http://www.youtube.com/watch?v=HypSKdMRWOc

Η μαμα μου "βαρεθηκε" να με ακουει να γκρινιαζω γτ δεν με ειχε δει οταν το παθαινα μου ελεγε "Ελα μωρε ολοι κοκκινιζουμε".οταν με ειδε καταλαβε πωσ νιωθω(λιγο)! και προσπαθησε να με βοηθησει, πηραμε και εμεισ αυτεσ τις πρασινες κρεμες, κατι εκαναν αλλα επειδη δεν ηταν μονο στο προσωπο,ολο το καλοκαιρι φασκιονομουνα οσο μπορουσα ωστε αν το παθω να ειμαι καλυμενη και να μην φανει. Προσπαθουσα το καλοκαιρι να μαυριζω πολυ για να μην φαινεται,οταν το παθαινω.
Πηγαμε σε ενδοκρινολογο-ορμονολογο "κορυφαιο" και πανακριβο επισης. Σαφως οταν πηγα και μιλουσαμε γι αυτο "ευτυχως" το επαθα για να το δει κ ολας..μου ειπε οτι μπορει να αντιμετωπιστει οτι υπαρχουν και καποια χαπια (τα οποια απο το ανχοσ μου και κακως δεν τα συγκρατησα) αλλα μου εδωσε και μια σειρα εξετασεων για να μου πει αν ειναι θεμα ορμονων να το ρυθμισουνε.
Φυσικα το δημοσιο που πηγα δεν μου τισ εγραφαν και οι εξετασεις μου εκαναν 300 ευρω. Μετα λογο εποχης εμεινα χωρισ δουλεια με αποτελεσμα να μην τις κανω..Τωρα γενικοτερα δεν προσπαθω να κανω πραγματα που θα με κανουν να νιωθω ετσι τοσα χρονια και τπτ..Ελπιζω να βρω δουλεια και να κανω τις εξετασεις.. Μεχρι τοτε αν εχετε καποια αλλη λυση θα ηθελα να την δοκιμασω :(