PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : εμμονες ιδεες !!!Ελεος

afrula
01-01-2010, 20:26
Και ξεκιναω παλι απο την αρχη.Νοσηλευτηκα με εισαγγελεα για ενα μηνα τον Αυγουστο κουτσα στραβα συνηλθα.Για 4 μηνες δεν ειχα καθολου εμμονες και καταναγκασμους μονο που ημουν σα φυτο.Τωρα που πηγα να παρω τις δυναμεις μου και να ξεκινησω τη καινουργια ζωη μου ΤΣΑΦ!!ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΟΛΕΣ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΠΩΣ ΝΙΩΘΩ.Εκοψα το tavor που τρομαζα στην ιδεα μου εδωσα συγχαρητηρια αλλα παρολο το αγχος και το τρεμουλο χεριων και ολα τα επακολουθα απο το αγχος δε φανταζομουν θα ερχοταν παλι η κολαση.Δεν αντεχω αλλο.Ειμαι μια ψηλη καστανη κοπελα ομορφη ,εξυπνη,ευγενικ,πονοψυχη,κα λοσυνατη εκτος αν εχω νευρα δυστυχως αλλα η Παναγια μου στερησε δυστυχως το μυαλο!!!!!!ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗ ΖΩ ΣΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΑΤΟΜΟ?ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΞΕΧΩΡΙΖΩ?ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΛΙΩΝΩ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΡΑ ?ΚΑΙ ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΜΟΥ.ΑΣΧΗΜΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΟΥ ΔΕΡΜΑΤΟΣ ΟΠΩΣ ΚΑΛΑ ΕΙΧΕ ΔΙΑΓΝΩΣΕΙ ΚΑΙ Η ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΘΕΟΦΑΝΙΑ!ΑΧ!!:(:(ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΗΣΩ ΑΛΛΑ ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΔΕ ΜΑΦΗΝΟΥΝ.ΜΙΛΑΩ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΒΛΕΠΟΥΝ ΑΣΠΡΗ ΣΑ ΒΑΜΒΑΚΙ Η ΜΕ ΒΛΕΠΟΥΝ ΑΣΧΗΜΗ.

afrula
01-01-2010, 20:29
Ψυχολογο εχω αλλα ειναι απειρος .Δε μπορω συνεχεια να κοιταζομαι στο καθρεπτη .Μαλλον πρεπει να παω σε ανωτερο του με πειρα γιατι το προβλημα μου δεν ειναι απλο.Θα το ψαξω.

PETRAN
01-01-2010, 21:57
Afrula, μάλλον εμφανίστηκαν επειδή μείωσες τα φάρμακα. Αντικαταθλιπτικό παίρνεις?

Κοίτα αν παίρνεις βοήθεια από αυτά που παίρνεις τώρα συνέχισε τα μέχρι να βρεις ψυχοθεραπεία.

Ψάξε για πολύ έμπειρο ψυχολόγο που να γνωρίζει καλλη γνωστική-συμπεριφορική θεραπεία και να γνωρίζει πως να την εφαρμόσει στην δυσμορφική διαταραχή. Μια λύση υπάρχει. Να κόψεις τους καταναγκασμούς. Προσπάθησε να μην κοιτιέσαι στον καθρέφτη όσο ποιο πολύ μπορείς, ανεξάρτητα πόσο άγχος σου δημιουργεί ακόμα και αν νοιώθεις ότι αυτή η τάση σε πηγαίνει στα άκρα. Αν δεν το κάνεις συνέχεια τότε θα αποδυναμωθεί και ο ψυχαναγκασμός που υπάρχει από κάτω. Όσο ποιο πολύ κοιτέσαι και ασχολείσαι τόσο αυτό θα χειροτερεύει.Στην ΓΣΘ ο θεραπευτής κανονικά θα πρέπει να σε πηγαίνει κοντά σε καθρέφτη και με την υποστήριξη του και με κάποιες αντι-στρες τεχνικές δεν θα πρέπει να κάνεις \"την τελετή\". Σιγά σιγά θα αποδυναμωθεί εντελώς. Φυσικά θα δουλέψεις και στο γνωστικό-συναισθηματικό κομμάτι που είναι πάρα πολύ σημαντικό. Με συχνή ΓΣΘ από πολύ έμπειρο ίσως να δεις την κατάλληλη μείωση των συμπτωμάτων μέσα σε 5-6 μήνες. Αν χρειαστεί βάλε 2 φορές την εβδομάδα.Αυτό που νομίζεις ότι σε κοιτάνε όλοι είναι ψευδαίσθηση το ξέρεις νομίζω αυτό. Είναι σημαντικό που καταλαβαίνεις ότι όλο αυτό είναι λάθος. Άλλοι που δεν το ξέρουν μπλέκουν με ατέλειωτες εγχειρήσεις. Π.χ. μάλλον ο michael jackson. Αν γνωρίζεις Αγγλικά υπάρχει πολύ καλό άρθρο στο wiki αλλά και γενικά στο νετ θα βρεις και άλλα.

http://en.wikipedia.org/wiki/Body_dysmorphic_disorder

Με την κατάλληλη θεραπεία το άρθρο λέει ότι υπάρχει βελτίωση στην συντριπτική πλειονότητα των περιπτώσεων. Παράλληλα θα μπορούσες να βρεις μια ασχολία? Η δεν μπορείς λόγω της κατάστασης? Αν κάνεις τα σωστά βήματα θα βελτιωθείς πολύ εως εντελώς σίγουρα.

thess
01-01-2010, 22:31
ti farmaka pernete gia ocd kai sas exoun voithisi?

PETRAN
01-01-2010, 22:50
Originally posted by thess
ti farmaka pernete gia ocd kai sas exoun voithisi?

Δεν ξέρω, δεν έχω OCD, αλλά συνήθως βοηθάνε τα άτυπα αντικαταθλιπτικά SSRI σε μάλλον μεγάλες ποσότητες για την συγκεκριμένη διαταραχή. Φάρμακα όπως η παροξετίνη, η βλουφοξαμίνη, η σερτραλίνη αλλά και ποιο καινούργια όπως η εσκιταλοπράμη (δες στο νετ για τα εμπορικά τους ονόματα, π.χ. το πρώτο είναι το seroxat). Κάποιοι πειραματίζονται και με άλλα πράγματα που φαίνεται να πιάνουν όπως κάποια αντι-επιληπτικά τα οποία έχουν δείξει αποτελεσματικότητα στο ψυχαναγκαστική κατηγορία διαταραχών (OCD-spectrum)

Βέβαια κάποιοι αλλάζουν μέχρι και 4 αντικαταθλιπτικά SSRI μέχρι να βρουν αυτό που τους κάνει.

Πάντως η ψυχοθεραπεία που παραθέτω παραπάνω πρέπει να δοκιμαστεί απαραίτητα αν θέλει να δει κάποιος μακρο-πρόθεσμα αποτελέσματα είναι πολύ ποιο πιθανό να το πετύχει μέσω αυτής (φάρμακα πρέπει τις ποιο πολλές φορές για μια ζωή).

thess
01-01-2010, 23:12
eyxaristo gia tin apadisi

Θεοφανία
01-01-2010, 23:24
Originally posted by afrula
ΑΣΧΗΜΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΟΥ ΔΕΡΜΑΤΟΣ ΟΠΩΣ ΚΑΛΑ ΕΙΧΕ ΔΙΑΓΝΩΣΕΙ ΚΑΙ Η ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΘΕΟΦΑΝΙΑ!ΑΧ!!:(

φανταζομαι πως δεν εννοεις εμένα, έτσι?

afrula
02-01-2010, 02:53
εσενα εννοω γιατι εισαι πανεξυπνη.Το βρηκες αμεσως δεν ειναι το ασπρο μονο που με βασανιζει αλλα ολα.Διαγνωση το εννουσα συγγνωμη αν παρεξηγηθηκες.

thess
02-01-2010, 02:59
afrula ise kalitera tora ?

afrula
02-01-2010, 03:34
Δυστυχως μου μειωσε ο γιατρος τα φαρμακα και επανηλθαν ολες μαζι οι ιδεες και δεν αντεχω αλλο με τους καταγκασμους.Να κοιταω π.χ.ποια ειναι πιο ανοιχτοχρωμη απο μενα,αν με βλεπουν κατασπρη σα βαμβακι,γιατι χαμογελανε ,γιατι με κοιτανε η δε με κοιτανε και αν γινει κατι το παιρνω δυστυχως πολυ μεσα μου.Προσπαθω με τη λογικη και με τη προσευχη και με ωριμοτητα αλλα μεχουν ριξει.ΠΩΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΕΤΣΙ?ΤΟ ΧΑ ΣΚΟΠΟ, ΤΩΡΑ ΘΑ ΜΕ ΠΕΤΑΞΟΥΝ. ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΜΙΛΑΝΕ ΕΓΩ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΙς ΙΔΕΕΣ Η ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΚΑΘΡΕΠΤΗ Η ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΜΟΥ?τι πραγματα ειναι αυτα?Πρεπει να παω σε ψυχολογο ειδικο τερμα ο φοιτητης, ας τα παρει τα λεφτα εγω λιωνω μερα με τη μερα, με κατατρωνε η ψυχη μου εχει μια στεναχωρια και ενα βαρος ασηκωτο.Θα παθω τιποτα στο τελος να λυτρωθω καλυτερα να παω στον παραδεισο αν αξιζω για εκει.Απο την αλλη σκεφτομαι θα παιρνω τα χαπια μια ζωη??τοσα χημικα που εχουν δε θα παθω κανενα καρκινο?

thess
02-01-2010, 03:39
den ise moni sou .poloi ta pername distixos.kouragio

PETRAN
02-01-2010, 03:50
Δυστυχως μου μειωσε ο γιατρος τα φαρμακα και επανηλθαν ολες μαζι οι ιδεες και δεν αντεχω αλλο με τους καταγκασμους.Να κοιταω π.χ.ποια ειναι πιο ανοιχτοχρωμη απο μενα,αν με βλεπουν κατασπρη σα βαμβακι,γιατι χαμογελανε ,γιατι με κοιτανε η δε με κοιτανε και αν γινει κατι το παιρνω δυστυχως πολυ μεσα μου.Προσπαθω με τη λογικη και με τη προσευχη και με ωριμοτητα αλλα μεχουν ριξει.ΠΩΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΕΤΣΙ?ΤΟ ΧΑ ΣΚΟΠΟ, ΤΩΡΑ ΘΑ ΜΕ ΠΕΤΑΞΟΥΝ. ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΜΙΛΑΝΕ ΕΓΩ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΙς ΙΔΕΕΣ Η ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΚΑΘΡΕΠΤΗ Η ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΜΟΥ?τι πραγματα ειναι αυτα?Πρεπει να παω σε ψυχολογο ειδικο τερμα ο φοιτητης, ας τα παρει τα λεφτα εγω λιωνω μερα με τη μερα, με κατατρωνε η ψυχη μου εχει μια στεναχωρια και ενα βαρος ασηκωτο.Θα παθω τιποτα στο τελος να λυτρωθω καλυτερα να παω στον παραδεισο αν αξιζω για εκει.Απο την αλλη σκεφτομαι θα παιρνω τα χαπια μια ζωη??τοσα χημικα που εχουν δε θα παθω κανενα καρκινο?

Όχι βρε δεν θα πάθεις καρκίνο, δεν προκαλούν τέτοια αυτά. Μόνο η εξάρτηση είναι το θέμα με τις βενζοδιαζεπίνες (π.χ. ταβορ ζαναξ κλπ.) αλλά νομίζω ότι αν θες μπορείς να τα κόψεις. Αν είναι να αισθάνεσαι καλύτερα παρτα τώρα μέχρι να μπεις σε ψυχοθεραπεία με κάποιο έμπειρο.

Παίρνεις κάποιο αντικαταθλιπτικό π.χ. cipralex? Για μίλα με τον ψυχίατρο σου γι\'αυτά τα ποιο καινούργια αντικαταθλιπτικά μπορεί να είναι καλύτερα για σένα. Από δευτέρα πήγαινε και ψάξε έμπειρο θεραπευτή ΓΣΘ που να γνωρίζει αυτή την κατάσταση

Βέβαια η δουλειά μπορεί και να σε βοηθήσει ποιος ξέρει? Αν κάνεις μια δουλειά που απορροφά την προσοχή σου εντελώς μπορεί και να είναι καλύτερα. Εσύ ξέρεις καλύτερα.Πάντως βρες κάτι να απασχολείσαι. Προσπάθησε να μην κάνεις \"τις τελετές\", μην κοιτάς τον άτιμο τον καθρέφτη, προσπάθησε να τις αντέξεις, αν το διατηρήσεις για κάποιο χρονικό διάστημα θα περάσουν. Κάντε λίγο κούράγιο βρε παιδιά μια μπούρδα στο μυαλό σας είναι θα την πολεμήσετε και θα εξαφανιστεί. Απλά θέλει λίγο αγώνα

afrula
02-01-2010, 03:53
παιρνω entact,effexor kai tranxene.to tavor εχω 10 μερες που το χω κοψει οπως και μειωση του tranxene .

PETRAN
02-01-2010, 03:54
παιρνω entact,effexor kai tranxene.to tavor εχω 10 μερες που το χω κοψει οπως και μειωση του tranxene .

Πόσο καιρό τα παίρνεις αυτά?

afrula
02-01-2010, 03:54
thess απο τι υποφερεις εσυ αν επιτρεπεται?Τι φαρμακα παιρνεις και τι ψυχοθεραπεια κανεις?Μπορεις να δουλεψεις???:(

afrula
02-01-2010, 03:55
3 μηνες

PETRAN
02-01-2010, 04:02
3 μήνες δεν εχεις δει διαφορά? Γιατί μπορεί να μην κάνουν για σένα γι\'αυτό οπότε και πρέπει να μιλήσεις στον γιατρό να τα αλλάξεις. Αν είναι πες τον γιατρό σου να μην σου μειώσει το tranxene αν σε ηρεμεί αυτό. Μέχρι να αρχίζεις να κάνεις ψυχο-θεραπεία και να αρχίζεις να βλέπεις αποτελέσματα. Τώρα για την δουλειά εσύ ξέρεις τα όρια σου. Πάντως βοηθάει σε αυτές τις καταστάσεις να αποσπάς την προσοχή σου πάρα πολύ

afrula
02-01-2010, 04:05
Ειδα διαφορα στη διαθεση μου ,ειχα 4 μηνες να ασχοληθω με ολα αυτα και εχω 10 μερες που αρχισαν ολα μα ολα μαζι

PETRAN
02-01-2010, 04:22
4 μήνες τι λες να βοήθησε που δεν τα είχες? Τα αντιψυχωσικά που έπαιρνες η κάτι άλλο? Τι πιστεύεις εσύ?

lola
02-01-2010, 15:43
αφρουλα οι εμμονες σου γυρνουν μονο γυρω απ\'την εμφανιση σου?γιατι σε απασχολει τοσο αυτο?τι εγινε δηλ αν εχεις ασπρο δερμα?εισαι η μονη?γιατι πιστευεις οτι οι αλλοι θα ασχολουνται με αυτο το θεμα?ολα ειναι στο δικο σου μυαλο και αυτο ειναι η αφετηρια για να καταλαβεις τι σου γινετε......ολοι αυτοι οι ανθρωποι που κυκλοφορουν στους δρομους ειναι τελειοι?κανεις δεν ειναι τελειος κοριτσι μου....

afrula
02-01-2010, 16:00
Τα αντιψυχωσικα μου τα διναν στο νοσοκομειο γιατι διεγνωσαν ψυχωση και ουτε μου ελεγαν τι επαιρνα.Ο γιατρος ειδε το βιβλιαριο υγειας ειδε ενα abilify που θα το παιρνα γιατι ειχα γινει επιθετικη, δε μπορουσα να ελεγχω το θυμο μου και τα νευρα μου που τελικα δε το πηρα και ειπε ψυχωση εχει παρτε την και κατευθειαν ενεση.Τελος παντων αυτα τα εχω ξεχασει ετσι κι αλλιως και στο νοσοκομειο τα ιδια εκανα με ενα βαμβακι κυκλοφορουσα.Μαλλον απο τη μειωση των χαπιων επανηλθαν, γιατι βρισκομαι σε τρομερο αγχος απο τη διακοπη του tavor .Αλλα τη παλευα τη κατασταση με αναπνοες ,με τηλιο και μου χε δωσει το βραδυ να παιρνω nozinan για να τα καταφερω.Δινω αγωνα οκ μπορω να αντεξω ΑΛΛΑ ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΕΛΘΟΥΝ ΟΙ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΕΣ ΕΜΜΟΝΕΣ???

lola
02-01-2010, 16:07
αφρουλα θα μας πεις ποιες ειναι ακριβως οι εμμονες σου?

PETRAN
02-01-2010, 16:26
Τα αντιψυχωσικα μου τα διναν στο νοσοκομειο γιατι διεγνωσαν ψυχωση και ουτε μου ελεγαν τι επαιρνα.Ο γιατρος ειδε το βιβλιαριο υγειας ειδε ενα abilify που θα το παιρνα γιατι ειχα γινει επιθετικη, δε μπορουσα να ελεγχω το θυμο μου και τα νευρα μου που τελικα δε το πηρα και ειπε ψυχωση εχει παρτε την και κατευθειαν ενεση.Τελος παντων αυτα τα εχω ξεχασει ετσι κι αλλιως και στο νοσοκομειο τα ιδια εκανα με ενα βαμβακι κυκλοφορουσα.Μαλλον απο τη μειωση των χαπιων επανηλθαν, γιατι βρισκομαι σε τρομερο αγχος απο τη διακοπη του tavor .Αλλα τη παλευα τη κατασταση με αναπνοες ,με τηλιο και μου χε δωσει το βραδυ να παιρνω nozinan για να τα καταφερω.Δινω αγωνα οκ μπορω να αντεξω ΑΛΛΑ ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΕΛΘΟΥΝ ΟΙ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΕΣ ΕΜΜΟΝΕΣ???

Επειδή έχεις καιρό αυτό το πρόβλημα ο εγκέφαλος σου έχει μάθει αυτόματα να ανταποκρίνετάι έτσι με βάση κάποια ερεθίσματα. Π.χ. ίσως θέματα που έχουν να κάνουν με εξωτερική εμφάνιση σχεδόν αυτόματα να σου δημιουργούν αυτές τις υπερβολικές αντιδράσεις. Ο εγκέφαλος σου ίσως να είναι ποιο \"φοβικός/αγχώδης\" η να νοιώθει ποιο πολύ \"αηδία/αποστροφή\" (ένα βασικό συναίσθημα που φαίνεται να \"ξεφεύγει\" στις Ιδεοψυχαναγκαστικού τύπου καταστάσεις).

Κάποτε αυτά ίσως να χρησίμευαν στον προιστορικό άνθρωπο για να αυξήσει την πιθανότητα επιβίωσης του π.χ. κάποιοι θα καθαρίζονταν περισσότερο και θα είχαν μικρότερη πιθανότητα μόλυνσης. Στην μοντέρνα εποχή όμως με τον \"εκπολιτισμένο εγκέφαλο\" μας και τον \"καθαρό/ανευ\" κινδύνων πολιτισμό της \"ομορφιάς\" και της δήθεν \"λάμψης\", τα \"φοβικά ερεθίσματα\" μπορούν να συνδεθούν με οτιδήποτε, από την παραδοσιακή βρωμιά, μέχρι την τάξη και συμμετρία, μέχρι την αφαιρετική έννοια του \"βρώμικου\" (είμαι\"βρώμικος\" και \"ανήθικος\" οπότε κάνω συνέχεια προσευχή) μέχρι την αισθητική της εξωτερικής εμφάνισης (π.χ. δυσμορφική διαταραχή, ανορεξία νερβόζα κλπ.).

Τα συναισθήματα του φόβου και της αποστροφής είναι πολύ δυνατά και άμα κάποιος έρχεται με ποιο \"ευαίσθητα\" τέτοια συστήματα (π.χ. ποιο ευαίσθητο μετεχμιακό σεροτονεργικό σύστημα), υπάρχει πιθανότητα μετά από ένα αγχωτικό επεισόδιο η σημαντικό/μεταβατικό γεγονός στην ζωή, το άτομο (με διάφορους συλλογισμούς) να αρχίζει να τα μεγενθύνει ακόμα περισσότερο. Η συχνή σκέψη θα φέρει και περισσότερα έντονα αρνητικά συναισθήματα και περισσότερη σκέψη και ουτο καθ εξής. Στο τέλος μετά από πολύ συχνή σκέψη, αυτά τα πράγματα μπορούν να γίνονται πολύ αυτόματα και γρήγορα. Είναι όπως ο οδηγός του αυτοκινήτου. Στην αρχή τα κάνει όλα αργά και αδέξια αλλά με την εμπειρία αυτά που κάνει σχεδόν \"αυτοματοποιούνται\" και τα κάνει γρήγορα και σχεδόν ασυνείδητα.

Σε τι ηλικία σου παρουσιάστηκε?

Άμα βρεις κάποιο κατάλληλο πολύ έμπειρο Γ-Σ θεραπευτή που να γνωρίζει αυτή την \"καπριτσιοζικη μορφή\" ΙΨΔ και με την δική σου προσπάθεια μπορείς να μάθεις καινούργιες αντιδράσεις η να ξεμάθεις τις προηγούμενες που άθελα σου έχεις υπερ-μάθει. Απλά επειδή το πρόβλημα είναι χρόνιο ίσως να θέλει ποιο εντατικές συνεδρίες. Αν βάλεις και εσύ δύναμη θα δεις πολύ μεγάλη αποτελεσματικότητα σίγουρα. Αν δεν μπορείς καθόλου τώρα γιατί δεν δοκιμάζεις συνεχίζεις το αντι-ψυχωτικό που σε ηρεμούσε μέχρι να αρχίσεις θεραπεία? Επίσης μίλα με τον γιατρό σου για πιθανότητα αύξησης η αλλαγής του entact η/και του effexor γιατί αυτά πιάνουν σε μεγαλύτερες δόσεις στις ΙΨΔ-τύπου καταστάσεις. Αλλά από δευτέρα θα ψάξεις για έμπειρο θεραπευτή έτσι?

afrula
03-01-2010, 22:55
Που να ψαξω???Βοηθεια

afrula
04-01-2010, 00:36
Δε μπορω να ηρεμησω με τιποτα τωρα κολλησα παλι στο εκρου του νεκρου.Τι χρωμα ειναι αυτο???

afrula
04-01-2010, 00:52
το εκρου τι χρωμα ειναι?Εχω κολλησει οπως παλια ..Δε ξερω δυστυχως ειμαι πτωμα απο τους καταναγκασμους!!

afrula
04-01-2010, 03:38
Θεοφανια να σε ρωτησω κατι ασχετο??Επειδη ειμαι σε πανικο και με εχουν πιασει οι καταναγκασμοι εκανα τη βλακεια και διαβαζα τα παλια και ειχες πει οτι δεν υπαρχει μπεζ ανθρωπος?Μα ολοι το χρωμα του δερματος μπεζ εχουμε αλλοι ανοιχτο αλλοι πιο σκουρο!!Σε παρακαλω βοηθησε με!!!!!!

afrula
04-01-2010, 03:50
Παιδια μπορειτε να με βοηθησετε???Εχω κολλησει ασχημα!!!Δε μπορω να ηρεμησω το κεφαλι μου παει να σπασει.

afrula
04-01-2010, 03:57
melene δικιο δεν εχω?

gamder11
04-01-2010, 05:18
ξεκολα συμβιβασου με τη σκεψη.αυτο ειναι το παν.εφοσων το δεχτεις αυτο που σκεφτεσαι δεν θα σ ενοχλει

PETRAN
04-01-2010, 09:52
Afrula ψάξε τον θεραπευτή που λέει η melene. Γιατί δεν ξανα-αρχίζεις το φάρμακο που έπαιρνες το βράδυ? Αυτό δεν σε ηρεμούσε.

Κοίτα αφρούλα, αυτό το πράγμα που έχεις λέγεται αλλιώς και η \"νόσος τη αμφιβολίας η αβεβαιότητας\" (εντάξει δεν είναι και νόσος ακριβώς αλλά οκ). Όλα αυτά που κολλάς είναι σκατο-παράλογα πράγματα. Το καταλαβαίνεις και εσύ ότι δεν ισχύουν ούτε στο ελάχιστο είναι τρομακτικά παράλογα.Το να αρχίζουμε να σου απαντάμε εμείς στο κάθε τι που κολλάς, θα είναι σαν να δείνουμε την δόση στον ηρωινομανή. Εμείς λίγο θα σου δείνουμε και εσύ θα θες κι\'άλλο γιατί θα είσαι αβέβαιη.

Ξέρεις τι κάνουν στους ηρωινομανείς αφρούλα για να τους περάσουν οι χαρμάνες? Δεν τους δείνουν αυτό που θέλουν για κάποιο χρονικό διάστημα. Και εσύ ένα είδος ηρωινομανούς είσαι, αλλά η ηρωίνη σου είναι οι καθρέφτες, τα μπαμπάκια και ότι άλλο σκατά βρεθεί στο δρόμο σου που θα σε ηρεμήσει στιγμιαία μόνο για να επανέλθει μετά από λιγα δευτερόλεπτα.

Δεν υpάρχει άλλη λύση. Πρέπει να δεχθείς την αβεβαιότητα για κάποιο χρονικό διάστημα. Αν το κάνεις αυτό, το στρες θα αρχίζει σταδιακά να μειώνεται και ο εγκέφαλος σου θα καταλάβει ότι δεν χρειάζεται να κάνει καταναγκασμούς για να ηρεμήσει. Τότε θα αρχίζουν να εξαφανίζονται και οι εμμονές. You get it?

RainAndWind
04-01-2010, 10:54
Γεια σου Αfrula και καλή χρονιά!Κάνε αυτό που σε συμβουλεύει ο Petran.Με τη βοήθεια ειδικού,ενός έμπειρου στο είδος του καταναγκασμού που υπάγεται η περίπτωσή σου θα καταλάβεις πως οι επίμονες σκέψεις δεν θεραπεύονται με απαντήσεις,είναι απλά συμπτώματα,έτσι θα μάθεις να τις βλέπεις,να τους αφαιρείς τη σημασία λίγο λίγο,αφού γνωρίζεις πως καμία απάντηση δε θα σου προσφέρει την απαλλαγή απ\'αυτές.

Ο τρόπος είναι να αποσυνδέσεις τις εμμονές από το άγχος που φέρουν και αυτό θα γίνει μόνο με θεραπεία.Αυτό που σου έκανε ο γιατρός,το κοίταγμα στον καθρέφτη και που σου μίλαγε για το χρώμα και τα \"ελαττώματα\"που εσύ βλέπεις πάνω σου και κολλάς,ήταν exposure.Σε εξέθετε στους φόβους σου.Με το να εκτίθεσαι στο φόβο,σταδιακά αυτός αποδυναμώνεται.Αλλά θέλει δουλειά.Βρες λοιπόν ένα έμπειρο,εξειδικευμένο άτομο για να σε καθοδηγήσει σ\'αυτή τη διαδικασία.:)

afrula
18-02-2010, 20:51
Παιδια ειμαι 3μερες τωρα χαλια συνεχως με εμμονες.Δε ξερω τι φταιει αλλα κλαιω πλεον δεν αντεχω αλλο...Μηπως ειναι και η κλεισουρα???Επειδη εχω παρει καποια κιλα απο το dumyrox δε βγαινω εξω.Μετα λεω και να βγω τι θα κανω?Βαριεμαι να περπαταω,να μιλαω να ειμαι στο σπιτι να ειμαι εξω.Γενικα βαριεμαι σε σημειο να θελω να αυτοκτονησω με εχω βαρεθει πλεον...:(

Lou!
19-02-2010, 00:00
αφρουλα,

τελικα με την ψυχοθεραπεια τι εγινε? βρηκες καποιον ψυχολογο? επισης, επειδη ειμαι καινουργια στο forum και δεν εχω καταλαβει, στο παρελθον εχεις κανει ποτε καποια σοβαρη ψυχοθεραπεια? η μονο φαρμακα?

οταν λεω σοβαρη ψυχοθεραπεια εννοω 2 πραγματα:
1)να εχεις εμπειρο θεραπευτη
2)να ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΣΑΙ μαζι του. Δηλαδη οχι απλα να ακους αυτα που εχει να σου πει, αλλα να τα εφαρμοζεις κιολας.

εγω γενικα πιστευω πολυ στις ψυχοθεραπειες οταν τηρουνται οι 2 πιο πανω οροι.

hornet
19-02-2010, 00:24
εγω επερνα dorm απο 2000 ως το 2006 τα dorm εχουν την ιδισ ουσια στην ιδια ποσοτητα με τα tavor 2,5mg.ειναι υπουλο χαπι δεν ειναι 100% ηρεμηστικο ερχεται λιγο σαν ψυχοφαρμακο.οταν το σταματησα ενιωσα δυνατος και περυφανος για τον εαυτο γιατι το εκοψα χωρις να το αντικαταστησω με αλλο ιδος βενζοδιαζεπινης μετα απο λιγο εμπλεξα με την ηρωινη.ψαξτω λιγο μπορει να φταιει το tavor

afrula
19-02-2010, 03:35
Λετε να ναι απο το tavor?Εχουν περασει 3 μηνες.Δε ξερω πολυ αγχος και δε μπορω να κοιμηθω.Οχι ψυχοθεραπεια δε κανω μονο φαρμακα.Δε ξερω νιωθω οτι εχω τρελλαθει δε μπορω να σκεφτω με τη λογικη καθολου!!Δεν αντεχω αλλο σκαω σιγα σιγα και λιωνω και τα χρονια εχουν περασει.....

Lou!
20-02-2010, 01:37
τι εννοείς? οι εμμονές σου να είναι από το ταβόρ? ειδικός δεν είμαι, το ξεκαθαρίζω αυτό, αλλά αμφιβάλλω να είναι από το ταβόρ. μάλλον είναι επειδή έχεις αυτή τη διαταραχή και επίσης επειδή έχεις αποσυρθεί από τα δρώμενα. φυσικά και η κλεισούρα παίζει ρόλο. εγώ 2 μέρες να κάτσω μέσα σερί στο σπίτι αρχίζω και παθαίνω κάτι. Εσύ λες ότι επειδή πήρες μερικά κιλά δε βγαίνεις από το σπίτι. Νομίζεις ότι στο δρόμο κυκλοφορούν μόνο οι λεπτοί? προφανώς και όχι. Εφόσον παίρνεις φάρμακα και δεν έχεις δει ουσιώδη αποτελέσματα, ίσως πρέπει να σκεφτείς την ψυχοθεραπεία. Αν το πρόβλημα σου είναι τα χρήματα, κάνε οικονομία, κόψε από αλλα πράγματα, ζήσε όσο πιο λιτά μπορείς και μάζεψε λεφτά για ψυχοθεραπεία για να λύσεις αυτό το πρόβλημα με τις εμμονές σου. Επίσης όταν κάνεις ψυχοθεραπεία ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΘΕΡΑΠΕΥΤΗ σου, δεν αρκεί να πηγαίνεις και μετά να κάνεις τα δικά σου. Επίσης ο Πέτραν σου έχει γράψει posts τι να κανεις περίπου. Προσπαθείς να εφαρμόσεις τίποτα? Αμφιβάλλω. Μου δίνεται η εντύπωση ότι συνεχίζεις να αντιμετωπίζεις το πρόβλημα σου με τον λάθος τρόπο μέχρι που φέρνεις τον εαυτό σου στα όρια σου και μετά... τι σημασία έχει αν περνάνε η δεν περνάνε τα χρόνια? Το πρόβλημα σου προφανώς δεν είναι ίωση να περάσει από μόνο του, θέλει συγκεκριμένες τεχνικές. Αυτές τις συγκεκριμένες τεχνικές δεν τις εφαρμόζεις προφανώς. με λίγα λόγια δεν έχεις κάνει μέχρι τώρα (μάλλον) αυτό που πρέπει να κάνεις για να λύσεις το πρόβλημα. Όταν αρχίσεις να κάνεις αυτά που πρέπει, σιγά σιγά το πρόβλημα σου θα μειωθεί και ίσως φύγει και τελείως. Αλλά θα πρέπει να πας σε ειδικό για αυτή τη θεραπεία, δεν είναι κάτι να μπορεί να σε βοηθήσει ο οποιοσδήποτε.

afrula
20-02-2010, 16:36
Αν δεχτω την αβεβαιοτητα petran νομιζω οτι χανομαι .Εχω αγχος που δε μπορω ουτε να αναπνευσω .Το θεμα ειναι βλεπω ολο το κοσμο κακο νομιζω οτι με σχολιαζει.Απο ηπια καταθλιψη εχει παει μετρια σιγουρα επειδη κλειστηκα μες στο σπιτι και μου τη δινουν ολοι ειναι μες στο χαμογελο και εχουν παρει τη κατω βολτα απο επιπεδο.Δε μου ταιριαζει τετοιος κοσμος.Σημερα ειμαι καλυτερα μετα απο 4 μερες αγχους-τρελλας.Ηρεμησα λιγο.

Lou!
20-02-2010, 23:00
Αν δεχτω την αβεβαιοτητα petran νομιζω οτι χανομαι .Εχω αγχος που δε μπορω ουτε να αναπνευσω .

ίσως με την τεχνική του πέτραν να έχεις πολύ άγχος στην αρχή και μετά να μειώνεται. με τη δική σου μέθοδο υποψιάζομαι ότι ανακουφίζεσαι προσωρινά αλλά μακροπρόθεσμα συντηρείται το άγχος σου

Το θεμα ειναι βλεπω ολο το κοσμο κακο νομιζω οτι με σχολιαζει.

αποκλείεται όλος ο κόσμος να κάθεται και να σχολιάζει εσένα όλη την ώρα. είναι τρομερά παράλογο, το καταλαβαίνεις? έχει και δουλειές ο κόσμος. κάνεις σαν να είσαι το κέντρο του σύμπαντος, e δεν είσαι. κανείς δεν είναι.

Απο ηπια καταθλιψη εχει παει μετρια σιγουρα επειδη κλειστηκα μες στο σπιτι και μου τη δινουν ολοι ειναι μες στο χαμογελο και εχουν παρει τη κατω βολτα απο επιπεδο.Δε μου ταιριαζει τετοιος κοσμος.Σημερα ειμαι καλυτερα μετα απο 4 μερες αγχους-τρελλας.Ηρεμησα λιγο.

afrula
28-02-2010, 20:03
Παιδια ειμαι πολυ χαλια.Ετσι εχω να νιωσω αποταν βγηκα απο το νοσοκομειο που με κατεστρεψαν!!Παιρνω zoloft ενα μηνα τωρα ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΓΙΝΕΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΠΟΤΕ!!!!Ρωτησα το γιατρο και μου πε κανε υπομονη και το χαπι δε παχαινει.Αλλα με καταστρεφει ,οι εμμονες μου εχουν πολλαπλασιαστει και το θεμα ειναι οτι μου επανεφερε το ζητημα με ΤΟ ΚΟΣΜΟ.Οτι χαμογελανε,κοιταζουν ,η θα σχολιασουν εμενα.Οτι με βλεπουν ασπρη σα βαμβακι προσπαθω να το ελεγξω αλλα ΔΕ ΜΠΟΡΩ!!!!Η οτι με βλεπουν ασχημη η θα με πουν.Υποτροπιασα βαθια γαμωτο.Βολτα δε μπορω να παω γιατι δε μπορω τα βλεμματα!!!!!!!τι αλλο θα παθω????μονο εγω τα παθαινω αυτα???Νομιζω οτι ειμαι μονη μου.:(:(:(

afrula
02-03-2010, 23:46
Προσπαθω να ηρεμησω αλλα δε μπορω με τιποτα.Συνεχεια καταναγκασμοι και εμμονες.Το αγχος παει να με σκοτωσει...

lill
03-03-2010, 00:13
όχι αφρούλα,δεν τα παθένεις μόνο εσύ....
και μή το βλέπεις έτσι...είμαστε και εμείς εδώ...
βέβαια προσωπικά,μόνο συμβουλές δεν μπορώ να δώσω έτσι που τα έχω κάνει,αλλά μπορώ να σε ακούσω...γιατί έτσι,τί ακριβώς σου συμβαίνει..??/

lill
03-03-2010, 00:19
περιέγραψε λίγο τα συναισθήματά σου...
άσε λίγο το ίδιο το θέμα στην άκρη και πές μας τί συνέπειες έχει αυτό πάνω σου...!!!!

nama
03-03-2010, 11:18
αφρουλα καλημερα.... εγω πιστευω οτι ολοι οι ανθρωποι ειναι ομορφοι... εξωτερικα τουλαχιστον! τα γουστα ειναι που αλλαζουν. σου εχει τυχει ποτε να μιλας με μια φιλη σου για καποιον αντρα κι εκεινη να τον βρισκει κουκλο κι εσυ ασχημο? ετσι ειναι. το να προσπαθεις να εισαι ομορφη για ολους ειναι ματαιο.... Η Αφροδιτη της Μηλου ηταν μετρημενη προσωπο και σωμα κι εχει τις τελειες αναλογιες κι εγω για παραδειγμα δεν την ειδα ποτε ομορφη. Κι ομως, ειναι τελεια. Αλλα μηπως τελικα το τελειο δεν μας αρεσει? Οι ατελειες κανουν τον ανθρωπο ξεχωριστο και δινουν παντα γοητεια. Δεν υπαρχει ασχημος ανθρωπος! ολοι ειμαστε ομορφοι για καποιους και ασχημοι για καποιους αλλους. και να σου πω κατι? αν ποτε ακουσεις ασχημα σχολια στο δρομο ειναι παντα απο κομπλεξικους ανθρωπους που δεν εχουν με τι να ασχοληθουν και προσπαθουν να κανουν καποιον αλλο να νιωσει πιο ασχημα απ οτι ηδη νιωθουν εκεινοι. Σιγουρα εισαι ομορφη εξωτερικα οπως ολοι μας, η εσωτερικη ομορφια ειναι που πετραει ακομα πιο πολυ... Οσο για το ασπρο του δερματος σου παντα το ζηλευα και το θεωρο πανεμορφο... Δειχνει μια αισθηση φρεσκαδας και καθαριοτητας που εμεις οι μελαχρινες δεν εχουμε. εισαι τυχερη.. ελπιζω να καταφερεις να το δεις κι εσυ....

persist
03-03-2010, 21:21
αφρουλα να ξερεις οτι δεν εισαι η μονη που ζεις δυσκολα αυτο το διαστημα αυτες οι φοβιες θελουν το χρονο τους να κοπασουν και να μη σε απασχολουν τοσο,σκεψου απο τωρα και σε καποιο χρονο αργοτερα οτι θα τα κοιτας απο μακρια ολα αυτα....και μη φοβασαι οτι το αγχος θα σε σκοτωσει,εσυ θα το σκοτώσεις

afrula
04-03-2010, 15:58
Σας ευχαριστω παιδια μεσα απο τη καρδια μου!Αλλα δεν αντεχεται τοσο αγχος.Δε μπορω να κολλαω αλλο σε ασημαντα πραγματα.Τωρα ηρθα απο το ψυχολογο αλλα παλι ολα στραβα μου πηγαινουν.Πρεπει να φυγουν οι γονεις μου για Πατρα γιατι η γιαγια μου ειναι αρρωστη και πρεπει και εγω να παω πακετο.Συνεπαγεται σταματαω ψυχοθεραπεια που τωρα αρχισα και ειμαι πολυ χαλια.Κανω υπομονη στο φαρμακο να δρασει αλλα με τρελλαινει ακομα πιο πολυ.Δε ξερω τι αμαρτιες πληρωνω δεν εχω κανει κακο σε κανεναν γιατι να μη μπορω να ζησω ελευθερη??????Γιατι να μην εχω λογικη?Αρα ειμαι ΑΝΑΠΗΡΗ.Ουτε λουζομαι ουτε τιποτα.Με μια φορμα κυκλοφορω ΑΠΟΡΩ το αγορι μου τι μου βρισκει!!!Και εγω πιστευω δεν υπαρχει ασχημος ανθρωπος εκτος αν εχει καποια παραμορφωση η ξερω οτι δεν υπαρχει ανθρωπινο δερμα σα βαμβακι.Αλλα δε μπορω να το πιστεψω 100%.Λεω μηπως με βλεπουν?Δε ξερω ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ εφτασα στο τερμα...Η κατασταση ειναι ΕΚΤΟΣ ΕΛΕΓΧΟΥ.ΠΑΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ!:(:(:(

anwnimi
09-03-2010, 00:01
Αφρούλα δεν υπάρχει κάποιος τρόπος εσύ να μείνεις;
Αν όχι, εφόσον νιώθεις άσχημα θα μπορούσες να ζητήσεις από τον ειδικό να μιλάτε στο τηλέφωνο ενώ λείπεις;
Κάνε υπομονή και θα δράσει το φάρμακο, μην πανικοβάλλεσαι, δε θα σου συμβεί τίποτα κακό, θα περάσουν οι μέρες και θα είσαι ξανά πίσω στην θεραπεία έτοιμη για δράση.

afrula
09-03-2010, 16:19
Δυστυχως οχι πρεπει να φυγω γιατι θα μεινω μονη μου και δε μπορω να σταθω στα ποδια μου μονη τωρα.Αλλαξα το φαρμακο πηρα παλι EFFEXOR .Πηρα το γιατρο τηλεφωνο και μου ειπε τι να κανουμε αλλο!!!!Παρε το παλιο και θα τα πουμε στο ραντεβου!!ΣΑ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΓΕ ΟΛΑ ΤΑ ΔΟΚΙΜΑΣΑΜΕ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ.Ειμαι πολυ στεναχωρημενη εμεινα χωρις βοηθεια.Δε ξερω τουλαχιστον ηλπιζα στα φαρμακα ενιωθα 4 στα 10 λιγη ασφαλεια.Τι να πω???Δε ξερω.

anwnimi
09-03-2010, 16:31
Αφρούλα όταν μια φράση του γιατρού όπως αυτή \"τι να κανουμε αλλο\" σου δημιουργεί εύλογα τέτοια ανησυχία του το εκφράζεις;
Μερικοί γιατροί ξέρεις μας νομίζουν πιο \"ατσάλι\" από όσο δείχνουμε... Και σε κάποιες φράσεις τους άθελά τους δε δείχνουν την ανάλογη ευαισθησία...Αυτό πρέπει να τους το λέμε, για να δείξουμε πόσο χρειαζόμαστε την υποστήριξή τους.
Δεν είναι μόνο τα φάρμακα που θα σε βοηθήσουν. Πάνω από όλα η δική σου προσπάθεια αλλά και η υποστήριξη από το γιατρό.

afrula
09-03-2010, 18:14
Εχεις δικιο .Τη Δευτερα θα παω στο γιατρο και τη Τριτη φευγουμε δυστυχως.Φοβαμαι ομως μη μου δωσει αντιψυχωσικο αφου αυτα που παιρνω τωρα δε κανουν απολυτως τιποτα.Τι να πω ?Ελπιζω σε ενα με 2 χρονια να βρω το σωστο φαρμακο ,να κανω τη ψυχοθεραπεια μου και να πεταω.Δε θελω τιποτα αλλο!!Αυτο ειναι το ονειρο μου!!!ΟΥΤΕ ΛΕΦΤΑ ,ΟΥΤΕ ΔΟΞΑ,ΟΥΤΕ ΣΟΥΠΕΡ ΟΜΟΡΦΙΑ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ ΜΟΥ ΘΕΛΩ ΜΟΝΟ.Ελπιζω να με ελεησει ο Θεος και να κανει το θαυμα του..:(

anwnimi
10-03-2010, 02:05
Αφρούλα
νιώθω πως για να ξεπεράσει κάθε άνθρωπος ότι τον βαράινει
δε φτάνει μόνο η κατάλληλη αγωγή
η κατάλληλη τεχνική
αλλά και η υποστήριξη του θεραπευτή
να νιώθεις ότι εκεί είναι το αποκούμπι σου για κάθε σου φόβο, στενοχώρια, χαρά
μέχρι να τραφείς και να μην τον χρειάζεσαι πια.
Εξέφρασέ του αυτή σου την ανάγκη.

Θέλω στήριξη. Θέλω έναν άνθρωπο-θεραπευτή. Όχι μόνο φάρμακα και τεχνικές.

Κι εφόσον του έχεις εμπιστοσύνη, ότι φάρμακο σου δώσει να έχεις πίστη ότι θα είναι το καλύτερο δυνατό. Μην κοιτάς ταμπέλες στα φάρμακα. Προέχει πως ότι φάρμακο και να είναι αυτό, αν σε κάνει να νιώσεις καλύτερα, αυτό και μόνο αυτό έχει σημασία.