PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Computer και ψυχωση

maus
30-12-2009, 18:52
Εχετε σκεφτει μηπως η συστηματικη χρηση του computer και
η καθημερινη περιπλανηση μας στην "εικονικη πραγματικοτητα" μας κανει πιο αδυναμους και τελικα ξεχναμε την ιδια την πραγματικοτητα ;
Μηπως τοσο η υπερπληθωρα πληροφοριων οσο και ο χειρισμος του computer που ειναι κατι το εικονικο , μη πραγματικο στερει
τον εγκεφαλο μας απο μια σωστη αισθηση της πραγματικοτητας και τον κουραζει ;

vince
30-12-2009, 19:01
Maus, άραξε μην ψαρώνεις. Enjoy the theater. Την δημιουργία των λυσσαλέων καταναλωτών.

Είπαμε υπάρχουν τρόποι για να περάσεις και εσύ καλά.

anwnimi
05-01-2010, 01:00
Maus,
έχεις αγγίξει ένα ευαίσθητο θέμα και αυτό που λες έχει βάση.
Γι\'αυτό και ότι χρησιμοποιούμε, όταν το χρησιμοποιούμε με μέτρο, μας ωφελεί.
Όταν ξεφύγουμε στη χρήση του για κάποιο μακρύ διάστημα, τότε πρέπει να αφυπνιστούμε και να αντιδράσουμε...

Mariah
05-01-2010, 17:51
Kαι οι υπολογιστες μια παραφορμωμενη πραγματικοτητα ειναι. Ισως η πραγματικοτητα που θα θελαμε να εχουμε, αλλα δεν εχουμε.

anwnimi
05-01-2010, 18:07
Πολύ σοφό αυτό που είπες Μαρία...

Διώνη
05-01-2010, 18:29
Γεια σου maus...
Το πολύ γαρ του κομπιουτερίζειν εστί παραφροσύνη...
Πρόσφατα διάβασα ότι μπορεί να οδηγήσει σε επίκτητα συμπτώματα αυτισμού (μιλάμε για πολλές, πάμπολλες ώρες κοινωνικής απομόνωσης).
Αλλά νομίζω ότι η υπερβολική χρήση έχει χειρότερες επιπτώσεις όσο πιο νέος είναι ο χρήστης. Τώρα, για τους μεγαλύτερους θα μπορούσε ίσως να μας στερεί κάποιες κοινωνικές δεξιότητες ύστερα από υπέρμετρη έκθεση, και κατά συνέπεια να αλλοιώνει κάπως την κρίση μας απέναντι στο πραγματικό...

keep_walking
06-01-2010, 08:17
Maus το εχω σκεφτει λιγο αυτο...αυτο που σου στερει οντως ο υπολογιστης ειναι κοινωνικες δεξιοτητες οποτε τρως τα μουτρα σου εκει εξω πολυ συχνα.
Ολα ειναι ισως ποσες \"ωρες πτησης\" σε διαφορα αντικειμενα εχεις.Δεν μπορεις να τα εχεις ολα.

RainAndWind
06-01-2010, 09:07
Originally posted by Mariah
Kαι οι υπολογιστες μια παραφορμωμενη πραγματικοτητα ειναι. Ισως η πραγματικοτητα που θα θελαμε να εχουμε, αλλα δεν εχουμε.

Δεν πιστεύω σε κάτι τέτοιο.Βασικά έχω το internet σε μεγάλη υπόληψη.Είναι για μένα στην κυριολεξία το τελευταίο οχυρό της ελευθερίας.Παρέχει άπλετες πηγές πληροφόρησης,οπότε η είδηση που λαμβάνεις μπορεί να διασταυρωθεί και να τη δεχτείς,ή αμφισβητήσεις,παρέχει ψυχαγωγία,επιμόρφωση σε ό,τι αισθάνεσαι να σε αφορά και θες να ψάξεις,αν το χρησιμοποιήσεις σωστά με λίγα λόγια μπορεί να είναι και βήμα κοινωνικοποίησης,μπορείς να γνωρίσεις ομοιδεάτες που αλλιώς δε θα επικοινωνούσες ίσως ποτέ μαζί τους,να συναντήσεις και στην πραγματική σου ζωή τα άτομα αυτά,να ανταλλάξεις συναισθηματικό υλικό κλπ.

Από την άλλη,εάν φυσικά δεν το χρησιμοποιήσεις σωστά,αλλά γίνει ένα υποκατάστατο άλλων σχέσεων,μέσων ή ακόμη και μίας φυγής,άραγε θα φταίει αυτό ή ο τρόπος που το χρησιμοποιείς;

Εκεί που έχω παρατηρήσει να γίνεται ζημιά είναι τα βίντεο γκέιμς.Η εναλλαγή χρωμάτων,εικόνων,τα ραγδαία ερεθίσματα έχω γνώση πως μπορούν να επιφέρουν βλάβες σε διάφορους τομείς.Από κρίσεις επιληψίας σε άτομα επιρρεπή,εάν φυσικά υπάρχει και η προδιάθεση,αλλά και ένας εγκεφαλικός/ψυχολογικός κορεσμός.

Δηλαδή ενδέχεται η αλόγιστη,πολύωρη χρήση να επιφέρει το αποτέλεσμα που έχει η ανάλογη χρήση στα μικρά παιδιά.Όταν φεύγεις από την εικόνα,τη ζωηρή,την πολύχρωμη,που κατά κάποιο τρόπο εθίζεσαι σ\'αυτήν,το δια ζώσης παιχνίδι τείνει να φαίνεται άχρωμο και πληκτικό σε σύγκριση με την\"καλειδοσκοπική\"μαγεία της οθόνης.

Boltseed
14-01-2010, 21:51
Originally posted by RainAndWind

Εκεί που έχω παρατηρήσει να γίνεται ζημιά είναι τα βίντεο γκέιμς.Η εναλλαγή χρωμάτων,εικόνων,τα ραγδαία ερεθίσματα έχω γνώση πως μπορούν να επιφέρουν βλάβες σε διάφορους τομείς.Από κρίσεις επιληψίας σε άτομα επιρρεπή,εάν φυσικά υπάρχει και η προδιάθεση,αλλά και ένας εγκεφαλικός/ψυχολογικός κορεσμός.

Δηλαδή ενδέχεται η αλόγιστη,πολύωρη χρήση να επιφέρει το αποτέλεσμα που έχει η ανάλογη χρήση στα μικρά παιδιά.Όταν φεύγεις από την εικόνα,τη ζωηρή,την πολύχρωμη,που κατά κάποιο τρόπο εθίζεσαι σ\'αυτήν,το δια ζώσης παιχνίδι τείνει να φαίνεται άχρωμο και πληκτικό σε σύγκριση με την\"καλειδοσκοπική\"μαγεία της οθόνης.

Aυτο δεν συμβαίνει και με τις ταινείες?
.
Αυτο δεν συμβαινει και οταν διαβαζουμε ενα μυθιστορημα με φανταστικους κοσμους καστρα , ιποτες και πανεμορφες πριγκιπισες, και ξαφνικα οταν κλεινουμε το βιβλιο βλεπουμε γυρω μας την απλη πραγματικοτητα?
Το οτι στα βιβλια \"δεν βλεπουμε\" τα ζωντανα χρωματα δε σημαινει οτι δεν νοιωθουμε το συναισθημα που προκαλουν.
Και σιγουρα οσο να ναι ενα συναισθημα του να νοιωθεις οτι εισαι ο πρωταγωνιστης και να σε ερωτευται η πενταμορφη νεραιδα στο τελος μολις σωσεις τον κοσμο απο καταστροφη, ε, απαρατηρητο δεν θα περασει και τοσο ^_^

.

Τελικα ισως ειναι θεμα το πως βλεπουμε εμεις οι ιδιοι την ζωη και οχι το τι χρωμα εχει αυτη.

Jason
12-03-2010, 19:59
Kαι εγω εχω φαει τρελο κολλημα με το pc σε σημειο να το αποχωριζομαι μονο οταν θελω να πιω νερο η να παω σε καποιο αλλο δωματιο του σπιτιου για να παρω κατι για παραδειγμα.Ξυπναω pc,φαγητο,μετα pc ολη την υπολοιπη μερα,κοιμαμαι,την επομενη μερα το ιδιο μοτιβο.10 ωρες τη μερα καθημερινα σε μια οθονη σαν ζομπι,σαν μεταλλαγμενος χωρις να αντιλαμβανομαι τον κινδυνο οτι μπορει να εχω προβλημα με την οραση μου σε λιγα χρονια.Αυτο λεγεται αναισθησια,ελλειψη αντιληψης και κατανοησης του τι πραγματικα κακο κανω στον εαυτο μου.

Και να σκεφτει κανεις οτι ουτε παιζω παιχνιδια,ουτε εχω καποια συγκεκριμενη εργασια η οποια να με κραταει μπροστα στο pc που να δικαιολογει τις τοσες ωρες που περναω στο pc,το βλεπω σαν μια διεξοδο για να ξεχναω εστω προσωρινα τα οποια προβληματα αντιμετωπιζω ειτε αυτα εχουν να κανουν με την ψυχολογια μου που τις περισσοτερες φορες δεν ειναι καλη ειτε με αλλα θεματα.Δλδ με λιγα λογια δεν το θελω,δεν μου αρεσει αλλα εν τελη μη εχοντας εναλλακτικες λυσεις,πχ να βγεις με φιλους,δεν μπορω να κανω διαφορετικα.

:mad::mad:

Lef
14-03-2010, 14:22
η οραση δε χαλαει απτους υπολογιστες! μου το χει πει οφθαλμιατρος και το ξερω εκ πειρας! Jason! εχεις επαναπαυτει στον υπολογιστη γιατι συμφερει! ειναι 1 πηγη που προσφερει πολλα ! ειναι πιο υγιες ομως αν εχεις πολλες πηγες/επιλογες και αρα το δικαιωμα επιλογης πως θα ικανοποιησεις καθε σου αναγκη . Εσυ πρεπει να δεις τι κανεις στον εαυτο σου ! και οχι να το γραφεις εδω σε μας :)

Jason
15-03-2010, 20:35
Originally posted by Lef
η οραση δε χαλαει απτους υπολογιστες! μου το χει πει οφθαλμιατρος και το ξερω εκ πειρας! Jason! εχεις επαναπαυτει στον υπολογιστη γιατι συμφερει! ειναι 1 πηγη που προσφερει πολλα ! ειναι πιο υγιες ομως αν εχεις πολλες πηγες/επιλογες και αρα το δικαιωμα επιλογης πως θα ικανοποιησεις καθε σου αναγκη . Εσυ πρεπει να δεις τι κανεις στον εαυτο σου ! και οχι να το γραφεις εδω σε μας :)

Eνταξει δεν λεω οτι χαλανε τα ματια μονο απο τους H/Y αλλα οπως και να το κανουμε σε βαθος χρονου μπορει να σου δημιουργησει προβλημα.Πχ καποιος που καθεται μπροστα απο μια οθονη που εκπεμπει ακτινοβολια σε καθημερινη βαση 8-10 ωρες καποια στιγμη ισως αποκτησει προβλημα στην οραση.

Δεν νομιζω οτι εχω επαναπαυτει,οπως ειπα κ πριν δεν ειναι κατι που το κανω επειδη μου αρεσει η το επιδιωκω,στη συγκεκριμενη φαση της ζωης μου δεν εχω τις εναλλακτικες πηγες για να ξεφυγω απο το κολλημα αυτο.Αν ειναι δυνατον δλδ να μαρεσει να λιωνω και να ειμαι κολλημενος σε μια οθονη,δεν γινεται αυτο.

Απο εκει και περα αν προσεξεις ποσα παιδια σημερα κυριολεκτικα περνανε ολη σχεδον την ημερα τους στα ιντερνετ καφε η στο σπιτι τους παιζοντας για ωρες ψυχωμενοι η απασχολουνται στο pc εχοντας παραμερισει αλλες δραστηριοτητες τους,εθισμος λεγεται αυτο.

Τωρα για το οτι γραφω εδω περα αυτα ενταξει δεν τα λεω για κανεναν,ουτε περιμενω βοηθεια απο καποιον μεσω ενος forum,απλως κουβεντα να γινεται. :P

dimitrios
30-03-2010, 18:05
προσωπικα μισω τους υπολογιστες αν και δεν μου φταινε για τιποτα, ισα ισα βοηθανε στη δουλεια μου, αλλα μισω το γεγονος πως αντι να χρησιμοποιω την τεχνολογια για οτι ειναι φτιαγμενη να κανει την κανω μερος της ζωης μου μειωνοντας τον χωρο της κανονικης ζωης μου.

keep_walking
30-03-2010, 18:55
Λατρευω τους υπολογιστες.
Δεν τους θεωρω σαν μη κομματι της κανονικης μου ζωης αλλα υστερουν σημαντικα στο γεγονος οτι ειναι υπερβολικα προβλεψιμοι και δεν σου δινουν το χαωδες των επιλογων που εχεις στην εξω ζωη...εκει που πονας, διασκεδαζεις κλπ πολυ πιο εντονα, και φυσικα νοιωθεις πιο ζωντανος.