PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Αποποινικοποιηση των μαλακων ναρκωτικων υπερ ή κατα?

PETRAN
30-12-2009, 18:05
Και εγώ πιστεύω υπερ. Βασικά είμαι υπερ της απο-ποινικοποίησης όλων των ναρκωτικών απλά. Το να μπορεί κάποιος να βρει την \"δώση του\" free σε κάποια κλινική με ελεγχόμενο τρόπο, πρώτον, θα συνθλίψει τα καρτελ των ναρκωτικών (οπότε και θα επέλθει το τέλος των βαρώνων και των καρτελ), δεύτερον θα υπάρχει ένας ποιο ελεγχόμενος και φυσικά \"καθαρός\" τρόπος τρόπος λήψης της δόσης (οπότε θα μειώνονται και οι θάνατοι από \"βρώμικες δόσεις\" και από το HIV), τρίτον δεν θα συνδέεται πλέον με μια underground υπο-κουλτούρα και με ιδέες \"φυγής από την κοινωνία\" που βρίσκουν \"εύφορο έδαφος καλλιέργειας\" στο μυαλό των απογοητευμένων από την κοινωνία νεών. Τέταρτον, δεν θα θερωρείται πλέον ο \"απαγορευμένος καρπός\" οπότε και ψυχολογικά θα χάσει εν μέρη την την αξία του και την δύναμη του. Σε ένα πρωτοποριακό πείραμα κοινωνικής ψυχολογίας, είχε αποδειχθεί ότι όταν ένα άτομο \"ενισχύονταν-επιβραβεύονταν\" (αντί της κλασικής \"τιμωρίας\") για την συμπεριφορά που το ίδιο θεωρούσαι \"κοινωνικά απρεπή\" και \"λάθος\", τότε παραδόξως μειώνονταν και η πιθανότητα να επαναλάβει αυτή την συμπεριφορά. Υποτίθεται ότι σε κάποια άτομα, το να ασκούν \"μη-κοινωνικά επιθυμιτές συμπεριφορές\" δημιουργεί ευφορία (γι\'αυτό και τις ασκούνε). Το να απαγορεύσεις δια του ροπάλου αυτές, τότε το μόνο που πετυχαίνει κάποιος είναι να δώσει περισσότερη αξία σε αυτή του την τάση (αφού γίνεται ακόμα ποιο πολύ \"μη-κοινωνικό\" και \"απαγορευμένο\"). Το να πεις όμως \"είναι οκ\", τότε το ποιο πιθανό είναι να μετατρέψεις το \"απρεπές\" σε \"πρέπων\", οπότε και αμέσως αυτό χάνει την ευφορική του δύναμη στο μυαλό του ατόμου.

Στα \"μαλακά ναρκωτικά\" όπως στην κάνναβη βέβαια δεν υπάρχει και ο φόβος σωματικού εθισμού οπότε \"σιγά τα ωά\". Η μακροπρόθεσμη χρήση βέβαια μπορεί να οδηγήσει σε έκπτωση των γνωστικών λειτουργιών όπως της βραχυπρόθεσμης μνήμης και της συγκέντρωσης της προσοχής. Γενικά οι χρόνιοι χρήστες δεν έχουν το στανταρ \"μνημονικό εύρος\" (memory span) των 7+-2 πληροφοριών που έχει ο μέσος όρος των ανθρώπων. Δηαλδη αν ρωτήσει κάποιος ένα χρόνιο χρήστη να επαναλάβει με την ίδια σειρά 7-9 λέξεις η αριθμούς αμέσως αφού τους ακούσει το ποιο πιθανό είναι να μην φτάσει τις/τους 5. Αν μιλήσεις σε κάποιον χρόνιο χρήστη και του αλλάξεις θέμα και αμέσως μετά πο λίγο τον ρωτήσεις \"α ναι και τι λέγαμε πριν?\" το ποιο πιθανό είναι τις περισσότερες φορές να μην θυμάται και γενικά η \"επεξεργασία πληροφοριών\" πέφτει. Αλλά γενικά τέτοιες μειώσεις δεν είναι ιδιαίτερα σημαντικές (όπως π.χ. σε σχέση με ένα εγκεφαλικό τραύμα, με άνοια η και με χρόνιες ψυχώσεις). Άλλωστε το αλκοολ που είναι νόμιμο μπορεί να γίνει πολύ μα πολύ ποιο επικύνδινο. Αλλά βλέπεις, υπάρχουν λεφτάκια στο αλκοολ, οπότε εκεί κάναν πάντα όλοι \"τα στραβά μάτια\" χε.

Άλλωστε, ο λόγοι που κάποια ναρκωτικά είναι \"νόμιμα\" (π.χ. νικοτίνη, αλκοολ, βενζοδιαζεπίνες) και κάποια \"μη-νόμιμα\" (π.χ. κάνναβη, mdma, lsd, όπιο) δεν είναι φυσικά μόνο ιατρικής φύσεως, αλλά και (κυρίως?) κοινωνικών και οικονομικών παραγόντων.

krino
30-12-2009, 18:39
εχω επιχειρηματολογησει (υπερ) σε αρκετα θρεντς.
Δεν βλεπω να υπαρχει κατι καινουριο να προσθεσω.

RainAndWind
31-12-2009, 12:43
Υπέρ.Με κάλυψε το post του Petran.Όχι στην επιβολή και στην αστυνομοκρατία,όχι στο δια ροπάλου αλλά στο διάλογο,στην παιδεία,στην καθαρή-όχι κατευθυνόμενη- ενημέρωση.Όχι στο να γίνεται ο χρήστης το εξιλαστήριο θύμα ενός σάπιου συστήματος όπου έχει αντικατασταθεί ο λόγος από τη ράβδο,τη φυλακή και τον σωφρονισμό όσων παρουσιάζουν\"αποκλίνουσα συμπεριφορά\".Κλείστε τις φυλακές και ανοίξτε περισσότερα σχολεία.Παρεμπιπτόντως και αυτά που έχουμε,μαλακίες μαθαίνουνε στα παιδιά μας,την υποκρισία,την παπαγαλία,την υποταγή και τον παρτακισμό.Δεκέμβρηδες χρειάζονται,όχι εθνικές επετείους.Αντικαταστήστε τη Μπουμπουλίνα και την εικόνα του χριστού με πίνακες και γλυπτά,κάντε θεατρικές ομάδες,ομάδες χορού,ποιητικές ομάδες,ομάδες επιστήμης και μαθηματικών,ακούστε τι σας λένε τα παιδιά όταν ζητάνε ελευθερία και σας δίνουν το μήνυμα πως σας βαρέθηκαν,γίνετε λιγότερο αστοί και περισσότερο άνθρωποι,μην κοιτάτε στραβά το σκουλαρίκι και το ξασμένο μαλλί,μην τα θέλετε όμοια και τα τραβάτε στο γραφείο να απολογηθούν για τα δικά σας κολλήματα.

Το επέκτεινα,αλλά εκεί είναι το θέμα πάντα,στην παιδεία.:)

RainAndWind
31-12-2009, 17:07
Γιατί,εσύ τα υποστηρίζεις;

arktos
01-01-2010, 04:41
Giorgos Margaritis - Stou Paradeisou tin Porta

http://www.youtube.com/watch?v=ccRxBSrdGpc

PETRAN
02-01-2010, 16:54
Originally posted by BNW24
Όχι δεν τα υποστηρίζω. Απλώς δεν κατάλαβα για ποιο λόγο θέλει ο PETRAN να τα συνθλίψει.

Γιατί θα μειωθεί η αλόγιστη παραγωγή τους?

Remedy
03-01-2010, 00:12
Αν δεν υπήρχε ζήτηση δεν θα υπήρχε παραγωγή.

ΜΕΓΑ λαθος!
αν δεν υπηρχε ΚΕΡΔΟΣ, δεν θα υπηρχε παραγωγη....
δεν θα καθοταν ολη η κολομβιανη μαφια να φιαχνει κοκα για ενα ναρκωτικο που δινουν τσαμπα τα νοσοκομεια ολων των χωρων...

keep_walking
03-01-2010, 00:30
Δεν με νοιαζει αν καποιοι πλουτιζουν παρανομα...με νοιαζει ομως που πινουν το αιμα χιλιαδων ανθρωπων...κατω τα καρτελ ναρκωτικων.
Διατηρω τις επιφυλαξεις μου πως θα γινει αυτο...σιγουρα ναι στην αποποινικοποιηση αλλα πρεπει να υπαρχουν και ορια...να βρεθει η χρυση τομη.

Remedy
03-01-2010, 02:58

Originally posted by Remedy

Αν δεν υπήρχε ζήτηση δεν θα υπήρχε παραγωγή.

ΜΕΓΑ λαθος!
αν δεν υπηρχε ΚΕΡΔΟΣ, δεν θα υπηρχε παραγωγη....
δεν θα καθοταν ολη η κολομβιανη μαφια να φιαχνει κοκα για ενα ναρκωτικο που δινουν τσαμπα τα νοσοκομεια ολων των χωρων...

Τα νοσοκομεία των χωρών που θα την έβρισκαν την κόκα ; Ουρανοκατέβατη ;

παντως δεν θα την αγοραζαν στην μαυρη απο την κολομβιανη μαφια......

elias28
09-01-2010, 02:19
Είμαι υπέρ,σωστός ο Πετράν

8odwris
16-01-2010, 03:32
Στη χρήση και την εξάρτηση, κύριο λόγο δεν παίζει η φαρμακολογική και χημική πλευρά των ναρκωτικών, αλλά η κοινωνική και ψυχολογική διάσταση του φαινομένου. Η δράση διαφορετικών ουσιών, στον ανθρώπινο οργανισμό, μπορεί να έχει διαφορετικά αποτελέσματα.

Όμως, τα αίτια που οδηγούν στη χρήση είναι κοινά για όλες τις ουσίες. Δεν υπάρχουν \"μαλακά\" και \"σκληρά\" αίτια αναζήτησης μιας ουσίας. Από αυτήν την άποψη, δεν μπορούμε να μιλάμε για \"σκληρά\" και \"μαλακά\" ναρκωτικά.

Στη χρήση και την εξάρτηση, δεν έχει σημασία ποια ουσία χρησιμοποιεί κανείς.
Σημασία έχει η διαμόρφωση μιας ψυχολογίας του \"φτιαξίματος\", μιας ψυχολογίας \"εξάρτησης\", μιας ψυχολογίας αναζήτησης της όποιας ουσίας..........

Είναι υποκριτική η πρόταση ...αν υποτίθεται ότι έχει σαν στόχο να χτυπήσει τα κυκλώματα των εμπόρων,στην πραγματικότητα όμως αυτό που κρύβει είναι ότι οι άνθρωποι που στρέφονται στα ναρκωτικά δεν το κάνουν απλά και μόνο, επειδή υπάρχουν έμποροι. Ένας νέος που στρέφεται στα ναρκωτικά έχει πολλούς λόγους που τον κάνουν να μην αντέχει τη ζωή του, τον εαυτό του και την πραγματικότητα μέσα στην οποία ζει. Δεν θέλει να ενταχθεί σε μια κοινωνία που νιώθει ότι δεν του δίνει ρόλο, ότι τον αφήνει στο περιθώριο. Το ζήτημα λοιπόν είναι να δοθούν λύσεις στα προβλήματα. Και όχι να περάσουμε στη λύση \"παρε τα νόμιμα\". Πολλοί πολιτικοί αλλά και οχι μόνο που υποστηρίζουν αυτή την πρόταση δεν παίρνουν υπόψη τους ότι το φαινόμενο της εποχής μας είναι η πολυτοξικομανία.
Τι θα πει αυτός που θα τα αποποινικοποιήσει δηλαδή σε αυτούς τους νέους που το μόνο που θέλουν είναι να \"γεμίζουν το κεφάλι τους\" για να ναρκώνουν τις αισθήσεις τους και να μην τους βασανίζει ο ψυχικός πόνος: \"Κάποια επιτρέπονται και κάποια δεν επιτρέπονται\"; Στην πράξη οι ουσίες δεν διαχωρίζονται.
Αυτό σημαίνει ότι αποδέχεται ότι το πρόβλημα είναι άλυτο και προσπαθεί απλώς να το διαχειριστεί προς τη μια ή την άλλη κατεύθυνση.
Εγώ δεν συμβιβάζομαι με το \"φαινόμενο\".
Δεν θεωρώ ότι τα ναρκωτικά είναι σαν το σεισμό, σαν ένα φυσικό φαινόμενο, όπως πολλοί για τούς δικούς τους λογους λένε ...
Θεωρώ ότι είναι κοινωνικό -οικονομικο-πολιτικό..πρόβλημα και πρέπει να λυθεί στη ρίζα του, μέσα στις κοινωνικές δομές που το γεννούν και το αναπαράγουν............................

keep_walking
16-01-2010, 08:33
Ναι Θοδωρη σαφως και δεν υπαρχει καποιος να διαφωνησει μαζι σου...αλλα εσυ βλεπεις την \"ουτοπικη\" λυση. Τι θα ηταν το τελειο.
Ενα ημιμετρο να γινουν καλυτερα τα πραγματα θα ηταν κατι και αυτο προς την θετικη κατευθυνση γιατι δεν μπορεις να πετυχεις την τελειοτητα.
Σαφως και ειμαι υπερ αυτων που λες.

RainAndWind
16-01-2010, 11:04
Έχει και ο Θοδωρής ένα δίκιο,οφείλω να του το παραδεχτώ,ιδιαίτερα στο κομμάτι της πολύπλευρης εξέτασης του ζητήματος που προέταξε.
Παρολαυτά Θοδωρή,όλοι οι εθισμοί δεν είναι κακοί,υπάρχουν ποιοτικά και ποσοτικά χαρακτηριστικά που σε λύσεις αφορισμών απλά πετούνται στην άκρη,δίχως να αναλύονται.Αυτός ο τρόπος δε με βρίσκει σύμφωνη.Πχ έχει μελετηθεί η θεραπευτική ιδιότητα της κάνναβης,αυτό γιατί μας απαγορεύουν να το αναδεικνύουμε με στρατηγικές οι ιθύνοντες;Όπως η δακτυλίτιδα,εκτός από δηλητήριο,σε σωστή ποσότητα μπορεί να είναι και φάρμακο,έτσι και η κάνναβη,τι το διαφορετικό έχει;

krino
16-01-2010, 11:14
Originally posted by 8odwris

Το ζήτημα λοιπόν είναι να δοθούν λύσεις στα προβλήματα.

πλακα κανεις μαλλον ε?
Αν και αυτη ειναι η λυση (και αν θες τα ναρκωτικα ειναι μια παραμετρος στη ζωη που σκοτωνει, μπορω να αναφερω αλλες δεκα) πρακτικα αυτο ειναι σχεδον αδυνατο να συμβει.

Μιλας για λυσεις στα προβληματα,
οταν οι προβλεψεις των πολιτικων μιλανε για 1.000.000 ανεργους. Ξερεις ποσους απο αυτους ειναι εν δυναμει ετοιμοι να κανουν χρηση ναρκωτικων, ενω δεν το ειχαν δει ουτε στο ονειρο τους?

Οχι μονο δεν φαινονται στον οριζοντα λυσεις στα προβληματα οπως σκεφτεσαι, αλλα τα προβληματα θα πολλαπλασιαστουν και θα διογκωθούν.
Απο οτι εχεις υποψη σου μεχρι σημερα, δεν εχεις δει τιποτα.
Κατσε και περιμενε να δεις τι εχει να παιξει στο μελλον....

ΥΓ....... για να ειμαι και εντος θεματος, η αποποιινικοποιηση των μαλακων ναρκωτικων δεν πρεσβευει στο να φτιαξει μια καλυτερη κοινωνια, αλλα στο να παψουν να ποινικοποιουν κατι που δεν ισχυει.
Η χρονια χρησης κανναβις μπορει να αποβλακωνει, μπορει να κανει χιλια μυρια αλλα ΔΕΝ σκοτωνει.
Και αν θελουμε να βγαζουμε συμπερασματα σε μια κατευθυνση πρεπει να μιλαμε με δεδομενα.
Βεβαιως μπορει να αποπροσανατολιζει την θεληση σου, αλλα τοτε θα πρεπει να βαλουμε κατω ολα τα υπολοιπα που κανουν το ιδιο και να τα δουμε με το ιδιο πρισμα.

ΜΑΡΙΛΟΥ
16-01-2010, 23:07
ΨΗΦΙΖΩ ΚΑΤΑ
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΝ ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ ΘΑ ΤΟΝ ΥΟΘΕΤΟΥΣΑΝ ΩΣ ΝΟΜΟ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΧΩΡΕΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ!!!
ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΩΣ ΚΑΛΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΠΟΤΕ ΕΛΑΦΡΑ ΟΥΤΕ ΒΑΡΙΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΆ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΘΕΛΩ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΟΥΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΟΥΝ ΚΑΤΙ! Η ΠΟΛΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΔΕΝ ΟΔΗΓΕΙ ΣΕ ΚΑΛΟ ΠΑΝΤΑ! ΜΠΟΡΕΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑΝ ΣΤΟΝ ΑΔΑΜ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΥΑ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΑΝ ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΠΑΝΤΑ ΑΥΤΟ.

RainAndWind
16-01-2010, 23:53
Το δημοψήφισμα του Παπαδόπουλου.Ναι ή όχι;:P

RainAndWind
18-01-2010, 10:43
Originally posted by ΔΕΣΠΟΙΝΑ
ΨΗΦΙΖΩ ΚΑΤΑ
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΝ ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ ΘΑ ΤΟΝ ΥΟΘΕΤΟΥΣΑΝ ΩΣ ΝΟΜΟ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΧΩΡΕΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ!!!
ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΩΣ ΚΑΛΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΠΟΤΕ ΕΛΑΦΡΑ ΟΥΤΕ ΒΑΡΙΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΆ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΘΕΛΩ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΟΥΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΟΥΝ ΚΑΤΙ! Η ΠΟΛΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΔΕΝ ΟΔΗΓΕΙ ΣΕ ΚΑΛΟ ΠΑΝΤΑ! ΜΠΟΡΕΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑΝ ΣΤΟΝ ΑΔΑΜ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΥΑ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΑΝ ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΠΑΝΤΑ ΑΥΤΟ.

Δεν υπάρχει πολύ και λίγη ελευθερία,δεν είναι πατάτες να το πάμε με την οκά.Ή έχεις ελευθερία,άρα επιλογές,ή όχι,οπότε δεν έχεις.Ο Αδάμ και η Εύα ε;lol

krino
18-01-2010, 12:57
Originally posted by RainAndWind

Ο Αδάμ και η Εύα ε;lol

ειναι γνωστο οτι ο αδαμ και η ευα κατεληξαν, πρεζακια.
Αυτο το στορυ με τα μηλα και τα αχλαδια, βγηκε αργοτερα λογω λογοκρισιας.

Εκεινο που δεν ειναι γνωστο, ειναι το ποιος τους εδωσε την πρεζα....

:P:P:P

8odwris
20-01-2010, 20:08
Originally posted by krino

Το ζήτημα λοιπόν είναι να δοθούν λύσεις στα προβλήματα.

πλακα κανεις μαλλον ε?
Αν και αυτη ειναι η λυση (και αν θες τα ναρκωτικα ειναι μια παραμετρος στη ζωη που σκοτωνει, μπορω να αναφερω αλλες δεκα) πρακτικα αυτο ειναι σχεδον αδυνατο να συμβει.

Μιλας για λυσεις στα προβληματα,
οταν οι προβλεψεις των πολιτικων μιλανε για 1.000.000 ανεργους. Ξερεις ποσους απο αυτους ειναι εν δυναμει ετοιμοι να κανουν χρηση ναρκωτικων, ενω δεν το ειχαν δει ουτε στο ονειρο τους?

Οχι μονο δεν φαινονται στον οριζοντα λυσεις στα προβληματα οπως σκεφτεσαι, αλλα τα προβληματα θα πολλαπλασιαστουν και θα διογκωθούν.
Απο οτι εχεις υποψη σου μεχρι σημερα, δεν εχεις δει τιποτα.
Κατσε και περιμενε να δεις τι εχει να παιξει στο μελλον....

ΥΓ....... για να ειμαι και εντος θεματος, η αποποιινικοποιηση των μαλακων ναρκωτικων δεν πρεσβευει στο να φτιαξει μια καλυτερη κοινωνια, αλλα στο να παψουν να ποινικοποιουν κατι που δεν ισχυει.
Η χρΟνια χρησης κανναβις μπορει να αποβλακωνει, μπορει να κανει χιλια μυρια αλλα ΔΕΝ σκοτωνει.
Και αν θελουμε να βγαζουμε συμπερασματα σε μια κατευθυνση πρεπει να μιλαμε με δεδομενα.
Βεβαιως μπορει να αποπροσανατολιζει την θεληση σου, αλλα τοτε θα πρεπει να βαλουμε κατω ολα τα υπολοιπα που κανουν το ιδιο και να τα δουμε με το ιδιο πρισμα.

Δεν ειπα οτι θα δωθούν ΛΥΣΕΙς ουτε πυστευω οτι θα δωθούν τουλάχιστον στο κοντινο μελον .....
Δυστηχώς το εχω ζήσει και πολλα χρόνια και το γνωρίζω οτι ολο και μικρές ηλικιες εχουν ποια εξαρτηθει απο κοκτειλ ουσιών -πολυτοξικομανια....
και το πυστευω αυτο που λες οτι η Ανεργια θα φερει ακόμα χειροτερα αποτελεσματα διοτι ένα απο τα \"Δεκαδες\" πραγματα ,ενα ε, που οδηγουν καποιον στο να στραφεί ειναι ΚΑΙ η ανεργια....

Ειπα-έγραψα οτι ΠΡΕΠΕΙ! και οτι ΘΕΛΩ.....!! και οχι οτι θα δωθουν......
Δεν μιλησα ειδικά για την κάνναβη γενικα για καθε ουσια που ειναι ψυχοτροπη ομως .....και την διαλεγει ασχετα σε τι ποσό σε \"Σκοτώνει\"
Με μια αποποινικοποίηση
ειναι ματαιο ,ηλίθιο ,ανούσιο και πυστεψε με, καμια μα καμία λυση δε θα δοθεί και τιπτοα δε θα αλαξει....
Τιποτα θετικό και ουσιαστικό δε προκειτε να γινει ομως....
\"Συμφεροντολογικό\" ναι μπορεί να γίνει...

Δεν! το παίζω ειδίμων ομως μιλάω-γραφω απο την πλευρα ενος ανθρωπου που εφαγε 10 χρονια της ζωης του στης κολοουσιες... και ειδκα στην ηρωίνη.....και απο την πλευρα ενος ανθρωπου που ειδα εμαθε και ανακαλυψε πολλα κυριως μεσα απο την βοηθεια ενος προγραμματος που εχω αναφερει σε πολλα τοπικς..που χαρης αυτο ανακαλυψα και ειδα πολλα...
μεσω ψυχοθεραπειας ,δραματοθεραπειας και πολλα αλλα....για 4 και χρονια....

Απλα σου μιλαει ενας ανθρωπος με μια αποψη που εχει σχηματίσει μέσα απο γνώση που απεκτησε απο της εμπειριες που εχει συλεξει και εχουν γινει ενα όμορφο και κατασταλαγμένο και ώριμο \"παζλ\" πλέον μεσα του...

Θοδωρής!!

8odwris
20-01-2010, 20:23

Στη χρήση και την εξάρτηση, κύριο λόγο δεν παίζει η φαρμακολογική και χημική πλευρά των ναρκωτικών, αλλά η κοινωνική και ψυχολογική διάσταση του φαινομένου. Η δράση διαφορετικών ουσιών, στον ανθρώπινο οργανισμό, μπορεί να έχει διαφορετικά αποτελέσματα.

Όμως, τα αίτια που οδηγούν στη χρήση είναι κοινά για όλες τις ουσίες. Δεν υπάρχουν \"μαλακά\" και \"σκληρά\" αίτια αναζήτησης μιας ουσίας. Από αυτήν την άποψη, δεν μπορούμε να μιλάμε για \"σκληρά\" και \"μαλακά\" ναρκωτικά.

Στη χρήση και την εξάρτηση, δεν έχει σημασία ποια ουσία χρησιμοποιεί κανείς.
Σημασία έχει η διαμόρφωση μιας ψυχολογίας του \"φτιαξίματος\", μιας ψυχολογίας \"εξάρτησης\", μιας ψυχολογίας αναζήτησης της όποιας ουσίας..........

Είναι υποκριτική η πρόταση ...αν υποτίθεται ότι έχει σαν στόχο να χτυπήσει τα κυκλώματα των εμπόρων,στην πραγματικότητα όμως αυτό που κρύβει είναι ότι οι άνθρωποι που στρέφονται στα ναρκωτικά δεν το κάνουν απλά και μόνο, επειδή υπάρχουν έμποροι. Ένας νέος που στρέφεται στα ναρκωτικά έχει πολλούς λόγους που τον κάνουν να μην αντέχει τη ζωή του, τον εαυτό του και την πραγματικότητα μέσα στην οποία ζει. Δεν θέλει να ενταχθεί σε μια κοινωνία που νιώθει ότι δεν του δίνει ρόλο, ότι τον αφήνει στο περιθώριο. Το ζήτημα λοιπόν είναι να δοθούν λύσεις στα προβλήματα. Και όχι να περάσουμε στη λύση \"παρε τα νόμιμα\". Πολλοί πολιτικοί αλλά και οχι μόνο που υποστηρίζουν αυτή την πρόταση δεν παίρνουν υπόψη τους ότι το φαινόμενο της εποχής μας είναι η πολυτοξικομανία.
Τι θα πει αυτός που θα τα αποποινικοποιήσει δηλαδή σε αυτούς τους νέους που το μόνο που θέλουν είναι να \"γεμίζουν το κεφάλι τους\" για να ναρκώνουν τις αισθήσεις τους και να μην τους βασανίζει ο ψυχικός πόνος: \"Κάποια επιτρέπονται και κάποια δεν επιτρέπονται\"; Στην πράξη οι ουσίες δεν διαχωρίζονται.
Αυτό σημαίνει ότι αποδέχεται ότι το πρόβλημα είναι άλυτο και προσπαθεί απλώς να το διαχειριστεί προς τη μια ή την άλλη κατεύθυνση.
Εγώ δεν συμβιβάζομαι με το \"φαινόμενο\".
Δεν θεωρώ ότι τα ναρκωτικά είναι σαν το σεισμό, σαν ένα φυσικό φαινόμενο, όπως πολλοί για τούς δικούς τους λογους λένε ...
Θεωρώ ότι είναι κοινωνικό -οικονομικο-πολιτικό..πρόβλημα και πρέπει να λυθεί στη ρίζα του, μέσα στις κοινωνικές δομές που το γεννούν και το αναπαράγουν............................

Αυτή είναι η οπτική γωνία ενός εξαρτημένου ή ενός ατόμου που απλώς ενδιαφέρεται για το \"καλό\" των εξαρτημένων ;

Νομιζω ...αγαπητέ ολα οσα απάντησα παραπανω υσχιουν ως απαντηση και σε αυτά που εσυ ρωτας........
Με εκτιμηση Θοδωρης

8odwris
20-01-2010, 20:33
Αδάμ και Ευα φουυυυ
Μην ανακατευουμε τωρα και μπλέκουμε τα παραμυθακια με την Παραμυθα......
Ο αδαμ και η Ευα ειναι ενα \"ωραιο\" χαζο κακοποιημενο παραμύθι που μας σέρβιραν οσο ειμασταν στο δημοτικό....
Αντεγραμενο απο την μυθολογία και οχι παραμυθι ....
Οπου συμφωνα με την μυθολογια λοιπον...ο Δίας διαμερισε (εξου και διας )και Ζευς και εζευξε (....) ως δύο ατομα την καποτε ερμαρφροδιτη , τοτε...φιλη οπου ηταν αρεν και θυλη μαζι....ενα ατομο....Δηλ...
Τι δουλεία εχει ο αδαμ και η Ευα αυτο το κακογουστο μαραμυθακι ως παραδειγμα εδω? με ολα αυτα που μιλαμε...?
Ασε που πουθενα δε μιλάει για μηλα στο τοτε παραμυθακι που μαθαμε...αλλα για καρπό απο το δέντρο της γνωσης......
Τεσπα.....

Οπως και να χει ...
.. για ποια ελευθερια μιλέμε οταν καποιος ειναι εξαρτημενος....?
Ελευθερια και εξαρτημενος δε! πανε μαζι....
Αυτα ετσι ενημερωτικα και οχι για ν σασ κανω μαθημα.... ασ μην παρεξηγηθω παρακαλω...

Με σεβασμο και εκτιμηση Θοδωρης

krino
20-01-2010, 21:07

Απλα σου μιλαει ενας ανθρωπος με μια αποψη που εχει σχηματίσει μέσα απο γνώση που απεκτησε απο της εμπειριες που εχει συλεξει και εχουν γινει ενα όμορφο και κατασταλαγμένο και ώριμο \"παζλ\" πλέον μεσα του...

Θοδωρής!!

θοδωρη,
με σεβασμο οτι εισαι ενα ατομο που την ταλαιπωρια που περασε, οι υπολοιποι ουτε καν μπορουν να την φανταστουν,
θα σου απαντησω με το πως,
θα ησουν αν ειχες την γνωση και την δυναμη, αλλα και την προστασια για να μην αγγιξεις ποτε ηρωινη?
αν εστω εμενες ενας περιστασιακος χρηστης ΚΑΙ ΜΟΝΟ κανναβις, εφοσον ηθελες ενα τροπο παραισθησιογονας χαλαρωσης οταν ειχες τις μαυρες σου?

Εχεις φανταστει πως θα τσουλαγε η ζωη σου κατω απο ενα τετοιο φανταστικο σεναριο?
Μην μου πεις οτι θα επεφτες σωνει και καλα,
γιατι μην νομιζεις, εκει που περπατησες εσυ, καπου γυρω ημουν και εγω.
Μονο που εγω (για δικους μου λογους) ημουν παρατηρητης απο πολυ απεξω.
Επιλογη μου ομως και οχι επιβολη μου.

Calin
20-01-2010, 22:51
Αν θέλουμε να μαζέψουμε όλοι την σαρα και την μάρα από τα γειτονικά κράτη στην χώρα μας, να το κάνουμε γιατί όχι λίγες φασαρίες έχουμε ας αποκτήσουμε κι άλλες.

Remedy
21-01-2010, 00:45
την συνδεση με τον πατερα,δεν καταλαβα...
δηλαδη ενας πατερας πρεπει να ειναι ευχαριστημενος οταν ο γιος του αυτοκαταστρεφεται (απο σενα δανειζομαι την λεξη) αν πληρωνει ο ιδιος την αυτοκαταστροφη του και η μονη του αντιρηση να ειναι αν βαζει ο ιδιος το χερι στην τσεπη?
και μιας και μιλας για πατερα και γιο, ο γιος αυτος ειναι ανηλικος η ενηλικος?

RainAndWind
21-01-2010, 04:02
Έχουμε μάθει να μας βάζουνε στο τριπάκι να ρίχνουμε τους φόβους μας πάνω σε κάποια κακά,αυτό είν\'όλο.Παραμύθα και κάνναβη δεν είναι το ίδιο,ούτε θα έπρεπε να εξετάζονται με τους ίδιους όρους.Εξάρτηση υπάρχει και από το internet ας πούμε σε κάποια άτομα.Αλλά αυτό απέχει από το να θεωρείται κίνδυνος θάνατος για την \"πνευματική\"μας υγεία,όπως πλασάρεται από ιθύνοντες με την εξομοίωση μαύρου και σκληρών.
Εγώ είμαι εξαρτημένη από τη σοκολάτα ας πούμε,άλλος από τον καφέ,το τσιγάρο,το τουτού του,τη γκόμενα,το σκύλο του.Ποιος οριοθετεί και πλάθει τα σενάρια;

Θεοφανία
21-01-2010, 04:07
Θεωρώ πως εξάρτηση είναι ότι δεν μπορούμε να ζήσουμε χωρίς αυτό. Ότι είναι μέρος της καθημερινότητας μας και τίποτα δεν μπορεί να μας παρασύρει μακριά του.
Και αυτό μπορεί να είναι τα πάντα. Απ το τσιγάρο και το ίντερνετ, μέχρι την τσίχλα που έχουμε ανάγκη να μασήσουμε.

8odwris
21-01-2010, 17:39
Aλλο η αναγκη αλλο το κεφι αλλο το γουστο και αλλο η Εξαρτηση....
Σαφως και αν πιασουμε την Εξαρτηση ως θεμα και το αναλυσουμε μεχρι αηδιασ οποιας μορφης και αν ειναι θα δουμε ..μονο εαν το ψαξουμε ε..και οχι απλα να λεμε για να λεμε και να πουμε κατι για να το παιξουμε ειδημωνες η οτι ξερουμε κατι παραπανω απο τον αλλον...
Μονο εαν μαθουμε ..γνωρησουμε τι ειναι η Εξαρτηση και ποσο μαλον οταν αφορα Ψυχοτροπεσ επειδη αυτο αφορα το εδω θεμα....την εξαρτηση απο ουσιες ..την αποποινικοποιηση καποιας ουσιας οποια και αν ειναι αυτη σε σκοτωνει δε σε\"σκοτωνει\" ( ασε που αυτο ειναι σχετικο και υποκειμενικο .....)
Μονο τοτε λοιπον θα δουμε και θα κατανοησουμε οτι δεν υπαρχει νοημα το ξανα ειπα μονο ηλιθιο και μονο \"κερδοφορο\" και \"συμφεροντολογικο\" για \"ορισμενους\" θα ειναι....αρνητικα παντα ε..
Δεν μπορουμε να μιλαμε για ελευθερια οταν μιλαμε για Εξαρτηση και συγκεκριμενα απο ψυχοτροπεσ ουσιεσ και ασ μην σκοτωνει...
Ακομα και απο κανναβη εαν την παιρνεισ \"ελευθερα\"για ποια ελευθερια μου μιλας?
Το οτι θα εισαι νομιμος επειδη και αν θα αποποινικοποιηθει
Νομιζεισ οτι αυτο ονομαζετε? σημαινει ? Ελευθερια??
Ελευθερος σε τι?
Να μπορεις να φευγεισ απο την \"αλιθινη Πραγματικοτητα\" για καποιες ωρες η οποια για οποιονδηποτε λογο σε δυσκολευει?( δεν θα κατσουμε τωρα εδω να εξετασουμε το τι δυσκολευει διοτι για τον καθε ενα ειναι διαφορετικο το τι δνε αντεχει απο την κοινωνικη Πραγματικοτητα που ζει και ψαχνει να \"φυγει\" εστω και λιγο μεσα απο οτιδηποτε και συγκεκριμενα μαλιστα απο καποια ουσια που.... εστω δεν \"Σκοτωνει\"....)

Διοτι η \" ΜΑγκια\" ειναι να μπορεις να αντιμετωπησεισ το καθε τι χωρισ \"Υποχειριο\" καμιασ ουσιας εστω και κανναβης εστω και μιας μπυρας....
ΚΑποιος ειπεσ για την ελευθερια να μπορεισ νομιμα να ξεφευγεισ μεσα απο παραισθησιογονα....
Σε ενημερωνω πως τα παραισθησιογωνα και συγκεκριμενα το LSD μπορει να σκοτωσει χιλιαδες εγκεφαλικα κυταρα και ασ μην \"σκοτωνει\" χιλιαδες ομως ακομα και με μια χρηση του...
Τα οποια δεν ξανα Αναπληρωνοντε....
Ασ αναλογιστιε ο καθης τι μποριε να σημαινει αυτο....
Και ασ μην \"σκοτωνει\"
ΚΑποιος ειπε για να μπορει να εχει την ευκαιρια να το πληρωνει μονος του και να εχει την ανεξαρτησια να το κανει ...να ειναι ελευθερος να το πληρωνει...
Μα και τωρα που δεν ειναι \"νομιμο\" και ειναι \"ποινικοποιημενο\"
Το πληρωνει...
Το πληρωνει και γενικα και συγκεκριμενα και κυριολεκτικα....
Το να νομιμοποιεις κατι που ειναι \"παρανομο\" δεν λυνετε κανενα προβλημα......
Η τοξικομανια ως προβλημα διοτι ειναι προβλημα ισως να μην μπορει να λυθει....
Ο τοξικομανης η ο πολυτοξικομανης ομως μπορει να ΑΠεξαρτηθει με οποια ουσια ειναι εξαρτημενος....
Διοτι ειναι ΑΛηθεια η ΑΠεξαρτηση....
Εννω το να αποποινικοποιησεισ μια ουσια που σε κανει να \"ξεφευγεις\" μονο ηλιθιο ειναι
ΗΛΙΘΙΟ............. και οχι ΑΛΗΘιΝΟ...............

krino
21-01-2010, 18:28
περιμενε θοδωρη γιατι πηρες φορα.....

Καταρχην αν εχω διαβασει σωστα,
στην ελλαδα υπαρχουν γυρω στους 500.000 σταθεροι χρηστες κανναβις - παρανομοι βεβαια.
Ολοι αυτοι ειναι λειτουργικοι ανθρωποι και χαλαρωνουν με ενα τσιγαρο, οπως αλλοι χαλαρωνουν με ενα ποτο η δεν ξερω εγω τι αλλο.

Σε ολους αυτους θα ελεγες οτι η αποποινικοποιηση δεν ειναι η λυση?
Και ποια ειναι η λυση?
να τρεμουν μηπως τους πιασουν με λιγα γραμμαρια?
Να πληρωνουν τριπλη και βαλε αξια απο οσο αντικειμενικα αξιζει?

Οχι λες εσυ....
η λυση ειναι να μην κανουν χρηση.

Και οταν ζοριζονται η στρεσσαρονται τι θα προτεινες σε καποιον?
ποτο? ηρεμιστικα χαπια?

Οχι παλι θα πεις....
να παει μια βολτα στη φυση, σε ενα βουνο....
Μα αν δεν του αρεσει το βουνο, και θελει να αραξει σπιτι του να ξεκουραστει και να χαλαρωσει?
Να ανοιξει τηλεοραση ισως?

Γιατι το προβλημα ειναι υπαρκτο για καποιους,
και αυτοι οι καποιοι δεν ειναι λιγες δεκαδες αλλα παρα πολλοι.

Και για να συνεννοηθουμε,
πρεπει να βρουμε ενα κοινο τοπο.

Εγω θα προτεινα λοιπον σε πρωτη φαση,
ουσιες οι οποιες σκοτωνουν τον ανθρωπο (σε οποια φαση) να απαγορευτουν.
Συμφωνεις με αυτο το σκεπτικο?
Με το σκεπτικο οτι δεν μπορουμε να κανουμε νομιμο κατι το οποιο μπορει να σε στειλει στο νοσοκομειο και να μην βγεις ποτε σου.

Να τις βαλουμε λοιπον αυτες τις ουσιες κατω και να τις καταγραψουμε.

Τωρα περαμενουν καμποσες, εθιστικες μεν, αλλα χωρις να μας προκαλουν ιδιαιτερα προβληματα και μαλιστα θανατηφορα.
Το να μου πει καποιος οτι η κανναβη, προκαλει πχ απωλειας της αισθησης, δεν ειναι λογος για να την απαγορεψεις.
Εισαι ενηλικας και καποια στιγμη μπορεις να κανεις κεφι να εχεις απωλεια της αισθησης σου.
Αραζεις στο καναπε σου, δεν ενοχλεις κανενα και εισαι οκ....
Γιατι αν δεν εχεις κατι ικανοποιητικα εναλλακτικο να προτεινεις, τοτε μενει η ποινικοποιηση και αναποφευκτα
ολα οσα ποινικα προβληματα παιζει να εχεις σημερα.

Προσωπικα ειτε μεινει το καθεστως ετσι, ειτε αλλαξει, χρηση δεν προκειται να κανω.
Ομως υπαρχουν χιλιαδες ατομα που εχουν αυτη την επιλογη.
Θυμισου επισης οτι αυτα τα χιλιαδες ατομα κανουν χρονια και χρονια χρηση,
και ΔΕΝ περασαν σε αλλες ουσιες.
Με αυτο θελω να πω, οτι την δικη σου διαδρομη δεν ειναι απαραιτητο να την εχουν ολοι.

Μαλιστα εχω ξαναπει οτι αν υπηρχε ενημερωση και γνωση,
θα ειχαμε αποφυγει πολλα ευτραπελα.
Κατι που στην ελληνικη οικογενοια (κρατος) σπανιζει και αυτη θεωρω κυρια υπευθυνη για ολες αυτες τις υποθεσεις.

Στην ελλαδα, το μονο που γνωριζουν καλα να κανουν ειναι να φτιαχνουν νομους,
για να τους εφαρμοζουν εκει που τους βολευει και μονο.
Το προβλημα λοιπον ειναι οτι εχουμε ενα κρατος ογκολιθο και αναλγητο που μονο για τον πολιτη δεν ενδιαφερεται,
και οχι η ποινικοποιηση.
Ζουμε σε μια κοινωνια ψευτικη, που ενδιαφερεται μονο για το δηθεν και οχι για την ουσια.
Η συντηρηση τους μαζι με την υποκρισια τους, αδιαφορει για το ποσοι νεοι πεθαινουν,
και δεν τους ενδιαφερει καθολου για το οτι τα νουμερα θανατων ανεβαινουν.
Η συσκοτιση και οι μισες αληθειες ειναι τα οπλα τους.

Αυτη η κοινωνια, αν δεν κοιταξει το προσωπο της στον καθρεπτη,
καποια στιγμη θα ειναι εντελως νεκρη.

Remedy
21-01-2010, 23:57
....
.........
Δεν μπορουμε να μιλαμε για ελευθερια οταν μιλαμε για Εξαρτηση και συγκεκριμενα απο ψυχοτροπεσ ουσιεσ και ασ μην σκοτωνει...
Ακομα και απο κανναβη εαν την παιρνεισ \"ελευθερα\"για ποια ελευθερια μου μιλας?
Ελευθερος σε τι?
Να μπορεις να φευγεισ απο την \"αλιθινη Πραγματικοτητα\" για καποιες ωρες η οποια για οποιονδηποτε λογο σε δυσκολευει?( δεν θα κατσουμε τωρα εδω να εξετασουμε το τι δυσκολευει διοτι για τον καθε ενα ειναι διαφορετικο το τι δνε αντεχει απο την κοινωνικη Πραγματικοτητα που ζει και ψαχνει να \"φυγει\" εστω και λιγο μεσα απο οτιδηποτε και συγκεκριμενα μαλιστα απο καποια ουσια που.... εστω δεν \"Σκοτωνει\"....)

Διοτι η \" ΜΑγκια\" ειναι να μπορεις να αντιμετωπησεισ το καθε τι χωρισ \"Υποχειριο\" καμιασ ουσιας εστω και κανναβης εστω και μιας μπυρας....
ΚΑποιος ειπεσ για την ελευθερια να μπορεισ νομιμα να ξεφευγεισ μεσα απο παραισθησιογονα....
Σε ενημερωνω πως τα παραισθησιογωνα και συγκεκριμενα το LSD μπορει να σκοτωσει χιλιαδες εγκεφαλικα κυταρα και ασ μην \"σκοτωνει\" χιλιαδες ομως ακομα και με μια χρηση του...
Και ασ μην \"σκοτωνει\"
ΚΑποιος ειπε για να μπορει να εχει την ευκαιρια να το πληρωνει μονος του και να εχει την ανεξαρτησια να το κανει ...να ειναι ελευθερος να το πληρωνει...
Το πληρωνει...
Ο τοξικομανης η ο πολυτοξικομανης ομως μπορει να ΑΠεξαρτηθει με οποια ουσια ειναι εξαρτημενος....
Εννω το να αποποινικοποιησεισ μια ουσια που σε κανει να \"ξεφευγεις\" μονο ηλιθιο ειναι

φυσικα και δεν μπορουμε να μιλαμε για ελευθερια οταν μιλαμε για εξαρτηση απο ουσιες!
η ελευθερια ομως ειναι επιλογη και θελει και γκατς που η τα εχεις, η τα βρισκεις, η δεν τα εχεις....
δεν επιβαλλεται με νομους...
πες μου εσυ σε τι θα μπορουσε να βοηθησει η ποινικοποιηση στην ελευθερια...εγω δεν μπορω να σκεφτω ουτε εναν τροπο...

κανεις δεν ειπε οτι το να εισαι εξαρτημενος ειναι ΜΑΓΚΙΑ
σαφως και η μαγκια ειναι να σπασεις τις αλυσιδες αντι να βαλεις κι αλλες στον εαυτο σου.
αυτο ομως δεν εχει καμια σχεση με την ποινικοποιηση και δεν σε βοηθαει σε τιποτε στο να εισαι περισσοτερο η λιγοτερο\"μαγκας\"...

λες οτι μαγκια ειναι να μη χρειαζεσαι ουτε μια μπυρα ουτε αλλο ναρκωτικο...σωστο , αλλα τι προτεινεις δλδ? να ποινικοποιηθει και η χρηση αλκοολ? γνωριζεςι καθολου που οδηγησε την αμερικη η εποχη της ποτοαπαγορευσης και ποσα προβληματα \"ελυσε\"?

αν δεν εισαι μαγκας δλδ, αλλα ατυχησες να εισαι εξαρτημενος, υποχειριο μιας ουσιας οπως λες κι εσυ, χωρις ομως να εχεις βλαψει κανεναν αλλο εκτος απ τον εαυτο σου,, θα στρωσεις αν βρεθεις και στην φυλακη γι αυτο?
ξερεις κανεναν να εστρωσε η να απεξαρτηθηκε στην φυλακη?
ισως αντιθετα ξερεις αρκετους που ξεκινησαν τα ναρκωτικα στην φυλακη....

λες, οτι και ως παρανομο το ναρκωτικο, κανεις, το πληρωνει.
ναι αλλα το πληρωνει πολυ ακριβα και λογω της εξαρτησης του γινεται ικανος να διαπραξει ακομα και εγκλημα για να εξασφαλισει τα λεφτα αυτα....η μιση παραβατικοτητα που αφορα στα ναρκωτικα , αφορα ακριβως την εξευρεση των χρηματων για την δοση και η αλλη μιση.....στην κολομβια βρισκεται....δεν θα ηταν πιο ειρηνικα τα πραγματα αν ο ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΑΓΚΑΣ ΑΛΛΑ ΑΔΥΝΑΜΟΣ εξαρτημενος μπορουσε να κανει χρηση σε ενα νοσοκομειο, με επιβλεψη, φθηνα, με καθαρες ουσιες, αντι να κλεβει και να σκοτωνει για μερικα ευρωκαι να πεθαινει απο νοθευμενα ναρκωτικα?

λες οτι η τοξικομανια ειναι προβλημα (συμφωνω) που μπορει και να μην εχει λυση.
εγω θα ηθελα ομως να μου πεις, Η ΠΟΙΝΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΧΡΗΣΗΣ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΛΥΝΕΙ?

εγω μπορω να σου πω κατι που λυνει η αποποινικοποιηση που εσενα σου φαινεται ηλιθια...
εξαφανιζει το κινητρο για τον εμπορο...ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ...
δεν θα καθεται ο κολομβιανος να τσαπιζει ναρκωτικα σαν αγροτης για να βγαλει τρεις κι εξηντα.
επισης θα παψει η προωθηση των ναρκωτικων απ τους εμπορους με πολλους τροπους που φανταζομαι γνωριζεις καλα...
θα μεινουν οι χρηστες που μονοι οδηγουνται εκει, χωρις να τους παρασυρει και να τους δειγματιζει κανεις, να κανουν χρηση σαν αρρωστοι σε ενα καθαρο νοσοκομειο,με ενα λογικο κοστος, χωρις να σκοτωνουν κανεναν για να κλεψουν...
απλα πραγματα...

8odwris
23-01-2010, 05:11
Originally posted by Remedy

....
.........
Ελευθερος σε τι?

Και ασ μην \"σκοτωνει\"
Το πληρωνει...

φυσικα και δεν μπορουμε να μιλαμε για ελευθερια οταν μιλαμε για εξαρτηση απο ουσιες!
η ελευθερια ομως ειναι επιλογη και θελει και γκατς που η τα εχεις, η τα βρισκεις, η δεν τα εχεις....
δεν επιβαλλεται με νομους...
πες μου εσυ σε τι θα μπορουσε να βοηθησει η ποινικοποιηση στην ελευθερια...εγω δεν μπορω να σκεφτω ουτε εναν τροπο...

κανεις δεν ειπε οτι το να εισαι εξαρτημενος ειναι ΜΑΓΚΙΑ
σαφως και η μαγκια ειναι να σπασεις τις αλυσιδες αντι να βαλεις κι αλλες στον εαυτο σου.
αυτο ομως δεν εχει καμια σχεση με την ποινικοποιηση και δεν σε βοηθαει σε τιποτε στο να εισαι περισσοτερο η λιγοτερο\"μαγκας\"...

λες οτι μαγκια ειναι να μη χρειαζεσαι ουτε μια μπυρα ουτε αλλο ναρκωτικο...σωστο , αλλα τι προτεινεις δλδ? να ποινικοποιηθει και η χρηση αλκοολ? γνωριζεςι καθολου που οδηγησε την αμερικη η εποχη της ποτοαπαγορευσης και ποσα προβληματα \"ελυσε\"?

αν δεν εισαι μαγκας δλδ, αλλα ατυχησες να εισαι εξαρτημενος, υποχειριο μιας ουσιας οπως λες κι εσυ, χωρις ομως να εχεις βλαψει κανεναν αλλο εκτος απ τον εαυτο σου,, θα στρωσεις αν βρεθεις και στην φυλακη γι αυτο?
ξερεις κανεναν να εστρωσε η να απεξαρτηθηκε στην φυλακη?
ισως αντιθετα ξερεις αρκετους που ξεκινησαν τα ναρκωτικα στην φυλακη....

λες, οτι και ως παρανομο το ναρκωτικο, κανεις, το πληρωνει.
ναι αλλα το πληρωνει πολυ ακριβα και λογω της εξαρτησης του γινεται ικανος να διαπραξει ακομα και εγκλημα για να εξασφαλισει τα λεφτα αυτα....η μιση παραβατικοτητα που αφορα στα ναρκωτικα , αφορα ακριβως την εξευρεση των χρηματων για την δοση και η αλλη μιση.....στην κολομβια βρισκεται....δεν θα ηταν πιο ειρηνικα τα πραγματα αν ο ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΑΓΚΑΣ ΑΛΛΑ ΑΔΥΝΑΜΟΣ εξαρτημενος μπορουσε να κανει χρηση σε ενα νοσοκομειο, με επιβλεψη, φθηνα, με καθαρες ουσιες, αντι να κλεβει και να σκοτωνει για μερικα ευρωκαι να πεθαινει απο νοθευμενα ναρκωτικα?

λες οτι η τοξικομανια ειναι προβλημα (συμφωνω) που μπορει και να μην εχει λυση.
εγω θα ηθελα ομως να μου πεις, Η ΠΟΙΝΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΧΡΗΣΗΣ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΛΥΝΕΙ?

εγω μπορω να σου πω κατι που λυνει η αποποινικοποιηση που εσενα σου φαινεται ηλιθια...
εξαφανιζει το κινητρο για τον εμπορο...ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ...
δεν θα καθεται ο κολομβιανος να τσαπιζει ναρκωτικα σαν αγροτης για να βγαλει τρεις κι εξηντα.
επισης θα παψει η προωθηση των ναρκωτικων απ τους εμπορους με πολλους τροπους που φανταζομαι γνωριζεις καλα...
θα μεινουν οι χρηστες που μονοι οδηγουνται εκει, χωρις να τους παρασυρει και να τους δειγματιζει κανεις, να κανουν χρηση σαν αρρωστοι σε ενα καθαρο νοσοκομειο,με ενα λογικο κοστος, χωρις να σκοτωνουν κανεναν για να κλεψουν...
απλα πραγματα...

Αληθεια δεν ειπα οτι η ποινικοποιηση της κανναβης λυνει κανενα προβλημα αλλα ουτε και η αποποινικοποιηση μπορει να λυσει...και τιποτα...
ΔΕν αλαζει κατι.....οχι..
Ουτε σαφως και φυσικα ειμαι Υπερ του να φυλακιζοντε οι Χρηστες -τοξικομανεις- πολυτοξικομανεις...
Νοπ..
Ειμαι κατα

Εσυ Το Πυστευεισ οτι αν η κανναβη η 2 -3 ουσιες η αντε και ολες.......εαν....! γινουν νομιμες ...Αληθεια πυστευεισ οτι θα παψει το παρανομο?
Θα παψει ο εμπορος?
Ξανασκεψου τα λιγο αυτα που ρωτω που εσυ ο ιδιος ψιλοκαυτιριο εθεσες .....
ΠΥΣΤΕΥΕΙΣ οτι θα παψουν να υπαρχουν ολα αυτα επειδη θα τα δινουν σε νοσοκομεια και με συνταγη ιατρου?
Φιλε η γνωμη μου -η αποψη μου με αυτο το Φτωχο μυαλουδακι που εχω μεχρι τωρα με εχει κανει να φτασω να ειναι πως τιποτα δεν θα αλαξει
Τιποτα
παντα θα υπαρχει τα ΠΑΡΑ εμποριο-παντα θα υπαρχει και το κατι αλλο....
Μπορω να σου πω αμεσως τωρα το \"σεναριο-φαντασια\" που εχω στο μυαλο μου
Εν ετη 201........γινοντε ολα αυτα που λες...ο καθε εξαρτηεμνος πια δε φοβατε την αστυνομια κυκλοφορει ελευθερος με το τσιγαριλικι του ...για την ενεση του στο ταδε νοσοκομειο πρωι -βραδι
Ο γιατρος δε μπορει θα του χορηγει παρα μονο τοσο... καθε μερα....μια α ποσοτητα δηλ...

Την ιδια στιγμη η θα εχουν κι ολας φτιαχτει-δημιουργηθει σε καποια παρακμιακη γειτονεια-περιοχη.
Κρυφα το βραδυ (και λεω κρυφα διοτι μπορει να γινει νομιμο αλλα μονο σε συγκεκριμενα νοσοκομεια η συγκεκριμενα coffes καπως ετσι τα λενε καπου στο εξωτερικο που τα παρεχουν....)
θα μαζευοντε -ψαχνοντε σε καποια πλατεια -παρκο ομαδες -παρεες παιδιων για το κατι παραπανω που χρειαζοντε απο αυτο που δεν τουσ φθανει απο το \"νοσοκομειο\" που μπορει να τουσ παρεχει.....
Η μηπως φανταζεσε οτι το \"νοσοκομειο\" θα χει αφθονεια για οσο γουσταρει ο καθε ενας τοξιομανης να εχει την ποσοτητα που γουσταρει?

Παντα θα υπαρχει το ΠΑΡα-εμποριο ....
Εδω ατυτο που μας κυβερνανε χρονια ...τωρα την καθε βρομοδουλεια τουσ οι ιδιοι αυτοι που εχουμε παραδωσει την χωρα μασ εμεισ το \"ελεος τους\"
το καθε ραρανομο κλεψιμο τουσ το καναν \"νομιμα\"
και μιλαμε για τι???
Για νομια να υπαρξουν νακρωτικα??
Ειναι οξυ μωρο.......................
ειναι \"Α στειο...\"
Οποτε και εκει θα χουμε και κανα φακελακι στον ταδε ιατρο για να του παρεχει παραπανο απο την ημερησια προβλεπομενη δοση....
Μηπως και η μεθαδονη και οι ουσιες που δινοντε στον ΟΚανα τι ειναι??
ΝΑρκωτικα ειναι απλα ειναι και με την ΣΦΡΑΓΙΔΑ του κρατους...
Ναρκωτικο το οποιο οχι μοναχα δεν κανει απεξαρτηση οπως απο αγνοια νομιζουν πολλοι...
Αλλα ειναι κανονικη συντηρηση
Δηλαδη σταματησε καποιος την ηρωινη και αλλαξε την Ηρωινη και μπηκε στον οκανα για να παιρνει ΜΕθαδονη ..και \"\"\"ληθηκε το ΠΡοβλημα.....\"\"\"
Ο yes μονο αυτο δεν εγινε............
Αλλαξε ο ΜΑνολιος και εβαλε τα ρουχα του Αλλιως........
Δηλαδη μιλαμε για συντηρηση
και πολλα παιδια απο αυτα την χορηγουντε και εφ ορου ΖΩης..

Δηλαδη Ενα τριανταφυλλο το ΚΟΒΟΥΜΕ απο τον ΚΗπο τον ηλιο τον και επειδη μαζεψε διαφορα ζηζανια που θα τα κατασρεφαν -μαρεναν καλυτερα να τα προλαβουμε για να τα απολαμβανουμε και να τα κοψουμε και νατα βαλουμε Σε ενα ΒΑΖΟ με νερο.. ε?
Ε βεβαια τωρα δεν θα χουν ζηζανια αλλα θα ειναι στο σπιτι μεσα σε βαζο με νερο και θα του αλΑζουμε και το νερο..

Μια χαρα θα συντηρηθουνε..
Ως ποτε ομως?

Το προβλημα εγινα κουραστικος να το λεω δεν λυνετε ετσι...

Πρεπει να
ΧΤΗπηθει στην ριζα του.....
Οταν η ριζα εχει προβλημα δεν της δινουμε ΠΑυσιπονα συνεχεια μα συνεχειαααααααα για να μην ποναει το ΔΟΝτι...
η κοιταμε να δουμε το προβλημα στην ριζα του -απονευρωση στην συγκεκριμενη η αν αν χρειατει βγαζουμε το Δοντι....

Ετσι και με το θεμα ΜΑς υσχιουν τα ιδια..
Δεν θελετε να καταλαβετε οτι ΔΕΝ υπαρχουν ΣΚΛΗΡΑ και ΜΑΛΑΚΑ ναρκωτικα-ουσιες
οποτε ακομα και ο τιτλος του τοπικ θα ηταν πιο ορθο κατ
εμε να ηταν

// αν συμφωνειτε με την αποποινικοποιηση της κανναβης//

Διοτι ολοι αυτο εννοουν με τον ηλιθιο \'ορο λεγοντας το μαλακό ναρκωτικο.. εννουν την κανναβη- μαυρο
και την ηρωινη -πρεζα σκληρό....

ΔΕΝ υπαρχουν ΣΚΛΗΡΑ και ΜΑΛΑΚΑ ..!

Υπαρχουν μοναχα ουσιεσ που της χρησιμοποιει καποιος για τους δικους του χ-ψ-Ω λογους για να \"ξεφυγει\"
ΔΕΝ υπαρχουν ΣΚΛΗΡΑ και ΜΑΛΑΚΑ ..!
Ξεχασαμε η αγνοησαμε η δεν Σκεφτηκαμε να τοποθετηθουμε η σκεφτουμε να συζητησουμε κατι τετοιο
ως θεμα..
ΚΑνεις δεν το εχει ψαξει?
Κανεις δεν εχει μπει σε αυτο το σκεπτικο οτι ακομα οχι απλα το ολο θεμα της αποποινικοποιησης αλλα ακομα και το το θεμα ΔΙΑ χωρισμου μαλακα -σκληρα...ειναι ΑΚΥΡΟΣ.

Οπως αλλωστε δεν ειναι και το μοναδικο ΑΚΥΡΟ ουτε δημιουργηθηκε αυτος ο \"διαχωρισμος\" ετσι τυχαια

ΜΟναχα Εσκεμενα..

Μια απο της ποΛΛες Φυγες λοιπον των Ανθρωπων...Ειναι και οι Ουσιες ..

ΜΙΑ ΦΥΓΗ απο την δυσκολη κοινωνικη πραγματικοτητα οπως ο καθενας την βιωνει την εκλαμβανει την νιωθει ....
ΠΟυ μπορει να μην Εχουν ολες το ιδιο \"φτιαξιμο\" μπορει....να μην ολες \"Σκοτωνουν\"....μπορει να αλαζει η μαστουρα απο ουσια σε ουσια αλλα αυτο δεν αλλαζει το γεγονος οτι
...ολες οταν γινοτε Εξαρτηση η εχουν εθισμο η τασεις Εξαρτησης εως και αυτοκαταστροφης....
.Ολες........ εχουν ενα κοινο ΤΗν ΦΥΓΗ....
Την κάλυψη - βούλωμα-κουκουλωμα - ανεκφραστων χροόνιων συναισθηματων .......
την ΛΗΘΗ.
Την Ξεγνιασια.
Την αναζητηση της \"ψευτοΧαράς -διάθεσης ευθημης\"

Το \"στοκάρισμα\" του ΚΕΝΟΥ της ψυχης που βρησκετε στην οδο εγκατα ψυχης///
Οπου με τοσες σεισμικες δονησεις που εχουν δημιουργηθει απο τον παρελθοντα χρόνο , και επειδή για πολλους ανθρωπους ειναι \"αδυνατον\" σε καποια Α περιοδο της Ζωης τουσ να ανταπεξελθουν- να διαχειριστουν- να σταματησουν απο και αυτες αυτες της δονησεις.Η ακομα ειναι αδυνατον να μην τρομοκρατηθουν -φοβηθουν-αγχοθουν....

Προσπαθουν να \"ΤΡΕξουν ΜΑκρια\" απο την Ψυχη Τους αλλα οταν το κανουν αυτο διαλεγοντας καποια ουσια Εκτος οτι δεν αντιλαμβανοντε οτι οσο και αν ΤΡεξουν μακρια θα βΓαινουν παντα \"πρωτοι\" σε αυτον τον \"ΑΓΩνα\" να σωθουν διοτι ΘΑ Τρεχουν ΜΟνοι τους ..
Εκτος αυτου δεν αντιλαμβανοντε οτι απο οποια χαραμαδα της ψυχης τους δραπετευσουν για λιγες ωρες νομιζοντας πως βλεπουν αληθινο \"φως για λιγο μεσω απο την ταδε εξοδο -φυγη....

Τα κενα που υπαρχουν στην Ψυχη και εχουν δημιουργηθει στα εγκατα της απο παλαιους \"Σεισμους\" και \"μετασεισμους\".....

ΔΕν κλεινουν δραπετευοντας για λιγο απο παραμυθενιες -οπτασιακες χαραμαδες...αλλα Ξαναχτιζοντας γερα θεμελια στα εγκατα της.... Μες Γερες Βασεις οπου κανενας\" μετασεισμος\" δεν θα ειναι ικανος να την Αγγιζει ουτε καν ο οποιοσδηποτε βοριας -Χαλαζι αλλα και οποιεσδηποτε \" ακραιες εξωτερικες συνθηκες\" θα ειναι σε θεση και ικανες..να εισβαλουν στο \"καινουργιο σου σπιτι\"

Αυτα μπορουν να συμβουν παιδια και δεν ειναι ουτοπια..
Μπορει να χρησιμοποιησα μεταφορικο αληγορικες λεξεις ετσι διοτι ηθελα να το παρουσιασω... αλλα δεν ειναι μια βλακεια ολο αυτο που γραφω ουτε Παραμυθι .
Μπορει αν ο καθε ενας απο ΕΜΑΣ κατσι και ψαχτει και μαθει ανακαλυψει -γνωρισει τον εαυτο του...
Θα δει οτι Μπορει να κανει πραματα και \"θαματα\" χωρις την αναγκη εθισμου - εξαρτηση\" καμιας ουσιας...
Νομιμη παρανομη.
Η ουσια ειναι μια.
ΔΕν εχει ουσία ,καμια Ουσια ..οταν χρησιμοποιειτε για αλαγη της διαθεσης εως το σημειο να εξαρτηθει καποιος.. καμια ψυχοτροπη ουσια δεν εχει ουσια ποσο μαλον οταν την κανεις και νομιμη χανετε εντελως η ουσια των αληθινων πραγματων και η κατασταση των προβληματων που την γεννουν...

\"\"ΜΕσα στην ουσια χασαμε την ΟΥΣΙΑ.......................

8odwris
23-01-2010, 21:51
Θοδωρή ποια είναι η γνώμη σου για τον καφέ, το τσάι, το τσιγάρο και τα ψυχοφάρμακα με συνταγή γιατρού ;
Όλες αυτές είναι ψυχοτρόπες ουσίες. Και αυτές χρησιμοποιούνται για να καλύψουν κάποιο κενό που υπάρχει μέσα μας ;
Θα σου απαντησω για μενα και μεσα απο εμενα...παρε της απαντησεισ που εσυ θελεις -που ζητας....!!

Καφε πινω για πολλα χρονια αλλα πλεον τον απολαμβανω μια φορα την μερα διοτι απλα μου αρεσει σαν ΓΕυση!! και μονο για αυτο!!
Καποτε στα παλια τα χρονια οταν ημουν μικρος ...οχι προ Χριστου...τωρα κοντα στα τελη της δεκαετιας του 80 αλλα και στης αρχες του 90 τον επινα τον καφε διοτι τον χρησιμοποιουσα για να με ξυπναει το πρωι.. λογο της ιδιοτητας αυτης που εχει η ΚΑφεινη που περιεχει αυτος..

ΠΛεον και υστερα απο χρονια.... η καφεινη δεν μου κανει τιποτα...και μαλιστα καπου ειχα διαβασει πως οντως αν πινεις για πολλα χρονια καφε η καφεινη μετα απο χρονια χρησης δεν λειτουργει οπως στην αρχη εως καθολου ..δε σε πιανει ....
ΚΑτι επισης σημαντικο που διαβασα προσφατα ειναι πως ο ΚΑφες ειναι \"μυθος\" πως σε ξυπναει οταν νυσταζεις...μπορει δηλαδη να το κανει ειδκα το πρωι αλλα για πολυ λιγο για λιγη ωρα? η για λιγες...και οτι το πρωι ειναι προτιμοτερο ( που νομιζω κανεις εως; μετρημενοι θα το κανουν αυτο που θα πω.
Πινοντας λεει καθε πρωι Δυο εως 3 ποτηρια Νερο σε ξυπνανε και σε κρατανε το πρωι Ξυπνιο χωρις να νυσταζεις πολυ περισσοτερο απο αυτο κανει ενας καφες....

Το τσαι ειναι απλα για μενα ενα ομορφο ροφημα και ζεστο και κρυο.
το καλοκαιρι το χησιμοποιω για να με ξεδιψασει απο το να πιω οποδηποτε αλλο που κυκλοφορει..καμια φορα τον χειμωνα το πινω και ζεστο οταν εχω πονολεμο ......
Περιεχει και αυτο ΚΑφεινη και νομιζω πως εχει και υτο για καποιους την λειτουργια αυτη του καφε ..για λιγο....

Το τσιγαρο ειναι κατι το οποιο βλάπτει τα παντα πανω και μεσα στο σωμα μας...
Δυστηχως καπνιζω .ΝΑΙ.
Το καπνιζω πλεον επειδη το θελω και μονο για αυτο .απλα σαν κακια συνηθεια... η σαν \"παθος\"
και μονο ετσι..
Απ οσα ειχα διαβασει καποτε περι τσιγαρου και το τι κανει....θυμαμαι πως δεν υπαρχει σημειο πανω και μεσα στο σωμα το ποιο να μην το επειρεαζει.

Το τσιγαρο εξαιτιας της νικοτινης και παρα πολλων ουσιων που περιεχει ..το μονο σιγουρο που ολοι ΠΛΕΟΝ και σαφως ξερουμε ειναι πως Φαιρνει εθισμο και Εξαρτηση
Οπως εχει αποδειχθει ..οχι ΑΜεσα.. αλλα ουτε και παντα .. Ενα 60?? % - 70 % των καπνιστων πεθαινουν αυτο το ποσοστο δεν ειναι επισημο , εγω το Βαζω....
Υστερα απο χρονιο καπνισμα μπορει να μην πεθανεις αλλα να σε να σε Φερει Αντιμτωπο με τον Θανατο η και κατευθιαν να σε στηλει μονιμες Διακοπες μαζι του....

Οποτε αυτο κατα καποιο τροπο ειναι ενα παιχνιδι -παθος -εθισμος-εξαρτηση...
που πωληται Νομιμα παρ ολο που σκοτωνει

Το τσιγαρο εγω το προτοξεκινησα πριν παρα πολλα χρονια για μαγκια.
χαζομααααρες δηλαδη .......
Υστερα το χρησιμοποιουσα περα απο τον εθισμο της νικοτινης που εχει δημιουργηθει στον οργανισμο μου ...αλλα και για να καλυπτω το αγχος μου την νευρικοτητα μου ,ετσι νομιζα ....

Το τσαι και ο Καφες μπορει να εχουν ΚΑφεινη και να δημιουργει για πολλους κυριως με τον καφε \"μια καποια εξαρτηση\" ομως εμενα κανενα κενο... δε μου καλυψαν ποτε ουτε ΤΗς ΘΕΩΡΩ ψυχοτροπες ουσιες...
Αν μπορουμε να δεχθουμε οτι η καφεινη για ενα ορισμενο διαστημα εχει την ικανοτητα να Σε κραταει Ξυπνιο και οταν την καταναλωνεις για καιρο μετα να την αναζητας και αν την κοψεισ σου φερνει για κανα δυο μερες οχι παντα μια καποια Εξαντληση....
Τοτε αντε να την βαλουμε στης πιο χαλαρες και αναλαφρες Ψυχοτροπες εθιστικες ουσιες...

Συνταγη γιατρου Το Τσιγαρο - νικοτινη κλπ..??
Συνταγη γιατρου για τον ΚΑφε -Τσαι - Καφεινη??

Συνταγη Ιατρου

Για ποιο λογο?

Ειπα την καφεινη μπορω να την καταταξω( αν και δεν ειναι πολυ σοβαρο ΕΓΩ να καταταξω της ουσιες...υπαρχουν αλλοι που ασχολουντε με ολα αυτα τα θεματα..) να την ...βαλω στην κατηγορια του \"πιο ακυνδινου και τελευταιο στην λιστα των \"ελαφριων\" ναρκωτικων...

Την νικοτινη -Τσιγαρο κλπ...την κατατασω Ως μια πολυ ΒΛαβερη ουσια δεν μπορω να σκεφθω σε ποιο σημειο της λιστας να την βαλω...

Εφοσον καταστρεφει σχεδον τα παντα μεσα και εξω στο σωμα..για να μην εξετασουμε το Χρημα....

Εκτος απο τον Θανατο που εχει βρει χιλιαδες ανθρωπους υΥπαρχουν και οι βλαβες οργανικες που αιτια ειναι το χρονιο Καπνισμα...
Φυσικα ο ακθε ενα σπου ειναι καπνιστης πυστευει οτι αποκλειετε να πθανει αυτος απο το Καπνισμα....

Εν το μεταξυ εδω και μερικα χρονια Αναγραφει ακομα και πανω σε καθε πακετο ...

Το ΚΑΠΝΙΣΜΑ προκαλει τον ΘΑΝΑΤΟ...
κ.α.....
Φυσικα δεν αναγραφετε για το ΚΑΛΟ σου ουτε για το ΚΑΛΟ μου..
Αλλα διοτι το υπουργειο θυμηθηκε.. ---- τον ποντιο Πιλατο το ποσο ομορφα ηταν ηταν οταν ειπε Νυπτω τας Χειρας μου...
---- ..και το υιοθετησε με αυτην την κινηση του...
Ε και για το τελος

ΟΣο αφορα της ψυχοτροπες ουσιες με συνταγη θα πρεπει να δωθουν σε καποιον αφου και εφοσον παρακολουθειτε απο εναν συγκεκριμενο ιατρο και μονο απο ΙΑτρο...οπου εχει ποια γνωρισει ..τον παθωντα....και ετσι μπορει να του \"γραψει\" μια η και οσες χρειαστουν φαρμακευτικη Αγωγη....
Η φαρμακευτικη αγωγη καποια ουσιας που θα δωθει απο εναν ειδικο θα εχει δωθει διοτι θα εχει κανει την δικη του διαγνωση και θα τον ενημερωσει το ποτε θα την διακοψει η για ποσο καιρο θα χρειαστει να την παιρνει......
ΑΥτες ειναι οι αποψεις μου σχετικα με αυτα που εθεσες και ρωτησες .....
Με εκτιμηση Θοδωρης

georgegiorgos
30-01-2010, 00:48
Οποισ εχει παει Ολλανδια ξερει την απαντηση!!Ειμαι χρηστησ διαφορων αλλα ειχα αυτα τα τσιγαρα που χαν εκει δε τηα κανα τπτ αλλο..Ασε που ο κατηενασ θα χε το δεντρακι του ουτε εγκληματικοτητα ουτε τιποτα..
Κ να κανουμε κ λιγο πλακα\"Ακουτε στης ειδησει ποτε την Ολλανδια?ουτε βομβεσ ουτε φασαριες ολλα ηρεμα κ χαλαρα εκει...

alexandros3
30-01-2010, 12:57
Παιδιά στην Ολλανδία έχουν πάρει τη κάτω βόλτα τα coffee shops δεν τα υποστηρίζει πια το κράτος. Παρατηρήθηκε, μακροπρόθεσμα, αύξηση των χρηστών ηρωϊνης νομίζω, μετά τη θέσπιση τους και κάνουνε τώρα πίσω. (σιγά σιγά βέβαια, φανταστείτε εδώ αύριο να απαγορεύσουνε τα τσιγάρα..! Επανάσταση και λεηλασίες ;) )

Για το θέμα της αποποινικοποίησης, μπορεί να με βαρέσετε αλλά συνεχίζω να πιστεύω ότι η δυτική σκέψη παραμένει ορθολογιστική και για να είναι απαγορευμένο αυτό αλλά όχι το αλκοόλ κάτι, κάπου βασίζονται.
Έχω ακόυσε ότι μέρος του σκεπτικού τους είναι η εποχή του οπίου που ήταν ελεύθερο στην Κίνα/Ιαπωνία αν θυμάμαι καλά. Δημιουργήθηκε μια στρατιά από \"ζόμπι\".

Ένα συχνό επιχείρημα που έχω ακούσει από εκείνους που κάνουν χρήση χασίς (τους ελάχιστους που ξέρω γιατί μετά φεύγω :P ) είναι ότι αντί να πίνει κάποιος αλκοόλ τόσο πολύ, είναι καλύτερο να ξεκινήσει το χασίς.

Από επιστημονικής πλευράς όμως, το χασίς έχει φανεί ότι προκαλεί πράγματα που το αλκοόλ πολύ πιο δύσκολα θα προκαλέσει. Δεν ξέρω στην υγεία τι γίνεται, την φυσική. Ένας μπάφος είναι σαν δέκα τσιγάρα μάζί. Οπότε ΧΑΠ, φαρρυγγίτιδες κτλ πρέπει να είναι συχνές.
Το αλκοόλ από την άλλη ρημάζει συκώτι.

Στο ψυχικό τώρα, νομίζω ότι εκεί είναι η ειδοποιός διαφορά. Το χασίς, επιστημονικά, έχει κριθεί ότι θα βγάλει και ψυχώσεις, και κρίσεις πανικού και κατάθλιψη. Το αλκοόλ όχι ή όχι τόσο πολύ ή τουλάχιστον σε κρατάει από παρανοϊκές σκέψεις κτλ που μπορεί να πυροδοτηθούν με τη χρήση χασίς.

Αυτά τα ολίγα.

krino
30-01-2010, 13:28
Originally posted by alexandros3
Παιδιά στην Ολλανδία έχουν πάρει τη κάτω βόλτα τα coffee shops δεν τα υποστηρίζει πια το κράτος. Παρατηρήθηκε, μακροπρόθεσμα, αύξηση των χρηστών ηρωϊνης νομίζω, μετά τη θέσπιση τους και κάνουνε τώρα πίσω. (σιγά σιγά βέβαια, φανταστείτε εδώ αύριο να απαγορεύσουνε τα τσιγάρα..! Επανάσταση και λεηλασίες ;) )

που το στηριζεις αυτο?
Εγω αντιθετως διαβαζω οτι απλα ορθολογικοποιουν την χρηση των coffee shops. Ειναι σαφες οτι τους ενοχλει ο ναρκωτουρισμος που υπαρχει εδω και δεκαετιες οχι τα ιδια τα coffe shops.

Διαβασε το παρακατω αρθρο:
http://www.dutchamsterdam.nl/750-amsterdam-coffeeshops-drugs-tourists

Τωρ για το αλλο που λες,
οτι παρατηρηθηκε αυξηση των χρηστων ηρωινης,
παλι δεν γνωριζω απο που το διαβασες.
Ωστοσο το New Scientist, υποστηριζει το αντιθετο απο αυτα που λες,

Last year, Robert MacCoun of the University of California at Berkeley and Peter Reuter of the University of Maryland, compared trends in cannabis use in the US, Norway (which bans it) and the Netherlands. They also concluded that \"reductions in criminal penalties have little effect on drug use, at least for marijuana\".

While the 1976 legislation may have had little effect on cannabis use, how effective has it been in its main goal of keeping people off harder drugs? The Netherlands has fewer addicts per capita than Italy, Spain, Switzerland, France or Britain, and far fewer than the US. Frits Knaak of the Trimbos Institute in Utrecht, the Dutch national institute for mental health and addiction, says the number of hard drug addicts in the country has been the same for a decade because fewer young people are joining their ranks. The average Dutch junkie is now 44 years old and only 0.3 per cent of Dutch teenagers had tried cocaine in 1994, compared with 1.7 per cent in the US. In the Netherlands, virtually everyone who uses drugs tries cannabis first, and many seem content to go no further.

http://www.newscientist.com/article/mg15721224.800-the-dutch-experiment--vraag-een-politieagent-----go-ahead-ask-a-cop-for-dope-the-dutch-dont-mind.html?full=true

Για το θέμα της αποποινικοποίησης, μπορεί να με βαρέσετε αλλά συνεχίζω να πιστεύω ότι η δυτική σκέψη παραμένει ορθολογιστική και για να είναι απαγορευμένο αυτό αλλά όχι το αλκοόλ κάτι, κάπου βασίζονται.

κανεις δεν σε βαραει,
αλλα μπορεις να ξεκαθαριζεις την σκεψη σου?
Οταν λες καπου βασιζονται, μπορεις να αναφερεις που?

Με ενδιαφερει κυριως η επιοστημονικη ερευνα και η στατιστικη η οποια μπορει να μας βοηθησει σε συμπερασματα και οχι οι φοβιες μας, αν υποθεσουμε οτι στηριζομαστε σε αυτες.

Φοβιες αλλωστε εχουμε ολοι μας, η γνωση ειναι αυτη που μας λειπει.

Έχω ακόυσε ότι μέρος του σκεπτικού τους είναι η εποχή του οπίου που ήταν ελεύθερο στην Κίνα/Ιαπωνία αν θυμάμαι καλά. Δημιουργήθηκε μια στρατιά από \"ζόμπι\".

ενδιαφερον ακουγεται,
μηπως μπορεις να ψαξεις καποια πηγη για να δουμε τι ακριβως σημαινει αυτο?

Ένα συχνό επιχείρημα που έχω ακούσει από εκείνους που κάνουν χρήση χασίς (τους ελάχιστους που ξέρω γιατί μετά φεύγω :P ) είναι ότι αντί να πίνει κάποιος αλκοόλ τόσο πολύ, είναι καλύτερο να ξεκινήσει το χασίς.

αν το βαζεις σε μια ζυγαρια, πιστευω οτι ισχυει.
Απο την αλλη ομως δεν παυει να ειναι εξαρτησιογονα ουσια με οτι και αν σημαινει αυτο, εκτος το ποινικο του θεματος βεβαια.

Από επιστημονικής πλευράς όμως, το χασίς έχει φανεί ότι προκαλεί πράγματα που το αλκοόλ πολύ πιο δύσκολα θα προκαλέσει. Δεν ξέρω στην υγεία τι γίνεται, την φυσική. Ένας μπάφος είναι σαν δέκα τσιγάρα μάζί. Οπότε ΧΑΠ, φαρρυγγίτιδες κτλ πρέπει να είναι συχνές.
Το αλκοόλ από την άλλη ρημάζει συκώτι.
Στο ψυχικό τώρα, νομίζω ότι εκεί είναι η ειδοποιός διαφορά. Το χασίς, επιστημονικά, έχει κριθεί ότι θα βγάλει και ψυχώσεις, και κρίσεις πανικού και κατάθλιψη. Το αλκοόλ όχι ή όχι τόσο πολύ ή τουλάχιστον σε κρατάει από παρανοϊκές σκέψεις κτλ που μπορεί να πυροδοτηθούν με τη χρήση χασίς.

το ζητουμενο ειναι οτι με υπερβολικη χρηση αλκοολ πεθαινεις, με την κανναβις οχι.
Αυτο νομιζω πρεπει να ειναι η αφετηρια σου.

Τωρα λες οτι εχει κριθει επιστημονικα (????) οτι η κανναβις βγαζει ψυχωσεις, κρισεις πανικου και καταθλιψη.
Εχω γνωστους που κανουν χρηση τουλαχιστον 20 χρονια και δεν εχω παρατηρησει κατι απο αυτα που λες.

Αλλα εδω εσυ φαινεται οτι εχεις καταγεγραμμενες επιστημονικες αποψεις οτι ετσι ειναι.
Ποιες ειναι αυτες?

Αυτά τα ολίγα.

αρκετα για να μην μπορουν να με πεισουν ομως....
Θα περιμενω τις απαντησεις σου και θα κρινω αναλογα.

krino
30-01-2010, 14:40
στο μεταξυ προσφατα η Αγγλια προχωρησε σε αλλαγη καταταξης απο Class C σε Class B για την κανναβη.

Re-classification of cannabis will have minimal impact on incidence of psychosis says study
5. Νοεμβρίου 2009 16:33

The research follows last year’s decision by the UK government to reclassify the drug from class C to class B, partly out of concerns that cannabis, especially the more potent varieties, may increase the risk of schizophrenia in young people. However, the evidence for the relationship between cannabis and schizophrenia or psychosis remains controversial.

The Bristol scientists, with colleagues from the University of Cambridge and the London School of Hygiene and Tropical Medicine, took the latest information on numbers of cannabis users, the risk of developing schizophrenia, and the risk that cannabis use causes schizophrenia to estimate how many cannabis users may need to be stopped to prevent one case of schizophrenia.

The study found it would be necessary to stop 2,800 heavy cannabis users in young men and over 5,000 heavy cannabis users in young women to prevent a single case of schizophrenia. Among light cannabis users, those numbers rise to over 10,000 young men and nearly 30,000 young women to prevent one case of schizophrenia.

That’s just part of the story. Interventions to prevent cannabis use typically do not succeed for every person who is treated. Depending on how effective an intervention is at preventing cannabis use, it would be necessary to treat even higher numbers of users to achieve the thousands of successful results necessary to prevent a very few cases of schizophrenia.

Dr Matthew Hickman, one of the authors of the report published last week in the journal Addiction, said: “Preventing cannabis use is important for many reasons, including reducing tobacco and drug dependence and improving school performance. But our evidence suggests that focusing on schizophrenia may have been misguided. Our research cannot resolve the question whether cannabis causes schizophrenia, but does show that many people need to give up cannabis in order to have an impact on the number of people with schizophrenia. The likely impact of re-classifying cannabis in the UK on schizophrenia or psychosis incidence is very uncertain.”

http://www.news-medical.net/news/20091105/Re-classification-of-cannabis-will-have-minimal-impact-on-incidence-of-psychosis-says-study.aspx

Το θεμα ειναι καθαρα ποινικο,
γιατι οταν το ναρκωτικο αλλαζει καταταξη, αλλαζει και η νομολογια και στην ουσια η συμπεριφορα του κρατους απεναντι στο χρηστη.

Οποτε αποφανθηκε ο κος Χικμαν οτι η κανναβις θα αποτρεψει ανθρωπους να γινουν σχιζοφρενεις.
Αν και οπως λεει, οι ερευνες τους δεν εχουν καταφερει (ακομα, μαλλον το παλευουν) να συνδεσουν την κανναβις με την σχιζοφρενεια.

Παρολα αυτα γιατρε μου,
υπαρχουν και σχιζοφρενεις που εχουν δει κανναβη μονο απο φωτογραφιες...
Αυτοι πως την παθανε την ζημια?

τι εχουν τα ερμα και ψοφανε γιατρε μου?
με ηλιο τα βγαζεις, με ηλιο τα βαζεις.....

alexandros3
31-01-2010, 14:36
Ε εντάξει πιστεύω ότι η δύση έχει περισσότερο ορθολογισμό από τα υπόλοιπα.... τώρα σε καλό θα μου βγει αυτό σε κακό..
live by the sword die by the sword κατάσταση :D

Rain
01-02-2010, 13:11
Οπως και αν το ονομάσουμε χασίς ή αλκοολ ή τσιγάρο απλό, οτιδήποτε μπορεί να προκαλέσει ακόμη και εγκεφαλική εξάρτηση, είναι καλό να μην αγγίζεται.

Σε αυτά τα θέματα είμαι ακραία, διότι δεν καλλιεργεί κανείς στο χωράφι του ένα δεντράκι για προσωπική χρήση, αλλά είναι ενα ολόκληρο κύκλωμα που τραβάει μαζί του αρκετές φορές εφήβους που έχουν μόνο την περιέργεια του ενός, που γίνονται πολλά εν συνεχεία.

Δηλαδή αν δεν αποτελεί ποινικό αδίκημα το χασίς, θα βγαίνουν οι έμποροι και θα το πωλούν με απόδειξη...
Είναι λίγο ακραίο...προσωπική άποψη.

Μακριά από εξαρτήσεις, είναι ζημιά για την ψυχή αρχικά, και μετά για το σώμα.

Σε κάθε περίπτωση το ερώτημα πρέπει να είναι ένα, τι μου χρειάζεται και τι θα κερδίσω.

samuel
02-02-2010, 01:00
Originally posted by Rain
Οπως και αν το ονομάσουμε χασίς ή αλκοολ ή τσιγάρο απλό, οτιδήποτε μπορεί να προκαλέσει ακόμη και εγκεφαλική εξάρτηση, είναι καλό να μην αγγίζεται.

Όπως και ο κάθε είδους καταναλωτισμός δηλαδή; Να απαγορευτεί και αυτός;

[i]Σε αυτά τα θέματα είμαι ακραία, διότι δεν καλλιεργεί κανείς στο χωράφι του ένα δεντράκι για προσωπική χρήση, αλλά είναι ενα ολόκληρο κύκλωμα που τραβάει μαζί του αρκετές φορές εφήβους που έχουν μόνο την περιέργεια του ενός, που γίνονται πολλά εν συνεχεία.

Όποιος θέλει βάζει μια γλάστρα μέσα στο σπίτι του. Το κύκλωμα είναι είναι απλά μια συνέπεια της διάρθρωσης της δυτικής κοινωνίας. Αν θέλουμε να αλλάξουμε κάτι καλύτερα να διορθώσουμε την ρίζα του προβλήματος αλλιώς θα συνεχίσει να εμφανίζεται συνεχώς.

[i]Δηλαδή αν δεν αποτελεί ποινικό αδίκημα το χασίς, θα βγαίνουν οι έμποροι και θα το πωλούν με απόδειξη...
Είναι λίγο ακραίο...προσωπική άποψη.

Όπως έμποροι πωλούν τώρα το αλκοόλ με απόδειξη;

[i]Μακριά από εξαρτήσεις, είναι ζημιά για την ψυχή αρχικά, και μετά για το σώμα.

Προσωπικά η ψυχική μου υγεία καταστράφηκε πολύ πριν γνωρίσω το αλκοόλ, το χασίς και οποιοδήποτε άλλο \"ναρκωτικό\"...

[i]Σε κάθε περίπτωση το ερώτημα πρέπει να είναι ένα, τι μου χρειάζεται και τι θα κερδίσω.

...αλλά έχω την πεποίθηση πως τα \"ναρκωτικά\" είναι ένας από τους σημαντικότερους λόγους που είμαι ακόμα εδώ.

Φωτεινη!
02-02-2010, 18:33
Υπέρ..