PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : πνηξιμο στο λαιμο

XRISTOS2612
01-11-2009, 18:16
καλησπερα,υπαρχει καποιος που λογο αγχουσ να νιωθει πνηξιμο στο λαομο (σαν να εχει κατι στιλαιμο) και να εχει προβλημα στην καταπωση?

polina
01-11-2009, 18:22
εγω νιωθω απο αγχος πνιξιμο στο λαιμο αναγουλα κ σαν αποτελεσμα μα μην μπορω να φαω κατι κ να μην κατεβαινει τιποτα δηλαδη ανορεξια:(

XRISTOS2612
01-11-2009, 18:26
εχεις και αλλα στμπτοματα?

mairh
01-11-2009, 18:46
γεια σου Χρηστο ενιωθα κι εγω αυτο το πνηξιμο στο λαιμοκ το ενιωθα κ συνεχεια κ οταν πηγαινα να πιω κατι πνιγομουν συνεχεια ειχα ρωτησει την γιατρο κ μ ειχε πει οτι ειναι ψυχολογικο.

frida
01-11-2009, 19:00
Και γω το χω απο το καλοκαιρι.ειναι ψυχολογικο.

πανος12345
01-11-2009, 19:08
Originally posted by XRISTOS2612
καλησπερα,υπαρχει καποιος που λογο αγχουσ να νιωθει πνηξιμο στο λαομο (σαν να εχει κατι στιλαιμο) και να εχει προβλημα στην καταπωση?
εχουν αποκλεισθει οι αμυγδαλες απο τον γιατρο σου ?
μηπως εχεις και πυρετο ?
αν ναι, ασε το αγχος προς το παρον στην ακρη και παρε πορεια για ΩΡΙΛΑ!

polina
01-11-2009, 19:12
νομιω πως ειναι καθαρα απο αγχος κ τιποτα αλλο...τοχω παθει χιλιαδες φορες....δυστηχως ειναι ανυποφορο κ ενοχλητικο μεχρι αηδειας ιδιως η αναγουλα απο το πλυ αγχος,κ το θεμα ειναι οτι ερχεται απο κει που δεν το περιμενες κ αναρωτιεσαι γιατι τοπαθα νκ για πιο λογο αφου πριν ημουν καλα

polina
01-11-2009, 19:15
ναι εχω κ αλλα συμπτωματα οπως ταχυκαρδιες ζαλη πονοκεφαλο το μυαλο μου ειναι αλου φοβιες κ αλλα...δηλαδη τα συμπτωματα της διαταραχης πανικου αμα ξερεις κ γνωριζεις για την συγκεκριμενη παθηση

XRISTOS2612
01-11-2009, 23:06
Originally posted by polina
ναι εχω κ αλλα συμπτωματα οπως ταχυκαρδιες ζαλη πονοκεφαλο το μυαλο μου ειναι αλου φοβιες κ αλλα...δηλαδη τα συμπτωματα της διαταραχης πανικου αμα ξερεις κ γνωριζεις για την συγκεκριμενη παθηση
ναι πολινα τη γνωριζω την παθηση.εχω και αρκετα ψυχολογικα,αστα να πανε.εδω και κανα 2 μερεσ σφθγκο τα δοντια μου.βασικα δε ξερω τι να κανω,να ακολουθησω ομοιοπαθητικη που εχω αρχισει,αλλα δεν την πολλυ εμπιστευωμαι γιατι εχω μαθει αν εχεισ κατι πασ στο γιατρο σε εξεταζει και σου διναι το αναλογο φαρμακο η ναπαω σε ψυχιατρο,που πηγα και μου εδωσε αγωγη αλλα δεν την ακολουθησα?αυτο με τρωει εδω και 2 μερεσ

polina
01-11-2009, 23:39
τυχαια ανοιξα τον υπολογιστη κ επεσα στο μυνημα σου.αυτη την στιγμη ειμαι πολυ χαλια που σου μιλαω ετοιμη να παθω πανικο.....πολυ χαλια.....ναι πηγα σε ψυχιατρο παιρνω φαρμακα αλλα χωρις ψυχοθεραπεια που δεν κανω συχνα δεν γινεται να θεραπευτω...κ ιδιως αν η ζωη που περναμε με δεν ειναι καλη κ δεν κανουμε κατι για να την αλαξουμε.αυτη τη στιγμη ειμαι πολυ χαλια για κατι που εγινε πριν κ μαλωσα κ δεν μπορω παλι να αναπνευσω...οτι εγινε πριν μου βγαινει σωματικα κ ειμαι παρα πολυ χαλιααααα.δοκιμασα κ ομοιοπαθητικη που μου λες αλλα δεν εγινε τιποτα.πιστευω πως μονο η ψυχοθεραπια μπορει να βοηθεισει σε συνδιασμο με φαρμακα αν χρειαστει

giota
01-11-2009, 23:41
Polina το έχω πάθει και εγώ για αρκετά μεγάλα διαστήματα πολλά χρόνια πριν όταν είχα τα παιδιά μωρά απο το άγχος.Θυμάμαι να μην μπορώ να καταπιώ κατέβαλα πρροσπάθεια νόμιζα ότι πονούσε και ο οισοφάγος μου.Το αγχος εμφανίζεται με διάφορους τρόπους και συμπτώματα.Νομίζω ότι τα έχω περάσει σχεδό όλα πριν καταλήξω στην κατάθλιψη΅.Οσο για τον Χρήστο το σφίξιμο των δοντιών το κάνει η κόρη μου τον ύπνο της και τόσα χρόνια δεν είχα ανακαλύψει τίποτε.Πονούσε μέχρι το κεφάλι απο την δύναμη.Το ανακλαυψε ο γιατρος και το παραδέχτηκε η κόρη μου γιατί πολλές φορές το καταλάβαινε.η λύση είναι το ειδικό μασελάκι στον ύπνο

polina
02-11-2009, 00:14
γιωτα αυτη την στιγμη θα σπασει το κεφαλι μου.ξερω οτι ειναι απο οτι δεν περασε κ τοσο καλα η μερα μου...ολη η ενταση βγαινει τωρα.πηρα χαναχ κ παλι χαλια ειμαι...μαλλον ο ψυχιατρος μου δικοιο ειχε οτι απο μονο τους τα φαρμακα δεν θεραπευοθν δεν ειναι μαγικα.θελει δουλια με τον εαυτο μας με την ψυχοθεραπεια..εχω καιρο να παω για ψυχοθεραπεια κ θελω να ξανααρχισω παλι.οπως κ εσυ ειχες αρχικα κρισεις πανικου σαν εμενα κ μετα πηγε σε καταθλιψη πιστευω πως το ιδιο ετοιμαζομαι να παθω κ εγω..ειμαι στα προθυρα...αρχισα να κλεινομαι σπιτι να εχω διαφορα συμπτωματ.εχω βαρεθει τα παντα κ τους παντες κ δεν με ευχαριστει πλεον τιποτα στην ζωη μου...βαριεμαι κ δεν εχω ορεξη ουτε να παω για εναν καφε δεν υπαρχει για μενα ουσια σε τιποτα πλεον..εχω παραιτηθει κ απελπιστει απο ολλα.αρχιζω ναχω τα συμπτωματα καταθλιψης το καταλαβαινω κ πρεπει κατι να κανω γιαυτο

giota
02-11-2009, 00:48
Το να παίρνεις το ζαναξ που μόνο συμπτωματικά μπορεί να σε βοηθήσει δεν είναι λύση.Πήγαινε στον γιατρό σου και συγρόνως μίλα κάπου προσπάθησε να αδειάσεις ίσως το να πας σε ψυχολόγο είναι σημαντικό

Orion
02-11-2009, 01:11
Θυροειδης ειναι αρκετες φορες πρηξιμο

polina
02-11-2009, 09:01
θα παω σε γιατρο τελικα αλλον το αποφασισα σοφια δεν παει αλλο.οριον τι εννοεις θυροειδη?

Orion
02-11-2009, 11:03
Οτι μπορει το πνίξιμο αν είναι σαν \"κομπος\" να οφειλεται σε διογκωση θυροειδή.
Αν δοκιμάσεις να αναπνέεις απο το στομα είναι πιο ευκολο;

giota
02-11-2009, 11:11
Καλημέρα.Πωλίνα το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να παρεις μια δεύτερη γνώμη επίσης κάνε και εξτάσεις για θυρεοειδή να το αποκλείσεις.Ο κόμπος είναι χαρακτηριστικό σύμπτωμα του άγχους

polina
02-11-2009, 15:03
ναι να παρω δευτερη γνωμη αλλα αν κ αυτος ο γιατρος με δωσει εχτος απο τα χαναχ που με δινει αυτος που παω κ αντικαταθλιπτικο κ εθιστω κ σε αυτο?ειναι η μκεγαλυτερη μου φοβια.αν δεν ναντεξω τις παρενεργιεσ κ τα παρατησω?δουλευω κ καθημερινα σχεδον ολοη μερα τρεχω πως θα πηγαινω στη δουλια.μπορεις να μου πεις σε παρακαλω την εμπειρια σου με το αντικαταθλιπτικο?φοβαιμαι να το παρω πως θα λειτουργω στην καθημερινοτητα μου ενω συναναστερεφομαι συνεχια καθημερινα με τοσο κοσμο κ εχω παρα πολλεσ δουλιες καθημερινος.πω θα μου φυγει η φοβια ειχα παρει κ ειμουν ςσαν αρωστη δεν αντεξα ουτε 2 μερεσ γιαυτο κ εμεινα μονο στα χαναχ τα οποια με δημιουργησαν πολυ μεγαλο εθισμο τοσο μεγαλο που δν ζω χωρις αυτα..ειμαι πολυ χαλια....:(:(:(:(:(:(:(

polina
02-11-2009, 15:06
οριον αναπνεω γενικος σωστα το μονο που γινεται ειναι πως μολις παει να ερθει ο πανικος παθαινω δυσπνοια..σαν να μην μου φτανει ο αερασ κ μετα ακολουθουν ολα τα αλλα συμπτωματα:o

PETRAN
02-11-2009, 15:22
Αυτός ο \"κόμπος\" στο λαιμό είναι κλασικό σύμπτωμα του άγχους γνωστό και ως \"Globus Hystericus\". Το ότι δεν μπορείς να καταποιέις είναι εντελώς ψευδαίσθηση, αν δοκιμάσεις θα δεις ότι μπορείς μια χαρά, απλά όταν ααγχώνεσαι αυτός ο \"κόμπος\" σου έρχεται, οι μύες στο λαιμό συσπούνται ακούσια (χωρίς να το καταλάβεις αν και εσύ το προκαλείς άθελά σου) από το άγχος και εσύ στρέφεις την προσοχή σου εκεί χειροτερεύοντας το.

Πέρα από τα φάρμακα όπως βενζοδιαζεπίνες/άτυπα αντικαταθλιπτικά κλπ. που συνήθως συνταγογραφούνται σε τέτοιες περιπτώσεις, δοκίμασε Γνωστική-Συμπεριφορική θεραπεία και όχι οποιαδήποτε ψυχοθεραπεία. Είναι ειδική θεραπεία γι\'αυτές τις καταστάσεις δηλαδή για άγχο/πανικό κλπ.

polina
02-11-2009, 15:46
κ πιος θα διαλεξω γιατρο που να κανει γνωστικη θεραπεια...αυτος που παω μου μιλαει μια ωρα την καθε φορα αλλα δεν ειδα αποτελεσμα.τι θεραπεια μου κανει.εχω μπερδευτει.τι ειναι αυτη η γνωστικη θεραπεια περιλαμβανει δηλαδη τεχνικες αντιμετωπισης του αγχους των φοβιων?εμενα μου λεει8 ο γιατρος πως οι τεχνικες αυτες δεν πιανουν κ πρεπει να αναλυσω την ζωη μου απο τυν παιδικη η ηλικια κ τωρα κ να βρω τις αιτιες που παθαινω πανικους

PETRAN
02-11-2009, 16:12
κ πιος θα διαλεξω γιατρο που να κανει γνωστικη θεραπεια...αυτος που παω μου μιλαει μια ωρα την καθε φορα αλλα δεν ειδα αποτελεσμα.τι θεραπεια μου κανει.εχω μπερδευτει.τι ειναι αυτη η γνωστικη θεραπεια περιλαμβανει δηλαδη τεχνικες αντιμετωπισης του αγχους των φοβιων?εμενα μου λεει8 ο γιατρος πως οι τεχνικες αυτες δεν πιανουν κ πρεπει να αναλυσω την ζωη μου απο τυν παιδικη η ηλικια κ τωρα κ να βρω τις αιτιες που παθαινω πανικους

Ναί έχει τέτοιες τεχνικές ακριβώς και πιάνουν. Πέρα από τις τεχνικές (αυτές λέγονται \"συμπεριφορικές\") πάει και ποιο βαθιά στις σκέψεις σου και τα πιστεύω σου για τον διαταραχή...του γιατί φοβάσαι και μέσω ομιλίας προσπαθεί να τις αναδομήσει.

Μοτο της Γνωστικής θεραπείας είναι \"σκέφτομαι άρα αισθάνομαι\". Από αυτά που μου λες εσύ κάνεις μαι ψυχαναλυτική/ψυχοδυναμικού τύπου θεραπεία. Αυτή μπορεί μεν να είναι καλή για προβλήματα προσωπικότητας η βελτίωση της αυτογνωσίας κλπ. αλλά συνήθως δεν βοηθάει σε τέτοια προβλήματα. Είναι γνωστό πλέον στην βιβλιογραφία ότι οι μηχανισμοί που διατηρούν αυτά τα συμπτώματα είναι διαφορετικοί από τους μηχανισμούς που τα γέννησαν. Δηλαδή μπορεί για τον χ, ψ λόγο να σου ήρθαν πρώτη φορά οι πανικοί η το άγχος αλλά τώρα διατηρούνται επειδή \"τα έμαθες\" (όσο και αν ακούγεται κουφό) και τα γενίκευσες σε καταστάσεις πέρα από τα ερεθίσματα που τα γέννησαν. Συνεπώς, το να αναρωτιέσαι για προηγούμενα βιώματα δεν είναι απαραίτητο ότι θα βοηθήσει με τα συμπτώματα η θα τα εξαφανίσει μαγικά. Η Γ-Σ θεραπεία, κάνει αυτό, προσπαθεί να σου \"ξεμάθει\" αυτό που άθελα σου έμαθες και έχει και πολύ δουλειά στο σπίτι πέρα από το γραφείο του θεραπευτή. Σύμφωνα με την μέθοδο υπάρχουν αυτόματες αρνητικές σκέψεις πίσω από το άγχος που εκείνη τη στιγμή δεν καταλαβαίνεις. Οπότε στο γνωστικό κομμάτι προσπαθείς να τις καταλάβεις και να τις αντιμετωπίσεις. Μπορείς αν θέλεις να πας και ποιο βαθειά/αναλυτικά στις πεποιθήσεις σου πίσω από τις προβληματικές αυτόματες σκέψεις και στα βιώματα του παρελθόντος αλλά αυτό συμβαίνει σε ποιο προχωρημένο επίπεδο αφού έχει γίνει ίδη κάποια πρόοδος.

Στο συμπεριφορικό κομμάτι κάνεις τεχνικές, από έκθεση σε πράγματα που σε φοβίζουν η σου φέρνουν άγχος και πανικό ώστε να τα μάθεις να τα αντιμετωπίζεις και να μην \"παγώνεις\" μέχρι και ποιο απλές τεχνικές αναπνοής και συστηματικής χαλάρωσης. Βέβαια παίζει τρομερό ρόλο η εμπειρία και ποιος τη κάνει και ενώ στον χ Γ-Σ θεραπευτή μπορεί να απογοητευτείς στον ψ μπορεί να ενθουσιαστείς παρ\'όλο που η μέθοδος είναι η ίδια.

Για το που θα βρεις αυτό πρέπει να ψάξεις. Ρώτα στα ίσια τον θεραπευτή αν κάνει Γ-Σ θεραπεία η ψάξε κάποιον που να κάνει. Συνήθως τέτοιου είδους θεραπείες κάνουν \"κλινικοί ψυχολόγοι\" η έστω ψυχολόγοι που έχουν ειδικευθεί στην Γ-Σ μέσω κάποιου ιδιωτικού ιδρύματος. Ρώτα στα ίσια λοιπόν!

giota
02-11-2009, 16:26
polina με το ζαναξ εχεις εθιστεί με τα αντιλαταθλιπτικα δεν εθίζεσαι.Αυτα αρχίζουν να δρούν μετά απο ενα μήνα και για να ξόψεις το ζαναξ σίγουρα θα πάρεις κάτι προφανώς αντικαταθλιπτικά.Εγώ δεν είχα ποτε παρενέργεια απο αυτά,αντιθέτως είχα φτάσει σε σημειο να μην μπορώ να λειτουργήσω να θέλω να είμαι όλη μέρα στο κρεββάτι.Προσπαθώντας να τα αποφύγω το μόνο που κατάφερα ήταν να επιδεινώσω την κατάστασή μου και να πάρω μεγαλύτερες δόσεις.Τα αντιψυχωτικά φέρνουν υπνηλία όχι τα αντικαταθλιπτικά.Αυτό θα το συζητήσεις με τον γιατρό σου και θα σου γράψει το κατάλληλο.Πάντως οσο πιο γρήγορα ζητήσεις βοήθεια τ\'οσο το καλύτερο.
ι

polina
02-11-2009, 16:43
ευχαριστω για την συμβουλη θα παω οσο το δυνατον πιο συντομα...δεν παει αλλο.μου εδωσες κουραγιο παντως να το ξερεις:):):):):):)

PETRAN
02-11-2009, 16:58
ευχαριστω για την συμβουλη θα παω οσο το δυνατον πιο συντομα...δεν παει αλλο.μου εδωσες κουραγιο παντως να το ξερεις:):):):):):)

Οκ βρε τίποτα γι\'αυτό είμαστε εδώ!

Ααα από φάρμακα επίσης τα \"beta-blockers\" όπως το atenolol επίσης κάνουν καλή δουλειά στο να ανακουφίσουν από συμπτώματα χωρίς εθισμούς και παρενέργεις κλπ. αφού δεν δρουν στο κεντρικό νευρικό σύστημα αλλά στο περιφερειακό/αυτόνομο, μπλοκάρουν την αδρεναλίνη που διαχεέται στο αίμα λόγω του άγχους και δεν ανεβάζεις καρδιακούς παλμούς. Αυτό αν και δεν ηρεμεί από το ψυχολογικό άγχος ανακουφίζει από τα σωματικά συμπτώματα και αν αυτά είναι μέρος του προβλήματος (π.χ. αγχώνεσαι λόγω ότι ανεβάζεις παλμούς) ηρεμείς γενικά και εσύ. Να ξέρεις ότι τα γράφουν ανεπίσημα για άγχος (αφού κανονικά είναι για καρδιακές αρρυθμίες σωματικής και όχι ψυχολογικής φύσεως) αλλά και στην ελάχιστη δόση (0,25) είναι αποτελεσματικά και πολύ ποιο αθώα από τις βενζοδιαζεπίνες όπως το xanax κλπ. Επίσης ένα άλλο καλό και πολύ ελαφρύ για άγχος είναι το Bespar. Μίλα και γι\'αυτά στον γιατρό σου. Αλλά μην ξεχάσεις να ψάξεις για ψυχοθεραπεία. :)

polina
02-11-2009, 19:44
ευχαριστω πολυ κ σε σεναι!!!!!!!!:):):):):):):):)

specialguy
01-04-2010, 11:18
Εμενα για αυτο τον λογο ο γιατρος μου μου προτεινε τα Ladose αλλα ψιλοφοβαμε!

path
02-04-2010, 00:44
HALLS dokimases ? Το τσιγαρο το εκοψες ?