PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Το αντιθετο της αγαπης πιο ειναι;

Empneustns
31-10-2009, 19:10
Προχτες σκεφτομουν λιγο πριν κοιμηθω πιο ειναι το αντιθετο της αγαπης.
παρολο που η εμφανης απαντηση ειναι το μισος στο μυαλο μου τριγυρνουσε η εννοια του εγωισμου.Αγαπη σημαινει κοινωνικοτητα,δεσιμο,αυταπ αρνηση.Ο εγωισμος εκφραζει τα ακριβως αντιθετα.Θα ηθελα να ακουσω μερικες γνωμες σας συμφορουμητες μου :)

Lef
31-10-2009, 19:13
στασιμοτητα ρουτινα

Remedy
θα εφαγες βαρια :)

keep_walking
εγωισμος σημαινει αγαπη προς τον εαυτο σου,δηλαδη εισαι μεσα.
Μισος θα πω ως αντιθετο αν και τετριμμενο.
Ο υγιης εγωισμος ειναι και πηγη δυναμης.

iberis
31-10-2009, 19:19
Θα έλεγα η αδιαφορία.
Συμφωνώ βέβαια ότι ο εγωισμός δεν σε αφήνει να αγαπήσεις τον άλλον...

Ακροβατης
31-10-2009, 19:19
η <<αρρωστημενη>> και καταπιεστικη αγαπη που μηδενιζει τα θελω του αλλου.......

Θεοφανία
31-10-2009, 19:27
ο μεγάλος εγωισμός είναι ο καθρέφτης της ηλιθιότητας.....

DissolvedGirl
31-10-2009, 19:34
Originally posted by iberis
Θα έλεγα η αδιαφορία.
Συμφωνώ με την προλαλήσασα.
Και αρχίζω τους θεωρητικούς προβληματισμούς.

Λέμε πως το να αγαπάς σημαίνει να νοιάζεσαι για κάποιον, να τον θέτεις πάνω από τον εαυτό του, να αποζητάς την ευτυχία του, να θέλεις να βρίσκεσαι κοντά του, να εκτιμάς τη γνώμη του κτλ.
Το αντίθετο της αγάπης εξαρτάται από το που θα βάλεις την αντίθεση.
Εάν προσθέσεις ένα \"μη\" μπροστά στις ιδιότητες της αγάπης, δηλαδή το να μη νοιάζεσαι για κάποιον, να μην τον θέτεις πάνω από τον εαυτό σου, να μην αποζητάς την ευτυχία του, να μη θέλεις να βρίσκεσαι κοντά του, να μην εκτιμάς τη γνώμη του κτλ, τότε ναι το αντίθετο της αγάπης για εμενα είναι η αδιαφορία.
Εάν όμως αντιστρέψεις τους ορους των ιδιοτήτων, δηλαδή το να νοιάζεσαι για κανέναν, να τον βάζεις κάτω από τον εαυτό σου, να αποζητάς την δυστυχία του, να θέλεις να βρίσκεσαι μακρυά του, να περιγελάς τη γνώμη του κτλ, τότε το αντίθετο της αγάπης είναι για εμενα το μισος.

Σταματάω με τις θεωρίες τώρα :D

vince
31-10-2009, 19:49
Θαρρώ πως ο διαχωρισμός των συναισθημάτων σε αγάπη και μίσος απλοποιεί τα πράγματα, δεν εξηγεί όλα τα συναισθήματα, ούτε δίνει απαραίτητα δύο διαστάσεις στα συναισθήματα μας. Για το καλό της λογικής συχνά πυκνά βλέπουμε δύο βασικούς συναισθηματικούς κόσμους. Την αγάπη δηλαδή νοιάζομαι και το αντίθετο ..δεν νοιάζομαι (και μέσα στο δεν νοιάζομαι εμπεριέχονται πολλά και διάφορα.. αδιαφορία, μίσος, απέχθεια, αντιπάθεια, ειρωνεία, καχυποψία κτλ.).

Orion
31-10-2009, 19:50
Εγω πιστεύω πως δεν υπάρχει αντίθετο...
Το \"αντίθετο\" είναι η απουσία αγάπης(κενό κτλ)... Οπως το αντιθετο του φωτος ειναι η ελλειψη φωτός...

Arsi
31-10-2009, 20:04
Originally posted by Empneustns
παρολο που η εμφανης απαντηση ειναι το μισος στο μυαλο μου τριγυρνουσε η εννοια του εγωισμου.Αγαπη σημαινει κοινωνικοτητα,δεσιμο,αυταπ αρνηση.Ο εγωισμος εκφραζει τα ακριβως αντιθετα.Θα ηθελα να ακουσω μερικες γνωμες σας συμφορουμητες μου :) K γω θα πω πως το αντίθετο της αγάπης για μένα είναι το μίσος.

Ο υπέρμετρος εγωισμός μπορεί να σημαίνει αντικοινωνικότητα,μη δέσιμο,μη αυταπάρνηση αλλά όλα αυτά μαζί στην ουσία σημαίνουν απομόνωση.Το άτομο ζει σε έναν δικό του κοσμο με υπέρμετρη αγάπη(αν μπορείς να το πεις έτσι αφού του κάνει κακό)για τον εαυτό του.Αδυνατεί να δει τον δίπλα του κ πολύ περισσότερο να αγαπήσει.Είναι στοιχείο δλδ που εμποδίζει την αγάπη.
(συμφωνώ με τον κηπ πως ο υγιής εγωισμός όμως είναι θετικός για το άτομο)

Αν προσπαθήσουμε να κάνουμε αντίθετα τα συναισθήματα κ τις πράξεις της αγάπης μάλλον στο μίσος κλίνουμε....

xika
31-10-2009, 20:15
χμ..συμφωνω με τον orion. Αντιθετο της αγαπης θαρρω πως ειναι το απολυτο κενο. Και οταν σε εκφραζει αυτο, δεν αγαπας νομιζω υτε τον ιδιο σου τον εαυτο. Απλα αποτελεις μια οντοτητα, κενη ομως. Γιατι αν αδεν αγαπας, δεν μπορεις να μισησεις κιολας. Ετσι πιστευω. Δεν μπορεις να ιωσεις οποιοδηποτε συναισθημα αναφορικα με αλλους ανθρωπους. Νομιζω οτι η αγαπη ειναι ενα μετρο συγκρισης για ολα τα υπολοιπα συναισθηματα μας για τους ανθρωπους οπως συμπαθεια, αντιπαθεια, οικτος, μισος, σεβασμος..τα παντα.

Αυτο πιστευω, ισως ν ακανω και λαθος ομως :)

Arsi
31-10-2009, 20:15
Originally posted by Orion
... Οπως το αντιθετο του φωτος ειναι η ελλειψη φωτός...
Eνδιαφέρον....

Απ\'την άλλη θα μπορούσαμε να πούμε

το αντίθετο του φωτός είναι το σκοτάδι

ή

τα αντίθετο του σκοταδιού είναι η έλλειψή του

....αλλά τελικά το φως-σκοτάδι παραμένουν αντίθετα.

evath
31-10-2009, 20:16
ο Φρομ έλεγε πως δεν είναι το μίσος αλλά η αδιαφορία.. Συμφωνώ μαζί του.

mairh
31-10-2009, 20:17
Δεν νομίζω ότι το μίσος είναι το αντίθετο της αγάπης ...
Νομίζω ότι το αντίθετο της αγάπης είναι ίσως... η θλίψη, η στεναχώρια, ακόμα ... ακόμα και ο θυμός ...
Το μίσος είναι ένα αρνητικό συναίσθημα που δεν θα ήθελα να φανταστώ ότι αναπτύσσεται ποτέ για έναν άνθρωπο που αγάπησες ...

PETRAN
31-10-2009, 20:27
Το μίσος

Adzik
31-10-2009, 20:43
η μη δυνατοτητα να αγαπησει κανεισ...η αδυναμια να αγαπησει δηλαδη κανεισ...

το να νιωθει κανεισ πχ οτι καποιοσ τον αγαπαει...αλλα για καποιουσ λογουσ πχ φοβου εκθεσης...δηλειασ..η απλα λανθασμενησ επιλογης συντροφου(παλι λογο φοβου)... να μην νιωθει αγαπη...

να μην μπορει να παει πιο βαθεια..εκει που υπαρχει και ρισκο...και εκθεση... και οπωσ και να εχει...και αρκετο φοβο...κινδυνο...αλλα και τρομερη αισθηση πληροτητασ...που δεν συγκρινεται με τιποτα αλλο.... η πληροτητα που νιωθεισ οταν σε αγαπαει εκεινοσ που αγαπασ....και εισαι σιγουροσ για την αγαπη του...την νιωθεισ..

αυτο θα ελεγα...

Adzik
31-10-2009, 20:45
Originally posted by DissolvedGirl

Originally posted by iberis
Θα έλεγα η αδιαφορία.
Συμφωνώ με την προλαλήσασα.
Και αρχίζω τους θεωρητικούς προβληματισμούς.

Λέμε πως το να αγαπάς σημαίνει να νοιάζεσαι για κάποιον, να τον θέτεις πάνω από τον εαυτό του, να αποζητάς την ευτυχία του, να θέλεις να βρίσκεσαι κοντά του, να εκτιμάς τη γνώμη του κτλ.
Το αντίθετο της αγάπης εξαρτάται από το που θα βάλεις την αντίθεση.
Εάν προσθέσεις ένα \"μη\" μπροστά στις ιδιότητες της αγάπης, δηλαδή το να μη νοιάζεσαι για κάποιον, να μην τον θέτεις πάνω από τον εαυτό σου, να μην αποζητάς την ευτυχία του, να μη θέλεις να βρίσκεσαι κοντά του, να μην εκτιμάς τη γνώμη του κτλ, τότε ναι το αντίθετο της αγάπης για εμενα είναι η αδιαφορία.
Εάν όμως αντιστρέψεις τους ορους των ιδιοτήτων, δηλαδή το να νοιάζεσαι για κανέναν, να τον βάζεις κάτω από τον εαυτό σου, να αποζητάς την δυστυχία του, να θέλεις να βρίσκεσαι μακρυά του, να περιγελάς τη γνώμη του κτλ, τότε το αντίθετο της αγάπης είναι για εμενα το μισος.

Σταματάω με τις θεωρίες τώρα :D

πολυ ωραια το εθεσεσ...θα συμφωνησω... :):):)

Adzik
31-10-2009, 20:53
Originally posted by Arsi

Originally posted by Orion
... Οπως το αντιθετο του φωτος ειναι η ελλειψη φωτός...
Eνδιαφέρον....

Απ\'την άλλη θα μπορούσαμε να πούμε

το αντίθετο του φωτός είναι το σκοτάδι

ή

τα αντίθετο του σκοταδιού είναι η έλλειψή του

....αλλά τελικά το φως-σκοτάδι παραμένουν αντίθετα.

χμ...δηλαδη του \'\'ελληψη φωτοσ\'\' και το \'\'σκοταδι.\'\' ειναι διαφορετικα παραγματα? θεωρω πωσ ναι..

katerinaki
31-10-2009, 23:27
παρολο που η εμφανης απαντηση ειναι το μισος στο μυαλο μου τριγυρνουσε η εννοια του εγωισμου.Αγαπη σημαινει κοινωνικοτητα,δεσιμο,αυταπ αρνηση.Ο εγωισμος εκφραζει τα ακριβως αντιθετα.Θα ηθελα να ακουσω μερικες γνωμες σας συμφορουμητες μου :)

Συμφωνω μαζι σου!αγαπη=αγω εις παν ,το αντιθετο του εγω-εγωισμου!

melene
31-10-2009, 23:33
h αδιαφορια..

anwnimi
01-11-2009, 00:27
Δεν ξέρω αν ο φόβος είναι το αντίθετο της αγάπης αλλά σίγουρα πιστεύω
η αγάπη είναι το αντίθετο του φόβου...
Δεν ξέρω αν το γράφω κατανοητά:)

Empneustns
01-11-2009, 00:41
μου αρεσε η ποικιλομορφια των απαντησεων,καταπληκτικη και σας ευχαριστω ολους.θα θελα να μεινω στην εννοια του \"ελλειψη φωτος και σκοταδι\".
μια τετοια παρομοιωση γινεται για το κρυο και ζεστη.παρολο που ειναι δυο αντιθετες εννοιες, στην πραγματικοτητα η ζεστη οφειλεται σε ποσα θερμοτητας που μεταφερονται η δημιουργουνται με καποιον τροπο.
αν βγαλουμε την θερμοτητα απο εναν χωρο,τοτε ο χωρος γινεται κρυος.το ιδιο ισχυει και με το φως καθως προκειται για φωτονια η απουσια των οποιων δεν διεγειρει τα οπτικα νευρα.
συνεχιζοντας αυτον τον συλλογισμο μου σε σχεση με το θεμα μου,αν βγαλουμε το συναισθημα της αγαπης μενει ενα κενο.στην περιπτωση της ζεστης ειναι το κρυο,στην περιπτωση του φωτος ειναι το σκοταδι.στην περιπτωση της αγαπης εγω μαλλον θεωρω πως ειναι η μοναξια...

anoiksi
01-11-2009, 06:34
Η αγαπη για μενα ειναι ολα αυτα τα αγαθα και ομορφα συναισθηματα (πχ. νοιαζομαι, βοηθαω, συμπονω, δειχνω αλληλεγγυη, δειχνω εμπιστοσυνη.......κτλ......)......τ ο αντιθετο της αγαπης ειναι ολα τα αντιθετα συναισθηματα, ολα τα αρνητικα....χωρις να θελω να πω οτι η αγαπη δεν συνυπαρχει με την μοναξια, τον πονο, το κενο....αλλα απλα συνηπαρχει...μπορουμε να τα νιωσουμε εφοσον εχουμε αγαπησει....πιθανο, αν ειναι κανεις ατυχος να ακολουθησουν, αλλα δεν ειναι για μενα το αντιθετο της αγαπης...αυτα δεν θα τα νιωθαμε αν δεν αγαπουσαμε...και εχει πολλα προσωπα η αγαπη....αγαπη για τους ανθρωπους, για το περιβαλλον, για τα ζωα, για την τεχνη.......κτλ......ειναι κατι τοσο βαθυ, ειναι το μεγαλυτερο χαρισμα του ανθρωπου....

Το αντιθετο της αγαπης δεν υπαρχει για μενα, ουτε σαν λεξη ουτε σαν βιωμα, καθε ανθρωπος εχει μια ταση σε κατι η σε καποιον, απο το οποιο αντλει δυναμη, ολοκληρωνεται....το εχει αναγκη....Κανεις δεν θα μπορουσε να ζησει χωρις αγαπη και ας ειναι απλα για ενα λουλουδι η ενα ποιημα...ο ανθρωπος δεν θα αντεχε το αντιθετο της αγαπης, γιαυτο και δεν υφισταται ουτε σαν λεξη ουτε σαν βιωμα για μενα και επισης μπορει να σταματησει η αγαπη για κατι αλλα την στιγμη που θα σταματησει θα αρχισει κατι αλλο....Ετσι δεν ζει ο ανθρωπος ποτε χωρις αγαπη, αρα δεν μπορει να εξηγησει το αντιθετο της αγαπης γιατι δεν ειναι σε θεση να το βιωσει, θα πεθανει...

Συγγνωμη αν δεν τα εγραψα πολυ καλα (και με καλη συνταξη) μολις γυρησα απο εξω και καταλαβαινεται, απλα αυτη η ερωτηση τριγυριζε στο μυαλο μου ολο το βραδυ....Δεχομαι αποριες πανω στην αποψη μου....Καλημερα/Καληνυχτα, αναλογα πως το βλεπει ο καθενας...

Adzik
01-11-2009, 09:46
μου αρεσε η ποικιλομορφια των απαντησεων,καταπληκτικη και σας ευχαριστω ολους.θα θελα να μεινω στην εννοια του \"ελλειψη φωτος και σκοταδι\".
μια τετοια παρομοιωση γινεται για το κρυο και ζεστη.παρολο που ειναι δυο αντιθετες εννοιες, στην πραγματικοτητα η ζεστη οφειλεται σε ποσα θερμοτητας που μεταφερονται η δημιουργουνται με καποιον τροπο.
αν βγαλουμε την θερμοτητα απο εναν χωρο,τοτε ο χωρος γινεται κρυος.το ιδιο ισχυει και με το φως καθως προκειται για φωτονια η απουσια των οποιων δεν διεγειρει τα οπτικα νευρα.
συνεχιζοντας αυτον τον συλλογισμο μου σε σχεση με το θεμα μου,αν βγαλουμε το συναισθημα της αγαπης μενει ενα κενο.στην περιπτωση της ζεστης ειναι το κρυο,στην περιπτωση του φωτος ειναι το σκοταδι.στην περιπτωση της αγαπης εγω μαλλον θεωρω πως ειναι η μοναξια...

..nai.. i monaksia ...sigoyra einai to antitheto tis agapis..

λίτσα
01-11-2009, 10:12
αγάπη. το αντίθετο;;; μισος.
η εύκολη γρήγορη και λογική απάντηση...
είναι όμως έτσι;;;;
για να γνωρίζουμε το αντίθετο της αγάπης πρέπει να γνωρίζουμε τί είναι η αγάπη...γνωρίζουμε άραγε; το έχουμε πραγματικά νιώσει ποτέ;;;τί είναι η αγάπη άραγε;;;είναι συναίσθημα που το νιώθουμε κάποια στιγμή στην ζωή μας;;ή μήπως είναι ένας κύκλος που είναι γεμάτος από διάφορα συναισθήματα;;;;
συναισθήματα όπως μοιράζομαι, νοιάζομαι ,προσφέρω , ενδιαφέρομαι ,χαίρομαι , γελάω, εμπιστεύομαι και πολλά άλλα θετικά συναισθήματα.αλλά ταυτόχρονα είναι και πονάω , κλαίω γιατί όταν λες πως αγαπάς κάποιον αν τον βλέπεις π.χ.στενοχωρημένο τότε πώς νιώθεις;;;άρα η αγάπη δεν είναι μόνο θετικά συναισθήματα....έχει και αρνητικά όπως ακριβώς και το μίσος....συμπέρασμα;;;η αγάπη και το μίσος συνδέονται μεταξύ τους....υπάρχει ένας κρίκος που ενώνει αυτά τα δύο συναισθήματα και ας βρίσκονται στις δύο άκρες....
κατά κάποιο τρόπο ορίσαμε τί είναι η αγάπη. το αντίθετο όμως τελικά ποιο είναι;;;υπάρχει αντίθετο;
η αδιαφορία μήπως;;;δεν νομίζω επειδή και η αδιαφορία συνδέεται κατά κάποιο τρόπο με την έννοια αγάπη.
ο εγωισμός; μα και εδώ υπάρχει αγάπη ,αγάπη για τον εαυτό μας ....
μήπως τελικά όλα ξεκινούν και τελειώνουν στην αγάπη;;;και οι θετικές και οι αρνητικές έννοιες....
μήπως είναι η αρχή των πάντων;;;
μήπως πραγματικά δεν υπάρχει αντίθετο αλλά κάτι παράλληλο;;;;σας δύο ευθείες που δεν θα ενωθούν ποτέ;;;
δεν ξέρω είναι μόνο σκέψεις....
για εμένα πάντως όταν δεν αισθανόμαστε , όχι αγάπη απαραίτητα αλλά το οτιδήποτε, είμαστε άνθρωποι κενοί , χωρίς ουσία , χωρίς ψυχή....χωρίς...χωρίς....
υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι;;;; και αν ναι μήπως είναι αυτοί το αντίθετο της αγάπης;; μήπως είναι αυτοί που καταστρέφουν την έννοια αγάπη;;;
μήπως τελικά καταστρέφουμε εμείς οι ίδιοι την αγάπη;;;;

λίγο μπερδεμένο;;;;συγνώμη αλλά όπως είπα είναι απλά σκέψεις και αν μη τι άλλο πρωινές:):):):)

Ακροβατης
01-11-2009, 10:16
νομιζω οτι η ποικιλομορφορια των απαντησεων υπαρχει γιατι ο καθενας βιωνει διαφορετικα την αγαπη ,εχει τοσες πτυχες..
αλλα και απο τους φοβους μας...αλλος λεει οτι το αντιθετο της αγαπης ειναι το μισος,αλλος η μοναξια,η αδιαφορια και τοσα αλλα...

μηπως τελικα το αντιθετο της αγαπης ειναι εκεινο που φοβομαστε να συμβει αν αφεθουμε στην αγαπη?

Empneustns
01-11-2009, 11:10
Originally posted by olgaki82
νομιζω οτι η ποικιλομορφορια των απαντησεων υπαρχει γιατι ο καθενας βιωνει διαφορετικα την αγαπη ,εχει τοσες πτυχες..
αλλα και απο τους φοβους μας...αλλος λεει οτι το αντιθετο της αγαπης ειναι το μισος,αλλος η μοναξια,η αδιαφορια και τοσα αλλα...

μηπως τελικα το αντιθετο της αγαπης ειναι εκεινο που φοβομαστε να συμβει αν αφεθουμε στην αγαπη?

δεν νομιζω,εκεινο που φοβομαστε ειναι μην πληγωθουμε ... μην ανοιχτουμε και μετα βρεθουμε να μας εχουν κοροιδεψει η να εχουμε απορριφθει

Adzik
01-11-2009, 11:26
nomizo pos brika telika to antithero tis agapis..einai i \'\' sixamara \'\'...xexex:P:P:P

Empneustns
01-11-2009, 11:29
Originally posted by Adzik
nomizo pos brika telika to antithero tis agapis..einai i \'\' sixamara \'\'...xexex:P:P:P

και το αντιθετο της λατρειας πιο ειναι ;) χεχεχε

oboro
01-11-2009, 11:34

Ο συστηματικος χλευασμος και υποβιβασμος του αλλου, φανταζομαι.

Κατα τα αλλα συμφωνω για αδιαφορια... Το δε μισος το βρισκω συναισθημα οχι αντιθετο, αλλα καθετο της αγαπης. Για αυτο αλλωστε μπορουν να συνυπαρξουν τοσο ευκολα, οσο και οδυνηρα, απο την αρχη της ζωης ακομη...

Empneustns
01-11-2009, 11:46
κατα τη γνωμη μου παντα,η αδιαφορια ειναι ενα ουδετερο συναισθημα,δεν ξερω αν ειναι καν συναισθημα.ακομα αν σκεφτουμε ποτε νοιωθουμε το μισος θα καταλαβουμε πως τις περισσοτερες φορες εκδηλωνεται οταν πληγωθει ο εγωισμος μας δηλαδη εμεις,οταν γινει κατι εναντιον μας.
αυτος ειναι και ο λογος που πολλες φορες ειναι λεπτη η διαχωριστικη γραμμη αγαπης μισους.αν και αυτο το ειδος της αγαπης μπορει να ειναι και εγωιστικη αγαπη,δηλαδη κατα τη γνωμη μου οχι πραγματικη,καθως δεν αγαπας αλλα πιστευεις πως αγαπας επειδη ικανοποιεις αλλες αναγκες του εαυτου σου και για αυτο θεωρεις το ατομο που σου τα δινει αναντικαταστατο.
για μενα η αγαπη ειναι μια και μοναδικη.στον υπερτατο βαθμο ειναι η αγαπη μιας μανας προς το παιδι της.οποιαδηποτε αλλη αγαπη,πχ αγαπη ερωτικη κρυβει και εγωιστικα στοιχεια για αυτο και απαξιωνεται.εχουμε απαιτησεις απο τον συντροφο μας κατι που δεν εχει μια μανα απο το παιδι της τις περισσοτερες φορες.
ισως ειναι και ο λογος που οι σχεσεις στις μερες μας εχουν γινει τοσο δυσκολες,οι πολλες απαιτησεις.

Adzik
01-11-2009, 21:09

Originally posted by Adzik

:P op....tapa.... :P

anwnimi
01-11-2009, 21:30
Νομίζω κι εγώ πως η αγάπη και το μίσος είναι οι δύο, αντίθετες, όψεις του ίδιου νομίσματος.
Θα προσπαθήσω να το περιγράψω...
Σε μισώ γιατί σε αγαπώ, ή γιατί σε ειχα αγαπήσει,
και για κάποιο λόγο
για τον οποίο είτε ευθύνομαι μόνο εγώ΄
είτε εσύ
είτε και οι δύο
παρόλο που σ\'αγαπώ ή σ\'αγαπούσα
μου προκαλείς έντονα αισθήματα μίσους
γιατί με πλήγωσες.
Αν δε σε μισούσα θα σήμαινε ότι θα ήσουν αδιάφορος για μένα, άρα και όχι αγαπητός.
Κάπως έτσι αντιλαμβάνομαι τα δύο αυτά συναισθήματα που μερικές φορές, εναλλάσσονται ταχέως.

Adzik
01-11-2009, 21:56
κατα τη γνωμη μου παντα,η αδιαφορια ειναι ενα ουδετερο συναισθημα,δεν ξερω αν ειναι καν συναισθημα.ακομα αν σκεφτουμε ποτε νοιωθουμε το μισος θα καταλαβουμε πως τις περισσοτερες φορες εκδηλωνεται οταν πληγωθει ο εγωισμος μας δηλαδη εμεις,οταν γινει κατι εναντιον μας.
αυτος ειναι και ο λογος που πολλες φορες ειναι λεπτη η διαχωριστικη γραμμη αγαπης μισους.αν και αυτο το ειδος της αγαπης μπορει να ειναι και εγωιστικη αγαπη,δηλαδη κατα τη γνωμη μου οχι πραγματικη,καθως δεν αγαπας αλλα πιστευεις πως αγαπας επειδη ικανοποιεις αλλες αναγκες του εαυτου σου και για αυτο θεωρεις το ατομο που σου τα δινει αναντικαταστατο.
για μενα η αγαπη ειναι μια και μοναδικη.στον υπερτατο βαθμο ειναι η αγαπη μιας μανας προς το παιδι της.οποιαδηποτε αλλη αγαπη,πχ αγαπη ερωτικη κρυβει και εγωιστικα στοιχεια για αυτο και απαξιωνεται.εχουμε απαιτησεις απο τον συντροφο μας κατι που δεν εχει μια μανα απο το παιδι της τις περισσοτερες φορες.
ισως ειναι και ο λογος που οι σχεσεις στις μερες μας εχουν γινει τοσο δυσκολες,οι πολλες απαιτησεις.

Empneysti μου...νομιζω πωσ το να εχουμε αναγκη να παιρνουμε αγαπη...και πραγματα και οχι μοναχα να δινουμε ...σε μια σχεση..σε μια αγαπη..ειναι απολυτοσ φυσιολογικο και φυσικο πραγμα...

απο την στιγμη που ενονονται σε μια σχεση 2 εντελωσ διαφορετικα οντα..δεν ειναι φυσικο το να υπαρχουν καποιεσ απαιτησεισ????
...και να χρειαζεται να γινουν καποιοι συμβιβασμοι..να κανουν και οι 2 λιγο χωρο για τα διαφορετικα πραγματα του αλλου...ετσι ωστε να μπορουν να συνυπαρχουν μαζι...?? νομιζω ναι..

αλλα και να δινουν , εισπρατοντασ παραλληλα...
ετσι φαινεται παραγωγικη και ζωντανη η σχεση...

εχω υπαρξει σε σχεση..στην οποια πραγματικα δεν περιμενα τιποτα...και εδινα τα παντα επειδη το ηθελα..και με γεμιζε το να δινω...

αλλα πλεον θα ελεγα πωσ ηταν αρρωστημενη σχεση...κι ετσι καταντησε τελικα..διοτι με τον καιρο αλλαξανε οι ισσοροποιεσ..εγω επαθα εξαρτιση απο το ατομο αυτο..κι εκεινοσ με χρισιμοποιουσε σηναισθηματικα..κανοντασ τελικα μεγαλη τελικα ζημια στον ψυχισμο μου..

θα ελεγα λοιπον πωσ το να ζητασ οχι ανταλαγμα ..αλλα να παιρνεισ απο την σχεση και οχι μονο να δινεισ..

να εχεισ την αναγκη να σε θελουν...οπωσ θελεισ κι εσυ...πωσ ειναι υγιες....

ειναι λιγο μπερδεμενο ολο αυτο..αλλα το μονο που ξερω στα συγουρα ειναι πωσ..ειναι υγιεσ...

Adzik
01-11-2009, 22:04
Originally posted by anwnimi
Νομίζω κι εγώ πως η αγάπη και το μίσος είναι οι δύο, αντίθετες, όψεις του ίδιου νομίσματος.
και για κάποιο λόγο
είτε εσύ
είτε και οι δύο
γιατί με πλήγωσες.
Αν δε σε μισούσα θα σήμαινε ότι θα ήσουν αδιάφορος για μένα, άρα και όχι αγαπητός.
Κάπως έτσι αντιλαμβάνομαι τα δύο αυτά συναισθήματα που μερικές φορές, εναλλάσσονται ταχέως.

χμ..οταν αγαπησουμε καποιον παρα πολυ μπορουμε να τον μισησουμε?...οταν καποιοσ που αγαπουσα πολυ με πληγωσε πολυ..δεν τον μισησα...απλωσ υπεφερα...και οταν ο πονοσ περασε..απλωσ διαγραφτηκε απο το μυαλο μου..

...ισωσ θα μπορουσαμε να το πουμε εγεινε..ουδετεροσ..διαφανοσ ...για μενα...να το αντιθετο μιασ αγαπησ...

μηπωσ η καθε αγαπη εχει και ενα αλλο αντιθετο????

φανταζομαι πωσ στον καθενα αυτο το θεμα αγαπησ μισουσ ειναι ..διαφορετικο..

Mariah
01-11-2009, 23:24
Εγω πιστευω πως ειναι η αδιαφορια.

Αδιαφορια προς τον συντροφο σου, στα θελω και στις αναγκες του, στην ανταποκριση της αναγκης του για αγαπη.

Arsi
02-11-2009, 00:40
Originally posted by anwnimi
και για κάποιο λόγο
είτε εσύ
είτε και οι δύο
γιατί με πλήγωσες.
Πιστεω ότι κάποιες φορές όπως η παραπάνω που περιγράφεις ανώνυμη ναι μπορεί να υπάρχουν αντιφατικά συναισσθήματα μίσους κ αγάπης
αλλά πιστεύω ότι υπάρχει και η περίπτωση καθαρού μίσους σε ανεξαρτησία με την αγάπη(όπως κ αντίστροφα)π.χ. στην περίπτωση που κάποιος που μπορεί να είναι κ παντελώς άγνωστος,μας έχει κάνει κακό.π.χ. τι να πει μια μάνα που κάποιος της σκότωσε το παιδί....

amarylis
02-11-2009, 00:45
ειναι η αδιαφορια οταν τα αισθηματα που προσφερεις σε καποιον δεν ειναι αμοιβαια κ συ πονας οτι δεν εισπρατεις την αγαπη κ αναρωτιεσαι τι κανεις λαθος????κ ομως δεν κανεις εσυ λαθος κανει ο αλλος που αδιαφορει...........

Arsi
02-11-2009, 00:48
Originally posted by anoiksi
Το αντιθετο της αγαπης δεν υπαρχει για μενα, ουτε σαν λεξη ουτε σαν βιωμα, καθε ανθρωπος εχει μια ταση σε κατι η σε καποιον, απο το οποιο αντλει δυναμη, ολοκληρωνεται....το εχει αναγκη....Κανεις δεν θα μπορουσε να ζησει χωρις αγαπη και ας ειναι απλα για ενα λουλουδι η ενα ποιημα...ο ανθρωπος δεν θα αντεχε το αντιθετο της αγαπης, γιαυτο και δεν υφισταται ουτε σαν λεξη ουτε σαν βιωμα για μενα και επισης μπορει να σταματησει η αγαπη για κατι αλλα την στιγμη που θα σταματησει θα αρχισει κατι αλλο....Ετσι δεν ζει ο ανθρωπος ποτε χωρις αγαπη, αρα δεν μπορει να εξηγησει το αντιθετο της αγαπης γιατι δεν ειναι σε θεση να το βιωσει, θα πεθανει...
Πολύ μου άρεσε αυτό που γράφεις.....

Θα μπορούσα να πω λοιπόν πως η απόλυτη αγάπη είναι η ζωή,η γέννηση...

Και το απόλυτο μίσος ο θάνατος....

Συμφωνώ πως ο άνθρωπος δε θα μπορούσε να επιβιώσει λεπτό χωρίς ίχνος αγάπης.Πάντα πολύ λίγο ευτυχώς όλοι αγαπάμε.

Mariah
02-11-2009, 00:49
Μα ο αλλος αδιαφορει γιατι δεν αισθανεται κατι για σενα, δεν εχει καποιο ενδιαφερον, καποια εννοια για σενα... οποτε δεν του εισαι και κατι στη ζωη του.

Arsi
02-11-2009, 01:09
Παιδιά μιλάμε για αγάπη κ το αντίθετό της σε ερωτικές σχέσεις ή φιλικές
ή γενικώς για συναισθήματα που μπορεί να αναπτυχθούν ακόμα κ αν οι σχέσεις δεν υπάγονται σε καμία απ\'τις πιο πάνω κατηγορίες?
Γιατί αν μιλάμε γι\'αυτές τις 2 περιπτώσεις όντος η αδιαφορία είναι το μηδέν της αγάπης όπου έρχεται κ το τέρμα τους κ είναι πολύ μακριά το αντίθετο της αγάπης.Αν υπάρξει κ ποτέ.Που δε νομίζω...

weird
02-11-2009, 10:19
To αντίθετο της αγάπης είναι ο φόβος για την αγάπη που οδηγεί σε απάθεια, αδιαφορία, αδυναμία και κακία.

Το μίσος με την αγάπη καμιά φορά μπορεί να μην απέχουν πάρα πολύ.
Είναι πολύ πιο εύκολο να μισώ όταν φοβάμαι να αγαπώ.

giota
02-11-2009, 11:23
Πολύ σωστό weird ο φόβος της αγάπης η άγνοια του τι θα πει αγάπη.Διαβάζοντας την τέχνη της αγάπης του Φρομ πραγματικά ανακαλύπτεις τι είναι η αγάπη.Οτι δεν ξέρουμε το φοβόμαστε και ο φόβος οδηγεί και στο μίσις

Helena
02-11-2009, 11:38
το αντιθετο της αγαπης ειναι ο εγωισμος το να φροντιζεις μονο τον εαυτουλη σου

mstrouf
02-11-2009, 11:46
για μενα το αντίθετο της αγάπης δεν είναι το μίσος, πως θα μπορέσεις να μισήσεις κάποιον που αγάπησες με όλο σου το είναι; για μένα είναι η κατανόηση, η λύπη που ακολουθεί γιατί γκρεμίστηκε ότι ωραίο έχτισες μαζί με κάποιον μέσα από το μοίρασμα. νομίζω το να αγαπάμε κ να γνωρίζουμε την ανάγκη ύπραξης της αγάπης στην ζωή μας, καταρρίπτει πολλά ψυχοφθόρα συναισθήματα. η διαφορετικότητα και μοναδικότητα κάθε ανθρωπου φέρνει στην επιφάνεια διάφορα συναισθήματα, ύστερα εξαρτάται από τα βιώματα κ εκει μπορείς να στηρίξεις της αντιδράσεις του κάθε ατόμου. το αντίθετο της αγάπης δεν είναι ίδιο για όλους, αν κ ειναι εύκολα αναγνωρίσιμα τα κοινά σημεία.

narnia
02-11-2009, 12:11
Δεν μπορώ να βρω το αντίθετό της έτσι που μπορώ να αντιληφθώ την έννοια της αγάπης.
Αγάπη είναι αίσθημα που τρέφεις μόνος σου ανεξάρτητα του άλλου, του αντικειμένου που αγαπάς. Δεν αγαπώ πια δεν είναι απαραίτητα μισώ. Είναι δεν θέλω να τρέφω οποιοδήποτε αίσθημα. Απαξιώ. Απαξίωση ίσως;

Adzik
02-11-2009, 12:53
Originally posted by mstrouf
για μενα το αντίθετο της αγάπης δεν είναι το μίσος, πως θα μπορέσεις να μισήσεις κάποιον που αγάπησες με όλο σου το είναι; για μένα είναι η κατανόηση, η λύπη που ακολουθεί γιατί γκρεμίστηκε ότι ωραίο έχτισες μαζί με κάποιον μέσα από το μοίρασμα. νομίζω το να αγαπάμε κ να γνωρίζουμε την ανάγκη ύπραξης της αγάπης στην ζωή μας, καταρρίπτει πολλά ψυχοφθόρα συναισθήματα. η διαφορετικότητα και μοναδικότητα κάθε ανθρωπου φέρνει στην επιφάνεια διάφορα συναισθήματα, ύστερα εξαρτάται από τα βιώματα κ εκει μπορείς να στηρίξεις της αντιδράσεις του κάθε ατόμου. το αντίθετο της αγάπης δεν είναι ίδιο για όλους, αν κ ειναι εύκολα αναγνωρίσιμα τα κοινά σημεία.

Μαρακι συμφωνουμε...δεσ τι ειχα γραψει κι εγω,...:)

RainAndWind
02-11-2009, 23:24
Το μίσος.
Η εμπάθεια.
Η μισαλλοδοξία.
Ο φανατισμός.
Η γιαουρτόπιτα.
Τα ντολμαδάκια.(λολ)

Αν θέλουμε να δώσουμε όμως και μία άλλη διάσταση,όλες αυτές οι αφηρημένες έννοιες,υπόκεινται στους περιορισμούς του υποκειμένου.Γενικά αντιπαθώ τα μεγαλόσχημα αισθήματα,γιατί πολλά εγκλήματα έχουν διαπραχθεί στο όνομά τους.Φέρουν μία ιστορία που τους έχει αφαιρέσει τη σάρκα και έχει αφήσει κάτι ξεσκλίδια να σέρνονται.Αυτές οι αγάπες πόσο εύκολα τέμνονται με μίση σε κάτι αφηνιασμένες διαδρομές.
Θέτω τα πάντα σε αμφισβήτηση.Και τη δική μου έννοια της αγάπης και των άλλων.Και αποφεύγω να την φορτώνω στους ώμους των γύρω μου,γιατί κι η αγάπη μπορεί να είναι ένα όπλο μου.

λίτσα
03-11-2009, 09:12
ΖΩΗ είναι η ύπαρξη της αγάπης
ΛΟΓΙΚΗ είναι η αγάπη που υπολογίζει
ΜΕΛΕΤΗ είναι η αγάπη που αναλύει
ΕΠΙΣΤΗΜΗ είναι η αγάπη που ερευνά
ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ είναι η αγάπη που σκέφτεται
ΘΡΗΣΚΕΙΑ είναι η αγάπη που αναζητά τον Θεό
ΑΛΗΘΕΙΑ είναι η παντοτινή αγάπη
ΙΔΑΝΙΚΟ είναι η αγάπη που ανεβάζει
ΠΙΣΤΗ είναι η αγάπη που μεταδίδεται
ΕΛΠΙΔΑ είναι η αγάπη που ονειρεύεται
ΚΑΛΟΣΥΝΗ είναι η αγάπη που βοηθά
ΑΔΕΛΦΙΚΟΤΗΤΑ είναι η αγάπη που αγκαλιάζει
ΘΥΣΙΑ είναι η υπέρτατη αγάπη
ΑΠΑΡΝΗΣΗ είναι η αγάπη που εγκαταλείφθηκε
ΣΥΜΠΑΘΕΙΑ είναι η αγάπη που χαμογελάει
ΔΟΥΛΕΙΑ είναι η αγάπη που χτίζει
ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ είναι η αγάπη που κρύβεται
ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ είναι η αγάπη που χάνει τον έλεγχο
ΠΑΘΟΣ είναι η αγάπη που χάνει την ισορροπία
ΖΗΛΙΑ είναι η αγάπη που πληγώθηκε
ΥΠΕΡΗΦΑΝΕΙΑ είναι η αγάπη που τραυματίστηκε
ΠΡΟΚΛΗΣΗ είναι η αγάπη που υποβαθμίστηκε
τέλος το ΜΙΣΟΣ , που σίγουρα πιστεύεις ότι είναι το αντίθετο της ΑΓΑΠΗΣ , δεν είναι τίποτα άλλο από την αγάπη που αρρώστησε βαρειά!!!!!!!

το είδα το παραθέτω

mstrouf
03-11-2009, 09:53
Κάποιοι λένε πως το πραγματικό αντίθετο της αγάπης είναι ο φόβος. Με την αγάπη ανοίγεται κανείς με τον φόβο περιορίζεται, κλείνεται, με την αγάπη εμπιστεύεται, με τον φόβο αμφιβάλλει. Μίσος είναι το ανάποδο της αγάπης, όταν κάποιος μισεί, πρέπει να νιώθει κάτι, υπάρχει επομένως κάτι που συνδέει, που δημιουργεί μια δίοδο επικοινωνίας μεταξύ των δυο όπως συμβαίνει και στην αγάπη. Στην αγάπη αν θες να κερδίσεις, πρέπει πριν από κάθετι άλλο, ν\' απογυμνώνεσαι, να δεσμεύεσαι, να \'σαι έτοιμος να δώσεις τα πάντα, το ν\' αγαπάς όμως, δε σημαίνει να αιχμαλωτίζεις τον άλλο, αγαπώ μπορεί να σημαίνει ότι επιδιώκω ν\'αναπτυχθεί ο άλλος, ν\' ακολουθήσει τη ζωή, δε σημαίνει να κατασπαράζω τον άλλο, να τον κυριαρχώ, μα να τον συντροφεύω στην πορεία του, να τον βοηθώ. Ίσως, η πραγματική αγάπη είναι το αντίθετο της κυριαρχικής θέλησης κ σοφία να μάθεις να παραδέχεσαι πως ένας άλλος δε σ\' αγαπά, ηζωή συνεχίζεται όσο σκληρό κ να είναι αυτό. Σοφία ίσως να είναι, να μάθεις ότι αγάπη σημαίνει ανταλλαγή, όταν ο άλλος δε σου ξανοίγεται, τότε κλείνεσαι μέσα του εσύ. Ο πόνος θα \'ναι διπλός, η αγάπη δε γεννιέται απ\' τον πόνο εκείνου που αγαπάει, ίσως ο οίκτος μπορεί... τότε όμως ο οίκτος είναι το αντίθετο της αγάπης...

sunset
03-11-2009, 21:21
ο φοβος.

amarylis
03-11-2009, 22:03
όχι δεν είναι το μισός του αντίθετο της αγάπης
το μισός πάει με την εκδίκηση την ζήλεια και τον θυμό
Και με την απογοήτεψει και όταν φυσικά μας πληγώσει κάτι η απλά από εγωισμό
Η όταν δεν αγαπάμε κάποιον αληθινά
η πιστεύομαι ότι κανένας δεν μας αγάπησε πότες πραγματικά
γιατί η αγάπη είναι καλοσύνη η ανθρωπιά και ο ερωτάς
και στην αγάπη το μισός δεν χωράει

λίτσα
04-11-2009, 10:18
\" Σ΄αγαπάω , μ΄ακούς...;
Κλαίω, πως αλλιώς, αφού αγαπιούνται οι άνθρωποι
κλαίω για τα χρόνια που έρχονται χωρίς εμάς
και τραγουδάω για τα άλλα που πέρασαν, εάν είναι αλήθεια.
Για τα ¨πίστεψέ με¨και τα ¨μη¨.
Μια στον αέρα μια στη μουσική,
εάν αυτά είναι αλήθεια τραγουδάω
κλαίω για το σώμα που άγγιξα και είδα τον κοσμο.
Έτσι μιλώ για ΄σένα και για ΄μένα.
Επειδή σ΄αγαπάω και στην αγάπη
ξέρω να μπαίνω σαν πανσέληνος
από παντού, για ΄σένα
μέσα στα σεντόνια, να μαδάω λουλούδια και έχω τη δύναμη.
Αποκοιμησμένο, να φυσάω να σε πηγαίνω παντού,
σ΄έχουν ακούσει τα κύμματα πως χαϊδεύεις,
πως φιλάς, πως λες ψιθυριστά το ¨τι ¨και το ¨ε¨.
Πάντα εμείς το φως και η σκιά
πάντα εσύ το τ΄αστεράκι και πάντα εγώ το σκοτάδι,
πάντα εσύ το πέτρινο άγαλμα και πάντα εγώ η σκιά που μεγαλωνει.
Το κλειστό παντζούρι εσύ, ο αέρας που το ανοίγει εγώ.
Επειδή σ΄αγαπάω και σ΄αγαπάω.
Πάντα εσύ το νόμισμα και εγώ η λατρεία που το εξαργυρώνει
τόσο η νύχτα, τόσο η βοή στον άνεμο.
Τόσο η ελάχιστη σου αναπνοή που πια
δεν έχω τίποτα άλλο μες στους τέσσερις τοίχους,
το ταβάνι, το πάτωμα να φωνάζω από ΄σένα
και να με χτυπά η φωνή μου
να μυρίζω από σ΄ένα και ν΄αγριεύουν οι άνθρωποι.
Επειδή το αδοκίμαστο και το απ΄άλλον φερμένο
δεν το αντέχουν οι άνθρωποι και είναι νωρίς , μ΄ακούς;;
Είναι νωρίς ακόμη μέσα στον κόσμο αυτόν, μ΄ακούς;
Είμαι εγώ,μ΄ακούς; Σ΄αγαπάω, μ΄ακούς;
Πουθενά δεν πάω, μ΄ακούς;
Ή κανείς ή και οι δύο μαζί, μ΄ακούς;
το , λουλούδι αυτό της καταιγίδας και μ΄ακούς;
Σ΄άλλη γη, σ΄άλλο αστέρι, μ΄ακούς;
δεν υπάρχει το χώμα δεν υπάρχει ο αέρας που αγγίξαμε
ο ίδιος , μ΄ακούς;
και κανείς δεν κατάφερε από τόσο χειμώνα
και από τόσους βοριάδες μ΄ακούς;
Να τινάξει λουλούδι, μόνο εμείς, μ΄ακούς;
Μες στη μέση της θάλασσας
από το μονο θέλημα της αγάπης μ΄ακούς.
Άκου, ποιος μιλάει στα νερά και ποιος κλαίει, ακούς;
Είμαι εγώ που φωνάζω και είμαι εγώ που κλαίω, μ΄ακούς;
Σ΄αγαπάω, σ΄αγαπάω, μ΄ακούς;
Για σένα έχω μιλήσει σε καιρούς παλιούς
και γιατί , λέει, να μέλλει κοντά σου να΄ρθω.
Που δεν θέλω αγάπη αλλά θέλω τον αέρω που αναπνέεις
και για σένα κανείς δεν είχε ακούσει.
Μόνη να περιμένω που θα πρωτοφανείς
σαν από μια εικόνα καταστραμμένη.
Που κανείς να μην έχει δει για σένα, για σένα μόνο εγώ,
μπορεί, και η μουσική που διώχνω μέσα μου
αλλά αυτή γύριζε δυνατότερη για σένα,
όλα για σένα, για σένα σαν καρφίτσα η μυρωδιά η πικρή.
Που βρίσκει μες στο σώμα και τρυπάει τη θύμηση
έτσι σε έχω κοιτάξει που μου αρκεί.
Να΄χει ο χρόνος όλος αθωωθεί μες σε αυτά που το πέρασμα σου αφήνει.
Νίκη, νίκη όπου έχω νικηθεί πριν από εσένα και μαζί σου.
Πήγαινε, και ας έχω εγώ χαθεί ένα κρεβάτι μεγάλο και πόρτα μικρή
Έχω ρίξει μέσα μια φωνή και έναν καθρέφτη να κοιτάζομαι κάθε πρωί που ξυπνάω
Να σε βλέπω μισό να περνάς από μπροστά μου
και μισή να κλαίω για αυτό που χάνω, σ΄αγαπάω μ΄ακούς;
Σ΄αγαπώ, σ΄αγαπώ, μ΄ακούς...;¨

Οδυσσέας Ελύτης

μιας και μιλάμε για αγάπη. Δεν έχει σημασία το αντίθετο για εμένα σημασία έχει να νιώθω αγάπη.....να παίρνω αγάπη...να δίνω αγάπη...

vince
04-11-2009, 10:37
Originally posted by λίτσα
Δεν έχει σημασία το αντίθετο για εμένα σημασία έχει να νιώθω αγάπη.....να παίρνω αγάπη...να δίνω αγάπη...

Για λίγη ώρα απλά καθόμουν και κοιτούσα το μήνυμα σου. Κάποτε θα έλεγα ακριβώς το ίδιο. Θα συμφωνούσα. Πλέον αισθάνομαι πως απλά αρκεί που αγαπάω την οικογένεια μου αλλά και ένα δύο άτομα από το κοντινό μου περιβάλλον. Ένα μήνυμα αγάπης βέβαια μπορεί να αγγίξει και όσους δεν είναι στην έξω ζωή μας. Απλά σε ευχαριστώ που μου δημιούργησες θετικές σκέψεις σήμερα πρωί.

ΥΓ ..θα έλεγα ακόμα πως το μήνυμα σου παρότι εκφράζει συναισθηματισμό είναι απόλυτα λογικό και ανθρώπινο. Η αγάπη είναι αυτή που μας \"ανεβάζει\", όχι τα αντίθετα της αγάπης!

λίτσα
05-11-2009, 23:04
η πραγματική αγάπη είναι πάντοτε συνυφασμένη με την προσφορά, την θυσία, την ανιδιοτέλεια. αγάπη είναι να χαίρεσαι με αυτόν που χαίρεται και να λυπάσαι με αυτόν που πονά. αυτός που αγαπά ανέχεται τον άλλον με τις ατέλειές του χωρίς να τον περιφρονεί, χωρίς καν να τον κάνει να νιώθει άσχημα για αυτό που ειναι. όταν αγαπάς ενδιαφέρεσαι τί θα γίνει ο άλλος, χωρίς όμως αυτό το ενδιαφέρον να γίνεται καταπίεση και επιβολή. και αυτό, διότι η πραγματική αγάπη εμπεριέχει τον σεβασμό της ελευθερίας του άλλου, την εκτίμηση προς την προσωπικότητά του.
παρεξηγημένη αγάπη είναι όταν ο άλλος γίνεται το αντικείμενο με το οποίο ικανοποιώ εγώ τις ανάγκες και τις επιθυμίες μου. κάτι τέτοιο μάλλον προσκόλληση και αδυναμία πρέπει να ονομάζεται παρά αγάπη. καταντούμε σε αυτή την παρεξηγημένη κατάσταση είτε όταν είμαστε φίλαυτοι δηλαδή εγωιστές είτε όταν πάσχουμε από κοινωνική ανασφάλεια.σε αυτή τη δεύτερη περίπτωση , ο φόβος μην τυχόν και μας απορρίψουν οι άλλοι μας κάνει να απαιτούμε συνεχώς επιβεβαίωση. η ανασφάλεια με τις απαιτήσεις που προτάσσει μας εμποδίζει από το να γνωρίσουμε και να αγαπήσουμε τον άλλον για αυτό που πραγματικά είναι, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που μας εμποδίζουν οι απαιτήσεις που προτάσσει η φιλαυτιά, ο εγωισμος.
ποια από τις δύο πιο πάνω μορφές αγάπης έχουμε εμείς μέσα μας; κριτήριο είναι η στάση μας απέναντι στους δύσκολους ανθρώπους. αν τους αγαπούμε και αυτούς με την ίδια προθυμία , τότε η αγάπη μας είναι πραγματική. αν όμως αγαπούμε μόνο όσους ανθρώπους βρίσκουμε ευχάριστους και βολικούς , τότε μάλλον η αγάπη μας εμπίπτει στην δεύτερη κατηγορία.
η αληθινή αγάπη μέσα στην ψυχή ενός ανθρώπου είναι σαν ένα δέντρο που σιγά σιγά μεγαλώνει και σκεπάζει όλο και περισσότερους ανθρώπους κάτω από την δροσερή σκιά του. από εμάς το μονο που απαιτείται είναι να φροντίσουμε λίγο για την καλλιέργειά της , καθώς επίσης να την προστατεύσουμε από αυτά που θα μπορούσαν να την ξεριζώσουν από την καρδιά......

www.help-net.gr

Empneustns
05-11-2009, 23:38
λιτσα υπεροχο :)

giota
06-11-2009, 02:29
Αυτό ακριβώς εισπράττω την παρεξηγημένη αγάπη.Απλωσα τα κλαδιά μου αλλά δεν με φρόντισαν καθόλου.Αρχισα να μαρένομαι.Λίγο νεράκι το δένδρο ξεράθηκε.
Κάποτε είπα ότι αισθάνομαι σαν μπουμπούκι που ποτέ δεν άνθισε αλλά μαραθηκε.Δεν με ακούν όμως πως απαιτούν άνθη αφού δεν το φροντίζουν;

λίτσα
06-11-2009, 10:37
μιλάμε όλοι μας για την αγάπη. έχουμε αναρωτηθεί όμως ποτέ το συναίσθημα του μίσους από πού πηγάζει;
γιατί υπάρχει; πώς εξηγήται; τί είναι μίσος λοιπόν; είναι το εχθρκό , επιθετικό συναίσθημα που αισθάνεται κάποιος απέναντι σε κάπιο άτομο ή άτομα τα οποία του φερθήκανε άσχημα και για τα οποία εύχεται να έχουν ατυχία στην ζωή τους και να μην τους πάει τίποτα καλά. συνήθως βοηθούν και οι ίδιοι σε αυτό. τί είναι εκδίκηση; είναι η εμμονή εκείνη που μας παρασύρει να πληρώσουμε με το ίδιο ή με χειρότερο νόμισμα κάποιον που μας έκανε κακό. ο Βίκτωρ Ουγκώ είχε γράψει< η υπέρτατη ευτυχία της ζωής είναι η σιγουριά ότι μας αγαπούν, μας αγαπούν για αυτό που είμαστε ή μάλλον μας αγαπούν και ας είμαστε όπως είμαστε>.αγαπάς κάποιον; στο τέλος μπορεί να τον μισήσεις. μισείς κάποιον; στα φέρνει έτσι η ζωή και τον ερωτεύεσαι. είναι για γέλια; όχι είναι η πραγματικότητα. το μίσος και η αγάπη είναι δύο συναισθήματα που μπορούν να εναλλάσσονται πολύ εύκολα. γιατί και τα δύο είναι για εμάς τους ανθρώπους. οι άνθρωποι είναι παρεξηγημένα όντα. αγαπάνε και μισούν με το ίδιο πάθος, με την ίδια ένταση με τον ίδιο τρόπο. με δεδομένο ότι για το μίσος μπορείς να εγκληματίσεις , για την αγάπη μπορείς να κάνεις το ίδιο. τελικά είναι πολύ κοντά το ένα με το άλλο. αλλά γιατί αφού έχουμε αγαπήσει πριν μετά να μισήσουμε; όλα ξεκινούν εγκεφαλικά λένε οι επιστήμονες. απεικονίσεις εγκεφάλων από ανθρώπους στους οποίους προβλήθηκαν εικόνες ατόμων που μισούσαν αποκάλυψαν δραστηριότητα που εν μέρει πραγματοποιείται στις ίδιες περιοχές που σχετίζονται με την αγάπη σύμφωνα με τον Σεμίρ Ζέκι και τον Τζον Πολ Ρομάγια του κολλεγίου του Λονδίνου.< η σχέση αυτή μπορεί να αποδεικνύει το λόγο που η αγάπη και το μισος συνδέονται τόσο μεταξύ τους στην ζωή> αναφέρουν οι ερευνητές στη σχετική δημοσίευση. στη μελέτη τους οι ερευνητές έδειξαν σε 17 άντρες και γυναίκες εκόνες ατόμων που οι ίδιοι είχαν αναφέρει ότι μισούν μαζί με τρία ακόμη οικεία πρόσωπα. οι εγκεφαλικές απεικονίσεις έδειξαν ακολουθία δραστηριότητας σε διαφορετικές περιοχές του εγκεφάλου που οι επιστήμονες ονόμασαν ΄΄κύκλωμα του μίσους΄΄ που ενεργοποιήθηκε όταν τα άτομα είδα πρόσωπα που απεχθάνονταν. μάλιστα το κύκλωμα αυτό ήταν διαφορετικο από αντίστοιχη εγκεφαλική δραστηριότητα που παρατηρείται στο φόβο την απειλή και τον κίνδυνο. επιπλέον εγκεφαλική δραστηριότητα παρατηρήθηκε στον πρόσθιο κεντρικό λοβό περιοχή που ενεργοποιείται όταν οι άνθρωποι βλέπουν ένα αγαπητό πρόσωπο. οι επιστήμονες έχουν συνδέσει την περιοχή αυτή με επιθετικές συμπεριφορές ανέφερε ο Ζεκι. μεγάλο μέρος του εγκεφαλικού φλοιού περιοχής που συνδέεται με την κρίση και την αιτιολογία απενεργοποιείται με το συναίσθημα της αγάπης σε σχέση με το μίσος ενώ οι επιστήμονες τόνισαν πως οι ερωτευμένοι άνθρωποι συχνά είναι λιγότερο κριτικοί προς τον σύντροφό τους σε σχέση με κάποιον που μισούν.(kathimerini)
τελικά το μίσος είναι αγάπη; και η αγάπη μίσος;
έντονα συναισθήματα γεμάτα πάθος και τα δύο.....

wraia.gr

katerinaki
06-11-2009, 12:50
το αντιθετο της αγαπης ειναι ο εγωισμος!

Empneustns
06-11-2009, 18:35
katerinaki μαλλον εχουμε την ιδια γνωμη :)

katerinaki
06-11-2009, 20:00
Originally posted by katerinaki

Συμφωνω μαζι σου!αγαπη=αγω εις παν ,το αντιθετο του εγω-εγωισμου!

Απο την αρχη 31/10/09 συμφωνω μαζι σου αλλα δεν το προσεξες,δεν μου εδωσες καθολου σημασια!!!!!!!

Empneustns
06-11-2009, 21:51
εκεινη την ημερα ειχα τα γεννεθλια μου οποτε ισως να με συγχωρεσεις για την αμελεια μου... :( αλλα το γεγονος πως δεν απαντησα δεν σημαινει πως δεν ειδα την απαντηση σου :)

katerinaki
06-11-2009, 21:56
εκεινη την ημερα ειχα τα γεννεθλια μου οποτε ισως να με συγχωρεσεις για την αμελεια μου... :( αλλα το γεγονος πως δεν απαντησα δεν σημαινει πως δεν ειδα την απαντηση σου :)

Και εγω ειχα γενεθλια 27/10! Σκορπιος με ωροσκοπο στο σκορπιο !

Empneustns
06-11-2009, 22:02
λες για αυτο να εχουμε τις ιδιες αποψεις; .... ο σκορπιος θεωρειται απο τα πιο διανοουμενα ζωδια ετσι και αλλιως ..

katerinaki
06-11-2009, 22:17
Τρια ειναι τα ειδη΄- σκορπιοι -σκορπιοι (δηλητηριο)
σκορπιοι-σαυρες (αναριχηση)
σκορπιοι-αετοι (υπερβαση)

Σε ποιο ειδος ανηκεις?Εμενα στοχος μου ειναι το τελευταιο ! αετος!

Empneustns
06-11-2009, 22:24
δεν το γνωριζα αυτο,στην τριτη κατηγορια θα ελεγα...

PETRAN
07-11-2009, 00:26
εγώ είμαι σκορπιός-τσακ νορις (που είναι το ανώτερο)

katerinaki
07-11-2009, 01:10
Originally posted by PETRAN
εγώ είμαι σκορπιός-τσακ νορις (που είναι το ανώτερο)

Εσυ εισαι ο ΜΕΓΑΛΟΣ !

Triella
13-11-2009, 10:20
αντιθετο της αγαπης:...μια λεξη....Μισος...μονο που ποτε δεν καταφερα να μισησω αυτους που αγαπησα...μοναχα να τους λυπηθω για την ανημπορια τους να προσφερουν....

mstrouf
13-11-2009, 11:13
Συνεχίζω να πιστεύω ότι το αντίθετο της αγάπης είναι ο φόβος κ όχι το μίσος ή ο εγωισμός. Πως μπορείς να μισήσεις, να νιώσεις αντιπάθεια, απέχθεια, να στραφείς εχθρικά εναντίον κάποιου που αγάπησες (ίσως δεν αγάπησες πραγματικά;); Εδώ βρίσκει πάτημα ο εγωισμός, το ατομικό συμφέρον, βέβαια όταν μέσα απο καταστάσεις απειλείται κ προσβάλλεται η αξιοπρέπεια σου λειτουργείς εγωιστικά θέλοντας κ μη, αλλά κ πάλι δεν κινδυνεύεις να χαρακτηρισθείς συμφεροντολόγος, κοινώς παρτάκιας φερομενος εγωιστικά; Τι λέω;; χμμ.. άλλωστε έχει γραφτεί ότι \"Εγωισμός είναι το φοβερό εκείνο ελάττωμα που δεν συγχωρεί κανείς στους άλλους, και που ο καθένας έχει μέσα του\". Ο φόβος θερίζει ακόμα κ την αγάπη κ τότε υπάρχει μόνο το εγώ. Ίσως αν μπορούσαμε να νικούσαμε τον φόβο, ίσως να μην φερόμασταν κ τόσο εγωιστικά.. Όταν παύει να υπάρχει η αγάπη, ο φόβος μας μουδιάζει ή μας εξαγριώνει σαν θεριά ανήμερα απο το φόβο της μοναξιάς κ την ανάγκη της επιβίωσης σε ένα ξένο εως τώρα τόπο.

\"Ο εγωισμός, είναι το είδος της αγάπης το οποίο δικαίως δυσφημίστηκε, γιατί δεν είναι η αγάπη προς τον εαυτό μας, αλλά ένα πάθος αχαλίνωτο από τον εαυτό μας, πάθος ολέθριο το οποίο παρασύρει το φιλάργυρο προς το χρήμα του και όλους τους ανθρώπους προς το αντικείμενο των επιθυμιών τους\" Αριστοτέλης

Adzik
13-11-2009, 11:47
ttsss...atsa...
:P:P:P xexexex...

Adzik
13-11-2009, 11:49
ετσι μασ αρεσουν οι αντρεσ... jentleman...:):):):)