PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : piesh

mairh
22-10-2009, 15:59
ρε παιδια εχθεσ μετρησα την πιεση μ ειχα 12 μεγαλη και 6 τησ καρδιασ μου ειπε καποιοσ οτι η καρδια ειναι πολυ χαμηλο πρεπει να ειναι 8.. τι να κανω τωρα να ανησηχησω?????

krino
22-10-2009, 16:10
8 μεγαλη πιεση ισως και να μην ζεις.

Αυτο που να κανεις,
ειναι ζητηματα υγειας, να ρωτας τον γιατρο σου και να μην ζητας απαντησεις απο ατομα που δεν εχουν σχεση με το αντικειμενο.

Sofia
22-10-2009, 16:28
Originally posted by mairh
ρε παιδια εχθεσ μετρησα την πιεση μ ειχα 12 μεγαλη και 6 τησ καρδιασ μου ειπε καποιοσ οτι η καρδια ειναι πολυ χαμηλο πρεπει να ειναι 8.. τι να κανω τωρα να ανησηχησω?????

Μairh,

το ιδανικο για την συστολικη πιεση (μεγαλη) μεγαλη το 12 και για την διαστολικη (μικρη) ειναι το 8. Απο αλλους γιατρους εχω ακουσει 11 κ 7.5. Το προβλημα που θεωρειται ως δυσκολο ιατρικα, ειναι η υπέρταση. Και οχι η χαμηλοτερη πιεση. Ας πουμε οσες φορες πηγα εγω στο γιατρο με πιεση χαμηλοτερη απο τα φυσιολογικα ορια με καθησυχασε, λεγοντας μου πώς αν ειναι υψηλοτερη να το κυνηγησω. Τα ιδια ακουω κ απο συχνες επισκεψεις στον γιατρο απο χρονια προβληματα πιεσης της μητερας μου.

Καλυτερα να μην ακους τον εναν, τον αλλον, εμενα ή οποιον τριτο κ να ενημερωνεσαι απευθειας απο τον γιατρο για να σαι κ πιο ηρεμη ή ανησυχη, αλλα με βασιμο λογο.

πανος12345
22-10-2009, 20:41
Originally posted by Sofia

Originally posted by mairh

Μairh,

το ιδανικο για την συστολικη πιεση (μεγαλη) μεγαλη το 12 και για την διαστολικη (μικρη) ειναι το 8. Απο αλλους γιατρους εχω ακουσει 11 κ 7.5. Το προβλημα που θεωρειται ως δυσκολο ιατρικα, ειναι η υπέρταση. Και οχι η χαμηλοτερη πιεση. Ας πουμε οσες φορες πηγα εγω στο γιατρο με πιεση χαμηλοτερη απο τα φυσιολογικα ορια με καθησυχασε, λεγοντας μου πώς αν ειναι υψηλοτερη να το κυνηγησω. Τα ιδια ακουω κ απο συχνες επισκεψεις στον γιατρο απο χρονια προβληματα πιεσης της μητερας μου.

Καλυτερα να μην ακους τον εναν, τον αλλον, εμενα ή οποιον τριτο κ να ενημερωνεσαι απευθειας απο τον γιατρο για να σαι κ πιο ηρεμη ή ανησυχη, αλλα με βασιμο λογο.
σαν ειδικος με πανω απο 40 ρονια υπερταση μπορω να σου πω οτι αν εχεις 6 την μικρη η καρδια σου δουλευει σαν μικρο παιδι !
η σαν αθλητη! αρα καμμια απολυτως ανησυχια !
η κανονικη πιεση ειναι 12 με 7 ....
τι σημαινει αυτο ?
το 12 μετραει την πιεση των αγγειων που στελνουν το αιμα απο την καρδια στην περιφερεια και το 6 την πιεση των αγγειων απο την περιφερεια στην καρδια ....
αν ειναι μεγαλυτερο απο το 12 αυτο σημαινει οτι η καρδυα σου εργαζεται περισσοτερο απο το κανονικο και τα αγγεια το ιδιο ανοιγοντας πρισσοτερο....
αν ομως ειναι η μικρη παραπανω απο το 7 σημαινει οτι τα αγγεια εχουν ηδη υποστει μια σχετικη φθορα και δεν εχουν πλεον την ιδανικη συστολη που σημαινει οτι ισως εχει αρχισει μια διαδικασια αρτηριοσκληρωσης ...
Ισως σημαινει ισως !
εμανα πχ με τοσα φαρμακα η πιεση μοτ δεν ανεβαινει πανω απο το 14 που ειναι φυσιολογικο για τα κιλα μου και τη ηλικια μου αλλα η μικρη ειναι 8.5 που ειναι πολυ ...
Εσυ με το 6 πρεπει να κανεις παρτυ μακροζωιας !

πανος12345
22-10-2009, 20:47
Originally posted by krino
8 μεγαλη πιεση ισως και να μην ζεις.

Αυτο που να κανεις,
ειναι ζητηματα υγειας, να ρωτας τον γιατρο σου και να μην ζητας απαντησεις απο ατομα που δεν εχουν σχεση με το αντικειμενο.
το 8 μεγαλη πιεση ειναι μιας μορφη υποταση κρινε , πολυ συνηθισμενη στις γυναικες !
λιγο η διαιτα ,λιγο η περιοδος και η κουραση απο την αιμοραγια
δικαιολογει σχετικα αυτη την υποταση και πολλες ουτε καν το γνωριζουν να δεν πανε στον γιατρο να την μετρησουν
κανενας απολυτος κινδυνος !
αν επιμεινει, δινεται μια μικρη φαρμακευτικη αγωγη σε περιπτωση που φερνει ορθοστατικη υποταση και λιποθυμικες τασεις , συχνα συνδεεται με νευροφυτικες διαταραχες ....

krino
22-10-2009, 20:52
εγω λεω οτι αν καποιος-α εχει 8 μεγαλη πιεση,
καλο ειναι να ασχοληθει με τον γιατρο του και το πιθανοτερο να παραμπεφθει σε εξετασεις, κατι το συνηθες.
Βεβαιως μπορεις να πας και σε χαρτορικτρες....

Η υγεια του καθενος μας ειναι δικο του θεμα, οποτε ο καθενας κατι οτι νομιζει.
Μην συζηταμε τα αυτονοητα.

πανος12345
22-10-2009, 21:27
Originally posted by krino
εγω λεω οτι αν καποιος-α εχει 8 μεγαλη πιεση,
καλο ειναι να ασχοληθει με τον γιατρο του και το πιθανοτερο να παραμπεφθει σε εξετασεις, κατι το συνηθες.
Βεβαιως μπορεις να πας και σε χαρτορικτρες....

Η υγεια του καθενος μας ειναι δικο του θεμα, οποτε ο καθενας κατι οτι νομιζει.
Μην συζηταμε τα αυτονοητα.
ποτε δεν χανει κανεις το να μετραει την πιεση του τακτικα ...
αν οντως καποιος εχει σταθερα υποταση , εκτος απο τις περιπτωσεις που ανεφερα ηδη [γυναικες , περιοδος , ΝΦΔ , αδυναμια η αναιμια κλπ] φανταζομαι οτι ο οικογενειακος του γιατρος θα το εχει ηδη διαπιστωσει ....
μην ανησυχεις ομως κρινε γιατι ειναι πολυ συνηθισμενο...

mairh
22-10-2009, 23:38
κρινο σοφια και πανο σασ ευχαριστω πολυ για τισ απαντησεισ σασ... εχετε δικιο πωσ το καλυτερο ειναι να το συζηταω με τον γιατρο μου απλα εδω ειναι επαρχια κ εχουμε ενα καρδιολογο που ειναι καλοσ και αυτον τον συγεκριμενο περσι τον ειχα τρελανει καθε μερα μιλουσαμε στο τηλ και ντρεπομαι...εχω κανει πολλεσ εξετασεισ απλα με τισ αρρυθμιεσ που εχω συνεχεια φοβαμαι μηπωσ εχει πειραχτει η καρδια μου κ συνεχεια ασχολουμαι μαζι τησ!!!!!και αυτοσ που με τρομαξε πολυ με την πιεση ηταν ο πατερασ μου επηδη εχει προβληματα πιεσησ ο γιατροσ τν ελεγε οτι τησ καρδιασ το φυσιολογικο ειναι 8!!!!

krino
22-10-2009, 23:40
προσεξε για να μην παρεξηγηθουμε.
Ειναι αλλη συζητηση να αναφερεις τι σου ειπε ο γιατρος σου και αλλο να αναφερεις τι νιωθεις ετσι ωστε να σου πει καποιος αυτα που θα σου ελεγε ο γιατρος σου.

Προτιμησε με καθε τροπο να κανεις το πρωτο βημα και στην συνεχεια εφοσον θες να το συζητησεις κανεις και το δευτερο.

Επισης το ιατρικο ιστορικο σε καθε ανθρωπο ειναι κατι εντελως προσωπικο.

mairh
22-10-2009, 23:54
ο γιατροσ μου μου ελεγε απλα οτι η καρδια μου ειναι μια χαρα κ οτι οι αρρυθμιεσ ειναι η απο το ανχοσ η απο το καπνισμα... με ανχωνει το δευτερο αλλα δεν κανω κατι ποτε γι αυτο!!! εχεισ δικιο οτι το καθε ιστορικο διαφερει απλα οταν εισαι σε μια τετοια κατασταση δεν εχεισ παρα να το πιστεψεισ και παντα πιστευεισ αυτο π ειναι το χειροτερο τουλαχιστον σε μενα αυτο ισχυει οποτε λεσ καλυτερα μιλα στν γιατρο σου απλα πιστευω πωσ θα γινω ρεζιλι να τον ξαναπαρω αυτοι που εβλεπαν περσι μεσα τι εγραφα θα καταλαβουν τι εννοω κι ετσι παντα καταληγω εδω μεσα!!!!!

maus
23-10-2009, 12:26
Μαιρη μην ανησυχεις !
Η χαμηλη πιεση ειναι απο τα φαρμακα !! Καλα δεν το ηξερες οτι τα φαρμακα κανουν υποταση ;
Το θεμα ειναι οτι η υποταση ειναι οκ ενω η υπερταση οχι..

mairh
23-10-2009, 17:25
DEN PAIRNO FARMAKA MAUS OYTE KAN NTEPON!!!!!