PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ΑΡΝΗΣΗ ΕΡΩΤΙΚΗΣ ΕΠΙΘΥΜΙΑΣ

panamar
04-10-2009, 17:37
Καλησπερα σε ολους και ολες.Ο αντρας μου,μου ανακοινωσε οτι δεν υπαρχει λογος να συνεβρισκομαστε τοσο συχνα οπως καποτε γιατι τωρα πλεον εχουμε παιδι.......Τι εγινε ρε παιδια?Μηπως αυτο επρεπε να ηταν δικη μου ατακα?Ωραια αν πλεον δεν τρωμε μαζι δεν κοιμομαστε τις ιδιες ωρες βγαινουμε για ενα σουπερ μαρκετ κοψουμε και το sex γιατι να ειμαστε παντρεμενοι?Ειμαι λαθος?

πανος12345
04-10-2009, 17:46
Originally posted by panamar
Καλησπερα σε ολους και ολες.Ο αντρας μου,μου ανακοινωσε οτι δεν υπαρχει λογος να συνεβρισκομαστε τοσο συχνα οπως καποτε γιατι τωρα πλεον εχουμε παιδι.......Τι εγινε ρε παιδια?Μηπως αυτο επρεπε να ηταν δικη μου ατακα?Ωραια αν πλεον δεν τρωμε μαζι δεν κοιμομαστε τις ιδιες ωρες βγαινουμε για ενα σουπερ μαρκετ κοψουμε και το sex γιατι να ειμαστε παντρεμενοι?Ειμαι λαθος?
η δικαιολογια που σου ειπε ειναι που με κανει να σκεφτω οτι μαλλον εχει αλλη φιλεναδα!
εκπληρωσες μαζι του το καθηκον στην φυση !
τωρα μαλλον ειναι ελευθερος να ξαναγινει κυνηγός !
το νου σου φιλεναδα !

liveloula
04-10-2009, 17:47
δλδ ποσες φορες την εβδομαδα κανετε ερωτα?

πανο μην εισαι σιγουρος οτι εχει αλλην ελεος.την καταστροφη εφερες.αν η κυρια θελει πρωι μεσημει βραδι σεξ επομενο ειναι να κουραζετε ο αντρα της.

panamar
04-10-2009, 17:48
μια εως καμμια....

liveloula
04-10-2009, 17:52
ειναι λιγο το μια φορα.το φυσιολογικο ειναι 3 αντε 4 φορες.
εγω με τον προιν αντρα μ καναμε καθε μερα πριν κανουμε παιδι μετα 3-4 την εβδομαδα.

πανος12345
04-10-2009, 18:09
πανικουλα ..... αυτο που με εκανε να παει το μυαλο μου στο πονηρο ειναι η ιδεα που εχει ο σύζυγος της φιλης μας οχι για το σεξ αλλα για τον γαμο!
δεν της ειπε πχ οτι δεν νοιωθω καλα τελευταια και δεν εχω διαθεση κλπ
τις ειπε \"παιδια καναμε τι αλλο θες \"? που σημαινει οτι προσπαθησε να απαλλαγει ηθικα απο τις πιθανες τυψεις που θα ειχε αν ξαναγινει οπως εγραψα κυνηγός και βγει παγανια για να ικανοποιησει τα κτηνωδη ενστικτα του , οπως μαλλον πρεπει να εχει καταχωρίσει στο μυαλο του την σεξουαλικοτητα !

panamar
04-10-2009, 18:10
3-4 καναμε πριν το παιδι...οπως καταλαβες δεν ειμαι sexmaniac απλα επιζηταω την επιβεβαιωση του.Πανο ο αντρας μου γυριζει σπιτι απο την δουλεια πινει κανα 3αρι μπυρες πολλες φορες δεν τρωει καν και πεφτει για υπνο μεχρι το επομενο πρωι.......που να την βρει την φιλεναδα?Εδω δεν εχει διαθεση πια για μενα!

liveloula
04-10-2009, 18:13
na paei na gamh8ei.:P

panamar
04-10-2009, 18:15
οριστε?διαβασα καλα?Α και φιλη μου στο ιντερνετ γνωρισα τον αντρα μου και τον ερωτευτηκα πολυ πριν τον συναντησω!!!

πανος12345
04-10-2009, 18:21
3-4 καναμε πριν το παιδι...οπως καταλαβες δεν ειμαι sexmaniac απλα επιζηταω την επιβεβαιωση του.Πανο ο αντρας μου γυριζει σπιτι απο την δουλεια πινει κανα 3αρι μπυρες πολλες φορες δεν τρωει καν και πεφτει για υπνο μεχρι το επομενο πρωι.......που να την βρει την φιλεναδα?Εδω δεν εχει διαθεση πια για μενα!
εμενα με απασχολει το πως ξεχωριζει μεσα στο μυαλο του αξιακα
δυο διαφορετικα πραγματα

1.την αναπαραγωγικη του δραση για τεκνοποιηση
2. την ικανοποιηση της σεξουαλικης παρορμησης

Δεν μπορεις να καταλαβεις οτι το σεξ εχει τελειως διαφορετικη σημασια για ενα ανδρα απο μια γυναικα !
Ενας στερεοτυπος , παλιων αρχων ανθρωπος οπως ο ανδρας σου , θωρει το σεξ αναγακιο κακο για την τεκνοποιηση.
θεωρει τον γαμο αναγκαιο κακο για την οικογενεια
θεωρει τελος την σεξουαλικη του παρορμηση αναγκαιο κακο
που δεν ειναι υποχρεωμενος να μοιραζεται για παντα μαζι σου γιατι εσυ εισαι η γυναικα του , ενω αν του σηκωθει στην δουλεια πχ μπορει να τον χωσει καπου για να ξελαφρωσει και μετα αντε γεια !
δεν ειναι μονος ...
το 90% ισως των ανδρων , δεν βαζουν το σεξ σαν την κυρια αιτια με βασει την οποια επελεξαν τον σεξουαλικο τους συντροφο για το υπολοιπο της ζωης τους ....
εχει την εννοια του \"στιγμιαιου \" αδικηματος η μοιχεια και οχι την συναισθηματικη βαρυτητα που του δινουν το 90% των γυναικων καθαρα για ψυχολογικους λογους !

panamar
04-10-2009, 18:23
Δηλαδη παντευτηκα εναν μ@@@λ@@@ φαλοκρατη με σκοπο να ικανοποιησει τον σκοπο του στο κοινωνικο γιγνεσθαι?Αυτο μου λες?

πανος12345
04-10-2009, 18:26
οριστε?διαβασα καλα?Α και φιλη μου στο ιντερνετ γνωρισα τον αντρα μου και τον ερωτευτηκα πολυ πριν τον συναντησω!!!
οσο να σου φανει περιεργο και εκεινος μπρει να νομιζει οτι ειναι ακομα ερωτευμενος μαζι σου !
η λεξη \"ερωτας \" προφανως δεν εχει την ιδια σημασια και για τους δυο σας !
για σενα σημαινει αιωνια πιστη
γαιυτον σημαινει πατρις θρησκεια οικογενεια
και ....\"στιγμιαια ανακουφιση \" χωρις αλλες προεκτασεις ....

giota
04-10-2009, 18:27
Εγώ 30 χρόνια γάμου και αναρωτιέμαι το ίδιο.

panamar
04-10-2009, 18:27
Μπραβο μου...........θα αρχισω να ουρλιαζω τωρα!!!Πειτε μου ποιος φταει........εγω το ζωον!!!

giota
04-10-2009, 18:29
Ελα βρε panamar πόσο είναι το παιδί σας;

Θεοφανία
04-10-2009, 18:30
παν...επειδή είναι λίγο άκυρο να βγάζουμε συμπεράσματα για το γάμο σου μέσα από δυο κουβέντες που είπες, μήπως να ήσουν πιο αναλυτική? (όσο φυσικά σου επιτρέπει η ανωνυμία).
Λες πως σου είπε πως δεν θέλει να κάνετε πια σεξ. Τον τελευταίο καιρό δηλαδή το κάνατε 3 φορές την εβδομάδα και τώρα απλά κατέβασε ρολά?
Υπάρχουν προβλήματα στο γάμο σας σε άλλα επίπεδα? Πχ, οικονομικά/επικοινωνίας/καυγάδων?
Όσο για το ότι έρχεται σπίτι κάθε βράδυ και κοιμάτα, δεν λέι πολλά. Έχω φίλο μου παντρεμένο που κάνει χρόνια σχέσεις έξω απ το γάμο του και τα καταφέρνει να είναι στην ώρα του κάθε βράδυ στο σπίτι.

πανος12345
04-10-2009, 18:31
Δηλαδη παντευτηκα εναν μ@@@λ@@@ φαλοκρατη με σκοπο να ικανοποιησει τον σκοπο του στο κοινωνικο γιγνεσθαι?Αυτο μου λες?
οχι ακριβως ....απλα επεσες μαλλον στο 90% και πρεπει τωρα να ξαναβρεις τον τροπο να του αλλαξεις αυτα που του εμαθε η μανα , η κοινωνια , το σχολειο, το επαγγελματικο περιβαλλον και ισως καποιοι κολητοι φιλοι του!
εχω και θεραπεια !
στησου μπροστα στον καθρεφτη ξαναγινε επιθυμητη και ωραια για τον εαυτο σου και οταν γυρισει το βραδυ σπιτι εξηγησου με εκεινον και οχι με εμας μονο!
\" θελω να ξαναβρω τον ανδρα που με εκανε να τον ερωτευθω πες του\"
αν παλι σου πει \"παιδι σου εκανα τι αλλο θες \" γυρνα πλευρο , κοιμησου και πρωι πρωι γραψου σε ενα σαιτ γνωριμιων για να κανεις οτι θα εκανες και πριν αν ακομα σε απασχολει ο ερωτας
στην ζωη σου , αφου βεβαια του προτεινεις να πατε μαζι και σε ενα ανδρολογο μηπως εχει καποιο προβλημα υγειας που δεν το νομιζω δηλαδη αλλα ας ειμαστε σιγουροι...

panamar
04-10-2009, 18:34
giota ειναι 8 μηνων η κορη μου!8 μηνες πριν ναι 3-4 την εβδομαδα και εγκυος ακομα που ειχα γινει και σαν βοιδι!Και απο την μπεμπα και επειτα και ενω εχω ερθει στα καλα μου 1 και αν....καυγαδες να φανε και οι κοτες παλι μετα την μπεμπα...ελεος θεοφανια τρελλαινομαι.....εμενα φοβηθηκαν για την μεταλοχειο ο αντρας μου την επαθε?

liveloula
04-10-2009, 18:36
πηδα τον με το ζορι.πρεπει να εκπληρωνει τα συζηγικα του καθυκοντα.λολ

panamar
πανο οσες φορες διεκδηκησα μην πω τι πηρα.....και σιγα μην ξαναφτιαξω την ζωη μου.......το προβλημα ειναι δικο του το γνωριζα και το σεβομαι.....ελεος ομως........

πανος12345
Μπραβο μου...........θα αρχισω να ουρλιαζω τωρα!!!Πειτε μου ποιος φταει........εγω το ζωον!!!
πως μπορει να φταιει μια γυναικα γιατι αλλες μεγαλωνουν με αυτα τα μυαλα τους γιους τους ?
για ψαξου μηπως φταει ενα ολκληρο κοινωνικο συστημα που συντηρει την οικογενεια και θυσιαζει τον ερωτα ?
η μαλλον θυσιαζει τον ερωτα μονο στις γυναικες ?

panamar
04-10-2009, 18:38
ρε liveloula παρακαλετο μ@@@@ ξυνο γα@@@@ λεει η γιαγια μου.

Θεοφανία
04-10-2009, 18:39
Μήπως απλά του έχει περάσει? Μήπως έχει βρει κάτι άλλο? Πως τον βλέπεις τον τελευταίο καιρό? Γιατί τσακώνεστε συνήθως? ΛΕς πως γνωριστήκατε απ το νετ. Μπάινει πλέον μέσα? Τι κάνει καθ\' όλη τη διάρκεια της ημέρας? Τον βλέπεις κουρασμένο απέναντι στα προβλήματα του σπιτιού? Λες πως πίνει μπύρες και κοιμάται.
Τι δικαιολογία σου δίνει για την απόφαση του να κόψετε το σεξ?

Arsi
.......το προβλημα ειναι δικο του το γνωριζα και το σεβομαι.....ελεος ομως........ Δλδ ποιο πρόβλημα?

panamar
Πανο θα το πιστεψεις αν σου πω οτι καιρο τωρα ηθελα να δειρω την πεθερα μου?

giota
04-10-2009, 18:40
Πιστεύω είναι ενα μεταβατικό στάδιο πολλοί άνδρες νομίζουν ότι μολις γεννήσουν οι γυναίκες τους ενδιαφέρονται αποκλειστικά μόνο για το μωρό.Μπορεί αυτή η αλλαγή να τον έκανε ΄να πάει λίγο πίσω.Εγώ πιστεύω θα βρείτε τους ρυθμούς σας σιγά σιγά μην νομίζεις μπορεί να αισθάνεται περίεργα και αυτός.Μην τον κατηγορείς τόσο γρήγορα και προ πάντων ηρέμησε

πανος12345
04-10-2009, 18:41
πανο οσες φορες διεκδηκησα μην πω τι πηρα.....και σιγα μην ξαναφτιαξω την ζωη μου.......το προβλημα ειναι δικο του το γνωριζα και το σεβομαι.....ελεος ομως........
ενα ενα οπως μας τα δινεις αρχιζω και εγω να βλεπω και αλλες προοπτικες ....μηπως ειναι πολυ καψουρης με το μωρο?
αν ειχα σημερα μια κορη , ισως να ξεχναγα την γυναικα μου ,μεχρι να βρει τον τροπο να μου θυμισει οτι η κορη μου θα φτιαξει την ζωη της και θα φυγει αυριο ενω εμεις θα γερασουμε παρεα!

panamar
θα σας το πω γιατι σας εχω αναγκη......τα μαλλια του χανει τα μαλλια του...εχει παθει 2 φορες καταθλιψη για αυτο το λογο.και ειμαι σιγουρη οτι αυτο ειναι και τωρα!!Και λεω οτι ηθελα να δειρω την πεθερα μου γιατι ειναι πολυ της εμφανισης και οχι γιατι ειμαι τρελλη!!

Θεοφανία
.......το προβλημα ειναι δικο του το γνωριζα και το σεβομαι.....ελεος ομως........

Συγνώμη...τι ακριβώς εννοείς με αυτό?

panamar
04-10-2009, 18:42
Τοσο καψουρης που πεφτει για υπνο 12 ωρες την ημερα?

Arsi
04-10-2009, 18:45
Ηρέμησε παναμαρ για όλα υπάρχουν λύσεις!!!!!
Έχει κάποιο ψυχολογικό πρόβλημα απ\'ότι κατάλαβα?ή κάνω λάθος?

Θεοφανία
θα σας το πω γιατι σας εχω αναγκη......τα μαλλια του χανει τα μαλλια του...εχει παθει 2 φορες καταθλιψη για αυτο το λογο.και ειμαι σιγουρη οτι αυτο ειναι και τωρα!!Και λεω οτι ηθελα να δειρω την πεθερα μου γιατι ειναι πολυ της εμφανισης και οχι γιατι ειμαι τρελλη!!

Συγνώμη, έπαθε κατάθλιψη γιατί του πέφτουν τα μαλλιά? Γιατί δεν πάει να κάνει μια εμφύτευση....

πανος12345
Πανο θα το πιστεψεις αν σου πω οτι καιρο τωρα ηθελα να δειρω την πεθερα μου?
ωχ ωχ
λες να εχει βαλει αυτη το χερι της ?
μπα χλωμο το βλεπω...
μαλλον ειναι καψουρης με το μωρο που του τρωει ολη την σεξουαλικοτητα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
βαλτον να καθαρισει καμμια πανα και να την ταιζει σε λιγο που θα τρωει ετοιμες τροφες ! θηλαζεις φανταζομαι ετσι?
ξερεις τι τρεχει μαλλον? εχει βγαλει αυστηρο υπερ-Εγω γιατι βλεπει για πρωτη φορα την πραγματικη χρηση που εχει προβλεψει η φυση για την θηλη του στηθους !
θα του περασει μην ανησυχεις ....
εσενα βεβαια μαλλον σε ερεθιζει σεξουαλικα ο θηλασμος η οχι?

giota
04-10-2009, 18:47
Ε,αφού ξέρεις τον λόγο όταν ο άνρθρωπος νιώθει άσχημα πως να έχει όρεξη;Δεν θέλει να μείνει φαλακρός.και ποιος δεν θέλει τα μαλλιά του.Επειδή θίγεις ευαίσθητο θέμα εαν είναι θέμα ανδρογεννετικής αλωπεκίας θα κάνει μεταμόσχευση προκειμένου να βρεί την ψυχική του γαλήνη

panamar
04-10-2009, 18:49
arsi εχουμε και οι δυο ιστορικο καταθλιψης.θεοφανια εχει καινει 2 αποτυχημενες και Πανο εχεις δει πολλους καψουρηδες να ριχνουν χριστοπαναγιες σε ενα μωρο που κλαιει δεν θηλασα ποτε παιρνω remeron λαλησα στην εγκυμοσυνη.Και εχεις δει αλλη μανα να χαιδευει τα μαλλια του γιου της στην γυναικα του μπροστα?

Arsi
04-10-2009, 18:50
Originally posted by giota
Ε,αφού ξέρεις τον λόγο όταν ο άνρθρωπος νιώθει άσχημα πως να έχει όρεξη;Δεν θέλει να μείνει φαλακρός.και ποιος δεν θέλει τα μαλλιά του.Επειδή θίγεις ευαίσθητο θέμα εαν είναι θέμα ανδρογεννετικής αλωπεκίας θα κάνει μεταμόσχευση προκειμένου να βρεί την ψυχική του γαλήνη Πλάκα κάνουμε?Κατάθλιψη επειδή χάνει τα μαλιά του?Σίγουρα άλλοι είναι οι λόγοι,αυτός είναι πολύ επιφανειακός.

πανος12345
04-10-2009, 18:50
Τοσο καψουρης που πεφτει για υπνο 12 ωρες την ημερα?
του ζητησες να ασχοληθει με το μωρο για να δει τι σημαινει ?

panamar
04-10-2009, 18:51
giota πηραμε 3,000 απο το ικα οταν γεννησα και εκανε μεταμοσχευση με τα λεφτα της γεννας μου!!Ειμαι εδω βραχος για κεινον αλλα και τα σιδερα ληγανε.........

panamar
04-10-2009, 18:52
arsi και αποπειρα αυτοκτονιας εχει κανει........Πανο σου απαντησα

Arsi
04-10-2009, 18:53
.................. εχεις δει πολλους καψουρηδες να ριχνουν χριστοπαναγιες σε ενα μωρο που κλαιει .................Και εχεις δει αλλη μανα να χαιδευει τα μαλλια του γιου της στην γυναικα του μπροστα? Μάλλον είναι πιο σοβαροί οι λόγοι τελικά....

Θεοφανία
04-10-2009, 18:53
Ωχ...έχεις πολλά θέματα, είναι αλήθεια. Πως όμως μέχρι πριν κάποιους μήνες ήταν τόσο λειτουργικός και τώρα δεν είναι?
Αυτό προσπαθώ να δεις. Μήπως έχει προκύψει κάτι?
Την αντίθεση σου για τη συμπεριφορά της πεθεράς σου την έχει κάνει γνωστή στον άντρα σου? Έχετε τσακωθεί ποτέ γι αυτό?

panamar
04-10-2009, 18:54
θα μου πει κανεις σας τι σκατα κανω?

liveloula
04-10-2009, 18:55
μηπως δεν του κανει κουκου?:P

panamar
για ολους και για ολα εχουμε τσακωθει....ειπαμε απειρες φορες να το διαλυσουμε.....εγω δεν μπορω να το κανω και ουτε εκεινος φευγει..........

giota
Με την συμπεριφορά της η μάνα του είναι που επισημαίνει το πρόβλημά της τριχόπτωσης ολόκληρος άνδρας είναι.Μετά λες ότι η πεθερά σου είναι του καλλωπισμού και έτσι αισθάνεται την τριχόπτωση σαν αναπηρία.Εαν πάλι πίνει αντικαταθλιπτικά βρε παναμαρ φυσικό δεν είναι να έχει μειωθεί η διάθεσή του;Εσύ με τα ρεμερον δεν έχεις δει αλλαγή στην διάθεσή σου.

Arsi
04-10-2009, 18:56
Όπως τα λες μπορεί ο άντρας σου να περνάει κρίση ή μπορεί και μια μορφή κατάθλιψης.Βλέπει ειδικό?

πανος12345
04-10-2009, 18:56
arsi εχουμε και οι δυο ιστορικο καταθλιψης.θεοφανια εχει καινει 2 αποτυχημενες και Πανο εχεις δει πολλους καψουρηδες να ριχνουν χριστοπαναγιες σε ενα μωρο που κλαιει δεν θηλασα ποτε παιρνω remeron λαλησα στην εγκυμοσυνη.Και εχεις δει αλλη μανα να χαιδευει τα μαλλια του γιου της στην γυναικα του μπροστα?
οκ
αλαζεις τοσο γρηγορα το σεναριο που ειναι αδυνατον να σταθουμε ωφελιμοι
κανω ανακεφαλαιωση
προκειται για ενα ζευγαρι ψυχικα ασθενων με ιστορικο καταθλιψης ...
εσενα φιλεναδα η γεννα σου βγαζει φοβια για πιθανη απωλεια τη σεξουαλικοτητας σου , ενω του ανδρα σου του βγαζει απορριψη της σεξουαλικοτητας γιατι το ολο κλιμα με την εγκυμοσυνη και την γεννα του βγηκε πιο νοσογονο απο την εξαρτηση απο την μητερα του !
να πω μια ιδεα ?
να πατε ολοι μαζι ξανα στον γιατρο για να βρει την πιο ενδεδειγμενη λυση με την εξης σειρα προτεραιοτητας
1.μωρο
2.μητερα
3 .πατερας
4.σεξουαλικοτητα του ζευγαριου

panamar
04-10-2009, 18:59
παμε σε γιατρο.....αλλα τωρα τελευταια παω μονο εγω ουτε αυτο δεν θελει να κανει...........εχουμε τον ιδιο γιατρο και giota ποτε μα ποτε δεν μου εριξε φαρμακο την λιμπιντο..........ειναι μεγαλο παιδι τι να κανω να τον συρω?για το γιατρο λεω.

Θεοφανία
04-10-2009, 18:59
για ολους και για ολα εχουμε τσακωθει....ειπαμε απειρες φορες να το διαλυσουμε.....εγω δεν μπορω να το κανω και ουτε εκεινος φευγει..........

Οπότε παν, ξεκινάς από τη μέση. Βάζεις ένα θέμα για το ότι δεν θέλει να κάνετε σεξ, ενώ λες ήδη πως έχει κατάθλιψη, έχει κάνει απόπειρα αυτοκτονίας, βρίζει το μωρό, είναι παιδί της μαμάς και πήγατε να το διαλύσετε άπειρες φορές. Μήπως το σεξ τελικά είναι η κορυφή του παγόβουνου?

giota
04-10-2009, 19:01
Κάτσε βρε παναμαρ έχει κάνει κααι απόπειρες αυτοκτονίας και εσύ αναρωτιέσαι γιατί δεν κάνετε συχνά σεξ;πάλι καλά να λες που γίνεται και μια φορά την εβδομάδα.Και φυσικά δεν έχει κάνει απόπειρα μόνο για τα μαλλιά έχει πρόλημα ο άνθρωπος και ισως χρειάζεται άλλα πράγματα και όχι τόσο το σεξ

panamar
04-10-2009, 19:02
την αποπειρα την εκανε στα 19 τωρα ειναι 30!!ειναι η σταγονα που θα ξεχειλισει το ποτηρι μου!!

giota
04-10-2009, 19:07
εγώ νομίζω πρέπει να ηρεμήσεις και εσύ.πρέπει να καταλάβεις ότι υπάρχει βαθύτερο πρόβλημα.Εσύ δεν είχες αυτές τις παρενέργειες των φαρμάκων.Εγώ απο όταν άρχισα τα αντικαταθλιπτικά και όσο διαρκεί η θεραπεία δεν αισθάνομαι την παραμικρή ανάγκη για σεξ.εαν ρωτήσεις νομίζω θα συμφωνήσουν μαζί μου και άλλες γυναίκες

panamar
04-10-2009, 19:07
πηγα και σε παπα το προηγουμενο σαββατο και μου ειπε πανω κατω αυτο που λες giota οτι ειμαι ανυπαρκτη στα παιχνιδια του μυαλου του.....βλακεια μου που ηξερα και αφεθηκα σε αυτην την κατασταση εβαλα τα χερια μου και εβγαλα τα ματια μου.......

panamar
04-10-2009, 19:09
giota 3 χρονια που ειμαστε μαζι παντα τα ιδια φαρμακα επαιρνε τωρα τον πιασαν παρενεργειες?

Arsi
04-10-2009, 19:10
.....αλλα τωρα τελευταια παω μονο εγω ουτε αυτο δεν θελει να κανει...................ειναι μεγαλο παιδι τι να κανω να τον συρω?για το γιατρο λεω. Όχι βέβαια.Τι να κάνεις?Δεν ακολουθεί θεραπεία,πίνει κιόλας για να καλύψει το πρόβλημα...χρειάζεται μάλλον βοήθεια.
Εσύ το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να του θέσεις ξεκάθαρους όρους.
Να βάλεις στο τραπέζι τα θέλω σου και τα προβλήματά σας,αν δε βρεθεί λύση δεν υπάρχει άλλος δρόμος ή θα δεχτείς την κατάσταση ή θα χωρίσεις.

giota
04-10-2009, 19:11
Τώρα όμως χρειάζεται ψυχίατρος και όχι παπάς.ισως να κάνατε μια δοκιμή να πηγαίνατε χωριστά στον ίδιο γιατρό

panamar
04-10-2009, 19:12
ευχαριστω arsi θυμωνω πολυ.......τα ηξερα......δεν συζηταμε arsi δεν κανουμε ουτε αυτο....θες κλαμματα και δραματα απο αυτο εχουμε μπολικο

panamar
04-10-2009, 19:13
χωριστα παμε giota αλλα ο αντρας μου το κοψε!

Θεοφανία
04-10-2009, 19:13
Παν...κάπου έγραψες πως θες να φύγεις, αλλά δεν μπορείς. Είσαι γίγουρη πως τον θες ακόμη, ή σε πιάνει ανασφάλεια αν χωρίσεις λόγω άλλων παραμέτρων?

panamar
04-10-2009, 19:14
και εγω κλαιω και αυτος και ορκους δινουμε και απο ολα!αυτα την δευτερα γιατι την τριτη απο την αρχη παλι!!!

giota
04-10-2009, 19:16
κακώς το έκοψε πάντως υπάρχει πρόβλημα και αυτό πρέπει να αντιμετωπίσετε.Κάνε και εσύ λίγο υπομονή μιλήστε και ζητήστε βοήθεια

Arsi
04-10-2009, 19:17
και εγω κλαιω και αυτος και ορκους δινουμε και απο ολα!Τη στιγμή έστω που δίνετε όρκους τι λέτε?
Χρειάζεται ειδικός να σας βοηθήσει για τη μεταξύ σας επικοινωνία μάλλον.Γιατί δεν κάνετε κάτι τέτοιο αφού βλέπετε πως δε μπορεί να βγει άκρη αλλιώς?

panamar
04-10-2009, 19:19
θεοφανια κοιταζω την κορη μου τωρα που ειναι στο καροτσι το μεσημερι ειχαμε παει στο δικο μου μπαμπα και μου δωσε μια φωτογραφια που ειμαι μωρο για να δω πως μοιαζω με την κορη μου και η φωτο ηταν κακοποιημενη ξερεις τι μου ειπε ο πατερας μου οταν τον ρωτησα γιατι.......οτι την ειχε κατω απο το μαξιλαρι του παντα και μας ελεγε καληνυχτα γιατι δεν μας ειχε κοντα του........πως να το κανω αυτο στο δικο μου παιδι?

panamar
04-10-2009, 19:22
λεμε οτι δεν θα ξαναγινει.......αυτο!arsi παιρνει φαρμακα και δεν παει καν ο ιδιος στο γιατρο να του τα γραψει στελνει την μαμα του!!ποιον ειδικο?

Arsi
04-10-2009, 19:25
θεοφανια κοιταζω την κορη μου τωρα που ειναι στο καροτσι το μεσημερι ειχαμε παει στο δικο μου μπαμπα και μου δωσε μια φωτογραφια που ειμαι μωρο για να δω πως μοιαζω με την κορη μου και η φωτο ηταν κακοποιημενη ξερεις τι μου ειπε ο πατερας μου οταν τον ρωτησα γιατι.......οτι την ειχε κατω απο το μαξιλαρι του παντα και μας ελεγε καληνυχτα γιατι δεν μας ειχε κοντα του........πως να το κανω αυτο στο δικο μου παιδι? Άλλο το τι αισθανόταν ο πατέρας σου και άλλο εσύ.Δεν ξέρω γιατί χωρισαν οι δικοί σου αλλά θα προτιμούσες να είναι μαζί κι ας είναι δυστυχισμένοι?Ποιο θεωρείς καλύτερο?

Απ\'την άλλη δε νομίζω ότι είναι αυτός ο λόγος(προσωπική μου γνώμη που μπορεί να κάνω και λάθος) όταν πραγματικά θέλουμε να χωρίσουμε νομίζω πως δε μας σταματάει κάτι τέτοιο.Μάλλον αισθάνεσαι πολλά για τον άντρα σου γι\'αυτό άλλωστε σε νιάζει και η σεξουαλική σας ζωή.Αν ήσουν ξενερωμένη σιγά μη σε ένιαζε.Το θέμα είναι να ξεκαθαρίσεις πραγματικά τι νιώθεις και τι θες.

giota
04-10-2009, 19:25
panamar τώρα αισθάνεσαι χάλια και το καταλαβαίνω γιατί έχω περάσει διάφορα στάδια κατάθλιψης.Νομίζω ότι η μόνη οδός είναι η ιατρική βοήθεια και για τους δύο γιατί υποφέρετε και οι δυό

Arsi
04-10-2009, 19:27
!arsi παιρνει φαρμακα και δεν παει καν ο ιδιος στο γιατρο να του τα γραψει στελνει την μαμα του!!ποιον ειδικο? εε είπα πάνω στους όρκους μήπως παρθεί καμιά απόφαση.....

panamar
04-10-2009, 19:28
ναι εχετε δικιο......νοιαζομαι για αυτον μακαρι να μην με ενοιαζε...........παλευω με ενα τιποτα στο πλαι giota γιατι δεν το καταλαβαινεις?με το ζορι τρωει λες να εχει ορεξη να σωσει καταστασεις?

panamar
04-10-2009, 19:29
να χαρω αισιοδοξια arsi στειλε μου λιγο..........

marina38
04-10-2009, 19:36
panamar το μόνο βέβαιο είναι ότι με τα κλάματα, τα δράματα, τους καυγάδες και την πίεση άκρη δεν πρόκειται να βγει και επιβαρύνεστε ακόμα περισσότερο. Νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να κάνετε μια προσπάθεια, αλλά μιας και ξεκίνησες το θέμα με άξονα τη συχνότητα του σεξ, θα πρότεινα να μην γίνεται και αυτό πηγή πίεσης. Έχετε άλλους τρόπους να χαμογελάτε, να διασκεδάζετε, να νιώθετε ήρεμοι? Ή είναι ο άντρας σου τόσο απορροφημένος από δικά του θέματα που νιώθεις ότι δεν υπάρχει κανένα σημείο επαφής?

panamar
04-10-2009, 19:38
κανενα marina λιγο με το παιδι αλλα οχι ολες τις ωρες.......

marina38
04-10-2009, 19:45
Αν προσπαθούσες να τον παροτρύνεις να κάνετε κάτι άλλο μαζί (εκτός από το σεξ ή την ενασχόληση με το παιδί), κάτι που αρέσει και στους δυο, θα ανταποκρινόταν πιστεύεις?

panamar
04-10-2009, 19:49
marina δεν υπαρχει κατι να του αρεσει....ειχε εμμονη με τις μηχανες ειχε και ατυχημα πιο παλια παρακαλεσα εναν ξαδερφο μου να μας δανυσει την μηχανη να παμε βολτα εστειλα το παιδι στην μανα μου μας εφερε οντως την μηχανη ο ξαδερφος και την βαλαμε στο γκαραζ μεχρι το επομενο πρωι που ηρθε να την παρει ξερεις ποια ηταν η δικαιολογια του?Το κρανος θα του χαλαγε τα μαλλια μου ειπε.......

marina38
04-10-2009, 19:52
Χμ...δεν είναι και πολύ ενθαρρυντική η ιστορία που έγραψες! Μεγάλη η εμμονή με τα μαλλιά βρε panamar :)
Δηλαδή, τα κοινά σας στοιχεία ποια είναι? Τι σας ένωνε μέχρι σήμερα και φτάσατε ως το γάμο και το παιδί?

panamar
04-10-2009, 19:56
η καταθλιψη,η αναγκη μας να κανουμε οικογενεια να βρουμε λιμανι και να αραξουμε....marina δεν ηταν πολλα αλλα ηταν ουσιαστικα καποτε.....εμμονη?ακου και αυτο παντρευτηκαμε στους 10 μηνες σχεσης γιατι τοτε του αρεσαν τα μαλλια που ειχαν βγει απο την 1η μεταμοσχευση!τα ηξερα αυτα αλλα ηθελα τοσο πολυ να ειμαι κομματι της ζωης του!

marina38
04-10-2009, 20:06
Σας ένωσε λοιπόν ένα κοινό πρόβλημα και ένας κοινός στόχος...αλλά όπως μόνη σου λες αυτό ήταν \'κάποτε\'. Καθώς η ζωή σας προχώρησε, βλέπεις καταρχήν ότι αυτοί οι παράγοντες δεν είναι πλέον αρκετοί ή βοηθητικοί για τη σχέση. Επιπλεόν, η κατάθλιψη και οι εμμονές αντί να σας ενώνουν σας απομακρύνουν, όσο για το \'λιμάνι\'...μάλλον φουρτούνα ζείτε! :)
Στο εδώ και τώρα επομένως, τι προοπτικές προσέγγισης βλέπεις?

panamar
04-10-2009, 20:09
υπαρχουν?

panamar
04-10-2009, 20:27
marina θελω πολυ να σου απαντησω και ακομα το ψαχνω..αλλα μου τα ειπαν πριν παντρευτω καποιοι πιο ανοιχτοματηδες........

marina38
04-10-2009, 20:28
Μερικές φορές ναι μερικές φορές όχι. Εξαρτάται καταρχήν από τη δική σου διάθεση και κατά δεύτερον από τη δική του ανταπόκριση. Από την πλευρά σου, δες τι δεν λειτούργησε ως σήμερα και μην το επαναλαμβάνεις, γιατί συχνά οι καυγάδες ανάμεσα στα ζευγάρια περιστρέφονται γύρω από τα ίδια θέματα και γίνονται με τον ίδιο τρόπο. Άσε στην άκρη τα θέματα που αποτελούν πηγές σύγκρουσης, τις εκφράσεις που πυροδοτούν ένταση και δες τι καλό μπορεί να γίνει, ή τι ουδέτερο να συζητηθεί. Είχες μια ιδέα με τη μηχανή, κάτι άλλο παρόμοιο θα μπορούσες να σκεφτείς? Δεν σας ξέρω για να μπορώ να γίνω πολύ συγκεκριμένη.

Θέσε όμως κάποιο όριο στον εαυτό σου, ξεκαθάρισε εσύ στον εαυτό σου χωρίς να το κοινοποιήσεις, τι περιμένεις να γίνει και ως πότε κι αν είναι ρεαλιστικό.

narnia
04-10-2009, 20:29
Φυσικά υπάρχουν.Εχετε ένα παιδί, είσαστε οικογένεια, προσπαθείς να δεις σφαιρικά και αναλυτικά το πρόβλημά του, το συζητάς μαζί μας και με το γιατρό σας, έχεις άντρα σου κάποιον που η μαμά του του χαϊδεύει το κεφάλάκι δεν είναι εύκολο να είσαι αυτή η σύζυγος.
Ο άντρας σου έχει πρόβλημα ναι. Το συζήτησες μαζί του? Του είπες μου φαίνεται λίγο αυτό και θέλω να δούμε τι φταίει? Φοβάσαι να το θέσεις ως κοινό πρόβλημα? Αντικαταθλιπτικά και μπύρες δεν είναι πρόβλημα? παιδί, μπύρες, αντικαταθλιπτικά, τριχόπτωση και γυναίκα ανικανοποίητη δεν είναι πρόβλημα λες?
Μην το αφήνεις χωρίς συζήτηση έστω κι αν την κάνετε μέσω internet. Πριν φτάσεις στην έσχατη σπόφαση θέσε επί τάπητος τα θέματά σου. Είναι κρίμα να μη συζητάτε.

panamar
04-10-2009, 20:29
μονοπλευρα γινεται τιποτα?

marina38
04-10-2009, 20:34
marina θελω πολυ να σου απαντησω και ακομα το ψαχνω..αλλα μου τα ειπαν πριν παντρευτω καποιοι πιο ανοιχτοματηδες........

καλά κι εμένα μου τα είχαν πει οι πιο ανοιχτομάτηδες (εμπειρία ζωής λέγεται...) αλλά χωρίς τη δική μας δοκιμή, δεν παίρνουμε το μάθημα! :)

marina38
04-10-2009, 20:39
μονοπλευρα γινεται τιποτα?

Αν εσύ είσαι σίγουρη ότι θα ήθελες να διατηρηθεί και να βελτιωθεί η σχέση σας, αξίζει τον κόπο να δοκιμάσεις έστω κι αν στην αρχή η προσπάθεια είναι μονόπλευρη.

Χωρίς ανταπόκριση όμως φυσικά και δεν γίνεται. Αλλά μην περιμένεις ανταπόκριση με τη μία, τα προβλήματα που τον ταλαιπωρούν 30 χρόνια τώρα, συν τα τρέχοντα, δεν γίνεται να ξεπεραστούν έτσι εύκολα.

giota
04-10-2009, 20:41
για σκέψου όμως στην δική μου περίπτωση που 21 χρόνων ήμουν εγώ η ανοιχτομάτα και είπα ότι δεν θα περάσω καλά και πρέπει να μην γίνει αυτός ο γάμος και έκανα το χατήρι της μάνας μου για τον κόσμο;και εγώ αντί να αντιδράσω έσκυψα το κεφάλι;

marina38
04-10-2009, 20:53
αχαχα...η αλήθεια είναι giota πως από το πρώτο καλοκαίρι με τον πρώην είχα ήδη τη σκέψη \'ωχ, πού πάω να μπλέξω\' (κι ήταν και περίοδος διακοπών, φαντάσου!...), αλλά υπήρξε κι άλλο καλοκαίρι και βαρυχειμωνιά!

panamar, εσύ ξέρεις καλύτερα από τον καθένα τι πραγματικά πιστεύεις για αυτή τη σχέση. Με τον ειδικό που πηγαίνεις το συζητάς καθόλου?

giota
04-10-2009, 21:06
Πάντως ποιο σοβαρή νύφη απο μένα δεν υπήρξε.Ο γαμπρός να γελάει και εγώ να σκέφτομαι θεούλη μου τι κάνω.Φαινεται η καλή μέρα απο το πρωί.Πάντως σήμερα έχω σκάσει στον υπολογιστή ο άνδρας μου κλάδευε τα δένδρα του και τα λουλουδικά του μου λέει εσύ δεν θα βοηθήσεις;Λυπάμαι λέω πάρε κάποιον να σε βοηθήσει ξέρεις πως σκάει αλλιώς είχε συνηθίσει.Είπαμε να υπάρχει και όριο το ξεπεράσαμε και μαζεύω ότι μπορώ

panamar
04-10-2009, 22:03
λετε να μην συζηταω?Με εσας με εκεινον με το γιατρο ακομα και με την μανα του την ιδια προσπαθησα να μιλησω!!Δεν ζηταω να λυθουν ολα με την μια αλλα δεν γινεται δευτερα να μιλαω και τριτη να ειμαι η κακια που προσπαθει να τον αλλαξει και να μου δειχνει την πορτα!!!ναι εχω παιδι και αντικαταθλιπτικα και μπυρες στην ιστορια μου εχω ομως και διαθεση να διορθωσω να αλλαξω και να συμαζεψω.Εγω Εγω και εγω μονο......

panamar
05-10-2009, 10:47
γιατι παντα η επομενη μερα ειναι χειροτερη απο την προηγουμενη?Διαβασα και ξαναδιαβασα τα οσα μου ειπατε μηπως τελικα ειναι τελειωμενη η ιστορια μου και εγω δεν θελω να το δω?Ξερω γω μηπως αυτη η αρνηση του ειναι η ταφοπλακα?Λες να κλαιω πανω απο χυμενο γαλα?Καλημερα δεν ειπα..........

πανος12345
05-10-2009, 11:00
αλλιως ξεκινηση αυτο το ποστ και αλλαη τροπη πηρε στην συνεχεια .
αυτο απο μονο του θα μποουσε να γινει μαθημα για την σημασια της σωστης ληψης του ιστορικου στις ψυχικες ασθενειες ....
φιλεναδα αν θυμασαι το σεξ ηταν αυτο που σ εφερε σε αυτη την θεματικη ενοτητα , αποδεικνυοντας αθελα σου ποσο σημαντικο εργο εχει επιτελεσει η ψυχαναλυση στην εξειλξη της Ψυχιατρικης !
Στο διαταυθα τωρα ...
Το πρωτο πραγμα το οποιο δειχνει ασταθεια και ασυνεπεια σε μια ερωτικη σχεση , ειναι ο βαθμος ψυχικης υγειας αυτων οι οποιοι καλουνται να παιξουν το πιο ομορφο και απαραιτητο παιχνιδι της φυσης ...
Κανε λιγο υπομονη να ξεπερασετε ο καθε ενας απο την πλευρα του ολα οσα σας στερουν σημερα το ερωτικο παιχνιδι γιατι ειναι πολλα και δεν λυνονται δια μαγειας αλλα με συστηματικη δουλεια σε ολο το βαθος του ψυχισμου σας .
Αναρωτιεσαι γιατι παντα η επομενη μερα ειναι ειροτερη απο την προηγουμενη?
απλα γιατι ολα αυτα σε κανουν να την βλεπεις ετσι!
Το πιο ευκολο πραγμα για καθε ανθρωπο που ζει μεσα σε ενα ζευγαρι ειναι να διαπιστωσει προβλημα στην σεξουαλικη του συμπεριφορα ...
Δεν σημαινει ομως αυτο πως θα πρεπει να περιοριστει εκει για να βρει την λυση

panamar
05-10-2009, 12:45
πανο εχεις δικο ξεκινησαμε αλλιως και καταληξαμε στο να κανουμε ψυχογραφημα.Βλακεια μου που νομιζα οτι το σεξ ειναι το προβλημα και βλακεια μου που δεν το σκεφτηκα οτι ζηταω πολλα απο καποιον που εχει να δωσει πολυ λιγα...απλα απογοητευτηκα και θυμωσα γιατι εχω ψαχνω ρωταω και καταφερνω εγω να χαλιεμαι και ο αλλος απλα να ανακοινωνει.Αν το σεξ η εργασια και η επικοινωνια κρινουν την ευτυχια της ζωης εγω τωρα πια δεν εχω κανενα απο τα 3!!!

anoiksi
05-10-2009, 14:00
panamar, διαβασα το προβλημα σου και πιστευω οτι πρεπει να κανεις μεγαλη προσπαθεια να μιλας μαζι του...φανταζομαι αυτος απλα δεν ακουει η θελει να τελειωνει την συζητηση και λεει ναι....και μετα παλι τα ιδια...πιστευω οτι θα βοηθουσε να τον ρωτησεις απλα αν θελει λιγο αποσταση να βρει τον εαυτο του....και εσυ τον δικο σου...ειστε και οι δυο σε δυσκολες φασεις της ζωης σας και εχετε φτασει να μην μπορειτε να επικοινωνησεται...κυριο ζητημα ομως θεωρω εγω το αλκοολ ομως...καταρχας πως περνει φαρμακα και πινει καθε μερα 3 μπυρες...εγω το θεωρω πολυ...δεν νομιζω να δρουν και τα φαρμακα πλεον...απο την αλλη, θα σου προτεινα αν και εσυ πραγματικα θελεις να φτιαξει η σχεση σου, να τον προσεγγισεις...οχι ομως με τα προβληματα σας...ανεβασε του το ηθικο μοιαζει να ειναι σε μια μαυρη τρυπα...μιλησε του ομορφα, προσπαθησε να κανετε πραγματα μαζι...βγαιστε εξω...ξαναζηστε...

οταν πρωτοδιαβασα το ποστ σκεφτικα και εγω αμεσως οτι παιζει αλλη, αλλα τωρα πιστευω οτι θεωρει τον εαυτο του υποδεεστερο σου και αυτο δεν το αντεχουν πολυ οι αντρες...μηπως σου εχει δειξει και αλλα τετοια σημαδια....

επισης πιστευω οτι ακουει πολυ την μαμα του, η οποια δεν του κανει και πολυ καλο, αν θυμιθω και το συμβαν με τα μαλλια και το γεγονος οτι για εκεινην μετραει η εμφανιση...προσπαθησε οταν κανει τετοια πραγματα να στεκεσαι διπλα στον αντρα σου και να τον ανεβαζεις...να νιωσει αυτοπεποιθηση και την αγαπη σου...

Αυτα....δεν ξερω αν σε βοηθησα, προσωπικη μου αποψη ειναι, αλλα απο το νετ ποσο καλα να εκτιμησεις μια κατασταση...

narnia
05-10-2009, 14:10
Βλέπω τα πράγματα από την ίδια οπτική με την άνοικσι και συμφωνώ με τα λεγόμενά της.
Δεν είναι εύκολο να λυθεί αλλά αν είναι να πιέζεσαι κάνε κάτι. Όχι άλλα λεφτά για μεταμόσχευση. Μία πίεση παραπάνω τη δοκίμασες ;)

panamar
05-10-2009, 14:10
anoiksi σε ευχαριστω που ασχοληθηκες.Ζητησα και μου προτεινε και εκεινος καποια στιγμη να μεινουμε χωρια αλλα μετα πεφτουμε ο ενας στο κρεβατι και ο αλλος στον καναπε και αρρωσταινουμε κυριολεκτικα......προσπαθω να του ανεβασω το ηθικο αλλα ευθεως μου λεει οτι αισθανεται οτι τον κοροιδευω.Δεν τον συνοδευω πια οταν παει στην μαμα του γιατι θελω να την πλακωσω στο ξυλο ειλικρινα!!παει εκει καθε σαββατο και πρεπει να δεις ποσο χαλια γυριζει......τι να πω ειναι 30 χρονων εγω θα τον προστατευω ως ποτε?και με εμενα τι γινεται?

panamar
05-10-2009, 14:11
τι εννοεις narnia?

narnia
05-10-2009, 14:15
Εννοώ: παίρνω το καπελάκι μου ... ή ... τα άγχη σου έξω από την κρεβατοκάμαρα γιατί οδεύουμε προς το τέλος.
Τα ίδια λέω έτσι κι αλλιώς?

panamar
05-10-2009, 14:17
και κατω απο κρατος απειλης λες να εχω αφυπνιση?Μαλλον για τελος θα μιλαμε μετα!

narnia
05-10-2009, 14:21
Δεν συζητάει, δεν αλλάζει τακτική, δεν πάει στο γιατρό, δεν κόβει την εξάρτηση μαμά, δεν θέλει να σε καταλάβει, δεν θες το τέλος. Δεν ξέρω τί μπορώ να προτείνω. Δεν θέλω να σου πω συνήθισέ το και μη ζητάς πολλά.

panamar
05-10-2009, 14:27
πακετο ε?Σκατα τα εκανα παλι!ειμαι 26 χρονων γμτ δηλαδη ελεος!!σαν να εχω βγει απο ασπρομαυρη ταινια του 50 αισθανομαι!!!

narnia
05-10-2009, 14:30
Τον αγαπάς πολύ ε?

anoiksi
05-10-2009, 14:37
προσπαθησε να μην του κανεις κοπλιμεντα που μπορει να τα παρει ετσι, απλα δειξε την αγαπη σου εκεινον...πχ. με ενα ρομαντικο δειπνο στο μπαλκονι σας για την αρχη....με κατι που θα του εδινε χαρα οπως ενα μικρο δωρακι...με τον πρωινο καφε...περιποιησου τον οσο μπορεις....

anoiksi
05-10-2009, 14:39
δεν ειναι αναγκη να μεινετε χωρια...δοκιμαστε απλα να μην μιλατε για μερικες μερες και πραγματικα να κανετε αυτο που σας αρεσει...ετσι ισως δειτε και οι δυο πως θα ηθελε ο αλλος να ειναι η μερα του...

anoiksi
05-10-2009, 14:44
και επισης ισως θα ηταν καλο να πηγαινεις και εσυ στην πεθερα σου (και ας σπαζουν τα νευρα σου) να ξερεις τουλαχιστον τι σκατα του εμφυτευει και να μπορεις ετσι να τα καταπολεμας πιο δραστικα...δεν ειανι κατασταση αυτη να πηγαινει εκει και να γυρναει χαλια...και ναι ειναι υποχρεωση σου να κανεις ευτυχισμενο τον γαμο σου και εναν ανθρωπο που σε αγαπαει και τον αγαπας...δεν παντρευτηκε την μανα του αλλα εσενα...τουλαχιστον να βοηθουσε την κατασταση θα ελεγα οκ μανα του ειναι...αλλα ετσι!!!!!!!!

panamar
05-10-2009, 14:46
narnia αν με ρωτουσες χτες το πρωι θα σου ελεγα δεν ξερω αν τον αγαπαω απο χτες το απογευμα ομως που μιλησα εδω σαν να μιλουσα με την ψυχη μου την ιδια μπορω να σου πω ναι τον αγαπαω αν και δεν υπαρχει λογος φοβερος λογος που να μπορεσεται να καταλαβαιτε τα εχει πει και τα εχει κανει σχεδον ολα οσα θα μπορουσαν να με διωξουν αλλα εγω δεν φευγω αν δεν ειναι αγαπη αυτο σιγουρα ειναι μαζοχισμος.Αρρωστια θα ναι!ανοικσι ακουσε με ειχα στρωσει τραπεζι με κολωνατα ποτηρια και καθε επισημοτητα οταν ειμασταν 3 ημερων νιοπαντροι γυρισε απο την δουλεια και απλα ειπε δεν θελω να φαω τωρα.......απο τοτε δεν τρωμε καν μαζι.....οταν του ζηταω να με περιμενει να τελειωσω οτι κανω εκεινη την ωρα εκεινος παντα πειναει πολυ!!οταν προσγειωνεσαι με το κεφαλι σε τοιχο ξαναοδηγεις χωρις κρανος?

panamar
05-10-2009, 14:50
να παω να κανω τι ρε ανοικσι που κλανει ο γιος και στηνουμε παρτυ?με εχει διωξει με εχει χτυπησει με εχει ακυρωσει ως γυναικα και ποτε π ο τ ε δεν του ειπε τιποτα????????

anoiksi
05-10-2009, 15:01
σε εχει χτυπησει;;;;;;

panamar
05-10-2009, 15:03
ναι 45 ημερων λεχωνα!

anoiksi
05-10-2009, 15:09
για μενα τοτε πρεπει να βαλεις τελος...κανενας δεν εχει το δικαιωμα αυτο και ποσο οταν του εχεις χαρισει και ενα γλυκο παιδακι...σκεψου τον εαυτο σου και φυγε...

panamar
05-10-2009, 15:16
αρα λες οτι θα ξαναγινει?

giota
05-10-2009, 17:14
Panamaρ είσαι μικρή αυτό να καταλάβεις.Εαν ο άνδρας σου δεν κάνει σωστή θεραπεία και η μάνα του δεν μπορεί να καταλάβει το πρόβλημα που έχει το παιδί της μην βασανίζεσαι καλύτερα δεν θα γίνουν τα πράγματα.Σώσε την ψυχή σου γιατί και εσύ παίρνεις φάρμακα το μωράκι τι φταίει;Οσο για το ξύλο λένε πως όποιος σηκώσει μια φορά χέρι θα το ξανακάνει μην δεχτείς ξανά σωματική βία

marina38
05-10-2009, 18:00
panamar νομίζω ότι την 46η μέρα θα έπρεπε να ήσουν μακριά! Με όλα αυτά τα δεδομένα, σκέψου καλά, όσο επώδυνος κι αν είναι ένας χωρισμός, δεν αξίζει να είναι καθημερινά επώδυνη η ζωή σου.

panamar
05-10-2009, 18:48
απλα οσο παραξενο και να σας ακουγεται οταν με ρωτησει η κορη μου θα ηθελα να μπορω να της απαντησω\"μωρο μου το προσπαθησα\'.Πειτε με αισιοδοξη πειτε με πεσιμηστρια δεν πιστευω οτι θα ξαναγινει......

giota
05-10-2009, 18:55
Εγώ πιστεύω δεν θα ξαναγίνει με την κατάσταση τι θα γίνει ο άνθρωπος χρειάζεται ειδικό και όχι την μαμά του να του χαϊδεύει τα μαλλιά

panamar
05-10-2009, 18:57
πηγε σημερα η μαμα του στο γιατρο παλι για να του γραψει φαρμακα.......αρα giota ουτε σε αυτο εχω λογο εγω......

giota
05-10-2009, 19:00
Αυτό για μένα είναι το πρόβλημα πρέπι να εξηγήσεις στην μάνα του ότι ισως χρειάζεται αλλαγή η θεραπεία του και πως πρέπει να ενωθείτε για το καλό του και να τον πάτε στον γιατρό

panamar
05-10-2009, 19:02
ρε giotaki σε αγαπησα με οσα μου ειπες αλλα με τρελλαινεις τωρα!!!!Τι να πω στο βλημα που της ειπα ο γιος σας με χτυπησε και η πρωτη της ερωτηση ηταν τι του ειπες?

giota
05-10-2009, 19:05
Παναμαρ δεν νομίζεις ότι 26 χρόνων κορίτσι θα πρέπει να μαζεύψεις το καπελάκι σου και το παιδάκι σου γιατί δεν θα την βγάλεις καθαρή πόσο θα αντέξεις έχεις και ενα μωρό να μεγαλώσεις

panamar
05-10-2009, 19:08
εχεις δικιο γμτ αλλα δεν αντεχω να το ζησω παλι αυτο.........

giota
05-10-2009, 19:22
Για την υπόλοιπη ζωή σου αντέχεις αυτή την κατάσταση;

panamar
05-10-2009, 19:25
οχι.δεν υπαρχει φως απο πουθενα?

anoiksi
06-10-2009, 10:49
δεν ειναι το ζητημα γινει δεν γινει ξανα....σε χτυπησε και τελειωσε το θεμα...οπως ειπαν και παραπανω λενε οτι οταν γινει μια φορα ξαναγινεται...ειχα μια φιλη που ηταν μαζι με ενα παιδι 7χρονια...αρκετα για μια σχεση και την εδειρε και μετα το ξαναεκανε...ειναι θυμος που βγαινει εναντιον σου...ειχα εναν φιλο χωρισμενος με ενα παιδακι γλυκυτατο και αυτος εδειρε την γυναικα του και μου ειπε εφυγα να μην της κανω ακομα μεγαλυτερο κακο...πιστευω οτι αυτο που ωθει καποιον να σηκωσει χερι πανω σε ανθρωπο που καποτε αγαπησε ειναι πολυ σημαντικος λογος για τον ιδιο...αν ομως βρισκεις αιτιες και εσυ η ιδια στον εαυτο σου σε στιγμες ειλικρινιας πιστευω οτι το καλυτερο θα ηταν να φυγεις και ας πονεσεις... κανενας δεν εχει το δικαιωμα αυτο παντως...και πανω απο ολα δικαιουται το μικρο αθωο σου αγγελουδι μια νορμαλ και ησυχη ζωη...δεν θελω να σου πω τι να κανεις, δεν εχω το δικαιωμα αυτο, αλλα ουτε εχω το δικαιωμα να κρινω κανεναν....αποψη μου ειναι....την απαντηση θα την βρεις καπου βαθια μεσα σου κρυμμενη...παντως η συμβουλη μου ειναι να πραξεις μονο με την λογικη....

panamar
06-10-2009, 10:55
anoiksi καλημερα.Τοτε οταν εγινε αυτο και απο τοτε τιποτα δεν ειναι το ιδιο για μενα.Ξερω τι ειναι αυτο που τον ωθει να το κανει αυτο.Λογικα σκεπτομενη λοιπον ξεκινησα μια κουβεντα χτες βραδυ επιρρεασμενη και απο αυτα που συζητησαμε ολοι εδω η απαντηση με αφησει αναυδη.\"αυτο που δεν αντεχω ακομα πιο πολυ ειναι να σε κοιταζω που φευγεις\" και ειπα μεσα μου\"ρε αυτος καταλαβαινει\"θα μου πεις βεβαια τι κανει για αυτο?Και ερχομαι να σου πω οτι λογικα σκεφτομενη επρεπε να ειχα φυγει απο τον δεσμο........

anoiksi
06-10-2009, 11:12
δεν τον ρωτησες τι ειναι διαθεσιμος να κανει για να σε κρατησει;

anoiksi
06-10-2009, 11:13
τι περιμενει ακομα απο αυτην την σχεση...τι θελει;

panamar
06-10-2009, 11:28
θελει να μην φυγω σαν το μωρο ζηταει την προσοχη μου.Θα τα ξυρισει λεει{τα μαλλια του}και τοτε θα ηρεμησουμε λεει.

narnia
06-10-2009, 11:34
Τελικά πάλι τα μαλλιά στη μέση? Είναι ένα βήμα δε λέω. Βλέπω έναν άντρα που δεν μεγάλωσε ποτέ. Ήθελε μια δεύτερη μαμά? Εχει τόση εξάρτηση από σένα ή είναι χειριστικός γενικά?
Δεν σκέφτομαι για σένα, για μένα σκέφτομαι και τα γράφω να τα ακούμε μαζί :)

anoiksi
06-10-2009, 11:36
Σιγα το προβλημα για εναν αντρα να μην εχει πολλα μαλλια, δεν ειναι ο πρωτος ουτε ο τελευταιος και να σου πω ορισμενους τους κανει και πολυ σεξι....χεχε....δωστου να καταλαβει ομως οτι με απλες κουβεντες του στυλ θα, αν δεν φερνουν αποτελεσμα...πρεπει να ξυπνησει απο το λυθαργο....δεν ξερω δεν πιστευω οτι το κυριο προβλημα του ειναι τα μαλλια...το προβλημα του ειναι η χαμηλη αυτοεκτιμηση που εχει...

panamar
06-10-2009, 11:37
narnia μου καλα κανεις....Παντα τα μαλλια στην μεση.Παντα!!!χειριστικος δεν θα το ελεγα.....τωρα εξαρτημενος δεν δειχνει.Απλα στην παραλια το καλοκαιρι εκανε σαν υστερικος οταν πηγαινα πιο περα απο εκει που εκεινος θεωρουσε βαθυα....αυτα το καλοκαιρι μονο!!

panamar
06-10-2009, 11:38
anoiksi και συ δικιο εχεις!!sexy ειναι και για μενα!!Βιτρινα ειναι τα μαλλια και οταν του το πα προθημοποιηθηκε να με πληρωσει.

anoiksi
06-10-2009, 11:43
χαχαχα...μα ειναι αληθεια....για μια γυναικα ειναι πραγματι πιο δυσκολο...αλλα για εναν ανδρα....σιγα....δειχνει γοητεια και ανδρισμο...χεχε

panamar
06-10-2009, 11:52
οτι φανταζεσαι εχω πει για να του ανεβασω την διαθεση.Μεχρι οτι το κεφαλι το ξυρισμενο παραπεμπει σε σεξιστικο αντικειμενο και για την γυναικα λειτουργει αφροδισιακα....Τι αλλο πια να πω?

anoiksi
06-10-2009, 11:54
καλο μου αρεσε πολυ καλο...

narnia
06-10-2009, 11:56
Ντύσου, χτενίσου και βγες για μπύρες με μια φίλη. Τι θα σου πει? Ζηλεύει?

panamar
06-10-2009, 12:02
οταν δουλευα σε καποιο νοσοκομειο πηγα στο δερματολογο και του ζητησα να μου δωσει γραμμενο οτι οι αντρες που χανουν τα μαλλια τους εχουν 2πλασια τεστοστερονη απο τους υπολοιπους.Με παρεπεμψε λοιπον σε βιβλιογραφια.Με την κοιλια στο στομα πηγα στο γουδι το βρηκα το βιβλιο το φωτοτυπησα και ζητησα απο τον αντρα μιας συναδελφου που ειναι γραφιστας να μου τυπωσει μια καρτα που εγραφε το εξης\'ΕΙΝΑΙ ΙΑΤΡΙΚΑ ΕΞΑΚΡΙΒΟΜΕΝΟ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΠΙΟ ΑΝΤΡΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥς ΑΝΤΡΕΣ\'και απο κατω τα ακαταλαβηστικα ιατρικα.........Ξερεις πως αντεδρασε?

panamar
06-10-2009, 12:03
αν ζηλευει?Πεθαινει.....οταν δουλευα γυριζα απο την δουλεια και με μυριζε!!

narnia
06-10-2009, 12:06
Καλά κατάλαβα. Μοιάζουν τα αγοράκια μας.

panamar
06-10-2009, 12:07
απο ποια αποψη?

anoiksi
06-10-2009, 12:08
ναι τοτε να κανει και κατι για να σε κρατησει....μονο με την ζηλεια δεν κανει τιποτα

panamar
06-10-2009, 12:10
αυτο ειναι που με τρελλλαινει!!!απο τα ουσιωδη ειμαστε 0 εις το πηλικο.

anoiksi
06-10-2009, 12:16
Αχχχχ.....τι να σου πω περνας δυσκολα....παντως μην σταματας να πολεμας εφοσον θελεις να κρατησεις τον ανδρα σου....εκεινος εχει παραδωσει τα οπλα...το βαρος οσο και βαρυ και αν ακουγεται εχει πεσει πανω σου....και οι επιλογη δικια σου...παντως την ωρα που θα του πεις και αν του πεις αντιο να εισαι προετοιμασμενη οτι θα σε δειρει....αυτο σαν συμβουλη....Ευχομαι παντως να κερδισεις τον πολεμο σου....προσεξε το μωρο σου....και να μας μιλας εδω....:-)....

narnia
06-10-2009, 12:17
Γκρίνια, ζήλια, εξάρτηση, μανούλα και ξανά γκρίνια. Κι εγώ δεν έφυγα και δεν φεύγω. Όλο το σκέφτομαι κι όλο μετανιώνω. Γιατί δεν κουνάει το δαχτυλάκι του να αλλάξει, όταν η συμπεριφορά του με οδηγεί στα μαύρα σκοτάδια.
Πρόσφατα έκανα ένα τεράστιο βήμα. Είπα ως εδώ γιατί τρελαίνομαι. Ετοιμάζω ταξίδι, όχι κάπου ειδικά, όχι στο πατρικό μου, φεύγω για λίγο να με φροντίσω γιατί δεν πάει άλλο. Φυσικά όρκους, υποσχέσεις, θα αλλάξω θα δω τι έφταιξε.....θα.
Κι είναι μια πίκρα μέσα στα μάτια μου, κι ένας αέρας μες στα μαλλιά του :P
(που λέει και το τραγούδι.)

panamar
06-10-2009, 12:26
το ξερω οτι το βαρος εχει πεσει πανω μου και οτι εκεινος εχει παραδωσει δεν σκεφτομαι το χωρισμο γιατι στην τελικη οτι προσπαθεις να αποφυγεις σε εκεινο καταληγεις...θα πολεμησω και οταν δω οτι δεν παει αλλο θα μαζεψω τα κομματια μου και θα κανω μια καινουρια αρχη.narnia υπαρχει παιδι?

anoiksi
06-10-2009, 12:29
ναι καλο μου ακουγεται ειναι σωστο να πολεμας στη ζωη σου...καλη δυναμη...

panamar
06-10-2009, 12:30
σε ευχαριστω anoiksi τα ξαναλεμε..

panamar
06-10-2009, 12:50
narnia υπαρχει παιδι?

narnia
07-10-2009, 10:39
Παιδιά. Δύο ή καλύτερα να πω τρία. Το ένα της πεθεράς μου, που το ανέλαβα εγώ η \"ξένη\" που λένε και στη μπου.

panamar
07-10-2009, 10:59
ορισμενοι αντρες δεν ηταν ετοιμοι να αποχωριστουν την μανουλα τους και φυσικα φταιμε εμεις που τους αναγκασαμε να το κανουν..αστα μην το συζητας!Και θα πας ταξιδι λες?

narnia
07-10-2009, 11:20
Πάει το ταξίδι. Θέλω να μπορούσα, να μπορούσα έστω και μόνο να το γράψω, να βρίσω. Να πω μια βρισιά κι εγώ να ξεδώσω. Μα δεν μπορώ. Γιατί μου συμβαίνει αυτό ποιος ξέρει να μου πει?
Το ταξίδι λες. Πήρα μεγάλη απόφαση μα πριν την πάρω, πριν την κοινοποιήσω καλά καλά, μετάνοιωσα. Αυτή τη φορά το μόνο λόγο είχαν τα παιδιά μου που ακόμα κι αν δεν το \'ξεραν εγώ παρατηρούσα με άλλη ματιά τη σχέση μου μαζί τους. Τώρα είναι αυτά κι εγώ. Δεν με νοιάζει, δεν θέλω να με νοιάζει, εκείνος, τα θέλω του, τα πρέπει του, τα σε έχω ανάγκη του. Είμαι εκτός αυτού του τρένου. Ζαλίστηκα και κατέβηκα. Θέλω να νοιώσω θυμό και να τον νοιώσω μέσα μου καλά για να κρατήσει. Και να με κρατήσει. Θέλω να είμαι ένας κακός άνθρωπος και να πιστεύω εγώ ότι είμαι κακός άνθρωπος. Πειράζει?

maria0315
07-10-2009, 11:28
narnia Αυτος ο θυμος που κριβεις μεσα σου ειναι γιατι δεν εχεις την δυναμη να αλαξεις τα πραγματα κ εδω που τα λεμε δεν ειναι κ ευκολο απο την στιγμη που υπαρχουν κ 2 παιδια.Παντως καλυτερα θα νιωσεις μονο οταν θα απελευθερωθεις απο αυτο.

RainAndWind
07-10-2009, 11:33
Πειράζει.Πειράζει γιατί θα ενοχοποιήσεις κάτι φυσικό,όπως η έκφραση του θυμού σου,σαν κακό.Τι σημαίνει κακός άνθρωπος,χωράει πολύ νερό στο κρασί μας,είναι υποκειμενικό.Δε νομίζω πως θες να είσαι χειρότερος άνθρωπος,απλά,να εκφράσεις την οργή σου απέναντι σε πράγματα και καταστάσεις που σε κούρασαν.Δεν είναι κακό,τα συναισθήματα που καταπιέζουμε μας τοξινώνουν,αλλά πρόσεξε,γιατί η έκφραση του θυμού δεν είναι πανάκεια,όσο κι αν τον νιώθουμε ως εκτόνωση,τις ρίζες του θα έπρεπε να βρεις με κάποια βοήθεια και τρόπους να τον γυρίσεις σε κάτι θετικό για σένα και την πορεία σου,όπως και για την σχέση σου.

narnia
07-10-2009, 11:40
Κάπου με ξέρεις; Γιατί νομίζω πως με ξέρεις;

RainAndWind
07-10-2009, 11:49
Γιατί μπορώ να καταλάβω και να ταυτιστώ με τα συναισθήματά σου.Και γιατί γνωρίζω καλά πως η δυνατότητα χειρισμού τους,αρνητική ή θετική είναι στο χέρι μας.Αν δεν μπορούμε μόνοι μας,λαμβάνουμε βοήθεια,αλλά δεν παραιτούμαστε,ούτε μας πυροβολάμε.Αναζητάμε λύσεις,ελισσόμαστε,ψάχνουμ ε τα γιατί και τους τρόπους που θα μας βοηθήσουν να νιώθουμε καλά με τα συναισθήματα και τη ζωή μας.:))

panamar
07-10-2009, 12:31
ωραια τα λες στο διαταυτα ομως.........

panamar
07-10-2009, 12:43
μονοι μας ως ποτε?

giota
07-10-2009, 12:52
Γιατί χωρίς να σε γνωρίζω εγώ ή εσύ εμένα ,στην ουσία γνωριζόμαστε γιατί νιώθουμε τα ίδια.Δεν μπορείς να γίνεις κακιά δεν γίνεται στο λέω και το υπογράφω.Οσο για το θυμό, εγώ τον έχω νιώσει έντονα και στο τέλος κατάλαβα ότι ο θυμός αυτός απευθυνόταν σε μένα.Καταβάλεις κάθε δυνατή προσπάθεια να δώσεις στον άλλον να καταλάβει αυτονόητα πράγματα ,λες δεν μπορεί αφού είναι πασιφανές αφού μου λέει ότι έχω δίκιο γιατί κάνει όμως άλλα;μου πήρε πολλά χρόνια σχεδόν όλα τα χρόνια που είμαστε και δεν είμαστε μαζί, να το αποδεχτώ ότι δεν μπορώ να περιμένω να αλλάξει ο άνθρωπος είναι αδύνατον τσάμπα αρρωσταίνω και στενοχωριέμαι .Αυτό όμως γύρισε σε θυμό εναντίον μου, δεν μπορούσα να καταλάβω το μέγεθος της βλακείας μου, πως φάνηκα τόσο αφελής;Ομολογώ ότι είναι πολύ καταστροφικό να τα έχεις με σένα, να βρίζεις τον εαυτό σου, είναι δηλητήριο να αισθάνεσαι θυμό για τον εαυτό σου.Αναιρείς όλη σου την ζωή σκέφτεσαι τι έχασες και΄τι σου έφταιγαν τα παιδιά σου να τα φορτώσεις με προβλήματα, επειδή υπήρξες (αφελής;ηθική;ανώριμη;εξαρτ ημένο άτομο;φοβισμένη;ανασφαλής; πειρη;) δεν σήκωσες το κεφάλι ψηλά να προσπαθήσεις να κάνεις την ζωή σου καλύτερη και αντίθετα πήγες πίσω, άφησες να καταπατήσουν την προσωπικότητά σου, τα όνειρά σου, τις επιθυμίες σου, δεν εξελίχθηκες μέχρι που χτυπάει το καμπανάκι του χρόνου και προσγειώνεσαι απότομα.Ψάχνεις να βρείς που πήγαν τα χρόνια σου, δεν αναγνωρίζεται ο αγώνας σου βλέπεις τις ρυτίδες και το νεανικό πρόσωπο έχει χαθεί.Επαναστατείς έγινα 50 δεν αλλάζει κανείς έτσι θα πορευτούμε μέχρι το τέλος;Πρέπει να αλλάξεις πορεία να προλάβεις να ζήσεις μερικές στιγμές. Οχι δεν θα σας χαρίσω και τα υπόλοιπα χρόνια που απέμειναν γίνεσαι ξαφνικά κακιά ,δημιουργείται πρόβλημα στο σπίτι ξεβολεύονται μερικοί προσπαθούν να σε μειώσουν, ξέρεις όμως κατα βάθος τι έδωσες και λες όχι ρε άλλο θα κοιτάξω και μένα.Αυτό σημαίνει νέους αγώνες, νέα προβλήματα, κουράγιο να προσαρμοσθούν όλοι στην νέα πραγματικότητα, όμως αυτή τη φορά θα παλέψεις για σένα.Αξίζω και εγώ να με φροντίσω να με αγαπήσω να μην συνεχίσω το ιδιο λάθος.Δεν θα ξαναγεννηθώ.

panamar
07-10-2009, 12:57
giota μου ανοιξες τις βρυσες που εχω στα ματια......:(Στην φαση του θυμου ειμαι 100%

narnia
07-10-2009, 13:00
giotakι, γλυκιά μου γιατί μιλάς κατευθείαν στην καρδιά μου; Πόσες φορές θα στο πω ακόμη; Είμαι αυτό που ήσουνα και με μαθηματική ακρίβεια θα γίνω ότι είσαι.

giota
07-10-2009, 13:04
Οχι narnia δεν θα γίνεις όπως εγώ εσύ δεν έχεις τα δικά μου προβλήματα που είναι πολλά και διαφορετικά αλλά προ πάντων είσαι οικονομικά αυτόνομη και έχει μεγάλη διαφορά.Εσύ μπορείς να σταματήσεις την κατάσταση και να θέσεις όρους με άλλα δεδομένα

panamar
07-10-2009, 13:09
και τι κανουμε οι υπολοιποι giota?Αδυναμοι ειμαστε ολοι σε τετοιες καταστασεις.....

giota
07-10-2009, 13:16
Περισσότερο απο μένα δεν είσαι αδύναμη.είχα να διαχειριστώ πάρα πολλά μα το χειρότερο ήταν τα συνεχχόμενα θέματα υγεία που δεν με άφηναν να αντιδράσσω.Ζήτα βοήθεια απο τους γονείς σου μπορεί να υπάρχουν και εκεί προβλήματα αλλά μια μάνα δεν θα αφήσει το παιδί της.Καταλαβαίνεις ότι είσαι 26 χρόνων;

panamar
07-10-2009, 13:18
δεν θα μου το συνχωρησει ποτε η μανα μου....δεν την ακουσα οταν μου ουρλιαζε οτι αυτος δεν ειναι για μενα με τι μουτρα θα της ζητησω βοηθεια?

giota
07-10-2009, 13:35
Θες να με κάνεις να μιλήσω άσχημα;Και εγώ παντρεύτηκα για να μην ντροπιάσω την ηθική της μάνας μου που δεν έβλεπε πέρα απο την μύτη της και ας ήμουν 21 χρόνων ήδη με μια βαριά σπαστικη κολίτιδα και ας με έβλεπε ότι δεν ήμουν ευτυχισμένη.Τώρα που είναι 80 χτυπάει το κεφάλι της ότι φταίει.Οσο και να ουρλιάξει η μάνα σου δεν παύει να είσαι το παιδί της.Εκανες λάθος,έκανα λάθος έχουμε τα ίδια περιθώρια;

krino
07-10-2009, 13:37
Originally posted by narnia
και με μαθηματική ακρίβεια θα γίνω ότι είσαι.

πολυ λυπηρο αυτο που γραφεις.

panamar
07-10-2009, 13:37
εχω οισοφαγιτιδα απο νευρογενη ανορεξια στα 17 μου.Ξερεις τι ειπε η μανα μου οταν τελειωσα την σχολη οτι οι αποτυχημενοι της ιατρικης γινονται μικροβιολογοι.......ειχε την απαιτηση ακομα και τοτε να γινω γιατρος ενω το παιδι της ειχε νοσηλευτει μετα τις πανελληνιες 15 μερες........

panamar
07-10-2009, 13:42
βοηθοι μικροβιολογοι

giota
07-10-2009, 13:47
Την επόμενη φορά που θα πα στον γιατρό πάρε και την μάνα σου μαζί αφου πρώτα του μιλήσεις να της εξηγήσει πέντε πράγματα;Και η δική μου μπορεί να ήθελε να είμαι πυρηνικός.Σαν μάνα τι έκανε για να βοηθήσει το παιδί της να γίνει όχι πυρηνικός απλά αυτό που θέλει

panamar
07-10-2009, 13:50
ο γιατρος μου δεν θελει να την δει.....τον εξοργιζει λεει και δεν μπορει να το διαχειριστει χαχαχα......η πρωτη γιατρος που με κουραρε και την γνωρισε μετα η γυναικα μου ζητησε συγνωμη που μου παιρνει τα λεφτα αδικα......αλλο πελατη πρεπει να ειχε.....giota την μανα μου παντρευτηκα?

anoiksi
08-10-2009, 14:52
ειναι τοσο μα τοσο κριμα γλυκειες μου να αισθανεστε ετσι...ειναι μικρη η ζωη κοιταξτε να το αλλαξετε οσο μπορειτε...λιγο παραπανω δυναμη απο την συνηθισμενη σας θελει...ευτυχιστε η τουλαχιστον καντε οτι μπορειτε για να νιωσετε πιο ομορφα...οι αλλοι ζουν εσεις γιατι οχι....

Σας αγκαλιαζω και τις τρεις....

Και εσυ Γιωτα εισαι 50 εχεις αλλα 50 χρονια να ζησεις...γιατι να μην ειναι τα καλυτερα της ζωης σου;;;

panamar
09-10-2009, 09:49
και τι γινεται οταν η ευτυχια του ενος ειναι ο θανατος του αλλου?

anoiksi
09-10-2009, 10:11
Ο καθενας ειναι υπευθυνος μονος του να ευτυχισει....επομενος εσυ πρεπει να βρεις το δικο σου δρομο ευτυχιας και εκεινος τον δικο του...ναι ακουγεται εγωιστικο, αλλα ετσι ειναι...δεν ειναι κριμα μια ζωη να εισαι δυστυχισμενη; Κανε κατι λοιπον για να το αλλαξεις...ειπες οτι εισαι 26 χρονων την ιδια ηλικια εχουμε, ειναι αδικο και κριμα να μην ζησεις μια ομορφη ζωη...σταματα να προσπαθεις να αλλαξεις τον αλλον κοιτα πως θα αλλαξεις εσυ ωστε να εχεις μια αξιοπρεπη ζωη...την ζωη που σου ανηκει και δικαιουσαι...κανεις δεν θα κοιταξει εσενα και το βλεπεις...ειναι υποχρεωση στον εαυτο σου...δεν σου λεω να τον παρατησεις ειναι δικια σου επιλογη, απλα σου λεω να κανεις πραγματα για σενα και φτιαξεις τον δικο σου ψυχικο κοσμο...ωστε να μπορεσεις στο τελος να πεις...ναι εζησα και εδωσα...ισως αν δει την αλλαγη αυτη πανω σου πιστεψει και ο ιδιος στον εαυτο του...αλλα αυτο που κανετε αυτη τη στιγμη ειναι να ζητε για να ζητε...μιζερια και ρουτινα...δεν ειναι αυτο ζωη...δεν ξερω αν σε βοηθαω και γενικα εξω απο το χορο πολλα λεμε, αλλα τοτε τουλαχιστον βλεπουμε τα πραγματα πιο αντικειμενικα, οταν δεν ειναι αμεσα συνηφασμενα με εμας...

panamar
09-10-2009, 11:20
αυτα που μου λες τα σκεφτομαι και γω αλλα το μονο που καταφερνω ειναι να πεφτω....μου αξιζει η ευτυχια οπως αξιζει σε ολους μας αλλα ειμαι ανυμπορη...κουρασμενη...και αδιορθωτα ονειροπολα!

narnia
09-10-2009, 12:26
Ονειροπόλα ακούω; Αυτό γιατί είναι κακό; Εγώ δεν μπορώ να ονειρευτώ. Είναι χειρότερο πίστεψέ με. Μήπως εννοείς ρομαντική, αιθεροβάμων; Ονειροπόλα!!!
Ωραία μου ακούγεται. Εμπρός λοιπόν για όνειρα. Κάνε ένα διάλειμμα από όλα κι ονειρέψου.

panamar
09-10-2009, 12:29
ειναι ασχημα να ονειρευεσαι γιατι ελπιζεις και ονειροβατεις......

narnia
09-10-2009, 12:33
Η πτώση... σωστά δεν το \'χα σκεφτεί. Υπάρχει η πτώση

panamar
09-10-2009, 12:38
παντα υπαρχει και η αλλη πλευρα.......

giota
09-10-2009, 12:52
Παναμαρ και εγώ αθεράπευτα ονειροπόλα ήμουν και εξακολουθώ να ονειρεύομαι τώρα πια για να ηρεμώ.Υπάρχει όμως και η πραγματικότητα η ανώμαλη προσγείωση ελπίζω να μην φτάσεις στην ηλικία μου για να σταματήσεις να εθελοτυφλείς.Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά

anoiksi
09-10-2009, 13:58
αν εισαι για λιγο καιρο ετσι που δεν το πιστευω οτι εισαι εδω και λιγο καιρο τοτε το δικαιωουσαι να πεσεις, να αισθανεσαι ανυμπορη και αδυναμη...ομως αν εισαι εδω και πολυ καιρο ετσι τοτε δεν δικαιολογησε που συνεχιζεις να εισαι ετσι...δεν δικαιολογω καμια αδυναμια σου που δεν θελει να αλλαξει τα πραγματα που σε βασανιζουν...ναι ολοι εχουμε το δικαιωμα να πεσουμε και να βρισκομαστε στον πατο για λιγο καιρο, κανεις δεν ειναι παντα ευτυχισμενος, μα καποια στιγμη πρεπει να βγεις απο εκει μεσα....αν δεν το παλευεις θα μεινεις για παντα εκει και μετα καλα να παθεις...αν το θελεις αυτο σταματαω εδω την συζητηση και δεν σε κουραζω αλλο, αλλα αν πραγματικα θελεις να αλλαξεις πραγματα στη ζωη σου πρεπει να κουνηθεις εσυ η ιδια, αλλιως δεν θα αλλαξουν ποτε...εσυ διαλεγεις και εσυ αποφασιζεις...αλλα μετα την επιλογη σου δεν σου φταει κανενας που διαλεξες αυτο το δρομο...συγγνωμη αν ημουν λιγακι σκληρη...αλλα νομιζω οτι ο τονος μου αυτος θα σε βοηθησει πιο πολυ, γιατι μου ακουγεσαι αγνη ψυχη και τις αγνες ψυχες τις εκμεταλλευονται ευκολα και δεν το αντεχο αυτο, τρελενομαι...

anoiksi
09-10-2009, 14:02
Μπορει η πτωση, μετα απο το ονειρο να ειναι σκληρη και να ποναει πολυ, αλλα τουλαχιστον ονειρευεσαι...τις στιγμες εκεινες ειναι σαν να σου χαριζουν τον κοσμο ολο...γιαυτο αξιζει...απλα δεν κανει να νομιζουμε οτι τα ονειρα ειναι η θα γινουν πραγματικοτητα...αυτο ειναι που ποναει μετα....

Οσο και να ποναει το ονειρο δεν θα παψω να ονειρευομαι γιατι μου αρεσει :-), πεστε το μαζοχιζμο, πεστε το οτι θελετε...χαχα

giota
09-10-2009, 14:10
Ναι παναμαρ έχει δίκιο γιατί έκανα το ίδιο λάθος σθλλογιζόμενη τα προβλήματα που είχα και τις δυσκολίες έμεινα σε μια κατάσταση που δεν μου άξιζε.Κάθε άνθρωπος έχει δικαίωμα να ζήσει οχι εις βάρος της υγειας των άλλωνΝομίζεις εαν πέσεις κάτω θα βρείς συμπαράσταση και βοήθεια;μόνη σου πρέπει να βοηθησεις τον εαυτό σου.σε καταλαβαινω απόλυτα έχω βρεθεί σε αδιέξοδο δεν είχα εναλλακτικές και τι κέρδισα όμως με το να ανέχομαι καταστάσεις και απωθημένα άλλων;να ζω με τα αντικαταθλιπτικά και να κοιμάμαι με χάπια.Είσαι νέα κοπέλα έχεις δικαιώματα στην ζωή μην την χαρίσεις σε κανέναν

narnia
09-10-2009, 14:14
Το έκλεψα από κάποιον γιατί μου άρεσε, το μοιράζομαι μαζί σας:

ΒΟΗΘΗΣΕ ΜΕ
Την ώρα του πάθους, γιατί σκοτίζεται ο νους μου.

Την ώρα του πειρασμού, γιατί παραλύει η θέλησή μου.

Την ώρα του πόνου, γιατί κατακαίονται τα σωθικά μου.

Την ώρα του ενθουσιασμού, γιατί δεν ελέγχω τις απόψεις μου.

Την ώρα της απελπισίας, γιατί νομίζω πως χάνεται το παν.

Την ώρα του θυμού, γιατί δεν ξέρω τι κάνω.

Την ώρα της αδυναμίας, γιατί μπορώ να πουληθώ και στο διάβολο.

Την ώρα του φόβου, γιατί τα έχω χαμένα.

Την ώρα της χαράς, γιατί μπορεί να μην αντέξω στο βάρος της.

Την ώρα της αγάπης, για να είναι γνήσια.

panamar
09-10-2009, 15:45
anoiksi μιλησες σαν αδερφη...εχεις δικιο σε ολα.Απλα υπηρχαν και καλες στιγμες και ψαχνω ακομα να βρω αν εμεινε τιποτα απο δαυτες...Οπου ο θεος κλεινει μια πορτα ανοιγει ενα παραθυρο απλα δεν βλεπω καθαρα αν η πορτα εκλεισε τελειως.....δικαιολογιες Η\' φοβος μην κανω λαθος?

panamar
09-10-2009, 15:46
narnia κλεμμενο απο που?giota η απαντηση και για σενα

giota
09-10-2009, 16:01
Και για μένα αμα διαβάσεις κλαθε στίχο προσεχτικά θα δείς πόσο αλήθειες κρύβουν.

boubourina
09-10-2009, 16:02

Υπραχει ενα σημειο απ+οτι βλεπω που συναντιομαστε ολες μας!!!
Γι\'αυτο και αντεχουμε!
Ο Θεος μαζι μας, ελεησον και σωσον ημας!
Δεν το λεω για αστειο!

giota
09-10-2009, 16:05
χαχαχαχαχαχα γι\'αυτό και τραβάμε είμαστε αθεράπευτα ρομαντικές επενδύουμε στα αισθήματα όχι στο χρήμα.Αμην μουμουρίνα

panamar
09-10-2009, 16:07
τι να το κανεις το χρημα χτιζει ευτυχια?

Empneustns
09-10-2009, 20:41
βοηθαει καμια φορα ;) αλλα μεχρι εκει χεχε

narnia
10-10-2009, 09:36
Καλημέρα!!!
Το είδα κάπου στο forum, το κόλλησα κάτω από την οθόνη στο γραφείο και κάθε στιγμούλα άξια να το δω το διαβάζω.
Καλό Σαββατοκύριακο κυρίες μου, όλα θα πανε καλά γιατί το θέλουμε. Κι όταν τριγύρω μας μαίνεται ο πόλεμος εμείς θα φυτεύουμε δυόσμο. Έτσι γιατί μου αρέσει ο δυόσμος και η καταλητική του δράση εδώ μέσα.

Ακροβατης
10-10-2009, 09:40
χι χι ειναι μια προσευχη π χα γραψει σε ενα τετραδιο πριν 3 χρονια και την βρηκα προσφατα και την ανερτησα στο θεμα μ πριν κανα 2 βδομαδες.τιμη μ π σας αρεσε...
καλημερα..

panamar
10-10-2009, 10:22
καλημερα τιμη μας που το μοιραστηκατε μαζι μας!!!

anoiksi
12-10-2009, 14:32
Γλυκεια μου panamar, η ελπιδα σου μιλαει...τον αγαπας ακομα και ελπιζεις οτι ολα θα φτιαξουν τοσο πολυ που ψαχνεις την χαραμαδα στην πορτα....δεν λεω ισως να φαινεται κλειστη αλλα να υπαρχει αυτη η χαραμαδα που ψαχνεις, αλλα δεν νομιζω οτι αυτη θα μπορεσει να σβησει ολα αυτα που τραβηξες για αυτον...κοριτσι μου βρες την ευτυχια που σου αξιζει, γιατι επιμενεις να ζεις στο ονειρο...τα χρονια θα περασουν και θα ξυπνησεις μετα μετανιωνοντας και κλαιγοντας για την χαμενη σου ζωη...Εχω κολλησει στο σημειο που μου ειπες οτι σε εδειρε...αυτο ειναι αγαπη;;;κανεις δεν σηκωνει χερι σε καποιον που αγαπαει...συγγνωμη που στο λεω και παλι ετσι...μην κανεις απατηλα ονειρα, κανε ονειρα που θα σου προσφερουν κατι, κανε ονειρα που θα σε πανε παρακατω....ΚΑΝΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ....και αν δεν θελεις να χωρισεις επειδη σου ειναι δυσκολο κτλ.....ζησε στην σχεση αυτη αλλα μην αφηνεις να σε πληγωνει αυτος και να σε υποτιμα τοσο πολυ...ζησε ανεξαρτητη και αστον στην μιζερια, την μονοτονια και την αυτολυπηση του...αυτο του αξιζει που τολμησε και σηκωσε χερι πανω σου οντας λεχωνα...ελεος...μην το επιτρεπεις αυτο στον εαυτο σου...δεν του αξιζεις απλα....θελω να σε ακουω ευτυχισμενη και χαρουμενη...

Να εισαι καλα....πολλες πολλες αγκαλιες παναμαρ και δυναμη...και μην πτωεισαι....

panamar
13-10-2009, 12:19
χτες narnia μου την ωρα που εσυ μου εδινες κουραγιο εγω βρισκομουν στο νοσοκομειο....Θα εσπαγε το στομαχι μου!!Εχω διεγνωσμενο προβλημα αλλα χτες αισθανθηκα πως θα ειναι το τελος μου.......Πονος μονο πονος.Ψυχολογικος και τωρα και σωματικος...Ποναω πολυ ακομα....Πολυ και παντου μην πτωεισαι μου πες....μαντεψε......και τα σιδερα λυγανε!!!

giota
13-10-2009, 12:56
Δηλαδή με το να παθεις κάτι σοβαρό το θεωρείς σωστό την στιγμή που έχεις ενα μωράκι και σε χρειάζεται;Σου σπάσανε τα νευρα το στομάχι τι άλλο περιμένεις;είσαι νέα κοπέλα μην περιμένεις να σε λυπηθεί κανείς κάνε κάτι τώρα που είσαι νέα μην υπομένεις άλλο το ματρύριο σκέψου το παιδί σου

panamar
13-10-2009, 13:26
το παιδι μου θα ειναι καλα αν ειμαι καλα......δεν ειμαι ομως.

anoiksi
13-10-2009, 13:39
γλυκεια μου....τι εγινε και σε χτυπησε τοσο πολυ το στομαχι....αυτος παλι;;;;

giota
13-10-2009, 13:40
Aυτό να σκέφτεσαι και να φροντίσεις τον εαυτό σου να μην επιτρέπεις να σε αρρωσταίνουν.Αφού τα πέρασα αφού το επέτρεψα και είμαι παθούσα για το λόγο αυτό σου το λέω.Φρόντισε εσύ να αλλάξεις σταση απέναντι στην ζωή μην περιμένεις απο τους άλλους κανείς δεν θα σε λυπηθεί.Σκέψου τον εαυτό σου και το παιδάκι σου μην κολλάς σε πράγματα που κόλλησα και εγώ δεν αξίζει για κανέναν.εαν πρέπει να φύγεις μην το σκέφτεσαι όσο κληρή και να είναι η μάνα σου κάτι θα κάνει να σε βοηθήσει.Υπάρχουν υπηρεσίες που μπορείς να απευθυνθείς να πάρεις βοήθεια.Κάποιοι απο εδώ πρέπει να γνωρίζουν ας γράψουν στην παναμαρ για ξενώνες που φιλοξενούν μητέρες και παιδιά

panamar
13-10-2009, 13:45
anoiksi οταν ζεις σε ενα νοσηρο περιβαλλον θα νοσησεις.Ψυχικα ειται σωματικα.Εγω νοιωθω οτι αυτο το χτεσινο ηταν αποτελεσμα οσων εχω κρατησει μεσα μου!!giota ζητησα απο την μανα μου να παω να μεινω στο σπιτι που μου αγορασε στα 14 μου για να ειμαι πιο κοντα στο πατρικο μου μηπως και συμαζευτουν τα πραγματα και ξερεις τι μου απαντησε?Οτι δεν θα διωξει τον ανθρωπο για κατι που σε 6 μηνες θα τελειωσει.Ολα αυτα σημερα.......ενω χτες ειμουν στο νοσοκομειο!

giota
13-10-2009, 13:49
Βρε παιδιά υπάρχουν υπηρεσίες ξενώνες που βοηθούν και σε εύρεση εργασίας ξέρετε τίποτε σχετικό;Τι θα τελειώσει σε 6 μήνες δηλαδή;

anoiksi
13-10-2009, 13:51
Ναι γλυκεια μου και τα σιδερα λυγιζουν και το ξερω, αλλα το σημαντικο ειναι να μην σπασουν...εσυ τωρα λυγισες και ησουν ετοιμη να σπασεις....σκεψου το καλα λοιπον αν αυτο θελεις....αν θελεις να σπασεις και να χαρισεις την ζωη σου αδικα και την ζωη του παιδιου σου...εγω προσωπικα οπως και η γιωτα που εζησε και ζει ασχημα σου λεμε φυγε...φυγε για να σωθεις....panamar, εχεις δυναμη μεσα σου ολοι εχουμε αρκει να θελεις να παλεψεις γιαυτο....η δυναμη φαινεται σε τετοιες καταστασεις....συμφωνω με την γιωτα, δεν εισαι μονη σου ολο και καποιος θα βρεθει να σε στηριξει και αν οχι οι δικοι σου τοτε καποια υπηρεσια....βρες θαρρος και φτιαξε την ζωη σου, αν δεν θελεις να καταληξεις εκει που ησουν χτες....ειλικρινα δεν ξερω τι να κανω και τι να πω...εχω ενα τεραστιο μισος για τον ανθρωπο αυτον...αλλα τεραστιο....

βρες κατι μονη σου...μην δεσμευεσαι...πηγαινε σε καμια υπηρεσια...ετσι θα βρεις την ησυχια σου και θα μπορεσεις να σκεφτεις χωρις να σε επηρεαζει τιποτα...αφησε τους ολους τους αλλους...ΑΞΙΑ ΕΧΕΙς ΜΟΝΟ ΕΣΥ.......

anoiksi
13-10-2009, 13:53
Γιωτα μου εγω προσωπικα δυστυχως δεν ξερω...γνωριζω μονο την υπαρξη τους...

giota
13-10-2009, 14:17
Τώρα έψαξα και βρήκα αυτά.Κ.Ε.Θ.Ι κέντρα ερευνών για θέματα ισότητας τηλ γραμμή <ίδπλα σου>τηλ.8001188881
ξενώνες υποδοχήςτηλ210-52244657,210-5235318,210-4112091 και υπάρχει κάτι στην περιοχή που μένεις πολύ κοντά θα ξέρουν να σε ενημερώσουν

panamar
13-10-2009, 14:20
και να παρω να τους πω τι?Οτι ειμαι μονη μου?Η απολυτη ξεφτιλα!!!Να εχω δωσει το καλυτερο εγω μου και να μενω με ενα παιδι σε ξενωνα?

giota
13-10-2009, 14:24
οτι συμναίνει στην ζωή σου την αλήθεια θα τους πείς;Υπάρχει εχεμύθια και ασφάλεια επι πλέον υποστήρηξη ψυχολογική και για εύρεση εργασίας.Κάνε ενα τηλ και ρώτα

anoiksi
13-10-2009, 14:32
μην το βλεπεις ετσι....αν εισαι σιγουρι οτι θελεις να φυγεις και να τελειωσει η ιστορια αυτη τοτε παρε τηλ....θα σε βοηθησουν στην αρχη μετα θα τα βγαλεις περα μονη σου...και ισως τοτε σε πιστεψει και η μανα σου...αν ειναι για 6 μηνες τοτε χεστε το και αστο και μεινε να απολαμβανεις την μεχρι τωρα ζωη σου...ελα βρε αφου θα τα καταφερεις panamar, μην το βλεπεις ετσι...και αλλωστε δεν χρειαζεται να το μαθει κανεις...

panamar
13-10-2009, 14:46
να μαθει κανεις ποιο απο ολα?

anoiksi
13-10-2009, 15:02
οτι θα ζητησεις βοηθεια απο εκει....απο αυτους που σε ξερουν εννοουσα....

panamar
13-10-2009, 15:03
αυτο ειναι παρηγορο αλλα ποσο μπορει κανεις να στηριχτει σε βοηθεια αγνωστων?

anoiksi
13-10-2009, 15:04
Στειλε μου U2U αν ειναι οποτε θελεις και το εχεις αναγκη γιατι θα βγω και δεν θελω να περιμενεις αδικα την απαντηση μου....προσεχε τον εαυτο σου γλυκεια μου

boubourina
13-10-2009, 15:19
panamar,με εχεις τρελανει με αυτα που ακουω!!!

Κατα ρχας ειπες οτι η μανα σου, σου εχει γραψει το σπιτι αυτο απο τα 14 σου! Εαν ειναι ετσι δεν χρειαζεται να διωξεις τον Νοικαρη. Μπορεις να διεκδικησεις τα ενοικια απο τα 18 σου και μετα και να εχεις ετσι ενα εισοδημα.
Εχει κρατησει την επικαρπια;
Εστω και απο σημερα να στα δινει, θα μπορεις να εχεις 5 δρχ στην τσεπη σου.

panamar
13-10-2009, 15:25
μου δινει τα ενοικια και πληρωνω το ενοικιο εδω που μενω αλλα τωρα θελω να παω στο δικο μου σπιτι μηπως και μαζευτει λιγο ο αντρας μου....ναι βεβαια και εχει κρατησει την επικαρπια!

boubourina
13-10-2009, 15:34
μου δινει τα ενοικια και πληρωνω το ενοικιο εδω που μενω αλλα τωρα θελω να παω στο δικο μου σπιτι μηπως και μαζευτει λιγο ο αντρας μου....ναι βεβαια και εχει κρατησει την επικαρπια!

Μα αφου εσυ πληρωνεις το νοικι, γιατι να φυγεις εσυ και να μην φυγει ο αντρας σου, εστω και για λιγο!

Αλλη λυση:
Σταματα να του πληρωνεις το ενοικιο και φυγε.
Πηγαινε σε μια τραπεζα, παρε ενα δανειο 20-30.000€ με εκχωρηση των μισθωματων (γινεται με συμβολαιογραφικη πραξη και οι περισσοτερες τραπεζες πετανε τη σκουφια τους οταν εχουν τετοιες εγγυησεις) και κανε ενα νεο ξεκινημα.
Εργαζεσαι;

panamar
13-10-2009, 15:36
ειμαι ανεργη τωρα..αρα κακη περιπτωση και για τις τραπεζες.....Γιατι να φυγω εγω ε?Καλη ερωτηση....

boubourina
13-10-2009, 15:39
ειμαι ανεργη τωρα..αρα κακη περιπτωση και για τις τραπεζες.....Γιατι να φυγω εγω ε?Καλη ερωτηση....

Οι τραπεζες οταν εχουν εξασφαλισμενη τη δοση τους, αφου θα εισπραττουν το ενοικιο δεν τις ενδιαφερει εσυ τι θα τρως;
Ουτε θα σου ζητησουν τα ενσημα σου τωρα.
τη δηλωση σου θα ζητησουν
Αλλα οπως λες και εσυ γιατι να ξεσπιτωθεις εσυ με ενα παιδι και να βρεθει σε ξενα νερα;
Η μαμα του απεχει πολυυυυ;,;;,
Στειλτον στη μαμα του!!!!!!!!!!

panamar
13-10-2009, 15:51
αυτο επρεπε να ειχε γινει καιρο πριν.....τωρα παει αρρωστησα.Οτι ειχα να χασω το εχασα...

boubourina
13-10-2009, 15:53
αυτο επρεπε να ειχε γινει καιρο πριν.....τωρα παει αρρωστησα.Οτι ειχα να χασω το εχασα...

Μην με νευριαζεις!!! Αντε και τωρα οπως ειδες το πηρα το κολαϊ!!! :P:P:P:P
Μερικα χρονακια εχασες!!!
Αλιμονο σου αν σκεφτεσαι ετσι.
Εχεις ενα παιδι. Θελεις να παραιτηθεις απο τη ζωη!
Με συγχωρεις αλλα δεν γινεται, δεν σου επιτρεπεται, τι θα του διδαξεις σαν μανα την παραιτηση;

panamar
13-10-2009, 15:54
και τι θα του διδαξω?Το πως ειναι να ζει χωρις οικογενεια?

boubourina
13-10-2009, 16:03
και τι θα του διδαξω?Το πως ειναι να ζει χωρις οικογενεια?

Αν δεν κανω λαθος, εσυ θελεις να κρατησεις την οικογενεια σου και παλευεις γι\'αυτο!
Δειξτου πως παλευουν.
Το να ζησετε ενα διαστημα χωρια με τον αντρα σου δεν σημαινει απαραιτητα το τελος.
Οικογενεια ενα παιδι εχει οταν εχει μανα και πατερα και οχι οταν εσυ εχεις συζυγο παρων απων. Μην μπερδευεις τη σχεση που ζηταει το παιδι μαζι σας με αυτο που ζητατε ο ενας απο τον αλλον.
Το να ζει αλλου η μαμα του και αλλου ο μπαμπας του δεν σημαινει οτι το παιδι θα παψει να εχει 2 γονεις.
Μην κοιτας τα δικα μου. Εμεις ειμαστε περιπτωση οικογενειας προς αποφυγη!!

giota
13-10-2009, 18:37
Μην κοιτας τα δικα μου. Εμεις ειμαστε περιπτωση οικογενειας προς αποφυγη!!

Μ\'εκανες και γέλασα με αυτό που είπες.Ξέρεις τι λέω τώρα ;να είχα τα χρόνια σου και το μυαλό που έχω τώρα,να δείς για πότε θα είχα πάρει το καπελάκι μου να φύγω γιατί όλα αυτά που με εμπόδιζαν τότε πες η οικονομική εξάρτηση,η υγεία των παιδιών που απαιτούσε έξοδα και δεν μπορούσα να τα βοηθήσω καθώς και να μην πληγώσω τα παιδιά μου,όλα αυτά με τρομοκρατούσαν γιατί δεν υπήρχε βοήθεια απο πουθενά.Τώρα τι έκανα;αρρώστησα έχασα τα καλυτερά μου χρόνια πέρασα απίστευτες καταστάσεις κάτι που θα είχα γλυτώσει εαν είχα φύγει,σίγουρα θα βοηθούσε τα παιδιά του γιατί δεν μπορώ να τον κατηγορήσω σε αυτό,κάποια δουλειά θα έβρισκα κάτι θα γινόταν δεν ξέρω τι ,θα είχαν μεγαλώσει τα παιδιά σε πιο ήρεμο περιβάλλον.Απο όλους τους λόγους περισσότερο με κράτησε θέμα σχετικά με την υγεία που αντιμετώπιζα με το παιδί μου.Υπήρχε δε και περίπτωση να δεί τα λάθη του και να αλλάξει μυαλό να πάρει το μάθημά του να καταλάβει ότι είχε παντρευτεί εμένα και όχι την μάνα του.Δεν συζητάμε για ξύλο γιατί δεν θα καθόμουν όπως και να έχουν τα πράγματα.Ετσι όπως τα γράφεις τι περιμένεις να σε αποτελειώσουν;ενώ μπορείς να ξαναφτιάξεις την ζωή σου;τουλάχιστον πέρε ενα τηλέφωνο να ρωτήσεις ότι απορίες έχεις ακόμη και το ότι έγραψες εδώ είναι ένα βήμα το δεύτερο ένα τηλέφωνο και μετά αποφασίζεις

panamar
13-10-2009, 21:13
δεν θελω να ξαναφτιαξω την ζωη μου....boubourina ουτε εσυ ξεκινησες ετσι ομως αλλα σχεδον παντα ετσι καταληγει.

boubourina
14-10-2009, 12:55
ναι ρε κοριτσι μου, αλλα εγω τα μαζεψα και καποια στιγμη και πηγα με το παιδι στη μαμα μου και ας τον αγαπουσα και το δηλωνα, μηπως στρωσει η κατασταση!
Κανε κατι, μην παραιτησε!
Εδω μεσα πολλοι ανθρωποι μου εδωσαν την δυναμη να παλεψω, και με βοηθησαν να αγαπησω τον εαυτο μου.
Δεν εχω καταφερει ακομα και ισως δεν καταφερω ποτε να ισσοροπησω την κατασταση, αλλα αυτο που καταφερα ειναι να κανω πισω οταν φτανω στα ορια μου, να φροντιζω ΜΟΝΟ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ και να μην νιωθω τυψεις για αυτο!

Κανοντας κατι για εσενα, ουσιαστικα κανεις κατι για το παιδακι σου.
Παρε λιγη δυναμη, σε παρακαλω!

panamar
14-10-2009, 13:03
χτες βραδυ του ειπα οτι θα φυγω και μου ειπε οτι θα εφευγε εκεινος.Σημερα το πρωι με ξυπνησε και μου ειπε να φυγω εγω.Τωρα που μιλησαμε μου ειπε να προσπαθησουμε μαζι αλλα με επιθεση οτι ουτε εγω ειμαι η τελεια και τετοιες κουβεντες που σκοπο εχουν να πονεσουν...και στο τελος του τηλεφωνηματος μου ειπε οτι αφου εκει θα καταληξουμε καποια στιγμη τι σημερα τι αυριο?Εσυ τι καταλαβαινεις απο αυτο?

giota
14-10-2009, 13:28
Αφού πρότεινε προσπαθήσετε και δεν είναι κανείς τέλειος ας το κάνει πράξη.εαν μετά την προσπάθεια συνεχιστεί η ίδια κατάσταση να τα μαζέψει και να φύγει αυτός γιατί είναι οικογενειακή εστία και γιατί εσύ πληρώνεις το ενοίκιο απο το δικό σου σπίτι.Εκείνο που καταλαβαίνω είναι ότι δεν ξέρει τι θέλει έχει προβλήματα και ως συνήθως ψάχνει να βρεί αλλού να ρίξει τις ευθύνες.Είναι ευθυνόφοβος και ανώριμος.Τι περιμένεις αφού δεν έχει την ψυχή να πάει στον γιατρό και στέλνει ττην μάνα του.

panamar
14-10-2009, 13:31
τα ειπα και αυτα χτες....και ανωριμο τον ειπα και στενομυαλο και παρτακια.Οσο για τον γιατρο η μανα του ειπε οτι θα του πει οτι δεν ξαναπαει.Για να τον αναγκασει λεει να παει αυτος.

boubourina
14-10-2009, 13:32
ΤΟΝ ΑΓΑΠΑΣ;
ΝΙΩΘΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΣΕ ΔΕΝΕΙ ΑΚΟΜΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΜΥΔΡΑ;

panamar
14-10-2009, 13:33
ναι...σιγουρα ναι.

panamar
14-10-2009, 13:34
εκεινος βεβαια πιστευει οτι δεν φευγω λογο της σχεσης μου με την μανα μου...

giota
14-10-2009, 13:40
Κάνε μια προσπάθεια να μιλήσεις στην μάνα του ότι εαν θέλει το καλό του παιδιού της πρέπει να τον αφήσει να αναλλάβει τις ευθύνες του και να μην κρύβεται πίσω απο την φούστα της,Το καλό για το παιδί της είναι να πάει ο ίδιος στον γιατρό διαφορετικά πες της ότι θα τρέχει και δεν θα προλαβαίνει με τα χάλια που θα έχει ο γιός της γιατί είναι βέβαιο ότι θα χειροτερέψει η κατάσταση.Δώσε της να καταλάβει ότι τον αγαπάτε και οι δυο και πρέπει να το κάνετε για το καλό του.στην ανάγκη πηγαίνετε μαζί με την πεθερά σου σε έναν ειδικό άγνωστο να της πει ορισμένα πράγματα.εαν παρ΄.ολα αυτά δεν γίνει τίποτε να του δείξεις την έξοδο

boubourina
14-10-2009, 13:41
ναι...σιγουρα ναι.

Ας ξεκινησουμε απο εδω.
Ποσο καιρο πριν ειπατε ο ενας στον αλλον \"σε αγαπω\";

panamar
14-10-2009, 13:45
χτες το βραδυ το ειπαμε.Αλλα συμφωνησαμε οτι αυτο δεν ειναι αρκετο.

narnia
14-10-2009, 13:48
Βρίσκουν στρωμένα και αράζουν. Τόλμα. Τίποτα άλλο σαν συμβουλή. Δεν λέω φύγε, δεν λέω μίλα άσχημα αλλά τόλμα να δεις το άτομό σου σαν οντότητα. Πες υπάρχω, αξίζω, αγαπώ, είμαι μάνα. Όλα αυτά αξίζουν για να μη σκύβεις το κεφάλι και δέχεσαι απειλές. Μην αμύνεσαι μόνο, κάνε διάλογο κι αν ο άλλος δεν μπορεί δεν είναι πρόβλημά σου. Να δει και τα δικά του λάθη αφού σε αγαπάει κι εκείνος. Μην σταματάτε το διάλογο όσο αυτό είναι εφικτό. Αν ο κύκλος γυρίσει στα ίδια τα ξαναλέμε. Στον ίδιο κύκλο είμαι κι εγώ.

boubourina
14-10-2009, 13:49
χτες το βραδυ το ειπαμε.Αλλα συμφωνησαμε οτι αυτο δεν ειναι αρκετο.

Συγνωμη αλλα για ν μην ξαναδιαβασω ολο το θεμα ποσο ειναι το μωρο, ποσο εσυ, ποσο αυτος και ποσο καιρο εισαστε μαζι;

panamar
14-10-2009, 13:58
μιλαμε οσο μπορουν τα νευρα μας εκτοξευουμε απειλες κλαιμε παιρνουμε βαρυγδουπες αποφασεις και μετα τι?Του ειπα οτι δεν ειμαι ευτυχισμενη μου ειπε εγω δεν αλλαζω του ειπα φυγε μου ειπε να προσπαθησουμε ως ποτε?Το μωρο ειναι 8 μηνων εγω 26 και εκεινος 30.

boubourina
14-10-2009, 14:00
Οταν εμεινες εγκυος ηταν η στιγμη που το θελατε και οι δυο;
Εισασταν σιγουροι και ετοιμοι για αυτο;

Αγορακι ή κοριτσακι;

giota
14-10-2009, 14:00
Αν δεν πάει στον γιατρό να δεί μήπως χρειάζεται αλλαγή στην θεραπεία ή την δοσολογία και ό ίδιος δεν θα καταλαβαίνει και ο ίδιος θα υποφέρει

panamar
14-10-2009, 14:03
κοριτσακι εχουμε:DΕτοιμος δεν μπορεις να εισαι ποτε πιστευω.Ναι το θελαμε και οι 2 τοτε.Φοβομασταν πολυ θυμαμαι.Και στην αιμμοραγια που επαθα ο αντρας μου παγωσε μετα.

panamar
14-10-2009, 14:04
γιωτα τα εκοψε μου ειπε χτες.

giota
14-10-2009, 14:49
Και περιμένεις να συννενοηθείς;έκοψε τα χάπια;η μάνα του γνωρίζει που μπορεί να φτάσει το παιδί της;μην ζητάς τίποτε απο έναν άρρωστο άνθρωπο δεν μπορεί να βοηθήσει τον εαυτό του.

panamar
14-10-2009, 14:52
γιωτα και εγω τα εχω κοψει τι σημαινει αυτο οτι δεν ειμαι συννενοησημη?Ναι της τα ειπα.