PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ο συζυγος μου ειναι μανιοκαταθλιπτικος.....

mag
02-10-2009, 11:12
Καλημέρα σε όλους ..
σας παρακολουθω καιρο πριν ακομα διαγνωστει το προβλημα του συζυγου μου ..και απλα ειχα υποψίες.
Ειμαι 11 χρονια παντρεμενη με ενα παιδι 11 ετων στον συζυγο μου διαγνωστηκε πριν μια εβδομαδα μανιοκαταθλιψη + χρονιος αλκοολισμος ...καταφερα να τον πεισω να παει στον γιατρο αφου πια τα πραγματα ειχαν φτασει στα ορια με καθημερινες κρισεις θυμου και βιας πια με τρελες καταστασεις μεσα στο σπιτι σε σημειο να φοβαμαι για την ζωη μου ...τον εδιωξα και του ειπα μονο αν γινεις καλα θα επιστρεψεις ..ετσι καπως πηρε την αποφαση και πηγε .
Μενει μονος του πια και εχει ξεκινησει θεραπεια εδω και πεντε μερες πολυ νωρις για να μπορεσει κανεις να κρινει πως παει .
Μου ζηταει να γυρισει σπιτι με εμεσο εκβιασμο οτι μονος του θα αυτοκτονησει και θα σταματησει την θεραπεια αφου δεν υπαρχει λογος για αυτον να γινει καλα αν δεν ειναι μαζι μου.
Εγω παλι νιωθω απιστευτη κουραση 11 χρονια προσπαθουσα να ερμηνευσω την συμπεριφορα του ...να δικαιολογω παντα τα νευρα του και την απομωνοση του ...να τον ακολουθω οταν ηταν σε φασεις << καλες >> στους απιστευτους ρυθμους του ( γιατι ευτυχως ειναι στα καλα του τωρα μην του το χαλασω )
Δεν εχω πια την δυναμη να τον νταντευω απο την αλλη αισθανομαι τρομερες ενοχες οτι τον εγκαταλειπω τωρα που με χρειαζεται.... ειμαι κομενη στα δυο .
Δεν ξερω πως πρεπει να τον αντιμετωπιζω ..αν και ειναι κατι που θα το συζητησω με τον γιατρο του στο επομενο ραντεβου θα εκτιμουσα πολυ την γνωμη σας

υσ ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας

Θεοφανία
02-10-2009, 11:18
Μαγκ...Ποια είναι τα συναισθήματα σου γι αυτόν τον άνθρωπο? Τον αγαπάς σαν άντρα σου, σαν άνθρωπο, σαν πατέρα του παιδιού σου?

Καλώς ήρθες :)

mstrouf
02-10-2009, 11:20
δωσε μια ευκαιρια σ αυτον τον ανθρωπο εφοσον τον αγαπας κ εχεις ενα παιδι μαζι του. καταλαβαινω την κουραση ολα αυτα τα χρονια, αλλα αν ενδιαφερσαι πραγματικα κ νομιζεις οτι αξιζει μια τελικη προσπαθεια ωστε να φτιαξουν τα πραγματα καντο. σιγουρα σε εχει αναγκη, σιγουρα χρειαζεται ενα στηριγμα περισσοτερο απο ποτε. σου ευχομαι καλη δυναμη!
α! κ καλως ηρθες στην παρεα μας!

xristina10
02-10-2009, 11:21
πραγματικα η μανιοκαταθλιψη ειναι πολυ δυσκολη υποθεση.σιγουρα δεν ειναι οτι καλυτερο να μενει μακρια απο εσενα και το παιδι αλλα απο την αλλη ειναι λογικο να φοβασαι εαν υπηρξαν τοσο ασχημες καταστασεις.με το γιατρο του εχεις μιλησει καθολου? αν ναι τι σου ειπε πανω στο θεμε απο τι μπορει να εχει παθει μανιοκαταθληψη?

liveloula
02-10-2009, 11:22
gyrise ton piso kai pare allon na mhn eine elatomatikos :P
plaka kano etsi?

krino
02-10-2009, 11:37
πιστευω οτι θα πρεπει να κρατησεις μια μεσοβεζικη σταση.
Αφενως εχεις ενα δικαιο να εισαι υπερφορτωμενη απο μια τετοια συμπεριφορα και να φοβασαι,
απο την αλλη ομως, ο αντρας σου θα πρεπει να εχει κινητρα και επαφη μαζι σου για να μπορεσει να σταθει.

Κρατηθειτε σε αποσταση για το τρεχων διαστημα,
αλλα προσπαθησε να εισαι μαζι του οσο το δυνατον μπορεις.
Ετσι θα αισθανεσαι την ασφαλεια που θελεις, και απο την αλλη
θα δινεις την αισθηση οτι εχουν νοημα οι προσπαθειες που κανει.
Η τακτικη, φυγε και αμα τα λυσεις παρε με τηλεφωνο,
δεν θα βοηθησει ουτε αυτον αλλα ουτε την σχεση σας συνολικα.

mag
02-10-2009, 11:39
φυσικα τον αγαπαω ....και υποφερω που τον βλεπω ετσι μακαρι να πανε ολα καλα να μπορεσει να βρει τον εαυτο του και να μπορεσουμε να ειμαστε μαζι , ομως αυτην την στιγμη δεν μπορω να ζησω μαζι του ισως ειναι πολυ προσφατα τα επεισοδια των τελευταιων μηνων που οντως ηταν πολυ ασχημα σε σημειο να εχει παρει μαχαιρι και να με κυνηγαει μεσα στο σπιτι μπροστα στο παιδι που ουρλιαζε .
Επισης ειναι και το παιδι που με προβληματιζει οσο και να θελει να καταλαβει οτι ο μπαμπας ειναι αρρωστος δεν φταιει για αυτα που κανει ,ειναι παιδι δεν μπορει να το διαχειριστει ολο αυτο μου ειπε αν γυρισει ο μπαμπας εγω θα παω να μεινω αλλου.
Ξερω οτι χρειαζετε στηριγμα για αυτο δεν του εχω κλεισει την πορτα εγω του μαγειρευω εγω φροντιζω για τα φαρμακα του ερχεται τα απογευματα για καφε τον παιρνω τηλ κατα την διαρκεια της ημερας να δω πως παει ,τον ενθαρρυνω τον αγκαλιαζω οποτε βλεπω οτι το χρειαζεται ειμαι διπλα του απλα δεν μπορω να ζησω μαζι του πια :(
Xristina10 με τον γιατρο του θα μιλησω την τριτη στο πρωτο ραντεβου δεν πηγα ηθελε να παει μονος

mag
02-10-2009, 11:43
Originally posted by liveloula
gyrise ton piso kai pare allon na mhn eine elatomatikos :P
plaka kano etsi?

:D με εκανες και γελασα παντως ευχαριστω
φυσικα καλοδεχουμενη και η πλακα και η κριτικη :)

Θεοφανία
02-10-2009, 11:45
Μαγκ....γιατί άφησες να περάσουν τόσα χρόνια μέχρι να κάνεις την επανάσταση σου? Εγώ θα σου πρότεινα να παραμείνει η κατάσταση ως έχει για το καλό του παιδιού πάνω απ όλα. Να ηρεμήσει και να νιώσει κάποια ασφάλεια. Το έχει δει παιδοψυχολόγος; Θέλω να πω, πως με όλα αυτά τα βιώματα σίγουρα έχει μαζέψει θέματα μέσα του και θα σου πρότεινα να το δεις πολύ σοβαρά αυτό. Πρέπει ο άντρας σου να αναλάβει τις ευθύνες του σε όλα τα επίπεδα. Η μανιοκατάλθιψη είναι αρρώστεια, ο αλκοολισμός είναι επιλογή.

mag
02-10-2009, 11:59
Θεοφανια εχεις απολυτο δικιο ....και εγω τωρα που σκεφτομαι το παρελθον λεω καλα τυφλη ησουν δεν εβλεπες ? οπως ειπα και πριν εβρισκα διαφορες δικαιολογιες να ερμηνευσω την συμπεριφορα του και οι οποιες επειθαν και μενα ( κουραση , οικονομικα προβληματα , κτλ ) δεν ειχα αναρωτηθει ποτε γιατι εγω επρεπε να ειμαι παντα καλα γελαστη και χαρουμενη ....
Για το θεμα του παιδιου ναι εχω σκεφτει για παιδοψυχολογο και το θεωρω απαραιτητο εχω κανει καποιες συζητησεις αλλα δεν εχω κλεισει ακομα ραντεβου.

melene
02-10-2009, 12:09
κουραστηκες λες..ολα αυτα που σε κουρασαν εχουν να κανουν με τις καταστασεις που βιωνες εξ\'αιτιας της συμπεριφορας του.η συμπεριφορα του ομως ειναι απορροια της ασθενειας του.
εχει σκεφτει εαν μετα απο καποιο διαστημα αφου λαμβανει την φαρμακευτικη αγωγη θα στρωσουν τα πραγματα?εγω νομιζω οτι θα αλλαξει σε πολυ μεγαλο βαθμο και ολα αυτα που σε κουρασαν αν οχι θα εξαφανιστουν δεν θα ειναι τουλαχιστον σε ενοχλητικο επιπεδο..
εγω ειμαι της αποψης να του δωσεις μια δευτερη ευκαιρια και τωρα,αυτη τη στιγμη που σε εχει τοσο αναγκη να μην τον αφησεις,σε χρειαζεται..

Θεοφανία
02-10-2009, 12:11
Δεν σου ρίχνω ευθύνες, αλλά πολλές γυναίκες, προκειμένου να μη χάσουν την συναισθηματική τους ασφάλεια, ή ακόμη και να παραδεχτούν την αποτυχία ενός γάμου, κάνουν απίστευτες υποχωρήσεις που στο τέλος καταλήγουν ως βαρίδια στην ψυχολογία των παιδιών τους.
Αφού έκανες την αρχή, πρόσεχε μη κάνεις πίσω και τα χαλάσεις όλα. Να είσαι φυσικά κοντά του και να τον βοηθάς όσο μπορείς, αλλά άσε να περάσει ένα ικανοποιητικό διάστημα ώστε να σιγουρευτείς πως δεν άλλαξε για να ξανα έχει τα προνόμια της συμβίωσης σας, αλλά η αλλαγή ξεκίνησε από μέσα του.
Στεναχωριέμαι για το παιδί σου, αυτές οι εικόνες δεν φεύγουν εύκολα. Μην αναβάλλεις καθόλου το θέμα του παιδοψυχολόγου. Η μεγαλύτερη ζημιά έχει γίνει εκεί. Αν ρίξεις μια ματιά σε θέματα εδώ μέσα, θα αντιληφθείς πως υποφέρουν πάρα πολλά άτομα από ψυχολογικά προβλήματα που δημιουργήθηκαν μεσα απ το σπίτι τους.

mag
02-10-2009, 12:26
και εγω πανω απο ολα για το παιδι στεναχωριεμαι και αγχωνομαι και φυσικα αισθανομαι ασχημα που τοσα χρονια το ειχα υποβαλει σε ολα αυτα ...χωρις να θελω να δικαιολογησω τον εαυτο μου δεν ηταν θεμα συναισθηματικης ασφαλειας η το τι θα πει ο κοσμος ....τωρα συνειδητοποιω οτι ηταν χειριστικος απεναντι μου παντα.... εννοω πως το θεμα του διαζυγιου ειχε τεθει αρκετες φορες στο παραλθον εμεσα ομως μου εριχνε παντα την ευθυνη καιτην ενοχη οτι αν χωρισουμε θα καταστραφοταν ....γιατι μονο εμας ειχε στον κοσμο .

ελπιζω μονο να μην ειναι πολυ αργα για το παιδι .....

Θεοφανία
02-10-2009, 12:32
Φυσικά και δεν είναι αργά, αλλά μπαίνει στην προεφηβεία που έτσι και αλλιώς όλοι περνάμε φρίκη, πόσο μάλλον όταν έχεις και τέτοια βιώματα. Απλά στο επισημαίνω γιατί το παιδί μπορεί να φαίνεται λογικό και ψύχραιμο, αλλά δεν μπορείς να ξέρεις τι γίνεται μες στην ψυχή του.
Ναι, σίγουρα ήταν χειριστικός για να μείνεις τόσα χρόνια, αλλά αυτό του το επέτρεπε η ανοχή σου και τίποτε άλλο. Ποτέ δεν είναι αργά για τίποτα, φτάνει εσύ να είσαι έτοιμη για αλλαγές.

Arsi
02-10-2009, 12:36
Originally posted by Θεοφανία
Αφού έκανες την αρχή, πρόσεχε μη κάνεις πίσω και τα χαλάσεις όλα. Να είσαι φυσικά κοντά του και να τον βοηθάς όσο μπορείς, αλλά άσε να περάσει ένα ικανοποιητικό διάστημα ώστε να σιγουρευτείς πως δεν άλλαξε για να ξανα έχει τα προνόμια της συμβίωσης σας, αλλά η αλλαγή ξεκίνησε από μέσα του.
Στεναχωριέμαι για το παιδί σου, αυτές οι εικόνες δεν φεύγουν εύκολα. Μην αναβάλλεις καθόλου το θέμα του παιδοψυχολόγου. Η μεγαλύτερη ζημιά έχει γίνει εκεί. Αν ρίξεις μια ματιά σε θέματα εδώ μέσα, θα αντιληφθείς πως υποφέρουν πάρα πολλά άτομα από ψυχολογικά προβλήματα που δημιουργήθηκαν μεσα απ το σπίτι τους. Συμφωνώ απόλυτα με τη Θεοφανία.
Επίσης να προσθέσω ακόμα μια φορά,τουλάχιστον για το καλό του παιδιού σας άποψή μου είναι να μη μείνετε μαζί ώσπου και αν επέλθει ουσιαστική αλλαγή κι όχι επιφανειακή εξ αιτίας ενός εσωτερικού εκβιασμού απλά για να είστε μαζί.
Το παιδάκι σας για να αναγκαστεί να πει πως θα φύγω εγώ αν γυρίσει ο μπαμπάς σημαίνει πως ήδη έχει πληγωθεί,έχει νιώσει έντονο φόβο και ανασφάλεια άρα για μένα είναι απαραίτητο πρώτον να ζει στο εξής σε ένα ασφαλές και ήρεμο περιβάλλον και δεύτερον να επισκεφτείτε έναν παιδοψυχολόγο.Αλλά πάνω απ\'όλα για μένα ρόλο παίζει το περιβάλλον.Δεν ωφελούν 10 παιδοψυχολόγοι αν συνεχίζει και ζει με έναν πατέρα που του προκαλεί μέσα του όλα αυτά τα δυσάρεστα συναισθήματα.
Ευτυχώς πάντως που πήρες ουσιαστικές αποφάσεις και έχεις επιλογές να σώσεις την κατάσταση.Σου το εύχομαι απ\'την καρδιά μου.
Ένα άτομο που έζησε άσχημες ενδοοικογενειακές καταστάσεις.

Arsi
02-10-2009, 12:44
Originally posted by mag
ελπιζω μονο να μην ειναι πολυ αργα για το παιδι ..... Όχι δεν είναι αργά αρκεί να μην κάνεις πίσω.Συμβουλέψου ειδικούς και για το παιδί και για σένα και για την περίπτωση του άντρα σου.
Πιστεύω ότι κι εσύ θα έχεις μαζεμένα πράγματα μέσα σου και καλό είναι να τα ξεκαθαρίσεις και για τη ζωή σου και για το υγιές μεγάλωμα του παιδιού σας.

Θεοφανία
02-10-2009, 12:44
Originally posted by Arsi

Δεν ωφελούν 10 παιδοψυχολόγοι αν συνεχίζει και ζει με έναν πατέρα που του προκαλεί μέσα του όλα αυτά τα δυσάρεστα συναισθήματα.

Έτσι ακριβως είναι.
Αφού ξέρεις πως ο άντρας σου είναι χειριστικός, τι σε κάνει να πιστεύεις πως το έκοψε τώρα που ανακάλυψε πως πάσχει από κάτι?
Με το θέμα του αλκοολισμού τι γίνεται? Έχει κάνει κάποια προσπάθεια;

narnia
02-10-2009, 12:49
Βλέπω να έχεις μια μεγάλη καρδιά και φυσικά αγαπάς και θες να βοηθήσεις τον άντρα σου. Μην ξεχάσεις όμως να επουλώσεις τα τραύματά σου γιατί θα είσαστε τρεις που θα θέλετε βοήθεια και κανείς ικανός να σας βοηθήσει. Ελπίζω ο ίδιος να αναγνωρίζει τι έχει γίνει στην ψυχούλα του παιδιού σας και να μην γίνει περισσότερο εριστικός τώρα που έχει απομακρυνθεί από το σπίτι.
Υπήρξες αποφασιστική και έχεις κοντρολάρει κάπως την κατάσταση. Μην ανησυχείς νομίζω πως το δύσκολο κομμάτι έχει ξεπεραστεί. Ελπίζω να συνεχίσεις να κάνεις το σωστό για σένα και το παιδί σου ό,τι μπορεί να σημαίνει για σένα σωστό.

mag
02-10-2009, 12:52

Originally posted by Arsi

Δεν ωφελούν 10 παιδοψυχολόγοι αν συνεχίζει και ζει με έναν πατέρα που του προκαλεί μέσα του όλα αυτά τα δυσάρεστα συναισθήματα.

Έτσι ακριβως είναι.
Αφού ξέρεις πως ο άντρας σου είναι χειριστικός, τι σε κάνει να πιστεύεις πως το έκοψε τώρα που ανακάλυψε πως πάσχει από κάτι?
Με το θέμα του αλκοολισμού τι γίνεται? Έχει κάνει κάποια προσπάθεια;

Και εγω συμφωνω απολυτα με τον arsi καταρχην .
φυσικα και δεν επαψε να ειναι χειριστικος απλα εγω επαψα να εχω ανοχη πια ...για το θεμε του αλκοολισμου ειναι καθαρος εδω και 5 μερες απο τοτε που πηγε στον γιατρο και του εδωσε φαρμακα αλλα ειναι παρα παρα πολυ νωρις ακομα για οποιαδηποτε συμπερασματα νομιζω ....ο αντρας μου πηγε σε ειδικο για το αλκοολ ουσιαστικα ..και θεωρει πως το μονο του προβλημα ειναι αυτο ..δεν νομιζω οτι εχει κατανοησει για την ασθενεια ή δεν θελει ....

Θεοφανία
02-10-2009, 12:57
Θεωρώ πιο δύσκολο το θέμα του αλκοολισμού από την αρώστεια του. Βλέπεις, το ένα μπορεί να αντιμετωπιστεί με φαρμακευτική αγωγή, το άλλο με πολύ εσωτερική δύναμη και αποφασιστικότητα. Απ όσα μας έχεις γράψει, θεωρώ πως δεν τον άφησες ουσιαστικά να μεγαλώσει, λειτουργούσες ως μητρική φιγουρα και απέναντι του, κάτι που εκμεταλεύτηκε και αφέθηκε, σιγουρος πως εσύ θα είσαι εκεί και θα τον σώσεις/υποστηρίξεις/κατανοήσεις/συγχωρέσεις.
Άφησε τον να ενηλικιωθεί, θα κάνεις καλό σε όλους σας και θα ξεκαθαρίσουν πολλά μεταξύ σας.

πανος12345
02-10-2009, 12:58
Originally posted by mag
Καλημέρα σε όλους ..
σας παρακολουθω καιρο πριν ακομα διαγνωστει το προβλημα του συζυγου μου ..και απλα ειχα υποψίες.
Ειμαι 11 χρονια παντρεμενη με ενα παιδι 11 ετων στον συζυγο μου διαγνωστηκε πριν μια εβδομαδα μανιοκαταθλιψη + χρονιος αλκοολισμος ...καταφερα να τον πεισω να παει στον γιατρο αφου πια τα πραγματα ειχαν φτασει στα ορια με καθημερινες κρισεις θυμου και βιας πια με τρελες καταστασεις μεσα στο σπιτι σε σημειο να φοβαμαι για την ζωη μου ...τον εδιωξα και του ειπα μονο αν γινεις καλα θα επιστρεψεις ..ετσι καπως πηρε την αποφαση και πηγε .
Μενει μονος του πια και εχει ξεκινησει θεραπεια εδω και πεντε μερες πολυ νωρις για να μπορεσει κανεις να κρινει πως παει .
Μου ζηταει να γυρισει σπιτι με εμεσο εκβιασμο οτι μονος του θα αυτοκτονησει και θα σταματησει την θεραπεια αφου δεν υπαρχει λογος για αυτον να γινει καλα αν δεν ειναι μαζι μου.
Εγω παλι νιωθω απιστευτη κουραση 11 χρονια προσπαθουσα να ερμηνευσω την συμπεριφορα του ...να δικαιολογω παντα τα νευρα του και την απομωνοση του ...να τον ακολουθω οταν ηταν σε φασεις << καλες >> στους απιστευτους ρυθμους του ( γιατι ευτυχως ειναι στα καλα του τωρα μην του το χαλασω )
Δεν εχω πια την δυναμη να τον νταντευω απο την αλλη αισθανομαι τρομερες ενοχες οτι τον εγκαταλειπω τωρα που με χρειαζεται.... ειμαι κομενη στα δυο .
Δεν ξερω πως πρεπει να τον αντιμετωπιζω ..αν και ειναι κατι που θα το συζητησω με τον γιατρο του στο επομενο ραντεβου θα εκτιμουσα πολυ την γνωμη σας

υσ ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας
εχω την γνωμη οτι τωρα ιδιως , η αποτυχια η επιτυχια της προσπαθειας του εξραται αποκλειστικα απο σενα και τα παιδια του! οχι φιλεναδα ! μην ρωτησεις κανενα αλλα βαλε του τον εξης ορο.... να κραταει οσο διαρκει η θεραπεια και το αλλο σπιτι , γιατι την στιγμη που θα ξανακανει χρηση αλκοολ θα του δωσεις στο ερι την βαλιστα που θα εχεις ετοιμη για να τη βλεπει μπροστα του στο χωλ και θα τον στελεις ξανα εκει που εχει βρει σπιτι!

mag
02-10-2009, 13:00
Originally posted by narnia
Βλέπω να έχεις μια μεγάλη καρδιά και φυσικά αγαπάς και θες να βοηθήσεις τον άντρα σου. Μην ξεχάσεις όμως να επουλώσεις τα τραύματά σου γιατί θα είσαστε τρεις που θα θέλετε βοήθεια και κανείς ικανός να σας βοηθήσει. Ελπίζω ο ίδιος να αναγνωρίζει τι έχει γίνει στην ψυχούλα του παιδιού σας και να μην γίνει περισσότερο εριστικός τώρα που έχει απομακρυνθεί από το σπίτι.
Υπήρξες αποφασιστική και έχεις κοντρολάρει κάπως την κατάσταση. Μην ανησυχείς νομίζω πως το δύσκολο κομμάτι έχει ξεπεραστεί. Ελπίζω να συνεχίσεις να κάνεις το σωστό για σένα και το παιδί σου ό,τι μπορεί να σημαίνει για σένα σωστό.

σε ευχαριστώ narnia ,
οσο για τα δικα μου τραυματα που ειμαι σιγουρη οτι εχω το νιωθω, τα αφηνω στην ακρη προς το παρον , προεχει πρωτα το παιδι και μετα αυτος ...

πανος12345
02-10-2009, 13:01
η μανιοκαταθλιψη ισως κατα την γνωμη μου παντα να βρηκε εδαφος να εκδηλωθει λογω του αλκοολ γιαυτο καλο ειναι να δειξεις οσο υπομονη σου εχει απομεινει ακομα και αν τα φαρμακα , κανουν απο μονα τους την δουλεια τους γιατι τιποτα δεν μπορει να αντικαταστησει το αισθημα της αγαπης ακομα και αν ειναι προσποιητο στην παρουσα συγκυρια...ρωτα τον γιατρο σου αν ξερει το σεμπλοφεν....ισως βοηθουσε και στις δυο αρρωστειες ταυτοχρονα γιατι αφαιρει την δυνατοτητα για συναισθημα ...

mag
02-10-2009, 13:06
Θεωρώ πιο δύσκολο το θέμα του αλκοολισμού από την αρώστεια του. Βλέπεις, το ένα μπορεί να αντιμετωπιστεί με φαρμακευτική αγωγή, το άλλο με πολύ εσωτερική δύναμη και αποφασιστικότητα. Απ όσα μας έχεις γράψει, θεωρώ πως δεν τον άφησες ουσιαστικά να μεγαλώσει, λειτουργούσες ως μητρική φιγουρα και απέναντι του, κάτι που εκμεταλεύτηκε και αφέθηκε, σιγουρος πως εσύ θα είσαι εκεί και θα τον σώσεις/υποστηρίξεις/κατανοήσεις/συγχωρέσεις.
Άφησε τον να ενηλικιωθεί, θα κάνεις καλό σε όλους σας και θα ξεκαθαρίσουν πολλά μεταξύ σας.

Ποσο δικιο εχεις .......ακριβως ετσι ειναι !!!! πολλες φορες αισθανομουν οτι μεγαλωνα 2 παιδια εχεις απολυτο δικιο

Arsi
02-10-2009, 13:07
Originally posted by mag
ο αντρας μου πηγε σε ειδικο για το αλκοολ ουσιαστικα ..και θεωρει πως το μονο του προβλημα ειναι αυτο ..δεν νομιζω οτι εχει κατανοησει για την ασθενεια ή δεν θελει ....
Το μόνο κακό στην υπόθεση είναι πως πήγε μετά τον όρο που του έθεσες.Ελπίζω μέσα απ\'τη διαδικασία να δει το πρόβλημά του και να θελήσει ο ίδιος για τον ίδιο(και για κανέναν άλλο σκοπό) να αντιμετωπίσει το πρόβλημά του.(κοπέλα είμαι mag μου...)

mag
02-10-2009, 13:14
Συγνωμη μωρε Arsi για την αλλαγη φυλλου, αυτο φοβαμαι και εγω.. πηγε μονο γιατι του το εθεσα ως ορο ,και μου το λεει ξεκαθαρα οτι αν δεν ειμαστε μαζι θα σταματησει την θεραπεια και την προσπαθεια ....το μονο που ελπιζω ειναι μηπως καθαρισει το μυαλο του σε λιγο καιρο και δει καπως αλλιως τα πραγματα ......

Ακροβατης
02-10-2009, 13:22
αν ο συντροφος σου καταφερει να απεχει απο το αλκοολ σιγα σιγα θα δει καθαρα ολα του τα προβληματα,θα ερθει η συνηδητοποιηση και θα αναλαβει ευθυνες...
ευχομαι ολοψυχα να το ξεπερασετε και καλη δυναμη να εχετε...

Arsi
02-10-2009, 13:26
Originally posted by mag
....το μονο που ελπιζω ειναι μηπως καθαρισει το μυαλο του σε λιγο καιρο και δει καπως αλλιως τα πραγματα ...... Και αυτό και αν δει πως όντος έχει πρόβλημα αφού η ζωή του καταρρέει απ\'το ψεύτικο κάστρο που έφτιαξε βέβαια (γιατί ακόμα κι αν μένατε μαζί αυτό δε σήμαινε πως όλα είναι στη θέση τους κι ας το πίστευε).Να αναγκαστεί να δει την πραγματικότητα.
Το τι προκάλεσε,το τι προκαλεί στη ζωή του.
Ποιος?αυτός?το αλκοολ?η αρρώστεια?
Οδυνηρές συνέπειες που πρέπει να αντιμετωπίσει,να μεγαλώσει....που είπατε και παραπάνω.

marina38
02-10-2009, 13:29
mag και μόνο που λέει ότι αν δεν είσαστε μαζί θα σταματήσει τη θεραπεία και την προσπάθεια, δείχνει ότι ακόμα δεν έχει μπει σε θεραπεία και προσπάθεια! :)
Νομίζω ότι τα όρια που έθεσες τελευταία και η ταυτόχρονη υποστήριξη που δίνεις είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις αυτή τη στιγμή.

πανος12345
02-10-2009, 17:30
τι εννοιες Μαρινα ? να τον αφησει μονο του δηλαδη?
εχει μανιοκαταθλιψη ειναι αλκοολικος να χασει και το σπιτι του και την γυναικα του και τα παιδια του δηλαδη την στερεα συναισθηματικη βαση ?
μα καλα σοβαρολογεις η μηπως εχω καταλαβει λαθος ?

πανος12345
02-10-2009, 17:34
Άφησε τον να ενηλικιωθεί, θα κάνεις καλό σε όλους σας και θα ξεκαθαρίσουν πολλά μεταξύ σας. που να τον αφησει θεοφανια μου?
ενα μανικαταθλιπτικο αλκοολικο μονο του σ \'ενα σπιτι?
ρε σεις τι παθατε σημερα ?
εδω διπλα η αλλη πηδηξε απο το μπαλκονι μεσα στο ιδιο της το σπιτι και σεις θελετε να τον βγαλει εξω η γυναικα του γιατι βρηκε ενα σαιτ για να ξεσπασει το προβλημα της ?
Νικολα ! βοηθεια ! ΣΟΣ! ενας γιατρος επειγοντως !

Θεοφανία
02-10-2009, 17:36
Originally posted by πανος12345
εχει μανιοκαταθλιψη ειναι αλκοολικος να χασει και το σπιτι του και την γυναικα του και τα παιδια του δηλαδη την στερεα συναισθηματικη βαση ?

Όχι Πάνο...μη ταράζεσαι. Εννόει πως το καλύτερο είναι να τον ξαναμαζέψει σπίτι, να τη δέρνει όλη μέρα μπροστά στο παιδί, να την κυνηγάει με μαχαίρια, μετά να του βάλει ένα ποτό και γιατί όχι? Να του ζητήσει και ένα συγνώμη που φυσικά εκείνη είναι υπαίτια για τις επιλογές του....

Θεοφανία
02-10-2009, 17:37

Άφησε τον να ενηλικιωθεί, θα κάνεις καλό σε όλους σας και θα ξεκαθαρίσουν πολλά μεταξύ σας. που να τον αφησει θεοφανια μου?
εδω διπλα η αλλη πηδηξε απο το μπαλκονι μεσα στο ιδιο της το σπιτι και σεις θελετε να τον βγαλει εξω η γυναικα του γιατι βρηκε ενα σαιτ για να ξεσπασει το προβλημα της ?

Και κλιμάκιο απ το Αιγινήτειο να σκάσει Γαλλία, πάλι χλωμά τα βλέπω τα πράγματα....

katerinaki
02-10-2009, 17:50
Λογικα η διαγνωση ψυχικης νοσου πρεπει να γινεται μετα την αποτοξινωση του ασθενη απο αλκοολ κ ναρκωτικες ουσιες.
Γιατι δεν σκεφτεστε μαζι με τον ανδρα σου την αποτοξινωση του σε κλινικη, ετσι τον βοηθας,κ το παιδι δεν βλεπει ακραιες καταστασεις.Μετα την αποτοξινωση μπορει να δεις εναν αλλο ανθρωπο κ τοτε κατα τη γνωμη μου πρεπει να παρεις αποφαση για το τι θα κανεις με το γαμο σου!

arktos
02-10-2009, 18:06
mag, καλώς ήρθες.πάσχω κι εγώ από μανιοκατάθλιψη κι έπινα πολύ αλκοόλ.εγώ άρχισα να γνωρίζω για την ασθένεια ύστερα από τον βίαιο εγκλεισμό μου σε κλινική.αυτό βέβαια δεν με έκανε να κόψω και το αλκοόλ.όταν είπα τέλος γιατί αλλιώς δεν βγάζει πουθενά ( μου το είπε και ο γιατρός μη λέω ψέμματα ) τότε έγινε δουλειά.ο σύζυγος σου πρέπει να νίωσει στο πετσί του πως πάσχει από μια ασθένεια.στο αλκοόλ ψάχνουμε να βρούμε διέξοδο.εσύ τον ξέρεις, οπότε, βρες τρόπους να μάθει για την ασθένεια.περιμένουμε νέα σου.

πανος12345
02-10-2009, 18:20

Όχι Πάνο...μη ταράζεσαι. Εννόει πως το καλύτερο είναι να τον ξαναμαζέψει σπίτι, να τη δέρνει όλη μέρα μπροστά στο παιδί, να την κυνηγάει με μαχαίρια, μετά να του βάλει ένα ποτό και γιατί όχι? Να του ζητήσει και ένα συγνώμη που φυσικά εκείνη είναι υπαίτια για τις επιλογές του....
να σου θυμισω οτι υπαρχει και η τριτη λυση που λεγεται εγκελσιμος σε αρμοδιο ψυχιατρικο ιδρυμα ?
Βοηθεια ! κανενας γιατρος εδω κοντα ?

πανος12345
02-10-2009, 18:23

Και κλιμάκιο απ το Αιγινήτειο να σκάσει Γαλλία, πάλι χλωμά τα βλέπω τα πράγματα....
την πατησες ! αν εχει ο ασθενης Ε9 μπορει μεν να τον διαλοστειλουν [γιατι η Γαλλια δεν ανεχεται αλλη εκμεταλευση απο Χωρες σαν την Ελλαδα που πηραν μονο μεσα στο 2009
90.000.000 ευρω βοηθεια για τους καμενους και οι δημοι φτιαχνουν δρομους] αλλα αν οντως επαθε την κριση σαν τουριστας σε γαλλικο εδαφος φυσικα και θα τον θεραπευσουν!

πανος12345
02-10-2009, 18:25
Originally posted by katerinaki
Λογικα η διαγνωση ψυχικης νοσου πρεπει να γινεται μετα την αποτοξινωση του ασθενη απο αλκοολ κ ναρκωτικες ουσιες.
Γιατι δεν σκεφτεστε μαζι με τον ανδρα σου την αποτοξινωση του σε κλινικη, ετσι τον βοηθας,κ το παιδι δεν βλεπει ακραιες καταστασεις.Μετα την αποτοξινωση μπορει να δεις εναν αλλο ανθρωπο κ τοτε κατα τη γνωμη μου πρεπει να παρεις αποφαση για το τι θα κανεις με το γαμο σου!
αντε να διαβαζω λογικα πραγματα !
οχι μονος του στην κατασταση που ειναι
γαμω την Ελλαδα μου!

πανος12345
02-10-2009, 18:28
Originally posted by arktos
mag, καλώς ήρθες.πάσχω κι εγώ από μανιοκατάθλιψη κι έπινα πολύ αλκοόλ.εγώ άρχισα να γνωρίζω για την ασθένεια ύστερα από τον βίαιο εγκλεισμό μου σε κλινική.αυτό βέβαια δεν με έκανε να κόψω και το αλκοόλ.όταν είπα τέλος γιατί αλλιώς δεν βγάζει πουθενά ( μου το είπε και ο γιατρός μη λέω ψέμματα ) τότε έγινε δουλειά.ο σύζυγος σου πρέπει να νίωσει στο πετσί του πως πάσχει από μια ασθένεια.στο αλκοόλ ψάχνουμε να βρούμε διέξοδο.εσύ τον ξέρεις, οπότε, βρες τρόπους να μάθει για την ασθένεια.περιμένουμε νέα σου.
καντε μου την χαρη αγαπητοι φιλοι να ειστε ολοι συνεπεις στις συμβουλες σας !
πεστα εξω απο τα δοντια αρκτε ...
αν δεν ειχες παει για λιγο στην κλινικη , ισια -σια , για να καταλαβεις την σοβαροτητα της υγειας σου ισως να μην ησουν καν σημερα μαζι μας να τα γραφεις αυτα !

marina38
02-10-2009, 18:54

να σου θυμισω οτι υπαρχει και η τριτη λυση που λεγεται εγκελσιμος σε αρμοδιο ψυχιατρικο ιδρυμα ?

Εάν διαφωνείς πάνο μπορείς να λες απλά τη γνώμη σου.
Για εμένα το μόνο που είναι μέχρι στιγμής ξεκάθαρο (μετά από μόλις 5 ημέρες από την πρώτη επαφή με ειδικό) είναι πως δεν μπορεί να μένει στον ίδιο χώρο με ένα παιδί και με μια σύζυγο που κινδυνεύουν.

πανος12345
02-10-2009, 19:52
Originally posted by marina38

Εάν διαφωνείς πάνο μπορείς να λες απλά τη γνώμη σου.
Για εμένα το μόνο που είναι μέχρι στιγμής ξεκάθαρο (μετά από μόλις 5 ημέρες από την πρώτη επαφή με ειδικό) είναι πως δεν μπορεί να μένει στον ίδιο χώρο με ένα παιδί και με μια σύζυγο που κινδυνεύουν.
Μαρινα , η ιατρικη τεχνη δεν εχει αλλαξει απο τον σαμανισμο στο αντικειμενο της !
Ακομα και ο Ιπποκρατης σαν ιερεας του Ασκληπιου , το μονο που αλλαξε ηταν η αποτελεσματικοτητα της θεραπειας και οχι η καταργηση του σκοπου της ιατρικης επεμβασης !
Δεν εχει δηλαδη σημασια αν αυτος ο ανθρωπος ειναι οντως ψυχοπαθης αλκοολικος η αλκοολικος ψυχοπαθης , ουτε να δουμε ποια ειναι τα παργαμτικα αιτια που μπορει να ειναι βαναυσος με την γυναικα του η τα παιδια του!
Αυτο ειναι δουλεια ενος ψυχολογου να το διαπιστωσει εν καιρω!
ΑΥΤΟ ΟΜΩς ΠΟΥ ΕΠΗΓΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΦΕΡΟΜΕΝΟΣ ΩΣ ΑΣΘΕΝΗΣ !
ΕΣΥ ΚΑΙ Η ΘΕΟΦΑΝΙΑ ΣΑΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ , ΒΓΑΛΑΤΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΠΟΘΗΜΕΝΗ ΣΑΣ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΟΝ ΑΡΡΩΣΤΟ ΠΟΥ ΔΕΡΝΕΙ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΞΕΧΑΣΑΤΕ ΤΟ ΚΑΘΗΚΟΝ ΤΟΥ ΙΑΤΡΟΥ/ΔΙΚΑΣΤΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΟΡΙΣΕΙ Η ΠΟΛΤΕΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΦΟΥ ΟΜΩΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΣ ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΤΕΙ Η ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΑΚΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΜΑΡΙΑΝΑ !
ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΟΠΩΣ ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ
ΠΑΙΖΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΑΛΛΑ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΑΠΕΙΛΕΙ ΚΑΙ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΠ \'ΟΥΔΕΝΙ ΛΟΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΕΝ ΩΡΑ ΚΡΙΣΗΣ!

πανος12345
02-10-2009, 19:58
για να γινει σαφες αυτο που θελω να πω ειναι οτι αν ηταν αδελφος μου αυτος που φερεται στο θεμα μας σαν αρωστος και η γυναικα του δεν ειδοποιουσε την Πολιτεια οτι ειναι αρρωστος αφηνοντας τον να φυγει απο το σπιτι και να παει να αυτοκτονησει μονος του σε ενα αλλο , θα εκανα αμεσως μυνηση και θα τους κουβαλαγα ολους μαζι [οσοι ειναι ενηλικες ]
στο δικαστηριο! γιατρους , ψυχολογους , την σύζυγο , ακομα
και τον οδηγο του ασθενοφορου !Γιατι η ευθυνη για την περιθαλψη ενος ψυχικα ασθενη ,δεν εναποκειται ουτε στην δαρμενη σύζυγο , ουτε στον ψυχολογο , αλλα ειναι αποκλειστικη ευθυνη της πολιτειας κατα τον νομο !

πανος12345
02-10-2009, 20:04
τωρα βεβαια ....εχω να ασχοληθω αρκετα χρονια με την εγκληματολογια
και ο Μπρακατσουλας μαλλον θα εχει αντικαταστηθει η ......

giota
02-10-2009, 20:06
Πάνο δεν μιλάνε για 5 μήνες καθαρός,αλλά 5 μέρες που σημαίνει ότι 95% για μένα μόλις πάει σπίτι το θ\'αρχίσει τα ίδια σιγά και μεθοδικά.Πρέπει να καταλάβει και ο ίδιος ότι η γυναίκα του το εννοεί και αν πραγματικά το έχει πάρει απόφαση δεν θα αυτοκτονήσει θα προσπαθήσει γιατί υπάρχει και ένα παιδί.Εαν την απειλή ότι θα αυτοκτονήσει πιστεύω ότι όπως είπε και η Μαρίνα δεν έχει μπεί ακόμη στην διαδικασία της αποτοξίνωσης.Επειδή έχω στο μυαλό μου μια ανάλογη περίπτωση σου λέω οτι με το να υποχωρήσει η γυναίκα του το έχασε το παιχνίδι και το παιδί δεν χρειάζεται να βλέπει έναν πατέρα που θα του κάνει μόνο κακό και να τρέμει η καρδιά της γυναίκας μην την μαχαιρώσει.Αν το πιστεύει και το έχει πάρει απόφαση θα αποδείξει με το να κάνει την θεραπεία του και όχι απειλώντας.με τον τρόπο της η γυναίκα μπορεί να τον στηρίξει αλλά έξω απο το σπίτι

πανος12345
02-10-2009, 20:25
Originally posted by giota
Πάνο δεν μιλάνε για 5 μήνες καθαρός,αλλά 5 μέρες που σημαίνει ότι 95% για μένα μόλις πάει σπίτι το θ\'αρχίσει τα ίδια σιγά και μεθοδικά.Πρέπει να καταλάβει και ο ίδιος ότι η γυναίκα του το εννοεί και αν πραγματικά το έχει πάρει απόφαση δεν θα αυτοκτονήσει θα προσπαθήσει γιατί υπάρχει και ένα παιδί.Εαν την απειλή ότι θα αυτοκτονήσει πιστεύω ότι όπως είπε και η Μαρίνα δεν έχει μπεί ακόμη στην διαδικασία της αποτοξίνωσης.Επειδή έχω στο μυαλό μου μια ανάλογη περίπτωση σου λέω οτι με το να υποχωρήσει η γυναίκα του το έχασε το παιχνίδι και το παιδί δεν χρειάζεται να βλέπει έναν πατέρα που θα του κάνει μόνο κακό και να τρέμει η καρδιά της γυναίκας μην την μαχαιρώσει.Αν το πιστεύει και το έχει πάρει απόφαση θα αποδείξει με το να κάνει την θεραπεία του και όχι απειλώντας.με τον τρόπο της η γυναίκα μπορεί να τον στηρίξει αλλά έξω απο το σπίτι
γιωτα μου δεν ασχολουμαι καθολου με το ποτε θα κρινει ενα νοσηλευτικο ιδρυμα βασει τις διαδικασιας που προβλεπει ο νομος , ποτε ενας αρρωστος , μπορει να αναλαβει ξανα την αυτονομια του!
αν ισχυουν ολα οσα εχετε καταγραψει , δεν εχω κανενα απολυτως λογο να εκφερω αντιθετη γνωμη η να ρισκαρω καποια προβλεψη!
δεν ειμαι εγω ο θεραπων ιατρος που θα υπογραψει το εξιτηριο
ουτε ο δικαστης που μπορει να παρει αυριο την δικογραφια για να ξερω πως θα την διαβασει και που ακριβως θα επιρηψει τις ευθυνες αν υπαρχει καταληξη του ασθενους απο αυτοχειρια ...
απλα λεω οτι το που , το πως και το ποτε , μπορει ν αποκτησει την αυτονομια του ενας ψυχικα ασθενης , δεν μπορει να το αποφασιζει κανενας αλλος απο τον γιατρο ο οποιος υπεγραψε το εξιτηριο απο το νοσηλευτικο ιδρυμα!

πανος12345
02-10-2009, 20:31
σαν πολιτης , θελω να ξερω οτι καθε αρρωστος, οσο αντιπαθητικος και να μου ειναι , οσο επικινδυνος για την οικογενεια του και τους αλλους , παραμενει στα χερια της πολιτειας
η οποια , πρεπει να φερει ακεραιη , ποινικη και αστικη ευθυνη, για οτι αποφασιζει για την εξελιξη της αρρωστειας του , χωρις να ρωτησει ουτε τον αρρωστο ουτε την οικογενεια του!
Οχι φιλελευθεροποιηση της δημοσιας υγειας !

giota
02-10-2009, 21:18
Ναι ωραία είναι αυτά αλλά ειδικά στην Ελλάδα είναι όνειρα θερινής νυχτός.Ο άνθρωπος ή θα μπεί σε κλινική οικειοθελως ή εαν είναι επικίνδυνος με εισαγγελική εντολή.Μακάρι να ήταν σε θέση η πολιτεία να βοηθάει περιπτώσεις σαν και αυτήν.Εδώ γράφουν νέοι άνθρωποι ότι δεν μπορούν να πάνε σε γιατρό ή ψυχολόγο γιατί δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα.Στον τομέα της υγείας και της παιδείας είμαστε για κλάματα.Αλλά δεν μπορείς να κοιμάσαι με έναν άνθρωπο και να τρέμει η καρδούλα σου μήπως και σε σφάξει ή μεθύσει και τα κάνει όλα λαμπόγυαλο.

πανος12345
02-10-2009, 21:32
αν η σημερινη Πολιτεια δεν μπορει να σου εξασφαλισει το δικαιωμα να κοιμασει ησυχη στο σπιτι που σε στειλε με προξενια με εμπορικες δοσοληψιες , για ενα απροβλεπτο τοκετο η απλα απο μια καψουρα , με τον ανδρα σου , τοτε να την αλλαξεις !
γιατι χωρις να το ξερεις , η οικιακη στεγη ειναι και για τους δυο σας !
Οποιος την στερησει απο τον αλλον και αυτο γινει αιτια να χασει την ζωη του , ειδικα αν ειναι αρρωστος και μαλιστα με ψυχικο νοσημα , εχει ποινικες ευθυνες !
αυτο και σας καλυνυχτιζω για αποψε , ελπιιζοντας να καταλαβατε οτι η βια στην βια , δεν ειναι η λυση για κανενα προβλημα κοινωνικου χαρακτηρα , αλλα μονο η επανιδρυση του κρατους προνοιας , ανεξαρτητως του κοστους .
Τα νοσηλευτικα ιδρυματα των ψυχικα ασθενων , ειτε μπηκαν οικειοθελως ειτε οχι , πρεπει να αποδιδουν τον αρρωστο αυτοδυναμο στην κοινωνια ...

giota
02-10-2009, 21:40
Τι λέει ο άνθρωπος;σε εμένα αναφέρεσαι Πάνο; οι εμπορικές δοσοληψίες αφορούν εμένα;

nature
03-10-2009, 01:50

Λυπάμαι για τον τρόπο που εκφράζεσαι.
Για άλλη μια φορά προσβάλλεις την αισθητική μου.
Βάλλεις ευθέως και προσβλητικά κατά ενός συμφορουμίτη, επειδή έχει μια άποψη που δεν σε βρίσκει σύμφωνη.
Αυτή είναι διαπίστωσή μου, την καταθέτω και δεν περιμένω απάντηση, εννοείται.

nature
03-10-2009, 02:00
Τι λέει ο άνθρωπος;σε εμένα αναφέρεσαι Πάνο; οι εμπορικές δοσοληψίες αφορούν εμένα;

Οι εμπορικές δοσοληψίες αφορούν την πλειονότητα των γάμων. Δυστυχώς. Οπως έχω ξαναγράψει, το μόνο μοντέλο γάμου χωρίς αυτές τις δοσοληψίες, είναι το μοντέλο που προτείνει ο Νίτσε, και προσωπικά εκτιμώ πολύ, αυτό όπου κάθε μέλος του ζεύγους, μπορεί να ζήσει αξιοπρεπώς και μόνο του, χωρίς να έχει ανάγκη τον άλλον. Οταν ο ένας έχει ανάγκη ζωτική (υλικά ή ακόμα και ψυχολογικά) τον άλλον τότε μιλάμε για γάμο δοσοληψία και όχι γάμο επιλογή.

nature
03-10-2009, 02:14
αν η σημερινη Πολιτεια δεν μπορει να σου εξασφαλισει το δικαιωμα να κοιμασει ησυχη στο σπιτι που σε στειλε με προξενια με εμπορικες δοσοληψιες , για ενα απροβλεπτο τοκετο η απλα απο μια καψουρα , με τον ανδρα σου , τοτε να την αλλαξεις !
Οποιος την στερησει απο τον αλλον και αυτο γινει αιτια να χασει την ζωη του , ειδικα αν ειναι αρρωστος και μαλιστα με ψυχικο νοσημα , εχει ποινικες ευθυνες !
αυτο και σας καλυνυχτιζω για αποψε , ελπιιζοντας να καταλαβατε οτι η βια στην βια , δεν ειναι η λυση για κανενα προβλημα κοινωνικου χαρακτηρα , αλλα μονο η επανιδρυση του κρατους προνοιας , ανεξαρτητως του κοστους .
Τα νοσηλευτικα ιδρυματα των ψυχικα ασθενων , ειτε μπηκαν οικειοθελως ειτε οχι , πρεπει να αποδιδουν τον αρρωστο αυτοδυναμο στην κοινωνια ...

Πάνο, οι απόψεις αυτές κρύβουν ενδιαφέρουσες οπτικές ομολογώ. Και ευαίσθητες. Ομως η Πολιτεία δεν αλλάζει από τη μια μέρα στην άλλη. Και εγώ προσωπικά δεν θα ήθελα να κοιμάμαι με το φόβο πάνω από το κεφάλι το δικό μου ή του παιδιού μου, μέχρι να ευαισθητοποιηθεί η πολιτεία ή οι πολίτες ή οι αρμόδιοι λειτουργοί. Μη ξεχνάς ότι και σαν Φύση που είμαι έχω έντονο και ένα φυσικό ανθρώπινο χαρακτηριστικό που λέγεται \"αίσθημα της επιβίωσης\".
Και αυτό είναι πάνω απ\' όλα τελικά:)
Πάντως στη παρούσα περίπτωση τα συμφέροντα είναι αντικρουόμενα. Αλλο συμφέρει τον πάσχοντα, άλλο τη φίλη μας που θέτει το θέμα και άλλο το 11χρονο παιδί τους. Φαντάζομαι ότι ο ψυχολόγος του κάθε ενός από αυτούς, διαφορετικά πράγματα θα έχει να προτείνει, ωφέλιμα για το δικό του πελάτη. Οπως και ο δικηγόρος του κάθε ενός.

marina38
03-10-2009, 16:28
Μαρινα , η ιατρικη τεχνη δεν εχει αλλαξει απο τον σαμανισμο στο αντικειμενο της !
Ακομα και ο Ιπποκρατης σαν ιερεας του Ασκληπιου , το μονο που αλλαξε ηταν η αποτελεσματικοτητα της θεραπειας και οχι η καταργηση του σκοπου της ιατρικης επεμβασης !
Δεν εχει δηλαδη σημασια αν αυτος ο ανθρωπος ειναι οντως ψυχοπαθης αλκοολικος η αλκοολικος ψυχοπαθης , ουτε να δουμε ποια ειναι τα παργαμτικα αιτια που μπορει να ειναι βαναυσος με την γυναικα του η τα παιδια του!
Αυτο ειναι δουλεια ενος ψυχολογου να το διαπιστωσει εν καιρω!
ΑΥΤΟ ΟΜΩς ΠΟΥ ΕΠΗΓΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΦΕΡΟΜΕΝΟΣ ΩΣ ΑΣΘΕΝΗΣ !
ΕΣΥ ΚΑΙ Η ΘΕΟΦΑΝΙΑ ΣΑΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ , ΒΓΑΛΑΤΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΠΟΘΗΜΕΝΗ ΣΑΣ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΟΝ ΑΡΡΩΣΤΟ ΠΟΥ ΔΕΡΝΕΙ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΞΕΧΑΣΑΤΕ ΤΟ ΚΑΘΗΚΟΝ ΤΟΥ ΙΑΤΡΟΥ/ΔΙΚΑΣΤΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΟΡΙΣΕΙ Η ΠΟΛΤΕΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΦΟΥ ΟΜΩΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΣ ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΤΕΙ Η ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΑΚΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΜΑΡΙΑΝΑ !
ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΟΠΩΣ ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ
ΠΑΙΖΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΑΛΛΑ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΑΠΕΙΛΕΙ ΚΑΙ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΠ \'ΟΥΔΕΝΙ ΛΟΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΕΝ ΩΡΑ ΚΡΙΣΗΣ!

H mag μας είπε ότι μόλις πριν 5 ημέρες είδε ο άντρας της ειδικό. Ότι αυτή τη στιγμή δεν μένει μαζί τους. Ότι όσο έμεναν μαζί υπήρχαν περιστατικά που έθεταν σε κίνδυνο όλους τους. Ότι σε λίγες ημέρες θα επισκεφτεί και η ίδια τον ψυχίατρο που τον είδε και στο μεταξύ έχει συχνή επαφή μαζί του.

Με αυτά τα δεδομένα δεν θεωρώ σκόπιμο μέσω ενός φόρουμ να την προτρέψω να κάνει κάποια δραστική αλλαγή εδώ και τώρα, είτε αυτή είναι να επιστρέψει άμεσα σπίτι, είτε να κινήσει διαδικασίες για εγκλεισμό σε κλινική. Αυτά είναι δουλειά των ειδικών που θα δουν την οικογένεια από κοντά.

Κατά τ\' άλλα θα σε παρακαλούσα να κρατάς τις αυθαίρετες ερμηνείες για τον εαυτό σου.

mag
03-10-2009, 17:49

Πανο ειλικρινα σε χανω δεν μπορω να πιασω το νοημα αυτων που λες , δυστυχως δεν εχω χρονο να αλλαξω την πολιτεια ή να επανιδρυσω το κρατος προνοιας για να μπορω να κοιμαμαι ασφαλης τις νυχτες , προσπαθω να αντιμετωπισω το προβλημα με υπαρκτα μεσα και την παρουσα πολιτεια .
Αν τιθετε λοιπον το ζητημα η ζωη του ή η ζωή μου και η ψυχικη υγεια του παιδιου μου θα διαλεξω το δευτερο και ας εχω και ποινικες ευθυνες ,οσο για το θεμα του εκλεισμου υποθετω οτι γνωριζεις καλυτερα απο μενα οτι γινεται μονο οικιοθελως ή με εισαγγελικη παραγγελεια μονο που εγω δεν ειμαι διαθετημενη να ζω μαζι του περιμενοντας ποτε θα τον ξαναπιασει κριση ωστε να φωναξω την αστυνομια κτλ
Θεωρω πως αυτην την στιγμη κανω το καλυτερο που μπορω για κεινον για μενα και το παιδι....και επισης εχει και οικογενεια και αδερφια που ολοι με ελαφρια πηδηματακια εξαφανιστηκαν ...θα εχουν και αυτοι ποινικες ευθυνες ? η μονο η σκληρη και εγωιστρια συζυγος ?

giota
03-10-2009, 17:59
Mag όλοι έξω απο τον χορό πολλά τραγούδια λένε.Οχι θα περιμένεις την πολιτεία πότε θα ξυπνήσει πότε θα γίνουμε κράτος πρόνοιας για μένα ποτέ.Το πλασματάκι τι χρωστάει να βλέπει τον πατέρα του σε μαύρα χάλια και να κοιμάσαι με το ένα μάτι ανοιχτό απο τον φόβο.Μπορείς να του συμπαρασταθείς με το συναντιέστε κάπου έξω να μιλάτε στο τηλέφωνο.Δηλαδή Πάνο να μπουν σε κίνδυνο 3 ζωές ε,όχι.Να καταστραφεί ψυχολογικά και το παιδί;αν είναι δυνατόν.

πανος12345
03-10-2009, 19:58
Originally posted by mag

Πανο ειλικρινα σε χανω δεν μπορω να πιασω το νοημα αυτων που λες , δυστυχως δεν εχω χρονο να αλλαξω την πολιτεια ή να επανιδρυσω το κρατος προνοιας για να μπορω να κοιμαμαι ασφαλης τις νυχτες , προσπαθω να αντιμετωπισω το προβλημα με υπαρκτα μεσα και την παρουσα πολιτεια .
Αν τιθετε λοιπον το ζητημα η ζωη του ή η ζωή μου και η ψυχικη υγεια του παιδιου μου θα διαλεξω το δευτερο και ας εχω και ποινικες ευθυνες ,οσο για το θεμα του εκλεισμου υποθετω οτι γνωριζεις καλυτερα απο μενα οτι γινεται μονο οικιοθελως ή με εισαγγελικη παραγγελεια μονο που εγω δεν ειμαι διαθετημενη να ζω μαζι του περιμενοντας ποτε θα τον ξαναπιασει κριση ωστε να φωναξω την αστυνομια κτλ
Θεωρω πως αυτην την στιγμη κανω το καλυτερο που μπορω για κεινον για μενα και το παιδι....και επισης εχει και οικογενεια και αδερφια που ολοι με ελαφρια πηδηματακια εξαφανιστηκαν ...θα εχουν και αυτοι ποινικες ευθυνες ? η μονο η σκληρη και εγωιστρια συζυγος ?
Η καλυτερη λυση θα ηταν να παρεις την Δευτερα τον δικηγορο σου και να ζητησεις διαζυγιο για να μην μπλεξεις
αν υλοποιηση την υποσχεση του!
μαγκ , ο συζηγος σου ειναι αρρωστος !
θα μπορουσε να εχει καρκινο , καρδια , η κυρωση του ηπατος !
τι θα κανεις ? θα τον βγαλεις απο το σπιτι του?
χρειαζεσαι αποφαση οχι εισαγγελεα αλλα δικαστηριου!
Σε χτυπαει ?, σε απειλει? ....φωναξε την αστυνομια η αν θες ,
το 166 και πηγαιντε τον στο νοσκομειο οταν ειναι μεθυσμενος η απειλη να βλαψει καποιον και εκει συνενοησου με τον γιατρο του για το πως θα κινηθει η διαδικασια του εγκλεισμου του σε καποιο νοσηλευτικο ιδρυμα μεχρι να θαραπευθει , η να παρει την αδεια των γιατρων για να βγει εξω ...
εδω αρχιζει νομιζω το δικο σου ποστ
Να τον παρω σπιτι η να τον υποχρεωσω να παει οπου θελει?
Δεν εχεις τυπικα το δικαιωμα να τον βγαλεις απο το σπιτι χωρις δικαστικη αποφαση μαγκ!
και σε αυτο κανονικα ο υπεθυνος να σου δωσει την οποια απαντηση , για το αν κινδυνευεις η οχι δεν ειναι το φορυμ , αλλα ειναι ο γιατρος που θα εχει υπογραψει το εξιτηριο...
αν τελος ρωτας την γνωμη μου στην ειπα
οσο και αν καταλαβαινω το προβλημα σου , αν ηταν αδελφος , γυιος , η απλα φιλος μου και υλοποιουσε την απειλη του ,
, θα σε πηγαινα στον εισαγγελεα με καταθεση μυνυσης για φονο εξ αμελειας !
αυτα απο μενα ..νομιζω οτι δεν εχω αφησει τιποτα αναπαντητο

πανος12345
03-10-2009, 20:13
Mag όλοι έξω απο τον χορό πολλά τραγούδια λένε.Οχι θα περιμένεις την πολιτεία πότε θα ξυπνήσει πότε θα γίνουμε κράτος πρόνοιας για μένα ποτέ.Το πλασματάκι τι χρωστάει να βλέπει τον πατέρα του σε μαύρα χάλια και να κοιμάσαι με το ένα μάτι ανοιχτό απο τον φόβο.Μπορείς να του συμπαρασταθείς με το συναντιέστε κάπου έξω να μιλάτε στο τηλέφωνο.Δηλαδή Πάνο να μπουν σε κίνδυνο 3 ζωές ε,όχι.Να καταστραφεί ψυχολογικά και το παιδί;αν είναι δυνατόν.
μπορει να ζητησει διαζυγιο Γιωτα..οπως μπορεις να κανεις και εσυ και ο καθε ενας πολιτης ...
δεν μπορει ομως να εμποδισει την κατοικια στον ανδρα της σπιτι του , χωρις δικαστικη αποφαση!

giota
03-10-2009, 20:32
Τι λες βρε Πάνο;η γυναίκα ξέρεις αν θέλει να χωρίσει; εγώ κατάλαβα ότι τον θέλει αλλά δεν μπορεί να ρισκάρει την σωματική της ακεραιότητα και την ψυχολογία του παιδιού.Και δεν πρόκειται για ιωση ούτε για καρκίνο.Πιστεύω \'οτι θα ήθελε να κάνει ο άνθρωπος θεραπεία και να γυρίσει σπίτι του.Κοιμάσαι εσύ με μια γυναίκα που είναι αλκοολική ψυχικά ασθενής έχεις ένα παιδί και έχει αποπειραθεί να σε σφάξει.Να την βράσω την δικαστική απόφαση τότε το κράτος να στείλει και έναν να τους φυλάει ολη μέρα

πανος12345
03-10-2009, 20:58
Τι λες βρε Πάνο;η γυναίκα ξέρεις αν θέλει να χωρίσει; εγώ κατάλαβα ότι τον θέλει αλλά δεν μπορεί να ρισκάρει την σωματική της ακεραιότητα και την ψυχολογία του παιδιού.Και δεν πρόκειται για ιωση ούτε για καρκίνο.Πιστεύω \'οτι θα ήθελε να κάνει ο άνθρωπος θεραπεία και να γυρίσει σπίτι του.Κοιμάσαι εσύ με μια γυναίκα που είναι αλκοολική ψυχικά ασθενής έχεις ένα παιδί και έχει αποπειραθεί να σε σφάξει.Να την βράσω την δικαστική απόφαση τότε το κράτος να στείλει και έναν να τους φυλάει ολη μέρα
υπαρχει πιο απλη λυση Γιωτα
να μεινει σε νοσηλευτικο ιδρυμα μεχρι ο γιατρος του να μπορει να εγγυηθει την κατασατση της υγειας του!

giota
03-10-2009, 22:09
Αυτό λέμε Πάνο.Για να μπεί είπαμε αν δεν θέλει πρέπει να γίνει μετά απο εισαγγελική εντολή.Μακάρι ο άνθρωπος να μπεί κάπου ώστε να βοηθηθεί όλη η οικογένεια

πανος12345
05-10-2009, 20:49
Originally posted by nature

Πάνο, οι απόψεις αυτές κρύβουν ενδιαφέρουσες οπτικές ομολογώ. Και ευαίσθητες. Ομως η Πολιτεία δεν αλλάζει από τη μια μέρα στην άλλη. Και εγώ προσωπικά δεν θα ήθελα να κοιμάμαι με το φόβο πάνω από το κεφάλι το δικό μου ή του παιδιού μου, μέχρι να ευαισθητοποιηθεί η πολιτεία ή οι πολίτες ή οι αρμόδιοι λειτουργοί. Μη ξεχνάς ότι και σαν Φύση που είμαι έχω έντονο και ένα φυσικό ανθρώπινο χαρακτηριστικό που λέγεται \"αίσθημα της επιβίωσης\".
Και αυτό είναι πάνω απ\' όλα τελικά:)
Πάντως στη παρούσα περίπτωση τα συμφέροντα είναι αντικρουόμενα. Αλλο συμφέρει τον πάσχοντα, άλλο τη φίλη μας που θέτει το θέμα και άλλο το 11χρονο παιδί τους. Φαντάζομαι ότι ο ψυχολόγος του κάθε ενός από αυτούς, διαφορετικά πράγματα θα έχει να προτείνει, ωφέλιμα για το δικό του πελάτη. Οπως και ο δικηγόρος του κάθε ενός.
σοφη οπως παντα η αποψη σου φυση ...εισαι διαμαντι στοχασμου με πηγαια δημοκρατικα στοιχεια!
Ομως επετρεψε μου να πω οτι , πριν ανακατευθουν
οι ψυχολογοι και οι γιατροι στην επιλυση ενος εξατομικευμενου προβληματος οπως αυτο που συζηταμε εδω , τον πρωτο λογο εχει η Πολιτεια και το δικαιωμα της να αλλαζει τους νομους και να ρυθμιζει τα κακως κειμενα...
Πηγες στο Β γιατι το Α σε δυσκολεψε και εσενα και πολλους ισως αλλους που αγγιξαν αυτο το προβλημα με το συναισθημα και οχι με την απλη λογικη ενος συγχρονου κρατους με ανωτατη αξια τον πολιτη ...
Γιατι αυτο με κανει αισιοδοξο φυση , για την Ελλαδα του ΓΑΠ!
Οτι θα υπαρξουν ταχυτατα νομοι που θα καλυπτουν ολα αυτα τα τοσο σημαντικα προβληματα της καθημερινοτητας χιλιαδων ανθρωπων με ενα η περισσοτερους κοινωνικα ασθενεις μεσα στην οικογενεια τους...
Να σου δωσω ενα παραδειγμα?
Με νομο μπορει η Βουλη να ορισει οτι μετα την εισαγωγη ενος ανθρωπου σε μια κλινικη για αποτοξίνωση, ανεξαρτητα του αν η εισαγωγη εγινε οικειοθελως η με εισαγγελικη αποφαση , το ποτε θα βγει και το που ακριβως θα συνεχισει την θεραπεια του , θα βγαινει με αποφαση αυτοφορου δικαστηριου και μετα την καταθεση του γιατρου που υπογραφει το εξιτηριο και γνωμοδοτει για την συνεχεια της θεραπειας του!
Αυτην την στιγμη η μαγκυ ισως να διαπραξει μια εγκληματικη πραξη , αν ο συζυγος της υλοποιησει την απειλη του και θα περασουν πολλα χρονια στα δικαστηρια , γιατροι , συγγενεις και φιλικο περιβαλλον για ενα εγκλημα που ενα απλο νομοσχεδιο θα μπορουσε να ρυθμισει με τροπο ωστε η Πολιτεια να αναλαμβανει τις ευθυνες τις απεναντι στους πολιτες , υπευθυνα και καθοριστικα για την ασφαλεια ολων!
Δεν ειναι δυνατον να περναμε απο αυτόφωρο ενα χρηστη καναβις και να αφηνουμε μια γυναικα που θελει να προστατεψει την οικογενεια της , να εκτιθεται σε μια πιθανη εγκληματικη ενεργεια , η οποια θα στγματισει την ιδια κοινωνικα και θα τραυματισει σιγουρα το συνολο οσων ενεχονται σε αυτη την διαδικασια , με πρωτους απο ολους τους πιο ευαισθητους δηλαδη τα παιδια!

πανος12345
05-10-2009, 20:58
για να μην φανει δε εξαιρετικα δαπανηρη και γραφειοκρατικη η διαδικασια , σε περιπτωση ομοφωνιας μεταξυ αρρωστου /περιβαλλοντος /γιατρου υπογραφουν απο κοινου το ειδικο εξιτηριο και απλα προωθειται στο αυτοφορο για υπογραφη απο τον δικαστη αυθημερον!
μονο σε περιπτωση διαφωνιας θα παριστανται στο αυτοφορο δικαστηριο ο δικηγορος του νοσηλευτικου ιδρυματος και ο δικηγορος της οικογενειας η του συζυγου εν προκειμενου η σε περιπτωση οικονομικης αναγκης , θα τον οριζει αυτοκλητα ο δικαστης για υπαρχει νομιμοτητα στην διαδικασια .
ετσι απλα! με αυτο τον τροπο αποκλειονται παρομοια οικογενειακα δραματα σαν αυτα που εξυφαινονται σε αυτο το τοσο επιτυχημενο ποστ της μαγκυ για να κουνησει λιγο τα λιμναζοντα υδατα της ξεχασμενης αναγκαιοτητας για κοινωνικη προνοια !