PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : εγκυος!!!!περιεργα συναισθηματα..

ζωζα
26-09-2009, 18:01
παιδια ειχα μια βδομαδα καθυστερηση..εκανα 2 τεστ σημερα και βγηκαν θετικοτατα!!ο αρραβωνιαστικος μου χαιρεται πολυ ..κι εγω..αλλα παραλληλα φοβαμαι και πολυ πως θα εξελιχτει η εγκυμοσυνη...αλλες που εχουν περασει εγκυμοσυνη με πολυ αγχος???αχ παιδια νιωθω πια οτι ημαστε μια οικογενεια ολοι εδω μεσα..και ηθελα να μοιραστω μαζι σας αυτο το νεο!φιλακια..

Arsi
26-09-2009, 18:10
άντε με το καλό!
ωραία νέα!!!

Ακροβατης
26-09-2009, 18:16
μπραζο ζωζακι.να πανε ολα καλα:):):)

liveloula
26-09-2009, 18:18
αντε βρε?καλη λευτερια πολυ ευχαρηστα νεα:)
ευχομαι εγω να μην ειμαι λολολ.
ποσο χρονων εισαι αν επιτρεπετε?αρραβωνιαμσενη ειχες πει εισαι ε?:)

ζωζα
26-09-2009, 18:20
xa xa xa!ευχαριστω πολυ κοριτσια..εχω πολυ αγχος..αυτη την εβδομαδα θα παω σε γυναικολογο..φοβαμαι πολυ!τις εξετασεις και αν ολα θα πανε καλα ..μεχρι τελους!

liveloula
26-09-2009, 18:26
ολα καλα 8α πανε.:)
δεν υπαρχει πιο ευχαρηστο πραγμα απο αυτο.

Noelia
26-09-2009, 18:35
Με το καλο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1:)

keep_walking
26-09-2009, 18:39
χεχε να και ενα ευχαριστο νεο...αντε με το καλο:))))))))))))))

ζωζα
26-09-2009, 18:39
αρραβωνιασμενη ειμαι 26χρ.σε κανα 2μηνο θα γινει και ο γαμος ..πολιτικος γιατι με τις κρισεις πανικου θρησκευτικος δεν παλευεται..αυτα παντως θα με φαει το αγχος μεχρι να γεννησω....εχει καμια σας κανει παιδακι ?ωραια εμπειρια?παντως ο αντρας μου αρχισε ηδη να με προσεχει και να με αγαπαει ακομα περισσοτερο!!!

liveloula
26-09-2009, 18:40
α εχεις κρισεις πανικου?
και εμ τα φαρμακα?
αντε θα μας ελς πως εξελισεται η εγκυμοσυνη να ξερουμε.;)

Noelia
26-09-2009, 18:42
υπαρχει προβλημα με αυτα τα χαπια στην εγκυμοσυνη?

liveloula
26-09-2009, 18:43
εχει ειδηκο σαιτ με εγκυες κοπελες π περνουν φαρμακα τετοια.

Θεοφανία
26-09-2009, 18:44
Ζώζα μου...συγχαρητήρια!

Όσο για τα φάρμακα, μόνο ο γυναικολός σου μπορεί να σε βοηθήσει. Φαντάζομαι πως δεν θα υπάρχει πρόβλημα, καθώς χιλιάδες γυναίκες σε όλο τον κόσμο υποφέρουν από άγχος ή κατάθλιψη και κάνουν μια χαρά τα παιδάκια τους!

liveloula
26-09-2009, 18:46
ναι πολλες και μαλιστα ξεπερνανε τα ψυχολογικα με την εγκυμοσινη πολλες.

ζωζα
26-09-2009, 18:50
κοριτσια δεν παιρνω καθολου φαρμακα!εχω πολλα χρονια αγχος αλλα μονο πριν 4 χρονια εκανα θεραπεια με λαντος για πονοκεφαλους~εκτοτε τι πο τα!μονο απο τον ιουλιο ξεκινησα ομοιοπαθητικη ..παντως εχω κανα 20ημερο νιωθω πιο χαλαρη...ο αντρας μου κανει πλακα..λεει συνεχεια¨\"τι βιταμινες σου δινει ο ομοιοπαθητικος που στα κλεφτα επεσε μεσα σου μια σταγονιτσα κι επιασες με τη μια μωρο\"???

liveloula
26-09-2009, 18:52
τοσο καλυτερα π δεν περνεις φαρμακα .
θα περνεις μονο ασβεστιο και σηδιρο.:)

πανος12345
26-09-2009, 18:54
Originally posted by ζωζα
παιδια ειχα μια βδομαδα καθυστερηση..εκανα 2 τεστ σημερα και βγηκαν θετικοτατα!!ο αρραβωνιαστικος μου χαιρεται πολυ ..κι εγω..αλλα παραλληλα φοβαμαι και πολυ πως θα εξελιχτει η εγκυμοσυνη...αλλες που εχουν περασει εγκυμοσυνη με πολυ αγχος???αχ παιδια νιωθω πια οτι ημαστε μια οικογενεια ολοι εδω μεσα..και ηθελα να μοιραστω μαζι σας αυτο το νεο!φιλακια..
συγχαρητηρια ζωζα ! να το χαιρεστε !
ειναι λογικο να εχεις αγχος αλλα σκεψου μετα απο λιγους μηνες ,
τι χαρα θα νοιωθετε να μεγαλωσετε ενα μωρακι δικο σας!
Σημερα με μια ενεση που θα σου κανουν στο χειρουργειο οι γιατροι, οταν θα εισαι ετοιμη να γεννησης , μεχρι και γουοκμαν μπορεις να παρεις μαζι σου για να ακους τα αγαπημενα σου τραγουδια , μεχρι να σου ακουμπισουν στην κοιλιτσα σου , τον καρπο του ερωτα και της αγαπης !

ζωζα
26-09-2009, 18:55
ναι liveloula μου καλυτερα να ειμαι πιο ησυχη οτι το μωρο θα ειναι ενταξει/ομοιοπαθητικη δεν πειραζει ε?

liveloula
26-09-2009, 18:57
ναι liveloula μου καλυτερα να ειμαι πιο ησυχη οτι το μωρο θα ειναι ενταξει/ομοιοπαθητικη δεν πειραζει ε?

δεν ξερω αλλα εδω δεν εχουν προβλημα αυτες π περνπυν λαντος κλπ θα εχεις εσυ?
τυχερουλα.
:cool:

ζωζα
26-09-2009, 19:00
πανο μου πολυ συγκινητικα και ομορφα τα γραφεις..με ανεβασες λιγο!μακαρι να βγει υγιεστατο και ομορφο σαν τους γονεις του..χε χε χε,,παντως θα ηθελα πολυ να ειναι αγορακι!!

Ακροβατης
26-09-2009, 19:04
po po zwza moy πρεπει να ναι πολυ ομορφη η σκηνη που το ανακαλυπτεις οτι εισαι εγκυος απο τη στιγμη που το θελετε και οι 2...

ζωζα
26-09-2009, 19:14
ναι ειναι!βεβαια εγω ημουν λιγο στη κοσμαρα μου δεν εχω ακομα συνηδητοποιησει οτι ειμαι εγκυος!αλλα ναι χαιρομαστε..ο αντρας μου ηθελε κιολας βολτα σημερα σε μαγαζια με βρεφικα ρουχα!κανουμε ονειρα..σας ευχομαι κι εσας οτι καλυτερο παιδακια μου..σασ αγαπω κι ασ μην σας ξερω γιατι ειστε παντα διπλα μου!:P:D

πανος12345
26-09-2009, 19:19
πανο μου πολυ συγκινητικα και ομορφα τα γραφεις..με ανεβασες λιγο!μακαρι να βγει υγιεστατο και ομορφο σαν τους γονεις του..χε χε χε,,παντως θα ηθελα πολυ να ειναι αγορακι!!
ποια γυναικα δεν θαθελε να μεγαλωσει τον δικο της ανδρα!
σου το ευχομαι απο τα βαθη της ψυχης μου , αλλα αν βγει κοριτσι
θα ξετρελαθει απο την χαρα του ο αντρας σου ! οποτε παλι η χαρα θα βασιλευει στην ψυχη σας !

ζωζα
26-09-2009, 19:53
αγορακι θελει κι αυτος!!λολ!αλλα και κοριτσακι μινι..γλυκα θα ειναι!

keep_walking
26-09-2009, 19:56
Αντε να μαθετε τι ειναι να του ετοιμασετε τα ρουχαλακια του,το ονομα του κλπ:)

melene
26-09-2009, 20:08
μπραβο ζωζα χαιρομαι πολυ για εσενα!!μην ανησχεις.με το μωρο τωρα οι ορμονες σου θα φτασουν στα υψη!!

πανος12345
26-09-2009, 20:10
αγορακι θελει κι αυτος!!λολ!αλλα και κοριτσακι μινι..γλυκα θα ειναι!
αμα μεγαλωσει και ειμαι ακομα ζωντανος , να μου την φερετε να σας ξεναγησω δωρεαν στο παρισι!

gus1973
26-09-2009, 20:20
Συγχαρητήρια Ζώζα :)
Όλα θα πάνε καλά! :)

ζωζα
27-09-2009, 09:44
πανο μου πολυ ωραια προταση!γιατι να μην εισαι ζωντανος?τοσο μεγαλος εισαι μωρε?στο παρισι μενεις?melene μου τι εννοειςμε τις ορμονες?καλυτερα λες θα νιωθω η πολλα νευρα και νταουν?:mad::mad::mad:gus σε ευχαριστω πολυ πολυ για τις ευχες σου!

Ακροβατης
27-09-2009, 10:39
ειχα διαβασει σε ενα αρθρο οτι πολλες γυναικες κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης ξεπερνανε την καταθλιψη και το αγχος,το βρισκω εντελως λογικο δεν υπαρχει πιο ομορφο πραγμα στον κοσμο απο το να ξερεις οτι ενα παιδακι μεγαλωνει μεσα σου..

ζωζα
27-09-2009, 11:17
εχεις δικιο ολγακι μου ..ελπιζω η πρωτη επισκεψη στο γυναικολογο απο βδομαδα να παει καλα!εντωμεταξυ εχω εδω κι ενα 10ημερο ηδη συμπτωματα!πρηξιμο στη κοιλια ..πονακια ..ουφ!

Sofaki
27-09-2009, 13:08
Τέλειο νέο!!! χαρηκα πολύ!!! Αντε να εχεις μια καλή εγκυμοσύνη με μόνο ροζ ή γαλάζιες σκέψεις!!!:)

ζωζα
27-09-2009, 14:02
ευχαριστω sofaki moy:P;):D

.lola.
27-09-2009, 14:55
ζωζα με το καλο μην ανυσηχεις και εγω την εγγυμοσυνη μου την περασα ενω ειχα κρισεις πανικου .η φυση ομως φροντιζει για ολα μια χαρα τα καταφερα ειναι 2 χρονων ο γιος μου σου ευχομαι να πανε ολα καλα

ζωζα
27-09-2009, 17:06
λολα μου να χαιρεσαι το αγορακι σου...θα περασω τα πανδεινα λες μεχρι να γεννησω???ο τοκετος δυσκολη φαση?

imagine
27-09-2009, 19:01
Ζωζα, 2 εγκυμοσύνες με πανικούς. Κανένα πρόβλημα. Για μένα οι ορμόνες της εγκυμοσύνης ήταν το καλύτερο φάρμακο. Και η χαρά μου και η προσμον\'η μου επίσης.
Με το καλό κούκλα, όλα θα πάνε καλά, θα δείς.

ζωζα
27-09-2009, 20:32
το αγχος δηλαδη δεν επηρεαζει την πορεια της εγκυμοσυνης για να πανε ολα καλα?φοβαμαι πολυ αυτες τις εξετασεις στον 3ο μηνα αυχενικης διαφανειας..με τα συνδρομα που βρισκουν..

marina38
27-09-2009, 21:09
ζωζα, σκέψου τα θετικά, απόλαυσε τη σχέση σου με τον αρραβωνιαστικό, ασχολήσου με ευχάριστα πράγματα και μην ανησυχείς για τα σύνδρομα που λες, τα αποτελέσματα της αυχενικής δεν έχουν σχέση με το άγχος.

.lola.
28-09-2009, 08:49
ζωζα δεν μπορω να σου πω για τον τοκετο γέννησα καισαρικη ομως για ολα τα υπολοιπα σου λεω πραγματικα οτι η φυση ξερει τι κανει μην αγχωνεσε αστο να συμβει και απολαυσετο το. με το καλο

narnia
28-09-2009, 09:43
Με το καλό ζωζα. Αν και όλα τα περνάω από ψιλό κόσκινο στην εγκυμοσύνη δεν είχα κανένα άγχος. Έμοιαζε αναισθησία η αντιμετώπιση της κατάστασής μου. και όλα πήγαν καλά και καθόλου δεν αγχώθηκα και καθόλου δεν τρόμαξα. Ακόμη και η όλη διαδικασία μου φάνηκε από τις πιο εύκολες της ζωής μου. Τα ίδια εύχομαι και σε σένα.

anoiksi
28-09-2009, 12:13
με το καλο να κρατησεις το μωρακι σου στην αγκαλια σου...το μονο που σου ευχομαι ειναι να απολαυσεις τις στιγμες της εγκυμοσυνης σου γιατι ειναι ομορφες στιγμες....μην φοβασαι ουτε να σκεφτεσαι αν και θα...αυτο θα χαλασει το ομορφο...ολα θα πανε καλα και ειμαι σιγουρι αφου το θελατε και οι δυο σας τοσο πολυ οτι θα σας ολοκληρωσει...Ισως βοηθει και σενα πιο πολυ απο οτι πιστευεις....να εισαι καλα και να προσεχεις την μικρη ζωουλα μεσα σου...

ζωζα
29-09-2009, 15:46
ευχαριστω παιδακια μου για ολα τα καλα σας λογια..αυριο θα παω πρωτη επισκεψη στο γυναικολογο.ελπιζω να πανε ολα καλα..

boubourina
29-09-2009, 16:00
ευχαριστω παιδακια μου για ολα τα καλα σας λογια..αυριο θα παω πρωτη επισκεψη στο γυναικολογο.ελπιζω να πανε ολα καλα..

Με το καλό να μας πεις τα νεα σου και να ειναι ολα καλα και ευχαριστα.
Τις καλυτερες ευχες μου

ζωζα
29-09-2009, 16:38
boubourina μου ευχαριστω..

sunset
29-09-2009, 17:47
ME TO KALO NA ERTHEI TO MWROS SOY..ME ENAN PONO NA BGEI KAI NA SAI PANTA EYTIXSMENH AA KAI KALA KANEI O ANTRAS SOY KAI SAGAPAEI PIO POLY//

boubourina
30-09-2009, 09:54
ζωζουλα!!!!
Μην ξεχασεις να μοιραστεις να χαρουμενα νεα σου μαζι μας!!!!

Περιμενω να ακουσω για υπερηχους και ακουσμα καρδιας κλπκλπκλπκ ολα εκεινα τα ομορφα που μας συμβαινουν στην πρωτη εγκυμοσυνη!!!!!

Πες τα ολα!!!!!

ζωζα
30-09-2009, 17:46
κοριτσια σημερα πηγα στο γιατρο..μου εκανε κολπικο υπερηχο ειπε οτι ειμαι 6 εβδομαδων απο την τελευται περιοδο!ειδαμε το σακο ευτυχως μεσα στη μητρα!αλλα το σπορακι δεν φαινοταν ακομα..εγω βασικα αγχωθηκα αλλα ο γιατρος ειπε την επομενη φορα θα το δουμε και θα το ακουσουμε..ειδε τις ωοθηκες για καμια κυστη αλλα και οι δυο ο.κ!απλα μου ειπε επειδη η μητρα ειναι λιγο ερεθισμενη αν δω λιγο αιμα να μην ανησυχησω!εγω ομως απο τωρα φοβαμαι!αυτα τα νεα..μου εδωσε και πολλες εξετασεις και φοβαμαι κι αν θα βγουν καλες!δεν ξερω αν πρεπει να χαιρομαι σημερα!!μηπως επρεπε να φανει εστω μια κουκιδα?και το αιμα λετε να εχει σχεση με αποβολη?

ntini
30-09-2009, 23:56
Πωπω,ειχα ποσο καιρο να μπω και μολις μπηκα ειδα το καλυτερο νεο...Μπραβο κοριτσακι μου..Συγχαρητηρια...Λοιπον,τ ο αιμα δεν εχει σχεση με αποβολη.Η ξαδερφη μου ειδε αιμα εγκυος και δεν επαθε τιποτα ουτε εκεινυη ουτε το μωρακι,Απλα ειχε ερεθισμενη μητρα αν δεν κανω λαθος...το ιδιο και η μητερα μου σε εμενα..Να μην σε ανησυχει τιποτα..απλα να μην κανεις αποτομες κινησεις και να μην σηκωνεις κανενα βαρος...Θα δεις ολα θα πανε τελεια...ειμαι πολυ χαρουμενη με τα νεα σου..μπραβο κοπελα μου...σου ευχομαι να γεννησεις με το καλο το μωρακι σου και να εισαι η πιο ευτυχισμενη κοπελα στη γη:)

ζωζα
01-10-2009, 07:57
ntinaki μου σε ευχαριστωωωω πολυ!χαιρομαι που τα λεμε και παλι!και για την ομοιοπαθητικη που κανω ο γυναικολογος μου χαρηκε πολυ..τον ομοιοπαθητικο μου τον ξερει γιατι παει εκει ολη η οικογενεια του!αυτα..αχ μακαρι να πανε ολα καλα!και σε σας ευχομαι κοριτσια οτι καλυτερο!φιλακια πολλα πολλα!

boubourina
01-10-2009, 16:03
Bravo!!!!
Σου ευχομαι ολα να πανε καλα μεχρι το τελος και θα πανε μην ανησυχεις!!1
Αντε και σε 8 μηνες θα εχεις αγκαλια ενα αγγελουδι!!!
Το φανταζεσαι!!
Το εχεις συνειδητοποιησει!!!
Τωρα να προσεχεις μονο τον εαυτο σου και τιποτα αλλο.
Να δεις που και ολοι οι αλλοι μονο εσενα θα προσεχουν. Στα ωπα ωπα θα σε εχουν!!!

ζωζα
01-10-2009, 22:17
αυριο παω για τις εξετασεις..ειναι παρα πολλες και φοβαμαι πολυ αν θα βγουν καλες..αγχος φουλ..

mina31
02-10-2009, 08:25
Ζωζα μου συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου.Κια εγω ειχα για 3 χρονια κρισεις πανικου αγοραφοβιες και ολα τα συναφη.Εμεινα εγκυος και ημουν ακριβως σαν εσενα.Φοβομουν καθε μερα και περισσοτερο στην αρχη.εΙΧΑ τρομερο αγχος καθε φορα που εκανα εξετασεις που πηγαινα στον γιατρο,φοβομουν τι συμπτωματα θα ειχα και γενικα ηταν μια αναμπουμπουλα τα συναισθηματα μου.Ομως σε λιγο καιρο που περασαν τα περισσοτερα..Μαλλον οι ορμονες που εκκρινονται στο σωμα μας οταν ειμαστε εγκυες μας προστατευους απο αλλα .Δεν ξερω που αλλου να το αποδωσω.Ηρεμησα και χαλαρωσα αρκετα.Οχι τελειως.παντα ειχα ενααγχος και κατι ψιλικρισουλες αλλα το χαλι που ημουν στην αρχη δεν ημουν πια.Φοβομον απιστευτα τη στιγμη του τοκετου μην με πιασει καποιος πανικος και τετοια.Σε πληροφορω οτι γεννησα φυσιολογικα χωρις επησκλκηριδιο με μια παρα πολυ δυσκολη γεννα και ομως τα καταφερα.Απο τον τοκετο και μετα εχοντας το κοριτσακι μου αγκαλια δεν φο0βαμαι τιποτα.Μαλιστα μετα απο 4 μηνεςπου γεννησα εμεινα ξανα εγκυος και ειμαι τωρα στον 4ο μηνα.Ετσι θα δεις κξαι εσυ ποο πισω θα αφησεις ολα αυτα τα ψιχολογικα γιατι θα αοασχολεις το μυαλο σου με αλλα ευχαριστα πραγματα,.Θα κανεις ονειρα για το μωρα κι σου θα το νιωθεις μεσα σου,ολα ειναι πολυ δυνατα συναισθηματα.Προσπαθησε να χαλαρωσεις κια να ζησεις αυτην την κατασταση γιατι ειναι μοναδικη.Ολα θα πανε καλα και οταν με το καλο παρεις το μωρακι σου αγκαλια θα τα ξεχασεις ολα θα δεις..Ευχομαι νε εχιε ςμια καλη εγκυμοσυνη και να ξερεις οτι απο δω και περα οταν εσυ εισαι κλα ειναι και το μωρακι σου ,οταν κανεις κακες σκεψεις επηρεαζεις και το μικρο σου.

ζωζα
02-10-2009, 17:54
mina μου μου δινεις πολυ θαρρος!φιλακια

liveloula
02-10-2009, 18:12
zoza πως παει η εγκυμισυνη?εισαι καλυτερα απο πρωτα?:)

ζωζα
02-10-2009, 23:26
καλα liveloula σημερα ετρεχα να κανω εξετασεισ...ενα ολοκληρο κατεβατο..τα αποτελεσματα πεμπτη...ελπιζω να ειναι καλα.παρασκευη εχω ραντεβου με το γιατρο μου να του δειξω τα αποτελεσματα και μαλλον θα μου ξανακανει υπερηχο να δουμε αν θα φανει επιτελους το σπορακι..εχω και με αυτο ενα αγχος ουφ..

liveloula
03-10-2009, 10:03
να συνηθησεις.καθε μηνα 8α κανεις εξετασεις αιματος για ξωπλαμα κλπ.μακρια απο γατες και τα λαχανικα καλα πλημενα.πεινε πολυ γαλα και το κρεας πολυ καλο ψημενο.;)
πεινε και πολυ γαλα.εγω επινα ενα λιτρο την μερα.μην φανταστεις ετρωγα και κανενα σουβλακι αλλα ελεγα να το ψησουν καλα λογο εγκυμοσινης.:)

ζωζα
05-10-2009, 22:15
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΗ ΠΕΜΠΤΗ ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΕΧΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ..ΕΧΩ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΑΓΧΟΣ..ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΕΜΒΡΥΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΑΚΟ?ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΘΑ ΕΙΜΑΙ 7 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟ..ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΑΝΕΙ..ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ..

maria0315
05-10-2009, 22:36
Ζωζα σου ευχωμαι με το καλο να σου ερθει το μωρακι σας,,εχω κ εγω ενα γιο που ειναι 4 χρονων τωρα.Να μην εχεις ανχως προσπαθησε να το ευχαριστηθεις οσο πιο πολυ γινετε,αλωστε δεν θα το ζεις συνεχεια αυτο.Ειναι τρομερη εμπηρια η εγυμοσυνη κ πολυ τυχερες εμεις οι γυναικες που την ζουμε!!!!Οσο θα εισαι εσυ καλα κ θα εχεις καλη διαθεση τοσο κ το παιδακι σου θα μεγαλωνει στην κοιλιτσα φυσιολογικα.Οχι ανχος κ παλι με το καλο..

ζωζα
07-10-2009, 14:34
παιδακια μου καλα σημερα βγηκαν οι εξετασεις απο το μικροβιολογο...εκεινο το κατεβατο που δινουν αιματος ουρα κολπικα υγρα και και και...και βγηκαν ολες πεντακαθαρες!ειμαι πολυ χαρουμενη..ειχα πολυ αγχος..εκκρεμει μονο το τεστ παπανικολαου..ανακουφιση νιωθω μενει να παει καλαη συναντηση στο γυναικολογο μου τη παρασκευη να δουμε το σπορακι και ακουσουμε καρδουλα..ετσι θα ηρεμησω...φιλακια πολλα:P:D:P:D

πανος12345
07-10-2009, 14:38
παιδακια μου καλα σημερα βγηκαν οι εξετασεις απο το μικροβιολογο...εκεινο το κατεβατο που δινουν αιματος ουρα κολπικα υγρα και και και...και βγηκαν ολες πεντακαθαρες!ειμαι πολυ χαρουμενη..ειχα πολυ αγχος..εκκρεμει μονο το τεστ παπανικολαου..ανακουφιση νιωθω μενει να παει καλαη συναντηση στο γυναικολογο μου τη παρασκευη να δουμε το σπορακι και ακουσουμε καρδουλα..ετσι θα ηρεμησω...φιλακια πολλα:P:D:P:D
θα ηρεμησεις τελειως οταν σε λιγους μηνες παρεις στην αγκαλια σου το σπορακι σας και αρχισεις να ξαναβρισκεις νοημα στην ζωη σου που προηγειται απο καθε αλλο !
αντε με το καλο...

panamar
07-10-2009, 14:45
ζησε το με ολο σου το ειναι γιατι τετοιο θαυμα δεν εχει ομοιο του.Ασε τα ανχη μονο θετικες σκεψεις....εχω επαιρνα καθε μηνα απο τα περιπτερα οτι περιοδικο υπηρχε για βρεφη και τρελλαινομουν στο διαβασμα....

ζωζα
08-10-2009, 17:13
παιδακια αυριο απογευμα εχω ραντεβου με τον γυναικολογο.μακαρι να δουμε το σπορακι και να ακουσουμε καρδουλα ..ειμαι 7 εβδομαδων..πρεπει..--- ουφ εχω πολυ αγχος..

nature
08-10-2009, 18:02
παιδακια αυριο απογευμα εχω ραντεβου με τον γυναικολογο.μακαρι να δουμε το σπορακι και να ακουσουμε καρδουλα ..ειμαι 7 εβδομαδων..πρεπει..--- ουφ εχω πολυ αγχος..

Ζώζα σου εύχομαι να σου πάνε όλα με το καλό.
Μην αγχώνεσαι. Αυτά είναι ευχάριστα.
Τι είναι αυτό που σε κάνει να αγχώνεσαι αντί να απολαμβάνεις τη κατάσταση?
Εχεις κάποιο ιστορικό αποβολών? Εχεις κάποιο άλλο βεβαρυμένο ιατρικό ιστορικό εκτός από το άγχος σου?

ζωζα
08-10-2009, 22:45
οχι πρωτη φορα μενω εγκυος και δοξα το θεο μεχρι τωρα δεν ειχα κανενΑ ασχημο σημαδι.. π.χ αιμα κτλ απλα φοβαμαιιιι

Mariah
08-10-2009, 22:47
ζωζα και η εγκυμοσυνη μια φυσιολογικη κατασταση ειναι, ηρεμησε και απολαυσε αυτη την εμπειρια που σου προσφερει η φυση :)

Helena
08-10-2009, 22:52
αφου εισαι <πρωταρα> σ αυτα να ακολουθησεις κατα γραμμα τις συμβουλες του γιατρου σου πιστευω αν προσεξεις τον εαυτο σου και διαφορα αλλα πραγματακια στη διαρκεια της εγκυμοσυνης σου -διαφορες κακες συνηθειες ,διατροφη ,ξεκουραση κτλ-ολα θα πανε καλα. με το καλο :):

ζωζα
08-10-2009, 23:03
ευχαριστω κοριτσια..αυριο ελπιζω να εχω καλα νεα να σας πω:P:D

ζωζα
10-10-2009, 09:11
χτες ειχα ραντεβου με το γιατρο να του δειξω τις πρωτες εξετασεις...αλλα οταν τις ειδε τον πηραν τηλ απο την κλινικη να παει επειγοντως και δεν με κοιταξε..ειπε να παω την τεταρτη που θα ειμαι 8 εβδομαδων ακειβως να ακουσουμε παλμους απο την κοιλια!ρε κοριτσια οσες εχετε πειρα θυμαστε αν οι παλμοι ακουστηκαν απο κοιλια..?εγω νομιζα θα μου κανει κολπικο υπερηχο..τωρα φοβαμαι μην δεν ακουστει κατι..

Sofaki
10-10-2009, 10:24
Απ όσο ξέρω οχι απο προσωπική εμπειρία όντως οι παλμοί ακούγονται απο τον υπερηχο τον κολπικό... υπομονή μέχρι την Τετάρτη. Εκανες ξανά β χωριακή? Αν είδε τις τιμές αυξημένες σημαίνει οτι όλα βαίνουν καλώς προφανώς και για αυτό ίσως εφυγε χωρις να σε κοιτάξει. Πάντως δεν το βρίσκω και πολύ επαγγελματικό να παρατήσει το ραντεβού σας στη μέση... Δεν μπορεί να καταλάβει οτι αγωνιάς???

panamar
10-10-2009, 10:26
ζωζα και γω κολπικο θυμαμαι να ακουσα την καρδια πρωτη φορα........πας και βλεπεις.

ζωζα
14-10-2009, 22:10
παιδακιαααα πηγα σημερα στο γιατρο μου..εκανα κοιλιακο υπερηχο και ειδαμε το εμβρυακι και ακουσαμε καρδουλααα!ειμαστε λιγο πιο χαλαροι τωρα και πολυ ευτυχισμενοι..ραντεβου ξανα μου ειπε σε ενα μηνα..να κανουμε την αυχενικη διαφανεια!φιλακιαααα

ζωζα
21-11-2009, 19:38
παιδακια μου μου λειψατε ολοι!εγω ειμαι καλα τωρα ειμαι 13 εβδομαδων!το μωρακι μεγαλωνει..ειχα πολυ αγχος για την αυχενικη διαφανεια με το μογγολισμο...τελικα πηγα με τν αντρα μου 3 φορες γιανα μπορεσει να το μετρησει ο γιατρος!τις δυο πρωτες το μωρο κοιμοταν συνεχεια..χτες πηγαμε αργα το βραδυ και επιτελους εγινε η μετρηση!δοξα το θεο τα αποτελεσματα πολυ καλα..τωρα εχω δευτερα να κανω αιματολογικες ξανα!απο αναγουλες παντως ολο αυτο το καιρο αλλο τιποτα..α κι εχτες πριν μπω στο γιατρο εκει που περιμεα στο σαλονακι με επιασε κρι-σα-ρα!παλι καλα που δεν εφυγα πριν τον υπερηχο!

Adzik
22-11-2009, 09:24
αρραβωνιασμενη ειμαι 26χρ.σε κανα 2μηνο θα γινει και ο γαμος ..πολιτικος γιατι με τις κρισεις πανικου θρησκευτικος δεν παλευεται..αυτα παντως θα με φαει το αγχος μεχρι να γεννησω....εχει καμια σας κανει παιδακι ?ωραια εμπειρια?παντως ο αντρας μου αρχισε ηδη να με προσεχει και να με αγαπαει ακομα περισσοτερο!!!

τελεια Ζωαζ μου...ειμαι 25 χρονων και ο γιοκασ μου 5 μηνων..ειναι σουπερ..
κι εγω ειχα αγχοσ..αλλα αφιερωνα πολυ χρονο μεχρι να γεννησω για να ηρεμω...κανε το κι εσυ!!...πηγαινε μεγαλεσ βολτεσ και ειδικα στην φυση...σε παρκα κλπ..

εγω γεννησα στο Ελενασ..μια και δεν ηθελα να πεταξω χρηματα στα μεγαλο-νοσοκομειο-ξενοδοχεισ...δωσαμε μολισ 250 ευρω με το ικα...

και μειναμε σουπερ ικανοποιημενοι...θηλαζω ακομη..αν και πλεον εδω κι ενα μηνα δινουμε συμπληρωμα γιατι δεν του εφτανε...

..εδω θελει πολυυυ υπομονη και επιμονη...στον θηλασμο..

..ολα τελεια θα πανε αντε με το καλο..!!! να εισαι ηρεμη και να οραματιζεσαι τι θα κανετε παρεα κλπ...

μπεσ κι εδω στο φορουμ

www.parents.gr

filia

ζωζα
22-11-2009, 09:58
ευχαριστω γλυκια μου!στο parents μπαινω κι εγω!μακαρι να πανε ολα καλα...φιλακια

mousebad
23-11-2009, 21:56
χαρα θα σε θεραπευσει πιστευω : )

ζωζα
20-02-2010, 14:00
παιδακια μου εχω καιρο να γραψω στο φορουμ!εγω εφτασα αισιως στην 27 εβδομαδα εγκυμοσυνης..ολα δοξα το θεο εχουν παει πολυ καλα..αλλα εχω καμια δεκαρια μερες που νιωθω χαλια..μου εχει δημιουργηθει φοβος μηπως ανεβασω πιεση στην εγκυμοσυνη παροτι δεν ειχα ποτε ουτε στο γιατρο που μου την μετραει..τελευταια ομως νιωθω δυσπνοιες και συχνες αιφνιδες ζαλαδες σαν να φουντωνει-μουδιαζει το κεφαλι μου..λετε να επεστρεψαν οι κρισεις πανικου?η ειναι απο την εγκυμοσυνη?να παρω πιεσομετρο?

Adzik
20-02-2010, 18:57
se piezei to moro na giati einai oi dispnies..skepsoy thetika...kai asxolisoy me to na kanete tin zoi sas kaliteri.

ζωζα
20-02-2010, 19:58
oi zalades omws?

Adzik
20-02-2010, 20:46
kai oi zalades..
ego eixa kathimerina..einai i piesi soy poy allazei..eisai kai pio adinami..logiko einai thelis perissoteri ksekoyrasi..olokliro paidaki exis stin koilitsa..min agxvnese einai apolitos fisiko..

Adzik
20-02-2010, 20:47
an einai poli entones pes to ston giatro soy..

Φωτεινη!
21-02-2010, 13:55
ζωζα μου,οι δυσπνοιες δικαιολογούνται ,οπως σου ειπε και η Αντα ,το μωράκι θα πάρει θέση (αν δεν εχει παρει ηδη) και θα σπρώχνει το διάφραγμα σου.Εγω οταν πιέστηκα πολύ απο τις δύσπνοιες ,έκανα και ενα υπέρηχο καρδιάς.
Οι ζαλάδες ειναι κι αυτές στο πρόγραμμα,αλλα αν ειναι ξαφνικές πρεπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να το συζητήσεις με το γιατρό σου.
Μπορεί να εχει να κάνει με την πτώση της γλυκόζης, με την πίεση με 1002 λόγους.
Το οτι δεν ειχες ποτέ αυξημένη πιεση δεν λαμβάνεται υπόψιν στην εγκυμοσύνη σαν σταθερά,γι αυτό θα σε ελεγχει ο γιατρός σου συχνα πυκνά.
Εγω θα έλεγα(δεν ειμαι γιατρός) ,αν η καμπύλη σακχάρου σου ηταν φυσιολογική και το μωρό δεν φαινεται να ειναι πολύ μεγάλο,να μην παρεις πιεσόμετρο..θα σε αγχώσει.
Υπομονή!! σε λιγο καιρό θα δεις το μωράκι σου,εκανες τριδιάστατο υπέρηχο,ψώνισες τα ρουχαλάκια?Επικεντρώσου σε ευχάριστες ασχολίες που θα σου φτιάχνουν τη διάθεση και μη ξεχνάς πως το μωράκι νιώθει !!!

ζωζα
21-02-2010, 16:17
η καμπυλη ηταν φυσιολογικη και το μωρο το ιδιο...πιεση 11 με 8 ειχα προχτες στο γιατρο..φοβαμαι ομως μην ανεβει καμια στιγμη αποτομα..και ταχυπαλμιες εχω ειδικα μετα το φαγητο..καθε 20 μερες λετε ειναι αρκετο που με μετραει ο γιατρος?

giwta2
21-02-2010, 16:27
Στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα όλες τις φοβίες μαζεμένες.Αισθανόμουν άρρωστη και όχι ότι βρισκόμουν σε μια κατάσταση φυσιολογική.Το μυαλό πήγαινε στα χειρότερα και δεν λένε για τα όνειρα που έβλεπα.Στο δεύτερο ήταν πολύ ποι εύκολα τα πράγματα.Εχοντας και ενα πολύ ζωηρό μωρό με τα ξενύχτια και τις αρρώστειες ,δεν είχα καν την πολυτέλεια να σκεφτώ την κατάστασή μου.Μην αγχώνεσαι είναι όλα φυσιολογικά.Ζαλάδες αντιμετώπισα και εγώ λόγω χαμηλού αιματοκρίτη.

Φωτεινη!
21-02-2010, 17:28
η καμπυλη ηταν φυσιολογικη και το μωρο το ιδιο...πιεση 11 με 8 ειχα προχτες στο γιατρο..φοβαμαι ομως μην ανεβει καμια στιγμη αποτομα..και ταχυπαλμιες εχω ειδικα μετα το φαγητο..καθε 20 μερες λετε ειναι αρκετο που με μετραει ο γιατρος?

Αρα δεν εχεις αντικειμενικά ιατρικούς λόγους ανησυχίας.Την πίεση καθε μηνα στην ελεγχουν(ειπαμε εκτος κι αν εχεις αλλες ενδείξεις,)οποτε ολα καλα..
Γιατι φοβάσαι μηπως ανεβει ξαφνικά?
Ταχυπαλμίες μετα το φαγητό?Μην τρως μεγάλα γεύματα,συνήθως αυτός ειναι ο λόγος.Πολλα και μικρά γευματα ειναι η λύση,και τροφές που σου δινουν ενεργεια και ειναι ευπεπτες.
Μιλας ανετα με το γιατρο σου?Πες του ακριβως για τα ψυχολογικά σου σκαμπανεβάσματα..σιγουρα θα ξέρει πως να σε βοηθήσει,τηλεφώνησέ του αν δεν το αντέχεις,ειναι ο πιο πολυτιμος συνεργάτης σου σε αυτο και ο μονος που ξερει το ιατρικό σου προφίλ.

ζωζα
21-02-2010, 18:08
δηλαδη λετε να μην παρω πιεσομετρο?να την μετραει μονο ο γιατρος μια φορα στις 20 μερες?

giwta2
21-02-2010, 18:16
Εγώ λέω να χαρείς την εγκυμοσύνη σου και άσε τον γιατρό να κάνει ότι χρειάζεται.Το πιο σμαντικό είναι να είσαι ήρεμη γιατί η εγκυμοσύνη δεν είναι αρρώστεια.

Adzik
21-02-2010, 18:29
η καμπυλη ηταν φυσιολογικη και το μωρο το ιδιο...πιεση 11 με 8 ειχα προχτες στο γιατρο..φοβαμαι ομως μην ανεβει καμια στιγμη αποτομα..και ταχυπαλμιες εχω ειδικα μετα το φαγητο..καθε 20 μερες λετε ειναι αρκετο που με μετραει ο γιατρος? αν θελεισ συχνοτερα...πηγαινε σε φαρμακειο να σε μετισουν..εγω πηγενα..αλλα τελικα ειχα χαμηλοτερη απ οσο επρεπε καθε φωρα χεχεχχεχ...

ζωζα
25-03-2010, 19:41
ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΩ ΑΛΛΟ ..ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΙΣΘΗΜΑ ΑΣΤΑΘΕΙΑΣ ΚΑΙ ΖΑΛΗΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ..ΕΧΩ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ..ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΩ ΚΑΛΑ.ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΖΩΗ ΕΙΜΑΙ ΕΤΣΙ..ΤΟΣΟ ΑΓΧΟΣ?ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ?ΤΙ ΝΑ ΠΩ..ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

ζωζα
05-07-2010, 15:35
παιδακια μου μετα απο εννια μηνες τρελου αγχος για το μωρο γεννησα στις 21 μαιου η μπεμπα 3600 και πανεμορφη ..η γεννα φυσιολογικη κι εγω τερας δυναμης και ψυχραιμιας..μετα που ηρθαμε σπιτι φοβος για τα παντα παλι..μην παθει τιποτα το μωρο..τωρα το ψιλοξεπερασα..της παιρνω τον αερα..αλλα σκεφτομαι παλι τις κρισεις πανικου και την ασταθεια -ζαλη τοσα χρονια..μετα απο 40 μερες στην ασφαλεια του σπιτιου πηγαμε εκκλησια και μια δυνατη κρισαρα με επιασε..αχ ποτε θα γινω καλα..?θα μπορεσω να μεγαλωσω σωστα το μωρο που οπου και να παω με πιανει κριση πανικου?αυτα κατα τα αλλα νιωθω λιγο εγκλωβισμενη με την ευθυνη που εχει ενα παιδι

Adzik
05-07-2010, 22:11
Na σου ζησει βρεεε να δεισ που τωρα το μωρακι θα σε βοηθησει να ξεπερασεισ πολλα..θεσ δεν θεσ αυτο γινεται αυτοματα θα δεισ... ολα καλα να σας πανε καλα και να μην γινεσαι υπερπροστατευτικη μαμα ολα ειναι ανθρωπινα και οκ..φιλια πολλα!!!

anoiksi
05-07-2010, 22:34
να σου ζησει γλυκεια μου και ειμαι σιγουρι οτι θα εχεις την δυναμη να κανεις οτι πιο καλο για το μωρακι σου...να προσεχεις τον εαυτο σου...:)

γιώτα2
05-07-2010, 23:38
Να σου ζήσει το παιδάκι σου να είναι γερό και τυχερό στη ζωή του

ζωζα
06-07-2010, 14:25
σας ευχαριστω πολυ για τις ευχες?ειναι καμια που εγινε μανουλα ενω ειχε κρισεις πανικου να μας πει αν ειναι καλυτερα?

Lou!
06-07-2010, 14:38
καλα, εγω αμα ποτε γινω μανουλα (πωπω ουτε καν μανα, κ μανουλα μαλιστα!) θα παθω με τη βουλα κρισεις πανικου!

Χάιντι
06-07-2010, 14:46
Ζώζα χαίρομαι για σένα άντε βρε και στα δικά μου!