PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : θετικη σκεψη... αλλα πως?

nama
22-09-2009, 10:26
Καλημέρα σε όλους! Σκεφτομουν χθες να σας ρωτήσω, αν υπαρχει καποιος τροπος να διωχνουμε όλη αυτήν την αρνητική σκέψη που μας βασανιζει καποιες στιγμές στη ζωή μας. Ισως όλα ξεκινουν απο δυσαρεστες καταστασεις που βιωνουμε καθημερινα, δεν ξερω.... Λίγο πολύ όμως πιστευω οτι όλοι εχουμε αδικαιολόγητες φοβίες, αγχος ή και αδικαιολόγητη απαισιοδοξία ότι τιποτα δεν θα παει καλα. Υπαρχει τροπος να διωξουμε τις αρνητικες μας σκεψεις και να δουμε τα πραγματα λίγο πιο αισιοδοξα?

Arsi
22-09-2009, 11:59
Πιστεύω ναμα,όσες φορές δλδ το έκανα έστω κι αν δεν κράτησε εφ όρου το κλειδί είναι να μην προσπαθήσουμε να τις διώξουμε αλλά να ενισχύσουμε τις θετικές.Έστω και με το \'ζόρι\'.
Δλδ μέσα σ\'όλες τις σκέψεις που κάνουμε υπάρχουν και θετικές αλλά τις προσπερνάμε,τις αγνοούμε σαν να μην υπάρχουν καν.Κι αν δεν τις βλέπουμε ας δημιουργήσουμε...
Να αγνοούμε την ισχύτητά των αρνητικών και στη θέση τους έστω και τεχνητά να βάζουμε μια θετική σκέψη..Πολλά στη ζωή μας είναι συνήθεια,όπως και ο τρόπος που σκεφτόμαστε.Η συνήθεια όπως και σε πιο χειροπιαστά ζητήματα θέλει προσπάθεια και κόπο για να αλλάξει.

nama
22-09-2009, 12:41
καμια φορα ξερεις τι παθαινω? αν περιμενω να μαθω κατι, για παραδειγμα αν θα παει καλα μια δουλεια μου. εκει που ειμαι αισιοδοξη και σκεφτομαι θετικα κατι μεσα στο μυαλο μου με κανει να λεω \"οχι δεν θα παει καλα\" ετσι ωστε αν ερθει το μη επιθυμητό αποτελεσμα να μην απογοητευτω.. ειναι φυσιολογικο αυτο?

Arsi
22-09-2009, 12:59
Originally posted by nama
εκει που ειμαι αισιοδοξη και σκεφτομαι θετικα κατι μεσα στο μυαλο μου με κανει να λεω \"οχι δεν θα παει καλα\" ετσι ωστε αν ερθει το μη επιθυμητό αποτελεσμα να μην απογοητευτω.. ειναι φυσιολογικο αυτο? Φυσιολογικό....φυσιολογικότ ατος μηχανισμός άμυνας που τον κάνουν πολλοί.Το θέμα είναι να αξιολογήσεις την κατάσταση αν τελικά σε βοηθάει ή όχι.Γιατί όσο μέσα σου θα πιστεύεις ότι τελικά σε βοηθάει δεν θα τον αποχωρίζεσαι.
Για να αμφιβάλλεις όμως κάπου μέσα σου βλέπεις ότι δε σου κάνει και πολύ καλό.Σκέψου το.
Μπορείς π.χ. να σκέφτεσαι ότι όλα θα πάνε καλά αλλά κι αν δεν πάνε είναι γιατί κάθε εμπόδιο σε καλό,για να βρεθεί κάτι καλύτερο για σένα που πιστεύω είναι και η αλήθεια.

nama
22-09-2009, 13:02
δεν με βοηθαει καθολου ο τροπος σκεψης μου εως τωρα και πρεπει να τον αλλαξω γιατι τελικα ισως καποιες καταστασεις τις προκαλουμε μονοι μας με τον αρνητισμο μας....

Arsi
22-09-2009, 13:07
γιατι τελικα ισως καποιες καταστασεις τις προκαλουμε μονοι μας με τον αρνητισμο μας.... Προσωπικά για μένα είμαι σίγουρη.Εμένα με βοήθησε η ψυχοθεραπεία να αλλάξω αρκετά τον τρόπο σκέψης αλλά θέλω δουλειαααααα ακόμα......

nama
22-09-2009, 14:02
ισως θα επρεπε να μιλησω σε καποιο ψυχολογο...

krino
22-09-2009, 14:58
θετικη σκεψη,
χωρις οργανωση της ζωης μας, αυτοπειθαρχια και αναζητηση - εκπληρωση στοχων δεν υπαρχει.

Καθε πρωι οταν ξυπναμε, αρχιζει και λειτουργει ο εγκεφαλος μας και προσπαθει να οργανωθει για να βγαλει περα το προγραμμα της ημερας που εχει ο καθενας μας.
Αναποφευκτα υπαρχουν μπροστα μας προβληματα, συνηθως αλυτα η με ζορι.
Ας διαχωρισουμε το ενα με το αλλο και ας το παρουμε κομματι - κομματι.
Καταρχην η διαθεση μας που ειναι αρνητικη.
Ομως ακομα και αν η διαθεση μας ηταν πολυ θετικη, αυτο δεν μειωνει την δυσκολια των προβληματων μας.
Ετσι αν το δουμε αποκομενα, εκεινο που μενει ειναι να δουμε στο πως μεγιστοποιουμε την διαθεση μας ασχετως το τι κανουν τα προβληματα μας.

Τωρα συνδεοντας το ενα με το αλλο,
τα προβληματα αρχιζουν και λυνονται οταν η διαθεση μας εχει τροποποιηθει θετικα,
η σκεψη μας οργανωνεται και το μυαλο μας πειθαρχει σε κινησεις που οδηγουν σε λυσεις.
Αντιθετα η αρνητικοτητα, παραγει το ακριβως αντιθετο: νευρικοτητα, αγχος και λαθος η σπασμωδικες κινησεις.

Προσωπικα,
εχω απλοποιησει οσο μπορω ειτε τις αναγκες μου ειτε τα προβληματα μου.
Σκεφτομαι παντα θετικα, οργανωνω το μυαλο μου στο πως θα επιλυσω τα προβληματα μου και εκει που δυσκολευομαι αναγκαζω τον εαυτο μου να πειθαρχει σε αυτο που αρνιεται.
(ο συνηθισμενος μου πειθαναγκασμος ειναι οταν πρεπει να πλυνω τα πιατα, αρχικα κανω πως δεν υπαρχουν μεχρι που μερικες φορες, πιανω το δεξι μου χερι με το αριστερο και το βουταω στο νεροχυτη και του λεω, πλυνε....)
Τελος σε αυτο το πακετο, υπαρχει ενα κρισιμο σημειο,
οριοθετω τις δυναμεις μου και κινουμε μεσα στο ορια τους, οποτε αποφευγω τις δυσαρεστες εκπληξεις....

Τωρα βεβαια εχω και πολλα βιτσια,
σε ενα κοσμο ανταγωνιστικο με κουραζε παρα πολυ αυτο.
Ετσι οταν με εβαζαν να διαγωνιστω σε κατι, εβγαινα επι τουτου παντα τελευταιος και το χαιρομουν κιολας.
Σε αγωνα δρομου στο σχολειο εγω εκανα βαδην και κοροιδευα τους πρωτους, στο στρατο που με εβαζαν να κανω παρελαση και να εχω τελειο βημα, επαιρνα το οπλο και το περναγα στους ωμους και εκανα το τσελιγκα...
και ενα σωρο τετοιες ιστοριες.....
Οποτε θελω να πω οτι ειναι σημαντικο για ολους να αναπτυξουν τις δικες τους αμυνες για να δουλευει καλυτερα ο ψυχικος μας κοσμος....

Παντως για να πουμε μερικες πικρες αληθειες,
για την παραγωγη αρνητικων σκεψεων, υπευθυνοι ειμαστε κατα κυριο λογο εμεις και μονο εμεις.
Οι υπολοιποι λογοι ναι μεν υπαρχουν αλλα ειναι δευτερογενης σημασιας, με την εννοια οτι εμεις καθοριζουμε την εισοδο τους μεσα μας η οχι.
Η θετικη σκεψη υπαρχει οταν τηρηται μια εξισωση ανησυχω = απολαμβανω με το δευτερο σκελος να υπερτερει αρκετα του πρωτου.

Καποιες αποψεις για ενισχυση της θετικης σκεψης.
1. Οταν κανεις κατι και πετυχαινεις, μην περιμενεις να ακουσεις θετικα σχολια για αυτο.
Δουλεψε την επιτυχια μεσα σου, αυτο εχει σημασια.
Αν ερθουν θετικα σχολια, απλα νιωσε περηφανος γιατι το αξιζεις, αλλα μην επενδυεις σε αυτο.
2.Προτιμησε να εχεις επαφη με κοσμο που εχει θετικη σκεψη, ειναι σιγουρο οτι κατι θα σου μεταδωσει.
3.Συχνα πυκνα βαζε νεους στοχους και προσπαθησε να εκπληρωσεις οσους μπορεις απο αυτους που ειχες ηδη βαλει στο παρελθον.
Δεν εχει σημασια να τους επιτυχεις ολους, ακομα και ενα στοχο να καταφερεις, ειναι αρκετο.
Αυτο που μετραει ειναι η προσπαθεια και οχι το αποτελεσμα.
4. Προσπαθησε να εισαι ανοικτο μυαλο, μαθε να ακους πολυ και να μιλας λιγο.
Εκεινος που μιλαει πολυ (ενω η ψυχολογια του ειναι αρνητικη) θα βοηθησει στο να αποκτησει περισσοτερη χαμενη ενεργεια που μας ειναι απαραιτητη στην παρουσα φαση.
Μαθε λοιπον να εκτονωνεσαι ακουγοντας και οχι μιλωντας η φωναζωντας οπως πριν.
5. Προσπαθησε να εχεις ευθυνες, καθε φορα ολο και περισσοτερες.
Οι ανευθυνοι ανθρωποι ειναι αυτοι που εχουν περισσοτερη αρνητικη ενεργεια μεσα τους.
Ο λογος ειναι οτι οι ευθυνες μας και οταν τις φερνουμε σε περας, μας γεμιζουν θετικη σκεψη.
6. Προσπαθησε να εισαι απλος και λιτος μεσα και εξω.
Θεωρησε οτι κανεις δεν ειναι ανωτερος απο εσενα, αλλα επισης κανεις δεν ειναι κατωτερος απο εσενα.

Οσο πιο καλα δουλεψεις ολα τα παραπανω,
τοσο περισσοτερη θετικη σκεψη θα συσσωρευσεις....
Στην τελικη.... χμμμ καποτε θα διαπιστωσεις οτι ειναι απιστευτη η δυναμη που κρυβεις μεσα σου,
και μεχρι τωρα την αγνοουσες.....

;)

Sofia
22-09-2009, 16:50
Καλημέρα σε όλους! Σκεφτομουν χθες να σας ρωτήσω, αν υπαρχει καποιος τροπος να διωχνουμε όλη αυτήν την αρνητική σκέψη που μας βασανιζει καποιες στιγμές στη ζωή μας. Ισως όλα ξεκινουν απο δυσαρεστες καταστασεις που βιωνουμε καθημερινα, δεν ξερω.... Λίγο πολύ όμως πιστευω οτι όλοι εχουμε αδικαιολόγητες φοβίες, αγχος ή και αδικαιολόγητη απαισιοδοξία ότι τιποτα δεν θα παει καλα. Υπαρχει τροπος να διωξουμε τις αρνητικες μας σκεψεις και να δουμε τα πραγματα λίγο πιο αισιοδοξα?

nama,

νομιζω πώς αδικαιολογητοι φοβοι ή αγχη ή απαισιοδοξια απο το πουθενα δεν υπάρχουν. Συμφωνοι, οτι οι λογοι μπορει να μην ειναι προφανεις ή εξωτερικα ολα να κυλουν πιο ησυχα απο οτι δικαιολογει τετοιο στρες ή αγχος. Ομως ολο κ κατι θα υπάρχει ως λογος.

Νομιζω παντως πώς καποιες φορες τα αγχη κ οι φοβοι μας \"χρησιμευουν\" σαν προειδοποιηση εσωτερικη αλλα κ σαν λογος για ενα βημα παραπανω, συνηθως σε κατι πιο αγνωστο, διαφορετικο.

Sofia
22-09-2009, 16:51
δεν με βοηθαει καθολου ο τροπος σκεψης μου εως τωρα και πρεπει να τον αλλαξω γιατι τελικα ισως καποιες καταστασεις τις προκαλουμε μονοι μας με τον αρνητισμο μας....

αυτο ειναι σιγουρο!

Mariah
22-09-2009, 17:10
Δοκιμαστε να διαβασετε το The Secret.

Λεει πως μπορει ο θετικος τροπος σκεψης να επηρεασει ολη την ζωη μας.

πανος12345
22-09-2009, 18:51
Ναι υπαρχει!
τι ειναι η σκεψη?
Μια ιδεα η οποια πριν υλοποιηθει , το εγω μας , δηλαδη
η συνειδηση μας , προσπαθει να προβλεψει ολα τα πιθανα σεναρια εκβασης , φιλτραροντας ενστικτα και επιθυμιες που γεννιουνται αυτοματα στην σκεψη μονο , χωρις να εχουν την δυνατοτητα να κινησουν το σωμα μας και να μετατρεψουν την ιδεα σε πραξη....
Αυτο που ζητας πρακτικα ,σημαινει οτι θες να αποφυγεις αυτη την διαδικασια , οπως διδασκει η Καινη Διαθηκη οτι εκανε στο τελευταιο Δειπνο με τους μαθητες του ο Χριστος, αγιαζοντας το κρασι , μια απο τις πολλες ουσιες που διαθετει η φυση , πριν μπει στηνδιαδικασια της αυτοτιμωριας του γιατι πιστεψε περισσοτερο απο οτι επρεπε στο πατριωτικο αισθημα των συμπατριωτων του να θελουν να ενωσουν τις δυναμεις τους και να διωξουν τον εισβολεα Ρωμαιο...
Τι κανει η αλκοολη μεσα στο αιμα σου ?
απλα αναστελει την αισθηση απο τα δυσαρεστα συνασθηματα που προκαλουνται απο την σκεψη σου και προαγει την εστω απατηλη ευδαιμονια της ξεγνοιασιας που προκυπτει απο την απςλευθερωση των συναισθηματων που ηδη υπαρχουν στο μυαλο σου και απλα θαβονται απο τις αρνητικες σκεψεις .
γιαυτο στα κοιμητηρια σε κηδειες και μνημοσυνα προσφερεται κονιακ και καφες !
Ο καφες κανει ολα αυτα να φαινονται ακομα πιο εντονα , αυξανοντας τους ρυθμους της καρδιας σου , προσθετοντας στην ηδη ευεργετικη για τους περισσοτερους , ωφελεια του κρασιου , ενταση και ζωντανια ....
Βεβαια , η τεχνητη προκληση απωθησης των δυσαρεστων συναισθηματων , μπορει να γινει στην συνεχεια εξαρτηση , αλλα
η ζωη ειναι ενα συνεχες ρισκο και θεωρητικα παντα , οταν βρισκεις την δυναμη να σηκωθεις , εστω και με δεκανικια , ειναι μετα ευκολοτερο να το κανεις μονος σου καθε φορα που θα αναρωτιεσαι αν βγαινει τιποτα με το να φοβασαι μην πεθανεις αντι να χαιρεσαι που ζεις!

giota
22-09-2009, 18:55
Πάνο εσύ τα εφαρμόζεις όσα προτείνεις;τότε πιο είναι το δικό σου πρόβλημα αν τα έχεις φιλοσοφήσεις τα πράγματα και έχεις για όλα απαντήσεις;

Ακροβατης
22-09-2009, 18:59
την ιδια απορια εχω και εγω πως ειναι δυνατον να εχεις καποιο προβλημα εφοσον εχεις βρει τις λυσεις για τα παντα.

πανος12345
22-09-2009, 19:26
Originally posted by giota
Πάνο εσύ τα εφαρμόζεις όσα προτείνεις;τότε πιο είναι το δικό σου πρόβλημα αν τα έχεις φιλοσοφήσεις τα πράγματα και έχεις για όλα απαντήσεις;
εσεις και τα στερεοτυπα σας....
εσεις με διωξατε απο αγνοια και εγω σας τα σουρνω καθε μερα
απο αγαπη...
Μαζι μπορουμε καλυτερα ...
φτανει να κοιταμε μπροστα με ψηλα τοκεφαλι και οχι σκυμμενο.
ποιος δεν εχει η δεν ειχε αρνητικες σκεψεις?
οι λυσεις ομως ειναι μπροστα στα ματια μας ...
αρκει να μπορουμε να σηκωσουμε ψηλα το κεφαλι
για να τις δουμε....
Για
Αγαπη
Πουθενα αλλου!

πανος12345
22-09-2009, 19:37
Originally posted by olgaki82
την ιδια απορια εχω και εγω πως ειναι δυνατον να εχεις καποιο προβλημα εφοσον εχεις βρει τις λυσεις για τα παντα.
παλια λεγαμε στα Ελληνικα για τον αλκοολικο...
\"τα βλεπει διπλα\"
στην Γαλλια ακομα λενε
Il est accompgane = \"αυτος δεν ειναι μονος του!\"
ειναι αληθεια ολγακι?
εγω λεω ειναι χυδαιο ψεμα!
Οποιος ειναι εξαρτημενος απο οτιδηποτε ειναι μονος !!!!!!!!!!!!!!!!
Θα τον μεθυσουμε τον ηλιο σιγουρα ναι......

Ακροβατης
22-09-2009, 20:19
και εγω λεω για σενα:δεν ξερεις τι λες

krino
22-09-2009, 20:22
ολγα,
σταματα τους χαρακτηρισμους,
αν δεν σου κανει η προταση του πανου, μην την υποθετεις η αλλιως καντου κριτικη με την αποψη σου.
Το \"δεν ξερεις τι λες\" ειναι απλως χαρακτηρισμος.

Ακροβατης
22-09-2009, 20:34
το να κανω κριτικη σε καποιον που δε δεχεται κριτικη ειναι δωρον αδωρο

Empneustns
22-09-2009, 20:35

συνηθως το να βλεπεις ανθρωπους που ειναι πιο ασχημα απο σενα σου δινει κουραγιο ,να βαζεις τον εαυτο σου στη κατασταση του αλλου,και μετα να ξαναβαζεις τον εαυτο σου στην δικη σου κατασταση.γιατι βλεπεις πως σε αλλα ατομα εχουν ερθει μεγαλυτερες δυσκολιες απο την δικη σου και ομως προσπαθουν,αρα μπορεις και εσυ...

Empneustns
22-09-2009, 20:37
καμια φορα ξερεις τι παθαινω? αν περιμενω να μαθω κατι, για παραδειγμα αν θα παει καλα μια δουλεια μου. εκει που ειμαι αισιοδοξη και σκεφτομαι θετικα κατι μεσα στο μυαλο μου με κανει να λεω \"οχι δεν θα παει καλα\" ετσι ωστε αν ερθει το μη επιθυμητό αποτελεσμα να μην απογοητευτω.. ειναι φυσιολογικο αυτο?

ναι ειναι φυσιολογικο το κανει παρα πολυς κοσμος,ειναι και αυτος ενας τροπος ψυχολογικης αντιδρασης σε ενα προβλημα,οπως υπαρχουν και αλλοι....το θεμα ειναι να μην το πιστεψεις εντελως και δεν μπορεσεις να κανεις κατι για να παει καλα

krino
22-09-2009, 20:40

και αυτο που λες ειναι σωστο.
Τοτε η σιωπη ειναι χρυσος.
Πολυ πιθανον αρκετοι να μην συμφωνουν και να εχουν την ιδια σκεψη οπως εσυ. Δεν ειναι απαραιτητο και οι 20 πχ που διαβασαν την αποψη του πανου να κανουν παρομοια σχολια.

anoiksi
23-09-2009, 03:31
αρνητικες σκεψεις λοιπον.....εγω με την σειρα μου ειμαι της πεποιθησεως οτι προερχονται απο τον ιδιο μας τον εαυτο, εφοσον δεν ειναι πραγματικα προβληματα οπως ασθενειες κτλ... και οσο για την ερωτηση που εθεσες πιστευω οτι βοηθαει να ξεκινησεις αισιοδοξα καθε σου μερα και αν σου βγει σε κακο υπαρχει και η επομενη...μην βυθιζεσαι....Προσπαθησε να κανεις πραγματα που σου προσφερουν χαρα και ικανοποιηση...Οπως λεχθηκε και παραπανω προσπαθησε να γεμισεις με αισιοδοξες και ομορφες σκεψεις ωστε να εχεις την δυναμη να ανταπεξελθεις στις ασχημες....Αν απογοητευεσαι ευκολα κοιταξε να τονωσεις την αυτοπεποιθηση σου αλλα και την ασφαλεια...Αυτα...θα ειχα και αλλα πολλα να σου γραψω, ισως μια αλλη στιγμη....

Σου μιλαω σαν παρατηρητης απο εξω...οχι οτι εγω τα πραττω στην συγκεκριμενη φαση της ζωης μου αλλα τουλαχιστον θα το πολεμισω....

Μην σταματας να αγωνιζεσαι για καθε σου ονειρο, θα ερθει η στιγμη που θα γινει πραγματικοτητα....αν το θες....

nama
23-09-2009, 09:28
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, ήδη προσπαθω να εφαρμόσω αυτα που μου προτείνετε... Να ρωτήσω κάτι την anoiksi... αν μιλαμε για ενα προβλημα που όντως υπαρχει, οπως ασθενεια οπως λες... τότε?? Πραγματικά πιστεύω πως πολλοί άνθρωποι νίκησαν σοβαρές ασθένειες μόνο επειδή διατήρησαν την ψυχραιμία τους και όσο ήταν δυνατόν την αισιοδοξία ότι θα γίνουν καλά και θα συνεχίσουν τη ζωή τους. Ακόμα πιστεύω ότι μπορεί καλλιστα να συμβεί και το αντίθετο, δηλαδή άνθρωποι που ζουν πάντα με τον φόβο ότι θα αρρωστήσουν να έχουν πιο πολλες πιθανότητες τελικά να το πάθουν.... το πιστευετε αυτό?

Ακροβατης
23-09-2009, 09:39
καλημερα εγω πραγματικα πιστευω στη δυναμη της σκεψης.οταν κανουμε συνεχως αρνητικες σκεψεις,φοβομαστε για τα παντα και παρερμηνευουμε το οτιδηποτε μας συμβει σαν αρνητικο ε ναι τοτε ειναι φυσικο ολα να πανε στραβα γιατι εμεις οδηγουμε εκει τα πραγματα.

nama
23-09-2009, 09:57
olgaki82 αυτο ακριβως πιστευω οτι κανω κι εγω στον εαυτο μου. μεγαλοποιω τα προβλήματα μου, ταυτόχρονα απλοποιώ τα προβλήματα των αλλων και τελικά ειμαι δυστυχισμενη!

πανος12345
23-09-2009, 10:01
Originally posted by krino
ολγα,
σταματα τους χαρακτηρισμους,
αν δεν σου κανει η προταση του πανου, μην την υποθετεις η αλλιως καντου κριτικη με την αποψη σου.
Το \"δεν ξερεις τι λες\" ειναι απλως χαρακτηρισμος.
αυτο που θεωρω τεραστεια επιτυχια του φορουμ σαν ενωση ανθρωπων με διαφορετικες ιδεες και νοοτροπιες , ειναι οτι εχει αναπτυξει κοινωνικους μηχανισμους αυτοελεγχου , που ειναι ισως το σημαντικοτερο παραδειγμα της δυναμικης του στην θεραπευτικη επικοινωνια μεσω διαδικτυου!

Ακροβατης
23-09-2009, 10:05
ναμα μπορει να σου φανει απλο και χαζο αλλα ξυπνα ενα πρωι και πες πολλες φορες <σημερα θα πανε ολα καλα> οσο και να μη το πιστευεις αυτο π λες..η πες θα μαι ετοιμη να αντιμετωπισω και τις δυσκολιες με θετικη σταση..
θα νιωσεις αυτομαματως καλυτερα:)

πανος12345
23-09-2009, 10:07
αλλο θελεις να πεις ολγακι....
ειναι πολυ πιο ευκολο να κακοχαρακτηρισεις καποιον , παρα να καταλαβεις τι θελει να πει για να μπορεσεις να ωφεληθείς απο την συμβουλη του! Πιστεψε με , αν μια μερα τα καταφερνες , θα εβλεπες την ζωη με αλλο ματι , εστω και αν επρεπε να σε καλεσω για ενα ποτο και να μου πεις \"ευχαριστω αλλα εγω θα παρω μια κοκα κολα!\" βαλτο καλα στο μυαλο σου , δεν ειναι ουτε κακο ουτε ντροπη να ειναι κανεις αρρωστος ...
Αυτο που ειναι κριμα ειναι να μην θεραπευεται απο πεισμα και αρνηση στις συγχρονες αντιληψεις και την εξελιξη της επιστημης

nama
23-09-2009, 10:07
για να δουμε... ξεκινάμε απο τωρα... σημερα περιμενω κατι εξετασεις μου να βγουν... και θα ειναι καλες γιατι μεχρι τωρα ηταν καλες, το προβλημα που ειχα το ξεπερασα!!!! (τωρα αυτο που μενει ειναι να το λεω μεχρι να το πιστεψω!!!)

Ακροβατης
23-09-2009, 10:08
eilikrina πανο δεν θελω να κανω διαλογο μαζι σου.σεβασου το.

πανος12345
23-09-2009, 10:16
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, ήδη προσπαθω να εφαρμόσω αυτα που μου προτείνετε... Να ρωτήσω κάτι την anoiksi... αν μιλαμε για ενα προβλημα που όντως υπαρχει, οπως ασθενεια οπως λες... τότε?? Πραγματικά πιστεύω πως πολλοί άνθρωποι νίκησαν σοβαρές ασθένειες μόνο επειδή διατήρησαν την ψυχραιμία τους και όσο ήταν δυνατόν την αισιοδοξία ότι θα γίνουν καλά και θα συνεχίσουν τη ζωή τους. Ακόμα πιστεύω ότι μπορεί καλλιστα να συμβεί και το αντίθετο, δηλαδή άνθρωποι που ζουν πάντα με τον φόβο ότι θα αρρωστήσουν να έχουν πιο πολλες πιθανότητες τελικά να το πάθουν.... το πιστευετε αυτό?
ναμα ,
καθε αρρωστεια , ακομα και μια μολυνση ,αν το αναλυσεις
με την εννοια του ποσοι παραγοντες επηρεαζουν το ανοσοποιητικο μας συστημα , ειναι στην βαση της ψυχοσωματικη!
Κατα συνεπεια , οι αρνητικες σκεψεις , απο μονες τους ειναι μια νοσηρη πραγματικοτητα που αν με τον Α η τον Β τροπο δεν καταφερεις γρηγορα να απαλλαγεις απο αυτες , στοβαθος του χρονου , οντως κινδυνευουν να μετραπουν σε καποιο νοσημα ειτε σωματικο ,ειτε ψυχικο.

πανος12345
23-09-2009, 10:19
δεν εχω καμμια αντιρρηση ,φτανει να βρεις τον απαραιτητο αυτοελεγχο στο φορουμ τουλαχιστον οπως σου υπεδειξε ο κρινος
για να μην προκαλεις εμμεσα τουλαχιστον την αντιδραση μου...
παρολο που πιστευω οτι εισαι εγκλοβισμενη σε αυτη την λογικη της απορριψης /προκλησης που φυσικα εχει επιπτωσεις στην απωλεια του αυτοελεγχου!

Ακροβατης
23-09-2009, 10:22
βρες πρωτα εσυ τον αυτοελεγχο σου σαν μεγαλυτερος και ασε εμενα που οπως λες ειμαι αρρωστη εξαρτημενη και μονη.

πανος12345
23-09-2009, 10:24
olgaki82 αυτο ακριβως πιστευω οτι κανω κι εγω στον εαυτο μου. μεγαλοποιω τα προβλήματα μου, ταυτόχρονα απλοποιώ τα προβλήματα των αλλων και τελικά ειμαι δυστυχισμενη!
η απωλεια αυτοελεγχου των συναισθηματων σου ναμα ,
ειναι μια νευρωση που χρειαζεται ισως ψυχολογικη υποστηριξη
για να δεις μονη σου απο που ξεκινησε .
Τιποτα δεν ειναι τυχαιο...
Αν ομως βρεις την ακρη του νηματος , εχεις φτασει ηδη στα μισα του δρομου της λυσης !

πανος12345
23-09-2009, 10:26
βρες πρωτα εσυ τον αυτοελεγχο σου σαν μεγαλυτερος και ασε εμενα που οπως λες ειμαι αρρωστη εξαρτημενη και μονη.
εγω το μονο που εχω, ειναι αυτο που σου λειπει ολγακι!
βρες τον τροπο να το παρεις ,οχι σαν παραδειγμα ,αλλα σαν προσοχη και παρατηρηση , γιατι ισως καταφερεις να μαθεις πως το κανω....

Ακροβατης
23-09-2009, 10:32
δεν θελω σε καμια περιπτωση να παρω αυτο που κανεις.
προτιμω ατον τροπο που λειτουργω εγω.

nama
23-09-2009, 10:33
μη μαλωνετε βρε παιδια, κριμα ειναι......

πανος12345
23-09-2009, 10:40
μη μαλωνετε βρε παιδια, κριμα ειναι......
δεν μαλωνουμε ναμα...
ανοιχτο φορουμ ειναι..
πλατεια....
θα διαβασεις πολλες συμβουλες , ισως πολυ παραπανω απο οσες θα μπορεις να θυμασαι οταν θα εχεις βγει απο τις μαυρες σκεψεις σου....αρκει να βρεις την σωστη απαντηση μονη σου...

πανος12345
23-09-2009, 10:40
δεν θελω σε καμια περιπτωση να παρω αυτο που κανεις.
προτιμω ατον τροπο που λειτουργω εγω.
δικαιωμα σου!

krino
23-09-2009, 10:52

εδω γιατι αρχισες διαλογο?

και εγω λεω για σενα:δεν ξερεις τι λες

Πριν απαιτησεις σεβασμο που σιγουρα δικαιουσε,
δειξτον κιολας.

Ακροβατης
23-09-2009, 10:59
κρινο μισο λεπτο.δεν επιτεθηκα ποτε στον πανο με λογια τυπου εισαι αρρωστος,εξαρτημενος μονος ουτε μια φορα παρολα οσα μου χει πει κατα διαστηματα,σορυ αλλα εφτασα στα ορια μου.δεν ξερει καν το ποσο αγωνιστηκα και αγωνιζομαι για να κοψω το αλκοολ μαχαιρι και συνεχιζει.ε οχι πια αυτο ειναι προσβολη και κακια

πανος12345
23-09-2009, 14:04
κρινο μισο λεπτο.δεν επιτεθηκα ποτε στον πανο με λογια τυπου εισαι αρρωστος,εξαρτημενος μονος ουτε μια φορα παρολα οσα μου χει πει κατα διαστηματα,σορυ αλλα εφτασα στα ορια μου.δεν ξερει καν το ποσο αγωνιστηκα και αγωνιζομαι για να κοψω το αλκοολ μαχαιρι και συνεχιζει.ε οχι πια αυτο ειναι προσβολη και κακια
μα ολγακι εχεις ανοιξει κοπελα μου τοσα θεματα για εξαρτηση απο το αλκοολ! αν θες να συνεχισεις να σε πινει το καταραμενο δεν μπορει κανεις να σε εμποδισει...
αν παλι θες να κανεις οτι θα σου πουν οι ψυχιατροι οι ψυχολογοι
η καιοι χαρτοριχτες ακομα , παλι δικαιωμα σου ειναι...
ομως εδω θα πρεπει να μπορεις να δεχεσαι αποψεις που θα σε βγαζουν ισως απο το καναλι σου και θα σε εκνευριζουν...
ΕΙΝΑΙ ΣΚΛΗΡΗ ΣΥΧΝΑ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΟ
ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΙΣ ΤΗΝ ΑΡΡΩΣΤΕΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΙΜΩΝΕΙ ΤΗΝ ΦΩΝΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΣΟΥ.
ΑΥΤΗ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩ ΑΘΕΛΑ Η ΣΚΟΠΙΜΑ !
ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΨΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΡΕΣΕΙ
ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ...

Ακροβατης
23-09-2009, 14:07
Σταματα πια κανε εσυ ο ιδιος αυτο π συμβουλευεις,δεξου και αλλες αποψεις.
κι αν δεν δεχομαι την δικη σου και μονο ειναι επειδη δε την εκτιμω.
στο λεω ανοιχτα

Ολα_ειναι_δανεικα
23-09-2009, 14:11
ΠOY EIΔEΣ OTI H KOΠEΛA ANOIΓEI ΣYNEXΩΣ ΘEMATA ΓIA TO AΛKOOΛ?
AΛΛA KAI NA TO EKANE ΔIKAIΩMA THΣ. ΣEBAΣOY TO ΠPOBΛHMA THΣ KAI BOYΛΩΣTO

Ακροβατης
23-09-2009, 14:14
1 θεμα εχω ανοιξε<<ι αγαπητε>> πανο.μηπως μπερδευεσαι απο τον αριθμο των θεματων που χεις ανοιξει εσυ?

Arsi
23-09-2009, 14:20
Originally posted by πανος12345
μα ολγακι εχεις ανοιξει κοπελα μου τοσα θεματα για εξαρτηση απο το αλκοολ! αν θες να συνεχισεις να σε πινει το καταραμενο δεν μπορει κανεις να σε εμποδισει...

Συγνώμη Πάνο αλλά δε βλέπω πουθενά να συνεχίζει να το πίνει το αλκοολ το ολγάκι!!!!Αν βλέπεις εσύ κάπου μπορείς να το πεις.Βλέπω μια επιτυχημένη προσπάθεια με φοβερή δύναμη ψυχής που σπανίως συναντάμε.

αν παλι θες να κανεις οτι θα σου πουν οι ψυχιατροι οι ψυχολογοι
η καιοι χαρτοριχτες ακομα , παλι δικαιωμα σου ειναι...
ομως εδω θα πρεπει να μπορεις να δεχεσαι αποψεις που θα σε βγαζουν ισως απο το καναλι σου και θα σε εκνευριζουν...
ΕΙΝΑΙ ΣΚΛΗΡΗ ΣΥΧΝΑ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΟ
ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΙΣ ΤΗΝ ΑΡΡΩΣΤΕΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΙΜΩΝΕΙ ΤΗΝ ΦΩΝΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΣΟΥ.
ΑΥΤΗ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩ ΑΘΕΛΑ Η ΣΚΟΠΙΜΑ !
ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΨΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΡΕΣΕΙ
ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ...

Εννοείται πως είναι δικαίωμα του καθενός να έχει την άποψή του αλλά καλό θα είναι να προβληματίζεται που και που για την ισχύ των λόγων του.Τι λες?Θεωρείς την όλγα άρρωστη?ότι ακούει αλήθειες που δεν της αρέσουν ή απλά νιώθει ότι προσβάλλουν αυτή και τον αγώνα της?Διάβασε το θέμα της και ειλικρινά πες μου τι γνώμη έχεις για όλα αυτά.

Ακροβατης
23-09-2009, 14:28
και για να τελειωνει εδω το θεμα φυσικα και δεν εχω προβλημα να ακουω διαφορετικες αποψεις.να κρινεις τις αποψεις μου ομως πανο και οχι οταν σε κατι δεν συμφωνω μαζι σου να κανεις ολομετωπη επιθεση στο προσωπο μ με χιλια 2 κοσμητικα επιθετα.
απο την αλλη αν παιρνεις ευχαριστηση οταν καποιος δεν συμφωνει με τα λεγομενα σου να τον υποβιβαζεις σαν ανθρωπο συνεχισε ετσι..δικαιωμα σου...

πανος12345
23-09-2009, 14:28
αρσι , δεν μπορω να διαβαζω θεματα ανθρωπων , που κλεινουν τα αυτια τους στις συμβουλες μου! ο λογος ειναι εφιαλτικα απλος! δεν θα τις ακολουθησουν!
αν μια μερα η ολγα σε καλεσει σε ενα μπαρ και εσυ πιεις μια μπυρα και αυτη παραγγειλει μια κοκα κολα , πες το μου να χαρω και να πεταω απο την χαρα μου στα συνεφα!
γιατι δεν εχει σημασια ποιον απο ολους θα ακουσει αν ειναι για το καλο της !
Ομως ουτε ποσα θεματα ανοιγω ουτε οσα ποστ απαντω εχει σημασια για καποιον που εχει κλειστα τα ματιακαι τα αυτια στις συμβουλες μου γιαυτο ας μην μπαινει καν στον κοπο να τα μετραει! μικροτητα δειχνει και οχι αρρωστεια ...

Ακροβατης
23-09-2009, 14:32
δηλαδη οποιος δεν ακουει τις συμβουλες σου τι ειναι ρε συ πανο?και γιατι θα πρεπε να ακουμε ολοι τις συμβουλες σου?

πανος12345
23-09-2009, 14:36
και για να τελειωνει εδω το θεμα φυσικα και δεν εχω προβλημα να ακουω διαφορετικες αποψεις.να κρινεις τις αποψεις μου ομως πανο και οχι οταν σε κατι δεν συμφωνω μαζι σου να κανεις ολομετωπη επιθεση στο προσωπο μ με χιλια 2 κοσμητικα επιθετα.
απο την αλλη αν παιρνεις ευχαριστηση οταν καποιος δεν συμφωνει με τα λεγομενα σου να τον υποβιβαζεις σαν ανθρωπο συνεχισε ετσι..δικαιωμα σου...
δεν υποβιβασα ουτε τους εχθρους μου ολγακι ,ποσο μαλλον καποιον που δηλωνει μονος του αρρωστος ...
Το να γραφω πραγματα που δεν σου αρεσουν η δεν συμφωνεις ειναι λογικο , γιατι ουτε εγω θελω να κοψω καμμια απο τις διαφορες ουσιες που μου εδωσε η φυση και οι τεχνιτες της δηλαδη οι θεραπευτες , για να ειμαι καλα στην υγεια μου...
Χθες η γιατρος μου εγραψε ενα φαρμακο για τον προστατη ,
που με εκανε ανω -κατω στην ζαλαδα...τοκοψα μαχαιρι!
ουτε καν την ρωτησα γιατι μου ειπε μονη της , αμα σταματησει η συχνοουρια κοψτο....
αυτη δεν εχει πεος ουτε προστατη για να το εχει δοκιμασει μονη της ! απλα παιζει σε μια λιστα με διαφορετικους τροπους θεραπειας ενος συμπτωματος και τραβηξε λαθος χαρτι για μενα. Ουτε εχω καμμια κακια μαζι της [πως θα μπορουσα αλωστε με τετοιες ματαρες !] ουτε θα το κανω θεμα εδω μεσα γιατι δεν πιστευω οτι καποιος μπορει να με βοηθησει σε αυτο

Ολα_ειναι_δανεικα
23-09-2009, 14:38
TIΣ AΣYNAPTHΣIEΣ TIΣ ΛEΣ ΣYMBOYΛEΣ? KAI ΣTHN TEΛIKH ΔEN EXEI ANAΓKH AΠO AYTEΣ

πανος12345
23-09-2009, 14:38
δηλαδη οποιος δεν ακουει τις συμβουλες σου τι ειναι ρε συ πανο?και γιατι θα πρεπε να ακουμε ολοι τις συμβουλες σου?
ρε συ ολγακι ? αφου καρδουλα μου δεν διαβαζεις αυτα
που γραφω γιατι επιμενεις να με ρωτας ?

πανος12345
23-09-2009, 14:39
Originally posted by Ολα_ειναι_δανεικα
TIΣ AΣYNAPTHΣIEΣ TIΣ ΛEΣ ΣYMBOYΛEΣ? KAI ΣTHN TEΛIKH ΔEN EXEI ANAΓKH AΠO AYTEΣ
προστατης στο πεος ειπα οχι στο φορουμ!

Ακροβατης
23-09-2009, 14:40
συνεχιζεις να με αποκαλεις αρρωστη.οκ προφεσορα αλλα μην με κρινεις αφου δεν ξερεις το προβλημα μου και δεν εχεις διβασει κατι για να ξερεις.
οκ σηκωνω τα χερια ψηλα στη μεγαλειοτητα σας.

πανος12345
23-09-2009, 14:43
υπαρχει καποιος που βρισκεται σε φαση απεξαρτησης απο αλκοολ η εχει φτασει τοσο χαμηλα που θελει να το κοψει?κοβεται και αν εχετε εμπειρια με τι τροπο?τελικα ειναι η χειροτερη εξαρτηση:(παρακαλω θα ηθελα να ακουσω τις εμπειριες σας.θα με βοηθουσατε:D
αυτο ποιος το εβαλε σαν θεμα ολγακι?

Ακροβατης
23-09-2009, 14:45
ναι ειναι το δικο μ θεμα.τι θες να αποδειξεις δεν εχω καταλαβει

πανος12345
23-09-2009, 14:46
συνεχιζεις να με αποκαλεις αρρωστη.οκ προφεσορα αλλα μην με κρινεις αφου δεν ξερεις το προβλημα μου και δεν εχεις διβασει κατι για να ξερεις.
οκ σηκωνω τα χερια ψηλα στη μεγαλειοτητα σας.
ξερω για την ντοπαμινη περισσοτερα απο πολλα πανεπιστημια
γιατι εχω φαει πολλαχρονια ερευνας να δω αν προκαλει εθισμο η ζαφορα [crocus sativus ] sativus = υπνωτικο

Ακροβατης
23-09-2009, 14:48
καλως και μπραβο για τις γνωσεις σου.

πανος12345
23-09-2009, 14:48
ναι ειναι το δικο μ θεμα.τι θες να αποδειξεις δεν εχω καταλαβει
ξαναδιαβασε την τελευταια σου ερωτηση καιθα καταλαβεις
ΕΙΝΑΙ ΑΡΩΣΤΕΙΑ Ο ΕΘΙΣΜΟΣ!!!!!!!!!!!
ΠΟΥ ΘΕΡΑΠΕΥΕΤΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΙΜΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ...
ΑΡΚΕΙΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΒΑΛΕΙΣ ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ ΟΥΤΕ ΓΟΥΛΙΑ ΑΛΚΟΟΛ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ακροβατης
23-09-2009, 14:50
ε ωραια αυτο το ξερω οτι δεν πρεπει να ξανασηκωσω ποτε το 1 ποτηρι.

Ολα_ειναι_δανεικα
23-09-2009, 14:57
AYTH H ΣYMBOYΛH HTAN ANEKTIMHTH

Arsi
23-09-2009, 14:58
Originally posted by πανος12345
αρσι , δεν μπορω να διαβαζω θεματα ανθρωπων , που κλεινουν τα αυτια τους στις συμβουλες μου! ο λογος ειναι εφιαλτικα απλος! δεν θα τις ακολουθησουν!

Άρα Πάνο δε μπορείς και να την κρίνεις χωρίς δεδομένα ε?

αν μια μερα η ολγα σε καλεσει σε ενα μπαρ και εσυ πιεις μια μπυρα και αυτη παραγγειλει μια κοκα κολα , πες το μου να χαρω και να πεταω απο την χαρα μου στα συνεφα!

Αν διάβαζες το θέμα της λοιπόν Πάνο θα έβλεπες ότι το έχει κάνει ήδη
http://www.e-psychology.gr/forum/viewthread.php?tid=4829&page=15

Προσωπικά επειδή παρακολουθώ το θέμα της Όλγας βλέπω έναν άνθρωπο πολύ δυνατό και με αξιοθαύμαστο επιτυχημένο αγώνα και πιστεύω πως είναι άδικο να λες κουβέντες περί του ότι την πίνει το αλκκολ ή την \'τσούζει\' η αλήθεια αφού άλλωστε την αλήθεια της την έχει δει καιρό τώρα....κ.λ.π.
Γενικώς βρίσκω άτοπο να κρίνουμε τον οποιδήποτε σχετικά με το θέμα του χωρίς καν να έχουμε διαβάσει το θέμα του!!!!!!!

πανος12345
23-09-2009, 15:14
ε ωραια αυτο το ξερω οτι δεν πρεπει να ξανασηκωσω ποτε το 1 ποτηρι.
ε τοτε τι συζηταμε ολγακι?
παιρνω πισω οτι ειπα για αρρωστειες ...
πραγματι δεν διαβασα το θεμα σου , και χαιρομαι που σε τελευταια φαση καταλαβες τι πρεπει να κανεις και εσυ με την σειρα σου να παραδεχθεις οτι το κινητρο μου ηταν να παρεις την σωστη αποφαση ακοαμ και αν επρεπε να απεχω απο την συζητηση μαζι σου , οπως επανειλλημενα μου ειχες ζητησει και απλα επρεπε να σεβαστω την επιθυμια σου

krino
23-09-2009, 15:21
πανο,
απο οτι φαινεται,
θα πρεπει να εισαι λιγο πιο εγκρατης στις κρισεις σου.

πανος12345
23-09-2009, 15:22
καλημερα παιδια!!!χθες βραδυ βγηκα με μια παρεα για φαγητο που ολοι πινανε:καποτε θα συνεβαινε και αυτο ,δεν μπορω να απαγορευσω στους αλλους να πινουν.εγω πηρα λεμοναδα.δεν σας κρυβω οτι στην αρχη αισθανομουν ασχημα,σφιγμενη,αγχωμενη.ν υρικη...αλλα οσο παιρνουσε η ωρα χαλαρωσα καπως,καταλαβα οτι μπορουσα να μιλαω, να λεω την αποψη μου, να αστειευομαι και να γελαω μεχρι δακρυων και χωρις το μπουκαλι.ναι περασα ομορφα!! παρολη την αρχικη δυσκολια,διασκεδασα.περασα ενα υπεροχο βραδυ με παρεα και νηφαλια!!!
εχει αρχισει και με εκπλητει ευχαριστα ο εαυτος μου.δεν τον λυπαμαι πια..δεν τον κρινω τοσο ασχημα..αρχισα να με αγαπω για τα θετικα που εχω αλα ποτε δεν τα βλεπα..και ειμαι ακομη στην αρχη,εχουμε πολλη δουλιτσα ακομη εγω και ο εαυτος μου για να φτασουμε στο στοχο μας...θα τα καταφερουμε ομως τελικα:):):)

καλημερα και παλι σε ολους!
ολη αυτη η αισιοδοξια , που αγνοουσα , νομιζω ταιριαζει γαντι εδω , για το πως ενα ανθρωπος μεσα στην αναγκη του να βγει απο τα αδιεξοδα , βρισκει το θαρρος να σπρωξει πισω ολες τις αρνητικες καταστασεις μονος του χωρις κανενα δεκανικι!
Σε μια μεγαλη παρεα , ολοι γελαγανε , και διασκεδαζανε την ζωη τους , αλλα μονο η ολγα μπορεσε να το κανει καλυτερα απο ολους τους αλλους !
Υποκλινομαι στα ποδια σας κυρια μου!
Δωσατε δειγματα ανθρωπινης δυναμης , που θα ζηλευανε πολλοι ψυχιατροι
και ψυχολογοι!

πανος12345
23-09-2009, 15:25
πανο,
απο οτι φαινεται,
θα πρεπει να εισαι λιγο πιο εγκρατης στις κρισεις σου.
δεν κρινω κανενα κρινε....
μονο που ειμαι της αποψης οτι καμμια φορα δεν πειραζει και να μαλωσεις με καποιον , αν αυτο οδηγησει σε αισιο αποτελεσμα!
εγω συνεχιζω να πινω και να καπνιζω .....
Η Ολγα ειναι πιο δυνατη απο μενα και την παραδεχομαι ....

krino
23-09-2009, 15:32
πιστευεις οτι το \"μαλωμα\" σου εφερε ως αποτελεσμα να κοψει το ποτο η ολγα?

:P:P:P

πανος12345
23-09-2009, 16:02
πιστευεις οτι το \"μαλωμα\" σου εφερε ως αποτελεσμα να κοψει το ποτο η ολγα?

:P:P:P
εχει καμμια σημασια τι πιστευω εγω?
αρκει για μενα οτι το εχω γραψει εδω μεσα σε πολλες σελιδες αναλυοντας μαλιστα καλυτερα απο πολλα συγγρματα και τους λογους που πρεπει να γινει ετσι...
μονο μη με βαλεις να ψαχνω να τα βρω!
χαχαχαχαχαχαχα

krino
23-09-2009, 16:16
οχι καμια,
ρωταω για στατιστικους λογους....

anoiksi
23-09-2009, 16:24
αν ειναι πραγματικο το προβλημα θεωρω οτι δεν υπαρχει ευκολος τροπος διαφυγης απο τις αρνητικες σκεψεις με πραγματα που σε ικανοποιουν...οχι δεν πιστευω οτι τοτε πρεπει να απελπιζεσαι, αλλα τουλαχιστον θα ειναι δικαιολογημενο...Ποτε δεν κανει να σταματας να πολεμας οτι και να ειναι αυτο...Σκεψου ποσο πισω θα ειμασταν αν δεν καταπολεμουσαμε και δεν αγωνιζομασταν να αλλαξουμε πραγματα και τις καταστασεις...τιποτα δεν ειναι ακατορθωτο....Η δυναμη ειναι μεσα μας αρκει να βρουμε τον τροπο να καταπολεμησουμε τον φοβο που μας διακατεχει στην ιδεα και μονο οτι πρεπει να το αντιμετωπισουμε...Δεν ξερω αν σε καλυψα....ειμαι στο αεροδρομιο και σου γραφω βιαστικα....:-)