PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΧΡΗΣΗ ΖΥΠΡΕΞΑ

katerinaki
22-09-2009, 01:40
Εδω και δυο χρονια ,καθε μερα ,παιρνω ζυπρεξα(ατυπο αντιψυχωτικο).Ειναι καποιος που παιρνει το ιδιο φαρμακο περισσοτερο απο 5 χρονια?Εκτος απο το προβλημα των επιπλεον κιλων και αυξησης χοληστερινης τι αλλο οργανικο εμφανιστηκε?

vince
22-09-2009, 02:08
Δεν γνωρίζω συγκεκριμένα για το zyprexa αλλά μπορείς να βρείς αρκετές σελίδες στο ιντερνετ σχετικά με τις όποιες παρενέργειες ενδέχεται να προκαλέσει. Για παράδειγμα http://www.emea.europa.eu/humandocs/PDFs/EPAR/Zyprexa/064696el1.pdf

katerinaki
22-09-2009, 02:17
Ναι ! εχω διαβασει !θαθελα προσωπικες εμπειριες μετα απο μακροχρονια χρηση με την εννοια οτι μετα απο 5 χρονια συνεχομενης χρησης αν εμφανιστηκαν δυσλειτουργιες,ευπαθειες η και ασθενειες (διαβητης)

vince
22-09-2009, 02:18
Ακόμα κάτι ενδιαφέρον που βρήκα (για το risperdal όμως).

http://www.psychologia.gr/drugs/Risperdal.htm

\"Εξαιτίας της της πιθανότητας αύξησης του σωματικού βάρους, πρέπει να συνιστάται στους ασθενείς να αποφεύγουν την υπερβολική διατροφή.
- Όπως και με άλλα φάρμακα που ανταγωνίζονται τους 02 υποδοχείς της ντοπαμίνης η Risperidone προκαλεί αύξηση των επιπέδων προλακτίνης. τα οποία σε περίπτωση χρονιάς χορήγησης
παραμένουν αυξημένα\"

---------------------
Αλλά και κάποιες πιθανές παθήσεις για τις οποίες χορηγούνται αντιψυχωτικά φάρμακα

> Σύνδρομο Tourette ( Ν = 4 )
> Χρόνια διαταραχή κινητικών τικ ( Ν = 1 )
> Μείζον καταθλιπτικό επεισόδιο ( Ν = 4 )
> Σχιζοσυναισθηματική διαταραχή ( Ν = 4 )
> Σχιζοφρένεια ( Ν = 2 )
> Διαταραχή σχιζότυπης προσωπικότητας ( Ν = 2 )
> Διαταραχή σωματικής δυσμορφίας ( Ν = 2 )
> Διπολική διαταραχή ( Ν = 1 )
> Διαταραχή μετατραυμοτικού στρες ( Ν = 1 )

katerinaki
22-09-2009, 02:29
Ευχαριστω vince!θα ηταν σημαντικο για μενα να ακουσω ομοιοπαθουντες με την εννοια της σχολης ζυπρεξα γιατι νομιζω το καθε ενα απαυτα εχει και διαφορετικο αρνητικο θεμα που πρεπει να πολεμησουμε!

katerinaki
22-09-2009, 02:32
εχω διαβασει τοσο πολυ αυτο το φορουμ που ξερω οτι και εσυ εισαι με την ελαχιστη δοσολογια ρισπερνταλ!Καλη δυναμη!

katerinaki
22-09-2009, 15:14
Κανενας δε παιρνει ζυπρεξα? μακροχρονια χρηση!

mihalis
22-09-2009, 20:40
Εγω παίρνω zyprexa εδώ και 1 χρόνο και εχω παχύνει 15 κιλά
καθώς επίσης εχω και αυξημένη προλακτίνη.Για τα κιλά προσπαθω μόνος μου να τα χάσω.Οσο αφορα την προλακτίνη δεν παίρνω τιποτα για να την κατεβάσω.Αλήθεια εχει συστήσει κανενας γιατρος καποιο φάρμακο που να μειώνει την προλακτίνη?Ξέρει κανείς αν ευθύνεται η προλακτίνη για τα επιπλέον κιλά?

katerinaki
22-09-2009, 22:14
Αυτες ειναι οι πιο γνωστες παρενεργειες !εγω αν κ εχω μηνες να κανω εξετασεις δεν νομιζω οτι εχω αυξημενη προλακτινη,το βαρος ναι ,ειναι ο εφιαλτης μου!Αναρωτιεμαι τι γινετα μετα απο χρονια καθημερινης χρησης ,(αυξημενες πιθανοτητες εμφανισης διαβητη).Δε νομιζω οτι ευθυνεται η προλακτινη για τα επιπλεον κιλα ,ειναι η ορεξη που αυξανετα!Θεωρω απαραιτητο αφου εχεις αυξημενη προλακτινη να παρης πληροφοριες για φαρμακα απο γιατρο!Ποσα mg παιρνεις?

zinovia
22-09-2009, 22:48
Παιρνω ζυπρεξα 1,5 χρονο.Το βαρος μου αυξηθηκε αλλα το ελεγχω προσπαθωντας να προσεχω τουλαχιστον τι τρωω γιατι το ποσο μερικες φορες δεν ελεγχεται..Παντως απο τοτε που αρχισα να το μειωνω δεν εχω πια βουλιμια και το βαρος μου εχει σταθεροποιηθει σε καλα επιπεδα- αν και απεκτησα κοιλιτσα :)
Οσο για την προλακτινη και αλλες βιοχημικες παρενεργειες δεν το εψαξα ποτε, γιατι η ζωη μου πριν τα φαρμακα ηταν μια κολαση, οποτε τι χειροτερο θα μπορουσε να μου τυχει..Ασε που ηθελα να πεθανω οποτε και με τις παρενεργειες μου ερχοταν μια η αλλη..

mihalis
23-09-2009, 00:17
Εγω παίρνω 20mg ημερησίως.Η ορεξη μου εχει ανοίξει πολύ δηλαδή ναι μεν φταιει το γεγονός οτι τρωω πολυ για τα επιπλέν κιλά που πήρα αλλα πιστεύω οτι και το ίδιο το χάπι παχαίνει.Να δουμε που θα φτάσω σε κιλα...
Πάντως δεν θέλω να το σταματήσω και να γυρίσω στην προηγούμενη κατάσταση που ημουν.

katerinaki
23-09-2009, 00:37
Προσεξε το πολυ με τα κιλα! κανε οπωσδηποτε καλη διατροφη,ειναι πολυ δυσκολο να ελεγχθει το βαρος γιατι αυξανει η ορεξη δραματικα!

gigi
30-09-2009, 14:21
γεια σας!!Ειμαι καινουρια στο φορουμ και θα ηθελα την γνωμη σας σε κατι!

Προχθες γωρισα την μελοντικη πεθερα μου μια γυναικα 73 ετων εχγειρισμενη στην καρδια και με καποια αλλα πιο ηπια προβληματα υγειας.Οταν μου ελεγε για την επεμβαση στην καρδια μου ειπε οτι την ειχαν στην εντατικη και οτι επειδη ηταν ανησυχη την εδεσαν.Καποια στιγμη ομως εγω προσεξα οτι παιρνει zyprex και οταν ρωτησα γιατι το παιρνει μου ειπαν οτι το εχει δωσει ο γιατρος(παθολογος) για να κοιμαται ηρεμη το βραδυ.

Εκπληκτη διαπιστωνω τωρα σε μια αναζητηση στο ιντερνετ οτι αυτο το φαρμακο δινεται σε ατομα με σχιζοφρενεια!!

Οι ερωτησεις μου ειναι εξης :

1ον Το zyprex χορηγηται μονο για την σχιζοφρενεια?

2ον Αν υπαρχει ιστορικο σχιζοφρενειας υπαρχει περιπτωση αν κανω παιδια να βγουν με καποιο προβλημα?

ευχαριστω

marina38
30-09-2009, 15:48
Γεια σου gigi, όχι δεν δίνεται μόνο για τη σχιζοφρένεια το zyprexa. Μερικές φορές όντως χορηγείται και σαν βοήθημα για τον ύπνο. Αυτά όμως δεν σημαίνουν τίποτα, καθώς δεν μπορούμε να γνωρίζουμε το ιατρικό ιστορικό της γυναίκας που λες, ούτε με τι κριτήρια το χορήγησε ο όποιος γιατρός, σαφώς εκείνος είναι ο μόνος αρμόδιος να απαντήσει στα ερωτήματα σου.

Αλλά από αυτά που έγραψες μου δημιουργούνται αρκετές απορίες. Λες ότι είναι η \'μέλλουσα πεθερά\' σου και τη γνώρισες μόλις προχθές? Επίσης, τα θέματα της οικογένειας χρειάζεται να τα συζητάς με το σύντροφο σου και να νιώθεις ασφάλεια, αλλιώς τίθεται θέμα εμπιστοσύνης μεταξύ σας, που είναι πολύ πιο άμεσο και πιο πιθανή πηγή προβλημάτων, από την πιθανή σχιζοφρένεια της πεθεράς.

Με το σύντροφο έχεις συζητήσει αυτόν τον προβληματισμό σου? Επίσης έχετε κάνει ξεκάθαρα σχέδια για γάμο και άμεση απόκτηση παιδιών? Το ρωτάω, γιατί πολλά \"ΑΝ\" διαβάζω βρε gigi, και αναρωτιέμαι μήπως αγχώνεσαι με σενάρια χωρίς λόγο.

gigi
30-09-2009, 16:15
δεν νομζω οτι παιζει ρολο το ποτε την γνωρισα:P

ναι το συζητησα μαζι του πριν λιγο με διαβαιωνει οτι δεν υπαρχει καποιο τετοιο προβλημα.Αλλα δεν ξερω ισως να ντρεπεται!!!Ναι εχουμε κανει ξεκαθαρα σχεδια για γαμο και παιδια!

vince
30-09-2009, 16:57
Originally posted by gigi
1ον Το zyprex χορηγηται μονο για την σχιζοφρενεια?

2ον Αν υπαρχει ιστορικο σχιζοφρενειας υπαρχει περιπτωση αν κανω παιδια να βγουν με καποιο προβλημα?

1.Χωρίς να είμαι ειδικός θαρρώ πως το zyprexa καλύπτει ένα ευρύ φάσμα ψυχικών παθήσεων. Πιθανώς, ακόμα και για μη ξεκάθαρες περιπτώσεις ή κοινώς basket cases, η συνταγογράφηση ενός αντιψυχωτικού να αποτελεί την εύκολη λύση. Άλλωστε υπάρχουν και αρκετές περιπτώσεις ανθρώπων που τα φάρμακα δεν διαφοροποιούν την επικοινωνία του ασθενή με το περιβάλλον.

2.Οι έρευνες δείχνουν πως πράγματι υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα παρουσίασης της νόσους από ανθρώπους που έχουν συγγένεια με σχιζοφρενείς. Παρόλα αυτά, και ελέω γονιδιακής επιστήμης, οι έρευνες είναι \"ψυχρές\" και δεν υπολογίζουν κοινωνικούς/ περιβαλλοντολογικούς παράγοντες, αλλά ούτε κοινοποιούν στις αναφορές τους πως οι έρευνες συνήθως χρηματοδοτούνται από τις ίδιες τις φαρμακευτικές.

Όπως το βλέπω εγώ ένα παιδί έχει πιθανότητες να αναπτύξει διάφορες ασθένειες (ψυχικές και σωματικές) στην ζωή του. Το μόνο που αλλάζει είναι η πιθανότητα να αναπτυχθεί η κάθε ασθένεια σε μεγαλύτερο η μικρότερο βαθμό. Η ωμή λογική των πιθανοτήτων κρύβει κάποιες αλήθειες αλλά δεν είναι κάτι περισσότερο από μια σχετική πρόγνωση, έτσι κάποιες φορές με το να βλέπουμε ένα άσχημο trailer στο σινεμά στερούμαστε από τους εαυτούς μας την πιθανότητα να δούμε την σχετική ταινία και να μας αρέσει και από πάνω!

marina38
01-10-2009, 16:10
Originally posted by gigi
δεν νομζω οτι παιζει ρολο το ποτε την γνωρισα:P

ναι το συζητησα μαζι του πριν λιγο με διαβαιωνει οτι δεν υπαρχει καποιο τετοιο προβλημα.Αλλα δεν ξερω ισως να ντρεπεται!!!Ναι εχουμε κανει ξεκαθαρα σχεδια για γαμο και παιδια!

Απλά από αυτά που έγραψες σκέφτηκα ότι μάλλον είναι πρόσφατη η σχέση σου. Και ότι ίσως βιάζεσαι χωρίς ακόμα να έχεις προλάβει ούτε να γνωρίσεις λίγο καλύτερα την οικογένεια του (εφόσον παίζει αυτό ρόλο για εσένα), αλλά ούτε και τον ίδιο.

Κατά τ\' άλλα συμφωνώ με αυτά που γράφει παραπάνω ο vince.

path
02-10-2009, 00:29
ΔΕΝ ΝΟΙΑΖΕΣΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΡΔΙΑς ΠΟΥ ΕΙΧΕ Η ΠΕΘΕΡΑ ΣΟΥ (ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟ ΕΠΙΣΗς) , ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΙΘΑΝΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΠΟΙΑς ΨΥΧΩΣΗς !!!,,,,,,,,,,,,,, ΤΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙς ΟΤΙ ΟΙ ΨΥΧΩΣΕΙς ΓΕΝΙΚΑ , ΚΑΙ Η ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ (ΕΣΤΩ) ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΑ, ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΣΟΒΑΡΟΤΕΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΠ ΤΑ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΚΑ , ΩΣΤΕ ΑΥΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙς ΚΑΝ ......??

path
02-10-2009, 00:32
ΓΙΑ ΤΗΝ GIGI ,,ENOΕΙΤΑΙ.......

mihalis
06-11-2009, 01:41
Υπαρχει κάποιος που να επαιρνε το zyprexa 20mg και να του το μείωσε ο γιατρός?Με αυτη την αλλαγή υποτροπίασε?
Νιωθω ηδη καλύτερα και θα ηθελα να προτεινώ στον γιατρό μου να μου μειώσει τα mg.Απλα φοβάμαι μην υποτροπιάσω.

daydreamer
06-11-2009, 02:24
@path
Αυτά που γράφεις έχουν ειπωθεί/γραφτεί/κινηματογραφεί/ζωγραφιστεί/αναλυθεί/φιλοσοφισθεί/... ένα δισεκατομμύριο φορές.
Δεν είναι η ψύχωση το πρόβλημα, το πρόβλημα είναι το στίγμα.
Η ψύχωση στην Ελλάδα αντιμετωπίζεται (από το κράτος και την κοινωνία) 10 φορές χειρότερα απ\' ο,τι στην Ινδία και 100 φορές χειρότερα από τη Γαλλία, το Βέλγιο, τη Σουηδία κλπ.
Path, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και να ξέρεις: κανα δυο-τρεις (δεν χρειάζονται παραπάνω) σαν κι εσένα να υπήρχαν (απλώς να μιλάγανε) θα αποκτούσαμε σύντομα κι εμείς οι σχιζοφρενείς τα βασικά (τα εντελώς στοιχειώδη) ανθρώπινα δικαιώματα!!!! (βλ. Χάρτα ΟΗΕ). Αλλά έως ότου κολλήσουν 2-3 σαν τσιμπούρια στο Ψυχιατρικό Σύστημα Υγείας, θα αποτελούμε τα κατακάθια της κοινωνίας γιατί η ψύχωση θα είναι η μεγαλύτερη ντροπή ακόμα κι από το θάνατο (γιατί στην Ελλάδα είναι ντροπή και το να πεθάνεις).

daydreamer
06-11-2009, 02:38
Όσο για το Zyprexa, μου το έκοψε ο γιατρός (και βρήκα την υγειά μου).
Καλό (πολύ καλό) χάπι δεν λέω, έπαιρνα 1 κάθε βράδυ για πολλά χρόνια, αλλά (μεταξύ μας) \"δεν τραβάει\" μπροστά στα άλλα αντιψυχωσικά.
Όσο για τα 10-20-30 κιλά που πήραμε όλοι μα όλοι μας, ας το δούμε σαν καλαμπούρι να λέμε και να γελάμε μετά από χρόνια. http://www.e-psychology.gr/forum/images/smilies/biggrin.gif

mihalis
06-11-2009, 22:56
daydreamer λες οτι το zyprexa δεν τραβάει μπροστά στα αλλα αντιψυχωτικά,δηλαδή ποιο ειναι το καλύτερο?Εσυ τώρα ποιο παιρνεις?

daydreamer
27-11-2009, 09:34
Το θέμα είναι ότι άλλο \"κοκτέιλ\" ταιριάζει σε έναν κι άλλο σε άλλον. Δεν υπάρχει καλύτερο ή χειρότερο αντιψυχωσικό (ας πούμε ότι τα \"άτυπα\"-νέας γενιάς είναι καλύτερα). Αλλά αν λέω αν ενός τού ταιριάζει π.χ. το Largactil (\"προπολεμικό\") και κανένα άλλο, ε τότε αυτό είναι το βέλτιστο. Είναι κι άλλα πράγματα, όπως η συγχορήγηση, το κόστος κλπ. κλπ.
Πάντως, γενικά, για να σου πετύχει η ρίζα...ήθελα να πω, για να σου πετύχει η βέλτιστη αγωγή θέλει δουλειά πολλή. Ελάχιστοι παίρνουν το \"καλύτερο\" και πάρα πολλοί (στον πλανήτη) δεν έχουν καν πρόσβαση σε φάρμακα.

path
28-11-2009, 01:07
\"\"θα αποτελούμε τα κατακάθια της κοινωνίας γιατί η ψύχωση θα είναι η μεγαλύτερη ντροπή ακόμα κι από το θάνατο \"\"\",,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,Καλα, ποιον συμφερει αυτη η ντροπη ? ??????

mihalis
25-06-2010, 21:50
Ο γιατρος μου αυξησε το zyprexa απο 20mg στα 30mg.Νιωθω λιγο καλυτερα αλλα ζαλιζομαι.Εχει κανεισ αυτο το συμπτωμα απο το zyprexa?
Επισης με την αυξηση της δοσης ανοιγει περισσοτερο η ορεξη για φαγητό?

katerinaki
26-06-2010, 01:55
το μήνυμα διαγράφηκε από την ομάδα διαχείρισης για παραβίαση των όρων χρήσης.
Απαγορεύονται οι online συμβουλές από ειδικούς και μη για χορήγηση ή διακοπή φαρμάκων/δοσολογίας.

talikiller
28-06-2010, 22:32
γεια εγω επαιρνα zyprexa για μια περιοδο 3 μηνων!με κουραζε πολυ! δεν μπορουσα να περπατησω! και ανοιγε την ορεξη !και πολυ υπνο...!

mihalis
15-07-2010, 22:47
Παίρνω 20 mg zyprexa και νιωθω στον κοσμο μου.Ο γιατρος μου το αυξησε σε 30mg και ενιωθα καλυτερα αλλα μια μερα ενιωσα σφιξιμο στο κορμι και δυσπνοια και ετσι ο γιατρος μου το κατεβασε παλι στα 20 mg . Ομως δυστηχως νιωθω πολυ εντονα στον κοσμο μου.Κανενας με αυτο το συμπτωμα απο το zyprexa?

path
16-07-2010, 00:17
{{{ Ομως δυστηχως νιωθω πολυ εντονα στον κοσμο μου.}} ,,,,,,,,,Ayto ειναι το ζητημα μιχαλη,,, οτι επηρεαζει τα συναισθηματα και το ποιο ενοχλητικο αλοιωνει \'το αισθημα του εαυτου\',,,,, τα 30 μγκραμ πολα δεν ειναι ? ακομα και τα 20 μη σου πω ? παιρνεις το βελο ? ρωτα και αλλον γιατρο ισως εχει καμια εναλακτικη .

mihalis
16-07-2010, 14:37
To velotab παιρνω.Εγω νομιζω οτι το αισθημα οτι ειμαι στον κοσμο μου ειναι απο την ψυχωση και οχι απο το zyprexa.Ετσι μου ειπε και ο γιατρος.Δεν ξερω τι να κανω.20 mg δεν ειναι πολυ ετσι νομιζω τωρα για τα 30mg ισως να ειναι πολλα.

path
16-07-2010, 23:41
παρε και δευτερη γνωμη .

mihalis
17-07-2010, 01:14
path ι δευτερη γνωμη να παρω?Σε 100 γιατρους να πας 100 διαφορετικες γνωμες θα σου πουν.Εξαλλου δεν θελω να αλλαξω γιατρο.Μαλλον πρεπει να αλλαξω φαρμακο.Θα το συζητησω με τον γιατρο μου.Απλα φοβαμαι.

path
17-07-2010, 23:01
εσυ εχεις την αναγκη ,,,,κι αν υπαρχουν 100 γνωμες για σενα ,,τοτε κοιτα να ακουσεις πολλες απ αυτες ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝΕ ! δεν σου περισευουνε δηλαδη ,,,,,,τωρα αν δεν εχεις την υπομονη και την αντοχη να το κανεις , άλλο αυτο , καντο οταν μπορεις οσο μπορεις .___________εξαλλου , δεν σου ειπα να αλαξεις γιατρο , αλλα να ακουσεις και μια δευτερη γνωμη.__________

maus
18-07-2010, 12:16
παντως ,προσωπικα μιλαω, αλλη γνωμη σχηματιζει καποιος γιατρος οταν εισαι σε κατασταση κρισης και αλλη
οταν σε δει ενας αλλος επειτα και εισαι μια χαρα χωρις να ξερει πως ησουν στην κριση.

καλη βεβαια η δευτερη γνωμη αλλα πρεπει και να σε ξερει καλα απο ολες τις πλευρες.

mihalis
19-07-2010, 23:18
Μπραβο οδυσσεα.Τα δυο αυτα φαρμακα που αναφερεις ειναι αντιψυχωτικα ή αντικαταθλιπτικα?Παντως zyprexa παιρνεις πολυ λιγα mg εγω παιρνω 20 mg ημερησιως και μου το ειχε αυξησει μια περιοδο ο γιατρος μου σε 30 mg.

mihalis
19-07-2010, 23:21
Μολιε ειδα οτι το seroxat ειναι αντικαταθλιπτικο και το lamictal για τις επιληπτικες κρισεις.Σωστα?

Lou!
19-07-2010, 23:41
Originally posted by mihalis
Μολιε ειδα οτι το seroxat ειναι αντικαταθλιπτικο και το lamictal για τις επιληπτικες κρισεις.Σωστα?

τα αντιεπιληπτικα τα δινουν κ σαν σταθεροποιητες διαθεσης απο οσο ξερω, σε συναισθηματικες διαταραχες πχ καταθλιψη. (μου χανε δωσει κ εμενα ενα τετοιο! :P)

Χάιντι
20-07-2010, 20:00
Η μακροχρόνια χρήση zyprexa έχω ακούσει ότι μπορεί να σου προκαλέσει επιληψία!

filipk
28-07-2010, 19:30
εγω επαιρνα ζιπρεξα 1,5 χρονο.πολυ καλο χαπι για να καθαριζει τη σκεψη αλλα και πολυ παχος ,υπνος και καθημερινη κουραση σε μεγαλο επιπεδο.εισαι σχεδον ζομπι..δινεται συνηθως σε δυσκολες περιπτωσεις ..υπαρχουν κι αλλα ομως και αν μπορεις αλλαξε το

γιώτα2
30-07-2010, 11:51
Μετά την διακοπή των φαρμάκων δεν φεύγουν τα κιλά ως δια μαγείας, χρειάζεται σωστή διατροφή.

mihalis
30-07-2010, 15:47
Eγω παντως που παιρνω το zyprexa οταν προσπαθησα να κανω μια φορα διαιτα εχασα 5 κιλα αλλα με πολυ πεινα.Μιλαμε το βραδυ δεν ετρωγα τιποτα και εχασα 5 κιλα σε 2 μηνες.Δεν ειναι μονο οτι τα φαρμακα ανοιγουν την ορεξη ειναι και οτι μειωνουν το μεταβολισμο και κανουν κατακρατηση υγρων.Δυστηχως πρεπει να δεχθουμε το τιμημα των κιλων μπροστα στην υγεια μας.

mihalis
30-07-2010, 23:40
Το απογευμα ετρωγα ενα φρουτο και μετα ενα κουλουρι.

mihalis
07-08-2010, 14:38
Ο γιατρος μου θελει να μου αυξησει το zyprexa απο 20mg σε 30mg.Παιρνει κανεις απο εδω 30mg zyprexa?Και αν ναι τι παρενεργειες εχει?

Freedom80
17-08-2010, 13:08
Originally posted by path
ΔΕΝ ΝΟΙΑΖΕΣΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΡΔΙΑς ΠΟΥ ΕΙΧΕ Η ΠΕΘΕΡΑ ΣΟΥ (ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟ ΕΠΙΣΗς) , ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΙΘΑΝΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΠΟΙΑς ΨΥΧΩΣΗς !!!,,,,,,,,,,,,,, ΤΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙς ΟΤΙ ΟΙ ΨΥΧΩΣΕΙς ΓΕΝΙΚΑ , ΚΑΙ Η ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ (ΕΣΤΩ) ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΑ, ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΣΟΒΑΡΟΤΕΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΠ ΤΑ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΚΑ , ΩΣΤΕ ΑΥΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙς ΚΑΝ ......??

Γιατί πολύ απλά στην χώρα που ζούμε υπάρχει τρομερή προκατάληψη και παραπληροφόρηση στο θέμα ψυχικές διαταραχές και θα περάσουν πολλά χρόνια ακόμα για να υπάρξει μια κάποια σχετική αποδοχή... Ο περισσότερος κόσμος όταν ακούει την λέξη σχιζοφρένεια δημιουργεί πολύ ζοφερές εικόνες με το μυαλό του. Τα πράγματα φυσικά δεν είναι έτσι. Οσον αφορά το συγκεκριμένο φάρμακο, φυσικά και δεν χορηγείται αποκλειστικά σε σχιζοφρενείς.

νικος32
21-08-2010, 01:01
εχω υπεροβολικη ευρεσθητικοτητα.Μηπως να παιρνω για αυτην μισο tavor

νικος32
21-08-2010, 14:30
παρενεργεια του χαπιου του zyprexa η ευερεσθητικοτητα

mihalis
13-11-2010, 20:38
Παιρνω zyprexa εδω και 1,5 χρονο και παρουσιαζω ανησυχια και ακαθισια.Αυτο ειναι συμπτωμα απο το φαρμακο ή απο την ψύχωση?Εχει καποιος αλλος αυτα τα συμπτωματα?

zorba the freak
14-11-2010, 12:25
εγω ειχα ελαχιστες παρενεργειες με το ζυπρεξα...τωρα βεβαια αυτο συνεβη επειδη απλα μου ταιριαζε το φαρμακο αυτο..σε καποιον αλλον μπορει να βγαζει ενα καρο παρενεργειες...αυτα που λες ανυσηχια κ ακαθησια υποθετω τα ειχες κ πριν παρεις το φαρμακο...αυξηθηκαν ή μειωθηκαν με τη ληψη ζυπρεξα?
αν αυξηθηκανε ισως σε πειραζει το φαρμακο αν παλι μειωθηκανε παει να πει οτι μαλλον ειναι αποτελεσμα της ψυχωσης..ετσι το σκεφτομαι εγω δλδ, καλυτερα με το γιατρο σου να το συζητησεις αυτος θα ξερει καλυτερα

whitecandle
14-11-2010, 14:01
Μπορεί να μην τα είχε πριν από το φάρμακο. Εγώ δεν τα είχα, αλλά τώρα που θυμήθηκα, τα είχα παλιότερα που είχα κατάθλιψη, ειδικά την ακαθισία, τώρα ανησυχία δεν ξέρω τι εννοείς Μιχάλη, γενικά ή προς συγκεκριμένα πράγματα; Το δεύτερο το έχω, το πρώτο δεν ξέρω.

mihalis
14-11-2010, 17:05
Νομιζω οτι ειναι απο την ψυχωση η ανησυχια και η ακαθισια.Παλια δεν τα ειχα,με το που επαθα την ψυχωση τα ειχα.Ανησυχια εχω γενικα.

zorba the freak
14-11-2010, 20:09
ιδεες περιεργες εχεις καθολου Μιχαλη? στις εσβησε το φαρμακο ή οχι?
εγω εχω ακομα μερικα καταλοιπα:(

mihalis
14-11-2010, 20:16
Οχι zorba the freak δεν εχω καθολου περιεργες ιδεες.Εσυ τι ειδους ιδεες εχεις δηλαδη?Σαν μονο καταλοιπο της ψυχωσης εχω οτι μερικες φορες νιωθω στον κοσμο μου,σαν να μην ειμαι εγω και δεν εχω πολυ καθαρο μυαλο.

zorba the freak
14-11-2010, 20:51
ιδεες του τυπου οτι οι αλλοι "διαβαζουνε" τις σκεψεις μου κ την ψυχικη μου κατασταση κ μου κανουνε κατα καποιο τροπο κακο..ειναι περιπλοκο να το εξηγησω δυστυχως...ειναι παραξενο συναισθημα...ευτυχως εχει σβησει σχεδον απο το μυαλο μου εδω κ καιρο...μου τυχαινει ομως παρολα αυτα που και που..ιδιετερα οταν ειμαι σε περιβαλλον που μου ειναι αγνωστο...

mihalis
14-11-2010, 21:17
Αυτα τα συμπτωματα τα ειχα κι εγω zorba the freak.Νομιζα οτι οι αλλοι διαβαζουνε την σκεψη μου και μου κανουν κακο.Ευτυχως τωρα δεν εχω τιποτα απο αυτα.Ποσο καιρο παιρνεις zyprexa?Εγω 1,5 χρονο και δεν εχω τιποτα απο ολα αυτα.Μηπως κι εσενα με τον καιρο σβησουνε αυτα τα καταλοιπα της ψυχωσης.

zorba the freak
14-11-2010, 21:36
εγω εδω κ μολις 2 μερες αλλαξα σε seroquel..το zyprexa Το πηρα περιπου 4 χρονια, σχεδον αμεσως εσβησε τα πολλα συμπτωματα, στα καταλοιπα εφτασε μεχρι ενα σημειο με το καιρο κ εμεινε εκει..παντως προκειται για πολυ καλο φαρμακο κατα τη γνωμη μου παρα τις παρενεργειες του...εγω το αλλαξα το ζυπρεξα μετα απο δικη μου προτροπη στο γιατρο επειδη τα καταλοιπα αυτα που εχω με δυσκολευεουνε κ δεν φενοτανε πως το ζυπρεξα μπορουσε να με βοηθησει παραπανω.

mihalis
14-11-2010, 21:45
zorba the freak αφου το zyprexa σε "επιασε" σαν φαρμακο δεν θα ηταν καλυτερα να το συνεχισεις και να σου δωσει ο γιατρος και καποιο αλλο ισως σε μιση δοσολογια σαν συμπληρωμα για τα καταλοιπα της ψυχωσης που εχεις?Απλα σου λεω τι γνωμη μου.Κι εμενα με το zyprexa επιμενουν καποια συμπτωματα που προαναφερα αλλα σκεφτομαι μηπως το σταματησω και αρχισω αλλο φαρμακο και δεν με πιασει.Θα ειναι σαν να γυριζω παλι στην αρχη.Επισης θα μπορουσες να αυξησεις τα mg του zyprexa αν δεν παιρνεις τη μεγιστη δοση.Επαναλαμβανω οτι απλα λεω τη γνωμη μου χωρις να ειμαι γιατρος.

zorba the freak
14-11-2010, 21:54
το zyprexa Το πηρα σε ολες τις δυνατες δοσεις..τον περισσοτερο καιρο πηρα 10mg σε 2 δοσεις πρωι κ βραδυ μιας κ με μεγαλυτερες δοσεις δεν ειδα καμμια διαφορα με μικροτερες παντως ετρωγα ψιλοφρικη..τεσπα ναι ειναι καποιο ρισκο που αλλαξα ενα φαρμακο που με επιασε οπως ειπες..αυτο ομως ητανε μεχρι ενα σημειο..καποια συμπτωματα οπως ειπα κ πιο πανω επιμενουν..ετσι ο γιατρος μου γραψε seroquel μηπως κ σβησουνε εντελως..σε κανα μηνα θα δω πως παω κ κατα ποσο αξιζε τον κοπο αυτη η κινηση που εκανα..ελπιζω να αξιζε

εσωτερική_σήψη
14-11-2010, 23:14
το σεροκουελ το επαιρνα και γω σε τεραστιες δοσεις και δεν ειχα παρενεργειες αλλα δε με βοηθησε με την ψυχωση!ελπιζω εσενα να σε πιασει!αληθεια εισαι σταθερος τωρα η εχεις συμπτωματα?δεν ειναι ρισκο που αλλαξες το ζυπρεξα?
οσο γιαυτο που λετε οτι οι αλλοι διαβαζουν τη σκεψη μας με πιανει τετοιο εντονο αγχος οταν ειμαι στο λεωφορειο και δεν μπορω να ηρεμισω προσπαθω να μη σκεφτομαι τιποτα ωστε να μην μπορουν να το δουν οι αλλοι!ο γιατρος μου λεει οτι δε γινεται να συμβαινει αυτο αλλα δε μπορω να το βγαλω απο το μυαλο μου!:s