PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Η ψυχιατρικη για τους αυτοχειρες

krino
12-09-2009, 15:29
Δεν ηξερα που να βαλω ενα τετοιο θεμα,
τελικα το εβαλα στα γενικα.

Διαβασα ενα σχετικο αρθρο
http://www.tvxs.gr/v20378

και διαπιστωσα τις θλιβερες αποψεις ψυχιατρου για την αυτοκτονια.
Ευτυχως υπαρχουν καμποσα σχολια αναγνωστων,
που βαζουν τα πραγματα στη θεση τους.

Διαβαστε το αρθρο - σχολια, και σχολιαστε αν θελετε κατι,
ειτε εδω ειτε εκει.

krino
12-09-2009, 15:38
το πιο τρανταχτο που διαβασα στο αρθρο,

\"Στο 95% των περιπτώσεων, όμως, πίσω από την πράξη κρύβεται μια περίπτωση αδιάγνωστης ψυχικής πάθησης.\"

Οποτε αν δεν εισαι ψυχακιας, να μην αυτοκτονησουμε.....
τι αλλο να πει κανεις...

Remedy
12-09-2009, 15:50
δεν το διαβασα το λινκ σου, αλλα πανω σε αυτη την στατιστικη....
πως ακριβως ειναι δυνατον να εγιναν τετοιες διαγνωσεις σε \"αδιαγνωστες\" παθησεις?με νεκροψια?

krino
12-09-2009, 15:55
δεν ξερω,
προφανως θελουν να αποκτησουν ρολο οι ψυχιατροι και οτι ειναι οι σωτηρες ολων,
που πασχουν απο οποιοδηποτε ψυχολογικο νοσημα.

Βλεπεις και αυτοι μεροκαματο βγαζουν, συμφεροντα εξυπηρετουν (βλεπε φαρμακευτικες εταιριες, πριμοδοτησεις απο πακετα Ε.Ε. κλπ κλπ)
Το δυστυχημα ειναι οτι εχει αφεθει στα χερια τους, ενας ανθρωπος που ειναι σε μια δυσκολη θεση και ειναι λιγο πριν το τερμα....
Οι εναλλακτικές λυσεις που υπαρχουν στην ελλαδα ειναι σχετικα μηδαμινες.

keep_walking
12-09-2009, 15:56
Εγω παντως εχασα την εμπιστοσυνη μου στην ψυχιατρικη...αν και μαλλον ειμαι σχετικα ιδιαζουσα περιπτωση.

Remedy
12-09-2009, 15:59
κιπ
παιζει και να μην εχεις γνωρισει ακομα γιατρο της προκοπης ξερεις.....
υπαρχουν ομως...ζουν αναμεσα μας:Ρ
ευχομαι να βρεις καποιον που να παραδεχεσαι και νασε βοηθησει...

και, ιδιαζουσες περιπτωσεις ειμαστε ολοι...κανεις δεν ειναι ιδιος με κανεναν, ουτεκαν αν εχει την ιδια παθηση...

Arsi
12-09-2009, 15:59
Kαταρχήν όποιος πάσχει από μια ψυχική νόσο δεν είναι ψυχάκιας.
Απ\'την άλλη η αυτοκτονία πιστεύω πως είναι το αποκωρύφωμα της αυτοκαταστροφής.Αυτό από μόνο του δεν δείχνει ότι η ψυχή δε βρίσκεται και σε απόλυτη υγεία?
Ποιο θα ήταν το τόσο τραγικό ώστε να οδηγήσει έναν υγιή ψυχικά άνθρωπο στην αυτοκτονία?

krino
12-09-2009, 16:00
Καποια στιγμη θα επρεπε στην ελλαδα να μιλησουμε για τους εμπορους χαπιων, που κατ ευφημισμο
στην ελλαδα ονομαζονται ψυχιατροι.
Οσοι τουλαχιστον ευαγγελιζονται τετοιες τακτικες.

katerinaki
12-09-2009, 16:00
Originally posted by keep_walking
Εγω παντως εχασα την εμπιστοσυνη μου στην ψυχιατρικη...αν και μαλλον ειμαι σχετικα ιδιαζουσα περιπτωση.

Ομως νομιζω οτι για τις ιδιαζουσες περιπτωσεις ειναι οι ψυχιατροι ,αλλοιως εχουμε και τους φιλους η εστω τους γνωστους.

keep_walking
12-09-2009, 16:02
Το κοινωνικο περιγυρο,η ελλειψη στοιχειωδων ανθρωπινων αναγκων...θες περισσοτερα?
Εν πασει περιπτωση εγω εχω παρει τα πανω μου.

Remedy
12-09-2009, 16:02
ολοι οι γιατροι ειναι εμποροι χαπιων, οχι μονο οι ψυχιατροι..
η συζητηση που θα πρεπε να ανοιξει ειναι ο ρολος των φαρμσακοεταιριων και τα εγκληματα που διαπραττουν....
ενα προσφατο, ολη η παρωδια με την νεα-θανατηφορα-γριππη...
οι φαρμακευτικες εταιριες θα πρεπε να ειναι κρατικες...

πανος12345
12-09-2009, 16:04
Originally posted by krino

ειτε εδω ειτε εκει.
πολυ σωστο το βρηκα και το αρθρο και την επιστημονικη ξηγηση κρινε...
μπορεις να θες να εκθεσεις επιγραματικα ισως για να μην ξανακατηγορηθουμε ως μη περιεκτικοι τις αντιρησεις σου?

katerinaki
12-09-2009, 16:04
Καποια στιγμη θα επρεπε στην ελλαδα να μιλησουμε για τους εμπορους χαπιων, που κατ ευφημισμο
στην ελλαδα ονομαζονται ψυχιατροι.
Οσοι τουλαχιστον ευαγγελιζονται τετοιες τακτικες.

Συμφωνω,πρεπει να ξεχωρισουν οι τρομοκρατες ψυχιατροι,εμπορικοι αντιπροσωποι των φαρμακοβιομηχανιων απο τους θεραπευτες γιατρους της ψυχης.

keep_walking
12-09-2009, 16:05
Δεν μπορειτε να χωνεψετε οτι υπαρχει θεμα ΤΑΜΠΕΛΛΑΡΑΣ..δεν μπορω να καταλαβω γιατι σας ειναι τοσο δυσκολο να το καταλαβετε,να πας σε ψυχιατρο να αντιμετωπισεις την ταμπελαρα και να χαλας φαια ουσια...ασε υπαρχουν πολυ πιο απλες και εποικοδομητικες λυσεις.

Remedy
12-09-2009, 16:06
Originally posted by Arsi
Απ\'την άλλη η αυτοκτονία πιστεύω πως είναι το αποκωρύφωμα της αυτοκαταστροφής.Αυτό από μόνο του δεν δείχνει ότι η ψυχή δε βρίσκεται και σε απόλυτη υγεία?
Ποιο θα ήταν το τόσο τραγικό ώστε να οδηγήσει έναν υγιή ψυχικά άνθρωπο στην αυτοκτονία?

δεν ειναι μονο θεμα τραγικοτητας....
υπαρχει και φιλοσοφικο και ιδεολογικο θεμα σχετικα με τον τροπο ζωης και θανατου καποιου...
δεν ειναι δυνατον απο το γεγονος και μονο οτι καποιος αυτοκτονει να συμπεραινουμε οτι ειναι ψυχικα αρρωστος.
τοτε αν μη τι αλλο , ολοι οι στρατοι, το ανθος των νεαρων αντρων ολου του κοσμου, πρεπει ναναι ψυχικα αρρωστοι, και θα πρεπε να λιποτακτουν ομαδικα αν δεν ειναι, μιας και πηγαινοντας σε μια μαχη, εχουν πιθανοτητα τουλαχιστον 50% να πεθανουν...

krino
12-09-2009, 16:06

φαντασου ενα απολυτα ψυχολογικα ανθρωπο,
που ενα τρομερο συμβαν του ανατρεπει την ζωη του
(πχ να πεθανει σε δυστυχημα η οικογενοια του)
και στις επομενες ωρες, αν υποθεσουμε οτι καταρρέει και αυτοκτονει,
ποτε προλαβε και εγινε ψυχακιας?

στατιστικες του κωλου το αναγνωσμα.

keep_walking
12-09-2009, 16:07
Φυσικα εξαρταται απο τον ανθρωπο...ενας ανοικτοκαρδος χαβαλετζης,ευχαριστος τυπος δεν θα ειχε προβλημα με το κοινωνικο περιγυρο αλλα μη ζηταμε και το ακατορθωτο ε?
Τεσπα εγω εχασα την εμπιστοσυνη στους ψυχιατρους για παντα....δεν επρεπε ποτε να εμπιστευτω,οχι οτι δεν εχω προβλημα.

krino
12-09-2009, 16:08
Originally posted by πανος12345

ειτε εδω ειτε εκει.
πολυ σωστο το βρηκα και το αρθρο και την επιστημονικη ξηγηση κρινε...
μπορεις να θες να εκθεσεις επιγραματικα ισως για να μην ξανακατηγορηθουμε ως μη περιεκτικοι τις αντιρησεις σου?

διαβασε τα σχολια του νικολα κοσμι και του τελευταιου που εγραψε για να δεις τι αντιρησεις εχω.

Remedy
12-09-2009, 16:08
Δεν μπορειτε να χωνεψετε οτι υπαρχει θεμα ΤΑΜΠΕΛΛΑΡΑΣ..δεν μπορω να καταλαβω γιατι σας ειναι τοσο δυσκολο να το καταλαβετε,να πας σε ψυχιατρο να αντιμετωπισεις την ταμπελαρα και να χαλας φαια ουσια...ασε υπαρχουν πολυ πιο απλες και εποικοδομητικες λυσεις.
ναι, μονο που την ΤΑΜΠΕΛΑΡΑ στην χαριζει ο περιγυρος κι οχι ο ψυχιατρος...
οποιαδηποτε διαφορετικη συμπεριφορα σε μια κοινωνια και ειδικα μικρη, σου χαριζει την ΤΑΜΠΕΛΑΡΑ σου...

keep_walking
12-09-2009, 16:09
Συμφωνω απολυτα περι του φιλοσοφικου ζητηματος...ο καθε ανθρωπος εχει δικαιωμα και στον θανατο,αν αποδειχτει οτι δεν πασχει απο κατι θεραπευσιμο τουλαχιστον,για να μην πεθανει σε μια κριση απελπισιας.

Remedy
12-09-2009, 16:10
Φυσικα εξαρταται απο τον ανθρωπο...ενας ανοικτοκαρδος χαβαλετζης,ευχαριστος τυπος δεν θα ειχε προβλημα με το κοινωνικο περιγυρο αλλα μη ζηταμε και το ακατορθωτο ε?
Τεσπα εγω εχασα την εμπιστοσυνη στους ψυχιατρους για παντα....δεν επρεπε ποτε να εμπιστευτω,οχι οτι δεν εχω προβλημα.

ποσους διαφορετικους ψυχιατρους εχεις επισκευθει κιπ?

Remedy
12-09-2009, 16:11
Συμφωνω απολυτα περι του φιλοσοφικου ζητηματος...ο καθε ανθρωπος εχει δικαιωμα και στον θανατο,αν αποδειχτει οτι δεν πασχει απο κατι θεραπευσιμο τουλαχιστον,για να μην πεθανει σε μια κριση απελπισιας.

ΑΠΟΛΥΤΑ σωστο

keep_walking
12-09-2009, 16:13
χαχαχα μου εγραψαν τα χαπια τον ειδα δυο-τρεις φορες και παω στο ικα και με συνταγογραφουν...και τελος.
Χαπια,χαπια,χαπια...δεν ημουν απλως δυνατος αλλα τωρα αισθανομαι οτι ειμαι...οχι τα χαπια δεν δυναμαι να τα κοψω.

Arsi
12-09-2009, 16:16

στατιστικες του κωλου το αναγνωσμα. Μπορεί να έχεις και δίκιο ειδικά μπροστά σε ένα τέτοιο ξαφνικό συμβάν.
Αλλά και πάλι έστω κι αν είναι ζήτημα ωρών η ψυχή ταράχτηκε βαθιά για να φτάσει εκεί που έφτασε.
Αλλά ο άνθρωπος όντος δεν έπασχε πριν το συμβάν!

Έχω φίλη που σκοτώθηκε με το χειρότερο τρόπο το παιδί της μπροστά στα μάτια της κι όμως η κοπέλα στηρίχτηκε σχετικά γρήγορα στα πόδια της και χωρίς ψυχιατρική βοήθεια.Είχε ψυχικά αποθέματα?Ήταν τόσο καλά μέσα της που άντεξε?δεν ξέρω.......

keep_walking
12-09-2009, 16:18
Ο καθε ανθρωπος διαχειριζεται φυσικα διαφορετικα τις καταστασεις και φυσικα μπορει και μονο μια απλη παρορμηση της στιγμης μετα απο ενα τραγικο συμβαν να οδηγησει στο θανατο.Μπορει αν περναγε εκεινη η επιπολαιη στιγμη ας πουμε της μιας ωρας να αντεπεξερχοταν μια χαρα.

πανος12345
12-09-2009, 16:20
ουτε συμφωνω να λυσουμε το προβλημα με γενικευσεις του τυπου \"εμποροι χαπιων \".
Απο την σαμανιστικη εποχη της θεραπευτικης τεχνης , πολυ πριν την γεννηση του Ιπποκρατη βλεπουμε στις τοιχογραφιες της Θηρας καθε φυτο που να εχει αποθανατιστει απο την μητριαρχικη κοινωνια του νησιου να ειναι θεραπευτικο και να αποσκοπει στην διαχειρηση της τοπικης οικονομιας , ακριβως με τον ιδιο τροπο που κανει και η σημερινη κοινωνια οσον αφορα τον στοχο...Να αναγκασει το ατομο να συνταχθει με την κοινωνια!
Αυτο σημερα το κανουν οι γιατροι με φαρμακευτικη αγωγη ενω πριν απο 4000 χρονια με τις ιδιες ακριβως ουσιες που μας εδινε η φυση πριν τις αναπαραγουμε στα εργαστηρια ...
Δεν εχει αλλαξει απολυτως τιποτα...
Η κοινωνια χρειαζεται χερια για να σπειρουν τα χωραφια , να θερισουν , να ψαρεψουν , να μαγειρεψουν , να αποκρουσουν τις επιθεσεις των εισβολεων απο μεσα και απο εξω....
Σημερα ακομα στα ορυχεια της Κολομβιας , ο αερας σπανιζει που κανει τους μεταλλωρύχους να μην μπορουν να αναπνευσουν...Αυτο εξηγει γιατι ολοι εοχυν μαζι του μια τερασιτεια σακουλα κοκαινη γιατι δημιουργει ταχυκαρδια με αποτελεσμα ο εισπνεομενος αερας να ειναι πολυ λιγοτερος και να τους επιτρεπει να εχουν την απαιτουμενη ενεργεια να κανουν την δουλεια τους...
Ομως σε μια αλλη κοινωνια , εξω απο αυτη που χρησιμοποιει την κοκαινη για θεραπευτικους σκοπους ο γενικος πληθυσμος ενος ορυχειου, η χρηση της ειναι επικινδυνη για τον ανθρωπο και ο γιατρος μονο σε ορισμενες Χωρες ισως εχει το δικαιωμα να την χορηγει για θεραπευτικους σκοπους λλα οχι ο γενικος πληθυσμος ...
Το ιδιο ακριβως κανει καθε κοινωνια οταν αντιμτωπιζει ενα ανθρωπο που στρεφεται με απειλητικες για την ζωη διαθεσεις ειτε εναντιον του εαυτου ειτε ενατιον των αλλων στο περιβαλλον του....
Η ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΑΤΕΛΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΤΑ ΑΙΤΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΜΙΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ
Ομως αυτο που παντα προεχει ειναι να αποτραπει η βλαπτικη δραση του ανθρωπου και γιαυτο εχει αναπτυχθει η ιατρικη οπως ακριβως και η δημοσια ασφαλεια [πχ η αστυνομια , η χωροφυλακη και η αντιτρομοκρατικες μοναδες η ο στρατος ].
Προεχει δηλαδη η καταστολη απο την προληψη...
Ειναι βεβαια καιρος να μπουμε πλεον στην εποχη της προληψης με την βοηθεια του διαδικτυου και εει ηδη αρχισει να γινεται παντου , μεσω του διαλογου οπως αυτος εδω που βαγζει προς τα εξω καθε μορφης ατελειες και μεσω της συζητησης προκυπτουν πιθανες λυσεις

keep_walking
12-09-2009, 16:21
φυσικα και για αυτο δεν εμπιστευεται ο κοσμος τους ψυχικα ασταθης για την επιπολαιοτητα της μιας ωρας...αλλα αυτο της μιας ωρας ειναι για ολους τους ανθρωπους και οχι για τους ψυχικα ασθενης απλως.

krino
αρσι,
η ψυχη και το τι κρυβει μεσα της ειναι απροσδιοριστο και πολυ πιθανον να μην προσδιοριστει ποτε οσο υπαρχει ο ανθρωπος.

Οσο γνωριζεις εσυ, αλλο τοσο γνωριζω και εγω αλλα πιστεψε με και αυτοι που μοιραζουν χαπια επισης.

oboro
Πριν μερικά χρόνια κι εγώ είχα πολύ συγχιστεί, στα όρια της οργής σχεδόν, με τον τρόπο που αντιμετωπίζεται γενικά η αυτοκτονία απο την ψυχιατρική. Ιατροποίηση σε πρώτο στάδιο, ε δεν βαράμε και μια ψυχολογιοποίηση σε επίπεδο συμβουλευτικής αργότερα? Η αντιμετώπιση απο τους ειδικούς είναι ψυχρή και κλινική σε μεγάλο βαθμό και αν είσαι και ευαίσθητος (πιθανό? λολ) αυτό βιώνεται ως περαιτέρω ματαίωση. Βασικά επιστημονικό κλάδος υπάρχει (suicidology) αλλά είναι διεπιστημονικός αφού το θέμα είναι πολύ σύνθετο και πολύ ανθρώπινο... Και κοινωνική επιστήμη έχει μέσα και ψυχολογία και ένα σωρό άλλα - ούτε σε θεωρητικό επίπεδο δεν μπορεί να μελετηθεί βάσει της ψυχιατρικής και μόνο.

Πάντως ψυχολογικές νεκροψίες υπάρχουν και έχουν βοηθήσει πολύ στην κατανόηση της αυτοκτονίας... Πραγματική κατανόηση όμως, όχι δαιμονοποίηση. Και πάντα στο πλαίσιο της ζωής που έζησε ο αυτόχειρας, όχι απλά για εξαγωγή στατιστικών επιδημιολογίας... Αλήθεια, 95%?!?! Τι ποσοστά είναι αυτά ρε συ... Ο Τσαουσέσκου Αυτόχειρας.

Κάποια απο τα πιό προχωρημένα μοντέλα τονίζουν τις ανάγκες του αυτόχειρα και πως αυτές του αρνούνται απο το περιβάλλον του. Πολύ πιο ανθρώπινη προσέγγιση απο το ψάρεμα ψυχικών νόσων που μπορεί και να υποβόσκουν... Υπάρχει δε και η πεποίθηση πλέον ακόμη και σε ακαδημαικό επίπεδο πως και η αυτοκαταστροφή είναι μέρος της ζωής, όχι σαν αναγκαίο κακό αλλά ως πραγματικό μεταλλείο της ψυχης...

Α, πίπες επίσης τα περι σχετικής θωράκισης της Ελλάδας απο τις αυτοκτονίες - οι περισσότερες απλά δηλώνονται ως ατυχήματα απο το οικογενειακό περιβάλλον, η αστυνομία κάνει τα στραβά μάτια και γενικά είμαστε κοινωνία της ντροπής, του φόβου του θανάτου και της λερωμένης φωλιάς. \'Ενα χαρακτηριστικό που κάνει τόσο σοκαριστικές τις 12 αυτοκτονίες το χρόνο στο στρατό είναι το γεγονός οτι αυτές δηλώνονται ακριβώς επειδή ο αυτόχειρας δεν είναι πολίτης.

keep_walking
12-09-2009, 16:22
εκτος αν εχεις ιστορικο βιαιης συμπεριφορας...αλλαζει τοτε το σκηνικο.

keep_walking
12-09-2009, 16:24
Την αυτοκτονια την εχει δαιμονοποιησει και η θρησκεια...αν αυτοκτονησεις ειναι εγκλημα,ενας αληθινα πιστος μπορει να υποφερει απο μια ασθενεια και να μη λεει να πεθανει μονο για αυτην την παπαρα της εκκλησιας.

pelariry
12-09-2009, 16:25
το άρθρο τα λέει μια χαρά. χρησιμοποιείται ο αντιθετικός σύνδεσμος \"όμως\" που από ότι φαίνεται κανείς δεν το πρόσεξε.
ένας περαστικός ψυχάκιας

keep_walking
12-09-2009, 16:26
που μπορει σε μερικες περιπτωσεις να κανει και καλο δεν λεω.

evath
12-09-2009, 16:27
Ο ιδεολογικος ρολος της ψυχιατρικης ειναι γνωστος. Δεν υπαρχει πουθενα ενας αντικειμενικος και κοινα αποδεκτος ορισμος του παθολογικου, ουτε και αντικειμενικα - επιστημονικα κριτηρια για τον εντοπισμο του. Το ιδιο το ψυχιατρικο εγχειριδιο - DSM - στην εισαγωγη του γραφει πως σε καθε νοσολογικη οντοτητα την οποια οριζει υπαρχουν περιθωρια ασαφειας και απροσδιοριστιας. Το φυσιολογικο - παθολογικο ΔΕΝ ειναι μια επιστημονικη εννοια. Στον ορισμο τους διεισδυουν σε μεγαλο βαθμο τα συμφεροντα και οι αξιες της κυριαρχης ιδεολογιας. Ετσι συχνα η ψυχιατρικη, εκτος απο το θετικο ρολο της, λειτουργει σαν εργαλειο κοινωνικου ελεγχου, κατασκευαζοντας κατηγοριες και ταξινομωντας τους ανθρωπους σε αυτες, πολλες φορες αυθαιρετα. Η ιδια η ψυχιατρικη διαγνωση, δε περιγραφει απλως μια συμπεριφορα. Επιβαλλει μια ελαττωματικη ταυτοτητα στον αλλο - μια ταμπελα, που προσδιοριζει τη συμπεριφορα των αλλων απεναντι του, αλλα και του ιδιου απεναντι στον εαυτο του.
Πιστευω πως πρεπει να αντιμετωπιζουμε κριτικα τη ψυχιατρικη και οχι να αποδεχομαστε ακριτα τα οσα υποστηριζει. Να σεβομαστε το επιστημονικο μερος σε αυτη και πως μπορει να μας βοηθησει να νιωσουμε καλυτερα οταν το εχουμε αναγκη, αλλα απο την αλλη να αμφισβητουμε την ασυστολη κατηγοριοποιηση των ανθρωπων, η οποια δεν εχει μονο αρνητικες επιπτωσεις στους ιδιους (στιγμα, διακρισεις κτλ.) , αλλα και σε ολους τους υπολοιπους εφοσον περιοριζει τον οριζοντα μας, μας βαζει παρωπιδες και μας στερει τη σπουδαιοτητα να γνωριζουμε το διαφορετικο, το αποκλινων απο το μεσο ορο, γι\' αυτο που πραγματικα είναι, και οχι με βαση το κοινωνικα κατασκευασμενο περιεχομενο της κατηγοριας που η κοινωνια του επεβαλλε να ανηκει.

keep_walking
12-09-2009, 16:29
πολυς σωστος ο evath για αλλη μια φορα.

oboro
12-09-2009, 16:29
Ούτε εγώ συμφωνώ με το \"ψυχάκιας\"... \'Εχω ψυχική νόσο δε σημαίνει είμαι ψυχάκιας. Αλλα ούτε και οτι φοβάμαι πως θα είμαι, ε?

Το άρθρο μπορεί να λέει σωστά πράγματα, είναι όμως πολύ περιορισμένη αυτη η θεώρηση της αυτοκτονίας. Pathologising και το μέγα έλεος.

katerinaki
12-09-2009, 16:30

Υπαρχει ,συμφωνω απολυτα ,ιδιαιτερα στην Ελλαδα απο ολους ,ακομη και απο τους φιλους ,αν παραδεχτεις οτι δεν εισαι καλα και κλαιγεσαι τοτε εισαι ανθρωπινος, ευαλλωτος,συμπαθης ,αν παραδεχτεις οτι δεν εισαι καλα και παιρνεις φαρμακα ιδιαιτερα αν βλεπεις και ψυχιατρο τοτε εισαι καπως, εισαι αλλου,δεν σου δινουνε σημασια σε ταμπελοποιουν οπως λες με πρωτο και καλυτερο τον ψυχιατρο που σου κοβει εξ αρχης το δικαιωμα να ελπιζεις στην δυναμη της ψυχης σου και στην ιδιαιτεροτητα σου και σου επιβαλλει την πεποιθηση οτι μονο τα φαρμακα θα σε κανουν καλα!Ομως για να μιλαμε εμεις ετσι τωρα, σημαινει οτι υπηρξαν και υπαρχουν επιστημονες ειδικευμενοι που ειναι θεραπευτες και βλεπουν τον ψυχικα αρρωστο σαν μοναδα που πρεπει νασχοληθουν πολυ μαζι του και να τον βοηθησουν να βρει τον δρομο του, με φαρμακα οπου χρειαζεται ,και οσο χρειαζεται και οχι να τον αδρανοποιουν,για να ειναι ησυχοι ,μη τυχον και υπαρξει αυτοκτονια και εχουν προβλημα.Ασχολουνται λοιπον λιγο,ειναι και δυσκολοι οι ασθενεις,αομαδοποιουν ,σου βαζουν και την ταμπελα για να τα παιρνεις πιο φθηνα τα φαρμακα ,και κοιμουνται ησυχοι αφου διαλεγουν παντα τα πιο καλα και καινουργια ,θα εχουν παντα δουλεια αφου οι εταιριες θα βγαζουν καινουργια και καλυτερα που θα αντιμετωπιζουν τις παρενεργειες μεταξυ τους.Τελος υπαρχουν και σωστοι γιατροι ,ελπιζω να τους βρουμε!

oboro
12-09-2009, 16:32
Originally posted by evath
Ο ιδεολογικος ρολος της ψυχιατρικης ειναι γνωστος.

Η πασίγνωστες διαμάχες μεταξύ ψυχιατρικής και ψυχολογίας δεν έχουν ιδεολογικό υπόβαθρο?

Ούτε η ψυχιατρική ούτε η ψυχολογία απο μόνες τους αρκούν για να προσεγγιστεί η αυτοκτονία με αυθεντικότητα, ούτε καν σε θεωρητικό επίπεδο.

πανος12345
12-09-2009, 16:33
φυσικα και για αυτο δεν εμπιστευεται ο κοσμος τους ψυχικα ασταθης για την επιπολαιοτητα της μιας ωρας...αλλα αυτο της μιας ωρας ειναι για ολους τους ανθρωπους και οχι για τους ψυχικα ασθενης απλως.
κιπ εν μερει μονο εχεις δικιο σε αυτο
γιατι η ταμπελα τυ ψυχικα ασθενη , δεν μπαινει απο τον γιατρο αλλα απο την κοινωνια .
ο γιατρος απλα σαν ενας δικαστης που καλειται να βγαλει καποιον αθωο αφηνοντας τον ελευθερο η ενοχο βαζοντας τον στην φυλακη , πρεπει να αποφασισει αν ο ανθρωπος που εξετασε , ειναι επικινδυνος για τον εαυτο του η για τους γυρω του...
ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΑΝΤΑ ΘΕΜΑ ΣΩΣΤΗΣ ΔΙΑΓΝΩΣΗΣ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΡΡΩΣΤΕΙΑ !!!!!!!!!!!!!!!
ΑΠΛΑ Η ΕΞΟΥΣΙΑ ΑΥΤΗ ΑΝΤΙ ΝΑ ΕΚΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΙΚΑΣΤΗ ΜΕ ΝΟΜΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΕΧΕΙ ΔΟΘΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΨΥΧΙΑΤΡΟ ΜΕ ΙΑΤΡΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΙΩΝΕΣ ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Πιστευω οτι ο πασης μοφης εγκλεισμος μαλλον θα επιφερει αρνητικα αποτελεσματα παρα θετικα και συμφωνω απολυτα με το παραδειγμα της Ιταλιας που εκλεισαν ολα τα Ψυχιατρεια
Ομως αυτο που λες για το μια ωρα τρελας ειναι το κυριο προβλημα και δεν υπαρχει κανενας απολυτως αλλος τροπος να προβλεφθει εκτος απο την ψυχολογικη παρακολουθηση,
ενος ανθρωπου που εχει δωσει ηδη δειγματα υπερβασης και απωλειας του αυτοελεγχου , με τα χαπια σε ρολο ελευθερωτη και οχι δεσμοφυλακα !
Ετσι κερδισαν την ελευθερια τους , ολοι οι Ιταλοι ψυχικα ασθενεις ! Παιρνουν σωστα τα φαρμακα τους κερδιζοντας ξανα την αυτονομια τους ...

Sofia
12-09-2009, 16:34
Πιστευω πως πρεπει να αντιμετωπιζουμε κριτικα τη ψυχιατρικη και οχι να αποδεχομαστε ακριτα τα οσα υποστηριζει. Να σεβομαστε το επιστημονικο μερος σε αυτη και πως μπορει να μας βοηθησει να νιωσουμε καλυτερα οταν το εχουμε αναγκη, αλλα απο την αλλη να αμφισβητουμε την ασυστολη κατηγοριοποιηση των ανθρωπων, η οποια δεν εχει μονο αρνητικες επιπτωσεις στους ιδιους (στιγμα, διακρισεις κτλ.) , αλλα και σε ολους τους υπολοιπους εφοσον περιοριζει τον οριζοντα μας, μας βαζει παρωπιδες και μας στερει τη σπουδαιοτητα να γνωριζουμε το διαφορετικο, το αποκλινων απο το μεσο ορο, γι\' αυτο που πραγματικα είναι, και οχι με βαση το κοινωνικα κατασκευασμενο περιεχομενο της κατηγοριας που η κοινωνια του επεβαλλε να ανηκει.

Πολυ ομορφα τα λες. Συμφωνω μαζι σου...Ομως ειμαστε πολυ μακρυα απο την εικονα που περιγραφεις.

Η προκατάληψη, η κατηγοριοποιηση μπορει αλλωστε να βοηθα καποιους ωστε να νιωθουν καλυτερα, πιο δυνατοι, πιο εξυπνοι.

Τελος, στεκομενοι πολλες φορες κριτικα σε εναν τομεα εχω παρατηρησει πώς καταληγουμε να λειτουργουμε εντελως επικριτικα, χανοντας το οποιο θετικο μπορει να προσφερει η οποια επιστημη. Κι ετσι φτανουμε στην απαξιωση. Καποιες φορες, σε τετοια θεματα ειδικα αυτο μπορει να καταστει κ επικίνδυνο.

pelariry
12-09-2009, 16:34
Originally posted by oboro
Ούτε εγώ συμφωνώ με το \"ψυχάκιας\"... \'Εχω ψυχική νόσο δε σημαίνει είμαι ψυχάκιας. Αλλα ούτε και οτι φοβάμαι πως θα είμαι, ε?

δηλαδή;

Το άρθρο μπορεί να λέει σωστά πράγματα, είναι όμως πολύ περιορισμένη αυτη η θεώρηση της αυτοκτονίας. Pathologising και το μέγα έλεος.

σε ένα άρθρο μιας σελίδας έχεις την απαίτηση εμπεριστατωμένης ανάλυσης της αυτοκτονίας;

πανος12345
12-09-2009, 16:36

Ο ιδεολογικος ρολος της ψυχιατρικης ειναι γνωστος.

Η πασίγνωστες διαμάχες μεταξύ ψυχιατρικής και ψυχολογίας δεν έχουν ιδεολογικό υπόβαθρο?

Ούτε η ψυχιατρική ούτε η ψυχολογία απο μόνες τους αρκούν για να προσεγγιστεί η αυτοκτονία με αυθεντικότητα, ούτε καν σε θεωρητικό επίπεδο.
πολυ σωστο
ειναι θεμα απλα ευθυνης η οποια χρεωνεται στην ψυχιατρικη ομαδα απο την Πολιτεια για να κανει προληψη ...

keep_walking
12-09-2009, 16:37
Ψυχολογικη παρακολουθηση σε ποιον στον ψυχικα ασθενη ή σε ολους τους ανθρωπους pano...γιατι τους διαχωριζουμε...οταν δεν διαχωριζουμε πολλες φορες ακομα και αυτους που ειναι εγκληματιες?
και ποιος θα παρακολουθει ποιον?Αυτη δεν θα ηταν κοινωνια θα ηταν κολαση.

pelariry
12-09-2009, 16:40
είναι αστείο. κατηγορείται το αντικείμενο και όχι ο χρήστης. κατηγορείται το όπλο που εκπυρσοκρότησε και όχι αυτός που πάτησε τη σκανδάλη. πραγματικά είναι διασκεδαστικό.

oboro
12-09-2009, 16:40
Originally posted by pelariry
δηλαδή;

Δεν εννοούσα κάτι που είπες εσυ. Αναφέρομαι στη γνωστή σπασμοδική αντίδραση απέναντι στη ιατροποίηση: \"Ε, όχι να με βγάλουν και ψυχάκια απο πάνω!!!\" οπου ο αμυνόμενος επανεφευρίσκει το στίγμα με παράδοξο τρόπο, τη στιγμή που ένας στιγματισμός της αυτοκτονίας ως \"ψυχικής νόσου\" (απλά δεν είναι, αλλά ούτε και σύμπτωμα) τροφοδότησε την αρχική του αγανάκτηση.

σε ένα άρθρο μιας σελίδας έχεις την απαίτηση εμπεριστατωμένης ανάλυσης της αυτοκτονίας;

Οχι, έχω απαίτηση σφαιρικής, μη ιδεολογικής αντιμετώπισης. Η ιδέα και μόνο πως μια εμπεριστατωμένη ανάλυση μπορεί να υπάρξει για τέτοιο μεγάλο ζήτημα είναι επίσης λανθασμένη.

πανος12345
12-09-2009, 16:41
Την αυτοκτονια την εχει δαιμονοποιησει και η θρησκεια...αν αυτοκτονησεις ειναι εγκλημα,ενας αληθινα πιστος μπορει να υποφερει απο μια ασθενεια και να μη λεει να πεθανει μονο για αυτην την παπαρα της εκκλησιας.
κιπ η αυτοκτονια ειναι αρνηση ενος δωρου της φυσης που ειναι η \"ζωη\".... η θρησκεια απλα βαζει μεσω της πιστης την ταμπελα της ιδιοκτησιας πανω της ...
αν δεν αγαπας την ζωη σου εισαι σιγουρα αρρωστος χωρις ομως αυτο να σημαινει οτι ειναι αρρωστο το σωμα σου και οχι η ψυχη σου για να φανει ξεκαθαρα γιατι σημερα η Ψυχιατρικη ειναι ατελης επιστημη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

πανος12345
12-09-2009, 16:43
μια ψυχικη αρρωστεια δεν μπορει να λυθει εξω απο την κοινωνια στην οποια κατα πασα πιθανοτητα δημιουργηθηκε ....

pelariry
12-09-2009, 16:44

δηλαδή;

Δεν εννοούσα κάτι που είπες εσυ. Αναφέρομαι στη γνωστή σπασμοδική αντίδραση απέναντι στη ιατροποίηση: \"Ε, όχι να με βγάλουν και ψυχάκια απο πάνω!!!\" οπου ο αμυνόμενος επανεφευρίσκει το στίγμα με παράδοξο τρόπο, τη στιγμή που ένας στιγματισμός της αυτοκτονίας ως \"ψυχικής νόσου\" (απλά δεν είναι, αλλά ούτε και σύμπτωμα) τροφοδότησε την αρχική του αγανάκτηση.

η αυτοκτονία είναι και ψυχική νόσος και σύμπτωμα. έχω κάνει δύο απόπειρες οπότε να πούμε πως ξέρω κάτι παραπάνω;

oboro
12-09-2009, 16:46
Οχι, πελαριρι, αυτό δεν είναι προσόν ούτε επιχείρημα. Δεν είναι πάντα συμπτωμα η αυτοκτονία, ψυχική νόσος δεν είναι ξεκάθαρα. Ποια διαταραχή της προσωπικότητας, του θυμικού ή της ψυχικής ισορροπίας γενικότερα έχει σαν θεμέλιο την αυτοκτονία?

πανος12345
12-09-2009, 16:47
θα σας φερω ενα πολυ σημαντικο παραδειγμα...
Στην Γαλλια οπως και σε μας ο ΟΤΕ πουληθηκε στο Χρηματιστηριο και καθε μερα που περναει τελευταια εχουμε και μια αυτοκτονια!
Αν ολοι αυτοι οι ανθρωποι ηταν αρρωστοι πριν προσληφθουν , πως ξεφυγαν απο τοσα τεστ προσωπικοτητας στα οποια εχουν υποβληθει?
αρα αρρωστησαν στον χωρο εργασιας τους και αυτο γιατι σαν προσωπικοτητες , δεν μπορουν να ενταχθουν στις αναγκες ανταγωνισμου , που τους πιεζουν σημερα οι εργοδοτες τους....η θεραπεια πχ οπως πριν απο πολλες χιλιαδες χρονια που οι σαμανιστες εξευμενουσαν τους θεους με θυσιες ειναι ακριβως η ιδια !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Καθε εταιρια που περναει απο την δημοσια στην ιδιωτικη πρωτοβουλια , θα πρεπει να περναει απο τεστ προσωπικοτητας το συνολο του προσωπικου της για να αποφυγει αυτα που συμβαινουν εκ των υστερων!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!
Ειναι η συγχρονη εκδοχη παραδοχης της αδυναμιας κατανοησης ολων αυτων που μας κανουν να αρνουμαστε το σημαντικοτερο δωρο της φυσης μας .....
Η μεγαλη διαφορα ειναι οτι τοτε πιστευαμε σε θεους ενω σημερα πρεπει να πιστεψουμε στους ανθρωπους και να σεβαστουμε τις οποιες αδυναμιες τους

nature
12-09-2009, 16:48
............................ μας βαζει παρωπιδες και μας στερει τη σπουδαιοτητα να γνωριζουμε το διαφορετικο, το αποκλινων απο το μεσο ορο, γι\' αυτο που πραγματικα είναι, και οχι με βαση το κοινωνικα κατασκευασμενο περιεχομενο της κατηγοριας που η κοινωνια του επεβαλλε να ανηκει.

Ειδικά αυτό το \"αποκλίνον από το μέσο όρο\'\' κατά τη γνώμη μου, κρύβει πολλές φορές, σκέψεις θησαυρούς, τόσο για τη φιλοσοφική μας άποψη όσο και για την επιστημονική γνώση γενικότερα, κάτι που ένα \"καλουπωμένο\" μυαλό, πλήρως εναρμονισμένο με τα εκάστοτε κοινωνικά και πνευματικά πρότυπα, ποτέ δεν θα μπορούσε να δώσει.

Remedy
12-09-2009, 16:48

δηλαδή;

η αυτοκτονία είναι και ψυχική νόσος και σύμπτωμα. έχω κάνει δύο απόπειρες οπότε να πούμε πως ξέρω κάτι παραπάνω;

ξερεις πολλα παραπανω κι οχι κατι, γιαΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΜΩΣ. αυτο δεν σημαινει οτι εχει εφαρμογη και σε ολες τις αλλες...

keep_walking
12-09-2009, 16:49
Αν ως ορισμο της ψυχικης νοσου δωσουμε οτι παρεκκλινει απο το \"φυσιολογικο\",και η φυσιολογια του ανθρωπου ειναι πρωτιστως επιβιωση ναι pelariry εχεις δικιο.

Sofia
12-09-2009, 16:49

να υποθέσουμε λοιπον οτι ΚΑΘΕ αυτοκτονια, εχει ως αιτιο μια ψυχικη νοσο?

pelariry
12-09-2009, 16:52
Οχι, πελαριρι, αυτό δεν είναι προσόν ούτε επιχείρημα. Δεν είναι πάντα συμπτωμα η αυτοκτονία, ψυχική νόσος δεν είναι ξεκάθαρα. Ποια διαταραχή της προσωπικότητας, του θυμικού ή της ψυχικής ισορροπίας γενικότερα έχει σαν θεμέλιο την αυτοκτονία?

έχεις κάποια διαταραχή της προσωπικότητας, του θυμικού ή της ψυχικής ισορροπίας γενικότερα;

πανος12345
12-09-2009, 16:53
Originally posted by Sofia

ναι στο μετρο που , οπως πολυ σωστα επισημαινει ο κιπ μπορει να ειναι αρρωστεια της στιγμης χωρις παρελθον η μελλον....
δεν μπαινει λοιπον θεμα θεραπειας αλλα προληψης σε καποια πιο ευαισθητα ατομα

pelariry
12-09-2009, 16:53

όχι.

Sofia
12-09-2009, 16:55
πιστεύω πώς η αυτοκτονια, μπορει (προσοχη οχι, σε καθε περιπτωση, μα σε καποιες) μια πολυ συνειδητη επιλογη ενος πολυ καθαρου μυαλου.

pelariry
12-09-2009, 16:56
Originally posted by Remedy
ξερεις πολλα παραπανω κι οχι κατι, γιαΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΜΩΣ. αυτο δεν σημαινει οτι εχει εφαρμογη και σε ολες τις αλλες...

ποιος είπε κάτι τέτοιο;

keep_walking
12-09-2009, 16:56
Αιτιο ειναι ο πονος ειτε ψυχικος ειτε σωματικος συνηθως.

pelariry
12-09-2009, 16:57
πιστεύω πώς η αυτοκτονια, μπορει (προσοχη οχι, σε καθε περιπτωση, μα σε καποιες) μια πολυ συνειδητη επιλογη ενος πολυ καθαρου μυαλου.

το άρθρο που παρέθεσε ο κρίνο συμφωνεί μαζί σου. προς τι ο σαματάς δεν καταλαβαίνω.

keep_walking
12-09-2009, 16:59
Η πιστη μπορει να οδηγησει παλι σε αυτοκτονια...

Sofia
12-09-2009, 17:00

το άρθρο που παρέθεσε ο κρίνο συμφωνεί μαζί σου. προς τι ο σαματάς δεν καταλαβαίνω.

ο σαματας?δεν ξερω για ποιους εννοεις. αν εννοεις για μενα διαφωνησα μαζι σου στο εξης: καταλαβα οτι θεωρεις πώς το αιτιο μιας αυτοκτονιας ειναι παντα η ψυχικη νοσος.

εκει ηταν η δικη μου διαφωνια. ο σαματας δεν γνωριζω...ρωτα αλλου!

pelariry

έχεις κάποια διαταραχή της προσωπικότητας, του θυμικού ή της ψυχικής ισορροπίας γενικότερα;

oboro

\'Οχι, δεν έχω κάποιο παράσημο. Και να είχα όμως, θα \'χε μείνει στο συρτάρι μου και δε θα το ανέμιζα στη μούρη του άλλου σαν επιχείρημα. Σορρυ δηλαδή αλλά σπάστηκα με αυτό που είπες πριν.

Αν ας πούμε σου έλεγα οτι η προσωπικότητά μου είναι υδραργυρική μεν αλλά \"φυσιολογική\", με μεγάλη απόσταση αγεφύρωτη ευτυχώς απο την μεταιχμιακή. Οτι ακομη πιο ευτυχώς η κατάθλιψη μου είναι μονοπολική έστω και με λίγα ατυπικά στοιχεία, και δε χρειάζεται καν φάρμακα. Οτι η συγγένειά μου με το διπολικό φάσμα είναι πολύ μακρινή για να την πάρω εγώ ή άλλος στα σοβαρά...

Αλλάζει κάτι αυτό? Αν κάποιος με γαμήσει και με εγκαταλείψει φτάνω στα όρια ή δε φτάνω? Δε γαμιέται μετά το \"φυσιολογικός\"? Τι έχει σημασία έχει εδώ, το πόσες απόπειρες (βητάς) ή ποσους ιδεασμούς (αλφάς) είχα? Αλλάζει κάτι? Λέει κάτι αυτό για την αυτοκτονία εν γένει? \'Εστω και απο καθαρά ψυχιατρική άποψη?

pelariry
ο σαματας?δεν ξερω για ποιους εννοεις. αν εννοεις για μενα διαφωνησα μαζι σου στο εξης: καταλαβα οτι θεωρεις πώς το αιτιο μιας αυτοκτονιας ειναι παντα η ψυχικη νοσος.

εκει ηταν η δικη μου διαφωνια. ο σαματας δεν γνωριζω...ρωτα αλλου!

βρε δεν λέω για σένα. στο παρόν τόπικ αναφέρομαι.

oboro
12-09-2009, 17:02
Δε χρειάζεται να επαναλαμβάνεσαι, τόση ώρα σου απαντούσα. Δεν είμαι άνθρωπος που αγνοεί τους άλλους έτσι κι αλλιώς.

Remedy
12-09-2009, 17:03

ποιος είπε κάτι τέτοιο;

μα...νομιζω, εσυ! οταν μας ειπες:
\"η αυτοκτονία είναι και ψυχική νόσος και σύμπτωμα. έχω κάνει δύο απόπειρες οπότε να πούμε πως ξέρω κάτι παραπάνω; \"

keep_walking
12-09-2009, 17:06
Αλλαξε γνωμη...αλλα δεν το παραδεχεται ανοικτα μαλλον...για αυτο αργει τοσο...θελω να δω την ντριπλα:P

Remedy
12-09-2009, 17:12
λολ κιπ
δεν ξερεις ποσο χαιρομαι που εισαι και παλι ηρεμος και μπορουμε και συζηταμε ολοι μαζι :)

nature
12-09-2009, 17:13
Μια φίλη, ψυχολόγος στην Αγγλία, πήγε πριν από λίγες μέρες να δουλέψει σε hotline ψυχολογικής υποστήριξης. Αυτές τις 24ωρες γραμμές τηλεφωνικής υποστήριξης, όπου τηλεφωνάει όποιος αντιμετωπίζει ψυχολογική πίεση. Κάναν σεμινάριο στους υποψήφιους για τη δουλειά, πώς πρέπει να φέρονται στα τηλεφωνήματα. Με έκπληξη, άκουσα τι τους είπαν..... Κοντολογίς τους είπαν να μην προσπαθήσουν να αναχαιτήσουν κάποιον υποψήφιο αυτόχειρα.... Απλώς να ακούν με κατανόηση..... Φρίκαρα λίγο.
Δεν μπορώ να το καταλάβω.
Τι βοήθεια είναι αυτή?

pelariry
12-09-2009, 17:13

\'Οχι, δεν έχω κάποιο παράσημο. Και να είχα όμως, θα \'χε μείνει στο συρτάρι μου και δε θα το ανέμιζα στη μούρη του άλλου σαν επιχείρημα. Σορρυ δηλαδή αλλά σπάστηκα με αυτό που είπες πριν.

Αν ας πούμε σου έλεγα οτι η προσωπικότητά μου είναι υδραργυρική μεν αλλά \"φυσιολογική\", με μεγάλη απόσταση αγεφύρωτη ευτυχώς απο την μεταχμιακή. Οτι ακομη πιο ευτυχώς η κατάθλιψη μου είναι μονοπολική έστω και με λίγα ατυπικά στοιχεία, και δε χρειάζεται καν φάρμακα. Οτι η συγγένειά μου με το διπολικό φάσμα είναι πολύ μακρινή για να την πάρω εγώ ή άλλος στα σοβαρά...

Αλλάζει κάτι αυτό? Αν κάποιος με γαμήσει και με εγκαταλείψει φτάνω στα όρια ή δε φτάνω? Δε γαμιέται μετά το \"φυσιολογικός\"? Τι έχει σημασία έχει εδώ, το πόσες απόπειρες (βητάς) ή ποσους ιδεασμούς (αλφάς) είχα? Αλλάζει κάτι? Λέει κάτι αυτό για την αυτοκτονία εν γένει? \'Εστω και απο καθαρά ψυχιατρική άποψη?

μάλιστα.

Sofia
12-09-2009, 17:15
σκεφτομαι οτι πολλες φορες ειναι προτιμοτερο, και πιο βοηθητικο το να καταλαβαινεις οτι ακουγεσαι απο καποιον πραγματικα. Ενα συνεχες \"μη το κανεις\" μπορει να υποδηλώνει πανικο, φοβο απο τον ιδιο ανθρωπο που ακουει κ ισως καμια συμμετοχη στη στεναχωρια κ την αγωνια ενος ανθρωπου που σκεφτεται να βαλει τελος στη ζωη του, για τους δικους του λογους.

pelariry
12-09-2009, 17:17

ποιος είπε κάτι τέτοιο;

\"η αυτοκτονία είναι και ψυχική νόσος και σύμπτωμα. έχω κάνει δύο απόπειρες οπότε να πούμε πως ξέρω κάτι παραπάνω; \"

εξισώνεις αυτό που είπα εγώ με αυτό που είπες εσύ; ίδια είναι ε; ξαναμάλιστα. ωραία παρέα έχετε. οπότε σας αφήνω να παίξετε ελεύθερα, μη σας το χαλάω.

Remedy
12-09-2009, 17:19
κι οχι μονο
μπορει να λεγεται οντως με πανικο,αγχος, ενταση κι αντι να καλμαρει, να εκνευρισει τον αλλο και να κλεισει μια ωρα αρχυτερα..
ενω ενα ευηκοον ους να καταφερει να εκτονωσει την ενταση του αν προκειται για ενταση της στιγμηςκαι να το ματαιωσει..

oboro
12-09-2009, 17:19
Εντάξει pelariry ίσως δεν καταλαβαίνω κι εγώ πώς νιώθεις και ίσως δεν αντανακλάται το πώς νοιώθεις σε αυτά που γράφεις. Αν θέλεις το συζητάμε σε άλλη φάση.

keep_walking
12-09-2009, 17:20
Θιξιμο αντι για παραδοχη...μαλιστα.

Remedy
12-09-2009, 17:21

ποιος είπε κάτι τέτοιο;

εξισώνεις αυτό που είπα εγώ με αυτό που είπες εσύ; ίδια είναι ε; ξαναμάλιστα. ωραία παρέα έχετε. οπότε σας αφήνω να παίξετε ελεύθερα, μη σας το χαλάω.
αν εννοουσες κατι αλλο απο αυτο που καταλαβα, θα μπορουσες να το εξηγησεις χωρις να αρπαζεσαι..κανεις δεν θελει να φυγεις, συζητηση κανουμε..

keep_walking
Ακριβως συζητηση...και ολοι εχουμε ευαισθησιες...δεν κλεινουμε πορτες...

oboro
σκεφτομαι οτι πολλες φορες ειναι προτιμοτερο, και πιο βοηθητικο το να καταλαβαινεις οτι ακουγεσαι απο καποιον πραγματικα. Ενα συνεχες \"μη το κανεις\" μπορει να υποδηλώνει πανικο, φοβο απο τον ιδιο ανθρωπο που ακουει κ ισως καμια συμμετοχη στη στεναχωρια κ την αγωνια ενος ανθρωπου που σκεφτεται να βαλει τελος στη ζωη του, για τους δικους του λογους.

Μα για να στρέφουμε τις απειλές προς τον άλλο, σημαίνει πως τον χρειαζόμαστε. \'Εστω κι αν δεν είναι ο άλλος \"αντίδοτο\", έστω για εκείνη τη στιγμή μονο, τον χρειαζόμαστε.

Sofia
12-09-2009, 17:22

δε νομιζω οτι χαλας κατι. δε νομιζω καν οτι υποννοηθηκε κατι αναλογο:)

νομιζω οτι σιγουρα καποιοι θελουν να ακουσουν τί εννοεις.

καμια φορα μεσω γραπτου λογου αλλα θελουμε να πουμε κ αλλα λεμε.

keep_walking
12-09-2009, 17:23
να σαι καλα σοφια...παντα η ηρεμη δυναμη ...συγγνωμη απο μενα.

πανος12345
12-09-2009, 17:24

ποιος είπε κάτι τέτοιο;

πελαριτυ
ενα ανοιχτο φορουμ ιδιως μαλιστα με χαλαρη και ισως ανυπαρκτη διαχειρηση ειναι ακριβως το ιδιο με την κοινωνια εκει εξω...
αν καποιος αποφασισει να αυτοκτονησει , κανει δυο τρομακτικα λαθη ταυτοχρονα...
το ενα ειναι οτι στερει απο τον εαυτο του το δικαιωμα να φτιαξει τον κοσμο , οσο περναει απο το χερι του για να νικησει πραγματικα τον θανατο , οπως εκαναν για παραδειγμα ο Πλατωνας , ο Χριστος , ο Τσε , ο Βελουχιωτης κλπ
και το δευτερο το μεγαλυτερο ισως , ειναι οτι οι ιδιοι που τον εσπαρωξαν εστω και αθελα τους στην αυτοκτονια , αν αποτυχει θα του κολησουν πρωτοι την ταμπελα του ψυχικα ασθενους , για να μην αλλαξουν ουτε σταγονα απο τα στερεοτυπα τους και την συντηρηση με την οποια εζησαν ολη τους την ζωη χωρις συναισθημα για τον συνανθρωπο τους ...

Sofia
12-09-2009, 17:25

Μα για να στρέφουμε τις απειλές προς τον άλλο, σημαίνει πως τον χρειαζόμαστε. \'Εστω κι αν δεν είναι ο άλλος \"αντίδοτο\", έστω για εκείνη τη στιγμή μονο, τον χρεαζόμαστε.

ειδικα, οταν καλουμε σε μια γραμμη βοηθειας! ποσο πιο \"δυνατη\" εκκληση για επικοινωνια?χρειαζεται δυο παντα...

keep_walking
12-09-2009, 17:28
χρειαζεται δυο παντα

Αυτο που ουρλιαζω μια ζωη!!!!!!!!!!!!!!!!!

πανος12345
12-09-2009, 17:28
μπορειτε να αυτοκτονησετε αλλαζοντας μονο τροπο σκεψης και διατηροντας ζωντανο τον οργανισμο που θα βγαζει την κραυγη σας για να ενωνεται με αυτη του διπλανου σας ?
ε τοτε θα γινεται αθανατοι.....
αφηστε ολους τους αλλους να κουρευονται...
ανηκετε καπου....
εκει θα δωσετε την μαχη αρκει μοναχα να υπαρχετε και να μην κρυβεστε παντα σαν σκιες στο σκοταδι....

oboro
12-09-2009, 17:31
ειδικα, οταν καλουμε σε μια γραμμη βοηθειας! ποσο πιο \"δυνατη\" εκκληση για επικοινωνια?χρειαζεται δυο παντα...

:) Πράγματι...

Απ\' την άλλη, πες το αυτό στους ατσαλωμένους, καλά εκπαιδευμένους κλίνικούς ψυχολόγους ή ψυχιάτρους που συνομιλούν με άλλον έναν \"ψυχικά πάσχοντα\". Εγώ δεν έπεσα σε τέτοια περίπτωση, για την ακρίβεια καμία σχέση λολ λύγισαν πολλοί κανόνες θα έλεγα αλλά στο εξωτερικό παίζει αρκετά, ακριβώς γιστί είναι τόσο καλή η \"εκπαίδευση\"...

nature
12-09-2009, 17:40

Ετσι είναι Σοφία,
Αλλά ειλικρινά δεν θα το σκεφτόμουν αυθόρμητα. Αν ήμουν εγώ στην άλλη μεριά της γραμμής αντί για τη φίλη μου και λάμβανα ένα τέτοιο τηλεφώνημα, μάλλον θα προσπαθούσα να επέμβω άμεσα. Από αυτό συμπεραίνω για άλλη μια φορά, ότι… έκαστος στο είδος του…. τελικά.
Πόσο κακό μπορεί να κάνει ένας άσχετος.

Sofia
12-09-2009, 17:42
Originally posted by nature

Kαλα, μη νομιζεις κ εγω ασχετη ειμαι. Απο την αλλη ποτε δεν ειμαστε κ νομιζω δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι για το τί επιδραση μπορει να εχει μια συμπεριφορα στον καθε ανθρωπο.

Νιωθω πώς ολοι ειμαστε τοσο ομοιοι μα και τοσο διαφορετικοι σε διαφορα σημεια...

keep_walking
12-09-2009, 17:46
Αν μου ελεγε καποιος οτι θελει να αυτοκτονησει προσωπικα το πρωτο που θα εκανα θα ηταν να τον ρωταγα γιατι?

oboro
12-09-2009, 17:47
Αν μου ελεγε καποιος οτι θελει να αυτοκτονησει προσωπικα το πρωτο που θα εκανα θα ηταν να τον ρωταγα γιατι?

Κι εμένα αυτή η ερώτηση μου έρχεται στο μυαλό.

keep_walking
12-09-2009, 17:49
Γιατι?
Οτι και να πεις εγω θα ρωτησω γιατι...ελεγε μια καθηγητρια στο σχολειο.
Και μπορει να αρχισει το λογιδριο και να χαλαρωσει,ο μελλων αυτοχειρας.

oboro
12-09-2009, 17:54
Δείχνει αμέσως και το πόσο ενδιαφέρεσαι μια τέτοια ερώτηση. Ε, αρκεί να μην έχει και τη μορφή ηλεκτροπληξίας...

\"Γιατί Παιδί μου ΓΙΑΤΙ ΓΙΑΤΙ???!?!??!?!γιατι\"

\"*ΚΑ-ΜΠΛΑΜ* σπλρττττ\"

\"Α, γι αυτό?\"

Sofia
12-09-2009, 17:54

χρειαζεται δυο παντα

Αυτο που ουρλιαζω μια ζωη!!!!!!!!!!!!!!!!!

γιατι το ουρλιάζεις? συναντας αμφισβητηση στην αποψη σου?

keep_walking
12-09-2009, 17:56
lol oboro...πολυ σωστος...σφαλιαρες στον τοιχο,φωτα στυλ γκεσταπο,βασανιστηρια...ομο λογα ΓΙΑΤΙ?

keep_walking
12-09-2009, 17:57

Ναι εδω και μια δεκαετια:P
τωρα δεν με νοιαζει.

Sofia
12-09-2009, 17:58
και εγω \"γιατι\"....χεχε...

keep_walking
12-09-2009, 17:59
γιατι...εφυγα...παει τελος ειδα πολυ περισσοτερα απο οτι ηθελα να δω.

Sofia
12-09-2009, 18:00

Ναι εδω και μια δεκαετια:P
τωρα δεν με νοιαζει.

οποιος το αμφισβητει εχει θεμα:)

παντως αν δε σ ενοιαζε μαλλον δεν θα ουρλιαζες:)

συμφωνω μαζι σου παντως!

oboro
12-09-2009, 18:01
lol oboro...πολυ σωστος...σφαλιαρες στον τοιχο,φωτα στυλ γκεσταπο,βασανιστηρια...ομο λογα ΓΙΑΤΙ?

χαχα :PPP

keep_walking
12-09-2009, 18:02
και ακομα μεχρι το τελος προτιμησαν να με λιωσουν σαν σκουληκι...παρα να συζητησουν...χαχαχα ειναι γελοιο.

keep_walking
12-09-2009, 18:03
για σφαλματα αλλων lol...δε γαμιεται...κατι μηνες ακομα.

keep_walking
12-09-2009, 18:12
τσαντιστηκα παλι.

Remedy
12-09-2009, 18:14
λοιπον,εγω δεν κανω για γραμμη υποστηριξης υποψηφιων αυτοχειρων.....
σε περιπτωση που με επειθαν με το σκεπτικο τους,θα ηθελα να τους πω\"συμφωνω μαζι σου....κανε οτι καταλαβαινεις\":)

πανος12345
12-09-2009, 18:14

Originally posted by nature

Kαλα, μη νομιζεις κ εγω ασχετη ειμαι. Απο την αλλη ποτε δεν ειμαστε κ νομιζω δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουρη για το τί επιδραση μπορει να εχει μια συμπεριφορα στον καθε ανθρωπο.

Νιωθω πώς ολοι ειμαστε τοσο ομοιοι μα και τοσο διαφορετικοι σε διαφορα σημεια...
σοφια , δεν υπαρχει μια μονο συνταγη για το αυτονοητο που η ιδια η φυση εχει προικισει καθε ανθρωπο μεσω του λογου , να υπαρασπιζεται την υπαρξη του...
φυσικα και να λες σε καποιον μην το κανεις ισως να μην ειναι αυτο που πραγματικα θαθελε να ακουσει...
αυτο που σιγουρα ομως ειναι πολυ χειροτερο , ειναι να τον κανεις να επιβεβειωσει μια πολυ λαθος σκεψη , οτι δηλαδη τα \"χαπια του κανουν κακο \" οι γιατροι τον θεωρουν τρελο για να του δινουν χαπια κα......
νομιζω οτι αυτος που καλει το ΣΟΣ , πανω ολα ολα εχει αναγκη να ακουσει καποιον αλλον να του λεει οτι περπατησε πανω σε ενα τεντωμενο σχοινι και ο ιδιος καποτε , αλλα τωρα αν κανει αυτη την δουλεια , αντι να ειναι εξω με τους φιλους του ειναι γιατι ξερει οτι η ζωη ειναι ωραια φτανει να μπορεις να βρεις το μυστικο της δικης σου ευτυχιας χωρις να ρωτησεις κανενα !

πανος12345
12-09-2009, 18:18
σε περιπτωση που με επειθαν με το σκεπτικο τους,θα ηθελα να τους πω\"συμφωνω μαζι σου....κανε οτι καταλαβαινεις\":)
ευχαριστω ρεμεντυ!
μολις με γλυτωσες απο σιγουρο χαμο!
χαχαχαχαχαχαχαχα

Remedy
12-09-2009, 18:19
σκοπευες ν απευθυνθεις σε μενα για να μου εξομολογηθεις τις αυτοκτονικες σου σκεψεις?

Alobar
12-09-2009, 18:26
Καλησπέρα κι από μένα. Μια τοποθέτηση με βάση πρωτίστως τη σχέση μου με τον εαυτό μου. Καταρχάς μου φαίνεται αστείο να κρύβεται πίσω απο οποιαδήποτε σχεδόν συμπεριφορά, ένα \'νοσολογικό\' μοντέλο αντιμετώπισής της και κατηγοριοποίησης αυτής. Και τελικά, σηκώνω τα χέρια ψηλά ως ένας απλός άνθρωπος που ψάχνει να εντοπίσει τί θεωρείται πλέον \'φυσιολογικό\' στην εποχή που ζω. Αν κοιτάξουμε στους ορισμούς που δίνονται στις πάρα πολλές \'διαταραχές προσωπικότητας\', δε νομίζω ότι θα υπάρξει άνθρωπος που δε θα βρει ένα ή περισσότερα στοιχεία απ\' το χαρακτήρα του ή απ\' τις συμπεριφορές του. Προσωπικά έχω βρει αρκετά για μένα σε δυο - τρεις απ\' αυτές, έχοντας όμως στην πλάτη μου κι ένα ταξίδι αυτογνωσίας που έχει ξεκινήσει από πολύ μικρή ηλικία. Μάλιστα, σε κάποια από αυτά τα στοιχεία μπορώ πλέον να αποδώσω και την ενασχόλισή μου με τη λογοτεχνία ή ακόμη και το ταλέντο που έχω σ\' αυτή - με βάση κριτικές \'ειδικών\' για να μη παρεξηγηθώ. Αν αυτό λοιπόν με εντάσσει \'αυτομάτως\' σε κάποια διαταραχή, έ καλώς με εντάσσει... :P. Έχω κάνει δυο απόπειρες σε νεαρή ηλικία, και οφείλονται καθαρά και ξάστερα σε ένα πολύ τραγικό συμβάν. Τραγικό απ\' τη φύση του κι όχι από διαστάσεις που του απέδωσα εγώ. Έ και; Δεν προέβην όμως σε αντίστοιχη ενέργεια όταν περιέπεσα σε μείζονα κατάθλιψη αμέσως μετά την εμφάνιση του καρκίνου, όπου σύμφωνα με την ψυχιατρική είχα όλα τα απαραίτητα... δικαιολογητικά για κάτι τέτοιο. Μάλιστα έχω ξαναπεί ότι δε πήρα ποτέ ψυχοφάρμακα. Συνειδητότατη απόφαση για μέσα στην κατάθλιψη θα έλεγα. Θαρρώ ότι ζω σε μια εποχή που \'ενθαρρύνει\' ό,τι θεωρείται \'μη φυσιολογικό\', με τη διαφορά ότι αυτοί που τη διαμορφώνουν και την υποκινούν προς μία και μόνο κατεύθυνση, αυτήν του πλουτισμού και του υλισμού εις βάρος οποιασδήποτε ανθρώπινης αξίας και ιδανικού, δεν το κάνουν από μόνοι τους, αλλά με τις ευλογίες του ίδιου του συνόλου. Είχα έναν πολύ καλό φίλο που αυτοκτόνησε πριν 6 χρόνια, εντελώς συνειδητά και όχι για \'ψύλλου πήδημα\'. Εξαρτάται πάντα από το τί εννοεί κανείς ως \'προβλήματα\' στη ζωή του. \'Αυτοκτονικές\' συμπεριφορές όμως, είδα και μέσα απ\' την εμπειρία μου στην \'ομάδα\' που συμμετείχα για το απεβιώσαν πρόβλημα του αλκοολισμού μου. Δυο χαρακτηριστικότατες περιπτώσεις. Η μία οριακής προσωπικότητας με αρκετά συμπτώματα σχιζοφρένειας, και μια περίπτωση διπολισμού. Μια αργή \'αυτοκτονία\' με παραμέληση παντελώς της υγείας τους που προσωπικά σε μένα μόνο θλίψη προκαλεί. Αν έλεγα σε κάποιον με δυο λόγια πώς είναι η ζωή μου σήμερα, θα ήταν πολύ πιθανό να ακούσω το \'χαρά στο κουράγιο σου, εγώ θα είχα αυτοκτονίσει\', και όντως το έχω ακούσει. Και όντως θέλει γερά κότσια και αντοχές. Η δική μου εμπειρία και γνώση, λέει σε μένα το εξής απλό: κινδυνεύω να θεωρηθώ \'διαταραγμένη\' όσο πιο πολύ προσπαθώ να μένω κοντά σε ανθρώπινες συμπεριφορές και αξίες που πλέον έχουν ξεχαστεί. Κι όσο η εποχή μου \'τρελλαίνεται\', τόσο πιο απλή θέλω να γίνομαι. Κι αυτό είναι το πλέον δύσκολο. Με έχουν χαρακτηρίσει \'περίεργο\' άτομο για παράδειγμα, επειδή θέλω να βοηθάω τους άλλους, ακόμη κι όταν δεν έχω να περιμένω κάτι από αυτούς. Επίσης, επειδή περιθάλπτω ταλαιπωρημένα ζώα απ\' το δρόμο. Εγώ με τη σειρά μου όμως μπορώ να το αντιστρέψω και πραγματικά να αναρωτηθώ για το πόσο \'υγιές\' είναι να βγάζουν μαχαίρια δυο άνθρωποι σ\' ένα φανάρι, που μπορεί να μη πάσχουν από καμιά διαταραχή ή πόσο \'φυσιολογικό\' είναι το να προσπερνάω με τρόμο και φόβο - ή και με αποστροφή - έναν άνθρωπο που δεν είναι απαραίτητο να είναι πρεζόνι επειδή έχει λιποθυμίσει στο πεζοδρόμιο, ή ένα κοκκαλιασμένο σκυλάκι που με εκλιπαρεί κοιτώντας με στα μάτια. Είναι; Ναι, θεωρώ ότι όλο μου το σκεπτικό με προφυλάσσει από αυτές που θεωρώ \'αποκλίνουσες\' συμπεριφορές και από απόπειρες αυτοκτονίας στο μέλλον. Και η καλύτερη \'αυτοκτονία\' που θα ζημιώσει τις τσέπες αυτών που με θέλουν ένα άβουλο ον, είναι το να βουτήξω όχι απ\' τον τρίτο επειδή έχασα τη δουλειά μου - κι εγώ άνεργη είμαι στα 38 και όχι μόνο - αλλά μέσα στον ίδιο μου τον εαυτό. Να αναλάβω όλη μου την ευθύνη και να μη τρομάξω με τις \'σκατένιες\' πλευρές μου. Και κυρίως να γίνω αυτόχειρ του \'εγώ\' μου. Να ανοίξω τα μάτια μου σ\' αυτό που λέγεται ζωή. Και δεν υπάρχει περίπτωση να με πείσει κανένας επιστήμων ότι είναι το ίδιο να αυτοκτονεί κανείς επειδή έμεινε ανάπηρος μετά από τροχαίο, χάνοντας γυναίκα και παιδιά επί παραδείγματι, με κάποιον που χρεωκόπησε επειδή όμως ήταν τζογαδόρος... από τα σχόλια στο κείμενο που παρέθεσε ο Κρίνο, ξεχωρίζω αυτό παρακάτω. :).

\'Η κατάθλιψη είναι η νόσος του 21ου αιώνα στον δυτικό κόσμο.
Η απουσία βαθύτερου νοήματος ζωής, πέραν του «περνώ καλά» και του ηδονοθηρικού μιμητισμού των τηλεοπτικών προτύπων, δημιουργεί ιδιαίτερα ευάλωτους συναισθηματικά χαρακτήρες, οι οποίοι στην πρώτη αναποδιά είναι έτομοι να δώσουν τέλος στη ζωή τους.
Όχι πολλά χρόνια πριν, οι άνθρωποι δεν αυτοκτονούσαν ακόμα και καταδικασμένοι σε εξορίες και στρατόπεδα συγκέντρωσης.
(Εκπληκτικό το βιβλίο του σπουδαίου ψυχίατρου και ψυχοθεραπευτή Βίκτωρ Φράνκλ «Αναζητώντας νόημα ζωής και ελευθερίας σε ένα στρατόπεδο συγκέντρωσης»)
Ούτε στη Γυάρο, ούτε στο Νταχάου, ούτε στα σταλινικά γκουλάγκ αυτοκτονούσαν οι άνθρωποι.
Στο χωριό απο όπου κατάγομαι η αυτοκτονία ήταν άγνωστη στους παλαιότερους, παρά τα μεγάλα προβλήματα που είχαν.
Σε οικογένειες προερχόμενες από τον ίδιο χώρο, τα τελευταία χρόνια αυτοκτόνησαν τρείς νέοι άνθρωποι για ασήμαντους λόγους.
Σήμερα για ψύλλου πήδημα, το οποίο μεγαλοποιούμε στη φαντασία μας , αυτοκτονούμε...
Πιθανότατα στο όλο σύστημα δρά επιβαρυντικά και ο σύγχρονος τρόπος ζωής, με την ελάχιστη σωματική δραστηριότητα (η οποία αποδεδειγμένα βοηθά στην παραγωγή ενδογενών αντικαταθλιπτικών)
και την κατανάλωση σκουπιδοτροφών, τοξικών για το νευρικό σύστημα\'.

:)

oboro
12-09-2009, 18:32
Πολύ σκληρή και άκαμπτη βρίσκω τη θεώρηση αυτή, Alobar. Αναρωτιέμαι αν σε βοηθά να βλέπεις την αυτοκαταστροφική συμπεριφορά γενικότερα με αυτόν τον τρόπο.

oboro
12-09-2009, 18:38

Σου έχει τύχει δηλαδή? \'Η κάνεις απλώς \"χιούμορ\"?

Remedy
12-09-2009, 18:40

Σου έχει τύχει δηλαδή? \'Η κάνεις απλώς \"χιούμορ\"?

δεν μου χει τυχει να με πεισει κανεις σε μια αναλογη συζητηση....
αν ομως με πεισει,ναι, δεν θα του πω ψεματα,...θα του πω οτι τον καταλαβαινω...οχι βεβαια σαν μελος μιας χοτλαιν....θα απεφευγα μια τετοια δουλεια...δε μ αρεσει να λεω ψεματα...

Sofia
12-09-2009, 18:41
Originally posted by Alobar
από τα σχόλια στο κείμενο που παρέθεσε ο Κρίνο, ξεχωρίζω αυτό παρακάτω. :).

\'Η κατάθλιψη είναι η νόσος του 21ου αιώνα στον δυτικό κόσμο.
Η απουσία βαθύτερου νοήματος ζωής, πέραν του «περνώ καλά» και του ηδονοθηρικού μιμητισμού των τηλεοπτικών προτύπων, δημιουργεί ιδιαίτερα ευάλωτους συναισθηματικά χαρακτήρες, οι οποίοι στην πρώτη αναποδιά είναι έτομοι να δώσουν τέλος στη ζωή τους.
Όχι πολλά χρόνια πριν, οι άνθρωποι δεν αυτοκτονούσαν ακόμα και καταδικασμένοι σε εξορίες και στρατόπεδα συγκέντρωσης.
(Εκπληκτικό το βιβλίο του σπουδαίου ψυχίατρου και ψυχοθεραπευτή Βίκτωρ Φράνκλ «Αναζητώντας νόημα ζωής και ελευθερίας σε ένα στρατόπεδο συγκέντρωσης»)
Ούτε στη Γυάρο, ούτε στο Νταχάου, ούτε στα σταλινικά γκουλάγκ αυτοκτονούσαν οι άνθρωποι.
Στο χωριό απο όπου κατάγομαι η αυτοκτονία ήταν άγνωστη στους παλαιότερους, παρά τα μεγάλα προβλήματα που είχαν.
Σε οικογένειες προερχόμενες από τον ίδιο χώρο, τα τελευταία χρόνια αυτοκτόνησαν τρείς νέοι άνθρωποι για ασήμαντους λόγους.
Σήμερα για ψύλλου πήδημα, το οποίο μεγαλοποιούμε στη φαντασία μας , αυτοκτονούμε...
Πιθανότατα στο όλο σύστημα δρά επιβαρυντικά και ο σύγχρονος τρόπος ζωής, με την ελάχιστη σωματική δραστηριότητα (η οποία αποδεδειγμένα βοηθά στην παραγωγή ενδογενών αντικαταθλιπτικών)
και την κατανάλωση σκουπιδοτροφών, τοξικών για το νευρικό σύστημα\'.

διαβαζω το σχολιο που παρεθεσες κ θυμωνω. Κ γραφω κ γιατι θυμωνω: ποια ειμαι εγω, ή ο οποιος αλλος που θα κρινει ή θα κατακρινει τον ανθρωπο που μή αντεχοντας αλλο αποφασιζει να δωσει τελος στη ζωη του?

τί παει να πει οτι σημερα αυτοκτονουμε για ψύλου πήδημα? κ τί οριζεται ως ετσι τελικα?

τα ορια του καθενος απο εμας ειναι διαφορετικα, ο τροπος που θελουμε να ζησουμε ειναι διαφορετικος για να νιωθουμε ωραια. Πώς λοιπον θα επιβάλλω ή θα πώ σε καποιον πώς αυτοκτονει για ψυλου πηδημα....υποτιμω τον καθε ενα ετσι, το συναισθημα του, τις αναγκες του, τον πονο του.

Και κατι ακομα: ποιος βλαμμενος γραφει οτι δεν αυτοκτονουσαν στη Γυαρο??????? Ας το ψαξουν λιγο καλυτερα...

oboro
12-09-2009, 18:47
αν ομως με πεισει,ναι, δεν θα του πω ψεματα,...θα του πω οτι τον καταλαβαινω...οχι βεβαια σαν μελος μιας χοτλαιν....θα απεφευγα μια τετοια δουλεια...δε μ αρεσει να λεω ψεματα...

Εννοείς π.χ. αν πάσχει απο κάποια ανίατη ασθένεια, αν πονάει φριχτά κλπ?

Απ\' την άλλη κανείς δεν προσπαθεί να πείσει κανέναν σε τέτοιες καταστάσεις... Να συμπαρασταθούν στον αυτόχειρα προσπαθούν και ίσως αν υπάρχει τρόπος να βοηθήσουν. Δεν καταλαβαίνω την όλη κρίση επι της καταλληλότητας ή όχι του αυτόχειρα...

Remedy
12-09-2009, 18:50

Εννοείς π.χ. αν πάσχει απο κάποια ανίατη ασθένεια, αν πονάει φριχτά κλπ?

Απ\' την άλλη κανείς δεν προσπαθεί να πείσει κανέναν σε τέτοιες καταστάσεις... Να συμπαρασταθούν στον αυτόχειρα προσπαθούν και ίσως αν υπάρχει τρόπος να βοηθήσουν. Δεν καταλαβαίνω την όλη κρίση επι της καταλληλότητας ή όχι του αυτόχειρα...

οχι μονο τοτε....
κι αν θεωρει οτι εκλεισε τον κυκλο του και δεν επιθυμει να συνεχισει να ζει, χωρις ομως αυτο να οφειλεται σε κατι τραυματικο που θα μπορουσε σε λιγο καιρο να επουλωθει και ν αλλαξει γνωμη. να ειναι δηλαδη μια ηρεμη ,κατασταλαγμενη και συνειδητη αποφαση ενος ενηλικα, που εχει να κανει με την αξιολογηση της ζωης του, κι οχι προιον σοκ,η προσωρινης ασθενειας...

oboro
12-09-2009, 18:58
οχι μονο τοτε....
κι αν θεωρει οτι εκλεισε τον κυκλο του και δεν επιθυμει να συνεχισει να ζει, χωρις ομως αυτο να οφειλεται σε κατι τραυματικο που θα μπορουσε σε λιγο καιρο να επουλωθει και ν αλλαξει γνωμη. να ειναι δηλαδη μια ηρεμη ,κατασταλαγμενη και συνειδητη αποφαση ενος ενηλικα, που εχει να κανει με την αξιολογηση της ζωης του, κι οχι προιον σοκ,η προσωρινης ασθενειας...

Α οκ, μάλλον έχεις πολύ δυνατό το αρχέτυπο του ψυχοπομπού τότε... \'Εχεις μια ψύχραιμη και ρεαλιστική θεώρηση περι θανάτου και συνοδεύεις κάποιον στο μονοπάτι αυτό για όσο σου/σας αναλογεί χωρίς να σε ενδιαφέρει να κρίνεις τον άλλο παρά μόνο τις περιστάσεις γύρω απ\' τον ενδεχόμενο μελλοντικό θάνατό του...

\'Οντως τελείως διαφορετικά τα αρχέτυπα του Θεραπευτή και του Ψυχοπομπού.

Remedy
12-09-2009, 19:03

οχι μονο τοτε....

Α οκ, μάλλον έχεις πολύ δυνατό το αρχέτυπο του ψυχοπομπού τότε... \'Εχεις μια ψύχραιμη και ρεαλιστική θεώρηση περι θανάτου και συνοδεύεις κάποιον στο μονοπάτι αυτό για όσο σου/σας αναλογεί χωρίς να σε ενδιαφέρει να κρίνεις τον άλλο παρά μόνο τις περιστάσεις γύρω απ\' τον ενδεχόμενο μελλοντικό θάνατό του...

\'Οντως τελείως διαφορετικά τα αρχέτυπα του Θεραπευτή και του Ψυχοπομπού.

κανεις λαθος
κανεναν δεν συνοδευω η θα συνοδευα σε κατι τετοιο,με την εννοια της βοηθειας η της παροτρυνσης η οποιαδηποτε αλλη ενεργεια θα θεωρουνταν \"η συνοδεια που μου αναλογει\"....
απλα ειμαι σε θεση να κατανοησω καποιον που οδηγειται συνειδητα εκει κι οχι στον παροξυσμο της αρρωστιας του, του σοκ του, η οποιων αλλων καταστασεων,που παροδικα και με δυνατοτητες να απαλλαγει, αντιμετωπιζει.....
τι αλλο θα επρεπε να κρινω δηλαδη για νασεβαστω την αποφαση ενος ανθρωπου για την πορεια της ζωης του?
περι αρχετυπων θα σε ξεγελασω...δεν μελετω ψυχολογια,ουτε εχω σχεση με ψυχοθεραπεια...

oboro
12-09-2009, 19:07
Τα αρχέτυπα περισσότερο μας έχουν παρά τα έχουμε. ;) Και δεν αναφερόμουν σε ρόλους, ούτε συνειδητά ούτε ασυναίσθητα επιλεγμένους. Σε εσωτερικούς σκοτεινούς αστερισμούς περισσότερο, που καθορίζουν τη στάση μας σε πολλά πράγματα.

Remedy
12-09-2009, 19:08
ηθελα να σου πω, οτι ασχετως της εξηγησης που εχεις εσυ στο μυαλο σου για μενα,με βαση την απαντηση μου, αυτο ΠΟΥ ΕΓΩ εννοουσα, ειναι το παραπανω...
ασε τις ταμπελες που εχεις στο μυαλο σου λοιπον κι αναγνωσε το τι πραγματικα εννοω:)

oboro
12-09-2009, 19:09
Κοινώς το \"συνοδεύεις\" σε εισαγωγικά!

Remedy
12-09-2009, 19:10
οχι, δεν θεωρω ουτε συνοδεια ουτε \"συνοδεια\" το να κατανοησω τον αλλο....εσυ θεωρησε το οτι θελεις

oboro
12-09-2009, 19:11
Α, έχω που το πιστεύω εδώ και πολύ καιρό - με ενδιαφέρει ο συμβολισμός που μας περιβάλλει γενικά. Α, και μην βαφτίζεις ταμπέλες ο,τι δεν καταλαβαίνεις ή δεν αποδέχεσαι, μον. ;)

Remedy
12-09-2009, 19:12
οχι, οχι δεν μπερδευομαι σε αυτο...ταμπελες, βαφτιζω τις ταμπελες :):):)

Remedy
12-09-2009, 19:16
και για εναν παραπανω λογο με βρισκουν αντιθετη οι ταμπελες...
μερικοι ειμαστε πιο πολυδιαστατοι απο αλλους.....
δεν εχει νοημα σε αυτη την περιπτωση απλα να αποκτησουμε πολλες και αντιφατικες ταμπελες
απλα καποιοι πρεπει να καταλαβουν οτι δεν μπαινουν ολα σε κουτακια επειδη αυτο ηρεμει τους ιδιους και τους κανει να αισθανονται ασφαλεις...
μερικοι βγαινουν και μπαινουν στα κουτακια τους οποτε θελουν και δεν ζητουν κι αδεια γι αυτο, αφηνοντας τους ανασφαλεις να κραδαινουν απο πισω τα κουτακια σαν τη δολια μανα που σου φωναζε στην εξοδο \"το ζακετακι σου δεν πηρες, θα κρυωωωωσεις εκει εξωωωω!!!\" :):):):)

Alobar
12-09-2009, 19:18
Γεια σου Όμπορο! Θα έλεγα ότι απλά κοιτάζω κατάματα πρωτίστως τη δική μου αυτοκαταστροφική συμπεριφορά. Τολμώ να πω ότι δε νομίζω να είναι και πολλοί οι μη αυτοκαταστροφικοί άνθρωποι σε αυτό τον πλανήτη... :P. Δε γίνεται να ξεχάσω τα 15 χρόνια που έπινα σα νεροφίδα ας πούμε. Ούτε όμως γίνεται να κλείνω τα μάτια σε μια πραγματικότητα που μου δείχνει εμφανέστατα ότι οι άνθρωποι πλέον επιθυμούν να έχουν μια οποιαδήποτε \'διαταραχή\' προκειμένου πολλές φορές να αποδίδουν σε αυτήν σχεδόν τα πάντα. Ναι, για μένα το όλο θέμα είναι να μπω σε αντιπαράθεση με τον κόσμο που ζω, αν θέλω να λέω ότι κάτι έκανα για να τον αλλάξω. Ως αλκοολική, έφτασα στο σημείο να πιστέψω ότι εγώ ήμουν η μη φυσιολογική και μη αποδεκτή απ\' τους άλλους. Σήμερα θλίβομαι βλέποντας ότι μάλλον κάτι έβλεπα \'λάθος\'. Αν λυπηθώ για έναν αυτόχειρα, θα είναι για τον συνειδητοποιημένο αυτόχειρα και δε θα φάω το παραμύθι πως πίσω από μια τέτοια ενέργεια κρύβεται κάποια πάθηση ψυχική πάντα. Έλεος. Δε θα λυπηθώ όμως για την πλούσια πετυχημένη σαραντάρα που αυτοκτόνησε από ανία. Ούτε όμως θα της προσδώσω και κάποια διαταραχή απαραίτητα. Όπως είπα και πιο πάνω, με βοήθησε πολύ η εμπειρία μου απ\' την \'ομάδα\'. Βίωσα απίστευτα συναισθήματα στο άκουσμα \'προβλημάτων ζωής\' από ανθρώπους που έχουν όλα τα εφόδια για να είναι καλά, και παρόλα ταύτα προσέβαλαν το ίδιο το \'δώρο\' της ζωής. Δε τους δικαιολογώ, όπως δε τους δικαιολογούσα και τότε που είχα τη θολούρα του αλκοολισμού. Η δική μου νίκη είναι το ότι δε μου προκαλεί πια θυμό η πραγματικότητα γύρω μου. Και δε νομίζω να μη συμφωνείς στο ότι αυτό δεν είναι εύκολο. Κατανοώ όλους τους ανθρώπους πια με το τί μπορούν να θεωρούν \'δυσκολία\' αλλά έχω θωρακιστεί πλέον απέναντί τους. Κάποιοι βαριούνται το δώρο της ζωής Όμπορο, αλλά αυτό δεν εξυπηρετεί κανέναν μάλλον για να ενταχθεί σαν μια ακόμη διαταραχή προσωπικότητας.
Κάπου σχολιάσατε την αντιμετώπιση ενδεχομένων αυτοχείρων τηλεφωνικά. Έχω παρόμοια εμπειρία με τη γυναίκα απ\' την ομάδα που προσπάθησα να βοηθήσω, με την οριακή προσωπικότητα. Σημαντικό να αναφέρω ότι αν δεν ήξερα πώς να το κάνω, δε θα το διακινδύνευα. Ναι έχετε δίκιο. Στην ουσία ένα τέτοιο τηλεφώνημα δεν είναι τίποτα άλλο από έκκληση σε βοήθεια. Να ξεκαθαρίσω όμως ότι δε το πιστεύω για συνειδητοποιημένα άτομα. Η φίλη αυτή, κάθε φορά που \'προσπαθούσε\' να αυτοκτονήσει με χάπια και βρισκόταν πάνω σε παραλήρημα με έπαιρνε τηλέφωνο. Να ξανατονίσω πως το θλιβερό είναι πως αρνείται να δει πως υπάρχει διαταραχή και καλύπτεται πλήρως πίσω απ\' το θέμα του αλκοόλ. Κάθε φορά που τηλεφωνούσε, δεν παρέλειπε να μου τονίζει ότι τους είχε διώξει όλους απ\' το σπίτι, ότι χρησιμοποιούσε βία εναντίον τους, καθώς και ότι μετά που θα μιλούσε μαζί μου θα γινόταν \'τελείως καλά\'. Δε την αντιμετώπισα ποτέ ως άρρωστη. Υπάρχει συγκεκριμένη και συνειδητή τακτική κάθε φορά που μπαίνει σ\' αυτή τη διαδικασία. Κι όμως. Δεν είναι τυχαίο που δεν τηλεφωνούσε ποτέ σε άλλα μέλη της ομάδας της. Γνωρίζει ότι έχει πρόβλημα, και απ\' αυτούς αντιμετωπίζεται ως \'μόνο αλκοολική\'. Το αποτέλεσμα; Δε μπόρεσε ποτέ να με βγάλει απ\' τα δικά μου όρια. Δε θέλω να σας πω τί της είπα την τελευταία φορά, απλά την αντιμετώπισα μπαίνοντας κι εγώ \'μέσα\' στο παραλήρημά της. Έμαθα ότι αφού προέβη σε έναν αυτοτραυματισμό πρόσφατα, κουράστηκε πια να προσπαθεί να τραβήξει την προσοχή και δέχτηκε βοήθεια. Αυτά λοιπόν. Θα σας αφήσω με αυτό το τελευταίο. Προχτές το βράδυ \'πέταξαν\' στο σπίτι μου ένα γατάκι ίσα με τη χούφτα μας. Αφού του έβγαλαν τα μάτια. Χαίρομαι λοιπόν που μπορεί να πάσχω κι εγώ από τη διαταραχή που με θέλει κοντά στους πραγματικά αδικημένους από αυτή τη ζωή. Την προτιμώ από αυτήν του ανθρώπου που το έκανε. Ενδεχομένως να είναι ένας \'υγιής\' ευηπόληπτος της εποχής μου. Αν μάθω ότι έκανε απόπειρα λέτε να στεναχωρεθώ;... καλό απόγευμα προς το παρόν!

;)

Έντιτ: Σοφία γεια σου. Είναι δικαίωμά σου να θυμώνεις ή όχι με ο,τιδήποτε γράφει κάποιος. Είμαι τελείως ήρεμη και κατανοώ ως \'προβλήματα\' το ο,τιδήποτε. Το λέω ακριβώς πιο πάνω. Έχω όμως κι εγώ το δικαίωμα να τα ορίζω ως έννοιες σύμφωνα με τη δική μου ζωή και οπτική των πραγμάτων γύρω μου και μέσα μου. Απλά την παραθέτω, δε την επιβάλλω σε κανέναν και μακριά από μένα συναισθήματα που μου είναι αχρείαστα, όπως το να περνάω την άποψή μου ως θέσφατο και να επιρρεάζω άλλους. :).

oboro
12-09-2009, 19:22
To να βαφτίζουμε τις διαστάσεις μας που δεν θέλουμε να παραδεχτούμε \"ταμπέλες\" είναι κι αυτό ανασφάλεια. \'Οπως και να αντιδρούμε στανταρ αρνητικά όταν κάποιος μας καταλαβαίνει χωρίς να ζητήσει την άδειά μας πρώτα.

ΠΟΙΟΝ ΕΙΠΕΣ ΨΥΧΟΠΟΜΠΟ ΡΕ?!?!?!

Τώρα όσο για αντιφατικές \"ταμπέλες\"... \'Η η μια θα είναι λάθος, ή και οι δύο λάθος ή και οι δύο σωστές, οπότε μάλλον το \"Αντιφατικες\" γίνεται πλέον πολύ σημαντικό.

πανος12345
12-09-2009, 19:24
σκοπευες ν απευθυνθεις σε μενα για να μου εξομολογηθεις τις αυτοκτονικες σου σκεψεις?
δεν εχω ουτε θα εχω ποτε μου !
καποτε στεφτομουνα παρω οπλο και να καθαρισω τους εχθρους μου , αλλα τωρα ανακαλυψα το βελουδινο χερι της αληθειας και σκοτωνω μονο τα ελατωματα στο μυαλο τους!!!!!
σε προφταινω...
τα δικα μου θα μου πεις δεν τα βλεπω?
ναι ..σιγουρα...αλλα τα εχω μεταρεψει οχι σε κραμασταρια αλλα σε καυσιμα που δινουν ενεργεια στα δακτυλα μου....

Remedy
12-09-2009, 19:28
........ Έλεος. Δε θα λυπηθώ όμως για την πλούσια πετυχημένη σαραντάρα που αυτοκτόνησε από ανία. Ούτε όμως θα της προσδώσω και κάποια διαταραχή. Όπως είπα και πιο πάνω, με βοήθησε πολύ η εμπειρία μου απ\' την \'ομάδα\'. Βίωσα απίστευτα συναισθήματα στο άκουσμα \'προβλημάτων ζωής\' από ανθρώπους που έχουν όλα τα εφόδια για να είναι καλά, και παρόλα ταύτα προσέβαλλαν το ίδιο το \'δώρο\' της ζωής. Δε τους δικαιολογώ, όπως δε τους δικαιολογούσα και τότε που είχα τη θολούρα του αλκοολισμού.......

....

αγαπητη μου αλομπαρ
απο διαφορα σχολια σου και στο προηγουμενο σχολιο σου και σ αυτο,εχω την αισθηση οτι αποδιδεις στα υλικα αγαθα που εχει κανεις τον χαρακτηρισμο του \"οτι εφοδια χρειαζεται κανεις\", και ιδιοτητες που δεν εχουν, οπως πχ το να κανουν καποιον ευτυχισμενο....
γιατι δηλαδη η πλουσια πετυχημενη σαρανταρα αν αυτοκτονουσε ο λογος θα επρεπε να ειναι η ανία?
ξερεις πολλους που αυτοκτονησαν απο ανία?
δεν δικαιολογεις την πραγματικη δυστυχια σε καποιον πλουσιο η επιτυχημενο η με \"εφοδια\"στην ζωη του?

Sofia
12-09-2009, 19:31
Αν λυπηθώ για έναν αυτόχειρα, θα είναι για τον συνειδητοποιημένο αυτόχειρα και δε φάω το παραμύθι πως πίσω από μια τέτοια ενέργεια κρύβεται κάποια πάθηση ψυχική. Έλεος. Δε θα λυπηθώ όμως για την πλούσια πετυχημένη σαραντάρα που αυτοκτόνησε από ανία. Ούτε όμως θα της προσδώσω και κάποια διαταραχή. Όπως είπα και πιο πάνω, με βοήθησε πολύ η εμπειρία μου απ\' την \'ομάδα\'. Βίωσα απίστευτα συναισθήματα στο άκουσμα \'προβλημάτων ζωής\' από ανθρώπους που έχουν όλα τα εφόδια για να είναι καλά, και παρόλα ταύτα προσέβαλλαν το ίδιο το \'δώρο\' της ζωής. Δε τους δικαιολογώ, όπως δε τους δικαιολογούσα και τότε που είχα τη θολούρα του αλκοολισμού. Η δική μου νίκη είναι το ότι δε μου προκαλεί πια θυμό η πραγματικότητα γύρω μου. Και δε νομίζω να μη συμφωνείς στο ότι αυτό δεν είναι εύκολο. Κατανοώ όλους τους ανθρώπους πια με το τί μπορούν να θεωρούν \'δυσκολία\' αλλά έχω θωρακιστεί πλέον απέναντί τους. Κάποιοι βαριούνται το δώρο της ζωής Όμπορο, αλλά αυτό δεν εξυπηρετεί κανέναν μάλλον για να ενταχθεί σαν μια ακόμη διαταραχή προσωπικότητας.

δεν νομιζεις, οτι ειναι λιγο αυθαιρετο το συμπέρασμα του γιατί κ πώς αποφασιζει να πεθάνει καποιος?

βλεπεις τη βιτρινα μιας πλουσιας πετυχημενης σαρανταρας, βλεπεις εναν ρολο...πώς μπορεις να ξερεις οτι αποφασισε να πεθανει απο ανια?

Και αν καποιοι βαριουνται το δωρο της ζωης για να καταληξουν στον θανατο, μπορει να εχουν κανει μια πολυ αιματηρη διαδρομη για να πουν οτι βαριουνται. Ενταξει, αλλο αν μπορουμε να το καταλαβουμε ή οχι. Παντως δε νομιζω να αυτοκτονει κανεις για πιο απλους λογους ή για πιο σοβαρους απο καποιον αλλο. Για τον καθενα ειναι τοσο σοβαροι οι συγκεκριμενοι λογοι, που δεν καθιστουν την υπαρξη αναγκαια.

Η ανθρωπινη απογνωση πώς να μπει σε ζυγαρια?

oboro
12-09-2009, 20:12
Alobar αυτήν ακριβώς την \"πανοπλία\" ένιωσα σε αυτά που έγραψες και πριν. Αποδείξαμε λοιπόν οτι είμαστε δυνατοί, ζωντανοί, και η πανοπλία μας έχει όλο το χώρο για αυτά που ζήσαμε και σχεδον μας κάψανε, όχι όμως για κάποιες αδυναμίες άλλων που αμέσως βαφτίζονται \"αδυναμοι\", \"μη συνειδητοποιημένα άτομα\" (ειδικά για αυτό σου έχω μερικές μάλλον εντυπωσιακές βιογραφίες αποπειραθέντων και τελειωμένων), \"\'ατομα που ζητούν την προσοχή\" και λοιπα... Δεν ξέρω επίσης πως μπορεί να νικήσει κάποιος τον θυμό και άλλα \"θετικα\" συναισθήματα (που ζητούν δηλαδή εξωτερίκευση) χωρίς να πέσει στην παγίδα της άρνησης και της καταπίεσης εν τέλει του ίδιου του του συναισθήματος.

Α, επίσης δεν υπάρχει \"ξερω να το κάνω\" όταν μιλάμε για γραμμές υποστήριξης. \'Η έχεις ανάλογη εκπαίδευση ή όχι. Εκτός κι αν το χρησιμοποιούσες σαν μεταφορά για το να σε πλησιάσει ένας φίλος με αυτοκτονικό ιδεασμό... Μεταφορά που τη βρίσκω πολύ λάθος. Αν και όχι τόσο όταν απλώς υιοθετείται είπωμένη πρώτα απο άλλον.

Θεοφανία
12-09-2009, 21:29
Πριν μερικούς μήνες, η καλύτερη φίλη της μαμάς μου, έχασε τον άντρα της, νεότατο με άσχημο τρόπο και σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα.
Είχε προηγηθεί ο χαμός της μητέρας της και της μητερας μου, που ήταν η μοναδική της φίλη.
Να σημειώσω πως δεν έχει παιδιά.
Μου έλεγε συνέχεια πως θα αυτοκτονήσει. Της έλεγα: \"οκ, πάντως να ξέρεις πως αν το κάνεις, θα μπω σπίτι, θα πάρω μόνο τις φωτογραφίες, θα ανοίξω την πόρτα και θα βγάλω τις γάτες σου στο δρόμο\".
Μου έλεγε: \"πως θα γίνεις τόσο σκληρή, θα τα σκοτώσουν τα ζώα, να τα πας στο οικόπεδο\". Της έλεγα: \"δεν υπάρχει περίπτωση, ξέρεις πως σιχαίνομαι τις γάτες χώρια ότι είμαι και αλλεργική και κινδυνεύω\".
Περνάει ακόμη πολύ δύσκολα, αλλά είναι καλύτερα. Θέλετε να σας πω κάτι που φαίνεται ηλίθιο αλλά είναι αλήθεια; Η αγαπη της γι αυτά τα ζώα την κρατά στη ζωή.

Τι θέλω να πω με αυτό? Πρώτα για την δική μου αντίδραση που δεν ηταν υστερική και δεύτερον αυτό που μπορεί να κρατήσει έναν άνθρωπο στη ζωή.
Από κει και πέρα, είτε είναι πάμπλουτος, είτε είναι επιτυχημένος σε κάποιον τομέα, είτε οτιδήποτε άλλο, αυτό που θα τον κρατησει στη ζωή αν έχει φτάσει στα όρια του, είναι μόνο ότι αγαπάει.
Όταν έχασα τη μαμά μου, σκέφτηκα πως δεν υπάρχει λόγος να ζώ. Ένα δευτερόλεπτο αργότερα σκέφτηκα τον πατέρα μου και τον αδελφό μου. Μου ήταν αδύνατο να τους δώσω τέτοιο πόνο.
μπορεί να ήταν και η δικαιολογία μου, γιατί τώρα που το σκέφτομαι, μάλλον δεν θα το έκανα....αλλά ήταν το πρώτο που σκέφτηκα....

Remedy
12-09-2009, 22:11
ρε συ θεοφανια...
μπας κι αυτη η φιλη ειναι η \"μαυρη γατα\" στο περιβαλλον σας?δεν εμεινε και κανεις ζωντανος γυρω της...
(αστειακι)

πανος12345
12-09-2009, 23:06
Originally posted by Θεοφανία
Πριν μερικούς μήνες, η καλύτερη φίλη της μαμάς μου, έχασε τον άντρα της, νεότατο με άσχημο τρόπο και σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα.
Είχε προηγηθεί ο χαμός της μητέρας της και της μητερας μου, που ήταν η μοναδική της φίλη.
Να σημειώσω πως δεν έχει παιδιά.
Μου έλεγε συνέχεια πως θα αυτοκτονήσει. Της έλεγα: \"οκ, πάντως να ξέρεις πως αν το κάνεις, θα μπω σπίτι, θα πάρω μόνο τις φωτογραφίες, θα ανοίξω την πόρτα και θα βγάλω τις γάτες σου στο δρόμο\".
Μου έλεγε: \"πως θα γίνεις τόσο σκληρή, θα τα σκοτώσουν τα ζώα, να τα πας στο οικόπεδο\". Της έλεγα: \"δεν υπάρχει περίπτωση, ξέρεις πως σιχαίνομαι τις γάτες χώρια ότι είμαι και αλλεργική και κινδυνεύω\".
Περνάει ακόμη πολύ δύσκολα, αλλά είναι καλύτερα. Θέλετε να σας πω κάτι που φαίνεται ηλίθιο αλλά είναι αλήθεια; Η αγαπη της γι αυτά τα ζώα την κρατά στη ζωή.

Τι θέλω να πω με αυτό? Πρώτα για την δική μου αντίδραση που δεν ηταν υστερική και δεύτερον αυτό που μπορεί να κρατήσει έναν άνθρωπο στη ζωή.
Από κει και πέρα, είτε είναι πάμπλουτος, είτε είναι επιτυχημένος σε κάποιον τομέα, είτε οτιδήποτε άλλο, αυτό που θα τον κρατησει στη ζωή αν έχει φτάσει στα όρια του, είναι μόνο ότι αγαπάει.
Όταν έχασα τη μαμά μου, σκέφτηκα πως δεν υπάρχει λόγος να ζώ. Ένα δευτερόλεπτο αργότερα σκέφτηκα τον πατέρα μου και τον αδελφό μου. Μου ήταν αδύνατο να τους δώσω τέτοιο πόνο.
μπορεί να ήταν και η δικαιολογία μου, γιατί τώρα που το σκέφτομαι, μάλλον δεν θα το έκανα....αλλά ήταν το πρώτο που σκέφτηκα....
αυτο θεωρεις ηλιθιο?
\"Θέλετε να σας πω κάτι που φαίνεται ηλίθιο αλλά είναι αλήθεια; Η αγαπη της γι αυτά τα ζώα την κρατά στη ζωή.\"
30.000.000 κατοικιδια ζωα στην Γαλλια εχουν την τιμητικη τους καθε βδομαδα 2 ωρες στην καρτικη τηλεοραση της Γαλλιας ! λες να το κανουν τυχαια ?

Alobar
13-09-2009, 00:33

........ Έλεος. Δε θα λυπηθώ όμως για την πλούσια πετυχημένη σαραντάρα που αυτοκτόνησε από ανία. Ούτε όμως θα της προσδώσω και κάποια διαταραχή. Όπως είπα και πιο πάνω, με βοήθησε πολύ η εμπειρία μου απ\' την \'ομάδα\'. Βίωσα απίστευτα συναισθήματα στο άκουσμα \'προβλημάτων ζωής\' από ανθρώπους που έχουν όλα τα εφόδια για να είναι καλά, και παρόλα ταύτα προσέβαλλαν το ίδιο το \'δώρο\' της ζωής. Δε τους δικαιολογώ, όπως δε τους δικαιολογούσα και τότε που είχα τη θολούρα του αλκοολισμού.......

....

αγαπητη μου αλομπαρ
απο διαφορα σχολια σου και στο προηγουμενο σχολιο σου και σ αυτο,εχω την αισθηση οτι αποδιδεις στα υλικα αγαθα που εχει κανεις τον χαρακτηρισμο του \"οτι εφοδια χρειαζεται κανεις\", και ιδιοτητες που δεν εχουν, οπως πχ το να κανουν καποιον ευτυχισμενο....
γιατι δηλαδη η πλουσια πετυχημενη σαρανταρα αν αυτοκτονουσε ο λογος θα επρεπε να ειναι η ανία?
ξερεις πολλους που αυτοκτονησαν απο ανία?
δεν δικαιολογεις την πραγματικη δυστυχια σε καποιον πλουσιο η επιτυχημενο η με \"εφοδια\"στην ζωη του?

Ρέμεντυ γεια και σε σένα. Παρεξηγούμαι, είναι λογικό και μπορεί να συμβεί κι εγώ να παρεξηγήσω τους άλλους. Ναι, δεν εκφράστηκα όπως θα χρειαζόταν παραπάνω. Έτσι για την ιστορία, μιλάω πάντα εμπειρικά, θεωρητικά ποτέ. Κι αν το έκανα στο παρελθόν κάποιες φορές, τώρα απέχω όσο είναι δυνατόν. Στο πρόσωπο της \'ξανθιάς σαραντάρας\' δεν υπάρχει ίχνος υποτίμησης και δε την εφηύρα προκειμένου να εκφράσω απόψεις. Είναι υπαρκτή. Και τα \'εφόδια\' για τα οποία μιλάω, όχι δεν αναφέρονται μόνο σε υλικά αγαθά. Μεγάλη η λίστα. Πνευματικό εύρος, καλοσύνη, ευγένεια, εξωτερική ομορφιά, προσωπικός κόπος για να είναι μια πετυχημένη επαγγελματίας στον τομέα της. Γιατί τόση ανία λοιπόν κατά δική της ομολογία; Γιατί μια συνεχής πεποίθηση ότι \'εγώ θα αυτοκτονήσω, δε με αντέχω που βαριέμαι\'; Γιατί στα όρια της νευρικής ανορεξίας, που μη μου πει κανείς ότι δεν είναι αυτοκτονική συμπεριφορά όταν την έχουμε εντοπίσει. Και γιατί να μη \'τρελλαίνομαι\' κι εγώ βλέποντας έναν άνθρωπο με όλα αυτά τα εφόδια να δηλώνει ευθαρσώς ότι ακόμη και που εντοπίζει τα κακώς κείμενα, βαριέται. Ναι, με στεναχωρούν αυτά. Κι αν το θες, ακόμη και διαταραχή να υφίσταται, τί αλλάζει; Όλα αυτά τα \'εφόδια\' δεν είναι ταυτόχρονα και τα όπλα για να την αντιμετωπίσει κανείς όσο γίνεται; Φυσικά λοιπόν και δικαιολογώ τη δυστυχία σε όλους τους ανθρώπους. Όλοι έχουμε μερίδιο σ\' αυτήν ή και δικαίωμα αν θες. Κι αν έχει νόημα η δική μου άποψη, μια αυτοκτονία - πράξη, δε μου λέει και τίποτα μπροστά σε μια αυτοκτονία - τρόπος ζωής. Κι αν δε το πιστεύω εγώ αυτό ως... πρώην \'αλκοόλα του κερατά\', τι να συζητάω βρε Ρέμεντυ;... :)

weird
13-09-2009, 00:56
Αυτό που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση, είναι ο ορισμός της Βικιπαίδεια.

Κάνει μια σύντομη αναφορά στα αίτια της αυτοκτονίας.

\"Αίτια αυτοκτονιών

Δεν υπάρχει ένας καθολικά αποδεκτός παράγοντας ο οποίος προκαλεί την πράξη της αυτοκτονίας. Παρόλα αυτά, ένα κύριο χαρακτηριστικό που μοιράζονται οι αυτόχειρες είναι η κατάθλιψη. Δεν είναι όμως ασυνήθιστο ορισμένα άτομα να οδηγούνται στην αυτοκτονία λόγω πιέσεων από το κοινωνικό ή οικογενειακό περιβάλλον στο οποίο ζουν. Ακολουθούν και άλλοι παράγοντες:

* Πόνος (π.χ. σωματικός ή συναισθηματικός χωρίς περιθώρια βελτίωσης)
* Στρες (π.χ. θρήνος μετά από τον θάνατο αγαπημένου προσώπου)
* Έγκλημα (π.χ. η προσπάθεια αποφυγής ευθυνών σε έγκλημα που διέπραξε το άτομο)
* Ψυχική ασθένεια και αναπηρία (π.χ. κατάθλιψη, διπολική διαταραχή, τραύμα, και σχιζοφρένεια)
* Σοβαρός τραυματισμός (π.χ. παράλυση, παραμόρφωση, αποκοπή άκρου)
* Κατάχρηση ουσιών
* Αρνητικό περιβάλλον (π.χ. σεξουαλική κακοποίηση, φτώχεια, έλλειψη στέγης, διακρίσεις
* Οικονομική ζημία (π.χ. εθισμός σε τυχερά παιχνίδια, απώλεια εργασίας, χρηματιστηριακή κατάρρευση, χρέη)
* Σεξουαλικά θέματα (π.χ. σεξουαλικός προσανατολισμός, έρωτας χωρίς ανταπόκριση και νοσταλγία χωρις μέλλον, χωρισμός)
* Αποφυγή ατίμωσης (π.χ. χαρακίρι)
* Θρησκευτικές πεποιθήσεις (π.χ. επιθέσεις αυτοκτονίας)
* Υπερεθνικιστική ιδεολογία (π.χ. επιθέσεις καμικάζι)\"

Θα εμμείνω στην πρώτη πρόταση.
Φυσικά και δεν υπάρχει ένας μόνο παράγοιντας που οδηγεί τους ανθρώπους στην αυτοκτονία.
Για μένα ένα διαχωριστικό κριτήριο θα μπορούσε να είναι το πόσο η αυτοκτονία γίνεται εν πλήρη συνειδηση ή \"εν βρασμώ\", δηλαδή κατά πόσο η απόφαση αλλά και η τέλεση της πράξης λαμβάνουν χώρα νηφάλια ή το άτομο βρίσκεται σε κατάσταση συναισθηματικής φόρτισης, έντασης και δεν βλέπει τα πράγματα καθαρά.

Στην πρώτη περίπτωση, έχουμε μια συνειδητή επιλογή που εντάσσεται στα πλαίσια της αυτοδιάθεσης ( ασχέτως αν κατά την Εκκλησία, τα σώματα και η ψυχές μας δεν μας ανήκουν και άρα δεν μπορούμε να τα \"αυτοδιαθέτουμε\". ) Στην δεύτερη περίπτωση έχουμε μια πράξη παρορμητική και άρα με μη πλήρη βούληση πραγμένη.

Το αν πρόκειται λοιπόν για ώριμη ( απλά οικειοθελή ή πλήρως συνειδητοποιημένη και φιλοσοφημένη) απόφαση ή για πράξη εν βρασμώ, δεν έρχεται να το ορίσει μόνο το κριτήριο της ψυχικής ασθένειας.

Ετσι λοιπόν στα αίτια, γίνεται ξεχωριστή αναφορά στην ψυχική ασθένεια, ενώ μεταξύ άλλων αναγράφεται και ο πόνος, το στρες ή το αρνητικό περιβάλλον.

Βλέπουμε δηλ, οτι οι παράγοντες μπορεί να είναι πολλοί και διάφοροι, η αυτοκτονία μπορεί να συνιστά μια συνειδητή επιλογή ή μια παρορμητική πράξη, αλλά και οτι το αίτιο \"ψυχολογικά αστάθεια/διαταραχή\" δεν υπερκαλύπτει αλλα αίτια, όπως ο πόνος, η απόγνωση, το πιεστικό περιβάλλον.

Πάνω στο θέμα μας, μου έκανε εντύπωση μια διατύπωση της Τσαλίκογλου, ψυχολόγου, στην παρακάτω τοποθεσία :
http://archive.enet.gr/online/online_obj?pid=185&tp=T&id=68129168

ειδικά αυτό το σημείο με βρίσκει πολύ σύμφωνη :

«Η επίκληση της ψυχικής ασθένειας κατευνάζει την αμηχανία, την απορία, τον τρόμο που γεννά η πράξη της αυτοκτονίας. Ενοχοποιούνται η κατάθλιψη, η σχιζοφρένεια, η διπολική ψύχωση. Η ψυχική διαταραχή ερμηνεύει το πέρασμα στην πράξη. Η ψυχιατρικοποίηση όμως, ο εστιασμός δηλαδή κατ\' αποκλειστικότητα σε ενδοψυχικές διεργασίες προκειμένου να κατανοηθεί το δραματικό φαινόμενο της αυτοκτονίας, συγκαλύπτει τη συμβολή άλλων μεταβλητών».

- Ποιες είναι αυτές οι άλλες μεταβλητές;

«Να αναφερθούμε εδώ, για παράδειγμα, στην απελπισία. Απελπισία που υπερβαίνει την ψυχική διαταραχή και δεν συναρτάται αιτιωδώς μαζί της. Ας μιλήσουμε για την απελπισία μιας απελπισμένης ζωής. (Ενδίδοντας στην ταυτολογία των όρων που φανερώνει και το άρρητο, το μη εντοπίσιμο, που έτσι κι αλλιώς κομίζει μια τέτοια πολύμορφα δραματική ενέργεια.) Εχει κάτι το ιερό αυτή η απελπισία. Εχει κάτι που δεν λογαριάζεται ως νοσηρό».

Alobar
13-09-2009, 01:01

Αν λυπηθώ για έναν αυτόχειρα, θα είναι για τον συνειδητοποιημένο αυτόχειρα και δε φάω το παραμύθι πως πίσω από μια τέτοια ενέργεια κρύβεται κάποια πάθηση ψυχική. Έλεος. Δε θα λυπηθώ όμως για την πλούσια πετυχημένη σαραντάρα που αυτοκτόνησε από ανία. Ούτε όμως θα της προσδώσω και κάποια διαταραχή. Όπως είπα και πιο πάνω, με βοήθησε πολύ η εμπειρία μου απ\' την \'ομάδα\'. Βίωσα απίστευτα συναισθήματα στο άκουσμα \'προβλημάτων ζωής\' από ανθρώπους που έχουν όλα τα εφόδια για να είναι καλά, και παρόλα ταύτα προσέβαλλαν το ίδιο το \'δώρο\' της ζωής. Δε τους δικαιολογώ, όπως δε τους δικαιολογούσα και τότε που είχα τη θολούρα του αλκοολισμού. Η δική μου νίκη είναι το ότι δε μου προκαλεί πια θυμό η πραγματικότητα γύρω μου. Και δε νομίζω να μη συμφωνείς στο ότι αυτό δεν είναι εύκολο. Κατανοώ όλους τους ανθρώπους πια με το τί μπορούν να θεωρούν \'δυσκολία\' αλλά έχω θωρακιστεί πλέον απέναντί τους. Κάποιοι βαριούνται το δώρο της ζωής Όμπορο, αλλά αυτό δεν εξυπηρετεί κανέναν μάλλον για να ενταχθεί σαν μια ακόμη διαταραχή προσωπικότητας.

δεν νομιζεις, οτι ειναι λιγο αυθαιρετο το συμπέρασμα του γιατί κ πώς αποφασιζει να πεθάνει καποιος?

βλεπεις τη βιτρινα μιας πλουσιας πετυχημενης σαρανταρας, βλεπεις εναν ρολο...πώς μπορεις να ξερεις οτι αποφασισε να πεθανει απο ανια?

Και αν καποιοι βαριουνται το δωρο της ζωης για να καταληξουν στον θανατο, μπορει να εχουν κανει μια πολυ αιματηρη διαδρομη για να πουν οτι βαριουνται. Ενταξει, αλλο αν μπορουμε να το καταλαβουμε ή οχι. Παντως δε νομιζω να αυτοκτονει κανεις για πιο απλους λογους ή για πιο σοβαρους απο καποιον αλλο. Για τον καθενα ειναι τοσο σοβαροι οι συγκεκριμενοι λογοι, που δεν καθιστουν την υπαρξη αναγκαια.

Η ανθρωπινη απογνωση πώς να μπει σε ζυγαρια?

Σοφία, έχω απαντήσει μέσω της απάντησης στη Ρέμεντυ, κατά ένα μέρος. Πάντως, απ\' την ελάχιστη συμμετοχή μου ως τα τώρα στο φόρουμ, έχω διακρίνει ξανά μια \'επιθετικότητα\' από μέρους σου. Πάντως σας καλησπερίζω έναν - έναν, όσοι μου απευθύνετε το λόγο. Δε ξέρω λοιπόν κατά πόσο μπορεί να είναι \'αυθαίρετο\' ένα συμπέρασμα δικό μου, με δυο απόπειρες στο ενεργητικό μου. Δε θα ξανακάνω το λάθος να δημοσιοποιήσω τους λόγους, είναι απόκτημά μου. Για την \'ξανθιά\' απάντησα ήδη και μίλησα για πράματα που ξέρω, μόνο για τέτοια μιλάω. Αλλά θα διαφωνήσω κι εγώ με τη σειρά μου. Δε δέχομαι ότι άνθρωποι που έχουν κάνει μια \'αιματηρή\' πορεία ζωής, θα αυτοκτονούσαν από βαρεμάρα. Και ξέρεις γιατί; Μα γιατί συγκαταλέγω και τον εαυτό μου μέσα σε αυτούς. Την πορεία βέβαια την ξέρω εγώ. Έχω δυο καρκίνους στο βιογραφικό μου, για τον δεύτερο που είναι πιο πρόσφατος δεν έχω μιλήσει. Γιατί το λέω αυτό; Γιατί η μόνη περίπτωση να ξανακάνω απόπειρα πλέον, θα είναι ένας τρίτος αλλά μη αναστρέψιμος. Και ναι, το πιστεύω αυτό που λέω. Ακόμη κι αν υποβαθμιστούν περισσότερο οι συνθήκες της ζωής μου, αν συνεχίζω να καταφέρνω να βγαίνω απ\' το \'εγώ\' μου, απομακρύνονται αυτόματα και οι \'κίνδυνοι\' για αυτοκτονικές συμπεριφορές. Είναι στο χέρι μου να συνεχίσω να βλέπω τη ζωή ως δώρο, ακόμη και μέσα από τις ζωές των άλλων. Και σαφώς οι οποιοιδήποτε λόγοι καθορίζουν την ύπαρξη ως αναγκαία ή μη. Γιατί και στις δυο περιπτώσεις, η ύπαρξη δε θα γίνει περισσότερο δεδομένη ή όχι. Προσωπικά επιθυμώ μια και μόνη ταμπέλα. Αυτή του εφήμερου και με προσπάθεια από δω και στο εξής για να την υποστηρίζω.

Θεοφανία
13-09-2009, 01:18
[i]
........ Έλεος. Δε θα λυπηθώ όμως για την πλούσια πετυχημένη σαραντάρα που αυτοκτόνησε από ανία. Ούτε όμως θα της προσδώσω και κάποια διαταραχή.

Αλ...στην αρχή έγραψες αυτό.....

Γιατί στα όρια της νευρικής ανορεξίας, που μη μου πει κανείς ότι δεν είναι αυτοκτονική συμπεριφορά όταν την έχουμε εντοπίσει.

...........Και μετά γράφεις αυτό....

Αν δεν είναι διαταραχή η νευρική ανορεξία, τότε τι είναι?

Εχουν πεθάνει άνθρωποι από αυτό χωρίς να χρειαστεί να αυτοκτονήσουν. Δεν προλαβαίνουν...

Alobar
13-09-2009, 01:42
Alobar αυτήν ακριβώς την \"πανοπλία\" ένιωσα σε αυτά που έγραψες και πριν. Αποδείξαμε λοιπόν οτι είμαστε δυνατοί, ζωντανοί, και η πανοπλία μας έχει όλο το χώρο για αυτά που ζήσαμε και σχεδον μας κάψανε, όχι όμως για κάποιες αδυναμίες άλλων που αμέσως βαφτίζονται \"αδυναμοι\", \"μη συνειδητοποιημένα άτομα\" (ειδικά για αυτό σου έχω μερικές μάλλον εντυπωσιακές βιογραφίες αποπειραθέντων και τελειωμένων), \"\'ατομα που ζητούν την προσοχή\" και λοιπα... Δεν ξέρω επίσης πως μπορεί να νικήσει κάποιος τον θυμό και άλλα \"θετικα\" συναισθήματα (που ζητούν δηλαδή εξωτερίκευση) χωρίς να πέσει στην παγίδα της άρνησης και της καταπίεσης εν τέλει του ίδιου του του συναισθήματος.

Α, επίσης δεν υπάρχει \"ξερω να το κάνω\" όταν μιλάμε για γραμμές υποστήριξης. \'Η έχεις ανάλογη εκπαίδευση ή όχι. Εκτός κι αν το χρησιμοποιούσες σαν μεταφορά για το να σε πλησιάσει ένας φίλος με αυτοκτονικό ιδεασμό... Μεταφορά που τη βρίσκω πολύ λάθος. Αν και όχι τόσο όταν απλώς υιοθετείται είπωμένη πρώτα απο άλλον.

Όμπορο, άκου τί συμβαίνει. Επειδή ακριβώς απέδειξα στον εαυτό μου και στη δική μου τη ζωή ότι, ναι, είμαι δυνατός άνθρωπος - και προσωπικά αν θέλεις, αν δεν είχα παρερμηνεύσει δικά μου πράματα, πιθανόν να είχα αποφύγει κι έναν εθισμό 15 χρόνων, τα καλύτερα χρόνια της ζωής μου δηλαδή - τουναντίον, έχω χώρο για τους \'αδύναμους\' όπως τους λες. Γιατί πιστεύω πως δυνατός βγαίνει ο άνθρωπος που αφήνει τον εαυτό του να ανταπεξέλθει μέσα απ\' τις αδυναμίες του, έστω και με απώλειες. Για να μη γίνει πάλι παρεξήγηση, η αναφορά μου στο \'μη συνειδητοποιημένα\' άτομα, αφορά περιπτώσεις σα της φίλης. Οκ, δεκτή από μένα η οριακή της προσωπικότητα, αλλά κανένα εύσημο και καμιά δικαιολογία στην αχαριστία της συγκεκριμένης με το πρόσχημα του ότι έχω μια οικογένεια από πίσω και θεωρώ δεδομένο ότι θα τρέχουν αιωνίως για μένα. Είναι ίσως λίγο \'μαγικό\' να έχουμε πλήρη συνείδηση ενώ ταυτόχρονα, βγαίνουμε εντελώς έξω απ\' τα όρια... δε ξέρω γιατί έβαλες τη λέξη \'θετικό\' σε εισαγωγικά, όσον αφορά το θυμό. Για μένα ο υγιής θυμός είναι διακριτός σε σχέση με αυτόν που θα με καταπιέσει και θα μου βγάλει άρνηση. Έχω ζήσει και τους δυο. Κι αν το θέλεις, ναι, κάποιοι αυτόχειρες πάνε \'άδικα\' τελικά, κατευθυνόμενοι από θυμό - παγίδα. Το τελευταίο δε το κατάλαβα. Το \'ξέρω να το κάνω\' αφορούσε εμένα και τη γυναίκα, καμιά σχέση με γραμμές υποστήριξης. Τώρα το πώς το ξέρω και γιατί το κάνω, αυτό αφορά εμένα και μόνο... :).

Alobar
13-09-2009, 02:13
Originally posted by Θεοφανία

[i]
........ Έλεος. Δε θα λυπηθώ όμως για την πλούσια πετυχημένη σαραντάρα που αυτοκτόνησε από ανία. Ούτε όμως θα της προσδώσω και κάποια διαταραχή.

Αλ...στην αρχή έγραψες αυτό.....

Γιατί στα όρια της νευρικής ανορεξίας, που μη μου πει κανείς ότι δεν είναι αυτοκτονική συμπεριφορά όταν την έχουμε εντοπίσει.

...........Και μετά γράφεις αυτό....

Αν δεν είναι διαταραχή η νευρική ανορεξία, τότε τι είναι?

Εχουν πεθάνει άνθρωποι από αυτό χωρίς να χρειαστεί να αυτοκτονήσουν. Δεν προλαβαίνουν...

Γεια σου Θεοφανία. Προσπάθησα να κάνω εμφανή τη διαφορά ανάμεσα στο \'αυτοκτονώ από βαρεμάρα\' και στο \'ξέρω ότι είμαι σε νευρική ανορεξία\'. Τελικά δηλαδή, ποιά απ\' τις δυο \'διαταραχές\' είναι πιο εύκολο να αντιμετωπιστεί; Αυτό εννοούσα. Και όπως πολύ σωστά το λες, πεθαίνουν άνθρωποι. Μπορώ λοιπόν να αλλάξω το σκεπτικό μου, αλλά θα είμαι πλέον σε θέση να κάνω κάτι με την κατάσταση στην οποία έχω φέρει τον εαυτό μου οργανικά; Θεοφανία, όταν άγγιξα τα 36 κιλά - ευτυχώς όχι για πολύ - πίστεψέ με, ήταν επειδή δε μπορούσε να είναι αλλιώς.
Και αυτό που έγραψε η Weird.

\'ειδικά αυτό το σημείο με βρίσκει πολύ σύμφωνη :

«Η επίκληση της ψυχικής ασθένειας κατευνάζει την αμηχανία, την απορία, τον τρόμο που γεννά η πράξη της αυτοκτονίας. Ενοχοποιούνται η κατάθλιψη, η σχιζοφρένεια, η διπολική ψύχωση. Η ψυχική διαταραχή ερμηνεύει το πέρασμα στην πράξη. Η ψυχιατρικοποίηση όμως, ο εστιασμός δηλαδή κατ\' αποκλειστικότητα σε ενδοψυχικές διεργασίες προκειμένου να κατανοηθεί το δραματικό φαινόμενο της αυτοκτονίας, συγκαλύπτει τη συμβολή άλλων μεταβλητών».

- Ποιες είναι αυτές οι άλλες μεταβλητές;

«Να αναφερθούμε εδώ, για παράδειγμα, στην απελπισία. Απελπισία που υπερβαίνει την ψυχική διαταραχή και δεν συναρτάται αιτιωδώς μαζί της. Ας μιλήσουμε για την απελπισία μιας απελπισμένης ζωής. (Ενδίδοντας στην ταυτολογία των όρων που φανερώνει και το άρρητο, το μη εντοπίσιμο, που έτσι κι αλλιώς κομίζει μια τέτοια πολύμορφα δραματική ενέργεια.) Εχει κάτι το ιερό αυτή η απελπισία. Εχει κάτι που δεν λογαριάζεται ως νοσηρό»\'.

Σύμφωνη κι εγώ.

Sofia
13-09-2009, 15:19
Πάντως, απ\' την ελάχιστη συμμετοχή μου ως τα τώρα στο φόρουμ, έχω διακρίνει ξανά μια \'επιθετικότητα\' από μέρους σου.

Aν η διαφωνια, η διαφορετικη γνωμη μου ερμηνευεται ως \"επιθετικοτητα\", τοτε ισως να μην μπορουμε να κανουμε εναν διαλογο ισοτιμο.

Παρολα αυτα θα ηθελα να απαντησω, μαλλον να σου διευκρινησω δύο πραγματα που μαλλον φανταζουν λεπτομερειες.

Δε ξέρω λοιπόν κατά πόσο μπορεί να είναι \'αυθαίρετο\' ένα συμπέρασμα δικό μου, με δυο απόπειρες στο ενεργητικό μου.

Υποθέτω πώς η δικη σου ή η δικη μου περιπτωση δεν μας κανει απολυτους, στον τροπο που εξελισονται τα πραγματα πέρα απο εμας. Αν εμενα η καταθλιψη μου δημιουργηθηκε κ εκφραστηκε με Χ τροπους, δεν περιμενω οτι καθε καταθλιψη θα εκφραζεται με τους ιδιους Χ τροπους. Ουτε εχοντας περασει απο αυτη, εχω γινει κ ειδικος.

Δε δέχομαι ότι άνθρωποι που έχουν κάνει μια \'αιματηρή\' πορεία ζωής, θα αυτοκτονούσαν από βαρεμάρα. Και ξέρεις γιατί; Μα γιατί συγκαταλέγω και τον εαυτό μου μέσα σε αυτούς. Την πορεία βέβαια την ξέρω εγώ. Έχω δυο καρκίνους στο βιογραφικό μου, για τον δεύτερο που είναι πιο πρόσφατος δεν έχω μιλήσει. Γιατί το λέω αυτό; Γιατί η μόνη περίπτωση να ξανακάνω απόπειρα πλέον, θα είναι ένας τρίτος αλλά μη αναστρέψιμος. Και ναι, το πιστεύω αυτό που λέω. Ακόμη κι αν υποβαθμιστούν περισσότερο οι συνθήκες της ζωής μου, αν συνεχίζω να καταφέρνω να βγαίνω απ\' το \'εγώ\' μου, απομακρύνονται αυτόματα και οι \'κίνδυνοι\' για αυτοκτονικές συμπεριφορές. Είναι στο χέρι μου να συνεχίσω να βλέπω τη ζωή ως δώρο, ακόμη και μέσα από τις ζωές των άλλων. Και σαφώς οι οποιοιδήποτε λόγοι καθορίζουν την ύπαρξη ως αναγκαία ή μη. Γιατί και στις δυο περιπτώσεις, η ύπαρξη δε θα γίνει περισσότερο δεδομένη ή όχι. Προσωπικά επιθυμώ μια και μόνη ταμπέλα. Αυτή του εφήμερου και με προσπάθεια από δω και στο εξής για να την υποστηρίζω..

Μιλάς για τον εαυτο σου ομως. Μονο που εγω δεν εγραφα για το τί κανεις ή θα εκανες εσυ. Προφανως εσυ γνωριζεις καλυτερα απο ολους για τον εαυτο σου. Εγραψα ομως, πώς με την ιδια ευκολια που μιλαμε για το τί θα καναμε ή κανουμε εμεις, ειναι παρακινδυνευμενο κ αστοχο να το κανουμε κ για άλλους.

Αυτο μονο αγαπητη Alobar....κ παλι λυπάμαι που ειδες μια διαφορετικη αποψη ως \"επιθεση\".

Alobar
13-09-2009, 17:12
Καλησπέρα Σοφία και σε όλη την παρέα. Αν δεν ήμουν άνθρωπος του διαλόγου και της διαφωνίας απόψεων, για να παίρνω κι εγώ περισσότερα, δε θα έγραφα σε φόρουμς ίσαμε 8 χρόνια. Κι ούτε καν θεωρώ \'λεπτομέρειες\' αυτά που σχολιάζεις. Γενικώς, ειδικά στην μ.Α. εποχή μου - μετά Αλκοολισμόν - επιλέγω να μη χαρακτηρίζω καθόλου ούτε ανθρώπους, ούτε απόψεις.

\'Υποθέτω πώς η δικη σου ή η δικη μου περιπτωση δεν μας κανει απολυτους, στον τροπο που εξελισονται τα πραγματα πέρα απο εμας. Αν εμενα η καταθλιψη μου δημιουργηθηκε κ εκφραστηκε με Χ τροπους, δεν περιμενω οτι καθε καταθλιψη θα εκφραζεται με τους ιδιους Χ τροπους. Ουτε εχοντας περασει απο αυτη, εχω γινει κ ειδικος.\'.

Ούτε κι εγώ περιμένω κάτι τέτοιο. Πώς θα μπορούσα άλλωστε όταν όλοι μας είμαστε μοναδικοί και ξεχωριστοί. Για την τελευταία πρόταση, δε θα σχολιάσω. \'Ειδικός\' μπορώ να είμαι για ό,τι αφορά εμένα και μόνο, αν το δω απ\' τη μια του πλευρά. Απ\' την άλλη του πλευρά, δε δήλωσα κάτι τέτοιο με την είσοδό μου στο φόρουμ. Αλλά έχει καμιά σημασία αν είμαι ή δεν είμαι;

\'Μιλάς για τον εαυτο σου ομως. Μονο που εγω δεν εγραφα για το τί κανεις ή θα εκανες εσυ. Προφανως εσυ γνωριζεις καλυτερα απο ολους για τον εαυτο σου. Εγραψα ομως, πώς με την ιδια ευκολια που μιλαμε για το τί θα καναμε ή κανουμε εμεις, ειναι παρακινδυνευμενο κ αστοχο να το κανουμε κ για άλλους.

Αυτο μονο αγαπητη Alobar....κ παλι λυπάμαι που ειδες μια διαφορετικη αποψη ως \"επιθεση\".\'.

Φυσικά και δεν αναφέρεσαι σε μένα. Κι επειδή όπως λες, ο καθένας ξέρει για τον εαυτό του, έτσι κι εγώ μίλησα για τη δική μου οπτική. Δε συνηθίζω να μιλώ για λογαριασμό άλλων. Δε συνάδει με το σεβασμό που έχω απέναντι στον οποιοδήποτε άλλο. Συναισθάνομαι όμως πολύ έντονα πια, κι είναι κάτι που θέλω να το καλλιεργήσω. Κι αλίμονο Σοφία αν \'μπερδεύω\' τη διαφορετική άποψη με την επιθετικότητα. Καλό σου μεσημέρι.

arktos
14-09-2009, 18:23
http://www.klimaka.org.gr/newsite/downloads/Pagosmia_imera_giatin_prolipsi_tis_aftoktonias_all ages.pdf

arktos
15-09-2009, 04:05

oboro, όταν έχεις κάνει ελεύθερη πτώση, κάτι παραπάνω ξέρεις από κάποιον που δεν έχει κάνει.η διπολική διαταραχή από την οποία πάσχω έχει σαν σύμπτωμα να κάνεις σκέψεις για αυτοκτονία.ένα 15% αυτοκτονεί τελικά.

oboro
15-09-2009, 10:58
arktos, είναι σαν να λετε εσύ κι ο pelariry οτι κάποιος που έχει κάνει ελεύθερη πτώση κατανοεί καλύτερα τους νόμους της βαρύτητας απο κάποιον που δεν έχει κάνει.

Δεν ξέρω αν διάβασες και τα ποστ που ακολούθησαν... \'Αλλο ξέρω κάτι παραπάνω, άλλο ισχυρίζομαι οτι η αυτοκτονια είναι ψυχικη νόσος χρησιμοποιώντας τις απόπειρές μου σαν επιχειρήματα/στρατιωτικό βαθμό κλπ. Το βρίσκω αναξιοπρεπές - καθόλου δεν τιμά τη σοβαρότητα όλων αυτών που έζησε κανείς να τα μετατρέπει σε δήθεν επιχειρήματα για να υποστηρίξει το ανυπόστατο, το υπερβολικό.

Οτι μπορεί να σας κάνει πιο μεροληπτικούς απέναντι στο φαινόμενο η επιπλέον γνωριμία με αυτό το έχετε σκεφτεί? Οτι το \"ξέρω\" δεν έχει να κάνει μόνο με έπαφή με το άντικείμενο αλλά και με μια αποστασιοποίηση από αυτό?

arktos
15-09-2009, 12:10
oboro, κάποιος που έχει κάνει ελεύθερη πτώση, έχει νιώσει πως είναι να πέφτεις.μιλάω για τις αισθήσεις, όχι για το αν γνωρίζει κάποιος φυσική.όλα τα ποστ τα διάβασα.ο pelariry δεν ισχυρίστηκε πως η αυτοκτονία είναι ψυχική νόσος κρίνοντας από τον ευατό του.μήπως είναι λίγο τραβηγμένο να λες σε κάποιον πως είναι αναξιοπρεπής?

oboro
15-09-2009, 12:23
Ναι, κι εγώ για το ίδιο πράγμα μιλάω, αρκτος. Στο πλαίσιο της ίδιας μεταφοράς είναι και η \"ελεύθερη πτώση\" και η \"φυσική\". Το ένα αντιστοιχεί στην εμπειρία της απόπειρας και το άλλο στη γνώση του πως λειτουργεί σαν φαινόμενο η αυτοκτονία. Τη δική σου αναλογία σκέψεων επεξέτεινα.

Και ναι, αυτό ισχυρίστηκε ο pelariry κρίνοντας απ\' τον εαυτό του και μόνο - πως η αυτοκτονία = ψυχική νόσος, και δεν δώθηκε μόνο σε εμένα η εντύπωση αυτή όπως είδες. Χώρια το \"έχετε κάνει κλίκα\". Ναι, ενδιαφέρουσα προβολή...

pelariry
15-09-2009, 13:19
oboro, μην κάνεις πολύ ψυχανάλυση. σε χαλάει.

Ο εγκέφαλος ανθρώπων που αυτοκτονούν διαφέρει χημικά σε σχέση με τον εγκέφαλο ανθρώπων που πεθαίνουν από άλλες αιτίες, σύμφωνα με καναδική έρευνα.

http://www.iatronet.gr/newsarticle.asp?art_id=6451

Όλο και περισσότερα επιστημονικά στοιχεία ενισχύουν τη θεωρία ότι η αυτοκτονική συμπεριφορά είναι αυθύπαρκτη και δεν είναι απλά συνέπεια άλλων ψυχιατρικών διαταραχών, υποστήριξαν ερευνητικές ομάδες κατά τη διάρκεια παρουσιάσεων που έγιναν στο ετήσιο συνέδριο της Αμερικανικής Εταιρείας Νευρολογίας στην Ατλάντα. Τα άτομα που διαπράττουν αυτοκτονία παρουσιάζουν διακριτές διαφορές στον εγκέφαλο, οι οποίες είναι ανεξάρτητες άλλων ψυχικών ασθενειών από τις οποίες μπορεί να πάσχουν.

http://health.in.gr/news/article.asp?lngArticleID=132571

Ερευνητική ομάδα του Πανεπιστημίου του Ιλινόις με επικεφαλής τον Δρ Ghanshyam N. Pandey θέλησε να διερευνήσει κατά πόσο η δράση του ενζύμου PKC ( πρωτεΐνη κινάση C, η οποία εμπλέκεται στο δίκτυο επικοινωνίας των κυττάρων), το οποίο είναι γνωστό ότι σχετίζεται με διαταραχές της διάθεσης και ρυθμίζεται μέσω συγκεκριμένης φαρμακευτικής αγωγής, ενέχει κάποιο ρόλο στις αυτοκτονίες εφήβων ατόμων.

http://health.in.gr/news/article.asp?lngArticleID=109612

υγ:πήγαινε να πουλήσεις ειρωνεία αλλού τώρα. περιττό να σου πω ποιο είναι το αναξιοπρεπές πλέον ε;

oboro
15-09-2009, 13:37

Μάλλον εσύ πουλάς ψυχιατρική πλέον, πελ.

Αυτά που παρέθεσες φαίνεται να αφορούν αυτόχειρες, με εγκεφαλική χημεία παγωμένη πλέον στο χρόνο. Δε νομίζω οτι λέει κάτι αυτό, ούτε εξηγεί τον αυτοκτονικό ιδεασμό των μη ψυχικά πάσχοντων. Α, η σύνδεση με τη διπολική διαταραχή πού είναι? Με τις άλλες διαταραχές που έχουν επίσης υψηλά ποσοστά αυτοκτονιών? (σχιζοφρένεια, σύνδρομο Asperger, ορισμένες βαριές ΙΔΨ κλπ)

υγ:πήγαινε να πουλήσεις ειρωνεία αλλού τώρα. περιττό να σου πω ποιο είναι το αναξιοπρεπές πλέον ε;

\'Ισως το να αγνοείς τη συζήτηση, να αποφεύγεις να απαντήσεις μέρες τώρα και να επανέρχεσαι μόνο όταν κάποιος φαίνεται να συμφωνεί μαζί σου...

pelariry
15-09-2009, 13:48
με περίμενες ε; χαίρομαι. επειδή χρησιμοποιούμε διαφορετικό λεξικό ελληνικής όμως, τα υπόλοιπα ψάξτα στο google.

oboro
15-09-2009, 13:54
Δεν περίμενα καθόλου να επανέλθει το θρέντ στο θέμα της διαφωνίας μας, πελ. \'Οσο για την ειρωνική διάθεση που μου καταλογίζεις, δεν βλέπω να υπάρχει ίχνος της στα δυο ποστ που έκανα πριν απαντήσεις, πέρα απο ένα δύο σημεία καυστικότητας οπου βασικά λέω αυτό που βλέπω. Τα δικά σου ποστ αντίθετα ξεχειλίζουν απο ειρωνία και τώρα και τότε (μαλιστα, ξαναμαλιστα κλπ κλπ). Τι λες, θα με κατηγορήσεις για τίποτε άλλο που μόνο εσύ κάνεις?

(ναι, αυτό ήταν ειρωνία)

Sofia
15-09-2009, 15:04
Originally posted by arktos

η διπολική διαταραχή από την οποία πάσχω έχει σαν σύμπτωμα να κάνεις σκέψεις για αυτοκτονία.ένα 15% αυτοκτονεί τελικά.

ναι, και αλλες ψυχικες παθησεις ενισχυουν τις σκεψεις για αυτοκτονια. Παρολα αυτα, δεν ειναι το 100% των αυτοκτονιων οσοι νοσουν απο διπολικη διαταραχη ή ψυχωσεις.

Υπάρχουν πολλοι αλλοι χωρις καμια διαγνωση τετοια που φτανουν να αυτοκτονησουν. Κ μπορει αυτος που φτανει στην αποπειρα να γνωριζει παραπανω απο καποιον που δεν εχει κανει ποτε του, ομως ειναι για τα δικα του συναισθηματα, την δικη του απελπισια κ οχι ολων των αλλων.

arktos
15-09-2009, 16:31

Μάλλον εσύ πουλάς ψυχιατρική πλέον, πελ.

Αυτά που παρέθεσες φαίνεται να αφορούν αυτόχειρες, με εγκεφαλική χημεία παγωμένη πλέον στο χρόνο. Δε νομίζω οτι λέει κάτι αυτό, ούτε εξηγεί τον αυτοκτονικό ιδεασμό των μη ψυχικά πάσχοντων. Α, η σύνδεση με τη διπολική διαταραχή πού είναι? Με τις άλλες διαταραχές που έχουν επίσης υψηλά ποσοστά αυτοκτονιών? (σχιζοφρένεια, σύνδρομο Asperger, ορισμένες βαριές ΙΔΨ κλπ)

\'Ισως το να αγνοείς τη συζήτηση, να αποφεύγεις να απαντήσεις μέρες τώρα και να επανέρχεσαι μόνο όταν κάποιος φαίνεται να συμφωνεί μαζί σου...

καλά τώρα μας δουλεύεις?

arktos
15-09-2009, 16:35

Originally posted by arktos

η διπολική διαταραχή από την οποία πάσχω έχει σαν σύμπτωμα να κάνεις σκέψεις για αυτοκτονία.ένα 15% αυτοκτονεί τελικά.

ναι, και αλλες ψυχικες παθησεις ενισχυουν τις σκεψεις για αυτοκτονια. Παρολα αυτα, δεν ειναι το 100% των αυτοκτονιων οσοι νοσουν απο διπολικη διαταραχη ή ψυχωσεις.

Υπάρχουν πολλοι αλλοι χωρις καμια διαγνωση τετοια που φτανουν να αυτοκτονησουν. Κ μπορει αυτος που φτανει στην αποπειρα να γνωριζει παραπανω απο καποιον που δεν εχει κανει ποτε του, ομως ειναι για τα δικα του συναισθηματα, την δικη του απελπισια κ οχι ολων των αλλων.

ώρες ώρες νομίζω πως μιλάω σουαχίλι!

arktos
16-09-2009, 00:18
oboro

Δεν είμαι άνθρωπος που αγνοεί τους άλλους έτσι κι αλλιώς.

εγώ ακόμα περιμένω...

oboro
16-09-2009, 00:21
Τις προκλήσεις τις αγνοώ. Αρπαχτείτε με όποιον αλλον θέλετε, υπερασπιστείτε όποιον νομίζετε - οι απόψεις που κατατέθηκαν στο σύνολο του θρεντ μιλάνε απο μόνες τους.

pelariry
16-09-2009, 00:32
δεν μιλάνε, φωνάζουνε αλλά εσύ τα αυτάκια σου βουλωμένα με βουλοκέρι ε;

arktos
16-09-2009, 00:38
ποιες προκλήσεις?αν ψάξεις στα χρόνια που είμαι εδώ μέσα δεν έχω αρπαχτεί με κόσμο, παρά με ελάχιστους.οι απόψεις που κατατέθηκαν μιλάνε από μόνες τους, όπως και τα άρθρα που έχουν δημοσιευτεί ενημερώνουν όσους δεν γνωρίζουν.

Arsi
16-09-2009, 04:46
Από δω μέσα άραγε πόσοι από μας κάναμε απόπειρα ή έστω το σκεφτήκαμε έντονα κάποια στιγμή?
Από ένα άλλο φόρουμ πλην ψυχολογίας?
Ένα μεγάλο ποσοστό αυτοκτονιών πιστεύω πως συνδέεται με μια ψυχική διαταραχή.Τώρα πόσο μεγάλο....?.....

Alobar
16-09-2009, 12:50
Καλημέρα. Όντως ο κάθε ένας εκφράζει την άποψή του ανάλογα με την εμπειρία του. Όμπορο θα συμφωνήσω στα περισσότερα μαζί σου. Πολλές φορές πίσω από μια απόπειρα κρύβεται καθαρός πόνος και απελπισία μόνο. Και τότε δε τον δέχομαι σα \'σύμπτωμα\' παρά μόνο σα βασικό αίτιο και κίνητρο ταυτόχρονα. Αυτό συνέβη στην περίπτωσή μου αν μη τι άλλο. Και σε καμιά περίπτωση δε το συνδιάζω με αυτοκτονικό ιδεασμό και συμπεριφορά. Ξέρεις πολύ καλά ότι το ίδιο μπορεί να συμβεί και στη περίπτωση της σχιζοφρένειας που είναι πολυπαραγοντική και είναι και αρκετά δύσκολη η διάγνωσή της. Την πιθανότητα να παρουσιάσει κάποιος ένα τέτοιο επεισόδιο, ακόμη και σε ανύποπτη στιγμή της ζωής του που υποτίθεται δεν ευνοείται απ\' τις συνθήκες, την έχουμε όλοι ανεξαιρέτως. Αυτό δε σημαίνει πως είναι όλοι σχιζοφρενείς. Κάπως έτσι :).

πανος12345
16-09-2009, 15:57
Αυτό που κανείς σας , είτε ασθενείς, είτε γιατροί, είτε ψυχολόγοι, είτε απλοί περαστικοί δεν έχετε αντιληφθεί , ειναι ότι η αντιμετώπιση του φαινόμενου της αυτοκτονίας, ειναι πάνω απο όλα, μια πολιτική και οχι ουμανιστική χειρονομία της καθε Πολιτείας ...
Αν θέλετε να δείτε κατάματα την πραγματικότητα , παρακολουθήστε τον ρυθμό αυτοκτονιών που σημειώνονται στον Γαλλικό ΟΤΕ , ώσπου να κινητοποιηθεί πρώτα η κοινή γνώμη , στην συνέχεια η κρατική τηλεόραση και με την σειρά της η κυβέρνηση που μόνο η δική της έκκληση, ανάγκασε τον πρόεδρο της Εταιρίας να βγει και να πει χθες ,οτι θα υπάρξουν μέτρα για να σταματήσει αυτο το τόσο ενοχλητικό για την κοινή γνώμη φαινόμενο
Ούτε ένα όνομα δεν βγήκε στον αέρα τουλάχιστον απο τα πρώτα θύματα !
Γιατί εκεί έξω παραμονεύει άλλος κίνδυνος τα κοινωνικά στερεότυπα και οι ταμπέλες που θα στιγματίσουν πιθανότατα και αυτούς που έμειναν πίσω!!!!
Οποιος διαβασε το μυθιστορημα ? του Ντοστογιεφσκι \"Εγκλημα και Τιμωρια\" αθελα του
σκοτωνει ο ιδιος τον γερο τοκογλυφο , ομως οταν οι γερο-τοκογλυφοι ειναι πια η ιδια η πολιτεια αθελα του ο πολιτης σκοτωνει αμεσα η εμμεσα τον ιδιο τον εαυτο του!
Γιατι αυτοκτονουν ενας σχεδον την ημερα οι υπαλληλοι του Γαλλικου ΟΤΕ?
Γιατι οπως καθε πολιτης μια μερα επρεπε να διαλεξουν μεταξυ 2 επαγγελματων
Ενα με μεγαλο ρισκο και ισως με τεραστεια αποδοση χρηματων
και ενα με 0 ρισκο και σιγουρα με οσα σου φτανουν για να ζησεις την οικογενεια σου...
Διαλεξαν λοιπον το δευτερο μεχρι η εταιρια τους να πουληθει και να γινει ιδιωτικη !
Ομως τι κανει μια εταιρια κερδοφορα?
Τα μηχανηματα και η τεχνολογια ?
ο πολεμος στο Ιρακ και στο Αφγανισταν αποδεικνυουν καθημερινα οτι κανουμε λαθος αν το πστευουμε!!!!!!!!!!
Η μονη σωστη λυση ειναι ο ανθρωπινος παραγοντας !
Ομως ποσοι απο μας ειναι γεννημενοι για εμποριο?
Ποσο ευκολο ειναι για ενα υπαλληλο 50 ετων που πρεπει να κατσει αλλα 20 χρονια στην δουλεια του καθε μερα να εχει πανω απο τοκεφαλι του ενα 30ρη να του λεει οτι πρεπει να πουλησει υπηρεσιες γιατι αν δεν το κανει θα χασει και ο ιδιος την δουλεια του αλλα και πολλοι αλλοι συναδελφοι του γιατι γερασαν και δεν ξερουν απο μαρκετιγκ?
Υπαρχουν δυο ειδων αυτοκτονιες ...
Αυτες που οφειλονται σε λαθη της φυσης και αυτες που οφειλονται σε λαθη της κοινωνιας μας ....
Τις πρωτες τις χρεωσαμε στους ψυχιατρους και καθαρισαμε ...
Τις δευτερες ομως τις ζουμε σιωπηλα ολοι μας και εμμεσα αφηνουμε την σιωπη να σκαβει τον λακκο μας σιγα -σιγα και υπουλα , γιατι αρνουμαστε να κοιταξουμε την αληθεια καταμματα....
μια μερα θυμαμαι στο μαγαζι μου μια θεογκομενα με μια πλατινενια Αμερικαν Εχπρες ...
Δεν την εκανα ουτε καν για 40αρα....Αφου λοιπον μου υπεγραψε το βαουτσερ μου λεει...
Ντροπη σου! Την κοιταξα παραξενα και την ρωτησα ..μα γιατι το λετε αυτο? μου λεει ο γυιος μου θα μπορουσε να ητανε πατερα σου ! ειμαι 85 ετων ! και εφυγε κουνωντας με χαρη τα οπισθια της ....

Kassi
17-09-2009, 05:44

στατιστικες του κωλου το αναγνωσμα.

Εγώ πιστεύω πως δεν μπορεί να αυτοκτονήσει ένας υγιής άνθρωπος ακόμα και μετά από ένα τραγικό συμβάν.Αν ήταν έτσι κάθε φορά που θα πέθαινε κάποιο συγγενικό πρόσωπο θα ξεκληριζόταν και μια οικογένεια ολόκληρη από μαζικές αυτοκτονίες.Εγώ υποστηρίζω πως πίσω από κάθε αυτοκτονία κρύβεται και ένα βεβαρυμένο ιστορικό.

Kassi
17-09-2009, 05:54
Κρατάω αυτό από όσα διάβασα που μου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση:\"Ίσως ακουστεί κυνικό, αλλά σημασία δεν έχει μόνο το αν μπορούμε να αποτρέψουμε την αυτοκτονία ενός ανθρώπου, αλλά αν μπορούμε να τον πείσουμε ότι αν ζήσει, θα αλλάξει κάτι ή τουλάχιστον να ελπίζει γι\'αυτό.\"

Kassi
17-09-2009, 06:03

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Άρσι.Ναι είναι λίγο βαριά και υποτιμητική η φράση \"ψυχάκιας\" για κάποιον με ψυχική νόσο η οποίο θα μπορούσε να είναι η ελαφρύτερη όπως η κατάθλιψη, παραδείγματος χάρη.Αν θέλεις όπως σωστά λες να εξαφανίσεις τον εαυτό σου δεν είσαι ψυχικά υγιής μιας και ο άνθρωπος είναι προγραμματισμένος να επιβιώνει.Δες:\"Στο σώμα μας, ένα σύνολο από πολύπλοκες διεργασίες στοχεύουν στη διατήρηση ενός όσο το δυνατόν πιο σταθερού εσωτερικού περιβάλλοντος, εξασφαλίζουν δηλαδή, συνολικά, την ομοιόσταση του οργανισμού. Η θερμοκρασία, το pH του αίματος, η συγκέντρωση γλυκόζης και αερίων στο αίμα, η αποβολή του περισσευούμενου νερού είναι μερικές μόνο από τις παραμέτρους που ο οργανισμός μας προσπαθεί να διατηρήσει σταθερές. Κάθε μεταβολή τείνει να εξισορροπηθεί (μέσα σε ορισμένα όρια) από ομοιοστατικούς (αυτορυθμιζόμενους) μηχανισμούς\".Αν λοιπόν έτσι έχει ρυθμιστεί ο άνθρωπος το να θέλει ο ίδιος να πάει κόντρα στη φυσική του λειτουργία αν δεν χαρακτηρίζεται ως χαζό χαρακτηρίζεται σίγουρα ως αυτοκαταστροφικό και άρα μη υγιές.

Alobar
18-09-2009, 01:43
\'... Εγώ πιστεύω πως δεν μπορεί να αυτοκτονήσει ένας υγιής άνθρωπος ακόμα και μετά από ένα τραγικό συμβάν.Αν ήταν έτσι κάθε φορά που θα πέθαινε κάποιο συγγενικό πρόσωπο θα ξεκληριζόταν και μια οικογένεια ολόκληρη από μαζικές αυτοκτονίες.Εγώ υποστηρίζω πως πίσω από κάθε αυτοκτονία κρύβεται και ένα βεβαρυμένο ιστορικό...\'

Καλημέρα. Επειδή και το παρόν θέμα παίρνει μορφή αντιπαράθεσης, θα έλεγα μόνο το εξής. Προσωπικά κι έχοντας ήδη καταθέσει τις απόψεις μου, δεν έχω κανένα πρόβλημα βλέποντας να \'υπερισχύει\' η άποψη που θέλει τους αυτόχειρες - και τους παρολίγον αυτόχειρες αν έχω καταλάβει σωστά - να έχουν \'από πίσω\' κάποια διαταραχή ή βεβαρυμένο ιστορικό. Δεν αλλάζει τίποτα για μένα ή τη ζωή μου σε παρελθόντα και παρόντα χρόνο, επομένως και για τις απόψεις μου. Θέλω να πω όμως, πως ακόμη κι αν δεχόμουν ότι \'δεν μπορεί να αυτοκτονήσει ένας υγιής άνθρωπος ακόμα και μετά από ένα τραγικό συμβάν\', αυτό δε σημαίνει ότι αυτομάτως όλοι όσοι επιδέχονται τραγικών συμβάντων στη ζωή τους προχωρούν σε αυτοκτονία ή έστω απόπειρα. Θα το συζητούσα έστω, όταν τελικά οριοθετηθεί το τί σημαίνει \'απόλυτα ψυχικά υγιής άνθρωπος\', κάτι που κατά τη δική μου γνώμη δε πρόκειται να συμβεί ποτέ.

\'... Αν θέλεις όπως σωστά λες να εξαφανίσεις τον εαυτό σου δεν είσαι ψυχικά υγιής μιας και ο άνθρωπος είναι προγραμματισμένος να επιβιώνει. Αν λοιπόν έτσι έχει ρυθμιστεί ο άνθρωπος το να θέλει ο ίδιος να πάει κόντρα στη φυσική του λειτουργία αν δεν χαρακτηρίζεται ως χαζό χαρακτηρίζεται σίγουρα ως αυτοκαταστροφικό και άρα μη υγιές...\'

Ο απόλυτος πόνος είναι ένα φυσιολογικότατο συναίσθημα όμως. Και εδώ το \'απόλυτο\' γίνεται \'σχετικό\' για τον καθένα, αναλόγως της αντίληψής του περί τραγικότητας. Δε μου λέει κάτι μια \'φυσική\' λειτουργία που περιλαμβάνει μόνο τους βιολογικούς μου μηχανισμούς. Η φυσική μου λειτουργία περιλαμβάνει και το πνεύμα και την ψυχή. Επιτρέψτε μου λοιπόν, να μη χαρακτηρίσω \'χαζό\' τον καρκινοπαθή που αντιλαμβάνεται ως ένδειξη ψυχικής υγείας μια αξιοπρέπεια που χάνεται και αυτοκτονεί ή μια μητέρα που έχασε το παιδί της. Γιατί με αυτή τη λογική, και ο \'ειδικός\' επί παραδείγματι ή το κοντινότερο σε αυτή τη μητέρα πρόσωπο που θα της συμπαρασταθεί προκειμένου να αποφευχθεί μια απόπειρα, καλό θα είναι να μη καπνίζει ας πούμε ή να μη \'κατεβάσει\' 5 ουΐσκι από τη στεναχώρια του. Επομένως, για ποιές αυτοκαταστροφικές συμπεριφορές μιλάμε τελικά; Έκανα ένα σχολιασμό. Ελπίζω να γίνει σεβαστή μόνο η άποψή μου και να μη βρεθώ σε κάτι άλλο άνευ λόγου και αιτίας.

giota
18-09-2009, 02:20
Και η δική μου γνώμη είναι ότι εαν συμβεί σε διαφορετικούς ανθρώπους το ιδιο τραγικό γεγονός μπορεί ο ένας να μην μπορεί να το διαχειριστεί.Αυτό σημαίνει ότι κρύβεται ένα βεβαρημένο παρελθόν;Φιλικό μας ζευγάρι πολύ αγαπημένο είχε 2 αγόρια.Πήραν μετάθεση απο την Αθήνα για να ζήσουν στην επαρχία.Εκαναν ένα ωραίο σπιτί μεγάλωσαν τα αγόρια τους και ο πατέρας πήρε σύνταξη υπάλληλος της ΔΕΗ συγκεκριμένα.Ενας υγιέστατος σωστός οικογενεάρχης άνθρωπος με αρχές.Συνέβη όμως το τραγικό να σκοτωθεί ο γιός του 20 ετώ σε τροχαίο.Μετά απο 3 μήνες ο πατέρας αυτοκτόνησε αφού είχε πάει την προηγούμενη μέρα να τακτοποιήσει τα πάντα με λογαριασμούς τραπεζών κλπ.Εμεινε η μάνα με ενα παιδί και μέσα σε 3 μήνες έχασε παιδί και άνδρα.Ο πατέρας είχε βεβαρυμένο παρελθόν;όχι δεν μπορούσε να αντέξει το χαμό του παιδιού του.Ισως να χρειαζόταν ο άνθρωπος βοήθεια φαρμακευτική αλλά ήταν υπόδειγμα πατέρα και συζύγου.Η μάνα να μου πείτε πως άντεξε τόσο πόνο;Επρεπε να κρατηθεί για το άλλο της παιδί φυσικά παίρνει αγωγή μετά απο αυτά.Είναι όλα σχετικά δεν μπορόύν όλοι να διαχειριστούν το ιδιο πρόβλημα με τον ιδιο τρόπο.η τραγουδίστρια η Αλεξοπούλου όσοι την θυμούνται έχασε την κόρη της δεν αυτικτόνησε αλλά κλείστηκε σε μοναστήρι στην ουσία παρετήθηκε απο την ζωή και βρήκε την δύναμη να αντέξει τον ΄πόνο της πλησιάζοντας τον Θεό.Το αντίθετο έχω δεί μάνα να πεθαίνει το παιδί της και σε μικρό χρονικό διάστημα να συνεχίζει την ζωή της.Ο Ωνάσης είπε όταν σκοτώθηκε ο γιός του.Είμαι ο πιο φτωχός άνθρωπος στον κόσμο.

arktos
18-09-2009, 02:52
πάνος 12345

μια μερα θυμαμαι στο μαγαζι μου μια θεογκομενα με μια πλατινενια Αμερικαν Εχπρες ...
Δεν την εκανα ουτε καν για 40αρα....Αφου λοιπον μου υπεγραψε το βαουτσερ μου λεει...
Ντροπη σου! Την κοιταξα παραξενα και την ρωτησα ..μα γιατι το λετε αυτο? μου λεει ο γυιος μου θα μπορουσε να ητανε πατερα σου ! ειμαι 85 ετων ! και εφυγε κουνωντας με χαρη τα οπισθια της ....

τι θέλει να πει με αυτό?κατάλαβε κανείς?

giota
18-09-2009, 02:55
εγώ ομολογώ οχι

Alobar
18-09-2009, 03:03
Δυο τινά. Είτε ότι υπάρχει περίπτωση μια 85άρα να δείχνει μικρότερη των 40 - αφού όλα είναι σχετικά τελικά -. είτε ότι εφόσον ο ίδιος είναι 54άρων, θα μπορούσε να έχει 10 χρόνια διαφορά απ\' τον πατέρα του και γιο της κυρίας, που μπορεί να είναι γύρω στα 65... εκτός αν είναι γύρω στα 75 οπότε η \'σαραντάρα\' έχει μόλις 10 χρόνια διαφορά απ\' το γιο της... :P :P :P

Με όλο το θάρρος φυσικά Πάνο. Χιούμορ κάνω.

:P

oboro
18-09-2009, 03:04
Εγώ νομίζω κατάλαβα. Το κλειδί βρίσκεται μια σειρά πριν απο αυτό που παρέθεσες, αρκτος.

Τις δευτερες ομως τις ζουμε σιωπηλα ολοι μας και εμμεσα αφηνουμε την σιωπη να σκαβει τον λακκο μας σιγα -σιγα και υπουλα , γιατι αρνουμαστε να κοιταξουμε την αληθεια καταμματα....

...Μαλλον η θεογκομενα του εριξε χυλοπιτα επειδη, αντι να την κοιταξει καταματα, και να αντιληφθει την ηλικια της ισως, την κοιταξε \"θεοπισθια\". Σκαβοντας έτσι απ\' την αρχη το λάκκο του...

Kassi
18-09-2009, 03:52

Καλημέρα. Επειδή και το παρόν θέμα παίρνει μορφή αντιπαράθεσης, θα έλεγα μόνο το εξής. Προσωπικά κι έχοντας ήδη καταθέσει τις απόψεις μου, δεν έχω κανένα πρόβλημα βλέποντας να \'υπερισχύει\' η άποψη που θέλει τους αυτόχειρες - και τους παρολίγον αυτόχειρες αν έχω καταλάβει σωστά - να έχουν \'από πίσω\' κάποια διαταραχή ή βεβαρυμένο ιστορικό. Δεν αλλάζει τίποτα για μένα ή τη ζωή μου σε παρελθόντα και παρόντα χρόνο, επομένως και για τις απόψεις μου. Θέλω να πω όμως, πως ακόμη κι αν δεχόμουν ότι \'δεν μπορεί να αυτοκτονήσει ένας υγιής άνθρωπος ακόμα και μετά από ένα τραγικό συμβάν\', αυτό δε σημαίνει ότι αυτομάτως όλοι όσοι επιδέχονται τραγικών συμβάντων στη ζωή τους προχωρούν σε αυτοκτονία ή έστω απόπειρα. Θα το συζητούσα έστω, όταν τελικά οριοθετηθεί το τί σημαίνει \'απόλυτα ψυχικά υγιής άνθρωπος\', κάτι που κατά τη δική μου γνώμη δε πρόκειται να συμβεί ποτέ.

Για εμένα τουλάχιστον το παρόν θέμα δεν έχει καμιά μορφή αντιπαράθεσης.Θέλεις να μου εξηγήσεις γιατί την αντίθετη προς εσένα άποψη την βλέπεις ως κακώς κείμενη αντιπαράθεση;Ο κάθε άνθρωπος έχει τα θέματά του πιστεύω.Και αυτά είναι που κάνουν κατ\'εμέ και τη ζωή του πιο ενδιαφέρουσα και ανατρεπτική.Όταν αυτά τα θέματα την κάνουν μακροχρόνια καταστροφική τότε, κατά τη δική μου άποψη,ο άνθρωπος δεν χαρακτηρίζεται υγιής.Η πρόταση που αναφέρεις παραπάνω περί του αν δεχόσουν ότι δεν αυτοκτονούν οι υγιείς μετά από ένα τραγικό γεγονός δεν σημαίνει ότι όλοι μετά από ένα τραγικό γεγονός προχωρούν σε απόπειρα απλά επιβεβαιώνει τα λεγόμενά μου.Ναι,δεν προχωρούν όλοι σε απόπειρα και δη οι ψυχικά υγιείς.Άρα αν δεν προχωρούν οι ψυχικά υγιείς τα ποσοστά έρχονται από τους μη ψυχικά υγιείς.

\'... Αν θέλεις όπως σωστά λες να εξαφανίσεις τον εαυτό σου δεν είσαι ψυχικά υγιής μιας και ο άνθρωπος είναι προγραμματισμένος να επιβιώνει. Αν λοιπόν έτσι έχει ρυθμιστεί ο άνθρωπος το να θέλει ο ίδιος να πάει κόντρα στη φυσική του λειτουργία αν δεν χαρακτηρίζεται ως χαζό χαρακτηρίζεται σίγουρα ως αυτοκαταστροφικό και άρα μη υγιές...\'

Ο απόλυτος πόνος είναι ένα φυσιολογικότατο συναίσθημα όμως. Και εδώ το \'απόλυτο\' γίνεται \'σχετικό\' για τον καθένα, αναλόγως της αντίληψής του περί τραγικότητας. Δε μου λέει κάτι μια \'φυσική\' λειτουργία που περιλαμβάνει μόνο τους βιολογικούς μου μηχανισμούς. Η φυσική μου λειτουργία περιλαμβάνει και το πνεύμα και την ψυχή. Επιτρέψτε μου λοιπόν, να μη χαρακτηρίσω \'χαζό\' τον καρκινοπαθή που αντιλαμβάνεται ως ένδειξη ψυχικής υγείας μια αξιοπρέπεια που χάνεται και αυτοκτονεί ή μια μητέρα που έχασε το παιδί της. Γιατί με αυτή τη λογική, και ο \'ειδικός\' επί παραδείγματι ή το κοντινότερο σε αυτή τη μητέρα πρόσωπο που θα της συμπαρασταθεί προκειμένου να αποφευχθεί μια απόπειρα, καλό θα είναι να μη καπνίζει ας πούμε ή να μη \'κατεβάσει\' 5 ουΐσκι από τη στεναχώρια του. Επομένως, για ποιές αυτοκαταστροφικές συμπεριφορές μιλάμε τελικά; Έκανα ένα σχολιασμό. Ελπίζω να γίνει σεβαστή μόνο η άποψή μου και να μη βρεθώ σε κάτι άλλο άνευ λόγου και αιτίας.

Δεν αντιλέγω πουθενά στο ότι ο απόλυτος πόνος είναι ένα φυσικό συναίσθημα.Όταν όμως αυτόν δεν μπορείς να τον διαχειριστείς για μεγάλο χρονικό διάστημα και εμφανίζεις επανειλλημένα αυτοκαταστροφική συμπεριφορά τότε ξεπερνάς τα όρια του φυσιολογικού.Είμαι αυτή που δηλώνω μη ψυχικά υγιής.Θα με συνέφερε λοιπόν να πω ότι είμαι και γαμώ τις νορμάλ και ναι δε βαριέσαι όταν πονάμε χαρακωνόμαστε ή αυτοκτονούμε και είναι φυσιολογικό.Επίσης αν ήταν σε κάθε ναρκισσιστικό μας πλήγμα και σε κάθε προσωρινή ή μακροχρόνια απώλεια της αξιοπρέπειάς μας να αυτοκτονούμε τότε ας το σκεφτόμασταν καλύτερα πριν γεννηθούμε γιατί η ζωή έχει πολλές ευκαιρίες για να μας επιβεβαιώσει τα παραπάνω.Πήγαινε λοιπόν και πες σε όλους τους καρκινοπαθείς πως επειδή μια μέρα θα χαθεί η αξιοπρέπειά τους πλήρως,σε αυτούς που έχουν AIDS,σε αυτούς που κάθε μέρα τρυπιούνται και κάνουν ινσουλίνη και σε όποιον άλλο με ανίατη ή χρόνια ασθένεια να αυτοκτονήσει μια μέρα αρχίτερα.Μου θυμίζεις την Σπάρτη και τον Καιάδα όπου δέχονταν μόνο τους δυνατούς και υγιείς.Αλλά η ζωή εμπεριέχει και αυτούς που χάνουν την αξιοπρέπειά τους ή την έχουν χάσει από τη μέρα που γεννήθηκαν -αν θεωρείς την έλλειψη υγείας ως δείγμα έλλειψης αξιοπρέπειας- και το δίδαγμα δεν είναι:\"Γίνε αυτόχειρας\" αλλά το:\"Σημασία δεν έχει αν έπεσες,σημασία έχει να ξανασηκωθείς!\"Δεν κατανοώ το τελευταίο σου σχολιασμό με τον αλκοολισμό...

Alobar
18-09-2009, 04:20
Καλημέρα Κάσσι. Πρώτη φορά που μιλώ μαζί σου. Έχει γίνει μεγάλη παρεξήγηση. Μιλάω για την αντιπαράθεση που δημιουργήθηκε ανάμεσα σε άλλα μέλη και όχι για μένα ή εσένα. Έβγαλες πολύ εύκολα συμπέρασμα μάλλον. Το έγραψα καθαρά. Επίσης, σε όσα ποστς έκανα εδώ, δε μιλάω για συνεχόμενη αυτοκτονική συμπεριφορά. Νομίζω Κάσσι ότι για μένα δεν έχει νόημα να συμμετέχω σε ένα τόπικ και να παρερμηνεύομαι από το τελευταίο μου ποστ, απ\' τη στιγμή που αυτό συνδέεται με τα προηγούμενα που έχω γράψει αλλά μάλλον δε διαβάστηκαν. Δεν υπάρχει διάλογος έτσι και συζήτηση. Κατ\' τ\' άλλα, είμαι πρώην καρκινοπαθής και πρώην αλκοολική. Επομένως, ειλικρινά θα κάνω ότι δεν είδα καν αυτό το τελευταίο που έγραψες.

\'... Πήγαινε λοιπόν και πες σε όλους τους καρκινοπαθείς πως επειδή μια μέρα θα χαθεί η αξιοπρέπειά τους πλήρως,σε αυτούς που έχουν AIDS,σε αυτούς που κάθε μέρα τρυπιούνται και κάνουν ινσουλίνη και σε όποιον άλλο με ανίατη ή χρόνια ασθένεια να αυτοκτονήσει μια μέρα αρχίτερα.Μου θυμίζεις την Σπάρτη και τον Καιάδα όπου δέχονταν μόνο τους δυνατούς και υγιείς.Αλλά η ζωή εμπεριέχει και αυτούς που χάνουν την αξιοπρέπειά τους ή την έχουν χάσει από τη μέρα που γεννήθηκαν -αν θεωρείς την έλλειψη υγείας ως δείγμα έλλειψης αξιοπρέπειας- και το δίδαγμα δεν είναι:\"Γίνε αυτόχειρας\" αλλά το:\"Σημασία δεν έχει αν έπεσες,σημασία έχει να ξανασηκωθείς...\'.

Καλημέρα σε σένα και καληνύχτα - επιτέλους - σε μένα.

Sofia
18-09-2009, 14:15
Originally posted by Kassi
Εγώ πιστεύω πως δεν μπορεί να αυτοκτονήσει ένας υγιής άνθρωπος ακόμα και μετά από ένα τραγικό συμβάν.Αν ήταν έτσι κάθε φορά που θα πέθαινε κάποιο συγγενικό πρόσωπο θα ξεκληριζόταν και μια οικογένεια ολόκληρη από μαζικές αυτοκτονίες.Εγώ υποστηρίζω πως πίσω από κάθε αυτοκτονία κρύβεται και ένα βεβαρυμένο ιστορικό.

Mα δύο ανθρωποι απεναντι σε ενα γεγονος αντιδρουν με τον ιδιο τροπο? Αν ηταν ετσι, δύο αδερφια στο ιδιο περιβάλλον, με τα ιδια βιωματα, θα ειχαν ιδιες αντιδρασεις. Παραλληλες ζωες.

giota
18-09-2009, 14:34
Η φίλη μου έχει δίδυμα και ο χαρακτήρας τους είναι τελείως διαφορετικός.

Kassi
19-09-2009, 11:21
Καλημέρα Κάσσι. Πρώτη φορά που μιλώ μαζί σου. Έχει γίνει μεγάλη παρεξήγηση. Μιλάω για την αντιπαράθεση που δημιουργήθηκε ανάμεσα σε άλλα μέλη και όχι για μένα ή εσένα. Έβγαλες πολύ εύκολα συμπέρασμα μάλλον. Το έγραψα καθαρά. Επίσης, σε όσα ποστς έκανα εδώ, δε μιλάω για συνεχόμενη αυτοκτονική συμπεριφορά. Νομίζω Κάσσι ότι για μένα δεν έχει νόημα να συμμετέχω σε ένα τόπικ και να παρερμηνεύομαι από το τελευταίο μου ποστ, απ\' τη στιγμή που αυτό συνδέεται με τα προηγούμενα που έχω γράψει αλλά μάλλον δε διαβάστηκαν. Δεν υπάρχει διάλογος έτσι και συζήτηση. Κατ\' τ\' άλλα, είμαι πρώην καρκινοπαθής και πρώην αλκοολική. Επομένως, ειλικρινά θα κάνω ότι δεν είδα καν αυτό το τελευταίο που έγραψες.

\'... Πήγαινε λοιπόν και πες σε όλους τους καρκινοπαθείς πως επειδή μια μέρα θα χαθεί η αξιοπρέπειά τους πλήρως,σε αυτούς που έχουν AIDS,σε αυτούς που κάθε μέρα τρυπιούνται και κάνουν ινσουλίνη και σε όποιον άλλο με ανίατη ή χρόνια ασθένεια να αυτοκτονήσει μια μέρα αρχίτερα.Μου θυμίζεις την Σπάρτη και τον Καιάδα όπου δέχονταν μόνο τους δυνατούς και υγιείς.Αλλά η ζωή εμπεριέχει και αυτούς που χάνουν την αξιοπρέπειά τους ή την έχουν χάσει από τη μέρα που γεννήθηκαν -αν θεωρείς την έλλειψη υγείας ως δείγμα έλλειψης αξιοπρέπειας- και το δίδαγμα δεν είναι:\"Γίνε αυτόχειρας\" αλλά το:\"Σημασία δεν έχει αν έπεσες,σημασία έχει να ξανασηκωθείς...\'.

Καλημέρα σε σένα και καληνύχτα - επιτέλους - σε μένα.
Καλημέρα..Δεν αναφέρθηκα σε αντιπαράθεση δική μας μιας και όντως δεν υπήρξε προηγούμενος διάλογος.Απλά η λέξη αντιπαράθεση από μόνη της δηλώνει παράθεση διαφορετικών απόψεων και έτσι σε ρώτησα πού το κακό να έχει κάποιος αντίθετη άποψη από εσένα.Ίσως, επειδή ακριβώς υπήρξες καρκινοπαθής δεν θα περίμενα να γράψεις πως όταν η υγεία χάνεται-που φαίνεται να τη συνδέεις με την αξιοπρέπεια-δεν είναι χαζό να αυτοκτονείς αλλά δείγμα ψυχικής υγείας.(Βλ: Επιτρέψτε μου λοιπόν, να μη χαρακτηρίσω \'χαζό\' τον καρκινοπαθή που αντιλαμβάνεται ως ένδειξη ψυχικής υγείας μια αξιοπρέπεια που χάνεται και αυτοκτονεί ).Να υποθέσω λοιπόν πως εφ\'όσον θεωρούσες έξυπνο το να αυτοκτονήσεις εν ώρα απουσίας της αξιοπρέπειας λόγω προβλήματος υγείας το γεγονός του ότι σήμερα ζεις το θεωρείς χαζό;Δεν θυμάμαι να μίλησα πουθενά για συνεχή αυτοκτονική συμπεριφορά.Σχολίασα το γεγονός του να αυτοκτονεί ένας ψυχικά υγιής μετά από ένα τραγικό γεγονός.Άρα δεν μίλησα για απλή απόπειρα και πόσο μάλλον επαναλαμβανόμενη.Έλεγξε αν θέλεις ξανά τη δημοσίευσή μου και ίσως διάβαζέ με κι εσύ καλύτερα για να μη βγάζεις εύκολα συμπεράσματα και παρερμηνεύεις δικά μου λεγόμενα.

Kassi
19-09-2009, 11:32

Originally posted by Kassi

Mα δύο ανθρωποι απεναντι σε ενα γεγονος αντιδρουν με τον ιδιο τροπο? Αν ηταν ετσι, δύο αδερφια στο ιδιο περιβάλλον, με τα ιδια βιωματα, θα ειχαν ιδιες αντιδρασεις. Παραλληλες ζωες.

Όχι, δεν αντιδρούν με τον ίδιο τρόπο αλλά αυτό ακόμα δεν αναιρεί την υπόθεση το ένα από τα δύο αδέρφια που επιλέγει την αυτοκτονία στο ίδιο γεγονός να είναι ψυχικά ασθενής.

pelariry
19-09-2009, 12:35
κάσσυ, το επιχείρημα της ομοιόστασης είναι αποκαλυπτικό. τα συναισθήματα είναι προϊόντα του εγκεφάλου και αυτό μεταξύ άλλων είναι που κάνει τη ψυχιατρική επιστήμη. και ναι, υπάρχει πόνος πέρα από το φυσιολογικό και ηδονή πέρα από το φυσιολογικό. και δεν μιλάνε τα βιβλία και το πως το σκέφτεται ο καθένας αλλά τα προσωπικά βιώματα.