PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Μπαφοι

otilie
03-09-2009, 17:44
Γεια σας σε ολους ειμαι νεα στο Forum
κανω χρηση κανναβης συστηματικη απο τα 18 μου,τωρα ειμαι 23 χρονων,αν και στο παρελθον υπηρξαν περιοδοι που εκανα παυσεις για 2-3 μηνες
τωρα ομως δυσκολευομαι να βρω και εχω αρχισει να τρελαινομαι
πηρα για πρωτη φορα χτες Lexotanil των 3 για να ηρεμισω αλλα τπτ δεν συνεβη και δν μπορουσα να κοιμηθω με επιασαν ταχυπαλμιες και ανχος (εχω και εξεταστικη )ειχα και ενα ατυχημα με μηχανη πριν 1 μηνα με αποτελεσμα να μεινω καιρο στο κρεβατι
και στην συνεχεια ειχα εντονους πονοκεφαλους και πονο στα ματια πηγα σε οφθαλμιατρο ο οποιος μου ειπε πως δε εχω κατι και πως το προβλημα μ ειναι ψυχοπαθολογικο
και πως ισως θα ηταν καλυτερα να παρω καποια ηρεμιστικα η ανχολυτικα
οι πονοκεφαλοι οσο εκανα χρηση κανναβης μειωνονταν τωρα ομως που εχω \" ξεμεινει \"
ο πονος στα ματια μου ειναι αβασταχτος και δν μπορω καλα καλα ουτε να διαβασω και τα λεχοτανιλ δν με πιανουν καθολου
καποτε πηγα σε εναν ψυχιατρο καναμε μονο 3 συνεδριες αλλα δν ανεφερα ποτε οτι ειμαι χρηστρια κανναβης
ισως και γιατι ποτε αυτος δν με ρωτησε στην συνεχεια σταματησα γιατι δν ειχα αλλα λεφτα
ωστε να τον πληρωσω ντραπηκα και δν ξαναπηγα (τον ειχα αποπληρωσει για τις 3 συνεδριες)
αυτα
τι μου συστηνεται??

ΕΜΜΥ
03-09-2009, 18:36
κουκλα μου εισαι πολυ μικρη για να πινεις Lexotanil των 3.επινα και εγω μαυρο πιο παλαια εχω να το βαλω στο στομα μου 5 χρονια ειδα καταστασεις που με εκαναν να το κοψω το συχαθηκα τελειως τωρα αντιμετοπιζω κρισεις πανικου οι οποιες ειμαι σιγουρη οτι προηλθαν απο εκει γιατι οταν την επινα δεν ειμουν σε θεση να δω τις δυσκολιες και τα προβληματα και μετα που το εκοψα ηρθαν ολα μπουμερα.......φαντα σου ειμουν σε κοφι σοπ στην ολανδια και δεν μου εκανε καμια αισθηση να πιω.κοψτο κουκλα μου τωρα που ειναι νωρις πριν σε κοψει αυτο....δεν ειναι ντροπη να πεις σε καποιον που σε παρακολουθει γιατρο οτι κανεις χρηση κραταν το ιατρικο απορρυτο και μπορουν να σε βοηθησουν.οσο για τα χρηματα που λες υπαρχουν πλεων σε καθε γειτονια κεντρα ψυχικησ υγειασ οπου υπαρχουν ψυχολογοι-ψυχιατροι -κοιν,λοιτουργει οπου το κοστος εκει ειναι μηδαμινο και επισης αν πας στην πρωτα εκει και περεις απ τη συνεντευξη μετα θα πας στην προνοια που σου βγαζει βιβλιαριο και ειναι ολα δωρεαν θελειι καποι διαδικασια αλλα πιστευω οτι θα ειναι οτι καλυτερο για σενα

otilie
03-09-2009, 19:14
ευχαριστω για την απαντηση
απλα δν ξερω με ποιο τροπο να το σταματησω
εχει γινει μερος της καθημερινοτητας μου
οπως το κανονικο τσιγαρο.Το θεμα ειναι πως με τπτ δν μπορω να συγκεντρωθω χωρις αυτο ειχα μαθει να διαβαζω ετσι
και ειμαι αρκετα απογοητευμενη με ψυχιατρους ψυχολογους

melene
03-09-2009, 19:28
θα μπορουσες μηπως να ελλατωνεις σταδιακα τη χρηση απο μονη σου?εκει που πχ εκανες 7 τσιγαρα την ημερα κανε εξι τη μια εβδομαδα,5μετα και αργοτερα μερα παρα μερα..

Θεοφανία
03-09-2009, 19:32
οτιλ....εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις μια ερευνα στο ιντερνετ, να δεις τι ειναι αυτό που πίνεις, το ζημιά μπορεί μεταγενέστερα να σου κάνει και πως μπορείς να το κόψεις. Όταν πάρεις μια ιδέα, κλείσε ένα ραντεβού με έναν ειδικό για να σε βοηθήσει.
Το μαύρο δεν είναι πλάκα, δημιουργεί τεράστια ζημιά στον εγκέφαλο και όπως έχω ξαναγράψει, ξέρω άτομο που κάνει χρόνια χρήση και πλέον ΄τα έχει παίξει ο εγκέφαλος του τελείως. Ευτυχώς πείστηκε και έχει ξεκινήσει ψυχοθεραπεία, αλλά αν κάτσω και γράψω τι ταλαιπωρία τραβάει πραγματικά θα σας σοκάρω....

boom123
09-09-2009, 16:12
Originally posted by otilie
ευχαριστω για την απαντηση
απλα δν ξερω με ποιο τροπο να το σταματησω
εχει γινει μερος της καθημερινοτητας μου
οπως το κανονικο τσιγαρο.Το θεμα ειναι πως με τπτ δν μπορω να συγκεντρωθω χωρις αυτο ειχα μαθει να διαβαζω ετσι
και ειμαι αρκετα απογοητευμενη με ψυχιατρους ψυχολογους

όταν έχει γίνει μέρος της καθημερινότητας σου, αλλαξε αυτή τότε!
και εγώ συμπασχω με εσένα, τα ίδια προβλήματα. Κανένας δεν μπορέι να σου πει να το κόψεις ή να σε βοήθήσει. Αφού και μόνη σου καταλαμβαίνεις ότι αυτό σε χαλάει, τότε τέρμα, μαχαίρι κ πότε ξανά, η εως μια δύσκολη στιγμή παρουσιαστέι οπότε πάρτα πάλι απο την αρχή...
:(
καλή προσπάθεια και καλή συνέχεια...

Winston_man
09-12-2009, 04:26
Το μήνυμα τροποποιήθηκε από την ομάδα διαχείρισης για παραβίαση των όρων χρήσης.

Winston_man
09-12-2009, 04:35
στειλτε προσωπικο μυνημα.

RainAndWind
09-12-2009, 10:09
Έλεος Winston!

arktos
09-12-2009, 12:02
Originally posted by Winston_man
Το μήνυμα τροποποιήθηκε από την ομάδα διαχείρισης για παραβίαση των όρων χρήσης.

θα το ρίξεις στα ναρκωτικά? :P

Winston_man
09-12-2009, 14:11
Originally posted by arktos

Ναι

RainAndWind
09-12-2009, 14:26
Γιατί Winston;Τόσο πολύ θεωρείς πως σου αξίζει η τιμωρία,ώστε να την κυνηγάς με άκρατους τρόπους;O θυμός αυτός που γυρνάς στον εαυτό σου,σε ποιον πιστεύεις πως θα τον απεύθυνες αν δεν τον έστρεφες σαν κάνη πάνω σου;

arktos
09-12-2009, 17:05

Ναι

θέλεις να τα δοκιμάσεις για να δεις πώς θα νιώσεις?
από προσωπική εμπειρία πάντως σου λέω ότι αν δεν είσαι καλά, δεν θα σε κάνουν να νιώσεις καλύτερα.
στο τέλος θα σε αφήσουν ένα ράκος.
είναι εύκολο να εξαρτηθείς.
αν θες να νιώσεις την αδρεναλίνη να χτυπήσει κόκκινο, γιατί δεν πας για ένα bungee jumping?
γιατί με το άλλο για ύπνο θα πας.αυτό θέλεις?και κακό στον οργανισμό σου θα κάνεις.

Winston_man
09-12-2009, 17:18
θέλεις να τα δοκιμάσεις για να δεις πώς θα νιώσεις?
από προσωπική εμπειρία πάντως σου λέω ότι αν δεν είσαι καλά, δεν θα σε κάνουν να νιώσεις καλύτερα.
στο τέλος θα σε αφήσουν ένα ράκος.
είναι εύκολο να εξαρτηθείς.
αν θες να νιώσεις την αδρεναλίνη να χτυπήσει κόκκινο, γιατί δεν πας για ένα bungee jumping?
γιατί με το άλλο για ύπνο θα πας.αυτό θέλεις?και κακό στον οργανισμό σου θα κάνεις.

Θελω να κανω κακο στον εαυτο μου και επειδη δεν εχω τα κοτσια να πηδηξω απο το μπαλκονι λεω να το ριξω στο τσιγαρο και στα ναρκωτικα. Θελω να γινω κομματια.

Winston_man
09-12-2009, 18:10
Θα το χα ριξει στα σκληρα ποτα αλλα παιρνω φαρμακα και δεν μπορω να πιω. Αλλιως θα ειχα κυριολεκτικα ΛΙΩΣΕΙ στο ποτο.

olgaki82_
09-12-2009, 18:22
winston ηρεμησε γιατι τετοια αυτοκαταστροφη???

Ολα_ειναι_δανεικα
09-12-2009, 18:54
winston με αυτα που λες στο τελος δεν θα σου μιλαει κανενα μελος του φορουμ. Δεν ειναι σοβαρα πραγματα αυτα.
Παρε την ζωη στα χερια σου, δες τι δυσκολιες εχεις και παρε αποφασεις που θα σε κανουν να νιωσεις καλυτερα. Προσωπικα δεν εχω καμια διαθεση να ασχοληθω με αλλο ποστ σου που σκοπο εχει μονο το πως θα μειωσεις τον εαυτο σου

Στο ειπα και θα το ξαναπω, σταματα να καταστρεφεις τα θεματα των αλλων μελων ωστε ολοι να στραφουμε προς εσενα. καταφερνεις ακριβως το αντιθετο και ριχνεις την ψυχολογια αυτου που ανοιγει ενα τοπικ και εχει συγκεκριμενο προβλημα

Winston_man
09-12-2009, 22:45
Ας μη μου μιλαει λοιπόν κανενα μελος του φορουμ τι ζορι τραβας εσυ? Ποιο το προβλημα σου γενικα και γιατι μου τη μπαινεις με κοκκινο? Αν δεν εχεις καμια διαθεση να ασχοληθεις μαζι μου πολυ απλα ΜΗΝ το κανεις οπως κανεις τωρα. Και ποιος εισαι εσυ που θα κρινεις αν καταστρεφω η οχι τα θεματα των αλλων? Εγω λεω οτι τα δικα σου ποστ το κανουν και οχι τα δικα μου. Οσο για τις νουθεσιες \"παρε τηζωη στα χερια σου\" κτλ κτλ αλλου - στα φιλαρακια σου το τι κανω γω ειναι δικος μου λογαριασμος και δε σου δινω αναφορα ουτε σε σενα ουτε σε κανεναν. Ξεκολλα απο πανω μου στο λεω οσο πιο ευγενικα μπορω...

PETRAN
11-12-2009, 00:58
Θα το χα ριξει στα σκληρα ποτα αλλα παιρνω φαρμακα και δεν μπορω να πιω. Αλλιως θα ειχα κυριολεκτικα ΛΙΩΣΕΙ στο ποτο.

Έλα ρε κρίμα...θα ήταν πολύ καλή λύση αυτό...μετά θα ήσουν και αλκοολικός...wtf

επίσης μην ξεχάσεις και το...

http://www.youtube.com/watch?v=kCt26wynJHc

exxxtaacyyyy exxtaanoooo ! ! !

blackwallstreet
21-12-2009, 13:09
ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΠΟΥ ΠΙΝΕΙΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΧΡΗΣΗ ΚΑΝΝΑΒΗΣ?
ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΕΘΙΣΤΕΙΣ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΕΥΑΛΩΤΟΣ ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΟΣ ΑΝ ΘΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΠΑΡΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΡΝΗΘΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΡΤΗΣΕΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!!!!

blackwallstreet
21-12-2009, 13:10
ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟ ΝΑ ΠΙΕΙΣ ΕΝΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΟΥΙΣΚΙ Η ΝΑ ΠΙΕΙΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΣΕ ΚΑΝΝΑΒΗ?

Arsi
21-12-2009, 16:06
Originally posted by blackwallstreet
ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟ ΝΑ ΠΙΕΙΣ ΕΝΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΟΥΙΣΚΙ Η ΝΑ ΠΙΕΙΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΣΕ ΚΑΝΝΑΒΗ? Δεν ξέρω τι είναι καλύτερο κ αν υπάρχει καλύτερο αλλά είναι συνηθισμένη ερώτηση ατόμων εξαρτημένων από κάναβη.Τουλάχιστον προσωπικά την άκουσα πάμπολες φορές.....
Ελπίζω να μην ισχύει κ στην περίπτωσή σου.

arktos
22-12-2009, 01:27
ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟ ΝΑ ΠΙΕΙΣ ΕΝΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΟΥΙΣΚΙ Η ΝΑ ΠΙΕΙΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΣΕ ΚΑΝΝΑΒΗ?

ακρίβυνε το ουίσκυ, ε? :D

Θεοφανία
22-12-2009, 01:52

ακρίβυνε το ουίσκυ, ε? :D

αχααααααααααα! πολύ πονηρό αυτό άρκτος...

Remedy
22-12-2009, 02:04

και γιατι πρεπει να ειναι η ουισκυ η κανναβη?
παρε μια τουρτα, ενα κραγιον,ενα ρουχο!!!!!

Θεοφανία
22-12-2009, 02:05
Originally posted by Remedy

Ένα ζευγαρι γόβες βρε αδελφε.........!

Arsi
22-12-2009, 02:16
Originally posted by Θεοφανία

Ένα ζευγαρι γόβες βρε αδελφε.........! axaxaxa γόβες!!πάνε κ ασορτί με το ουίσκυ...(τι θυμήθηκα τώραααα τον φίλο μας με το απωθημένο να πιει από γυναικείες γόβες)

Θεοφανία
22-12-2009, 02:18
Originally posted by Arsi

Ένα ζευγαρι γόβες βρε αδελφε.........! axaxaxa γόβες!!πάνε κ ασορτί με το ουίσκυ...(τι θυμήθηκα τώραααα τον φίλο μας με το απωθημένο να πιει από γυναικείες γόβες)

Ο καημένος...δεν του κάθισε κανένα παπούτσι στο φόρουμ........:(

marina38
22-12-2009, 02:31

Μην βάζετε ιδέες, είναι και νύχτα, έχω κι ένα ζευγάρι καινούργιες σέξι γόβες δίπλα...χαχα

ΥΓ Δεν μ\' αρέσει ούτε και το ουίσκι...πόσα μπουκάλια πράσινο τσάι μπορώ ν\' αγοράσω? :)

Θεοφανία
22-12-2009, 02:34
Originally posted by marina38

Μην βάζετε ιδέες, είναι και νύχτα, έχω κι ένα ζευγάρι καινούργιες σέξι γόβες δίπλα...χαχα

ΥΓ Δεν μ\' αρέσει ούτε και το ουίσκι...πόσα μπουκάλια πράσινο τσάι μπορώ ν\' αγοράσω? :)

πρασινο τσαι???????? Ούτε καν βιολογική σαμπάνια? Τσ, τσ, τσ!!! Τι πονηρο μπορει να κάνει κάποιος με ...τσαι?

marina38
22-12-2009, 02:50
Δεν είπα ότι δεν πίνω καθόλου...χεχε...
Αλλά τα καλύτερα \'πονηρά\' τα κάνεις νηφάλιος!
Ούτε ουίσκι ούτε κάνναβη λοιπόν :)

Θεοφανία
22-12-2009, 02:51
λίγο μπακάρντι....καθόλου καναβη και λοιπές μαλακίες...:)

blackwallstreet
22-12-2009, 09:54
E MIN TO LES OUTE KANAVI OUTE OUISKI KSEREIS KAMIA FORA TA PONIRA DEN GINONTAI NIMFALIA GINONTAI PIO KALA OTAN VRISKESAI SE MIA TETOIA KATASTASI APLWS DEN MPOREIS NA APOFIGEIS KAPOIA ALLA PRAGMATA OTAN DEN EISAI NIMFALIOS!!! ETSI PISTEUW APO TIS DIKES MOU EMPEIRIES!!!

blackwallstreet
22-12-2009, 09:59
SWSTA STIN PROKIMENI PERIPTWSI OMWS MILAME GIA KATI TO OPOIO EINAI NOMIMO KAI GIA KATI ALLO POU DEN EINAI NOMIMO.KAI SE RWTAW ARSI THA PREPEI NA EISAI EKSARTIMENOS GIA NA EXEIS MIA GNWMI GIA KATI? DEN THELW NA TSAKWTHW PROS THEOU MIA SIZITISI GIRW APO TO THEMA THELW GT ME ENDIAFEREI I SKEPSI TOU KATHENOS OPWS EIPE O FILOS DEN XREIAZETAI NA EINAI KANAVI MPOREI NA EINAI TOURTA.
ETSI OPWS TO LEEI O FILOS OLA EXOUN TIN WRA TOUS SWSTA???

blackwallstreet
22-12-2009, 10:03
A KAI OPWS EIPAN STIN PRWTOI EKPOMPOI STO RADIO ARVILA DEN EXEI KATAGRAFEI POTE THANATOS ME TO XASIS POU EINAI PARANOMO ENW ME TO ALKOOL POU EINAI NOMIMO EXOUN KATAGRAFEI KAI MALISTA POLOI.KAI RWTAW POIOS O LOGOS KIOLAS NA MIN TO NOMIMOPOIISOUN POU ETSI KATA TI GNWMI MOU THA MPOREIS NA ELEGXEIS ANTHRWPOUS POU EINAI PIO EUALWTOI STO NA PESOUN SE KATI POIO VARI OPWS EINAI I FILI MAS.EGW SAN GIWRGOS AN DEN MOU GRAPSEI ENAS GIATROS ENA FARMAKO DEN TO PERNW PROTEIMO NA PONAW

Remedy
22-12-2009, 11:40
αλλο η νομιμοποιηση και αλλο η χρηση...
κανενα ναρκωτικο δεν θα πρεπε να ειναι παρανομο,θα επρεπε ο καθε χρηστης να μπορει να παρει το ναρκωτικο του σε νοσοκομειο με συνταγη γιατρου στο περιβαλλον που αξιζει στην εξαρτηση του.....
η παρανομια ειναι ο μονος λογος που καποιοι εχουν κινητρο για να διαδιδουν την χρηση...
δεν παυει ομως η χρηση, η καθε εξαρτηση, να ειναι αρρωστια,και ο χρηστης ,προβληματικος, οποια κι αν ειναι η εξαρτηση του....

μπλακ, γραφε στα ελληνικα σε παρακαλω

Alobar
22-12-2009, 15:46
\'... δεν παυει ομως η χρηση, η καθε εξαρτηση, να ειναι αρρωστια,και ο χρηστης ,προβληματικος, οποια κι αν ειναι η εξαρτηση του...\'

Αν και το θέμα αφορά διαφορετική ψυχοτρόπο ουσία - αλλά στην ίδια κατηγορία με το αλκοόλ - θα ήθελα να διαφωνήσω ως πρώην αλκοολική. Η εξάρτηση δεν αποτελεί \'αρρώστια\' αυτή καθαυτή. Είτε μεγιστοποιεί προβλήματα που ήδη υπάρχουν προ της χρήσης, είτε αποτελεί το \'κερασάκι στην τούρτα\' που οδηγεί στην εμφάνιση αυτών, αν υπάρχει προδιάθεση. Ευχαριστώ.

Remedy
22-12-2009, 16:54
Originally posted by Alobar
\'... δεν παυει ομως η χρηση, η καθε εξαρτηση, να ειναι αρρωστια,και ο χρηστης ,προβληματικος, οποια κι αν ειναι η εξαρτηση του...\'

Αν και το θέμα αφορά διαφορετική ψυχοτρόπο ουσία - αλλά στην ίδια κατηγορία με το αλκοόλ - θα ήθελα να διαφωνήσω ως πρώην αλκοολική. Η εξάρτηση δεν αποτελεί \'αρρώστια\' αυτή καθαυτή. Είτε μεγιστοποιεί προβλήματα που ήδη υπάρχουν προ της χρήσης, είτε αποτελεί το \'κερασάκι στην τούρτα\' που οδηγεί στην εμφάνιση αυτών, αν υπάρχει προδιάθεση. Ευχαριστώ.

να εξηγησω λοιπον, οτι οταν λεω οτι η χρηση ειναι αρρωστια, εννοω \"αρρωστημενη κατασταση\", αρρωστια επικτητη που οφειλεται στον χρηστη και δεν εννοω αρρωστια με την εννοια της κληρονομικοτητας, οπως θα ηταν ας πουμε ο διαβητης...
για μενα ειναι μια αρρωστια που δεν οφειλεται σε γονιδια αλλα σε προβληματικες προσωπικοτητες, προβληματικες λειτουργιες ανθρωπων που δεν εχουν τους τροπους να διαχειριστουν οτι τους συμβαινει....

Alobar
22-12-2009, 21:57
Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, κάνω αυτή την τελευταία διευκρίνηση, γιατί απλά θεωρώ ότι αδικούνται περιπτώσεις ανθρώπων όπως η αφεντιά μου... :) ...

\'... Τι προκαλεί τον αλκοολισμό;

Οι αιτίες του αλκοολισμού δεν έχουν πλήρως διερευνηθεί. Τα άτομα στις σύγχρονες κοινωνίες συχνά υφίστανται την επίδραση παραγόντων που ευνοούν την ανάπτυξη του αλκοολισμού. Μερικοί από αυτούς είναι:

Α) το Οικογενειακό Περιβάλλον (έλλειψη στοργής, αγάπης, τρυφερότητας, ενδιαφέροντος και συμπαράστασης, ύπαρξη διαταραγμένης συμβίωσης, ορφάνια, κ.α.)

Β) το Κοινωνικό Περιβάλλον (ατομικισμός, αδιαφορία, έλλειψη φίλων, αντιξοότητες, καταπίεση, κ.α.)

Γ) το Οικονομικό Περιβάλλον (σκληρός ανταγωνισμός, ανασφάλεια, οικονομική δυσχέρεια, ανεπάρκεια αγαθών, κ.α.)

Δ) το Ιδιοσυστατικο, Ψυχοπνευματικό, Ηθικό και Μορφωτικό υπόστρωμα του ατόμου (χαμηλό διανοητικό και μορφωτικό επίπεδο, ανοία, μοναξιά, απογοήτευση, προσωπικό αδιέξοδο, αίσθημα ανικανοποιήτου, τάση φυγής, έλλειψη υπευθυνότητας, μειωμένη αυτοεκτίμηση, κ.α.).

Ιστορικό αλκοολισμού σε μία οικογένεια αυξάνει τις πιθανότητες να υιοθετήσει κάποιος την ανθυγιεινή αυτή συνήθεια. Οι άνδρες φαίνεται ότι είναι πιο επιρρεπείς αναλογικά με τις γυναίκες. Κάποιοι πίνουν με σκοπό να απαλύνουν το άγχος τους, την κατάθλιψη, την ένταση, την μοναξιά, την χαμηλή αυτοεκτίμηση ή την δυστυχία τους...\'

... μπορεί να παίζει κάτι απ\' αυτά, ένα ή περισσότερα ή και τίποτα και ίσως διαφορετικά πράγματα... επομένως δεν ορίζω ως \'επίκτητο\' κάτι που εξελίχθηκε εις βάρος της υγείας του εκάστοτε χρήστη, ιδίως όταν την ευθύνη φέρει κυρίως το οικογενειακό περιβάλλον... προσωπικά \'παίζω\' στα α,β,γ... ζητώ συγγνώμη για το \'οφ - τόπικ\'...

Arsi
23-12-2009, 00:50
KAI SE RWTAW ARSI THA PREPEI NA EISAI EKSARTIMENOS GIA NA EXEIS MIA GNWMI GIA KATI? DEN THELW NA TSAKWTHW PROS THEOU MIA SIZITISI GIRW APO TO THEMA THELW GT ME ENDIAFEREI I SKEPSI TOU KATHENOS OPWS EIPE O FILOS DEN XREIAZETAI NA EINAI KANAVI MPOREI NA EINAI TOURTA.
ETSI OPWS TO LEEI O FILOS OLA EXOUN TIN WRA TOUS SWSTA??? Όχι βέβαια blackwallstreet!
Κ εννοείται ότι δε υπάρχει θέμα για τσακωμό...
Απλά έχω ακούσει διάφορα από άτομα που κάνουν κατάχρηση κ είναι εξαρτημένοι,απ\'τα πιο συνηθισμένα είναι κ η δική σου ερώτηση κ μου ήρθε συνειρμός.

Μη νομίζεις δεν είμαι αρνητική με το θέμα,είμαι αρνητική με την εξάρτηση.Το κακό είναι πως αργεί η συνειδητοποίηση της εξάρτησης κι ενώ κάποιος μπορεί να είναι φουλ εξαρτημένος με οτιδήποτε ψυχοτρόπο να μην το αντιλαμβάνεται.Τα όρια είναι κάπως δυσδιάκριτα πιστεύω.

Προς θεου τα παραπάνω δεν είναι κάποια νήξη για τη δική σου περίπτωση(άλλωστε δεν ξέρω τπτ για σένα),απλά κουβέντα κάνουμε.

sorry αν εξέλαβες πως σε είπα εξαρτημένο,απλά είπα το συνειρμό που μου ήρθε κ σε ρώτησα.

Remedy
23-12-2009, 00:52
....... μπορεί να παίζει κάτι απ\' αυτά, ένα ή περισσότερα ή και τίποτα και ίσως διαφορετικά πράγματα... επομένως δεν ορίζω ως \'επίκτητο\' κάτι που εξελίχθηκε εις βάρος της υγείας του εκάστοτε χρήστη, ιδίως όταν την ευθύνη φέρει κυρίως το οικογενειακό περιβάλλον... προσωπικά \'παίζω\' στα α,β,γ... ζητώ συγγνώμη για το \'οφ - τόπικ\'...

\"επικτητο\" αποκαλειται κατι που προκυπτει στην πορεια της ζωης καποιου, κατι που αποκτιεται και δεν ηταν εκ της γεννησης του, δηλαδη κληρονομικο...

αυτο σημαινει, οτι κατι επικτητο μπορει να εχει περισσοτερες απο μια αιτιες που δεν οφειλονται απαραιτητα ολες στο ατομο αλλα πιθανα και στο περιβαλλον του..

περα απο αυτο, θα ηθελα να παρατηρησω οτι καλο ειναι να ξερουμε τις αιτιες, αρκει να μη τις χρησιμοποιουμε ως δικαιολογιες...και μιλαω για ολους μας..
και σε καθε περιπτωση,δεν δεχομαι οτι την ευθυνη για τα προβληματα συμπεριφορας μας (εξεωνκλπ) φερει ΚΥΡΙΩΣ υο περιβαλλον μας.
ειμαι πεπεισμενη, ΟΤΙ ΦΤΑΙΜΕ ΚΥΡΙΩΣ ΕΜΕΙΣ, ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΑΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ..

Arsi
23-12-2009, 01:14
A KAI OPWS EIPAN STIN PRWTOI EKPOMPOI STO RADIO ARVILA DEN EXEI KATAGRAFEI POTE THANATOS ME TO XASIS POU EINAI PARANOMO ENW ME TO ALKOOL POU EINAI NOMIMO EXOUN KATAGRAFEI KAI MALISTA POLOI.Πολύς λόγος τελευταία..
Ελαφρυντικά της κάναβης.Αν ήταν μόνη της οκ,δεν είναι όμως και ένα μεγάλο ποσοστό χρηστών ανεβαίνει σταδιακά κλιμάκια,οπότε ναι υπάρχουν πολλοί θάνατοι με αιτία την κάναβη.
Άλλο ένας ανήλικος να βγει κ να πιει μια μπύρα κι άλλο να κάνει ένα \'τσιγάρο\'.Γιατί με το \'τσιγάρο\' πιστεύω πως ανοίγεται ένα νέο κεφάλαιο αυτό των ναρκωτικών.
Η κάναβη συγκαταλέγεται στα ναρκωτικά.

Σε μια λίστα(δε θυμάμαι πως την ονομάζουν)που είδα σε ένα ντοκυμαντέρ το lsd είχε 11 θέση,η κάναβη 9,η νικοτίνη 6 και το αλκοόλ 3 κι όλα αυτά σε σχέση με την επικυνδυνότητα κ τους θανάτους που έχουν προκαλέσει.Δλδ να ξεκινήσουμε το lsd?

Τα κριτήρια είναι πολλές φορές υποκειμενικά για τέτοιες μετρήσεις αλλά το γεγονός είναι ένα.
Ότι τα ναρκωτικά είναι σαν ένα δωμάτιο που η είσοδός του είναι συνήθως η κάναβη.Λίγο δύσκολο κάποιος να πάει στην ηρωίνη κατευθείαν ε?
Άρα ας είμαστε λίγο προσεχτικοί με το θέμα.

holbold
23-12-2009, 03:42
i xrisi ton narkotikon eine H MEGALITERH PARAPLANISH POY MPORHS NA KANHS STON EAΥΤΟ ΣΟΥ . H DISKOLIA NA TO KATALABIS EINE MEGALITERH (gia osoys kaine to mialo toys) kalispera se oloy toys XRHSTES (toy forum kai mi)

krino
23-12-2009, 10:22

Πολύς λόγος τελευταία..
Ελαφρυντικά της κάναβης.Αν ήταν μόνη της οκ,δεν είναι όμως και ένα μεγάλο ποσοστό χρηστών ανεβαίνει σταδιακά κλιμάκια,οπότε ναι υπάρχουν πολλοί θάνατοι με αιτία την κάναβη.
Άλλο ένας ανήλικος να βγει κ να πιει μια μπύρα κι άλλο να κάνει ένα \'τσιγάρο\'.Γιατί με το \'τσιγάρο\' πιστεύω πως ανοίγεται ένα νέο κεφάλαιο αυτό των ναρκωτικών.
Η κάναβη συγκαταλέγεται στα ναρκωτικά.

Σε μια λίστα(δε θυμάμαι πως την ονομάζουν)που είδα σε ένα ντοκυμαντέρ το lsd είχε 11 θέση,η κάναβη 9,η νικοτίνη 6 και το αλκοόλ 3 κι όλα αυτά σε σχέση με την επικυνδυνότητα κ τους θανάτους που έχουν προκαλέσει.Δλδ να ξεκινήσουμε το lsd?

Τα κριτήρια είναι πολλές φορές υποκειμενικά για τέτοιες μετρήσεις αλλά το γεγονός είναι ένα.
Ότι τα ναρκωτικά είναι σαν ένα δωμάτιο που η είσοδός του είναι συνήθως η κάναβη.Λίγο δύσκολο κάποιος να πάει στην ηρωίνη κατευθείαν ε?
Άρα ας είμαστε λίγο προσεχτικοί με το θέμα.

Εχω γραψει πολλες φορες στο παρελθον, οτι ειναι λαθος να συγκαταλεγεται η καναβις σαν ναρκωτικο.
Δεν θα προσπαθησω να πεισω αυτους που εχουν αντιθετη αποψη, θα ηταν ασκοπο αλλωστε.

Ομως το να πετατε γνωμες και να περνιεται σαν δηθεν επιστημονικη αποψη και οτι αυτο ειναι το σωστο, παραπαει γιατι ετσι δημιουργητε λαθος εντυπωσεις και βγαζετε θεσφατα.
Ειναι δικαιωμα ολων σας, να απορριπτεται την καναβη και καλα κανετε.
Ειναι ψυχοτροπη ουσια και σαν τετοια αν την αφαιρεσεις απο καθημερινοτητα σου, σιγουρα θα κανεις καλο στην ζωη σου. Το ιδιο ισχυει και για το τσιγαρο που νομιμα πουλαει το κρατος.

Δεν εχετε ομως κανενα δικαιωμα να βγαζετε τετοια αυθαιρετα δηθεν επιστημονικα συμπερασματα.
Αλλα και το χειροτερο να δειχνεται περιθωροποιημενα οσους κανουν χρηση, οπως κανει η υπολοιπη κοινωνια.
Και δεν το εχετε αυτο το δικαιωμα ακομα περισσοτερο, οταν γραφετε σε ενα φορουμ οπου σας αρεσει να το λετε υποστηριξης....
Την μαυρη σας την τυφλα θα ελεγα εγω, αλλα δεν θα πιασει τοπο.
Εχω πει πολλες φορες οτι η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας η αλλιως οταν ο κομπογιανιτισμος γινεται επιστημη.
Για αυτους τους λογους αναγκαζομαι να γραφω ακομα και αν δεν θελω.
Για να μην γινονται ελευθερας βοσκης οι κατα τοπους παραπληροφορουντες ασχετοι επι ασχετων για το ταδε θεμα.
Γιατι ετσι οχι μονο δεν βοηθατε αλλα γινοσαστε ενα και αυτο με τους υπολοιπους που το μονο που ξερουν ειναι να λενε τι ακουσαν στην γειτονια τους, τι τους ειπαν οι φιλοι τους, αλλα ποτε μα ποτε, δεν καθησαν να ξεστραβωθουν να καταλαβουν γιατι πραγμα μιλαμε.

Δεν με ενδιαφερει που δεν σας αρεσουν αυτα που γραφω,
Δεν με ενδιαφερει αν με βρισκετε επιθετικο,
αυτο που με ενδιαφερει ειναι οτι οταν διαβαζω κομπογιανιτικες αποψεις για τετοια θεματα, θα μπαινω και θα γραφω και θα απανταω με επιστημονικα κειμενα που θα διαλυουν ολες αυτες τις γελοιες αποψεις.
Μεχρι τουλαχιστον να συμαζευτειτε, και να ασχοληθητε με την σοβαροτητα που πρεπει.

krino
23-12-2009, 10:23
Τριάντα θέσεις για την κάνναβη

Τελευταία ενημέρωση: Τρίτη, 28 Απριλίου 2009, 15:22

Κλεάνθης Γρίβας

Η κάνναβη

1. Η κάνναβη είναι φυτό του γένους των κνιδωδών, περιλαμβάνει ένα μόνο είδος, την Κάνναβη την ήμερη (Cannabis sativa) και υπάρχει στη φύση σε περισσότερες από εκατό παραλλαγές (cannabis indica, cannabis ruderalis, κ.α.), που διαφέρουν μεταξύ τους κυρίως ως προς την περιεκτικότητά τους σε ορισμένες δραστικές ουσίες.

2. Για ολόκληρες χιλιετηρίδες η κάνναβη έπαιζε καθοριστικό ρόλο στην επιβίωση του ανθρώπου ως πηγή ενέργειας, διατροφής, και ένδυσης και ως θεραπευτικό και ευφορικό μέσο. Αλλά εδώ και εξήντα χρόνια τέθηκε υπό καθεστώς διωγμού ως απειλή για την ύπαρξή του.

3. Η τύχη της κάνναβης κρίθηκε αποκλειστικά και μόνο από το συνδυασμό των πολιτικών, οικονομικών και τεχνολογικών αλλαγών που συντελέστηκαν κατά τη δεκαετία του 1930.

4. Τα πολλά πλεονεκτήματα και οι εφαρμογές της κάνναβης, την καθιστούσαν υπολογίσιμο αν όχι μοναδικό ανταγωνιστή των προϊόντων πολλών βιομηχανικών κλάδων (πετρελαιοειδή, οινόπνευμα, καπνός, φάρμακα, παραγωγής χαρτιού), οι οποίοι και συνεργάστηκαν αρμονικά προκειμένου να πετύχουν την απαγόρευση της κάνναβης, στα κρίσιμα χρόνια 1930-37 που σφραγίστηκαν από 5 κυρίως γεγονότα.

5. Τα γεγονότα αυτά ήταν: Η δημιουργία του «Ομοσπονδιακού Γραφείου Ναρκωτικών» (1930). Η δυνατότητα της φαρμακοβιομηχανίας να παράγει μαζικά χημικά προϊόντα (1928-32). Η άρση της Ποτοαπαγόρευσης (1933). Η κατασκευή μηχανών υψηλής τεχνολογίας για την παραγωγή χαρτιού από τη δασική ξυλεία και η μονοπώληση αυτής της παραγωγής από το συγκρότημα Hearst (1930-36). Και η μαζική εισαγωγή στην αγορά των προϊόντων της πετροχημικής βιομηχανίας (1926-36) και του νάυλον (1936).

Οι χρήσεις της κάνναβης

6. Διατροφικό μέσο: Οι σπόροι της κάνναβης αποτελούν ένα βασικό διατροφικό μέσο, στο οποίο περιέχονται φυτικές πρωτεΐνες υψηλής ποιότητας και αμινοξέα που ενισχύουν το αμυντικό του σύστημα απέναντι σε διάφορους λοιμογόνους παράγοντες.

7. Θεραπευτικό μέσο: Η κάνναβη και τα παράγωγά της κατείχαν εξέχουσα θέση στην καθημερινή θεραπευτική πρακτική σε όλη τη διάρκεια της γνωστής ιστορίας της ανθρωπότητας.

8. Ευφορικό μέσο: Οι ευφορικές δράσεις των παραγώγων της κάνναβης (μαριχουάνα και χασίς) υπερτερούν των αντίστοιχων δράσεων του καπνού και του οινοπνεύματος και τα καθιστούν επίφοβους ανταγωνιστές τους. Η κάνναβη είναι η πλέον ατοξική απ\' όλες τις ψυχοτρόπες ουσίες που υπάρχουν στον πλανήτη.

9. Ενέργεια: Η βιομάζα που παρέχεται απ\' την κάνναβη μπορεί να μετατραπεί σε μεθάνιο, μεθανόλη ή υγρό καύσιμο πολλών οκτανίων (με μια διαδικασία, που η πατέντα της ανήκει στην εταιρεία Mobil Oil), το οποίο έχει μικρότερο κόστος από οποιοδήποτε άλλο και είναι ανυπολόγιστα ευεργετικό για το περιβάλλον.

10. Χαρτί: Το χαρτί, που χρησιμοποιούσαν οι άνθρωποι σ\' όλο τον κόσμο, μέχρι το 19ο αιώνα προερχόταν απ\' την κάνναβη, που «είναι 50 έως 100 φορές διαρκέστερο απ\' οποιοδήποτε άλλο». Σημείωση: Σε χαρτί από κάνναβη έχουν τυπωθεί όλα τα σημαντικά κείμενα που σφράγισαν το νεότερο δυτικό πολιτισμό, από τη «Βίβλο» του Gutenberg και την «Αλίκη στη χώρα των θαυμάτων» του Lewis Carroll μέχρι τις δύο πρώτες διατυπώσεις της «Διακήρυξης της Ανεξαρτησίας» των ΗΠΑ το 1776.

11. Εξοπλισμός των πλοίων: Το 90% του εξοπλισμού όλων των πλοίων από τον 5ο αιώνα π.Χ. μέχρι τον 19ο αιώνα, οπότε εφευρέθηκε το ατμόπλοιο, κατασκευαζόταν απ\' την κάνναβη: Όλα τα πανιά, τα σχοινιά, οι χάρτες, τα ημερολόγια, τα βιβλία και οι σημαίες των πλοίων ήταν προϊόντα του «χόρτου».

12. Υφάσματα και υφαντά: Το 80% των υφασμάτων και των υφαντών, που χρησιμοποιούσε η ανθρωπότητα για να κατασκευάσει ρούχα, τέντες, λινά, κουβέρτες, πετσέτες, χαλιά, πάνες μωρών και πολλά άλλα, προέρχονταν απ\' την κάνναβη.

13. Σχοινιά, νήματα, κορδόνια: Το 70-90% της παγκόσμιας παραγωγής των κάθε είδους σχοινιών, νημάτων και κορδονιών προέρχονταν απ\' την κάνναβη και ήταν 100% ανακυκλώσιμα. Μετά την απαγόρευση της κάνναβης, το 1937, όλα αυτά αντικαταστάθηκαν από μη-ανακυκλώσιμα πετροχημικά προϊόντα, που το μονοπώλιό τους ελεγχόταν από την εταιρεία DuPont, ύστερα από συμφωνία με τη γερμανική IG που κατείχε τις σχετικές πατέντες.

14. Καμβάδες ζωγραφικής: Όλες οι δημιουργίες των μεγάλων ζωγράφων που ανανέωσαν τον τρόπο με τον οποίο βλέπουμε τον κόσμο, απο τον Caravagio μέχρι τον Van Gogh, αποτυπώθηκαν πάνω σε καμβάδες φτιαγμένους από κάνναβη.

15. Χρώματα και βαφές: Για χιλιάδες χρόνια, όλα σχεδόν τα χρώματα και τα βερνίκια που χρησιμοποιούσε ο άνθρωπος παράγονταν απ\' την κάνναβη ή περιείχαν λάδι από τους σπόρους της. Μετά το 1937, αυτές οι βαφές φυσικής προέλευσης αντικαταστάθηκαν από πετροχημικά προϊόντα.

16. Κατασκευαστικό υλικό: Ο πολτός της κυτταρίνης η οποία βγαίνει από την κάνναβη προσφέρει ένα άριστο οικοδομικό και κατασκευαστικό υλικό, που είναι πρακτικό, φτηνό, ανθεκτικό στη φωτιά, με θαυμάσια θερμική και ηχητική μόνωση.

17. Φωτιστικό λάδι: Μέχρι το 1800, το λάδι από τους σπόρους της κάνναβης κάλυπτε το μεγαλύτερο μέρος της παγκόσμιας κατανάλωσης φωτιστικού λαδιού. Κατά την περίοδο 1800-1870 περιορίστηκε στη δεύτερη θέση λόγω της διάδοσης του λαδιού της φάλαινας, αλλά μετά το 1870 και τα δυο άρχισαν να αντικαθίστανται από τα προϊόντα του πετρελαίου.

18. Η αντικατάσταση των υλικών, που προέρχονται από την ξύλευση και την καταστροφή των δασών, με αυτά που εξάγονται από την κάνναβη είναι αναγκαία για να διαφυλαχθούν οι δασικές εκτάσεις, που έχουν μειωθεί σε επικίνδυνο βαθμό. Γιατί α) η κάνναβη, σ\' αντίθεση με τα δέντρα του δάσους, αυτοανανεώνεται κάθε χρόνο και β) από κάθε 1 στρέμμα κάνναβης παράγεται πολτός κυτταρίνης ίσος μ\' αυτόν που βγαίνει από 4,1 στρέμματα άλλων δέντρων.

Η κάνναβη ως ευφορικό

19. Η κάνναβη περιέχει τουλάχιστον 426 χημικές ενώσεις και περισσότερα από 60 αλκαλοειδή που υπάρχουν μόνο σ\' αυτό το φυτό και ονομάζονται κανναβινοειδή. Δύο απ\' αυτά (η Δ9-Τετραϋδροκανναβινόλη ή ΤHC και η λιγότερο δραστική Δ8-Τετραϋδροκανναβινόλη), έχουν σωματικές και ψυχικές επιδράσεις στον άνθρωπο, ενώ τα υπόλοιπα είναι αδρανή από βιολογική άποψη.

20. Η κάνναβη είναι μια μη-ναρκωτική ψυχοτρόπος ουσία, που δεν προκαλεί σωματική εξάρτηση. Σε μικρές και μέτριες δόσεις, προκαλεί ηρεμία και ελαφρύ ύπνο με ηδονικά όνειρα, που συνοδεύονται από ευχάριστη αφύπνιση.

21. Ο θάνατος από υπερβολική δόση κάνναβης είναι πρακτικά άγνωστος. Η θανατηφόρα δόση της THC είναι περίπου 150 gr., δηλαδή είναι 40.000 φορές μεγαλύτερη από τη συνήθη δραστική-αποτελεσματική δόση της (ενώ η θανατηφόρα δόση του αλκοόλ είναι μόλις 4 έως 10 φορές μεγαλύτερη από τη συνήθη αποτελεσματική του δόση).

22. Τα κυριότερα προϊόντα της κάνναβης είναι: H μαριχουάνα, το πρασινωπό μείγμα αποξηραμένων θρυμμάτων από όλα τα μέρη του φυτού, που περιέχει 0,2-5% THC και χρησιμοποιείται ευρέως για ευφορικούς και θεραπευτικούς λόγους. To χασίς, σκουρόχρωμο αποξηραμένο ρετσίνι, που βγαίνει από τις αδενικές τρίχες του φυτού, το οποίο περιέχει 5-12% THC. Και το χασισέλαιο, παχύρρευστο υλικό που παράγεται από παράνθια φύλλα της κάνναβης, περιέχει 20-60% THC και δεν έχει ευρεία χρήση.

23. Όλες οι Εκθέσεις των διαφόρων ερευνητικών Επιστημονικών και Κυβερνητικών Επιτροπών, από το 1894 μέχρι σήμερα, συμφωνούν ότι η χρήση της κάνναβης: Δεν προκαλεί τοξικομανία. Δεν έχει αρνητικά βιολογικά αποτελέσματα. Δεν αποτελεί προστάδιο για τη χρήση άλλων ψυχοτρόπων ουσιών (ηρωίνη). Δεν συνεπιφέρει εγκεφαλικές βλάβες. Δεν προκαλεί βλάβες στα χρωματοσώματα. Δεν αποδυναμώνει την άμυνα του οργανισμού. Δεν ελαττώνει την τεστοστερόνη στο αίμα. Δεν πυροδοτεί επιθετικές συμπεριφορές. Δεν μειώνει την ικανότητα οδήγησης.

Η κάνναβη ως φάρμακο

24. Σύμφωνα με το Εθνικό Ινστιτούτο Ψυχικής Υγείας των ΗΠΑ, «από πλευράς τοξικότητας, τα παράγωγα της κάνναβης πρέπει να θεωρούνται τα πιο ασφαλή από τα φάρμακα πλατιάς χρήσης» (1971).

25. Η κάνναβη ως φάρμακο έχει 4 σημαντικά πλεονεκτήματα που την καθιστούν μοναδική από θεραπευτική άποψη: Είναι το πιο ατοξικό από τα διαθέσιμα φάρμακα. Έχει ευρύτατο πεδίο θεραπευτικών εφαρμογών. Δρα μέσω μηχανισμών που διαφέρουν απ\' αυτούς των άλλων φαρμάκων. Και μπορεί συνδυαστεί αποτελεσματικά και με ασφάλεια με οποιοδήποτε φάρμακο.

26. Σήμερα, η θεραπευτική χρησιμότητα της κάνναβης και των παραγωγών της είναι αποδεδειγμένη και αποδεκτή για το ακόλουθο ευρύ φάσμα παθολογικών καταστάσεων: Γλαύκωμα (ενδοφθάλμια υπέρταση). Παρενέργειες της χημειοθεραπείας (ναυτία και έμετοι). Ασθμα. Επιληψία και σπασμοί. Κατάθλιψη. Αγχος. Ανορεξία. Αλγη διαφόρου αιτιολογίας. Κακοήθεις νεοπλασίες. Εξάρτηση από οπιούχα και αλκοόλ.

27. Το 1985, η αμερικανική κυβέρνηση (που εμμένει στο σλόγκαν ότι «η κάνναβη δεν έχει καμιά θεραπευτική αξία»), χορήγησε άδεια κυκλοφορίας σε μια συνθετική THC με το εμπορικό όνομα Marinol από την εταιρεία Lilly, με κύρια ένδειξη τις παρενέργειες της χημειοθεραπείας και τη διέγερση της όρεξης σε ασθενείς με Aids. Σημείωση: Η οικογένεια του George Bush -που διατέλεσε πράκτορας και εν συνεχεία διευθυντής της CIA (1975-77), διευθυντής της Lilly (1977), αντιπρόεδρος του Ρίγκαν (1981-84) και πρόεδρος των ΗΠΑ (1985-92)- είναι κάτοχος σημαντικού ποσοστού μετοχών των εταιρειών Lilly, Abbott, Bristol και Pfizer. Η δε εταιρεία Lilly ελέγχεται από τον πατέρα τού μετέπειτα αντιπροέδρου του Bush, Dan Quayle.

28. To 1991, τα Ηνωμένα Εθνη μετέταξαν τη συνθετική Δ9-THC από τον πίνακα 1 στον πίνακα 2 των ελεγχόμενων ψυχοτρόπων ουσιών και διατήρησαν την κάνναβη στον πίνακα 1, με το αιτιολογικό ότι η Δ9-THC «είχε αποδεδειγμένα ιατρικά πλεονεκτήματα και δεν υπήρχε διασπορά της σε μη ιατρικές χρήσεις», ενώ η κάνναβη «χρησιμοποιείται παράνομα από εκατομμύρια ανθρώπους»(!)

Επανα-νομιμοποίηση

29. Σοβαροί ιατρικοί, πολιτικοί, οικονομικοί και οικολογικοί λόγοι επιβάλλουν την αναθεώρηση της «παράλογης» απαγορευτικής πολιτικής απέναντι στην κάνναβη, το κόστος της οποίας δεν μπορεί να αντέξει ή να ανεχθεί πια η κοινωνία. Το παραλήρημα των μανιακών της καταστολής δεν μπορεί να εξακολουθήσει να κανοναρχεί τις επιλογές του κοινωνικού σώματος και να υπονομεύει τη συνοχή του.

30. Η απαγόρευση των ψυχοτρόπων ουσιών και η μαζική τελετουργική ανθρωποθυσία που τη συνοδεύει συνιστούν ένα αποτρόπαιο έγκλημα σε βάρος του ατόμου, της κοινωνίας, του πολιτισμού και της ελευθερίας, ακόμη κι αν γίνουν αποδεκτές ως αληθείς οι μυθοπλασίες των υποστηρικτών της. Γιατί η χρήση οποιασδήποτε, έστω και επικίνδυνης, ουσίας βλάπτει αποκλειστικά και μόνο τον χρήστη της. Συνεπώς, αποτελεί τυπική πράξη αυτοπροσβολής και, ως τέτοια, σε μια πολιτισμένη κοινωνία δεν μπορεί να υπόκειται σε καμιά απαγορευτική ή κατασταλτική παρέμβαση.
http://www.zougla.gr/news.php?id=36748

krino
23-12-2009, 10:25
Στην παρακατω διευθυνση υπαρχει ονλαιν,
το βιβλιο του κλεανθη γριβα,
ψυχοτροπες ουσιες,
κανναβη - μαριχουανα - χασις

http://www.scribd.com/doc/8953241/-

Καλο διαβασμα.
:cool:

blackwallstreet
23-12-2009, 11:39
ΑΡΚΤΟΣ ΕΠΕΙΔΗ ΗΤΑΝ ΥΠΟΝΟΟΥΜΕΝΟ ΑΚΟΥ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΣ ΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΜΑΙ ΚΡΗΤΙΚΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΙΟΛΑΣ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΑΚΡΙΒΙΝΕ ΤΟ ΟΥΙΣΚΙ ΝΑΙ ΕΝΑ 70 ΕΥΡΩ ΠΟΥ ΘΑ ΔΩΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΠΙΩ ΕΝΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΠΑΩ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΩ ΝΤΟΠΙΟ ΚΑΙ ΠΙΝΩ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ. ΑΠΛΑ ΕΤΣΙ Α ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΜΕ ΤΟΣΗ ΕΞΑΓΩΓΗ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΕΙΔΙΚΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ΑΠΟ ΤΑ ΖΩΝΙΑΝΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΑΝ ΒΑΖΑΝΕ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ ΟΠΩΣ ΣΤΑ ΑΠΛΑ ΤΣΙΓΑΡΑ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΑΝ Η ΠΛΟΥΣΙΟΤΕΡΗ ΧΩΡΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΤΣΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ Η ΘΕΟΦΑΝΙΑ ΒΡΕΣ ΤΟ ΑΠΟ ΚΑΒΑ ΘΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΟ ΟΥΙΣΚΙ 15 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΙΝΙΜΟΥΜ.

Θεοφανία
23-12-2009, 11:50
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΤΣΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ Η ΘΕΟΦΑΝΙΑ ΒΡΕΣ ΤΟ ΑΠΟ ΚΑΒΑ ΘΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΟ ΟΥΙΣΚΙ 15 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΙΝΙΜΟΥΜ.

Να σου πω την αλήθεια δεν το κατάλαβα αυτό. Ενιγουει, μας λες δηλαδή πως ο λόγος που πίνεις μαύρο και όχι αλκοολ είναι οικονομικός.
Γούστα είναι αυτά, αν και θεωρώ πως στο κεφάλι του καθενός λειτουργεί άλλη ουσία. Το θέμα είναι να υπάρχει μέτρο.

blackwallstreet
23-12-2009, 11:50
ΚΡΙΝΟ ΑΝ ΚΡΙΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΝΜ ΣΟΥ ΕΙΣΑΙ ΥΠΕΡ ΑΥΤΟΥ.ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΓΙΑ ΧΡΗΣΗ?
ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΝΑΡΚΩΤΙΚΗ ΟΥΣΙΑ ΠΛΕΟΝ ΟΣΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΧΑΣΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΗ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΟ ΓΙΑΤΙ!!!!
ΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΕΒΡΙΖΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΒΡΙΣΙΜΟ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΕΔΕΡΝΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΒΟΥΛΕΥΤΗ ΜΗ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΞΥΛΟ!!!! ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΟΤΙ ΤΟ ΧΑΣΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΑΚΟΥΩ ΒΕΡΕΣΕ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΕΝΑ ΚΑΛΗΤΕΡΟ ΚΡΑΤΟΣ ΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΕ

krino
23-12-2009, 12:22
καταρχην να ξεκαθαρισω οτι δεν κανω χρηση εδω και πολλα χρονια αλλα και δεν σκοπευω να κανω στο μελλον.
Αυτο ομως ειναι ασχετο με το τι ειναι η κανναβις.

Εκεινο που λεω, ειναι οτι πρεπει να υπαρχει πολυπλευρη ενημερωση και να μιλαμε για πραγματα που γνωριζουμε καλα και οχι με οτι ακουσαμε στη γειτονια.
Για τα περι παρανομιας, σαφως και ειμαι κατα, μιας και το μονο που καταφερνουν ειναι να αυξανεται η καταστολη αλλα και να ανθει το εμποριο.
Το χειροτερο απο ολα, ειναι οτι ανθρωποι συνεχιζουν να πεθαινουν.
Αρα το κρατος με τα μετρα του, δεν καταφερε τιποτα.

Alobar
23-12-2009, 12:56
... καλημέρα... οι απαντήσεις και τα ακουστικά ερεθίσματα απ\' τη γειτονιά ή το καφενείο ούτε και μένα με αφορούσαν ποτέ... παρακάτω το απόσπασμα που είχα παραθέσει στις 3/9, ως απάντηση στο θρεντ του Πάνου - καλή σου ώρα βρε Πάνο, ελπίζω να είσαι καλύτερα - \'Σχιζοφρένεια και Μαριχουάνα\'...

\'... Δε μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό και ζητώ συγγνώμη αν συμμετέχω χωρίς να \'ξέρω\'. Η μαριχουάνα ευνοεί την ήδη υπάρχουσα διαταραχή. Αυτό το γνωρίζω καλά από εμπειρία. Συν του ότι και πρόσφατα γνώρισα ανθρώπους με συμπτώματα και συμπεριφορές σχιζοφρένειας, λόγω του δικού μου θέματος, που αν και έχουν κόψει τις \'αλκοόλες\' και κάνουν χρήση μαριχουάνας, η διαταραχή είναι εμφανής. Ποιός γιατρός τη συνιστά ως θεραπεία δηλαδή; Όχι μόνο δε την \'αποθεραπεύει\', αλλά ευνοεί την ανάπτυξή της. Έκανα με ανθρώπους που δήλωναν \'καθαροί\' από αλκοόλ, μέσα στην καλή χαρά, αλλά κάπνιζαν 10 και 15 τσιγαριλίκια την ημέρα. Η ποσότητα ομολογεί τον εθισμό, δε μιλάμε για ένα και δυο. Και η επίθεση που δέχτηκα, ομολογούσε τη διαταραχή. Σοβαρολογούμε τώρα; Ανήκει στην ίδια κατηγορία με το αλκοόλ και συνήθως \'βοηθά\' στην έκφραση των ήδη υπαρχουσών συμπεριφορών. Οι τσίχλες νικοτίνης υποκαθιστούν το κάπνισμα, δε το κόβουν. Και πόσο τυχαίο είναι το ότι όλοι οι σχιζοφρενείς που έχω γνωρίσει, με διάφορους τύπους, δε κάπνιζαν και έπιναν, αλλά έπιναν μαριχουάνα; Δε ξέρω. Τόση άγνοια να έχω πια;

\'Μαριχουάνα και σχιζοφρένεια\'

--------------------------------------------------------------------------------

Η μαριχουάνα είναι ένα από τις πιο συνηθισμένες ναρκωτικές ουσίες

Η χρήση της μαριχουάνας αυξάνει τις πιθανότητες να παρουσιάσει κάποιος ψυχολογικά προβλήματα, ακόμη και σχιζοφρένεια, στο μέλλον, σύμφωνα με μελέτη που δημοσιεύεται στην ιατρική επιθεώρηση Lancet.

Η μαριχουάνα είναι ένα από τις πιο συνηθισμένες ναρκωτικές ουσίες, όπως αναφέρουν η Δρ. Τερέζα Μουρ του Πανεπιστημίου του Μπρίστολ και ο ψυχίατρος Στάνλεϊ Ζάμιτ, του Πανεπιστημίου του Κάρντιφ.

Πολλοί τη θεωρούν εξίσου επικίνδυνη με το αλκοόλ ή τον καπνό, όμως τα αποτελέσματα της έρευνας δείχνουν πως ο κίνδυνος που ενέχει η χρήση της συχνά υποτιμάται από τους καπνιστές.

Οι ερευνητές διαπίστωσαν ότι οι χρήστες μαριχουάνας είχαν κατά 41% υψηλότερες πιθανότητες να παρουσιάσουν ψύχωση και συμπτώματα όπως παραισθήσεις σε σχέση με τα άτομα που δεν έχουν χρησιμοποιήσει ποτέ το ναρκωτικό αυτό.

Ο κίνδυνος αυξάνεται όσο μεγαλύτερη είναι η χρήση. Επίσης, συνδέουν τη χρήση μαριχουάνας με την εμφάνιση συμπτωμάτων που σχετίζονται με τη σχιζοφρένεια: οι χρήστες μπορεί να ακούν φωνές ή να βλέπουν ανύπαρκτα πράγματα.

Σχολιάζοντας την έρευνα αυτή, δύο Δανοί επιστήμονες σημειώνουν στο ίδιο περιοδικό ότι με βάση τα αποτελέσματα, εκτιμάται πως κάθε χρόνο στη Βρετανία 800 περιπτώσεις σχιζοφρένειας θα αποφεύγονταν εάν σταματούσε η χρήση μαριχουάνας.

Μαριχουάνα, χασίς, ινδική κάνναβις: Προκαλούν ατροφία του εγκεφάλου και συμπτώματα ψύχωσης
10-06-2008

Η μακροχρόνια και μεγάλη χρήση μαριχουάνας σχετίζεται με την πρόκληση οργανικών ανωμαλιών σε ορισμένες περιοχές του εγκεφάλου όπως ο ιππόκαμπος και οι αμυγδαλές.

Ο ιππόκαμπος του εγκεφάλου είναι η λειτουργική και ανατομική περιοχή που έχει βασικό ρόλο στη ρύθμιση της μνήμης και των συναισθημάτων. Οι αμυγδαλές του εγκεφάλου είναι περιοχές που σχετίζονται με το φόβο και την επιθετικότητα.

Ο ιππόκαμπος και οι αμυγδαλές του εγκεφάλου σε ανθρώπους που χρησιμοποιούν ευρέως και μακροχρόνια τη μαριχουάνα, παρουσιάζουν ανατομικές ανωμαλίες και ατροφία. Επίσης οι χρήστες αυτοί παρουσιάζουν συμπτώματα ψυχωτικών διαταραχών χωρίς ωστόσο να έχουν την πλήρη κλινική εικόνα της σχιζοφρένειας ή των μανιακών καταστάσεων.

Τα σημαντικά αυτά ευρήματα προκύπτουν από έρευνα Αυστραλών γιατρών σε χρήστες μαριχουάνας. Προσθέτουν στις γνώσεις μας σημαντικά νέα στοιχεία για τις τοξικές δράσεις των ναρκωτικών στον ανθρώπινο εγκέφαλο.

Πολλοί άνθρωποι συμπεριλαμβανομένων και των χρηστών ναρκωτικών, πιστεύουν ότι η κάνναβις δεν προκαλεί σημαντικές βλάβες και είναι σχετικά ασφαλής σε σύγκριση με άλλες απαγορευμένες ουσίες. Μάλιστα υπάρχουν φωνές που ζητούν όπως η χρήση κάνναβις, χασίς και μαριχουάνας να νομιμοποιηθεί.

Η μαριχουάνα είναι μείγμα από αποξηραμένα άνθη και φύλλα ινδικής καννάβεως. Αυτά κονιορτοποιούνται και τοποθετούνται σε τσιγάρο ή πίπα και καπνίζονται ως ναρκωτικό.

Από το φυτό ινδική κάνναβις (κάνναβη), παράγονται οι ναρκωτικές ουσίες χασίς και μαριχουάνα. Το χασίς παράγεται από τους αδένες των φύλλων και των άκρων των κλαδιών μιας ποικιλίας καννάβεως. Η μαριχουάνα βγαίνει από τα άλλα μέρη του φυτού.

Η μαριχουάνα και το χασίς είναι τα παράνομα ναρκωτικά που χρησιμοποιούνται το περισσότερο παγκόσμια. Παρά το γεγονός αυτό, πολύ λίγα είναι γνωστά για τις μακροχρόνιες επιδράσεις τους στον εγκέφαλο. Οι μακροχρόνιες επιδράσεις στον ανθρώπινο εγκέφαλο των ουσιών αυτών που προέρχονται από την κάνναβη αποτελούν ένα επίμαχο θέμα.

Λαμβάνοντας υπόψη τη ευρεία διάδοση και μεγάλη χρήση της ινδικής καννάβεως, της μαριχουάνας και του χασίς, το γεγονός ότι αυξάνονται οι πιέσεις για νομιμοποίηση τους όπως επίσης και το γεγονός ότι συσσωρεύονται τα ερευνητικά στοιχεία που τεκμηριώνουν τις επιβλαβείς επιπτώσεις της χρήσης καννάβεως στον άνθρωπο, καθίσταται απαραίτητο να εντατικοποιηθούν οι έρευνες για καλύτερη αναγνώριση των επιδράσεων τους.

Με βάση το σκεπτικό αυτό, οι Αυστραλοί ερευνητές μελέτησαν τους εγκεφάλους 15 ανδρών με μέσο όρο ηλικίας σχεδόν 40 ετών οι οποίοι κάπνιζαν περισσότερα από 5 τσιγάρα μαριχουάνας για περισσότερα από 10 χρόνια. Η αξιολόγηση των εγκεφάλων των ανδρών αυτών έγινε με μαγνητική τομογραφία (MRI) υψηλής ευκρίνειας.

Τα αποτελέσματα συγκρίθηκαν με τα ευρήματα στους εγκεφάλους από 16 άλλους άνδρες με μέσο όρο ηλικίας 36 ετών που δεν ήσαν χρήστες μαριχουάνας.

Επιπρόσθετα, όλοι οι συμμετέχοντες στην έρευνα υποβλήθηκαν σε τεστ προφορικής μνήμης και εξετάστηκαν για να φανεί εάν παρουσίαζαν κλινικά σημεία που είχαν σχέση με ψυχωτικές διαταραχές όπως η σχιζοφρένεια ή η μανία χωρίς όμως να παρουσιάζουν την πλήρη διαγνωστική εικόνα των παθήσεων.

Οι Αυστραλοί ερευνητές διαπίστωσαν ότι:
Ο ιππόκαμπος των χρηστών μαριχουάνας ήταν κατά 12% μικρότερος σε σύγκριση με τους μη χρήστες

Οι αμυγδαλές του εγκεφάλου των χρηστών ήταν κατά 7,1% μικρότερες σε σύγκριση με τις αμυγδαλές του εγκεφάλου των μη χρηστών

Οι χρήστες ναρκωτικών είχαν χειρότερα αποτελέσματα στα τεστ προφορικής μνήμης που σχετίζεται με τη μάθηση νέων πραγμάτων. Ωστόσο το εύρημα αυτό δεν ήταν δυνατό να συσχετισθεί με ανωμαλίες που βρέθηκαν στον εγκέφαλο τους

Οι χρήστες μαριχουάνας είχαν ψυχωτικά συμπτώματα όπως ψευδαισθήσεις καταδίωξης, αυταπάτες περί ικανότητας ανάγνωσης των σκέψεων των άλλων, ασυνήθιστες και περίεργες κοινωνικές συμπεριφορές

Όσο περισσότερη μαριχουάνα χρησιμοποιούσε κάποιος τόσο περισσότερες πιθανότητες είχε να παρουσιάζει μειωμένους σε όγκο ιππόκαμπο και αμυγδαλές, να έχει ψυχιατρικά συμπτώματα και να παρουσιάζει διαταραχές της μνήμης του με προβλήματα μάθησης

Είναι ξεκάθαρο ότι τα αποτελέσματα αυτά εξουδετερώνουν τους ευρέως διαδεδομένους ισχυρισμούς ότι η χρήση καννάβεως, χασίς και μαριχουάνας, δεν έχουν καθόλου ή προκαλούν μόνο ελάχιστες αρνητικές επιπτώσεις, οργανικά και λειτουργικά στον ανθρώπινο εγκέφαλο.

Για την ήπια χρήση είναι πιθανό ότι δεν προκαλούνται σημαντικές νευροτοξικές επιδράσεις. Χρειάζονται όμως έρευνες σε περιστασιακούς ή άλλους χρήστες με λιγότερη κατανάλωση μαριχουάνας ή χασίς για να φανεί ποια είναι η πραγματική κατάσταση. Ωστόσο η μεγάλη καθημερινή χρήση μπορεί να είναι ιδιαίτερα τοξική για τον ανθρώπινο εγκέφαλο.

Πρόκειται για την πρώτη έρευνα που δείχνει ότι η μακροχρόνια χρήση μαριχουάνας έχει αρνητικές επιδράσεις στην ανατομία και λειτουργία του εγκεφάλου σε όλους τους χρήστες και όχι μόνο σε ομάδες υψηλού κινδύνου όπως οι νέοι και αυτοί που έχουν προδιάθεση για ψυχικές παθήσεις.

Οι μηχανισμοί με τους οποίους η κάνναβις προκαλεί μακροχρόνια βλάβες όπως επίσης και η σχέση ποσότητας κατανάλωσης και σοβαρότητας βλαβών δεν είναι καλά κατανοητοί και απαιτούνται έρευνες προς αυτή την κατεύθυνση. Επίσης είναι σημαντικό να διαφανεί εάν υπάρχει ανάκαμψη του νευρολογικού συστήματος μετά τη διακοπή χρήσης μαριχουάνας και εάν ναι, πόσο χρονικό διάστημα χρειάζεται για αυτό μετά τη διακοπή.

Θα συγκρατήσουμε ότι η χρήση και εξάρτηση από τη μαριχουάνα και το χασίς, θέτουν σε κίνδυνο τον εγκέφαλο και βασικές λειτουργίες του που αφορούν στη μνήμη, στη μάθηση, στο συναισθηματικό κόσμο και είναι αιτία πρόκλησης ψυχιατρικών συμπτωμάτων σχιζοφρένειας ή μανίας.

Είναι σημαντικό τα δεδομένα αυτά να γίνουν γνωστά και να χρησιμοποιούνται για τη διαπαιδαγώγηση των νέων και του ευρύτερου κοινού. Επίσης μπορούν να είναι χρήσιμα για την ανίχνευση, έγκαιρη αναγνώριση και θεραπεία των εξαρτώμενων από τη μαριχουάνα και το χασίς.

To άρθρo αυτό είναι πνευματική ιδιοκτησία του Medlook. Απαγορεύεται η αντιγραφή, η δημοσίευση, η αναπαραγωγή ή η μετάδοση του, από οποιονδήποτε και με οποιοδήποτε μέσο χωρίς την έγγραφη άδεια από το Μedlook. Copyright Medlook® All rights reserved.

Βιβλιογραφία:

Regional Brain Abnormalities Associated With Long-term Heavy Cannabis Use, Archives of General Psychiatry 2008;65(6):694-701, Ιούνιος 2008.

Addiction

Drug Enforcement Administration

Πηγή : SKAI.gr...\'

... οι απόψεις διίστανται ούτως ή άλλως...

:)

krino
23-12-2009, 13:41
Περα απο το οτι η παραπανω ερευνα αφορα ενα πολυ μικρο δειγμα (15 ατομων)
ειναι σωστο οτι οι αποψεις διίστανται και δεν υπαρχει σαφης κλινικη εικονα.

Παρολα αυτα,
δεν γνωριζω να υπαρχουν θανατοι απο χρηση καναβης ενω γνωριζω αρκετα θυματα απο χρηση αλκοολ.
Το αλκοολ ειναι νομιμο, η καναβις παρανομη.
Απο κει και περα ο καθενας μπορει να βγαλει οτι συμπερασμα θελει.

5000 νεκροί το χρόνο από αλκοόλ στην Ελλάδα
ΡΕΠΟΡΤΑΖ: ΜΑΡΚΕΛΛΑ ΑΛΕΞΙΟΥ
από τον ΤΥΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

«Κάποτε μάθαμε να καταναλώνουμε αλκοόλ στο οικογενειακό τραπέζι με ένα δάχτυλο οριζόντιας θέσης γλυκιά μαυροδάφνη ή ρετσίνα». Σήμερα το αλκοόλ στην Ελλάδα σκοτώνει 5.000 άτομα ετησίως.
Δραματικές επισημάνσεις για την κατάχρηση του αλκοόλ στην Ελλάδα κάνουν ειδικοί επιστήμονες με αφορμή επιστημονική ημερίδα που θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη εβδομάδα στη Θεσσαλονίκη. Σύμφωνα με στοιχεία που προκύπτουν από τις εργασίες που θα παρουσιαστούν, γύρω στα 200.000 άτομα στην Ελλάδα πάσχουν από αλκοολική εξάρτηση, ενώ 5.000 θάνατοι οφείλονται σε αιτίες που σχετίζονται με την κατάχρηση αλκοόλ. Το πιο ανησυχητικό, όμως, είναι ότι το 30% των εφήβων μαθητών έχει πιει περισσότερες από 20 φορές σε ένα χρόνο, με ιδιαίτερη προτίμηση στα ποτά με υψηλή περιεκτικότητα σε αλκοόλ, όπως το ουίσκι και η βότκα.
Τα παραπάνω στοιχεία, της Ελληνικής Εταιρείας Μελέτης Εξαρτησιογόνων Ουσιών, θα παρουσιαστούν στις 30 Σεπτεμβρίου, κατά τη διάρκεια ημερίδας, που θα πραγματοποιηθεί στη Θεσσαλονίκη, με σκοπό την ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση σε θέματα που αφορούν τις συνέπειες της χρήσης αλκοόλ.
Σύμφωνα με τα εν λόγω στοιχεία, το αλκοόλ είναι ο τρίτος, μετά το κάπνισμα και την υψηλή αρτηριακή πίεση, παράγοντας πρόκλησης ασθενειών και πρόωρου θανάτου στην Ευρώπη, όπου υπολογίζεται ότι περίπου 55.000.000 ενήλικες, καταναλώνουν σε επικίνδυνο επίπεδο ποσότητες αλκοόλ, που ευθύνεται για 195.000 θανάτους ετησίως στην Ε.Ε.
Ο κ. Ιωάννης Διακογιάννης, αναπληρωτής καθηγητής Ψυχιατρικής στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, το αλκοόλ, εκτός από το γεγονός ότι προκαλεί εξάρτηση και ευθύνεται για 60 ή και περισσότερους διαφορετικούς τύπους ασθενειών, είναι υπεύθυνο και για κοινωνικές και συναισθηματικές βλάβες, που εκτείνονται και στον περίγυρο του χρήστη, συμπεριλαμβανομένου του εγκλήματος και της ενδοοικογενειακής βίας.

Λιγότεροι οι εξαρτημένοι από ναρκωτικά
«Στην Ελλάδα του 2009 δεν πρέπει να μας εκπλήσσει το γεγονός ότι τα εξαρτημένα από το αλκοόλ άτομα είναι πολλαπλάσια από το άτομο που εξαρτάται από άλλες ναρκωτικές ουσίες, όπως η ηρωίνη και η κοκαΐνη», σημείωσε ο Δρ. Κοινωνιολογίας-Ψυχολογίας, Γιώργος Πιπερόπουλος. Πρόσθεσε δε, πως «το γεγονός ερμηνεύεται από τα δεδομένα της ελληνικής οικογένειας που αποκρύπτουν επιμελώς το δράμα του πατέρα και της μητέρας που είναι αλκοολικά άτομα. Τα πράγματα δεν θα ήταν τόσο οδυνηρά εάν δεν είχαμε ένα τεράστιο αριθμό ατόμων της εφηβικής και νεανικής ηλικίας που είναι ήδη αλκοολικοί ή έχουν ξεκινήσει από το κλασικό ποτό για την παρέα», συμπλήρωσε ο κ. Πιπερόπουλος. «Το αλκοόλ δυστυχώς βρίσκεται γύρω μας με ελεύθερη διακίνηση. Κάποτε μάθαμε να καταναλώνουμε αλκοόλ στο οικογενειακό τραπέζι με ένα δάχτυλο οριζόντιας θέσης γλυκιά μαυροδάφνη ή ρετσίνα. Αυτό δε σημαίνει ότι η ένταση και έκταση του προβλήματος απαιτεί επιστροφή στις προπολεμικές εποχές της αμερικανικής ποτοαπαγόρευσης. Αλλά ας μην ξεχνιόμαστε το κλασικό γιαπωνέζικο ρητό που λέει εύστοχα: «Στην αρχή το άτομο παίρνει ένα ποτό, μετά το ποτό παίρνει ένα ποτό έως ότου τελικά το ποτό παίρνει το άτομο». Και ο νοών νοείτο!», κατέληξε ο κ. Πιπερόπουλος.

http://salonicanews-health.blogspot.com/2009/09/5000.html

Θα συνεχισω να εχω την αποψη,
οτι εκεινο που μας λειπει σαν κοινωνια,
ειναι η επιστημονικη ενημερωση και οχι ο στρουθοκαμηλισμος.

marina38
23-12-2009, 14:40
Το ότι δεν υπάρχουν θάνατοι από κάνναβη, οφείλεται καθαρά στον τρόπο που επιδρά στον ανθρώπινο οργανισμό και μάλιστα στο κεντρικό νευρικό σύστημα. Η κάνναβη δεν επηρεάζει τη λειτουργία της καρδιάς ή της αναπνοής, κατά συνέπεια είναι λογικό να μην πεθαίνεις από τη χρήση της. Από εκεί και πέρα όμως, η δράση της σε διάφορες δομές του εγκεφάλου που ελέγχουν τη μάθηση, τη μνήμη και το συναίσθημα, ειδικά σε μακροχρόνια και συστηματική χρήση, είναι αρκετά ξεκάθαρα επιβλαβής. Πώς θα μπορούσε άλλωστε να μην είναι, εφόσον ούτε \'τροφή\' αποτελεί για τον άνθρωπο, ούτε \'φάρμακο\' με την έννοια της αναπλήρωσης κάποιας ουσίας που θα έπρεπε να υπάρχει αλλά λείπει από τον οργανισμό. Αντιθέτως, παρεμβαίνει στη φυσιολογική λειτουργία και μάλιστα ανεξέλεγκτα, με δεδομένο ότι οι χρήστες δεν κάνουν εξατομικευμένη λήψη υπό παρακολούθηση.

Σαφώς η νικοτίνη είναι πιο εθιστική από την κάνναβη. Σαφώς το αλκοόλ είναι πιο επικίνδυνο για τη ζωή. Από εκεί και πέρα, ως προς τη χρήση-κατάχρηση (και ανεξάρτητα από το θέμα της νομιμοποίησης) δεν μου κάνει σαν σκεπτικό το μη χείρον βέλτιστον.

Alobar
23-12-2009, 15:48
... αυτό που λέει πολύ εύστοχα η Μαρίνα, θέλησα να κάνω κι εγώ σαφές... τη \'ζημιά\' που επιφέρει σε βασικές εγκεφαλικές γνωστικές λειτουργίες με μακροχρόνια χρήση... θα πω και το εξής για λογαριασμό μου πάντα και σε σχέση με τη συναναστροφή μου με χρήστες χασίς και αλκοόλ ή μόνο αλκοόλ... μαζί με μένα, διαπίστωσα ότι και κάποιοι άλλοι που ήταν μόνο αλκοολικοί, δε παρουσίασαν κάποια διανοητική διαταραχή... έχουμε μοιραστεί την εμπειρία μας κι ως υπεύθυνοι άνθρωποι, εξεταστήκαμε από ψυχιάτρους... οι υπόλοιποι - και σε μεγάλο ποσοστό - πρώην αλκοολικοί, το έχουν ρίξει συστηματικά στο χασίς - αγνοώ αν ξεκίνησαν απ\' αυτό και πέρασαν μετά στο αλκοόλ - και επίσης είναι ταυτόχρονα σε φαρμακευτική αγωγή για προβλήματα που έχουν παρουσιάσει. Το αν τα είχανε προ της χρήσης ή αν τους παρουσιάστηκαν με τη \'βοήθειά\' της, το γνωρίζουν μόνο οι ίδιοι... δε κάνω γενικευμένη αξιολόγηση, μιλάω για συγκεκριμένους ανθρώπους και για διαπιστώσεις που έκανα σε σχέση με αυτούς.

:)

RainAndWind
23-12-2009, 16:37
Originally posted by krino
καταρχην να ξεκαθαρισω οτι δεν κανω χρηση εδω και πολλα χρονια αλλα και δεν σκοπευω να κανω στο μελλον.
Αυτο ομως ειναι ασχετο με το τι ειναι η κανναβις.

Εκεινο που λεω, ειναι οτι πρεπει να υπαρχει πολυπλευρη ενημερωση και να μιλαμε για πραγματα που γνωριζουμε καλα και οχι με οτι ακουσαμε στη γειτονια.
Για τα περι παρανομιας, σαφως και ειμαι κατα, μιας και το μονο που καταφερνουν ειναι να αυξανεται η καταστολη αλλα και να ανθει το εμποριο.
Το χειροτερο απο ολα, ειναι οτι ανθρωποι συνεχιζουν να πεθαινουν.
Αρα το κρατος με τα μετρα του, δεν καταφερε τιποτα.

Συμφωνώ με Krino.Είναι υποκριτικό αυτό το για το καλό μας των κρατικών \"υπεύθυνων\" και πηγών σκοταδιστικής ενημέρωσης,δεν υπάρχει συνολική,σφαιρική και με αντικειμενικότητα ενδελεχή εξέταση όλων των παραγόντων,αντίθετα υπάρχει στρουθοκαμηλισμός και επιλεκτική ενημέρωση ή τακτική σκίασης άλλων συνισταμένων με ταυτόχρονη ανάδειξη άλλων κατά το δοκούν.
Με τέτοια δεδομένα,άλλες,επικινδυνότ ερες ουσίες τις παίρνει και το δεκαπεντάχρονο στο μπαράκι ή στο ψιλικατζίδικο,αλκοόλ και τσιγάρο,ενώ το χασίς παίζει το ρόλο του μαύρου πρόβατου.Γιατί;Xρειαζόμαστ εξηγήσεις.Και αν νομίζουν πως μας αρκεί το απαγορεύεται,είναι μακριά νυχτωμένοι οι κρατικοί λειτουργοί.Απαγορεύεται το απαγορεύεται,θέλουμε τεκμηρίωση,μελέτες,εξέταση ,νομιμοποίηση για φαρμακευτική χρήση-όπως ένα σωρό άλλες ουσίες και φυτικά σκευάσματα-και να χτυπηθεί ο έμπορας,όχι το εύκολο θύμα,ο χρήστης,όπως συνάδει με την προσφιλή αστυνομοκρατία.Καταστολή αντί ενημέρωσης και τιμωρία/σωφρονισμός(εδώ γελάμε),αντί για παιδεία.

krino
23-12-2009, 20:51
Originally posted by marina38
Το ότι δεν υπάρχουν θάνατοι από κάνναβη, οφείλεται καθαρά στον τρόπο που επιδρά στον ανθρώπινο οργανισμό και μάλιστα στο κεντρικό νευρικό σύστημα.

σημερα λοιπον, μαθαμε οτι η κανναβη δεν ευθυνεται για θανατους.
Πολυ σημαντικο αυτο, γιατι οπως ολοι γνωριζουμε αρκετοι ανθρωποι γυρω μας εχουν αλλη (εσφαλμενη) εντυπωση.
Πιστευουν οτι η κανναβη θα σε σκοτωσει και ενα καρο αλλα μυθολογηματα.
Προκαλει εντυπωση πως εχει αφησει το κρατος να αναπαραγεται μια τετοια εσφαλμενη εντυπωση.
Τυχαιο αραγε υπαρχει κοσμος με τετοιες εντυπωσεις?
Δεν νομιζω....

Και δυο αποριες,
- για πιο λογο δεν υπαρχει ενα επιστημονικο εγχειριδιο στα σχολεια, που να αναλυει τι ακριβως κανει η κανναβη, το αλκοολ, το καπνισμα και ενα σωρο αλλες βλαπτικες ουσιες που κυκλοφορουν ειτε νομιμα ειτε παρανομα?
- αφου ειναι βλαπτικες (και τελικα θανατηφορες) σαν ουσιες, με πιο σκεπτικο επιτρεπεται η πωληση τους? επισης με ποιο σκεπτικο απαγορευεται η κανναβις που δεν επιφερει θανατο και οχι το αλκοολ που προκαλει θανατο?

Η κάνναβη δεν επηρεάζει τη λειτουργία της καρδιάς ή της αναπνοής, κατά συνέπεια είναι λογικό να μην πεθαίνεις από τη χρήση της. Από εκεί και πέρα όμως, η δράση της σε διάφορες δομές του εγκεφάλου που ελέγχουν τη μάθηση, τη μνήμη και το συναίσθημα, ειδικά σε μακροχρόνια και συστηματική χρήση, είναι αρκετά ξεκάθαρα επιβλαβής.

Μπορω να βρω χιλιες δυο νομιμες ουσιες (και οχι μονο το αλκοολ) που πωλουνται μια χαρα νομιμα απο τον ΕΦΕΤ και σε μια μακροχρονια χρηση προκαλουν βλαβες.
Ειμαστε φουλ ενημεροι για το τι κακο προκαλει η χρηση της κανναβις (ολα αυτα που αναφερει η μαρινα) αλλα γνωριζουμε ελαχιστα για το τι προκαλουν ολα τα υπολοιπα που κυκλοφορουν νομιματα στο εμποριο.
Γιατι αραγε?

Οσο για την χρηση κανναβις επι μακρον,
θεωρω οτι ενας τετοιος χρηστης, ειναι 101% ενημερος για το τι προκαλει στον εαυτο του.
Παρολα αυτα τα προβληματα που εχει δεν ειναι μονο της ταδε βλαβης στον εγκεφαλο, αλλα επεκτεινονται στην καταστολη, στην ποινικοποιηση και στον στιγματισμο της ιδιας του της ζωης.

Πώς θα μπορούσε άλλωστε να μην είναι, εφόσον ούτε \'τροφή\' αποτελεί για τον άνθρωπο, ούτε \'φάρμακο\' με την έννοια της αναπλήρωσης κάποιας ουσίας που θα έπρεπε να υπάρχει αλλά λείπει από τον οργανισμό. Αντιθέτως, παρεμβαίνει στη φυσιολογική λειτουργία και μάλιστα ανεξέλεγκτα, με δεδομένο ότι οι χρήστες δεν κάνουν εξατομικευμένη λήψη υπό παρακολούθηση.

καλα τωρα μην κανουμε πως δεν γνωριζουμε,
θεωρω αντικειμενο ανευ ουσιας να καταπιαστω για τους λογους που ενας χρηστης κανναβις αρχιζει και συνεχιζει να κανει χρηση.
Ειναι σαν να αναρωτιεται ενας μη καπνιστης γιατι οι καπνιστες καπνιζουν και κανουν κακο στον εαυτο τους.

Σαφώς η νικοτίνη είναι πιο εθιστική από την κάνναβη. Σαφώς το αλκοόλ είναι πιο επικίνδυνο για τη ζωή. Από εκεί και πέρα, ως προς τη χρήση-κατάχρηση (και ανεξάρτητα από το θέμα της νομιμοποίησης) δεν μου κάνει σαν σκεπτικό το μη χείρον βέλτιστον.

για καποιους χρηστες, η κανναβη ειναι ενα μοντελο χαλαρωσης σε πολλες ψυχολογικες πιεσεις.
Κακως μπορει να πει καποιος (εγω το λεω εαν καποιος με ρωτησει) αλλα απο κει και περα ο καθε ανθρωπος εχει καποιους τροπους που εχει ευκαιρους για να βρει τροπους εκτονωσης στις πιεσεις του.

Ενα τσιγαρο κανναβης μπορει να κανει πχ 10 ευρω.
Πως να την αντικαταστησει με ψυχαναλυση οταν αυτη κοστιζει 50 ευρω?

σορρυ κιολας, αλλα μερικες στιγμες η ζωη σε αναγκαζει να γινεσαι μπακαλης για να βαλεις καποια πραγματα στην σωστη τους διασταση....

Τελος,
εχω μαθει στη ζωη μου να κατανοω και οχι να αφοριζω,
να μπαινω στο μυαλο και την ψυχη του αλλου και οχι να εξαδανικευω....
Οτι νομιζω εγω σωστο δεν ειναι απαραιτητο να το βλεπουν ολοι ετσι η μαλλον καλυτερα να το αντεχουν.
Και αν θα ηταν στο χερι μου, θα προτιμουσα η πολιτεια να προσφερει ενναλακτικες επιλογες πολυ πιο δυνατες και ελκυστικες απο την χρηση κανναβις, αντι αυτου λαμβανονται οι χειροτερες δυνατες επιλογες.
Δεν ξεχνω επισης οτι η ηρωινη ειναι κατασκευασμα της BAYER που μαζι με την ασπιρινη τα κονομησε χοντρα και οχι καποιου πρεζακια.

http://www.umich.edu/~quizclub/archives/2004/heroin.gif

Arsi
23-12-2009, 22:13

Εχω γραψει πολλες φορες στο παρελθον, οτι ειναι λαθος να συγκαταλεγεται η καναβις σαν ναρκωτικο.
Δεν θα προσπαθησω να πεισω αυτους που εχουν αντιθετη αποψη, θα ηταν ασκοπο αλλωστε.

Άποψή σου,σεβαστή αλλά είναι γεγονός.Πάτα στο google ναρκωτικά ή drugs να δεις αν θα σου βγάλει την κάναβη ή όχι,ρώτα ειδικούς(εκτός του Γρίβα:P) κ.λ.π.

Ομως το να πετατε γνωμες και να περνιεται σαν δηθεν επιστημονικη αποψη και οτι αυτο ειναι το σωστο, παραπαει γιατι ετσι δημιουργητε λαθος εντυπωσεις και βγαζετε θεσφατα.

Κοίτα κρίνο,δε δήλωσα πουθενά ειδικός επιστήμονας,τη γνώμη μου εκφράζω σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει(εννοείται το βιβλίο του Γρίβα το έχω στον υπολογιστή εδώ κ καιρό...αλλά όχι μόνο αυτό...) ,σύμφωνα με βιώματα δικά μου κ γνωστών μου.Γενικώς έχω άμεση κ έμμεση σχέση εδώ κ καμιά δεκαριά χρόνια κ το\'χω ψάξει το θέμα.Από κει και πέρα έχω καταλήξει σε κάποια συμπεράσματα.Όχι απ\'τη γειτονιά όμως.

Ειναι ψυχοτροπη ουσια και σαν τετοια αν την αφαιρεσεις απο καθημερινοτητα σου, σιγουρα θα κανεις καλο στην ζωη σου. Το ιδιο ισχυει και για το τσιγαρο που νομιμα πουλαει το κρατος.

Δεν εχετε ομως κανενα δικαιωμα να βγαζετε τετοια αυθαιρετα δηθεν επιστημονικα συμπερασματα.

Άντε πάλι με την επιστήμη!

Αλλα και το χειροτερο να δειχνεται περιθωροποιημενα οσους κανουν χρηση, οπως κανει η υπολοιπη κοινωνια.
Και δεν το εχετε αυτο το δικαιωμα ακομα περισσοτερο, οταν γραφετε σε ενα φορουμ οπου σας αρεσει να το λετε υποστηριξης....

Αυτό μου φάνηκε αστείο η αλήθεια.Περιθωριοποίηση?Απ ό που κι ως που?Μήπως εννοείς επειδή τόνισα ότι η κάναβη είναι ναρκωτικό?Προσωπικά δεν στιγματίζω τον χρήστη οποιασδήποτε ουσίας είτε ονομάζεται ναρκωτικό είτε όχι.Άλλωστε το αποδεικνύει η ίδια μου η ζωή εφόσον κατασύμπτωση(τελικά δε θα το έλεγα)το 90%+ των παρέων που είχα κατά καιρούς ήταν χρήστες κ οι περισσότεροι μη περιστασιακοί όπως επίσης είμαι κι εγώ περιστασιακός χρήστης.

Όχι δε θα πιάσει από κάποιον που μου παραθέτει μόνο το βιβλίο του Γρίβα,δεν έχει,δε θα έχει καμιά σχέση με το θέμα και το βλέπει απ\'έξω και μονόπλευρα.

Εχω πει πολλες φορες οτι η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας η αλλιως οταν ο κομπογιανιτισμος γινεται επιστημη.

Έλεος με την επιστήμη πια!Που βλέπεις τον κομπογιανιτισμό να το συζητήσουμε.Τι σε εξόργισε τόσο τέλος πάντων???

Για να μην γινονται ελευθερας βοσκης οι κατα τοπους παραπληροφορουντες ασχετοι επι ασχετων για το ταδε θεμα.

ασχολίαστο:P

Γιατι ετσι οχι μονο δεν βοηθατε αλλα γινοσαστε ενα και αυτο με τους υπολοιπους που το μονο που ξερουν ειναι να λενε τι ακουσαν στην γειτονια τους, τι τους ειπαν οι φιλοι τους, αλλα ποτε μα ποτε, δεν καθησαν να ξεστραβωθουν να καταλαβουν γιατι πραγμα μιλαμε.

αυτο που με ενδιαφερει ειναι οτι οταν διαβαζω κομπογιανιτικες αποψεις για τετοια θεματα, θα μπαινω και θα γραφω και θα απανταω με επιστημονικα κειμενα που θα διαλυουν ολες αυτες τις γελοιες αποψεις.

Ποιο είναι το επιστημονικό κείμενο που παρέθεσες δλδ?Με τις ευεργετικές ιδιότητες της κάναβης?Αν θες να μάθεις όλα τα ναρκωτικά έχουν ευργετικές ιδιότητες(μπορεί η κάναβη τις περισσότερες)ως κ την ηρωίνη η bayer την έβγαλε το 1900 χωρίς να είναι γνωστή τότε η επικυνδυνότητά της αλλά εδώ μιλάμε για χρήση της ουσίας σαν ναρκωτικό κι όχι υπό καθορισμένες συνθήκες χρήση.
Που είναι οι βλαβερές συνέπειες της κατάχρησης?ο εθισμός?

Μεχρι τουλαχιστον να συμαζευτειτε, και να ασχοληθητε με την σοβαροτητα που πρεπει.

Δε χρειαζόμαστε αστυνόμους,ευχαριστούμε.

http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=4241

http://www.livepedia.gr/index.php/%CE%9D%CE%B1%CF%81%CE%BA%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%C E%AC

Κ επειδή διαβάζουν ανήλικοι ή οριακά ενήλικοι βάζω κ αυτή τη σελίδα

http://www.edutv.ypepth.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=397&Item id=94

RainAndWind
24-12-2009, 00:21
Οτιδήποτε ξεφεύγει από το μέτρο μπορεί να είναι επιβλαβές.Ακόμη και το τσάι.Πιστεύω πως σε πολλά σημεία η πληροφόρηση που έχουμε λάβει από ιθύνοντες είναι εσκεμμένα στραβοσκοπική ,στην χειρότερη απλά μηδαμινή...

krino
24-12-2009, 10:43

Άποψή σου,σεβαστή αλλά είναι γεγονός.Πάτα στο google ναρκωτικά ή drugs να δεις αν θα σου βγάλει την κάναβη ή όχι,ρώτα ειδικούς(εκτός του Γρίβα:P) κ.λ.π.

δεν εχω να πατησω τιποτα.
Οτι ειναι γεγονος, ωφειλεις να το αποδειξεις, οχι γιατι το λες.
Το τι πατας στο google σαφως και δεν ειναι αποδειξη, μην τρελλαθουμε κιολας.

Κοίτα κρίνο,δε δήλωσα πουθενά ειδικός επιστήμονας,τη γνώμη μου εκφράζω σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει(εννοείται το βιβλίο του Γρίβα το έχω στον υπολογιστή εδώ κ καιρό...αλλά όχι μόνο αυτό...) ,σύμφωνα με βιώματα δικά μου κ γνωστών μου.Γενικώς έχω άμεση κ έμμεση σχέση εδώ κ καμιά δεκαριά χρόνια κ το\'χω ψάξει το θέμα.Από κει και πέρα έχω καταλήξει σε κάποια συμπεράσματα.Όχι απ\'τη γειτονιά όμως.

συμπερασματα εχει ολος ο πλανητης, δεν λεει τιποτα αυτο ομως.
Μπορω να σου πω οτι και η μανα μου συμπερασματα εχει και μια θεια μου επισης.....

Άντε πάλι με την επιστήμη!

προτιμας να βασιστω στην δικη σου αποψη η στην επιστημονικη ερευνα? (η οποια και αυτη ακομα, πολλες φορες ειαι στρατευμενη αλλα τελως παντων....)

Αυτό μου φάνηκε αστείο η αλήθεια.Περιθωριοποίηση?Απ ό που κι ως που?Μήπως εννοείς επειδή τόνισα ότι η κάναβη είναι ναρκωτικό?Προσωπικά δεν στιγματίζω τον χρήστη οποιασδήποτε ουσίας είτε ονομάζεται ναρκωτικό είτε όχι.Άλλωστε το αποδεικνύει η ίδια μου η ζωή εφόσον κατασύμπτωση(τελικά δε θα το έλεγα)το 90%+ των παρέων που είχα κατά καιρούς ήταν χρήστες κ οι περισσότεροι μη περιστασιακοί όπως επίσης είμαι κι εγώ περιστασιακός χρήστης.

δεν αναφερομουν ακριβως σε οτι εχει πει εσυ προσωπικα αλλα συνολικα σε οτι εχω διαβασει στο φορουμ.

Όχι δε θα πιάσει από κάποιον που μου παραθέτει μόνο το βιβλίο του Γρίβα,δεν έχει,δε θα έχει καμιά σχέση με το θέμα και το βλέπει απ\'έξω και μονόπλευρα.

δεν θα πιασει σε εσενα, αλλα δεν πειραζει,
πιανει αλλου εκει που πρεπει.
Δεν στοχευα αλλωστε να πεισω εσενα, αλλα εκεινους που κατα καιρους εχουν στοχοποιηθει.
Αλλωστε το ειπα και στην εισαγωγη μου, οτι ειναι ασκοπο....

Έλεος με την επιστήμη πια!Που βλέπεις τον κομπογιανιτισμό να το συζητήσουμε.Τι σε εξόργισε τόσο τέλος πάντων???

το να βγαινουν θεσφατα αποψεων οτι η κανναβις ειναι ναρκωτικο και τελος.
Ε δεν ειναι τελος, ειναι αυστηρα η αποψη σου και οσοι συντασσονται με αυτην.

ασχολίαστο:P

:P :P

Ποιο είναι το επιστημονικό κείμενο που παρέθεσες δλδ?Με τις ευεργετικές ιδιότητες της κάναβης?Αν θες να μάθεις όλα τα ναρκωτικά έχουν ευργετικές ιδιότητες(μπορεί η κάναβη τις περισσότερες)ως κ την ηρωίνη η bayer την έβγαλε το 1900 χωρίς να είναι γνωστή τότε η επικυνδυνότητά της αλλά εδώ μιλάμε για χρήση της ουσίας σαν ναρκωτικό κι όχι υπό καθορισμένες συνθήκες χρήση.
Που είναι οι βλαβερές συνέπειες της κατάχρησης?ο εθισμός?

στο κειμενο του γριβα υπαρχουν αρεκτες μελετες επιστημονων.
Ακομα και αν δεν σου αρεσει ο γριβας, θα πρεπει να πεταξεις και τις υπολοιπες απο την επιστημονικη κοινοτητα παγκοσμιως που εχει τετοιες αποψεις.

Οσο για την αποψη οτι η bayer δεν ηξερε, απο που την εβγαλες?

Επειδη μιλας για ναρκωτικα,
ειναι καλα τα νομιμα και κακα τα παρανομα?
μπορεις να; το διευκρινησεις αυτο?

Δε χρειαζόμαστε αστυνόμους,ευχαριστούμε.

σαφως και χρειαζεστε, απλα δεν το γουσταρετε.
Αυτο ομως εμενα δεν με ενδιαφερει.
Δεν μπορω να αφηνω να σερνονται τετοιες αποψεις.
Γιατι αν δεν χρειαζοσαστε θα εισασταν πιο μαζεμενοι.
Παρακαλουμε.

http://www.livepedia.gr/index.php/%CE%9D%CE%B1%CF%81%CE%BA%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%C E%AC

Κ επειδή διαβάζουν ανήλικοι ή οριακά ενήλικοι βάζω κ αυτή τη σελίδα

http://www.edutv.ypepth.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=397&Item id=94 :P

θα τα πιασω ενα ενα τα κειμενα που εβαλες να τα δουμε....
:P:P

Εγω θα συνεχισω να λεω οτι ειδικα για την ελλαδα αυτο που βασιλευει ειναι η παραπληροφορηση και ο σκοταδισμος (κατι που φαινεται απο τα κειμενα που εβαλες)
Επισης ενω υπαρχουν κατεστραμμένοι ανθρωποι, η πολιτεια εχει ιδρυσει τον οκανα και τελειωσαμε.

krino
24-12-2009, 11:50
αληθεια, αυτο το αρθρο απο ποια επιστημονικη μελετη αντληθηκαν αυτες οι πληροφοριες?

(μαριχουάνα-χασίς)

Λεξιλόγιο ‘πιάτσας’: χόρτο, γκρας, μαύρο/η, φούντα, λιβάνι κ.ά.

Η κάνναβη είναι ένα θαμνώδες φυτό που διακρίνεται για τη μεγάλη του ικανότητα προσαρμογής σε διαφορετικές κλιματολογικές συνθήκες.

Η μαριχουάνα/χασίς επηρεάζει τη μνήμη, την κρίση και την αντίληψη.

Διάφορες μελέτες δείχνουν ότι η συστηματική και χρόνια χρήση επιδρά σε διάφορες εγκεφαλικές λειτουργίες. Δημιουργεί παρόμοιες μεταβολές με αυτές της χρήσης ηρωίνη, κοκαΐνης και οινοπνεύματος. Επίσης, διάφορες μελέτες δείχνουν ότι η χρήση μαριχουάνας/χασίς ίσως σχετίζεται με κάποια είδη καρκίνου και με διαταραχές στο αναπνευστικό, ανοσοποιητικό και γεννητικό σύστημα.

Έχει αποδειχθεί πως κάποιος που κάνει 5 τσιγάρα μαριχουάνα/χασίς την εβδομάδα προσλαμβάνει τόσα καρκινογόνα χημικά συστατικά όσα κάποιος που καπνίζει 20 τσιγάρα καπνού την ημέρα. Μελέτες σε ζώα έχουν δείξει πως η χρήση της κάνναβης καταστρέφει κύτταρα και ιστούς που σχετίζονται με την άμυνα του οργανισμού απέναντι στις διάφορες ασθένειες.

Μπορείς να εξαρτηθείς από τη μαριχουάνα/χασίς;

Η εξάρτηση ξεκινάει όταν το άτομο αναζητά ενεργά την ουσία και τη χρησιμοποιεί συστηματικά. Η συστηματική χρήση χασίς μπορεί να οδηγήσει στην ανάπτυξη ανοχής, δηλαδή την ανάγκη για λήψη όλο και μεγαλύτερης ποσότητας από την ουσία για να αισθανθεί την επίδραση που ένιωθε προηγουμένως με μικρότερες ποσότητες. Έτσι είναι περισσότερο πιθανό να οδηγηθεί ο χρήστης κάνναβης και στη χρήση άλλων εξαρτησιογόνων ουσιών.

Ορισμένοι αμφισβητούν σήμερα το κατά πόσο είναι βλαβερή η χρήση της μαριχουάνας και του χασίς. Ποιά είναι η αλήθεια;

Eίναι γεγονός ότι υπάρχει μια κίνηση αμφισβήτησης της επικινδυνότητας της κάνναβης (μαριχουάνα, χασίς). Μάλιστα αρκετοί υποστηρίζουν την υιοθέτηση αντιαπαγορευτικής πολιτικής απέναντι στην ουσία αυτή. Ένα από τα βασικά επιχειρήματα αυτής της τοποθέτησης είναι ότι το αλκοόλ, που είναι νόμιμη και κοινωνικά αποδεκτή ουσία, είναι πιο επικίνδυνο και δημιουργεί περισσότερα προβλήματα στους χρήστες από ό,τι η κάνναβη.

Το κάπνισμα και η παχυσαρκία ενδεχομένως μπορεί να προκαλούν μόνιμη απώλεια ακοής, σύμφωνα με ερευνητές.

Μπορεί ενδεχομένως να απειλήσουν τη ροή αίματος στο αυτί, με τα επίπεδα βλάβης να συνδέονται με το επίπεδο της παχυσαρκίας ή τη διάρκεια του καπνίσματος.

Ωστόσο, στην έρευνα, του Πανεπιστημίου της Αμβέρσας, φάνηκε ότι τα υψηλά επίπεδα θορύβου στη δουλειά παραμένουν ο μεγαλύτερος παράγοντας κινδύνου.

Σε άλλη έρευνα, το κάπνισμα στη μέση ηλικία φάνηκε να συνδέεται με χειρότερη μνήμη, που μπορεί να επισπεύσει την εμφάνιση της άνοιας.

Σχέση μεταξύ καπνίσματος και προβλημάτων ακοής έχει επίσης υποδειχτεί από άλλους, αλλά τα συμπεράσματα της τελευταίας έρευνας, στην οποία έλαβαν μέρος περισσότεροι από 4.000 άντρες και γυναίκες μεταξύ 53 και 67 ετών, προσφέρουν την πιο πειστική ένδειξη έως σήμερα.

Οι συμμετέχοντες πέρασαν από εξέταση ακοής και στη συνέχεια ρωτήθηκαν σχετικά με τον τρόπο ζωής τους και την εργασία τους.

Ο Dr Erik Fransen του Πανεπιστημίου της Αμβέρσας σημειώνει ότι η ικανότητα να ξεχωρίζει κάποιος ήχους υψηλής συχνότητας παρουσίαζε βλάβη στους καπνιστές και τους παχύσαρκους, αν και όχι στον ίδιο μεγάλο βαθμό με αυτόν που εμφανίζουν όσοι δουλεύουν σε μέρος με υψηλά επίπεδα θορύβου.

Όπως δήλωσε, η απώλεια ακοής είναι ανάλογη με το πόσο καπνίζει κάποιος, καθώς και τον Δείκτη Μάζας Σώματος που έχει. Αρχίζει και χειροτερεύει όταν κάποιος καπνίζει τακτικά για περισσότερο από ένα χρόνο. Σημειώνει πως σε αντίθεση με άλλα σημεία του σώματος, όταν έχει επέλθει βλάβη, δεν υπάρχει προοπτική ανάκαμψης.

Η θεωρία πίσω από την βλάβη στην ακοή είναι παρόμοια με την αιτία που το κάπνισμα και η παχυσαρκία μπορεί να βλάψουν άλλα όργανα.

Και τα δυο μπορεί να διαταράξουν τη ροή του αίματος στον οργανισμό και ο Dr Fransen θεωρεί πως η έλλειψη οξυγόνου, μαζί με την αποτυχία αποβολής τοξικών υπολειμμάτων από το αυτί μπορεί να είναι επιβλαβής.

Η εργασία δημοσιεύεται στο περιοδικό ‘Journal of the Association for Research into Otolaryngology’.

Xωριστή έρευνα που έγινε σε 5.000 δημόσιους υπαλλήλους που συμπλήρωσαν νοητικά τεστ και τεστ μνήμης και τα επανέλαβαν πέντε χρόνια αργότερα, ανακάλυψε ότι το κάπνισμα στη μέση ηλικία σχετίζεται με έκπτωση της μνήμης και της λεκτικής ικανότητας.

Τα προβλήματα μνήμης σε αυτή την ηλικία έχουν σχετιστεί με ταχύτερη έναρξη των συμπτωμάτων άνοιας. Η έρευνα πραγματοποιήθηκε από το Πανεπιστήμιο του Παρισιού και του Λονδίνου.
Πηγές: ‘Journal of the Association for Research into Otolaryngology’
http://www.iatronet.gr/newsarticle.asp?art_id=5196

τουλαχιστον εδω διαβαζουμε και καποια πηγη του αρθρου.....

οποτε εχoυμε ενα πρωτο συμπερασμα:
Το χασις ευθυνεται για απωλεια μνημης, ενω το τσιγαρο για απωλεια ακοης.
τι ειναι ο καβουρας τι ειναι το ζουμι του....
:P :P :P

Η αντίληψη αυτή για την κάνναβη έχει διαδοθεί ευρέως στη νεολαία μέσω της άμεσης και έμμεσης διαφήμισης που γίνεται από τα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης, με αποτέλεσμα τη σημαντική εξάπλωση της χρήσης της, όπως τεκμηριώνεται από τις πανελλήνιες έρευνες στη χώρα μας.

αμεση και εμμεση διαφημηση??? μεσω των ΜΜΕ?
μηπως ο συγγραφεας θελει να μας τρελανει?
μηπως νομιζει οτι ζουμε στην ουγκαντα?
Εχει γεμισει η τιβι σποτακια υπερ της κανναβις και δεν το πηρα χαμπαρι?
οι εφημεριδες εχουν καταχωρησεις για το οτι ειναι θετικη η χρηση της κανναβις?

απο αυτο και μονο φτανει για να καταλαβει κανεις, με τι προσχηματα προσπαθει καποιος να προωθησει αποψεις....
Αυτο ακριβως λεω οταν ονομαζω κατι για κομπογιανιτισμο και με κομπογιανιτες φυσικα κανεις δεν μπορει να κανει συζητηση.

Η πραγματικότητα είναι ότι η μαριχουάνα και το χασίς είναι ψυχοτρόπες ουσίες που παράγονται από το φυτό της ινδικής κάνναβης και επιδρούν στο Κεντρικό Νευρικό Σύστημα. Από την πλευρά της φαρμακολογικής τοξικότητας η κάνναβη είναι πράγματι λιγότερο τοξική ουσία από το αλκοόλ. Το κριτήριο της τοξικότητας δεν είναι όμως το μόνο κριτήριο βάση του οποίου η χρήση μιας ουσίας κρίνεται ως επικίνδυνη.

εδω ο συγγραφεας αναγκαζεται να πει την μαυρη αληθεια.
Λεει βεβαια οτι η τοξικοτητα δεν ειναι το μοναδικο κριτηριο για την επικινδυνότητα.
Σωστα. Για τα υπολοιπα κριτηρια ομως?
Θα μεινουμε στο σκοταδι? πρεπει να τα μαντεψουμε? δεν κανει να γνωριζουμε? η μηπως τελικα δεν υπαρχουν?

Πρόσφατα υπάρχει αυξανόμενος αριθμός επιστημονικών μελετών που δείχνουν ότι η χρήση της κάνναβης δεν είναι ακίνδυνη, ιδιαίτερα σε άτομα εφηβικής ηλικίας.

αυξημενος κιολας.....
πολυ ενδιαφερον.
Και δεν μας φερνεις 5-6 τετοιες μελετες να τις μαθουμε και εμεις?
που ειναι αυτες κρυμμενες?
ποιοι τις υπογραφουν?

Αντίθετα μπορεί να δημιουργήσει, κάτω από ορισμένες συνθήκες και σε ορισμένα άτομα, σοβαρά προβλήματα.

ποιες ειναι αυτες οι συνθηκες?
ποια ειναι τα σοβαρα προβληματα?

Για το λόγο αυτό άλλωστε όλες οι χώρες που ακολουθούσαν μια πιο ανεκτική πολιτική στο θέμα της χρήσης της κάνναβης, συμπεριλαμβανομένης και της Ολλανδίας, αναθεωρούν την πολιτική τους.

απο τις πιο απιστευτες και ατεκμηριωτες αποψεις που εχω ακουσει.

Κατα πρωτο το πειραμα της ολλανδιας δεν αποτυχε διολου.
Η κατοχη μαριχουανας (στα επιπεδα που λεει ο νομος) συνεχιζεται μεχρι και τωρα που μιλαμε μια χαρα.

Παρολα αυτα υπαρχουν παντα εκεινοι που θα εχουν κανει σαλατα τα παντα στο μυαλο τους.
Μπερδευουν (αγνωστο γιατι) οτι η αποποινικοποιηση θα αποφερει μειωση της εγκληματικοτητας και την χρηση ηρωινης!!!
Ποτε κανεις, δεν θα μπορουσε να υποστηριξει κατι τετοιο.
Ο χρηστης Κανναβις ειναι ενας χρηστης ιδιος με εκεινο που καπνιζει τσιγαρα νομιμης πωλησης.
Πηγαινει καθημερινα στη δουλεια του και ειναι εξισου λειτουργικος και αποδοτικος.

Μου εχει μεινει χαραγμενο στη μνημη μου, οταν ειχα παει καποτε στο αμστερνταμ σε ενα τοπικο ταχυδρομειο να στιελω καποιες καρτες.
Ο υπαλληλος μου ζητησε συγγνωμη για λιγο γιατι εστριβε το τσιγαρο του που ειχε βαλει μεσα λιγη κανναβη.
Το τελειωσε και το αναψε και στην συνεχεια ηταν προθυμος να με εξυπηρετησει.
Δεν παρατηρησα καμια διαφορα αο οτι αν ημουν σε οποιοδηποτε ταχυδρομειο του κοσμου.

Στην συνεχεια ενα ενδιαφερον ρεπορταζ,
που ανατρεπει εντελως το σκεπτικο απο αυτα που λεει ο συγγραφεας,

Σε ένα πάρκο της Ζυρίχης, δίπλα στον ακριβότερο δρόμο του κόσμου, την Μπάνχοφ Στράσσε, είχαν μαζευτεί, ζούσαν και πέθαιναν χιλιάδες χρήστες ηρωίνης. Στα μέσα της δεκαετίας του 90 η ελβετική κυβέρνηση προχώρησε σε ένα πρωτοφανές πείραμα: άρχισε να χορηγεί ηρωίνη στους χρήστες στις κρατικές κλινικές, σε όλες τις περιοχές της χώρας. Στα πλαίσια του αφιερώματος της εκπομπής για το πρόβλημα των ναρκωτικών, η ομάδα του Ρεπορτάζ Χωρίς Σύνορα επισκέφτηκε την Ελβετία και μίλησε με ειδικούς, κυβερνητικούς υπεύθυνους και αστυνομικούς για τα αποτελέσματα του πειράματος: η εγκληματικότητα μειώθηκε δραστικά, η υγεία και η κοινωνική κατάσταση των χρηστών βελτιώθηκε και ένα σημαντικό ποσοστό πέρασε στην απεξάρτηση.

Στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού, η κυβέρνηση των ΗΠΑ έχει ξεκινήσει εδώ και τρεις δεκαετίες έναν αμείλικτο πόλεμο εναντίον των ναρκωτικών. Από τα δύο εκατομμύρια ανθρώπων που βρίσκονται στις αμερικανικές φυλακές, οι μισοί περίπου έχουν καταδικασθεί σε υποθέσεις ναρκωτικών, «σκληρών» και «μαλακών». Την ίδια στιγμή στην Ολλανδία, στα περίφημα coffee shops, η πώληση και η χρήση της μαριχουάνας έχει αποποινικοποιηθεί. Ποια από τις δύο συνταγές ακολουθεί η Ελλάδα και ποιο είναι το καλύτερο και πιο αποδοτικό μοντέλο αντιμετώπισης του προβλήματος; Η εκπομπή δίνει ορισμένες εξαιρετικά ενδιαφέρουσες απαντήσεις...

http://www.rwf.gr/episode1-new.php?id=135

Ειδικές μελέτες δείχνουν ότι για ένα χρονικό διάστημα μιάμισης περίπου ώρας από τη λήψη της ουσίας παρατηρούνται σημαντικές επιπτώσεις στις λειτουργίες του ατόμου, όπως μείωση των αντανακλαστικών, διαταραχή στην αντίληψη του χρόνου, διαταραχή στην προσοχή και στη μνημονική λειτουργία.

δεν χρειαζεται ειδικη μελετη για να εχεις υποψη σου οτι η καννβη χαλαρωνει τον οργανισμο.
Σαφως οταν χρειαζεσαι ολα τα αντανακλαστικα σου ειναι εγκληματικο να κανεις χρηση κανναβις.
Το να πεις οτι απαγορευεται οταν οδηγας να καπνιζεις κανναβις ειναι 100% σωστο.
Απο κει και περα τι σημαινει αυτο?
οτι πρεπει να ειμαστε ρομποτ και με αντανακλαστικα στο μαξιμουμ?
Να κοψουμε και το ποτο, το κρασι γιατι μετα απο 2-3 ποτηρια τα αντανακλαστικα μας μειωνονται???

Aν και δεν υπάρχει σαφώς τεκμηριωμένη φυσική εξάρτηση από την ουσία, εντούτοις η χρήση της μαριχουάνας και του χασίς δημιουργεί ψυχολογική εξάρτηση, που σε πολλές περιπτώσεις οδηγεί σε μια σχεδόν καταναγκαστικά επαναλαμβανόμενη συχνή χρήση.

εδω τι να πεις?
οτι ναι μεν δεν υπαρχει τεκμηριωμενη φυσικη εξαρτηση,
αλλα επειδη το λεω εγω, υπαρχει!!!
Πως ειναι δυνατον σε ενα αρθρο να μπορει μεσα σε μια προταση να αυτοαναιρειται???

Μονο και μονο απο την δικη μου εμπειρια, γνωριζω οτι κατι τετοιο δεν συμβαινει. Οπως γνωριζω επισης, απο δεκαδες αλλους γνωστους μου οτι κατι τετοιο δεν υφιστατε.

Αυτή με τη σειρά της οδηγεί το άτομο σε κατάσταση μειωμένης δραστηριότητας και κινήτρων για την επιδίωξη στόχων.

αυτο με την σειρα του, λεει οτι λες οτι σου κατεβει κυριε συγγραφεα!!!

Από την κλινική πείρα έχει φανεί ότι σε νεαρά άτομα με ιδιοσυστασιακή προδιάθεση στην ψυχική διαταραχή, η χρήση της κάνναβης μπορεί να αποτελέσει εκλυτικό παράγοντα στην εκδήλωση ψυχωσικών επεισοδίων, καθώς και αυξημένο κίνδυνο υποτροπής της ψυχικής διαταραχής μετά την αποδρομή του επεισοδίου.

τι μας λεει εδω ο ποιητης? γιατι αρθρογραφος δεν ειναι)
οτι ατομα πχ με σχιζοφρενοια αν κανουν χρηση κανναβις μπορεινα υποτροπιασουν.
Μα αυτο δεν θελει επιστημονικη γνωση για να το γνωριζεις.
Σαφως και οταν εχεις εμμονες η κανναβις μπορει να στις διπλασιασει.
Λοιπον? ποιο ειναι το συμπερασμα?
οτι αυτο πρεπει να απαγορευτει σε ολο τον υπολοιπο πληθυσμο?

Τέλος, η χρήση της κάνναβης φέρνει το νέο άτομο σε ευκολότερη επαφή και με άλλες παράνομες ουσίες, αυξάνοντας την πιθανότητα εμπλοκής με αυτές.

αλλη μια ακομα αναποδεικτη γενικευση...
Αυτη που λεγεται κατα κορον, οτι αρχιζει απο τα μαλακα και πας στα σκληρα.
Εκεινο που δεν γνωριζει (η μαλλον δεν θελεινα πει) οτι υπαρχουν και χρηστες κανναβις που παρεμειναν σε αυτη και μονο.

Σαφως και η ηρωινη σκοτωνει.
Μας το εμαθε ομως αυτο κανεις στο σχολειο? η παραμειναμε να διαβαζουμε απο εδω και απο εκει οτι μας πλασαρει ο καθενας?

Σε καμία αναπτυγμένη χώρα δεν προβλέπεται από τη νομοθεσία η ελεύθερη χρήση της κάνναβης.

φανταζομαι οτι ο αρθρογραφος δεν γνωριζει η ολλανδια υπαγεται στις αναπτυγμενες χωρες.

Σε ορισμένες ευρωπαϊκές χώρες προβλέπεται νομικά η διαφοροποίηση της ποινής, αναλόγως της ποσότητας, καθώς και της χρήσης από το ίδιο το άτομο ή όχι. Σε ελάχιστες χώρες δεν διώκεται ποινικά η υπό σαφείς και καθορισμένους όρους χρήση της κάνναβης, όπως σε συγκεκριμένους χώρους, έως συγκεκριμένη ποσότητα κ.λπ.

και επειδη μαλλον δεν γνωριζετε καποιες παγκοσμιες εξελιξεις (η και αν τις γνωριζετε, σας διαφευγουν, διαβαστε να δειτε τι συμβαινει...

Καπνίστε μαριχουάνα… ελεύθερα!
Σάββατο, 14 Φεβρουαρίου 2009 21:31

Τρεις πρώην πρόεδροι χωρών της Λατινικής Αμερικής πρότειναν δημόσια την αποποινικοποίηση της ινδικής κάνναβης,

όταν πρόκειται για προσωπική χρήση. Σύμφωνα με το ισπανικό πρακτορείο ειδήσεων EFE, η πρότασή τους αποσκοπεί σε μια αλλαγή τακτικής στον πόλεμο κατά των ναρκωτικών.

Οι πρώην πρόεδροι Ερνέστο Ζεντίγιο του Μεξικό, Θέσαρ Γκαβίρια της Κολομβίας και Φερνάντο Ενρίκε Καρντόσο της Βραζιλίας ανακοίνωσαν την πρόταση σε συνέδριο της Επιτροπής της Λατινικής Αμερικής για τα ναρκωτικά και τη δημοκρατία.

Χρειάστηκε ένας ολόκληρος χρόνος διεργασιών προκειμένου να καταλήξει η 17μελής Επιτροπή στο σχέδιο της τελικής πρότασης για την αποποινικοποίηση του μαλακού ναρκωτικού και τώρα, μετά και την παρουσίαση της πρότασης, θα προωθήσουν το σχέδιο σε όλες τις κυβερνήσεις των χωρών Λατινικής Αμερικής, καθώς και στις ΗΠΑ και την Ευρωπαϊκή Ένωση.

Σύμφωνα με την πρόταση της Επιτροπής, η αποποινικοποίηση της ινδικής κάνναβης, θα συνοδεύεται με παροχή ψυχολογικής υποστήριξης στους ναρκομανείς, ενώ θα ξεκινήσει ενημερωτική εκστρατεία για την πρόληψη.

Η μαριχουάνα ήταν η ουσία που επιλέχθηκε τελικά, γιατί θεωρείται ότι είναι «λιγότερο βλαβερή», ενώ η διάθεση και η χρήση της αυξάνεται συνεχώς σε όλα τα κράτη της Λατινικής Αμερικής.

Η πρόταση για την αποποινικοποίηση της ινδικής κάνναβης, ακολούθησε εκείνη του δημάρχου, Γκούστο Σιέρα στο Περού, ο οποίος την προηγούμενη εβδομάδα πρότεινε στην κυβέρνηση της χώρας να νομιμοποιήσει τα παράνομα ναρκωτικά και να ελέγχει τη διάθεσή τους στους πολίτες μέσω του εθνικού συστήματος υγείας.

Πηγή: zougla.gr

Ειναι σαφες οτι τετοια κειμενα που ειναι αναρτημενα δημοσια ειναι αυτο που λεω σαν κομπογιανιτισμος.
Μισες αληθειες, κρυμμενες ερευνες και κανενα συμπερασμα.

Αν σε τετοιες τακτικες και κειμενα στηριζονται οι αποψεις σου αγαπητη αρσι, τοτε θα πειθεις τον εαυτο σου και οσους αρνουνται να μαθουν και να ψαχνουν την γνωση που τελικα ειναι πολυ καλα κρυμμενη!

Παρακαλεις.
;)

krino
24-12-2009, 11:55
παραθετω ακομα ενα αρθρο απο την καθημερινη,
την οποια την εχω σαν σοβαρη εφημεριδα.

Με το αρθρο και το σκεπτικο του,
συμφωνω 100%.

Η αποποινικοποίηση της χρήσης όλων των ναρκωτικών είναι η λύση

Η απαγόρευση των ναρκωτικών έχει αυξήσει τα κέρδη της παράνομης διακίνησης ναρκωτικών, καλλιεργώντας αλλά και τα έσοδα των χειρότερων κυβερνήσεων του κόσμου και διάφορων αντάρτικων κινημάτων. Στις ΗΠΑ περισσότεροι μαύροι νέοι βρίσκονται στη φυλακή παρά στο πανεπιστήμιο εξαιτίας της απαγόρευσης των ναρκωτικών. Η απόφαση του Βρετανού υπουργού Εσωτερικών, Ντέϊβιντ Μπλάνκετ, να κατατάξει την κάνναβη στην «κατηγορία Γ» των ελαφρών ναρκωτικών μοιάζει λογικό βήμα. Η Βρετανία πρέπει να πραγματοποιήσει κι άλλα βήματα προς αυτή την κατεύθυνση.

Η αλλαγή κατηγορίας για την κάνναβη προτάθηκε στην έκθεση «Ναρκωτικά και Νόμος» που έθεσε υπό αμφισβήτηση όλη την πολιτική της Βρετανίας επί του θέματος. Οταν δημοσιεύθηκε η εν λόγω έκθεση, ο τότε υπουργός Εσωτερικών, Τζακ Στρο, αντέδρασε αρνητικά. Η απόφαση του κ. Μπλάνκετ καταδεικνύει πόσο εσφαλμένες αντιλήψεις είχε η κυβέρνηση για την άποψη της κοινής γνώμης. Εναρμονίζει, άλλωστε, τη Βρετανία με την πολιτική πεφωτισμένων χωρών όπως είναι η Ολλανδία, η Ισπανία και η Πορτογαλία. Δεν είναι, όμως, παρά το πρώτο βήμα. Χρειάζεται μια γενικότερη αναθεώρηση της πολιτικής ώστε να περιορισθούν οι επιπτώσεις τόσο της χρήσης των ναρκωτικών όσο και της απαγόρευσής τους.

Η πολιτική αυτή πρέπει να βασίζεται σε τρεις θεμελιώδεις αρχές: Πρέπει να ελαχιστοποιηθούν τα κίνητρα που δημιούργησαν και συντηρούν την βιομηχανία παράνομης διακίνησης ναρκωτικών. Να εξαλειφθούν οι κίνδυνοι για τη δημόσια υγεία και τάξη στο μέτρο του δυνατού. Οι χρήστες δεν πρέπει να αντιμετωπίζονται σαν εγκληματίες αλλά σαν παραβάτες. Η λύση είναι η αποποινικοποίηση της χρήσης όλων των ναρκωτικών. Η κάνναβις πρέπει να αντιμετωπίζεται όπως ο καπνός με τον οποίο έχει τόσες ομοιότητες. Η διακίνηση σκληρών ναρκωτικών πρέπει να παραμείνει παράνομη και σύμφωνη με τις διεθνείς συμβάσεις αλλά οι τοξικομανείς πρέπει να καταγράφονται και να έχουν νόμιμη πρόσβαση στα ναρκωτικά με συνταγή γιατρού. Η Βρετανία πρέπει να πάρει την πρωτοβουλία για να εισάγει τον ορθολογισμό σε μια εκστρατεία που έχει κάνει και εξακολουθεί να κάνει μεγάλη ζημιά.
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economyagor_2_26/10/2001_2163

RainAndWind
24-12-2009, 11:58
Σωστό το κόβω.:cool:

krino
24-12-2009, 12:01
εδω αλλο αρθρο απο τον βρεττανικο γκαρντιαν,

Cannabis use down since legal change

Fall in teenage consumption raises doubts over plan to reclassify drug

* Buzz up!
* Digg it

* Alan Travis, home affairs editor
* The Guardian, Friday 26 October 2007
* Article history

Gordon Brown\'s plans to tighten the law on cannabis by increasing the penalties for possession suffered a fresh blow yesterday as the latest official figures showed the decision to downgrade the drug had been followed by a significant fall in its use.

British Crime Survey statistics showed that the proportion of 16- to 24-year-olds using cannabis slumped from 28% a decade ago to 21% now, with its declining popularity accelerating after the decision to downgrade the drug to class C was announced in January 2004.

Mr Brown asked the government\'s advisory committee on the misuse of drugs to take a second look at the classification of cannabis in July after reports that stronger strains of cannabis - known as \"superskunk\" - were dominating the British market, with startling implications for the mental health of frequent users.

At the same time three Home Office ministers, including the home secretary, Jacqui Smith, publicly admitted using cannabis in their youth. Ms Smith will have the responsibility of deciding whether to regrade cannabis as a class B drug early next year when the committee is expected to report. The change would mean the current police policy of confiscating any of the drug found and issuing a warning on the street would be replaced by arrest and a formal caution at a police station.

But the BCS figures published yesterday showed that cannabis is beginning to lose its allure with teenagers. The proportion of frequent users in the 16-24 age group, who were using the drug more than once a month, fell from 12% to 8% in the past four years.

Since cannabis was downgraded the proportion of young people using it has fallen each year from 25.3% in 2003-4 to 20.9% now. Among those aged 16 to 59, the proportion over the same period has fallen from 10.8% to 8.2%.

Earlier this week, a Joseph Rowntree study found that heavy cannabis use exacerbated the existing social problems of vulnerable young people but those in further and higher education who lead relatively stable lives managed their cannabis use with fewer negative effects.

The decline in cannabis consumption prompted a call from the independent UK Drugs Policy Commission to take decisions about drug classification out of the hands of ministers. Dame Ruth Runciman, the commission\'s chief, said: \"We do not believe the credibility of the current system or the clarity of message has been enhanced when, in just the space of seven years, five home secretaries have sought one way or another to address the classification of cannabis.\"

Good policymaking had been overshadowed by \"politicking\", and much of the confusion among public and politicians stemmed from misunderstandings about the classification system. The commission also says there is no evidence a drug\'s classification deterred use, and suggested that instead of tinkering the whole classification system should be placed outside the direct control of politicians.

The Home Office said yesterday the \"widespread growing use\" of police powers to issue street warnings was also a likely contributory factor to a 54% increase in cannabis seizures in 2005. The number of people dealt with each year by the police for possessing cannabis has doubled since the drug was downgraded.

Claims that \"superskunk\", which is up to 10 times stronger than imported resin, was dominant were also undermined by police and customs seizure figures. The latest statistics published yesterday showed that 69 tonnes of cannabis were seized in 2005 of which 49 tonnes were the traditional resin. Although herbal cannabis seizures, of which \"superskunk\" is one variety, were up by 76% - reflecting the growth of a homegrown cannabis industry - they still only amounted to 20 tonnes, less than one-third of the market.
http://www.guardian.co.uk/society/2007/oct/26/drugsandalcohol.homeaffairs

Και θα συνεχιζω να βαζω αρθρα απο εγκυρες εφημεριδες,
εναντια στο μπακαλισμο και τους κομπογιανιτες της ελληνικης μιζεριας.

Η ΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΜΗ!

Remedy
24-12-2009, 12:01
καλως τον αμερικο βεσπουκι του φορουμ

κι εγω το ιδιο ειπα ρε θειο, 3 σελιδες πριν, σε δυο σειρες

(το ιδιο με το αρθρο της καθημερινης εννοω)

krino
24-12-2009, 12:09
ακομα ενα αρθρο απο το new scientist

SO FAR this year, about 4000 people have died in Mexico\'s drugs war - a horrifying toll. If only a good fairy could wave a magic wand and make all illegal drugs disappear, the world would be a better place.

Dream on. Recreational drug use is as old as humanity, and has not been stopped by the most draconian laws. Given that drugs are here to stay, how do we limit the harm they do?

The evidence suggests most of the problems stem not from drugs themselves, but from the fact that they are illegal. The obvious answer, then, is to make them legal.

The argument most often deployed in support of the status quo is that keeping drugs illegal curbs drug use among the law-abiding majority, thereby reducing harm overall. But a closer look reveals that this really doesn\'t stand up. In the UK, as in many countries, the real clampdown on drugs started in the late 1960s, yet government statistics show that the number of heroin or cocaine addicts seen by the health service has grown ever since - from around 1000 people per year then, to 100,000 today. It is a pattern that has been repeated the world over.

A second approach to the question is to look at whether fewer people use drugs in countries with stricter drug laws. In 2008, the World Health Organization looked at 17 countries and found no such correlation. The US, despite its punitive drug policies, has one of the highest levels of drug use in the world (PLoS Medicine, vol 5, p e141).

A third strand of evidence comes from what happens when a country softens its drug laws, as Portugal did in 2001. While dealing remains illegal in Portugal, personal use of all drugs has been decriminalised. The result? Drug use has stayed roughly constant, but ill health and deaths from drug taking have fallen. \"Judged by virtually every metric, the Portuguese decriminalisation framework has been a resounding success,\" states a recent report by the Cato Institute, a libertarian think tank based in Washington DC.

By any measure, making drugs illegal fails to achieve one of its primary objectives. But it is the unintended consequences of prohibition that make the most compelling case against it. Prohibition fuels crime in many ways: without state aid, addicts may be forced to fund their habit through robbery, for instance, while youngsters can be drawn into the drugs trade as a way to earn money and status. In countries such as Colombia and Mexico, the profits from illegal drugs have spawned armed criminal organisations whose resources rival those of the state. Murder, kidnapping and corruption are rife.

Making drugs illegal also makes them more dangerous. The lack of access to clean needles for drug users who inject is a major factor in the spread of lethal viruses such as HIV and hepatitis C.

So what\'s the alternative? There are several models for the legal provision of recreational drugs. They include prescription by doctors, consumption at licensed premises or even sale on a similar basis to alcohol and tobacco, with health warnings and age limits. If this prospect appals you, consider the fact that in the US today, many teenagers say they find it easier to buy cannabis than beer.

Taking any drug - including alcohol and nicotine - does have health risks, but a legal market would at least ensure that the substances people ingest or inject are available unadulterated and at known dosages. Much of the estimated $300 billion earned from illegal drugs worldwide, which now funds crime, corruption and environmental destruction, could support legitimate jobs. And instead of spending tens of billions enforcing prohibition, governments would gain income from taxes that could be spent on medical treatment for the small proportion of users who become addicted or whose health is otherwise harmed.

Unfortunately, the idea that banning drugs is the best way to protect vulnerable people - especially children - has acquired a strong emotional grip, one that politicians are happy to exploit. For many decades, laws and public policy have flown in the face of the evidence. Far from protecting us, this approach has made the world a much more dangerous place than it need be.
http://www.newscientist.com/article/mg20327251.100-legalise-drugs.html

krino
24-12-2009, 12:12
και εδω ενα ακομα για την πορτογαλια και την στροφη της για το θεμα.

White Paper

April 2, 2009
Drug Decriminalization in Portugal:
Lessons for Creating Fair and Successful Drug Policies

by Glenn Greenwald

On July 1, 2001, a nationwide law in Portugal took effect that decriminalized all drugs, including cocaine and heroin. Under the new legal framework, all drugs were \"decriminalized,\" not \"legalized.\" Thus, drug possession for personal use and drug usage itself are still legally prohibited, but violations of those prohibitions are deemed to be exclusively administrative violations and are removed completely from the criminal realm. Drug trafficking continues to be prosecuted as a criminal offense.

While other states in the European Union have developed various forms of de facto decriminalization — whereby substances perceived to be less serious (such as cannabis) rarely lead to criminal prosecution — Portugal remains the only EU member state with a law explicitly declaring drugs to be \"decriminalized.\" Because more than seven years have now elapsed since enactment of Portugal\'s decriminalization system, there are ample data enabling its effects to be assessed.

Notably, decriminalization has become increasingly popular in Portugal since 2001. Except for some far-right politicians, very few domestic political factions are agitating for a repeal of the 2001 law. And while there is a widespread perception that bureaucratic changes need to be made to Portugal\'s decriminalization framework to make it more efficient and effective, there is no real debate about whether drugs should once again be criminalized. More significantly, none of the nightmare scenarios touted by preenactment decriminalization opponents — from rampant increases in drug usage among the young to the transformation of Lisbon into a haven for \"drug tourists\" — has occurred.

The political consensus in favor of decriminalization is unsurprising in light of the relevant empirical data. Those data indicate that decriminalization has had no adverse effect on drug usage rates in Portugal, which, in numerous categories, are now among the lowest in the EU, particularly when compared with states with stringent criminalization regimes. Although postdecriminalization usage rates have remained roughly the same or even decreased slightly when compared with other EU states, drug-related pathologies — such as sexually transmitted diseases and deaths due to drug usage — have decreased dramatically. Drug policy experts attribute those positive trends to the enhanced ability of the Portuguese government to offer treatment programs to its citizens — enhancements made possible, for numerous reasons, by decriminalization.

This report will begin with an examination of the Portuguese decriminalization framework as set forth in law and in terms of how it functions in practice. Also examined is the political climate in Portugal both pre- and postdecriminalization with regard to drug policy, and the impetus that led that nation to adopt decriminalization.

The report then assesses Portuguese drug policy in the context of the EU\'s approach to drugs. The varying legal frameworks, as well as the overall trend toward liberalization, are examined to enable a meaningful comparative assessment between Portuguese data and data from other EU states.

The report also sets forth the data concerning drug-related trends in Portugal both pre- and postdecriminalization. The effects of decriminalization in Portugal are examined both in absolute terms and in comparisons with other states that continue to criminalize drugs, particularly within the EU.

The data show that, judged by virtually every metric, the Portuguese decriminalization framework has been a resounding success. Within this success lie self-evident lessons that should guide drug policy debates around the world.

http://www.cato.org/pub_display.php?pub_id=10080

η πορτογαλια δεν ειναι στις αναπτυγμενες χωρες?

krino
24-12-2009, 12:12
φτανουν ολα οσα εγραψα η μηπως πρεπει να συνεχισω?

για ποσα ακομα χρονια εδω στην ελλαδα θα κυβερναει ο αγνωστικισμος και οι κομπογιανιτες?

Remedy
24-12-2009, 12:42
φυσα ρουφα τραβατόνε πατατόνε κι αναφτόνε

(μας ζαλισες θειο. που να συμμετειχες στο φορουμ δηλαδη :Ρ)

amelie74
24-12-2009, 13:02
παιδια σορρυ αλλα αυτη η συγκριση που κανετε δλδ \"τι ειναι καλυτερο εθισμος στο αλκοολ ή στην καναβη\" μου μοιαζει λιγο με ενα διλλημα του τυπου \"τι ειναι καλυτερο?να φουνταρω απο τον τεταρτο οροφο ή να κοψω τις φλεβες μου?\"

Remedy
24-12-2009, 13:04
σωστο αμελι..
απολυτα σωστο.
το σχολιασαμε κι αλλοι με αλλα λογια.
σε οποιον χρηστη κανναβης και να πεις οτι βλαπτει η κανναβη, σου απανταει σαν κουρδισμενος\"γιατι? το τσιγαρο και το αλκοολ ειναι καλυτερα?\"
ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!! ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΠΟΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ????????
ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΚΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ!!!

krino
24-12-2009, 13:39
Originally posted by amelie74
παιδια σορρυ αλλα αυτη η συγκριση που κανετε δλδ \"τι ειναι καλυτερο εθισμος στο αλκοολ ή στην καναβη\" μου μοιαζει λιγο με ενα διλλημα του τυπου \"τι ειναι καλυτερο?να φουνταρω απο τον τεταρτο οροφο ή να κοψω τις φλεβες μου?\"

προσεξε λιγο αμελι,
λελογισμενη χρηση αλκοολ και κανναβις, δεν πειραξε ποτε κανενα.
Αντιθετα, συστηματικη και υπερβολικη χρηση, στο τελος επιφερει ΚΑΙ θανατο, τουλαχιστον αποδεδειγμενα για το αλκοολ.
Στο διλλημα που λες, αμα κοψεις τις φλεβες σου η πεσεις απο τον 4ο, πεθαινεις, με κανναβη δεν πεθαινεις.
Ελπιζω να μην διαφωνουμε σε αυτα που ειναι βασικα.

Τωρα που τελειωσαμε με τους θανατους,
παμε και στην ζωη.

Ενας λοιπον καθημερινος ανθρωπος που κανει ηπια χρηση ειτε αλκοολ ειτε κανναβη ΔΕΝ πεθαινει, και ΔΕΝ παθαινει τιποτα.
Αρκει να γνωριζει ποιο ειναι το μετρο και ποτε το ξεπερναει και γιατι.

Βλαβερες ουσιες υπαρχουν σημερα νομιμες και παρανομες.
Και εκει ειναι η ουσια.
Γιατι στις νομιμες απο υπερβολικη χρηση μπορεις και να πεθανεις και το ιδιο κανουν και οι παρανομες.
Ενας κρατος προνειας, δεν πρεπει να εχει δυο μετρα και δυο σταθμα και δεν μπορει να μην βασιζεται σε επιστημονικες μελετες.

Ετσι λοιπον εγω αμα ειμαι στο δρομο με ενα μισογεματο μπουκαλι ουισκι και πινω ειμαι νομιμος ασχετως αν εχω φτασει στο εσχατο οριο αλκοολισμου και ετοιμαζομαι να πεθανω, αλλα αμα καπνιζω ενα τσιγαρο κανναβη με μαζευουν κανονικα.

σορρυ αλλα εγω δεν βλεπω καμια λογικη συναφεια σε ολα αυτα,
ενω βλεπω ενας κρατος - λεμε - προνειας να ειναι σαφως απων και να λειτουργει μονο με καταστολη και οχι με προληψη - ενημερωση.

krino
24-12-2009, 13:42

ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!! ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΠΟΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ????????
ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΚΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ!!!

εντελως ατοπο σχολιο.....
εχει σημασια αν ειναι σκατα η οχι?
η πως εχει περαστει στη κοινωνια και ποια ειναι νομιμα η οχι?
αρα και αποδεκτα?

Γιατι αν ειναι ολα σκατα,τοτε τα χιλιαδες μπαρακια, κλαμπακια κλπ,
ειναι γιαφκες νομιμου θανατου.....

Αλλα αμα θες να κανεις σαλαμοποιηση,
ειναι το πιο ευκολο πραγμα στο πλανητη.

Remedy
24-12-2009, 14:25
κανενας σε ολο το ποστ δεν υποστηριξε οτι το αλκοολ η το τσιγαρο δεν βλαπτουν, ωστοσο το επιχειρημα του χρηστη ηταν οτι το προτιμαει απτο αλκοολ
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΤΟΠΟ. Η ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΒΑΛΕ , ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΕΒΑΛΕ ΤΟ ΒΟΛΕΜΑ ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΗ.

Alobar
24-12-2009, 14:47
... καταρχάς, όταν μπαίνει ο Κρίνος σ\' ένα θρεντ, πρέπει να σιωπούν άπαντες διότι έρχεται να αποκαταστήσει την τάξη και να πατάξει το έγκλημα της έκφρασης προσωπικών θέσεων και απόψεων, ειδικά όσων έχουν να κάνουν με βιωματική γνώση - η οποία κατά τη γνώμη του δεν υφίσταται όπως επίσης δεν υφίσταται η ικανότητα σε κάποιους ανθρώπους να μπορούν να την χειρίζονται λίγο καλύτερα και αποδοτικότερα. Δε βαριέσαι... επίσης σε αυτό το θρεντ έμαθα πως ό,τι κατατέθηκε, προφανώς αποκομίστηκε από κάτι που μπορεί να άκουσε κανείς απ\' το μπάρμπα - Γιάννη τον καφετζή ή σε συνομιλία που είχαμε με την κυρά - Γιωργία την ώρα που απλώναμε τη μπουγάδα μας στην ταράτσα... γιατί όχι βέβαια, τί αποκλείει το γεγονός να έχουνε γνώσεις δε το κατάλαβα ακόμη, αλλά δε βαριέσαι και πάλι... οπότε, ας πάμε στις έρευνες - γιατί κοντέψαμε να δεχτούμε ως \'θέσφατον\' τον Γρίβα και μόνο - κι ο Θεός βοηθός, έστω κι αν δεν υπάρχει αδερφέ... η δική μου τοποθέτηση, όπως και αρχικά, έχει να κάνει βέβαια περισσότερο με την ύπαρξη διανοητικών διαταραχών, και δε κατάλαβα επίσης για ποιό λόγο δεν αποτελούν αυτές \'θάνατο\' για ορισμένους ανθρώπους που τις βιώνουν ίσως αργά και βασανιστικά... αυτό μπορεί να είναι και χειρότερος θάνατος, αλλά δε συνηθίζω να έχω το θράσσος να μιλάω για τα βιώματα άλλων, παρά μόνο να έχω τα αυτιά μου ανοικτά και να σέβομαι όσους ενδεχομένως υφίστανται χειρότερες καταστάσεις απ\' τις δικές μου. Το σίγουρο είναι ότι και έτσι μαθαίνει κανείς...

\'... «Στις 18 Μάρτη συνέβη ένα γεγονός, που πέρασε στα ψιλά γράμματα των περισσότερων αστικών εφημερίδων. Στο κυριακάτικο φύλλο της η μεγάλη βρετανική εφημερίδα «Independent», που από το 1997 υπήρξε ένας από τους θερμότερους και «εγκυρότερους» υποστηρικτές παγκοσμίως της αποποινικοποίησης του χασίς, κυκλοφόρησε με πρωτοσέλιδο τίτλο που ζητούσε συγγνώμη για τη δεκαετή καμπάνια της στο συγκεκριμένο ζήτημα! Κάτω από τον τίτλο συμπλήρωνε «Μακάρι να ξέραμε τότε όλα αυτά που μπορούμε να αποκαλύψουμε σήμερα…».

Αποκαλυπτικά στοιχεία για το χασίς

Η εφημερίδα με πολυσέλιδο αφιέρωμα αποκαλύπτει όλα αυτά που οι επιστήμονες εδώ και πολλά χρόνια λένε, καταλήγοντας πως το χασίς είναι ένα εξόχως επικίνδυνο ναρκωτικό. Η εφημερίδα αναφέρει πως το χασίς είναι τόσο επικίνδυνο όσο η ηρωίνη και η κοκαΐνη και περισσότερο επικίνδυνο από το LSD και το ecstasy. Μάλιστα, υποστηρίζει πως οι 25.000 από τους 250.000 συνολικά σχιζοφρενείς της Μεγάλης Βρετανίας, δηλαδή το 10% (!!!), θα είχαν αποφύγει τη σχιζοφρένεια αν δεν έκαναν χρήση κάνναβις.
Σε ότι αφορά το κατά πόσο το χασίς προκαλεί εξάρτηση, η εφημερίδα είναι αποκαλυπτική. Ενώ το 1997 έκαναν απεξάρτηση από το χασίς 1.600 άνθρωποι στη χώρα, σήμερα, 10 χρόνια μετά, οι άνθρωποι που προσπαθούν να απεξαρτηθούν από το ναρκωτικό αυτό είναι 22.000, αύξηση δηλαδή 1.400%!!! Μάλιστα, οι μισοί από τους εξαρτημένους νέους από το «αθώο» κατά τ’ άλλα ναρκωτικό, είναι κάτω των 18. Οι θλιβερές αυτές μεταβολές οφείλονται στο ότι τα τελευταία χρόνια το χασίς έχει σχεδόν αποποινικοποιηθεί (η κατοχή δεν επισύρει πια σύλληψη). Μάλιστα, το 61 % της κάνναβης που «πίνεται» στη χώρα, καλλιεργείται σε ιδιωτικές κατοικίες! …
Τη μερική αποποινικοποίηση του ναρκωτικού ακολούθησαν πολλά δεινά. Σήμερα πάνω από 9 εκατομμύρια Βρετανοί (!!!) υπολογίζεται πως κάνουν σταθερά χρήση χασίς, 21% των νέων Βρετανών ηλικίας 16-24 έκαναν χρήση τον τελευταίο χρόνο και το 12% των παιδιών ηλικίας 11-15 έχουν έρθει σε επαφή με αυτό!

Να που οδηγεί η αποποινικοποίηση

Τα στοιχεία είναι αποκαλυπτικά. Στην Ολλανδία, χώρα-πιλότο τέτοιων νομοθεσιών, η χρήση χασίς από το 1998 μέχρι σήμερα, σύμφωνα με δημοσιευμένα στοιχεία του ΟΗΕ, έχει αυξηθεί κατά 250%! Σε όλες τις χώρες που αποποινικοποίησαν την κάνναβη, έχει αυξηθεί - σε πολλές περιπτώσεις κατακόρυφα – η χρήση όλων των ναρκωτικών, από τα οπιούχα και την κοκαΐνη μέχρι και το χασίς. Επιπλέον, το 2005 (τον τελευταίο χρόνο απ’ όπου υπάρχουν στοιχεία) οι εξαρτημένοι που ζήτησαν θεραπεία από το χασίς ανήλθαν στο 12% συνολικά των τοξικοεξαρτημένων που ζήτησαν απεξάρτηση, ποσοστό που τους φέρνει στη δεύτερη θέση μετά τα οπιούχα!...» («Οδηγητής» φ. 940, Ιούνιος 2007)

«…Στη διάρκεια λοιπόν της τελευταίας ιδιαίτερα δεκαετίας, η μία μετά την άλλη οι δυτικο-ευρωπαϊκές κυρίως χώρες άρχισαν να «φιλελευθεροποιούν» την πολιτική τους για τα ναρκωτικά, ουσιαστικά εγκαταλείποντας τον «πόλεμο κατά των ναρκωτικών». Και αυτό παρά το γεγονός ότι, τελευταία, ακόμη και καλοπροαίρετοι φιλελεύθεροι, όπως η γνωστή βρετανική εφημερίδα «Independent», που είχε αγωνιστεί παλαιότερα για τη νομιμοποίηση των ναρκωτικών και ιδιαίτερα της κάνναβης, που εθεωρείτο σχετικά αβλαβές «μαλακό» ναρκωτικό, αναγκάστηκαν τώρα να κάνουν στροφή 180 μοιρών στο θέμα -έστω και αν η στροφή αυτή ήταν αντίθετη με το ρεύμα που επικρατεί σήμερα στις ελίτ της Δυτικής Ευρώπης. Και αυτό διότι, όπως δήλωσε η εφημερίδα, τελευταία συσσωρεύονται τα πορίσματα επιστημονικών ερευνών, που δείχνουν ότι κάθε άλλο παρά αβλαβής είναι η κάνναβη -ιδιαίτερα με τη μορφή του skunk που καπνίζουν οι περισσότεροι νέοι Βρετανοί- θεωρούμενη το ίδιο επικίνδυνη με την ηρωίνη και την κοκαΐνη, αφού είναι 25 φορές ισχυρότερη από την κάνναβη που κυκλοφορούσε πριν από 10 χρόνια.
Πολύ πρόσφατη, για παράδειγμα, έρευνα στην έγκυρη βρετανική ιατρική επιθεώρηση Lancet συμπέρανε, ύστερα από έρευνα 20 ουσιών όσον αφορά την εθιστικότητα και τη φυσική και κοινωνική βλάβη, ότι η κάνναβη είναι πιο επικίνδυνη από το LSD και το ecstasy(Nutt D., et al «Development of a rational scale to assess the harm of drugs of potential misuse», The Lancet, 24/3/07). Ακόμη, διαπρεπείς ειδικοί όπως ο καθηγητής Colin Blakemore, επικεφαλής του βρετανικού συμβουλίου ιατρικής έρευνας, ο οποίος παλαιότερα υιοθετούσε τη θέση για την αποποινικοποίηση της κάνναβης, τώρα υποστηρίζει ότι «ο συνδετικός κρίκος μεταξύ κάνναβης και ψύχωσης είναι πολύ καθαρός σήμερα, όχι όμως πριν από 10 χρόνια». Ανάλογα υποστηρίζει ο Robin Murray, καθηγητής Ψυχιατρικής στο Ινστιτούτο Ψυχιατρικής του Λονδίνου, ενώ ο καθηγητής Neil MacKeganey, του κέντρου έρευνας για την κατάχρηση των ναρκωτικών στο Πανεπιστήμιο της Γλασκώβης, γράφει ότι «η κοινωνία έχει σοβαρά υποτιμήσει το πόσο επικίνδυνη είναι πραγματικά η κάνναβη» (Βλ. Jonathan Owen, «Cannabis: An apologoy», The Independent, 18/3/07). Παράλληλα, πρόσφατη έρευνα του Πανεπιστημίου της Μελβούρνης (Βλ. Jonathan Owen, «Heavy cannabis use by teens is more dangerous than alcohol», The Independent, 22/4/07) έδειξε ότι αυτοί που αρχίζουν να χρησιμοποιούν κάνναβη ως έφηβοι έχουν περισσότερες πιθανότητες από αυτούς που το ρίχνουν στο αλκοόλ να υποφέρουν στο μέλλον από ψυχικές ασθένειες, καταρρίπτοντας τον μύθο των οπαδών της «αντι-απαγορευτικής» εκστρατείας ότι το αλκοόλ είναι περισσότερο επικίνδυνο από την κάνναβη…» (Ο «ΠΟΛΕΜΟΣ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΝΑΡΚΩΤΙΚΩΝ», Τάκης Φωτόπουλος, Ελευθεροτυπία 26/5/2007)

«…η έγκυρη προοδευτική «Independent» ζήτησε με πρωτοσέλιδο δημοσίευμά της συγγνώμη από τον βρετανικό λαό, διότι άθελά της τον παραπλάνησε όταν πριν από 10 χρόνια (1997) τασσόταν υπέρ της αποποινικοποίησης της ινδικής κάνναβης.
Οπως αποκάλυψε πρώτο το «BHMAgazino», σύμφωνα με το δημοσίευμα αυτό 10.000 άνθρωποι ηλικίας κάτω των 20 ετών ( σε σύνολο 22.000) νοσηλεύτηκαν πέρυσι ως τοξικομανείς της κάνναβης - διπλάσιος αριθμός από το 2005 και δεκαπλάσιος από αυτόν του 1997. Κι αυτό γιατί το χασίς που κυκλοφορεί σήμερα - το σκανκ - είναι 25 φορές ισχυρότερο από αυτό που υπήρχε προ 10ετίας και έχει αποδειχθεί ότι προκαλεί βλάβες στην ψυχική υγεία που δεν είναι αναστρέψιμες. Ο καθηγητής Κόλιν Μπλέικμορ, επικεφαλής του Ιατρικού Συμβουλίου Ερευνών στη Βρετανία, ο οποίος υποστήριξε το 1997 την εκστρατεία αποποινικοποίησης, σήμερα άλλαξε γνώμη και δηλώνει ότι «η σχέση ανάμεσα στην κάνναβη και στην ψύχωση είναι απόλυτα προφανής τώρα». Προφανώς αδιάβαστος, όπως και οι περισσότεροι ομοϊδεάτες του στην Ελλάδα, δεν γνώριζε ότι ένας έλληνας γιατρός, ο Μ. Στριγγάρης, από το 1937 στο βιβλίο του «Χασίς» υποστήριζε ότι «με τη χρήση της κάνναβης κινητοποιείται μια σχιζοφρένεια, η οποία αλλιώς δεν θα εκδηλωνόταν».
Πού βασίζονται οι υπέρμαχοι της αποποινικοποίησης; Στο ότι έτσι οργιάζει το παράνομο εμπόριο ναρκωτικών και παρωθούνται στο έγκλημα οι αναζητούντες στο χασίς τη φυγή από την πραγματικότητα.
Μετά την αποποινικοποίηση του χασίς όμως δημιουργήθηκε στη Βρετανία η εύλογη εντύπωση ότι είναι αβλαβές. Ετσι πολλαπλασιάστηκαν οι χρήστες του και 25.000 χτυπήθηκαν από τη φοβερή και μη θεραπεύσιμη ασθένεια της σχιζοφρένειας λόγω χρήσεως της νομίμως πια πωλούμενης κάνναβης. Αναφέρεται μάλιστα ότι αυτό το νόμιμο και εμπλουτισμένο χασίς προκαλεί και ΑΠΩΛΕΙΑ ΜΝΗΜΗΣ ΚΑΙ ΒΙΑΙΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ…» («Ενα έγκλημα που αποσιωπάται», Γιάννης Μαρίνος, «Το ΒΗΜΑ» 21/10/2007)...\'

www.alopsis.gr

... κατ\' τ\' άλλα, από βίαιη συμπεριφορά ή απώλεια μνήμης ή και \'χάσιμο\' κατά την οδήγηση, μπορεί να επέλθει και θάνατος ως γνωστόν... είτε από αλκοόλ, είτε από χασίς... συνεχίζοντας μάλιστα να επικαλούμαι την εμπειρία μου, να ξαναπώ ότι βίαιες συμπεριφορές τουλάχιστον στο δικό μου περιβάλλον που περιλαμβάνει μεγάλο αριθμό αλκοολικών - πρώην και νυν - δεν έχω δει ιδιαίτερες ή εντονότερες σε σχέση με τους υπόλοιπους ανθρώπους που δεν έχουν κάποια εξάρτηση... αντιθέτως, τις βλέπω σε χρήστες άλλων ειδών ψυχοτρόπων πέραν του άλκοολ... το γιατί γίνεται μια έντονη προσπάθεια απενεχοποίησης του χασίς, δε το ξέρω και δε με αφορά... εγώ πάντως ως πρώην αλκοολική δεν υπερασπίζομαι πουθενά τη χρήση του άλκοολ ως πιο \'ανώδυνη\' σε σχέση με άλλες ουσίες, αν και τελικά είναι σε σχέση με κάποιες διαταραχές τουλάχιστον... η αλήθεια είναι ότι βλέποντας συχνά απεξαρτημένους από ουσίες να βαστάνε δυο και τρία κουτιά κόκα - κόλα, πολλές φορές ένιωσα την ανάγκη να τους πω ότι την έχουν καταλάβει \'λάθος\' τη δουλειά, αλλά δε το έκανα. Ο καθένας ας ανοίξει τα στραβά του για να μπορέσει να δει την ουσία του προβλήματος και να το λύσει. Αυτή ακριβώς η απενεχοποίηση όμως είναι που εγκυμονεί κινδύνους. Μάλιστα έχοντας φίλη συστηματική χρήστρια χασίς, αρνούμαι να μπαίνω στο αυτοκίνητο μαζί της γιατί οδηγεί \'βιαίως\'. Τον εαυτό μου δε, τον θυμάμαι πάντα να αντιλαμβάνεται ότι δεν είναι σε θέση να οδηγεί πιωμένος και ουδέποτε το έκανα. Αλλά αυτά βεβαίως, είναι προσωπικές μου απόψεις...

krino
24-12-2009, 19:13
... καταρχάς, όταν μπαίνει ο Κρίνος σ\' ένα θρεντ, πρέπει να σιωπούν άπαντες διότι έρχεται να αποκαταστήσει την τάξη και να πατάξει το έγκλημα της έκφρασης προσωπικών θέσεων και απόψεων, ειδικά όσων έχουν να κάνουν με βιωματική γνώση - η οποία κατά τη γνώμη του δεν υφίσταται όπως επίσης δεν υφίσταται η ικανότητα σε κάποιους ανθρώπους να μπορούν να την χειρίζονται λίγο καλύτερα και αποδοτικότερα. Δε βαριέσαι...

Μωρε να βαριεσαι, βεβαιως και να βαριεσαι.
Γιατι αν νομιζεις οτι με τις προσωπικες επιθεσεις θα μπορεσεις να βγαλεις κατι, γελιεσαι.
Βλεπεις αρενες εκει που δεν υπαρχουν.
Τα υπολοιπα θα τα βρουμε στο τελος.

επίσης σε αυτό το θρεντ έμαθα πως ό,τι κατατέθηκε, προφανώς αποκομίστηκε από κάτι που μπορεί να άκουσε κανείς απ\' το μπάρμπα - Γιάννη τον καφετζή ή σε συνομιλία που είχαμε με την κυρά - Γιωργία την ώρα που απλώναμε τη μπουγάδα μας στην ταράτσα...

πες την καλημερα μου στο μπαρμπα γιαννη τον καφετζη....
επισης στην κυρα γιωργια να μην βαζει χλωρινη στη μπουγαδα γιατι κανει κακο....

γιατί όχι βέβαια, τί αποκλείει το γεγονός να έχουνε γνώσεις δε το κατάλαβα ακόμη, αλλά δε βαριέσαι και πάλι...

θες να ψυχαναλυσουμε καμια μπουγαδα η μπα?
παλι δεν βαριεσαι ομως?

οπότε, ας πάμε στις έρευνες - γιατί κοντέψαμε να δεχτούμε ως \'θέσφατον\' τον Γρίβα και μόνο - κι ο Θεός βοηθός, έστω κι αν δεν υπάρχει αδερφέ...

για κακη σου τυχη εβαλα παρα πολλα αρθρα περα απο τον γριβα.
Αρκετα πιο εγκυρα απο την μπουγαδα της κυρα γιωργιας.
Με ολο το σεβασμο βεβαια ε?

Ο θεος που επικαλεισαι, θα μας χρειαστει στο τελος.

η δική μου τοποθέτηση, όπως και αρχικά, έχει να κάνει βέβαια περισσότερο με την ύπαρξη διανοητικών διαταραχών, και δε κατάλαβα επίσης για ποιό λόγο δεν αποτελούν αυτές \'θάνατο\' για ορισμένους ανθρώπους που τις βιώνουν ίσως αργά και βασανιστικά... αυτό μπορεί να είναι και χειρότερος θάνατος, αλλά δε συνηθίζω να έχω το θράσσος να μιλάω για τα βιώματα άλλων, παρά μόνο να έχω τα αυτιά μου ανοικτά και να σέβομαι όσους ενδεχομένως υφίστανται χειρότερες καταστάσεις απ\' τις δικές μου. Το σίγουρο είναι ότι και έτσι μαθαίνει κανείς...

οποτε εσυ λες οτι υπαρχουν θανατοι απο χρηση κανναβις σωστα?

www.alopsis.gr

\"ΠΟΙΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ

Αγαπητοί αναγνώστες της «ΑΛΛΗΣ ΟΨΕΩΣ»,

Σε απάντηση πολλών μηνυμάτων σχετικά με την προέλευση, την θέση και τους στόχους αυτής της ιστοσελίδας, θα θέλαμε να πληροφορήσουμε τους επισκέπτες της ότι ο τόπος αυτός προέκυψε από την επιθυμία κάποιων φίλων λαϊκών - μέλη όλοι τους της Ορθόδοξης Εκκλησίας της Ελλάδος - να ανταλλάσσουν, μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, κάποια ενδιαφέροντα κείμενα που είχαν σχέση κυρίως με την θεολογική όψη κοινωνικών ζητημάτων που μας αφορούσαν ως ορθοδόξους χριστιανούς και πολίτες την Ελληνικής κοινωνίας.\"

Επετρεψε μου να μην εμπιστευομαι τους παπαδες που εφερες εδω σαν πηγη.
Θα προτιμησω τις υπολοιπες πηγες, σαν πιο εγκυρες.
Αν ειναι να παω στο κατηχητικο και να μουν για αποποινικοποιηση, μαλλον θα αργησω πολλες δεκαετιες.....

Ο θεος μαζι σου.

Απεναντι στους παπαδες, τον καφετζη και την μπουγαδας της κυρας γεωργιας,
εγω θα αντιπαραβαλω τις επισημες ερευνες της Ε.Ε.

Possession of cannabis for personal use

The legal status of cannabis for personal use is one of the most controversial policy issues in the European Union. Although cannabis is a classified narcotic drug placed under control by the United Nations and by all EU Member States, the measures adopted to control it at national level vary considerably, as shown in the table below.

Cannabis extracts — marijuana, hashish and cannabis oil — are classified as narcotic drugs under both Schedules I and IV of the 1961 United Nations Single Convention on Narcotic Drugs. Art. 36 requests State Parties to “adopt such measures as will ensure that …possession… of drugs contrary to the provisions of this Convention… shall be punishable offences when committed intentionally...” The active principles of cannabis, the cannabinoids THC and specifically dronabinol (delta-9-THC), are classified as psychotropic substances under Schedules I and II respectively of the 1971 United Nations Convention on Psychotropic Substances. Art 22 of this echoes the terms of the 1961 Convention above, stating that “each Party shall treat as a punishable offence, when committed intentionally, any action contrary to a law or regulation adopted in pursuance of its obligations under this Convention… “ Finally, the United Nations Convention Against Illicit Traffic of 1988, Art. 3 requests establishment of a criminal offence for possession of drugs for the purposes of trafficking (Art. 3.1(a)(iii)), and for the possession for personal consumption (Art.3.2). This latter has been the subject of a wide range of interpretations and analyses; see ELDD’s Legal Reports for example the EMCDDA thematic paper “Illicit drug use in the EU: legislative approaches”, section 1.

The EU Member States have transposed the UN precepts concerning the penal or administrative control of cannabis, and have applied them according to their own local or regional circumstances. This has resulted in a heterogeneous \'legal map\' regarding cannabis offences: some countries or regions tolerate certain forms of possession and consumption; other countries apply administrative sanctions or fines; while still others apply penal sanctions. Those laws drafted not long after the UN Convention of 1961 may reflect its concentration on cannabis, coca and opium as well as providing more general drug control measures for all narcotic substances.

Within the EU, the Council Resolution on cannabis adopted in 2004 (CORDROGUE 59) requests Member States to take measures to discourage personal use of cannabis, such as enhancing the communication with cannabis users especially the very young, to inform and train parents, teachers, media professionals, prison staff and police officers, and to promote networking among health and education professionals on cannabis-related issues. The Council also invites Member States to take measures against Internet sites providing information on cultivation and promoting use of cannabis.

The table below outlines the legal status of cannabis when used or cultivated/possessed for personal use in the different countries, except where stated. Most information on trafficking can be found in the Topic Overview on Trafficking.

Despite the different legal approaches towards cannabis, a common trend can be seen across the Member States in the development of alternative measures to criminal prosecution for cases of use and possession of small quantities of cannabis for personal use without aggravating circumstances. Fines, cautions, probation, exemption from punishment and counselling are favoured by most European justice systems. It is of interest to note that cannabis in particular is frequently distinguished from other substances and given special treatment in these cases, either in the law, by prosecutorial directive, or by the judiciary. Nevertheless, police arrests for drug offences, mainly those involving cannabis and mainly use-related offences, are increasing in several countries – see the EMCDDA Statistical Bulletin for further details.

For the legal status of medicinal cannabis, see also the 2002 report “Medicinal Cannabis and derivatives: a legal analysis of the options, their limitations, and current practice in the EU” in the ELDD’s Legal Reports section.

http://eldd.emcdda.europa.eu/html.cfm/index5769EN.html

Δυο παρατηρησεις.....

1. Στο λινκ στο τελος της σελιδας μπορει να διαβασει οποιος ενδιαφερεται το ισχυν νομικο καθεστως για την Ε.Ε.

2. Οι νομοι που εχουν σχεδιαστει εχουν βασιστει σε αυτο που βαζω σε bold....
Ειναι σαφες οτι 50 χρονια μετα, χρειαζεται να γινουν νεες ερευνες απο επιστημονικες ομαδες και οι νομοι της Ε.Ε. για το ζητημα να επανεξεταστουν.
Αυτο αλλωστε ειναι και το πνευμα που επικρατει τα τελευταια χρονια.

Αλομπαρ,
πολλες ευχες για καλες μπουγαδες και χαιρετισμους στους παπαδες σου....

Ο κυριος μεθ\' ημων.

krino
24-12-2009, 19:14
θα συνεχισω ακομα πιο σταθερα να λεω οτι,

Η ΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΜΗ!

krino
24-12-2009, 19:38
ενα ακομα link, απο μια συνοδο μιας επιτροπης της Ε.Ε. για το θεμα
ειναι εδω,

http://register.consilium.eu.int/pdf/en/04/st11/st11267.en04.pdf

Οχι οτι εχει φτασει στο επιπεδο που πρεπει, αλλα βρισκεται σε μια σωστη λογικη, που αυτη ειναι να ανοιξει η συζητηση για την μη ποινικοποιηση των χρηστων κανναβις.

Remedy
24-12-2009, 20:22
λυσσαξες,θειο!!
κανε κανα διαλειμματακι να κανεις τσιγαρο..

εεεεχχεχεχεχεχεχε

Alobar
24-12-2009, 23:48
\'... Αλομπαρ,
πολλες ευχες για καλες μπουγαδες και χαιρετισμους στους παπαδες σου....

Ο κυριος μεθ\' ημων...\'

... η πραγματική γνώση γαληνεύει τον άνθρωπο... αφήνει όλο και μεγαλύτερο χώρο στην καρδιά και το μυαλό του για τους άλλους... μαθαίνει να μη ξιπάζεται, να μη κομπάζει και να αφήνει \'γεια\' ολοένα και περισσότερο στο \'εγώ\' του... η πραγματική γνώση δεν έχει την ανάγκη προβολής, δεν ορμά με ύφος περιοπής να κατασπαράξει κανέναν και εγκαταλείπει χωρίς λυγμούς τα δεκανίκια της... η πραγματική γνώση ριζώνει μονάχα όταν ξεπαστρεύει κανείς με τα ίδια του τα χέρια τα ζιζάνια πού \'χει μέσα του... και σιχαίνεται την επιθετικότητα, το χλευασμό και την εθελοτυφλία... αλλά αυτά είναι για τους δυνατούς...

... ά και πού \'σαι... εμένα προσωπικά και αμετάκλητα και με βάση ένα από τα τελευταία μου \'παιδιά\'... \' Ο Κύριος Με Θυμών\' \'...

krino
25-12-2009, 09:26
η πραγματικη γνωση ειναι αυτη που αφηνει κατι καινουριο στην θεση του παλιου που υπηρχε.

Η μπουρδολογια δεν βοηθησε πραγματικα κανενα αλλο,
παρα μονο αυτον που την ελεγε.
Αν εσυ εισαι γαληνια, εμενα μου περισευει.....
;)

Arsi
28-12-2009, 12:20
Επειδη μιλας για ναρκωτικα,
ειναι καλα τα νομιμα και κακα τα παρανομα?
μπορεις να; το διευκρινησεις αυτο?
Σε καμιά περίπτωση.
Το θέμα είναι λίγο πιο περίπλοκο για μένα κ εστιάζεται λίγο παραπάνω στο κακό πέρα απ\'το επιφανειακό.
Ας ξεκαθαρίσω την άποψή μου κ που πήγαινε αυτό το \'\'ας είμαστε λίγο πιο προσεχτικοί γιατί με τον όρο κάναβη αναφερόμαστε σε ναρκωτικά\'\'.

Καλώς ή κακώς όποιον ειδικό κ αν ρωτήσουμε θα μας απαντήσει πως η κάναβη συγκαταλέγεται στα ναρκωτικά,τώρα αν πάρουμε με την ακριβή έννοια τον όρο ναρκωτικό,ναρκωτικό μπορεί να μην είναι ούτε η κόκα απ\'την άλλη με ελαστική έννοια μπορεί να είναι κ το τσάι σε υπερβολική δόση.

Ένα άρθρο σχετικά με τον όρο ναρκωτικά

-------

Ναρκωτικά
Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια
Μετάβαση σε: πλοήγηση, αναζήτηση
Μπουκάλι φαρμακευτικής ηρωίνης από το 1919

Ο όρος ναρκωτικό πιστεύεται ότι προτάθηκε από τον Γαληνό για να περιγράψει δραστικές ουσίες που μουδιάζουν ή νεκρώνουν, προκαλώντας απώλεια αισθήσεων ή παράλυση. Ο όρος νάρκωση χρησιμοποιήθηκε αρχικά από τον Ιπποκράτη για τη διαδικασία ή την κατάσταση της έλλειψης αισθήσεων. Ο Γαληνός ανέφερε τη ρίζα μανδραγόρα, τους σπόρους του φυτού altercus και το χυμό παπαρούνας (όπιο) σαν βασικά παραδείγματα.

Στο νομικό πλαίσιο των ΗΠΑ, η λέξη ναρκωτικό αναφέρεται στο όπιο, τα παράγωγά του και τα ημισυνθετικά ή πλήρως συνθετικά υποκατάστατά τους \"καθώς και στην κοκαΐνη και τα φύλλα κόκας\", τα οποία αν και έχουν κατηγοριοποιηθεί ως ναρκωτικά σε σχετικό νόμο των ΗΠΑ (Controlled Substances Act), από χημικής άποψης δεν είναι ναρκωτικά. Αντίθετα με την λαϊκή άποψη, η μαριχουάνα δεν είναι ναρκωτικό, όπως δεν είναι το LSD και άλλες παραισθησιογόνες ουσίες.

Πολλοί εκπρόσωποι του νόμου στις ΗΠΑ χρησιμοποιούν ανακριβώς τη λέξη \"ναρκωτικό\" (drug) για να αναφερθούν σε οποιοδήποτε παράνομο φάρμακο ή παράνομα αποκτημένο φάρμακο. Επειδή ο όρος χρησιμοποιείται συχνά με ευρύτερη έννοια, ανακριβώς και εκτός ιατρικού περιεχομένου, οι περισσότεροι επαγγελματίες του ιατρικού χώρου προτιμούν τον πιο ακριβή όρο \"οπιοειδή\" (opioids), ο οποίος αναφέρεται σε φυσικές, ημι-συνθετικές και συνθετικές ουσίες, οι οποίες συμπεριφέρονται φαρμακολογικά όπως η μορφίνη, το κύριο ενεργό συστατικό του φυσικού οπίου.

---------

Εγώ δέχομαι τελικά σα ναρκωτικά-ψυχοτρόπες ουσίες κ τα νόμιμα.Θα μου πεις αντιφάσκω.Όχι,απλά έγραψα εν ολίγοις αυτά που δε μπορούσα να αναλύσω εκτενώς.

Στη χώρα μας υπάρχει το ταμπού των ναρκωτικών,ο στιγματισμός κ.λ.π.κ.λ.π.Θέλουμε δε θέλουμε πιστεύω πως έχουν περάσει βιωματικά μέσα μας όσο λογικά κ αν το έχουμε αναλύσει πως τα ναρκωτικά είναι χασίς,ηρωίνη,κόκα,έκσταση,ls d κ ότι άλλο παραπλήσιο.

Αν λοιπόν ένα παιδί μπει στη διαδικασία να αγοράσει κάτι παράνομο όπως η κάναβη κ σε σχέση με τις επικρατούσες αντιλήψεις που εννοείται πως είναι εσωτερικά επηρεασμένο έχει έρθει ήδη πολύ πιο κοντά κ στις υπόλοιπες ουσίες(όχι ότι αναγκαστικά θα τις δοκιμάσει) μόνο κ μόνο που έκανε το άλμα στις παράνομες ουσίες που εδώ κ χρόνια κατηγοροιοπούνται στα ναρκωτικά.(Ε και τι να λέμε πες το ταμπού,πες το πραγματικότητα, πες το οτιδήποτε κ από προσωπική μου εμπειρία 4 ψυχολόγους που το συζήτησα εκ των οποίων η μία είναι σε σύλλογο κατά των ναρκωτικών κ η άλλη έκανε το διδακτορικό της στον εθισμό ψυχοτρόπων ουσίων ήταν φανατικά απόλυτες πως η κάναβη είναι ναρκωτικό κ μάλιστα η τελευταία την κατηγοροιοποιεί στα παραισθησιογόνα.)

Κάποτε θα έπρεπε ίσως να λήξει αυτή η σύνδεση,πως το χασίς είναι ίσως ο προθάλαμος του κόσμου των ναρκωτικών κ γι\'αυτή τη σύνδεση ένα μεγάλο μέρος ευθύνης φέρει η παρανομία του ΟΜΩΣ προς το παρόν υπάρχει.Κάποτε ήμουν υπέρ της αποποινικοποίησης έτσι απλά,τώρα προβληματίζομαι για το πως θα μπορούσε να γίνει γιατί απλά το φορτίο της προκατάληψης είναι μεγάλο κ σίγουρα θα έχει αρνητικό αντίκτυπο ένα μεγάλο διάστημα ώσπου να απαλειφθεί.

Όσο για το τσιγάρο-αλκοόλ-κάναβη....καθένα κάνει κακό με το δικό του τρόπο.Ας μην εξετάζουμε μόνο τις ακριβείς βλάβες στον οργανισμό.Για μένα η καθημερινή χρήση κάναβης το κυριότερο κακό που κάνει είναι στον τρόπο ζωής κ αντίληψης της καθημερινότητας,πράγμα πολύ σοβαρό γιατί χάνει η ίδια η ουσία της ζωής.
Για το αλκοόλ δεν το συζητάμε είχα θείο που έφυγε από κύρωση του ήπατος κ για το τσιγάρο...έχω πάλι θείο με καρκίνο του πνεύμονα(καπνίζει ακόμα!για να καταλάβουμε τον εθισμό...)αλλά τι να πρωτοπείς για το οτιδήποτε....ο κολητός του πρώην μου μετά από χρόνια χρήση χασίς μπροστά μου μεταμορφώθηκε (δεν έμαθα ποτέ ακριβώς τι έπαθε) σε άλλη προσωπικότητα κ παραλογιζόταν πως έβλεπε διάφορα.Τελικά η \'ρήξη\' ήταν μόνιμη.Παράτησε τις σπουδές του άρων άρων,ξενοίκιασε,μετακόμησε ,χάθηκε.Το μόνο που ξέρω πλέον είναι πως η μάνα του παραιτήθηκε απ\'τη δουλειά για να τον προσέχει κ πως ο γιατρός τους είπε ένα τσιγάρο ακόμη κ θα πάει κατευθείαν σε ίδρυμα(εννοείται πως παίρνει θεραπεία)......

η ίδια μετά από χρήση όταν ήμουν στα άσχημά μου εκτός από 2-3 παραισθήσεις ανά καιρούς,θυμάμαι σε μια φάση να τρώω αναλαμπές πραγματικότητας κ μη κ όταν ήμουν στη φάση του \'παραλόγου\' ένιωθα πως ήθελα να πηδήξω απ\'τον 5ο κ θυμάμαι πως έλεγα στην παρέα πάνω στην επαναφορά μου \'παιδιά αν με δείτε να πάω προς το μπαλκόνι κρατείστε με\'.Πολύ άσχημη εμπειρία.Ήταν την περίοδο που μπορεί να είχα κατάθλιψη,δεν είχα πάει ακόμα στο γιατρό κ δεν έκανα καμιά θεραπεία.
Επιδείνωνε την κατάστασή μου αισθητά κ επικύνδυνα.
Κ αλκοόλ έπινα να σε προλάβω αλλά το αλκοόλ δεν επιδρούσε έτσι.Βέβαια είναι από άτομο σε άτομο κιόλας,μιλάω για μένα.
Αν φέρουμε παραδείγματα όμως για την κάθε ουσία,πιστεύω πως είναι άπειρα κ όπως προείπα καθεμιά κάνει κακό με το δικό της τρόπο.

Αλλά θέλω να ξαναπώ πέρα απ\'το κακό που κάνουν τα νόμιμα ή τα παράνομα δεν είναι τόσο απλό ώστε να παραθέσουμε αναλυτικά τις επιδράσεις στον οργανισμό του καθενός κ ξεμπερδέψαμε,είναι κ άλλα πράγματα που πρέπει να ληφθούν υπόψιν κ εγώ προσωπικά ποτέ δε θα υποστήριζα ή θα προέτρεπα ειδικά έναν έφηβο αν είχε να διαλέξει ανάμεσα σε μια μπίρα κ ένα \'τσιγάρο\' για μια έξοδό του να διαλέξει το \'τσιγάρο\'.
Κ σ\'αυτό παίζει σημαντικό κ καθοριστικό ρόλο η παρανομία του.

Θα μου πεις το κακό πρέπει να χτυπηθεί στη ρίζα του αλλά ώσπου να συμβεί κ να βρεθεί ο τρόπος που θα γίνει είμαστε εδώ υπό αυτές τις συνθήκες.

Αυτά.εύχομαι καλές γιορτές σε όλους κ χωρίς εθισμούς στο οτιδήποτε...

krino
28-12-2009, 14:29
πολυ ενδιαφερον το ποστ σου, τουλαχιστον χωρις δογματισμους, κατι που αφηνει περαιτερω χωρο για συζητηση.

Θα ηθελα σε πρωτη φαση να κανουμε μια αποτιμηση για την χωρα μας και τι σημαινει αυτο που λεμε ναρκωτικα - εξαρτησεις και παρελκομενα.

Ετσι παρατηρω τα εξης:

1. Δεν υπαρχει επαρκης επισημη ενημερωση απο την πολιτεια.
Ετσι ο καθενας αφηνεται να πιστευει οτι θελει, οπως του αρεσει.
Αυτο πιστευω οτι ειναι σκοπιμο, γιατι αν η πολιτεια πεσει στο λακο με τα σκατα,
ειναι υποχρεωμενη να παρει μετρα (αρα και να δωσει λεφτα) σε κατι που κλεινει τα ματια εδω και δεκαετιες.
Καμια ενημερωση για κοινωνικα ζητηματα δεν υπαρχει πχ στο σχολειο, οι γονεις συζητανε με τα παιδια τους,
οτι εχουν ακουσει ειτε σε μια σωστη βαση ειτε υπερβολες ειτε και εντελως ασχετες απαντησεις.
Ετσι οι αποριες ενος εφηβου παραμενουν αλυτες και συνηθως καλειται μονος του να αποσαφηνισει ειτε τι κανει η κανναβις ειτε η ηρωινη και παει λεγωντας.
Η συνηθης τακτικη ειναι οτι ολα σκοτώνουν και τελειωσε η συζητηση.

Τωρα για αυτα που αναφερεις ως προσωπικη εμπειρια, φυσικα και εχουν βαση.
Ομως αυτο δεν ειναι γενικος κανονας, ουτε ειναι γενικος κανονας, αν πω εγω οτι ξερω ατομα που κανουν συστηματικη χρηση κανναβις και ειναι μια χαρα. (που ξερω, δεν το λεω για να παω μια ατακα)

2. υπαρχει ανεπαρκης και εντελως ασυνδετη με την εποχη μας, νομοθεσια
Το νομικο πλαισιο ηταν - και ειναι ακομη - εντελως προβληματικο.
Τα τελευταια χρονια εχω παρατηρησει οτι εχει χαλαρωσει.
Πιθανον να πεσεις σε μια αστυνομικη ερευνα και αν σε πιασουν με ενα τσιγαρο, η αστυνομια να το προσπερασει.
Παλιοτερα αυτο δεν επαιζε, σε χωνανε μεσα χωρις δευτερη συζητηση.
Ο νομος ομως παραμενει ανεπαρκεις και ιδιος οπως ηταν για χρονια.
Ειναι ανεπιτρεπτο να σε πιανουν με ενα τσιγαρο και να σε τραβανε λες και εισαι κακοποιος.
Μετα απο τοσα χρονια εφαρμογης της υφισταμενης νομοθεσιας, οι νομοθετες θα επρεπε να εχουν κανει μια ερευνα για το τι εχουν καταφερει. Οι χρηστες ηρωινης να πεθαινουν και να λιωνουν στα πεζοδρομια της πλατειας βαθης, και οσοι εχουν πισω τους ενα οικονομικο υποβαθρο την γλυτωνουν σε ιδιωτικα πανακριβα κεντρα αποτοξινωσης.
Οι δευτεροι αρχισαν ηρωινη γιατι ξεκινησαν απο κανναβη???
Αν μη τι αλλο ειναι η πιο γελοια και αστηρικτη αποψη που εχω ακουσει!!!
Οτι πιο ασχετο για οποιον θελει να μην δει καταματα το προβλημα και να μην το λυσει ποτε του.
Γιατι ενα προβλημα μπορεις να το λυσεις ειτε με με σαφες απαντησεις ειτε με εξωραΐζοντάς το.

Για τους ειδικους που γραφεις,
εγω θα προτεινα να κοιταξουν τον εαυτο τους στον καθρεπτη και να απαντησουν, αν ειναι ικανοποιημενοι που με τις τοσες πια σωστες αναλυσεις, ανθρωποι δεν εχουν σταματησει να πεθαινουν.

3. Τα ναρκωτικα πλεον ειναι εμπορευμα και ετησιος τζιρος για καποιους
Παντου στον κοσμο, και στην ελλαδα σε καποιο βαθμο, τα ναρκωτικα οπως επισημως αναφερει το κρατος,
ειναι επικερδης επιχειρηση για πολλες χωρες και για την ελλαδα βεβαια.
Στην κολομβια καλλιεργουν κοκα και την εξαγουν παντου.
Στο αφγανισταν οπιο, στην αλβανια και στην ελλαδα κανναβις σε διαφορες μορφες, αυτα τουλαχιστον ειναι τα γνωστα.
Σε ολα αυτα εχουμε ακουσει κατα καιρους να εμπλεκονται διαφορες μορφες εξουσιας.
Αστυνομικοι εχουν πιαστει να σπρωχνουν ναρκωτικα και αλλοι να παρεχουν προστασια.
Η τιμη της κανναβις ανεβοκατεβαινει αναλογα με την ζητηση.
Απο 4-5 ευρω μεχρι και 10-12 οταν υπαρχει λογος.
Ποτε δεν σταματησαν να φυτρωνουν φυτειες και πολλα ρεπορταζ για παρανομες φυτειες εχουν γραφτει.
Υπαρχει ενα θολο τοπιο ημιαπαγορευσης και ολα αυτα γιατι?
Γιατι πολυ απλα η καλλιεργια κανναβις δινει την εντυπωση οτι καλλιεργειται και προσφερει κερδη σε λιγα και συγκεκριμενα χερια. Απο αυτα θα προωθηθει και θα πωληθει σε μια ελεγχομενη τιμη.
Κανεις δεν φαινεται διατεθιμενος ποσα κερδη θα εξαφανιζοταν εαν αυτο αλλαζε.
Κανεις δεν θελει να σκεφτει ποσα λεφτα θα χανονταν αν υπηρχε μια προληψη επιστημονικου επιπεδου για τα ναρκωτικα στα σχολεια.
Ολοι κανουν πως δεν γνωριζουν, αλλα μονο φετος αρκετα γνωστα ονοματα προωθουσαν μεγαλες ποσοτητες κοκας η χαπια και εβγαζαν τρελλα φραγκα απο ολα αυτα.

Σε ολο αυτο το παραεμποριο, σαφως και εμπλεκονται μεγαλα συμφεροντα.
Αλλα δεν μπορει να εμπλεκονται και οι 300 της βουλης, και δεν το λεω ηθικα αλλα απο πρακτικης αποψης.
Περασανε πολλα χρονια απραξιας και τα αποτελεσματα τα γνωριζουμε.
Τοσο πολυ δεν τους ενδιαφερει το θεμα?
Ο Γ. Παπανδρεου ειχε θιξει προεκλογικα οτι θα προχωρησει μια ρυθμιση για αποποινικοποιηση της κανναβις.
Ειναι μια απο τις θετικες πρωτες κινησεις που μπορει να γινει, οχι ομως η μονη.

Αρσι,
το προβλημα δεν ειναι η κανναβις.
Η κανναβις ακομα και να μπαφιασεις που λεει ο λογος :P δεν θα πεθανεις.
Αντιθετα με την ηρωινη παιζεις την ζωη σου.
Εγω αυτο το ειχα σαν προμετωπίδα οταν κυκλοφορουσα.
Μην νομιζεις οτι δεν μου ετυχαν προτασεις, τις εκανα περα γιατι ηξερα γιατι πραγμα μου λεγανε.
Ελα να φτιαχτεις και να χαλαρωσεις μου ελεγαν..... πηγαιντε μονοι σας στο θανατο τους απαντουσα.
Αν δεν γνωριζεις καθαρα γιατι πραγμα σου λεει ο αλλος, μπορεις να τον αντικρουσεις?
Αν αρχισεις να πετας απαντησεις που ετσι νομιζεις οτι ειναι, θα μπορεσεις να αντεξεις μεχρι τελους?
Για μενα ισως ναι, ισως οχι. Αλλος ναι, αλλος οχι.
Αν υπαρχει εδω μεσα γονεας που διαβαζει,
και θελει να πει 5 σοβαρες κουβεντες για το θεμα, και το παιδι του να ειναι οπλισμενο οταν θα βγει αυριο στο δρομο,
τοτε θα πρεπει να κανει αυτο που δεν κανει η πολιτεια.
Να ενημερωθει πρωτα ο ιδιος αν χρειαζεται, και στην συνεχεια να ενημερωσει το παιδι του με αληθειες ομως και οχι με τις κοινωνικες θεωριες που ακουσε στη γυρα.

Γιατι αρσι,
το προβλημα δεν το εχουμε εμεις οι ιδιοι, οσο τα παιδια που ειναι σημερα στην εφηβεια η οσα θα ερθουν σε αυτη την θεση αργοτερα. Και τα παιδια δεν μπορεις να τα αφηνεις ετσι να περπατανε με ερωτηματα που δεν εχεις εσυ φροντισει να τα λυσεις. Να ειμαστε σιγουροι οτι αν τα παιδια εχουν ερωτηματα και δεν τους λυσουν οι γονεις τους με το πιο σωστο και ενημερωτικο τροπο, θα βρεθουν αλλοι στη θεση τους να το κανουν.

Για την τελευταια σου προταση,
οντως μεχρι το κακο να χτυπηθει στη ριζα του, εχουμε πολυ καιρο μπροστα μας.
Μεχρι τοτε ομως τι?
Μεχρι τοτε, να μην σταματησουμε να ενημερωνομαστε και να μην ειμαστε προκατειλημμένοι.
φτασαμε πια μετα το 2000, δεν ζουμε χρονια ανεχειας οπως οι πατεραδες μας και η επιχτημονικη γνωση υπαρχει ελευθερη για οποιον την ψαχνει.
Καμια δικαιολογια δεν υπαρχει για να αναμασαει αυτα που του ειπε ο πατερας του.....
τοσο ηξερε τοσα ελεγε αλλα η δικη μας γενια εχει αλλη ευθυνη:

Να κανει ενα κοσμο πιο καλο, πιο δικαιο, πιο σωστο.

Arsi
30-12-2009, 10:19
Κρίνο συμφωνώ με τα όσα γράφεις κ κάποια στιγμή θα επανέρθω για το σχολιασμό του ποστ σου,αυτές τις μέρες βρίσκομαι σε διακοπές κ δε μπαίνω συχνά.
Τα λέμε,καλή χρονιά σε όλους.

Konstantinoss
01-04-2010, 23:48
το μόνο που έχω να πώ είναι πως υπάρχουν τσιγάρα κ τσιγάρα, αν δεν είσαι μαθημένος και πιείς κανα που σε στείλει κανονικά μπορείς να πάθεις πολλα με τον ψυχισμό σου και να τραβιέσαι μια ζωή, απλα μακριά

mast
18-04-2010, 11:58
ekana xrhsh apo ta 13 m mexri ta 19 alla trelh xrhsh mporei kai 20 tsigara thn hmera eixe ginei lifestyle mou apla....me to pou apofasisa na asxolithw me thn zwh mou k arxisa na phgenw sthn sxolh mou eida oti dn me boithage to kopsa maxeri alla eixa xenerwsei me auto opote den mou eleipse....arxisan kriseis panikou klp bebea gia ton logo pou eipes kai esu dn antometopiza ta problhmata kai ta kruba...apla genika kapniza polla skunkia kai oi ximeies sou trelenoun ton egefalo....min anisixeis tha deis oti oso pio polu dn pineis toso tha skeftese poso kalutera eisai xoris auto k otan blepeis tous alous na pinoun tha niwtheis anoterh tous kai tha katalabeneis ti blakeia ekanes ston eauto sou....twra to thema ths pareas einai to pio duskolo thema!! kalh sunexeia

protogon21
19-04-2010, 06:10
και γω αγαπητη otilie εχω το ιδιο προβλημα....+οτι εκτος απο την χρηση κανναβης εκανα και καταχρηση lsd τον τελεταιο καιρο.... μου αρεσει που την πινω αλλα καταλαβαινω οτι με παει πισω σε πολυ σημαντικα πραγματα....ειναι πολυ δυσκολο να το κοψεις και ιδικα να αλλαξεις τον τροπο ζωης σου...(δεν εχεις παρα να κατσεις και να ζυγισεις καποιες καταστασεις μεσα στο μυαλο σου χωρις να σε επιρεασει κανενας και να δρασεις αναλογα....) και εγω αυτο σκεφτομαι να κανω αλλα ολο λεω απο αυριο....και ποτε δεν γινεται........και γω νεος ειμαι στο forum και πιστευω οτι διαβαζοντας αυτα που γραφουν τα παιδια θα με βοηθησουν να βρω την ακρη....μπραβο στον webμαστορα!