PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Απιστευτος ερωτας για την καθηγητρια μου!

shostakovichthewarrior
30-08-2009, 14:48
Καλημερα σε ολους!Ειμαι καινουριο μελος,πριν λιγο γραφτηκα για να συζητησουμε ενα θεμα που με απασχολει!Το προβλημα μου ειναι ψυχολογικης-ερωτικης φυσεως.Να σας κανω μια συντομη περιληψη του τι εχει συμβει.Κατ'αρχας ειμαι τωρα 20,5 χρονων και ειμαι φοιτητης τριτοετης.Αντιμετωπισα μια δυσκολη κατασταση πριν απο περιπου 4 ολοκληρα χρονια που κυριολεκτικα αλλαξε τη ζωη μου,προσθεσε κατι ακομα σε αυτην,με αναγκασε να ερθω αντιμετωπος που δεν μπορουσα να ελεγξω και δεν το πιστευα κιολας!Λοιπον πριν 4 χρονια,οταν τελειωνα τη Β Λυκειου,συζητουσα με τους γονεις μου για να ξεκινησω να κανω καποια ιδιαιτερα που ισως με βοηθουσαν κυριως στα φιλολογικα μαθηματα που ειχα καποιες αδυναμιες για τις Πανελλαδικες.Τελος παντων,ο πατερας μου,μιας και ειναι καθηγητης,αποφασισε να φερει στο σπιτι να μου κανει μαθημα Εκθεσης μια συναδελφος του απο το φροντιστηριο,φιλολογος,αρκ ετα νεαρη.Ε νταξει,εγω δεχτηκα,δεν φανταζομουν τι μπορουσε να συμβει.Ειχα ακουσει απο κατι γνωστους μου για το ατομο της οτι λεει ηταν πολυ ομορφη γυναικα,αρκετα καλη στη δουλεια της και σημαντικα εξωστρεφης.Ομολογουμενως δεν εδωσα και ιδιαιτερη σημασια τοτε.Ειχα αλλα πραγματα στο μυαλο μου,πιστευα οτι ημουν αλλιως,ενταξει απλως θεωρησα οτι θα ηταν μια ομορφη καθηγητρια που θα μου εκανε μαθημα.Δεν εδωσα ιδιαιτερη σημασια και δεν ανυπομονουσα δα και τοσο να την γνωρισω.Μετα απο λιγες βδομαδες ξεκινησαμε το μαθημα.Την πρωτη στιγμη που την ειδα κατι επαθα,δεν ξερω,δεν το περιμενα απο εμενα!Ειχα νιωσει παρομοια στο παρελθον ετσι με αλλες ομορφες γυναικες αλλα οχι τοσο εντονα.Πιστευα πως δεν ηταν κατι σοβαρο.Ωστοσο,μεσα σε 2 ωρες που διηρκεσε το μαθημα καταφερε να μου δημιουργησει τετοια συναισθηματα και να μπει στο μυαλο μου οσο κανενας μα κανενας αλλος ανθρωπος στη ζωη μου!Απο τοτε,ανυπομονουσα να ερθει η επομενη Τεταρτη για να κανουμε μαθημα.Εκει που δεν ανοιγα βιβλιο ποτε της Εκθεσης,αρχισα να διαβαζω μονο Εκθεση,ετσι για να μου την θυμιζει.Τελος παντων τα 5 πρωτα καλοκαιρινα μαθηματα περασαν ευχαριστα και μολις τελειωσαν,ομολογω οτι μου περασε καπως το 'κολλημα' που ειχα.Δεν ειχα προλαβει ακομα να φτασω στο χειροτερο σημειο.Υστερα,αποφασισα να παω τις καθιερωμενες διακοπες με τους γονεις μου.Ολα αυτα 4 καλοκαιρια πριν.Για κακη μου τυχη,πανω που ειχα παψει να την σκεφτομαι,αρχισε να μου στελνει μηνυματα.Προς Θεου,δεν λεω οτι φταιει για τιποτα,απλως ηθελε να δει τι κανω και οσο να'ναι ηθελε να δειξει και καποιο ενδιαφερον για να συνεχισουμε τα μαθηματα και το χειμωνα,λογικο αυτο!Ωστοσο,εμενα αρχισε να μου αρεσει αυτο,δεν καταλαβαινα τοτε το κινητρο της και πιστευα αλλα πραγματα,με καταλαβαινετε ισως.Ξαναρχισα να 'κολλαω' μαζι της.Με το που φθινοπωριασε και ξαναξεκινησαμε τα μαθηματα,δεν εβγαινε απο μεσα μου.Την επιθυμουσα ολο και περισσοτερο,αρχισα πραγματικα να την ερωτευομαι αυτη τη γυναικα με ειχε συγκλονισει,συγκινησει και με ειχε μαγνητισει πανω της.Αρχισε η κατασταση μου να ξεφευγει,ο ερωτας μου για το προσωπο της ειχε φτασει σε σημειο παρανοιας.Το κακο,πραγματικα κακο,που ειχε ξεκινησει να συμβαινει ειναι οτι δεν μπορουσα να την βγαλω απο το μυαλο μου!Δηλαδη ηταν κατι που δεν το ηλεγχα,δεν ελεγχοταν αυτο.Δεν ξερω αν σας εχει συμβει κατι παρομοιο,τοτε ισως να με νιωθατε,αλλα ηταν κατι πολυ ασχημο δυστυχως!Ασχημο διοτι ηταν κατι που δεν ειχε μελλον,και ηθελε μονο να κατασπαραξει την ψυχη μου για να με αποτελειωσει.Κι αυτο το ηξερα βαθια μεσα μου.Απλως ισως και αυτη η 1/10000 πιθανοτητα που εδινα μεσα μου για να γινει κατι παραπανω μαζι της,μου εδινε καποια ελπιδα.Με ειχε προβληματισει εντονα αυτο το συμβαν.Να φανταστειτε την επιθυμουσα τοσο πολυ και ηθελα να βρισκεται διπλα μου τοσο πολυ,που οταν σχολαγαμε,αρρωσταινα!Βεβαι α,αυτο που λεω τωρα ισως να ειναι υπερβολη κι οχι επιστημονικα τεκμηριωμενο,αλλα το οτι ηταν η μοναδικη χρονια η Γ Λυκειου που αρρωστησαν οι αμυγδαλες μου 7 φορες μαλλον λεει πολλα!Το ενιωθα οτι αυτο εφταιγε!Εν συνεχεια αποφασισα να το αντιμετωπισω το θεμα.Το πρωτο πραγμα που αποφασισα να κανω ηταν να κανω καποιου ειδους επιθεση απεναντι της.Ηδη με εκνευριζε το γεγονος οτι λογω του ερωτα μου για αυτην,εκανα σχεδον οτι μου ελεγε χωρις να το ελεγχω!Αρχισα να της αντιμιλαω και να ειμαι αποτομος χωρις λογο απεναντι της.Η ιδια,ειχε παραξενευτει.Ειχα αρχισει να την φοβιζω με την συμπεριφορα μου(γιατι ηταν μικροσωμη και τρομαζε ευκολα με εμενα),και αναγκαστηκε να πηγαινει με τα νερα μου για 2-3 μηνες.Πιστευα οτι με το να την χειριζομαι,θα το ελυνα το προβλημα!Με τον καιρο ομως διαπιστωσα οτι οσο την εβλεπα,μαλλον δεν υπηρχε περιπτωση να κανω βηματα προοδου.Τι να εκανα?Προσπαθουσα να της αντιμιλαω για να μη δειξω οτι την αγαπαω!Προσπαθουσα να την μισησω για να μην με ταλαιπωρει αλλο η αγαπη μου για αυτην!Δεν εβρισκα αλλη λυση,παρα μονο την απωθηση.Εν καιρω,η λυση μου αποδειχτηκε τιποτενια,δεν κερδισα απολυτως τιποτα,απεναντιας ισως να την ερωτευτηκα παρισσοτερο.Μου μιλαγε ωραια ακομα και οταν της θυμωνα!Σπαταλουσα αφθονο χρονο για να την σκεφτομαι και αφθονο ιδρωτα για να περναω με το ποδηλατακι μου σαν παιδι κατω απο το σπιτι της και να νιωθω οτι ειναι πανω,χωρις λογο!Ετσι!Χωρις λογικη!Ε,οσο προχωραμε για την εποχη των Πανελληνιων επαψα να της φερομαι ετσι,το εκοψα αυτο το στιλ που ειχα απεναντι της.ΗΘελα να περασω ομορφα τις τελευταιες μου ωρες μαζι της.Αρχισα να ειμαι πιο προσιτος.Ωστοσο συνεχιζα να φοβαμαι αυτο το συναισθημα που ειχα μεσα μου,το οποια ουτε με 'διαιτα σκεψης΄ δεν αντιμετωπιζοταν.Φοβομουν οχι τοσο για αυτο που θα συνεβαινε στην ψυχη μου,ουτως η αλλως με ειχε αποδυναμωσει,αλλα την ενδεχομενη αποτυχια μου στις εξετασεις,καθως οπως προειπα δεν μπορουσα να σκεφτω κατι αλλο χωρις να ειναι και αυτη μεσα.Φανταστειτε,σε οτι κι αν εκανα ειχα μια επιπλεον σκεψη μεσα μου.Ενω ο φυσιολογικος νους σκεφτεται αυτο που κανει εκεινη τη στιγμη,εγω σκεφτομουν πρωτα εκεινην και παραλληλα οτιδηποτε.Ηταν μια επιπλεον σκεψη μεσα μου!Κοντολογις,δοξα τω Θεω,ευτυχως οι εξετασεις μου κυλησαν ομαλα πετυχα μια χαρα και ολα τελειωσαν,δηλαδη τα σχετικα με τα μαθηματα.Εγω ημουν σε ψυχικη απογνωση!Απελπισια.Θεωρουσ α οτι με το να παψω να την βλεπω θα την ξεχναγα.Ωστοσο,το ακριβως αντιθετο συνεβαινε!Αποφασισα ετσι,ισως λογω των πιθανοτητων που εναποθετα στον εαυτο μου οπως ειπα και πριν να κανω μια τελευταια προσπαθεια.Συνεπως,αρχισα να της στελνω μηνυματα μεσω κινητου(δεν ειχα το θαρρος για κατι αλλο) προκειμενου να βγουμε ισως,να παμε καπου να της πω αυτα που ειχα μεσα μου,τουλαχιστον να τα ξερει αυτη.Δεν ειχα καμια απαιτηση απο αυτην,μονο να ξερει!Εκεινη δεν δεχτηκε,ισως να φοβοταν οτι το πραγμα θα πηγαινε αλλου και να ηθελε να προλαβει(τι να προλαβει δηλαδη?! που ειχε γινει το κακο).Ετσι,αποφασισα να της στειλω ενα μηνυμα-ερωτικη εξομολογηση στο οποιο ανεφερα πανω κατω ολα οσα ενιωθα για εκεινην χωρις ομως να επιμεινω ιδιαιτερα.Δεν μου απαντησε.Ολα αυτα το καλοκαιρι του 2006.Ε,οι επομενοι 3 μηνες ηταν φρικτοι για εμενα,δεν χρειαζεται να αναφερθω περαιτερω,ηταν μια ψυχολογικη φθορα για εμενα,δεν μπορουσα να κανω τιποτα για να το αλλαξω,δεν ειχα οπλο στα χερια μου,περναγε ο καιρος και χειροτερευε η κατασταση,δεν ηξερα τι να κανω παρα μονο σκεφτομουν το προσωπο της.Απο εκει και περα η μονη φορα που ξαναμιλησαμε ηταν τον Σεπτεμβριο του 2006 σε κατι βαφτισια ενος γιου καποιου καθηγητη μου,που ειχε ερθει και εκεινη μονη της.Περιττο να πω,οτι τωρα που ηξερε εκεινη τα παντα,το μονο που μπορουσα να κανω για να αντιμετωπισω την κατασταση ηταν να κατσω σε μια γωνια,χωρις να μιλαω σε κανεναν και να με λουσει ο παγωμενος ιδρωτας και η καρδια μου να κοντευει να σπασει απο τον φοβο,την αγωνια αλλα και τον ερωτα!Ζητω συγγνωμη αν σας κουρασα,αλλα το προβλημα δεν ειναι στο τι εχει γινει εκεινη την χρονια.Το προβλημα ειναι στο οτι εχουν περασει 3 χρονια ολοκληρα και ακομη την σκεφτομαι σαν τη γυναικα της ζωης μου!Η μοναδικη πλην σημαντικη προοδος που εχω κανει ειναι οτι τωρα πια,εδω και πολυ καιρο δηλαδη,το ελεγχω ευκολα,δηλαδη δεν στεκεται πια εμποδιο στη ζωη μου οπως τοτε.Κανω τα παντα χωρις να εμποδιζει αυτη η επιπροσθετη σκεψη.Αυτο ειναι βασικο.Ωστοσο,το προβλημα παραμενει,διοτι ακομα την νιωθω μεσα μου.Ειμαι ακομα ερωτευμενος,την επιθυμω ακομα οπως τοτε αλλο αν δεν εξαρτωμαι πια τοσο απο αυτην.Ειναι η μοναδικη γυναικα που τη θελω με διαφορετικο τροπο απο ολες τις αλλες.Την θελω οτι και να γινει οχι ομως σεξουαλικα!Ισως να ειναι η μονη απο τις γυναικες που εχω συναντησει και δεν τη θελω σεξουαλικα,οχι φυσικα οτι το απορριπτω αυτο,τουτο θα ηταν αφυσικο!Δε σας κρυβω οτι αν και μου αρεσουν πολλες αλλες γυναικες τριγυρω,ακομα δεν ειχα ολοκληρωμενη σχεση(ουτε καν σχεση για την ακριβεια)εξαιτιας της.Ειναι η γυναικα την οποια αποκλειστικα θελω!Καμια αλλη!Μπηκε στη ζωη μου εντελως τυχαια και διαπιστωσα 4 χρονια μετα οτι μονο με αυτην θελω να συνεχισω κατι παραπανω.Ολες τις εχω απορριψει.Μονο εκεινη εχω βαθια μεσα μου.Και με αλλη γυναικα να κανω κατι σοβαρο,που δεν εχω κανει ακομα,πιστευω οτι ακομα αυτην θα εχω μεσα μου!Πως να το περιγραψω αλλιως?Χτυπαει η καρδια μου διαφορετικα οταν τη βλεπω!Σπαει.Ακομα και τωρα που ειμαι 20,αραια και που περναω κατω απο το σπιτι της δεν ξερω για καποιον λογο,ισως για να νιωθω οτι ειναι πανω.Ελαχιστες φορες την εχω δει στο δρομο,απο μακρυα,φυσικα δεν της μιλησα,και εντουτοις μου κοβονται τα ποδια!Ποναει το στομαχι μου οταν τη βλεπω,νιωθω οτι θα λιποθυμησω!Τελος παντων θα ηθελα τωρα την αποψη σας επι του θεματος,τι πιστευετε εσεις,ειναι φυσικο αυτο που μου συμβαινει?4 χρονια μετα?Τι να κανω?Πως να το αντιμετωπισω?Τι ΔΕΝ πρεπει να κανω?Θα εκτιμουσα ιδιαιτερα,πραγματικα ιδιαιτερα,τη βοηθεια σας.Αν θελετε να σας περιγραψω καποια στοιχεια του εαυτου μου,που πιστευω θα σας βοηθουσε,πειτε μου για να σας στειλω,πιστευω θα χρησιμευσει.

shostakovichthewarrior
30-08-2009, 14:52
Να κανω καποιες διευκρινισεις,που ισως βοηθησουν.Οταν την γνωρισα την κοπελα ηταν 29 χρονων κι εγω 16,παντα επιθυμουσα δυστυχως πολυ μεγαλυτερες γυναικες!Τωρα αυτη ειναι καπου 33 χρονων.Σαν χαρακτηρας μαλλον ειναι το αλλο ακρο απο τον δικο μου,πραγματικα το αλλο ακρο!Εγω ειμαι εσωστρεφης,μοναχικος και μελαγχολικος εκεινη αντιθετως εξωστρεφης ως τα ακρα,κοινωνικη με παρεες και ευχαριστη.Εκεινη ειναι μεσα σε ολα τα συγχρονα πραγματα,εγω αντιθετα απεχω.Δεν καταλαβα γιατι ερωτευτηκα την καθηγητρια μου.Στην πραγματικοτητα αν τη γνωριζα κατω απο αλλες συνθηκες και αν την γνωριζα σημερα,δεν υπηρχε περιπτωση να τη συμπαθησω.Απο θεμα ομορφιας ενταξει θα μου αρεσε,αλλα σιγουρα θα ειχα δει και καλυτερες.Δεν θα \'κολλαγα\' μαζι της.Τοτε ημουν αλλος ανθρωπος.Τωρα ειναι μια πληγη που εχει μεινει απο παλια και ισως δεν επουλωνεται.Αυτος ειναι ο μονος λογος που δεν μπορω να το λυσω το προβλημα.Πλεον αντιμετωπιζω σαν βραχος κυριολεκτικα τετοιου ειδους προκλησεις ισως για αυτο να ειμαι μονος.Αλλα αυτην την θελω οσο καμια αλλη γυναικα.Μονο αυτην θελω,και αν παψω να την θελω για καποιο λογο,ειμαι σιγουρος οτι στο μελλον δεν θα ξαναεπιθυμησω καμια αλλη τοσο πολυ.Πλεον εχω ριζικα αλλαξει.Με πονεσε ασχημα αυτη η ιστορια χωρις μελλον,τοσο που εχω εξαλειψει απο μεσα μου τετοιους πειρασμους.100% επιφυλακτικος πλεον ειμαι!Αλλα αυτη ειναι διαφορετικη.Ο λογος που δεν αντιμετωπιζεται ειναι το παρελθον!Και μονο αυτο.Τωρα,στο πρωτο μηνυμα που σας εστειλα,δεν αναφερθηκα καθολου στα 3 ακαδημαικα μου χρονια.Κοντολογις,να σας πω οτι με το που μπηκα στη σχολη,σαν να καλμαρε λιγο το παθος.Απλωσ καλμαρε.Δεν εξαφανιστηκε.Συνεχιζα να κανω τις δουλειες μου χωρις επιρροη.Πορευομουν οπως ηθελα στη ζωη μου,χωρις την υποταγη της σκεψης αυτης.Παρολα αυτα,οταν εκανα βολτες με το ποδηλατο μου,ε,που και που εκοβα και καμια βολτα κατω απο το σπιτι της!Ετσι.Χωρις λογο!Δεν υπηρχε λογος.Ισως για να την νιωσω για λιγο διπλα μου,η για να την δω απο μακρια και να θυμηθω το χαμογελο της.Με καμια αλλη γυναικα δεν χτυπησε η καρδια μου τοσο δυνατα,ποτε!Ενταξει,καταλα αινω οτι η διαφορα ηλικιας ειναι χαωδης,13 χρονια,ωστοσο εγω εκεινη θελω.Δεν εχω απαιτηση απο αυτην φυσικα να κανει το ιδιο,αλλα παλι δεν ξερω,αυτο θα ηθελα κατα βαθος.Ζητω σας παρακαλω και τη δικη σας γνωμη πανω στο θεμα.Βοηθηστε με!

shostakovichthewarrior
30-08-2009, 14:54
Και κατι αλλο!Για αυτον τον ερωτα δεν γνωριζει κανενας μα κανενας τιποτα απολυτως!Μονο εγω και εκεινη!Κανενας αλλος!Δε θελω να το πω σε κανεναν,ντρεπομαι!Συγγνωμη αν σας κουρασα αλλα με εχει πονεσει αυτο το πραγμα...

melene
30-08-2009, 14:58
λενε οτι ερωτας ειναι να βλεπεις στον αλλο λυμμενα τα δικα σου προβληματα..
μηπως ο ερωτας σου με αυτη την κατα τοσο μεγαλυτερη σου γυναικα εχει να κανει με αυτο?ειπες ειστε τοσο διαφορετικοι...
καλως ηρθες κυριε sostakovich!

shostakovichthewarrior
30-08-2009, 15:07
Τι ακριβως εννοεις?Ισως δεν το κατανοησα καλα!Ποια προβληματα πιστευεις οτι λυνονται?

Θεοφανία
30-08-2009, 15:07
Σο....καλώς ήρθες καταερχήν;)

Εμένα με συγκίνησε η ιστορία σου. Πολύ γλυκειά και ρομαντική..

Να σε ρωτήσω κάποια πράγματα?
Εσύ τι ακριβώς θες? Να κάνεις κάτι παραπάνω με αυτή τη γυναίκα, ή να ξεκολλήσεις από κει?
Επίσης....ξέρεις αν έχει σχέση, αν είναι με κάποιον?
Καταλαβαίνεις βέβαια πως η κοπέλα σε έβλεπε σαν παιδάκι και ήταν από δύσκολο εώς αδύνατο να δει ερωτικά τη σχέση σας. Μιλάω για τότε που ήσουν 16, εννοείται...

shostakovichthewarrior
30-08-2009, 15:12
Γεια σου Θεοφανια!Ναι οντως ηταν ρομαντικη ιστορια.Ποναει ομως!Κοιτα,με ρωτας τί θελω?Φυσικα και θα ηθελα να κανω κατι παραπανω,για την ακριβεια πολλα παραπανω,με την συγκεκριμενη,ειμαι διατεθιμενος να αλλαξω ολη μου τη ζωη για αυτην,κι ας μου βγει σε κακο,δεν θα με πονεσει περισσοτερο απο ο,τι τωρα!Ομως ξερω οτι δεν υπαρχει παριπτωση να γινει κατι τετοιο οποτε προτιμω να ξεκολλησω...ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ!!ΔΕ ΜΠΟΡΩ!!Αυτη δεν εχει σχεση,ειναι απο τις 30-αρες που ισως διαλεξαν να μεινουν μονες.Εννοειται πως σαν μαθητη της με εβλεπε εκεινη,το τονισα και προηγουμενως αυτο!

Helena
30-08-2009, 15:13
Originally posted by shostakovichthewarrior
Στην πραγματικοτητα αν τη γνωριζα κατω απο αλλες συνθηκες και αν την γνωριζα σημερα,δεν υπηρχε περιπτωση να τη συμπαθησω.Απο θεμα ομορφιας ενταξει θα μου αρεσε,αλλα σιγουρα θα ειχα δει και καλυτερες.Δεν θα \'κολλαγα\' μαζι της.Τοτε ημουν αλλος ανθρωπος.Τωρα ειναι μια πληγη που εχει μεινει απο παλια και ισως δεν επουλωνεται.

επουλωνεται να εισαι σιγουρος.καποια στιγμη θα τη σκεφτεσαι και θα απορεις ολοτελα που κολλησες μαζι της τοτε .και μεις το παθαμε αυτο καποτε ξερεις [15 χρονων εγω τοτε]

εντωμεταξυ ασχολησου με κατι που αφορα το παρον και ενδεχομενα το μελλον..περα απο τη σχολη εχεις αλλα ενδιαφεροντα χομπυ?

Θεοφανία
30-08-2009, 15:16
Γεια σου Θεοφανια!Ναι οντως ηταν ρομαντικη ιστορια.Ποναει ομως!Κοιτα,με ρωτας τί θελω?Φυσικα και θα ηθελα να κανω κατι παραπανω,για την ακριβεια πολλα παραπανω,με την συγκεκριμενη,ειμαι διατεθιμενος να αλλαξω ολη μου τη ζωη για αυτην,κι ας μου βγει σε κακο,δεν θα με πονεσει περισσοτερο απο ο,τι τωρα!Ομως ξερω οτι δεν υπαρχει παριπτωση να γινει κατι τετοιο οποτε προτιμω να ξεκολλησω...ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ!!ΔΕ ΜΠΟΡΩ!!Αυτη δεν εχει σχεση,ειναι απο τις 30-αρες που ισως διαλεξαν να μεινουν μονες.Εννοειται πως σαν μαθητη της με εβλεπε εκεινη,το τονισα και προηγουμενως αυτο!

Γιατί δεν της ζητάς να μιλήσετε?

Αφού έχεις τέτοιο θάρρος, ζήτα τη βοήθεια της.
Μίλα της για όλα αυτά που έχεις νιώσει, που σε βασανίζουν.
Το πιθανότερο είναι πως θα πληγωθείς από αυτή τη συζήτηση, αλλά τουλάχιστον θα το τελειώσεις.
Όσο το καλλιεργείς στο μυαλό και τη ψυχή σου, γίνεται αρρώστια, καθώς πρόκειται για έναν ανεκπλήρωτο έρωτα που αφού είναι και ο πρώτος σου θα σε σημαδέψει.
Λύστο, όσο και να πονέσει...για μένα μόνο έτσι θα το ξορκίσεις....

shostakovichthewarrior
30-08-2009, 15:17
Φυσικα και εχω,παρα πολλα χομπι,απο μουσικη μεχρι αθλητισμο.Ομως η μουσικη μου τη θυμιζει!Φοβαμαι πως δεν επουλωνεται ξερεις γιατι?Γιατι μεσα σε 3-4 χρονια δεν εχει βγει απο την καρδια μου καθολου.Και δεν την εχω συναντησει καθολου...ποτε!!Φαντασου να την συναντουσα...Για αυτο τι εχετε να πειτε?

shostakovichthewarrior
30-08-2009, 15:20
@Θεοφανια:Αυτο ειναι το μονο που δεν εχω τη δυναμη να κανω!!Οχι απλως δεν εχω τη δυναμη,ουτε καν το φανταζομαι.Εδω σου λεω οτι μολις την βλεπω κοβονται τα ποδια μου και τρεμει η καρδουλα μου τωρα να παω να της μιλησω για ολα αυτα??ΠΩΣ??Ντρεπομαι και φοβαμαι!Πως να επανεμφανιστω σαν φαντης-μπαστουνι μετα απο 4 χρονια??Και να της πω ολα αυτα?Ζορικο!

Helena
30-08-2009, 15:22
σιγα βρε παιδια μηπως το τραγικοποιουμε?δηλαδη εμενα ο πρωτος εφηβικος ερωτας που ηταν και ανεκπληρωτος -ευτυχως- με σημαδεψε τοσο πολυ ?και δεν το εχω καταλαβει ?:P:P
το χω περασει σου λεω απο 15 μεχρι 19 περιπου αλλα ξερεις τι ?καποια στιγμη ξυπνησα. .συνειδητοποιησα οτι ολο αυτο ηταν ενα παιχνιδι του μυαλου μου.μια ωραιοποιηση καταστασεων και μια προβολη της αναγκης μου να νιωσω τον ερωτα και λιγη σχεση ειχε με το ατομο που ειχα απεναντι μου

shostakovichthewarrior
30-08-2009, 15:26
@helena:Αυτο θελω να μου εξηγησεις.Πως ξαφνικα αφυπνιστηκεςΤι συνεβη και αλλαξες?

Θεοφανία
30-08-2009, 15:27
@Θεοφανια:Αυτο ειναι το μονο που δεν εχω τη δυναμη να κανω!!Οχι απλως δεν εχω τη δυναμη,ουτε καν το φανταζομαι.Εδω σου λεω οτι μολις την βλεπω κοβονται τα ποδια μου και τρεμει η καρδουλα μου τωρα να παω να της μιλησω για ολα αυτα??ΠΩΣ??Ντρεπομαι και φοβαμαι!Πως να επανεμφανιστω σαν φαντης-μπαστουνι μετα απο 4 χρονια??Και να της πω ολα αυτα?Ζορικο!

Πιο ζόρικο από αυτό που περνάς δεν υπάρχει. Είσαι μόλις 20 χρονών και ενώ στην ουσία έχεις στρώσει τη ζωή σου, αναλώνεσαι σε έναν έρωτα που ναι μεν για σένα είναι δυνατός, αλλά δεν πάει πουθενά.
Είσαι στην καλύτερη ηλικία της ζωής σου, τώρα θα έπρεπε να ζεις, να ερωτεύεσαι, να περνάς καλά και συ έχεις χωθεί μέχρι το λαιμό σε μια φάση χωρίς τέλος.
Ξέρεις τι λυπάμαι?
Τα χρόνια ευτυχίας που χάνεις και δεν γυρίζουν πίσω.
Λύστο φίλε μου. Χειρότερα δεν γίνεται. Σιγά τη ντροπή. Ερωτευμένος είσαι, δεν έκανες φόνο. Φάε τα μούτρα σου, χτυπήσου, αλλά θες δεν θες θα το ξεπεράσεις όταν έρθεις αντιμέτωπος με αυτό...

Remedy
30-08-2009, 15:28
νομιζω οτι με τον σταδιακο τροπο που λειτουργησε αυτο το πραγμα μεσα σου,οπως κι ο ιδιος λες, δεν ειναι ενας ερωτας....ακριβως....
εχει να κανει με κολλημα περισσοτερο...εμμονη,πως το λενε....
σιγουρα μια καλη και υγιης λυση θα ηταν να συμβει κατι αλλο ωραιο στην ζωη σου και να ξεχαστει αυτο.
αν ομως αυτο ειναι χλωμο, συμφωνω με την αποψη της θεοφανιας.
αν κατορθωνες να συζητησεις μαζι της κι αν και αυτη εχει τη διαθεση να σε ακουσει και να βοηθησει, ενα ειδος φιλιας μεταξυ σας, θα μπορουσε να κανει καλο....να ειστε σε μια επαφη, να μιλατε, να σε συμβουλευει.αλλωστε οπως κι οιδιος παραδεχεσαι το θεμα σου δεν ειναι το σεξ μαζι της....ετσι, και η εμμονη σου δεν θα φουντωνει, γιατι νομιζω φουντωνει απο την ελλειψη της που στο μυαλο σου ταυτιζεται με απορριψη....αν ηταν παρουσα στην ζωη σου ισω μπορουσες να προχωρησεις πιο ομαλα.δεν ειμαι και σιγουρη γι αυτο που σου λεω.αυτη την εντυπωση εχω...
ψυχαναλυση, σκεφτηκες να κανεις?

Θεοφανία
30-08-2009, 15:31
Originally posted by Helena
σιγα βρε παιδια μηπως το τραγικοποιουμε?δηλαδη εμενα ο πρωτος εφηβικος ερωτας που ηταν και ανεκπληρωτος -ευτυχως- με σημαδεψε τοσο πολυ ?και δεν το εχω καταλαβει ?:P:P
το χω περασει σου λεω απο 15 μεχρι 19 περιπου αλλα ξερεις τι ?καποια στιγμη ξυπνησα. .συνειδητοποιησα οτι ολο αυτο ηταν ενα παιχνιδι του μυαλου μου.μια ωραιοποιηση καταστασεων και μια προβολη της αναγκης μου να νιωσω τον ερωτα και λιγη σχεση ειχε με το ατομο που ειχα απεναντι μου

Έλενα...στον κάθε άνθρωπο λειτουργεί διαφορετικά. Ο αδελφός ενός γνωστού μου έπαθε κατάθλιψη από ανεκπλήρωτο έρωτα στο Πανεπιστήμιο και έχουν περάσει 15 χρόνια και είναι ακόμη με χάπια. Για κάποιους είναι εύκολο, για κάποιους άλλους είναι πιο δύσκολο.
Ποτέ δεν ξέρεις τι κέντα κάνει το μυαλό του κάθε ανθρώπου και πόσο μακριά μπορεί να φτάσει μια κατάσταση.
Δεν μιλάω τώρα για τον Σο, αλλά γενικότερα....

shostakovichthewarrior
30-08-2009, 15:33
Ξερεις,ευχαριστω για αυτα που μου λες,αλλα...ειναι πολυ δυσκολο!Δηλαδη,σκεψου οτι η γυναικα γνωριζει καλα τον πατερα μου και ολους τους συναδελφους του φροντιστηριου,δεν ξερω τι θα κανει μετα και αν θα το αποκαλυψει.Αυτο ειναι το λιγοτερο.Πως μετα απο 4 χρονια θα εμφανιστω μπροστα της??Και πες οτι της ζηταω να παω σπιτι της να της τα πω.Πως και απο που να ξεκινησω?Δεν θα πιστευει αυτα που ακουει!Θα τρελαθει!Επισης δεν εχω το θαρρος να της τα αποκαλυψω ολα!Σκεψου,ντρεπομαι και να την κοιταζω!

Θεοφανία
30-08-2009, 15:36
Ξερεις,ευχαριστω για αυτα που μου λες,αλλα...ειναι πολυ δυσκολο!Δηλαδη,σκεψου οτι η γυναικα γνωριζει καλα τον πατερα μου και ολους τους συναδελφους του φροντιστηριου,δεν ξερω τι θα κανει μετα και αν θα το αποκαλυψει.Αυτο ειναι το λιγοτερο.Πως μετα απο 4 χρονια θα εμφανιστω μπροστα της??Και πες οτι της ζηταω να παω σπιτι της να της τα πω.Πως και απο που να ξεκινησω?Δεν θα πιστευει αυτα που ακουει!Θα τρελαθει!Επισης δεν εχω το θαρρος να της τα αποκαλυψω ολα!Σκεψου,ντρεπομαι και να την κοιταζω!

Ξέρεις κάτι?
Η αλήθεια δεν φοβάται κανέναν.
Στείλε της μνμ πως θες να της μιλήσεις. Πες της όλη την αλήθεια και ζητα τη βοήθεια της. Όσο φοβάσαι εσύ΄πως θα το μάθει ο περίγυρος, φοβάται και εκείνη. Από τη στιγμή που δεν την ενοχλείς, δεν είσαι επιθετικός και δεν έχεις βγάλει κακές προθέσεις δεν υπάρχει κανένας λόγος να ανακατέψει κανένα. Σου είπα, η αλήθεια δε φοβάται κανέναν...

Helena
30-08-2009, 15:37
μολις περασα στη σχολη κατι αρχισε να αλλαζει.. κατι το νεο περιβαλλον που δεν θυμιζε το σχολειο-καπως το ειχα συνδεσει μεσα μου ολο αυτο με τα σχολικα χρονια-κατι οι νεες καταστασεις τα νεα προσωπα..ξενερωσα..με τον εαυτο μου που αναλωνομουν σε ενα ονειρο..
μεχρι το επομενο καλοκαιρι-το πρωτο σαν φοιτητρια- που .οταν τον ξαναειδα ειπα μα τι του βρηκα και ποσο κουτη ημουν τελικα..

για μενα ειναι ενα σταδιο αυτο που περνας μια φαση.θα ερθει και ο μεγαλος ερωτας ο πραγματικος ο απτος και θα ειναι αμοιβαιος απο τισ δυο πλευρες ;)

Θεοφανία
30-08-2009, 15:37
Γράφτα όλα σε ένα γράμμα. Πες της πόσο υποφέρεις. Πες πως δεν θες τίποτα από εκείνη και ούτε πιστεύεις πως θα γίνει κάτι μεταξύ σας, ούτε είναι ο σκοπός σου. Ζήτα απλά βοήθεια. Δεν πιστεύω πως υπάρχει άνθρωπος στον κόσμο που θα μπορούσε να αρνηθεί να βοηθήσει κάποιον που υποφέρει...

shostakovichthewarrior
30-08-2009, 15:38
Δεν νιωθω οτι \'φουντωνω\' επειδη με απορριπτει,εξαλλου ειναι κατι που δεν υπαρχει περιπτωση να αλλαξει!Σιγα,13 χρονια μικροτερος ειμαι,πως μπορω να απαιτω να μη με απορριψει,ποιος ειμαι??Κατα βαθος κι εγω πιστευω οτι πρεπει να της μιλησω,τουλαχιστον να γνωριζει τι συμβαινει!Αν και της τα ειχα πει ολα,παλιοτερα ομως,στα 17 μου!Τωρα πως??Ειναι παραλογο!

Θεοφανία
30-08-2009, 15:41
Δεν νιωθω οτι \'φουντωνω\' επειδη με απορριπτει,εξαλλου ειναι κατι που δεν υπαρχει περιπτωση να αλλαξει!Σιγα,13 χρονια μικροτερος ειμαι,πως μπορω να απαιτω να μη με απορριψει,ποιος ειμαι??Κατα βαθος κι εγω πιστευω οτι πρεπει να της μιλησω,τουλαχιστον να γνωριζει τι συμβαινει!Αν και της τα ειχα πει ολα,παλιοτερα ομως,στα 17 μου!Τωρα πως??Ειναι παραλογο!

Στα 17 σκέφτηκε πως ήταν ένας παιδικός έρωτας από μαθητή σε καθηγήτρια, κατι που είναι πολύ συχνό. (Εγώ τα είχα ένα χρόνο με το γυμναστή μου στο Λύκειο). Τρία χρόνια μετά όμως, θα καταλάβει πως παρατράβηξε και σίγουρα θα θελήσει να σε βοηθήσει....

shostakovichthewarrior
30-08-2009, 15:45
@helena:Μαλλον ειμαστε σε διαφορετικες περιπτωσεις.Εμενα η σχολη μου δεν μου αρεσει περισσοτερο απο το σχολειο,στο σχολειο ειχα καλυτερες εμπειριες,εδω δεν εχω καν εμπειριες.Επισης οτι και να γινει,πες πως την ξεχναω,δεν προκειται να πω ποτε τί της βρηκα?Πολλα της βρηκα και η πλακα ειναι οτι εχω προσπαθησει απειρεσ φορες να βρω μεμπτα πραγματα πανω της και είτε δεν βρισκω,είτε βρισκω αλλα τα αναιρω διοτι δεν ισχυουν.Τελος παντων,πες μου εσυ πως το χειριστηκες?
@Θεοφανια:Το γραμμα ειναι μια καλη λυση!Ομως πιστευω καλυτερα θα ηταν απο κοντα.Παρολο που δεν μπορω,θεωρω οτι θα ειχε καλυτερα αποτελεσματα!Ουτε την γραπτη,ουτε την προσωπικη εξομολογηση δεν την εχω εφαρμοσει με καμια γυναικα στο παρελθον!

Θεοφανία
30-08-2009, 15:51

@Θεοφανια:Το γραμμα ειναι μια καλη λυση!Ομως πιστευω καλυτερα θα ηταν απο κοντα.Παρολο που δεν μπορω,θεωρω οτι θα ειχε καλυτερα αποτελεσματα!Ουτε την γραπτη,ουτε την προσωπικη εξομολογηση δεν την εχω εφαρμοσει με καμια γυναικα στο παρελθον!

Σου είπα: το πιθανότερο είναι πως θα πληγωθείς, αλλά θα τελειώσει. Θα χτυπηθείς, αλλά θα κάνει τον κύκλο του. Θα μπει τελεία.
Το σημαντικότερο όμως, θα είναι το μάθημα που θα δώσεις/πάρει στον εαυτό σου.
Θα νιώσεις δυνατός, θα μάθεις πως μπορείς να λύνεις με πυγμή τα προβλήματα σου και δεν θα τα αφήνεις να διαιωνίζονται από το φόβο της απότυχίας και θα σε κυνηγούν για πάντα.
Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ικανοποίηση από το να μην είσαι δειλός απέναντι στη ζωή.
Άλλωστε, δεν είμαστε θεοί για να κερδίζουμε πάντα, αλλά ακόμη και οι ήττες κάνουν πιο δυνατές τις νίκες μας.
Σκέψου το...

shostakovichthewarrior
30-08-2009, 15:55
Παιδια το ξαναλεω!Δεν φοβαμαι οτι θα με απορριψει!Αυτο το ξερω!Φοβαμαι εκεινη τη στιγμη που θα της τα λεω ολα μπροστα της!Εκεινην ντρεπομαι οχι το αποτελεσμα της συζητησης!Δεν το παω το θεμα στην απορριψη!Ντρεπομαι που θα με κοιταζει οταν της τα λεω.

dreamer
30-08-2009, 16:17
Φίλε Σο, ενδιαφέρουσα η ιστορία σου... Ξέρεις τι νομίζω ότι φοβάσαι? Ότι δεν θα σε απορρίψει!

shostakovichthewarrior
30-08-2009, 16:21
ΧΑ!!:)Στ\'αληθεια γελασα με 2 πραγματα!Πρωτον,το ψευδωνυμο Σο ειναι ωραια συντομογραφια του Σοστακοβιτς και δευτερον,το αλλο που ειπες!

mariafound82
30-08-2009, 16:25
γεια σας κ απο μενα.Μην ανησυχεις sho τοχουμε περασει οι περισσοτεροι.Θα περασει με την παροδο του χρονου,ειναι ο καλυτερος γιατρος.Τωρα αν αργοτερα βρεις τον ερωτα της ζωης σου ο οποιος θα ειναι κ αμοιβαιος δεν το ξερω,σου το ευχομαι ομως.
Δεν καταλαβαινω γιατι θα πρεπει να της το πεις κ πως περιμενεις να σε βοηθησει.Δηλαδη τι περιμενεις να κανει?
θεοφανια ,περιμενεις να τον απορριψει,να πληγωθει κ να το ξεχασει επειδη πονεσε?Δεν νομιζω.Το μονο που θα καταφερει ειναι να τρεφει μια κατασταση κ να φερει σε πολυ δυσκολη θεση την κοπελλα.Ασε που μετα την κουβεντα θα καθεται να σκεφτεται \'μηπως εννοουσε κατι αλλο?\"Ταχω περασει ολα αυτα κ εμενα δεν κρατησε 4 χρονια αλλα περισσοτερο.
Το καλυτερο που μπορει να κανει ειναι να συνεχισει την ζωη του ,τις παρεες του ,τα χομπι του.Ολα θαλλαξουν καποια στιγμη κ η καθηγητρια του θα μεινει μια γλυκια αναμνηση

dreamer
30-08-2009, 16:26
Κατά την άποψη μου ένιωθε πως την έβλεπες και της άρεσε. Αλλά δεν μπορούσε να κάνει κάτι τότε. Σήμερα όμως είναι πιο εύκολα τα πράγματα.

Remedy
30-08-2009, 16:29
και δε μου λες Σο....
πως ηταν και ειναι οι σχεσεις σου με την μητερα σου ? :)

Θεοφανία
30-08-2009, 16:30
Originally posted by mariafound82

θεοφανια ,περιμενεις να τον απορριψει,να πληγωθει κ να το ξεχασει επειδη πονεσε?Δεν νομιζω.Το μονο που θα καταφερει ειναι να τρεφει μια κατασταση κ να φερει σε πολυ δυσκολη θεση την κοπελλα.Ασε που μετα την κουβεντα θα καθεται να σκεφτεται \'μηπως εννοουσε κατι αλλο?\"Ταχω περασει ολα αυτα κ εμενα δεν κρατησε 4 χρονια αλλα περισσοτερο.
Το καλυτερο που μπορει να κανει ειναι να συνεχισει την ζωη του ,τις παρεες του ,τα χομπι του.Ολα θαλλαξουν καποια στιγμη κ η καθηγητρια του θα μεινει μια γλυκια αναμνηση

Όχι....για πάντα θα σκέφτεται πως δεν προσπάθησε. Σίγουρα υπάρχουν πολλές ιστορίες εφηβικού έρωτα που δεν κατέληξαν πουθενά, πόσοι όμως από αυτούς που ήταν κρυφά ερωτευμένοι, εκδήλωσαν το συναίσθημα τους?
Λίγοι. Ξέρεις γιατί; Από φόβο.
Καλύτερα όμως να ξέρεις τι σου γίνεται και να διαπραγματεύσεσαι την αλήθεια, παρα να διαπραγματεύεσαι υποθετικές καταλήξεις.
Το είπα και πιο πάνω. Οι ήττες στη ζωή του κάθε ανθρώπου κάνουν πιο δυνατές τις νίκες του..

Θεοφανία
30-08-2009, 16:31
Originally posted by dreamer
Κατά την άποψη μου ένιωθε πως την έβλεπες και της άρεσε. Αλλά δεν μπορούσε να κάνει κάτι τότε. Σήμερα όμως είναι πιο εύκολα τα πράγματα.

Μμμ...δεν σου κρύβω πως το σκέφτηκα και γω αυτό, αλλά προτιμώ να λειτουργήσει με τη βεβαιότητα της απόρριψης, παρά με την ελπίδα της αποδοχής....

dreamer
30-08-2009, 16:32
Θα συμφωνήσω με την Θεοφανία. Πρέπει να ξεμπερδεύεις με το θέμα. Αν η απάντηση είναι αρνητική θα έχεις κερδίσει την ικανοποίηση ότι δεν θα πεθάνεις χωρίς να ξέρεις...Αν είναι θετική...καλή τύχη.

Και στις δύο περιπτώσεις θα την απομυθοποιήσεις έτσι κι αλλιώς...

shostakovichthewarrior
30-08-2009, 16:38
@dreamer:Οντως,κι εγω το πιστευω οτι απο τις πρωτες μερες ειχε καταλαβει πως την ηθελα αφου ημουν ο μονος μαθητης που της εστελνα προσωπικα μηνυματα στο ασχετο,χωρις λογο και την ρωτουσα τι κανει ψαχνοντας αστειες αφορμες!@maria:Αυτο προσπαθω να κανω,και το εχω πετυχει σε εναν βαθμο!Απλως να τονισω,οτι δεν ειμαι τοσο κοινωνικος οσο νομιζεις δηλαδη δεν εχω και τις τοσες παρεες που πιστευεις.Προσπαθω να το ξεχασω με αλλους τροπους.Ενας τυπος ανδρα κοινωνικος,εξωστρεφης με πολλες φιλιες δεν θα παθαινε αυτο που επαθα εγω τωρα!

Sofia
30-08-2009, 16:40
Θα συμφωνήσω με την Θεοφανία. Πρέπει να ξεμπερδεύεις με το θέμα. Αν η απάντηση είναι αρνητική θα έχεις κερδίσει την ικανοποίηση ότι δεν θα πεθάνεις χωρίς να ξέρεις...Αν είναι θετική...καλή τύχη.

Και στις δύο περιπτώσεις θα την απομυθοποιήσεις έτσι κι αλλιώς...

:) Δεν ξερω αν πρεπει να ξεμπερδευεις με το θεμα. Αυτο που ξερω ειναι πώς συντηρώντας το ετσι - ουτε μπρος ουτε πισω- το διογκωνεις.

Δινοντας μια τετοια ωθηση που σου προτεινουν η Θεοφανια κ ο dreamer ερχεσαι σε μια πιο πραγματικη κατασταση. Βαζεις στο παιχνιδι κ τη γυναικα πιο ενεργα.Δινοντας της λογο.

Κανοντας κατι τετοιο, προχωρας ηδη σε μια αλλη κατασταση. Αν θελεις λοιπον να προχωρησεις σε ενα αλλο επιπεδο-τοτε καντο:) Ασε που δεν ξερεις πώς πραγματικα θα εισαι λεγοντας της κατι τετοιο:)

mariafound82
30-08-2009, 16:41
Να της μιλησει για τα συναισθηματα του ειναι κατανοητο.Το να το κανει ομως με σκοπο να τον βοηθησει αν τον απορριψει το βρισκω παραλογο.
Dreamer κανεις δεν μπορει να ξερει τι σκεφτοταν η κοπελλα τοτε κ τι σκεφτεται τωρα.Ουτε πως θα αντιδρασει.Κ σιγουρα ο Sho δεν μπορει να ξςερει αν εχει δεσμο,ποιο ειδος αντρα της αρεσει κ γιατι δεν παντρευτηκε.[Διακρινω καποιο ειδος ρατσισμου]
Sho ειναι καλυτερα να λειτουργεις παντα με την ελπιδα της αποδοχης.Θα το εκπεμπεις ,θα φαινεται στα λογια σου.

dreamer
30-08-2009, 16:42
@dreamer:Οντως,κι εγω το πιστευω οτι απο τις πρωτες μερες ειχε καταλαβει πως την ηθελα αφου ημουν ο μονος μαθητης που της εστελνα προσωπικα μηνυματα στο ασχετο,χωρις λογο και την ρωτουσα τι κανει ψαχνοντας αστειες αφορμες

Και φυσικά όσο το \"παιχνίδι\" ήταν εντός ορίων συμμετείχε...

Γοητεύτηκε φίλε μου, γοητεύτηκε...

shostakovichthewarrior
30-08-2009, 16:42
@Θεοφανια:Χμ.Οντως σωστο αυτο που λες!Καλυτερα να προσπαθησω και να το μετανιωσω,ας φαω και ξυλο,παρα να θυμαμαι και να μετανιωνω για κατι που δεν εκανα!Α,ολα κι ολα!Αυτο ειναι σωστο!
@remedy:Οι σχεσεις μου με την μητερα μου ηταν και ειναι αψογες.Γενικα και με τους 2 γονεις μου ειναι πιστευω απο τις πιο καλες σχεσεις που μπορεις να βρεις!

Sofia
30-08-2009, 16:43

αν μια γυναικα κολακευεται επειδη βλεπει οτι αρεσει σε καποιον, σημαινει οτι θελει να κανει κ κατι μαζι του?δε νομιζω...

Θεοφανία
30-08-2009, 16:44
Να της μιλησει για τα συναισθηματα του ειναι κατανοητο.Το να το κανει ομως με σκοπο να τον βοηθησει αν τον απορριψει το βρισκω παραλογο.

Μάλλον δεν κατάλαβες τι εννοούσα.
Είπα να της μιλήσει για τα συναισθήματα του και μέσα από την απόρριψη, (που κατέχει το μεγαλύτερο ποσοστό σε αυτή την ιστορία), θα δει τη δική της πλευρά, θα πονέσει και θα έχει να διαπραγματευτεί ΜΟΝΟ ένα θέμα και όχι χιλιάδες ΑΝ.
Ελπίζω να έγινα κατανοητή...

Θεοφανία
30-08-2009, 16:46
Originally posted by Sofia

αν μια γυναικα κολακευεται επειδη βλεπει οτι αρεσει σε καποιον, σημαινει οτι θελει να κανει κ κατι μαζι του?δε νομιζω...

Σε καμιά περίπτωση...Απλά σε όλες μας αρέσει η αίσθηση πως κάποιος είναι ερωτευμένος μαζί μας, αλλά σίγουρα δεν σημαίνει πως θα τον ερωτευτούμε και εμείς.....

shostakovichthewarrior
30-08-2009, 16:47
Ενα πραγμα ειναι σιγουρο,επειδη καπως το εχω ψαξει κι απο εγκυρες πηγες,δεν υπαρχει κανενας αλλος στη ζωη της.Βασικα,αν υπηρχε ισως και να μην ημουνα ετσι τωρα!

dreamer
30-08-2009, 16:53

Έτσι είναι Σοφία μου, αλλά μη ξεχνάς ότι μετά την ερωτική εξομολόγηση η καθηγήτρια δεν βρήκε καν το θάρρος να απαντήσει.

Αν μη τι άλλο αυτή η στάση δεν είναι φυσιολογική.

Απλά δεν ήθελε να το ξεκόψει γιατί ήλπιζε ότι ο Σο θα έβρισκε το θάρρος να προχωρήσει ακόμα περισσότερο.

Έτσι θα είχε και η ίδια άλλοθι για τον εαυτό της σε περίπτωση που ενέδινε.

shostakovichthewarrior
30-08-2009, 16:54
Και ενταξει,για να μην κανουμε συνεχεια πλακα,η συγκεκριμενη γυναικα δεν υπηρχε περιπτωση να επιθυμει κατι απο εναν αντρα 13 χρονια μικροτερο,δεν ηταν απο αυτες.Η τουλαχιστον ετσι ειχα καταλαβει μεσα στο μαθημα.Πιστευω ισως εχω πεσει μεσα,ε?

mariafound82
30-08-2009, 16:55
Θεοφανια καταλαβαινω πολυ καλα πως το σκεφτεσαι.Δεν πιστευω οτι ο τροπος αυτος ειναι ο καταλληλος, για τον φιλο μας.Ειναι πολυ νεος ,χωρις καμμια εμπειρια κ πολυ φοβαμαι οτι μετα θα πρεπει να συνειδητοποιησει κ να ξεπερασει μια δυσκολη κατασταση.
Οπως ανεφερα παραπανω το εχω περασει 2 φορες.Την πρωτη δεν μιλησα ,την δευτερη ναι.Το αποτελεσμα?Να κολλησω πολυ περισσοτερο στην δευτερη γιατι ειχα ελπιδες οτι τωρα που ξερει καποια στιγμη θα αλλαξουν ολα\'.
Πως θα αντιδρασει/Ας παρουμε κ τις 2 περιπτωσεις
1Να αρνηθει αγνωστες συνεπειες για τον sho
2 να δεχτει για μερικες φορες ,να κανει το κεφι της[ειναι πολυ νεωτερος] κ μετα με μια δικαιολογια να τον διωξει οποτε οι συνεπειες θα ειναι οι ιδιες.
Εκτος αν ο sho ειναι ετοιμος κ για τις 2 αντιδρασεις.

dreamer
30-08-2009, 16:55
Ενα πραγμα ειναι σιγουρο,επειδη καπως το εχω ψαξει κι απο εγκυρες πηγες,δεν υπαρχει κανενας αλλος στη ζωη της.Βασικα,αν υπηρχε ισως και να μην ημουνα ετσι τωρα!

Για αυτό σου λέω Σο. Την επιτυχία φοβάσαι!

mariafound82
30-08-2009, 16:57
Dreamer τι να απαντησει?Δηλαδη κατα την γνωμη σου δεν απαντησε γιατι περιμενε οτι μετα απο 4 χρονια θα της εκανε ερωτικη εξομολογηση κ γυρευε δικαιολογια για να δεχτει?

shostakovichthewarrior
30-08-2009, 16:58
@dreamer:Προσεξε να δεις,εγω δεν το βλεπω οπως εσυ.Δηλαδη,καλα.Φυσικα εχεις κι εσυ καποιες πιθανοτητες να εισαι μεσα,αλλα το μυαλο μου δεν πηγε ετσι οπως εσυ!Εσυ θεωρεις οτι δεν απαντησε εκεινη με την ελπιδα να το συνεχισω κι αν συνεχιζα να επεφτε το βαρος πανω μου.Σωστα?Εγω το ειδα αλλιως:εκεινη ηδη με ειχε απορριψει εμμεσα πλην σαφως οταν της ειχα ζητησει να την δω απο κοντα και μετα της εκανα την εξομολογηση,και δεν απαντησε.Δεν απαντησε διοτι δεν ειχε κατι να πει,πιστεψε οτι ετσι θα επαυα να ελπιζω σε αυτην κιμ οχι το αντιθετο.Απο την αλλη ομως,δεν ειμαι μεσα στο μυαλο της,μαντης ειμαι να τα ξερω ακριβως?

dreamer
30-08-2009, 17:08
@dreamer:Εσυ θεωρεις οτι δεν απαντησε εκεινη με την ελπιδα να το συνεχισω κι αν συνεχιζα να επεφτε το βαρος πανω μου.Σωστα?

Αυτή είναι η δική μου ερμηνεία, δεν σημαίνει όμως ότι είναι και έτσι απαραίτητα.

shostakovichthewarrior
30-08-2009, 17:11
Σωστα,δεν μπορει να ξερει κανεις μας πως ειναι στην πραγματικοτητα.υποθεσεις κανουμε.Απλα υπαρχουν και τα πιο πιθανα ενδεχομενα!

dreamer
30-08-2009, 17:11
Τελικά Σο, το ξεκαθάρισμα θα σου κάνει μεγάλο καλό ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα.

Αυτό μπορώ να στο πω με σιγουριά πλέον...

Sofia
30-08-2009, 17:23

Έτσι είναι Σοφία μου, αλλά μη ξεχνάς ότι μετά την ερωτική εξομολόγηση η καθηγήτρια δεν βρήκε καν το θάρρος να απαντήσει.

Αν μη τι άλλο αυτή η στάση δεν είναι φυσιολογική.

Απλά δεν ήθελε να το ξεκόψει γιατί ήλπιζε ότι ο Σο θα έβρισκε το θάρρος να προχωρήσει ακόμα περισσότερο.

Έτσι θα είχε και η ίδια άλλοθι για τον εαυτό της σε περίπτωση που ενέδινε.

Μαλλον το βλεπω εντελως διαφορετικα. Για μενα δεν ειναι θεμα θάρρους, αλλα διακριτικοτητας ή ευγένειας. Το να μην απανταει ή να αρνειται προσκλησεις για μενα ειναι δειγμα αρνησης, οχι μη φυσιολογικη σταση.

Helena
30-08-2009, 17:27
και για μενα το ιδιο σοφι

Sofia
30-08-2009, 17:32
:)

dreamer
30-08-2009, 17:39
Σοφία και Έλενα: Οι ερμηνείες για το τι συνέβαινε 4 χρόνια πριν ελάχιστα θα βοηθήσουν τον Σο. Μάλλον θα τον μπερδέψουν.

Φίλε Σο, αφού αποφάσισες να της μιλήσεις, να το κάνεις. Πίστεψέ με θα νιώσεις ελεύθερος ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα.

Να μας κρατήσεις ενήμερους και για την εξέλιξη της υπόθεσης...

Helena
30-08-2009, 17:41
εννοειται πως δε βοηθουν αλλα μια και εξεφερες αποψη και τοσο κατηγορηματικα θα ελεγα οτι <γουσταρε> :P ειπα να πω και εγω την εξυπναδα μου..

Sofia
30-08-2009, 17:46
dreamer, υποθέσεις δεν κανω απο το πουθενα. ερμηνευσες τα γεγονοτα με τον δικο σου τροπο. το ιδιο καναμε κ εμεις. αλλες ερμηνειες συμφωνουν με την δικη σου θεση, αλλες με τη δικη μου, αλλες με καμια απο τις δύο κ.ο.κ.

Οτι εγραψα, δεν το εγραψα με σκοπο να βοηθήσω το Σο να μιλησει ή οχι. Αλλωστε αν ειδες, εγραψα την αποψη μου για αυτο ακριβως το ζητημα, που δεν απεχει απο την δικη σου. Απο κει κ περα ομως, μια συμπεριφορα οπως ξερεις ερμηνευεται με διαφορετικους τροπους. Οχι μονο με εναν.Κ σιγουρα οχι κατηγορηματικα, ειδικα οταν αφορα τετοια θεματα.

shostakovichthewarrior
30-08-2009, 17:57
Συμφωνω με τη sofia.Ηταν θεμα ευγενειας και διακριτικοτητας καθαρα!Με αγαπουσε μονο σαν μαθητη της!

Sofia
30-08-2009, 18:01
σο, sho, whatever...:)

αυτο ειναι μια δικη μου υποθεση που ισως εχει να κανει με το πώς θα συμπεριφερομουν εγω. Αυτο δεν σημαινει πώς ειναι 100% έτσι.

Πιο πανω σου εγραψα κατι ακομα: να μιλησεις. Οχι για να ρεζιλευτεις (γιατι οποιος εκδηλωνει τα συναισθηματα του δεν ρεζιλευεται, εκτος αν το βλεπουν ετσι καποιοι ηλιθιοι), αλλα για απαλλαγεις εσυ απο ενα βαρος ή ενα μυστήριο του τύπου \"τί θα γινονταν αν....\" που μπορει να ειναι κ πολυ βασανιστικο.

Αυτο εννοουσα:)

shostakovichthewarrior
30-08-2009, 18:07
Το ξερω,το καταλαβα!Θα δω,τελικα ισως να αναγκαστω να μιλησω!Αλλα παλι,πιστευω οτι κανενας απο εσας δεν θα το εκανε αυτο στη θεση μου.Το ξερω οτι ειναι το σωστο,ομως θεωρω οτι χρειαζονται υπερανθρωπες δυναμεις για κατι τετοιο.Ω 4 χρονια,ειναι παρα πολλα!Ειναι ξεκαρφωτο εως και αστειο να ξαναεμφανιστω απο το πουθενα και να αρχισω να λεω ολα αυτα.Εσεις πως θα νιωθατε στη θεση της οταν ακουγατε εναν μαθητη να σας λεει οτι μετα απο 4 χρονια δεν εχει ξεκολλησει απο εσας και δεν εχει κανει τιποτα με γυναικα επειδη ειναι ερωτευμενος με εσας 4 χρονια μετα???

Θεοφανία
30-08-2009, 18:23
Θεοφανια καταλαβαινω πολυ καλα πως το σκεφτεσαι.Δεν πιστευω οτι ο τροπος αυτος ειναι ο καταλληλος, για τον φιλο μας.Ειναι πολυ νεος ,χωρις καμμια εμπειρια κ πολυ φοβαμαι οτι μετα θα πρεπει να συνειδητοποιησει κ να ξεπερασει μια δυσκολη κατασταση.

Αυτό ακριβώς εννοώ! Να συνειδητοποιήσει την πραγματικότητα, ωστε να μπορέσει να την ξεπεράσει!

Οπως ανεφερα παραπανω το εχω περασει 2 φορες.Την πρωτη δεν μιλησα ,την δευτερη ναι.Το αποτελεσμα?Να κολλησω πολυ περισσοτερο στην δευτερη γιατι ειχα ελπιδες οτι τωρα που ξερει καποια στιγμη θα αλλαξουν ολα\'.

Γιατί σου δημιουργήθηκαν ελπίδες? Επειδή το ήθελες, ή επειδή στις έδωσε?

Πως θα αντιδρασει/Ας παρουμε κ τις 2 περιπτωσεις
1Να αρνηθει αγνωστες συνεπειες για τον sho

Είπαμε ποιες θα είναι οι συνέπειες. Θα χτυπηθεί για ένα διάστημα, αλλά θα τελειώσει μέσα του θέλοντας και μη.

2 να δεχτει για μερικες φορες ,να κανει το κεφι της[ειναι πολυ νεωτερος] κ μετα με μια δικαιολογια να τον διωξει οποτε οι συνεπειες θα ειναι οι ιδιες.

Μια χαρά θα του έρθει, καθώς έτσι θα την απομυθοποιήσει, αλλά παράλληλα θα ζήσει και μαζί της μερικά απ όσα έχει ονειρευτεί....

Εκτος αν ο sho ειναι ετοιμος κ για τις 2 αντιδρασεις.

shostakovichthewarrior
30-08-2009, 18:32
Παιδια,ας σοβαρευτουμε.Δεν ειναι απο τις γυναικες που θα πουν ναι σε εναν 13 χρονια μικροτερο για να κανουν το κεφι τους και μετα να τον διωξουν.Τι λογο εχει?Αν ειναι να παρω καποια απαντηση απο τα χειλη της θα ειναι η απορριψη.Τερμα και τελειωσε.Ας μην φαντζομαστε βαγκνερικους,τρομερους ερωτες.Ξερουμε ολοι οτι αυτα σημερα δεν γινονται.Το θεμα δεν ειναι αν θα πει ναι η οχι.Το θεμα ειναι να βρω εναν τροπο να της τα πω ολα επιτελους!!

Θεοφανία
30-08-2009, 18:35
Σο...αν σου έχει περάσει απ το μυαλό πως μπορεί να γίνει και κάτι, καλό θα είναι να ξεκινήσεις πιο ομαλά. Πχ, στείλε ένα μνμ για το τι κάνει, πως είναι, χαθήκατε κλπ. Δες πως θα αντιδράσει και μετά βλέπουμε....

shostakovichthewarrior
30-08-2009, 18:41
Επειδη ειμαι καχυποπτος γενικα,περνανε παντα απο το μυαλο μου και τα πιο τρελα.Αν ειναι να ξεκινησω κατι σιγουρα δεν θα ξεκινησει ετσι απλα,δηλαδη με ενα μηνυμα τοσο κοινοτυπο.Πρεπει να σκεφτω κατι πιο πολυπλοκο και ευθυ!Αν ειναι να γινει κατι,ας γινει ευθεως και ας πονεσει.Τι να πω?Εδω που φτασαμε!

shostakovichthewarrior
30-08-2009, 18:42
Θελω να πω,οτι δεν μπορω να της το παιξω:\"ξερεις χαθηκαμε\"Θα ηταν πολυ ψευτικο αφου εγω ξερω μεσα μου οτι επιτηδες εφυγα για να ξεκολλησω!Αν ειναι,πρεπει να ξερει ολη την αληθεια!

Θεοφανία
30-08-2009, 18:53
Θελω να πω,οτι δεν μπορω να της το παιξω:\"ξερεις χαθηκαμε\"Θα ηταν πολυ ψευτικο αφου εγω ξερω μεσα μου οτι επιτηδες εφυγα για να ξεκολλησω!Αν ειναι,πρεπει να ξερει ολη την αληθεια!

Τότε όμως ξεκινάς με τελεσίγραφα: στο λέω και θέλω να ακούσω ναι ή όχι.
Εκει συμφωνώ με τη ντριμ....Μήπως έτσι είναι σα να της ρίχνεις όλη την ευθύνη της απόφασης της;
Μήπως χρειάζεται μια δικαιολογία στον εαυτό της. Πχ, το ένα έφερε το άλλο και κοίτα που έφτασε το θέμα?

shostakovichthewarrior
30-08-2009, 18:56
Αυτο που πιστευω ειναι να ξεκινησω να της λεω 2 λογια για το πως εχει η κατασταση,σε καποιο μηνυμα-γραμμα ισως και να της ζητησω καποια προσωπικη συναντηση που θα την αντιμετωπισω για να της τα πω ολα πλεον,χωρις υπεκφυγες.Δεν θα της ριξω κανενα βαρος!

mariafound82
30-08-2009, 18:56
Θεοφανια παιζεις με τις λεξεις.ξερουμε ολοι την πραγματικοτητα.Εκτος αν η κοπελλα αποφασισει να συνεχισει τα ιδιαιτερα μαθηματα.
Sho αν θες να της μιλησεις μιλησε της.Δεν χρειαζονται σχεδια ουτε κανενας προγραμματισμος .Ενα τηλεφωνο χρειαζεται
.Ομως θα προτεινα πριν το κανεις ¨!.Να ξεκαθαρισεις τι περιμενεις,2Να εισαι ετοιμος για ολες τις απαντησεις, 3 Οτι ο ερωτας δεν περναει επειδη θα μιλησεις
4 Να Κοιταξεις μεσα σου κ να προσπαθησεις να απαντησεις σε ενα ερωτημα.Γιατι κολλησες ?Ποιο κομματι του εαυτου σου βλεπεις πανω της η θα ηθελες να εχεις?

mariafound82
30-08-2009, 18:57
Θεοφανια δεν χρειαζονται ολες οι γυναικες μια δικαιολογια για να κανουν ερωτα με ενα αντρα.Απλα το θελουν

shostakovichthewarrior
30-08-2009, 19:02
Ισως ειναι η σωστοτερη τοποθετηση που εχω διαβασει ως τωρα!Απανταω:αυτο που μου αρεσε πανω της ηταν...ολα!!Τα παντα!Παρολο που ηταν ακριβως αντιθετη απο εμενα!Εμενα μου αρεσε πολυ!Τι να σου πω?Μου αρεσε πολυ το χαμογελο της ειναι η αληθεια!Οσο για το τι θα ακουσω,ναι,λεω οτι ειμαι προετοιμασμενος σχεδον για ολα,αλλα παλι ειναι αλλιως να τα ακους εκεινη την στιγμη,σωστα?Τωρα,λες οτι ο ερωτας δεν φευγει αν της μιλησω.Κι εγω το πιστευω αυτο.Μαλιστα,πιστευω οτι ποτε δεν θα φυγει καθολου απο μεσα μου.ΠΟΤΕ!!!Αν ηταν αλλιως,ηδη θα ειχε ξεθυμανει λιγο.Μπορεις να προτεινεις εσυ τροπο για να φυγει?Αν ξερεις,παρακαλω πες μου!

shostakovichthewarrior
30-08-2009, 19:04
@maria:Πανω της δεν βρηκα κανενα κομματι του εαυτου μου!Δεν ξερω ομως ισως τοτε να μη με ηξερα καλα και να νομιζα πως δεν βρηκα.Με συγκινησε ο τροπος που με προσεγγιζε!

dreamer
30-08-2009, 19:07
shostakovichthewarrior, το να της μιλήσεις δεν αποσκοπεί στο να μάθει η ίδια την αλήθεια, αλλά την μάθεις εσύ.

Η ίδια την ξέρει. Μπορεί να μη ξέρει πως εξακολουθείς να είσαι ερωτευμένος 4 χρόνια τώρα, αλλά ήξερε πως ένιωθες τότε.

Αυτό που θέλεις να μάθεις με αυτό το εγχείρημα είναι τι ένιωσε η ίδια για σένα. Αυτό είναι που θα σε λυτρώσει. Εκεί πρέπει να κατευθύνεις την κουβέντα.

Θεοφανία
30-08-2009, 19:08
Θεοφανια δεν χρειαζονται ολες οι γυναικες μια δικαιολογια για να κανουν ερωτα με ενα αντρα.Απλα το θελουν

Μαρία...εξακολουθείς να μη με ...ακολουθείς...
άλλα λέω και άλλα μεταφράζεις.
Δεν μίλησα για δικαιολογία, μίλησα για το γεγονός πως η κοπέλα είναι γνωστή του πατέρα του, γνωστή στον κύκλο του, κοκ.
Από κει πέρα αν πάει και της πει: δεν ξεκολάς απ το μυαλό μου, είμαι ερωτευμένος, δεν μπορώ να σε ξεπεράσω και όλα αυτά τα ξενερωτικά, το μόνο που θα κερδίσει ειναι μια ευγενική απόρριψη.
Αν το πάει πιο χαλαρά και το αφησει να κυλήσει, ποιος σου λέει πως δεν μπορεί να φτάσει κάπου?

shostakovichthewarrior
30-08-2009, 19:13
@dreamer:Εκεινη δεν ξερει πως νιωθω 4 χρονια τωρα.Τοτε απλως νομιζε οτι ειχα μια καψουρα της στιγμης μαζι της σαν ολους τους υπολοιπους που ενδεχομενως να ειχαν κολλησει με αυτην!Δεν τα ηξερε ολα.
@Θεοφανια:Γιατι ειναι ξενερωτο το να παραδεχτω τον ερωτα μου για αυτην,μπροστα της με εντονο τροπο και αποκαλυπτικο?Δηλαδη τι αλλο εννοουσες εσυ οταν ελεγες να της μιλησω?Φιλικα!

mariafound82
30-08-2009, 19:14
Δεν υπαρχει συγκεκριμενος τροπος sho. Ειναι η πρωτη σου αγαπη κ συμφωνω μαζι σου.Θα υπαρχει παντα μεσα σου
Τωρα αν νομιζεις οτι θα ελευθερωθεις μιλωντας της κανε το.Κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει για το μελλον.Ο καθενας μιλαει συμφωνα με τα δικα του βιωματα κ τις εμπειριες .Μην ξεχνας ομως οτι σου ειπα παραπανω

shostakovichthewarrior
30-08-2009, 19:18
Αυτο απορω κι εγω!Δεν ξερω αν το να της τα αποκαλυψω ολα ειναι ο καλυτερος τροπος να ξεφυγω!Κακα τα ψεματα αναμεσα στο να ελπιζω μηπως \"μου κατσει\" να το πω απλα και στο να ξεκολλησω επιτελους,ε,προτιμω το δευτερο!Προφανως θα ηθελα μεσα μου το πρωτο και ολοι αυτο θα ηθελαν,αλοιμονο,αλλα η αληθεια λεει οτι θα γινει το δευτερο.Πως ομως?Ποια ειναι η καλυτερη λυση?Χρονια τωρα δεν την εχω βρει!Τι κανω στραβα γαμωτο?

dreamer
30-08-2009, 19:22
shostakovichthewarrior, στα 20 δεν είχα διαπυστώσει και εγώ ότι αν είναι \"να σου κάτσει\" μια γυναίκα τελικά, πολύ λίγη σημασία έχει ο τρόπος που θα την προσεγγίσεις.

Θεοφανία
30-08-2009, 19:23

@Θεοφανια:Γιατι ειναι ξενερωτο το να παραδεχτω τον ερωτα μου για αυτην,μπροστα της με εντονο τροπο και αποκαλυπτικο?Δηλαδη τι αλλο εννοουσες εσυ οταν ελεγες να της μιλησω?Φιλικα!

Βάζω τον εαυτό μου στη θέση της. Επειδή έχω σχέση με μικρότερο (και ακριβώς την ίδια διαφορά), δεν θα ήθελα με τίποτα να με προσεγγίσει έτσι. Για μένα είναι χαμένο το παιχνίδι απ την αρχή όταν ο ένας τα δίνει όλα τόσο απλόχερα στον άλλο. Πρέπει να δείξεις πως είσαι ισότιμος, αν θες να κερδίσεις κάτι.
Αν θες απλά να το βγάλεις απ το μυαλό σου και να το ξορκίσεις, πήγαινε έτσι όπως το λες, αλλά με την σιγουριά πως δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει τίποτα παραπέρα...

melissa
30-08-2009, 19:57
Αυτό που σου λέει η Θεοφανία αν έχω καταλάβει καλά και συμφωνώ είναι το εξής:
αν στόχος σου είναι απλά να ξεκολλήσεις τότε η καλύτερη λύση είναι να της πεις ό,τι σκέφτεσαι και μετά αυτή
α.να σε απορρίψει
β.να σου πει ότι κι εκείνη νιώθει τα ίδια για σένα και θέλει να το προχωρήσετε.

Έτσι όπως το βλέπει κάθε λογικός άνθρωπος αφού δεν έχετε καμμιά επικοινωνία και επαφή είναι σχεδόν αδύνατο να συμβεί το β. Ίσως να συνέβαινε αν ήταν κανά κοριτσάκι που πηγαίνει ακόμα σχολείο αλλά όταν είσαι ενήλικας συνήθως οι σχέσεις δε λειτουργούν έτσι.
Για να στο εξηγήσω και διαφορετικά. Αν ερχόταν τώρα μια κοπελίτσα, ομορφούλα, συμπαθητική και σου έλεγε ότι είσαι το κόλλημα της ζωής της ότι αυτά που νιώθει για σένα είναι πέρα από κάθε φαντασία κλπ εσύ τι θα σκεφτόσουν? Τίποτα θα μου πεις αφού θες την άλλη. Λογικό. Έτσι η κοπελίτσα δε θα κατάφερνε τον αρχικό της στόχο με την τακτική να σου πει ότι αισθάνεται. Αντίθετα σκέψου ότι η ίδια κοπελίτσα σε πλησίαζε λέγοντάς σου: \"Τί κάνεις (π.χ.) Γιάννη;Καιρό έχουμε να τα πούμε, χαθήκαμε\" και να προσπαθήσει σιγά σιγά να σε πλησιάσει. Αποτέλεσμα; Αν παίξει σωστά το παιχνίδι, εσύ αρχίζεις να περνάς καλά μαζί της, διασκεδάζετε, μπορεί να μην την έβλεπες αρχικά ερωτικά αλλά σιγά σιγά αποζητάς από μόνος σου την παρέα της και ίσως κάτι παραπάνω. Έτσι έχει πετύχει πιο πολλά με το να σε προσεγγίσει χαλαρά. Όπως κι εσύ ίσως καταφέρεις περισσότερα με αυτήν την τακτική στην πρώην καθηγήτριά σου.
Αν θες να πετύχεις κάτι παραπάνω σκοπός δεν είναι να της φερθείς σαν παιδάκι κάνοντάς της ερωτικές εξομολογήσεις όσο κι αν η παρόρμησή σου σου λέει αυτό. Ο έρωτας ευτυχώς ή δυστυχώς είναι (κατά ένα σημαντικό μέρος) παιχνίδι στρατηγικής.

Θεοφανία
30-08-2009, 20:04
Originally posted by melissa
αν στόχος σου είναι απλά να ξεκολλήσεις τότε η καλύτερη λύση είναι να της πεις ό,τι σκέφτεσαι και μετά αυτή
α.να σε απορρίψει

Έτσι όπως το βλέπει κάθε λογικός άνθρωπος αφού δεν έχετε καμμιά επικοινωνία και επαφή είναι σχεδόν αδύνατο να συμβεί το β. Ίσως να συνέβαινε αν ήταν κανά κοριτσάκι που πηγαίνει ακόμα σχολείο αλλά όταν είσαι ενήλικας συνήθως οι σχέσεις δε λειτουργούν έτσι.
Για να στο εξηγήσω και διαφορετικά. Αν ερχόταν τώρα μια κοπελίτσα, ομορφούλα, συμπαθητική και σου έλεγε ότι είσαι το κόλλημα της ζωής της ότι αυτά που νιώθει για σένα είναι πέρα από κάθε φαντασία κλπ εσύ τι θα σκεφτόσουν? Τίποτα θα μου πεις αφού θες την άλλη. Λογικό. Έτσι η κοπελίτσα δε θα κατάφερνε τον αρχικό της στόχο με την τακτική να σου πει ότι αισθάνεται. Αντίθετα σκέψου ότι η ίδια κοπελίτσα σε πλησίαζε λέγοντάς σου: \"Τί κάνεις (π.χ.) Γιάννη;Καιρό έχουμε να τα πούμε, χαθήκαμε\" και να προσπαθήσει σιγά σιγά να σε πλησιάσει. Αποτέλεσμα; Αν παίξει σωστά το παιχνίδι, εσύ αρχίζεις να περνάς καλά μαζί της, διασκεδάζετε, μπορεί να μην την έβλεπες αρχικά ερωτικά αλλά σιγά σιγά αποζητάς από μόνος σου την παρέα της και ίσως κάτι παραπάνω. Έτσι έχει πετύχει πιο πολλά με το να σε προσεγγίσει χαλαρά. Όπως κι εσύ ίσως καταφέρεις περισσότερα με αυτήν την τακτική στην πρώην καθηγήτριά σου.
Αν θες να πετύχεις κάτι παραπάνω σκοπός δεν είναι να της φερθείς σαν παιδάκι κάνοντάς της ερωτικές εξομολογήσεις όσο κι αν η παρόρμησή σου σου λέει αυτό. Ο έρωτας ευτυχώς ή δυστυχώς είναι (κατά ένα σημαντικό μέρος) παιχνίδι στρατηγικής.

Ακριβώς αυτό εννούσα μελ...

υγ. καλώς ήρθες :)

πανος12345
30-08-2009, 20:56
Καλημερα σε ολους!Ειμαι καινουριο μελος,πριν λιγο γραφτηκα για να συζητησουμε ενα θεμα που με απασχολει!Το προβλημα μου ειναι ψυχολογικης-ερωτικης φυσεως.Να σας κανω μια συντομη περιληψη του τι εχει συμβει.Κατ\'αρχας ειμαι τωρα 20,5 χρονων και ειμαι φοιτητης τριτοετης.Αντιμετωπισα μια δυσκολη κατασταση πριν απο περιπου 4 ολοκληρα χρονια που κυριολεκτικα αλλαξε τη ζωη μου,προσθεσε κατι ακομα σε αυτην,με αναγκασε να ερθω αντιμετωπος που δεν μπορουσα να ελεγξω και δεν το πιστευα κιολας!Λοιπον πριν 4 χρονια,οταν τελειωνα τη Β Λυκειου,συζητουσα με τους γονεις μου για να ξεκινησω να κανω καποια ιδιαιτερα που ισως με βοηθουσαν κυριως στα φιλολογικα μαθηματα που ειχα καποιες αδυναμιες για τις Πανελλαδικες.Τελος παντων,ο πατερας μου,μιας και ειναι καθηγητης,αποφασισε να φερει στο σπιτι να μου κανει μαθημα Εκθεσης μια συναδελφος του απο το φροντιστηριο,φιλολογος,αρκ ετα νεαρη.Ε νταξει,εγω δεχτηκα,δεν φανταζομουν τι μπορουσε να συμβει.Ειχα ακουσει απο κατι γνωστους μου για το ατομο της οτι λεει ηταν πολυ ομορφη γυναικα,αρκετα καλη στη δουλεια της και σημαντικα εξωστρεφης.Ομολογουμενως δεν εδωσα και ιδιαιτερη σημασια τοτε.Ειχα αλλα πραγματα στο μυαλο μου,πιστευα οτι ημουν αλλιως,ενταξει απλως θεωρησα οτι θα ηταν μια ομορφη καθηγητρια που θα μου εκανε μαθημα.Δεν εδωσα ιδιαιτερη σημασια και δεν ανυπομονουσα δα και τοσο να την γνωρισω.Μετα απο λιγες βδομαδες ξεκινησαμε το μαθημα.Την πρωτη στιγμη που την ειδα κατι επαθα,δεν ξερω,δεν το περιμενα απο εμενα!Ειχα νιωσει παρομοια στο παρελθον ετσι με αλλες ομορφες γυναικες αλλα οχι τοσο εντονα.Πιστευα πως δεν ηταν κατι σοβαρο.Ωστοσο,μεσα σε 2 ωρες που διηρκεσε το μαθημα καταφερε να μου δημιουργησει τετοια συναισθηματα και να μπει στο μυαλο μου οσο κανενας μα κανενας αλλος ανθρωπος στη ζωη μου!Απο τοτε,ανυπομονουσα να ερθει η επομενη Τεταρτη για να κανουμε μαθημα.Εκει που δεν ανοιγα βιβλιο ποτε της Εκθεσης,αρχισα να διαβαζω μονο Εκθεση,ετσι για να μου την θυμιζει.Τελος παντων τα 5 πρωτα καλοκαιρινα μαθηματα περασαν ευχαριστα και μολις τελειωσαν,ομολογω οτι μου περασε καπως το \'κολλημα\' που ειχα.Δεν ειχα προλαβει ακομα να φτασω στο χειροτερο σημειο.Υστερα,αποφασισα να παω τις καθιερωμενες διακοπες με τους γονεις μου.Ολα αυτα 4 καλοκαιρια πριν.Για κακη μου τυχη,πανω που ειχα παψει να την σκεφτομαι,αρχισε να μου στελνει μηνυματα.Προς Θεου,δεν λεω οτι φταιει για τιποτα,απλως ηθελε να δει τι κανω και οσο να\'ναι ηθελε να δειξει και καποιο ενδιαφερον για να συνεχισουμε τα μαθηματα και το χειμωνα,λογικο αυτο!Ωστοσο,εμενα αρχισε να μου αρεσει αυτο,δεν καταλαβαινα τοτε το κινητρο της και πιστευα αλλα πραγματα,με καταλαβαινετε ισως.Ξαναρχισα να \'κολλαω\' μαζι της.Με το που φθινοπωριασε και ξαναξεκινησαμε τα μαθηματα,δεν εβγαινε απο μεσα μου.Την επιθυμουσα ολο και περισσοτερο,αρχισα πραγματικα να την ερωτευομαι αυτη τη γυναικα με ειχε συγκλονισει,συγκινησει και με ειχε μαγνητισει πανω της.Αρχισε η κατασταση μου να ξεφευγει,ο ερωτας μου για το προσωπο της ειχε φτασει σε σημειο παρανοιας.Το κακο,πραγματικα κακο,που ειχε ξεκινησει να συμβαινει ειναι οτι δεν μπορουσα να την βγαλω απο το μυαλο μου!Δηλαδη ηταν κατι που δεν το ηλεγχα,δεν ελεγχοταν αυτο.Δεν ξερω αν σας εχει συμβει κατι παρομοιο,τοτε ισως να με νιωθατε,αλλα ηταν κατι πολυ ασχημο δυστυχως!Ασχημο διοτι ηταν κατι που δεν ειχε μελλον,και ηθελε μονο να κατασπαραξει την ψυχη μου για να με αποτελειωσει.Κι αυτο το ηξερα βαθια μεσα μου.Απλως ισως και αυτη η 1/10000 πιθανοτητα που εδινα μεσα μου για να γινει κατι παραπανω μαζι της,μου εδινε καποια ελπιδα.Με ειχε προβληματισει εντονα αυτο το συμβαν.Να φανταστειτε την επιθυμουσα τοσο πολυ και ηθελα να βρισκεται διπλα μου τοσο πολυ,που οταν σχολαγαμε,αρρωσταινα!Βεβαι α,αυτο που λεω τωρα ισως να ειναι υπερβολη κι οχι επιστημονικα τεκμηριωμενο,αλλα το οτι ηταν η μοναδικη χρονια η Γ Λυκειου που αρρωστησαν οι αμυγδαλες μου 7 φορες μαλλον λεει πολλα!Το ενιωθα οτι αυτο εφταιγε!Εν συνεχεια αποφασισα να το αντιμετωπισω το θεμα.Το πρωτο πραγμα που αποφασισα να κανω ηταν να κανω καποιου ειδους επιθεση απεναντι της.Ηδη με εκνευριζε το γεγονος οτι λογω του ερωτα μου για αυτην,εκανα σχεδον οτι μου ελεγε χωρις να το ελεγχω!Αρχισα να της αντιμιλαω και να ειμαι αποτομος χωρις λογο απεναντι της.Η ιδια,ειχε παραξενευτει.Ειχα αρχισει να την φοβιζω με την συμπεριφορα μου(γιατι ηταν μικροσωμη και τρομαζε ευκολα με εμενα),και αναγκαστηκε να πηγαινει με τα νερα μου για 2-3 μηνες.Πιστευα οτι με το να την χειριζομαι,θα το ελυνα το προβλημα!Με τον καιρο ομως διαπιστωσα οτι οσο την εβλεπα,μαλλον δεν υπηρχε περιπτωση να κανω βηματα προοδου.Τι να εκανα?Προσπαθουσα να της αντιμιλαω για να μη δειξω οτι την αγαπαω!Προσπαθουσα να την μισησω για να μην με ταλαιπωρει αλλο η αγαπη μου για αυτην!Δεν εβρισκα αλλη λυση,παρα μονο την απωθηση.Εν καιρω,η λυση μου αποδειχτηκε τιποτενια,δεν κερδισα απολυτως τιποτα,απεναντιας ισως να την ερωτευτηκα παρισσοτερο.Μου μιλαγε ωραια ακομα και οταν της θυμωνα!Σπαταλουσα αφθονο χρονο για να την σκεφτομαι και αφθονο ιδρωτα για να περναω με το ποδηλατακι μου σαν παιδι κατω απο το σπιτι της και να νιωθω οτι ειναι πανω,χωρις λογο!Ετσι!Χωρις λογικη!Ε,οσο προχωραμε για την εποχη των Πανελληνιων επαψα να της φερομαι ετσι,το εκοψα αυτο το στιλ που ειχα απεναντι της.ΗΘελα να περασω ομορφα τις τελευταιες μου ωρες μαζι της.Αρχισα να ειμαι πιο προσιτος.Ωστοσο συνεχιζα να φοβαμαι αυτο το συναισθημα που ειχα μεσα μου,το οποια ουτε με \'διαιτα σκεψης΄ δεν αντιμετωπιζοταν.Φοβομουν οχι τοσο για αυτο που θα συνεβαινε στην ψυχη μου,ουτως η αλλως με ειχε αποδυναμωσει,αλλα την ενδεχομενη αποτυχια μου στις εξετασεις,καθως οπως προειπα δεν μπορουσα να σκεφτω κατι αλλο χωρις να ειναι και αυτη μεσα.Φανταστειτε,σε οτι κι αν εκανα ειχα μια επιπλεον σκεψη μεσα μου.Ενω ο φυσιολογικος νους σκεφτεται αυτο που κανει εκεινη τη στιγμη,εγω σκεφτομουν πρωτα εκεινην και παραλληλα οτιδηποτε.Ηταν μια επιπλεον σκεψη μεσα μου!Κοντολογις,δοξα τω Θεω,ευτυχως οι εξετασεις μου κυλησαν ομαλα πετυχα μια χαρα και ολα τελειωσαν,δηλαδη τα σχετικα με τα μαθηματα.Εγω ημουν σε ψυχικη απογνωση!Απελπισια.Θεωρουσ α οτι με το να παψω να την βλεπω θα την ξεχναγα.Ωστοσο,το ακριβως αντιθετο συνεβαινε!Αποφασισα ετσι,ισως λογω των πιθανοτητων που εναποθετα στον εαυτο μου οπως ειπα και πριν να κανω μια τελευταια προσπαθεια.Συνεπως,αρχισα να της στελνω μηνυματα μεσω κινητου(δεν ειχα το θαρρος για κατι αλλο) προκειμενου να βγουμε ισως,να παμε καπου να της πω αυτα που ειχα μεσα μου,τουλαχιστον να τα ξερει αυτη.Δεν ειχα καμια απαιτηση απο αυτην,μονο να ξερει!Εκεινη δεν δεχτηκε,ισως να φοβοταν οτι το πραγμα θα πηγαινε αλλου και να ηθελε να προλαβει(τι να προλαβει δηλαδη?! που ειχε γινει το κακο).Ετσι,αποφασισα να της στειλω ενα μηνυμα-ερωτικη εξομολογηση στο οποιο ανεφερα πανω κατω ολα οσα ενιωθα για εκεινην χωρις ομως να επιμεινω ιδιαιτερα.Δεν μου απαντησε.Ολα αυτα το καλοκαιρι του 2006.Ε,οι επομενοι 3 μηνες ηταν φρικτοι για εμενα,δεν χρειαζεται να αναφερθω περαιτερω,ηταν μια ψυχολογικη φθορα για εμενα,δεν μπορουσα να κανω τιποτα για να το αλλαξω,δεν ειχα οπλο στα χερια μου,περναγε ο καιρος και χειροτερευε η κατασταση,δεν ηξερα τι να κανω παρα μονο σκεφτομουν το προσωπο της.Απο εκει και περα η μονη φορα που ξαναμιλησαμε ηταν τον Σεπτεμβριο του 2006 σε κατι βαφτισια ενος γιου καποιου καθηγητη μου,που ειχε ερθει και εκεινη μονη της.Περιττο να πω,οτι τωρα που ηξερε εκεινη τα παντα,το μονο που μπορουσα να κανω για να αντιμετωπισω την κατασταση ηταν να κατσω σε μια γωνια,χωρις να μιλαω σε κανεναν και να με λουσει ο παγωμενος ιδρωτας και η καρδια μου να κοντευει να σπασει απο τον φοβο,την αγωνια αλλα και τον ερωτα!Ζητω συγγνωμη αν σας κουρασα,αλλα το προβλημα δεν ειναι στο τι εχει γινει εκεινη την χρονια.Το προβλημα ειναι στο οτι εχουν περασει 3 χρονια ολοκληρα και ακομη την σκεφτομαι σαν τη γυναικα της ζωης μου!Η μοναδικη πλην σημαντικη προοδος που εχω κανει ειναι οτι τωρα πια,εδω και πολυ καιρο δηλαδη,το ελεγχω ευκολα,δηλαδη δεν στεκεται πια εμποδιο στη ζωη μου οπως τοτε.Κανω τα παντα χωρις να εμποδιζει αυτη η επιπροσθετη σκεψη.Αυτο ειναι βασικο.Ωστοσο,το προβλημα παραμενει,διοτι ακομα την νιωθω μεσα μου.Ειμαι ακομα ερωτευμενος,την επιθυμω ακομα οπως τοτε αλλο αν δεν εξαρτωμαι πια τοσο απο αυτην.Ειναι η μοναδικη γυναικα που τη θελω με διαφορετικο τροπο απο ολες τις αλλες.Την θελω οτι και να γινει οχι ομως σεξουαλικα!Ισως να ειναι η μονη απο τις γυναικες που εχω συναντησει και δεν τη θελω σεξουαλικα,οχι φυσικα οτι το απορριπτω αυτο,τουτο θα ηταν αφυσικο!Δε σας κρυβω οτι αν και μου αρεσουν πολλες αλλες γυναικες τριγυρω,ακομα δεν ειχα ολοκληρωμενη σχεση(ουτε καν σχεση για την ακριβεια)εξαιτιας της.Ειναι η γυναικα την οποια αποκλειστικα θελω!Καμια αλλη!Μπηκε στη ζωη μου εντελως τυχαια και διαπιστωσα 4 χρονια μετα οτι μονο με αυτην θελω να συνεχισω κατι παραπανω.Ολες τις εχω απορριψει.Μονο εκεινη εχω βαθια μεσα μου.Και με αλλη γυναικα να κανω κατι σοβαρο,που δεν εχω κανει ακομα,πιστευω οτι ακομα αυτην θα εχω μεσα μου!Πως να το περιγραψω αλλιως?Χτυπαει η καρδια μου διαφορετικα οταν τη βλεπω!Σπαει.Ακομα και τωρα που ειμαι 20,αραια και που περναω κατω απο το σπιτι της δεν ξερω για καποιον λογο,ισως για να νιωθω οτι ειναι πανω.Ελαχιστες φορες την εχω δει στο δρομο,απο μακρυα,φυσικα δεν της μιλησα,και εντουτοις μου κοβονται τα ποδια!Ποναει το στομαχι μου οταν τη βλεπω,νιωθω οτι θα λιποθυμησω!Τελος παντων θα ηθελα τωρα την αποψη σας επι του θεματος,τι πιστευετε εσεις,ειναι φυσικο αυτο που μου συμβαινει?4 χρονια μετα?Τι να κανω?Πως να το αντιμετωπισω?Τι ΔΕΝ πρεπει να κανω?Θα εκτιμουσα ιδιαιτερα,πραγματικα ιδιαιτερα,τη βοηθεια σας.Αν θελετε να σας περιγραψω καποια στοιχεια του εαυτου μου,που πιστευω θα σας βοηθουσε,πειτε μου για να σας στειλω,πιστευω θα χρησιμευσει.
για μενα φτανουν οσα εχεις ηδη γραψει και χωρις καμμια επιφυλαξη θα σου ελεγα να την πλησιασης και να τς εξομολογηθης αυτο που αισθανεσαι γιαυτη γιατι ειναι μεσα στο παιχνιδι της ζωης και θα σε ανακουφισει ακομα και αν σου δωσει αρνητικη απαντηση..
Γιατι λεει ο λαος μας \"οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια\"
δεν εισαι ουτε ο πρωτος , ουτε φυσικα ο τελευταιος μαθητης που ερωτευεται την καθηγητρια του!
πολλοι γαμοι εχουν γινει ετσι και μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι ειναι πολυ στερεοι και μακρας διαρκειας ...

πανος12345
30-08-2009, 21:00
Originally posted by Θεοφανία

α.να σε απορρίψει

να μην θεωρειτε τιποτα απολυτως απιθανο γιατι δεν θα ειναι ουτε το πρωτο ουτε το τελευαταιο ζευγαρι που ερωτευθηκαν σφοδρα ο ενας τον αλλον !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Η σχεση καθηγητριας -μαθητη δεν ειναι η σχεση γονιου παιδιου για να βγαζετα τα οιδιποδεια σας ....
ουτε η διαφορα 10χρονων και ουτε ηλικας ειναι σημερα φανερη σε μια νεα και δυναμικη γυναικα που ο πραγματικος και αγνος ερωτας την κανει να δειχνει μικροτερη να ειναι υγιεστερη και να ζει κατα μεσο ορο 10 και πλεον χρονια περισσοτερα απο ενα ανδρα!!!!!!

Θεοφανία
30-08-2009, 21:03
Originally posted by πανος12345

α.να σε απορρίψει

να μην θεωρειτε τιποτα απολυτως απιθανο γιατι δεν θα ειναι ουτε το πρωτο ουτε το τελευαταιο ζευγαρι που ερωτευθηκαν σφοδρα ο ενας τον αλλον !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Η σχεση καθηγητριας -μαθητη δεν ειναι η σχεση γονιου παιδιου για να βγαζετα τα οιδιποδεια σας ....
ουτε η διαφορα 10χρονων και ουτε ηλικας ειναι σημερα φανερη σε μια νεα και δυναμικη γυναικα που ο πραγματικος και αγνος ερωτας την κανει να δειχνει μικροτερη να ειναι υγιεστερη και να ζει κατα μεσο ορο 10 και πλεον χρονια περισσοτερα απο ενα ανδρα!!!!!!

εσυ σε όσα γράφουμε εγώ και η μελ, κατάλαβες πως το θεωρούμε απίθανο?

πανος12345
30-08-2009, 21:16

α.να σε απορρίψει

εσυ σε όσα γράφουμε εγώ και η μελ, κατάλαβες πως το θεωρούμε απίθανο?
μηπως βγαινει αλλο νοημα απο αυτο εδω?
\"β.να σου πει ότι κι εκείνη νιώθει τα ίδια για σένα και θέλει να το προχωρήσετε.

Έτσι όπως το βλέπει κάθε λογικός άνθρωπος αφού δεν έχετε καμμιά επικοινωνία και επαφή είναι σχεδόν αδύνατο να συμβεί το β\"αποκλειετε δηλαδη το ηθικο δικαιωμα μιας καθηγητριας οχι μονο σαν γυναικα να εχει ηδη παρει χαμαρι τα ερωτικα κοιταγματα του νερου μαθητη αλλα και την πιθανοτητα σαν γυναικα να θελει να τον κρινει αν ειναι ωριμος για την ιδια
πριμενοντας καρτερικα ποτε θα αποφασισει να της μιλησει μονος του σαν ανδρας ....

Θεοφανία
30-08-2009, 21:33
Επειδή προφανώς δεν κατάλαβες, του λέμε τον τρόπο προσέγγισης με τον οποίο μπορεί να έχει περισσότερες πιθανότητες να πετύχει το σκοπό του.
Από κει και πέρα εκείνος αποφασίζει, εμείς τη γνώμη μας λέμε...

πανος12345
30-08-2009, 22:00
Επειδή προφανώς δεν κατάλαβες, του λέμε τον τρόπο προσέγγισης με τον οποίο μπορεί να έχει περισσότερες πιθανότητες να πετύχει το σκοπό του.
εγω θεοφανια ξερω οτι καθε γυναικα , ποσο μαλλον μια καθηγητρια με σαφη επιγνωση της ηθικης της υποχρεωσης να μεγαλωνει τα παιδια , εχει σιγουρα καταλαβει τι αισθανεται το παληκαρι γιατι ο ερωτας το ξερετε καλα σαν γυναικες οτι δεν κρυβεται απο τα ματια , τα λογια η την γλωσσα του σωματος ,
ακομα και οταν καποιος δεν εχει βρει ακομα τον τροπο να τον μορφωσει σε μια λογικη προταση....αν ο φιλος την αγαπαει ακομα και αν δεν ηταν ανα απλο καπριτσιο στο περασμα του απο την εφηβεια στην νεοτητα , πρεπει η καθηγητρια να περιμενει λογικα απο αυτον την πρωτη κινηση..ειναι θεμα κοινης λογικης και ηθικης ....αν εκανε η ιδια το βημα ο χυλος θα ηταν αβασταχτος για την προσωπικοτητα της και θα κινδυνευε να πεσει στα ματια των συναδελφων της αν μαθευοτανε γιαυτο αποκλειεται εκ των πραγματων να υπαρξει οποιαδηποτε εξελιξη, αν η ωριμοτητα και ο αυτοελεγος του φιλου μας δεν τον οδηγησουν να εκφρασει τον ερωτα του στην αγαπημενη του οποτε ο ιδιος αισθανθει ικανος να το κανει..
Εμεις οτι ειχαμε να πουμε νομιζω το καναμε για να του δειξουμε πως δεν εχει τιποτα να χασει αλλα μονο να κερδι σει ειτε την ψυχικη του ηρεμια , ειτε μια ομορφη , ρομαντικη , στερα και με απολυτα καλες προοπτικες σχεση

Θεοφανία
30-08-2009, 22:21

εγω θεοφανια ξερω οτι καθε γυναικα , ποσο μαλλον μια καθηγητρια με σαφη επιγνωση της ηθικης της υποχρεωσης να μεγαλωνει τα παιδια , εχει σιγουρα καταλαβει τι αισθανεται το παληκαρι γιατι ο ερωτας το ξερετε καλα σαν γυναικες οτι δεν κρυβεται απο τα ματια , τα λογια η την γλωσσα του σωματος ,
ακομα και οταν καποιος δεν εχει βρει ακομα τον τροπο να τον μορφωσει σε μια λογικη προταση....αν ο φιλος την αγαπαει ακομα και αν δεν ηταν ανα απλο καπριτσιο στο περασμα του απο την εφηβεια στην νεοτητα , πρεπει η καθηγητρια να περιμενει λογικα απο αυτον την πρωτη κινηση..ειναι θεμα κοινης λογικης και ηθικης ....αν εκανε η ιδια το βημα ο χυλος θα ηταν αβασταχτος για την προσωπικοτητα της και θα κινδυνευε να πεσει στα ματια των συναδελφων της αν μαθευοτανε γιαυτο αποκλειεται εκ των πραγματων να υπαρξει οποιαδηποτε εξελιξη, αν η ωριμοτητα και ο αυτοελεγος του φιλου μας δεν τον οδηγησουν να εκφρασει τον ερωτα του στην αγαπημενη του οποτε ο ιδιος αισθανθει ικανος να το κανει..
Εμεις οτι ειχαμε να πουμε νομιζω το καναμε για να του δειξουμε πως δεν εχει τιποτα να χασει αλλα μονο να κερδι σει ειτε την ψυχικη του ηρεμια , ειτε μια ομορφη , ρομαντικη , στερα και με απολυτα καλες προοπτικες σχεση

δεν περίμενα ποτέ να το πω αυτό, αλλά συμφωνώ απόλυτα μαζί σου....

shostakovichthewarrior
30-08-2009, 23:42
Επανηλθα και συγγνωμη που αργησα.Βλεπετε επεσα και χτυπησα ασχημα απο το ποδηλατο και μαλιστα,εδω ειναι το τραγικο,την στιγμη που περνουσα κατω απο το σπιτι της!Πω!Ουτε στημενο για ταινια να ηταν,τραγικο.Τελος παντων!Εν ολιγοις μεσα απο την κουβεντα και την παρεμβαση του Πανου καταλαβα πως θεωρειτε σωστο να παω να της μιλησω,ε?Εχει καλως!Ας πουμε λοιπον οτι καποια στιγμη το αποφασιζω στο αμεσο μελλον.Πως θα ξεκινουσατε εσεις στη θεση μου?Ποια θα ηταν μια καλη αρχη?Ρωταω γιατι οπως καταλαβατε ειμαι λιγο \"απειρος\" σε τετοιου ειδους πρακτικα θεματα.

marina38
31-08-2009, 00:05
Γεια σου sho, ενδιαφέρον το θέμα σου, με έκανε να θυμηθώ μια περίπτωση ερωτικής εξομολόγησης από έναν φοιτητή μου παλιότερα! :)

Τώρα, για την καλή αρχή που ρωτάς, αν αυτά τα χρόνια που έχουν περάσει δεν έχετε ξαναμιλήσει, νομίζω ότι θα είναι προτιμότερο να προσπαθήσεις να την προσεγγίσεις με κάποια άλλη αφορμή. Για παράδειγμα, αν της ζητούσες τη γνώμη της για κάτι σχετικά με τις σπουδές σου, με μεταπτυχιακό, με επαγγελματικά κλπ? Αν αποκατασταθεί η επαφή που έχετε χάσει όλα αυτά τα χρόνια και υπάρξει ένα πιο χαλαρό κλίμα, θα μπορέσεις στην κατάλληλη ευκαιρία να της πεις πώς νιώθεις και τι σκέφτεσαι.

shostakovichthewarrior
31-08-2009, 00:12
Γεια σου μαρινα!Καλα,αφορμη θα βρω αν θελω,της λεω οτι θελω να της δωσω καποιο ιδιαιτερο σε καποιον γνωστο μου κι ετσι θα την ξαναδω.Το θεμα ειναι πως θα κανω τη μεταβαση απο το ενα θεμα στο αλλο.Εσυ εισαι κθηγητρια?Πως αντεδρασες με τον φοιτητη σου?Τον θεωρησες βλακα?(Θελω να δω και τη γυναικεια πλευρα)

marina38
31-08-2009, 00:36
Ας γίνει μια αρχική επαφή και 2-3 συναντήσεις για άσχετα θέματα και βλέπεις από πού θα μπορούσες να πιαστείς για να μιλήσεις και για έρωτα. Νομίζω πως από τώρα δεν μπορείς να ξέρεις πώς να κάνεις τη μετάβαση από το ένα θέμα στο άλλο, αφού μάλιστα έχουν περάσει και κάποια χρόνια. Ενώ αν έχετε κάποιες συζητήσεις, μπορείς να δεις αν υπάρχουν κάποια κοινά ενδιαφέροντα, κοινές απόψεις, να μάθεις κάποια πράγματα για εκείνη, να της μιλήσεις για εσένα κλπ.

Στη δική μου περίπτωση, όχι δεν τον θεώρησα βλάκα...ίσα-ίσα που το βρήκα πολύ γλυκό, μου άρεσε και σαν άντρας, αλλά δεν έγινε τίποτα τελικά, δηλαδή υπήρξε μια ευγενική απόρριψη από την πλευρά μου. Καταρχήν να διευκρινίσω πως όταν μου μίλησε ήταν ήδη προ πολλού πρώην φοιτητής μου. Αν μου είχε μιλήσει όσο ήμουν καθηγήτρια του δεν θα είχε καμία ελπίδα, για λόγους δεοντολογίας καθαρά. Μετά, δεν υπήρχε τέτοιο θέμα, αλλά επειδή υπήρχαν οικογενειακές σχέσεις και πολλοί κοινοί γνωστοί, επειδή γενικά δεν προτιμούσα νεότερους άντρες (άλλοι στόχοι, άλλες προτεραιότητες, άλλος τρόπος σκέψης συνήθως), αλλά και επειδή είχα άλλη σχέση εκείνη την εποχή, τελικά δεν έγινε τίποτα, αν και μια χαλαρή σχέση μαζί του δεν θα με χάλαγε! :)

Πάντως η προσέγγιση του ήταν πολύ καλή, γιατί με πέτυχε σε κατάλληλη στιγμή, είχα κάποια μικροπροβλήματα και έδειξε μεγάλο ενδιαφέρον να με βοηθήσει. Το πώς γύρισε την κουβέντα...χμ, ίσως βοήθησε η ειδικότητα, γιατί βλέπεις είμαι ψυχολόγος (απλά δίδασκα ψυχολογία σε πανεπιστήμιο) και έτσι μιλώντας για κάποιο ψυχολογικό θέμα, μίλησε για τον εαυτό του.

Α, και κάτι άλλο: είπες κάπου πως γνωρίζεις ότι η κοπέλα δεν έχει σχέση. Αυτό, θα σου έλεγα μην το δένεις κιόλας, κράτα μια επιφύλαξη. Γιατί κι εκείνος νόμιζε πως εγώ ήμουν μόνη, αλλά δεν ήταν έτσι. Είχα σχέση πάνω από χρόνο με κάποιον, αλλά δεν το γνώριζε κανείς, ούτε οι κοινοί μας γνωστοί!

shostakovichthewarrior
31-08-2009, 00:58
Ναι,οντως δεν το δενω βιολι κορδονι οτι δεν εχει καποιον,απλως ενταξει κακα τα ψεματα ειναι το πιθανοτερο κατα 90% τουλαχιστον!Παντως εξακολουθει να μου φαινεται κουφο το πως θα μπορουσα απο το πουθενα να αρχισω να βγαινω μαζι της ετσι ξεκαρφωτα και να συζηταμε περι ανεμων και υδατων!Εγω πιστευω οτι απο την αρχη θα μου το ξεκοβε και με ευγενικο τροπο θα ξεγλιστρουσε παλι οπως παλια κι ετσι δεν θα προλαβαινα να κανω τιποτα!

shostakovichthewarrior
31-08-2009, 01:04
Ξερετε,στη ζωη μου δεν εχω συνηθισει να κανω τετοιου ειδους κινησεις.Φανταστειτε οτι μεχρι να την γνωρισω,και πιο μετα μεχρι σημερα,ακολουθουσα μια ηρεμη-ευθυγραμμη ζωη.Δεν κατειχε ο ερωτας θεση στη ζωη μου.Ασχολουμουν με αλλα πραγματα!Ξαφνικα πριν 4 χρονια πεταχτηκε αυτο το εμποδιο μπροστα μου και με αναγκασε να λοξοδρομησω.Τωρα εχω επανελθει αλλα δεν το εχω εξουδετερωσει πληρως!Εχω παλεψει σκληρα μαζι του αλλα τιποτα!Καμια προοδος.Θα προτιμουσα να μην ειχε υπαρξει στη ζωη μου!Και τωρα αν γνωριζα μια γυναικα δεν θα το χειριζομουν ετσι το θεμα!

melene
31-08-2009, 01:05
shos σου εστειλα u2u

marina38
31-08-2009, 01:13
Όχι να μιλάς περί ανέμων και υδάτων, να ζητήσεις επικοινωνία αρχικά για κάτι πολύ συγκεκριμένο, που χρειάζεται συνάντηση, όπως π.χ. βοήθεια σε κάποια εργασία. Γιατί για το ιδιαίτερο που ανέφερες, ε ΟΚ το πολύ-πολύ να σου πει ευχαριστώ και να μη δοθεί μια καλύτερη ευκαιρία για κουβέντα από κοντά. Βέβαια, αυτό είναι απλά μια ιδέα, μπορείς να δοκιμάσεις και την ευθεία προσέγγιση, αλλά όπως λες δεν έχεις συνηθίσει σε τέτοιες κινήσεις.

Αυτό βέβαια είναι ένα θέμα, η έλλειψη σχετικής εμπειρίας δηλαδή. Κανείς όμως δεν γεννήθηκε γνωρίζοντας ιδανικούς χειρισμούς, οπότε από κάπου πρέπει να ξεκινήσεις δοκιμάζοντας και μαθαίνοντας...

shostakovichthewarrior
31-08-2009, 01:21
Ναι.Παντως τωρα που το αναφερατε,να σας εξομολογηθω και κατι ακομα!Φυσικα και ειπα οτι θα το δεχομουν να εχει συνεχισει τη ζωη της και να εχει καποιον αλλον και φυσικα ειναι κατι το οποιο μπορει συντομα να ακουσω.Ωστοσο,ειλικρινα μιλωντας,θα ενιωθα πολυ ασχημα αν το εβλεπα αυτο με τα ιδια μου τα ματια!Ναι,θα με ενοχλουσε παρα πολυ.Θα με εκνευριζε και γιατι δεν θα ειχα το δικαιωμα να κανω κατι και γιατι θα ηξερα πως την αγγιζει καποιος αλλος!Με πιανει μανια οταν το σκεφτομαι αυτο.Αν καποιος μου εγγυηθει οτι δεν προκειται να κανει κατι με καποιον,ενταξει,ποναει λιγοτερο,αλλα το αναποδο...με χτυπαει ασχημα στα νευρα!!!!

shostakovichthewarrior
31-08-2009, 01:23
Και ειδικα αν το μαθαινα τωρα που ειμαι σχεδον πεπεισμενος για το αντιθετο.Αν υπηρχε καποιος φανερος που εκανε αισθητη την παρουσια του,ενταξει θα το χωνευα πιο συντομα.Αλλα αλλιως ειναι να το ακους ξαφνικα χωρις να το περιμενεις!Θα με πονουσε πολυ περισσοτερο.Μακαρι να μην το ακουσω ποτε!!!

dreamer
31-08-2009, 07:13
Νομίζω ένα σημαντικό εμπόδιο είναι ότι είναι συνάδελφος του πατέρα σου και δεν θα της άρεσε στο επαγγελματικό της περιβάλλον να μαθευτεί κάτι τέτοιο. (εννοώ μια ενδεχόμενη σχέση).

Καλό θα ήταν να της αναφέρεις στην κουβέντα που θα κάνετε και πριν ανοίξεις τα χαρτιά σου ότι δεν μιλάς ποτέ με τους γονείς σου για τα προσωπικά σου. Κάτι τέτοιο θα την \"ελευθερώσει\".

dreamer
31-08-2009, 07:52
Επανηλθα και συγγνωμη που αργησα.Βλεπετε επεσα και χτυπησα ασχημα απο το ποδηλατο και μαλιστα,εδω ειναι το τραγικο,την στιγμη που περνουσα κατω απο το σπιτι της!Πω!Ουτε στημενο για ταινια να ηταν,τραγικο.

χα,χα...

Νομίζω ότι και ο Θεός σου είπε την άποψή του!

Τι μου φέρνει αυτή η σκηνή στο μυαλό. Μήπως την ταινία Μιλένα? Ένας πιτσιρικάς που γουστάρει μια ώριμη γυναίκα? την Μόνικα Μπελούτσι? Για θυμίστε μου...

dreamer
31-08-2009, 09:17
Σο, η άποψή μου είναι να προτιμήσεις την ευθεία προσέγγιση. Δικαιολογίες του τύπου \"ένας φίλος μου σκέφτεται να κάνει μαθήματα ιδιαίτερα\" ή \"αποφάσισα να δώσω πάλι πανελλήνιες\" κτλ...δεν μου αρέσουν, παρόλο που όπως σου είπα παραπάνω δεν έχει τόση μεγάλη σημασία ο τρόπος που θα προσεγγίσης μια γυναίκα όσον αφορά το αποτέλεσμα.

Θα σου πρότεινα λοιπόν να την συναντήσεις \"τυχαία\" έξω από το σπίτι της, και να την ρωτήσεις ευθέως αν θα ήθελε μια μέρα να βγείτε μαζί. Θα ήταν καλύτερα να προτείνης πρωί ή απόγευμα. Πιστεύω ότι δύσκολα θα σου αρνηθεί. Να την ρωτήσεις αν ισχύει το κινητό της και να της πεις να περιμένει τηλέφωνο.

dreamer
31-08-2009, 09:24
Υπάρχει και μια σοφή παροιμία που ταιριάζει γάντι για τις ερωτικές σχέσεις:

\"Στην βράση κολάει το σίδερο...\"

Μη περιμένεις να έρθει κάποια καλύτερη στιγμή για να την προσεγγίσης.

Σήμερα νομίζω είναι καλά.

πανος12345
31-08-2009, 10:28
Επανηλθα και συγγνωμη που αργησα.Βλεπετε επεσα και χτυπησα ασχημα απο το ποδηλατο και μαλιστα,εδω ειναι το τραγικο,την στιγμη που περνουσα κατω απο το σπιτι της!Πω!Ουτε στημενο για ταινια να ηταν,τραγικο.Τελος παντων!Εν ολιγοις μεσα απο την κουβεντα και την παρεμβαση του Πανου καταλαβα πως θεωρειτε σωστο να παω να της μιλησω,ε?Εχει καλως!Ας πουμε λοιπον οτι καποια στιγμη το αποφασιζω στο αμεσο μελλον.Πως θα ξεκινουσατε εσεις στη θεση μου?Ποια θα ηταν μια καλη αρχη?Ρωταω γιατι οπως καταλαβατε ειμαι λιγο \"απειρος\" σε τετοιου ειδους πρακτικα θεματα.
να ξεκινησω με το ατυχημα με το ποδηλατο κατω απο το σπιτι της ....αυτο θα της ελεγα! καθε φορα που σε σκεφτομαι , χανω την ψυχραιμια μου....ξερω οτι ειμαι σχετικα μικρος για σενα , αλλα ειναι τοσο εντονο αυτο που νοιωθω και τοσο ομορφο που θελω να το μοιραστω μαζι σου...θαθελα μια μερα να γερασουμε μαζι και να περπαταμε στον δρομο χερι-χερι....μου μαθες πολλα μεχρι σημερα...αλλα το πιο ομορφο, το πιο σημαντικο απο ολα τα μαθηματα , μου το χρωστας και δεν μπορω να κλεισω ματι ολο το βραδι οταν το σκεφτομαι...
τι νομιζεις οτι ειναι αυτο που με κανει να σε σκεφτομαι ολη την ωρα τοσα πολλα χρονια? τι ειναι για σενα ο ερωτας ? για μενα ειναι αυτο που μολις σου περιεγραψα...θελω να γερασουμε μαζι...εισαι η γυναικα των ονειρων μου και σου ζητω να κανεις κατι που να με πεισει οτι κανω λαθος ....να μου πεις ενα οχι και να μην σε ξαναενοχλησω ερωτικα ποτε , αλλα να μπορω να συνεχισω αμεριμνος την ζωη μου η να μου πεις ενα ναι και να αφησουμε την ζωη μονη της να μας μιλησει ...

πανος12345
31-08-2009, 10:35
Νομίζω ένα σημαντικό εμπόδιο είναι ότι είναι συνάδελφος του πατέρα σου και δεν θα της άρεσε στο επαγγελματικό της περιβάλλον να μαθευτεί κάτι τέτοιο. (εννοώ μια ενδεχόμενη σχέση).

Καλό θα ήταν να της αναφέρεις στην κουβέντα που θα κάνετε και πριν ανοίξεις τα χαρτιά σου ότι δεν μιλάς ποτέ με τους γονείς σου για τα προσωπικά σου. Κάτι τέτοιο θα την \"ελευθερώσει\".
σοφη συμβουλη ντρεαμερ! αλλα αυτο ισως να πρεπει να το πει αφου απελευθερωσειλιγο συναισθημα για να μην φανει καπου εκβιαστικο οτι της ζητα ενα παρανομο δεσμο εξαρχης , με την εννοια οτι ισως το παρει η δασκαλα σαν υποτιμητικο και του ριξει την χυλοπιτα μονο γιαυτο!
πρωτα βγαζεις την ψυχη σου σε αυτην που αγαπας και μετα συμπληρωνεις οτι ο ερωτας σας ειναι μονο για σας και για κανενα αλλον..ουτε γονεις , ουτε φιλους , ουτε την παρεα μεχρι να θεριωσει και να γινουν οι δυο ενα...

dreamer
31-08-2009, 13:18

να ξεκινησω με το ατυχημα με το ποδηλατο κατω απο το σπιτι της ....αυτο θα της ελεγα! καθε φορα που σε σκεφτομαι , χανω την ψυχραιμια μου....ξερω οτι ειμαι σχετικα μικρος για σενα , αλλα ειναι τοσο εντονο αυτο που νοιωθω και τοσο ομορφο που θελω να το μοιραστω μαζι σου...θαθελα μια μερα να γερασουμε μαζι και να περπαταμε στον δρομο χερι-χερι....μου μαθες πολλα μεχρι σημερα...αλλα το πιο ομορφο, το πιο σημαντικο απο ολα τα μαθηματα , μου το χρωστας και δεν μπορω να κλεισω ματι ολο το βραδι οταν το σκεφτομαι...
τι νομιζεις οτι ειναι αυτο που με κανει να σε σκεφτομαι ολη την ωρα τοσα πολλα χρονια? τι ειναι για σενα ο ερωτας ? για μενα ειναι αυτο που μολις σου περιεγραψα...θελω να γερασουμε μαζι...εισαι η γυναικα των ονειρων μου και σου ζητω να κανεις κατι που να με πεισει οτι κανω λαθος ....να μου πεις ενα οχι και να μην σε ξαναενοχλησω ερωτικα ποτε , αλλα να μπορω να συνεχισω αμεριμνος την ζωη μου η να μου πεις ενα ναι και να αφησουμε την ζωη μονη της να μας μιλησει ...

Εύχομαι να μη πεις τέτοιες μαλακίες!

shostakovichthewarrior
31-08-2009, 13:25
Καλη σας μερα,γραφω με το ενα χερι γι\'αυτο θα αργω λιγο!Οχι,προσωπικα δεν θεωρω οτι αυτα που ειπε ο Πανος ειναι μαλακιες!Μου αρεσαν αρκετα,απλως ενταξει καλο θα ειναι οταν θες να κανεις ερωτικη εξομολογηση να μη μαθαινεις κειμενο απ\'εξω!Αυτο που σκεφτηκα εγω να κανω ειναι να την παρω ας πουμε στα γενεθλια της(φυσικα τα θυμαμαι) για ευχες και ετσι να ξεκινησω την κουβεντα για επανασυνδεση.Ισως αν ετσι της ελεγα οτι την απεθυμησα και θελω να την δω,να μη μου αρνουταν!Τωρα,απο τη στιγμη που θα βγουμε,ε,εκει θα το σκεφτω λιγο καλυτερα το πραγμα!

shostakovichthewarrior
31-08-2009, 13:29
@dreamer:Καλα,απο τη στιγμη που ειναι να γινει κατι θα γινει κρυφα!Για μενα δεν ειναι και τοσο δυσκολο να το κρατησω κρυφο.Επισης στην ταινια που ανεφερες,το παιδι νομιζω δεν ειχε πεσει απο ποδηλατο!

πανος12345
31-08-2009, 14:51

Εύχομαι να μη πεις τέτοιες μαλακίες!
ισως αλλα για 35 χρονια ερωτικη ζωη μετραω 3 αρραβωνες
1 γαμο και πανω απο 100 γυναικες σε τοσο καλου επιπεδου σχεση που ολες μια μερα γυρισαν μονες τους πισω ειτε εφυγα μονος μου ειτε αποφασισαν να με χωρισουν για δικους τους λογους...

πανος12345
31-08-2009, 14:55
Καλη σας μερα,γραφω με το ενα χερι γι\'αυτο θα αργω λιγο!Οχι,προσωπικα δεν θεωρω οτι αυτα που ειπε ο Πανος ειναι μαλακιες!Μου αρεσαν αρκετα,απλως ενταξει καλο θα ειναι οταν θες να κανεις ερωτικη εξομολογηση να μη μαθαινεις κειμενο απ\'εξω!Αυτο που σκεφτηκα εγω να κανω ειναι να την παρω ας πουμε στα γενεθλια της(φυσικα τα θυμαμαι) για ευχες και ετσι να ξεκινησω την κουβεντα για επανασυνδεση.Ισως αν ετσι της ελεγα οτι την απεθυμησα και θελω να την δω,να μη μου αρνουταν!Τωρα,απο τη στιγμη που θα βγουμε,ε,εκει θα το σκεφτω λιγο καλυτερα το πραγμα!
μια που μιλησες για γενεθλια να ριξω μια αλλη ιδεα? πολυ πιο ρομαντικη? πηγαινε στην ινερφλορα και αγορασε της ενα ωραιο μουκετο τριανταφυλα και γραψε της ενα ερωτικο μηνυμα χωρις να βαλεις το ονομα σου πανω αλλα απλα ενα κινητο τηλεφωνο....[που να μην το ξερει φυσικα] αν σε παρει , εχει τελειωσει το 50% της δουλιας σου..αν δεν σε παρει κανεις οτι θες ξεχνωντας το τι εγινε η ακομα καλυτερα κανεις αυτο που σποπευες να κανεις αφου φροντισεις να εισαι στο σπιτι της την ωρα που θα εχεις κανονισει να γινει η παραδοση των λουλουδιων για να κοψεις αντιδρασεις...

dreamer
31-08-2009, 14:59
Καλά πάνο, περί ορέξεως κολοκυθόπιττα....

Πάντως αν σε 100 γυναίκες είπες για να τις ρίξεις ότι θα ήθελες να γεράσεις μαζί τους, φαντάζομαι ότι στην γυναίκα που παντρεύτηκες όταν της έδωσες το δακτυλίδι της πρότεινες να την θάψετε στον οικογενειακό σας τάφο!

Remedy
31-08-2009, 15:07
μουσικη υποκρουση:\"μαραμενα τα γιουλια κι οι βιολες\".......

πανος12345
31-08-2009, 15:28
Καλά πάνο, περί ορέξεως κολοκυθόπιττα....

Πάντως αν σε 100 γυναίκες είπες για να τις ρίξεις ότι θα ήθελες να γεράσεις μαζί τους, φαντάζομαι ότι στην γυναίκα που παντρεύτηκες όταν της έδωσες το δακτυλίδι της πρότεινες να την θάψετε στον οικογενειακό σας τάφο!
οχι ντρεαμερ ..δεν εχουμε οικογενειακο ταφο..ι ιδια μου ζητησε να καει και εγω θα ζητησω να με πεταξουν στην θαλασσα να με φανε τα ψαρια....
βλεπεις και στον θανατο μου ακομα σκεφτομαι πως θα μπορουσαν να φανω χρησιμος στους αλλους...γιαυτο ξαναγυρισαν ολες
μονο αυτο ζητανε ολες ...να τους εισαι πιστος
τιποτε αλλο...
γιατι ειναι πιο εξυπνες απο σενα για να μπορεις να τις ξεγελασεις
επειδη δεν εχω λεφτα να την παω εξω ντρεαμερ ξερεις τι κανω για να θεραπευσω το αγχος και την ανασφαλεια της γυναικας μου? καθομαι ολη την ημερα στο σπιτι και γραφω αυτα που διαβαζεις στο φορουμ....
αμα δεν σου αρεσουν συγχωρα με ....
για μενα και την γυναικα μου το κανω και για οποιον μπορει να αρπαξει κατι που να του φανει χρησιμο

shostakovichthewarrior
31-08-2009, 15:28
Παρακαλω παιδια μην ξεφυγει η τοσο ωραια συζητηση που κανουμε!Ενταξει,ο καθενας εχει τον τροπο του.Τι να πω κι εγω που δεν εχω τροπο ε!

πανος12345
31-08-2009, 15:30
Παρακαλω παιδια μην ξεφυγει η τοσο ωραια συζητηση που κανουμε!Ενταξει,ο καθενας εχει τον τροπο του.Τι να πω κι εγω που δεν εχω τροπο ε!
ακουω τα παντα και κανε αυτο που νομιζεις σωστοτερο...
αυτος ειναι ο σκοπος ολων μας εδω

shostakovichthewarrior
31-08-2009, 15:30
Συγγνωμη,απαντησα ταυτοχρονα!Οντως η πιστη ειναι βασικο!

πανος12345
31-08-2009, 15:32
Συγγνωμη,απαντησα ταυτοχρονα!Οντως η πιστη ειναι βασικο!
αυτο βεβαι δεν σημαινει οτι η δασκαλ δεν ξερει οτι μπορει να μιαλει μονο η καψουρα....
αλλα οσο και να σου φανει παραξενο , μετραει φιλε μου , γιατι απευθυνεται στο ασυνειδητο και οχι στην συνειδηση της...
απο κει βγαινουν ολα τα αγχη και οι φοβιες ...
πες το και ας πεσει χαμω που λεει και το τραγουδι...

shostakovichthewarrior
31-08-2009, 15:35
Θεωρεις δηλαδη οτι θα εκτιμησει αν μη τι αλλο τον \"πιστο και αφοσιωμενο\" μου ερωτα προς αυτην?Θα το εκτιμησει στ\'αληθεια?

πανος12345
31-08-2009, 15:42
Θεωρεις δηλαδη οτι θα εκτιμησει αν μη τι αλλο τον \"πιστο και αφοσιωμενο\" μου ερωτα προς αυτην?Θα το εκτιμησει στ\'αληθεια?
ακομα και παντρεμενη η καψουρα να ηταν με καποιν αλλο
πιστεψε με σε αυτο που θα σου γραψω το καλυτερο δωρο που θα παρει φετος στα γενεθλια της θα ηταν αυτο ακριβως που σου εγραψα ! το μουκετο της ινερφλορα με το ερωτικο σημειωμα ,
εσυ στο σπιτι με την αιτιολογια της πρωην καθηγητριας και συνεργατιδας του πατερας σου σαν το γερο οδησσεα στην ιθακη
και ντρινννννννννννννννη ινερφλορα με τα λουλουδια και το σημειωμα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ελπιζω να εχει το κοπιραιτ ο νικος μην το δουμε καμμια μερα σε σηριαλ στην τηλεοραση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ολα τα χαρτια ανοιχτα μπροστα σου...
δεν λες κουβεντα μερι να σιγουρευθεις οτι η γυναικα μπροστα σου θα παρει το καλυτερο δωρο που θα μπορουσε να της κανει ο αγιο-shostakovichthewarrior!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
αν σε παιρνει συνεχιζεις ..αν οχι κουνας το κεφαλι σου και της λες .....ειδατε κυρια ταδε....που ζουμε ...υπαρχουν ακομα ερωτευμενοι στην εποχη μας και μετα τις λες για τις σπουδες σου κλπ παιρνεις το καπελακι σου και ξεκινας την ζωη σου απο την αρχη ηρεμος γιατι εφαγες τον πιο ομορφο χυλο της ζωης σου..σαν να ησουνα στο ιντερνετ σε ενα σαιτ γνωριμιων η καλυτερα στο θεατρο με πρωταγωνιστη τον εαυτο σου

krino
31-08-2009, 15:46
εγω θα σου πω οτι τσαμπα την παλευεις, (ενεκα πολλων διαφορων)
αλλα δεν ειναι εκει η ουσια.....
Η ουσια ειναι να την παλεψεις και ας αποδειχτει μια τρυπα στο νερο.
Οποτε αντι να μελετας σχεδιαγραμματα,
γιατι δεν πας να κανεις το κεφι σου και να εκφρασεις αυτα που νιωθεις?

Ναι εχεις πολλες πιθανοτητες να μην εχεις επιτυχια,
αλλα αυτο σε ενδιαφερει η να κανεις γνωστο αυτα που σκεφτεσαι?
Οι πολλοι σχεδιασμοι μπλοκαρουν την υποθεση και τελικα πολυ πιθανον να
μην ολοκληρωσεις κανενα σχεδιο....

Μην ασχολεισαι με συμβουλες και μην ακους κανενα.
Βγες μπροστα και φροντισε να εισαι ο εαυτος σου.
Αν οντως κολλας στο πως θα κανεις προσεγγιση......
Κανε το οσο πιο απλα μπορεις χωρις σεναρια επιστημονικης φαντασιας.

πανος12345
31-08-2009, 15:48
τωρα για πιστο και αφοσιωμενο , θα ελεγα μονο στο βαθος του ασυνειδητου της ....
γιατι δεν ειναι 80 χρονων γιαγια αν και στην γαλλια ξερω μια 89 χρονη γυναικα που ενω μπαινοβγαινει στα νοσοκομεια γιατι εχει ζαχαρο , μαλλον ειναι ακομα καψουρα με ενα 25 χρονο καμποτζιανο που ειναι ο οδηγος του αυτοκινητου της , μια που οταν της πηρανε λογω γηρατος το διπλωμα , το εκανε δωρο στον καλυτερο της φιλο , ο οποιος πιο εξυπνος
προσελαβε τον καμποτιζιανο για οδηγο! τωρα ποιον ακριβως αγαπα αναμεσα στον ανθρωπο και στο αυτοκινητο δεν μπορω να το ξερω.... παντως δεν α ηθελα να ημουνα στην θεση του καμποτζιανου αν μια μερα του ανοιξει τον ερωτα της γιατι εδω οι γυναικες δεν γερνανε ποτε αν εχουν χρηματα ......και εχουν μαθει απο μικρες να παιρνουν μονες τους αυτο που θελουν...

shostakovichthewarrior
31-08-2009, 15:50
χμ.Καλη η ιδεα με το τριανταφυλλο!Ολα τα υπολοιπα δεν ταιριαζουν σε εμενα,δεν μπορω να τα πραξω,πιστευω φαινεται οτι ειναι στημενο.Πρεπει αρχικα να της κεντρισω την περιεργεια οτι υπαρχει καποιος παραφορα ερωτευμενος μαζι της και σιγα σιγα σε καποια αλλη στιγμη να επανεμφανιστω πλεον για την συναντηση.Αλλα το πρωτο πρεπει να γινει με μυστικο τροπο.Ισως να χρειαστουν και χρονια για να γινουν αυτα.Δεν πειραζει.Ας περιμενω αλλα 2-3 χρονια.Δεν θα χασω τιποτα.Ουτως η αλλως αυτη ειναι η μοναδικη γυναικα που με εκανε να νιωσω ετσι.Αξιζει λιγη υπομονη ακομα,συνηθισα τωρα!Τι 4 τι 7 χρονια!

shostakovichthewarrior
31-08-2009, 15:54
@krino:Ε,οσο να\'ναι ενας σχεδιασμος χρειαζεται απο πριν.Πως θα επανεμφανιστω ετσι μετα απο 4 χρονια?Την θελω.Δεν θελω να κανω το κεφι μου.Δεν ειμαι απο αυτους.Δεν μπορω να αντιμετωπισω την υποθεση στα αστεια.Μου εχει κοστισει 4 χρονια.ΠΡΕΠΕΙ να το δω σοβαρα το θεμα!

πανος12345
31-08-2009, 15:55
Originally posted by krino
εγω θα σου πω οτι τσαμπα την παλευεις, (ενεκα πολλων διαφορων)
αλλα δεν ειναι εκει η ουσια.....
Η ουσια ειναι να την παλεψεις και ας αποδειχτει μια τρυπα στο νερο.
Οποτε αντι να μελετας σχεδιαγραμματα,
γιατι δεν πας να κανεις το κεφι σου και να εκφρασεις αυτα που νιωθεις?

Ναι εχεις πολλες πιθανοτητες να μην εχεις επιτυχια,
αλλα αυτο σε ενδιαφερει η να κανεις γνωστο αυτα που σκεφτεσαι?
Οι πολλοι σχεδιασμοι μπλοκαρουν την υποθεση και τελικα πολυ πιθανον να
μην ολοκληρωσεις κανενα σχεδιο....

Μην ασχολεισαι με συμβουλες και μην ακους κανενα.
Βγες μπροστα και φροντισε να εισαι ο εαυτος σου.
Αν οντως κολλας στο πως θα κανεις προσεγγιση......
Κανε το οσο πιο απλα μπορεις χωρις σεναρια επιστημονικης φαντασιας.
θα με πιστεψης αν σου πω πως εγω θα εκανα ακριβως οτι συμβουλεψες τον φιλο μας να κανει?
ομως κρινε δεν ειναι ουτε εσυ ουτε εγω...μονος σου αλωστε το λες...αρα για να ερθει εδω να μας περιγραψει τα αισθηματα του σημαινει οτι θελει αλλα δεν μπορει εδω και πολλα χρονια...
και οχι τιποτα αλλο ..αλλα πρεπει να ζησει και η ιντερφλορα
χαχαχαχαχαχα
εγω σου εγγυομαι φιλε ερωτευμενε ενα μονο πραγμα
θα περασεις ισως το πιο εντονο , το πιο ρομαντικο και ισως το πιο σημαντικο μαθημα με την δασκαλα σου...
το μαθημα της ζωης...
και οι δυο σας μονο να κερδισετε εχετε απο αυτη την πλοκη
που προσυπεγραψα....
η δασκαλα θα κανει ισως τα καλυτερα γενεθλια της ζωης της αν οντως εχει παρει μυρωδια το ενδιαφερον σου
και συ θα απαλλαγεις απο την αμφιβολια που ειναι οτι χειροτερο γιατι γεννα αγχος ...

πανος12345
31-08-2009, 15:59
@krino:Ε,οσο να\'ναι ενας σχεδιασμος χρειαζεται απο πριν.Πως θα επανεμφανιστω ετσι μετα απο 4 χρονια?Την θελω.Δεν θελω να κανω το κεφι μου.Δεν ειμαι απο αυτους.Δεν μπορω να αντιμετωπισω την υποθεση στα αστεια.Μου εχει κοστισει 4 χρονια.ΠΡΕΠΕΙ να το δω σοβαρα το θεμα!
καλα γενεθλια απο μενα να ευχηθεις στην δασκαλα φιλαρακο!
και ελα σιγουρα εδω πισω η να πιουμε ενα ποτηρι στην υγεια σας
η να αναλυσουμε μαζι με καφε τον χυλο γιατι οπως θα εχεις ηδη καταλαβει
\" ο πρωτος αναμαρτητος πρωτος τον λιθον βαλλετω\"
μαθαινουμε μονο απο τα λαθη μας ....
γιατι τα σωστα τα ξεραμε ηδη...

shostakovichthewarrior
31-08-2009, 16:00
Δεν ξερω αν η καθηγητρια μου θα μπορεσει να νιωσει αυτα που νιωθω για αυτην.Αυτο σκεφτομαι,πως θα της μεταδωσω ακριβως αυτα που νιωθω χρονια τωρα για αυτην.Θελω να καταλαβει οτι δεν ειναι αστειο αυτο,αφου κρατησε τοσο, και θελω τη γνωμη-βοηθεια της!Δεν ξερω αν θα με απορριψει απο το πρωτο 10λεπτο κι ετσι δεν προλαβω να της μεταφερω τα συναισθηματα μου.Ισως πιστεψει οτι δεν νιωθω κατι σοβαρο.Αυτο θελω να πετυχω.Να την κανω να καταλαβει αυτα που νιωθω και να καταλαβει την σημασια τους χωρις να με διακοψει και να μου κοψει το θαρρος απο την αρχη!Ας με ακουσει πρωτα!

shostakovichthewarrior
31-08-2009, 16:03
Καλο θα ηταν Πανο να εχεις λιγη υπομονη,αρκετη βασικα,γιατι σκοπευω να κινηθω αργα,πολυ αργα.Οποτε δεν ειναι κατι που θα γινει μεθαυριο.Για μενα μετραει περισσοτερο η λυση του χρονου-θεραπευτη οποτε πονταρω και σε αυτο!Ας περιμενω και παραλληλα ας σχεδιαζω τον τροπο προσεγγισης!

Remedy
31-08-2009, 16:12
Δεν ξερω αν η καθηγητρια μου θα μπορεσει να νιωσει αυτα που νιωθω για αυτην.Αυτο σκεφτομαι,πως θα της μεταδωσω ακριβως αυτα που νιωθω χρονια τωρα για αυτην.Θελω να καταλαβει οτι δεν ειναι αστειο αυτο,αφου κρατησε τοσο, και θελω τη γνωμη-βοηθεια της!Δεν ξερω αν θα με απορριψει απο το πρωτο 10λεπτο κι ετσι δεν προλαβω να της μεταφερω τα συναισθηματα μου.Ισως πιστεψει οτι δεν νιωθω κατι σοβαρο.Αυτο θελω να πετυχω.Να την κανω να καταλαβει αυτα που νιωθω και να καταλαβει την σημασια τους χωρις να με διακοψει και να μου κοψει το θαρρος απο την αρχη!Ας με ακουσει πρωτα!

ειναι καλο να της μιλησεις με σαφηνεια,αλλα οσο μπορεις απλα....
αν γινεις μελοδραματικος, ειναι πολυ πιθανον να της φανει αρρωστημενη η κατασταση,και να φυγει τρεχοντας....
εγω τουλαχιστον αυτο θα εκανα αν αρχιζες να μου λες να γερασουμε και να πεθανουμε μαζι.....
ασε που θα γερασει πριν απο σενα ....

shostakovichthewarrior
31-08-2009, 16:15
αυτο ακριβως θελω να αποφυγω,Δεν θελω να νομισει οτι ειναι αρρωστημενη η κατασταση.Δεν ειναι κιολας,νομιζω.Ενταξει,απλω δεν εχω συνηθισει σε τετοια και για αυτο με επηρεασε τοσο.Δεν αισθανομαι αρρωστος δηλαδη.

shostakovichthewarrior
31-08-2009, 16:17
Καλα,εννοειται οτι αυτα με τα γεραματα και το μελοδραμα τα αποφευγω!Ενταξει,ειπαμε.Δε μου βγαινει κιολας.Ομως με την σαφηνεια και τηνευθυτητα θα καταλαβει?

Remedy
31-08-2009, 16:20
μωρε θα καταλαβει...
το θεμα ειναι τι διαθεσεις θα εχει :)
τελοσπαντων. θα δειξει....

shostakovichthewarrior
31-08-2009, 16:31
Ε,γαμωτο την θελω!Θελω να τα ξερει ολα!Να της πω επιτελους οτι νιωθω τα παντα για αυτην.Και οτι δεν εχω ξανανιωσει ετσι για ανθρωπο,μου γεννησε συναισθηματα που ουτε καν ηξερα οτι υπηρχαν μεσα μου.Ε,πρεπει στα επομενα 2 χρονια να κινηθω.Δεν παει αλλο.Πρεπει να βρω θαρρος.Θελω να την ξαναδω γαμωτο...Δεν το καταλαβαινετε?

Remedy
31-08-2009, 16:44
οκ
λαβε υποψη σου παντως, οτι στα επομενα 2 χρονια ενδεχεται να εχει κανει 2 παιδια.....

πανος12345
31-08-2009, 16:45
Καλο θα ηταν Πανο να εχεις λιγη υπομονη,αρκετη βασικα,γιατι σκοπευω να κινηθω αργα,πολυ αργα.Οποτε δεν ειναι κατι που θα γινει μεθαυριο.Για μενα μετραει περισσοτερο η λυση του χρονου-θεραπευτη οποτε πονταρω και σε αυτο!Ας περιμενω και παραλληλα ας σχεδιαζω τον τροπο προσεγγισης!
εγω φιλαρακο μου ετσι και αλλιως σε αυτη την ζωη δεν προβληματιζομαι να αλλαξω την γυναικα μου με καμμια αλλη...
ομως οι αλλοι φοβαμαι οτι δεν σκεφτονται το ιδιο και σιγουρα φανταζομαι δεν σκεφτεται το ιδιο ουτε η καθηγητρια σου!
εβαλες μια ημερομηνια ..τα γενεθλια της ....βεβαια δεν δεσμευτηκες για ποια ακριβως γενεθλια αναφερεσαι...
θα σε βοηθησω λιγο....ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΦΕΤΟΣ ΘΑ ΕΒΑΖΑ ΣΑΝ ΟΡΙ ΨΥΧΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΑΝ ΗΜΟΥΝΑ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΣΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΠΕΡΑΣΑΝ ΗΔΗ 4 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΤΡΩΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟ ΣΑΡΑΚΙ....
βεβαια στατιστικα , αν περιμενες αλλα 50 χρονια , τοτε η διαφορα της ηλικιας σας θα λειτουργουσε σιγουρα προς οφελος σου ....αλλα δεν θα ημουνα καθολου σιγουρος αν τοτε το σεξ θα ηταν ακομα μια πρωτη προτεραιοτητα στο μυαλο σου οπως φανταζομαι να ειναι σημερα...διαλεξες λιγο σκληρο και απροσπελαστο μετεριζι για να αντλησεις συμβουλες για ερωτικα καθαρα θεματα ....αν βεβαια εννουσες τα φετεινα γενεθλια
αν ομως εννοουσες καποια γενεθλια , τοτε θα μου επιτρεψεις αφου σου ζητησω συγνωμη γιατι καταλαβα λαθος , ισως καλυτερα θα ηταν να το συζητουσες με καποιον ειδικο..η μελινα απο οτι ειδα ξερει ενα απο τους καλυτερους....
εγω δεν ειμαι ειδικος ..ειμαι βιαστικος απλα γιατι ξερω οτι η ζωη κυλαει πιο γρηγορα απο την σκεψη μας καποιες φορες και τα ονειρα στοιχειωνουν μεσα μας και γινονται κρεμασταρια...
αυτο δεν θα ηθελα μοναχα να σου συμβει και γιαυτο με λεπεις τοσο βιαστικο ..4 χρονια... σε 4 χρονια μια γυναικα γνωριζει ενα ανδρα παντρευνται εχουν ενα παιδακι 3 χρονων που ειναι ερωτευμενο με την μανα του γιατι εχει ακομα εξαρτηση απο αυτην..... αν με διαβεβαιωσεις οτι δεν θα στενοχωρηθεις αν μια μερα την δεις παντρεμενη θα μεινω εδω και δεν θα συνεχισω , αφου σου ευχηθω καλα βολια στην συνεχεια...

krino
31-08-2009, 16:47
μισο λεπτο,
εσυ τι πιστευεις,
οτι εχει υποψιαστει κατι για οτι σκεφτεσαι η δεν γνωριζει απολυτως τιποτα?

πανος12345
31-08-2009, 16:56
αυτο ακριβως θελω να αποφυγω,Δεν θελω να νομισει οτι ειναι αρρωστημενη η κατασταση.Δεν ειναι κιολας,νομιζω.Ενταξει,απλω δεν εχω συνηθισει σε τετοια και για αυτο με επηρεασε τοσο.Δεν αισθανομαι αρρωστος δηλαδη.
απλα για την ιστορια , επιδη βρισκομαστε σε φορουμ ψυχολογικης υποστηριξης και οχι σε φορουμ εκτονωσης ψυχικα ασθενων
ο ορισμος της ωριμοτητας του φροιντ ισως σε βοηθησει να καταλαβεις τι ρεπει να κανεις
\"Ωριμος ειναι αυτος που μπορει να συναπτει ερωτικες σχεσεις με καποιν αλλον για μακρυ χρονικο διαστημα...\"
Σε διαβεβαιω επισης οτι αυτο το εμαθε η δασκαλα σου στην παιδαγωγικη ακαδημια η στο πανεπιστημιο της [αν πηγε εκει ]
Τωρα το πσοσο μακρυ το αφησε φλου ο σκατοεβραιος επιτηδες για να μας παιδευει.....
παντως η γιαγια [89 ετων ] εμαθα χθες οτι ζητησε κραγιον υβ σαιντ λοραν [υπολογισε περιπου 300-600 ευρω] και παρηγγειλε βολτα με το αμαξι της και τον καμποτζιανο με το φρακο να ετοιμαζεται..ξερεις ερωτας ειναι και ενας απλος ρομαντικος περιπατος ...

πανος12345
31-08-2009, 16:58
μισο λεπτο,
εσυ τι πιστευεις,
οτι εχει υποψιαστει κατι για οτι σκεφτεσαι η δεν γνωριζει απολυτως τιποτα?
τι ειναι αυτο που κανει νιαου νιαου στα κεραμυδια ?
απαντηση
σκυλος που ξερει ξενες γλωσσες !!!!!!!!!!!!!
χαχαχαχαχα

krino
31-08-2009, 17:02
χμμμ τι να σου πω ρε συ πανο,
δεν γελασα ακριβως....

:P

mariafound82
31-08-2009, 17:14
Sho πηγαινε σπιτι της ,πες της οτι την σκεφτοσουν κ περασες να δεις τι κανει.Απο την αντιδραση της κ αν δεν εμφανιστει απο μεσα καποιος συντροφος ζητησε της να βγειτε για να την ευχαριστησεις για την βοηθεια της .Αν αρνηθει σηκωνεσαι κ φευγεις.Αν δεχτει σημαινει οτι εισαι σε πολυ καλο δρομο
.Κυριως μην της ζητησεις να γερασετε μαζι[αδυνατο εκ των πραγματων],ουτε να της υποσχεθεις αιωνια πιστη κ αφοσιωση{Δεν μπορεις να προδιαγραψεις το μελλον].Μιλησε της για τα αισθηματα σου απλα κ ειλικρινα.Μην προσποιηθεις κατι που δεν εισαι.
Μονο μην καθυστερεις.Αν αφησεις αλλα 3 η 4 χρονια θα αρχισω να υποψιαζομαι οτι ο ερωτας για την καθηγητρια σου ειναι μια δικαιολογια για να αποφυγεις να κοιταξεις την ζωη σου καταματα.

πανος12345
31-08-2009, 17:19
χμμμ τι να σου πω ρε συ πανο,
δεν γελασα ακριβως....

:P
η προσπαθεια μετραει...

πανος12345
31-08-2009, 17:24
Sho πηγαινε σπιτι της ,πες της οτι την σκεφτοσουν κ περασες να δεις τι κανει.Απο την αντιδραση της κ αν δεν εμφανιστει απο μεσα καποιος συντροφος ζητησε της να βγειτε για να την ευχαριστησεις για την βοηθεια της .Αν αρνηθει σηκωνεσαι κ φευγεις.Αν δεχτει σημαινει οτι εισαι σε πολυ καλο δρομο
.Κυριως μην της ζητησεις να γερασετε μαζι[αδυνατο εκ των πραγματων],ουτε να της υποσχεθεις αιωνια πιστη κ αφοσιωση{Δεν μπορεις να προδιαγραψεις το μελλον].Μιλησε της για τα αισθηματα σου απλα κ ειλικρινα.Μην προσποιηθεις κατι που δεν εισαι.
Μονο μην καθυστερεις.Αν αφησεις αλλα 3 η 4 χρονια θα αρχισω να υποψιαζομαι οτι ο ερωτας για την καθηγητρια σου ειναι μια δικαιολογια για να αποφυγεις να κοιταξεις την ζωη σου καταματα.
εγω θα το εκανα απο τα γενεθλια και μια μερα...
αληθια γιατι ειναι εκ των πραγματων αδυνατον μαρια να γερασουν μαζι ?
ξερεις ποσα χρονια περισσοτερα απο τους ανδρες ζουν οι γυναικες ?
10 χρονια ....
τωρα αν ειναι και ερωτευμενες μεγαλωνει πολυ η διαφορα ..
η γιαγια που φερνω σαν παραδειγμα ειναι 89 ετων και εχει στελει ηδη στον ταφο 2 καθηγητες πανεπιστημιων της ιατρικης που την αφησαν σαν βασιλισσα μονη της ...
το μυαλο δουλευει ξυραφι..διαβαζει καθε μερα ολα τα σοβαρα ιατρικα περιοδικα του πλανητη και η κορη της που ειναι και η ιδια γιατρος κοντευει να τρελαθει με την μανα της που την βαγζει συνεχεια ανικανη να βρει τον δρομο της ευτχιας της ..
φαντασου η κορη 63 ετων μολις καταφερε να βρει φιλο και να ξαναρχισει με αισιοδοξια την ζωη της ενω ο εγγονος της εχει ηδη 2 παιδια ...

πανος12345
31-08-2009, 17:28
στις ΗΠΑ η διαφορα αναμεσα στον πλουτο γυναικων ανδρων κοντευει να φτασει στο 2/1
Γιατι οι γυναικες κληρονομουν τους ανδρες τους και ξαναρχιζουν την ζωη τους [πολλες φορες ερωτικη , μετα τα 60-70 χρονια]....

mariafound82
31-08-2009, 17:29
Πανο τι λες τωρα στον φιλο μας?οτι δεν θα φορεσει αυτος το μαυρο πουκαμισο?Μακαβρια συζητηση!!!.Εδω ετοιμαζομαστε για χαρες κ πανηγυρια

shostakovichthewarrior
31-08-2009, 17:44
Λοιπον κατ\'αρχην ας αφησουμε αυτο το παραδειγμα με την 89αρα γιαγια,ακυρο.Δευτερον,χτες σας ειπα οτι αν μαθαινα πως θα παντρευτει θα με ποναγε απιστευτα.Σαν ιδεα δεν με σκοτωνει αλλα αν το ακουσω στα αυτια μου καποια στιγμη θα με εκνευρισει αφορητα.Για αυτο και τωρα που αναφερατε οτι σε 2 χρονια θα εχει κανει παιδια,πραγματικα με εκνευρισε!!Ας μην ξαναναφερθει.Το ξερω,ετσι μπορει να γινει,αλλα,ενταξει.Φιλικα!Τ ωρα για το θεμα χρονου,ε,τι να κανω δεν αισθανομαι απολυτα προετοιμασμενος να δρασω αμεσως,το νωριτερο θα ηταν φετος.Η γιορτη της μαλιστα δεν απεχει και πολυ...

shostakovichthewarrior
31-08-2009, 18:14
@krino:Εγω πιστευω οτι δεν εχει καταλαβει κατι.Δεν γινεται κιολας,αφου εγω μολις τελειωσαμε 4 χρονια πριν τα μαθηματα,χαθηκα απο μπροστα της πιστευοντας οτι ετσι θα ξεκολλησω.Δεν της εχω δειξει σημαδια δηλαδη!

πανος12345
31-08-2009, 18:18
Πανο τι λες τωρα στον φιλο μας?οτι δεν θα φορεσει αυτος το μαυρο πουκαμισο?Μακαβρια συζητηση!!!.Εδω ετοιμαζομαστε για χαρες κ πανηγυρια
οχι ρε συ μαρια ....
αλλα μια και κανα δυο πεταχτηκαν και ειπαν οτι ειναι ασυμβιβαστο να γερασουνε μαζι , ειπα και γω να φερω και κανενα επισημο στοιχειο για να ξερουμε που παμε δηλαδη....
αλλα σαν ιδεα δεν θα επεφτε ασχημα και για την δασκαλα τωρα που το καλοσκεφτομαι να δενανε οικογενειακα την επιχειρηση...
ειμαστε πρωταθηλητες σε ολη την ευρωπη σε αυτης της μορφης την οικονομια και ο φιλς μας ειναι φοιτητης καπου...
ασχημα θα ητανε δηλαδη , να επαιρνε και λιγο μοντερνα οψη η ερωτικη τους συνομιλια?
εννοω αντι για πανυγηρια για τον ερωτα ασχημα θα ητανε αν αυριο μπορουσαν μαζι να λειτουργησουν ας πουμε το φροντιστηριο? δεν ξερω τι σπουδαζει ο φιλος μας αλλα μια υποθεση κανω απλα για να του δωσω διαφορετικα κινητρα αν το γηρας ουκ ερχεται μονον εννοωντας την σοφια ....

πανος12345
31-08-2009, 18:22
listen to your love.................................
αλλα να μην αφησουμε και το τραινο να φυγει χωρις εμας μεσα ....
να κανω μια προταση τελικη?
αφου παραγγειλεις τα λουλουδια , πιες και κανα μπουκαλακι αμστελ η παραπανω εν αναγκη
μπας και λυθει η γλωσσα σου.....την ευθυνη για τον εθισμο την παιρνω πανω μου γιατι ερωτας ο ρημαδης ειναι χειροτερος και απο το οπιο ακομα...

shostakovichthewarrior
31-08-2009, 18:24
@Πανος.Τωρα εθιξες αλλο ενα σοβαρο ζητημα που με απασχολει καιρο τωρα,αλλα δεν το ανεφερα!Οπως σας ειπα,ο πατερας μου ειναι μετοχος σε ενα φροντιστηριο οποτε οπως φανταζεστε η πρωτη μου σιγουρη δουλεια θα ηταν εκει ως καθηγητης ισως.Ο μονος λογος που το εχω απορριψει αυτο,ειναι η υπαρξη της.Δεν μπορω να δουλευω στον ιδιο χωρο με εκεινη,με αποπροσανατολιζει.Για αυτο εχω αποφασισει μολις συντομα τελειωσω τις σπουδες μου,να αλλαξω οριστικα κεφαλαιο στη ζωη μου(επαγγελματικα εννοω).Δεν μπορω να την βλεπω διπλα μου ολη μερα.

shostakovichthewarrior
31-08-2009, 18:25
@Πανος.Δεν πινω ποτε αλκοολ ουτε τιποτα αλλο.

πανος12345
31-08-2009, 18:28
στο πρωτο μου ραντεβου με την κοπελα μου κρινε και φιλε , ειχα πιει 19διπλα ουζα χωρις μεζε και χωρις νερο και εγινα τοσο πολυ στουπι στο μεθυσι , που με βαλανε οι συμμαθητες μου σε ενα τηλεφωνικο θαλαμο ορθιο μεσα για να μην πεσω , ενω περιμανα το σχολικο να μου φερει το κοριτσι για να του τα πω!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αυτη ομως ηταν τοσο πολυ αγαθη , που ουτε κοιταξε καν να δει ποιος ηταν ενα μετρο διπλα στον τηλεφωνικο θαλαμο και εφυγε για το σπιτι της!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
οταν ομως καταφερα να φτασω στο δικο μου μετα απο πολυυυυυυυυυυ ωρα με την συγκοινωνια σκνυπα στο μεθυσι, οσα δεν μπορουσα να της πω απο κοντα της ταπα απο το τηλεφωνο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!μην με ρωτησετε τι ακριβως τις ειχα πει γιατι ουτε την επομενη μερα δεν θα το θυμομουνα...
ομως ηξερα οτι θα παρακαλαγε το σχολικο να την φερει κοντα μου οσο πιο γρηγορα γινοτανε...

πανος12345
31-08-2009, 18:30
το ουζο μαλλον ηταν μυτιληνης ,,δεν μπορω να το επιβεβαιωσω παντως ...

πανος12345
31-08-2009, 18:34
@Πανος.Τωρα εθιξες αλλο ενα σοβαρο ζητημα που με απασχολει καιρο τωρα,αλλα δεν το ανεφερα!Οπως σας ειπα,ο πατερας μου ειναι μετοχος σε ενα φροντιστηριο οποτε οπως φανταζεστε η πρωτη μου σιγουρη δουλεια θα ηταν εκει ως καθηγητης ισως.Ο μονος λογος που το εχω απορριψει αυτο,ειναι η υπαρξη της.Δεν μπορω να δουλευω στον ιδιο χωρο με εκεινη,με αποπροσανατολιζει.Για αυτο εχω αποφασισει μολις συντομα τελειωσω τις σπουδες μου,να αλλαξω οριστικα κεφαλαιο στη ζωη μου(επαγγελματικα εννοω).Δεν μπορω να την βλεπω διπλα μου ολη μερα.
φιλαρακο..τωρα αλλαζω ολα το προηγουμενο σκηνικο γιτι εβγαλες μονος σου το λαβρακι..
αυτο ακριβως θα πας να της πεις στα γενεθλια της .....
σε παρακαλω βοηθησε με σε αυτο μου το προβλημα με το φροντιστηριο.....πες με χαζο πες με ανωριμο , αλλα οταν σε βλεπω με αποσυντονιζει τοσο πολυ που αντι για αλγεβρα θα παρεδιδα σεξολογια στα παιδια πες της ....
Ειμια συφκροτημενος ανθρωπος , θελω να μπορω να ελεγχω το συναισθημα μου , αλλα οταν σε βλεπω καω οπως ενα φλιπερακι
οταν το κουνησης ...φλιπαρω που λενε...

shostakovichthewarrior
31-08-2009, 18:38
Λοιπον,επειδη φιλε μου μαλλον ειρωνευεσαι τοση ωρα και προφανως δεν ειναι σοβαρα τα πραγματα που λες,καλυτερα να μην συνεχισω να παρευρισκομαι στη συζητηση.Λυπαμαι που δεν καταλαβαινεις.Ευχαριστω τους υπολοιπους για τη βοηθεια.

πανος12345
31-08-2009, 18:45
τωρα σε παρακαλω για μενα καντο ...αν τελικα πας , πιες εστω και μια μπυρα αμστελ....
αφου οπως λες δεν πινεις , θα σε βοηθησει λιγο να χαλαρωσης ....μας το αφησες τελευταιο το πιο σημαντικο στοιχειο που κανει ματ σε αυτη την ιστορια ...
δεν ειναι μια απλη ερωτικη περιπετεια που παιζεται εδω...
αλλα μια ολοκληρη επιχειρηματικη δραστηριοτητα που η μοιρα θελησε να κρινεται το μελον της απο τους δυο σας .....
Ολα παιζουν υπερ σου φιλε....
Οικογενεια , κοινωνια , ηθικη , συμφερον , οικονομια , σταθεροτητα , επαγγελματικος προσανατολισμος , ολα πιστεψε με ....θα πρεπει πραγματικα να εχεις πεσει πολυ εξω αν σου πει οχι στο να το σκεφθει τουλαχιστον με την δεουσα σοβαροτητα που χρειαζεται...

πανος12345
31-08-2009, 18:51
το 93% της ανθρωπινης επικοινωνιας γινεται με την γλωσσα του σωματος ...
λες η γυναικα που κρυβει μεσα στην ψυχη της η δασκαλα να μην αφησε την θηλυκοτητα της
να κανει την δουλεια της ιδιας της φυσης ? Ειναι μια απο τις πιο σημαντικες μαθησεις που θα σου δωσει φιλαρακι...αν με τον τροπο της σε εκανε να αγαπησεις το επαγγελμα , τωρα παλι με τον τροπο της θα σε κανει να το δεις να παιρνει μια πιο ομορφη ακομα χροια και να γινεται γηινο ανθρωπινο και ηδονικο....γιατι εστι θα το κανετε μαζι αργοτερα σε καθε παιδι που στο προσωπο του θα βλεπετε την δικη σας πορεια απο το παιδι στην γυναικα και τον ανδρα...

mariafound82
31-08-2009, 18:54
Πανο βλεπω οτι συνεχιζεις κ ειρωνευεσαι.Οι 3 αρραβωνιαστικες ,οι 100+- ερωμενες κ η νυν συζυγος στην οποια χρωσταμε τοσες συμβουλες δεν σου εμαθαν οτι οταν δεν εχεις τι να πεις ειναι καλυτερα να σωπαινεις?

πανος12345
31-08-2009, 19:31
Πανο βλεπω οτι συνεχιζεις κ ειρωνευεσαι.Οι 3 αρραβωνιαστικες ,οι 100+- ερωμενες κ η νυν συζυγος στην οποια χρωσταμε τοσες συμβουλες δεν σου εμαθαν οτι οταν δεν εχεις τι να πεις ειναι καλυτερα να σωπαινεις?
εδω εισαι χοντρα λαθος !μαρια...
δεν ειρωνευομαι ουτε αστειευομαι καθολου...
η ερωτικη συνομιλια , ειναι ενα αγνωστο σχετικα κεφαλαιο της ανθρωπινης υπαρξης , ουτε τον προλογο δεν ξερουμε ακομα...
ενα ειναι σιγουρο...
αν η εκριση των αδενων μας δεν ειναι υπευθυνη για την σεξουαλικη ελξη που μας προξενουν ορισμενοι ανθρωποι οπως εχουν δειξει προσφατα σχετικα τα εργαστηρια , συνεχιζουμε να ψαχνουμε για κατι περισσοτερο και οχι λιγοτερο για να βρουμε την αιτια που μας προκαλουν σεξουαλικη αναστατωση καποιοι ενω καποιοι αλλοι μας αφηνουν αδιαφορους ....
προσωπικα αν με ρωτουσες θα σου ελεγα οτι καθε γυναικα ασυνειδητα , νοιωθει το αντρικο ενδιαφερον και οτι παλι ασυνειδητα , χρησιμοποιει την γλωσσα του σωματος , για να το αυξησει , γεγονος που καθιστα πραγματικα δυσκολη την ερμηνεια της σεξουαλικης μας συμπεριφορας και κυριως , το αναφερετο δικαιωμα της συνειδησης μας , να πηγαινει συχνα κοντρα στην φυση και να επιβαλει αυτοελεγχο στην δραση ολων των ενστικτων μας ....
αυτο σημαινει οτι η δασκαλα εχει καθε ηθικο , κοινωνικο , ατομικο , και οτι αλλο θες δικαιωμα να αρνηθει το ερωτικο καλεσμα του φιλου , αλλα κανεις δεν μπορει να αποκλεισει οτι εστω και εν αγνοια της το προκαλεσε η παντοδυναμη φυση , που φροντιζει μονη της στην διαιωνηση των ειδων της ...

πανος12345
31-08-2009, 19:38
δεν εχεις καταλαβει ακομα τι μεικ απ εχει πεσει μεχρι σημερα στα στερεοτυπα με τα οποια βλεπετε την σεξουαλικοτητα σας ?
να ξαναγυρισουμε στα παλια? πες οτι θες , κανε οτι θες , αλλα μην ψαχνεις να βρεις αφορμη για να με φιμωσεις γιατι δεν σου αρεσει αυτο που ξερω....

πανος12345
31-08-2009, 19:41
Λοιπον,επειδη φιλε μου μαλλον ειρωνευεσαι τοση ωρα και προφανως δεν ειναι σοβαρα τα πραγματα που λες,καλυτερα να μην συνεχισω να παρευρισκομαι στη συζητηση.Λυπαμαι που δεν καταλαβαινεις.Ευχαριστω τους υπολοιπους για τη βοηθεια.
κανεις λαθος , αλλα ειναι δικαιωμα σου...
δεν ειρωνευομαι καθολου...
σου λεω τι θα εκαν εγω στην θεση σου
τιποτα παραπανω τιποτα λιγοτερο....
μονο που ευτυχως για μενα δεν ήμουν ποτε....
ελεγα παντα ευχαριστω σε αυτους που μου εδιναν συμβουλες εστω και αν δεν της τηρησα ποτε στην ζωη μου

weird
31-08-2009, 22:08
.....Απλως να τονισω,οτι δεν ειμαι τοσο κοινωνικος οσο νομιζεις δηλαδη δεν εχω και τις τοσες παρεες που πιστευεις.Προσπαθω να το ξεχασω με αλλους τροπους.Ενας τυπος ανδρα κοινωνικος,εξωστρεφης με πολλες φιλιες δεν θα παθαινε αυτο που επαθα εγω τωρα!

Αυτό που γράφεις εδώ αγαπητέ φίλε, σε συνδυασμό με το οτι, η γυναίκα αυτή είναι \"το αντίθετό σου\", μήπως αποκρυπτογραφεί ένα μεγάλο μέρος αυτής της ερωτικής εμμονής σου?

Επίσης σε άλλο σημείο, γράφεις, όπως το εξέλαβα, οτι είναι το παρελθόν που δεν μπορείς να ξεπεράσεις.

Αραγε, κατακτώντας αυτήν, ή έστω επιθυμώντας την, γεφυρώνεις το χάσμα, ανάμεσα σε αυτό που είσαι και εκείνο που θα ήθελες να είσαι?

Ουσιαστικά σου λέω, οτι κάτι παίρνεις απο την εμμονή σου αυτή. Σε κάτι σε εξυπηρετεί, απο κάτι σε προφυλάσσει. Αν βρεις τι συγκεκριμένα, θα είσαι ενδεχομένως πολύ κοντά στην λύση!

Καλή τύχη :)

weird
31-08-2009, 22:16
χμ.Καλη η ιδεα με το τριανταφυλλο!Ολα τα υπολοιπα δεν ταιριαζουν σε εμενα,δεν μπορω να τα πραξω,πιστευω φαινεται οτι ειναι στημενο.Πρεπει αρχικα να της κεντρισω την περιεργεια οτι υπαρχει καποιος παραφορα ερωτευμενος μαζι της και σιγα σιγα σε καποια αλλη στιγμη να επανεμφανιστω πλεον για την συναντηση.Αλλα το πρωτο πρεπει να γινει με μυστικο τροπο.Ισως να χρειαστουν και χρονια για να γινουν αυτα.Δεν πειραζει.Ας περιμενω αλλα 2-3 χρονια.Δεν θα χασω τιποτα.Ουτως η αλλως αυτη ειναι η μοναδικη γυναικα που με εκανε να νιωσω ετσι.Αξιζει λιγη υπομονη ακομα,συνηθισα τωρα!Τι 4 τι 7 χρονια!

Λοιπόν τώρα που είπες, ας περάσουν και λίγα χρόνια παράφορου έρωτα ακόμα, μου θύμησες το εξής βιβλίο.

http://books.vres.gr/book.php?book_id=28959 ( Αμόκ - το γράμμα μιας άγνωστης).

Αναφέρεται στον εμμονικό και παράφορο έρωτα μιας γυναίκας που μέσα απο ένα εξομολογητικό γράμμα κατάφερε να στοιχειώσει με αυτόν, την ζωή του άντρα που αγαπούσε....

Ενδιαφέρον βιβλίο για την συναισθηματική εξάρτηση θα έλεγα. Αν το διαβάσεις, ίσως να γλυτώσεις λίγο απο τον χρόνο σου ;)