PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Σχεσεις εξαρτησης

mariap
22-08-2009, 00:53
H σχεση με τον Α αρχισε πριν 3 χρονια , ημασταν φιλοι και τοτε ειχα χωρισει προσφατα και μου σταθηκε πολυ σε ολη αυτη τη διαδικασια...

Αρχισαμε και βγεναμε πιο συχνα, και απο την πρωτη στιγμη μου εδειξε τα συναισθηματα του.

Εγω να πω πως προσπαθουσα να συνελθω και δεν σκεφτομουν να προχωρησω τοσο ευκολα...Μεχρι και διακοπες ειχαμε παει μετα απο λιγο μαζι, και του ειχα εξηγησει πως θελω λιγο χρονο...

Ε μετα απο 3 μηνες και ενω με πιεζε συνεχως να τα φτιαξουμε, του ειπα ναι. Αισθανομουν ευγνωμοσυνη που μου σταθηκε τοσο καιρο, και σκεφτομουν πως με τον καιρο θα τον αγαπησω.

Να πω πως απο την αρχη βγεναμε μονο οι 2 μας, αυτος δεν ειχε φιλους, και αμα εβγενα με καποιον φιλο μου την αλλη μερα μου εκανε σκηνη και μαλωναμε. Με αποτελεσμα να παψω να εχω φιλους. Μου ειχε κανει και σκηνη επειδη ειχα βαλει μια φωτογραφια μου στο facebook, και συγκεκριμενα μου ειπε πως ψαχνω γκομενους. Πραγμα ψεμα γιατι ηξερε καθε στιγμη που ημουν και με ειχε αποκοψει απο τους φιλους μου, και το αποδεχτηκα γιατι ενοιωθα τυψεις... αν εβγενα και αυτος ηταν μονος του. Τον μοναδικο φιλο που εχω μου ειχε πει καποτε πως θα επρεπε να διαλεξω.. ή αυτον ή τον κολλητο μου.

Και βγεναμε και σπανια, μια φορα τον μηνα για κανα καφε, και μια φορα τον χρονο για διακοπες. Δουλευε 7 ημερες την βδομαδα και δεν μπορουσε να παρει αδεια οπως ελεγε. Και ολο ηταν αυτος ενας φαυλος κυκλος. Μαλωναμε , τα ξαναφτιαχναμε , και παλι τα ιδια. Ακομα και για την πιο ασημαντη αφορμη.

Πχ ειχα παει σπιτι του, και το βραδυ ηθελα να γυρισω σπιτι μου με ταξι. Ο Α ειχε διπλωμα οδηγησης, ειχε αυτοκινητο, αλλα δεν οδηγουσε καθολου. Του ζητησα 5 ευρω για να γυρισω σπιτι μου και μου απαντησε να ζητησω τα χρηματα απο την μανα μου. Του ειπα μετα πως δεν μου εφταναν τα χρηματα και μου ειπε να φροντιζα να ειχα πιο πολλα.... δεν ειπα τιποτα αλλο. Γυρισα σπιτι μου και ζητησα απο την μανα μου τα υπολοιπα χρηματα για να πληρωσω το ταξι.

Εχει τυχει να αργησω σε ραντεβου μας καπου 20 λεπτα, του ειχα στειλει μηνυμα οτι θα αργησω, ε εφτανα στο σημειο που ειχαμε ραντεβου και τον εψαχνα παντου και δεν τον εβρισκα... Του στελνω μηνυμα που ειναι, και μου απανταει οτι αργησα και εφυγε, και αμα θελω να παω απο το σπιτι του για να βγουμε καπου εκει κοντα του....

Η εξελιξη ειναι πως μετα απο μερικους μηνες με χωρισε... δεν σηκωνε καθολου τηλεφωνα, σε μηνυματα δεν απαντουσε... σαν να ειχε εξαφανιστει και να με ειχε ξεγραψει τελειως απο την ζωη του. Καθολου ομως δεν απαντουσε. Και ξερω απο φιλους πως συνεχιζε την ζωη του εβγενε με φιλους, εκανε γενικα την ζωη του.

Μετα απο 2 μηνες που μιλησαμε, μου ειπε πως δεν ημασταν ευτυχισμενοι και επρεπε να ταν αυτος δυνατος για να χωρισουμε. Δεν το συζητησε καν μαζι μου, αν θελαμε να βρουμε μια λυση. Απλως το αποφασισε μονος του και το εκανε πραξη.

Πριν 2-3 βδομαδες και μετα απο ενα τηλεφωνημα δικο του, ημουν και μονη μου στο σπιτι, ειχαν φυγει οι δικοι μου για διακοπες και σκεφτηκα (με ηλιθιο τροπο το παραδεχομαι) να παω να τον δω. Ενοιωθα και μοναξια και σκεφτηκα οτι δεν χανω και τιποτα... Πηγα σπιτι του, τον περνω τηλεφωνα δεν το σηκωνε, ουτε κινητο ουτε σταθερο....

Τον ρωταω που εισαι , εχω ερθει σπιτι σου....

Δεν καταδεχτηκε ουτε καν να με δει.

Remedy
22-08-2009, 01:00
originaly posted by oberon

Α, δεν εννούσα συνειδητή στρατηγική. \'Ενα ουσιαστικά ανεξελεγκτο κομματι του ψυχισμού που δέν το παίρνεις χαμπάρι οτι σε υποτασσει, και που πρεπει σταδιακα να αντιμετωπίσει κανείς \"ψάχνωντας\" προκειμένου να βγεί τελικά στην επιφάνεια και να φανεί πόσο προβληματικό είναι. Αυτό ή θα γίνει με το τέλος της πρώτη προβληματικής σχέσης ή θα επιμείνει και πάει κανείς απο παρόμοια σε παρόμοια προβληματική κατάσταση. Και εξαρτάται απο την ιδιοσυγκρασία του ατόμου κλπ αν μπορεί και θέλει να αναζητήσει λυση κλπ.

μου πετυχε το κουοτ αραγες?

ωραια ομπερον
ειχα και εχω παντα μια απορια ομως..
εστω οτι φτανεις στην συνειδητοποιηση για μια τετοια προβληματικη ταση....το ξερεις, το αναγνωρισες στην σχεση σου ...
πως αναστρεφεται ?

oboro
22-08-2009, 01:06
Πέρα απο την ψυχοθεραπεία? Δεν ξέρω. Είμαι η βούλα με το \"you are here\" στο χάρτη.

Υ.Γ. σε παρακαλώ μόνο δες το τελευταιο ποστ μου στο παλιό θρεντ πριν απαντήσεις :P

Ολα_ειναι_δανεικα
22-08-2009, 01:07
MAPIA AYTO ΠOY ANEΦEPEΣ ΔEN HTAN EΞAPTHΣH. O EΞAPTHMENOΣ ΔEN EXEI TO KOYPAΓIO NA XΩPIΣEI OYTE ΣOY KAΘOPIZEI THN ZΩH.
EKTOΣ KAI AN ENNOOYΣEΣ ΠΩΣ HΣOYN EΣY EΞAPTHMENH ΓIATI AYTH THN ENTYΠΩΣH AΠOKTHΣA

mariap
22-08-2009, 01:09
Ολα ειναι δανεικα...

Nομιζω το δευτερο ειναι, πως εγω ημουν εξαρτημενη. Και οπως μου ειπε μια φιλη μου...

Ειχε το πανω χερι, το ηξερε, για αυτο μου φεροταν οπως μου φεροταν.

Remedy
22-08-2009, 01:12
μαρια
πολυ περιεργη η ιστορια σου εχω να πω...
ολη η διηγηση της συμπεριφορας του δειχνει εξαρτηση-ζηλεια κλπ απο πλευρας του κι οχι απο δικης σου...
δεν συζηταω την ματζιρια με τα λεφτα του ταξι, δεν καταλαβα καν πως σκεφτηκε...
απο αυτα ολα που κανατε ομως, μεχρι την περιεργη στιγμη που εξαφανιστηκε δεν μεσολαβησε τπτ απολυτως? ολα κυλουσαμ ομαλα και μια ωραια μερα εξαφανιστηκε?

oboro
22-08-2009, 01:12
Εμένα μου φαίνεται και κάπως αλλιώς η σχέση αυτή Μαρία... Δεν θα την περιέγραφα με τρόπο ιδιαίτερα κολακευτικό για τον πρώην σου, απο όσα παρέθεσες.

mariap
22-08-2009, 01:15
Remedy οχι δεν κυλουσαν ολα ηρεμα, τσακωνομασταν συχνα... με τους τελευταιους τσακωμους αυτο με το ταξι και οτι με παρατησε και εφυγε απο το ραντεβου μας. Αλλα παντα τα ξαναβρισκαμε, συνηθως εγω εκανα το πρωτο βημα και τον επερνα τηλεφωνο....

Εχει πει και σε ενα τσακωμο μας πως με σιχαινεται , δεν θελει να με ξαναδει... και εκλεισε καθε επικοιωνια.

Ολα_ειναι_δανεικα
22-08-2009, 01:16
ΣE MIA KOYBENTA ME ΨYXOΛOΓO, H ΠPΩTH KAI TEΛEYTAIA ΦOPA ΔHΛAΔH, MOY EIXE ΠEI OTI TOYΣ EΞAPTHMENOYΣ TOYΣ ΠΛHΣIAZOYN ATOMA ΠOY AΠOΣKOΠOYN KAΠOY. ΣYNHΘΩΣ ΘEΛOYN NA KAΛYΦΘOYN ΣYNAIΣΘHMATIKA KAI META ΣE ΠETANE.

Remedy
22-08-2009, 01:17
το εχω δει ομπερον :)

mariap
22-08-2009, 01:17
oboro μιλα ελευθερα :) Δεν εχω προβλημα.

Empneustns
22-08-2009, 01:23
μαρια εισαι σιγουρη πως ολη η ιστορια ειναι αυτη;εγω βρισκω πολλα κενα στην ιστορια παντως.γνωμη μου ειναι πως καποια κομματια λειπουν.

oboro
22-08-2009, 01:24
Originally posted by Ολα_ειναι_δανεικα
ΣE MIA KOYBENTA ME ΨYXOΛOΓO, H ΠPΩTH KAI TEΛEYTAIA ΦOPA ΔHΛAΔH, MOY EIXE ΠEI OTI TOYΣ EΞAPTHMENOYΣ TOYΣ ΠΛHΣIAZOYN ATOMA ΠOY AΠOΣKOΠOYN KAΠOY. ΣYNHΘΩΣ ΘEΛOYN NA KAΛYΦΘOYN ΣYNAIΣΘHMATIKA KAI META ΣE ΠETANE.

Εκμεταλλευτές, πολυ απλά δηλαδή.

Πιστεύω οτι είναι σημαντικό να ειπωθεί και η λέξη.

Originally posted by mariap

oboro μιλα ελευθερα :) Δεν εχω προβλημα.

Ok... Aπ\' ο,τι φαίνεται δεν τα \"ξαναφτιάχνατε\" κάθε φορά λοιπόν... Απλώς του έδειχνες πως είσαι ακόμα διαθέσιμη για να συνεχίσει να σε χρησιμοποιήσει. \'Ηξερε απ΄την αρχή οτι ήσουν στην επαναφορά απ΄ την προηγούμενη σχέση σου και άρα ευάλωτη. Η φιλική σας σχέση ήταν για αυτόν το μέσο και η ευθραυστη συναισθηματική σου κατάσταση το σημείο εισόδου.

mariap
22-08-2009, 01:26
Eγω νομιζω πως επειδη ηταν και η πρωτη του μακροχρονια σχεση ηταν και λιγο ανωριμος στο πως να αντιδρασει.

Και απο θεμα χαρακτηρα ηταν αρκετα σκληρος και εγωιστης.

Εγω προσπαθουσα να ξεπερασω μια αλλη σχεση, με τα τραυματα της και τις ουλες που αφησε... και αυτο ηταν λαθος μου, που μπλεχτηκα τοσο νωρις σε νεα σχεση.

oboro
22-08-2009, 01:26
Originally posted by Remedy

Α, μάλιστα. Ωραία! Εμ με ξαναβάφτισες, εμ με έχρισες νεραϊδοβασιλέα κι απο πάνω!

Well this is just bloody fantastic, then.

:P

oboro
22-08-2009, 01:28
Αν επιτρέπεται η προηγούμενη σου σχέση τι χαρακτηριστικά είχε?

Ολα_ειναι_δανεικα
22-08-2009, 01:29
KAI ΣE MENA HTAN META AΠO ΣXEΣH ΠOY ME ΠΛHΓΩΣE ΠOΛY.
EXOYN KOINO TPOΠO EΠIΛOΓHΣ TETOIOY EIΔOYΣ ATOMA.

mariap
22-08-2009, 01:30
Πολυ καλυτερη... αν και δεν μπορεις να την χαρακτηρισεις και αυτη φυσιολογικη :)

Aλλα σε αλλο thread θα την αναλυσω καλυτερα :p

Απλως να πω πως χωρισαμε γιατι ειχε κανει παραλληλη σχεση με αλλη κοπελα.

Remedy
22-08-2009, 01:35
Originally posted by oboro

Originally posted by Remedy

Α, μάλιστα. Ωραία! Εμ με ξαναβάφτισες, εμ με έχρισες νεραϊδοβασιλέα κι απο πάνω!

Well this is just bloody fantastic, then.

:P

χαχαχαχαχα
ναι, ειδες?
αλλους τους ξεβαφτιζω κι αλλους τους ξαναβαφτιζω :)
ωρες ειναι να δω κανενα ποστ παραπονου κι επ αυτου \"εντονα σημαδια βαφτισεων στο φορουμ\"

σορυ μαρακι, κλεινει η παρενθεση ;)

Remedy
22-08-2009, 01:37
Πολυ καλυτερη... αν και δεν μπορεις να την χαρακτηρισεις και αυτη φυσιολογικη :)

Aλλα σε αλλο thread θα την αναλυσω καλυτερα :p

Απλως να πω πως χωρισαμε γιατι ειχε κανει παραλληλη σχεση με αλλη κοπελα.

τωρα που ειπες με αλλη κοπελα....
η σταση του με την πληρη εξαφανιση, οπως και το να πας μεχρι το σπιτι και να μη σε αφησει να μπεις, δεν σου κρυβω οτι μου εφεραν στο μυαλο, την περιπτωση να ειχε καποια αλλη κοπελα..

oboro
22-08-2009, 01:48
Πολύ πιθανό...

Το σημαντικό όμως είναι η εκμετάλλευση που της έκανε ο τύπος, και όχι η όποια κοπέλα στην οποία ενδεχομένως στράφηκε έχοντας \"τελειώσει\" πλέον με το τελευταίο θύμα του. Αν και σίγουρα μια τέτοια εξέλιξη έυκολα αποπροσανατολίζει όταν ήδη πονάς κι έρχεται και η ζήλια απο πάνω.

Ελπίζω να μην δείχνω αναίσθητος με αυτά που γράφω αλλά πιστεύω έτσι έχουν τα πράγματα περίπου.

Ολα_ειναι_δανεικα
22-08-2009, 01:51
KAI NOMIZA ΠΩΣ HMOYN O MONOΣ EΞAPTHMENOΣ KEPATAΣ.
ΔEN ΞEPΩ AN EΓINE KAI ΣTHN MAPIA AΛΛA EΠEIΔH HMOYN META AΠO XΩPIΣMO ME EKANE NA ΠIΣTEΨΩ OTI EINAI ΠIΣTH, ΔEN EINAI ΣAN TIΣ AΛΛEΣ KTΛ

mariap
22-08-2009, 01:52
Παντως εμενα δεν μου ειπε πως ειχε αλλη κοπελα... αν και τιποτα δεν αποκλειω.

Αλλα βρε παιδια δεν πηγα να τον δω για να κανω φασαρια, ή για να τα ξαναβρουμε... απλώς ενοιωθα μοναξια στο σπιτι , και ηθελα καποιον να δω...

Και οτι πηγα μεχρι το σπιτι του, και δεν με δεχτηκε καν να με δει, με πληγωσε παρα πολυ.

Remedy
22-08-2009, 02:00
αυτο που δεν εχεις καταλαβει ακομα μαρακι γιατι η κατασταση ειναι προσφατη και εισαι μπερδεμενη κι απο παλαιοτερα με την αλλη σχεση,
ειναι οτι το προβλημα δεν το εχεις εσυ ωστε να απολογεισαι για τις καλες σου προθεσεις.
το προβλημα το ειχε αυτος, ειτε σε δουλευε, ειτε απλα ικανοποιησε την λειψη του προσωπικοτητα με το να σε χρησιμοποιησει και μετα να φυγει..

Remedy
22-08-2009, 02:02
αλλα για πες βρε μαρια..
αν ξεχασεις τον τροπο που εφυγε και που φερθηκε γενικοτερα μετα τον χωρισμο..
νοιωθεις οτι ηταν μια σχεση που σε καλυπτε? που σου αξιζε?
με ολα αυτα τα σκηνικα, με τους καυγαδες με την απιστευτη ματζιρια και τις απαιτησεις του?(αυτο με το ταξι με αφησε με το στομα ανοιχτο)
τι σου λειπει τελικα απο αυτην την σχεση?

mariap
22-08-2009, 02:05
Μου λειπει η συντροφια του, η παρεα του, και ναι ημουν ερωτευμενη μαζι του... και πιστευα πως μπορουσα να ειχαμε μελλον...

Αλλα ξερεις κατι βρε Remedy?

Ναι μπορουσε να με χωρισει , αλλα να μου πει και το ρημαδι το γιατι ... αυτος εξαφανιστηκε ετσι ξαφνικα, και ειμαι εγω μετα να αναρωτιεμαι ολο αυτον καιρο ΓΙΑΤΙ ρε γαμωτο? Δεν τον εχω απατησει, εχω κανει περα φιλους και γνωστους, τον αγαπουσα.... τι λαθος εχω κανει πια?

Πιστευω απλως πως ηταν ενας ενθουσιασμος εκ μερους του τοσο καιρο και απλως φοβοταν να μεινει μονος του.

mariap
22-08-2009, 02:08
Α και να μη το ξεχασω, μου εχει πει πως με εχει ηδη ξεπερασει και πως εχει συνεχισει την ζωη του.

Sofia
22-08-2009, 02:13
Δεν τον εχω απατησει, εχω κανει περα φιλους και γνωστους, τον αγαπουσα.... τι λαθος εχω κανει πια?

εκ των υστερων θεωρεις οτι ενας ανθρωπος που σε αγαπαει ζηταει να ξεκοψεις απο τους αληθινους σου φιλους, απο ολους τους γνωστους κ φιλους? απαιτει να μην εχεις αλλες πηγες χαρας παρα μονο τον ιδιο?

τελικα ήταν πηγη χαρας για σενα αυτη η σχεση?ήσουν καλα μαζι του?

Ολα_ειναι_δανεικα
22-08-2009, 02:15
MHN ANAPΩTIEΣAI ΓIA TON EAYTO ΣOY AΠΛA EKANE TO ANAMENOMENO.
TETOIEΣ ΣXEΣEIΣ EXOYN MEΛΛON MONO AN ΦEPETAI KAI TO AΛΛO ATOMO ANAΛOΓA

mariap
22-08-2009, 02:17
Originally posted by Sofia

εκ των υστερων θεωρεις οτι ενας ανθρωπος που σε αγαπαει ζηταει να ξεκοψεις απο τους αληθινους σου φιλους, απο ολους τους γνωστους κ φιλους? απαιτει να μην εχεις αλλες πηγες χαρας παρα μονο τον ιδιο?

To ειδα σαν δικη του ανασφαλεια του, και το δικαιολογησα...

Εξαλλου ουτε εγω εχω παρα πολλους φιλους, δεν κανω ευκολα φιλους.

Και αφου ημουν μαζι με αυτο το ατομο, σκεφτηκα πως επρεπε να αφωσιωθω σε αυτα που θελει.

Sofia
22-08-2009, 02:27

Και αφου ημουν μαζι με αυτο το ατομο, σκεφτηκα πως επρεπε να αφωσιωθω σε αυτα που θελει.

Τη δικη του ανασφαλεια να σε απομονωσει την βλεπεις. Την δικη σου προθυμια να λες ενα συνεχες \"ναι\" πώς την ονοματιζεις? Δεν κανεις ευκολα φιλους, ομως εσυ εγραψες οτι σε εβαλε να επιλεξεις αναμεσα στον φιλο σου κ αυτον? Ειναι δειγμα σεβασμου, αγαπης, τί?

Με την λογικη που αναφερεις θα πρεπε να αφοσιωθει και αυτος στα δικα σου θελω. Ομως ειχες? Υπήρχε χωρος για τις δικες σου επιθυμιες?

Νομιζω πώς σε τετοιες σχεσεις, ενας δινει τον ρυθμο κ ο αλλος ακολουθει. Ο ενας, δηλώνει τις απαιτησεις κ ο αλλος τρεχει να τις εκπληρώσει. Αυτο \"τρεφει\" την σχεση.

Μια λεπτομερεια σημαντικη για μενα: αν καταλαβα καλα, λιγο καιρο μετα τον χωρισμο σας, αισθανθηκες μονη κ πηγες να δεις αυτον που σε χωρισε με απαραδεκτο τροπο. Αν οντως εγινε ετσι σκεφτηκες πώς επελεξες να δεις καποιον που σε κακομεταχειριστηκε κ οχι να μεινεις μονη ή να δεις εναν αλλο γνωστο/φιλο ή να κανεις κατι αλλο?

Για μενα εχει λιγη σημασια αν βρηκε αλλη στην πορεια.

mariap
22-08-2009, 02:41

Και αφου ημουν μαζι με αυτο το ατομο, σκεφτηκα πως επρεπε να αφωσιωθω σε αυτα που θελει. [/quote]

Τη δικη του ανασφαλεια να σε απομονωσει την βλεπεις. Την δικη σου προθυμια να λες ενα συνεχες \"ναι\" πώς την ονοματιζεις? Δεν κανεις ευκολα φιλους, ομως εσυ εγραψες οτι σε εβαλε να επιλεξεις αναμεσα στον φιλο σου κ αυτον? Ειναι δειγμα σεβασμου, αγαπης, τί?

Με την λογικη που αναφερεις θα πρεπε να αφοσιωθει και αυτος στα δικα σου θελω. Ομως ειχες? Υπήρχε χωρος για τις δικες σου επιθυμιες?

Νομιζω πώς σε τετοιες σχεσεις, ενας δινει τον ρυθμο κ ο αλλος ακολουθει. Ο ενας, δηλώνει τις απαιτησεις κ ο αλλος τρεχει να τις εκπληρώσει. Αυτο \"τρεφει\" την σχεση.

Μια λεπτομερεια σημαντικη για μενα: αν καταλαβα καλα, λιγο καιρο μετα τον χωρισμο σας, αισθανθηκες μονη κ πηγες να δεις αυτον που σε χωρισε με απαραδεκτο τροπο. Αν οντως εγινε ετσι σκεφτηκες πώς επελεξες να δεις καποιον που σε κακομεταχειριστηκε κ οχι να μεινεις μονη ή να δεις εναν αλλο γνωστο/φιλο ή να κανεις κατι αλλο?

Για μενα εχει λιγη σημασια αν βρηκε αλλη στην πορεια. [/quote]

Αυτο που με ξεκοψε απο τον φιλο , το ειδα σαν ζηλεια και το δικαιολογησα, αν και του ειπα πολλες φορες οτι δεν εχει τιποτα να ζηλεψει αφου τον βλεπω μια φορα τον χρονο.. μενει κοντα στη Σαλονικα αυτος ο φιλος μου.

Η αληθεια ειναι πως δεν περιμενα να μη με δεχτει να με δει, δεν τον εχω βρισει, δεν του εχω μιλησει ασχημα.. και περιμενα πως μπορει να ηθελε να με δει εστω φιλικα. Για αυτο το λογο πηγα και γιατι ενοιωθα μοναξια στο σπιτι...

Θεοφανία
22-08-2009, 05:56
μαρία...θα σου πω κάτι που το έχω γράψει πολλές φορές σε παρόμοια θέματα...
Ο έρωτας είναι ένα συνεχές δίνω-παίρνω....Όταν γίνει μόνο δίνω και ο άλλος δεν έχει τίποτα να πάρει και έχει μάθει να μη δίνει, απλά βαριέται και φεύγει.
Δεν το συζητώ πως μόνο η φάση με το ταξί έπρεπε να σε κάνει να φύγεις τρέχοντας, αλλά και το τραγικότερο να σε βάλει να επιλέξεις ανάμεσα σε εκείνον και τον φίλο σου.
Αυτά τα δυο από μόνα τους θα έπρεπε να σε κανουν να δεις πολλά....

Ολα_ειναι_δανεικα
22-08-2009, 09:45
ΠPAΓMATIKA. EIΔIKA AYTH THN AΠEIΛH NA ΣTAMATHΣEIΣ NA MIΛAΣ ME TON ΦIΛO ΣOY EIXE ΣYMBEI KAI ME MIA ΠPΩHN ΦIΛH MOY. H ΣXEΣH THΣ THN EKBIAZE KAI THΣ ZHTHΣE NA MHN MOY MIΛAEI ME AΠOTEΛEΣMA NA ΞEKOΨOYME.
APPΩΣTEΣ KATAΣTAΣEIΣ

Sofia
22-08-2009, 14:01
Αυτο που με ξεκοψε απο τον φιλο , το ειδα σαν ζηλεια και το δικαιολογησα, αν και του ειπα πολλες φορες οτι δεν εχει τιποτα να ζηλεψει αφου τον βλεπω μια φορα τον χρονο.. μενει κοντα στη Σαλονικα αυτος ο φιλος μου.

Η αληθεια ειναι πως δεν περιμενα να μη με δεχτει να με δει, δεν τον εχω βρισει, δεν του εχω μιλησει ασχημα.. και περιμενα πως μπορει να ηθελε να με δει εστω φιλικα. Για αυτο το λογο πηγα και γιατι ενοιωθα μοναξια στο σπιτι...

Δλδ μου λες οτι διαστρεβλωνες την πραγματικοτητα για να μπορεσεις να ζεις καλυτερα στη σχεση: βάφτισες τον εκβιασμο \"εγω ή αυτος\" ζηλεια, ενω εσυ η ιδια λες οτι λογω ανασφάλειας του σε εβαλε να ξεκοψεις.

Τωρα το βλεπεις ετσι, τοτε ομως το εβλεπες αλλιως. Τοτε το ωραιοποιουσες, τωρα μαλλον βλεπεις κ την αλλη διασταση του πραγματος.

Οσο για το αν θα σε δεχονταν ή οχι, δεν εχει σημασια. Εσυ εχει σημασια γιατι ήθελες να σε δει φιλικα ενας ανθρωπος που σε απομακρυνε κ σε χωρισε με εναν τοσο ασχημο τροπο.

Ξερεις, αν θελουμε να αλλαξουμε τη ζωη μας προς το καλύτερο δεν μπορουμε να αλλαξουμε τους αλλους, αλλα εμας. Το πώς βλεπουμε κ κυριως τί δεν βλεπουμε στην συμπεριφορα μας που δυσχεραινει τη ζωη μας.

Να σου πώ τελος, πώς απο τα οσα γραφεις καταλαβαινω πώς το δικο σου λάθος τοτε ήταν οτι δεν εθεσες κανενα οριο πραγματι. Το ειχες γραψει κ εσυ κ βλεπω πώς εχεις δικιο.Μπορει να \"αλωνιζε\", να ήταν \"θρασυς\" αλλα τον αφησες να το κανει.

Πολλες φορες παραπονιομαστε κι εγω μεσα, για σχεσεις πχ. \"μα πώς μου το εκανε αυτο, το άλλο , αχαριστος/η κλπ\". Οταν κανω μια αναδρομη, διαπιστώνω πώς δεν ειχα δωσει ποτε σαφες το μνμ \"ως εδω\".

DissolvedGirl
22-08-2009, 15:31
Ξέρεις, μια σχέση εξάρτησης δεν έχει εφαρμογή αποκλειστικά στα άτομα που συμμετέχουν, στο τι προσφέρει ο ένας στον άλλο, ακόμα και αν αυτό είναι συντροφικότητα.

Μπορεί ο ένας από το ζευγάρι η και οι 2 να είναι εξαρτημένοι από το κυνήγι, το φλέρτ η τον ίδιο τον ερωτα (ξέρω ότι ακούγεται πολύ \"χαζορομαντικο\" αλλα hear me out). Υπάρχουν ουκ ολίγοι άνθρωποι εκεί έξω οι οποιοι αισθάνονται την ανάγκη να είναι ερωτευμένοι διαρκώς, περνάνε από το ένα \"κόλλημα\" στο άλλο, και συχνά το άτομο του ενδιαφέροντος τους είναι κάθε φορα αρκετά διαφορετικό από το προηγούμενο. Θέλουν να το γοητεύσουν, να το εντυπωσιάσουν, να το ελκύσουν, σκέφτονται τρόπους να το προσεγγίσουν και εν τέλη να το κατακτήσουν, συχνά μη προσέχοντας ποσο αντίθετοι χαρακτήρες είναι από τους ιδιους, σε σημείο να τους βλάπτουν κιόλας, και ποσο ασύμβατοι θα ήταν σε μια σχέση. Είναι αυτό που λένε κάποιοι \"είμαι ερωτευμένη με τον ερωτα\"...

Μπορεί κάποιος από τους συμμετέχοντες να είναι εξαρτημένος στις σχέσεις γενικότερα, να χρειάζεται να αισθάνεται πάντα αρεστός, εντυπωσιακός και ότι έχει πέραση σε σημείο που ο οποιασδήποτε μορφής πιθανός ανταγωνισμός (π.x. με φίλους με τους οποιους βγαίνεις, συναδέλφους που συναναστρέφεσαι) να του ανάβει τα λαμπάκια, να θέλει να βρίσκεται με κάποιον συνεχεια χωρίς να μπορεί να μείνει μονος του για να γεμίζει, με τις απανωτές σχέσεις η μια μετά την άλλη, ένα ελλειπές \"εγώ\" που χρειάζεται συνεχώς επιβεβαίωση (που, αν υποθέσουμε -λέμε τώρα- πως ο A είχε κάποιου είδους θέμα, θα έλεγα πως αυτό ήταν το δικό του πρόβλημα).

anwnimi
22-08-2009, 15:59
originally posted by Sofia
Πολλες φορες παραπονιομαστε κι εγω μεσα, για σχεσεις πχ. \"μα πώς μου το εκανε αυτο, το άλλο , αχαριστος/η κλπ\". Οταν κανω μια αναδρομη, διαπιστώνω πώς δεν ειχα δωσει ποτε σαφες το μνμ \"ως εδω\".

Πολύ σωστό αυτό που λες Σοφία...

Και επίσης κάποιος που διαπομπεύει πως μας αγαπά, αλλά δε θέλει να έχουμε φίλους και φίλες, δε θέλει να έχουμε χόμπυ και δε σέβεται καν τις ανάγκες μας, δε μας αγαπά αλλά θέλει να μας κλείσει σε μια γυαλα σαν ιδιοκτησία του.
Όταν αγαπώ, θέλω ο άλλος να είναι ευτυχισμένος, να εξελίσσεται, να ισχύουν τα ίδια και για μένα και μαζί μας να εξελίσσεται και η σχέση μας.

anwnimi
22-08-2009, 16:00
Originally posted by DissolvedGirl
να θέλει να βρίσκεται με κάποιον συνεχεια χωρίς να μπορεί να μείνει μονος του για να γεμίζει, με τις απανωτές σχέσεις η μια μετά την άλλη, ένα ελλειπές \"εγώ\" που χρειάζεται συνεχώς επιβεβαίωση

Πολύ συχνό φαινόμενο και σε ερωτικές σχέσεις αλλά και σε φιλικές...

Ολα_ειναι_δανεικα
22-08-2009, 16:18
H KOYBENTA EINAì AΠO THN APXH ΣE ΛAΘOΣ ΔPOMO ΓIATI O ΦIΛOΣ THΣ ΔEN HTAN EΞAPTHMENOΣ. ME AYTON TON TPOΠO ΛEITOYPΓOYN OΣOI KANOYN ΣXEΣEIΣ ME EΞAPTHMENOYΣ

DissolvedGirl
22-08-2009, 16:28
Φιλε δανεικέ, για τον A μονο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε. Και κατεμέ, αφού ο φίλος της της έλεγε να ξεκόψει από τον κολλητό της για να την έχει αποκλειστικότητα, σε σημείο να μην έχει καθόλου φίλους δικούς του και να μη βγαίνουν και καθόλου έξω -που ξέρεις, ίσως για να μην έχουν επαφή με άλλους ανθρώπους που μπορεί να μοιράζονταν το ενδιαφέρον της Μαρίας, μια χαρά εξαρτημένο από αυτό το ενδιαφέρον τον κόβω. Από το ενδιαφέρον που του έδειχνε και μονο όμως, όχι από την ίδια τη Μαρία, εξού και υποθέτω πως, όταν βρήκε άλλη γκόμενα να τον θέλει, φέρθηκε στην κοπέλα μας με αυτόν τον τρόπο...

Sofia
22-08-2009, 16:34
ετσι κ αλλιως ειναι παρακινδυνευμενο να λεμε ποιος ειναι κ ποιος οχι (εξαρτημενος ή οτι αλλο). μπορει εγω να υποθέτω πώς ειναι ο φιλος της Μαριας αλλα μπορει να κανω λαθος. Εξαρτημενος ή οχι ομως δεν ξερω αν εχει σημασια. Σε καθε περιπτωση σχεσης. Σημασια εχει πώς καταληγουμε να επιλεγουμε τετοιες καταστασεις ή να τις επιτρεπουμε ακομα. Γιατι εδω η Μαρια, αν υποθέσουμε πώς \"ατυχησε\" απο πλευρας ανθρωπου, επεμενε να μενει μαζι του.

Θελω να πω πώς τα λαθη των αλλων μπορουμε μονο να επισημαινουμε.Τα δικα μας μπορουμε περα απο αυτο να τα παμε ενα βημα παραπανω. Να τα αξιοποιησουμε για κατι καλυτερο στην πορεια της ζωης μας.

oboro
22-08-2009, 16:35
Originally posted by DissolvedGirl
Ξέρεις, μια σχέση εξάρτησης δεν έχει εφαρμογή αποκλειστικά στα άτομα που συμμετέχουν, στο τι προσφέρει ο ένας στον άλλο, ακόμα και αν αυτό είναι συντροφικότητα.

Μπορεί ο ένας από το ζευγάρι η και οι 2 να είναι εξαρτημένοι από το κυνήγι, το φλέρτ η τον ίδιο τον ερωτα (ξέρω ότι ακούγεται πολύ \"χαζορομαντικο\" αλλα hear me out). Υπάρχουν ουκ ολίγοι άνθρωποι εκεί έξω οι οποιοι αισθάνονται την ανάγκη να είναι ερωτευμένοι διαρκώς, περνάνε από το ένα \"κόλλημα\" στο άλλο, και συχνά το άτομο του ενδιαφέροντος τους είναι κάθε φορα αρκετά διαφορετικό από το προηγούμενο. Θέλουν να το γοητεύσουν, να το εντυπωσιάσουν, να το ελκύσουν, σκέφτονται τρόπους να το προσεγγίσουν και εν τέλη να το κατακτήσουν, συχνά μη προσέχοντας ποσο αντίθετοι χαρακτήρες είναι από τους ιδιους, σε σημείο να τους βλάπτουν κιόλας, και ποσο ασύμβατοι θα ήταν σε μια σχέση. Είναι αυτό που λένε κάποιοι \"είμαι ερωτευμένη με τον ερωτα\"...

Εννοείς κάτι σαν thrillseeker? \'Ενα είδος \"τζανκι\" δηλαδή? \'Οπως τζάνκι σχέσεων, συναισθήματος, σεξ, αγγιγματος, κινδύνου... Πρεπει να υπάρχουν 700 είδη. Δεν είναι εξαρτητικές οι σχέσεις εκεί \'ομως παρα υπάρχει εξάρτηση απο \"ουσία\" - μεταφορικά (με την ψυχ έννοια) και κυριολεκτικά (αδρεναλίνη, ενδορφίνες, οκυτοξίνες κλπ). Πάντως υπάρχει κι εκεί το φάσμα υγιειούς-παθολογικού.

Συμφωνώ πάντως με τον \'Ολα: είναι ακαδημαϊκό το ζήτημα του ποιές ακριβώς ανασφάλειες έχει ένας εκμεταλλευτής συγκεκριμένων αδυναμιών του άλλου.

DissolvedGirl
22-08-2009, 16:40
Originally posted by oboro
Εννοείς κάτι σαν thrillseeker? \'Ενα είδος \"τζανκι\" δηλαδή? \'Οπως τζάνκι σχέσεων, συναισθήματος, σεξ, αγγιγματος, κινδύνου... Πρεπει να υπάρχουν 700 είδη. Δεν είναι εξαρτητικές οι σχέσεις εκεί \'ομως παρα υπάρχει εξάρτηση απο \"ουσία\" - μεταφορικά (με την ψυχ έννοια) και κυριολεκτικά (αδρεναλίνη, ενδορφίνες, οκυτοξίνες κλπ). Πάντως υπάρχει κι εκεί το φάσμα υγιειούς-παθολογικού
Sorry αν με τη λέξη \"κυνήγι\" παραπλάνησα ελαφρώς, εννοούσα καθαρά το ερωτικό κυνηγητό, του να θέλεις να κατακτήσεις κάποιον, σε ακραίες περιπτώσεις \"να τον κανεις να σέρνεται από πίσω σου\", και στο συγκεκριμένο post σχολίαζα εξαρτήσεις συναισθηματικές/ερωτικές και μονο, όχι γενικά.
Και συμφωνώ πως πάντα υπάρχει η λεπτή γραμμή διαχωρισμού του υγειούς ως μέρος της προσωπικότητας κάποιου, και του παθολογικού σε μορφή ανάγκης.

mariap
22-08-2009, 16:43
Μην ξεχνατε πως ειχα βγει μολις απο μια αλλη σχεση που με πληγωσε πολυ, και ειχα βρει τον Α σαν το λιμανι μου, καποιον που θα μπορουσα να εμπιστευτω και να παραμεινω..

Ισως αυτο το λαθος μου τελικα, οτι εδωσα πολλα πραγματα.... Τωρα αν εχει βρει αλλη κοπελα μετα που χωρισαμε λιγο με ενδιαφερει, σημασια εχει πως μου εχει φερθει.

DissolvedGirl
22-08-2009, 16:52
Μήπως χωρίσατε όμως επειδή βρήκε άλλη κοπέλα; Δεν ξέρω, υποθέσεις κάνω, και η δικη μου υπόθεση είναι ότι ενώ ήταν μαζί σου, και σε είχε σίγουρη και σταθερή αφού χωρίζατε επανειλημμένως αλλα συνέχιζες να τον δέχεσαι πίσω και να του δίνεις, βρήκε κάτι νέο και διαφορετικό να τον θέλει, και μεταπήδησε από εσένα στην άλλη, εξού και ο παντελώς απότομος χωρισμός. Επαναλαμβάνω ότι αυτό είναι αποκλειστικά δικη μου υπόθεση.

Μαρία, εγώ δεν νομίζω ότι το να αγαπήσεις και να ερωτευτείς κάποιον μετά από ένα χρονικό διάστημα που είστε μαζί και περνάτε καλά, σε σημείο να αισθάνεσαι ότι θέλεις αυτόν και μονο αυτόν και δεν μπορείς μακρυά του, είναι εξάρτηση και μάλιστα αρνητική. Για εμενα είναι το στοιχειο ενός μεγάλου, εντονου ερωτα, και είναι ευχής έργον όταν 2 άνθρωποι αγαπιούνται τόσο πολύ. Για να μην ονομαστεί όμως εξαρτήσει πρέπει και οι 2 συμμετέχοντες να αισθάνονται το ίδιο...
Αυτό που νομίζω ότι προβληματίζει εσένα είναι ότι έδωσες αυτόν το βαθμό αφοσίωσης σε ένα άτομο που δεν το επέλεξες (γιατί στο πρώτο σου post είπες πως δέχτηκες να είστε μαζί κάτω από πίεση, με την ελπίδα πως \"κάποια στιγμή θα τον ερωτευτείς\") επειδή \"αιστανθηκες\" πληγωμένη από την προηγουμενη σχέση σου, και μοναξιά μετά από έναν χωρισμό, και βρέθηκε το συγκεκριμένο άτομο διπλα σου για να το ονομάσεις \"λιμάνι σου\".

mariap
22-08-2009, 17:05
Dissolved δεν ξερω αν βρηκε αλλη κοπελα, δεν μου εξηγησε ΓΙΑΤΙ χωρισαμε. Μετα απο 2 μηνες που μιλησαμε μου ειπε πως δεν ημασταν ευτυχισμενοι και πως ηταν ο καλυτερος τροπος να χωρισουμε, πως επρεπε να μεινει δυνατος στην αποφαση του. Εγω το βρισκω χαζο λογο αυτο, ή τουλαχιστον να εχει το κοτσια να μου εξηγησει γιατι....

Τωρα για το αλλο... νομιζω πως και οι 2 προσπαθουσαμε να επιβληθουμε ο ενας στον αλλον , ή να τον αλλαξουμε. Και οταν δεν αλλαζε ουτε ο ενας ουτε ο αλλος μαλωναμε.

Ολα_ειναι_δανεικα
22-08-2009, 17:38
ΣOΦIA ΔEN KANΩ ΔIAΓNΩΣH ΠOIOΣ HTAN EΞAPTHMENOΣ. ΔEN MΠOPΩ NA ΠΩ OTI H MAPIA HTAN. AΛΛA AΠO THN ΠPOΣΩΠIKH MOY EMΠEIPIA EIMAI ΣIΓOYPOΣ ΠΩΣ O ΦIΛOΣ THΣ ΔEN HTAN.

Ολα_ειναι_δανεικα
23-08-2009, 10:51
MIA EPΩTHΣH H OΠOIA KANONIKA XPEIAZETAI AΠANTHΣH AΠO ΨYXOΛOΓO.
MΠOPEI KAΠOIOΣ NA EXEI ΣYΓXPONΩΣ TON POΛO TOY EΞAPTHMENOY KAI TOY AΦENTIKOY?
EXΩ ΓNΩPIΣEI ATOMO ΠOY ΣTHN ΣXEΣH TOY HTAN EΞAPTHMENO AΛΛA ΣTHN ΦIΛIKH ΣXEΣH HΘEΛE NA KANEI KOYMANTO