PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ΑΝΧΩΔΗΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ

girl
13-08-2009, 00:03
Γειά σας συμφορουμίτες/ιτισες και καλώς σας βρίσκω. Μετά απο 2-3 κρίσεις ανχους/πανικού τον τελευταίο μήνα πήγα σε καρδιολόγο (ολα καλα εκει), εκανα υπέρηχο για τυχόν θηρεοειδή (ολα καλα κι απο κει) και πάραυτα εδω και μια εβδομάδα εχω ΜΟΝΙΜΗ δύσπνοια, ταχυπαλμίες, πνίξιμο στο λαιμό κλπ. (που κορυφώνονται το βράδυ και κοιμάμαι τα χαράματα) και απο χτές πόνο στο θώρακα, περιστασιακά σε αυχένα και πλάτη και σουβλίες στην καρδιά. Η διαθεσή μου ειναι καλή, το ίδιο και ο τρόπος σκέψης μου και ο παθολόγος μου είπε οτι πρόκειται για ανχώδη διαταραχή. Σήμερα πρωτοπήρα το ζαναξ (ναι, δεν περιμένω να δω αποτελέσματα αμέσως) και η απορία μου είναι η εξής: έχει περάσει κανείς σας τα ίδια για τόσο καιρό συνεχόμενα? Είμαι ανχώδης γενικά αλλά δεν έχει συμβεί κατι φοβερό τελευταία που να δικαιολογεί τέτοια δυσφορία. Μάλλον ειναι συσσωρευμένο στρες αλλα και πάλι ανησυχώ. Α τη Δευτερα θα παω και σε πνευμονολόγο γιατι είμαι και καπνίστρια και σκέφτομαι διάφορα...
Σας ευχαριστώ!

Ακροβατης
13-08-2009, 00:12
εγω το περασα 4 χρονια με τα ιδια ακριβως συμπτωματα σε καθημερινη βαση.μου δωσε ο γιατρος αγωγη κ δεν την ακολουθησα.αποφασισα πριν μια βδομαδα να ξανακανω γενικες αιματος καργιογραφημα κτλπ παλι και τωρα παιρνω αγωγη απο παθολογο.εκανες πολι καλα που αρχισες αγωγη στην αρχη.καλη δυναμη να χεις και ολα θα περασουν

girl
13-08-2009, 00:25
μα γιατι δεν την ακολουθησες? :( εγω αναβαλλω τον ψυχολογο αλλα το ηρεμιστηκο το ζητουσα απ την πρωτη στιγμη, δεν αντεχονται αυτα, πως τα αντεξες 4 χρονια?? δε γινεται για 4 χρονια να πρεπει να χασμουριθεις 5 φορες για να παρεις ανασα, ηρωας εισαι! ευχαριστω παντως, καλη δυναμη (που την εχεις ηδη ως φαινεται) και σε \'σενα!

Ακροβατης
13-08-2009, 00:55
παντα κατηγορουσα τα φαρμακα και ομως συνεβη αυτο που λες.νιωθω με το ηρεμιστικο οτι ανασαινω μετα απο 4 χρονια δεν ακοθω την καρδουλα μου δεν τρεμω.η ζαλη παραμενει μονο λιγο αλλα που θα παει θα φυγει.παντως καλο θα ταν να παμε και σε κανεναν ψυχοθεραπευτη.και εμενα μονο παθολογος με παρακολουθει.για ποσο καιρο σου δωσε αγωγη προς το παρον?

Remedy
13-08-2009, 01:36
πως αντεξες βρε ολγακι τοσα χρονια σε τετοια κατασταση!!!!!
απορω με την υπομονη σου... κι ολα αυτα γιατι? για να μην παρεις φαρμακο?

Ακροβατης
13-08-2009, 01:52
η καρδουλα μου το ξερει πως αντεξα...το αλκοολ φαρμακο ηταν για μενα..τι να σου πω ramedy 4 xronia χαμενα γεμματα λαθη.παλι καλα που το συνηδητοποιησα τωρα.ποτε δεν αργα......και τωρα θα ακολουθησω σωστα κ αργα βηματα,ειναι η ευκαιρια μου και θα την κερδισω.

zinovia
13-08-2009, 01:54
Ναι,θα την κερδισεις!!!!!!!!!!!!!!1

Ακροβατης
13-08-2009, 01:56
παω για υπνο και ευχομαι και σε σας να εχετε μια ομορφη νυχτα.

Remedy
13-08-2009, 01:58
και βεβαια δεν ειναι αργα!
καλο βραδυ ολγακι

melene
13-08-2009, 02:56
ει girl!
εισαι καταπληκτικη!!
καλα εχεις ολα αυτα τα διαολια και παρολαυτα λες οτι η διαθεση σου ειναι μια χαρα?
εισαι αξια συγχαρητηριων πραγματικα!
λες μαλλον ειναι συσσωρευμενο στρεςς αλλα και παλι ανησυχω...ε αυτο ειναι,αγχος!
μην το μυθοποιησεις τωρα που ειναι αρχη!αληθεια!ακου τι σου λεει το σωμα σου
αλλα μην το ακους και απολυτα,πολλες φορες υπερβαλλει.
εισαι απλα πιεσμενη,κανε κατι για αυτο και ολα θα πανε καλα!

girl
13-08-2009, 12:59
Οποιος είπε οτι το σώμα είναι διαφορετικό απ την ψυχή, δεν ανήκει εδω μέσα (αστειάκι :P)
Θα τα πέρνω μέχρι να επανέλθω κάπως (μια εβδομάδα? δύο? οχι παραπάνω..) και μετά θα είμαι έτοιμη για ψυχολόγο (μην πάω καρδιακή στον άνθρωπο και δε μπορούμε να κάνουμε κουβέντα) ε και γενικά θα προσπαθήσω να βάλω τη ζωή μου σε μια τάξη.
Melene, η διάθεση μου είναι μια χαρά απ τη στιμή που κατάλαβα οτι δε θα πεθάνω, δε θες να ξέρεις πως ήταν η διάθεση μου προτού καταλάβω τι μου συμβαίνει..
Τις καλημέρες μου!

Ακροβατης
13-08-2009, 13:36
girl τη αγωγη ακολουθεις και για ποσο καιρο σου ειπε ο παθολογος?αν θες μου απαντας.και εγω αναβαλω την επισκεψη σε ψθσοθεραπευτη μεχρι να μου περασει το τρεμουλο.μην παω και απο το αγχος μεχρι να φτασω καλεσω ασθενοφορο:D

girl
13-08-2009, 13:45
ο ψυχίατρος μου συνέστησε ζανάξ για οσο τα εχω ανάγκη \"Θα τα πέρνω μέχρι να επανέλθω κάπως (μια εβδομάδα? δύο? οχι παραπάνω..)\" όπως προείπα και ναι, next stop is ψυχολογος (εδω πάνε αστέρες του hollywood και dives, γιατί να μην πάμε κιεμείς αφού είναι και της μοδός ;)

Ακροβατης
13-08-2009, 14:07
LOL.ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ. ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΛΕΩ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΩ 2 ΜΗΝΕΣ Π ΜΟΥ ΠΕ.ΕΙΔΕΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΒΕΛΤΙΩΣΗ?

girl
13-08-2009, 14:15
Κοίτα, χτές πήρα ενα (0,25) κατα τις 9.30 και ναι ήταν το πρώτο ήρεμο βράδυ μετά απο καιρό. Σήμερα το πρωί πήρα μισό και έχει μείνει μόνο η δύσπνοια κ ψιλοταχυπαλμίες αλλά οκ, θα βγώ εξω σε λίγο και θα\'ναι καλύτερα υποθέτω (βέβαια το μισο του 0,25 τι να σου κάνει) αλλά οκ, δες τον ήλιο κατάματα, θα στραβωθείς μεν, θα χαμογελάσεις δε :)

Ακροβατης
13-08-2009, 14:31
ΑΝΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:)

melene
13-08-2009, 15:56
αντε καλη δυναμη σας ευχομαι και ολα θα πανε καλα!
και οσο για εσενα girl αν συνεχισεις να εχεις την ιδια συμπεριφορα σε πολυ λιγο θα εισαι περδικι!

girl
13-08-2009, 22:15
Δε μας τα λέει καλά το ξαναξ.. Γύρισα σπίτι κ μ\'εχει πιάσει πόνος/μούδιασμα στο στέρνο/θώρακα και το γνωστο πνίξιμο πάλι.. ούφφφ, και πέρασα τοσο χαλαρα κι ωραία σήμερα., γιατί ρε γαμώτο.. Να δείτε που θα\'χω τπτ άλλο και τζαμπα πέρνω ανχολυτικά. Όπως και να\'χει το ξαναξ δεν είναι πανάκεια απ\'ο,τι φαίνεται, πήρα πριν καμια ώρα και τώρα απλώς νιώθω χαζή και οτι τους αγαπάω όλους. Η τύχη του πρωτάρη θα ήταν χτές, σνιφ

Ακροβατης
13-08-2009, 22:21
δεν εχεις κατι αλλο εχεις κανει ολες τις εξετασεις.αγνοησε τα συμπτωματα και μην αγχωνεσαι.απομυθοποιησε τα-αντι να φοβασαι γελα με αυτα.δεν θα σε βαλουν κατω.αυτα λεω και σε μενα:)

girl
13-08-2009, 22:38
olgaki σ\'αγαπάω :P

Ακροβατης
13-08-2009, 22:49
k egw koritsi mou:p

path
13-08-2009, 23:57
ΛΟΙΠΟΝ , ΜΑΛΛΟΝ ΕΤΟΙΜΑΣΟΥ ΝΑ... ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΗΣΕΙς ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΑΚΙ ! ,,,, ΤΟΝ ΠΝΕΥΜΟΝΟΛΟΓΟ ΠΟΥ ΑΦΗΣΕς ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΥΤΕΙς.... ΠΡΩΤΟ . ,,,,,,,,,,,,Η ΔΥΣΠΝΟΙΑ ΗΡΕΜΙΑς ΛΕΕΙ , (ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ ΔΗΛΑΔΗ) ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΔΥΣΠΝΟΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑς, ΕΙΝΑΙ ΤΙς ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕς ΦΟΡΕς ΠΝΕΥΜΟΝΙΚΗς ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑς . ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΙΔΗ ΕΧΕΙς ΑΠΟΚΛΗΣΕΙ ΤΟΝ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟ (?) ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΟ ΜΕΝΕΙ ,,,,, ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΓΧΟΛΗΤΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝΕ ΕΝΤΟ ΜΕΤΑΞΥ,, ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΒΡΕΙς ΤΗΝ ΡΙΖΑ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟς ,,,,,,,?

Ακροβατης
14-08-2009, 00:04
ΤΙ ΘΕΩΡΕΙΣ ΣΑΝ ΔΥΣΠΝΟΙΑ?ΣΤΗ ΔΥΣΠΝΟΙΑ ΤΟΥ ΑΓΧΟΥΣ ΝΙΩΘΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΝΑΣΑΙΝΕΙΣ ΟΤΙ ΜΕ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΤΡΑΒΑΣ ΑΕΡΑ.ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ?ΑΝ ΘΕΣ PATH ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ:p

girl
14-08-2009, 00:07
μωρε ναι, αλλα τι σχεση εχουν οι κρίσεις πανικού τοτε? ο πόνος στον θώρακα ναι είναι λόγος να παω στον πνευμονολόγο για σπειρομέτρηση κλπ, που ούτως ή άλλως θα πάω, αλλά μαζί με οοοολα τα άλλα, μάλλον είναι ακόμα ενα ψυχοσωματικό. η αλήθεια είναι οτι όταν καπνίζω (μισο πακέτο την ημέρα πλέον) μετά γίνεται εντονότερη η δυσφορία, αλλά δεν ξέρω..

girl
14-08-2009, 00:10
By the way, μόλις μου έστειλε το εξής ενας φίλος o oποίος ασχολείται πολύ με αυτά (απο σεμινάρια/βιβλία κλπ) και ειπα να το μοιραστώ μαζί σας:
\"ayta karadokoun kai xtipoun otan iremoume, eite einai mia periodos px kalokairi i apla to vradi prin koimi8oume. To farmako den borei na leitourgisei toso grigora, ligo ipomoni :)\"

path
14-08-2009, 00:15
ΤΑ ΕΙΣΠΝΕΟΜΕΝΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΟΥ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ Ο ΠΝΕΥΜΟΝΟΛΟΓΟς ΝΑΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΟΥΝ ΑΜΕΣΑ .

path
14-08-2009, 00:27
ΟΛΓΑΚΙ: Η ΔΥΣΠΝΟΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΝΑ ΠΗΓΑΖΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΓΧΟς ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΚΑΡΔΙΑ Η ΠΝΕΥΜΟΝΕς (ΑΛΗΛΕΝΔΕΤΑ ΟΡΓΑΝΑ) ΚΙΑΝ ΔΕΝ ΛΥΘΟΥΝ ΤΑ ΟΡΓΑΝΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΑ ,,, ΤΟ ΑΓΧΟς ΘΕΛΕΙ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΚΟΠΟ . ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ,,ΤΗ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ; ΑΠΟΦΡΑΣΕΙ ΤΟΝ ΠΝΕΥΜΟΝΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΑΓΧΩΔΗ ΑΤΟΜΟ ,ΑΣΤΑ. ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΝΑ ΚΑΠΝΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟς ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΑΓΧΟΛΗΤΙΚΑ , ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΠΑΓΙΔΕΥΕΙ ΚΙΟΛΑς . ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΟΣΟ ΕΠΙΒΑΡΥΝΕΤΑΙ Ο ΠΝΕΥΜΟΝΑς ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΝΑΤΡΕΠΟΝΤΑΙ , ΚΑΙ Η ΖΗΜΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠ ΤΟ \'\'ΟΦΕΛΟΣ\'\'

Ακροβατης
14-08-2009, 00:31
αχ ασ μη μιλαμε για καρδιακα και κινδυνους απο τσιγαρο.σιχαθηκα τουσ γιατρους και αγχωνομαι παλι μηπως εχω κατι:(

path
14-08-2009, 00:34
GIRL . ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΘΑΝΟ Η ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ ΝΑ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΔΥΣΠΝΟΙΑ . ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΡΟΦΑΝΗς ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ . (ΑΝ ΠΙΑΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠ ΤΗ ΜΥΤΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΑΠΝΕΥΣΕΙ,, ΘΑ ΠΑΝΙΚΟΒΛΗΘΕΙ !! ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ?)

path
14-08-2009, 00:39
ΟΛΓΑΚΙ , ΚΑΤΑ ΜΙΑ ΕΚΔΟΧΗ , ΥΓΕΙΗς ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟς ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ (ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΠΑΝΙΟ),, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟς ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ !

girl
14-08-2009, 00:45
Ναι αλλά μ\'εχουν δει άπειροι γιατροί και κανείς δε μου είπε να απευθηνθώ σε πνευμονολόγο παραμόνο ένας παθολόγος ο οποίος μου εγραψε και ενα παραπεπμτικό για σπειρομέτρηση που θα γίνει απο Σεπτέμβρη που σημαίνει οτι δεν επείγει.. Συμφωνώ μ\'αυτό που λες πάντως, θα μπορούσε να είναι και κρίση άσθματος πχ αυτό, αλλά γιατί κανείς να μη μου το πεί..
Στις αιματολογικές δε φαινονται αυτα, ε?

Ακροβατης
14-08-2009, 00:46
dikio exeis.βασικα εγω καταλαβα οτι εχω μονο ψυχοσωματικα γιατι πριν τη θεραπεια επινα παρα πολυ λογω της αγχ δεαταραχης και των κρισεων.πως ηταν δυνατο οταν γινομουν τυφλα καθε μερα να μην εχω ουτε ιλιγκους ουτε δυσπνοια ουτε ταχυκαρδιες ουτε τρεμουλο ,και οταν δεν επινα να τα νιωθω ολα?αν ηταν σωματικα θα τα ενιωθα και με το αλκοολ.

zinovia
14-08-2009, 00:46
Χαλαρωστε παιδια και αφηστε τους πνευμονολογους και τους καρδιολογους ησυχους..ΑΓΧΟΣ και ΠΙΕΣΗ ειναι..Καντε ολες τις εξετασεις που νομιζετε οτι θα σας καθησυχασουν, ομως τα ψυχοσωματικα χτυπανε οπου βρουν..Η λυση ειναι να βρεθουν οι αιτιες τους..Δυσκολο και χρονοβορο, αλλα αξιζει!!!

path
14-08-2009, 01:04
ΟΛΓΑΚΙ, ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΤΥΦΛΑ ΠΩς ΝΑ ΤΑ ΔΕΙς ΟΛΑ ΑΥΤΑ? ΜΠΟΡΕΙς ΝΑ ΒΡΕΘΕΙς ΝΑ ΤΑ ΣΥΖΗΤΑς ΜΕ ΤΟΝ ΑΓΙΟ ΠΕΤΡΟ ,,ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙς ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙΠΟΤΑ, ΤΟ ΑΛΚΟΟΛ ΤΑ ΣΚΕΠΑΖΕΙ ΟΛΑ . ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΝΗΦΑΛΙΑ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.

girl
14-08-2009, 01:08
οκ path, το πιασαμε το νόημα, ξέρε όμως οτι η κοπέλα ήταν 4 χρόνια σ\'αυτην την κατάσταση που σημαίνει οτι αν είχε κάτι τέτοιο, πνευμονολογικού/καρδιολογικού χαρακτήρα, μάλλον θα\'χε κλατάρει!

path
14-08-2009, 01:11
GIRL ,, ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΑΚΡΙΒΩς ,, ΠΑΝΤΩς ΜΕ ΤΟΥς ΠΝΕΥΜΟΝΟΛΟΓΟΥς ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΙΑ ΙΔΙΟΡΥΘΜΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ,, ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΝΑ ΤΟΥς ΣΝΟΜΠΑΡΟΥΝΕ ; ,, ΔΕΝ ΞΕΡΩ . {{ΠΑΝΤΩς ΑΣ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΤΟ 40% ΤΩΝ ΓΙΑΤΡΩΝ ΠΟΥ ΕΠΙΣΚΕΠΤΟΜΑΣΤΕ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩς ΚΑΠΝΙΣΤΕς ,,,,,,,,,ΙΣΩς ΑΥΤΟ ΝΑ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ,, ΑΝ ΜΕ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΑΙ.}}

Ακροβατης
14-08-2009, 01:14
χα χα χα με εκανες και γελασα μετα απο καιρο.μου φανηκε αστειο αυτο με τον αγ.πετρο.χαχαχαχχα.απλα σου φερα αυτο το παραδειγμα με το αλκοολ για να σου εξηγησω οτι απο τοτε που αρχισα την αγωγη με τα φαρμακα δεν εχω τοσα συμπτωματα.κ το αλκκολ για φαρμακο το χα.νιωθω πιο ηρεμη.εναν πνευμολογο ομως τωρα που μου βαλες την ιδεα θα τον επισκεφτω γιατι καπνιζω και πολυ

path
14-08-2009, 01:15
ΑΝ ΔΕΝ ΚΛΑΤΑΡΕ ,,ΔΕΝ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΑΓΕ ΤΙς ΜΠΥΡΕς !!! ΜΗΝ ΕΝΟΕΙς ΟΤΙ ΘΑ ΕΠΕΦΤΕ ΚΑΙ ΞΕΡΗ ΤΕΛΕΙΩς !

Ακροβατης
14-08-2009, 01:19
και αφου μου καναν καλο τα φαρμακα μεχριτωρα αρα λειτουργησαν ως προς τα ψυχοσωματικα π λεγαμε πριν.και ι δθσπνοια πιθανοτατα απο το αγχος αφου δεν την νιωθω εντονα τωρα:)

path
14-08-2009, 01:22
ΟΛΓΑΚΙ , ,,,,ΒΗΜΑ ΤΟ ΒΗΜΑ ,,ΘΑ ΜΑΘΕΙς ΝΑ ΤΡΕΧΕΙς ΞΑΝΑ .

girl
14-08-2009, 01:22
άρα σε βοήθησαν κιόλας, ε? τελεια!

girl
14-08-2009, 01:24
εγω πάλι την εχω σταθερα τη δυσπνοιά μου, δε μπορω να πω :P

Ακροβατης
14-08-2009, 01:40
θελει το χρονο του και να μη σκεφτεσαι συνεχεια τη δυσπνοια.να σκεφτεσαι οτι περασε αλλη μια μερα χωρις να παθεις κατι και αυριο θα ναι μια καινουρια ομορφη μερα με η χωρις τη δυσπνοια και με ολα αυτα τα αγχη που δημιουργουμε εμεις οι ιδιοι στο μυαλουδακι μας.και αν επισκεφτουμε και εναν πνευμονολογο που λεει και ο πατh δεν εγινε και τιποτα.σε τοσους γιατρους εχουμε παει αυτος θα μας χαλασει?ετσι για να μας φυγει η απορια:p pαιδακια παω για υπνωσυνο αυριο θα δοκιμασω να παω εφορια,πριν τη θεραπεια οταν πηγαινα σε δημοσια υπηρεσια με επιανε κριση πανικου.ε αυριο θα την βαλω κατω και ετσι και τολμησει να ρθει θα φαει μπατσες.αχ πρεπει να γελαμε και να κανουμε χιουμορ (η καλυτερη θεραπεια ομολογω).καληνυχτα και να θυμαστε παντα το γ νωστο σε ολους:οτι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο:p

girl
14-08-2009, 01:42
goodnight sleep tight σοφο ολγακι!

AlwaysNever
03-11-2009, 20:20
Καλησπέρα σε όλους.
Πρώτο μου μήνυμα στο forum, και σκέφτικα να γράψω μερικές λέξεις μιας και εγώ έχω ακριβώς τα ίδια συμπτώματα που είχε η girl, και που ανέφερε στο πρώτο μήνυμα. Είμουν από πάντα αγχώδεις, αλλά μετα από ένα λυποθυμικό επεισόδιο, (μάλλον λόγο έντονου στρες που είχα, )έγινα ακόμα περισσότερο και με περισσότερες φοβίες ότι έχω κάτι σοβαρό. Από εξετάσεις έκανα απόλα (γενικές αίματος, θυροειδή, καρδιογράφημα, τριπλεξ καρδιάς, οφθαλμίατρο, και ωρυλά), και δεν βρέθηκε απολύτως τίποτα. Και αντί να καθησυχαστώ έγινε το ανάποδο , δηλαδή ότι και αν μου συμβεί, σημαίνει πως έχω κάτι σοβαρό. Το αγχος πάντα βγαίνει σε εμένα με πολλές ταχυπαλμίες, ιδρώτα, ενοχλήσεις στο στομάχι, και στο έντερο καμια φορά, και πολλές φορές όλα μαζί. Μαζί υπάρχουν και πλακώματα στο στήθος οι διαφοροι μικροί πόνοι στον θώρακα, συνήθως όταν είμαι ξαπλωμένος και πάω να κοιμηθώ, τους οποίους τους παραδινω σημασία τις περισσότερες φορές και γίνονται μεγαλύτεροι στο κεφάλι μου. Χτες το βράδυ για παράδειγμα ενώ πήγαινε να με πάρει ο ύπνος, ένιωσα κάτι σαν σουβλιές στην αριστερή πλευρα της πλάτης μου , κοντά στην ομωπλάτη περίπου, που ερχόντουσαν και έφευγαν. Περιτό να πώ πως αγχωθηκα μια και είμουν σίγουρος ότι κάτι σοβαρό ήταν, και με έπιασε και πλάκωμα στο στήθος, και ταχυπαλμία, και φυσικά δεν έκλεισα ματι.

Φάρμακα μέχρι στιγμής δεν έχω πάρει ποτέ, παρα μόνο μια φορά xanax, με το οποίο ξεράθηκα στον ύπνο, ούτε έχω επισκευτεί κάποιον ψυχολόγο ή ψυχίατροα, αν και λέω να κάνω το βήμα, αλλά δεν θα ήθελα να με φορτώσουν χάπια αν φυσικά είναι δυνατό κάτι τέτοιο.

Δεν πίνω ούτε καπνίζω , και προσπαθώ να προσέχω την διατροφή μου. Πραγματικά υπάρχουν πάρα πολλοί άνθρωποι που ταλαιπωρούνται απο το στρες και το άγχος, αλλα ποτέ δεν το δίχνουν γιατί το θεωρούν taboo.

Χαίρομαι που υπάρχει ένας χώρος που μπορώ να πω μια κουβέντα με ανθρώπους που περνάνε τα ίδια και με καταλαβαίνουν.
Ίσως και αυτό να είναι μια μορφή θεραπείας. :)

polina
03-11-2009, 21:55
θα σου προτεινα να επισκευτεις ενα καλο ψυχιατρο τωρα που ειναι νωρις για να σε δει κ να σου προτεινει τι θα κανεις η ψυχοθεραπεια η κ αν χρειαστε κ φαρμακα.κ εγω ετσι ειμουν δεν πηγαινα το καθηστερησα κ ηταν χειροτερα.εχασα πολλα χρονια που δεν πηγα.θα δεις πως θα νιωσεις παρα πολυ καλα.θα σου φυγουν ολες οι αποριεςκ ενα βαρος.δεν εχεις τιποτα απλα παρα πολυ αγχος που εκδηλωνεται σωματικα:):):)

AlwaysNever
03-11-2009, 22:11
Αυτό ακριβώς σκέφτομαι να κάνω. Γνωρίζω το πρόβλημα, με ταλαιπωρεί πολύ, αλλά θέλω πολύ να το αντιμετωπίσω.

IASWN
06-11-2009, 16:20
Γεια σας και απο μενα!
Ακριβως το ιδιο προβλημα και εγω.....Αγχος με την δουλεια χρονιο, φοβιες με τις αρρωστιες επισης χρονια τωρα, καθε 4-5 μηνες πληρεις ελεγχοι ιατρικοι (καρδιολογικοι, αιματολογικοι, καρκινικοι δεικτες, υπερηχοι και χιλια αλλα δυο), με εχουν κανει επιτιμο μελος των μεγαλων ιατρικων κεντρων. Χαιρονται οταν με βλεπουν!!!!
Ηρθε ο \"αιμοδοτης\", σκεπτονται!
Ομως τα πραγματα σοβαρεψαν ξαφνικα, οταν ενα μεσημερι στις αρχες του καλοκαιριου, σε ενα \"καφε\", με επιασε μια κρισαρα πανικου (εκεινη την στιγμη δεν ηξερα τι με χτυπησε...ουτε τι παει να πει κριση πανικου), με αποτελεσμα, αφου φυσικα ξαναγυρισα τους γιατρους \"βολτα\" χωρις αποτελεσμα, να αναγκαστω τελικα να παω σε ψυχιατρο....Διαγνωση? \'\'ΓΑΔ, και μικρου βαθμου καταθλιψη\". Ξεκινησα τα μεσα Οκτωβριου θεραπεια με entact (ssri), και σε \"εκτακτες περιπτωσεις αγχους\" xanax. Η αρχη ηταν τρομερη..Οι παρενεργειες του entact για 1 εβδομαδα ΤΡΟΜΕΡΕΣ. Ζαλαδες, αγχος τρομερο, καυραση, υπνηλια, αλλα συνεχισα μεχρι να \"σπασουν\" αυτα τα συμπτωματα. Πραγματικα, μετα απο 2 εβδομαδες ταλαιπωριας, αρχισα σιγα-σιγα να βλεπω \"φως\". Την τεταρτη εβδομαδα και μετα, η καλυτερευση ηταν τρομερη. Ενεργεια, καλη διαθεση, εβγαινα εξω με φιλους, καθομουνα στην ουρα στην τραπεζα (πριν δεν τολμουσα ουτε να το διανοηθω). Κρατησε αυτο αρκετες μερες, μεχρι που προσφατα αρχισα και παλι να εχω \"αοριστους φοβους\" που με \"εριχναν\", οχι φυσικα οπως παλια, αλλα , να, μου την \"εσπαγαν\". Αφου πολλες φορες νομιζω οτι θα τρελλαθω!. Διοτι εν τω μεταξυ οι φοβιες μου για τις αρρωστιες εχει σχεδον μηδενιστει, πραγμα που φαινεται οτι εχει καταφερει το φαρμακο.....Αληθεια, κινδυνευει κανεις να \"τρελλαθει\" απο τις ΓΑΔ?
Ο ψυχιατρος μου, με διαβεβαιωσε οτι μεχρι τα Χριστουγεννα θα ειμαι πολυ μα πολυ καλυτερα, και μετα απο 3-4 μηνες, θα ειμαι τοσο καλα, οσο ποτε! Θα συνεχισω την θεραπεια για να δω......
Πιστευω οτι τα νεα αντικαταθλιπτικα ειναι σωτηρια. Αν εξαιρεσει κανεις τις πρωτες ημερες μεχρι να συνηθισει ο οργανισμος, που υπαρχουν αυτες οι δυσαρεστες παρενεργειες, μετα η χρηση του ειναι απλη, σαν να περνεις ασπιρινη. Ουτε υπνηλια, ουτε ναυτια, ουτε τιποτα.....
Θα ξεκινησω και ψυχοθεραπεια, ουτως ωστε να \"αποδρασω\" απο αυτο το δυσαρεστο συναισθημα, των Γενικευμενων Αγχωδων Διαταραχων.....που μου εχουν γ$#@σει την ζωη!

Παρολα αυτα θα σας κρατησω ενημερους, για την συνεχεια της θεραπειας, γιατι απ\'οτι βλεπω, πολλοι ειμαστε \"συναδελφοι\" !
Ναστε ολοι καλα!