PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Έχετε δοκιμάσει έστω και κάποια από δαύτα;

alavastros
28-07-2004, 19:51

τι-ποτέ
07-09-2006, 11:02
δε μου προκαλεί καμία αίσθηση να δοκιμάσω, παρόλο που σε διάφορες στιγμές της ζωής μου έτυχε να έχω φίλους. το πιο φριχτό ήταν ένας συγγενής, που μόλις ερχόταν σπίτι, μακριά απο τους γονείς του, ήταν τότε αυτός 24 χρόνων περίπου, έμπαινε στην τουαλέτα, κι έβγαινε φεσωμένος. στην αρχή δεν το καταλάβαινα. μια μέρα μου είπε να με πάει με το αυτοκίνητό του στη δουλειά που είχα να κάνω, καθότι ήμουνα έγγυος και κουραζόμουνα κάπως. τότε αντιλήφθηκα, όταν κατάλαβα ότι το κόκκινο και το πράσινο το έβλεπε ετεροχρονισμένα, και παραλίγο να σκοτωθούμε...
τώρα ο τύπος το έχει ξεπεράσει ευτυχώς! περάσαμε όμως όλοι μαζί από σαράντα κύματα που λένε...

xanthini
09-10-2006, 22:31
3-4 fores dokimasa xasis kai de me epiase.mia fora mono eixa piei polu ouski.ma para polu kai mazi me to xasis hr8e kai edese..

sleena
11-10-2006, 23:58
πολλές φορές στο παρελθόν,χασίς καθημερινά,κεταμίνες,χάπια έκσταση.
Τώρα πια μακριά....δεν λένε και ειδικά σε περιπτώσεις που σε πίνουν και δεν τα πίνεις.:P

Elisabeth_P
20-11-2006, 13:16
Nomizw h foithtikh zwh einai synonymh me thn periergeia kai th dokimh. H prwth epafh.. Einai MERIKA pragmata pou axizei na ta dokimaseis, mono kai mono gia na vgeis apo thn periergeia. Kapniza xasis peripou 2 xronia (foithtria). Meta to parathsa. Kai teleiwse..

nutcase
21-11-2006, 11:31
Δεν έχω δοκιμάσει ούτε τσιγάρο, κι ας έχουν στρωθεί αρκετές φορές γραμμές μπροστά στα μάτια μου! Ούτε στη γλώσσα δε το ακούμπησα παρόλο που με πίεζαν!

Οι παρέες....

Αλλά κράτησα χαρακτήρα!

arktos
22-11-2006, 06:15
Χασίς έπινα για αρκετά χρόνια, αλλά όχι συστηματικά.Έχω πάρει 2-3 τριπάκια , έχω πιεί κόκα, πρέζα ( 1 φορά ).Μέχρι που δοκίμασα και μεθαδόνη!

αντωνης25
22-11-2006, 14:33
αυτον τον καιρο εχω χεστει στο μαυρο...

Lenaki
22-11-2006, 18:27
Δεν εχω δοκιμασει ποτε τιποτα ακομη κι οταν ολοι οι υπολοιποι της παρεας καπνιζαν με τη σειρα ενα, δυο η περισσοτερα τσιγαρα.
Βασικα, δεν αντεχα ουτε τη μυρωδια και ειμασταν σε ανοικτο χωρο...

Sorrow
04-12-2006, 22:20
Mporw na pw me hlikrina pws oti kikloforei to exw dokimasei sigoura...
Pio poli apo periergia...einai kai afto pou kikloforei...dld pou lene pws me ta narkwtika einai sa na plironeis enikio gia thn eytixia...bebea afto distixos krataei gia ligo...opote de tha elega pws eimai antithetos sth dokimh...sth xrish omos eimai entelos antithetos...h sistimatikh xrish de dixnei tpt allo apo adinamo xaraktira kai aytoektimish...

Adrenalin79
04-01-2007, 17:58
Exw dokimasei xasis,Extacy,koka k prosfata special K.
Apo ola auta mono to E gustarw trella .to kalokairi pou perase eixa kaei....Nomizw oti exw kapio provlima kai blokarw ta sinaisthimata mou.Ipothetw oti epidi to E mou ta apeleutherwnei mu aresei oso kanena apo osa exw dokimasei.Skeftomai na xekinisw me kapion psixiatro , na kanw mia arxi ...

_CASA_
02-05-2007, 21:59
Ξεχάσατε να βάλετε στην ψηφοφορία την επιλογή εχω δοκιμάσει και συνεχίζω και πίνω που και που :D
Έχω δοκιμάσει τα πάντα (ή τουλάχιστον ότι κυκλοφορεί στην Ελλαδα..
Τι να πρωτοπω?
Πειραματίστηκα αρκετά μπορώ να πω!Αλλά ποτε δεν άφησα τον εαυτό μου να εθιστεί με την πρέζα και ας τη δοκίμασα και αυτή...αν ήξερα οτι θα κολλήσω δεν υπήρχε περίπτωση να τη δοκίμαζα...απλά ήθελα να δω πως είναι..
Εχουν πεθάνει φιλαράκια μου από αυτην και γι\'αυτο τη μισώ θανάσιμα..
Και επιτέλους κατάφερα να ξεκολλήσω και τον φίλο μου!!!
Είχα εθιστεί με xtc μικρή αλλά τα σιχάθηκα...
Και χόρτο έπινα για χρόνια αλλά καταλαβα ότι με \"χαζεβε\" πολυ!!!
Πλέον το μόνο ναρκωτικό που πίνω που και που είναι η κόκα...και να ήθελα που λεει ο λογος να πιώ πιο πολύ δεν μπορώ γιατι...είναι πολλα τα λεφτα Αρη!!!!!!!!!!!!!
Οπότε μια στο τόσο και πολύ είναι!

keep_walking
02-05-2007, 22:08
Χμμμ δεν ειμαι ειδκος αλλα αν αντιμετωπιζεις προβληματα καλυτερα να τα κοψεις μαχαιρι ολα αυτα.
Δεν λεω οτι φταινε απαραιτητα αυτα αλλα γινονται πολλες ερευνες που δεν ειναι ενθαρυντικες.

Stressed_28
09-06-2007, 14:57
ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΕ ΜΑΥΡΟ, ΣΥΝΕΧΙΣΑ ΜΕ Ε ΚΑΙ ΤΡΙΠΑΚΙΑ, ΚΟΛΛΗΣΑ ΜΕ ΤΑ Ε ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΙΡΟ ΑΛΛΑ ΤΑ ΕΚΟΨΑ, ΗΠΙΑ ΚΑΙ ΛΙΓΗ ΚΟΚΑ ΑΛΛΑ ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ. ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΣΤΙΓΜΕΣ \'\'ΕΥΦΟΡΙΑΣ\'\' ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ, ΔΕΝ ΑΞΙΖΟΥΝ ΟΣΟ Η ΖΩΗ ΜΑΣ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΜΑΣ ΚΑΙ Η ΨΥΧΙΚΗ ΜΑΣ ΗΡΕΜΙΑ. ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΗΡΕΜΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΕΧΩ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΟΡΑ ΚΑΝΕΝΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΟ ΠΛΕΟΝ. ΚΑΛΗ Η ΔΟΚΙΜΗ ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ.

Kassi
10-06-2007, 00:10
Δεν χρειάστηκε να μπω σε ευφορία έτσι.Θα έλεγα δεν χρειάστηκε επίσης γιατί δοκίμασα άλλα ψυχοδραστικά.Νομίζω ότι μπαίνω στον κόσμο μου και μόνη μου.Χαχα.....

melita
15-06-2007, 03:40
Έχω δοκιμάσει μια φορά χασίς και τπτ άλλο. Μάλλον δυο αν υποθέσουμε οτι έκανα δυο τσιγάρα(είμαι άσχετη γενικά με αυτά). Πάντως καλό το συναίσθημα αλλά δεν έχεις τον έλεγχο του εαυτού σου χειρότερα από το ποτό. Μετά κάποιες στιγμές το σκέφτηκα αλλά δεν ήθελα να ξανακάνω γιατί όταν ξενέρωσα κατάλαβα οτι δεν ήμουν εγώ αυτή και δεν μάρέσει η αλλοίωση. Ίσως να είμαι και φοβιτσιάρα τι να πω... Πάντως γενικά πιστεύω οτι μπορείς να κολλήσεις εύκολα-ψυχολογικά περισσότερο- και δεν αξίζει... Δεν ξέρεις μέχρι που θα πας...Καλύτερα ούτε μια φορά...

maroulaki
21-07-2007, 19:30
Ποτε...Αν και δουλευω απο τα 15 μου νυχτα δεν εχω ποτε δοκιμασει τιποτα..ουτε καν μπαφο(και ειμαι απο μερος που φημιζεται για τις φυτειες του):P:P

Η καλυτρη ντοπα για μενα ειναι η ζωη...ποσο κλισε ακουγεται αυτο ε;;)

krino
21-07-2007, 21:03
εχω δοκιμασει καμποσες φορες φουντα,
οκ πλακα εχει αλλα μου φερνει υπνηλια.

Οποτε το εκοψα.

La_ViTa
27-07-2007, 17:57
θα συμφωνησω με τον keep-walking.Τσιγαράκι μόνο και αυτό αρκετό πιστεύω οτι είναι..

nikos09
04-12-2008, 15:18
γεια σας

εγω για τα ναρκωτικα ειχα μια αλλη φιλοσοφια αφου και τα αρχησα σχετικα μεγαλος.οταν απο ενα ναρκωτικο δεν παιρνω κατι που να μου χρησιμευη τοτε δεν το περνω.εχω δοκιμασι mdma, lcd,coca,xasi,e,ygro lcd, και διαφορες ποιοτητες απο χασισι.
τα παραπανω προκαλουν μονο συναισθηματικο εθισμο, η κοκα απλος αυξανη τον εγωισμο σου, το LSD αυξανη την διορατικοτητα σου , το υποσυνειδητο, την διαισθηση και ειναι αρκετα επικινδυνο, το mdma αυξανη τα συναισθηματα σου, το καλης πιοτητας χασισι αυξανη την φαντασια , μειωνη το ανχος και οσο για την μνημη εγω καπνισα ενα τσιγαρο πριν παω για εξατασης και της περασα με αριστα.
ολα αυτα ομως μπορουν να ανερεθουν γιατι ο κυριοτερος παραγοντας εισαι εσυ ο ιδιος αν δεν νιωθεις καλα και παρεις ενα απο αυτα απλα θα φρικαρις.πρεπει να ξερεις ποτε και γιατι το περνεις, αλλιως μεταλασεσε σε αιμα , σπερμα, βλενες κοκκαλα και σκατα.

γρηγορης
25-01-2009, 00:42
κοψτε τα ολλα μαγκες,ζαμπον,τζατζικη[μαυρο],χαρτονια,μπουμπλε,εψιλον,κ οκορετσι,:cool:

Qya
17-02-2009, 01:34
Χόρτο για κανα χρόνο, μέχρι που είδα ότι τα προβλήματά μου δεν λύνονταν από αυτό, αν και ποτέ δεν δέχτηκα σαν δικαιολογία κανενός \"έπεσα στα ναρκωτικά γιατί είχα προβλήματα\", ήταν καθαρά επιλογή μου. βέβαια είχα πάντα ενήμερη τη μητέρα μου για το τι κάνω, πρέζα μια φορά καθαρά και μόνο από περιέργεια (ήμουν και πιτσιρίκα τότε) και άλλη μια φορά ένα xtc. Κόκα και τρυπήματα ποτέ και για κανένα λόγο, είμαι αρκετά φιλοτομαράκι για φυγόπονη για να έκανα κάτι τέτοιο στον εαυτό μου. Ένα χρόνο καθαρή πλέον, και έκοψα και το άλλο ναρκωτικό μου, το Marlboro. Πλέον, το μόνο που επιτρέπω να με \"ανεβάσει\" είναι η tequila ή τα κοκτέιλ που φτιάχνω στη δουλειά! :D

λίτσα
17-02-2009, 10:57
ισχύει αυτό που λένε πως εξαρτάται από το χέρι που θα σου δώσει το τρίφυλλο;έτσι μου έχουν πει.την πρώτη φορά που έκανα έβλεπα φίδια στο πάτωμα και δεν τα φοβόμουν στην αρχή μου άρεσε αλλά μετά ξενέρωνα τελείως.τις υπόλοιπες φορές (1-2) τα πήγα καλύτερα αλλά έκοψα από την παρέα και δεν ξαναέκανα.τώρα είμαι στη φάση να κόψω και το τσιγάρο.δεν προσφέρουν τίποτα όλα αυτά.παροδική χαρά για μένα τίποτα άλλο...

gonoli
25-09-2009, 15:29
πριν 3 χρονια,για ενα μικρο διασημα (3 μηνες περιπου),εκανα χρηση χασις.πασχω απο διπολικη διαταραχη και εκεινη την περιοδο ημουν σε φαση μανιας.εκτοτε δεν εχω ξαναπιει και ουτε προκειται να το ξανακανω.
συμβουλη προς ολους:τα ναρκωτικα μονο κακο μπορουν να κανουν και ειναι δρομος προς το θανατο.

πανος12345
25-09-2009, 16:26
έπινα για 23 χρονια καθε μερα οσο χασισι χρειαζοτανε , για να στεκομαι ορθιος 15 ωρες την ημερα και να γελαω με τον καθε ξενερωτο για να μπορω να τον πεισω να αγορασει το πιο ακριβο μεταλλο στην ιστορια της ανθρωποτητας , ωσοτου μια μερα δεν ειχα πια χρηματα για να το αγορασω και το εκοψα !!!!!!!!!!!!!!!!!
Το τσιγαρο ομως που με σκοτωνει σιγουρα και καθημερινα , παρολο τον καρκινο στην ουροδοχη κυστη που μου προξενησε , λογω του οτι δεν μπορω να αγορασω 4 τσιγαρα χασις την ημερα για να μην καπνιζω αλλο , καπνιζω ενα πακετο καπνο καθε 2 μερες , και παιρνω πολλαπλασια δοση πισσας απο τα τσιγαροχαρτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

πανος12345
25-09-2009, 16:32
Originally posted by λίτσα
ισχύει αυτό που λένε πως εξαρτάται από το χέρι που θα σου δώσει το τρίφυλλο;έτσι μου έχουν πει.την πρώτη φορά που έκανα έβλεπα φίδια στο πάτωμα και δεν τα φοβόμουν στην αρχή μου άρεσε αλλά μετά ξενέρωνα τελείως.τις υπόλοιπες φορές (1-2) τα πήγα καλύτερα αλλά έκοψα από την παρέα και δεν ξαναέκανα.τώρα είμαι στη φάση να κόψω και το τσιγάρο.δεν προσφέρουν τίποτα όλα αυτά.παροδική χαρά για μένα τίποτα άλλο...
για να μην το ριξουμε στην μεταφυσικη λιτσα ,
αυτο που ειναι αληθεια για την αλκοολη που περιεχει το χασις αλλα κυριως το πιο διασημο ποτο των Ελληνων , το κρασι και τα αλκοολουχα ποτα , ειναι οτι προσδιδει ενταση στα προυπαρχοντα συναισθηματα λογω της ντοπαμινης !!!!!!!
Δηλαδη αν πριν πιεις χασις η αλκοολ σκεφτεσαι θετικα πραγματα , θα το απολαυσεις μεχρι εσχατων!
αν ομως εισαι ηδη θλιμενη και απογητευμενη , μπορει να εντεινει αυτα τα συναισθηματα και να φτασεις σε κλαμματα και λιγμους , με πολυ δυσαρεστες συνεπειες για την υγεια σου ...
Επισης προσοχη γιατι ενα τριφυλο μπορει και να σκοτωσει ακομα ενα ατομο με καρδιακα προβληματα , αν η δοση αυτου που το εφτιαξε ειναι υπερβολικα αυξημηνη λογω εθισμου!

πανος12345
25-09-2009, 16:36
Originally posted by gonoli
πριν 3 χρονια,για ενα μικρο διασημα (3 μηνες περιπου),εκανα χρηση χασις.πασχω απο διπολικη διαταραχη και εκεινη την περιοδο ημουν σε φαση μανιας.εκτοτε δεν εχω ξαναπιει και ουτε προκειται να το ξανακανω.
συμβουλη προς ολους:τα ναρκωτικα μονο κακο μπορουν να κανουν και ειναι δρομος προς το θανατο.
πολυ σωστα το επισημαινεις γονολι!
Ιδιως για ατομα με συναισθηματικες διαταραχες οπως αυτες που γνωρισες !
Αντιθετα για αλλες μορφες ψυχικων νοσηματων , μπορει να αποδειχθει ενα θαυμασιο φαρμακο , οταν υπαρχει συναισθηματικη εκπτωση και ταση για φυγη απο την πραγματικοτητα...
Εκει το χασις , προσδιδει μια γήινη ενέργεια, οπως εξαλου και το αλκοολ , που βγαζει τα συναισθηματα καποιου προς τα εξω και ισως τον βοηθαει να νοιωσει την αναγκη να βγει απο το καβουκι του

katerinaki
25-09-2009, 17:09
Originally posted by πανος12345
έπινα για 23 χρονια καθε μερα οσο χασισι χρειαζοτανε , για να στεκομαι ορθιος 15 ωρες την ημερα και να γελαω με τον καθε ξενερωτο για να μπορω να τον πεισω να αγορασει το πιο ακριβο μεταλλο στην ιστορια της ανθρωποτητας , ωσοτου μια μερα δεν ειχα πια χρηματα για να το αγορασω και το εκοψα !!!!!!!!!!!!!!!!!
Το τσιγαρο ομως που με σκοτωνει σιγουρα και καθημερινα , παρολο τον καρκινο στην ουροδοχη κυστη που μου προξενησε , λογω του οτι δεν μπορω να αγορασω 4 τσιγαρα χασις την ημερα για να μην καπνιζω αλλο , καπνιζω ενα πακετο καπνο καθε 2 μερες , και παιρνω πολλαπλασια δοση πισσας απο τα τσιγαροχαρτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Στη Γαλλια δεν επιτρεπεται η καλλιεργεια προς ιδια χρηση?(μια γλαστρα στο μπαλκονι)

katerinaki
25-09-2009, 17:12

Αντιθετα για αλλες μορφες ψυχικων νοσηματων , μπορει να αποδειχθει ενα θαυμασιο φαρμακο , οταν υπαρχει συναισθηματικη εκπτωση και ταση για φυγη απο την πραγματικοτητα...
Εκει το χασις , προσδιδει μια γήινη ενέργεια, οπως εξαλου και το αλκοολ , που βγαζει τα συναισθηματα καποιου προς τα εξω και ισως τον βοηθαει να νοιωσει την αναγκη να βγει απο το καβουκι του

Δηλ στις ψυχωσεις κανει καλο?η εστω δεν συμβαλλει στην αναζωοπυρωση της ψυχωτικης δομης?

katerinaki
25-09-2009, 17:18
Originally posted by krino
εχω δοκιμασει καμποσες φορες φουντα,
οκ πλακα εχει αλλα μου φερνει υπνηλια.

Οποτε το εκοψα.

Εισαι τυχερος!Πινεις αλκοολ?

πανος12345
25-09-2009, 20:12
Originally posted by katerinaki

Στη Γαλλια δεν επιτρεπεται η καλλιεργεια προς ιδια χρηση?(μια γλαστρα στο μπαλκονι)
στην Γαλλια η νομοθεσια ειναι πιο αυστηρη απο την Ελλαδα!
Χθες εδειξαν στην τελοραση ενα μαυρουκο χαριτωμενο και κουλ , που πιαστηκε 2 φορες με 100 γρ , την πρωτη του την χαρισαν αλλα την δευτερη τον εχωσαν μεσα για 18 μηνες !

πανος12345
25-09-2009, 20:21

Δηλ στις ψυχωσεις κανει καλο?η εστω δεν συμβαλλει στην αναζωοπυρωση της ψυχωτικης δομης?
νομιζω οτι ειδικα στην σχιζοφρενεια , λογω της συναισθηματικης εκπτωσης , πρεπει μαλλον να κανει καλο
γιατι ξερω ενα ασθενη εξωτερικο , που παιρνει καθε μερα σχεδον , χασις , αλλα ο ψυχιατρος που τον παρακολουθει , ακομα και η δικαστικη επιμελητρια που του χορηγει το αναπηρικο επιδομα , κανουν τα στραβα ματια , πιθανοτατα γιατι δεν εχουν παει οι ιδιοι να το αγορασουν απο τον ντιλερ !
μαλιστα , συχνα ο ανθρωπος κανει επεισοδια στο σπιτι του , γαιτι χρωσταειλεφτα στον ντιλερ , ο οποιος του δανειζει χορτο γιατι ξρει οτι πληρωνεται μια φορα τον μηνα ...
Υπαρχει δηλαδη ενα κοινωνικο φαινομενο που φοβαμαι πολυ , οτι μπορει να ανατρεψει την οποια θεραπευτικη ωφελιμοτητα θα μπορουσε να στηριχθει στην χρηση της καναβις , για συναισθηματικη παρορμηση ....
Τρεμει η ψυχη μου , καθε φορα που η γυναικα μου ασχολειται με αυτη την οικογενεια , σαν επιμελητρια της μητερας του που πασχει απο Αλσχαιμερ και 2 φορες μεχρι σημερα την εβγαλε στον δρομο , γιατι δεν του εδινε χρηματα να πληρωσει τον ντιλερ!οχι γιατι δεν ηθελε , αλλα γιατι δεν ξερει καν που ειναι το πορτοφολι της !

keep_walking
26-09-2009, 13:20
Δεν κανει καλο η χρηση χασις στις ψυχωσεις...το αντιθετο!!!!!!
Μαλιστα θεωρειτε και αιτιο για ψυχωση!!!!!
Το χασις κανει ισως καλο σε διαφορες ασθενειες μιας και η συνηθισμενη αντιδραση του οργανισμου ειναι να το πω διασκεδαση,ευθυμια και μεγαλη ορεξη για φαγητο.
Αλλα δεν νομιζω να το χορηγουν σε καμμια ασθενεια...δεν το παραδεχονται μαλλον.
Αν εισαι στα τελευταια σου ή πασχεις απο κατι σοβαρο λιγη διασκεδαση δεν βλαπτει.
Για τις ψυχικες ασθενειες παντως ενοχοποιητε.
Φυσικα δεν ειμαι ειδημων.

πανος12345
26-09-2009, 13:41
Originally posted by keep_walking
Δεν κανει καλο η χρηση χασις στις ψυχωσεις...το αντιθετο!!!!!!
Μαλιστα θεωρειτε και αιτιο για ψυχωση!!!!!
Το χασις κανει ισως καλο σε διαφορες ασθενειες μιας και η συνηθισμενη αντιδραση του οργανισμου ειναι να το πω διασκεδαση,ευθυμια και μεγαλη ορεξη για φαγητο.
Αλλα δεν νομιζω να το χορηγουν σε καμμια ασθενεια...δεν το παραδεχονται μαλλον.
Αν εισαι στα τελευταια σου ή πασχεις απο κατι σοβαρο λιγη διασκεδαση δεν βλαπτει.
Για τις ψυχικες ασθενειες παντως ενοχοποιητε.
Φυσικα δεν ειμαι ειδημων.
θα συμφωνησω μαζι σου κιπ
οτι μονο ο ψυχιατρος σημερα , σε πολλες Χωρες του κοσμου ,
εκει οπου απαγορευεται η ελευθερη χρηση τις καναβις , γιατι σε πολλες ηδη εχει επιτραπει προ πολλου , μπορει να παρει ιατρικα μιλαω παντα , την ευθυνη της ανοχης της χρησης του απο καποιους ψυχωτικους ασθενεις !
Ομως εδω , η απαγορευση απο μονη της δημιουργει καθεστως
παραεμποριου , που αυτο ειναι πραγματικα κινδυνος /θανατος για ενα ψυχωτικο ασθενη ο οποιος δεν μπορει να δικαιολογηση την συμπεριφορα ουτε του ντιλερ , αλλα ουτε του γιατρου του
που τον αφηνει να συνεχισει να πινει , χωρις να μπορει να του εξασφαλισει με ιατρικη συνταγη την θεραπεια την οποια ο ιδιος ανεχεται με στρουθοκαμηλισμο της Πολιτειας για να μην ρυθμισει με Νομο, το δικαιωμα σε οσους γιατρους πιστευουν οτι η καναβις μπορει να ειναι οφελιμη σε καποιες ασθενειες να την χορηγουν ασφαλως και οχι να αφηνουν τους αρρωστους να συναλασονται με τους εμπορους ναρκωτικων...

keep_walking
26-09-2009, 13:49
Οχι πανο...δεν ενδυκνειτε για ψυχωτικους...οπως ειπα θεωρειτε και απο μονο του αιτιο για δημιουργια ψυχωσης.
Αναφερομαι σε ασθενειες αλλες περαν των ψυχικων.
Γιατι αν δεν θες να βαλεις πχ μπουκια στο στομα σου να σε ταραζουν στα χαπια και να μη σου δινουν ενα τσιγαριλικι?
Λεμε τωρα,δεν μπορω να ξερω.

πανος12345
26-09-2009, 14:27
Οχι πανο...δεν ενδυκνειτε για ψυχωτικους...οπως ειπα θεωρειτε και απο μονο του αιτιο για δημιουργια ψυχωσης.
Αναφερομαι σε ασθενειες αλλες περαν των ψυχικων.
Γιατι αν δεν θες να βαλεις πχ μπουκια στο στομα σου να σε ταραζουν στα χαπια και να μη σου δινουν ενα τσιγαριλικι?
Λεμε τωρα,δεν μπορω να ξερω.
εγω κιπ ξερω ενα τουλαχιστον ψυχιατρο που εχει αντιθετη αποψη
και γιαυτο επεστησα την προσοχη οχι στην ουσια αλλα στις συνεπειες της χρησης της , οταν ενα αρρωστος ερχεται σε σχεση με την μαφια

πανος12345
26-09-2009, 14:28
πριν απο χρονια μαλιστα ενας ελληνας ψυχιατρος, ειχε βγει στην τηλεοραση , με το τριφυλο στο στομα και με παρομοια με τα δικα μου επιχειρηματα...

keep_walking
26-09-2009, 14:45
Καλα...και οι ψυχιατροι ανθρωποι ειναι και...εχουν τις δικες τους φιλοσοφιες ο καθενας:P
Σοβαρες ερευνες που γινονται...λενε οτι ειναι επικινδυνο να προκαλεσει ψυχωσεις...βεβαια ειναι απλως ερευνες...εδω καλα-καλα δεν μπορουν να μας πουν πως επιδρουν ορισμενα τροφιμα στον οργανισμο...και την μια τα λενε ετσι την αλλη αλλιως,γιατι ως γνωστον μια ερευνα για να χρηματοδοτηθει πρεπει να φερει αποτελεσματα και πολλες φορες αυτα κατασκευαζονται.

katerinaki
26-09-2009, 15:28
ειναι επιστημονικα τεκμηριωμενο -η κανναβιολη βοηθαει η ειναι φαρμακο για πολλες οργανικες παθησεις-,οπως γλαυκωμα,σκλυρυνση κατα πλακας,αντιδοτο στις παρενεργειες των χημειοθεραπειων ,ασθμα,επιληψια,κ αλλες.
Επισης ειναι βεβαιο οτι χρησιμοποιειται απο αλλους σαν ηρεμιστικο-υπναγωγο-,απο αλλους σαν ευφορικο κ απο αλλους σαν ενα εργαλειο εσωτερικου ψαξιματος.(εξαιρουνται οι χρηστες που τα συνδυαζουν ολα,αλκοολ μαζι με χασις,η μαζι με σκληρα ναρκωτικα!)
Δε νομιζω οτι δημιουργει ψυχωσεις αλλα ειναι βεβαιο οτι εξωτερικευει προυπαρχουσες η κοιμισμενες ψυχωτικες δομες,ιδιαιτερα οταν συνδυαζεται με αλκοολ η οταν δεν υπαρχει θεραπευτικη η πνευματικη καθοδηγηση.(ιδου η ροδος ιδου κ το πηδημα.)Η μακροχρονια καθημερινη χρηση δημιουργει καταναγκασμους,αντικοινων κοτητα,ανορεξια κ γενικα οπως ελεγε κ ο Μπωντλερ ανοιγει πορτες στη εξερευνηση του εαυτου αλλα η τελευταια πορτα με τη διαρκη χρηση παραμενει κλειστη.(δε γινεσαι αγιος η SIVA με τη πολλη χρηση).Υπαρχουν πολλοι ψυχιατροι -stanislav kroff - που προτεινουν θεραπευτικες μεθοδους με χρηση κανναβης κ LSD.(ελληνας με αναλογη οπτικη και ο μεγαλος δασκαλος ψυχιατρος ΚΑΥΚΑΛΙΔΗΣ)κ

H χρηση κοκαινης -διακοπη χρησης-δημιουργει παρανοειδη σχιζοφρενεια
Η χρηση ηρωινης καλυπτει εν δυναμει ψυχωτικους κ οδηγει στο θανατο .
Εδω κ 3 χρονια δε παιρνω κανενα ναρκωτικο και δε καπνιζω κανναβη γιατι δε το αντεχει η ψυχολογια μου!
Δε νομιζω οτι ειναι μονο θεμα διαχειρησης -αγορα απο Μαφια χασις- για τους ψυχωτικους ειναι κ θεμα θεραπευτικης προσεγγισης του πασχοντα απο ειδικευμενο ψυχιατρο.
Καλο ειναι να μη βαζουμε τη κανναβη στο ιδιο καλαθι με τα υπολοιπα ναρκωτικα και ας μη προτεινουμε το γνωστο -πιες αλκοολ ,ειναι νομιμο κ κοινωνικο γιατι στη πραγματικοτητα δε ξερουμε καλα τη λειτουργια του ιερου χορτου η του διαβολοχορτου!

keep_walking
26-09-2009, 15:32
http://www.schizophrenia.com/prevention/streetdrugs.html

keep_walking
26-09-2009, 15:33
Those who were heavy consumers of cannabis at age 18 were over 600% more likely to be diagnosed with schizophrenia over the next 15 years than those did not take it. (see diagram below).

Θεοφανία
26-09-2009, 15:37
Κατερινα...έχω ξαναγράψει πως ξέρω άτομο που καπνίζει χόρτο από πιτσιρικάς και τώρα έχει λαλήσει τελείως.
Βλέπω άπειρα άτομα γύρω μου να πίνουν αλκοόλ και δεν ξέρω κανένα αλκοολικό.
Δεν ξέρω τι προσφέρει η χρήση μαύρου όταν είναι σε μικρή ποσότητα, αλλά η κατάχρηση, τουλάχιστον σε παράδειγμα που έχω εγώ, τον έστειλαν τελείως τον άνθρωπο.
Επίσης, δεν ξέρω άτομα που πίνουν κανένα τσιγαράκι που και που, αντιθέτως τα περισσότερα παιδιά στο σχολείο μου που ξεκίνησαν με μαύρο έχουν μια ωραιότατη θέση τώρα σε νεκρταφεία, καθώς μετά από αυτό το έριξαν στην πρέζα.
Πέρα απ τις επιστημονικές τεκμηριώσεις που αναφέρεις, η πραγματικότητα νομίζω πως μπορεί να τις καταρρίψει πολύ εύκολα.

πανος12345
26-09-2009, 15:45
ειναι επιστημονικα τεκμηριωμενο -η κανναβιολη βοηθαει η ειναι φαρμακο για πολλες οργανικες παθησεις-,οπως γλαυκωμα,σκλυρυνση κατα πλακας,αντιδοτο στις παρενεργειες των χημειοθεραπειων ,ασθμα,επιληψια,κ αλλες.
Επισης ειναι βεβαιο οτι χρησιμοποιειται απο αλλους σαν ηρεμιστικο-υπναγωγο-,απο αλλους σαν ευφορικο κ απο αλλους σαν ενα εργαλειο εσωτερικου ψαξιματος.(εξαιρουνται οι χρηστες που τα συνδυαζουν ολα,αλκοολ μαζι με χασις,η μαζι με σκληρα ναρκωτικα!)
Δε νομιζω οτι δημιουργει ψυχωσεις αλλα ειναι βεβαιο οτι εξωτερικευει προυπαρχουσες η κοιμισμενες ψυχωτικες δομες,ιδιαιτερα οταν συνδυαζεται με αλκοολ η οταν δεν υπαρχει θεραπευτικη η πνευματικη καθοδηγηση.(ιδου η ροδος ιδου κ το πηδημα.)Η μακροχρονια καθημερινη χρηση δημιουργει καταναγκασμους,αντικοινων κοτητα,ανορεξια κ γενικα οπως ελεγε κ ο Μπωντλερ ανοιγει πορτες στη εξερευνηση του εαυτου αλλα η τελευταια πορτα με τη διαρκη χρηση παραμενει κλειστη.(δε γινεσαι αγιος η SIVA με τη πολλη χρηση).Υπαρχουν πολλοι ψυχιατροι -stanislav kroff - που προτεινουν θεραπευτικες μεθοδους με χρηση κανναβης κ LSD.(ελληνας με αναλογη οπτικη και ο μεγαλος δασκαλος ψυχιατρος ΚΑΥΚΑΛΙΔΗΣ)κ

H χρηση κοκαινης -διακοπη χρησης-δημιουργει παρανοειδη σχιζοφρενεια
Η χρηση ηρωινης καλυπτει εν δυναμει ψυχωτικους κ οδηγει στο θανατο .
Εδω κ 3 χρονια δε παιρνω κανενα ναρκωτικο και δε καπνιζω κανναβη γιατι δε το αντεχει η ψυχολογια μου!
Δε νομιζω οτι ειναι μονο θεμα διαχειρησης -αγορα απο Μαφια χασις- για τους ψυχωτικους ειναι κ θεμα θεραπευτικης προσεγγισης του πασχοντα απο ειδικευμενο ψυχιατρο.
Καλο ειναι να μη βαζουμε τη κανναβη στο ιδιο καλαθι με τα υπολοιπα ναρκωτικα και ας μη προτεινουμε το γνωστο -πιες αλκοολ ,ειναι νομιμο κ κοινωνικο γιατι στη πραγματικοτητα δε ξερουμε καλα τη λειτουργια του ιερου χορτου η του διαβολοχορτου!
εξοχη μελετη κατερινακι!
συμπερασμα
τα \"εργαλεια \" της φυσης για την αντιμετωπιση της θεραπειας
πρεπει συνολικα να απαγορευονται , μονο σε οσους το απαιτει η υγεια τους !
Δεν ειναι δηλαδη θεμα Δικαιοσυνης αλλα Ιατρικης επιστημης !
Τα χημικα φαρμακα οπως το ελ ες ντι , το κραχ , η ηρωινη , η εκσταση , φυσικα πρεπει να απαγορευονται χωρις ιατρικη συνταγη ναρκωτικων !
η εμπορια ναρκωτικων φυσικα και πρεπει να διωκεται με αυτηροτατες ποινες απο την Δικαιοσυνη!
Ομως η χρηση της καναβης , της κοκας η οποιουδηπτε αλλου φυτου , ενας γιατρος θα βεβαιωνει με ειδικη συνταγη ναρκωτικων οτι αποτειλει θεραπεια για τον αρρωστο , δεν μπορει να εμπιπτει στην δικαιοδοσια της Δικαιοσυνης για να την αποτρεπει με ποινες !
ακομα και το αθωο κρασακι , ο οινος που ευφραινει καρδιας για καποιους μπορει να ειναι χειροτερος απο σκληρα ναρκωτικα οπως το οπιο που καθε μωρο σχεδον ,εχει δοκιμασει σαν λαβαδανο αναμεμυγμενο με την ζαφορα..

keep_walking
26-09-2009, 15:46
Πανο αν ξερεις αγγλικα,διαβασε το λινκ που παρεθεσα...προκειται για τεραστια ερευνα και την δημοσιευει το πιο εγκυρο site.

katerinaki
26-09-2009, 16:17
πριν απο χρονια μαλιστα ενας ελληνας ψυχιατρος, ειχε βγει στην τηλεοραση , με το τριφυλο στο στομα και με παρομοια με τα δικα μου επιχειρηματα...

Ειναι ο γιατρος Οικονομοπουλος Γεωργιος ,υποψηφιος βουλευτης με τους οικολογους πρασινους.

katerinaki
26-09-2009, 21:12
[quote]Originally posted by keep_walking
http://www.schizophrenia.com/prevention/streetdrugs.html [/quote

πολυ ενδιαφερον το αρθρο !ειναι καταστροφη ,να κανουν χρηση ναρκωτικων κ ψυχοφαρμακων οι ανηλικοι!
ειδικα για την κανναβη νομιζω, εξ αλλου κ στατιστικα φαινεται ,οτι η χρηση σε μικρες ηληκιες οδηγει σε ψυχωση κ αν υπαρχουν κ αλλοι παραγοντες σε σχιζοφρενεια!

ολα αυτα ομως ισχυουν οταν τα ατομα που κανουν χρηση της κανναβης ουσιαστικα δεν ξερουν τι κανουν η γιατι ειναι ανηλικοι κ που πιθανον συνδυαζουν κ χασις,αλκοολ κ αλλα η απογοητευμενοι ενηληκες που ψαχνουν την ηδονη κ καταληγουν με υστερικες ,ψυχωτικες ,καταθληπτικες κ αλλες κρισεις.
Πολυ ενδιαφερον αυτο με τις εγκεφαλικες βλαβες στα κυταρα μικρων ηληκιων.Δινεται ομως καθαρη κανναβιολη,σταγονες ,οπως τα ανθοιαματα Μπαχ, σε καρκινοπαθεις μικρης ηληκιας.
Γενικα ,πιστευω οτι το θεμα κανναβη, η χρηση η η μη χρηση ειναι θεμα καθαρα προσωπικης επιλογης του φυσιολογικου ενηληκα και καταστροφικο οπλο στα χερια του ψυχικα ευαλωτου -αρρωστου ψυχικα-
Το θεμα ειναι τι γινεται οταν εκδηλωθει η ψυχωση η η καταθλιψη για χ,ψ, λογους ,τοτε ,υπαρχει η αποψη-για τους ενηλικες-οτι μπορει να χρησιμοποιηθει ψυχοθεραπευτικα.
Χρησιμοποιειται δηλ η κανναβη σαν εργαλειο,δεκανικι,φαρμακο για να βγει το συναισθημα και κ να φτασει ο ασθενης σε απελευθερωτικη απο τη χρονιοτητα ,πιθανον τελευταια ψυχωτικη κριση!Το θεμα ειναι στο πιθανον, που εκει νομιζω εχει να κανει με την ιδιαιτεροτητα του καθενα,οι συνθηκες,η υποστηρικτικη θεραπευτικη που υπαρχει γυρω του .
Δηλ μια διαδικασια (εχουν γινει πειραματα,κ εφαρμογες σε νοσοκομεια κ Ευρωπη κ Αμερικη) ριψοκινδυνη,επωδυνη(κριση) ηλ πλεον δεν λειτουργει σαν ευφορικο η σαν ποδηλατο οπως στους φυσιολογικους αλλα σαν ενα πολυ αιχμηρο ψυχωδηλωτικο εργαλειο που λενε οτι ειναι θεραπευτικο.
Για να πω την αληθεια δε θελω μια κριση εξαιρετικης ευαισθησιας,για να μη πω κρισαρα, που θα μου προκαλεσει η
χρηση τησ κανναβης που πιθανον (αν υπαρξουν οι συνθηκες) να με οδηγηση στην εξοδο απο τη χρονιοτητα!Εχω πονεσει και εχω φοβηθει πολυ,δε θελω αλλο πονο,δε θελω να δω τι βραζει μεσα στη κατσαρολα,οτι ειδα,ειδα,τωρα θελω να γινω καλα κ δε καπνιζω χασις γιατι πιστευω οτι ειμαι ατομο εξαιρετικης ευαισθησιας.
ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΟΝΕΙΡΑ ΟΧΙ ΦΑΝΤΑΣΙΩΣΕΙΣ(απ αυτες εχω πολλες)

keep_walking
26-09-2009, 21:16
Προσωπικα...αν καπνισω χασις πεφτω σε καταθλιψαρα...δεν εχω βεβαια δοκιμασει εδω και χρονια.

πανος12345
26-09-2009, 21:26

Ειναι ο γιατρος Οικονομοπουλος Γεωργιος ,υποψηφιος βουλευτης με τους οικολογους πρασινους.
ναι κατερινακι! αυτος ειναι!
μονο που εγω θα τον ηθελα στην πρασινη αναπτυξη εξουσιας !

πανος12345
26-09-2009, 21:29
Προσωπικα...αν καπνισω χασις πεφτω σε καταθλιψαρα...δεν εχω βεβαια δοκιμασει εδω και χρονια.
κιπ..μιλησε στον γιατρο σου....μονο αυτη [ος] ξερει αν μπορεις να ξαναδοκιμασεις χωρις να εχεις τα ιδια αποτελεσματα!
αν ομως σε κανει να παρεις επι τελους το καραβι και να πας μεχρι την πρεβελη και να μην ερθει στο ραντεβου η πανικουλα, θα ερθω ρε φιλε εγω απο το παρισι φτανει να του πεις να σου δωσει μια συνταγη και για μενα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
και μην φοβασαι ! δεν θα γυρισουμε μονοι μας στην Τριπολιτσα !!!!

πανος12345
26-09-2009, 21:31
μεχρι και κοστουμι για 200 μετρα βαθος καταδυση θα σου φερω για να ριξουμε και καμμια βουτια...

Helena
26-09-2009, 21:32
ο θειος απο το παρισι :D

katerinaki
26-09-2009, 21:45
Δε λεω πως ηταν πριν το ψυχωσικο επεισοδιο που ειχα αλλα μετα απο αυτο αλλαξε η μαλλον οριστικοποιηθηκε η θεση μου για το καπνισμα.Το φοβαμαι -οπως ο διαβολος το λιβανι-,οχι για ολες αυτες τις μαλακιες ο προ θαλαμος για την ηρωινη ,ναρκωτικα κλπ αλλα γιατι ειναι ψυχωδηλωτικο κ δε με γειωνει !Ελα ομως που πινω ακετες φορες αρκετα ποτηρια κρασι κ αυτο με ανησυχει κ με αγχωνει το οτι δεν εχω μεγαλη πειθαρχια δε νομιζω οτι ειμαι αλκοολικη ,(ποτε δε ξερεις,γιατι υπαρχουν κ οι κρυφοι αλκοολικοι κ οι αλκοολικοι του σαββατοκυριακου!)

πανος12345
26-09-2009, 22:15
Originally posted by Helena
ο θειος απο το παρισι :D
ο συντροφος απο την χωρα , που γεννηθηκε η συντροφικοτητα ...

πανος12345
26-09-2009, 22:16
Δε λεω πως ηταν πριν το ψυχωσικο επεισοδιο που ειχα αλλα μετα απο αυτο αλλαξε η μαλλον οριστικοποιηθηκε η θεση μου για το καπνισμα.Το φοβαμαι -οπως ο διαβολος το λιβανι-,οχι για ολες αυτες τις μαλακιες ο προ θαλαμος για την ηρωινη ,ναρκωτικα κλπ αλλα γιατι ειναι ψυχωδηλωτικο κ δε με γειωνει !Ελα ομως που πινω ακετες φορες αρκετα ποτηρια κρασι κ αυτο με ανησυχει κ με αγχωνει το οτι δεν εχω μεγαλη πειθαρχια δε νομιζω οτι ειμαι αλκοολικη ,(ποτε δε ξερεις,γιατι υπαρχουν κ οι κρυφοι αλκοολικοι κ οι αλκοολικοι του σαββατοκυριακου!)
κατερινακι
εδω στην Γαλλια με 2000.000 αλκοολικους λενε για 16 ποτηρια ουισκι την εβδομαδα...
αυτο μεταφραζεται σε 5-6 τριφυλα γιατι προκειται ακριβως για την ιδια ουσια , της ιδια ακριβως οικογενειας !