PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΝΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ

nikv
12-07-2009, 18:48
ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΧΡΟΝΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΠΟΜΟΝΩΝΟΜΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΟΥΤΕ ΦΙΛΟΥΣ ΟΥΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΔΕΝ ΝΙΩΘΩ ΔΥΣΤΥΧΗΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΑΣΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΝΟΧΛΟΥΜΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΟΡΙΣΜΕΝΩΝ \"ΦΙΛΩΝ\" ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΚΑΝΕΝΑ ΟΥΤΕ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΝΕΕΣ ΠΑΡΤΙΔΕΣ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΑΓΕ ΚΑΚΟ ΑΥΤΟ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΔΙ ΤΗΣ ΨΥΧΩΣΗΣ????

Winston_man
12-07-2009, 19:17
Και γω θελω να μενω μονος μου ειναι αλήθεια. Εδω και χροοοονια τωρα. Το ερωτημα που βαζω στον εαυτο μου ειναι \"Θέλω να μενω μονος γιατι σταληθεια μου αρέσει ή επειδη είναι επίπονο με παρεα?\"

nikv
12-07-2009, 19:21
ΔΕΝ ΞΕΡΩ WINSTON_MAN ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΝΙΩΘΩ ΗΣΥΧΟΣ...

water
12-07-2009, 19:21
το εκανα οχι μια φορα πολλες και χρονια τωρα και τωρα που το εχω καταφερει μετανιωνω!! μπορεις να αλλαξεις παρεες η και να μεινεις μονος αλλα καντο για λιγο μην αφεθεις το να μεινεις για μεγαλο διαστημα μονος αυτο απο μονο του θα σε ριξει παρα πολυ ψυχολογικα και ας το εχεις επιλεξει εσυ αρχικα

nikv
12-07-2009, 19:24
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΟΛΥΣΥΜΠΑΘΩ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ

mariafound82
12-07-2009, 19:28
Καλυτερα να φερεσαι οπως νιωθεις κ σε κανει να αισθανεσαι ωραια .Μην πιεζεις τον εαυτο σου ,οταν νιωσεις οτι θελεις να ανοιχτεις ξανα ,τοτε καντο.

Winston_man
12-07-2009, 19:29
Originally posted by mariafound82
Καλυτερα να φερεσαι οπως νιωθεις κ σε κανει να αισθανεσαι ωραια .Μην πιεζεις τον εαυτο σου ,οταν νιωσεις οτι θελεις να ανοιχτεις ξανα ,τοτε καντο.

Και αν εχεις συνιθισει τοσο πολυ στη μοναξια σου που δεν νιωθεις την αναγκη να ανοιχτεις ξανα?

nikv
12-07-2009, 19:34
ΚΟΙΤΑΞΤΕ Η ΜΟΝΑΞΙΑ ΕΙΝΑΙ ΗΣΥΧΗ ΠΟΛΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΑΣΑΡΙΕΣ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΠΕΛΑΔΕΣ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΤΟΣΟ ΣΠΑΝΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ

mariafound82
12-07-2009, 19:37
Θα ελεγα οτι δεν ειναι θεμα συνηθειας,η μοναξια δεν συνηθιζεται.Ειναι θεμα αναγκων κ επιλογων.Πολλες φορες η αναγκη για απομονωση μας δειχνει οτι δεν μας καλυπτουν οι παρεες μας ,δεν ειμαστε ευχαριστημενοι απο την ζωη μας γενικωτερα.Εχουμε οι ιδιοι αλλαξει σαν ανθρωποι,εχουμε διαφορετικα ενδιαφεροντα.

Winston_man
12-07-2009, 19:40
Ή καθολου ενδιαφεροντα...

mariafound82
12-07-2009, 19:47
Εννοεις αδιαφορια για τα παντα ?Δεν ενδιαφερομαι σημαινει οτι δεν θελω απολυτως τιποτα ,δεν υπαρχει κατι να με καλύπτει σαν αυτη την στιγμη .Δεν επιθυμω να συμβει κατι διαφορετικο στην ζωη μου,οποτε κ δεν το επίδιωκω.

Winston_man
12-07-2009, 19:59
Τι γινεται αν ενδιαφερεσαι για καποια πραγματα αλλα εισαι πεποισμενος οτι δεν θα τα καταφερεις και ετσι εχεις \"αφεθει\" στην αδράνοια?

mariafound82
12-07-2009, 20:04
Μενεις απλα εκει που εισαι,δεν προχωρας ουτε βημα.Κ μια ζωη δικαιολογεις τον εαυτο σου γιατι δεν αλλαξε

nikv
12-07-2009, 20:42
WINSTON_MAN ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΧΑΧΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ

Helena
12-07-2009, 21:51
Originally posted by Winston_man
Τι γινεται αν ενδιαφερεσαι για καποια πραγματα αλλα εισαι πεποισμενος οτι δεν θα τα καταφερεις και ετσι εχεις \"αφεθει\" στην αδράνοια?

απο που προκυπτει αυτη η πεποιθηση βρε γουιστον?

Θεοφανία
12-07-2009, 21:54
Η άποψη μου είναι πως όσο δυστυχισμένος ειναι κάποιος τόσο περισσότερο αντιπαθεί παύλα δεν αντέχει τους άλλους.
Όλα προκύπτουν απ\' το πως αισθάνεται ο καθένας.
Όταν κάποιος είναι ευτυχισμένος αγαπάει όλο τον κόσμο...

nikv
12-07-2009, 21:58
Ε ΟΧΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΓΑΠΑΣ ΟΛΟ ΤΟ ΚΟΣΜΟ ΜΗΝ ΤΡΕΛΛΑΘΟΥΜΕ ΤΕΛΕΙΩΣ...

giota
12-07-2009, 22:28
Οταν εισαι δυστυχισμένος όταν σου συμβαίνει κάποιο άσχημο γεγονός θέλεις ανθρώπους δίπλα σου,όταν έχεις κατάθλιψη δεν θέλεις να βλέπεις κανέναν ο φίλος σου φίνεται το κρεββάτι, η απραξία,ζείς παρασιτικά.Οταν είσαι ευτυχισμένος φαίνεται στο πρόσωπό σου ομορφαίνεις αγαπάς όπως λες Θεοφανία μου.Εμένα μου κινεί την περιέργεια το γεγονός ότι υπάρχουν άνθρωποι πραγματικά δυστυχισμένοι και μισούν όλο τον κόσμο καταριούνται λες και φταίει ο διπλανός σου για την δυστυχία σου.Εχω παράδειγμα στην οικογένεια του άνδρα μου ναι είναι δυστυχιμένο κάποιο προσωπο η ζωή δεν της φέρθηκε καλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να μισείς όσους δεν έχουν τα ίδια προβλήματα.Και εγώ επιθυμώ προσεύχομαι να γίνει ένα θαύμα και να ξεπεραστούν τα προβλήματά μου αλλά δεν έχω νιώσει μίσος φθόνο, ζήλεια με την κακή έννοια της λέξης για αυτούς που ζούν χωρις προβλήματα.Ηθελα να μηνυπήρχαν καταστάσεις που με κάνουν δυστυχισμένη εμένα και πολύ περισσότερο αθώα παιδιά που επιφορτίζονται προβλήματα θέλω και εγώ να είμαι ξένοιαστη και χαρούμενη αλλά δεν μπορώ να μισήσω τον διπλανό μου επειδή εγώ είχα τις ατυχίες μου.Ναι έχω πεί πολλές φορές γιατί σε μένα τι έχω κάνει,μετά ήλθε και άλλο πρόβλημα και συνειδητοποίησα ότι είμαι σε χειρότερη κατάσταση.Σήκωσα τα χέρια στον ουρανό και είπα κι άλλο Θεέ μου τι θα κάνω;Ημαρτον τι θα κάνω με τι να πρωτοστενοχωρηθώ πως θα αντιμετωπίσω μόνη τόσα προβλήματα χρόνια;Ναι νιώθω δυστυχισμένη αλλά δεν μπορώ να αντιπαθήσω όσους δεν έχουν τα προβλήματά μου.Είμαι βλάκας ρε παιδιά αγαθή τι στο καλό είμαι και δεν εύχομαι το κακό του άλλου έστω και αν μου έχει κάνει μαύρη την ζωή;

giota
12-07-2009, 22:36
Winston δεν πιστεύω ότι θελεις να μείνεις μόνος αντίθετα έχεις ανάγκη απο την ανθρώπινη παρουσία και όμως μπορεί να τους διωχνεις με την στάση σου και να κάνεις το αντίθετο απο αυτό που θέλεις γιατί δεν τα έχεις βρεί με σένα.Αυτά που σου γράφω τα λέω σκεφτόμενη άλλο πρόσωπο με ανάλογη συμπεριφορά.Ομως κάποτε θα μείνετε μόνοι και τότε θα σκεφτείτε το λάθος αυτής της απομόνωσης και δεν το λέω μόνο για σένα ζώ τέτοιες καταστάσεις

maus
13-07-2009, 09:20
λένε μόνος ούτε στον παράδεισο..
η πολλή μοναξιά δεν κάνει καλό , ο άνθρωπος ειναι κοινωνικο ζωο. Δεν ειμαστε κατι ξεκαρφωτο αλλα απλα
ενας απο τους πολλους ανθρωπους που υπαρχουν στη γη. Μεσα απο τους αλλους ανθρωπους μπορουμε να
μαθουμε περισσοτερα για τον ιδιο μας τον εαυτο..
Βεβαια οι κατινιες κλπ οι ρουφιανιες κλπ , που κανουν πολλοι ,πρεπει να αποφευγονται. Αλλα τουλαχιστον δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι ετσι..

Θεοφανία
13-07-2009, 12:29
Γιώτα μου συμφωνώ μαζί σου....έχω δει ανθρώπους που μεταφέρουν τη δυστυχία τους με το να μη χωνεύουν κανένα, να απομονώνονται, να βγάζουν χολή για το τίπτα.
Από κει και πέρα -ναι φιλε νικ- μου έχει τύχει μερικές φορές στη ζωή μου να μου συμβεί κάτι καλό και να αγαπάω όλο τον κόσμο.

mstrouf
13-07-2009, 12:52
κ μενα μ αρεσει η απομονωση, η πληρης σιωπη, νεκρα για την ακρίβεια.. θα θελα να βρισκομαι σε ενα δωματιο, χωρις παράθυρα, με καλή μόνωση να μην ακούω τίποτα, να μην βλέπω τίποτα. ποτέ δεν ζήλεψα κανένα, ουτε φθονησα κάτι το οποίο δεν έχω, περισσοτερο θα έλεγα αδιαφορό για τα γύρω μου κ οταν με επηρεάζουν κάποιες καταστάσεις θυμώνω, δεν θέλω να μαι ευαίσθητη, δεν θέλω να συγκινούμαι. δεν νομίζω οτι είναι δυστηχία, νομίζω οτι βρίσκομαι στον κόσμο μου, εκτος πραγματικότητας. συναναστρέφομαι με κόσμο, αυτό δεν με κάνει κοινωνική, συνήθως προσποιούμαι, ποτε δεν αφήνω να φανεί αυτο που αισθάνομαι, κρύβομαι τόσο καλά κ απο τον ίδιο μου τον εαυτό κιολας. εχω την αίσθηση οτι κοροϊδεύω τον εαυτό μου κ έτσι νευριάζω με τα πάντα, γι αυτο αποφεύγω οτιδήποτε κ προτιμώ την μοναξιά.

zinovia
13-07-2009, 20:05
Θα ηθελα να μην θελω να ειμαι μονη.Νοιωθω οτι χαραμιζω τη ζωη μου, δεν τη ζω,απλα αφηνω το βιολογικο χρονο να περασει.Οταν βρισκομαι με αλλους υποκρινομαι οτι ειμαι φυσιολογικη, λογικη,οτι δεν με βασανιζουν την ιδια στιγμη παραλογοι φοβοι και αγχη.Θα ηθελα να χαιρομαι την παρεα των αλλων.Ομως ποναω τοσο που δεν μπορω να αφεθω.Και ετσι γυρναω στον αργο μου θανατο, την απομονωση που καποτε την επελεξα εγω σαν παυσιπονο και τωρα εχω εθιστει σε αυτη...

nikv
13-07-2009, 21:12
zinovia η μοναξια ειναι οπως την χαρακτηρισες ενα παυσιπονο που καταντα εθιστικο...

zinovia
13-07-2009, 21:29
Θελω να ζησω, να επικοινωνησω με αλλους ανθρωπους και να μην ποναω.Δεν μου αρεσει η μοναξια, δεν τη θελω για συντροφο, μου τρεφει τους φοβους μου.Εμαθα ομως πια να την αποζητω, να την εχω αναγκη να επιβιωσω αλλη μια μερα γλυφοντας τις πληγες μου, μονη, μακρια απο αυτους που ειναι ετοιμοι να κρινουν τους παραλογους φοβους μου.Λες και εγω δεν ξερω οτι ειναι παραλογοι..Φαυλος κυκλος...

nikv
13-07-2009, 21:55
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΝ ΖΕΙΣ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΣΕ ΡΗΞΟΥΝ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΑΘΕΛΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΕΝΩ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΟΣ ΓΛΙΤΩΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ

zinovia
13-07-2009, 22:59
Δεν σε ριχνουν αν δεν το επιτρεψεις,αλλα ακομα και αν το καταφερουν, αν εισαι ψυχικα υγειης θα το ξεπερασεις ευκολα.Η μοναξια θρεφει την ασθενεια, την γιγαντωνει και γινεσαι πιο αδυναμος με τα χρονια, ξεχνας να επικοινωνεις με τους αλλους ανθρωπους φοβασαι να ζησεις να παιξεις και να κερδισεις η να χασεις...

nikv
13-07-2009, 23:24
ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΟΣ

pythagoras23
14-07-2009, 18:19
Originally posted by nikv
ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΧΡΟΝΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΠΟΜΟΝΩΝΟΜΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΟΥΤΕ ΦΙΛΟΥΣ ΟΥΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΔΕΝ ΝΙΩΘΩ ΔΥΣΤΥΧΗΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΑΣΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΝΟΧΛΟΥΜΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΟΡΙΣΜΕΝΩΝ \"ΦΙΛΩΝ\" ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΚΑΝΕΝΑ ΟΥΤΕ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΝΕΕΣ ΠΑΡΤΙΔΕΣ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΑΓΕ ΚΑΚΟ ΑΥΤΟ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΔΙ ΤΗΣ ΨΥΧΩΣΗΣ????

same here!!

giota
14-07-2009, 18:26
Βρέ παιδιά όσοι έχουμε κατάθλιψη θελουμε να βγαίνουμε έξω;έχουμε όρεξη για διασκέδαση; έβγαλα όλο τον χειμώνα μέσα στο σπίτι και αν έπρεπε να βγώ το έκανα με μεγάλο κόπο και πίεση.Δεν ήθελα να με ενοχλεί κανείς και ακόμη μετά 3 μήνες δεν έχω επανέλθει στα φυσιολογικά υπάρχουν στιγμές που θέλω να είμαι μόνη.Για μένα φυσικά και ήταν κακό γιατί ήμουν ζωντανός άνθρωπος και σερνόμουν.Για μένα ήταν σημάδι καταθλιψάρας

zinovia
14-07-2009, 18:52
Καμια φορα διαλεγουμε τα λαθος ατομα για φιλους.Ισως σε εμας που ειμαστε αρρωστοι να φταιει η λαθος κριση, η αναγκη μας να βρουμε καποιον να μας καταλαβει η να επικοινωνησουμε παρορμητικα χωρις να το πολυσκεφτομαστε.Οταν ανακαλυπτουμε οτι τα ατομα που θεωρουσαμε φιλους μας ειναι σκαρτα ειναι φυσικο να απογοητευομαστε και μαλιστα διπλα λογω της ευαισθησιας μας, αλλα δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι μοχθηροι για να τους αποφευγουμε..

keep_walking
14-07-2009, 23:37
Εγω και αν θελω να μεινω μονος αυτη τη περιοδο,κλεισμενος σπιτι μπροστα στον υπολογιστη.
Αλλα και λογω οικονομικων γιατι τα εκανα μανταρα,γλενταγα...γλενταγα ,ενα ατελειωτο γλεντι απο τα Χριστουγεννα περιπου μεχρι τα μεσα ανοιξης και τωρα που ειναι καλοκαιρι και επρεπε να εχω λεφτα,σκεφτομαι και το ευρω:(
Αλλος λογος ειναι οτι βαρεθηκα καποια ατομα.
Αλλος λογος ειναι ισως οτι γερναω και γινομαι ιδιοτροπος:P
Αλλα παντα ετσι ημουν μοναχικος απο το νηπιαγωγειο,εκτος ισως απο τα φοιτητικα μου χρονια που ημουν κοινωνικοτατος.
Εν πασει περιπτωση μου φαινεται οτι αυτο το καλοκαιρι θα ειναι απο τα χειροτερα γιατι χωρις επικοινωνια και νεες εμπειριες απο ανθρωπους θα ειναι κατα καποιο \"νεκρο\" σαν να μην ηρθε ποτε.

pythagoras23
17-07-2009, 15:36
μη με παρεξηγησετε αλλα ...δε γαμιεται και το εξω και η κοινωνικοτητα???
οτι γουσταρετε κανετε ...αμα θες να βγεις βγες αν δεν θες δε γαμιεται το συμπαν λεω γω???

lina
25-07-2009, 11:07
δεν σημενει οτι εισαι αρρωστος επειδη θθελεις να εισαι μονος εγω πασχω απο σχιζοφρενεια 9 χρονια κ θελω παντα κοσμο κ παρεες εχω βερι καποια ατομα που με δεχτηκαν με το προβλημα μου κ απαλυνουν τον πονο μου αρκει να βρεις τον σωστο κοσμο κ θα εισαι καλυτερα