PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : πλησίασμα γυναίκας

ioannis2
03-07-2009, 09:00
Είμαι 27 ετών και μέχρι σήμερα δεν είχα καμία σχέση με κοπέλλα, μόνο μια με συνοικέσιο η οποία τελικά με άφησε γιατί μου έλεγε είσαι άτομο που δεν μιλά, κλειστός, απαθής, δεν εκφράζςσαι, φοβάσαι να πεις όχι. Κάποιες φορές που βγήκα με κοπέλλες ήταν πάλι συνοικέσιο, αλλά δεν ήταν ότι καλύτερο (δεν ήταν ωραίες και δεν μου άρεσαν ως χαρακτήρες). Καμιά σχέση δεν έχω κάμει από μόνος μου και γενικά λόγω οικογενειακού και κοινωνικού περιβάλλοντος δεν έχω εμπειρίες στις διαπροσωπικές σχέσεις με γυναίκες (δεσμούς/σχέση) Νοιώθω να μου λείπει
αυτοπεποίθηση και οι εμπειρίες. Θέλω πάρα πολύ να δημιουργήσω μια σχέση, ένα σοβαρό δεσμό και υπάρχουν τόσες ωραίες γυναίκες. Πως μπορώ να βοηθηθώ;Υπάρχουν μέθοδοι ή κάποια μορφή ψυχοθεραπείας;

Arsi
03-07-2009, 09:30
Originally posted by ioannis2
Καμιά σχέση δεν έχω κάμει από μόνος μου και γενικά λόγω οικογενειακού και κοινωνικού περιβάλλοντος δεν έχω εμπειρίες στις διαπροσωπικές σχέσεις με γυναίκες (δεσμούς/σχέση) Νοιώθω να μου λείπει Τι εννοείς?Δεν έχεις παρέες?Δε βγαίνεις?Πως δεν έτυχε να γνωρίσεις κάποια κοπέλα από μόνος σου και κατέφυγες στο συνοικεσιο?

ioannis2
03-07-2009, 09:39
Είναι όπως σου τα λέω, λίγες παρέες, κλειστό οικογενειακό περιβάλλον, καθόλου εμπειρίες, φόβος για την κοινωνία από παιδί, γι΄ αυτό κατέφυγα στα συνοικέσια. Όμως δεν με ικανοποιούν. Βλέπω και ξέρω τι μ΄αρέσει και η δυσκολία μου είναι η προσέγγιση, το πρώτο βήμα και μετά πως να κρατήσω τη σχέση αφού γίνουν αυτά. Ποιά μέθοδο μου συνιστάς ή τη συμβουλή; και μάλιστα όταν συγκεκριμένη κοπέλα τη βλέπω για καιρό και μ΄αρέσει;

Arsi
03-07-2009, 09:49
Δεν είμαι ειδικός Γιάννη για να σου προτείνω κάτι.
Θα σου πω όμως τη γνώμη μου:
΄αν δε μπεις στο χορό,δε χορεύεις....΄.Με άλλα λόγια το προσπάθησες?τόλμησες?πολλέ ς φορές...μέχρι να σου λυθεί αυτός ο φόβος?
Να κάνεις αυτό το πρώτο βήμα που λες άσχετα με το αποτέλεσμα.

Τώρα αν βρίσκεις τόση μεγάλη δυσκολία που σε εμποδίζει να το προσπαθήσεις,σίγουρα πιστεύω πως κάποιος ειδικός θα μπορούσε να βοήθησει.
Να βοηθήσει να βρεις και να αντιμετωπίσεις τις αιτίες που σε αποτρέπουν να κάνεις αυτά που θες και όχι απλά να σου προτείνει μια μέθοδο όπως λες.

imagine
03-07-2009, 10:16
Κάνε μερικές προσπάθειες προσέγγισης γυναικών που δεν σου αρέσουν και τόσο πολύ ώστε να μη νοιώθεις πολύ κομπλαρισμένος και να συνηθίσεις σιγά-σιγά αποκτώντας εμπειρία. Αλλωστε, ξέρεις τι λένε οι άντρες, ε? Αν δε μπαζώσεις, δε χτίζεις (πολύ κακόψυχο αλλά αρκετά αληθές)

ioannis2
03-07-2009, 11:26
Συμφωνώ και ευχαριστώ θερμά για τις συμβουλές. Όμως τι γίνεται που μ΄αρέσει πολύ μια στη δουλειά και αυτή φαίνεται πως το χει καταλάβει, αλλά που όταν την βλέπω τυχαία αφού τα καθήκοντα μας δεν σχετίζονται δεν κάνω πρώτο βήμα γιατί φοβάμαι μήπως το κάνω λάθος;

ΜΑΡΙΑΠ
03-07-2009, 11:37
Να κάνεις λάθος ως προς τί? Από τη στιγμή που εργάζεστε στον ίδιο χώρο κ τη γνωρίζεις τότε τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά! Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να της ζητήσεις να βγείτε μαζί μετά την δουλειά κ από εκεί κ πέρα θα δεις πως θα πάει. Το σημαντικό είναι να μην έχεις άγχος κ να μην δείξεις πως καίγεσαι για σχέση.

Sofia
03-07-2009, 11:55
Καμιά σχέση δεν έχω κάμει από μόνος μου και γενικά λόγω οικογενειακού και κοινωνικού περιβάλλοντος δεν έχω εμπειρίες στις διαπροσωπικές σχέσεις με γυναίκες (δεσμούς/σχέση) Νοιώθω να μου λείπει
αυτοπεποίθηση και οι εμπειρίες. Θέλω πάρα πολύ να δημιουργήσω μια σχέση, ένα σοβαρό δεσμό και υπάρχουν τόσες ωραίες γυναίκες. Πως μπορώ να βοηθηθώ;Υπάρχουν μέθοδοι ή κάποια μορφή ψυχοθεραπείας;

Γιαννη, καλώς ήρθες:)

Οταν λες πώς δεν εχεις κανει καμια σχεση λογω του οικογενειακου περιβαλλοντος, τί εννοεις? Η οικογενεια σου ειναι πολυ αυστηρη? ας το πουμε, παλαιων αρχων? δεν σε αφηναν να βγαινεις ως εφηβος ή και αργοτερα?

Για να λες πώς οι γνωριμιες σου εχουν γινει μονο μεσω συνοικεσιου προφανως κ σου λειπει η αυτοπεποιθηση. Το οτι το λες, ειναι σημαντικο.

Ρωτας για το αν υπάρχουν μεθοδοι ή τυπος ψυχοθεραπειας...Για να ανακτησεις την αυτοπεποιθηση σου εννοεις?

Μελίνα
04-07-2009, 07:51
Γεια σου Γιάννη. Η αυτοπεποίθηση, η θετική αυτοεκτίμηση, η διεκδικητικότητα βοηθούν στο να έχουμε άνεση στις κοινωνικές μας επαφές. Αν νιώθεις ανασφαλής ως προς αυτά (δεν ξέρεις πώς να φερθείς για να διεκδικήσεις μια γυναίκα ή να συνάψεις κοινωνικές επαφές με ευκολία) ίσως θα μπορούσες να λειτουργήσεις ψυχοθεραπευτικά.

Έτσι, θα σου δοθεί η ευκαιρία να ενισχύσεις τις κοινωνικές σου δεξιότητες, να εξασκηθείς σε αυτές ,να παρατηρήσεις τον εαυτό σου και να επισημάνεις τα σημεία που μπλοκάρουν τις επαφές σου. Έτσι, θα νιώσεις καλύτερα και έτοιμος να μπεις σε διαδικασίες που προηγουμένως σου φαίνονταν δύσκολες. Η γνωσιακή ψυχοθεραπεία, ειδικά, είναι πολύ αποτελεσματική και βραχύχρονη.

Winston_man
04-07-2009, 12:22
Γιαννη δεν αλλαξες ως τωρα που εισαι 27. Τι σε κανει να πιστευεις οτι μπορεις να αλλαξεις μια φιλοσοφια ζωης κοντα 3 δεκαετιων? Μια φιλοσοφια που ειναι γραμμενη στα γονιδια σου με ανεξητηλη μελάνη? Μην το κουραζεις και μη βασανιζεσαι... Αποδεξου τη μοιρα σου.

Remedy
04-07-2009, 12:38
οταν λες \" συνοικεσια\",μιλας για γραφεια συνοικεσιων,η εννοεις οτι φιλοι η συγγενεις σου γνωριζουν γυναικες που δεν ηξερες καθολου?
οσο για την συναδελφο του γραφειου, εχεις την ανεση να την βλεπεις συχνα και να εχετε μια φιλικη οικεοτητα.δεν σε εκθετει καθολου να της προτεινεις να κανετε κατι μαζι,οπως ενα ποτο εκτος γραφειου. δεν ισοδυναμει με προταση γαμου μια τετοια απλη προταση, ουτε ειναι καμια μεγαλη ηττα αν σου το αρνηθει.
τολμησε το!

anwnimi
05-07-2009, 14:22
Originally posted by Winston_man
Γιαννη δεν αλλαξες ως τωρα που εισαι 27. Τι σε κανει να πιστευεις οτι μπορεις να αλλαξεις μια φιλοσοφια ζωης κοντα 3 δεκαετιων? Μια φιλοσοφια που ειναι γραμμενη στα γονιδια σου με ανεξητηλη μελάνη? Μην το κουραζεις και μη βασανιζεσαι... Αποδεξου τη μοιρα σου.

Οπότε τι προτείνεις;
Για μένα δεν είναι τίποτα ανεξίτηλο. Βαθιά χαραγμένο και εμποτισμένο ναι.
Η αποδοχή είναι το πρώτο στάδιο. Όμως, όταν κάτι με ενοχλεί, με κάνει να δυσανασχετώ, να μην είμαι ευτυχισμένος, αν θέλω να ανατρέψω το σκηνικό, μετά την αποδοχή ΄πρέπει να τολμήσω να κάνω την αλλαγή, πρώτα στο μέσα μου και έπειτα στο έξω μου. Σε διαφορετική περίπτωση, η αποδοχή σημαίνει ηττοπάθεια.

Προσωπικά, θα προτιμούσα να προσπαθήσω να αλλάξω τη φιλοσοφία μιας ζωής 3 δεκαετιών και να χρειαστεί ίσως να φτάσω στα 60 και να έχω αλλάξει έστω το 10% παρά να φτάσω στα 60 και να μετανιώνω που στα 30 (που θα τα νιώθω τότε ως πολύ μικρή ηλικία) δεν το επιχείρησα καν ή παρά τα πεσίματά μου δεν επέμεινα.

ioannis2
06-07-2009, 12:57
Νοιώθω όμως μέσα μου να έχω τις δυνάμεις και το πρόβλημα είναι ότι δεν τις εξωτερικεύω. Κάποιες, ελάχιστες φορές το καταφέρνω, αλλά είναι παροδικό. Το περιβάλλον κυρίως στα παιδικά χρόνια ήταν αποτρεπτικό ή δεν έδινε ευκαιρίες να εξωτερικέψω. Νοιώθω ένα έντονο μπλοκάρισμα, κάτι που δεν με αφήνει να είμαι ο εαυτός μου (φοβίες, έμμονες ιδέες) και μου λείπουν επίσης εμπειρίες κοινωνικής ζωής.

ioannis2
06-07-2009, 13:03
Τι γίνεται όταν λείπουν οι εμπειρίες και πρέπει να πλησιάσεις μια κοπέλα που γουστάρεις με τον καλύτερο τρόπο για να την κερδίσεις;

Winston_man
06-07-2009, 13:15
Τι γίνεται όταν λείπουν οι εμπειρίες και πρέπει να πλησιάσεις μια κοπέλα που γουστάρεις με τον καλύτερο τρόπο για να την κερδίσεις;

Πολυ απλα θα φας τα μουτρα σου ή θα γελασει με το αποτυχημενο καμακι που θα κανεις...

Θεοφανία
06-07-2009, 13:24

Πολυ απλα θα φας τα μουτρα σου ή θα γελασει με το αποτυχημενο καμακι που θα κανεις...

Γούινστον....κανείς δεν μπορεί να προεξοφλήσει κάτι τέτοιο.
Μια φίλη μου είχε γνωρίσει πριν έξι χρόνια ένα παιδί και έκαναν παρέα. Της άρεσε πολύ αλλά εκείνος δεν έκανε καμία κίνηση για μήνες. Στο τέλος έκανε εκείνη και πριν έξι μήνες έγινα κουμπάρα τους.
Αφού τα έφτιαξαν εκείνος της εκμυστηρεύτηκε πως ποτέ δεν είχε κάνει κίνηση με κοπέλα και πάντα περίμενε να κάνει η άλλη γιατί δεν πίστευε πως μπορεί να της αρέσει.
Φαντάσου πόσες γυναίκες δεν μπορούν να κάνουν την πρώτη κίνηση και περιμένοντας απογοητεύονται και φεύγουν ή τους περνάει.
Πόσες σχέσεις λοιπόν πάνε χαμένες απ\' τον φόβο του άντρα μήπως αποτύχει;
Ωραία.....κάνει μια ευγενική κίνηση και η άλλη αρνείται. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Πέφτει το σύμπαν και τον πλακώνει για πάντα; Όχι, πάει παρακάτω μέχρι να βρει τη γυναίκα που νιώθει τα ίδια με εκείνον.
Στην περίπτωση που δεν κάνει κινήσεις μένει μόνος του από χαζομάρα και καταδικάζεται σε μια ζωή χωρίς σύντροφο ώσπου να \"βολευτεί\" με κάποια που σίγουρα δεν θα είναι επιλογή του, ή ακόμη χειρότερα στη μοναξιά....

researcher
06-07-2009, 13:25

μια πιθανοτητα ειναι να φας τα μουτρα σου

αλλη πιθανοτητα ειναι να μη φας τα μουτρα σου

ο winston βλεπει μονο μια πιθανοτητα

αλλα υπαρουν πολλοι winston

πιθανοτατα και ο πατερας σου ηταν ενας winston

ευχομαι εσυ οταν γινεις πατερας να μην εισαι winston

ευτυχισμενοι οι γιοι που εχουν αποδοχη αγαπη στηριξη

απο τους πατερες τους

researcher
06-07-2009, 13:27
θα ηθελα να μην υπαρουν πατερες winston style

αλλα τοτε θα πεθαινε πολυς πληθυσμος

αν η ευχη μου επιανε

ισως αποδεχθω καποτε την πραγματικοτητα

προς το παρον με θλιβει

Παστελι
06-07-2009, 14:42
καλα εισε 27 ετων και σου κανουν συνοικέσιο?εχεις αναγκη απο κατι τετιο?μονος δεν μπορεις να πλισιασεις μια κοπελα?εγω λεω να αφεθεις ελευθερος και να κανεις οτι σου λεει η καρδια σου το κορμι σου και οι ορμες σου.

Winston_man
06-07-2009, 18:50
Originally posted by researcher

μια πιθανοτητα ειναι να φας τα μουτρα σου

αλλη πιθανοτητα ειναι να μη φας τα μουτρα σου

ο winston βλεπει μονο μια πιθανοτητα

αλλα υπαρουν πολλοι winston

πιθανοτατα και ο πατερας σου ηταν ενας winston

ευχομαι εσυ οταν γινεις πατερας να μην εισαι winston

ευτυχισμενοι οι γιοι που εχουν αποδοχη αγαπη στηριξη

απο τους πατερες τους

Πειραζει να αφησουμε τους πατεραδες, μαναδες κτλ εξω απο ολο αυτο? Αν θες να πεις κατι πες το για μενα και μην εμπλέκεις τριτους που ειναι άσχετοι και δεν τους ξερεις καθολου.

researcher
06-07-2009, 20:27
δεν ξερω winston

αλλα οι ξεκαθαρα αρνητικες πιθανοτητες που δινεις σε εναν ανθρωπο που εκθετει καποιο φοβο του εδω

με παραπεμπουν σε αυτες τις σκεψεις

δεν εχω να πω κατι αλλο

δεν σε γνωριζω

αρα οι σκεψεις μου ειναι εντελως υποκειμενικες

εγιναν με αφορμη τη δικη σου σταση απεναντι στα πραγματα

που μου θυμιζει ο.τι περιεγραψα

θα πω οτι λυπαμαι

που εχεις μια τετοια σταση

ωστοσο σεβομαι τη δικη σου πραγματικοτητα

και το εσφαλμενο η σωστο της καθε υποκειμενικοτητας

συγγνωμη εαν το γεγγονος πως χρησιμοποιησα το νικ σου συντελεσε στο να προσβληθεις προσωπικα

δεν θα το ηθελα

Arsi
07-07-2009, 10:21

Πολυ απλα θα φας τα μουτρα σου ή θα γελασει με το αποτυχημενο καμακι που θα κανεις... Aκόμα κι αν συμβεί το παραπάνω θα δεις πως δεν είναι τραγικό να φας μια απόρριψη και θα χεις κάνει μια νίκη στο να διεκδικείς αυτό που θες ανεξαρτήτου αποτελέσματος.
Μια,δυό,τρεις...και μέσα απ\'την τριβή και τη ζωή έρχονται και οι εμπειρίες που άλλες είναι καλές και άλλες κακές.
Είναι πολύ προτιμότερο να ζούμε,να ρισκάρουμε γι\'αυτά που θέλουμε ακόμα κι αν αποτύχουμε απ\'το να κλειστούμε σε γυάλα για να μην πληγωθούμε.

Πλησίασε την κοπέλα Γιάννη όπως σου βγαίνει,να εισαι ο εαυτός σου,ούτε συνταγές,ούτε τίποτα.Το αυθεντικό άλλωστε έχει αρκετή γοητεία από μόνο του.

anwnimi
07-07-2009, 13:04
Συμφωνώ...

Winston, νομίζω πως σε αυτό το νήμα, δεν ζητά απαντήσεις μόνο ο Γιάννης ο θεματοθέτης, αλλά και συ ίσως...

Γιατί είσαι τόσο απόλυτος και αποθαρρυντικός σε έναν άνθρωπο που ούτε καν γνωρίζεις;
Γιατί είσαι τόσο απόλυτος και αποθαρρυντικός απέναντι στον ίδιο σου τον εαυτό; Του αξίζει;

Winston_man
07-07-2009, 22:27
Originally posted by anwnimi
Γιατί είσαι τόσο απόλυτος και αποθαρρυντικός σε έναν άνθρωπο που ούτε καν γνωρίζεις;
Γιατί είσαι τόσο απόλυτος και αποθαρρυντικός απέναντι στον ίδιο σου τον εαυτό; Του αξίζει;

Ξέρω τι εκπροσωπει αυτος ο ανθρωπος που ουτε γνωριζω σε προσωπικο επίπεδο γιαυτο ειμαι τοσο απόλυτος. Ο ανθρωπος αυτος ειναι ενα χαμενο κορμι-ένας δειλος που δεν ξερει να ανοιξει το στομα του γιαυτο και δεν προκειται ποτε να χτυπησει γκομενα. Μια ζωη θα ειναι στην απέξω... Αυτος ο ανθρωπος ειναι εγω.-

giota
07-07-2009, 22:52
Είσαι σκληρός με τον εαυτό σου.Υπέρχουν πολλά αγόρια που έχουν την δυσκολία να πλησιάσουν μια γυναίκα έστω και αν το επιθυμούν.Προφανώς χαμηλή αυτοεκτίμηση μεγαλωμένοι δίχως την πατρική φιγούρα ή με ένα πατέρα που δεν ενέπνεε ασφάλεια στον γιό του.Ακόμη και η επιθετικότητα απο πλευράς των γυναικών να φοβίζει μερικούς άνδρες.Μια ζωή θα είναι στη απέξω αυτός που δεν θέλει να βοηθήσει τον εαυτό του να ξεπεράσει την δειλία του.Βλέπουμε αγόρια ορφανά απο πατέρα και δεν αντιμετωπίζουν τέτοιες δυσκολίες.Κάποιος πρέπει να τον σπρώξει να κολυμπήσει και αυτός νομίζω πως είναι ο ψυχολόγος-ψυχοθεραπευτής που θα τον βοηθήσει να πιστέψει στον εαυτό του και να μην τον αποθαρύνουν ακόμη και οι χυλόπιτες

anwnimi
07-07-2009, 23:08

Ξέρω τι εκπροσωπει αυτος ο ανθρωπος που ουτε γνωριζω σε προσωπικο επίπεδο γιαυτο ειμαι τοσο απόλυτος. Ο ανθρωπος αυτος ειναι ενα χαμενο κορμι-ένας δειλος που δεν ξερει να ανοιξει το στομα του γιαυτο και δεν προκειται ποτε να χτυπησει γκομενα. Μια ζωη θα ειναι στην απέξω... Αυτος ο ανθρωπος ειναι εγω.-

Και σου επαναλαμβάνω ξανά το δεύτερο σκέλος της ερώτησής μου winston.

Arsi
08-07-2009, 09:41

Ξέρω τι εκπροσωπει αυτος ο ανθρωπος που ουτε γνωριζω σε προσωπικο επίπεδο γιαυτο ειμαι τοσο απόλυτος. Ο ανθρωπος αυτος ειναι ενα χαμενο κορμι-ένας δειλος που δεν ξερει να ανοιξει το στομα του γιαυτο και δεν προκειται ποτε να χτυπησει γκομενα. Μια ζωη θα ειναι στην απέξω... Αυτος ο ανθρωπος ειναι εγω.- winston συμφωνώ ότι είσαι σκληρός και αποθαρρυντικός με τον εαυτό σου ΑΛΛΑ αυτός ο άνθρωπος δεν είσαι εσύ.Αυτός ο άνθρωπος έγραψε 2-3 μνμ ζητώντας τη γνώμη μας και προφανώς διέκρινες κάποια κοινά χαρακτηριστικά με σένα αλλά δεν είσαι εσύ.
Μην τον ταυτίζεις με σένα λέγοντάς του όσα θες να πεις στον εαυτό σου.

ioannis2
08-07-2009, 10:38
πάντως είμαι αισιόδοξος και ευχαριστώ για τις καλές σας απόψεις.
Τον τελευταίο καιρό τόλμησα και έκανα πρώτα βήματα μιλώντας με κοπέλες σε μπαρ που κυκλοφορώ, σε κάποιες περιπτώσεις ζητώντας τους να πάμε για καφέ και έννοιωθα ικανοποίηση μετά από αυτό έστω και αν δεν έγινε μετά τίποτε, απλά για πρώτο βήμα.
Το πρόβλημα είναι εκεί που θα θελω να κάνω τη «καλή» κίνηση με την κοπέλα στη δουλειά ή όποια άλλη μου αρέσει πραγματικά.

Arsi
08-07-2009, 10:46
Τον τελευταίο καιρό τόλμησα και έκανα πρώτα βήματα μιλώντας με κοπέλες σε μπαρ που κυκλοφορώ, σε κάποιες περιπτώσεις ζητώντας τους να πάμε για καφέ και έννοιωθα ικανοποίηση μετά από αυτό έστω και αν δεν έγινε μετά τίποτε, απλά για πρώτο βήμα.
Το πρόβλημα είναι εκεί που θα θελω να κάνω τη «καλή» κίνηση με την κοπέλα στη δουλειά ή όποια άλλη μου αρέσει πραγματικά. Μπράβο Γιάννη!Πολύ ωραία νέα:)
Τα παρόμοια ισχύουν και για εκεί που θες πραγματικά.
Ακόμα και αν απορριφθείς θα έχεις καταφέρει νίκη και θα χεις κάνει βήματα στο να διεκδικείς αυτό που θες.
\'Αλλωστε πάντα θα τυχαίνει να σου αρέσουν διάφορες κοπέλες...κι αν απορριφθείς από μία από κάποια άλλη θα βρεις ανταπόκριση!

Για μένα,μόνο μέσα απ\'τις εμπειρίες θα μάθεις να πλησιάζεις το άλλο φύλο.Οπότε μη σταματάς την προσπάθεια σου.....

Sofia
08-07-2009, 10:53
Το πρόβλημα είναι εκεί που θα θελω να κάνω τη «καλή» κίνηση με την κοπέλα στη δουλειά ή όποια άλλη μου αρέσει πραγματικά.

Ειναι αληθεια Γιαννη, πώς πολλες φορες πριν επιχειρησουμε να κανουμε κατι, το φορτώνουμε με πολλα πράγματα: δυσκολια, αγχος, φοβο. Οσο πιο άγνωστο μας ειναι αυτο που πάμε να κανουμε, οσο πιο πρωτόγνωρο τοσο πιο θεορατο μας φαινεται....Σχεδον το μυθοποιουμε. Κανοντας βηματα, οπως τώρα εσυ, βλεπεις που οι διαστάσεις που ειχες δώσει σ αυτο το πλησιασμα μαλλον περισσοτερο φανταστικες ηταν παρα πραγματικες:)

Τελικα τα πραγματα δεν ηταν τοσο τραγικα...σου ευχομαι να ανακαλύψεις συντομα κ ποσο γλυκα αλλα κ ποσο διασκεδαστικα μπορουν να ειναι καποιες φορες:)

Sofia
08-07-2009, 11:01
Μια ζωη θα ειναι στην απέξω... Αυτος ο ανθρωπος ειναι εγω.-

Winston_man αν μου επιτρέπεις, θα ήθελα να σου πω κατι: ενας ανθρωπος αποφασιζει να μεινει στην απέξω, οταν θελησει να μεινει εκει, στην απεξω. Προφανως εχεις πάρει μια τέτοια αποφαση για τον εαυτο σου στο παρον. Κ προφανως θα εχεις τους λογους σου.

Ο Γιαννης, μπορει να εχει κατι κοινο μαζι σου. Μπορει να βλεπεις σ αυτον την αδυναμια σου να προσεγγισεις τις γυναικες. Υπάρχει ομως κατι που διαφοροποιει το κοινο σας αυτο σημειο. Οτι αυτος θέλει να κανει κατι γι αυτο. Τουλάχιστον αυτο λέει, δηλώνει πώς αυτο εχει αναγκη να κανει. Κι αυτο σιγουρα ειναι μια αρχη, ειναι ωριμοτητα η αποδοχη αδυναμιας κ η θέληση για αλλαγη. Μην τον καθηλώνεις λεκτικα έστω, κ κυριως μην καθηλώνεις τον εαυτο σου στη στασιμοτητα...

Φιλικα:)

giota
08-07-2009, 14:06
Ο Γιάννης θέλει να κάνει κάτι και ακούει είναι σημαντικό να ακούς winston και να μην είσαι απόλυτος.Φαίνεσαι θυμωμένος με σένα και αυτοτιμωρείσαι; μαλάκωσε λίγο και άκου τι σου λένε

Absolut
10-07-2009, 00:16
Έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα και ταυτίστηκα διαβάζοντας το μήνυμα σου.Πράγματι , τόσες ωραίες γυναίκες κυκλοφορούν αλλά εμείς μόνοι μας συνέχεια , δε μπορούμε να χαρούμε τον έρωτα.Έχεις την οικονομική δυνατότητα για ψυχολόγο ; Αν ναι , να πας.Θα σε βοηθήσει να καταλάβεις αναλυτικά τους λόγους που σε εμποδίζουν.Η επιτυχία δεν είναι δεδομένη (άλλωστε τι είναι σε αυτή τη ζωή ; ) , αλλά τουλάχιστον θα ξέρεις ότι προσπαθείς.
Βέβαια είναι και το θέμα της εμπειρίας.Μεγάλο εμπόδιο.Ποια θα αποδεχτεί έναν άντρα στην ηλικία μας που δεν ξέρει πού παν τα τέσσερα όσον αφορά το σεξ ; Θα φρικάρει μόλις μάθει τα \"εγώ ΔΕΝ κλπ\".

Remedy
11-07-2009, 00:21

ιωαννη
με την κοπελα στο γραφειο θα ειναι ακομα πιο ευκολο γιατι γνωριζεστε κι εκτος αυτου,βλεπεστε ετσι κι αλλιως καθημερινα!φροντισε να μιλατε για ασχετα η κοινασας θεματα, και καποια μερα που θα ειναι ανετο και φιλικο το κλιμα θα ερθει φυσικα να της πεις να πηγαινατε και καμια βολτα εκτος γραφειου αν θελει...
δεν θα εχεις το αγχος πως να πλησιασεις πως ν ανοιξεις κουβεντα σε μια αγνωστη.
και μπραβο σου που το εκανες!ειναι πολυ δυσκολο πραγμα να μιλησεις σε αγνωστο ανθρωπο,ειδικα αν εισαι ντροπαλος! εγω δεν θα μπορουσα με τπτ...

Θεοφανία
11-07-2009, 11:43
Originally posted by Absolut
Έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα και ταυτίστηκα διαβάζοντας το μήνυμα σου.Πράγματι , τόσες ωραίες γυναίκες κυκλοφορούν αλλά εμείς μόνοι μας συνέχεια , δε μπορούμε να χαρούμε τον έρωτα.Έχεις την οικονομική δυνατότητα για ψυχολόγο ; Αν ναι , να πας.Θα σε βοηθήσει να καταλάβεις αναλυτικά τους λόγους που σε εμποδίζουν.Η επιτυχία δεν είναι δεδομένη (άλλωστε τι είναι σε αυτή τη ζωή ; ) , αλλά τουλάχιστον θα ξέρεις ότι προσπαθείς.
Βέβαια είναι και το θέμα της εμπειρίας.Μεγάλο εμπόδιο.Ποια θα αποδεχτεί έναν άντρα στην ηλικία μας που δεν ξέρει πού παν τα τέσσερα όσον αφορά το σεξ ; Θα φρικάρει μόλις μάθει τα \"εγώ ΔΕΝ κλπ\".

Αυτός είναι ένας μεγάλος μύθος που τουλάχιστον όσον αφορά εμένα δεν ισχύει.
Ο έρωτας δεν είναι παιχνίδι εντυπώσεων ανάμεσα στα δυο φύλα αλλά ένα πάρε δώσε πάθους και συναισθημάτων. Κανείς δεν τον μαθαίνει, βγαίνει από μέσα μας και λειτουργούμε αυθόρμητα στο κρεβάτι.
Από κει και πέρα το ιδανικό είναι να το μοιραστείς με έναν άνθρωπο που θα ταιριάζεις σεξουαλικά και κει-μην ανησυχείς-θα σου βγουν πράγματα που ούτε καν φανταζόσουν πως ήξερες....

Absolut
12-07-2009, 01:41
Originally posted by Θεοφανία

Originally posted by Absolut

Αυτός είναι ένας μεγάλος μύθος που τουλάχιστον όσον αφορά εμένα δεν ισχύει.
Ο έρωτας δεν είναι παιχνίδι εντυπώσεων ανάμεσα στα δυο φύλα αλλά ένα πάρε δώσε πάθους και συναισθημάτων. Κανείς δεν τον μαθαίνει, βγαίνει από μέσα μας και λειτουργούμε αυθόρμητα στο κρεβάτι.
Από κει και πέρα το ιδανικό είναι να το μοιραστείς με έναν άνθρωπο που θα ταιριάζεις σεξουαλικά και κει-μην ανησυχείς-θα σου βγουν πράγματα που ούτε καν φανταζόσουν πως ήξερες....

Κι εγώ το πιστεύω αυτό , αλλά πολύ φοβάμαι ότι οι περισσότερες γυναίκες έχουν αντίθετη άποψη.Και το τελευταίο πράγμα που θέλουμε εμείς είναι να μειώνεται...το target group μας.

ioannis2
14-07-2009, 07:50
Συμφωνώ με όλα τα καλά σχόλια σας που με καθοδηγούν.
Έχω προσεγγίσει (και τον τελευταίο καιρό πιο συχνά) κοπέλες σε μπαρ που κυκλοφορώ. Ανοίγω συζήτηση ποια είσαι ποιος είμαι, με τι ασχολείσαι, κανα κομπλιμέντο, αλλά μετά από κάποιες τέτοιες ερωτήσεις - απαντήσεις που παίρνω νοιώθω να μην έχω κάτι άλλο να πω και ή φεύγω και λέω θα ξαναπεράσω ή αμέσως ρίχνω το να ανταλλάξουμε τηλέφωνα για καφέ χωρίς όμως ανταπόκριση και έτσι τελικά δεν γίνεται τίποτε. Τουλάχιστον μένει η ικανοποίηση, χαρά ότι τόλμησα και πλησίασα.
Τι συζητήσεις θα μπορούσα να ανοίξω για να κρατήσω κάποια, με ποιο ύφος, με ποιο τρόπο να την κάνω δεκτική; μήπως λείπει η εμπειρία; και πως το χειρίζομαι όταν είναι μια κοπέλα που οπωσδήποτε την θέλω;

Remedy
14-07-2009, 12:31
Ιωαννη
δεν εχει νοημα να σου απαντησει κανεις σε αυτα που ρωτας, γιατι αν ακολουθησεις τετοιου τυπου συμβουλες, θα εισαι οπωσδηποτε στημενος κι αυτο ειναι πολυ ξενερωτικο...θα ειναι σαν να λες το ποιημα σου..
ολο το θεμα ειναι να εισαι ο εαυτος σου.
δειξε ενδιαφερον για τον ανθρωπο που εχεις απεναντι σου για το πως σκεφτεται, πως ζει και αν εχεις κοινα στοιχεια μαζι του,αν μπορειτε να επικοινωνησετε σαν ανθρωποι βασικα και στην συνεχεια σαν αντρας με γυναικα.. σαν να εχεις εναν φιλο σου (χωρις να αρχισεις να μιλας για ποδοσφαιρο φυσικα..)
δεν κολλαμε με ολους τους ανθρωπους κι ουτε εχει νοημα να προσπαθησεις να προχωρησεις σε μια γνωριμια αν δεν υπαρχει επικοινωνια..

VelvetUnderground
14-07-2009, 13:07
Aυτό που δεν καταλαβαίνω με τον ioanni είναι ένα πράγμα. Καλά δεν κάνεις το πρώτο βήμα που λες. Αυτές τί κάνουν ; Μήπως κάνουν κάποιες το πρώτο βήμα και δεν δίνεις αρκετή σημασία ; Υπάρχουν πολλές γυναίκες που κάνουν το πρώτο βήμα. Εγώ σχεδόν ποτέ δεν έκανα το πρώτο βήμα, απλά όλο και κάποια θα μου την πέσει κατά καιρούς, άσχετα αν το 90% την κάνει με ελαφρά όταν μαθαίνει ποιανού παπά το ευαγγέλιο διαβάζω...:D

Φίλε σε ζηλεύω ειλικρινά, αν δεν τρέχει κάτι με την ταυτότητά σου είμαι σίγουρος ότι θα βρεις πολύ σύντομα μια γυναίκα. Θα σε φλερτάρει εκείνη.

XARITINI
24-07-2009, 14:49
Ιωάννη μην ανησυχείς και δεν είσαι ο μόνος.

Εχω δει αρκετούς άντρες της ηλικίας σου που είχαν μικρή εμπειρία από σχέσεις. Δεν είσαι τόσο σπάνιος οσο νομίζεις. Απλά στην εποχή της τόσης απελευθέρωσης, που το πρώτυπο του άντρα είναι να έχει από 10 γυναίκες να τον κυνηγάνε και να χει κάνει τα πάντα και παντού πριν τα 20 του χρόνια, οσοι δεν έχουν εμπειρίες απλά το κρύβουν προσποιούνται τους μάγκες..

Εγώ έχω να σου πω αφού σου αρέσει η κοπέλα, φρόντισε να κουβεντιάζεις που και που μαζί της και κάποια στιγμή πρότεινέ της να πιείτε ένα σύντομο καφέ μετά τη δουλειά.

Αυτό που δεν πρέπει να κανεις ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, είναι η πίεση και η βιασύνη. Μη σε πιάσει υπερβάλοντας ενθουσιασμός και της λες για καφέ καθε μέρα, ή οπου την πετύχεις της μιλάς. Αυτό θα την κάνει να φοβηθεί. Αφηνέ της χρόνο και αέρα να αναπνεύσει.

Κι εμείς εδώ ειμαστε..

πανος12345
24-07-2009, 15:41
Έχω προσεγγίσει (και τον τελευταίο καιρό πιο συχνά) κοπέλες σε μπαρ που κυκλοφορώ. Ανοίγω συζήτηση ποια είσαι ποιος είμαι, με τι ασχολείσαι, κανα κομπλιμέντο, αλλά μετά από κάποιες τέτοιες ερωτήσεις - απαντήσεις που παίρνω νοιώθω να μην έχω κάτι άλλο να πω και ή φεύγω και λέω θα ξαναπεράσω ή αμέσως ρίχνω το να ανταλλάξουμε τηλέφωνα για καφέ χωρίς όμως ανταπόκριση και έτσι τελικά δεν γίνεται τίποτε. Τουλάχιστον μένει η ικανοποίηση, χαρά ότι τόλμησα και πλησίασα.
Τι συζητήσεις θα μπορούσα να ανοίξω για να κρατήσω κάποια, με ποιο ύφος, με ποιο τρόπο να την κάνω δεκτική; μήπως λείπει η εμπειρία; και πως το χειρίζομαι όταν είναι μια κοπέλα που οπωσδήποτε την θέλω;
Γιάννη , ας βάλω και γω την γνώμη μου , μήπως σε βοηθήσω να καταλάβεις τον εαυτό σου , γιατί εκεί νομίζω βρίσκεται το πρόβλημα...
Τι εννοιεις αλήθεια \"συνοικέσιο\"?
Έχω την υποψία ότι δεν εννοείς κάποιο γραφείο συνοικεσίων αλλά τρόπους γνωριμίας, είτε ανάμεσα σε φίλους και γνωστούς είτε στο διαδίκτυο σε σαιτ γνωριμιων...
Γιατί το συνοικέσιο εχει σκοπό τον γάμο , ενω εσύ προφανώς, έχεις καταρχήν σεξουαλικές ανάγκες έτσι δεν ειναι?
Δεν φαντάζομαι να αισθάνεσαι ότι σε έπιασαν τα γεράματα και θα μείνεις στο ράφι?

Θα σου συνιστούσα καταρχήν να ανακαλύψεις τον εαυτό σου .
Να κλείσεις ταμείο στο μυαλό και την ψυχή σου και να ακούσεις προσεχτικά όλα τα μηνύματα που σου στέλνουν στο ίδιο ερώτημα....\"Τι ζητάω απο μια γυναίκα? \"
Στην συνέχεια , θα σου συνιστούσα ανεπιφύλαχτα να γραφτείς σε καποια σαιτ γνωριμιων με κορίτσια που ζουν στην περιοχη σου , να συμπληρώσεις αληθινά το προφιλ σου , βάζοντας ένα καλό μήνυμα που να σε εκφράζει σαν αγγελία , κάποιες φωτογραφίες γιαυτους που έχουν αναγκη την οπτική επαφή για να εμπιστευτούν καποιον(α) και να αρχίσεις μια εικονική αναζήτηση συντρόφου, με ένα και μοναδικό καταρχήν στόχο
Να μάθεις απο τους άλλους , πως δείχνεις προς τα έξω..
Θα είμαι ειλικρινής μαζί σου...Αν ήμουνα γυναίκα,διαβάζοντας το μήνυμά σου , θα μου προξενούσες λύπηση...
Ίσως βέβαια, καποια με μητρικά ένστικτα η αυξημένη αναγκη μητρότητας ,σε σχέση πχ με την κοινωνική της ζωή ,τον βαθμό αυτοδυναμίας η την σεξουαλική της ικανοποίηση, ίσως να έβλεπε σε σένα την εικόνα της ανδρικής παρθενίας και να φανταζότανε τον ιδανικό σπιτόγατο η σύντροφο, ίσως όμως και να σε απέρριπτε χωρίς να έχεις καν το δικαίωμα να την γνωρισης απο κοντά...
Δεν ειναι απαραίτητα θέμα υποστηρικτικής αγωγής , κατά την γνώμη μου πάντα , οσο ωριμότητας που εξαρτάται στην περίπτωσή σου απο το να ξέρεις, τι ακριβώς θα σε κάνει ευτυχισμένο...
Το διαδίκτυο μέσω των σαιτ γνωριμιων ,σου επιτρέπει να γίνεις εφτάψυχος όπως οι γάτες !
Φτιάξε διάφορα προφιλ στα διάφορα σαιτ και άλλαξε ύφος λόγου, για να δεις πιο απο όλα , θα σε φέρει πιο κοντά στους στόχους σου....Γηράσκω αεί διδασκόμενος

PaulS
27-03-2012, 17:44
Γιάννη να σου πω και γω ότι δεν υπάρχει λόγος πανικού. Υπάρχουν υπηρεσίες και άνθρωποι που γνωρίζουν να βοηθήσουν σε τέτοιες καταστάσεις και σε θέματα κοινωνικότητας και σε θέματα γνωριμιών.

Σάτυρος
27-03-2012, 22:18
Πολυ ωραιο θεμα αυτο, νομιζω αν το διαβαζα πριν απο μερικα χρονια θα ταυτιζομουν απολυτα.

Ενας φιλος μου ειχε ακριβως το ιδιο, κ αποφασισε ξαφνικα να βρει κοπελα για να καλυψει τις αναγκες του, εκανε το εξης, εβγαινε μονος του για καφε-ποτο κ προσπαθουσε να προσεγγισει κοριτσια, αφου εφαγε αρκετες "χυλοπιτες" -που λεμε- βρηκε μια κοπελα και τωρα εχει λυσει το θεμα του.

Τωρα βρισκομαι εγω σε αυτην την θεση (στα 28 κ μετα απο 5 χρονια σχεσης & χωρισμου, ΔΕΝ ειμαι "ανετος" που λεμε, κολλαω, αγχωνωμαι κλπ), με την διαφορα οτι δεν θα μπορουσα να το κανω αυτο με τιποτα, να βγαινω δηλαδη μονος μου, με σκοπο να προσεγγισω κοριτσια, δεν ξερω γιατι, αισθανομαι "καπως" να καθομαι κ να πινω καφε ή ποτο σε ενα μαγαζι μονος.

Υπαρχει καποιος εδω που το εχει κανει ? Αξιζει να προσπαθησω ?

Goofy
27-03-2012, 23:20
εγώ δεν το 'χω κάνει, αλλά δεν ψάχνομαι κιόλας. άσε που δεν είμαι και άντρας. :D πάντως αν το προσπαθήσεις, μην τυχόν και της πεις το ψευδώνυμο αυτό, γιατί νομίζω θα αρχίσει να τρέχει κι άντε να την πιάσουμε μετά... :D

Σάτυρος
28-03-2012, 00:35
Σκεφτομαι να το προσπαθησω, απλως δεν ξερω αν θα φαινεται "καπως"... Το φιλαρακι μου που το εκανε, μου ελεγε οτι ειναι οκ, θα ηθελα να ακουσω την γνωμη καποιου που το εχει κανει βασικα, να παει να πιει καφε μονος του, η ποτο anyway.

Υγ. Οταν λες δεν εισαι αντρας εννοεις gay προφανως.
Υγ2. Μια χαρα username ειναι κ δεν εχει πονηρο νοημα.

Goofy
28-03-2012, 01:14
ε, προφανώς! δύο είναι τα φύλα άλλωστε: άντρας & gay!!! :D

Σάτυρος
28-03-2012, 01:18
αχαχαχαχαχ...

axl100
28-03-2012, 01:42

Ιωαννη, εισαι εξυπνο παιδι. Σε μπαρ δεν μπορεις να κανεις ουσιαστικη γνωριμια, το πολυ να σε πιασει καμια για μια ξεπετα. Για να εχεις οποια επιτυχια μην ασχολεισαι με εντελως αγνωστες κοπελες. Αυτο που κανεις ειναι σαν να παιζεις λοττο και να λες "δουλευω". Πρεπει να μελετησεις πρωτα τον εαυτο σου και να καταλαβεις τι ακριβως θελεις απο μια κοπελα και τι δεν θελεις να ειναι. Το να ριχνεσαι απροσκλητος να κανεις γνωριμια ειναι πρωτα απ'ολα ηλιθιο και καμια δεν θελει εναν αντρα που δειχνει ετσι, ναι μεν τα κοριτσια κολακευονται αλλα ακομα πιο πολυ κανουν κεφι να σε απορριψουν για να αισθανθουν ανωτερες με αυτο. Οταν σου αρεσει καποια αγνωστη προσπαθησε να μαθεις ο,τι μπορεις για αυτην απο αλλου. Τουλαχιστον μαθε που συχναζει και κανε το ιδιο. Αν καταλαβεις πως σε εχουν προσεξει δειξε και εσυ το ιδιο. Μην κανεις χαζες χειρονομιες, κολπα κλπ γτ το τσιρκο αρεσει αλλα καμια δεν βγαινει με κλοουν. Αν αρεσεις σε καποια κοπελα θα σε αφησει να το καταλαβεις, εχε μονο τα ματια σου 14. Μετα μπορεις να χαρισεις ενα χαμογελο, αν δεν σου απαντησει δεν εχει κεφια εκεινη τη βραδυα, αλλα κρατα την υποψην, μπορει καποιο αλλο βραδυ να κανει κεφι :)

axl100
28-03-2012, 01:45
Aυτό που δεν καταλαβαίνω με τον ioanni είναι ένα πράγμα. Καλά δεν κάνεις το πρώτο βήμα που λες. Αυτές τί κάνουν ; Μήπως κάνουν κάποιες το πρώτο βήμα και δεν δίνεις αρκετή σημασία ; Υπάρχουν πολλές γυναίκες που κάνουν το πρώτο βήμα. Εγώ σχεδόν ποτέ δεν έκανα το πρώτο βήμα, απλά όλο και κάποια θα μου την πέσει κατά καιρούς, άσχετα αν το 90% την κάνει με ελαφρά όταν μαθαίνει ποιανού παπά το ευαγγέλιο διαβάζω...:D

Φίλε σε ζηλεύω ειλικρινά, αν δεν τρέχει κάτι με την ταυτότητά σου είμαι σίγουρος ότι θα βρεις πολύ σύντομα μια γυναίκα. Θα σε φλερτάρει εκείνη.
Παντα η γυναικα κανει το πρωτο βημα, φτανει να μην κοιμασαι ορθιος χαχαχαχα

Goofy
28-03-2012, 01:56
Παντα η γυναικα κανει το πρωτο βημα, φτανει να μην κοιμασαι ορθιος χαχαχαχα

πολλά ξέρεις εσύ... :D

axl100
28-03-2012, 02:07
πολλά ξέρεις εσύ... :D

ε στην ηλικια μου δεν θα επρεπε?

Σάτυρος
28-03-2012, 04:03
Οταν σου αρεσει καποια αγνωστη προσπαθησε να μαθεις ο,τι μπορεις για αυτην απο αλλου. Τουλαχιστον μαθε που συχναζει και κανε το ιδιο. Αν καταλαβεις πως σε εχουν προσεξει δειξε και εσυ το ιδιο.

Μου αρεσαν πολυ κ τα προηγουμενα & τεινω να συμφωνησω , αλλα θα απομονωσω λιγο αυτο που μου τραβηξε την προσοχη... Δηλαδη αν μας αρεσει μια αγνωστη κανουμε τον σερλοκ ? Δεν ειναι επικινδυνο να μας κλεισουν μεσα ? :P

axl100
28-03-2012, 04:15
Μου αρεσαν πολυ κ τα προηγουμενα & τεινω να συμφωνησω , αλλα θα απομονωσω λιγο αυτο που μου τραβηξε την προσοχη... Δηλαδη αν μας αρεσει μια αγνωστη κανουμε τον σερλοκ ? Δεν ειναι επικινδυνο να μας κλεισουν μεσα ? :P
ε δεν ειπα να βαλεις καμερες στο σπιτι της, αλλα μπορεις να ρωτησεις στο μαγαζι ας πουμε αν συχναζει εκει η να βρεις κοινους γνωστους

xrhstos
28-03-2012, 04:42
οχι φιλε μου αμα σου αρεσει καποια αγνωστη σε μπαρ,καφε,βιβλιοθηκη,club και βλεπεις οτι θελει το γκομενακι ορμας!!!απλο ειναι πας και της μιλας αλλα να εισαι ευγενικος και να εχεις δικο σου χαρακτηρα υπαρχουν παρα πολλες γκομενες που ψαχνονται πιστεψε με!το εχω δει να συμβαινει πολλες φορες σε καφετερειες, το οτι ειναι αγνωστη δεν σημαινει κατι αμα γουσταρει εκει θα κολλησει νομιζεις?οι γυναικες θελουν αντρες! κυνηγους!μια συμβουλη καλο θα ηταν να πηγαινεις με καποιον φιλο σου να κανεις καμακι ειναι καλυτερο πιστευω!

ioannis2
28-03-2012, 10:25
οχι φιλε μου αμα σου αρεσει καποια αγνωστη σε μπαρ,καφε,βιβλιοθηκη,club και βλεπεις οτι θελει το γκομενακι ορμας!!!απλο ειναι πας και της μιλας αλλα να εισαι ευγενικος και να εχεις δικο σου χαρακτηρα υπαρχουν παρα πολλες γκομενες που ψαχνονται πιστεψε με!το εχω δει να συμβαινει πολλες φορες σε καφετερειες, το οτι ειναι αγνωστη δεν σημαινει κατι αμα γουσταρει εκει θα κολλησει νομιζεις?οι γυναικες θελουν αντρες! κυνηγους!μια συμβουλη καλο θα ηταν να πηγαινεις με καποιον φιλο σου να κανεις καμακι ειναι καλυτερο πιστευω!

Μπράβο βρε Χρήστο, έχεις πιασει το νόημα. Κι όσο κολώνουμε να το κάνουμε μένουμε μόνοι ή κάνουμε συμβιβασμούς. Πολύ παλιο το θεμα που ειχα ανοίξει καποτε, πως το θυμηθηκατε.
Το να πηγαινεις με καποιο φιλο, άμα γουσταρεις την ίδια κι αυτός ή μπαινει στη μεση σαν μιλάς τι γίνεται? συνηθως θελουμε να πηγαινουμε με φίλους για να νοιωθουμε εμψυχωση και να μπορουμε να το κανουμε γιατι λίγο πολύ έχουμε φοβο.

xrhstos
28-03-2012, 14:43
οχι εννοω να μην βγαινει μονος του να βγαινει με παρεα, μου φαινεται λιγο καπως να βγαινεις μονος σου... πχ σε κανα μπαρ λεει αλλα σε κανα club ε δεν μου φαινεται και ωραιο

secretly
28-03-2012, 21:47
γιαννη δεν μας ειπες,η συγκεκριμενη κοπελα εχει δειξει με τον τροπο της καποιο ενδιαφερον?

Σάτυρος
28-03-2012, 22:09
Υστερα απο 3 χρονια μπορει κ να εχουν κανει παιδια ;P

secretly
28-03-2012, 22:21
Υστερα απο 3 χρονια μπορει κ να εχουν κανει παιδια ;P
γιατι οχι?

ioannis2
29-03-2012, 08:20
Παιδια, πολύ παλιο θέμα, πως το θυμηθήκατε?

Χρυσάκι και Σάτυρε (παρα την ειρωνία, δεν θα σου πω τιποτα, αν εισαι καλύτερος σ αυτα πες μου το). : Για να ειμαι ακόμα εδώ σημαίνει ότι γενικά δεν έγινε τίποτα!

Με τη συγκεκριμένη την οποια αναφέρω στο θέμα, έκανα το λάθος να μην κάνω τον Σέρλοκ όπως λέει ο Σάτυρος, ήταν παντρεμένη, άρα έπεσα έξω, βεβαια δεν την έβλεπα καθημερινά λόγω διαφορετικού χωρου εργασίας, όμως έχασα καιρο με το να καθομαι να την σκέφτομαι. Και πάλι γιατί δεν της την έπεσα και έστω μετα να της έλεγα δεν το εννοούσα αφου εισαι παντρεμένη?...

Χρήστο και εμενα, οπουδήποτε μπορείς να βγαλεις γυναίκα άγνωστη, φτάνεις να τολμάς, να νοιώθεις ότι σ' αρεσει και να σαι πειστικός. Καλή φαση κανεις άμα είσαι μόνος, όχι άμα εισαι με παρεα και μπαίνει ο καθενας τους στα πόδια σου, άρα γιατί όχι να κυκλοφοράς μόνος?

Συμφωνώ μαζί σου axl100, πάντα (ή σχεδόν πάντα) η γυναίκα κάνει το πρώτο βήμα, φτανει να μην κοιμόμαστε όρθιοι.... ή να παγώνουμε. Προσθέτω, ότι καποιες φορες πρεπει να προηγηθεί η "κίνηση" του άντρα για να κάνει το πρωτο βήμα.

axl100
29-03-2012, 08:55
Το πρωτο βημα το κανει αυτος που εχει την επιλογη Ιωαννη, οι περισσοεροι αντρες δεν μπορουν να επιλεξουν οποια θελουν, ενω οι περισσοτερες γυναικες μπορουν. Να την πεσεις σε γυναικα που δεν σε εχει επιλεξει ειναι σαν να κανεις πως πιλοταρεις αεροπλανο και να νομιζεις πως πετας πραγματικα χαχαχα

jimmaster
29-03-2012, 16:34
Γιαννη καλησπερα. Απ οτι βλεπω το θεμα ακομη σε απασχολει. Αυτο που θελω εγω να συνδραμω ειναι πως αν απευθυνθεις σε μικροτερες ηλικιες γυναικων ισως να ειναι πιο ευκολα τα πραγματα. Τουλαχιστον επειδη εγω απασχολησα πολυ το φορουμ με το θεμα αυτο, εκει που κατεληξα ειναι οτι ειναι πιο ευκολα τα πραγματα με μια μικροτερη (ισως φοιτητρια πχ) που δεν εχει πολλες εμπειριες ή ειναι ακομα και παρθενα και γενικως μαζεμενη τουλαχιστον στο θεμα αυτο. Στο λεω γιατι οι κοπελες της ηλικιας μας, ενω ειναι πιο "ευκολες" ή απελευθερωμενες στο θεμα αυτο απ την αλλη υπαρχει και η περιπτωση ο αερας που εχουνε να σε "μπλοκαρει". Και γενικως οσοι ανθρωποι περασουν τις φασεις αυτες και ¨ξεπαρθενιαστουνε¨ σε ολους τους τομεις μετα αποκτουν εναν κυνισμο ή εστω μια αισθηση οτι "ελα μωρε" ολοι τα χουμε κανει και ειναι γενικως πιο χυμα. Ακομη κι εγω πλεον δεν εχω κανενα κολλημα να πλησιαζω.

Αν προσεχεις την εμφανιση σου πιστεψε με υπαρχουν απειρες κοπελες φοιτητριες κτλ που ειναι μαζεμενες και περιμενουν πως και πως εναν αντρα να τις "κυκλοφορησει".... Θα τις παρατηρησεις... πχ σε κλαμπ ειναι παντα οι πιο χαμηλων τονων... Ισως ειναι και πιο ομορφο να ανακαλυψεις αυτη την πλευρα της ζωης με ενα ατομο που ειναι στην ιδια φαση. Γιατι οι "μεγαλες" παντα μου βγαζουν αυτο το χυμα που οκ ενω απ την μια δεν με κομπλαρει πλεον, απ την αλλη με χαλαει διοτι ξερω οτι ποτε τα θεματα που με απασχολουν δεν θα τα κατανοησουν. Αυτα σε επιπεδο σχεσης παντα και επικοινωνιας. Σε επιπεδο σεξουαλικο σιγουρα θα σε ικανοποιησει 1000% παραπανω μια εμπειρη που πλεον δεν θεωρει τπτ ταμπου ή οτι την περνας για ευκολη και γενικως αυτες τις πιπες που απασχολουν τις μικροτερες ηλικιες.

Αρα λοιπον για μενα το κλειδι οχι μονο στο να βρεις κοπελα αλλα στο να ανοιγεσαι σαν ανθρωπος ειναι να καλλιεργεις τα ενδιαφεροντα σου, να βγαινεις, να γυμναζεσαι (τα γυμναστηρια ειναι κατεξοχην χωρος κοινωνικοποιησης)...να κανεις πραγματα για σενα δλδ κι οχι να επικεντρωνεσαι... Πιστεψε με... δεν υπαρχει κατι πιο αντισεξουαλικο και αντιρομαντικο απο το να πεις μια μερα "εγω θα βγω να βγαλω γκομενα" και να τρεχεις απ την μια στην αλλη με κλισε ατακες και με την ταμπελα ΛΙΓΟΥΡΗΣ κολλημενη στο μετωπο αλλα κυριως με την ηττα ζωγραφισμενη στο προσωπο σου...Ξεχασε το....αν θες να παιξεις το παιχνιδι της "αποπλανησης" πρεπει να ξεφορτωθεις καθε ιχνος ηττοπαθειας, παρελθοντος κτλ... Να ζεις την στιγμη.... Θα το δεις η χημεια θα σκασει αυτοματα... Ειναι τοσο ευκολο οταν δεν τρελαινεσαι και τοσο δυσκολο οταν θες να γινει ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ! Πανω απο ολα θελει ψυ χραι μι α.

λιλιουμ
29-03-2012, 16:41
Πιστεψε με... δεν υπαρχει κατι πιο αντισεξουαλικο και αντιρομαντικο απο το να πεις μια μερα "εγω θα βγω να βγαλω γκομενα" και να τρεχεις απ την μια στην αλλη με κλισε ατακες και με την ταμπελα ΛΙΓΟΥΡΗΣ κολλημενη στο μετωπο αλλα κυριως με την ηττα ζωγραφισμενη στο προσωπο σου...Ξεχασε το....αν θες να παιξεις το παιχνιδι της "αποπλανησης" πρεπει να ξεφορτωθεις καθε ιχνος ηττοπαθειας, παρελθοντος κτλ... Να ζεις την στιγμη.... Θα το δεις η χημεια θα σκασει αυτοματα... Ειναι τοσο ευκολο οταν δεν τρελαινεσαι και τοσο δυσκολο οταν θες να γινει ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ! Πανω απο ολα θελει ψυ χραι μι α.

Μπραβο βρε τζιμ, να τα ακουνε και απο εναν αντρα, οτι οι γυναικες δε δαγκωνουν απλα θελει ωραιο τροπο και αυτοπεποιθηση, γιατι εμας τις γυναικες οταν τα λεμε αυτα δεν μας ακουνε με τπτ!!! Σε ευχαριστω για αυτο το ποστ!!!

μαρκελα
29-03-2012, 16:47
Μπραβο βρε τζιμ, να τα ακουνε και απο εναν αντρα, οτι οι γυναικες δε δαγκωνουν απλα θελει ωραιο τροπο και αυτοπεποιθηση, γιατι εμας τις γυναικες οταν τα λεμε αυτα δεν μας ακουνε με τπτ!!! Σε ευχαριστω για αυτο το ποστ!!!

λιλιουμ με πρόλαβες!!! Κι εγώ συμφωνώ απόλυτα κι ευχαριστώ τον τζιμ, γιατί έκανε μια
τρυφερή κατάθεση, μιας άποψης, που βγάζει πολύ σεβασμό κι ευγένεια, για το άλλο φύλο. :)

secretly
29-03-2012, 18:20
Χρυσάκι και Σάτυρε (παρα την ειρωνία, δεν θα σου πω τιποτα, αν εισαι καλύτερος σ αυτα πες μου το). : Για να ειμαι ακόμα εδώ σημαίνει ότι γενικά δεν έγινε τίποτα!
ιωαννη μου εγω δεν το ειπα καθολου ειρωνικα το..γιατι οχι

ioannis2
30-03-2012, 08:04
ιωαννη μου εγω δεν το ειπα καθολου ειρωνικα το..γιατι οχι

Για κάτι που είπε ο Σάτυρος μιλούσα χρυσάκι μου, όχι για σενα! για τα πολύ καλά σου λόγια τα είπαμε! απο την παρενθεση φαινεται ότι σ' αυτον αναφερομουν, και το ειρωνια δεν το εννοούσα με άσχημη έννοια. μόνο που επρεπε να διαχωρισω και όχι να σας βάλω μαζι. η απάντηση όμως ειναι στο τελος η ίδια........

ioannis2
30-03-2012, 08:28
Και γενικως οσοι ανθρωποι περασουν τις φασεις αυτες και ¨ξεπαρθενιαστουνε¨ σε ολους τους τομεις μετα αποκτουν εναν κυνισμο ή εστω μια αισθηση οτι "ελα μωρε" ολοι τα χουμε κανει και ειναι γενικως πιο χυμα. Ακομη κι εγω πλεον δεν εχω κανενα κολλημα να πλησιαζω.

Αν προσεχεις την εμφανιση σου πιστεψε με υπαρχουν απειρες κοπελες φοιτητριες κτλ που ειναι μαζεμενες και περιμενουν πως και πως εναν αντρα να τις "κυκλοφορησει".... Θα τις παρατηρησεις... πχ σε κλαμπ ειναι παντα οι πιο χαμηλων τονων...
... Πιστεψε με... δεν υπαρχει κατι πιο αντισεξουαλικο και αντιρομαντικο απο το να πεις μια μερα "εγω θα βγω να βγαλω γκομενα" και να τρεχεις απ την μια στην αλλη με κλισε ατακες και με την ταμπελα ΛΙΓΟΥΡΗΣ κολλημενη στο μετωπο αλλα κυριως με την ηττα ζωγραφισμενη στο προσωπο σου...Ξεχασε το....αν θες να παιξεις το παιχνιδι της "αποπλανησης" πρεπει να ξεφορτωθεις καθε ιχνος ηττοπαθειας, παρελθοντος κτλ... Να ζεις την στιγμη.... Θα το δεις η χημεια θα σκασει αυτοματα... Ειναι τοσο ευκολο οταν δεν τρελαινεσαι και τοσο δυσκολο οταν θες να γινει ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ! Πανω απο ολα θελει ψυ χραι μι α.

Η δική μου εμπειρία, ασχετως αν έγινε κάτι ή όχι, λέει ότι οι γυναίκες εκτιμάνε αυτόν που είναι αυθεντικός ο εαυτός του, που του βγαινει μπροστα τους αυθορμητα το βαθύτερο του είναι και ωστόσο εμπνέει με το χαρακτήρα του ωριμότητα και αυτοπεποίθηση. Ωστοσο μετραει και το να χεις να παρουσιασεις ενα καλο προφιλ για το άτομο σου. Τότε είναι που σου προκύπτει σχέση.
Φτανει μετα την πρώτη τετοια καλή εντύπωση να μην κολώσεις και να της ζητήσεις καλύτερη γνωριμία κι αν τραβαει το πραγμα να μπεις στα βαθια νερα μαζι της. Φτανει να τη γουσταρεις και μην δειλιάσεις. Άρα βελτίωση.
Το προμελετημένο και με ύφος λιγούρη, πάω κάπου πχ σε κλαμπ και θα βγάλω γυναίκα και θα πω αυτες τις ατακες σαν ποιημα οδηγει σε αποστροφή. Είδες κάπου οπουδήποτε κάποια που σου αρέσει πλησιάζεις γρήγορα και χωρίς περιστροφες γιατι όσο αργεις χανεται ο αυθορμητισμος και αρχιζει να εισχωρεί η δειλία. Μπορει να βασανίζει το τι θα πεις, όμως από κατι ασχετο σιγα σιγα θα ανοιξει η κουβεντα μεχρι να φτασεις στην ουσία, νοουμενου ότι και αυτη γουσταρει και δεν της ειναι ενοχληση. Καμια φορα ειναι και θεμα τεχνικής. Ας κατανοήσουμε ότι εδω ο φόβος είναι κάτι το φανταστικό χωρις κανενα πραγματικό έρεισμα.

λιλιουμ
30-03-2012, 14:12
Η δική μου εμπειρία, ασχετως αν έγινε κάτι ή όχι, λέει ότι οι γυναίκες εκτιμάνε αυτόν που είναι αυθεντικός ο εαυτός του, που του βγαινει μπροστα τους αυθορμητα το βαθύτερο του είναι και ωστόσο εμπνέει με το χαρακτήρα του ωριμότητα και αυτοπεποίθηση. Ωστοσο μετραει και το να χεις να παρουσιασεις ενα καλο προφιλ για το άτομο σου. Τότε είναι που σου προκύπτει σχέση.
Φτανει μετα την πρώτη τετοια καλή εντύπωση να μην κολώσεις και να της ζητήσεις καλύτερη γνωριμία κι αν τραβαει το πραγμα να μπεις στα βαθια νερα μαζι της. Φτανει να τη γουσταρεις και μην δειλιάσεις. Άρα βελτίωση.
Το προμελετημένο και με ύφος λιγούρη, πάω κάπου πχ σε κλαμπ και θα βγάλω γυναίκα και θα πω αυτες τις ατακες σαν ποιημα οδηγει σε αποστροφή. Είδες κάπου οπουδήποτε κάποια που σου αρέσει πλησιάζεις γρήγορα και χωρίς περιστροφες γιατι όσο αργεις χανεται ο αυθορμητισμος και αρχιζει να εισχωρεί η δειλία. Μπορει να βασανίζει το τι θα πεις, όμως από κατι ασχετο σιγα σιγα θα ανοιξει η κουβεντα μεχρι να φτασεις στην ουσία, νοουμενου ότι και αυτη γουσταρει και δεν της ειναι ενοχληση. Καμια φορα ειναι και θεμα τεχνικής. Ας κατανοήσουμε ότι εδω ο φόβος είναι κάτι το φανταστικό χωρις κανενα πραγματικό έρεισμα.

http://annzoid.com/images/smileys/thumbsup.gif

mr bubbles
30-03-2012, 15:00
πλαγιοκοπημα γυναικας επρεπε να ειχες βαλει τιτλο.εγω?εγω δεν ξεφευγω ποτε ρε εγω εχω aplicatio..στην καρδια μου βαζω αμπαρες του ρου ρου ρου..βλεπε τον κιτσο να μαθαινεις!

Goofy
30-03-2012, 15:13
πλαγιοκοπημα γυναικας επρεπε να ειχες βαλει τιτλο.εγω?εγω δεν ξεφευγω ποτε ρε εγω εχω aplicatio..στην καρδια μου βαζω αμπαρες του ρου ρου ρου..βλεπε τον κιτσο να μαθαινεις!

τι είναι aplicatio? όχι ότι κατάλαβα και τα υπόλοιπα, δηλαδή. ειδικά αυτό το "ρου ρου ρου". αλλά ωραίο ήταν. μου άρεσε! μελωδικό! επίσης κάτι που ήθελα να σε ρωτήσω είναι: σημαίνει κάτι το ψευδώνυμο? κάτι σαν "φουσκωτός" μου 'χε κάτσει τώρα. :D άντε, γεια σου κυρ-bubbles! λολ! :D

PS: μη φοβάσαι, δεν είμαι "τρολ"! είμαι απλά ένα "λολ"!

mr bubbles
30-03-2012, 15:22
μου λες οτι δεν εχεις δει την διαφημιση?ε δες την

http://www.youtube.com/watch?v=trTf-M4Ks5I

οσο για το mr bubbles οσοι εχουν παιξει BIOSHOCK απλα ξερουν..

Goofy
30-03-2012, 15:44
χαχαχαχαχαχα! απίθανο!!! "Kitso, you are a check machine" - "tragggiiic"!!!!!

Σάτυρος
31-03-2012, 05:22
Παιδια, πολύ παλιο θέμα, πως το θυμηθήκατε?

Σάτυρε (παρα την ειρωνία, δεν θα σου πω τιποτα, αν εισαι καλύτερος σ αυτα πες μου το). .

Ειμαι πολυ χειροτερος φιλε μου, εσυ το εξελαβες λαθος, με τις λιγες λεξεις που εγραψα, ηθελα να πω αυτο που λες στην πρωτη γραμμη της παραθεσης, με ποιο χαρουμενο (?) Τροπο ισως.

Για του λογου το αληθες προθες ετυχε να με κοιταει μια κοπελα σε ενα μπαρ (28 ειμαι) κ εγω αισθανομουν οτι ηθελα να εξαφανιστω απο προσωπου γης, πλησιασα κ τα μονα που μπορουσα να αρθρωσω ηταν κατι συμφωνα.

ioannis2
31-03-2012, 23:12
Ειμαι πολυ χειροτερος φιλε μου, εσυ το εξελαβες λαθος, με τις λιγες λεξεις που εγραψα, ηθελα να πω αυτο που λες στην πρωτη γραμμη της παραθεσης, με ποιο χαρουμενο (?) Τροπο ισως.

Για του λογου το αληθες προθες ετυχε να με κοιταει μια κοπελα σε ενα μπαρ (28 ειμαι) κ εγω αισθανομουν οτι ηθελα να εξαφανιστω απο προσωπου γης, πλησιασα κ τα μονα που μπορουσα να αρθρωσω ηταν κατι συμφωνα.

Φίλε μη φοβάσαι. Εξάσκησε τον εαυτό σου να μιλά στις γυναίκες, πρώτα σε άγνωστες, μέχρι να σου φυγει ο φόβος. Το ότι σε κοιτουσε σημαινει πως έχεις προτασεις, σε γουσταρουν. Άρα εξάσκησε τον εαυτο σου όπως σου λέω για να μην χανεις καλες ευκαιριες. Σκέψου οτι αυτες σε εκτιμανε και τους αρεσεις γι αυτο που εισαι, εσύ να μην φοβασαι ουτε να υποτιμας τον εαυτο σου, οι αλλοι που κρατανε γκομενες δεν ειναι καλύτεροι σου.

sheldon
31-03-2012, 23:51
Σκεφτόμουν κι εγώ, μιας που ανοίγει ο καιρός, να άρχιζα το κηνύγι, μήπως και μου χαμογελάσει λίγο η τύχη, αλλά δεν είμαι καθόλου σε ψυχολογία να το κάνω. Την τελευταία φορά, το Νοέμβριο, είχα φάει μεγάλο στραπάτσο το οποίο δεν μπορώ να ξεχάσω. Ειδικά, όταν βγαίνεις μόνος σου χωρίς παρέα, σε λοξοκοιτάζουν με μισό μάτι. Δεν ξέρω και κανένα μαγαζί με συνθήκες που να ενθαρρύνουν την επαφή. Αν έχει μόνο τραπεζάκια ή δε σε αφήνουν να καθίσεις στην μπάρα, αφοπλίζεσαι.

Σάτυρος
01-04-2012, 01:43
Σκεφτόμουν κι εγώ, μιας που ανοίγει ο καιρός, να άρχιζα το κηνύγι, μήπως και μου χαμογελάσει λίγο η τύχη, αλλά δεν είμαι καθόλου σε ψυχολογία να το κάνω. Την τελευταία φορά, το Νοέμβριο, είχα φάει μεγάλο στραπάτσο το οποίο δεν μπορώ να ξεχάσω. Ειδικά, όταν βγαίνεις μόνος σου χωρίς παρέα, σε λοξοκοιτάζουν με μισό μάτι. Δεν ξέρω και κανένα μαγαζί με συνθήκες που να ενθαρρύνουν την επαφή. Αν έχει μόνο τραπεζάκια ή δε σε αφήνουν να καθίσεις στην μπάρα, αφοπλίζεσαι.

Συμφωνω απολυτα, ειναι δυσκολο να βγεις μονος... πολυ σπαστικο

evel94
01-04-2012, 12:17
θα σου πω προσωπικη εμπειρια.ηταν ενα αγορι 1η λυκειου και ενα κοριτσι 3η λυκειου.το αγορι ηθελε παρα πολυ την κοπελα και μια μερα της το ειπε,εφαγε χυλοπιτα λογω ηλικιας.και τι εγινε?ουτε γατα,ουτε ζημια!σκεψου λιγο,σε ενα σχολειο ειναι πολυ δυσκολοτερα τα πραγματα,τα παιδια ειναι πιο σκληρα.αν την πλησιασεις και τολμησεις, το χειροτερο που μπορει να γινει ειναι να σε αποεειψει,που κι αυτο ειναι απιθανο αν της ζητησεις να βγειτε...μην αγχωνεσαι!πηγαινε και ζητα της να βγειτε,περαστε καλα και θα ερθει απο μονο του το πραγμα!τελειως αδικα ανησυχεις!