PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ

σέϊτα
16-06-2009, 08:34
παιδια,

θαθελα να περιγραψουμε λιγο τα σωματικα μας συμπτωματα οταν εχουμε να αντιμετωπισουμε ο καθενας μας ο,τι εχει.
π.χ. κριση πανικου, καταθλιψης κλπ.

τα δικα μου τα περιεγραψα ηδη στο αλλο θρεντ για το ποια ειναι η μεγαλυτερη φοβια μας.

στο σωμα σας τι συμπτωματα νοιωθετε ;

Dimitris1979
16-06-2009, 09:27
Ευτυχώς πλέον ΤΙΠΟΤΑ!!!Το μόνο που έχει απομείνει είναι να ακαταπολεμήσω την ακεφιά και την έλλειψη καλής διάθεσης...Κατά τ\'αλλα είμαι καλά!

σέϊτα
16-06-2009, 10:16
πριν τι αντιμετωπιζες ;

Dimitris1979
16-06-2009, 10:20
Αρρυθμίες,πόνο στο στήθος,μούδιασμα στο χέρι,υπόταση,ταχυπαλμίες,δ σπνοια,αίσθημα πνιγμού,μόνιμο άγχος και πιθανόν και άλλα που δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή.

σέϊτα
16-06-2009, 10:27
ειχες ομως διαυγεια στον νου σου ;

Dimitris1979
16-06-2009, 10:37
Δεν είναι δυνατόν να έχουμε πνευματική διάυγεια σε κατάσταση άγχους.Και βέβαια δεν είχα!

σέϊτα
16-06-2009, 10:50
δημητρη,
εννοω ενοιωθες βαρυ και θολο τον νου σου σαν κατι να σε εχει \" σκεπασει \" ; και αυτο σου εφερνε ψυχοπλακωμα ; και να νοιωθεις εντελως αδυναμος να το \" πεταξεις \" απο πανω σου ;
ειναι πολυ συγκεκριμενο αυτο που σε ρωταω.

lllogan
16-06-2009, 13:22
Η χειρότερη κρίση μου (από αυτές που θυμάμαι) ήταν μία φορά που πήγα να κάνω δήλωση μαθημάτων στο πανεπιστήμιο πριν ένα-δύο χρόνια. Είχα άγχος πριν ακόμα φτάσω στο κτίριο (όπως πάντα), όταν είχα το χαρτί για την δήλωση στα χέρια μου ήμουν ήδη λουσμένος στον ιδρώτα και από κει και έπειτα προσπαθούσα να το συμπληρώσω στο δεύτερο όροφο που δεν είχε κόσμο. Το χαρτί βέβαια είχε ποτίσει με τον ιδρώτα, εγώ προσπαθούσα ανεπιτυχώς να σκεφτώ έξω από το πέπλο του φόβου που επισημαίνει η σέϊτα, στο τέλος τα παράτησα. Τώρα που το σκέφτομαι δεν είναι ακριβώς πέπλο φόβου, είναι περισσότερο κάτι εξαιρετικά δυσάρεστο και λιγότερο φοβικό.

εσωτερική_σήψη
16-06-2009, 13:33
Originally posted by σέϊτα
δημητρη,
εννοω ενοιωθες βαρυ και θολο τον νου σου σαν κατι να σε εχει \" σκεπασει \" ; και αυτο σου εφερνε ψυχοπλακωμα ; και να νοιωθεις εντελως αδυναμος να το \" πεταξεις \" απο πανω σου ;
ειναι πολυ συγκεκριμενο αυτο που σε ρωταω.

αυτό είναι σύμπτωμα της κατάθλιψης.νιώθεις ότι θα σκάσεις και ότι θα ξεχυθει τοση μαυρίλα που θα πνίξεις όλο τον κόσμο.

ημικρανιές εφιδρώσεις,ανακατεμένο στομάχι και υπόταση έχω εγώ

σέϊτα
16-06-2009, 15:10
και ολα αυτα που περιγραφεις να σε πιανουν ετσι στα καλα καθουμενα \" εσωτερικη σηψη \" ;

εσωτερική_σήψη
16-06-2009, 16:28
ναι ειδικά όταν είμαι αναμεσα σε άγνωστο κόσμο!πρώτο σύμπτωμα είναι να ιδρώσω

ζωζα
17-06-2009, 16:23
ζαλη αισθημα ασταθειας.νομιζω συνεχεια οτι κατι θα παθω....ταση λιποθυμιΑς.....αφηστε χαλια...και εφιδρωση,τρεμουλο και αλλα

ntini
17-06-2009, 16:27
και εγω μια απο τα ιδια ζωζα...μονο αυτο μου εχει μεινει...η ζαλη και οι τασεις λιποθυμιας αν και για να ειμαι ειλικρινεις ποτε δεν ταυλιαστηκα...ελπιζω να φυγουν και αυτα:)

ζωζα
17-06-2009, 16:43
ntini ποσο καιρο τα εχεις?κανεισ θεραπεια?

ntini
17-06-2009, 17:13
ouuuuuuu...εδω και 1,5 χρονο....βεβαια ειχα κ πολλα αλλα..ταχυκαρδιες,αποπραγμ τοποιηση,μουδιασματα και γενικα διαφορα αλλα...τωρα κανω ομοιοπαθητικη κ εχω ψιλοδει αποτελεσμα:)θα δειξει:)

stress
17-06-2009, 17:15
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΑΝ ΕΝΤΟΝΗ ΖΑΛΗ, ΤΑΣΕΙΣ ΛΙΠΟΘΥΜΙΑΣ, ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΑ, ΑΙΣΘΗΜΑ ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ, ΑΝΑΓΟΥΛΑ, ΦΟΒΟ ΟΤΙ ΘΑ ΛΙΠΟΘΥΜΗΣΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ, ΜΟΥΔΙΑΣΜΑΤΑ, ΑΙΣΘΗΜΑ ΟΤΙ ΦΟΡΑΩ ΚΡΑΝΟΣ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΦΙΧΤΟ..ΕΠΙΣΗΣ ΞΥΠΝΟΥΣΑ ΝΩΡΙΣ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΕΚΛΑΙΓΑ, ΔΕΝ ΜΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΣΕ ΤΙΠΟΤΕ, ΔΕΝ ΗΡΕΜΟΥΣΑ ΠΟΤΕ, ΔΕΝ ΞΕΜΥΤΟΥΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΣΙΓΑΡΑ (ΕΜΕΝΑ ΜΟΝΗ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ). ΓΙΑ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΟΥΤΕ ΛΟΓΟΣ, ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ...ΕΠΙΣΗΣ, ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΣΥΝΕΧΩΣ ΘΟΛΩΜΕΝΟ.
ΠΑΝΤΩΣ ΠΑΙΔΙΑ, ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΛΙΠΟΘΥΜΗΣΑ ΠΟΤΕ-ΜΑ ΠΟΤΕ...
ΠΑΙΔΙΑ, ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΠΡΟΟΔΟ! ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΩΝΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ! ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΑΝ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ, ΘΑ ΤΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΜΕ ΚΙ ΑΥΤΑ!!!

ntini
17-06-2009, 20:50
συμφωνω stress μου..η αληθεια ειναι αυτη..και εγω ποτε δεν ταυλιαστηκα και δεν μπορω να καταλαβω γιατι μου εμεινε κολλημα πως θα ταυλιαστω..αφου ποτε δεν εγινε....πιστευω θα περασει και αυτο...σιγα σιγα δεν αγχωνομαστε:)

apaleftos
17-06-2009, 21:20
παιδεια ενα κουφο:απο το πρωη μεχρι το απογευμα χαλια σε ολουσ τουσ τομεισ οσο δεν παει αλο και το βραδη μια βελτιωση και πολη πιο χαλαρα τα πραγματα σαν βρυκολακας ενα πραγμα

antara
17-06-2009, 22:29
απάλευτε με το ωραιο νικ κι εγω παντα το βραδυ συνερχομαι....το πρωί ισως ειναι που ξερουμε οτι εχουμε μπροστα μας ολη την ημερα και οτι πρεπει να ανταποκριθουμε σε διαφορες καταστασεις..το βραδυ -οταν δεν υπαρχει καμια υποχρεωση- μενουμε μονο με την αισθηση οτι περασε κι αυτη η μερα , υπαρχει μια αισθησης ελευθεριας, μη καταναγκασμου , εμεις με τον εαυτο μας και αυτο ξερεις μαλλον ειναι καλο σημαδι και ενδειξη οτι το προβλημα ειναι πιο \"επιφανειακο\"...

υπαρχει μια εξηγηση ψυχαναλυτικη για την ημερησια ανησυχια, που σχετιζεται με τις λειτουργιες του ασυνειδητου κατα τη διαρκεια της νυχτας , το πως δεν εχουν \"τακτοποιηθει\" καποια πραγματα στον υπνο σου, οταν το ασυνειδητο δουλευει για σενα-ασχετως του ποσο καλα ονειρα βλεπεις! αυτα τα ατακτα ισως και συγκρουσιακα θεματα, επανερχονται στο συνειδητο μετα το ξυπνημα σαν ψυχοσωματικα συμπτωματα , που μποιαζουν χωρις αιτια. οταν μαθω περισσοτερα θα γραψω για αυτο.

σε εμενα παντως εχω παρατηρησει οτι τα συμπτωματα (ολα οσα προαναφερθηκαν συν μερικα αλλα, ταυτοχρονα η εναλλαξ, ξεκινανανε μολις συνειδητοποιησω οτι ξυπνησα. ευτυχως μπορω και κοιμαμαι καλα και πολυ...αν και τις πολυ ασχημες περιοδους δεν μπορουσα να κοιμηθω και παθαινα κρισεις πανικου μεχρι και στον υπνο μου , ηταν πολύ χαλια, αλλά και αυτο αντιμετωπίζεται!

επισης μου εχει κανει εντυπωση -το ακουσα και απο ψυχιατρο και απο ψυχολογο- οτι αν μπορεις και κοιμασαι καλα , δηλ εστω οτι εισαι στον υπνο σου καλα , ειναι πολυ καλο σημαδι για την ψυχικη σου υγεια, δηλ. το προβλημα δεν ειναι πολυ βαθύ!

apaleftos
17-06-2009, 22:46
Σε ευχαριστο για την απαντηση σου απο τη μια μου δινει χαρα απο την αλη γιατι σε μενα και σε σασ και σε ολο το κοσμο νομιζω πωσ ολοι μας εδω κουβαλαμε πολυ μεγαλο φορτιο στη πλατη μας ο καθενας οσο μπορει αντεχει αλα τι θα γινει στο τελος ??γιατι εμεισ?? γιατοι αυτοι που αγαπαμε??τη καναμε??ημαστε τυχεροι η ατυχοι??τι αλο θα συμβη???????????????//

apaleftos
17-06-2009, 22:52
Originally posted by antara
απάλευτε με το ωραιο νικ κι εγω παντα το βραδυ συνερχομαι....το πρωί ισως ειναι που ξερουμε οτι εχουμε μπροστα μας ολη την ημερα και οτι πρεπει να ανταποκριθουμε σε διαφορες καταστασεις..το βραδυ -οταν δεν υπαρχει καμια υποχρεωση- μενουμε μονο με την αισθηση οτι περασε κι αυτη η μερα , υπαρχει μια αισθησης ελευθεριας, μη καταναγκασμου , εμεις με τον εαυτο μας και αυτο ξερεις μαλλον ειναι καλο σημαδι και ενδειξη οτι το προβλημα ειναι πιο \"επιφανειακο\"...

υπαρχει μια εξηγηση ψυχαναλυτικη για την ημερησια ανησυχια, που σχετιζεται με τις λειτουργιες του ασυνειδητου κατα τη διαρκεια της νυχτας , το πως δεν εχουν \"τακτοποιηθει\" καποια πραγματα στον υπνο σου, οταν το ασυνειδητο δουλευει για σενα-ασχετως του ποσο καλα ονειρα βλεπεις! αυτα τα ατακτα ισως και συγκρουσιακα θεματα, επανερχονται στο συνειδητο μετα το ξυπνημα σαν ψυχοσωματικα συμπτωματα , που μποιαζουν χωρις αιτια. οταν μαθω περισσοτερα θα γραψω για αυτο.

σε εμενα παντως εχω παρατηρησει οτι τα συμπτωματα (ολα οσα προαναφερθηκαν συν μερικα αλλα, ταυτοχρονα η εναλλαξ, ξεκινανανε μολις συνειδητοποιησω οτι ξυπνησα. ευτυχως μπορω και κοιμαμαι καλα και πολυ...αν και τις πολυ ασχημες περιοδους δεν μπορουσα να κοιμηθω και παθαινα κρισεις πανικου μεχρι και στον υπνο μου , ηταν πολύ χαλια, αλλά και αυτο αντιμετωπίζεται!

επισης μου εχει κανει εντυπωση -το ακουσα και απο ψυχιατρο και απο ψυχολογο- οτι αν μπορεις και κοιμασαι καλα , δηλ εστω οτι εισαι στον υπνο σου καλα , ειναι πολυ καλο σημαδι για την ψυχικη σου υγεια, δηλ. το προβλημα δεν ειναι πολυ βαθύ!
πωσ αντιμετοπιζεται???????????????????? ??

antara
18-06-2009, 00:34
οι πολύ εντονες κρισεις; με καλη και εντατικη ψυχοθεραπεια, πολυ δουλεια με τον εαυτο σου και ληψη ειδικων φαρμακων που θα σου προτεινει ο γιατρος! αλλα αν δε σκυψεις πανω στα βαθυτερα αιτια του προβληματος, που σιγουρα δεν ειναι τα συμπτωματα, και αφεθεις μονο στην προσωρινη ανακουφιση των φαρμακων, ή μιας \"επιφανειακης\" ψυχοθεραπειας , μην περιμενεις και πολλα!

αυτο το γιατι εμεις , που το εχω νιωσει κι εγω απειρες φορες, ειναι η αρχη του κακου...δυστυχως ειναι ολα για τους ανθρωπους , οπως εχω ξαναγραψει και ευτυχως απο τη δικη μας παθηση δεν κινδυνεουμε να τρελαθουμε η να πεθανουμε, μονο να ζορισουμε τον ευατο μας και να υποφερουμε μονοι μας, αλλα και αυτο οχι χωρις λογο...!

σέϊτα
18-06-2009, 08:53
Originally posted by stress
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΑΝ ΕΝΤΟΝΗ ΖΑΛΗ, ΤΑΣΕΙΣ ΛΙΠΟΘΥΜΙΑΣ, ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΑ, ΑΙΣΘΗΜΑ ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ, ΑΝΑΓΟΥΛΑ, ΦΟΒΟ ΟΤΙ ΘΑ ΛΙΠΟΘΥΜΗΣΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ, ΜΟΥΔΙΑΣΜΑΤΑ, ΑΙΣΘΗΜΑ ΟΤΙ ΦΟΡΑΩ ΚΡΑΝΟΣ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΦΙΧΤΟ..ΕΠΙΣΗΣ ΞΥΠΝΟΥΣΑ ΝΩΡΙΣ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΕΚΛΑΙΓΑ, ΔΕΝ ΜΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΣΕ ΤΙΠΟΤΕ, ΔΕΝ ΗΡΕΜΟΥΣΑ ΠΟΤΕ, ΔΕΝ ΞΕΜΥΤΟΥΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΣΙΓΑΡΑ (ΕΜΕΝΑ ΜΟΝΗ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ). ΓΙΑ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΟΥΤΕ ΛΟΓΟΣ, ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ...ΕΠΙΣΗΣ, ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΣΥΝΕΧΩΣ ΘΟΛΩΜΕΝΟ.
ΠΑΝΤΩΣ ΠΑΙΔΙΑ, ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΛΙΠΟΘΥΜΗΣΑ ΠΟΤΕ-ΜΑ ΠΟΤΕ...
ΠΑΙΔΙΑ, ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΠΡΟΟΔΟ! ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΩΝΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ! ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΑΝ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ, ΘΑ ΤΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΜΕ ΚΙ ΑΥΤΑ!!!

σέϊτα
18-06-2009, 08:57
stress,

οταν λες το μυαλο σου ηταν συνεχως θολωμενο τι εννοεις ;
το βιωνω και εγω αυτο αλλα το ζω σαν να εχω πιει ενα μπουκαλι κρασι για παραδειγμα που λες, πως ειμαι ετσι ; να κανω κατι να ελευθερωθω αλλα τελικα δεν ελευθερωνεσαι.

πες μου κατι σ\' αυτο.

apalefte,

το ζω και εγω αυτο, μολις νυχτωνει ολα καλα, ακομη και ζορια να εχω το οτι η μερα εφυγε ειναι μια ανακουφιση.

antara,

μαθε και πες μας περισσοτερα για την ημερησια ανησυχια, ειναι πολυ σημαντικο να ξερουμε καποια πραγματα.

apaleftos
18-06-2009, 10:42
σειτα
Δεν ξερω τι ειναι αυτο γενικα δεν ειναι και το χειρωτερο απλα κατανται αηδεια κατι φορες και με περνει πολυ απο κατω οταν μου προτο εμφανιστικαν αυτα ειχα πονοκεφαλο σαν να εχω ενα τρυπανι στο κεφαλη και εκανα εμετο καθε 1 ωρα τωρα το μονο πραγμα ευτυχος ειναι οτι απλα ειμαι κουρασμενος αλα σε φαση οπωσ ειπες και εση να εχω κατεβασει 1 μπουκαλι κρασι

σηγνωμη για την ορθογραφια μου πεδια!!!!!!!!

σέϊτα
18-06-2009, 12:25
σε καταλαβαινω οσο δεν φανταζεσαι.
και να σκεφθεις οτι αν δεν με πιεζαν φιλοι μου να δω ειδικο γιατρο πιστευα οτι ειμαι συνεχως ματιασμενη !!!!!!!!!!!!!

που να το πεις αυτο ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
τρομαξα να καταλαβω οτι μπορει να συμβαινει και κατι αλλο εκτος απο το ματιασμα !!
αλλα ακομη δεν το εχω συνειδητοποιησει ακομη.
ακομη πιστευω στο ματι !!!!!! μιλαμε για πολυ ζορι !!!!!!!!
ελεγα τι δουλεια εχει η καταθλιψη με τον πονοκεφαλο, την αναγουλα, το τρυπανι οπως λες, το θολο νου κλπ,

πιστευα οτι η καταθλιψη ειναι απλα ελειψη κεφιου !!
τα εχω δει ολα ομως τωρα.

σ΄ευχαριστω

apaleftos
18-06-2009, 13:21
ποσο καιρο τα εχεισ αυτα??Στην ιδια φαση ακριβωσ και εγω θα ελεγα>Και γω στην αρχη νομιζα οτι ειμαι ματιασμενος αλλα πηγα σχετικα γρηγορα σε γιατρο ψυχιατρο μετα απο 2 μηνεεσ στο κρεβατι και οταν λεω στο κρεβατι το ενοω δεν ειχα δυναμη ουτε να σηκοθω (((( Τωρα σηγα σηγα πρεπει να καλυτερευω αλα με βηματα χελωνας ετσι δεν ειμαι σιγουρος αμα ειμαι καλυτερα εχω να παω γεια ποτο πολυ καιρο ρε γαμοτο και να κανω κατι ποθ με κανει χαρουμενο αζκομα πιο πολυ καιρο ειμαι σε μια συνεχη μαχι με πραγματα που κανεισ δεν καταλαβαινει και δεν περιγραφονται με λεξεισ γιαυι ειναι συναισθηματα οχι χαρας και λυπης αλα πολυ πιο συνθετα και διαφορετικα

σέϊτα
18-06-2009, 14:49
τα εχω οχι μονο πολυ καιρο, αλλα πολλα χρονια !
απιστευτο ετσι ;; και ομως αν δεν μου ελεγε μια φιλη μου να δω ειδικο γιατρο ειτε ψυχιατρο ειτε ψυχολογο ουτε που θα πηγαινα.
μετα, απο περυσι τον Ιουλιο που επαθα την πιο γερη κριση πανικου-καταθλιψης εκει \" τα ειδα ολα \" και αφου ειδα οτι με το ξεματιασμα δεν εφευγε τιποτα, ειπα τι κανω τωρα ;
κατι πρεπει να κανω και αρχισα να πηγαινω στον γιατρο.
αν ψαξω πολυ, θα δω οτι ολα αυτα \" ακουμπανε\" στα παιδικα μου χρονια αλλα σιγα σιγα μεγαλωνοντας κατασκευσαν μεσα μου μια κατασταση που εφθασε πια στο απροχωρητο.
σου ξαναλεω ποτε δεν μπορουσα να φανταστω οτι η καταθλιψη περιεχει πονοκεφαλο με ενα τρυπανι η αναγουλες κλπ. ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΤΟ ΦΑΝΤΑΖΟΜΟΥΝ.
τα νομιζα ολα αυτα απο το \" ματι.

και κατι ακομη να φανταστεις την βλακεια μου, πηγα σε εναν ιερεα πολυ πνευματικο περυσι τον αυγουστο και με το που μπηκα μεσα μου λεει παιδι μου εχεις νοσημα, να πας γρηγορα στον γιατρο. του λεω : τι γιατρο ; ματι εχω να με διαβασετε.
δεν εχεις τιποτα απο αυτα λεει, να πας σε νευρολογο, ψυχιατρο κλπ. και να ακολουθησεις πιστα τα φαρμακα που θα σου δωσει.
απανταω εγω : εχω χρονια βασκανια ( !!!) μου λεει, δεν υπαρχει παιδι μου χρονια βασκανια, εχεις νοσημα νευροφυτικο με ψυχοσωματικα συμπτωματα.

ε μετα απο 3 μηνες (!!!!) αποφασισα να παω στον γιατρο.

οσο γι\' αυτο που λες για τα διαφορετικα συναισθηματα το εχω και εγω και πιστευω το εξης :
κατ\' αρχην ισως να ειναι και τα φαρμακα ( εγω παιρνω cipralex) μετα μην ξεχνας οτι γινεται μια προσπαθεια να συγκροτηθει ο ψυχικος μας κοσμος που μεχρι προτινος ηταν ρημαδι.
ολα αυτα λοιπον (και οχι μονο) μας κανουν να νοιωθουμε καπως \" διαφορετικα \".

αν καποιος αλλος εχει μια γνωμη ας μας πει.

apaleftos
18-06-2009, 15:11
Ο παπας ηταν ενδιαμεσο (μεντιουμ) , οραματιστης χρηστιανος ,εξορκιστης η μιλααγε απο πειρα σε τετοια θεματα??Αυτο γιατι πριν 6 χρονια ειχα παει και εγω σε ενα παπα με αποτελεσμα να μου πει τα ιδια να μου διαβασει και καποια ευχη και να αγωρασω κατι λαμπαδεσ 20 ευρο που νομιζω οτι αμα δεν ημουν τοσο χαλια τοσο ψρομενος τοσο απελπισμενος θα τον ξυριζα υιατι κατι τετοι τυποι ειναι που εκμεταλεβονται ανθρωπουσ με προβληματα τεραστια και κονομανε και το 1ευρο που τουσ αφινουμε για το κερακι πολα ειναι καλητερα και πιο σωστα ειναι να αγοραζουμε μια τυροπιτα ενα καρβελη ψωμη και να το δινουμε σε ενα ζητιανο ενα μεταναστη ενα τοξικομανη παρα να το αφηνουμε στις εκλισειεσ που ειναι συνχρονοι ναοι του σολομοντα κοι οι κλιρικοι στην καλητερη περιπτωση μπορουν να λεγονται φαρισεοι αν οχι ανθρωποι που δεν εχουν ουτε ιερο ουτε οσιο

σέϊτα
18-06-2009, 15:23
apalefte,

συμφωνω μαζι σου για την εκμεταλλευση, αυτος ομως ειναι ενας καταπληκτικος ανθρωπος, διορατικος και πολυ πνευματικος ορθοδοξος χριστιανος ιερεας.
αντι να με εκμεταλλευτει μου ειπε πηγαινε στον γιατρο.

μακαρι να ειχαμε απο εναν τετοιο σε καθε νομο.

τελος παντων τα ιδια συμπτωματα εχουμε ολοι.

αλλα οταν τα συζηταμε καπου τα απομυθοποιουμε κιολας και δεν μας τρομαζουν.

εμενα με βοηθαει πολυ αυτο να ξερουν οτι την μεγγενη στο κεφαλι μου δεν την εχω μονο εγω αλλα την εχουν και αλλοι και το παλευουν.

ζωζα
18-06-2009, 16:27
σεϊτα εχουμε κατι κοινο οτι ολα ξεκινησαν στην παιδικη ηλικια,,απιστευτο κι ομως αληθινο..φοβος και αγχος ασταματητο..μην ζαλιστω μη λιποθυμησω μην παθω τη μια αρωστια μη παθω την αλλη...μην παθουν κατι οι δικοι μου ανθρωποι...ακομα και μη με ρωτησουν στο σχολειο οι καθηγητες και δεν ξερω μαθημα φοβομουν...εφτασα 26..και μια ασπρη μερα δεν ειδα..σωματικα συμπτωματα που με σκανε...και που ποτε δεν μπορω να πειστω οτι ειναι μονο αγχος...οσο για το ξεματιασμα κι εγω ψωμοτυρι το ειχα καμια 5ετια που πονουσε καθε μερα το κεφαλι μου...

apaleftos
18-06-2009, 16:59
Τ οτι μοιραζομαστε τις \"εμπειριες\" που εχει ο καθενας και στο οτι δεν ειμαστε μονοι οντος δινει κουραγιο.Ελπιζω ολοι να παρουμε δυναμη ειτε με αυτο τον τροπο ειτε με οπιον αλλο και να απαλαχτουμε απο αυτα που μας βασανιζουν.Και μην ξεχνατε ενα απο τα μεγαλυτερο οπλα που εχουμε απεναντη σε ολα αυτα ειναι η υπομονη!!!!!!!!

stress
18-06-2009, 17:22
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ! ΕΥΤΥΧΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΣΤΕ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΑΣ, ΜΕ ΑΝΑΚΟΥΦΙΖΕΙ...

ΣΕΙΤΑ, ΝΙΩΘΩ ΣΧΕΔΟΝ ΟΠΩΣ ΤΟ ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΕΣ: ΔΗΛ. ΣΑ ΝΑ ΕΧΩ ΠΙΕΙ ΚΡΑΣΙ. Ή ΣΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ, ΚΙ ΑΣ ΕΧΩ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΕΝΑΝ ΠΕΡΙΠΟΙΗΜΕΝΟ 7ΩΡΟ Ή 8ΩΡΟ ΥΠΝΟ (ΠΛΕΟΝ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ). ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΙ ΝΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΘΩ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΛΑΘΗ, Ή ΕΙΜΑΙ ΑΦΗΡΗΜΕΝΗ. ΑΛΛΟΤΕ ΠΑΛΙ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΜΑΤΙΑΣΜΕΝΗ, ΟΠΩΣ ΣΩΣΤΑ ΠΕΡΙΓΡΑΨΑΤΕ. ΕΧΩ ΦΑΕΙ ΞΕΜΑΤΙΑΣΜΑΤΑ...ΑΠΕΙΡΑ!ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΟΤΙ, ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΝΙΩΣΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ, ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΣΧΕΔΟΝ ΦΕΥΓΕΙ. ΜΕ ΠΙΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΙ, ΕΝΩ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΟΤΑΝ ΕΠΑΙΡΝΑ LADOSE ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΕΙΧΕ ΥΠΟΧΩΡΗΣΕΙ. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΣΟΒΑΡΑ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΩ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ, ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ!
ΖΩΖΑ, ΚΙ ΕΓΩ ΣΑΝ ΠΑΙΔΙ ΗΜΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΑΓΧΟΣ ΜΗΠΩΣ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ, ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ. ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΕΠΙΣΗΣ ΜΗΠΩΣ ΕΝΟΧΛΗΣΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΜΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΠΩ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΘΕΛΩ, ΓΙ ΑΥΤΟ ΗΜΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΠΟΛΥ ΣΦΙΓΜΕΝΗ ΣΤΙΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΜΟΥ ΕΠΑΦΕΣ...
ΑΠΑΛΑΦΤΕ, ΜΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΟΝΟΜΑ, ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ Η ΥΠΟΜΟΝΗ ΕΙΝΑΙ ΟΠΛΟ. ΚΑΙ ΛΙΓΗ ΠΙΕΣΗ-ΠΟΛΥ ΛΙΓΗ, ΟΣΟ ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ...

stress
18-06-2009, 17:24
ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΠΙΕΣΗ, ΕΝΝΟΩ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΖΟΥΜΕ-ΣΤΟ ΒΑΘΜΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ-ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ. ΕΜΕΝΑ ΑΥΤΟ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΟΤΙ ΔΕ ΘΑ ΠΑΘΩ ΚΑΤΙ. ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΙΓΑ ΒΕΒΑΙΑ

apaleftos
18-06-2009, 20:45
το να δοκιμασω να κανω κατι τι ειναι να δραστηριοποιουμαστε δηλαδη??Βασικα οταν δεν νιωθεις καλα κοι οταν εισαι σαν μεθισμενος αργος και τα σχετικα τη μπορεις να κανει??Προσωπικα μιλαω παντα και αν κανω καποιο λαθος διωρθοστε με αλα εγω οταν κανω προσπαθειεσ στη φαση που βρισκομαι (παντα ημουν φυγοπονος) και δεν τα καταφερνω η συμβαινει κανα κουλο απο αυτα που με πιανουνε ειμε 10φορεσ πιο χαλια!!!!Δηλαδη οταν εχω λιγη διαβγεια συνηθος ειμαι στενοχορημενος για αυτα που περναω η κανω κατι που δεν με ζοριζει και εινα ψιλοευχαριστο πχ υπολογιστης μια 30λεπτη βολτα με το αυτοκινιτο σε κανα χωριο εξω απο την πολη κανα χαλαρο πραγμα.Σκεφτειται ειμαι τρελος μηχανοκεφαλος καφρος που μπορει και να κοιματε πανω στη μηχανη του δηλαδη να ειμαι πανω τησ 24ωρες και τωρα δεν ανρβαινω πανω τησ γιατι κουραζομαι πιο γρηγορα η μην με πιασει κανα κουλο και φαω τα μουτρα μου!!!

(συγνωμη για τα ορθογραφικα λαθη)

stress
18-06-2009, 22:10
ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΠΕΡΝΟΥΣΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΗ ΦΑΣΗ! ΕΙΧΑ ΠΙΑΣΕΙ ΠΑΤΟ ΤΕΛΕΙΩΣ. ΕΣΥ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΒΟΛΤΕΣ, ΕΓΩ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΣΙΓΑΡΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ, ΓΙΑΤΙ ΕΠΑΘΑ ΣΧΕΔΟΝ ΑΜΕΣΩΣ ΑΓΟΡΑΦΟΒΙΑ ΣΑΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΩΝ ΚΡΙΣΕΩΝ!
ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΑΦΟΡΟΥΣΑΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ: ΝΑ ΠΑΩ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΣΙΓΑΡΑ Η ΣΤΟ ΣΟΥΠΕΡΜΑΡΚΕΤ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ. 9 ΦΟΡΕΣ ΣΤΙΣ 10 ΓΥΡΝΟΥΣΑ ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ, ΓΙΑΤΙ ΕΝΙΩΘΑ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΑΣΧΗΜΑ. ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΨΩΝΙΑ ΣΤΗ ΜΕΣΗ.
ΙΣΩΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΤΟΤΕ ΕΜΕΝΑ ΜΟΝΗ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΒΓΑΙΝΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ. ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΩ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΠΙΕΣΗ ΚΑΙ ΜΙΚΡΑ ΒΗΜΑΤΑ. ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΘΑ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΣΤΙΓΜΕΣ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗΣ

stress
18-06-2009, 22:17
ΠΕΡΝΟΥΣΑ ΚΙ ΕΓΩ ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΜΕΝΑ. ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΝ. ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΤΙ ΕΛΥΝΑ ΣΤΑΥΡΟΛΕΞΑ Ή ΕΠΑΙΖΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ..ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΚΟΛΛΗΣΕΙ, ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΚΑΝΑΝ ΝΑ ΝΙΩΘΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!

apaleftos
18-06-2009, 22:21
κατι ευχαριστο τωρα εχω αναλαμπη δηλαδη ειμαι σχεδον καλα διαβγεια ικανοποιητικη και τα σχετικα του ανθρωπου!!!Εσενα ποσο κερο σου κρατησε αυτη η φαση??Και εγω οταν με πιανει καμια \"ακυρη δυναμη\" γυρναω σπιτι και με περνει απο κατω αλα μετα συνερχωμαι

stress
19-06-2009, 17:57
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΡΦΕΣ ΟΙ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΧΑΛΑΡΩΝΟΥΜΕ, ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΤΙΣ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ!
Η ΦΑΣΗ ΑΥΤΗ ΚΡΑΤΗΣΕ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΜΟΝΟ, ΕΥΤΥΧΩΣ. ΚΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΠΗΓΑ ΓΡΗΓΟΡΑ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟ. ΟΧΙ ΟΤΙ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΑ ΑΜΕΣΩΣ, ΑΛΛΑ ΠΕΡΑΣΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΗ ΦΑΣΗ. ΜΕΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΓΙΝΑΝ ΠΙΟ ΗΠΙΑ, ΔΗΛΑΔΗ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΒΓΑΙΝΩ ΕΞΩ, ΕΣΤΩ ΚΙ ΑΝ ΠΑΘΑΙΝΑ ΚΡΙΣΕΙΣ. ΕΙΧΑ ΜΠΕΙ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΑΣΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΛΕΥΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΔΗΛΑΔΗ

panikoulis
12-08-2009, 11:30
paidia kalimera ego exo ola ma ola ta psixosomatika simptomata aisthma barous sto kefali,anatrixila,kefalalgies,aisthma koposis,aipnies,triksimo dontion,ponos sta aytia,ponos sto stomaxi ktl.ti na kano na pao se psixologo i se psixiatro?poia i diafora?eyxaristo.

Panito
24-08-2009, 02:20
Γεια σας παιδια!!!Εγω απο ψυχοσωματικα εχω τα εξης:πονοκεφαλο και ημικρανιες,ζαλαδες,πονο στον αυχενα σχεδον καθε μερα,συνεχη φοβο οτι κατι εχω και θα πεθανω,μουδιασμα σε χερι και ποδι(κυριως αριστερα)..Αυτο που επιμενει περισσοτερο ομως και με ανησυχει ειναι κατι μουδιαμσατα-τραβηγματα που με πιανουν στο προσωπο..Κυριως πανω απο τα φρυδια και κοντα στο σαγονι..Εκει που καθομαι δηλαδη αρχιζει να τρεμει εσωτερικα το φρυδι μου..Αυτο με πιανει στο ακυρο και μετα αγχωνομαι και νιωθω μουδιασμενο το προσωπο μου για μερες,,Το εχει κανεις αυτο???Εχω κανει ολες τις εξετασεις και ολες βγηκαν καθαρες..Μεχρι και μαγνητικη εγκεφαλου πηγα και εκανα..Δραμα!!!

ζωζα
24-08-2009, 08:23
εχω παντα εσωτερικο τρεμουλο και χερια ποδια και στο κεφαλι γενικα..αστα

polina
26-08-2009, 10:35
Εγω πιο πολυ νιωθω δυσπνια,ζαλη,ιλλιγκο ,τρεμουλο,πονους στηνπλατη,ταση για εμετο κ πονους στη καρδια.....τιποτα δηλ....

voula
26-08-2009, 17:59
Γειά σας! Τελικά δεν υπάρχει άνθωπος που να μην έχει περάσει από αυτή τη φάση των ψυχοσωματικών, ακόμη κι αν δεν το έχει συνειδητοποιήσει!
Εγώ πριν 8 περίπου χρόνια, με έπιανε ζάλη, μούδιασμα στο πρόσωπο, ταχυκαρδία, αλλά κυρίως αυτό το συναίσθημα ΤΟΥ ΦΟΒΟΥ! Δεν είχα όρεξη για τίποτα, γιατί ΦΟΒΟΜΟΥΝ!Κι όταν λέω το συναίσθημα, το εννοώ! Φόβος χωτίς να ξέρω για τί πράγμα!

Έκανα λοιπόν όοοοολες τις εξετάσεις, και παθολογικώς ήμουνα απολύτως υγιής! όλοι μου λέγανε να το ξεχάσω και θα φύγει!
Όλοι όμως πάμε στον γιατρό όταν μας πονέσει κάτι, αλλά δεν πάμε και φοβόμαστε να πάμε σε ειδικό, όταν μας πονάει....η ψυχή μας! Γιατί περί αυτού πρόκειται!
Ευτυχώς επειδή είμαι πολύ ανοιχτός άνθρωπος σε αυτά τα θέματα, επισκέφτηκα έναν ειδικό ψυχολόγο και μάλιστα παιδοψυχολόγο, που για μένα έχει πολύ μεγάλη σημασία αυτό.
Με βοήθιησε να καταλάβω τί γινόταν, χωρίς ποτέ να μου πει \"ξέρεις, έχεις αυτό κι αυτό\"
Τώρα πλέον μπορώ να το αντιμετωπίσω και από τότε δεν με έχουν ξαναπιάσει ψυχοσωματικά. \'Οταν αρχίζει να συμβαίνει, ξέρω ότι είναι κάτι που πρέπει να αντιμετωπίσω, ότι είναι κάτι που πρεέπι να το περάσω και να το ξεπεράσω!
Χρωστάω πολλά σε αυτά τα ψυχοσωματικά που μου συνέβησαν και κυρίως στον ΦΟΒΟ που ένιωθα, γιατί αυτά με οδήγησαν και με βοήθησαν να καταλάβω και να ξεπεράσω κάποια πράγματα!

Πρέπει επίσης να πω ότι μεγάλωσα μέσα σε μία ευτυχισμένη οικογένεια, χωρίς οικογενειακά προβλήματα και φασαρίες!
Αυτό το λέω γιατί πρέπει να γνωρίζουμε ότι τα ψυχοσωματικά δεν συμβαίνουν κατ\' ανάγκγ μόνο σε εκείνους που έχουν τραυματικά βιώματα!!!!!

Αυτή είναι η δική μου γνώμη!
Να αγπήσουμε αυτούς τους φόβους, γαιτί αυτοί οι φόβοι μας βοηθάνε να κατανοήσουμε τον ευατό μας και να προχωρήουμε πιο πέρα! Αν βέβαια το ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ!

nopanic
28-08-2009, 11:10
[i] Αν βέβαια το ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ!

Aυτο ακριβως ειναι το κλειδι .