PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ EINAI ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ

ΝΕΦΕΛΗ
05-03-2009, 10:45
Το καλοκαιρι μεσα απο μια περιηγηση σε chat καθαρα για λογους ανιας γνωρισα ενα ατομο και μου εδωσε το τηλεφωνο του. Δεν ηρθα αμεσως σε επαφη καθοτι παντρεμενη το θεωρουσα κατι σαν απιστια καθως ημουν ατομο με αρκετα ταμπου στο θεμα των σχεσεων. ξεκινησαμε μια χαλαρη επαφη καθαρα για την πλακα μας που υπηρχε και το σεξουαλικο στοιχειο πολυ εντονο ξεχασα να σας πω και αυτος ηταν παντρεμενος. Φτανει το φθινωπορο και μας βρισκει ακομα μαζι με αριστη εποικινωνια μεταξυ μας του αγγιξα και μου αγγιξε καποια κουμπια ηξερα και ηξερε πραγματα απο τηνζωη μας που δεν γνωριζε κανενας απο τους γυρω μας, θελει να βρεθουμε εγω δισταζω φοβαμε γνωριζω και γνωριζει πολλα πραγματα και απο την καθημερινη μας ζωη μιλαγαμε αρκετες ωρες καθε μερα . φτανουμε στο σημερα και εχουμε δεθει πολυ και ειμαι ετοιμη να τον συναντησω και ξαφνικα χανετε ξερει οτι αυτο με ποναει αρκετα το ειχε ξανακανει και δεν αντεξαμε. Θα με ρωτησετε τι φοβατε¨τα συναισθηματα του που νιωθει για μενα μην κολλησει ακομα πιο πολυ μαζι μου. Εγω ημουν ξεκαθαρη απο την αρχη και ειχε συμφωνησει δεν αγγιζουμε τις οικογενειες μας που και οι δυο αγαπαμε πολυ απλα να υπαρχει ο ενας στη ζωη του αλλου χωρις διεκδικισεις. Δεν θελω να τον παρω τηλεφωνο το θεωρρω παραβιαση στην αποφαση του αλλα εχω καταρευσει ειχα να νιωσω ετσι απο τον θανατο ενος πολυ δικου μου ανθρωπου. Ειναι σκληρο δεν το αντεχω βοηθηστεμε καταστρεφω την ζωη μου μια λογικη εξηγηση ενος ανθρωπου που βλεπει απ εξω τα πραγματα ζηταω. Σας ευχαριστω για τον χρονο σας....

krino
05-03-2009, 11:27
καλημερα,

βλεπω δυο σημεια,

1. Ο γαμος σου (σας) εχει κανει επικινδυνες κοιλιες με αποτελεσμα να ψαχνεις ενναλακτικες διοδους.

2. Αποτελεσμα του παραπανω ειναι να σε σπρωξει σε ασφαλεις αναζητησεις μεσω ιντερνετ, που πιστεψε με δεν ειναι καθολου ασφαλεις, οσον αφορα το επιπεδο τι προσδοκας και το τι ειναι.

Τωρα λες καταστρεφω την ζωη μου,
δεν καταλαβαινω τι εννοεις,
ηδη φαινεται οτι η ζωη σου δεν ηταν ηδη σε καλο επιπεδο, αρα η υποθεση \"καταστροφη\" εχει ηδη παρει διαστασεις απο καιρο. Το αν για αυτο φταις εσυ, ο συντεροφος σου η και οι δυο στο παρον θεμα ειναι δευτερευουσης σημασιας.

Αυτο που εχει σημασια ειναι οτι εχεις μπει ηδη σε μια διαδικασια αναζητησης περαιτέρω συντροφου οπου και οπως ειναι αυτος.
Λες οτι κανατε συμφωνια περι μη οχλησης των οικογενοιων σας....
Μα αν βρεθεις με αυτο τον ανθρωπο και το μυαλο σου κολλησει, πως θα ξαναβρεθεις με τον νυν συντροφο σου??

Συνοπτικα νομιζω οτι πρεπει να πας πολυ πιο πισω.
Εχεις μια οικογενοια, ενα συντροφο που υπαρχει.
Δεν ηταν πιο σκοπιμο να δεις τι προβληματα αντιμετωπιζεις με το συντροφο σου??
Να δεις τι μπορεις να λυσεις και τι οχι???

Ενδεχωμενα αν τα ζητηματα ειναι πολλα, παιζει και να χωρισεις κιολας ασχετως αν αυτο θα δημιουργουσε προβληματα.
Βαλε μια τελεια στις αναζητησεις σου και στασου σε αυτο που εχεις, τι θες να κανεις και τι μελλον εχεις.

ΝΕΦΕΛΗ
05-03-2009, 13:50
ΞΕΡΩ ΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΣΤΟΝ ΓΑΜΟ ΜΟΥ ΕΧΩ ΑΝΑΓΚΑΣΤΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΝΑ ΖΩ ΜΕ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΑΥΤΑΡΧΙΚΟ ΧΩΡΙΣ ΙΧΝΟΣ ΤΡΥΦΕΡΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΝΕΧΟΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ(20) ΑΛΛΙΩΘΗΚΕ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΥΝΑΜΙΚΟ ΑΤΟΜΟ ΓΕΜΑΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΝΕΧΗ ΥΠΟΤΙΜΗΣΗ ΕΒΓΑΛΑ ΜΙΑ ΣΚΛΗΡΟΤΗΤΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ. ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΤΙΜΩΡΟΥΣΑ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΡΟΣΠΣΘΟΥΣΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΩΣΤΗ ΚΑΙ ΤΥΠΙΚΗ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΤΟΥΣ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΒΓΑΖΩ ΕΚΕΙ ΤΗΝ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ ΜΟΥ.ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΣΧΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ INTERNET. ΑΛΛΑ ΠΕΣΤΕ ΜΟΥΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΜΙΑ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΤΟΣΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΟΤΑΝ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΕΙΧΑΜΕ ΑΡΙΣΤΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΣΕΒΟΤΑΝ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΤΑΝ Ο ΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΛΛΟ. ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΟΤΑΝ ΒΡΙΣΚΑΜΕ ΧΡΟΝΟ ΜΙΛΑΓΑΜΕ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΗ ΜΕΡΑ.ΘΕΛΑΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΑΣ ΑΡΕΣΑΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΑΡΑΓΜΑΤΑ. ΗΞΕΡΑ ΚΑΙ ΗΞΕΡΕ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΣΤΑΘΕΡΑ ΣΠΙΤΙΟΥ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ ΑΝΤΟΙΣΤΙΧΑ. ΗΞΕΡΑ ΚΑΙ ΗΞΕΡΕ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΑΝ ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ.ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΩ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ. Ο ΝΟΜΙΜΟΣ ΠΑΤΕΡΑΣ ΔΕΝ ΠΗΡΕ ΕΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗ ΓΙΝΕΤΕ Ο ΑΛΛΟΣ ΠΑΡΑ ΤΟΝ ΦΟΡΤΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΤΟΣΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΝΙΩΘΑ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ. ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕ ΕΝΑ ΒΡΑΔΥ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙ ΕΜΕΝΑ ΠΗΡΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΔΕΝ ΞΥΠΝΗΣΕ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΝΙΩΣΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΔΙΑΡΚΕΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ.ΤΗΝ ΥΠΟΤΙΜΗΣΗ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΒΙΩΣΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΣΤΟΝ ΓΑΜΟ ΤΟΥ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΠΙΝΩ ΠΟΛΥ ΔΕΝ ΕΠΙΝΑ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΝΙΩΘΩ ΑΔΕΙΑ ΜΑΛΑΚΩΝΕΙ ΛΙΓΟ Ο ΠΟΝΟΣ ΔΕΝ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ.ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΚΕΝΗ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΚΛΑΙΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΜΕΝΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟΥΣ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΡΡΩΣΤΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΚΑΛΑ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ. ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΑΔΕΞΟΔΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ Ο ΜΙΣΟΣ ΜΟΥ ΕΑΥΤΟΣ. Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΥΤΟΣ ΑΓΓΙΞΕ ΚΑΙ ΑΓΓΙΞΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ. ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΣ... ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ

krino
05-03-2009, 14:24
Καταρχην γραφε με μικρα γιατι τα κεφαλαια σου βγαινουν τα ματια για να διαβασεις.

Στο θεμα μας,

Εχεις αυτη τη στιγμη 2 ανοικτα ζητηματα που κυριαρχουν στη ζωη σου.
Το πρωτο, η καθολου επαφη με τον \"συζυγο\" σου.
Δειχνεις οτι αυτη η κατασταση ειναι ανεπιστρεφη, δεκτον.
Το ζητουμενο ομως παραμενει: εσυ τι προτιθεσαι να κανεις για αυτο???
η ακομα καλυτερα τι δυνατοτητες εχεις???
Το δευτερο οτι εχεις συναψει μια \"σχεση\" η οποια σε ικανοποιει μεν, δεν ξερεις τι μελλον εχει.
Αληθεια εχετε πιει ενα καφεδακι απο κοντα που λεει ο λογος?
Για να δεις αν υπαρχει πρακτικα αυτη η ζεστασια που αναφερεις και οχι μονο μεσω καλωδιων οπως καταλαβα????

Σου ξαναλεω ομως,
εχεις εκκρεμοτητες σοβαρες που πρεπει να λυσεις πριν δικτυωθεις με νεες επαφες.
Εχεις ενοχοποιησει κακως τον ευατο σου για τα συμβαντα που αφορουν την οικογενοια σου.
Κρατησε ξεχωριστα το θεμα με το τι τρεχει στην οικογενοια σου και το θεμα του διαδυκτιακου συντροφου.

nature
05-03-2009, 14:28
Η γνώμη μου είναι πως αν ο άντρας σου είναι τόσο αυταρχικός όσο λες και σε υποτιμάει διαρκώς πρέπει να τον ....αποχαιρετίσεις. Να σώσεις οτιδήποτε σώζεται από την προσωπικότητά σου και την αυτοεκτίμισή σου. Φυσικά αυτό έχει ρίσκα. Μπορεί να βρείς τον καλύτερο σύντροφο του κόσμου και να αναφωνείς: τι έχανα τόσα χρόνια?...Μπορεί να μην βρεις άλλον σύντροφο αμέσως, μπορεί να γεράσεις και μόνη σου. Αλλά δεν θα έχεις κάποιον να σε υποτιμάει μέχρι να πεθάνεις. Αυτά θα σου τα έλεγα άσχετα από την ιντερνετική γνωριμία σου. Πάντως μου φαίνεσαι ευαίσθητος άνθρωπος που έχει πολλά να δώσει και αυτό με κάνει να πιστεύω πως αν βγεις στη ζωή χωρίς το βραχνά που τραβάς τόσα χρόνια, θα εισπράξεις αντίστοιχα καλωσύνη.

k_thessal
05-03-2009, 15:02
Η δική μου γνώμη είναι° να τον πάρεις τηλέφωνο, να εξηγηθείς, να συναντηθείς μια φορά με αυτόν και μετά θα καταλάβεις τι να κάνεις και πως. Μόνο που πρέπει να προσέχεις. Δεν νομίζω ότι είναι εγκληματίας ή κτ τετοιο - σχεδόν αποκλειεται - αλλα... ξερεις, πολλά και διάφορα δείχνουν στις ειδήσεις.

krino
05-03-2009, 15:13
δλδ αμα ειναι καλο παιδι τι θα αλλαξει???
η τι πρεπει να γινει?

k_thessal
05-03-2009, 15:27
τι πρεπει ή δεν πρεπει να γινει δεν το ξερω αλλά κατά τη γνώμη μου υπάρχουν 2 ιδανικές λυσεις α\' - να συναντηθούνε, να τα πουνε κ να καταλαβουν ότι πρέπει να χωρίσουν, να τερματίσουν δλδ αυτή τη σχέση κ να επιστρέψουν στις πραγματικές τους ζωές,
κ β\' να ερωτευτούν πραγματικά, όχι εγκεφαλικά κ να προχωρήσουν εκεί που θέλουν

krino
05-03-2009, 15:38
ολα ετσι απλα ειναι?
βρισκομαι, μου κανει κεφι, χωριζω??
δεν μου κανει, μενω εκει που ειμαι??

krino
05-03-2009, 15:40
μεταφερω εδω το 3 κομματι σου και αν θες το σβηνεις,

ΣΥΝΕΧΕΙΑ 3

Γιατι δεν φευγω θα αναρωτειετε καθε λογικος ανθρωπος. πρωτον με καταστρεψε οικονομικα εκρεμμουν δικαστηρια τα οποια τα αντιμετωπιζω μονη μου.
Δευτερον και πολυ σημαντικο για μενα ειναι η μικρη μου του εχει μεγαλη αδυναμια οταν προσπαθησα μια φορα να το κανω αντιμετωπισα σοβαρο προβλημα κανω υπομονη να μεγαλωσει λιγο για να ειναι σε θεση να καταλαβει για να φανταστητε οταν μας βλεπει να καθομαστε μαζι καθετε και μας κοιταζει και χαμογελαει πως μπορω να του ανατρεψω τη ζωη για επιλογες μου που ευθυνομαι καθαρα εγω ασχετο αν τα λαθη μου προερχονται απο απειρια για τη ζωη δεν ηξερα να χειριστω ορισμενες καταστασεις οταν επρεπε.
οσο για την ζεστασια αν υπαρχει αυτο το φοβομαστε και οι δυο οχι για να μην υπαρχει το αντιθετο εχουμε προχωρησει πολυ βαθια μεσα μας και βγαλαμε πραγματα που ποναγανε για χρονια και δεν ειχαμε τολμησει να τα πουμε σε κανεναν το μονο που μας ελειπε ηταν το αγγιγμα. Συντονιζομασταν τελεια. Ξερετε με ποναει να μιλαω σε παρελθοντα χρονο, με ποναει παρα πολυ. Οταν συνηδητοποιησαμε τι συμβαινει στις αρχες προσπαθησαμε να απομακρινθουμε αντεξαμε μονο δυο μερες. γιατι σας ειπα το ειχαμε ξεκινησει για πλακα δεν περιμεναμε να καταληξει ετσι. Συνεχισαμε ακομα πιο δυνατα οταν μετα τα χριστουγεννα ειχαμε παλι μια απομακρινση για 15 περιπου μερες το αποτελεσμα πιο ηταν νευρα νευρα νευρα . Τωρα παλι τα ιδια ενω πηγεναν πολυ καλα τα πραγματα θεσαμε την σχεση σε νεες βασεις μονο και μονο να υπαρχει ο ενας στη ζωη του αλλου και οταν βρισκομασταν απλα να με χρειζοταν και τον χρειαζομουν . Την μερα που σταματησε να εποικινωνει μαζι μου μεχρι το μεσημερι ηταν πολυ καλη η σχεση μας μετα παρα τα μηνυματα που του εστειλα τιποτα. Δεν ειμαι απο τους ανθρωπους που πιεζω καταστασεις μπορει καποια στιγμη να το εκανα αθελα μου ομως. Υπαρχει καποια λογικη εξηγησει σε αυτο εαν δεν εχει πιεστει απο καπου

krino
05-03-2009, 15:42
Ειναι σαφες λοιπον, οτι οι δρομοι σας με τον συζυγο σου εχουν κλεισει δια παντος.
Αρα το ενα θεμα εχει τελειωσει.

Παμε στο αλλο τωρα.
Τι περιθωρια εχετε να βρεθειτε απο κοντα?

kapetan_s
05-03-2009, 15:46
Κοριτσι μου εισαι σε επικινδυνα νερα! Προσεχε τι κανεις!
Αυτο που ζεις αυτο το καιρο το εξησα κι εγω με την πρωην γυναικα μου το 2008.
διαβασε την ιστορια μου και θα καταλαβεις την αλλη οψη.

http://www.e-psychology.gr/forum/viewthread.php?tid=3938

http://www.e-psychology.gr/forum/viewthread.php?tid=3950

http://www.e-psychology.gr/forum/viewthread.php?tid=4071

Μετα μπορειτε να πατε σε ενα συμβουλο γαμου:
α) για να τα βρειτε
β) για να ανακαλυψετε ο καθενας τι θελει
γ) για να χωρισετε καλα

Ελπιζω οτι ΕΣΥ θα λαβεις τις σωστες αποφασεις για ολους ΜΑΣ!

k_thessal
05-03-2009, 15:49
δεν είπα ότι είναι απλό. Κ δεν εχει να κάνει με το αν μου κάνει κεφι ή οχι. Εδώ η ανθρωπος μας μιλαει για την 1η της ελπίδα μετα απο 20 χρονια. Πρεπει να τη χάσει δλδ ετσι;

krino
05-03-2009, 15:57
Εγω αυτο που ειπα ειναι να ξεκαθαρισει τι κανει με την μεχρι τωρα στημενη ζωη της και στη συνεχεια εφοσον δεν υπαρχει μελλον να επιδιωξει επαφη με τον συγκεκριμενο τυπο.
Η αν δεν ειναι αυτος, ο επομενος.

ΝΕΦΕΛΗ
05-03-2009, 15:59
Γνωριζω οτι η καλυτερη λυση ειναι αυτη και αν δεν κολλαμε απο κοντα τραβαει ο καθενας τον δρομο του αν και εχουμε πει τοσα πολλα που σε περιπτωση που κατι δεν παει καλα μαλλον προς το κολλητοι το βλεπω.
Για να καθησηχασω την φιλη ειναι πολυ καλο παιδι απλα εχει επιλεξει να ζει ετσι φροντιζει πολυ την οικογενεια του αναλαμβανει τις ευθυνες ολων στην πλατη του.
Η συμβουλη σας ειναι να περιμενω να κατασταλαξουν λιγο τα πραγματα και μετα να του προτινω να συναντηθουμε γιατι ετσι οπως ειμαι τωρα μαλλον χειροτερα θα κανω τα πραγματα θα πιεστει και δεν θελω να ειναι μαζι μου ετσι πρεπει να το νιωθει και ο ιδιος
Αυτη τι στιγμη δεν εχουμε καμια επικοινωνια δεν απαντησε στα μηνυματα που του εστειλα και το τηλεφωνο που χρησιμοποιουσαμε το εχει κλειστο. Εχω ολα τα τηλεφωνα του αλλα αν ειναι να του στειλω μυνημα πλεον θα του στειλω στο κανονικο του.
Παντος ο πονος δεν λιγοστευει αντιθετα μεγαλωνει και τα γιατι ειναι τεραστια και πολλα απο την μια μερα στην αλλη. Ηταν αναγκη να ερωτευτω τωρα εχετε ακουσει πιστευω για τους γεροντοερωτες:
Δεν καταλαβενα τοσα χρονια τι εχανα πως ειναι να νιωθεις ανετα και καλα με αυτον που εχεις απεναντι σου, πως ειναι να ξερει ο αλλος πως εισαι μονο και μονο απο την χροια της φωνη σου, να ειναι οπως μπορει διπλα σου οταν σου συμβενει κατι σοβαρο στη ζωη σου και να προσπαθει να σε ηρεμησει, να μιλατε και να θελετε γινετε ενα για ωρες ειναι παρα πολλα που πηρα απο αυτον τον ανθρωπο και ολα μου ειχαν λειψει. Ν μην ξεκιναει η μερα μου χωρις την καλημερα του και να μην τελειωνει χωρις την καληνυχτα του και τις γραπτες του αγκαλιτσες και φιλακια. ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΧΑΝΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΕ ΜΙΣΗ ΜΕΡΑ.
ΣΥΝΧΩΡΕΣΤΕ ΜΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ.....

k_thessal
05-03-2009, 16:02
Για να αποφασίσει τι να κάνει με τη στημένη ζωή πρέπει να έχει τουλάχιστον μια κατεύθυνση, κάτι που να της λεει ναι αξίζει να τα ξαναρχίσεις όλα απ την αρχή ή να της λεει το αντίθετο, όχι δεν αξίζει . Κ αυτό το \"κάτι\" θαρρω πως τωρα είναι αυτός ο κύριος, οι αντιδράσεις του κ το συναίσθημά του.

krino
05-03-2009, 16:04
το θεωρω εντελως λαθος.
Αν υποθεσουμε οτι η σημερινη της ζωη ειναι ενας εφιαλτης και ο τρεχων τυπος δεν εχει αυτο που ζηταει η φιλη μας πρεπει να παραμεινει στον εφιαλτη???

Αρα με συντροφο σωνει και καλα???

krino
05-03-2009, 16:06
Originally posted by ΝΕΦΕΛΗ

και τις γραπτες του αγκαλιτσες και φιλακια.

ελπιζω να καταλαβαινεις το λαθος σου.
γραπτες αγκαλιστες και φιλακια δεν υπαρχουν τουλαχιστον με ερωτικο ορισμο.

αν θες να αρχισεις μια καινουρια ζωη (οπως καταλαβαινω προς τα εκει οδευεις) φροντισε να την κανεις με σωστους ορους καθημερινοτητας και οχι εικονικους.

Υγ..... επισης λυπαμαι που θα το πω, αλλα απο οτι φαινεται ησουν το προσωπο για αυτον μιας βιρτουαλ καθημερινοτητας, μια αποδραση του απο την καθημερινοτητα του.
Εκλεισαν τα κινητα, εκλεισε και η σχεση σας.

k_thessal
05-03-2009, 16:08
στον εφιαλτη δεν πρεπει να παραμείνει σε καμμια περιπτωση!
αλλα τωρα - αυτη τη στιγμη - απ τον συγκεκριμενο ανθρωπο εξαρτιουνται παρα πολλα πραγματα, σοβαρα και σημαντικα για τη φιλη μας. Η δεν φαινεται αυτο απο τα μηνυματα της; Κ το πρωτο προβλημα που πρεπει να λυθει ειναι αυτο, αυτο που τη κανει να ποναει κ να ματωνει τωρα, κ οχι αυτο που τη ψιλοτυραννουσε 20 χρ...

krino
05-03-2009, 16:10
καταρχην ο τυπος εγινε αερας κοπανιστος.
Κατα δευτερον οπως ξαναειπα ειναι λαθος να εστιασεις σε ενα θεμα που προεκυψε εδω και λιγο καιρο σε σχεση με αυτο που εχεις για δεκαετιες.

k_thessal
05-03-2009, 16:15
γιατι αραγε δεν εγραψε στο φορουμ για τις δεκαετιες αλλα εγραψε γι\'αυτον τον αστραπιαιο ερωτα?.. γιατι σημαινε πιο πολλα νομιζω... για τη Νεφελη, οχι γ τον τυπο... αν κ δεν ξερουμε γτ εξαφανιστηκε, αρα δεν εχουμε το δικαιωμα να βγαζουμε συμπερασματα. μπορει π.χ. να το εμαθε η συζυγος του, μπορει να εχει τυψεις, μπορει, μπορει,.. 1002 μπορει...

krino
05-03-2009, 16:23
μα το ειπα και στην φιλη μας οτι αυτο που σκεφτεται ειναι λαθος....
Το οτι εξαφανιστηκε δεν μας ειναι και πολυ σημαντικο.
Το ζητουμενο ειναι να ξερει που ειναι, τι θελει και πως θα βρει αυτο που θελει.

Μεχρι στιγμης το παρελθον της εχει λαθη αλλα και το παρον το ιδιο επισης.
Το στορυ να αναπτυξει σε σοβαρο βαθμο μια νεα σχεση στηριγμενη σε εικονικες πραγματικοτητες αυτο δειχνει.

ΝΕΦΕΛΗ
05-03-2009, 16:43
Καπετανιε διαβασα την ιστορια σου περασες πολλα ξερεις οτι μοιαζετε λιγο εχετε καποια κοινα σημεια και αλλα τοσα εχεις με μενα .
Δεν μπορω να ξερω τι αισθανετε ολη αυτη την εβδομαδα που δεν εχουμε επικοινωνια ξερω τι αισθανομαι εγω. Εχω χασει τη γη κατω απο τα ποδια μου.
Δεν ειχα εμπειρια απο τη ζωη και τις σχεσεις των ανθρωπων ειμουνα μικρη οταν παντρευτηκα και το πρωτο παιδι ηρθε γρηγορα πηγα να χασω τη ζωη μου απο θαυμα ζω απο τοτε κλειστηκα στον εαυτο μου. Αλλα σαν χαζη του εδινα πολλες ευκαιριες δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν αντιδρουσα και ετσι με πολυ μεγαλο ρισκο μετα απο μερικα χρονια εκανα και δευτερο παιδι τα καμαρωνω και τα δυο σημερα. Ποτε ο κανονικος αντρας μου δεν υπηρχε διπλα μου αρκει να σου πω οτι οταν εγω δεν ξερανε αν θα ζησω αυτος ειχε βγει με αλλη αλλα οπως λενε ο/η καιρατας το μαθαινει τελευταιος ετσι δεν ειναι΄. Τελος παντον τι τα θυμαμαι ολα αυτα τωρα παντος ειχα πολλους λογους να κοιταξω αλλου ολα αυτα τα χρονια και δεν το εκανα.
Και οταν ενα βραδυ μπηκα σε ενα CHAT γιατι παντα ελενχω που μπαινουν τα παιδια, λιγο η περιεργεια λιγο η ανια λιγο η πλακα ειδες που κατεληξα να ειμαι με εναν ανθρωπο να μιλαω καθημερινα μαζι του ακομα και sex απο το τηλεφωνο καναμε ατελειωτες ωρες εφοσον δεν υπηρχε αλλη δυνατοτητα και δεν φταιει αυτος οι ενδοιασμοι ηταν καθαρα δικοι μου τα πρεπει μου και ολα αυτα τα ηληθια πραγματα που μας εχουν μεγαλωσει με εφεραν σε αυτη την κατασταση.
Πιστευω η ζωη να μου ξαναδωσει οτι μου στερει τωρα σε πιο υγιη μορφη το ιδιο ευχομαι και σε σενα. Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΜΟΥ.....

krino
05-03-2009, 16:46
οκ καλα ολα αυτα,
τα λαθη εγιναν και δεν ξεγινονται.

Ομως το μελλον ειναι μπροστα και αυριο ξημερωνει μια νεα μερα.
Δεν θα επρεπε να σκεφτεσαι αυτο πια?

ΝΕΦΕΛΗ
05-03-2009, 17:21
Θελω να σας ευχαριστησω ολους που κανετε τον κοπο και ασχοληστε. Οι προηγουμενες δεκαετιες της ζωης μου ηταν ενα τεραστιο κενο χωρις συναισθηματα, αυτος ο ανθρωπος με την αμεσοτητα του εδωσε νοημα στην ζωη μου.
Ξεχασα να σας πω οτι τα τελευταια τρια χρονια ειχα ξεπερασει κατα πολυ τα ορια μου και επαιρνα ηρεμηστηκα χαρις σε αυτον και την υπομονη του τα εκοψα. Ημουνα πολυ καλα αλλα φαινετε οτι δεν ειχα προλα βει να σταθω στα ποδια μου μονη μου. Ειναι σημαντικο να ξερεις οτι υπαρχει καποιος ας ειναι μακρια που σε νιαζετε και σε στηριζει και το βασικο οτι εισαι στην σκεψη του.
Σας χρειζομαι ολους και σεβομαι ολων σας τις αποψεις μην με αφησετε δεν μπορω να τα βγαλω περα μονη μου. Ολα αυτα που μου λετε τα εχω σκεφτει και μονη μου και εχω κανει τις ιδιες ερωτησεις στον εαυτο μου. Αλλα ειναι τελειως διαφορετικο οταν το βιωνεις...

nature
05-03-2009, 17:54
Nefeli, συμμερίζομαι την άποψη της k_thessal ότι αυτό σε καίει τώρα και αυτό θέλεις να κουβεντιάσεις και όχι για τα 20 χρόνια που πέρασες με ακατάλληλο σύντροφο. Θα το σεβαστώ, αλλά θα σε παρακαλέσω να μην ξεχάσεις αυτά που αναφέρθηκαν εδώ στο κομμάτι αυτό.
Τώρα επί του προκειμένου, στο ζουμι που σε ενδιαφέρει. Αν ο δικτυακός φίλος ήταν το άλλο σου μισό, όπως τον είχες πλάσει με τα μάτια της φαντασίας σου, δεν νομίζω να εξαφανιζόταν χωρίς εξηγήσεις. Πιστεύω ότι θα σου έλεγε πρώτα τους ενδοιασμούς του και μετά θα σου ανακοίνωνε με πόνο καρδιάς την απόφασή του. Αφού ξέρει πως σου είναι απαραίτητος, δεν θα σε άφηνε να βράσεις στο ζουμί σου, έτσι από τη μία μέρα στην άλλη. (Κάποτε η λογική μου μου υπάγόρευσε ότι έπρεπε να χωρίσω κάποιον που αγαπούσα πολύ και πήγα κλαίγοντας και του το ανακοίνωσα.... Μετά από λίγα χρόνια, παντρευτήκαμε:)). Θέλω να πω, δεν παρατάς έτσι κάποιον που αγαπάς. Μήπως τον έχεις θεοποιήσει, επειδή ακριβώς ήσουν σε απόγνωση? Εκτός αν του έχει συμβει κάτι. Αλλιώς εγώ δεν εκτιμώ καθόλου αυτή την εξαφάνιση χωρίς εξηγήσεις.

ΝΕΦΕΛΗ
05-03-2009, 19:02
Ειχαμε μιλησει γιαυτο το θεμα μετα τις γιορτες εκεινη την περιοδο ανακαλυψε και η γυναικα του οτι κατι τρεχει αλλα τιποτα συγκεκριμενο και ειπαμε να προσεχουμε λιγο. Μεσολαβησαν και καποια σοβαρα οικονομικα προβληματα που ειχε και εχει ακομα.κανει διπλη ζωη αρκετα χρονια δεν μου ειχε κρυψει τιποτα ηταν ειληκρηνης μαζι μου. Υπεθεσα οτι μπορει να του εκοψαν το τηλεφωνο γιατι την μερα που σταματησε να εποικινωνει μαζι μου μεχρι το μεσημερι ηταν καλα. απο εικει και μετα αλλαξαν ολα τελευταια ειχε αγορασει καρτοκινητο και μου ειχε δωσει τον αριθμο αυτον χρησιμοποιει τωρα στη θεση αυτου που μιλαγαμε εμεις. αλλα αν ηθελε δεν θα ειχε στειλει ενα μηνυμα απο εκεινον τον αριθμο; Εγω δεν υπαρχει περιπτωση να το κανω υποτιθετε οτι δεν ξερω οτι εβαλε τον καινουργιο αριθμο αν ηθελε δεν θα το ειχε κανει ο ιδιος:
Αυτο που με τρελενει ειναι οτι εαν ηθελε ξεροντας πως νιωθω για αυτον δεν θα προσπαθουσε να επικοινωνησει μαζι μου: Εκτος αν προσπαθει να πολεμησει αυτα τα συναισθηματα το εχει ξανακανει εξαλλου δεν υπαρχει λογικη εξηγηση. Επισης κατι που ειναι σημαντικο εχει εντονη σεξουαλικη ζωη κατι που προυπηρχε και δεν ηθελα να το αλλαξω εφοσον δεν ειχα αποφασισει τι θα κανω.Ειναι μια αντισυμβατικη σχεση για τους κανονες μας η οποια γνωριζει για μενα.

psipsinaki
05-03-2009, 22:25
Εγω Νεφελη μου πιστευω πωσ μεσα στον γαμο σου έχεισ ρουτινιασει και γι αυτο εφτασεσ στο σημειου του chat ειναι και αυτοσ ενασ τροποσ να ψαχτεις!Δεν ειναι ασχημο και κακο που νιωθεισ ετσι βρηκεσ εναν ανθρωπο έστω και μεσα απο την οθονη με τον οποιο απ οτι καταλαβα ταιριαζετε σε πολλα, εχετε επικοινωνια - χημεια!Σου δινει αυατ που δεν σου εχει δςσει ο συζηγοσ σου σε ανεβαζει σαν γυναικα, αλλα το θεμα ειναι απο κοντα θα ειναι το ιδιο?Και μετα πρεπει να ξεκαθαρισεισ με τον συζηγο σου τι θα κανεισ μην ξεχνασ οτι εισαι παντρεμενη δενε χεισ χωρισει βάλε λοιπον τα πραγματα σε μια σειρα πρωτα ξεκαθαρισε!

Θεοφανία
06-03-2009, 00:50
Νεφέλη....τόσο εσύ, όσο και ο διαδυκτιακός σου έρωτας ειχατε την ανάγκη να ξεφύγετε απ τη ρουτίνα και τα προβλήματα σας. Απ\' τη στάση του καταλαβαίνω πως δεν υπήρχε περίπτωση να κυνηγήσει κάτι έξω απ\' τη ζωή του εξ\' ου και η εξαφάνιση.
Συγνώμη, αλλά αυτά τα περί \"παλεύει με τον εαυτό του να με ξεπεράσει\", μου φαίνοντα τουλάχιστον αστεία, όπως και το ότι κάθεσαι σε ένα γάμο που δεν σου προσφέρει τίποτα επειδή \"του έχει αδυναμία η μικρή\". Βόλεμα είναι και το ξέρεις.
Αν θες να περισώσεις κάτι από σένα, βγες στην πραγματική ζωή και αν το θες πραγματικά θα το βρεις....

Remedy
06-03-2009, 03:53
Ειχαμε μιλησει γιαυτο το θεμα μετα τις γιορτες εκεινη την περιοδο ανακαλυψε και η γυναικα του οτι κατι τρεχει αλλα τιποτα συγκεκριμενο και ειπαμε να προσεχουμε λιγο. Μεσολαβησαν και καποια σοβαρα οικονομικα προβληματα που ειχε και εχει ακομα.κανει διπλη ζωη αρκετα χρονια δεν μου ειχε κρυψει τιποτα ηταν ειληκρηνης μαζι μου. Υπεθεσα οτι μπορει να του εκοψαν το τηλεφωνο γιατι την μερα που σταματησε να εποικινωνει μαζι μου μεχρι το μεσημερι ηταν καλα. απο εικει και μετα αλλαξαν ολα τελευταια ειχε αγορασει καρτοκινητο και μου ειχε δωσει τον αριθμο αυτον χρησιμοποιει τωρα στη θεση αυτου που μιλαγαμε εμεις. αλλα αν ηθελε δεν θα ειχε στειλει ενα μηνυμα απο εκεινον τον αριθμο; Εγω δεν υπαρχει περιπτωση να το κανω υποτιθετε οτι δεν ξερω οτι εβαλε τον καινουργιο αριθμο αν ηθελε δεν θα το ειχε κανει ο ιδιος:
Αυτο που με τρελενει ειναι οτι εαν ηθελε ξεροντας πως νιωθω για αυτον δεν θα προσπαθουσε να επικοινωνησει μαζι μου: Εκτος αν προσπαθει να πολεμησει αυτα τα συναισθηματα το εχει ξανακανει εξαλλου δεν υπαρχει λογικη εξηγηση. Επισης κατι που ειναι σημαντικο εχει εντονη σεξουαλικη ζωη κατι που προυπηρχε και δεν ηθελα να το αλλαξω εφοσον δεν ειχα αποφασισει τι θα κανω.Ειναι μια αντισυμβατικη σχεση για τους κανονες μας η οποια γνωριζει για μενα.

δεν καταλαβα.
την εντονη σεξουαλικη ζωη την εχει με την γυναικα του, η με διαφορες αλλες γυναικες?
αν αντιλαμβανομαι σωστα,το δευτερο....
το οτι σου λεει την αληθεια οπως λες, η εστω μερος της αληθειας οπως εγω θεωρω πιθανοτερο, δεν καθαγιαζει το γεγονος του οτι κανει χρονια διπλη ζωη οπως μας λες....εχει περασει απ το μυαλο σου οτι ο κυριος αυτος ειναι εναςακομα απο τους πολλους που εχουν την οικογενειουλα στο απυροβλητο,μια συζυγο -ταρανδο και σαλιαριζουν με οποια συμπαθητικη βρουν στον δρομο τους?και δεν τον εχεις καν γνωρισει!!!
μιλαμε για μια διαδικτυακη επαφη.για μια ιστορια που την δημιουργησε η αναγκη σου να ξεφυγεις απο την ασχημη συντροφικη σου κατασταση κι οχι για μια συναντηση δυο ανθρωπων που οδηγησε σε εναν δεσμο...
οσο ια την γυναικα που κατι καταλαβε, μπορει να ηταν και αληθεια, μορει να ηταν ομως και γνωστη δικαιολογια που λενε \"ολοι αυτοι\" οταν φοβουνται οτι παραγνωριστηκαν.....
καταλαβαινω την δυσκολη θεση σου λογω του γαμου σου και τις αναγκες σου ανθρωπιας και συντροφικοτητας, αλλα το πλαισιο που εγω αντιληφθηκα απο το παραπανω ποστ δεν μου αρεσε καθολου...

ΝΕΦΕΛΗ
06-03-2009, 11:01
Καλημερα σε ολους. Αλλη μια μερα αυπνη, κλαμμενη, μονη , αδεια.
Καποιες αποψεις των φιλων εδω μεσα εχουν λογικη βαση και ισως να εχουν δικιο.
Αλλα ποιος ειπε οτι οι σχεσεις των ανθρωπων σημερα ειναι ευκολες¨ Την στιγμη μαλιστα που εχουν αλλιωθει σημαντικες αξιες . Ειναι τοσο δυσκολο να εισαι σιγουρος γιαυτον που εχεις απεναντι σου οσο σιγουρος εισαι και για εναν αγνωστο που συναντας. Τοτε λοιπον γιατι να καταδικαζουμε σχεσεις που δημιουργουνται εξω απο τους κανονες που εμεις συμφωνα με την κουλτουρα που εχουμε διαμορφωσει σαν λαος να τις ριχνουμε στα αχρηστα. Πιστευετε οτι αν ηταν κατι το επιπολαιο θα κρατουσε εννεα σχεδον μηνες δεν θα ειχε τελειωσει μεσα στους πρωτους τρεις λεω εγω αποψη μου.Γιατι να συνεχιστει τοσο καιρο με θυσιες προσωπικες και οικονομικες και απο τις δυο πλευρες. Και ενταξει εγω πεστε οτι ειμαι πολυ συναισθηματικη και μου αρεσει να δινομαι στους αλλους η να ειμαι αφελης και ρομαντικη ο αλλος τι ηταν: Το μεγαλυτερο διαστημα το ειχαμε διαμορφωσει προσωπικη επικοινωνια μεταξυ μας , δουλεια, οικογενεια και καποιους λιγους φιλους. Ακομα και τα μικρα διαλλειματα της δουλειας ηταν δικα μας. Οι ανθρωποι σημερα εχουν γινει πολυ ατομιστες περα απο τον εαυτο τους δεν βλεπουν τιποτα εχει χαθει αυτη η επαφη με τα οποια προβληματα που συνεπαγονται.Ποια ειναι η διαφορα αυτων των σχεσεων με τις σχεσεις των ναυτικων που κανουν μηνες να βρεθουν χωρις την πολυτελεια της συχνης επικοινωνιας. Δεν κρυβουν τους ιδιους κινδυνους : Ειχα διπλα μου οικογενειες τετοιες και ξερω πως ειναι. Τι ζηταμε σημερα απο μια καλη σχεση επικοινωνια αμεσοτητα χημεια καλη σεξουαλικη ζωη σεβασμο ετσι δεν ειναι η κανω λαθος:Ξερετε οταν κρυβεσε πισω απο τα καλωδια στην αρχη πλασαρης τον καλυτερο εαυτο σου ετσι γινετε και στις πραγματικες σχεσεις μετα ομως οσο περναει ο καιρος ξεδιπλωνεις τον εαυτο σου λες μηπως προκετε να τον δω κατι που δεν συμβενει με τις κανονικες σχεσεις. Μεχρι εκει ομως τι γινετε ομως οταν ανακαλυπτεις μεσα σου οτι αυτος ο ανθρωπος σου εχει ανοιξει την ψυχη του ξερεις πραγματα που ειναι δυσκολο να υποθουν γιατι μην μου πειτε πως ολοι δεν κρυβουμε καποια πραγματα μεσα μας.Εγω σας λεω οτι εαν γνωριζομαστε κατω απο πραγματικες συνθηκες δεν θα ειχαμε ανοιχτει ο ενας στον αλλο το ειχαμε συζητησει εξξαλου αυτο.
Τα ερωτηματα ειναι πολλα δεν νομιζω να ρισκαρεις δινοντας στον αλλο που υποτιθετε οτι δεν ξερεις προσωπικα στοιχεια και το στιγμα της οικογενειακης σου ζωης. Γιατι να με εμπιστευτη που ξερει οτι εγω δεν θα χρησημοποιησω κατι απο ολα αυτα ενω ξερω που μενει ξερω το τηλεφωνο του σπιτιου του ξερω καποιους γνωστους του οπως και αυτος για μενα. Αν δεν ειχε νιωσει και αυτος κατι (ειναι ανθρωπος που εχει γυρισει σχεδον ολο τον κοσμο δεν ειναι αφελης η καποιος που δεν ξερει τι του γινετε) θα το τραβουσε τοσο πολυ:
ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΝΙΩΘΩ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΜΟΝΗ

k_thessal
06-03-2009, 11:17
Καλή σου μέρα!.. Καταρχήν θέλω να σου ευχηθώ να είσαι δυνατή και να θυμάσαι ότι δεν υπάρχει μοναξιά σε αυτόν τον κόσμο... Ακόμα κι αυτή η μικρή φιλική επικοινωνία μας εδώ είναι \"κάτι\"...
Τωρα επί της ουσίας.
Οι άνθρωποι σήμερα έχουν γίνει ατομιστές... γράφεις... συμφωνώ μαζί σου... Και η επικοινωνία εκ αποστάσεως πολλές φορές και μάλιστα για πολλούς ανθρώπους είναι μόνο ένας τρόπος διασκέδασης, τπτ παραπάνω. δεν θέλω να σε στεναχωρέσω αλλα μπορει να έχει δίκιο η φίλη μας η Remedy γράφοντας ότι για τον κύριο αυτόν μπορεί κ να μην αποτελούσες τπτ το ιδιαιτερο και αυτό που σου φαινόταν εμπιστοσύνη ήταν απλά η εγωιστική του θέληση να εκφραστεί, να πει κάπου τα παράπονά του για τα ελαττώματα της ζωής του... Δεν θέλω να πιστεύω ότι όντως ήταν έτσι μα δεν το αποκλείω καθόλου. Μα που να καταλάβουε εμείς τώρα τι συνέβαινε μεταξύ σας! Εσύ μας είπες τα δικά σου συναισθήματα, τα δικά του όμως μας παραμένουν άγνωστα...
Οπότε η λύση είναι μια και μοναδική - να εξηγηθείτε... Να μιλήσετε. Ειλικρινά.

krino
06-03-2009, 11:56

Τι ζηταμε σημερα απο μια καλη σχεση επικοινωνια αμεσοτητα χημεια καλη σεξουαλικη ζωη σεβασμο ετσι δεν ειναι η κανω λαθος

Καλη σου μερα,
σε βλεπω καπως μπερδεμενη, απογοητευμένη η κατι παρομοιο.
Τι ακριβως ειχες εσυ απο αυτα στο γαμο σου??
Οπως λες τιποτα.

Πηγες λοιπον παρακατω και στηνεις μια δικτυακη σχεση και εμεινε ετσι.
Αλλαξε κατι ουσιαστικο??
Ξερεις, επειδη αναρωτιεσαι, πισω απο μια οθονη ο καθενας μας μπορει να γινει 101% αρεστος.
Τι ευθυνες εχει μια τετοια σχεση???
Να ανοιγεις το κινητο σου ας πουμε....
Η την οθονη σου και μεχρι εκει.

Θελω να σου πω οτι ξεκινησες την ζωη σου οπως λες με λαθη.
Το προβλημα δεν ειναι αυτο, ολοι κανουμε λαθη, εστω και καταστροφικα.
Το προβλημα ειναι οτι τα συνεχιζεις....

ΝΕΦΕΛΗ
06-03-2009, 12:44
αγαπητη krino το οτι δεν πηγε παρακατω το λαθος ειναι καθαρα δικο μου αυτος το επιδιωξε και το ζητησε αρκετες φορες . και τωρα οπως καταλαβενεις πληρωνω την δειλια μου.Εγω ημουν αληθηνη γιατι να μην ηταν και αυτος¨Τελος παντον παντα πληρωνα τα λαθη μου ετσι κανω και τωρα μονο που αυτο ηταν το καλυτερο λαθος της ζωης μου. τον αγαπαω πολυ

imagine
06-03-2009, 12:46
Νεφέλη, το χω ζήσει κι εγώ αυτό. Δεν ξέρω τι να σου γράψω παρά μόνο πως οι διαδικτυακές σχέσεις καλύπτουν απλώς τα κενά της πραγματικής ζωής μας προσωρινά. Δεν είναι η πραγματική ζωή. Μη βασίζεις τις αποφάσεις σου σε αυτές.

Εκ πείρας σου λέω πως είναι μια καλή ευκαιρία για μια εκ βαθέων συζήτηση με το σύζυγο. Στη δικιά μου την περίπτωση (όπου μαθεύτηκε χωρίς να το θέλω και χωρίς να έχει συμβεί κάτι live μεταξύ μας) αποτέλεσε αφορμή για αναθεώρηση πολλών πραγμάτων στο γάμο μου.
Μην το βλέπεις λοιπόν κάτω απο πέπλο δυστυχίας και μιζέριας. Δες το σα μια ευκαιρία να αλλάξεις προς το καλύτερο τη ζωή σου- είτε με το σύζυγο είτε χωρίς αυτόν!

krino
06-03-2009, 12:47
Αυτο το \"τον αγαπαω πολυ\" ειναι εντελως πλασματικο απο την στιγμη που δεν εχετε καν βρεθει.

Οσο για τα λαθη σου, δεν ειναι κακο καποια στιγμη να σταματησεις να κανεις.

nektaria78
06-03-2009, 12:51
ότι η ζωή σου είναι κουλουβάχατα, είναι κάτι που έχει διαπιστωθεί από όλους και από εσένα την ίδια. Εγώ θα κάνω μία κοινή διαπίστωση. Πολλοί είναι αυτοί που βιωνουν άσχημες κατάστάσεις μέσα στον γάμο τους. Κάποιοι δεν κάνουν το επόμενο βήμα (του χωρισμού)εάν δεν έχουν μία εναλλακτική λύση (άλλο δεσμό), από την οποία θ\'αντλήσουν την απαραίτητη δύναμη που χρειάζεται μία τέτοια απόφαση. Όμως αυτοί που κατόπιν προσπαθειών, δεν κατάφεραν να εξυγειάνουν την σχέση τους και φεύγουν χωρίς να υπάρχει το λεγόμενο \"σωσίβιο\" (τρίτο πρόσωπο), είναι οι πιο υπεύθυνοι όλων. Γιατί χρειάζεται να έχεις το κουράγιο να υποστηρίξεις την απόφασή σου, ακόμα και αν όλα πάνε κατά διαόλου.
Χρειάζεσαι λοιπόν υπευθυνότητα, τόλμη και δύναμη ψυχής.
Εσύ ενδεχομένως ανήκεις στην πρώτη συνομοταξία. Αυτό που επιβάλλεται να κάνεις λοιπόν, είναι να διαπιστώσεις εάν το \"σωσίβιό\" σου είναι σε θέση να σε κρατήσει στην επιφάνεια της θαλασσοταραχής. Πρέπει να επικοινωνήσεις μαζί του, να ξεκαθαρίσεις. Μην σκέφτεσαι γιατί δεν το έχει κάνει αυτός αφού και εφόσον και και και...κάντο ΕΣΥ αφού αυτό είναι που θέλεις. Πάρε το παιχνίδι στα χέρια σου. Μάθε πού βαδίζεις και πώς θα πορευτείς από εδώ κι έπειτα. Και αν δεις ότι αυτός πάει πάσο στην παρτίδα, κλάψε, ούρλιαξε, ξέσπασε και αυτοϊάσου.... Θέλει όμως ξεκαθάρισμα το πράγμα και στον γάμο σου και στην ιντερνετική σχέση σου. Όσο αφήνεις τα νερά θωλά, δεν θα μπορέσεις να διακρίνεις τον πυθμένα...Πάψε να μοιρολατρείς..κάντο σήμερα κιόλας...θα νιώσεις σίγουρα πολύ καλύτερα όταν θα το έχεις ξεκαθαρίσει...πίστεψέ με...

nektaria78
06-03-2009, 13:01
επειδή μέχρι να γράψω την παραπάνω θέση μου, γράφτηκαν κι άλλα μηνύματα, θέλω λίγο να σταθώ στο εξής : το οτι δεν πηγε παρακατω το λαθος ειναι καθαρα δικο μου αυτος το επιδιωξε και το ζητησε αρκετες φορες . και τωρα οπως καταλαβενεις πληρωνω την δειλια μου. Δηλαδή για να καταλάβω...αυτός σου ζητούσε να βρεθείτε από κοντά κι εσύ το αρνιόσουν ή σου ζητούσε να βρεθείτε πιο κοντά ; (μιλαω για την ερωτική πράξη) Γιατί εαν εσύ αρνιόσουν να συνευρεθείς μαζί του ερωτικά και αυτός λάκισε και τώρα εσύ θεωρείς ότι πληρώνεις αυτή σου την επιλογή με το να έχει εξαφανιστεί αυτός, θα σε ρωτήσω ένα πράγμα...δηλαδή θα αισθανόσουν καλυτερα εάν είχατε κάνει έρωτα και μετά αυτός την έκανε μ\'ελαφρά...; Θέλω να πιστεύω πως όχι...σίγουρα θα ήταν χειρότερη η ψυχολογία σου όταν θα ήξερες ότι δόθηκες μετά από τόσα χρόνια πίστης στον άθλιο κατ\'εσέ γάμο σου, σ\'έναν άνθρωπο που το μόνο που ήθελε ήταν να σε ριξει στο κρεβάτι...δεν θέλω να υποβαθμίσω ούτε την κατάσταση που περνάς άλλα πάνω απ\'όλα ούτε και αυτά που νιώθεις..αλλά πιθανόν δεν ξέρεις τί μπορεί να κάνει κανείς για να καταφέρει αυτό που θέλει και με πόση υπομονή και επιμονή μπορεί να καταστρώνει τα σχέδιά του...εννιά μήνες δεν είναι και πολύ για να περιμένεις να ρίξεις μία γυναίκα πονεμένη, πόσο μάλλον όταν δηλώνεις ότι έχει και έντονη ερωτική ζωή (εξωσηζηγική σίγουρα)...δεν ξέρω, αλλά όσο προχωράει η συζήτηση, τόσο πιο ανύπαρκτο συναισθήματος από αυτόν μο κάνει το όλο θέμα..

ΝΕΦΕΛΗ
06-03-2009, 15:00
Αγαπητη Νεκταρια ηθελε να βρεθουμε εστω για εναν καφε εβλεπε οτι εγω ειχα αρκετα ταμπου και σταματησε να με πιεζει μου ειπε οταν εγω θα αισθανομουνα ετοιμη. Το οτι υπηρχε εντονη σεξουαλικη χημεια εμενα αυτο δεν με πειραζε αντιθετα μου αρεσε. Ουτος η αλλος καποια στιγμη θα γινοταν και κανονικα.Ξεραμε σε τι κατασταση ειμαστε και οι δυο δεν ηταν ευκολο για κανεναν μας το να βρισκομαστε συχνα. Εκτος το οτι και οι δυο ειμαστε σε γαμο μας χωριζε και καποια χιλιομετρικη αποσταση, ασχετο αν εγω ειχα τηνδυνατοτητα να ειμαι πιο συχνα λογω δουλειας εκει που μενει. Γιαυτο λεω οτι το λαθος ηταν δικο μου γιατι ενταξει δυο τρεις μηνες αλλα μετα δεν επρεπε να συναντηθουμε

krino
06-03-2009, 15:06
κατσε βρε καλη μου μην τρελαθουμε κιολας....
ποια σεξουαλικη χημεια ειχατε???
εντονη κιολας??

Απο που την βρηκατε??
απο το καλωδιο του οτε??
απο το χαλκο που περναει το ιντερνετ σου???
απο το μυνημα που φευγει απο το κινητο του???

σορρυ αλλα εχεις μπερδεψει η φαντασιωσει καταστασεις και στο τελος εχεις μπερδευτει ολοτελα και η ιδια.
Πιο συμβατο θα μου ερχοταν να μου πεις, οτι κατι σου ηρθε με το γειτονα απεναντι παρα αυτο που γραφεις.

Invictusmaximus
06-03-2009, 15:22
Συγνώμη που παρεμβένω, εγώ ο νέος στο φόρουμ, μα δεν άντεξα.Προσπάθησα όλα να τα διαβάσω και στη θέση του παλικαριού-άντρα που βρίσκεται απέναντι στη Νεφέλη να μπω, όντας παλικάρι και γω.Δε ξέρω αν το κατάφερα, μα, έχοντας 10ετή εμπειρία από το ιντερνετ -παρά το νέο της ηλικίας- βλέπω κάποια πράγματα πιο καθαρά. Η παρούσα \"σχέση\" σου με αυτόν, μέλλον δυσσοίωνο έχει. Οι άντρες συνηθίζουν να είναι πιο επιπόλαιοι σ\' αυτά που κάνουν και πάντα δίνουν βάρος μικρότερο. Είναι \"επίφοβος\" ο άντρας αυτός (είμαι). Παίρνει πολλές μεταμφιέσεις ανάλογα με το ποιός είναι απέναντί του (είμαι χαμαιλέον). Προσαρμόζεται. Το διαδίκτυο βοηθάει. Υπήρξες και συ απογοητευμένη από την οικογένειά σου. Ήρθε και έδεσε. Δε θέλει πολύ. Συνήθως έρχεται, αυτό που θέλουμε να έρθει... Ήθελες την αλλαγή και ήρθε! Ήρθε ο άντρας ο \"ωραίος\", ο άντρας ο σωστός... Χάνουμε την ουσία όμως. Αναφέρθηκε κάποιος και νωρίτερα. Πολλά δεν πήγαιναν σωστά στο σπίτι. Δε φταίει μονάχα ο \"σκληρός\" και \"απάνθρωπος\" άντρας σου. Εσύ που ήσουν; Στήριγμα στη ζωή του, ήσουν; Ακόμα και αν γυρνούσε με άλλες, ήσουν μέσα στην ψυχή του να δεις τι συνέβαινε; Γιατί δεν τα έδινε όλα σε σένα; Αγάπη, τρυφερότητα...
Τα λάθη... Δεν υπάρχει λάθος. Εμείς κάνουμε κάτι λάθος ή σωστό. Ενα σωστό τώρα είναι λάθος αύριο και ένα χθεσινό λάθος είναι σωστό τώρα... Κάνε το εσύ ν\' αλλάξει. Που είναι η δύναμη; Όλοι πρέπει να πολεμάμε. Αμαχητι θα τη βγάζουμε με τη ζωή; Όσο και να θέλουμε όλα να πηγαίνουν καλά, ποτέ δεν γίνεται. Ε ας το κάνουμε εμεις.

marina38
06-03-2009, 15:27
Νεφέλη, όταν εσύ είσαι 20 χρόνια χωρίς ουσιαστικές σχέσεις κι έχεις απέναντι σου έναν άνθρωπο που όπως λες έχει γυρίσει όλο τον κόσμο κι έχει έντονη ερωτική ζωή, πώς είσαι τόσο σίγουρη ότι καταλαβαίνεις τα κίνητρα του, τον τρόπο σκέψης του, τα αισθήματα του?

Έπειτα μέσα από μια οθόνη και ένα τηλέφωνο δεν μπορείς να ξέρεις ούτε πώς είναι η πραγματική επαφή με αυτόν τον άνθρωπο, ούτε ποια είναι η δική του καθημερινότητα και πόσο ευτυχισμένος είναι μέσα σε αυτή. Το ότι σου έδωσε σταθερά τηλέφωνα και λοιπές πληροφορίες δεν μου λέει τίποτα, δεν γνωρίζεις πώς αυτός έχει ρυθμίσει τη δική του ζωή.

Νομίζω πως η έλλειψη εμπειρίας σου τόσο σε σχέσεις όσο και στην ψυχολογία των διαδικτυακών αναζητήσεων σε κάνει να έχεις όλα αυτά τα \'γιατί\' και τα \'πώς γίνεται\'. Αυτό που εσύ εισέπραξες σαν \'συναίσθημα\' και \'άνοιγμα ψυχής\' μπορεί θαυμάσια να απορρέει από την εμπειρία του να χειρίζεται ανθρώπους και καταστάσεις, χωρίς να έχει ίχνος του συναισθήματος που εσύ θα ήθελες.

Έτσι κι αλλιώς όμως δεν ξέρουμε και δεν έχει νόημα να μάθουμε τι πραγματικά συμβαίνει. Το γεγονός είναι πως στη ζωή σου έχεις μαζέψει κενά και αρνητικά συναισθήματα. Αν σου αρκεί η απλή επικοινωνία από υπολογιστές και δεν θέλεις να κάνεις κάτι για να αλλάξεις τα πράγματα, μάθε να μην της δίνεις άλλες διαστάσεις από αυτές που έχει, γιατί όπως συνέβη και τώρα, θα απογοητεύεσαι και θα υποφέρεις.

ΝΕΦΕΛΗ
06-03-2009, 15:52
ΟΛΑ ΜΑΥΡΑ ΔΗΛΑΔΗ ΕΝΑ ΤΙΠΟΤΑ ΕΝΑ ΑΔΕΙΑΣΜΑ ΕΝΑ ΚΕΝΟ

krino
06-03-2009, 15:54
Μηπως να αρχιζες να ξετυλιγεις το κουβαρι απο την αρχη????

λεω εγω τωρα....

ΝΕΦΕΛΗ
08-03-2009, 13:11
ΓΙΑΤΙ ΠΟΝΑΩ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ ΓΙΑΤΙ ΚΛΑΙΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑ ΕΡΕΙΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΙΚΟΝΙΚΑ, ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΑ Ο ΠΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟΣ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΖΟΥΣΑ. ΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΝΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΚΑΛΩΔΙΑ ΚΑΙ ΟΘΟΝΕΣ. ΞΕΡΩ ΖΕΥΓΑΡΙ ΠΟΥ Ο ΕΝΑΣ ΗΤΑΝ ΕΔΩ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣΑΝ ΕΤΣΙ . ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΤΡΙΑΝΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΧΕΔΟΝ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΙ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΥΝ. ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΣΤΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΟΜΑΤΙΑΖΟΥΜΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΠΟΥ ΕΦΤΙΑΞΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΡΩΤΕΥΤΗΚΑΝ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥΣ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΚΑΛΑ ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΜΕΡΑ.....

sabb
08-03-2009, 18:07
ΓΙΑΤΙ ΠΟΝΑΩ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ ΓΙΑΤΙ ΚΛΑΙΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑ ΕΡΕΙΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΙΚΟΝΙΚΑ, ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΑ Ο ΠΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟΣ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΖΟΥΣΑ. ΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΝΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΚΑΛΩΔΙΑ ΚΑΙ ΟΘΟΝΕΣ. ΞΕΡΩ ΖΕΥΓΑΡΙ ΠΟΥ Ο ΕΝΑΣ ΗΤΑΝ ΕΔΩ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣΑΝ ΕΤΣΙ . ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΤΡΙΑΝΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΧΕΔΟΝ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΙ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΥΝ. ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΣΤΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΟΜΑΤΙΑΖΟΥΜΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΠΟΥ ΕΦΤΙΑΞΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΡΩΤΕΥΤΗΚΑΝ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥΣ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΚΑΛΑ ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΜΕΡΑ.....

Νεφέλη, θα παρέμβω για πρώτη φορά στο θρέντ, ίσως γιατί κάποια πράγματα που ήθελα να πω, τα είπαν κάποια άλλα μέλη του φόρουμ ήδη...

Δεν αμφιβάλω πως σήμερα κατακλύζεσαι από έντονα συναισθήματα , απλά πιστεύω πως αυτό συμβαίνει γιατί έχεις πλάσει στο μυαλό σου τον ιδανικό σύντροφο, ακριβώς για τον λόγο πως η ύπαρξη του είναι ιδεατή. Η πραγματικότητα στη σχέση σας, φτάνει μέχρι την αναγνώριση της φωνής...Οι υπόλοιπες αισθήσεις , λειτουργούν με βάση τα ερεθίσματα που δέχεται ο εγκέφαλος από την επικοινωνία και μόνο είτε μέσω διαδικτύου είτε μέσω τηλεφώνου - κι εδώ συμπεριλαμβάνεται και το τηλεφωνικό σεξ, που αν το δεις από την πραγματική του οπτική, δεν είναι παρά μια μορφή αυτοϊκανοποίησης. Σε τι διαφέρει αλήθεια το τηλεφωνικό σεξ με κάποιον που δεν έχεις ξαναματαδεί από κοντά, από εκείνο που προσφέρουν οι πορνογραμμές 090 ?

Λες πως ο εικονικός σου σύντροφος έχει έντονη ερωτική ζωή..Πως ξέρεις πως ειναι αλήθεια κάτι τέτοιο ? Ξέρεις, αν στην Ελλάδα ισχύει το ό,τι δηλώσεις είσαι, φαντάσου κάτι τέτοιο σε ποιο υπερθετικό βαθμό μπορεί να συμβαίνει, όταν υπάρχει η κάλυψη της απόστασης κι όπου ο μικρόκοσμος του καθένα προστατεύεται από τα όρια μιας οθόνης..Και κάποιος που κομπάζει από μακριά πως έχει έντονη σεξουαλική δράση, συνήθως δεν καταφέρνει ούτε τα μισά, απ\' ό,τι στη πραγματικότητα κάνει. Δεν λέω πως ο φίλος σου δεν μπορεί να είναι έτσι όπως λέει, μπορεί όμως και να μην είναι. Και κανείς δεν μπορεί να στο βεβαιώσει αν δεν το διαπιστώσεις εσύ η ίδια. Και αυτό μπορεί να γίνει μόνο με στενή επαφή κι όχι με τα λόγια...

Το θέμα είναι, μέχρι πότε μια εικονική σχέση θα είναι σε θέση να παράγει τα έντονα συναισθήματα που βιώνεις τώρα... Τα ζευγάρια που αναφέρεις, προφανώς δεν έμειναν επί 30 χρόνια στην εκ του μακρόθεν σχέση. Κάποια στιγμή συναντήθηκαν, \"μύρισαν ο ένας τα χνώτα του άλλου\" και δημιούργησαν μια μακρόχρονη συμβίωση. Το σημείο αναφοράς λοιπόν σε μια τέτοια περίπτωση όπως είναι η δική σου, όπου τα πάντα γίνονται από απόσταση, δεν είναι άλλο από τη στιγμή της συνάντησης..Εκεί που δεν υπάρχουν μάσκες, και δεν μπορείς ούτε εσύ αλλά ούτε κι ο σύντροφος σου να κρυφτεί πίσω από καμιά οθόνη. Πως είσαι σίγουρη πως τη στιγμή της συνάντησης σας, δεν θα καταρρεύσει η εικόνα που έχεις σχηματίσει για τον διαδικτυακό σου σύντροφο και vice versa ? Η νοητική εντύπωση που δίνει κάποιος από το διαδίκτυο, δεν συνοδεύεται από την οσμή του, από το ανατρίχιασμα της σάρκας στο ερωτικό ερέθισμα, από την γεύση της γλώσσας στο φιλί του, από την αύρα της ύπαρξης του στον αληθινό κόσμο. Κι όλα αυτά είναι που κρύβει μια τέτοια σημαντική στιγμή...Η στιγμή της αλήθειας.....

Όταν αυτή η αλήθεια γίνει μέρος της ύπαρξης σου, τότε ίσως καταλάβεις αν αυτό που ζεις σήμερα αξίζει τον κόπο ή όχι...

Ελπίζω να σου πάνε όλα καλά......

Sofia
08-03-2009, 20:04
Νεφελη,

καταρχήν καλως ήρθες:)

Το νετ υπηρξε το μεσο για να γινει μια γνωριμια που διαμορφωνοταν κατα βάση στη φαντασια κ λιγοτερο στην πραγματικοτητα. Πώς να σου δωσει το νετ, την αμεσοτητα, το αγγιγμα, την επαφη στην πραγματικη τους διασταση? Δεν φταιει το νετ, απλα η αποσταση δεν μπορει να δωσει την καθημερινοτητα, τον χρονο, το \"μαζι\". Ετσι, μπορει πολυ ευκολα να εξειδανικευσεις τον άλλο κ φυσικα την σχεση σας, το ποσο σεξουαλικος ειναι, το ποσο καλος ειναι, το ποσο τρυφερος ειναι. Ομως δεν εχεις τη δυνατοτητα, να αισθανθεις τον άλλο, να δεις τις μεταβολες των συναισθηματων του με την παροδο του χρονου, να τον αγγιζεις, να ξαπλωσεις μαζι του, να κανετε μια βολτα...και τοσα μα τοσα άλλα.

Ειναι λογικο ισως να κλαις για μια σχεδον τελεια σχεση και εναν τελειο αντρα που εχασες. Μονο που η τελειοτητα βρισκεται πραγματικα κ μονο στο μυαλο σου. Μιά και μονο μια συναντηση μπορει να ηταν υπερ-αρκετη για να διαπιστωσεις πώς ο ανθρωπος αυτος δεν ηταν οπως τον φανταζοσουν. Αλλα πολυ λιγοτερος, ή πολυ διαφορετικος.

Τοση στεναχωρια μηπως βασιζεται κ στο οτι ολο αυτο ήταν το πιο ευχαριστο διαλειμμα σε μια βαρετη κ μιζερη πραγματικοτητα? Που απομακρυνε τη σκεψη κ τα δυσαρεστα συναισθηματα για οτι προβληματα ετρεχαν στη ζωη σου? Κ τωρα που τελειωσε εισαι κ πάλι αντιμετωπη με ολα αυτα?

ΝΕΦΕΛΗ
09-03-2009, 14:26
Δεν μπορω να γνωριζω αν το τηλεφωνικο σεξ εχει διαφορα απο το πραγματικο ως προς την ενταση και την διαρκεια αλλα πριν φτασουμε σε αυτο θελαμε να κανουμε πολλα πραγματα μαζι οπως μια απλη βολτα στην παραλια να καθησουμε αγκαλια και να κοιταζουμε την θαλασσα. Πραγματα που ειχαν λειψει και στους δυο μας θελαμε να τα ζησουμε μαζι Υπηρχε η διαθεση η θεληση οπως και να κρατησουμε αυτο το χαζο ρομαντικο συναισθημα για μας τους δυο μακρια απο ολους. Γιατι χρηματα και ανετη ζωη εχουμε και οι δυο αλλα δεν ειναι αρκετα οταν δεν υπαρχει η εκτιμηση η επικοινωνια , ο σεβασμος. Τα ατομα που γνωριζαν για την σχεση που ειχαμε στην αρχη ειχαν αντιρρησεις και λεγανε ξεχωριστα στον καθενα μας ολα αυτα που μου λετε και εσεις αλλα οταν περνουσε ο καιρος και βλεπανε ποσο ειχαμε ηρεμησει στις πρωσοπικες μας σχεσεις και ποσο καλο μας εκανε ολο αυτο που ειχαμε σταματησαν. Μονο μια δεν γνωριζε τηναληθεια απο την μερια την δικια του η οποια ειχε αμεση σχεση απο την μερια της γυναικας του και η οποια τον διεκδικουσε το γνωριζα αυτο γιατι ειχα μιλησει μαζι της. Αυτη νομιζε οτι ειχαμε διακοψει μεχρι την μερα που σταματησε να εχει επαφη μαζι μου οπου ειχα απαντησει σε ενα ενα μνμ του ηξερα οτι ηταν μαζι αλλα την συγκεκριμενη στιγμη νομιζα οτι βρισκοταν σε αλλο χωρο. Απο εκει και μετα τιποτα ενα σκοταδι καμια απαντηση κανενα στιγμα δικο του. Δεν μπορεις να διαχειριστεις ευκολα ολα αυτα που ειχαμε νιωσει εστω και εικονικα οπως μου λετε ολα αυτα που γνωριζε ο ενας για τον αλλο. Την στιγμη που ειχαμε αποφασισει να φρεθουμε οσο για το αν αρεσε ο ενας στον αλλο αυτο δεν μας ενδιεφερε αν και εμφανισιακα δεν εχουμε κανενα προβλημα αλλα πραγματα ειχαμε βρει ο ενας στον αλλο που μας αρεσαν. Για να απαντησω και για το θεμα αντιδρασεων σε ζητηματα καθημερινοτητας το ειχαμε βιωσει και αυτο γιατι σιγουρα ο καθενας μας αντιμετωπιζε αρκετα προβληματα και στο εργασιακο χωρο και προσωπικα ειχαμε καταφερει να ηρεμει μεσα απο κουβεντα ο ενας τον αλλο. Οταν εχεις τον χρονο να ξεδιπλωσεις τηνζωη σου εστω και μεσα απο ενα τηλεφωνο θετεις μια εντελως διαφορετικη βαση τις οποιεσδηποτε σχεσεις . Τι σημασια εχει λοιπον αν ξεροντας οτι βλεποντας ο ενας τον αλλο βλεπαμε μεσα στο μυαλο μας η την ψυχη μας . Λεγαμε μαλιστα αρκετες φορες οτι οταν βρεθουμε δεν θα κανουμε τιποτα αλλο απο το να κραταει ο ενας το χερι του αλλου δεν θα χρειαζοταν να μιλησουμε. Εχω τοσες φωτογραφειες του που ξερω πως ειναι το καθε μελος του σωματος του τα ματια του τοπ προσωπο του. Πως λοιπον μπορω να τα σβησω ολα αυτα πεστε μου.........

Sofia
09-03-2009, 14:54
Οταν εχεις τον χρονο να ξεδιπλωσεις τηνζωη σου εστω και μεσα απο ενα τηλεφωνο θετεις μια εντελως διαφορετικη βαση τις οποιεσδηποτε σχεσεις .

αν νομιζεις οτι μπορεις να ξεδιπλωσεις την ζωη σου, μεσα απο ενα τηλεφωνο, να κανεις μια σχεση αληθινη μεσα απο αυτο, να σκεφτεσαι αν το τηλεφωνικο σεξ εχει κατι χειροτερο απο το \"πραγματικο\" τοτε ισως να χρειαζεται να δεις τί συμβαινει στην ζωη σου.αυτην τη ζωη που ειναι κοντα σου, κ μπορεις κ ακουμπας. οχι αυτη που φανταζεσαι ή που υποθετεις πως θα ταν \"αν\"...

sabb
09-03-2009, 15:38
Θα συμφωνήσω με τη Σοφία...Η πραγματική ζωή δεν είναι μόνο αυτό που το μυαλό μας πλάθει - η φαντασίωση μιας άλλης ιδεατής ζωής, δεν μπορεί να κρατάει χρόνια, οι ανθρώπινες ανάγκες μεταβάλλονται καθημερινά. Δεν μπορεί π.χ. κάποιος να είναι για μια ολόκληρη ζωή ικανοποιημένος ΜΟΝΟ με το τηλεφωνικό σεξ, ΜΟΝΟ με την τηλεφωνική επικοινωνία, ΜΟΝΟ με την διαδικτυακή συνεύρεση.

Λες πως θάθελες να καθήσεις μαζί του και να κοιτάτε μαζί τη θάλασσα. Είσαι σίγουρη πως αφού το κάνεις αυτό, θα θελήσεις να το ξανακάνεις ? Το να έχεις φωτογραφίες του και να ξέρεις πως είναι, τι σχέση έχει με την αύρα του, με το άγγιγμα του, με την αίσθηση που δημιουργεί η φωνή ενός ανθρώπου δίπλα σου κι όχι μέσα από το τηλέφωνο ?

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά αντί να αναλώνεσαι σε μια ουτοπική σχέση, ίσως θα πρέπει να ψάξεις βαθιά μέσα σου να βρεις τις αιτίες που η ζωή σου είναι σε τέλμα. Κι ακόμη περισσότερο, αν ο εικονικός σου αυτός σύντροφος, ένιωθε τα ίδια που νιώθεις εσύ, κάποιο στίγμα θάχε δώσει , οι άνθρωποι που αγαπούν - έστω και εικονικά - δεν εξαφανίζονται χωρίς να πουν κάτι, χωρίς σημεία ζωής...Μ\' αυτή τους τη στάση, λυπάμαι που το λέω, αλλά είναι σαν να μην υπήρξαν ποτέ...

krino
09-03-2009, 17:22
Δεν μπορω να γνωριζω αν το τηλεφωνικο σεξ εχει διαφορα απο το πραγματικο

κοιτα να δεις που ο ΟΤΕ μπηκε νταβατζης στα ενστικτα μας....
αργα η γρηγορα θα γινονταν και αυτο....

Remedy
09-03-2009, 22:59
...

...... Επισης κατι που ειναι σημαντικο εχει εντονη σεξουαλικη ζωη κατι που προυπηρχε και δεν ηθελα να το αλλαξω εφοσον δεν ειχα αποφασισει τι θα κανω.Ειναι μια αντισυμβατικη σχεση για τους κανονες μας η οποια γνωριζει για μενα.

ξανασχολιαζω το ιδιο αποσπασμα για δευτερη φορα...
ακομα κι αν εσυ εισαι πεπεισμενη οτι ειναι η σχεση σας οπως μας την περιγραφεις, με την ενταση και την πληροτητα που μας περιγραφεις,παροτι δεν εχετε γνωριστει,μαλλον δεν συμφωνει ο ιδιος...
πως αλλιως ειναι δυνατον ενω συμβαινουν ολα αυτα τα ωραια που μας περιγραφεις , να εχει σεξουαλικη ζωη με αλλες και μαλιστα εντονη!!
δεν εχει σημασια που εσυ δεν του το απαγορευσες, Ο ΙΔΙΟΣ δεν θα μπορουσε να το κανει αν ενοιωθε ολα αυτα που μας περιγραφεις οτι προκυπτουν απο την απομακρυσμενη αυτη επαφη σας...και μην μου μιλησεις για τπτ βιολογικες αναγκες,...ειναι παραμυθι...οι αντρες εχουν τοσες αναγκες οσες κι εμεις...μπορουν η δεν μπορουν να μεινουν μονοι αναλογως τι τους συμβαινει...εσυ θα μπορουσες ενω ειχατε αυτο που ειχατε να μη τον συναντας αλλα να εχεις απολαυστικο σεξ με αλλους????
αυτος γιατι μπορουσε?

deleted_member005
10-03-2009, 15:32
Εγώ θα πω 2 πράγματα: 1) Καλό είναι να αποφέυγουμε τις γνωριμίες μέσω ιντερνετ, αγγελιών κλπ διότι και επικίνδυνο είναι κ συνήθως πέφτει πολύ ψέμα κ δεν υπάρχει καλή κατάληξη και

2) εφόσον δεν περνάς καλά στο γάμο σου κ πιστεύεις ότι έχεις εξαντλήσει όλα τα περιθώρια (μέσω συζητήσεων, σύμβουλο γάμου ίσως κλπ) καλό θα ήταν να χωρίσεις. Δεν έχει νόημα να διαιωνίζουμε μια κατάσταση κ να μην περνάμε καλά, η ζωή είναι μικρή κ καλύτερα να είμαστε μόνοι κ καλά παρά μαζί κ χάλια.

krino
10-03-2009, 15:51
Originally posted by Estranged
Εγώ θα πω 2 πράγματα: 1) Καλό είναι να αποφέυγουμε τις γνωριμίες μέσω ιντερνετ, αγγελιών κλπ διότι και επικίνδυνο είναι κ συνήθως πέφτει πολύ ψέμα κ δεν υπάρχει καλή κατάληξη και

διαφωνω μιας και αυτο ειναι γενικευση.
Στο ιντερνετ θα συναντησεις ολων των ειδων των ανθρωπων.
Συγκατοικουν και οι ψευτες και οι αληθινοι.
Επειδη ομως στερησε της αμεσης επαφης, οταν στηνεις μια περαιτερω επικοινωνια περα απο την τυπικη οπως εδω μεσα πχ,
τοτε καλο ειναι να προχωρας σε πραγματικη επαφη, αλλιως ειναι ανυπαρκτη και δεν εχει νοημα.

deleted_member005
10-03-2009, 16:32
εντάξει την άποψή μου είπα από προσωπική κακή εμπειρία αλλά κ άσχημες εμπειρίες φίλων/γνωστών. Ο καθένας έχει τη δική του άποψη. Τα chat rooms είναι κυρίως για να κάνεις την πλάκα σου κ να περνάς την ώρα σου, οι γνωριμίες καλό είναι να μη γίνονται μέσα από ένα κουτί.

ΝΕΦΕΛΗ
12-03-2009, 15:30
ΤΕΛΙΚΑ Ο ΠΟΝΟΣ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ ΔΕΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΟΔΥΝΗΡΟ. ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΝΩ ΝΑ ΒΡΩ ΑΝΤΙΔΟΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΩ ΟΛΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΑΝΟΥΣΙΑ.
ΝΙΩΘΩ ΜΙΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΕΧΩ.... ΣΥΓΝΩΜΗ...

krino
12-03-2009, 17:56
Originally posted by Estranged
εντάξει την άποψή μου είπα από προσωπική κακή εμπειρία αλλά κ άσχημες εμπειρίες φίλων/γνωστών. Ο καθένας έχει τη δική του άποψη. Τα chat rooms είναι κυρίως για να κάνεις την πλάκα σου κ να περνάς την ώρα σου, οι γνωριμίες καλό είναι να μη γίνονται μέσα από ένα κουτί.

μισο λεπτο,
πες οτι μιλησες και γνωριστηκες με μια κοπελα,
και μετα απο δυο μερες πηγατε για καφε.

Ειτε παει καλα σαν σχεση ειτε οχι,
τι διαφορα εχει απο το να την γνωρισεις σε ενα μπαρ?

nature
12-03-2009, 18:04
Νεφέλη, θα επαναλάβω σύντομα αυτό που είχα πει στην αρχή. Αν σε αγαπούσε όσο έχεις φανταστεί, δεν θα εξαφανιζόταν έτσι.....
Πρέπει να αντιμετωπίσεις την κατάσταση όπως είναι και όχι όπως θα ήθελες να είναι.
Εγώ πάντως μέσα από την ψυχική ταλαιπωρία που περνάς, βλέπω και κάτι πολύ καλό.
Είδες για λίγο πώς είναι -έστω και με τα μάτια της φαντασίας- να σε αγαπούν πολύ, να σε υπολογίζουν, να σε νοιάζονται.
Αυτό το όμορφο συναίσθημα που ένοιωσες, αν αυτή τη φορά ήταν με λάθος άνθρωπο, είδες τουλάχιστον ότι υπάρχει εδώ στη γη. Μπορείς όποτε ανοιξεις τα φτερά σου, να το κάνεις δικό σου.... Αληθινά... Και φανερά.... Χωρίς άγχος και ενδοιασμούς.

iberis
14-03-2009, 22:37
Αγαπητή Νεφέλη

μέσα από το internet ή από τηλεφωνική επικοινωνία δεν είναι δυνατόν να αγαπήσεις κάποιον γιατί έτσι δεν γνωρίζεις τον άλλον πραγματικά..γνωρίζεις μία πλευρά του εαυτού του μόνο!

Προφανώς είχες ανάγκη να ερωτευτείς κάποιον (και εδώ εντοπίζεται το πρόβλημα στη σχέση με τον σύζυγό σου).

Τα ωραία συναισθήματα που σου δημιούργησε υπάρχουν αλλά δεν δημιουργήθηκαν σε πραγματικές συνθήκες...αυτό που εννοώ είναι ότι είναι πολύ πιθανό αν τον γνώριζες έξω να μην σε γοήτευε καθόλου!!
Έχε στο νου σου ότι σχέσεις μακροχρόνιες διαλύθηκαν με το που αποφάσισαν τα ζευγάρια να συζήσουν...που σημαίνει ότι δεν ήξερε ο ένας τον άλλον καλά. Εσύ πόσο καλά μπορείς να ξέρεις έναν άνθρωπο που δεν τον έχεις ζήσει καθόλου?
Αναρωτήσου αν αξίζει να πονάς τόσο και προσπάθησε να συνέλθεις και να συνεχίσεις τη ζωή σου.
Στην τελική, πάρ\' τον τηλέφωνο και ρώτα τον γιατί σταμάτησε έτσι ξαφνικά την επικοινωνία!Δεν πιστεύω ότι βρίσκεται στην ίδια κατάσταση με σένα.Ίσως ήρθε η ώρα να τον απομυθοποιήσεις..

Να είσαι καλά!

nektaria78
16-03-2009, 12:49
Τελικά έγινε κάτι διαφορετικό από το να προσμένεις μοιρολατρικά τον γυρισμό του..? Επικοινώνησε μαζί σου...? Εσύ τόλμησες να του τηλεφωνήσεις..?

ΝΕΦΕΛΗ
18-03-2009, 10:28
Τελικα τα πραγματα δεν ειναι αγαπητοι φιλοι οπως δειχνουν υπαρχει τελικα και μπορει να δημιουργηθει αγαπη εστω και μεσα απο καλωδια. Για οσους αμφιβαλλουν οτι τα συναισθηματα δεν ειναι τα ιδια εξω απο τα καλωδια σας πληροφορω οτι ειναι δυνατοτερα και καλυτερα ακομα και η επαφη.
Σιγουρα θα με ρωτησετε που ηταν ολο αυτο τον καιρο ειχε ατυχημα σοβαρο και πανω στο χαλι του βρηκε τροπο και εποικινωνησε μαζι μου πηγα και τον βρηκα στο νοσοκομειο.
Φυγαμε και απομονωθηκαμε 4 μερες μαζι. Η πρωτη μας επαφη. ΗΤΑΝ ΑΚΟΜΑ ΠΟΙΟ ΤΕΛΟΙΑ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ. Τελικα ολη αυτη η επαφη που ειχαμε αναπτυξη δεν πηγε χαμενη ειχαμε χρονο να μαθουμε ο ενας τον αλλο. Οι υπολοιπες αισθησεις που μας ελειπαν ηταν εξισου δυνατες .
Θελω να σας ευχαριστησω ολους που εισαστε διπλα μου ολο αυτο το καιρο ο καθενας με την αποψη του σεβαστη για μενα μαζι τα διαβασαμε ολα πονεσε πολυ για αυτο που μου προκαλεσε αυτο μας εδεσε ακομα πιο πολυ.
Μηπως τελικα η σκληρη λογικη δεν ειναι παντα καλος συμβουλος για να ειμαστε ευτιχισμενοι::::
ΤΟΝ ΑΓΑΠΑΩ ΚΑΙ ΜΕ ΑΓΑΠΑΕΙ ΠΟΛΥ ΤΟΝ ΣΕΒΟΜΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΣΕΒΕΤΕ ΠΟΛΥ. ΠΛΕΟΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΙΣ ΙΣΟΡΟΠΙΕΣ ΜΑΣ
Η ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΜΟΥ: ΤΟΛΜΗΣΤΕ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΤΕ ΟΤΙ ΛΕΕΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΣΑΣ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΟ ΖΗΣΕΤΕ.....
ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΘΥ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΜΟΥ...ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΞΗΜΕΡΩΝΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΟΥΜΕ :D :D :D

ΝΕΦΕΛΗ
19-03-2009, 14:01
ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕ Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΜΟΥ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΜΟΥ ΔΙΝΑΤΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΣΤΗΡΙΖΑΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΤΟΣΟ ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑΤΕ. ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΑΠΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ Η ΖΩΗ ΠΑΝΤΑ ΕΧΕΙ ΔΥΟ ΟΨΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΛΟ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΑΣ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΛΑΘΟΣ...
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ....... ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΠΟΤΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ....

krino
19-03-2009, 14:04
γιατι θα πρεπει να αρεσει σε ολους αγαπητη νεφελη??
δεν ειναι φυσικο καποιος κοσμος να προτιμαει την φυσικη επαφη απο τα καλωδια???

nature
19-03-2009, 14:51
ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕ Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΜΟΥ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΜΟΥ ΔΙΝΑΤΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΣΤΗΡΙΖΑΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΤΟΣΟ ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑΤΕ. ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΑΠΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ Η ΖΩΗ ΠΑΝΤΑ ΕΧΕΙ ΔΥΟ ΟΨΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΛΟ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΑΣ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΛΑΘΟΣ...

Νεφέλη, όσο αφορά εμένα, χάρηκα πολύ με τη χαρά σου.
Αλλοι λόγοι με έκαναν να παραλείψω να σου το πω χτες.
Υπέφερες και δεν μου αρέσει να υποφέρει ένας συνάνθρωπος. Η υπόθεση είχε την καλύτερη έκβαση που ευχόσουν και φυσικά χαίρομαι.... :)

Remedy
19-03-2009, 16:12

αγαπητη ΝΕΦΕΛΗ
παρολο που κατα τη γνωμη μου, το κακο οχι μονο δεν εγινε καλο, αλλα εγινε τρισχειροτερο, ο λογος που δεν σου απαντησα ειναι, οτι παρολο που αυτο που εκανες,κανεις και θα συνεχισεις να κανεις ειναι για μενα λαθος απο την αρχη μεχρι το τελος, εσυ χθες ενοιωθες χαρουμενη...
και δεν ηθελα να μετριασω την χαρα αυτη ασχετως της κακης προελευσης της..
αλλα αφου σε νιαζει τοσο η γνωμη και η αντιδραση μας, να σου πω λιγα χωριςμεγαλη αναπτυξη..

τωρα μαςλες για το κακο που εγινε καλο, στο χθεσινο ποστ μας εδινες και συμβουλες(!!) για το πως να ακολουθουμε την καρδια μας..

τι λεει η καρδια σου λοιπον αγαπητη μου Νεφελη?να ζειτε μεσα στο ψεμα κοροιδευοντας δυο οικογενειες που εχετε πισω σας και συζυγους που κοιμουνται στην κοσμαρα τους? και καλα, ο δικος σου απ οτι καταλαβαμε εχει πολλα προβληματα και ευθυνες για την κατασταση της σχεσης σας...εσυ εχεις μια και βασικη. το οτι δεν φευγεις...

για τον φιλο σου ομως ο οποιος κοροιδευει κατα συστημα την γυναικα του και που ηδη ΕΝΩ μιλουσε με σενα ΕΙΧΕ ΠΑΘΙΑΣΜΕΝΗ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΣΧΕΣΗ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ, και πιθανοτατα κι αλλες πριν κι απο εσας,τι να πουμε δηλαδη? ενας ακομα βολεψακιας που κοιταει μονο το κεφαλι του κι εχει χαντακωσει την \"νομιμη\" σχεση του?

συγχαρητηρια λοιπον, αν ολα αυτα τα θεωρεις κατορθωμα και following your heart..

για μενα το να ακολουθεις την καρδια σου σημαινει να εχεις ειλικρινεις σχεσεις με τους ανθρωπους, να τιμας τις υποσχεσεις σου και να στεκεσαι γενναια μπροστα απο τις επιλογες σου να αντιμετωπισεις το κοστος..
οχι να ριχνεις μερικα ξενοπηδηματα για να χρυσωσεις το χαπι της βαλτωμενης σου ζωης.

και κατι ακομα...μας μιλησες για 4 ομορφες μερες...κανεις δεν ειπε οτι ο τυπος που ηδη κερατωνε την γυναικα του,δεν ηταν διατεθιμενος να το κανει και μαζι σου...ασχετως που ειχε εξαφανιστει...το θεμα ειναι το \"και μετα, τι?????\"θεωρεις οτι ειναι διατεθιμενος ν αφησει την γυναικα του για να ζησει μαζι σου? απο την αρχη ειπες οτι οι οικογενειουλες επιλεξατε να μεινουν στο απυροβλητο...ποιο ειναι το θεμα μαςδλδ?
ποιος αντρας που κερατωνει κατα συστημα την γυναικα του, δεν θελει αλλη μια εμπειρια με μια γυναικα που δεν εχει απαιτησεις?....να σου πω εγω? κανενας....

krino
19-03-2009, 16:51

Φυγαμε και απομονωθηκαμε 4 μερες μαζι. Η πρωτη μας επαφη. ΗΤΑΝ ΑΚΟΜΑ ΠΟΙΟ ΤΕΛΟΙΑ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ.

και γιατι να μην ζησετε ετσι την υπολοιπη ζωη σας?

ΝΕΦΕΛΗ
21-03-2009, 02:26
Δεν καταλαβατε μαλλον καλα ο τυπος αυτος που κρινετε ξεκαθαρισε την κατασταση εφυγε απο το σπιτι μιλησε στην γυναικα του για μενα εδω και επτα χρονια δεν εχει σεξουαλικη ζωη μαζι της λαθος καταλαβατε.
Ειναι πολυ ειλικρηνης της μιλησε για μενα γιατι υπαρχουν και παιδια τα οποια αγνοητε πρεπει να γνωριζει αυτη η γυναικα με τι ατομο θα ερχετε σε επαφη το παιδι της δεν μπορω να καταλαβω που ειναι το βολεμα του. Το μονο που μενει ειναι να ξεκαθαρισω και εγω την κατασταση.
Οταν υπαρχουν παιδια και κοινα περουσιακα στοιχεια δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα. Στα λογια ειναι τοσο ευκολα στην πραξη ομως::::::: Για την ιστορια μετακομισαμε τα πραγματα μας στο δικο του σπιτι ο καθενος \\σεβετε το χρονο του αλλου εχουμε πολυ καλη ισορροπια αναμεσα μας ειμαστε μεγαλοι ανθρωποι ξερουμε πλεον τι ζηταμε... α και μαζι διαβαζουμε τις απαντησεις σας τωρα αγκαλια.... ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΣΑΣ......

PureLove
21-03-2009, 10:07
Δεν καταλαβατε μαλλον καλα ο τυπος αυτος που κρινετε ξεκαθαρισε την κατασταση εφυγε απο το σπιτι μιλησε στην γυναικα του για μενα εδω και επτα χρονια δεν εχει σεξουαλικη ζωη μαζι της λαθος καταλαβατε.
Ειναι πολυ ειλικρηνης της μιλησε για μενα γιατι υπαρχουν και παιδια τα οποια αγνοητε πρεπει να γνωριζει αυτη η γυναικα με τι ατομο θα ερχετε σε επαφη το παιδι της δεν μπορω να καταλαβω που ειναι το βολεμα του. Το μονο που μενει ειναι να ξεκαθαρισω και εγω την κατασταση.
Οταν υπαρχουν παιδια και κοινα περουσιακα στοιχεια δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα. Στα λογια ειναι τοσο ευκολα στην πραξη ομως::::::: Για την ιστορια μετακομισαμε τα πραγματα μας στο δικο του σπιτι ο καθενος \\σεβετε το χρονο του αλλου εχουμε πολυ καλη ισορροπια αναμεσα μας ειμαστε μεγαλοι ανθρωποι ξερουμε πλεον τι ζηταμε... α και μαζι διαβαζουμε τις απαντησεις σας τωρα αγκαλια.... ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΣΑΣ......

Καληνύχτα Νεφέλη.συνέχισε να κάνεις πραγματικότητα τα όνειρά σου!

PureLove
21-03-2009, 10:17
Originally posted by Remedy

αγαπητη ΝΕΦΕΛΗ
παρολο που κατα τη γνωμη μου, το κακο οχι μονο δεν εγινε καλο, αλλα εγινε τρισχειροτερο, ο λογος που δεν σου απαντησα ειναι, οτι παρολο που αυτο που εκανες,κανεις και θα συνεχισεις να κανεις ειναι για μενα λαθος απο την αρχη μεχρι το τελος, εσυ χθες ενοιωθες χαρουμενη...
και δεν ηθελα να μετριασω την χαρα αυτη ασχετως της κακης προελευσης της..
αλλα αφου σε νιαζει τοσο η γνωμη και η αντιδραση μας, να σου πω λιγα χωριςμεγαλη αναπτυξη..

τωρα μαςλες για το κακο που εγινε καλο, στο χθεσινο ποστ μας εδινες και συμβουλες(!!) για το πως να ακολουθουμε την καρδια μας..

τι λεει η καρδια σου λοιπον αγαπητη μου Νεφελη?να ζειτε μεσα στο ψεμα κοροιδευοντας δυο οικογενειες που εχετε πισω σας και συζυγους που κοιμουνται στην κοσμαρα τους? και καλα, ο δικος σου απ οτι καταλαβαμε εχει πολλα προβληματα και ευθυνες για την κατασταση της σχεσης σας...εσυ εχεις μια και βασικη. το οτι δεν φευγεις...

για τον φιλο σου ομως ο οποιος κοροιδευει κατα συστημα την γυναικα του και που ηδη ΕΝΩ μιλουσε με σενα ΕΙΧΕ ΠΑΘΙΑΣΜΕΝΗ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΣΧΕΣΗ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ, και πιθανοτατα κι αλλες πριν κι απο εσας,τι να πουμε δηλαδη? ενας ακομα βολεψακιας που κοιταει μονο το κεφαλι του κι εχει χαντακωσει την \"νομιμη\" σχεση του?

συγχαρητηρια λοιπον, αν ολα αυτα τα θεωρεις κατορθωμα και following your heart..

για μενα το να ακολουθεις την καρδια σου σημαινει να εχεις ειλικρινεις σχεσεις με τους ανθρωπους, να τιμας τις υποσχεσεις σου και να στεκεσαι γενναια μπροστα απο τις επιλογες σου να αντιμετωπισεις το κοστος..
οχι να ριχνεις μερικα ξενοπηδηματα για να χρυσωσεις το χαπι της βαλτωμενης σου ζωης.

και κατι ακομα...μας μιλησες για 4 ομορφες μερες...κανεις δεν ειπε οτι ο τυπος που ηδη κερατωνε την γυναικα του,δεν ηταν διατεθιμενος να το κανει και μαζι σου...ασχετως που ειχε εξαφανιστει...το θεμα ειναι το \"και μετα, τι?????\"θεωρεις οτι ειναι διατεθιμενος ν αφησει την γυναικα του για να ζησει μαζι σου? απο την αρχη ειπες οτι οι οικογενειουλες επιλεξατε να μεινουν στο απυροβλητο...ποιο ειναι το θεμα μαςδλδ?
ποιος αντρας που κερατωνει κατα συστημα την γυναικα του, δεν θελει αλλη μια εμπειρια με μια γυναικα που δεν εχει απαιτησεις?....να σου πω εγω? κανενας....

τελικά η Νεφέλη με ευγένεια & αξιοπρέπεια μας έβαλε στη θέση μας.μήπως,λέω,έχει δύναμη να κάνει πράγματα που θέλουμε αλλά δεν τολμάμε & εμείς?

Remedy
21-03-2009, 11:38
..... Εγω ημουν ξεκαθαρη απο την αρχη και ειχε συμφωνησει δεν αγγιζουμε τις οικογενειες μας που και οι δυο αγαπαμε πολυ απλα να υπαρχει ο ενας στη ζωη του αλλου χωρις διεκδικισεις. ....

αγαπητη pure love
εγω αναφερομαι σε αυτο το μηνυμα της φιλης μας, που το εθεσε σαν βαση στην διηγηση της, οπως και ενα επομενο που ελεγε οτι στις γιορτες κατι φανηκε οτι καταλαβαινε η γυναικα του, και αποφασισαν οτι πρεπει να προσεχουν....οπως και ενα επομενο που ελεγε οτι ενω ειχαν την θερμη εικονικη τους σχεση, ο φιλος της ειχεπραγματικη σεξουαλικη σχεση με καποια αλλη..αυτα , η φιλη μας τα ειπε και ειναι ακομα εδω...στην πορεια, ποτε δεν μας ανεφερε κατι διαφορετικο ως προς τις αποφασεις και τις επιλογες τους,παρα μονο τις 4 μερες της εκδρομης τους.το θεωρησε περιττο, αυτονοητο, δεν ξερω...

εαν αυτα δεν ισχυουν,
εαν τις τελευταιες 5-10 μερες που η φιλη βρεθηκε σε αυτην την δυσκολη κριση που μας περιεγραφε,ο φιλος της περασε απο ενα πολυ δυσκολο αυτοκινητιστικο ατυχημα απο το οποιο, επιβιωσε,πηγε νοσοκομειο,ανερωσε,εφυγε απο το νοσοκομειο και παραλληλα εξηγησε στην γυναικα του για την νεα του σχεση, εφυγε απ το σπιτι του, και ολα υατα απλα ξεχασε να μας τα πει και εσυ τα πιστευεις ολα αυτα με την σειρα και τους χρονους που εγιναν, τι να πω...

sabb
21-03-2009, 16:38

Αυτό πάλι τώρα το είδα...Το ότι θα την \"άκουγα\" κιόλας που μπήκα στον κόπο να σπαταλήσω τον πολύτιμο μου χρόνο και την διάθεση μου να πω δυο λόγια στήριξης σε κάποιον που άνοιξε ένα θρεντ με τίτλο \"θέλω την άποψη σας\", αυτό δεν το περίμενα ειλικρινά...Για την εξέλιξη του θέματος σου και βέβαια να χαρούμε, αλλά να ακολουθήσουμε τη συμβουλή σου και να αρχίσουμε να ερωτευόμαστε από το διαδίκτυο, επειδή πιστεύεις πως η θετική εξέλιξη της περίπτωσης σου, είναι και κανόνας στις μεταξύ των ανθρώπων σχέσεις, επίτρεψε μου να σου πω πως λανθάνεις τα μάλα..Προτιμώ να ερωτευτώ κάποιον που θα διακρίνω μεσ\' τα μάτια του την ψυχή του παρά ένα κουβάρι καλώδια...

Σου εύχομαι να συνεχίσεις να είσαι χαρούμενη και κοντά στον άνθρωπο που αγαπάς με όλη μου τη ψυχή...

Υ.Γ. Remedy, είμαι απόλυτα σύμφωνος στην οπτική σου πάνω στον θέμα

krino
21-03-2009, 17:53
Originally posted by sabb

αλλά να ακολουθήσουμε τη συμβουλή σου και να αρχίσουμε να ερωτευόμαστε από το διαδίκτυο, επειδή πιστεύεις πως η θετική εξέλιξη της περίπτωσης σου, είναι και κανόνας στις μεταξύ των ανθρώπων σχέσεις, επίτρεψε μου να σου πω πως λανθάνεις τα μάλα..Προτιμώ να ερωτευτώ κάποιον που θα διακρίνω μεσ\' τα μάτια του την ψυχή του παρά ένα κουβάρι καλώδια...

Σαββα,
εχω πει αρκετες φορες οτι ο τροπος να βρεις τον ανθρωπο που αγαπας δεν ειναι ενας, αλλα ουτε δυο.

Το ιντερνετ εχει ζωη στην ελλαδα λιγα χρονια και ισως ξενιζει.
Εγω δεν απορριπτω τιποτα αλλα ουτε ξεχωριζω κατι.
Εκεινο που λεω ειναι οτι αμα νομιζω οτι θα ερωτευτω την ταδε που μιλαω, την επομενη μερα θα πιω ενα καφε.
Αν δεν το κανεις, αρχιζει το πραγμα και γινεται στρεβλο.

Αν το κανεις η γνωριμια δεν διαφερει απο μια γνωριμια που μπορεις να κανεις σε ενα μπαρ, σε μια γιορτη κλπ κλπ....
Αν ο ανθρωπος σου στεκεται απεναντι σου, ειανι ολος δικος σου να τον αρπαξεις....
Ο υπολογιστης δεν ειναι τιποτα αλλο παρα ενα εργαλειο ισως και για να κανεις σχεση, αλλα δεν μπορει να ειναι η σχεση.

Υγ.... σε αυτο το θεμα εχω ειλικρινα μπερδευτει.
Δεν εχω ακομα καταλαβει που ακριβως ηταν το προβλημα, στο ιντερνετ, στο μπερδεματα με την οικογενοια της νεφελης η λιγο απο ολα?

sabb
21-03-2009, 19:01
Originally posted by krino

αλλά να ακολουθήσουμε τη συμβουλή σου και να αρχίσουμε να ερωτευόμαστε από το διαδίκτυο, επειδή πιστεύεις πως η θετική εξέλιξη της περίπτωσης σου, είναι και κανόνας στις μεταξύ των ανθρώπων σχέσεις, επίτρεψε μου να σου πω πως λανθάνεις τα μάλα..Προτιμώ να ερωτευτώ κάποιον που θα διακρίνω μεσ\' τα μάτια του την ψυχή του παρά ένα κουβάρι καλώδια...

Σαββα,
εχω πει αρκετες φορες οτι ο τροπος να βρεις τον ανθρωπο που αγαπας δεν ειναι ενας, αλλα ουτε δυο.

Το ιντερνετ εχει ζωη στην ελλαδα λιγα χρονια και ισως ξενιζει.
Εγω δεν απορριπτω τιποτα αλλα ουτε ξεχωριζω κατι.
Εκεινο που λεω ειναι οτι αμα νομιζω οτι θα ερωτευτω την ταδε που μιλαω, την επομενη μερα θα πιω ενα καφε.
Αν δεν το κανεις, αρχιζει το πραγμα και γινεται στρεβλο.

Αν το κανεις η γνωριμια δεν διαφερει απο μια γνωριμια που μπορεις να κανεις σε ενα μπαρ, σε μια γιορτη κλπ κλπ....
Αν ο ανθρωπος σου στεκεται απεναντι σου, ειανι ολος δικος σου να τον αρπαξεις....
Ο υπολογιστης δεν ειναι τιποτα αλλο παρα ενα εργαλειο ισως και για να κανεις σχεση, αλλα δεν μπορει να ειναι η σχεση.

Υγ.... σε αυτο το θεμα εχω ειλικρινα μπερδευτει.
Δεν εχω ακομα καταλαβει που ακριβως ηταν το προβλημα, στο ιντερνετ, στο μπερδεματα με την οικογενοια της νεφελης η λιγο απο ολα?

Δεν διαφωνώ με την τοποθέτηση σου. Η ένσταση μου έγκειται στο ότι οι γνωριμίες, άσχετα με το πως ξεκινούν, είναι κανόνας κι όχι εξαίρεση , να ενσαρκώνουν την μετεξέλιξη τους σε επαφή εκ του σύνεγγυς..Η Νεφέλη, την διαπροσωπική επαφή την έκανε μετά από μήνες. Κι η αντίθεση - τουλάχιστον όσο μ\' αφορά - ήταν σ\'αυτό ακριβώς το σημείο...

Αφού γνώρισε από κοντά τον άνθρωπο της - υπήρχε πάντα το ενδεχόμενο να καταρρεύσει η όποια εικόνα είχε στο μυαλό της. Το καλό είναι πως αυτό δεν συνέβη, άρα όλα καλά όλα ανθηρά...

Αλλά να μας τη \"πει\" και για ποιο λόγο εξαφανιστήκαμε - θαρρείς και δεν έχουμε άλλους νταλκάδες ?

Είπαμε, συμπαραστεκόμαστε, αλλά όχι να μη κλείνουμε και μάτι το βράδυ...

krino
21-03-2009, 19:36
Δεν διαφωνώ με την τοποθέτηση σου. Η ένσταση μου έγκειται στο ότι οι γνωριμίες, άσχετα με το πως ξεκινούν, είναι κανόνας κι όχι εξαίρεση , να ενσαρκώνουν την μετεξέλιξη τους σε επαφή εκ του σύνεγγυς..Η Νεφέλη, την διαπροσωπική επαφή την έκανε μετά από μήνες. Κι η αντίθεση - τουλάχιστον όσο μ\' αφορά - ήταν σ\'αυτό ακριβώς το σημείο...

κατα την αποψη μου αυτο ειναι λαθος.
Το τσατ ειναι ενα εργαλειο για την γνωριμια.
Μολις αποκαταστατησεις επαφη και βλεπεις οτι μιλας με καποιον που πιθανον να σε ελκυει πρεπει αμεσα να διαπιστωσεις (παιρνωντας τα καταλληλα μετρα προφυλαξης) αν αυτο ισχυει η ειναι εικονικη πραγματικοτητα.

Μπορει να συμβουν και τα δυο, τιποτα δεν θα πρεπει να σε εμποδιζει να δεις τι ακριβως συμβαινει.
Σε ενα κοινωνικο καφε θα δεις τι ακριβως συμβαινει στη πραξη.
Οι ανθρωποι πρεπει να πειραματιζονται σε τι τους ελκει και με τις 5 αισθησεις τους....

Αφού γνώρισε από κοντά τον άνθρωπο της - υπήρχε πάντα το ενδεχόμενο να καταρρεύσει η όποια εικόνα είχε στο μυαλό της. Το καλό είναι πως αυτό δεν συνέβη, άρα όλα καλά όλα ανθηρά...

γενικα ναι φαινεται να εκατσε καλα.
Παρολα αυτα αν δεν εχει τσεκαρει ο καθενας αυτα που προκειται να ανακαλυψει ανα πασα στιγμη, μπορει να αλλαξουν τα δεδομενα.
Το να γνωρισεις ενα ανθρωπο ειναι ενα περιεργο ταξιδι με απροσδοκητες εξελιξεις....

Αλλά να μας τη \"πει\" και για ποιο λόγο εξαφανιστήκαμε - θαρρείς και δεν έχουμε άλλους νταλκάδες ?

οκ δεν το βλεπω ετσι.
Ισως να ειπωθηκε κατι λαθος, αλλα δεν νομιζω η φιλη μας να ειχε κακο κινητρο.
Περισσοτερο απο συμβουλες φαινεται να ηθελε μια στηριξη την οποια δεν την βρηκε.
Αλλο να θες στηριξη ομως (με δικους σου ορους) και αλλο να ζητας συμβουλες. (πιθανον να μην ακουσεις κατι που θα σου κανει)

Είπαμε, συμπαραστεκόμαστε, αλλά όχι να μη κλείνουμε και μάτι το βράδυ...

σαββα κανε το καλο και ριχτο στο γιαλο....
αλλωστε αυτο που εχει σημασια ειναι να βρει την ευτυχια της η φιλη μας και οχι αν μας την ειπε...
Εμεις αλλωστε δεν τραβαγαμε το ζορι, ειμασταν απλως θεατες.

αγαπητη νεφελη,
οσοι διαβασαν το προβλημα σου ειναι σαφες οτι σου ευχονται το καλυτερο, οπως επισης εγω ελπιζω να ειδες - αν ειδες - μια αλλη οπτικη σε οτι εκανες στο πως αντιμετωπισες το προβλημα σου.

Sofia
21-03-2009, 22:02

Νεφέλη μιλας για απολυτη αποψη των άλλων. Αληθεια, η δικη σου αποψη δεν ηταν απολυτη?

Λες πως εξαφανιστηκαμε, πώς εσυ εισαι καλα τώρα, παρουσιαζεις μαλιστα μια κατασταση οπου δεν τρεχει κανενα προβλημα κ ολα μοιαζουν ηρεμα κ λυμενα... Αν εσυ εισαι καλα κ νιωθεις ομορφα, προς τί ο πονος της εξαφανισης μας ή της απουσιας σχολιασμου του θέματος?

Να εισαι καλα έτσι κ αλλιως:)