PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ΠΩΣ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΧΑΣΙΣ ΣΑΝ ΓΟΝΙΟΣ

boubourina
13-02-2009, 09:50
Πριν απο 2- εβδομαδες περιπου μαθαμε απο εγκυρη πηγη οτι ο μεγαλος γιος κανει συχνα πυκνα μπαφο με τους φιλους του.
Προσπαθησαμε με τον συζυγο να το δουμε ψυχραιμα, αφου και εμεις στα νιατα μας το ειχαμε δοκιμασει.
Μας ανησυχει ομως το γεγονος οτι προκειται για ενα εντελως εσωστρεφες παιδι, που προερχεται απο διαζυγιο, και εκτος του οτι ειναι εξαιρετικα κλειστο παιδι, ειναι νωθρος, κοιμαται ατελειωτα μεσα στην ημερα (12-13ωρες), δεν βρισκει ενδιαφερον σε τιποτα παρα μονο στο internet και καθε βραδυ σχεδον μαζευονται σε σπιτι φιλου για να παιξουν pro και να την πιουν προφανως.
Δεν ειμαι η φυσικη μητερα, και με ανησυχει η προσεγγιση του προβληματος. Φοβαμαι οτι αυτο το hobby σε συνδιασμο με τον χαρακτηρα του μπορει να ξεφυγει του ελεγχου.
Πως να το αντιμετωπισουμε;

Δοδις
13-02-2009, 10:00
μπιμπι μου καλημέρα....μιλάς με το παιδί?αν έχει κάποιο πρόβλημα θα έρθει να το πει σε σένα?έχεις δηλαδή επικοινωνία?ειλικρινά δεν ξέρω αν η συμβουλή μου είναι \"καλή\" ή \"κακή\"....ίσως αν καθόσασταν μια μέρα και το συζυτούσατε?να του μιλησεις, να του πεις ότι ξέρεις πως γίνεται αυτό και ποιός είναι ο λόγος που το κάνει? γιατί νοιώθει έτσι? να του πεις ίσως ότι νοιάζεσαι πραγματικά γι\' αυτόν και ας μην είσαι η φυσική του μητέρα, να προσπαθήσεις να σου ανοιχτεί...έχεις αυτό το περιθώριο? ο άντρας σου τι λέει γι\' αυτό?

λίτσα
13-02-2009, 10:02
καλή σου μέρα μπίμπη.
καταρχήν γνώμη μου είναι να ενημερωθεί η φυσική μητέρα αν δεν έχει ήδη ενημερωθεί.
καλά κάνατε και το είδατε ψύχραιμα,η ψυχραιμία σε τέτοιες καταστάσεις είναι ο καλύτερος σύμβουλος.σκεφτείκατε πως με αυτόν τον τρόπο ίσως ζητάει λίγη προσοχή παραπάνω.μήπως το έκανε με την ελπίδα να το μάθετε για να του δώσετε σημασία;με την δική του πάντα οπτική γωνία.

αλλά μην ανησυχείς όπως είπες λίγο πολύ όλοι έχουμε δοκιμάσει και ξέρω πως δεν είναι και κάτι το τόσο φοβερό.κατά την γνώμη μου είναι κάτι που το ελέγχεις.πόσο μάλλον αν έχεις δίπλα σου ανθρώπους που νοιάζονται για σένα.

καλό θα ήταν να τον προσεγγίσετε με διακριτικότητα και να ελέγξετε τις παρέες του.αν έχουν τάση για κάτι παραπάνω εκτός του μπάφου καλό θα ήταν να του χτυπήσετε το καμπανάκι του κινδύνου.να του επισημάνετε τα αρνητικά που φέρνει μια τέτοια κατάσταση και αν υπάρχουν παραδείγματα θα είναι ακόμα καλύτερα.

μην ανησυχείς όλα θα πάνε καλά γιατί ενδιαφέρεσαι....

krino
13-02-2009, 10:04
δεν βλεπω καποιο προβλημα στο να κανει ενας πιτσιρικας μπαφους.
Αν εχεις επαφη μαζι του και εισαι και εσυ ενημερωμενη, μπορεις να πιασεις μια συζητηση μαζι του για την χρηση χασις η και αλλων ναρκωτικων.

Προσεχε ομως μην τον αρχισεις στο κυρηγμα γιατι θα εχεις αντιθετα αποτελεσματα.
Εισαι πληρως ενημερη για το τι προκαλει η χρηση χασις??

Δοδις
13-02-2009, 10:11
ναι, όλοι μας έχουμε κάνει, αλλά όταν αυτό γίνεται σύστημα και κάθε βράδυ γίνεται ή ίδια δουλειά, πιστεύω πως δεν θέλει και πολύ για να μπλέξει χειρότερα, το κύρηγμα όπως σωστά λέει και ο κρίνος, άστο καλύτερα!οι παρέες είναι πολύ σημαντικές...και αν αρχίσετε με \"επίθεση\", που πας, τι κάνεις, παλι μ\' αυτά τα ρεμάλια,, δεν θα πας πουθενα και όλα αυτά τα υστερικά μάλλον θα σας γράψει...νομίζω με ηρεμία και πολύ προσοχή πρέπει να τον προσεγγίσετε...

λίτσα
13-02-2009, 10:18
αν έχει αίσθηση του τι κάνει και γιατί το κάνει τότε είναι λίγο δύσκολο να μπλέξει περισσότερο.όπως είπα και παραπάνω πρέπει να ελεχθούν οι παρέες, με διακριτικότητα πάντα, για να δείτε τι ακριβώς συμβαίνει και κατά πόσο είναι επικίνδυνα τα πράγματα.
πρόσεξε όμως μην περάσεις τα όρια που έχει θέσει στην προσωπική του ζωή γιατί οι ισορροπίες είναι πολύ λεπτές σε αυτή την περίπτωση.δεν χρειάζονται ακραίες συμπεριφορές.χρειάζεται επιμονή και υπομονή.επιμονή για να του επισημάνεται τους κινδύνους και υπομονή γιατί δεν θα το καταλάβει από την αρχή.

nature
13-02-2009, 10:20
πόσο χρονών είναι?
Τι στόχους έχει?
Εννοώ θέλει να μπει σε συγκεκριμένη σχολή, συγκεκριμένη δουλειά, κλπ?
Έχει κανένα χόμπυ?

krino
13-02-2009, 10:39
εχουν σημασια λιτσα οι στοχοι?

boubourina
13-02-2009, 10:43
Παιδια, δειχνω ψυχραιμη αλλα μεσα μου ανησυχω πολυ.
Καταρχην σας ευχαριστω που σπευσατε σε βοηθεια.

krino
13-02-2009, 10:45
το ερωτημα ειναι,
εχετε επικοινωνια η νομιζετε οτι εχετε???

λίτσα
13-02-2009, 10:47
Originally posted by krino
εχουν σημασια λιτσα οι στοχοι? μπερδεύτηκες.
δεν είπα εγώ για στόχους...

λίτσα
13-02-2009, 10:49
Originally posted by boubourina
Παιδια, δειχνω ψυχραιμη αλλα μεσα μου ανησυχω πολυ.
Καταρχην σας ευχαριστω που σπευσατε σε βοηθεια. το λογικό αυτό είναι να ανησυχείς και να ενδιαφέρεσαι.
όσο για την βοήθεια ότι χρειαστείς.βρήκες ένα από τα πονεμένα μέρη του εαυτού μου...

krino
13-02-2009, 10:52
Originally posted by λίτσα

εχουν σημασια λιτσα οι στοχοι? μπερδεύτηκες.
δεν είπα εγώ για στόχους...

ναι καντο Nature.

nature
13-02-2009, 10:52
εχουν σημασια λιτσα οι στοχοι?

Εγώ μίλησα για στόχους.
Κατά τη γνώμη μου έχουν αρκετή σημασία.
Σου κρατούν το ενδιαφέρον για κοινωνική ένταξη και για ζωή, ακόμα και αν ο στόχος σου είναι ....να μπεις στην ποδοσφαιρική ομάδα του σχολείου σου ή να εκλεγείς με τη φοιτητική παράταξη της σχολής σου.

nature
13-02-2009, 10:53
Και ειλικρινά απορώ με την ερώτησή σου κρίνο

krino
13-02-2009, 10:55
τα πιτσιρικια στην εφηβεια τους δεν εχουν ακριβως στοχους.
Πειραματιζονται απλα με νεα πραγματα.

Εκει εχει νοημα ο γονιος αν εχει επικοινωνια με το παιδι του και ειναι διπλα του - και οχι απεναντι του - να του δωσει γνωσεις στο που θα πει ναι και στο που θα πει οχι.
Γνωσεις που πρεπει να εχει ο γονεας με σοβαροτητα και οχι τις υστεριες της τηλεορασης.

krino
Originally posted by nature
Και ειλικρινά απορώ με την ερώτησή σου κρίνο

δεν φταιω εγω,
παρολα αυτα αν εχεις αποριες να στις λυσω.

λίτσα
συμφωνώ με την nature.
οι στόχοι σε κρατούν σε εγρήγορση και δεν αποπροσανατολίζεσαι εύκολα με άσκοπα πράγματα, στη προκειμένη περίπτωση το μπάφο..

krino
13-02-2009, 10:56
οκ δεν πειραζει ας διαφωνουμε.

λίτσα
13-02-2009, 11:01
δεν παίζει ρόλο το αν θα είναι δίπλα του ή απέναντί του.σημασία έχει κατά πόσο το παιδί θα δεχθεί τις επισυμάνσεις που θα του γίνουν για το Α ή το Β θέμα.και για να γίνει αυτό πρέπει να υπάρχουν πολύ γερές βάσεις στις σχέσεις γονέα παιδιού.αν δεν υπάρχουν καλά θεμέλια τότε θα υπάρξουν και οι αντιδράσεις όσο σωστά και αν προσεγγίσεις το παιδί.η ταπεινή μου γνώμη.

krino
13-02-2009, 11:11
συμφωνώ με την nature.
οι στόχοι σε κρατούν σε εγρήγορση και δεν αποπροσανατολίζεσαι εύκολα με άσκοπα πράγματα, στη προκειμένη περίπτωση το μπάφο..

τελικα δεν το ειπες εσυ αλλα συμφωνεις....
μια η αλλη ηρθαμε ε?

boubourina
13-02-2009, 11:14

Εκει εχει νοημα ο γονιος αν εχει επικοινωνια με το παιδι του και ειναι διπλα του - και οχι απεναντι του - να του δωσει γνωσεις στο που θα πει ναι και στο που θα πει οχι.
Γνωσεις που πρεπει να εχει ο γονεας με σοβαροτητα και οχι τις υστεριες της τηλεορασης.

Εκει ειναι το προβλημα Κρινο. Απο το προηγουμενο μου θεμα ολοι ξερετε την κατασταση μου με τα παιδια. Αν ηταν η κορη θα ημουν σε καλυτερη θεση. Ομως με το αγορι πιστευω οτι η επικοινωνια μας δεν ειναι σε τοσο καλο επιπεδο που να μπορει να αντιμετωπιστει μια κριση.

Ο αντρας μου για μια ακομα φορα, αφηνει τον χρονο να περναει.

nature
13-02-2009, 11:15

Ε ρε πλάκα...
εγώ που είμαι γονιός, δεν μιλάω σαν γονιός, αλλά σαν ένας άνθρωπος που έχει μάθει από αυτά που έχει δει γύρω του.
Και εσύ, που δεν είσαι γονιός, μιλάς από τη θέση του γονιού...:)

krino
13-02-2009, 11:15
δεν παίζει ρόλο το αν θα είναι δίπλα του ή απέναντί του.σημασία έχει κατά πόσο το παιδί θα δεχθεί τις επισυμάνσεις που θα του γίνουν για το Α ή το Β θέμα.και για να γίνει αυτό πρέπει να υπάρχουν πολύ γερές βάσεις στις σχέσεις γονέα παιδιού.αν δεν υπάρχουν καλά θεμέλια τότε θα υπάρξουν και οι αντιδράσεις όσο σωστά και αν προσεγγίσεις το παιδί.η ταπεινή μου γνώμη.

η ταπεινη μου απαντηση ειναι οτι εισαι λαθος.

Αν το παιδι το εχεις απεναντι σου, δεν θα σε ακουσει ακομα και αν εισαι 101% σωστη.
Το παιδι δεν θα δεχθει καμια επισημανση σου και ισως (αναλογα το παιδι) να κανει το αντιθετο μονο και μονο για να σου παει κοντρα.

Χρειαζεται δουλεια σε δυο επιπεδα για το συγκεκριμενο θεμα.

1. Καλη επικοινωνια, κατι που πρεπει ηδη να υπαρχει.
2. γνωση επι του θεματος ωστε να μην λες ανακριβειες γιατι οταν το παιδι διαπιστωσει οτι εχεις μαυρα μεσανυχτα η οποια εμπιστοσυνη υπαρχει θα καταρευσει.

krino
13-02-2009, 11:16

Ε ρε πλάκα...
εγώ που είμαι γονιός, δεν μιλάω σαν γονιός, αλλά σαν ένας άνθρωπος που έχει μάθει από αυτά που έχει δει γύρω του.
Και εσύ, που δεν είσαι γονιός, μιλάς από τη θέση του γονιού...:)

ετσι ειναι αυτα.
;)

λίτσα
13-02-2009, 11:22

συμφωνώ με την nature.

μια η αλλη ηρθαμε ε? παρασύρθηκα....
τι να κάνουμε τώρα;βάλε με τιμωρία......

nature
13-02-2009, 11:23

Αν το παιδι το εχεις απεναντι σου, δεν θα σε ακουσει ακομα και αν εισαι 101% σωστη.
Το παιδι δεν θα δεχθει καμια επισημανση σου και ισως (αναλογα το παιδι) να κανει το αντιθετο μονο και μονο για να σου παει κοντρα.

2. γνωση επι του θεματος ωστε να μην λες ανακριβειες γιατι οταν το παιδι διαπιστωσει οτι εχεις μαυρα μεσανυχτα η οποια εμπιστοσυνη υπαρχει θα καταρευσει.

....Και αν για τον Α ή β λόγο αυτά δεν υπάρχουν ή υπάρχουν σε μικρό βαθμό, οι στόχοι, τα ενδιαφέροντα και η κοινωνική ένταξη, μπορούν να εξισορροπήσουν την κατάσταση.

krino
13-02-2009, 11:24
Εκει ειναι το προβλημα Κρινο. Απο το προηγουμενο μου θεμα ολοι ξερετε την κατασταση μου με τα παιδια. Αν ηταν η κορη θα ημουν σε καλυτερη θεση. Ομως με το αγορι πιστευω οτι η επικοινωνια μας δεν ειναι σε τοσο καλο επιπεδο που να μπορει να αντιμετωπιστει μια κριση.

Ο αντρας μου για μια ακομα φορα, αφηνει τον χρονο να περναει.

δυστυχως εισαι σε δυσκολη θεση.
Αν το παιδι δεν σε εμπιστευεται δυσκολα θα μιλησει μαζι σου και θα σκεφτει οτι του πεις.

Το μονο τροπο που βλεπω ειναι να πιασεις φιλικη κουβεντα μαζι του, και χαμογελωντας περιπαιχτικα (δεν ξερω αν χρησιμοποιω σωστο ορο) να του πεις οτι ξερεις τι κανει, να του δειξεις εμπιστοσυνη στην κριση του και τελος αν εχει καποιες αποριες να μην διστασει να μιλησετε.

Επισης αυτο ου εγραψες στο μυνημα σου, οτι ολοι δοκιμασαμε, καλο ειναι να του το μεταδωσεις.
Το ζουμι ειναι να του μεταδοσεις οτι ολοι δοκιμασαμε, αλλα δεν ειχαμε ολοι καλη συνεχεια, παρα μονο αυτοι ηξεραν γιατι πραγμα μιλουσαμε.

Αν αποκτησει γνωση ουσιαστικη στο τι κανει, δεν εχεις να φοβασαι τιποτα.

ΥΓ... η σατση του αντρα σου δεν ειναι και η καλυτερη.

krino
13-02-2009, 11:25

συμφωνώ με την nature.

ε βεβαια, πως ετσι?
ανοιξε νεο θρεντ και γραψε ενα εαυγγελιο, οποιο ξερεις καλυτερα.
Με τα χερια σου ομως οχι copy paste.

krino
13-02-2009, 11:26

....Και αν για τον Α ή β λόγο αυτά δεν υπάρχουν ή υπάρχουν σε μικρό βαθμό, οι στόχοι, τα ενδιαφέροντα και η κοινωνική ένταξη, μπορούν να εξισορροπήσουν την κατάσταση.

ειπαμε σε μικρη ηλικια δεν υπαρχουν ενδιαφεροντα,
μην με κανεις να επαναλαμβανομαι.

λίτσα
13-02-2009, 11:29
όταν λέω απέναντι δεν εννοώ να αδιαφορείς αλλά να παρατηρείς αθόρυβα και την κατάλληλη στιγμή να επεμβαίνεις.αλλιώς πέστο διακριτικότητα κάτι που τα περισσότερα παιδιά αυτό το χρειάζονται.
όσο για το σωστή εγώ μπορεί να είμαι για τον εαυτό μου άντε όμως να δώσεις σε ένα παιδί και στην προκειμένη περίπτωση αν δεν κάνω λάθος έφηβο ποιο είναι το σωστό και ποιο το λάθος.πρέπει να μπεις στην θέση του να δεις με τα δικά του μάτια και πάλι θα είναι δύσκολο να το καταλάβεις και να του δώσεις τις σωστές βάσεις και πληροφορίες για τα θέματα που το απασχολούν.
θέλει πολύ λεπτή προσέγγιση να μην καταλάβει ότι πνίγεται γιατί τότε συμφωνώ με το κρίνο θα κάνει το αντίθετο...

nature
13-02-2009, 11:35

ειπαμε σε μικρη ηλικια δεν υπαρχουν ενδιαφεροντα,
μην με κανεις να επαναλαμβανομαι.

Και εσύ μη με κάνεις να χάνω την ώρα μου. Επίτρεψέ μου να ξέρω από παιδιά.
ΝΑΙ έχουν ενδιαφέροντα και στόχους ακόμα και τα 10χρονα!!!
Οπως είπα και πριν ακόμα και αν θα μπουν στην ομάδα του σχολείου τους, αν θα εκλεγούν στο προεδρείο ή αν θα κερδίσουν στον διαγωνισμό τραγουδιού.....
Και όσο περνούν τα χρόνια, αναπροσαρμόζονται ανάλογα την εκάστοτε ηλικία...

\'Ελεος! Τόσο \"μελάνι\" για το αυτονόητο.....
Έπρεπε να έχουμε προτείνει κάθε ένας τις ιδέες του στην μπουμπουρ. και να είχαμε προχωρήσει ήδη στο παρασύνθημα....

krino
13-02-2009, 11:36
εχουμε διαφορετικη εικονα της επικοινωνιας.
Δεν ειναι θεμα αδιαφορω η οχι, υπαρχουν γονεις που ενδιαφερονται αρεκτα αλλα στην ουσια πνιγουν το παιδι.

Το ενδιαφερον εχει να κανει με πολλες πτυχες.
Εχει να κανει στο πως αντιλαμβανεσαι η ανατπυσεις την προσωπικοτητα του παιδιου, και στο πως την αποδεχεσαι.
Επειδη η σχεση γονεα - παιδι ενεχει καποια εξουσια αυτη μπορει να την δεις τελειως χειριστικα και αυτο μπορει να τσακισει την επικοινωνια.
Ενας γονεας ειναι πολυ ευκολο να περασει σε ενα τετοιο επιπεδο, και οχι παντα με κακους ορους, αλλα λογω συνθηκων. (κουραση απο την δουλεια, προσωπικα προβλη,ματα κλπ)

Το παρατηρω αθορυβα και επεμβαινω οταν πρεπει δεν λεει τιποτα απο μονο του.
Η ουσια ειναι να εχεις κατακτησει τετοια σχεση, οποτε το παιδι οταν εχει αποριες για οτι σκεφτεται στο μυαλο του, να ερθει απο μονο του να σε ρωτησει, ειτε για ναρκωτικα, ειτε για ομοφυλοφιλια, ειτε για παιδεραστες και οτι αλλο υπαρχει αμφιβολο σε ενα παιδικο μυαλο.

Τεσπα πηγαμε αλλου την κουβεντα νομιζω και πλατιασα...

krino
13-02-2009, 11:37

Και εσύ μη με κάνεις να χάνω την ώρα μου.

σορρυ δεν το ηξερα αυτο.

λίτσα
13-02-2009, 11:44

συμφωνώ με την nature.

ε βεβαια, πως ετσι?
Με τα χερια σου ομως οχι copy paste. αν πω ότι κατάλαβα θα πω ψέμματα και δεν το συνηθίζω παρά μόνο σε έκτακτες περιπτώσεις.
και όπως προείπες ξεφύγαμε τελείως.

krino
13-02-2009, 11:46

συμφωνώ με την nature.

ε βεβαια, πως ετσι?
Με τα χερια σου ομως οχι copy paste. αν πω ότι κατάλαβα θα πω ψέμματα και δεν το συνηθίζω παρά μόνο σε έκτακτες περιπτώσεις.
και όπως προείπες ξεφύγαμε τελείως.

Ειπες για τιμωαρια,
ανοιγεις ενα θρεντ και αρχιζεις και γραφεις ενα απο τα 12 ευαγγελια.
Ε απλο δεν ειναι???
:cool:

λίτσα
13-02-2009, 11:51
έχω πει είμαι ξανθιά και δεν παίρνω εύκολα στροφές χρειάζομαι και μια επεξήγηση παραπάνω;)

nature
13-02-2009, 11:56
Επειδή έχω βαρεθεί όλα τα θέματα να καταλήγουν στο στερεότυπο:
1) περισσότερη επικοινωνία με τον εκάστοτε...
2) επισκεφτείτε έναν ειδικό
και πιστεύω ότι μία από τις χρησιμότητες των φόρουμς είναι η διακίνηση διαφορετικών ιδεών, ώστε να ανοίγει ο ορίζοντας του καθένα μας, να σου πω 2 διαφορετικές ιδέες που μου ήρθαν και ελπίζω στο τέλος να μαζευτούν πολλές και από τους άλλους.
1) Πηγαίνετε ένα βραδάκι βόλτα στην οδό Μενάνδρου και στη πλατεία Θεάτρου.
Αυτά που θα αντικρύσετε, θα σας κόψουν την ανάσα.....
Και χωρίς δασκαλίστικο ύφος.
Εσείς ..cool.
Είναι σίγουρο ότι το παιδί (που δεν μας είπες τελικά πόσο χρονών είναι) ...θα σας βομβαρδίσει με ερωτήσεις.
2) Κάπως πιο προχω.... Ζητήστε του λίγο μπάφο. Και την άλλη μέρα κι άλλο. Και πάλι.... Αντιστρέψτε τους ρόλους. Δύσκολο, αλλά ενδιαφέρον...

boubourina
13-02-2009, 12:09
ΑΡΓΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΚΟΝΤΑ.

Ο γιος ειναι 19 χρονων. Φοιτητης δευτεροετης στο ΦΠΨ.
Στοχους ακομα και αν εχει δεν τους εκφραζει.
Δουλεια, περιστασιακα σε πιταδικο.

Στα 5 χρονια που ζουμε μαζι θα σας πω αυτα που καταλαβαινω για να μπειτε λιγο στην ψυχολογια του.

Οι γονεις ανακοινωνουν διαζυγιο. Το παιρνει βαρια. Ειναι ο αγαπημενος της μαμας του. ( Αν και Αγγλιδα ειχε την λογικη εχω ενα παιδι και ενα κοριτσι)
Με την εκδοση του διαζυγιου, η μαμα ανακοινωνει στα παιδια οτι ο νεος της συντροφος την εβαλε να διαλεξει αναμεσα στα παιδια και αυτον και εκεινη διαλεγει αυτον λεγοντας τους οτι αυτα αργα ή γρηγορα θα εφευγαν και εκιενη πρεπει να συνεχισει την ζωη της. Το παιρνει ακομα πιο βαρια. Προδοθηκε.
μπαινω εγω στο σπιτι τους. Μεχρι τοτε πιστευει οτι ο μπαμπας φταιει που εφυγε η μαμα.
Με αντιμετωπιζει επιφυλακτικα αλλα ευγενικα.
μετα απο λιγο καιρο μου λεει οτι η μαμα ποτε δεν μιλουσε ετσι γλυκα στον μπαμπα. Ηλικια τοτε 13.
Του λεω να μην θυμωνει ουτε με τον εναν ουτε με τον αλλο και πως μολις ερωτευτει για πρωτη φορα θα μπει σιγα σιγα στον κοσμο των μεγαλων και των συναισθηματων που διεπουν μια σχεση και τοτε θα καταλαβει περισσοτερα.

krino
13-02-2009, 12:15
αρα δεν ειναι πιτσιρικας...

ωστοσο επειδη εχω γνωρισει ελαχιστους φοιτητες που να μην ... μπαφιασαν καποτε στη ζωη τους θα σου ελεγα το εξης:

1. δεν ηρθε το τελος του κοσμου.
2. Συζητησε το με τον συζυγο σου και αποφασιστε τι σταση θα κρατησετε απο κοινου.
Παιζει το ενδεχωμενο να το χειριστεις καπως και να βρεθεις μπλεγμενη.

λίτσα
13-02-2009, 12:18
άρα από ότι καταλαβαίνω έχεις κερδίσει λίγο πολύ την εμπιστοσύνη του οπότε είναι πιο εύκολο να τον προσεγγίσεις.
αν τυχόν διοργανώνατε ένα παρτάκι στο σπίτι για να δεις πως συμπεριφέρεται με την παρέα του;δεν ξέρω μπορεί να λέω και βλακείες αλλά προσπαθώ να βρω τρόπους με τους οποίους θα προστάτευα και τα δικά μου παιδιά.
ή κάποιο ντοκυμαντέρ με αυτό το θέμα ίσως να τον ευαισθητοποιούσαι και να ανοιγόταν.

Δοδις
13-02-2009, 12:45
επέστρεψα κι εγω...απο αυτά που λες μπιμπι μου, νομίζω πως εσύ μπορείς να τον προσεγγίσεις καλύτερα απ\'όλους και να τον συμβουλέψεις, να τον \"ενημερώσεις\" επι του θέματος και επιτέλους προσπάθησε να ξυπνήσεις τον μπαμπά απο τον λήθαργο!!;)
εγω την επανάσταση μου δεν την έκανα σαν έφηβη...αλλά νομίζω πως αυτή είναι η ηλικία που επαναστατούν, δοκιμάζουν, υψώνουν λίγο την παντιέρα...

Δοδις
13-02-2009, 12:46
μπιμπι μου δες το u2u..

boubourina
13-02-2009, 13:01
και συνεχιζω......
Σε ηλικια 13 λοιπον εχει αποκοπει απο την μαμα και εχει χασει οτι θεωρουσε δεδομενο. Και απο ενα λιγομιλητο παιδι κλεινεται τελειως στον εαυτο του.

απο την πλευρα μου δεν μπορω να πω οτι του συμπληρωσα το κενο.
Η διαφορα ηλικιας μας και το γεγονος οτι ηταν ενα αγορι στην εφηβεια δεν μου επετρεπε να ειμαι διαχυτικη μαζι του, αγκαλιες, φιλια κπλ οπως ειχαμε με την μικρη. Το ηθελα αλλα δεν το εκανα γιατι ενιωθα αμηχανα.
Εχασε λοιπον μανα και δεν του το αναπληρωσε κανεις.
ΠΑΥΣΗ ΠΑΛΙ

Δοδις
13-02-2009, 13:11
μπορείς να αναπληρώσεις τον χαμένο χρόνο τώρα που νομίζω πως το έχει ανάγκη...εμένα όλο αυτό βασιζόμενη σε αυτά που έχουν γίνει με την μαμα του μου φαίνεται αντιδραση και ανάγκη για προσοχή...ανάγκη για να του δώσετε σημασία..ίσως κάνω λάθος, δεν ξέρω, αλλά έτσι το βλέπω..

boubourina
13-02-2009, 13:30
Την ημερα που αρραβωνιαστηκαμε, ο μικρος ειχε παει στη γιαγια και εκλαιγε ολη μερα.Εγω ηθελα να ανοιξει η γη και να με καταπιει, ο αντρας μου με ειχε αφησει μονη εκεινη την ημερα με τα παιδια και η μικρη προσπαθουσε να καθησυχασει εμενα οτι θα του περασει του αδελφου της και ταυτοχρονα παρηγορουσε τον αδελφο της. Οταν εμεινα εγκυος ο μικρος το ειδε παλι αρνητικα και ειπε τοτε οτι ειναι ρεζιλικια να εχει ο πατερας του μεγαλα παιδια και να κανει και ενα μωρο στα 50. Για να το ξεπερασουμε περασα μια εγκυμοσυνη σαν να μην ετρεχε τιποτα. Δεν εδινα καμμια σημασια σε οτι θα επρεπε να κανω σαν εγκυο, ξεκουραση, χαλρωση, να μην σηκωνω βαρη κλπ. Τοτε ο μικρος αλλαξε και ενιωσε οτι αφου εγω δεν προστατευα τον εαυτο μου επρεπε να με προστατεψει αυτος. Αρχισε να μου αρπαζει πραγματα απο τα χερια γιατι ηταν βαρια, να μου απλωνει τα ρουχα για μην σηκωσω την λεκανη, μεχρι που γεννησα και ερχοταν καθε μερα στο μαιευτηριο και λατρεψε τον μπεμπη απο την πρωτη στιγμη.

το παραπανω κειμενο το πηρα απο το αλλο θεμα μου για να μην τα ξαναγραφω.

Σαν παρατηρητης θα ελεγα οτι αυτο το παιδι εχει δωσει καποιες ερμηνειες στο υποσυνειδητο του για οσα του εχουν συμβει που δεν ειναι και πολυ καλες.
1.) Καλή ειναι η νεα συζυγος του μπαμπα αλλα οσο και αν την συμπαθουμε, δεν παυει να ειναι αυτη που εξαιτιας τηςειδαμε το χειροτερο προσωπο τησ μαμας μας. Αν δεν υπηρχε αυτη δεν θα χρειαζοταν η μαμα να βρει αλλον και να μας παρατησει.
2) γιατι η μαμα δεν μπορουσε να φερεται σαν την νεα συζυγο και να μην χωρισει με τον μπαμπα.
3) ο μπαμπας μας πηρε επειδη μας παρατησε η μαμα. Δεν ειχε αλλη επιλογη. Ισως αν ειχε να μην μας επαιρνε.
4) γιατι δειχνει περισσοτερο ενδιαφερον η μπιμπι απο τον μπαμπα μας για εμας. Εαν η μπιμπι δεν υπηρχε δεν θα ειχαμε κανεναν;
5)Κουμαντο στο σπιτι μας κανει η μπιμπι. Εμεις την μπιμπι δεν την εχουμε τιποτα, δεν ειναι μανα μας, αρα δεν νιωθουμε το σπιτι δικο μας.
6.) Για αυτους ειμαστε εμποδιο στο να ζησουν το γαμο τους.
7.) Δεν βλεπω την ωρα να ανεξαρτητοποιηθω και να μην χρειαζεται πια να τους βλεπω .Κανεναν τους.

Αυτες πιστευω οτι ειναι οι σκεψεις του αγοριου και ο υπνος των 12-14 ωρων την ημερα δικαιολογει το γεγονος οτι ξυπναει μονο οταν ειναι να βγει εξω. Θεωρει οτι δεν ανηκει μαζι μας και δεν εχει υποχρεωση να μας βλεπει αν δεν ειναι απαραιτητο.

ΕΓΡΑΨΑ ΠΟΛΛΑ Ε;

λίτσα
13-02-2009, 13:36
όλες αυτές οι σκέψεις είναι οι αρνητικές που πιστεύεις πως κάνει.είσαι σίγουρη πως δεν υπάρχουν και οι θετικές;και αν δεν υπάρχουν εφόσον τον καταλαβαίνεις τόσο πολύ και μπράβο σου για αυτό γιατί δεν αλλάζεις τα αρνητικά με θετικά στοιχεία;είμαι σίγουρη ότι μπορείς να τον προσεγγίσεις και να το κάνεις...

Δοδις
13-02-2009, 13:39
όλα αυτά που πιστεύεις πως λέει, μπορείς να τα συζητήσεις μαζί του..είναι στην ηλικία που μπορεί να καταλάβει...δεν είναι 4 χρονών...εγω νομίζω πως πρέπει να κάτσετε οι δυό σας και να τα πείτε..θα είναι καλυτερο για σας, ούτως ή άλλως κια το θέμα με το τρύφιλλο να μην είχε προκύψει...θα σας κάνει καλό...μπορέις να τον πλησιάσεις..και την καλοσύνη έχεις και πολύ αγάπη έχεις,καλη θέληση, νοιάξιμο...αρα...γνώμη μου να πείτε δυο πραγματάκια μόνοι σας..

δες το U2u

Θεοφανία
13-02-2009, 14:08
Αγαπητή μπουρμπουρίνα...
Η αλήθεια είναι πως η χρήση χασίς επιδρά στον καθένα διαφορετικά. Άλλοι δοκιμάσαμε πιτσιρίκια και μας έμεινε σαν εμπειρία αλλά πήγαμε παρακάτω και άλλοι κόλλησαν για πάντα με δυστυχώς άσχημες καταλήξεις.
Σίγουρα δεν μπορείς να ξέρεις σε τι φάση είναι το παιδί και αν κινδυνεύει πραγματικά από αυτό ή απλά περνάει μια φάση.
Ενδιαφέρεται για τη σχολή του; Είναι εντάξει απέναντι στις υποχρεώσεις του; Είναι σημαντικά αυτά τα ερωτήματα για να μάθεις σε ποια φάση περίπου βρίκσεται.
Μήπως να έπαιρνες κάποια βιβλία που θα σε βοηθήσουν τόσο στο να μάθεις τι είδους ουσία είναι αυτή όσο και να σε βοηθήσουν να του φερθείς ανάλογα?
Επίσης, διαβάζοντας ότι γράφεις για τον άντρα σου τον περιγράφεις ως αόρατο. Μήπως η δική σου συμπεριφορά τον έχει οδηγήσει εκεί? Μοιάζει σα να προσπαθείς να πάρεις τα ηνία στη ζωή όλων, μην αφήνοντας καμία ευθύνη πάνω του. Είσαι σίγουρη πως κάνεις το σωστό για εκείνον, για σένα και τα παιδιά?

boubourina
13-02-2009, 14:09
καταρχας να σας πω την αμεση αντιδραση μας.

Ο αντρας μου ειχε την αποψη να κανει ντου ενα βραδυ στο σπιτι που συναντιουνται και να τους πιασει στα πρασα.
Εγω δεν συμφωνουσα λογω του οτι ειχα συγκατοικο χρηστρια της ταξεως των 6-8 τριφυλλων την ημερα και λιγο πολυ ξερω πως το βλεπουν.Και επιπλεον ηταν φιλη μου και η λυση θα ηταν να την παρατησω και να φυγω αλλα σκεφτομουν οτι αν φυγω και εγω τοτε οι παρεες της θα ηταν αλλοι χρηστες και θα την εχανα τελειως.
Μαλλον θα καταληγαμε εχθροι ολης της παρεας.
Του ειπα λοιπον να πει ενα ψεμα.
Εχουμε (λογω προτερου βιου) επαφες με την αστυνομια.
Του ειπε λοιπον ο αντρας μου το εξης:
Οτι ενας φιλος αστυνομικος του σφυριξε οτι η παρεα του γιου την κανει και συγκεκριμενα ενας πιτσιρικας της παρεας. ( που ειναι και ο κολλητος του γιου). Ο μικρος δεν απαντησε.
Ο αντρας μου λοιπν του ειπε να ειδοποιησει τον φιλο του οτι τον εχουν στα υποψη και να τον προστατεψει αφου ειναι κολλητος του να μην μπλεξει το παιδι τζαμπα και αδικα. Του ειπε επισης να του το πει με τροπο για να μην τον πληγωσει.

Δεν καναμε καμμια νυξη για να ξεκοψει απο τον φιλο του κλπ. αλλα οτι τωρα πρεπει να αποδειξει την φιλια του και να τον βοηθησει να ξεκοψει μην μπλεξει με κανα ντου της αστυνομιας.
Οδικος μας τρομαξε οταν τα ακουσε αλλα δεν ξερω τι εχει κανει για αυτο.

Δοδις
13-02-2009, 14:17
ρε συ sister τι είσαστε παιδί μου της ΕΚΑΜ?!! με ηρεμία και κουβέντα όλα θα λυθούν, δημιουργώντας του φόβο δεν θα βγει τίποτα...εγω στο ξαναλέω να τον πιάσεις όμορφα και ωραία και να κάνετε μια κουβέντα....

YDROXOOS
13-02-2009, 14:36
Μην τρελαίνεις τον μικρό με ιστορίες με την αστυνομία. Πες του καθαρά ότι το ξέρεις και η συζήτηση χωρίς υστερίες θα βοηθήσει...

boubourina
13-02-2009, 14:49
Originally posted by YDROXOOS
Μην τρελαίνεις τον μικρό με ιστορίες με την αστυνομία. Πες του καθαρά ότι το ξέρεις και η συζήτηση χωρίς υστερίες θα βοηθήσει...

ποιος μιλησε για υστεριες. Καταρχας δεν μπορουσαμε να πουμε απο που το μαθαμε γιατι παλι προβλημα στην παρεα θα δημιουργουσαμε.
Δευτερον θεωρησαμε οτι επρεπε να πουμε κατι που θα εφτανε και στα αυτια του φιλου του και θα το ξεκοβε γιατι το αλλο παιδακι δεν ζει ουτε με μανα ουτε με πατερα αλλα με παππου και γιαγια, πονεμενη ιστορια και αυτος.
Δηλαδη το:
παιδακι μου μην κανεις τσιγαριλικια γιατι θα σε καταστρεψουν και μπορει να την πεσεις και στα βαρια....
θα βοηθουσε περισσοτερο.
Το οτι δεν αλλαξαμε τιποτα απενταντι του οσον αφορα την εμπιστοσυνη που του δειχνουμε ειναι υστερια;

Δοδις
13-02-2009, 15:01
μπιμπι μου πατ πατ..που λεει και ο κρίνος...δεν είπε κανεις ότι κάνετε υστερίες...εντάξει..τώρα εδω που τα λεμε και το θέμαμε την αστυνομία..πολύ επιθεωωρητης Κλουζω....ο φόβος που θα δημιουργήθει στον παιδί και στην υπόλοιπη παρέα δεν νομίζω να βοηθήσει σε κάτι...μίλα μαζί του, συμβούλεψε το, ίσως να μην σε ακούσει αρχικά...σίγουρα όμως θα το σκεφτεί και θα πράξει το σωστό...

boubourina
13-02-2009, 15:11
ναι ρε διοδιον, δικιο εχεις αλλα να σου πω την αληθεια. Οταν το εμαθα δεν ξαφνιαστηκα.
Ηδη μεσα απο το αλλο θεμα ειχα εκφρασει τους φοβους μου γι\'αυτο και πηγα στην ψυχολογο.
Το θεμα ειναι οτι το παιδι οπως σας το περιεγραψα εχει μια ταση απομονωσης και περιθωριοποιησης και με τρομαζε ανεκαθεν αυτο.
Οι φιλοι που διαλεγει ειναι στην ιδια φαση με αυτον, ολιγον προβληματικοι, ολιγον καταθλιπτικοι, δεν ειναι τα παιδια που χαιρονται τη ζωη με την εννοια που το εννοουμε εμεις, παρεα, μπαρακι, ποτο, κεφι, φλερτ.
Το ριχνουν στο σπιτι, ιντερνετ, ποτο, μαυρο.
Η μοναξια που νιωθουν μεσα σε ετεροκλιτες οικογενειες τα οδηγει και σε μοναχικους βιους και στις αλλες φασεις της ζωης τους.
Εαν η μικρη μου ελεγε οτι δοκιμασε χασις, δεν θα προβληματιζομουνα γιατι ειναι παιδι που αγαπαει τον εαυτο της και χαιρεται την ζωη.Θ την εβρισκε την ακρη. Ειναι survivor ρεαλιστρια.

boubourina
13-02-2009, 15:14
Επειδή έχω βαρεθεί όλα τα θέματα να καταλήγουν στο στερεότυπο:
1) περισσότερη επικοινωνία με τον εκάστοτε...
2) επισκεφτείτε έναν ειδικό
και πιστεύω ότι μία από τις χρησιμότητες των φόρουμς είναι η διακίνηση διαφορετικών ιδεών, ώστε να ανοίγει ο ορίζοντας του καθένα μας, να σου πω 2 διαφορετικές ιδέες που μου ήρθαν και ελπίζω στο τέλος να μαζευτούν πολλές και από τους άλλους.
1) Πηγαίνετε ένα βραδάκι βόλτα στην οδό Μενάνδρου και στη πλατεία Θεάτρου.
Αυτά που θα αντικρύσετε, θα σας κόψουν την ανάσα.....
Και χωρίς δασκαλίστικο ύφος.
Εσείς ..cool.
Είναι σίγουρο ότι το παιδί (που δεν μας είπες τελικά πόσο χρονών είναι) ...θα σας βομβαρδίσει με ερωτήσεις.
2) Κάπως πιο προχω.... Ζητήστε του λίγο μπάφο. Και την άλλη μέρα κι άλλο. Και πάλι.... Αντιστρέψτε τους ρόλους. Δύσκολο, αλλά ενδιαφέρον...

Βρισκω ενδιαφερουσα την προταση.
Παραγματι εχω περασει προσφατα απο την πλατεια Θεατρου και εκανα 3 βραδια να κοιμηθω. Εβλεπα ολα αυτα τα παιδια μπροστα μου σαν φαντασματα.

Χριστε μου τι γινεται διπλα μας και εμεις απλα προσπερναμε, και θελουμε να λεγομαστε και Χριστιανοι.

11235
13-02-2009, 18:39
Και εγω θελω να σου πω να μην ανησυχεις,αφ ενος ειναι σε μια ηλικια που λιγο η πολυ εχει διαμορφωσει τον χαρακτηρα του και την προσωπικοτητα του και αφ ετερου μαυρο κανει so what? Καλο ειναι βεβαια να το ψαξεις τι κενα του γεμιζει χωρις ενοχες για διαζυγια χωρισμους και αλλα τετοια Δεν διαβασα ομως πως το εμαθες και για πιον λογο στο ειπε αυτος που στο ειπε,μηπως δεν ειναι μονο μαυρο?Απ οσο διαβασα εχεις και εσυ μια εικονα για το τι σημαινει χασις καλα θα κανεις να του το απομυθοποιησεις

distance
14-02-2009, 00:10
συγνωμη για το θαρρος...
Ειμαι 25 χρονων και κανω και εγω χρηση χορτου,οχι τοσο συχνη πλεον και οχι για τους λογους που το ξεκινησα.
Θα ηθελα να σου δωσω καποιες<<συμβουλες>> σχετικα με το ολο θεμα,βασικα περισσοτερο διαπιστωσεις.

Για αρχη στην πραγματικοτητα κανενας φιλος δεν μπορει να σε παρασυρει αν δεν θες ο ιδιος να παρασυρθεις.Μη μπεις στο τρυπακι να σκεφτεσαι για ασχημες παρεες.

Αν το ιδιο το παιδι δεν εχει αρκετα ισχυρη προσωπικοτητα μαλλον φταιει η διαπαιδαγωγηση που εχει,χωρις παρεξηγηση και οχι το οτι οι αλλοι εχουν πιο ισχυρη.

Βρες οντως τους λογους που το κανει,αν και θα ειναι δυσκολο να στους πει,για να μπορεσεις να δεις κατα ποσο θα συνεχηστει και μετα την εφηβεια και να μπορεσετε να βρειτε διαφορετικες διεξοδους,αν και πρεπει να τις βρει μονος του.

αν κανει μονο χρηση χασισ και παραμεινει εκι ε ενταξει δεν ειναι τοσο ντρομερο,και δεν το λεω επειδη κανω,αλλα για σκεψου ολλαδια,Αρχαια Ελλαδα,Θιβετ και αλλα πολλα παραδειγματα.

λίτσα
14-02-2009, 09:28
καλημέρα...

αγαπητέ distance δυστυχώς οι παρέες παίζουν τον κυρίαρχο λόγο σε τέτοιες περιπτώσεις.
θα μου πεις τις παρέες εσύ τις διαλέγεις, ίσως εκεί να φταίει αυτό που είπες, η όχι και τόσο ισχυρή προσωπικότητα.έτσι προσπαθείς να πιαστείς από ανθρώπους που πιστεύεις πως είναι πιο δυνατοί και πιο\"μάγκες\" από εσένα και προσπαθείς να τους μοιάσεις κάνοντας ότι κάνουν ακόμα και μαύρο.προσπαθείς να γίνεις και εσύ το επίκεντρο της παρέας κάνοντας ακόμα και πράγματα για τα οποία υπό άλλες συνθήκες δεν θα συμφωνούσες, αλλά έχεις μπει σε αυτό το τρυπάκι και δεν μπορείς να κάνεις πίσω.όχι τόσο επειδή δεν θέλεις αλλά επειδή δεν μπορείς.
έτσι βρίσκεις έναν τρόπο για να τραβήξεις την προσοχή όχι τόσο της παρέας(στο κάτω κάτω δεν σου είναι και τίποτα)όσο των δικών σου ανθρώπων γιατί την δική τους προσοχή χρειάζεσαι και ζητάς.
συμφωνώ πως το να κάνεις ένα τρίφυλλο στο τόσο δεν πειράζει αρκεί να ξέρεις γιατί το κάνεις, αυτό έχει σημασία.....
προσωπικές εμπειρίες......
να είσαι καλά τώρα και για πάντα..

krino
14-02-2009, 10:06

έτσι βρίσκεις έναν τρόπο για να τραβήξεις την προσοχή όχι τόσο της παρέας(στο κάτω κάτω δεν σου είναι και τίποτα)όσο των δικών σου ανθρώπων γιατί την δική τους προσοχή χρειάζεσαι και ζητάς.

ποιος ο λογος να πρεπει το παιδι να κανει κατι για να τραβηξει την προσοχη των γονιων του και να μην δινουν την προσοχη που χρειαζεται το παιδι απο μονοι τους οι γονεις??

λίτσα
14-02-2009, 10:40
δυστυχώς δεν είναι όλοι οι γονείς τέλειοι.βάζουν άλλα πράγματα πάνω από τα παιδιά τους οπότε τα παιδιά τι κάνουν;απελπισμένες κινήσεις για να κινήσουν το ενδιαφέρον των γονιών.
τώρα για το ποιος φταίει που οι γονείς δεν στέκονται σωστά απέναντι στα παιδιά είναι άλλο θέμα που θέλει πολύ ανάλυση....
η ταπεινή μου γνώμη....

krino
14-02-2009, 11:03
δυστυχώς δεν είναι όλοι οι γονείς τέλειοι.βάζουν άλλα πράγματα πάνω από τα παιδιά τους οπότε τα παιδιά τι κάνουν;απελπισμένες κινήσεις για να κινήσουν το ενδιαφέρον των γονιών.
τώρα για το ποιος φταίει που οι γονείς δεν στέκονται σωστά απέναντι στα παιδιά είναι άλλο θέμα που θέλει πολύ ανάλυση....
η ταπεινή μου γνώμη....

ερχεσαι στα λογια μου.
Οταν λοιπον υπαρχει ελλειμα απο το γονεα ειναι λογικο τα παιδια να κανουν ειλογες που δεν θα ειναι καλυτερες και ενδεχωμενα καποιες φορες να ειναι καταστροφικες.

Γιατι αντε με το χασις θα τα βγαλεις περα, με την πρεζα ομως τι θα κανεις???

λίτσα
14-02-2009, 11:10
για να φτάσει κανείς στην πρέζα νομίζω πως πρέπει να περάσει κάποια άλλα στάδια πρώτα βέβαια δεν είμαι και σίγουρη δεν έφτασα σε αυτό το σημείο.
θέλω να πιστεύω πως οι γονείς στην πλειοψηφία θα καταλάβουν κάποιο από αυτά τα στάδια και θα κινηθούν εγκαίρως αν δεν γίνει αυτό αλλοίμονο στο παιδί που έχει τέτοιους γονείς.....

krino
14-02-2009, 11:29
κοιτα, τοσα παιδια που φτασανε στη πρεζα δεν φτασανε τυχαια αλλα απο μια σειρα γεγονότων.
Ναι συνηθως αρχισαν απο χασις, απο περιεργεια, απο επίδειξη και οτι αλλο.

Ειμαι σιγουρος ομως οτι οταν ηταν στην κρισιμη φαση να μεταπηδησουν απο το χασις στην πρεζα (αναζητωντας καλυτερο ταξιδι) δεν ειχαν τις γνωσεις ακριβως γιατι πραγμα μιλουσαν.

Εγω δεν ενημερωθηκα ποτε απο τους γονεις μου για ολα αυτα.
Λαθος τους θα μπορουσα να ειχα γινει πρεζονι αν οι παρεες κλπ κλπ.
Δεν ετυχαν παρεες, αν θες διαβασα μονος μου αρκετα η σταθηκα τυχερος.

Το να μεγαλωνεις ομως ενα παιδι, δεν πρεπει να αφηνεται στη τυχη
Οποτε γονεις που ετυχε δυστυχως το παιδι τους να γινει πρεζονι να μην ψαχνουν πολυ μακρια να βρουν το γιατι, η απαντηση ειναι ηδη μεσα τους.

λίτσα
15-02-2009, 14:31
αν τυχόν αναρωτιόντουσαν γιατί το παιδί έφτασε σε τέτοιο σημείο σημαίνει πως μέσα τους έχουν ένα ίχνος ενδιαφέροντος δυστυχώς όμως στις περισσότερες περιπτώσεις δεν αναρωτιούνται παρά ρίχνουν τις ευθύνες σε εξωτερικούς παράγοντες ή ακόμα και στο ίδιο το παιδί.τους εαυτούς τους,τους αφήνουν αλώβητους γιατί φοβούνται να αντικρίσουν την αλήθεια.πως αυτοί είναι οι μόνοι υπαίτιοι.
υπάρχουν όμως και οι άλλες περιπτώσεις που οι γονείς δεν έχουν πραγματικά κανένα μερίδιο ευθύνης και την μόνη ευθύνη την έχει ο χρήστης.θα μου πεις και στις δύο περιπτώσεις το αποτέλεσμα είναι το ίδιο,ένας άνθρωπος καταστρέφεται.
άλλο όμως να σε σπρώχνουν κατά κάποιο τρόπο να κάνεις κάτι τέτοιο και άλλο να το επιλέγεις εσύ.η ταπεινή μου γνώμη ίσως και λανθασμένη....;)

boubourina
16-02-2009, 11:18
Μαλλον ολα πρεπει να πηγαινουν καλα.
Ναι μιλησα με το παιδι και την Παρασκευη και εχθες. Οχι κηρυγμα. Απλα τα λεγαμε για τις εμπειριες μας ο καθενας χαλαρα.
Ελπιζω να μην υπαρξει προβλημα. Απ\'οτι μου ειπε προτιμαει να πινει κανα ποτακι παραπανω παρα το μπαφο. Δεν καπνιζει κιολας και ισως δεν του αρεσε η εμπειρια.
Οσον αφορα τις κακες παρεες:
Να σας πω οτι, οπως εγω μπορει να θεωρω ενα αλλο παιδι κακη παρεα για το παιδι μου, ετσι και ενας αλλος γονιος μπορει να θεωρει κακη επιρροη το δικο μου παιδι.
Γι\'αυτο δεν θεωρω λυση την απομακρυνση των φιλων του για να μην παρασυρθει.Αντιθετως. Εαν ενας φιλος του εχει μπλεξει να τον αφησουμε στην τυχη του; να ζητησω απο το παιδι μου να τον απομονωσει απο παρεα; Τοτε τι σοι φιλοι ειναι. Οχι, εγω να σταθω στο παιδι μου και αυτος στο φιλαρακι του.
Ετσι το βλεπω.
Αν παλι δεν διορθωθει και το αλλο παιδι, ειναι δικο τους θεμα εαν θα συνεχισουν την παρεα. Δεν νομιζω οτι πρεπει να αποφασισουμε εμεις οι γονεις γι\'αυτο.
Εαν τα \"προστατευουμε\" μια ζωη τοτε τι ειδους πρωτοβουλιες θα αναπτυξουν οταν θα βρεθουν μονα τους, τι αισθημα ευθυνης θα αποκτησουν;
ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΕΘΟΥΝ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΑΡΓΑ Ή ΓΡΗΓΟΡΑ

Arsi
16-02-2009, 11:35
Πριν απο 2- εβδομαδες περιπου μαθαμε απο εγκυρη πηγη οτι ο μεγαλος γιος κανει συχνα πυκνα μπαφο με τους φιλους του.

Tελικά η πηγή δεν ήταν τόσο έγκυρη??ε???
Πολύ περιστασιακή χρήση ή δοκιμή δε νομίζω ότι είναι πρόβλημα.
Πάντως είναι πολύ ωραίο boubourina που το συζητήσατε ανοιχτα κ οι απόψεις σου περί προτωβουλιών επίσης.

boubourina
16-02-2009, 11:46
Η πηγη ειναι εγκυροτατη. Εκ των εσω!!!

sabb
16-02-2009, 12:03
Απ\'οτι μου ειπε προτιμαει να πινει κανα ποτακι παραπανω παρα το μπαφο.

Τι είναι πάλι τούτο ? Τι πάει να πει ένα ποτηράκι παραπάνω αντί να καπνίζει τον μπάφο ? Αν σαν νέος πίνει όσο πρέπει με τις παρέες του, γιατί θα πρέπει να αντικαταστήσει την έλλειψη του χασίς με υποκατάστατο περισσότερο αλκοόλ ? Φαντάζομαι, γνωρίζεις φίλη μου Μπουμπουρίνα πως ο χρόνιος αλκοολισμός είναι κατά πολύ χειρότερος από την χρόνια χρήση χασίς - όταν αυτή είναι ελεγχόμενη και δεν μεταλλάσεται σε χρήση άλλων εξαρτησιογόνων ουσιών (πρέζα). Δεν νομίζω πως είναι εφησυχαστική μια τέτοια δήλωση του, και κατ\' εμέ κρύβει ένα βαθύτερο υπόβαθρο ανάγκης του ατόμου για εξάρτηση του από εθιστικές ουσίες.....

Ελπίζω να κάνω λάθος.....

Arsi
16-02-2009, 12:14
Η πηγη ειναι εγκυροτατη. Εκ των εσω!!!
Αν είναι εγκυρότατη κ σε συνδυασμό με την επισύμανση του sabb χρειάζονται πολλές συζητήσεις ακόμα,να ανοιχτεί,να συζητήσετε τελικά γιατί έχει ανάγκη τόσο πολύ τις ψυχοτρόπες ουσίες,που οδηγεί αυτή η οδός κ πως μπορεί να αντιμετωπίσει τα όποια προβλήματα τον οδηγούν εκεί.Απλά θέλει πολύ χρόνο κ προσπάθεια εκ μέρους σου.
Έκανες όμως το πρώτο βήμα πολύ πετυχημένα,αφού σου είπε έστω κάποια πράγματα.

boubourina
16-02-2009, 12:16
Originally posted by sabb
Τι είναι πάλι τούτο ? Τι πάει να πει ένα ποτηράκι παραπάνω αντί να καπνίζει τον μπάφο ? Αν σαν νέος πίνει όσο πρέπει με τις παρέες του, γιατί θα πρέπει να αντικαταστήσει την έλλειψη του χασίς με υποκατάστατο περισσότερο αλκοόλ ? Φαντάζομαι, γνωρίζεις φίλη μου Μπουμπουρίνα πως ο χρόνιος αλκοολισμός είναι κατά πολύ χειρότερος από την χρόνια χρήση χασίς - όταν αυτή είναι ελεγχόμενη και δεν μεταλλάσεται σε χρήση άλλων εξαρτησιογόνων ουσιών (πρέζα). Δεν νομίζω πως είναι εφησυχαστική μια τέτοια δήλωση του, και κατ\' εμέ κρύβει ένα βαθύτερο υπόβαθρο ανάγκης του ατόμου για εξάρτηση του από εθιστικές ουσίες.....

Μην αγχωνεσαι!!!
Δεν μιλαμε για υπερβολες. Αλλωστε το παιδι μενει μαζι μας σχεδον ολη την εβδομαδα. Σπανια τον ειδα να γυρναει μεθυσμενος και ακομα πιο σπανια μου ζηταει παυσιπονο για hang-over.
Μα καλα! Ποσο εντονα εχετε ζησει στα νιατα σας!!
Εγω δεν βλεπω τιποτα το τρομερο!
Η επικονωνια οπως προειπαν πολλοι των συνομιλητων ειναι το απαν.
Ας κανει και καμμια τρελα να\'χει να θυμαται οταν θα γινει πουρο και εφησυχασμενος σαν εμας!

sabb
16-02-2009, 12:48

Originally posted by sabb

Μην αγχωνεσαι!!!
Δεν μιλαμε για υπερβολες. Αλλωστε το παιδι μενει μαζι μας σχεδον ολη την εβδομαδα. Σπανια τον ειδα να γυρναει μεθυσμενος και ακομα πιο σπανια μου ζηταει παυσιπονο για hang-over.
Μα καλα! Ποσο εντονα εχετε ζησει στα νιατα σας!!
Εγω δεν βλεπω τιποτα το τρομερο!
Η επικονωνια οπως προειπαν πολλοι των συνομιλητων ειναι το απαν.
Ας κανει και καμμια τρελα να\'χει να θυμαται οταν θα γινει πουρο και εφησυχασμενος σαν εμας!

Φίλη μου Μπουμπουρίνα εγώ δεν αγχώνομαι !! Για τον νεαρό ανησυχώ αλλά απ\' όσο φαίνεται μεγάλο λάθος μου...Συγγνώμη κιόλας που σου επέστησα τη προσοχή, για κάτι που ακόμη και σε μένα που μέχρι σήμερα έχω περάσει μέσα από σαράντα κύματα για να είμαι σήμερα αυτός που είμαι, δεν \"χτύπησε\" καλά..

Όσο για το τι ζήσαν όλοι οι άλλοι όσο ήταν νέοι, δεν σημαίνει πως θα πρέπει να αυτοαναιρούν την όποια σοφία διαθέτουν σήμερα για να προλαμβάνουν κάποια πράγματα που ίσως δεν βγουν σε καλό. Έχω πιεί \"θάλασσες\" στη ζωή μου κι έχω καπνίσει ντουμάνια και ντουμάνια και η αυτοσυγκρότηση μου μου επιτρέπει να είμαι σήμερα ακόμη ζωντανός..Απέχει πολύ λίγο όμως - ανάλογα με το πως αντιμετωπίζει ο καθένας τα βιώματα του- ο γκρεμός από τον κάμπο ..

Και πάλι συγγνώμη που φάνηκα τόσο old fashioned να ενδιαφέρομαι για κάτι που για σένα είναι τόσο φυσιολογικό...

boubourina
16-02-2009, 13:18
ΜΗΝ ΜΕ ΠΑΡΕΞΗΓΕΙΣ!!
ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΔΙΑΡΚΩΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΝΟΥΘΕΤΗΣΟΥΝΕ ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΑΣ ΜΕ ΤΙΣ ΤΟΤΕ ΙΔΕΕΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΜΑΤΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΝΑ ΕΚΜΟΝΤΕΡΝΙΣΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΛΗΣΙΑΣΟΥΜΕ.
ΑΝ ΗΞΕΡΑ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΣΥΝΤΑΓΗ ΘΑ ΣΤΗΝ ΕΛΕΓΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ.
ΑΝ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΤΑ ΣΑΡΑΝΤΑ ΚΥΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕΣ ΘΑ ΣΕ ΚΑΝΟΥΝ ΑΞΙΟ ΓΟΝΙΟ!

ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΟΜΩΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ.
Αλλωστε :...........η μητερα της ηλιθιότητας είναι πάντα έγκυος
ΣΟΥ ΖΗΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΥΓΝΩΜΗ

sabb
16-02-2009, 16:15
ΜΗΝ ΜΕ ΠΑΡΕΞΗΓΕΙΣ!!
ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΔΙΑΡΚΩΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΝΟΥΘΕΤΗΣΟΥΝΕ ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΑΣ ΜΕ ΤΙΣ ΤΟΤΕ ΙΔΕΕΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΜΑΤΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΝΑ ΕΚΜΟΝΤΕΡΝΙΣΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΛΗΣΙΑΣΟΥΜΕ.
ΑΝ ΗΞΕΡΑ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΣΥΝΤΑΓΗ ΘΑ ΣΤΗΝ ΕΛΕΓΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ.
ΑΝ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΤΑ ΣΑΡΑΝΤΑ ΚΥΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕΣ ΘΑ ΣΕ ΚΑΝΟΥΝ ΑΞΙΟ ΓΟΝΙΟ!

ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΟΜΩΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ.
Αλλωστε :...........η μητερα της ηλιθιότητας είναι πάντα έγκυος
ΣΟΥ ΖΗΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΥΓΝΩΜΗ

Δεν χρειάζεται να ζητάς συγγνώμη..Έχω 2 παιδιά και για να ζήσω μαζί τους την νιότη τους, βλέπω μαζί τους παιδικά στην τηλεόραση (με τον μικρό μου που είναι 7 χρονών ) και προσπαθώ ν\'ακούω χιπ-χοπ (με την μεγάλη μου που είναι 13)... Μεγάλωσα με τον Μπόλεκ και Λόλεκ και με την ίδια αγάπη βλέπω σήμερα τους power rangers και τα ακούσματα μου παραμένουν ακόμα στην μουσική κληρονομιά του woodstock (..όχι, η Σαπφώ κι ο Αλκαίος είχαν ήδη αποβιώσει, μην ταράζεσαι ...:) )

Τα παιδιά θέλουν προσοχή και ίσως κάποιες λεπτομέρειες που δεν τις είχαμε προσέξει πριν, κάνουν τη διαφορά στο αν θα αντιμετωπίσουμε ή οχι προβλήματα στην ανατροφή τους, στο μεγάλωμα τους, στο όριο της αυτονόμησης τους

Ξέρεις, αν συμβαίνει κάτι στα παιδιά, οι πρώτοι υπαίτιοι για το τι τους συμβαίνει είμαστε εμείς οι ίδιοι.
Αν μπορέσουμε να αντέξουμε την αυτοκριτική μας, θα έχουμε κερδίσει και το στοίχημα για την ανατροφή των παιδιών μας..

Νάσαι καλά και καλό κουράγιο.

Arsi
16-02-2009, 18:57
boubourina μου κ γω έχω ζήσει έντονα κ ζω ακόμα αν τύχει, έχω κάνει πολύ ακραία πράγματα κατα καιρούς κ ας μη μιλήσουμε για ποτό..πέρασα κ απ\'αυτό το στάδιο.
Την κατάσταση την ξέρεις καλύτερα εσύ,αλλά όταν διάβασα συχνά-πυκνά(υπέθεσα σε καθημερινή βάση κ 2-3 τσιγάρα τουλάχιστον)κ αυτό είμαι σίγουρη πως είναι κακό κ τα όρια είναι πολύ λεπτά.
Πάντως όπως κ να\'χει η επικοινωνία κ οι συζητήσεις είναι το παν για το οτιδήποτε,ακόμα απλά κ για μια καλή σχέση.
Είναι αξιέπαινο το ενδιαφέρον κ η προσπάθεια να καταλάβεις το γιο σας...εύχομαι να πάνε όλα καλά κ να μην υπάρχει όντος πρόβλημα.

λίτσα
17-02-2009, 10:06
μίλησέ του με απλά λόγια όπως για κάθε θέμα χωρίς όμως να τον τρομάξεις.είναι σημαντικό να νιώσει ότι μπορείς να χειριστείς το θέμα και να απαντήσεις σε τυχόν απορίες του, ενθάρρυνέ το να συζητά μαζί του για καθετί που τον απασχολεί.χρησιμοποίησε παραδείγματα από την καθημερινή ζωή, τόνισέ του τις αρνητικές επιπτώσεις στην υγεία και τη ζωή του.προσπάθησε να αποδεικνύεις αυτά που υποστηρίζεις,ρώτησέ τον ποιά είναι η γνώμη του για αυτό,δείξε του ότι μπορείς να τον ακούς σε κάθε τι και ότι το εμπιστεύεσαι,να επαινείς τις προσπάθειες και τις ικανότητές του βοήθησέ τον να αναπτύξει σταθερές αξίες και να αποκτήσει εμπιστόσύνη στον ευατό του.μην ξεχνάς ότι είστε και εσείς οι ίδιοι πρότυπα και παραδείγματα η δική σου στάση απέναντι στη ζωή αποτελεί σημείο αναφορά για αυτόν.αν είσαι καπνίστρια διηγήσου του πώς ξεκίνησες το κάπνισμα και γιατί το συνεχίζεις.
ελπίζω να σε βοήθησα

να είσαι καλά τώρα και για πάντα:):):)

boubourina
17-02-2009, 10:19
ΚΑΛΗΜΕΡΑ,
Κοιταζω πισω το θεμα και πραγματικα νιωθω μεγαλη ευγνωμοσυνη για ολους σας που μεσα σε 4 μερες σπευσατε να με βοηθησετε με τισ απαντησεις σας και τις παρατηρησεις σας (και οι παρατηρησεις βοηθανε) στο προβλημα μου.
Με βοηθησατε να συνελθω, με βοηθησατε να ψυχραιμησω, με βοηθησατε να δω καθαροτερα ενα θεμα που οταν το αντιμετωπιζεις αμεσα δεν εισαι παντα αντικειμενικος και ξεκαθαρος.

Σας ευχαριστω ολους σας, Κρινε, Διοδιον, Λιτσα, Saab, nature, υδροχοε, Θεοφανεια και Arsi.
Να\'σται καλα!

λίτσα
17-02-2009, 10:28
καλή σου μέρα.
μην νιώθεις ευγνωμοσύνη για αυτό άλλωστε είμαστε σε αυτό το φόρουμ για να παίρνουμε πράγματα και όσο μπορούμε να προσφέρουμε αυτό που έχουμε.θα νιώσω ιδιαίτερη χαρά όταν μας πεις πως όλα αυτά πέρασαν και το παιδί και εσείς είστε πολύ καλά.μια δεμένη και ευτυχισμένη οικογένεια.στο εύχομαι μέσα από την καρδιά μου.

boubourina
17-02-2009, 10:32
αντε να πουμε και ενα ευχαριστο!!!

Ο μπεμπης περπατησε!!!!!!!!!1
Σε στυλ Ορεστη Μακρή ( η μπουκαλα στο χερι του λειπει) αλλα το ατιμουλικο, παιρνει φορα και πανω που λες εδω θα πεσει εκει θα πεσει, καταφερνει και φτανει στην αλλη ακρη του δωματιου!!!

Καλα ειμαι και πολυ χαζομαμα αλλα για να λεμε την αληθεια, ολοι στο σπιτι τον χαζευουμε, τα μεγαλα παιδια και ο αντρας μου τραβανε βιντεο ολη μερα!!!

λίτσα
17-02-2009, 11:03
χαίρομαι πάρα πολύ που χαίρεστε όλοι μαζί αυτές τις τόσο γλυκές οικογενειακές στιγμές.
να είστε όλοι καλά να τον δείτε όπως επιθυμείτε.
μου θύμισες τα δικά μου και με συγκίνησες....
θέλω κι άλλο μωρόοοοοοοοο....:D:D:D

boubourina
17-02-2009, 11:07
και εγω θελω κι\'αλλο μωροοοοοοοοοο
αλλα με τρια παιδια δεν με παιρνει!!!!
Υπομονη σε 10 χρονακια θα με κανουν γιαγια τα μεγαλα παιδια και θα χορτασω baby - sitting!!

λίτσα
17-02-2009, 11:27
εγώ θα αργήσω να γίνω γιαγιά τα παιδιά μου είναι 4 και 2 οπότε θέλω και άλλο μωρό.
αλλά έλα που ο άντρας μου δεν σηκώνει κουβέντα περί τούτου κρίση μου λέει κρίση...:D:D

Arsi
17-02-2009, 11:33
boubourιna είσαι πολύ γλυκιά!!!Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κ να σε χαίρονται κ αυτά....πως να μη χαίρονται άλλωστε τόσο γλυκιά μαμά!:)

boubourina
17-02-2009, 11:40
Λοιπόν θα σας πω στιχομυθια του σπιτιου μας το Σ/Κυριακο.

η κορη του αντρα μου με φωναζει απο την αρχη της συμβιωσης μας μπουμπουρινα!!

μιλαει λοιπον στο τηλεφωνο με την φιλη της και αρχιζει να κλαιει ο μπεμπης.
μου φωναζει: \" μπουμπουρινα, ο μπεμπης κλαιει!!
η φιλη: \"Ποιον φωναζεις ΜπουμπουΛινα!\"
και η μικρη:\" μπουμπουρινα λεμε τη γυναικα του μπαμπα μου αλλα ετσι οπως το παει ο μπαμπας μαλλον ΜΟΥΜΠΟΥΛΙΝΑ ΘΑ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ!\"

ΜΠΟΥΡΛΟΤΟ!!!!!!!!!!

Δοδις
17-02-2009, 16:35
τώρα το είδα αυτό...!!!Μπουμπουλίνα???χαχα αχα!!;)
είναι πολύ τυχερά τα παιδιά και ο άντρας σου....;)

anoiksi
04-03-2009, 02:36
Ναι και εγω αυτο πιστευω...Να σαι καλα, σου ευχομαι οτι καλυτερο και να δεις τα παιδια σου οπως επιθυμεις.Επισης και εγω δεν πιστευω να ειναι κατι τραγικο με το παιδι ολοι σε αυτην τη ηλικια κανουν απλα το θεμα ειναι να μην το παρατραβηξει.Αυτο εξαρταται φυσικα πιο πολυ απο το χαρακτηρα του παιδιου.Ευχομαι να πανε ολα καλα.

krino
04-03-2009, 09:16

πινεις μαζι του....

;)

Δοδις
04-03-2009, 09:23

πινεις μαζι του....

;)

χεχεχε, καθόλου κακή ιδέα!!!!;)
μπράβο ρε κρίνε!
καλημέρα...

boubourina
04-03-2009, 10:22

πινεις μαζι του....
;)
χεχεχε, καθόλου κακή ιδέα!!!!;)
μπράβο ρε κρίνε!
καλημέρα...

Καλημέρα!!!
κεφακια, κεφακια;
Εγω δεν λεω οχι να την πιω, αλλα αν μου γυρισει το μυαλο στην τρελη και σουταρω κανεναν απο εκει μεσα τι γινεται μετα; ( Μην ξεχναμε και τον Μπουμπουρινο!!!!)

boubourina
04-03-2009, 10:26
Γιατί έπλασε ο Θεός πρώτα τον
> Αδάμ;
> Για να προλάβει να πει κι αυτός
> κάτι...

καλημερα Κρινο

krino
04-03-2009, 10:36
καλημερα σε ολους....

χμμμ η ζωη ειναι ωραια βρε...
:)

Δοδις
04-03-2009, 12:01
καλημερα σε ολους....

υποκειμενικό...και ο Ρουβάς είναι ωραίος...εμένα δεν μ\' αρέσει όμως...

boubourina
04-03-2009, 12:03

εμενα μου αρεσει. και η μανα μου ειναι και φανατικη Ρουβιτσα!!!!!

Δοδις
04-03-2009, 12:04
Ρουβίτσες όλου του κόσμου ενωθείτε!!!!!!!!! μπλιάχ!!!!!!!!!!!!!
and life sucks...

boubourina
04-03-2009, 12:12
Originally posted by Δοδις
Ρουβίτσες όλου του κόσμου ενωθείτε!!!!!!!!! μπλιάχ!!!!!!!!!!!!!
and life sucks...

Δεν Sucks καθολου!!!
Οποιος γυριζει μυριζει, και οποιος καθεται βρωμαει!!! και εσυ καθεσαι!!!!!

Αντε μην σε μαρτυρησω στον Κρινο!!!
Ολη νυχτα τι εκανες;;; Δεν σκεφτηκες τιποτα;;;;;;

krino
04-03-2009, 12:30

καλημερα σε ολους....

δεν ξερω που την βρηκες την ομορφια στο ρουβα, αλλα οκ....
Η ζωη ειναι ωραια, αρκει να μπορεις να την μυρισεις.
Στους μπουκωμενους δεν εχω να δωσω και πολλες συμβουλες.

Δοδις
04-03-2009, 13:38
τι να σου πω....κι εγώ αναρωτιέμαι....έτσι λένε, ότι είναι όμορφος...μπλιάξ...
μπιμπι μου όσο σκέφτομαι τόσο πιο σκατά νοιώθω...

boubourina
04-03-2009, 13:41
τι να σου πω....κι εγώ αναρωτιέμαι....έτσι λένε, ότι είναι όμορφος...μπλιάξ...
μπιμπι μου όσο σκέφτομαι τόσο πιο σκατά νοιώθω...

Θες να πω του μικρου να σου ετοιμασει κανα τριφυλλο να σε ανεβασει;

Ελα ρε Κρινο βοηθα λιγο!!

krino
04-03-2009, 14:11
αστην μωρε,
αυτη δεν ειναι τετοια....
καρνεισον και υπνο και πολυ της ειναι....

:cool:

Δοδις
04-03-2009, 16:12
εγω????? πωπω!!!και τρελαινόμουν για καρνέισον!!!!!!!!!!
άστα...ψάχνω να βρω την πρώτη μου αγάπη τώρα και έχω πολύ δουλειά!!! καλά μιλάμε τύφλα να έχει ο αστυνόμος Σαίνης!!!!!!!!!!!

boubourina
04-03-2009, 16:25
στειλε γραμμα στο \"ΠΑΜΕ ΠΑΚΕΤΟ\"

ΝΑ ΣΕ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΙ-ΒΙ!!!

ΤΗ ΛΟΛΑ ΑΠ\'ΤΗ ΦΩΤΙΑ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΗΝ ΒΓΑΛΕΙ,
Ο ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ ΠΟΥ\'ΧΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΜΕΓΑΛΗ

ΔΥΝΑΤΟΣ ΚΑΙ ΓΕΡΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ!
ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΡΝΕΤΙΟΝ ΝΑ ΠΙΝΕΙΣ!!!