PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : φοβος και εμμονες περι ασχημιας!!δεν αντεχω βοηθεια!!!

Σελίδες : 1 [2] 3

afrula
29-05-2009, 00:45
ρε παιδια βαμβακι γαλα το ιδιο χρωμα δεν ειναι η να τα σπασω δεν αντεχω.Δεν επρεπε να γραψω τωρα μου κολλησε αυτο.Υπαρχει ανθρωπος νεκρος η ζωντανος σα το γαλα.Οχι βεβαια ετσι δεν ειναι.Απλως ας πουμε τη nikole kidman που λενε οτι ειναι του γαλακτος τι εννουν λεξη ειναι?

afrula
29-05-2009, 00:47
δεν υπαρχει χιουμορ για μενα πλεον που το χα αφθονο .ΠΟΙΟΣ μπορει να με ξεκολλησει γαλα βαμβακι το ιδιο ειναι.ΣΩΣΤΑ?

vince
29-05-2009, 00:48
Η Νικόλ μάλλον κόρη γαλατά είναι...τι άλλο...

afrula
29-05-2009, 00:49
τι εννοεις?Εχει το χρωμα του γαλακτος?????Οχι βεβαια

vince
29-05-2009, 00:51
Είναι pale...δεν σημάνει τίποτα αυτό. Το μέσα έχει σημασία..

afrula
29-05-2009, 00:54
εχεις δει γαλα???Το χεις δει ποσο φωτεινο ειναι?Μη με τρελλαινεις τωρα αντε......

vince
29-05-2009, 01:01
Αφρούλα γιατί προβληματίζεσαι τόσο πολύ? Για τους περισσότερους αυτά τα θέματα είναι αστεία άλλωστε.. (δεν εννοώ για τα μέλη του φορουμ αλλά γενικά για τον κόσμο..)

afrula
29-05-2009, 01:02
γιατι δε καταλαβαινεις τι εχω αστο τοτε γιατι εσυ με εκανες χειροτερα τωρα....

vince
29-05-2009, 01:04
Εσύ ξέρεις τον εαυτό σου καλύτερα από οποιονδήποτε άλλο.

weird
29-05-2009, 01:07
Originally posted by vince
Αφρούλα γιατί προβληματίζεσαι τόσο πολύ? Για τους περισσότερους αυτά τα θέματα είναι αστεία άλλωστε.. (δεν εννοώ για τα μέλη του φορουμ αλλά γενικά για τον κόσμο..)

Παρομοίως, νομίζω οτι δεν έχεις καταλάβει το παραμικρό απο το πρόβληματης Αφρος για να θέτεις τέτοια ερωτήματα...

weird
29-05-2009, 01:11
Originally posted by afrula
παιδια ειμαι καλυτερα οκ πειστηκα εψαξα στο ιντερνετ συγκρινα λευκες επιδερμιδες και αλλα.Δε θελω να το αναλυσω μη κολλησω εκει.ΚΑΙ ΛΕΩ ΟΥΤΕ Η ΜΙΑ ΣΚΕΨΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΟΥΤΕ Η ΑΛΛΑ.Ας βαλουμε λιγα ποσοστα αμφιβολιας ομως.ΠΟΥ ΚΟΛΛΗΣΑ ΟΜΩΣ?Αν σας το πω θα με λυπηθειτε ειμαι για δεσιμο.ΛΕΩ ΚΑΙ ΑΝ ΣΤΟ ΠΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΡΕΛΛΟΣ?Στην αρχη γελασα αλλα μου χει κολλησει.Παιδια σας θερμοπαρακαλω αυτη τη φορα να με βοηθησετε οσο μπορειτε να το παρουμε στα αστεια και να με υποστηριξετε.Πρεπει να χω παθει υποτροπη στη καταθλιψη.Μου χει κοπει το γελιο.Ημουν ενα χαζοχαρουμενο κοριτσι με την καλη εννοια και καταντησα να με λυπουνται ολοι.Απαντω αφου ειναι τρελλοι δεν εχουν λογικη τι σε νοιαζει ρε γαμωτο και εξαλλου σε σενα θα το πουν δηλαδη στις αγγλιδες τι θα πουν?ΟΚ μπορει να πουν κοιτα ρε σαν τογαλα ειναι σα βαμβακι ειναι δικια μου εφευρεση ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ εκτος αν τους βαλει ο διαολος να το πουν.Και εξαλλου το σαν ειναι παρομοιωση αρα ειναι ψευτικο δεν ισχυει .το γαλα το ανεφερα γιατι ο κοσμος αυτο χρησιμοποιει ......Και σαν το γαλα παλι κανεις δεν ειναι ετσι δεν ειναι?Γαμωτο δεν επρεπε να γραψω το γαλα γιατι κολλησα στο γαλα τωρα.Τι να κανω πειτε μου!!!!!!!!!!!!!Να παρω το γαλα και να συγκριθω δε λεει ξερω οτι δεν ειμαι εξαλλου και αυτο ειναι φωτεινο σα το βαμβακι.Ελεος παιδια..........Δευτερα εχω ψυχολογο τεταρτη ψυχιατρο και προβλεπω κακα νεα.Χτες εκλαιγα και πηρα το μαχαιρι και σκεφτομουν διαφορα εκοψα λιγο τα χερια αλλα μπηκε ο μπαμπας μου μεσα το πηρε και με ετοιμαζουν για αιγινητειο.Εχουν παραδωθει οι καημενοι οπως και εγω αλλωστε.

Αφρούλα, τελικά είδες που είναι κι άλλες λέξεις?

ΓΑΛΑ ΒΑΜΒΑΚΙ
λέξεις που συνδέεις με την εμφάνιση, αλλά δεν είναι σαν τις λέξεις ΓΥΝΑΙΚΑ, ΚΟΡΙΤΣΙ, ΟΜΟΡΦΙΑ....

Εχεις όρεξη για κουβεντούλα?

afrula
29-05-2009, 01:11
weird σε παρακαλω βοηθησε με ..Πανω που πηγα να κανω βλακεια εμφανιστηκες σαν αγγελος.Ελπιζω να σαι καλα εγω το ξεπερασα το βαμβακι και κολλησα στους τρελλους και τωρα στο γαλα..Δε μπορω αλλο γιατι με βασανιζει τοσο ο Θεος?????????????????δεν το αντεχω πια:(

afrula
29-05-2009, 01:13
ναι σε παρακαλω αν μπορεις πανω που σε ειχα αναγκη.Μονο εσυ με καταλαβαινεις απολυτα!!!!!!!

vince
29-05-2009, 01:14

weird
29-05-2009, 01:18
Αφρούλα μου, δεν σε βασανίζει κανείς άλλος, πέρα απο το μυαλουδάκι σου.

Το μυαλό σου, είπαμε, έχει την τάση να χάνεται μέσα σε έννοιες..
Θέλεις να παίξουμε ένα παιχνίδι?
Λοιπόν, θα εξερευνήσουμε μαζί τις έννοιες. Τι λες.
Νιώθεις καλά με κάτι τέτοιο?

weird
29-05-2009, 01:24
Οκ, ίσως να σε τρόμαξε το \"παιχνιδάκι\" και το μαζί\".

Θέλω να σε βοηθήσω, όπως και τόσα άλλα παιδία, τόσες μέρες τώρα Αφρούλα μου.

Εσύ γιατί πιστεύεις οτι ήρθαν τόσες εμμονές μαζί αυτές τις μέρες?
Βρίσκεις κάποια αιτία?

weird
29-05-2009, 01:31
\"Και εξαλλου το σαν ειναι παρομοιωση αρα ειναι ψευτικο δεν ισχυει\"

Θεωρώ οτι αυτή είναι η πιο δυνατή απο όλες τις φράσεις σου.

Ξεκίνα να σκέφτεσαι.
Κάθε πρόταση που αρχίζει με ΑΝ ή που έχει μέσα της το ΣΑΝ είναι ή υπόθεση ή παρομοίωση. ΑΡΑ είναι μη αληθινή.

Αρα είναι κάτι που φαντάζεται το μυαλό σου για να σε μπερδεύει.
Για να σου τραβά την προσοχή σε αδιέξοδες σκέψεις που τόσο σε βασανίζουν.

Πως σου φαίνεται αυτο?

vince
29-05-2009, 01:34
Νομίζω πως η weird είπε την σωστή πρόταση...\"αδιέξοδες σκέψεις\"...

afrula
29-05-2009, 01:38
σωστα.Τωρα κολλησα σαν το γαλα.Το ιδιο δεν ειναι βαμβακι ,γαλα,ασπρο χαρτι ?Δεν ισχυουν!!!Απλως εγω εχω παρει το βαμβακι που ειναι το πιο φωτεινο και ασπρο.Και τωρα λεω αν σε πουν σαν το γαλα?Αφου δεν ειμαι?Υπαρχει weird νεκρος η ζωντανος σαν το γαλα?Οχι.Αλλα κολλησα γιατι το βαμβακι κανενας δε θα το πει αλλα ολος ο κοσμος σαν το γαλα το χρησιμοποιει.

weird
29-05-2009, 01:42
σωστα.Τωρα κολλησα σαν το γαλα.Το ιδιο δεν ειναι βαμβακι ,γαλα,ασπρο χαρτι ?Δεν ισχυουν!!!Απλως εγω εχω παρει το βαμβακι που ειναι το πιο φωτεινο και ασπρο.Και τωρα λεω αν σε πουν σαν το γαλα?Αφου δεν ειμαι?Υπαρχει weird νεκρος η ζωντανος σαν το γαλα?Οχι.Αλλα κολλησα γιατι το βαμβακι κανενας δε θα το πει αλλα ολος ο κοσμος σαν το γαλα το χρησιμοποιει.

Το οτι είναι πιο συχνή λέξη, δεν σημαίνει οτι θα στην πουνε με τον τρόπο που φοβάσαι, γιατί η λέξη γάλα δεν ταιριάζει με την λέξη δέρμα.

Δεν έχουν τίποτα κοινό.
Ετσι δεν είναι?
ουτε καν το χρώμα....
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟς ΖΩΝΤΑΝΟς Η ΝΕΚΡΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΕΡΜΑ ΣΑΝ ΓΑΛΑ.

Οσο για τους τρελούς, το ενδεχόμενο να πέσεις σε τρελό, είναι ελάχιστο.

ΑΛΛΑ αν 1% συμβεί, αυτός θα είναι στον κόσμο του.
Οι τρελοί, δεν επικοινωνούν σαν τους κανονικούς ανθρώπους.
Βλέπω έναν \"τρελό\" κάθε μέρα που πάω στη δουλειά μου.
Μιλά με τα φυτά, όχι με τους ανθρώπους.

Εκτός αυτού, πιστεύω οτι ο διάβολος, αν υπάρχει, που δεν πιστεύω οτι υπάρχει, δεν θα είχε καμία σχέση με τρελούς!
Ισως να είχε με τους κακοποιούς.

vince
29-05-2009, 01:48
Originally posted by weird
Εκτός αυτού, πιστεύω οτι ο διάβολος, αν υπάρχει, που δεν πιστεύω οτι υπάρχει, δεν θα είχε καμία σχέση με τρελούς!
Ισως να είχε με τους κακοποιούς.

Στην Αγγλική γλώσσα διάβολος (devil) σημαίνει κάποιος που είναι έξυπνος...

Τώρα όσον αφορά το πνευματικό σκότος που όλοι λίγο πολύ έχουμε...ανθρώπινο στοιχείο είναι. Το κακό είναι όταν το θεωρούμε το μοναδικό στοιχείο...

weird
29-05-2009, 01:52
Αφρο μου πρέπει να φύγω!!!
Καληνύχτα!

afrula
29-05-2009, 02:01
αρα γαλα βαμβακι ειναι το ιδιο.Σωστα weird μου?παω να κοιμηθω γιατι ειμαι πτωμα.Σευχαριστω να σαι παντα καλα και ολα οσα θα θελα να κανω εγω να τα κανεις εσυ και φυσικα τα δικα σου ευχομαι να πραγματοποιηθουν.Εγω ειμαι νεκρη πλεον.Καληνυχτα

weird
29-05-2009, 07:46
αρα γαλα βαμβακι ειναι το ιδιο.Σωστα weird μου?παω να κοιμηθω γιατι ειμαι πτωμα.Σευχαριστω να σαι παντα καλα και ολα οσα θα θελα να κανω εγω να τα κανεις εσυ και φυσικα τα δικα σου ευχομαι να πραγματοποιηθουν.Εγω ειμαι νεκρη πλεον.Καληνυχτα

Ακριβώς.
Το γάλα με το βαμβάκι είναι το ίδιο ως προς το οτι ποτέ ένα δέρμα ανθρώπινο, δεν μπορέι να έχει το δικό τους χρώμα.

Κι εγώ σ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Είσαι ζωντανή.

Δεν είσαι νεκρή.

Θέλεις να ζήσεις... εγώ αυτό βλέπω.
Και παλεύεις για να βρεις την ισορροπία σου, και κάτι φορές πισωγυρνάς, αλλά έχεις πρόοδο.

weird
29-05-2009, 07:48
Ποιά είναι \"όλα \" όσα θα ήθελες να κάνεις Αφρο? Ποιά είναι τα όνειρά σου?
Μίλα μας για αυτά αν θέλεις...

weird
29-05-2009, 07:59
παιδια ειμαι καλυτερα οκ πειστηκα εψαξα στο ιντερνετ συγκρινα λευκες επιδερμιδες και αλλα.Δε θελω να το αναλυσω μη κολλησω εκει.ΚΑΙ ΛΕΩ ΟΥΤΕ Η ΜΙΑ ΣΚΕΨΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΟΥΤΕ Η ΑΛΛΑ.Ας βαλουμε λιγα ποσοστα αμφιβολιας ομως.ΠΟΥ ΚΟΛΛΗΣΑ ΟΜΩΣ?Αν σας το πω θα με λυπηθειτε ειμαι για δεσιμο.ΛΕΩ ΚΑΙ ΑΝ ΣΤΟ ΠΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΡΕΛΛΟΣ?Στην αρχη γελασα αλλα μου χει κολλησει.Παιδια σας θερμοπαρακαλω αυτη τη φορα να με βοηθησετε οσο μπορειτε να το παρουμε στα αστεια και να με υποστηριξετε.Πρεπει να χω παθει υποτροπη στη καταθλιψη.Μου χει κοπει το γελιο.Ημουν ενα χαζοχαρουμενο κοριτσι με την καλη εννοια και καταντησα να με λυπουνται ολοι.Απαντω αφου ειναι τρελλοι δεν εχουν λογικη τι σε νοιαζει ρε γαμωτο και εξαλλου σε σενα θα το πουν δηλαδη στις αγγλιδες τι θα πουν?ΟΚ μπορει να πουν κοιτα ρε σαν τογαλα ειναι σα βαμβακι ειναι δικια μου εφευρεση ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ εκτος αν τους βαλει ο διαολος να το πουν.Και εξαλλου το σαν ειναι παρομοιωση αρα ειναι ψευτικο δεν ισχυει .το γαλα το ανεφερα γιατι ο κοσμος αυτο χρησιμοποιει ......Και σαν το γαλα παλι κανεις δεν ειναι ετσι δεν ειναι?Γαμωτο δεν επρεπε να γραψω το γαλα γιατι κολλησα στο γαλα τωρα.Τι να κανω πειτε μου!!!!!!!!!!!!!

Αφρούλα, κοίτα τι λέει ο συλλογισμός σου.

Αν με πει κάποιος οτι είμαι άσπρη σαν το γάλα, μόνο τρελός θα μπορούσε να είναι. Τρελός που ο διάβολος τον έβαλε να το πεί.

Λοιπόν. Σκέφτομαι τα εξής.

1. Φοβάσαι μην σε πούμε οτι είσαι για δέσιμο. Και μετά λες, μόνο ένας τρελός θα μπορούσε να πει \"είσαι άσπρη σαν τα γάλα\". Αρα ουσιαστικά, θεωρείς οτι οι σκέψεις οι δικές σου, είναι που είναι τρελές.

Λοιπόν. Ακου για να ηρεμησεις.
ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΤΡΕΛΗ, ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΡΕΛΟΣ ΔΕΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΣ.

Οι εμμονές σου αποτελούνται απο αυτό το κόλλημα με τις λέξεις που κάποιου θα του φαινόταν τραβηγμένο ή μη λογικό. Κι όμως, έχει την δική του συναισθηματική λογική όλο αυτό το παιχνίδι του μυαλού σου.

Οι τρελοί δεν επικοινωνούν με το περιβάλλον, ούτε ανησυχούν ποτε οτι κάτι δεν πάει καλά με αυτούς. Οποτε βγάλτο απο το μυαλό σου Αφρο πραγματικά. ξέχνα το. Δεν είσαι τρελή και οι σκέψεις αυτές ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΕΛΑ.

2. Φοβάσαι οτι ο διάβολος σε βάζει να κάνεις τέτοιες σκέψεις?

Αν ναι, αυτό δεν ισχύει κορίτσι μου.
Οι σκέψεις σου δεν είναι έργο του διαβόλου, είναι έργο του μυαλού σου, που αυτή τη στιγμή προσπαθεί να σε παγιδέψει, γιατί προφανώς κάτι θέλει να πετύχει. ( απο κάπου θέλει να σου αποσύρει την προσοχή).

Εξάλλου ο διάβολος δεν έχει καμιά δουλειά με μια αγνή ψυχή σαν τη δική σου!

Μήπως, κάπου μέσα σου σε θεωρείς αμαρτωλή και φοβάσαι οτι όλο αυτό είναι μια τιμωρία?
Μια υπόθεση κάνω....

Remedy
29-05-2009, 11:28
αφρουλα
οταν καταφερνεις να ξεφευγεις απο τις επιμονες σκεψεις που σε βασανιζουν, πως περναει η ζωη σου? εχεις καποιο δεσμο, δουλευεις, σπουδαζεις? πως περνας τον χρονο σου?

afrula
29-05-2009, 19:36
remedy εχω ενα δεσμο ,εχω φιλους κυριως μια κολλητη ημουν μια χαρα!!!!Ολα πηγαιναν Δοξα τω Θεω τελεια.Και οταν ερχονταν γελαγα....Και χτες το ειχα ξεπερασει μεχρι που εγραψα καταραμενη η στιγμη για το γαλα.Εχω αρχισει αυστηρη διαιτα με γιατρο φυσικα ειναι η 4η μερα σημερα ,τα φαρμακα τα παιρνω κανονικα .Το κυριοτερο για τα κοριτσια δεν εχω περιοδο 2 μηνες .Μαλλον πιστευω απο κει οφειλεται +οτι ακουω κολλαω.Τα ονειρα μου να σας πω???Δεν θελω ουτε λεφτα ουτε αντρα ουτε δοξα ουτε ομορφια ουτε τιποτα το κυριοτερο ειναι το μυαλο μου ,η λογικη μου και απο κει και περα ενα σπιτακι δικο μου με τη γατα μου καποιον καταλληλο για μενα που να ξερει το προβλημα και να με υποστηριζει παντοτε και σοβαρα και στα αστεια πολλες φορες,τη δουλεια μου,τους φιλους μου ΓΕΝΙΚΑ ΝΑ ΝΙΩΣΩ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΡΥΒΟΜΑΙ ΝΑ ΜΑΙ ΣΕΝΑ ΚΡΕΒΒΑΤΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΥΣ.ΟΛΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΓΩ!!!ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΥΑΛΟΥΔΑΚΙ WEIRD MOY .ΕΙΝΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙ ΜΕ ΤΗ ΛΕΞΗ ΓΑΛΑ ΜΕ ΤΗ ΛΕΞΗ ΑΣΧΗΜΗ ?ΤΡΕΛΛΟΣ ΕΙΝΑΙ?ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΙΡΝΩ Ως ΤΡΕΛΛΟ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΜΕΝΕΙ.

weird
29-05-2009, 19:47
remedy εχω ενα δεσμο ,εχω φιλους κυριως μια κολλητη ημουν μια χαρα!!!!Ολα πηγαιναν Δοξα τω Θεω τελεια.Και οταν ερχονταν γελαγα....Και χτες το ειχα ξεπερασει μεχρι που εγραψα καταραμενη η στιγμη για το γαλα.Εχω αρχισει αυστηρη διαιτα με γιατρο φυσικα ειναι η 4η μερα σημερα ,τα φαρμακα τα παιρνω κανονικα .Το κυριοτερο για τα κοριτσια δεν εχω περιοδο 2 μηνες .Μαλλον πιστευω απο κει οφειλεται +οτι ακουω κολλαω.Τα ονειρα μου να σας πω???Δεν θελω ουτε λεφτα ουτε αντρα ουτε δοξα ουτε ομορφια ουτε τιποτα το κυριοτερο ειναι το μυαλο μου ,η λογικη μου και απο κει και περα ενα σπιτακι δικο μου με τη γατα μου καποιον καταλληλο για μενα που να ξερει το προβλημα και να με υποστηριζει παντοτε και σοβαρα και στα αστεια πολλες φορες,τη δουλεια μου,τους φιλους μου ΓΕΝΙΚΑ ΝΑ ΝΙΩΣΩ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΡΥΒΟΜΑΙ ΝΑ ΜΑΙ ΣΕΝΑ ΚΡΕΒΒΑΤΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΥΣ.ΟΛΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΓΩ!!!ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΥΑΛΟΥΔΑΚΙ WEIRD MOY .ΕΙΝΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙ ΜΕ ΤΗ ΛΕΞΗ ΓΑΛΑ ΜΕ ΤΗ ΛΕΞΗ ΑΣΧΗΜΗ ?ΤΡΕΛΛΟΣ ΕΙΝΑΙ?ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΙΡΝΩ Ως ΤΡΕΛΛΟ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΜΕΝΕΙ.

Afroula, όταν μιλάω για το μυαλό σου, εννοώ οτι έχει ένα θεμα με το να κολλάει σε ορισμένη σκέψη. Αυτό.

Οταν αυτό συμβαίνει, που δεν συμβαίνει πάντα, καλό είναι να βρίσκετε μαζί με τον ειδικό, γιατί.

Απο εκεί και πέρα, την ιδιαίτερότητα που έχεις να εμβαθύνεις πάνω στις έννοιες, μπορείς φυσικά και να την χρησιμοποιήσεις δημιουργικά...

Ρωτάς, τι σημαίνει ΓαΛΑ.

Γάλα για εμένα σημαίνει
ασπρο
μητρικό
πόσιμο
αγνό
πρωινό
αγελαδινό
βιταμινούχο
γευστικό
απλό

ΑσχΣΜΗ
σου είπα οτι για μένα σημαίνει

άχαρη
πεζή
ρηχή
εγωίστρια
....

Αλλά δεν γίνεται να σου πω τι σημαίνει για τον ΚΟΣΜΟ, γιατί αυτο θα σήμαινε οτι μπορώ να είμαι μέσα στο μυαλό του ΚΑΘΕΝΑ.

weird
29-05-2009, 19:48
Πότε σου είπαν κάτι σχετικό με το γάλα? Οτι δηλαδή το δέρμα σου είναι σαν το γάλα?

Remedy
30-05-2009, 15:51

ξερεις γιατι σε ρωτησα αφρουλα?
προσπαθω να καταλαβω τι προσπαθεις να αποφυγεις να σκεφτεις και κανεις αυτες τις απλες αλλα αδιεξοδες σκεψεις...
δυο πιθανοτητες βλεπω με το φτωχο μου μυαλο.
Η κατι σε φοβιζει τρελλα στην ζωη σου και δεν θελεις να το σκεφτεσαι ,δεν θελεις να το αντιμετωπισεις και δεν καταλαβαινω τι μπορει να ειναι αυτο,

Η εχεις την αναγκη να ασχολουνται οι δικοι σου ανθρωποι συνεχως μαζι σου και ειναι ενα τεχνασμα που διαμορφωσες υποσυνειδητα για να στρεφεις την προσοχη επανω σου...ζητωντας τους δλδ την βοηθεια τους γα τα αδιεξοδα σου αυτα....

εσυ εχεις σκεφτει τπτ σχετικο με αυτα που σου λεω?

afrula
11-06-2009, 03:49
Αντιθετως ειμαι πολυ περηφανο ατομο και εγω θελω να τους βοηθω.Αυτο που εχω καταλαβει με μενα ειναι οτι με φοβιζει ο κοσμος.Και γενικα δε μαρεσει ο κοσμος.Για μενα η Αθηνα δεν ειναι.Μακαρι να χα γεννηθει αλλου.Αλλα εχω σκοπο να φυγω απο την Αθηνα .

weird
11-06-2009, 09:36
Αφρούλα.
Μπορείς αργότερα να πας σε ένα άλλο μέρος να ζήσεις, με λιγότερο πληθυσμιακό φορτίο.

Αντιλαμβάνομαι αυτό που λες, απο πολλές μεριές...

Σαν να δυσχετείς με τον όχλο, την πολυκοσμία, την μάζα.

Σαν να έχεις τρομερή ανάγκη για ανθρώπινη επαφή.

Σαν να σε απασχολεί το τι λέει ο ένας ή ο άλλος, το τι σκέφτεται.

Θυμάσαι, λέγαμε οτι καμιά φορά, όταν δεν μας έχουν δώσει τον χώρο να σχηματίσουμε την δική μας άποψη και οπτική για τα πράγματα, βασιζόμαστε υπερβολικά πολύ στη γνώμη των άλλων...

Αλήθεια, εσύ τι έχεις σκεφτεί πάνω σε αυτά?
Σου λένε κάτι?

badboy
19-06-2009, 02:06
αφρουλα...θα σου πω μια αληθεια και ειναι σκληρη.
δεν προκειται να βρεις ποτε απαντηση σε αυτα που ψαχνεις.
και για να ησυχασεις,,,
μπορεις να το σταματησεις.
μπορεις οταν το σκεφτεσαι να σκεφτεσαι κατι αλλο και να το μπλοκαρεις...ειναι ενα κολπο.
η σοφη κουβεντα ενος γιατρου ηταν
το βλεπεις το παπακι που κραταω?
θελω την επομενη φορα που θα ερθεις να μην το θυμασαι...
ε την επομενη φορα μονο το παπακι θυμομουν.
ο εγκεφαλος ειναι μεγαλος μπιιιιιπ.
αλλα εμεις με την γνωση γινομαστε χειροτεροι μπιιιιιπ.
μπορεις να τα μπλοκαρεις αυτα.πως?
με φαρμακα κυριως,
και με ψυχοθεραπεια...προσεξε...οχι με οποιονδηποτε ψυχιατρο.
οι περισοτεροι δεν ξερουν δυστηχως.
ειναι λιγοι αυτοι που θα σου πουν αυτο με το παπακι.
και πολλοι αυτοι που θα σου πουν..ειναι βλακιες.....
βγαλτα απο το μυαλο σου...κτλπ
αμα μπορουσα να τα βγαλω απο το μυαλο μου θα ερχομουν σε εσενα να σου σκαω και τα 80 ευρω??αυτα που λες εσυ ειναι βλακιες...(θα ελεγα τωρα στο γιατρο).
πηγαινε σε εναν ψυχιατρο....και ενοειτε συνεχισε να ρωτας και εδω...και να παιρνεις απαντησεις...τις χρειαζεσαι...προσωρινα....
και ας σου κανουν κακο...
α επισης...ο ιδιος γιατρος μου εχει πει πως οι ψυχαναγκασμοι οσο μεγαλωνει καποιος φευγουν.λογω εγκεφαλου.
σε πληροφορω οτι ζω με ψυχαναγκασμους που τους μπλοκαρω πια...η διαφορα σε εσενα και εμενα ειναι οτι εγω τους μπλοκαρω γιατι εμαθα, μου εδειξαν...αλλα κυριως με βοηθησαν τα φαρακα να τους μαθω.
το ξερω οτι οσο ψαχνεις γουσταρεις και ηρεμεις,
συνεχισε να ψαχνεις...αλλα ζητα και βοηθεια...απο ειδικο.

σέϊτα
19-06-2009, 14:58
badboy

τι φαρμακα επαιρνες για τους ψυχαναγκασμους ;

afrula
19-06-2009, 17:26
badboy καθημερινα εχω πολεμο μου φευγει μια εμμονη ηρθε αλλη τωρα και ερχεται η καταραμενη γερα.Εχω ξεκινησει ψυχοθεραπεια τα φαρμακα με βοηθησαν εξαιρετικα αλλα το θεμα ειναι υποτροπιασα γιατι εχω μετρια καταθλιψη και οι εμμονες φουντωνουν.Εγω τα βγαζω περα ειτε εδω ειτε γελωντας ειτε με τσαμπουκα με κοντρα αλλα οταν σου καρφωνεται στο μυαλο τι κανεις?Εγω ξερω οτι ειναι παραλογα αυτα που σκεφτομαι και τι απανταω η χαζη!!!Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΜΩΣ ΑΝ ΜΕ ΠΕΙ ?Λεω μονο ενας τρελλος θα μπορουσε να τα πει αυτα και δε δινω σημασια.Αλλα φοβαμαι το κοσμο !!!!!!!!

weird
19-06-2009, 18:23
Αλλα φοβαμαι το κοσμο !!!!!!!!

Αυτό είναι το κυριότερο πιστεύω.
Εχεις βρει γιατί φοβάσαι τόσο πολύ τους ανθρώπους καλή μου?

afrula
20-06-2009, 00:31
γλυκια μου εσυ τι πιστευεις?Μα φυσικα μη μου πει η με δει καποιος οπως σκεφτομαι γιατι ολα ειναι γυρω απο το προσωπο.Ντρεπομαι να σου πω τωρα τι σκεφτομαι και εχω σκασει και κλαιω 2 μερες τωρα.Ντρεπομαι γελαω αλλα εχει ξεφυγει η κατασταση.Λεω ασχημη σημαινει οταν εχεις καποια δυσμορφια οταν εχεις κατι παραμορφωμενο.Και καπακι απο προχθες λεω αν σε πει κανεις παραμορφωμενη?Χριστε μου λεω ελεος!!!!!!Αν με πει θα ναι τρελλος αφου δεν ειμαι και δε με νοιαζει αλλα ειναι καρφωμενο στο μυαλο 2 μερες τωρα.Ρε παιδια δεν αντεχεται τι ναι αυτα?Ντρεπομαι και εξαλλου τι να σας λεω τη καθε εμμονη και να γελαμε???:(:(ο ψυχολογος δε βοηθαει πολυ δε ξερω μακαρι να γινοταν ενα Θαυμα ΜΑΚΑΡΙ ΘΕΕ ΜΟΥ.Οκ εγω ειμαι μια χαρα αλλα λεω ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ?Χεστον λεω οποιος το πει που ποτε δε θα γινει θα ναι τρελλος και εμενα με νοιαζουν οι γνωστικοι.Πιστευω ειμαι μια πανεξυπνη κοπελα,ομορφη ετσι λενε,γλυκια,δυναμικη και καθομαι στο σπιτι ενα χρονο τωρα ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟΥΣ ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΥΣ.Θελω να ζησω ελευθερη Γιατι δε μαφηνουν γιατι???:(:(Εδω κλαιω..........Τι να πω αρα ειμαι αρρωστη .Δεν το εχω παραδεχτει ομως μεσα μου ποτε αυτο.Λεω ενα μπερδεματακι ειναι αλλα οχι ειμαι αρρωστη και γεννηθηκα αρρωστη.Δε πειραζει ...Ειμαι αχρηστη ετσι κι αλλιως.Παω να κανω ενα βημα μου περναει η ιδεα ερχεται αλλη.Και τα παραταω.Το μονο που θα μου λυνε το προβλημα θα ταν εγω και ο καθρεφτης μου μονο και οταν και αν νιωσω καλυτερα ποτε να μιλησω σε κανεναν ανθρωπο.

giota
20-06-2009, 00:45
Aφρούλα μου και μόνη σου έγραψες ότι είσαι μια πανέξυπμη κοπέλα και όμορφη.Θα ήθελα να είμαι και εγώ ανοιχτόχρωμη τι κάθεσαι και σκέφτεσαι τον κόσμο;Μήπως να πάρεις μια δεύτερη γνώμη μήπως και σου δώσει άλλη θεραπεία;Είναι αμαρτία να βασανίζεις τον εαυτό σου εγώ πιστεύω πως είσαι κούκλα,γλυκιά αλλά ευαίσθητη.Ούτε άχρηστη είσαι ούτε άρρωστη γεννήθηκες.Καμμιά φορά δεν κάνουν λάθη οι γιατροί και δεν δίνουν το κατάλληλο φάρμακο;πάρε και δεύτερη γνώμη.Εχεις κάποιες φοβίες και ανασφάλειες άσε το προσωπάκι σου που θα είναι τόσο γλυκό όσο και εσύ.Τον κόσμο στα παλιά σου τα παπούτσια.Μάλλον έχεις ανάγκη επιβεβαίωσης ότι είσαι όμορφη.Αντε βρέ Αφρούλα μια χαρά κοπέλα είσαι.

afrula
20-06-2009, 00:54
αχ βρε giota μου το ξερω και το βλεπω αλλα λεω αν βρεθει κανεις τρελλος και πει ναι σε ολα αυτα που σκεφτομαι ασπρη σα βαμβακι η παραμορφωμενη?Τρελλος θα ναι αλλα για να μου μιλησει θα χει καποια λογικη.Τελος παντων τρελλος θα ναι αλλα εγω ακομα και απο εναν τρελλο μπορει να κανω βλακεια να αυτοκαταστραφω μονη μου και να κλειστω στο σπιτι για παντα η σε καμια κλινικη?Απο εναν τρελλο?Δε ξερω τι ειναι αυτο αν σκεφτω κατι κολλαει εκει....Δε ξερω εχω απογοητευτει με τον ευατο μου μακαρι να μην ειχα γεννηθει!!!!!!!Μακαρι!!!!

giota
20-06-2009, 01:02
Αφρούλα θα καθήσεις να σκάσεις για ένα τρελλό;όταν σου λένε οι λογικοί ότι είσαι όμορφη;Αφρούλα θέλεις επιβεβαίωση αξίζει να σκέφτεσαι αν κατι σου πεί κάποιος.Μην κάνεις σενάρια που δεν θα γίνουν.Θα κοιτάς τον καθρέδτη σου και θα λες πόσο όμορφη είσαι.Βγες έξω πήγαινε βόλτα με φίλες μην κάθεσαι στο σπίτι και σκαλίζεις τα ίδια συνέχεια.Και εγώ Αφρούλα ήμουν πολύ πεσμένη ψυχολογικά και τώρα μετά απο 3 μήνες θεραπείας αρχχίζω να αισθάνομαι καλύτερα.Φυσικά άλλαξα γιατρό και μου έδωσε άλλη αγωγή.

apaleftos
20-06-2009, 01:12
ΡΕ ξυπνα αν δεν ειχες γενιθει εγω με πιον θα μιλαγα τωρα εε???Ξεκολα και μην σκεφτεσαι τοσο αρνιτικα!!!Αν σου πω οτι καταλαβαινω πωσ περνας θα ειναι ψεμα αλα και εσυ δεν μπορεις να καταλαβεις ποσ περναω εγω γιαυτο ακου!!!!!

Τα παντα εχουν το λογο τους ολοι μααααααας εχουμε ενα λογο που υπαρχουμε να βαλουμε ενα πετραδακι στο σορο που λεγεται ανθρωποτητα. Ολοι εχουμε ιδιετεροτητεσ που μας πρικησε η φυση και μας κανουν μοναδικους !!Ειμασται απαρετητη για την ανθρωποτητα οσο και αυτη για μας αυτη εξελισεται μεσα απο εμας τη χρειαζομασται και μας χρειαζετε !!!!Σκεψου οτι ολα τα φυλα του δεντρου ειναι χρισιμα εμεις δεν το καταλαβαινουμε αμα κοψουμε ενα φυλλαρακι απο μια πορτοκαλια η πορτοκαλια ομως το καταλαβαινει

(Συγνωμη για το υφος μου )

Σκεψου θετικα +++++++

vince
20-06-2009, 01:57
Afrula, γιατί σε ενοχλούν τόσο πολύ οι τρελοί? Αν μπορούσες να τους μιλήσεις τι θα τους έλεγες? Αν μπορούσες να κάνεις κακό σε έναν τρελό θα το έκανες?

vince
20-06-2009, 02:07

vince
20-06-2009, 02:13

Θεοφανία
20-06-2009, 02:28
βινς...γιατι σε πειράζει η λέξη τρελλός?

αν έχεις καμιά μύγα σε πληροφορώ πως ότι έχεις γράψει μέχρι σήμερα σε αυτό το φόρουμ, δείχνουν ένα βαθιά σκεπτόμενο και ψαγμένο άτομο...ξεκόλα απ\' τη λέξη.....

weird
20-06-2009, 02:35
Μα φυσικα μη μου πει η με δει καποιος οπως σκεφτομαι γιατι ολα ειναι γυρω απο το προσωπο.

....................................
Aρα, φοβάσαι, οτι οι άλλοι θα σκεφτούν αυτό που ΕΣΥ σκέφτεσαι για εσένα. Σωστά? Υπάρχει επομένως κάποια φωνή μέσα σου, που λέει, για σενα, οτι είσαι άσπρη κτλ?...

.Τι να πω αρα ειμαι αρρωστη .Δεν το εχω παραδεχτει ομως μεσα μου ποτε αυτο.Λεω ενα μπερδεματακι ειναι αλλα οχι ειμαι αρρωστη και γεννηθηκα αρρωστη.Δε πειραζει ...Ειμαι αχρηστη ετσι κι αλλιως.Παω να κανω ενα βημα μου περναει η ιδεα ερχεται αλλη.Και τα παραταω.

Είσαι μια κοπέλα που έχει έναν έντονο ψυχαναγκασμό ( ψυχολογικό πρόβλημα που σχετίζεται άμεσα με το άγχος) και χρειάζεται έναν κατάλληλο ειδικό, σωστή φαρμακευτική αγωγή και ΘΕΛΗΣΗ, που έχεις, για να το ξεπεράσει. Είσαι αγωνίστρια Αφρούλα, με την λέξη άχρηστη, σε αδικείς πιστεύω.

Το μονο που θα μου λυνε το προβλημα θα ταν εγω και ο καθρεφτης μου μονο και οταν και αν νιωσω καλυτερα ποτε να μιλησω σε κανεναν ανθρωπο.

Ο καθρέπτης σου... Σαν να έχεις διαρκώς την ανάγκη να βλέπεις την εικόνα σου για να νιώθεις ήσυχη δηλ?
Και σαν να φοβάσαι το πώς βλέπουν οι άλλοι αυτή την εικόνα.... Αυτό έχω σαν αίσθηση.
Τόσοι πολλοί άνθρωποι.
Και τόσο διαφορετικοί.
Τόσα ζευγάρια μάτια.
Κάποιες σκέψεις...

Ελπίζω σύντομα να είσαι καλύτερα.
Ενημερώνεις τον ψ για τις υποτροπές?

weird
20-06-2009, 02:40
Originally posted by vince
Afrula, γιατί σε ενοχλούν τόσο πολύ οι τρελοί? Αν μπορούσες να τους μιλήσεις τι θα τους έλεγες? Αν μπορούσες να κάνεις κακό σε έναν τρελό θα το έκανες?

Vince,
προφανώς η Αφρούλα, έχει κάποιες απόψεις και ιδέες σχετικά με τους \"τρελούς\"
Δεν βλέπω γιατί αυτό σε θίγει.
Ο καθένας το βλέπει όπως θέλει το θέμα.

Όπως πολύ σωστά λέει κι η Θεοφανία, κακώς μυγιάζεσαι. Ξεκόλλα απο την λέξη \"τρελός\".

afrula
20-06-2009, 18:36
ωπα δε καταλαβα !!!Τι ειπες ?Για το χαμηλο μου επιπεδο και δε με τιμα?ΤΟΤΕ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΡΕΛΛΟΣ ΚΑΙ ΔΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΗΣΟΥΝ ΜΕΣΑ ΕΔΩ!!!!!!ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΟ ΔΑΦΝΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΘΩ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΤΡΕΛΛΟΥΣ ΣΑΝ ΕΣΕΝΑ.Μακαρι να ειχες τη ψυχη μου και την εξυπναδα μου εκει που μπορω αλλα αστο κοιμησου καλυτερα και αντε χασου!!!:D

vince
20-06-2009, 18:44

afrula
20-06-2009, 18:52
τι να βγαλω ?Αφου οι τρελλοι δεν εχουν λογικη δε με νοιαζει να πανε στο δαφνι

vince
20-06-2009, 18:53

afrula
20-06-2009, 18:55
οχι γιατι μιλανε και μπερδευουν τους λογικους!!!!Να κλειστουν ολοι μεσα να ησυχασουμε.Ολο τρελλοι ειναι εξω

vince
20-06-2009, 18:56

afrula
20-06-2009, 18:59
εσενα τον τρελλο αντε παρατα με

vince
20-06-2009, 19:01

Remedy
20-06-2009, 23:13
τι να βγαλω ?Αφου οι τρελλοι δεν εχουν λογικη δε με νοιαζει να πανε στο δαφνι

δηλαδη, αν εσυ πας ποτε για θεραπεια σε καποιο ψυχιατρειο θα αυτοαποκαλεισαι τρελλη?

Sofia
20-06-2009, 23:32
afrula, διαβαζω το θεμα σου και πολλες φορες δεν εχω γραψει κατι, γιατι αν κ με στεναχωρει να διαβαζω για το αδιεξοδο καθε ανθρωπου (εστω συγκεκριμενες φορες) δεν ξερω τί να πω, ωστε να βοηθησω.

αυτη τη φορα ομως θελω να σε ρωτησω κατι για δικο σου προβληματισμο, αν σου λεει κατι δλδ...

εχω προσεξει πώς μια κουβεντα, μια λεξη που προέρχεται αρχικα απο δικο σου φοβο κ στη συνεχεια απο φοβο κ μονο οτι μπορει να προερχεται κ απο καποιον αλλο μπορει να σε καθηλωσει. Ο φοβος οτι καποιος μπορει να σε χαρακτηρισει με μια λεξη που εσυ θεωρεις οτι λεγεται με αρνητικη μορφη. Ας σου πω ενα παραδειγμα. Εγω εχω ανοιχτη επιδερμιδα, αρκετα λευκη θα έλεγα. Μια φιλη μου εχει σταρενια επιδερμιδα. Θέλοντας να μου κανει ενα θετικο σχολιο μου λέει τί ωραια λευκη επιδερμιδα που έχεις. Σαν γαλα ειναι...Στο μυαλο μου αυτη η παρομοιωση ειναι κακη, δεν μ αρεσει. Η ιδια ομως μου το λέει γιατι το βλεπει σαν κατι ομορφο...Εγω ομως στο μυαλο μου εχω την παρομοιωση αυτη σαν κατι ασχημο. Η ιδια εχει την ιδια εικονα που εχω εγω σαν ασχημη, σαν κατι ομορφο. Με αλλα λογια σου λέω πώς ειναι πολυ σχετικες οι εννοιες, κ πώς το ομορφο κ το ασχημο ουτε μπορουν να εχουν οριο συγκεκριμενο κ ουτε ποτε μπορουν να ελεγχθουν. Δεν μπορεις να απαγορευσεις ουτε να ορισεις σε κανεναν τί να δει ως ομορφο κ τί ως ασχημο κ φυσικα κ να το εκφρασει.

Εσύ μπορεις να ορισεις ελευθερα οτι θελεις κ να το εκφρασεις ανοιχτα?να υπερασπισεις τις αποψεις σου?

tomasliak
20-06-2009, 23:49
afrula για αυτην την εμμονη σου εχω να σου προτεινω κατι.λοιπον αυριο το πρωι που θα ξυπνησεις κοιτα τον εαυτο σου στον καθρεφτη παρατηρησε τον καλα.βλεπεις μια ασχημη κοπελα στον καθρεφτη η οχι?αν οχι τοτε νικησες.

afrula
25-06-2009, 03:57
εγω βλεπω μια ομορφη κοπελα .Οι αλλοι ομως ?

afrula
25-06-2009, 04:00
φυσικα δεν ειμαι τρελλη εφοσον εχω λογικη και εξυπναδα .Οι τρελλοι δεν εχουν λογικη και ειναι στα ψυχιατρεια και δε με νοιαζει δε μαφορουν !!!!!!!!Εμενα με νοιαζουν οι γνωστικοι.

afrula
25-06-2009, 04:01
Απο το αγχος tomaliask το δερμα μου εχει γινει καταξερο και με σπυρακια ,κοκκινιζω γιαυτο αστο καλυτερα τωρα ειμαι κανονικη.

weird
26-06-2009, 15:19
φυσικα δεν ειμαι τρελλη εφοσον εχω λογικη και εξυπναδα .Οι τρελλοι δεν εχουν λογικη και ειναι στα ψυχιατρεια και δε με νοιαζει δε μαφορουν !!!!!!!!Εμενα με νοιαζουν οι γνωστικοι.

Αυτό που νιώθω Αφρούλα μου, είναι οτι σε φοβίζει η τρέλα.
Νιώθω ένα φόβο σχετικά με το οτιδήποτε έχει να κάνει με την τρέλα ή τους τρελούς.

Είναι ανθρώπινο. Ολοι οι άνθρωποι φοβούνται την τρέλα. Το να μην εντάσσονται μέσα στους κανόνες του κοινά αποδεκτού και λογικού. Το να μην έχουν τον έλεγχο της κατάστασης. Είναι ανθρώπινοι φόβοι αυτοί.

sabb
26-06-2009, 16:51

Αυτό που νιώθω Αφρούλα μου, είναι οτι σε φοβίζει η τρέλα.
Νιώθω ένα φόβο σχετικά με το οτιδήποτε έχει να κάνει με την τρέλα ή τους τρελούς.

Είναι ανθρώπινο. Ολοι οι άνθρωποι φοβούνται την τρέλα. Το να μην εντάσσονται μέσα στους κανόνες του κοινά αποδεκτού και λογικού. Το να μην έχουν τον έλεγχο της κατάστασης. Είναι ανθρώπινοι φόβοι αυτοί.

Είναι φορές που δεν ξέρω που να εντάξω τον εαυτό μου...

Τους \"μη τρελούς\" (αποφεύγω το χαρακτηρισμό \"λογικοί\"), τους αρέσει να τους πηδάει κάθε τέσσερα χρόνια η ίδια πολιτική παράταξη - και μάλιστα χωρίς \"σάλιο\" κατά τα κοινώς λεγόμενα (συγχωρήστε μου τον αυθορμητισμό)...
Κάποιοι \"θεότρελοι\" πάλι ακτιβιστές, ρισκάρουν τη ζωή τους και πιάνονται από φαλαινοθηρικά για να προστατεύσουν τη ζωή μιας φάλαινας.....

Ποια είναι η τρέλα και ποια η λογική ?

Υ.Γ. Αφρούλα ξέρω πως δεν σε βοηθάω με τον προβληματισμό μου, πιστεύω όμως ακράδαντα πως οι λιγότερο \"λογικοί\" άνθρωποι είναι πολύ πολύ καλύτεροι σαν ΑΝΘΡΩΠΟΙ από όλους εκείνους που διατείνονται πως έχουν σώες τις φρένες τους....

Απλά όλοι αυτοί δεν έχουν κατανοήσει το μέγεθος της δυστυχίας τους....

afrula
26-06-2009, 19:09
παιδια φυσικα να ναι καλα ολοι τους δεν εννοω αυτο ,αλλα στη περιπτωση μου λεω αν πει κατι απο αυτα που σκεφτομαι τα τρελλα λεω θα ναι τρελλος.Δεν εχει λογικη δε με νοιαζει!!!Με νοιαζουν οι γνωστικοι εξω στη κοινωνια που σε αλλα ειναι χαζοι αλλα στα παραλογα εννοω ειναι ευτυχως γνωστικοι.Μη με παραξηγειτε φυσικα και τους αγαπω ολους...

afrula
26-06-2009, 19:16
sabb δε μιλησα για ψυχη.Πιστευω με καταλαβες.Απλως δε με ενδιαφερουν γιατι δεν εχουν λογικη,ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΟΙ ΓΝΩΣΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΕΞΑΛΛΟΥ ΑΝ ΜΟΥ ΛΕΓΑΝ Η ΒΛΕΠΑΝΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΑΖΑ ΠΟΥ ΚΟΛΛΗΣΑ ΣΕ ΜΕΝΑ ΜΟΝΟ ΘΑ ΤΑ ΒΛΕΠΑΝΕ ΤΙ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΑ?ΦΥΣΙΚΑ ΟΛΟ ΤΟ ΚΟΣΜΟ .ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?Απλως ο φανατισμος μου ειναι για να διωξω τις κ...ιδεες.Δε θελω να εξηγησω αλλο γιατι θα μου κανει κακο .Πιστευω καταλαβατε ;)

weird
28-06-2009, 18:28
Καλησπέρα Αφρούλα μου...
καθόμουν πριν λίγο και μιλούσα με μια γυναίκα, η οποία μου άνοιξε την ψυχή της και ούτε κι εγώ μπορούσα να φαναστώ πόσα έκρυβε τελικά αυτή η ψυχή.
Η ιστορία της, μου θύμησε εσένα και της είπα οτι θα μπω να τα γράψω εδώ μέσα, και μου είπε, αν πρόκειται να βοηθηθεί έστω και λίγο κάποιος απο αυτήν την ιστορία, να τα γράψεις...

Η γυναίκα αυτή λοιπόν, έχει μια κόρη, την ας την πούμε Μαρία...
Η Μαρία ήταν είναι ένα όμορφο κορίτσι και πολύ έξυπνο. Μέχρι που μια μέρα, ξαφνικά, αρρώστησε.
Αρχισε η μητέρα της και φίλη μου, να μου εξηγεί τα συμπτώματα της κορούλας της.
Αρχισε να βρίσκει τον εαυτό της άσχημο.
Η Μαρία, δεν ήταν ένας επιφανειακός άνθρωπος, διάβαζε, είχε πολλά ενδιαφέροντα, μέχρι να της συμβεί αυτό..
Κοιτιόταν με τις ώρες στον καθρέπτη. Αρχισε να γίνεται επιθετική. Εκρήξεις οργής. Εμπαινε στο δωμάτιό της κι έσπαζε τα πράγματα. Δάγκωνε τα χέρια της για να ηρεμήσει απο τα νεύρα της και ξερίζωνε μόνη της τα μαλλιά της.
Αρχισε να της φταίει το δέρμα της, φοβόταν οτι ήταν πολύ άσπρη! Την είχε πιάσει και αυτή η ιδέα. Καταλαβαίνεις, με το που μου τα διηγήθηκε όλα αυτά η μητέρα της, θυμήθηκα εσενα Αφρούλα.

Ο πατέρας της δεν μπορούσε να καταλάβει τι γινόταν και μάλλωνε με το παιδί. Οι καβγάδες όλο και πιο συχνοί. Μέχρι που μπήκε στη μέση η μάνα και του είπε \" Αυτή έχει πρόβλημα, δεν θα κάνεις κι εσύ τα ίδια. Σταματα να μαλλώνεις μαζί της, δεν είναι καλά το παιδί απο τα νεύρα του είναι έτσι.\"

Με το που το μαθαίνει ο πατέρας, τον πλάκωσε η στεναχώρια. Μια μέρα, δεν μπορούσε να σηκωθεί απο το κρεβάτι. Απο τη μέση και κάτω, ένιωθε να έχει παραλύσει. Η γυναίκα, η φίλη μου, τον έτρεχε στα νοσοκομεία και δεν του έβρισκαν κάτι παθολογικό. Τέλοσπάντων, πήγαν σε έναν πρακτικό γιατρό και λύθηκε το πρόβλημα του πατέρα. ( Πάντως έπαιξαν ρόλο τα λόγια της πανέξυπνης αυτής γυναίκας, που του είπε, γίνε καλά, μην ζηλεύεις που προσέχω τόσο τη μικρή, εκείνη έχει το πρόβλημα, γίνε καλά γιατί δεν αντέχω... κι έτσι κι έγινε).

Η μικρή, γύρω στα 17 τότε, χειροτέρευε. Αρχισε να αρνείται να κάνει τα στοιχειώδη. Την τσάντα για το σχολείο της την έφτιαχνε η μάνα της. Την συμβούλευε, παμε κορίτσι μου σε ένα γιατρό, δεν είσαι καλά. Η μικρή Μαρία την έβριζε \" εγώ δεν είμαι τρελή να τρέχω σε τέτοιους γιατρούς!\" Και τότε της είπε η μάνα της \" όλοι μας έχουμε τα ψυχολογικά μας. Ετσι κι εσύ. Μόνο τρελή δεν είσαι Μαρία μου, απλά έχεις κι εσύ τα άγχη σου. Αν είχα λεφτά θα πήγαινα κι εγώ σε ψυχολόγο. Μα τώρα έχω λεφτά μόνο για σένα και θέλω να πας\"

Η Μαρία χειρετέρευε. Αρχισε να φοβάται να βγεί έξω. Δεν ήθελε να την κοιτάζει κανείς, να την σχολιάσει κανείς. Είε κρίσεις βουλιμίας και ανορεξίας. Χτυπιόταν μόνη της. Πάθαινε κρίσεις υστερίας όπου ούρλιαζε και αρνιόταν πλέον να πάει στο σχολείο. Σταμάτησε να πηγαίνει. Για τα επόμενα 2 χρόνια δεν βγήκε απο το σπίτι.

Είχε ξεκινήσει να πηγαίνει στον ψυχίατρο και έκανε και ψυχοθεραπεία. Εντωμεταξύ, δεν ήθελε να την βλέπει κανείς κι έβγαινε μόνο βράδια! Οι γονείς της την πήγαιναν αργά τη νύχτα με το αμάξι και περίμεναν να τελειώσει η συνεδρία για να την πάρουν.

Η κατάσταση αυτή βελτιώθηκε. Η Μαρία είχε καλή αντιμετώπιση απο το σπίτι. Η μάνα της πολλές φορές την έπαιρνε αγκαλιά τα βράδια, και την διαβεβαίωνε όσες φορές χρειαζόταν μέσα στην μέρα οτι δεν είναι άσχημη. Πήγε κι έπιασε τους διευθυντές του σχολείου να της φερθούν προσεκτικά και το κορίτσι ξεκίνησε να πηγαίνει πάλι στο σχολείο μετά απο 2 χρόνια διακοπής.

Με την φαρμακευτική αγωγή, και την κατάλληλη αντιμετώπιση απο το σπίτι και τον γιατρό της, η Μαρία πλέον, βγαίνει κανονικά, έχει τις παρέες της και την ζωή της, έδωσε τις πανελλήνιες και πήγε πολύ καλά... ντύνεται με ρούχα ελαφριά, πάει στην παραλία για μπάνιο...

Καμιά φορά μόνο όταν την βλέπει η μαμά της να κοιτιέται σοτν καθρέπτη της λέει, φύγε απο κει! Κι εκείνη ακούει. Εγινε ξανά το χαμογελαστό και έξυπνο κορίτσι. Εμαθε να μην δίνει σημασία στις κακές σκέψεις, να μην την παγιδεύουν. Ακόμα βέβαια την παρακολουθεί ο γιατρός.

Αφρούλα, στα γράφω, για να δεις πως κι άλλοι πέρασαν αυτό που περνας και όμως τα κατάφεραν! Ετσι θα τα καταφέρεις κι εσύ καλή μου. Φρόντισε να βρεις έναν ειδικό που να μπορείς να τον εμπιστεύεσαι και να βλέπεις οτι γίνεται δουλειά.

Ολα θα πάνε καλά.

afrula
30-06-2009, 01:31
weird μου με εκανες να κλαψω με την ιστορια σου γιατι αυτη ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ.

afrula
30-06-2009, 01:34
Ναι αλλα εγω τον βλεπω ομορφο τον ευατο μου weird μου γλυκια οι αλλοι με λενε ασχημη.Και αποψε το ακουσα με τα ιδια μου τα αυτια!!!!!!!!Δε ξαναβγαινω εξω.Δε μπορω να ακουω αυτη τη λεξη............δεν αντεχω........:(:(

afrula
30-06-2009, 04:08
ομως η Μαρια αν ακουσει το ασχημη καπου τι θα κανει?Εδω ειναι το θεμα!!!

weird
30-06-2009, 10:02
ομως η Μαρια αν ακουσει το ασχημη καπου τι θα κανει?Εδω ειναι το θεμα!!!
Θα ρωτήσω την μητέρα της καλή μου, εγώ την Μαρία δεν την έχω δει...

Θα την ρωτήσω και θα σου πω, πως το αντιμετωπίζει.

Εχω την αίσθηση πάντως οτι πλέον, έχει κατακτήσει το να μην την νοιάζει.

weird
30-06-2009, 10:06
Ναι αλλα εγω τον βλεπω ομορφο τον ευατο μου weird μου γλυκια οι αλλοι με λενε ασχημη.Και αποψε το ακουσα με τα ιδια μου τα αυτια!!!!!!!!Δε ξαναβγαινω εξω.Δε μπορω να ακουω αυτη τη λεξη............δεν αντεχω........:(:(

Αφρο, δεν αντέχεις τώρα, που δεν το έχεις ξεπεράσει. Όταν ξεπεράσεις αυτό το μίγμα ιδεοληψίας-κατάθλιψης και διατροφικής ανισορροπίας που σε τυραννάει, θα το αντέχεις μια χαρα.

Σου είπα την ιστορία για να δεις, οτι κι άλλοι το έπαθαν και το ξεπέρασαν.

afrula
30-06-2009, 17:09
weird μου το ακουσα χτες μπροστα μου και ζητησα το λογο και ειπε ταχα δεν ειπε τιποτα.Μου χει κατσει στο στομαχι.Δε θελω να ξαναβγω εξω με ολους τους βλακες.Δεν αντεχω αυτη τη λεξη !Γιατι και εγω σπανια βλεπω καποιον ασχημο εναν στους 30 ξερω εγω ποσο μαλλον να με πουν εμενα που ειμαι μια χαρα.Δε μπορω να το αντιμετωπισω.Εχω αγχωθει,εχω ταχυκαρδιες και σκεφτομαι ολοι με βλεπουν ετσι τωρα και ουτε παω να κοιταχτω στο καθρεπτη .Τα παρατησα ολα...

afrula
30-06-2009, 17:11
πριν ηταν φανταστικος ο φοβος ΤΩΡΑ ΕΓΙΝΕ ΠΡΑΞΗ!!!!Ουτε μονη μου δε νιωθω καλα τωρα...

Miranda
30-06-2009, 17:52
Αφρούλα σου έχω στείλει ενα U2U. Αν θέλεις, διάβασέ το.

afrula
30-06-2009, 21:44
το διαβασα και σε ευχαριστω πολυ ,εγω ξερω τι ειμαι αλλα δε μπορω να καταλαβω αφου ολοι την ιδια εικονα βλεπουν, που το βλεπουν το ασχημο????Ειναι μια λεξη οκ.Εγω γιατι δε βλεπω ασχημους ανθρωπους ???αρα δεν τους αρεσω και χεστηκα να αρεσω δε μενδιαφερει αλλα με ποιο δικαιωμα να το πουν αυτο???Αφου ειμαι ομορφη εγω, η γνωμη μου και ολοι οσοι μου το χουν πει αγνωστοι γνωστοι μια χαρα δηλαδη ,γιατι τωρα πια εχασα και την εννοια της ομορφιας .Ζητησα το λογο και με εβρισε και μου επιτεθηκε.Αυτον τον κραταγαν 5, εμενα ενας να μη τον δειρω.Επρεπε να καλεσω την αστυνομια αλλα δε το κανα γιατι ηταν γνωστος της γειτονιας και δεν ηθελα απαξιουσα αλλα εγω δεν ειμαι καλα!!!!:(:(:(ειμαι κλεισμενη μεσα και βλεπω τηλεοραση και συνεχεια κλαιω.Δε προκειται να βγω εξω λιγο το βραδακι μπορει να παρω αερα και μετα παλι μεσα.Δε μπορω να τα βγαλω περα με το στομα των ανθρωπων δεν καταλαβαινω τη χαζομαρα που λενε.Καλυτερα μονη μου και δε θελω κανεναν.Παιδια ΤΟ ΑΚΟΥΣΑ ΤΩΡΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ!!!!!Πριν ηταν ψιθυριστα η απο μακρια η μπορει και να ταν η ιδεα μου.Τωρα παραιτουμαι.Δε μπορω να ζω στη ζωη με αγχος,φουσκωμα στο στομαχι για τη καθε βλαμμενη και βλαμμενο!!!Ειλικρινα θελω να ησυχασω δε ξερω μπορει να παω σε ενα μοναστηρι να γαληνεψω.Δεν ειμαι η afrula που πρεπει να ειμαι ,ειμαι μια αλλη δεν ειμαι εγω!!!!!!!!:(.............................

Remedy
30-06-2009, 22:57
αφρουλα και ο πιο ομορφος ανθρωπος στον κοσμο, οταν ειναι δυστυχισμενος, στρεσσαρισμενος,αγχωμενος, φοβισμενος ,ασχημαινει...ποσο μαλλον ενας κανονικος ανθρωπος...
ειναι η φορτιση και το βαρος που καθρεφτιζονται στην εκφραση μας,και μονο ομορφοι δεν ειμαστε τοτε,οτι χαρακτηριστικα κι αν εχουμε....
μπορει λοιπον να συναντας ανοητους που να μη ξερουν τι τους γινεται, μπορει ομως και να δειχνεις με την εκφραση σου ολη αυτη τη δυστυχια που ζεις και μερικοι επισης ανοητοι νατην αναγνωριζουν σαν ασχημια γιατι δεν μπορουν να καταλαβουν οτι εισαι μια ομορφη κοπελα,απλως δυστυχισμενη....

weird
01-07-2009, 15:14
weird μου το ακουσα χτες μπροστα μου και ζητησα το λογο και ειπε ταχα δεν ειπε τιποτα.Μου χει κατσει στο στομαχι.Δε θελω να ξαναβγω εξω με ολους τους βλακες.Δεν αντεχω αυτη τη λεξη !Γιατι και εγω σπανια βλεπω καποιον ασχημο εναν στους 30 ξερω εγω ποσο μαλλον να με πουν εμενα που ειμαι μια χαρα.Δε μπορω να το αντιμετωπισω.Εχω αγχωθει,εχω ταχυκαρδιες και σκεφτομαι ολοι με βλεπουν ετσι τωρα και ουτε παω να κοιταχτω στο καθρεπτη .Τα παρατησα ολα...

Αφρούλα, δεν σε βλέπουν όλοι έτσι. Μην γενικεύεις την στάση ενός ανθρώπου σε εκείνη όλων των ανθρώπων!
Λες, γιατί εγώ να βλέπω... ενώ οι άλλοι να βλέπουν...

Νομίζω οτι υπάρχει μια διαφορετικότητα αλλά και μια ομοιότητα στο βλέμμα των ανθρώπων.
Όλοι βλεπουμε μια πραγματικότητα, αλλά την ερμηνεύουμε ο καθένας διαφορετικά.

Αλήθεια, πώς σου φαίνεται η ιδέα των διαφορετικών οπτικών της μιας και μοναδικής πραγματικότητας?

Κι αν βάλουμε και τις λέξεις στο παιχνίδι, τελικά οι λέξεις, ποιά πλευρά πραγματικότητας σημαίνουν για τον καθένα?
Την υποκειμενική ή την αντικειμενική?

Νομίζω οτι σε τρομάζει η αντίθεση, μια λέξη - πολλές σημασίες, αλλά και ένα ερέθισμα - διαφορετικές λέξεις.

Δεν ξέρω, υποθέσεις κάνω, αλλά θα ήθελα να μου πεις τι σκέφτεσαι πάνω σε αυτά :)

giota
01-07-2009, 20:11
Αφρούλα πρέπει να ξέρεις την Μόνικα Μπελούτσι μια κουκλάρα καλλονή ηθοποιό.Εχεις δει τον άνδρα της;Εμένα μου φαίνεται άσχημος ενω της Μπελούτσι της αρέσει.Το θέμα της ομορφιάς είναι τελείως υποκειμενικό.Σου το λέμε τόσοι γιατί δεν μας ακούς;Σκασίλα σου τι λέει ο κάθε βλάξ.

afrula
03-07-2009, 23:52
ναι ρε παιδια αλλα γιατι εγω δε το λεω?Τι σημαινει ασχημος.Δηλαδη δε μας αρεσει καποιος κατευθειαν ασχημος ,μπαζο ,πατσαβουρα.Τι να πω αυτοι βαριουνται να πουν τι εννοουν και αρκουνται στις λεξεις.weird εγω τι να πω τωρα?Μεσα απο την εμπειρια μου για να παιρνω ψυχοφαρμακα 9 χρονια δεν υπαρχει αντικειμενικη ομορφια.Αδυνατισα ομορφυνα και τσακ ασχημη ειναι.Αυτο που δε καταλαβαινω ειναι γιατι ασχολουνται μαζι μου και οχι με αλλες?Απο ζηλια.Επειδη η συμπεριφορα μου ξεχωριζει δηλαδη να ναι 10 και χα χου και να βγαινω εγω και να ειμαι ηρεμη και γαληνια και δυναμικη ΕΚΕΙ ΘΑ ΤΟ ΑΚΟΥΣΩ.Τελικα η ζηλια ειναι .Και ειναι απλως μια λεξη.Αλλα 1 στους 30 ειναι ασχημος και εκει εγω γιατι ρε παιδια δε μπορω να πω ειναι ασχημος?

afrula
03-07-2009, 23:56
οκ λογικα ολοι δεν εχετε ακουσει να σας βριζουν και να σας λενε ασχημους η οχι?Τι κανατε?Πως νιωσατε?Ζητησατε το λογο?Μειωθηκε η αυτοπεποιθηση σας?Εγω ειχα αυτοπεποιθηση 3 στα 10 τωρα παει πηγε 0.Weird!!!!!!!!βοηθεια μεχρι τι σκεφτονται για την εμφανιση μου εφτασα...ΟΚ να μου το πει αλλα να μιλαω με εναν ανθρωπο λεω και να σκεφτεται αυτο εγω επιλεγω το κρεββατακι μου και ειμαι κλεισμενη.:(:(

weird
04-07-2009, 01:28
ναι ρε παιδια αλλα γιατι εγω δε το λεω? .................................................. .........ι εκει εγω γιατι ρε παιδια δε μπορω να πω ειναι ασχημος?

Μπορείς, γιατί δεν το δοκιμάζεις?

Γενικότερα, λές πάντα αυτό που θέλεις ή όχι?

weird
04-07-2009, 01:30
οκ λογικα ολοι δεν εχετε ακουσει να σας βριζουν και να σας λενε ασχημους η οχι?Τι κανατε?Πως νιωσατε?Ζητησατε το λογο?Μειωθηκε η αυτοπεποιθηση σας?Εγω ειχα αυτοπεποιθηση 3 στα 10 τωρα παει πηγε 0.Weird!!!!!!!!βοηθεια μεχρι τι σκεφτονται για την εμφανιση μου εφτασα...ΟΚ να μου το πει αλλα να μιλαω με εναν ανθρωπο λεω και να σκεφτεται αυτο εγω επιλεγω το κρεββατακι μου και ειμαι κλεισμενη.:(:(

Για περίμενε λίγο.
Δεν είναι άδικο?
Μιλάω με δέκα.
Ενας απο αυτούς, μπορεί να σκεφτεί έτσι.
Κι εγώ τότε τι κάνω?
Κλείνομαι στο κρεβατάκι μου?

Θα μπορούσες να αλλάξεις ομιλητή.
Να μιλήσεις σε κάποιον που θα το αξίζει, αντί να τιμωρείς τον εαυτό σου για τον 1 βλάκα, να στερείσαι το εξω σου.

afrula
04-07-2009, 01:37
γιατι σπανια βλεπω ασχημο ανθρωπο για να το πω.Θα δω μια χοντρη 150 κιλων και θα πω ειναι ασχημη?Θα δω εναν κοντο και θα πω το ιδιο?Θα δω σπυρακια,θα δω ξερω γω το οτιδηποτε .Οχι βεβαια το πολυ να πω δεν ειναι ομορφη.Πιστευω ειναι για τα μπαζα οποιος λεει κατι τετοιο γιατι δεν υπαρχει ασχημια.Καληνυχτα weird θα κοιμηθω να χαλαρωσω.Μολις μπαινω στο forum ψαχνω αν εισαι μεσα γιατι ποιο ορθη λογικη δεν εχω δει.Σευχαριστω πολυ μεσα απο τη ψυχη μου.:);)

weird
04-07-2009, 01:41
γιατι σπανια βλεπω ασχημο ανθρωπο για να το πω.Θα δω μια χοντρη 150 κιλων και θα πω ειναι ασχημη?Θα δω εναν κοντο και θα πω το ιδιο?Θα δω σπυρακια,θα δω ξερω γω το οτιδηποτε .Οχι βεβαια το πολυ να πω δεν ειναι ομορφη.Πιστευω ειναι για τα μπαζα οποιος λεει κατι τετοιο γιατι δεν υπαρχει ασχημια.Καληνυχτα weird θα κοιμηθω να χαλαρωσω.Μολις μπαινω στο forum ψαχνω αν εισαι μεσα γιατι ποιο ορθη λογικη δεν εχω δει.Σευχαριστω πολυ μεσα απο τη ψυχη μου.:);)

Αυτός είναι για τα μπάζα γλυκιά μου, εσύ γιατί τιμωρείς τον εαυτό σου για την \"ασχήμια\" του κόσμου αυτού?
Δεν είναι βαρύ και άδικο φορτίο να το σηκώνεις έτσι στους ώμους σου?

Είσαι ένας άνθρωπος που έχει το χάρισμα να βλέπει ομορφιά, εκεί που οι άλλοι θα είναι ανίκανοι να το κάνουν.
Αγκάλιασε τον εαυτό σου γι αυτό και μην τον τιμωρείς για τα ξένα βλέμματα...

Remedy
04-07-2009, 15:38
εχω να σου κανω μια ερωτηση αφρουλα.
εαν ησουν οντως ασχημη, θα σε πειραζε να σου το πει καποιος γνωστος η αγνωστος σου?

nature
04-07-2009, 17:04

Kαι εγώ έχω μια ερώτηση.....
Μας κάνεις διάφορες ερωτήσεις που όπως ξέρεις περιστρέφονται γύρω από το ίδιο θέμα.
Δεν δε ικανοποιούν οι απαντήσεις που σου δίνουμε, γιαυτό τις ξανακάνεις?
Ποια είναι η απάντηση, που αν σου δίναμε θα σε ηρεμούσε? Τι θέλεις να ακούσεις?

demis
06-07-2009, 23:35
γεια σου αφρουλα.η ιστορια σου με εκανε να γραπσω,αν και μπαινω πολυ καιρο...αλλα διαβασα ολεσ τισ σελιδεσ απο το θεμα σου και μπορω να πω οτι με αγγικσε πολυ...
και απο προσωπικη εμπειρια με ψυχαναγκασμουσ,νομιζω πωσ καταλαβα ακριβωσ τι εχεισ...
υποφερεισ απο ιδεοψυχαναγκασμουσ...τι σημαινει αυτο??με απλεσ λεξεισ,ο εγγεφαλοσ σοθ εχει μια δυσλειτουργεια και κολλαει σε συγγεκριμενεσ λεκσεισ,και τισ μεγενθυνει και αναλςνεται σε αυτεσ...με αποτελεσμα να αντλουν ολη την ενεργεια σου,να πεφτισ σε καταθλιπση και αλλα πολλα...
κανεισ ομωσ ενα λαθοσ και εσθ και αυτοι που σε συμβουλευοθν εδς μεσα,χωρισ να αμφισβητω τισ αγνεσ προθεσεισ τουσ...και το λαθοσ ποιο ειναι?οτι απαντανε στισ ερωτησεισ σου...συνηθωσ,αυτοι που υποφερουνε απο ψυχαναγκασμουσ,νομιζουν πωσ θα ανακουφιστουν εαν απαντησουν στο εαν το γαλα η το βαμβακι ειναι πιο ασπρο,στο εαν σε βλεπουν ομορφη η ασχημη,....αλλα αυτο ειναι μια παγιδα...ο,τι και αν απαντησεισ σ αυτη την ερωτηση,δεν θα σε ανακουφισει...ο εγκεφαλοσ σου,παλι δεν θα ησυχασει..παλι θα βρει κατι να τον απασχολει,μια καινοθρια ερωτηση θα σε βασανιζει η ακομα και οι ιδιεσ ερωτησεισ θα επανερχονται....
εαν δεν θελεισ κοπελα μου,να δεισ τον εαυτο σου μετα απο δεκα χρονια να αναρωτιεσαι ακομα εαν οι αλλοι σε βλεπουν ομρφη η ασχημη,για το ποσο ασπρη εισαι,ακολουθησε σε παρακαλω τη συμβουλη μου.........
ψακσε και βρεσ εναν καλο ψυχιατρο-ψυχοθεραπευτη ακομα και αν σου κοστισει κατι παραπανω...μιλαμε για την υγεια σου και σ αυτον τον τομεα δεν θα υπολογισεισ τα χρηματα....
εχε υπ οπσιν σου οτι οι ψυχαναγασμοι,εκσαφανιζοντ ι εντελωσ,ΜΟΝΟ με συνεδριεσ με τον ψυχιατρο σε συνδιασμο με μεγαλεσ δοσεισ αντικαταθλιπτικων για μεγαλο χρονικο διαστημα(ακομα και 2-3 χρονια)αυτα κατ οπιν συννενοησησ με τον γιατρο σου φυσικα...
ελπιζω ολα να πανε καλα...δεν υπαρχουνε δυστυχωσ γρηγορεσ και πιο ευκολεσ θεραπειεσ...αλλα ευτυχωσ,υπαρχουνε θεραπειεσ.......ακοθ σε με...στα λεω με μεγαλη καλοσυνη....τωρα που μπηκα στην παρεα σασ,θα δημοσιευσω καποια στιγμη και τα δικα μου θεματα,να παρω και εγω βοιθεια απο σασ...και γιατι οχι να κανουμε και παρεα...
φιλικα..ντεμισ

weird
07-07-2009, 00:21
Γειά σου Demis,
θα ήθελα απλά να πω, ας μην είμαστε απόλυτοι στο τί βοηθάει τον καθένα.
Εχω περάσει κι εγώ απο ιδεοληψίες και με βοήθησε να ασχολούμαι με σκέψεις και αντι-σκέψεις.
Γενικά, σε ότι αφορά την ψυχική νόσο, δεν πιστεύω οτι υπάρχει ένας ενιαίος τρόπος αντιμετώπισης ανά ασθένεια, αλλά οτι ανάλογα με τον άνθρωπο, ο τρόπος αυτός μπορεί να διαφέρει.

Remedy
07-07-2009, 01:26
Γειά σου Demis,
Εχω περάσει κι εγώ απο ιδεοληψίες και με βοήθησε να ασχολούμαι με σκέψεις και αντι-σκέψεις.
Γενικά, σε ότι αφορά την ψυχική νόσο, δεν πιστεύω οτι υπάρχει ένας ενιαίος τρόπος αντιμετώπισης ανά ασθένεια, αλλά οτι ανάλογα με τον άνθρωπο, ο τρόπος αυτός μπορεί να διαφέρει.

παντως,ελπιζω οτι θα συμφωνησεις σε κατι με τον ντεμη, οτι η αντιμετωπιση μιας τοσο δυσκολης καταστασης, και ειδικα στην φαση που ειναι τωρα η αφρουλα, που για τα ανειδικευτα ματια μου, μοιαζει κατι σαν εξαρση, ειναι δυνατη μονο με την βοηθεια ΚΑΛΟΥ και εμπειρου ψυχοθεραπευτη, ασχετως αν η υπαρξη φιλων η συνανθρωπων κοντα της, ειναι ανακουφιστικη για εκεινη...

giota
07-07-2009, 13:18
Και εγώ συμφωνώ με τον Ντέμη επειδή τώρα κάποιο μέλος της οικογένειάς μου αντιμετωπίζει ελαφρύ πρόβλημα ψυχαναγκασμού και πήγε σε πολύ έμπειρο ψυχίατρο χρειάζονται αντικαταθλιπτικά σε μεγάλες δόσεις.Εδωσε ο γιατρός ένα αντικαταθλιπτικό πηγαίνει ο συγγενής μου πολύ καλύτερα αλλά δεν έχει εξαφανιστεί ακόμη το πρόβλημα και πρόσθεσε ο γιατρός δεύτερο αντικαταθλιπτικό και λίγο αγχωλιτικό το βράδυ.Το καλό είναι ότι γίνεσαι καλά για αυτό και εγώ Αφρούλα μου σου προτείνω να πας σε καλό γιατρό με μεγάλη εμπειρία δυστυχώς χρειάζονται περισσότερα χρήματα αλλά αξίζει αφού θα γίνεις καλά και θα ηρεμήσεις.Επίσης αν το συνδιάσεις με ψυχοθεραπεία θα δείς θεαματικά αποτελέσματα

weird
07-07-2009, 14:04
Originally posted by Remedy

Γειά σου Demis,

παντως,ελπιζω οτι θα συμφωνησεις σε κατι με τον ντεμη, οτι η αντιμετωπιση μιας τοσο δυσκολης καταστασης, και ειδικα στην φαση που ειναι τωρα η αφρουλα, που για τα ανειδικευτα ματια μου, μοιαζει κατι σαν εξαρση, ειναι δυνατη μονο με την βοηθεια ΚΑΛΟΥ και εμπειρου ψυχοθεραπευτη, ασχετως αν η υπαρξη φιλων η συνανθρωπων κοντα της, ειναι ανακουφιστικη για εκεινη...

Μα φυσικά και θα συμφωνήσω, όπως έχω ξαναπεί και στην ίδια να βρει κάποιον αποτελεσματικό θεραπευτή.

Ούτε οι φίλοι, ούτε εμείς εδώ μπορούμε να κάνουμε σπουδαία πράγματα.
Αυτό που κυρίως εννοούσα με την δήλωση μου, είναι οτι δεν ξέρεις εκ των προτέρων ποιού είδους θεραπεία βοηθά τον καθένα, ούτε αν θα είναι απαραίτητο να πάρει φάρμακα.( πχ. ψυχαναγκασμοί άρα 2-3 χρόνια αντικαταθλιπτικά και μόνο σε ψυχίατρο)

Κοινώς, δεν υπάρχει ορισμένη συνταγή, κατά τη γνώμη μου πάντα.

afrula
08-07-2009, 04:58
εχω καθηγητη ψυχιατρο και αποψε μου προσθεσε τα abilify.Κανω ψυχοθεραπεια καθε βδομαδα μια φορα αλλα ειναι ανειδικευτος νεος δεν εχει εμπειρια.Και χρειαζομαι τουλαχιστον 2 φορες ψυχοθεραπεια τη βδομαδα για να νιωσω καλα.Αποψε πηγα να πεσω απο το μπαλκονι γιατι λεω απο 20 χρονων παιρνεις ψυχοφαρμακα?Εισαι μια αχρηστη.Τι ταλαιπωρεις αυτους που σαγαπανε αστο κοπελα μου μια ζωη ετσι θα σαι.Ημουν με το αγορι μου χθες και με παρομοιωσε σαν ασπρη παστα και 2 ωρες τον επριζα αν βλεπει κατι ασπρο και γιατι το πε?Σημερα ουτε καν με πηρε ενα τηλεφωνο.Εγω δε μπορω να βγαινω να κανω το καθετι και να χω στο νου μου τι θα ακουσω η πως με βλεπουν.Παιρνω 11 χαπια δεν ειδα καμια διαφορα.Ολο τις ιδιες ανοησιες κανω.Το abilify γιατι μου το δωσε ?Σημερα αλλαξε τη διαγνωση και εγραψε διπολικη συναισθηματικη διαταραχη με ψυχωσικες προεκτασεις.Αντε τωρα να καταλαβω τι εχω?Ολα τα εχω?:(:(:(

weird
08-07-2009, 08:59
εχω καθηγητη ψυχιατρο και αποψε μου προσθεσε τα abilify.Κανω ψυχοθεραπεια καθε βδομαδα μια φορα αλλα ειναι ανειδικευτος νεος δεν εχει εμπειρια.Και χρειαζομαι τουλαχιστον 2 φορες ψυχοθεραπεια τη βδομαδα για να νιωσω καλα.Αποψε πηγα να πεσω απο το μπαλκονι γιατι λεω απο 20 χρονων παιρνεις ψυχοφαρμακα?Εισαι μια αχρηστη.Τι ταλαιπωρεις αυτους που σαγαπανε αστο κοπελα μου μια ζωη ετσι θα σαι.Ημουν με το αγορι μου χθες και με παρομοιωσε σαν ασπρη παστα και 2 ωρες τον επριζα αν βλεπει κατι ασπρο και γιατι το πε?Σημερα ουτε καν με πηρε ενα τηλεφωνο.Εγω δε μπορω να βγαινω να κανω το καθετι και να χω στο νου μου τι θα ακουσω η πως με βλεπουν.Παιρνω 11 χαπια δεν ειδα καμια διαφορα.Ολο τις ιδιες ανοησιες κανω.Το abilify γιατι μου το δωσε ?Σημερα αλλαξε τη διαγνωση και εγραψε διπολικη συναισθηματικη διαταραχη με ψυχωσικες προεκτασεις.Αντε τωρα να καταλαβω τι εχω?Ολα τα εχω?:(:(:(

Καλή μου Αφρούλα, γι αυτό λέω, ας μην προδικάζουμε το τι έχεις και το τί φάρμακα χρειάζεσαι.
Μου κάνει εντύπωση που δεν έμεινες ευχαριστημένη ούτε απο αυτόν τον ειδικευόμενο.
Φαίνεται να μην τον εμπιστεύεσαι, σωστά?

afrula
08-07-2009, 18:45
οχι weird μου τον εμπιστευομαι απλως δε μου φτανει μια φορα τη βδομαδα .ΤΩΡΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΕ ΤΟ ΧΑΠΙ ΜΗΠΩΣ ΓΙΝΩ ΦΥΤΟ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΜΟΥ!!Ετσι κι αλλιως εχω παρει 2 χρονια serequel και ημουν μια χαρα οπως τωρα αρα δε πρεπει να ανησυχω ομως εχω ενστικτο οτι κατι θα παει στραβα.Απο που πηγαζει αυτος ο τρομος θα λεγα οχι φοβος?

Remedy
09-07-2009, 01:44
οχι weird μου τον εμπιστευομαι απλως δε μου φτανει μια φορα τη βδομαδα .ΤΩΡΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΕ ΤΟ ΧΑΠΙ ΜΗΠΩΣ ΓΙΝΩ ΦΥΤΟ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΜΟΥ!!Ετσι κι αλλιως εχω παρει 2 χρονια serequel και ημουν μια χαρα οπως τωρα αρα δε πρεπει να ανησυχω ομως εχω ενστικτο οτι κατι θα παει στραβα.Απο που πηγαζει αυτος ο τρομος θα λεγα οχι φοβος?

αφρουλα
ο φοβος σου πηγαζει απο το γεγονος οτι εισαι πολυ ταραγμενη...
δεν σημαινει οτι εχει πραγματικη βαση, οπως δεν εχουν πραγματικη βαση και οι σκεψεις που σε αγχωνουν κι ενω το ξερεις δεν μπορεις να τις ξεπερασεις.
εμπιστευσου τον γιατρο σου, ακομα κι αν ειχε κανει λαθος στην συνταγογραφηση, ειναι πολυ ευκολο να σου ξαναλλαξει ενα φαρμακο, δοκιμασε το ομως πρωτα, μπορει να σε ανακουφισει και να αγχωνεσαι τσαμπα..

weird
09-07-2009, 09:50

Το απο πού πηγάζει, το ξέρεις εσύ καλύτερα... κι ακόμα κι αν δεν μπορείς να το εντοπίσεις, αυτό που έχει σημασία, είναι να ακολουθήσεις την φαρμακευτική αγωγή.
Εμπιστεύσου οτι ο γιατρός που στα έδωσε, ξέρει καλά τι κάνει.

afrula
09-07-2009, 16:44
εχω 2 μερες που τα παιρνω και εχω ανησυχια στον υπνο και εξω ζαλαδες.Ειναι μεχρι να το συνηθισω αλλα φοβαμαι μη γινω φυτο και ετσι οι εμμονες ιδεες αυξανονται γ.....ο.Αλλα θα το πολεμησω τοσες φορες εχω βγει νικητρια .:)

weird
10-07-2009, 08:40
Ειναι μεχρι να το συνηθισω ......Αλλα θα το πολεμησω τοσες φορες εχω βγει νικητρια .:)

Έτσι μπράβο Αφρούλα! Η αποφασιστικότητα πάντοτε βοηθάει!
Ολα θα πάνε καλά :)

afrula
10-07-2009, 19:39
δε μπορω τις παρενεργειες δε το θελω το φαρμακο .Φοβαμαι να κοιμηθω γιατι εχω ανησυχια στον υπνο.Κλαιω συνεχεια δε το θελω γ....ο.

Remedy
10-07-2009, 23:41
δε μπορω τις παρενεργειες δε το θελω το φαρμακο .Φοβαμαι να κοιμηθω γιατι εχω ανησυχια στον υπνο.Κλαιω συνεχεια δε το θελω γ....ο.

κανε λιγη υπομονη...

afrula
11-07-2009, 20:16
ειναι δυνατον οσο μακρια και να παω οσο μπορει να με δει το ματι του ανθρωπου να με βλεπει σα βαμβακι??Οκ εγω ουτε κανεις υπαρχει αλλα μου κολλησε απο μακρια 100 μετρα και υπαρχει?Λογικα οχι αλλα δε το πιστευω γ....ο!!!!!!!!παιδια αν μπορειτε βοηθηστε με να ξεκολλησω ..............:(:(:(

badboy
11-07-2009, 21:25

Το απο πού πηγάζει, το ξέρεις εσύ καλύτερα... κι ακόμα κι αν δεν μπορείς να το εντοπίσεις, αυτό που έχει σημασία, είναι να ακολουθήσεις την φαρμακευτική αγωγή.
Εμπιστεύσου οτι ο γιατρός που στα έδωσε, ξέρει καλά τι κάνει.

συναισθηματικη λογικη αφρουλα:)
οταν θυμωνω με τον αδερφο μου, οταν τσακωνομαι λεω...δεν τον ξαναβοηθαω σε τιποτα βρισκω και τον μπελα μου.
εκεινη τη στιγμη το πιστευω οσο τιποτα αλλο.
ε μετα απο 2 οριτσες...εχω αλλαξει γνωμη....
ετσι και εσυ...εισαι σιγουρη τωρα....αργοτερα θα νιωσεις καλυτερα και θα αλλαξει.

afrula
12-07-2009, 00:44
σευχαριστω πολυ badboy ηδη καταλαβα τι βλακειες σκεφτομαι.Αν επανελθει ομως τι κανουμε?;)

badboy
12-07-2009, 03:20
το μονο σιγουρο ειναι οτι θα ξαναφυγει.
και κατι αλλο δεν ειναι βλακειες...μην υποτιμας τον εαυτο σου..ειναι μια ασθενεια....και ευτυχως περναει....
τιποτα δεν ειναι βλακειες...και οποιος το λεει δεν ξερει τι του γινεται....και να ξερεις οτι θα γινεις καλα....ασθενεια ειναι και κανει τον κυκλο της....
επομενως το συναισθημα σε πνιγει και σκεφτεσαι ετσι..μετα θα ξεθυμωσω εγω με τον αδερφο μου...θα νιωσεις και εσυ καλυτερα και θα αλαξουμε γνωμη και οι δυο.ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα.

badboy
12-07-2009, 03:36
να σε ρωτησω αν βρισκεσαι πολλες ωρες μεσα στο σπιτι?
και να φανταστω την απαντηση σε ναι?
τα εχω περασει και ξερω.....
επισης κατι που βοηθαει....εχεις σκεφτει πως για την κατασταση στην οποια βρισκεσαι μπορει να μην φταις εσυ...αλλα να φταινε οι αλλοι?γιατι οταν εχεις αγχος φταις εσυ? οι αλλοι το προκαλουν......αυτο με την ασχημεια...ποιος φταιει που ψαχνεις αν σε βλεπουν ασχημη?
οταν σε πιασει το φαρμακο θα αρχισεις να τσαμπουκαλευεσαι με τους εξω...εμενα αν παει να με πιασουν ενοχες για καποιον ψυχαναγκασμο...και ετοιμαζομαι να μπω σε φαυλο κυκλο λεω...γιατι φταις εσυ? μηπως φταινε οι αλλοι? για τσασμπουκαλευσου πρωτα με τους αλλους...και αν δεις και φταις το συζητας με τον εαυτο σου παλι....ετσι ειμαι ετοιμος να δικασω πρωτα αυτους και μετα εμενα.....εδω ειμαι ετοιμος να το συζητησω μαζι τους και να αντιδρασω ξεροντας πως αυτο που κανω ειναι δικαιο και αν κανω λαθος να ζητησω συγγνωμη.
ειναι μια διαδικασια...που θα σου ερθει με τα χαπια...
δεν μπαινω ποτε στη διαδικασια να δω ποιος φταιει...γιατι απλα ειμαι ετοιμος για συζητηση....και δεν ξερω πραγματικα αν φταιω εγω η ο αλλος...
μερικοι μπορει να τα ακουτε κινεζικα...και ο κυκλος του κυκλου...
απλα οι ενοχες ειναι εντονες στους ψυχαναγκασμους...
σε μενα τουλαχιστον ηταν πολυ...το αισθημα οτι αδικεις τον αλλο..αλλα οταν σε πιασουν τα φαρμακα του δινεις και καταλαβαινει:)
αφρουλα αν κουραστηκες..τοτε καταφερα να βγαλω αυτο που ηθελα..:)
πιστευω συντομα θα αρχιζεις να κουραζεσαι με ολα αυτα
στο ευχομαι...

κατι τελευταιο...για τα χαπια που λες....
πινεις 11 χαπια...οκ.ειναι και αλλοι που πινουν πιο πολλα..εγω πινω 5..παλια ειχα φτασει 15....
το μονο σιγουρο ειναι πως η σκεψη αλλαζει!!να μην λες ειμαι σιγουρη.να λες ετσι οπως σκεφτομαι τωρα νομιζω οτι τα 11 χαπια ειναι παααρα πολλαααα...αυριο ομως η σε ενα δεπτερολεπτο...ολα αλλαζουν..

giota
12-07-2009, 22:51
badboy συμψωνώ απόλυτα ναι Αφρούλα μην υποτιμάς τον εαυτό σου το έκανα εγώ στο παρελθόν και το πλήρωσα ακριβά.Επικεντώσου στην θεραπεία σου και κλείσε τα αυτιά σου μην αφήνεις τίποτε και κανέναν να σου χαλάει την διάθεση

afrula
13-07-2009, 00:15
Παιδια το abilify το εκοψα μονη μου και για να ερθω στο θεμα μας badboy Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΕ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΙΩ.Eγω μια χαρα τα εχω με εμενα ,ειμαι ομορφη καλη αν με βλεπουν οι αλλοι ομορφοι η ασπρη?ΤΩΡΑ ΚΟΛΛΗΣΑ ΠΑΛΙ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΣΧΗΜΟς?Εγω ξερω οταν εχεις καποια δυσμορφια αντε να πεις καμια βλακεια και οταν δε σαρεσει καποιος .Αλλα καθομαι και το αναλυω.Τα χα βρει και αυτα τα ελυσα μονη μου αλλα λεω μετα ο κοσμος τι σκεφτεται και σε λεει ξερω εγω εσενα η την αλλη ασχημη?Το να μη σαρεσει και να λες ασχημη ασχημος ειναι μεγαλη μ///////α.Τωρα γαμωτο κολληση και λεω εγω ξερω ειμαι μια χαρα και ξερω τι σημαινει ασχημια αλλα μηπως υπαρχει και κατι αλλο?Παει τρελλαθηκα........Εκει που τα λυνω και περνω μια εβδομαδα μια χαρα τσαφ αλλη ιδεεα αλλα παρεμφερης με την αλλη και ΝΑΙ ΚΛΕΙΝΟΜΑΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ !!!!!!!!!:(:(:(

badboy
13-07-2009, 04:31
αφρουλα ειναι πολλοι οι μαλακες και ακομα περισσοτεροι οι αρχιμαλακες.το ξερω οτι θα θελες εναν κοσμο δικαιο αλλα δεν γινεται....οσο για το αν ο κοσμος σε αρωστησε συμφωνω.ετσι οπως τον αντιλαμβανεσαι αυτος σε αρωστησε.εχεις δυο επιλογες...η θα δεχτεις τον κοσμο οπως ειναι..η θα σταματησεις να εισαι μαζι του.
υπαρχει ομως και μια αλλη επιλογη...βρισκεται στο πισω μερος του κεφαλιου σου..για αυτο εισαι εδω και γραφεις....
να αλλαξεις τα συναισθηματα που νιωθεις απεναντι σε αυτην την κατασταση.αυτα αλλαζουν με φαρμακα και με προσπαθεια.....
αν σε τρελαινει η ιδεα οτι μπορει να σε πουν ασχημη....καποιον αλλο οτε καν τον αγγιζει...για τον αλλο ειτε τον πουν ασχημο ειτε ομορφο ξυνει τα παπαρια του.
αν θα ηθελες και εσυ να κανεις το ιδιο.....συνεχισε με τα φαρμακα...
ετσι οπως σκεφτεσαι τωρα πιστευεις πως δεν αλλαζει τπτ ετσι ειναι ο κοσμος ατος φταιει...και συμφωνω...ειλικρινα.
αργοτερα ομως πως θα σκεφτεσαι?
γνωμη μου...μην κοβεις μονη σου θεραπεια....
συζητα με τον γιατρο....αν δεν σου κανει αλλαξε τον..

το καταλαβαινεις πως ειναι ασθενεια πια....μια σου ερχεται το ενα μια το αλλο...κλασσικα πραγματα...τα χουμε περασει...ολο κυκλους κανει αυτο....αν δεις τετραδια που εχω πανω σε ψυχαναγκασμους και σχεδια που προσπαθουσα να βρω ακρη...τα σχεδια ειναι ολο κυκλοι.το εβλεπα οτι κατι δεν παει καλα...αλλα δεν μπορουσα να το σταματησω....μετα αμφιβολιες για το αν ειναι ασθενεια η κανω κατι εγω , φταιω γιατι φταιω..κτλπ...
δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα απο το να σου λενε κανε υπομονη.....ποσο? δεν γινεται ομως αλλιως.....μερικους τους πιανουν αμεσως τα φαρμακα αλλους τους τραβαει χρονια...
δεν σε κοβω να τα παρατας....οι ψυχαναγκαστικοι δεν ειανι τετιοι ανθρωποι..γαιδουρινη υπομονη εχουν και στο τελος νικαμε.

weird
15-07-2009, 11:49
Αφρούλα μου,
το ανθρώπινο μυαλό είναι μυστήριο όργανο...
Άνθρωποι που σκέφτονται πολύ έχουν και τα περισσότερα προβλήματα.
ΚΑταλαβαίνω πώς είναι να σου κυκλώνει την ηρεμία και την ανεμελιά μια σκέψη.
Να τριγυρίζει σαν μύγα ενοχλητική πάνω απο το κεφάλι σου, άλλοτε και σαν μυγοκοπάδι, μη αφήνοντάς σε σε ησυχία.
Βαθαίνοντας το συναίσθημά σου, η δύναμη του μυαλού σου θα αναχαιτιστεί, αυτό πιστεύω.
Ο καλός ψυχοθεραπευτής που θα σε αναλάβει, καλείται να ανοίξει εκείνο το κουτί μέσα σου, που κρύβει το συναίσθημά σου.
ΝΑ εντοπίσει όλα τα υπόγεια άγχη, τις ανησυχίες, τον πόνο σου...
να αφήσεις τα δάκρυα να κυλήσουν, για το κάθετι που σε πονά και σε κάνει να υποφέρεις..
να δώσεις φωνή στα δάκρυα και τους φόβους σου, να βιώσεις τον συναισθηματικό σου κόσμο.
Αν γίνει αυτό Αφρο μου, τα ενοχλητικά μυγάκια θα ακούγονται τόσο ισχνά ενώ ανοιγοκλείνουν τα φτεράκια τους, που η σκέψη θα χάσει την πρωτοκαθεδρία της μέσα σου.
ΘΑ προστεθούν και άλλα πράγματα.

ΝΑ σου ευχηθώ να βγεις γρήγορα απο το σπίτι και να χαρείς το καλοκαιράκι :)

afrula
16-07-2009, 18:53
παιδια σας ευχαριστω που με στηριζετε ειμαι καλυτερα και πιο δραστηρια που δεν πηρα το φαρμακο μου ειπε οκ ο γιατρος αρκει να ειμαι καλα εγω και θα τα πουμε στο επομενο ραντεβου 100 ευρω!!Τι να πω ?Τελος παντων μπορει να εχω ιδεες αλλα ξερω οτι ολες ειναι παραλογες και δεν υπαρχουν .ΤΙ ΚΑΝΩ ΟΜΩΣ?ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΝ ΜΕ ΠΕΙ ΤΩΡΑ ΑΣΧΗΜΗ ΚΑΠΟΙΟΣ,ΟΚ ΕΙΝΑΙ ΧΑΖΟΣ ΧΕΣΤΗΚΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΜΠΕΙ ΣΤΗ ΨΥΧΟΥΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΧΑΣΩ ΤΗΝ ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ ΜΟΥ.ΑΝ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ ΣΑΝ ΤΟ ΓΑΛΑ ΒΑΜΒΑΚΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ ΤΟ ΒΑΜΒΑΚΙ ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΑΚΟΥΣΩ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΑ ΕΙΝΑΙ ΨΕΥΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΜΟΥ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΕΙ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑ ΑΛΛΙΩΣ ΑΦΗΣΤΕ ΤΑ ΟΛΑ !!!ΑΣ ΕΧΩ ΜΙΑ ΙΔΕΑ ΤΗ ΒΓΑΖΩ ΣΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΛΕΩ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΛΕΠΕΙ.:(

afrula
16-07-2009, 19:13
ΔΕΝ αντεχω ομως να ειμαι εξω ,να περιμενω στο φαναρι,να πηγαινω θαλασσα,να ειμαι με το αγορι μου και να τα σκεφτομαι ολα μαζι.Να ειμαι στη δουλεια αν δουλεψω με το καλο που θα δουλεψω απο ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ (δε πιστευω να μου δωσει κανενα φαρμακο και δεν το αντεχω.)η στο σπιτι και να σκεφτομαι τις ιδεες και φοβαμαι τι θα ακουσω η τα βλεμματα ποιος με κοιταει ,ποιος δε με κοιταει,γκριματσες ,χαμογελα,γελια .βεβαια εφοσον καταλαβω και ειμαι σιγουρη 100% οτι ηταν για μενα τα χαμογελα τα ειρωνικα,τα γελια ή γκριματσες ταχα να με πειραξουν που θα συμβει μια φορα το χρονο και αν γινει θα εννοουν ασχημη που συμβαινει σε ολο το κοσμο!!!Τον αγαπαω το κοσμο αλλα αξιζει ενας στους 30 .badboy σε παρακαλω μη χανεσαι σε χρειαζομαι γιατι τα λες οπως πρεπει να τα ακουσω και μαρεσει ο λογος σου.weird αγγελε μου κανω σιγα σιγα δουλεια με το ψυχολογο μου τωρα ειμαστε στο να σταματησω τις αντιδρασεις ωστε να σπασουμε τον κυκλο.Αυτο που δε μπορω να αντεξω ειναι τι θα πει και τι θα κανει ο καθενας οσον αφορα την εμφανιση και κυριως το προσωπο εκει ειναι η εμμονη μου.:(

afrula
16-07-2009, 20:50
Λεω αν ακουσω ασχημο προσωπο αρα με λενε ασχημη ετσι δεν ειναι ,μετα οκ μπορω να το αντεξω.Αλλωστε ποιος μιλαει για προσωπα λεμε μετρια ,ομορφη και ασχημη μπαζο ετσι λενε οι βλακες.Καλα δε τα λεω.Απλως κολλησα γιατι εκει εχω τη μυγα.ΒΑDBOY βοηθεια!!!!!:mad:

weird
17-07-2009, 09:02
Afrula μου,
άρα με τον ψυχολόγο δουλεύετε στο να μην σε οδηγούν οι ιδέες σε συγκεκριμένες αντιδράσεις - συμπεριφορές.
Αν σπασετε αυτόν τον κύκλο ( σκέφτομαι ένα ΑΝ και αρχίζω να λειτουργώ σαν το ΑΝ να έχει ήδη συμβεί στην πραγματικότητα), τότε θα δεις μεγάλη βελτίωση πιστεύω.

Αγνόησε τις σκέψεις όλες που αρχίζουν με - αν.

Σπάσε τον κύκλο των αντιδράσεων πιέζοντας τον εαυτό σου να βγάινει έξω και να λειτουργεί κανονικά.
Κοινώς, μην φοβάσαι ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ σου, αλλά γέλασε μαζί τους.
Μην τις παίρνεις στα σοβαρά.

Όλα θα πάνε καλά.

afrula
26-07-2009, 23:27
weird μου ηρθε αλλο χρωμα για εμμονη το κιτρινο.Μαλλον επειδη χτες ειχα παει στο νοσοκομειο τη μανα μου και της ειπα κιτρινισες.Καλα ειναι τωρα.Δε μπορω να ηρεμησω.Θελω να ψαξω στο internet.που να ψαξω?Για το κοκκινο εχω ενα καπακι πολυ ψευτικο κοκκινο και λεω αποκλειεται τι να κανω τωρα με το κιτρινο?Παω να σκασω δε μπορω.Βοηθεια!Εγω λεω δεν εισαι, αμα αρρωστησεις δεν εισαι, ειδα και εναν που ηταν κιτρινος δεν ηταν οπως το κοκκαλακι μου αλλα λεω οι νεκροι η οι κινεζοι?Η καμια αρρωστεια ?Ξερω οτι δεν υπαρχει αλλα δεν το πιστευω .Τι να κανω????????Βοηθεια!!!!!!!!!!!!!!:(

afrula
26-07-2009, 23:54
παιδια βοηθεια καντε με να πιστεψω οτι ουτε με αρρωστειες η νεκροι οι ανθρωποι γινονται ιδιοι οπως ειναι το λεμονι.Δε μπορω να το πιστεψω!!!!!Ειμαι πολυ χαζη τελικα και ανικανη,,,,,,,,,,,,,

giota
27-07-2009, 00:06
Αφρούλα άσε τους νεκρούς προσπάθησε να αποβάλλεις αυτά απο το μυαλό σου.Μια χαρά είσαι τι σε πειράζει το χρώμα των νεκρών;

afrula
27-07-2009, 01:50
λεω η χαζη μηπως κιτρινιζουν σα το λεμονι.Αποκλειεται αλλα πως θα το πιστεψω?Τι να κανω ?Εψαξα για πτωματα αλλα δε βρηκα τιποτα.:(:(

Remedy
27-07-2009, 01:56
που εψαξες για πτωματα αφρουλα?

giota
27-07-2009, 10:15
Kι αν κιτρινίζουν σαν λεμόνι τι θα γίνει;κοίτα να ηρεμήσεις εσύ και να είμαστε καλά όσο ζούμε άμα πθάνουμε ας γίνουμε και μπλέ.Αφρούλα μην σε απασχολούν επουσιώδη θέματα είσαι μια όμορφη αοιχτόχρωμη κοπέλα εγώ είμαι μια μελαχροινή μεσήλικας.

afrula
27-07-2009, 15:51
γιωτα μου παλι μεσα επεσες.Γλυκια μου σημερα λεω μηπως γινονται μπλε σαν τη θαλασσα.Εχω ενα καπακι μπλε εντονο και λεω οχι.Δε ξερω τι να κανω.Αυριο εχω ψυχολογο.Θελω να δω πτωματα απτην αλλη τρεμω και επισης και να τα δω θα πω μπορει να υπαρχει μπλε.Αρα ειμαι χαζη ,δε μπορω να καταλαβω γιατι ?Τι με νοιαζουν οι νεκροι?Ας αναπαυθουν .Αλλα δε μπορω να κανω τιποτα απολυτως αν δε το λυσω.Μακαρι να το λυσω Θεε μου ελεος...

afrula
27-07-2009, 16:00
σε αυτη την ηλικια αρχιζει μια καινουργια ζωη οπως τη θελεις πραγματικα και ωριμα επιτελους.Ειναι τα δευτερα νιατα γιωτα μου και οι μελαχρινες κουκλες ειναι .Εγω καστανη ειμαι σκουρα μαλλια και λιγο ανοιχτοχρωμη επιδερμιδα.Τι να μαστε ξανθες??Δε μαρεσουν καθολου!!!!!Εμεις εχουμε μια γοητεια αξεπεραστη.;)

afrula
27-07-2009, 17:47
Δεν αντεχω αλλο, δε μπορω να φανταστω νεκρους που ειχαν πριν λευκη επιδερμιδα .Δε μπορω να πιστεψω οτι δεν υπαρχει νεκρος ,ας πουμε ιδιος οπως το βαμβακι.Και αυτο εγινε γιατι πηγα στο κιτρινο και στο μπλε.ελεος.Θελω να εισαχθω μεσα, αυτα θα ερχονται και θα ξαναρχονται δεν υπαρχει ΙΑΣΗ.Η ψυχη μου ειναι μαυρη το μυαλο μου εκτος λειτουργιας και η καρδουλα μου παγωμενη απαθεστατη ουτε καν χτυπαει.:( δε μπορω να σκεφτω τιποτα πλεον .Η ζωη μου ετσι κι αλλιως ποτε δεν ηταν ευχαριστη παντα ειχα κατι που δεν ηξερα τι ηταν και καταλαβα στα 18 μου οτι ειναι καταθλιψη ,φοβοι και αρρωστεια ψυχολογικη.Γεννηθηκα με αυτη ειμαι σιγουρη.Μακαρι να ζουσα τη ζωη μου χωρις τις ιδεες και μονο καταθλιψη αλλα δε γινεται .Μου αξιζαν παρα πολλα πραγματα αλλα μια τρυπα στο νερο εγινε τελικα.Δε μπορω να σκεφτομαι ολο τα ιδια και τα ιδια και ουτε θελω να παρω αντιψυχωσικα εκτος αν αποφασισω να παω στο ψυχιατρειο και να δωσω τελος στη ζωη μου ειτε θεωρητικα ειτε κυριολεκτικα.weird και γιωτα και στους υπολοιπους σας ευχαριστω που ασχοληθηκατε αλλα δε γινεται τιποτα.:(

afrula
27-07-2009, 18:17
Γιατι να μαπασχολουν οι νεκροι?Γιατι θελω να σβησω καθε ιχνος ελπιδας οτι μπορει να υπαρχει το χρωμα σα βαμβακι.Και ετσι καταληγω δυστυχως και εκει .Δε ξερω τα χω χαμενα.:(:(

Remedy
27-07-2009, 21:23
...........Δε μπορω να σκεφτομαι ολο τα ιδια και τα ιδια και ουτε θελω να παρω αντιψυχωσικα εκτος αν αποφασισω να παω στο ψυχιατρειο και να δωσω τελος στη ζωη μου ειτε θεωρητικα ειτε κυριολεκτικα.weird και γιωτα και στους υπολοιπους σας ευχαριστω που ασχοληθηκατε αλλα δε γινεται τιποτα.:(

αυτο δεν το καταλαβαινω καθολου.
αν ο θεραπευτης σου πιστευει οτι καποιο αντιψυχωσικο φαρμακο θα σε βοηθησει, για ποιο λογο να μη το παρεις?
μπορεις να ζησεις οπως νοιωθεις τωρα?
νομιζεις οτι εχεις κατι που δεν ειχε κανεις ποτε?
εχεις μια ασθενεια που εχουν κι αλλοι ανθρωποι και πολλοι απο αυτους εχουν θεραπευθει!
γιατι οχι κι εσυ δηλαδη?
και γιατι αποκλειεις καποιες θεραπειες???
να εμπιστευθεις τον γιατρο σου και να παρεις υπακουα οτι σου πει κι αν χρειαστει να αλλαξεις αγωγη, μεχρι να βρειτε τι ειναι αυτο που σου κανει καλο!

giota
27-07-2009, 23:11
Αφρούλα ενώ σκέφτεσαι λογικά σου έχει κάτσει αυτή η εμμονή.Πες στον Γιατρό σου για όλα αυτά τα κολλήματα μήπως σε βοηθήσει με άλλη θεραπεία και σταμάτα να λες δεν γίνεται τίποτε.Ασε τους πεθαμένους τι σε νοιάζει το χρώμα που παίρνουν;και πορτοκαλί να είναι εδώ τι γίνεται με τους ζωντανούς

melene
28-07-2009, 19:21
εγω παντως ξερω οτι οι νεκροι γινονται εκρου αποκει και το εκρου του νεκρου!
αφρουλα καλη μου αφρουλα!!!!τι κανεις κοπελα μου εσυ περα απο τους γιατρους ψυχοθεραπευτες κλπ κλπ για εσενα?εννοω τι δραστηριοτητες εχεις?περα απο αυτο οταν συνειδητοποιεις οτι υπαρχει καποιο προβλημα τι σκεψεις κανεις και πως τις αντιμετωπιζεις αυτες?
εχεις σκεφτει οτι με τη σταση σου μεχρι τωρα το ενισχυεις ισως ολο αυτο?εχεις βρει τι ειναι αυτο που κανεις λαθος και διατηρουνται αυτες σου οι ιδεες και σε βασανιζουν?

afrula
28-07-2009, 23:43
melene μου ουτε στο μυαλο μου να σουν.Το ψαξα το θεμα και τελικα ειναι εκρου και ακριβως γλυκια μου οπως ειπες υπαρχει το εκρου του νεκρου που το μαθα χτες.ΚΑΙ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΠΝΕΥΣΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΚΡΟΥ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΚΡΟΥ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΚΡΟΥ ΤΟΥ ΝΕΚΡΟΥ.Δε ξερω πως θα κοιμηθω.Πηγα στο ψυχολογο και μου ειπε ΤΙ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΟ ΕΚΡΟΥ ΤΟΥ ΝΕΚΡΟΥ??????Και ηρθα σπιτι και σοκαριστηκα.Μου πε ασε τους νεκρους θα με τρελλανεις κι εμενα κανενας δεν ασχολειται με αυτα αλλα εγω θελω να το λυσω.Προχθες προσπαθησα δυστυχως να κανω αποπειρα με ψαλιδι.Αλλα μια γρατζουνια εκανα.ΠΟΥ ΝΑ ΨΑΞΩ ΝΑ ΔΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΚΡΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΠΑΛΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΝΕΚΡΟΥ?παιδια ειμαι πολυ αχρηστη και ανικανη να σκεφτω λογικα εχω παραδοθει.Βοηθηστε με που μπορω να δω τα χρωματα αυτα????ΣΟΣ τουλαχιστον να ειναι εντονα ωστε μη πω οτι μπορει η επιδερμιδα να εχει τετοιο χρωμα.Βοηθηστε με μεσα απο τη καρδουλα μου σας το ζητω.Στις εικονες βγαινουν ασχετα.Που να ψαξω?Ειμαι πολυ χαλια ουτε καν μιλαω και με βλεπουν σα γλαστρα οι δικοι μου.Τα ξεπερασα ολα ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΚΡΟΥ ΤΟΥ ΝΕΚΡΟΥ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΤΟ ΕΚΡΟΥ???Δε μπορω να αναπνευσω και τρεμω ολοκληρη για ενα χρωμα .Ειμαι αχρηστη,ανικανη,ηλιθια δε μπορω να το πιστεψω αυτο εχει γινει εμμονη δε μαφηνει ησυχη.Μπορει να σας φαινεται αστειο αλλα εγω θελω να τελειωνω αποψε .:(

afrula
29-07-2009, 01:46
θα με βοηθησει κανεις?

melene
29-07-2009, 01:51
λοιπον δεν ξερω αν θα σε βοηθησει αλλα αφου εχεις την περιεργεια ακου!
ειδα προσφατα μια ταινια η οποια λεγεται unrested και στα ελληνικα νεκροτομειο.
ειναι προσφατο θριλερ.
ε!λοιπον σε αυτο γινεται χρηση κανονικων,πραγματικων πτωματων για πρωτη φορα οπως λεει στην ιστορια του κινηματογραφου!go on λοιπον αν αντεχεις,μη φανταστεις παντως οτι ειναι και κατι ιδιαιτερα φρικιαστικο!ισως σε καποια σημεια να εχει και λιγο μπλε-μωβ,
αλλα το θεμα σου ειναι αλλο,μην παρεκτρεπεσαι!!υπεκφυγες ειναι ολα τουτα,σαμποταρεις τον εαυτο σου νομιζω!ελπιζω παντως η ταινια να σου λυσει την απορια σχετικα με το εκρου του νεκρου!

Remedy
29-07-2009, 02:10
........Πηγα στο ψυχολογο και μου ειπε ΤΙ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΟ ΕΚΡΟΥ ΤΟΥ ΝΕΚΡΟΥ??????Και ηρθα σπιτι και σοκαριστηκα.Μου πε ασε τους νεκρους θα με τρελλανεις κι εμενα κανενας δεν ασχολειται με αυτα ....

αφρουλα
η αντιδραση του ψυχολογου σου μου φανηκε πολυ περιεργη....
τι θα πει \"θα με τρελανεις κι εμενα\" και τι θα πει \"κανεις δεν ασχολειται μ αυτα\"...
εχουν λογικη οι εμμονες ιδεες???/ολες παραλογες και ασχετες ειναι!. αυτη ειναι η θεραπευτικη του προσεγγιση? το \"θα με τρελανεις κι εμενα\"?
να του πεις \"ναι αλλα εγω αυτα σκεφτομαι ολη μερα.δε με νοιαζει τι κανουν οι αλλοι. αν σκεφτομουν αυτα που πρεπει τι να σε κανω εσενα εξυπνε????\"

afrula
29-07-2009, 11:25
παιδια τουλαχιστον το εκρου ποιο ειναι?Κιτρινιζει ετσι δεν ειναι γιαυτο το λεμε και στους νεκρους?MELENE αυτη ειναι ταινια η ντοκιμαντερ αληθινο?Γιατι στη ταινια ειναι βαμμενοι!!ΕΠΙΣΗΣ ΜΗ ΔΩ ΚΑΝΕΝΑ ΧΡΩΜΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΠΕΖ -ΑΣΠΡΟ.Καταλαβες τι εννοω .Παιδια δε μπορω να ξεκολλησω .ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΥΜΕ ΤΟΥΣ ΝΕΚΡΟΥΣ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ ΑΠΟΛΥΤΑ ΤΟ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟ ΕΚΡΟΥ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ?ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗ ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΜΟΥ ΣΑΣ ΤΟ ΖΗΤΩ.Αλλου μου δειχνουν ασπρο κρεμ αλλου μπεζ ειναι μεταξυ ασπρου και μπεζ αλλα πρεπει να κιτρινιζει.Βοηθεια !!Οι ανθρωποι εχουμε εκρου χρωμα?Πριν πειτε ναι σκεφτειτε το γιατι θα τρομοκρατηθω .Τουλαχιστον να σκεφτω αλλο τα χρωματα και αλλο η επιδερμιδα του ανθρωπου καμια σχεση.ΣΟΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΘΑΝΩ ΑΛΗΘΕΙΑ .ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΚΡΟΥ?:(ΟΧΙ ΤΟΥ ΝΕΚΡΟΥ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ!!!!

Θεοφανία
29-07-2009, 11:33
Αφρούλα το εκρού είναι το μπεζ. Α-ΠΟ-ΚΛΕΙ-Ε-ΤΑΙ να το έχεις. Άλλαξε γιατρό γιατί απ ότι φαίνεται αυτός σε ξεπετάει με μια ατάκα, (που πολύ θα γελούσες αν δεν αντιμετώπιζες πρόβλημα), αλλα στην περίπτωση σου είναι για κλωτσιές ο άνθρωπος. Πήγαινε αλλού, δεν πάει άλλο αυτή η κατάσταση. Υποφέρεις χωρίς λόγο κοριτσάκι μου!!!
Τόσα και τόσα παιδιά εδώ μέσα έχουν εμμονές και τις αντιμετωπίζουν με την κατάλληλη αγωγή. Μην αφήνεις τον εαυτό σου έρμαιο.....

giota
29-07-2009, 11:35
Αφρούλα άσε το εκρού ο καθένας μπορεί να σου το περιγράψει διαφορετικά.Σκέψου το πράσινο της ελπίδας σκέψου το κόκκινο το πορτοκαλί σκέψου το γαλάζιο της θάλασσας δημιούργησε εικόνες με έντονα χρώματα σκέψου κάτι που σ\'ευχαριστεί.

afrula
29-07-2009, 11:38
ΓΙΩΤΑ μου δε με καταλαβαινεις ειμαι με τα χαπια στο χερι.Δε μπορω να ειμαι τοσο τρελλη!!!!:(

afrula
29-07-2009, 11:41
Θεοφανια μου ανοιχτο μπεζ ειναι η επιδερμιδα του ανθρωπου .Το εκρου ειναι πιο ανοιχτο.Με κατεστρεψε ο ψυχολογος μου!!!!!!!!!!

Θεοφανία
29-07-2009, 11:43
αφρούλα δεν είσαι τρελλή, σου είπα: άλλαξε γιατρό!!!!

afrula
29-07-2009, 11:43
εννοω η επιδερμιδα μας ειναι ανοιχτο μπεζ καταλαβες τι λεω για να μη παω στο ασπρο γιατι ασπρη δεν εχει κανεις.Παιδια ηταν η τελευταια συνεδρια και με αφησε ετσι.Απο Σεπτεμβρη τωρα θα ξαναρθει.Δε μπορω θελω να λυτρωθω

afrula
29-07-2009, 11:45
το ξερω οτι δεν ειμαι τρελλη αλλα κολλαω και δε ξερω ποιο ειναι το εκρου γαμωτο.

giota
29-07-2009, 12:46
Αφρούλα και ο ψυχολόγος σου είναι άπειρος άκουσε τι σου λέμε πήγαινε σε κάποιον να σε βοηθήσει πραγματικά.

afrula
18-03-2010, 16:42
παιδια σας παρακαλω βοηθεια!!!!Κολλησα παλι με κατι βλακειες.Παλι με το εκρου.Ξερω οτι οι ανοιχτοχρωμες εχουμε μπεζ ανοιχτο χρωμα επιδερμιδας καπως ασπρο.Αλλα κοιταξα κατι sites που να μη τα κοιταγα και ελεγαν κατι χαζα κοριτσακια οτι εχω επιδερμιδα ΕΚΡΟΥ ΤΟΥ ΝΕΚΡΟΥ!!!Τι να κανω δε μπορω ουτε καν να σκεφτω κλειστηκα μεσα ολοκληρη τη μερα.ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΚΡΟΥ ΕΠΙΔΕΡΜΙΔΑ?ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΕΚΡΟΥ ΤΟΥ ΝΕΚΡΟΥ?ΜΟΥ ΜΠΗΚΕ Η ΙΔΕΑ ΑΦΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΝΟΙΧΤΟΧΡΩΜΗ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΟ ΕΚΡΟΥ ΤΟΥ ΝΕΚΡΟΥ.ΒΟΗΘΕΙΑ.:(:(:(

afrula
18-03-2010, 16:44
ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΑΤΡΑ ΕΠΕΙΔΗ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΡΩΣΤΗ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ABILIFY ΓΙΑ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ .ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ.ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΟΥ ΜΕ ΔΙΑΟΣΤΕΛΝΟΥΝ .ΔΕ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΚΕΦΤΩ ΣΑ ΝΑ ΜΠΛΟΚΑΡΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟΥΔΑΚΙ ΜΟΥ.ΤΡΕΛΛΑΘΗΚΑ???????

RainAndWind
18-03-2010, 17:34
Γιατί δεν το ονομάζεις κάπως διαφορετικά,ας πούμε εκρού του κρίνου,ή της βανίλιας,ή του ψωμιού,υπάρχουν τόσο διαφορετικοί τρόποι να πούμε ένα πράγμα.Αφρούλα,έχεις αλήθεια ποτέ ασχοληθεί με τη ζωγραφική;Ξέρεις,νομίζω πως μία καλή ιδέα θα ήταν να αρχίσεις να ασχολείσαι με τα χρώματα,από μία άλλη σκοπιά.Στη ζωγραφική,μαθαίνεις να αναλύεις τα χρώματα,τις αποχρώσεις,να φτιάχνεις ένα χρώμα ανακατεύοντας άλλα,έτσι θα μπορέσεις ίσως να αντιμετωπίσεις το χρώμα και ως δημιουργία,ως χαρά και εξερεύνηση.Καθώς ο κόσμος του χρώματος είναι τεράστιος,θα μπορείς να φτιάξεις ακόμη και δικά σου χρώματα,ας πούμε μπορεί να δημιουργήσεις ένα αφροεκρού(εκρού με λίγη καμμένη σιέννα,λίγο αφρικάνικο,ζεστό και γήινο).
Θα μπορούσες επίσης,για να το δεις και λίγο διαφορετικά,να
σκεφτείς πόσες φυλές έβαφαν και βάφουν με διάφορα χρώματα το σώμα τους,με διάφορες τεχνικές και χρησιμοποιώντας διάφορα υλικά.Και το πρόσωπό τους επίσης.
Δεν τρελαίνεσαι,μη φοβάσαι,καμία σου σκέψη δεν σε απειλεί.Οι σκέψεις είναι μόνο σκέψεις,τίποτε παραπάνω.:)

amelie74
18-03-2010, 18:36
ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΟΥ ΜΕ ΔΙΑΟΣΤΕΛΝΟΥΝ

αφρουλα μου καλη δεν εισαι η μονη που δεν την καταλαβαινουν οι γονεις της.
και μενα η μανα μου εδω και μια 15-ετια δεν θελει να χωνεψει οτι εχω προβλημα και μου μιλαει πολυ αποτομα.

οσων αφορα το προβλημα με το χρωμα που αναφερεις δεν μπορω δυστυχως να βοηθησω γιατι εγω εχω αλλη αρρωστια και δυστυχως δεν ξερω απο αυτα.

κανε λιγη υπομονουλα καλη μου μεχρι να γυρισετε πισω και να δεις τον γιατρο σου.

katerinaki
18-03-2010, 20:48
Αφρουλα δεν μπορεις να διωξεις αυτη την ασημαντη σκεψη που εσυ της εδωσες μεγαλη σημασια,απο το μυαλο σου ,ειναι το κολλημα σου,αποδεξου το!αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να αλλαξης την συμπεριφορα σου,δηλ μη ρωτας συνεχεια γι αυτη τη μαλακια που σου εχει κολλησει η τουλαχιστον προσπαθησε να καθυστερησεις να παρεις την επιβεβαιωση που ζητας!πηγαινε καμμια βολτα .Μονο αν αλλαξεις τροπο αντιμετωπισης των εμμονων σου υπαρχει περιπτωση να φυγουνε κ να ελευθερωθεις.
Αυτα μου λενε και μενα -τελευταια διαγνωση που πηρα ειναι ιδεοληπτικη διαταραχη- αλλα δεν μπορω να ταεφαρμοσω και οχι μονο ειμαι κολλημενη αλλα φαινομαι και σαν χαζη,νομιζω αυτο το ladose μου εχει φερει μια υπερκινητικοτητα ,εχω και τα κουνηματα με το κεφαλι μου -διωχνω τις κακες σκεψεις- αλλα γενικα δεν βλεπω βελτιωση σημαντικη ,παρολο που κανω θεραπεια με ladose k zyprexa 1 μισο μηνα!

afrula
19-03-2010, 00:05
βρε παιδια τι αρρωστεια ειναι αυτη??Δεν αντεχω αλλο!!Παλι μου ρθε η ιδεα με βρισκουν ασχημη, θα με πουν και δε θελω να βγω εξω.Τι ειναι αυτο το πραγμα ?Ειμαι εξυπνη ρε γαμωτο αλλα το μυαλο μου εχει μπλοκαρει δε μπορω να σκεφτω λογικα και η μνημη μου εχει εξαφανιστει.Συνεχεια αναρωτιεμαι και αμφιβαλλω.Εχω χασει την εικονα του προσωπου μου.Εννοω κουβεντιαζω με καποιον η μπαινω σε ενα μαγαζι και δε ξερω πως ειναι το προσωπο μου!!!!!!!!!!!Τι ειναι αυτο ??????Τα χαπια με χειροτερευουν.Με εχουν κανει φυτο ως προς τη σκεψη.Τι διαολο κανουν αυτα τα χαπια?Μας καταστρεφουν?Μπλοκαρουν το μυαλο να μη σκεφτομαστε??

BrokeN_DoLL
22-03-2010, 11:41
ξερω πως αισθανεσαι γλυκια μ....το πως δεν μπορεις να καταλαβεις πως εισαι. κ εγω ρωταω συνεχεια γτ δν μπορω να καταλαβω αν αδυνατισα η οχι

claire
22-03-2010, 18:38
βρε παιδια τι αρρωστεια ειναι αυτη??Δεν αντεχω αλλο!!Παλι μου ρθε η ιδεα με βρισκουν ασχημη, θα με πουν και δε θελω να βγω εξω.Τι ειναι αυτο το πραγμα ?Ειμαι εξυπνη ρε γαμωτο αλλα το μυαλο μου εχει μπλοκαρει δε μπορω να σκεφτω λογικα και η μνημη μου εχει εξαφανιστει.Συνεχεια αναρωτιεμαι και αμφιβαλλω.Εχω χασει την εικονα του προσωπου μου.Εννοω κουβεντιαζω με καποιον η μπαινω σε ενα μαγαζι και δε ξερω πως ειναι το προσωπο μου!!!!!!!!!!!Τι ειναι αυτο ??????Τα χαπια με χειροτερευουν.Με εχουν κανει φυτο ως προς τη σκεψη.Τι διαολο κανουν αυτα τα χαπια?Μας καταστρεφουν?Μπλοκαρουν το μυαλο να μη σκεφτομαστε??

ε, και? ας πούμε ότι όντως είσαι άσχημη, ή ότι όντως κάποιοι σε βρίσκουν άσχημη. και τι έγινε? ειλικρινά, δεν είναι το χειρότερο που μπορεί να σου συμβεί. κοίτα γύρω σου όλους τους ανθρώπους. πιστεύεις πως μόνο οι όμορφοι μπορούν να είναι ευτυχισμένοι?

afrula
22-03-2010, 22:22
To θεμα ειναι οτι αυτο που μου λενε και αυτο που βλεπω ειναι οτι ειμαι μια χαρα ομορφη.Βεβαια με το αγχος πηρα καποια κιλα,σπυρακια,τριχοπτωση αλλα ευτυχως ειμαι μια χαρα.Να σου πω την αληθεια αν ημουν ασχημη θα αυτοκτονουσα!!!Μπορει να φαινεται ρηχο αλλα θελω να ειμαι ειλικρινης....:)

PETRAN
22-03-2010, 22:45
To θεμα ειναι οτι αυτο που μου λενε και αυτο που βλεπω ειναι οτι ειμαι μια χαρα ομορφη.Βεβαια με το αγχος πηρα καποια κιλα,σπυρακια,τριχοπτωση αλλα ευτυχως ειμαι μια χαρα.Να σου πω την αληθεια αν ημουν ασχημη θα αυτοκτονουσα!!!Μπορει να φαινεται ρηχο αλλα θελω να ειμαι ειλικρινης....:)

Γιατί θα αυτοκτονούσες αν ήσουν άσχημη?

claire
22-03-2010, 23:30

κοίτα όμως ποιο είναι το θέμα. υπάρχουν άσχημοι άνθρωποι που είναι πραγματικά ευτυχισμένοι και περνάνε ωραία και δεν έχουν πχ σκέψεις όπως εσυ \"είμαι άσπρη ή δεν είμαι\", \"με θεωρούν άσχημο ή όχι?\", είναι δηλαδή με λίγα λόγια λειτουργικοί. συνεπώς δεν είναι η εξωτερική εμφάνιση που θα σε κάνει να είσαι καλά.

εσύ όπως λες είσαι όμορφη, όμως βασανίζεσαι από όλες αυτές τις σκέψεις. τελικά δεν παίζει ρόλο το πως πραγματικά είσαι, αλλά το πως επιλέγεις να ερμηνεύσεις τον κόσμο γύρω σου και τα ερεθίσματα που παίρνεις ;)

PETRAN
22-03-2010, 23:34
Originally posted by claire

κοίτα όμως ποιο είναι το θέμα. υπάρχουν άσχημοι άνθρωποι που είναι πραγματικά ευτυχισμένοι και περνάνε ωραία και δεν έχουν πχ σκέψεις όπως εσυ \"είμαι άσπρη ή δεν είμαι\", \"με θεωρούν άσχημο ή όχι?\", είναι δηλαδή με λίγα λόγια λειτουργικοί. συνεπώς δεν είναι η εξωτερική εμφάνιση που θα σε κάνει να είσαι καλά.

εσύ όπως λες είσαι όμορφη, όμως βασανίζεσαι από όλες αυτές τις σκέψεις. τελικά δεν παίζει ρόλο το πως πραγματικά είσαι, αλλά το πως επιλέγεις να ερμηνεύσεις τον κόσμο γύρω σου και τα ερεθίσματα που παίρνεις ;)

+1000 πολύ σωστή

afrula
23-03-2010, 19:09
βλεπω καθε μερα ασχημους ανθρωπους κοπελες ανδρες αλλα μαλλον οχι ομορφους γιατι ασχημος δε πιστευω οτι υπαρχει.Αλλα ειναι στη τριχα ,με το χαμογελο, με τους φιλους και φιλες και ζουν ΤΗ ΖΩΗ!!Εγω αντιθετα θα εβλεπες μια χαρα κοπελα 2 μετρα να τριγυρναει με μια φορμα με ματια κλαμμενα και κουρασμενα και φοβισμενη και χαμενη μεσα στο κοσμο.Αμαρτια δεν ειναι??????Τη Δευτερα αρχιζω ψυχοθεραπεια θα γυρισω πισω τελικα Αθηνα γιατι οι γονεις μου ειδαν ξαφνικα οτι κατι δε παει καλα με εμενα πως το παθαν δε ξερω και αρχιζω ψυχοθεραπεια petran .Εχει παρει το ιστορικο και αρχιζουμε πραγμα που επρεπε να γινει κατευθειαν οταν βγηκα απο το κ...νοσοκομειο!!!!ΕΛΠΙΖΩ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΩ ΚΑΛΑ ΕΣΤΩ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΡΩ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΣΩ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΨΥΧΙΚΑ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΝΗΚΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΤΗ ΒΛΕΠΩ.ΜΑΚΑΡΙ ΘΕΕ ΜΟΥ ΔΕ ΘΕΛΩ ΟΥΤΕ ΟΜΟΡΦΙΑ ΟΥΤΕ ΔΟΞΑ ΟΥΤΕ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ ΘΕΛΩ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!!!!Ζηταω πολλα παιδια???:(

Ακοινώνητος
23-03-2010, 19:20
Όχι κοπελάρα μου, τίποτα ζητάς.

ΜΑΚΑΡΙ ΘΕΕ ΜΟΥ ΔΕ ΘΕΛΩ ΟΥΤΕ ΟΜΟΡΦΙΑ ΟΥΤΕ ΔΟΞΑ ΟΥΤΕ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ ΘΕΛΩ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!!!!

Αμήν!

gamder11
24-03-2010, 01:27
Δυστυχως η ευτυχως για τον καθενα το προβλημα του ειναι το σημαντικοτερο..Λιγους ανθρωπους ξερετε που ενω εχουν τα μυαλα τους (δεν εχουν δηλαδη της δικης μας φυσεως προβληματα) ειναι δυστηχισμένοι? Και η μάνα που ζει με την οικογένεια της αλλά χάνει το παιδί της εύχομαι να μη συμβεί σε κανέναν μας.Ο καρκινοπαθής που παλευει με τις χημειοθεραπειες και ξερει οτι εχει λίγες μερες ζωης?Ο ανθρωπος που θα χάσει τη δουλεια του και δεν θα μπορει να ζήσει το σπίτι του?Και για να μιλήσω και για πιο καθημερινά προβλήματα..Οι ανθρωποι που δεν έχουν φίλους και που ειναι \'\'άδειοι\'\' συναισθηματικά?Ο κομπλεξικός που βγάζει τα νεύρα του αλλού?
Αφου πιστεύετε στο θεο να λέτε ευχαριστώ για αυτα που σας έδωσε και μην είστε αχαριστοι(Σας το λεω αυτο όντας μη πιστος).Η ομορφιά η δοξα και τα χρήματα δεν φέρνουν την ευτυχία.Αντιθέτως σε οδηγούν σε συμπεριφορές που επηρεαζουν αρνητικά άλλους ανθρωπους..Αφρούλα πρεπει να καταλαβεις οτι αν λυθεί το πρόβλημα σου δεν θα είσαι για πάντα ευτυχισμένη.Ειναι ψευδαισθηση καθαρά.Επίσης πως περιμένεις να γινεις καλά οταν πιστευεις ότι αυτό θέλεις και τίποτα άλλο?Η προσμονη αυτή, ειδικά στην ψυχολογία,φερνει τα αντιθετα αποτελεσματα(τουλαχιστον σε μενα).
Έχω να πω πάρα πολλα αλλα ειναι αργά και αυριο έχει δουλειά
Αν θέλετε τη γνώμη μου όλο το αποτέλεσμα έρχεται με την ψυχοθεραπεία η γενικότερα να συζητησεις με ανθρωπους που θα σε κανουν να κοιταξεις πιο \'\'μακρια\'\'..Και η ιδεοψυχαναγκαστικη ενα κλικ είναι τελικά.Όσο το αποθείς τοσο σε γαμάει και οσο το αποδεχεσαι τοσο αυτό παίρνει τον πουλο.(sorry).So simple
Aποδέξου αυτό που σου \'\'τυχε\'\' και τα υπόλοιπα θα έρθουν

τσιου

claire
24-03-2010, 01:41
βλεπω καθε μερα ασχημους ανθρωπους κοπελες ανδρες αλλα μαλλον οχι ομορφους γιατι ασχημος δε πιστευω οτι υπαρχει.Αλλα ειναι στη τριχα ,με το χαμογελο, με τους φιλους και φιλες και ζουν ΤΗ ΖΩΗ!!Εγω αντιθετα θα εβλεπες μια χαρα κοπελα 2 μετρα να τριγυρναει με μια φορμα με ματια κλαμμενα και κουρασμενα και φοβισμενη και χαμενη μεσα στο κοσμο.Αμαρτια δεν ειναι??????Τη Δευτερα αρχιζω ψυχοθεραπεια θα γυρισω πισω τελικα Αθηνα γιατι οι γονεις μου ειδαν ξαφνικα οτι κατι δε παει καλα με εμενα πως το παθαν δε ξερω και αρχιζω ψυχοθεραπεια petran .Εχει παρει το ιστορικο και αρχιζουμε πραγμα που επρεπε να γινει κατευθειαν οταν βγηκα απο το κ...νοσοκομειο!!!!ΕΛΠΙΖΩ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΩ ΚΑΛΑ ΕΣΤΩ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΡΩ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΣΩ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΨΥΧΙΚΑ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΝΗΚΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΤΗ ΒΛΕΠΩ.ΜΑΚΑΡΙ ΘΕΕ ΜΟΥ ΔΕ ΘΕΛΩ ΟΥΤΕ ΟΜΟΡΦΙΑ ΟΥΤΕ ΔΟΞΑ ΟΥΤΕ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ ΘΕΛΩ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!!!!Ζηταω πολλα παιδια???:(

εμένα αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι ενώ συνεχώς λες ότι είσαι μια χαρά, όμορφη κτλ κτλ μετά φοβάσαι ότι όλοι σε βλέπουν άσχημη. και δεν καταλαβαίνω... όντως σε βλέπεις όμορφη? ή μήπως τελικά κατά βάθος πιστεύεις ότι είσαι άσχημη και ότι θα το δουν και οι άλλοι?

πάντως το όμορφο και το άσχημο (πλην εξαιρέσεων) είναι και λίγο υποκειμενικά. δηλαδή σε κάποιους θα αρέσεις, σε κάποιους άλλους όχι. και φυσικά να ξέρεις ότι για όσους σε αγαπάνε θα είσαι πάντα η πιο όμορφη κοπέλα.

Ακοινώνητος
24-03-2010, 11:05
Originally posted by gamder11
Επίσης πως περιμένεις να γινεις καλά οταν πιστευεις ότι αυτό θέλεις και τίποτα άλλο?Η προσμονη αυτή, ειδικά στην ψυχολογία,φερνει τα αντιθετα αποτελεσματα(τουλαχιστον σε μενα).

Νομίζω gamder11 πως αυτό ειπώθηκε σε ένα ποιητικό - προσευχητικό σχήμα, και όχι με την έννοια της απόρριψης ο,τιδήποτε άλλου.

afrula
24-03-2010, 15:23
τον Θεο τον ευχαριστω κασθημερινα για τους δικους μου ανθρωπους που εχω,για το αγορι μου που εφερε και ειναι θησαυρος δεν ειμαι αχαριστη,gamper.Ειπα οτι θελω μονο τη λογικη μου μονο το μυαλο μου και ΝΑΙ ΘΑ ΜΑΙ ΑΠΕΙΡΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΟΥ ΘΑ ΣΥΜΒΟΥΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΟ!!

krino
25-03-2010, 14:48

ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΟΥ ΘΑ ΣΥΜΒΟΥΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΟ!!

ε οκ τοτε....
μην αγχωνεσαι, αμα ειναι ηδη γραμμενα,
το μονο που εχεις να κανεις ειναι να τα διαβασεις και εσυ η ιδια καποια στιγμη.

Α ρε θεε!!!
σε ποσα τετραδια εχεις γραψει πια?
Και ποσο μπλε ξοδευεις, για να μην τα διαβαζει ποτε κανεις?

γιώτα2
25-03-2010, 15:00
Kρίνο αν δεν είναι απο τον θεό, μήπως είναι απο την ζωή , το κάρμα το πεπρωμένο την τύχη, μα απο κάπου θα είναι γραμμένα.Κατά την άποψή σου και μέχρι ένα σημείο το πιστεύω και εγώ, ότι εμείς φτιάχνουμε το μέλλον μας.Βλέπω τα λάθη που έκανα σε μένα και το πιστεύω αλλά μέχρι ενός σημείου.Στην περίπτωση που αλλάζεις πολλά, σπάς και κάμποσα αυγά όπως λες και εκεί που λες να προχωρώ, βλέπω την ζωή διαφορετικά,σκάει άλλο ενα εμπόδιο στα καλά καθούμενα, που είναι πέρα απο τις δυνάμεις σου και πέρα απο κάθε πρόβλεψη, που το αποδίδεις;

krino
25-03-2010, 15:21
τωρα δεν μπορω να σου πω απο που ειναι γραμμενα,
θα με κοψει η λογοκρισια.....

Απο την αλλη το τετραδιο της ζωης μας,
γραφεται απο εμας ΚΑΤΑΡΧΗΝ.

Σε δευτερο επιπεδο,
δεν ζεις μονη σου (μονοι μας) αλλα και με αλλους τριγυρω.
Οποτε και αυτοι μας βαζουν (η βγαζουν) εμποδια.
Δηλαδη οταν τυχει και η ζωη μας παει καλα,
εσυ που το αποδιδεις?
στο θεο?
Η στο οτι ενδεχομενα εκανες καλες κινησεις και μαζι με αλλους γυρω σου,
ειχες ενα θετικο αποτελεσμα???

Οι ανθρωποι κανουν ενα μεγαλο λαθος,
ψαχνουν με καθε λεπτομερια,
γιατι παει στραβα η ζωη τους,
ενω οταν παει καλα, δεν ασχολιουνται καθολου.

Παρτο αλλιως και θα μαθεις.

γιώτα2
25-03-2010, 16:16
Τώρα μάλιστα πήρα τις απαντήσεις που ήθελα.....Μάλλον μιλάμε άλλη γλώσσα.

krino
25-03-2010, 17:07
ως γνωστον,
οι απαντησεις μου,
ποτε δεν σου ηταν βολικες.

Παιρνεις λοιπον μια απο τα ιδια.
Δεν μιλαμε αλλη γλωσσα,
απλα εκτιμαμε αλλιως την ζωη.

krino
25-03-2010, 17:10
ξαναδιαβασε κατι που σου εχει διαφυγει και το θεωρουσες παντα
ως ασημαντο να ασχοληθεις....

Originally posted by krino
Οι ανθρωποι κανουν ενα μεγαλο λαθος,
ψαχνουν με καθε λεπτομερια,
γιατι παει στραβα η ζωη τους,
ενω οταν παει καλα, δεν ασχολιουνται καθολου.

keep_walking
25-03-2010, 17:15
Krino ειρωνευεσαι μεν το \"γραμμενα απο το Θεο\" γιατι προβαλλει θρησκευτικη πιστη αλλα ειτε πιστευεις στον θεο, ειτε στην μοιρα ειτε στην τυχαιοτητα του συμπαντος (το να σου σκασει μετεωριτης στο κεφαλι, το να σε χτυπησει κεραυνος, το να εχεις γενηθει με το δεινα προβλημα υγειας κλπ γιατι δεν οξυγονωθηκε καλα η θερμοκοιτιδα ξερω γω τι μπορει να σου τυχει) ειναι το ιδιο... αλλα αυτο που θες να πεις ειναι αφηστε τα μοιραια (που δεν ειναι του χεριου μας) και παρτε τα αρματα αλλα δεν το λες με καλο τροπο εξου και η αντιδραση.

keep_walking
25-03-2010, 17:15
και σαφως συμφωνω.

krino
25-03-2010, 19:30
Originally posted by keep_walking
Krino ειρωνευεσαι μεν το \"γραμμενα απο το Θεο\" γιατι προβαλλει θρησκευτικη πιστη αλλα ειτε πιστευεις στον θεο, ειτε στην μοιρα ειτε στην τυχαιοτητα του συμπαντος (το να σου σκασει μετεωριτης στο κεφαλι, το να σε χτυπησει κεραυνος, το να εχεις γενηθει με το δεινα προβλημα υγειας κλπ γιατι δεν οξυγονωθηκε καλα η θερμοκοιτιδα ξερω γω τι μπορει να σου τυχει) ειναι το ιδιο... αλλα αυτο που θες να πεις ειναι αφηστε τα μοιραια (που δεν ειναι του χεριου μας) και παρτε τα αρματα αλλα δεν το λες με καλο τροπο εξου και η αντιδραση.

εισαι πολυ βλακας για να καταλαβεις σε τι πιστευω,
σιγουρα σε τιποτα απο αυτα που γραφεις.

Αλλα αφου ρωτας για την ιστορια θα σου απαντησω,
πιστευω στον εαυτο μου και σε τιποτα αλλο.

krino
25-03-2010, 19:31
και σαφως συμφωνω.

δεν περιμενα, να κανεις κατι αλλο,
μοιραλατρης οπως εισαι.

Υπευθυνος για οσα περνας εισαι εσυ και ΜΟΝΟ εσυ.

PETRAN
25-03-2010, 21:09

και σαφως συμφωνω.

μοιραλατρης οπως εισαι.

Οκ αλλά προφανώς υπάρχουν και εξωτερικοί παράγοντες-η γενικά παράγοντες που δεν βρίσκονται υπο τον έλεγχο σου- που επηρεάζουν η και μπορούν να καθoρίσουν την ζωή σου (η τον θάνατο σου for that matter)

Αλλά αυτά τα γράφεις σε λάθος θρεντ. Η κοπέλα αντιμετωπίζει κάποια δυσκολία δεν νομίζω να έχει όρεξη να κάνει φιλοσοφικές αναλύσεις περι ύπαρξης θεού...

krino
25-03-2010, 21:17
Originally posted by PETRAN

και σαφως συμφωνω.

μοιραλατρης οπως εισαι.

Οκ αλλά προφανώς υπάρχουν και εξωτερικοί παράγοντες-η γενικά παράγοντες που δεν βρίσκονται υπο τον έλεγχο σου- που επηρεάζουν η και μπορούν να καθoρίσουν την ζωή σου (η τον θάνατο σου for that matter)

Αλλά αυτά τα γράφεις σε λάθος θρεντ. Η κοπέλα αντιμετωπίζει κάποια δυσκολία δεν νομίζω να έχει όρεξη να κάνει φιλοσοφικές αναλύσεις περι ύπαρξης θεού...

τα εχω πει χιλιες φορες πετριε....
οποιος δεν θελει να ζυμωσει την βγαζει με ενα κοσκινο,
μπορει και εφ ορου ζωης.

Οσο για αυτα που γραφω,
σκεψου οτι απαντω σε ενα σχολιο σου,
οποτε μην μου δινεις αφορμες να κανω τετοιες αναλυσεις,
εκτος αν στην ουσια αυτο επιδιωκεις.

γιώτα2
26-03-2010, 00:43
Κρίνο είσαι τόσο απόλυτος και εγωϊστής που δεν βλέπεις πέρα απο την μύτη σου.Μιλάμε για πράγματα που είναι πάνω απο τις δυνάμεις σου, εκτός κι αν έχεις κάνει συμβόλαιο με όποια ανώτερη δύναμη πιστεύεις εσύ.Αν είναι αυτή η δύναμη ο εαυτός σου, είσαι τόσο βέβαιος για το τι θα γίνει στο μέλλον;δηλαδή για θέματα που αφορούν την υγεία πάλι εμείς ευθυνόμαστε;Αν μη τι άλλο να σέβεσαι ανθρώπους που ταλαιπωρούνται απο ασθένειες, εκτός κι αν φταίμε και γι αυτό.

Lou!
26-03-2010, 01:55
νομίζω ότι η τοποθέτηση ότι ΟΛΑ και ΠΑΝΤΑ περνούν από το χέρι μας είναι ακραία.
φυσικά πάρα πολλές φορές αποποιούμαστε ευθύνες που άπτονται του χεριού μας, και σε αυτό θα συμφωνήσω με τον κρίνο.
αυτό είτε υπάρχει, είτε δεν υπάρχει θεός. δεν ξέρω αν υπάρχει θεός, αλλά και αν υπάρχει, δε νομίζω να είπε πουθενά ότι εμείς οι άνθρωποι πρέπει να φορτώνουμε όλα μας τα προβλήματα στην καμπούρα του θεού, είπε μονάχα να θυμόμαστε τα ανθρώπινα μας όρια, μην μπερδευτούμε και γίνουμε αλαζόνες.

το αν ευθυνόμαστε η όχι και σε ποιο βαθμό για κάτι, νομίζω πάει ανά περίπτωση.

αν οδηγώ πολύ προσεχτικά και συγχρονιστώ με έναν ανεγκέφαλο ο οποίος έρθει και στουκαρει απάνω μου, γιατί έφταιγα?
αν οδηγώ όμως μεθυσμένη, χωρίς να φοράω ζώνη ασφαλείας και με υψηλές ταχύτητες για τις οδηγικές μου ικανότητες, τεχνολογία αυτοκινήτου και δρόμου και πάω και στουκάρω, δεν φταίω?

και για τα θέματα υγείας, πάλι νομίζω ότι πάει κατά διάκριση.
ο παππούς μου που κάπνιζε κάθε μέρα τρία πακέτα και πέθανε από καρκίνο του πνεύμονα, δεν ευθυνότανε?
ένας που δε γυμνάζεται καθόλου, τρώει όλο λίπη και ανθυγιεινά και πάθει στα 50 ένα έμφραγμα, τόσο τυχαίο είναι?
εγώ που στο λύκειο ήμουνα πολύ βαθμοθήρας, και άμα έπαιρνα μέτριο βαθμό μετά ήμουνα με στραβό κέφι, δεν ευθυνόμουνα για την ψυχική μου διάθεση?
από την άλλη, ένα παιδάκι με ανίατη ασθένεια πόσο φτάιει?
ένα παιδάκι που γεννιέται τυφλό που ήταν η επιλογή του να γεννηθεί τυφλό?

Φωτεινη!
26-03-2010, 09:53
Originally posted by lucifer
φυσικά πάρα πολλές φορές αποποιούμαστε ευθύνες που άπτονται του χεριού μας, και σε αυτό θα συμφωνήσω με τον κρίνο.
αυτό είτε υπάρχει, είτε δεν υπάρχει θεός. δεν ξέρω αν υπάρχει θεός, αλλά και αν υπάρχει, δε νομίζω να είπε πουθενά ότι εμείς οι άνθρωποι πρέπει να φορτώνουμε όλα μας τα προβλήματα στην καμπούρα του θεού, είπε μονάχα να θυμόμαστε τα ανθρώπινα μας όρια, μην μπερδευτούμε και γίνουμε αλαζόνες.

το αν ευθυνόμαστε η όχι και σε ποιο βαθμό για κάτι, νομίζω πάει ανά περίπτωση.

αν οδηγώ πολύ προσεχτικά και συγχρονιστώ με έναν ανεγκέφαλο ο οποίος έρθει και στουκαρει απάνω μου, γιατί έφταιγα?
αν οδηγώ όμως μεθυσμένη, χωρίς να φοράω ζώνη ασφαλείας και με υψηλές ταχύτητες για τις οδηγικές μου ικανότητες, τεχνολογία αυτοκινήτου και δρόμου και πάω και στουκάρω, δεν φταίω?

και για τα θέματα υγείας, πάλι νομίζω ότι πάει κατά διάκριση.
ο παππούς μου που κάπνιζε κάθε μέρα τρία πακέτα και πέθανε από καρκίνο του πνεύμονα, δεν ευθυνότανε?
ένας που δε γυμνάζεται καθόλου, τρώει όλο λίπη και ανθυγιεινά και πάθει στα 50 ένα έμφραγμα, τόσο τυχαίο είναι?
εγώ που στο λύκειο ήμουνα πολύ βαθμοθήρας, και άμα έπαιρνα μέτριο βαθμό μετά ήμουνα με στραβό κέφι, δεν ευθυνόμουνα για την ψυχική μου διάθεση?
από την άλλη, ένα παιδάκι με ανίατη ασθένεια πόσο φτάιει?
ένα παιδάκι που γεννιέται τυφλό που ήταν η επιλογή του να γεννηθεί τυφλό?

Συμφωνώ με όλα οσα γράφεις Λουσιφερ,μα με όλα..
Θα ελεγα μάλιστα οτι ειναι αυτονόητα για μένα..

Στην πραγματικότητα υπάρχουν αρκετές παραλλαγές.
Το ιδανικό για μενα ειναι να εχω συνειδητοποιησει τι ακριβώς μου συμβαίνει..
Οταν ομως πασχω και το κεφάλι μου τρώει κολλήματα,πως να δω την αλήθεια?
Σε τι διαφέρω απο εκείνον που γεννήθηκε τυφλός?
Γι αυτο πιστεύω οτι οσοι αντιμετωπιζουν ψυχολ.προβλήματα
ειναι διπλα γενναίοι γιατι προσπαθούν πολυ περισσοτερο και υπο αντιξοες συνθήκες σε σχεση με τους \"υγιεις\",για να ανακαλύψουν τον εαυτό τους..
Αν καταλήγω με προβλήματα λόγω της λανθασμένης μου στάσης απέναντι στη ζωή ,σίγουρα εχω μερίδιο ευθύνης..

Με τα θέματα υγείας τα πράγματα ειναι πιο ξεκάθαρα..
Διαφορετικές ευθύνες εχω οταν καταπονώ τον οργανισμό μου (Τι φταιει ο θεος και οι αλλοι οταν εγω μου το προκάλεσα?)
και αλλιως ειναι να κανω τα δέοντα και παρόλα αυτα να μου προκύπτουν προβλήματα..(Ας κανω οτι περναει απο το χερι μου ,ας ειμαι ρεαλιστης γιατι ετσι μπορει να δω καποια λύση,ενω με την μεμψοιμοιρία θα μεινω στασιμος για να μη πω οτι θα γίνω χειροτερα..)

Αφρούλα μου σορρυ για την παρένθεση,ελπίζω να βρεις τον καταλληλο ειδικό και το φαρμακευτικό σχήμα, που θα σε βοηθησει να δεις καθαρά και να σταματήσεις να βασανίζεσαι με σκέψεις που απο μόνες τους δεν εχουν καμία βαρυτητα..Σου το ευχομαι :)

krino
26-03-2010, 10:33
Originally posted by γιώτα2

εκτός κι αν φταίμε και γι αυτό.

ακριβως αυτο.
Αν δεν σε καλυπτει πες μου να επιχειρηματολογησω, εχω μπολικο σκεπτικο σε αυτο.

Οσο για το συμβολαιο με ανωτερη δυναμη φυσικα και το εχω κανει. ο εαυτος μου ειναι μια χαρα μια τετοια δυναμη.

krino
26-03-2010, 10:43

πες μου μια στιγμη σου,
που ησουν αμετοχη οταν χειροτερεψε η ζωη σου.
Μπορεις να σκεφτεις οποιαδηποτε ιστορια περναει απο το μυαλο σου,
θα την συζητησουμε και θα καταληξουμε τι ειναι και τι δεν ειναι ακραιο.

γιώτα2
26-03-2010, 11:45

ακριβως αυτο.

Οσο για το συμβολαιο με ανωτερη δυναμη φυσικα και το εχω κανει. ο εαυτος μου ειναι μια χαρα μια τετοια δυναμη.

Κρινο περιμένω το σκεπτικό σου γιατί δεν με κάλυψες.Άν έχεις βρεί τη λύση σε όλα, ακόμη και στα μελλούμενα πες την και σε μας.

RainAndWind
26-03-2010, 12:05
Δεν ξέρω κατά πόσο αυτή η τάση για μοιρολατρεία και \"ό,τι μας έγραψε ο θεός\"θα βοηθήσει ένα άτομο να δει την συμμετοχική του δράση στην παραμονή προβληματικών.Για μένα προσωπικά οτιδήποτε τέτοιο δεν βοηθά παρά στο αντίθετο αποτέλεσμα,να μην μπορώ να δω ξεκάθαρα το φάσμα των επιπτώσεων που έχουν τέτοιες δικαιολογίες θεοκρατούμενης υποταγής σε τύχες,μοίρες,πεπρωμένα και ό,τι γράφει δε ξεγράφει,ό,τι θέλει ο θεός,όπως αυτός τα σχεδίασε,όπως τα έφτιαξε ένας άλλος έξω από μας πάλι.Γιατί την συγκυρία την μετονομάζουμε σε θεό δεν ξέρω,αλλά ανασφάλεια δείχνει για μένα,όσο και διάθεση για σχωροχάρτια διάφορων επιλογών και διαθέσεων για στασιμότητες.
Εν προκειμένω,ίσως τέτοια ανάγκη να δικαιολογείται όταν οι άνθρωποι περνάνε ζόρια που τους καθιστούν σε θέση μειονεκτική,το να ρίχνουν κάποια συμμετοχή σε κάποιες δυνάμεις εξωτερικές που δεν έχουν πάνω τους επιρροή,αλλά πάλι επιλογή υποσυνείδητη είναι και αυτή.

amelie74
26-03-2010, 12:24
διαβασα στο βιβλιο \"η τελευταια διάλεξη\" την εξης φραση...

\"ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΜΟΙΡΑΖΟΥΝ,ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΜΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΤΡΟΠΟ\".

η παραπανω φραση προσωπικα με βοηθησε πολυ και ελπιζω να βοηθησει και σας:)

krino
26-03-2010, 12:26

ακριβως αυτο.

Κρινο περιμένω το σκεπτικό σου γιατί δεν με κάλυψες.Άν έχεις βρεί τη λύση σε όλα, ακόμη και στα μελλούμενα πες την και σε μας.

περιμενεις απο εμενα να σου πω την λυση στα προβληματα σου?
Μα οσες φορες το εχω επιχειρησει,
ηταν σαν να γραφω στο κενο.....
τι ειναι αυτο που θα γινει διαφορετικα τωρα?

Να σου απαντησω εγω, τιποτα.
Απλα θες να κανουμε μια συζητηση εντυπωσεων....

Τεσπα,
απαντω, αλλα οχι για σενα,
γιατι εσυ οτι και να πω, θα το γραψεις εκει που δεν πιανει μελανι.
Μπορει ομως ενας περαστικος να διαβασει και να μπει σε καποιες σκεψεις.
Για εσενα το αποκλειω.

Καταρχην,
για να μπορεις να καθορισεις το μελλον σου,
πρεπει να πιστευεις στον εαυτο σου και ΜΟΝΟ σε αυτον.
Ουτε θεους, ουτε δαιμονες.
Ο εαυτος σου πρεπει να ειναι ο κυριαρχος σου και ο οδηγος στην σκεψη σου αλλα και στις πραξεις σου.
Οτι αλλο, το μονο που θα καταφερει ειναι να σε μπερδεψει και να σου υποσκαψει τις δυναμεις σου.

Τωρα το επομενο βημα ειναι που τοποθετεις τον εαυτο σου.
Ειτε πιο ψηλα απο τους γυρω σου ειτε πιο χαμηλα, εχεις προβλημα.
Πρεπει να μην αφηνεις κανενα σκοτεινο σημειο οτι υπαρχει καποιος καλυτερος η χειροτερος απο εσενα, και αυτο σε οτι μπορεις να φανταστεις.
Τωρα υπαρχει η ερωτηση,
μα ειμαστε ολοι ιδιοι δηλαδη?
Ιδιοι αποκλειεται να ειμαστε, ειμαστε ομως διαφορετικοι και την διαφορετικοτητα μας αυτη πρεπει να την αποδεχομαστε.
Αυτο και τιποτα αλλο.

Ξεκινοντας δηλαδη με τις δυο αυτες συντεταγμενες,
(οτι ολα ξεκινανε και τελειωνουν με εμας αλλα και το οτι ξερω το ποιος ειμαι, τι θελω και που παω) μπορω να προσδιορισω το παρον μου αλλα και το μελλον μου με ακριβεια κατω απο οποιεςδηποτε συνθηκες εφοσον αναπνεω.
Ανασυγκροτουμε οταν αλλαζουν οι συνθηκες και τα δεδομενα και αναλυω αυτο που ζω και αναδιατασω τις δυναμεις μου για να εχω το αποτελεσμα που επιδιωκω.

ΟΛΑ μα ολα,
ειναι θεμα τι εχω καταλαβει και πως κατευθυνω το μυαλο μου.
Οταν ολα αυτα εχουν ξεκαθαριστει τοτε η υλοποιηση των στοχων μου ειναι μονο θεμα χρονου για να αρχισει να υπαρχει η εφαρμογη της σκεψης μου.

Αντιθετα,
σημερα (αλλα και ολα τα προηγουμενα χρονια) ο ανθρωπος κυριευοταν απο χιλιες δυο κακοδαιμονιες.
Αν δεν ηταν ο θεος, θα ηταν κατι αλλο, και αν δεν υπηρχε κατι, τοτε θα φταιει το ξερο του το κεφαλι.
Γιατι ο ανθρωπος φροντισε απο πολυ νωρις να εχει τις αμυντικες του διαταξεις για να επιβιωσει.
Δεν φροντισε να φτιαξει ενα ολοκληρωμένο σχεδιο για να κανει οτι σκεφτεται.
Το να ναναλυσω γιατι συνεβει ετσι θα μου ετρωγε πολλες σελιδες και δεν θα βοηθαγε σε κατι.
ΠΑντα ομως πιστευα στην αστειρευτη δυναμη της σκεψης του ανθρωπου να μπορει να κανει τα απιστευτα αρκει να μπει σε αυτη την διαδικασια.
Πρακτικα στηριζω την σκεψη μου, γιατι ολοι εχουμε δει τους εαυτους μας, να υπερβαινουμε τους εαυτους μας κατω απο ορισμενες συνθηκες.
Θα μπορουσε να σκεφτει κανεις,
γιατι κατω απο καποιες συνθηκες λειτουργουμε αρκετα πιο πανω απο οσο πιστευουμε ενω σε χαλαρες συνθηκες πιστευουμε οτι ειναι αδυνατο????

Το αδυνατο για την καθημερινοτητα μας, ειναι αορατο να το συλλαβει κανεις πιο ακριβως ειναι.
Πιστευω στην διαδικασια που πρατω κατι για να κανω κατι που αρχικα φαινεται αδυνατο κατω απο νορμαλ συνθηκες και οχι κατω απο πιεση.

Πολυ απλα ειμαι ΕΝΑΣ ανθρωπος,
που το παρελθον μου, το παρον μου και το μελλον μου, ειναι απολυτα δικα μου αρα και χρεος μου να τα κτισω οπως εγω νομιζω.

Και τωρα που στα ειπα τι καταλαβες?
τιποτα ε?
Μπραβο,
συνεχισε την ζωη που ειχες πριν τα διαβασεις.

γιώτα2
26-03-2010, 13:20
Και τωρα που στα ειπα τι καταλαβες?
τιποτα ε?
Μπραβο,
συνεχισε την ζωη που ειχες πριν τα διαβασεις.

Μερσί Κρίνο για τα καλά σου λόγια, ευγενέστατος όπως πάντα.

Ανασυγκροτουμε οταν αλλαζουν οι συνθηκες και τα δεδομενα και αναλυω αυτο που ζω και αναδιατασω τις δυναμεις μου για να εχω το αποτελεσμα που επιδιωκω.

Θα έλεγα εγώ.Ανασυγκροτώ τις δυνάμεις μου όσες έχω, για να έχω το καλύτερο αποτέλεσμα σύμφωνα με τα νέα δεδομένα που προέκυψαν και δεν είχα τις μαντικές ικανότητες να προβλέψω και φυσικά να αποτρέψω.

γιώτα2
26-03-2010, 13:29
Τεσπα,
απαντω, αλλα οχι για σενα,
γιατι εσυ οτι και να πω, θα το γραψεις εκει που δεν πιανει μελανι.
Μπορει ομως ενας περαστικος να διαβασει και να μπει σε καποιες σκεψεις.
Για εσενα το αποκλειω.

Σοφός είσαι ότι θέλεις λες

Πάντως κουλάρησε λίγο κρίνο γιατί μεγαλώνεις και εσύ και με τα χρόνια έρχονται και οι φθορές στην υγεία γιατί όπως το πας εσυ στο τέλος θα γίνεις αθάνατος.

krino
26-03-2010, 13:37

Μερσί Κρίνο για τα καλά σου λόγια, ευγενέστατος όπως πάντα.

να σαι καλα....

Θα έλεγα εγώ.Ανασυγκροτώ τις δυνάμεις μου όσες έχω, για να έχω το καλύτερο αποτέλεσμα σύμφωνα με τα νέα δεδομένα που προέκυψαν και δεν είχα τις μαντικές ικανότητες να προβλέψω και φυσικά να αποτρέψω.

εκει που διαφωνουμε, ειναι στο ποσες δυναμεις εχεις και τι κανουν αυτες.
Και επιπλεον δεν υπαρχουν μαντικες ικανοτητες,
αλλα το τι θες να κανεις στη ζωη σου.
Οσο δεν το γνωριζεις με ακριβεια, δεν θα καταφερεις τιποτα.

krino
26-03-2010, 13:39
Σοφός είσαι ότι θέλεις λες

σοφος ειναι οποιος θελει να ειναι, και οχι εγω.

Πάντως κουλάρησε λίγο κρίνο γιατί μεγαλώνεις και εσύ και με τα χρόνια έρχονται και οι φθορές στην υγεία γιατί όπως το πας εσυ στο τέλος θα γίνεις αθάνατος.

νομιζεις οτι ειμαι ψωνισμενος με την ζωη?
νομιζεις οτι πιστευω οτι ειμαι αθανατος?
σε τι αλλο εχεις πεσει εξω?

γιώτα2
26-03-2010, 14:41
Εγώ θα ευχηθώ να είσαι πάντα υγιής και να μη χρειατεί να δοκιμάσεις δυνάμεις και αντοχές.

krino
26-03-2010, 15:54
δεν εχω προβλημα σε οτι και να μου συμβει γιωτα,
τωρα οσον αφορα τις αντοχες μου, μερικες φορες τις ζοριζω απο μονος μου.

Γενικα ειμαστε σε ασχετο θεμα,
αν θελει καποιος να συνεχισει φιλοσοφώντας το,
καλο ειναι να μην συνεχιστει εδω, αλλα να ανοιχτει καινουριο θεμα,
εφοσον υπαρχει ενδιαφερον.

Φωτεινη!
26-03-2010, 16:41
θα το ανοιξω εγω βρε παιδια το νεο θεμα..τι τιτλο να βάλω?\"Ποιος οριζει τη ζωη μου?\"εχει ευρος?τι λετε?

krino
26-03-2010, 17:28
ανοιξε το εσυ και μην σε νοιαζει.....
:cool:

keep_walking
26-03-2010, 21:53
εισαι πολυ βλακας για να καταλαβεις σε τι πιστευω,
σιγουρα σε τιποτα απο αυτα που γραφεις.

Αλλα αφου ρωτας για την ιστορια θα σου απαντησω,
πιστευω στον εαυτο μου και σε τιποτα αλλο.

μοιραλατρης οπως εισαι.

Ειλικρινα δεν εχω ξανασυναντησει τοσο ηλιθιο και τυφλο ατομο στην ζωη μου.

Ρε παπαρα το και φυσικα συμφωνω οτι δεν πρεπει να ειμαστε μοιρολατρες πηγαινε σε σενα αλλα εσυ που να καταλαβεις...εσυ απαντας οτι ειμαι βλακας και δεν πρεπει να ειμαστε μοιρολατρες.

Δηλαδη πιασε το αυγο και κουρευτο...κανε κανα ρεκτιφιε στο κεφαλι σου.

Lou!
26-03-2010, 22:03
η φωτεινη ανοιξε το θεμα στα γενικα!

μηπως να ανοιξουμε και αλλο ενα για τα βρισιδια? :P

afrula
28-03-2010, 00:32
εχετε ξεφυγει!!!cool το θεμα ειναι το προβλημα μου .Τωρα η Παναγιτσα υπαρχει και μου δινει κουραγιο,κοινωνησα κιολας και ηρεμησα λιγο.Τη Μ.Δευτερα αρχιζω τη ψυχοθεραπεια.Ευχηθειτε μου να παει καλα παιδια γιατι ειναι η τελευταια μου ελπιδα.Οσο για τον Κρινο ο Θεος θα του φανερωσει τη στιγμη εκεινη και θα πιστεψει αν τον ελεησει ο Κυριος.:)

keep_walking
28-03-2010, 00:34
Καλα να σου παει αφρουλα και να περασεις ενα ωραιο Πασχα:)

afrula
28-03-2010, 00:37
Σευχαριστω keep μακαρι να ειναι καλος !!!Μακαρι:):):)

γιώτα2
28-03-2010, 01:28
Σου εύχομαι τα καλύτερα αφρούλα και εγώ.

krino
28-03-2010, 10:13

Οσο για τον Κρινο ο Θεος θα του φανερωσει τη στιγμη εκεινη και θα πιστεψει αν τον ελεησει ο Κυριος.:)

εγω ειμαι χαμενη υποθεση,
με εχει κυριευσει ο διαβολος....

:P:P:P

γιώτα2
28-03-2010, 11:41

Οσο για τον Κρινο ο Θεος θα του φανερωσει τη στιγμη εκεινη και θα πιστεψει αν τον ελεησει ο Κυριος.:)

Δεν σε κυρίευσε ο διάβολος αλλο είναι το πρόβλημά σου.

krino
28-03-2010, 13:23

Δεν σε κυρίευσε ο διάβολος αλλο είναι το πρόβλημά σου.

χμμμμ με προβληματισες τωρα.....
για πες ... για πες....

γιώτα2
28-03-2010, 15:30
σε λίγο που θα 50αρίσεις ίσως σοβαρευτείς λέω...λέω...ίσως...ίσως....

krino
28-03-2010, 15:42
δεν το βλεπω να αλλαζω ποτε στη ζωη μου αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

Η ερωτηση ηταν να μου πεις το προβλημα μου.

γιώτα2
28-03-2010, 17:09
Το ξέρεις πολύ καλά δεν χρειάζεται να σου το πω.

krino
28-03-2010, 17:45
οχι κανε ενα κοπο να μου πεις θα με εξυπηρετουσες.

afrula
30-03-2010, 23:34
Λοιπον πηγα πολυ καλος αλλα απο μια φραση του κρατηθηκα και δε μπορω να κοιμηθω απο χθες.Μου πε μη σκεφτεσαι ουτε το ενα ακρο ουτε το αλλο.Βεβαια μου ξεκαθαρισε ασχημη δεν ειμαι μου πε τελεια εδω.Αλλα δε μου ειπε και τι ειμαι απο τι θυμαμαι.Δηλαδη ουτε ασχημη ουτε ομορφη να σκεφτεσαι τη μεση οδο.Και εγω σκεφτηκα κατευθειαν το μετρια που για μενα σημαινει παλι ασχημη.Τι ηθελα να παω με εκανε να χασω τον ευατο μου!!!!Γαμωτο.Εγω προτιμω το μια χαρα ομορφη κανονικη.Το μετρια τι σημαινει ρε παιδια ???Εγω ξερω οτι σημαινει ουτε ομορφη ουτε ασχημη αλλα ο καθενας το οριζει και διαφορετικα ετσι δεν ειναι???Λεω εγω αυτη ειναι μετρια δε μαρεσει αρα ειναι ασχημη.Ετσι ανακουφιζομαι με αυτο το σκεφτικο.:mad::mad::mad:

RainAndWind
31-03-2010, 09:02
Τι σε φοβίζει στην μετριότητα,άρα στην μη τελειότητα afrula?

pathousa
07-04-2010, 17:40
Originally posted by Ολα_ειναι_δανεικα
Για μενα ναι, επειδη το προσωπο δειχνει και στοιχεια του χαρακτηρα σου. Θα σου δωσω και ενα συγκεκριμενο παραδειγμα.
Η Αλεξανδρατου θεωρειται μια πολυ ομορφη κοπελα. Εμενα δεν μου αρεσει καθολου ακριβως επειδη απο το προσωπο και μονο φαινονται καποια στοιχεια της προσωπικοτητας της

Αν μου επιτρέπεται, η Αλεξανδράτου και οι κοπέλες που βγαίνουν στο γυαλί με αφορμή την \"τελειότητά\" τους, δε νομίζω ότι χαρακτηρίζονται όμορφες με την σωστή έννοια του όρου...είναι απλώς έκφυλες ή πολλά υποσχόμενες σεξουαλικα και επειδή τις εμπορεύονται για να ικανοποιήσουν τις απαιτήσεις των ανδρών, προσπαθούν να τις πλασάρουν ως πρότυπα ομορφιάς.

Κατά τη δική μου γνώμη ομορφιά είναι η συμμετρία του προσώπου που συμπληρώνεται απο την γοητεία που σου ασκεί κάποιο άτομο μέσα απο την προσωπικότητά του. Πράγματι είναι υποκειμενικό το τι μας αρέσει και τι όχι και ποια είναι τα κριτήρια για να μας αρέσει κάτι, όμως θεωρώ πως η ομορφιά είναι κάτι αντικειμενικό.

Επειδή με απασχόλησε και μένα αυτό το θέμα κάποια στιγμή και το έψαξα σε κάποιο μεγάλο κύκλο ανθρώπων (ανδρών και γυναικών) κατάλαβα πως η εικόνα μιας γυναίκας αντικειμενικά όμορφης (όπως Μαρία Ναυπλιώτου, Φιλαρέτη Κομνηνου) έλκυε τους πάντες και τα σχόλια είχανε να κάνουνε κυρίως με το πρόσωπο και τη συμμετρία των χαρακτηριστικών. Αντίθετα για γυναίκες στημένα \"όμορφες\" τα σχόλια είχανε να κάνουνε με το καθαρά σεξουαλικό κομμάτι.

afrula
09-04-2010, 14:38
βρε παιδια χτες πηγα στο ψυχολογο και παλι εφυγα με σκασιμο.Τι πραγματα ειναι αυτα?Μου πε οτι 80 τοις εκατο σε βλεπουν μια χαρα ΟΥΤΕ ΖΕΣΤΗ ΟΥΤΕ ΚΡΥΟ το 10 τοις εκατο θεα και το 10 τοις εκατο το τελευταιο ασχημη.Η φραση αυτη τι σημαινει ?????Ουτε ζεστη ουτε κρυο.Και μου πε αδιαφορη νομιζω.Τα χω παιξει.Μετα μου πε κανονικη δηλαδη.Μηπως δεν ειναι καλος?????Εχω κλειστει μεσα και εχω χασει την αυτοπεποιθηση μου οση ειχα.τι σημαινει ουτε ζεστη ουτε κρυο??????:mad::mad:

Lou!
09-04-2010, 15:04
\"ούτε ζέστη ούτε κρύο\" σημαίνει, ούτε όμορφη, ούτε άσχημη, αλλα μια ενδιάμεση κατάσταση.

σου είπε ότι το 80% των ανθρώπων σε βλέπει σαν μια φυσιολογική κοπέλα, ούτε ιδιαιτερα όμορφη ούτε ιδιατέρα άσχημη. οι πιο πολλοί άνθρωποι δεν είμαστε ούτε ιδιαιτερα όμορφοι ούτε ιδιαιτερα άσχημοι.

ίσως να πιστεύεις ενδόμυχα ότι το φυσιολογικό είναι να είναι κάποιος πάρα πολύ όμορφος. όμως όχι. πάρα πολύ όμορφοι είναι μια μικρή μειοψηφία. (είτε το προσεγγίσουμε το ζήτημα της ομορφιάς τελείως υποκειμενικά, είτε πιο αντικειμενικά)

Νομίζω το πήρες λίγο στραβά αυτό που σου είπε. Δεν νομίζω να εννοούσε να κλειστείς μέσα και να χάσεις την αυτοπεποίθηση σου επειδή το 80% σε βρίσκει κανονική (αλλα όχι και ιδιαίτερα όμορφη).
Ακόμα κι αν είναι έτσι τα πράγματα, μπορείς να ζήσεις μια 100% φυσιολογική ζωή, γιατί δεν χρειάζεται να είναι πια κανείς τόσο όμορφος για να ζήσει μια φυσιολογική ζωή.

Και φυσικά για το αγόρι σου κάλλιστα μπορεί να είσαι η super θεά. Κάλλιστα μπορεί να είναι σε εκείνο το 10% που θα σε βρίσκει θεά.

keep_walking
09-04-2010, 15:04
Σημαινει οτι δεν εισαι το κεντρο του συμπαντος.
Σκεψου εναν πολυσυχναστο δρομο να πηγαινοερχονται 100αδες ανθρωποι πανω-κατω , ο καθενας με τις σκοτουρες του , τα γουστα του κλπ.
Εισαι και συ μια απο αυτους.

keep_walking
09-04-2010, 15:07
Και να προσθεσω ο εαυτος σου ειναι πολυτιμος για σενα , αλλα ετσι νοιωθουν και οι αλλοι για τον εαυτο τους.

Καποια στιγμη θα σου τυχει να γνωρισεις καποιον που θα σημαινει κατι \"σπεσιαλ\" για σενα και αντιστοιχα θα σε θεωρει και αυτος

afrula
09-04-2010, 15:09
Το αδιαφορη γιατι το πε???Να τον παρω τηλεφωνο???Εχω σκασει.

afrula
09-04-2010, 15:10
Και γιατι ολοι μου λενε οτι ειμαι εμφανισιμη μια χαρα ομορφουλα???Δε ξερω πια τι ειμαι!!!!!!!:mad:

afrula
09-04-2010, 15:21
το αδιαφορη γιατι το πε?Τι σημαινει?Δεν αντεχω αλλο .Εγω ξερω μια χαρα σημαινει κανονικη ομορφη απλα.Οχι αδιαφορη.

claire
09-04-2010, 15:21
Και γιατι ολοι μου λενε οτι ειμαι εμφανισιμη μια χαρα ομορφουλα???Δε ξερω πια τι ειμαι!!!!!!!:mad:

κάτσε ρε συ αφρούλα, το πρόβλημα σου δεν είναι ότι όλοι σε κοιτάνε περίεργα επειδή είσαι άσπρη ή άσχημη?

τελικά ισχύει αυτό ή αυτό που γράφεις εδώ?

ειλικρινά έχεις κολήσει με κάτι ασήμαντο. δεν χρειάζεται να είσαι καλλονή για να είσαι ευτυχισμένη.

claire
09-04-2010, 15:25
επίσης να σου πω ότι πολλές φορές η ομορφιά βγαίνει από μέσα (κλισέ, αλλά αληθινό)
ένας χαρούμενος και ισορροπημένος άνθρωπος λάμπει, είναι γοητευτικός, τραβάει τους άλλους.

εσύ τώρα είσαι φρικαρισμένη, πιστεύεις ότι αυτό δεν φαίνεται? το εκπέμπεις.
αν κάτι απωθει τους ανθρώπους είναι αυτό, όχι οι όποιες ατέλειες στην εμφάνιση.

πρέπει να δουλέψεις για να βρεις την ηρεμία σου. και τότε θα νιώθεις κι εσύ όμορφη και θα το βλέπουν και οι γύρω σου.

krino
09-04-2010, 15:29
ειλικρινα τοσους μηνες,
δεν εχω διαβασει την δικη σου εκτιμηση για το τι εισαι....
ασχημη - ομορφη - ουτε κρυο ουτε ζεστη, τι απο ολα?

συνεχως γραφεις για εκτιμησεις σου, το πως σε βλεπουν οι γυρω σου,
αλλα μηδεν πως βλεπεις εσυ τον εαυτο σου.
Μηπως θα επρεπε να αρχισεις απο αυτο?

afrula
09-04-2010, 15:29
Δε θελω να μαι καλλονη βρε παιδια .Απλως ξερω οτι ειμαι μια χαρα ομορφη απλα μια κοπελα.Αυτος τι λεει αδιαφορη???Αντι να παω να ξαλαφρωνω, να φευγω και να μη βγαινω απο το σπιτι?Για μενα το οχι ομορφη η το αδιαφορη σημαινει ασχημη.Δε θελω να μαι καλλονη μου αρεσει ο ευατος μου αλλα με μπερδευει με εχει κανει να κλαιω τωρα απο το μπερδεμα.

Lou!
09-04-2010, 15:30
γιατί αυτός (ο ψυχ) αναφέρεται σε όλον τον πληθυσμό, όταν λέει το 80% εννοεί ας πούμε και τους τυχαίους περαστικούς, τόσους ανθρώπους που είναι τελείως άγνωστοι σε εσένα.

εσύ όταν λες \"όλοι\" να υποθέσω ότι αναφέρεσαι στους φίλους, γνωστούς σου, συγγενείς και όποιους άλλους συναναστρέφεσαι έστω και για λίγες κουβέντες. Αυτοί, όπως καταλαβαίνεις, για να έχουν μπει σε μια διαδικασία επικοινωνίας μαζί σου, σε βλέπουν με κάπως φιλικό μάτι, κάτι βρίσκουν να τους αρέσει σε εσένα και μπαίνουν στον κόπο να επικοινωνήσουν μαζί σου. όμως υπάρχουν και άνθρωποι που μπορεί να σε βλέπουν αδιάφορα, ανάμεσα σε αυτούς που σου είναι τελείως άγνωστοι.

afrula
09-04-2010, 15:31
krino επεσες διανα σου απαντησα πριν μια χαρα ομορφη απλα.Γιατι πηρα και κιλα.

afrula
09-04-2010, 15:32
Μαλιστα ,το ξερω αυτο αλλα εννοεις αδιαφορη απο εμφανιση,το 80 τοις εκατο??????:mad:Τοτε λεει ψεματα ο καθρεφτης μου και ολοι οσους συναναστρεφομαι και ξενους στο δρομο.

claire
09-04-2010, 15:34
μπορεί γι αυτόν να είσαι αδιάφοροι. ή για κάποιους!

αν εσύ είσαι ευχαριστημένη από την εμφάνιση σου και οι άνθρωποι του περιβαλλοντός σου επίσης, τότε όλα οκ!

ε κάποιοι θα σε βλέπουν άσχημη ή αδιάφορη. (btw αδιάφορος δεν σημαίνει άσχημος, σημαίνει ότι δεν σου τραβάει την προσοχή με την πρώτη ματιά, αυτό που είναι οι περισσότεροι άνθρωποι δηλαδή...)

afrula
09-04-2010, 15:37
claire εννοεις για το ψυχολογο?Δηλαδη οι περισσοτεροι αν και μια χαρα ειμαστε αδιαφοροι στο κοσμο??:mad:

krino
09-04-2010, 15:37
αρα εισαι αντικειμενικα λιγο πανω απο αυτο που λες ουτε κρυο - ουτε ζεστη....
Ωστοσο αυτο γινεται πολυ σχετικο οταν υπαρχουν τριτοι γυρω σου - διπλα σου - παραδιπλα κλπ κλπ....
Αυτο το \"ειμαι ομορφη απλα\" αρχιζει και βαλλεται μεχρι τελικης πτωσης.....

Μαστα....
αλλο θεμα.

Τι σχεσεις ειχες - εχεις πχ με τους γονεις σου?
Η με οποιον αλλον τελως παντων, σου δημιουργησε ολο αυτο το πακετο σκεψης?

krino
09-04-2010, 15:38

Δηλαδη οι περισσοτεροι αν και μια χαρα ειμαστε αδιαφοροι στο κοσμο??:mad:

ακριβως.....

afrula
09-04-2010, 15:41
krino εισαι θεος !!!Το περιμενα ομως γιατι σε εχω καταλαβει.Δεν ειχα ποτε καμια σημασια απο τους γονεις μοη να χαμε συζητησεις τιποτα.Απλα με γεννησαν ειναι καλοι γονεις μου προσφερουν τα βιωσιμα και αυτο ηταν.Διαβαζα και ημουν μονη μου.Το πιασε και ο ψυχολογος αυτο.:(

claire
09-04-2010, 15:41
Μαλιστα ,το ξερω αυτο αλλα εννοεις αδιαφορη απο εμφανιση,το 80 τοις εκατο??????:mad:Τοτε λεει ψεματα ο καθρεφτης μου και ολοι οσους συναναστρεφομαι και ξενους στο δρομο.

βασικά απορώ πως δεν το καταλαβαίνεις. εδώ μας λες ότι εσύ η ίδια, και οι φίλοι σου αλλά και πολλοί άνθρωποι στο δρόμο σε θαυμάζουν για την εμφανισή σου. εγώ αυτό το δέχομαι, δέχομαι ότι λες αλήθεια.

όμως παρόλο που συμβαίνει αυτό, έχει φάει ένα τρελό κόλημα και πιστέυεις ότι όλοι σε βλέπουν άσχημη και άσπρη. αν ένας σου πει ότι έισαι μπάζο θα γκρεμιστεί ο κόσμος γύρω σου, παρόλο που τώρα λες ότι γενικά λαμβάνεις θετικό feedback για την εμφανισή σου.

δεν βλέπεις ότι το πρόβλημα δεν είναι τελικά στο πως πραγματικά έισαι, αλλά μέσα στο κεφάλι σου?

τους περισσότερους δεν θα τους ένοιαζε και τόσο αν κάποιος τους έλεγε ότι 8 στους 10 σας θεωρούν αδιάφορους.

PETRAN
09-04-2010, 15:43
Ωχ αφρούλα ! λολ

Μα δεν καταλαβαίνεις ότι δεν πρέπει να μπαίνεις στο τριπάκι να σκέφτεσαι έτσι? Πως να στο πω βρε παιδί μου όταν αρχίζεις και σκέφτεσαι έτσι πες στον εαυτό σου \"ωχ αυτή είναι η σκέψη μου η χαζή παλί, εε απλά μου παίζει παιχνίδια δεν θα κάτσω να ασχοληθώ με το περιεχόμενο\" και συνέχισε να κάνεις ότι κάνεις προσπάθησε να ασχοληθείς με μια εποικοδομητική εργασία ζωγράφησε ξέρω γω. Στην τελική αν σε κολλάει τόσο πολύ απλά προσπάθησε να σκεφτείς το ενδεχόμενο ότι είσαι άσχημη σαν ορκ από τον άρχοντα των δαχτυλιδιών και συνέχισε την ζωή σου! Δεν θα κάτσεις να πεθάνεις για το πως φαίνεσαι στους άλλους.Είσαι αυτή που είσαι αγάπησε τον εαυτό σου γι αυτό που είσαι ακόμα και αν είσαι το τερας του λοχνες και προσπάθησε να βρεις πιο δημιουργηκές σκέψεις. Δεν θα κάτσεις να χαλιέσαι για λογοπαίγνια της γλώσσας με το ΄πια λέξη υποδηλώνει τι και το τι σημαίνει για τον καθένα η λέξη αδιάφορο και ότι ναι τώρα!

Lou!
09-04-2010, 15:44
αν είχαμε μια κλίμακα με νούμερα και βάζαμε στις διαβαθμίσεις της ομορφιάς και από ένα νούμερο, ας πούμε μια κλίμακα από το -10 έως το +10, εγώ στην απόλυτη ασχήμια θα έβαζα το -10, στην απόλυτη ομορφιά το +10, στην έννοια \"αδιάφορη\" θα έβαζα το 0 και στην έννοια \"ομορφούλα μια χαρά κοπέλα\" θα έβαζα 5.

εγώ ας πούμε τις έννοιες \"αδιάφορη\" και \"άσχημη\" δεν τις θεωρώ ταυτόσημες. η \"αδιάφορη\" για μένα είναι πιο θετική έννοια από την \"άσχημη\".

afrula
09-04-2010, 15:44
Ακομα και εμφανισιμοι η πανω απο το μετριο ειμαστε αδιαφοροι για το κοσμο.Αδιαφοροι τι εννοεις κρινο δηλαδη οτι απλως μια παρουσια ειμαστε και δε τους νοιαζει ουτε μπανουν καν στο κοπο να σχολιασουν η να νοιαστουν.Μονο αν δουν μια θεα η ενα θεο θα ασχοληθουν δηλαδη?Γιατι λεμε οι περισσοτεροι και οχι ολοι ομως?:mad:

PETRAN
09-04-2010, 15:45
αν είχαμε μια κλίμακα με νούμερα και βάζαμε στις διαβαθμίσεις της ομορφιάς και από ένα νούμερο, ας πούμε μια κλίμακα από το -10 έως το +10, εγώ στην απόλυτη ασχήμια θα έβαζα το -10, στην απόλυτη ομορφιά το +10, στην έννοια \"αδιάφορη\" θα έβαζα το 0 και στην έννοια \"ομορφούλα μια χαρά κοπέλα\" θα έβαζα 5.

εγώ ας πούμε τις έννοιες \"αδιάφορη\" και \"άσχημη\" δεν τις θεωρώ ταυτόσημες. η \"αδιάφορη\" για μένα είναι πιο θετική έννοια από την \"άσχημη\".

Όχι όχι σε παρακαλώ μην γράφεις νούμερα τώρα λολ

claire
09-04-2010, 15:49
Ακομα και εμφανισιμοι η πανω απο το μετριο ειμαστε αδιαφοροι για το κοσμο.Αδιαφοροι τι εννοεις κρινο δηλαδη οτι απλως μια παρουσια ειμαστε και δε τους νοιαζει ουτε μπανουν καν στο κοπο να σχολιασουν η να νοιαστουν.Μονο αν δουν μια θεα η ενα θεο θα ασχοληθουν δηλαδη?Γιατι λεμε οι περισσοτεροι και οχι ολοι ομως?:mad:

βασικά έισαι άλλος ένας άνθρωπος στον μάταιο τούτο κόσμο :P

όταν περπατάς στο δρόμο είσαι άλλη μια γκόμενα, ανάμεσα στις τόσες. ακόμα και να σε κοιτάξει κάποιος δεν σημαίνει κάτι παραπάνω από αυτο.δεν αποκτας αξία από αυτό. δεν σημαίνει καν ότι σε κοιτάζει επειδή έισαι όμορφη. μπορεί να του βγάζεις κάτι σεξουαλικό. μετά σε ξεχνάει και κοιτάει την επόμενη.

ξεχωριστή είσαι για τους φίλους σου, για το αγόρι σου. γι αυτόυς είσαι κάτι παραπάνω.

afrula
09-04-2010, 15:56
lucifer παρε μια κλιμακα με αριστα το 10.Το μια χαρα το βαζεις στο 5?

krino
09-04-2010, 15:57
krino εισαι θεος !!!Το περιμενα ομως γιατι σε εχω καταλαβει.Δεν ειχα ποτε καμια σημασια απο τους γονεις μοη να χαμε συζητησεις τιποτα.Απλα με γεννησαν ειναι καλοι γονεις μου προσφερουν τα βιωσιμα και αυτο ηταν.Διαβαζα και ημουν μονη μου.Το πιασε και ο ψυχολογος αυτο.:(

ναι ε?
με εχεις ψυχολογησει??
:P:P:P:P

Οκ το καταλαβα, απο αρκετα πραγματα εστω και αν αυτα ειναι γραπτα.

Τεσπα, για να ξεμπερδευεις με αυτο το πακετο που εχεις φαει,
δεν θα πρεπει καποια στιγμη να αρχιζεις να το συζητας?
Ειτε εδω ειτε στον ψυχ σου, οπου νομιζεις καλυτερα?

Δηλαδη για ποσα χρονια θα το κουβαλας αυτο το φορτιο?
Ενα βημα να κανεις μπροστα, θα σπασεις το κυκλο....
για σκεψου το σιγα σιγα....

afrula
09-04-2010, 15:57
petran το καταλαβες αμεσως ε?

krino
09-04-2010, 16:00

βρε καλομ....
ξεκολα λεμε τωρα,
οι μονοι που ασχολουνται με το ζυγι της ομορφιας και το ποντο της τριχας ειναι τα μεσημεριαναδικα και οι κατινες.

Κατι που δεν εχω δει να εχεις σχεση, οποτε μην πας να ενταχθεις σε κατι τετοιο με το στανιο.

Τωρα στη πραξη,
καποιος ασχολειται με καποιον αλλο,
οταν αρχισει και εχει μια προσωπικα επαφη, δηλαδη συζηταει μαζι του, τον μυριζει κατι κανει παντως.
Απο μακρια κανεις δεν ασχολειται γιατι ειναι αρκετα φευγαλεο.

Να στο πω και αλλιως, δεν προλαβαινουμε οκ?

afrula
09-04-2010, 16:01
αφρουλα κρινο......Τι να σκεφτω οτι αλλος με λεει μια χαρα οπως ειμαι αλλος μετρια αλλος ασχημη αλλος οπως του καπνισει.Αφου την ιδια εικονα βλεπουνε με μενα εκει κολλαω ρε γαμωτο............

Lou!
09-04-2010, 16:01
τα νούμερα τα ανέφερα για να σου δείξω τη διαφορα μεταξύ αδιάφορης και άσχημης, πως δεν είναι το ίδιο πράγμα.

το \"μια χαρά\" θα το έβαζα πιο πάνω από το \"αδιάφορη\" και πιο κάτω από το \"θεά κουκλάρα\"

ας μην κολλήσουμε στα νούμερα, ξέχνα τα. ένα ατυχές παράδειγμα ήταν.

krino
09-04-2010, 16:02
lucifer παρε μια κλιμακα με αριστα το 10.Το μια χαρα το βαζεις στο 5?

στο 3,14
αλλα και αυτο δεν εχει βγει καταληκτικο νουμερο, ακομα το ψαχνουν....

:P

krino
09-04-2010, 16:04
αφρουλα ασε τις μεζουρες και επικεντρωσου στο θεμα σου που ειναι οι γονεις σου και ο στενος σου κυκλος.

Εχεις εμπεδωσει μεσα σου λαθος δεδομενα και πρεπει να το ξαναπας το πραγμα απο την αρχη.

afrula
09-04-2010, 16:04
Ο ψυχολογος με μπερδευει πολυ παντως.......και ειναι και καθηγητης.Μου ειπε ομως χεστους ολους και κοιταξε αυτους που συναναστρεφεσαι απλως κολλαω στις λεξεις...:mad:

afrula
09-04-2010, 16:05
Τι εννοεις Κρινο?

krino
09-04-2010, 16:06
εννοω οτι το προβλημα σου δεν ειναι αν εισαι θεα η πατσαβουρα και μην πιεζεις το μυαλο σου με τετοιες σκεψεις.

Συζητα αναλυτικα με τον ψυχ σου,
το κομματι που μεγαλωσες απο πιτσιρικα μεχρι προσφατα.

Καποιος σου εχει κανει μεγαλη ζημια και υποψιαζομαι οτι ειναι η μητερα σου η καποια αλλη γυναικα.

afrula
09-04-2010, 16:19
το βρηκες!!Συνεχεια με ελεγε πατσαβουρα της ελεγε ο κοσμος καλα μου ελεγε τα κακα, ειναι και μεγαλη σε ηλικια δεν ηξερε απο βαψιματα και εγω βαφομουν σα φαντασμα και ετσι μου λεγανε σχολια διαφορα ,ηταν αχαριστη εβγαλα 16 στις πανελληνιες με το καινουργιο τοτε συστημα και ουτε καν ασχοληθηκε τις πηγαινα 20αρια και μου λεγε θα τα κανεις κ...χαρτο .Μακαρι να ταν οι ιδιοι αλλα να χαν αλλο χαρακτηρα ποσο ζηλευω οταν βλεπω κορη και μαμα να τ λενε ,να περιποιειται η μια την αλλη ,να ψωνιζουν μαζι ,να πηγαινουν για καφε .Ολα τα εχω παθει απο τους γονεις μου .Ο πατερας μου ειναι το πιονακι της μαμας μου.Ελπιζω να βρω την ακρη ,τι να πω σας κουραζω κι εσας .Ευχαριστω που στε διπλα μου πολυ.:)

krino
09-04-2010, 16:33
προσεξε με,
το παραπανω μυνημα σου ειναι το πρωτο χρησιμο εδω και καιρο.
Το πιο σημαντικο θα ηταν να συζητησεις σε βαθος ολα αυτα που γραφεις,
μιας και εκει ειναι η ριζα του προβληματος....
(και οχι βεβαια αν εισαι ομορφη η ασχημη οκ???)

Οποτε λοιπον η πηγη των προβληματων σου ειναι η μητερα σου και πως μεγαλωσες μαζι της.
Ας αφησουμε τις καταρες και ας μεινουμε στο πως θα το δουλεψεις.
Τι σκεψεις εχεις για ολο αυτο?

afrula
13-04-2010, 17:23
βρε παιδια μπερδευτηκα παλι και δε μπορω να ξεκολλησω!!!Η ασχημια ειναι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ???Σωστη ειμαι?:mad:Η ομορφια ειναι υποκειμενικη αλλα η ασχημια ειναι αντικειμενικη .Ετσι δεν ειναι?:mad::mad:

keep_walking
13-04-2010, 17:36
Η ομορφια ειναι υποκειμενικη οποτε και το αντιθετο της ειναι υποκειμενικο.

afrula
13-04-2010, 17:38
οποτε πως ξερω αν ειμαι ασχημη η οχι?Πραγματικα δεν ειμαι αρα αντικειμενικα δε λεγεται?Γιατι κολλησα ρε γαμωτο?δεν αντεχω αλλο!!!!!!!!βοηθεια

Θεοφανία
13-04-2010, 17:40
Αφρούλα και η Μόνικα Μπελούτσι να είσαι, αν δεν νιώθεις εσύ καλά, θα νιώθεις άσχημη.

γιώτα2
13-04-2010, 17:47
και εγώ θα σου πω οχι....ξέρω αντικειμενικά άσχημη γυναίκα και δεν το λέω εγώ αλλά είναι κοινή ομολογία.Είχε πείσει η μάνα λοιπόν τον γιό ότι η αδελφή του είναι πανέμορφη.(υπάρχει και άλλη κόρη που είναι καλυτερη εμφανισιακά αλλά η μάνα την είχε απορρίψει με όσα της είχε πεί ).ο γιόκας έλεγε η αδελφή μου είναι όμορφη....ήθελες να του πείς καλά βρε άνθρωπε στραβός είσαι;και επειδή τα ζητούσε ο οργανισμός του τα άκουσε σε κάποια φάση....για την ομορφιά της αδελφής...
Αντικειμενικά λοιπόν Αφρούλα είσαι μια χαριτωμένη κοπέλα και οι χαρακτηρισμοί των δικών σου σε έχουν κάνει να πιστεύεις ότι είσαι άσχημη.Τον καθρέφτη βρε Αφρούλα τι τον έχεις;

keep_walking
13-04-2010, 17:51
Εγω δεν θα το τοποθετουσα ετσι , ριζικη λυση ...δεν πρεπει να σε απασχολει.

Δηλαδη οχι οτι δεν με ενδιαφερει αλλα να αν και ειμαι ομορφος να και αν ειμαι ασχημος , δεν μου περναει ιδιαιτερα απο το μυαλο.

afrula
13-04-2010, 17:59
Γιωτα μου συμφωνω μαζι σου για το καθρεφτη και ειμαι ομορφη μια χαρα αλλα οι αλλοι λενε διαφορα στη πλειοψηφια ομως ολοι λενε μια χαρα.Αλλα δε γινεται η ασχημια ειναι αντικειμενικη τωρα αν μια ομορφη κοπελα τη λενε ασχημη εκει ειναι υποκειμενικο.Δικιο εχω? .Γιωτα εχω μπερδευτει παρα πολυ.Αντικειμενικα ασχημος ασχημη υπαρχει.Σωστη δεν ειμαι?

afrula
13-04-2010, 18:03
Η ομορφια ειναι υποκειμενικη και μπορεις να πεις καποιον μια χαρα και μπαζο αλλα η αντικειμενικη πραγματικη ασχημια υπαρχει αλλα ευτυχως δεν την εχω εγω με το μυαλο που κουβαλαω δε θα μπορουσα να τη δεχτω αυτο εννοω.Επομενως ειναι αντικειμενικη η ασχημια.Σωστα?:mad:

krino
13-04-2010, 18:04
θα ξεμπερδευτεις μιας και εξω οταν σπασεις τα δεσμα που σου εχει βαλει η μητερα σου και αποκτησεις αυτοπεποιθηση με τον εαυτο σου.

Μεχρι τοτε θα συνεχιζεις αδιακοπα αυτες τις ερωτησεις.