PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : βοηθεια δεν αντεχω την εξαρτηση

feskana
02-01-2009, 16:46
παιδια αν μπορειτε θα ηθελα την βοηθεια σας γιατι ειμαι παρα πολυ χαλια με την εξαρτηση του φαρμακου χαναχ που εχω αφου επασχα απο διαταραχη πανικου.
ενω εχω γινει καλα εχει να με πιασει πανικος εδω κ ενα χρονο δεν μπορω να το κοψω.εκανα προσπαθειες κ εχω πλλα συμπτωματα αποσυρσης.ο γιατρος μου ειπε οτι μπορω να το κοψω αλλα φοβαμαι μη τυχον με ξαναπιασουν οι κρισεις:(
δεν μπορω με μειωση της δοσης σιγα σιγα γινομαι χειροτερα θελω απευθειας να το διακοψω κ να μην το ξαναβαλω στο στομα μου.οπως κ το αλκοολ κ το τσιγαρο τα εκοψα αποτομα δε μπορω το σιγα σιγα....
βοηθεια δεν ειμαι καλα....

τι να κανω ειμαι σε απογνωση υπαρχουν καπιοι αλλο τροποι?σας ευχαριστω πολυ

sabb
02-01-2009, 17:17
Το αλκοόλ και το κάπνισμα έτσι μόνον κόβονται μια κι έξω και δεν υπάρχει καμιά σχέση με την απεξάρτηση των φαρμάκων. Τα φάρμακα μόνο με σταδιακή μείωση των δόσεων μπορούν να διακοπούν εντελώς, ειδ\' άλλως υπάρχει περίπτωση εμφάνισης rebound effect, στο κάτω κάτω τόσο καιρό τα έπαιρνες, τι σ\' ενοχλεί να τα διακόψεις σταδιακά - πάντα σε συνεννόηση και παρακολούθηση από τον γιατρό σου ?? Το κυριότερο είναι να αντιμετωπίσεις την διαδικασία σαν φυσική συνέχεια της θεραπείας σου και νομίζω πως όλα θα πάνε καλά... :)

maria...
02-01-2009, 17:24
να κανεις οτι σου λεει ο γιατρος.σιγα σιγα

x.ps.
02-01-2009, 17:25
feskana μου,πριν το κοψεις θα πρεπει πρωτα να διαχειριστεις το αγχος που σου προκαλει η ιδεα του να προβεις σε κατι τετοιο.Αφενος φοβασαι μηπως αρχισουν παλι οι κρισεις και αφετερου θελεις να το κοψεις μαχαιρι.Οπως καταλαβαινεις αυτο ειναι αντιφατικο.Απο τη μια λες\'\'Πως θα το κοψω?Εκανα πως και πως για να απαλλαγω απο τις κρισεις.Αν με ξαναπιασουν?Και αποτην αλλη λες\'\'Δε το θελω αλλο,σιχαθηκα.Δεν αντεχω να το ξαναβαλω στο στομα μου\'\'.Κατανοω και τους δυο συλλογισμους.Ειναι κατανοητο να σε φερνει σε απογνωση ολο αυτο.Αφου ομως και τα δυο αποτελουν τα ακρα,θα προτεινα τη μεση λυση.Θα ηταν καλο να ζητησεις απο το γιατρο σου να σε βοηθησει με τη διαχειρηση του αγχους,ωστε σταδιακα να το κοψεις.Μη ζοριζεσαι με τη μειωση της δοσης.Αγαλι αγαλι γινεται η αγουριδα μελι!;) Ολα θα πανε πολυ καλα!

krino
02-01-2009, 17:41
καταρχην πιστευω οτι σαν ασχετος οτι και να γραψω ειναι παρακινδυνεμενο.
Απο την αλλη απο οσο εχω ακουσει μια ενδεχωμενη τακτικη ειναι να αλλαξει η θεραπεια πχ με νεο φαρμακο
που μπορει να οδηγησει καταρχην στο να κοψεις τα ζαναξ και στην συνεχεια να τα κοψεις και καινουρια τελειως.

Ομως ειναι σωστο αυτο??
Δεν ξερω τι κανεις με το γιατρο σου, αλλα μονο με χαπια και χωρις επιλυση αυτων που σε οδηγησαν να παρεις χαπια πως θα τα κοψεις???
Ξεχνας οτι εχεις βαλει μεσα σου χημεια και οτι ο οργανισμος σου δεν ηταν οπως παλια???

Θα επαναλαβω οτι οταν εχεις αρχισει μια φαρμακευτικη θεραπεια ειναι επικινδυνο να προσπαθεις να την αλλαξεις μονος σου.
Θελώ να πιστευω οτι εισαι σε συννενοηση με ενα σωστο γιατρο ο οποιος γνωριζει πως θα σε βοηθησει.
Αληθεια αν ειχες προβλημα με το στομαχι σου και επαιρνες χαπια για αυτο, θα ελεγες σε ενα φορουμ αν γινεται να τα κοψεις???

feskana
02-01-2009, 18:59
σας ευχαριστω ολους παρα πολυ ειλικρινα με εχετε βοηθησει παρα πολυ...θα το διακοψω σιγα σιγα το φαρμακο κ θα συνενοηθω κ με τον γιατρο μου.κανω ενα χρονο ψυχοθεραπεια καθε μηνα κ πιστευω πως ειμαι ετοιμη.θα προσπαθησω πιστευω πως θελει λιγο δυναμη κ υπομονη να κανω κ ολλα θα γινουν..μονο εσεις μπορειτε να με καταλαβεται σε οσους κ αν εχω μιλησει μου λενε οτι δεν εχω τιποτα κ πως γινεται ενω τα εχω ολα στην ζωη μου δηλ καλη οικογενεια, φιλους,οικονομικα καλα κ αλλα ναμαι ετσι.καπιος αλλος μαλιστα μου ειπε οτι ογιατρος με εκανε επιτηδες ναρκομανη για να μη με χασει απο την πελατεια του..ενας αλλος οτι μπορει ναμαι κ τρελη κ να μην ντοχω καταλαβει..τι να πω με πληγωσαν πολυ...σας ευχαριστο για το κουραγιο να συνεχισω την προσπαθεια:):):):):)

krino
02-01-2009, 19:20
Αυτο το ειμαι ετοιμη δεν ξερω τι σημαινει.
Πιστευεις οτι εχεις λυσει τα αιτια που σε οδηγησαν σε γιατρο και στη συνεχεια στο να παρεις φαρμακα???
Αν ναι, τοτε εισαι σε καλο δρομο.

Κατα τα αλλα περι του αν εισαι τρελλη, θα σου προτεινα να ανοιγεσαι μονο σε κοσμο που υπαρχει πιθανοτητα να σε καταλαβει, κυκλοφορει πολυ ρατσισμος βλεπεις.....

Το ζητουμενο σου θα πρεπει να ειναι πανω απο ολα να λυσεις τα προβληματα σου και οχι να κοψεις τα χαπια.

maria...
02-01-2009, 19:29
Τρελη δεν εισαι αλλα οι αλλοι δεν ξερουν απο τετια θεματα.σε εμνα το ξερουν ελαχιστα ατομα κ αυτα μεγαλης εμπιστοσινης.

feskana
03-01-2009, 00:35
ναι πιστευω οτι ειμαι σε αρκετα καλο δρομο γιατι ενας χρονος ψυχοθεραπειας πιστευω οτι κατι εκανε δεν μπορει..εχω βρει αρκετες απο τις αιτιες του πανικου κ πως να τον διαχειριζομαι γιαυτο κ θελω να κανω την προσπαθεια να τα κοψω..αλιως ουτε καν θα το σκευτομουν.αν δεν τα καταφερω θα σημαινει οτι δεν εχω θεραπευτει πληρως δεν εχω γινει ακομα καλα κ θα χρειαζομαι ακομα δουλεια με τον εαυτο μου κ με ψυχοθεραπεια στον γιατρο που με παρακολουθει:(:(:(:(

feskana
03-01-2009, 20:33
παιδια απετυχα δεν καταφερα να το κοψω...σημερα πηρα μιση δοση κι δεν αντεξα επαθα πανικο.εγινε τργικο συμβαν σε ενα συγγενικο προσωπ[ο το οποιο ειναι με εμφραγμα στο νοσοκομειο κεπθα φοβια δεν αντεξα κ απο τη στεναχωρια κ πηρα
απο τοτε μεχει κολησει η ιδεα οτι κατι θα παθω κ εγω με την καρδια μου.νιωθω τσιμπιες ταχυκαρδιες κ φοβαμαι παρα μα παρα πολυ.ειμαι παρα πολυ χαλια δεν ξερω τι να κανω:(:(:(

feskana
03-01-2009, 21:04
παιδια φοβαμαι δεν ειμαι καθολου καλα μεχει κολησει η ιδεα μηπως παθω κατι δεν υπαρχει κανεις να με βοηθεισει μονο ο γιατρος αλλα δεν κανει να τον ενοχλω συνεχια...

DenSeXalase
03-01-2009, 21:51
σε εχει κολησει η ιδεα?dont worry be happy!και οπως λεγαν και οι αρχαιοι ημων προγωνοι {Το γαρ πολυ της σκεψεως γεννα παραφροσυνη}παρε ακομα ενα χαπακι και απολαυσε το πιες και μια μπυρα για να μην κατεβει ξεροσφυρι!αναψε και ενα τσιγαρο βαλε και μια καλη ταινια στο dvd και αν την δεις γραψε με :)

dont worry take a hapy!

sabb
04-01-2009, 18:01
Originally posted by feskana
παιδια φοβαμαι δεν ειμαι καθολου καλα μεχει κολησει η ιδεα μηπως παθω κατι δεν υπαρχει κανεις να με βοηθεισει μονο ο γιατρος αλλα δεν κανει να τον ενοχλω συνεχια...

Αν πριν πάθεις οτιδήποτε, πάρεις το χάπι για να μην πάθεις, υποσυνείδητα το μυαλό σου \"δουλεύει\" προς την κατεύθυνση \"πως κάτι μπορείς να πάθεις.. γι\' αυτό πάρε το χάπι για να μην το πάθεις..αλλά κι αν το πάρεις το φάρμακο πάλι τελικά μπορεί να το πάθεις\"..., κι ο φαύλος κύκλος της υποταγής του εαυτού σου στην επερχόμενη κρίση πανικού, δεν τελειώνει παρά τότε μόνο που ο πανικός θα έρθει για να σου υπενθυμίσει πως είναι εκεί και είναι το αφεντικό της ζωής σου..Θα απαλλαχθείς από το πρόβλημα σου, μόνον και όταν αντιληφθείς πως ό,τι σου συμβαίνει το κατασκευάζεις εσύ η ίδια στο πίσω μέρους του μυαλού σου και πως η σωτηρία δεν είναι το χάπι, αλλά να πεις μια και καλή \"άι στο διάολο\" και να πεις πως ό,τι κι αν συμβεί δεν είναι τόσο δυνατό για να σε σκοτώσει...Αλλά και νάτανε, τι στο καλό είναι καλύτερο, να πεθάνει κάποιος μια και καλή ή να πεθαίνει κάθε μέρα ??? Βγάλε την δύναμη που κρύβει ο καθένας μέσα του κι αντιμετώπισε το, με χάπια ή χωρίς... Καλό κουράγιο..

feskana
04-01-2009, 21:54
σευχαριστω πολυ για το κουραγιο κ οντως ολοι μου δινετε εδω μεσα...
ξερω πως αυτο που ζω καθημερινα ειναι ενας εφιαλτης που τον δημιουργω εγω η ιδια.κανω τον εαυτο μου να πεθαινει μερα με τη μερα εξαιτιας των χαπιων.θα πρεπει να τα κοψω σιγα σιγα κ να μην φοβαμαι τον πανικο αλλα ουτε κ τον θανατο.αν ειναι να γινει κατι θα γινει κ οντως ασ γινει μια φορα κ οχι καθε μερα.
δημιουργω απο μονη μου ενα φαυλο κυκλο φοβιων κ του πανικου.αν καταφερω κ δεν φοβαμαι καθολου μα καθολου κ απολυτα τον πανικο μονο τοτε θα φυγει.πρεπει αφεθω κ να πω ας ερθει κ τι εγινε με ολα αυτα τα συμπτωματα δεν παθαινεις τιποτα ουτε καρδια ουτε τρελενεσαι ουτε πεθαινεις.την αλλη φορα που θα παει να ερθει ο πανικος θα αφησω να με πλυμηρισουν ολα αυτ τα συναισθηματα κ θα τον προκαλεσω να ξαναρθει κιολας.πιστευω οτι μονο ετσι θα το ξεπερασω οταν σκεφτεσαι κ τον φοβασαι ερχεται αλλα αν εισαι δυνατος κ παλεψεις κ πεις θα το αντιμετωπισω κ δεν το φοβαμαι δεν υπαρχει περιπτωση να ερθει....

lch
06-01-2009, 10:22
3 χρόνια και 4 μήνες με xanax - στην αρχή ανακουφίστηκα, μετά ξεχάστηκα
αργότερα ψυλιάστηκα και τελικά θύμωσα με τον γιατρό μου και τα χάπια
τελευταία κατάλαβα ότι δεν είναι τα χάπια που μου προκαλούν την εξάρτηση

εγώ είμαι εξαρτημένος - πριν τα χάπια ήταν το ποτο, συναισθήματα και ότι άλλο χωρίς να το καταλαβαίνω

4 χρόνια θεραπείας και άρκετό διάβασμα για να καταλάβω ότι είμαι 20 χρόνια σε κατάθληψη! το έκρυβα τόσο καλά, όχι μόνο από τους άλλους αλλά και από τον εαυτό μου

τώρα το κατάλαβα, το xanax ποια μονο τις μαυρες σκέψεις διώχνει, το χρειάζομαι και νομίζω ότι με προστατεύει από τον εαυτό μου
το συχαίνομαι και είμαι συνεχεια (ΣΥΝΕΧΕΙΑ) σε πανικο (και αυπνος εννοείτε για να γράφω πρωί πρωί αργία ημέρα)
το επόμενο θέμα συζήτησης με τον γιατρό μου θα είναι αυτό, παίρνω 3-4Χ0.25 xanax την ημέρα και δεν αντέχω να το αυξήσω, έτσι και αλλιώς καλά δεν με κάνει, να χαζέψω τελείως για ποιο λόγο

δεν ντρεπομαι ούτε φοβάμαι το ρατσισμό - είναι το πρώτο μου βήμα να παραδεχθώ ότι μπορεί να μην μοιάζω εξωτερικά αλλά είμαι και εγώ ένα πρεζάκι (άσχετα αν έχω καλή δουλειά, μεγάλη κοιλιά, βγάζω λεφτά και κυκλοφορώ με καθαρά ρούχα και καλό αμάξι) μπορέι να δείχνω δυνατός και επιτυχημένος αλλά μόνο αυτό: ΔΕΙΧΝΩ
τους πελάτες μου μόνο δεν θέλω να το ξέρουν για να μην επιρρεαστεί η δουλειά μου και έχω και άλλα οπότε τους αποφεύγω όσο μπορώ γιατί έχω αποφασίσει να μην κρυφτώ ποτέ και να μην πω ψέμματα, να δεχθώ τον εαυτό μου για να με δεχθούν και οι άλλοι (ή να με απορρίψουν, δεν πειράζει, χρειάζεται και αυτό)

τώρα που κατάλαβα αυτά σκέφτομαι να βρω μια ομάδα εξαρτημένων σαν εμένα, ίσως να βοηθήσει περισσότερο από την ατομική θεραπεία και τις ομάδες με μη εξαρτημένους
- αν έχει κανεις καμιά ιδέα θα βοηθήσει -

κουράγιο και υπομονή σε όλους μας
ακόμα και όταν δειλιάσεις μην ντραπείς, θα βρεις τη δύναμη και θα προχωρήσεις, δεν γίνονται όλα σε μια μέρα
να θυμάσαι ότι τα πισωγυρίσματα μας βοηθάνε (κάτι σαν τις επαναλήψεις στα μαθήματα από το σχολείο δες το) και μετά μπορεί να προχωρήσουμε περισσότερο ή να πάρουμε άλλο δρόμο που δεν τον φανταζόμαστε

ΕΙΜΑΙ!!!!!!

feskana
06-01-2009, 16:18
κουραγιο κ δυναμη κ σε σενα:):).απο οτι καταλαβα εισαι κι εσυ εξαρτημενος με τα χαπια που μας συνταγογραφουν οι γιατροι με τοση ευκολια...:(.δεν μπορω να το καταλαβω αυτο.. πηγα αρχικα σε 3 γαιτρους ολοι τους με ρωτουσαν τι νιωθω μεσα σε 5 λεπτα καταλαβαιναν τι εχω κμε ελεγαν ακριβως τι ειναι κ απευθειας το χαρτι για τη συνταγη των χαπιων...μονο η τελευταια γιατρος μου εκανε ψυχοθεραπεια αλλα συνεχιζει να μου τα δινει εδω κ 2 χρονια ενω στο χαρτι γραφει οτι προκαλουν εξαρτηση μεσα σε 3 μηνες κ δεν επιτρεπετε να τα δινεις σε καπιον παραπανω απο 6 μηνες...τι να πω μηπως δεν θελουν πραγματικα να μας θεραπευσουν κ απλα επειδη ειμαστε εξαρτημενοι να πηγαινουμε κ να ξαναπηγαινουμε?μηπως τελικα δεν θεραπευεται η διαταραχη πανικου κ πρεπει για να ειμαστε καλα να ζουμε με αυτα?:(:(

krino
06-01-2009, 16:36
Originally posted by feskana

τι να πω μηπως δεν θελουν πραγματικα να μας θεραπευσουν κ απλα επειδη ειμαστε εξαρτημενοι να πηγαινουμε κ να ξαναπηγαινουμε?μηπως τελικα δεν θεραπευεται η διαταραχη πανικου κ πρεπει για να ειμαστε καλα να ζουμε με αυτα?:(:(

αν και τραβηγμενο σεναριο δεν το αποκλειω να ισχυει για μερικους μερικους \"ειδικους\".

Για την ερωτηση αν γιατρευεται θα σου απαντησω ναι και γνωριζω προσωπα που το εχουν κανει με ευκολια κιολας.
Μαλιστα αν τους ρωτουσες σημερα τι θα ελεγαν για ολα οσα σκεφτοντουσαν τοτε, θα χαμογελασουν απλα μην ξερωντας και οι ιδιοι γιατι ειχαν μπει σε αυτο το λουκι.

Βρες ενα καλο ψυχοθεραπευτη και δουλεψε μαζι του ολες τις φοβιες σου, το πιο πιθανον ειναι συντομα να τα εχεις ξεχασει ολα αυτα. Το κλειδι ομως ειναι να μπορεσεις να κλειδωσεις με αυτον που θα αρχισετε την ολη διαδικασια.
Αν δεν σου το βγαζει αυτο (για οποιο λογο) παρατησε τον και πηγαινε στον επομενο.

Μεινε μακρια απο χαπια και χημειες γιατι ολα εινια ζητηματα που τριγυρνανε στο μυαλο σου και οπως σου μπηκαν ετσι μπορουν να βγουν.
Μην απελπιζεσαι οτι εχεις κατι που δεν θα μπορεσεις να το διαχειριστεις με τιποτα, η ολη υποθεση θελει τροπο και οχι κοπο....

feskana
06-01-2009, 18:53
σευχαριστω για την απαντηση αλλα που θα μπορουσα να ψαξω για καπιο καλο ψυχιατρο που να κανει καλη ψυχοθεραπει για τον πανικο δηλαδη νομιζω ειναι γνωσιακη.σαυτους που πηγα μου τους προτειναν αλλα δεν μου τεριαξαν.η τελαιυτεα κανει ψυχοθεραπεια [κανω μια φορα τον μηνα] αλλα απο οτι φεναιτε δεν εγινα καλα...με τον τροπο της...που να ψαξω για να βρω καπιον καλο δεν μπορω να πηγαινω κ να δινω τσαμπα χρηματα...:(:(:(σε ψυχολογο παλι δεν μπορω να παω γιατι εχω εθιστει με τα φαρμακα κ ειναι κ αυτο ενα προβλημα..:(:(