PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Βαλεριάνα

mstrouf
17-12-2008, 18:06
Έχει δοκιμάσει κανείς;
Βασικά μου έδωσε ένας γνωστός εχθες 3 χαπάκια Lanes Quiet Life Φυτικό ηρεμιστικό 50 tabl, τα οποια απ οτι διαβασα, μισο να το παραθεσω
To Quiet Life είναι ένα απόλυτα φυσικό ηρεμιστικό που περιέχει τα πολύτιμα βότανα βαλεριάνα, λυκίσκο και πασσιφλόρα. Η βαλεριάνα έχει αποδειχθεί ότι ελαττώνει το χρόνο εισαγωγής στον ύπνο, ενώ ηρεμιστικές ιδιότητες έχουν και η πασσιφλόρα με το λυκίσκο που χαλαρώνουν με φυσικό τρόπο. Επιπλέον, το Lanes Quiet Life περιέχει tiς Βιταμίνες Β1, Β2, Β3 του συμπλέγματος Β που είναι απαραίτητες για την υγεία του νευρικού συστήματος.To Lanes Quiet Life, χωρίς παρενέργειες, δεν προκαλεί εθισμό και βοηθά στην αποτελεσματική αντιμετώπιση του άγχους και της αϋπνίας.
http://www.otc.gr/product_info.php?products_id=352
Μπορώ να πω οτι με ηρέμησε κ κοιμήθηκα σαν το 5αρη το stedon, αλλα με πολυ πιο βαρια διάθεση. Τωρα δεν ξέρω, αν εχει παρει κανεις ή αν όντως βοηθάει σε μεγαλύτερη χρήση. Κ αν ναι γιατι δεν το προτείνουν σαν φυσικό προιον κ μας δίνουν ηρεμιστικά που προκαλούν εξάρτηση;

marina38
17-12-2008, 19:14
Το quiet life κυκλοφορεί εδώ και πάρα πολλά χρόνια και γενικά κυκλοφορούν αρκετά προϊόντα με βαλεριάνα.

Το γιατί δεν το προτείνουν....έλα μου ντε!.....που είναι ο AWE να πει για τα συμφέροντα των φαρμακοβιομηχανιών? :)

Αρκετοί το έχουν βρει πολύ βοηθητικό, προσωπικά το προτείνω αρκετές φορές και βεβαίως δεν βλέπω το λόγο να παίρνει κανείς τα παραδοσιακά ηρεμιστικά με το καλημέρα σας ή και γενικότερα για να πω την αλήθεια, στις περισσότερες περιπτώσεις τουλάχιστον.

Το θέμα είναι ότι ακόμα και τα φυσικά προϊόντα χρειάζονται την κατάλληλη καθοδήγηση για τη χρήση τους. Και δεν υπάρχουν πολλοί κατάλληλα εκπαιδευμένοι για αυτό. Οπότε εκτός από την προκατάληψη υπάρχει και άγνοια σχετικά με τη δράση τους. Πάντως με το quiet life δεν νομίζω πως θα έχεις κανένα πρόβλημα και είναι πολύ θετικό το ότι ένιωσες πως είχε αποτέλεσμα.

krino
17-12-2008, 19:29
Originally posted by mstrouf

Βασικά μου έδωσε ένας γνωστός εχθες 3 χαπάκια Lanes Quiet Life Φυτικό ηρεμιστικό 50 tabl

εσυ οτι σου δινουν το κατεβαζεις κιολας???
Χωρις να ξερεις τι μπορει να σου προκαλεσει???

mstrouf
17-12-2008, 19:31
marina38 σε ευχαριστώ που μου απάντησες, βέβαια θα ρωτήσω κ την ψυχ μου, αλλα προτιμώ να παίρνω quiet life παρα stedon όταν το χρειάζομαι. Διαβάζοντας επίσης στο βικιπαίδεια : Η βαλεριάνα χρησιμοποιείται σαν υπνωτικό, αγχολυτικό και κατευναστικό, μιας και τα έλαια που περιέχει έχουν παρόμοια δράση με τις βενζοδιαζεπίνες http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%92%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%AC%CE%BD%C E%B1 μακάρι όταν χρειαστεί να το ξαναχρησιμοποιήσω να με πιάσει πάλι. Βέβαια απ\'οτι είδα υπάρχουν πάρα πολλά σκευάσματα που περιέχουν βαλεριάνα, ακόμα κ το τσάι που μπορείς κάλλιστα να φτιάξεις. Αυτό δεν γνωρίζω αμα πιάνει, δεν έχω διάθεση κ για δοκιμές, αλλα πραγματικά απόρησα γιατί να παίρνουμε κάτι που συνήθως έχει αρκετές παρενέργειες με μεγαλύτερη την εξάρτηση κατα την δική μου γνώμη, ενώ υπάρχει κάτι που δεν προκαλεί τιποτα (αυτό βέβαια εξαρταται φαντάζομαι απο την χρήση, όπως για το συγεκριμένο γράφει μέχρι 3 χαπάκια την ημέρα). δεν θελω να το προτείνω κ φοβόμουν να το γράψω, μηπως θεωρηθεί λάθος, αλλά απο την άλλη γέμισα απορίες.

mstrouf
17-12-2008, 19:32
Originally posted by krino

Βασικά μου έδωσε ένας γνωστός εχθες 3 χαπάκια Lanes Quiet Life Φυτικό ηρεμιστικό 50 tabl

εσυ αμα δεν πεταξεις την κακία σου, δεν μπορείς;
σε μάθαμε πλεον!

weird
17-12-2008, 20:16
\"Βαλεριάνα (Valeriana officinalis)

Η ρίζα του φυτού, αν αποξηρανθεί προσεκτικά, (σε θερμοκρασία χαμηλότερη των 40 βαθμών C), περιέχει ιριδοειδή μονοτερπένια (εποξυ-τριεστέρες) και βαλερινικό οξύ, που θεωρούνται υπεύθυνα για τη φαρμακολογική του δράση. Ωστόσο, τα τελευταία 20 χρόνια διάφοροι ερευνητές έχουν αποδώσει σε διαφορετικά συστατικά την κατευναστική δράση του φυτού, καθώς εύκολα παράγονται μεταβολίτες που αξιολογούνται ανάλογα. Η δρόγη εξάλλου περιέχει και ένα πτητικό αιθέριο έλαιο, που σχετίζεται με τις ιδιότητες αυτές, χολίνη, αλκαλοειδή, φλαβονοειδή και στερόλες. Το βαλερινικό οξύ έχει μυοχαλαρωτική και σπασμολυτική δράση.

Η βαλεριάνα χρησιμοποιείται κυρίως σαν κατευναστικό στην αϋπνία, το άγχος την ανησυχία, δυσκολία στο ξεκίνημα του ύπνου και τη νευρική υπερένταση.

Πρόσφατες φαρμακολογικές μελέτες έδειξαν ότι τα ενεργά συστατικά του φυτού «χρησιμοποιούν» τους ίδιους υποδοχείς με τα βαρβιτουρικά και τις βενζοδιαζεπίνες στον εγκέφαλο, αλλά σίγουρα με διαφορετικό τρόπο, αφού δεν παρουσιάζουν παρενέργειες, δηλαδή πρωινή υπνηλία και έλλειψη συγκέντρωσης.

Αν και κάποιες μελέτες υποστήριξαν ότι η βαλεριάνα βελτιώνει την ποιότητα του ύπνου κυρίως σε «φυσιολογικούς» ασθενείς και όχι τόσο σε ασθενείς με χρόνια προβλήματα, άλλες μελέτες έδειξαν μια σαφή βελτίωση στην ποιότητα του ύπνου (44% των ασθενών) και στη διάρκειά του (89% των ασθενών), και σε ασθενείς με σοβαρά προβλήματα αϋπνίας.

Πρέπει να γίνει μια σαφής διάκριση ανάμεσα στη χρήση της δρόγης υπό μορφή βάμματος ή τσαγιού, από αυτήν των απομονωμένων τριεστέρων που χρησιμοποιεί η φαρμακευτική βιομηχανία, όπως στην περίπτωση του φαρμάκου valmane που κυκλοφορεί και στη χώρα μας, καθώς τα τελευταία χρησιμοποιούνται περισσότερο σαν ψυχοκινητικά, παρά σαν κατευναστικά φάρμακα. Αυτό οφείλεται στο ότι η βαλεριάνα με πολλαπλές επιδράσεις, λειτουργεί σαν εξισορροπιστικός παράγοντας στο Κεντρικό Νευρικό Σύστημα: κατευναστικά σε κατάσταση αναστάτωσης, διεγερτικά σε συνθήκες ακραίας κούρασης. Παρουσιάζει ακόμα ανιυπερτασική δράση, χαλαρώνει τον μυϊκό χιτώνα του γαστρεντερικού και διευκολύνει τη ροή της χολής.

Σαν ήπιο κατευναστικό, η βαλεριάνα πρέπει να λαμβάνεται 30-45 λεπτά πριν τον ύπνο.

Με τη μορφή αφεψήματος ξηρής ρίζας, σε δοσολογία 1-2γραμ. ανά φλιτζάνι, προσέχοντας την υπερβολική θέρμανση γιατί είναι πολύ πτητική.

Με τη μορφή βάμματος, μισό έως ένα κουταλάκι (4-6ml) διαλύεται σε λίγο νερό.

Θεωρείται γενικά ασφαλές φυτό, χωρίς τοξικότητα. Πρέπει να προστατεύεται με μεγάλη σπουδή από το φώς.\"

Η Βαλεριάνα με εχει βοηθησει εξαιρετικά. Ειναι πραγματικά δυνατό βότανο, έχει έντονη ηρεμιστική δράση και μου έχει χαρίσει, στιγμές ήρεμου και βαθύ ύπνου, χαλάρωση σε στιγμές διέγερσης.... Εχω βοηθηθεί πολύ.
Το έψαξα μόνη μου το θέμα και απευθύνθεηκα σε βοτανολόγους και πλήθος φαρμακοποιών σχετικά με την ορθή του χρήση ( γενικά η καθημερινή χρήση για χρονικό διάστημα μεγαλύτερο των δύο μηνών δεν ενδείκνυται, κυρίως λόγω της ψυχολογικής εξάρτησης που μπουρεί να προκληθεί αλλα και της απώλειας δράσης του βοτανιού στον οργανισμό. Οπότε διακόπτουμε για άλλοους δυο μήνες και συνεχίζουμε, αν το χρειαζόμαστε.
Αυτό δε που έχω παρατηρήσει είναι οτι τα αποτελέσμα΄τά της στον οργανισμό ξεπερνούν κατα πολυ τον χρόνο λήψης και εχουν μια πιο μακροπρόθεσμη επίδραση.

Εχω καταλήξει οτι το καλύτερο σκέυασμα βαλεριάνας ( καθαρή ρίζα βαλεριάνας)που έχω βρει είναι της solgar ( νομίζω , θα το τσεκαρω όταν παω σπίτι ).
Ειδα πολυ μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα απο αυτά τα χαζά κατα τη γνώμη μου quiet life....
Το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

marina38
17-12-2008, 20:24
Τα σκευάσματα που γίνονται όπως το τσάι είναι συνήθως πιο ισχυρά. Μην νομίζεις ότι επειδή είναι φυτικό προϊόν δεν έχει αντενδείξεις, αλληλεπιδράσεις με φάρμακα, παρενέργειες, περιορισμούς στη χρήση. Για παράδειγμα, ούτε αλκοόλ, ούτε τα παραδοσιακά ηρεμιστικά-αγχολυτικά μπορείς να τα χρησιμοποιείς ταυτόχρονα, ούτε σε περίπτωση εγκυμοσύνης, ούτε αν έχεις προβλήματα στο συκώτι κλπ.

Το quiet life είναι γενικά αρκετά \'αθώο\' και ασφαλές, αλλά καλό θα ήταν να ζητήσεις καθοδήγηση από κάποιον γιατρό που έχει εμπειρία στη χρήση τέτοιων φυτικών προϊόντων. Κυκλοφορούν πάρα πολλά, κάποια δεν έχουν κανένα ουσιαστικό δραστικό συστατικό, κάποια χρειάζονται ιδιαίτερη προσοχή στη χρήση τους.

Φυσικά συμμερίζομαι την απορία σου γιατί να παίρνουμε φάρμακα με πολύ περισσότερες παρενέργειες...αλλά είπαμε αφενός πολλοί δεν γνωρίζουν, αφετέρου συνήθως η δράση είναι πιο ήπια. Για την κατάθλιψη για παράδειγμα, ξέρεις πόσα μπορεί να κάνει κάποιος προτού καταφύγει στα αντικαταθλιπτικά?

krino
17-12-2008, 20:29

Originally posted by krino

εσυ αμα δεν πεταξεις την κακία σου, δεν μπορείς;
σε μάθαμε πλεον!

με εμαθες η οχι,
δεν απαντησες στην ερωτηση....
αν και δεν ειχα καμια κακια αλλα οκ....

weird
17-12-2008, 20:32
Να προσθέσω τα εξής.
Δεν συνιστώ το valmane αλλά και το quiet life.
Ο λόγος προέρχεται απο την προσωπική μου εμπειρία.
Διαθέτω ενα εξαιρετικά ευαίσθητο νευρικό σύστημα. Παρατηρώ οτι ακόμα και η κατανάλωση κάποιων τροφών επιδρά στα επίπεδα της ηρεμίας ή της νευρικότητάς μου.

Ετσι λοιπόν, παρατηρώντας, ειδα οτι
1. quiet life . Ειχε δυσμενεις επιπτώσεις στην διάθεσή μου. Καποιο συστατικό ή ο συνδυασμός του, ενδεχομένως δε το γεγονός οτι έχει και κάποια μέταλλα μέσα αν θυμάμαι καλά, μου είχαν προκαλέσει ψυχική δυσφορία. Επίσης η δράση του η ηρεμιστική δεν μου φάνηκε τόσο ισχυρή.
2. valmane. καλούτσικο, αλλα δεν συγκρίνεται με την καθαρή ρίζα βαλεριάνας της solgar που προμηθεύτηκα απο εξειδικευμένο μαγαζί, το \"Ζωή και Υγεία\" στην Τσιμισκή, στο ύψος της Γούναρη. Μπορεί να υπάρχει και στην Αθήνα...

Επίσης και το 1 και το 2, με οδήγησαν σε αυτό που λέει το παραπάνω κείμενο για την δράση καποιων μορφων του βοτάνου: ενεργοποίηση του νευρικού συντήματος και υπερδιέγερση, οταν ήμουν πολύ κουρασμένη, πραγμα το οποίο με εβαλε σε δυσφορία.

weird
17-12-2008, 20:34
Μαρίνα, εχω πιει αλκοόλ ενω είχα παρει βαλεριάνα. Δεν το ήξερα οτι δεν ενδείκνυται ο συνδυασμός.....

marina38
17-12-2008, 20:59
Εμ, γι\' αυτό χρειάζεται καθοδήγηση από ειδικό :) Προσωπικά το ψάχνω πολύ και κάνω χίλιες ερωτήσεις, γιατί ναι μεν δεν παίρνω ούτε ντεπόν με ευκολία, αλλά και τα βότανα χρειάζονται προσοχή, π.χ. όπως είπες πιο πάνω χρειάζεται ένα διάστημα διακοπής. Πάντως με το αλκοόλ δεν συμβαίνει κάτι τραγικό (καλά, σαφώς εξαρτάται και από την ποσότητα), αλλά δεν ενδείκνυται γιατί εντείνει το αποτέλεσμα της βαλεριάνας, κατά συνέπεια και τις τυχόν παρενέργειες.

Ολα_ειναι_δανεικα
17-12-2008, 21:48
ΜΑΡΙΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΗ Η ΒΑΛΕΡΙΑΝΑ ΣΕ ΜΟΡΦΗ ΧΑΠΙΟΥ Ή ΣΑΝ ΡΟΦΗΜΑ;ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΡΟΦΗΜΑ ΑΛΛΑ ΒΡΩΜΑΕΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ
Υ.Γ. ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΟΛΑ

mstrouf
17-12-2008, 21:54
ναι διάβασα όλες τις σχετικές αντενδείξεις πριν δοκιμάσω κάτι τέτοιο, δεν είπαμε οτι θα γίνει κ τρόπος ζωής, εδώ αποφεύγω να παίρνω το stedon που μου το συνταγογραφεί η ψυχ μου. marina38 όχι δεν γνωρίζω τι υπάρχει για να αποφύγω τα αντικαταθλιπτικά, πιο πολύ θα μπερδευτώ νομίζω. όσο για το αλκοολ εξαρτάται απο τι παιρνεις σε ποια ποσότητα κ σε τι κατάσταση βρίσκεσαι, 1 φορά θα σε πειράξει 10 όχι, γι αυτο καλύτερα να αποφεύγεται. κ krino για να σου απαντήσω, δεν κατεβάζω ότι μου δίνει ο καθένας, ο φίλος μου είναι κοινωνικός λειτουργός κ τα χρησιμοποιεί καμιά φορά ο ίδιος, μόνο κ μόνο να με αποτρέψει να πάρω στεντον κ παρενεργειες δεν εγραφαν οι οδηγίες, παρα μόνο αντενδείξεις, το πολύ που θα γινόταν ήταν να μην με έπιανε. εξάλλου κ τα στενον δεν τα παίρνω συνεχεια, μονο οταν πραγματικά επιβάλλεται. Θα προσπαθήσω να βρω weird την καθαρή ρίζα βαλεριάνας γιατι σίγουρα δεν θα έχει καμία σχέση με τα τυποποιημένα σκευάσματα. Νομίζω είναι καθαρά το τι ταιριάζει στον οργανισμό απο εκεί κ πέρα κ σαφέστατα μακρια απο κάθε είδους κατάχρησ κ ποτε χωρίς τη συμβουλή ειδικού.

mstrouf
17-12-2008, 21:58
αλήθεια Ολα_ειναι_δανεικα βρωμάει τόσο πολύ; εσενα weird δεν σου βρώμαγε; υπαρχει διαφορά το τι ειδους βαλεριάνα παίρνεις γιατι γράφεις ρίζα βαλεριάνας της solgar ; εμένα μου βρωμάει κ το τσάι του βουνου, ας μην το επιχειρήσω τότε καλύτερα!

marina38
18-12-2008, 12:38
Για τα αντικαταθλιπτικά το είπα γενικά, όχι ειδικά για εσένα, με την έννοια ότι για πολλές καταστάσεις υπάρχουν και άλλοι τρόποι πλην των παραδοσιακών φαρμάκων. Αλλά όταν κανείς υποφέρει....είναι όπως και στο κρυολόγημα, αντί να ασχολείσαι με αιθέρια έλαια κλπ, παίρνεις ένα otrivin και τέλειωσε το μπούκωμα!... Αλλά βέβαια είναι καθαρά συμπτωματική αυτή η αντιμετώπιση, ενώ θα μπορούσε κανείς να προσφέρει μακροπρόθεσμη ενίσχυση του ανοσοποιητικού, προστασία των βλεννογόνων κλπ και πρόληψη.

Ολα_ειναι_δανεικα, για το ρόφημα...ε ναι όντως μυρίζει κάπως, μερικές φορές σου συστήνουν να το συνδυάζεις με κάτι άλλο, π.χ. μαντζουράνα για πιο ευχάριστη μυρωδιά. Τώρα βέβαια τα ροφήματα συνήθως είναι πιο δραστικά, αν κάποιος δεν τα μπορεί, τι να κάνουμε, χαπάκια :)

weird
18-12-2008, 13:04
Originally posted by marina38
Εμ, γι\' αυτό χρειάζεται καθοδήγηση από ειδικό :) Προσωπικά το ψάχνω πολύ και κάνω χίλιες ερωτήσεις, γιατί ναι μεν δεν παίρνω ούτε ντεπόν με ευκολία, αλλά και τα βότανα χρειάζονται προσοχή, π.χ. όπως είπες πιο πάνω χρειάζεται ένα διάστημα διακοπής. Πάντως με το αλκοόλ δεν συμβαίνει κάτι τραγικό (καλά, σαφώς εξαρτάται και από την ποσότητα), αλλά δεν ενδείκνυται γιατί εντείνει το αποτέλεσμα της βαλεριάνας, κατά συνέπεια και τις τυχόν παρενέργειες.
Ετσι είναι, ακόμα και τα φυτικά σκευάσματα και βότανα χρειάζονται λελογισμένη χρήση.
Παντως είχα ρωτήσει μια φαρμακοποιό και μου είπε \"μπορεις να πιεις ανετα, όχι όπως με τα χημικά ηρεμιστικά\".
Ωστόσο, οταν επινα, διαφορα πετρίεργα πράγματα γινόντουσαν... χεχε με ενα - δυο ποτηρακια κρασι, ειχα εντονη μεθη αλλα και υπνηλία.
Οποτε αρχισα να το προσεχω.
Διάστημα διακοπής απαραίτητο. Αυτό μου το τόνισαν όλοι.
Σ ευχαριστω Μαρινα.

weird
18-12-2008, 13:09
,strouf
η καθαρή ριζα της solgar είναι προσεγμένο σκεύασμα και δεν έχει μέταλλα, βιταμίνες ή αλλα χημικά συστατικά μέσα. Είναι καθαρή βαλεριάνα. Σίγουρα η αποτελεσματικότητά της είναι υψηλότερη απο οτι αλλο δοκίμασα. Φυσικά μιλώ για μένα, για εσενα μπορεί το quiet life να είναι εξίσου καλό. Ο κάθε οργανισμός έχει και τις ιδιομορφίες του :))

Όλα_ είναι_ δανεικά.
Νομίζω οτι το σκέυασμα ρίζας βαλεριάνας είναι σαν να έχει πιει δέκα τσάγια του βοτανιού μαζί, δηλαδή πιο δυνατό.
Η βαλεριάνα σαν φυτό έχει μια χαρακτηριστικά άσχημη και βαριά μυρουδιά.
Εγω οταν επαιρνα τα χαπια έκλεινα τη μύτη μου πρώτα!!!

Ολα_ειναι_δανεικα
18-12-2008, 13:31
ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΤΙ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΕΚΑΝΑ;
ΔΗΛΑΔΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΑΠΙΑ ΒΑΛΕΡΙΑΝΑΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΥΠΟΣΤΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΜΕΝΑ;

weird
19-12-2008, 10:00
Υπάρχουν χάπια που έχουν σχεδόν ακατέργαστο μέσα το βοτάνι αν και σε συμπυκνωμένη μορφή, και είναι συσκευασμένα σε καψούλες... Αυτό με ρωτάς αν καταλαβα καλά.
Αυτά που χρησιμοποιώ εγω οταν το χρειάζομαι είναι της εταιρίας solgar.

Adzik
19-12-2008, 11:25
Μαρακι εγω τα επαιρνα αυτα για τα νευρα μου...οταν εκλεγα ..οοολη μερα...και για τισ αιπνιεσ...ειναι πολυ απαλα...και δεν εθιζουν..

μακια

Ολα_ειναι_δανεικα
19-12-2008, 13:15
Originally posted by weird
Υπάρχουν χάπια που έχουν σχεδόν ακατέργαστο μέσα το βοτάνι αν και σε συμπυκνωμένη μορφή, και είναι συσκευασμένα σε καψούλες... Αυτό με ρωτάς αν καταλαβα καλά.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.ΑΥΤΟ ΡΩΤΗΣΑ.
ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΣΤΗΝ ΜΑΡΤΙΟΥ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΦΥΣΙΚΑ ΣΚΕΥΑΣΜΑΤΑ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΑ ΤΑ ΜΕΡΗ.ΠΗΓΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΠΡΙΝ 1,5 ΧΡΟΝΟ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΑ :)

zwgrafia
28-12-2008, 02:18
καλησπερα!

Βαλεριανα τσαι επινα καθε φορα που επρεπε να βγω απο το σπιτι και με επιανε πανικος!Ω ναι το περασα και αυτο.

Μπορω να πω οτι με βοηθουσε αρκετα σε σχεση με τις φορες που δεν επινα αλλα δεν θα ελεγα πως η συχνη του χρηση κανει θαυματα.

Την πρωτη φορα που το ειπια ξαφνικα ενιωσα απιστευτη εξαντληση και κοιμηθηκα απευθειας.Οι επομενες φορες απλως μου κατευναζαν το αγχος χωρις ομως να το εξαφανιζουν.

Για αρχη καλη ειναι.Πλεον κανω ομοιοπαθητικη και με εχει βοηθησει αρκετα μη σου πω με εχει θεραπευσει.

Φιλακια!

Ολα_ειναι_δανεικα
28-12-2008, 02:49
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΣΥΝΕΒΑΙΝΕ ΜΟΝΟ ΣΕ ΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑ ΒΑΛΕΡΙΑΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΗΜΟΥΝ ΠΙΟ ΗΡΕΜΟΣ.
ΒΕΒΑΙΑ ΑΥΤΟ ΙΣΩΣ ΑΠΛΑ ΝΑ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΟ ΟΤΙ ΚΟΙΜΟΜΟΥΝ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ. ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΟΧΙ

gus1973
30-12-2008, 20:30
Τα quiet life τα έπαιρνα αρκετό καιρό τόσο εγώ όσο και η σύζυγος μου. Είδαμε αισθητή διαφορά στον ύπνο αλλά και στη νευρικότητα γενικότερα.

Λέω να εμπιστευθώ (για άλλη μια φορά :) ) τη Weird και να δοκιμάσω τα σκευάσματα της solgar

weird
05-01-2009, 18:28
Originally posted by zwgrafia
καλησπερα!

Βαλεριανα τσαι επινα καθε φορα που επρεπε να βγω απο το σπιτι και με επιανε πανικος!Ω ναι το περασα και αυτο.

Μπορω να πω οτι με βοηθουσε αρκετα σε σχεση με τις φορες που δεν επινα αλλα δεν θα ελεγα πως η συχνη του χρηση κανει θαυματα.

Την πρωτη φορα που το ειπια ξαφνικα ενιωσα απιστευτη εξαντληση και κοιμηθηκα απευθειας.Οι επομενες φορες απλως μου κατευναζαν το αγχος χωρις ομως να το εξαφανιζουν.

Για αρχη καλη ειναι.Πλεον κανω ομοιοπαθητικη και με εχει βοηθησει αρκετα μη σου πω με εχει θεραπευσει.

Φιλακια!
Zvgrafia,
ετσι είναι.. ειναι απλα επιβοηθητικη η βαλεριάνα κι οχι η λυση στο πρόβλημα.
Κι εγω παλιότερα έκανα ομοιοπαθητική για ένα διάστημα 2 - 3 μηνών και με βοηθησε πολυ:)

weird
05-01-2009, 18:29
Originally posted by gus1973
Τα quiet life τα έπαιρνα αρκετό καιρό τόσο εγώ όσο και η σύζυγος μου. Είδαμε αισθητή διαφορά στον ύπνο αλλά και στη νευρικότητα γενικότερα.

Λέω να εμπιστευθώ (για άλλη μια φορά :) ) τη Weird και να δοκιμάσω τα σκευάσματα της solgar

Θεραπεία ζευγους λοιπόν ε??
Δοκιμαστε τα καλε μου φίλε, ειμαι σιγουρη οτι θα δείτε αποτέλεσμα.
Καλη συνεχεια!

kalex12gr
09-02-2009, 13:27
Καλημέρα κι από εμένα...είμαι καινούριος στην παρέα σας
Θα ήθελα να ρωτηήσω αν γνωρίζει κάποιος ααν υπάρχει ανώτατο όριο στα χάπια βαλεριάνας. Χρησιμοποιώ το σκεύασμα good night το οποίο λέει για ενήλικες 2 χάπια. Το πρόβλημα είναι ότι δεν με πιάνουν κι έχω φτάσει σε σημείο να παίρνω 4 για να δω διαφορά. Ξέρει κάποιος αν υπάρχει πρόβλημα?
Επίσης δεν ξέρω αν είναι στις παρενέργειες αλλά τελευταία νιώθω κάποιες φοβίες και ταχυκαρδια πριν κοιμηθω.
Ευχαριστώ πολύ

weird
09-02-2009, 21:06
Originally posted by kalex12gr
Καλημέρα κι από εμένα...είμαι καινούριος στην παρέα σας
Θα ήθελα να ρωτηήσω αν γνωρίζει κάποιος ααν υπάρχει ανώτατο όριο στα χάπια βαλεριάνας. Χρησιμοποιώ το σκεύασμα good night το οποίο λέει για ενήλικες 2 χάπια. Το πρόβλημα είναι ότι δεν με πιάνουν κι έχω φτάσει σε σημείο να παίρνω 4 για να δω διαφορά. Ξέρει κάποιος αν υπάρχει πρόβλημα?
Επίσης δεν ξέρω αν είναι στις παρενέργειες αλλά τελευταία νιώθω κάποιες φοβίες και ταχυκαρδια πριν κοιμηθω.
Ευχαριστώ πολύ
Γεια σου!
Λοιπόν, το οτι είναι βότανα, δεν σημαίνει οτι μπορούμε να τα παίρνουμε αβέρτα! Πρόσεξε...
Απευθύνσου στον φαρμακοποιό σου ή σε κάποιον βοτανολόγο, ο οποίος ίσως μάλιστα σου προτείνει κάποιο πιο αποτελεσματικό μείγμα...
Αλλα μην υπερβαίνεις την δόση.
Χωρίς να είμαι ειδικός, πιστεύω οτι το φαινόμενο της ταχυκαρδίας ενδέχεται να συνδέεται και με την υπερβάλλουσα χρήση των χαπιών.

mairh
10-02-2009, 11:26
ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΓΩ ΤΑ ΒΑΛΕΡΙΑΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ Π ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ.. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΩ ΑΠΟ ΜΟΝΗ Μ. ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΟΨΩ ΤΩΡΑ? ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΓΧΟΛΥΤΙΚΑ ΕΧΩ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΒΑΛΕΡΙΑΝΑ...

weird
10-02-2009, 12:13
Originally posted by mairh
ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΓΩ ΤΑ ΒΑΛΕΡΙΑΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ Π ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ.. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΩ ΑΠΟ ΜΟΝΗ Μ. ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΟΨΩ ΤΩΡΑ? ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΓΧΟΛΥΤΙΚΑ ΕΧΩ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΒΑΛΕΡΙΑΝΑ...
καταρχην προφανως σε πιανουν, δηλαδή έχουν αποτέλεσμα.

αυτό είναι καλό.

Απο την άλλη,ίσως αν εκανες μια πιο συστηματική χρήση για ενα δυο μηνες, να επιδρούσαν ετσι στον οργανισμό σου που να σε ηρεμούσαν σε μακροχρόνια βάση.
Ρώτα φαρμακοποιο ή βοτανολόγο!

υγ. Η βαλεριάνα εχει ηρεμιστική - κατευναστική δραση και πολυ συχνα χρησιμοποιειται για την αυπνία.
Τα αγχολυτικα δεν φερνουν υπνηλία, απλα χαραλώνουν.

ntini
21-02-2009, 12:15
Εγω να ρωτησω κατι?Γιατι παιρνετε σχεδον ολοι χαπια?Εχουμε μαθει να χαπακονωμαστε μηπως?Υπαρχει και σε μορφη τσαιου..Το βραζεις(οπως το χαμομηλακι)και το πινεις....Ενα πολυ καλο αφεψημα εξισου καλο ειναι το χαμομηλι..:)

afrula
21-02-2009, 22:55
εμενα παιδια η βαλεριανα δε με πιανει .Πιο δυνατη ειναι η πασιφλορα σε μενα !!!κοιμαμαι σα πουλακι .Τα ειχα κοψει για λιγο καιρο αλλα τωρα θα επανελθω δριμυτερη.Και την πινω σαν τσαγακι ειναι πικρη αλλα δε πειραζει.Να ρωτησω κατι αλλο, εμεις που παιρνουμε χαπια κανει να παιρνουμε τετοια βοτανα?Γιατι μου χε πει ενας γιατρος οτι θελεις μπορεις να πινει μονο st.jones δε μπορεις.Αυτο ειναι το υπερικο το λεγομενο βαλσαμο η βαλσαμοχορτο.Ξερει κανεις να μου πει?

Ολα_ειναι_δανεικα
22-02-2009, 02:34
Originally posted by ntini
Εγω να ρωτησω κατι?Γιατι παιρνετε σχεδον ολοι χαπια?Εχουμε μαθει να χαπακονωμαστε μηπως?Υπαρχει και σε μορφη τσαιου..Το βραζεις(οπως το χαμομηλακι)και το πινεις....Ενα πολυ καλο αφεψημα εξισου καλο ειναι το χαμομηλι..:)
Σου ξεφυγε η μικρη λεπτομερεια της μυρωδιας :)
Οταν κανεις το ροφημα βρωμαει το μερος που εχεις το βοτανο, το καφεμπρικι, το κουταλι, το στραγγιστηρι, το φλυτζανι, τα χερια σου και πρεπει να ανεχτεις την μποχα οταν το βραζεις και το πινεις.
Ενω με το χαπι ειναι στιγμιαιο ολο αυτο το μαρτυριο. Εξαλλου μπορεις να παρεις το \'\'ακατεργαστο\'\'

anoiksi
04-03-2009, 02:25
mstrouf

εγω δεν σου προτεινω παντως να φτιαξεις τσαι βαλεριανα, οχι μονο βρωμαει αλλα ειναι για ξερασμα.
1. ειναι τοσο εντονη η μυρωδια που θα σου απλωθει στο σπιτι για πολυ ωρα
2. θα βρωμας και εσυ
3. η μυρωδια του ειναι σαν σκ..α

Σορρυ για την εκφραση μου.
Εγω μια φορα οχι να το πιω, αλλα ουτε να ειμαι στο ιδιο δωματιο με τετοιο αφεψημα δεν θελω.Το ειχε φτιαξει μια φιλι μου και θα μου μεινει αξεχαστο...αξεχαστο ομως...χαχαχα

Αν το φτιαξεις θα με θυμηθεις....

Ολα_ειναι_δανεικα
04-03-2009, 02:36
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΥΡΩΔΙΑ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.
ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΣΕ ΧΑΠΙ ΤΟ ΣΚΕΥΑΣΜΑ ΤΗΣ VΑLΜΑΝΕ ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΑΚΟΜΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΜΑΡΚΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΙΧΕ ΜΟΝΟ ΒΑΛΕΡΙΑΝΑ.ΑΥΤΟ ΒΟΗΘΗΣΕ ΚΑΠΩΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ.
ΙΣΩΣ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΚΑΙ ΤΗΣ SΟLGΑR ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕ Η WΕΙRD ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΔΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΘΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΝΑ ΣΤΡΑΦΩ ΣΤΟ ΡΟΦΗΜΑ

weird
04-03-2009, 09:12
Δοκίμασέ το γιατί είναιεξαιρετικά αποτελεσματικό! Εξάλλου νιώθω οτι με κρατά όλη μέρα, όταν το παίρνω. Παιδιά, δοκιμάστε και τα δύο, αν αντέχετε, και αποφασίστε.. δεν θα πνιγούμε σε ένα κουταλάκι νερό τώρα!:P))

Ολα_ειναι_δανεικα
04-03-2009, 12:05
ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΟΤΙ ΣΕ ΚΡΑΤΑ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΕΝΝΟΕΙΣ ΟΤΙ ΝΙΩΘΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ;
Η ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΠΡΟΙΟΝΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ 17ΕΥΡΩ; ΤΟΣΟ ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΟ ΟΤΑΝ ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΑΚΟΥΛΑΚΙ ΒΑΛΕΡΙΑΝΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΕΔΩΣΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 3ΕΥΡΩ

weird
04-03-2009, 12:09
Εννοώ ότι η επίδρασή του διαρκεί πολλές ώρες κι άρα η ηρεμία που μου επιφέρει.
ΝΑι, αυτή είναι η τιμή του. Σίγουρα τα χάπια απαιτούν μια μεγαλύτερη διεργασία απο ότι η συλλογή του βοτανιού γι αυτό είναι και πιπο ακριβά.
Πάντως σου είπα, τα συγκεκριμένα σκευάσματα μου φάνηκαν ιδιαίτερα αποτελεσματικά όταν τα λάμβανα.

Ολα_ειναι_δανεικα
04-03-2009, 12:35
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΡΕΜΙΑ ΤΟ ΕΙΧΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ ΡΟΦΗΜΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΝ ΟΦΕΙΛΟΤΑΝ ΣΤΙΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΒΑΛΕΡΙΑΝΑΣ Η\' ΣΤΟ ΟΤΙ ΚΟΙΜΟΜΟΥΝ ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΗΜΟΥΝ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΟΣ.
ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΜΕ ΤΟ ΡΟΦΗΜΑ ΗΤΑΝ ΠΩΣ ΕΙΧΕ ΕΠΙΔΡΑΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΥΠΝΟΥ.
ΙΣΩΣ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΚΑΝΕΝΑ ΤΕΧΝΑΣΜΑ ΝΑ ΜΕΙΩΣΩ ΤΗΝ ΜΥΡΩΔΙΑ :)

vodabarbie
08-03-2009, 16:04
εμενα παντως το quiet life με εχει βοηθησει πολυ και στον υπνο και στην καλη διαθεση.πολυ καλυτερη επιλογη απο συνταγογραφουμενα ηρεμιστικα.επισης καλη η επιλογη του συνδιασμου,με την μιση η το 1/3 της δοσης του ηρεμιστικου που προτεινεται απο τον γιατρο.εχει το ιδιο αποτελεσμα και σαφως λιγοτερες αμεσες και εμμεσες(εξαρτησεις,διαδοχι κα μεγαλυτερες δοσεις)παρενεργειες.

Ολα_ειναι_δανεικα
11-03-2009, 12:07
Γνωριζετε κανενα συνδιασμο της βαλεριανας με αλλο βοτανο ωστε να μειωθει η μυρωδια, εκτος της ματζουρανας, χωρις ομως να εχει εχει επιδραση στις ιδιοτητες της;

Παστελι
11-03-2009, 13:02
αυτη την βαλεριανα την εψαξα στο σουπερ αλλα δεν την βρικα.μπας και λεγετε κ καπως αλιως?

Ολα_ειναι_δανεικα
11-03-2009, 13:06
Σιγα να μην την βρεις και σε χασαπικο :)
Θα πας σε μαγαζι με βοτανα ή γενικα καπου που να πουλαει χαμομηλι, τσαι κτλ

chrissy
16-03-2009, 15:08
Γεια σας,

είμαι νέο μέλος και διαβάζω εδώ και λίγο καιρό θέματα του site σχετικά με το άγχος.
Τα τελευταία χρόνια είχα άγχος αλλά εδώ και ένα χρόνο, είναι πλέον απελπιστική η κατάσταση. Αγχόνομαι για το παραμικρό και ιδιαίτερα όταν πρέπει να μιλήσω μπροστά σε
κόσμο, η να συναντήσω μια παρέα ατόμων π.χ για φαγητό. Πάντα ντρεπόμουνα, κοκκίνιζα.
Τώρα με πιάνουν ταχυπαλμίες, τρέμουν τα χέρια μου, νιώθω ότι δεν μπορώ να αναπνεύσω.
Τα συμπτώματα αυτά τα έχω όταν πηγαίνω να πιώ και καφέ σε κάποια καφετέρια, νομίζω
ότι με παρακολουθούν. Ακόμα και στο σούπερ μάρκετ, για ψώνια το παθαίνω.
Δεν έχω πάω σε κάποιο γιατρό πιστεύω πως θα έπρεπε..
Έχω δοκιμάσει τα Quiet Life, δεν με βοηθάνε καθόλου, ούτε το ρόφημα βαλεριάνας,
ήθελα να ξεκινήσω με \"ήπια\" προιόντα.
Τώρα αν πρέπει να πάω κάπου με κόσμο, για να αισθάνομαι πιο άνετα, πίνω πριν αλκοόλ.
Το ξέρω δεν είναι λύση, δεν μπορώ άλλο, νομίζω πως θα τρελλαθώ....
Ξέρει μήπως κάποιος κάτι πιο δραστικό, (από την βαλεριάνα) το οποίο θα μπορούσα να
αγοράσω και χωρίς ιατρική συνταγη?
Έχω διαβάσει π.χ ότι βοηθάει η βουσπιρόνη η οποία δεν έχει παρενέργειες?!

Ευχαριστώ πολύ..

Ολα_ειναι_δανεικα
16-03-2009, 15:19
Η βαλεριανα ειναι για τις αυπνιες και βοηθαει λιγο στο να χαλαρωνεις.
Μηπως ομως για το προβλημα που εχεις πρεπει να πας σε καποιο ειδικο;

chrissy
17-03-2009, 11:47
Εμένα ούτε στις αυπνίες δεν με βοήθησε. Πήρα πάλι χτες το βράδυ 3 χαπάκια απο το
Quiet life και πάλι άργησα να κοιμηθώ και ξυπνούσα μεσ τη νύχτα.

Τώρα τις τελευταίες μέρες σκέφτομαι να πάω σε κάποιον ειδικό, μετά πάλι λέω να
πάρω μόνη κάποια πιο ισχυρά φάρμακα. Σκέφτομαι ότι σε ειδικό θα πρέπει να πηγαίνω
πολλές φορές. Άσε που το συζητάω τώρα τελευταία με τον άντρα μου, και μόλις του είπα
για κάποιον ειδικό που θέλω να δω, άρχισε να μου λέει ότι είμαι υπερβολική, και ότι εκεί
πηγαίνουν οι άρρωστοι κτλ.
Πολλοί έχουν παραξηγήσει τους Ιατρούς αυτούς. Αν πάω θα πρέπει να μην το πω σε κανέναν.
Δεν σε καταλαβαίνουν οι άλλοι, που δεν έχουν περάσει κάτι τέτοιο.

haniel
01-06-2009, 13:22
sofaki,to pires to u2u???!!

Ακροβατης
13-03-2010, 11:17
υπαρχει ρε παιδια περιπτωση δυο διαφορετικα χαπια βαλεριανας να μου φερνουν τα ακριβως αντιθετα αποτελεσματα?
εδω και μια βδομαδα πηρα ενα καινουριο σκευασμα και αντι να με ηρεμει μου φερνει αυπνια και αναστατωση.ενω το παλιο μ με βοηθουσε να κοιμαμαι.

Ολα_ειναι_δανεικα
13-03-2010, 12:04
Σε χαπι οχι απλα δεν με βοηθησε αλλα ενιωθα αν οχι τα ιδια ισως και λιγο χειροτερα με αποτελεσμα να τα πεταξω (δοκιμασα μονο μια μαρκα οποτε δεν εχω αλλη εμπειρια). Στην φυσικη της της μορφη ηταν εξαιρετικη

Arsi
13-03-2010, 14:11
Originally posted by olgaki82
εδω και μια βδομαδα πηρα ενα καινουριο σκευασμα και αντι να με ηρεμει μου φερνει αυπνια και αναστατωση. Mια φορά δοκίμασα βαλεριάνα παλιά κ έπαθα το παραπάνω ή δεν είδα διαφορά (λέω,γιατί μπορεί να αναστατωνόμουν ούτος ή άλλος)με αποτέλεσμα να πετάξω το σκεύασμα.
Μπορεί να παίζει ρόλο,πάρε κ το παλιό να δεις.

Ακροβατης
13-03-2010, 18:49
μηπως πηρατε και εσεις ενα κουτι με κατι τεραστιες ταμπλετες βαλεριανας που κοστιζουν και 20 ε?

Ολα_ειναι_δανεικα
13-03-2010, 19:19
Lannes ηταν αν θυμαμαι καλα

γιώτα2
13-03-2010, 20:13
Δεν με βοήθησαν και μένα καθόλου

vegga
15-03-2010, 22:17
Signomi gia ta aglika alla eimai se ena xenodoxeio kai den ta girnaei se elinika aftos o dinosavros poy exei gia ypologisti...
Opos exw pei k se ena alothema poy exw anoixi \"pos tha antexw 3:50 lepta sto aeroplanw\'\' exw na kanw ena taxidi sthn mdriti me thn aderfi moy den mpwro na antexw stin idea kai mono pos tha eimai toses wres klismenos ekei panw... Peeiga ston giatro moy prin liges meres na to sizitisw kai na toy zitisw na moy dwsi kapio axolitiko gia to ta xidi.. Toy to lew kapoia stigmi kai moy leei h gnwmi moy einai OXI.. den to xriazese an to xriazosoyn tha soy edina kai pio mprosta.. (kai afto to lew gia na pistoyme oti eiparxoy kai giatroi poy o sigekrimenos einai poly kalos kai diakerimenos k sto exoteriko poy den doylevoyn gia tis farmakeftikes) moy eipe na dokimasw tsai valerianas einai kalitero apo ta diskia quietlife poy pernw pou kai pou vevea.. alla egw to skeftomoyn pos tha paw me axolitika mazi oxi na paw xoris tipota.. Tha spasw thn diadromi tha paw mesw romis h zirixis na moy erthi pio malako alla pali me anxoni parapoli h skepsi.. Otan tha pigenw tha eimai me thn aderfi moy sto girsmo omos tha eimai monos...
pos tha to pealepsw??? ti na kanw.... ououououuffffff

claire
16-03-2010, 14:04
ψυχραιμία και βαθιές ανάσες.
να σκέφτεσαι ότι είναι καθαρά ψυχολογικός ο φόβος σου και δεν πρόκειται να πάθεις τίποτα.

Ολα_ειναι_δανεικα
16-03-2010, 20:18
Να ηρεμησεις και να σκεφτεις πως ο γιατρος σου ξερει καλυτερα απο σενα αν χρειαζεσαι ενα φαρμακο ή οχι

vegga
30-03-2010, 21:58
sos παιδιά την βαλεριάνα olgan πως την παίρνουν ανοίγουμε την κάψουλα η το περνούμε με το πλαστικό όπως είναι;;;;; Φεύγω ταξίδι σε λίγο...

Χάιντι
17-08-2010, 22:58
Τελικά η βαλεριάνα είναι και αντικαταθληπτικό??

Ακροβατης
17-08-2010, 23:03
οχι ρε τζανετ ηπιο ηρεμιστικο φυτικο ειναι

Χάιντι
17-08-2010, 23:10
Είναι καλύτερο σε χάπια ή σε τσάι?

Ακροβατης
17-08-2010, 23:12
αν αντεχεις τη γευση της και τη μυρωδια της σε ροφημα ειναι πιο αποτελεσματικη

Aris28gr
27-08-2010, 02:21
Εγώ προσωπικά που το παίρνω εδώ και 2 εβδομάδες καθημερινά -συνήθως το βράδυ λίγο πριν θελήσω να κοιμηθώ- με έχει βοηθήσει πολύ καθώς ανεβάζει την διάθεση η αλήθεια είναι και δεν έχω τις αυπνίες που είχα πριν. Το αρνήτικο είναι οτι το πρωί ξυπνάς με ένα πολύ βαρύ κεφάλι και αν το πάρεις μεσημέρι είναι πολύ πιθανό να σε πιάσει υπνηλία το απόγευμα και να θές να πέσεις στο κρεβάτι. Επίσης είναι το μοναδικό ηρεμηστικό που δίνουν στα φαρμακεία χωρίς συνταγή γιατρού, καθώς εγώ ζήτησα κάποιο αντικαταθλιπτικό χωρίς συνταγή και μου έδωσαν αυτό :)

Leyteris34
08-10-2012, 21:41
τι χάπια βρε παιδιά, δεν μπορείτε να αγοράσετε το βοτάνι στην Ευριπίδου και να το βράσετε σαν τσάι. Και πιο οικονομικό και με έλαια που δεν έχουν τα χάπια.Προσοχή στην δοσολογία.

sakatemenh
04-01-2013, 21:27
το φαρμακειο στη Μαρτιου (κοντα στη δελφων)υπαρχει ακομα και ειναι ολο το προσωπικο πολυ ενημερωμενο!εχει και βαμμα βαλεριανας αν κι εμενα 16 σταγονες εβαλα δεν επαθα τιποτα ουτε και το τσαι με βοηθησε ΚΑΘΟΛΟΥ!τωρα θα παω και για τα χαπια

Κλειδί Σκέψης
01-03-2013, 23:50
Ο ύπνος είναι από τα σημαντικότερα πραγματα στη ζωή και υποδυκνείει τον τρόπο ζωής και τα επίπεδα υγείας μας.
Θέλει προσοχή και φροντίδα.

Δείτε και εδώ http://tokleidi.wordpress.com/2013/03/01/απολαυστικός-ύπνος-κάθε-μέρα/

Richter
09-03-2013, 12:37
Εγώ ξέρω ότι όποιος κοιμάται πολλές ώρες έχει κατάθλιψη.

Κλειδί Σκέψης
09-03-2013, 12:45
αν κοιμάσαι απο 14 ώρες και πάνω ναι είναι ένδειξη κατάθλιψης (και με μία ένδειξη δε σημαίνει πως έχεις κατάθλιψη). Ακόμη και οι 12 ώρες ύπνου θεωρούνται φυσιολογικές στην εφηβεία ή σε πολύ μεγάλη κόπωση.

Richter
20-05-2013, 15:35
Παιδιά, ξέρει κανείς να μου πεί τη διαφορά του Valeriana Valmane απο του Quiet Life?

Δηλαδή ποιό είναι πιο δυνατό;

Joann
20-05-2013, 15:59
Εξαρτάται για τι πράγμα το θέλεις.
Εγώ βράζω πολύ σπάνια - μια φορά το τρίμηνο βαλεριάνα σε βότανο -
για το άλλο δεν ξέρω,
αλλά έτυχε να δω στο φαρμακείο να προτείνουν σε μια κυρία
που παραπονιόταν ότι δεν κοιμάται καιρό,
όχι βαλεριάνα, αλλά το ULTRA - STRESS της Nature's Plus
για γενικότερη μείωση του στρες
που κατά συνέπεια θα βελτίωνε την αϋπνία.

Richter
20-05-2013, 16:04
Για ύπνο το θέλω πιο πολύ..

Lacrymosa
20-05-2013, 22:48
Εγώ ξέρω ότι όποιος κοιμάται πολλές ώρες έχει κατάθλιψη.

Οχι παντα, μπορει να συντρεχουν κ αλλοι λογοι, ακομα κ παθολογικοι.. πρεπει να κανεις πρωτα εξετασεις να αποκλεισεις οτιδηποτε παθολογικο κ μετα ψαχνεσαι με ψυχολογους κτλ κτλ..
Μπορει καποιος π εχει καταθλιψη απ την αλλη να μην μπορει να κοιμηθει.. ειναι συχνο φαινομενο αυτο π ξυπνας νωρις το πρωι κ εισαι νταουν..
Βαλεριανα εχω δοκιμασει δν με πιανει, ζαναξ κ στεντον κ λεξο για την περιπτωση μ, αν κ ειναι εθιστικα, εχω πολυ καιρο να παρω βασικα

undetermined
21-05-2013, 01:46
λοιπον παιδες επειδη και εγω αντιμετωπιζω μεγαλο προβλημα με τον υπνο μου ... Επερνα βαλεριανα σε σταγονες .. Εκανε δουλεια αλλα το κακο ειναι η μυρωδιά

Richter
21-05-2013, 08:03
To Solgar Valerian Root μήπως είναι πιό αποτελεσματικό σε σύγκριση με τα άλλα δύο που προανέφερα;

Ξέρει κανένας να μου πεί;

Joann
21-05-2013, 08:13
Το συγκεκριμένο δεν το έχω δοκιμάσει
- δεν έχω και πρόβλημα ύπνου, αντίθετα,
έχω πρόβλημα να ξυπνάω -
αλλά όλα τα συμπληρώματα της Solgar είναι από τα καλύτερα,
ειδικά τα τιτλοδοτημένα
δηλ αυτά που είναι στο πράσινο μπουκάλι
και όχι στο καφέ,
οπότε και το Solgar Valerian Root καλό θα είναι.
H βαλεριάνα υπάρχει και σε βάμμα στα φαρμακεία
(σε φυσική μορφή, σταγόνες), αλλά βρομάει.

Richter
21-05-2013, 23:16
Έχουν αυτά τα φάρμακα παρακράτηση υγρών, επιβράδυνση μεταβολισμού κτλ;

Για μένα πάντως ανήκουν στην κατηγορία ηρεμιστικών, άσχετα αν είναι φυτικά, ή αν μπορείς να τα πάρεις χωρίς συνταγή γιατρού.

marina38
22-05-2013, 02:27
Κατακράτηση υγρών και συναφή, όχι, αλλά φυσικά μπορεί να έχουν άλλες παρενέργειες (πχ ζαλάδα, υπνηλία, πράγμα που σημαίνει όχι οδήγηση, όχι συνδυασμός με αλκοόλ κλπ). Ναι βεβαίως και ανήκουν στην κατηγορία των ηρεμιστικών, ΑΛΛΑ δεν έχουν καμία σχέση με τις άπειρες παρενέργειες και αντενδείξεις των καθαρά χημικών προϊόντων. Χρειάζονται όμως καθοδήγηση από ειδικό και όχι συνεχή χρήση. Πάρα πολύ καλή πάντως ως ηρεμιστικό και για βοήθεια στον ύπνο, είναι και η πασσιφλόρα - προσωπικά τη συστήνω περισσότερο από τη βαλεριάνα σε ανθρώπους που έχουν αγχώδες υπόβαθρο και διακεκομμένο ύπνο. Κι ακόμα, δοκιμάστε τα αιθέρια έλαια πορτοκαλιού ή λεβάντας (για εισπνοή ή για άρωμα χώρου πριν τον ύπνο).

Richter
23-05-2013, 15:30
Πάρα πολύ καλή πάντως ως ηρεμιστικό και για βοήθεια στον ύπνο, είναι και η πασσιφλόρα - προσωπικά τη συστήνω περισσότερο από τη βαλεριάνα σε ανθρώπους που έχουν αγχώδες υπόβαθρο και διακεκομμένο ύπνο.

Δηλαδή ανάμεσα σε αυτά τα δύο Valeriana-Passiflora, πιό έχει πιό αντικαταθλιπτικές ιδιότητες;
και πιό είναι πιο "βαρύ" σαν ηρεμιστικό/υπνωτικό;

marina38
09-06-2013, 16:28
Συγγνώμη Richter, τώρα είδα την ερώτηση... Η απάντηση είναι: κανένα από τα δύο. Αν συνυπάρχει άγχος με κατάθλιψη, τότε το καλύτερο πρωτόκολλο συνήθως είναι: για αρχή καλή διατροφή με προσθήκη βιταμινών Β (όλης της ομάδας). Και στη συνέχεια συνδυασμός St. John's Wort & Passiflora. ΟΜΩΣ επειδή αυτό είναι πολύ γενικό και επειδή και τα βότανα έχουν αντενδείξεις, παρενέργειες και ο καθένας είναι ξεχωριστός οργανισμός, θα πω αυτό που λέω πάντα: μην αυτοσχεδιάζετε και ζητήστε βοήθεια από κάποιον ειδικό. Θα είναι πολύ πιο αποτελεσματική, εξατομικευμένη, στοχευμένη, συνολική η θεραπευτική προσέγγιση.