PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Η ευτυχια μας ειναι αντιστροφως αναλογη των "θελω" μας

Empneustns
27-08-2008, 00:23
παρακαλω για γνωμες .....

pennoula_v
27-08-2008, 00:30
Απλα πολλες φορες αυτα που θελουμε(ή μαλλον νομιζουμε οτι θελουμε) τα εχουμε ταυτοποιησει με την ευτυχια....Αλλα τις περισσοτερες η ευτυχια ειναι μπροστα στα ματια μας και εμεις ειμαστε τοσο τυφλοι.....Ή η ευτυχια ερχεται με πραγματα τοσο απλα που δεν ειχαμε φανταστει ποτε...

Sofia
27-08-2008, 00:44
μήπως τελικα αυτα τα \"θέλω\" δεν ειναι αληθινα κ ειναι περασμενα ως μεταμφιεσμενα \"θελω\"? ειναι δλδ \"πρεπει\" ή \"θέλω\" άλλων? τοτε ναι, ειναι βάρη...

Empneustns
27-08-2008, 01:51
βασικα ενα δειγμα του τι εννοω ειναι :
ΘΕΛΩ ενα αμαξι,το αποχτω,αρα ειμαι ευτυχισμενος.
Αν παραμεινω στο πρωτο θελω τοτε ολα καλα αλλα ...
ΘΕΛΩ καλυτερο αμαξι,νεα προσπαθεια για να ικανοιποιησω την επιθυμια μου
αν τα \"θελω\" φτασουν στο επιπεδο της απληστιας υπαρχει περιπτωση να γινουμε ευτυχισμενοι?Και παω λιγο παραπερα,
ΘΕΛΩ η γυναικα μου να ειναι η πιο ομορφη
ΘΕΛΩ ο αντρας μου να ειναι ευκαταστατος
ΘΕΛΩ μεγαλυτερο σπιτι
ΘΕΛΩ να πουλησω το σπιτι μου να δωσω τα λεφτα στους φτωχους (αυτο το ειπα για πλακα).

Sofia
27-08-2008, 02:00
οταν τα \"θελω\" ειναι τοσο \"ψευτικα\", τοσο έξω απο τον πυρήνα του \"ειμαι\", του αισθανομαι....ναι το βρισκω λογικο μια τετοια ευτυχια να διαλυεται...γιατι απλα αυτο δεν μπορει να \"χτισει\" \"ευτυχια\".

pennoula_v
27-08-2008, 10:04
Αυτα τα θελω δεν ειναι αληθινα...Ειναι αποτελεσμα του υπερκαταναλωτισμου που εχουμε ολοι.....Και μας επηρεαζει απιστευτα ο τροπος ζωης και το μοντελο ευτυχιας που προβαλλεται καθημερινα..Δηλ.προκειμενο να πουλησουν ενα αυτοκινητο σου ταζουν ευτυχια....Αραγε μας λειπει τοσο η ευτυχια που πιστευουμε οτι 8α την βρουμε με ενα αυτοκινητο??

Θεοφανία
27-08-2008, 11:42
Originally posted by Sofia
οταν τα \"θελω\" ειναι τοσο \"ψευτικα\", τοσο έξω απο τον πυρήνα του \"ειμαι\", του αισθανομαι....ναι το βρισκω λογικο μια τετοια ευτυχια να διαλυεται...γιατι απλα αυτο δεν μπορει να \"χτισει\" \"ευτυχια\".

++++++........η ευτυχία βρίσκεται στην ψυχική και συναισθηματική μας ισοροπία, όσο δύκολο και αν είναι να την κατακτήσουμε.
Ακόμη όμως και να την αγγίζουμε κάποιες στιγμές μας γεμίζει χρώματα......όλα τα άλλα, (ύλη), είναι απλώς τσιρότα που ξεκολάνε μόλις τα συνηθίσουμε.....

carrie
27-08-2008, 14:04
Ο Σωκράτης νομιζω το ειπε, ότι μα θεσ να γινεις πλουσιος, πρεπει να γινεις φτωχός σε επιθυμιες.

keep_walking
27-08-2008, 15:05
Δεν φανταζομαι να εννοεις δεν θελω τιποτα...δεν θελω δουλεια...δεν θελω γυναικες...δεν θελω τη ζωη μου....αφηστε με να πεθανω ησυχος:P

maria...
27-08-2008, 19:24
Εγω τα θελω ολα θελω να ειμαι ευτηχησμενη να εχω καλη δουλεια να ειναι πανο απολοα ο γιος μου καλα και καποια στιγμη να ξαναπαντρευτω και να κανω αλλα 4 παιδια το ονειρο μου.μεγαλωσα μεσα στην μοναξια και λατρευω το οικογενειακο κλιμα .

Empneustns
27-08-2008, 20:10
Και ομως αυτα τα θελω ειναι που τυραναν τον κοσμο μας πενουλα,τουλαχιστον ετσι το αντιλαμβανομαι εγω.Χαιρομαι που υπαρχουν ατομα που εχουν ξεπερασει αυτου του ειδους τα \"θελω\".Θεοφανια δεν θα μπορουσες να το εκφρασεις καλυτερα ...

kater1na
28-08-2008, 17:13
Αν δεν έχεις θ\'ελω δεν έχεις κίνητρα
Το πόσο συνειδητοποιημένος είναι ο καθένας να αντιληφθεί τι εξυπηρετεί το κάθε θέλω, πόσο εύκολο-δύσκολο-ακατώρθωτο είναι να εκπληρώσει το καθένα, να ικανοποιεί και να μπορεί να διαχωρίζει τισ πραγματικές του αναγκες απο τις πλασματικές, να μην εξαρτάται από την κάθε επιθυμία του η οποία να καθορίζει τη ζωή του για μένα είναι ουσιαστικός τρόπος ώστε να μην τυρανιέσαι απο τα \"θέλω¨και όχι να γίνεις άβουλος.
Απο το \"δεν θέλω τίποτα\" μεχρι το \"θέλω τα πάντα\" υπάρχουν άπειρες επιλογές

vince
28-08-2008, 17:36
Ωραία συζήτηση! Θα βάλω κι εγώ το δικό μου λιθαράκι στην κουβεντούλα σας.

Θέλω σημαίνει επιθυμώ, και η επιθυμία συνήθως μεταφράζεται σε πόνο. Ο πόνος είναι αρνητικό συναίσθημα και αυτό έρχεται σε αντίθεση με την εικόνα που έχουμε εμείς για τα \"θέλω\" μας. Υπο αυτή την έννοια, ο αρχικός συλλογισμός του Empneusths είναι ορθός. Ακόμα τα θέλω μας φανερώνουν έλειψη ικανοποίησης, επομένως θέλω κάτι όταν δεν το έχω. Όταν αποκτάμε κάτι αυτό παύει να είναι \"θέλω\", ειναι πλέον \"έχω\". Θα προσπαθήσω να αναλύσω περαιτέρω την πρόταση.
Ευτυχία είναι το ένα άκρο και δυστυχία το άλλο. Όταν είμαι ευτυχησμένος παύω να θέλω. Έτσι τα θέλω μας έχουν αντιφατική σχέση με την ευτυχία μας.

Sofia
28-08-2008, 17:47
η ευτυχια ειναι πάγια κατάσταση?

κατα τη γνωμη μου η ευτυχια ειναι στιγμες. αρα ειναι αδυνατο ενας ανθρωπος να μη θελει, να μην επιθυμει.νομιζω ειναι ανοητο να περιμενει κανεις απο τον εαυτο του να μη θελει τπτ. λιγο πολυ κοροιδευει τον εαυτο του. Κ νομιζω ακομα πως το θέμα ειναι τί θελει (ή νομιζει) ο καθενας για να νιωσει ευτυχια.

vince
28-08-2008, 17:57

κατα τη γνωμη μου η ευτυχια ειναι στιγμες. αρα ειναι αδυνατο ενας ανθρωπος να μη θελει, να μην επιθυμει.νομιζω ειναι ανοητο να περιμενει κανεις απο τον εαυτο του να μη θελει τπτ. λιγο πολυ κοροιδευει τον εαυτο του. Κ νομιζω ακομα πως το θέμα ειναι τί θελει (ή νομιζει) ο καθενας για να νιωσει ευτυχια.

Με μπέρδεψες λιγάκι..σαν να μιλούσε άλλη στα παραπάνω ποστ..

vince
28-08-2008, 18:11
Εξαρτάται

κατα τη γνωμη μου η ευτυχια ειναι στιγμες.
δηλαδή δεν μπορώ να αισθάνομαι ευτυχησμένος που έχω την υγεία μου?

αρα ειναι αδυνατο ενας ανθρωπος να μη θελει, να μην επιθυμει.
στις 2 μπορεί να θέλω να φάω στις 3 όχι. Είναι το ίδιο θέλω
νομιζω ειναι ανοητο να περιμενει κανεις απο τον εαυτο του να μη θελει τπτ.
κάποιες στιγμές δεν θέλουμε τίποτα..δεν είναι αφύσικο..είναι μια φάση κορεσμού..δεν μπορούμε συνεχώς να θέλουμε..

λιγο πολυ κοροιδευει τον εαυτο του. Κ νομιζω ακομα πως το θέμα ειναι τί θελει (ή νομιζει) ο καθενας για να νιωσει ευτυχια.
τα θέλω έχουν τον δικό τους ρυθμό αναπαραγωγής..

Sofia
28-08-2008, 18:20
αναγκες κ θελω δημιουργουνται συνεχως. Η συχνότητα, το περιεχομενο τους ειναι άλλο θεμα.

Σε οτι αφορα την ευτυχια ως παγια κατάσταση, δεν ξερω...προσωπικα δεν πιστεύω σ αυτο. Εγω οριζω την ευτυχια ως μια \"μαγικη\" στιγμη ή ισως μια στιγμη πληροτητας εσωτερικης. Οχι ως μια ευχαριστη κατασταση διαρκειας ή μια αναλαφρη περιοδο.

Sofia
28-08-2008, 18:21
Originally posted by vince

Με μπέρδεψες λιγάκι..σαν να μιλούσε άλλη στα παραπάνω ποστ..

its only me, myself and i....

vince
28-08-2008, 18:32
Καλά κάνεις και έχεις την άποψη σου πάνω στο θέμα. Απλά, ελπίζω να λαμβάνεις τον διάλογο μας ως υγιή και επικοδομιτικό!

Sofia
28-08-2008, 18:36
χεχε, σιγουρα! γι αυτο μιλαμε....:) κ οι αποψεις ειναι για να επαναπροσδιοριζονται....

keep_walking
28-08-2008, 23:07
Δεν υπαρχει ανθρωπος που δεν θελει πραγματα.
Αν μη τι αλλο θελει να ζησει ωστε να μη παψει απλως να υπαρχει.
Βεβαια παυεις να θελεις αν περιερθεις σε κατασταση...φυτου αλλα ποιος μπορει να πει οντας σε αυτη τη κατασταση αν εισαι ευτυχισμενος,δυστυχισμενο ή ακομα και αν εχεις παψει να θες? (προσπαθω να φανταστω καποιον που δεν θελει και μονο το φυτο μου ερχεται στο νου).
Τωρα πρεπει ως ενα σημειο να τιθασευεις αυτα τα \"θελω\" με την εννοια του οτι δεν θα τσακισεις τον εαυτο σου για να τα αποκτησεις και να ζεις μες τη μιζερια, ή το οτι δεν μπορεις να τα αποκτησεις να μη σε σπρωχνει στη δυστυχια.
Βεβαια ολες αυτες οι εννοιες ειναι σχετικες,μπορει να πει καποιος με σιγουρια οτι αυτος που θελει πολλα ειναι λιγοτερο ευτυχισμενος απο τον διπλανο του που θελει λιγα?
Οχι ειναι αναλογως την φιλοσοφια του καθενος.
πχ. Τα θελω ολα και δεν θα κατσω να σκασω αν δεν τα αποκτησω...η θελω λιγα και αν δεν τα αποκτησω θα...φουνταρω.
Μηπως τα \"θελω\" ειναι ενα κινητρο για να προχωρησεις?
Ο Νιτσε λεει οτι η διψα για δυναμη ειναι ισχυροτερο κινητρο ακομα απο την προσπαθεια προσαρμογης στο περιβαλλον και την επιβιωση.
Και η διψα για δυναμη ειναι \"θελω\" και η επιβιωση ειναι \"θελω\".

Δεν μιλαω καθολου για \"υλικα\" αγαθα και κατα ποσο πρεπει να ξοδευεις τον εαυτο σου σε αυτα...αυτο ειναι μια αλλη συζητηση.
Πολλα εγραψα για μια προταση πηγαινα βασικα και συνεχισα να πληκτρολογω:D

vince
28-08-2008, 23:25
Originally posted by keep_walking
Δεν υπαρχει ανθρωπος που δεν θελει πραγματα.
Αν μη τι αλλο θελει να ζησει ωστε να μη παψει απλως να υπαρχει.

Θα συνεχίσω πάνω σε αυτό. Υποθέτω πως η ευτυχία καλύπτει μια ομάδα των επιθυμιών μας (διαφορετικά θα μιλούσα πιο πάνω για την απόλυτη ευτυχία). Το οτι κάποιος είναι ευτυχισμένος δεν σημαίνει πως θα πάψει να θέλει πράγματα. Μπορεί να θέλει για παράδειγμα να διατηρήσει την ευτυχία του. Οι προτεραιότητες που δίνουμε στα θέλω μας δεν αντικαθιστούν την ιεραρχία των πραγμάτων που έχουμε.

keep_walking
28-08-2008, 23:34
Το αρχικο θεμα εχει διατυπωθει : Η ευτυχια μας ειναι αντιστροφως αναλογη των \"θελω\" μας

Πιστευω οτι λαθος διατυπωθηκε ετσι...γιατι εννοουσε προφανως τα σωστα \"θελω\" και οχι τα λαθος οπως ειναι τα \"υλικα\" αγαθα.
Αλλιως δεν εχει νοημα γιατι δεν μπορω να σκεφτω κατι στη ζωη χωρις τη λεξη θελω...ναι θελω και γραφω αυτο το μυνημα.
Ποιο σωστο θα μου φαινοταν \"τα \"πρεπει\" στη ζωη και πως σε σπρωχνουν στη μιζερια\":P

Και οπως λες και εσυ Vince ακομα και αυτη η ευτυχια ειναι ενα \"θελω\"....δηλαδη εχουμε αυτοαναιρεση.

Σαν την προταση \"τιποτα δεν ειναι απολυτο\" οποτε λογικα ουτε και αυτη η προταση ειναι απολυτη.

marina38
29-08-2008, 10:14
Συμφωνώ με τον keep, δεν είναι πάντα το \'θέλω\' που μας βασανίζει, αλλά το \'πρέπει να το έχω\'. Ειδικά όταν έχω πολύ συγκεκριμένα (χωρίς εναλλακτικές) θέλω που τα θεωρώ μονόδρομο και απαραίτητη προϋπόθεση για να νιώθω ευτυχισμένος.

Επίσης συχνά βασίζουμε την ευτυχία μας σε πολύ εύθραυστα θέλω (όπως π.χ. με τα υλικά αγαθά), μη ρεαλιστικά θέλω, ή θέλω που έρχονται σε αντίθεση με ό,τι μας βγαίνει πιο αβίαστα αλλά εμείς θέλουμε ντε και καλά να το αλλάξουμε.

krino
29-08-2008, 10:33
Originally posted by marina38
Συμφωνώ με τον keep, δεν είναι πάντα το \'θέλω\' που μας βασανίζει, αλλά το \'πρέπει να το έχω\'.

Και το ενα και το αλλο συνηθως μας οδηγουν σε λανθασμενες καταστασεις καθως λαμβανουμε (χωρις επεξεργασια) μυνηματα και εικονες οι οποιες μας υποδηλωνουν συμπεριφορες πρεπει και μη πρεπει.

Η επεξεργασια σε βαθος των θελων μας και κατ επεκταση των αναγκων μας ειναι αυτη που μπορει να μας οδηγησει σε μια κατασταση που αντικειμενικα μας ταιριαζει και μας κανει νιωθουμε καλα και μπορουμε να πουμε οτι ειμαστε ευτυχισμενοι.

Οι λανθασμενες επιλογες (τι θα πουν οι γονεις, φιλοι, γειτονες - το μυνημα που ειδα - διαβασα και με επηρεασε ευκολα στις επιλογες μου κλπ κλπ) ειναι αυτες που καθηλωνουν την ευτυχια συνηθως σε μεσο-μακροπροθεσμο διαστημα μιας και οι επιλογες μας θελουν μια μικρη δοκιμαστικη περιοδο για να δουμε την προοδο τους.

Στατιστικα μπορει να πει κανεις, αν δεν υπαρχει καποια επεξεργασια, οι επιλογες μας δεν θα αποδωσουν οχι μονο τα αναμενωμενα αλλα τα εντελως αντιστροφα αποτελεσματα.
Δυστυχως το ολο θεμα θελει υπομονη και σχεδιασμο κατι που σε πολυ κοσμο ειναι αγνωστο το ποσο σημαντικο ειναι.

Arsi
29-08-2008, 14:04
Μερικες φορες-αν οχι τις περισσοτερες νομιζουμε οτι τα πρεπει ειναι θελω.τα πραγματικα-δικα μας θελω πιστευω οτι ποτε δεν ειναι αντιστροφως αναλογα με την ευτυχια.μας δινουν δυναμη,ελπιδα κ σκοπο για να ζουμε..

Empneustns
29-08-2008, 17:16
agh θα συμφωνησω μαζι σου,αλλα αυτο που εννοω στο τοπικ ειναι οταν τα \"θελω\" ειναι ατελειωτα σε αριθμο και παντα δημιουργουνται νεα με αποτελεσμα να μην μπορουμε ποτε να τα ικανοποιησουμε.Σιγουρα υπαρχουν καποια βασικα \"θελω\" τα οποια ειναι \"οι πρωτες υλες\" της ευτυχιας μας.Αν το καλοσκεφτουμε ειναι λιγοστα.υγεια,ηρεμια,αγαπη μπορω να σκεφτω αυτη τη στιγμη.Καποιος αλλος ας συμπληρωσει ....(αν και πολλες φορες μπορεις να νοιωσεις ευτυχισμενος αν παραγκωνισεις καποια απο τα παραπανω εκτος της αγαπης,παντα κατα τη γνωμη μου)

Arsi
29-08-2008, 17:38
δεν ξερω εμπνευστη εγω παντα ειχα προβλημα οτι δε μπορουσα να βρω θελω..δεν υπηρχε φαση που να εχω πανω απο 2 θελω(συνηθως ενα).Ολα τα αλλα καταλαβαινα οτι ειναι θελω αλλων που προσπαθουσαν να με μπλοκαρουν κ το καταφερναν..οταν ηταν δικα μου-αυθεντικα θελω κ τα σκεφτομουν ελαμπε το ματι μου μονο κ μονο απ τη σκεψη..

Sofia
29-08-2008, 17:48
agh μ αρεσουν τα οσα λες...κ οπως τα γραφεις....

empneysth η αγαπη ή η ηρεμια μπορει να ειναι λιγοστα ομως δεν ειναι ουτε απλα, ουτε εύκολα να δημιουργηθουν, να υπάρχουν.

Empneustns
29-08-2008, 18:46
agh σημερα το βραδακι που θα ξεκινησεις να συλλογιζεσαι στο κρεβατακι σου,και λιγο πριν σε παρει ο υπνος,σκεψου λιγο το δικο σου \"θελω\".και οταν ξυπνησεις αυριο το πρωι βαλτο πανω πανω στη λιστα σου και προσπαθησε να το πραγματοποιησεις.(ισως και να μην γινεται πχ αν θελεις να παντρευτεις την ιδια μερα χεχεχε).Τουλαχιστον θα εχεις εναν στοχο και δεν θα βαδιζεις στα τυφλα.Αν θελεις μας το γραφεις και εδω και ποια προβληματα δεν σε αφηνουν να το πραγματοποιησεις.
Σοφια η ποιοτητα ειναι δυσκολο να βρεθει το γνωριζω,αλλα αν καταφερεις να κατακτησεις αυτα τα 3 \"θελω\" τυφλα να εχουν ολα τα αλλα.Το ξερεις πως μερικα ατομα τα εχουν και δεν το γνωριζουν καν?Και το μελημα τους ειναι αν θα περασει το παιδι στην εξεταστικη και τι θα πουν στους γειτονες αν δεν περασει?

Sofia
29-08-2008, 18:51
Εmpeysti,

κατι θα βλεπεις στο περιβάλλον σου σιγουρα. Ομως αν υπάρχει αγάπη γυρω μου κ δεν μπορω να τη δω ή να την αισθανθω τοτε ειναι σαν να μην υπάρχει τελικα. Ή να μη μου λεει κατι...μπορει σε πολυ κοσμο να μην κανει αυτη....ειναι δικαιωμα του καθενος.

Δλδ τα 3 θελω δεν ειναι σταθερες. Ο καθενας ψαχνει τα δικά του.

Empneustns
29-08-2008, 18:57
Σοφια εννοειται πως τα \"θελω\" του καθενα μας ειναι διαφορετικα,και ειναι αυτα που χαρακτηριζουν και την ποιοτητα μας.Και βεβαια δεν ειναι σταθερες αυτα που εγραψα,ειναι τα δικα μου \"θελω\".
Ευπροσδεκτα και τα δικα σας.

kater1na
29-08-2008, 20:08
Πολλές παράμετροι πρέπει να ληφθουν υπόψη ...
Κάτι που μου ήρθε στο μυαλό με βάση τον τιτλο του θέματος ο οποίος υποκδεικνύει γράμμικότητα μεταξύ ευτυχίας και θέλω(κατά την άποψη μου) είναι ότι η σχέση που τα συνδέει δεν είναι αντιστρόφως ανάλογη και κυρίως δεν είναι γραμμική για εμένα είναι κάπως έτσι όπως τη δίνω στο συνημένο

vince
29-08-2008, 20:15
kater1na πολύ όμορφο το σχεδιάγραμμα σου!

vince
29-08-2008, 20:30
Όμως να υποθέσω πως αυτή η ισσοροπεία μεταξύ δεν θέλω τίποτα και θέλω τα πάντα εκφράζει μια επιθυμιτή μετριότητα? Επίσης να υποθέσω πως τα πραγματικά θέλω έχουν να κάνουν με άυλα πράγματα..

vince
29-08-2008, 20:36
Εάν το δούμε ρεαλιστικά, τα υλιστικά θέλω με τα μή υλιστικά θέλω συσχετίζονται ως ένα βαθμό, πχ. η υγεία (μια επιθυμιτή κατάσταση) πολλές φορές απαιτεί οικονομική ευμάρεια.

Empneustns
30-08-2008, 00:27
κατερινα ομορφο το σχεδιαγραμμα σου.Εχεις ακουσει ποτε την εκφραση \"ειμαι ευτυχισμενος με το τιποτα\".Εγω δεν εχω φτασει σε αυτο το επιπεδο,μαλλον ειναι το επιπεδο των αγιων και των μοναχων στην ινδια.Και δεν ξερω αν 1)μπορω να φτασω 2)θελω να φτασω γιατι κατι τετοιο θα απαιτουσε να απαρνηθω την ζωη με τον τροπο που την βιωνω αυτη τη στιγμη και να περασω σε μια κατασταση να απαρνηθω το παρον και να σκεφτω μονο το μελλον σε μια αλλη ζωη.Παντως καποιοι το καταφεραν και λενε πως οποιος το καταφερνει φτανει στην τελεια ευτυχια,μαλλον γιατι εξαλειφει τον εγωισμο του.

vince
30-08-2008, 06:19
Είναι πράγματι όμορφο το σχεδιάγραμμα και αντικατοπτίζει μια ισοροπεία διαχωρίζωντας τα περιτά θέλω απο τα επιθυμητά θέλω. Απλά εγω θα έβαζα την δικιά μου τελεία (ευτυχία) λίιιγο πιο δεξιά για τον λόγο που ανέφερα πιο πάνω..

kater1na
30-08-2008, 17:16
thnx vince κ empneusti για το σχόλιο :)

Οπως είπα φυσικά αυτός είναι ο τρόπος που αντιλαμβάνομαι \"εγώ\" μια επιθυμητή ισορροπία χωρίς να έχω λάβει υπόψη όλες τις πιθανές παραμέτρους ή όλες τις πιθανές πτυχές του θέματος και φυσικά εννοείται χωρίς να έχω η ίδια την επιθυμητή ισορροπία :P (αν και έχω σχεδίασει την ευτυχία κάπου στη μέση βασικά εννοω ότι είναι σε κάποιο σημείο μεταξύ των άκρων τώρα που ακριβώς βρίσκεται εχχμμμ ΄καπου μεταξύ του μηδεν και του άπειρου... το πού?... έχω μια ολόκληρη ζωή μπροστά μου να το αναζητώ)

Εμπνευστή εχω ένα φίλο απο φιλανδία που έμεινε για κάποιο διάστημα ινδία και τωρα συνεχίζει την αναζήτηση του στην φιλανδία ακολουθώντας την αναζήτητση της ευτυχίας μακρια από το εγώ. Εχω χρόνια να τον δω και δεν ξέρω πως τα πάει αλλά σίγουρα είναι μια συνεχής αναζήτηση και εξάσκηση. Πάντως όσο είχαμε επαφή σίγουρα ήταν ένα απο τα πιο λαμπερά άτομα που έχω γνωρίσει (αν και έχω γνωρίσει άτομα με την ίδια \"αυρα\" και απο άλλες φιλοσοφίες με την έννοια της προσφοράς, της αγάπης, που δεν δεν χρησιμοποιούν τους άλλους για να πετύχουν τους σκοπούς τους, που δεν αναζητούν την ευτυχία στον καταναλωτισμό ή στο υψηλό κοινωνικό status, που σέβονται κάθε ύπαρξη σε αυτό το πλανήτη είται πρόκειται για άλλο είδος, για άλλη φυλή, που δεν ζούν στο παρελθόν αλλά ουτε στο μέλλον χωρίς όμως να αδιαφορούν ούτε για το παρελθόν ούτε για το μέλλον)
Όμως δεν πιστεύω ότι δεν υπάρχει θέλω πίσω απο αυτή την αναζήτηση... υπάρχει κατά την αποψή μου το θέλω να εκπληρώσω τον στόχο μου σαν ανθρωπος (εξάλλου ανθρωπος = ανω + θρώσκω = κοιτάω ψηλά...., προσπαθώ να ολοκληρωθώ να εκπληρώσω το δυναμικό μου) θέλω να μην κάνω κακό, θέλω να μην κολλάω στα πρέπει για προσωπικό όφελος κλπ κλπ Τέσπα θέλω να πώ ότι για να ακολουθήσεις μία κατευθυνση στη ζωή πρέπει να έχεις ένα στόχο, μια επιθυμία αλλιως δεν θα ασχολιόσουν΄ούτε καν με αυτό.

Empneustns
30-08-2008, 18:47
σκεψη πρωτη)συγκρινοντας ενα \"θελω\" του τυπου να γινω πολιτικος μηχανικος ,σε σχεση με 10 \"θελω\" του τυπου να παρω εναν υπολογιστη,μια διακοπες,να μην με περνουν τηλ για να ειμαι ηρεμος,και βλεποντας πως αριθμιτικα μπορει τα 10 να ειναι περισσοτερα αλλα ειναι πολυ ευκολα πραγματοποιησημα,μηπως οριζοντας τα \"θελω\" μας μεσα στις δυνατοτητες μας θα ειναι πιο προσιτη η ευτυχια μας?
σκεψη δευτερη)(προς κατερινα)Συμφωνα με την σκεψη σου την οποια βρισκω σωστη αν την μεταφραζω σωστα,δεν εχει σημασια τοσο η ποσοτητα των \"θελω\" αλλα η ποιοτητα τους.Βεβαια αυτο θα με κανει να επανελθω στην πρωτη σκεψη γιατι ενα ποιοτικο \"θελω\" ειναι πολυ δυσκολοτερα πραγματοποιησημο, πχ θελω αγαπη.
Οποτε θα ηταν πιο σωστα να γραψω σαν τοπικ \"Η ευτυχια μας ειναι αντιστροφως αναλογη των \"θελω\" μας σε υλικο επιπεδο\"
παρολα αυτα αν καποιο ποιοτικο \"θελω\" δεν μπορω να το ικανοποιησω λογω καποιων καταστασεων,μηπως θα μπορουσα να συμβιβαστω και να πεισω τον εαυτο μου πως ενα τετοιο θελω δεν θα μπορουσα να το αποχτησω ποτε,οποτε να σταματησω να το εχω σαν στοχο και να συνεχισω τη ζωη μου,απλα με θετικη σκεψη πως μπορω να ειμαι ευτυχισμενος και χωρις αυτο?και ισως καποτε σταματησει να ειναι \"θελω\" δικο μου,να εξασθενισει.(Ερωτηση:τι θα γινει αν εξασθενισουμε ολα μας τα θελω?).Βεβαια υπαρχουν διαφορα επιπεδα ευτυχιας και ισως να μην νιωσω την πληροτητα της σε ολο της το μεγαλειο αν λειπει καποιο θεμελιωδη κατα τη γνωμη μου \"θελω\",αλλα μεσα στη ζωη δε νομιζω πως θα υπαρχουν παρα πολυ μεγαλα χρονικα διαστηματα που καποιος θα εχει την δυνατοτητα να νοιωθει ολοκληρωτικα ευτυχισμενος.

Kleiw
30-08-2008, 19:53
Για να είμαστε ευτυχισμενοι (σε γενικές γραμμές) :

1 . πρέπει να ξέρουμε ποια είναι τα θέλω μας (εννοείτε τα δικά μας και οχι τα κοινωνικά πρέπει)
2. να βάλουμε κάποιες προτεραιότητες και στόχους με βάση τις πραγματικές μας ανάγκες
3. να εχουμε την ελπίδα οτι θα τα πραγματοποιήσουμε
4. να κινούμαστε προς αυτή την κατεύθυνση
5. να βλέπουμε κάποιο φώς στον ορίζοντα
6. να απολαμβάνουμε ολη την διαδρομή και να μην περιμένουμε μόνο το αποτέλεσμα
7. να απολαυσουμε αυτό που θα έρθει ακόμα και αν είναι διαφορετικό απο αυτό που προγραμματίσαμε , γιατί διαφορετικό δεν σημαίνει χειρότερο ....... απλά η ζωή είναι απρόβλεπτη !

και ολα τα παραπάνω είναι ακόμη πιο όμορφα , οταν τα μοιράζεσαι με αυτούς που αγαπάς .

alfapark2001
30-08-2008, 21:27
Μπραβο σου!
7 λογοι για να ζεις

1) δεν ξερω το τι 8ελω
2) οι προτεραιοτητες μου καθε μερα αλλαζουν γιατι αλλαζουν τα καθημερινα στανταρντ
3) Η ελπιδα υπαρχει αλλα οι αλλαγες ειναι τοσο γρηγορες που δεν προλαβαινω να καταλαβω το τι ζηταω
4) Προσπαθω να κινηθω ομως κανω 1 βημα εμπρος και 2 πισω
5) Δυστυχως εδω θα με βρεις απεναντι σου απο φως δυστυχως τιποτα μονο σκοταδι.....
6) Αυτο με τη διαδρομη σωστο την βιωνω καθημερινα με τα προβληματα της
7) Δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο παντα αυτο που ερχεται ειναι διαφορετικο απο αυτο που προγραμματιζα

Εσυ δικιο εχεις αλλα αν εισαι απογοητευμενος οπως ειμαι εγω δεν μπορεις να κανεις τιποτα περειμενεις που θα σταματησει η κατρακυλα οντας μηχανοβιος ο κανονας στις πτωσεις (μακρια απο εμας) ειναι να εισαι ελευθερος και θα σταματησει καπου αυτο περειμενω τωρα ειναι η περιοδος της πτωσης ετσι λοιπον εχω αφεθει και περειμενω να σταματησει πραγματικα το λεω οταν σταματησει τοτε θα ακολουθησω αυτα τα 7 βηματα ειναι σοφα πραγματικα....

Σας Ευχαριστω ολους!

kater1na
31-08-2008, 00:09
Εμπνευστή γτ θέλεις να είσαι ευτυχισμένος?
Ήζωή ενα ταξίδι, μια διαρκής αναζήτηση, θα υπάρχουν στιγμές που θα βιώσεις όλα τα συναισθήματα.
Ακόμα και η θλίψη και η απογοήτευση και τα αδιέξοδα υπάρχουν για να μαθαίνουμε και να αλλάζουμε να εξελισσόμαστε.
Μπορείς να μην έχεις κανα στόχο ώστε να μην απαγοητευτείς ποτέ, να μην ψάξεις την αγάπη και την συντροφικότητα για να μην πληγωθείς και ουτω καθ΄εξης το θέμα όμως είναι πόσο ενδιαφέρον θα είναι ένα ταξίδι χωρίς εμπειρίες?
Άσε που έχουμε μόνο μια ζωή να ζήσουμε (χωρίς να θέλω να προσβάλω χριστιανούς που πιστεύουν στη ζωή μετά το θάνατο ή τους βουδιστές που πιστεύουν στη μετενσάρκωση κλπ .... αναφέρομαι τουλάχιστον στην επίγεια και παρούσα ζωη χχεχεχε)

Empneustns
31-08-2008, 00:57
κατερινα απο το θεμα του τοπικ και μονο καταλαβαινεις πως ενας στοχος μου ειναι η ευτυχια.Και θελω να ειμαι ευτυχισμενος γιατι δεν μου αρεσει να ειμαι δυστυχισμενος.Αναφερθηκα σε καποια θεμελιωδη \"θελω\" τα οποια ειναι βασικα για μενα,αρα δεν γινεται λογος να μην εχω στοχους.Παρολα αυτα θα μπορουσα να με αποκαλεσω αφιλοδοξο γιατι δεν με ενδιαφερει να βαλω στοχο να γινω πρωθυπουργος,η εξεχον μελος της κοινωνιας γιατι δεν με εκφραζει το κοινωνικο στατους.Και σε καμια περιπτωση δεν απεκλεισα εμπειριες και δοκιμασιες αφου η γνωση ερχεται μεσα απο τη ζωη.Ακομα και στην περιπτωση που εχεις ικανοποιησει τα \"θελω\" σου σε καποια χρονικη στιγμη αυτο δεν σημαινει πως μελλοντικα θα παραμεινει αυτη η κατασταση(πχ βρηκες την αγαπη αλλα πεθανε η αγαπημενη σου).Τελικα μαλλον λεει ο καθενας τα δικα του χωρις να ψαξει τι πραγματικα εννοει ο αλλος...
(οτι αρπαξει ο ποπος μας....χεχεχεχε)

Empneustns
31-08-2008, 01:17
κλειω ελπιζω να μην εχει και υποενοτητες ..... (να πουμε και κατι για το χαβαλε).
αλφαπαρκ παιρνεις το βραβειο αντιλογιας επαξια σκεψου πως εισαι τριχα και θα σε σταματησει το πατωμα.(διαβαζα πριν για αστρικες προβολες μαλλον θα ειμαι επηρεασμενος χεχεχεχε).

kater1na
31-08-2008, 02:51
Ε καλα δεν είπα ποτε ότι ειμαι στο μυαλό σου και ξέρω ακριβώς τι εννοείς
ουτε ότι εχω περάσει απο εκτεταμένη αναλυση το τι ακριβώς γράφεις... κουβέντα κάνουμε.

Empneustns
31-08-2008, 03:02
αρκει να μην διαφωνειτε μαζι μου (πλακα κανω χεχεχε)

alexandergreek
07-09-2008, 00:28
Οι ανθρώπινες επιθυμίες και τα σχέδια είναι θεμιτό να υπάρχουν, αρκεί να υπηρετούν την αυθεντική πρόοδο του συνολικού εαυτού. Αν είναι αποσπασματικές, και κυρίως αν προέρχονται απο ρυπαρά κίνητρα στα βάθη του ασυνειδήτου (π.χ. επιθυμία να εκδικηθείς τη μάνα σου, στο πρόσωπο κάθε γυναίκας) τότε ίσως λειτουργούν και καταστροφικά.

Θέλει πολλή διάκριση και εγρήγορση το θέμα των επιθυμιών.