PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : CIPRALEX Τι γνωριζεται?

maria...
20-08-2008, 16:33
Τελικα πηγα στην γιατρο και τις ειπα οτι πηρα εμ τα σεροξατ 4 κιλα και ειχα πολα νευρα και ναυτιες και μου εγραψε τα cipralex τα οποια ειναι 4 φορες πιο ελαφρια απο τα προιγουμενα.Μ οε ειπε να περνω μισο χαπι καθε πρωι ειναι των 10 μγκρμ.Αντε αν δουμε .Παντος χερομαι με τις σημερινες εξελιξεις γιατι περιμενα να μ γραψει πιο βραρια φαρμακα .

mstrouf
20-08-2008, 16:48
καλωσήρθες στο κλαμπ!
είναι ουαου το CIPRALEX, μου \'χει κάνει πολύ καλό κ καμία απολύτως παρενέργεια, με διατηρεί αν κ μια μικρή απελπισία την πέρασα, μπορώ όμως να πώ οτι σε γενικές γραμμές με βοήθησε αρκετά.

maria...
20-08-2008, 18:26
ποσο καιρο τα επερνες?εγω 2 μηενς σινολο επερνα σεροξατ και μετα παροξετινη τα ιδια ειναι δλδ ,και τωρα αυτα.θα μ κοβουν και τηην ορεξη μ ειπε γιατι πηρα 4 κιλα με τα αλλα.αυτα που περνω τωρα ειναι τα πιο ελαφρια στην κατηγορια τους ετσι?

maria...
20-08-2008, 18:28
και κατι ακομα .στυο βιβλιαριο η γιατρος μου μου εγραψε στην διαγνωση \"καταθλιψη\".Δεν ειχα ποτε κατα8λιψη απλα με τους πανικους αρχησα να εχω μια πολυ ελαφρια μπορω να πω.μ φενετε περιεργο π μου γραψε φαρμακα για κατα8λιψη αφου ο βασικος λογος π περνω τετια φαρμακα ειναι η διαταραχη πανικου.αλλα γραφει οτι κανει για τους πανικους.

mstrouf
20-08-2008, 18:38
είναι εσκιταλοπραμη, αντικαταθλιπτικά στην ομάδα των επιλεκτικών αναστολέων επαναπρόσληψης σεροτονίνης (SSRI). αν ρίξεις μια ματιά στις οδηγίες γράφει ότι χρησιμοποιείται κ για διαταραχές πρόσληψης τροφής, αλλά δεν ξέρω.. εγώ το ίδιο τρώω.. χαχα
όμως σταμάτησε η εντονη θλίψη που μου κοβε τα πόδια κ δεν μπορουσα να κάνω τίποτα. τα παίρνω 1 μήνα σχεδον κ συνεχίζω, αλλά το πιο ευχάριστο είναι που δεν έχει παρενέργειες κ δεν αφήνει την διάθεση να φτάσει στ\'ακρα.

mstrouf
20-08-2008, 18:39
μάλλον δεν θυμάσε... είχαμε μιλήσει πάλι για τα συγκεκριμένα φάρμακα κ είχα κάνει τοπικ γιατι κ γω δεν γνώριζα.. πέρα απο το διάστημα πλεον που τα παίρνω
http://www.e-psychology.gr/forum/viewthread.php?tid=3281

maria...
20-08-2008, 18:44
διαταραχη τροφης?εγω εχω κατι σαν βουλιμια ευχομαι να ελατωσει την μεγαλη ορεξη για φαγητο που εχω.Ειχα χασει απο τον νοεμβριο 12 κιλα και τωρα πηρα τα 4 πισω ευχομαι να μ κοψουν την ορεξη οπως μ ειπε η γιατρος μου και να μην εχω ναυτιες και νευρα.3 μηνες 8α τα απρω κ 8α τα κοψω μονη μου μετα λολ.δεν εχουν παρενεργεις γιατι απλα ειναι πολυ ελαφρι φαρμακο.εγω περνω 5 μιλιγραμ την ημερα μονο.

mstrouf
20-08-2008, 18:49
ααα για 5 μιλάμε.. ξέρεις αν σκεφτεις ότι 20 είναι η μέγιστη.. τότε δεν είναι τόσο ελαφριά όσο θα θέλαμε, σίγουρα όμως υπάρχουν κ πιο ισχυρά. κάνουν δουλειά, αυτό έχει σημασία. εμένα δεν μου μείωσαν την όρεξη κ με βοήθησαν πολύ να είμαι τυπική στις υποχρεώσεις μου που είχα παραμελήσει.

maria...
20-08-2008, 18:50
χερομαιιιιιιιιιιιιιιιιιιι

maria...
20-08-2008, 23:36
πωπω νιωθω πολυ καλα ακομα δεν προλαβα να τα απρω.μισο πηρα κ ειμαι τελεια!!

gamder11
21-08-2008, 03:33
πωπω νιωθω πολυ καλα ακομα δεν προλαβα να τα απρω.μισο πηρα κ ειμαι τελεια!

αρα στο μυαλο σου δεν ειναι οτι με τα φαρμακα γινεσαι καλα??λεω εγω τωρα

maria...
21-08-2008, 09:37
μπορει λολ

mstrouf
21-08-2008, 10:43
εεε maria... δεν σηκώθηκες διαφορετικά απο το κρεββάτι σου σήμερα; με το συγκεκριμένο φάρμακο κ γω μετά απο μερικές ώρες αφου το πήρα αισθανθηκα μια ηρεμία κ ανάγκη για ύπνο, ύστερα όταν ξύπνησα δεν μπορούσα να πιστέψω ότι αισθανόμουν καλά.. δεν κράτησε για πολλές μέρες.. στην αρχή μόνο, αλλά για όσο ήταν το ευχαριστήθηκα κ τώρα είμαι ευχαριστημένη γιατί βλέπω ότι με διατήρει κ είναι μεγάλη υπόθεση. δεν πρέπει να \'ναι μόνο στο μυαλό.. λολ κ απο μένα!!! χαχα

maria...
21-08-2008, 12:20
αν ηταν στο μυαλο δεν 8α υπιρχαν τα φαρμακα μα τι λεμε τωρα.ναι ετσι ακριβως αισ8ανομαι αλλα γιατι δεν κραταει συνεχια?μωρε εγω παντα ετσι ενιωθα πριν αρχισουν οι κρισεις ,ειμαι και ειμουν αισιοδοξο και δυναμικο ατομο και δυνατος χαρακτηρας και σε οποιον τυχεναν ολα αυτα τα ιδια θα πα8ενε δεν περασα κ λιγα κ εκτος αυτο η γιατρος μ ειπε οτι ειναι κληρονομικο.εχει κ ο πατερας μ κατι παρομοιο σε πολυ μικτροτερο βα8μο ομως απλα εμενα οι συγκιριες κανανε να π[α8ω εντονες κρισεις κ να χρειαστω φαρμακα.σκευτωμαι μστρουμφ να τα απρω κανενα 3μηνο και να τα σταματησω μονη μ σιγα σιγα.....

maria...
21-08-2008, 12:25
Originally posted by mstrouf
εεε maria... δεν σηκώθηκες διαφορετικά απο το κρεββάτι σου σήμερα; με το συγκεκριμένο φάρμακο κ γω μετά απο μερικές ώρες αφου το πήρα αισθανθηκα μια ηρεμία κ ανάγκη για ύπνο, ύστερα όταν ξύπνησα δεν μπορούσα να πιστέψω ότι αισθανόμουν καλά.. δεν κράτησε για πολλές μέρες.. στην αρχή μόνο, αλλά για όσο ήταν το ευχαριστήθηκα κ τώρα είμαι ευχαριστημένη γιατί βλέπω ότι με διατήρει κ είναι μεγάλη υπόθεση. δεν πρέπει να \'ναι μόνο στο μυαλό.. λολ κ απο μένα!!! χαχα

Κατι αλλο αδιακρητο 8α ηθελα να σε ρωτησω.Με τους οργασμους και γενικα την ερωτικη διαθεση πως πας?Εγω μετα απο τα φαρμακα δεν μπορω να τελειοσω και γενικα δεν ειχα πολη ορεξη και πριν αυτα για να κανω ερωτα, τωρα ενα παραπανω.Ωρες ωρες απορω αν ειμαι γυναικα δλδ.Θυμαμαι στα 19-24 που γεννησα ειχα παρι μεχρι κ φαρμακα γιατι ειμουν εθησμενη αγρια στο σεξ και πηρα φαρμακα να ηρεμησω,και τωρα το αντι8ετο λολ
Επισης χθες με το που πηρα τα φαρμακα αυτα οχι μονο εφτιαξε η διαθεση μου γενικα αλλα εκανα και σαν βλαμενη απο την χαρα μου.Οοσ για το στομα μου δεν σταματουσε.Αλλα αυτο που μου την δινει πιο πολυ ειναι τα πρωινα που ξυπναω απο ανεκαθεν μουτρωμενη και χωρις δια8εση ιδιαετερη .

mstrouf
21-08-2008, 12:53
με το CIPRALEX θα φτιάξει λίγο. ενταξει λογο της καταθλιψης εμενα μου ήταν μειωμενη η επιθυμία, στην πράξη όμως δεν είχα προβλημα, παρα μόνο όταν ξεκίνησα τα φάρμακα, με επηρέασαν σε μεγάλο βαθμό, αυτο που λες ενιωσα πολλες φορες οτι δεν μπορω να ολοκληρώσω κ όταν τελικά ολοκλήρωνω δεν μου δίνει την ίδια ευχαρίστηση, δηλ. η κορύφωση διαφέρει. μπορώ να πώ ότι λίγο το φάρμακο, λίγο το μυαλό που άλλες φόρες δεν θα κρατιόσουν κ τώρα δεν νιώθεις το ίδιο, κολλάς κ παρατας την διαδικασια. με λίγο υπομονή με απελευθέρωση, το καταφέρνεις. ενω τώρα με το CIPRALEX, δεν έχω τόσο έντονο πρόβλημα, δεν είμαι κ όπως ήμουν πριν πάρω φάρμακα.. αλλά η ευχαρίστηση ήρθε.. αχ τι μου κάνεις τώρα κ λείπει κ ο άλλος στο χωρίο.. φτου σου, παναθεμα σε!

maria...
21-08-2008, 13:47
xexexxexe

mstrouf
21-08-2008, 13:57
εεεεε το περίμενα να σκάσεις στα γέλια!!!! χα, χα.. αφου κ μένα με πιάσαν τα γέλια..
μην αγχώνεσαι για αν θα ολοκληρώσεις κ απόλαυσε την στιγμή, όταν απελευθερωθείς απ\'ολα οσα έχεις στο κεφάλι σου για την στιγμή, όλα καλά θα πάνε, μην αγχώνεσαι, δεν θέλει κόπο θέλει τρόπο κ φυσικά κ ο παρτενέρ να σου βγάζει τον πόθο την επιθυμία. εχω συζητήσει όλα αυτα με τον δικό μου κ καταννοεί την κατάσταση κ με κανει να αισθάνομαι πολύ καλα κ όταν δεν είχα την ίδια ευχαρίστηση.

maria...
21-08-2008, 14:09
δεν εχω ακριβως παρτενερ αλλα οταν ειχα πριν κανενα μηνα λεω λολ.απο τοτε π χωρισα οι σχεσεις μ κρατανε το πολυ 3 μερες λολ.

maria...
21-08-2008, 21:20
Originally posted by mstrouf
εεεεε το περίμενα να σκάσεις στα γέλια!!!! χα, χα.. αφου κ μένα με πιάσαν τα γέλια..
μην αγχώνεσαι για αν θα ολοκληρώσεις κ απόλαυσε την στιγμή, όταν απελευθερωθείς απ\'ολα οσα έχεις στο κεφάλι σου για την στιγμή, όλα καλά θα πάνε, μην αγχώνεσαι, δεν θέλει κόπο θέλει τρόπο κ φυσικά κ ο παρτενέρ να σου βγάζει τον πόθο την επιθυμία. εχω συζητήσει όλα αυτα με τον δικό μου κ καταννοεί την κατάσταση κ με κανει να αισθάνομαι πολύ καλα κ όταν δεν είχα την ίδια ευχαρίστηση.

δεν μ λες αν επιτρεπετε ποσα κιλα εισαι?δεν σου κοπικε η ορεξη?εμενα μ κοπικε ειμαι 75 κιλα

zouzounitsaaa
21-08-2008, 22:53
επαιρνα κι εγω το cipralex ειναι πολυ καλο χαπι απ\'οτι θυμαμαι!!!χαιρομαι maria... που εισαι καλυτερα!!!!!φιλακια!!!!!!!

maria...
21-08-2008, 23:07
Και εχασες ζουζουνα εσυ κιλα?Μιας κ εχω περιτα κιλα 8α εμ βοη8ησει κ εκει μαλλον λολ.ειμουν 85 σχεδον και ειχα παει 74 και τωρα ειμαι 76 περιπου

mstrouf
22-08-2008, 20:18
Παρενέργειες γνωστών φαρμάκων στη λίμπιντο

ρίξε μια ματία κ δω: http://health.in.gr/news/article.asp?lngArticleID=43358

Αρκετά από τα σκευάσματα που χορηγούνται για τη θεραπεία ψυχιατρικών νοσημάτων μπορούν να επιδράσουν αρνητικά στη σεξουαλική ζωή όσων τα λαμβάνουν. Συχνότερα ενοχοποιείται μια σχετικά νέα κατηγορία αντικαταθλιπτικών φαρμάκων, οι εκλεκτικοί αναστολείς επαναπρόσληψης σεροτονίνης (SSRIs). Σ\' αυτή την κατηγορία ανήκουν η φλουοξετίνη, η παροξετίνη, η σερτραλίνη και η βενλαφαξίνη.
Παλαιότερα φάρμακα με αντικαταθλιπτικές ιδιότητες, οπως τα τρικυκλικά αντικαταθλιπτικά (αμιτριπτυλίνη, ιμιπραμίνη, μαπροτιλίνη) και οι αναστολείς της μονοαμινοξειδάσης μπορούν να μειώσουν την επιθυμία. Στην κατηγορία των άτυπων αντικαταθλιπτικών ανήκει η νεφαζοδόνη, η οποία μπορεί να προκαλέσει ανικανότητα, όπως και η τραζοδόνη, που μπορε\'ι να προκαλέσει πριαπισμό.

maria...
23-08-2008, 01:36
Δεν ξερω τωρα με τα φαρμακα αυτα εστω εχω διαθεση για σεξ και πολυ μαλιστα.Αφου βλεπω ελκιστικο αντρα και ερεθιζομαι ελεος.τι παιχνιδια μ παιζει το μυαλο μου αχαχαχαχ

maria...
23-08-2008, 21:00
Με επιραζουν και αυτα δεν το πυστευω.Σημερα ειμαι χαλια εκανα εμετους και νιωθω χαλια σαν να εχω κριση πανικου ολη μερα γμτ.Τελικα η θα τα κοψω εντελως τα κολωφαρμακα η 8α αλαζω συνεχια Βαρεθηκα να με πειραζουν κ να αλαζω συνεχια γμτ.

maria...
23-08-2008, 21:38
vre parigoristeme :(