PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Εμβοή στα αυτιά

Σελίδες : [1] 2

C.M.
30-07-2008, 00:07
Ρε παιδιά μια γνώμη όσοι γνωρίζουν κάτι σχετικό.
Εδώ και κανα 5 μηνο έχω κάποιες εμβοές στα αυτιά (κουδουνισμα) το οποίο είναι χαρακτηριστικό όταν έχει ησυχία , ενώ άλλες φορές το ακουω αν συγκεντρωθώ σε αυτό , παρόλο που -για παράδειγμα- μπορεί να εχω την τηλεόραση ανοιχτή.

Πήγα σε ωριλά , μου έκανε εξετάσεις και δεν μου βρήκε κάτι. Μου είπε πως αυτο που ακους ειναι εσωτερικοί ήχοι του σώματος και απλά συγκεντρώνεσαι εκει.

Τέλος πάντων , εγώ συνεχίζω να έχω εμβοές,εντάξει μπορώ και έχω κανονικούς ύπνους , γυμνάζομαι , είμαι κανονικά στα κιλά μου , τρώ καλά, δεν καπνίζω , δεν πίνω κτλ .

Ανυσηχώ μήπως αυτό είναι συμπτωμα απο άγχος ή απο στρες - γενικά τον τελευταίο χρόνο είμαι σχετικά αγχωμένος, χονδρικά επειδή είμαι άνεργος και ψάχνω να βρω τι θα κάνω και εχω κάποιες ανασφάλειες - στο μεταξύ βιώνω και τι συνέπειες της ανεργείας πχ είμαι λίγο απότομος , απόλυτος και δεν είμαι και τόσο αισιόδοξος για το μέλλον. Εχω ψηλοφοβηθεί με το θέμα , μήπως είναι εκδήλωση ψυχοσωματική ή κάτι τέτοιο.

Οποιος θέλει να σχολιάσει κάτι σχετικό ελεύθερα. Ευχαριστώ.

maria...
30-07-2008, 00:16
εγω παλι εχω παρατηρισει συνη8ως τα βραδια που πευτω για υπνο οταν εχω το αυτι μου στο μαξιλαρι ακουω κατι σαν τον 8ορυβο απο ελικες ελικοπτερου.κατι τετιο ακους και συ?

C.M.
30-07-2008, 00:25
οχι Μαρία , σαν μια νότα είναι ο δικός μου ήχος. Πως είναι ο ήχος της τηλεόρασης , ή ο μετασχηματιστής απο κάποια ηλεκτρική συσκευή; Δεν μπορώ να το περιγράψω αλλιώς. Πάντως κάτι τέτοιο , και νομίζω οτι επικεντρώνεται περισσότερο στο αριστερό αυτί.

maria...
30-07-2008, 00:30
katalaba to eixa palia auto

C.M.
30-07-2008, 01:52
Α το είχες; Και πέρασε μόνο του;
Εγώ αυτό που σκέφτομαι είναι μήπως , αυτον τον ήχο τον είχα απο πάντα απλώς τώρα έμαθα να συγκεντρώνομαι σε αυτόν λόγο σχετικού άγχους κτλ.

imagine
30-07-2008, 03:11
Κατα πάσα πιθανότητα οφείλεται σε άγχος.
Η πίεσή σου είναι φυσιολογική? Τσέκαρέ το

maria...
30-07-2008, 09:24
εγω αυτο το θημαμαι να το εχω απο πολυ μικρη ποτε δεν εφυγε και ποτε δνε εδωσα πολυ σιμασια.αλλες φορες ακουγεται και αλλες οχι.σαν νοτα μονοτονη και μακροσυρτη.

C.M.
30-07-2008, 10:51
Ναι imagine αυτό το έχω σκεφτεί να κάνω κάποιο τεσκ απ , αιματολογικές κτλ Μήπως είναι απο πίεση κτλ (αν ήμουνα όμως υπερτασικός δεν θα είχα και άλλα συμπτώματα; να σημειώσω οτι γυμνάζομαι συστηματικά και είμαι σε καλό επίπεδο φυσικής κατάστασης) Σε ερευνα που έκανα στο net βρήκα οτι πολλοί άνθρωποι παραπονιούνται για τις εμβοές, αλλοί πολύ άλλοι λιγότερο κτλ και σε ορισμένες περιπτώσεις δεν μπορούν να βρεθούν τα αίτια.

Μαρία αυτό που λες σκέφτηκα και εγώ, μήπως όντως το έχουν όλοι απλά δεν του δίνουν σημασία και εγώ απλά \"κόλησα\" με το θέμα ή ξεσπάω σχετικό άγχος/φοβία πάνω εκει.

maria...
30-07-2008, 12:15
c.m και γω κανω χροναι γυμναστικη κιομως το ακουω αλλα δεν ειναι κατι σοβαρο

C.M.
30-07-2008, 13:45
ναι Μαρία , απλώς την γυμναστική την ανέφερα για την πίεση που με ρώτησε ο imagine (34 ετών είμαι παρεπιμπτώντως.. ) όχι για να κάνω άμεση σύνδεση με τις εμβοές.

Πάντως όσοι παραπονιόυνται ή όσοι το έχουν , νιωθουν μια σχετική δυσθημία που τους επηρεάζει την ζωή τους σε βάθος χρόνου , ή τους αποπροσανατολιζουν την προσοχή κτλ κτλ με αποτέλεσμα να εκδηλώνουν μια σχετική κατάθλιψη ξέρω γω ...

Προσπαθούν να δουν δηλαδή , με έρευνες , αν όντως προκειται για μια βιολογική πάθηση ή κάτι τέτοιο ή αν είναι η αφορμή για να εκδηλώσουν , οι ασθενείς ας πουμε , το άγχος ή τις φοβίες τους.

- νταξει , με ενοχλεί λίγο σαν ιδέα να ακουω αυτό το κουδουνισμα όταν έχει πλήρη ησυχία. Προσπαθώ και γω να καταλάβω μήπως δίνω σημασία σε αυτό σαν πρόφαση για το προβλήματα καθημερινότητας που εχω ( που όλοι έχουμε) ...

vince
30-07-2008, 15:59
Το παθαίνω κατα διαστήματα..κάτι σαν βουιτό (χαμηλής έντασης) όπως λές που μοιάζει με τον ήχο της τηλεόρασης όταν δεν έχει σήμα. Εάν κρατάω απασχολημένο τον εαυτό μου είναι όλα οκ, εάν όμως συγκεντρωθώ σε αυτό τότε θα ακούω τον συγκεκριμένο ήχο. Μου φέρνει περισσότερο σαν εσωτερικός ήχος χωρίς απαραίτητα να σημαίνει οτι θα το έχω σε κατάσταση στρες. Πιθανόν να δημιουργειται και απο τις διάφορες ηλεκτρονικές συσκευές που έχουμε (κινητά, τηλεόραση..) αλλά δεν μπορώ να σου απαντήσω με βεβαιότητα.

Το θετικό είναι οτι ο ΩΡΛ σου δεν εντόπισε κάποιο πρόβλημα.

mstrouf
30-07-2008, 20:17
νομίζω πως όλοι το έχουμε ανα διαστήματα, αλλά δεν του δίνουμε σημασία..
κ γω αλλες φορες το παρατηρω, αλλαζω σκεψη.. το ξεχναω..
μερικες φορές είναι ενοχλητικο πολυ κ ανοιγοκλεινω τα αυτια μου κ δεν περναει..
αλλα δεν πιστεύω να είναι ψυχοσωματικο κ αυτο, τι στο καλο..
απλα η ζωή μας είναι στην ρουτινα, στην τρεχαλα, να τα προλάβουμε όλα κ οταν σταθουμε λιγο, περιεργα αισθανομαστε κ νομίζουμε πως έχουμε κάτι.. μην δινεις σημασια γιατι θα πιστεψεις όντως οτι κάτι έχεις.. χαλάρωσε λιγο, ηρεμησε, τωρα που μπορείς..
όταν κάτι θέλουμε πολύ κ το κυνηγάμε.. δεν ερχεται
αντίθετα όμως όταν ηρεμησουμε.. ολο κ κατι θα μας έρθει..
πάντως αν πάρεις παράδειγμα, ηλεκτ. συσκευες, τον ήχο στο δρομο που θα βγεις, ολα εχουν ένα ήχο, η απόλυτη ησυχία δεν υπάρχει ποτέ κ να σκεφτείς ότι ακούμε πολύ λιγότερους ήχους απο όσους υπάρχουν κ βλέπουμε πολυ λιγοτερα απο όσα διακρινονται με γυμνό μάτι
νομίζω ότι η εμβοή είναι σύνηθες φαινόμενο, απλα δεν δινουμε τόση σημασία..

C.M.
30-07-2008, 23:59
Ναι και εγώ αυτό θέλω να πιστεύω που είπατε παραπάνω , ενδεχομένως κολλησα με το θέμα λόγω της δικής μου πίεσης για να δω τι θα κάνω με τα δικά μου και ανησύχησα κάπως παραπάνω , μήπως αυθυποβάλλομαι και τα σχετικά. Είναι και οτι το παρατήρησα εδώ και 5 μήνες για πρώτη φορά - αν και δεν του έδινα πάντα την ίδια σημασία, τώρα μου βγήκε κάπως πιο έντονα. Πάντως θα παω στο γιατρό για ένα τσεκ απ αιματολογικών που έτσι και αλλιώς θέλω να κάνω και θα του το αναφέρω.

mstrouf
31-07-2008, 09:41
ναι το τσεκ απ να το κάνεις, δεν είναι κακο.. θα είσαι κ πιο ήσυχος!
λοιπόν, να σου πώ κάτι, μη βάλεις τα γέλια, ούτε πλάκα κάνω.. απο χθες που σου απάντησα αναρωτιέμαι πόσα δεν ακούμε κ άκου τι μου \'ρθε στο μυαλό.. φαντάσου ένα μυρμήγκι.. το πάτημά του σίγουρα ακούγεται, εμείς δεν το ακούμε κ φαντάσου μετά την παρέλαση που κάνουν τα μυρμήγκια.. ολόκληρος όχλος, αλλά πάλι δεν το ακούμε κ έτσι όπως αναρωτιόμουν, ρώτησα ένα φίλο μου.. έχεις ακούσει ποτέ μυρμήγκι να περπατάει; κ τι μου απάντησε λες;;; φόραγε τακούνια; ουου πολύ θόρυβο! εεε έσκασα στα γέλια.. κοίτα τι κάθησα κ σκέφτηκα!

maria...
31-07-2008, 09:48
εγω παλι νομιζα πως εχω προβλημα στην ακοη.οταν μιλανε πολυ μαζι δυνατα ξεκουφενομαι κ βουιζουν τα αυτια μου νομιζω εχω οξια ακοη κ γιαυτο το πα8ενω.πολλες φορες με ποναει το τιμπανο πολυ οταν φωναζουν και κανει κατι κλατς κλατσ

C.M.
31-07-2008, 10:31
Ναι , αν πιανεις άλλες συχνότητες είναι κάτι που φαίνεται απο τις εξετάσεις του ωριλά. Σου βάζει δηλαδή ηχους πέρα απο το μέσο εύρος συχνοτήτων και τα βγάζει σε ένα γράφημα.

Δεν έχω σουπερ ακοη πάντως :D χαχα. Οπότε αυτος ο ήχος μπορεί και να είναι κάποιο αποτύπωμα στον εγκέφαλο από οσο διαβάζω , δεν ξεκινά απο τον ακουστικό πόρο. Το παρήγορο είναι οτι το έχουν πολλοί , αλλά παραμένει ενοχλητικό και έχω κολήσει - στους περισσότερους με το ίδιο παράπονο οι γιατροί συνιστούν να μάθουν να ζουν με αυτό, να μάθουν να αδιαφορούν ή κάτι τέτοιο.

lagoudakos
02-08-2008, 15:45
kalhspera ειμαι νεος εδω το βουιτο το εχω απο τοτε που επαθα την πρωτη κριση πανικου και εδω κ δυο χρονια δεν εχει σταματηση!

lupus30
10-08-2008, 15:31
Φιλε C.M καλησπερα.. μην ανησυχεις για τιποτα.. ειμαι παλιος εδω και εχω περασει πολλα.. το βουητο με απασχολησε και με τρομαξε αρκετα για μηνες.. περασα φυσικα και εγω απο γιατρο αλλα μια χαρα με βρηκε.. ετσι συνειδητοποιησα οτι και αυτο ειναι ακομα μια ψυχοσωματικη εκδηλωση και επαψα να του δινω σημασια.. τωρα εχει περασει ή τουλαχιστον οταν εκδηλωνεται καμια φορα δεν του δινω σημασια και φευγει μονο του.. αστα ολα αυτα να κανουν τι δουλεια τους χωρις να τους δινεις προσοχη και αξια και θα σε αφησουν ησυχο σταδιακα.. ζησε το τωρα, μην εισαι αχαριστος με τη ζωη και μην σταματησεις να κανεις οτι εκανες και πριν.. τιποτα δεν ειναι, μην ανησυχεις.. εχουμε τοση δυναμη μεσα μας που ολα αυτα ειναι ευκολο να τα καταπολεμησουμε.. και ασε το αγχος στην ακρη.. δεν κερδιζεις τιποτα και ουτε δουλεια θα βρεις επειδη αγχωνεσαι.. οτι ειναι να γινει θα γινει, εχε ελπιδα και αισιοδοξια.. να σαι καλα.... σπυρος

beat20
07-09-2008, 06:01
καλά όλα με το αγχος αλλα τα βουητά στο 95% εχουνε οργανικό
υπώστρωμα εξω/μεσω αυτι / κοχλιας /νευρο / εγεφαλος

καπου υπαρχει βλάβη συνήθως είναι ο κοχλίας.

Είναι κανείς απο εδώ που είχε βουητό και του πέρασε
μπας και πάρουμε θάρος ?
Ποσο καιρό το είχε και πόσο καιρό έκανε να του περάσει ?

beat20
07-09-2008, 06:05
εγω παλι νομιζα πως εχω προβλημα στην ακοη.οταν μιλανε πολυ μαζι δυνατα ξεκουφενομαι κ βουιζουν τα αυτια μου νομιζω εχω οξια ακοη κ γιαυτο το πα8ενω.πολλες φορες με ποναει το τιμπανο πολυ οταν φωναζουν και κανει κατι κλατς κλατσ

@maria αυτο που εχεις είναι μαλλον ηπια υπερακουσια δες εδω
http://www.hyperacusis.net/hyperacusis/categories+of+hyperacusis/default.asp

Tonic tensor tympanic syndrome και γινετε λόγω υπερακουσίας
με βενζοδιαζεπίνες το έχεις αυτο ?
αμα δεν το εχεις ειναι μαλλον αυτό....

beat20
11-09-2008, 00:42
Ειχε κανεις εμβοές απο το ενα αυτι και να του εχει περασει ?
Μιλαμε για πολλη μεγαλη αρωστια το βουητο...
ειναι κολαση ιδικα στον υπνο σε φτανει σε σημεια εξαθλιωσης...

Paprika
11-09-2008, 08:59
u2u!:)

beat20
12-09-2008, 14:17
πολλες φορες λεω καλλιτερα καρκινος παρα βουητό
εχω τρελαθει απο τα πολλα xanax για το βουητο

Paprika
12-09-2008, 21:41
Ήθελα να ρωτήσω αν μαζί με τις εμβοές υπάρχουν συμπτώματα έλλειψης ισορροπίας ή και προσανατολισμού.

GreenPeyote
12-09-2008, 21:53
α ρε πάπρικα με τα u2u σου!!!! :))))))

Paprika
12-09-2008, 22:09

GreenPeyote
12-09-2008, 22:13
:)))))) σωστά!!!!!!

beat20
13-09-2008, 14:58
στην αρχη που το επαθα ειχα ελαφρια ζαλη μετα εφτιαξε
και μετα το ξαναπαθα χωρις ζαλη
(ενοεις αμα υπαρχει υδρωπας λαβυρινθου ?
Το ξερω ειναι μεσα στα σεναρια)

agnostos
13-09-2008, 16:25
Ήθελα να ρωτήσω αν μαζί με τις εμβοές υπάρχουν συμπτώματα έλλειψης ισορροπίας ή και προσανατολισμού.

αν συνυπαρχουν και εντονα?

Paprika
13-09-2008, 17:44
agnwste αν συνυπάρχουν με όποιο τρόπο, ένταση κλπ.

beat20
13-09-2008, 20:15
μπα δεν εχω

beat20
14-09-2008, 17:31
Τα βουητα ειναι η χειροτερη αρρωστια που μπορει να βρει καποιον...
Βρηκε κανεις λυση ?
Καποιο φαρμακο κατι ?

GreenPeyote
14-09-2008, 17:54
Φίλε κάπου είπες νομίζω οτι αποκαταστάθηκε η ακοή σου... Τα βουητά πώς συνεχίζουν να υπάρχουν? Οι γιατροί τί σου λένε??
Έχω και γώ μία δυσκολία να ακούσω και συνέχεια ρωτάω τί??? αλλά αυτό μάλλον είναι ψυχογενές λόγω άγχους επειδή δεν προσέχω τί μου λέει ο άλλος...

beat20
15-09-2008, 19:49
τιποτα δε μου λενε...
δεν ξερουνε...
Το θεμα ειναι οτι αυτο το πραμα ειναι κολαση μου εχει καταστρεψει τη ζωη μου και εχω φτασει αμετρητες στιγμες να αυτοκτονισω.
μπορει να κανω και 5 μερες να κοιμηθω παιρνω hipnosedon αλλα δεν με πιανουνε ο μονος τροπος για να κοιμηθω ειναι να μην ακουω τον ηχο.
Οσο και να ακουγετε απλο πρεοκειτε για πολλη σοβαρη αρρωστια που σε οδηγει μαθηματικα στο θανατο σε κανει οσο και να μη το θες να αυτοκτονισεις για να μην το ακους.
Ειναι σαν ενα φρικτο βασανηστηριο σαν τις ταινιες του saw

vince
15-09-2008, 19:59
Λινκ για τις εμβοές:

http://www.gelis.gr/EMVOES%20OTON.html

http://www.gelis.gr/otsclerosis%20syntiritiki%20therapia.html

beat20 ρίξε μια ματιά. Πρέπει να το ψάξεις όμως με κάποιον έμπειρο ΩΡΛ.

Με πιάνουν κάτι βουιτά στα αυτιά ωρες ωρες αλλά όχι στον βαθμό που αναφέρεις. Δεν ξέρω να σου πώ περισσότερα αλλά νομίζω πως το το καλύτερο είναι να το ψάξεις με τον γιατρό.

GreenPeyote
15-09-2008, 20:29
Φίλε Beat20 μην τρελένεσαι και μην πανικοβάλεσαι!!!! Καταλαβαίνω οτι \'εξω από το χορό λές πολλά τραγούδια και οτι είναι ανυπόφορο αυτό που ζείς αλλά πρέπει να κάνεις υπομονή και να το ψάξεις περισσότερο...

pennoula_v
15-09-2008, 20:33
δεν υπαρχει καποιος γιατρος καπου που να ειδικευεται σε κατι τετοιο???

beat20
15-09-2008, 20:56
εχω βρει τους καλυτερους γιατρους εχω παρει οτι φαρμακα κυκλοφορουνε αντικαταθλιπτικα αντιψυχωσικα ηρεμιστικα υπνωτικα αγγειοδιασταλτικα βιταμινες παρα πολλα αλλα , αποτελεσμα 0.
και εγω αλλες φορες το εχω σιγανο αλλα αλλες φορες με φερνει
σε σημειο αυτοκτονιας ειναι πολυ δυνατο μπορει να κανω μια εβδομαδα να κοιμηθω απο το βουητο.
Στην αρχη ειναι διακοπτομενα και σιγανα τα βουητα μετα γινοντε μονιμα και δυνατα ΕΙΝΑΙ ΦΡΙΚΗ

agnostos
21-09-2008, 16:33
φιλε και σε εμενα το ιδο συμβαινει εκτος ομως απο τις αυπνιες που δεν τις εχω απο αυτον το λογο αλλα απο αλλο. Αλλα δε παλευετε η κατασταση να ακους συναιχεια αυτον το ηχο ασταματητα.

beat20
22-09-2008, 01:09
εγω θα πεθανω απο αυτον τον ηχο...
δεν μπορω να ζησω αλλο δεν αντεχω

GreenPeyote
22-09-2008, 01:38
Μή λες βλακείες beat... Όλος ο κόσμος έχει τα προβλήματά του και ο καθένας βλέπει το δικό του ως το μεγαλύτερο...!
Καταλαβαίνω οτι είναι μεγάλο βάσανο να ακούς συνέχεια αυτόν τον ήχο αλλά πρέπει να βρείς τη δύναμη να το αντιμετωπίσεις!
Δεν ξέρω τί άλλο να σου πώ ...
Οι γονείς σου δεν το ψάχνουν το θέμα?? Πόσο είσαι , 20 χρονών??

beat20
22-09-2008, 02:47
το εχουμε ψαξει αλλα τιποτα
φαινεται οτι δεν υπαρχει γιατρεια ...

beat20
01-10-2008, 06:12
εχουνε αυτοκτονησει πολοι απο τις εμβοες ?

maria...
02-10-2008, 20:07
Originally posted by beat20
εγω θα πεθανω απο αυτον τον ηχο...
δεν μπορω να ζησω αλλο δεν αντεχω

αν δεν αντεχεις εναν απλο ηχο τι να σου πω?ποσο εισαι δεν μας ειπες

beat20
23-10-2008, 03:41
ειναι ιψισυχνη κολαση...

Ειναι ενα απο τα μεγαλυτερα μαρτυρια που υπαρχουνε να μην μπορεις να ακουσεις την απολυτη ησυχια.
Οτι φαρμακο υπαρχει το εχω πιει για να γλιτωσω απο το BEEP
αλλα τιποτα......

Φοίβη
23-10-2008, 10:20
Originally posted by beat20
ειναι ιψισυχνη κολαση...

Ειναι ενα απο τα μεγαλυτερα μαρτυρια που υπαρχουνε να μην μπορεις να ακουσεις την απολυτη ησυχια.
Οτι φαρμακο υπαρχει το εχω πιει για να γλιτωσω απο το BEEP
αλλα τιποτα......

Έχεις κάθε δίκιο beat20 να διαμαρτύρεσαι έτσι. Πράγματι, είναι πολύ μεγάλο βασανιστήριο να μην μπορείς να απολαύσεις την ηρεμία. Να υπάρχει θόρυβος μέσα στο κεφάλι σου συνεχώς. Και να μην φεύγει ό,τι κι αν κάνεις. Είναι μια τρέλα.

nopanic
29-10-2008, 19:35
Και εμενα , αφου μου περασε το θεμα με το στομαχι που με ειχε ταλαιπωρησει (νομιζα οτι θα εσκαγα απο την πιεση στο διαφραγμα και πηγα μεχρι νοσοκομειο ) , χωρις τελικα να εχω τιποτα , τωρα απεκτησα ενα υψισυχνο συνεχες σφυριγμα στο αριστερο αυτι .
Πηγα στον ΩΡΛ , βρηκε και τα δυο αυτια πεντακαθαρα και μου εγραψε προληπτικα να κανω ενα ακοογραμμα-τυμπανογραμμα .

Θα το κανω βεβαια , αλλα ειμαι πλεον σιγουρος οτι ΚΑΙ αυτο οπως και ΟΛΑ τα αλλα (καρδιες,αυχενικα,πονακια-τσιμπιματα σε ολο το σωμα, στομαχι ,ζαλαδες κ.λ.π ) που εχω περασει τα 2 τελευταια χρονια προερχονται απο το κωλοαγχος , το οποιο ενω τον τελευταιο καιρο εχει μειωθει αισθητα , δεν λεει ομως να μου κανει την χαρη και να με παρατησει τελειως .

lostsoul
30-10-2008, 11:57
να εισαι σιγουρος οτι και αυτο ειναι οπως ολα τα αλλα!!!
αχχχχ ποσο δικιο εχεις??? τι θα γινει ομως ρε φιλε? ποτε θα μας αφησει αυτη η αηδια???? Εγω μολις πηρα την απαντηση απο μαγνητικη εγκεφαλου, γιατι εχω συχνουρια και μουδιασματα και νομιζα (λεω νομιζα) οτι ειχα σκληρυνση κατα πλακας...
αστα να πανε ρε φιλε...

nopanic
30-10-2008, 12:48
Aυτο με την σκληρυνση κατα πλακας ή καποιον ογκο στον εγκεφαλο μου \"μπηκε\" και μενα στο μυαλο τον τελευταιο καιρο , λογω του οτι εχω-ειχα κατακαιρους ,ζαλαδες,μουδιασματα (χερια-στομα,κεφαλι) συν το τελευταιο με τα αυτια συν του οτι εδω και 1,5 χρονο εχω και μυωψια (μαυρα τριχοειδη στιγματα στην οραση) ..

\"Ευτυχως\" ομως εχω μια γνωστη με αυτη την αδικη ασθενεια και καταλαβα οτι ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ δεν μου συμβαινει κατι τετοιο ..

Το \"ποτε θα μας αφησει αυτη η αηδια \" ειναι κατι που το ρωτω κ γω στον εαυτο μου καθημερινα.Η ποιο τελευταια μου απαντηση ειναι ,\" οταν θα την αφησουμε κ εμεις\" .Το δυσκολο ειναι οτι για να γινει αυτο θα πρεπει να αλλαξουμε τον τροπο που βλεπουμε τον κοσμο γυρω μας αλλα και τον εαυτο μας.
Να γινουμε ποιο σκληροι , ποιο αναισθητοι και να μην ειμαστε τοσο πολυ αυστηροι με τις πραξεις ή τις παραληψεις μας καθως και να περιορισουμε τις απιτησεις μας απο αυτο τον κοσμο και την κοινωνια.

Σε μιση ωρα εχω ραντεβου για ακοογραφημα-τυμπανογραφημα , θα σου πω νεα , αλλα ειμαι σιγουρος οτι δεν εχω κατι τετοιο γιατιη ακοη μου ειναι υπερβολικα καλη !!
Αφου ακουω και σφυριγμα που οι αλλοι δεν ακουνε !!!!!ΧΕΧΕΧΕ

Η μαγνητικη ειναι κλειστοφοβικη εμπειρια και ποση ωρα διαρκει ?? Σκεφτομαι να κανω κ μια τετοια για να ησυχασω απο αυτη την εννοια!

Συχνουρια ειχα περισυ το καλοκαιρι ...Το βραδυ ειδικα σηκωνομουν 4-5 φορες και την ημερα πηγαινα πολλες φορες με πολυ μικρα αποτελεσματα!!..Ειχα φοβηθει για ζαχαρο ..Τελικα και αυτο περασε ξαφνικα απο μονο του !!!!

lostsoul
30-10-2008, 14:00
καλη επιτυχια nopanic, στην εξεταση αν και δεν την χρειαζεσαι καθως δεν θα εχεις τιποτα...για ακομη μια φορα!!!! και θα το \"ξεριζωσεις\" και αυτο το θεμα εν τη γεννεση του!!! πες μας οταν γυρισεις, ετσι?

Οσον αφορα την MRI εγκεφαλου, ναι ειναι λιγο περιεργα καθως καθεσαι μεσα στο \"κουτι\" για σχεδον 25-30 λεπτα, αλλα το χειροτερο ειναι οτι σου βαζουν και κατι σαν μασκα που σχεδον ερχεται κοντα στην μυτη σου!!! και σαν να σου κοβει την ανασα..... Μην μασας ομως, στην αρχη ειναι ολα αυτα, μετα συνηθιζεις αμεσως και στα αρχ... σου!!!

και οπως λες και εσυ μετα την μαγνητικη μου, ακολουθουν και εμενα οι εξετασεις για σακχαρο..... χεσε μεσα!!!!

nopanic
30-10-2008, 17:13
Tελικα την εκανα την εξεταση , ακοογραμμα-τυμπανογραμμα και η ακοη μου ειναι ΟΚ ,φυσιολογικοτατη!

Εσυ δεν αισθανθηκες ποιο ηρεμος οταν εκανες την εξεταση κ δεν σου βρηκαν τιποτε ?
Αληθεια σου λενε την απαντηση αμεσως ?

Δεν υπαρχει ρε γαμωτο και κανενας τροπος να μας λυσουν να ελεγξουν ολα τα οργανα μας μη τυχον εχουμε κανενα προβλημα και να μας ξανασυναρμολογησουν .
Αλλα και παλι κατι αλλο θα βρισκαμε για να προβληματιζομαστε.

Αν κανεις εξεταση αιματος για το σακχαρο καλο ειναι ,επι τι ευκαιρια, να κανεις μια ολοκληρωμενη σειρα εξετασεων αιματος (χολιστερινη,τριγλυκεριδια κ.λ.π), κατι σαν chek up , να ξερεις και που βρισκεσαι γενικοτερα .

Τελος , ενω εμεις σκαμε με το παραμικρο , πηγα προχτες σε εναν φιλο επισκεψη , ο οποιος ειναι 48 ετων , 130+ κιλα και εχει , πιεση , σακχαρο,μαλλον πετρα στον ενα σιελλογονο αδενα ,οταν τον ρωτησα πως αισθανεται μου ειπε μια χαρα, καθολου αγχος και καθολου προβληματισμο.
Εγω λοιπον που τελικα δεν εχω τιποτα απο αυτα κ προσεχω τον εαυτο μου (εχω κοψει αλατια,ζαχαρη,τσιγαρο,καφε ες,αλκοολ ,junk food κ.λ.π) , ειμαι καθε μερα με αγχος και ολο και ενα νεο \"προβλημα\" ανακαλυπτω ...
Αδικια δεν ειναι ?

beat20
12-11-2008, 03:16
εδω κανετε ολοι λαθος ...

το θεμα του βουητου το εχω ψαξει οσο κανενας αλλος και το ξερω παρα πολυ καλα.

Βουητο χωρις διαταραχη στο ακουστικο συστημα ΔΕΝ υπαρχει.

Διαταραχη στο ακουστικο συστημα μπορει να κανει το οτιδητοτε
και φυσικα στο 85% των περιπτωσεων οι κλασσικες εξετασεις
ακουογραμμα και οτωακουστικες εκπομπες δεν δειχνουνε τιποτα.
Αμα ακους βουητο τοτε σιγουρα κατι εχεις αλλα οι εξετασεις ΔΕΝ μπορουνε να το δειξουνε.

Η ουσια ειναι οτι αμα δεν ξερεις που οφειλεται η διαταραχη δεν μπορεις να κανεις και πολλα πραματα για να το γιατρεψεις.
Βαρας στην τυχη με μηδαμηνες πιθανοτητες να πετυχεις...

Αλλα και να ξερεις τι εχεις παλι ειναι ελλαχιστες οι πιθανοτητες να το γιατρεψεις.

Αν δεν περασει στους 6 πρωτους μηνες με η χωρις θεραπεια οι πιθανοτητες να ακους το βουητο για παντα ειναι 97%.

Εμενα με εχει καταστρεψει... μου εχει δημιουργησει οτι ψυχιατρικο προβλημα υπαρχει ενω πριν το βουητο δεν ειχα τιποτα.
Μου εχει καταστρεψει τη ζωη 100%.
Ειμαι σε φαση που δε με νοιαζει καθολου η ζωη μου και αυτη τη στιγμη ζω κατα τυχη που καταφερα να μην πεθανω περνοντας τεραστια ποσοτητα φαρμακων( με προλαβανε στο τσακ ).
Αλλα θα κανω λιγο υπομονη οσο μπορω ακομα για να περασει
αν δεν μου περασει θα αυτοκτονισω αλλα οχι με χαπια... με
οπλο η εκρηκτικα που δεν υπαρχει περιπτωση να γλιτωσεις.

Αλλοι μπορουνε να το ακουνε μια ζωη χωρις να τους ενοχλει εγω απλα δε μπορω.

Ολοι εσεις που εχετε βουητο εχετε καποιο προβλημα στην ακοη
αλλα οι εξετασεις ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ να το εντοπισουνε και στην
ελλαδα για βουητο ξερουνε επιφανιακα πραματα 4-5 γιατροι ολοι οι αλλοι ειναι εντελως ασχετοι θα ελεγα 1000% ασχετοι.
Γενικα η επιστιμη ξερει ελλαχιστα περι βουητου και πολυ δυσκολα θα βρειτε βοηθεια απο καποιο γιατρο.
Κλασσικες απαντησεις ασχετου γιατρου ειναι:
Δεν ειναι τιποτα
Θα το συνιθισεις
Εχει πειραχτει το νευρο
Το ακουογραμα σου ειναι καλο αρα δεν εχεις τιποτα
Απο το αγχος το επαθες
Απο τον πανικο εχεις βουητο
κτλπ...

οπου τις ακουσετε καντε την μακρια

squid
04-08-2009, 03:36
Κι εγώ το έχω ψάξει αρκετά το θέμα και δε πιστεύω πως είναι αναγκαίο να έχεις κάτι...

Εμβοές άρχισα να έχω κανένα 10μηνο πριν από ακουστικό τραύμα. Στην αρχή μου προκαλλούσαν αφάνταστο άγχος γιατί από ότι διάβαζα στο internet θα το είχα για πάντα. Δε μπορούσα να κοιμηθώ, να συγκεντρωθώ κλπ. Μετα ο εγκέφαλός μου το συνήθισε και τον περισσότερο καιρό δεν το σκέφτομαι καν.

Το άσχημο είναι ότι η ζωή μου είναι εντελώς διαφορετική. Πλέον τα βλέπω όλα σαν όνειρο, και όχι σαν να τα ζω. Νιώθω ότι δε μπορώ να συγκεντρωθώ όπως παλιά. Η απόδοσή μου στο διάβασμα έχει μειωθεί δραματικά. Η όρεξη για διάβασμα επίσης. Δεν μπορώ να έχω την ψυχική ηρεμία που είχα. Τα πάντα πρέπει να τρέχουν γρήγορα γιατί αλλιώς αρχίζουν οι εμβοές.

Όταν δεν μπορώ να κοιμηθώ βάζω να ακούγονται ήχοι μέσα στο δωμάτιο (white noises). Όποιος ενδιαφέρεται έχει πολλούς (google tinnitus white noises). Και αυτο, αν και πολύ ανακουφιστικό, ωστόσο με κάνει να αποκόπτομαι κατά ένα μέρος από το περιβάλλον. Υποθέτω πως 23 χρόνια κανονικής ακοής δεν είναι και λίγα για να συνηθίσω πάλι από την αρχή. Γιατί αυτό είναι που νιώθω, ότι μαθαίνω ξανά από την αρχή να ακούω. Για παράδειγμα μπορεί σε 10 μήνες ακόμη ο εγκέφαλός μου να προσαρμοστεί σε αυτό το ποσοστό αντίληψης και τους ρυθμούς και να νιώσω καλά με εμένα. Μην υποτιμάτε αυτό που έχουμε εκεί πανω γιατί είναι πραγματικά θαυματουργό και δε μπορείτε να φανταστείτε το πόσα πολλά μπορεί να συνηθίσει. Ακόμη και να κοιτάει τα πράγματα ανάποδα! (George Stratton)

Εγώ προτείνω σε όποιον το διαβάσει αυτό και είναι καινούργιος σε αυτό το πρόβλημα να μην αγχωθεί. Η κατάσταση διαφέρει από άτομο σε άτομο. Κανείς δε μπορεί να είναι σίγουρος πως αυτό θα σε επηρρεάζει για πάντα. Και φυσικά να μην δώσεις σημασία σε αυτούς που λένε πως δεν είναι τίποτα γιατί μόνο όσοι το έχουν ζήσει καταλαβαίνουν.

Επίσης εάν το αντιληφθείτε είναι πολύ σημαντικό να επισκευθείτε όσο πιο γρήγορα μπορείτε τον ΩΡΛ γιατί η πιο γνωστή θεωρία λέει ότι: Μερικά νεύρα του εγκεφάλου αιματόνονται όλο και λιγότερο και σταδιακά πεθαίνουν. Αυτό προκαλεί τις εμβοές. Νεύρα που έχουν πεθάνει δεν ξαναγεννιούνται. Αλλά νεύρα που δεν αιματώνονται καλά και δεν έχουν πεθάνει, μπορούν να επανέλθουν με κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή.

pythagoras23
04-08-2009, 08:40
το κουδουνισμα σου ειναι σαν το κουδουνισμα που εχεις μετα απο μια εξοδο σε club/νυχτερινο κεντρο???

το κουδουνισμα στα αυτια που προκαλειται απο υψηλες εντασεις(ηχου) σημαινει μερικη κωφωση.

squid
04-08-2009, 09:14
Ναι είναι αυτό ακριβώς το κουδούνισμα.

Σύμφωνα με την ΩΡΛ μου η ακοή μου είναι αρκετά καλή. Και σαφώς καλύτερη μετά την πρώτη βδομάδα του τραύματος. ´Ομως το καταλαβαίνω και εγώ ότι δεν ακούω όπως παλιά και ειδικά στις υψηλές συχνότητες. Δε με απασχολεί ιδιαίτερα να είναι λίγο περήφανα τα αυτιά μου, όμως όπως μάλλον θα ξέρεις αυτό κάνει το βουητό λιιίγο πιο έντονο. Από την άλλη δεν μπορώ να καταλάβω αν φταίει το βούισμα που δε μπορώ να ακούσω τους ανεπαίσθητους ήχους... Η κότα έκανε το αυγό..? ;)

Φοίβη
04-08-2009, 09:38
Καλημέρα κι απο εμένα squid.
Μιας που επανήλθε αυτό το θέμα, θέλω να μιλήσω λίγο για τη δική μου εμπειρία.
Είχα κι εγώ εμβοές αλλά όχι υψηλών αλλά χαμηλών τόνων(μοιάζει σαν κάποιος να φυσάει μέσα στο αυτί μου). Τις είχα πέρισυ τέτοια εποχή περίπου. Σταμάτησαν και επανήλθαν ξανά φέτος. Πήγα σε τρεις ΩΡΛ, δεν ήξεραν τι είναι και μου έδιναν φαρμακευτική αγωγή λίγο ψάχνοντας, απο ό, τι κατάλαβα.
Φέτος επισκέφθηκα έναν ακόμα κι αυτός μου έκανε μια δίάγνωση συμπεριλαμβάνοντας και συμπτώματα που είχα αλλά δεν τα συνέδεα με το αυτί, όπως πχ ζαλάδες. Δεν θα γράψω εδώ τη διάγνωση γιατί είμαι σίγουρη οτι κάθε άνθρωπος και κάθε πρόβλημα είναι μοναδικό.
Αυτό που θέλω να γράψω όμως είναι οτι η εμβοές σε μένα έχουν αιτία μάλλον το άγχος και την πίεση καθώς και την υπερβολική κούραση. Επίσης διάβασα σε πολλές σχετικές σελίδες του ιντερνετ οτι είναι ένα απο τα πολλά συμπτώματα που μπορεί κανείς να παρουσιάσει όταν αρχίσει να εξουθενώνεται ψυχικά απο τη δουλειά του ή απο τη ζωή του έτσι όπως την ζει.
Πιστεύω οτι σε μένα αυτός είναι επίσης ένας λόγος που το αυτί μου κυριολεκτικά μου κρούει τον κώδωνα του κινδύνου! ;)
Επαναλαμβάνω οτι κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός κι αυτή είναι η δική μου περίπτωση.

pythagoras23
04-08-2009, 09:38
Originally posted by squid
Ναι είναι αυτό ακριβώς το κουδούνισμα.

Σύμφωνα με την ΩΡΛ μου η ακοή μου είναι αρκετά καλή. Και σαφώς καλύτερη μετά την πρώτη βδομάδα του τραύματος. ´Ομως το καταλαβαίνω και εγώ ότι δεν ακούω όπως παλιά και ειδικά στις υψηλές συχνότητες. Δε με απασχολεί ιδιαίτερα να είναι λίγο περήφανα τα αυτιά μου, όμως όπως μάλλον θα ξέρεις αυτό κάνει το βουητό λιιίγο πιο έντονο. Από την άλλη δεν μπορώ να καταλάβω αν φταίει το βούισμα που δε μπορώ να ακούσω τους ανεπαίσθητους ήχους... Η κότα έκανε το αυγό..? ;)

δεν φταιει το βουισμα εχεις καψει καποια νευρα μεσα στο αυτι σου και εχει μειωθει το ποσο δυνατα ακους καποιες συγκεκριμενες συχνοτητες....

pythagoras23
04-08-2009, 09:41
Originally posted by Φοίβη
Καλημέρα κι απο εμένα squid.
Μιας που επανήλθε αυτό το θέμα, θέλω να μιλήσω λίγο για τη δική μου εμπειρία.
Είχα κι εγώ εμβοές αλλά όχι υψηλών αλλά χαμηλών τόνων(μοιάζει σαν κάποιος να φυσάει μέσα στο αυτί μου). Τις είχα πέρισυ τέτοια εποχή περίπου. Σταμάτησαν και επανήλθαν ξανά φέτος. Πήγα σε τρεις ΩΡΛ, δεν ήξεραν τι είναι και μου έδιναν φαρμακευτική αγωγή λίγο ψάχνοντας, απο ό, τι κατάλαβα.
Φέτος επισκέφθηκα έναν ακόμα κι αυτός μου έκανε μια δίάγνωση συμπεριλαμβάνοντας και συμπτώματα που είχα αλλά δεν τα συνέδεα με το αυτί, όπως πχ ζαλάδες. Δεν θα γράψω εδώ τη διάγνωση γιατί είμαι σίγουρη οτι κάθε άνθρωπος και κάθε πρόβλημα είναι μοναδικό.
Αυτό που θέλω να γράψω όμως είναι οτι η εμβοές σε μένα έχουν αιτία μάλλον το άγχος και την πίεση καθώς και την υπερβολική κούραση. Επίσης διάβασα σε πολλές σχετικές σελίδες του ιντερνετ οτι είναι ένα απο τα πολλά συμπτώματα που μπορεί κανείς να παρουσιάσει όταν αρχίσει να εξουθενώνεται ψυχικά απο τη δουλειά του ή απο τη ζωή του έτσι όπως την ζει.
Πιστεύω οτι σε μένα αυτός είναι επίσης ένας λόγος που το αυτί μου κυριολεκτικά μου κρούει τον κώδωνα του κινδύνου! ;)
Επαναλαμβάνω οτι κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός κι αυτή είναι η δική μου περίπτωση.

ο κοχλιας ειναι υπευθηνος και για την ισορροπια

squid
04-08-2009, 09:56
Γεια σου Φοίβη
Αυτό που περιγράφεις είναι και αυτό που φοβάμαι. Ότι δηλαδή όταν αρχίσει κι εμένα η ζωή μου σαν εργαζόμενο άτομο θα επιδεινωθούν οι εμβοές. Καμιά φορά σκέφτομαι ότι θα γίνω στα 40 όπως είναι η γιαγιά μου τώρα στα 90. Δεν ακούει τίποτα ακόμη κι αν φωνάζεις δίπλα της και όταν την ρωτάς τι έχει λέει \"Βουίζν τ\'αυτιά μ\' παιδί μ\'\" (χιχι)

Αλλά όπως λες κάθε άτομο είναι διαφορετικό και δεν ξέρω αν η βαρυκοία συνδέεται με τις εμβοές που έχω εγώ ή είναι κληρονομική. Προτιμώ να σκέφτομαι τις σπουδές που έχω μπροστά μου πιο ήρεμα. Ότι δεν θα με επηρρεάσει τίποτα από το να πετύχω τους στόχους μου, και ότι η ιατρική προχωράει (ελπίζω).

Παστελι
04-08-2009, 09:58
εμενα εχει σταματησει το βουισμα.δεν ξερω γιατι :P

pythagoras23
04-08-2009, 10:04
σιγουρα θα ειμαστε χειροτεροι απο την γιαγια γιατι οι ανθρωποι που ειναι 90 ετων τωρα .......δεν πηγαιναν σε clubs δεν ακουγανε μουσικη με ακουστικα με τις ωρες... ουτε ειχανε στερεοφωνικα συστηματα να \"τσιτωσουνε\" την αγαπημενη τους \"κοματαρα\"....:P...εμεις μαλλον δεν θα ακουμε ουτε το βουισμα!!!!

Φοίβη
04-08-2009, 10:05
Ότι δεν θα με επηρρεάσει τίποτα από το να πετύχω τους στόχους μου, και ότι η ιατρική προχωράει (ελπίζω).
Ναι, κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.
Πάντως σχετικά με αυτό που φοβάσαι, αυτό που μου έκανε εντύπωση καθώς διάβαζα είναι οτι αυτό που έχει σώσει πολλούς ανθρώπους απο υπερβολική κόπωση και burnout είναι όταν έχουν μπροστά τους ξεκάθαρους στόχους που τους ευχαριστούν και μια δουλειά που να έχει νόημα για εκείνους. Κι όταν αυτά τα κηνυγούν με σταθερούς ρυθμούς και όχι ξεθεώνοντας τους εαυτούς τους.
Κι εσύ απο ό, τι ακούω έχεις στόχους καθως και μια ολόκληρη ζωή μπροστά σου να την πλάσεις όπως θέλεις. Ή κάνω λάθος?

squid
04-08-2009, 10:15
Ναι Φοίβη, υποθέτω ότι έτσι είναι. Μόνο στην σκέψη του πως θέλω, και σκοπεύω, να κάνω την ζωή μου νιώθω μια τρομερή ηρεμία.

Originally posted by pythagoras23
σιγουρα θα ειμαστε χειροτεροι απο την γιαγια γιατι οι ανθρωποι που ειναι 90 ετων τωρα .......δεν πηγαιναν σε clubs δεν ακουγανε μουσικη με ακουστικα με τις ωρες... ουτε ειχανε στερεοφωνικα συστηματα να \"τσιτωσουνε\" την αγαπημενη τους \"κοματαρα\"....:P...εμεις μαλλον δεν θα ακουμε ουτε το βουισμα!!!!

Η γιαγιά μου πέρασε όλη της τη ζωή μέσα στο σπίτι, ο παππούς μου από την άλλη όχι. Ο παππούς ακούει καλύτερα κι από μένα. Ωστόσο, το να μην ακούω \"ούτε το βούισμα\" είναι ευλογία! Τουλάχιστον έχεις την ψυχική σου ηρεμία εξασφαλισμένη.

Φοίβη
04-08-2009, 10:16
Ναι Φοίβη, υποθέτω ότι έτσι είναι. Μόνο στην σκέψη του πως θέλω, και σκοπεύω, να κάνω την ζωή μου νιώθω μια τρομερή ηρεμία.

Τι όμορφο αυναίσθημα αυτό...

nopanic
04-08-2009, 18:43
Originally posted by panikoula
εμενα εχει σταματησει το βουισμα.δεν ξερω γιατι :P

Panikoula μπραβο ...μετα απο ποσο καιρο ?

Εγω το εχω τωρα εδω και 9 μηνες και απο τοτε που πηγα και εκανα ακοωγραφημα και τυμπανογραφημα και με βρηκαν ΟΚ , δεν ξανα ασχοληθηκα , αλλα το προβλημα παραμενει σταθερο ..
Ισως πρεπει να παω και παλι στον ΩΡΛ και να του ζητησω να μου δωσει φαρμακευτικη αγωγη ..
Αν ομως ειναι ψυχολογικο (σωματοποιημενο αγχος) θα κανουν τιποτα τα φαρμακα ή τσαμπα χαπακονωμαστε ρε γαμωτο ?

Φοίβη
05-08-2009, 10:25
Originally posted by nopanic

Αν ομως ειναι ψυχολογικο (σωματοποιημενο αγχος) θα κανουν τιποτα τα φαρμακα ή τσαμπα χαπακονωμαστε ρε γαμωτο ?

Απο ο, τι κατάλαβα απο αυτά που μου είπε ο γιατρός μου, τα φάρμακα προσπαθούν να περιορίσουν-εξαλείψουν το σύμπτωμα, δηλαδή τον ήχο (και στην περίπτωση μου τις ζαλάδες).
Αλλά απο κει και πέρα αν εμείς οι ίδιοι δεν κάνουμε κάτι για τον ψυχολογικό παράγοντα, φαντάζομαι οτι το σύμπτωμα θα επανέλθει...ή το ίδιο ή κάπου αλλού στο σώμα, με άλλον τρόπο.

mflev
31-12-2009, 11:49
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΩΡΕΣ.
ΕΔΩ ΚΑΙ 20 ΜΕΡΕΣ ΕΧΩ ΕΝΑ ΣΦΥΡΙΓΜΑ ΣΤΟ ΔΕΞΙ ΑΥΤΙ ΜΟΥ. ΠΗΓΑ ΣΕ ΔΥΟ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΥΜΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΩ. Ο ΕΝΑΣ ΜΟΥ ΕΓΡΑΨΕ Medrol ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΚΕΝΑΝ ΤΙΠΟΤΑ Ο ΑΛΛΟΣ ΜΟΥ ΜΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΕΝΕΣΕΙΣ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗΣ ΜΕ ΑΜΦΙΒΟΛΑ ΟΜΩΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΠΑΝΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΗΡΕΜΙΣΩ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΕΧΩ ΜΙΑ ΖΩΗ ΚΑΙ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΠΑΝΙΚΟΣ. ΗΘΕΛΑ ΑΠΛΑ ΝΑ ΤΟ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ.
ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΣΥΝΙΘΗΣΕ ΚΑΙ ΖΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ;

tinnitus
10-01-2010, 05:30
εγω πηρα κορτιζονη μεσα στο 1ο 24ωρο απο το συμβαν που ειχα με το αυτι μου μεγαλες δοσεις επισης πηρα βιταμινες διουριτικα αντιικα αγγειοδιασταλτικα(επισης το υπερβαρικο οξυγονο κανει καλο).
Να ξερεις οτι στην αιφνιδια εναρξη εμβοων ο χρονος που θα πας σε ειδικο γιατρο και οχι σε απλο ΩΡΛ αλλα σε νευροακουολογο ειναι κρισιμος.
Οσο ποιο συντομα αρχισεις θεραπεια τοσο μεγαλυτερες οι πιθανοτητες να γλυτωσεις την εμβοή.

Αλλα πες μας εδω ποσο χρονων εισαι και πως ειναι τα ακουογραμματα σου γιατι αμα δεν εχεις μονιμη βλαβη στην ακοη εχεις πιθανοτητες να γλιτωσεις απο το βουητο.
Αν εχεις μονιμη βλαβη στην ακοή μαλλον ειναι για παντα το βουητο.
Επισης μπορει να μην εχεις καμια βλαβη στην ακοη και το βουητο να παραμεινει....

Τα δυσκολα ειναι στο ψυχολογικο κοματι της εμβοης οταν δεν μπορεις να κοιμηθεις και ολα τα συνεπακολουθα.
Το βουητο γινετε να το συνηθισεις αρκει να μην του δινεις σημασια.

mflev
10-01-2010, 23:40
Εγώ πήρα κορτιζόνη πόσιμη Medrol 2 μέρες μετά το συμβάν για 1 εβδομάδα διότι είχα ακουστικό τραύμα και δεν άκουγα σε κάποιες συχνότητες, μετά από αυτό ο ωρλ μου είπε ότι ήταν κατά 98% εντάξει το ακοόγραμμα και ότι και οι εμβοές (το μικρό σφύριγμα) πιθανότατα να υποχωρήσουν με τον καιρό.
Πήγα όμως και σε άλλο για μια δευτερη γνώμη ο οποίος μου είπε ότι έξακολουθεί ένα μικρό προβλημα σε κάποια συχνότητα και μου μίλησε για ενέσεις κορτιζόνης αλλά με επιφύλαξη.
τώρα παίρνω vastarel, simbelium και βιταμίνες για 1 μήνα και απ΄ότι μου είπε και τρίτος ωρλ θα υποχωρήσουν.
Είμαι 33 χρονών και όλο αυτό προέκυψε μετά από μία έξοδο σε ένα κλαμπ.
Ευχριστώ για την απάντηση αν θες πες την αποψη σου και την δική σου περίπτωση πώς προέκυψε και πώς είσαι τώρα;

tinnitus
11-01-2010, 01:25
αν την επαθες απο club ειναι ακουστικο τραυμα και δυσκολα θα φυγει το σφυριγμα.
Εγω το επαθα απο αγνωστο λογο οχι ακουστικο τραυμα και μου εχει σχεδον φυγει μετα απο 1 χρονο.
Επισης στο ακουστικο τραυμα μαλλον τα φαρμακα δεν κανουνε τιποτα.
Μην του δινεις σημασια και μπορει με τον καιρο να φυγει επισης απεφευγε τον θορυβο γιατι χειροτερευει τα πραματα

tinnitus
16-01-2010, 01:38
σου περασε ?
ελλατωθηκε τουλαχιστο?

PETRAN
16-01-2010, 02:03
Tinnitus εσένα σου έχει φύγει? Γι΄αυτό ξεκίνησες αυτό το θρεντ στο \"κατάθλιψη\" το μεσημέρι?

Υπάρχουν φάρμακα που το ελαττώνουν κάπως. \'Ενας φίλος μου που είναι μουσικός το είχε πάθει και ήταν πολύ άσχημο, τους πρώτους μήνες δεν μπορούσε να κοιμηθεί. Τελικά βρήκε έναν ΩΡΛ που εξειδικεύεται σε αυτό και του έγραψε διάφορα χάπια, μερικά \"off-label\" από αυτό που προορίζονταν (και που είχαν να κάνουν με την γενικότερη κυκλοφορία του αίματος, ιδιαίτερα σε εκείνα τα σημεία). Τελικά δεν ξέρει αν ήταν από τα χάπια η από το πέρασμα του χρόνου, αλλά δύο χρόνια μετά (τώρα δηλαδή) δεν το ακούει καθόλου η ελάχιστα. Μου είπε επίσης ότι κλειδί σε όλη την υπόθεση είναι να μην στρέφεις την προσοχή σου πάνω του, κάτι που του είχα πει και εγώ στην αρχή αλλά δεν με άκουσε γιατί είχε τρομάξει και \"πελαγώσει\" με αυτό. Στην αρχή είχε αποκτήσει μια υπερ-ευαισθησία σε αυτό, όλο το πρόσεχε και απέφευγε ήχους αλλά τελικά κατάλαβε ότι έτσι χειροτέρευε κάπως. Είναι και λογικό, αν δεν δίνεις καθόλου σημασία σε κάτι τότε ο εγκέφαλος θα μάθει να το φιλτράρει αυτόματα σαν άσχετο ερέθισμα. Τώρα είναι μια χαρά, ξανα-άρχισε να παίζει πιανο και να γράφει μουσική και εκτός από μερικές σπάνεις εξάρσεις που έρχονται και φεύγουν (και δεν τις δείνει καθόλου σημασία) ουσιαστικά δεν \"υπάρχει\" στο ακουστικό του πεδίο. Οπότε είναι κάτι που σχεδόν πάντα βελτιώνεται παιδιά.

Hiro
18-01-2010, 01:33
Αν συνοδεύεται από υπερβολικό άγχος, αϋπνίες, αίσθημα του να \'νιώθεις\' την καρδιά σου όταν ξαπλώνεις, το κουδούνισμα στα αυτιά είναι πιθανότητα απλά ένα ακόμα σύμπτωμα έλλειψης ΜΑΓΝΗΣΙΟΥ.

Ήμουν και εγώ παθών... :D Τα αυτιά μου κουδούνιζαν για ώρες..! Και το να με πάρει ο ύπνος πριν τις 5 το πρωί ήταν world record. Μέχρι που άρχισα μαγνήσιο.

Άρα σε αυτές τις περιπτώσεις, το άγχος δεν προκαλεί το κουδούνισμα, αλλά η έλλειψη μαγνησίου προκαλεί και το άγχος και το κουδούνισμα. (Και εγώ όταν το είχα νόμιζα πως το άγχος το προκαλούσε)

Παίζει μεγάλη σημασία και η μορφή του μαγνησίου, καθώς πολλές μορφές απορροφούνται λίγο ή και καθόλου από τον οργανισμό. Όπως γράφουν και τα παρακάτω άρθρα οι καλύτερες μορφές είναι οι magnesium glycinate, magnesium citrate. (Το άρθρο στο wikihow το έχω γράψει εγώ)

Έχω δοκιμάσει και magnesium dipolate (πορτοκαλί φυσσίγγια, σε ένα μεγάλο άσπρο κουτί, 122mg elemental magnesium το κάθε φυσσίγγι, το έχουν πάρα πολλά φαρμακεία). Μειώνουν το κουδούνισμα, αλλά δεν έχει τα (θεαματικά, στον ύπνο και στη διάθεση) αποτελέσματα του magnesium glycinate ή του citrate.

To magnesium oxide (οξείδιο του μαγνησίου), είναι η μορφή που βρίσκεται συνήθως σε πολυβιταμίνες. Ίσως έχει κάποιο αποτέλεσμα, αλλά όχι σαν αυτά του magnesium glycinate ή του magnesium citrate.

Μείνετε μακριά από magnesium glutamate, magnesium aspartate! Χειροτερεύουν κατά πολύ το άγχος και τη διάθεση. (Προσωπική εμπειρία) Ο (επιστημονικός) λόγος γιατί το κάνουν αυτό είναι στη σελίδα του george-eby.

Επίσης, το ασβέστιο \'τσακώνεται\' με το μαγνήσιο. Αν πάρετε πολύ ασβέστιο, πχ. σα συμπλήρωμα, θα μειώσει το μαγνήσιο. Άρα αν πάρετε κάποιο συμπλήρωμα για το μαγνήσιο, ΔΕΝ θα πρέπει να περιέχει ασβέστιο. (Έχω δοκιμάσει και σκέτο συμπλήρωμα ασβεστίου, και αύξησε προσωρινά πολύ το άγχος και το κουδούνισμα). Σημείωση: Το γάλα είναι ασφαλές, γιατί εκτός από ασβέστιο έχει και πολύ μαγνήσιο. Ειδικά με κακάο (το κακάο από μόνο του είναι πλούσιο σε μαγνήσιο).

http://www.wikihow.com/Treat-Your-Depression-With-Magnesium
http://george-eby-research.com/html/depression-anxiety.html

Good luck! Και πείτε αποτελέσματα αν το δοκιμάσατε.

Άλλα άρθρα στα ελληνικά:

http://www.ygeiaonline.gr/index.php?option=com_content&view=article&catid=63 :2008-12-03-17-52-24&id=1817:2009-08-18-08-11-08
http://www.mednutrition.gr/content/view/1093/125/ <- ποιές τροφές είναι πλούσιες σε μαγνήσιο

mflev
18-01-2010, 09:31
Και εμένα μου έδωσε ο γιατρός φάρμακα που σχετίζονται με την κυκλοφορία του αίματος και διάφορες βιταμίνες (ψευδαργυρο και βιταμίνη Ε), μου είπε ότι δίνει πάρα πολλές πιθανότητες να περάσει σε λίγο καιρό και κυρίως να μην του δίνω σημασία, να μην έχω άγχος και να μην πίνω-καπνίζω. Πράγματι είμαι πολύ καλύτερα τώρα δεν του δίνω σημασία και κοιμάμαι - σχεδόν - κανονικά.
Απλά εγώ πιστεύω ότι δεν θα περάσει και με αγχώνει η πιθανότητα να χειροτερέψει γιατί δεν μπορώ να προσέχω τους θορύβους μια ζωή.

mflev
18-01-2010, 09:39
PETRAN kai Tinnitus υπάρχει δυνατότητα να μου πείτε όνομα εξειδικευμένου ΩΡΛ, γιατί εγώ πάω σε απλό ΩΡΛ.

bana
23-01-2010, 01:26
Καλησπερα εδω κι 5 μηνες και τελειως ξαφνικα αρχισα να εχω κι εγω εμβοη στο δεξι αυτι.Στην αρχη νομιζα οτι εχει μπει μυγακι ετσι το ακουγα,πηγα σε ωρλ εκανα ακουογραμμα τυμπανογραμμα μια χαρα.σταματησα να ασχολουμε αλλα το βουητο εκει..το ακουω μονο την νυχτα και καμια φορα καθολου..οχι οτι σταματαει αλλα χαμηλωνει μονο του και το ακουω μονο αν κλεισω με το δαχτυλο μου το πτερυγιο του αυτιου μας(αν το εξηγω καλα)..πριν ενα μηνα ειχα πεσει για υπνο και εκανα τις εξεις σκεψεις αχ λεω παλι καλα που δεν σφυριζει και το αριστερο αυτι και την επομενη μερα ξυπναω και σφυριζε και το αριστερο αυτι μεχρι και σημερα..εχω παρατηρηση πως αν ειμαι σε υπερενταση τις ακουω και χωρις να κλεισω τα αυτια μου(εχω και αυχενικο)..εχω στεναχωρηθει παρα πολυ γιατι δεν ξερω για ποιο λογο συμβαινουν και δεν ξερω και αν θα φυγουν ποτε...απλα με εχουν δει 3 ωρλ με μια μανγητικη εγκεφαλου που ειχα κανει και μου ειπαν πως δεν ειναι τιποτα και πως πρεπει να μαθω να ζω με τις εμβοες..ο ενας απο αυτους μου ειπε πως εχουν πειραχτει καποια αγγεια του κοχλια..γιατι συμβαινει αυτο?

tinnitus
25-01-2010, 02:13
εμενα ενω μου ειχε περασει με ξαναεπιασε

bana
25-01-2010, 16:51
τελικα λετε ακομα και στις εμβοες να παιζει ρολο η ψυχολογια?Tinnitus εισαι σε στρες?σε ρωταω για να δουμε αν τελικα παιζει ρολο το ψυχολογικο κομματι.εμενα προσωπικα υπαρχουν στιγμες που χαμηλωνουν σαν να μην υπαρχουν και αλλες που τις ακουω εντονα.τι να πω...το μυαλο μπορει να δημιουργησει τοσα πολλα?

PETRAN
25-01-2010, 17:02
Originally posted by bana
τελικα λετε ακομα και στις εμβοες να παιζει ρολο η ψυχολογια?Tinnitus εισαι σε στρες?σε ρωταω για να δουμε αν τελικα παιζει ρολο το ψυχολογικο κομματι.εμενα προσωπικα υπαρχουν στιγμες που χαμηλωνουν σαν να μην υπαρχουν και αλλες που τις ακουω εντονα.τι να πω...το μυαλο μπορει να δημιουργησει τοσα πολλα?

Το μυαλό δεν νομίζω να δημιουργεί τις εμβοές, αυτές πρέπει να είναι όντως αποτέλεσμα βλάβης/τραύματος του κοχλία η κάτι τέτοιο. Όμως πρέπει να παίζει τρομερό ρόλο το πως διαχειρίζεσαι ψυχολογικά όλη αυτή την κατάσταση. Αν είσαι αγχωμένος θα έχεις την τάση να στρέφεις την προσοχή σου σε καταστροφικά ερεθίσματα, οπότε είναι πιθανό να στρέφεις συνέχεια την προσοχή σου στον ήχο και να κάνεις και σκέψεις τύπου \"ωχ με βασανίζει και αυτό\", \"δεν μπορώ άλλο\", \"τι έπαθα\" μπλα μπλα. Όλο αυτό μπορεί και να \"δυναμώνει\" τον ήχο γιατί΄ο εγκέφαλος σου νομίζει ότι είναι κάποιο επίφοβο ερέθισμα οπότε και αυξάνει την προσοχή σε αυτό. Τα χημικά παράγωγα του stress επίσης ίσως και να χειροτερέυουν την κατάσταση.

Αν τώρα δεν του δείνεις σημασία, έχεις συμφιλιωθεί με αυτό και ζεις κανονικά την καθημερινότητα σου, ο εγκέφαλος σου θα μάθει ότι αυτός ο ήχος δεν είναι κάτι επίφοβο, οπότε μετά από κάποιο χρονικό διάστημα πιθανών \"μαθαίνει\" να το \"φιλτράρει\" αυτόματα. Επίσης η μείωση του stress ίσως και να επιταχύνει όποια φυσική επαναρθωτική διαδικασία του οργανισμού. Οπότε ναι το άγχος μάλλον συμβάλει σημαντικά στην κατάσταση έμμεσα (αλλά όχι άμεσα, δηλαδή δεν τα δημιουργεί το \"μυαλό σου\" αυτά) οπότε και και ανάλογα με την \"ψυχολογική διαχείριση\" του προβλήματος που θα κάνεις πιθανότατα να βελτιωθείς σημαντικά.

silencer
19-04-2010, 13:51
Αγαπητοί φίλοι,

έγινα σήμερα μέλος του forum μήπως και μπορέσω να βοηθήσω πολλούς απογοητευμένους και στηρίξω και τον εαυτό μου.

Αυτό που έχω δεν είναι ψυχολογικής φύσεως, το ξέρω. Επειδή όμως είναι ανίατο - ή έστω δυσιάτο - μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα σε όλα τα επίπεδα και τις εκφάνσεις του βίου μου.

Το topic είναι το πιο ταιριαστό σε αυτό που έχω και επειδή ήθελα να βοηθήσω όλο τον κόσμο που πάσχει από εμβοές γράφω εδώ και δεν άνοιξα νέο.

Εγώ προσωπικά πάσχω από ΥΠΕΡΑΚΟΥΣΙΑ και εμβοές. Είμαι σίγουρος φίλοι μου ότι ελάχιστοι έχετε ξανακούσει τη λέξη. Με πολύ απλά λόγια το \"ακουστικό μου κατώφλι\" έχει ανεπανόρθωτα \"χαλάσει\". Δε μπορώ να ανεχτώ ήχους σε εντάσεις και συχνότητες που πριν ήταν απόλυτα ανεκτοί από ατα αυτιά μου. Το πρόβλημα ξεκίνησε πριν από 5,5 μήνες στο χώρο εργασίας μου. Δουλεύω με παιδιά και εκτέθηκα σε υψηλές εντάσεις και υψηλές συχνότητες. Από εκείνη την ημέρα του Νοεμβρίου η ζωή μου έχει γίνει μια κόλαση. Έχω εγκαταλέιψει τη μουσική που ήταν η μεγάλη μου αγάπη - ούτε λόγος να παρακολουθήσω συναυλία ξανά - έχω ελάχιστη κοινωνική ζωή η οποία περιορίζεται σε επισκέψεις σε φίλους που είναι γνώστες του προβλήματός μου και δεν κυκλοφορώ έξω παρά μόνον με το αυτοκίνητο. Αν αναγκαστώ να κυκλοφορήσω πεζός θα το κάνω φορώντας ωτοασπίδες.

Έχω επισκεφθεί 9 γιατρούς και κανείς δε με έχει πείσει, τόσο με τα λόγια όσο και με τις πράξεις του ότι μπορεί ποτέ να γίνω καλά. Θεραπεία επίσημη δεν υπάρχει. Κάνουμε δοκιμές στα τυφλά και ό, τι βγει.

Παράλληλα με την ΥΠΕΡΑΚΟΥΣΙΑ έχω και εμβοές. Κι εδώ θέλω να πω σε όλους τους φίλους που πάσχουν από εμβοές ότι το πρόβλημά τους είναι σταγόνα στον ωκεανό μπροστά σε αυτό που έχω εγώ. Παιδιά, είχα έχω και θα έχω εμβοές. Τους τελευταίους 5,5 μήνες που έχω ΥΠΕΡΑΚΟΥΣΙΑ έχω και εμβοές. ΣΥΝΕΧΕΙΑ. Απλά αυξομειώνεται η ένταση. Συνειδητοποιήσετε ότι δεν είναι τίποτα. Ναι, δεν υπάρχει θεραπεία ούτε για τις εμβοές. Από την άλλη όμως μην επιτρέπετε σε κανένα γιατρουδάκι να σας προσβάλει λέγοντας \"όλα είναι στο κεφάλι σου, ψυχολογικό είναι, δεν έχεις τίποτα\" και στέλνοντάς σας για ψυχοθεραπεία. Αυτά όλα δείχνουν τη γύμνια όχι μόνον των γιατρών αλλά και της επιστήμης. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑ ΕΜΒΟΕΣ ΚΑΙ ΥΠΕΡΚΟΥΣΙΑ. Κι όταν υπάρξει λύση, θε έρθει πακέτο και για τα δύο.

Αν δεν είχα την αγάπη της οικογεινείας μου και της μνηστής μου θα είχα καταρρεύσει. Έχω κουραστεί και απογοητευτεί αλλά δεν το βάζω κάτω. Παρακλώ όποιος έχει κάτι σχετικό να γράψει, ας το κάνει. Θα ρίξει λίγο φως στο απέραντο σκοτάδι μου...

PETRAN
19-04-2010, 14:34
Originally posted by silencer
Αγαπητοί φίλοι,

έγινα σήμερα μέλος του forum μήπως και μπορέσω να βοηθήσω πολλούς απογοητευμένους και στηρίξω και τον εαυτό μου.

Αυτό που έχω δεν είναι ψυχολογικής φύσεως, το ξέρω. Επειδή όμως είναι ανίατο - ή έστω δυσιάτο - μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα σε όλα τα επίπεδα και τις εκφάνσεις του βίου μου.

Το topic είναι το πιο ταιριαστό σε αυτό που έχω και επειδή ήθελα να βοηθήσω όλο τον κόσμο που πάσχει από εμβοές γράφω εδώ και δεν άνοιξα νέο.

Εγώ προσωπικά πάσχω από ΥΠΕΡΑΚΟΥΣΙΑ και εμβοές. Είμαι σίγουρος φίλοι μου ότι ελάχιστοι έχετε ξανακούσει τη λέξη. Με πολύ απλά λόγια το \"ακουστικό μου κατώφλι\" έχει ανεπανόρθωτα \"χαλάσει\". Δε μπορώ να ανεχτώ ήχους σε εντάσεις και συχνότητες που πριν ήταν απόλυτα ανεκτοί από ατα αυτιά μου. Το πρόβλημα ξεκίνησε πριν από 5,5 μήνες στο χώρο εργασίας μου. Δουλεύω με παιδιά και εκτέθηκα σε υψηλές εντάσεις και υψηλές συχνότητες. Από εκείνη την ημέρα του Νοεμβρίου η ζωή μου έχει γίνει μια κόλαση. Έχω εγκαταλέιψει τη μουσική που ήταν η μεγάλη μου αγάπη - ούτε λόγος να παρακολουθήσω συναυλία ξανά - έχω ελάχιστη κοινωνική ζωή η οποία περιορίζεται σε επισκέψεις σε φίλους που είναι γνώστες του προβλήματός μου και δεν κυκλοφορώ έξω παρά μόνον με το αυτοκίνητο. Αν αναγκαστώ να κυκλοφορήσω πεζός θα το κάνω φορώντας ωτοασπίδες.

Έχω επισκεφθεί 9 γιατρούς και κανείς δε με έχει πείσει, τόσο με τα λόγια όσο και με τις πράξεις του ότι μπορεί ποτέ να γίνω καλά. Θεραπεία επίσημη δεν υπάρχει. Κάνουμε δοκιμές στα τυφλά και ό, τι βγει.

Παράλληλα με την ΥΠΕΡΑΚΟΥΣΙΑ έχω και εμβοές. Κι εδώ θέλω να πω σε όλους τους φίλους που πάσχουν από εμβοές ότι το πρόβλημά τους είναι σταγόνα στον ωκεανό μπροστά σε αυτό που έχω εγώ. Παιδιά, είχα έχω και θα έχω εμβοές. Τους τελευταίους 5,5 μήνες που έχω ΥΠΕΡΑΚΟΥΣΙΑ έχω και εμβοές. ΣΥΝΕΧΕΙΑ. Απλά αυξομειώνεται η ένταση. Συνειδητοποιήσετε ότι δεν είναι τίποτα. Ναι, δεν υπάρχει θεραπεία ούτε για τις εμβοές. Από την άλλη όμως μην επιτρέπετε σε κανένα γιατρουδάκι να σας προσβάλει λέγοντας \"όλα είναι στο κεφάλι σου, ψυχολογικό είναι, δεν έχεις τίποτα\" και στέλνοντάς σας για ψυχοθεραπεία. Αυτά όλα δείχνουν τη γύμνια όχι μόνον των γιατρών αλλά και της επιστήμης. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑ ΕΜΒΟΕΣ ΚΑΙ ΥΠΕΡΚΟΥΣΙΑ. Κι όταν υπάρξει λύση, θε έρθει πακέτο και για τα δύο.

Αν δεν είχα την αγάπη της οικογεινείας μου και της μνηστής μου θα είχα καταρρεύσει. Έχω κουραστεί και απογοητευτεί αλλά δεν το βάζω κάτω. Παρακλώ όποιος έχει κάτι σχετικό να γράψει, ας το κάνει. Θα ρίξει λίγο φως στο απέραντο σκοτάδι μου...

Φίλε Silencer κουράγιο. Και εγώ είχα φίλο μουσικό που πριν περίπου 3 χρόνια και έτσι ξαφνικά ενώ έπαιζε το πιάνο έπαθε πολύ έντονες εμβοές που τον είχαν κάνει ένα ράκος τους πρώτους μήνες. Πήγε σε πάρα πολλούς ΩΡΛ και τελικά βρήκε έναν ΩΡΛ εξειδικευμένο στο ακουστικό σύστημα και άρχισε να κάνει κάποιες αρκετά επιθετικές φαρμακευτικές αγωγές (κυρίως με κάποια είδη κορτικοστεροειδών στην αρχή και φάρμακα που αυξάνουν την αιμάτωση και βελτιώνουν το καρδιαγγειακό-όπως την τριμεταζιδίνη-αργότερα, καθώς και μια τοπική ένεση λιδοκαίνης που όμως λίγο λειτούργισε).

Τελικά δεν ξέρει αν τα φάρμακα λειτούργησαν η αν το πρόβλημα υποχώρησε από μόνο του, σε συνδιασμό με κάποια αλλαγή στην συμπεριρφορά του, αλλά 2,5-3 χρόνια μετά ακούει την εμβοή πολύ χαμηλά, στο σημείο που ξανάρχισε να παίζει το πιανο και να ασχωλείται full-time με την μουσική χωρίς να του \"ανεβαίνει\" όπως μου λέει ο ήχος (παλιότερα κάθε φορά που θα έπαιζε το πιανο η εμβοή θα \"ανέβαινε\" σε ένταση στο σημείο που δεν μπορούσε να κοιμηθεί για μέρες). Πλεον η ένταση της εμβοής είναι τόσο χαμηλά που αν δεν της δίνει σημασία ουσιαστικά δεν την \"ακούει\".

Και αυτό μου είπε ήταν και το κλειδί-ίσως μαζί με τα φάρμακα-ότι από την στιγμή που σταμάτησε να της είνει την τρομακτική σημασία, τότε αργά και σταθερά άρχισε να υποχωρεί. Αν και το πρόβλημα των εμβοών είναι νευρολογικό-ακουστικό, το πως το \"επεξεργάζεσαι\" μπορεί να κάνει μεγάλη διαφορά κατα την γνώμη μου αφού η ακουστική αντίληψη γίνεται στον εγκέφαλο και όχι στο αυτί η στο ακουστικό νεύρο. Από ότι μου είπε και ο φίλος μου-και το πιστεύω και εγώ απόλυτα-έίναι ότι όσο λιγότερο προσέχεις τον ήχο τόσο και αυτός χαμηλώνει με τον καιρό. Γιατί αφού δεν του δείνεις προσοχή μαζί με αγχωτικές αντιδράσεις, ο εγκέφαλος με τον καιρό \"μαθαίνει\" ότι ο συγκεκριμένος σταθερός ήχος δεν είναι σημαντικός και τον αποβάλει αυτόματα \"φιλτράροντας\" τον από την προσοχή. Το συγκεκριμένο πράγμα που σου λέω δεν είναι καθόλου \"science-fiction\" έτσι ακριβώς λειτουργεί το σύστημα της προσοχής (υπάρχουν πολλές επιστημονικές μελέτες στον τομέα) και μπορώ να στο επιβεβαιώσω και εγώ με κάτι ανάλογο που είχα πάθει παλιά στο οπτικό σύστημα κιόλας(\"floaters\").

Είναι όπως όταν κάποιος φοράει ρολόι για πρώτη φορά. Στην αρχή νιώθει την κρύα μεταλλική επιφάνεια πολύ έντονα και όση σημασία του δίνει τόσο και πιο πολύ θα το αισθάνεσαι, ακόμα και σε ενοχλητικά σημεία. Με τον καιρό όμως και όσο λιγότερη προσοχή του δίνει ,ο εγκέφαλος του εξοικιώνεται με το συγκεκριμένο απτικό ερέθισμα και πλεον ετο άτομο δεν νιώθει ότι φοράει ρολόι.

Καλό κουράγιο και η συμβουλή μου είναι. Ψάξε για ένα ΩΡΛ που εξειδικεύεται στο ακουστικό σύστημα και γνωρίζει συγκεκριμένα από εμβοές και μάθε να ζεις με αυτό προσπαθόντας να μην το φοβάσαι και-όσο γίνεται- να μην του δείνεις σημασία. Όσο πιο πολύ το σκέφτεσαι, το προσέχεις και οργανώνεις την ζωή σου με βάση αυτό τόσο και πιο πολύ θα το συνειδητοποιείς. Μπορεί να είναι τρομερά ενοχλητικό και τρομακτικό να ακούς συνέχεια κάτι και να μην μπορείς να ησυχάσεις, αλλά πίστεψε με, μην το φοβάσαι και προσπάθησε να ζεις ήρεμα με αυτό, χωρίς να κάνεις υπερβολές όπως το να αποφεύγεις κάθε μεσαίας έντασης πυγή ήχου, ακόμα και αν έχεις μεγάλη ευαισθησία σε ακουστικές πηγές. Αυτό είπε και ο γιατρός στον φίλο μου, η έκθεση σε μεσαίας έντασης ακουστικές πηγές είναι καλή για το πρόβλημα αφού όσο πιο πολύ μένεις σε ησυχία τόσο και πιο πολύ μπένεις σε ένα φαύλο κύκλο που ο εγκέφαλος σου αποκτάει ευαισθησία στον ήχο και παραδόξως ακούει όλο και πιο πολύ την εμβοή. Προσπάθησε να κάνεις κανονικά τις καθημερινές σου δραστηριότητες σε περιβάλλοντα με κανονικής/μεσαίας έντασης ήχο χωρίς να το φοβάσαι και δίνοντας του όσο λιγότερο σημασία γίνεται και θα δεις ότι θα βελτιωθεί.

Ο δε φίλος μου σε μια φάση είχε τρελαθεί και λέει \"έτσι είσαι τώρα θα δεις\" και άρχιζε να βάζει δυνατά τέρμα την μουσική με αποτέλεσμα η εμβοή να ανεβαίνει στο σημείο που δεν μπορούσε να κοιμηθεί με τίποτα μετά. Αλλά μετά από κάποιες φορές και όταν σταμάτησε να το φοβάται (και ίσως σε συνδιασμό με τα φάρμακα, ποιος ξέρει) αυτό άρχισε να κατεβαίνει. Κουράγιο silencer και power και θα δεις ότι θα το θυμάσαι σαν μακρινή κακή ανάμνηση όλο αυτό.

silencer
19-04-2010, 15:02
Φίλε Petran σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και για τις συμβουλές σου. Επίτρεψέ μου να διευκρινίσω - προσθέσω κάποια πράγματα που το μέγεθος του πρώτου μηνύματός μου δε με άφησε να γράψω:

1ον τις εμβοές τις έχω γραμμένες στα παλαιότερα των υποδημάτων μου. Δε με απασχολούν. Απλά τις ανέφερερα για να βοηθήσω τους φίλους που πάσχουν γράφοντας ότι \"υπάρχουν και χειρότερα\"

2ον τα οποία είναι η ΥΠΕΡΑΚΟΥΣΙΑ. Με πολύ απλά λόγια: ήχοι πάνω από κάποια db και ιδιαίτερα υψίσυχνοι προκαλούν ΠΟΝΟ. Ανόθευτο, καθαρό, δυνατό πόνο. Και κάψιμο μέσα στο αυτί. Σα να σε δέρνουν με μια βέργα. Το γάβγισμα του σκύλου, το λάλημα του πετεινού, οι κόρνες των αυτοκινήτων, οι βροντερές φωνές, οι τσιρίδες των παιδιών, όλα αυτά που για τους άλλους είναι κομμάτι της καθημερινότητας για εμένα είναι απλά πηγές ΠΟΝΟΥ!!!!

3ον όπως έγραψα έχω επισκεφθεί ως τώρα 9 γιατρούς. Μάλιστα ένας εξ αυτών έχει γράψει και εργασία για την ΥΠΕΡΑΚΟΥΣΙΑ στην Αμερική όπου σπούδαζε. Ακολουθώ λοιπόν τη θεραπεία του η οποία συνίσταται σε κατανάλωση νερού και τροφών με ψηλή περιεκτικότητα σε μαγνήσιο, λήψη φαρμάκου που αυξάνει την αιμάτωση στην περιοχή του αυτιού και ακρόαση του λεγόμενου pink noise σε καθημερινή βάση. Είναι πολύ εύκολο να βρει κανείς ένα pink noise generator στο διαδίκτυο. Όλα αυτά έχουν βελτιώσει την κατάσταση αλλά ελάχιστα. Τα αυτιά μου εξακολουθούν να μη δουλεύουν σωστά.

4ον ο γιατρός αυτός μου έκανε λόγο για ένεση κορτιζόνης κατευθείαν μέσα στον κοχλία. Αλλά, όπως είπε, πρέπει να είναι το τελευταίο μας όπλο. Κι εγώ θέλω αν είναι δυνατό να αποφύγω κορτιζονούχα φάρμακα. δεν είναι ό, τι καλύτερο για τον οργανισμό.

Από αυτά όλα τα συμπληρωματικά πιστεύω να αντιλαμβάνεστε ότι πλέον για μένα το δίπτυχο ησυχία - απομόνωση είναι χαρά. Όταν είμαι σπίτι, σε ελγεχόμενο περιβάλλον, όλα είναι θαυμάσια. Έξω με περιμένει το δίπτυχο θόρυβος - κόσμος. Και εκεί τίποτα δε μπορεί να είναι καλό....

PETRAN
19-04-2010, 15:19
Φίλε Petran σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και για τις συμβουλές σου. Επίτρεψέ μου να διευκρινίσω - προσθέσω κάποια πράγματα που το μέγεθος του πρώτου μηνύματός μου δε με άφησε να γράψω:

1ον τις εμβοές τις έχω γραμμένες στα παλαιότερα των υποδημάτων μου. Δε με απασχολούν. Απλά τις ανέφερερα για να βοηθήσω τους φίλους που πάσχουν γράφοντας ότι \"υπάρχουν και χειρότερα\"

2ον τα οποία είναι η ΥΠΕΡΑΚΟΥΣΙΑ. Με πολύ απλά λόγια: ήχοι πάνω από κάποια db και ιδιαίτερα υψίσυχνοι προκαλούν ΠΟΝΟ. Ανόθευτο, καθαρό, δυνατό πόνο. Και κάψιμο μέσα στο αυτί. Σα να σε δέρνουν με μια βέργα. Το γάβγισμα του σκύλου, το λάλημα του πετεινού, οι κόρνες των αυτοκινήτων, οι βροντερές φωνές, οι τσιρίδες των παιδιών, όλα αυτά που για τους άλλους είναι κομμάτι της καθημερινότητας για εμένα είναι απλά πηγές ΠΟΝΟΥ!!!!

3ον όπως έγραψα έχω επισκεφθεί ως τώρα 9 γιατρούς. Μάλιστα ένας εξ αυτών έχει γράψει και εργασία για την ΥΠΕΡΑΚΟΥΣΙΑ στην Αμερική όπου σπούδαζε. Ακολουθώ λοιπόν τη θεραπεία του η οποία συνίσταται σε κατανάλωση νερού και τροφών με ψηλή περιεκτικότητα σε μαγνήσιο, λήψη φαρμάκου που αυξάνει την αιμάτωση στην περιοχή του αυτιού και ακρόαση του λεγόμενου pink noise σε καθημερινή βάση. Είναι πολύ εύκολο να βρει κανείς ένα pink noise generator στο διαδίκτυο. Όλα αυτά έχουν βελτιώσει την κατάσταση αλλά ελάχιστα. Τα αυτιά μου εξακολουθούν να μη δουλεύουν σωστά.

4ον ο γιατρός αυτός μου έκανε λόγο για ένεση κορτιζόνης κατευθείαν μέσα στον κοχλία. Αλλά, όπως είπε, πρέπει να είναι το τελευταίο μας όπλο. Κι εγώ θέλω αν είναι δυνατό να αποφύγω κορτιζονούχα φάρμακα. δεν είναι ό, τι καλύτερο για τον οργανισμό.

Από αυτά όλα τα συμπληρωματικά πιστεύω να αντιλαμβάνεστε ότι πλέον για μένα το δίπτυχο ησυχία - απομόνωση είναι χαρά. Όταν είμαι σπίτι, σε ελγεχόμενο περιβάλλον, όλα είναι θαυμάσια. Έξω με περιμένει το δίπτυχο θόρυβος - κόσμος. Και εκεί τίποτα δε μπορεί να είναι καλό....

Με το pink noise generator ενοχλήσαι/πονάς? Από ότι ξέρω πρέπει να εκτίθεσαι λίγο λίγο όλο και πιο πολύ ώρα ε? Το αντέχεις καθόλου?

Όσο και αν φαίνεται παράδοξο, η ησυχία αν και μπορεί να σου είναι ανακουφιστική ίσως να έχει αντίθετα αποτελέσματα στο πρόβλημα (όπως είπα και στο προηγούμενο μήνυμα). Ίσως η σταδιακή έκθεση σε μεσαίας έντασης πηγές ήχων υψηλής συχνότητας να είναι καλή τελικά, δεν σου λέω μπαρούφες. Ίσως αν κατέβαζες κάποιους από αυτούς τους φυσικούς ήχους από το διαδίκτυο και σταδιακά ανέβαζες την ένταση. Η απλά αν έβγαινες έξω και όσο μπορούσες να υπέμενες τον πόνο και την ενόχληση προσπαθώντας να στρέψεις την προσοχή σου αλλού, όσο τρομερό και αν ακούγεται ίσως να βοηθούσε μακροπρόθεσμα, παρ όλο που βραχυπρόθεσμα (εκείνη την στγμή) υποφέρεις. Αυτά στα λέω γιατί όσο παράδοξα και αν ακούγονται silencer, έχω ακούσει ότι βοηθάνε. Τώρα φαντάζομαι ότι το πρόβλημα είναι αρκετά τυρρανικό και θέλει πολύ δύναμη αλλά νομίζω ότι θα το ξεπεράσεις με τον ένα η με τον άλλο τρόπο, ακόμα και αν έχεις μια μικρή ευαισθησία και ενόχληση στο τέλος. Άλλωστε σε αρκετά άτομα, αυτά τα νευρολογικής φύσεως προβλήματα, βελτιώνονται με τον καιρό από μόνα τους, λόγω κάποιας κυτταρικής πλαστικότητας (επανόρθωσης/επαναδικτύωσης) που έχει ο εγκέφαλος και τα νεύρα όλων. Προσπάθησε να δίξεις δύναμη φίλε

silencer
19-04-2010, 18:01
Σ\' ευχαριστώ και πάλι για όλα όσα μου γράφεις. Συμφωνώ με ΟΛΑ όσα μου προτείνεις να κάνω αλλά δεν ξέρω αν θα βρω κουράγιο να τα κάνω. Έχω πια κουραστεί.
Με το pink noise δεν έχω κανένα πρόβλημα, αντιθέτως! Όσο περισσότερο το ακούω τόσο πιο πολύ \"καθαρίζει\" η ακοή μου!

Κρατάω μια επιφύλαξη για όσα γράφεις για την πλαστικότητα των νεύρων. Εάν έχουν καταστραφεί κύτταρα και μάλιστα στον κοχλία ή το κοχλιακό νεύρο, είναι απίθανο να ξαναδημιουργηθούν...

PETRAN
19-04-2010, 19:40
Σ\' ευχαριστώ και πάλι για όλα όσα μου γράφεις. Συμφωνώ με ΟΛΑ όσα μου προτείνεις να κάνω αλλά δεν ξέρω αν θα βρω κουράγιο να τα κάνω. Έχω πια κουραστεί.
Με το pink noise δεν έχω κανένα πρόβλημα, αντιθέτως! Όσο περισσότερο το ακούω τόσο πιο πολύ \"καθαρίζει\" η ακοή μου!

Κρατάω μια επιφύλαξη για όσα γράφεις για την πλαστικότητα των νεύρων. Εάν έχουν καταστραφεί κύτταρα και μάλιστα στον κοχλία ή το κοχλιακό νεύρο, είναι απίθανο να

ξαναδημιουργηθούν...

Φίλε Silencer μπορεί να μην δημιουργηθούν καινούργια αλλά μπορεί να ξανασυνδεθεί ότι \"έχει απομείνει\" με αποτελεσματικό τρόπο και αυτό είναι στανταρ, ανάλογα το άτομο βέβαια. Επίσης η τονοτοπική οργάνωση του κροταφικού φλοιού που γίνεται η ακουστική ανάλυση μπορεί να \"αλλάξει\" με τον καιρό με τέτοιο τρόπο ώστε να είναι λιγότερη ευαίσθητη στα υψηλής συχνότητας σήματα.

Αλλά είμαι σίγουρος ότι θα σε βοηθήσει φίλε silencer στο να εκτίθεσαι σε ήχους όσο και να σε πονάει και να σε ενοχλεί αυτό προσπάθησε να κάνεις. Ίσως αν ξεκινούσες σταδιακά με φυσικούς ήχους που τους έπαιζες εσύ στο σπίτι σου και αυξομείωνες την ένταση για να δεις πως είναι. Μπορεί να πιάσει αν το κάνεις σταδιακά, απλά μια ιδέα δοκίμασε το όσο μπορείς.

Και εγώ είχα πάθει κάτι ανάλογο στην όραση. Λέγεται \"floater\" και συμβαίνει όταν ένα κομματάκι προτεινών αποκολλάται με αποτέλεσμα να βρίσκεται μέσα στο υαλώδες του οφθαλμού. Ξαφνικά εκεί που βρισκόμουν βλέπω ένα μεγάλο νέφος που έμοιαζε σαν οργανισμούς που κοιτάει κάποιος βιολόγος στο μικροσκόπειο! Όπου και αν κοιτούσα πήγαινε και αυτό και περιττό να σου πω ότι είχα τρομοκρατηθεί τόσο πολύ που έτρεξα στα επείγοντα λολ. Όταν μου είπαν ότι απλά συμβαίνει και ότι αυτό θα υπάρχει εκεί και ότι δεν υπάρχει κάποιο κολλήριο άρχιζα να απελπίζομαι. Έλεγα η όραση μου θα έχει πάντα αυτή την σκιά να αιωρείται μπροστά? Λέω πάει η ποιότητα ζωής μου καταστράφηκε, έτσι σκεφτόμουν στην αρχή. Τελικά έμαθα να ζω μ αυτό και με τους μήνες, όσο δεν το έδεινα προσοχή, τόσο και το \"έβλεπα λιγότερο\". Τελικά μετά από περίπου 8-12 μήνες ο εγκέφαλος μου έμαθε να το αποβάλει σαν άσήμαντο ερέθισμα αφού το συνήθισε (\"απευαισθητοποιήθηκε\" που λέμε σε αυτό). Πλεον δεν το βλέπω καθόλου ενώ αυτό υπάρχει ακόμα μου λεει ο οφθαλμίατρος!

Πιστεύω ότι κάτι παρόμοιο μπορεί να γίνει άνετα και στην υπερακουσία. Έτσι νομίζω και βασικά είμαι σχεδόν σίγουρος. Αλλά ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο. Το καλό με την όραση είναι ότι αυτό βρίσκεται πάντα εκεί οπότε αργά η γρήγορα-όσο και αν τρομάξεις- θα το συνηθίσεις κάποτε. Το κακό με την υπερακουσία είναι ότι υπάρχουν \"ασφαλείς συμπεριφορές\" που το αποφεύγεις και ίσως τελικά να μην είναι καλό αυτό. Απλά η γνώμη μου! Ίσως σιγά σιγά στο σπίτι σου να κάνεις πειραματισμούς με την ένταση φυσικών ήχων και βλέπεις πως πάει. Κουράγιο φίλε θα περάσει θα δεις.

tinnitus
19-04-2010, 21:18
silencer εχω ακριβως οτι εχεις εδω και 2 χρονια.
Με εχει καταστρεψει.
Εσυ πως το επαθες ?

silencer
20-04-2010, 16:10
Petran το τελευταίο μήνυμά σου είναι το πιο βοηθητικό και ελπιδοφόρο από όλα! Σε ευχαριστώ!

Φίλε tinnitus έχεις ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που περιγράφω; ΕΜΒΟΕΣ και ΥΠΕΡΑΚΟΥΣΙΑ; Διάβασα όλα τα posts σου στο thread και δεν είδα πουθενά να κάνεςι λόγο για ΥΠΕΡΑΚΟΥΣΙΑ.

Εγώ το έπαθα στο σχολείο. Είμαι δάσκαλος και η έκθεση στις φωνές τον παιδιών - που όπως καταλαβαίνεις μπορεί να είναι και εκκωφαντικές - φαίνεται ότι ενεργοποίησε μια παλιά βλάβη ή το πιθανότερο μια κοχλιακή ανωμαλία που υπήρχε ανέκαθεν και απλά περίμενε να ενεργοποιηθεί....

Ξαναγράφω ότι με τις ΕΜΒΟΕΣ δεν έχω κανένα πρόβλημα. Είτε υπάρχουν είτε όχι η ζωή μου μπορεί να συνεχιστεί ομαλά. ΟΧΙ όμως και με την ΥΠΕΡΑΚΟΥΣΙΑ!

mflev
20-04-2010, 17:34
Φίλε silencer,
ήθελα να σε ρωτήσω το εξής:
Δεν υπάρχουν ¨ακουστικά¨ που να μειώνουν το θόρυβο; Πώς είναι δηλαδή αυτά που βοηθάνε την ακοή αυξάνοντάς την, αντίστοιχα να υπάρχουν κάποια που την μειώνουν ώστε να σε ανακουφίζουν όταν είσαι σε εξωτερικό χώρο.
Πάντως έχεις δίκαιο τις εμβοές μπορούμε να τις αγνοήσουμε εγώ τουλάχιστα τα κατάφερα σε ικανοποιητικό βαθμό και ακόμα το παλεύω αν και στην αρχή εφτασα στα πρόθυρα της κατάθλιψης.
Τέλος να σου ευχηθώ όλα να πάνε καλά με το θέμα σου, το πιστεύω κυρίως γιατί φαίνεσαι δυνατός και με θετική στάση.
Συνέχισε έτσι και ίσως αυτό που είπε ο PETRAN:
<<μπορεί να μην δημιουργηθούν καινούργια αλλά μπορεί να ξανασυνδεθεί ότι \"έχει απομείνει\" με αποτελεσματικό τρόπο>> να γίνει και σε σένα.

tinnitus
20-04-2010, 20:58
Εγω επαθα αιφνιδια πτωση ακοής ειχα εμβοές και ενιωθα βουλωμενο το αυτί μου μπηκα στο νοσοκομειο ακολουθησα θεραπεια και η ακοή μου επανήλθε μου εφηγαν οι εμβοες και το βουλωμα στο αυτι.
Μετα απο μια εβδομαδα επανηλθαν οι εμβοες και ειχα υπερακουσια
πηγα σε πολους ΩΡΛ μερικοι με στειλανε σε ψυχιατρο γιατι δεν μπορουσαν να μου κανουνε κατι.Δεν μπορουσα να κυκλοφορισω εξω
γιατι δεν αντεχα τους ηχους σε αμαξι δεν μπορουσα να μπω γιατι δεν αντεχα το θορυβο ειχα εμβοές και ενιωθα ενα καψιμο στο αυτι.
Το καψιμο στο αυτι ειναι απο την υπερακουσια τεντωνει ο μυς πισω απο το τυμπανο και το αισθανεσε σαν καψιμο.(Tonic tensor tympanic syndrome λεγεται αυτο ψαξε το στο google)
Πηρα οτι φαρμακο υπηρχε με φτωχα αποτελεσματα....
Πηρα απο ψυχοφαρμακα μεχρι φαρμακα για το παρκισον.
Με τον καιρο η υπερακουσια υπωχωρησε μενοντας μια δυσανοχη στους θορυβους και μου εχουν μεινει τωρα οι εμβοές.
Η ζωη μου εχει γινει κολαση εχω παθει ψυχολογικο προβλημα απο αυτο.
Εχω να ακουσω μουσικη 2 χρονια.

silencer εσυ εχεις παθει και πτωση ακοης η μονο υπερακουσια και εμβοές ?

silencer
20-04-2010, 23:16
mflev, απαντώντας σε εσένα πρώτα θα ήθελα να πω ότι δεν έχω ιδέα για \"αντίστροφα ακουστικά\", έτσι όπως τα περιγράφεις. Μάλλον δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα. Σε ευχαριστώ για τη δύναμη που μου δίνεις.

Tinnitus, μιας και έχουμε την ίδια πάθηση, θα αναφέρω αναλυτικά τα συμπτώματά μου και την ως τώρα πορεία του προβλήματος.

Αρχές Νοεμβρίου, μεσημερί της 4ης Νοεμβρίου, μετά από ένα περιστατικό με υψηλή ένταση και υψηλή συχνότητα ήχου, σαν κάποιο χέρι να \"κατέβασε\" ένα διακόπτη μέσα στο κεφάλι και ξεκίνησαν: ΥΠΕΡΑΚΟΥΣΙΑ, κάψιμο και φαγούρα μέσα στο αυτί και \"αίσθημα πληρότητας\", βούλωμα. Ομολογώ το πήρα αψήφιστα στην αρχή, κυκλοφορούσα έξω, εκτέθηκα σε κρύο αέρα και ταξίδεψα με το αμάξι δύο μέρες μετά το περιστατικό. Τα συμπτώματα επέμεναν, ο πόνος λόγω της υπερακουσίας δεν αστειευόταν και άρχισα να το ψάχνω. Έχω καταλήξει στο ότι κάτι έτρεχε με τα αυτιά μου και πριν τις 4 Νοεμβρίου. Να πω σε αυτό το σημείο, ότι είχα από παλιότερα μια αμελητέα μείωση της ακοής και εμβοές, όχι όμως και ακουστικό τραύμα. Η ένταση και η διάρκεια του ηχητικού περιστατικού του Νοεμβρίου πιθανότατα δεν θα έβλαπταν ένα υγιές αυτί. Τα δικά μου αυτιά φάινεται ότι είχαν εκ γενετής κάποια δυσλειτουργία, μια \"κακή κατασκευή\" ας πούμε που ενεργοποιήθηκε με το περιστατικό. Κανείς όμως δεν την είχε εντοπίσει νωρίτερα για να με συμβουλέψει να φυλάγομαι...

Σήμερα πια ακολουθώ θεραπεία με pink noise, αγγειοδιασταλτικά χάπια και πολύ νερό με περιεκτικότητα σε μαγνήσιο. Είμαι σε καλό δρόμο αλλά δε μπορώ να πω ότι ζω μια φυσιολογική ζωή. Ακούω μουσική στο σπίτι, σε ικανοποιητικές εντάσεις - όχι Metal - ταξιδεύω με το αυτοκίνητο, κάνω τα πάντα μέσα στο σπίτι. Εκτός σπιτιού ή αυτοκινήτου μόνον με ωτοασπίδες....
Την Πέμπτη πάω για μαγνητική εγκεφάλου και πραγματικά εύχομαι να βρουν κα΄τι γιατί δεν αντέχω πια να παλεύω με έναν αόρατο εχθρό...

tinnitus
21-04-2010, 00:06
Η μαγνητικη σου δεν θα δειξει τιποτα ουτε εμενα εδειξε.
Την κανουν για να διερευνησουν το ακουστικο νευρινωμα που εσυ δεν εχεις...
Την υπερακουσια και τις εμβοες τις εχεις και απο τα 2 αυτια το ιδιο ?

silencer
26-04-2010, 17:56
Πόσο δίκιο είχες φίλε tinnitus....

Την Πέμπτη έκανα μαγνητική εγκεφάλου και προκλητά δυναμικά. Και οι δύο εξετάσεις πεντακάθαρες.....

Το πρόβλημα είναι και στα δύο αυτιά το ίδιο. Μερικές φορές όμως, ανάλογα με τη θέση του σώματος, το αυτί που είναι πλησιέστερα στην πηγή του ήχου πονάει περισσότερο.

Τις ημέρες που ήμουν Αθήνα - εκεί έκανα τις εξετάσεις, δε μένω εκεί - ήμουν χάλια ψυχολογικά, παρά το γεγονός ότι ήρθε και η μνηστή μου. Τωρα που έχω γυρίσει σπίτ είμαι καλύτερα.

Εννοείται ότι φορούσα συνεχώς οτωασπίδες όσο διάστημα ήμουν έξω...

silencer
26-04-2010, 17:58
Να συμπληρώσω ότι τις τελευταίες ημέρες έχω συχνά και έντονο γαργάλημα μέσα στα αυτιά, σαν να έχει εγκλωβιστεί νερό και να μη μπορεί να βγει έξω. Εντωμεταξύ τα αυτιά μου είναι πεντακάθαρα.

tinnitus
26-04-2010, 20:03
αυτο το γαργαλημα που νιωθεις ειναι το λεγομενο
Tonic tensor tympanic syndrome που λογω της υπερακουσιας
τεντωνει ο μυς πισω απο το τυμπανο και ασυ το αντιλαμβανεσε σαν γαργαλημα.
Παντως για να το εχεις και απο τα 2 αυτια το ιδιο μπορει και να μην ειναι ζημια στους κοχλιες η στα ακουστικα νευρα αλλα να ειναι εγγεφαλικο το θεμα.. αλλα σε αυτο δε ξερει να απαντησει κανεις.
Αντιεπιληπτικα οπως neurontin(gabapentin) lyrica(pregabalin) εχεις
δοκιμασει?
Αν δεν εχεις δοκιμασει πες το στο γιατρο σου να σου πει τη γνωμη του.

Παντως παιζουνε πολλα φαρμακα για τις εμβοες - υπερακουσια
μερικα μπορεις να δεις εδω
http://www.bixby.org/faq/tinnitus/treatmnt.html
αλλα εχουνε φτωχα αποτελεσματα..
εγω τα εχω δοκιμασει αυτα ολα σχεδον και δεν ειδα καποια διαφορα
αλλα καθενας ειναι διαφορετικος

silencer
06-05-2010, 17:46
Μετά από μια σειρά ημερών που ένιωθα πολύ καλύτερα - μετά και από μια διαφοροποίηση στη \"θεραπεία θορύβου\" - πήγα σήμερα να το παίξω φυσιολογικός. Βγήκα από το αμάξι με απροστάτευτα αυτιά. Αν και παρέμεινα έξω για ελάχιστο χρονικό διάστημα , ο θόρυβος της κυκλοφορίας με έκανε και πάλι να νιώσω πόνο. Αμέσως η καλή μου διάθεση πήγε περίπατο. Αισθάνομαι και πάλι ότι θα περάσω όλη την υπόλοιπη ζωή μου με ένα κουσούρι, μια \"αναπηρία\" που κανείς δεν θα είναι σε θέση να αντιληφθεί και να κατανοήσει....

tinnitus
06-05-2010, 18:16
οι θεραπειες με ροζ και λευκο θορυβο απο την προσωπικη μου
εμπειρια δεν κανουνε τιποτα ενω ισως και να χειροτερευουνε τα πραματα..
Σε εμενα η υπερακουσια ειδε βελτιωση με τον καιρο η με καποιες απο τις θεραπειες που δοκιμασα..

silencer
06-05-2010, 18:46
Εγώ είδα βελτίωση τις τελευταίες ημέρες και για αυτό ξανοίχτηκα. Θεωρώ ότι η βελτίωση προήλθε από την ακρόαση ενός \"μείγματος\" pink noise με κάποιες συχνότητες που παράγει ο εγκέφαλός μας όταν κοιμόμαστε. Και μάλιστα είδα τέτοια βελτίωση που άρχισα στη δουλειά να μη φοράω κάποιες φορές ωτοασπίδες.

Η υπερβολική αυτοπεποίθηση όμως σήμερα υπήρξε ολέθρια και η απερισκεψία μου να βγω στο δρόμο απροστάτευτος με γύρισε χρονικά πολύ πίσω....

Tinnitus, από την εμπειρία σου και μόνο, σε πόσο καιρό να ελπίζω ότι η ζωή μου θα γίνει ξανά φυσιολογική; Αντιμετωπίζω το πρόβλημα εδώ και 6 μήνες.

tinnitus
06-05-2010, 19:16
εγω ειδα βελτιωση στην υπερακουσια μετα απο 1 χρονο αλλα καθενας ειναι διαφορετικος..
παντως εχω ακομα μια δυσανοχη στο θορυβο και εμβοες

silencer
14-05-2010, 18:37
Οι δόκτορες που είχες επισκεφθεί που απέδιδαν ό,τι σου συνέβαινε;

Μερικές φορές, μέσα από τις χιλιάδες σκέψεις που κάνω για αυτό που βιώνω, φαντάζομαι ότι τελικά η λύση του προβλήματος μπορεί να είναι πολύ απλή, τραγελαφικά απλή και εμείς να βασανιζόμαστε χρόνια απλώς και μόνο επειδή οι δόκτορες περί άλλα τυρβάζουν και όχι περι της επιστήμης τους....

tinnitus
15-05-2010, 04:15
Οι δοκτορες λεγανε τα δικα τους..
μερικοι μου λεγανε δεν ξερουμε τι εχεις αλλοι λεγανε οτι εχω
μενιερ και αλλοι λεγανε οτι ειναι ψυχολογικο το θεμα και με στελνανε σε ψυχιατρο.
Ακρη παντως δε βρηκα με τους γιατρους..

silencer
21-05-2010, 14:36
Πως να τη διαχειριστώ αυτήν την κατάσταση; Πως να μη νιώθω ΑμΕΑ όταν δε μπορώ να βγω να κυκλοφορήσω και να κάνω τις δουλειές μου;Δηλαδή μπορώ να κυκλοφορήσω, αλλά μόνο μέσα στο αμάξι. Αν πρέπει να μπω σε ένα μαγαζί ή σε μια υπηρεσία, μπορώ μόνο με βουλε\\ωμένα αυτιά. Και τότε δε μπορώ να επικοινωνήσω. Γιατί δε μπορώ να ακούσω. Και άντε να εξηγήσες στον άλλο τι σου συμβαίνει.

Και τι να εξηγήσεις δηλαδή; Και να του πεις θα σε καταλάβει; Εδώ φαίνεται να μην καταλαβαίνουν οι γιατροί. Και καλά εξηγείς στους πολύ κοντινούς σου ανθρώπους. Τους άλλους αναγκαστικά τους αποφεύγεις. Με πολύ κόσμο έχω να μιλήσω στο τηλέφωνο 5 - 6 μήνες. Από τότε που ξεκίνησε η υπερακουσία. Δε θέλω να εξηγώ. Δε θέλω άλλο, κουράστηκα. Και δε θέλω να με \"καταλαβαίνουν\". Δε θέλω να με λυπούνται.
Χθες μίλησα σε έναν από τους 9 γιατρούς που έχω επισκεφθεί. Του ζήτησα να μου δώσει στοιχεία ανθρώπων με τα δικά μου συμπτώματα για να επικοινωνήσω. Εδώ μέσα είναι λίγες οι πιθανότητες να συναντήσω ανθρώπους που πάσχουν από την ίδια συμφορά. Αν μπει κάποιος εδώ θα είναι κατά τύχη.

Πως διαχειρίζεσαι έτσι τη ζωή σου; Απλά υπάρχοντας και περιμένοντας; Τι, αλήθεια; Σε θεούς δεν πιστεύω. Ούτε σε θαύματα....

......ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΣΠΑΣΩ ΟΛΑ. ΟΛΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

tinnitus
26-05-2010, 03:59
αφου μπορεις και μπαινεις σε αμαξι και δεν σε τρελενει ο θορυβος που κανει τοτε δεν εισαι και πολυ χαλια..

Εγω τον 1ο χρονο ουτε σε αμαξι δεν μπορουσα να μπω απο την υπερακουσια.

ιλλιγους εχεις ? ειναι σημαντικο αυτο.

δες εδω και μερικους αλλους που εχουνε το ιδιο προβλημα
http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=5903

προς το παρον το μονο που εχεις να κανεις ειναι υπομονη μπας και περασει απο μονο του..

silencer
26-05-2010, 15:59
Ευχαριστώ για το link! Διάβασα εκεί για άνθρωπο που έχει ΥΠΕΡΑΚΟΥΣΙΑ από μικρός. Είναι πραγματικά απίστευτο και μου δίνει αρκετό κουράγιο!

Ιλίγγους, ζαλάδες και τα συναφή δεν είχα ποτέ μα ποτέ στη ζωή μου. Το μόνο πράγμα που με ζαλίζει είναι η φουρτούνα στη θάλασσα!!!
Τις τελευταίες μέρες είχα έντονη ενόχληση μόνον στο αριστερό αυτί μετά από έντονη ψυχολογική πίεση και ένα πολύωρο ταξίδι. Ξεκίνησα Muscoril για να χαλαρώσει λιγάκι ο μυς. Θα ξεκινήσω και Ginkgo, μάλλον αύριο.

tinnitus
27-05-2010, 00:07
Το Ginkgo biloba δε κανει τιποτα εχω παρει τονους απο αυτα..

Μηπως επερνες φαρμακα ωτοτοξικα πριν να το παθεις αυτο?

Elie
27-05-2010, 12:25
Χωρίς να έχω διαβάσει όλο το thread, ο πατέρας μου, ο οποίος έπαιρνε ωτοτοξικά φάρμακα πριν αποκτήσει εμβοές αγόρασε μια ειδική συσκευή laser την οποία εφαρμόζει στα αφτιά του και έχει δει κάποια βελτίωση, όσον αφορά και στην απώλεια της ακοής. Μήπως αξίζει να την δοκιμάσεις;

tinnitus
28-05-2010, 06:19
αλλη μια απατη ειναι αυτο το λειζερ...

η βελτιωση αυτη ή placebo ειναι ή απλα ειδε βελτιωση απο μονος του
και το αποδιδει στο laser

Elie
28-05-2010, 09:44
Το έχεις δοκιμάσει και το απορρίπτεις;

tinnitus
28-05-2010, 11:44
οχι αλλα μου εχουνε πει αλλοι που το δοκιμασανε

Elie
28-05-2010, 13:25
Φαντάζομαι πως όπως άλλωστε συμβαίνει με τα πάντα, ο κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά στο ίδιο ερέθισμα. Ο πατέρας μου είδε αρκετά μεγάλη διαφορά και γι\' αυτό άλλωστε το αναφέρω. Βελτιώθηκαν τόσο η ακοή του, όσο και οι εμβοές. Παλιότερα, εαν δε φορούσε το ακουστικό του και δε μας κοιτούσε στα χείλη, δυσκολευόταν να παρακολουθήσει μια συζήτηση. Τώρα συζητάμε και χωρίς το ακουστικό μια χαρά. Το θεωρώ λίγο απίθανο να καλυτέρευσε η ακοή του από μόνη της, καθώς παίρνει χάπια για καρδιά και προστάτη, εκ των οποίων κάποια οδηγούν σε απώλεια ακοής και εμβοές. Δυστυχώς δεν μπορεί να τα κόψει.\'Οσον αφορά το placebo, πολύ αμφιβάλλω, γιατί οποιαδήποτε άλλη προσέγγιση δεν απέδωσε καρπούς (π.χ., διάφορα σκευάσματα). Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι πως από εκει που ήταν παραδομένος στην κατάθλιψη γιατί αισθανόταν εκτός και δεν μπορούσε να συμμετέχει, τώρα πλησιάζει αρκετά στον παλιό κοινωνικό εαυτό του. Θεωρώ πως αξίζει τον κόπο, ακόμη και αν αποτελεί την εξαίρεση και όχι τον κανόνα.

silencer
28-05-2010, 18:32
Elie, δεν έχω αξιοσημείωτη απώλεια ακοής και οι εμβοές ως σύμπτωμα υπάρχουν αλλά δεν μου καίγεται καρφί για αυτές.
Ακολουθώ μια θεραπεία με ροζ θόρυβο που κατέβασα από το internet και πιστεύω ότι κάνει την ίδια δουλειά με τη συσκευή που χρησιμοποιεί ο πατέρας σου. Επομένως δεν απορρίπτω τη χρησιμότητα της συσκευής αλλά θεωρώ ότι έχει πολύ βραχυπρόθεσμα αποτελέσματα, όπως και η θεραπεία που κάνω εγώ. Εμένα απλά μου ξεκουράζει το αυτί μετά από περιστατικά με πόνο.

Tinnitus, όσο για φάρμακα, πριν την Υπερακουσία δεν έπαιρνα καθόλου. Τώρα παίρνω όσα φάρμακα δεν είχα πάρει ποτέ στη ζωή μου!

silencer
28-05-2010, 18:35
Originally posted by tinnitus
οι θεραπειες με ροζ και λευκο θορυβο απο την προσωπικη μου
εμπειρια δεν κανουνε τιποτα ενω ισως και να χειροτερευουνε τα πραματα..
Σε εμενα η υπερακουσια ειδε βελτιωση με τον καιρο η με καποιες απο τις θεραπειες που δοκιμασα..

Οι οποίες ήταν ποιες;

tinnitus
31-05-2010, 11:34
Δες εδω τις εχω δοκιμασει σχεδον ολες..
http://www.bixby.org/faq/tinnitus/treatmnt.html

silencer
08-06-2010, 16:18
Έγχυση κορτιζόνης απευθείας στο αυτί δοικίμασες (όχι χαπάκια κ.λπ.);

tinnitus
08-06-2010, 21:30
Μου προταθηκε να κανω ενδοτυμπανικη κορτιζονη απο ενα γιατρο
αλλα σε συζητηση που ειχα με αλλους γιατρους η ενδοτυμπανικη
κορτιζονη αν εχει καποια αποτελεσματα τα εχει την 1η εβδομαδα απο το συμβαν.Μετα το ωφελος ειναι σχεδον μηδενικο ενω αντιθετα οι περενεργιες ειναι πολυ περισσοτερες.
Χειροτερη παρενεργεια ειναι να χασεις την ακοη σου να πειραξεις κανα ωσταριο να χειροτερεψουνε οι εμβοες κτλπ.
Εγω απο τις συζητησεις που εχω κανει με γιατρους για το θεμα σου λεω οτι η ενδοτυμανικη κοτριζονη δεν ειναι για την περιπτωση σου...

Αυτη την δινουνε σε αιφνιδια πτωση / απωλεια ακοης οταν η ενδοφλεβια δεν εχει αποτελεσματα η δεν μπορει να παρει καποιος
ενδοφλεβια λογω διαβητη πχ..

Οποτε σου λεω μην την κανεις..

verve
18-09-2010, 22:53
Silencer άχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με εσένα σε όλα τα επίπεδα (ποιότητα ζωής σχέσεις με τους γιατρούς). υπάρχει κάποιος γιατρός ή κάποια θεραπέια που σε έχει βοηθήσει τελικά;;;;;

silencer
22-09-2010, 14:25
Verve καλώς ήλθες στην παρέα. Σου εύχομαι κουράγιο να αντιμετωπίσεις το τέρας που έχεις απέναντί σου.
Πρέπει να σου πω ότι το τελευταίο τρίμηνο είμαι πολύ καλύτερα. Κυκλοφορώ στο δρόμο χωρίς ωτασπίδες. Υπάρχουν ακόμα ήχοι (μηχανάκια, παιδιά που στριγγλίζουν) οι οποίοι με ενοχλούν. Φαίνεται όμως ότι υπάρχει τελικά σωτηρία για την περίπτωσή μας. Αλλά το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να περιμένουμε. Υπομονή. Εγώ έχω σχεδόν 11 μήνες από τότε που ξεκίνησε η υπερακουσία. Στο διάστημα αυτό υπήρξαν δύο περίοδοι που ήμουν σε άθλια ψυχολογική κατάσταση:στην αρχή, το Νοέμβριο - Δεκέμβριο και αργότερα, τον Ιούνιο. Για λίγο είχα πάρει και Xanax για να ηρεμήσω. Το φάρμακο που μου σύστησε ένας γιατρός για την περίπτωσή μου ήταν το Sibelium το οποίο το έπαιρνα για 6 μήνες (Φεβρουάριο - Αύγουστο). Δε μπορώ να σου πω με βεβαιότητα αν με βοήθησε πραγματικά η αν απλώς η πάθησή μου έκανε τον κύκλο της και άρχισε να υποχωρεί.
Θα σου στείλω με U2U τα στοιχεία κάποιων από τους γιατρούς που επισκέφθηκα.

Soul_Rebel
22-09-2010, 17:44
Ήχος εμβοής (http://www.youtube.com/watch?v=OE5fIoveLoM)

Σε έναν τέτοιο ήχο αναφέρεσαι ;

Κατά διαστήματα τον ακούω και γω, μόνο από το ένα αυτί και κρατάει για λίγα δεύτερα.

silencer
28-09-2010, 13:59
Ένας γνωστός μου αντιμετωπίζει παρόμοια προβλήματα αλλά επιπροσθέτως έχει πρόβλημα και με ιλίγγους - ζαλάδες (άρα υπάρχει υπόψία για τη νόσο MENIERE). Αυτός λοιπόν έκλεισε ραντεβού στο ΑΤΤΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ (Δημόσιο) και του είπαν ότι στο 2ο ραντεβού θα του κάνουν τις εξετάσεις που γράφω παρακάτω για κάθε φίλο /φίλη που ενδιαφέρεται και θέλει να το ψάξει:

1ον αξονική λαβυρίνθου για να δουν αν η μορφολογία του λαβυρίνθου είναι σωστή ή αν έχει κάποια δυσπλασία
2ον βιντεονυσταγμογράφημα και ηλεκτρονυσταγμογράφημα (παράλληλα προκαλούν και τεχνητό ίλιγγο)
3ον Προκλητά δυναμικά εγκεφαλικού στελέχους (αυτήν την τελευταία εξέταση μου την έχουν κάνει και εμένα)

Τονίζω και πάλι ότι ο συγκεκριμένος γνωστός μου έχει ιλίγγους ζαλάδες και υποψιάζονται τη νόσο MENIERE ή οστικό έλλειμα ημικύκλιου σωλήνα. Επομένως είναι μια κατεύθυνση που δε μπορώ εγώ που έχω διαφορετικά συμπτώματα να ακολουθήσω.
Εντωμεταξύ εγώ από το δεξί αυτί είμαι 99% καλά και έχω κάποια συμπτώματα μόνο στο αριστερό αυτί. Τι να σημαίνει αυτό άραγε;

verve
06-10-2010, 16:34
Ευχαριστώ silencer. αν μπορείς να μου έλεγες τους γιατρούς θα βοηθούσε πολύ

verve
11-10-2010, 10:57
Ευχαριστώ πολύ silencer για την βοήθεια.

silencer
12-10-2010, 20:20
Παρακαλώ. Αν θες γράψε μας λίγα πράγματα για την περίπτωσή σου. Πόσο καιρό έχεις το πρόβλημα, πώς το έπαθες κ.λπ. Ίσως έτσι βοηθηθουν κι άλλοι που αντιμετωπίζουν τα ίδια...

sapsalo
13-10-2010, 00:25
Λοιπόν παιδιά...εγώ έχω ένα συνεχές βουήτό εδώ και 4 μέρες...δείτε εδώ...http://e-psychology.gr/forum/viewthread.php?tid=7403

Ο καρδιολόγος μ είπε ότι δεν είναι σύμπτωμα πίεσης. Και αυτό συνεχίζει να υπάρχει σε μικρότερη ένταση, αλλά είναι πάντα εκει. Και απο ότι καταλαβαίνω αυξομειώνεται ανάλογα με τις σκέψεις....

litsa13
15-10-2010, 22:19
Originally posted by C.M.
Ρε παιδιά μια γνώμη όσοι γνωρίζουν κάτι σχετικό.
Εδώ και κανα 5 μηνο έχω κάποιες εμβοές στα αυτιά (κουδουνισμα) το οποίο είναι χαρακτηριστικό όταν έχει ησυχία , ενώ άλλες φορές το ακουω αν συγκεντρωθώ σε αυτό , παρόλο που -για παράδειγμα- μπορεί να εχω την τηλεόραση ανοιχτή.

Πήγα σε ωριλά , μου έκανε εξετάσεις και δεν μου βρήκε κάτι. Μου είπε πως αυτο που ακους ειναι εσωτερικοί ήχοι του σώματος και απλά συγκεντρώνεσαι εκει.

Τέλος πάντων , εγώ συνεχίζω να έχω εμβοές,εντάξει μπορώ και έχω κανονικούς ύπνους , γυμνάζομαι , είμαι κανονικά στα κιλά μου , τρώ καλά, δεν καπνίζω , δεν πίνω κτλ .

Ανυσηχώ μήπως αυτό είναι συμπτωμα απο άγχος ή απο στρες - γενικά τον τελευταίο χρόνο είμαι σχετικά αγχωμένος, χονδρικά επειδή είμαι άνεργος και ψάχνω να βρω τι θα κάνω και εχω κάποιες ανασφάλειες - στο μεταξύ βιώνω και τι συνέπειες της ανεργείας πχ είμαι λίγο απότομος , απόλυτος και δεν είμαι και τόσο αισιόδοξος για το μέλλον. Εχω ψηλοφοβηθεί με το θέμα , μήπως είναι εκδήλωση ψυχοσωματική ή κάτι τέτοιο.

Οποιος θέλει να σχολιάσει κάτι σχετικό ελεύθερα. Ευχαριστώ.

Για διαβάστε εδώ, λέει πως μπορείς να αντιμετωπίσεις τις εμβοές
http://www.dromostherapeia.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1633: 2010-10-13-10-25-43&catid=81:amgeneral&Itemid=80

Broken
15-10-2010, 23:03
Ένας γνωστός μου αντιμετωπίζει παρόμοια προβλήματα αλλά επιπροσθέτως έχει πρόβλημα και με ιλίγγους - ζαλάδες (άρα υπάρχει υπόψία για τη νόσο MENIERE). Αυτός λοιπόν έκλεισε ραντεβού στο ΑΤΤΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ (Δημόσιο) και του είπαν ότι στο 2ο ραντεβού θα του κάνουν τις εξετάσεις που γράφω παρακάτω για κάθε φίλο /φίλη που ενδιαφέρεται και θέλει να το ψάξει:

1ον αξονική λαβυρίνθου για να δουν αν η μορφολογία του λαβυρίνθου είναι σωστή ή αν έχει κάποια δυσπλασία
2ον βιντεονυσταγμογράφημα και ηλεκτρονυσταγμογράφημα (παράλληλα προκαλούν και τεχνητό ίλιγγο)
3ον Προκλητά δυναμικά εγκεφαλικού στελέχους (αυτήν την τελευταία εξέταση μου την έχουν κάνει και εμένα)

Τονίζω και πάλι ότι ο συγκεκριμένος γνωστός μου έχει ιλίγγους ζαλάδες και υποψιάζονται τη νόσο MENIERE ή οστικό έλλειμα ημικύκλιου σωλήνα. Επομένως είναι μια κατεύθυνση που δε μπορώ εγώ που έχω διαφορετικά συμπτώματα να ακολουθήσω.
Εντωμεταξύ εγώ από το δεξί αυτί είμαι 99% καλά και έχω κάποια συμπτώματα μόνο στο αριστερό αυτί. Τι να σημαίνει αυτό άραγε;

Καλησπέρα και απο εμένα. Εχω και εγώ αυτές τις εμβοές στο ένα αυτί συγκεκριμένα, χωρίς ιλίγγους και ζαλάδες. Και κυρίως μου άρχισε μετά από μία θεραπεία με ενέσεις κορτιζόνης, που εκανα.
Τελικά μετά τις πιο πάνω εξετάσεις που αναφέρεις, έχω ένα μικρό πρόβλημα στον λαβύριθνο του ενός αυτιού. Επειδή είναι μικρό το πρόβλημα δεν έχω ακόμα ζαλάδες και ιλίγγους.
Επίσης να σας πω, ότι αυτό που μου είπε ο γιατρός είναι οτι αυτό επιρεάζεται πολύ από τα υγρά του σώματος. Δηλαδή αν υπάρχει κάποια ανωμαλια στα υγρά, τότε το προβλημα γίνεται πιο έντονο.. Π.χ. εγώ που έκανα κορτιζόνη, η οποία σου δημιουργεί κατακράτηση υγρών (και άρα ανωμαλία στα υγρά του σώματος), εκείνο το διάστημα, είχα φοβερό πρόβλημα με τις εμβοές...

selas-selas
16-10-2010, 14:34
απο το αγχος ειναι ολα αυτα..

katerina1980
17-01-2011, 14:40
απο το αγχος ειναι ολα αυτα..

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΑΣΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΔΗΛΑΔΗ ΤΙΣ ΕΜΒΟΕΣ ΣΤΟ ΔΕΞΙ ΜΟΥ ΑΥΤΙ. ΠΡΟΝ ΑΠΟ ΕΞΙ ΧΡΟΝΙΑ ΞΥΠΝΗΣΑ ΜΕ ΤΟ ΘΟΡΥΒΟ, ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΛΑΣΣΙΚΟ ΒΟΥΗΤΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΞΕΝΥΧΤΙ ΚΑΙ ΕΚΘΕΣΗ ΣΕ ΔΥΝΑΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ..ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ (ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ) ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΛΟΝΔΙΝΟ (EAR CENTRE) ΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΑΚΟΗ, ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΜΑΛΙΣΤΑ, ΑΚΟΥΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΣΟ ΑΝΘΡΩΠΟ. ΕΠΙΣΗΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΑΓΧΟΣ, Η ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΡΝΗΣΗ ΜΟΥ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕ ΜΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΝ (ΑΛΛΟΘΙ, ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΤΟΥ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ). ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΙ ΕΞΩ, Η ΕΝΟΧΛΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΚΑΘΩΣ ΥΠΕΡΚΑΛΥΠΤΕΤΑΙ ΑΠΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥΣ ΘΟΡΥΒΟΥΣ.. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ, ΟΠΟΥ Η ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΗΣΥΧΙΑ ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΕΡΗ ΚΑΙ Ο ΗΧΟΣ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 4 ΩΡΕΣ, ΑΦΟΥ ΠΛΕΟΝ ΕΞΑΝΤΛΗΘΩ.. ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕ ΕΧΩ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΑΥΤΟΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗΣ, ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΦΘΑΝΩ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗΣ ΚΑΘΩΣ ΚΛΑΙΩ ΔΙΑΡΚΩΣ ΕΝΩ ΗΜΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΠΟΛΥ ΘΕΤΙΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.. ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΕΙΠΑΝ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ (!) ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΟΝΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ, ΝΑ ΜΗΝ ΠΙΕΖΟΜΑΙ, ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ, ΝΕΥΡΙΑΖΩ ΚΛΠ. - ΔΗΛΑΔΗ ΜΙΑ ΖΕΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ............ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ!!!!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΒΟΗΘΑΕΙ ΕΣΤΩ ΣΤΗ ΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΘΟΡΥΒΟΥ, ΑΚΟΥΣΑ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΣΚΕΥΗ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΗΧΗΤΙΚΑ ΚΥΜΑΤΑ, ΑΛΛΑ ΔΕ ΞΕΡΩ ΠΕΡΙ ΤΙΝΟΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ.

athens33
03-06-2011, 09:55
Γεια σας κι από μένα. Είμαι νέος στο φόρουμ και η ιστορία μου σε συντομία έχει ως εξής:
Πριν από 10 περρίπου χρόνια ξεκίνησα να έχω το γνωστό βουητό-σφύριγμα στο αριστερό μου αυτί το οποίο συνοδευόταν με ελαφρά απώλεια ακοής. Στην αρχήέίχα ταραχτεί πολύ γιατί επηρέαζε την ποιότητα της ζωής μου - δεν χρειάζεται να πω λεπτομέρειες, λίγο πολύ όλοι εδώ μέσα τα έχουμε ζήσει και τα ζούμε - . Πήγα σε ΩΡΛ ο οποίος μου είπε ότι έχω tinnitus και ότι δυστυχώς δεν υπάρχει θεραπεία μιας και δεν βρήκε να έχω κάτι που , απλά κάποιες μέθοδοι που απλά απαλύνουν το βουητό, αλλά δεν το εξαφανίζουν οριστικά. Μετά από κάποιους μήνες αναγκάστηκα να το συνηθίσω, οπότε τα τελευταία 10 χρόνια ζούσα μια σχετικά "κανονική" ζωή. Το βουητό φυσικά υπήρχε ακόμα, όπως και η μικρή απώλεια ακοής, αλλά πλέον είχαν γίνει μέρος της ζωής μου και τα είχα συνηθίσει. Φυσικά πρόσεχα να μην εκτίθεμαι σε μεγάλους θορύβους (clubs κλπ). Τις τελευταίες μέρες ωστόσο και εντελώς ξαφνικά το βουητό έχει ενταθεί, νιώθω το αριστερό μου αυτί βουλωμένο και η ακοή έχει μειωθεί σε τέτοιο βαθμό που να λέω ότι δεν ακούω σχεδόν καθόλου από το ένα αυτί. Και λέω σχεδόν γιατί όποιους ήχους ακούω, τους ακούω παραμορφωμένους και μάλιστα με ενοχλητικό τρόπο - αυτό που είχε γράψει παραπάνω ο silencer για την υπερακουσία ισχύει και σε μένα -. Ήχοι όπως το κουδούνισμα του τηλεφώνου ή το κλείσιμο της πόρτας μπορεί να με χτυπήσουν στο αυτί σε τέτοιο σημείο που προτιμώ να το βουλώνω με το χέρι μου για να μη με ενοχλούν. Δυστυχώς, δεν ξέρω αν είμαι ο μόνος που το πιστεύω, μετά από ψάξιμο στο internet, δεν βρήκα πολλά ελληνικά sites που να έχουν ασχοληθεί με το tinnitus, παρά μόνον επιδερμικά. Και όπως διαπιστώνω διαβάζωντας το φορουμ δυστυχώς ούτε και οι ίδιοι οι γιατροί δεν ξέρουν πως να το αντιμετωπίσουν αποτελεσματικά παρά δίνουν αβέρτα οδηγίες για εξετάσεις και φάρμακα, τα οποία θέλω να τα αποφεύγω όσο μπορώ.
Ο λόγος που γράφω σήμερα εδώ είναι γιατί χάρηκα πολύ που ανακάλυψα ότι υπάρχει ένα ελληνικό φόρουμ για το tinnitus με ανθρώπους που αντιμετωπίζουν παρόμοιο πρόβλημα. Όταν είχα ξαναψάξει πριν χρόνια, όταν μου πρωτοεμφανίστηκε το πρόβλημα, είχα βρει μόνον κάτι αμερικάνικα φόρουμς με αποτέλεσμα να απογοητευθώ.
Αν και βλέπω ότι το φόρουμ δεν έχει κίνηση από τον Ιανουάριο του 2011, ελπίζω να δραστηριοποιηθεί και πάλι, γιατί το να βρίσκεις ανθρώπους που σε καταλαβαίνουν και βρίσκονται στην ίδια κατάσταση, σίγουρα σε βοηθάει ψυχολογικά.

pegaso
20-06-2011, 23:44
Καλησπέρα σε όλους. Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα παιδιά εδώ κι ενάμισυ χρόνο. Το έπαθα στον ύπνο μου στα καλά καθούμενα χωρίς καμμία φανερή αιτιολογία (λοίμωξη, ωτίτιδα, γρίππη ή τραύμα ή κάτι άλλο τέλος πάντων) Έκανα όλες τις προβλεπόμενες εξετάσεις στους καλύτερους υποτίθεται ΩΡΛ της περιοχής μου. Τίποτα. Αυτό το καιρό μάλιστα έχω ακριβώς τα ίδια συμπτώματα, μα ακριβώς τα ίδια, με σένα, athens33. Έχω δώσει επίσης αρκετά λεφτά σε εναλλακτικές θεραπείες (ομοιοπαθητική) χωρίς ουσιώδη αποτελέσματα στο συγκεκριμένο θέμα. Σκέφτομαι να ξεκινήσω με βελονισμό σε λίγες μέρες μπάς και υπάρξει κάτι θετικό. Επίσης για την βιοανάδραση έχω ακούσει ότι έχει καλά αποτελέσματα στο πρόβλημά μας. Δείτε π.χ. εδώ:
www.zephiloyd.com.
Η συσκευή λέγεται scenar (ρωσικής προέλευσης ενώ υπάρχουν και οι αντίστοιχες δυτικού τύπου με διάφορες ονομασίες όπως MORA, SCIO/INDIGO κ.λπ.)
Εύχομαι περαστικά σε όλους και πραγματικά θα χαρώ ακούγοντας ότι κάποιος βελτιώθηκε, έστω και λίγο, σ'αυτό το βασανιστήριο που λέγεται tinnitus...

pythagoras23
01-07-2011, 22:44
μην χρησιμοποιειτε μπατονετες για τα αυτια ποτε!!! μην πλενετε με νερο ποτε τα αυτια σας και μην βαζετε το κεφαλι κατω απο το νερο στη θαλασσα.το αυτι εχει συστημα "αυτοκαθαρισμου". Το κερι που παραγει κατα κυριο λογο ειναι για την προστασια του αυτιου....οσο για το κουδουνισμα ειναι μονιμο δεν φευγει....αλλα οπως με ολα ....συνηθιζεται

Lacrymosa
03-07-2011, 22:23
τι λες ρε συ πυθαγορα μην χρησιμοποιειτε μπατονετες ποτε, θα το αφησουμε το αυτι μες στη βρωμα οεο ??? :o οτι το κερι ειναι για προστατευτικους λογους οκ αλλα να μην καταληξει να βγαινει μεχρι εξω, ειναι αηδια ρε συ !!!!

pythagoras23
04-07-2011, 02:29
χαχαχα ρε φιλε!!! εσυ το τραβηξες στο αλλο ακρο ...βγαλτο αν ειναι τοσο πολυ!!μην βαζετε μπατονετες μεσα στα αυτια σας θα με θυμηθειτε!!!!!

Lacrymosa
04-07-2011, 20:34
λολ ρε συ εγω παντα το βγαζω, δεν μπορω να ειμαι μες στη βρωμα, κ αηδιαζω οταν βλεπω καποιον κ ειναι μες στην κιτρινιλα, μπλιαξξ.. α, κ ειμαι κοπελα! εσυ δλδ ποτε δεν χρησιμοποιεις μπατονετες?? :o

pythagoras23
06-07-2011, 19:53
ρε απ'εξω κανε οτι γουσταρεις βγαλτο και με γυαλοχαρτο αν εχεις τοσο πολυ που λες!!!! μεσα στο αυτι λεω να μη το βαζετε ουτε ενα εκατοστο!!! ....

Lacrymosa
07-07-2011, 22:38
χεχεχε φαση εχεις !!!! :) αυτο με το γυαλοχαρτο μ αρεσε !! ρε συ δεν εχω καθολου, παντα το βγαζω, δεν μπορω να νιωθω βρωμικη !!!

sapsalo
22-10-2011, 02:42
Λοιπόν παιδιά...εγώ έχω ένα συνεχές βουήτό εδώ και 4 μέρες...δείτε εδώ...http://e-psychology.gr/forum/viewthread.php?tid=7403

Ο καρδιολόγος μ είπε ότι δεν είναι σύμπτωμα πίεσης. Και αυτό συνεχίζει να υπάρχει σε μικρότερη ένταση, αλλά είναι πάντα εκει. Και απο ότι καταλαβαίνω αυξομειώνεται ανάλογα με τις σκέψεις....

Αυτό που λέει ο φίλος το αισθάνεται κανείς άλλος; Δηλαδή η ένταση του βουητού να αυξομειώνεται ανάλογα με το πόσο αρνητικές σκέψεις κάνεις...
Επίσης τις τελευταίες μέρες το αυτί που έχει την εμβοή το νοιώθω (και είναι) πιο ζεστό από το άλλο.
Επίσης πάρα πολλές φορές η αυξομείωση του ήχου είναι ταυτόχρονη με την ύπαρξη έκτακτων κοιλιακών συστολών στην καρδιά.

pig
22-10-2011, 02:46
το μήνυμα τροποποιήθηκε από την διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.

sapsalo
26-10-2011, 21:59
το μήνυμα τροποποιήθηκε από την διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.

το μήνυμα τροποποιήθηκε από την διαχείριση.καλύτερα να σταματήσεις να γράφεις αν δεν έχει κάτι ουσιώδες να αναφέρεις. Να χαρείς...

athens33
27-10-2011, 10:21
Αυτό που λέει ο φίλος το αισθάνεται κανείς άλλος; Δηλαδή η ένταση του βουητού να αυξομειώνεται ανάλογα με το πόσο αρνητικές σκέψεις κάνεις...
Επίσης τις τελευταίες μέρες το αυτί που έχει την εμβοή το νοιώθω (και είναι) πιο ζεστό από το άλλο.
Επίσης πάρα πολλές φορές η αυξομείωση του ήχου είναι ταυτόχρονη με την ύπαρξη έκτακτων κοιλιακών συστολών στην καρδιά.

Από την εμπειρία μου πιστεύω το εξής: Το βουητό υπάρχει συνέχεια, το αν το νιώθω πιο έντονα ή όχι εξαρτάται από σωματικούς αλλά και ψυχολογικούς παράγοντες: π.χ. μετά από έντονη σωματική άσκηση μπορεί να ενταθεί ή να ακούσω και ένα σφύριγμα το οποίο μετά από κάποια δευτερόλεπτα θα φύγει, όταν έχει ησυχία στο δωμάτιο ή το βράδι όταν είμαι ξαπλωμένος στο κρεβάτι να νιώθω ότι ακούω το βουητό περισσότερο από άλλες στιγμές, πράγμα που πιστεύω ότι είναι ψυχολογικό. Το βουητό γίνεται ενοχλητικό κι όταν υπάρχει δυνατός θόρυβος π.χ. είμαι στο δρόμο και κορνάρει δίπλα μου ένα αυτοκίνητο, βαράει κάποιος την πόρτα στο γραφείο, οπότε ο ήχος που παράγεται με χτυπάει κατευθείαν μέσα στο αυτί και είναι πολύ ενοχλητικό.
Το άλλο που λες ότι το ένα αυτί είανι πιο ζεστό από το άλλο δεν το έχω διαπιστώσει ποτέ...
Πιστέυω πάντως ότι το αν θα καταφέρεις να κάνεις μία νορμάλ ζωή (μακριά βέβαια από αντικειμενικούς παράγοντες που επιδεινώνουν το βουητό όπως χώροι με δυνατοί μουσική) εξαρ΄ταται σε μεγάλο βαθμό από την ψυχολογία σου: αν επικεντρώνεσαι συνέχεια στο βουητό και κάθεσαι και ασχολείαι με αυτό όλη την ώρα, στενοχωριέσαι και είσαι κακόκεφος, τότε δυστυχώς σε παίρνει από κάτω και απομονώνεσαι... Προσωπικά έχω συνηδειτοποίησει ότι θα ζήσω με αυτό το βάσανο (μου το έχει πει ο γιατρός) οπότε πρέπει να συμβιβαστώ και να συνεχίσω τη ζωή μου, αποφεύγοντας να κάνω πράγματα που μπορεί να το χειροτερέψουν. ΟΚ, είναι βάσανο, υπάρχουν όμως και πολύ χειρότερα, άνρθωποι σε πολύ χειρότερη κατάσταση υγείας που ξεπερνούν τα προβλήματά τους με τη δύναμη της ψυχής τους, οπότε, και εντελώς συμφεροντολογικά να το δεις, το να κάθομαι εγώ και να κακομοιριάζω, μόνο τον εαυτό μου βλάπτω...

Alexz
11-12-2011, 16:37
Παιδιά Καλησπέρα,
Νέος στο φόρουμ και εγώ. έχω ενάμιση μήνα που με απασχολεί το βουητό... Το πρόβλημα ξεκίνησε με κάποιες ζαλάδες και μουδιάσματα στο κεφάλι τα οποία τα είχα για ενάμιση μήνα όπου έκανα όλες τις εξετάσεις και δεν μου βρήκαν τίποτα. ο ΩΡΛ μου είπε ο΄τι έχω ένα μικρό ακουστικό τραύμα και στα δύο αυτιά το ένα στις 4000 και το άλλο στις 8000 απώλεια περίπου 35 decibel. Με ρώτησε εκείνη την περίοδο αν είχα εμβοές και του είπα όχι. Πράγματι δεν είχα. Μετά απο δέκα μέρες ενώ κοιμόμουν με ξύπνησε ένας ήχος (απο το σταθερό τηλέφωνο στο κομμοδίνο μου μετακινήθηκε και έβγαζε έναν ήχο). Απο τότε άρχισαν οι εμβοές μου. Να σημειώσω ότι την περίοδο εκέινη εκανα και μια γναθοχειρουγική εργασία και πήρα για 6 μέρες συνολικά το xeforapid το οποίο διαβάζω ότι είναι ωτοτοξικό.... Πέρασα και εγώ όλους τους γιατρούς μιας και έφυγαν όλα εκτός απο το βουητό... Η αλήθεια είναι ότι με εχει πάρει απο κάτω, έχει αλλάξει η ζωή μου δεν μπορώ να ευχαριστηθώ τίποτα. Τις περισσότερες φορές και ειδικά στον ύπνο βάζω ακουστικά να ακούω ραδιοφωνάκι...

Alexz
15-12-2011, 15:09
Παιδιά αν αντιμετωπίζει κάποιος το ίδιο πρόβλημα ας επικοινωνήσει μαζί μου μέσω προσωπικού μηνύματος. Ευχαριστώ

spin7770
11-02-2012, 00:04
Καλησπέρα, 3,5 χρονια το εχω και απο τα 2 αυτια...μπηκα στο φορουμ να πω δυο πραγματα. α) ειμαι πολυ καλυτερα εδω και 2 μηνες που αρχισα ενα ομοιοπαθητικο φαρμακο (natrium moureaticum) εχει μειωθει κατα πολυ ο θορυβος ειδικα τα πρωινα που ηταν κολαση, σαν να εισαι διπλα σε καζανακι υψηλης πιεσης..., τωρα ειμαι 70% κατω. Ζω πολυ πιο ανετα. Κανω μια θεραπεια με scenar εδω και μια βδομαδα θα δουμε αν και απο κει εχουμε κατι. β) οι ΩΡΛαδες για πλακα πια γραφουν βαρεια φαρμακα xanax, sαroten κλπ. Δοκιμασα μια φορα saroten 1/4 αντι 2,5 που μου προταθηκε και κοντεψε να ανατιναχτει το κεφαλι μου για 4 μερες... προσοχη, τα δινουν αλλα δεν τα εχουν παρει ποτε να δουν τη γλυκα. Επίσης ειναι δυσκολο να τα κοψει κανενας γνωμη μου οτι αλλιωνουν την ανθρωπινη σκεψη, και δεν ξερω τι κανουν στα αυτια αλλα οδηγουν σε αλλα πιο βαρβατα πραγματα μετα και περιπλεκουν πολυ τα πραγματα.

makis11
18-02-2012, 17:38
εχω και εγω εμβοές στα αυτιά εδώ 14 χρόνια αλλά κάπου κλωτσάω το γιατί δεν τοξερο αλά τον τελευτεο κέρο έξω χωρίς λόγο ένα βουτητο και στα δύο αυτιά χωρίς να έχω τραυματίστη περνο τη λέφωνο τους γιατρούς και μου λέει ο καθενας τα δικάτου μπορίτε να με κατατοπισέσετε ευχαριστώ για της απαντισισας που θαδώσετε [/B]

spin7770
27-02-2012, 17:17
Για όποιον τυχόν ενδιαφέρεται υπάρχει εδώ κάτι.

http://www.zephiloyd.com/forum/index.php?topic=449.105

sallonikios
27-02-2012, 19:47
file mou to parapano sou post antikatoptrizi emena prin 6 mines kai ego afto akrivos to thema eixa me ta aftia kai itane thema anxous otan den to edina simasia den to eixa otan to edina simasia me tiranouse kai eixa afto to vouhto pou les .......gia na sou figi afto to kalitero pou prepei na kanis einai otan sou erxete afto to simptoma na epikentronese kapou kai siga siga tha sou figi

jer
09-03-2012, 08:30
καλημερα σε ολους εχω και εγω την τυχη να εχω εμβοες,εχω 2 εμβοες σε καθε αυτι συνολο 4.Αυτο βεβαια εγινε μετα απο 4 χρονια ηπιας εμβοης.Το μονο που με εχει βοηθησει λιγο ειναι το μελισσοχορτο σε τσαι,το πινω καθε πρωι με αδειο στομαχι,οποιος μπορει να γραψει κατι που τον εχει βοηθησει ας το κανει.

takoylhs
11-03-2012, 21:05
Ειχα εμβοές τώρα έχει υποχωρήσει κατά 96%

takoylhs
13-03-2012, 15:03
Για πες φίλε τώρα εντάξει ?

Traveller
28-03-2012, 18:47
Καλησπέρα από Θεσσαλονίκη! Δεν ξέρω αν ασχολείται πλέον κανείς με το συγκεκριμένο θέμα για να εκθέσω και την δική μου εμπειρία... αναρρωτιέμαι για τον " silencer " που έχει καιρό να γράψει. Βρήκε κάτι που βοήθησε σε εμβοές και υπερακουσία?

spin7770
30-03-2012, 00:13
τελευταια δοκιμασα PANAX gingseng, και ειδα βελτίωση πάντως.
θα με ενδιέφερε να μαθω πως ξεκινησε το προβλημα και στουσ υπολοιπους που δεν εχουν πει εδω μεσα, ισως βγαλουμε ολοι καποιο συμπερασμα και για τον εαυτο μας

jer
04-04-2012, 10:15
εγω φιλε spin 7770 πιστευω οτι το επαθα απο στεναχωρια και εντονη σκεψη σε κατι.Παντος το μελισσοχορτο βοηθαει πολυ.

Traveller
09-04-2012, 11:59
Φιλοι μου, εμενα το προβλημα της εμβοης στο αριστερο αυτι ξεκινησε εδω και δυο μηνες. Μετα απο εναν " Γολγοθα " εξετασεων και ιατρικων επισκεψεων... παραμενει. Εχω επισκεφθει 5 ΩΡΛ, δυο παθολογους, εναν νευροχειρουργο, εναν καρδιολογο, εναν ενδοκρινολογο και εναν ορθοπεδικο. εχω κανει μαγνητικη εγκεφαλου, διαφορους υπερηχους, triplex καρωτιδων και τεστ κοπωσεως. επισης εκανα και μερικες φυσικοθεραπειες και ταυτοχρονα δοκιμασα πολλες συνταγες και χαπια. προσπαθησα να δω τι μπορει να γινει με to gingko biloba - σε μενα δεν ειχε αποτελεσμα - και διαφορες παραιατρικες μεθοδους. Τιποτε ουσιαστικο. εκτος... απο το μαγνησιο. ειμαι ακομη στην αρχη και εχω την εντυπωση πως μπορει να κανει δουλεια. παντως το εντονο προβλημα υπερακουσιας που ειχα καποιες μερες εχει περιοριστει αισθητα! δεν αντεχα να μιλησω καν στο τηλεφωνο! μονο σε ανοιχτη ακροαση και παλι με ενοχλουσε. αν θα εχει αποτελσμα το μαγνησιο, θα σας πω. αγορασα και ενα e-book για το πως να απαλλαγει κανεις απο τις εμβοες που δεν αρχισα ακομη να διαβαζω. αισθανομαι πως επηρεαζεται η ποιοτητα ζωης μου και θελω να απαλλαγω απο τις εμβοες. εχω πια καταλαβει πως με το χρονο ο εγκεφαλος συνηθιζει το βουητο και μειωνεται η ενοχληση. εχω μιλησει με πολλους ομοιοπαθεις που εχουν εμβοες χρονια τωρα και κοινη πεποιθηση ειναι πως σιγα σιγα δεν δινεις σημασια παρα τη δυσκολια που εχει κανεις στα πρωτα σταδια να το αντιληφθει αυτο. καλη δυναμη σε ολους οσους αντιμετωπιζουν το προβλημα των εμβοων! αν προκυψει καποιο θετικο νεο εκ μερους μου, θα σας ενημερωσω.

esle
27-05-2012, 01:50
Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει κάποιον καλό ωριλά στη Θεσσαλονίκη . Από ότι διάβασα στο internet όσοι έχουμε πρόβλημα με εμβοές στο αυτί θα πρέπει να βρούμε πολύ καλό γιατρό γιατί η διάγνωση δεν είναι εύκολη άρα θα πρέπει να είναι εξειδικευμένος . Εγώ έχω εμβοή στο δεξί μου αυτί με σημαντική έκπτωση στην ακουστική μου ικανότητα . Αν κάποιος γνωρίζει κάποιον ειδικό θα ήθελα να μου τον συστήσει !

aggelikoula89
28-05-2012, 01:04
παιδια νομιζω πως αυτο τ εχουμε ολοι με τ αυτια δεν υπαρχει λογος ανησυχιας!!!!!:)

Gala
02-09-2012, 12:59
Γεια χαρά σε όλους. πριν ένα μήν έπαθα ωτίτιδα (μέση ωτίτιδα συγκεκριμένα) και απο τότε έχει μείνει ένας μικρός ήχος στα αυτιά μου που τον ακούω μόνο όταν κλείσω τα αυτιά αλλά παράλληλα και ένας ήχος σαν τον ήχο της τηλεόρασης κάπως ο οποίος εννίοται παίρνει τα πάνω του και γίνεται κάπως πιο "ξυνός". Ο γιατρός λέει ότι μάλλον θα φύγει. Αλλα αυτό το μάλλον δεν αρκεί. Δεν είναι ιδιαίτερα ενοχλητικό αλλά με έχει γεμίσει φόβο και αγωνία. Εισα κακή ψυχολογία απο πριν και αυτό έφερε το κερασάκι στην τούρτα. Έχει ρίξει μια σκια πάνω σε όλα. Δεν μπορώ να κάνω τίποτα χωρίς να το σκέφτομαι. Έχω έρθει να επισκεφτώ τους γονείς μου (μένω σε άλλη χώρα) και δεν μπορώ να τους χαρώ. Έχω φέρει μαζί μου την κατάθλιψη. Δεν μπορώ να ηρεμήσω. Φοβάμαι μήπως μου μείνει για πάντα (ήδη μετράω έναν μήνα), φοβάμαι μήπως χειροτερέψει. Κάνω σενάρια στο μυαλό μου. Ξέρω ότι πρέπει να μην το σκέφτομαι αλλά ειλικρινα με έχει λυγίσει. Το αυτί μου (που αρχικα είχε ωτίτιδα) πονάει ακόμα καμια φορά και αισθάνομαι και πίεση. Μπορώ να ξαναπάω στους γιατρούς να μου λένε παλι μισόλογα αλλά ψυχολογικά δεν μπορώ να με σηκώσω. Δεν ξέρω τι να κάνω. Τουλάχιστον τώρα έχω τους γονείς μου, μετά θα γυρίσω πάλι στο σπίτ μου και η μοναξια θα τα κάνει όλα χειρότερα. Βεβαια ευελπιστώ ότι θα φτιάξει το πράγμα μέχρι τότε αλλα δεν έχω εγγυήσεις... προς το παρόν ειμαι χάλια...

elena80
08-09-2012, 20:50
καλησπερα παιδια!διαβαζω ολα οσα γραφετε και κατανοω απολυτως τους φοβους και το αγχος που προκαλει το βουισμα.Το εχω και γω απο πολυ μικρη μετα απο μια ωτιτιδα που επαθα αλλα ηταν κατι που το ειχα συνηθησει.Τελευταια ομως και με το αγχος της δουλειας,την κριση που ζουμε και πιο προσωπικοι λογοι,μεγενθυναν το προβλημα.Ξαφνικα μια ωραια πρωια ξυπνησα και ειχα το πιο φρικτο βουητο που ειχα ακουσει,το ιδιο που ακουει καποιος οταν βγαινει απο ενα κλαμπ.Δεν πηγαινω σε κλαμπ γενικοτερα,και επισης εχω ευαισθησια στους δυνατους ηχους,οποτε κοιτω να τους αποφευγω.Να μην τα πολυλογω μαζι με το βουητο,ειχα και μια ευαισθησια σε ηχους χαμηλης συχνοτητας,ο ηχος του ψυγειου με τρελαινε,ποσο μαλλον το μαρσαρισμα ενος αυτοκινητου!η αληθεια ειναι οτι φρικαρισα αλλα πριν προλαβω να το δω την επομενη μερα εφυγε μονο του.Τωρα αυτο με επισκεπτεται συχνα πυκνα και το εχω σιχαθει.Πηγα σε ΩΡΛ και εκανα ενα ακουογραμμα,μου ειπε οτι τα αυτια μου ειναι καθαρα αλλα να παρω κορτιζονη διοτι πιθανοτατα εχω βλαβη στο αυτι λογω θορυβωδους εργασιακου περιβαλλοντος (ΟΧΙ παντα ομως).Δεν την πηρα ομως(την φοβαμαι οσο δεν λεει!).Τωρα αυτο το πραγμα εμφανιζεται μια-δυο φορες το μηνα (το εχω απο τον Απριλιο) και συνηθως κραταει 1-2 μερες,δεν εχω αλλα συμπτωματα,ομως θα ξαναπαω σε αλλον ΩΡΛ γιατι αυτο το πραγμα δεν παλευεται,με τις ψηλες συχνοτητες δεν εχω προβλημα αλλα η ομιλια ενος αντρα πχ με ενοχλει(νοιωθω το τυμπανο μου να αναπηδα σε αυτες τις συχνοτητες).Αν παραπαει το πραγμα μια αξονικη θα με κανει να ηρεμησω.Ξεχασα να πω οτι ειμαι αγχωδης σε οικτρο βαθμο και πανικοβαλλομαι ευκολα!οποιαδηποτε προταση δεκτη!:)

silencer
30-12-2012, 16:07
Καλησπέρα από Θεσσαλονίκη! Δεν ξέρω αν ασχολείται πλέον κανείς με το συγκεκριμένο θέμα για να εκθέσω και την δική μου εμπειρία... αναρρωτιέμαι για τον " silencer " που έχει καιρό να γράψει. Βρήκε κάτι που βοήθησε σε εμβοές και υπερακουσία?

Να 'μαι κι εγώ. Κοίταζα κάποια παλιά e-mail και ανακάλυψα ότι είχα γραφτεί σε αυτό το φόρουμ!

Λοιπόν αγαπητοί μου, ελπίδα υπάρχει. Τουλάχιστον για το θέμα της ΥΠΕΡΑΚΟΥΣΙΑΣ και του συνακόλουθου πονου που ταλαιπωρούσαν εμένα. Διαβάστε.....

Το 2010, ένα χρόνο περίπου μετά την εκδήλωση του προβλήματος - οπότε και νομίζω ότι σταμάτησα να γράφω εδώ - μου συνέβησαν τα εξής: πήρα ένα χρόνο άδεια άνευ αποδοχών για να γίνω καλά, χώρισα από μία μακροχρόνια σχέση και τέλος χτύπησα το πόδι μου κι έκανα εγχείριση. Θα μου πείτε: ε και; Ήδη από το 10μηνο από το συμβάν που προκάλεσε την υπερακουσία και μετά η κατάστασή μου είχε αρχίσει να βελτιώνεται. Το διάστημα που απείχα από την εργασία μου βελτιώθηκε κι άλλο, με αποκορύφωμα την περίοδο που χτύπησα το πόδι μου. Πού θέλω να καταλήξω: όταν με απασχολούν άλλα θέματα, προσωπικά, ψυχολογικά αλλά κυρίως άλλα θέματα υγείας, σα να κατεβαίνει ένας διακόπτης και να παύει το πρόβλημα με τα αυτιά. Τώρα δεν αντιμετωπίζω τα προβλήματα που αντιμετώπιζα τρία χρόνια πριν, ζω φυσιολογικά, ακούω την αγαπημένη μου μουσική (πέρσι πήγα στη συναυλία του Γουότερς στο ΟΑΚΑ), πηγαίνω σε κλαμπάκια που γνωρίζω το χώρο, κυκλοφορώ άνετα στο δρόμο. Βεβαίως αν εκτεθώ σε απίστευτα δυνατό ήχο (κοντινή βροντή από κεραυνό, καμπάνα, ουρλιαχτά παιδιών κ.λπ.) είναι δεδομένο ότι θα πονάω για μέρες. Έχω όμως πάντα στην τσέπη μου Voltaren των 100 (τα μόνα παυσίπονα που με πιάνουν) τα οποία και μου καταπραϋνουν τον πόνο σχετικά γρήγορα.
Το θέμα των εμβοών δεν το έχω λύσει αλλά δε με απασχολεί και καθόλου διότι το έχω πάααααρα πολλά χρόνια και δε με ενοχλεί πια.
Η ουσία λοιπόν φίλοι μου είναι ότι ο μόνος ιατρός στο πρόβλημά μου ήταν ο χρόνος. Ούτε τα φάρμακα, ούτε οι γιατροί, ούτε το pink noise ούτε τίποτα. Θετική σκέψη, αγώνας, προσπάθεια και χαμόγελο. Και καρκίνος στον κάθε μ%&$&^κα άσχετο που παίζει με τον πόνο μας, μάς χλευάζει και μας θεωρεί ψυχασθενείς. Δεν τους έχουμε ανάγκη και στους συναδέλφους τους να τα φάνε! ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ με ΥΓΕΙΑ και τίποτα άλλο!!!!
Πάω να ακούσω MAIDEN!!!!

indigo
13-03-2013, 19:33
Να 'μαι κι εγώ. Κοίταζα κάποια παλιά e-mail και ανακάλυψα ότι είχα γραφτεί σε αυτό το φόρουμ!

Λοιπόν αγαπητοί μου, ελπίδα υπάρχει. Τουλάχιστον για το θέμα της ΥΠΕΡΑΚΟΥΣΙΑΣ και του συνακόλουθου πονου που ταλαιπωρούσαν εμένα. Διαβάστε.....

Το 2010, ένα χρόνο περίπου μετά την εκδήλωση του προβλήματος - οπότε και νομίζω ότι σταμάτησα να γράφω εδώ - μου συνέβησαν τα εξής: πήρα ένα χρόνο άδεια άνευ αποδοχών για να γίνω καλά, χώρισα από μία μακροχρόνια σχέση και τέλος χτύπησα το πόδι μου κι έκανα εγχείριση. Θα μου πείτε: ε και; Ήδη από το 10μηνο από το συμβάν που προκάλεσε την υπερακουσία και μετά η κατάστασή μου είχε αρχίσει να βελτιώνεται. Το διάστημα που απείχα από την εργασία μου βελτιώθηκε κι άλλο, με αποκορύφωμα την περίοδο που χτύπησα το πόδι μου. Πού θέλω να καταλήξω: όταν με απασχολούν άλλα θέματα, προσωπικά, ψυχολογικά αλλά κυρίως άλλα θέματα υγείας, σα να κατεβαίνει ένας διακόπτης και να παύει το πρόβλημα με τα αυτιά. Τώρα δεν αντιμετωπίζω τα προβλήματα που αντιμετώπιζα τρία χρόνια πριν, ζω φυσιολογικά, ακούω την αγαπημένη μου μουσική (πέρσι πήγα στη συναυλία του Γουότερς στο ΟΑΚΑ), πηγαίνω σε κλαμπάκια που γνωρίζω το χώρο, κυκλοφορώ άνετα στο δρόμο. Βεβαίως αν εκτεθώ σε απίστευτα δυνατό ήχο (κοντινή βροντή από κεραυνό, καμπάνα, ουρλιαχτά παιδιών κ.λπ.) είναι δεδομένο ότι θα πονάω για μέρες. Έχω όμως πάντα στην τσέπη μου Voltaren των 100 (τα μόνα παυσίπονα που με πιάνουν) τα οποία και μου καταπραϋνουν τον πόνο σχετικά γρήγορα.
Το θέμα των εμβοών δεν το έχω λύσει αλλά δε με απασχολεί και καθόλου διότι το έχω πάααααρα πολλά χρόνια και δε με ενοχλεί πια.
Η ουσία λοιπόν φίλοι μου είναι ότι ο μόνος ιατρός στο πρόβλημά μου ήταν ο χρόνος. Ούτε τα φάρμακα, ούτε οι γιατροί, ούτε το pink noise ούτε τίποτα. Θετική σκέψη, αγώνας, προσπάθεια και χαμόγελο. Και καρκίνος στον κάθε μ%&$&^κα άσχετο που παίζει με τον πόνο μας, μάς χλευάζει και μας θεωρεί ψυχασθενείς. Δεν τους έχουμε ανάγκη και στους συναδέλφους τους να τα φάνε! ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ με ΥΓΕΙΑ και τίποτα άλλο!!!!
Πάω να ακούσω MAIDEN!!!!

Γεια σου silencer,
χαίρομαι που είσαι καλύτερα. Να σε ρωτήσω... Επέστρεψες στη δουλειά σου; Αντέχεις τώρα τις φωνές των παιδιών;

Έχω παρόμοιο πρόβλημα, όχι τόσο έντονο όσο περιγράφεις και δουλεύω και εγώ σε σχολείο δευτεροβάθμιας. Ομολογώ πως οι φωνές των παιδιών πολλές φορές εντείνουν την υπερακουσία.

panos25
21-03-2013, 05:12
Παιδια γεια σας,ονομαζομαι Παναγιωτης και πριν κανα μηνα διαγνωστηκα με αιφνιδια βαρηκοια. Μετα τα κλασσικα (παραμονη σε νοσοκομειο και ενδοφλεβια κορτιζονη) το ακοογραμμα εδειξε σημαντικη βελτιωση με μια μικρη πτωση στα 4000χερτζ . Το προβλημα ειναι οτι μου εχει μεινει η εμβοη απο το αριστερο μου αυτι οπου επαθα και τη βαρηκοια . Ειναι ακριβως ιδια οπως οταν αφηνεις μια τηλεοραση αναμενη αλλα στη σιγαση και ακους το ρευμα. Καποιες στιγμες κατα τη διαρκεια της μερας ειναι δυνατοτερες,καποιες ασθενεστερες. Δεν εχω κανενα προβλημα στο να ακουω γυρω μου η τους αλλους που μου μιλανε απλα αν παω καπου με υπερβολικη δυνατη μουσικη πχ κλαμπ ,εκει αρχιζω να μη τη παλευω. Διαπιστωσα επισης πως οταν εχω κατι να κανω κ απασχολουμε ,δεν τις ακουω η μαλλον δεν τις προσεχω καν. Ενα παραδειγμα,προχθες πηγα για καφε με κατι φιλους που ειχα καιρο να δω σε ενα μαγαζι με νορμαλ τη μουσικη και για τις 2 αυτες ωρες ξεχασα το προβλημα μου. Μετα φυσικα οταν γυρισα σπιτι επεστρεψαν κ αυτες.
Επειδη το συμβαν ειναι πολυ προσφατο για μενα (τελη φλεβαρη) εχω φρικαρει τελειως και ταλαντευομαι καθε μερα μεταξυ αποδοχης τους η δε ξερω κ γω τι. Τα βραδια αναγκαστηκα βαζω μουσικη για να κοιμηθω η αφηνω το πισι να γουργουρηζει.
Αυτο που με εξοργιζει ομως ειναι οτι κανεις δε ξερει απο τι προερχονται. Πειραγμενο ακουστικο νευρο ειπαν σε μενα η κοχλιας. Ναι αλλα γιατι? Τι τα απορυθμισε?
Και φυσικα το οτι δεν υπαρχει ιαση.
Θα δοκιμασω τα παντα απο δω κ περα ,ισως λογο κ επιστημονικου ενδιαφεροντος (ειμαι χημικος και η αδελφη μου γιατρος),ισως και λογο του οτι τα χω παρει με το θεμα, μηπως καταφερω κ βρω καποια ακρη. Με φαρμακα,με θεραπειες ψυχολογικης φυσεως ,με ακουστικα ,με διατροφη κτλ ισως γινει κατι. Αλλα το σημαντικοτερο ειναι με καθαρο και ξεανγχωμενο μυαλο.Ισως το πιο δυσκολο απο ολα μιας που εχω ιστορικο κρισεων πανικου και υπερβολικου ανγχους....
Καλη δυναμη σε ολους τους πασχοντες εδω μεσα κ ελπιζω το οτι τα λεμε μεταξυ μας να εχει κ μια ανακουφιστικη χροια για ολους :)

panos25
21-03-2013, 05:14
Παιδια γεια σας,ονομαζομαι Παναγιωτης και πριν κανα μηνα διαγνωστηκα με αιφνιδια βαρηκοια. Μετα τα κλασσικα (παραμονη σε νοσοκομειο και ενδοφλεβια κορτιζονη) το ακοογραμμα εδειξε σημαντικη βελτιωση με μια μικρη πτωση στα 4000χερτζ . Το προβλημα ειναι οτι μου εχει μεινει η εμβοη απο το αριστερο μου αυτι οπου επαθα και τη βαρηκοια . Ειναι ακριβως ιδια οπως οταν αφηνεις μια τηλεοραση αναμενη αλλα στη σιγαση και ακους το ρευμα. Καποιες στιγμες κατα τη διαρκεια της μερας ειναι δυνατοτερες,καποιες ασθενεστερες. Δεν εχω κανενα προβλημα στο να ακουω γυρω μου η τους αλλους που μου μιλανε απλα αν παω καπου με υπερβολικη δυνατη μουσικη πχ κλαμπ ,εκει αρχιζω να μη τη παλευω. Διαπιστωσα επισης πως οταν εχω κατι να κανω κ απασχολουμε ,δεν τις ακουω η μαλλον δεν τις προσεχω καν. Ενα παραδειγμα,προχθες πηγα για καφε με κατι φιλους που ειχα καιρο να δω σε ενα μαγαζι με νορμαλ τη μουσικη και για τις 2 αυτες ωρες ξεχασα το προβλημα μου. Μετα φυσικα οταν γυρισα σπιτι επεστρεψαν κ αυτες.
Επειδη το συμβαν ειναι πολυ προσφατο για μενα (τελη φλεβαρη) εχω φρικαρει τελειως και ταλαντευομαι καθε μερα μεταξυ αποδοχης τους η δε ξερω κ γω τι. Τα βραδια αναγκαστηκα βαζω μουσικη για να κοιμηθω η αφηνω το πισι να γουργουρηζει.
Αυτο που με εξοργιζει ομως ειναι οτι κανεις δε ξερει απο τι προερχονται. Πειραγμενο ακουστικο νευρο ειπαν σε μενα η κοχλιας. Ναι αλλα γιατι? Τι τα απορυθμισε?
Και φυσικα το οτι δεν υπαρχει ιαση.
Θα δοκιμασω τα παντα απο δω κ περα ,ισως λογο κ επιστημονικου ενδιαφεροντος (ειμαι χημικος και η αδελφη μου γιατρος),ισως και λογο του οτι τα χω παρει με το θεμα, μηπως καταφερω κ βρω καποια ακρη. Με φαρμακα,με θεραπειες ψυχολογικης φυσεως ,με ακουστικα ,με διατροφη κτλ ισως γινει κατι. Αλλα το σημαντικοτερο ειναι με καθαρο και ξεανγχωμενο μυαλο.Ισως το πιο δυσκολο απο ολα μιας που εχω ιστορικο κρισεων πανικου και υπερβολικου ανγχους....
Καλη δυναμη σε ολους τους πασχοντες εδω μεσα κ ελπιζω το οτι τα λεμε μεταξυ μας να εχει κ μια ανακουφιστικη χροια για ολους :)

giorgos889
09-04-2013, 19:17
γεια σασ παιδια και απο μενα ειμαι παθων εδω και 20 χρονια απο εμβοη στο δεξι αυτι λογο το οτι αδυνατισε το ακουστικο νευρο μεσα στον εγκεφαλο θεραπεια δεν υπαρχει ακομα και εαν ξεκινισεις θεραπεια αμεσως εχεις λιγες πιθανοτητες να γινεις καλα οποτε χαλαροσε ασε να περναν τα τρεναααααααααααα και συνεχισε την ζωη σου εγω πλεων αμα δεν ακουσω το βοητο λεμε τωρα κατι δεν θα παει καλα πλακα κανω απλωσ με τον καιρο γινεται ενα με σενα γιατι αμα το παρεις σοβαρα επεσες στα σκληρα

ΜΙΝΑ
09-04-2013, 21:31
είναι σαν το ρολοι που εχεις στο κομοδινο και οταν μια φορα το παρεις χαμπαρι οτι κανει θορυβο το ακους συνεχεια μετα. ετσι ειναι και αυτο που νιωθεις πιστευω.για αγνοησε το λιγακι να δεις τι θα γινει. αφου παθολογικα εισαι ενταξει ολα οκ. υπερτασικος δεν εισαι γιατι οντως θα ειχες και αλλα συμπτωματα.απλα τυχαινει καμια φορα οταν στρεσαριστουμε να ανεβαινει η πιεση. εγω π.χ. σε κατι τετοιες φασεις με σουβλιζουν τα αυτια μου.

panos25
10-04-2013, 01:48
Μινα και Γιωργο σας ευχαριστω για την απαντηση σας. εχει περασει 1μιση μηνας απο το συμβαν κ αρχιζω ή τουλαχιστον ετσι νομιζω να εξοικειωνομαι καπως με τις εμβοες. Η ακοη μου εκτος απο μια απωλεια την οποια ο ωρλ την χαρακτηρισε ελαχιστη στα 4000χζ ειναι μια χαρα. Με τις εμβοες το πολεμαω,αρχισα κατι αγγειοδιαστολικα (sibelium) και κατι βοτανα οπως βιγκα και μελλισοχορτο μετα απο ερευνα στο νετ,μαζι με ω-3 λιπαρα οξεα,ροδια,πρασινο τσαι και νευρομπιον. Αυτος ο συνδασμος για οποιον ενδιαφερεται γενικα ειναι οτι πρεπει για το σωμα,αντιοξειδωτικα φουλ. Οι εμβοες ειναι σε 'αποδεκτα' επιπεδα μπορω να πω πια.

Ζαναχ τα εκοψα ,αλλα παρατηρησα οτι αν τα παρω καλυτερευει η κατασταση αρκετα και το λεω μηπως βοηθησω καποιους πασχοντες αν κ γενικα βενζοδιαζεπινες μακρυα λογο το οτι ειναι εθιστικες. Πηγα και σε καρδιολογο εκανα τριπλεξ καροτιδων κ γενικες αιματος ,ολα καλα,απλα μου ειπε να μη γυμναζομαι για 3 μηνες ,να μη ζοριζομαι δηλαδη πραγμα που με εριξε γτ ειχα βαλει τη γυμναστικη στη ζωη μου αλλα τεσπα.

Εγω ειχα εμβοες στο αριστερο αυτι απο πολυ μικρος αλλα ανεπαισθητες σχεδον,μονο το βραδυ τις ακουγα και αυτο μερικες φορες. τωρα απλα δυναμωσαν κ προστεθηκαν και καποιες νοτες παραπανω....

υπερτασικος δεν ειμαι ,μετραω πιεση κ παλμους καθημερινα και ειμαι οκ.αρρωστοφοβικος και ανγχωδεις ειμαι Μινα και αυτο προσπαθω να ξεπερασω....

Απλα εχω 'σκαλωσει' με την ολη φαση της βαρηκοιας και εμβοων και ψαχνω καθημερινα νεες πληροφοριες και νεα απο φαρμακευτικες μπας κ βρεθει τπτ. Τα καλα νεα ειναι οτι γινεται μεγαλη ερευνα στο θεμα πανω,οποτε με λιγη τυχη κ με τη βοηθεια του Θεου ισως σε λιγα χρονια βρεθει η πρωτη σωστη κ αποτελεσματικη θεραπεια για ολους μας.

Θα σας κρατησω ενημερους για εξελιξεις.

jer
11-04-2013, 21:12
Λοιπον παιδια η λυση ειναι τοσο απλη οσο δεν φανταζεστε!!!!Μετα απο ολο το ψαξιμο που εχω κανει εδω και 6 χρονια,γιατρους φαρμακα κτλ κτλ,ενας ανθρωπος μονο καταφερε να με βοηθησει,δηλαδη να μου δοση να καταλαβω γιατι μου προηρθε και πως θα το διωξω,ειμαι σιγουρος οτι ειναι ετσι τα πραγματα που μου ειπε ,και αυτο γιατι εχω ακουσει παραπολλες γνωμες αλλα κανενας δεν με επεισε.Ολες οι εξετασεις που ειχα κανει δεν μου εβρεισκαν απολυτως τιποτα,και ολοι οι γιατροι μου ελεγαν δεν θα φυγει με τιποτα προσπαθησε να ζησεις με αυτο,με ειχε παρει απο κατω για πολλη καιρο γιατι ηταν τοσο εντονα τα βουητα που σιγα σιγα αρχισα να μην ακουω καλα,για να μην τα πολλη λογο με παρακολουθη εδω και ενα χρονο ενας ενεργειακως θεραπευτης ο οποιος μου ειπε καταρχην να κοψω τα γαλακτοκομικα και το αλατι μαχαιρι,και μου εξηγησε οτι εγω με το τροπο σκεψης μου που λειτουργουσα ως ανθρωπος εφερα την ασθενεια αυτη στον εαυτο μου,και οντως επεσε μεσα ,ειμαι πολλη ανχοτικος παντα σκεφτομουνα πιθανους κινδυνους οι οποιοι βεβαια ποτε δεν ερχοντουσαν,οταν κατι που μου συνεβαινε και δεν μου αρεσε το σκεφτομουνα εντονα για πολλη καιρο και στεναχωριομουνα,και γενικα αντιστεκοτανε ο εγκεφαλος μου σε ενα συμβαν που ειχε γινει και δεν γινοτανε να αλλαξη,αντι να το χωνεψω και να παω παρακατω στην ζωη μου, κολλαγα σε αυτο και το σκεφτομουνα καθε μερα ολη μερα ,συνοψιζω,1 στεναχωρια 2 εντονες και συνεχεις σκεψεις σε κατι 3 ανχος αδικαιολογητο για πιθανους κινδυνους,κτλ κτλ.Διαβασα τα βιβλια του και καταλαβα περι τινος προκειτε,παω πολλη καλυτερα εχουν φυγει τα βουητα 50%και αρχιζω και πιστευω οτι θα γινω τελειως καλα αρκει να μην κανω παλι τα ιδια πραγματα που με εφτασαν σε αυτο το σημειο.

kerasi
11-04-2013, 21:30
Πως λεγεται ο συγγραφεας?

panos25
12-04-2013, 01:09
jer καλησπερα! χαιρομαι πολυ που πας καλυτερα και μακαρι να γινεις εντελως καλα!
να σε ρωτησω μερικα πραματα.

σε τι γιατρους ειχες παει? τι σου ειπανε ακριβως?
ο θεραπευτης που λες οταν σε ειδε τι σου ειπε? επασχες απο εμβοες μονο η απο αιφνιδια βαρηκοια ,κωφωση κτλ κτλ?
δωσε μας περισσοτερες πληροφοριες,ηλικια κτλ κτλ επειδη κανω μια ερευνα πανω στο θεμα,αν θες εδω αν θες με πμ!
να ξερεις οτι κ γω στεναχωρια ανγχος κ εμμονες ειχα πριν το συμβαν οποτε μπορει να σχετιζονται.

jer
12-04-2013, 20:58
Φιλε η φιλη κερασι το ονομα δεν μπορω να το γραψω γιατι θα το κωψουν το μυνημα θα θεωρηθη διαφημισει, αλλα αμα ψαξεις δεν ειναι δυσκολο να το βρεις ,εχει γραψει 6 βιβλια και οπου να ναι παει για το 7 βιβλιο.Φιλε πανος 25,εχω παει σε παθολογους σε ωριλα εχω κανει εξετασεις τριπλεξ καρωτιδας,αξονικες κεφαλι -εγκεφαλου ,μαγνητικες κεφαλι - εγκεφαλου, εχω παρει φαρμακα για τα μικροαγγεια οπως stugeron και αλλα δεν τα θυμαμε καν ,οτι μου εδειναν το επερνα πανω στην τρελα μου να γινω καλα,οσο για το τι μου ειπανε ο καθενας μου ελεγε την δικια του θεωρια δυστυχως με εχουν απογοητευση οι γιατροι εμενα πρωσοπικα,ο θεραπευτης σου ειπα τι μου ειπε ,οτι μονος μου αρρωστησα τον εαυτο μου με τις σκεψεις,την στεναχωρια και τις εμμονες.Πρωτα επαθα τις εμβοες και μετα απο 3 χρονια δυναμωσανε οι εμβοες με αποτελεσμα να μην ακουω καλα,στην ουσια δεν υπαρχει βαρηκοια η κωφωση, απλα η εμβοη δυναμωνη και παει καπου ποιο κοντα στο σημειο οπου ακουη το αυτι με αποτελεσμα να κοβει το ηχο και να μην ακουμε,με το που φυγει η εμβοη να σε σιγουρος οτι θα ακους οπως πρωτα.Η ηλικια μου ειναι 35 χρονων,και κατι τελευταιο να σε σιγουρος οτι ανχος στεναχωρια και εμμονες σχετιζονται με τις εμβοες,Ελπιζω να σε βοηθησα.

panos25
12-04-2013, 22:47
Φιλε η φιλη κερασι το ονομα δεν μπορω να το γραψω γιατι θα το κωψουν το μυνημα θα θεωρηθη διαφημισει, αλλα αμα ψαξεις δεν ειναι δυσκολο να το βρεις ,εχει γραψει 6 βιβλια και οπου να ναι παει για το 7 βιβλιο.Φιλε πανος 25,εχω παει σε παθολογους σε ωριλα εχω κανει εξετασεις τριπλεξ καρωτιδας,αξονικες κεφαλι -εγκεφαλου ,μαγνητικες κεφαλι - εγκεφαλου, εχω παρει φαρμακα για τα μικροαγγεια οπως stugeron και αλλα δεν τα θυμαμε καν ,οτι μου εδειναν το επερνα πανω στην τρελα μου να γινω καλα,οσο για το τι μου ειπανε ο καθενας μου ελεγε την δικια του θεωρια δυστυχως με εχουν απογοητευση οι γιατροι εμενα πρωσοπικα,ο θεραπευτης σου ειπα τι μου ειπε ,οτι μονος μου αρρωστησα τον εαυτο μου με τις σκεψεις,την στεναχωρια και τις εμμονες.Πρωτα επαθα τις εμβοες και μετα απο 3 χρονια δυναμωσανε οι εμβοες με αποτελεσμα να μην ακουω καλα,στην ουσια δεν υπαρχει βαρηκοια η κωφωση, απλα η εμβοη δυναμωνη και παει καπου ποιο κοντα στο σημειο οπου ακουη το αυτι με αποτελεσμα να κοβει το ηχο και να μην ακουμε,με το που φυγει η εμβοη να σε σιγουρος οτι θα ακους οπως πρωτα.Η ηλικια μου ειναι 35 χρονων,και κατι τελευταιο να σε σιγουρος οτι ανχος στεναχωρια και εμμονες σχετιζονται με τις εμβοες,Ελπιζω να σε βοηθησα.

φιλε τζερ οτι εξετασεις εκανες εσυ εκανα κ γω κ βγηκαν φυσιολογικες. εγω επαθα αιφνιδια βαρηκοια και απο τοτε μου χουν μεινει οι εμβοες. η αληθεια ειναι οτι περασα μια μακρα περιοδο ανγχους και στεναχωριας 2 χρονια περιπου ,ισως να το προκαλεσα και στον εαυτο μου ισως και οχι. δε ξερω. αν θες ,μπορεις να μου πεις με πμ η εδω τι σου ειπε να κανεις ο γιατρος σου κ βελτιωθηκες? τωρα δηλαδη εισαι πολυ καλυτερα οπως λες ετσι?

jer
12-04-2013, 23:29
φιλε πανο δεν εχω καταλαβει τι ειναι το πμ

panos25
13-04-2013, 02:03
ειναι προσωπικο μηνυμα ,δηλαδη αντι να το γραψεις εδω, μου το στελνεις σε μενα. αν βαλεις το ποντικι πανω στο ονομα μου και μπεις στο προφιλ μου θα δεις οτι θα σου βγαλει μια επιλογη που λεει προσωπικο μηνυμα :D

teo22
13-04-2013, 13:15
Παιδια γεια σας. Ειμαι ατομο που βιωνα κρισαρες πανικου παλια. Τωρα πιο χαλαρα τα πραγματα σε σχεση εφιδρωσεων,ταχυπαλμιας και ζαλαδων.Δηλαδη μπορω να βγαινω σε χωρους διασκεδασης. Αλλα και η λιγο δυνατη μουσικη με πειραζει σε σημειο που οταν βγαινω απο το μπαρ η το κλαμπ να εχω απιστευτες εμβοες που κρατουν ωρες. Ολα αυτα ειναι πιστευω απο το αγχος και απ τις κρισεις πανικου που παθαινα.Σε γιατρο δεν εχω παει καθως μεχρι και η ψυχολογος μου μου ειπε οτι ειναι απο αγχος καθαρα! Θα θελα να σας ρωτησω αν εχετε αντιμετωπισει κατι παρομοιο.Ευχαριστω, καλη δυναμη σε ολους.Ας μην το βαζουμε κατω ποτε!

panos25
13-04-2013, 22:20
Και γω παθαινα κρισεις πανικου πριν 5 χρονια. Κ γω ειχα παρατηρησει οτι δεν ενιωθα καλα στο πολυ το κοσμο κ τη βαβουρα ,και θυμαμαι σε ενα μαγαζι στη Πανορμου λιγο πριν συνηδητοποιησω οτι παθαινω κρισεις ,ενιωθα τους ηχους να μου τρυπανε το κεφαλι!!! οποτε μαλλον ειναι φυσιολογικο αυτο που παθαινεις ,εφοσον στο λεει κ ο γιατρος.
Για να ηρεμησεις κοιτα να μην αγνωνεσαι ,καταλαβε οτι οι κρισεις πανικου ειναι μια βλακεια και δε προκειται να σε σκοτωσει ,κανε πραματα που θες μονο και βγαινε εξω συχνα και με οποιους νιωθεις καλυτερα μονο,οσους εμπιστευεσαι περισσοτερο και θα δεις οτι θα το ξεπερασεις. εγω πηρα και σιπραλεξ για 6 μηνες βεβαια αλλα το ξεπερασα περισσοτερο γτ καταλαβα οτι δεν ειναι σοβαρο. οσο για τις εμβοες ,μολις ξεανγχωθεις θα φυγουνε αλλα για καλο κ για κακο αν πηγαινεις σε μαγαζια με πολυ θορυβο φορα καμια οτοασπιδα για να εισαι σιγουρος οτι δε θα παθεις κανα ακουστικο τραυμα η τπτ σοβαρο. :D

teo22
14-04-2013, 00:02
πανο σου στειλα προσωπικο μηνυμα. απαντησε μου αν μπορεσεις στο προφιλ μ. καλο βραδυ

novia35
14-04-2013, 02:06
Ψάξτο για υπέρταση

ccrrxx
14-04-2013, 13:27
Καλησπέρα σε όλους,

ανοίκω και εγώ δυστυχώς σ'αυτούς που ύποφέρουν απο τις εμβοές. Σε λίγες μέρες κλείνω 2 μήνες απο τοτε που ξεκίνησε το πρόβλημα. Ο μόνιμος ήχος βρίσκεται και στα δύο αυτια (ή και στο κεφάλι) και ακούγεται σαν ηψηλής συχνότητας "noise", παρόμοιο με τον ήχο μιας τηλεόρασης που δεν δέχεται σήμα 'η με τον ήχο που παράγει ενας μετασχηματιστής. Σε μένα ξεκινησε το κακό νωρίτερα, τέλη της περασμένης χρονίας με ένα "burnout". Κλασικά συμπτωματα οπως ζαλάδες, αυπνίες και ενα γενικευμένο αίσθημα φόβου και αγχους χώρις (τουλαχιστον προφανεΙς) λόγους, εκτώς απο στρες στη δουλειά. Μιας και το είχα ξαναπάθει πριν 5-6 χρόνια και καταφερα να το ξεπερασω με citalopram/cipralex αποφάσησα να ξαναδοκιμασω την ίδια φαρμακευτική αγωγή. Αυτη την φορά ομώς μετά απο λίγες μέρες της αρχικής δώσης (5mg citalopram για 6 μέρες) ξαφνικά ξεκίνησε το πρόβλημα των εμβοών. Σταμάτησα το φάρμακο αμέσως καθώς διάβασα πως είναι γνωστή παρενέργεια αλλα δυστυχως το συμπτωμα αυτο παραμένει. Εντομεταξί τα άλλα συμπτώματα μου (ζαλαδες κλπ.) έχουν εξαφανιστεί. Εχω διαβάσει τα παντά πλεων περι tinnitus, εχω μιλήσει με γιατρους και εχω δοκιμάσει ήδη κορτιζόνες κλπ. αλλα μέχρι τώρα δεν έχω βρεί τιποτα που να μπορεί να με βοηθήσει. Κοντεύω να τρελαθω.. Παραδόξος διάβασα πως το citalopram/cipralex (η' και αναλογα φαρμακα της ίδιας κατηγορίας SSRI) μπορούν να βοήθήσουν σε τέτοιες περιπτώσεις που οι εμβοές προκλήθηκαν απο διαταραχές του νευρικού συστήματος. Μιας όμως και πιστευω πως αυτο το φάρμακο μου δημιουργησε το πρόβλημα εξ αρχής φοβάμαι να πειραματιστώ. Υπάρχει κανείς που έχει εμπειρία με αυτα τα φαρμακα και τις εμβοές?

Σε μεγάλο βαθμό θεωρώ πως το πρόβλημα με τις εμβοές είναι και αυτό ψυχοσωματικής φύσης. Επίσης θυμάμαι πως και παλαιοτερα (πριν τους περασμένους 2 μήνες) υπηρξαν στιγμές είχα αντιληφθεί τετοια ηχητικά φαινόμενα, χώρις όμως να τους δώσω ιδιαίτερη σημασία. Απο την αλλη όμως έχω και λιγες "καλες" μερες με σχετικά καλή διαθεση οπου δεν μπορώ να πω πως παρατήρησα κάποια ιδιαιτερη βελτιώση. Μερικές φορές ακούω τις εμβοές μόνο όταν δεν υπάρχουν άλλοι ήχητικοί περισπασμοί, αλλες φορές όμως ακόμα και όταν βρίσκομαι έξω στον δρόμο με πολύ θόρυβο.

Εμβοές = φρίκη. Η ποιότητα ζωης μου έχει φτάσει πάτο. Αν κάποιος έχει παρομοιές εμπειρίες και μπορεί να βοηθησει παρακαλω ας μου στείλει απαντηση.

Ευχαριστώ,

m

EDIT: Η αναφορά μου στα φάρμακα Citalopram/Cipralex δεν πρέπει να ερμηνευτεί ως προτρόπη για φαρμακευτική αγωγή. Οποιαδήποτε απόφαση για φαρμακευτική αγωγή πρέπει να εγγρηθεί απο εξειδικευμένο γιατρό. Επίσης ισχύει πως ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει τον έναν δεν σημαίνει πως θα βοηθήσει και τον άλλον.

panos25
14-04-2013, 18:02
Καλησπέρα σε όλους,

ανοίκω και εγώ δυστυχώς σ'αυτούς που ύποφέρουν απο τις εμβοές. Σε λίγες μέρες κλείνω 2 μήνες απο τοτε που ξεκίνησε το πρόβλημα. Ο μόνιμος ήχος βρίσκεται και στα δύο αυτια (ή και στο κεφάλι) και ακούγεται σαν ηψηλής συχνότητας "noise", παρόμοιο με τον ήχο μιας τηλεόρασης που δεν δέχεται σήμα 'η με τον ήχο που παράγει ενας μετασχηματιστής. Σε μένα ξεκινησε το κακό νωρίτερα, τέλη της περασμένης χρονίας με ένα "burnout". Κλασικά συμπτωματα οπως ζαλάδες, αυπνίες και ενα γενικευμένο αίσθημα φόβου και αγχους χώρις (τουλαχιστον προφανεΙς) λόγους, εκτώς απο στρες στη δουλειά. Μιας και το είχα ξαναπάθει πριν 5-6 χρόνια και καταφερα να το ξεπερασω με citalopram/cipralex αποφάσησα να ξαναδοκιμασω την ίδια φαρμακευτική αγωγή. Αυτη την φορά ομώς μετά απο λίγες μέρες της αρχικής δώσης (5mg citalopram για 6 μέρες) ξαφνικά ξεκίνησε το πρόβλημα των εμβοών. Σταμάτησα το φάρμακο αμέσως καθώς διάβασα πως είναι γνωστή παρενέργεια αλλα δυστυχως το συμπτωμα αυτο παραμένει. Εντομεταξί τα άλλα συμπτώματα μου (ζαλαδες κλπ.) έχουν εξαφανιστεί. Εχω διαβάσει τα παντά πλεων περι tinnitus, εχω μιλήσει με γιατρους και εχω δοκιμάσει ήδη κορτιζόνες κλπ. αλλα μέχρι τώρα δεν έχω βρεί τιποτα που να μπορεί να με βοηθήσει. Κοντεύω να τρελαθω.. Παραδόξος διάβασα πως το citalopram/cipralex (η' και αναλογα φαρμακα της ίδιας κατηγορίας SSRI) μπορούν να βοήθήσουν σε τέτοιες περιπτώσεις που οι εμβοές προκλήθηκαν απο διαταραχές του νευρικού συστήματος. Μιας όμως και πιστευω πως αυτο το φάρμακο μου δημιουργησε το πρόβλημα εξ αρχής φοβάμαι να πειραματιστώ. Υπάρχει κανείς που έχει εμπειρία με αυτα τα φαρμακα και τις εμβοές?

Σε μεγάλο βαθμό θεωρώ πως το πρόβλημα με τις εμβοές είναι και αυτό ψυχοσωματικής φύσης. Επίσης θυμάμαι πως και παλαιοτερα (πριν τους περασμένους 2 μήνες) υπηρξαν στιγμές είχα αντιληφθεί τετοια ηχητικά φαινόμενα, χώρις όμως να τους δώσω ιδιαίτερη σημασία. Απο την αλλη όμως έχω και λιγες "καλες" μερες με σχετικά καλή διαθεση οπου δεν μπορώ να πω πως παρατήρησα κάποια ιδιαιτερη βελτιώση. Μερικές φορές ακούω τις εμβοές μόνο όταν δεν υπάρχουν άλλοι ήχητικοί περισπασμοί, αλλες φορές όμως ακόμα και όταν βρίσκομαι έξω στον δρόμο με πολύ θόρυβο.

Εμβοές = φρίκη. Η ποιότητα ζωης μου έχει φτάσει πάτο. Αν κάποιος έχει παρομοιές εμπειρίες και μπορεί να βοηθησει παρακαλω ας μου στείλει απαντηση.

Ευχαριστώ,

m

φιλε και γω ειχα προβληματα με κρισεις πανικου και ανγχος ,και γω επερνα σιπραλεξ για 9 μηνες με 1 χρονο περιπου. δε παρατηρησα κατι σχετικο με εμβοες τοτε ( πανε 5 χρονια περιπου). Αποψη μου ειναι μη περνεις τετοια φαρμακα και κυριως βενζοδιαζεπινες οπως ζαναξ ,εκτος κ αν στα γραψει γιατρος ή δε δουλεψει τιποτα αλλο. Εννοω προσπαθησε να περιορισεις το ανγχος σου με φυσικους τροπους,γυμναστικη καλη διατροφη ,παρεες βγες εξω ,σκεψου μονο καλα πραματα και μην ασχολησε με τπτ ασχημο οσο μπορεις κτλ κτλ. Ξερω απο πρωτο χερι ποσο δυσκολο ειναι αυτο γτ κ γω ετσι ειμουν κ ειμαι ακομα μερικες φορες που παει να με παρει απο κατω ,αλλα φιλε μου αν προσπαθησεις σε βαθος χρονου θα τα καταφερεις!!!

οσο για τις εμβοες ,το σιπραλεξ ειναι οτοτοξικο αλλα δε ξερω αν αυτος ειναι ο λογος που τις επαθες. αναλογικα με το οτι αρχισες να παιρνεις και σου εμφανιστηκανε υπαρχει συσχετιση μεγαλη οπως και μεγαλη πιθανοτητα να ειναι απο αυτο. αλλιως υπαρχουν 1000+ λογοι, πχ εγω επαθα αιφνιδια βαρηκοια στα καλα καθουμενα. ειχα και γω καποιες ενοχλησεις καιρο πριν στα αυτια και κυριως στο αριστερο πριν την παθω ( βουλωνανε μονα τους και χωρις λογο,αισθηση πληροτητας,ενιωθα σαν να με τραβανε τα νευρα απο κατω απο τα αυτια,ξαφνικες δυνατες εμβοες των 3 δευτερολεπτων κτλ κτλ) . δυστηχως δε πηγε το μυαλο μου εκει για να το ψαξω.

τωρα σε αυτο που λες οτι η ψυχολογια επηρεαζει και δημιουργει ψυχοσωματικης φυσεως πραματα ,συμφωνω οσο δε παει. Μην τρελαινεσε , χαλαρωσε και δωσε λιγο χρονο στον εαυτο σου να προσπαθησει να ξεπερασει το προβλημα. αν δεν υπαρχει καποιο λειτουργικο σφαλμα στα αυτια σου (βαρηκοια ,ωτιτιδα κτλ κτλ) τοτε να ξες οτι προερχετε απο την κακη σου ψυχολογια ,και ως εχει ,μπορεις να το ξεπερασεις. δοκιμασε το τσαι μελισσοχορτο γτ βοηθαει αρκετα. 2 κουπες πρωι βραδυ και διαφορα θα δεις μετα απο 2-3 βδομαδες οσο αφορα στην ενταση των εμβοων. Κ γω να ξες τον ιδιο υψηλο ηχο σαν τηλεροραση σαν ρευμα ακουω κ γω κλεινω 2 μηνες σε λιγες μερες ετσι. Υπομονη και να ξες οτι γινεται ευτηχως και επιτελους ερευνα πανω στο θεμα ,οποτε αν ολα πανε καλα σε λιγα χρονια θα εχουμε και φαρμακο ειδικα για τις εμβοες.

:)

jer
15-04-2013, 14:03
Φιλοι μου οπως εχετε καταλαβει ολοι οι εμβοες ειναι ψυχοσωματικες.Αρα πρεπει να αλλαξουμε πρωτα τον τροπο σκεψης και μετα να στε σιγουροι οτι ολα θα πανε καλα.Οσο για το φαρμακο που θα βγει για τις εμβοες που λεει ο φιλος ο πανος,δεν νομιζω να συμβει κατι τετοιο για ενα και μονο λογο ,οτι ο καθενας το φαρμακο το εχει μες στο μυαλο του ο καθενας μας.Τι ειναι αυτο?Ηρεμια οχι ανχος ,οχι πανικοςκαι το ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ προσπαθηστε να ελενξετε την σκεψη σας,γιατι απο αυτη ξεκινανε ολα,οχι σκεψεις σε πιθανους κινδυνους,προβληματα δεν υπαρχουν ,αμα και οταν υπαρξουν τοτε θα τα αντιμετωπισουμε,αλλα οχι να τρελενομαστε για πιθανους κινδυνους ειναι κομικοτραγικο αυτο που μας συμβαινει. ΥΓ φιλε πανο25 σου εστειλα προσωπικο μυνημα αλλα δεν ξερω αν το εστειλα σωστα ,σου ηρθε?

panos25
15-04-2013, 15:19
οχι δεν εχω κατι στα εισερχομενα. αν μπορεις ξαναστειλτο

zoltar
23-04-2013, 03:42
Να πας σε νευροωτολόγο, οι εμβοές κρύβουν εκφυλιστικές ασθένειες και οι ΩΡΛ δεν έχουν τον τρόπο να εντοπίσουν το πρόβλημα . Ειναι λίγοι στην Ελλάδα......

katerina10
24-04-2013, 16:38
μου προτεινε ο ωρλ το memovigor 2 χαπια και από τη δεύτερη εβδομάδα είδα βελτίωση είναι και φυτικό

aghelika
24-04-2013, 23:25
Η ΛΗΣΗ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΣΚΗΣΕΙΣ http://www.youtube.com/watch?v=xS3RxF4TTGM

panos25
24-04-2013, 23:52
zoltar μπορεις να προτεινεις κανεναν για ΑΘηνα? οσο κ αν εψαξα δε βρηκα κανεναν.

κατερινα10 τι χαπι ειναι αυτο? που μπορω να το βρω?

αγγελικα αυτο που λεει η γιατρος στο βιντεο ειναι το tinnitus retraining therapy ?

aghelika
25-04-2013, 11:19
δεν γνωριζω πως ονομαζεται αυτη η θεραπεια,εμενα μ'βοηθησε πολυ με τον ιλλινγο και τις εμβοες .γιατρος στο βιντεο θα μπορεσει να σου συστισει καπιον ειδικο στην Αθηνα.

ccrrxx
28-04-2013, 20:48
Ναι, όσων αφορά την θεραπεία που αναφέρει στην αρχή του βίντεο, πρόκειται για το TRT (Tinnitus Retraining Therapy). Ζώ στην Γερμανία και
απο χθές χρησιμοποιώ αυτα τα ακουστικά βοηθήματα (tinnitus noiser ή γνωστά ως και ως white noise generators) τα οποία είναι το βασικό στοιχείο αυτής
της θεραπείας. Είναι πολύ νωρίς ακόμα για να μπορέσω να πώ αν βοηθούν ή όχι...

panos25
16-05-2013, 20:02
κανα νεο απο τη θεραπεια?

panos25
23-05-2013, 01:56
Λοιπον ,εχω μια ερωτηση προς ολους τους παθόντες απο αιφνιδια βαρηκοια. Παρακαλω σκεφτειτε πολυ καλα και απαντηστε μου

1) εισασταν σε στρες πριν το παθετε? ειχατε καταθλιψη ,ανγχος ,στρες ,γενικα μια ασχημη ψυχολογικη κατασταση?

2) εχετε αλλεργιες σε κατι συγκεκριμενο? φαγητο,σκονη,γυρη η τπτ σχετικο?

3) την μερα που το παθατε, ειχατε κανει κατι ασυνηθιστο? ειχατε πχ ασχημο συναισθημα ή μεγαλη κοπωση ή ποναγατε καπου ή νιωθατε ζαλαδα κτλ κτλ?

4) την μερα που το παθατε τι ακριβως φαγατε? με χρονολογικη σειρα αν ειναι δυνατον ,πρωι-μεσημερι-βραδυ πχ

5) ειχατε περιεργα συμπτωματα καμποσο καιρο πριν στα αυτια σας? βουλωνανε και ξεβουλωνανε χωρις λογο, η νιωθατε φαγουρα μεσα η κατι σχετικο?

6) που το παθατε 1η φορα? στον υπνο σας ,σε στιγμη χαλαρωσης κτλ κτλ

7) ακολουθησατε καποια διαιτα μετα? αν ναι ,πως νιωσατε και τι ακριβως δεν τρωγατε?

κανω μια μικρη ερευνα και θα ειμουν υποχρεος αν μπορουσατε να με βοηθησετε με τις πληροφοριες σας!

tasos73
25-06-2013, 13:40
Καλησπερα
πρωτη φορα μιλαω στο forum και θελω να μοιραστω και εγω το προβλημα μου. Εχω βουητο εδω και 3 μηνες μου εχει αλλαξει την ζωη προσπαθω να το ξεπερασω να μην το σκεφτομαι αλλα ειναι πολυ δυσκολο.Εχω παει σε 4 γιατρους εχω παρει διαφορα φαρμακα αλλα τελικα το προβλημα παραμενει.Εχω παει και σε ψυχιατρο για να μπορεσω να διαχειριστω την ολη κατασταση. Εχω κοψει το τσιγαρο και τον καφε.Τωρα τελευταια πηγα σε εναν γιατρο και μου εδωσε το memovigor 2 αλλα εδω και μια βδομαδα δεν εχω δει καμια διαφορα.Το ξερει κανεις αυτο το φαρμακο??? Υπαρχει βελτιωση στο βουητο? Αν μπορεσει καποιος ας μου απαντησει.....Σας ευχαριστω πολυ

αλεξανδρος_77
25-06-2013, 14:26
μηπως ακους μουσικη τερμα απο τα ακουστικα στο mp3?

kosto30
25-06-2013, 14:30
το ειχα απο το αγχος σε ενα αυτι!!περασε ομως μετα που ξεκινησα αγωγη ειναι και στα 2 αυτια??

tasos73
29-06-2013, 15:31
Μάλλον δεν υπαρχει απάντηση σε αυτο που ρώτησα

tasos73
29-06-2013, 15:32
Σε μένα απευθυνεσε?

tasos73
28-07-2013, 11:53
καποιος που εχει βουητο και στα δυο αυτια μηπως υπαρχει???? θελω να αλλαξουμε τις αποψεις μας

vagpap
28-07-2013, 15:04
Ειχα την φαεινη ιδεα καποτε κ συνεδεσα την φιαλη καταδυσεων ( 200bar ) μe αεροκορνα φορτηγου!!!! κ κυλοφορουσα με ταμαξι μ , την φιαλη στα ποδια μ , κ την κορνα εξω απτο παραθυρο ( για να πανηγυρησω μια νικη ) . Μουμεινε ενα βουητο , κ στα δυο αυτια . Πηγα στο ιατρικο κεντρο , με βαλαν στον ειδικο θαλαμο μετρησης ακοης , κ μουπαν οτι εχω κανει ζημια στο ακουστικο νευρο , κ δεν γινεται τπτ . Παρολαυτα , μετα απο 2-3 χρονια μου περασε .

vasilis_90
28-07-2013, 20:22
Καλησπερα και γω εχω το θεμα με το αφτι μου.στις αρχες εμφανηστικε με σφιριγμα και τωρα πριν 5 ημερες εγινε βουισμα.δεν εχω παει ακομα σε γιατρο αλλα συμπερανα οτι
ειναι απο υπερβολικο (αγχος) απο (στρες)και γενικα μια κακη ψυχολογικη κατασταση.προσεξτε γιατι καταλιγω εκει.πριν λιγους μηνες ειχα διακοψει την κανναβη επειδη δεν εβρισκα :D
μετα απο τρεις μερες διακοπης ξεκινησε το βουιτο,ενας υψηλος ηχος.οταν το αρχισα παλι δεν υπηρχε τετοιο θεμα.εχω τωρα δυο μηνες που το εκοψα ξεκινησε παλι.
καπου πιο πανω ειδα με τα αντικαθλιπτικα μπορει να προκαλεσουν επισις καποιο βουιτο.
αυτο το καταλαβα και γω πριν 5 ημερες που αυξησα τη δοση του effexor.
ειναι φρικη να ακουμε τετοιος ηχουσ μεσα μας.
οποιος βιωνει κατι παρομοιο ας μας πει τη γνωμη του.

spin7770
08-08-2013, 10:49
Καλησπερα και γω εχω το θεμα με το αφτι μου.στις αρχες εμφανηστικε με σφιριγμα και τωρα πριν 5 ημερες εγινε βουισμα.δεν εχω παει ακομα σε γιατρο αλλα συμπερανα οτι
ειναι απο υπερβολικο (αγχος) απο (στρες)και γενικα μια κακη ψυχολογικη κατασταση.προσεξτε γιατι καταλιγω εκει.πριν λιγους μηνες ειχα διακοψει την κανναβη επειδη δεν εβρισκα :D
μετα απο τρεις μερες διακοπης ξεκινησε το βουιτο,ενας υψηλος ηχος.οταν το αρχισα παλι δεν υπηρχε τετοιο θεμα.εχω τωρα δυο μηνες που το εκοψα ξεκινησε παλι.
καπου πιο πανω ειδα με τα αντικαθλιπτικα μπορει να προκαλεσουν επισις καποιο βουιτο.
αυτο το καταλαβα και γω πριν 5 ημερες που αυξησα τη δοση του effexor.
ειναι φρικη να ακουμε τετοιος ηχουσ μεσα μας.
οποιος βιωνει κατι παρομοιο ας μας πει τη γνωμη του.

Τι να λέμε τώρα, παγκοσμίως άλυτο πρόβλημα...., αρκετά φάρμακα είναι ωτοξικά, ασπιρίνη, αντιβιωτικά, ψυχοφάρμακα. Πάντως αφού όταν ξανάρχισες κάνναβη δεν είχες θέμα, τι να πω ίσως να είσαι τυχερός και να έχεις βρει τη λύση σου, στο φινάλε από το να παίρνεις ψυχοφάρμακα καλύτερο.

georgedimakopoulos
04-09-2013, 19:48
ειμαι 38 χρονων και εχω εμβοες εδω και 1 χρόνο αφού επεσε και η ακοή μου. πηγα στον καλύτερο νευροωτολογο τον κο Γαβαλα στο ιατρικο αθηνων και μου συστησε νεα χαπια memovigor και σωθηκα. τα παιρνω 1 μηνα τωρα και κοιμαμαι ηρεμος χωρισ βουητα
επιτελους

Maria1987
15-09-2013, 21:50
Εχω και εγω το ιδιο προβλημα εδω και ενα μηνα περιπου και οσο το νιωθω στα αυτια μου τοσο περισσοτερο αγχονομαι.θλω οπωσδηποτε να σταματησει,γιατι νιωθω την καρδια μου να παει να σπασει καθε φορα που αντιλαμβανομαι οτι υπαρχει. Με τρελαινει ψυχολογικα.αν βρεις τροπο να το αντιμετωπισεις,σε παρακαλω,πες το καισε μενα γτ δεντο αντεχω αλλο.....

purity
15-09-2013, 22:56
κι εγω το εχω καθε μερα..ειναι εκνευριστικο και ανησυχιτικο αλλα πιστεβω ειναι το αγχος σιγουρα..και αφου ο γιατρος σου ειπε δεν ειναι τιποτα dont worry..

Annakel
23-09-2013, 16:09
Kαλησπέρα! Εγώ είχα φοβερές εμβοές. Όταν ήταν ησυχία είχα ένα εργοστάσιο στο αριστερό μου αυτί. Παράλληλα είχα δυσκαταποσία ιδίως όταν ήμουν ξαπλωμένη ανάσκελα, δύσπνοια και άλλα τέτοια όμορφα. Είχα πάει σε 3 διαφορετικούς ωρυλα και τη δυσκαταποσία και τη δύσπνοια την απέδιδαν σε άγχος και τις εμβοές ο ένας μου είπε ότι είχα πάθει ψύξη και ο άλλος αυτό που σου είπε και σένα. Ταλαιπωρήθηκα τουλάχιστον δύο χρόνια με τις εμβοές ώσπου είχε γίνει αφόρητη η κατάσταση. Τελικά αποφάσισα να το δω πολύ πιο σοβαρά και το όλο θέμα ήταν ότι είχα πολυ στραβό διάφραγμα και κάτι πίεζε και μου δημιουργουσε τις εμβοές. Μόλις χειρουργήθηκα, πέρασαν όλα. Και η δύσπνοια και η δυσκαταποσία και κυρίως οι εμβοές την ίδια στιγμή που βγήκα από το χειρουργείο. Αφου με ρώτησε ο γιατρός ''πως είσαι"? και το πρώτο πράγμα που του είπα ήταν... ''πολύ ησυχία έχει''... !!!!!

Όλα αυτά τα συμπτώματα δεν ήταν από το άγχος που έτσι κι αλλιώς είχα, αλλά απο το στραβό διάφραγμα. Θα σου έλεγα να πας σε έναν εξειδικευμένο ωρυλά για εγχειρήσεις διαφράγματος για να αποκλείσεις και αυτή την περίπτωση.

spin7770
14-10-2013, 10:10
ειμαι 38 χρονων και εχω εμβοες εδω και 1 χρόνο αφού επεσε και η ακοή μου. πηγα στον καλύτερο νευροωτολογο τον κο Γαβαλα στο ιατρικο αθηνων και μου συστησε νεα χαπια memovigor και σωθηκα. τα παιρνω 1 μηνα τωρα και κοιμαμαι ηρεμος χωρισ βουητα
επιτελους

Αυτό είναι φανταστικό νέο, μπράβο! Μου έκανε εντύπωση που στις ενδείξεις του είχε πρώτες πρώτες τις εμβοές, δεν νομίζω ότι το έχω ξαναδεί αυτό και είναι και φυσικό φάρμακο, άρα όχι παρενέργιες άσχημες. Σε ευχαριστώ για την πληροφορία θα το δοκιμάσω και εγώ.

smaro
03-12-2013, 21:13
πώς πάει η θεραπεία με τα Μemovigor Κατερίνα; είμαι κι εγώ στην ίδια φάση και πριν πέντε μέρες ξεκίνησα αυτά τα χάπια ... προς το παρόν δεν βλέπω κάποισ θετική επίδραση. Ευχαριστώ

jer
04-12-2013, 19:36
καλησπερα παιδια ,στεναχωριεμαι οταν βλεπω καποιους να πιστευουν οτι ενα χαπι ,η κατι μαγικο θα τους κανει καλα….Σας το εχω πει ,τι ειναι αυτο που φταιει ,μην εχετε αυταπατες.Καντε τον κοπο να διαβασετε τα μηνυματα μου ποιο πανω και θα καταλαβετε τι θελω να πω.

salemale
15-12-2013, 01:56
Παιδια Καλησπερα. Ειμαι 40 χρονων κ' εχω αντικειμενικες εμβοες απο τα 23 μου. Ξεκινησαν απο το αριστερο μου αυτι κ' μετα απο 1-2 χρονια εμφανιστηκαν κ' στο δεξι. Μεσα σε ολα αυτα τα χρονια εχω δοκιμασει τα παντα κ' εχω γυρισει τον μισο κοσμο.. Οι εμβοες μου ακουγονται κ' εξωτερικα σε καποιον που στεκεται πλαι μου, οποτε καταλαβαινετε τι γινεται μεσα στο κεφαλι μου. Η διαγνωση που εχω στα χερια μου ειναι σπασμος του τεινων το τυμπανο μυος. Φετος επεμβατικα εκτος απο τις ενδοτυμπανικες ενεσεις κορτιζονης που εχω κανει κ' τη διορθωση διαφραγματος κ' το κοψιμο των κογχων μεσα στη μυτη προχωρησα κ' στο κοψιμο των συγκεκριμενων μυων κ' στα 2 αυτια. Οι εμβοες δεν σταματησαν αλλα μειωθηκε η ενταση τους κ' μπηκα μετα απο καποιο διαστημα απο τα χειρουργεια σε ενα καλο ρυθμο διαχειρισης τους. Καποιο διαστημα μετα απο αυτο εκανα κ' θεραπεια με λειζερ, η οποια ομως μου προκαλεσε εξαρση. Οποτε εδω φτανουμε στο πρωτο συμπερασμα οτι οταν κατι παει καλα, δεν το πειραζουμε. Αυτο που εχω να πω επισης σε ολους ειναι πως εχουν να κανουν αμεσα με τη ψυχολογια μας κ' πως χρειαζομαστε υποστηριξη κ' σε αυτο το κομματι καθως συνηθως ειναι ψυχογενεις. Προσωπικα ακολουθω αντικαταθλιπτικη αγωγη εδω κ' χρονια ενω για τις εξαρσεις εχω κ' το ηρεμιστικο παντα στη τσεπη μου μια τακτικη που βοηθαει αρκετα. Επισης μην περιμενετε να φυγουν απο μονες τους αλλα να πατε σε εναν καλο ωρλ αμεσως μετα την εμφανιση τους καθως με την παροδο του χρονου παγιωνονται. Αυτο το λαθος εκανα κ' εγω αφου απευθηνθηκα κ' σε λαθος ειδικοτητες νευρολογους παθλογους κτλ. στην αρχη αφου δεν μπορουσα να καταλαβω οτι οι σπασμοι μεσα στο κεφαλι μου (ετσι τους αντιλαμβανομουν λογω της αντανακλασης που γινεται μεσα σε αυτο) προερχονται απο τα αυτια. Το αποτελεσμα ηταν να βγαζουν τρελο κ' να χανω το χρονο μου. Να ξερετε επισης οτι υπαρχουν εξετασεις που δειχνουν το προβλημα των εβοων σε ειδικευμενους ωρλ. Οσον αφορα φαρμακευτικες αγωγες αυτα που με εχουν βοηθησει μεχρι τωρα ειναι το μαγνησιο κ' η ενδοτυμπανικες ενεσεις κορτιζονης η οποια μπορει να βοηθησει κ' ενδοφλεβια σε πολλες περιπτωσεις αλλα δεν συνισταται. Με το memovigor κανω θεραπεια εδω κ' 4 μηνες περιπου αλλα δεν εχω δει κατι ιδιαιτερο. Δουλεψτε ολοι πανω στη ψυχολογια σας καθως προσωπικα οπως κ' πολλα αλλα παιδια εδω μεσα οταν επικεντρωνομαι σε αυτες η' κανω αρνητικες σκεψεις το χανω το παιχνιδι. Αυτες ειναι οι εμπειριες μου απο τον κοσμο των εμβοων, ελπιζω να βοηθησω καποιους απο εδω μεσα κ' ευχομαι σε ολους μας καλη δυναμη κ' να πω πως η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια.

Obsessed
15-01-2014, 04:15
Παιδια και εγω εχω εμβοες. Ξεκινησαν το 2012,ομως δεν εδινα καθολου σημασια. Εδω και ενα μηνα λογω καποιων στρεσσογονων γεγονοτων ενταθηκαν.Αν το σκεφτομαι συχνα ειναι και η ενταση των εμβοων μεγαλη,αν δεν το σκεφτομαι συχνα,δεν ειναι τοσο μεγαλης εντασης. Πηγα σε ΩΡΛ και μου ειπε οτι η ακοη μου ειναι ΟΚ και οτι δεν εχω κατι παθολογικο. Επισης νιωθω και μια πιεση στο δεξι μου αυτι,σαν να ειναι βουλωμενο.Το εχει κανεις σας αυτο?

Επισης,υπαρχει καποιος να μου απαντησει για το θεμα της υπερακουσιας? Νιωθω μια μικρη ενοχληση,σαν τσιμπηματα συνηθως, αναλογως με τους θορυβους.Οταν εχεις υπερακουσια,εχεις φοβερο και αβασταχτο πονο στα αυτια απο το θορυβο? Το ρωταω για να διαπιστωσω αν εχω η οχι,αφου τις τελευταιες βδομαδες ξυπναω και κοιμαμαι με αυτη τη σκεψη της υπερακουσιας.Ειχα διαβασει δυο ατομα αυτοκτονησαν μαλιστα απο αυτο,καθως η ιδια τους η φωνη τους προκαλουσε αφορητο πονο!

Παρακαλω οποιος εχει υπερακουσια ας απαντησει στην ερωτηση μου. Θεωρω οτι μπορω να διαχειριστω το θεμα των εμβοων,ομως φοβαμαι τα χειροτερα για την εμφανιση της υπερακουσιας!

silencer
19-01-2014, 20:05
Αγαπητοί φίλοι καλή χρονιά. Τσεκάρω από καιρό σε καιρό το Φόρουμ και πρέπει να πω ότι τα δύο τελευταία μηνύματα μου κίνησαν ιδιαίτερα την προσοχή. Ειδικά αυτό του salemale. Πραγματικά δεν ήξερα ότι οι εμβοες μπορούν να είναι τόσο έντονες που να είναι αισθητές και από άλλους. Αγαπητέ τους αναβολεις τους έχεις ψάξει; Μήπως έχεις κάποιο θέμα κι εκεί;
Όσον αφορά τον obsessed και τους φόβους του, καλύτερα να είσαι ψυλλιασμενος αγαπητέ και να φυλαγεσαι παρά να ζεις σε άγνοια και να την πατήσεις όπως εγώ. Ο ασχετος ο γιατρός που είχα πρωτοπαει δεν μου είπε κουβέντα για τον υπ αριθμόν ένα εχθρό όσον υποφέρουν από εμβοες: Τους δυνατούς θορύβους. Αυτή ήταν η αφορμή για να μου εκδηλωθεί η υπερακουσια.
Η υπερακουσια αγαπητέ είναι βέβαια ένα σύμπτωμα και όχι μια πάθηση. Μπορεί δύο ανθρωποι να πάσχουν από διαφορετικό πρόβλημα και να εμφανίζουν υπερακουσια. Από όσα γράφεις, έχουμε κι άλλα συμπτώματα in common: το βουλωμα στο αυτί και τα τσιμπιματακια. Φαντάζομαι ότι αυτά είναι ένα είδος πόνου. Χωρίς να θέλω να το παίξω ειδικός, Επισκέψου πάλι έναν πολύ καλό ιατρό αλλά ανεξάρτητα από το τι θα σου πει να αποφεύγεις ΟΠΩΣΔΉΠΟΤΕ τους δυνατους και υψισυχνους ήχους. Αν στη γειτονιά σου δουλεύει κομπρεσέρ άλλαξε το δρόμο που πας σπίτι. Αν γνωρίζεις ότι ένα μαγαζί έχει "σφαγμενα" ηχεία μην πηγαίνεις. Αν σου αρέσουν οι συναυλιες παίρνε μαζί σου κι ένα ζευγάρι ωτασπιδες. Και αν ακούς μουσική Μην το κάνεις ποτέ μα ΠΟΤΈ με ακουστικά.
Ο πόνος είναι κάτι που υπάρχει στην υπερακουσια. Να ξέρεις ότι δεν τον βιώνουν όλοι οι πάσχοντες το ίδιο. Εμένα με τον καιρό μου υποχώρησε αρκετά. Τώρα εκδηλώνεται μόνο σε "μεγάλα" περιστατικά έκθεσης σε θορύβους. Και τον αντιμετωπίζω υπομονετικά, χωρίς παυσίπονα. Που έτσι κι αλλιώς δεν με έπιαναν.
Η υπερακουσια εχει γίνει για μένα τρόπος ζωής. Το πρόβλημα μου το γνωρίζουν μόνον οι πολύ δικοί μου άνθρωποι. Κι αυτό γιατί είναι τόσο παραξενο, σπάνιο και δύσκολο να περιγραφεί που ακόμα και οι γιατροί με αντιμετώπιζαν ως "φρικιό". Κι αυτο δεν θέλω να το ξαναζησω.

salemale
30-01-2014, 13:06
Αγαπητοί φίλοι καλή χρονιά. Τσεκάρω από καιρό σε καιρό το Φόρουμ και πρέπει να πω ότι τα δύο τελευταία μηνύματα μου κίνησαν ιδιαίτερα την προσοχή. Ειδικά αυτό του salemale. Πραγματικά δεν ήξερα ότι οι εμβοες μπορούν να είναι τόσο έντονες που να είναι αισθητές και από άλλους. Αγαπητέ τους αναβολεις τους έχεις ψάξει; Μήπως έχεις κάποιο θέμα κι εκεί;
Όσον αφορά τον obsessed και τους φόβους του, καλύτερα να είσαι ψυλλιασμενος αγαπητέ και να φυλαγεσαι παρά να ζεις σε άγνοια και να την πατήσεις όπως εγώ. Ο ασχετος ο γιατρός που είχα πρωτοπαει δεν μου είπε κουβέντα για τον υπ αριθμόν ένα εχθρό όσον υποφέρουν από εμβοες: Τους δυνατούς θορύβους. Αυτή ήταν η αφορμή για να μου εκδηλωθεί η υπερακουσια.
Η υπερακουσια αγαπητέ είναι βέβαια ένα σύμπτωμα και όχι μια πάθηση. Μπορεί δύο ανθρωποι να πάσχουν από διαφορετικό πρόβλημα και να εμφανίζουν υπερακουσια. Από όσα γράφεις, έχουμε κι άλλα συμπτώματα in common: το βουλωμα στο αυτί και τα τσιμπιματακια. Φαντάζομαι ότι αυτά είναι ένα είδος πόνου. Χωρίς να θέλω να το παίξω ειδικός, Επισκέψου πάλι έναν πολύ καλό ιατρό αλλά ανεξάρτητα από το τι θα σου πει να αποφεύγεις ΟΠΩΣΔΉΠΟΤΕ τους δυνατους και υψισυχνους ήχους. Αν στη γειτονιά σου δουλεύει κομπρεσέρ άλλαξε το δρόμο που πας σπίτι. Αν γνωρίζεις ότι ένα μαγαζί έχει "σφαγμενα" ηχεία μην πηγαίνεις. Αν σου αρέσουν οι συναυλιες παίρνε μαζί σου κι ένα ζευγάρι ωτασπιδες. Και αν ακούς μουσική Μην το κάνεις ποτέ μα ΠΟΤΈ με ακουστικά.
Ο πόνος είναι κάτι που υπάρχει στην υπερακουσια. Να ξέρεις ότι δεν τον βιώνουν όλοι οι πάσχοντες το ίδιο. Εμένα με τον καιρό μου υποχώρησε αρκετά. Τώρα εκδηλώνεται μόνο σε "μεγάλα" περιστατικά έκθεσης σε θορύβους. Και τον αντιμετωπίζω υπομονετικά, χωρίς παυσίπονα. Που έτσι κι αλλιώς δεν με έπιαναν.
Η υπερακουσια εχει γίνει για μένα τρόπος ζωής. Το πρόβλημα μου το γνωρίζουν μόνον οι πολύ δικοί μου άνθρωποι. Κι αυτό γιατί είναι τόσο παραξενο, σπάνιο και δύσκολο να περιγραφεί που ακόμα και οι γιατροί με αντιμετώπιζαν ως "φρικιό". Κι αυτο δεν θέλω να το ξαναζησω.

Φιλε silencer γεια σου. Αν ξερεις καποιο τροπο που να τσεκαρονται οι αναβολεις, ευχαριστως να ακολουθησω τη συμβουλη σου αλλα απο οτι ξερω σ' αυτες τις περιοχες παμε εμπειρικα κ' υποθετικα. Οσον αφορα το οτι οι εμβοες μου ακουγονται κ' εξωτερικα να σου πω οτι εχω τρελανει πολυ κοσμο.. Σαν κατηγορια εμβοων υπαρχει αλλα απο οτι ξερω συνανταται σπανια. Αυτο που θα ηθελα να σου προτεινω ειναι να μιλας περισσοτερο για το προβλημα σου. Οχι να βγεις με καμια ντουντουκα κ' να το διατυμπανισεις αλλα σε φιλους, οικειους κ' ανθρωπους που θα μπορουσαν να σε καταλαβουν γενικως. Οντως ειναι δυσνοητες κατηγοριες προβληματων για τους αλλους αλλα αυτο θα σε ξαλαφρωσει απο το να το κρατας για τον εαυτο σου κ' για 2-3 ανθρωπους ακομα κ' θα σε "απενοχοποιησει" απο το να κρυβεις την ασθενεια σου (που ειναι εντελως ανθρωπινη κ' οχι εξωγηινη) κ' θα σε ξαλαφρωσει απο το να ψαχνεις δικαιολογιες καθε φορα που δεν εχεις τη διαθεση η' δεν μπορεις να συμμετεχεις σε κατι που συμμετεχει ο κυκλος σου. Αυτο στο λεω γιατι κ' εγω εκανα το ιδιο λαθος κ' τωρα που το εχω πει σε περισσοτερους ανθρωπους (οχι βοδια) γυρω μου αισθανομαι πιο ανετα. Οποιος δεν μπορει να κατανοησει η' σε θεωρει φρικιο απλα δεν αξιζει να ειναι κοντα σου.
Φιλικα.

Geor1980
04-02-2014, 18:02
Καλησπερα και απο εμενα.

Πριν 2 1/2 χρονια επαθα 2 κρισεις πανικου λογω συσσωρευμενου αγχους
Ο οργανισμος μου τρελαθηκε.. για ενα μηνα μου εδωσε ο γιατρος xanax γιατι ειχα ο οργανισμος μου ειχε αγχος και πολυ δυνατα συμπτωματα
Μολις τα σταματησα ..αρχισαν πολυ δυνατες εμβοες και στα 2 αυτια και το αριστερο το αισθανομουν και πολυ βουλωμενο..

Για να μην πολυλογω εμβοες εχω ακομα..το μοναδικο συμπτωμα μου εχει μεινει εδω και καιρο..
Στην αρχη ημουν τρελαμενος...οποτε πηγα σε εναν ομοιοπαθητικο και μου ειπε το εξης:

Οτι το αγχος (μεσω της κρισης πανικου) ειχε διαταραξει τον (ευαισθητο) θυροειδη μου και οτι για να ερθει στα ισα του θελει πολυ καιρο ..και θα μειωθει σταδιακα με εξαρσεις (ημιτονοειδης συναρτηση) αρκει να μην αγχωνομαι υπερβολικα
Απο οτι εχω διαβασει και στο ιντερνετ μια αιτια των βουητων ειναι ο θυροειδης..
Το περιεργο ειναι οτι οι εξετασεις δεν εχουν δειξει προβλημα στο θυροειδη..και κατα τον ομοιοπαθητικο οι εξετασεις αιματος δεν ειναι παντα εγκυρες στο θεμα αυτο..

Το καλο της υποθεσης ειναι οτι οι εμβοες μειωθηκαν μαζι με τα υπολοιπα συμπτωματα (ταχυκαρδιες κτλ) ...παρ'ολα αυτα εχουν σταθεροποιηθει εδω και κανα χρονο σε ενα πολυ
μικρο βουητο (σφυριγμα) ..τις αντιλαμβανομαι μονο βραδυ σε απολυτη ησυχια και την ημερα μονο οταν κλεισω τα αυτια μου με τα δακτυλα μου..

Εχω συνηθισει στην ιδεα οτι δεν θα φυγουν ποτε..και απλα δεν ασχολουμαι ...δεν με εκνευριζουν πλεον και δεν με επηρεαζουν καθολου
Φιλος παντως ψυχιατρος μου ειπε οτι δεν υπαρχει μαγικη συνταγη ..καθε οργανισμος αντιδρα διαφορετικα στο αγχος και ξεπερνα τα συμπτωματα σε διαφορετικα χρονικα διαστηματα..
και απλα μου συνεστησε να μην ασχολουμαι με αυτα...

Η συμβουλη μου ειναι να τσεκαρετε καλα και τον θυροειδη...μπορει η διαταραχη του να σας προκαλει αγχος και να μεταφραζετε σε εμβοες..

Natedi
24-02-2014, 19:22
Καλησπέρα και απο εμένα.
Νέος στο Forum και στις ...εμβοές
Το πρβλ διαπιστώθηκε πριν τρεις περίπου εβδομάδες, σαν συνεχής συριγμός στα αυτιά ή κάπου μέσα στο κεφάλι. Μια συνεχής υψηλόσυχνη νότα, άλλες φορές έντονο και άλλες φορές σχεδόν εξαφανίζεται.
Πήγα σε ΩΡΛ (καθηγητή παρακαλώ) ο οποίος μόλις του είπα οτι εχω εμβοές, μου είπε οτι οι αιτίες μπορεί να είναι πάρα πολλές, δύσκολο να βρεθεί λύση, να προσπαθήσω να το ξεπεράσω ψυχολογικά και ισως αν διακόψω ή αλλάξω την αντιπηκτική θεραπεία που παίρνω λόγω ενός καρδιακού επεισοδίου που είχα , να αλλάξει η κατάσταση προς το καλύτερο , αλλα αυτό θα μου το πει ο καρδιολόγος που με παρακολουθεί. Επίσης μου συνέδεσε το πρβλημα των εμβοών με την ελαφρα βαρηκοία που διαπίστωσε με το ακόγραμμα, λόγω ηλικίας. //Αυτά πάνε πακέτο// μου είπε.
Όντως άλλαξα τη θεραπεία σε ένα φάρμακο (αντι για ασπιρίνη μου έδωσε κάποιο άλλο) οι εμβοές για μια εβδομάδα σχεδόν εξαφανίστηκαν, όμως εδώ και δυο μέρες ξαναεμφανίστηκαν με μια ποιοτική και ποσοτική διαφορά. Είναι λίγο πιο διαφορετικός ο ήχος και΄οχι τόσο έντονος.
Είναι ενοχλητικός στο σημείο να με εκνευρίζει, αλλά ακόμα δεν εχω χάσει τον υπνο μου.
Σχεδόν πάντα το πρωί που ξυπνω είναι έντονος, στη συνεχεια με την καθημερινότητα, απαλύνεται ή ξεχνιέται αλλά μόλις ησυχάσω λίγο ξανάρχεται
Απ οτι διάβασα και στα άλλα σχόλια μάλλον φταίει και το στρες (που όντως υπάρχει λόγω οικονομικών δυσκολιών)
Έτσι όπως είναι τώρα μάλλον το αντιμετωπίζω, αλλά φοβάμαι μην δυναμώσει, και προϊόντως του χρόνου.
Εν πασει περιπτώσει , είναι μια πολύ δυσάρεστη κατάσταση, δεν ξέρω τι να κάνω πέρα απο υπομονή,, και μάλλον θα πάω και σε άλλον Γιατρό (για την τιμή των όπλων)
Ευτυχώς (?) δεν έχω ακόμα ιλίγγους, ζαλάδες κλπ και προς το πατρόν δεν ενοχλόυμαι απο δυνατούς εξωτερικούς ήχους όπως άλλοι.
Για να έχετε μια ιδέα τι ακριβώς ακούω, πηγαίνετε αν θέλετε σε αυτή την Δ/νση http://www.youtube.com/watch?v=baJB8CUG0cY&list=FLHwgjsFdPRsod3Z5eKuza0w και ακουστε περίπου στο 3:48 -3:52 (όταν επαιρνα ασπιρίνη) και τη διαφοροποίησή της μετά την διακοπή της στο 4:05 - 4:08

Ένα χαρακτηριστικό είναι οτι πολλές φορές εξαφανίζεται για μερικά λεπτά , ξαφνικά αλλά και ξαναεμφανίζεται το ιδιο απροειδοποίητα!
Καλή συνέχεια και καλή ..ιαση :)

christinalaka
24-02-2014, 21:22
εχω ακριβως το ιδιο προβλημα. ηταν πολυ εντονο και ενοχλητικο. και εγω συνηθως στο αριστερο αυτι. πηγα σε ΩΡΛ και αφου καναμε ακουογραφημα ειδε την πιεση μου φυσιλογικη με εστειλε για αξονικη και εκει φανηκε οτι εχω ρινικο πολυποδα και οι εμβοες οφειλονται σε αυτο. αν δεν εχεις κανει αξονικη ζητα απο τον γιατρο σου να κανεις μια για πληρη ελεγχο. δεν αποκλειετε φυσικα και το αγχος αλλα απεκλεισε πρωτα καθε παθολογικο αιτιο και περαστικα σου!!!

Natedi
24-02-2014, 21:46
Σωστά. Πρέπει να αποκλείσουμε πρώτα κάθε άλλη παθολογική περίπτωση. Αλλά απ΄οτι έχω καταλάβει, η πιθανότητα αυτή είναι μικρή. Το σύνηθες είναι να μην εντοπίζεται κάτι. Σίγουρα όμως κάποιες εξετάσεις πρέπει να γίνουν.. Σε ευχαριστώ christinalaka

Natedi
26-02-2014, 20:16
Μετά από δυο μέρες "ηρεμίας", σήμερα ο εφιάλτης ξαναεμφανίστηκε. Και ορισμένες στιγμές περισσότερο έντονα τα βουίσματα. Αρχίζει να μου τη δίνει...

kostas505
27-02-2014, 17:54
Καλησπέρα!Αν και καινούριο μέλος στο forum το έχω επισκεφθεί αρκετές σαν αναγνώστης!Είμαι 28 χρονών!Η δική μου περίεργη ιστορία με τις εμβοές ξεκίνησε πριν ένα μήνα ακριβώς!Να σημειώσω πως ασχολούμαι αρκετά με τη μουσική απο μικρή ηλικία!Πάμε λοιπόν,πριν από 1 μήνα,αφού περπάτησα στο υπρβολικό κρύο της Αθήνας το βράδυ μπαινοβγαίνωντας σε bars,κατέληξα με την παρέα μου σε ένα μικρό clubάκι!Η μουσική εκεί απο τα ηχεία ήταν ομολογουμένως αρκετά δυνατά αλλα μόνο εγώ από όλη την παρέα μου ενοχλήθηκα από την ένταση, σε σημείο που 2-3 φορες για λίγα λεπτά βγήκα έξω απο πόνο στα αυτιά!Μετά απο 2 ώρες,πηγαίνοντας προς το σπίτι,ένιωθα ενα μικρό βουητάκι στο αριστερό αυτί,το οποίο γινόταν αντιληπτό σχετικά εύκολα στο δρόμο,παρά τους θορύβουςΔεν έδωσα σημασία και κοιμήθηκα!Το επόμενο πρωί ξύπνησα με 2-3 ήχους εμβοών σε κάθε αυτί!Βουητάκια χαμηλού τόνου,συριγμοί,'φτερουγίσμ τα' και hiss,δηλαδή πολύ υψιλής συχνότητας ΄ξυσιματάκι'!Mιάς και ήταν Σάββατο δεν επισκεύθηκα κάποιο γιατρό αλλά μετά απο μία περιήγηση στο internet ξεκίνησα κορτιζόνη Medrol σε χάπι (μου την είχε δώσει και παλιότερα γιατρος σε συνδιασμό με αντιβίωση για μια φλεγμονή στο αυτί)!
Δευτ'ερα επισκέπτομαι ιδιώτη ΩΡΛ ο οποίος δεν βρήκε καποια βλαβη πουθενά!Ακουόγραμμα και τυμπανόγραμμα ήταν τέλεια!Μου είπε τα κλασσικά,μην το σκέφτεσαι,είσαι νέο παιδί κλπ!Συνέχισα την κορτιζόνη για 9-10 μέρες και όντως οι εμβοές υποχώρησαν 95% σε 15-16 μέρες...Να σημειώσω πως για 3-4 μέρες κι με μία μέρα σε κορύφωση,άκουγα παραμορφωμένες κάποιες ψηλές συχνότητες,άκουγα δηλαδη στο δρόμο ήχους σαν κελαιδίσματα πουλιών χωρίς να υπάρχουν!Yπήρχε δηλαδή πηγή ήχου όπως αυτοκίνητα,μουσική καφετέριας,θόρυβος απο ψυγείο,βαβούρα στο ΙΚΕΑ ΚΛΠ!Απλά άκουγα μια συγκεκριμένη συχνότητα πιο δυνατά και αλλιωμένη!
'Ena μήνα μετά το συμβάν και αφου οι εμβοές όπως είπα είχαν εξαληφθεί σχεδόν πλήρως,μετά απο επίσκεψη σε περιοχή με υψόμετρο και αρκετό κρύο αέρα,την επόμενη μέρα ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ!Αυτή τη στιγμή άρχισαν ξανά το κοκτέιλ εμβοών και στα 2 αυτιά!χωρίς να εκτεθώ σε δυνατό θόρυβο για να υποψιαστώ βλάβη!
Υπάρχει κανείς να μου πεί τη γνώμη ή σχετική εμπειρία του?? :(

kostas505
28-02-2014, 17:06
Καλησπέρα!Αν και καινούριο μέλος στο forum το έχω επισκεφθεί αρκετές σαν αναγνώστης!Είμαι 28 χρονών!Η δική μου περίεργη ιστορία με τις εμβοές ξεκίνησε πριν ένα μήνα ακριβώς!Να σημειώσω πως ασχολούμαι αρκετά με τη μουσική απο μικρή ηλικία!Πάμε λοιπόν,πριν από 1 μήνα,αφού περπάτησα στο υπρβολικό κρύο της Αθήνας το βράδυ μπαινοβγαίνωντας σε bars,κατέληξα με την παρέα μου σε ένα μικρό clubάκι!Η μουσική εκεί απο τα ηχεία ήταν ομολογουμένως αρκετά δυνατά αλλα μόνο εγώ από όλη την παρέα μου ενοχλήθηκα από την ένταση, σε σημείο που 2-3 φορες για λίγα λεπτά βγήκα έξω απο πόνο στα αυτιά!Μετά απο 2 ώρες,πηγαίνοντας προς το σπίτι,ένιωθα ενα μικρό βουητάκι στο αριστερό αυτί,το οποίο γινόταν αντιληπτό σχετικά εύκολα στο δρόμο,παρά τους θορύβουςΔεν έδωσα σημασία και κοιμήθηκα!Το επόμενο πρωί ξύπνησα με 2-3 ήχους εμβοών σε κάθε αυτί!Βουητάκια χαμηλού τόνου,συριγμοί,'φτερουγίσμ τα' και hiss,δηλαδή πολύ υψιλής συχνότητας ΄ξυσιματάκι'!Mιάς και ήταν Σάββατο δεν επισκεύθηκα κάποιο γιατρό αλλά μετά απο μία περιήγηση στο internet ξεκίνησα κορτιζόνη Medrol σε χάπι (μου την είχε δώσει και παλιότερα γιατρος σε συνδιασμό με αντιβίωση για μια φλεγμονή στο αυτί)!
Δευτ'ερα επισκέπτομαι ιδιώτη ΩΡΛ ο οποίος δεν βρήκε καποια βλαβη πουθενά!Ακουόγραμμα και τυμπανόγραμμα ήταν τέλεια!Μου είπε τα κλασσικά,μην το σκέφτεσαι,είσαι νέο παιδί κλπ!Συνέχισα την κορτιζόνη για 9-10 μέρες και όντως οι εμβοές υποχώρησαν 95% σε 15-16 μέρες...Να σημειώσω πως για 3-4 μέρες κι με μία μέρα σε κορύφωση,άκουγα παραμορφωμένες κάποιες ψηλές συχνότητες,άκουγα δηλαδη στο δρόμο ήχους σαν κελαιδίσματα πουλιών χωρίς να υπάρχουν!Yπήρχε δηλαδή πηγή ήχου όπως αυτοκίνητα,μουσική καφετέριας,θόρυβος απο ψυγείο,βαβούρα στο ΙΚΕΑ ΚΛΠ!Απλά άκουγα μια συγκεκριμένη συχνότητα πιο δυνατά και αλλιωμένη!
'Ena μήνα μετά το συμβάν και αφου οι εμβοές όπως είπα είχαν εξαληφθεί σχεδόν πλήρως,μετά απο επίσκεψη σε περιοχή με υψόμετρο και αρκετό κρύο αέρα,την επόμενη μέρα ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ!Αυτή τη στιγμή άρχισαν ξανά το κοκτέιλ εμβοών και στα 2 αυτιά!χωρίς να εκτεθώ σε δυνατό θόρυβο για να υποψιαστώ βλάβη!
Υπάρχει κανείς να μου πεί τη γνώμη ή σχετική εμπειρία του?? :(

ZNF577
10-03-2014, 22:11
Καλησπέρα! Η εμπειρία μου σχετικά με τις εμβοές είναι σχετικά ανάλογη. Εγώ το είχα πάθει από μια πρόβα σε ένα studio ύστερα από έναν μικροφωνισμό.Δεν το κατάλαβα αμέσως εκείνη τη στιγμή, αλλά την επόμενη μέρα και συνέδεσα έτσι ότι αυτή είναι η αιτία μιας και είχα πονέσει λίγο. Τέλος πάντων, πήγα σε ωρλ και μου έκανε τα κλασσικά τεστ και δεν βρήκε κάτι. Μου είπε ότι θα το έχω για πάντα και είναι μόνιμη βλάβη που δεν μπορεί να φανεί. Επισκέφτηκα άλλους 2 και μου είπαν ότι δεν είναι βλάβη και είναι ψυχοσωματικό. Με παρακολουθούσε και μια ψυχολόγος εκείνο το διάστημα και φυσικά το ερμήνευε με τον ίδιο τρόπο. Με είχε πάρει από κάτω γενικά γιατί είχα αποκτήσει και μια ευαισθησία σε ψηλής συχνότητας ήχους σαν ήπια υπερακουσία.
Μετά από κάποιο καιρό άρχισε να φεύγει η ευαισθησία αυτή και οι εμβοές μειώθηκαν. Δεν έχουν φύγει και αυτή τη στιγμή που μιλάμε σε απόλυτη ησυχία τις διακρίνω, αλλά δεν με ενοχλούν. Δεν είναι κάτι που πρέπει να σε ανησυχεί, μιας και ειλικρινά αφού το πρώτο τεστ έδειξε κάτι αρνητικό όσον αφορά τη βλάβη , δεν πρόκειται να συνέβη έτσι μια νέα από το πουθενά.
Επίσης, είναι επόμενο κατά τη γνώμη μου να ακούς κάτι , από τη στιγμή που σε ψηλό υψόμετρο υπάρχει αλλαγή ατμοσφαιρικής πίεσης που σημαίνει ότι θα βουλώσουν τα αυτιά σου και θα ακούς και αυτές τις ελάχιστης έντασης εμβοές που μάλλον έχεις.
Ζήσε τη ζωή σου και μην δίνεις βάση σε μικροπράγματα όπως είναι οι εμβοές. Και φιλική συμβουλή, πάντα earplugs σε club και γενικά σε χώρους με δυνατή μουσική

Natedi
12-03-2014, 13:45
Καλημέρα και πάλι. Εμένα οι εμβοές συνεχίζονται για 2 μήνα ακάθεκτες. Κάθισα και τις παρακολούθησα κρατώντας κατά κάποιο τρόπο ημερολόγιο της ποιότητας και της έντασης αυτών. Γενικά μπορώ να πω είναι δυο ειδών αυτές που αισθάνομαι. Αυτές τις "ηπιες" που ηχούν στα αυτιά και κυρίως στο ΔΕ αυτί και είναι αντιμετωπίσημες διότι έχουν μια αίσθηση σαν θρόισμα ή μεταλλικό σύρσιμο και όταν βουλώνω με το χέρι τα αυτιά μειώνονται. Επίσης συνήθως τις αντέχω και ο εγκέφαλος τις ξεχνά όταν ασχολούμαι με κάτι ή όταν περπατώ στο δρόμο. Οι δεύτερες που είναι και οι χειρότερες είναι αυτές που ηχούν κατευθείαν στο κεφάλι. Δεν επηρεάζονται απο ανοιγοκλεισίματα αυτιών και είναι γενικά πιο έντονες, ενώ ο ήχος τους μοιάζει είτε σαν θόρυβος μετά από δυνατή μουσική ή σαν ψιλή νότα διαρκείας κάτι σαν μικροφωνισμός. Δεν μπορούν να αγνοηθούν εύκολά όπως οι άλλες των 'αυτιών" οι ήπιες. Τις τελευταίες 2-3 εβδομάδες άλλαξε και η συχνότητα εμφανίσεώς τους. Ενώ αρχικά εναλλάσσονταν κάθε δυο τρεις μέρες, δηλαδή, εμβοές (οιουδήποτε τύπου) και ύστερα σχεδόν ησυχία, τώρα οι εμβοές είναι μόνιμες με ευχάριστη κατάσταση αυτή του συρσίματος των αυτιών (της ήπιας μορφής, που αντιμετωπίζεται) αλλά και η οποία εμφανίζεται λιγότερο. Το ευχάριστο στην υπόθεση είναι οτι ο εγκέφαλος συνηθίζει το θόρυβο και συχνά ξεχνιέμαι. Ίσως και γι αυτό ποτέ μέχρι τώρα, όσο δυνατές και να ήταν δεν είχα πρβλ με τον βραδυνό ύπνο. Μόλις ξαπλώσω και γυρίσω πλευρό...κοιμάμαι. Πάντως γενικά την πλήρη ησυχία δεν την εχω νοιώσει εδώ και μερικές εβδομάδες.
Εκτός από εχθές που συνέβη κατι πρωτοφανές.
Ενώ κοιμόμουν μια χαρά, (μετά απο μια πραγματικά δύσκολη μέρα απο πλευράς εμβοών) ξύπνησα κάποια ώρα την νύχτα από δυνατές εμβοές στο κέντρο του κεφαλιού κατι σαν σειρήνα συναγερμού. Τι κι αν έκλεινα αυτιά τίποτε. Αυτές βάραγαν. Το κεφάλι πήγαινε να σπάσει. Ετοιμαζόμουν να σηκωθώ όταν... αποφάσισα να αλλάξω πλευρό.
ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΓΥΡΙΣΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ ΤΟ ΔΕ ΑΥΤΙ ΣΤΟ ΜΑΞΙΛΑΡΙ..... Ε Ξ Α Φ Α Ν Ι Σ Τ Η Κ Α Ν. Εντελώς. Σαν να γύρισε διακόπτης.
Έμεινε ένα σούρσιμο ελαφρύ. Μέχρι τώρα που γράφω υπάρχει μόνο το σούρσιμο(του αυτιού που αντιμετωπίζεται) λίγο πιο έντονο, αλλά καμμία σχέση με τα κουδουνίσματα του κεφαλιού που άλλωστε είχα όλη την προηγούμενη ημέρα.
Είναι η 2η φορά που δυνατό κουδούνισμα σταματάει ξαφνικά. Η πρώτη ήταν πριν 4-5 ημέρες που είχα ψιλοκοιμηθει στη πολυθρόνα μετά το μεσημεριανό φαγητό με αρκετά κουδουνίσματα στο Κεφάλι τα οποία ξαφνικά σταμάτησαν σαν να γύρισε διακόπτης, σε σημείο που πετάχτηκα από τη ξαφνική και αναπάντεχη ησυχία.

Αν έχει κανείς άλλος παρόμοια εμπειρία , θα παρακαλούσα να το συζητήσουμε!

kostas505
13-03-2014, 20:17
Natedi μόλις διάβασα το μνμ σου και οι περιπτώσεις μας είναι πολύ κοντινές.Έχω και εγώ το υποφερτό 'σύρσιμο' που περιγράφεις.Απλά το ακούω και ελάχιστα όχι μονο σε απόλυτη ησυχία και οταν κλείσω τα αυτιά μου αλλά και σε ενα δωμάτιο με την τηλεόραση χαμηλά.Επίσης είχα πρόσφατα ίδιο επισόδειο που ξύπνησα ξαφνικά από δυνατές εμβοές!Αργότερα που ηρέμησα και ξαναξάπλωσα,χαμήλωσαν...

Natedi
13-03-2014, 20:50
kostas505 σε ευχαριστώ για την απάντηση. Η απορία μου έγκειται στο γεγονός οτι αν και πολύ δυνατες οι εμβοές , σταμάτησαν απότομα μόλις γύρισα το κεφάλι μου στο μαξιλάρι. Σε χρόνο μηδέν απο το πολύ δυνατό στο ..τίποτα! Πλήρης σιγήγ! Συμφωνώ οτι αμα χαλαρώνεις μειώνονται. Γι αυτο και το βράδυ δεν εχω πρβλ να κοιμηθώ. Όμως αυτο το ξαφνικό σταμάτημα, σαν να γύρισε διακόπτης με παραξένεψε.

kostas505
14-03-2014, 19:14
'Εχεις δοκιμάσει κάποια φαρμακευτική αγωγή για τις εμβοές,μιάς και είναι πρόσφατες-και οι δικές μου ξεκίνησαν αρχές Φεβρουαρίου.Ξεκίνησα 14ήμερη κορτιζόνη medrol μέχρι που εξαφανίστηκαν 98%...Τέλη του ίδιου μήνα με ξαναέπιασαν βέβαια οπότε ξεκίνησα νέο κύκλο medrol...Aργά αλλά σταθερά νοιώθω να μειώνονται,αν και έιμαι λίγο στάσιμος εδώ και 2-3 μέρες...Τη Δευτέρα θα επισκευθώ πάλι το γιατρό...Οταν παίρνω την κορτιζόνη οι εμβοές μαλακώνουν και μειώνονται αρκετά...Στη συνέχεια όμως ζωηρεύουν αν και εξήγησα την πτωτική τους πορεία μέρα με τη μέρα ΜΑΛΛΟΝ λογω κορτιζόνης...Ελπίζω σε κάτι καλύτερο...

Natedi
15-03-2014, 14:34
'Εχεις δοκιμάσει κάποια φαρμακευτική αγωγή για τις εμβοές,μιάς και είναι πρόσφατες-και οι δικές μου ξεκίνησαν αρχές Φεβρουαρίου.Ξεκίνησα 14ήμερη κορτιζόνη medrol μέχρι που εξαφανίστηκαν 98%...Τέλη του ίδιου μήνα με ξαναέπιασαν βέβαια οπότε ξεκίνησα νέο κύκλο medrol...Aργά αλλά σταθερά νοιώθω να μειώνονται,αν και έιμαι λίγο στάσιμος εδώ και 2-3 μέρες...Τη Δευτέρα θα επισκευθώ πάλι το γιατρό...Οταν παίρνω την κορτιζόνη οι εμβοές μαλακώνουν και μειώνονται αρκετά...Στη συνέχεια όμως ζωηρεύουν αν και εξήγησα την πτωτική τους πορεία μέρα με τη μέρα ΜΑΛΛΟΝ λογω κορτιζόνης...Ελπίζω σε κάτι καλύτερο...

Εκτός απο τις αρχες Φεβ που πήγα σε ε΄να Γιατρό και εν πολλοίς μου είπε να μαθω να ζω με αυτές, (τα γράφω παραπάνω) δεν ξαναπήγα σε γιατρό. Αλλα μάλλον σύντομα θα πρέπει να επισκευτώ κάποιον

Natedi
15-03-2014, 14:45
Kostas 505 σε ποιό Γιατρο πας? Εισαι Αθήνα ή αλλού?

Στάμ
17-04-2014, 23:23
Γειά σας και από εμένα,
Και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα εδώ και 17 χρόνια. Τα αυτιά μου βουίζουν σαν τρελά. Μερικές φορές νομίζω ότι κάποιος που είναι δίπλα μου θα το ακούει :). Πήγα σε πολλούς γιατρούς όλα αυτά τα χρόνια, αλλά όλοι μου είπαν ότι πρέπει να μάθω να ζω έτσι. Κάποιες φορές όμως βουίζουν ιδιαίτερα πολύ και αναγκάζομαι να παίρνω κορτιζόνη. Το χειρότερο όμως απ΄όλα είναι ότι παράλληλα βουλώνουν. Αν μου λέγανε να επιλέξω μεταξύ εμβοών ή βούλωμα. Θα επέλεγα εμβοές. Τα βουητά συνηθίζονται αργά ή γρήγορα. Τα βουλωμένα αυτιά όμως όχι. Αν υπάρχει κάποιος με παρόμοιο πρόβλημα, παρακαλώ να το μοιραστεί μαζί μου.......!!!

Tracy
18-04-2014, 00:47
Μαρια αυτα που ακους εσυ ανεφερες οτι τα ακους κοντα στον υπνο. Αν ειναι ετσι προκειται για κατι διαφορετικο απο αυτο που αναφερει ο c.m (που αν καταλαβα καλα το εχει κατα τη διαρκεια της ημερας). Πριν ή μετα τον υπνο ειναι απολυτως φυσιολογικο να ακους βουητα ή και αλλους ηχους ακομα και να νιωθεις οτι βλεπεις διαφορα, προκειται για τις υπναγωγικες ή υπνοπομπικες παραισθησεις που αποτελουν μερος της φυσιολογικης διαδικασιας του υπνου.

Dissonance
12-05-2014, 01:00
Καλησπέρα! Επαναφέρω το θέμα της υπερακουσίας (σε συνδυασμό με εμβοές) που είχε αναφερθεί σε παλιότερα ποστ από τον tinnitus και τον silencer. Έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα εδώ και 2,5 μήνες και ψάχνω για κάποιον καλό ΩΡΛ και οποιαδήποτε πληροφορία/συμβουλή/εμπειρία πάνω στο θέμα!

silencer
18-05-2014, 13:24
Χαίρε. Μιας κ δεν είναι σωστο να προτεινω ιατρούς από εδω (άλλωστε εγώ έχω να πάω σε ΩΡΛ από το Δεκέμβριο του 2011) θα περιοριστώ στο να (ξανα)μεταφέρω την εμπειρία μου. Εγώ αγαπητέ Dissonance όταν κατάλαβα ότι η ιατρική επιστήμη δεν έχει μελετήσει εις βάθος το θέμα και δεν έχει να προτείνει ουσιαστικές λύσεις, αποφάσισα κ θυσίασα ένα χρόνο περίπου από τη ζωή μου και να απομονωθώ έτσι ώστε να ζήσω τα υπόλοιπα χρόνια μου φυσιολογικά. Δεν γνωρίζω αν εσύ είσαι εις θεσην να το κάνεις αυτό και δε γνωρίζω και το πόσο ανυπόφορο σου είναι το πρόβλημά σου. Εγώ πήρα ένα χρόνο άδεια ανευ αποδοχών, είμαι όμως δημόσιος υπάλληλος και η δουλειά μου ήταν εκεί κ με περίμενε. Επίσης αυτό το χρονικό διάστημα υπολειτουργούσα σε όλα τα πεδία. Οικονομικό, κοινωνικό, προσωπικό. Έμενα με τους γονείς μου (δύσκολο για έναν άνθρωπο 36 ετών) δεν ξόδευα, δεν είχα υποχρεώσεις, δεν είχα παρέες. Ανταμείφθηκα όμως. Η "κουρα" που επέλεξα είχε αποτέλεσμα καθώς επέστρεψα στη ζωή και έκανα μάλιστα και πράγματα που δεν είχα κάνει πριν. Σήμερα έχω και πάλι τη δουλειά μου, το σπίτι μου, τις σχέσεις μου, τα χόμπυ μου, κοιτάω το μέλλον αισιόδοξα. Πάντα όμως με προσοχή. Και σε περιόδους όξυνσης του προβλήματος ξέρω πως να το αντιμετωπίζω μόνος μου. Σου είπα άλλωστε πως έχω να πάω σε ΩΡΛ 2,5 χρόνια.
Τα υπόλοιπα σε pm.

pseudonymo
20-05-2014, 17:00
Καλησπέρα σας. Μόλις γράφτηκα στο site. Είμαι γυναίκα 28 ετών και η δική μου ιστορία με τις εμβοές ξεκινάει στα μέσα του 2006 όπου και έπαθα κρίση άγχους.
Μετά από αυτό ξεκίνησα να ακούω τζιτζίκια μες στο σπίτι, να έχω ξαφνικές στιγμιαίες ημικρανίες και ξαφνικούς στιγμιαίους ιλίγγους. Επίσης, μιλούσα υπερβολικά γρήγορα, είχα μεγάλη δυσκολία συγκέντρωσης, τρομερή δυσθυμία κ στεναχώρια, ξεκίνησα να σφίγγω τα δόντια μου στον ύπνο μου ενώ είχα και, προφανώς, πολύ άγχος. Μετά από σειρές εξετάσεων σε διάφορους γιατρούς (όλες φυσιολογικές), συνειδητοποίησα ότι όλο αυτό πηγάζει από το άγχος, κι ενώ δεν είχα κάνει - δεχτεί (καλώς ή κακώς) καμία θεραπεία με αντικαταθλιπτικά, ηρεμιστικά ή αντιβιοτικά, έκανα μια θεραπεία που μου έδωσε ο ΩΡΛ με βασταρέλ για καλύτερη κυκλοφορία του αίματος. Αρχές του 2007 οπότε και τα τζιτζίκια είχαν γίνει ήδη εμβοές (και στα δυο αυτιά από την αρχή), μου τη βάρεσε και αποφάσισα να πάψω να κλαίω τη μοίρα μου και να αποδεχτώ ότι θα ζω έτσι για πάντα. Σταμάτησα το βασταρέλ και ξεκίνησα να κάνω πράγματα που μου άρεσαν. Όποτε βρισκόμουν μπροστά σε μια συζήτηση που με στεναχωρούσε ή με άγχωνε έφευγα, έξω όταν έβγαινα έβαζα ωτοασπίδες κλπ. Στα μέσα του 2007 είχα επανέλθει ψυχολογικά, είχαν εξαλειφθεί τα υπόλοιπα συμπτώματα (εκτός αυτού των δοντιών, είχα διαγνωσθεί με κροταφογναθικό σύνδρομο και ο γιατρός μου είχε δώσει θεραπεία με 3 μεζουλίτ τη μέρα!!! ευτυχώς δεν την έκανα ποτέ) και είχαν παραμείνει μονάχα οι εμβοές. Επειδή μακρηγορώ, θα καταλήξω στο ότι δεν έχουν φύγει μέχρι σήμερα. Τις άκουγα τη νύχτα πριν κοιμηθώ αλλά δεν έδινα σημασία. Τις άκουγα και τις ακούω όποτε συμβαίνει κάτι που με στρεσσάρει πολύ. και τις ακούω να δυναμώνουν κιόλας στιγμιαία σε αγχώδεις περιστάσεις όπως πχ ένα λάθος στη δουλειά, ένα άσχημο νέο, ένας χωρισμός κλπ. Επίσης, τις ακούω πιο έντονα και μερικές φορές τις ημέρες που περιμένω να αδιαθετήσω ή που είμαι αδιάθετη.
Δεν έχω ξαναπάει να το ψάξω σε κανέναν γιατρό. Τις είχα ξεχάσει μέχρι πολύ πρόσφατα οπότε και επανήλθαν αρκετά έντονες λόγω αγχώδους περιόδου που διανύω στη ζωή μου.
Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι:
1. Υπάρχει καμία δωρεάν ομάδα υποστήριξης για άτομα που μαθαίνουν να ζουν με αυτό? Υπάρχει δημόσια ψυχολογική υποστήριξη - κάποια γραμμή ή κάτι τέτοιο?
2. Όσο περισσότερο τις αγνοείς (εφόσον πρόκειται για εμβοές που αποτελούν διαπιστωμένα ψυχοσωματικό σύμπτωμα) τόσο περισσότερο μαθαίνεις να μην τους δίνεις σημασίσ κ εν τέλει να μη σε επηρεάζουν στην καθημερινότητά σου. Κάντε πράγματα που σας αρέσουν, πέραν της χαλάρωσης, για να βελτιώνεται η ψυχολογία. Είμαι άνθρωπος που θέλω την ηρεμία μου και πραγματικά, λόγω του ότι δεν είχα τη δυνατότητα να αποταθώ σε ειδικό, μου πήρε δύο χρόνια πάνω κάτω για να επανέλθω στα φυσιολογικά μου (να μη μιλάω γρήγορα κλπ). Είναι ποοοοοοοοοοοοοοοοοοοοολυ δυσκολο να αποδεχτείς να ζεις με αυτό. Και για αυτό και όταν διάβασα στην προηγούμενη σελίδα την ιστορία της κοπέλας που τελικά έφταιγε το διάφραγμα και βγήκε και είπε "πολύ ησυχία έχει", ειλικρινά δάκρυσα....

Καλό κουράγιο και ευχαριστώ όποιον έκατσε και το διάβασε μέχρι το τέλος.

χχ

Alexz
31-05-2014, 16:18
Είναι πραγματικά πολύ περίεργο το θέμα με τις εμβοές... υπάρχουν επίσης άνθρωποι που:

1.Έχουν ακουστικό τραύμα αλλά δεν έχουν εμβοές,
2.Δεν έχουν ακουστικό τραύμα αλλά έχουν εμβοές.

Απλά μου κάνει εντύπωση εκείνοι που ανήκουν στη δεύτερη κατηγορία πώς το ακουόγραμμά τους ήταν φυσιολογικό εφόσον η εμβοή σε κάνει να μην ακούς κάποιους τόνους σε συγκεκριμένες συχνότητες.
Ελπίζω να βρεθεί μια θεραπεία γρήγορα ελπίζοντας ότι αυτό το άρθρο (http://www.espressonews.gr/περιεχόμενο/άρθρο/υγεια/117159/ελληνας-γιατρός-βάζει-τέλος-στον-εφιάλτη-των-εμβοών) που είχε δημοσιευθεί έχει κάποια βάση αλήθειας..

Alexz
01-06-2014, 20:19
Τι θα λέγατε όσοι είμαστε απο Αθήνα να κανονίζαμε μια συνάντηση γνωριμίας- υποστήριξης;

Dissonance
10-06-2014, 16:19
Silencer, σ'ευχαριστώ για την απάντηση! Για κάποιο λόγο μόλις σήμερα εμφανίστηκε το μήνυμά σου στο forum (ή εγώ κάτι δεν έκανα σωστά και δεν το είχα δει). Ναι, αν θέλεις συνεχίζουμε με pm (ελπίζω να βρω πώς λειτουργεί κι αυτό λολ).

silencer
13-06-2014, 20:02
Δες λίγο τις ρυθμίσεις του προφίλ σου. Έχεις επιλέξει να μην δεχεσαι πμ.

αντωνια1976
19-06-2014, 16:05
Καλησπερα!επαθα κ γω νευροαισθητηρια βαρηκοια πριν 1.5 μηνα. Κορτιζονη ενδοφλεβια κ medrol ακοη παει καλυτερα αλλα εχω μονιμως βουητο...πως τη παλευετε??αξιζει να το ψαξω ?κοινως να ξηλωθω η οχι?

silencer
20-06-2014, 19:02
Τι θα λέγατε όσοι είμαστε απο Αθήνα να κανονίζαμε μια συνάντηση γνωριμίας- υποστήριξης;
Μέσα είμαι. Αν και δε μένω Αθήνα, θα ανέβω στο προσεχές διάστημα. Οργανωθείτε. Πμ κι όχι μονό!

silencer
20-06-2014, 19:08
Silencer, σ'ευχαριστώ για την απάντηση! Για κάποιο λόγο μόλις σήμερα εμφανίστηκε το μήνυμά σου στο forum (ή εγώ κάτι δεν έκανα σωστά και δεν το είχα δει). Ναι, αν θέλεις συνεχίζουμε με pm (ελπίζω να βρω πώς λειτουργεί κι αυτό λολ).

'O/H Dissonance έχει επιλέξει να μη λαμβάνει προσωπικά μηνύματα. Γιαυτό δε μπορείτε να στείλετε το μήνυμα σας σε αυτόν/αυτήν'.

οπότε δοκιμάζουμε με email....

Alexz
20-06-2014, 22:37
Παιδιά εγω τα εχω ενεργοποιημένα αλλα όταν πάω σε κάποιο χρήστη να στείλω δεν εμφανίζεται η δυνατότητα. Τεσπα. Αντωνία απο τι το έπαθες;

Dissonance
21-06-2014, 12:47
Πρέπει να υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τα pm στο forum... Silencer, οκ, περιμένω e-mail σου. (Σου έχω στείλει την e-mail address μου με pm. Ελπίζω να σου έχει έρθει.)

mnimonio
21-06-2014, 13:04
Επειδη σας βλεπω που χτυπιοσαστε μερες με τα πμ για να ενεργοποιηθουν πρεπει να εχετε 50 μηνυματα στο ενεργητικο σας.

silencer
21-06-2014, 14:29
Πάντως εγώ επαναλαμβάνω την πρόταση του Alexz για αντάμωμα.....

αντωνια1976
21-06-2014, 23:16
Απο τι το επαθα?τι να πω??ειχα καποια ιωση μαζι ισως αυτο. Το ασχημο ειναι οτι ειμαι.εκ γενετης κωφη στο αριστερο. Βασικα τη πατησα γερα!τωρα φοβαμαι μη μου ξανασυμβει

zikos7
26-06-2014, 13:35
καλησπέρα σε ολους. μετα από 1.5 μηνα αγχους εκανα την βλακεια και εκοψα το καπνισμα και ξεκινησα αντικαταθληπτικη αγωγη. αυτό με στρεσαρε ακομα περισσοτερο και ένα πρωι ξυπνησα με εμβοεσ, κυριως στο αριστερο αυτι. επειδή διαβαζω ολη την εβδομα στο ιντερνετ για το θεμα και κοντευω να λαλησω, δυο ερωτήματα. πρωτον από ότι καταλαβα προς το παρον είναι ανιατη . λογω βλαβης στο Κ.Ν.Σ. Και επειδή οι περισσοτεροι εδώ το εχουν καιρο. πως μπορω να ξεπερασω το σοκ αυτων των πρωτων ημερων? ωρλ μου ειπε είμαι ο.κ.

Alexz
28-06-2014, 11:57
Δεν υπάρχει περίπτωση να δημιουργήθηκε η εμβοή από την αντικαταθλιπτική αγωγή, ρώτησες το γιατρό που σου τα χορήγησε? Απ όταν την ξεκίνησες μετά από πόσο καιρό σου παρουσιάστηκε? Από προσωπική εμπειρία να μην ανησυχείς, αν εκδηλώθηκε από το αγχος σε λίγο καιρό με τα αντικαθλιπτικά θα μειωθεί αρκετά τόσο που δεν θα σε ενοχλεί.

zikos7
28-06-2014, 14:36
φιλε alexz τελικα δημιουργηθηκε από πρόβλημα στον θυροειδή που δεν το ηξερα και μου το δραστηριοποιηθηκε από το φαρμακο. . χαρακτηριστικο μολις ξεκινησα το φαρμακο επαθα μαστιτιδα..... και όταν πηρα το γιατρο μου ειπα να διπλασιασω την δοση. τωρα το εχω σταματησει αλλα μαλλον αργησα...........

Alexz
28-06-2014, 15:42
από ποιο φάρμακο? του θυροειδή?

zikos7
28-06-2014, 20:00
το αντικαταθληπτικο.

Alexz
28-06-2014, 21:00
Ποιό ήταν αν επιτρέπεται?

zikos7
29-06-2014, 12:44
trittico .την τριτη μερα μου εκανε μαστητιδα και σε 1 εβδομαδα εμβοες.

Alexz
29-06-2014, 15:19
Πάντως εγώ που ρώτησα τον ΩΡΛ μου εξήγησε ότι ένα φάρμακο δεν προλαβαίνει να σου κάνει μόνιμη ζημιά σε σύντομο χρονικό διάστημα. Μου είπε δηλαδή και για την ασπιρίνη που θεωρείται ωτοτοξική πρέπει να παίρνεις μου είπε 12 τη μέρα για μεγάλο χρονικό διάστημα. Μήπως ήταν απλά να γίνει και έτυχε. Γιατί και εμένα σε περίοδο άγχους μου εκδηλώθηκαν παράλληλα με άλλα ψυχοσωματικά (μουδιάσματα κτλπ.)

zikos7
29-06-2014, 17:24
δεν ηταν ωτοτοξικο. απλως εφτασε στον πατο ο θυροειδης. και να φανταστείς οτι πριν 1 μηνα ειχα κανει γενικες αιματος . αλλα ο παθολόγος τσιγκουνευτηκε να βαλεο t3-t4

Alexz
29-06-2014, 18:05
Δηλαδή απ ότι καταλαβαίνω έχεις υποθειροειδισμο? αυτό μπορεί να προκαλέσει τις εμβοές?

zikos7
29-06-2014, 18:59
ναι. και επειδή είναι προσφατες δεν ξερω πωσ να τις παλεψω? πως θα εξελιχθουν? δεν είναι και ευκολο από την μια μερα στην άλλη να αλλαζει η ζωη σου. ξερω θελει δυναμη αλλα οι πρωτες μερες είναι δυσκολες. ειδικα αμα μαθαινεις ότι στην ουσια είναι ανιατες. από ότι καταλαβα και από αυτά που διαβασα εδώ σε κανεναν δεν εφυγαν. και δεν ειμαστε και 70 χρονων να πουμε ενταξει δεν τρεχει και τιποτα. και να φανταστείς ότι είμαι τυποσ που μετακομισα σε μονοκατοικια γιατι δεν μπορουσα το βραδυ να ακουω ουτ τικ για να κοιμηθώ............ και από ότι διαβασα σε όλο το Internet Μονο με "μεταμοσχευση εγκεφαλου " σωνομαστε...:p

Alexz
29-06-2014, 19:14
Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Να είσαι αισιόδοξος για το μέλλον. Δώσε λίγο χρόνο στον εγκέφαλό σου να προσαρμοστεί. Θα δεις με τον καιρό θα μαλακώσουν αρκετά. Δεν ξέρω βέβαια σε τι ένταση τις έχεις και πως είναι ο ήχος. Προσπάθησε να απασχολείς τον εαυτό σου. Ξεκίνα να κάνεις πράγματα που θα σε κρατάνε μακριά από τις εμβοές. Εφόσον δεν έχεις κάποιο πρόβλημα στην ακοή να σκέφτεσαι θετικά (π.χ ότι με τη ρύθμιση του θυροειδούς σου θα μειωθούν). και το κλειδί είναι να μην βάλεις τον εαυτό σου στη διαδικασία ότι είσαι άρρωστος. Τι ηλικία έχεις?

Alexz
29-06-2014, 20:39
Επειδή τα p.m μας είναι απενεργοποιημένα για όποιον ενδιαφέρεται να κρατήσουμε επικοινωνία μπορεί στο epsycontact (at) gmail.com

Bella Vita
19-07-2014, 12:59
Αν συνοδεύεται από υπερβολικό άγχος, αϋπνίες, αίσθημα του να \'νιώθεις\' την καρδιά σου όταν ξαπλώνεις, το κουδούνισμα στα αυτιά είναι πιθανότητα απλά ένα ακόμα σύμπτωμα έλλειψης ΜΑΓΝΗΣΙΟΥ.

Ήμουν και εγώ παθών... :D Τα αυτιά μου κουδούνιζαν για ώρες..! Και το να με πάρει ο ύπνος πριν τις 5 το πρωί ήταν world record. Μέχρι που άρχισα μαγνήσιο.

Άρα σε αυτές τις περιπτώσεις, το άγχος δεν προκαλεί το κουδούνισμα, αλλά η έλλειψη μαγνησίου προκαλεί και το άγχος και το κουδούνισμα. (Και εγώ όταν το είχα νόμιζα πως το άγχος το προκαλούσε)

Παίζει μεγάλη σημασία και η μορφή του μαγνησίου, καθώς πολλές μορφές απορροφούνται λίγο ή και καθόλου από τον οργανισμό. Όπως γράφουν και τα παρακάτω άρθρα οι καλύτερες μορφές είναι οι magnesium glycinate, magnesium citrate. (Το άρθρο στο wikihow το έχω γράψει εγώ)

Έχω δοκιμάσει και magnesium dipolate (πορτοκαλί φυσσίγγια, σε ένα μεγάλο άσπρο κουτί, 122mg elemental magnesium το κάθε φυσσίγγι, το έχουν πάρα πολλά φαρμακεία). Μειώνουν το κουδούνισμα, αλλά δεν έχει τα (θεαματικά, στον ύπνο και στη διάθεση) αποτελέσματα του magnesium glycinate ή του citrate.

To magnesium oxide (οξείδιο του μαγνησίου), είναι η μορφή που βρίσκεται συνήθως σε πολυβιταμίνες. Ίσως έχει κάποιο αποτέλεσμα, αλλά όχι σαν αυτά του magnesium glycinate ή του magnesium citrate.

Μείνετε μακριά από magnesium glutamate, magnesium aspartate! Χειροτερεύουν κατά πολύ το άγχος και τη διάθεση. (Προσωπική εμπειρία) Ο (επιστημονικός) λόγος γιατί το κάνουν αυτό είναι στη σελίδα του george-eby.

Επίσης, το ασβέστιο \'τσακώνεται\' με το μαγνήσιο. Αν πάρετε πολύ ασβέστιο, πχ. σα συμπλήρωμα, θα μειώσει το μαγνήσιο. Άρα αν πάρετε κάποιο συμπλήρωμα για το μαγνήσιο, ΔΕΝ θα πρέπει να περιέχει ασβέστιο. (Έχω δοκιμάσει και σκέτο συμπλήρωμα ασβεστίου, και αύξησε προσωρινά πολύ το άγχος και το κουδούνισμα). Σημείωση: Το γάλα είναι ασφαλές, γιατί εκτός από ασβέστιο έχει και πολύ μαγνήσιο. Ειδικά με κακάο (το κακάο από μόνο του είναι πλούσιο σε μαγνήσιο).

http://www.wikihow.com/Treat-Your-Depression-With-Magnesium
http://george-eby-research.com/html/depression-anxiety.html

Good luck! Και πείτε αποτελέσματα αν το δοκιμάσατε.

Άλλα άρθρα στα ελληνικά:

http://www.ygeiaonline.gr/index.php?option=com_content&view=article&catid=63:2008-12-03-17-52-24&id=1817:2009-08-18-08-11-08
http://www.mednutrition.gr/content/view/1093/125/ <- ποιές τροφές είναι πλούσιες σε μαγνήσιο

Γεια σου!

Θα ήθελα να σε ρωτήσω τι ποσότητα μαγνησίου έπαιρνες κάθε μέρα κ μετά απο πόσο καιρό είδες αποτέλεσμα. Εδώ κ ένα μήνα έχω πρόβλημα με το βουητό κ έχει 17 μέρες που ξεκίνησα magnesium citrate μαζί με Βιταμίνη Β12. Αλλά δεν βλέπω διαφορά. Η μόνη διαφορά είναι ότι το μαγνήσιο με έχει ηρεμήσει λίγο. Παλιά άκουγα την καρδιά μου έντονα κ άκουγα τους χτύπους μέχρι κ τα αυτιά.