PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ΑΓΧΩΤΙΚΗ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ..ΒΟΗΘΕΙΑ

CHRPAP
14-06-2008, 20:54
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ..
ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΠ ΤΕΣΤ ΜΟΥ ΔΙΕΓΝΩΣΑΝ ΤΟΝ ΙΟ HPV 16, ΜΕ ΗΠΙΑ ΕΩΣ ΜΕΤΡΙΑ ΔΥΣΠΛΑΣΙΑ (cin 1-2)ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ LASER. ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΑΠ ΤΕΣΤ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΓΧΩΜΕΝΗ. ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΠΑΛΙ ΘΑ ΕΧΩ ΑΣΧΗΜΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.. Η ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΠ ΤΕΣΤ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΠΑΛΙ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.. ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΑΙΣΙΟΔΟΞΗ, ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΓΑΝΤΩΘΕΙ ΚΑΙ ΔΕ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΜΕ ΤΙΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΚΑΤΑΦΥΓΙΟ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΑΡΗΓΟΡΙΑ.

ΚΑΙ ΕΝΩ ΕΤΣΙ ΕΧΕΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΚΑΝΕ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΣΕ ΕΝΑ ΣΠΙΛΟ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΚΑΙ Η ΒΙΟΨΙΑ ΤΗΣ ΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΚΑΡΚΙΝΩΜΑ. ΑΦΑΙΡΕΘΗΚΕ ΜΕΝ ΑΛΛΑ ΘΕΛΕΙ ΤΑΚΤΙΚΟΥΣ ΕΛΕΓΧΟΥΣ ΚΑΙ ΚΡΥΒΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟΥΣ. ΤΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΠΟΣΟ ΜΕ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΣΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ, ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΛΛΟΣ ΕΝΑΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ ΑΓΧΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑΣ.

ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ, ΠΕΡΝΑΩ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΑ, ΤΟΝ ΑΓΑΠΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΤΟΣΟ ΣΟΒΑΡΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΙΑ ΣΧΕΣΗ..ΤΑ ΤΡΙΑ ΑΥΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΠ ΤΕΣΤ, ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ Ο ΙΟΣ ΠΡΟΗΛΘΕ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΜΟΥ Η ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ..ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΟΤΑΝ ΕΜΑΘΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΟ ΤΟΝ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΣΑ, ΜΕΤΑ ΟΜΩΣ ΗΡΕΜΗΣΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΦΥΓΑΝ ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΠΕΡΙ ΑΠΙΣΤΙΑΣ ΤΟΥ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ ΜΟΥ (ΤΟΝ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΣΑ ΠΟΛΥ, ΑΔΙΚΑ ΒΕΒΑΙΑ, ΓΙΑΤΙ ΑΦΕΝΟΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΔΩΣΕΙ ΠΟΤΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΦΕΤΕΡΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ). ΑΛΛΩΣΤΕ ΑΝ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΞΕΡΩ ΚΑΛΑ ΠΟΣΟ ΜΕ ΑΓΑΠΑΕΙ, ΤΟ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΜΟΥ, ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΠΟΛΥ ΕΥΘΥΣ ΚΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ, ΟΠΟΤΕ ΕΙΔΙΚΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ ΘΑ ΤΟ ΕΛΕΓΕ. ΜΕΤΑ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΙΟ Η ΕΡΩΤΙΚΗ ΕΠΑΦΗ ΕΧΕΙ ΜΕΤΑΤΡΑΠΕΙ ΕΝΑ ΑΓΧΟΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ, ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΠΛΕΟΝ ΠΡΟΦΥΛΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΚΟΛΛΗΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΣΥΝΤΡΟΦΟ, ΓΙΑΤΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΚΑΝΕΙ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ..

ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ, ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΑΙΣΙΟΔΟΞΑ, ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΒΕΒΑΙΗ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ Η ΜΕ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΜΟΥ.. ΦΥΣΙΚΑ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΠΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΠΩΣ ΘΑ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΘΕΙ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΘΥΜΩΣΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΕΡΒΟΛΗ ΜΟΥ ΑΥΤΗ. ΚΑΙ ΕΝΩ ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΠΑΙΣΙΟΔΟΞΑ ΚΑΙ ΤΡΑΒΗΓΜΕΝΑ ΩΣΤΟΣΟ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΤΟΥΣ ΦΟΒΟΥΣ ΜΟΥ ΑΥΤΟΥΣ..ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΚΥΡΙΕΥΣΕΙ.

ΣΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΚΑΝΩ ΠΑΠ ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΝΙΩΘΩ ΒΕΒΑΙΗ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΠΩΣ ΘΑΝΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ, ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΜΕΤΑ ΤΟ LASER ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΠΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΙΣΧΥΣΩ ΤΗΝ ΑΜΥΝΑ ΤΟΥ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑ ΠΡΟΦΥΛΑΞΕΙΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΠΑΦΗ. ΔΙΑΒΑΖΩ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ΟΤΙ Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΤΥΠΟΣ ΤΟΥ ΙΟΥ ΕΝΟΧΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΡΚΙΝΟ ΤΟΥ ΛΑΡΥΓΓΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΤΟΜΑΤΟΣ, ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΜΙΑ ΑΡΡΩΣΤΟΦΟΒΕΙΑ, ΚΑΙ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΚΑΡΚΙΝΟΦΟΒΕΙΑ...

ΒΛΕΠΩ ΠΩΣ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ ΜΟΥ ΠΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΚΟ ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ, ΚΑΙ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΚΑΘΕ ΤΟΜΕΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ ΠΛΕΟΝ, ΚΑΙ ΝΙΩΘΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΚΛΑΙΩ.. ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΜΙΑΣ ΜΟΝΙΜΗΣ ΚΟΥΡΑΣΗΣ ΚΑΙ ΔΕ ΒΛΕΠΩ ΤΙΠΟΤΑ ΠΛΕΟΝ ΜΕ ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ, ΝΙΩΘΩ (ΣΧΕΔΟΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ) ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ ΠΑΛΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ, ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΗ ΧΑΡΑ, ΑΛΛΑ ΗΔΗ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΙΘΑΝΕΣ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ.

ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ? ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΡΑ ΚΑΤΡΑΚΥΛΑΩ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ.. ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΙΔΙΚΟ? ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ, ΝΙΩΘΩ ΠΟΛΥ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΣΕ ΟΛΟ ΑΥΤΟ...

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ...

Θεοφανία
14-06-2008, 21:31
Φίλη chpap, καλώς ήρθες......
Εγώ προσωπικά δεν ξέρω τι είναι αυτός ο ιός....
Μήπως να μας το εξηγούσες?

CHRPAP
14-06-2008, 21:43
ΕΙΝΑΙ Ο ΙΟΣ ΤΩΝ ΚΟΝΔΥΛΩΜΑΤΩΝ, ΚΑΙ Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΤΥΠΟΣ (HPV16) ΠΡΟΣΒΑΛΛΕΙ ΤΟΝ ΤΡΑΧΗΛΟ ΚΑΙ ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΠΟΣΟΣΤΟ 10% ΚΑΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΕ ΚΑΡΚΙΝΟ........

Θεοφανία
14-06-2008, 22:00
Φατντάζομαι όμως πως τώρα που το ξέρεις θα τον παρακολουθείς και αυτό έχει σημασία.
Γιατί δεν βάζεις με το νου σου το καλύτερο και βάζεις το χειρότερο?
Είναι λογικό φυσικά αφού έγινε παράλληλα και το θέμα με τη μαμά σου και οποιοσδήποτε στη θέση σου θα είχε φοβίες.
Αφού έχεις μια τόσο καλή σχέση με το φίλο σου, εγώ θα σου έλεγα να βρεις σε αυτόν την παρηγοριά που χρειάζεσαι αυτή την εποχή και απλά να περιμένεις.
Σίγουρα είναι μια δύσκολη φάση της ζωής σου, αλλά αν σε πάρει από κάτω θα γίνουν ακόμη πιο δύσκολα τα πράγματα.....

CHRPAP
14-06-2008, 22:20
ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ..ΑΥΤΗ Η ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΤΣΑΚΙΣΕ..
ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΕΦΥΓΕ ΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΜΟΥ ΦΙΛΟΣ ΣΕ ΤΡΟΧΑΙΟ.ΜΕΤΑ ΕΝΑ ΣΥΓΓΕΝΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ (14 ΧΡΟΝΩΝ!! ΑΠΟ ΑΝΑΚΟΠΗ), ΣΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΙΑΤΡΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΜΟΥ..
ΤΑΧΩ ΠΑΙΞΕΙ..ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΩ ΝΑ ΣΗΚΩΣΩ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΩ ΑΙΣΙΟΔΟΞΑ, ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ..
ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΧΑΡΩ ΓΙΑ ΚΑΤΙ, ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ...
ΠΟΝΑΩ ΠΟΛΥ..
ΣΤΟ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΜΙΛΑΩ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ, ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΤΟΝ ΚΟΥΡΑΣΩ, ΠΟΣΟ ΥΠΟΜΟΝΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΧΩΤΙΚΗ ΚΟΠΕΛΑ ΤΟΥ??
ΕΧΩ ΦΟΒΕΡΕΣ ΦΟΒΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΠΛΕΟΝ...ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΗ ΑΠΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΓΙΑ ΟΛΟ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ..ΚΑΤΡΑΚΥΛΑΩ.

Manos88
14-06-2008, 22:37
CHRPAP, ο HPV δεν είναι καρκίνος και μάλιστα είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ κοινός ιός (50% των γυναικών)... ο 16 τώρα έχει όντως σχέση με καρκίνο στον λαιμό και στο κεφάλι... δεν ξέρω τι μπορώ να σου πω πέρα από το ότι υπάρχει εμβόλιο για την πρόληψη του ιού... Πρέπει να ξέρεις όμως ότι οι περισσότεροι HPV καθαρίζονται από τον οργανισμό του ασθενή και δεν εμφανίζεται καρκίνος... κοινώς από το 50% των γυναικών μόνο ένα ελάχιστο ποσοστό καταλήγει σε καρκίνο οπότε ΧΑΛΑΡΩΣΕ. Ο γιατρός σου τι σου έχει πει;

CHRPAP
14-06-2008, 22:51
Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ LASER ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΧΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ (CIN 1-2).OTI ΣΥΝΗΘΩΣ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΤΟ ΘΕΡΑΠΕΥΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ, ΑΠΛΑ ΤΟ ΚΟΥΒΑΛΑΣ ΜΙΑ ΖΩΗ..
ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΗΘΙΣΩ ΣΤΗΝ ΙΔΕΑ ΑΥΤΗ ΑΚΟΜΑ..
ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΠΛΗΣΙΑΖΟΥΝ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΑΛΙ ΕΧΩ ΤΡΕΛΑΘΕΙ...ΕΧΩ ΦΟΒΕΡΟ ΑΓΧΟΣ, ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΕΛΕΓΞΩ, ΚΑΙ ΑΛΛΟΤΕ ΠΑΛΙ ΚΛΑΙΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ...
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΛΕΣ ΦΙΛΕΣ, ΚΑΙ Η ΚΟΛΛΗΤΗ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΑΔΥΝΑΤΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΑΘΕΙ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ, ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΗΣ ΕΧΩ ΓΙΝΕΙ ΔΥΣΑΡΕΣΤΗ ΠΑΡΕΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΔΙΩΚΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΛΕΠΕΙ..Η ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΩ ΤΗΛ ΜΟΥ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΟΥΣΙΑ ΓΚΟΜΕΝΙΚΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΝΙΩΘΕΙ ΤΙ ΠΕΡΝΑΩ..
ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΑΝΤΩΣ ΠΩΣ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΛΟΥΚΙ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΙΟΥ, Η ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑΣ, ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΟΝΤΑΙ ΑΜΕΣΩΣ, ΚΑΙ ΣΠΕΥΔΟΥΝ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ, ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΓΝΩΣΤΟΙ..
ΘΕΛΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΟ ΜΟΥ, ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΓΕΡΗ, ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΔΕ ΘΑ ΞΑΝΑΓΙΝΩ ΥΓΙΗΣ, Η ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ ΝΕΑ..ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΟ 24 ΚΑΙ ΝΙΩΘΩ ΤΟΣΟ ΑΣΧΗΜΑ...

mstrouf
15-06-2008, 00:24
CHRPAP, ηρέμησε...
καταλαβαίνω ότι το σοκ αυτό ήταν πολύ έντονο, ειδικά στην περίπτωση που συνέβησαν πολλά μαζί κ το θέμα της υγείας είναι απ\'τα πιο λεπτά. γνωρίζεις πολύ καλά με το τι έχεις να παλέψεις, είναι κάτι αντιμετωπίσημο κ η πρόληψη απο δώ κ πέρα θα είναι το καλύτερο φάρμακο. ευτυχώς που έχεις ένα σύντροφο δίπλα σου που σου στέκεται, γνωρίζει εκείνος την όλη κατάσταση ε; πόσο χρονών είσαι;

CHRPAP
15-06-2008, 00:41
24 ΧΡΟΝΩΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ 25... ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ??? ΘΑ ΓΙΝΩ ΚΑΛΑ??

mstrouf
15-06-2008, 00:46
πρεπει να το δείς με λογική, να αντιμετωπίσεις την κατάσταση. είναι κάτι πολύ συχνό στις γυναίκες σήμερα δυστηχώς, αλλά σου είπα κ πριν ότι η πρόληψη είναι το καλύτερο φάρμακο. εφόσον ο γιατρός σου είπε ότι ήταν σε αρχικό στάδιο, το αντιμετώπισες με λειζερ, όλα καλά θα πάνε θα το δείς. κάνεις μεγαλύτερο κακό στον εαυτό σου με το να πανικοβάλλεσαι

mstrouf
15-06-2008, 00:50
μικρη είσαι, έχεις την ζωή μπροστά σου, μην το βλέπεις έτσι, θα μάθεις να ζείς με το πρόβλημά σου, θα παίρνεις πάντα προφυλάξεις κ όλα καλά θα κυλήσουν. μόνο μην παρατήσεις τον εαυτό σου, εντατικοί έλεγχοι στον γυναικολόγο. δεν είναι κάτι που θα σου στερήσει την ζωή, δεν ήρθε το τέλος του κόσμου, θα κοιτάξεις μπροστά, το μέλλον σου, να τελειώσεις με το καλό τις σπουδές σου, να πάρεις τον χρόνο σου μες το καλοκαιράκι που έρχεται κ μην σε ρίχνει, ψηλά το κεφάλι!

mstrouf
15-06-2008, 00:56
όσο για την φίλη σου, δεν ξέρω τι να πώ, οι φίλοι στα δύσκολα φαίνονται..
δεν έχω φίλους, παρά μόνο γνωστούς, δεν έχω διαθεση να ασχολούμαι με αερολογίες κ μόνο να βρίσκομαι με παρέα για να περάσει η ώρα τα βαρέθηκα. αλλά φυσικά κ θα σταθώ στο πρόβλημα του άλλου, όποιο κ να είναι αυτό, δεν χρειάζεται να έχεις περάσει απο μια κατάσταση για να μπορέσεις να σταθείς δίπλα σε κάποιον, χρειαζεται απλά καλή θέληση κ να ακούσεις αυτά που σου λέει ο άλλος. έχω διαβάσει για τον ιο σε εγκυκλοπαίδεια, δεν γνωρίζω αρκετά, πάντως πρέπει να ακολουθήσεις τις συμβουλές του γιατρού κ παιδιά θα κάνεις κ ευτυχισμένη κ γερή θα είσαι.

CHRPAP
15-06-2008, 00:59
ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ, ΠΡΟΣΠΑΘΩ....
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΤΟ ΠΑΠ ΤΕΣΤ...ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΜΟΥ, ΕΧΩ ΑΣΧΗΜΕΣ ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΕΙΣ..ΚΑΜΙΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΙΣΙΟΔΟΞΑ (ΠΟΥ ΔΕ ΜΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ..)

mstrouf
15-06-2008, 01:04
Η αλήθεια είναι φίλη μου CHRPAP είναι ότι ένα τέτοιο γεγονός επηρεάζει όλη μας την ζωή κ τον τρόπο που την βλέπουμε. αυτό χρειάζεται χρόνο κ με τον χρόνο θα καταλάβεις ότι αντιμετωπίζοντάς το, γίνεσαι πιό δυνατή.
ξεχωριζεις τα σημαντικά πράγματα κ ότι έχει αξία γύρω σου!

CHRPAP
15-06-2008, 01:08
ΠΑΝΤΑ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΘΑΝΩ ΝΕΑ.. ΚΑΙ ΤΩΡΑ Ο ΦΟΒΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΒΑΣΗ..
Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΑΛΛΑΞΕ, ΝΑΙ, ΠΛΕΟΝ ΔΕ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ ΜΕ ΤΑ ΜΙΚΡΑ, ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΔΙΝΩ ΑΓΑΠΗ ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΑΤΟΜΑ..
ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΜΩΡΟ..ΤΩΡΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΠΟΤΕ,ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΙΚΡΗ..

CHRPAP
15-06-2008, 01:08
ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΚΑΛΑ, ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ, ΚΑΙ ΝΙΩΘΩ ΚΑΙ ΑΧΑΡΙΣΤΗ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ, ΑΛΛΑ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΣΑ, ΛΥΓΙΖΕΙΣ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ..

CHRPAP
15-06-2008, 01:12
ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΛΕΟΝ ΜΟΝΟ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΕΧΩ..ΑΠΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΛΟΙ ΑΚΡΟΑΤΕΣ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ.. ΟΛΟΙ ΚΛΕΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΙΟ ΑΣΗΜΑΝΤΑ ΚΑΙ ΧΑΖΑ, ΚΑΙ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΤΟΝ ΔΙΠΛΑΝΟ ΤΟΥΣ..ΕΧΩ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙ ΑΠΟ ΦΙΛΙΕΣ, ΩΡΕΣ ΩΡΕΣ ΝΙΩΘΩ ΤΟΣΟ ΜΟΝΗ..ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΔΕΡΦΙΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΝΑ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ...

mstrouf
15-06-2008, 01:15
ειμαι 25 κ αφαίρεσα πριν κάτι μήνες σπίλους όπως η μητέρα σου, τα νέα ήταν άσχημα για εμένα, αλλά αντιμετωπίσημα, στην φάση που το πρόλαβα, είχε αναπτύξει δυσπλασία-αλλοιωμένα κύτταρα αλλά εξαιρέθηκε σε υγιή όρια. αυτό σημαίνει ότι για όλη μου την υπόλοιπη ζωή πρέπει να τρέχω στον δερματολόγο, στον χειρούργο, να κάνω αυτές τις επώδυνες μικροεπεμβάσεις, έχω γεμίσει ήδη σημάδια αφού αφαίρεσα 12, δεν βγαίνω στον ήλιο κλπ. όμως δεν μπορώ να κάνω κ κάτι άλλο, το δέχομαι. στην αρχή βέβαια υπέφερα απο φόβους κ σκέψεις, τώρα δεν με νοιάζει ότι κ να συμβεί, δεν ξερω αν φταίει η κατάθλιψη που έχω, πάντως με τον χρόνο ηρεμείς.

CHRPAP
15-06-2008, 01:19
ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΑΓΩΝΙΕΣ..ΓΙΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΑΤΟΜΑ ΣΑΝ ΕΜΕΝΑ, ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΘΕΣΗ ΠΕΡΑΣΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ, ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΝΙΩΘΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΟΥ, ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΟΦΕΛΟΣ..
ΟΛΟΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ, ΑΠΛΑ ΕΙΔΙΚΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΚΑΡΚΙΝΟΥΣ ΜΑΣ ΤΡΟΜΑΖΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ..ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΤΟΥ ΣΥΜΒΕΙ..
ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ Η ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΕΣ?

mstrouf
15-06-2008, 01:21
κ βέβαια πρέπει να στηριζόμαστε στον εαυτό μας, γιατί ότι κ να γίνει γύρω μας, ο εαυτός μας μένει - αρκεί να τα πας καλά με τον εαυτό σου-
μη λες χαζομάρες, κανείς δεν ξέρει πότε θα πεθάνει κ εγώ έτσι σκεφτομαι ότι δεν θα περάσω τα 30, είναι χαζομάρα όμως, δεν μπορούμε να ζούμε κάτω απο τέτοιες σκέψεις.
ακροάτες δεν έχουμε, έτσι είναι.. αλλά έχεις ενα σύντροφο δίπλα σου..

mstrouf
15-06-2008, 01:25
βασικά χρόνια κατάθλιψη έχω που ωφείλεται σε βιώματα κ βαθεία ριζωμένα συναισθήματα. μπορώ να πώ ότι ξεπέρασα το άγχος με την υγεία μου ή καλύτερα δεν με ενδιαφέρει πλεον. μην παίρνεις παράδειγμα εμένα γιατί αυτό που μου συνέβει ήταν το τσαφ για να εκδηλωθεί πιο έντονα η κατάθλιψη στην οποία ζούσα.
πιστεύω όμως υπό άλλες συνθήκες, ότι μέσα σε ένα φυσιολογικό διάστημα που εξαρτάται απο εσένα την ίδια ποιο θα είναι αυτό, θα το ξεπεράσεις κ θα ζήσεις κ την ζωή σου με μεγαλύτερο μόημα.

mstrouf
15-06-2008, 01:32
ξερεις τι γίνεται με τον καρκίνο, η λέξη κ μόνο τρομοκρατεί κόσμο!
υπάρχουν πολλές μορφές, δεν πρέπει να πάει το μυαλό μας στο χειρότερο.
ο ξαδερφός μου πεθανε 27 απο σπίλο που είχε ήδη κανει μετασταση αλλού, ο θείος μου 48, ο παππούς μου 50, εε αντε να δέσω μια πέτρα κ να πάω πιο γρήγορα, δεν είναι έτσι όμως.
η θεία μου αφαίρεσε το στήθος της, ζεί κ το παλεύει. εκείνη είναι παράδειγμα 36 χρονών κ σκέφεται να προλάβει την ζωη της με αγωνία αν θα κάνει παιδιά.
προληψη ξαναφωνάζω!
παλεψε με τον φόβο σου κ θα τον νικήσεις, δωσε χρόνο στον εαυτό σου κ θα βρείς ξανά τους ρυθμούς στην ζωή σου!

mstrouf
15-06-2008, 01:45
καλό σου βράδυ CHRPAP κ η ζωή είναι μπροστά!
θα περιμένω νεότερα κ ευχάριστα..

CHRPAP
15-06-2008, 02:15
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟΟΟΟΟΟΟΣΟ ΠΟΛΥ!
ΣΗΜΕΡΑ ΘΑ ΚΟΙΜΗΘΩ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΗΣΥΧΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΜΕΡΕΣ..
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑΠΟΥΜΕ, ΓΙΑ ΕΥΧΑΙΣΤΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ...
ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ

kely28
15-06-2008, 12:01
Μικρή μου CHRPAP,

έχεις κυριευθεί άπό το άγχος σου και είναι λογικό! Όλες μας λίγο-πολύ αντιμετωπίσαμε γυναικολογικά προβλήματα και μπορούμε να καταλάβουμε πως νιώθεις! Κι εγώ πριν από ένα χρόνο είχα κάποια συμπτώματα και φοβόμουν πως έχω κονδυλώματα και είχα πανικοβληθεί. Ευτυχως έκανα το παπ και γυναικολογική εξέταση και δεν έδειξε κονδυλώματα, παρά μόνο μια έντονη τραχηλίτιδα, για την οποία έκανα κάποιες κρυοπηξίες. Κι επειδή μου βρήκε και ένα μικρόβιο το οποίο την είχε προκαλέσει και το οποίο ευθύνεται για αποβολές, είχα τρομοκρατηθεί! Με το που γύρισα σπίτι κουκουλώθηκα στο κρεβάτι και έκλαιγα. Την πρώτη εβδομάδα είχα και εγώ κατακυριευθεί από απαισιόδοξες σκέψεις. Δε θα καταφέρω να κάνω παιδί, θα αποβάλλω συνέχεια, πρέπει να αρχίσω προσπάθειες όσο πιο γρήγορα γίνεται κλπ κλπ.
Μετά από καιρό και αφού έκανα τις θεραπείες μου, όλα αυτά μου είχαν φύγει από το μυαλό! Φυσικά και καλό είναι για μια γυναίκα να μην καθυστερήσει πολύ να κάνει παιδιά, αλλά αυτό είναι κάτι που δεν είναι πάντα εύκολο να συμβεί. Οι ρυθμοί και οι καταστάσεις τη σήμερον ημέρα δρουν ανασταλτικά επ\' αυτού.
Έχω φίλη με HPV, στην αρχή σοκαρίστηκε και αυτή, τώρα πλέον το έχει ξεπεράσει. Είναι άκρως φυσιο-λογική η φοβία σου, να ξέρεις πως με τον καιρό θα το ξεπεράσεις. Δώσε λίγο χρόνο στον εαυτό σου, κάνε τις θεραπείες σου και πρόσεχε γενικότερα και θα δείς πως όλα θα πάνε καλά. Είναι πάρα πολύ κοινό γυναικολογικό πρόβλημα, μην σε τρομοκρατεί τόσο, ξεπερνιέται. Και μην σκέφτεσαι για καρκίνους και άλλες αηδίες... κι εγώ έχω κάποια δερματικά προβλήματα και με φοβίζει αυτή η σκέψη, αλλά σκέφτομαι και λίγο ζαμανφού! Απόλαυσε την ζωή σου και άμα συμβεί κάτι, θα το αντιμετωπίσω εκείνη την ώρα! Αυτό λέω στον εαυτό μου! Θα μας βρούν πολλά στη ζωή μας, ευχάριστα και δυσάρεστα, το κάθε πράγμα ας το ζήσουμε στην ώρα του τουλάχιστον...!

CHRPAP
15-06-2008, 13:09
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ..ΗΤΑΝ ΒΑΛΣΑΜΟ.. ΕΠΕΙΔΗ ΤΕΛΕΙΩΝΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΜΟΥ ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΕΤΑ (ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ, ΔΟΥΛΕΙΑ??) ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΜΕ ΤΡΟΜΑΖΟΥΝ ΚΑΠΩΣ, ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΥΤΗ ΣΥΝΕΠΕΣΕ ΜΕ ΤΟΝ ΙΟ..
ΞΕΡΕΙΣ ΜΗΠΩΣ ΑΝ Η ΦΙΛΗ ΣΟΥ ΜΕ ΤΟΝ hPV ΕΚΑΝΕ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ?ΜΕΤΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ?
ΑΠΟ ΑΝΕΚΑΘΕΝ ΗΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΑΓΧΩΔΕΣ ΑΤΟΜΟ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΓΙΝΕΙ ΤΟ ΚΑΚΟ...ΟΣΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΕΚΑ ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΠΑΠ ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΟΒΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ,ΚΛΑΙΩ ΑΠΟ ΦΟΒΟ, ΣΑΝ ΑΝΗΜΠΟΡΗ..

mstrouf
15-06-2008, 13:16
CHRPAP καλημέρα..
οι αλλαγές στην ζωή μας, ειναι ενα μεταβατικό στάδιο που συνήθως είναι για το καλό μας.
με την υγεία σου, ολα καλά θα πάνε κ θα δεις οτι τελειώνοντας τις σπουδες κ πιανοντας δουλεια οτι η ζωή σου θα γινει διαφορετική. θα την πάρεις στα χέρια σου κ οσο οι υποχρεώσεις σου κ αν μεγαλώσουν θα νιώθεις ικανοποίηση που τα βγάζεις περα.

PSYCHOANS
15-06-2008, 13:19
Φίλη μου...απόλυτα λογικό να έχεις μια ψυχολογική αντίδραση αρχικά αιφνιδιασμού (όταν σου πρωτοανακοινώθηκε η παρουσία του HPV-16) και αργότερα φόβου ή και πανικού όταν θα έψαξες μόνη σου και θα βρήκες κάποιες πληροφορίες για τον HPV-16.Στην ιατρική όμως ποτέ 1+1=2 ,πολύ περισσότερο δε όταν δεν υπάρχει κλινική εμπειρία και όταν απλώς διαβάζουμε κάποια πράγματα εγκυκλοπαιδικά (που συνήθως εστιαζόμαστε στα χειρότερα.....).

Ναι,τα όσα διάβασες για τον HPV-16 (ιός ανθρώπινων θηλωμάτων) ισχύουν,όπως ισχύουν τα όσα μπορεί να έχεις διαβάσει για τις συνέπειες του καπνίσματος ,όπως ισχύουν τα όσα θα διαβάσεις ανοίγοντας ένα κουτάκι ασπιρίνες και κοιτώντας τις ανεπιθύμητες ενέργειες ,όπως ισχύει ότι ακόμα και η υπερβολική πόση νερού μπορεί να είναι εξαιρετικά επικίνδυνη εώς και θανατηφόρα.Οι περισσότεροι μας καπνίζουμε και σίγουρα έχουμε πάρει ασπιρίνες.......

Μεγάλη σημασία έχει και η κυτταρολογική εξέταση.Εσύ βρίσκεσαι μεταξύ CIN-I και CIN-II που σημαίνει μια ανεπαίσθητη ώς μέτρια δυσπλασία κυττάρων σε κάποια περιοχή του τραχήλου.Υπάρχει βέβαια ακόμα ένας βαθμός το CIN-III που είναι η βαρύτερη δυσπλασία και αυτός σε ένα ποσοστό του μπορεί να εξελιχθεί σε προκαρκινική κατάσταση.Η απόσταση σου λοιπόν απ τον καρκίνο είναι μεγάλη και πάρα πολύ ασφαλής.Ακόμα και σε ένα στάδιο προκαρκινικό να βρίσκεται κάποιος δίνει στον γιατρό του μια μεγάλη ευχέρεια στο να αντιμετωπίσει το ενδεχόμενο του καρκίνου με μεγάλη επιτυχία. Εσύ δεν είσαι ούτε καν CIN-III ,άρα η θέση σου είναι πολύ πιο ιδανική για πολλές προοληπτικές (ούτε καν θεραπευτικές) ενέργειες απο πλευράς του γιατρού σου.Θα μπορούσα λοιπόν να σου πώ ότι όχι μόνο δεν χρειάζεται άγχος και πανικός αλλά απεναντίας θα πρέπει να χαμογελάς που τόσο έγκαιρα και τόσο πρώιμα ανακάλυψες μια κατάσταση ένα ενδεχόμενο της οποίας είναι να εξελιχθεί σε CIN-III και ακολούθως ένα ενδεχόμενο εξέλιξης της CIN-III είναι να εξελιχθεί σε προκαρκινική κατάσταση και ακολούθως ένα ενδεχόμενο της προκαρκινικής κατάστασης είναι να εξελιχθεί σε καρκίνο (που ακόμα και αυτός όταν ανιχνεύεται στα αρχικά του στάδια δίνει πολλές θεραπευτικές ευκαιρίες).

Συγχαρητήρια λοιπόν όχι μόνο για την επιμέλεια που δείχνεις στις γυναικολογικές εξετάσεις...αλλά και για το ότι δημοσιοποίησες την περίπτωση σου περνώντας το μήνυμα ότι οι γυναίκες (ειδικά απ τα 18 και άνω) θα πρέπει τουλάχιστον μια φορά το χρόνο να κάνουν ΤΕΣΤ-ΠΑΠ.Ουσιαστικά λειτούργησες ήδη σαν ένα καλό πρότυπο για πολλές εδώ μέσα.Προσωπικά, σε όσες σχέσεις είχα δεν σταματούσα να επιμένω να πηγαίνουν στον γυναικολόγο τους ...αλλά σε γενικές γραμμές υπήρχε μια αδιαφορία απο πλεύρας τους.

Τέλος αυτό που έχω να σου πώ είναι ότι αν θέλεις πραγματικά να προστατεύσεις τον εαυτό σου απ το χ ενδεχόμενο να πάρει μια σοβαρότερη εξέλιξη η κατάσταση σου ,αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να ενισχύσεις την άμυνα σου.Τόσο το άγχος όσο και η μελαγχολική διάθεση που σε καταβάλουν λειτουργούν σαν φρένο στην άμυνα του οργανισμού σου.Αυτά λοιπόν τα συναισθήματα οφείλεις να διαχειριστείς. Ο HPV-16 μόλις και έκανε την εμφάνιση του στον οργανισμό σου άρα.....ο γιατρός σου θα είναι πολύ χαρούμενος που του δίνεις την ευκαιρία να τον πολεμήσει άνετα.Σε τέτοιες περιπτώσεις ο καλύτερος γιατρός είναι η πρόοληψη (πράγμα στο οποίο παίρνεις άριστα) και πίστεψε με πολλοί γιατροί θα ήθελαν ασθενείς στο στάδιο καθαρά της πρόοληψης,ώστε να νιώθουν κι αυτοί ότι κάνουν επιτυχημένα την δουλειά τους.

Όλα καλά λοιπόν.....και γαρνίρισε τα με ένα μεγάλο χαμόγελο ώστε να δώσεις την χαριστική βολή στον HPV-16.

CHRPAP
15-06-2008, 13:30
ΑΠΟ ΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΙΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΑΥΤΟ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΞΕΧΑΣΤΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ..ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΝΑ ΞΑΝΑΚΟΛΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΣΥΝΤΡΟΦΟ? ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΟ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟΓΑΜΙΚΟΙ...
ΑΛΛΟΙ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΞΑΝΑΚΟΛΛΑΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΤΕΛΕΧΟΣ ΤΟΥ ΙΟΥ, ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙΣ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ.ΑΛΛΟΙ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝ ΝΑ ΕΠΑΝΑΜΟΛΥΝΘΕΙΣ..
ΕΜΕΙΣ ΤΩΡΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΠΡΟΦΥΛΑΞΕΙΣ ΜΕΤΑ ΤΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΑΛΛΑ ΑΝ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ??ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΙΣ ΜΕΛΛΟΝΙΚΤΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ-ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ..

CHRPAP
15-06-2008, 13:31
ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΙΛΑΝΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΟΥ hPV 16 ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΡΚΙΝΟ ΤΟΥ ΛΑΡΥΓΓΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ..ΘΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΟΥΝ ΠΙΑ! Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕ, ΑΛΛΑ ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΑΝ ΩΡΛ? Η ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΑΣΑΡΟΥΝ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ???

kely28
15-06-2008, 13:38
Αχ μικρή μου... νιώθω πως είμαι εσύ!!! Καταλαβαίνω απόλυτα και την ταραχή σου λόγω ιού και λόγω αβεβαιότητας!!! Είναι φυσιολογικά όλα αυτά, αποδέξου τα και θα δεις πως σιγά σιγά όλα θα πάρουν το δρόμο τους! Για το μέλλον θα σου πρότεινα να βρείς σε πρώτη φάση μια δουλειά και μετά κοιτάς και για μεταπτυχιακό. Η φίλη μου το αντιμετώπισε και αυτή με λειζερ και τώρα είναι μια χαρά! Αλίμονο αν δεν το ξεπερνούσε! Είναι πάρα πολύ συνηθισμένο πρόβλημα, θεραπεύεται, μην ανησυχείς τόσο! Και ό,τι και να δείξει το παπ, μη τρομοκρατηθείς! Θα κάνεις τις θεραπείες σου και όλα θα πάνε καλά. Να ξέρεις πως υπάρχουν πολύ χειρότερα γυναικολογικά προβλήματα, να λες πάλι καλά που σε βρήκε αυτό και όχι κάτι χειρότερο... Κι αν φοβάσαι για καρκίνο, σκέψου πως υπάρχουν γυναίκες που δεν μπορούν να κάνουν παιδιά λόγω κάποιας πάθησης! Τα κονδυλώματα δεν σε εμποδίζουν σε απολύτως τίποτα να κάνεις παιδιά, μπορείς κανονικότατα. Και εμένα, προσωπικά, ο γυναικολογικός καρκίνος (τα κονδυλώματα για τέτοιου τύπου κατηγορούνται) δε με φοβίζει σχεδόν καθόλου! Διότι, ακόμα και αν μου παρουσιαστεί, θα είναι σε μεγάλη ηλικία, οπότε και η αφαίρεση δε θα με νοιάζει. Αν το καλοσκεφτείς υπάρχουν πολύ χειρότερα πράγματα από αυτό... Μέχρι τότε και παιδιά θα έχω κάνει και δε θα με νοιάζζει. Απόλαυσε την ζωή σου, αποδέξου τις αλλαγές, καλές και κακές, ως ένα απαραίτητο κομμάτι για την εξέλιξή σου και θα δεις πως όλα τελικά στη ζωή ρυθμίζονται και ελέγχονται με λίγη υπομονή και δύναμη! Έχεις και έναν σύντροφο και είστε καλά, σε περιμένουν πολύ όμορφα πράγματα στη ζωή σου, αυτό να ξέρεις! Και στα λέει μια κοπέλα που αν διαβάσεις ποστ μου προ μηνός θα πεις αποκλείεται να είναι η ίδια... και όμως... έπρεπε να με ταλαιπωρήσει μια κατάθλιψη, να κοντέψω να τινάξω όλη μου τη ζωή στον αέρα για να πω \'\'οκ! Τα πράγματα δεν πάνε πάντα όπως θέλουμε, αλλά εγώ τί θα κάνω για αυτό;\'\' Και όταν στην ζωή μας μπαίνουν και κάποιο αστάθμητοι παράγοντες (όπως π.χ. μια ασθένεια) καλό είναι να προσαρμοζόμαστε με αυτήν και να λέμε \'\'οκ, έχω αυτό, για αυτό από εδώ και πέρα θα φροντίσω να...\'\'.

Χαλάρωσε, είσαι τόσο νέα και τα καλύτερα ακόμη δεν έχουν έρθει! Σκέψου πως έχεις έναν υπέροχο σύντροφο και απόλαυσε τον έρωτα μαζί του, όπως και πριν διαγνωστεί ο ιός... όλα θα πάνε καλά!

CHRPAP
15-06-2008, 13:49
ΠΩΣ ΞΕΠΕΡΑΣΕΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΓΛΥΚΙΑ kely28?

CHRPAP
15-06-2008, 13:55
ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΟ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΜΟΥ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΦΟΒΙΕΣ ΜΟΥ ΑΝΟΙΧΤΑ.ΞΕΡΕΙ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΤΟΝ ΚΟΥΡΑΣΩ, ΓΙΑΤΙ ΤΡΑΒΑΕΙ ΚΑΙΡΟ ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΟΥ (ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2 ΜΗΝΕΣ)..ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟΣ ΚΑΙ ΘΑΡΡΑΛΕΟΣ, ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ...ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ..

PSYCHOANS
15-06-2008, 13:58
Originally posted by CHRPAP
ΑΠΟ ΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΙΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΑΥΤΟ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΞΕΧΑΣΤΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ..ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΝΑ ΞΑΝΑΚΟΛΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΣΥΝΤΡΟΦΟ? ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΟ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟΓΑΜΙΚΟΙ...
ΑΛΛΟΙ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΞΑΝΑΚΟΛΛΑΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΤΕΛΕΧΟΣ ΤΟΥ ΙΟΥ, ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙΣ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ.ΑΛΛΟΙ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝ ΝΑ ΕΠΑΝΑΜΟΛΥΝΘΕΙΣ..
ΕΜΕΙΣ ΤΩΡΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΠΡΟΦΥΛΑΞΕΙΣ ΜΕΤΑ ΤΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΑΛΛΑ ΑΝ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ??ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΙΣ ΜΕΛΛΟΝΙΚΤΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ-ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ..

Εφόσον βρίσκεσαι σε φάση αντιμετώπισης του HPV με τον γιατρό σου...καλό θα ήταν να το ξέρει και ο σύντροφος σου είτε στον έχει κολήσει αυτός είτε όχι.Στούς άντρες μπορεί να υπάρχει ο HPV αλλά να είναι κρυφός.Κάπως πιο σπάνια δίνει αλλοιώσεις (συνήθως με φαγούρα) στο σώμα του πέους,στο όσχεο και την περιπρωκτική χώρα (καθαρά επιφανειακά δηλαδή).Άν ο άντρας εμφανίσει ανάλογες αλοιώσεις τότε μπορεί να του χορηγηθεί μια θεραπεία ανάλογη με αυτήν των γυναικών.Άν όχι.....νομίζω ότι τους χορηγείται προοληπτικά μόνο ιντερφερόνη....Άρα το θεραπευτικό/προοληπτικό σκέλος δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο και γι αυτούς.....

Ας πάμε στο γιατί πρέπει να το ξέρει και ο σύντροφος σου.Παίρνουμε ένα υποθετικό σενάριο ότι δεν σου μεταδόθηκε ο ιός απο αυτήν τη σχέση αλλά απο κάποια προηγούμενη.Υπάρχει μια πιθανότητα να του μετέδωσες λοιπόν εσύ τον ιό. Κάνεις την θεραπεία σου και απαλάσεσαι εσύ απ τον ιό αυτό.Έλα όμως που αν τον έχει ο σύντροφο σου χωρίς να μπεί ούτε στη διαδικασία της πρόοληψης,θα εκτίθεσαι κι εσύ ξανά στον ίδιο ιό.Μιλήσε καλύτερα γι αυτό το θέμα με τον γυναικολόγο σου όπως φυσικά θα μπορούσε και ο σύντροφος σου παράλληλα να επισκεφθεί κάποιον ουρολόγο-ανδρολόγο.

Το τι δόλος μπορεί να κρύβεται πίσω απ το πλασάρισμα ενός φαρμάκου.....εεεεεε νομίζω ότι τον υποψιαζόμαστε.Φυσικά οι φαρμακευτικές εταιρίες δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα...και θα δίνουν μεγαλύτερη βαρύτητα στις ενδείξεις της κάθε φαρμακευτικής ουσίας και στις συνέπειες που μπορεί να έχει η μη πρόσληψη του φαρμάκου αυτού...παρά στις ενδεχόμενες ανεπιθύμητες ενέργειες που μπορεί επίσης να έχει το κάθε φάρμακο.Ακριβώς γι αυτό υπάρχουν οι γιατροί και αναλαμβάνουν αυτοί τις συνέπειες αλλά και την αντιμετώπιση των συνεπειών αυτών απο μια αγωγή που υποδεικνύουν.Άρα λοιπόν.....εμπιστεύεσαι το γιατρό σου και δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.......

PSYCHOANS
15-06-2008, 14:01
ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΟ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΜΟΥ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΦΟΒΙΕΣ ΜΟΥ ΑΝΟΙΧΤΑ.ΞΕΡΕΙ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΤΟΝ ΚΟΥΡΑΣΩ, ΓΙΑΤΙ ΤΡΑΒΑΕΙ ΚΑΙΡΟ ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΟΥ (ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2 ΜΗΝΕΣ)..ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟΣ ΚΑΙ ΘΑΡΡΑΛΕΟΣ, ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ...ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ..

Μα αυτή δεν είναι η πεμπτουσία μιας σχέσης ? Να υπάρχει ανοιχτή επικοινωνία μέσα στο ζευγάρι και διάθεση για αλληλοκατανόηση ? Δεν θα του μιλήσεις ανοιχτά εξαιτίας του HPV αλλά λόγο της σχέσης που σας συνδέει.Αλλιώς θα είναι σαν να μην εμπιστεύεσαι εσύ τη σχέση σου...κι αυτό(η μη εμπιστοσύνη) είναι πολύ σοβαρό για την υγεία πλέον της ίδιας της σχέσης σας.

kely28
15-06-2008, 14:14
O psychoans έχει δίκιο! Εννοείται πως θα πρέπει να κοιτάξει και ο συντροφός σου (εγώ το θεώρησα δεδομένο) και να κάνει ανάλογη θεραπεία.

Την κατάθλιψη την ξεπέρασα με φάρμακα, αλλά μην συγχέεις την αναστάτωση και στεναχώρια που έχεις τώρα με κατάθλιψη... εγώ όταν έπαθα τα γυναικολογικά μου δεν ήμουν και ούτε έπεσα σε κατάθλιψη. Απλά είχα στεναχωρηθεί πολύ, με είχαν πιάσει κάποιες φοβίες, είχα αγχωθεί και ταραχθεί πολύ, έκλαιγα τις πρώτες μέρες, αλλά όσο κι αν σου φανεί περίεργο αυτό δεν είναι κατάθλιψη! Είναι θλίψη, στεναχώρια, ταραχή, κατάθλιψη δεν είναι. Δώσε μας ένα χρονοδιάγραμμα αν θες πότε το ανακάλυψες, πότε το λέιζερ, πότε το επόμενο παπ για να έχουμε μια εικόνα...

CHRPAP
15-06-2008, 14:15
PSYCHOANS, Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΜΟΥ ΑΣΦΑΛΩΣ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΟ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΑΩ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΚΑΝΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ.ΠΗΓΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΣΕ ΣΝΔΡΟΛΟΓΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ (ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΤΕΛΕΧΟΣ).
ΠΡΟΦΥΛΑΞΕΙΣ ΠΑΙΡΝΑΜΕ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΣΧΕΣΗΣ, ΚΑΙ ΜΕΤΑ, ΓΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΘΟΛΟΥ. ΤΩΡΑ ΜΕΤΑ ΤΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΟ

CHRPAP
15-06-2008, 14:16
ΤΟ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 3 ΜΗΝΕΣ. ΕΚΑΝΑ ΕΝΑ ΠΑΠ ΤΕΣΤ ΠΟΥ ΔΕ ΝΓΗΚΕ ΚΑΛΟ, ΜΕΤΑ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΓΙΑ ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΗ, ΜΕΤΑ ΤΥΠΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΣΤΕΛΕΧΟΥΣ ΤΟΥ ΙΟΥ (16), ΜΕΤΑ ΚΟΛΠΟΣΚΟΠΗΣΗ, ΒΙΟΨΙΑ ΚΑΙ ΛΕΙΖΕΡ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ.ΤΟ ΛΕΙΖΕΡ ΣΤΙΣ 2 ΜΑΙΟΥ..

kely28
15-06-2008, 14:31
Μάλιστα! Η φίλη μου είχε κάνει αρκετά λέιζερ, όχι μόνο ένα. Μπορεί να χρειαστεί να ξανακάνεις, θα στο έχει πει αυτό ο γιατρός σου φαντάζομαι. Πέρα από την ανησυχία σου για αυτό το θέμα και την διάθεση σου για σεξ, έχει επηρεάσει αυτό το θέμα και άλλους τομείς στη ζωή σου? Φαντάζομαι τώρα έχεις εξεταστική, σωστα? Μπορείς και ανταπεξέρχεσαι στις καθημερινές σου δραστηριότητες και υποχρεώσεις?

CHRPAP
15-06-2008, 14:35
ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΗ, ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΗ ΔΩΣΩ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΛΟΓΩ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΕΜΕΙΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣ ΠΙΣΩ..ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΣΥΝΕΛΘΩ, ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.Η ΑΓΩΝΙΑ ΓΟΑ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΠΑΠ ΤΕΣΤ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΜΕ ΡΙΧΝΕΙ ΠΙΣΩ..ΝΙΩΘΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΑΝΟΡΕΧΤΗ ΓΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΑΘΕΣΗ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΦΕ ΝΑ ΠΑΩ, ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ, ΚΑΙ ΑΛΛΟΤΕ ΠΑΛΙ ΣΤΡΕΣ..ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΣΤΡΕΣ..

kely28
15-06-2008, 14:47
εγώ λέω να χαλαρώσεις λιγάκι, να πας μια εκδρομή με τον φίλο σου, να κάνεις και κανένα μπανάκι (αν σου επιτρέπεται βέβαια) και θα δεις που όλα θα βρούν το δρόμο τους! Πίεσε τον εαυτό σου να κάνει όσα έκανε και πριν, μη σε παίρνει από κάτω! Δεν αξίζει καλέ, δεν είναι τίποτα το σημαντικό! Το έχεις διογκώσει στο μυαλό σου υπερβολικά! Θα το ξεπεράσεις σύντομα!

CHRPAP
15-06-2008, 14:55
ΠΟΥ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΜΕ ΤΟ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ?? ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΘΑ ΜΕ ΓΔΑΡΟΥΝ!! ΔΕΝ ΤΟΝ ΗΘΕΛΑΝ ΑΠΟ ΠΡΙΝ, ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΥΠΟΠΤΕΥΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΟ ΕΝΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ!!!!ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΠΙΕΖΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ..ΠΑΛΙΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΧΩΝΕΥΑΝ (ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΣΑΝ ΠΟΤΕ) ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΤΕΛΕΙΩΝΩ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΕΝΩ ΑΥΤΟΣ ΜΟΝΟ ΙΕΚ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΑΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑ \"ΙΣΑΞΙΟΣ\"ΜΟΥ..ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΩΡΟΥΝ ΒΕΒΑΙΟ ΠΩΣ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΟΥΜΕ ΘΑ ΔΙΑΛΥΘΕΙ..
ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΙΟ ΔΕ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΚΟΥΝΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ..ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΟΙ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ..ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΕΣ!!!!

kely28
15-06-2008, 15:02
και είναι ανάγκη να πεις πως θα πας μαζί του? πες πως πας με το πανεπιστήμιο ή με φίλες! Καλά, αυτό το σύνδρομο του πτυχιούχου το έχουν όλοι οι γονείς... λες και απο αυτό κρινεται ένας άνθρωπος... τέλος πάντων!

CHRPAP
15-06-2008, 15:05
ΑΣΤΑ! ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΣΧΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΕΙΔΑΜΕ ΠΡΟΚΟΠΗ... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΗΛ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΣΧΕΣΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΣΥΡΘΗΚΑ.ΗΞΕΡΑ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΚΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ..ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ...ΚΑΙ ΑΣ ΔΙΑΦΕΡΟΥΜΕ ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ..
ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΨΑΧΝΟΥΝ ΑΓΑΠΗΤΗ kely28 ΔΕΝ ΤΑ ΑΦΗΝΟΥΝ ΕΤΣΙ ΑΥΤΑ. ΜΕΝΩ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΜΟΝΑΧΟΚΟΡΗ ΟΠΟΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ...

kely28
15-06-2008, 15:19
να σε ρωτήσω τί είναι αυτό που σε έκανε να κάνεις παπ τώρα? είχες κάποια συμπτώματα ξαφνικά ή έτσι τυχαία είπες να πας να κάνεις και το ανακάλυψες?

CHRPAP
15-06-2008, 15:34
ΕΙΧΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΠ ΤΕΣΤ 3 ΧΡΟΝΙΑ...ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΠΑΠ ΤΕΣΤ (ΠΡΙΝ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ).ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ!!!!!!!!!ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΚΟΛΠΙΤΙΔΑ!!!!

CHRPAP
15-06-2008, 15:58
ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ kelly28? Η ΦΙΛΗ ΣΟΥ ΕΙΧΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΚΟΝΔΥΛΩΜΑΤΑ Η ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΤΥΠΟ ΤΟΥ ΙΟΥ?

PSYCHOANS
15-06-2008, 16:06
ΕΙΧΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΠ ΤΕΣΤ 3 ΧΡΟΝΙΑ...ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΠΑΠ ΤΕΣΤ (ΠΡΙΝ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ).ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ!!!!!!!!!ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΚΟΛΠΙΤΙΔΑ!!!!

Να γι αυτό λέω και ξαναλέω ότι σου αξίζουν συγχαρητήρια...Περνάς ένα πολύ χρήσιμο και ανεκτίμητης αξίας μήνυμα σε όλες τις γυναίκες.Δεν χρειάζεται να υπάρχει εμφανής λόγος για να πάει κάποια γυναίκα στον γυναικολόγο και να κάνει τέστ-Παπ ή ακόμα και μια ψηλάφηση μαστού.Ειδικά για την ψηλάφιση μαστού καλό είναι κάθε γυναίκα να μάθει απ τον γιατρό της πως να την κάνει και μόνη της.Έτσι κάθε φορά που κάνει μπάνιο μπορεί να κάνει αυτοψηλάφιση...και αν εντοπίσει κάτι που της φαίνεται περίεργο να απευθύνεται αμέσως στον γιατρό της.Είναι τόσο απλά πράγματα...και όμως πάρα μα πάρα μα πάρα πολύ σωτήρια.....

CHRPAP
15-06-2008, 16:09
ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ PSYCHOANS! ΤΟ ΠΑΠ ΤΕΣΤ ΕΙΝΑΙ ΣΩΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΔΙΑΡΚΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ 1 ΛΕΠΤΟ!!
ΕΓΩ ΦΤΑΙΩ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΝΩΡΙΤΕΡΑ..3 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ...ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ!!
ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ?ΣΥΝΗΘΩΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΥΠΟ ΤΟΥ ΙΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΛΕΙΖΕΡ? ΑΡΚΕΙ ΔΗΛ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΔΥΣΠΛΑΣΙΑ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ CIN1-2? ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΔΗΛ ΝΑ ΒΓΕΙ ΚΑΘΑΡΟ ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΑΠ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ? Η ΠΑΛΙ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ ΚΑΤΙ?
ΠΑΝΤΩΣ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΕΣ??

PSYCHOANS
15-06-2008, 16:20
ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ PSYCHOANS! ΤΟ ΠΑΠ ΤΕΣΤ ΕΙΝΑΙ ΣΩΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΔΙΑΡΚΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ 1 ΛΕΠΤΟ!!
ΕΓΩ ΦΤΑΙΩ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΝΩΡΙΤΕΡΑ..3 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ...ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ!!
ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ?ΣΥΝΗΘΩΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΥΠΟ ΤΟΥ ΙΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΛΕΙΖΕΡ? ΑΡΚΕΙ ΔΗΛ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΔΥΣΠΛΑΣΙΑ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ CIN1-2? ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΔΗΛ ΝΑ ΒΓΕΙ ΚΑΘΑΡΟ ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΑΠ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ? Η ΠΑΛΙ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ ΚΑΤΙ?
ΠΑΝΤΩΣ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΕΣ??

Xμμμμ.....αυτά που ρωτάς καταλαβαίνεις ότι μόνο με εξετάσεις απαντιούνται...Το σίγουρο είναι ότι το CIN1-2 δεν είναι σε καμμιά περίπτωση CIN-3 και το τελευταίο με τη σειρά του έχει ένα σχετικά μικρό ενδεχόμενο να εξελιχθεί σε προκαρκινωματώδη κατάσταση.Άν μπορούσε κάποιος να σου πεί τι ακριβώς θα σου δείξει το τέστ-Παπ ,καταλαβαίνεις ότι δεν θα σε έβαζε στην διαδικασία να το ξαναεπαναλάβεις.Αυτό που εγώ λέω είναι ότι η προοληπτική σου ευφυϊα είναι ο καλύτερος γιατρός που έχεις και φυσικά όσο θα συνεργάζεσαι με τον θεράποντα γιατρό σου και θα είσαι επιμελής με τον έλεγχο της υγείας σου.....δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.Επίσης αυτό που λέω είναι ότι αυτή τη στιγμή δεν είσαι σε φάση θεραπείας μιας σοβαρής πάθησης αλλά σε φάση προοληπτικής αντιμετώπισης του ενδεχομένου να εξελιχθεί αυτή η ήπια δυσπλασία σε κάτι σοβαρότερο.Άρα λοιπόν είσαι σε πολύ πλεονεκτική θέση και σίγουρα περισσότερο θα πρέπει να σε γεμίζει με χαρά παρά με άγχος......

CHRPAP
15-06-2008, 16:22
:D ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΠΟΣΟ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΜΕ ΓΕΜΙΣΕΣ ΤΩΡΑ!!!

CHRPAP
15-06-2008, 16:23
ΚΑΜΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ???

PSYCHOANS
15-06-2008, 16:37
ΚΑΜΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ???

Συμβουλές δεν δίνουμε....απλώς απόψεις ή και γνώσεις καταθέτουμε.....

Καταλαβαίνεις φίλη μου ότι στο θέμα με τους γονείς έχεις βάλλει κι εσύ το χεράκι σου.Η αγάπη τους σίγουρα έχει καταντήσει ασφυκτική αλλά σε κάποιον βαθμό βοήθησες κι εσύ να φτάσει σε αυτό το σημείο.Ένα είναι το σίγουρο....ότι οι γονείς σου σε αγαπάνε υπερβολικά...αλλά κατα βάθος σε αγαπάνε.Όπως επίσης κάτι ακόμα πιο βέβαιο είναι ότι είσαι ήδη ενήλικη και ότι δεν έχεις ανάγκη πλέον τους γονείς σου όπως όταν ήσουν σε μικρότερη ηλικία.Τώρα εσύ η ίδια είσαι γονιός του εαυτού σου και σε λίγο θα γίνεις και γονέας των παιδιών σου.

Μήπως λοιπόν συνεχίζεις να υπερτονίζεις την παρουσία των δικών σου στη ζωή σου ? Αγαπάς κάποιο παιδί...και εκείνοι έχουν τις αντιρρήσεις τους....εεεεε και ? Δική σου είναι η ζωή και εσύ θα την χειριστείς και θα αναλάβεις την ευθύνη της. Οι γονείς σου ας φρόντιζαν ή ας φροντίσουν τη δική τους ζωή και ας έλεγχαν τις επιλογές τους.Και ποιός είπε ότι όλα πρέπει να τα κάνουμε σωστά ? Όλοι έχουμε όχι μόνο δικαίωμα αλλά και υποχρέωση στο να κάνουμε λάθη,γιατί μόνο το λάθος μπορεί να μας κάνει καλύτερους.Το σωστό είναι απλώς μια ένδειξη ότι είμαστε σταθερά καλοί.Το λάθος είναι μια ένδειξη ότι μπορούμε να γίνουμε ακόμα καλύτεροι.

Άρα.....κάνεις αυτό που επιθυμείς και παίρνεις τη ζωή στα χέρια σου....Οι γονείς αξίζουν την εκτίμηση σου και την αγάπη σου αλλά δεν χρειάζεται να υποδουλώνεσαι/εξαρτάσαι απο αυτούς.Μίλησε τους ξεκάθαρα ότι θα πάς διακοπές....και ας έχουν τις αντιρρήσεις τους......Όσο και αντίθετοι να είναι νομίζω ότι το ζητούμενο γι αυτούς είναι η ευτυχία σου.Άρα μπορεί λιγάκι να αργήσουν....αλλά θα καταλάβουν (θα το δούνε) ότι οι επιλογές σου είναι αυτές που μπορούν να σου εξασφαλίσουν μακροπρόθεσμα και απλόχερα την ευτυχία σου.Πάνω απ όλα όμως αυτό πρέπει να το εμπεδώσεις εσύ η ίδια γιατί όπως είπα εσύ πλέον είσαι γονιός του εαυτού σου.Θα κρατήσεις λοιπόν τον εαυτό σου υπο την κηδεμονία σου ή θα τον δώσεις προς υιοθεσία στους βιολογικούς σου γονείς....?

CHRPAP
15-06-2008, 16:47
ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ ΕΙΝΑΙ.ΑΠΛΑ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΑΧΟΚΟΡΗ ΚΑΙ ΖΟΥΜΕ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΠΙΤΙ ΑΚΟΜΑ, ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΦΥΓΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ..
ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΔΕΜΕΝΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ, ΜΕΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΜΑΣ Η ΓΙΑΓΙΑ Κ Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΜΟΥ, ΜΟΝΑΧΟ-ΕΓΓΟΝΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΟΠΟΤΕ..ΕΝΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ..ΟΛΑ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΡΟΣΔΟΚΙΕΣ ΠΑΝΩ ΜΟΥ..
ΞΡΩ ΠΟΣΟ ΜΕ ΑΓΑΠΑΝΕ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΕΛΟΥΝ ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΟΥ, ΑΠΛΑ ΜΕ ΕΧΕΙ ΚΑΠΩΣ ΚΟΥΡΑΣΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΡΙΖΟΝΤΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΟΥ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΜΕΝΑ, ΑΥΤΟ Μ ΠΕΡΝΑΝΕ..
ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΑΓΧΩΝΟΝΑΙ ΕΝΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΕ ΤΟ ΠΑΠ ΤΕΣΤ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΡΧΙΣΟΥΝ ΤΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΠΕΡΙ ΤΗΣ ΣΧΕΣΗΣ ΜΟΥ...ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ!!!
ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΠΙΑΣΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΩ ΣΠΙΤΙ, ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ ΤΟ ΘΕΛΩ, ΔΕ ΘΕΛΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΛΗΓΩΣΩ, ΠΕΡΝΑΝΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ (ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ ΤΗΣ)..ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ, ΕΓΩ ΝΙΩΘΩ ΤΟΟΟΟΟΣΟ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΚΟΥΡΑΣΕΝΗ!!

PSYCHOANS
15-06-2008, 16:58
ΑΠΛΑ ΜΕ ΕΧΕΙ ΚΑΠΩΣ ΚΟΥΡΑΣΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΡΙΖΟΝΤΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΟΥ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΜΕΝΑ, ΑΥΤΟ Μ ΠΕΡΝΑΝΕ..

Θα σταθώ ιδιαίτερα σε αυτήν την φράση σου που υπερτονίζω.....Δεν σου περνάνε αυτό....αλλά αν το ψάξεις λίγο καλύτερα μάλλον θα καταλήξεις στο ότι εσύ τους αφήνεις να στο περνάνε ή είσαι ανοικτή στο να σου το περνάνε.

Καταλαβαίνω ότι είσαι μοναχο-εγγόνα και μοναχο-κόρη αλλά ταυτόχρονα είσαι και ένας μοναδικός άνθρωπος με μια μοναδική προσωπικότητα. Βάλτα σε μια ζύγαρια και ζύγισε πως θέλεις να προσδιορίζεσαι ? Σαν εγγονή των παππούδων σου και σαν κόρη των γονιών σου ή μήπως βαραίνει περισσότερο να προσδιορίζεσαι σαν ο ίδιος ο εαυτός σου. Οι παππούδες σου ή και οι γονείς σου μπορεί να περνάνε δύσκολες στιγμές ή και κάποια προβλήματα υγείας.Δεν φταίς όμως εσύ γι αυτά.....και ούτε χρειάζεται να θυσιάσεις όνειρα σου γι αυτά.Βεβαίως όσο μπορείς να τους συμπαρασταθείς αλλά μέσα απ το αυτεξούσιο σου.Γιατί σε λίγα χρόνια θα σου καταλογίζεις το ότι ήσουν \"υποδουλωμένη\" (έστω συναισθηματικά) στους συγγενείς σου. Και θα κατηγορείς τον εαυτό σου που δεν ακολούθησε την πορεία που ήθελε.....

CHRPAP
15-06-2008, 17:21
ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ..ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΠΑΝΤΑ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΑΥΤΟ..ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΚΑΒΓΑΔΕΣ, ΣΤΑΝΕΧΩΡΙΕΣ, ΜΟΥΤΡΑ, ΕΚΒΙΑΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΠΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΠΙΤΙ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΜΑΤΑ..

CHRPAP
15-06-2008, 18:16
ΤΛΣΠ,ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ..ΠΡΟΕΧΕΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ..ΕΥΧΕΗΘΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ..
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΟΛΑ..

PSYCHOANS
15-06-2008, 21:27
Καλή επιτυχία λοιπόν στις εξετάσεις....άν και έχεις όλες τις προυποθέσεις για να μην ανησυχείς για το αποτέλεσμα (και προοληπτική ευαισθησία έχεις αλλά και γενικότερα η κατάσταση σου είναι όπως είπαμε σε φάση πρόοληψης ενός ενδεχομένου....).Σε ότι αφορά το θέμα της οικογένειας....ναι.....όντως μπορεί να χρειαστεί να περάστε απο μια περίοδο συγκρούσεων. Αλλά αυτό μάλλον μοιάζει με μονόδρομο.Άν δεν τις κάνεις τις συγκρούσεις έξω σου αυτές θα γίνονται μέσα σου....και μάλιστα χωρίς να σε ρωτήσουν.Το ερώτημα λοιπόν είναι αν αξίζει να εγκλωβίζεις την όποια σύγκρουση μέσα σου προκειμένου να μην \"χαλαστείς\" με τους έξω σου.

kely28
15-06-2008, 21:58
αχ chrpap! κι εγώ μοναχοκόρη είμαι, αλλά πάτησα πόδι σε πολλά θέματα! Έκανα πάντα του κεφαλιού μου και στις σχέσεις μου και στις δουλειές μου και στις σπουδές μου! Τώρα που τριαντάρισα ξέρεις τί μου λένε και πως με αντιμετωπίζουν? Σαν συνομηλικό τους! Ξέρουν πως έκανα αυτά που εγώ ήθελα, ξέρουν πως έφαγα τα μούτρα μου και στους τρεις τομείς (σχέση, σπουδές,δουλειά), ξέρουν πως μέσα από τα λάθη μου ωρίμασα, ξέρουν πως εκτέθηκα σε κινδύνους και παρόλα αυτά δεν έπαθα κάτι, ξέρουν πλέον να μου έχουν εμπιστοσύνη! Αυτό! Μέχρι και τα περιουσιακά στοιχεία μου μεταβίβασαν πέρυσι και αυτό για μένα ήταν μια μεγάλη ένδειξη της εμπιστοσύνης που μου έχουν πλέον, αν σκεφτείς ότι 5 χρόνια πριν είχα καταχρεώσει κάτι εκατομμύρια τις πιστωτικές, τις οποίες φυσικά πλήρωσαν αυτοί...
Ειδικά στον τομέα σχέση εκεί κι αν γινόταν της κακομοίρας!!! Έκλεινα την πόρτα πίσω μου και έφευγα όταν τσακωνόμασταν, μέχρι Αλεξανδρούπολη έφτασα για χάρη ενός αγοριού μου! Και δε σε προτρέπω στο να κάνεις ακραία πράγματα, αλλά στο να ξεκαθαρίσεις πως είσαι πλέον μεγάλη κοπέλα, τελειώνεις πανεπιστήμιο, θέλουν να κάνεις μεταπτυχιακό, σίγουρα δε σε θεωρούν και χαζή... διεκδίκησε αυτά που σου ανήκουν, την ελευθερία στις κινήσεις σου και στις επιλογές σου. Μίλησε μαζί τους, καθησύχασέ τους και θα δεις πως δεν θα σου αρνηθούν πράγματα...

CHRPAP
15-06-2008, 22:27
ΘΕΛΕΙ ΚΟΠΟ ΚΑΙ ΑΓΩΝΑ ΝΑ ΩΡΙΜΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΑΣ ΟΤΙ ΩΡΙΜΑΣΑΜΕ..
ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΙΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΟΥ (ΟΧΙ ΠΟΛΛΕΣ, ΜΗ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ)ΕΚΑΝΑ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΜΟΥ, ΑΛΛΑ ΚΡΑΤΟΥΣΑΝ ΣΧΕΤΙΚΑ ΛΙΓΟ. ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΜΕ ΒΛΕΠΟΥΝ ΝΑ ΕΙΜΑΙ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΦΙΓΓΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΑΚΙ ΤΟΥΣ..
ΜΑΚΑΡΙ ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΣΩΣΤΗ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΥ, ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΜΟΥ ΤΗ ΛΕΝΕ ΟΙ ΑΛΛΟΙ, ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΣΩ ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ..
ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΑΤΟΜΟ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΕΣ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΣΤΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΠΟΥ ΑΥΤΗ ΦΕΡΕΙ..ΜΕ ΤΡΟΜΑΖΟΥΝ ΚΑΠΩΣ, ΕΙΜΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΤΟΜΟ ΤΗΣ ΣΥΝΗΘΕΙΑΣ (ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟΥ ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟΥ Η ΤΗΣ ΑΝΙΑΣ). ΑΠΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΤΑ ΘΕΛΩ ΣΤΑΘΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΝΙΩΘΩ ΚΑΛΑ (ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ, ΣΧΕΣΗ, ΥΓΕΙΑ).. ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΟΛΑ ΚΛΟΝΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΤΕ ΝΙΩΘΩ ΣΤΡΕΣ ΠΟΥ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟΤΕ ΠΑΛΙ ΦΟΒΕΡΗ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ, ΡΕΥΣΤΟΤΗΤΑ.. ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΠΟΥ ΤΟ ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ...

kely28
15-06-2008, 22:59
για το πως αισθάνεσαι αυτόν τον καιρό το έχεις συζητήσει με τους δικούς σου?

CHRPAP
16-06-2008, 02:56
ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΤΟ ΕΧΩ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙ..ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ, ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΟΜΩΣ ΑΚΟΜΑ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕ ΘΕΛΩ ΑΛΛΟ ΣΠΟΥΔΕΣ..ΘΕΛΩ ΜΙΑ ΗΡΑΜΗ ΖΩΗ, ΧΩΡΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΙΛΟΔΟΞΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΑ, ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΕΙΝΑΙ ΑΓΑΠΗ......ΟΤΝ ΕΧΩ ΑΓΑΠΗ ΝΙΩΘΩ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΗ, ΠΙΟ ΑΣΦΑΛΗΣ, ΣΑΝ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΚΟΥΡΝΙΑΖΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΩΝ ΔΙΚΩΝ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΓΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ..
ΕΓΩ ΚΡΥΒΟΜΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΜΟΥ, ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΣΧΕΔΟΝ ΞΕΧΝΑΩ ΟΛΑ ΜΟΥ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ..
ΔΥΣΚΟΛΟ ΒΡΑΔΥ ΣΗΜΕΡΑ...ΟΥΤΕ Η ΜΑΡΘΑ ΒΟΥΡΤΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΗΜΟΥΝ ΜΕ ΤΟΣΑ ΔΑΚΡΥΑ... :)

PSYCHOANS
16-06-2008, 10:32
ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΤΟ ΕΧΩ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙ..ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ, ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΟΜΩΣ ΑΚΟΜΑ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕ ΘΕΛΩ ΑΛΛΟ ΣΠΟΥΔΕΣ..ΘΕΛΩ ΜΙΑ ΗΡΑΜΗ ΖΩΗ, ΧΩΡΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΙΛΟΔΟΞΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΑ, ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΕΙΝΑΙ ΑΓΑΠΗ......ΟΤΝ ΕΧΩ ΑΓΑΠΗ ΝΙΩΘΩ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΗ, ΠΙΟ ΑΣΦΑΛΗΣ, ΣΑΝ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΚΟΥΡΝΙΑΖΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΩΝ ΔΙΚΩΝ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΓΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ..
ΕΓΩ ΚΡΥΒΟΜΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΜΟΥ, ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΣΧΕΔΟΝ ΞΕΧΝΑΩ ΟΛΑ ΜΟΥ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ..

Θα σου έρθει η όρεξη προσεχώς και για περάτωση σπουδών αλλά και για καριέρα.Απλά σε αυτή τη φάση βρίσκεσαι μέσα σε έναν \"κυκλώνα\" ο οποίος βέβαια και θα περάσει αλλά και θα δείς ότι θα σε αφήσει σχεδόν ανέπαφη μιας και δείχνεις να έχεις πολύ καλά θεμέλια.Πάρε τον χρόνο σου,προσπάθησε να στηρίξεις τον εαυτό σου είτε μόνη σου είτε με φίλους είτε κυρίως με κάποιον ειδικό.Ήδη ο γυναικολόγος σου θα σου πάρει ένα σοβαρό κομμάτι αυτού του \"κυκλώνα\".........ακριβώς επειδή είναι ειδικός σε ένα απ τα σοβαρότερα θέματα που σε απασχολούν...(Σοβαρότερο πάντα με την ειδική βαρύτητα που εσύ του δίνεις...).

CHRPAP
16-06-2008, 10:32
ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΠΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ Η ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗ ΔΕ ΛΕΕΙ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΘΕΙ..ΛΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΥΝΑΜΕΙΣ..ΟΥΤΕ ΟΡΕΞΗ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ...ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΑΥΡΙΟ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΜΟΥ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ!!!!!!!ΒΟΥΝΟ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ...

PSYCHOANS
16-06-2008, 10:33
ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΠΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ Η ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗ ΔΕ ΛΕΕΙ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΘΕΙ..ΛΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΥΝΑΜΕΙΣ..ΟΥΤΕ ΟΡΕΞΗ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ...ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΑΥΡΙΟ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΜΟΥ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ!!!!!!!ΒΟΥΝΟ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ...

Κάνε μια βολτίτσα...συνάντησε τον φίλο σου.....και όλα θα πάνε καλά......

CHRPAP
16-06-2008, 10:48
ΑΝ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΑΡΕΙ ΟΜΩΣ ΤΟ ΒΑΡΟΣ (ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ) ΚΑΙ ΔΕ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΑΛΙ ΛΕΙΖΕΡ ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ, ΤΟ ΤΕ ΝΑ ΔΕΙΣ ΓΛΕΝΤΙΑ... :) ΘΑ ΤΣΙΡΙΞΩ.......
:o
ΤΕΛΙΚΑ ΠΑΝΤΩΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΓΥΡΩ ΜΑΣ ΥΠΟΦΕΡΟΥΝ ΑΠΟ ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ, ΑΓΧΟΣ, ΚΑΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ, ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ..ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Ο ΔΙΠΛΑΝΟΣ ΜΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΟΦΕΡΕΙ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ..
ΕΝΩ Η ΖΩΗ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΗ, ΠΟΛΥ ΓΛΥΚΙΑ, ΖΩΝΤΑΝΗ...ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΝ Η ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΦΗΝΟΥΝ ΟΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΝ..

kely28
16-06-2008, 13:27

Αχ μικρή μου, κι εγώ έτσι νιώθω και σκέφτομαι ακριβώς... κι όταν το λέω στον σύντροφό μου αυτό τσακωνόμαστε... τρελός καριερίστας αυτός, τρελή νοικοκυρούλα εγώ! Θέλει απο μένα να κάνω καριέρα, να βγάλω λεφτά, έχω τις δυνατότητες λέει... το ίδιο και οι γονείς μου λένε... αλλά εγώ δε θέλω! Θέλω μια απλή δουλίτσα, χωρίς πολλά πολλά, να βγάζω τα απαραίτητα και να έχω χρόνο για το σπίτι μου, τους δικούς μου ανθρώπους, την οικογένεια μου... μπορεί να φανεί χαζό, αλλά ονειρεύομαι ένα όμορφο σπίτι, με πολλή αγάπη, εγώ παραδοσιακή νοικοκυρά, να ετοιμάζω πρωινό για όλους κλπ κλπ... κι όχι να έχουμε κάνει σύμβαση με ντελίβερι και να τρώει ο καθένας ότι ώρα επιστρέφει σπίτι... δε με νοιάζουν οι πολυτέλειες, τα απαραίτητα τα έχω, δε θέλω να είμαι πλούσια... θέλω αγάπη και ηρεμία και ομορφιά... και κανείς δε λέει να το καταλάβει!!!

PSYCHOANS
16-06-2008, 13:59
ΑΝ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΑΡΕΙ ΟΜΩΣ ΤΟ ΒΑΡΟΣ (ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ) ΚΑΙ ΔΕ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΑΛΙ ΛΕΙΖΕΡ ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ, ΤΟ ΤΕ ΝΑ ΔΕΙΣ ΓΛΕΝΤΙΑ... :) ΘΑ ΤΣΙΡΙΞΩ.......
:o
ΤΕΛΙΚΑ ΠΑΝΤΩΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΓΥΡΩ ΜΑΣ ΥΠΟΦΕΡΟΥΝ ΑΠΟ ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ, ΑΓΧΟΣ, ΚΑΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ, ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ..ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Ο ΔΙΠΛΑΝΟΣ ΜΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΟΦΕΡΕΙ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ..
ΕΝΩ Η ΖΩΗ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΗ, ΠΟΛΥ ΓΛΥΚΙΑ, ΖΩΝΤΑΝΗ...ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΝ Η ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΦΗΝΟΥΝ ΟΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΝ..

Αφού τα ξαναείπαμε φίλη μου.....Όλο το πλαίσιο αντιμετώπισης είναι προοληπτικό απ τον γιατρό σου.Επομένως σε όσες περισσότερες ενέργειες προβεί τόσο πιο καλή θωράκιση θα σου παρέχει.....Δεν νοσείς απο κάτι σοβαρό και ότι γίνεται γίνεται για να μηδενισθεί το ενδεχόμενο να νοσήσεις......

CHRPAP
16-06-2008, 14:15
ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΛΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕ Η ΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΝΕ ΟΙ ΩΡΕΣ ΒΟΥΛΙΑΖΩ..
ΕΝΑΣ ΚΟΜΠΟΣ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ...ΠΩΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΜΕΡΕΣ???ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΠΕΡΑ ΤΟΥ ΝΑ ΒΓΩ ΕΞΩ, ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ ΣΤΑ ΧΑΛΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ?

Θεοφανία
16-06-2008, 17:08
CHRPAP.....η μονη ιδέα για να φτιάξεις τη μέρα σου, είναι να σκεφτείς πως υπάρχουν άνθρωποι που παλεύουν με φρικτές αρρώστιες και έχουν ελάχιστες πιθανότητες να τις νικήσουν.
Οι προηγούμενοι σου εξήγησαν πως αυτό δεν είναι ιδιαίτερα σοβαρό, οπότε όπως και να έχει θα το πολεμήσεις και με την κατάλληλη θεραπεία θα το νικήσεις.
Εγώ διακρίνω ότι έχεις έντονη την ανάγκη συναισθηματικής περίθαλψης και χρησιμοποιείς λίγο αυτή την περιπέτεια για να τραβήξεις την προσοχή στους δικούς σου και στον φίλο σου.
Μήπως λοιπόν να συζητούσαμε το πραγματικό πρόβλημα?
Αν θες φυσικά....

CHRPAP
16-06-2008, 17:18
ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΤΡΑΒΑΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ, ΟΥΤΕ ΠΟΤΕ ΥΠΕΡΕΒΑΛΛΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΨΩ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΑ ΜΟΥ ΚΕΝΑ..ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ ΑΓΑΠΗ ΕΧΩ ΑΦΘΟΝΗ, ΟΣΗ ΤΟΥΛ ΜΟΥ ΑΡΚΕΙ...
ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΔΗ Η ΦΕΤΙΝΗ ΧΡΟΝΙΑ ΗΤΑΝ ΓΕΜΑΤΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣ ΕΦΑΓΑ ΕΝΑ ΓΕΡΟ ΧΑΣΤΟΥΚΙ ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ, ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΑ ΝΑ ΣΗΛΩΣΩ ΚΕΦΑΛΙ ΕΚΕΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΚΑΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ..ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΚΑΗΚΕ ΣΕ ΤΡΟΧΑΙΟ, ΜΕΤΑ ΧΑΣΑΜΕ ΕΝΑ ΣΥΓΓΕΝΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΗΛΙΚΙΑΣ 13 ΕΤΩΝ ΑΠΟ ΚΑΡΔΙΑ, ΜΕΤΑ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΠ ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΚΑΡΚΙΝΩΜΑ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΜΟΥ..ΝΑΤΑΝ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ!ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ..ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ, ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΓΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΟ, ΕΤΣΙ ΟΜΩΣ ΝΙΩΘΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΑ ΜΕ ΤΡΑΒΗΞΩ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΥΤΗ...

Θεοφανία
16-06-2008, 17:22
Σκέψου τότε ότι η ζωή σε προκαλεί να την αντιμετωπίσεις....Δες το σαν ένα στοίχημα.
Σου είπα τα παραπάνω γιατί δεν εστιάζεις σε όλα αυτά που περνάς αυτή τη χρονιά, αλλά στην περιπέτεια που περνάς με την υγεία σου και ενώ όλοι σου λένε πως είναι περαστική, επιμένεις πάνω σε αυτό.
Σίγουρα όλα αυτά μαζί είναι μεγάλο σοκ, αλλά σκέψου τι μπορείς να κάνεις εκτος από το να στεναχωριέσαι που έτυχαν μαζεμένα....

CHRPAP
16-06-2008, 18:11
Η ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΘΗΤΙΚΗ ΕΩΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ..ΠΟΛΛΕΣ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΛΟΓΩ ΣΤΡΕΣ ΚΑΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑΣ..ΑΠΛΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΚΑΙ \"ΑΝΑΒΑΛΛΩ\" (ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙΣ ΕΤΣΙ) ΤΗΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΜΟΥ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ, ΠΕΡΙΜΟΝΟΝΤΑΣ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΕΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΝΕΟ, Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟ ΝΑ ΜΕ \"ΒΓΑΛΕΙ\" ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ, ΕΝΩ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΥΠΟΘΕΣΗ..ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΙΛΕΣ, ΚΟΛΛΗΤΗ ΕΙΧΑ, ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗ ΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΥΤΗ ΜΕ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ ΠΟΛΥ, ΚΑΙ ΩΡΕΣ ΩΡΕΣ ΝΙΩΘΩ ΑΠΕΡΑΝΤΗ ΜΟΝΑΞΙΑ...
ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΙΑ ΠΑΛΗ ΜΕΣΑΜΟΥ, ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΞΕΡΩ ΠΟΣΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΛΕΩ ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΕΙΜΑΙ, ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΝΑ ΒΡΩ ΔΥΝΑΜΗ, ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΡΑΒΑΕΙ ΚΑΤΩ, ΚΑΙ ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΚΑΤΩ...

Θεοφανία
16-06-2008, 23:17
Φίλη με το δύσκολο νικ.....

Έτσι είμαστε λίγο-πολύ όλοι οι άνθρωποι και φυσικά δεν εξαιρώ τον εαυτό μου.
Όταν βουλιάζουμε στις δυσκολίες μας, περιμένουμε ένα θαύμα που είναι ευπρόσδεκτο απ\' όπουδήποτε.
Δυστυχώς οι ελπίδες να συμβει κάτι τέτοιο είναι μηδαμινές.
Οπότε τι κάνουμε? Παλεύουμε με θάρρος αυτό μας συμβαίνει και αν τα καταφέρουμε, τόσο να προσπαθήσουμε, όσο και να το νικήσουμε, κερδίζουμε .....εμάς.....Αυτή είναι η πιο σημαντική νίκη.
Το να φορτώσουμε κάπου αλλού το πρόβλημα, είναι σα να πιούμε ένα ποτό και να ξεφύγουμε για λίγο απ την πραγματικότητα μας.....

Manos88
17-06-2008, 00:22
CHRPAP, υποθέτω το νικ σου είναι τα αρχικά του ονοματεπώνυμου σου;
Λοιπόν εγώ θα συμφωνήσω με τον PSYCHOANS αν και το είπα και πριν. Είναι πολύ κοινή πάθηση ο HPV και γιαυτό σε παρακαλώ μην αγχώνεσαι. Δεν υπάρχει λόγος διότι όπως είδες τον έπιασες πολύ πολύ γρήγορα. Προληπτικά και μόνο γίνονται οι εξετάσεις ώστε να μην έχεις προβλήματα...

CHRPAP
17-06-2008, 22:41
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΣΗΜΕΡΑ ΚΥΛΗΣΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ Η ΜΕΡΑ ΜΟΥ, ΕΙΧΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΡΚΕΤΗ ΚΑΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΑΠΑΣΧΟΛΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΕ ΑΡΚΕΤΗ ΩΡΑ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ..
ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΘΕΤΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ, ΧΘΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΚΛΑΙΓΑ ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ 2 ΩΡΕΣ, ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΝΑΣΑ, ΕΙΧΕ ΚΛΕΙΣΕΙ Ο ΛΑΙΜΟΣ ΜΟΥ..ΗΤΑΝ ΜΕΓΑΑΛΟ ΞΕΣΠΑΣΜΑ, ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ, ΑΛΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ..
ΠΑΝΤΩΣ ΟΦΕΙΛΩ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΤΩ ΟΤΙ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΤΕ ΚΑΙ ΜΕ ΒΟΗΘΑΤΕ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΑΣ, ΕΙΧΑ ΤΟΣΟ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ ΚΑΛΕΣ.. Η ΚΟΛΛΗΤΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΕ ΞΕΡΕΙ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΔΕ ΜΠΟΡΕΣΕ ΟΥΤΕ ΤΟ 1/1000 ΝΑ ΠΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΑΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΑΓΓΙΞΕΙ ΕΤΣΙ.. ΒΑΣΙΚΑ ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΚΑΝ, ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΠΕΙΡΑΞΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ..ΤΛΣΠ, ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΣΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ, ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΜΕΝΟΥΝ ΚΟΝΤΑ ΜΑΣ ΑΠΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΠΑΡΑ ΕΠΕΙΔΗ ΜΑΣ ΕΚΤΙΜΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ..
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, Η ΘΕΤΙΚΗ ΣΑΣ ΣΚΕΨΗ ΜΕ ΒΟΗΘΑ ΠΟΛΥ..
ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ..

kely28
17-06-2008, 22:56
Μπράβο σου!!! Συνέχισε έτσι και θα δεις πως μέρα με τη μέρα θα το ξεχάσεις εντελώς και δε θα σε αναστατώνει καθόλου μετά... όσο για τους φίλους... μην τους κατηγορείς... απλά δεν ξέρουν και δεν θέλουν να μάθουν... κι εγώ εδώ βρήκα συμπαράσταση και άντλησα δύναμη και γνώση... και τώρα που είμαι καλά οφείλω να πω κι εγώ ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλα τα παιδιά του φόρουμ!!!

προσπάθησε να απασχολείς αλλού το μυαλό σου, προσπαθησε να αποφύγεις σκέψεις γύρω από το θέμα αυτό...

CHRPAP
17-06-2008, 23:14
ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΩΣ ΜΟΝΟ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΦΑΣΗ ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ..
ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΕΙΝΑΙ ΘΗΣΑΥΡΟΣ..Η ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΕΙΝΑΙ ΘΗΣΑΥΡΟΣ... ;)

CHRPAP
18-06-2008, 15:58
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ..

ΜΗΠΩΣ ΟΤΑΝ ΠΕΡΝΑΜΕ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ ΤΕΙΝΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΩΣ ΤΟΤΕ ΗΤΑΝ ΚΟΝΤΙΝΑ ΜΑΣ?

ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΛΛΗΤΗ ΜΟΥ, ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΘΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΜΗΝΥΜΑ Η ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΑΠΑΝΤΗΤΗ, ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΗΛ ΝΑ ΔΕΙ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΝΑ ΜΕ ΔΕΙ.. ΕΝΩ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΟΥ ΜΕΝΩ ΑΛΛΟΤΕ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΛΛΟΤΕ ΓΙΑ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ, ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΜΟΝΟ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΑΡΕΠΙΠΤΩΝΤΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΕ ΚΑΝΟΝΙΣΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΚΑΦΕ ΕΔΩ ΤΡΙΓΥΡΩ.. ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΧΤΥΠΗΣΕ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ, Η ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ..

ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΑΥΤΗ Η ΣΤΑΣΗ, ΔΕ ΛΕΩ ΠΩΣ ΔΕ ΝΟΙΑΖΕΤΑΙ, ΓΙΑΤΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΩ ΤΗΛ ΚΑΘΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΑΚΟΥΕΙ ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕ ΜΠΗΚΕ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΕΝΕΡΓΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ..ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΕΙ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΗ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΦΙΛΕΣ-ΦΙΛΟΥΣ, ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ.
ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ -ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΙΚΡΟΤΕΡΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ- ΟΤΑΝ ΠΕΡΝΟΥΣΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΔΕ ΜΠΗΚΕ ΠΟΤΕ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ (Π.Χ. ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ-ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΝΑ ΜΕ ΤΡΑΒΗΞΕΙ-ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΛΕΙΣΤΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΡΕΞΗ ΓΙΑ ΕΞΩ, ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΠΩΣ Η ΚΛΕΙΣΟΥΡΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ). ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΟΤΑΝ ΤΗΣ ΤΟ ΕΠΕΣΗΜΑΝΑ, ΑΛΛΟΤΕ ΜΕΤΑΞΥ ΣΟΒΑΡΟΥ ΚΑΙ ΑΣΤΕΙΟΥ, ΚΑΙ ΑΛΛΟΤΕ ΣΟΒΑΡΑ ΠΑΝΤΑ ΑΝΤΙΔΡΟΥΣΕ ΚΑΙ ΠΑΡΕΞΗΓΟΥΝΤΑΝ, ΟΤΙ ΤΗΝ ΑΔΙΚΟΥΣΑ, ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΟΠΑΝΟΥΣΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΤΥ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΑ ΤΗΣ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ (ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ).

ΑΠΛΑ ΜΕ ΕΧΕΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΣΕΙ ΟΛΗ ΑΥΤΗ Η ΣΤΑΣΗ-ΑΠΑΘΕΙΑ, ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΤΟ ΒΟΗΘΗΣΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ, ΚΑΙ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ, ΚΑΙ ΣΤΑ ΕΡΩΤΙΚΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ-ΕΜΠΑΙΝΕ ΚΑΙ ΕΒΓΑΙΝΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ (ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΜΕΝΩ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ) ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΣΑΝ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ, ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΜΑΣ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΑ..ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ ΤΑ ΚΟΙΝΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΚΡΑΤΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΑΣΗ, ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΩ..

ΜΑΛΙΣΤΑ, ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΡΙΝ ΠΟΥ ΒΓΗΚΑΜΕ ΓΙΑ ΚΑΦΕ, ΑΝΤΙ ΝΑ ΜΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΑΖΟ-ΓΚΟΜΕΝΙΚΟ ΖΗΤΗΜΑ (ΤΟ ΛΕΩ ΩΜΑ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΗΤΑΝ, ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΧΑΛΙΕΤΑΙ), ΚΑΙ ΕΝΙΩΣΑ ΠΟΛΥ Μ...ΚΑΣ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΑΘΕΙΑ ΤΗΣ..

ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΓΝΩΜΗ, ΑΝ ΤΗΝ ΑΔΙΚΩ, ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑΣ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΩ ΑΔΙΚΩ ΑΤΟΜΑ ΚΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ, ΤΟΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ ΜΟΥ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ..

CHRPAP
21-06-2008, 18:17
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ..
ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΘΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΠ ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΠΕΡΝΑΝΕ..
ΑΓΧΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΡΚΕΤΟ, ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΩ...
ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΜΕΝΗ ΓΙΑ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ, ΝΑ ΜΗ ΜΟΥ ΕΡΘΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΣΟΚ..
ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ??
ΜΕΤΑ ΤΟ ΛΕΙΖΕΡ ΛΟΓΙΚΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Ε?? ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗ ΜΟΥ ΒΓΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΡΚΙΝΙΚΟ...ΤΡΕΜΩ ΣΤΗΝ ΙΔΕΑ....

katarina
21-06-2008, 22:25
Στα 29 μου είχα civ τρίτου βαθμού .......όλα πήγαν μια χαρα ...και παιδί έκανα και είμαι 40 τώρα και είμαι μια χαρά......Ασε δε που η επιστήμη ξέρει περισσότερα τωρα από ότι 11 χρόνια πριν. Πολλές γυναίκες το παθαίνουν και το ξεπερνάνε μια χαρά γιατί όχι και εσυ???????

CHRPAP
22-06-2008, 09:13
KATARINA, ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ?
ΕΣΥ ΤΙ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΕΙΧΕΣ ΚΑΝΕΙ? ΛΕΙΖΕΡ Η ΚΩΝΟΕΙΔΗ ΕΚΤΟΜΗ? ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΠ ΣΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΘΑΡΑ ΤΕΛΕΙΩΣ??
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ: Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΣΟΥ ΕΙΧΕ hPV ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ?

maria...
22-06-2008, 11:05
kouragio chrpap kai ipomonh....

CHRPAP
22-06-2008, 12:26
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ maria! Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΑΣΧΟΛΩ ΜΕ ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ, ΠΑΡΙΣΤΑΝΩ ΛΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΤΕΣΤ, ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ \"ΞΕΓΕΛΑΣΩ\" ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ, ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΩ...
ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΥ ΕΡΘΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΕΡΑΜΙΔΑ ΠΑΛΙ...ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΚΑΝΑ Ο,ΤΙ ΠΕΡΝΟΥΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ...ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΤΟΥΛ. ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΑ ΠΑΩ, ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ..
ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΜΑΣ \"ΒΓΑΛΟΥΝ\" ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΩΞΟΥΝ ΤΙΣ ΦΟΒΙΕΣ ΜΑΣ, ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ, ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΕΜΕΙΣ ΙΜΑΣΤΕ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ..
ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΟΛΩΝ ΣΑΣ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ, ΜΕ ΣΤΗΡΙΞΑΤΕ ΣΤΙΣ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΜΟΥ, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ..
ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΑΝ ΟΙ \"ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑΣ\" ΘΑ ΑΠΟΔΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ...

katarina
22-06-2008, 13:45
Κωνοειδή έκανα και μάλιστα αφαίρεσαν μεγάλο κομμάτι και περίμενα την βιοψία για το αν έφτανε το κομμάτι ή θα τα έβγαζα όλα. Τελικά όλα πήγαν καλό και σε 3 μήνες ήμουν έγκυος , έκανα περίδεση για να μην χάσω το μωρό και γέννησα με καισαρική. Ο μικρός είναι 10 τώρα και εγώ είμαι μια χαρά...
Και η αδερφή του μικρού μου έκανε επέμβαση με lazier (είναι αδερφή από πρώτο γάμο του μπαμπά τους ) και είναι μια χαρά τώρα (είναι 28 χρονών). Γενικά όποια έχω ακούσει μια χαρά κατάληξη είχαν. Μήπως τρομάζεις παραπάνω από ότι χρειάζεται????

CHRPAP
22-06-2008, 14:07
ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ katarina. ΦΟΒΙΑ ΜΕ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ, ΚΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΑΓΧΟΣ..
ΘΕΛΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ, ΝΑ ΠΑΡΩ ΛΙΓΟ ΘΑΡΡΟΣ ΓΙΑΤΙ ΟΛΟ ΤΟ ΚΑΚΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ..
ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ, ΑΠΛΟ ΛΕΙΖΕΡ, ΟΠΩΣ Η ΚΡΥΟΠΗΞΙΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ (ΕΞΑΧΝΩΣΗ)..
ΕΝΩ ΞΕΡΩ ΠΩΣ Η ΕΚΤΟΜΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ (ΠΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗ), ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΠΑΡΚΕΙ ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΘΕΡΑΠΕΙΑ..

ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ? ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΕΠΑΝΑΜΟΛΥΝΣΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΠΙΘΥΜΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΙΔΙΑ (ΚΑΙ ΑΡΑ ΔΕ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΟ?).. ΓΙΑΤΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕ, ΓΕΝΙΚΑ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΕ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ, ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ.. ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΜΟΥ ΚΑΛΠΑΖΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΠΗΓΕΣ..

katarina
22-06-2008, 14:17
Εμένα ο γιατρός δεν μου είπε τίποτα για να προσέχω κτλ. παντρεμένη ήμουν τότε και δεν ανέφερε κάτι όσο για παιδί σου λέω με τον αέρα έμεινα έγκυος στο 3 μηνο. και όλα πήγαν μια χαρά.
Εγώ το αντιμετώπισα σχετικά χαλαρά κάτι σαν χαλασμένο δόντι , το έβγαλα και τελείωσε. Σου λέω 11 χρόνια πέρασαν από τότε και πρόβλημα κανένα . Ίσως ο γιατρό σου είναι πιο ήσυχος για το όλο ζήτημα και για αυτό δεν βρίσκει λόγο να απαντά. Από την άλλη ποιος γιατρός σου δίνει εγγύηση?? κανένας.

CHRPAP
22-06-2008, 14:30
ΔΕ ΖΗΤΑΩ ΕΓΓΥΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ, ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕ Ο,ΤΙ ΠΕΡΝΟΥΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΞΗΓΕΙ ΚΑΙ ΔΕ ΜΙΛΑΕΙ, Η ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΡΩΤΑΣ ΑΣΤΕΙΕΥΕΤΑΙ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΝΙΩΣΕΙΣ ΚΑΘΗΣΥΧΑΣΜΕΝΗ..ΣΕ ΒΑΣΑΝΙΖΟΥΝ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΓΙΓΑΝΤΩΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΕΜΜΟΝΕΣ ΙΔΕΕΣ ΚΑΙ ΦΟΒΙΕΣ..

ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΙΟ (ΟΙ ΕΠΑΦΕΣ ΜΑΣ ΗΤΑΝ ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ 2 ΧΡΟΝΙΑ) ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΟΤΑΝ ΕΡΧΟΜΑΙ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΞΑΝΑΚΟΛΛΑΩ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΟ.. ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΦΟΒΙΑ, ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ.. ΚΑΝΩ ΕΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΦΟΒΑΜΑΙ, ΚΑΙ ΜΟΥ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΙΔΕΕΣ... ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΟ ΑΥΤΟ..

cenik
22-06-2008, 16:51
για σας παιδια..επσαχνα καιρο ν βρο ενα τετιο φορουμ,και ειμε χαρουμενος που το βρεικα..τεσπα διαβασα τα προβλιματα σας και καταλαβα πος δεν ειμε ο μονος που τα περναει...γιατι ειχα αυτην την εντιποση...εγο πασχο απο κρισεις πανικου και διαφορες φοβιεσ.... τορα αν τις κρισεις τισ δημιουργουν οι φοβιες μου η αν οι φοβιες δημιουργουν τις κρισεις μου δεν μπορο να το καταλαβο..φοβαμε πος κατα τη διαρκεια της κρισεις πανικου πος θα παθο κατι κακο και ισος και πεθανο..πραγμα που η πσιχολογος μου το απεκλισε λεγοντας μου οτι εινε κατι πσιχοσοματικο..και οχι σοματικο προβλιμα..και οτι αν σκεφτομε ετσι εκεινες τις στιγμες το μονο που καταφερνο εινε ν αγχονομε περισοτερο και η κρισης ν γινοντε πιο δυνατες..κανς μια αγογι μ χαπια τα xanax περνο ενα την ημεραα..εχο δει τ τελευτεο καιρο πος εχουν καπος εξασθενιση οι κρισησ μ..αλα αυτο δεν μ κανει ν μιν φοβαμε πωσ θα τισ κσαναπαθω...εδω και 9 μινεσ εχω και μια σχεσι με μια κοπελα και τ παμε πολυ τελεια..εχω αρχισει ομως ν πιστευω πωσ καπια στιγμη θα με βαρεθει με το προβλιμα που εχω..αφου με τη φοβια που εχω αποφευγω τακσιδια,πολα μαγαζια και πολες περιοχες:(:(βρισκομε σε πολυ ασχιμη φαση..και προσπαθω να μιν το δειχνω..καπια στιγμη κσερω πωσ τηα φιγει αλα ποτεεε..δεν τ αντεχω αλο..ευχαριστω που μ ακουσατεεε..ευχομε ολοι ν γινουμε καλα και καλυτερα απο πριν γρηγορααα...φιλια παιδιαα...

katarina
22-06-2008, 23:42
Καλώς ήρθες cenik,
Τι νόμιζες
ότι είσαι ο μόνος με ζητήματα????

katarina
22-06-2008, 23:45
CHRPAP...

Οι άντρες νοσούν για λίγο ίσα ίσα για να κολλήσουν εμάς τις ταλαίπωρες. χι χι χι..........Δεν θα έχεις πρόβλημα.....αν είναι θα σε ενημερώσει ο γιατρός σου , αφού δεν σου λέει μάλλον όλα πάνε καλά..............
Χ α λ α ρ ω σ ε ...............................................

CHRPAP
23-06-2008, 00:08
Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝ ΟΤΙ ΕΧΩ ΣΧΕΣΗ, ΔΕΝ ΜΠΗΚΕ ΠΟΤΕ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕΙ ΓΙΑ ΤΗ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΜΟΥ ΖΩΗ, ΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΟΦΕΙΛΕ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ, ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΡΙΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΤΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΣΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ..

ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΧΑΛΑΡΩΣΩ, ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ, ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ..
ΔΕ ΘΕΛΩ ΟΥΤΕ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΒΑΔΙΖΩ ΠΡΟΣ ΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ..ΘΑ ΜΕ ΠΙΑΣΕΙ ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ..

ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗ ΣΤΑΣΗ ΜΟΥ ΙΣΩΣ ΥΠΕΡΒΑΛΛΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ, ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΕΓΩ ΝΑ ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΠΟΛΥΥΥ ΒΑΡΙΑ, ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΤΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΕΦΕΡΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΒΑΛΛΩ ΤΟ ΑΓΧΟΣ Ο,ΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΩ..

ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΤΕΛΜΑ..ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΩΡΑ, ΕΝΩ Η ΜΕΡΑ ΕΙΧΕ ΚΥΛΗΣΕΙ ΚΑΛΑ, ΝΙΩΘΩ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΑ..ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ Η ΝΥΧΤΑ..ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΤΕΛΕΙΩΤΗ..

marina38
23-06-2008, 16:03
CHRPAP, τι πάει να πει ο γιατρός σου δεν ξέρει ότι έχεις μόνιμη σχέση;; Πώς να σε καθοδηγήσει αν ΕΣΥ δεν του το πεις και δεν τον ρωτήσεις; Είτε κατά τη γνώμη σου οφείλει να σε ρωτήσει είτε όχι, ΕΣΥ είσαι αυτή που χρειάζεται να πληροφορηθεί. Θα πιάσεις λοιπόν τον γιατρό σου και πολύ απλά θα του πεις \'γιατρέ έχω μόνιμη σχέση 3 χρόνια τώρα και αναρωτιέμαι τι να κάνω από εδώ και πέρα, πρέπει να χρησιμοποιούμε προφυλακτικό ή όχι; Τι κάνουμε όταν θελήσουμε να αποκτήσουμε παιδί;\'.

Ρώτα τον συγκεκριμένα πράγματα, μην περιμένεις να πάρει την πρωτοβουλία να το παίξει εξομολόγος ή να προσπαθήσει να καλύψει όλα τα ενδεχόμενα. Τα δεδομένα εσύ θα του τα δώσεις. Δεν λέω, υπάρχουν γιατροί που παρά τις επίμονες και συγκεκριμένες ερωτήσεις αφήνουν τον πελάτη ακάλυπτο. Αν νιώσεις έτσι, δοκίμασε κάποιον άλλο. Αλλά εσύ καλή μου δεν έχεις καν δοκιμάσει να ρωτήσεις ευθέως αυτόν που έχεις!...

CHRPAP
23-06-2008, 16:33
ΑΠΛΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ (ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟΣ ΤΗΣ, ΤΗΝ ΠΑΠΑΡΚΟΛΟΥΘΕΙ ΧΡΟΝΙΑ) ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΟΠΩΣ ΣΑΣ ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΑ ΔΕΝ ΕΓΚΡΙΝΕΙ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΜΟΥ, ΝΙΩΘΩ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΒΟΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΗΣ..

ΕΧΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΓΩΝΙΑ, ΣΗΜΕΡΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΩ ΟΤΙ ΣΕ 2 ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΤΕΣΤ, ΕΙΜΑΙ ΓΕΜΑΤΗ ΑΓΧΟΣ..
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΜΠΡΟΣΤΑ, ΝΑ ΕΙΧΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ!!
ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ, ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΝΑ ΧΑΛΑΡΩΣΩ ΛΙΓΟ, ΑΦΟΥ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΤΥΡΑΝΝΑΕΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ.. ΧΑΝΩ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΜΟΥ..

marina38
23-06-2008, 17:12
Κάνε λοιπόν ένα τηλέφωνο στο γιατρό και ρώτησέ τον. Ή κλείσε ένα ραντεβού και πήγαινε μόνη ή ακόμα καλύτερα μαζί με το αγόρι σου. Αχχ, μα βρε CHRPAP γιατί πηγαίνεις στο γιατρό μαζί με τη μητέρα σου;; Και είναι δυνατόν να συμφωνείς να είναι μαζί σου μέσα την ώρα της εξέτασης;;

Μην νομίζεις ότι δεν καταλαβαίνω τα όσα έχεις γράψει κι εγώ μοναχοπαίδι είμαι. Κι εγώ χρησιμοποίησα πρώτη φορά τον γιατρό της μητέρας μου, αλλά απαίτησα να είμαι μόνη μαζί του και βέβαια εκείνος συμφώνησε, έπειτα υπάρχει ξέρεις και το ιατρικό απόρρητο. Η μητέρα μου αγχώθηκε, τσακωθήκαμε αλλά εγώ ρώτησα όλα όσα ήθελα. Κι από την επόμενη φορά έκλεινα ραντεβού μόνη, στην πορεία δε βρήκα το γιατρό που θεωρούσα εγώ ότι μου ταίριαζε.

Κάνε κινήσεις για να γίνεις πιο ανεξάρτητη και διεκδίκησε το δικαίωμά σου στην προσωπική ζωή.

Όσο για την πάθηση και τον ιό, να είσαι σίγουρη ότι θα αντιμετωπιστεί.

anwnimi
23-06-2008, 17:16
CHRPAP, είσαι πλέον αρκετά μεγάλη για να μας μόνη σου ή με το αγόρι σου. Και οπωσδήποτε να ενημερώσεις το γιατρό σου για τη σχέση σου ώστε να σε συμβουλέψει για μέτρα προφύλαξης κατά την περίοδο αυτή της θεραπείας των κονδυλωμάτων.

Επίσης να σε ενημερώσω ότι υπάρχει και το εμβόλιο για τον ιό αυτό που το δημόσιο το χορηγεί δωρεάν. Μπορεί να προσβλήθηκες από ένα συγκεκριμένο στέλεχος του ιού αλλά θα σε προστατέψει από τα υπόλοιπα στελέχη. Ρώτα το γιατρό σου αν ενδείκνυται.

CHRPAP
29-06-2008, 12:44
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!
ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΠΗΡΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΑΠ ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΟ!!
ΕΝΙΩΣΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΗ..ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΕΡΙΓΡΑΨΩ ΠΟΣΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΝΕΟ..

ΤΗΝ ΑΜΕΣΩΣ ΕΠΟΜΕΝΗ ΣΤΙΓΜΗ ΒΕΒΑΙΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕ Η ΦΟΒΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ, ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΩ ΣΕ 3 ΜΗΝΕΣ ΠΑΛΙ, ΜΗΠΩΣ ΔΗΛΑΔΗ ΠΕΡΑΣΕ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ (ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΛΕΙΖΕΡ) ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΞΑΝΑΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ...
Η ΜΗΠΩΣ ΕΧΩ ΟΝΤΩΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΣΤ ΔΕΝ ΤΟ ΕΝΤΟΠΙΣΕ..

ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΑΛΑΧΤΩ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΜΟΥ ΤΙΣ ΦΟΒΙΕΣ, ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΕΜΑΘΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΟ ΒΑΣΑΝΙΖΟΜΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΑΠΟ ΚΑΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΗΣΥΧΙΑ..

ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΛΕΓΞΩ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ, ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΧΑΝΩ ΤΑ ΛΟΓΙΚΑ ΜΟΥ..ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΟΥ ΜΕΤΡΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ..

ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΚΑΚΕΣ ΜΟΥ ΣΚΕΨΕΙΣ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΤΕΘΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΦΑΣΑΡΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΣΜΟ ΜΟΥ..ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΕΓΚΛΩΒΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΔΕ ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΟΥ, ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΩ ΔΥΣΤΥΧΙΣΜΕΝΗ, ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΟ ΟΤΙ Η ΣΧΕΣΗ ΑΥΤΗ ΘΑ ΜΕ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΥ ΣΤΕΡΗΣΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΡΟΟΠΤΙΚΕΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ (ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΕΣ), Κ.Α.

ΝΙΩΘΩ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΩΡΕΣ ΩΡΕΣ ΟΤΙ ΜΕ ΠΝΙΓΕΙ ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ, ΟΤΙ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΙΜΑΙ ΠΙΟ ΗΡΕΜΗ ΑΠΟ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΙ ΣΠΙΤΙ..

ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΤΕ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΘΕΤΙΚΑ (ΝΑ ΖΟΡΙΖΕΤΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ) ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ \"ΑΦΗΝΟΥΝ\'???

Θεοφανία
29-06-2008, 14:14
Καλή μου...καταρχήν συγχαρητήρια για τα καλά νέα....

Ο πανικός σου δείχνει πως τελικά το θέμα δεν ήταν η υγεια σου, αλλά ταλαιπωρείσαι από φοβίες γενικότερα. Μήπως να πήγαινες σε έναν ειδικό να το συζητησεις?

liberchild
29-06-2008, 14:15
Originally posted by Θεοφανία
Καλή μου...καταρχήν συγχαρητήρια για τα καλά νέα....

Ο πανικός σου δείχνει πως τελικά το θέμα δεν ήταν η υγεια σου, αλλά ταλαιπωρείσαι από φοβίες γενικότερα. Μήπως να πήγαινες σε έναν ειδικό να το συζητησεις?

θεοφανία, είσαι ψυχολόγος ? πού το κατάλαβες βρε παιδί μου ?

υποκλίνομαι ........

κι έχω πάντα τα χέρια σταυρωτά!!!

Θεοφανία
29-06-2008, 14:19
Πρόσεξε μόνο μη σε πιάσει καμιά μέση γιατί είσαι και μεγάλη γυναίκα....Κατα τα άλλα, είχα καιρό να δω τη σκιά μου, αλλά απ ότι φαίνεται.....μερικά πράγματα δεν αλλάζουν ποτέ........

CHRPAP
29-06-2008, 15:03
ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΕΙΔΙΚΟ?
ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΙ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ?

Θεοφανία
29-06-2008, 15:11
Εγώ στο είπα γιατί βλέπω πως και τώρα που έμαθες πως είσαι καλά, πάλι έχεις φοβίες και πανικό.
Το να μη θέλει η μαμά σου τον φίλο σου, είναι το πλέον σύνηθες. Το έχουμε περάσει λίγο-πολύ όλες, αλλά δεν πέσαμε να πεθάνουμε. Επειδή έχω διαβάσει την ιστορία σου , ξέρω πως έχεις περάσει δύσκολα τους τελευταίους μήνες και πιστευω ότι όλα αυτά σου έχουν σπάσει τα νεύρα....από κει και πέρα εσύ αποφασίζεις για τον εαυτό σου.....

CHRPAP
29-06-2008, 15:30
ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΘΕΟΦΑΝΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ, ΕΧΟΥΝ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΦΕΤΟΣ..
ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΧΑΡΗΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΕΣ ΑΠΑΙΣΙΟΔΟΞΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΡΙΝΙΕΣ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΝΙΩΣΩ ΤΗ ΧΑΡΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ, ΝΑ ΒΓΩ, ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ, ΝΑ ΓΕΛΑΣΩ.. ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΕΣ ΦΑΣΑΡΙΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.
ΛΕΣ ΚΑΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΜΟΥ ΑΝΤΙΔΡΑ ΠΛΕΟΝ ΣΑΝ ΑΥΤΟΑΜΥΝΑ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ..
ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΕΝΩ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΑΧΟΠΑΙΔΙ..ΟΛΗ Η ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΟΥΣ ΠΕΦΤΕΙ ΠΑΝΩ ΜΟΥ, ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΕΠΙΚΕΝΤΡΩΝΕΙ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΡΟΣΔΟΚΙΕΣ ΤΗΣ ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΠΑΝΩ ΜΟΥ.. ΝΙΩΘΩ ΩΡΕΣ ΩΡΕΣ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΑΝ ΚΑΝΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ, ΟΠΩΣ ΤΑ ΘΕΛΕΙ, ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ, ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΑ ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΚΗ Η ΘΥΜΩΜΕΝΗ ΜΑΖΙ ΜΟΥ..
ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΜΕ ΒΛΕΠΟΥΝ ΔΥΣΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΜΑΖΙ ΤΟΥ Η ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΑΛΙΟΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ, ΝΑ ΔΕΧΤΩ ΤΗΝ ΑΝΗΣΥΧΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ ΤΗΣ..ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙ ΟΤΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟΝ ΑΓΑΠΩ??? ΤΙ ΝΑ ΤΗΣ ΠΩ?ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!ΕΙΧΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ?

Θεοφανία
29-06-2008, 18:11
Καλή μου......πες στη μαμά σου πως οι πραγματικοί γονείς είναι ευτυχισμένοι μέσα από την ευτυχία των παιδιών τους, α΄κόμη και αν αυτή προέρχεται από ανθρώπους που εκείνοι κρίνουν ως ακατάλληλους.
Αν σε αγαπούν πραγματικά, (κολπάκι είναι, εννοείται πως σε αγαπούν), πρέπει να θέλουν και να σε βλέπουν καλά, εκτός και αν δεν εμπιστεύονται τόσο την κρίση σου, που πάλι πρέπει να το συζητήσεις μαζί τους.
Αφού σε επηρεάζει τοσο πολύ, πρέπει να το λύσεις.

CHRPAP
29-06-2008, 18:27
ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΕΡΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΟΥΤΕ ΣΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΜΟΥ ΟΥΤΕ ΣΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΜΟΥ..
ΚΑΙ Ο,ΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΜΟΥ ΤΟ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΑΡΝΗΤΙΚΟ..ΚΑΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΟΣ ΦΤΑΙΕΙ..
ΕΝ ΜΕΡΕΙ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ, ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΣΧΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΙ Ο,ΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ, ΟΧΙ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΚΟ,ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ, ΑΠΛΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΑΤΕΛΗΓΑΝ ΣΕ ΧΩΡΙΣΜΟ..ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΠΑΛΙ ΜΟΥ ΓΚΡΙΝΙΑΖΑΝ..
ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΣΧΕΣΗ 3 ΧΡΟΝΙΑ, ΚΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΙΜΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΣΕΒΕΤΑΙ, ΚΑΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΔΕ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΔΕΧΤΟΥΝ..ΚΥΡΙΩΣ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ..
ΤΩΡΑ ΜΕ ΠΙΕΖΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΦΕΡΩ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΑΡΡΑΒΩΝΙΑΣΤΕΙ, ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΜΟ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΩ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΤΡΙΤΑ ΑΤΟΜΑ ΤΟΥ ΣΥΓΓΕΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΦΙΛΙΚΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ..ΘΕΩΡΕΙ ΔΗΛ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΙΣΑΞΙΑ ΜΟΡΦΩΣΗ ΜΕ ΜΕΝΑ, ΕΓΩ ΘΑ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟΝ \"ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΩ\"...
ΕΓΩ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΓΑΠΑΩ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΡΡΑΒΩΝΙΑΣΤΩ ΑΠΟ ΤΩΡΑ, ΕΙΜΑΙ ΜΟΛΙΣ 24 ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ 25, ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΜΟΥ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΖΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΑ, ΧΩΡΙΣ ΤΙΣ ΦΑΣΑΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΜΠΟ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΔΩ..ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ \"ΑΠΑΙΤΗΣΩ\" ΝΑ ΜΕ ΑΡΡΑΒΩΝΙΑΣΤΕΙ (ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΣΤΟ ΝΟΥ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ, ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΩ) ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΕΣΤΑΡΟΥΝ ΤΗ ΣΧΕΣΗ..
ΟΥΤΕ ΕΝΑ 3ΗΜΕΡΟ ΔΕ ΜΕ ΑΦΗΝΟΥΝ ΝΑ ΠΑΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΤΩΡΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ, ΕΔΩ ΕΝΑ ΜΠΑΝΙΟ ΠΗΓΑΜΕ ΑΥΘΗΜΕΡΩΝ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΟΛΕΜΟΣ..
ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΛΥΣΩ???Ο,ΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΩ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ, Η ΑΛΛΩΤΕ ΕΙΡΩΝΕΥΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΟΠΑΝΟΥΝ ΣΥΝΕΧΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ..ΜΕ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΝΙΩΘΩ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΝΙΚΑΝΗ ΝΑ ΠΑΡΩ ΣΩΣΤΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΑΣΦΑΛΗ ΣΕ Ο,ΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ..

Θεοφανία
29-06-2008, 18:47
Σίγουρα το να κάνεις μια τοσο σοβαρή κίνηση σε αυτή την ηλικία, εγώ τουλάχιστον, το βλέπω αυτοκτονία. Απ την άλλη εισαι αρκετά μεγάλη για να μπορείς να φύγεις τριήμερο με τον φίλο σου. Πες στη μητέρα σου, πως το μόνο που θα καταφέρει με αυτό είναι να σε σπρώξει σε ένα γάμο, μόνο και μόνο για να νιώσεις ελεύθερη.
Θα της άρεσε κάτι τέτοιο?
Αφού δε τον εγκρίνει, γιατί δεν σε αφήνει να ανάκαλύψεις μόνη σου τα λάθη σου?

CHRPAP
29-06-2008, 21:33
ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥ..ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΑΝ ΜΕΙΝΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΘΑ ΕΓΚΛΩΒΙΣΤΩ, ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΝΤΡΕΥΤΩ, ΑΦΟΥ ΔΕ ΘΑ ΕΧΩ ΑΛΛΟΝ ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΜΟΥ, ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ..
ΧΘΕΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΔΥΣΤΥΧΙΣΜΕΝΗ, ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΦΗΝΩ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΝΕΙΡΑ, ΤΗΣ ΣΤΕΡΩ ΤΗ ΧΑΡΑ...

marina38
29-06-2008, 22:37
Οι μαμάδες είναι γεμάτες τέτοια άγχη. Και δυστυχώς συχνά χειρίζονται τέτοια θέματα με εντελώς λάθος τρόπο. Δεν αμφιβάλλω ότι θέλει το καλύτερο για σένα αλλά δεν μπορεί να αποφασίζει για λογαριασμό σου.

\'Ομως κι εσύ της δίνεις πολλά περιθώρια για ανάμιξη στην προσωπική σου ζωή. Σταμάτα τις συζητήσεις και απλά κάνε αυτό που θέλεις. Για να μπορείς να κάνεις όμως αυτό που θέλεις χρειάζεται να έχεις δημιουργήσει από μόνη σου τις προϋποθέσεις. Ας πούμε, ένα τριήμερο έχει κάποια έξοδα. Μπορείς να τα αντιμετωπίσεις μόνη σου ή ζητάς από τη μαμά; Ή θα εξαρτάσαι από το φίλο που δουλεύει;

Ξέρω ότι είναι δύσκολο να μένεις ανεπηρέαστη, αλλά χρειάζεται προσπάθεια για να κερδίσεις και την ψυχολογική ανεξαρτησία και να αξιολογείς όσα σου λέει η μητέρα σου, αλλά να επιλέγεις αυτό που νομίζεις κατάλληλο για εσένα σε κάθε φάση της ζωής σου.

CHRPAP
01-07-2008, 20:10
ΑΧ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΠΑΛΙ ΦΑΣΑΡΙΑ ΕΙΧΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΩΡΕΣ..
ΕΝΑΝ ΚΑΦΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΟΛΕΜΟΣ ΚΑΙ ΔΡΑΜΑΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ..
25 ΧΡΟΝΩΝ ΕΙΜΑΙ, ΩΣ ΠΟΤΕ ΠΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΛΟΓΟΥΜΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΝΩ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΟΛΑ?ΠΟΣΟ ΠΙΑ ΝΑ ΕΞΗΓΩ ΤΑ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ, ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΡΕΛΗ?
Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΥ ΑΥΤΗ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΩ ΤΟΝ ΠΟΝΑΩ,ΟΤΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΗΔΕΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ..ΤΙ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ? ΠΟΣΟ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΝΑ ΔΕΙΞΩ?ΝΑ ΓΙΝΩ ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΓΩ Ο ΚΗΔΕΜΟΝΑΣ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ ΜΟΥ?
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ, ΠΟΝΑΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ..ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΤΟ ΚΛΑΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΡΑΜΑΤΑ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΗΣΩ..

krino
01-07-2008, 20:35

ΩΣ ΠΟΤΕ ΠΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΛΟΓΟΥΜΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΝΩ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΟΛΑ?

μεχρι να φυγεις απο το σπιτι σου και να γινεις ανεξαρτητη.
Η αν πεθανουν οι γονεις σου νωριτερα.

Δεν θα στο ελεγα αλλα ρωτησεις οποτε.....

Επισης δεν παιζει ρολο η ηλικια σου.
Μπορεις να πας και 40 και να γινεται η ιδια συζητηση.
Εφοσον σε ενοχλει τοσο αφορητα γιατι δεν σχεδιαζεις να φυγεις απο το σπιτι σου να ζησεις μονη σου???
Δηλαδη αν τωρα εμενες μονη σου, θα σε επαιρνε ο πατερας σου να σε ρωτησει τι ωρα θα γυρισεις σπιτι???

Αν απο την αλλη δεν μπορεις να το κανεις αυτο το καιρο, τοτε κανεις υπομονη μεχρι να μπορεσεις.
Ελπιζω να σε καλυψα.

krino
01-07-2008, 20:37
συμπληρωματικα να πω οτι και απο την θεση που εισαι σημερα μπορεις να βρεις λυση αλλα πιστευω οτι δεν σου κανει.
Πχ λεει ο πατερας σου, που θα βγεις και δεν το μπορω,
εσυ του απαντας, δικο σου προβλημα, λυστο οπως μπορεις και γειααααααααααααα!!!

CHRPAP
01-07-2008, 20:45
ΩΡΑΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ krino ΑΛΛΑ ΠΟΝΑΩ ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΩ ΠΟΣΟ ΑΝΤΙΔΡΟΥΝ..
ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΟ ΠΡΑΓΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΓΚΡΙΝΟΥΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΣΟΥ ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ, ΚΑΙ ΑΝΤΕ ΠΕΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ, ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΝΑ ΜΕ ΚΑΝΟΥΝ ΔΥΣΤΥΧΙΣΜΕΝΗ? ΤΙ ΧΡΩΣΤΑΩ? ΓΙΑΤΙ ΔΥΣΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΜΕ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΜΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΕ ΞΙΝΟ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΓΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥ..ΟΛΑ ΦΤΑΙΝΕ, ΚΑΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΑΒΑ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΟΥ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ..
ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΟΥΝ ΜΙΑ ΔΥΣΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΟΡΕΙΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ, ΠΟΥ ΘΑ ΜΕ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΑΥΤΟΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ, ΠΩΣ ΛΟΙΠΟΝ ΕΓΩ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΝΙΩΣΩ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΩ ΑΙΣΙΟΔΟΞΑ, ΟΤΑΝ ΟΥΤΕ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΝ?? Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΣΕ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΤΗΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΑΨΕΙ ΝΑ ΟΝΕΙΡΕΥΕΤΑΙ, ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΠΟΥ ΤΟ ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ..ΛΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΝΙΩΣΟΥΝ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ ΜΕ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ ΕΓΩ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ \"ΘΥΣΙΑΣΩ\" ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΒΟΥΛΗΣΗ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΤΟ ΒΩΜΟ ΤΩΝ ΔΙΚΩΝ ΤΟΥΣ ΟΝΕΙΡΩΝ..
ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΥΓΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ, ΤΩΡΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΠΟΤΕ, ΞΕΡΩ ΟΜΩΣ ΠΩΣ ΘΑ ΜΕ ΚΟΛΛΗΣΟΥΝ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ, ΚΑΙ ΘΑ ΠΟΥΝ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΥΓΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΚΟΥΒΑΛΑΩ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ, Η ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΙΤΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ.. ΕΙΝΑΙ ΣΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΩ ΗΔΗ..ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΚΑΙ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΑΝΑΚΑΤΕΥΕΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΕΜΒΑΙΝΕΙ, ΑΛΛΩΤΕ ΜΕ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΟΥΣ ΕΚΒΙΑΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΑΛΛΩΤΕ ΜΕ ΦΑΣΑΡΙΕΣ..
ΝΙΩΘΩ ΕΝΤΕΛΩΣ ΕΓΚΛΩΒΙΣΜΕΝΗ, ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΗΡΕΜΩ..

krino
01-07-2008, 20:58
Βασικα οι γονεις (οι περισσοτεροι οχι ολοι) δημιουργουν μια βιομηχανια ενοχων για να μπορεσουν να επιβαλλουν τα θελω τους στα παιδια τους η οπου αλλου τους παιρνει.
Δυστυχως δεν καταλαβαινουν τι προβληματα δημιουργουν, χωρις να θελω να πω οτι το κανουν επιτηδες φυσικα.

Θα πω λοιπον το εξης, οτι δεν γινεται να φτιαξεις ομελετα χωρις να σπασεις αυγα.
Οποτε πρεπει να οπλιστεις με θαρρος και να καταληξεις οτι και εσυ και αυτοι να ειστε ευτυχισμενοι ειναι αδυνατον.

Πρεπει λοιπον καταρχην να επιλεξεις τι απο τα δυο προτιμας.
Εσυ η αυτοι???
Εαν επιλεγεις το πρωτο θα πρεπει να βρεις την χρυση τομη στο κατα ποσο θες και αντεχεις να τους ικανοποιησεις.
Μολις τους κοινοποιησεις την νεα κατασταση, θα δεις οτι εν ευθετω χρονο θα συμβιβαστουν με το νεο καθεστως.
Η γκρινια το πρωτο καιρο θα ειναι αφορητη αλλα με το καιρο θα καταλαγιασει.
Δυστυχως αν δεν εισαι καθετη σε οτι θες να κανεις στην ζωη σου και να απαγορεψεις καθε περιττο σχολιο δεν θα κανεις τιποτα.

Εσυ λες οτι σε κανουν δυστυχισμενη αλλα αυτο αδυνατουν να το καταλαβουν και αυτο θα πρεπει να το χωνεψεις μια και εξω.

Σκεψου οτι εισαι μια νεαρη κοπελα με ονειρα που θελει να πραγματοποιησει.
Σκεψου οτι οσο αργεις, οταν θα περασουν τα χρονια θα λες οτι μου εφαγαν την ζωη.
Ο μονος που θα σου εχει φαει την ζωη ομως θα ειναι η αδρανεια σου και κανεις αλλος.

CHRPAP
01-07-2008, 21:21
ΤΩΡΑ ΜΟΛΙΣ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΓΙΝΕ?ΠΗΡΕ ΤΗΛ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΣΤΡΑΒΟ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΒΓΑΙΝΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ..ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΤΙ? ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΒΓΗΚΑ 3 ΦΟΡΕΣ ΟΛΟ ΚΑΙ ΟΛΟ, ΕΝΑΝ ΚΑΦΕ, ΕΝΑ ΠΟΤΟ ΝΩΡΙΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΠΑΝΙΟ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ (3 ΩΡΕΣ)... ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΝΑ ΤΣΙΡΙΞΩ...ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΤΡΕΧΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ-ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ-ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΑΠΠΟΥΔΩΝ, ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ, ΝΑ ΜΗΝ ΝΙΩΘΟΥΝ ΠΑΡΑΤΗΜΕΝΟΙ, ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΤΥΨΕΙΣ ΑΝ ΠΑΘΟΥΝ ΚΑΤΙ...
ΠΩΣ ΘΑ ΒΓΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΔΙΕΞΟΔΟ? ΕΙΜΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΜΟΝΗ ΣΕ ΑΥΤΟ, ΟΥΤΕ ΑΔΕΡΦΙΑ, ΟΥΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΓΓΕΝΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ..ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΟ ΝΑ ΕΙΜΑΙ 25 ΚΑΙ ΝΑ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΕ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΦΗΒΕΙΑ..

Θεοφανία
01-07-2008, 21:34
Κοριτσάκι..............Οι ανοχές δημιουργούν τυρράνους................Δεν θυμάμαι ποιος το είπε, αλλά κάτσε και σκέψου το.....................

CHRPAP
01-07-2008, 21:54
Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΟΤΙ ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΧΩΡΙΣΩ ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΒΙΑΙΟΣ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΓΚΛΗΜΑ ΠΑΘΟΥΣ..ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ!!
ΚΑΤΕΒΑΖΟΥΝ Ο,ΤΙ ΠΙΟ ΑΡΡΩΣΤΗΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΧΑΣΩ ΚΑΘΕ ΙΧΝΟΣ ΛΟΓΙΚΗΣ ΜΕΣΑ ΜΟΥ!!
ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΝΑ ΤΟΝ ΒΡΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΝΑ ΜΕ ΧΩΡΙΣΕΙ..
ΑΧ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ, ΕΧΩ ΔΙΑΛΥΘΕΙ..
ΟΛΟ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΚΛΑΙΩ, ΚΑΙ ΕΝΩ ΜΕ ΒΛΕΠΟΥΝ ΕΤΣΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ..
ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΜΕ ΑΓΑΠΑΝΕ, ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΡΡΩΣΤΗΜΕΝΗ ΑΥΤΗ Η ΠΙΕΣΗ, ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ.

keep_walking
01-07-2008, 22:04
Εχεις χασει τον εαυτο σου οπως το λες...οι εξωτερικοι παραγοντες οπως γονεις,συγγενεις παιζουν παντα δευτερευοντα ρολο στο τι περνας.
Αν εισαι καλα εσυ τοτε μπορεις να αντεπεξελθεις σε οποιες πιεσεις...αν δεν εισαι καλα τοτε ολα φαινονται βουνο.

Με αυτο θελω να πω οτι αρχη και τελος εισαι εσυ...ασε τους γονεις και συγγενεις στην απεξω...καλο ειναι να επισκεφτεις εναν ειδικο να σε βοηθησει σε αυτες τις δυσκολες στιγμες...και οταν σταθεις στα ποδια σου πρατεις αναλογως.

CHRPAP
01-07-2008, 22:13
ΜΑ ΠΩΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ ΟΤΑΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΒΙΩΝΩ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ?? ΟΤΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΦΕ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΜΟΥ ΚΟΜΠΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ!! ΟΤΑΝ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ..
ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΔΙΚΟΙ, ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΚΑΝ, ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕ ΜΕ ΕΙΔΑΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΜΕΝΗ ΜΑΖΙ ΤΟΥ..

CHRPAP
01-07-2008, 22:14
ΕΙΝΑΙ ΣΑ ΝΑ ΛΕΝΕ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΩ..ΑΥΤΟΝ Η ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ...ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΟΥΣ ΒΑΖΟΥΝ ΤΟ ΜΑΧΑΙΡΙ ΣΤΟ ΚΟΚΑΛΟ, ΔΕΝ ΑΦΗΝΟΥΝ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ ΕΝΔΙΑΜΕΣΗ ΛΥΣΗ..

keep_walking
01-07-2008, 22:31
Αν εισαι καλα ψυχολογικα και το προβλημα ειναι οι δικοι σου τοτε η λυση ειναι μονο μια...ανεξαρτητοποιησου...να ι δεν ειναι τοσο ευκολο το ξερω αλλα εισαι 24 χρονων και αργα ή γρηγορα θα γινει αυτο.
Ετσι οπως εχει γινει η κατασταση στην Ελλαδα αυτο ειναι πολυ δυσκολο αλλα αν δεν υπαρχει αλλη λυση...

Και φυσικα το συζητας μαζι τους πρωτα το καθε προβλημα....ωριμα και αποφασισμενα.

Αν δεν εισαι καλα ψυχολογικα...δεν ξερω δεν διαβασα απο την αρχη το νημα αλλα και μονο απο τον τιτλο αναφερεις αγχωτικη καταθλιψη τοτε μην κανεις κανενα βιαστικο βημα. (Δυσκολο να το καταλαβεις αυτο)

Εσυ τι λυσεις δινεις στον εαυτο σου?

CHRPAP
01-07-2008, 22:39
ΒΑΣΙΚΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΛΥΣΗ..ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΕΝΙΩΘΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΝ ΕΜΕΝΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ, ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΣΤΑΘΩ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ, ΝΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΠΟΙΗΘΩ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΦΑΣΑΡΙΕΣ..
ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ, ΕΠΕΙΔΗ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΜΕ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΠΟΥΔΑΖΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΥΤΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΟΥΤΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΦΕΡΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΕΙΣ ΠΕΡΑΣ ΤΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΕΝΟΣ ΣΠΙΤΙΟΥ..ΑΣΕ ΠΟΥ ΑΝ ΤΟ ΑΚΟΥΣΟΥΝ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΩ ΚΑΛΑ..ΠΑΛΙ ΘΑ ΠΟΥΝ ΟΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΑΥΤΟΣ..ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ ΜΕ ΕΒΑΛΕ Η ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΛΩ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ Κ.Α.
Η ΑΓΧΩΤΙΚΗ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΑΠΑΝΩΤΩΝ ΔΥΣΑΡΕΣΤΩΝ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΕΠΙΔΕΙΝΩΘΗΚΕ..ΑΛΛΑ ΟΙ ΦΑΣΑΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΑ, ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ, ΛΕΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΚΑΛΑ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΜΠΡΟΣ ΤΟ ΝΑ ΜΕ ΧΩΡΙΣΟΥΝ...

keep_walking
01-07-2008, 22:42
Φιλες εχεις?
Αυτες τι λενε?
Μηπως θα ηταν καλυτερα να τα αφησεις ολα για λιγο πισω...σχεση-γονεις-συγγενεις να παρεις κανα δυο καλες φιλες και να πας καπου να ηρεμησεις και να δεις πως θα εισαι μετα?

CHRPAP
01-07-2008, 22:45
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΛΕΣ ΦΙΛΕΣ, ΣΠΑΝΙΖΕΙ ΒΛΕΠΕΙΣ Η ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΙΛΙΑ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ...

keep_walking
01-07-2008, 22:50
Αλλο το πολλες και αλλο το δεν εχω...δεν χρειαζονται πολλες...και εγω δυο ατομα μπορω να πω πραγματικα κολλητους.

Τεσπα πες δεν εχεις...στην σχολη κανας κυκλος γνωριμιων που να κανονιζουν καμμια εξορμηση για καμμια εβδομαδα τιποτα?

Εισαι και γυναικα για να σου πω να πας μονη σου διακοπες...εγω στην θεση σου και το εχω κανει... εχω αρπαξει την σκηνη και εχω φυγει για καμπινγκ σε νησι.

Ισως με κανα γκρουπ κανα ταξιδακι...κατι να ξεφυγεις να βρεθεις και με τον εαυτο σου και να δεις μετα.

CHRPAP
01-07-2008, 22:57
ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΦΥΓΗ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ..ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΘΕΛΩ?ΤΗΝ ΗΡΕΜΙΑ ΜΟΥ, ΧΩΡΙΣ ΦΑΣΑΡΙΕΣ, ΧΩΡΙΣ ΑΛΛΑ ΑΓΧΗ ΚΑΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣ, ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΜΟΥ.. ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΤΕ ΝΑ ΚΑΩ, ΑΣ ΚΑΩ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΤΗ ΦΛΟΓΑ..
ΔΕ ΖΗΤΑΩ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΕΣ, ΜΟΝΟ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΚΑΙ ΛΙΙΙΙΙΙΙΙΓΟ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ..ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ...ΞΕΡΩ ΠΟΣΟ ΜΕ ΑΓΑΠΟΥΝ ΚΑΙ ΑΝΗΣΥΧΟΥΝ-ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΜΟΝΑΧΟΠΑΙΔΙ ΒΛΕΠΕΙΣ-ΑΛΛΑ ΩΣ ΠΟΤΕ ΠΙΑ?3 ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑΝ?ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΧΩΝΕΨΟΥΝ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΠΟΥ ΕΧΩ?ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΣΧΕΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΜΗΠΩΣ ΞΕΜΥΑΛΙΣΤΗΚΑ Η ΠΑΡΑΣΥΡΘΗΚΑ Η ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΚΑΡΦΙΣΤΟΥΝ...

keep_walking
01-07-2008, 23:04
Ναι και εγω θελω πολλα αλλα δεν γινονται.

Δεν ειναι φυγη να ξεφυγεις λιγο απο τα καθημερινα προβληματα...ολοι κοιτανε να ερθει το καλοκαιρι να πανε καπου να ξεφυγουν απο ολα αυτα που τους βασανιζουν ολο το χρονο...να γεμισουν τις μπαταριες τους και να ριχτουν παλι στη μαχη...εκτος απο τους λιγους ατυχους που δεν εχουν επιλογες ισως ή αυτους που δεν θελουν να πανε πουθενα.

Εν πασει περιπτωση εχεις αποριψει ολες τις λυσεις που μπορω να σκεφτω αυτη τη στιγμη...την συμπαρασταση μου την εχεις αλλα το θεμα ειναι να λυθουν τα προβληματα και να μη διαιωνιζονται.

Δεν βρισκω κατι αλλο να γραψω προς το παρον...να σαι καλα.

CHRPAP
01-07-2008, 23:35
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ, ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ..
Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΛΕΥΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΥΤΥΧΙΑ ΜΑΣ, ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ..
ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΟΛΥ ΣΤΗ ΜΟΙΡΑ..ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΠΑΩ ΟΤΙ.. \"...ΟΤΑΝ ΚΑΤΙ ΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΟΛ, ΟΛΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΣΥΝΩΜΟΤΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΜΕ..\"

marina38
02-07-2008, 01:55
Ναι, αλλά \"συν Αθηνά και χείρα κίνει\".....

Έχοντας βρεθεί κάποτε στην ίδια κατάσταση με εσένα σηκώθηκα κι έφυγα παρά τις δυσκολίες (ναι ναι, σπούδαζα και δούλευα ταυτόχρονα, τα έβγαζα δύσκολα πέρα οικονομικά - αλλά όταν είσαι νέος, με όρεξη και ισχυρό κίνητρο μπορείς να γίνεις πολύ δημιουργικός - είχα επίσης όχι μόνο την πίεση από τους γονείς αλλά και όλο το σόι).

Η μόνη διαφορά είναι πως έφυγα πολύ πιο πριν περάσει η...τριετία με την ίδια σχέση, όπως και ότι αρκετά πριν φύγω μια και καλή από το σπίτι σαφώς και πήγαινα για μπάνιο, για καφέ κλπ σαν αυτά που περιγράφεις αγνοώντας τα σχόλια. Κατανοώ ότι εσύ μπορεί να μη θέλεις να κάνεις το ίδιο, αλλά έχε υπόψιν ότι όσο χρονίζουν κάποιες καταστάσεις, τόσο πιο πολύ μας επηρεάζουν και τόσο πιο δύσκολο είναι να τις αφήσουμε πίσω. Επιπλέον, πράγματα που μας φαίνονται βουνό ίσως δεν είναι και τόσο, αν τα ψάξουμε και τα δοκιμάσουμε αντί να καταστροφολογούμε. Και αν δεν ζητάμε εγγυήσεις και ιδανικές καταστάσεις. Ας πούμε, αυτό που λες για τις υποχρεώσεις ενός σπιτιού, ισχύει μόνο εν μέρει...αν θες άμεσα να αναπαράγεις τις συνθήκες στις οποίες ζεις τώρα, οπωσδήποτε οικονομικά δεν θα τα βγάλεις πέρα. Εσύ διαλέγεις βέβαια και εσύ ξέρεις τι αντέχεις...κάτι χάνεις και κάτι κερδίζεις...

Και έτσι για την ιστορία, να σου πω ότι οι σχέσεις μου με τους γονείς βελτιώθηκαν κατά πολύ όταν πάψαμε να ζούμε μαζί, η δε σχέση που είχα τότε έληξε όταν έτσι έκρινα εγώ. Και ξέρεις κάτι; Πιθανώς να είχε λήξει νωρίτερα αν οι γονείς μου δεν αντιδρούσαν σε αυτή. Κοιτώντας πίσω μπορώ να πω ότι είχαν κατά βάση δίκιο επί της ουσίας, αλλά εντελώς λάθος τρόπο.

CHRPAP
02-07-2008, 22:34
ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ..ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΟΤΙ ΔΥΟ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΟΡΦΩΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ (ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ-ΙΕΚ) ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΝΥΠΑΡΞΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΙΑ ΣΩΣΤΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΑΝ ΦΤΑΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ Η ΣΧΕΣΗ?ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΔΙΑΦΟΡΑΣ ΘΑ ΔΙΑΛΥΘΕΙ Η ΣΧΕΣΗ-ΓΑΜΟΣ, Η ΟΤΙ ΘΑ ΔΥΣΤΥΧΗΣΟΥΝ??

keep_walking
02-07-2008, 22:52
Ειλικρινα δεν εχει καμμια σχεση το μορφωτικο επιπεδο...το θεμα ειναι να υπαρχει επικοινωνια.
Δηλαδη ο Αϊνσταϊν πρεπει να παντρευτει μια \"Αϊνστανενα\"...μπα δεν νομιζω.

Sofia
02-07-2008, 23:05
το ιδιο μορφωτικο επίπεδο......δεν υπάρχει ιδιο μορφωτικο επιπεδο...παρε 2 ανθρωπους τυχαια απο καποιο πανεπιστημιο....νομιζεις πως εχουν ιδιο μορφωτικο επιπεδο..?αλλωστε για σενα μπορει να φανει πολυ υψηλο για καποιον αλλο μετριο.....

Οχι λοιπον, δεν πιστεύω πως υπάρχουν τετοιοι κανονες...εξαρτάται απο το τί μυαλα κ τί καρδια κουβαλαει ο καθενας μας.....

CHRPAP
02-07-2008, 23:06
ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΠΙΣΤΕΥΩ..ΔΕ ΛΕΝΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΤΟΥΝ ΟΜΩΣ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΟΥ..
ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΔΕ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΩ, ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΤΟΝ ΠΑΝΤΡΕΥΤΩ ΘΑ ΟΔΗΓΗΘΩ ΑΝΑΠΟΦΕΥΚΤΑ ΣΕ ΕΞΩΣΥΖΥΓΙΚΗ ΣΧΕΣΗ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΑΝΑΖΗΤΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕ ΒΡΙΣΚΩ ΣΕ ΑΥΤΟΝ..
ΕΧΩ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΥΜΕ, ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΜΕ ΣΕΒΕΤΑΙ,ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ΤΟΥΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΑΛΟΥΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ, ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΝΩΣΤΟΙ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΑΥΤΗ ΑΠΟΡΟΥΝ ΜΑΖΙ ΜΟΥ..

Sofia
02-07-2008, 23:30
chrpap,

μολις διαβασα οτι έγραψες.......ξέρεις τί αισθηση εχω (που μπορει να ναι κ τελειως λαθος βεβαια)....
πως το κυριως θεμα ειναι οι γονεις, τί θα πουν, τί θα κανουν, πώς θα αλλαξουν αυτοί στάση. Κ πολυ στεναχωρια γυρω απο αυτο. Σαν να ναι αυτοι το θεμα κ πως θα μεινουν ικανοποιημενοι. Καταλαβαινω πώς τους αγαπας κ τους θες διπλα σου κ οχι απεναντι.

Να σου πω ομως κατι που σιγουρα ξερεις: δεν μπορουμε να αλλαξουμε κανεναν παρα μονο τον εαυτο μας. Ουτε τη στάση των αλλων, παρα μονο τη δικη μας. ή τουλάχιστον ξεκινώντας απο τους εαυτους μας.....

Οποτε πρακτικα σου λεω, μην περιμενεις να αλλαξουν σταση οι γονεις σου.Χειριζονται την κατάσταση έτσι....Εσενα σου κανει να στεναχωριεσαι σε μονιμη βάση, μενοντας άπραγη στην ουσια? Εισαι 25 εχεις δικαιωμα επιλογων, οπως κ δικαιωμα παραχώρησης επιλογων στους άλλους για σενα, παραχωροντας την ευθυνη στους άλλους, πχ στους γονεις σου.

Μπορει να χωρισεις, μπορει κ οχι....αλλα αυτο δεν αφορα κανεναν, παρα μονο εσενα κ τον φιλο σου.Μη βάζεις τοσο κοσμο στη σχεση....

CHRPAP
02-07-2008, 23:37
ΜΙΛΗΣΕΣ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ..ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΙΛΗΣΩ? ΝΑ ΦΩΝΑΞΩ?ΤΙ ΝΑΚΑΝΩ??ΝΑ ΦΥΓΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ?

Sofia
02-07-2008, 23:43
να προσπαθήσεις να κλεισεις τα αυτια στο τί λενε οι άλλοι. ολοι οι άλλοι. να προσπαθήσεις να δεις εσύ τί θες? τί σε κανει να περνας καλα? τί σου φέρνει χαμογελο? τί σου φέρνει χαρα?

μπορει να ακουγεται απλο ή αστειο,αλλα προσωπικα δεν το βλεπω έτσι. κ έτσι προσπάθησε να διεκδικησεις αυτο που σου δινει χαρα,δύναμη.

ειμαι υπερ της ανεξαρτησιαςκ της αυτονομιας της οικονομικης που συνεπαγεται κ αλλα.....οποτε θα προτεινα κατι τετοιο. ξερεις οσο οι γονεις μας στηριζουν οικονομικα θεωρουν πως πρεπει κ μπορουν να εχουν λογο σε ολα.ακομα κ με ποιον θα κοιμασαι. βαλε λοιπον τα ορια σου, ενηλικιώσου....γιατι νομιζω οτι μπαζει λιγο ο χώρος σου....

αν ημουν λιγο αποτομη, σου ζητώ συγγνωμη.αλλά ήμουν εκει που εισαι (έστω στο περιπου) κ νιωθω την θέση σου......

Sofia
02-07-2008, 23:48
κ για να απαντησω κ πιο αμεσα ειμαι υπερ του να φυγεις απο το σπιτι. οχι σαν τροπος εκδικησης...καμια σχεση. αλλα για δικη σου ανεξαρτησια, αυτονομια...ενηλικιωση.

οσο κ να φωναζεις καλή μου, δεν αρκει.αν ο αλλος δεν αντεχει ή δεν θελει να ακουσει οσα του λες, οσο κ να φωναζεις, δεν θα ακουσει.

κ στο ξαναλεω ειναι σαν να βαζεις σαν κεντρο του προβληματος τους γονεις. αλλα δες το αλλιως. το κεντρο του προβληματος/θεματος το ΠΩΣ θα δρασεις εσυ οχι σε σχεση μ αυτους, αλλα με ολα.

CHRPAP
03-07-2008, 00:03
ΕΣΥ ΠΩΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΣ?
Υ.Σ. ΔΕ ΜΙΛΑΣ ΑΠΟΤΟΜΑ..ΜΙΛΑΣ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ..

Sofia
03-07-2008, 01:11
κατάλαβα πως ειναι πολυ πιο σημαντικο κ γοητευτικο να ανακαλυπτω το πως θα ζω πιο ωραια για μενα. άλλωστε, ετσι μπορω να κανω κ τους ανθρωπους που αγαπω κ μ αγαπουν πιο ευτυχισμενους.

CHRPAP
03-07-2008, 01:36
ΤΟ ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ..ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΜΩΣ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΠΛΗΓΩΣΩ..ΤΗ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΜΕΣΩΣ ΕΠΟΜΕΝΗ ΝΙΩΘΩ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΛΥΠΗΣΗ-ΤΥΨΕΙΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΜΙΛΗΣΑ ΑΠΟΤΟΜΑ, ΚΑΙ ΞΑΝΑΥΠΟΧΩΡΩ..ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΣΟ ΤΟΥΣ ΑΓΑΠΩ, ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΠΑΤΑΝΕ ΚΑΠΩΣ ΣΕ ΑΥΤΟ..
ΔΕ ΘΕΛΩ ΠΙΑ ΝΑ ΝΙΩΘΩ:Η ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ, Η Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ - ΚΑΙ ΚΑΤ\'ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΟΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΜΟΥ..ΔΕ ΘΑΠΡΕΠΕ ΝΑ ΥΠΗΡΧΕ ΘΕΜΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ, ΑΛΛΑ ΕΜΜΕΣΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΔΡΑΣΤΙΚΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΠΕΡΝΑΝΕ..

Sofia
03-07-2008, 01:43
αυτό αγαπητή μου ειναι εκβιασμος...οτιδήποτε ή εγω ή αυτο ειναι εκβιασμος.

φοβάσαι μην τους πληγώσεις.το πιστεύω...δεν φοβάσαι να ζεις μια ζωή βασιζομενη στο πώς ΔΕΝ θα τους πληγώσεις?μια ζωή μεσα απο φοβο?

CHRPAP
03-07-2008, 12:40
Sofia ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ ΠΟΣΟ ΕΧΩ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ..ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΠΗΡΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΜΟΥ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΜΗΝΕΣ ΑΓΧΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗΣ, ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑ ΝΑ ΑΝΑΣΑΝΩ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΡΩ, ΤΗΝ ΑΜΕΣΩΣ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΑΡΧΙΣΑΝ ΟΙ ΦΑΣΑΡΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΧΩΡΙΣΩ Κ.Α.
ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΣΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΒΑΣΗ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΤΡΕΛΟΙ ΚΑΒΓΑΔΕΣ, ΑΚΟΥΩ ΠΟΛΥ ΒΑΡΙΑ ΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΤΕ ΤΟ ΘΥΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ-ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΚΑΙ ΑΛΛΟΤΕ ΜΙΑ ΑΤΕΛΕΙΩΤΗ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ..
ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΘΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΕΞΟΧΙΚΟ ΜΑΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΑΩ ΜΑΖΙ..
ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΗ ΜΟΥ (ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΔΟΥΛΕΥΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ) ΚΑΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΟ ΜΟΥ..ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝ ΤΟ ΠΩ??ΧΑΜΟΣ...
ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΔΕΙΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΕΞΟΧΙΚΟ..ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΑ ΕΚΕΙ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΜΟΥ, ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ..ΚΑΘΕ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΦΙΓΓΕΤΑΙ Η ΨΥΧΗ ΜΟΥ, ΓΙΑΤΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΚΟΥΩ, ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ..
ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ 4 ΑΤΟΜΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΣΕΙ ΜΕ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΠΑΝΩ ΣΟΥ??(ΜΑΜΑ,ΜΠΑΜΠΑΣ, ΓΙΑΓΙΑ,ΠΑΠΠΟΥΣ)..
ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥΣ -Η ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟΝ ΧΡΥΣΟ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΑ-ΤΟ ΠΟΡΙΣΜΑ ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ, ΛΕΣ ΚΑΙ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΕΓΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ..
ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΜΙΚΟ ΑΤΟΜΟ ΣΕ Ο,ΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΣΤΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ (ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ-ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ) ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΩ, ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΛΩ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣ..ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΚΡΑΤΑΩ ΟΛΑ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΝΑ ΜΕ ΠΝΙΓΟΥΝ..ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΣΥΝΗΘΕΙΑ, ΞΥΠΝΑΩ ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΓΙΑ 2 ΩΡΕΣ ΕΧΩ ΤΑΧΥΠΑΛΜΙΑ, ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΟΝΙΜΟ ΑΙΣΘΗΜΑ ΠΑΝΙΚΟΥ..

Sofia
03-07-2008, 13:02
Επειδή φανταζομαι ποσο εχεις κουραστει σου λέω πώς υπάρχουν επιλογές. Να κανεις αυτο που θες, να μην πας διακοπες μαζι τους, με συνεπεια να μην ειναι αρεστή η σταση σου. Δεν σ αρεσει αυτο, αλλα προτιμας να πας διακοπες μαζι τους? Να ακους τα ιδια κ τα ιδια?Τί πρεπει να αποδειξεις κ σε ποιον? Μηπως μ αυτη σου τη σταση, αποδεικνυεις κ σ αυτους κ σε σενα οτι δεν εχεις ανεξαρτητοποιηθει ακομα?Πως εισαι ακομα το κοριτσι τους?

Δεν πεφτει κανεις επανω σου, αν δεν τους αφησεις εσυ οπως κανεις τοσο καιρο...εναν εναν.....Αν δεν τους κοψεις εσυ τη φορα, ποιος περιμενεις να το κανει? Μονοι τους?

CHRPAP
03-07-2008, 13:09
ΚΑΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΝΑ ΚΑΝΩ? ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΞΗΓΗΣΩ ΤΙ ΒΡΙΣΚΩ ΣΤΗ ΣΧΕΣΗ ΜΟΥ? ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΟΥΤΡΑ? ΝΑ ΜΗ ΔΙΝΩ ΣΗΜΑΣΙΑ?
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΛΥΣΗ, ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΜΕΤΑ ΦΤΑΣΟΥΝ ΣΕ ΑΚΡΑΙΕΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ..
ΠΕΡΣΙ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ ΠΗΡΕ ΤΗΛ ΤΟ ΦΙΛΟ ΜΟΥ (ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥ) ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΤΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΘΡΗΝΕΙ ΚΑΙ ΟΔΥΡΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΕΧΩ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΠΙΣΩ Κ.Α. ΗΜΟΥΝ ΣΤΑ ΠΡΟΘΥΡΑ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣΜΟΥ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΗΣ ΣΤΑΣΗΣ ΤΗΣ ΑΥΤΗΣ..ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΠΑΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΤΗΛ Η Ο,ΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΚΑΡΦΙΣΤΕΙ..ΓΙΑΥΤΟ ΕΝ ΜΕΡΕΙ ΠΑΩ ΜΕ ΤΑ ΝΕΡΑ ΤΗΣ..ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ..
ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΝΑ ΦΩΝΑΞΩ ΚΑΙ ΕΓΩ?ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΜΟΥΤΡΑ?

Sofia
03-07-2008, 13:33
chrpap αφηνεις να σου συμπεριφέρονται σαν ανηλικη κ οχι σαν ενηλικη . αλλα τους ΑΦΗΝΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ.

Γιατί να τους εξηγήσεις τί βρισκεις στη σχέση σου? υποχρεουσαι να το κανεις? σε κανεναν δεν εχεις υποχρεωση....

Μετά απο αυτα τα σκηνικα, τί πάει να πει παω με τα νερά της?

CHRPAP
03-07-2008, 13:59
ΑΠΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ...ΜΗΝ ΞΑΝΑΠΑΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ, Η ΜΗΠΩΣ ΠΑΘΟΥΝ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΙΩΘΩ ΤΥΨΕΙΣ..ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΣΑ, ΟΤΙ ΕΦΥΓΑΝ ΜΕ ΠΟΝΟ ΓΙΑΜΕΝΑ..ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΑΝΤΕΞΩ ΝΑ ΠΑΘΟΥΝ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΗΜΑΣΤΑΝ ΜΑΛΩΜΕΝΟΙ..ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ, ΑΛΛΑ ΝΙΩΘΩ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ, ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΕΧΩ ΦΟΒΙΑ ΜΗΠΩΣ ΠΑΘΟΥΝ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΟΥ..ΟΛΟΙ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΝΙΩΘΟΥΝ ΑΥΤΟ, ΕΓΩ ΙΣΩΣ ΣΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΒΑΘΜΟ..
ΟΠΟΤΕ, ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΩ, ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΕΤΑ ΞΑΝΑΠΑΩ ΚΟΝΤΑ ΤΟΥΣ, ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΛΩΜΕΝΟΙ..ΑΛΛΑ ΤΗ \"ΘΥΣΙΑ\" ΠΟΥ ΕΜΜΕΣΑ-ΑΜΕΣΑ ΜΟΥ ΖΗΤΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑΤΗΝ ΚΑΝΩ, ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΑΓΑΠΩ, ΚΑΙ ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΝΙΩΝΩ ΜΕ ΠΟΝΟ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΚΑΤΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΠΡΟΔΩΣΑ..
ΟΤΑΝ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΟΝΔΥΛΩΜΑΤΑ (hpv) ΕΠΗΡΕΑΣΤΗΚΑ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΛΟ ΜΑΛΩΝΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ, ΜΟΥ ΕΒΑΛΕ ΤΗΝ ΙΔΕΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΙΣΤΟΣ, ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΗΤΑΝ ΤΟΣΟ ΛΑΘΟΣ..ΗΜΑΣΤΑΝ ΣΤΑ ΠΡΟΘΥΡΑ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣΜΟΥ, ΚΑΙ ΔΕ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΣΟ ΜΕΤΑΝΙΩΝΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ, ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΔΟΞΑΖΩ ΤΟ ΘΕΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑ, ΔΕ ΘΑ ΑΝΤΕΧΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΤΩΡΑ..
ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΕΓΙΝΕ ΕΜΜΟΝΗ ΤΟ ΝΑ ΧΩΡΙΣΩ, ΤΟ ΠΗΡΑΝ ΜΕ ΠΕΙΣΜΑ ΚΑΙ ΕΓΩΙΣΤΙΚΑ, ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΤΟΣΟ ΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΟΡΓΗ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ, ΤΟΣΟ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΕΙ..
ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑΠΕΙΣΩ?

Sofia
03-07-2008, 14:46
αν περιμενεις να τους μεταπεισεις δεν γινεται τπτ........αδικα περιμενεις να γινει αυτο.

marina38
03-07-2008, 15:28
Η Σοφία έχει δίκιο...δεν θα τους μεταπείσεις. Αποφάσισε τι είναι αυτό που δεν αντέχεις περισσότερο: δεν αντέχεις τη σκέψη να πάθουν κάτι ή τη σκέψη να χωρίσεις;

Καταλαβαίνεις βέβαια ότι συγκρίνεις κάτι υποθετικό (με απειροελάχιστες πιθανότητες να συμβεί εξαιτίας σου) με κάτι πραγματικό (τη σχέση σου).

Αν η φοβία σου είναι μεγαλύτερη από την επιθυμία σου να ζήσεις κάποια πράγματα που σου αρέσουν, είναι πιθανό να χωρίσεις και όχι μόνο.... Καταλαβαίνω ότι ο καθένας έχει τα όρια του, αν λοιπόν εσύ δεν μπορείς να υπερβείς την υπερβολική προσκόλληση στους γονείς σου, σεβαστό αλλά λάβε υπόψη και αποδέξου τις συνέπειες για τον εαυτό σου.

Αν θες να ξεκινήσεις από κάτι, απομόνωσέ τους από τα δικά σου θέματα. Ειλικρινά αυτά που διαβάζω είναι εξωφρενικά! Να πάρει η γιαγιά τηλέφωνο το φίλο σου!....Και το τηλέφωνο που το βρήκε καλή μου; Γιατί όλο το σόι να έχει τα πλήρη στοιχεία του;

Έπειτα να επαναλάβω και να δώσω έμφαση σε αυτό που είπε η Σοφία, ότι τους αφήνεις να σου συμπεριφέρονται σαν ανήλικη. Εγώ θα πω ότι συμπεριφέρεσαι σαν ανήλικη. Επομένως είναι αδύνατον να τους \'πείσεις\' για τις επιλογές σου.

CHRPAP
03-07-2008, 15:48
ΤΟ ΤΗΛ ΤΟ ΒΡΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΤΕ..
ΔΕ ΜΕ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΙ ΣΠΙΤΙ, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ..ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΦΑΣΑΡΙΕΣ ΟΤΑΝ ΒΓΑΙΝΩ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΓΙΑΤΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ ΟΤΑΝ ΓΥΡΙΣΩ..
ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ?ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΧΩ \"ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΕΞΑΡΤΗΣΗ\" ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ, ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΓΙΝΩ ΠΙΟ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ, ΝΑ ΖΩ ΜΕ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΜΟΥ..ΜΕ ΠΙΕΖΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ, ΕΓΩ ΔΕ ΘΕΛΩ, ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ..ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΩ ΜΕΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΤΩΡΑ, ΟΥΤΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΥΓΩ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ..ΑΓΑΠΑΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΤΟ ΦΙΛΟ ΜΟΥ, ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΜΟΥ ΣΧΕΣΗ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΩΝ.ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΘΟΥΜΕ..ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΘΕΛΩ ΜΕ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΤΟΥ, ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΧΥΠΟΠΤΗ ΚΑΙ ΠΑΡΕΞΗΓΟΥΜΑΙ ΕΥΚΟΛΑ, ΚΑΘΕ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΑΝΑΛΥΩ..
ΛΕΣ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΑΦΗΝΩ ΝΑ ΜΟΥ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΑΝΗΛΙΚΗ, ΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΚΑΝΩ/ΝΑ ΠΩ? ΠΡΑΚΤΙΚΑ..

Sofia
03-07-2008, 15:54
να μην τους μιλας για τις σχεσεις σου......πρακτικα τί περιμενεις να γινει μιλώντας μαζι τους? μαμα, γιαγια, μπαμπας, παππους σου φαινεται λογικο να εμπλεκονται στην σχέση σου? θελεις ολοι να εχουν λογο για αυτην?

εχεις επιλογες να ζησεις τη ζωη που εχουν επιλεξει ή θα επιλεγουν για σενα οι δικοι σου κ φυσικα να επιλεξεις τη ζωή που θέλεις εσυ. ολα εχουν το τιμημα τους.

Η Μαρινα έγραψε πως συμπεριφερεσαι σαν να σαι ανηλικη οχι απλα οτι τους αφηνεις να το κανουν, φερσου ως ενηλικη. Ανελαβε τις ευθυνες των επιλογων σου.Θελεις?

CHRPAP
03-07-2008, 16:22
ΘΕΛΩ...ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΤΟΥΣ ΚΑΒΓΑΔΕΣ ΤΙ ΝΑ ΛΕΩ?

Sofia
03-07-2008, 16:34
δεν εισαι υποχρεωμενη να απολογεισαι......να απολογεισαι για τι?

marina38
03-07-2008, 16:38
Να μη λες τίποτα. Και να μένεις ήρεμη. Και να κάνεις αυτό που θέλεις μετά από μια απλή δήλωση π.χ. \'πάω έξω θα γυρίσω τάδε ώρα\'. Μπορείς;

Και στο εξής σταμάτα να λες λεπτομέρειες για τη σχέση σου (ή και για το αν έχεις σχέση ή όχι!). Και το επώνυμο και τα λοιπά στοιχεία (με το οποίο βρίσκουν το τηλ από τον ΟΤΕ) λεπτομέρειες είναι (ειδικά αφού ξέρεις ότι έχουν την τάση να ανακατεύονται). Το μόνο που αποδεικνύεις κάνοντας συζητήσεις είναι ότι κι εσύ η ίδια δεν είσαι σίγουρη για τις επιλογές σου.

CHRPAP
03-07-2008, 17:08
ΝΑΙ ΟΝΤΩΣ, ΜΠΟΡΕΙ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΚΑΘΟΜΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΝΩ ΠΑΤΗΜΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΛΕΝΕ, Η ΝΑ ΔΕΙΧΝΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΥ..ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΜΑΙ ΕΙΣΠΡΑΤΩ ΑΛΛΟΤΕ ΕΙΡΩΝΙΑ ΚΑΙ ΚΟΡΟΙΔΙΑ, ΑΛΛΟΤΕ ΔΕ ΜΕ ΠΙΣΤΕΟΥΝ, ΑΛΛΟΤΕ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΣΤΡΑΝΩΘΗΚΑ..ΛΕΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΣΑΝ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΚΦΕΡΟΥΝ ΓΝΩΜΗ..
ΠΟΥ ΝΑ ΤΟΛΜΗΣΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΓΩ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥ!! ΘΑ ΜΕ ΤΡΕΛΑΝΟΥΝ!
ΟΤΑΝ ΕΙΠΑ ΤΟ ΕΠΩΝΥΜΟ ΤΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΚΑΘΑΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΩ, ΝΑ ΔΕΙΞΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΚΡΥΨΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ, ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΔΙΝΩ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΤΟ ΚΡΥΒΩ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ..ΕΠΕΣΑ ΣΕ ΠΑΓΙΔΑ..
ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΣΟ ΚΑΘΟΜΑΙ ΚΑΙ ΑΚΟΥΩ, ΤΟΣΟ ΘΑΡΡΟΣ ΘΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΚΑΙ ΕΛΠΙΔΑ ΟΤΙ ΘΑ ΠΙΑΣΟΥΝ ΤΟΠΟ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥΣ..ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥΣ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΑΥΤΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΟΥ, ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ..ΔΕ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΚΑΝ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΧΩΡΙΣΩ, ΤΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ ΘΑ ΕΧΩ..ΤΟΣΟ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ..
ΔΕ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΜΟΥ, ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ, ΤΙΠΟΤΑ ΔΕ ΛΕΩ..ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΚΟΜΑ ΤΟΥΣ ΤΣΑΤΙΖΕΙ, ΓΙΑΤΙ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕ ΜΙΛΑΩ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΕΙ Η ΝΑ ΒΑΖΕΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΜΕ ΤΟ ΝΟΥ ΤΗΣ..ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΟΜΑΙ ΛΙΓΟ, ΟΛΑ ΤΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙ, ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΧΑΝΩ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΜΟΥ..
ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΣΑΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΓΝΩΣΤΟ ΜΑΣ ΠΟΥ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΗ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΟΡΦΩΤΙΚΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ, ΚΑΙ ΟΤΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΩΤΕΡΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΚΟΜΠΛΕΞ..ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΩΤΕΡΟΣ, ΣΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ..ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕ ΜΕΤΡΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ..

Τερέζα
03-07-2008, 17:27
Ειμαι μοναχοπαιδι-μοναχοκορη....οπως εσυ!!!Ξεκιναω ετσι γιατι κατα την αποψη μου απο κει ξεκινανε πολλα θεματα!Παντα ημουν και ειμαι το μπουμπουκι του σπιτιου,το ατομο απο το οποιο περιμενουν να κανει τα ονειρα τους πραγματατικοτητα..και αν αποτυχω????ολη η οικογενεια με περιμενει να με κατακρινει.Μεγαλωσα με πολυυυ αγαπη,φροντιδα και προδερμ...ποτε δεν μου ελειψε τπτ και για αυτο ακομα και σημερα ευχαριστω τους γονεις μου και ειμαι παντα 100% ετοιμη να σταθω διπλα τους και να τους δωσω τον καλυτερο εαυτο μου...Αλλα μεχρι εκει....τι εννοω...Στα 17 μου πηρα την αποφαση οτι ηρθε η στιγμη να παω στο σπιτι της κολλητης μου(μεχρι τα 17 μου ημουν προσκολλημενη στους δικους μου)εκει αρχισε η γκρινια...και σαν παιδακι ειπα \'οκ..δεν θα το ξανακανω για τωρα,γιατι δεν θελω να τους βλεπω στεναχωρημενους\'..ΜΕΓΑ λαθος...οταν ηρθε η 1η μου σχεση...αρχισα να εχω και εγω μικρες απαιτησεις για προσωπικη ζωη....Εγινε πανικος στο σπιτι...Την κατασταση αυτη την αντεξα 1 χρονο... με κλαμματα & παρακαλητα απο μερους μου για μια ησυχη ζωη..(αυτη που ειχα αλλα ξαφνικα εχασα)οι δικοι μου???ακλονητοι...μονο λογια ηξεραν να λενε...και σκληρα λογια...μεχρι μια μερα που πηρα την αποφαση να παρω την ζωη μου στα χερια μου(οσο μπορουσα)..απο το σπιτι δεν ηθελα να φυγω για κανενα λογο..αρχισα λοιπον να κανονιζω εξοδους με την ξαδερφη μου ή το αγορι μου και λιγο πριν φυγω απο το σπιτι...πηγαινα στην πορτα και ελεγα...\'εγω φευγω...παω βολτα..στις 11(πχ) θα ειμαι σπιτι...και πριν προλαβουν να αντιδρασουν εκλεινα την πορτα και ειχα ηδη φτασει στο παρακατω στενο....αυτο κρατησε 2 μηνες...ουτε εγω το αντεξα αλλα ουτε και οι δικοι μου...ειχαμε στεναχωρησει ο ενας τον αλλον...Μια μερα λοιπον τους μαζεψα και απαιτησα πλεον διαλογο...με ακουσαν και τους ακουσα....η λυση βρεθηκε και αυτη τη στιγμη δεν αντιμετωπιζω κανενα απολυτως προβλημα....
Το να εισαι μοναχοπαιδι ειναι σκληρο μερικες φορες...γιατι εισαι μονη σου..με μονο στηριγμα τον εαυτο σου αν οι γονεις σου δεν σε καταλαβαινουν..απο φιλους???δεν το συζητω...προσωπικα ημουν και ειμαι κλειστος χαρακτηρας.Πολλα πραγματα που κανουν...δεν το κανουν απο κακο...απλα δειχνουν με λαθος τροπο την αγαπη τους και αυτο βγαινει σε κτητικοτητα....Μην απελπιζεσαι και μη καταφυγεις σε ακραιες λυσεις....προσπαθησε να ερθεις σε διαλογο μαζι τους...εξαλλου η αγαπη υπαρχει...και αυτο νομιζω οτι μπορει να λυσει τα περισσοτερα προβληματα!!!Μπορει να μη βρεθει η απολυτη λυση αλλα χαμενη δεν θα βγεις....
Επισης σου ευχομαι να πανε ολα καλα με την υγεια σου & μην εχεις αγχος......

Φιλικα,
Τερέζα

CHRPAP
03-07-2008, 17:38
ΤΕΡΕΖΑ, ΟΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΜΑΣ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΠΟΛΥ..ΕΓΩ ΔΙΑΛΟΓΟ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ, ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΚΑΤΕΛΗΞΕ ΥΠΕΡ ΜΟΥ, Η Ο,ΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΛΕΓΑ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΑΝ ΓΝΩΜΗ..ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΒΙΟΛΙ ΑΥΤΟΙ..ΤΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΩ?ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΝΤΑΙ?ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΩ ΑΥΤΟΙ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ..
ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΛΗ ΑΥΤΗ Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΠΙΕΣΗ ΞΕΣΠΑ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΠΛΕΟΝ, ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ, ΦΟΒΕΡΗ ΤΑΧΥΠΑΛΜΙΑ ΚΑΙ ΔΥΣΠΟΙΑ, ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΝΑΣΑ..
Η ΔΥΣΠΝΟΙΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ ΑΚΟΜΑ..ΝΙΩΘΩ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΑ..

marina38
03-07-2008, 17:40
Πάνω σε αυτό που λες σχετικά με το μορφωτικό επίπεδο κλπ, να σου πω ότι ναι, η εμπειρία μου με ζευγάρια που έρχονται για συμβουλευτική δείχνει ότι συχνά αποτελεί μέρος των προβλημάτων στην πορεία της κοινής τους ζωής. Αλλά αυτό συμβαίνει όταν αυτός με το \'ανώτερο\' πτυχίο υποτιμά ή επιθυμεί να πατρονάρει αυτόν με το \'κατώτερο\'. Ή όταν αυτός με το \'κατώτερο\' πτυχίο νιώθει όντως κατώτερος και ζηλεύει, σαμποτάρει, μειώνει τον άλλον.

Εν ολίγοις τα συμπλέγματα ανωτερότητας-κατωτερότητας είναι που δημιουργούν το πρόβλημα. Και δεν έχουν να κάνουν μόνο με το πτυχίο... Ούτε είναι το πτυχίο από μόνο του παράγοντας ικανός να χωρίσει ένα ζευγάρι. Είναι η ζυγαριά του πόσα μας ενώνουν-πόσα μας χωρίζουν και πώς νιώθουμε εμείς για αυτά.

Τερέζα
03-07-2008, 17:43
Λυπαμαι παρα πολυ αν ολες οι προσπαθειες σου δεν ειχαν αποτελεσμα!!Αλλα προσπαθησε να διατηρηθεις χαλαρη...αν δεν μεινεις ηρεμη..δεν θα μπορεις πλεον να αντιδασεις και ειναι κριμα!τους εχεις κανει ποτε την ερωτηση αν τους αρεσει να σε βλεπουν ετσι??Ειναι ικανοποιημενοι με αυτο????

marina38
03-07-2008, 17:49
Τερέζα, φαντάζομαι πως η απάντηση των γονέων στην ερώτηση αυτή θα μπορούσε να είναι ΄Όχι, δεν μας αρέσει καθόλου να σε βλέπουμε έτσι, αλλά φταίει η σχέση σου-οι επιλογές σου-εσύ κλπ και κακώς κατηγορείς τους γονείς σου που είναι οι μόνοι που νοιάζονται για εσένα και ξέρουν την ευτυχία σου και υποφέρουν διπλά\'....... :)

Τερέζα
03-07-2008, 18:00
μμμ,να σου πω την αληθεια Μαρινα μου,αυτο περιμενα και αυτο ειχαν ξεκινησει να λενε...αλλα τους εκοψα...εβαλα πλεον εγω τους ορους....τους ευχαριστησα που με μεγαλωσαν με αξιες,στοχους κτλ...αλλα τους ειπα οτι ηταν η στιγμη να φαω και λιγο τα μουτρα μου για να μαθω μεσα απο τις δικες μου επιλογες-λαθη και να πορευτω μονη μου πλεον με αυτα που εγω θα ορισω...απλα τους ζητησα να συνεχισουν να με αγαπανε και να με στηριζουν οπως εκαναν τοσα χρονια...η κουβεντα μας κρατησε 3 ωρες..με πολλες διακυμανσεις και πολλα επιχειρηματα...αλλα στο τελος νικησε η λογικη και οχι το συναισθημα....;)

keep_walking
03-07-2008, 18:07
CHRPAP πρεπει να αρχιαεις να εξεταζεις τις λυσεις και τις εναλλακτικες.
Εχεις τις σπουδες σου και τα πραγματα ειναι δυσκολα γενικα...αλλα ξεκινα για αναζητηση εργασιας.
Μπορει να βρεις εργασια πχ χαμηλων απολαβων ή μειωμενου ωραριου και να μη σου προσφερει πληρη ανεξαρτησια αλλα θα ειναι ενα βημα προς το στοχο.
Επισης θα σου κανει καλο να ξεφυγεις λιγο απο ολα αυτα...θα εχεις τις σπουδες σου,την εργασια σου,την σχεση σου,μην ανησυχεις δεν θα σου μενει πολυς χρονος για να μιζεριαζεις...και αν σου μενει ασχολησου και με κατι αλλο.

Τερέζα
03-07-2008, 18:15
Originally posted by keep_walking
Εχεις τις σπουδες σου και τα πραγματα ειναι δυσκολα γενικα...αλλα ξεκινα για αναζητηση εργασιας.
Μπορει να βρεις εργασια πχ χαμηλων απολαβων ή μειωμενου ωραριου και να μη σου προσφερει πληρη ανεξαρτησια αλλα θα ειναι ενα βημα προς το στοχο.

με βρισκεις συμφωνη σε αυτο!!!!!

marina38
03-07-2008, 18:18
Originally posted by Τερέζα
μμμ,να σου πω την αληθεια Μαρινα μου,αυτο περιμενα και αυτο ειχαν ξεκινησει να λενε...αλλα τους εκοψα...εβαλα πλεον εγω τους ορους....τους ευχαριστησα που με μεγαλωσαν με αξιες,στοχους κτλ...αλλα τους ειπα οτι ηταν η στιγμη να φαω και λιγο τα μουτρα μου για να μαθω μεσα απο τις δικες μου επιλογες-λαθη και να πορευτω μονη μου πλεον με αυτα που εγω θα ορισω...απλα τους ζητησα να συνεχισουν να με αγαπανε και να με στηριζουν οπως εκαναν τοσα χρονια...η κουβεντα μας κρατησε 3 ωρες..με πολλες διακυμανσεις και πολλα επιχειρηματα...αλλα στο τελος νικησε η λογικη και οχι το συναισθημα....;)

Χεχε...μα για να το λέω καταλαβαίνεις ότι έχω ανάλογη εμπειρία και ναι κι η δική μου απάντηση κάπως έτσι ήταν, όπως λες....Αλλά χρειάστηκε πρώτα να περάσουμε από το στάδιο του \'κάνω αυτό που θέλω\', όπως περιέγραψες κι εσύ στο αρχικό σου μήνυμα και έτσι τελικά κατέστη εφικτός ο εποικοδομητικός διάλογος...

keep, μια χαρά τα λες...

CHRPAP
03-07-2008, 18:38
ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΒΡΗΚΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕΡΙΚΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ (2 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ) ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗ ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΗ ΜΟΥ..ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΝΙΩΘΩ ΗΡΕΜΗ, ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΓΥΡΝΑΩ ΣΠΙΤΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΜΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΟΜΠΟΣ..ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΟ ΞΕΣΠΑΣΜΑ..ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΑΣΑΝΩ, ΕΧΩ ΦΟΒΕΡΗ ΔΥΣΠΝΟΙΑ..
MARINA 38 ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΠΕΡΕΓΡΑΨΕΣ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ ΜΟΥ, ΑΥΤΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΛΕΝΕ..ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΜΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΧΡΕΟΣ ΤΟΥΣ ΝΑ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΤΙ ΟΔΕΥΩ ΣΤΗΝ ΑΥΤΟΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΝΑ ΜΕ ΠΡΟΦΥΛΑΞΟΥΝ, ΥΠΟΦΕΡΟΥΝ ΔΙΠΛΑ ΑΥΤΟΙ,ΚΑ.Α. ΤΙΣ ΞΕΡΩ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ, ΤΑ ΕΜΑΘΑ ΚΑΛΑ ΠΙΑ..
ΕΣΥ ΔΗΛ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΝΙΩΘΕΙ ΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΚΑΤΩΤΕΡΟΤΗΤΑΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΤΥΧΙΟ ΑΕΙ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΙΕΚ?ΠΑΝΩΤΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΠΑΛΕΥΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ, ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΟΥ ΤΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΛΛΟΝ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ, ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΡΓΑΤΙΚΟΣ..ΞΕΡΩ ΔΗΛ ΠΩΣ ΑΝ ΚΑΝΩ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΔΕ ΘΑ ¨ΠΕΙΝΑΣΩ\", ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΝΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΘΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΣΥΝΤΗΡΗΣΕΙ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥ..ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕ ΜΕ ΑΠΕΤΡΕΨΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΜΟΥ, ΙΣΑ ΙΣΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΕΝΘΑΡΥΝΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΙΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ..

keep_walking
03-07-2008, 18:54
ΕΣΥ ΔΗΛ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΝΙΩΘΕΙ ΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΚΑΤΩΤΕΡΟΤΗΤΑΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΤΥΧΙΟ ΑΕΙ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΙΕΚ?ΠΑΝΩΤΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΠΑΛΕΥΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ, ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΟΥ ΤΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΛΛΟΝ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ, ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΡΓΑΤΙΚΟΣ..ΞΕΡΩ ΔΗΛ ΠΩΣ ΑΝ ΚΑΝΩ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΔΕ ΘΑ ¨ΠΕΙΝΑΣΩ\", ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΝΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΘΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΣΥΝΤΗΡΗΣΕΙ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥ..ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕ ΜΕ ΑΠΕΤΡΕΨΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΜΟΥ, ΙΣΑ ΙΣΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΕΝΘΑΡΥΝΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΙΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ..

Μια ερωτηση που ειναι αδυνατον να απαντηθει μιας και δεν μπορει να απαντηθει απο εσενα που τον ξερεις κιολας.

Εγω να πω οτι τυχαινει να συναντω ανθρωπους με ανωτερη μορφωση απο μενα και δεν τους τρεφω καμμια εκτιμηση και συναντω και ατομα με κατωτερη μορφωση και λεω wow τι ατομο ειναι αυτο...χωρις φυσικα να θεωρω την μορφωση ως μετρο συγκρισης.
Εσενα δεν σου συμβαινει αυτο?

Sofia
03-07-2008, 18:57
CHRPAP, δε νομιζω να εννοουσε αυτο η Μαρινα,καθε άλλο. Δεν ειπε οτι θα νιωθει αισθηματα κατωτεροτητας, ντε κ καλα επειδή εχει πτυχιο απο ΙΕΚ.ειπε οτι κατι τέτοιο μπορει να σταθει η αφορμη για να βγουν στην επιφάνεια οποια προβληματα υπάρχουν (τουλάχιστον εγω ετσι το αντιλαμβανομαι)....

Τα θεματα ανασφάλειας δεν εχουν να κανουν με το ποσα προσοντα έχουμε σε σύγκριση με άλλους, αλλα στο πως αντιλαμβανομαστε τον εαυτο μας (νομιζω....)

CHRPAP
03-07-2008, 19:19
ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙ ΟΜΩΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ..ΔΕ ΘΑ ΜΕ ΑΠΕΤΡΕΠΕ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΜΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΜΟΥ Η ΤΗΝ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΚΑΤΑΞΙΩΣΗ ΜΟΥ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ..
ΔΕ ΘΑΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΕ ΦΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΣΧΕΣΗΣ? ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΚΟ, ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΤΥΛΙΞΕΙ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΣΤΟ ΦΙΛΟΤΙΜΟ
ΟΤΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΕΙΜΑΙ ΤΟ ΚΕΛΕΠΟΥΡΙ-ΛΑΧΕΙΟ...
ΛΕΣ ΚΑΙ ΧΑΘΗΚΑΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ..
ΓΕΝΙΚΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΤΟΥΣ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΑ-ΚΑΧΥΠΟΤΠΤΑ...
ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΧΘΡΟΣ ΤΟΥΣ..

keep_walking
03-07-2008, 19:30
Δεν θελουν να εχεις σχεση με αυτο το ατομο οποτε να αναμενεις να ακουσεις και το πιο \"ανατριχιαστικο\" και το πιο \"στερουμενου παντελης λογικης\" επιχειρημα.
Δεν χρειαζεται να τα σκεφτεσαι λοιπον αυτα και να προσπαθεις να εξηγησεις βασει της λογικης την \"συναισθηματικη τους αντιδραση\" και τα λογια τους...δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος.
Ουτε πρεπει να τα αναφερεις σε μας ωστε να δωσουμε επιβεβαιωση οτι δεν ειναι ετσι τα πραγματα και οτι εχεις δικιο.Προσπερασε τα και αρχισε να ενεργεις.

CHRPAP
10-07-2008, 13:12
ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΠΗΡΑ ΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΕΝΑΝ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΝΑ ΜΕ ΒΗΘΗΣΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΒΙΩΝΩ ΜΗΝΕΣ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΠΟΥ ΟΣΟ ΠΑΕΙ ΘΑΡΡΕΙΣ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΥΕΙ..ΠΛΕΟΝ ΕΙΧΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ, ΝΑ ΜΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΝΑΣΑ..

ΜΟΥ ΧΟΡΗΓΗΣΕ ΤΟ LADOSE ΚΑΙ ΤAVOR ΣΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΒΑΣΗ, ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΕΧΩ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΥΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΛΑΒΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ..

ΗΘΕΛΑ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΣΑΣ ΜΙΛΗΣΩ ΓΙΑ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ.. ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕ ΠΡΟΦΙΛ ΣΤΟ MYSPACE, ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΟ FACEBOOK, ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΔΕΙΞΕ, ΕΙΧΕ ΦΟΤΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΓΡΑΦΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΒΑΛΕ ΚΑΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΜΑΣ..ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ..ΕΓΩ ΟΜΩΣ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΟΥ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ, Μ-ΠΗΚΑ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΣΜΟ ΝΑ ΨΑΞΩ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΤΟΥ, ΒΡΗΚΑ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΠΗΚΑ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ ΚΟΠΕΛΕΣ ΜΕ ΚΟΠΛΙΜΕΝΤΑ ΤΟΥ ΣΤΥΛ: YOU ARE BEAUTIFUL, YOU LOOK LIKE A FLOWER KAI TETOIA.EYTYXVS TA MHNYMATA ΔΕΝ ΑΠΕΥΘΥΝΟΝΤΑΝ ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΦΟΤΟ ΣΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΤΟΥΣ ΜΕ ΓΥΜΝΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΟΥΤΕ ΗΤΑΝ ΠΡΟΣΤΥΧΑ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ!! ΗΤΑΝ ΝΟΡΜΑΛ ΚΟΠΕΛΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ..

ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΠΕΙΡΑΞΕ ΑΥΤΟ, ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΨΑΧΝΟΝΤΑΝ, ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΗΡΑ ΠΙΟ ΧΑΛΑΡΑ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ Η ΚΑΠΟΙΟ ΦΙΛΟ ΤΟΥ ΝΑ ΕΚΑΝΕ ΠΛΑΚΑ,ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ Η ΩΡΑ ΠΟΥ ΛΕΜΕ, ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ..

ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΧΘΕΣ ΤΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑ ΤΙ ΕΚΑΝΑ (ΓΙΑΤΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ) ΕΒΑΛΕ ΤΙΣ ΦΩΝΕΣ ΟΤΙ ΓΙΑΤΙ ΨΑΑΧΝΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟΥ ΖΗΤΗΣΩ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΔΕΙΞΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑΤΟΚΑΝΩ ΚΡΥΦΑ ΚΑΙ ΥΠΟΥΛΑ..ΚΑΙ ΟΝΤΩΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ, ΚΑΙ ΤΟΥ ΖΗΤΗΣΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ..

ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΔΕΝ ΤΗΑΝ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΤΑ ΕΣΤΕΛΝΕ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΤΟΥ (ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΣΥΓΚΑΤΟΙΚΟΥΝ), ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΦΩΝΑΖΕΙ ΟΤΙΦΤΑΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΤΙΜΟΣ ΚΑΙ ΑΦΗΝΕΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΤΑΝΕ (ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΤΟΥ ΕΝΝΟΟΥΣΕ), ΚΑΙ ΟΤΙ ΓΙΑΤΙ ΣΚΑΛΙΖΩ ΝΑ ΒΡΩ ΑΙΤΙΕΣ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΩ, ΑΦΟΥ ΑΥΤΟΣ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΜΕ ΚΑΜΙΑ ΦΙΛΗ ΤΟΥ ΓΙΑ ΚΑΦΕ, ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΔΕ ΘΑΜΕΝΕ ΜΑΖΙ ΜΟΥ 3 ΧΡΟΝΙΑ (ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΤΟΥ ΣΧΕΣΕΙΣ ΗΤΑΝ 3 ΜΗΝΩΝ ΜΕΓΙΣΤΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ, ΔΕΝ ΚΡΑΤΟΥΣΕ ΣΧΕΣΗ)..

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΠΙΣΤΕΨΩ, ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΗΤΑΝ ΤΟΥ ΑΔΕΡΦΟΥ ΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΠΡΟΦΙΛ? Η ΑΝ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΤΑ ΑΛΗΘΙΝΑ ΤΟΥ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΣ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑ ΨΕΥΤΙΚΟ!!ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ??

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΠΗΚΕ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΖΙΖΑΝΙΟ..ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΤΟΥ ΕΤΟΥΣ ΕΙΧΑΜΕ ΠΑΕΙ ΤΑΞΙΔΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΜΠΑΝΙΟ ΣΚΑΛΙΣΑ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΤΟΥ (ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΜΙΑ ΥΠΟΨΙΑ, ΑΠΟ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ) ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΒΡΕΙ ΚΑΤΙ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΑΠΟ ΑΓΝΩΣΤΟ ΑΡΙΘΜΟ ΑΠΟ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΣΤΛΕΝΕ : ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ,ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΔΩ, ΕΛΑ ΜΙΑ ΝΥΧΤΑ ΑΚΟΜΑ, ΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΔΩΡΟ, ΔΕ ΣΟΥ ΖΗΤΑΩ ΔΕΣΜΕΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.. ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΦΡΙΞΕΙ!!ΗΜΟΥΝ ΕΤΟΙΜΗ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ!! ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΤΟ ΠΑ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΤΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΦΑΣΗ 2-3 ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΥΤΗ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΕ..ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΗΣ ΕΙΧΕ ΣΤΕΙΛΕ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟΥ ΤΟΥ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ, ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΕ ΑΛΛΑΞΕΙ ΝΟΥΜΕΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΤΗΣ ΤΟ ΔΩΣΕΙ, ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ..ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΜΗ ΜΠΟΡΩΝΤΑΣ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΑΛΛΙΩΣ ΕΣΤΕΛΝΕ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ..ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΘΕΙ ΟΤΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ 2 ΝΟΥΜΕΡΑ (ΚΙΝΗΤΑ) ΕΚ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΤΟ ΕΝΑ (ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ) ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΑΙΡΝΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΔΕ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ, ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΔΩΡΕΑΝ ΟΜΙΛΙΑ 500 ΛΕΠΤΑ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ, ΕΝΩ ΤΟ ΑΛΛΟ ΤΟ ΕΠΑΙΡΝΕ Ο ΑΔΡΕΦΟΣ ΤΟΥ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΗΘΕΛΕ ΤΗΝ ΚΑΜΕΡΑ.ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΙΠΕ ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ ΕΛΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΗΛ ΝΑ ΔΕΙΣ ΟΤΑΝ ΤΟ ΣΗΚΩΣΕΙ ΑΝ ΘΑ ΠΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ Η ΟΧΙ..Η ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΗΛ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΤΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ..ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΔΕΧΤΗΚΑ (ΚΑΚΩΣΣ ΒΕΒΑΙΑ!!) ΑΠΟ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ..ΟΤΑΝ ΞΕΣΠΑΣΕ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΙΟ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΤΟ ΠΑΠ ΤΕΣΤ ΤΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΗΤΑΝ ΚΑΘΕΤΟΣ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΗΛ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΤΟΥ..

Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΔΕ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΓΕΝΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΟΣ, ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΣΧΕΣΗ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑ ΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΕΤΣΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙ, ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΜΕ ΑΓΑΠΑΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ..ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΘΕΛΕΙ..ΑΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΤΙ ΝΑ ΚΡΑΤΑ ΤΗΣΧΕΣΗ?

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ, ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ??ΤΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ? 3 ΣΕΝΑΡΙΑ:ΟΛΑ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΔΙΚΑ ΤΟΥ,Η ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟΥ ΑΔΕΡΦΟΥ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ, ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΧΑΒΑΛΕ, Η ΟΛΑ ΤΟΥ ΑΔΕΡΦΟΥ ΤΟΥ.. ΑΥΤΟΣ ΑΝΤΙΔΡΑΕΙ, ΘΕΩΡΕΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΔΙΚΗ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΨΑΧΝΩΝΑ ΒΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΩ..

ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΟΥΒΑΡΙ, ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ, ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΟΣ, ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΑΓΑΠΩ ΚΑΙ ΘΑΤΑΝ ΓΙΑΜΕΝΑ ΠΡΟΔΟΣΙΑ ΚΑΙ ΠΟΝΟΣ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΙΑΤΡΙΚΗ ΑΠΟΨΗ, ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΚΟΛΛΗΣΩ ΚΑΤΙ..ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ??

marina38
10-07-2008, 18:03
Καταρχήν είσαι σίγουρη ότι απευθύνθηκες σε ψυχολόγο; Ο ψυχολόγος σου έγραψε φάρμακα;;; Συζητάτε καθόλου, προγραμματίσατε μια σειρά συναντήσεων;

Πάντως τα βλέπω πολύ μπερδεμένα τα πράγματα μέσα σου με βάση αυτά που γράφεις. Έλεγες στην αρχή ότι ο φίλος σου δεν σου δίνει δικαιώματα, ότι είσαστε μονογαμικοί και εδώ παραθέτεις ένα σωρό αμφιβολίες. Έπειτα, σε προηγούμενα μηνύματα έλεγες ότι τώρα περισσότερο από ποτέ θέλεις ένα μωρό, ότι οι γονείς σου αντιδρούν σε αυτή την ωραία και σταθερή σχέση, ενώ εδώ φαίνεται ότι δεν έχεις λύσει βασικά ζητήματα με τον εαυτό σου και με τη σχέση σου, για να μην πω και για το θέμα της υγείας-προφυλάξεων!....

Με λίγα λόγια, για να μην ξανακολλήσεις πολύ απλά να χρησιμοποιείς προφυλακτικό. Το να ξέρεις τι κάνει ανά πάσα ώρα και στιγμή ένας άλλος άνθρωπος, μόνο ένας ντετέκτιβ θα στο διαλευκάνει, αυτό θα κάνεις στη ζωή σου, θα την σπαταλάς ελέγχοντας τη ζωή των άλλων;

Κατά τ\' άλλα, αν ένας άνθρωπος θέλει να παίζει από δω κι από κει δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν ενδιαφέρεται για σένα, ούτε είναι απόδειξη ότι ενδιαφέρεται επειδή κρατάει τη σχέση μαζί σου. Υπάρχουν χίλιοι δυο λόγοι που κάνουν έναν άνθρωπο να διατηρεί μια σχέση. Και χίλιοι δυο λόγοι για τους οποίους κάποιος μπορεί να παίζει κι αλλού ενώ έχει ήδη σχέση.

Ξέρεις επίσης τι παρατηρώ; Αν και είναι σαφές ότι χρειάζεται να τα βρεις με τον εαυτό σου για να μη νιώθεις την ανάγκη να ψάχνεις κινητά και μηνύματα, από την άλλη, σαν πολλές δικαιολογίες να δίνεις του φίλου σου.... (ειδικά αυτό το \'έλα μια νύχτα ακόμα\' που απευθύνεται στον \'αδερφό\' του, ε τι να σου πω, πίστεψε ότι θες.... )

CHRPAP
10-07-2008, 20:02
ΝΑΙ ΜΑΡΙΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΥΗΚΑ ΣΕ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ, ΑΠΟ ΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΤΟΝ ΔΩ ΚΑΙ ΘΑ ΡΧΙΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΣΥΝΕΔΡΙΕΣ.

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΗ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ, ΚΡΙΝΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΝΤΑΞΕΙ, ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΜΕ ΚΑΘΕ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΑΓΑΠΑΕΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΘΕΛΕΙ-ΠΟΘΕΙ..

ΑΠΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ, ΤΟ ΠΟΛΥ 3 ΜΗΝΕΣ ΚΡΑΤΟΥΣΑΝ,ΟΠΟΤΕ ΑΝ ΔΕΝ ΕΝΙΩΘΕ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΕΝΕΙ? ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΝΑ ΧΩΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΖΩΟΥΛΑ ΤΟΥ ΜΕ ΧΙΛΙΕΣ ΔΥΟ ΓΥΝΑΙΚΕΣ!! ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΝΤΟΜΠΡΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΚΑΙ ΜΙΛΑΕΙ ΧΥΜΑ, ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ, ΓΙΑΤΙ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΤΟ ΚΡΥΨΕΙ? ΕΠΙΣΗΣ, ΟΤΑΝ ΕΜΕΝΑ ΒΓΗΚΕ ΤΟ ΠΑΠ ΤΕΣΤ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΕΠΙ ΜΗΝΕΣ ΤΟΝ ΠΕΡΝΟΥΣΑ ΑΠΟ ΚΟΣΚΙΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΚΑΝΕ, ΚΑΙ ΑΝ ΗΤΑΝ ΑΠΙΣΤΟΣ Η ΟΧΙ, ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΤΙΠΟΤΑ!ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΟΠΟΤΕ ΑΝΑΦΕΡΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΒΡΕΙ ΕΠΙΜΕΝΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΗΛ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΤΟΥ Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ!ΤΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΥΠΟΚΡΙΝΕΤΑΙ?
ΟΝΤΩΣ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΩ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ, ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΗΓΑΖΟΥΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΕΣ ΚΑΙ Η ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΣΚΑΛΙΖΩ ΚΙΝΗΤΑ Κ.Α.. ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ..

CHRPAP
10-07-2008, 21:13
ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ..

marina38
10-07-2008, 21:49
Σε ρώτησα αν όντως πήγες σε ψυχολόγο, γιατί λες \"μου χορήγησε ladose και tavor\" και παραξενεύτηκα γιατί πολύ απλά, δεν είναι δυνατόν ένας ψυχολόγος να σου γράψει φάρμακα. Μήπως λοιπόν εννοείς ψυχίατρο;

Με το φίλο σου έχετε σκεφτεί να συγκατοικήσετε;

CHRPAP
10-07-2008, 22:24
ΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΜΑΡΙΝΑ, ΨΥΧΙΑΤΡΟΣ ΕΙΝΑΙ..

ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΗΚΑΜΕ ΝΑ ΣΥΓΚΑΤΟΙΚΗΣΟΥΜΕ, ΑΥΤΟΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΙΕΚ ΜΑΖΙ, ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΚΟΜΑ ΣΠΟΥΔΑΖ,Ω..
ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΡΩΤΑΣ ΑΥΤΟ?

CHRPAP
10-07-2008, 22:35
ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΛΕΣ ΔΗΛ ΜΑΡΙΝΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΟΣ??
ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΑΝΤΙΔΡΑ ΕΤΣΙ, ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΔΙΚΗΜΕΝΟΣ, ΚΑΙ ΠΛΗΓΩΘΗΚΕ? ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΟΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ (ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΚΑΦΕ ΜΕ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΤΟΥ)..ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ??

CHRPAP
11-07-2008, 00:03
ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΜΙΛΗΣΑΜΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΟΣΟ ΞΕΝΕΡΩΣΕ ΠΟΥ ΤΟΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΑ ΤΟΣΟ..
ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ ΕΒΑΛΕ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΜΟΥ, ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΣΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΠΟΥ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΕΛΕΙΠΕ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΟΠΟΤΕ ΑΥΤΟ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΟΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΔΙΚΑ ΤΟΥ..ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΣΤΑΛΕΙ ΕΛΕΓΕ:ΥΟU ARE A TIGER! ΚΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΜΕ ΦΩΝΑΖΕΙ ΓΕΝΙΚΑ ΤΙΓΡΑΚΙ ΧΑΙΔΕΥΤΙΚΑ, ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΠΟΥ ΜΙΛΗΣΑΜΕ ΛΕΕΙ: ΜΕ ΕΧΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΣΟ ΒΛΑΚΑ, ΝΑ ΛΕΩ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΕ ΑΛΛΕΣ, ΑΣΧΕΤΕΣ, ΜΕ ΥΠΟΚΟΡΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΣΕ ΣΕΝΑ?ΤΟΣΟ ΧΥΔΑΙΟ ΜΕ ΘΕΩΡΕΙΣ??
ΑΡΑ ΤΕΛΙΚΑ ΗΤΑΝ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟΥ ΑΔΕΡΦΟΥ ΤΟΥ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ..ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΞΕΦΤΙΛΑ ΠΟΥ ΣΧΕΔΟΝ ΠΕΙΣΤΗΚΑ ΟΤΙ ΜΕ ΚΕΡΑΤΩΝΕ..ΑΠΛΑ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΤΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΠΡΟΦΙΛ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ, ΔΕ ΦΟΒΑΤΑΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ??
Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΘΗΚΕ ΠΟΛΥ ΜΕ ΑΥΤΟ, ΑΣΕ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΦΟΒΑΤΑΙ ΟΤΙ ΕΓΩ ΚΑΝΩ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΤΟΝ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΝ..ΔΕ ΜΙΛΙΕΤΑΙ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟΥ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΟΤΙ ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ..
ΑΠΛΑ ΟΙ ΔΥΟ ΑΥΤΕΣ ΣΑΤΑΝΙΚΕΣ ΣΥΜΠΤΩΣΕΙΣ ΜΕ ΕΒΑΛΑΝ ΣΕ ΠΟΛΥ ΣΚΕΨΗ, ΥΠΕΦΕΡΑ, ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΖΙΖΑΝΙΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝ ΜΕΡΕΙ..
ΤΙ ΛΕΣ?

Sofia
11-07-2008, 10:59
ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΟΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ (ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΚΑΦΕ ΜΕ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΤΟΥ)..ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ??

αυτό ειναι δικαίωμα............ \"απιστιας\"? ο καφές εννοώ...

Sofia
11-07-2008, 11:16
επίσης θα σου έλεγα, πώς ειναι αδύνατο να σου πει κάποιος απο δω αν ο φίλος σου ειναι \"πιστος\" ή όχι. πραγματικά αδύνατο. ειναι εσύ τι βλέπεις κ τί αισθηση σου δίνει. εχει σημασια αν του εχεις εμπιστοσύνη. πώς κλονίζεται η εμπιστοσύνη σου στη σχέση.