PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Οταν αγαπας ποσα αντεχεις.μενεις μετα απο ενα νευρικο κλωνισμο...

R19
16-04-2008, 12:30
δεν ξερω καν αν ειμαι στο καταλληλο forum.πριν 3 μηνες το αγορι μου επαθε νευρικο κλωνισμο και ο γιατρος του εδωσε zyprexa.Ξερω οτι ο νευρικος κλωνισμος δεν ειναι διαγνωση ομως ο ψυχιατρος αυτο μας ειπε. Ολα εχουν ηρεμησει αλλα παμε σοβαρα και καπου φοβαμαι.

Woman
16-04-2008, 12:43
Καλημέρα...
Συγγνώμη.. αλλά δεν κατάλαβα.

Δεν άντεξες τον \"ένα\" νευρικό κλονισμό που έπαθε το αγόρι σου (όπως λέει και ο τίτλος του ποστ σου)?

Ή φοβάσαι μην ξαναγίνει πολλές φορές ακόμα?

Ή και τα δύο??

R19
16-04-2008, 13:11
ΑΝΤΕΞΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΤΑΘΗΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΙΣΩΣ ΣΑΣ ΜΠΕΡΔΕΨΑ.ΑΠΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ...

Woman
16-04-2008, 14:33
Φοβάσαι λοιπόν (αν κατάλαβα καλά) μην επαναληφθεί..

Τι να σου πω.. Μια φορά το είχε πάθει και μια πολύ καλή μου φίλη.. πολλά χρόνια πριν. Δεν επαναλήφθηκε όμως μέχρι τώρα.

Δεν ειμαι κατάλληλη για να σου απαντήσω, δεν έχω γνώσεις περί του θέματος, απλά θα σου έλεγα ότι είναι κρίμα να διαλύσεις μία σχέση (αν τον αγαπάς) για κάτι που έγινε μία φορά και που πιθανόν να μην επαναληφθεί!

Sofia
16-04-2008, 14:38
η σχέση σας πώς ειναι? πώς νιωθεις μαζί του?

R19
16-04-2008, 16:43
πολυ καλα.μικρο προβληματα υπαρχουν.πηρα τον γιατρο του σημερα μου ειπε οτι ειναι παρανοειδης διαταραχη.τον αγαπαω παρα πολυ και δεν θελω νατον αφησω αλλα μαλλον πρεπει να το κανω.

Θεοφανία
16-04-2008, 16:47
Φαντάσου δηλαδή να μη τον αγαπούσες τι θα έκανες....

susperia
16-04-2008, 16:50
συγνωμη κιολας που δεν καταλαβα, αλλα τι εννοεις επαθε νευρικο κλονισμο! δηλαδη ενας που παθαινει νευρικο κλονισμο τι παθαινει ακριβως? και σενα το κολλημα που ειναι αφου αυτος επαθε νευρικο κλονισμο κι αυτος υπεφρε, οχι εσυ! και επισης δεν καταλαβα γιατι πρεπει να τον αφησεις, στα δυσκολα αφηνουμε καποιον? ή μηπως αυτος στο ζητησε?

susperia
16-04-2008, 16:52
Originally posted by Θεοφανία
Φαντάσου δηλαδή να μη τον αγαπούσες τι θα έκανες....
λολ!

Θεοφανια με εχεις τσαντισει παρα πολυ που με περασες στα ποστ! κανονισε την πορεια σου κακομοιρα μου...

Sofia
16-04-2008, 17:16
Originally posted by R19
τον αγαπαω παρα πολυ και δεν θελω νατον αφησω αλλα μαλλον πρεπει να το κανω.

τί πάει να πει \"πρεπει\"?

Sofia
16-04-2008, 17:17
επίσης τί θεωρεις οτι \"αντεξες\" στην σχεση σας?

susperia
16-04-2008, 17:19
sofia το με το \'\'πρεπει\'\' να τον αφησω εννοει πως \'\'πρεπει\'\' ετσι να δειξει την αγαπη της!

Sofia
16-04-2008, 17:22
μπορει να απαντησει κ η ιδια φανταζομαι....αυτο κατάλαβες εσυ,εγω κατι αλλο...σημασια δεν εχει αυτο.σημασια εχει πως το βλεπει η ιδια. κ ειμαι περιεργη να διαβάσω τι εννοει με το πρεπει.

ξέρεις αλλος θα θεωρουσε ΘΕΛΩ (ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΕΠΕΙ) να μεινω εκφραζοντας ετσι την αγαπη του ή την συμπαρασταση του,με το σκεπτικο οτι η σχεση ηταν πολυ καλη (οπως λεει η ιδια).

susperia
16-04-2008, 17:37
Originally posted by Sofia
μπορει να απαντησει κ η ιδια φανταζομαι...
γιατι ειπα εγω οτι δεν μπορει να απαντησει η ιδια? ενα σχολιο εκανα. μπορει να πεφτω μεσα μπορει να πεφτω κι εξω. Η απαντηση της θα το δειξει. απ τα οσα ειπε μεχρι στιγμης που ειναι πολυ λιγα μου καθεται καπως αυτο το \'\'πρεπει\'\' να τον αφησω, γιατι ο αλλος στα δυσκολα φαινεται. απ την αλλη μπορει απλα να μην εχει εξηγησει καλα τα πραματα και να ειναι διαφορετικα ενδεχομενως...

Θεοφανία
16-04-2008, 17:47
Ας το διορθώσει κάποιος....Λέγεται κλονισμός...δεν κλωνοποιήθηκε κανείς!

R19
16-04-2008, 18:15
συγγνωμη ενταξει.νευρικος κλονισμος.ικανοποιημενοι.. κουστε. το προβλημα παρουσιαστηκε πριν 2 μηνες.του σταθηκα παρα πολυ σε σημειο να παραμελησω τον ιδιο μου τον ευατο.απλα μετα απο αυτοδεθηκαμε.και ενω πριν ηταν σχετικα απομακρος τωρα ηρθε πιο κοντα μου.και αρχισαμε να σκεφτομαστε να προχωρησουμε σοβαρα./και γι΄αυτο αρχισαν να μπαινουν οι αμφιβολιες.ειμαι 27 εκεινος 30.φοβαμαι για το μελλον μου.εχει παρανοειδης διαταραχη.ποσο σοβαρο μπορει να ειναι και ποιο το μελλον μου.

susperia
16-04-2008, 18:20
εγω δεν μπορω να σου απαντησω καθως δεν απαντησες σε καμια διευκρινιστικη ερωτηση μου για να καταλαβω τι παιζει. τι περιμενεις να σου πω (πουμε?). Ειχε ενα νευρικο κλονισμο, ωραια καλα μεχρι εδω. Διαγνωστηκε και με μια διαταραχη πολυ καλα κι ως εδω. Πιστευεις οτι θα βγαλουμε ακρη μ αυτα τα δυο πραματα? Αν απαντησεις σ αυτα που σε ρωτησα πριν ισως μπορεσουμε να πουμε καποια πραματα, τουλαχιστον εγω, για τους αλλους δεν ξερω...

R19
16-04-2008, 18:26
μπορεις να διευκρινησεις την ερωτηση;;ολα εγιναν υστερα απο φορτιση στην δουλεια του.απλα ηταν σαν χαμενος ειχε αυπνιες και καπου νομιζε οτι οι αλλοι ηθελαν το κακο του.και ξεκινησε να παιρνει φαρμακα.

Θεοφανία
16-04-2008, 18:31
Το θέμα δεν είναι τι έχει αυτός, αλλά τι θες εσύ.
Εγώ τουλάχιστον με όλα αυτά που αναφέρεις μέχρι τώρα, δεν βλέπω να υπάρχει και ιδιαίτερα μεγάλο συναίσθημα από μέρους σου.
Αν είναι έτσι, κάθισε μαζί του μέχρι να ηρεμήσει λίγο ο άνθρωπος και μετά χώρισε γιατί είναι κρίμα να τον κοροιδεύεις.
Απλά αν το κάνεις τώρα θα φάει μεγαλύτερη φρίκη.

R19
16-04-2008, 18:34
μα αυτο ειναι το θεμα μου οτι γκρεμιζετε ο κοσμος μου και μονο που σκεφτομαι να φυγω

Θεοφανία
16-04-2008, 18:37
Τότε γιατί μας ρωτάς τι να κάνεις;
Εσύ όταν ρωτάς τον εαυτό σου, τι σου απαντάει;

susperia
16-04-2008, 18:42
Originally posted by R19
μπορεις να διευκρινησεις την ερωτηση;;

Originally posted by susperia
...δηλαδη ενας που παθαινει νευρικο κλονισμο τι παθαινει ακριβως? και σενα το κολλημα που ειναι αφου αυτος επαθε νευρικο κλονισμο κι αυτος υπεφερε, οχι εσυ! και επισης δεν καταλαβα γιατι πρεπει να τον αφησεις, στα δυσκολα αφηνουμε καποιον? ή μηπως αυτος στο ζητησε?

επισης για ποσο καιρο ειχε τα συμπτωματα?

Φοίβη
16-04-2008, 18:42
Originally posted by R19
μα αυτο ειναι το θεμα μου οτι γκρεμιζετε ο κοσμος μου και μονο που σκεφτομαι να φυγω

R19, απο ό, τι καταλαβαίνω, και σε παρακαλώ διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, βρίσκεσαι σε ένα μεγάλο δίλημμα.Απο τη μια, σου είναι αδύνατον να φύγεις από αυτή τη σχέση, από την άλλη φοβάσαι και να μείνεις. Άν φύγεις, θα γκρεμιστεί ο κόσμος σου. Αν μείνεις φοβάσαι για το μέλλον σου. Σαν από αυτή τη σχέση να εξαρτάται η ζωή σου, ό, τι και να κάνεις?

R19
16-04-2008, 18:59
κατι τετοιο

Φοίβη
16-04-2008, 19:01
Φαντάζομαι οτι επειδή ακριβώς βρίσκεσαι σε τέτοιο αδιέξοδο γράφεις εδώ και ζητάς τη γνώμη μας...Φαντάζομαι οτι θα σου είναι δύσκολο να αποφασίσεις τι να κάνεις?έτσι είναι?

R19
16-04-2008, 19:56
λογικο δεν ειναι

must...live...
16-04-2008, 20:19
Αν τον αφήσεις τώρα θα είναι μάλλον η καταδίκη του... Προσπάθησε όσο μπορείς να είσαι δίπλα του μέχρι να νιώσει δυνατός. Μην βιαστείτε να προχωρήσετε τη σχέση πάνω στα δύσκολα... Τα φάρμακα αυτά θα κάνουν κακό στη σχέση σας να το ξέρεις. Δε θα μπορεί να λειτουργήσει όπως θέλει απέναντί σου. Οπωσδήποτε να πάει και σε άλλο (αν όχι άλλους) γιατρούς να πουν κι αυτοί τη γνώμη τους γιατί ο πρώτος μπορεί να είναι υπερβολικός.

susperia
16-04-2008, 21:14
ευτυχως R19 που μου ειπες να διευκρινισω την ερωτηση για να λαβω την ανυπαρκτη απαντηση σου.

Woman
16-04-2008, 21:36
ευτυχως R19 που μου ειπες να διευκρινισω την ερωτηση για να λαβω την ανυπαρκτη απαντηση σου.

!!!!... τώρα να πω ότι έχεις άδικο?? Όχι δεν έχεις!

Remedy
16-04-2008, 22:17
ποσα χρονια εχετε αυτη την σχεση?

R19
17-04-2008, 20:40
Originally posted by R19
μπορεις να διευκρινησεις την ερωτηση;;ολα εγιναν υστερα απο φορτιση στην δουλεια του.απλα ηταν σαν χαμενος ειχε αυπνιες και καπου νομιζε οτι οι αλλοι ηθελαν το κακο του.και ξεκινησε να παιρνει φαρμακα. οπως βλεπεις σου απαντησα τι επαθε.ναι το επαθε εκεινος αλλα εγω παρατησα τα παντα για να τον στηριξω.και δεν ειναι οτι πιο ομορφο να βλεπεις τον ανθρωπο που αγαπας και νοιαζεσαι να ειναι σε μια οχι και τοσο ομορφη κατασταση και να λιωνει.Οταν σκεφτεσαι το ενδεχομενο να προχωρησεις σοβαρα με καποιον ξερεις οτι εχει καποιο ψυχολογικο προβλημα που προφανως θα τον ακολουθει ολη του την ζωη, καπου εχεις καποιες αμφιβολιες.ομως σας ειπα και μονο που σκεφτομαι να τον αφησω τρελαινομαι επομενως παραμενω και εχω κατι μεσα μου να με τρωει.εχουμε 1 1/2χρονο σχεση.

Helena
17-04-2008, 20:48
σταθμιζεις τα πραγματα και βλεπεις τι σε κανει να πονας λιγοτερο το να ειστε μαζι και να ανησυχεις για το μελλον(απολυτα κατανοητο και σεβαστο ) η το να ξεκινησεις απο την αρχη και πραττεις αναλογα..
παντως αν ακολουθησει στα σοβαρα τη φαρμακευτικη αγωγη και δεν κανει λαθη που καναμε αλλοι(να τα σταματησει αυθαιρετα πχ οταν νιωσει καλυτερα) θα ειναι λειτουργικος
σου ευχομαι ολα να πανε κατ ευχην

R19
17-04-2008, 22:11
απο την μια σκεφτομαι οτι π.χ πες οτι τον αφηνω, (που δεν νομιζω οτι θα το κανω εκτος αν γινει κατι παρα πολυ σοβαρο.) που ξερω ο επομενος τι θα ειναι και αν θα ειναι και τι μπορει να γινει και με εκεινον στο μελλον. τωρα ειμαι με εναν ανθρωπο που με συμπληρωνει αν οχι 100% αρκετα θα ελεγα, με εναν αξιολογο χαρακτηρα. Αυτη την δεδομενη στιγμη ολα ειναι καλα. αλλα καπου ψιλοφοβαμαι.

marina38
18-04-2008, 14:15
Είναι λογικό να φοβάσαι. Τώρα είναι όλα καλά; Θα έλεγα να εστιάσεις στη συνολική ποιότητα της σχέσης σας και αν εσύ είσαι ικανοποιημένη μέσα σε αυτή. Στο μεταξύ δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάρεις βιαστικές αποφάσεις για δέσμευση, τη στιγμή μάλιστα που απ\' όσο καταλαβαίνω, τέτοιο θέμα δεν είχε τεθεί πριν την κρίση.

Καλό είναι να μην μείνεις σε μία σχέση από ανασφάλεια (\'θα βρω άραγε το καλύτερο ή θα μείνω μόνη;\') ή από αίσθηση καθήκοντος (\'πρέπει να του συμπαρασταθώ\'), αλλά επειδή σταθμίζοντας τα θετικά και τα αρνητικά (που ένα από αυτά μόλις βίωσες) κρίνεις ότι σου αρέσει αυτός ο άνθρωπος και η μεταξύ σας σχέση.

Αν ο φόβος σου για το μέλλον είναι μεγάλος, είναι δικό σου θέμα να αποφασίσεις αν θέλεις να τον ξεπεράσεις, αν είναι λογικό να τον ξεπεράσεις (έχει καταλάβει ο φίλος σου τι συνέβη; είναι διατεθειμένος να το αντιμετωπίσει;) ή να τελειώσεις αυτή τη σχέση, καθώς είναι αναμφισβήτητα δικαίωμά σου να αποφασίσεις τι αντέχεις και τι όχι σε κάθε φάση της ζωής σου.

Πράγματι δεν υπάρχουν εγγυήσεις για το \'τι θα είναι ο επόμενος\', όπως δεν υπάρχουν εγγυήσεις για το τι θα αντιμετωπίσουμε εμείς οι ίδιοι στην πορεία της ζωής μας. Κανένας δεν έχει τα τέλεια γονίδια ή την τέλεια ψυχική υγεία, αλλά κάποιοι μας ταιριάζουν και κάποιοι όχι, ανεξαρτήτως \'διαταραχών\'.

Sofia
18-04-2008, 15:45
Originally posted by marina38
Κανένας δεν έχει τα τέλεια γονίδια ή την τέλεια ψυχική υγεία, αλλά κάποιοι μας ταιριάζουν και κάποιοι όχι, ανεξαρτήτως \'διαταραχών\'.

μμμ μ αρεσε αυτο! οντως έτσι ειναι....

R19
19-04-2008, 16:01
ευτυχως R19 που μου ειπες να διευκρινισω την ερωτηση για να λαβω την ανυπαρκτη απαντηση σου. και που σου την εδωσα πολυ σημασια εδωσες.

susperia
19-04-2008, 16:15
Originally posted by R19

ευτυχως R19 που μου ειπες να διευκρινισω την ερωτηση για να λαβω την ανυπαρκτη απαντηση σου. και που σου την εδωσα πολυ σημασια εδωσες.
τωρα το δα. θα μυρισω εγω τα νυχια μου ποτε θα απαντουσες κι αν θα απαντουσες στην ερωτηση μου? σε ρωτησα γιατι δε θελω να κανω τον εξυπνο κι οτι εχω γνωμη για ολα χωρις να ξερω παραπανω λεπτομερειες. Θα μπορουσα απλα να πω οτι δεν αφηνουμε τον αλλον στα δυσκολα και να τελειωνει η υποθεση. Παντως απο τον τροπο που γραφεις φαινεται οτι εχεις πολλες αμφιβολιες εξαιτιας της απροβλεψιμοτητας της καταστασης του και του ψυχισμου του. Λοιπον καλο θα ειναι αμα εχεις τετοιες αμφιβολιες να μην βιαστεις για οτιδηποτε, δεν εχει σημασια για το κατα ποσο ειναι σωστο ή οχι να τον αφησεις, γιατι ετσι κι αλλιως ενας ανθρωπος με αμφιβολιες και πολλα διλληματα κανει και τον αλλο να υποφερει εξαιτιας της ανισσοροπιας του. Εγω θα ελεγα οτι αυτο που προεχει ειναι οπωσδηποτε να τον στηριξεις μιας και περναει δυσκολα και οπωσδηποτε να σκεφτεις οτι αμα εσυ λυπασαι μια φορα για την κατασταση του αυτος λυπαται 1000 και για τον εαυτο του και για σενα που τον βλεπεις σε στιγμες μεγαλης αδυναμιας. Στηριξε τον πανω απ ολα τωρα και αργοτερα ξεκαθαριζεις τι θα κανεις. Παντως αν εχεις πολλες ανασφαλειες καλο θα ηταν να τον αφησεις αργοτερα, γιατι και θα αναρωτιεσαι συνεχεια αν εκανες το σωστο και γιατι θα τον κανεις και τον ιδιο χειροτερα. Οσο κι αν ποναει κι εγω δε θα ηθελα στο πλαι μου εναν ανθρωπο που νιωθει ανασφαλειες γι αυτο που ειμαι. Παντως οτι κι αν αποφασισεις πρεπει να ναι για το καλο και των δυο.

liberchild
19-04-2008, 20:59
Θα φανεί λίγο κυνικό αλλά θεωρώ ότι απ τη στιγμή που αναρωτιέσαι πρώτα μέσα σου και ύστερα ρωτάς και τρίτους, το θέμα είναι λήξαν.

R19
20-04-2008, 13:30
δεν ειναι ληξαν γιατι εχουν περασει 3 μηνες ολα εχουν ηρεμησει και εγω ειμαι στο πλευρο του και με το παραπανω.....

R19
22-04-2008, 16:44
:P

susperia
22-04-2008, 16:49
R19, πηρες καμια αποφαση για το τι θα κανεις ή μπα?

R19
22-04-2008, 18:02
ειπαμε προς το παρον μενω.απλα εχω ανησυχιες.

R19
31-07-2008, 16:59
ειμαι πολυ μπερδεμενη.εχουν γίνει πάρα πολλα και με έχουν φέρει στα όριά μου.μάλλον θα φύγω.έχω κουραστεί.