PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Απαλαγη για το στρατο

mixalakis
22-03-2008, 22:21
το μαιο κανονικα μπαινω φανταρος, αλλα δεν ειμαι σε θεση να υπηρετησω την μαμα πατριδα, δεν ειμαι σε θεση να παιρνω διαταγες, τι πρεπει να κανω για να παρω απαλλαγη για χρονια καταθλιψη με ανχωδεις διαταραχες και κρισεις πανικου μαζι με νοσοφοβια? καποιο παιδι ειχε γραψει οτι μπορω να παρω απαλαγη εαν παω στο φρουραρχειο και παω το χαρτι απο τον ψυχιατρο μου, πειραζει που το χαρτι ειναι απο ιδιωτη ψυχιατρο?απλα δεν θελω να μπω μεσα στο στρατο και να με στειλουν μετα στο ψυχιατρικο του στρατου, για να γλιτωσω την ταλαιπωρια που θα με επηρεασει και αρνητικα , αφηστε που στην πυλη οταν μπεις σου παιρνουν ολα οτι εχεις σε φαρμακα και μπορει να κανεις και 3 μερες να τα ξαναπαρεις πισω. μονο στην ιδεα αυτη μια διαταραχη θα μου ερθει οποσδηποτε. περιμενω νεα σας εαν γνωριζετε για το θεμα.
ευχαριστω εκ τον πρωτερον..

raul
22-03-2008, 22:27
γιατί μιχαλάκη πιστεύεις ότι δεν θα μπορέσεις να τα καταφέρεις στο στρατό? Εγώ ξέρω και άλλους που έχουν τα προβλήματα τα δικά μας και πήγαν στρατό και τελείωσαν. Γιατί δδδεν πεισμώνεις? Ούτε κ εγώ έχω πάει και δεν σου κρύβω ότι φοβάμαι και εγώ όταν θα έρθει η στιγμή, αλλά μόνο κερδισμένοι μπορούμε να βγούμε από αυτή την ιστορία. Ενώ τώρα που το αποφεύγεις σκέψου ότι θα είναι χειρότερα.

LOSTRE
22-03-2008, 22:49
Egw phga fantaros otan htan 18 mhnes h 8hteia...Tote eixa panikoys kai agxos se megalo va8mo,alla den epairna farmaka...Borw na sou pw oti to agxos efyge,yphrethsa ws I1 kai malista 2 xronia meta thn apolysh moy den eixa symptwmata...
Oi giatroi moy eipan oti h allagh perivallontos mou ekane kalo!!!Vasika kai twra an eixa xrhmata 8a efeyga apo tos spiti...:)
Twra,afou 8eleis na pareis apallagh \'h anavolh,kalutera einai otan sou er8ei to xarti gia katataksh na pas sto frourarxeio kai na eksetasteis apo psyxiatro poy vasika 8a se parampepsei sto 401 \'h sto 414 pou einai h psuxiatrikh klinikh tou stratou...Pantws sto strato eixame atoma me I4 aopla me psyxologika...

Winston_man
22-03-2008, 23:02
Φιλε θα σου πω τι εκανα εγω και πήρα αναβολή 2 χρονια. (Δεν σου δινουν αμεσως απαλλαγη-πρωτα παιρνεις αναβολη και μετα αν δεν εισαι σε θεση να υπηρετησεις παιρνεις απαλλαγη) Λοιπόν αρχικα θα πας στο φρουραρχειο Αθηνων (Αθηνα εισαι ετσι?) Θα εχεις μαζι σου 1) χαρτι από στρατ. γραφειο ποτε παρουσιαζεσαι και πού και 2) Χαρτι-α από γιατρους ή νοσοκομειο ή οτι εχεις τελως παντων. Ας ειναι και ιδιωτης δεν πειράζει. Αν θες σου προτεινω και τον δικο μου που ειναι πρωην Αρχιατρος και μετραει το χαρτι του περισσότερο. Λοιπον το φρουραρχειο θα σε στειλει σε ενα στρατιωτικο νοσοκομειο στη Πεντελη για εξέταση. Απο εκει μετα θα πας στην επιτροπή απαλλαγων (κοντα στο ΓΝΑ ειναι) και αυτοι θα αποφασισουν αν θα σου δωσουν αναβολή η όχι με βαση τη γνωματευση που πήρες από τη Πεντέλη. Αν σου δωσουν αναβολή μετα από κατι μερες πας στο ΡΟΥΦ και παιρνεις τα χαρτια αναβολών ή στα στελνουν. Αν τα θυμαμαι και καλα ετσι ηταν η σειρα σε μενα. Στη πεντελη ο γιατρος που θα σε εξετασει σου γράφει 1 ή 2 χρονια αναβολή ανάλογα. Αν εισαι πολυ χαλια πες του για 2. Επειδη εχει περάσει καιρος και μη σε παρω στο λαιμο μου, για σιγουρα, παρε τηλ στο φρουραρχειο να σου πουν τι πρεπει να κανεις ακριβώς: 210-7496458 Αν εχεις αποφασισει να μην πας, μην το καθυστερεις αλλο, οσο το δυνατον πιο γρηγορα πηγαινε στο φρουραρχειο για να παρεις σειρά. Μην το κανεις τελευταια στιγμή. οτι αλλο θες πες μου. Το φρουραρχειο ειναι απέναντι από το νοσοκομειο Ερρίκος Ντυνάν.

velout
23-03-2008, 03:57
Μιχαλάκη κι εγώ παρουσιάζομαι το Μάιο και έχω χεστεί πανω μου.Σκέφτομαι και γω να πάρω απαλλαγή αν δεν την παλέψω.Αν μπεις στο site omhroi.gr έχει τα πάντα όσον αφορά απαλλαγές κτλ.Πάντως όπως λένε στο site αυτό παιδιά που πήραν απαλλαγή είναι πανεύκολο να την πάρεις αρκεί να χεις χαρτί γιατρού απο νοσοκομείο.Πας στο φρουραρχείο και από κει σε παραπέμπουν στο νοσοκομείο και τέλος στην επιτροπή απαλλαγών.Μάλιστα πολλοί που πήραν απαλλαγή δεν είχαν καν συμπτώματα κατάθλιψης απλά πήραν ψεύτικη βεβαίωση από γιατρό.Θα την πάρεις άνετα μην αγχώνεσαι άμα έχεις ψυχολογικά προβλήματα και δεν την παλεύεις δε θα σε αναγκάσει κανείς να υπηρετήσεις.

pratsdim
23-03-2008, 09:43
Καλημέρα σε όλους!
Θα ήθελα να υπενθυμίσω σε όλα τα παιδιά, που πρόκειται να υπηρετήσουν τη θητεία τους και αντιμετωπίζουν το πρόβλημα της κατάθλιψης και των κρίσεων πανικού, ότι αναβολή μπορεί κάποιος να πάρει ακόμα και αφού παρουσιαστεί στη μονάδα. Σε περίπτωση που κάποιος νιώσει ότι δεν μπορεί να ανταπεξέλθει, μπορεί να το αναφέρει στα ιατρεία της μονάδας και σε 1-2 μέρες να είναι και πάλι έξω με 6μηνη (ή κάτι ανάλογο) αναβολή. Η μέγιστη αναβολή, η οποία μπορεί να χορηγηθεί, φθάνει τα δύο χρόνια.

Τυχαίνει να υπηρετώ τη θητεία μου αυτή την περίοδο και, επίσης, να έχω περάσει από ανάλογο \"λούκι\" κατάθλιψης και αγχώδους διαταραχής στο παρελθόν. Όσο είχα αγχωθεί πριν μπω στη μονάδα, τόσο ήρεμος ήμουνα μέσα! Ίσως γιατί συνηδειτοποίησα ότι οι περισσότεροι έχουν το ίδιο άγχος με μένα.

Να προσθέσω, τέλος, ότι, ο στρατός παρέχει 24ώρη ψυχολογική υποστήριξη και είναι από τα πρώτα στοιχεία, για τα οποία θα σας πληροφορήσουν από την πρώτη κιόλας ημέρα.

Να είμαστε όλοι καλά,
Δημήτρης

mixalakis
23-03-2008, 10:18
σας ευχαριστω ολους για τις προτασεις σας.
εγω παντως πιστευω οτι δεν θα την παλεψω στο στρατο γιατι ειμαι και 155 κιλα με υψος 1.74 οποτε και λογο των κιλων μπορω να παρω απαλαγη νομιζω.

mixalakis
23-03-2008, 10:25
Originally posted by Winston_man
Φιλε θα σου πω τι εκανα εγω και πήρα αναβολή 2 χρονια. (Δεν σου δινουν αμεσως απαλλαγη-πρωτα παιρνεις αναβολη και μετα αν δεν εισαι σε θεση να υπηρετησεις παιρνεις απαλλαγη) Λοιπόν αρχικα θα πας στο φρουραρχειο Αθηνων (Αθηνα εισαι ετσι?) Θα εχεις μαζι σου 1) χαρτι από στρατ. γραφειο ποτε παρουσιαζεσαι και πού και 2) Χαρτι-α από γιατρους ή νοσοκομειο ή οτι εχεις τελως παντων. Ας ειναι και ιδιωτης δεν πειράζει. Αν θες σου προτεινω και τον δικο μου που ειναι πρωην Αρχιατρος και μετραει το χαρτι του περισσότερο. Λοιπον το φρουραρχειο θα σε στειλει σε ενα στρατιωτικο νοσοκομειο στη Πεντελη για εξέταση. Απο εκει μετα θα πας στην επιτροπή απαλλαγων (κοντα στο ΓΝΑ ειναι) και αυτοι θα αποφασισουν αν θα σου δωσουν αναβολή η όχι με βαση τη γνωματευση που πήρες από τη Πεντέλη. Αν σου δωσουν αναβολή μετα από κατι μερες πας στο ΡΟΥΦ και παιρνεις τα χαρτια αναβολών ή στα στελνουν. Αν τα θυμαμαι και καλα ετσι ηταν η σειρα σε μενα. Στη πεντελη ο γιατρος που θα σε εξετασει σου γράφει 1 ή 2 χρονια αναβολή ανάλογα. Αν εισαι πολυ χαλια πες του για 2. Επειδη εχει περάσει καιρος και μη σε παρω στο λαιμο μου, για σιγουρα, παρε τηλ στο φρουραρχειο να σου πουν τι πρεπει να κανεις ακριβώς: 210-7496458 Αν εχεις αποφασισει να μην πας, μην το καθυστερεις αλλο, οσο το δυνατον πιο γρηγορα πηγαινε στο φρουραρχειο για να παρεις σειρά. Μην το κανεις τελευταια στιγμή. οτι αλλο θες πες μου. Το φρουραρχειο ειναι απέναντι από το νοσοκομειο Ερρίκος Ντυνάν.

φιλε μου περιμενω το χαρτι της καταταξης μου για να ξεκινησω τις ολες διαδικασιες, αλλα μου ειχαν πει απο το ρουφ οτι μπαινω μαιο. τωρα που λες οτι το χαρτι του γιατρου σου θα μετρησει περισσοτερο απο τον ιδιωτη ψυχιατρο που εχω, εαν μπορεις να στειλεις ενα πριβε μηνυμα τα στοιχεια του γιατρου σου για να του κανω μια επισκεψη. παντως αναβολη-απαλαγη μπορω να παρω και λογο των κιλων μου νομιζω ειμαι 155 κιλα με 1.74 υψος , και επισης μια αναβολη ενος ετους μπορω να παρω εαν θυμαμαι καλα , επειδη κανει θητεια ο αδερφος μου στο στρατο , μπηκε τον φεβρουαριο. και λενε οτι εαν ειναι ο ενας σου αδερφος στο στρατο, μπορεις να παρεις αναβολη μεχρι να τελειωσει.

mixalakis
23-03-2008, 10:31
Originally posted by raul
γιατί μιχαλάκη πιστεύεις ότι δεν θα μπορέσεις να τα καταφέρεις στο στρατό? Εγώ ξέρω και άλλους που έχουν τα προβλήματα τα δικά μας και πήγαν στρατό και τελείωσαν. Γιατί δδδεν πεισμώνεις? Ούτε κ εγώ έχω πάει και δεν σου κρύβω ότι φοβάμαι και εγώ όταν θα έρθει η στιγμή, αλλά μόνο κερδισμένοι μπορούμε να βγούμε από αυτή την ιστορία. Ενώ τώρα που το αποφεύγεις σκέψου ότι θα είναι χειρότερα.

ξερεις γιατι δεν θελω να παω στο στρατο? γιατι εκει που τελειωνει η λογικη ξεκινα ο στρατος!!!

Winston_man
23-03-2008, 13:36
Originally posted by mixalakis
φιλε μου περιμενω το χαρτι της καταταξης μου για να ξεκινησω τις ολες διαδικασιες, αλλα μου ειχαν πει απο το ρουφ οτι μπαινω μαιο. τωρα που λες οτι το χαρτι του γιατρου σου θα μετρησει περισσοτερο απο τον ιδιωτη ψυχιατρο που εχω, εαν μπορεις να στειλεις ενα πριβε μηνυμα τα στοιχεια του γιατρου σου για να του κανω μια επισκεψη. παντως αναβολη-απαλαγη μπορω να παρω και λογο των κιλων μου νομιζω ειμαι 155 κιλα με 1.74 υψος , και επισης μια αναβολη ενος ετους μπορω να παρω εαν θυμαμαι καλα , επειδη κανει θητεια ο αδερφος μου στο στρατο , μπηκε τον φεβρουαριο. και λενε οτι εαν ειναι ο ενας σου αδερφος στο στρατο, μπορεις να παρεις αναβολη μεχρι να τελειωσει.

Δεν ξερω σιγουρα να σου πω αν δικαιουσαι λογω κιλών-αυτο θα πρέπει να το ψάξεις. Ουτε αν ο ενας σου αδερφος ειναι στρατο μπορεις να πάρεις-ρωτα το και αυτο. Το χαρτι της καταταξης εμενα μου το εδωσε η αστυνομια. Σε παιρνει τηλ. απο το τοπικο αστυνομικο τμήμα και πας με ταυτοτητα και το παίρνεις. Γραφει που και ποτε παρουσιαζεσαι. Θα σου στειλω τα στοιχεια του γιατρου μου συντομα. Και αυτος ιδιωτης ειναι πλέον απλα ειναι πρωην αρχιατρος και εχει μεγαλύτερη επιρροη το χαρτι του. Σε μενα δουλεψε-ειχα και ενα δευτερο από μια άλλη επίσης ιδιωτη. 2 συνολο. Παρε και συ και απο αυτον που σαι τωρα ας ειναι ιδιωτης και παρε και από τον δικο μου να χεις 2 για πιο σίγουρα οπως ειχα εγω. Θα σου στειλω μυνημα σε λιγο.

mixalakis
23-03-2008, 13:47

Δεν ξερω σιγουρα να σου πω αν δικαιουσαι λογω κιλών-αυτο θα πρέπει να το ψάξεις. Ουτε αν ο ενας σου αδερφος ειναι στρατο μπορεις να πάρεις-ρωτα το και αυτο. Το χαρτι της καταταξης εμενα μου το εδωσε η αστυνομια. Σε παιρνει τηλ. απο το τοπικο αστυνομικο τμήμα και πας με ταυτοτητα και το παίρνεις. Γραφει που και ποτε παρουσιαζεσαι. Θα σου στειλω τα στοιχεια του γιατρου μου συντομα. Και αυτος ιδιωτης ειναι πλέον απλα ειναι πρωην αρχιατρος και εχει μεγαλύτερη επιρροη το χαρτι του. Σε μενα δουλεψε-ειχα και ενα δευτερο από μια άλλη επίσης ιδιωτη. 2 συνολο. Παρε και συ και απο αυτον που σαι τωρα ας ειναι ιδιωτης και παρε και από τον δικο μου να χεις 2 για πιο σίγουρα οπως ειχα εγω. Θα σου στειλω μυνημα σε λιγο.

οκ φιλε μου σε ευχαριστω θα περιμενω, γραψε μου και την διευθυνση του εαν μπορεις.στειλτα πριβε

Winston_man
23-03-2008, 13:50
οκ φιλε μου σε ευχαριστω θα περιμενω, γραψε μου και την διευθυνση του εαν μπορεις.στειλτα πριβε

εχεις U2U. ;)

mixalakis
23-03-2008, 13:54
σου απαντησα ηδη. περιμενω απαντηση..

pratsdim
23-03-2008, 14:37
σας ευχαριστω ολους για τις προτασεις σας.
εγω παντως πιστευω οτι δεν θα την παλεψω στο στρατο γιατι ειμαι και 155 κιλα με υψος 1.74 οποτε και λογο των κιλων μπορω να παρω απαλαγη νομιζω.

Φίλε Μιχάλη,
αναφορικά με το θέμα του υπερβολικού βάρους, δεν γνωρίζω αν μπορείς να πάρεις απαλλαγή, αλλά αυτό που μπορείς εύκολα να καταφέρεις είναι να σου δοθει Ι4 και, ουσιαστικά, να περάσεις την θητεία σου πολύ χαλαρά.

Δημήτρης

mixalakis
23-03-2008, 14:47
εδω βγαλανε τον αδερφο μου ι4 επειδη ιδρωνανε τα χερια του και του κανανε μποτοξ στα χερια για να μην ιδρωνουν. πιστευω για την παχυσαρκια ειναι παιχνιδακι να παρεις ι4. παντως κουραζομαι πολυ ευκολα δεν νομιζω να με χρειαζονται στο στρατο, εδω περα βγαινω οσο λιγοτερο μπορω απο το σπιτι γιατι φοβαμαι οτι θα παθω κατι λογο των κιλων.

S.T
05-05-2009, 01:38
Exei kaneis kanenan psixiatro stin athina na mou sistisei na paw na vgalw kapio xarti kai na me simvoulepsei endexwmenws gia anavoli???

Winston_man
14-07-2009, 21:38
Σημερα μου ήρθε το χαρτι για το στρατό. Τεθωρακισμενα Αυλώνα. Το αστειο στην ολη υπόθεση ειναι οτι οταν μικροτερο με ρωταγαν που θελω να παω στρατο ελεγα \"μαυροσκουφης\" (Τεθωρακισμενα) Ξερετε τι λεει μια Κινεζικη παροιμια? Προσεχε τι ευχεσαι... χαχα...

Οπως και να χει θα ζητησω νεα 2ετη αναβολη. Κανονικα σε τετοιες περιπτωσεις δινουν οριστικη απαλλαγη (Αν εχεις παρει ΗΔΗ 2χρονια αναβολη οπως εγω) ΑΛΛΑ λογω του πατερα μου θα ζητησω νεα αναβολη. Τι εννοω? Δεν μπορει με τιποτα να δεχτει οτι θα παρω απαλλαγη στρατευσης. Θεωρει οτι θα γινει καποιου ειδους \"θαυμα\" και θα υπηρετησω στο τελος. Ευσεβεις ποθοι του πατερα μου... Για να μην τον στενοχωρησω συμφωνησα μαζι του. Φυσικα μπορει αυτο να μην γινεται και να παρω απαλλαγη αλλα ο πατερας μου θελει να εξαντλησει ολα τα περιθωρια. \"Τι θα λεμε στο κοσμο??\" μου λεει και αυτος και η μανα μου αν δεν πας?? Θα ελεγα ψεμματα αμα ελεγα δεν με απασχολει αυτο και εμενα τον ιδιο... Αλλα δεν θελω να υπηρετησω απο την αλλη. Κανονικα μπαινω 10 Αυγουστου και πρεπει να τρεξω για χαρτια απο ψυχιατρους που παω ωστε να ειμαι ετοιμος απο αποψη δικαιολογητικών.

Κανας αλλος που να παρουσιαζεται αυτες τις μερες?? :P :D

giota
14-07-2009, 23:36
Την ημέρα που παρουσιάζεσαι θα σε ρωτήσουν αν είσαι ψυχολογικά εντάξει για να υπηρετήσεις.Εαν πεις ότι δεν μπορείς σου δίνουν αναβολή

Winston_man
04-08-2009, 16:16
Αυριο ξεκιναμε τη διαδικασια για να παρω οριστικη απαλλαγη και έχω αγχωθεί είναι η αλήθεια. Εχω στη κατοχη μου 2 χαρτια απο ψυχιατρους αλλα ολο το μυαλο μου παει στη περιπτωση να \"στραβωσει\" κατι και να μου τα απορριψουν τα χαρτια και να μου πουν υπηρετησε. Θελω να τελειωνει ολο αυτο ρε γμτ.

keep_walking
04-08-2009, 16:32
Δεν νοιμζω να υπαρχει τετοια πιθανοτητα.
Δεν μπορεις να φανταστεις ποση ευθυνοφοβια υπαρχει στο στρατο...απαξ και εχεις χαρτια απο τους γιατρους δεν νομιζω να διακινδυνεψει κανενας, χωρις ουσιαστικα να αποκομιζει κατι,την καριερα του στην περιπτωση που κατι δεν παει καλα.

ferro
04-08-2009, 17:56
οπως ειπε και ο keep μην ανησυχεις.ολα καλα θα πανε winston:)

nopanic
04-08-2009, 18:50
Αυριο ξεκιναμε τη διαδικασια για να παρω οριστικη απαλλαγη και έχω αγχωθεί είναι η αλήθεια. Εχω στη κατοχη μου 2 χαρτια απο ψυχιατρους αλλα ολο το μυαλο μου παει στη περιπτωση να \"στραβωσει\" κατι και να μου τα απορριψουν τα χαρτια και να μου πουν υπηρετησε. Θελω να τελειωνει ολο αυτο ρε γμτ.

Δεν υπαρχει περιπτωση ...το \"χειροτερο\" που θα σου συμβει ειναι να μη σου δωσουν την οριστικη απαλλαγη αμεσως , αλλα πρωτα να παρεις ετησια ή διετη αναβολη .
Ειναι ομως σιγουρο οτι δεν θα υπηρετησεις ..

Καλη επιτυχια και περιμενουμε νεα σου.
:)

agkat
05-08-2009, 08:01
κάτι σημαντικό!
ποιος είναι ο πραγματικός λόγος που δεν θες να πας?
ψυχολογικό πρόβλημα? (ποιο?)
αντίδραση στον πιεστικό πατέρα?
αντίρρηση συνείδησης κατά του στρατεύματος?
φόβος για το τι θα αντιμετωπίσεις?
χάσιμο χρόνου?
όλα τα προηγούμενα?
κοίτα...
η αναβολή παίζεται και από τον γιατρό που πήγες και τι χαρτί έδωσε-έγραψε.
εχε κατά νου ότι τα κέντρα εκπαιδεύσεως (κυρίως) έχουν λίστες από γιατρούς (ονόματα-διευθύνσεις, στατιστικά στοιχεία) που δίνουν με σχετική ευκολία χαρτιά σε υποψηφίους για απαλλαγή.
εάν υπάρχει πραγματικό πρόβλημα θα διαπιστωθεί και από τους γιατρούς του κέντρου.
εάν δεν υπάρχει, τότε μπορεί να δυσκολευτείς λίγο μέχρι την απαλλαγή.

ferro
05-08-2009, 08:16
Originally posted by agkat
κάτι σημαντικό!
ποιος είναι ο πραγματικός λόγος που δεν θες να πας?
ψυχολογικό πρόβλημα? (ποιο?)
αντίδραση στον πιεστικό πατέρα?
αντίρρηση συνείδησης κατά του στρατεύματος?
φόβος για το τι θα αντιμετωπίσεις?
χάσιμο χρόνου?
όλα τα προηγούμενα?
κοίτα...
η αναβολή παίζεται και από τον γιατρό που πήγες και τι χαρτί έδωσε-έγραψε.
εχε κατά νου ότι τα κέντρα εκπαιδεύσεως (κυρίως) έχουν λίστες από γιατρούς (ονόματα-διευθύνσεις, στατιστικά στοιχεία) που δίνουν με σχετική ευκολία χαρτιά σε υποψηφίους για απαλλαγή.
εάν υπάρχει πραγματικό πρόβλημα θα διαπιστωθεί και από τους γιατρούς του κέντρου.
εάν δεν υπάρχει, τότε μπορεί να δυσκολευτείς λίγο μέχρι την απαλλαγή.

agkat επειδη με τον winston γνωριζομαστε διαδυκτιακα εδω και 1,5 χρονο περιπου,σε διαβεβαιωνω,οτι οι λογοι που δεν θελει να παει ειναι καθαρα ψυχολογικοι και οχι κατι αλλο.

agkat
05-08-2009, 12:38
αφού υπάρχουν ψυχολογικοί λόγοι, θα διαπιστωθούν εύκολα και θα αξιολογηθούν ανάλογα.
το να σου λέμε εμείς να μην αγχώνεσαι μάλλον δεν βοηθάει γιατί είσαι ήδη αγχωμένος (αν και πρόκειται για σωστή συμβουλή)

ferro
05-08-2009, 13:05
winston μου,τι εγινε τελικα?
την πηρες την απαλλαγη?
σου ευχομαι ολοψυχα να την εχεις παρει!!!

Winston_man
05-08-2009, 22:17
Originally posted by ferro
την πηρες την απαλλαγη?

Ευχαριστω αλλα τζαμπα πηγαμε τελικα σημερα. Μου ειπαν να παω κανονικα τη μερα που ειναι να καταταγω (10 Αυγουστου) ΟΧΙ για να καταταγω αλλα για να παρω παραπεμπτικο για το νοσοκομειο και να ακολουθηθει η διαδικασια που πρεπει. Πρεπει να παμε Αυλώνα στο στρατοπεδο και με εχει αγχωσει ολο αυτό. Θα προτιμουσα να τελειωσουμε σημερα-πηγαμε που πηγαμε. :(

nopanic
06-08-2009, 00:20

Originally posted by ferro
την πηρες την απαλλαγη?

Ευχαριστω αλλα τζαμπα πηγαμε τελικα σημερα. Μου ειπαν να παω κανονικα τη μερα που ειναι να καταταγω (10 Αυγουστου) ΟΧΙ για να καταταγω αλλα για να παρω παραπεμπτικο για το νοσοκομειο και να ακολουθηθει η διαδικασια που πρεπει. Πρεπει να παμε Αυλώνα στο στρατοπεδο και με εχει αγχωσει ολο αυτό. Θα προτιμουσα να τελειωσουμε σημερα-πηγαμε που πηγαμε. :(

Μην σκας ...ετσι ειναι το τυπικο μερος ;)

Επρεπε να χαιρεσαι που θα πας μονον μεχρι την Αυλωνα και οχι σε κανενα πολυ ποιο μακρυνο κεντρο εκπαιδευσης .

Μη μασας εκει που θα πας , δειξτους τα χαρτια και ολα θα ειναι ΟΚ.

Το οτι ισως θα εισαι και λιγο αγχωμενος , θα βοηθησει την ολη κατασταση :D

Αντε και στις 10 να μας πεις τα ευχαριστα.

ferro
06-08-2009, 16:00
μην αγχωνεσαι winston μου.
ολα θα πανε καλα:)

ferro
10-08-2009, 11:23
winston μου περιμενουμε (ευχαριστα) νεα σου!
ευχομαι να την πηρες τελικα την απαλλαγη απο τον στρατο!!!:)
εγω μολις γυρισα απο τον(κοινο μας) γιατρο και με βοηθησε πολυ!;)

Winston_man
10-08-2009, 19:05
Παιδια εχω ευχαριστα νεα. Κατα 90% την πήρα την απαλλαγη. Ενα τυπικο μενει μονο-να με καλεσουν στην επιτροπη απαλλαγων σε κανα 20-30 μερες και να περασω απο την επιτροπη που θα επικυρωσει την απαλλαγη. Αυτοι αποφασιζουν με βαση τα χαρτια επομενως ειναι μαλλον βεβαιο οτι δεν θα εχουμε τιποτα δυσαρεστες εκπλήξεις. Σας ευχαριστω ολους για τη στηριξη. ουφ παει και αυτο. :):)

zinovia
10-08-2009, 19:10
Μπραβο Winston_man !!Χαιρομαι για σενα!!

Winston_man
10-08-2009, 19:14
Originally posted by zinovia

Δεν ξερω αλλα δεν ειμαι πραγματικα χαρουμενος. Ενταξει χαιρομαι αλλα και λυπαμαι κιολας απτην αλλη. Θελω να πω εχω \"τυψεις\" που δεν θα παω ενω ολοι οι άλλοι πήγανε κανονικα.

zinovia
10-08-2009, 19:18
Μη νοιωθεις τυψεις..Απο τη στιγμη που δεν μπορεις, δεν πηγαινεις...Γιαυτο προβλεπονται οι απαλλαγες!!!!

Winston_man
10-08-2009, 19:32
Δεν με ενδιαφερει για μενα. Για τους γονεις μου με νοιαζει που τους στενοχωρησα και ας μην το παραδεχονται.

zinovia
10-08-2009, 19:37
Η υγεια σου προεχει πανω απ\'ολα!Και αυτο το ξερουν οι γονεις σου και αυτο θελουν.

Ολα_ειναι_δανεικα
10-08-2009, 20:08
OI ΓONEIΣ ΣOY ΘEΛOYN TO KAΛO ΣOY. YΠAPXEI TO ΘEMA OTI ΣKEΦTONTAI TI ΘA ΠEI O KOΣMOΣ AΛΛA OI AΛΛOI ΔEN METPANE.

Remedy
10-08-2009, 21:51

Originally posted by zinovia

Δεν ξερω αλλα δεν ειμαι πραγματικα χαρουμενος. Ενταξει χαιρομαι αλλα και λυπαμαι κιολας απτην αλλη. Θελω να πω εχω \"τυψεις\" που δεν θα παω ενω ολοι οι άλλοι πήγανε κανονικα.

ε οχι και ολοιιιιιιι :P
ας μην υπερβαλλομε...

Winston_man
10-08-2009, 23:19
Εννοώ \"Όλοι\" απο αυτους που ξερω.

velout
10-08-2009, 23:43
Mπραβο Winston!!Aντε καλος πολιτης τωρα!Ασε τους γονεις να στεναχωριουνται κακο δικο τους εσενα δε σε νοιαζει.Εξαλλου για τα περισσοτερα ψυχολογικα προβληματα που αντιμετωπιζουμνε φταινε και αυτοι.

nopanic
11-08-2009, 00:37
Μπραβο Winston ...στο ελεγα εγω :D

Το οτι δεν πηγες φανταρος δεν σημαινει οτι εισαι δειλος ή οτι δεν αγαπας την πατριδα σου και αλλες τετοιες βλακειες ..

ferro
11-08-2009, 04:19
μπραβο winston!
τελος καλο,ολα καλα!;)
και να μην νιωθεις καθολου τυψεις.
δεν υπαρχει λογος!
και γω αν ημουν αντρας,απαλλαγη θα επερνα!:P
lol:D

Winston_man
11-08-2009, 12:43
Ευχαριστω παιδια να στε καλα. :)

ferro
11-08-2009, 13:08
και συ να εισαι καλα:)

πανος12345
11-08-2009, 13:43
το μαιο κανονικα μπαινω φανταρος, αλλα δεν ειμαι σε θεση να υπηρετησω την μαμα πατριδα, δεν ειμαι σε θεση να παιρνω διαταγες, τι πρεπει να κανω για να παρω απαλλαγη για χρονια καταθλιψη με ανχωδεις διαταραχες και κρισεις πανικου μαζι με νοσοφοβια? καποιο παιδι ειχε γραψει οτι μπορω να παρω απαλαγη εαν παω στο φρουραρχειο και παω το χαρτι απο τον ψυχιατρο μου, πειραζει που το χαρτι ειναι απο ιδιωτη ψυχιατρο?απλα δεν θελω να μπω μεσα στο στρατο και να με στειλουν μετα στο ψυχιατρικο του στρατου, για να γλιτωσω την ταλαιπωρια που θα με επηρεασει και αρνητικα , αφηστε που στην πυλη οταν μπεις σου παιρνουν ολα οτι εχεις σε φαρμακα και μπορει να κανεις και 3 μερες να τα ξαναπαρεις πισω. μονο στην ιδεα αυτη μια διαταραχη θα μου ερθει οποσδηποτε. περιμενω νεα σας εαν γνωριζετε για το θεμα.
ευχαριστω εκ τον πρωτερον..
μιχαλακη καλημερα
απ\'οτι διβασα μεχρι τωρα μαλλον τα καταφερες και την παιρνεις η την πηρες ηδη την απαλλαγη...
εχω μια ερωτηση να σου κανω...

με τι σκεπτεσαι να ασχοληθεις στην ζωη σου?

πχ αν σκοπευες να γινεις δημοσιος υπαλληλος παλια ζητουσαν απολυτηριο στρατου.... δεν ξερω τι ισχυει σημερα
αλλα περαν απο αυτο...
Εγραψες οτι δεν σου αρεσει να σου δινουν διαταγες!
Ουτε εμενα μου αρεσε ...
Αυριο ομως αν πας να δουλεψεις καπου υπαλληλος , ισως βρεθεις αντιμετωπος με το ιδιο προβλημα...

badboy
16-08-2009, 01:18
μπραβο φιλε μου...
αλλα μην ακουω ενοχες και τα παιρνω στο κρανιο....
υπερηφανος πρεπει να νιωθεις που δεν θα εισαι ενας απο τους πολλους <<μαλακες>> που θα λενε ωωωω!! τελειωσα το στρατο!

ζωζα
16-08-2009, 09:37
ρε παιδια μη τρελαθουμε οτι ολοι αυτοι που πανε στρατο ειναι και μαλακες..........μια χαρα παιδια ειναι και απολυτα υγιεις.απλα ο winston επειδη ειχε κρισεις πανικου δεν μπορουσε..πολυ σωστο κι αυτο.απλα πιστευω οτι θα μπορουσε να το παλεψει...ισως περνουσε καλα εκει με φιλους και το ξεπερνουσε καπως..τι να πω δεν ξρω

fisikos
16-08-2009, 10:23
ρε παιδια μη τρελαθουμε οτι ολοι αυτοι που πανε στρατο ειναι και μαλακες..........μια χαρα παιδια ειναι και απολυτα υγιεις.απλα ο winston επειδη ειχε κρισεις πανικου δεν μπορουσε..πολυ σωστο κι αυτο.απλα πιστευω οτι θα μπορουσε να το παλεψει...ισως περνουσε καλα εκει με φιλους και το ξεπερνουσε καπως..τι να πω δεν ξρω

Μαλακία είναι ο στρατός...μέσα στο στρατό μπορείς να βρεις άτομα κάθε επιπέδου (όπως άλλωστε και παντού) από τους πιο γαμάτους τύπους μέχρι και πολύ μαλάκες. Το κακό σε σχέση με στρατό και αγχώδεις διαταραχές είναι ότι η πλειοψηφία, επειδή δεν έχει καμία εντύπωση για το τι πραγματικά είναι οι αγχώδεις διαταραχές, θεωρούν ότι κάποιος προσποιείται για να αποφεύγει τις διάφορες αγγαρείες.
Το αν θέλει να πάει κάποιος να υπηρετήσει ή όχι θεωρώ ότι πρέπει να είναι καθαρά προσωπική απόφαση και να μην αφήνει άλλους να τον επηρεάζουν.
Προσωπικά, έκανα τη θητεία μου μετά από συννενόηση με το γιατρό μου και σαν ένα είδος \"θεραπείας\" (έκθεση σε στρεσσογόνο περιβάλλον), αλλά πάντα με την σκέψη ότι οποιαδήποτε στιγμή αν δεν τα καταφέρω πέρνω αναβολή. Τελικά την ολοκλήρωσα (Ι3 χωρίς όπλο, όταν πέρασα από επιτροπή ο ψυχίατρος το μόνο που με ρώτησε , όταν είδε τα χαρτιά μου, ήταν αν θέλω να υπηρετήσω ή όχι και όταν του είπα ότι για αυτό πήγα με έβγαλε Ι3 ΧΟ), αλλά υπάρχει μια μεγάλη διαφοροποίηση στην περίπτωσή μου, υπηρέτησα αεροπορία και όχι στρατό ξηράς. Έχοντας μείνει 1 εβδομάδα στο 424 ΓΣΝΕ κατά τη διάρκεια της θητείας και μιλώντας με έναν γνωστό μου στρατιωτικό γιατρό κατάλαβα ότι αν ήμουν στο στρατό ξηράς, μάλλον δεν θα ολοκλήρωνα ποτέ τη θητεία μου...αλλά όλα είναι θεωρητικά μιας και ποτέ δεν ξέρουμε τα όρια του εαυτού μας. Έχω ακούσει περιπτώσεις ατόμων που μετά τη στρατιωτική τους θητεία έγιναν πολύ καλύτερα και άλλους που έγιναν χειρότερα ή τα παράτησαν μετά από λίγες μέρες πέρνοντας αναβολή

Winston_man
11-09-2009, 19:47
Περασα απο την επιτροπη απαλλαγων στο 401 και ΕΓΚΡΙΘΗΚΕ. Οπότε ΤΕΛΟΣ με στρατο, οριστικά. :)

krino
11-09-2009, 19:50
χεχε....

καλος πολιτης,

;)

Winston_man
11-09-2009, 19:54
Ευχαριστω. :)

krino
11-09-2009, 20:06
δεν φαινεται να δυσκολευτηκες παντως....

Winston_man
11-09-2009, 21:25
Originally posted by krino
δεν φαινεται να δυσκολευτηκες παντως....

Οχι η αληθεια ειναι οτι την πηρα πολυ ευκολα. (Ειχα βεβαια 2 χαρτια απο το γιατρο μου που ειναι πρωην Αρχιατρος και του κεντρου)

Αυτο που καταλαβα εγω ζωντας απο πρωτο χερι τις ολες διαδικασιες (δεν ξερω μπορει να κανω και λάθος βεβαια) ειναι οτι οποιος δεν θελει να υπηρετησει (για δικους του χ λογους) την παιρνει την απαλλαγη.

krino
12-09-2009, 09:46
Winston man,

Θα σου προτεινα να ανοιξεις ενα νεο θεμα,
που εκει να καταγραψεις ολη την εμπειρια και την διαδρομη σου, οσον αφορα το θεμα του στρατου.
Οσο μπορεις με λεπτομεριες επικεντρωνοντας στο τι βρηκες μπροστα σου.
Τον ταδε γιατρο του στρατου, που σου ειπε αυτα και αυτα και οτι αλλο σκεφτεις.

Φαντασου οτι στην θεση σου βρισκονται αρκετοι με τα ιδια προβληματα οπως εσυ,
και φοβουνται οπως εσυ η και ακομα περισσοτερο.
Η βοηθεια σου αν κατεγραφες την εμπειρια σου, προς εκεινους που ειναι αγχωμενοι οπως ησουν εσυ,
θα τους ηταν ανεκτιμητη.

Οποτε εχεις λοιπον την διαθεση και το κουραγιο καντο.
:)

velout
12-09-2009, 16:26
Συγχαρητηρια winston!Αντε ξεμπλεξες μαυτο το βραχνα.Πανω απολα προεχει η ψυχικη υγεια παιδες.Οντως το συμπερασμα ειναι οτι αμα δε θελει καποιος να παει στρατο δε θα παει.Κανεις δεν μπορει να σε αναγκασει.

πανος12345
12-09-2009, 16:44
καθε παληκαρι που ειναι πραγματι ψυχικα ασθενης και χανει την ευκαιρια να τελειωσει το σολειο της ζωης που λεγεται στρατιωτικη θητεια απλα αναβαλει ενα μεγαλυτερο προβλημα που λεγεται \"κοινωνια\" η \"επαγγελμα\" και για το οποιον παει αν φτασει ως εκει βεβαια \"ξεβρακωτος στα αγκαθια \"...Οι γιατι ο πολεμος ειναι χρησιμς η οτι η Πολιτεια κινδυνευει απο εισβολεις , αλλα γιατι ο στρατος μοιαζει πολυ με μια δοκιμασια την οποια δεν μπορεις ποτε να αποφυγεις .....Για παραδειγμα ολοι τρωνε το Πασχα μαγειριτσα....Εγω ομως ουτε που την ειχα βαλει ποτε στο στομα μου γιατι ημουνα παντα ατιθασος ...Το βραδυ ομως της παραμονης της Αναστασης εφαγα για πρωτη φορα μειγιριτσα στου Παλασκα και εκτοτε δεν θα ξεχασω ποτε στην ζωη μου τι εχανα στο οικογενειακο μου περιβαλλον που με ειχε κανει μαμμοθερφτο και καλομαθημενο...Μια φορα ειδα την γιαγια μου να καθαριζει τα εντερα και απο τοτε ενοιωθα αηδια για να δοκιμασω καν το νοστιμοτερο κατα την αποψη μου σημερα πιατο της Ελληνικης παραδοσιακης κουζινας !!!!

velout
12-09-2009, 18:50
Originally posted by πανος12345
καθε παληκαρι που ειναι πραγματι ψυχικα ασθενης και χανει την ευκαιρια να τελειωσει το σολειο της ζωης που λεγεται στρατιωτικη θητεια απλα αναβαλει ενα μεγαλυτερο προβλημα που λεγεται \"κοινωνια\" η \"επαγγελμα\" και για το οποιον παει αν φτασει ως εκει βεβαια \"ξεβρακωτος στα αγκαθια \"...Οι γιατι ο πολεμος ειναι χρησιμς η οτι η Πολιτεια κινδυνευει απο εισβολεις , αλλα γιατι ο στρατος μοιαζει πολυ με μια δοκιμασια την οποια δεν μπορεις ποτε να αποφυγεις .....Για παραδειγμα ολοι τρωνε το Πασχα μαγειριτσα....Εγω ομως ουτε που την ειχα βαλει ποτε στο στομα μου γιατι ημουνα παντα ατιθασος ...Το βραδυ ομως της παραμονης της Αναστασης εφαγα για πρωτη φορα μειγιριτσα στου Παλασκα και εκτοτε δεν θα ξεχασω ποτε στην ζωη μου τι εχανα στο οικογενειακο μου περιβαλλον που με ειχε κανει μαμμοθερφτο και καλομαθημενο...Μια φορα ειδα την γιαγια μου να καθαριζει τα εντερα και απο τοτε ενοιωθα αηδια για να δοκιμασω καν το νοστιμοτερο κατα την αποψη μου σημερα πιατο της Ελληνικης παραδοσιακης κουζινας !!!! Ενταξει το οτι καποιος δεν παει στρατο δε σημαινει οτι ειναι μαμοθρεφτος και κακομαθημενος.Αλλο το να χεις ψυχολογικο προβλημα και αλλο να σαι λιγο παρτακιας και καλομαθημενος και να τα θες ολα δικα σου.Μιλαω παντα για ψυχιατρικα προβληματα και οχι απλα για μια ευαισθησια.Φαντασου ενα παιδι με κοινωνικη φοβια να τον εχουν καθε μερα να δινει αναφορα η να του μιλανε αποτομα.Συμφωνω οτι και να ξεφυγεις απο το στρατο μετα εχεις το επαγγελματικο που χει πιο πολλες απαιτησεις.Γενικα η ζωη ειναι δυσκολη ποσο μαλλον για ενα παιδι που χει και ψυχολογικο προβλημα.Απλα γνωμη μου ειναι οτι καλυτερα καποιος να κατσει σπιτι του και να κανει ψυχοθεραπεια εντατικη και μετα να βγει στη δουλεια οταν θα ειναι ετοιμος παρα να πιεστει ασκοπα για ενα χρονο και να μεινει πισω στα θεματα της υγειας.

intacto_24
21-06-2010, 12:57
kalhmera se olh thn parea!!!!!paides phra shmera sto froyrarxeio athhnwn kai mou eipan me poly eygeniko tropo mou ekane entypwsh malista den to perimena oti molis mou erthei to xarti na perasw mazi me ola ta xartia pou exw gia na me steiloun sto analogo nosokomeio gia thn anabolh mou!!lete na exw problhma an exw xarti apo idiwth psyxiatro?

narnia
21-06-2010, 14:04
Οι τοξικομανείς παίρνουν απαλλαγή; αναβολή; τί ακριβώς γίνεται;