PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ταχυκαρδιες και πιεση

zouzounitsaaa
01-03-2008, 18:42
πως μπορω να αντιμετωπισω τις ταχυκαρδιες που εχω με φυσικο τροπο?για να μην περνω καποιο χαπι.και επισης τα αντικαταθλιπτικα ριχνουν την αρηριακη πιεση.τι παθαινουμε απο αυτο?λιποθυμαμε?ταχυκαρδια εχω συνεχεια γωρω στους 130 σφυγμους!

Dalia
01-03-2008, 20:43
130 σφυγμούς έχεις ακόμα και χωρίς να είσαι σε πανικό?

Winston_man
01-03-2008, 20:53
Τις προαλες που γυριζα με το τρενο από Θεσσ/κη καθως φταναμε Αθηνα αρχισα στα καλα καθουμενα να εχω ταχυκαρδιες. ΟΧΙ δεν με επιασε πανικος δεν μου προκαλεσε κατι άγχος ετσι ξαφνικα αρχισε η καρδια μου να τρεχει σα τρελή. Ειχα γινει μουσκεμα στον ιδρώτα το μετωπο μου έσταζε. Λεω τι διαολο δεν εχω πανικο δεν με φοβισε κατι ή δεν μου προκάλεσε αγχος κατι-ετσι ξαφνικά. Μετα κανα 20λεπτο μου πέρασε και επανηλθαν στο φυσιολογικο οι σφυγμοι. Δεν ξερω τι το προκάλεσε. Ισως να παθα αυτο που ειχα παθει και παλιοτερα σε πιο μικρο βαθμο όμως. Να επεσε λογω των φαρμακων η πιεση μου και να ανεβηκαν οι παλμοι. ισως δεν ξερω. Θελω να πω ισχυει να εχεις πολλους σφυγμους χωρις να εισαι σε πανικο. το ξερω από πρωτο χερι, τωρα γιατι αυτο ειναι αλλο θεμα. Ζουζουνιτσα συζητησε το με το γιατρο σου οπως θα κανω και γώ. ;)

Dalia
01-03-2008, 21:00
Εμένα μου έχει τύχει να έχω γύρω στους 90 σφυγμούς ενώ είμαι ήρεμη.Αλλά όχι πάνω από 100.Πάνω από 100 ανεβάζω όταν είμαι αγχωμένη.

Ολα_ειναι_δανεικα
01-03-2008, 21:10
TI AKΡΙΒΩΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΠΑΝΙΚΟ; ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΥΝΕΒΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 1 ΜΗΝΑ ΣΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΒΑΣΗ ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΑ 120 ΣΦΥΓΜΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΠΙΕΣΗ. ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΑΓΧΟΣ Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ. ΑΠΛΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΜΕΝΟΣ. ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΡΩΤΑ

Dalia
01-03-2008, 21:12
Πανικός χωρίς άγχος δεν γίνεται.Από έντονο άγχος ξεκινάει ο πανικός.

Winston_man
01-03-2008, 21:15
Να εισαι σε πανικο δηλαδη να σε φοβιζει κατι ασχετα αν αποτελει η οχι πραγματικο κινδυνο απλα εσυ να το εκλαμβανεις ως κινδυνο και να χτυπάει γρηγορα η καρδια σου και να ιδρωνεις και να νιωθεις πολυ αγχωμενος τουλαχιστον ετσι το εκλαμβανω στη δικη μου περίπτωση.

Dalia
01-03-2008, 21:17
Και να φοβάσαι ότι θα πάθεις κάτι εκείνη την ώρα.

Winston_man
01-03-2008, 21:17
Σωστα.

Ολα_ειναι_δανεικα
01-03-2008, 21:33
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ. ΑΠΛΑ ΗΤΑΝ ΛΟΓΩ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑΣ

zouzounitsaaa
02-03-2008, 02:00
παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις!εγω απο τοτε που αρχισα να εχω αυτο το προβλημα σπανια θυμαμαι να ειμαι χωρις ταχυκαρδια...συνεχεια εχω ακομα κι οταν δεν ειμαι σε κριση πανικου αλλα λιγο αγχωμενη.ετσι μου βγαινει εμενα.υπαρχει καποιο χαπι για την ταχυκαρδια \'\'inderal\'\'λεγεται αλλα δεν θελω να το περνω συνεχεια γιατι προφανως μου ριχνει την πιεση γιατι ιδρωνω πολυ.και σημερα που το πηρα και πηγα για καφε,ιδρωσα παρα πολυ,ζεσταινομουν!!τωρα δεν ξερω αν ηταν απο την πιεση η\'του μυαλου μου παιχνιδι!παντως πιεση οποτε παιρνω ειναι καλη αλλα μου ειπε ο γιατρος οτι μπορει να πεσει λογω του αντικαταθλιπτικου.παντως εγω δεν αισθανομαι ζαλαδα!

Dalia
02-03-2008, 02:05
Το inderal το παίρνει η μαμά μου για τις ταχυκαρδίες.Δεν της ρίχνει ιδιαίτερα την πίεση.Μόνο τους σφυγμούς.Σου είπε ο γιατρός να το παίρνεις?
Πόσο πίεση έχεις συνήθως?

zouzounitsaaa
02-03-2008, 02:50
ναι ο ψυχιατρος μου ειπε οτι οταν μου σπαει τα νευρα η ταχυκαρδια να περνω 1/4 inderal.καλο ειναι.αλλα μαζι με το αντικαταθλιπτικο νομιζω ριχνει την πιεση.η πιεση μου οταν την μετραω κυμενεται μεταξυ 11 και 12.αντε να ειναι 10,5 η\'12,5 καποιες φορες.τωρα γιατι ιδρωνω οταν περνω το inderal δεν το εχω ψαξει.δεν εχει τυχει να μετρησω τοτε την πιεση.

imagine
02-03-2008, 13:57
Παιδιά, σε μένα ο πανικός πολλές φορές ξεκινάει χωρίς λόγο, πχ όταν ξαπλώνω ή βλέπω τηλεόραση ή τελος πάντων κάνω κάτι που δε με αγχώνει καθόλου. Στα καλά καθούμενα που λένε.
Ζουζουνίτσα έχεις παραπολύ άγχος γενικευμένο νομίζω. Κανα ηρεμιστικό δεν παίρνεις μαζί με το αντικαταθλιπτικό? Κι αυτά βοηθάνε, για ρώτα τον γιατρό σου.

Dalia
02-03-2008, 14:01
imagine μήπως σου περνάει κάποια σκέψη εκείνη την ώρα από το μυαλό και γι\'αυτό ξεκινάει ο πανικός?

imagine
02-03-2008, 18:19
όχι dalia αλλα τις πιο πολλές φορές έχει προηγηθεί (ίσως και πριν απο βδομάδες) περίοδος έντονου άγχους.
Και μόλις χαλαρώνω, τότε ξεκινούν οι πανικοί.

zouzounitsaaa
02-03-2008, 19:33
μπορει,τωρα που χωρισα κιολας!αστα να πανε!νιωθω πολυ αγχος,οτι δεν εχω κατι σταθερο,οτι οι μερες μου φαινονται καπως!οτι ας πουμε εχω προαισθηματα οτι κατι κακο θα συμβει...εχω αρχισει παλι να εχω πολλα συμπτωματα!ααααααααχ δεν μπορω αλλο κοριτσια που χωρισα!υποφερω πολυ!!!!!

zouzounitsaaa
02-03-2008, 19:39
και παιρνω και λιγο αγχολυτικο.xanax.

moreira
02-03-2008, 22:40
Επειδή η δική μου περίπτωση, στις κρίσεις πανικού, στο άγχος και στις στενοχώριες είναι πολύ ακραία. Δηλαδή φτάνω πίεση 24 μεγάλη με 13 μικρή, δηλαδή στα όρια εγκεφαλικού. Το αντιμετωπίζω με χάπια που μου γράφει ο γιατρός.
Αντιϋπερτασιακά κυρίως και στη συνέχεια αγχολυτικά και υπναγωγά. Ετσι κοιμάμαι συνέχεια μέχρι που ξεπερνιέται το πρόβλημα.

ENIGMA
12-03-2008, 03:45
το γνωστο και παντα αποτελεσματικο κολπο με την χαρτινη σακουλα απλη χημεια και κοβεται μαχαιρι η ταχυπαλμια εαν το κανεις σωστα.Ακουσε με κουκλα μου παρε μια χαρτινη σακουλα απο τον Μανολη τον Μαναβη της γειτονιας σου θα κλεισεις το στομα με την μυτουλα σου μεσα θα εκπνεεις απο το στομα και θα αναπνεεις απο την μυτη (μονο ετσι)εκπνοη απο στομα εισπνοη απο μυτη και σε μερικα λεπτα θα κοπει αμεσα δοκιμασε το και πες μου .....

ENIGMA
12-03-2008, 03:45
α ξεχασα αργες αναπνοες οκ?
χαιρετω παλι..

tinalost73
12-03-2008, 13:30
Γεια σας παιδια.Πραγματικά θαυμάζω πολλούς από εσάς που αντιμετωπίζετε τις κρίσεις πανικού και την αγχώδη διαταραχή με κουράγιο.Εγώ έχω δύναμη πολές φορές,όμως κάποιες φορές όπως τώρα δεν μπορώ να βρω ίχνος δύναμης και αντοχής να ξεπεράσω την ταχυκαρδία που αισθάνομαι ,τον φόβο ότι θα λιποθυμήσω και τις άσχημες σκέψεις ότι θα παιθάνω.Τόση ώρα προσπαθώ με τον ευαυτό μου παρέα να τα βρούμε καπως να πειστούμε και οι δύο ότι δεν θα λιποθυμήσω και ότι θα περάσει σε λιγο.Είμαι στη δουλειά μίνη και το πρώτο οράγμα που σκέφτηκα είναι το forum.Νιώθω πολύ χάλια.....

Paprika
12-03-2008, 13:48
enigma σωστός, αν ελέγχεις την αναπνοή ούτε ταχυπαλμίες ούτε ηρεμιστικά :)

Blue9791
12-03-2008, 14:17
Αν δεν εχεις σακούλα, πχ είσαι στον δρομο, κάλυψε το προσωπο σου απο τη μυτη και κατω με την μπλουζα σου (σαν ληστης του far west).
Όσο για τον έλεγχο της αναπνοής είναι το ιδανικότερο αρκεί να έχεις μερικές στιγμές ηρεμίας για να εξασκηθείς και να διατηρήσεις την ηρεμία αυτή όταν έχεις ταχυκαρδία για να εφαρμόσεις τις ασκήσεις.

ENIGMA
12-03-2008, 21:10
δοκιμαστε το στο σπιτι πολλες φορες μετα και καποια στιγμη θα το κανετε και χωρις σακουλα θα δειτε μιλω λογω εμπειριας μαθετε να αναπνεετε σωστα και η καρδουλα θα πηγαινει ρολοι και ουτε μουδιασματα ουτε ζαλαδες..

GIORGOS296
26-03-2008, 18:07
ΖΗΣΤΕ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΙ ΜΗΝ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ΤΟ ΑΥΡΙΟ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΟΥΣΙΑ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΤΕ ΣΧΕΔΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΕ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΟΝ ΣΕΜΠΤΕΒΡΙΟ ΚΑΙ ΝΙΩΘΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΝΤΕΝΤΟ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΒΑΛΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΤΟΧΟ ...

zouzounitsaaa
27-03-2008, 01:09
παιρνω και αντικαταθλιπτικο και ηρεμιστικο με εχουν βοηθησει πολυ!αλλα η ταχυκαρδια παραμενει.μονο με το inderal μου πεφτουν οι σφυγμοι!

Blue9791
27-03-2008, 14:28
τον θυρεοειδή σου τον εχεις κοιταξει;

Wondering
27-03-2008, 15:01
zouzounitsaaa και εγω το εχω αυτο το προβλημα, μου ειχε πει ο γιατρος μου (ενδοκρινολογος) οτι εξαιτιας του θυρεοειδη θα το παθαινω να μην τρομαζω. Καλο θα ηταν να κανεις μια εξεταση αιματος να δει ο γιατρος τα επιπεδα Τ3, Τ4, ΤSH, και ενα υπερηχογράφημα θυρεοειδούς

(H ελαφριά θλίψη που μπορεί να φτάσει και στην κατάθλιψη είναι χαρακτηριστικό σύμπτωμα του υποθυρεοειδισμού εξαιτίας της έλλειψης των θυρεοειδικών ορμονών στον εγκέφαλο.
Tόσο ο υπερθυρεοειδισμός όσο και ο υποθυρεοειδισμός μπορεί να προκαλέσουν υπέρταση, η οποία αντιστρέφεται συνήθως όταν ελεγχθεί η κατάσταση του θυρεοειδούς.http://www.vita.gr/html/ent/251/ent.1251.asp)

zouzounitsaaa
27-03-2008, 22:58
εχω κανει ολες αυτες τις εξετασεις για θυριειδη παλια και δεν ειχα.εχω ομως προπτωση της μητροειδους βαλβιδος στη καρδια το οποιο δημιουργει ταχυκαρδιες...

GIORGOS296
09-04-2008, 13:50
ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ ΧΩΡΙΣ ΦΑΡΜΑΚΑ , ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΩ ΜΕ ΑΥΤΟ ΣΤΡΕΣ ΑΛΛΑ ΕΧΘΕΣ ΠΟΥ ΕΠΑΙΖΑ ΜΠΑΛΑ ΣΤΟ 2ο ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΕΝΙΩΘΑ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΖΑΛΙΣΤΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΣΩ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΣΥΓΚΕΝΤΩΘΩ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΚΟΡΑΡΩ ΚΑΙ ΖΑΛΙΣΤΗΚΑ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΑΛΑΡΩΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΑΝΓΧΩΘΩ , ΜΟΥ ΜΕΤΡΗΣΕ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΗ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΤΥΧΗ ΠΟΤΕ ??

Dalia
09-04-2008, 14:53
Οταν αγχωνόμαστε ανεβαίνει η πίεση.Λογικό είναι.

tinalost73
09-04-2008, 14:56
\'Οταν βέβαια ζαλιστείς από το άγχος ,τρομάζεις απότομα και ταυτοχρονα ανεβαινει η πίεση .Δεν είναι τίποτα μην ανυσηχείς.Σε μία κρίσ πανικού που έιχα η πίεση μου ήταν 19.

Dalia
09-04-2008, 15:01
Εγώ λίγες φορές την έχω μετρήσει σε πανικό.Και είχα γύρω στο 15.Γενικά όταν φτάσω σε πανικό δεν έχω κουράγιο εκείνη την ώρα να μετρήσω πίεση.

raul
09-04-2008, 15:16
Giorgos296 sou exw stelei u2u

GIORGOS296
09-04-2008, 15:49
παιδια σας ευχαριστω πολυ .. με βοηθατε πολυ με τις εμπειριες σας και παλι ευχαριστω ραουλ σου εχω απαντησει

GIORGOS296
24-04-2008, 09:44
παιδια αντιμετοπιζω υην κριση πανικου 6 μηνες περιπου καθε μερα ειμαι καλυτερα , αλλα οταν παω να κουρευτω είναι λες και καθομαι στην ηλεκτρικη καρεκλα εχω τρελη ταχυπαλμια

Dalia
24-04-2008, 12:26
Γιατί ειδικά όταν πας να κουρευτείς?Τι σε αγχώνει τόσο πολύ?

GIORGOS296
24-04-2008, 12:37
ε καθομαι σε μια καρεκλα και σκεφτομαι αν με ποιασει δεν θα μπορω να κανω τιποτα ε πολυ θελει να με ποισει ταχυπαλμια αλλα που θα παει θα φυγει και αυτο

Dalia
24-04-2008, 12:47
Ε καλά,δεν σε δένει κι όλας.Να σκέφτεσαι ότι δεν είσαι και εγκλωβισμένος.Και ότι αν πια δεν αντέχεις άλλο μπορείς να πεις ότι δεν νιώθεις πολύ καλά και να σταματήσει το κούρεμα,να σηκωθείς λίγο.

GIORGOS296
24-04-2008, 13:24
α δεν μπορω να του πω δεν νιωθω καλα ...αλλα νιωθω εγκλοβισμενος οπως το ειπες αλλα ενταξει πιστευω αλλα 2 κουρεματα θα ειμαι ετσι μετα θα μου εχει φυγει

Dalia
24-04-2008, 14:23
Μ\'αρέσει που ξέρεις σε πόσα κουρέματα θα σου έχει φύγει. :)

GIORGOS296
24-04-2008, 15:20
re dalia το εχω βαρεθει αυτο πραγμα και δεν του δινω και πολυ χρονο ακομα εσυ το εχεισ ξεπερασει??

raul
24-04-2008, 15:25
Giorgo den exw parei to u2u pou mou exeis steilei. an thes ksanasteile. kai egw paizw mpala.

Dalia
24-04-2008, 15:32
Δεν το έχω ξεπεράσει Γιώργο.Το παλεύω κι εγώ.