PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Σκότωσα το σκυλάκι μου

vas-summertime
22-07-2007, 16:02
Γειά σας

συγχαρητήρια για το site σας, το παρακολουθούσα αρκετό καιρό από περιέργεια, καθώς με ενδιαφέρει λίγο η ψυχολογία

Και ήρθε η ώρα, αν μου επιτρέπετε, να ζητήσω τη βοήθειά σας.
Πραγματικά δεν ξέρω τι θα απογίνω.

Είμαι 4 μηνών έγκυος, ζω με το 2 χρονών παιδάκι μου και τον άντρα μου μακριά από την Ελλάδα.
Το Πάσχα που είχα έρθει, πήραμε ένα μικρό σκυλάκι, καθώς πάντα είχαμε ζώα στο σπίτι και σκεφτήκαμε πως θαταν καλό και για τα παιδιά, όλοι μας αγαπάμε πολύ τα ζώα..
Όλους τους μήνες που μεσολάβησαν, καθώς το σκυλάκι ήταν μικρό πραγματικά δεινοπαθούσα κάθε πρωί να μαζεύω τις ακαθαρσίες του, ήταν πολύ ατίθασο αν και πολύ καλή ράτσα, και αν και γενικώς ήταν υπάκουο, ήταν πολλές οι φορές που με εξόργιζε και το χτυπούσα με την εφημερίδα, μερικές φορές το κλωτσούσα κι όλας.. κι αυτό πήγαινε να κρυφτεί το κακόμοιρο.. Μετά το μετάνιωνα και πήγαινα και του έδινα λιχουδιές Λέγαμε με τον άντρα μου, τι θα κάνουμε, να μην το δώσουμε, αφού πήραμε την απόφαση να το πάρουμε, τώρα δεν είναι σωστό να το δώσουμε, θα μεγαλώσει, θα μάθει..

Μέχρι προχτές.. Είχαμε πάει με το καρότσι και το μωρό βόλτα και είχα πάρει και το σκυλί μαζί. Το είχα δέσει με το λουρί στο καρότσι, και περπατούσαμε. Πήρα ένα παγωτό για το μωρό και το μωρό έτρωγε το παγωτό του πάνω στο καρότσι με το σκυλί δίπλα να θέλει να φάει το παγωτό και γω να του λέω συνέχεια "μη"
Ώσπου μια στιγμή άρπαξε το παγωτό και το έριξε κάτω.
Εγώ θύμωσα πάρα πολύ. Εκείνη τη στιγμή βρισκόμασταν σε έναν πολύ κατηφορικό δρόμο. Τώρα θα δεις, είπα στη σκύλα.
Γύρισα το λουρί μια δύο φορές ακόμα γύρω από το καρότσι και την γύρισα στο σπίτι σχεδόν να κρέμεται από το καρότσι του παιδιού. Πέντε λεπτά έτσι. Δεν έβγαλε άχνα κι εγώ νόμιζα πως δεν θα πονούσε και πως απλά την περιόριζα από το να πάει όπου ήθελε.
Όταν φτάσαμε σπίτι την έλυσα, και μετά ολα καλά, παίζαμε, έφαγε και το βράδυ πήγαμε όλοι για ύπνο.
Το πρωί που ξυπνήσαμε δεν ήθελε να φάει ούτε να περπατήσει. Την πήγαμε στον κτηνίατρο. Ο άντρας μου είπε στον κτηνίατρο τι είχε γίνει την προηγούμενη, εγώ δεν μπορούσα να φανταστώ ότι θα μπορούσε να είχε προκληθεί από αυτά που της έκανα.. και ο κτηνίατρος είπε αποκλείεται, την έχει τσιμπήσει έντομο. Είχε σαράντα πυρετό και ο λαιμός της ήταν από τη μία πλευρά πρησμένος. Όταν γύρισε από τον γιατρό ήταν καλύτερα, αλλά μετά από λίγες ώρες άρχισε να βήχει περίεργα σαν να μην μπορούσε ν΄αναπνεύσει και ξαναπήγαν στον γιατρό, όπου εκεί έφυγε, από ασφυξία.

Έχω τρομερές τύψεις. Η αδερφή μου που είναι ψυχολόγος μου λέει ότι όταν νευριάζω δεν ξέρω τι κάνω. Και τώρα έφτασα στο σημείο να σκοτώσω το φτωχό σκυλάκι, που δεν μου χε κάνει τίποτα και ήταν ανυπεράσπιστο.
Πώς το έκανα εγώ αυτό; Πρέπει να πάω στον ψυχίατρο;
Το παιδί μου ό,τι και να κάνει δεν μέχει θυμώσει ποτέ, ούτε ποτέ το μαλώνω, είμαι πολύ υπομονετική μαζί του αλλά φοβάμαι, τι θα μπορούσα να κάνω στο μέλλον..
Σας παρακαλώ, πείτε μου τι πιστεύετε πραγματικά.
Μην μου πείτε πράγματα για να με καθησυχάσετε, ξέρω πως πρέπει να τιμωρηθώ γι αυτό που έκανα, δυστυχώς στην Ευρώπη δεν πας φυλακή αν σκοτώσεις ένα σκυλάκι.
Πείτε μου τι πρέπει να κάνω. Φοβάμαι, είμαι έγκυος, φοβάμαι και για το μωρό που έχω στην κιλιά και γι αυτό που έχω στην κούνια.. Ζω έναν εφιάλτη

Ευχαριστώ
v

melita
22-07-2007, 16:48
Δεν πιστεύ οτι εσύ το σκότωσες. Ειδικά εφόσον ο κτηνίατρος έβγαλε διάγνωση. Προφανώς μιλάνε οι τύψεις σου, πράγμα φυσικό εφόσον ήσουν δεμένη με το σκυλάκι. Είσαι και έγκυος με αποτέλεσμα και τα νεύρα σου να είναι αυξημένα αλλά και να έχεις γίνει περισσσότερο ευαίσθητη γι\'αυτό και αντιδράς τόσο έντονα στο περιστατικό και έχεις τόσες τύψεις. Γνώμη μου, χωρίς να είμαι ειδικός, εάν η αδελφή σου που είναι ψυχολόγος διέβλεπε οτι έχεις επιθετική συμπεριφορά ή κάτι άλλο ανησυχητικό, σίγουρα θα σε είχε παραπέμψει σε έναν ειδικό... έτσι δεν είναι???

vas-summertime
22-07-2007, 16:55
Σ΄ευχαριστώ Μελίτα,

Ναι η αδερφή μου είπε να πάω, ειδικά μετά από αυτό που έγινε :)

Εγώ πιστεύω ότι ο κτηνίατρος δεν μπορεί να φανταστεί σε πιό βαθμό τραβούσα το ζώο, γι αυτό είπε έντομο ήταν που το κατάπιε και την τσίμπησε εκεί.. Τώρα σε λίγο θα ξαναπάμε να την πάρουμε, την αφήσαμε χτες τη νύχτα εκεί για να τη θάψουμε σήμερα στον κήπο.. Οπότε ίσως να μας πει άλλη διάγνωση, αν έκανε νεκροψία.

kanenas
22-07-2007, 17:16
αγαπητη βας, ζω κι εγω με σκυλια κ δεν αντεξα να διαβασω ολοκληρη την ιστορια σου.

κυριως γιατι τους εχω φερθει κι εγω ασχημα, 2 φορεσ μαλιστα.

τη 2η, πριν 7 χρονια, ο μικρος κατουραγε στο κρεββατι μου κ για να σταματησει τον κλωτσησα, ομως δεν προσεξα ο βλακας κ τον πετυχα λιγο πανω απο το ματι, ειχε πρηστει κιολας. μαλιστα, στην κτηνιατρο ειχα ντραπει να πω τι εκανα.

την 1η, ο μεγαλος σκυλος την ειχε κοπανησει απο το σπιτι, βραδιατικα. φοβηθηκα πολυ μην τον πατησουν κι οταν τον βρηκα του ριξα 2-3 φαπεςς αλλα μετα τον εδεσα με πολυ κοντο λουρι στο μπαλκονι για το μισο βραδι ενω εριχνε αστραπες κ ηξερα οτι τις φοβαται πολυ.

φυσικα, ντρεπομαι για τον εαυτο μου, αλλα οι πραξεις μου μενουν.

οσο ομως κι αν φερθηκα ασχημα, δεν πρεπει να ξεχνας, να ξεχνω οτι ειμαι ανθρωπος, οχι αγιος. εχω κανει λαθη κ θα κανω κιαλλα. το θεμα ειναι να μαθω απο αυτα, να δω γιατι τα εκανα κ να μην τα επαναλαβω.

Aphelia
22-07-2007, 20:07
Να σε ρωτήσω κάτι. Αυτή τη στιγμή είναι λύση να τιμωρηθείς; Αν τιμωρηθείς θα νιώσεις εξιλέωση, πιο ήσυχη με τον εαυτό σου και θα αφήσεις το περιστατικό πίσω σου; Αν το αφήσεις πίσω σου χωρίς να το επεξεργαστείς πιστεύεις ότι υπάρχει περίπτωση να επαναληφθεί στο μέλλον; Φυσικά δεν έχει σημασία αν η πράξη σου ήταν πραγματικά η αιτία του θανάτου του σκύλου. Αυτό που έχει σημασία είναι ότι τώρα που το σκέφτεσαι βλέπεις ότι θα μπορούσε να είναι η αιτία. Άρα πάνω σε μία φάση θυμού δε σκέφτηκες τις συνέπειες των πράξεών σου.

Χμ, δε τα γράφω αυτά ούτε με αυστηρό ύφος ούτε επικριτικά. Οι περισσότεροι άνθρωποι μην πω όλοι έχουμε βρεθεί σε μια ανάλογη πράξη στο παρελθόν. Σε τέτοια δηλαδή που ο θυμός μας, η διάθεσή μας για εκδίκηση και γενικά τέτοια αρνητικά συναισθήματα μας τύφλωσαν τόσο ώστε να μη μπορούμε να σκεφτούμε εκείνη τη στιγμή κάποιον άλλο. Κι εγώ έχω βρεθεί και όπως εσύ ένιωσα απίστευτες τύψεις μετά. Αυτό που προσπάθησα λοιπόν να κάνω είναι να το αποδεχτώ (ότι πράγματι εκείνη τη στιγμή δε σκεφτόμουνα τίποτα πέρα από την ικανοποίηση του μένους μου, ότι αυτό δεν ήταν σωστό ούτε για τους άλλους αλλά ούτε και για μένα που θα έβλεπα στη συνέχεια τις συνέπειες των πράξεών μου και ότι ήθελα να το καταπολεμήσω). Από κει και πέρα προσπάθησα με ασκήσεις να το καταπολεμήσω. Δηλαδή όποτε μου παρουσιαζόταν μια ανάλογη περίπτωση να υπενθυμίζω στον εαυτό μου ότι μπορώ να φτάσω στα άκρα και για αυτό να έπρεπε να συγκρατηθώ, να σκέφτομαι εκείνη τη στιγμή τη χειρότερη συνέπεια που θα μπορούσε να συμβεί. Σιγά σιγά σου γίνεται βίωμα αυτή η άσκηση και δε την καταλαβαίνεις καν τη διαδικασία.

Γνώμη μου είναι, να αναλογιστείς τι σε φέρνει σε αυτό το σημείο, τι είσαι ικανή να κάνεις εκείνη τη στιγμή, να το δουλέψεις αυτό το κομμάτι, είτε με ψυχολόγο είτε μόνη σου. Το να κάθεσαι απλά να ανησυχείς για το μέλλον δε σου προσφέρει τίποτα. Δε χρειάζεται να φοβάσαι τον εαυτό σου.

vas-summertime
22-07-2007, 21:10
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Θα προσπαθήσω να μάθω απ΄αυτό το συμβάν και την επόμενη φορά να συγκρατηθώ. Τι έφταιγε το φτωχό σκυλάκι να την πληρώσει όμως μ΄αυτόν τον τρόπο.. Αν όλα τα πράγματα συμβαίνουν για έναν λόγο..
Ίσως να πρέπει να σταματήσω να το σκέπτομαι συνέχεια αυτό;

Η κτηνίατρος είπε ότι δεν κοιμήθηκε όλο το βράδυ και ότι αρρώστησε από τη στεναχώρια της. Ήταν, λέει, μια πολύ θλιβερή ιστορία, ναι είναι πάρα πολύ πιθανόν να προκάλεσαν το οίδημα τα τραβήγματά μου αλλά λέει ότι δεν είναι ανάγκη να νιώθω ένοχη και να έχω τύψεις. Συμβαίνουν λέει αυτά.

Ήταν ένας \"συναγερμός\". Τους τελευταίους μήνες δεν ένιωθα καθόλου καλά εδώ, ήθελα να αφήσω τον άντρα μου και να γυρίσω στην Ελλάδα. Πολλά νεύρα και από τους δύο, ίσως να χα και μια μικρή κατάθλιψη.
Λέω \"είχα\" γιατί από χτες, που έγινε ό,τι έγινε, βλέπω πόσο \"βλάκας\" ήμουν που επέτρεπα στον εαυτό μου να είναι θλιμένος χωρίς κανέναν ουσιαστικό λόγο, μιας και η ζωή είναι δική μου και την κάνω ότι θέλω.
Από τη στιγμή που άρχισα να νιώθω \"δολοφόνος\" όλα τ΄άλλα δεν είχαν καμία σημασία.
Τώρα με τον καιρό ελπίζω να συνέλθω και να προσέχω, να είμαι ευτυχισμένη κι αν δεν μπορώ, τουλάχιστον να μην καταστρέφω τους γύρω μου.

Θάψαμε το σκυλάκι μαζί με τα παιχνιδάκια του.. Δεν το είδα, το τύλιξε ο άντρας μου σε ένα άσπρο πανί, δεν ήθελα να κοιτάξω, είδα τις κηλίδες από το αίμα στο σεντόνι. Ήθελα να μαζέψω μερικά λουλούδια να βάλω πάνω στον \"τάφο\" αλλά μετά σκέφτηκα τι λες κυρά μου από τη μία το σκοτώνεις και από την άλλη βάζεις λουλουδάκια..;

Ύστερα άρχισα να καθαρίζω και να πετάω όλα τα φαγωμένα παιχνιδάκια, τις τρίχες από τα πινέλα που μου είχε φάει, και καθώς σκούπιζα ένιωθα σαν τον τύπο στην ταινία του Ταραντίνο, που πήγαινε να καθαρίσει τους χώρους και τα αυτοκίνητα μετά τους φόνους.

Αphelia, δεν ξέρω, αυτό προσπαθώ να κάνω, να το επεξεργαστώ, αλλά κάθε φορά που φέρνω στο μυαλό μου τη σκηνή με το καρότσι κλπ στον δρόμο...

LOSTRE
22-07-2007, 23:55
Ρε συ πας καλά;;;;Σκότωσες το σκύλακι;;Επειδή έχεις νεύρα!!!
Πήγαινε σε έναν ψυχίατρο να σε δει λιγάκι να σε δώσει κάποιο φαρμακάκι να στανιάρεις!!!
Δηλάδη αν δεν σε ακόυσει το παιδάκι σου θα το βασανίεις;Ή έβγαλες τα νεύρα σου στο καημένο σκυλάκι!!!

Wondering
23-07-2007, 00:18
[δεν είναι ανάγκη να νιώθω ένοχη και να έχω τύψεις. Συμβαίνουν λέει αυτά.]
Δεν ξερω τι να πω... ειμαι φιλοζωη μεχρι το κοκκαλο... εε.. ειλικρινα ας μην πω τιποτα... ΛΥΠΑΜΑΙ..
(αν ηταν μωρο... αστο δεν λεω...)

Sofia
23-07-2007, 00:26
Δανείζομαι λόγια δικά σου: λες \"ήταν ενας συναγερμός αυτό που έγινε\"....στη συνέχεια αναφέρεις \"πέρασα μία μικρή κατάθλιψη\" . Αυτά ολα είναι σίγουρα σημάδια:ότι κάτι δεν πάει καλα μέσα σου. Δε νομίζεις ότι πρέπει να τα δεις λίγο καλύτερα και όχι επιπόλαια? Φαντάζομαι δεν θές να δεις τα σημάδια να πολλαπλασιάζονται,ε?

Dalia
23-07-2007, 00:31
Μ\'επιασε ένα σφίξιμο που διάβασα την ιστορία σου.Λυπήθηκα πάρα πολύ γι\'αυτό που έγινε.Πρέπει οπωσδήποτε να δεις κάποιον ειδικό γιατί έχεις και μωρά και μπορεί μέχρι τώρα να μην σου έχει συμβεί να ξεσπάσεις στο μωρό σου αλλά αν αύριο σε πιάσουν τα νέυρα σου και την πληρώσει το παιδί?

vas-summertime
23-07-2007, 00:46
Όχι :) δεν θέλω να δω τα σημάδια να πολλαπλασιάζονται. Θα πα να δω κάποιον.

Δεν ξέρω αν ήταν (είναι) κατάθλιψη ή μελαγχολία. Δεν είμαι και τελείως χάλια δηλαδή. Υπάρχουν πράγματα που μου δίνουν χαρά μέσα στη μέρα.

Συγνώμη σας στεναχώρησα λέγοντάς σας αυτό που έκανα. Ήθελα όμως να το μοιραστώ σε αυτό το forum όπου υπάρχουν και ειδικοί ψυχολόγοι που μπορούν κάπως να με βοηθήσουν γιατί δεν νιώθω καθόλου καλά γι αυτό που έκανα, κι έχω μια ζωούλα μέσα μου που και γι αυτήν φοβάμαι πιό πολύ. Θα προσπαθήσω και μόνη θα ζητήσω κι αλλού βοήθεια.

Κι εγώ νόμιζα πως ήμουν φιλόζωη. Μέχρι τους τελευταίους μήνες, όπου το φτωχό ζωάκι δεν έκανε τίποτα άλλο από το να με εκνευρίζει (δηλ εγώ εκνευριζόμουν από αυτό, με το παραμικρό, με ξυπνούσε από τις έξι το πρωί, λέρωνε σε όλο το σπίτι, έφερνε συνεχώς αναστάτωση, ξέρω χωρίς να το θέλει, 6 μηνών ήταν) Το παιδί μου δεν με΄χει ταλαιπωρήσει τόσο, αλλά και στις περισσότερες στιγμές που είναι ανυπάκουο ούτε μία φορά δεν έχω χάσει μέχρι τώρα την ψυχραιμία μου και την ηρεμία μου. Είμαι απόλυτα ειλικρινής σ΄αυτά που γράφω. Ξέσπασα στο σκυλάκι γιατί η ζωούλα του δεν είχε νόημα φαίνεται για μένα. Ξέσπασα στο σκυλάκι για ένα παγωτό των 1.20 ευρώ. Δεν περίμενα πως θα το σκοτώσω. Δεν ήθελα να πεθάνει. Δεν ήθελα. Κι όμως το έκανα. Τώρα το σκέφτομαι και το μετανιώνω κάθε λεπτό αλλά ο χρόνος δε γυρίζει πίσω.

Sofia
23-07-2007, 00:57
δεν εχει σημασία αν είναι κατάθλιψη, μελαγχολία ή όπως αλλιως μπορει να το ονομασει καποιος αυτο που περνάς...ούτε ειναι απαραίτητο συνοδευτικο για την επίσκεψη σε κάποιον ψυχολογο ή ψυχίατρο. Σημασία έχει οτι νιώθεις πως δεν λειτουργεις σωστά ή ισορροπημενα σε κατάσταση πίεσης. Και πως φοβάσαι για ξεσπάσματα σου στο μέλλον... Αυτά δεν αρκουν για να ζητήσεις βοήθεια και να φροντίσεις τον εαυτο σου? Σου εύχομαι ειλικρινα να βρεις την άκρη:)

Aphelia
23-07-2007, 01:30
Vas έκανες πολύ καλά που το εξέφρασες. Γιατί όσο το πνίγεις τόσο χειρότερα είναι, δε θα λάβεις τα μηνύματα που χρειάζεται να πάρεις, δε θα το διαχειριστείς μέσα σου με τον κατάλληλο τρόπο κλπ. Εννοείται ότι η σκέψη του πονάει. Και θα συνεχίσει να σε πονάει, δεν είναι κάτι που μπορείς να νιώσεις καλά με αυτό.

Σημασία όμως έχει τώρα να κοιτάξεις μέσα σου, να κατανοήσεις τις αιτίες, να δεις αν το τελευταίο διάστημα υπάρχει κάτι που σε φέρνει σε αυτή την κατάσταση, να δουλέψεις με τον εαυτό σου και σίγουρα να προσέξεις να μην επαναληφθεί κάτι παρόμοιο στο μέλλον. Μια τέτοια καταστροφική συμπεριφορά δεν έχει να κάνει πάντα με επίπτωση σε θέματα ζωής αλλά και ψυχολογίας, π.χ. μπορεί όταν θυμώνεις να βασανίζεις ψυχολογικά τον άλλο κλπ.

Εύχομαι να πάνε όλα καλύτερα για σένα και για την οικογένειά σου. Να φροντίσεις και τον εαυτό σου γιατί φαίνεται να είσαι πολύ πιεσμένη τον τελευταίο καιρό.

vas-summertime
23-07-2007, 02:19
Σας ευχαριστώ, έχετε όλοι δίκιο σε αυτά που μου γράφετε.

Eagle
23-07-2007, 03:45
Σου εύχομαι να το ξεπεράσεις γρήγορα το συναίσθημα των τύψεων που δε βοηθάει σε τίποτα. Σου εύχομαι να συγκρατείσαι από εδώ και πέρα.

ex_hus
23-07-2007, 08:33
Δεδομένο πρώτο. Το σκυλάκι ίσως το σκότωσες ίσως όχι.

Δεδομένο δεύτερο. Ούτε ο κτηνίατρος ούτε κανένας άλλος δεν έχει το δικαίωμα ούτε να σε κατηγορήσει για κάτι (ένα βατραχάκι, μία σαύρα, ένα μυρμήγκι στη παραλία, που δεν έβλαψαν ούτε επρόκειτο να βλάψουν κανέναν, άσκοπα και χωρίς αιτία το έχουμε σκοτώσει πολλοί) (για να μη πώ ακόμα ακόμα και ένα λουλούδι που το αφήσαμε και μαράθηκε ή ένα κουνούπι που μας τσίμπησε και το λιώσαμε) αλλά ούτε και να σε δικαιολογήσει για κάτι.

Συμπέρασμα (ίσως και αυθαίρετο δικό μου) πρώτο. Το ότι εσύ είχες αποφασίσει να ζήσεις με αυτό το ζωάκι και έφτασες στο ακριβώς αντίθετο αποτέλεσμα λόγω των νεύρων σου (αλλά και της άγνοιας των συνεπειών των πράξεών σου) είναι αυτό που μάλλον πρέπει να δεις τι θα κάνεις.

Συμπέρασμα (ίσως και αυθαίρετο δικό μου) δεύτερο. Η ανάληψη της ευθύνης των πράξεων είναι το πρώτο βήμα της συνειδιτοποίησης τους. Το ότι ούτε να το πεις στον κτηνίατρο αλλά και ούτε και να θέλεις να το δεις στον τάφο (όσο σκληρό και αν είναι αυτό) εμένα κάτι μου λέει. Εσένα?
Το να επιλέξεις να αυτοβασανίζεσαι και να αυτοτιμωρήσαι διά των σκέψεων είναι μία πορεία πάντως που δε θα σε οδηγήσει πουθενά και ίσως είναι και η \"εύκολη λύση\"
Το να δώσεις όμως νόημα ακόμα και στο θάνατο διά των επόμενων πράξεών σου είναι ίσως αυτό που κάποιος θεός να είχε κατά νου όταν σου έφερε αυτό το σκυλάκι στη ζωή σου.

vas-summertime
23-07-2007, 12:23
Καλημέρα.

Δηλαδή, ex_hus, τι έπρεπε να κάνω, να το δω; Δεν μπορούσα, ήξερα πως θα ταραχτώ πάρα πολύ, δεν θέλω να αποβάλλω (είμαι στον4ο μήνα, πέρσι το καλοκαίρι απέβαλλα ήδη μια φορά και ξέρεις είχε τρομαχτικές συνέπειες για μερικούς μήνες στις ζωές όλων μας) Δεν άντεχα να το δω, ήδη τρανταζόμουν ολόκληρη από το κλάμα.
Στον κτηνίατρο δεν πήγα εγώ, κάθισα με το μωρό στο σπίτι. Πήγε ο άντρας μου του οποίου είπα: πες στον κτηνίατρο το και το έγινε χτες, βέβαια εκείνες τις στιγμές δεν μπορούσα να φανταστώ ακόμα ότι αυτή ήταν η αιτία. Όμως το είπα.

Sofia
23-07-2007, 13:11
vas, είσαι ήδη πολύ πιεσμένη....κι αυτό \"φαίνεται\" από όσα μας γράφεις....δε νομίζω ότι έχει νόημα να πιεστείς κι άλλο γιατί αυτό -στην παρούσα φάση τουλάχιστον- δεν ξέρω αν μπορεις να το διαχειριστείς σωστά...Δώσε σημασία περισσοτερη στον εαυτό σου και κοιττα να ανασυγκροτηθείς...

ex_hus
23-07-2007, 13:14
Δίκιο έχεις. πολύ σκληρό αυτό που σου έγραψα. Πάντως το παρακάτω ήθελα να τονίσω.
\"Το να επιλέξεις να αυτοβασανίζεσαι και να αυτοτιμωρήσαι διά των σκέψεων είναι μία πορεία πάντως που δε θα σε οδηγήσει πουθενά και ίσως είναι και η \"εύκολη λύση\"
Το να δώσεις όμως νόημα ακόμα και στο θάνατο διά των επόμενων πράξεών σου είναι ίσως αυτό που κάποιος θεός να είχε κατά νου όταν σου έφερε αυτό το σκυλάκι στη ζωή σου.\"

Συγχώρεσέ με που παρασύρθηκα από την δική μου εξίσου τραγική ιστορία με το σκυλάκι μας. Το οποίο εγώ και η άγνοιά μου το σκότωσα. Χωρίς αμφιβολία. Όταν το έβλεπα να μη μπορεί να πάρει αναπνοή από τη φόλα που είχε φάει νόμιζα ότι χρειάζονταν να κάνει εμετό. Και του έδωσα ξύδι. Μόνο που πήγε στους πνεύμονες και το έκαψε. Από τη φόλα ο γιατρός που βρήκα αργότερα το έσωσε. Τους πνεύμονες δε μπορεσε να τους γιατρέψει.
Εκλαψα πολύ όταν το έθαβα.
Πολύ σκληρό αλλα με έκανε να συνιδιτοποιήσω την άγνοιά μου. Και με αυτήν την γνώση της άγνοιας μου προσπαθώ να μάθω πλέον ότι μπορώ ώστε να μη κάνω ξανά κάτι παρόμοιο ή χειρότερο.

vas-summertime
23-07-2007, 13:25
Ναι Σοφία, μάλλον πρέπει να είμαι πολύ πιεσμένη! Η ζωή στην \"ξενιτιά\" δεν έχει τίποτα να κάνει με την ανεμελιά της Ελλάδας.
Εδώ όλα είναι μετρημένα και πολύ αυστηρά. Επίσης μου λείπουν πάρα πολύ οι δικοί μου.

ex_hus πολύ ωραίο αυτό που μου\' γραψες για τον θεό, που θέλει κάτι να μου πει. Μάλλον θέλει να μου πει να ηρεμήσω και να προσέχω να μην καταστρέφω με τα νεύρα μου όσους υποτίθεται ότι αγαπώ. Και να μη στεναχωριέμαι για το τίποτα γιατί έτσι κάνω τα πράγματα χειρότερα.

Λυπάμαι κι εγώ για το σκυλάκι σου.
Και για το δικό μας τώρα, μας είπε ο κτηνίατρός μας στην Ελλάδα ότι θα μπορούσε να το είχε σώσει η άλλη, αν ήξερε σωστά τι να κάνει, αλλά φαίνεται πως και η καρδούλα του δεν ήταν αρκετά δυνατή για να κρατήσει.

Μερικές φορές (πολύ συχνά) η ζωή είναι πολύ σκληρή. Ειδικά όσο μεγαλώνω το βλέπω όλο και περισσότερο.

krino
23-07-2007, 14:59
εισαι οφφ τοπικ,
οταν σκοτωνεις ενα σκυλι δεν το κακοποιεις, το δολοφονεις.

Κατα τα αλλα, μην ασχοληθεις με το σπορ ξανα, δεν φταινει σε τιποτα τα ζωα.....

Dalia
23-07-2007, 15:02
Originally posted by krino
εισαι οφφ τοπικ,
οταν σκοτωνεις ενα σκυλι δεν το κακοποιεις, το δολοφονεις.

Ε...κακοποίηση ήταν που οδήγησε στο θάνατο.

krino
23-07-2007, 15:09
ενδιαφερον το συμπερασμα σου νταλια...
γιατι εχω την υποψια οτι στους ανθρωπους το λενε διαφορετικα???

anitak
23-07-2007, 16:29
και τα κουνουπια τα σκοτωνουμε. και λοιπον; το βρισκω εξαρχης λαθος να φορτωθεις ενα ψωροσκυλο χωρις να το θελεις πραγματικά, ειδικά τη στιγμή που η ζωή σου είναι τόσο απαιτητική. μωρό και έγκυος!!!! (Χριστέ μου). Δεν ειναι εγκλημα να μη σου βγαινει συμπαθεια για το ατυχες τετραποδο. Ήταν που προσποιηθηκες οτι το συμπαθεις. Ειναι οι πιο υγιεις τυψεις, τυπου: εκανα μαλακία -απλά δε θα την ξανακάνω. Ξεχνα το και βαλε μυαλό

Dalia
23-07-2007, 16:41
Βρε anitak,οκ αν δεν συμπαθούσε το σκυλάκι και δεν το ήθελε ας μην το έπαιρνε ή ας το έδινε αλλού.Οχι να του κάνει κακό.Και δεν μπορώ να δεχτώ ότι είναι το ίδιο τα κουνούπια με το σκυλάκι.Ελεος!Το σκυλάκι από τη στιγμή που το παίρνεις σπίτι σου γίνεται σαν μέλος της οικογένειας.

krino
23-07-2007, 17:10
εμενα μου εχει τυχει να μην συμπαθω ψωρανθρωπους,
ψωροσκυλα ποτε.

Τωρα αυτα βεβαια ειναι και θεματα συγκυριας....

(συμπληρωμα: οι ψωρανθρωποι ειναι ιδιομορφα οντα τα οποια κυτανε να σε πατησουν οπου σε πετυχουν, τα ψωροσκυλα σου ζητανε ελαχιστα και σου προσφερουν απειρως περισσοτερα...)

Sofia
23-07-2007, 17:52
έγκλημα δεν ειναι να μη της βγαίνει συμπάθεια για το τετράποδο, έγκλημα ειναι να βρίσκουμε δικαιολογίες του τύπου : έγκυος και μωρό και πολλές άλλες υποχρεώσεις μπορούν να μας οδηγήσουν ή να δικαιολογήσουν την κακοποίηση ανθρωπου ή ζώου. Γιατί τότε υπάρχει ο κίνδυνος την επιφανειακοτητας και του ωχ αδερφε, δεν ειναι κ κάτι τόσο σοβαρό....ενώ είναι. Οχι μόνο για τον αποδέκτη της κακοποίησης αλλά και για τον αυτουργο.

anitak
23-07-2007, 18:54
άλλο δικαιολογήσουν, άλλο αιτιολογήσουν.
δεν βρισκω δικαιολογια την εγκυμοσυνη και τη μητριτητα. ειναι κατι πολυ απαιτητικο πραγματικά. Ένα έγκλημα υπάρχει πίσω από όλα τα ανθρώπινα: η αποφυγη της αλήθειας. Αν σιχαινεσαι τα παιδια, και θες να αποδειξεις οτι καθολου δε συμβαινει αυτό, αμολας δυο τρια κουτσουβελα που ειναι και ευκολο, το παιζεις καλός οικογενειαρχης με εκπληρωμενο το χρεος σου προς την ανθρωποτητα και τα παιδιά σου, ακομη και να μην τα σκοτωνεις, τους αλλαζεις τον αδοξαστο. Δεν ψαχνω αν υπαρχουν ψωροσκυλα ή ψωροάνθρωποι. Είναι πολύ υποκειμενικό. Επιπλέον, δεν εμπλέκω την προσωπική μου οπτική. Μπορει τωρα να αγαπω τρυφερα καθε ειδος ζωής, δεν ξέρω όμως αν θα κάνω το ίδιο σε περιπτωση που παθω καρκινο και ο πονος δε με αφηνει να ησυχασω ουτε μια μερα. Τοτε, και 1 ποτηρι νερο να μου ζητησεις, ενδεχεται να σε βρισω. ειδικα αν γαυγίζεις. Ε, τα όρια αντοχής ποικίλουν. Για κάποιον μπορεί να είναι πολύ νωρίτερα από τον καρκίνο. Δεν το θεωρώ απαραίτητα διαταραχή. Αρκεί να το ξέρω και να συμφιλιωθώ μαζί του.

vas-summertime
23-07-2007, 21:17
Ναι πραγματικά δεν θα πρεπε να το χα πάρει το σκυλάκι, δεν ήξερα όμως από πριν πόσο πολύ θα με εκνεύριζε
γιατί πάντοτε είχα ζώα και τα αγαπούσα πάρα πολύ, είμαι από τους ανθρώπους που δεν κάνουν κακό ούτε σε μυρμήγκι που λένε.

Αλλά καθώς βλέπετε η ψυχολογία αλλάζει από τη μία στιγμή στην άλλη και κάτω από διάφορες καταστάσεις και έγινα δολοφόνος μιας αθώας ψυχούλας χωρίς να το περιμένω και χωρίς να το θέλω.

krino
23-07-2007, 21:29
οπως και να εχει δεν υπαρχει λογος να ασχοληθεις ξανα με ζωα.
Αν νομιζεις ομως οτι εχεις προβλημα μπορουμε να το συζητησουμε,
γιατι προφανως αυτο δεν θα σταματησει σε ενα σκυλι...

Aphelia
23-07-2007, 21:51
Krino , θα τη βγάλεις serial killer την κοπέλα.

Δεν είμαστε εδώ για να κρίνουμε και να κατακρίνουμε τον άλλο, γιατί τότε πολύ απλά δε θα μίλαγε κανένας. Βέβαια η vas στη φάση που είναι τώρα μπορεί να την αναζητάει η ίδια την επίκριση σα μέρος της τιμωρίας της αλλά η υπερβολή μπορεί να απομακρύνει από την ουσία της εποικοδομητικής συζήτησης. Και αν δε κάνουμε εποικοδομητική συζήτηση τότε γιατί την κάνουμε;

krino
23-07-2007, 23:03
Originally posted by Aphelia
Krino , θα τη βγάλεις serial killer την κοπέλα.

Δεν είμαστε εδώ για να κρίνουμε και να κατακρίνουμε τον άλλο, γιατί τότε πολύ απλά δε θα μίλαγε κανένας. Βέβαια η vas στη φάση που είναι τώρα μπορεί να την αναζητάει η ίδια την επίκριση σα μέρος της τιμωρίας της αλλά η υπερβολή μπορεί να απομακρύνει από την ουσία της εποικοδομητικής συζήτησης. Και αν δε κάνουμε εποικοδομητική συζήτηση τότε γιατί την κάνουμε;

ουτε κρινω ουτε κατακρινω.
Αφενως προσπαθω να μην την πληρωσει αλλο ζωντανο και αφετερου την προτρεπω αμα θελει να το συζητησουμε.

Αυτο που εγραψα οτι δεν προκειται να σταματησει σε ενα σκυλι, εχει να κανει με το οτι ποτε δεν ξερεις που μπορει να φτασει οταν καποιος δεν ελεγχει τα νευρα του...
Καλώς η οχι γραφω μια πραγματικοτητα,
εχεις καμια διαφωνια στα ανωτερω??

Sofia
23-07-2007, 23:16
παιδιά, πιστεύω πολύ ότι εστιάζοντας στο αποτέλεσμα, χάνουμε την ουσία του προβλήματος. Δλδ, χάθηκε ένα σκύλι. είναι το αποτέλεσμα μίας συμπεριφοράς πέρα από τα όρια. Αυτή η συμπεριφορά δεν ειναι τυχαία. Αν αποφασίσει να μην ξανα ασχοληθεί με τα ζώα λύνει το πρόβλημα της? αυτομάτως εξαφανίζεται το πρόβλημα? και δεν δημιουργειται κάποιο άλλο?

krino
23-07-2007, 23:27
τωρα δεν εχει νοημα να συζηταμε εμεις, παρα αμα θελει να συζητησει η ιδια που εβαλε το ποστ.

Eagle
24-07-2007, 02:57
Το ότι αισθάνθηκες άσχημα είναι κάτι που δείχνει ότι σκέφτεσαι με τρόπο υγιή. Το κακό θα ήταν να αισθανόσουν από αυτήν σου την πράξη ηδονή. Οι τύψεις δε βοηθάνε. Μπορεί αυτό το συμβάν να σε διδάξει στο να συγκρατείς τα νεύρα σου. Όλοι μας χάνουμε την ψυχραιμία μας και μετά μετανιώνουμε. Προσπάθησε να το ξεπεράσεις και μην το παίρνεις και σαν δεδομένο ότι το σκυλάκι το σκότωσες. Υπάρχει η πιθανότητα που είπε ο κτηνίατρος.

vas-summertime
24-07-2007, 19:06
Στρουμφοθεούλη μου! Όχι και ηδονή!
Έχω ήδη αρχίσει και αισθάνομαι καλύτερα, χτες έκλαψα πρώτη φορά για το χαμό του σκύλου και όχι για τις τύψεις μου.
Είναι δύο διαφορετικά συναισθήματα λύπης, άλλα για τις τύψεις κι άλλα για τον χαμό.

Επίσης μου είπαν ότι τα σκυλιά δεν υποφέρουν νοητικά ή συναισθηματικά, η συναισθηματική τους νοημοσύνη περιορίζεται στις αντανακλαστικές σκέψεις και ότι εγώ υπέφερα περισσότερο απ΄όσο το σκυλί, από τις τύψεις κλπ

Helena
24-07-2007, 19:16
vas vas vas...

vas-summertime
24-07-2007, 20:45
xxi o paraskeuas! :o

Sofia
24-07-2007, 22:16
α, οπότε μια χαρα,ε?

vas-summertime
25-07-2007, 01:05
Νταξ όχι ακριβώς.. :-)
Το σκέπτομαι συνέχεια
Νομίζω ότι από εδώ και πέρα δεν θα είμαι αυτή που ήμουν πριν
Ήταν κάτι που άλλαξε τη ζωή μου
Δεν το έχω ακόμα \"χωνέψει\" και ούτε ξέρω πότε..
Κλαίω λιγότερο αλλά όχι καθόλου
Προσπαθώ να γελάω πού και πού
Αλλά μου \"κόβεται\" γρήγορα ... αλλά το ξαναφέρνω
Το παλεύω

Καλό βραδακι

ex_hus
25-07-2007, 01:09
Vas,
και πολύ καλά κάνεις. Εχεις τις προτεραιότητές σου.

Εχουν περάσει δύο χρόνια από τότε που σου περιέγραφα. Δε σου κρύβω ότι γράφοντάς σου χτές έκλαψα πάλι. Δε φεύγει εύκολα αυτό. Αλλά ούτε και αυτό είναι κακό. Ακόμα και το κλάμα έχει το σκοπό του. Να μας θυμίζει γιατί πονάμε. Ωστε να χαμογελάμε περισσότερο με τις επόμενες πράξεις μας.

aquarrius
28-07-2007, 17:07
Μην δίνεις σημασία στους σαδιστές \"φιλόζωους\" που με αφορμή την \"αγάπη τους για τα ζωα\" προσπαθούν να σε κάνουν να νιώσεις άσχημα. Αν σε δουν να κλαις θα χαρούν, οπότε κρίμα είναι να τους δώσεις αυτήν την ικανοποίηση ;)

(Μήπως το μπέικον που τρώνε οι φιλόζωοι γίνεται απο γκαζον?)

Ίσως ο θάνατος του σκύλου ήταν ασυνείδητα στόχος σου, ίσως όχι. Πιστεύω ΔΕΝ ΗΤΑΝ, ήθελες απλά να εκφράσεις τον θυμό σου.

Το πιο σημαντικό απ\' όλα ομως κατα την άποψη μου, είναι να δεις έναν ειδικό, όχι επειδή πεθανε το σκυλί αλλά επειδή θα σε βοηθήσει να αντιμετωπίσεις την πίεση που νιώθεις. Πήγαινε έστω από περιέργεια κι αν νιώσεις ότι δεν κανει τιποτα, φύγε. Δεν έχεις να χασεις τιποτα δοκιμάζοντας. :)

PS. γιατί δεν βγαίνουν κανονικά οι φατσουλες? :(

krino
28-07-2007, 18:47
Originally posted by aquarrius
(Μήπως το μπέικον που τρώνε οι φιλόζωοι γίνεται απο γκαζον?)(

φανταζομαι οτι σου αρεσει το μπεικον απο σκυλους η και τα παιδακια ετσι???

Dalia
28-07-2007, 20:41
Μην δίνεις σημασία στους σαδιστές \"φιλόζωους\" που με αφορμή την \"αγάπη τους για τα ζωα\" προσπαθούν να σε κάνουν να νιώσεις άσχημα. Αν σε δουν να κλαις θα χαρούν, οπότε κρίμα είναι να τους δώσεις αυτήν την ικανοποίηση ;)

Δηλαδή το ότι στεναχωρεθήκαμε με αυτό που έγινε και είπαμε τη γνώμη μας σημαίνει και ότι θέλουμε να την κάνουμε να νιώσει χειρότερα?Δεν είναι έτσι.Αλλωστε και η ίδια είχε γράψει να πούμε αυτό που πιστεύουμε πραγματικά και όχι ψεύτικα λόγια για να την παρηγορήσουμε.

aquarrius
28-07-2007, 21:02
Κρινο:
μπέικον από σκύλο δεν έχω φάει, αλλά αν φάω ποτέ θα σε πάρω τηλ. για να σου πω αν μου άρεσε. όσο για τα παιδάκια... αν δεν είμαι οπαδός της \"θρησκείας\" σου (φιλόζωος), τότε είμαι στο άλλο άκρο? μπράβο! απίστευτα λογικό!!!

dalia: διέκρινα μια επιθετικότητα σε καποια σχόλια του στύλ \"ντροπή πως μπόρεσες! μην ξαναπάρεις σκυλί\" δηλ. να υποθέσω ότι εννοει ο ποιητής ότι το όλο συμβαν θα ξανασυμβεί σιγουρα. +το ότι αυτό που η vas ενδεχομένως να συντέλεσε στο να γίνει (δεν το προκάλεσε σίγουρα, αντίθετα με αυτό που σας βολεύει να πιστεύετε) είναι κατι φοβερό και πολύ δύσκολα θα την συγχωρούσατε!

Συμπερασμα? να μην ασχολούμαστε με τους σαδιστές που προσπαθούν έμμεσα και εκ του ασφαλούς να μας κάνουν να νιώσουμε ασχημα

το post που έκανα δεν αφορούσε εσάς, αφορούσε την vas. δεν υπαρχει λόγος να ασχολήστε μαζι μου :)
πηγαίνετε να φάτε κοτομπέικον (γιατί για κάποιον λόγο τα κοτόπουλα και τα γουρούνια δεν είναι το ίδιο \"ψηλά\" με σκύλους και γάτες)

ΕDIT: για οτιδήποτε άλλο off topic στείλτε μου u2u.

FreeSpirit1975
28-07-2007, 21:06
Αντιλαμβανομαι πως το θεμα ορισμενων ειναι να υπερισχυσει η αποψη τους η να ασκησουν κριτικη και οχι να \"ακουσουν\" αυτο που βασανιζει τον αλλον...Δεν νομιζω οτι εγραψε σε αυτο το φορουμ για να της πουμε αν αυτο που εκανε ειναι πολυ λαθος,λιγο λαθος,εγκληματικο η το οτιδηποτε, ηθελε απλα να το μοιραστει..
Και την ανησυχια της την εξεφρασε και η ιδια για την πραξη αυτη.Οποτε μαλλον ξερει κιολας πως θα το δουλεψει απο εδω και στο εξης...
Εγω παντως ευχομαι να μην ξαναβρεθεις σε τοσο δυσαρεστη θεση με τον εαυτο σου.ΚΑι απο την στιγμη που εχεις επιγνωση των πραξεων σου ειμαι βεβαιη οτι εισαι ετοιμη και για ενα βημα μπροστα!

vas-summertime
28-07-2007, 21:46
aquarrius εαν είχα ένα γουρουνάκι για κατοικίδιο (τα οποία γουρούνια λέγεται ότι είναι τα πιό έξυπνα θηλαστικά μετά τον άνθρωπο) θα ένιωθα ακριβώς το ίδιο πιστεύω. Για μία κότα, δεν ξέρω αν θα \"έσκαγα\" και τόσο, για τον παπαγάλο μου όμως που είχα 25 χρόνια και χάθηκε πρόπερσι, ακόμα στεναχωριέμαι.
Το σκυλί που είχα ήταν ένα ιδιέταιρο ζώο, πανέξυπνο, και το μόνο που μου ζητούσε ηταν αγάπη και φαγάκι. Δε χρειαζόταν να κάνω τίποτα παραπάνω γι αυτό κι αυτό ήταν μια παρέα για μένα και για τον γιό μου (ο οποίος ακόμα την ψάχνει και αναρρωτιέται πού πήγε, να ακόμα πριν λίγο τη φώναζε..) και για τον άντρα μου. Ήταν μια ανυπεράσπιστη ψυχούλα που ακόμα και τη στιγμή λίγο πριν πάει τη δεύτερη φορά στον κτηνίατρο, όταν δηλαδή από το οίδημα είχε μπλοκαριστεί εντελώς ο λαιμός της, με κοίταζε με τις ματάρες της όλο ζωντάνια και ήταν σα να μούλεγε \"σ΄αγαπώ\", \"μη με μαλώσεις\"...

Κρίνο, όλοι, και στις δύο οικογένειες (τη δική μου και του άντρα μου) έχουν σοκαριστεί και στεναχωρηθεί πάρα πολύ.
Κάθε φορά που ανακοινώνουμε το τι έγινε σε συγγενή ή φίλο είναι για μένα ένα μαρτύριο που ξαναζώ. Κανείς εκτός από την αδερφή μου (την ψυχολόγο) δεν με έβρισε και δεν με κατηγόρησε.
Σε καταλαβαίνω γιατί κι εγώ στη θέση σου θα θύμωνα πάρα πολύ, είμαι -κανονικά!- κατά της βίας, κατά των πειραμάτων στα ζώα, έχω μεγαλώσει με ζώα και τα λατρεύω.
Όπως έγραψε όμως ένας φίλος λίγα ποστ πιο πριν, ποτέ δεν ξέρεις τι μπορείς να κάνεις κάτω από ιδιέταιρες συνθήκες. Υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να κοντρολάρουν τον εαυτό τους τέλεια, τους βλέπω και τους θαυμάζω. Δυστυχώς εγώ δεν μπορώ..και φυσικά την \"κακιά στιγμή\" δεν την πλήρωσε το παιδάκι αλλά ο σκύλος.. Και φυσικά, αν μπορούσα να έλεγχα τον εαυτό μου τέλεια, δε θα βρισκόμουν εξ αρχής σε αυτήν την κατάσταση πίεσης την οποία βρίσκομαι τους τελευταίους μήνες.
Θαυμάζω τον άντρα μου που δεν μου είπε ούτε μία άσχημη κουβέντα. Εγώ, στην θέση του, αν δηλ. το΄χε κάνει αυτός αυτό, θα τον είχα μισήσει. (τουλάχιστον)
Οπότε σε καταλαβαίνω απόλυτα.. Καλά κάνεις και με πετροβολείς, έχεις απόλυτο δίκιο.

Freespirit σ΄ευχαριστώ για τις ευχές σου. κι εγώ το εύχομαι για τον εαυτό μου και για όλους.

ex_hus μη στεναχωριέσαι πιά, δεν έφταιγες εσύ, δεν το έκανες επίτηδες.

Καλό υπόλοιπο ΣΚ!

Sofia
28-07-2007, 21:46
εδώ δεν ειναι μια ομαδική ψυχοθεραπεια....ειμαστε ολοι ανθρωποι που λέμε γνώμες, απόψεις, εντυπώσεις. εκφράζουμε απορίες, αποδοκιμάζουμε, μαλώνουμε πιθανότατα όπως κ έξω απο αυτό το φόρουμ. Συμπαθούμε, αντιπαθούμε περισσοτερο καποιους σε σύγκριση με άλλα μέλη.

Φυσικά κ ήθελε να το μοιραστεί, να το βγάλει απο πάνω της, να το πει κάπου. όμως ρώτησε και αν κατά τη γνώμη μας χρειάζεται βοήθεια. Και οι γνώμες γράφτηκαν, άλλες ήταν πιο επικριτικες κάποιες πιο καθησυχαστικες. Έτσι δεν ειναι κ το αναμενόμενο?

Την ανησυχία της εξέφρασε, και την ανάγκη πιθανοτατα να την καθυσηχάσουμε, μιας κ δεν μπορουσε να το κάνει μόνη της ή ο περίγυρός της.

Αν επίσης κοιττάξεις σταδιάκα \"ηρεμει\" και σκέφτεται ότι μάλλον το σκυλι πόνεσε λιγότερο απο την ίδια, ωστε να το \"χωνέψει\" καλύτερα.Αυτό εμενα δεν μου κάνει ως επίγνωση πράξης...

FreeSpirit1975
28-07-2007, 21:54
Το γεγονος οτι βρηκε κατι να την κανει να νιωσει καλυτερα δεν σημαινει οτι δεν εχει και επιγνωση..Τελοςπαντων εγω απλως θεωρω οτι οποιουδηποτε ειδους κριτικη δεν ειναι βοηθητικη..Η αποψη μου..
Και φυσικα δεν ειναι ομαδικη ψυχοθεραπεια απλα ο αλλος που θα αναφερει τον προβληματισμο του ισως φανταζεται κατι περισσοτερο απο μια απλη κριτικη σε ενα φορουμ υποστυηριξης!

vas-summertime
28-07-2007, 22:03
Σοφία, δεν το σκέφτομαι αυτό. Αυτό ήταν κάτι που μου είπε κάποιος , προφανώς για να με καθησυχάσει, και σας το γραψα. Δεν εξετάζω πλέον αν είναι αλήθεια ή ψέμα, και δεν είμαι τόσο σκληρή ώστε να πω \"έτσι είναι, ξέχνα το\".

Sofia
28-07-2007, 22:03
καταννοώ τί λες, ομως αν μου επιτρέπεις αυτο που λες ειναι ουτοπικο....

ειναι φόρουμ υποστήριξης, όμως πόσο εύκολο ειναι να εισαι πραγματικά υποστηρικτικος και να συναισθανθεις τον άλλο ανα πάσα στιγμή?δεν ειναι επαγγελματικο φόρουμ, όπου παρέχεται υποστήριξη απο επαγγελματίες....οπότε αυτό που πέρνει το ρίσκο να ανοιχτεί, πρέπει να ειναι έτοιμος για κριτική κάθε είδους

FreeSpirit1975
28-07-2007, 22:13
Συμφωνω και απλως θεωρω οτι η κριτικη δεν βοηθαει..απλα.

FreeSpirit1975
28-07-2007, 22:16
Κριτικη βρισκουμε καθημερινα και πολυ ευκολα απο ολους και πολυ περισσοτερο απο τον ιδιο μας
τον εαυτο..υποστηριξη ουσιαστικη σπανια..γιαυτο το λεω..ισως γινομαι λιγο υπερβολικη αλλα κρινω απο τις δικες μου αναγκες οταν εκφραζω τους προβληματισμους μου..Οχι οτι εχεις αδικο σε αυτα που λες.

aquarrius
28-07-2007, 22:23
vas τα περι γουρουνιών δεν αναφέρονταν σε σενα αλλά στους άλλου που σου επιτέθηκαν (αν και απότι βλέπω τους ενθαρρύνεις τώρα).

Το να μισήσεις τον άντρα σου σε μια ανάλογη περιπτωση μου φαίνεται λιγο.... \"υπερβολικό\".

Γιατι δεν πας σε έναν ειδικό να δεις τι σε κάνει να μην είσαι \"ευτυχισμένη\" ή σε κάνει επιθετική ή οτιδήποτε σε απασχολεί???
θα λύσεις γρήγορα και εύκολα (σε σχέση με το να τα αναβάλεις ή να προσπαθείς μόνη σου) πολλά από τα προβλήματά σου.

PS. freespirit δες τα u2u

Sofia
28-07-2007, 22:24
και γω σε καταλαβαίνω, και θεωρώ τεράστιο πράγμα την υποστήριξη. Ειναι ομως τόσο σπάνιο χάρισμα! για να σε υποστηρίξει κάποιος πρεπει πρώτα να σε ακουσει. έχεις προσέξει ποσοι λιγοι ανθρωποι ακουν (για αρχή)? απλα να μπορούν να ακουσουν τί λες.....!

vas-summertime
28-07-2007, 22:37
Γειά σου ξανά aquarrius,
δεν έχω σκοπό να αποθαρρύνω ή να ενθαρρύνω κανέναν σας, είμαι κι εγώ όσο ειλικρινής μπορώ όπως και όλοι που έχετε την ευγένεια να μου απαντήσετε.

Δεν ξέρω αν η κριτική οδηγεί σε καλό ή σε κακό. Εγώ έχω τις τύψεις μου κλπ, κι όταν διαβάζω τι γράφει το Κρίνο πχ, στεναχωριέμαι και προβληματίζομαι ακόμα περισσότερο. Ξέρω όμως ότι κι εγώ έτσι θ\' αντιδρούσα αν μάθαινα ότι κάποιος έχει κάνει κακό σε ένα ζώο. Πιθανόν να μη μπορούσα να ήμουν τόσο καλή όσο είσαστε όλοι που μου γράφετε να μη στεναχωριέμαι..

Το καλό με το φόρουμ είναι ότι ακούγονται πολλές απόψεις και βγαίνουν διάφορα συμπεράσματα, έστω κι αν δεν είναι από ειδικούς, είναι από ανθρώπους που ούτως ή άλλως, για να συμμετέχουν σε μια συζήτηση πάει να πει ότι νοιάζονται, είτε για μένα είτε για τη σκυλίτσα μου, το ίδιο είναι.

Σας ευχαριστώ όλους.
Τον ειδικό θα τον δω με την πρώτη ευκαιρία. Και θα σας γράψω τι μου είπε. (Από Σεπτέμβρη.)

FreeSpirit1975
28-07-2007, 23:43
Originally posted by Sofia
και γω σε καταλαβαίνω, και θεωρώ τεράστιο πράγμα την υποστήριξη. Ειναι ομως τόσο σπάνιο χάρισμα! για να σε υποστηρίξει κάποιος πρεπει πρώτα να σε ακουσει. έχεις προσέξει ποσοι λιγοι ανθρωποι ακουν (για αρχή)? απλα να μπορούν να ακουσουν τί λες.....!

Σωστα!Ολοι τρεχουμε να αναδειξουμε απλα την δικη μας σωστη αποψη και ηθικη;)
Να ξεκαθαρισω οτι περιλαμβανομαι και εγω ασφαλως!

Sofia
28-07-2007, 23:54
τί χρήσιμο θα ταν πρωτα από ολα για τον ιδιο μας τον εαυτό να αμφισβητήσουμε -εστω στιγμιαία-την ακλόνητη θέση μας σε κάποια πράγματα....και να δούμε και μια άλλη σκοπια...διαφορετική.

FreeSpirit1975
29-07-2007, 00:03
Σε κατι θα μας εξυπηρετει αυτο;)

Sofia
29-07-2007, 00:05
είναι βολικο, που να τρέχεις τώρα να δεις τα πανω κάτω....ασε που δεν ειναι κ εύκολο

FreeSpirit1975
29-07-2007, 00:09
.....Και μας κανει να νιωθουμε ποιο σωστοι!

kanenas
29-07-2007, 11:56
Αν η Α θελει να εκφρασει την αποψη/συναισθηματα της για καποιο συμβαν, ειναι απολυτα θεμιτο να εκφρασω κι εγω τα δικα μου συναισθηματα/αποψεις για την καταχωρηση της Α. Επειδη ειναι φορυμ υποστηριξης (ο,τι κι αν σημαινει αφτο), συνεπαγεται οτι πρεπει να αυτοπεριοριστω σε ρολο νοσοκομας;;

Sofia
29-07-2007, 12:20
με στολή:)

kanenas
29-07-2007, 12:32
αμαν με τα σωματα ασφαλιας, ρε Σοφια!! ξεκολα!! :DDDD

Sofia
29-07-2007, 12:34
lol

Sofia
29-07-2007, 12:36
αφού ξέρεις τί αδυναμια μεγάλη έχω σ αυτά:)! μη σου πω αρρωστημένη!

krino
29-07-2007, 12:41
Κρινο:
μπέικον από σκύλο δεν έχω φάει, αλλά αν φάω ποτέ θα σε πάρω τηλ. για να σου πω αν μου άρεσε. όσο για τα παιδάκια... αν δεν είμαι οπαδός της \"θρησκείας\" σου (φιλόζωος), τότε είμαι στο άλλο άκρο? μπράβο! απίστευτα λογικό!!!

ε ναι να με παρεις, παντα μια γνωμη βοηθαει στο να διομορφωσεις αποψη αν δεν την εχεις.

Χμμ θρησκεια.....
περιεργη λεξη και σχεση συναμα...
Δεν ημουν - ειμαι η θα ειμαι οπαδος καμιας θρησκειας.
Δεν δογματιζομαι σε τιποτα και με τιποτα.
Συγκεκριμενα δεν με θεωρω φιλοζωο, αντιθετα πιστευω οτι υπαρχουν φιλοζωοι που την εχουν ψωνισει για τα καλα..

Στο συγκεκριμενο συμβαν οπως καταγραφηκε, η ενστανση μου δεν εχει φιλοζωικο χαρακτηρα, αλλα στο οτι βρεθηκαν αντιμετωποι δυο καταστασεις που η μια (το σκυλι) ηταν εκ προοιμιου καταδικασμενη να χασει....
Αν το σκυλι μπορουσε να παιξει με σχετικα ισους ορους απεναντι σε αυτο που ειχε, δεν θα ειχα προβλημα. αλλωστε ολα στην ζωη ειναι ενα ατελειωτο κυνηγι με νικητες και ηττημενους.
Εχωντας ομως μια κατασταση οπου το σκυλακι συμμετεχει σε μια μαχη (που δεν ειναι και επιλογη του) στην οποια ειναι καταδικασμενο να χασει, ναι εκει εχω προβλημα.

Θες να το πιασουμε και αναποδα???
Τι θα αισθανομασταν αν οι ρολοι ηταν αναποδοι??
Αν αντι για ενα σκυλακι της μιας κλωτσιας ηταν ενα καλοσχηματισμενο γερμανικο λυκοσκυλο???
Εκει βλεπεις αλλαζουν δραματικα τα παντα, δεν ειναι βλεπεις τοσο ευκολο να του δωσεις πχ μια κλωτσια....

Ας φυγουμε λοιπον απο το φιλοζωικο (που ειναι και της μοδος...) και ας παμε στην αρενα της ζωης.
Εκει αν βγαλουμε εξω τα συναισθηματα του οικτου (ουτε το μικρουλη σκυλακι που ειναι καλουλη ουτε τιποτα...) θα δουμε το ιδιο ακριβως σεναριο.
Ανθρωποι γυρω μας, μας επιτιθονται εαν ειμαστε αντικειμενικα και υποκειμενικα ανισχυροι. Ζητουν μετα μανιας να επιβεβαιωσουν την ισχυ τους και την εξουσια τους.
Τσακιζονται προσωπικοτητες απλα και μονο για να ανανεωθει η απο θεση ισχυως που ο καθενας νομιζει οτι κατεχει.

Στο συγκεκριμενο συμβαν, ο θανατος ειναι μια υλικη κατασταση. Θα μπορουσαμε ομως να παραληρισουμε καταστασεις με ατομα που βιωνουν ψυχικους θανατους κατω απο τις ιδιες συνθηκες. Κατ\' εμε, το κινητρο ειναι το ιδιο: η επιβεβαιωση της ισχυς του ισχυρου απεναντι στον ανισχυρο.

Για να συνοψισω,
η δικη μου ηρεμια ερχεται οταν ειμαι απεναντι σε καποιον απεναντι μου που ειναι σε δυσμενη θεση, να μην ασκω την εξουσια που ενδεχωμενα εχω. Μπορεις να βαλεις σε εφαρμογη αυτο που γραφω ειτε προκειται για ενα σκυλι ειτε για ενα λουλουδι η και ακομα ενα ανθρωπο. Θεωρω οτι οι σχεσεις που εχουμε ειναι ουτως η αλλως ανταλλακτικες, το ζητουμενο ειναι να μπορεσεις να εξασφαλισεις καταρχην ισους ορους και κατα δευτερον να παιρνεις και να δινεις οτι μπορει να ειναι εφικτο.

Τελος σε τετοιες καταστασεις, αυτο που βαζω μπροστα σαν μπουσουλα στις σκεψεις μου ειναι το εξης:

\"Κανε στους αλλους αυτο που θα ηθελες να κανουν εκεινοι σε σενα υπο τις ιδιες περιστασεις\"

Με αυτα και με τα αλλα, σας ενημερωνω οτι νιωθω τις παραλιες να ερχονται κατα πανω μου με ορμη και ετοιμαζομαι να χωθω και εγω μεσα τους....
Θα τα ξαναπουμε σε 2 βδομαδες, οπου θα επανελθω λιαν μαυρισμενος....
φιλακια στα μαγουλακια!!!
(εξαιρειται η κασσι που χμμμ ξερω οτι θα ηθελε να της δωσω αλλου φιλακια.... χιχιχιχι)

krino
29-07-2007, 13:33
Originally posted by vas-summertime

Οπότε σε καταλαβαίνω απόλυτα.. Καλά κάνεις και με πετροβολείς, έχεις απόλυτο δίκιο.

γλυκια μου δεν σε πετροβολω, αν νιωθεις ετσι ισως φταιει ο λογος μου.
Το ζητουμενο δεν ειναι να καθεσαι να τρως πετρες, αδιαφορησε για αυτες.
Το ζητουμενο ειναι να κατσεις να αναλυσεις μεσα σου (η και εδω) σκεψεις, δεδομενα και ανησυχιες.
Αυτο βλεπω σαν διεξοδο και οχι κατι αλλο....

liberchild
29-07-2007, 13:37
Ο κρίνος με κάλυψε σε όλα, διαβάζοντας αυτά που γράφει, δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω.Βας δεν νομίζεις?

vas-summertime
29-07-2007, 14:10
Ναι συμφωνώ.

Χτες το βράδυ την είδα πρώτη φορά στον ύπνο μου: Μου είχε αρπάξει το μικρό δαχτυλάκι και μου το κανε κομμάτια..! Αίματα κλπ

Καλές διακοπές Κρίνο.

Φεύγω κι εγώ σε λίγες μέρες , πάω να τ΄ακούσω κι από τη μάνα μου (το φούρκησες το σκυλί!!) να βριστώ με την αδερφή μου (δεν ξέρω πώς θα σε βλέπω από εδώ και πέρα, ήξερα πως ήσουν ηλίθια, αλλά όχι κι έτσι!!) και να δω τη λύπη στα μάτια των υπόλοιπων!!

I will survive......... Πάντως δεν είμαι αυτή που είμουν πριν.
Με έχει αλλάξει αυτό, σα να μαι η μισή ή κάτι τέτοιο.. Σαν να χουν φύγει από πάνω μου δεκάδες ξένα συναισθήματα που με είχαν κατακλύσει και μια φωνή να μου λέει βρες ξανά τον εαυτό σου..μπορείς.

Τώρα πλέον δεν στεναχωριέμαι για βλακείες αλλά μόνο για πολύ σοβαρά (όπως αυτό) πριν στεναχωριώμουν για το τίποτα και τώρα που γίναν όλα χειρότερα.. έγινα κι εγώ λίγο πιό δυνατή
Ή έτσι νομίζω..

FreeSpirit1975
29-07-2007, 14:12
Originally posted by kanenas
Αν η Α θελει να εκφρασει την αποψη/συναισθηματα της για καποιο συμβαν, ειναι απολυτα θεμιτο να εκφρασω κι εγω τα δικα μου συναισθηματα/αποψεις για την καταχωρηση της Α. Επειδη ειναι φορυμ υποστηριξης (ο,τι κι αν σημαινει αφτο), συνεπαγεται οτι πρεπει να αυτοπεριοριστω σε ρολο νοσοκομας;;

Συνεπαγεται οτι πραττεις οπως νομιζεις..Απλα οτι δεν μου αρεσει εμενα να μου κανουν οταν αποφασιζω να ανοιξω την καρδια μου δεν το κανω και εγω..it\'s so simple...

kanenas
30-07-2007, 11:36
Originally posted by FreeSpirit1975
Συνεπαγεται οτι πραττεις οπως νομιζεις..Απλα ο,τι δεν μου αρεσει εμενα να μου κανουν οταν αποφασιζω να ανοιξω την καρδια μου δεν το κανω και εγω..

Χωρις διαθεση αντιδικιας, φρι, αυτο ακριβως εκανες! Επειδη εσυ θεωρεις οτι δεν πρεπει να εκφραζουμε την προσωπικη μας εχτιμηση, επιτιμησες εμμεσως πλην σαφως οσες το επραξαν. Σχολιασες τις αλλες συμφωνα με τα προσωπικα σου αξιωματα. http://homepage.eircom.net/~bray/em/mssmile3.gif

kanenas
30-07-2007, 11:39
αφού ξέρεις τί αδυναμια μεγάλη έχω σ αυτά:)! μη σου πω αρρωστημένη!

http://www.noitikiantistasis.com/images/bilderberg2004-Estado-Militar-7.jpg

σεφτιαξα, ε;

Sofia
30-07-2007, 11:40
Χριστέ μου!!!!!

Sofia
30-07-2007, 11:42
ήθελα να ξερα, αυτές τις καταπληκτικές φωτογραφίες που τις βρίσκεις:)

εννοειται οτι αυτή η φωτογραφία-σωστό έργο τέχνης- θα καταχωρηθεί στο αρχείο μου!

kanenas
30-07-2007, 11:50
μιπος θες κ το καταπλιχτικο τιλεφονο (του τιπα στο κεντρο φεριπιν);

βλεπις, αλες ενιμερονοντε πικιλοτροπος κι αλεσ ασχολουντε ολη μερα με τα ριμελ κ τα μασκαρα! http://homepage.eircom.net/~bray/em/mswink.gif

Sofia
30-07-2007, 12:00
το ερώτημα σου ειναι ρητορικο? σαφώς κ περιμενω πώς κ πώς το τηλέφωνο του!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

aquarrius
30-07-2007, 13:33
Κρινο:

Όταν μεγαλώσεις υπαρχει μια μικρή πιθανότητα να καταλάβεις τι εννοω λέγοντας θρησκεία.

όσο για τις σχέσεις ανθρώπου-άλλων ζώων, και ανθρώπου-φυτών, θες δεν θες μονο στην μεγάλη σου φαντασία γίνεται να είναι ίσες. στον δικό μας πραγματικό κόσμο είμαστε στην κορυφή της πυραμίδας.

Πες μου ότι δεν τρώς φυτά και ζώα, να πεσω κάτω να γελάω. Ή μηπως η σχέση σου με το ζώο που το σκοτώνουν για να το φας είναι εντελώς φιλικη? :)

για τις \"ίσες\" σχέσεις ανθρώπων-ανθρώπων: ... γίνε roben τον δασών. μα καλά τι ιππότης είσαι εσυ? και πάλι μονο στην μεγάλη σου φαντασία γίνονται αυτά. Υπάρχει πάντα μια διαφορά δυναμικού είτε σου αρέσει είτε όχι.

Πολύ \"ηθικοχτυπημένος\" είσαι :P

ex_hus
31-07-2007, 15:08
Originally posted by krino
..............
Για να συνοψισω,
η δικη μου ηρεμια ερχεται οταν ειμαι απεναντι σε καποιον απεναντι μου που ειναι σε δυσμενη θεση, να μην ασκω την εξουσια που ενδεχωμενα εχω. Μπορεις να βαλεις σε εφαρμογη αυτο που γραφω ειτε προκειται για ενα σκυλι ειτε για ενα λουλουδι η και ακομα ενα ανθρωπο. Θεωρω οτι οι σχεσεις που εχουμε ειναι ουτως η αλλως ανταλλακτικες, το ζητουμενο ειναι να μπορεσεις να εξασφαλισεις καταρχην ισους ορους και κατα δευτερον να παιρνεις και να δινεις οτι μπορει να ειναι εφικτο.

Τελος σε τετοιες καταστασεις, αυτο που βαζω μπροστα σαν μπουσουλα στις σκεψεις μου ειναι το εξης:

\"Κανε στους αλλους αυτο που θα ηθελες να κανουν εκεινοι σε σενα υπο τις ιδιες περιστασεις\"
...........
Εμένα πάλι μου φαίνεται ότι ισσοροπία είναι αντίθετο να επιτευχθεί με το κυνήγι της ισότητας. Ακριβώς γιατί ισότητα δεν υπάρχει. Αλλος είναι πάνω, άλλος πολύ πάνω, κάποιοι είναι κάτω, κάπου ανάμεσα και εγώ. ΚΑι αυτό αλλάζει κάθε φορά και ανάλογα και με το τι \"μετράμε\". ΚΑι εκεί που ο άλλος είναι \"πάνω\" σε μία ιδέα, σε μία άποψη, σε ένα συναίσθημα, σε κάτι άλλο μπορεί να είναι \"κάτω\"
Δεν μπορώ να προσπαθώ να εξισώσω τις διαφορές. Αλλωστε δεν νομίζω ούτε να πρέπει.
Ετσι το μόνο που με αρέσει να κάνω είναι να προσπαθώ να πάρω από αυτόν που βρίσκεται πιο πάνω και να δώσω ότι μπορώ σε όποιον θεωρεί ότι εγώ είμαι πιο πάνω από αυτόν. Και τα δύο με αρέσουν εξίσου.
Ετσι ο κανόνας (απολύτος σωστός του Κρίνο) γίνεται λίγο πιο εγωκεντρικός (τώρα αυτό σωστό ή όχι δε ξέρω)
\"κάνε ότι νομίζεις ώστε το βράδυ που θα κοιμάσαι να κοιμάσαι ήρεμα χωρίς ανάγκη για δικαιολογίες και αιτιολογίες\"

ex_hus
31-07-2007, 15:51
To ξέρω ξεφεύγω αλλά θα σκάσω αν δεν το σχολιάσω

Ρε Σοφία, τον τυπά στο ΚΕΝΤΡΟ? Αυτόν με το δάκτυλο το σηκωμένο? ΜΕ το μάτι το (να μη το σχολιάσω..) Αυτόν??????

Οχι δηλαδή τον άλλον τον διπλανό. Τον προς τα εδώ. Που σε καρφώνει με το βλέμα του? ούτε τον άλλον τον από εκέι? Τον χαλλλλλαρό?

Γιατί???????? Στολή δε φοράνε και τα παληκάρια τούτα?

ούφφφφφφφ το έγραψα, παέι μου έφυγε.

Sofia
31-07-2007, 16:01
Γιατί τί έχει το αγόρι??????Δεν κατάλαβα δλδ!!!!

ολοι ωραιοι ειναι:) αρκει να φοράνε στολή:))))

kanenas
31-07-2007, 18:34
Γιατί τί έχει το αγόρι??????Δεν κατάλαβα δλδ!!!!

ολοι ωραιοι ειναι:) αρκει να φοράνε στολή:))))

Σοφια μου, το ονομα σου σινιστα εφημιζμο ετσι; http://homepage.eircom.net/~bray/em/msperv-l.gif

χουσ, βλεπις τι γινετε αμα τις δονις θαρος!

FreeSpirit1975
07-08-2007, 00:28
Originally posted by kanenas

Originally posted by FreeSpirit1975
Συνεπαγεται οτι πραττεις οπως νομιζεις..Απλα ο,τι δεν μου αρεσει εμενα να μου κανουν οταν αποφασιζω να ανοιξω την καρδια μου δεν το κανω και εγω..

Χωρις διαθεση αντιδικιας, φρι, αυτο ακριβως εκανες! Επειδη εσυ θεωρεις οτι δεν πρεπει να εκφραζουμε την προσωπικη μας εχτιμηση, επιτιμησες εμμεσως πλην σαφως οσες το επραξαν. Σχολιασες τις αλλες συμφωνα με τα προσωπικα σου αξιωματα. http://homepage.eircom.net/~bray/em/mssmile3.gif
Ισως γιατι το θεμα μου ηταν το προβλημα που εθεσε η κοπελα και εκει επικεντρωθηκα και οχι απλα για να κανω αντιλογο με τους αλλους..

Kyra
03-09-2007, 00:34
An pragmatika agapuses ayto to skyli oso k na eftaigan oi ormones su h\' psychologikh su katastash mia tetoia symperifora se ena adynamo plasma einai aparadekth!Skepsu otan to mwro su ginei paidaki 2-3 etwn k arxizei tis ataxies...skepsu ton eayto su na xanakanei ayth th praxh panw sto idio su to paidi!Xerw oti den thes oyte na to skeftese, apla katalavainw pws otan oi anthrwpoi bgainun ektos oriwn mporun na kanun polla..an egrapses aytes edw tis grammes giati theleis pragmatika symvules egw tha se symvuleya na deis 1 psychologo..prepei na matheis na elegxeis to thymo su

αγροτης
18-01-2008, 22:50
Νιωθω μεγαλη απογοητευση...Ο μπαμπας μου,σκοτωνει καθε μηνα:
απο 20 κοτες,
10 κουνελια,
2 κατσικακια,
κανα γουρουνακι που και που,
πουλια αποδημητικα,
περιστερια,
παπιες,
λαγους,
ποντικια που μας κανουν ζημιες,
κανα σκυλο αν αρπαξει καμμια κοτα...
Α,πατησε και μια γατα με το αυτοκινητο κατα λαθος..
Και ενα κοκερ κουταβι που ειχαμε,γεννησε 6 υπεροχα κουταβια και μετα τα επνιξε απο μονο του το ιδιο το σκυλι..
Η μαμα τα παραπανω,εκτος απο τα ποντικια,τη γατα και τους σκυλους,τα μαγειρευει και τα τρωμε για να ζουμε..Ειμαστε πολυμελης οικογενεια και μενουμε σε χωριο.Στο τελος του φαγητου,γλυφουμε τα δαχτυλα μας απο ευχαριστηση!
Ειμαστε ολοι πολλοι αρρωστημενοι τυποι...Μου ερχεται να βαλω τα κλαματα..Ειμαστε απολητως στυγνοί και στυγεροί ..ΑΓΡΟΤΕΣ!!!
ΟΥΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΑ:o:o:o:o

krino
18-01-2008, 23:01
αχαχαχα πολυ πλακα....

psychangel
19-01-2008, 00:16
Originally posted by αγροτης
.......Και ενα κοκερ κουταβι που ειχαμε,γεννησε 6 υπεροχα κουταβια και μετα τα επνιξε απο μονο του το ιδιο το σκυλι..

δικά του ήταν ... ότι θέλει τα κάνει ..
εσυ δηλ τί ζόρι τραβάς ??? ... ;)

αγροτης
20-01-2008, 05:16
Originally posted by psychangel

.......Και ενα κοκερ κουταβι που ειχαμε,γεννησε 6 υπεροχα κουταβια και μετα τα επνιξε απο μονο του το ιδιο το σκυλι..

δικά του ήταν ... ότι θέλει τα κάνει ..
εσυ δηλ τί ζόρι τραβάς ??? ... ;)

Σωστα,αλλωστε ο σκυλος ανηκε στην οικογενεια Antams,δηλαδη σε μας..Τελικα δεν αντεξε ο μπαμπας και τον φαγαμε κι αυτον μακαροναδα..Απλα λυπηθήκαμε μωρε που τα πνιξε τα καημενα, γιατι χασαμε τους 6 καταπληκτικους κοκερομεζεδες και η μανα μου ηθελε να κανει φρικασε...κλαψ :D

katerina23_z
20-01-2008, 23:30
Εχω σοκαριστει!! Ντροπη ειλικρινα! Έλεος. Τι μας φταινε τα ζωακια? Ειλικρινα αισχος!!!!!!

αγροτης
21-01-2008, 00:38
Originally posted by katerina23_z
Εχω σοκαριστει!! Ντροπη ειλικρινα! Έλεος. Τι μας φταινε τα ζωακια? Ειλικρινα αισχος!!!!!!

Μη μου πεις οτι πιστεψες πως εφαγα το σκυλο μου?
:P:P:D

krino
21-01-2008, 01:53

Originally posted by katerina23_z

Μη μου πεις οτι πιστεψες πως εφαγα το σκυλο μου?
:P:P:D

βρε χαζε για σενα πρεπει να ελεγε, δεν ειδες που ειπε για τα καημενα τα ζωακια???
Πραγματι οποιος πηγε να σε φαει ειναι ενα αισχος, συμφωνω με την κατερινα.....
:P:P;)

apotiximenos
05-07-2008, 06:55
ψευτρα

maria...
05-07-2008, 11:13
συγνωμη ρε κοπελια 8α μπορουσες να το αφηνες ελευ8ερο εξω ..να το εδινες καπου αλλου αντι να το βασανιζεις και να το κακοποιεις .ελεος.δλδ αν σε νευριασει το παιδι σου που ακομα ειναι 2 ετων τι 8α κανεις?οταν παει 4-5 δεν καταλαβενουν χριστο 8α το κλωτσας το παιδακι?μπορει να μην το σκοτωσες εσυ οπως ειπε κ ο κτινιατρος αλλα το βασανιζες ομως οταν σε νευριαζε.αισχος!!οταν ειμουν 12 χρονων μου κανανε δωρο ενα σκυλακι και εζησε 20 χρονια μεσα στην αγκαλια μας μεσα στην αγαπη.ποτε δεν το χτυπισα και πε8ανε απο γερατια 20 χρονων πριν λιγο καιρο και αγανακτησα να το ξεπερασω.ελεος

alexloukoumaki
05-07-2008, 22:08
Ο καθένας παίρνει αυτό που του αξίζει ...
Συγγνώμη που θα στο πω αλλά έκανες μεγάλη αμαρτία .....

Σίβυλλα
07-05-2012, 19:53
Εγω κοπελα μου ειμαι φιλοζωη. Χερι δεν απλωσα ΠΟΤΕ στο σκυλακι μου! Και μονο που βλεπω τα ματακια του οταν το μαλωνω (λεκτικα ΜΟΝΟ),γινομαι σκονη. Εσυ προφανως, για να βλεπεις αυτα τα ματακια -τα οποια ειναι σαν μικρου παιδιου- και να συνεχιζεις να ΚΑΚΟΠΟΙΕΙΣ ενα πλασμα,πολυ απλα δεν ξερεις να αγαπας.Επισης ειναι χυδαιο να χρησιμοποιεις μια ιερη εννοια οπως η μητροτητα για να καλυψεις τα αισχη σου.Κι αλλοι εκαναν παιδια χωρις να γινουν βασανιστες.Η μητερα μου που γενικως ειχε μια πολυ δυσκολη ζωη, μεγαλωσε 2 παιδια και μαλιστα ειναι και δασκαλα οποτε συναναστρεφεται καθημερινα με παιδια, και το σκυλακι μας το αγαπαει σαν παιδι της, τι ειναι? εξωγηινος? Και μην αυταπατασαι, εσυ φταις για οτι επαθε το σκυλακι, απλα ο κτηνιατρος σεβαστηκε τη μητροτητα (περισσοτερο απο σενα) και δε σου το ειπε. Αν εχεις λιγες γνωσεις πανω στα ζωα καταλαβαινεις ανετα ποιος ευθυνεται για το θανατο της αμοιρης σκυλιτσας.Το προβλημα ''αγαπητη'' ειναι οτι διεπραξες 2 εγκληματα. Πρωτον και κυριον οτι δολοφονησες μια αθωα ψυχη, και δευτερον οτι δηλητηριασες την ψυχη του δικου σου παιδιου με τετοιες συμπεριφορες. Φυσικα και ανθρωποι σαν εσενα δε θα επρεπε να μεγαλωνουν παιδια.Ο κοσμος εχει αναγκη απο αγαπη. Δολοφονους και ακαρδους,χορτασαμε! Ελπιζω να εχεις καταλαβει και μονη σου οτι εχεις μεγαλο προβλημα. Και δεν ειναι ουτε καταθλιψη ουτε τετοιες αηδιες.Απλα εισαι ενας παντελως αδειος ανθρωπος. Και πριν βιαστεις να κατηγορησεις εσυ εμενα ως ακαρδη και σκληρη που σου φερομαι ετσι, να σου πω οτι εγω αγαπαω και τα ζωα αλλα κυριως τους ανθρωπους (και νομιζω, σου διευκρινησα γιατι θεωρω οτι εσυ δεν αγαπας τους ανθρωπους) και οτι μιλαω ετσι απλως γιατι δε σου χαίδευω τα αυτια οπως καποιοι εδω μεσα που εχουν κανει παρομοια με σενα εγκληματα.Να εκτιμησεις οτι σου μιλαω πολυ πιο ανθρωπινα απ οτι θα μιλουσα σε εναν δολοφονο,παρολο που δε σε θεωρω κατι λιγοτερο απο αυτον. Το μονο που ευχομαι ειναι να γλιτωσουν τα παιδια σου απο σενα, μην τα πνιξεις κι αυτα καμια μερα σε καμια κριση τρελας. Τουλαχιστον ο σκυλακος γλιτωσε!
Ειναι ντροπη κατι πλασματα σαν εσενα να βασανιζουν τα σκυλακια τους,ενω την ιδια στιγμη υπαρχουν στον κοσμο ανθρωποι που υποφερουν και ειδαν κι επαθαν να ξεπερασουν το θανατο των δικων τους σκυλιων. (Οπως εγω,που εχασα το προηγουμενο σκυλακι μου που λατρευα, επειδη ενας ομοιος σου του εριξε φολα.) Και μην σου περασει απο το μυαλο οτι εσυ αγαπουσες το ζωακι κι αυτο συνεβη καταλαθος. Γιατι αυτο δε λεγεται αγαπη!Αγαπη ηταν αυτο που ενιωθε το σκυλακι για σενα,που παρα τα βασανα που τραβαγε μαζι σου, με ενα σου χαδι τα ξεχνουσε ολα και συνεχιζε να σ'αγαπα με την ιδια δυναμη,μεχρι που το ξεκανες. Εισαι πολυ τυχερη που με τετοιο ποιον, μερικοι σε αγαπουν. Για ποσο ακομα δεν ξερω.

Σίβυλλα
07-05-2012, 20:30
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Θα προσπαθήσω να μάθω απ΄αυτό το συμβάν και την επόμενη φορά να συγκρατηθώ. Τι έφταιγε το φτωχό σκυλάκι να την πληρώσει όμως μ΄αυτόν τον τρόπο.. Αν όλα τα πράγματα συμβαίνουν για έναν λόγο..
Ίσως να πρέπει να σταματήσω να το σκέπτομαι συνέχεια αυτό;

Η κτηνίατρος είπε ότι δεν κοιμήθηκε όλο το βράδυ και ότι αρρώστησε από τη στεναχώρια της. Ήταν, λέει, μια πολύ θλιβερή ιστορία, ναι είναι πάρα πολύ πιθανόν να προκάλεσαν το οίδημα τα τραβήγματά μου αλλά λέει ότι δεν είναι ανάγκη να νιώθω ένοχη και να έχω τύψεις. Συμβαίνουν λέει αυτά.

Ήταν ένας \"συναγερμός\". Τους τελευταίους μήνες δεν ένιωθα καθόλου καλά εδώ, ήθελα να αφήσω τον άντρα μου και να γυρίσω στην Ελλάδα. Πολλά νεύρα και από τους δύο, ίσως να χα και μια μικρή κατάθλιψη.
Λέω \"είχα\" γιατί από χτες, που έγινε ό,τι έγινε, βλέπω πόσο \"βλάκας\" ήμουν που επέτρεπα στον εαυτό μου να είναι θλιμένος χωρίς κανέναν ουσιαστικό λόγο, μιας και η ζωή είναι δική μου και την κάνω ότι θέλω.
Από τη στιγμή που άρχισα να νιώθω \"δολοφόνος\" όλα τ΄άλλα δεν είχαν καμία σημασία.
Τώρα με τον καιρό ελπίζω να συνέλθω και να προσέχω, να είμαι ευτυχισμένη κι αν δεν μπορώ, τουλάχιστον να μην καταστρέφω τους γύρω μου.

Θάψαμε το σκυλάκι μαζί με τα παιχνιδάκια του.. Δεν το είδα, το τύλιξε ο άντρας μου σε ένα άσπρο πανί, δεν ήθελα να κοιτάξω, είδα τις κηλίδες από το αίμα στο σεντόνι. Ήθελα να μαζέψω μερικά λουλούδια να βάλω πάνω στον \"τάφο\" αλλά μετά σκέφτηκα τι λες κυρά μου από τη μία το σκοτώνεις και από την άλλη βάζεις λουλουδάκια..;

Ύστερα άρχισα να καθαρίζω και να πετάω όλα τα φαγωμένα παιχνιδάκια, τις τρίχες από τα πινέλα που μου είχε φάει, και καθώς σκούπιζα ένιωθα σαν τον τύπο στην ταινία του Ταραντίνο, που πήγαινε να καθαρίσει τους χώρους και τα αυτοκίνητα μετά τους φόνους.

Αphelia, δεν ξέρω, αυτό προσπαθώ να κάνω, να το επεξεργαστώ, αλλά κάθε φορά που φέρνω στο μυαλό μου τη σκηνή με το καρότσι κλπ στον δρόμο...
Σοβαρο κτηνιατρο εχετε! Μαλλον το επαγγελμα το ασκει για την κονομα και απο μεσα ειναι τα ιδια χαλια με σενα! Επισης,ασε τις μπουρδες με τις και καλα τυψεις,κηδειες και αηδιες. Απλα αυτο που εκανες μαλλον σου εδειξε ''τι καλος ανθρωπος που εισαι''. Στην Ευρωπη μια χαρα πας φυλακη για ζωοκτονια.Απλα μαλλον αυτα που λες ειναι φανφαρες. Αν ηθελες θα ειχες παει να ομολογησεις,να παρεις αυτο που σου αξιζει. (δικαιοσυνη λεγεται). Το σκυλακι οπως προειπα φυσικα και πεθανε εξαιτιας σου και οχι δε συμβαινουν αυτα. Οπως δεν πεθαινουν οι ανθρωποι με μικροτραβηγματα ετσι δεν πεθαινουν και τα ζωα. Δεν εβγαζε αχνα κοριτσι μου, γιατι δε μπορουσε να παρει ανασα. Εσενα αν σε ειχαν κρεμασει και εσκαγες θα μπορουσες να λες αηδιες οπως τωρα? Δε νομιζω..Και τελος, η αδερφουλα σου δε μπορει να σου πει και πολλα ακριβως επειδη ειναι συγγενης σου και λογω δεοντολογιας οι συγγενεις δεν εξεταζουν συγγενεις. Εχω θεια ψυχολογο (σοβαρη οχι σαν κατι αλλες, που κανουν τετοιες συμπεριφορες να φαινονται πταισματα) και ξερω.Και απορω πως ουσα επαγγελματιας δεν πηρε χαμπαρι το προβλημα σου πριν κανεις παιδια. Και τελος,φυσικα και δεν μπορεις να το δουλεψεις μονη σου. Δεν ξερω αν το εχεις παρει χαμπαρι, αλλα δεν εριξες χαστουκι. ΖΩΗ ΑΦΑΙΡΕΣΕΣ! Κι επειδη δεν το εχεςι παρει χαμπαρι,κοψε το δουλεμα με τις ψευτοτυψεις για να πεσουν ολοι πανω σου να σε νταντευουν εδω μεσα και να παρεις στα ψιλα αφεση αμαρτιων. Συγνωμη που στη χαλαω με τη σκληρη κριτικη μου, αλλα ειμαι αντικειμενικη και λογικη. Συγχωροχαρτια περιμενε απο παπαδες,οχι απο μενα!
ΥΓ η διαγνωση της κτηνιατρου δειχνει οτι το σκυλακι ειχε πολλα μα πολλα περισσοτερα αισθηματα απο σενα.

eliza1989
15-05-2012, 14:09
καλα ειστε στα καλα σας?εδικα εσυ σιβυλλα τι λες στη κοπελα?και γω εχω σκυλο και αλλα πολλα αδεσποτα που εχω μαζεψει σπιτι μου και αγαπαω τα ζωα πιο πολυ απο τους ανθρωπους.και ναι λυπηθηκα που πεθανε το σκυλι της κοπελας για ενα παγωτο αλλα δεν μπορεις να της λες οτι εναι δολοφονος και θα πνιξει τα παιδια της δεν το εκανε επιτηδες.φαντασου πως νιωθει εκεινη που σιγουρα το αγαπουσε και το εβγαζε βολτες και επαιζε μαζι του δεν το ειχε ετσι.απλα το τιμωρησε οπως ολοι τιμωρουμε τα σκυλια μας.και γω του ριχνω ξυλο στο πωπω γτ με φερνει εκτος οριων δε παει να πει οτι ειμαι τρελη και θα χτυπησω ανθρωπο.σιγουρα δεν ηθελε να το σκοτωσει και ετυχε.γινεστε υπερβολικοι εδω μεσα.ακου δεν μπορει να ναι μανα.ελεος

nflu
15-05-2012, 14:34
....βρε ελιζα,αλλο του δινω λιγο ξυλο στον πωπω,κι αλλο το δενω στο καροτσι και το σερνω σε ολο το δρομο μεχρι το σπιτι να σερνεται απο το λαιμο...............δε νομιζεις οτι εδω κατι παει λαθος;

eliza1989
15-05-2012, 14:41
ειναι λαθος ναι και θελει ελεγχο στα νευρα της γιατι δεν ηξερε τι εκανε ειχε θολωσει .δεν μπορει να τη λεει δολοφονο και οτι δε μπορει να ειναι μανα δεν σημαινει πως θα το κανει κ στο παιδι της.και φαντασου πως νιωθει η κοπελα για να τα γραφει κ ελεγε οτ φοβοταν μην αποβαλλει.

nflu
15-05-2012, 14:44
....σιγουρα αν καταλαβε τι ακριβως εκανε και μετανιωσε τι να κανουμε οτι εγινε εγινε...αλλα αυτο που λες οτι πρεπει να κοιταξει πως θα ελεγχει τα νευρα της ειναι το πιο σωστο...γιατι σιγουρα μπορει να ειναι η καλυτερη μανα του κοσμου αλλα οταν ο ανθρωπος δεν μπορει να ελεγξει τα νευρα του θολωνει....και δεν ξερεις ποιος και τι θα βρεθει μπροστα του.......

evitaki
15-05-2012, 14:47
παιδια κ εγω εχω ενα σκυλακι 7 χρονια κ ποτε δεν απλωσα χερι....αν δε μπορεις να τα βγαλεις περα μενα σκατουλακι που δεν εχει την ιδια εξυπναδα με εμας τοτε δεν επρεπε να το παρεις!προφανως δεν ηξερες πως να το εκπαιδευσεις και οταν εκανε κατι που δε σου αρεσαι το χτυπουσες.και αυτο το καημενο που να ξερει τι σενοχλει εσενα?αυριο μεθαυριο δηλαδη που θα σε εκνευρισει καποιος στο δρομο η το παιδι σου τι θα κανεις?θα το σκοτωσεις?εγω νομιζα πως εχω προβλημα με τα νευρα μου αλλα οχι και ετσι!εσυ και νευρα εχεις και φερεσαι και εκδικητικα.για μενα πρεπει να πας επειγοντως σε ειδικο.αυτη ειναι η γνωμη μου.

Φιλομαθής
15-05-2012, 14:51
Καλησπέρα vas-summertime , πριν να αποκτήσουμε ένα κατοικίδιο θα ήταν καλό να μάθουμε πέρα από τα οφέλη που περιμένουμε να αποκομίσουμε , και της υποχρεώσεις αλλά και της ιδιαιτερότητες του ζώου , έτσι ούτως ώστε
πριν αποφασίσουμε οτιδήποτε , να αξιολογήσουμε αν στο σύνολο της η επιλογή μας θα μας αποδώσει θετικά συναισθήματα !

Γύρισα το λουρί μια δύο φορές ακόμα γύρω από το καρότσι και την γύρισα στο σπίτι σχεδόν να κρέμεται από το καρότσι του παιδιού.
Έχω μια ερώτηση , τι διαφορετικό από την κατάληξη θα μπορούσε να είχε αυτή η ενέργεια ;

nflu
15-05-2012, 15:05
...και να προσθεσω κι εγω μια ερωτηση Φιλομαθη στην πολυ σωστη διστυπωση σου....σε ολη αυτη την διαδρομη δεν ενιωσε ουτε τοσο δα οικτο;

eliza1989
15-05-2012, 15:36
παιδια σου λεει αφου δε σκουζει δε ποναει.δεν νομιζω οτι ειχε σκοπο ουτε καν να το τραυματισει.δε λεω ειναι σωστο εγω δε θα το κανα ποτε απλα θελησε να τιμωρησει τη σκυλιτσα ξερετε πως ειναι τα κουταβια 6 μηνων θελουν υπομονη.

BrokeN_DoLL
15-05-2012, 16:39
εγραψε και τονισε η θεματοθετρια πως αγχωθηκε κ το μετανιωσε!!!!

οι περισσοτεροι που κακοποιουν ζωα εχουν σαδισμο και παιρνουν ευχαριστιση απο αυτο. η κοπελα π το γραψε ισως να μην τα βλεπει τωρα ωστε να μας πει, ειναι παλιο ποστ

nflu
15-05-2012, 17:28
......σιγουρα αγχωθηκε και το μετανιωσε....το ζωακι ομως ειναι νεκρο...αν το ειχε κανει αυτο σε ενα παιδι οσο και να ειχε μετανιωσει θα υφιστατο τις κυρωσεις του νομου.
στην ελλαδα ομως εχουμε μαθει να απλουστευουμε τα πραγματα και η ζωη ενος ζωντανου πλασματος να μην εχει καμμια αξια ενω υπαρχουν νομοι συμφωνα με τους οποιους η συγκεκριμμενη θα επρεπε να τιμωρηθει....αν εφαρμοζονταν....
δεν λεω αλυσοδεστε την και πηγαινετε την μεσα αλλα δεν ειναι και τοσο απλο να δικαιολογησεις την βαναυσοτητα και την θανατωση ενος ζωου απλα με το αγχος ή την μετανοια......ο ανθρωπος που ασκει βια δεν εχει σημασια τελικα αν την ασκει σε ζωο ή σε αλλον ανθρωπο....αυτα διαχωριζονται μονο απο μια λεπτη γραμμη..............

BrokeN_DoLL
15-05-2012, 17:42
ναι εχεις απολυτο δικιο, στην ελλαδα υπαρχουν κυρωσεις εναντια στην κακοποιηση ζωων που τιμωρουνται ακομα και με φυλακιση. δεν υπαρχει δικαιολογια απεναντι στην βια απροστατευτων οντων ιδιως εαν εισαι πιο δυνατος απο αυτους και η νοημοσυνη σου αγγιζει (οσο μπορει) αυτη του ανθρωπου.

δυστυχως ο ανθρωπος οσο εξελισεται, παει προς τα πισω και τον φτιαχνει να δειχνει την δυναμη της επιβολης του σε κατωτερα οντα. οι αρρωστημενες ορεξεις του ανθρωπου βρισκουν αντικρισμα σε αυτα, επειδη εκει τον παιρνει να τα κανει.

Remedy
15-05-2012, 19:08
δεν ξερω αν εχετε παρει χαμπαρι οτι ξεθαψατε θεμα 5 χρονων πριν και το συζητατε....

niah
16-05-2012, 04:26
Τι εκνευριστικο θεμα!!..Καταφερα μόλις τις 2 πρωτες σελιδες του κ εκνευριστικα απιστευτα με ορισμενες μαλακιες που θελουν να πιστευουν καποιοι για να καλυψουν τις ενοχές τους..κι αλλοι για να το παιξουν ψαγμενοι εναντι ανθρωπων που θεωρουν πως και τα 4ποδα εχουν ψυχη κ ζωή..
Απο τις συγκρισεις μεταξυ κουνουπιων και σκυλων,
Μεχρι οτι της ειπαν οτι τα σκυλια δεν εχουν συναισθηματικη νοημοσύνη..
Απ το οτι εφταιγε η εγκυμοσυνη κι οι ορμονες (κ αρα ολα οκ) μεχρι του "Σκαστε γιατι τρωτε ζαμπον.."
Μλκ ..ελεος..απλα..
Ε ρε αργο βασανισμα που θελετε ορισμενοι..γτ μόνο ετσι μπορει και να καταλαβετε οτι κατι που ζει..μαντεψτε...ναι υποφερει κατα την κακοποιηση!!..κοιτα να δεις ε?!!..

ΥΓ..δεν πα να τανε και 10 χρονων το θεμα..νευρίασα κ δεν μπορεσα να το αφήσω ασχολιαστο..Ελπιζω οι καρδιες ή τα μυαλα ορισμενων να χουν αποκτήσει συνείδηση απο τότε μεχρι σήμερα.

BrokeN_DoLL
16-05-2012, 14:28
ΔΕΝ εχει σημασια αν το ξεθαψαμε εχει σημασια η συζητηση γιατι αφορα ολους μας

elen d
18-05-2012, 06:19
Δεν ξερω αν θα φανω η κακια εδω, αλλα δεν μπορω να μην πω τη γνωμη μου, διαβαζα την ιστορια και ακομα να συνελθω απο την ταχυκαρδια.
Θα προσπαθησω να ειμαι οσο λιγοτερο σκληρη γινεται αν γινεται σε τετοιες περιπτωσεις.

ΟΣΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΠΟΥ ΧΡΙΕΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΟΥΝ ΕΥΘΥΝΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΥΝ!!!

Επισης, θα βγαλω τον εαυτο απεξω σε αυτο γιατι μεχρι τωρα τουλαχιστον δεν εχω πραξει ετσι, εσεις οι ανθρωποι εκμεταλεύεστε την οποια δυναμη παραπανω εχετε σε σχεση με αλλους σε σχεση με τα ζωα. Δεν ξερω αν η κυρια με το σκυλακι και τα δυο της παιδακια τωρα θα ενοιωθε ωραια η θα δικαιλογουσε μια τετοια αντιστοιχη συμπεριφορα απο ενα παιδακι προς το δικο της , ας πουμε στον παιδικο που λογικα θα πηγαινουν τα παιδακια της να βρισκόταν ενα αλλο παιδακι λιγο πιο μεγαλο λιγο πιο προβληματικο, και παρενοχλουσε η κακοποιουσε το δικο της παιδι μην πω τιποτα χειροτερο. Ντοπη της και σε ολους οσους ξεσπουν τα νευρα τους και τα προβληματα τους σε αλλες ψυχες ανημπορες να αντιδρασουν.

tarantoula
30-05-2012, 23:09
αυτο το πραγμα,"ας πω τι κακο εχω κανει να εξιλεωθω"ε αρκετα.....αν εχεις ψυχολογικα προβληματα να πας εκει που πρεπει....τι σου φταινε οι υπολοιποι;;;εχω κ εγω σκυλακι,μονο που σκεφτομαι την σκηνη....τρελλαινομαι....και να με συγχωρειτε που συζητω για ενα παλιο θεμα...αλλα συμβαινει καθημερινα μεχρι κ σημερα..κ αυριο....τον κακοποιητικο μας χαρακτηρα να τον ξεσπαμε σε ανημπορα πλασματα...κ να αναρωτιομαστε"μηπως πρεπει να παω σε ψυχολογο";;;ε για πολυ ειρωνια μιλαμε.......

aerati
31-05-2012, 11:44
όποιος έχει πρόβλημα συμπεριφοράς με τα ζώα , νομίζω πρεπει να το κοιτάξει...και σύντομα κιόλας....

tasakiou
15-11-2012, 02:17
Καλό είναι να κάνετε κτ για να συγκρατήσετε τα νεύρα σας γιατί είστε μάνα κ αύριο μεθαύριο δε θα σκοτώσετε αλλά θα κακοποιήτε τα παιδιά σας...έλεος πραγματικά! Κοιτάξτε μήπως είστε ψυχαναγκαστική και freak control γιατί τα ζώα σας, ο άντρας σας, τα παιδιά σας και εσείς θα δυστυχήσετε...συγνώμη αν ήμουν σκληρή χωρίς να σας ξέρω αλλά ειλικρινά με εκνευρίσατε!

rozalinda
12-12-2012, 13:11
Κι εγώ έγκυος είμαι, έχω περάσει κρίσεις πανικού και κάποιες ήπιες ψυχικές διαταραχές/φοβίες, και ειδικά αυτή την περίοδο νιώθω μεγαλύτερη αγάπη για το ατίθασο σκυλί μας λόγω ορμονών.
Για ένα παγωτό! Έλεος! :mad:
Συγχύστικα και μόνο που το διάβασα. :eek:

elis
12-12-2012, 15:11
κοριτσακι μου εχεισ χοντρο προβλημα κ καλο θα ηταν να πασ σε ενα γιατρο να σε κοιταξει δηλαδη εσυ οταν χανεισ την ψυχραιμια σου δεν ξερεισ τι κανεισ αυτο μασ λεσ;ευχομαι αυριο μεθαυριο ο διπλανοσ σου που να ναι γρυρω στο 190 κ 120 κιλα να χασει την ψυχραιμια του μαζι σου το ευχομαι πραγματικα να δεισ τι γλυκα

ghostvoice
12-12-2012, 18:15
Δεν ξέρω την ηλικία σου για να σου πω με ασφάλεια, αλλά αν πας για ψυχίατρο πιθανόν να σου πει τίποτα για Διπολική Διαταραχή
ή κάτι παρόμοιο. Και πάλι, δεν μπορώ να προδιαγράψω τι πρόβλημα έχεις, αν είσαι υγιής ή όχι.

the_downward_spiral
15-12-2012, 18:00
αμα σκοτωσες το σκυλακι σου εισαι σαδιστης/σαδιστρια και θα καλεσω ΕΓΩ την φιλοζωικη και θα κλεισουν μεσα.

pngts
15-12-2012, 18:12
μου χαλασε τη διαθεση το κωλοθεμα.ελπιζω αυτη που εκανε την αποτροπαια πραξη να μετανιωσε πραγματικα αλλιως ειναι για κρεμασμα.αυτα.

forsaken
14-01-2013, 06:42
Λατρευω τα ζωα, παντα ειχα σκυλο και τωρα εχω και μια γατα που μαζεψα απο τον δρομο.Ποτε μου δεν θα μπορουσα να κακοποιησω ζωο.Θελει μεγαλη υπομονη να συμβιωνεις με ενα ζωακι.Η μονη συμβουλη που μπορω να σας δωσω ειναι οτι οσοι εχετε προβλημα με τα νευρα σας μην παιρνετε ζωακι.

forsaken
14-01-2013, 07:28
Κατι αλλο που μου εκανε εντυπωση ειναι σε ολη την διαδρομη που ειχε το σκυλακι κρεμασμενο απ'τον λαιμο στο καροτσι δεν την ειδε κανενας περαστικος να της πει κατι? περιεργο...

alepou.g2
14-01-2013, 07:45
Ntropi kai aisxos auto exw na pw mono..
Akomi dn mporw n pistepsw pws uparxoun tetoioi anthrwpoi k eidika gunaikes..

Λαθρόβιος
14-01-2013, 22:58
Ξεκολλήστε ρε παιδιά λέμε...
Το θέμα αυτό είναι πάνω από 5 χρόνων.

Johnc
25-03-2013, 02:30
esy to skwtoses to skuli kai ase tous allous na lene. kai an me thewreis epithetiko diavase alla munhmata pou exw grapsei kai tha deis an eimai. NA MHN AGORAZES TO KAHMENO TO ZWAKI AN DEN EIXESI TIS GNOSEIS KAI THN PAIDIA NA TO MEGALWSIS.POTE den xtypame kati pou den mporei na antepitethei. kai mhn mou peis mporei na dagwsei gt tha ginw EXALLOS. skepsou emena twra na dernw mia gunakai h na klotsaw ena gataki.skepsou na hsoun esy to skuli.ti na sou pw. den thelw na to paixw kapoios alla hsoun tyxerh pou den hmoun mprosta sto sumvan. pistepse me exw dei arketa tetoia peristatika apo konta kai merika xeirotera. Enas peripteras mia mera klotsise ena skulo pou etroge apo kati skoupidia.pane rwthse ton periptera an to thumatai na deis ti tha sou pei ;) den paizei na to xehasei pote to skhnhko. Xerw pws to mnma pou stelnw vgazei polu antipatheia kai oloi edw tha lene ti malakas einai aytos. den mporoume omws na eimaste panta evgenikoi. egw megalwsa me zwakia(kai skulia mesa sayta).
Symperasma: DEN AGORAZOUME KATOIKIDIA AN DEN EXOUME IDEA. . pisteveis pws an o skulos sou katourisei sto xali sou kai ton xtyphseis me efhmerida einai swsto ? epeidh den ponaei ? ayta takanoun kati kwlogeroi . kako psofo na exoun.. akouse me. katouraei to skuli sto xali.DEN FWNAZOUME H XTYPAME. upswnoume liiigo ton tono me sovarotita kai leme O X I h oti allh lexh theleis na xrhs/seis gia na mathei thn entolh.epita pernoume to skuli apo to louri (OXI TRAVONTAS) kai to pigenoume sto meros pou theloume na kanei thn anagh tou kai tou leme me sovarothta EDW kai to onoma... px EDW MAX. afou katsei sto shmeio perimenoume na ourisei. mhn primeneis apotelesmata me mia fora. thelei xrono. AN TO SKULI MAS OURISEI sto meros pou theloume tou dinoume mia lixoudia gia na to epibravefsoume. TO PLHKTROLOGIO MOU DEN GRAFEI ELLHNIKA. sorry g ta greeklish

μυσπ
26-03-2013, 23:18
Κοπελα μου η αντιδραση σου επειτα απο το περιστατικο δηλωνει οτι η καρδια σου δεν ειναι απο πετρα κ ασε που εισαι κ εγκυος κ αρα ευαλωτη, Καλο ειναι να δεις εναν ειδικο, Μην αναλαμβανεις ευθυνες περισσοτερες εκτος απο τα παιδια σου πιστευω οτι δεν πρεπει να εχετε εσυ κ ο αντρας σου κ παιδια κ κατοικιδια μαζι ειδικα μεσα σ ενα διαμερισμα αρκεστειτε να μεγαλωσετε να παιδια σας οσο γινεται καλυτερα!

Piece Of Mind
27-03-2013, 01:59
να πατε να γ@@@ειτε οσοι περνετε ζωα ετσι επειδη κανουν καλο στα παιδακια ετσι για την μοστρα η ετσι για να βγαζετε το κουμαντο σας πανω σε αυτα.Να πας να σε δει ψυχιατρος γιατι βλεπω και το παιδακι σου αμα αρχισει να σε ενοχλει να το βαζεις μεσα στο ψυγειο ετσι για τιμωρια.

Αηδιασα.

Piece Of Mind
27-03-2013, 02:04
τωρα ειδα που λεει ο αλλος οτι το θεμα ειναι απτο 2007.Θα ταν ενδιαφερον να μας πει η κοπελα αν πανε ολα καλα...

παντως τα τελευταια χρονια τα αδεσποτα εχουνε εξαφανιστει..η οι πακιστανοι τα φαγανε η η κοπελα τα ξεπαστρεψε.

Lacrymosa
30-03-2013, 15:08
Παρολο π ειναι παλιο το θεμα κ το γνωριζω, επειδη εκατσα και διαβασα και τις 9 σελιδες (!) του θεματος, θελω να τοποθετηθω με καποιες σκεψεις που εκανα. Πραγματικα δν ξερω τι να πρωτοσχολιασω.

1) Καταρχην μεγα λαθος της κοπελας να δεσει το σκυλακι με κοντο λουρι κ ουσιαστικα να κρεμεται απο το καροτσι του παιδιου. Επρεπε να σκεφτει οτι οκ το κανω αλλα τι συνεπειες θα εχει αυτο? Πιστευω οτι γενικα στις αντιδρασεις της ειναι πολυ επιπολαια κ παρορμητικη και λειτουργει ακρως συναισθηματικα εκεινη τη φαση, δλδ η λογικη μπαινει σε δευτερο πλανο! Ειχε θολωσει εντελως, κ αυτο φαινεται απο το οτι το εσερνε ετσι σε ολη τη διαδρομη, αμα ηταν πιο ψυχραιμη κ νηφαλια σε ενα λεπτο θα το ειχε κατεβασει κ θα περπατουσε κανονικα. Πιστευω εχει θεμα με τη διαχειριση θυμου κ προπαντων με τις αντιδρασεις της. Δηλαδη θα μπορουσε να σκεφτει πιο λογικα κ ψυχραιμα κ να σκεφτει κι αλλες εναλλακτικες (κατι π δεν εκανε) οπως πχ "Οκ, μπορει τωρα να νευριασα, αλλα θα επιστρεψω σπιτι τωρα και θα αγορασω στο παιδι αργοτερα καινουργιο παγωτο". Η θα ειχε σκεφτει εξαρχης να μην παρει κ το σκυλι βολτα μαζι με το παιδι. Δλδ χωρια το ενα κ χωρια το αλλο. Η θα ειχε σκεφτει μετα το γεγονος να "αποσυνδεσει" το λουρι του σκυλου απο το καροτσι του μωρου και να κρατησει αυτη το λουρι με το ενα χερι κ το καροτσι με το αλλο χερι κτλ.

2) Επισης μεγα λαθος του κτηνιατρου ο οποιος δεν εβγαλε σωστη διαγνωση και φερει ευθυνη κι αυτος. Διοτι η κοπελα δεν απεκρυψε τιποτα, αμα ηταν σαδιστρια οπως προειπαν καποιοι κ ηθελε να το σκοτωσει, 1ον) δεν θα το ετρεχε μετα στον κτηνιατρο αλλα θα το αφηνε να πεθανει και 2ον) ακομα κι αν το πηγαινε θα απεκρυπτε το περιστατικο της προηγουμενης ημερας. Απο τη στιγμη π το τονισε στον κτηνιατρο, φερει εξισου ισο μεριδιο ευθυνης, διοτι θα μπορουσε να το σωσει, αντι αυτου ομως ειπε οτι δν ειναι τιποτα κ ουτε καν το κρατησε για παρακολουθηση, αλλα της ειπε να το παρει σπιτι.

3) Επισης μονο π δν εβαλα τα γελια με τις δηλωσεις των και καλα "φιλοζωων", που οπως εγραψε καποιος, βρισκουν "πατημα" με αφορμη τη "δηθεν αγαπη τους στα ζωα", για να στησουν στον τοιχο μια κοπελα η οποια, αν καθονταν να διαβασουν τα ποστς της, θα καταλαβαιναν οτι καθε αλλο παρα δολοφονος ειναι οπως αρεσκονται να την αποκαλουν, απεναντιας φαινεται ποσο συντετριμμενη ειναι κ ποσο λυπαται τον εαυτο της κ τον κατηγορει για την πραξη της, με αποτελεσμα να κινδυνευει η σωματικη κ ψυχικη της υγεια. Διοτι επειδη εκανε καποιος ενα λαθος δεν σημαινει οτι πρεπει να τον αρρωστησουμε κ να τον πεθανουμε. Μου φαινεται εθελοτυφλουμε κ το παιζουμε ειδημονες σε θεματα π νομιζουμε οτι κατεχουμε. Οι περισσοτεροι "φιλοζωοι" και "φιλοζωικες οργανωσεις" που ξερω καθε αλλο παρα "αγαπανε" τα ζωακια, αλλα κρυβουν αλλες σκοπιμοτητες και κερδοσκοπιες απο πισω. Ο σωστος και "γνησιος" φιλοζωος δεν καθεται να επιχειρηματολογει ολη μερα στο fb για τα δικαιωματα των ζωων, να ανεβαζει κ να κοινοποιει φωτογραφιες και να το παιζει φιλοζωος στα λογια χωρις ο ιδιος να κανει τιποτα και ορισμενοι δν εχουν καν κατοικιδιο! Ο σωστος φιλοζωος βγαινει στις γειτονιες, βαζει νερακι κ φαγακι στις γωνιες, τα περιποιειται, εχει κ 2-3 δικα του κ δεν καθεται να το παιζει "δηθεν". Ειναι ενεργος, δν καθεται απο την ασφαλεια του σπιτιου του να προσπαθει να πεισει τους αλλους να βοηθανε τα ζωα και να συνδραμουν χωρις ο ιδιος να κανει τιποτα. Αυτα! :)

Johnc
02-04-2013, 04:48
ean to les gia mena to teleftaio thelw na sou pw ta parakatw:
kathe mera taizw thn Hra(skulaki twn diplanwn) kai tis kanw parea kapoies wres kia pername apeira wraia!
taizw ta peristeria sto balkoni mou KATHE MERA
kai 10 evrw na exw tha dwsw ta misa gia skulotrofh kai taizw 2-3 adespota sth geitonia mou. ante geia

Lacrymosa
02-04-2013, 20:56
1ον) δεν αναφερθηκα σε σενα ουτε σε κανεναν προσωπικα, απο κει κ περα αμα εχει καποιος τη μυγα να τη φερει πισω :)
2ον) πολλα μπραβο που φροντιζεις τα αδεσποτα της γειτονιας σου, συνεχισε το οσο μπορεις, δεν χρειαζεται να κανει κανεις τεραστιες εκστρατειες, αρκει να συνεισφερει με την δικη του καθημερινη ατομικη προσπαθεια :)

dikipo
31-07-2013, 19:03
απο το 2007 εως τωρα θα χει ξεκανει μαλλον και τα 2 παιδακια και τον αντρα της επειδη τρωγαν παγωτο απο το κουτι!