PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Διπολικη διαταραχη και ευφυια

deleted_member
20-10-2007, 13:25
Πολλοι αστερες του κινηματογραφου,επιστημονε και πολιτικοι οπως ο Τσορτσιλ και ο Α Παπανδρεου εχουν διπολικοι διαταραχη....
Θελω να διαπιστωσω αν αυτη η κατασταση (δεν τη θεωρω ασθενεια) συνδεεται με μεγαλη ευφυια
ολες οι γνωμες δεκτες;)

olorou
20-10-2007, 13:32
Δεν έχω ούτε ξέρω πως είναι η μανιοκατάθλιψη ούτε αν έχει σχέση με τίποτε άλλο, καλό ή κακό. Εσύ που έχεις ήδη μιαν εμπειρία, πως σου φάνηκε;

deleted_member
20-10-2007, 13:45
Πριν το σταδιο της Μανιας (που ειναι κατι αρρωστο) στο λεγομενο υπομανιακο σταδιο νιωθεις παντοδυναμος αντικειμενικα απο πολλες αποψεις και αναρωτιομουν αφου πολλοι διασημοι πασχουν απ αυτο αν συνδεεται με την καλλιτεχνικη δημιουργια η εστω την νοημοσυνη

olorou
20-10-2007, 13:53
:) Η καλλιτεχνική δημιουργία δεν είναι κάτι καλό και ωραίο; Εμένα έτσι μου φαίνεται. Ακόμα κι αν δε μου πολυαρέσουν κάποια συγκεκριμένα έργα.

deleted_member
20-10-2007, 18:10
Ο βαν Γκονγκ ο Α. Χοπκινς ο Σουμαν ο Μπετοβεν και αλλοι ηταν διπολικοι

Sofia
20-10-2007, 18:13
so what?!

και εγω ειμαι αριστεροχειρας! χεχε! εισαι αυτος που εισαι! δεν εισαι μονο διπολικος!

εισαι εκατομμυρια πραγματα που δεν περιοριζονται και δεν εχουν ολα αφετηρια ή κατάληξη στην διπολικότητα:)

La_ViTa
20-10-2007, 19:57
Ναι,αλήθεια,τι το ψάχνεις? Όλοι διαφέρουμε μεταξύ μας, αυτό είναι το θαύμα της ανθρώπινης φύσης. Τώρα αν μερικοί καλλιτέχνες ή πολιτικοί ήταν διπολικοί ή είχαν τελοσπάντων μια ψυχική ιδιαιτερότητα ίσως να έχει κάποια σχέση.
Σημασία έχει,όπως είπε και η Σοφία, ότι είσαι ένα εκατομμύρια πράγματα τα οποία συνθέτουν τον bilk και τον κάνουν να ξεχωρίζει από τους άλλους ;)

deleted_member
21-10-2007, 16:25
Δεν διαφωνω με τους προλαλησαντες πιστευω ομως οτι ο ελεγχομενος Μανιακος ειναι ετοιμολογος ετοιμογραφος αφοβος τολμηρος καλοσυνατος ευστροφος και Δυνατος

Sofia
21-10-2007, 16:28
ολοι:)?????????

deleted_member
21-10-2007, 16:32
ετσι εχω διαβασει καπου στο web

Sofia
21-10-2007, 16:47
ok!!!!:)

deleted_member
21-10-2007, 19:19
sofia εισαι και συ διπολικη?

Sofia
21-10-2007, 20:38
οχι.πειράζει?:)

keep_walking
21-10-2007, 21:32
Αν μιλας για IQ τοτε υψηλο Iq βοηθαει να καταπολεμηθουν οι ψυχικες παθησεις καλυτερα (οπως βοηθαει και στη ζωη γενικοτερα)
http://www.schizophrenia.com/sznews/archives/003304.html

Επισης το ρισκο να αποκτησεις ψυχωτικα συμπτωματα μειωνεται σε ανθρωπους με υψηλο iq.

http://www.schizophrenia.com/sznews/archives/000607.html

Επειδη ολα αυτα ειναι στατιστικα μαλλον ισχυουν...αλλα ειναι και απλως στατιστικα.

deleted_member
21-10-2007, 21:35
Επισης το ρισκο να αποκτησεις ψυχωτικα συμπτωματα μειωνεται σε ανθρωπους με υψηλο iq.

Σ αυτο διαφωνω ;)

keep_walking
21-10-2007, 21:44
Ναι γιατι ισως δεν ισχυει στην περιπτωση σου αλλα στατιστικως μπορει να ειναι σωστο:)
Πολυ αλλοι επισης διαφωνουνε για τα αποτελεσματα της ερευνας αν κοιταξεις τα σχολια που εχουν γραψει στην δευτερο link που εδωσα...αλλα μαλλον μιλανε για τον εαυτο τους και οχι για μια επισημη στατιστικη ερευνα...δεν μπορουν να ξερουν τι ισχυει στατιστικως αν δεν ερευνησουν.

Ουτε και για μενα ισχυει:D

deleted_member
23-10-2007, 15:25
Οταν εισαι σε υπομανιακο σταδιο το μυαλο σου παιρνει τρελες στροφες ασταματητα
Φοβαμαι ομως με τα φαρμακα αν πεφτουν αυτες οι στροφες του μυαλου:mad:

La_ViTa
23-10-2007, 16:56
Originally posted by billk
Οταν εισαι σε υπομανιακο σταδιο το μυαλο σου παιρνει τρελες στροφες ασταματητα
Φοβαμαι ομως με τα φαρμακα αν πεφτουν αυτες οι στροφες του μυαλου:mad:
Αν οι στροφές είναι επικύνδινες τότε ίσως καλά κάνουν τα φάρμακα και τις ρίχνουν
Δεν ξέρω για τις στατιστικές. Πιστεύω όμως ότι τα ψυχωτικά συμπτώματα έχουν να κάνουν πιο πολύ με το eq παρά με το iq της ανθρώπινης φύσης

keep_walking
23-10-2007, 17:04
Μονο που το eq ειναι λιγο αφηρημενο...δηλαδη δεν ειναι μετρησιμο...τουλαχιστον ετσι νομιζω ισως οι ειδικοι να εχουν βρει τροπο να το μετρανε και αυτο με μορφη ερωταπαντησεων για διαφορες καταστασεις...δεν ξερω.

deleted_member
23-10-2007, 19:39
Για να περιγραψω τη μανιοκαταθλιψη προτεινω την 9η του Μπετοβεν (ο οποιος ηταν και αυτος μανιοκαταθλιπτικος)

interappted
24-10-2007, 01:08
κοιτα η διαταραχη στανταρτ εχει καποια κοινα αυτο ειναι αυτονοητο
εγω πχ ναι μεν ειμαι 1000 πραγματα αλλα ειμαι κ οριακη που θα πει οτι απο αυτα τα πραγματα οτι εχει σχεση με την ψυχολογια μου οι δρ τα κατατασουν σε μια ομαδα που λεγεται οριακη διαταραχη κι εχω πολλα κοινα
με καθε οριακο
παθαινουμε τισ ιδιες κρισεις τραβαμε τα ιδια ζορια

ναι billk οσοι προαναφερες ηταν διπολικοι κ η ιδιοτητα της διαταραχης να νιω8εις υπομανιακα θεος σε ωθει πιο μποροστα

κι αλλωστε οι διαταραχες εχουν ν ακανουν με υψηλη αντιληψη τοσο υψηλη που η γινεσαι πρωθυπουργος η νιωθεις ουφο

interappted
24-10-2007, 01:11
γιατι αλοιμονο αν πουμε οτι δεν εισαι διπολικος κ μονο τοτε γιατι οι ψυχιατροι μας κατηγοροιποιησανε??λογω των κοινων χαρακτηριστικων!

Happyman
29-11-2007, 21:38
Κάποιος μπέρδεψε το IQ με το EQ?
Μην ξεχνάτε την κληρονομικότητα!!!
Όσο για το άρθρο αναφέρεται εαν το διαβάσει κάποιος καλά στη σχέση I.Q και Σχιζοφρένειας.
Τονίζει μάλιστα ότι δεν έγινε έρευνα με διπολική νόσο μέσα στη συγκεκριμένη μελέτη!

\"Τhere was no similar link reported between IQ and bipolar disorder\"

Για να επιτύχεις χρειάζεσαι μόνο το ένα ή και το άλλο?
Εννοείται ότι οι διπολικοί έχουν υψηλό δείκτη νοημοσύνης(Ι.Q) με αφετηρία την υψηλή μας ευαισθησία(E.Q) και την πιο εύκολη \"αποκοδικωποίηση\" των απέναντί μας(E.Q+I.Q).

Πρωσοπική άποψη είναι Χάρισμα αλλά με στιγμές ακραίες....εαν το σταθεροποιήσεις ώστε να μην είσαι ούτε στο ένα αλλά ούτε στο άλλο άκρο(Με φαρμακευτική αγωγή και μείωση του άγχους στη καθημερινότητά σου τότε δεν είναι πια νόσος αλλά χάρισμα-υπεροχή ή ό,τι άλλο θετικότερο του μέσου νου).

Είμαι 12 χρόνια μανιοκαταθλιπτικός και έχω καταφέρει πολλά χάρης στη νόσο μου!

Απο τα γνωστά πρόσωπα μανιοκαταθλιπτικών ξεχάσατε και το φίλο μας το Λαζόπουλο.
:D

deleted_member
30-11-2007, 08:33
Happyman και γω αυτο υποπτευομουν....
εγω σε ενα σταδιο υπομανιας διαβαζα 6 βιβλια ταυτοχρονα ακουγα vivaldi και εγραφα και ποιηση...
ειναι χαρισμα συμφωνω απλως χωρις το φρενα μπορει να σε καταστρεψει....
δεν το ηξερα οτι ο Λαζοπουλος ειναι διπολικος

magda-ps.
30-11-2007, 10:07
Καλημέρα κι απο μένα. Αυτό που λέτε για το υψηλό IQ στους διπολικούς πρώτη φορά τ\'ακούω. Ούτε έχω διαβάσει τίποτα σχετικό. Έχω ακούσει για καλλιτέχνες που έπασχαν από αυτή τη διαταραχή κι ότι κατά κάποιον τρόπο τους \"βοηθούσε\" στην καλιτεχνική τους έκφραση.
Για σχιζοφρενείς έχω ακούσει με υψηλή νοημοσύνη, πριν αρρωστήσουν όμως. Μετά απορδιοργανώνεται η σκέψη.

Happyman
30-11-2007, 15:42
Μην το απομονώνουμε μόνο σε καλλιτέχνες κ.λ.π....απλώς εκεί έγινε ευρέως γνωστό λόγω της δημοσιότητάς οπου είχαν.

Ο καθένας μπορεί να \"καλλιτεχνίσει\" στο χώρο του.
Και σκουπιδιάρης διπολικός να είσαι έχεις το χάρισμα να ζήσεις λίγο πιο ευτυχισμένος και δημιουργικός φτάνει να το αντιληφθείς και να εκμεταλλευτείς το ταλέντο σου(όποιο και αν είναι) οπου οφείλεται στην ανεπτυγμένη ευαισθησία σου!

Ένα καλό παράδειγμα είναι η Bjork στη ταινία Dancer in the Dark.
Zει το σύνδρομο του Ford ας το πούμε.Δηλαδή με μία δουλειά σε ένα εργοστάσιο οπου τα πάντα είναι μονότονα και επαναλλαμβανόμενα.

Χρησιμοποιεί την φαντασίας της λοιπόν και ενώ δουλεύει δημιουργει!!!
Δημιουργεί ρυθμό,ένταση,χορό.

Αν και είναι ακραίο το παράδειγμά μου δεν διαφέρουμε σε κάτι απο τους υπόλοιπους απλά
μπορούμε να δημιουργήσουμε κάτι πιο εύκολα έχοντας αυτό το χάρισμα \"Της παραπάνω ευαισθητοποιημένης αντίληψης\" θα το έλεγα.(EQ+IQ combined)
Απο εκεί και πέρα όποιος το εκμεταλλευτεί κατάλληλα και το οριοθετήσει(με φάρμακα και προσήλωση σε κάθε του στόχο ξεχωριστά και συγκεντρωμένα)έχει ένα παραπάνω + να καταφέρει.

http://uk.youtube.com/watch?v=UrWm2oMmUQg

http://uk.youtube.com/watch?v=k72L2ZzfKT0

deleted_member
30-11-2007, 16:53
μπορεις λιγο να μας πεις τι ειναι το EQ και τις πηγες στο internet που αναφερονται στη σχεση διπολισμου ευφυιας?

Happyman
30-11-2007, 22:54
EQ=συναισθηματική νοημοσύνη.

Οι πηγές αναφέρονται απλώς στη ταινία της Bjork για να δει όποιος θέλει και αυτά που γράφω...έτσι απλά.
:P