PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Μακρια απο αντικαταθλιπτικα/αντιψυχωτικα

Gandalf32
23-08-2013, 12:42
Τα αντικαταθλιπτικα χάπια των κατηγοριών ssri/snri καθώς και τα αντιψυχωτικά/μείζοντα ηρεμιστικά είναι πόλύ ισχυρές ουσίες που προκαλούν μεγάλες ανισορροπίες στην χημεία του εγκεφάλου και μπορούν να προκαλέσουν μακροχρόνιες ή μόνιμες παρενέργειες μετά την χρήση. Μόνιμη σεξουαλική ανικανότητα, συναισθηματική ανηδονία, νοητικά προβλήματα και άλλα μπορούν να προκαλεστούν ακόμη και με την λήψη μίας μόνο δόσης! Σκεφτείται το πολύ καλά πριν πάτε στο φαρμακείο για να αγοράσετε το αντικαταθλιπτικό σας ή πριν αφήσετε τον ψυχίατρο να σας χορηγήσει ένα από τα παραπάνω φάρμακα. Τα φάρμακα αυτά είναι τα πιο διαδεδομένα αλλά ταυτόχρονα και τα πιο επικίνδυνα. Υπάρχουν και άλλες λύσεις όπως η ψυχοθεραπεία, ή άθληση, ή καλή διατροφή, η ψυχαγωγία, αλλά ακόμη και αντικαταθλιπτικά με λιγότερο σοβαρές παρενέργειες που εξαφανίζονται μετά την χρήση τους. Ενημερωθείτε μέσω του διαδικτύου για τα οφέλη και τους κινδύνους των διάφορων φαρμάκων και συζητήστε μαζί με τον γιατρό σας για το πιο φάρμακο πιστεύετε ότι σας ταιριάζει περισσότερο. Εδώ είναι οι πηγές μου:
http://wp.rxisk.org/pssd-if-a-drug-caused-blindness/
http://wp.rxisk.org/buried-alive-post-ssri-sexual-dysfunction-pssd/
http://en.wikipedia.org/wiki/Post-SSRI_sexual_dysfunction
Επίσης, αυτό ντοκιμαντέρ αποκαλύπτει την αλήθεια πίσω από την βιομηχανία της ψυχιατρικής https://www.youtube.com/watch?v=xFULeuPKZZI

lady in red
23-08-2013, 15:11
malista... με καποιο τροπο συμφωνω μαζι σου. μου επιβεβαιωνεις τις υποψιες που ειχα ..... και ειδικα μετα απο μια πολυ μικρη εμπειρια που ειχα

hapydays
23-08-2013, 15:54
Μηπως δν θα επρεπε να αναρτηθει αυτο σε ενα τετοιο site οπου οι περισσοτεροι απο μας ειναι η ηταν σε αγωγη? μηπως? διοτι ειμαστε κ αρρωστοφοβικοι κ οτι διαβαζουμε το αποκτουμε? ξερω οτι αυτο ειναι στρουθοκαμηλισμος η απλα εθελοτυφλια αλλα δν παυει να μας επηρεαζει...
εχεις σκεφτει ποσα ατομα θα ειχαν αυτοκτονησει χωρις τη χρηση τους? μπορει να εχω κ αδικο αλλα ετσι το βλεπω...
Θεωρω οτι οι περισσοτεροι απο μας εχουν "ψαχτει" με το θεμα ηδη!!! ξερουμε πανω κατω τι συμβαινει(με τις βιομηχανιες φαρμακων),τι κανουν κ τι προκαλουν τα φαρμακα... αλλα οταν τα εχεις αναγκη?
Κ το ντεπον να διαβασεις θα δεις οτι κ αυτο "καλο" δν κανει!!
Εντελως φιλικα κ πασχουσα......

lady in red
23-08-2013, 16:11
Μηπως δν θα επρεπε να αναρτηθει αυτο σε ενα τετοιο site οπου οι περισσοτεροι απο μας ειναι η ηταν σε αγωγη? μηπως? διοτι ειμαστε κ αρρωστοφοβικοι κ οτι διαβαζουμε το αποκτουμε? ξερω οτι αυτο ειναι στρουθοκαμηλισμος η απλα εθελοτυφλια αλλα δν παυει να μας επηρεαζει...
εχεις σκεφτει ποσα ατομα θα ειχαν αυτοκτονησει χωρις τη χρηση τους? μπορει να εχω κ αδικο αλλα ετσι το βλεπω...
Θεωρω οτι οι περισσοτεροι απο μας εχουν "ψαχτει" με το θεμα ηδη!!! ξερουμε πανω κατω τι συμβαινει(με τις βιομηχανιες φαρμακων),τι κανουν κ τι προκαλουν τα φαρμακα... αλλα οταν τα εχεις αναγκη?
Κ το ντεπον να διαβασεις θα δεις οτι κ αυτο "καλο" δν κανει!!
Εντελως φιλικα κ πασχουσα......

φίλη μου εγω ειμαι αρνητικη στα φαρμακα, σε ορισμενες περιπτωσεις λιγο πιο "απλες" αν θες, δηλ οσον αφορα διαταραχες(αγχωδεις,ιδψ), γιατι σε περιπτωσεις σοβαροτερησ ψυχικης ασθενειας εκει ισωσ μονο τα φαρμακα, "ηρεμουν"τον ανθρωπο. Τώρα, οσον αφορα καταθλιψη και διαταραχες , ιδεοληψιες και φοβιες, καταρχας γεννιουνται απο το σωμα μας επειδη περναμε μια στρεσογονο κατασταση η επειδη βρισκομαστε σε δυσαρεστη κατασταση που δεν μασ αρεσει καθολου, και ο οργανισμοσ μασ αντιδρα εκδηλωνοντας τες!!! οποτε πιστευω με εναν καλο θεραπευτη μπορει να διαχειριστουμε το αγχοσ και να δουμε βαθια μεσα μασ τι θελουμε, τι εχουμε, και εαν μασ ικαοποιει...Αυτο το γραφω απλα αλλα σε διαδικασια ειναι μεγαλο και συνεχες αλλα αποκαλυπτικο και βοηθητικο.Βεβαια στην πρωτο ξεσπασμα του οργανισμου, στην πρωτη αντιδραση δηλ απο την κατασταση την αρνητικη, ναι ισωσ χρειαζεται μια βοηθεια φαρμακων να μαλακωσουν οι πανικοι οι τρεμουλες....αλλα καποιο ηπιο αγχολυτικο ισως, δεν ξερω δεν ειμαι γιατροσ αλλα εχω προσωπικη εμπειρια.Εγω περασα μια καταθλιψη το 2007 ως 2009 δεν πηρα αγωγη και προσπαθουσα μονο με δραστηριοτητεσ και τη δουλεια μου να σταθω...Μονο βαλεριανα επινα..και με καλεσ συνθηκες που δημιουργουσα, ερωτασ φλερτ, εργασια κτλ ξεχνιομουν περναγα καλα, μετα παλι επεφτα επινα βαλεριανα, επαιρνα τηλεφωνο φιλουσ ελεγα βλακεισ να ξεχαστω , ξαναξεχνιομουν και ρε παιδια περασε!!! βεβαια για να την πολεμησω εγω ανεπτυξα ιδεοψυχαναγκασμουσ, δηλ τη χτυπησα στελνοντασ τη σκεψη μου σε επιμονεσ εμμονεσ και συνηθειεσ επαναληπτικεσ ...τισ οποιεσ κουβαλαω απο τοτε καθημερινα, δηλ αυτη τη στιγμη κανω ψυχοθεραπεια με ειδικο για ιδψ και καταναγακασμουσ. Αλλα οχι φαρμακα.Και μου πε πολυ " η θεραπευτρια οταν τη ρωτησα εαν ζοριστω να κοψω επαναληψεισ λεσ να χρειαστουν φαρμακα?" και λεει"ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΤΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΠΟΥ ΕΣΥ ΜΟΝΗ ΣΟΥ ΘΑ ΠΕΤΥΧΕΙΣ, ΜΕ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ, ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ, ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΤΑΥΤΙΣΕΙΣ, ΓΙΑ ΜΙΑ ΖΩΗ"

hapydays
23-08-2013, 16:14
Επίσης, αυτό ντοκιμαντέρ αποκαλύπτει την αλήθεια πίσω από την βιομηχανία της ψυχιατρικής https://www.youtube.com/watch?v=xFULeuPKZZI

ΟΥΑΟΥ!!! δν το ειχα δει αυτο........... βιαστηκα να απαντησω...
ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΙΣ!!!

hapydays
23-08-2013, 16:21
φίλη μου εγω ειμαι αρνητικη στα φαρμακα, σε ορισμενες περιπτωσεις λιγο πιο "απλες" αν θες, δηλ οσον αφορα διαταραχες(αγχωδεις,ιδψ), γιατι σε περιπτωσεις σοβαροτερησ ψυχικης ασθενειας εκει ισωσ μονο τα φαρμακα, "ηρεμουν"τον ανθρωπο. Τώρα, οσον αφορα καταθλιψη και διαταραχες , ιδεοληψιες και φοβιες, καταρχας γεννιουνται απο το σωμα μας επειδη περναμε μια στρεσογονο κατασταση η επειδη βρισκομαστε σε δυσαρεστη κατασταση που δεν μασ αρεσει καθολου, και ο οργανισμοσ μασ αντιδρα εκδηλωνοντας τες!!! οποτε πιστευω με εναν καλο θεραπευτη μπορει να διαχειριστουμε το αγχοσ και να δουμε βαθια μεσα μασ τι θελουμε, τι εχουμε, και εαν μασ ικαοποιει...Αυτο το γραφω απλα αλλα σε διαδικασια ειναι μεγαλο και συνεχες αλλα αποκαλυπτικο και βοηθητικο.Βεβαια στην πρωτο ξεσπασμα του οργανισμου, στην πρωτη αντιδραση δηλ απο την κατασταση την αρνητικη, ναι ισωσ χρειαζεται μια βοηθεια φαρμακων να μαλακωσουν οι πανικοι οι τρεμουλες....αλλα καποιο ηπιο αγχολυτικο ισως, δεν ξερω δεν ειμαι γιατροσ αλλα εχω προσωπικη εμπειρια.Εγω περασα μια καταθλιψη το 2007 ως 2009 δεν πηρα αγωγη και προσπαθουσα μονο με δραστηριοτητεσ και τη δουλεια μου να σταθω...Μονο βαλεριανα επινα..και με καλεσ συνθηκες που δημιουργουσα, ερωτασ φλερτ, εργασια κτλ ξεχνιομουν περναγα καλα, μετα παλι επεφτα επινα βαλεριανα, επαιρνα τηλεφωνο φιλουσ ελεγα βλακεισ να ξεχαστω , ξαναξεχνιομουν και ρε παιδια περασε!!! βεβαια για να την πολεμησω εγω ανεπτυξα ιδεοψυχαναγκασμουσ, δηλ τη χτυπησα στελνοντασ τη σκεψη μου σε επιμονεσ εμμονεσ και συνηθειεσ επαναληπτικεσ ...τισ οποιεσ κουβαλαω απο τοτε καθημερινα, δηλ αυτη τη στιγμη κανω ψυχοθεραπεια με ειδικο για ιδψ και καταναγακασμουσ. Αλλα οχι φαρμακα.Και μου πε πολυ " η θεραπευτρια οταν τη ρωτησα εαν ζοριστω να κοψω επαναληψεισ λεσ να χρειαστουν φαρμακα?" και λεει"ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΤΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΠΟΥ ΕΣΥ ΜΟΝΗ ΣΟΥ ΘΑ ΠΕΤΥΧΕΙΣ, ΜΕ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ, ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ, ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΤΑΥΤΙΣΕΙΣ, ΓΙΑ ΜΙΑ ΖΩΗ"

ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ...ταυτιζεσαι με αυτο!!! ειναι η ευκολη λυση!!! 10 χρονια επαιρνα... ο γιατρος δν μου επιτρεπει αλλο!!! λεει καθετα ο χ ι σε καθε μου κατρακυλισμα!!! τρομαξα να απεξαρτητοποιηθω βλεπεις... δν ειμαι ουτε εγω υπερ! αλλα, λεω αλλα, αν δν εχεις επιλογη?
Εξαιρετικο το ντοκιμαντερ!!!

Gandalf32
23-08-2013, 16:44
Αμφιβάλλω αν τα φάρμακα αυτά αποτελούν την "εύκολη λύση" στα προβλήματά μας. Θα το χαρακτήριζα περισσότερο ως "εύκολο θάνατο". Τα φάρμακα αυτά αποτελούνται από χημικές ουσίες που δημιουργήθηκαν για διάφορους λόγους την δεκαετία του 70 και οι επιστήμονες παρατήρησαν πως είχαν και αντικαταθλιπτικές/αγχολυτικές δράσεις στους αρουραίους και έτσι χρησιμοποιούνται ως αντικαταθλιπτικά ακόμη και σήμερα, χορηγούνται ακόμα και σε μικρά παιδιά και αποφέρουν δισεκατομμύρια στις φαρμακοβιομηχανίες. Προκαλούν έντονες αυτοκτονικές τάσεις ή μόνιμη ανικανότητα, στοιχεία τα οποία από κάποιους μεταφράζονται ως μια ακόμη προσπάθεια της ευγονικής να μειώσει τον πληθυσμό της γης.
Δυστυχώς, είμαι και εγώ παθών και ξερω.
Συμφωνώ ότι κάποιος μπορεί να χρειάζεται "έξτρα" βοήθεια για να καταπολεμήσει έντονες αγχώδης διαταραχές και κατάθλιψη, αλλά τα σσρι δεν είναι η λύση, εκτός αν η ιδέα ότί μπορεί να μείνεις για πάντα ανίκανος, χαζός και χωρίς συναισθήματα σε χαροποιεί και σε χαλαρώνει. Α και κάτι ακόμη! Κάνοντας λίγο παραπάνω έρευνα βρήκα πως είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο ότι η καθημερινή χρήση μεγάλων δόσεων ινοσιτόλης (8-18 γραμμάρια), είναι πολύ περισσότερο αποτελεσματική από τα ssri-snri για άγχος/κατάθλιψη/ιψδ και φυσικά χωρίς παρενέργειες, ψάξτε το! :)

lady in red
23-08-2013, 16:47
Αμφιβάλλω αν τα φάρμακα αυτά αποτελούν την "εύκολη λύση" στα προβλήματά μας. Θα το χαρακτήριζα περισσότερο ως "εύκολο θάνατο". Τα φάρμακα αυτά αποτελούνται από χημικές ουσίες που δημιουργήθηκαν για διάφορους λόγους την δεκαετία του 70 και οι επιστήμονες παρατήρησαν πως είχαν και αντικαταθλιπτικές/αγχωλυτικές δράσεις στους αρουραίους και έτσι χρησιμοποιούνται ως αντικαταθλιπτικά ακόμη και σήμερα, χορηγούνταο ακόμα και σε μικρά παιδιά και αποφέρουν δισεκατομμύρια στις φαρμακοβιομηχανίες. Προκαλούν έντονες αυτοκτονικές τάσεις ή μόνιμη ανικανότητα, στοιχεία τα οποία από κάποιους μεταφράζονται ως μια ακόμη προσπάθεια της ευγονικής να μειώσει τον πληθυσμό της γης.
Δυστυχώς, είμαι και εγώ παθών και ξερω.
Συμφωνώ ότι κάποιος μπορεί να χρειάζεται "έξτρα" βοήθεια για να καταπολεμήσει έντονες αγχώδης διαταραχές και κατάθλιψη, αλλά τα σσρι δεν είναι η λύση, εκτός αν η ιδέα ότί μπορεί να μείνεις για πάντα ανίκανος, χαζός και χωρίς συναισθήματα σε χαροποιεί και σε χαλαρώνει. Α και κάτι ακόμη! Κάνοντας λίγο παραπάνω έρευνα βρήκα πως είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο ότι η καθημερινή χρήση μεγάλων δόσεων ινοσιτόλης (8-18 γραμμάρια), είναι πολύ περισσότερο αποτελεσματική από τα ssri-snri για άγχος/κατάθλιψη/ιψδ και φυσικά χωρίς παρενέργειες, ψάξτε το! :)

εσυ τι εμπειρια ειχες? καταρχας ποιο ηταν το ψυχολογικο σου προβλημα, τι φαρμακα πηρεσ?και για ποσο καιρο?

vasilis_90
23-08-2013, 17:02
εκανες μαλακια που ανεβασες τετοιο θεμα.εδω μεσα ειναι πολλα ατομα που τους κρατανε τα φαρμακα και ειναι ηρεμοι και ωραιοι.αμα ηθελες να βοηθισεις δε θα εγραφες τιποτα απο αυτα,ρε εχεις αποθημενα τραβα λυστα αλλου.πηρες κουμπακι και εμεινες με αυτο που επαθες?και τι θες να μας πεις,να κοψουμε τα χαπια?ολοι ξερουμε τι χαπια παιρνουμε και τι παρενεργειεσ.παρενεργειες εχει και η κοκα κολα.λοιπον στο βιντεο μιλανε για συγκεκριμενα φαρμακα!!!
τα μισα και παραπανω ειναι σκαρτα μουφα,πολλα ειναι και παλια αν ειδες.
σχολιασμους ηθελες ναι.μη προσπαθεις να αποτρεψεις τον κοσμο.γραψε καλυτερα για τα προβληματα σου και ασε μας εμας να τα πινουμε στην υγεια τους.
το ποστ σου δεν υφιστατε

Macgyver
23-08-2013, 17:08
Gandalf32 , καλα που υπαρχουν ανθρωποι σαν κ εσενα , κ μας ανοιγουν τα ματια . Σευχαριστω για την ενημερωση . Πιστευω απολυτως αυτα που διαβασα στα σαιτς που προτεινες . Παντα πιστευα ουι οι κ@@@φαρμακευτικες ενδιαφεροντουσαν μονο για το κερδος . Οποτε επαιρνα αντκτθλκο , εισεπρατα ολες τις παρενεργειες , κ οχι τις ενεργειες που διατεινωντο οτι ειχαν . Και παλι ευχαριστω για την ενημερωση . Φιλικα.

lady in red
23-08-2013, 17:15
εκανες μαλακια που ανεβασες τετοιο θεμα.εδω μεσα ειναι πολλα ατομα που τους κρατανε τα φαρμακα και ειναι ηρεμοι και ωραιοι.αμα ηθελες να βοηθισεις δε θα εγραφες τιποτα απο αυτα,ρε εχεις αποθημενα τραβα λυστα αλλου.πηρες κουμπακι και εμεινες με αυτο που επαθες?και τι θες να μας πεις,να κοψουμε τα χαπια?ολοι ξερουμε τι χαπια παιρνουμε και τι παρενεργειεσ.παρενεργειες εχει και η κοκα κολα.λοιπον στο βιντεο μιλανε για συγκεκριμενα φαρμακα!!!
σχολιασμους ηθελες ναι.μη προσπαθεις να αποτρεψεις τον κοσμο.γραψε καλυτερα για τα προβληματα σου και ασε μας εμας να τα πινουμε στην υγεια τους.
το ποστ σου δεν υφιστατε

βασιλακη μου, και ειμαστε και φιλοι και αυτο που θα γραψω φιλικα θα το πω, αυτη η αντιδραση σου ειναι τυπικη αντιδραση οσων πινουν τα χαπια και , πιστευουν σε αυτα, και ελπιζουν σε αυτα, και νομιζουν πως σωζονται απο αυτα, και γραπωνονται πανω τους.Ετσι τα υπερασπιζονται και δεν θελουν να ακουν καμμια αλλα γνωμη ενναλακτικησ ισωσ θεραπειας.Κ αυτο ακριβως ειναι το σημειο!!!οτι σε κρατανε παντα κοντα τους τα χαπια , σε κανουν στρατιωτη τους και οσον αφορα τη βελτιωση που σημειωνει καποιοσ απ αυτα, ειναι αμφισβητουμενη... Οποιος ανθρωποσ προσπαθει εναλλακτικα με ψυχοθεραπειες η φυτικα και ομοιοπαθητικη ισως, εχει ανοιξει το μυαλο του και συζητα τα παντα καταρχασ δεν τον φοβιζει το προβλημα του....εχω και μια ξαδελφη νεο κοριτσι πλακωμενη στα ζαναζ και σεροξατ, για καταθλιψη και οταν παμε να τησ ανοιξουμε κουβεντα περι του προβληματοσ και να κανουμε καποια μορφη "συνεδριασ¨γνωσιακησ, ετσι μεταξυ μασ επειδη εχω καποια γνωση σ αυτο αντιδρα ΤΟ ΙΔΙΟ λεγοντασ δεν θελω ν ακουω τιποτα!!!! απο κανεναν!!!μονο τα χαπια μου και τιποτα αλλο! και σημειωτεον θα κληθει σε 3 μηνεσ να τα κοψει...ποσο ετοιμη ειναι και ποσο εχει γιατρευτει κιολασ? πωσ θα τα κοψει και θα πει στεκομαι στα ποδαι μου οταν ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΙΕ ΚΑΤΑΜΑΤΑ το θεμα τησ αλλα τ αποφευγει ακομα και ν ατο συζητα και το "ΚΟΙΜΙΖΕΙ " πινοντασ φαρμακα?

Gandalf32
23-08-2013, 17:20
το ποστ σου δεν υφιστατε
Βασίλη δεν ήθελα να τρομοκρατήσω κανέναν που παίρνει ψυχοφάρμακα και αν πέρασα κάποιο αγενές μήνυμα, ζητώ συγνώμη. Εγώ απλώς ήθελα να προειδοποιήσω τους ανθρώπους για τους κινδύνους των συγκεκριμένων φαρμάκων γιατί έχω πραγματικά φρίξει[B] από την δικιά μου εμπειρία αλλά και από εμπειρίες φίλων μου. Συμφωνό πάντως ότι υπάρχουν άνθρωποι που χρειάζονται φάρμακα (ανάμεσα και εγώ), αλλά αυτά τα συγκεκριμένα περισσότερο κακό σου κάνουν παρά καλό, δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια. Υπάρχουν και πιο "ήπια" φάρμακα, αλλά είναι δεν είναι τόσο γνωστά. Απλώς [B]σιχαίνομαι να βλέπω τους γιατρούς να "πασάρουν" φάρμακα στους ασθενείς με τέτοια ευκολία και μετά να αρνούνται τις παρενέργειές τους. Προσωπικά το θεωρώ φρικτό και ένοιωθα υποχρεωμένος να ενημερώσω τον κόσμο για κάποια πράγματα, για αυτό πόσταρα εδώ. Τελευταία είμαι σε ένα αμερικάνικο φόρουμ που με την βοήθεια άλλων ατόμων και μερικών γιατρών που μας συμβουλεύουν προσπαθούμε να βρούμε λύση στο pssd( post ssri sexual dysfunction).

Macgyver
23-08-2013, 17:22
το ποστ σου δεν υφιστατε

Vασιλη90 , γιατι τετοιος αρνητισμος ? το παιδι ο gandalf , μας ανοιγει τα ματια , κ εσυ δεν θες να ξερεις τπτ . Μου κανει εντυπωση η σταση σου . Τα περισσοτερα αντκτθλκα , κατα τον γιατρο μου δρουν ως placebo . Αν ειχε βρεθει το αποτελεσματικο αντκθλπκο , θα υπηρχαν τωρα 350,000, 000 κατθλπτκοι στον κοσμο ?

Gandalf32
23-08-2013, 17:23
Gandalf32 , καλα που υπαρχουν ανθρωποι σαν κ εσενα , κ μας ανοιγουν τα ματια . Σευχαριστω για την ενημερωση . Πιστευω απολυτως αυτα που διαβασα στα σαιτς που προτεινες . Παντα πιστευα ουι οι κ@@@φαρμακευτικες ενδιαφεροντουσαν μονο για το κερδος . Οποτε επαιρνα αντκτθλκο , εισεπρατα ολες τις παρενεργειες , κ οχι τις ενεργειες που διατεινωντο οτι ειχαν . Και παλι ευχαριστω για την ενημερωση . Φιλικα.

Τίποτα, το ένιωθα σαν υποχρέωση να ενημερώσω.

Macgyver
23-08-2013, 17:27
Τίποτα, το ένιωθα σαν υποχρέωση να ενημερώσω.

Και πολυ καλα εκανες ............κανονικα θα πρεπει να σου ειμαστε ευγνωμονες , αλλα υπερχουν κ μερικοι που θα σε πετροβολησουν . Εγω οχι , διοτι ειμαι 52 , κ εχω καποια πειρα .............

Gandalf32
23-08-2013, 17:31
εσυ τι εμπειρια ειχες? καταρχας ποιο ηταν το ψυχολογικο σου προβλημα, τι φαρμακα πηρεσ?και για ποσο καιρο?

Εγω είχα υπερβολικά έντονη κατάθλιψη και άγχος (με αυτοκτονικές τάσεις και τα λοιπά) τα οποία δεν μπορούσα να αντιμετωπίσω μόνο με ψυχοθεραπεία και μετά από δύο σύντομες νοσηλείες αποφάσισα να στραφώ στα ψυχοφάρμακα. Πήρα σιπραλεξ για 20 μέρες και σταμάτησα λόγω επιθετικότητας και παραιστήσεων. Το φάρμακο είχε και σεξουαλικές παρενέργεις οι οποίες επιδυνώθηκαν μετά την διακοπή του και δεν έχουν υποχωρήσει μέχρι τώρα(3 μήνες μετά) Τώρα έχω την ήδη προυπάρχουσα κατάθλιψη και άγχος+σεξουαλικά προβλήματα που δεν είχα πριν. Η ζωή μου έχει πάρει την κατηφόρα με΄λίγα λόγια.

hapydays
23-08-2013, 17:35
εσυ καλα εκανες..... εμεις τι κανουμε? ποιον να πιστεψουμε? οταν εμενα μου ελεγαν οτι δν προκαλουν καμια εξαρτηση το πιστευα! οταν ερχοταν η ωρα της διακοπης, υποτροπιαζα κ ημουν καθε φορα κ χειροτερα απο πριν ξεκινησω! ειμαι 1 1/2 χρονο καθαρη κ ακομα φτυνω χημεια! το σωμα μου τρελενεται! κ τα αποζητω τα ρημαδια... αλλα Ο Χ Ι!!!ουτε ο ψυχιατρος με αφηνει να παρω! ειμαι πιο δυνατη απο αυτα!!!
κ μια φιλη φαρμακοποιος μου ελεγε οτι" δν κανουν τιποτα!!! μονη σου τα κανεις ολα!" τι συμβαινει? που πηγαν οι ανθρωποι? προσκηνουν ολοι στο βωμο του χρηματος?

vasilis_90
23-08-2013, 17:57
gandalf μη το ψαχνεις και πολυ το θεμα,χειροτερα γινεσαι.εψαχνα και γω,οχι αμερικανικα! εξωγηινα που λεει ο λογος...απο μαρκες φαρμακων ενα καρο.
πολλοι πηγαν στον ψυχιατρο και τους εγραψαν πανω απο δυο χαπια με την πρωτη.αλλοι ομως πηγαν εκαναν κανα 2 μηνες συνεδρειες και (μετα) τους εγραψε μονο ενα ! ολοι εκτος απο λιγους νοσοκομειακους ειναι καθαρματα.
προσωπικα δεν πιστευω στα φαρμακα,αλλα αν δε γινετε με τιποτα αλλο ειναι λογικο να καταληξεις εκει.σε καποιους κανουν σε αλους οχι
συγχωρεσαι με αν σου μπηκα λιγο σφοδρα

Gandalf32
23-08-2013, 18:42
gandalf μη το ψαχνεις και πολυ το θεμα,χειροτερα γινεσαι.εψαχνα και γω,οχι αμερικανικα! εξωγηινα που λεει ο λογος...απο μαρκες φαρμακων ενα καρο.
πολλοι πηγαν στον ψυχιατρο και τους εγραψαν πανω απο δυο χαπια με την πρωτη.αλλοι ομως πηγαν εκαναν κανα 2 μηνες συνεδρειες και (μετα) τους εγραψε μονο ενα ! ολοι εκτος απο λιγους νοσοκομειακους ειναι καθαρματα.
προσωπικα δεν πιστευω στα φαρμακα,αλλα αν δε γινετε με τιποτα πάραλλο ειναι λογικο να καταληξεις εκει.σε καποιους κανουν σε αλους οχι
συγχωρεσαι με αν σου μπηκα λιγο σφοδρα
Όλα οκ Βασίλη και εγώ συμφωνώ ότι κάποιοι χρειάζονται αγωγή, είμαι και εγώ μέσα σε αυτούς. Αλλά καλό είναι να το ψάχνουμε λίγο πριν πάρουμε τα "δηλητήρια" που μας δίνουν οι ψυχίατροι επειδή πληρώνονται από τις εταιρείες. Δεν είναι όλα τα φάρμακα τα ίδια, υπάρχουν και λιγότερο επικίνδυνα που μπορεί να είναι ταυτόχρονα περισσότερο αποτελεσματικά από τα ssri- snri. Να, και τώρα μετανοιώνω την ώρα και την στιγμή που έβαλα στο στόμα μου τα σιπρλέξ αλλά τότε δεν ήξερα για την ινοσιτόλη. Τώρα παίρνω ινοσιτόλη και βλέπω μεγάλη βελτίωση. Αλλά κανένας ψυχίατρος δεν μου πρότεινε αυτήν την απλή και ακίνδυνη λύση και αυτό επειδή προφανώς η σόλγκαρ ή η country life δεν πληρώνει τους ψυχίατρους για να πουλάνε τα προιόντα τους.

hapydays
23-08-2013, 18:48
Όλα οκ Βασίλη και εγώ συμφωνώ ότι κάποιοι χρειάζονται αγωγή, είμαι και εγώ μέσα σε αυτούς. Αλλά καλό είναι να το ψάχνουμε λίγο πριν πάρουμε τα "δηλητήρια" που μας δίνουν οι ψυχίατροι επειδή πληρώνονται από τις εταιρείες. Δεν είναι όλα τα φάρμακα τα ίδια, υπάρχουν και λιγότερο επικίνδυνα που μπορεί να είναι ταυτόχρονα περισσότερο αποτελεσματικά από τα ssri- snri. Να, και τώρα μετανοιώνω την ώρα και την στιγμή που έβαλα στο στόμα μου τα σιπρλέξ αλλά τότε δεν ήξερα για την ινοσιτόλη. Τώρα παίρνω ινοσιτόλη και βλέπω μεγάλη βελτίωση. Αλλά κανένας ψυχίατρος δεν μου πρότεινε αυτήν την απλή και ακίνδυνη λύση και αυτό επειδή προφανώς η σόλγκαρ ή η country life δεν πληρώνει τους ψυχίατρους για να πουλάνε τα προιόντα τους.

τι ειναι η ινοσιτολη? φυτο? σν τη βαλεριανα ας πουμε?

σακης
23-08-2013, 19:48
Σαρουμαν πες στον ψυχωτικο να μην παρει αντιψυχωτικο να δεις μετα εαν μπορει να την παλεψει...δυστηχως πρεπει να παρουμε το γκριν πιλ to stay in wonderland.. χωρις τα χαπια θα ημασταν μονιμα εσωκλειστοι σε ψυχιατρικη κλινικη..συμφωνω για αγχωδεις διαταραχες κρισεις πανικου και ηπια καταθλιψη... καλο ειναι κανεις να μην παρει χαπια και ισως με τη βοηθεια του γιατρου και ψυχοθεραπειες να μπορει να αντεπεξελθει...

Και προσεξε οι παρενεργειες δεν αντικατοπριζουν την πλειονοτητα των ασθενων ο καθε ασθενης ειναι διαφορετικη περιπτωση .. που ακουστηκε αυτο για μονιμη σεξουαλικη ανικανοτητα?..αυτο ισχυει στην αρχη και με την μεγιστη δοση... αν μετα απο καιρο βρισκεσαι σε δοση συντηρησης τα πραγματα ειναι πιο υποφερτα για ολους.. αλλα πρεπει να κουνησεις και εσυ λιγο το δαχτυλακι σου .. δεν υπαρχει μαγικο χαπι που το παιρνεις και εξαφανιζονται μονομιας ολα τα προβληματα σου .. θελει καθημερινη προσπαθεια και απο την πλευρα σου .. για να μπορεις να εισαι οσο το δυνατον λειτουργικος..

koukouvagia
23-08-2013, 20:33
τρομοκρατήθηκα λίγο απτο βιντεάκι στο youtube!να φανταστείτε πως η ηλιθια είχα κάνει απόπειρα με τα ζολοφτ κατεβάζοντας μια ολοκληρη καρτέλα!όλη αυτη η ποσότητα φαρμάκου κυλούσε μεσα στο αίμα μου!το μυάλό μου είμαι πολύ τυχερή που δεν έγινε κιμάς!

Gandalf32
23-08-2013, 20:36
Σαρουμαν πες στον ψυχωτικο να μην παρει αντιψυχωτικο να δεις μετα εαν μπορει να την παλεψει...δυστηχως πρεπει να παρουμε το γκριν πιλ to stay in wonderland.. χωρις τα χαπια θα ημασταν μονιμα εσωκλειστοι σε ψυχιατρικη κλινικη..συμφωνω για αγχωδεις διαταραχες κρισεις πανικου και ηπια καταθλιψη... καλο ειναι κανεις να μην παρει χαπια και ισως με τη βοηθεια του γιατρου και ψυχοθεραπειες να μπορει να αντεπεξελθει...

Και προσεξε οι παρενεργειες δεν αντικατοπριζουν την πλειονοτητα των ασθενων ο καθε ασθενης ειναι διαφορετικη περιπτωση .. που ακουστηκε αυτο για μονιμη σεξουαλικη ανικανοτητα?..αυτο ισχυει στην αρχη και με την μεγιστη δοση... αν μετα απο καιρο βρισκεσαι σε δοση συντηρησης τα πραγματα ειναι πιο υποφερτα για ολους.. αλλα πρεπει να κουνησεις και εσυ λιγο το δαχτυλακι σου .. δεν υπαρχει μαγικο χαπι που το παιρνεις και εξαφανιζονται μονομιας ολα τα προβληματα σου .. θελει καθημερινη προσπαθεια και απο την πλευρα σου .. για να μπορεις να εισαι οσο το δυνατον λειτουργικος..
Eδώ δεν μπορώ να διαφωνήσω και πολύ σάκη. Η σχιζοφρένεια και οι ψυχώσεις είναι περίπλοκες ασθένειες οι οποίες δεν μπορούν να καταπολεμηθούν πολλές φορές με φυσικό τρόπο και η χορήγηση φαρμάκου είναι μονόδρομος. Η νευροβιολογία κάνει συνεχώς προόδους και βρίσκεται όλο και πιο κοντά στην εύρεση των αιτιών των ψυχώσεων αλλά δυστυχώς τα άτυπα αντιψυχωτικά είναι πολύ πίσω. Λίγες φορές βλέπω ανθρώπους με σχιζοφρένεια να "θεραπεύονται" από αυτά τα χάπια. Το λέω αυτό επειδή έχω συγγενή με σχιζοφρένεια παρανοικού τύπου και έχει αλλάξει 5 φάρμακα χωρίς καλό αποτέλεσμα, μόνο έβαλε βάρος, έκανε γυναικομαστία λόγω της αυξημένης προλακτίνης, είχε ακαθισία και έγινε πιο επιθετικός και κακόκεφος. Τα φάρμακα αυτά επίσης έχουν χορηγηθεί σε "δήθεν" διπολικούς για τον έλεγχο της "μανίας" και τους έχουν σακατέψει(ναι, έχουν προκαλέσει και μόνιμη ανικανότητα).Αυτό γίνεται λόγω της αναισθητοποίησης των υποδοχέων του νευροδιαβιβαστή ντοπαμίνης στον εγκέφαλο. Τα φάρμακα αυτά είναι κυρίως ανταγονιστές ντοπαμίνης των υποδοχέων d1, d2 kai d3 κυρίως. Να είσαι σίγουρος πως η συχνότητα της εμφάνισης παρενεργειών είναι τουλάχιστον 10 φορές μεγαλύτερη από αυτή που αναγράφεται στον συνταγολόγιο των φαρμάκων και από αυτήν που αναφέρουν οι γιατροί. Παρόλα αυτά, όπως είπες και εσύ η ΄ψύχωση είναι μια σοβαρή νόσος και ο ασθενής θα πρέπει να λάβει πολύ σοβαρά υπόψιν του τα οφέλη και τους κινδύνους της φαρμακοθεραπείας.

Gandalf32
23-08-2013, 20:38
τι ειναι η ινοσιτολη? φυτο? σν τη βαλεριανα ας πουμε?

Είναι βιταμίνη του συμπλέγματος b.

lady in red
23-08-2013, 21:27
τα quiet life ths lanes εχουν, συμπλεγμα βιταμινων b, kai valeriana αυτα τα πινω οταν θελω λιγο ηρεμια...απλα.... αλλα μιλαμε για γλυκια ηρεμια, μπορεισ να οδηγησεισ , να δεισ τηλεοραση κανεις δραστηριοτητεσ, και λιγο να κοιμηθεισ απο το χαπι ξυπνασ τοσο φρεσκοσ ακομα και για 2 ωρεσ να κοιμηθεισ... εχω χρονια ιδψ, αλλα δεν πιστευω κανενα φαρμακο οτι θα μου ξεριζωσει τη ριζα των ιδεοληψιων....δυστυχωσ,,,,μον ο με προσωπικη δουλεια,,,,δοκιμασα αναστολεα σεροτονινησ ασ μην πω μαρκα την εχω πει εκατο φορεσ εδω μεσα αλλα τεσπα.... με αρρωστησε! απλα....το πεταξα.

vasilis_90
23-08-2013, 21:31
Βρηκες στις εξετασεις το β12 και το φυλλικο χαμηλα?

hapydays
24-08-2013, 00:09
Βρηκες στις εξετασεις το β12 και το φυλλικο χαμηλα?

απο τα λιγα που γνωριζω το συμπλεγμα Β μαζι με το μαγνησιο κ τα Ω λιπαρα βοηθουν πολυ σε καταστασεις στρες κ αγχους. δν ειναι απαραιτητο να σου ¨λειπει¨ κατι για να τα παρεις! ειναι απο τις ουσιες που δν τοξινωνεσαι. παιρνει ο οργανισμος τη ποσοτητα που χρειαζεται κ τν υπολοιπη τν αποβαλει...(με καθε επιφυλαξη!)....(αν ρωτας γι αυτο!) ειναι μια λυση ισως για να αισθανθεις λιγο καλυτερα!!!

in_flames
27-08-2013, 15:57
διάβασα το θέμα και ανησύχησα, δεν θέλω να δω το βιντεακι... παίρνω solben και norpen oro. είναι βαρια αυτά τα φάρμακα? ξέρει κανείς?

το αγχος προσωποποιημενο!
27-08-2013, 19:26
Ισως ξεφυγω απο το θεμα αλλα αυτες ειναι μερικες σκεψεις μου απο τα φαρμακα και συγκεκριμενα απο τα αντικαταθλιπτικα , τα οποια λαμβανω και εγω ως αγωγη για αγχωδη διαταραχη . Οταν στην αρχη ειχα πρωτοξεκινησει τα χαπια,στα οποια ημουν αρχικα αντιθετη φυσικα , διαβαζωαεδω μεσα -και οχι μονο δηλαδη αλλα παντου στο ιντερνετ- τις παρενεργειες τους , το τι θα μου προκαλουσαν αυτα αργοτερα , το ποσα κιλα θα βαλω και ολα τα αλλα τα καλα που ψαχνουμε ολοι γιατι πολυ απλα μας ενδιαφερουν ,διοτι στην τελικη εμεις τα παιρνουμε και μονο εμας μας επηρεαζουν. Τελικα μετα απο αυτον τον ματαιο αγωνα για να βρω τι και πως θα συμβει ξεκινησα την αγωγη . Κιλα δεν εβαλα,παρενεργειες δεν ειχα , ουτε τιποτα . Τα περισσοτερα συμπτωματα εξαλειφθηκαν σε συνδυασμο βεβαια με ψυχοθεραπεια καθως δεν επαναπαυτηκα στα χαπια .
Σαφως δεν θελω να φανω υπερ των χαπιων . Αλλα εχω να πω το εξης , οταν το ατομο δεν μπορει να λειτουργησει , οταν εγω ως εφηβη δεν μπορουσα ουτε να διαβασω,ουτε να σηκωθω απο το κρεβατι ε τοτε υπηρχε προβλημα . Αυτο που πρεπει να μας φταιει πρωτα απο ολα δεν ειναι τοσο οι φαρμακοβιομηχανιες που σαφως εκμεταλλευονται με την σειρα τους απειρο κοσμακι αλλα ο τροπος που ζουμε ,αυτη η γρηγοραδα μας για τα παντα , αυτη η αποστασιοποιηση και η απομακρυνση απο τους γυρω μας . Μου κανει εντυπωση που ποσα ατομα στην ηλικια μου -γιατι μην ξεχναμε δεν ζουμε στην αμερικη - ειναι με αντικαταθλιπτικα και τρεχουν απο δω και απο κει -σχολεια,παραπαιδεια- για να προλαβουν τα παντα . Εγω για παραδειγμα δεν προκειται να σταματησω τωρα τα χαπια , μιας και ειμαι 3η λυκειου και δεν θελω να καταρρευσω τελειως . Τα χαπια ειναι μια αφορμη να σκεφτουμε που εχουμε φθασει . Δεν θεωρω πως ειναι παντα η ευκολη λυση . Μιλαω παντα για τις αγχωδεις διαταραχες , οι οποιες παρολο που επροκειτο για παιχνιδακια του μυαλου , για πανικους ή για σωματικα συμπτωματα , δεν μπορουν να καταπολεμηθουν μονο με την υπομονη και δεν συμμαζευεται ειδικα οταν οι απαιτησεις απεξω ειναι υπερβολικα πολλες . Οποτε τα χαπια ειναι η αμεση -αναγκαια?-αντιδραση για να καταπολεμηθουν -ξεπεραστουν ολα αυτα . Αυτος ηταν ο μονολογος μου περι χαπιων , μακαρι να μην τα χρειαζομασταν!!

Gandalf32
28-08-2013, 16:46
διάβασα το θέμα και ανησύχησα, δεν θέλω να δω το βιντεακι... παίρνω solben και norpen oro. είναι βαρια αυτά τα φάρμακα? ξέρει κανείς?

To solben έχει δραστική ουσία την παροξετίνη, είναι σσρι, επίσης λέγεται παξίλ ή σεροξάτ. Το norpen εχει δραστική ουσία την ολανζαπίνη, είναι αντιψυχωτικό και είναι πιο γνωστό ως zyprexa. Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να καταπιώ δύο μπουκάλια ποντικοφάρμακο από το να αφήνω αυτές τις ουσίες να δρουν καθημερινά στον εγκέφαλό μου, αλλά ο καθένας έχει διαφορετική άποψη...Εξαρτάται βέβαια και για ποιον λόγο τα παίρνεις. Διπολική διαταραχή ή κάτι άλλο?

Gandalf32
28-08-2013, 17:04

To solben εχει δραστικη ουσια την παροξετινη, ειναι σσρι και κυκλοφορεί και ως σεροξάτ ή παξίλ. Το norpen έχει δραστική ουσία την ολανζαπίνη, είναι αντιψυχωτικό και κυκλοφορεί και ως zyprexa. Πιστεύω ότι παίρνεις τον πιο βαρύ συνδυασμό φαρμάκων(σσρι + αντιψυχωτικό), αλλά εξαρτάται και από το λόγο για τον οποίο τα παίρνεις. Έχεις διπολική διαταραχή, ή κάτι άλλο???

vasilis_90
28-08-2013, 17:23
gandalf pws eisai?να σε ρωτησω,,ποιες βιταμινες παιρνεις? περιεχουν β12 και φολικο ?

ΜΑΡΙΑΝΝΑ3
28-08-2013, 17:30
Τα αντικαταθλιπτικα χάπια των κατηγοριών ssri/snri καθώς και τα αντιψυχωτικά/μείζοντα ηρεμιστικά είναι πόλύ ισχυρές ουσίες που προκαλούν μεγάλες ανισορροπίες στην χημεία του εγκεφάλου και μπορούν να προκαλέσουν μακροχρόνιες ή μόνιμες παρενέργειες μετά την χρήση. Μόνιμη σεξουαλική ανικανότητα, συναισθηματική ανηδονία, νοητικά προβλήματα και άλλα μπορούν να προκαλεστούν ακόμη και με την λήψη μίας μόνο δόσης! Σκεφτείται το πολύ καλά πριν πάτε στο φαρμακείο για να αγοράσετε το αντικαταθλιπτικό σας ή πριν αφήσετε τον ψυχίατρο να σας χορηγήσει ένα από τα παραπάνω φάρμακα. Τα φάρμακα αυτά είναι τα πιο διαδεδομένα αλλά ταυτόχρονα και τα πιο επικίνδυνα. Υπάρχουν και άλλες λύσεις όπως η ψυχοθεραπεία, ή άθληση, ή καλή διατροφή, η ψυχαγωγία, αλλά ακόμη και αντικαταθλιπτικά με λιγότερο σοβαρές παρενέργειες που εξαφανίζονται μετά την χρήση τους. Ενημερωθείτε μέσω του διαδικτύου για τα οφέλη και τους κινδύνους των διάφορων φαρμάκων και συζητήστε μαζί με τον γιατρό σας για το πιο φάρμακο πιστεύετε ότι σας ταιριάζει περισσότερο. Εδώ είναι οι πηγές μου:
http://wp.rxisk.org/pssd-if-a-drug-caused-blindness/
http://wp.rxisk.org/buried-alive-post-ssri-sexual-dysfunction-pssd/
http://en.wikipedia.org/wiki/Post-SSRI_sexual_dysfunction

Gandalf32 καλησπέρα, γνωρίζεις τίποτα για το galopran και το abilify δεν μπόρεσα να καταλάβω που κατατάσσονται, συγνώμη αλλά μπορούσα να απαντήσω μόνο με παράθεση.

Gandalf32
28-08-2013, 19:29
Gandalf32 καλησπέρα, γνωρίζεις τίποτα για το galopran και το abilify δεν μπόρεσα να καταλάβω που κατατάσσονται, συγνώμη αλλά μπορούσα να απαντήσω μόνο με παράθεση.

To galoplan εχει δραστικη ουσία την σιταλοπράμη, λέγεται και σελέξα ή σιταλοπράμ και είναι σσρι. Το abilify είναι αντιψυχωτικό με ιδιαίτερο χαρακτηριστικό την δράση του ως μερικός αγωνιστής του υποδοχέα σεροτονίνης (5ht1a). Με τον τρόπο αυτό υποτίθεται πως κάνει το αντικαταθλιπτικό πιο αποτελεσματικό και δίνεται συνήθως σε συνδυασμό με σσρι όταν κανένα αντικαταθλιπτικό δεν "δουλεύει". Οι παρενέργειές του είναι αμέτρητες και πολύ σοβαρές(κίνδυνος μόνιμης δυσκινησίας, ξαφνικός θάνατος κ.α). Οι παραπάνω παρενέργειες αναγράφονται στο συνταγολόγιο και επίσης αναφέρονται ακόμη και στην αμερικάνικη διαφήμηση του φαρμάκου, δεν θα τρόμαζα κανέναν βγάζοντας παρενέργειες απ'το μυαλό μου. Παρεπιπτώντως, έχεις διπολική διαταραχή? Γιατί παίρνεις αυτόν τον συνδυασμό?

Gandalf32
28-08-2013, 19:35
gandalf pws eisai?να σε ρωτησω,,ποιες βιταμινες παιρνεις? περιεχουν β12 και φολικο ?

Είμαι λίγο καλύτερα Βασίλη, ευχαριστώ. Βασικά τώρα χωνεύω μια καλή χυλόπιτα, αλλά η ζωή συνεχίζεται... Παίρνω ινοσιτόλη, έχω αυξήσει την δόση στ 4 γραμ την ημέρα, σε 3 εβδομάδες θα είμαι στα 15 περίπου. Δεν γνωρίζω αν περιέχει αυτά που προανέφερες, μόνο ότι θεωρείται βιταμίνη του συμπλέγματος β και νομίζω πως είναι η β8...

vlad
28-08-2013, 20:43
μπορεί να διαγραφεί αυτό το ποστ.

vlad
28-08-2013, 21:00
ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ντοκυμαντέρ!!!το οποίο αρνείται ότι υπάρχουν ψυχικές ασθένειες!!! κάτι το οποίο το αντιλαμβανόμαστε οι συγγενείς καθημερινά όταν ερχόμαστε σε επαφή με κάποιον που πάσχει!! και φυσικά αφού τις αρνείται δε προτείνει και τρόπο αντιμετώπισης τους, αφού αρνείται τα φάρμακα. Μέχρι το 80 στην Ελλάδα εφαρμοζόταν το ηλεκτροσοκ, να ξαναγυρίσουμε σε αυτό??? Βιομηχανία φαρμάκων, ναι ισχύει, χαίρω πολύ...αλλά ισχύει με όλα τα φάρμακα. Η ψυχιατρική είναι αναγνωρισμένος τομέας της ιατρικής επιστήμης σε όλο κόσμο. Το πρόβλημα με τα χάπια το δημιούργησαν οι ψυχολόγοι. Δε παρατήρησα στο ντοκυμαντερ να κάνουν κάποια αναφορά στη διαφορά ψυχολόγου και ψυχιάτρου.
Ναι υπάρχουν παρενέργειες, αλλά τότε να διακόψουμε και τις ακτινοβολίες και τις χημειοθεραπείες!!!! οκ, θα είναι ανίκανος..αλλά ξέρεις? αυτό ξεπερνιέται πια, αν ο άλλος αυτοκτονήσει, δε ξεπερνιέται...!!!! πολύ κακής ποιότητας τα επιχειρήματα που διάβασα. Καμία λογική, μόνο αναφορά στο συναίσθημα.

ΚΑΙ επειδή παρατήρησα μία περίεργη τροπή της συζήτησης του φόρουμ, να σχολιάσω ότι και οι ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ είναι μια τεράστια βιομηχανία σκευασμάτων που ανθεί τα τελευταία 15 χρόνια...βιταμίνες για τα πάντα... προσοχή λοιπόν για τους πραγματικούς λόγους που ξεκίνησε αυτό τόπικ.

Και αν αύριο κάποιος από εσάς διακόψει τα φάρμακα, και πάθει κάτι, θέλω να δω αν ο γραφών, θα έχει τα @@ να αναλάβει την ευθύνη αφού θα είναι υπεύθυνος για τη διασπορά ανεύθυνων και επικίνδυνων ειδήσεων που προκάλεσαν την αυτοκτονία κάποιου. Ας προσέχει επιτέλους τι λέει ο καθένας.

Ερώτηση για ποιο λόγο παίρνεις το εξής φάρμακο?? Gandalf εσύ θα μας πεις?? είσαι γιατρός, βιολόγος, χημικός ή κάτι σχετικό.. ή απλά θες να διαφημίσεις καμία βιταμίνη??? Ή να μας δώσεις καμμία συνταγή εσύ για το τι να παίρνουμε???
Χαρακτηρισμοί του τύπου, πολύ βαριά θεραπεία... κρίνονται απαράδεκτοι σε ένα τέτοιο φόρουμ. Άσε τους γιατρούς να αποφασίζουν.

Gandalf32
29-08-2013, 01:17
ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ντοκυμαντέρ!!!το οποίο αρνείται ότι υπάρχουν ψυχικές ασθένειες!!! κάτι το οποίο το αντιλαμβανόμαστε οι συγγενείς καθημερινά όταν ερχόμαστε σε επαφή με κάποιον που πάσχει!! και φυσικά αφού τις αρνείται δε προτείνει και τρόπο αντιμετώπισης τους, αφού αρνείται τα φάρμακα. Μέχρι το 80 στην Ελλάδα εφαρμοζόταν το ηλεκτροσοκ, να ξαναγυρίσουμε σε αυτό??? Βιομηχανία φαρμάκων, ναι ισχύει, χαίρω πολύ...αλλά ισχύει με όλα τα φάρμακα. Η ψυχιατρική είναι αναγνωρισμένος τομέας της ιατρικής επιστήμης σε όλο κόσμο. Το πρόβλημα με τα χάπια το δημιούργησαν οι ψυχολόγοι. Δε παρατήρησα στο ντοκυμαντερ να κάνουν κάποια αναφορά στη διαφορά ψυχολόγου και ψυχιάτρου.
Ναι υπάρχουν παρενέργειες, αλλά τότε να διακόψουμε και τις ακτινοβολίες και τις χημειοθεραπείες!!!! οκ, θα είναι ανίκανος..αλλά ξέρεις? αυτό ξεπερνιέται πια, αν ο άλλος αυτοκτονήσει, δε ξεπερνιέται...!!!! πολύ κακής ποιότητας τα επιχειρήματα που διάβασα. Καμία λογική, μόνο αναφορά στο συναίσθημα.

ΚΑΙ επειδή παρατήρησα μία περίεργη τροπή της συζήτησης του φόρουμ, να σχολιάσω ότι και οι ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ είναι μια τεράστια βιομηχανία σκευασμάτων που ανθεί τα τελευταία 15 χρόνια...βιταμίνες για τα πάντα... προσοχή λοιπόν για τους πραγματικούς λόγους που ξεκίνησε αυτό τόπικ.

Και αν αύριο κάποιος από εσάς διακόψει τα φάρμακα, και πάθει κάτι, θέλω να δω αν ο γραφών, θα έχει τα @@ να αναλάβει την ευθύνη αφού θα είναι υπεύθυνος για τη διασπορά ανεύθυνων και επικίνδυνων ειδήσεων που προκάλεσαν την αυτοκτονία κάποιου. Ας προσέχει επιτέλους τι λέει ο καθένας.

Ερώτηση για ποιο λόγο παίρνεις το εξής φάρμακο?? Gandalf εσύ θα μας πεις?? είσαι γιατρός, βιολόγος, χημικός ή κάτι σχετικό.. ή απλά θες να διαφημίσεις καμία βιταμίνη??? Ή να μας δώσεις καμμία συνταγή εσύ για το τι να παίρνουμε???
Χαρακτηρισμοί του τύπου, πολύ βαριά θεραπεία... κρίνονται απαράδεκτοι σε ένα τέτοιο φόρουμ. Άσε τους γιατρούς να αποφασίζουν.

Καταρχήν, διαφωνώ και εγώ με το κομμάτι του ντοκιμαντέρ που αρνείται την ύπαρξη των ψυχικών ασθενειών, έχεις δίκιο, έπρεπε να το είχα τονίσει αυτό από την αρχή. Δεύτερον, γνωρίζεις τα πραγματικά ποσοστά τα οποία αφορούν τις ζωές που έχουν σώσει τα αντικαταθλιπτικά και τις ζωές που έχουν αφαιρέσει? Θα ήταν προτιμότερο να υπάρχει μια συγκεκριμένη αναφορά στα νούμερα πριν υποστηρίξουμε την "θετική" κοινωνική επίδραση των φαρμάκων αυτών. Επίσης, μένω έκπληκτος που σου φαίνεται τόσο απίστευτο κανείς να ενδιαφέρεται πραγματικά για την προστασία των άλλων χωρίς να έχει κάποιο κέρδος. Τι νομίζεις, ότι έχω μετοχές σε βιομηχανία βιταμινών? Δεν έπρεπε καν να αναφέρω την ινοσιτόλη, το περίμενα πως ίσως αυτό θα διαστρέβλωνε το πραγματικό περιεχόμενο του ποστ. Ο χαρακτηρισμός των φαρμακοθεραπειών ως βαριών ή ελαφριών είναι καθαρά αντικειμενικός, σύμφωνα με τις παρενέργειες που αναγράφονται στο εγχειρίδιο οδηγιών και στις διαφημίσεις των φαρμάκων από τις ίδιες τις εταιρείες. Όταν ρώτησα για τον λόγο που παίρνουν οι άνθρωποι τα φάρμακα ήταν από καθαρό ενδιαφέρον, σαν μια προσπάθεια του εαυτού μου να ταυτιστώ με αυτούς τους ανθρώπους, με σκοπό να συζητήσουμε τα συμπτώματά μας, ώστε να βοηθήσω και να βοηθηθώ. Σε καμία περίπτωση δεν έχω σκοπό να προτείνω θεραπεία. Πρώτον, απαγορεύεται από τους κανονισμούς του φόρουμ και δεύτερον δεν θα ήθελα να πάρω μια τόσο μεγάλη ευθύνη. Αν μετά από την απάντηση μου και το ξεκαθάρισμα των προθέσεών μου ο διαχειριστής επιθυμεί να διαγράψει το ποστ μου, μπορεί ελεύθερα να το κάνει.

Gandalf32
29-08-2013, 01:49
Και αν λοιπόν επισκεφτεί κάποιος αυτό το φόρουμ ενθουσιασμένος με ένα φάρμακο που τον βοήθησε να ξεπεράσει το πρόβλημά του και κάποιος άλλος επηρεαστεί και αρχίσει θεραπεία με το ίδιο φάρμακο και αυτοκτονήσει??? Τότε θα πρέπει να κατηγορηθεί αυτός που ουσιαστικά ανακοίνωσε την "επιτυχία" του φαρμάκου του??? Πιστεύω πως όχι. Ο καθένας έχει δικιά του κρίση και μυαλό. Εγώ εκφράζω την γνώμη μου, και προσπαθώ να το ξεκαθαρίσω αυτό, δηλαδή κάνω αυτό που κάνουν όλοι σε ένα φόρουμ. "Το Φόρουμ (Forum) είναι ένας διαδικτυακός τόπος συνάθροισης ιδεών και ανθρώπων."

lady in red
29-08-2013, 02:06

Κανετε απιστευτο λαθοσ και δεν καταλαβαινω το δικο σας παραληρημα υπερ των φαρμακων!!εσεις ψυχιατροσ ειστε με συμφερον απο φαρμακευτικες??? Περι αυτοκτονιων, γιατι όσοι αυτοκτονουν ειναι ΥΠΟ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ????γιατι τουσ βρισκουν ολουσ με τα αντικαταθλιπτικα χαπια διπλα και νεκρουσ????Και σας μιλαει ατομο με χρονια ΙΔΨ...πηρα φαρμακο για πεντε μερες και εχασα το φρενο μου στισ ιδεοληψιεσ εχασα το τιμονι!!!το εκοψα μονη γιατι με την ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΧΗΜΕΙΑ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗΤΗ ΕΙΧΑ ΩΡΑΙΟΤΑΤΟ ΦΡΕΝΟ ΣΕ καθε τι που θεωρουσα οτι ξεπερνα πολυ τη λογικη το μαζευα!!!!!Το παρατηρησαν πο δικοι μου οτι επαθα μανια και μου λενε ρε συ αυτα τα πραγματα δεν τα χεσ κανει ποτε τι επαθεσ????Σας παρακαλω τετοια υπερασπιση για τα φαρμακα προσωπικα δεν μπορω ουτε καν να την ακουω!!!ΚΑΙ ΜΙΛΑΩ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ, για σχισοφρενεια και παρανοια δεν εχω γνωμη.

betelgeuse
29-08-2013, 02:13
Lady μηπως εχεις καμμια επισημη στατιστικη που λεει οτι ολοι οσοι αυτοκτονουν , αυτοκτονουν απο τα αντικαταθλιπτικα???

Γκανταλφ, αν ηξερες τι ειναι ψυχωση δεν θα ανοιγες θεμα με τετοιο τιτλο.
Ενημερωσου πρωτα και μετα μιλα.

lady in red
29-08-2013, 02:15
Και αν λοιπόν επισκεφτεί κάποιος αυτό το φόρουμ ενθουσιασμένος με ένα φάρμακο που τον βοήθησε να ξεπεράσει το πρόβλημά του και κάποιος άλλος επηρεαστεί και αρχίσει θεραπεία με το ίδιο φάρμακο και αυτοκτονήσει??? Τότε θα πρέπει να κατηγορηθεί αυτός που ουσιαστικά ανακοίνωσε την "επιτυχία" του φαρμάκου του??? Πιστεύω πως όχι. Ο καθένας έχει δικιά του κρίση και μυαλό. Εγώ εκφράζω την γνώμη μου, και προσπαθώ να το ξεκαθαρίσω αυτό, δηλαδή κάνω αυτό που κάνουν όλοι σε ένα φόρουμ. "Το Φόρουμ (Forum) είναι ένας διαδικτυακός τόπος συνάθροισης ιδεών και ανθρώπων."

ΜΗ ΜΑΣΑς!!!ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΤΟ ΦΩΣ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ, τους τρομαζει!!! θελουν τοσκοταδι της βολεψης τους...και της τεμπελιας αντι να προσπαθησουν να ψυχαναλυθουν και ν αφτασουν εκει που πρεπει μεσα στον εαυτο τους, κουκουλωνουν το προβλημα τους με ϋπνωση¨και θολουρα στο μυαλο απο ουσιες. ΒΕΒΑΙΑ ειναι και το οικονομικο,,,,αλλλο μια συνεδρια 50 ευρω αλλο ενα κουτι χαπια 10 ευρω για ενα μηνα..... ομωσ πρεπει να κοιταμαι το καλο για μασ

vasilis_90
29-08-2013, 02:27
αδερφια μου μη τσακωνεστε...τα ειπαμε αυτα.ο καθε ενας θελει ξεχωριστη μεταχειριση.
μην ειστε αρνητικοι σε ολα.
αν ο ανθρωπος δε μπορει να στιριχτει πουθενα,η θα βρει τον ψυχολογαρα η τον ψυχιατραρα η .............
νταξει μπορει να εκανα μαλακια που πηρα,μπορει και οχι.

betelgeuse
29-08-2013, 03:27
ΜΗ ΜΑΣΑς!!!ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΤΟ ΦΩΣ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ, τους τρομαζει!!! θελουν τοσκοταδι της βολεψης τους...και της τεμπελιας αντι να προσπαθησουν να ψυχαναλυθουν και ν αφτασουν εκει που πρεπει μεσα στον εαυτο τους, κουκουλωνουν το προβλημα τους με ϋπνωση¨και θολουρα στο μυαλο απο ουσιες. ΒΕΒΑΙΑ ειναι και το οικονομικο,,,,αλλλο μια συνεδρια 50 ευρω αλλο ενα κουτι χαπια 10 ευρω για ενα μηνα..... ομωσ πρεπει να κοιταμαι το καλο για μασ

Υπαρχουν περιπτωσεις που δεν υπαρχει αλλη λυση περα των φαρμακων.
Μην κρινεις μονο απο την δικη σου περιπτωση.
Τα περι φωτος αληθινου , τεμπελιας και θολουρας δεν τα σχολιαζω.

lady in red
29-08-2013, 05:58
Υπαρχουν περιπτωσεις που δεν υπαρχει αλλη λυση περα των φαρμακων.
Μην κρινεις μονο απο την δικη σου περιπτωση.
Τα περι φωτος αληθινου , τεμπελιας και θολουρας δεν τα σχολιαζω.
Εγινα εξαλλη με τον τροπο του VLAD ... και γιαυτο μιλαω με τετοιο στομφο και ενταση, φυσικα αυτη ειναι η αποψη μου αυτο δεν αλλαζει, αλλα ηταν απαραδεκτα κατηγορηματικος ο vlad γιατι ηθελε να διαγραφει το ποστ του GANDALF32 εντελως!!!Αυτο με εξοργισε!!!

nick cave
29-08-2013, 09:38
Γκάνταλφ, η προσπάθειά σου είναι άξια επαίνου. Δεν είναι τυχαίο πως οι λέξεις "φάρμακο" και "φαρμάκι" έχουν την ίδια ρίζα.

Κατ' αρχάς, η σύγχρονη δυτική Ιατρική επικεντρώνει τη θεραπεία στο σύμπτωμα και όχι στην αιτία που το προκαλεί. Προσπαθεί δηλαδή να θεραπεύσει την ασθένεια και όχι τον ασθενή. Αν όμως δε θεραπεύσεις την αιτία με το να βοηθήσεις τον ασθενή να ξαναβρεί τιην ισορροπία σε όλα τα επίπεδα, η αρρώστια θα ξαναχτυπήσει, με την ίδια ή με άλλη μορφή.

Επίσης, τα τελευταία χρόνια η Ιατρική στράφηκε προς τη χημεία, ενώ η φύση έδινε και δίνει ακόμα τα φάρμακα για τις περισσότερες ασθένειες. Αποτέλεσμα, οι παρενέργειες όλων των φαρμάκων είναι πολλές και σοβαρές.

Δεν αρνούμαι τη χρήση φαρμάκων, αρκεί να γίνεται ξεκάθαρο στον ασθενή οτι τα φάρμακα δεν είναι πανάκεια, απλώς τον βοηθούν να ανακτήσει τον έλεγχο της ζωής του (κάτι σαν πρώτες βοήθειες), ώστε να είναι σε θέση στη συνέχεια να βρει τις ισορροπίες του.

Γκάνταλφ, για λόγους δεοντολογίας αλλά και αποφυγής παρεξηγήσεων από κάποια θερμοκέφαλα μέλη, θα σου πρότεινα να αλλάξεις τον τίτλο, αντικαθιστώντας τη λέξη "μακριά" με τη λέξη "προσοχή".

keep_walking
29-08-2013, 13:58
Εγω θα συμφωνησω με το vlad , δεν ειναι ολα μια τεραστια πλεκτανη ωστε να βγαζουν χρημα οι φαρμακευτικες εταιρειες , υπαρχει πραγματικη αναγκη και υπαρχουν πολλες ασθενειες ψυχολογικης φυσεως. Δεν καταλαβαινω αυτο το διπολο "οχι φαρμακα , ναι στα φαρμακα".

Εαν χρειαστει θα παρεις φαρμακα , εαν μπορεις χωρις αυτα τοτε ολα μελι-γαλα.

Αυτα περι εγκεφαλικης βλαβης απο φαρμακα εστω και μια δοση ειναι σαν τρομοκρατια , και ναι μπορει να οδηγηθει στο θανατο αυτος που αρνειται πεισματικα να παρει φαρμακευτικη αγωγη , τουλαχιστον σε ασθενειες οπως ειναι οι ψυχωσεις.

Κατα καιρους βγαινουν στο φορουμ μηνυματα αυτου του στυλ που λενε "ΟΧΙ ΣΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ". Ειναι και κατι που με προσβαλλει σαν προσωπικοτητα , οντας υπο φαρμακευτικη αγωγη και εχοντας ψαχτει δεκαετιες, εχοντας κανει τοσο αγωνα να σε αντιμετωπιζει ο αλλος λες

και αυτος ξερει καλυτερα και οτι εχεις πεσει θυμα μιας πλεκτανης των φαρμακευτικων.

Δεν ειμαστε τοσο χαζοι εντελει και προσωπικα ουτε γουσταρω να παιρνω αυτα τα κολοφαρμακα , προτιμω να εχω την υγεια μου , ως νομιζω και σχεδον ολοι οι αλλοι σκεφτονται το ιδιο πραγμα.

Σαν επιλογο να ξανααναφερω οτι απλως δεν προκειται για καποιο διπολο μαυρου-ασπρου , αλλα αναλογα με τις περιστασεις προχωρας.

vlad
29-08-2013, 18:39
Κανετε απιστευτο λαθοσ και δεν καταλαβαινω το δικο σας παραληρημα υπερ των φαρμακων!!εσεις ψυχιατροσ ειστε με συμφερον απο φαρμακευτικες??? Περι αυτοκτονιων, γιατι όσοι αυτοκτονουν ειναι ΥΠΟ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ????γιατι τουσ βρισκουν ολουσ με τα αντικαταθλιπτικα χαπια διπλα και νεκρουσ????Και σας μιλαει ατομο με χρονια ΙΔΨ...πηρα φαρμακο για πεντε μερες και εχασα το φρενο μου στισ ιδεοληψιεσ εχασα το τιμονι!!!το εκοψα μονη γιατι με την ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΧΗΜΕΙΑ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗΤΗ ΕΙΧΑ ΩΡΑΙΟΤΑΤΟ ΦΡΕΝΟ ΣΕ καθε τι που θεωρουσα οτι ξεπερνα πολυ τη λογικη το μαζευα!!!!!Το παρατηρησαν πο δικοι μου οτι επαθα μανια και μου λενε ρε συ αυτα τα πραγματα δεν τα χεσ κανει ποτε τι επαθεσ????Σας παρακαλω τετοια υπερασπιση για τα φαρμακα προσωπικα δεν μπορω ουτε καν να την ακουω!!!ΚΑΙ ΜΙΛΑΩ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ, για σχισοφρενεια και παρανοια δεν εχω γνωμη.

δεν είμαι γιατρός, απλά έχω δύο περιπτώσεις στο άμεσο οικογενειακό μου περιβάλλον όπου τα φάρμακα έκαναν απίστευτο καλό, και μάλιστα στη πάθηση που οι ασθενείς νομίζουν ότι είναι μια χαρά, και δεν έχουν ανάγκη από τίποτα, στη πάθηση που δε ζητάνε βοήθεια, και στη πάθηση που είναι η πιο πιθανή να κόψουν τα φάρμακα ακριβώς επειδή νομίζουν ότι είναι καλά. Γιατί χρησιμοποιούν τα χάπια για την αυτοκτονία, γιαυτό, και το αλκοολ σκοτώνει, και η χλωρίνη σκοτώνει. Πολλές ουσίες αν τις πιει κανείς σε μεγάλες ποσότητες σκοτώνουν. Θα έπρεπε να μιλήσεις με αυτόν που συνταγογράφησε το φάρμακο, και ελπίζω να είναι γιατρός-ψυχίατρος-νευρολόγος, και όχι ψυχολόγος ότι οι παρενέργειες που σου δημιούργησε το φάρμακο ήταν έντονες, χωρίς να σε βοηθούν και να σου συστήσει κάτι άλλο. Είναι συνήθης τακτική ανάμεσα σε ψυχίατρους, να δοκιμάζουν διάφορες θεραπείες μέχρι να βρεθεί η κατάλληλη.
Εγώ δε μπήκα να προτείνω ποτέ αν κάποιο φάρμακο ή βότανο είναι καλό ή κακό, και επειδή μιλάμε για ευαίσθητα ιατρικά θέματα καλό είναι να μη γράφονται δηλώσεις τύπου τα αντικαταθλιπτικά κάνουν κακό χωρίς τουλάχιστον να υπάρχει ο αντίστοιχος αντίλογος στο ίδιο ύφος με αυτό που ξεκίνησε το τόπικ. Επίσης δεν είδα να γίνεται κάνας διαχωρισμός στην αρχή..πιάσαμε το γουρούνι και το βάραμε στο σακί, ΚΑΚΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ-ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ-ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΦΑΡΜΑΚΩΝ- ΑΡΑ ΔΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΙΝΟΥΜΕ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ.

"αλλο μια συνεδρια 50 ευρω αλλο ενα κουτι χαπια 10 ευρω για ενα μηνα..... ομωσ πρεπει να κοιταμαι το καλο για μας" ΒΛΕΠΩ LADY TO ΘΕΜΑ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΛΑ....... οι περισσότεροι ψυχίατροι αμοίβονται με 50ευρώ την επίσκεψη, όπως όλοι οι γιατροί, αν και νομίζω πια τα 50 είναι πολύ λίγα λεφτά μέχρι και 100 θα πάρουν, για να δουν όπως ανέφερα και νωρίτερα, αν ο ασθενής καλυτερεύει ή όχι με τα φάρμακα για να δράσουν αναλόγως, και να δουν αν θα συνεχίσουν έτσι ή αν θα αλλάξουν κάτι.. τώρα στις συνεδρίες δε ξέρω τι παίζει... Επίσης έτσι επειδή το ξέρεις καλά και μιλάς με σιγουριά, το abilify έχει 115ευρώ χωρίς συνταγή. σίγουρα υπάρχουν και κουτάκια των 10 ευρώ..αλλά ας μην είναι όλα ίδια.

GANDALF32
"Ο χαρακτηρισμός των φαρμακοθεραπειών ως βαριών ή ελαφριών είναι καθαρά αντικειμενικός, σύμφωνα με τις παρενέργειες που αναγράφονται στο εγχειρίδιο οδηγιών και στις διαφημίσεις των φαρμάκων από τις ίδιες τις εταιρείες."

Κάνεις λάθος. Όλα τα φάρμακα έχουν πάρα πολλές βαριές παρενέργειες, ο τρόπος που θα αντιδράσουν σε ένα οργανισμό όμως, είναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ, παίρνουμε το ίδιο χάπι. Αλλιώς θα αντιδράσει σε μένα και αλλιώς σε κάποιον άλλο. Αυτό που είναι βαρύ για σένα σε κάποιον άλλο κάνει καλό. Επίσης γμτ, δεν είδα ποτέ διαφημίσεις να γίνονται στην Ελλάδα. Δηλαδή έλεος, εκτός αν βάλαμε όλοι οι Έλληνες δορυφορική και βλεπουμε αμερική ξαφνικά και δε πήρα χαμπάρι τίποτα.

τέλος δε ζήτησα να διαγραφεί το ποστ του γκανταλφ, στην αρχή επιτέθηκα στο ντοκυμαντερ, το οποίο ήταν απαράδεκτο και ανέλυσα γιατί.
και μετά στο γκάνταλφ, ο οποίος συνέχισε με μία προκατειλλημένη επιχειρηματολογία κατά των φαρμάκων αντικαταθλιπτικών και αντιψυχωτικών, αναλύοντας μάλιστα παρενέργειες,( κ. Γκάνταλφ, δε χρειαζεται να μας τα πείτε, τα γράφουν στις συνταγές,) και χαρακτηρίζοντας με όνομα κιόλας φάρμακα ως πολύ επικίνδυνα. Κατά την άποψη μου, επικίνδυνος είναι ο γκάνταλφ, όχι τα φάρμακα. και ήρθε και να μας δώσει τη λύση σαν άλλος γιατρός..αναφέροντας γνωστές βιομηχανίες βιταμινών. που επίσης είναι γνωστό, ότι πληρώνουν κόσμο..

vlad
29-08-2013, 19:13

Δεν ήρθες ενθουσιασμένος να πεις ότι κάτι μεμονωμένο σε βοήθησε ή το αντίθετο, και να αναλύσεις τη δικιά σου διαφορετική μεμονωμένη περίπτωση.
Ήρθες να πεις, ότι μία τεράστια ομάδα φαρμάκων, τα πάντα, όλα όμως, κάνουν κακό. και μάλιστα σε όλους. Δεν είναι το ίδιο.

Gandalf32
29-08-2013, 20:08
Γκάνταλφ, η προσπάθειά σου είναι άξια επαίνου. Δεν είναι τυχαίο πως οι λέξεις "φάρμακο" και "φαρμάκι" έχουν την ίδια ρίζα.

Κατ' αρχάς, η σύγχρονη δυτική Ιατρική επικεντρώνει τη θεραπεία στο σύμπτωμα και όχι στην αιτία που το προκαλεί. Προσπαθεί δηλαδή να θεραπεύσει την ασθένεια και όχι τον ασθενή. Αν όμως δε θεραπεύσεις την αιτία με το να βοηθήσεις τον ασθενή να ξαναβρεί τιην ισορροπία σε όλα τα επίπεδα, η αρρώστια θα ξαναχτυπήσει, με την ίδια ή με άλλη μορφή.

Επίσης, τα τελευταία χρόνια η Ιατρική στράφηκε προς τη χημεία, ενώ η φύση έδινε και δίνει ακόμα τα φάρμακα για τις περισσότερες ασθένειες. Αποτέλεσμα, οι παρενέργειες όλων των φαρμάκων είναι πολλές και σοβαρές.

Δεν αρνούμαι τη χρήση φαρμάκων, αρκεί να γίνεται ξεκάθαρο στον ασθενή οτι τα φάρμακα δεν είναι πανάκεια, απλώς τον βοηθούν να ανακτήσει τον έλεγχο της ζωής του (κάτι σαν πρώτες βοήθειες), ώστε να είναι σε θέση στη συνέχεια να βρει τις ισορροπίες του.

Γκάνταλφ, για λόγους δεοντολογίας αλλά και αποφυγής παρεξηγήσεων από κάποια θερμοκέφαλα μέλη, θα σου πρότεινα να αλλάξεις τον τίτλο, αντικαθιστώντας τη λέξη "μακριά" με τη λέξη "προσοχή".

έχεις απόλυτο δίκιο nick. Μήπως γνωρίζεις πως μπορώ να αλλάξω τον τίτλο του ποστ?

Gandalf32
29-08-2013, 20:30
δεν είμαι γιατρός, απλά έχω δύο περιπτώσεις στο άμεσο οικογενειακό μου περιβάλλον όπου τα φάρμακα έκαναν απίστευτο καλό, και μάλιστα στη πάθηση που οι ασθενείς νομίζουν ότι είναι μια χαρά, και δεν έχουν ανάγκη από τίποτα, στη πάθηση που δε ζητάνε βοήθεια, και στη πάθηση που είναι η πιο πιθανή να κόψουν τα φάρμακα ακριβώς επειδή νομίζουν ότι είναι καλά. Γιατί χρησιμοποιούν τα χάπια για την αυτοκτονία, γιαυτό, και το αλκοολ σκοτώνει, και η χλωρίνη σκοτώνει. Πολλές ουσίες αν τις πιει κανείς σε μεγάλες ποσότητες σκοτώνουν. Θα έπρεπε να μιλήσεις με αυτόν που συνταγογράφησε το φάρμακο, και ελπίζω να είναι γιατρός-ψυχίατρος-νευρολόγος, και όχι ψυχολόγος ότι οι παρενέργειες που σου δημιούργησε το φάρμακο ήταν έντονες, χωρίς να σε βοηθούν και να σου συστήσει κάτι άλλο. Είναι συνήθης τακτική ανάμεσα σε ψυχίατρους, να δοκιμάζουν διάφορες θεραπείες μέχρι να βρεθεί η κατάλληλη.
Εγώ δε μπήκα να προτείνω ποτέ αν κάποιο φάρμακο ή βότανο είναι καλό ή κακό, και επειδή μιλάμε για ευαίσθητα ιατρικά θέματα καλό είναι να μη γράφονται δηλώσεις τύπου τα αντικαταθλιπτικά κάνουν κακό χωρίς τουλάχιστον να υπάρχει ο αντίστοιχος αντίλογος στο ίδιο ύφος με αυτό που ξεκίνησε το τόπικ. Επίσης δεν είδα να γίνεται κάνας διαχωρισμός στην αρχή..πιάσαμε το γουρούνι και το βάραμε στο σακί, ΚΑΚΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ-ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ-ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΦΑΡΜΑΚΩΝ- ΑΡΑ ΔΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΙΝΟΥΜΕ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ.

"αλλο μια συνεδρια 50 ευρω αλλο ενα κουτι χαπια 10 ευρω για ενα μηνα..... ομωσ πρεπει να κοιταμαι το καλο για μας" ΒΛΕΠΩ LADY TO ΘΕΜΑ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΛΑ....... οι περισσότεροι ψυχίατροι αμοίβονται με 50ευρώ την επίσκεψη, όπως όλοι οι γιατροί, αν και νομίζω πια τα 50 είναι πολύ λίγα λεφτά μέχρι και 100 θα πάρουν, για να δουν όπως ανέφερα και νωρίτερα, αν ο ασθενής καλυτερεύει ή όχι με τα φάρμακα για να δράσουν αναλόγως, και να δουν αν θα συνεχίσουν έτσι ή αν θα αλλάξουν κάτι.. τώρα στις συνεδρίες δε ξέρω τι παίζει... Επίσης έτσι επειδή το ξέρεις καλά και μιλάς με σιγουριά, το abilify έχει 115ευρώ χωρίς συνταγή. σίγουρα υπάρχουν και κουτάκια των 10 ευρώ..αλλά ας μην είναι όλα ίδια.

GANDALF32
"Ο χαρακτηρισμός των φαρμακοθεραπειών ως βαριών ή ελαφριών είναι καθαρά αντικειμενικός, σύμφωνα με τις παρενέργειες που αναγράφονται στο εγχειρίδιο οδηγιών και στις διαφημίσεις των φαρμάκων από τις ίδιες τις εταιρείες."

Κάνεις λάθος. Όλα τα φάρμακα έχουν πάρα πολλές βαριές παρενέργειες, ο τρόπος που θα αντιδράσουν σε ένα οργανισμό όμως, είναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ, παίρνουμε το ίδιο χάπι. Αλλιώς θα αντιδράσει σε μένα και αλλιώς σε κάποιον άλλο. Αυτό που είναι βαρύ για σένα σε κάποιον άλλο κάνει καλό.

τέλος δε ζήτησα να διαγραφεί το ποστ του γκανταλφ, στην αρχή επιτέθηκα στο ντοκυμαντερ, το οποίο ήταν απαράδεκτο και ανέλυσα γιατί.
και μετά στο γκάνταλφ, ο οποίος συνέχισε με μία προκατειλλημένη επιχειρηματολογία κατά των φαρμάκων αντικαταθλιπτικών και αντιψυχωτικών, αναλύοντας μάλιστα παρενέργειες,( κ. Γκάνταλφ, δε χρειαζεται να μας τα πείτε, τα γράφουν στις συνταγές,) και χαρακτηρίζοντας με όνομα κιόλας φάρμακα ως πολύ επικίνδυνα. Κατά την άποψη μου, επικίνδυνος είναι ο γκάνταλφ, όχι τα φάρμακα. και ήρθε και να μας δώσει τη λύση σαν άλλος γιατρός..αναφέροντας γνωστές βιομηχανίες βιταμινών. που επίσης είναι γνωστό, ότι πληρώνουν κόσμο..

Και φυσικά όλα τα φάρμακα δρουν διαφορετικά στον καθένα. Αλλά όμως εσένα δεν σου είναι αρκετό το "μπορεί να προκαλέσει ξαφνικό θάνατο", "μπορεί να αυξήσει σε επικίνδυνο βαθμό τα επίπεδα προλακτίνης στο αίμα", "μπορεί να προκαλέσει μόνιμη δυσκινησία", δηλαδή εσύ περιμένεις να σου λένε οι οδηγίες "προκαλεί ξαφνικό θάνατο σε όλους" για να τα αποφύγεις? Επίσης μου φαίνεται πως δεν βλέπεις καθόλου καλά. Στο αρχικό ποστ αναφέρομαι στον κίνδυνο των σσρι και αντιψυχωτικών και επίσης τονίζω πως υπάρχουν και άλλα, λιγότερο επικίνδυνα φάρμακα και προτείνω σε όλους να ενημερωθούν καλύτερα από το διαδίκτυο και να μιλήσουν με τον γιατρό τουςΕγώ στην τελική υποστήριξα τις απόψεις μου με πηγές και βίντεο, σε αντίθεση με εσένα, και έχω αρκετά βίντεο ομιλιών γιατρών και δεκάδες επιστημονικές πηγές που μπορώ να αναρτήσω για να υποστηρίξω την άποψή μου. Εσύ? Και δεν καταλαβαίνω πως επιτίθεσαι έτσι μέσα σε άγνωστους στα φόρουμ. Έδωσα εγώ σε κανέναν το δικαίωμα να μου προσδίδει χαρακτηρισμούς όπως "επικίνδυνος"? Και αυτό που ακόμη πιστεύεις ότι είμαι εδώ για να πουλήσω βιταμίνες, τι να σου πω... ακόμη και αν με πλήρωνε κάποια εταιρεία, τώρα θα με είχε απολύσει, γιατί θα ήμουν πολύ κακός στην δουλειά μου...

Gandalf32
29-08-2013, 20:38
Καταρχήν, ευχαριστώ για την ώριμη απάντηση, παρόλο που η άποψή σου συγκρούεται με την δικιά μου. Δεύτερον, αν σε προσέβαλα χωρίς την θέλησή μου, θα σε παρακαλούσα να με συγχωρέσεις, εγώ είμαι εναντίον των φαρμάκων, προς θεού δεν έχω κάτι με αυτούς που τα παίρνουν. Προσπαθώ μέρες τώρα να τονίσω πως αν δεν είχαν τέτοιες παρενέργειες, δεν ήταν τόσο επικίνδυνα και βοηθούσαν πραγματικά και εγώ δέκα-δέκα θα τα κατάπινα και δεν θα με ενδιέφερε τίποτα. Δεν υποστηρίζω καθόλου το στερεότυπο "αυτός παίρνει ψυχοφάρμακα, είναι τρελός" εδώ θα με βρεις κάθετα αρνητικό. Απλώς η προσωπική μου άποψη και λογική υποστηρίζει πως τα συγκεκριμένα φάρμακα είναι άκρως επικίνδυνα.Αυτή είναι η απάντησή μου στον χρήστη keep_walking.

vlad
29-08-2013, 21:28
Και φυσικά όλα τα φάρμακα δρουν διαφορετικά στον καθένα. Αλλά όμως εσένα δεν σου είναι αρκετό το "μπορεί να προκαλέσει ξαφνικό θάνατο", "μπορεί να αυξήσει σε επικίνδυνο βαθμό τα επίπεδα προλακτίνης στο αίμα", "μπορεί να προκαλέσει μόνιμη δυσκινησία", δηλαδή εσύ περιμένεις να σου λένε οι οδηγίες "προκαλεί ξαφνικό θάνατο σε όλους" για να τα αποφύγεις? Επίσης μου φαίνεται πως δεν βλέπεις καθόλου καλά.

όλα τα φάρμακα έχουν παρενέργειες, όλα!! δυστυχώς όταν χρειάζεται και συνταγογραφούνται πρέπει να τα πάρουμε! Εσύ γνώστη, σε πόσους έχει προκαλέσει ξαφνικό θάνατο??? εσύ που ξέρεις για πες!!!
Δεν κατονόμασα εγώ σε φόρουμ που αρκετοί χρήστες χρησιμοποιούν ή έχουν χρησιμοποιήσει συγκεκριμένο φάρμακο και ίσως σε κάποιους από αυτούς κάνει και καλό ως επικίνδυνο για την υγεία!
Για σοβαρές ασθένειες μιλάς μόνο με το γιατρό σου!!! και το φόρουμ είναι εδώ μόνο για ανταλλαγή εμπειριών και αλληλοβοήθειας. Είπες τη δικιά σου! Αυτό αρκεί. Το να επιτίθεσαι και να χαρακτηρίζεις φάρμακα που παίρνει ο κόσμος για να γίνει καλά, ως επικίνδυνα για την υγεία του, σε ένα τέτοιο φόρουμ όπου οι ασθενείς λόγω της ασθένειας τους είναι επιρρεπείς στο να τα διακόψουν ναι είναι επικίνδυνο, και είναι επικίνδυνος όποιος το λέει!

Εγώ έχω την ίδια μου την οικογένεια, δε με ενδιαφέρουν όλα τα βίντεο του κόσμου, και όλοι οι ερευνητές του κόσμου σε όποιο στρατόπεδο και αν ανήκουν! Μου αρκεί που άκουσα έναν ψυχίατρο.
αν δεν είμαστε σε φόρουμ, οι χαρακτηρισμοί μου θα ήταν πολύ χειρότεροι!! Άμυαλος τουλάχιστον..

Gandalf32
29-08-2013, 22:08
όλα τα φάρμακα έχουν παρενέργειες, όλα!! δυστυχώς όταν χρειάζεται και συνταγογραφούνται πρέπει να τα πάρουμε! Εσύ γνώστη, σε πόσους έχει προκαλέσει ξαφνικό θάνατο??? εσύ που ξέρεις για πες!!!
Δεν κατονόμασα εγώ σε φόρουμ που αρκετοί χρήστες χρησιμοποιούν ή έχουν χρησιμοποιήσει συγκεκριμένο φάρμακο και ίσως σε κάποιους από αυτούς κάνει και καλό ως επικίνδυνο για την υγεία!
Για σοβαρές ασθένειες μιλάς μόνο με το γιατρό σου!!! και το φόρουμ είναι εδώ μόνο για ανταλλαγή εμπειριών και αλληλοβοήθειας. Είπες τη δικιά σου! Αυτό αρκεί. Το να επιτίθεσαι και να χαρακτηρίζεις φάρμακα που παίρνει ο κόσμος για να γίνει καλά, ως επικίνδυνα για την υγεία του, σε ένα τέτοιο φόρουμ όπου οι ασθενείς λόγω της ασθένειας τους είναι επιρρεπείς στο να τα διακόψουν ναι είναι επικίνδυνο, και είναι επικίνδυνος όποιος το λέει!

Εγώ έχω την ίδια μου την οικογένεια, δε με ενδιαφέρουν όλα τα βίντεο του κόσμου, και όλοι οι ερευνητές του κόσμου σε όποιο στρατόπεδο και αν ανήκουν! Μου αρκεί που άκουσα έναν ψυχίατρο.
αν δεν είμαστε σε φόρουμ, οι χαρακτηρισμοί μου θα ήταν πολύ χειρότεροι!! Άμυαλος τουλάχιστον..

Πηγαίνεις συνεχώς κόντρα στην λογική και γράφεις ασυναρτησιες. Εκτίθεις τον εαυτό σου, δεν μπορείς να τεκμηριώσεις τις απόψεις σου. Αν εγώ μπορώ για κάποιον λόγο να θεωρηθώ "επικίνδυνος" εσύ είσαι τουλάχιστον κίνδυνος- θάνατος. Θεωρώ την συζήτηση μαζί σου χάσιμο χρόνου και σε ενημερώνω πως δεν θα απαντήσω στο επόμενο παραλήρημά σου. Όσον αφορά τους "χειρότερους" χαρακτηρισμούς που είχες σκοπό να χρησιμοποιήσεις εναντίον μου, κράτα τους για τον εαυτό σου και για τον γιατρό σου. Θεωρώντας πως επειδή η οικογένειά σου είχε καλή αντίδραση στα φάρμακα την ίδια αντίδραση θα έχουν όλοι, και αψηφώντας επιστημονικές έρευνες που έχουν γίνει σε παγκόσμιο επίπεδο, γίνεσαι πολύ περισσότερο επικίνδυνος από ότι νομίζεις.

vlad
29-08-2013, 22:41
Μα έγιναν καλά, χάρη σε αυτές τις παγκόσμιες επιστημονικές έρευνες που οδήγησαν στα φάρμακα!!
Θέλω να με ενημερώσεις για τις παρενέργειες της ασπιρίνης και του ντεπόν! ότι γράφει η συνταγή :)

Macgyver
03-09-2013, 18:29
έχεις απόλυτο δίκιο nick. Μήπως γνωρίζεις πως μπορώ να αλλάξω τον τίτλο του ποστ?

Gandalf32 , μην ψαρωνεις . Τι σουπα στην πρωτη σελιδα? θα πετροβοληθης , οπερ κ εγενετο.

lady in red
03-09-2013, 19:53
Πηγαίνεις συνεχώς κόντρα στην λογική και γράφεις ασυναρτησιες. Εκτίθεις τον εαυτό σου, δεν μπορείς να τεκμηριώσεις τις απόψεις σου. Αν εγώ μπορώ για κάποιον λόγο να θεωρηθώ "επικίνδυνος" εσύ είσαι τουλάχιστον κίνδυνος- θάνατος. Θεωρώ την συζήτηση μαζί σου χάσιμο χρόνου και σε ενημερώνω πως δεν θα απαντήσω στο επόμενο παραλήρημά σου. Όσον αφορά τους "χειρότερους" χαρακτηρισμούς που είχες σκοπό να χρησιμοποιήσεις εναντίον μου, κράτα τους για τον εαυτό σου και για τον γιατρό σου. Θεωρώντας πως επειδή η οικογένειά σου είχε καλή αντίδραση στα φάρμακα την ίδια αντίδραση θα έχουν όλοι, και αψηφώντας επιστημονικές έρευνες που έχουν γίνει σε παγκόσμιο επίπεδο, γίνεσαι πολύ περισσότερο επικίνδυνος από ότι νομίζεις. gandfald exeiσ δικιο ειπαμε και αγνόησε αυτον τον vlad επιτέλους. Αστον στο παραμυθάκι του ...πραγματικα η αντιδραση του vlad μου θυμιζει αυτους που δεν θελουν να δουν το φως τους με αληθειες. Αν η ανθρωπότητα δεν δεχοταν τις αληθειες τωρα θα ζουσαμε στο μεσαιωνα...ναι ετσι μου κάνει μεσαιωνικός και σκοταδιστης!!! η ιδια αντιδραση όπωσ των πιστων καθε θρησκείας που τους τεκμνηριώνεις την ανυπαρξία "φαντασιών" και σε βρίζουν και αντιιδρουν με φοβο, μην τουσ χαλάσεις την ψευδαίσθηση........Προσωπικα πιστεύω πως σε κάποιες περιπτωσεις τα φάρμακα ειναι απαράιτηα ..αλλά τα ψυχότροπα....no no no...Πίνω χαπι για την καρδια μου και δνε διαννοουμε να το κοψω γιατι εκει δεν παιζω αλλα το αντικαταθλιπτικο το στειλα περιπατο,,,,την καρδια μου εγω δεν μπορω να τη θεραπευσω , το μυαλο και την ψυχη μου ομωσ Θλω εγω να τα διαχειριζομαι!!!!!!!!!!

Macgyver
03-09-2013, 22:13
gandfald exeiσ δικιο ειπαμε και αγνόησε αυτον τον vlad επιτέλους. Αστον στο παραμυθάκι του ...πραγματικα η αντιδραση του vlad μου θυμιζει αυτους που δεν θελουν να δουν το φως τους με αληθειες. Αν η ανθρωπότητα δεν δεχοταν τις αληθειες τωρα θα ζουσαμε στο μεσαιωνα... αλλα το αντικαταθλιπτικο το στειλα περιπατο,,,,την καρδια μου εγω δεν μπορω να τη θεραπευσω , το μυαλο και την ψυχη μου ομωσ Θλω εγω να τα διαχειριζομαι!!!!!!!!!!

Εξαιρετικη η παρομοιωση σου με τον Μεσαιωνα ,που ξορκιζανε οτιδηποτε διαφορετικο απο την καθεστηκυια ταξη , κ εγω εστειλα περιπατο τα αντκθλκα , lady in red . Μεχρι κ ο γιατρος μ , ενας εντιμος ανθρωπος , παρεδεχθη οτι προκαλουν απαθεια , κ σε μερικες περιπτωσεις επιδεινωνουν την κτθλψη........

in_flames
04-09-2013, 11:09
To solben εχει δραστικη ουσια την παροξετινη, ειναι σσρι και κυκλοφορεί και ως σεροξάτ ή παξίλ. Το norpen έχει δραστική ουσία την ολανζαπίνη, είναι αντιψυχωτικό και κυκλοφορεί και ως zyprexa. Πιστεύω ότι παίρνεις τον πιο βαρύ συνδυασμό φαρμάκων(σσρι + αντιψυχωτικό), αλλά εξαρτάται και από το λόγο για τον οποίο τα παίρνεις. Έχεις διπολική διαταραχή, ή κάτι άλλο???

Δε ξερω γιατι απ ολα μου το δινει. Στην αρχη μ εβγαλε με μειζων καταθλιπτικη διαταραχη, μεταιχμιακη διαταραχη προσωπικοτητας, επεισοδια αποπροσωποιησης που και που , μετα προσθεσε διπολικη διαταραχη με μεικτα επεισοδια και διαταραχη ελλειματικης προσοχης και υπερκινητικοτητας. Ειναι τοσο βαρια οντως τα χαπια? Αυτα που εχω καταπολεμουνται και χωρις χαπια?

Gandalf32
04-09-2013, 21:40
Δε ξερω γιατι απ ολα μου το δινει. Στην αρχη μ εβγαλε με μειζων καταθλιπτικη διαταραχη, μεταιχμιακη διαταραχη προσωπικοτητας, επεισοδια αποπροσωποιησης που και που , μετα προσθεσε διπολικη διαταραχη με μεικτα επεισοδια και διαταραχη ελλειματικης προσοχης και υπερκινητικοτητας. Ειναι τοσο βαρια οντως τα χαπια? Αυτα που εχω καταπολεμουνται και χωρις χαπια?

Εγω προσωπικα πιστευω πως ναι... τα φαρμακα αυτα ειναι οντως επικινδυνα. Και εγω στην ιδια κατασταση περιπου με εσενα βρισκομαι μονο που εχω τεραστιο προβλημα με τον πανικο. Ο φυσικος τροπος για να αυξησεις τα επιπεδα σεροτονινης στον εγκεφαλο ειναι το l tryptophan και η ινοσιτολη αν και δεν θα τα σα συνιστουσα συνδυασμενα... Εγω για δ.ε.π.υ παιρνω ριταλιν ή αντεραλ. Είναι αρκετά ασφαλή φάρμακα με μόνο κίνδυνο τον εθισμό. Μπορεις να συζητησεις για αυτα τα φαρμακα με τον γιατρο σου, μπορει να ειναι πολυ αποτελεσματικα και για την καταθλιψη σου αν δεν εχεις αγχος(προκαλουν αγχος και εκνευρισμο σε καποιους χρηστες). Τουλαχιστον σε εμενα και σε αλλους ετσι λειτουργησαν...

Richter
08-09-2013, 19:32
Gantalf32 αυτές οι συνομωσιολογικές σου απόψεις πέρι κέρδους των φαρμακοβιομηχανιών ισχύουν μέν, άλλα είναι κάπως τραβηγμένες.

Πίστεψέ με αν υπήρχαν κάποια υποκατάστατα ήπιας μορφής (Valerian ας πούμε) των αντιψυχωσικών που παίρνω εγώ φεριπήν, λογικά δεν θα είχε βουήξει ο τόπος; Θεωρώ ότι κάτι θα είχε μαθευτεί απο κάποιον-κάποια που έκοψε τα φάρμακα και πήρε το "Sweetest Dreams" της Solgar ας πούμε και έγινε οριστικά καλά..

Κατα δέυτερον ελπίζω να έχεις συνηδητοποιήσει ότι με αυτά που λές, μπορεί να έχεις επηρεάσει αρκετό κόσμο που σε διαβάζει, πιστέυοντας ότι οι απόψεις σου είναι σωστές και ελπίζοντας ότι κόβοντας τα φάρμακα θα επιστρέψει στην αρχική του κατάσταση πρίν νοσήσει..

"Κούνια που τον κούναγε" βέβαια..

Gandalf32
02-10-2013, 23:39
Macgyver μηπως θα μπορουσες να μου στειλεις προσωπικο μηνυμα, θα ηθελα να σε ρωτησω για τον γιατρο σου.