PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Απώλεια Διάθεσης

kainourgia
07-08-2013, 19:55
Καλησπέρα σας,

ήρθε η ώρα να θέσω και εγώ το πρόβλημά μου σε δημόσια διαβούλευση:)...
Τον τελευταίο καιρό δεν έχω διάθεση για τίποτα. Δεν θέλω να βγαίνω έξω, δεν θέλω να βλέπω κόσμο, δεν θέλω να κάνω σεξ, δεν θέλω να μιλάω...
Είμαι παντρεμένη κάμποσα χρόνια, και έχουμε ένα παιδάκι.
Πάω στην δουλειά όπου η μέρα περνά σχετικά γρήγορα γιατί έχει δουλειά και ξεχνιέμαι, μπορώ να πω ότι χαμογελάω κιόλας εκεί και όταν γυρίζω σπίτι νιώθω φυτό. Αυτή η κατάσταση κρατάει κανα δίμηνο τώρα... Σήμερα έφερα τον άντρα μου στο αμήν! Γυρνώντας σπίτι μου έκανε κουβέντα με το δίκιο του και φώναξε και με το δίκιο του πάλι ότι πρέπει να συνέλθω και ότι δεν είναι κατάσταση αυτή. Δεν ξέρω τι να κάνω για να συνέλθω απλά δεν έχω διάθεση, βαρέθηκα τα ίδια και τα ίδια...
Δεν ξέρω τι άλλο να πω για να σας δώσω να καταλάβετε τι αισθάνομαι... Αφήνομαι στις ερωτήσεις σας....
Ευχαριστώ...

melissa
07-08-2013, 20:30
Εμένα αυτή η συμπεριφορά θα με έκανε να ανησυχώ ότι κάτι δεν πηγαίνει καλά στη ζωή μου. Εσύ νιώθεις ότι όλα πηγαίνουν καλα;

kainourgia
07-08-2013, 20:33
Σαφώς και κάτι δεν πάει καλά... Αλλά νιώθω αχάριστη... Έχω όλα όσα θα ήθελε ένας άνθρωπος, οικογένεια που με στηρίζει και με βοηθάει, παιδί, άντρα, δουλειά... Μόνο διάθεση δεν έχω...
Υπάρχουν προβλήματα οικονομικά αλλά και ποιός δεν έχει σήμερα?

melissa
07-08-2013, 20:41
Πριν λίγους μήνες χώρισα. Πριν τον χωρισμό ένιωθα ακριβώς αυτά που περιγράφεις: δεν έβγαινα από το σπίτι δεν είχα διάθεση για τίποτα απλά περίμενα να περάσει η μέρα μου. Αν με ρωτούσες θα σου έλεγα ότι και η δική μου ζωή ήταν καλή, με κάποιον που με αγαπάει και γενικά δεν είχα κάτι αρνητικό να πω που να δικαιολογεί την κατάσταση. Μόλις χώρισα και βγήκα έξω από αυτό κατάλαβα ότι η σχέση δεν πήγαινε καλά αλλά δεν είχα συνειδητοποιήσει πόσο άσχημα ήταν τα πράγματα. Εννοείται πως δεν σου λέω να χωρίσεις αλλά ξεκόλα λίγο το μυαλό σου από το θέμα αχαριστίας και απάντησε με το χέρι στην καρδιά: τα πράγματα με τον άντρα σου είναι καλά; Υπάρχει κάτι που να σε ενοχλεί στη σχέση σας; Καμιά φορά είναι δύσκολο να μιλήσουμε ειδικά σε ανθρώπους που ξέρουν εμάς και την κατάσταση αλλά εδώ είσαι ανώνυμη ανάμεσα σε αγνώστους και ίσως είναι πιο εύκολο. Ρωτάω μόνο για τον σύζυγό σου γιατί έχω την αίσθηση ότι το πρόβλημα εκεί επικεντρώνεται δεδομένου ότι στη δουλειά είσαι καλά.

kainourgia
07-08-2013, 20:59
Και αυτός στον καβγά μας μου είπε αν δεν αισθάνομαι ευτυχισμένη να χωρίσουμε...
Υπάρχουν πράγματα που με ενοχλούν ας προσπαθήσω να τα απαριθμήσω:
1. Αλλάζει διάθεση συνεχώς... Την μια είναι καλά και την άλλη όχι.
2. Είναι αυταρχικός. Θέλει πάντα ο λόγος του να είναι νόμος. Μάλιστα όταν μαλώνουμε τελειώνει τον καβγά λέγοντας "αυτό που σου λέω εγώ".
3. Έχει την τάση συνεχώς να μου δίνει εντολές. Κάνε αυτό κάνε εκείνο...Σε σημείο που του έχω πει κιόλας ότι δεν είναι μπαμπάς μου αλλά άντρας μου! Βέβαια και γω ειδικά τώρα τελευταία του πάω πολύ κόντρα...
4. Παίρνει αποφάσεις και τις ανακοινώνει χωρίς πρώτα να το συζητήσουμε (όχι κάτι σοβαρό μην φανταστείς) πχ σήμερα θα πάω έξω εσύ θα βγεις με την τάδε και το παιδί ή θα κάτσεις σπίτι, ότι θες...
5. Όταν θέλω την συμβουλή του με απαξιώνει... Με κάνει να μετανιώνω που τον ρώτησα...
6. Είναι υπερπροστατευτικός με το παιδί σε σημείο που με τρελαίνει!!!
7. Έχει διαφορετική νοοτροπία απο μένα κάτι που το αντιλαμβάνομαι μόνο τώρα ενώ ειμαστε πολλά χρόνια μαζί... Αλλιώς θα έλυνα εγώ ένα θέμα και αλλιώς αυτός. Εγώ πάντα ακολουθώ πιο διπλωματική οδό...
Καλά τώρα τον παρουσιάζω σαν υστερικό όμως δεν είναι έτσι έχει και καλά:
1. Είναι πάντα εκεί όταν τον χρειάζομαι με ανοιχτή την αγκαλιά του
2. Είναι οικογενειάρχης και πάντα πρώτα βάζει εμένα και το παιδί και μετά όλους τους άλλους
3. Με "κακομαθαίνει" με όλη την έννοια της λέξης (και συναισθηματικά και υλικά)
4. Όταν έχουμε καλή διάθεση είμαστε σαν έφηβοι (με όλη την σημασία της έννοιας)
5. Μας αρέσουν τα ίδια χόμπι και ασχολείες
6. Πάντα έχουμε κάτι να συζητήσουμε (ακόμα και όταν είμαστε μαλωμένοι)

Ας πούμε και για το σεξ...
Μετά απο τόσα χρόνια νιώθω ότι έχουμε χάσει τους ρυθμούς μας. Όταν το κάνουμε (όχι συχνά πιά) νιώθω ότι κάνω ρουτίνα...

και εσύ έτσι ένιωθες?

melissa
07-08-2013, 21:14
Και για εμάς το σεξ είχε περιοριστεί πάρα πολύ κυρίως ένιωθα ότι δεν καταλαβαίνει πως να με προσεγγίσει βέβαια κι αυτός μπορεί να ένιωθε ότι είμαι πολυ απόμακρη γιατί και για τους δυο η κατάσταση δεν ήταν ευχάριστη.

Φυσικά και κάθε άνθρωπος έχει την καλή του πλευρά και προφανώς γι'αυτό μένεις. Οι συμπεριφορές του που σε ενοχλούν προέκυψαν τώρα τελευταία ή πριν ήταν διαφορετικός; Γενικά του έχεις μιλήσει για αυτά που σε ενοχλούν ή για κάποια από αυτά; Και αν ναι ποιά ήταν η απάντηση και η γενικότερη του αντιμετώπιση;

kainourgia
07-08-2013, 21:21
Μωρέ και τα κουβεντιάσαμε και ξανά και ξανά (γενικά είμαστε και οι δύο επικοινωνιακοί) και βελτιώθηκαν τα πράγματα για λίγο καιρό και από τις δύο πλευρές (γιατί και γω δεν είμαι τέλεια) αλλά μετά επανερχόμαστε στα ίδια... και τα ίδια...και τα ίδια... και οι δύο... φαύλος κύκλος... Τώρα είμαστε στην φάση που πάλι θα μιλήσουμε πάλι θα πούμε οκ το διορθώνω και πάλι μετά απο ένα εξάμηνο θα επανέλθουμε... και κυλάν τα χρόνια...

Θεοφανία
07-08-2013, 21:35
Και αυτός στον καβγά μας μου είπε αν δεν αισθάνομαι ευτυχισμένη να χωρίσουμε...
Υπάρχουν πράγματα που με ενοχλούν ας προσπαθήσω να τα απαριθμήσω:
1. Αλλάζει διάθεση συνεχώς... Την μια είναι καλά και την άλλη όχι.
2. Είναι αυταρχικός. Θέλει πάντα ο λόγος του να είναι νόμος. Μάλιστα όταν μαλώνουμε τελειώνει τον καβγά λέγοντας "αυτό που σου λέω εγώ".
3. Έχει την τάση συνεχώς να μου δίνει εντολές. Κάνε αυτό κάνε εκείνο...Σε σημείο που του έχω πει κιόλας ότι δεν είναι μπαμπάς μου αλλά άντρας μου! Βέβαια και γω ειδικά τώρα τελευταία του πάω πολύ κόντρα...
4. Παίρνει αποφάσεις και τις ανακοινώνει χωρίς πρώτα να το συζητήσουμε (όχι κάτι σοβαρό μην φανταστείς) πχ σήμερα θα πάω έξω εσύ θα βγεις με την τάδε και το παιδί ή θα κάτσεις σπίτι, ότι θες...
5. Όταν θέλω την συμβουλή του με απαξιώνει... Με κάνει να μετανιώνω που τον ρώτησα...
6. Είναι υπερπροστατευτικός με το παιδί σε σημείο που με τρελαίνει!!!
7. Έχει διαφορετική νοοτροπία απο μένα κάτι που το αντιλαμβάνομαι μόνο τώρα ενώ ειμαστε πολλά χρόνια μαζί... Αλλιώς θα έλυνα εγώ ένα θέμα και αλλιώς αυτός. Εγώ πάντα ακολουθώ πιο διπλωματική οδό...
Καλά τώρα τον παρουσιάζω σαν υστερικό όμως δεν είναι έτσι έχει και καλά:
1. Είναι πάντα εκεί όταν τον χρειάζομαι με ανοιχτή την αγκαλιά του
2. Είναι οικογενειάρχης και πάντα πρώτα βάζει εμένα και το παιδί και μετά όλους τους άλλους
3. Με "κακομαθαίνει" με όλη την έννοια της λέξης (και συναισθηματικά και υλικά)
4. Όταν έχουμε καλή διάθεση είμαστε σαν έφηβοι (με όλη την σημασία της έννοιας)
5. Μας αρέσουν τα ίδια χόμπι και ασχολείες
6. Πάντα έχουμε κάτι να συζητήσουμε (ακόμα και όταν είμαστε μαλωμένοι)

Ας πούμε και για το σεξ...
Μετά απο τόσα χρόνια νιώθω ότι έχουμε χάσει τους ρυθμούς μας. Όταν το κάνουμε (όχι συχνά πιά) νιώθω ότι κάνω ρουτίνα...

και εσύ έτσι ένιωθες?

..αν ξαναδιαβάσεις το κειμενο σου μερικες φορες σα να διαβάζεις τη ζωή μιας αλλης, θα συνειδητοποιήσεις ότι ζεις με ένα συγγενικό σου πρόσωπο, (τυπου μπαμπά), που ταιριάζετε πολύ σαν φίλοι.
Ξέρεις γιατι στο λέω? Πουθενά δεν έθιξες το ερωτικό κομμάτι και δεν εννοώ το σεξ :)

kainourgia
07-08-2013, 21:43
Ερωτικό... που βλέπεις τον άλλον και νιώθεις πεταλουδίτσες??? εεεε το είχαμε αυτό στην αρχή αλλά μετά απο τόσα χρόνια δεν υπάρχει νομίζω πως αυτό είναι κάτι που δεν διαρκεί... Κάνω λάθος?
Η αλήθεια ότι τώρα πρόσφατα ένιωθα κάτι πεταλούδες για έναν στην δουλειά, αλλά δεν το προχώρησα σε καμιά περίπτωση (μάλιστα το είχα κάνει και θέμα εδώ), και τώρα που τον βλέπω δεν νιώθω τίποτα άρα οι "πεταλούδες" μούφα...
όμως με το άντρα μου έχουμε τις στιγμές μας, εντάξει σπάνια πια αλλά τις έχουμε... Εκτός και αν δεν καταλαβαίνω τι εννοείς...

αλεξανδρος_77
07-08-2013, 21:45
λοιπον.. διαβαζοντας το αρχικο κειμενο σου αν μου ελεγαν οτι το εγραψε η κοπελα μου θα το πιστευα.. ενστικτοδως συμπεραινω οτι.. μαλον βαριεσαι ευκολα και αυτο ειναι το προβλημα σου ωρες ωρες μου λεει ας ............. εχω παθει κατι σαν απαθεια της λεω αφασια και μου λεει ναι αυτο...η αληθεια ειναι οτι δε βλεπω να υπαρχει κατι να μη το βαριεται αυτο μου εχει σπασει τα νευρα λιγο και στο τελος αδιαφορησα μη μπωρωντας να τη παλευω... ισως ειναι και εποχιακο γιατι βλεπω οτι τη πιανει περισσοτερο τα καλοκαιρια... επισης τα χαρακτηριστικα που λες για τον αντρα σου ειναι σα να διαβαζω για μενα... οστοσο εχω παρατηρισει οτι τη βρισκει να... τη διαταζω.. δε ξερω τι βιτσιο ειναι αυτο παντος απο μενα αυτη την εμπιρια εχω σχετικα με το αλλο που ελεγες ναι περνω αποφασεις εγω γιατι αυτη ειναι τοσο αναποφασιστη και αλλαζει τοσες γνωμες που μαλον θελει ενα ατομο δυναμικο να αποφασιζει για αυτη σχετικα οτι τη κακομαθαινω και αυτο ειναι αληθεια καπια στιγμη διαπιστωσα οτι με βαρεθηκε επιδη ειμουν υπερβολικα καλος για αυτη και στο τελος η ιδια μα αναγκασε να αγριεψω γιατι οταν ειμουν καλος με βαριωταν ετσι πηρα αναποδες και αρχισα να φωναζω.. να συμπεριφερομαι περιεργα για να ξεβαρεθει!! το οτι εχουμε παντα κατι να συζηταμε αυτο ισχυει ειμαστε και οι 2 πολυ ομιλιτικοι μεταξυ μας...

Θεοφανία
07-08-2013, 21:49
Ερωτικό... που βλέπεις τον άλλον και νιώθεις πεταλουδίτσες??? εεεε το είχαμε αυτό στην αρχή αλλά μετά απο τόσα χρόνια δεν υπάρχει νομίζω πως αυτό είναι κάτι που δεν διαρκεί... Κάνω λάθος?
Η αλήθεια ότι τώρα πρόσφατα ένιωθα κάτι πεταλούδες για έναν στην δουλειά, αλλά δεν το προχώρησα σε καμιά περίπτωση (μάλιστα το είχα κάνει και θέμα εδώ), και τώρα που τον βλέπω δεν νιώθω τίποτα άρα οι "πεταλούδες" μούφα...
όμως με το άντρα μου έχουμε τις στιγμές μας, εντάξει σπάνια πια αλλά τις έχουμε... Εκτός και αν δεν καταλαβαίνω τι εννοείς...

Θα σου πω μια ιστορία..
Πριν μερικούς μήνες χώρισε μια φιλη μου μετά από 17 χρονια γάμου. Ήταν μαζί του από τα 16 της και περνουσε σχετικά ευτυχισμένη ζωή απ την άποψη ότι ο άντρας της δεν της στερούσε ελευθερια/υλικα αγαθά ήταν πιστός και πολύ καλός οικογενειάρχης, γελούσαν μαζί πολύ, είχαν ίδιους στόχους κλπ. Στον αντίποδα όταν είχε τις κακές του λόγω δουλειάς, της μιλούσε άσχημα και μάλιστα μπροστά στο παιδί, ενώ φερόταν στο σαλόνι του όπως και στην τουαλέτα του ιφ γιου νοου γουατ αι μιν. Αυτή λοιπόν μάζευε με τα χρόνια συμπεριφορές και ξενερώματα και κάποια ωραία πρωία του ζήτησε διαζυγιο... :ΡΡΡΡ

kainourgia
07-08-2013, 21:50
λοιπον.. διαβαζοντας το αρχικο κειμενο σου αν μου ελεγαν οτι το εγραψε η κοπελα μου θα το πιστευα.. ενστικτοδως συμπεραινω οτι.. μαλον βαριεσαι ευκολα και αυτο ειναι το προβλημα σου ωρες ωρες μου λεει ας ............. εχω παθει κατι σαν απαθεια της λεω αφασια και μου λεει ναι αυτο...η αληθεια ειναι οτι δε βλεπω να υπαρχει κατι να μη το βαριεται αυτο μου εχει σπασει τα νευρα λιγο και στο τελος αδιαφορησα μη μπωρωντας να τη παλευω... ισως ειναι και εποχιακο γιατι βλεπω οτι τη πιανει περισσοτερο τα καλοκαιρια... επισης τα χαρακτηριστικα που λες για τον αντρα σου ειναι σα να διαβαζω για μενα... οστοσο εχω παρατηρισει οτι τη βρισκει να... τη διαταζω.. δε ξερω τι βιτσιο ειναι αυτο παντος απο μενα αυτη την εμπιρια εχω σχετικα με το αλλο που ελεγες ναι περνω αποφασεις εγω γιατι αυτη ειναι τοσο αναποφασιστη και αλλαζει τοσες γνωμες που μαλον θελει ενα ατομο δυναμικο να αποφασιζει για αυτη σχετικα οτι τη κακομαθαινω και αυτο ειναι αληθεια καπια στιγμη διαπιστωσα οτι με βαρεθηκε επιδη ειμουν υπερβολικα καλος για αυτη και στο τελος η ιδια μα αναγκασε να αγριεψω γιατι οταν ειμουν καλος με βαριωταν ετσι πηρα αναποδες και αρχισα να φωναζω.. να συμπεριφερομαι περιεργα για να ξεβαρεθει!! το οτι εχουμε παντα κατι να συζηταμε αυτο ισχυει ειμαστε και οι 2 πολυ ομιλιτικοι μεταξυ μας...

καλό και αυτό... Ναι βαριέμαι εύκολα όντως. Και ναι είμαι αναποφάσιστη! Μάλιστα το κάναμε και πλάκα αυτό! Μέσα σε ένα βράδυ άλλαξα τρεις φορές άποψη για το αν θέλω να βγω ή όχι!!! Είπαμε έχω και γω στραβά... Το θέμα είναι πως θα πάει έτσι αυτή η κατάσταση...

αλεξανδρος_77
07-08-2013, 21:52
..αν ξαναδιαβάσεις το κειμενο σου μερικες φορες σα να διαβάζεις τη ζωή μιας αλλης, θα συνειδητοποιήσεις ότι ζεις με ένα συγγενικό σου πρόσωπο, (τυπου μπαμπά), που ταιριάζετε πολύ σαν φίλοι.
Ξέρεις γιατι στο λέω? Πουθενά δεν έθιξες το ερωτικό κομμάτι και δεν εννοώ το σεξ :) εγω καταλαβα τι παιζει..

αλεξανδρος_77
07-08-2013, 21:53
καλό και αυτό... Ναι βαριέμαι εύκολα όντως. Και ναι είμαι αναποφάσιστη! Μάλιστα το κάναμε και πλάκα αυτό! Μέσα σε ένα βράδυ άλλαξα τρεις φορές άποψη για το αν θέλω να βγω ή όχι!!! Είπαμε έχω και γω στραβά... Το θέμα είναι πως θα πάει έτσι αυτή η κατάσταση... αφου θυμαμαι με το καλημερα τις δηλωσεις της... εγω ξερεις βαριεμαι ευκολα ποσο καιρο θες σχεση πανω απο χρονο?

kainourgia
07-08-2013, 21:59
αφου θυμαμαι με το καλημερα τις δηλωσεις της... εγω ξερεις βαριεμαι ευκολα ποσο καιρο θες σχεση πανω απο χρονο?

μπα εγώ δεν έκανα ποτέ τέτοιου είδους δηλώσεις... Μάλιστα όταν αρχίσαμε να πρωτοβγαίνουμε δεν είχαμε καθόλου στο νου μας ότι θα πήγαινε τόοοοοοσο μακρυά αυτή η σχέση... Ξεκίνησε χωρίς βλέψεις για το μέλλον (η αλήθεια είναι ότι ζούσαμε την στιγμή, τώρα τελευταία μας έχει πιάσει το άγχος του μέλλοντος)

αλεξανδρος_77
07-08-2013, 22:04
επισης εχω παρατηρισει οτι ζηταει τις συμβουλες μου αλλα απο πραξεις δε κανει τπτ :mad:μου λεει πχ τι να κανω κλπ και μετα κανει τα δικα της και ετσι και εγω καθησα στα αυγα μου και δε της ξαναπα τπτ... σχεδον η αληθεια ειναι ομως οτι εγω εχω ενα ελαττομα απο φυσικου μου οτι στη προσωπικη μου ζωη ειμαι λιγο βαρετος μη κοιτατε εδω μεσα τι γινετε και ισως φταιω και εγω που βαριεται γιατι δεν εχω πολυ ποικιλια σε οτι κανω αλλα μ αρεσει να εμενω σε ενα τροπο που μ αρεσει πολυ και ισως την εσπρωξα και εγω προς τα εκει

kainourgia
07-08-2013, 22:10
ωραία συμφωνώ ρε Αλέξανδρε_77... και τι λύση δίνεις? τι να κάνω για να αλλάξω την διάθεσή μου που είμαι λες και έχω κατάθλιψη βαριάς μορφής? Δεν φταίει και σε τίποτα το παιδί μου που τα βλέπει όλα αυτά...

αλεξανδρος_77
07-08-2013, 22:13
Σαφώς και κάτι δεν πάει καλά... Αλλά νιώθω αχάριστη... Έχω όλα όσα θα ήθελε ένας άνθρωπος, οικογένεια που με στηρίζει και με βοηθάει, παιδί, άντρα, δουλειά... Μόνο διάθεση δεν έχω...
Υπάρχουν προβλήματα οικονομικά αλλά και ποιός δεν έχει σήμερα? και νομιζω οτι αυτο ειναι το μεγαλυτερο ελαττωμα της οπως ενα τραγουδι που λεει αχ και να παλευα στη τρυκιμια παρα να αντεξω τη δικη σου αχαριστια...

αλεξανδρος_77
07-08-2013, 22:19
καταρχην να πεις στον αντρα σου να γινει πιο τουρμπο... γιατι δε φταιει σε τιποτα ο καημενος να μινει αγκαλια με μια διπλη κουβερτα επιδη εσυ @#@ξηγξ απλα βαριεσαι και πες του να σταματησει να ειναι τοσο καλος μπωρει να εχει και αυτος ενα ελαττωμα παρομοιο να ειναι βαρετος αλλα ομως σκεψου οτι η συμβειωση μαζι σου δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα εισαι δυσκολος χαρακτηρας και ας μη σου φαινετε... καντε κατι διαφορετικο ειμαι σιγουρος οτι γουσταρεις να ειναι επιθετικος και γλυκουλης συγχρονως

kainourgia
07-08-2013, 22:24
καταρχην να πεις στον αντρα σου να γινει πιο τουρμπο... γιατι δε φταιει σε τιποτα ο καημενος να μινει αγκαλια με μια διπλη κουβερτα επιδη εσυ @#@ξηγξ απλα βαριεσαι και πες του να σταματησει να ειναι τοσο καλος μπωρει να εχει και αυτος ενα ελαττωμα παρομοιο να ειναι βαρετος αλλα ομως σκεψου οτι η συμβειωση μαζι σου δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα εισαι δυσκολος χαρακτηρας και ας μη σου φαινετε... καντε κατι διαφορετικο ειμαι σιγουρος οτι γουσταρεις να ειναι επιθετικος και γλυκουλης συγχρονως

χαχαχαχαχαχχαχαχαχα αρχίζει και αποκτά ενδιαφέρον!!!!
ναι είμαι πολύ δύσκολος άνθρωπος και δεν μου φαίνεται καθόλου (τα φαινόμενα απατούν)!!!
ναι είναι γλυκούλης και όταν θέλει είναι πολύ τούρμπο αλλά σπάνια...
όταν νευριάζει ειδικά στην οδήγηση πατάει τέρμα το γκάζι και νευριάζω!!!!
έχουμε κάνει πολλά πράγματα μαζί (το εννοώ αυτό) αλλά να που πάλι φτάσαμε στο ίδιο σημείο, αφού την τελευταία φορά που προτάθηκε ένα απο τα πολλά πράγματα έκανα πίσω λόγω έλλειψης διάθεσης (δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες)...

αλεξανδρος_77
07-08-2013, 22:27
ειμαι κοριτσι ζορικο σκληρο και αιμοβορικο...
http://www.youtube.com/watch?v=_maRIPXn_2M

betelgeuse
07-08-2013, 22:31
Kαινουργια αν συνδεσεις το σημερινο σου θεμα , με αυτο που ειχες ανοιξει πριν λιγο καιρο νομιζω πως ειναι ξεκαθαρο το γιατι δεν εχεις διαθεση οταν γυρνας στο σπιτι.

Η σχεση με τον αντρα σου απλα εχει τελειωσει.
Το θεμα ειναι τι θες να κανεις απο εδω και περα ?

αλεξανδρος_77
07-08-2013, 22:34
χαχαχαχαχαχχαχαχαχα αρχίζει και αποκτά ενδιαφέρον!!!!
ναι είμαι πολύ δύσκολος άνθρωπος και δεν μου φαίνεται καθόλου (τα φαινόμενα απατούν)!!!
ναι είναι γλυκούλης και όταν θέλει είναι πολύ τούρμπο αλλά σπάνια...
όταν νευριάζει ειδικά στην οδήγηση πατάει τέρμα το γκάζι και νευριάζω!!!!
έχουμε κάνει πολλά πράγματα μαζί (το εννοώ αυτό) αλλά να που πάλι φτάσαμε στο ίδιο σημείο, αφού την τελευταία φορά που προτάθηκε ένα απο τα πολλά πράγματα έκανα πίσω λόγω έλλειψης διάθεσης (δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες)... ελα ομως που ξερω αλλες λεπτομερειες δες αυτο και ισως καταλαβεις τι ενοω http://www.youtube.com/watch?v=XiPTUnEz_jE

kainourgia
07-08-2013, 22:35
Kαινουργια αν συνδεσεις το σημερινο σου θεμα , με αυτο που ειχες ανοιξει πριν λιγο καιρο νομιζω πως ειναι ξεκαθαρο το γιατι δεν εχεις διαθεση οταν γυρνας στο σπιτι.

Η σχεση με τον αντρα σου απλα εχει τελειωσει.
Το θεμα ειναι τι θες να κανεις απο εδω και περα ?

δεν συμφωνώ... Εκείνο ήταν ενθουσιασμός και ποτέ δεν προχώρησε! Ούτε και πρόκειται... Πλέον δεν νιώθω τίποτα...

λες έχει τελιώσει όμως και με τον άντρα μου? δεν υπάρχει ελπίδα?

αλεξανδρος_77
07-08-2013, 22:45
δεν συμφωνώ... Εκείνο ήταν ενθουσιασμός και ποτέ δεν προχώρησε! Ούτε και πρόκειται... Πλέον δεν νιώθω τίποτα...

λες έχει τελιώσει όμως και με τον άντρα μου? δεν υπάρχει ελπίδα? ενθουσιασμος δηλαδη .................. ξερεις...

αλεξανδρος_77
07-08-2013, 23:08
εχετε σκεφτει να πατε ενα ταξιδι στο εξωτερικο να δειτε κατι διαφορετικο?

eutuxia
07-08-2013, 23:18
Μηπως η σχεση με τον αντρα σου δεν ειναι η αιτια αλλα το αποτελεσμα? Τι θελω να πω... Οταν εμεις δε νιωθουμε καλα μεσα μας δεν πανε καλα κ οι σχεσεις μας με τους αλλους... Μηπως περνας απλα μια φαση ... ψιλοκαταθλιψης? Αν ειναι ετσι με τον εαυτο σου πρεπει πρωτα να τα βρεις, να βρεις τι σου φταιει κ νιωθεις ετσι! Και δε το θεωρω αχαριστια, μπορει καποια στιγμη να χρειαζομαστε αλλαγες, μπορει να χρειαζεσαι ας πουμε ενα καινουριο ενδιαφερον...Πρωτα βρες τι σε ενοχλει! Και μη χαλασεις την οικογενεια σου πριν ηρεμησεις, ειναι κριμα αν οντως απλα περνας μια φαση, ετσι δεν ειναι?

αλεξανδρος_77
07-08-2013, 23:20
Μηπως η σχεση με τον αντρα σου δεν ειναι η αιτια αλλα το αποτελεσμα? Τι θελω να πω... Οταν εμεις δε νιωθουμε καλα μεσα μας δεν πανε καλα κ οι σχεσεις μας με τους αλλους... Μηπως περνας απλα μια φαση ... ψιλοκαταθλιψης? Αν ειναι ετσι με τον εαυτο σου πρεπει πρωτα να τα βρεις, να βρεις τι σου φταιει κ νιωθεις ετσι! Και δε το θεωρω αχαριστια, μπορει καποια στιγμη να χρειαζομαστε αλλαγες, μπορει να χρειαζεσαι ας πουμε ενα καινουριο ενδιαφερον...Πρωτα βρες τι σε ενοχλει! Και μη χαλασεις την οικογενεια σου πριν ηρεμησεις, ειναι κριμα αν οντως απλα περνας μια φαση, ετσι δεν ειναι? μπωρω να μαντεψω τι χρειαζετε για αλλαγη παντος δεν ειναι και φοβερα δυσκολο αν το εχεις ζησει.........

eutuxia
07-08-2013, 23:25
μπωρω να μαντεψω τι χρειαζετε για αλλαγη παντος δεν ειναι και φοβερα δυσκολο αν το εχεις ζησει.........
Αλεξανδρε, εγω εννοουσα καποιο χομπυ ισως, κατι που να την ενδιαφερει κ να τη βγαλει απο τη ρουτινα

αλεξανδρος_77
07-08-2013, 23:31
χμμ ναι ισως θα της αρεσε να παρει ενα σακο πυγμαχιας και να το ριξει στο μποξ σωστα?

eutuxia
07-08-2013, 23:39
χμμ ναι ισως θα της αρεσε να παρει ενα σακο πυγμαχιας και να το ριξει στο μποξ σωστα?
χαχα... γυμναστικη, γιατι οχι? ειναι πολυ καλο αγχολυτικο, φτιαχνει τη διαθεση, ειναι καλο κ για την υγεια

Κλειδί Σκέψης
08-08-2013, 19:25
ε οχι και κατάθλιψή ....!!! Μια απλή ρουτινίαση είναι (αφού πρέπει να βάλω μια ταμπέλα). Υπάρχει μια απλή λύση .... πρέπει να κάνεις κάτι νέο ... λογικά θα σου έρθει να πεις όχι και εκείνη την ώρα θα βάλεις την σκέψη σου μπροστά και θα πεις ναι θα το κάνω... και θα πας και θα το κάνεις. Θα ορίσεις για ένα διάστημα 4 εβδομάδων να λες 70% ναι και 30% όχι... ή για να το πω πιο απλά θα επιλέγεις συνειδητά μέσο σκέψης και όχι μέσο διάθεσης να βγαίνεις, να ασχοληθείς με νέα πράγματα, να κάνεις διαφορετικά πράγματα στο κρεβάτι κτλ κτλ κτλ Στην πορεία η ζωή σου θα αλλάξει και θα νιώσεις ανανεωμένη και με περισσότερη διάθεση .... Σταμάτα να υποφέρεις αφού όπως και εσύ λες δεν υπάρχει αντικειμενικός λόγος για να υποφέρεις ... Η ζωή είναι γεμάτη θλίψη στο βαθμό ακριβώς που της επιτρέπουμε να είναι!!!!! http://www.tokleidi.com/2013/03/%CE%BC%CE%AE%CF%80%CF%89%CF%82-%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%86%CE%AD%CF%81%CE%B5%CF%84%C E%B5-%CF%87%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%82-%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%BF/

kainourgia
25-08-2013, 17:29
επανέρχομαι στο θέμα μου... Πήγαμε διακοπές, περάσαμε καλά, γυρίσαμε...
έκανα διάφορα πράγματα από όσα συμβουλέψατε, και ναι έλεγα εκεί που ήθελα να πω όχι... και πρωτοβουλίες έπαιρνα... και περάσαμε όμορφα!!!
και τώρα επιστροφή, και πάλι ένα κενό νιώθω... Αύριο πάλι δουλειά, και πάλι ρουτίνα και πάλι τα ίδια και τα ίδια... Βαρέθηκα!!!
Εσείς τι κάνετε για να αλλάξετε την ρουτίνα σας?
Νιώθω και πάλι ότι θα χαθώ και θα γίνω ρομποτάκι που τα κάνει όλα μηχανικά...

kainourgia
25-08-2013, 17:38
επανέρχομαι στο θέμα μου... Πήγαμε διακοπές, περάσαμε καλά, γυρίσαμε...
έκανα διάφορα πράγματα από όσα συμβουλέψατε, και ναι έλεγα εκεί που ήθελα να πω όχι... και πρωτοβουλίες έπαιρνα... και περάσαμε όμορφα!!!
και τώρα επιστροφή, και πάλι ένα κενό νιώθω... Αύριο πάλι δουλειά, και πάλι ρουτίνα και πάλι τα ίδια και τα ίδια... Βαρέθηκα!!!
Εσείς τι κάνετε για να αλλάξετε την ρουτίνα σας?
Νιώθω και πάλι ότι θα χαθώ και θα γίνω ρομποτάκι που τα κάνει όλα μηχανικά...

Lena01
25-08-2013, 17:58
Mήπως έχεις πάθει υπερκόπωση και για αυτό νιώθεις έτσι?

Macgyver
25-08-2013, 19:28
χαχα... γυμναστικη, γιατι οχι? ειναι πολυ καλο αγχολυτικο, φτιαχνει τη διαθεση, ειναι καλο κ για την υγεια

Ευτυχια , πλακα-πλακα , ειχα διαβασει σε μια μελετη , χωρισαν δυο γκρουπ καταθλιπτικων , για 6 μηνες , σε αυτους που επαιιρναν αντκθλκα , κ σαυτους που απλως γυμναζοντουσαν .Τα αποτελεσματα ηταν τα ιδια . Δεν λεω να σταματησετε την αγωγη , απλως αναφερω μια μελετη .

nick cave
26-08-2013, 10:09
Καινούργια, από την μέχρι τώρα εξέλιξη του ποστ σου έχω την εντύπωση πως μάλλον με τον εαυτό σου δεν τα πηγαίνεις πολύ καλά, όχι με το σύζυγο. Οχι πως όλα στη σχέση σας είναι τέλεια (και σε ποιά σχέση είναι...), αλλά πιστεύω πως πρέπει να επικεντρωθείς κατά κύριο λόγο στο αυτογνωσιακό κομμάτι και δευτερευόντως στο κομμάτι της σχέσης σου. Να σου εξηγήσω γιατί το λέω αυτό: Αν ήσουν απόλυτα ξεκάθαρη και συνειδητή σχετικά με το τι θέλεις απο τη ζωή σου, θα είχες αντίστοιχα ξεκαθαρίσει τις προτεραιότητες στη σχέση σου. Αρα, θα είχες ήδη απαντήσει αν θέλεις να φύγεις ή να μείνεις.

Διαφωνώ με όσος βιάζονται να διαπιστώσουν πως η σχέση σας έχει πεθάνει. Διαφωνώ επίσης με τη λογική των χόμπι, των δραστηριοτήτων κ.λ.π. όταν γίνονται με γνώμονα τη "διαφυγή" από το πρόβλημα. Αυτό έγινε στις διακοπές σας. Ξέφυγες για λίγο, τελικά όμως όταν επέστρεψες το πρόβλημα ήταν ακόμη εκεί... Αρα, το θέμα δεν είναι να ξεφύγεις από ένα πρόβλημα, αλλά να το λύσεις. Και για να γίνει αυτό, πρέπει να το αντιμετωπίσεις. Σύμφωνοι, είναι καλό να αποκτήσεις νέα χόμπι, να επιδοθείς σε νέες δραστηριότητες, πρέπει όμως προηγουμένως να έχεις ξεκαθαρίσει ποιά είσαι και τι πραγματικά θέλεις, αλλιώς κάθε καινούργια ενασχόληση θα καταντάει άλλη μια ρουτίνα...

hapydays
26-08-2013, 13:46
καινουρια ελα να κανουμε παρεα!!! τα ιδια νιωθω κ γω που δν εχω γαμο ουτε παιδια!!! μαλλον βαριομαστε τους εαυτους μας κ περιμενουμε απ τους αλλους να μας αλλαξουν διαθεση χωρις εμεις να κοιταμε τη καμπουρα μας!ετσι... μας φταινε οι συντροφοι μας που με τοση αγαπη κ υπομονη...μας πνιγουν κιολας!!! κ αρχιζουμε τα παραπονα!!! δικο μας ειναι το θεμα!!! ΜΟΝΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ!!! αν βρεις παντως τη λυση πεσ τη κ σε μενα!!!

nick cave
26-08-2013, 14:07
Βίκη, το ξέρω οτι δεν απευθύνεσαι σε μένα, γι αυτό ζητώ συγγνώμη που πετιέμαι σαν αγγούρι...:)
Η λύση που επιλέγει κάποιος για τον εαυτό του μπορεί να μη λέει τίποτα σε κάποιον άλλο. Παρ' όλα αυτά υπάρχουν προτάσεις που αφορούν περισσότερους του ενός (νομίζω). Γιά παράδειγμα: Εστω οτι μπορούσες να σχεδιάσεις τη ζωή σου σε λευκό χαρτί, χωρίς κανένα περιορισμό, οικονομικό, χωροταξικό, ηλικιακό ή οποιονδήποτε άλλο. Πώς θα φανταζόσουν τον εαυτό σου, από άποψης δουλειάς, σχέσης, δραστηριοτήτων κ.λ.π. Αυτή η υποθετική ερώτηση είιναι μιά άσκηση που θα σε βοηθήσει να ψαχτείς κάπως βαθύτερα.
Συνήθως, όταν σκεφτόμαστε κάτι που θα μας άρεσε να κάνουμε, το αμέσως επόμενο που μας έρχεται στο νου είναι οι περιορισμοί, όλα όσα θα μας εμπόδιζαν να το πραγματοποιήσομε. Εσι τις περισσότερες φορές απλά δεν κάνουμε τίποτα. Αν όμως αφήσουμε το όνειρο να "μεγαλώσει", να μας συνεπάρει, αν το θελήσομε πραγματικα πολύ, θα διαπιστώσουμε οτι θα αρχίσουν να μας έρχονται και οι τρόποι να το υλοποιήσουμε...

hapydays
27-08-2013, 01:46
Βίκη, το ξέρω οτι δεν απευθύνεσαι σε μένα, γι αυτό ζητώ συγγνώμη που πετιέμαι σαν αγγούρι...:)
Η λύση που επιλέγει κάποιος για τον εαυτό του μπορεί να μη λέει τίποτα σε κάποιον άλλο. Παρ' όλα αυτά υπάρχουν προτάσεις που αφορούν περισσότερους του ενός (νομίζω). Γιά παράδειγμα: Εστω οτι μπορούσες να σχεδιάσεις τη ζωή σου σε λευκό χαρτί, χωρίς κανένα περιορισμό, οικονομικό, χωροταξικό, ηλικιακό ή οποιονδήποτε άλλο. Πώς θα φανταζόσουν τον εαυτό σου, από άποψης δουλειάς, σχέσης, δραστηριοτήτων κ.λ.π. Αυτή η υποθετική ερώτηση είιναι μιά άσκηση που θα σε βοηθήσει να ψαχτείς κάπως βαθύτερα.
Συνήθως, όταν σκεφτόμαστε κάτι που θα μας άρεσε να κάνουμε, το αμέσως επόμενο που μας έρχεται στο νου είναι οι περιορισμοί, όλα όσα θα μας εμπόδιζαν να το πραγματοποιήσομε. Εσι τις περισσότερες φορές απλά δεν κάνουμε τίποτα. Αν όμως αφήσουμε το όνειρο να "μεγαλώσει", να μας συνεπάρει, αν το θελήσομε πραγματικα πολύ, θα διαπιστώσουμε οτι θα αρχίσουν να μας έρχονται και οι τρόποι να το υλοποιήσουμε...

ποσο δικιο εχεις... κ δν πετιεσαι σαν αγγουρι!γι αυτο ειμαστε εδω θεωρω!για να βοηθα ο ενας τν αλλο...
Αυτο που λες με το χαρτι λοιπον... το ειχα ξεκινησει αλλα εμεινε στο χαρτι! οσα θα ηθελα να κανω κ οτι θα ηθελα να γινω! διπλα μου το εχω παρατημενο, με πολλη αλλη χαρτουρα...
θα τα βαλω λοιπον σε μια σειρα..απο το πιο ευκολο μεχρι το πιο δυσκολο, θα αρχισω ετσι να κηνυγαω τουλαχιστον καποιους στοχους...γιατι εχω βαλτωσει!!!
Ξερεις ομως τι θεμα υπαρχει? οτι εχω την αναγκη "ελεγχου" κ πιεσης για να κανω κατι! ειδικα για μενα! απο αυτο προσπαθω να ξεφυγω ,πρεπει να παρω πρωτοβουλιες! να ξεσηκωνω μονη μου τν εαυτο μου κ να μην περιμενω απ τους αλλους να το κανουν! βαριεμαι να κανω πραγματα για μενα... ενω για τους αλλους νιωθω υποχρεωμενη να τρεξω! τι βλακεια?

Antreas MpR
27-08-2013, 02:22
ποσο δικιο εχεις... κ δν πετιεσαι σαν αγγουρι!γι αυτο ειμαστε εδω θεωρω!για να βοηθα ο ενας τν αλλο...
Αυτο που λες με το χαρτι λοιπον... το ειχα ξεκινησει αλλα εμεινε στο χαρτι! οσα θα ηθελα να κανω κ οτι θα ηθελα να γινω! διπλα μου το εχω παρατημενο, με πολλη αλλη χαρτουρα...
θα τα βαλω λοιπον σε μια σειρα..απο το πιο ευκολο μεχρι το πιο δυσκολο, θα αρχισω ετσι να κηνυγαω τουλαχιστον καποιους στοχους...γιατι εχω βαλτωσει!!!
Ξερεις ομως τι θεμα υπαρχει? οτι εχω την αναγκη "ελεγχου" κ πιεσης για να κανω κατι! ειδικα για μενα! απο αυτο προσπαθω να ξεφυγω ,πρεπει να παρω πρωτοβουλιες! να ξεσηκωνω μονη μου τν εαυτο μου κ να μην περιμενω απ τους αλλους να το κανουν! βαριεμαι να κανω πραγματα για μενα... ενω για τους αλλους νιωθω υποχρεωμενη να τρεξω! τι βλακεια?

http://www.youtube.com/watch?v=M-iEzHdKrDs

nick cave
27-08-2013, 08:30

Εχω διαπιστώσει πως δυσκολευόμαστε τόσο να κάνουμε κάτι για τον εαυτό μας γιατί κάθε αλλαγή προϋποθέτει ξεβόλεμα. Δηλαδή πρέπει να εγκαταλείψουμε κάποιες συνήθειές μας που μας έφεραν στην τωρινή κατάσταση (δύσκολο,ε?) και να ξεκινήσουμε κάποιες καινούργιες χωρίς καμμιά εγγύηση οτι η κατάσταση στην οποία θα βρεθούμε θα μας ικανοποιεί. Καλούμαστε δηλαδή να αφήσουμε πίσω τη γνωστή μίζερη θαλπωρή, για κάτι άγνωστο και αβέβαιο. Γι αυτό οι περισσότεροι προτιμάμε να βουλιάζουμε σε μιά οικεία αποχαύνωση, παρά να βαδίσουμε στο άγνωστο. Αν δεν κάνουμε όμως εμείς το επόμενο βήμα, δε θα το κάνει άλλος για μας..

hapydays
27-08-2013, 10:23
Εχω διαπιστώσει πως δυσκολευόμαστε τόσο να κάνουμε κάτι για τον εαυτό μας γιατί κάθε αλλαγή προϋποθέτει ξεβόλεμα. Δηλαδή πρέπει να εγκαταλείψουμε κάποιες συνήθειές μας που μας έφεραν στην τωρινή κατάσταση (δύσκολο,ε?) και να ξεκινήσουμε κάποιες καινούργιες χωρίς καμμιά εγγύηση οτι η κατάσταση στην οποία θα βρεθούμε θα μας ικανοποιεί. Καλούμαστε δηλαδή να αφήσουμε πίσω τη γνωστή μίζερη θαλπωρή, για κάτι άγνωστο και αβέβαιο. Γι αυτό οι περισσότεροι προτιμάμε να βουλιάζουμε σε μιά οικεία αποχαύνωση, παρά να βαδίσουμε στο άγνωστο. Αν δεν κάνουμε όμως εμείς το επόμενο βήμα, δε θα το κάνει άλλος για μας..

εσυ? το εκανες? το καταφερες? ... ειναι αληθεια οτι οι ¨γνωριμες¨ συνηθειες οικοδομουν τη τωρινη μας κατασταση,κ ναι ειναι δυσκολο να αλλαξουν! γιατι κατα καποιο τροπο μας 'αρεσει' αυτο που εχουμε! γιατι ειναι το οικειο μας, ειμαστε εμεις! κ καλουμαστε ουσιαστικα να ζησουμε τη ζωη καποιου αλλου, μια ζωη που δν γνωριζουμε πια!αλλα πρεπει να υιοθετησουμε. κ αυτο ειναι κατι που συνεχως αναβαλλουμε, γιατι το νιωθουμε ως πιεστικη συμπεριφορα απεναντι σε μας τους ιδιους! ενω ΄''ακουγονται" 2-3 βηματα ολα αυτα... τα νιωθουμε γολγοθα! αλλα να μου πεις... κ αυτα που τραβαμε τωρα γολγοθας δν ειναι?

nick cave
27-08-2013, 11:20
εσυ? το εκανες? το καταφερες? ... ειναι αληθεια οτι οι ¨γνωριμες¨ συνηθειες οικοδομουν τη τωρινη μας κατασταση,κ ναι ειναι δυσκολο να αλλαξουν! γιατι κατα καποιο τροπο μας 'αρεσει' αυτο που εχουμε! γιατι ειναι το οικειο μας, ειμαστε εμεις! κ καλουμαστε ουσιαστικα να ζησουμε τη ζωη καποιου αλλου, μια ζωη που δν γνωριζουμε πια!αλλα πρεπει να υιοθετησουμε. κ αυτο ειναι κατι που συνεχως αναβαλλουμε, γιατι το νιωθουμε ως πιεστικη συμπεριφορα απεναντι σε μας τους ιδιους! ενω ΄''ακουγονται" 2-3 βηματα ολα αυτα... τα νιωθουμε γολγοθα! αλλα να μου πεις... κ αυτα που τραβαμε τωρα γολγοθας δν ειναι?

Βίκη, τώρα ζούμε τη ζωή κάποιου άλλου, ενός εαυτού που πλέον δε μας εκφράζει, μας πνίγει. Καλούμαστε να ζήσουμε τη ζωή του εαυτού που θα θέλαμε να ειμαστε. Το αναφέρω έτσι γιατί οι λέξεις που χρησιμοποιούμε έχουν σημασία. Η Ψυχολογία μας λέει πως οι λέξεις κουβαλάν συναισθηματική φόρτιση, επομένως όταν εκφραζόμαστε αρνητικά, προδιαθέτουμε αρνητικά τον εαυτό μας. Θα μου πεις, λίγο αμερικανιές μου μοιάζουν αυτά. Δεν έχεις κι άδικο...:)

Μιά που ρωτάς για μένα, όχι δεν το κατάφερα. Εχω βάλει έναν-δυό στόχους, προς τα πού θέλω να πάω δηλαδή, και τους ακολουθώ. Πρακτικά πράγματα, μη φανταστείς τίποτα μεταφυσικές αηδίες. Αλλά δεν έχω καταφέρει να ξεφύγω από τις παλιές συνήθειες. Είναι ακόμα το καταφύγιό μου στα δύσκολα. Σαν το βασανισμένο που εξαρτάται από το βασανιστή του. Ξέρω πως με φρενάρουν, αλλά δυσκολεύομαι να τις εγκαταλείψω. Μάλλον πρέπει να τις αποφορτίσω από ενοχές, να τις αγαπήσω και να τις μεταμορφώσω. Απλό στη θεωρία, δύσκολο στην πράξη. Γεγονός πάντως είναι πως οι παλιές συνήθειες μας τρώνε χρόνο και σκέψη και δε μπορούμε να δοθούμε ολόψυχα στο καινούργιο, να του επιτρέψουμε να μας ενθουσιάσει. Γιατί, Βίκη μου, μόνον όταν κάτι μας ενθουσιάζει το ακολουθούμε σε όλη μας τη ζωή....

φοβισμένη
27-08-2013, 11:34
ετσι ακριβως ειναι οπως τα λες!! ποσο ομορφο θα ηταν να ξαναβρισκαμε τον αλλο τον παλιο μας εαυτο που ηταν χαρουμενος και δεν σκεφτοταν αρνητικα; που γελουσε απ την καρδια του; που περνουσε ομορφα χωρις δευτερες σκεψεις;;;;
θα πρεπει να αγαπησουμε αυτον τον αρνητικο εαυτο, η θα πρεπει να τον εξελιξουμε σιγα σιγα σε εναν καινουριο πιο χαρουμενο ακομη κι απ τον προηγουμενο;;; και πως το κανεις αυτο;;; να το παιζεις τρελιτσα; να μη σκεφτεσαι;; καμια λοβοτομη κανουν πουθενα;
θελω πισω το παλιο εγω μου!!!

hapydays
27-08-2013, 13:10
Γιατί, Βίκη μου, μόνον όταν κάτι μας ενθουσιάζει το ακολουθούμε σε όλη μας τη ζωή....

Ομως που εχει παει αυτος ο ενθουσιασμος!?! γιατι τν χασαμε? βασικα τη προηγουμενη βδομαδα που ειχα παει σουπερ μαρκετ, ενθουσιαστηκα με ενα ...φαρασι!!! αν εχω το θεο μου! το αγορασα που λες κ μπηκα σπιτι με ενα χαμογελο μεχρι τ'αυτια! ειχε κατι υπεροχες πολυχρωμες μαργαριτες πανω!!! τετοιο ενθουσιασμο ειχα να νιωσω χρονια!(ηταν καλη η διαθεση μου,βλεπεις!} θα ηθελα λοιπον να νιωσω ετσι κ για αλλα πραγματα στη ζωη μου!!! κ ναι οντως να ζησουμε τη ζωη του εαυτου που θα θελαμε να ειμαστε!!! ειλικρινα κουραστηκα!!!

nick cave
27-08-2013, 14:21
Ε, μα αυτά δε γίνονται ως δια μαγείας. Εδώ μας βγήκε το λάδι να μπούμε στο πανεπιστήμιο, ιδρώσαμε να βρούμε μιά δουλειά, χτυπηθήκαμε μέχρι να βρούμε τον κατάλληλο άνθρωπο για σύντροφο, πώς περιμένουμε να αλλάξουμε ολόκληρη ζωή από τη μιά στιγμή στην άλλη άκοπα, χαλαρά και άνετα...

"Για να γυρίσει ο όλιος, θέλει δουλειά πολλή"...:)