PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Παιδοφιλια.

Kaciopea
12-05-2005, 17:58
Μπηκα σε ενα λινκ που εγραφε για την παιδοφιλια..

Σαν παιδι ειχα τουλαχιστον 3-4 περιπτωσεις οπου βρεθηκα με καποιον να προσπαθει να με πασπατεψει σε μια ερημικη γωνια.
Απο γνωστους και φιλους, αργοτερα, συμπερανα οτι ειναι κατι που δεν συμβαινει σε ολους.

Δεν ξερω κατα ποσο μπορει να μου δημιουργησε προβλημα στην ζωη μου...αν το εκανε δεν το νιωθω συνειδητα.
Μιλησα καποτε με μια κοπελλα,η οποια ειχε παθει χειροτερα απο μενα.
Και σ αυτην δεν υπηρξε βια, ουτε πανικος αλλα μια αισθηση δυσφοριας και ανημποριας να φυγει...εκανε υπομονη.και δεν ξαναπατησε το ποδι της εκει.
Ουτε και σ αυτην υπηρξε διεισδυση.

Οταν το συζητησαμε ειδα οτι εκει τελειωναν οι ομοιοτητες μας.
Εκεινη ηταν πιο κουλ...ισως επειδη δεν εχει παιδι.

Εγω ομως οταν γεννηθηκε η μικρη ετρωγα μεγαλα panic attacks και ενιωθα οτι επρεπε να ειμαι διπλα της καθε στιγμη.
Η σκεψη να την αφησω σε ενα σχολειο ηταν unbearable.

Με περηφανεια δηλωνω οτι με τον καιρο χαλαρωσα... και σχολειο παει, και φιλους εχουμε χωρις αυτο να σημαινει οτι οταν ενας νεαρος(μη πατερας και πολυ νεος για πατρικα αισθηματα) της μιλησει στο δρομο, εχω τα ματια μου 1014.

Οταν ημουν 15 χρονων υπηρξα μαρτυρας μια \'ερωτικης\' σχεσης μεταξυ ενος 14 χρονου που εμοιαζε 8, και ενος 27 χρονου.
Ειδα τον πιτσιρικα να ειναι ερωτευμενος, και να ειναι ευτυχισμενος.
Ετσι νομιζε.
Με την ηλικια των 15 μου χρονων δεν μοιραζομουν τον ενθουσιασμο του...θεωρουσα οτι εδειχνε πολυ μωρο για να τον γουσταρει ο αλλος και δεν μου κολλαγε καλα.

Στα 15 μου ημουν ερωτευμενη με ενα 35 χρονο.
Στα 15 μας γουσταραμε τον τριανταρη Τομ κρουζ, τον σαρανταρη ρομπερτ ρεντφορντ και τον 50ρη Σον κονερυ...αν μας ηθελε κιαυτος...θα λεγαμε οχι?
Θα νιωθαμε οτι μας κανει κακο?

Με μπερδευει η ηθικη πλευρα του θεματος γιατι θελω να εστιασω κυριως στην ψυχολογικη πλευρα.
Ειναι κατι που βλαπτει η οχι?Οταν εισαι 15 εννοω.

Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι οταν κανεις ερωτα στα 15, δεν εισαι ετοιμος να αντιμετωπισεις τις συνεπειες οι οποιες ειναι σωματικες, συναισθηματικες και ψυχολογικες.
Απο εγκυμοσυνη, εως αρρωστιες.
Απο το πως διαμορφωνεται η αντιληψη για το σωμα σου και το αλλο φυλο.

Με τρομαζε οταν ακουγα μεγαλωνοντας τις 13ρες να λενε οτι κανουν σεξ στις τουαλετες.
Με τρομαζει ακομα περισσοτερο τωρα...

αλλα ας μην ξεφυγω.
Το θεμα που με σοκαρε και ηθελα να γραψω εδω ειναι οτι μπηκα απο λινκ σε λινκ
σε ενα φορουμ παιδοφιλων.
Εκει λεγανε διαφορα... οτι\" η κοινωνια μας δειχνει αρρωστους.\"
\"ποτε δεν θα βλαπταμε το κοριτσακι.\"
\"δεν κανουμε ποτε κατι που δεν θελει\"
\"δεν ασκουμε βια\"
\"ερωτικη σχεση με ενα κοριτσακι και αγορακι\"

Προσπαθησα να βαλω τα προσωπικα μου αισθηματα στην ακρη, την ηθικη μου, τα βιωματα μου, τις φοβιες μου και να διαβασω οσο πιο ουδετερα γινεται, για να καταλαβω.

Η γνωση ειναι προφυλαξη.
Το να ξερεις τον εχθρο ειναι δυναμη.

Ομολογω οτι δεν μπορεσα να καταλαβω.
Πως μπορει ενα προεφηβικο παιδι, να ξερει τι θελει;
Σε αυτην την ηλικια, δεν τολμουν να πουν οχι στους μεγαλους, δεν αμφισβητουν the authority.
Πειθονται.
Και ολα αυτα τα παιδια, εχουν γονεις...
Που σιγουρα ενδιαφερονται για τα παιδια τους...

Αρχισα να νιωθω δυσφορια.
Αρχισα να αναρωτιεμαι ΠΟΣΟΙ υπαρχουν.
Οταν κατι ειναι τοσο αποκρουστικο, ειναι λογικο να το κρατας κρυφο.
Το μυαλο μου ταξιδεψε στην αρχαιοτητα τοτε που ηταν κοινωνικα αποδεκτη η ομοφυλοφυλια και η παιδοφιλια με τους εφηβους..

Μηπως γινοταν παντα, παντου, απλα δεν τα μαθαινουμε?
Μηπως τελικα στο κυνηγι της ηδονης...παντα ολα περναγανε?
Ζωα, παιδια, νεκροι, ηλεκτρικες σκουπες κλπ?

Το κεφαλι μου πηγαινε να σπασει.
Ειλικρινα χεστηκα για την ηθικη του πραγματος.
Η ηθικη ειναι κατι που αν και το κατεχω σε υψηλο βαθμο, γνωριζω οτι αλλαζει αναλογα με τις αναγκες και τις εποχες μια κοινωνιας.

(πχ, πριν 40 χρονια, αν\"ξεπουλιοσουν\" στον πλουσιο γαμπρο, η μαλλον ....αν επεστρεφες ενα γεματο πορτοφολι που βρηκες στον δρομο χωρις ταυτοτητα ησουν Τιμιος ενω τωρα κοροιδο)

Με ενοχλησε σε βαθυ επιπεδο η υπαρξη του φορουμ και μονο.
Οπου ο ενας δινει χτυπηματακια στην πλατη του αλλου.
\'εισαι νορμαλ, φιλε, μην ακους την κοινωνια¨
Και ποσοι αναφερονται στα ανηψια τους και στα μελλοντικα παιδια τους!
οπου την λενε σε οσους γουσταρουν ....γιατι ειναι απαγορευμενο...
\"εσυ δεν αγαπας τα παιδια\"

και παρουσιαζουν και δικαιολογουν
\"αγαπω τα κοριτσακια γιατι δεν εχουν αυτο που εχουν οι μεγαλες.Προσποιηση.
βλεπεις τον πραγματικο χαρακτηρα τους\"

Ποιο χαρακτηρα?
Αν η μανα και ο πατερας παλευουν να φτιαξει το παιδι ενα χαρακτηρα, με τις τριβες που συνεπαγονται και ερθει ο αλλος και μιλησει στο πιτσιρικι σαν να ειναι μεγαλη και σημαντικη με τελειως προτογνωρο τροπο....

Συγχωρεστε με αν οι σκεψεις μου ειναι λιγο τουρλου τουρλου.
Ακομα δεν εχω χωνεψει οτι εχουν φορουμ.
Ακομα δεν εχω χωνεψει την ωραιοποιηση του ολου θεματος.

Και τα ερωτηματα μου ειναι απο τα 15 χρονια εως τα 13.
Για 13 και κατω δεν εχω καθολοy αποριες.
Θελουν ευνουχισμα.

Στην αφρικη πιστευεται οτι αν κοιμηθεις με παρθενα θεραπευεσαι απο το aids, και επειδη οι εφηβες ειναι ηδη σε ηλικια γαμου, υπαρχει εξαρση βιασμου μωρων απο 6 εως 9 μηνων.
Διαβασα ενα αρθρο σχετικο περισυ και εκλαιγα επι μιση ωρα.
Πως μπορουν??

To μυαλο μου τρεχει...
θυμαμαι πριν πολλα χρονια μια συμμαθητρια μου εφυγε εσπευσμενα στην μεση της χρονιας και μολις φετος εμαθα οτι μετα τον θανατο της μητερας της, ο πατερας της την κλειδωνε στο μπανιο και την αναγκαζε να τον βλεπει να αυνανιζεται.

σε ενα εργο που ειχα δει, o πατερας ειχε σχεσεις με την κορη του και η μανα ζηλευε.
καποια στιγμη συνηλθε και μετανιωσε που δεν στηριξε την κορη της, ο πατερας δε, αγαπουσε την κορη πραγματικα αλλα ετσι εμαθε να εκφραζει την αγαπη εφοσον κιο μπμπας του ετσι τον \"αγαπουσε\" και τον ιδιο...
Λεπτομερεια, και η μανα ειχε εναν μπαμπα που την\" αγαπουσε\".
Τελικα μετα απο ψυχοθεραπεια, χωρισαν και ο πατερας υποσχεθηκε στην κορη του οτι δεν θα την ξαναενοχλησει , οτι καταλαβαινε επιτελους.
Μετακομισε και της ειπε ελα οποτε θες εσυ να με δεις.
Πηγε στην κηδεια του.

Θυμηθηκα το κοριτσακι που βρηκαμε στο δρομο να κλαιει, ηταν δεν ηταν 15 χρονων και μας ειπε τι γινοταν με τον μπαμπα της. Η μητερα μου της ειπε να παμε στην αστυνομια αλλα εκεινη αρνηθηκε τρομοκρατημενη.
Της εδωσε το τηελφωνο μας αν μας χρειαστει και φυγαμε.
Ειχα μεινει μαλακας.
Ρε μαμα, δεν θα κανουμε τιποτα?
Μπορει να τα κανουμε χειροτερα...ηταν η απαντηση της.

Γαμω το κερατο μου ρε μανα, πιστευεις οτι της ηταν ευκολο να μας το πει;
Λες να το ξαναδοκιμασει?
Δεν ειπα τιποτα ομως.

Θυμηθηκα την δικη μου περιπτωση
οπου ενας 15χρονος με παρεσυρε στην τουαλετα του ξενοδοχειου που μεναμε για να μου δειξει τι ειναι το \"γαμωτο\"
(τοχα ξεστομισει 5 λεπτα πριν για να κανω την εξυπνη-ειχα ακουσει τον μπαμπα να το λεει- και οταν με ρωτησε αν ξερω τι ειναι, κιαν θελω να μου δειξει, απαντησα με αφελεια οχι και ναι αντιστοιχα.)
Μολις εκλεισε την πορτα πισω του και μου κατεβασε το εσωρουχο ενιωσα οτι κατι δεν πηγαινει καλα.
αρχισα να φωναζω, τοβαλε στα ποδια, οι καθαριστριες του ξενοδοχειου που τον ειδαν να φευγει, με ρωτουσανε επι 15 λεπτα τι εγινε αλλα φοβομουν πολυ οτι ειχα φταιξει, και δεν ειπα τιποτα.
Το πα στην μητερα μου αλλα ...καλα κρασια.
Ημουν 7 χρονων

Ηξερα μεσα μου οτι κατι δεν παει καλα;
Η απλα λειτουργησε η μνημη του ξυλου που ειχα φαει οταν με πετυχανε με τον ξαδερφο μου να παιζουμε τους γιατρους με το βρακι κατεβασμενο, την προηγουμενη χρονια?

Υπαρχει μεσα μας αυτος ο συναγερμος;

Προσπαθησα να μην τοποθετηθω επι του θεματος πολυ, γιατι η ηθικη πλευρα του θεματος ειναι τοσο αυτονοητη, οπως και ο συναισθηματισμος και η αγανακτηση και ο φοβος του γονιου.
Θελω, αν γινεται να μου πειτε αν σας ετυχε κατι σαν παιδια, και αν σας σημαδεψε.

Θελω να καταλαβω, πως γινεται να γραφουν ελευθερα σε ενα φορουμ,

Θελω να ξερω πως να τους ξεχωριζω.

θελω να μαθω γιατι ως επι το πλειστον ειναι αντρες.

ποια η διαφορα μεταξυ του παιδοφιλου που \"ερωτευεται\"
και του παιδοφιλου που αρπαζει.

Αν ενας παιδοφιλος κανει σεξ η φαντασιωνεται τα ιδια του τα παιδια.

Αν υπαρχει καποιο λινκ με ολες αυτες τις πληροφοριες.

Υπαρχουν.
Πως τους κραταμε μακρια?
με αναγνωριση.

και να μην αποξενωνουμε τα παιδια μας.

καθωμαι 15 λεπτα πανω απο τον υπολογιστη και αναρωτιεμαι αν πρεπει να το πεταξω αυτο στην θαλασσα του ιντερνετ, σαν σημαδουρα οπου ο καθενας βλεπει αυτο που θελει.
Θα δειξει.

Roomstolet
13-05-2005, 18:39
Και εγω ηθελα να ανοιξω ενα παρομοιο θεμα πιο παλια αλλα ειναι τοσο ταμπου και δεν ειχα διαθεση για \"καλοηθεις παρεξηγησεις\".

Ηθελα να μαθω ποτε θεωρειται σωματικα και ψυχολογικα \"ετοιμο\" ενα παιδι για να ξεκινησει τη σεξουαλικη του ζωη. Επισης για το ψυχολογικο κομματι, κατα ποσο επηρεαζεται η ψυχολογια του παιδιου απο την αρνητικη προσεγγιση της κοινωνιας προς την ανθρωπινη σεξουαλικοτητα?

pops
15-05-2005, 13:19
Το θέμα αυτό είναι κατά τη γνώμη μου η πιο νοσηρή έκφανση της ανθρώπινης ψυχής. Ωστόσο είναι πραγματικότητα.

Για αρχή, θα πω ότι δε νομίζω ότι η λύση είναι να μάθει κανείς να ξεχωρίζει αυτούς τους ανθρώπους. Δε νομίζω ότι υπάρχει τέτοια δυνατότητα. Η μόνη οδός είναι η δημιουργία μιας σχέσης ειλικρίνειας με το παιδάκι μας. Έτσι ώστε να μη μας φοβάται, να μη νιώθει ενοχές, να μη νιώθει φόβο στο να μας πει τι του συνέβη. Να έχει το θάρρος να μας πει αν έκλεψε το παιχνίδι του φίλου, αν πήρε κακό βαθμό, αν του την έπεσε ο παππούλης, αν έσπασε το αγαπημένο μπιμπελό της γιαγιάς.

Εδώ στην Αγγλία που ζω τα πράγματα έχουν φτάσει στο άλλο άκρο. Έχω κάνει συζητήσεις με άντρες που νιώθουν εκφοβισμένοι από το κλίμα τρόμου που υπάρχει πλέον. Φοβούνται να πούνε \"τι χαριτωμένο το παιδάκι σας\" και να του τσιμπήσουν αθώα και τρυφερά το μάγουλο, για να μην τους πούνε παιδόφιλους. Η ενήλικη τρυφερότητα προς τα παιδιά στιγματίζεται σήμερα. Ελπίζω να επανέλθει μια ισορροπία, χωρίς αυτό να σημαίνει επιστροφή στη μυστικοπάθεια και το κουκούλωμα της παιδοφιλίας.

ʼλλωστε το να μη μιλάμε για κάτι, το να το καλύπτουμε και να κάνουμε ότι δεν το βλέπουμε δεν το εξαφανίζει αυτό το κάτι, αλλά το διαιωνίζει.

Αναρρωτιέμαι αν υπήρχε η δυνατότητα να πάρεις αγαπητή Κασιόπεια την διεύθυνση αυτού του φόρουμ και να την δώσεις σε κάποιους υπεύθυνους. Ξέρω ότι εδώ στην Αγγλία έχουν γίνει διώξεις παιδοφίλων που εντόπισαν από το διαδίκτυο. Δε γνωρίζω αν η συμμετοχή σε ένα φόρουμ είναι αρκετή για ενοχοποίηση και δίωξη ή αν πρέπει νομικά να τους πιάσουν να διακινούν υλικό, ίσως ένας νομικός να μας διαφώτιζε σε αυτό.

Ως προς το ερώτημα \"σε ποια ηλικία ξεκινάει η σεξουαλικότητα\"...πολύ δύσκολο ερώτημα. Βιολογικά οι άνθρωποι από την εφηβεία τους είναι έτοιμοι να αναπαραχθούν. Όχι από την πρώτη εφηβεία, αλλά αφού σταματήσει η ανάπτυξη. Όμως έρευνες δείχνουν ότι, όπως και τα βρέφη από πολύ μεγάλες σε ηλικία μητέρες, έτσι και τα βρέφη των εφήβων εγκύων έχουν μεγαλύτερη συχνότητα προβλημάτων υγείας. Ίσως είναι ένας τρόπος να δείξει η φύση ότι η εφηβεία δεν ενδείκνυται για σεξ.

Συναισθηματικά πάντως σίγουρα πιστεύω ότι οι έφηβοι δεν είναι ακόμα έτοιμοι για τις τεράστιες ευθύνες που συνεπάγεται το σεξ. Κοινωνικά πάντως μάλλον εξαρτάται από την κοινωνία. Πχ με σόκαρε τόσο πολύ το Kids, που έδειχνε πολύ πολύ νεαρά παιδιά να έχουν μια σεξουαλική ηθική πολύ πρόωρη και απελευθερωμένη..στην Ελλάδα δεν μου δίνεται μια τέτοια εντύπωση, τουλάχιστον σε αυτήν την υπερβολή.

Εδώ ίσως είναι χρήσιμο να πω ότι σε ένα στάδιο της ανάπτυξης του παιδιού, σε μια πολύ μικρή ηλικία, υπάρχει ένα πρώτο ξύπνημα της σεξουαλικότητας, όταν το παιδί συνειδητοποιεί το φύλο του, όταν καταλαβαίνει τη φύση του, όταν ξυπνάνε τα πρώτα συναισθήματα ντροπής. Μέχρι και παιδικός αυνανισμός υπάρχει. Αυτό είναι πολλές φορές η αφετηρία αισθήματος ενοχής στα άτομα που κακοποιήθηκαν. \"Μήπως μου άρεσε; Γιατί δεν αντέδρασα αμέσως; Το προκάλεσα εγώ; Έφταιγα;\"... Είναι αυτονόητες οι αρνητικές απαντήσεις, όμως δεν απενοχοποιούνται όλα τα κακοποιημένα άτομα, που κουβαλούν ακόμα και σε μεγάλη ηλικία ενοχές και επιρροές στη σεξουαλική και όχι μόνο συμπεριφορά τους.

Kaciopea
16-05-2005, 15:59
To link μπορεις να το βρεις μεσα παο το λινκ του kinsey στο καφε στο αλλο φορουμ.
δεν νομιζω ότι αλλαζει πολλα πραγματα η διαλυση ενος σαιτ, απλα δυσκολευει λιγο το να οργανώνονται.
απο την αλλη όμως ειναι ενα παραθυρο στο πως σκεφτονται.

δεν ξερω....

perimpanoy
17-05-2005, 21:00
Geia sou Cassiopea...

Katarxas, yphrksa thyma paidofilhs epi8eshs sta 14 moy apo to geitona mas kai mporw na pw oti se katalavainw...
Exw merikes apanthseis sto myalo moy gia ta polla kai diafora poy anafereis...
Kat\' arxas, kanontas ena mikro serfarisma sto internet, parathrw pws h paidofilia thewreitai psyxoseksoualikh diataraxh kai yparxei ws oros kai sto DSM (diagnwstiko ergaleio psyxopa8ologias).
Kata deyteron, einai shmantiko na katalavoyme pws se otidhpote exei sxesh me to sex to krithrio einai an to theloyn kai oi 2. Sthn periptwsh me ton ksaderfo soy, htan paixnidi oikeiotheles me to opoio eksereynoysate th lanthanoysa seksoyaikothta sas -lanthanoysa alla antikeimeno eksereynshs gia paidia proefhvikhs hlikias...
Sthn periptwsh ths toyaletas kai toy pappoy, DEN EFTAIGES KATHOLOY MA KATHOLOY OYTE PHGAINES GYREYONTAS kai prepei na vgaleis kathe enoxh apo mesa soy, h diafora einai safestath: se aytes tis periptwseis eksangkazosoyn se pragmata poy den eixes epileksei kai den h8eles oyte hkseres na kaneis...! KAMIA SXESH TO PAIXNII ME TH SEKSOUALIKH PARENOXLHSH!
Oso gia to oti mporei ws paidia h ws efhves na erwteyomaste ton tade star ths tade hlikias h ton tade kathhghth mas, ayto symvainei se ena fantasiwsiko epipedo, oxi oti tha kaname kai kati aparaithta mazi toys. Poy kai na kaname, tha htan entelws diaforetiko na to eixame epileksei apo to na mas to exoyn epivalei.
Katalavainw -paroti den eimai mana- oti to gegonos poy soy synevh mporei se proswpiko epipedo na to exeis kseperasei, alla kata mia ennoia to exeis metaferei ws agwniwdes thema ths anatrofhs toy paidioy soy.
Kata th gnwmh moy, ayto shmainei pws isws den exeis epeksergastei arketa h idia ta synais8hmata soy gia ayto to 8ema. Giayto, tha soy proteina na milhseis se kapoion psyxologo gia ayto, wste epeksergazomenh to diko soy kommati, na xalarwseis se sxesh me to paidi sou kai se sxesh me to thema twn krisewn panikoy soy.
Oson afora sto paidi, opwsdhpote mia aykshmenh agwnia kai eyais8hsia mporei na thn exeis (opoios exei kaei apo xylo, fysaei kai to giaoyrti), omws gia mena tha prepei na prosekseis mhn tyxon kai metadwseis thn agwnia soy ayth sto paidi, h mh tyxon gineis poly yperprostateytikh me to paidi soy. Thewrw pws to kalytero poy exeis na kaneis einai na eisai ekei gia to paidi sou, kai na prospathhseis na toy endynamwseis thn aytopepoi8hsh, etsi wste afenos na exei to 8arros na antidrasei, an toy symvei pote -xtypa ksylo!- kati asxhmo, alla kai thn empistosynh na soy to pei. Epishs, kalo tha htan na arxizes na toy milas ws goneas stadiaka gia to sex (den prepei pia na einai tampoy ayto to thema pia), apo opoia hlikia fysika krineis katallhlh, synhthws apo thn proefhvikh hlikia thewreitai kalo ta paidia na arxizoun na mathainoyn kapoia vasika pragmata...
Oso gia tis shmerines seksoualikes sxeseis kai th swsth periodo enarkshs toys: gia mena den yparxei swsth periodos, opote kapoios einai etoimos kai vriskei katallhlo/h syntrofo, einai eleytheros na dokimasei... Gia mena den einai aparaithta anwrimos/h enas/mia 15xronos efhvos/h, arkei na einai katallhla megalwmenos kai enhmerwmenos gia to sex kai fysika gia tis methodoys antisyllhpshs! Elpizw ayto to kommati siga siga na arxizei na to kaluptei kai h dhmosia ekpaideysh!

Ayta kai syggnwmh an akoysthka katey8yntikh, eipa aplws th gnwmh moy.
Na eisai kala kai na xairesai to paidaki sou!

perimpanoy
17-05-2005, 21:30
Όσο για την ύπαρξη site, το θεωρώ τουλάχιστον προκλητικό...
Ερωτήματα έρχονται στο μυαλό μου:
είναι το τίμημα της δημοκρατίας και της ελευθεροτυπίας η ύπαρξη ενός τέτοιου site? (οπότε και θα έπρεπε να το ανεχτούμε ως διαφορετική έκφραση; -εξαντλώ την ανοιχτομυαλιά μου, έτσι;)
μήπως πάλι θα έπρεπε να αντιδράσουμε;
αν κάποιο παιδί που έχει υποστεί ανάλογη επίθεση, το δει, πώς θα επιδράσει σε αυτό το παιδί; Θα του αυξηθούν οι ενοχές ότι φταίει αυτό για αυτό που έπαθε, ή μήπως θα το θεωρήσει φυσιολογικό και μόλις ενηλικιωθεί θα πράξει αναλόγως στην ερωτική του ζωή;

Πολύ θα ήθελα να ήξερα πάντως τη διεύθυνση να τους απαντήσω αναλόγως!

Διότι ελευθερία λόγου δεν έχουμε;!

AWE
14-12-2008, 16:39
για να απαντησω στο μεγαλο κειμενο της Kaciopea, καταρχην η παιδοφιλια πραγματι ειναι ψυχικη ασθενεια και αν το παραδεχτει και το αποδεχτει ο ασθενης,πρεπει να απευθυνθει σε ειδικο για θεραπεια. Τωρα για το ποσο η σεξουαλικη πραξη με ενα 15χρονο ειναι παιδοφιλια, θα σ πω το εξης. βλεπω πλεον οτι παιδια και κυριως κοριτσια στα 15 τους ειναι ετοιμα ή τις περισσοτερες φορες εχουν κανει πολυ προχωρημενα πραγματα, που εγω ακομη δε τα εχω κανει και αυτο το γνωριζω πολυ καλα οτι ισχυει. αν ενας 25αρης ή 30αρης τυχει να ερωτευθει ενα τετοιο κοριτσακι 15 χρονων πιστευω οτι υπαρχει προβλημα ψυχολογικο απλα. αν τωρα ενας τετοιος θελει να ερθει σε σεξουαλικη επαφη με το 15χρονο κοριτσι, πιστευω οτι δεν ειναι απολυτα παιδοφιλος. αν δεις γυρω σου οτι τα 15χρονα μοιαζουν με 20χρονα και αν δεις ποσο προκλητικα συμπεριφεροντε,οχι μονο θα καταλαβεις οτι δεν ειναι παιδοφιλος,αλλα θα δεις οτι τελικα το προβλημα το εχουν τα 15χρονα. ενοειτε πως ενα 15χρονο που ειναι συνεσταλμενο και δεν ξερει πολλα και φερετε φυσιολογικα,ε,ναι, εκει παει λιγο πολυ να ειναι ο αλλος 30 πχ. τωρα για τα μωρα που ακουστηκε καπου. αυτο δεν ξερω αν ειναι απλα παιδοφιλια,ή κατι ποιο βαθυ. θελω να πω,οτι το να παει ενας 30αρης με ενα παιδι 10 χρονον ειναι παιδοφιλια,το να παει ενας ανθρωπος ομως ακομα και εφηβος με ενα βρεφος μηνων, ή 1-2 χρονων, αυτο τι θεωρειτε? αυτο ειναι το μεγιστο και χειριστο κακο που μπορει να γινει. δεν μπορει να το χωρεσει το μυαλο μου.

NickTheGreek73
31-12-2008, 22:55
Originally posted by Kaciopea
Στα 15 μας γουσταραμε τον τριανταρη Τομ κρουζ, τον σαρανταρη ρομπερτ ρεντφορντ και τον 50ρη Σον κονερυ...αν μας ηθελε κιαυτος...θα λεγαμε οχι?
Θα νιωθαμε οτι μας κανει κακο?

Αυτός, αν μας ήθελε, θα ένιωθε οτι μας κάνει κακό;

lamegirl
23-06-2009, 16:40
δεν ξερω αν πρεπει να μιλησω. αυτα που εχω μεσα μου ειναι φρικιαστικα και αφηνω να δηλητηριαζουν (μεχρι αυτοκτονικης τασης και αυτοκαταστροφης) εμενα μονο. Δεν ξερω αν θα πρεπει να πω οτι ο παππους μου βιαζε τον αδερφο μου και οτι οταν μαθευτηκε πολυ αργα (ο αδερφος μου παρουσιασε \'\'ξαφνικη\'\' ομοφυλοφυλια στα 22) ΟΛΟΙ οι συγγενεις μου δεν μιλανε σε εμενα, στον αδερφο μου και στην μανα μου (δεν εχω πατερα).

Εγω τοτε ημουν 11. Δηλαδη ζω απο τα 11 χωρις οικογενεια, χριστουγεννα-πασχα-καλοκαιρια μονη με τη μανα μου, διοτι στα 25 ο αδερφος μου εφυγε και αρχισε την κατρακυλα του στα πεζοδρομια. κατι απο το οποιιο αφιερωσα 7 χρονια απο τα 22 μου μεχρι τωρα στα 29 να σταματησω, αλλα αυτος συμπεριφερεται κυριολεκτικα σα να μη με ξερει..Δεν ΘΕΛΕΙ να σωθει πια. Μου πηρε χρονια να το κατανοησω. Εχει ενα λαιφσταυλ και δεν θελει να γινει νορμαλ. Οχι οτι το δικο μου λαιφσταιλ ή κονωνικη ζωη ειναι \'νορμαλ\' με τοση απομονωση απο μικρη αλλα στο πεζοδρομιο δεν νομιζω να καταληξω, προτιμω την αυτοκτονια.

αυτος ο βιασμος του αδερφου μου στα 7 του, ειναι η αιτια για οτι συνεβη μετεπειτα κοινωνικα και οικονομικα και ψυχικα...

ο πατερας μου μας παρατησε οταν η μανα μου επαθε καταθλιψη μετα το βιασμο (απο ενοχες) και αρχισε να μη δουλευει και να πηγαινει ολη μερα εκκλησια

γιαυτο το λογο ειχαμε απο καπια στιγμη και μετα φοβερο οικονομικο προβλημα, να το πω κομψα, υπηρξαν περιοδοι που μας ταιζε η τοπικη εκκλησια, την ωρα που η μανα μου εχει δικο της σπιτι στο χωριο αλλα δεν μπορουσαμε να παμε (θελουν να μας πετροβολησουν οι συγγενεις απο τοτε ποιυ ο αδερφος μου σε μια κριση πανικου κατηγορησε τον παππου οτι τον βιαζε) και γιαυτο μεναμε σε ενοικιαζομενα στην αθηνα (απο τα οποια 4-5 φορες φαγαμε εξωση)

στα 17 παρατησα το σχολειο γιατι απλουστατα τι να κανω εκει δεν ηξερα, με κανεναν δεν μπορουσα να μιλησω, αφου ολες και ολοι ζουσαν μια ευδαιμονια (ρουχα, καλλυντικα, εκδρομες, συγγενεις, παρτυ) την ωρα που εγω επρεπε να βλεπω τηλεοραση και να πειναω μερικες φορες μεχρι ναρθει η μανα μου σπιτι απο την εκκλησια, και να μην ξερω οπυ ειναι ο αδερφος μου, και επισης να γνωριζω οτι αν παρω τηλεφωνο συγγενη να με βοηθησε, ή θα γελασει ή θα με βρισει (και ολα αυτα πριν γινω καν 18)

πηρα τηλεφωνο καποιες φορες που δεν ηξερα που ειναι η μανα μου (ελειπε για 3-5 μερες καμια φορα) και ΜΕ ΚΟΡΟΙΔΕΥΑΝΕ,μου λεγανε \'\'και εγω τι θες να σου κανω κοπελα μου\'\' (οι θειες οι θειοι και ολοι τους..) και μετα αφηνανε το τηλ ανοιχτο για να μη μπορω να τους καλεσω..

παντως (κατι που με ενοχλει αφανταστα τωρα πια γιατι ακομη πληρωνω σωματικα και κοινωνικα), νομιζα οτι ΕΓΩ εφταιγα για ολα, και εβαλα 30 κιλα μεσα σε λιγα σχετικα χρονια, επειδη μου μπηκε η ιδεα οτι πραγματι εγω φταιω, εγω απετυχα να σωσω τη μανα μου, εγω απετυχα να σωσω τον αδερφο μου

παντως το λυκειο το τελειωσα αν και με φοβερη χλευη και απομονωση, εβαζα πεισμα καθε πρωι και πηγαινα μεχρι την τελευταια μερα.

τι να συζητησω λοιπον, ειμαι ενα ατομο εκ γενετης \'μαρκαρισμενο\' να ζησει μια φρικη, ακομη κι αν δεν συνεβη σε εμενα την ιδια, ζω την καταθλιψη της μανας μου (πριν καν γεννηθω), την αυτοκαταστροφικη πορεια του αδερφου μου, το ΜΙΣΟΣ της γενικης οικογενειας μου (για το θυμα και ...εμενα ,απο 11 χρονων! επειδη ηθελα να παραδεχθουν ολοι το ΕΓΚΛΗΜΑ και να μας βοηθησουν), και γενικως μια πορεια προς τα κατω υποβοηθουμενη μαλιστα απο εκεινους που ΞΕΡΑΝΕ παντα τι συνεβαινε.

δεν θελω να το κανω μελοδραματικο, αλλα οι αδερφες και το σοι της οικογενειας απο τη πλευρα της μανας μου, οσοι γνωριζανε δηλαδη τα \'γουστα\' του παππου μου, ειναι ιδιαιτερως πλουσιοι οικονομικα (δηλαδη θα μπορουσαν ανετα να μας βοηθησουν), αντι αυτου προτιμησαν να αποκληρωσουν τη μανα μου (δεν πηρε τιποτα οταν πεθανε η γιαγια) και να μας αποφευγουν,

αυτη τη στιγμη ειμαι στο πατρικο σπιτι μου, το οποιο πηρα πισω με δικαστικο τροπο μετα απο χρονια, και με το που ανοιγω το παραθυρο ή θα γελανε μαζι μου ή θα με κοιτανε σα να ειμαι λεπρή... οι μισοι απο αυτους ειναι μακροσυγγενεις εν τω μεταξυ. Και το κανουν αυτο επειδη απλως καποια στιγμη ο αδερφος μου \'εσπασε\' και ειπε το δραμα του!!

Δεν ξερω τι να κανω αλλο αλλα με αυτο το θεμα κλεινει το μυαλο μου και εχω τασεις αυτοκτονιας. Δεν θελω να διαβαζω τετοιες ειδησεις. Δεν συνεβη σε εμενα αλλα νιωθω τελικα σα να συνεβη, σα να βιαζανε εμενα και μαλιστα απο τοτε που γεννηθηκα. :(

mstrouf
23-06-2009, 23:12
κάποια στιγμη το σωμα επουλώνει, η ψυχη όμως ποτε. καλυτερα να με σκοτωναν, παρα να ζουσα μ αυτο, οσο κ αν θελω να κρυφτω, οσο κ να προσποιουμαι οτι ειμαι καλα.
lamegirl συγγενεις εξ αιματος, δεν τους κανει τιποτα για να ειναι κοντα σου, παρα μονο ενα ακομα σιχαμερο είδος που πρεπει να το αντιμετωπίζεις κ να υποκρίνεσαι, για να δείχνεις δήθεν προκειμενου να είσαι αποδεκτός. στιγμα το ονομαζω.. στιγμα που ακολουθει κ εμφανιζεται μπροστα σου ανα πασα στιγμη για να σου κοψει για μια ακομα τα φτερα που προσπαθουσες ν ανοιξεις να πεταξεις. δεν συζητω καν για την παιδοφιλια του τοπικ γιατι μονο βαριες κουβεντες μπορω να πω.. δεν φταιει μια παιδικη ψυχη να βασανίζεται εφορου ζωης για την ανωμαλια κάποιου.. θες να \'σαι ανωμαλος, δικαιωμα σου, δικαίωμα όμως κανενος να καταστρέψεις μια ψυχη κ οτι συνεπάγεται με τις πράξεις σου.. μπραβο σου που τα καταφερες κ υπαρχεις ακομα, δεν φταις ομως σε τιποτα για τοτε, προσπαθησε να το καταλαβεις.. αυτο προσπαθω κ γω..

lamegirl
24-06-2009, 23:01
ευχαριστω για τα υποστηρικτικα σου λογια περι συγγενων Μςστρουφ, εχω σκοπο να κανω μια νεα αρχη μακρια απο εδω μολις νιωσω καλυτερα ψυχοσωματικα... κι ας γκρεμιστηκανε ολες οι προηγουμενες,

χαιρομαι οπυ υπαρχουν εκει εξω ανθρωποι σαν εσενα που καταλαβαινουν ακριβως τη φρικη για την οποια μιλαμε

και κατι αλλο, οσοι σκεφτονται/αναρωτιονται οτι ισως ειναι νορμαλ η σεξ. σχεση παιδιου-μεγαλου ή εστω εφηβου το κανουν επειδη ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ τη φρικη που μενει μεσα στη ψυχη του παιδιου. Προσωπικα, απο τον εαυτο μου κρινοντας, μεχρι τα 25 πρεπει οι ανθρωποι να θεωρουνται παιδια και να μην τους κρινουμε ως ενηλικες.

efi87
12-01-2011, 14:36
καλα πως ειναι δυνατον οι συγγενεις να αντιμετοπιζουν ετσι ενα παιδι?για τον αδερφο σου μιλαω lamegirl..για τον παππου σου ειναι δυνατον να μην ανεφερε κανενας τπτ????πως ειναι δυνατον ρε παιδια θα τρελλαθω...

efi87
12-01-2011, 14:40
η ζωη πραγματικα ειναι αηδιαστικη..εχω μια ανηψουλα ενος ετους και οσο την κοιταζω βασανιζομαι για το τι μπορει να περναει ενα παιδακι αυτη την ωρα..δε χρειαζεται να το ζησεις εσυ η καποιος που ξερεις για να αρρωστησεις..οταν σκεφτομαι τις φωνουλες τους ν απαντανε στα καθαρματα τρελλαινομαι..αρρωσταινω..ε δω ειναι ο παραδεισος..εδω και η κολαση..εμεις ειμαστε η κολαση..στον παραδεισο γη..

BrokeN_DoLL
12-01-2011, 14:48
οπως ολοι ξερετε κακοποιηθηκα κανονικα στα 13 μου. ενιωθα να το προκαλεσα. ισως κ ακομα το νιωθω δν ξερω. οταν εισαι νεος δεν αντιλαμβανεσαι τον κινδυνο μ ειπανε. μικρη μεχρι κ τους σεισμους τους εβλεπα για πλακα, οχι σαν κατι που μπορει να σε σκοτωσει.τωρα τρεμω τους σεισμους.

Βεβαίως είναι καλό να ξεκαθαρίσουμε την παιδοφιλία από την παιδεραστία. Παιδόφιλος μπορεί να χαρακτηριστεί κάποιος που διεγείρεται σεξουαλικά από ανήλικα παιδιά, έχει ερωτικές φαντασιώσεις που περιλαμβάνουν παιδιά και όλα όσα αναφέραμε στον γενικότερο ορισμό της παιδοφιλίας. Από τη στιγμή όμως που το εν λόγω άτομο ασελγήσει πάνω σε ανήλικο τότε θεωρείται και παιδεραστής και όχι απλά παιδόφιλος. Με δυο λόγια η διαφορά του ενός χαρακτηρισμού από τον άλλο είναι ότι ο όρος “παιδοφιλία” δεν περιλαμβάνει απαραίτητα την προσπάθεια σεξουαλικής επαφής με ανήλικο, ενώ ο πιο ειδικός όρος “παιδεραστία” αναφέρεται ακριβώς στην σεξουαλική πράξη.

Για άλλη μια φορά, όπως συμβαίνει σχεδόν σε όλες τις ψυχικές διαταραχές όσον αφορά την αιτιολογία τους, παρατηρούμε το γνωστό δίπολο “Φύση VS Περιβάλλον”. Φυσικά τις περισσότερες φορές είναι πραγματικά δύσκολο να ξεχωρίσει κανείς που είναι τα όρια της φύσης και που του περιβάλλοντος, όπως επίσης δύσκολο είναι και να οριστεί ο τύπος της συσχέτισής τους.

Μια πρόσφατη έρευνα υποστηρίζει ότι οι εγκέφαλοι των παιδεραστών έχουν λιγότερη λευκή ουσία (white matter) από τους “κανονικούς” εγκεφάλους. Με τον όρο λευκή ουσία ονομάζουμε όλες εκείνες τις περιοχές του εγκεφάλου στις οποίες υπάρχουν κυρίως οι άξονες και οι δενδρίτες των νευρικών κυττάρων (τα “καλώδια σύνδεσης” και “επικοινωνίας” μεταξύ των νευρικών κυττάρων και των εγκεφαλικών περιοχών γενικότερα). Λαμβάνοντας υπόψη τα αποτελέσματα αυτής της έρευνας, αλλά και άλλων ερευνών που έδειξαν ότι οι παιδεραστές έχουν χαμηλότερο IQ, είναι 3 φορές πιο πιθανό να είναι αριστερόχειρες αλλά και πιο… κοντοί(!) από τον μέσο πληθυσμό, τότε μπορούμε να πούμε πως ίσως τελικά η παιδεραστία να οφείλεται και σε συγκεκριμένη εγκεφαλική ανάπτυξη και άρα ίσως να υπάρχει προδιάθεση για την συγκεκριμένη διαταραχή.

Επίσης το περιβάλλον του παιδεραστή , ιδιαίτερα κατά την παιδική ηλικία, φαίνεται πως παίζει μεγάλο ρόλο στην ανάπτυξη αυτής της σεξουαλικής διαταραχής. Συγκεκριμένα, έρευνες έδειξαν πως έως και το 67% των παιδεραστών έχουν κακοποιηθεί σεξουαλικά κατά την παιδική τους ηλικία. Κάποιος θα περίμενε πως εφόσον το παιδί έχει κακοποιηθεί σεξουαλικά, αυτό θα λειτουργούσε ανασταλτικά. Δεν μπορούμε να πούμε με σιγουριά όμως ότι τέτοιου είδους πράξεις δεν λειτουργούν ανασταλτικά. Διαφορετικά όλα τα κακοποιημένα παιδιά θα είχαν γίνει παιδεραστές. Αυτό που μπορούμε να υποθέσουμε όμως είναι ότι για μερικά παιδιά αντιδρούν αλλιώς στην σεξουαλική τους κακοποίηση. Νιώθουν ότι αυτά είναι οι υπαίτιοι για την αποτρόπαια αυτή πράξη. Εφόσον ενστερνιστούν κάτι τέτοιο είναι πολύ πιο εύκολο να προσπαθήσουν να επαναλάβουν το ίδιο μοντέλο σε άλλα παιδάκια που “πάνε γυρεύοντας”.

Οι περισσότεροι παιδεραστές έχουν παρανοϊκές ιδέες, όπως ότι τα παιδιά που κακοποίησαν ήθελαν να συμμετέχουν στην πράξη με τη θέλησή τους, ότι η εμπειρία αυτή θα είναι χρήσιμη για τα παιδιά, ότι τα παιδιά δεν θυμούνται τίποτα γιατί δεν κατάλαβαν τι έγινε κτλ. Φυσικά αυτές οι ιδέες δεν είναι τίποτα άλλο πέρα από μηχανισμούς άμυνας του “Εγώ” του παιδεραστή που ενεργοποιούνται σε μια προσπάθεια να προστατέψουν τον ήδη διαταραγμένο ψυχισμό του ατόμου.

carrie
12-01-2011, 15:14
αν τωρα ενας τετοιος θελει να ερθει σε σεξουαλικη επαφη με το 15χρονο κοριτσι, πιστευω οτι δεν ειναι απολυτα παιδοφιλος. αν δεις γυρω σου οτι τα 15χρονα μοιαζουν με 20χρονα και αν δεις ποσο προκλητικα συμπεριφεροντε,οχι μονο θα καταλαβεις οτι δεν ειναι παιδοφιλος,αλλα θα δεις οτι τελικα το προβλημα το εχουν τα 15χρονα. ενοειτε πως ενα 15χρονο που ειναι συνεσταλμενο και δεν ξερει πολλα και φερετε φυσιολογικα,ε,ναι, εκει παει λιγο πολυ να ειναι ο αλλος 30

Διαφωνω μαζι σου, δε νομιζω οτι το προβλημα το εχουν τα 15χρονα, αυτα ειναι το συμπτωμα. Το προβλημα το εχει η οικογενεια και η κοινωνια γενικοτερα.

δεν ξερω αν πρεπει να μιλησω. αυτα που εχω μεσα μου ειναι φρικιαστικα και αφηνω να δηλητηριαζουν (μεχρι αυτοκτονικης τασης και αυτοκαταστροφης) εμενα μονο. Δεν ξερω αν θα πρεπει να πω οτι ο παππους μου βιαζε τον αδερφο μου και οτι οταν μαθευτηκε πολυ αργα (ο αδερφος μου παρουσιασε \'\'ξαφνικη\'\' ομοφυλοφυλια στα 22) ΟΛΟΙ οι συγγενεις μου δεν μιλανε σε εμενα, στον αδερφο μου και στην μανα μου (δεν εχω πατερα).

Εγω τοτε ημουν 11. Δηλαδη ζω απο τα 11 χωρις οικογενεια, χριστουγεννα-πασχα-καλοκαιρια μονη με τη μανα μου, διοτι στα 25 ο αδερφος μου εφυγε και αρχισε την κατρακυλα του στα πεζοδρομια. κατι απο το οποιιο αφιερωσα 7 χρονια απο τα 22 μου μεχρι τωρα στα 29 να σταματησω, αλλα αυτος συμπεριφερεται κυριολεκτικα σα να μη με ξερει..Δεν ΘΕΛΕΙ να σωθει πια. Μου πηρε χρονια να το κατανοησω. Εχει ενα λαιφσταυλ και δεν θελει να γινει νορμαλ. Οχι οτι το δικο μου λαιφσταιλ ή κονωνικη ζωη ειναι \'νορμαλ\' με τοση απομονωση απο μικρη αλλα στο πεζοδρομιο δεν νομιζω να καταληξω, προτιμω την αυτοκτονια.

αυτος ο βιασμος του αδερφου μου στα 7 του, ειναι η αιτια για οτι συνεβη μετεπειτα κοινωνικα και οικονομικα και ψυχικα...

ο πατερας μου μας παρατησε οταν η μανα μου επαθε καταθλιψη μετα το βιασμο (απο ενοχες) και αρχισε να μη δουλευει και να πηγαινει ολη μερα εκκλησια

γιαυτο το λογο ειχαμε απο καπια στιγμη και μετα φοβερο οικονομικο προβλημα, να το πω κομψα, υπηρξαν περιοδοι που μας ταιζε η τοπικη εκκλησια, την ωρα που η μανα μου εχει δικο της σπιτι στο χωριο αλλα δεν μπορουσαμε να παμε (θελουν να μας πετροβολησουν οι συγγενεις απο τοτε ποιυ ο αδερφος μου σε μια κριση πανικου κατηγορησε τον παππου οτι τον βιαζε) και γιαυτο μεναμε σε ενοικιαζομενα στην αθηνα (απο τα οποια 4-5 φορες φαγαμε εξωση)

στα 17 παρατησα το σχολειο γιατι απλουστατα τι να κανω εκει δεν ηξερα, με κανεναν δεν μπορουσα να μιλησω, αφου ολες και ολοι ζουσαν μια ευδαιμονια (ρουχα, καλλυντικα, εκδρομες, συγγενεις, παρτυ) την ωρα που εγω επρεπε να βλεπω τηλεοραση και να πειναω μερικες φορες μεχρι ναρθει η μανα μου σπιτι απο την εκκλησια, και να μην ξερω οπυ ειναι ο αδερφος μου, και επισης να γνωριζω οτι αν παρω τηλεφωνο συγγενη να με βοηθησε, ή θα γελασει ή θα με βρισει (και ολα αυτα πριν γινω καν 18)

πηρα τηλεφωνο καποιες φορες που δεν ηξερα που ειναι η μανα μου (ελειπε για 3-5 μερες καμια φορα) και ΜΕ ΚΟΡΟΙΔΕΥΑΝΕ,μου λεγανε \'\'και εγω τι θες να σου κανω κοπελα μου\'\' (οι θειες οι θειοι και ολοι τους..) και μετα αφηνανε το τηλ ανοιχτο για να μη μπορω να τους καλεσω..

παντως (κατι που με ενοχλει αφανταστα τωρα πια γιατι ακομη πληρωνω σωματικα και κοινωνικα), νομιζα οτι ΕΓΩ εφταιγα για ολα, και εβαλα 30 κιλα μεσα σε λιγα σχετικα χρονια, επειδη μου μπηκε η ιδεα οτι πραγματι εγω φταιω, εγω απετυχα να σωσω τη μανα μου, εγω απετυχα να σωσω τον αδερφο μου

παντως το λυκειο το τελειωσα αν και με φοβερη χλευη και απομονωση, εβαζα πεισμα καθε πρωι και πηγαινα μεχρι την τελευταια μερα.

τι να συζητησω λοιπον, ειμαι ενα ατομο εκ γενετης \'μαρκαρισμενο\' να ζησει μια φρικη, ακομη κι αν δεν συνεβη σε εμενα την ιδια, ζω την καταθλιψη της μανας μου (πριν καν γεννηθω), την αυτοκαταστροφικη πορεια του αδερφου μου, το ΜΙΣΟΣ της γενικης οικογενειας μου (για το θυμα και ...εμενα ,απο 11 χρονων! επειδη ηθελα να παραδεχθουν ολοι το ΕΓΚΛΗΜΑ και να μας βοηθησουν), και γενικως μια πορεια προς τα κατω υποβοηθουμενη μαλιστα απο εκεινους που ΞΕΡΑΝΕ παντα τι συνεβαινε.

δεν θελω να το κανω μελοδραματικο, αλλα οι αδερφες και το σοι της οικογενειας απο τη πλευρα της μανας μου, οσοι γνωριζανε δηλαδη τα \'γουστα\' του παππου μου, ειναι ιδιαιτερως πλουσιοι οικονομικα (δηλαδη θα μπορουσαν ανετα να μας βοηθησουν), αντι αυτου προτιμησαν να αποκληρωσουν τη μανα μου (δεν πηρε τιποτα οταν πεθανε η γιαγια) και να μας αποφευγουν,

αυτη τη στιγμη ειμαι στο πατρικο σπιτι μου, το οποιο πηρα πισω με δικαστικο τροπο μετα απο χρονια, και με το που ανοιγω το παραθυρο ή θα γελανε μαζι μου ή θα με κοιτανε σα να ειμαι λεπρή... οι μισοι απο αυτους ειναι μακροσυγγενεις εν τω μεταξυ. Και το κανουν αυτο επειδη απλως καποια στιγμη ο αδερφος μου \'εσπασε\' και ειπε το δραμα του!!

Δεν ξερω τι να κανω αλλο αλλα με αυτο το θεμα κλεινει το μυαλο μου και εχω τασεις αυτοκτονιας. Δεν θελω να διαβαζω τετοιες ειδησεις. Δεν συνεβη σε εμενα αλλα νιωθω τελικα σα να συνεβη, σα να βιαζανε εμενα και μαλιστα απο τοτε που γεννηθηκα. :(

κοπελα μου με συγκλονισες. Μπραβο σου που εισαι δυνατη, λυπαμαι για τον αδερφο σου ελπιζω καποτε να νιωσει ευτυχισμενος, οσο ουτοπικο κ αν ακουγεται.. Οσο για τους συγγενεις, δεν εχω λογια, εγω μπορει να τους ειχα ανατιναξει και τα σπιτια τους.. Πως αντεχεις δεν ξερω... Μπραβο... Κοιταξε τον εαυτο σου, να εισαι αισιοδοξη και μπορεις να πετυχεις τα παντα στη ζωη σου, αφου εχεις σκληραγωγηθει τοσο πολυ κ διατηρεις την ψυχραιμια σου, για αυτο ειμαι σιγουρη.. Δεν ξερω τι να πω.. Για ότι θελεις μπορεις να μου στειλεις πμ, ψυχολογια εχω τελειωσει αν και δεν ασχολουμαι τωρα με αυτο επαγγελματικα, θα ηθελα να σε βοηθησω αν μπορω.. Φιλια και take care!!!!

Βεβαίως είναι καλό να ξεκαθαρίσουμε την παιδοφιλία από την παιδεραστία. Παιδόφιλος μπορεί να χαρακτηριστεί κάποιος που διεγείρεται σεξουαλικά από ανήλικα παιδιά, έχει ερωτικές φαντασιώσεις που περιλαμβάνουν παιδιά και όλα όσα αναφέραμε στον γενικότερο ορισμό της παιδοφιλίας. Από τη στιγμή όμως που το εν λόγω άτομο ασελγήσει πάνω σε ανήλικο τότε θεωρείται και παιδεραστής και όχι απλά παιδόφιλος. Με δυο λόγια η διαφορά του ενός χαρακτηρισμού από τον άλλο είναι ότι ο όρος “παιδοφιλία” δεν περιλαμβάνει απαραίτητα την προσπάθεια σεξουαλικής επαφής με ανήλικο, ενώ ο πιο ειδικός όρος “παιδεραστία” αναφέρεται ακριβώς στην σεξουαλική πράξη.

Μην απενοχοποιουμε ομως τους παιδοφιλους καλη μου μι, γιατι σε αυτους στηριζεται ολοκληρη σχεδον η βιομηχανια παιδικου πορνο. Αυτο δεν ειναι εγκλημα? Αμα δεν υπηρχαν οι... πελατες κ αγοραστες δε θα υπηρχε και θα ανθιζε αυτο το πραγμα, που καθε μερα ακουμε ολο και κατι για αυτα στις ειδησεις....

BrokeN_DoLL
12-01-2011, 15:18
δεν λεω πως το επικροτω! ειναι σαν ολα τα αλλα θεματα που εχω ανοιξει! αντι να κραζω προσπαθω να κατανοησω!!!!!κανω διερευνηση χωρις προκαταλειψεις! φυσικα κ ειναι τερατα οσοι το κανουνε!τερατα κ καταστρεφουν παιδια που με την σειρα τους θα καταστρεψουν αλλα παιδια! θελουν ευνουχισμο στην λιγοτερη των περιπτωσεων. αλλα θελω κ να μαθω τι φταιει

KENO
12-01-2011, 15:33
βαριεμαι υπερβολικα να διαβασω ολα τα κατεβατα που γραψατε. εγω προσωπικα εχω κανει δυο σχεσεις με ανηλικα, ολοκληρωμενες κανονικα, με τα ολα τους! αν εξαιρεσεις το γεγονος οτι πηγαιναν σχολειο ακομα και ηταν καπως χαζοχαρουμενα, οπως και το οτι εξαρτουνταν απο τους γονεις για το αν θα τα αφησουν να βγουν το βραδυ πχ, δεν βρηκα πολλες διαφορες με τις μεγαλυτερες...

BrokeN_DoLL
12-01-2011, 15:48
ναι αλλο ανηλικα 16-17 κ αλλο ανηλικα 8-9! βασικα ακομα και 18 να ναι ο ενας κ ο αλλος 70 .....μπορει να ειναι νομιμο αλλα ειναι ανωμαλο! αμα η ηλικια ενηλικιωσης δεν ειχε οριστει στα 18 κ οριζοτανε στα 10 τι θα ητανε?

Adzik
12-01-2011, 16:00
η ζωη πραγματικα ειναι αηδιαστικη..εχω μια ανηψουλα ενος ετους και οσο την κοιταζω βασανιζομαι για το τι μπορει να περναει ενα παιδακι αυτη την ωρα..δε χρειαζεται να το ζησεις εσυ η καποιος που ξερεις για να αρρωστησεις..οταν σκεφτομαι τις φωνουλες τους ν απαντανε στα καθαρματα τρελλαινομαι..αρρωσταινω..ε δω ειναι ο παραδεισος..εδω και η κολαση..εμεις ειμαστε η κολαση..στον παραδεισο γη..

τι εννοεισ τι πρεπει να περναει αυτη την στιγμη..κινδυνευει??

BrokeN_DoLL
12-01-2011, 16:03
τι εννοεισ τι πρεπει να περναει αυτη την στιγμη..κινδυνευει??

εννοουσε πως την κοιταει κ φανταζεται πως καποιο αλλο παιδακι αυτη τη στιγμη ειναι θυμα κακοποιησης

dora-agxos
12-01-2011, 16:05
εγω προσωπικα χεστηκα για το τι κρυβει ο εγκεφαλος ενος παιδεραστη,αν εχει λιγοτερη η περισσοτερη λευκη ουσια!ευχαριστως σε εναν τετοιο θα του εβγαζα τα αντερα απο τον κωλ@!

KENO
12-01-2011, 16:27
ναι αλλο ανηλικα 16-17 κ αλλο ανηλικα 8-9! βασικα ακομα και 18 να ναι ο ενας κ ο αλλος 70 .....μπορει να ειναι νομιμο αλλα ειναι ανωμαλο! αμα η ηλικια ενηλικιωσης δεν ειχε οριστει στα 18 κ οριζοτανε στα 10 τι θα ητανε?στα 70 δε νομιζω να σου κανει κουκου, εκτος αν παρεις βιαγκρα. αλλα και παλι πως θα σε κοιταξει το κοριτσακι το 18χρονο ? μονο αν εχεις λεφτα, που και παλι μια αηδια θα τη νιωθει, δε μπορει...

τωρα για τα υπολοιπα, αυτοι που πανε με ανηλικα 8-9 πρεπει να εχουν καποιου ειδους προβλημα στον εγκεφαλο. δλδ οκ το σωμα του θυματος σιγουρα δεν θα εχει σχηματιστει καλα, τα κοριτσακια δεν εχουν καμπυλες τοτε, οποτε ο μονος λογος που μπορει να παει καποιος ειναι γιατι δεν ειχε την επιλογη μιας κανονικης γυναικας (και μιας φυσιολογικης σεξουαλικης ζωης), κι ετσι εμαθε στα μικρα (που ειναι κι ευκολος στοχος). αν το γευτεις μια φορα συνηθιζεις και μετα το θες κι αλλη, μεχρι που μπορει να κυνηγας και μικροτερες ηλικιες.

υπαρχουν κι αλλοι λογοι που μπορω να σκεφτω (πχ η αγνοτητα), και πιο αρρωστοι, αλλα ας το αφησουμε γιατι θα ξαναφαω καμια προειδοποιηση παλι και δε το θελω.

BrokeN_DoLL
12-01-2011, 16:39
εγω προσωπικα χεστηκα για το τι κρυβει ο εγκεφαλος ενος παιδεραστη,αν εχει λιγοτερη η περισσοτερη λευκη ουσια!ευχαριστως σε εναν τετοιο θα του εβγαζα τα αντερα απο τον κωλ@!

ναι αλλα σκεψου κ οτι κ κεινοι κατα ποσοστο 80% ηταν κακοποιημενοι απο παιδια.....το παιδακι που σημερα λυπομαστε που κακοποιησε καποιος, σε 20 χρονια θα ναι αυτος που μισουμε σημερα!

dora-agxos
12-01-2011, 16:47
ναι αλλα σκεψου κ οτι κ κεινοι κατα ποσοστο 80% ηταν κακοποιημενοι απο παιδια.....το παιδακι που σημερα λυπομαστε που κακοποιησε καποιος, σε 20 χρονια θα ναι αυτος που μισουμε σημερα!

οχι ολοι μι!δεν καταληγουν ολοι παιδαιραστες..θα συμφωνησω και με τον κενο παραπανω,το πιστευω ακραδαντα οτι ενα ποσοστο παιδεραστων,δεν ειχαν φυσιολογικη σεξουαλικη ζωη και κατεληξαν στον ευκολο στοχο,μαλιστα καπου το εχω διαβασει!τελος παντων ειναι μεγαλο κεφαλαιο και ναι δεν το κρυβω,τους μισω αφανταστα!καθε που ακουω μια τετοιου ειδους ειδηση στην τηλεοραση,αφριζω πραγματικα μεσα μου!αν συνεβαινε κατι τετοιο στο παιδι μου,δεν θα πηγαινα ουτε στην δικαιοσυνη ουτε πουθενα!δεν χρειαζεται να γραψω τι θα εκανα..

BrokeN_DoLL
12-01-2011, 18:14
ναι απλα μιλαω για μελετες κ πλειοψηφια, σιγουρα υπαρχουν κ εξαιρεσεις δεν το συζητω

esoteriki_dynami
12-01-2011, 22:11
Ακριβώς, η παιδεραστία οφείλεται κατά τη γνώμη μου και στην ελλιπή σεξουαλική ζωή όμως η κυριότερη αιτία νομίζω είναι η
προσκόλληση του προσώπου στην παιδική ηλικία (ψυχολογικά). Διότι παρόλο που το πέρασμα του χρόνου είναι αναπόφευκτο προκαλώντας την σωματική ανάπτυξη και την εμφάνιση ενός μεγάλου προσώπου, η ψυχολογική ανάπτυξη δεν ακολουθεί το πέρασμα του χρόνου. Έτσι ένας 50 ρης μπορεί να έχει άλυτα συναισθήματα παιδικής ηλικίας , που επηρεάζουν την σεξουαλική του έλξη.

Η προσπάθεια των παιδόφιλων να εκλογικεύσουν την έλξη τους είναι αναμενόμενη διότι βρίσκονται σε διαρκή σύγκρουση με τον εαυτό τους (λογική-συναίσθημα) και προσπαθούν -μάταια- να έρθουν σε μια ισορροπία κάνοντας χρήση λογικών επιχειρημάτων.

Σαφώς και η λογική τους είναι αβάσιμη δεδομένου ότι ένα μικρό παιδί δεν προχωρά στη σεξουαλική επαφή ή χάδια από φυσιολογικό ενδιαφέρον και έρωτα , αλλά από άλλη αιτία (φόβο, προσπάθεια κάλυψης του κενού του γονιού για μεγαλύτερες ηλικίες παιδιών κτλ)

BrokeN_DoLL
13-01-2011, 12:18
μμμμμ δεν νομιζω πως επειδη εχασε καποιος τα παιδικα τ χρονια κ νιωθει τωρα παιδι, να θελει να κανει σεξ με παιδια.....το πολυ πολυ να ειχε κανα παλιπαιδισμο!!!!! οπως κ να το κανουμε σεξ με ζωα και παιδια ειναι ανωμαλια κ οφειλεται σε κατι που τον προτρεπει να το κανει!

esoteriki_dynami
13-01-2011, 15:58
Noμίζω ότι πρόκειται για ένα συνδυασμό παραγόντων. Αφενός ο άνθρωπος αυτός δεν έχει ομαλές σχέσεις με συνομηλίκους του επειδή παρουσιάζει έντονα στοιχεία παλιμπαιδισμού (ειναι κολλημενος στην παιδικη του ηλικια σε εντονο βαθμο που δεν του επιτρεπει ομαλη καθημερινοτητα). Αυτο τον ωθει να θελει να ξαναζησει την παιδικη του ηλικια. Να γυρισει πισω κατα καποιο τροπο. Αυτα τα εντονα συναισθηματα τον ωθουν στο να 'χαθει' σε ενα τετοιο κοσμο με το να ερθει σε επαφη με μικρα παιδια. Η σεξουαλικη του ελξη δλδ δεν ειναι τιποτα αλλο απο την αναγκη του να προκαλεσει στον εαυτο του την ψευδαισθηση οτι καταφερε και εγινε παλι παιδι. Εστω για αυτο το 'λιγο' χρονικο διαστημα.

BrokeN_DoLL
13-01-2011, 16:59
ΠΩΣ γινεται να πιστευει πως θα γινει παλι παιδι σοδομιζοντας αλλα παιδια?! δεν στεκει αυτο που λες!!!

esoteriki_dynami
13-01-2011, 18:03
Δεν μιλω περι σοδομισμου. Μερικοι αναζητανε την παιδικη συντροφικοτητα και τον παιδικο ερωτα , που δεν εζησαν και τους εμεινε εντονο απωθημενο.

Σχετικα με βιαια περιστατικα εναντι παιδιων, μια αιτια θα μπορουσε να ειναι οτι οταν ηταν παιδι εζησε πολυ ασχημες στιγμες , και δεν χαρηκε οπως τα αλλα παιδια. Ετσι ανεπτυξε συναισθηματα ζηλιας τοσο εντονης που θελει να τιμωρησει τα παιδια και να τους στερησει την προοπτικη να ειναι χαρουμενα, οπως ακριβως το ιδιο συνεβη και με αυτο τον ανθρωπο.

Remedy
13-01-2011, 18:19
συμφωνω με την μι στο οτι δεν μπορει η παιδοφιλια να ειναι εκφραση παιδικοτητας η παλιμπαδισμου, καθως η σεξουαλικη συμπεριφορα και ειδικα η επιβαλλόμενη η και βιαιη σεξουαλικη συμπεριφορα προς τριτους, δεν εχει καμια σχεση με την παιδικοτητα.
μαλλον με τεραστια απαξιωση του εαυτου εχει να κανει , με ανικανοτητα κοινωνικης προσαρμογης και φοβο του να γινει αντικειμενο κριτικης ο παιδοφιλος..ενα παιδι ειναι θεσει αβουλο και ευκολο θυμα χειρισμου, το ατομο προφανως εχει ανικανοτητα να προχωρησει σε ισοτιμες σχεσεις, οπου κρινεται και δεχεται την προσωπικοτητα του αλλου..

οσο για τις ηλικιες, η ηλικια μεχρι την οποια ισχυει η αποπλανηση ανηλικου ειναι τα 16 κι οχι τα 18 που ειναι η ενηλικιωση. προφανως με ορους βιολογικης ωριμοτητας υποθετω...
εννοειται οτι η ασκηση σεξουαλικης βιας, δεν εχει ηλικια και απαγορευεται απο ολους προς ολους..

BrokeN_DoLL
13-01-2011, 18:47
εχω διαβασει ενα καταπληκτικο βιβλιο, που δυστυχως δεν ειναι μεταφρασμενο στα ελληνικα, κ ονομαζεται ''how could she'' . ειναι βιογραφια το εγραψε μια κοπελα η οποια βιαζοταν μαζι με την αδερφη της απο τον πατριο της, με συγκαταθεση της μανας της, απο τον παπου κ την γιαγια (απο την μερια του πατριου), απο τον παππου (απ την μερια της μανας), κ μετα την πλασσαρανε και σε φιλους τους παιδεραστες.

η κοπελα επειδη βιαζοταν απο την ηλικια των 5 κ μαλιστα καθημερινα, μεγαλωσε φυσικα εχοντας πολλα προβληματα υγειας. σωματικης και ψυχικης. καταφερε ομως να κανει οικογενεια κ να συντηρησει την αδερφουλα της που το χασε τελειως........ επισης εκανε μυνηση στην μανα της..............

ειναι τρομερο να διαβαζεις την μαρτυρια ενος τετοιου ατομου. ηταν ενδιαφερον που ελεγε πως μικρη σκεφτοτανε πως αυτα ολα γινονταν για καποιο σκοπο κ επειδη το οριζουν ενηλικες, θα ναι κατι που ειναι φυσιολογικο κ το κανουν και σε αλλα παιδακια!!!!!

οταν ενα παιδι μεγαλωνει με λαθος τροπο σκεψης, μπερδεμενο με μισος και αγαπη να αμφιταλαντευεται σχετικα με τα γονικα τους προσωπα που υποτιθεται τα προστατευουν, πως ειναι δυνατον η πλειοψηφια να βγει νορμαλ? πως?

ειχα εναν φιλο τον αντρεα που ο πατερας του, αυστηρος στρατιωτικος, καθε φορα που ο αντρεας εκανε η ελεγε κατι που ενοχλουσε τον πατερα του, τον τιμωρουσε ξυριζοντας του το κεφαλι γουλι.....
ο αντρεας τοτε εκλαιγε, αλλα μολις πηγαμε 20 χρονων μου ελεγε ποσο καλα εμαθε απ τον πατερα του κ ποσο καλη μεθοδος διαπαιδαγωγησης ηταν εκεινη!!!! ο αντρεας φανταζεστε να κανει καποτε κορη τι εχει να γινει....

dora-agxos
13-01-2011, 18:53
προσπαθω να βρω ενα βιντεο απο τον δουρη που ηταν στην κλουβα και του ειχαν κανει τα μουτρα κρεας οι κρατουμενοι!me εσυ που τα βρισκεις αυτα,αν το εχεις δει-βρει αυτο το βιντεο στειλτο μου!

BrokeN_DoLL
13-01-2011, 18:54
hahahahahaahahhaha οκ θα το ψαξω εκτενεστερα και θα το βρω που θα παει!!!!!

BrokeN_DoLL
13-01-2011, 19:06
ρε συ δωρα δεν βρισκω τπτ γμτ γιατι υποτιθεται επισημα, οτι αυτοκτονισε!!!!!!

dora-agxos
13-01-2011, 19:16
πριν αυτοκτονησει!!(εννοειται)μα λιστα αυτο το βιντεο τραβηχτηκε και παιχτηκε στις ειδησεις στον πηγαιμο του για την κερκυρα!ακομα θυμαμαι τον πατερα μου, ο οποιος ειναι νταλικερης και ετυχε να ειναι πισω απο την κλουβα,να μου περιγραφει πως τρανταζοταν η κλουβα απο το ξυλο που επεφτε μεσα!εδω περασε υπεροχα..εχουμε τις χειροτερες φυλακες στην ελλαδα!και δεν πιστευω οτι αυτοκτονησε!τον βιασαν και τον σκοτωσαν!

BrokeN_DoLL
13-01-2011, 19:20
ναι εννοειται πως τον βιασαν και τον σκοτωσαν! στις φυλακες ετσι κανουνε στους παιδεραστες

dora-agxos
13-01-2011, 19:21
ναι εννοειται πως τον βιασαν και τον σκοτωσαν! στις φυλακες ετσι κανουνε στους παιδεραστες

ξερω οτι θα παρεξηγηθω..αλλα καλα τους κανουν!δεν θελουν σκοτωμα αυτοι!15 βιασμους την ημερα θελουν απο μαντραχαλους για να δουν την γλυκα!και με τον πιο ανωμαλο τροπο!

BrokeN_DoLL
13-01-2011, 19:22
μα απλα να πεθανει καποιος δεν εχει νοημα. αυτο τον λυτρωνει. το να υποφερει ειναι το θεμα

dora-agxos
13-01-2011, 19:27
μα αυτο ειπα!να τον βιαζουν ωσπου να πεθανει απο φυσικα αιτια!αν και εγω θα του ειχα κ γιατρο απο πανω να τον κραταει ζωντανο!αστο δεν θελω να σου πω τι θα του εκανα!μια ταινια σχετικη που ειχα δει ηταν το seven days αν θυμαμαι καλα!μιλαμε ηδονη βασανισματος σε παιδεραστη!

BrokeN_DoLL
13-01-2011, 19:31
xax περιεργο που το αναφερεις κ γω χτες εβλεπα ενα θριλερ το tortured με κατι γονεις που απηγαγαν τον δολοφονο του παιδιου τους κ τον βασανιζανε κρατοντας τον ζωντανο στο υπογειο. φυσικα οταν πεθανε ανακαλυφθηκε πως ειχαν απαγαγει λαθος καταδικο....βασανιζανε εναν λογιστη που ηταν μεσα για οικονομικες απατες.................

BNW24
14-01-2011, 01:30
http://panacea.med.uoa.gr/topic.aspx?id=244

Απ΄ότι καταλαβαίνω επιτρέπεται το σεξ με άτομα από 15 και πάνω. Κάνω λάθος ;

Remedy
14-01-2011, 03:39
http://panacea.med.uoa.gr/topic.aspx?id=244

Απ΄ότι καταλαβαίνω επιτρέπεται το σεξ με άτομα από 15 και πάνω. Κάνω λάθος ;

συμπληρωμενα 15 και πανω. δλδ στο 16ο ετος τους και πανω.
αλλα με την συμφωνη γνωμη τους εννοειται.....

BrokeN_DoLL
14-01-2011, 13:43
τοτε γιατι ειχε κατηγορηθει ο Κορκολης??????????????????????

oboro
14-01-2011, 14:13
Μα για να δικαιωθει ο Τριανταφυλλοπουλος και ο καταδιωκτικος, δηθεν ηρωικος ψυχαναγκασμος του! Μας εχει στα υπ' οψιν ολους αυτος ;) Ε τοτε μας ειχε σιγουρα τελος παντων.

Συμφωνω με τους προηγουμενους οτι ο παιδοφιλος δεν ειναι νοσταλγος της παιδικοτητας, αλλα δολοφονος της...

RainAndWind
14-01-2011, 14:24
Mowaaaahax, γεια στο στόμα σου ρε oboro! Τι δημοσιοτραμπούκος! Αυτό το κυνήγι μαγισσών που έγινε στον Κορκολή, ήταν τόσο ανήθικο και ποταπό που καμία σχέση ούτε είχε ποτέ με δημοσιογραφία, ούτε καν με εισαγωγή αμυγδαλωτών από την Τουρκία. Ξεχειλώνοντάς το κι άλλο, μη σου πω ότι για τον Τριαντ η δημοσιογραφία ισούται με τον αυνανισμό του (σε όλα τα σόγια παρόντα ξαδέρφου) που πέρασε την εφηβεία του με το μάτι του αγκαζέ με την κλειδαρότρυπα του υπαίθριου καμπινέ/λουτερί της θειας Λόλας.;P

oboro
14-01-2011, 15:03
Α, δημοσιογραφος ειναι στο επαγγελμα? ελα ρε συ... Wow. Δε λεω, το "ηξερα" μεν μεσα μου, αλλα χωρις πλακα τωρα, δεν ειχε περασει το κατωφλι της συνειδησης μου αυτη η πληροφορια μεχρι τουτη τη στιγμη. Ισως γιατι δεν εχει καμια μα καμια ουσια η πληροφορια "Ο Μακης δημοσιογραφει για τα προς το ζην". Η και γιατι η συνειδηση μου υπολειπεται συμπαντικως του νταβατζη της δημοσιομανιας.

Για τον "Τριαντ"... Λολ. Τυφλα να 'χουν οι Τριαδες του Χονγκ Κονγκ, οντως! Ου μπλεξεις and no mistake.

BrokeN_DoLL
14-01-2011, 16:17
τα μαθατε οποιος λεει το ονομα του πληρωνει προστιμο................οπως και για τον νταλαρα

change
11-04-2011, 19:02
lamegirl πραγματικα μπραβο σου..σιγουρα δεν μπορω να καταλαβω πως νιω8εις..δεν μπορω να δικαιολογησω καμοία συμπεριφορα εκτος απο την δικη σου..χαιρομαι που υπαρχουν αν8ρωποι με τετοια δυναμη μεσα τους..
πανε σε ενα τει που εχει εστια, παρε την ζωη στα χερια σου.δουλεψε καπου..φυγε απο το μερος που εισαι και κατεστρεψε τις αναμνησεις σου μαζι.ξερω οτι ειναι δυσκολο αλλα σκεψου οτι ολα ηταν ενας κακος εφιαλτης και οτι τωρα εισαι μονη σου πολυ μακρια.βρες μια δουλεια.αν εχεις την δυναμη να ξεπερασεις κατι τετοιο τοτε εχεις την δυναμη να ξεπερασεις τα παντα.δεν ξερεις ποση δυναμη μου εδωσες αυτην την στιγμη.νιω8ω σχεδον ανοητη για τα μικρα προβληματα μου.μπραβο σου και παλι μπραβο σου πραγματικα αξιζεις και βαλε τα δυνατα σου με την βοη8εια του 8εου η ακομα και της εκκλησιας να φυγεις μακρια και να τα καταφερεις.

οσο για τους παιδεραστες δεν υπαρχει καμμοια δικαιολογια, μακαρι να υπηρχαν τα βασανιστηρια γι αυτους τους αν8ρωπους(μιλωντας παντα για ατομα που δεν ειχαν παρομοια εμπειρια, γι αυτα που ειχαν δεν εχω αποψη)

Kaciopea σε καταλαβαινω απολυτα για την αντιδραση σου για το παιδι σου..αν στο μελλον παντα καποιος πειραζε το παιδι μου 8α τον εκοβα κομματακια αν ειχα παρει ηρεμιστικο.απλα μην του μεταδωσεις κανεναν φοβο σου ωστε να γινει ευτυχισμενο.απλα να προσεχει

σε αυτο που ακουσα για τα 15 χρονα που ντυνονται σαν 20 χρονα και δικαιολογειται ετσαι η παιδεραστια δεν το σχολιαζω καν!ντροπη σου και που το εγραψες οποιος και να ησουν.σκεψου μονο να ηταν το παιδι σου.!!!!

Naruda
13-04-2011, 14:26
Γενικα σπαζομαι παρα πολυ οταν ακουω το εξης :'' Tα 15-16χρονα του σημερα ειναι σεξουαλικως ενεργα και πολυ προχωρημενα οποτε και επειτρεπεται να συναπτουν σχεσεις μαζι τους μεγαλυτεροι''. Συμφωνω οτι ειναι πολυ προχωρημενα για την ηλικια τους αλλα δεν παυει οσο εξυπνα ή δεν ξερω και εγω τι ειναι να εχουν την ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ωριμοτητα της αντιστοιχης ηλικιας.
Οταν ακουω 25-30 χρονων να μπλεκουν με τετοιες ηλικιες χρησιμοποιωντας την παραπανω δικαιολογια τρελλαινομαι!!!
Κατ'εμε μονο ενας κομπλεξικος που δεν θελει να εμπλακει με καποιον στην ηλικια του για να μην φαει τα μουτρα του ή με καποια σεξουαλικη δυσλειτουργια ή κομπλεξ θα εκανε κατι τετοιο!
Αν ειναι να κανουν σεξ ας το μοιραστουν με παιδια της ηλικιας τους ή αντε ελαχιστα μεγαλυτερα..

Και επειδη θα ακουσω ισως διαφορες δικαιολογιες ξανα θα σας πω το εξης.
Ας πουμε εγω που ειμαι γυναικα .... εαν τωρα που ειμαι σχεδον 30 τα εφτιαχνα με ενα αγορι 15-16-17 και 18 να μην σου πω ακομα και εαν ειναι το πιο ξεπεταγμενο... ο πιο αληταρας που κυκλοφορει πιστεψτε με θα του εκανα (αν ηθελα) το μυαλο σουπα. Συναισθηματικα θα μπορουσα να το διαλυσω το παιδι.
Μπορει να προκληθει μεγαλη ζημια απο μια τετοια σχεση. Πολυ μεγαλη και να στιγματισει ψυχικα τον ανηλικο για παρα πολυ καιρο .
Μην ξεχναμε οτι η επιδειξη σεξουαλικης ''ωριμανσης'' για εναν εφηβο αποτελει και μεσο κοινωνικοποιησης ... τα παιδια αυτα πιστευουν πως τους προσδιδουν status.
Θελουθν να τραβανε την προσοχη, παιρνουν επιβεβαιωση απο ολο αυτο.
Ειναι ευθυνη του ενηλικου να αποτρεψει την συναψη μιας τετοιας σχεσης ακομα και αν σε πρωτη φαση τον τραβαει ενα τετοιο ''15χρονο''
Τα παιδια αυτα εχουν δικαιωμα να ωριμασουν φυσιολογικα ειτε επιλεγουν να ειναι σεξουαλικως ενεργα ειτε οχι.
Δεν υπαρχει τιποτα πιο ανηθικο απο καποιον που εμπιπτει στην παραπανω κατηγορια. Και ανηθικο/προστυχο οχι με την εννοια που χρησιμοποιειται σημερα αλλα συμφωνα με τα απωτερα κινητρα του.