PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Περί παντρειάς.

olgaki1975
25-07-2013, 10:19
Στενοχωριέμαι πολύ που δεν θα παντρευτώ τελικά. Είμαι 37 χρονών και όλα δείχνουν ότι δεν έχω μέλλον σε αυτόν τον τομέα και ούτε και σε κανέναν άλλον για την ακρίβεια. Σαν να στατάτησε η ζωή μου και πέθανα από ένα διάστημα και μετά και υποζώ κατα κάποιον τρόπο τώρα στην ουσία είμαι νεκρή- ζωντανή. Η μαμά μου λέει ότι παντρεύονται οι άξιες και έξυπνες και αυτές που δεν παντρεύονται είναι χαζές και άχρηστες. Πριν τα 24 μου είχα πολλές προτάσεις γάμου και μερικές ήτανε και πολύ καλές μάλιστα μετά τι έγινε δεν ξέρω και δεν με ήθελε κανένας για γάμο έτσι ξαφνικά χάθηκε το όνειρο να γίνω και εγώ μητέρα να αγκαλιάσω το παιδί μου, το δικό μου το παιδί. Αισθάνομαι μελαγχολία και πικρία γιατί όλοι μα όλοι να μπορούνε να αποκτήσουνε αυτό που θέλουνε και εγώ όχι, γιατί σήμερα όλοι παντρεύονται εκτός από μένα μόνο εγώ θα μείνω στο ράφι, "γεροντοκόρη". Μακρυά από την χαρά της οικογένειας και πώς θα περάσουνε τα υπόλοιπα χρόνια της ζωής μου σύνολο 40+ μέσα στην μονοξιά;; Και αν πεθάνουνε οι γονείς μου, θα μείνω εντελώς ΄μόνη;;;; Αυτά στροβιλίζουν συνέχεια στο μυαλουδάκι μου και με κάνουνε δυστυχισμένη..... Αλήθεια τι θα κάνω αν δεν παντρευτώ;;; Από μικρή το είχα δεδομένο ότι κάποτε θα παντρευτώ και θα κάνω οικογένεια και τώρα γιατί να τύχει σε μένα κάτι τέτοιο;;; Γιατί εγώ να αποτελώ εξαίρεση του κανόνα;;; Μου φαίνεται σαν να με κυνηγάει μια κατάρα.

frozen
25-07-2013, 10:29
olgaki1975 μεχρι τα 24 ειχες σχεσεις δηλαδη και μετα απο τοτε πως εγινε και εμεινες μονη σου; Τι παει να πει "Πριν τα 24 μου είχα πολλές προτάσεις γάμου και μερικές ήτανε και πολύ καλές μάλιστα μετά τι έγινε δεν ξέρω και δεν με ήθελε κανένας "; Απο εκει θα ξεκινησεις απο αυτο που σου υπογραμμισα.

olgaki1975
25-07-2013, 10:53
Εγώ από τα 24 έπαθα κατάθλιψη από κάποια γεγονότα και παράτησα τον εαυτό μου και δεν ενδιαφερόμουνοουνα για την εμφάνισή μου.

...

frozen
25-07-2013, 11:25
Ολγακι ακουσε με λιγο, εχω δουλεια και θα φυγω πριν ομως θα σου πω δυο λογια. Περασαν λιγα χρονια που τα θεωρεις χαμενα απ ο,τι καταλαβα, θες και τα επομενα να περασουν ετσι οπως περασαν και τα προηγουμενα η προτιμας να το αλλαξεις αυτο; Οπως πολυ σωστα ειπες εχεις ακομα 40+ χρονια ζωης. Θες να τα περασεις μεσα στο παραπονο η να οργανωθεις,να ανασκουμπωθεις και να κανεις μια νεα αρχη; Μην σκεφτεσαι τι κανουν οι αλλοι η τι περασες απο τα 24 σου και μετα, αυτο σε τραβαει πισω και τωρα αυτο που χρειαζεται ειναι να ενεργοποιηθεις....Δεν ενδιαφεροσουν λες για την εμφανιση σου, τωρα ενδιαφερεσαι; Εχεις γενικα ενδιαφεροντα στη ζωη σου;
Γαμοι γινονται και στα 40 και στα 50 και στα 60 ο γαμος ομως μονο που δεν λυνει προβλήματα, τα πολλαπλασιαζει.
Δεν σου λεω πως δεν θα παντρευτεις σου λεω πως ο γαμος δεν πρεπει να ειναι το θεμα που πρεπει εχεις σε προτεραιοτητα.
37 χρονων εισαι νεοτατη βρε για να σκεφτεσαι τετοια πραματα. Αντε Ο,τι θες γραψε μου και οταν ξαναμπω θα σου απαντησω.

Tomhet
25-07-2013, 11:36
Όλγα εγώ είμαι 30 και δε θέλω να παντρευτώ...
τι με κάνει αυτό στα μάτια σου?

unlucky
25-07-2013, 18:26
ολγα μου καλησπερα, σε καταλαβαινω...δεν ειναι τοσο το αγχος του γαμου οσο της μητροτητας σωστα?
και γω ηθελα πολυ να παντρευτω και γενικα μου αρεσει πολυ η οικογενεια, λατρευω τα παιδια! αλλα θελω να κανω εναν καλο γαμο και μια καλη οικογενεια και οχι να παντρευτω απλα για να παντρευτω.
Αν αγαπας τον εαυτο σου πρεπει να αρχιζεις να φροντιζεις ξανα την εμφανιση σου και να το κυνηγησεις αφου δεν θελεις να μεινεις μονη απο επιλογη. Εισαι 37 χρονων αλλα οχι 47...λες οτι επαθες καταθλιψη, παιρνεις φαρμακευτικη αγωγη ακομη?
εδω η χαλι μπερι παντρευτηκε και εκανε παιδι στα 46!!!!!!

vagpap
25-07-2013, 21:38
Η Χαλι , π μονο χαλι δεν ειναι .. αν εχω καταλαβει καλα η Ολγα , π εχω διαβασει πολλα κειμενα της , φοβαται πιο πολυ την μοναξια . Δεν ξερω , σωστα Ολγα ?
Να σε ' παρω ' εγω να ησυχασουμε ( χωρις προικα , κ μονο αν περιποιηθης τον εαυτο σου ) ? Ασε θυμηθηκα , εχω προτεινει στην howtodream , k μαλλον δεν τοχει παρει χαμπαρι ακομα.....να δουμε αν το παρει τι θα γινει....μου μυριζει χυλοπιτα..

giorgos panou
25-07-2013, 23:11
Ολγα μου, αυτο που σε εχει κανει να νιωθεις ετσι ειναι τα λογια της μαμας σου, η παραδωση της χωρας μας που θεωρει τον γαμο κατι σαν δεδομενο! ειναι τα κομπλεξ που μας μεταφερουν οι γωνεις μας! μην τρελενεσαι !ο γαμος -ποσο μαλον στην εποχη αυτην, οπου το χρημα βγαινει πολυ δυσκολα! ο γαμος λοιπον ειναι κατι που ζητα πολλα εξοδα και οχι μονο! ο ανθρωπος που θα βρεις, θα ζησεις μαζι του ολη σου την ζωη! ειναι πλυ μεγαλη αποφαση αυτη! κι δεν πρεπει να γινει επιπολαια και μια βιασινη!
Στα 24 χρονια σου ειναι λογικο να σου ελεγαν για γαμο, ειναι η ηλικια οπου οι πιο πολλοι ανδρες θελουν να ειναι η γυναικα τους, οπως ξερεις συνηθως ο ανδρας ειναι πιο μεγαλος απο την γυναικα σε εναν γαμο, και η παραδωση, η ιστορια που μας εχουν περασει οι δικοι μας ειναι οτι η γυναικα πρεπει να ειναι μεχρι 25 για να παντρευτει! η αληθεια ειναι πως τα 23-24 χρονια ειναι ισως η πιο καλη ηλικια για να μεινει μια κοπελα εγκυος,το λενε οι γιατροι, οτι αυτη η ηλικια ειναι η πιο καλη για να κανει παιδι!
Αποψη μου ειναι να μην σε περνει απο κατω, σκεψου το σημερα, κοιτα τον εαυτο σου, την εμφανηση σου να ειναι προσεγμενη και καλα, μετα ψαξε και βρες καποιον που νομιζεις οτι μπορει να ειναι για παντα μαζι σου! απλα να ξερεις οτι ο ηδανικος ανδρας δεν υπαρχει!
Κι εμενα με απασχολη ο γαμος, εχω μετανοιωσει που δεν παντρευτικα πριν καποια χρονια μια κοπελα που θα ηταν υπεροχη σαν μανα,ηταν στα 24 χρονια της -τωτες- θα ηταν πολυ καλη παρεα σαν συζηγος - αφου στον γαμο δεν ειναι μονο ο ερωτας, πρεπει να μπορεις να περνας και ευχαρηστα τον χρονο σου με τη-το συζηγο και αυτη η κοπελα ηταν, απλα δεν ηταν τοσο ομορφη οσο ηθελα! παρα το οτι ειχε ολα τα αλλα, δλδη αυτο που τωρα ειναι το πιο μεγαλο κολημα ,το οικονομικο με αυτην την κοπελα δεν θα ειχαμε κανενα θεμα απεναντιας ηταν αρκετα ευκααστατη η οικογενεια της, αλλα τωτες ειμουν αρκετα περηφανος, δεν ηθελα, ειχα την ιδεολογια του ο ανδρας να μην ειναι πολυ πιο κατω οικονομικα απο την γυναικα του! βλεπεις ολοι μας ειχαμε πολλες λαθος αποψεις που με τον καιρο τις αλλαζουμε αλλα εχει αλλαξει και ο ανθρωπος δυστυχως!
Σημερα υπαρχει μια κοπελα που σοβαρα σκεφτομαι κατι τετοιο, αλλα φοβαμαι, φοβαμαι να κανω τετοιο βημα, βιαστηκο, αφου ειμαι ενας ψυχολογικα αρρωστος ανθρωπος πως θα κανω εγω γαμο και παιδι???? ενας αρρωστος σαν εμενα μπορει να κανει παιδι?

Deleted20082014
26-07-2013, 01:41
Τι μπορώ να σου πω κι εγώ... Ότι στα λόγια σου βλέπω τον εαυτό μου δέκα χρόνια μετά? Ότι ήδη κάνω τις ίδιες σκέψεις?
Βασικά αυτό που με ενόχλησε στα λεγόμενά σου και στο ότι δε βρέθηκε κανείς να σου ανταπαντήσει ήταν το "δεν ενδιαφερόμουν για την εμφάνισή μου". Δηλαδή αυτό τι σημαίνει? Ότι το να βρεις κάποιον προϋποθέτει το να είσαι στην τρίχα και φουλ στα πρόσθετα, και το να δείξεις μια ψεύτικη εικόνα θα σε κάνει αρεστή? Ε όχι! Κάποιος θα σε πλησιάσει και θα σταθεί δίπλα σου για όσα έχεις στην ψυχή σου και όχι λόγω της εμφάνισης! Εκτός και αν εξαιτίας των ψυχολογικών που είχες απέκρουες τον κόσμο, φαινόσουν ότι δεν είχες όρεξη για πολλά πολλά. Αρνούμαι να δεχτώ ότι δεν σε πλησίασαν λόγω εμφάνισης...Δεν θέλω να το πιστέψω.

vagpap
26-07-2013, 03:06
Αλκμηνη , μην μας τρελλανεις εντελως . Φυσικα κ η εμφανιση ειναι το πρωτο που θα μας ελκυσει σε μια γυναικα . Οχι νασαι , οπως λες στη τριχα κ στα προσθετα , αλλα να δειχνεις οτι αγαπας τον εαυτο σου , κ συνεπως τον φροντιζεις . Το να προσελκυσεις καποιον ειναι διαφορετικη ιστορια απο το να τον κρατησεις . Εκει μπαινει ο χαρακτηρας . Αληθεια , πιστευεις οτι υπαρχουν ανδρες που αδιαφορουν για την εμφανιση ?

Deleted20082014
26-07-2013, 03:22
Τι εννοείς "φροντίζω"??? Ο καθένας το εννοεί διαφορετικά!
Μερικές φορές και η απλότητα ελκύει...

vagpap
26-07-2013, 03:41
Εδω εισαι ρε Αλκμηνη ? Ξενυχτρω σαν κ εμενα . Ναι , συμφωνω , η απλοτητα ελκυει . Δεν χρειαζονται ακριβα ρουχα , για ναναδειχτεις , ουτε επιδευμενη συμπεριφορα ( το τελευταιο ειναι απωθητικοτατο ) . Το φροντιζω σημαινει , οχι περιττα κιλα , γυμναστικη και προσωπικη φροντιδα . Βεβαια , αυτα ειναι τα δικα μου κριτηρια , δεν σημαινει οτι πρεπει να τα ενστερνιζονται ολοι .
Και κατι τελευταιο , η ηττοπαθεια απωθει , οπως κ η ελλειψη αυτοπεποιθησης .

howtodream8
26-07-2013, 06:35
Η Χαλι , π μονο χαλι δεν ειναι .. αν εχω καταλαβει καλα η Ολγα , π εχω διαβασει πολλα κειμενα της , φοβαται πιο πολυ την μοναξια . Δεν ξερω , σωστα Ολγα ?
Να σε ' παρω ' εγω να ησυχασουμε ( χωρις προικα , κ μονο αν περιποιηθης τον εαυτο σου ) ? Ασε θυμηθηκα , εχω προτεινει στην howtodream , k μαλλον δεν τοχει παρει χαμπαρι ακομα.....να δουμε αν το παρει τι θα γινει....μου μυριζει χυλοπιτα..

Νιωθω συγκινηση...........vag......ειλικρ ινα......θα το σκεφτω!!

vagpap
26-07-2013, 06:55
Ελα how ,κοφτη πλακα ! σουχω γραψει κι αλλα στο ' εχουμε κ λεμε ' ριξε μια ματια pls .

Remedy
26-07-2013, 15:08
ολγα, αντι να ασχολεισαι με καταρες και ατυχιες, δες πρωτα τι περναει απο το δικο σου χερι για να πετυχεις αυτα που λες οτι θελεις.
μας εχεις πει σε τοσα μηνυματα ποσο εχεις παρατησει τον εαυτο σου, την εμφανιση σου, ακομα και την υγιεινη σου.
εχεις κανει κατι για ολα αυτα>?
διαφωνεις οτι ειναι στο χερι σου να τα βελτιωσεις?
δειχνεις να περιμενεις μονιμως καποιον να σε παρει απο το χερακι για να ζησεις την ζωη που ονειρευεσαι, αλλα εσυ δεν θελεις καν να κανεις τον κοπο να πλυνεις αυτο το χερακι...
παω στοιχημα οτι και για εσενα εχει σημασια η εμφανιση και η φροντιδα του αλλου. για τον απεναντι γιατι περιμενεις να μην εχει?
μηπως τελικα εχεις βολευτει στην γκρινια σου και σου ειναι πιο ευχαριστο να κλαιγεσαι απο το να κανεις κατι να βελτιωσεις την ζωη σου?

(βαγ σωστα τα περι εμφανισης, αλλα κακως τα περιοριζεις στις γυναικες. και των ανδρων η εμφανιση μετραει εξισου.καμια δεν θα σας πλησιασει για την αγνωστη, καλη ψυχη σας)

masterridley
26-07-2013, 15:48
Όλγα δηλαδή όλα τα άλλα τα χεις; Μόνο ο γάμος σου λείπει;

Γιατί σε κάθε θέμα που ανοίγεις όλο λες "εγώ πότε θα παντρευτώ" και καμία άλλη
λεπτομέρεια. Ρε συ μην το πάρεις προσωπικά αλλά μήπως σου έχει γίνει έμμονη
ιδέα;

Αν θες να σε βοηθήσουμε, ΑΝ γίνεται αυτό, πρέπει να μας πεις και τίποτα άλλο,
πως είναι οι περιστάσεις, τι ευκαιρίες υπάρχουν, τι γνωστούς έχεις κτλ.

olgaki1975
27-07-2013, 12:55
Γνωστούς δεν έχω πολλούς δυστυχώς γιατί είμαι όλη την ημέρα σπίτι μου. Δεν είναι όμως μόνο ο γάμος το πρόβλημα είναι και το ότι δεν έχω μια δουλειά στα κοινωνικά όλα είμαι ένας πάτος, ενώ όλοι συμμαθητές μου και οι φίλοι μου είναι επιτυχημένοι με τις οικογένειές τους οι περισσότεροι με τις δουλειές τους με όλα τους. Εγώ απλά τους κοιτάω από μακρυά και τους θαυμάζω για αυτά που έχουνε πετύχει και έχουνε καταφέρει. Πάει τελίωσε εγώ δεν είμαι άξια κοπέλα και ούτε προικισμένη με αρετές για να καταφέρω αυτό που έχει όλος ο κόσμος και να πετύχω και εγώ όπως ο περισσότερος κόσμος σε αυτήν την γη. Αχ,να ξέρατε πόσο δυστυχισμένη είμαι :( όλη την ημέρα γυρίζω από εδώ και από εκεί σαν το ρεμάλι και αν συνεχήσω έτσι για τα υπόλοιπα χρόνια της ζωής μου μάλλον δεν θα είμαι καθόλου καλά. Αφού μέχρι και σε γραφείο γνωριμιών πήγα και δεν έγινε τίποτα και εκεί τζίφος.

Remedy
27-07-2013, 13:37
αχ βρε ολγακι...
ασε τους γαμους και επικεντρωσου να βελτιωσεις οτι μπορεις πανω σου και συγκεντρωσου να βρεις μια δουλιτσα.
ο γαμος δεν λυνει κανενα προβλημα, δημιουργει περισσοτερα. σημερα σε εναν γαμο πρεπει να δουλευουν και οι δυο. μην φανταζεσαι οτι αν παντρευτεις θα σε φορτωθει καποιος που θα δουλευει για δυο.
αν εσυ συμμαζευτεις, βελτιωθεις και βρεις και μια δουλεια, ο,τι δουλεια κι αν ειναι, θα κανεις και καποιες γνωριμιες και θα ερθει και ο γαμος αν τον θελεις τοσο πολυ. αλλα με το να καθεσαι και να κλαις επειδη εισαι ανυπαντρη,δεν θα αλλαξει τιποτε

Lena01
27-07-2013, 14:26
Kαλημέρα!!!!!
Ολγάκι, συμφωνώ απόλυτα με τα παιδιά.... εστίασε σε σένα, να ζεις όμορφα, να κάνεις πράγματα δημιουργικά για να νιώθεις καλά, κι αν είναι θε να 'ρθει, αλλιώς ας προσπεράσει....
Σκέφτεσαι όπως θα σκεφτόταν μια γυναίκα 38 χρόνων το 1960 και όχι το 2013....Ο γάμος σήμερα δεν εξασφαλίζει μια γυναίκα, ίσα ίσα προσφέρει με ίσους όρους, οπότε όλο αυτό που περιγράφεις είναι μια φαντασίωση.... Και το παιδί όταν δεν υπάρχει μια σχέση δυνατή με ένα καλό οικονομικό υπόβαθρο πώς θα μεγαλώσει?
Κοίτα λοιπόν τον εαυτό σου, ξεκίνα γυμναστήριο, γράψου σε συλλόγους ζωγραφικής, χορών, πεζοποριών, κλπ., πήγαινε κανένα ταξιδάκι και ανακάλυψε μέσα σου τί θέλεις να κάνεις? μήπως να μπεις σε καμιά σχολή? ποτέ δεν είναι αργά!!!!
Και στις δουλειές τα δεδομένα έχουν αλλάξει, δεν είναι όπως το 1960 που στα 20 έμπαινες σε τράπεζα και έμενες εκεί ως τη συνταξη......
38 χρονών είσαι πάρα πολύ νέα.... έχεις τόσα πράγματα να κάνεις.... άρπαξε την ευκαιρία!!!!

unlucky
27-07-2013, 15:32
Συμφωνω στα οσα λετε οτι χρειαζεται να βρει μια δουλεια..ομως τα υπολοιπα ξεκινα γυμναστηριο, γραψου σε μαθηματα ζωγραφικης κτλ πως θα τα κανει αν δεν εχει την οικονομικη δυνατοτητα? στα λογια ειναι ολα τοσο ευκολα..
ειδικα ετσι οπως ειναι η κατασταση σημερα με τις δουλειες ειναι ολα υπερβολικα δυσκολα!
εσυ ολγα εχεις σπουδασει κατι?

Lena01
27-07-2013, 15:48
έχεις δίκιο.... όμως υπάρχουν πολύ οικονομικές προσφορές, ακόμη και δωρεάν προγράμματα από τους δήμους...
Αν μένει Αθήνα θα βρει 1000 ευκαιρίες....
Το θέμα είναι να βγει έξω από το σπίτι, να δραστηριοποιηθεί και να πάρει τα πάνω της ψυχολογικά... τώρα το πώς είναι δευτερεύον πιστεύω...

Remedy
27-07-2013, 15:48
ανλακι, δεν θελουν ολα λεφτα.
το να διορθωσεις την διατροφη σου αν εχεις παρει κιλα, δεν θελει λεφτα, το ν αρχισεις να τρεχεις η να περπατας αν δεν μπορεις να πας γυμ, δεν θελει λεφτα, το να κανεις ενα μπανιο αν εχεις αδιαφορησει για την υγιεινη σου ,δεν θελει λεφτα. και ΠΟΛΛΕΣ δραστηριοτητες ακομα και σημερα, σε δημους κλπ, γινονται χωρις καθολου η με ελαχιστα λεφτα.
ας μην βρισκουμε δικαιολογια και στα λεφτα για να αδρανουμε, αρκουν οι αλλοι λογοι...

unlucky
27-07-2013, 16:06
ημουν απο αυτες που ειπα να αρχισει να περιποιειται η κοπελα τον εαυτο της!

εγω μιλησα για τις δραστηριοτητες που ανεφερε η λενα, προσωπικα το γυμναστηριο του δημου στην πειροχη μου ειναι κλειστο λογω καλοκαιριου :(

επισης καλως ή κακως αν δεν εχεις χρηματα να κινηθεις δεν καταφερνεις και πολλα...δυστυχως

Deleted20082014
27-07-2013, 17:04
Χωρίς λεφτά δεν κινείται τίποτα, δυστυχώς!!!!
Η δίαιτα βοηθά στην οικονομία, αλλά αν δεν έχεις λεφτά για να πληρώσεις την ευδαπ ούτε μπάνιο δεν κάνεις!!! :Ρ

Lena01
27-07-2013, 17:25
Yπέθεσα ότι η κοπέλα έχει κάποιο ποσό το μήνα για να βιοπορίζεται... αλλιώς δεν γίνεται... δηλαδή μέχρι τώρα πώς ζει?
Αν αντιμετωπίζει τόσο σοβαρό πρόβλημα επιβίωσης ώστε να μην υπάρχουν λεφτά ούτε για το νερό, τότε δεν υπάρχει λόγος να συζητάμε καν για γάμο....η επιβίωση έρχεται πρώτη!

Αν όμως έχει κάποια λίγα χρήματα πχ ένα 100ευρω το μήνα, δεν λέω κανένα φοβερό και τρομερό ποσό, με καλή διαχείριση, μπορεί να κάνει πράγματα...και εξαρτάται βέβαια πού μένει...
πχ στην επαρχιακή μου πόλη ο δήμος έχει δωρεάν γυμναστήριο με προγράμματα, μέχρι και γιογκα κάνουμε, κολύμβηση, aqua aerobic, κλπ....δωρεάν μαθήματα για ζωγραφική, εικαστικά, κοσμήματα, μουσική, χορό....
μια φορά το μήνα θα κάνω καμιά light πεζοπορία με ορειβατικό σύλλογο... το κόστος δεν είναι πάνω από 20-25 ευρώ. Επίσης όποτε δεν βαριέμαι, προσφέρω εθελοντικά τις υπηρεσίες μου σε μια τοπική εθελοντική οργάνωση πχ βάφουμε τοίχους νοσοκομείων, παγκάκια σε πάρκα, κλπ...
Το χειμώνα που έφτιαχνα το πρόγραμμά μου δεν υπήρχε μέρα εκτός σ/κ που να μην έχω μία έστω ασχολία... αφού έλεγα ότι θα πάθω υπερκόπωση από τις πολλές δραστηριότητες...
Καταλαβαίνω όσα λέτε περί χρημάτων, έχω γνωστούς που όταν τούς λέω τί κάνω, με ρωτάνε πώς διαθέτω τόσα λεφτά ενώ στην ουσία δεν ξοδεύω παρά ελάχιστα... τη μετακίνηση μου δηλαδή, άντε και καμιά μικρή συμμετοχή...

vagpap
27-07-2013, 18:10
Remedy , δεν περιοριζω καθολου τα περι εμφανισης στις γυναικες . Γιατι δλδ να συμβιβαστω με την χ κοπελλα , αφου σκιζωμαι στην γυμναστικη 26 χρονια τωρα , κ προσεχω την διατροφη μ μην τυχον κ βαλω εστω κ ενα κιλο ?
Βεβαια , ολα τα πλασματα ειναι ομορφα στα ματια του Θεου , αλλα αμα μιας κοπελας της πηγαινει καλυτερα ενας τενεκες με σαλτσες απο μια βραδυνη τουαλετα , τοτε ταχει τα προβληματακια της...........

howtodream8
27-07-2013, 18:20
Remedy , δεν περιοριζω καθολου τα περι εμφανισης στις γυναικες . Γιατι δλδ να συμβιβαστω με την χ κοπελλα , αφου σκιζωμαι στην γυμναστικη 26 χρονια τωρα , κ προσεχω την διατροφη μ μην τυχον κ βαλω εστω κ ενα κιλο ?
Βεβαια , ολα τα πλασματα ειναι ομορφα στα ματια του Θεου , αλλα αμα μιας κοπελας της πηγαινει καλυτερα ενας τενεκες με σαλτσες απο μια βραδυνη τουαλετα , τοτε ταχει τα προβληματακια της...........

!!!!!!!!!!!!!! Tί ειπες τωρα....

masterridley
27-07-2013, 18:27
Όχι ρε, δηλαδή εσύ δεν έχεις δει παχουλούλες που να είναι μια χαρά χαρακτήρες;
Πολλές φορές είναι και οργανικό το πρόβλημα.
Εγώ ευχαριστώ το Θεό που όσο και να τρώω, πάνω απ'τα 80 δεν πάω!

unlucky
27-07-2013, 19:34
Χωρίς λεφτά δεν κινείται τίποτα, δυστυχώς!!!!
Η δίαιτα βοηθά στην οικονομία, αλλά αν δεν έχεις λεφτά για να πληρώσεις την ευδαπ ούτε μπάνιο δεν κάνεις!!! :Ρ

πες τα βρε αλκμηνη!!! μονο για να κανεις μπανιο εκτος απο πληρωμενο νερο φυσικα, τα σαμπουαν, μασκες μαλλιων, κοντισιονερ ειναι ολα πανακριβα!!! αυτο δε σημαινει οτι δεν πρεπει να μην πλενεσαι ή να μην φροντιζεις την αισθητικη σου αυτο ειπα και στην ολγα αλλα να μην μου λεει η remedy οτι δεν απαιτουνται χρηματα για ολα...δε λεω οτι μου αρεσει το να στηριζονται τα παντα εκει αλλα χωρις αυτο το μεσο δε μπορεις να πας ουτε σε γυμναστηρια, ουτε να αρχισεις χομπι ουτε τιποτα προκειμενου να γνωρισεις κοσμο. και κοσμο να γνωρισεις χρειαζεσαι χρηματα αν σε καλεσουν για ενα καφε!

masterridley
27-07-2013, 19:58
Ώχου ρε παιδιά, αυτά δεν τα λέω ούτε εγώ που είμαι ο μάστορας της αποφυγής!
Δηλαδή νομίζετε δεν μπορείς να συναντήσεις κόσμο χωρίς να πληρώσεις 1 λεπτό;

Τι διάολο, τόσο τυχεροί είμαστε εδώ στην Πεύκη που πας να τρέξεις στο δημοτικό
στάδιο και σου πιάνουν την κουβέντα ένα σωρό άσχετοι;

unlucky
27-07-2013, 20:01
Παω πολυ συχνα πευκη, εκει μενουν οι φιλες μου...

Deleted20082014
27-07-2013, 20:26
Το θέμα δεν είναι να αρχίσεις να μιλάς με άσχετους, αλλά να δεις άτομα γνωστά σου. Συμφωνώ με unlucky, και για να πας να πιεις έναν καφέ χρειάζεσαι λεφτά. Για εισιτήρια και για καφέ το 5ευρο το θες στο νερό!

Lena01
27-07-2013, 20:47
Διαφωνώ για το 5ευρω....
1) βγάζεις κάρτα απεριορίστων, στα 45 δεν είναι με μετρό και στα 20 με λεωφορείο? οπότε βγαίνει 1,5 τη μέρα με μετρό και 0,65 με λεωφορείο όσες διαδρομές κάνει κανείς...που ούτως ή άλλως θα τις κάνει αν δουλεύει/σπουδάζει/κινείται...
2) αγοράζεις καφέ από μαγαζιά τύπου φαστ φουντ, με 1,5 το πολύ ευρώ...και αράζεις με την παρέα σου έξω πχ στη Γλυφάδα, βλέπεις και τη θάλασσα... ή σε κανένα πάρκο πχ στην Κηφισιά...
Αν πάλι τύχει παρέα και κάτσεις σε καφετέρια, μια χαρά, πληρώνεις 3-4 ευρω... αλλά μη μου πείτε ότι κάθεστε για καφέ κάθε μέρα, όλο το μήνα....άντε μια φορά τη βδομάδα...

Γενικά το πιστεύω.... ότι ζούμε σε μια εποχή που για να μην κάνεις πράγματα ή δεν έχεις καθόλου λεφτά ή βαριέσαι να κάνεις και το αποδίδεις στην έλλειψη χρημάτων...και ότι αν ψάξει κανείς βρίσκει ευκαιρίες... ξέρω ζευγάρι που πήγαν διακοπές Σέριφο, άνεργοι και οι δύο, έμειναν σε κάμπινγκ, σκηνίτες, με τα ποδήλατά τους, και πάνω από 300 ευρώ και οι δύο μαζί δεν ξόδεψαν...για 15 μέρες!

Deleted20082014
27-07-2013, 21:00
Ναι, τόσο έχει η κάρτα!! Εμένα μου φαίνονται πολλά. Και τα 45 και τα 20! Και δεν πρόκειται να τη χρησιμοποιήσω κάθε μέρα, αρα δε θα βγάλει τα λεφτά της, θα πάει χαμένη! Και άντε πες παίρνω των 20 για οικονομία, δε θα πάρω και το μετρό μια μέρα? Άντε θα χτυπήσω και εισιτήριο.
Και αυτό το 1,5 ευρώ το υπολογίζεις όταν έχεις 0 έσοδα! Αν δουλεύεις τότε όλα φαίνονται εύκολα.
Πιστεύω ότι έλλειψη χρημάτων και βαρεμάρα πάνε μαζί, είναι αλληλένδετα! ;)

unlucky
27-07-2013, 21:35
ναι βρε λενα, εχεις σκεφτει οτι σε καποιους μπορει να μην αρεσει το καμπινγκ? επισης μεχρι τη σεριφο πως πηγαν κολυμπωντας??!
και για διακοπες και για εξοδο και για ενα απλο μπανιο στη θαλασσα χρειαζεσαι χρηματα και οχι ενα 5ευρω. Αν ειναι περισσοτερο να ταλαιπωρηθω προκειμενου να ευχαριστηθω και να μην περασω καλα λογω της ταλαιπωριας τοτε δεν εχει νοημα να μπω στη διαδικασια

Lena01
27-07-2013, 21:44
Με το πλοίο πήγαν...δεν ξέρω πόσο κόστισε, αυτό που μου είπαν είναι ότι και οι δύο μαζί ούτε 300 ευρώ δεν ξόδεψαν για το 15νθήμερο.
Το καμπινγκ είναι κάτι εναλλακτικό και πολύ φθηνό... εντάξει, σίγουρα δεν μπορούν όλοι...αλλά γιατί αν έχεις την παρέα και την προοπτική να μην το δοκιμάσεις?

unlucky
27-07-2013, 21:50
εχω κανει καμπινγκ σε ξενη χωρα βεβαια...οργανωμενο υποτιθεται..μολις στησαμε την σκηνη επιασε καταιγιδα, οι τουαλετες μυριζαν απαισια εγω σιχαινομουν να παω εκει, να φανταστεις για οσο μειναμε ξυπνουσα το πρωι και κρατιομουνα να παμε στην πολη σε κανα καφε για να παω τουαλετα και γενικα πολυ ταλαιπωρια οσο καλη και να ειναι η παρεα. δε λεω να μην το δοκιμασεις ειναι μια εμπειρια αλλα εγω δεν θα το ξαναεκανα
επισης καπου διαβασα προσφατα οτι θα βαζουν προστιμο σε οσους κανουν ελευθερο καμπινγκ!!!!

unlucky
27-07-2013, 21:53
http://news247.gr/eidiseis/koinonia/sta_300_eyrw_to_prostimo_gia_to_eleuthero_kampingk .2328541.html

τελικα οπως βλεπεις λενα σε αυτη τη χωρα τιποτα δεν ειναι τζαμπα!

Lena01
27-07-2013, 22:23
αααααα καλά, απαράδεκτοι! δεν το είχα δει...
οι φίλοι μου πήγαν σε οργανωμένο, με την σκηνή τους...

olgaki1975
29-07-2013, 19:33
Στα 18 μου έβγαινα με τον μεγάλο έρωτα της ζωής μου, διάρκησε η σχέση μας τότε 4 χρόνια από τα 18-22. Τότε με γνωρήσανε και με έναν αστυνομικό πολύ καλό παιδί που ήθελε να με παντρευτεί χωρίς να έχουμε προγαμιαία σχέση ολοκληρωμένη δηλάδη είχε πει στην μαμά μου ότι σύντομα θα ακούσουμε καμπάνες με ήθελε πολύ. Τον χώρησα γιατί έβγαινα με την σχέση της ζωής μου που ήμουνα ερωτευμένη τότε. Το μετάνιωσα γιατί ο αστυνομικός ήτανε πολύ καλό παιδί και όμορφο και με την σχέση μου δεν πήγαμε καλά γιατί μου είμαι στο τέλος της σχέσης ότι ποτέ δεν με αγάπησε και δεν ήτανε ερωτευμένος μαζί μου. Αναρωτιέμαι γιατί τα είχε μαζί μου τόσο καιρό;;;; και γιατί μου τραγουδούσε τραγούδια όπως το "να μα αγαπάς" του Σιδηρόπουλου;;;; Τεσπά εξαιτίας του έχασα ένα πολύ καλό παιδί τον αστυνομικό που με ήθελε και ήθελε να κάνει οικογένεια μαζί μου. Ο αστυνομικός ήταν η ευκαιρία της ζωής μου σε ηλικία 18 χρονών και θα με έπαιρνε και παρθένα γιατί δεν είχα προλάβει να ολοκληρώσω την σχέση μου με τον άλλον.
Μετά στα 27 μου γνώρησα έναν ρώσο φοιτητή που κάναμε παρέα και μια μέρα αυτός πήρε βέρες και μου είπε οτι θέλει να με παντρευτεί. Ήταν ωραίο παιδί αλλά εγώ τον έβλεπα φιλικά. Οι γονείς μου δεν τον θέλανε ίσως επειδή ήταν αλλοδαπός και ήθελαν να φύγω μακρυά, ίσως και επειδή ήτανε και ρώσος και υπάρχει ένας ρατσισμός στην Ελλάδα με τους ρώσους τι να πω. Πάντως έτσι έχασα 2 ευκαιρίες να παντρευτώ.

Αχ μακάρι να είχα ένα μαγικό ραβδάκι και να άλλαζα όσα με ενοχλούνε όπως παραδείγματος χάρη τα κιλά μου από 80 περίπου που είμαι τώρα να γινόμουνα 50 ακριβώς και να μην τα ξανα έβαζα ποτέ τα κιλά αυτά...

.....

vasso82
29-07-2013, 21:07
ολγάκι μου καλησπέρα !σε έχω ξαναδιαβάσει και συμμερίζομαι τις αγωνίες σου!!θα σου απλά ένα παράδειγμα που αφορά την μητέρα μου η οποία γεννηθήκε στην επαρχία με μια μικρή αναπηρία στο πόδι, όλοι στο χωριό έλεγαν ότι δεν θα παντρευτεί ότι δεν θα μορφωθεί ότι δεν θα δουλέψει ποτέ και οτι απλά θα μείνει στο χωριό να φυλάει τα ζωντανά (που δεν είναι και άσχημο το επάγγελμα αυτό αλλα ..)!.όμως η ίδια δεν άκουγε κανέναν έγινε απο τις καλύτερες μαθήτριες στο χωριό, έφυγε απο στα 19 της με την προτροπή της γιαγιάς μου, μια γυναίκα αμόρφωτη, αλλα βλέποντας τις δυνατότητες της μητέρας μου την προέτρεψε να φύγει και να μην μείνει στο χωριο!Έτσι και έκανε σπούδασε, βρήκε πολύ καλή δουλειά ,βέβαια υπήρχαν δυσκολίες πολλές άλλαξε δουλειές αλλά ποτέ δεν το έβαλε κάτω!Και τώρα έρχομαι στο σημείο που μας αφορά, το θέμα του γάμου !Στα νιάτα της και ακόμα είναι, υπήρξε μια όμορφη γυναίκα και με πρόσωπο φεγγάρι όπως έλεγαν , πάντα την προσέγγιζαν σύχνα της έλεγαν ότι θα σε παντρευόμουν, θα σε πήγαινα στην μητέρα μου κ.λ.π. αλλά είναι το θέμα του ποδιού και αυτή τους απαντούσε ευγενικά δεν πειράζει κάποιος αλλός θα βρεθεί και θα με αγαπήσει όπως είμαι!!Και βρέθηκε ο πατέρας μου που ποτέ δεν έδωσε σημασία στο θέμα αυτό τη αγάπησε για την ζωντάνια της, την εξυπνάδα της και την θέληση της!!Και μην νομίζεις παντρεύτηκε μικρή όχι .... στα 36, στα 37 έκανε το 1ο της παιδί και στα 40 εμένα!Και μετά από 35 χρόνια γάμου την ρωτάω πίστευες ότι θα παντρευτείς πότε;σε είχε πάρει ποτέ απο κάτω;!Η απαντησή της; όχι ποτέ γιατί πάντα πίστευα σε μένα και στις δυνάμεις μου, βέβαια πάντα με αποθάρρυναν οι απορρίψεις των άλλων, αλλά στιγμίαια.....έμαθα απο όλα αυτά να στηρίζομαι στα πόδια μου και στα πιστεύω μου!
Αυτόν τον άνθρωπο λοιπον τον θαυμάζω απεριόριστα !Συγγνωμη που έφαγα το χρόνο σου ολγακι μου αλλά αυτό που θέλω να σου πω οτι τίποτα δεν έχει πάει χαμένο, κανένας χρόνος δεν κυλάει αν δεν το αφήσουμε εμεις!!και γω πολλές φορές πέφτω στην ίδια λούμπα με σένα αλλά ξανασηκώνομαι ,το ξέρω είναι δύσκολο αλλά πρέπει να ξανασηκωθείς !
Η αναμόχλευση του παρελθόντος είναι ότι χειρότερο και για αυτό άλλωστε λέγεται παρελθόν ανήκει εκεί!!Βασίσου σε σένα και μόνο, είναι καλό που έχεις τέτοιες αγωνίες, σημαίνει ότι δεν θες να αφεθείς αλλα δεν ξέρεις απο που να αρχίσεις!Το βήμα πρέπει να γίνει σιγά-σιγά άλλαξε την καθημερινότητα σου πήγαινε γυμναστήριο και γω έκανα 1 χρόνο περίπου να το αποφασίσω αλλά μια μέρα το έκανα!Βηματα σιγα σιγα δεν γίνεται όλα να γίνουν μονομιας!!Ειλικρινά πιστευω ότι δεν θα χάθηκε καμμια ευκαρία μην αφήνεσαι! συγγνώμη αν σε κούρασα...

kerasi
29-07-2013, 21:10
Τετοιο μυαλο η δημουλιδου και η μαντα τρωνε τη σκονη σου....!

vasso82
29-07-2013, 21:16
Τετοιο μυαλο η δημουλιδου και η μαντα τρωνε τη σκονη σου....!

κερασι το γνωστό τρολ.....αντε παίξε με άλλα φρουτάκια ....

kerasi
29-07-2013, 21:20
ολγακι χαραμιζεσαι, δε το λεω σε σενα βασω82, το μυαλο σου δε το χουν ουτε η δημουλιδου και η μαντα μαζι. Γραψε βιβλια! Θα σκισεις ολγακι!

vasso82
29-07-2013, 21:22
ολγακι χαραμιζεσαι, δε το λεω σε σενα βασω82, το μυαλο σου δε το χουν ουτε η δημουλιδου και η μαντα μαζι. Γραψε βιβλια! Θα σκισεις ολγακι!

αν δεν το έλεγες σε μένα οκ σόρρυ !!αλλα γτ της λες ότι πρέπει να γράψει βιβλία;

kerasi
29-07-2013, 21:23
Γιατι δηλωνω θαυμαστης του μυαλου της!

ΕΛΠΙΔΑ85
06-08-2013, 15:15
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΛΕΝΑ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕ. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΣΕ ΜΙΑ ΣΧΟΛΗ? ΘΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙΣ ΚΟΣΜΟ Κ ΘΑ ΑΝΕΒΕΙ Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΣΟΥ.