PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : αμμηνοροια

πίστη
20-07-2013, 13:28
γεια σας και απο μενα! θα ηθελα την αποψη σας για ενα θεμα και αν τυχον καποια απο σας εχει βιωσει το ιδιο. ειμαι 21 ετων και εδω και 2 χρονια δεν εχω εμμηνο ρυση. εχω ιστορικο ανορεξιας - βουλιμιας αλλα αφου επανηλθα στα φυσιολογικα κιλα και διατηρουμε εδω και πρπ 3 χρονια η περιοδος δεν μου ερχεται. οι εξετασεις ειναι ολες καλες. παιρνω αντισσυλιπτικα και μου ερχεται. τωρα τα σταματησα για λιγο για να δουμε αν ερθει και τιποτα. τα σταματησα τον απριλιο και δεν μου εχει ερθει... αναγκαστικα θα τα ξανααρχισω.. η ερωτηση μου ειναι αν υπαρχει τροπος να την προκαλεσω να ερθει αλλιως... εχω αρχισει να πινω δικταμο ( βοτανο ) αλλα δε βλεπω κατι...

unlucky
20-07-2013, 15:56
γεια σου πιστη

οταν λες οι εξετασεις ειναι ολες καλες??? εχεις παει σε γυναικολογο και σου εχει πει οτι εχεις πολυκυστικες προφανως για να παιρνεις αντισυλληπτικα..με υπερηχο το διαπιστωσες ή εκανες και ορμονολογικο ελεγχο? επισης τα αντισυλληπτικα ξερω οτι πρεπει καποιο διαστημα να τα διακοπτεις..

πίστη
20-07-2013, 17:22
αυτο ειναι το θεμα οτι δεν εχω πολυκιστικες, αντισσυλιπτικα πινω για να μου ερχεται! οι εξετασεις δειχνουν οτι δεν εχω τιποτα...

unlucky
20-07-2013, 18:14
εχεις κανει ορμονικο ελεγχο? και ειναι ολα ενταξει??? τα αντισυλληπτικα σου τα συστησε γυναικολογος σωστα?
αν δεν ειναι κατι παθολογικο μπορει να οφειλεται σε υπερμετρο αγχος αλλα 2 χρονια ειναι πολυς καιρος..επειδη ανεφερες οτι εχεις ιστορικο ανορεξιας- βουλιμιας μηπως ειναι κατι νευρολογικης φυσης?

πίστη
21-07-2013, 11:51
εκανα ολες τις εξετασεις πριν ενα μηνα και τωρα θα ξανακανω αυριο - μεθαυριο. αλλα απο τις εξετασεις που χα κανει ειναι ολα φυσιολογικα, μου παν για αγχος αλλα δεν εχω τοσο ωστε να μην ερχεται!!! εχω κανει τα παντα να την προκαλεσσω να ρθει. τα αντισσυλιπτικα μου τα δινει ο γυναικολογος για ν μου ερχεται γιατι αλλιως δεν ερχεται
εχω ολα τα συμπτωματα της περιοδου και αυτη δνε ερχεται!

betelgeuse
21-07-2013, 14:54
Καλησπερα Πιστη , η αμμηνορια προφανως ηταν αποτελεσμα της ανορεξιας. Δεν εχω παρομοια εμπειρια , αλλα κοιταξα λιγο στο νετ και ειδα και αλλες αναφορες απο κοπελες που ενω ειχαν ξεπερασει την ανορεξια η αμμηνοροια παρεμεινε για αρκετο καιρο .
Δες αυτο
http://caloriecount.about.com/forums/health-support/period-recovery-anorexia
και αυτο
http://ehealthforum.com/health/over-anorexia-but-no-period-t196845.html
ειναι περιπτωσεις παρομοιες με την δικη σου.

Μπορω να καταλαβω ποσο σε αγχωνει και σε στεναχωρει , αλλα προσπαθησε να μην το σκεφτεσαι συνεχεια.

πίστη
22-07-2013, 12:37
φοβαμαι πολυ μπας και δεν μπορω να κανω παιδια, η ανορεξια περασε, πριν 5 χρονια ειχα... γιατι ακομη??? ολα ειναι καλα αλλα δεν ερχεται, πραγματικα εχω απελπιστει και η μονη λυση ειναι μαλλον να ξαναπαρω αντισυλιπτικα αλλα για ποσο?

unlucky
22-07-2013, 15:48
Πιστη γεια σου και παλι, κατανοω τον πανικο σου και τις ασχημες σκεψεις ομως πρεπει να βρεις την αιτια του προβληματος και απο κει και περα ολα αντιμετωπιζονται. Η γνωμη μου ειναι οτι η επισκεψη σε καποιον εμπειρο ενδοκρινολογο θα σε βοηθουσε σε πρωτη φαση.
ειπες οτι με τα αντισυλληπτικα εχεις περιοδο ενω χωρις αυτα οχι?

πίστη
22-07-2013, 19:18
ναι με τα αντισσυλιπτικα εχω και χωρις αυτα δεν εχω ενω εχω ολα τα συμπτωματα της περιοδου πριν ερθει, εχω θυροειδη παρακολουθουμε απο ενδοκρινολογο και ειναι ρυθμισμενος... τωρα θα ξανακανω εξετασεις και εκλεισα ραντεβου στην αθηνα στο αλεξανδρας να παω. γνωριζεται αν ειναι καλο?

unlucky
22-07-2013, 20:28
Μπορει να ειναι λογω του θυροειδους τοτε, χωρις να ειμαι γιατρος αλλα και να ημουν χρειαζονται εξετασεις για να αποφανθεις τι συμβαινει ... αποψη μου παντα θεωρω οτι ειναι κατι ορμονικο και ο ενδοκρινολογος θα σου δωσει την καταλληλη απαντηση. Μμμμ δεν ξερω να σου πω για το αλεξανδρας αλλα καλυτερα αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να απευθυνθεις σε καποιο ιδιωτη. ο ενδοκρινολογος σου που παρακολουθει το θυροειδη σου τι λεει? ζητησες συμβουλη?

unlucky
22-07-2013, 20:34
Επισης πολυ βασικο, προσπαθησε να μην αγχωνεσαι και να αποβαλλεις τις κακες σκεψεις. Το ξερω οτι ειναι δυσκολο αλλα μεχρι να δεις τι συμβαινει σκεψου θετικα και μην το σκεφτεσαι ολη την ωρα οπως ηδη ειπωθηκε!!!! εγω πιστευω οτι ολα καλα θα πανε! απλα κοιτα να βρεις την αιτια ωστε να το αντιμετωπισεις σωστα!

marina38
23-07-2013, 03:52
πίστη, μετά από χρήση αντισυλληπτικών, μπορεί να περάσει αρκετός καιρός μέχρι να επανέλθει η περίοδος. Έτσι όπως το έγραψες στην αρχή, νόμιζα ότι έχεις να δεις περίοδο εδώ και 2-3 χρόνια... αλλά αν κατάλαβα καλά, αυτό που συμβαίνει είναι ότι: Σε κάποια φάση είχες μεγάλη καθυστέρηση, οπότε σου έδωσε ο γιατρός αντισυλληπτικά για να ρυθμιστεί ο κύκλος. Κατά καιρούς σταματάς τα αντισυλληπτικά για να δεις τι θα γίνει, αλλά όταν τα σταματάς δεν έχεις περίοδο με φυσικό τρόπο, οπότε τα ξαναρχίζεις. Και τώρα, τα έχεις σταματήσει από τον Απρίλιο και ακόμα δεν έχεις δει περίοδο. Σωστά?

Λοιπόν, καταρχήν υπάρχουν πολλές γυναίκες που χωρίς να υπάρχει παθολογικό υπόβαθρο, έχουν ακανόνιστο κύκλο. Το πρώτο βήμα σε αμηνόρροια είναι να δεις αν και ο υπέρηχος και οι ορμόνες και η γενική σου υγεία είναι οκ. Απ' όσο λες, είναι, σωστά? Πρόσφατα έκανες κάποιον υπέρηχο? Αν όχι, θα ήταν χρήσιμο, ώστε να σου πει ο γιατρός σε τι κατάσταση βρίσκεται το ενδομήτριο και οι ωοθήκες. Στις ορμονικές εξετάσεις, ποιες ορμόνες μέτρησες?

Αν λοιπόν όλα αυτά είναι εντάξει, γνώμη μου είναι να δώσεις λίγο ακόμα χρόνο στον εαυτό σου να ισορροπήσει και να μην βιάζεσαι να επαναφέρεις την περίοδο με αντισυλληπτικά. Γιατί έτσι μπαίνεις σε έναν φαύλο κύκλο και δεν αφήνεις το σώμα σου να έχει τη φυσιολογική διαδικασία της ωορρηξίας και εν συνεχεία της περιόδου, μέσα από διακυμάνσεις των ορμονών. Αυτή τη στιγμή, προφανώς δεν έχεις ωορρηξία. Με τα αντισυλληπτικά απλά διατηρείς τις ωοθήκες σε καταστολή. Ενώ ο σκοπός είναι να τις βοηθήσεις να λειτουργήσουν φυσιολογικά και πάλι. Τα αντισυλληπτικά απλώς σε βοηθούν ψυχολογικά να νιώθεις ότι έχεις μια κάποια περίοδο - η οποία όμως καμία σχέση δεν έχει με τη φυσιολογική περίοδο.

Μην προσπαθείς με 'κάθε τρόπο' να έχεις περίοδο. Σαφώς και το στρες κάνει χειρότερη την κατάσταση. Και πάντως, εννοείται πως μπορείς να αναζητήσεις βοήθεια και από εναλλακτικές μεθόδους, όπως η χρήση βοτάνων, αλλά τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά, όπως 'παίρνω δίκταμο'. Μην αυτοσχεδιάζεις και απευθύνσου σε κάποιον ειδικό αν μπορείς.

Τέλος, τι εννοείς ότι έχεις συμπτώματα περιόδου? Να υποθέσω ότι έχεις ελέγξει το ενδεχόμενο εγκυμοσύνης?

πίστη
23-07-2013, 13:22
Μπορει να ειναι λογω του θυροειδους τοτε, χωρις να ειμαι γιατρος αλλα και να ημουν χρειαζονται εξετασεις για να αποφανθεις τι συμβαινει ... αποψη μου παντα θεωρω οτι ειναι κατι ορμονικο και ο ενδοκρινολογος θα σου δωσει την καταλληλη απαντηση. Μμμμ δεν ξερω να σου πω για το αλεξανδρας αλλα καλυτερα αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να απευθυνθεις σε καποιο ιδιωτη. ο ενδοκρινολογος σου που παρακολουθει το θυροειδη σου τι λεει? ζητησες συμβουλη?

Ο ενδοκρινολογος μου πε να αρχισω αντισσυλιπτικα παλι, εγω ειμαι καθετη σε αυτο γιατι θελω να ερθει φυσιολογικα εδω και 2 χρονια ειμαι με αντισσυλιπτικα ή τουλαχιστον να δω την αιτια! μου χει πει οτι ο θυροειδης ειναι ρυθμισμενος και ειναι ρυθμισμενος εδω και 1 χρονο. τωρα ειπαμε να επαναλαβουμε εξετασεις και θα δουμε. τωρα λογικα αυριο - μεθαυριο θα κανω εξετασεις να δω και υπερυχο! εκλεισα στο αλεξανδρας θα τους παω ολες τις εξετασεις να ακουσω και καποια αλλη αποψη αλλα πραγματικα εχω απελπιστει, αυτο που φοβαμαι ειναι μηπως δε μπορω να κανω παιδια. εχω σκεφτει ακομη μπας και πρεπει να ανεβω σ κιλα για να ερθει αλλα και αυτο δεν ειναι ευκολο, υπαρχουν μερες ( οπως ολοι οι ανθρωποι που τρωω σα γουρουνα ) αλλες φυσιολογικα αλλα τα κιλα μου ειναι σταθερα 50 - 53,54.....

πίστη
23-07-2013, 13:26
πίστη, μετά από χρήση αντισυλληπτικών, μπορεί να περάσει αρκετός καιρός μέχρι να επανέλθει η περίοδος. Έτσι όπως το έγραψες στην αρχή, νόμιζα ότι έχεις να δεις περίοδο εδώ και 2-3 χρόνια... αλλά αν κατάλαβα καλά, αυτό που συμβαίνει είναι ότι: Σε κάποια φάση είχες μεγάλη καθυστέρηση, οπότε σου έδωσε ο γιατρός αντισυλληπτικά για να ρυθμιστεί ο κύκλος. Κατά καιρούς σταματάς τα αντισυλληπτικά για να δεις τι θα γίνει, αλλά όταν τα σταματάς δεν έχεις περίοδο με φυσικό τρόπο, οπότε τα ξαναρχίζεις. Και τώρα, τα έχεις σταματήσει από τον Απρίλιο και ακόμα δεν έχεις δει περίοδο. Σωστά?

Λοιπόν, καταρχήν υπάρχουν πολλές γυναίκες που χωρίς να υπάρχει παθολογικό υπόβαθρο, έχουν ακανόνιστο κύκλο. Το πρώτο βήμα σε αμηνόρροια είναι να δεις αν και ο υπέρηχος και οι ορμόνες και η γενική σου υγεία είναι οκ. Απ' όσο λες, είναι, σωστά? Πρόσφατα έκανες κάποιον υπέρηχο? Αν όχι, θα ήταν χρήσιμο, ώστε να σου πει ο γιατρός σε τι κατάσταση βρίσκεται το ενδομήτριο και οι ωοθήκες. Στις ορμονικές εξετάσεις, ποιες ορμόνες μέτρησες?

Αν λοιπόν όλα αυτά είναι εντάξει, γνώμη μου είναι να δώσεις λίγο ακόμα χρόνο στον εαυτό σου να ισορροπήσει και να μην βιάζεσαι να επαναφέρεις την περίοδο με αντισυλληπτικά. Γιατί έτσι μπαίνεις σε έναν φαύλο κύκλο και δεν αφήνεις το σώμα σου να έχει τη φυσιολογική διαδικασία της ωορρηξίας και εν συνεχεία της περιόδου, μέσα από διακυμάνσεις των ορμονών. Αυτή τη στιγμή, προφανώς δεν έχεις ωορρηξία. Με τα αντισυλληπτικά απλά διατηρείς τις ωοθήκες σε καταστολή. Ενώ ο σκοπός είναι να τις βοηθήσεις να λειτουργήσουν φυσιολογικά και πάλι. Τα αντισυλληπτικά απλώς σε βοηθούν ψυχολογικά να νιώθεις ότι έχεις μια κάποια περίοδο - η οποία όμως καμία σχέση δεν έχει με τη φυσιολογική περίοδο.

Μην προσπαθείς με 'κάθε τρόπο' να έχεις περίοδο. Σαφώς και το στρες κάνει χειρότερη την κατάσταση. Και πάντως, εννοείται πως μπορείς να αναζητήσεις βοήθεια και από εναλλακτικές μεθόδους, όπως η χρήση βοτάνων, αλλά τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά, όπως 'παίρνω δίκταμο'. Μην αυτοσχεδιάζεις και απευθύνσου σε κάποιον ειδικό αν μπορείς.

Τέλος, τι εννοείς ότι έχεις συμπτώματα περιόδου? Να υποθέσω ότι έχεις ελέγξει το ενδεχόμενο εγκυμοσύνης?

συμπτωματα περιοδου δηλαδη λιγουρες, νευρα, πονους στη κοιλια και στη μεση , πριξιμο. και μερικες φορες εχω και κολπικα υγρα αλλα μεχρι εκει... ναι εγγυος δεν ειμαι και γενικα σεξουαλικη ζωη δεν εχω με την εννοια οτι ποναω πολυ κατα την επαφη. πριν δυο χρονια εκανα τη πρωτη μου σχεση και ηρθα πρωτη φορα με αντρα και γενικα ποναω παρα πολυ και ουτε αυτο δε ξερω πως να το δικαιολογησω...

οι εξετασεις που χα κανει πριν ενα μηνα τα δειξαν ολα οκ και τωρα θα ξανακανω αυριο - μεθαυριο αλλα δε νομιζω να εχει αλλαξει κατι...

unlucky
23-07-2013, 23:38
πιστη σε αυτο που λεει η μαρινα εχει δικιο οτι μολις σταματησεις τα αντισυλληπτικα, δεν ερχεται παλι η περιοδος οπως πριν, καθυστερει..

παντως ο πονος κατα την επαφη δειχνει καποιο θεμα με κυστεις λογικα...μπορει να εχεις μικροπολυκυστικες και με τον υπερηχο να μην φαινονται για αυτο σε ρωτησα αν εκανες και ορμονικο ελεγχο!
να ελεγξεις οπωσδηποτε την προλακτινη σου, αυξηση της προλακτινης οδηγει σε απουσια περιοδου και πονου οπως περιγραφεις κατα τη διαρκεια της ερωτικης επαφης...

πίστη
24-07-2013, 15:30
αυριο θα κανω εξετασεις και θα σας πω!! μακαρι να βρω τι φταιει αν βρω..

πίστη
26-07-2013, 15:46
εκανα εξετασεις, ο υπερυχος δειχνει οτι εχω καποιες κυστουλες αλλα ο ορμονολογικος ελεγχος ειναι καλος! το παχος του ενδομητριου ειναι μικρο που σημαινει οτι δεν μου ρχεται...
πολυ φοβαμαι οτι θα μου πουν παλι να αρχισω αντισσυλιπτικα και κανονικη περιοδο δε θα δω!!! η αληθεια ειναι οτι τωρα εχω αγχωθει αρκετα

unlucky
26-07-2013, 15:58
ειδες πιστη που ανησυχουσες??? εγω πιστευω οτι δεν ειναι τοσο οι κυστεις αλλα το αγχος σου...μιλα με το γυναικολογο σου και ολα θα πανε μια χαρα!

elis
26-07-2013, 17:11
πιστη τα αντιψυχωτικα ανεβαζουν την προλακτινη η προλακτινη εππηρεαζει την υποφυση η υποφυση το θυμοειδη αδενα και ωσ εκ τουτου προκαλειται μια ορμονολογικη ανισσοροπια
η οποια με τη σειρα τησ προκαλει αγχοσ το οποιο σου κοβει την περιοδο συμπερασμα ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΚΑΝΕ ΣΕΞ

πίστη
26-07-2013, 18:41
η προλακτινη μου ειναι σε φυσιολογικα επιπεδα! ρε γαμωτο ποσο αγχωνομαι που δε μου ρχεται?? φυσιολογικο αγχος εχω, ειδικα αυτη τη περιοδο δεν εχω... απο εβδομαδα θα παω στο νοσοκομειο αλεξανδρας να παρω και απο κει μια αποψη, ο ενδοκρινολογος μου πε να παρω παλι αντισυλιπτικα αλλα δε ξερω, θα παω και στο αλεξανδρας να δω... δε θελω παλι να παρω αντισυλιπτικα :(

elis
27-07-2013, 01:17
κανε σεξ το φυσικο φαρμακο για ολα

πίστη
27-07-2013, 11:35
ουτε και αυτο μπορω να κανω! ποναω πολυ κατα την επαφη και γενικα δεν εχω ορεξη γι αυτο!!!μηχανη για πεταμα ειμαι ¨(

πίστη
27-07-2013, 23:25
ο υπερυχος δειχνει πολυκιστικες και οι ορμονολογικες εξετασεις οχι. η γιατρος μου δεν εχει επικοινωνισει μαζι μου και απο βδομαδα εχω ραντεβου στο αλεξανδρας, παω να τρελαθω!!!!!

marina38
29-07-2013, 04:08
Τι εννοείς οι ορμονολογικές εξετάσεις όχι? Αν εννοείς ότι οι ορμόνες σου είναι 'εντός ορίων' με βάση τις 'φυσιολογικές τιμές' τους, αυτό δεν σημαίνει τίποτα. Για να λειτουργεί σωστά το σύστημα, σημασία έχει η αναλογία μεταξύ των ορμονών και όχι η απόλυτη τιμή. Πάντως, οι κυστούλες μπορεί να επηρεάζουν μπορεί και όχι... εξαρτάται από πολλά. Θα σου πρότεινα να μελετήσεις λίγο το θέμα 'πολυκυστικές', γιατί έχει πολλές παραμέτρους και μπορεί να σε αφορά, μπορεί και όχι. Προς το παρόν όμως δύο πράγματα έχουν προτεραιότητα κατά τη γνώμη μου. Το πρώτο είναι να εντοπίσεις τον πραγματικό λόγο που πονάς κατά τη σεξουαλική επαφή. Μπορεί π.χ. να υπάρχει κάποιο ΣΜΝ. Το δεύτερο πράγμα που χρειάζεται να κάνεις είναι να ηρεμήσεις και να ακολουθήσεις έναν κατά το δυνατόν υγιεινό και ήρεμο τρόπο ζωής το επόμενο διάστημα, βγάζοντας εντελώς έξω από τη σκέψη σου το θέμα 'περίοδος'. Τουλάχιστον για τον Αύγουστο. Και από φθινόπωρο να δεις τι δείχνουν οι εξετάσεις και να ψάξεις και άλλες γνώμες, αλλά και εναλλακτικούς τρόπους αντιμετώπισης του θέματος (αν συνεχίζει να υπάρχει).

πίστη
29-07-2013, 11:37
δεν ξερω τι εχω τι εχει μπλοκαρει! το χειροτερο ειναι οτι η γιατρος εχει βγει σε αδεια και δεν επικοινωνει μαζι μου και στο αλεξανδρας θα παω σε δυο μερες. θα εχω ετοιμες εξετασεις οποτε λογικα κατι θα μου που ετσι?
οι ορμονολογικες εξετασεις ειναι ολες εντος οριων..και ο υπερυχος δειχνει κυστουλες!

marina38
29-07-2013, 14:14
Ε, αυτό ακριβώς λέω, ότι το να είναι 'εντός ορίων' δεν λέει τίποτα από μόνο του. Για παράδειγμα, η αναλογία των ορμονών LH & FSH παίζει μεγάλο ρόλο... αν η τιμή της LH είναι πολύ υψηλότερη από αυτήν της FSH, τότε υπάρχει θέμα. Γενικά, επειδή είναι δύσκολο να βγάλεις σωστά συμπεράσματα μόνη σου, μην τρελαίνεσαι και κάνε λίγο υπομονή. Φαντάζομαι στο Αλεξάνδρας θα σου εξηγήσουν κάποια πράγματα. Υπάρχουν και εξηγήσεις και λύσεις για όλα αυτά τα θέματα, απλά χρειάζονται σωστή ενημέρωση και υπομονή!

πίστη
29-07-2013, 20:37
μακαρι να βρουμε το φταιει ειναι πολυ ασχημο να ειμαι χωρις περιοδο!! να σας ρωτησω υπαρχει περιπτωση να παιζουν ρολο τα κιλα?? εγω ειμαι 1.65 και 50-51 κιλα, τρωω τα παντα και γενικα μεγαλες ποσοτητες δεν στερουμε αλλα δεν παχαινω κιολας και ειμαι και δυο χρονια σε αυτα τα κιλα.....

πίστη
22-08-2013, 00:07
τελικα συμβουλευτικα και αλλους γιατρους. ενας γιατρος που μου εκανε υπερυχο μου ειπε οτι εχω πολυκυστικες ωοθηκες γι αυτό και δεν εχω περιοδο, η γιατρος που με παρακολουθει ( ενδοκρινολογος ) μου πε να ξεκινησω αντισυλιπτικα χωρις να μου εξηγησει γιατι δεν εχω...
πηγα στο αλεξανδρασ η γυναικολογος που με ειδε μου ειπε οτι δεν εχω εικονα πολυκυστικων και δεν εχω περιοδο διοτι το ενδομητριο μου ειναι μονο 3 εκατοστα ή χιλιοστα δεν θυμαμαι πως μετριεται...:smug b:
μου ειπε οτι μαλλον φταει το αγχος και ισως πρεπει να παρω 2 κιλα και λογικα θα φτιαξει η περιοδος. οταν εχασα πολλά κιλα η περιοδος μου, μου σταματησε στα 53 δλδ κατω απο 53 δεν εχω. τωρα ομως ειμαι 53 με διακυμανσεις ενα δυο κιλα πανω κατω τρωω τα παντα δε στερουμε και αρκετες ποσοτητες και παλι δεν εχω...
μου εδωσε να παρω αντισυλιπτικα για να μου ερθει. τα πηρα περασα ενα απαισιο μηνα (πονους, πρηξιμο,πονοκεφαλο,λιγουρε ς,ναυτια ) και ακομη να συνελθω... δε θελω να τα ξαναπαρω περιμενω να μου ερθει περιοδος να κανω υπερυχο της μερες που πρεπει ( 3η μερα κυκλου ) να δω ανα εχω πολυκιστικες αν εχω θα πρεπει να συνεχισω το χαπι αν οχι δεν θελω γιατι δεν το αντεχω... το επινα και 2 χρονια...

unlucky
28-08-2013, 22:32
γεια σου πιστη, το προβλημα των πολυκυστικων ειναι ενα απο τ απιο συχνα γυναικολογικα προβληματα και αντιμετωπισιμο! δεν χρειαζεται να αγχωνεσαι τοσο πολυ γιατι το επιδεινωνεις, ακολουθησε τις συμβουλες των γιατρων και ολα θα λυθουν!

vlad
28-08-2013, 23:09
Μην αγχώνεσαι, ακόμα και να έχεις κάποιο θέμα, αν θες να κάνεις παιδί, θα κάνεις, υπάρχουν τρόποι, μη το φοβάσαι καθόλου αυτό, αντιμετώπισε αυτό που έχεις τώρα, και όχι κάτι που θα σε απασχολήσει αργότερα!!
Όσο για το πόνο κατά τη σεξουαλική επαφή, μπορεί να είναι απλά από το άγχος σου, είσαι αγχωμένη, δεν ερεθίζεσαι αρκετά, ή όταν πάει να γίνει αγχώνεσαι και στενεύεις ή στεγνώνεις εκεί κάτω, προσπάθησε με τον φιλο σου μετά τη διείσδυση να αποφύγει να μπει τελείως, και να αφήσει τις παλινδρομικές κινήσεις. Μετά από λίγο, περιμενε λιγο να χαλαρώσεις, και να ξαναφτιαχτείς, δοκίμασε και κάνα λιπαντικό, βοηθούν!
Μην αγχώνεσαι!!!