PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΝΕΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΓΧΟΥΣ -ΦΟΒΟΥ -ΠΑΝΙΚΟΥ

KCTEU
08-07-2013, 23:50
Καλησπέρα....καιρο σας διαβάζω και αποφασισα να γραψω την δικη μου ιστορια....ηλικία 35....πρωτη κριση πανικου πριν 14 χρονια. Απο τοτε περιόδοι υφεσης και περίοδοι εντασης....σε γενικες γραμμες διαχειρισιμη πλεον κατάσταση πλην ελαχιστων εξαιρεσεων. Παραλληλα αγχος που εχει σωματοποιηθει ( αν το λεω σωστα) και αρρωστοφοβια!!!!!!!
Ας το παρουμε ομως απο την αρχη....πρωτη κριση πανικου μετά από επιστροφη στο πατρικο με το τελειωμα των σπουδων....αποκλειστικε το παθολογικο και εζησα με αυτές περιπου ενα χρονο αλλοτε πιο εντονες αλλοτε πιο ηπιες....ενημερωθηκα,διαβασ ,ψιλοηρεμησα και της διαχειριζομουν....προχωρησα την ζωη μου ξαναεφυγα απο το πατρικο μου επιασα δουλεια και δεν αφηνα να με καταβαλουν απλα περιμενα να περασουν....πριν 2 χρονια παντρευτηκα και ολα καλα....ερχοταν παλι που και που αλλα το εδιωχνα....εμεινα εγκυος ειχα μια δυσκολη εγκυμοσυνη με προβληματα και προωρο τοκετο αλλα ΔΕΝ με επιασε ουτε μια φορα.....ευτυχως!!!!!!!! και φτανουμε στο σημερα 15μηνες μετα την γεννα με ενα υπεροχο μωρο και συζυγο αλλα ολα διογκωθηκαν....οι κρισεις εντονες πια, αρρυθμιες, πονοκεφαλοι,ζαλη,ασταθεια, μουδιασματα,ανατριχιασματ σε κεφαλι-ακρα, αισθημα παλμων μονιμα στο κεφαλι, δυσπνοιες και μονιμα κακες σκεψεις....
Ξεκινησα απο καρδιολογο και εξαντλησα το ενδεχομενο καρδιακου προβληματος ( οι αρρυθμιες ΣΧΕΔΟΝ εξαφανιστηκαν) .... τοτε εμφανιστηκαν οι πρωτοι πονοκεφαλοι, ασταθεια,ζαλη και σφιξιμο στο κεφαλι ....πηγα λοιπον σε νευρολογο ο οποίος με εξετασε ( επιπολαια θεωρω) και απεδωσε τα συμπτωματα σε κουραση,αγχος ισως αυχενικο. Σημειωτεον με μια εξεταση για τα κοιλιακα αντανακλαστικα απεκλισε την σκπ - το εχει ακουσει ξανα κανεις αυτο???? μετα απο αυτο προστεθηκαν τα μουδιασματα,ανατριχιασματ σε κεφαλι και ακρα κυριως δεξια.....πηγα λοιπον σε ορθοπεδικο μπας και ειναι αυχενικο αλλα μου το απεκλεισε αλλα μετα απο ερωτηση μου μηπως εχω κατι στο κεφαλι μου λεει κανε μια αξονικη εγκεφαλου να σου φυγει η ιδεα....την εκανα και ειναι πεντακαθαρη....τα συμπτωματα βεβαια συνεχιζουν και με πιανουν παντα απο το μεσημερι και μετα και κυριως μολις μπω σπιτι απο την δουλεια στην οποια παρεπιπτοντως βγαζω τρελλο αγχος αυτη τη περιοδο....προσπαθω και θελω να πιστεψω οτι ειναι ψυχοσωματικα αλλα οι κακες σκεψεις επανερχονται μερες μερες και με πιανει πανικος...μου εχει καρφωθει και η ιδεα της σκληρυνσης και με τσακιζει...λεω οτι το παλευω και προσπαθω απεγνωσμενα να σκεφτομαι λογικα αλλα με πιανουν ολα τα παραπανω και με καταρακωνουν....η επομενη σκεψη ειναι ενας νεος νευρολογος για την σκληρυνση ή τελικα για τα χαπια που θα με ξεκολλησουν απο ολα αυτα.....Σημειωση ουτε ντεπον δεν θελω να παιρνω!!!!!!!!!
Ευχαριστω που με ακουσατε-διαβασατε!!!
Ακουω τα σχολια σας!!!!!

mnimonio
08-07-2013, 23:53
Καλησπέρα....καιρο σας διαβάζω και αποφασισα να γραψω την δικη μου ιστορια....ηλικία 35....πρωτη κριση πανικου πριν 14 χρονια. Απο τοτε περιόδοι υφεσης και περίοδοι εντασης....σε γενικες γραμμες διαχειρισιμη πλεον κατάσταση πλην ελαχιστων εξαιρεσεων. Παραλληλα αγχος που εχει σωματοποιηθει ( αν το λεω σωστα) και αρρωστοφοβια!!!!!!!
Ας το παρουμε ομως απο την αρχη....πρωτη κριση πανικου μετά από επιστροφη στο πατρικο με το τελειωμα των σπουδων....αποκλειστικε το παθολογικο και εζησα με αυτές περιπου ενα χρονο αλλοτε πιο εντονες αλλοτε πιο ηπιες....ενημερωθηκα διαβασα,ψιλοηρεμησα και της διαχειριζομουν....προχωρησα την ζωη μου ξαναεφυγα απο το πατρικο μου επιασα δουλεια και δεν αφηνα να με καταβαλουν απλα περιμενα να περασουν....πριν 2 χρονια παντρευτηκα και ολα καλα....ερχοταν παλι που και που αλλα το εδιωχνα....εμεινα εγκυος ειχα μια δυσκολη εγκυμοσυνη με προβληματα και προωρο τοκετο αλλα ΔΕΝ με επιασε ουτε μια φορα.....ευτυχως!!!!!!!! και φτανουμε στο σημερα 15μηνες μετα την γεννα με ενα υπεροχο μωρο και συζυγο αλλα ολα διογκωθηκαν....οι κρισεις εντονες πια αρρυθμιες πονοκεφαλοι ζαλη ασταθεια μουδιασματα ανατριχιασματα σε κεφαλι-ακρα, αισθημα παλμων μονιμα στο κεφαλι, δυσπνοιες και μονιμα κακες σκεψεις....
Ξεκινησα απο καρδιολογο και εξαντλησα το ενδεχομενο καρδιακου προβληματος ( οι αρρυθμιες ΣΧΕΔΟΝ εξαφανιστηκαν) .... τοτε εμφανιστηκαν οι πρωτοι πονοκεφαλοι, ασταθεια,ζαλη και σφιξιμο στο κεφαλι ....πηγα λοιπον σε νευρολογο ο οποίος με εξετασε ( επιπολαια θεωρω) και απεδωσε τα συμπτωματα σε κουραση,αγχος ισως αυχενικο. Σημειωτεον με μια εξεταση για τα κοιλιακα αντανακλαστικα απεκλισε την σκπ - το εχει ακουσει ξανα κανεις αυτο???? μετα απο αυτο προστεθηκαν τα μουδιασματα ανατριχιασματα σε κεφαλι και ακρα κυριως δεξια.....πηγα λοιπον σε ορθοπεδικο μπας και ειναι αυχενικο αλλα μου το απεκλεισε αλλα μετα απο ερωτηση μου μηπως εχω κατι στο κεφαλι μου λεει κανε μια αξονικη εγκεφαλου να σου φυγει η ιδεα....την εκανα και ειναι πεντακαθαρη....τα συμπτωματα βεβαια συνεχιζουν και με πιανουν παντα απο το μεσημερι και μετα και κυριως μολις μπω σπιτι απο την δουλεια στην οποια παρεπιπτοντως βγαζω τρελλο αγχος αυτη τη περιοδο....προσπαθω και θελω να πιστεψω οτι ειναι ψυχοσωματικα αλλα οι κακες σκεψεις επανερχονται μερες μερες και με πιανει πανικος...μου εχει καρφωθει και η ιδεα της σκληρυνσης και με τσακιζει...λεω οτι το παλευω και προσπαθω απεγνωσμενα να σκεφτομαι λογικα αλλα με πιανουν ολα τα παραπανω και με καταρακωνουν....η επομενη σκεψη ειναι ενας νεος νευρολογος για την σκληρυνση ή τελικα για τα χαπια που θα με ξεκολλησουν απο ολα αυτα.....Σημειωση ουτε ντεπον δεν θελω να παιρνω!!!!!!!!!
Ευχαριστω που με ακουσατε-διαβασατε!!!
Ακουω τα σχολια σας!!!!!

εφτιαξε????

KCTEU
08-07-2013, 23:57
εφτιαξε????? τι εννοεις?

mnimonio
09-07-2013, 00:03
Δεν φαινοταν το γραπτο σου..

KCTEU
09-07-2013, 00:04
τωρα ειναι οκ?

mnimonio
09-07-2013, 00:05
Οι πανικοι λοιπον σαν συμπτωματα ειναι διαχειρισιμοι,αλλα οι ιδεες περι ασθενειας εμειναν λοιπον?

KCTEU
09-07-2013, 00:10
Οι ιδεες περι ασθενειας....αυτη τη περιοδο σκληρυνσης και φυσικα τα συμπτωματα αυτης!

mnimonio
09-07-2013, 00:29
Ξερεις ομως ουσα στους πανικους 14 χρονια (εστω και με διακοπες) οτι αν σκεφτεις πχ οτι εχεις λευχαιμια,θα νιωθεις και ολα τα συμπτωματα της λευχαιμιας!Οποτε γιατι δεν διαχειριζεσαι το κομματι των σκεψεων..Τωρα οσο για τα ψυχοσωματικα αυτα κατσικωνονται δυστυχως,οταν ομως υπαρχει υγιης σκεψη τοτε το μουδιασμα θα παψει να θεωρειται σκληρυνση κατα πλακας και θα ειναι μυαλο που κανει πλακα :)

Για τα χαπια θα σου πω αυτο που λεω σε ολους!Θα σου εξαφανισουν (?) τα συμπτωματα,δεν θα σε λυτρωσουν ομως απο την φοβικη σκεψη.

KCTEU
09-07-2013, 00:36
Συμφωνω και για αυτο αποφευγω ακομα να παω στο γιατρο....προσπαθω τοσο μα τοσο πολυ ειλικρινα....αλλα πολλες φορες σκεφτομαι αν ειναι δυνατον το μυαλο να μου προκαλει τετοια συμπτωματα....ξεχασα να αναφερω οτι πηγα και σε ψυχολογο για τις κρισεις πριν με πιασουν τα υπολοιπα αλλα αφου αφησα να περασουν 14 χρονια και μου ειπε οτι δεν τον εχω αναγκη και οτι μια χαρα το διαχειριζομαι....η ιδιαιτερα εφυης και ευαισθητη ανθρωποι τα παθαινουν αυτα και μου εδωσε καποια tips για να σταματαω την σκεψη μου που καλπαζει σε εκεινη τη φαση....δεν μπορω να πω οτι τα χρησιμοποιησα αλλα με εκανε να νιωσω λιγο καλυτερα....τελευταια με επιανε κριση πανικου στην οδηγηση την οποια ενω υπεραγαπουσα τωρα αποφευγω τα "εκτος πολεως"...

betelgeuse
09-07-2013, 00:49
Ποτε δεν ειναι αργα για ψυχοθεραπεια , αν σε βοηθα το να πηγαινεις σε ψυχολογο να πηγαινεις.
Τα φαρμακα ειναι μια αλλη ιστορια , μπορει να σε ηρεμησουν για ενα διαστημα μεγαλο ή μικρο ,αλλα αν μεσα σου δεν το εχεις δουλεψει δεν νομιζω να κανουν και πολλα.

Περιορισε οσο μπορεις τις επισκεψεις σε γιατρους διαφορων ειδικοτητων , ενας καλος παθολογος , ο οποιος θα ειναι ενημερωμενος για την ψυχικη σου κατασταση , αρκει.
Α και οι αξονικες δεν ειναι παιχνιδακι να τις κανουμε για πλακα , απορω με τους γιατρους που δινουν παραπεμπτικα ετσι απλα.

KCTEU
09-07-2013, 00:53
το ξερω για τις αξονικες....δεν ειχα ξανακανει και ειπα ας κανω αυτην μπας και ηρεμησω ....τελικα ομως η μαγνητικη θα με εβγαζε απο τις σκεψεις μου οποτε τζαμπα την εκανα

mnimonio
09-07-2013, 00:56
Συμφωνω και για αυτο αποφευγω ακομα να παω στο γιατρο....προσπαθω τοσο μα τοσο πολυ ειλικρινα....αλλα πολλες φορες σκεφτομαι αν ειναι δυνατον το μυαλο να μου προκαλει τετοια συμπτωματα....ξεχασα να αναφερω οτι πηγα και σε ψυχολογο για τις κρισεις πριν με πιασουν τα υπολοιπα αλλα αφου αφησα να περασουν 14 χρονια και μου ειπε οτι δεν τον εχω αναγκη και οτι μια χαρα το διαχειριζομαι....η ιδιαιτερα εφυης και ευαισθητη ανθρωποι τα παθαινουν αυτα και μου εδωσε καποια tips για να σταματαω την σκεψη μου που καλπαζει σε εκεινη τη φαση....δεν μπορω να πω οτι τα χρησιμοποιησα αλλα με εκανε να νιωσω λιγο καλυτερα....τελευταια με επιανε κριση πανικου στην οδηγηση την οποια ενω υπεραγαπουσα τωρα αποφευγω τα "εκτος πολεως"...

Εχει απιστευτη δυναμη το μυαλο..Και φαντασου αφου καταφερνουμε ολα αυτα μπορουμε να καταφερουμε και τα αντιθετα!
Η διαχειριση των πανικων ειναι πολυ σημαντικο..Σημαντικο ομως ειναι και να διαχειριζεσαι και τις σκεψεις τις φοβικες..Δεν σε αντιμετωπισε ωραια ο ψυχολογος κατ'εμε αφου εισαι σε αυτη την φαση τωρα που παλι "ψαχνεσαι"..
Πιεστηκες τωρα απο κατι?Γιατι συνηθως σε πιεσεις επανερχονται..Μην τρελενεσαι ετσι οπως ηρθε θα φυγει παλι,ισως ειναι μια προικα μας :) μονο μην τον ταιζεις με σκεψεις..Σταματα να σκεφτεσαι τα μουδιασματα,ειδικα τα μουδιασματα ειναι το Νο1 κοινο συμπτωμα ολων :)

KCTEU
09-07-2013, 00:58
Δεν ειναι τοσο μουδιασμα οσο ανατριχιασμα.....ηταν η γεννηση του παιδιου απο την μια που αλλαξε την ζωη μας αλλα κυριως η επιστροφη μετα απο ενα χρονο στην δουλεια οπου βρηκα μια εντελως διαφορετικη κατασταση απο αυτην που αφησα....ειμαι πληρως συνηδητοποιημενη τι μου συμβαινει και τι το προκαλει αλλα δεν μπορω να το σταματησω

KCTEU
09-07-2013, 01:00
Οντως η επισκεψη στον ψυχολογο με καθησυχασε απο την αποψη οτι δεν τρελλαινομαι αλλα μετα απο 14χρονια που παλευα με την ιδεα να παω περιμενα κατι πιο "εντυπωσιακο"

mnimonio
09-07-2013, 01:03
Δεν ειναι τοσο μουδιασμα οσο ανατριχιασμα.....ηταν η γεννηση του παιδιου απο την μια που αλλαξε την ζωη μας αλλα κυριως η επιστροφη μετα απο ενα χρονο στην δουλεια οπου βρηκα μια εντελως διαφορετικη κατασταση απο αυτην που αφησα....ειμαι πληρως συνηδητοποιημενη τι μου συμβαινει και τι το προκαλει αλλα δεν μπορω να το σταματησω

Να το κανεις φιλαρακι σου οσο μπορεις αφου σε ακολουθει..Αν το κοντραρεις θα σου φερνει ολο νεα "δωρακια"..Καλως ηρθες λοιπον ανατριχιασμα και μουδιασμα,τι χαμπαρια?Πως και μας ξαναρθες?Μιλα του.

KCTEU
09-07-2013, 01:04
Μ΄αρεσει ο τροπος που το αντιμετωπιζεις...εσυ υποφερεις απο κατι ή απλα εισαι της συμβουλευτικης?

mnimonio
09-07-2013, 01:08
Μ΄αρεσει ο τροπος που το αντιμετωπιζεις...εσυ υποφερεις απο κατι ή απλα εισαι της συμβουλευτικης?

Πρωην παθουσα..μπορει και σε υφεση,μπορει και να ξαναρθει..Αμα ερθει καλως να'ρθει!Τι να κανουμε..Προικες ειναι αυτες!Αμα σε φορτιζουν αυτα που λεω,σταματαω :)

KCTEU
09-07-2013, 01:10
καθολου δεν με φορτιζουν...ισα ισα!!!!!!!!κρισεις πανικου και εσυ?

mnimonio
09-07-2013, 01:13
Βεβαιως!!Και φυσικα "περασα" οτι αρρωστια υπαρχει στην γη χαχαχα..!Μετα απο χρονια θολουρας και ταλαιπωριας αποφασισα και εγω να παω σε ψυχολογο.

KCTEU
09-07-2013, 01:14
και ετσι λυτρωθηκες?

mnimonio
09-07-2013, 01:19
Ναι..Με εβαλε σε γνωσιακη προσεγγιση,δλδ κατευθειαν στο ψητο διαχειριση πανικων/φοβικης σκεψης..

Δεν ξερω αν λυτρωθηκα,δεν ξερω αν εφυγε τελειως..Στο πισω μερος του μυαλου υπαρχει,ομως ξερω οτι θα το διαχειριστω αν ξαναρθει..
Ψυχοσωματικα εχω,καποιες εκτακτες,κατι ζαλαδουλες με την ζεστη..Οκ ομως ζω μαζι τους και αυτες μαζι μου :)Κομματι μας ειναι και οι πανικοι..

KCTEU
09-07-2013, 01:21
Ισως τελικα πρεπει να οδηγηθω και εγω εκει....αλλα σκεφτομαι πρεπει να αποκλεισω το παθολογικο ( βλεπε σκληρυνση ) ή να παψω να ασχολουμαι και να απευθυνθω απευθειας σε ψυχολογο?

KCTEU
09-07-2013, 01:23
Επισης οταν σηκωνομαι νιωθω την καρδια μου να χτυπαει δυνατα στο κεφαλι μου και οχι δεν εχω πιεση!!!!!!

mnimonio
09-07-2013, 01:27
Αξονικη εκανες..Θες να πληρωσεις και τα Ευρουλακια της μαγνητικης?Και αντε και το κανεις..Θα ηρεμησεις για λιγο και στο επομενο τσικ θα ξαναψαχνεσαι γιατι ο χειριστης του μαγνητικου δεν ηταν καλος,ο γιατρος δεν θα την ειδε καλα κτλ κτλ...
Ναι αν νιωθεις οτι δεν μπορεις και οτι αυτες οι σκεψεις σου χαλανε ολο το ειναι και την μερα,εννοειται και να πας..

KCTEU
09-07-2013, 01:28
Η αληθεια ειναι οτι επιρεαζει πια την ποιοτητα ζωης μου

mnimonio
09-07-2013, 01:32
Τραβα μπρος και μη σε μελλει!!Σου υποσχομαι οτι θα νιωσεις πολυ καλυτερα μιλωντας με εναν ειδικο..Και να σου πω και κατι απο το λιγο που μιλησαμε?Σε βλεπω οτι θα τα πας πολυ καλα..!

KCTEU
09-07-2013, 01:37
Σ'ευχαριστω ρε συ ....να ήξερες τι κουράγιο μου δίνεις!!!!δεν ξέρω αν θα το κανω άμεσα αλλα σίγουρα την απόφαση να γράψω εδω δεν την μετανιωνω....

mnimonio
09-07-2013, 01:40
Σ'ευχαριστω ρε συ ....να ήξερες τι κουράγιο μου δίνεις!!!!δεν ξέρω αν θα το κανω άμεσα αλλα σίγουρα την απόφαση να γράψω εδω δεν την μετανιωνω....

Να το κανεις οποτε θα νιωσεις ετοιμη..Δεν θα πιεστεις και γι'αυτο..!Θα σου γραψουν και αλλα παιδια εδω που περνουν τα ιδια..Δεν εισαι η μονη :)

KCTEU
09-07-2013, 01:44
Είναι μια παρηγοριά αυτο...γιατι καμία φορά οι δικοί σου δεν καταλαβαίνουν τι περνας

mnimonio
09-07-2013, 01:48
Moνο οποιος το εχει περασει ξερει τι ειναι..Και εγω δεν ειχα στηριξη απο την οικογενεια μου..Ειναι δυσκολο καποιος ασχετος με το θεμα να καταλαβει σε ικανοποιητικο βαθμο και ειναι λογικο.

novia35
09-07-2013, 01:51
Ισως τελικα πρεπει να οδηγηθω και εγω εκει....αλλα σκεφτομαι πρεπει να αποκλεισω το παθολογικο ( βλεπε σκληρυνση ) ή να παψω να ασχολουμαι και να απευθυνθω απευθειας σε ψυχολογο?

Αν υπηρχε κατι σχετικα με σκληρυνση δε θα ειχε εμφανιστει στην αξονικη;;; Αφου ειναι καθαρη. Αν ομως σε κανει να νιωσεις καλυτερα παρε την αξονικη σου και ζητησε μια 2η γνωμη απο καποιο νευρολογο. Και πες του και τους φοβους σου. Εγω ειμαι υπερ της επανεκτιμησης. Κατι παρομοιο βιωνω κι εγω αυτη την εποχη, τι αυτη την εποχη δηλαδη, εδω κι 9 μηνες κι ακρη δεν εχω βγαλει ακομη. Το μοναδικο ευρημα η υπερταση μεχρι στιγμη κι εχω ακριβως τα ιδια συμπτωματα που ανεφερες. Εχω παει κι εγω σε παθολογο, σε ψυχιατρο, σε ψυχολογο γνωσιακης συμπεριφορικης, σε καρδιολογο (σε δυο καρδιολογους για την ακριβεια ο πρωτος δε μου τη βρηκε την υπερταση ο δευτερος μου τη βρηκε -σε εξωτερικα δημοσιου νοσοκομειου- με την εξεταση του holder και με κατατρομαξε κιολας απο τοτε μου εχουν μπει ιδεες και μολις νιωσω αδιαθεσια αμεσως το μυαλο μου παει στην πιεση, δεν μπορω να ησυχασω), σ' ενδοκρινολογο, σε ουρολογο, σε νεφρολογο και 5-6 φορες στα επειγοντα οπου εκτος μιας φορας μονο που ειχα παθει κολικου νεφρου και ουρολοιμωξη δε μου βρηκαν κατι αλλο. Τωρα προκειται να κοιταξω ματια, μετα ορθοπεδικο, ΩΡΛ, γαστρεντερολογο, νευρολογο και τελος μετα, δεν ξαναβλεπω κανεναν αλλο. Παντως τα συμπτωματα συμπτωματα τελευταια εχει μπει και στο δικο μυαλο η σκεψη περι σκληρυνσης μαλιστα πριν απο δυο μερες το κοιταγα οποτε βρηκα πολυ ενδιαφερον το μηνυμα σου

KCTEU
09-07-2013, 01:53
Και οσο οι εξετασεις βγαίνουν καθαρές τόσο αρχίζουν να σε αντιμετωπίζουν κάπως...εμένα αυτο με έκανε χειρότερα ώσπου πριν κανά 2βδομαδες εξήγησα με κλάματα στον άντρα μου και την μαμα μου οτι δεν είμαι καλα και δεν το απολάμβανε ούτε το θέλω και νομίζω οτι κατάλαβαν επιτέλους τη σοβαρότητα και με διαβεβαίωσαν οτι θα ειναι δίπλα μου ουσιαστικά σε οποία μορφή θεραπείας θέληση να ακολουθήσω και κάπως ανακουφιστηκα!

KCTEU
09-07-2013, 01:56
Στην αξονικη απο οτι έχω διαβάσει η σκλήρυνση δεν δείχνει παρα μονο στην μαγνητική...η αξονικη ειναι για όγκους ανευρισμα και τέτοια.με συγχωρεις την υπέρταση δεν την είχες πάρει χαμπαρι??δεν μέτριοσουν ποτε??

novia35
09-07-2013, 02:11
Τα συμπτωματα που γραφεις μου ειναι πολυ γνωριμα. Ο πονοκεφαλος ειναι καθημερινος, αλλοτε ειναι τασεως δηλαδη αυτο που λεμε σα σφιξιμο κι αλλοτε ειναι μονο στη μια πλευρα την αριστερη, ημικρανια δηλαδη. Αυτη ειναι η χειροτερη γιατι διαρκει ωρες και νιωθω πολλες φορες οτι θα μου ξεκολλησει το ματι. Μουδιασμα στο προσωπο, ζαλαδες, ασταθειες, προβληματα στην οραση, κοιλιακα αλγη, ναυτια, ανορεξια, πονοι στα κοκκαλα, κοπωση, κακη διαθεση, υπερενταση, ανησυχια, να θελω να βαλω τα κλαματα στα καλα καθουμενα. Αυτα βεβαια ειναι συμπτωματα που εχει και η καταθλιψη και η κριση πανικου. Εγω δε θα σου πω το ευκολο.... ειναι ψυχολογικο... γιατι δεν εχω καταφερει να το πω ουτε στον εαυτο μου ακομα. Θα σου πω ψαχτο. Μην το δενεις οτι ειναι κατι οργανικο και δη κακο, απλα ψαχτο καλα πριν καταληξεις στον ψυχοθεραπευτη.

KCTEU
09-07-2013, 02:14
Αχ ειλικρινα είμαι στα δυο μοιρασμενη...και ώρες ώρες λέω να πα να ...οτι ειναι να γίνει ας γινει

mnimonio
09-07-2013, 02:16
Ποσο ακομα να ψαξει?Αφου ξερεις και εσυ πολυ καλα οτι αυτο δεν εχει σταματημο..Θα ηρεμησει απο τον παθολογο και αυριο θα παει στον νευρολογο επειδη της πεταει το ματι..Γιατι να φαει χρονο και χρημα οταν μιλαει για 14 χρονια κατασταση?Προτιμας δλδ να τρεχει απο ειδικοτητα σε ειδικοτητα και να μην παει σε εναν ωραιοτατο ψυχολογο?

novia35
09-07-2013, 02:21
Και οσο οι εξετασεις βγαίνουν καθαρές τόσο αρχίζουν να σε αντιμετωπίζουν κάπως...εμένα αυτο με έκανε χειρότερα ώσπου πριν κανά 2βδομαδες εξήγησα με κλάματα στον άντρα μου και την μαμα μου οτι δεν είμαι καλα και δεν το απολάμβανε ούτε το θέλω και νομίζω οτι κατάλαβαν επιτέλους τη σοβαρότητα και με διαβεβαίωσαν οτι θα ειναι δίπλα μου ουσιαστικά σε οποία μορφή θεραπείας θέληση να ακολουθήσω και κάπως ανακουφιστηκα!

Αχ γλυκια μου να ξερες πσο σε νιωθω;; Ειδικα γι' αυτο που λες για τον περιγυρο, που δε σε πιστευει. Εγω λεω ακου το ενστικτο σου. Εγω οταν ειπα "δε με πιστευετε;; Ωραια, μη με πιστευετε, δε με νοιαζει. Δε θελω τη βοηθεια σας, ουτε τη γνωμη σας, γιατροι δεν ειστε. Εγω νιωθω οτι κατι δεν παει καλα κι οτι κι αν ειναι θα το ψαξω ειτε οργανικο, ειτε ψυχολογικο. Αν δε θελετε να συμμετεχετε μη συμμετεχετε αλλα δε θελω ν' ακουσω και κουβεντα" απελευθερωθηκα. Βεβαια ημουν μονη μου και ειμαι μονη μου σ' ολο αυτο αλλα τι να κανεις;; Απ' το να υποφερεις και να μη σε καταλαβαινουν καλυτερα να το διαχειριστεις μονη σου.

KCTEU
09-07-2013, 02:30
Οχι εγω θέλω τον άντρα μου δίπλα μου...ειναι το ηρεμιστικο μου!!!!

novia35
09-07-2013, 02:33
Στην αξονικη απο οτι έχω διαβάσει η σκλήρυνση δεν δείχνει παρα μονο στην μαγνητική...η αξονικη ειναι για όγκους ανευρισμα και τέτοια.με συγχωρεις την υπέρταση δεν την είχες πάρει χαμπαρι??δεν μέτριοσουν ποτε??

Σε κατι τυχαιες μετρησεις που ειχα ηταν 12 με 8, σπανιες ομως γιατι δεν ειχα ασχοληθει ποτε. Εκανα κατι νευροπιεσεις οταν ειχα τους πανικους τοτε στα 19 γυρω στο 14 με 10 ειχα κανει ομως και καρδιολογικες και δε με ειχε κατευθυνει κανεις προς τα εκει. Ημουν και μικρη τοτε και δεν τα ψαχνα κι αν περιμενω απ' τους γονεις μου σωθηκα. Ειχα ομως παντα πονοκεφαλους και νευρα πολλα αλλα δεν ειχα ψαχτει γιατι απ' οτι εχω διαβασει η υπερταση ειναι ασυμπτωματικη, δεν την κατακαβαινεις γι' αυτο και καποιος την ανακαλυπτει τυχαια. Αυτο που λενε μου ανεβηκε η πιεση το νιωθω δεν υφισταται και συμβαινει ακριβως το αντιθετο απ' οτι πιστευουμε. Εγω νομιζα οτι η πιεση κανει πονοκεφαλο αλλα το αντιθετο συμβαινει ο πονοκεφαλος η οποιος αλλος σωματικος πονος ανεβαζει την πιεση. Εχω μια ηπιας μορφης υπερταση βεβαια εχω χτυπησει και κατι 18 πανω σε κριση πανικο

novia35
09-07-2013, 02:38
Ποσο ακομα να ψαξει?Αφου ξερεις και εσυ πολυ καλα οτι αυτο δεν εχει σταματημο..Θα ηρεμησει απο τον παθολογο και αυριο θα παει στον νευρολογο επειδη της πεταει το ματι..Γιατι να φαει χρονο και χρημα οταν μιλαει για 14 χρονια κατασταση?Προτιμας δλδ να τρεχει απο ειδικοτητα σε ειδικοτητα και να μην παει σε εναν ωραιοτατο ψυχολογο?

Οχι βεβαια, καθολου δεν το προτιμω γιατι εγω το εχω βιωσει αυτο και μαλιστα προσφατα. Αλλωστε η επιστημη πλεον λεει πως ολες οι σωματικες ασθενειες ειναι ψυχογενεις. Και η σκληρυνση ανηκει στα αυτοανοσα νοσηματα που σημαινει οτι κανεις δε γνωριζει ποιο ειναι το αιτιο. Αλλα θεωρω οτι για να κανει μια σωστη αγωγη θα πρεπει να εχει ενα προσφατο ιατρικο ιστορικο.

mnimonio
09-07-2013, 02:45
Δεν μιλησε κανεις για φαρμακα,αυτο ειναι δικη της αποφαση και σκληρυνση κατα πλακας δεν εχει..Μην την τρελενουμε παραπανω την κοπελα ειναι κριμα.Καλο βραδυ.

novia35
09-07-2013, 02:57
Δεν μιλησε κανεις για φαρμακα,αυτο ειναι δικη της αποφαση και σκληρυνση κατα πλακας δεν εχει..Μην την τρελενουμε παραπανω την κοπελα ειναι κριμα.Καλο βραδυ.

Μα δεν ειπα αυτο. Δεν ειπα οτι εχει. Δεν ειμαι γιατρος να κανω διαγνωση. Αυτο που ειπα ειναι οτι το κομματι το ψυχολογικο παιζει σημαντικο ρολο ετσι κι αλλιως. Αν απευθυνθει σε ψυχιατρο θα της συνταγογραφησει σιγουρα, γιατι παντα συνταγογραφουν. Αν απευθυνθει σε ψυχολογο οχι. Εκεινη θα το κρινει. Καθε περιπτωση δεν ειναι ιδια. Αποψεις καταθετουμε εδω. Καλο βραδυ.

KCTEU
09-07-2013, 15:00
Εκλεισα τελικα ραντεβού την Πέμπτη σε άλλο νευρολόγο με την προσδοκία να ειναι το τελευταίο και η λύση του προβλήματος !!!!ευχομσι να ειναι ολα μεσα στο μυαλό μου γιατι έχω και ενα παιδάκι να μεγάλωσω....

novia35
09-07-2013, 16:25
Εκλεισα τελικα ραντεβού την Πέμπτη σε άλλο νευρολόγο με την προσδοκία να ειναι το τελευταίο και η λύση του προβλήματος !!!!ευχομσι να ειναι ολα μεσα στο μυαλό μου γιατι έχω και ενα παιδάκι να μεγάλωσω....

Ολα καλα θα πανε, μην ανησυχεις. Συζητησε τα παντα με το γιατρο σου και μη φοβασαι. Θα περιμενουμε να μαθουμε νεα σου.

novia35
18-07-2013, 23:03
Τι εγινε τελικα;;; Ειχαμε κατι νεωτερο;;;