PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : βαρέθηκα τη ζωή,ήρθα να κλάψω εδώ

κοπέλα93
27-06-2013, 00:12
ήρθα να κλάψω λίγο εδώ πέρα,να το διαβάσουν 5 άνθρωποι και να τους χαλάσω τη διάθεση προφανώς.συγγνώμη εκ των προτέρων.
και αρχίζει η κλάψα.όλες οι γνώμες δεκτές..και αρνητικές και θετικές..(δε με αγγίζει πλέον τίποτα)
βαρέθηκα βασικά,δε με νοιάζει τι θα νομίζετε τώρα για μένα,για το τι είμαι και τι έχω περάσει..αλλά αυτά που πέρασα δεν είναι και τίποτα το τιτανοτεράστιο.
όλοι έχουμε προβλήματα.εγώ είμαι μόλις 20 ετών.ακόμη δεν τα έκλεισα δηλαδή.βαρέθηκα.και το θέμα είναι ότι τώρα θα μου πείτε τα γνωστά,βγες έξω κοπέλα μου και μη μιζεριάζεις μέσα έχεις όλη τη ζωή μπροστά σου μπλα μπλα μπλα η ζωή είναι ωραία και χαχα και βλακείες..αυτά τα ξέρω και γω,και γω αυτά λέω σε άλλους όταν δεν είναι καλά.
προσπαθώ να κάνω τους άλλους να νιώσουν καλά με ενθαρρυντικά λόγια.
το θέμα με μένα είναι ότι όλα τα βλέπω αρνητικά.κι αυτό συνέβαινε σχεδόν πάντα σε μένα.από το γυμνάσιο που άκουγα το ψιλο-ροκ είχα όλο τέτοιες απόψεις..όσο περνάνε τα χρόνια γίνομαι ακόμη πιο σκατά...από το ροκ πήγα στο μέταλ..η άποψή μου για τη ζωή δεν είναι καλή και η λύση δεν είναι ούτε ο ψυχολόγος ούτε τα βιβλιά ψυχολογίας ούτε ο φίλος που θα πεις τον πόνο σου.γιατί πολύ απλά όλοι αυτοί είναι άνθρωποι και αντιμετωπίζουν τα ίδια προβλήματα με μένα.
να μου πείτε,αν δεν τα λύσουν οι άνθρωποι ή εγώ που είμαι πάλι άνθρωπος,ποιός θα τα λύσει; άραγε ποιός μπορεί να διώξει αυτόν τον αρνητισμό που έχω πάνω μου; τη βαρεμάρα,το μηδενισμό των πάντων,την κακή διάθεση,όλα αυτά.
αναλύω τα πάντα.τα υπεραναλύω μέσα μου σε σκέψεις μέχρι που βαριέμαι να σκέφτομαι γιατί έχω σπαταλήσει πολύ ενέργεια και δε παίρνω ποτέ απαντήσεις.
είμαι πολύ ανήσυχο πνεύμα. βασικά δε βρίσκω πλέον κανένα νόημα για να ζω. όλα τα μηδενίζω πριν καν αρχίσουν να διατυπώνονται..πχ οπως λεω και γω στον κόσμο 'η ζωή είναι ωραία μην ανησυχείς όλα καλά θα πάνε στο τέλος,υγεία πάνω από όλα και όλα τα άλλα έρχονται μωρέ,ή, μην ανησυχείς η ζωή είναι μικρή, ή, να χαίρεσαι την κάθε στιγμή σα να είναι η τελευταία. Αναρωτιέμαι,αυτά τα δήθεν θετικά μηνύματα που λέω στους συνανθρώπους μου,τα πιστεύω;;; Σκέφτηκα πολλές φορές ότι έχω κατάθλιψη,έχω ψάξει τα πάντα στο ίντερνετ αλλά πλέον δε με αγγίζει τίποτα.επειδή έχω βαρεθεί τη ζωή.
Ξέρω οτι η κ@ριόλα η ζωή δεν μπορεί να σου φέρει μόνο τα καλά,πακέτο ΠΑΝΤΑ θα πηγαίνουν με τα άσχημα.γιατί όμως; όλα ένα 'γιατί' είναι,Τώρα θα μου πείτε 'μην αναζητάς τα γιατί,ζήσε' ωραία μπούρδες.ούτε σε αυτό βρίσκω νόημα.
βαρέθηκα τα πρέπει της κοινωνίας.βαρέθηκα να μου λένε τι να τρώω πως να ντύνομαι,που να βγαίνω,αν πρέπει να έχω ένα σύντροφο στη ζωή μου ή οχι.βαρέθηκα.
ποιός θα μου πει εμένα ποιό είναι το σωστό;; αφού κανείς μας δεν το ξέρει.όλα είναι υποκειμενικά.....κάπου είχα διαβάσει 'οι γνώμες είναι τόσες όσες οι κ*λοτρυπίδες' και ισχύει.αλλά σόρρυ γιατί έγινα χυδαία. Γιατί πρέπει να ζητάμε συγνώμη για μιά κακιά λέξη;; ο άλλος θίχτηκε τώρα; του κάναμε κακό; γιατί είναι κακιά λέξη;; επειδή η κοινωνία μας είπε ότι είναι κακιά και δεν πρέπει να τη λέμε;; ποιά είναι η κοινωνία που θα μας λέει τι θα κάνουμε; γιατί να μας κρίνει ο κόσμος; είναι ανώτερος; όχι.αφού όλοι είμαστε κάτι πιόνια της ζωής και έχουμε ημερομηνία λήξης.
γιατί υπάρχουν όλοι αυτοί οι κανόνες; γιατί είμαι αναγκασμένη να πιστεύω σε κάτι ανώτερο και αν δεν το κάνω είμαι άθεη; γιατί ο κόσμος βάζει ταμπέλες;
είναι όλα μέσα στο παιχνίδι.αλλά εγώ βαρέθηκα να παίζω.αλλά και από την άλλη ούτε να φύγω απ'το παιχνίδι θέλω,γιατί είναι δειλία. τώρα θα μου πεις τι είναι δειλία,αλλά και τι με νοιάζει αν όταν αυτοκτονήσω θα με πουνε δειλή; λες και είναι αυτοί κάποιοι που θα με κρίνουν ή μήπως θα τους ξαναδώ; μπορεί και να τους ξαναδω.
βασικά όλα είναι σκατά.θα ήθελα να ζω σε έναν κόσμο που να έβαζα εγώ κανόνες και να μην άλλαζαν.ο κόσμος να μην ήταν κακός και επικριτικός.να μην υπήρχε η απογοήτευση,το μίσος,ο θάνατος,η κακία,η κοροιδία,το ψέμα,η δικιολογία,η μοιχεία.......όλα να ήταν αγνά.και θα μου πείτε τώρα,οκ...και τι θα κάναμε αν όλα ήταν καλά.
ζωή και όλα καλά δε γίνεται και δε θα χαιρόμασταν το καλό αν δεν υπήρχε το κακό!! ΔΙΑΦΩΝΩ ΟΜΩΣ ΧΑΧΑΧΑ διαφωνώ γιατί όλα θα ήταν καλά άμα δεν υπήρχαν τα άσχημα.
δε θέλω να είναι έτσι ο κόσμος...δε θα ήθελα να είχε πεθάνει ο παππούς μου κι ο θείος μου σε τόσο μικρή ηλικία,δε θα ήθελα να ακούω ειδήσεις με δυστυχήματα,δε θα ήθελα να με πιέζουν να διαβάσω,δε θα ήθελα να με παρατήσει για πάντα ο άνθρωπος που πίστεψα πως για μένα ήταν ο ιδανικός.δεν θέλω την απογοήτευση στη ζωή μου.την απόρριψη,το θάνατο.Όλα αυτά γιατί να τα ζώ;; γιατί να περνάμε τόσο άσχημα;;
κι εγώ είμαι ακόμη μόνο 20...άλλοι άνθρωποι έχουν περάσει τα χίλια μοίρια..Ακόμη και στα έργα βλέπεις τον άλλον να είναι υιοθετημένος και να νιώθει πως κανείς δεν τον αγαπάει κι οτι δεν ανήκει πουθενά.Ε τότε τι να κάνεις; να μην κλάψεις; είναι τραγικό.Μετά σκέφτομαι,οκ,εγώ είμαι μιά χαρά.
Αλλά,παρόλο που προς το παρόν είμαι καλά -δλδ έχω υγεία σπίτι και οικογένεια- ξέρω πως με την πάροδο του χρόνου δε θα έχω τίποτα γιατί όλα είναι φθαρτά.
δλδ κάποτε όλα θα πάρουνε το δρόμο τους,θα έρθει κι η αρρώστια,κι η οικογένεια αναλώσιμη είναι,όλοι θα πεθάνουμε,ακόμη κι αυτοί που μας αγάπησαν πραγματικά κάποτε θα χαθούν.γιατί αξίζει να ζω; για να τα βλέπω όλα αυτά να περνούν μπροστά απ'τα μάτια μου; ποιός ο λόγος;
βαρέθηκα πια.
όλα είναι ίδια ρε γαμώτο,το φαγητό,όλες οι γεύσεις είναι γνώριμες,ξέρω ότι τώρα είναι βράδυ κι αύριο θα ξημερώσει και θα'ναι πρωί.πάλι ξανά από την αρχή.δεν είναι τρομερά ΔΕΔΟΜΕΝΟ;;; σαν μια γκόμενα που τη βαριέσαι.εγώ δηλαδή,με βαρέθηκε κι έφυγε.Ήθελε σασπένς,ήθελε μιά σχέση από κοντά.
βαρέθηκα πιά,και ποιός είσαι εσύ που θα με πληγώσεις τόσο βαθιά;;;;; είναι τραγικό.όλοι σε πληγώνουν.τον μισώ κι αυτόν και δε με νοιάζει.Η ζωή δεν είναι έτσι όπως τη θέλω.

Συνήθεια
27-06-2013, 01:03
Νομίζω ότι είσαι για τα είκοσι χρόνια σου απο τα πιο υγιή άτομα που έχω συναντήσει. Ζείς την ηλικία σου, με θράσσος και τσαμπουκά. νομίζω πως είσαι στο σωστό δρόμο.Είσαι πολύ δυναμικό κορίτσι κι είναι σίγουρο πως εαν μιλάς έτσι στα είκοσι σου στα σαράντα σου θα έχεις πάρει 32 πτυχία :)Νά σαι καλά!

κοπέλα93
27-06-2013, 01:05
Νομίζω ότι είσαι για τα είκοσι χρόνια σου απο τα πιο υγιή άτομα που έχω συναντήσει. Ζείς την ηλικία σου, με θράσσος και τσαμπουκά. νομίζω πως είσαι στο σωστό δρόμο.Είσαι πολύ δυναμικό κορίτσι κι είναι σίγουρο πως εαν μιλάς έτσι στα είκοσι σου στα σαράντα σου θα έχεις πάρει 32 πτυχία :)Νά σαι καλά!
χαχαχα σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.

kerasi
27-06-2013, 01:18
Pain is inevitable, suffering is an option.

mpliki
27-06-2013, 01:30
ξες τι; μια απ'τα ιδια λεω ανα περιοδους, και δεν δεχομαι επισης να ακουω αλλες φρασεις τυπου "η ζωη ειναι ωραια"...κι εγω ολα κατα βαση τα μηδενιζω και τα βρισκω ματαια. ΟΜΩΣ,ειναι κι αυτο το ρημαδι ομως...πριν μια βδομαδα,μου γυρισε μια φλασια,ενω ημουνα κλεισμενη για μερες στο σπιτι, κι απλα σκεφτηκα πως ωραια,η ζωη ειναι αυτη που ειναι,ο θανατος τι ειναι; ειναι κατι; εαν δε ειχα γεννηθει ποτε θα γνωριζα αυτη την ομορφια του να σκεφτεσαι και να φιλοσοφεις και να χαιρεσαι οταν αισθανεσαι πως ανακαλυψες καποια νεα φιλοσοφια;(μεχρι να πεσεις βεβαια σε κανα βιβλιο και να διαβασεις το ευρημα σου,το οποιο ειχε γραφτει πριν 100 και 1000 χρονια :P ) δηλαδη η ζωη τουλαχιστον ειναι κατι,ο θανατος ειναι τιποτα, ο απολυτος μηδενισμος, κι εννοειται χεστηκες για το τι θα μπορουσε να πει ο καθενας αφοτου "φυγεις", αλλα γιατι; εχει και κανα νοημα; ολοι ειμαστε ενα τιποτα μπροστα σ'ολο αυτο το συμπαν,τα προβληματα μας ειναι ενα τιποτα μπροστα σε ολο αυτο,γεννιομαστε πεθαινουμε,ειτε στα 20 ειτε στα 60,δεν εχει νοημα! ειχα σκεφτει κι εγω το πως θα ηταν ο κοσμος εαν ολα ηταν αγνα, ωραια θα ητανε,αθωα κι αφθαρτα ομωα θα ηταν βαρετα! δε νομιζεις; ολοι χρειαζονται στη ζωη,χωρις το κακο εσυ δε θα μπορουσες ποτε να φιλοσοφησεις τη ζωη, δε θα ειχε νοημα, χωρις το κακο δεν θα ειχες μπει στη διαδικασια να σκεφτεις. Σου γραφω αυτα τωρα,αυριο δε ξερω πως θα μου γυρισει παλι η βιδα,οπως μου κατσει καθε φορα,μπορει και να κατσει ετσι που μεθαυριο δε θα βρισκομαι καν εδω,και δε το βρισκω τραγικο,σιγα..αλλα τωρα λεω πως οσο ζω,θα ηθελα να το εκμεταλλευτω, να κανω αυτα που γουσταρω,να ασχοληθω με ανθρωπιστικες οργανωσεις,να ριξω τη σταγονα μου κι εγω για να καλυτερευσει κατα 0,00000000001 % ο κοσμος. δεν αξιζει; οσο για το οτι σε παρατησε ο αλλος γιατι λες σε βαρεθηκε, εχεις σκεφτει πως μπορει καποια στιγμη στη ζωη σου να εκανες εσυ κατι τετοιο; και για τον πολυ απλο λογο πως απλα δεν κουμπωσατε,δεν ταιριαξατε,δεν το παραδεχτηκατε,κι εγινε ετσι..και;; δεν ξερω αν αυριο μεθαυριο θα στα φερει ετσι η ζωη που θα χεις εναν ανθρωπο διπλα σου που θα λιωνει για σενα,και μαζι θα κανετε πραγματα,ταξιδια,ονειρα..μπ ορει και οχι,αν ομως ναι; αυτο μ'αρεσει στη ζωη δε ξερεις πως θα στα γυρισει και ποτε, συνηθως ολα τα καλα ερχονται σε ανυποπτο χρονο,εκει που ειμαστε ετοιμοι για φουντο..δε σου λεω να περιμενεις,σου λεω να αφεθεις και να ασχοληθεις μ'αυτα που εσυ γουσταρεις χωρις να το ζοριζεις και πολυ,μη περιμενεις ποτε κανεις να σε καταλαβει 100% διοτι ολοι ειμαστε μονοι στην ουσια, δεν μπορω ποτε να μπω στο κεφαλι σου και να δω τα πραγματα ετσι οπως τα βλεπεις εσυ,ουτε εσυ μπορεις να μπεις στο δικο μου, μονοι μας σκοτωνουμε τον εαυτο μας και μονοι μας τον αναστυλωνουμε,ειναι μια σκληρη κι αν θες ωραια αληθεια!

vagpap
27-06-2013, 01:32
Κοπελλα μου , εστω 93 , ταχεις τακτοποιησει τοσο 'καλα' στο μυαλο σου , που δεν μπορω να σε αντικρουσω . Θα απαντησω με τον τροπο μου . Εχεις τη δυναμη να δημιουργεις υην πραματικοτητα σου , κ καθε μερα βιωνεις τη ζωη που σου αξιζει , συμφωνα με τις πεποιθησεις κ την πνευματικη σου κατανοηση. Οι συμπαντικοι νομοι λειτουργουν ανταποκρινομενοι στις σκεψεις κ τις λεξεις σου.Επισης το συμπαν ανταποκρινεται σαυτα που περιμενεις να συμβουν. Αν περιμενεις το χειροτερο να συμβει ,δεν θα απογοητευτεις.Αν περιμενεις το καλυτερο , αυτο ειναι που θα παρεις.Ελπιζεις για το καλυτερο, αλλα περιμενεις το χειροτερο? Ζητας μια υπεροχη σχεση , αλλα περιμενεις οτι η επομενη θα ειναι ιδια με την πρηγουμενη , που δεν σε ικανοποιουσε? Δεν 'συνεργαζεσαι' με καμμια 'ανεξηγητη' δυναμη , παρα με την δικη σου ενεργεια. Καθε αρνητικη προσδοκια που εχεις, ακυρωνει το καλο που (κρυφα) ελπιζεις να σουρθη.Εξετασε λοιπον τι περιμενεις να λαβεις .Θεωρεις οτι αυτα που θαρθουν θαειναι αυτα που ηθελες,η περιμενεις οπως κ στο παρελθον να υπολειπονται των επιθυμιων σου? Να επιδιωκεις να δημιουργησεις την δικη σου πραματικοτητα (το ξαναλεω ),να περιμενεις οτι το αποτελεσμα θα ειναι θαυμασιο κ περα απο τα πιο τρελλα σου ονειρα , κ ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙΣ .

Αν εισαι κοπελλα93 , ειμαι αντρας60 ,δλδ ο μπαμπας σου,,,για συνελθε μην ερθω κει και στις 'βρεξω'....τετοιος πεσσιμισμος στα 20 , εχεις ολη την ζωη μπροστα σου ,μια 'φαση' περνας μονο......εισαι κ ευφυης ,παναθεμα σε .

παραξενοι καιροι........

The_Little_Prince
27-06-2013, 01:41
Σκεψεις 20χρονης...Ουαου....Μπραβο ρε κοριτσι...εχεις αποψη, θα διαφωνησω στο οτι μηδενιζεις τα παντα(οχι αυτα της Κινας... ΛΟΛ)
Κατα τα αλλα με το τροπο σκεψης που εχεις απλα δεν εισαι προβατο..μαζα...και μαρεσει ολο αυτο...καπως ετσι ειμαι και εγω...δε γουσταρω τα πρεπει
τα δηθεν κ.ο.κ....Απλως Πρεπει(για δικο σου καλο...) να βρεις την ταυτοτητα σου, τον προσανατολισμο σου... Να βρεις το λικνο της ζωης..Αυτα που σε
γεμιζουν...που σε κανουν να νιωθεις ομορφα...

Deleted20082014
27-06-2013, 02:40
Ωραία τα λες! Μ' αρέσεις!!! Σκέψεις και δικές μου για το ότι όλα είναι φθαρτά και αναλώσιμα. Και όχι, δε θα σου πει κανείς πώς θα ντυθείς, πώς θα συμπεριφερθείς κτλ. Θα κάνεις ό,τι σε εκφράζει!

κοπέλα93
27-06-2013, 12:21
ξες τι; μια απ'τα ιδια λεω ανα περιοδους, και δεν δεχομαι επισης να ακουω αλλες φρασεις τυπου "η ζωη ειναι ωραια"...κι εγω ολα κατα βαση τα μηδενιζω και τα βρισκω ματαια. ΟΜΩΣ,ειναι κι αυτο το ρημαδι ομως...πριν μια βδομαδα,μου γυρισε μια φλασια,ενω ημουνα κλεισμενη για μερες στο σπιτι, κι απλα σκεφτηκα πως ωραια,η ζωη ειναι αυτη που ειναι,ο θανατος τι ειναι; ειναι κατι; εαν δε ειχα γεννηθει ποτε θα γνωριζα αυτη την ομορφια του να σκεφτεσαι και να φιλοσοφεις και να χαιρεσαι οταν αισθανεσαι πως ανακαλυψες καποια νεα φιλοσοφια;(μεχρι ...............!
ενταξει,μπορω να πω πως συμφωνω σε ολα αυτα που λες εκτος απο κανα δυο. ουτε εγω δεχομαι να μου λενε 'ολα καλα ειναι μωρε ολα καλα θα πανε' τι θα παει καλα και ποιος ξερει τι ειναι το καλο για μενα;; αλλος μπορει να θωρει καλο την υγεια,αλλος να βρει ενα γκομενο,αλλος να διαπρεψει πνευματικα,αλλος να ειναι ολη μερα εξω στα μπουζουκια και να ξοδευει λεφτα.
ε ναι βαρεθηκα να μου λενε ολο τα ιδια. μην νομιζεις οτι μαρεσει να γκρινιαζω και να βαριουνται και να κουραζονται με αυτα που λεω.ετσι στην ουσια διωχνω παρεες ή στην τελικη εχουν σιχαθει να ακουνε τα ιδια απο το στομα μου.ο οποιοσδηποτε τωρα σου λεω,οχι μονο παρεες.και κανεναν δεν εχω βρει που να τα αναλυει τοσο πολυ οσο εγω,και κανεναν που να σκεφτεται τα ιδια με μενα.ολοι μετα το πανε καπου αλλου και χανω το επικεντρο της συζητησης..βασικα κανεις δεν μπορει να μου βρει απαντησεις.καλα λες και το ξερω και συμφωνω μαζι σου.ηξερα και γω ηδη οτι δεν υπαρχει απαντηση.
εσυ εισαι υπερ της ζωης σωστα;; οπως και ολος ο κοσμος.επειδη ο θανατος ποτε δεν εμαθες τι ειναι.δηλαδη ετσι ονομαστηκε 'θανατος' και απο τοτε ξερουμε οτι ειναι οταν το σωμα καποιου σταματησει να δουλευει και τον θαβουμε κατω απο το χωμα.κανεις ομως δεν ξερει τι συμβαινει με την ψυχη; αν θελεις να το πουμε ετσι πλατωνικα-αριστοτελικα.
δλδ κανεις δεν ξερει τι συμβαινει με αυτον τον ανθρωπο,που πηγε η αγαπη του; που πηγε η σκεψη του; που πηγε ο θυμος του;;; η ελπιδα του;; αυτα που πανε;; γιατι εξαφανιζονται μαζι με το σωμα; πες οτι δεν υπαρχουν κι αυτα,γιατι ειναι μερος του σωματος τους και απο τη στιγμη που το σωμα πεθαινει-χαλαει-σαπιζει-παυει να υπαρχει, ε αυτα επομενως αφου δεν υπαρχει το σωμα δεν εχουν καπου να στηριχτουν.
γιατι φοβομαστε τοσο το θανατο; επειδη ειναι αγνωστο να φανταστω.δεν υποστηριζω σε καμια περιπτωση οτι η ζωη ειναι πολυ καλυτερη απο το θανατο επειδη μονο και μονο εχω ζησει μια ζωη και δεν ξερω και δεν εμαθα ποτε πως ειναι ο θανατος.ειναι σαν να δοκιμαζεις ενα φαγητο και να λες αυτο ειναι καλυτερο απο το αλλο που δεν το δοκιμασα.
και δε συμφωνω επισης με ενα δευτερο που ειπες. οτι αν ολα ηταν καλα στη ζωη θα ηταν βαρετα.οχι δε νομιζω. το καλο γιατι να το βαριεσαι; θα μπορουσα να φιλοσοφησω και τοτε για την υπαρξη μου και θα ερευνουσα για αυτα που βλεπω.μακαρι ο κοσμος να ηταν ετσι,χωρις τα ασχημα.
δε βρισκω νοημα στο τιποτα,εσυ λες ας πουμε να πηγαινες σε ανθρωπιστικες οργανωσεις για να βελτιωσεις τον κοσμο εστω στο ελαχιστο.και τι θα γινει με αυτο;; αφου μετα απο λιγο δε θα υπαρχεις αρα δεν εχεις κανενα συμφερον,και οι αλλοι ανθρωποι που θα ωφεληθουν απο σενα,ουτε καν θα τους γνωρισεις ποτε,και δε θα σε επιβραβευσουν κιολας.ισως μιλησουν και ασχημα για σενα,αλλα εσυ δε θα το μαθεις ποτε.
γιατι να βοηθησω τον κοσμο οταν δεν ξερω τι ειναι ο κοσμος και δεν εχω να αποκτησω τιποτα απο ολο αυτο;;;; δλδ οκει..σκεψου.εχεις να παρεις τιποτα;; αφου μετα απο λιγο θα πεθανεις και τα κοκκαλα σου θα ειναι μαζεμενα σε ενα κουτακι.θα σκεφτεσαι; θα υπαρχεις; οχι.επομενως γτ να βελτιωσω τον κοσμο;;;; κανενα νοημα.
οσο για τον γκομενο δεν ειναι οτι δεν κουμπωσαμε οπως λες,αλλα δεν εχει σημασια πια.απλα εχω μαθει οτι ο κοσμος σε απογοητευει,δηλαδη ειχα πιστεψει οτι μπορει να με κανει ευτυχισμενη και οτι ειναι ο μοναδικος.ισως η ευτυχια λειπει απο μεσα μου και χρειαζοομουν κατι να μου τη δωσει.δεν ξερω,απλα υποθετω.
δεν ειναι οτι δε θα γνωρισω ξανα ποτε κανεναν ανθρωπο,αλλα απογοητευτηκα ρε συ,απογοητευση γιατι κι αυτοι που σε γοητευουν ειναι ΓΙΑ ΛΙΓΟ μετα θα φυγουν κι αυτοι και ολα οκει.
ειδες; δλδ τιποτα δεν ειναι καλο για παντα.για παντα εννοω μεχρι να πεθανω,μετα δε θα νιωθω.ολοι εχουνν την κακια μεσα τους.γιαυτο ειμαστε φθαρτοι και ελεεινοι.
ολα τα καλα ερχονται σε ανυποπτο χρονο.μαλιστα....εγω ας πουμε τωρα θα ηθελα κατι,εχω κατι στο μυαλο μου που θα με εκανε ευτυχισμενη..ποιος μου εγγυαται οτι θα ερθει,με βαση τη φιλοσοφια αυτη;;; κανειςς.............απλα ζω μεχρι να μου δωσει κατι η ζωη και να το δεχτω κιολας απο πανω.δλδ αυτο που θελω δε σημαινει οτι θα το εχω κιολας ή οτι μου αξιζει.
επισης δεν ξερω τι ειναι αυτο με το οποιο θα ασχοληθω και θα μου φερει απιστευτη χαρα. εκτος απο τη ζωγραφικη και κανα δυο αλλα οπως τρεξιμο ή καποιες λλες ωραιες στιγμες οπως καμπιγκ κλπ.λιγα με ευχαριστουν.και οι παρεες δεν ειναι παντα ικανοποιητικες.καταλαβες; δλδ ποτε δεν μπορεις να τα εχεις τελεια με καποιον.ολο και καποτε θα θυμωσετε-γκρινιαξετε-μαλωσετε. κι αυτο με χαλαει. θα ηθελα να πηγαιναν ολα τελεια

κοπέλα93
27-06-2013, 12:28
Κοπελλα μου , εστω 93 , ταχεις τακτοποιησει τοσο 'καλα' στο μυαλο σου , που δεν μπορω να σε αντικρουσω . Θα απαντησω με τον τροπο μου . Εχεις τη δυναμη να δημιουργεις υην πραματικοτητα σου , κ καθε μερα βιωνεις τη ζωη που σου αξιζει , συμφωνα με τις πεποιθησεις κ την πνευματικη σου κατανοηση. Οι συμπαντικοι νομοι λειτουργουν ανταποκρινομενοι στις σκεψεις κ τις λεξεις σου.Επισης το συμπαν ανταποκρινεται σαυτα που περιμενεις να συμβουν. Αν περιμενεις το χειροτερο να συμβει ,δεν θα απογοητευτεις.Αν περιμενεις το καλυτερο , αυτο ειναι που θα παρεις.Ελπιζεις για το καλυτερο, αλλα περιμενεις το χειροτερο? Ζητας μια υπεροχη σχεση , αλλα περιμενεις οτι η επομενη θα ειναι ιδια με την πρηγουμενη , που δεν σε ικανοποιουσε? Δεν 'συνεργαζεσαι' με καμμια 'ανεξηγητη' δυναμη , παρα με την δικη σου ενεργεια. Καθε αρνητικη προσδοκια που εχεις, ακυρωνει το καλο που (κρυφα) ελπιζεις να σουρθη.Εξετασε λοιπον τι περιμενεις να λαβεις .Θεωρεις οτι αυτα που θαρθουν θαειναι αυτα που ηθελες,η περιμενεις οπως κ στο παρελθον να υπολειπονται των επιθυμιων σου? Να επιδιωκεις να δημιουργησεις την δικη σου πραματικοτητα (το ξαναλεω ),να περιμενεις οτι το αποτελεσμα θα ειναι θαυμασιο κ περα απο τα πιο τρελλα σου ονειρα , κ ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙΣ .

Αν εισαι κοπελλα93 , ειμαι αντρας60 ,δλδ ο μπαμπας σου,,,για συνελθε μην ερθω κει και στις 'βρεξω'....τετοιος πεσσιμισμος στα 20 , εχεις ολη την ζωη μπροστα σου ,μια 'φαση' περνας μονο......εισαι κ ευφυης ,παναθεμα σε .

παραξενοι καιροι........
θεωρω πως εχεις πολυ δικαιο σε αυτα που λες.και η ενεργεια ειναι αυτη που μας καθοριζει.θα πρεπει να χεις δει την ταινια που λεει για τη δυναμη της ελξης οτι οτι σκεφτεσαι αυτο θα πραγματοποιηθει....δεν νομιζω να το πιστευω 100% αλλα μου κινει απιστευτα το ενδιαφερον.το να σκεφτεσαι θετικα ειναι κατι καλο απο την αποψη οτι η ζωη σου θα ειναι πιο ευχαριστη ομως αυτο δε σημαινε οτι απαραιτητα αν σκεφτεσαι οτι θα σου συμβει κατι καλο,θα συμβει κιολας.εγω πιστευω οτι δε σε ρωταει κανεις για το τι θα συμβει.απλα γινεται.δηλαδη μπορει να εχω την τελεια διαθεση και να μου συμβει μια αναποδια.εκεινη τη στιγμη πρεπει να το αντιμετωπισω παλι θετικα.οπως και το αντιθετο,απο κει που δεν το περιμενω και ειμαι μεσα στον αρνητισμο μπορει να ρθει κατι καλο και να χαρω.αλλα αυτο δε σημαινει οτι με τη σκεψη μου ελεγχω το τι θα μου ερθει....αλλα αυτο θελει πολυ ερευνα.πολυ ομως.και ισως να μην βρουμε απαντηση.
εν τελει μπραβο για την αισιοδοξια σου,μπραβο δηλαδη,μεταδωσε την οπου μπορεις θα μας κανει καλο.και εκτιμω τους ανθρωπους που δεν ειρωνευονται,εσυ και καποιοι αλλοι,που απαντανε συμφωνα με αυτο που νιωθουν.γιατι ενταξει ο κοσμος δεν μπορει να ειναι παντου καλος.πχ κατω απο τη δικη σου απαντηση βλεπω μια ειρωνια.οκ θα το αντιμετωπισω ευχαριστα.ολες οι γνωμες δεκτες ειπα απο την αρχη και κανενας δεν μενει στην ακρη.ολα μεσα στο παιχνιδι ειναι.

κοπέλα93
27-06-2013, 12:30
Σκεψεις 20χρονης...Ουαου....Μπραβο ρε κοριτσι...εχεις αποψη, θα διαφωνησω στο οτι μηδενιζεις τα παντα(οχι αυτα της Κινας... ΛΟΛ)
Κατα τα αλλα με το τροπο σκεψης που εχεις απλα δεν εισαι προβατο..μαζα...και μαρεσει ολο αυτο...καπως ετσι ειμαι και εγω...δε γουσταρω τα πρεπει
τα δηθεν κ.ο.κ....Απλως Πρεπει(για δικο σου καλο...) να βρεις την ταυτοτητα σου, τον προσανατολισμο σου... Να βρεις το λικνο της ζωης..Αυτα που σε
γεμιζουν...που σε κανουν να νιωθεις ομορφα...
νασαι καλα για τις συμβουλες σου ευχαριστω.ολες οι αποψεις δεκτες...
ευχομαι να βρεις και συ το δρομο σου.
αν εχεις να συζητησεις κατι επραιτερω εδω μαζι μας με βαση τα υπαρξιακα τη ζωη και το θανατο,εισαι ευπροσδεκτος.

κοπέλα93
27-06-2013, 12:43
Ωραία τα λες! Μ' αρέσεις!!! Σκέψεις και δικές μου για το ότι όλα είναι φθαρτά και αναλώσιμα. Και όχι, δε θα σου πει κανείς πώς θα ντυθείς, πώς θα συμπεριφερθείς κτλ. Θα κάνεις ό,τι σε εκφράζει!

σ'ευχαριστώ που σου αρέσω!! είναι καλά λόγια.να εκτιμάμε τα καλά.σωστά;;;
αν και με αυτό που λες,να κάνω ο,τι με εκφράζει,δε σημαίνει οτι ο άλλος θα συμφωνεί.αλλά τον καθένα μας τον νοιάζει τι θα πει ο άλλος για μας.επειδή έχουμε όλοι τον ίδιο συναισθηματικό κόσμο και όλοι πληγωνόμαστε.κανείς δεν είναι απαθής.
εγώ μπορεί να γουστάρω να φοράω (ένα παράδειγμα) κάλτσες το καλοκαίρι και σαγιονάρες το χειμώνα..γιατί να έχω τον άλλον πάνω απτο κεφαλι μου να με κοροιδευει τρεις την ωρα και να γελαει ειρωνικα και να βγαζει κακια,επειδη μονο και μονο δεν υπακουει στους κανονες της κοινωνιας;; επειδη καποιος μας ειπε οτι η καλτσα το καλοκαιρι και η σαγιοναρα το χειμωνα δεν ταιριαζει,και πρακτικα δηλαδη,θα φαμε κραξιμο. καποιος μπορει να θελει να το κανει ομως και θα πρεπει να δεχτει την αποψη του αλλου που θα δειξει μια κακια.
οκει και δεν μπορει να το αποφυγει κανεις.αλλος θα πληγωθει λιγοτερο αλλος περισσοτερο.καταλαβες; δηλαδη ειναι καποια πραγματα αναποφευκτα στη ζωη.δεν μπορεις να κανεις αλλιως.
που πηγε η ελευθερια; αποψεων,ντυσιματος,σκεψης, δεολογιας; ακομη και σε αυτα σε ομαδες εντασσομαστε

κοπέλα93
27-06-2013, 12:45

σ'ευχαριστώ που σου αρέσω!! είναι καλά λόγια.να εκτιμάμε τα καλά.σωστά;;;
αν και με αυτό που λες,να κάνω ο,τι με εκφράζει,δε σημαίνει οτι ο άλλος θα συμφωνεί.αλλά τον καθένα μας τον νοιάζει τι θα πει ο άλλος για μας.επειδή έχουμε όλοι τον ίδιο συναισθηματικό κόσμο και όλοι πληγωνόμαστε.κανείς δεν είναι απαθής.
εγώ μπορεί να γουστάρω να φοράω (ένα παράδειγμα) κάλτσες το καλοκαίρι και σαγιονάρες το χειμώνα..γιατί να έχω τον άλλον πάνω απτο κεφαλι μου να με κοροιδευει τρεις την ωρα και να γελαει ειρωνικα και να βγαζει κακια,επειδη μονο και μονο δεν υπακουει στους κανονες της κοινωνιας;; επειδη καποιος μας ειπε οτι η καλτσα το καλοκαιρι και η σαγιοναρα το χειμωνα δεν ταιριαζει,και πρακτικα δηλαδη,θα φαμε κραξιμο. καποιος μπορει να θελει να το κανει ομως και θα πρεπει να δεχτει την αποψη του αλλου που θα δειξει μια κακια.
οκει και δεν μπορει να το αποφυγει κανεις.αλλος θα πληγωθει λιγοτερο αλλος περισσοτερο.καταλαβες; δηλαδη ειναι καποια πραγματα αναποφευκτα στη ζωη.δεν μπορεις να κανεις αλλιως.
που πηγε η ελευθερια; αποψεων,ντυσιματος,σκεψης, δεολογιας; ακομη και σε αυτα σε ομαδες εντασσομαστε

vagpap
27-06-2013, 13:02
Κοπελλα93 ,δεν σε ειρωνευωμαι ΚΑΘΟΛΟΥ , λαθος καταλαβες , απλως προσπαθω να βλεπω τα πραματα απο την χιουμοριστικη τους πλευρα , αυτο μεχει βοηθησει σολη μου τη ζωη . Ακομη κ την κτθλψη μου , προσπαθω να την αντιμετωπιζω με χιουμρ κ αισιοδοξια , οσω μπορω βεβαια .
Οσο για τα αλλα που λες περι συμπαντος...'τα καλυτερα ερχονται οταν δεν το περιμενουμε'........
Καπου κατι πολυ ομορφο μας περιμενει , απλως πρεπει να ονειρευτουμε αρκετα ωστε να το ανακαλυψουμε...
Και ναι , απο τα γραφομενα σου , σε θεωρω οντως ευφυες κοριτσι. Ειμαι πολυ σιγουρος οτι καποια στιγμη θα την βρεις την ακρη .
Τοχω ξαναγραψει , αλλα , καποιες φορες θα πρεπει να αισθανθουμε αδυναμοι ,για να διαπιστωσουμε ποσο ισχυροι ειμαστε.
Καποιες φορες θα πρεπει να αισθανθουμε το εδαφος να υποχωρει απο τα ποδια μας , για να διαπιστωσουνε οτι δεν προκειται να συντριβουμε.
Μηπως εννοεις ειρωνια ,' αν εισαι κοπ.93 ,ειμαι ανδρας60'?. Το 93 ειναι το ετος γενν. σου ,το 60 το δικο μου . Φυσικα κ θα μπορουσες νασαι κορη μ [που δεν εχω ). Φιλικα.

κοπέλα93
27-06-2013, 13:05
Κοπελλα93 ,δεν σε ειρωνευωμαι ΚΑΘΟΛΟΥ , λαθος καταλαβες , απλως προσπαθω να βλεπω τα πραματα απο την χιουμοριστικη τους πλευρα , αυτο μεχει βοηθησει σολη μου τη ζωη . Ακομη κ την κτθλψη μου , προσπαθω να την αντιμετωπιζω με χιουμρ κ αισιοδοξια , οσω μπορω βεβαια .
Οσο για τα αλλα που λες περι συμπαντος...'τα καλυτερα ερχονται οταν δεν το περιμενουμε'........
ANTE NA ΔOYME.........ελπιζω και γω να ερθουν τα καλυτερα οπως λες! σε λιγο καιρο θα μαθω αν ερθουν!!!

elis
27-06-2013, 13:25
κοπελα 93 συγκινηθηκα τωρα εισαι σαν κ εμενα επιτελουσ υπαρχει κ αλλο ατομο σε αυτο το πλανητη αχ τι γλυκο!!!!!

nick cave
27-06-2013, 13:45
Κοπέλα93 θα ποσπαθήσω να βάλω τα πράματα σε μία σειρά. Οπου διαφωνείς, με διορθώνεις, σύμφωνοι?

- Λες πως δε βρίσκεις νόημα για να ζεις, επειδή όλοι σε κρίνουν, σε απορρίπτουν, σου λένε πώς να ντύνεσαι, πώς να φέρεσαι, πώς να ζήσεις τη ζωή σου.
- Λες πως δεν έχεις καμιά εγγύηση οτι όλα θα σου έρθουν στο μέλλον όπως τα θέλεις, άρα γιατί να προσπαθείς...
- Λες οτι επιθυμείς έναν κόσμο χωρίς αδικία και πόνο, όπου θα υπάρχει μόνο το καλό. Αφού όμως ο κόσμος δεν είναι έτσι, εσύ δεν την παλεύσεις.
- Λες οτι δεν υπάρχει ελευθερία, οτι όλα είναι αναπόφευκτα, άρα το παιχνίδι ης ζωής είναι στημένο.

Μιλάς σα να παράγγειλες μιά ζωή στα μέτρα σου και κάποιος έκανε λάθος και σου έδωσε κάτι άλλο. Μιλάς σα να σου χρωστάει η ζωή να ικανοποιήσει όλες τις επιθυμίες σου, ενώ εσύ δεν της χρωστάς τίποτα, και μάλιστα δεν είσαι διατεθειμένη να κουνήσεις το μικρό σου δαχτυλάκι, γιατί δεν έχει νοημα... Αυτό που σου συμβαίνει είναι ένας απίστευτος εγωισμός. Δεν είσαι η μόνη βέβαια. Το έχουμε όλοι, απλά κάποιοι είμαστε στο στάδιο που το συνειδητοποιήσαμε και προσπαθούμε να το αλλάξουμε.

Θα προσπαθήσω να σου δείξω πού στηρίζω αυτό το χαρακτηρισμό.

Απαιτείς από τους άλλους να σε σέβονται, να σε καταλαβαίνουν και να σε αγαπούν. Εσύ τι κάνεις για τους άλλους? Μήπως θα ήταν σωστό να ξεκινήσεις από αυτό? Κανείς δε σου χρωστάει τίποτα. Επίσης, κανείς δε σε αναγκάζει να ζήσεις με τον τρόπο που σου επιβάλλουν οι άλλοι. Εχεις πάντα το δικαίωμα της επιλογής και την ευθύνη της δικής σου ζωής.
Παραπονιέσαι που ο κόσμος είναι σκατά. Ε ναι, είναι. Εσύ τι κάνεις γι αυτό, πέρα από το να διαμαρτύρεσαι? Θα μου πεις, τι μπορώ να κάνω? Ο Γκάντι έλεγε "γίνε εσύ η αλλαγή που θέλεις να δεις στον κόσμο". Ξεκίνα να αλλάξεις τον εαυτό σου λοιπόν και μετά βοήθησε και τους άλλους να αλλάξουν.

Είσαι 20 χρονών. Κλισέ, θα μου πεις, αυτό μου το λένε συνέχεια. Υπάρχει κάτι που λέγεται "διάκριση". Είναι η ικανότητα να διακρίνεις το σωστό από το λάθος. Επειδή κάποιοι σε πλήγωσαν, μην τσουβαλιάζεις όλους τους ανθρώπους μαζί. Υπάρχει αγάπη και ομορφιά εκεί έξω. Το κακό και η ασχήμια είναι το εργαλείο που μας δίνει η ζωή για να διακρίνουμε την αγάπη και την ομορφιά, άρα είναι απαραίτητα κι αυτά. Οσο για το θάνατο, κανείς δεν ξέρει τι γεύση έχει, ούτε τι συμβαίνει μετά. Η γνώση του θανάτου όμως μας κάνει να προσπαθούμε να δώσουμε ένα νόημα στη ζωή. Το πρώτο βήμα για να ανακαλύψουμε το δικό μας νόημα, είναι να ξεπεράσουμε τον εγωισμό μας. Να πάμε από το "εγώ" στο "εμείς"....

Tomhet
27-06-2013, 13:47
Πολύ υποκρισία ρε παιδιά...τελικά όλοι σκεφτόμαστε τα ίδια ε? κοίτα να δεις κάτι πράγματα...
Και εγώ που νόμιζα πως πχ ήμουν μόνος....το 100% των ανθρώπων εδώ φαίνεται να σκέφτονται όλοι τα ίδια...καλή φάση, μόνο που σαν άνθρωποι θέλουμε όλοι να ανήκουμε κάπου και τελικά καταλήγουμε να ισοπεδώνουμε τα πάντα ... όλοι θέλουμε να ανέβουμε στο λεωφορείο, να μην μείνει κανείς απ'έξω.
Πάρε με κ μένα, πάρε με κ μένα!
Και τελικά όλοι ανεβαίνουν σε όλες τις διαδρομές...οπότε καμία δεν είναι "ξεχωριστή".
Όλοι είναι διαφορετικοί αλλά σκέφτονται τα ίδια...όλοι είναι διαφορετικοί αλλά οδηγούν το ίδιο όχημα...όλοι είναι διαφορετικοί αλλά έχουν τις ίδιες συνήθειες...όλοι είναι διαφορετικοί αλλά χρησιμοποιούν τις ίδιες λέξεις και έχουν τις ίδιες επιθυμίες...όλοι είναι διαφορετικοί αλλά όλοι ταιριάζουν με όλους...αρμενίζουμε στραβά? φταίει ο γιαλός?
Οπότε μετά ξαναψάχνουμε όλοι να ορίσουμε την διαφορετικότητα αφού έχουν γίνει τα πάντα ένα επίπεδο.
Και ξαναπεριθωριοποιούμαστε... και ξαναείμαστε "μόνοι" ενώ είμαστε με όλους... και ξαναείμαστε διαφορετικοί ενώ απολαμβάνουμε τα ίδια με όλους... και ξαναπροσπαθούμε να ορίσουμε τους εαυτούς μας ενώ είμαστε τελικά το πλήθος.
Και τελικά πέφτει η χιονόμπαλα και τους παίρνει όλους μαζί της και δε μένει κανείς παραπονεμένος.....η μένει?
Δε βαριέσαι όμως...λες και δε το ξέρω πως πάει? τώρα θα το μάθω? δε ξέρω όμως γιατί συνεχίζει να με ξαφνιάζει ακόμα και κάθε φορά με πειράζει το ίδιο.

mpliki
27-06-2013, 19:12
Γεια σου και παλι, νομίζω δεν με κατάλαβες σωστα.. δεν ειμαι υπερ της ζωης και κατα του θανατου, δυστυχως η ευτυχως παντα βλεπω τα πραγματα απο πολλες πλευρες,μπορω να νιωσω πολλες πλευρες,με τον δικο μου βεβαια τροπο, να σου πω καταρχην πως πολυ συχνα πιανω τον εαυτο μου να νιωθει εντονη μισανθρωπια,ολοι παρτακηδες,ολοι διεφθαρμενοι και αχαριστοι, η "ανθρωπινη φυση" (δεν την εχει περιγραψει καλυτερα ανθρωπος απο το Νιτσε,κατ'εμε). Υπάρχουν όμως και στιγμές που νιώθω στοργη για τον ανθρωπο,που δεν μισω κανεναν κι απλα λεω πως έτσι ειναι-δέξου το! και γιατι να μη συνεισφέρω σε κόσμο κάτι που θα μπορω να δωσω; επειδη δε θα μου πει καποιος ευχαριστω; ε χεστηκα! για μενα θα το κανω (γιατι την οποια επιθυμια μας την κινει ο εγωισμος κι αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο οταν εχει θετικη επιδραση στους αλλους). και τι με νοιαζει που θα πεθανω; αυτο σημαινει πως δεν μπορω να κάνω κάτι που γουσταρω; ειτε αυτο ειναι ενταξη σε ανθρωπιστικες οργανωσεις,ειτε ζωγραφικη,ειτε μουσικη..ο καθένας εκφράζει την ουσία του αλλιώς. Άλλωστε η συνεισφορά του μουσικου,κατα τη γνωμη μου, δεν ειναι ταπεινοτερης σημασίας απο τη συνεισφορα του γιατρου η του φιλανθρωπου, σκέψου το! Με .ο,τι και ν'ασχοληθεις,πρωτα απ'ολα θα ειναι για να ικανοποιησεις τον εαυτο σου,κι αμα το ζεις αυτο που κανεις,θα το νιωσουν κι αλλοι,κι αυτο λεγεται συνεισφορα στην ουσια. Ευτυχως γνώρισα πρόσφατα μια κοπέλα με την οποία μπορούμε να φτάσουμε πολύ μακριά συζητώντας, ήταν καθαρή τύχη ή μοίρα ή όπως θες πες το, το γεγονός οτι γνωριστήκαμε. Κι εσύ θα γνωρισεις έναν τετοιο άνθρωπο στη ζωη σου, έπρεπε να γίνω 22 για να πέσει στο δρόμο μου αυτος ο ανθρωπος. Μη νομιζεις δεν ειμαστε καθε μερα με το σκεπτικο "να κανουμε πραγματα οσο ζουμε", κατα βαση οπως προειπα,όλα τα μηδενίζουμε, όμως αυτό δεν μας είναι εμπόδιο στο να δούμε και να νιώσουμε κι αλλες οπτικες. Επιμένω πως το κακο και οι δυσχερειες χρειαζονται στη ζωη και ακομα διαφωνω με την εκδοχη σου,οτι αμα ολα ητανε αγνα παλι θα εβρισκες τροφη για σκεψη...δεν θα εβρισκες πλουσια τροφη για σκεψη,γιατι δεν θα γνωριζες το κακο,χωρις να το γνωρίζεις πόσο πλούσια πιστευεις θα ηταν η σκεψη σου; Συμφωνω σε αρκετά απ'αυτα που είπε ο νικ κειβ, αν και διαφωνω λιγο με το υφος. Η ουσια ομως ειναι αυτη, να μη ζητας ποτε εαν δεν εισαι προθυμη να δωσεις, κι ακομα σωστοτερα; να μη ζητας ποτε ανταλλαγμα σε οσα κι αν κανεις,μπορεις να το καταφερεις; ολη η χαρα ειναι στο να κανεις το καλο,και πιστεψε με συνηθως σου ερχεται απ'αλλου,αν όχι απ'τον ιδιο τον ανθρωπο που ευχαρίστησες. Στη ζωή μου,τουλαχιστον, μου χει τυχει αρκετες φορες να με βοηθαει κοσμος,αγνωστος,χωρις κανενα ανταλλαγμα! κι αυτη ειναι μια ομορφη πλευρα του ανθρωπου! Πιστευω πως καποια στιγμη θ'αρχισεις να βλεπεις και την αλλη πλευρα του νομισματος,χωρις βεβαια να θάψεις αυτη που βλεπεις τωρα, ειναι αναποφευκτο, απ'τη στιγμη που εχεις αντιληψη γενικοτερα καποιων πραγματων, δεν πιστευω να σου διαφυγει και η αλλη πλευρα.

Tomhet
27-06-2013, 19:49
Mpliki διαβάζω το δυσανάγνωστο κείμενο σου απο την αρχή...φτάνω στην μέση όπου, συγγνώμη αλλά χάνει κάθε μορφής αξιοπιστία....και προχωρώ στο τέλος κουρασμένος μπας και το σώσεις αλλά, δεν...
Πιάνεσαι απο την ανθρωπινη συνεισφορά...τον αλτρουισμό...τις δύο όψεις του νομίσματος...την ανθρώπινη φύση....τον Νίτσε...
Για να φτάσεις να πεις " Ευτυχως γνώρισα πρόσφατα μια κοπέλα με την οποία μπορούμε να φτάσουμε πολύ μακριά συζητώντας, ήταν καθαρή τύχη ή μοίρα ή όπως θες πες το, το γεγονός οτι γνωριστήκαμε. Κι εσύ θα γνωρισεις έναν τετοιο άνθρωπο στη ζωη σου, έπρεπε να γίνω 22 για να πέσει στο δρόμο μου αυτος ο ανθρωπος."
Εκεί απλά η φέτα συναντά το καρπούζι....η ριγανη τον μαιντανό...ο γέρος την ακράτεια κλπ...
Και σαν να μην έφτανε το οτι ξεκίνησες την άκυρη παρένθεση σου που πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι σχέση είχε με όλα τα προηγούμενα θέματα που πας να πιάσεις....την αποτελείωνεις με combo fatality λέγοντας ότι "επρεπε να γινεις 22" ...Ρε συ γέροντα ...όντας ρεαλιστής θα σου πω πως το πιο πιθανό είναι πως θα έχεις χωρίσει σε λίγα χρόνια. Άξιζε να με αποτελειώσεις έτσι μεσημεριάτικα που είμαι μέσα στην μαύρη κατάθλιψη? δεν άξιζε....
Κράτα και μια πισινή βρε αδερφέ και στήριξε αν θες την θεωρία σου στο ότι παίζεις ακόμα την τυφλόμυγα και το "καροτσέρη καροτσέρη ασ'το καμουτσίκι απ'το χέρι" καθώς το αλογάκι που σε οδηγά φορά παρωπίδες θαρρώ.

Συμφωνώ πάντως μαζί σου στην διαφωνία σου πως αν όλα ήταν "αγνά" δε θα υπήρχε τροφή για σκέψη, απλά θα προσγειώσω λίγο την άποψη αυτή και θα πω οτι αγνό δεν ήταν και δεν πρόκειται να είναι ποτέ τίποτα...παρόλαυτα τροφή για σκέψη δεν υπάρχει στην πλειοψηφία. Πως γίνεται αυτό? Εγώ θεωρώ πως ξέρω την απάντηση....εσυ?

κοπέλα93
27-06-2013, 23:47
Κοπέλα93 θα ποσπαθήσω να βάλω τα πράματα σε μία σειρά. Οπου διαφωνείς, με διορθώνεις, σύμφωνοι?
..........-"εγώ" στο "εμείς"....

-δεν είπα ΌΛΟΙ ρε σύ,εντάξει,αλλά οι περισσότεροι αυτό κάνουν.η κοινωνία και ειδικότερα στην Ελλάδα κρίνει και δεν κοιτάει τα μούτρα της.αλλά ας μην το βάλω με βάση μιά χώρα,θα πω γενικά ότι το κάνει ο άνθρωπος και το ονομάζω αδυναμία.
-ναι αυτό λέω,έχεις κάποια αντίρρηση σε αυτό;; να προσπαθώ για ποιό πράγμα ακριβώς ενώ πολλά πράγματα δεν είναι στο χέρι μου;;; Ξέρεις τι μπορεί να σου συμβεί αύριο;; δε νομίζω,κανείς δεν ξέρει τα μελλοντικά.και ειδικά στην αρχαιότητα λέγανε 'μην αναζητάς τα μέλλοντα' γιατί θεωρούνταν ύβρις.λέω τώρα ένα παράδειγμα.δε σημαίνει κάτι αυτό.επομένως όσο και να προσπαθήσω δεν αλλάζει το αποτέλεσμα.
-δεν την παλεύω από την άποψη ότι κουράστηκα να βλέπω τον κακό κόσμο και θα ήθελα να είναι κάπως αλλιώς.αν δεν την πάλευα με αυτήν την έννοια που το λες δε θα σου έγραφα τώρα εδώ,αλλά θα έβλεπα τα ραδίκια ανάποδα.
-ναι αυτό ακριβώς λέω.η όποια αντίρρηση δεκτή με επιχειρήματα.

δεν παρήγγειλα ζωή στα μέτρα μου,αλλά δεν πιστεύω πως θα έπρεπε να ζούσα σε έναν τέτοιο κόσμο.γιατί να ήταν έτσι ο κόσμος και να μην ήταν κάπως αλλιώς; καλύτερος.να υπήρχαν μόνο τα καλά.και μη μου πεις πάλι ότι δε θα μπορούσα να χω τροφή για σκέψη γιατί ποιός την υπολογίζει αυτή αν όλα σου πήγαιναν περίφημα στη ζωή.αν ήταν όλα τέλεια και δεν υπήρχε το κακό,θα έβρισκες έναν άλλο τρόπο να ακονίσεις το μυαλό σου.γαιτί πιστεύω οτι το ειπες απο αυτην την αποψη,οτι αν δεν υπηρχαν τα ασχημα τοτε δε θα ειχαμε την ευκαιρια να φιλοσοφησουμε και τελικα η φιλοσοφια δε θα ειχε ανακαλυφθει ως επιστημη.πες μου αν συμφωνεις σε αυτο.αλλα και κατι αλλο να εννουσες δε νομιζω πως θα σου κακοπεφτε να ειχες μια ζωη χωρις κακια δολο φθονο και ζηλια. και τωρα μπορει να πεις,και πως θα εκτιμουσα το καλο απο το κακο;; η απαντηση ειναι οτι πολυ απλα δε θα γνωριζες ποτε το κακο.οποτε θα συμβιβαζοσουν με το καλο (με την καλη εννοια τους συμβιβασμου) θα ειχες συνηθισει με το να βλεπεις παντου την καλοσυνη και το μυαλο σου δε θα μπορουσε να παει σε κατι ασχημο.

οσον αφορα το αλλο θεμα με τον εγωισμο που λες,θα συ πω πως συμφωνω και μπορει να ειναι ετσι. πες οτι ειναι ετσι. αν ειναι τοσο ευκολο ομως,να λυσω τα προβληματα μου και τη γκρινια και ολα αυτα,να το κανω γιατι οχι;; ξερεις ομως οτι και να το κανω οι αλλοι θα συνεχισουν να μου κανουν κακο;; ναι,θα συνεχισουν.και θα μου πεις τωρα,αν μπορεις αλλαξε τον εαυτο σου κι αμα αλλαξουμε ο καθενας ξεχωριστα μετα θα φτασουμε στο σημειο να φερομαστε ολοι καλα και στο τελος θα εξαλειφθει το κακο.αν το παρομε με τη λογικη ετσι ειναι,σωστα;;
παντα ομως υπαρχουν οι εξαιρεσεις και μεις δεν μπορουμε μονο και μονο απο τη συμπεριφορα μας να δινουμε το καλο παραδειγμα και απλα και μονο απο αυτο να αλλαξει ο κοσμος.στον κοσμο παντα θα υπαρχει η κακη πλευρα.πολυ απλα απορριπτω αυτην την προοπτικη γιατι πρακτικα ειναι αδυνατη.οσο καλα και να φερομαι εγω και να μην εκδικουμαι πχ ε ο αλλος δε θα διστασει να το κανει.
ενταξει ναι το τσουβαλιασμα που εκανα με τον ανθρωπο που με πληγωσε δεν ηταν καλο,ισως το ειπα κι απο συναισθηματικο φορτο.αλλα δεν παυει να υπαρχει αυτη η συμπεριφορα και σε πολλους αλλους ανθρωπους.το θεμα ειναι οτι απο δω και περα με οποιον ανθρωπο συναναστρεφομαι και δη ερωτικα,αλλα οχι μονο,και φιλικα και τα παντα πρεπει να τον περναω απο κοσκινο.και τωρα θα μου πεις τον ερωτα δεν τον ελεγχεις και θα σου πω εχεις δικιο.τελος παντων.το λαθος γινεται μια φορα.μετα απο κει και περα μαθαινεις υποτιθεται.

η γνωση του θανατου μας κανει να δωσουμε ενα νοημα στη ζωη;; και ποιο ειναι αυτο το νοημα;;;;;;;;;;;;; απορια.
δε νομιζω πως ειναι απαραιτητο να παω στο εμεις γιατι το εμεις δεν ενδιαφερεται για το εγω μου.μονο το εγω μου ενδιαφερεται για το 'εγω'...κι ετσι ακριβως ειναι.
αν βρηκες εναν ανθρωπο που να ενδιαφερεται πιο πολυ απο σενα,για σενα, θα σου πω ενα μπραβο.

κοπέλα93
28-06-2013, 00:10
Γεια σου και παλι, νομίζω δεν με κατάλαβες σωστα.......... να σου διαφυγει και η αλλη πλευρα.
πρωτα απο ολα μην αποκαλεις τον εαυτο σου μισανθρωπο επειδη ο κοσμος ειναι αυτο που ειπες. δεν στεκει αυτο που λες. επειδη ετσι ειναι ο κοσμος (παρτακηδες,διεφθαρμενοι κλπ) εσυ πρεπει να κατηγορεις τον εαυτο σου;; και δεν σχολιασα τη γενικευση,με την οποια δε συμφωνω γιατι παντα υπαρχουν εξαιρεσεις.απλα το φαινομενο αυτο της διαφθορας παντα υπηρχε και θα υπαρχει.καθε μερα το βλεπουμε.μας απογοητευει ο κοσμος και ισως και μεις να απογοητευουμε αλλους.αυτο θελω να πω.την κακη πλευρα δεν μπορεσαμε μεχρι τωρα να την εξαλειψουμε-αποφυγουμε.
α δηλαδη λες πως θελεις να βοηθας τον κοσμο,πχ να δινεις ενα εισιτηριο σε καποιον που δεν εχει,αλλα δε θα σε πειραξει ΚΑΘΟΛΟΥ αν ο αλλος δε σου πει ευχαριστω,αλλα θα ικανοποιηθεις μονο και μονο επειδη εκανες καλη πραξη.μαλιστα.....δηλαδη δε θα σε πειραξει καθολου που ο αλλος φερθηκε αγενεστατα οταν εσυ φερθηκες ευγενικα; οταν ο αλλος δινοντας εσυ το εισιτηριο ειχε κατεβασμενα μουτρα και απλα το δεχτηκε; οταν ο κοσμος για να χαμογελασει θελει κοπο...τι να πω; ας προσπαθησουμε τουλαχιστον ατομικα να προσφερουμε χαμογελο.
ξερεις...τα βλεπεις ολα πολυ καλούλικα,κι αυτο το ειχα και γω καποτε αλλα το μονο που πηρα ως ανταλλαγμα ηταν απογοητευση.
λες οτι θελεις να κανεις το καλο και μετα να το ριξεις στο γυαλο.εγω θα σου πω πως θεωρουσα καποτε καλο να το κανω,δε σκεφτομουν οτι θα ενιωθα καλα,απλα το θεωρουσα καλο και το εκανα. ε και μετα ειδα οτι δεν επαιρνα απο τον αλλον την αντιστοιχη προσφορα/βοηθεια οταν τον χρειαζομουν και ενω ημουν πολυ σιγουρη αλλες φορες λιγοτερο κι αλλες περισοοτερο(και για διαφορετικα ατομα) εβλεπα πως ο καθενας κοταει την παρτη του και αλλαξα πορεια.ισως ο ανθρωπος να γινεται κακος επειδη δρα οπως εδρασα εγω.να ειδε πως το να μην εχεις κανενα συμφερον απο μια πραξη και να εισαι καλος σαμαρειτης δεν οδηγει πουθενα.το κακο υπαρχει και θα το δεχεσαι οσες καλες πραξεις κι αν κανεις.οταν νομιζεις οτι ο αλλος θα σε βοηθησει επειδη τον βοηθησες,δε θα το κανει,κι αυτο θα σε απογοητευσει και θα αρχισεις να κοιτας πως θα προστατεψεις το τομαρι σου.
δυστυχως μονο 1-2 ατομα νοιαζονται ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ για τη ζωη μας και ειναι πολυ απλα -εγω η ιδια για τη δικη μου ζωη,και το πολυ πολυ οι γονεις μου- και αυτο δε συμβαινει παντα και σε ολους.αλλα λεμε τωρα.
δε λεω οτι δε συναντας ανθρωπους καθημερινα που σε βοηθανε στο δρομο χωρις ανταλλαγμα,αλλα ακομη κι αυτοι,πιστευω παλι για να νιωσουν καλα για τον εαυτο τους το κανουν.οπως επες και συ,για μενα το κανω για να νιωθω οτι εκανα κατι καλο και θα ανταμειφθω με ενα ωραιο συναισθημα.ολα κοιτανε στο συμφερον κι αυτο μπορει να μην ειναι πρακτικο αλλα ειναι συναισθηματικο οπως πχ αυτο.
οποτε δεν πιστευω πως ο κοσμος ηταν ποτε αγγελικα πλασμενος.δεν ειμαι αιωνόβια για να ξερω,δεν εχω ζησει 100 αιωνες για να ξερω πως ηταν παλια αλλα οσο και να εξελιχθει η ανθρωποτητα,καποια πραγματα θα μενουν πανω κατω τα ιδια.ευχομαι βεβαια μετα απο εκατομμυρια χρονια ολα να αλλαξουν προς το καλυτερο.αλλα και απο οσα διαβαζω η διαφθορα και η κακια υπηρχε και πολλους αιωνες πριν.οσα βεβαια μπορουμε να διαβασουμε απο χειρογραφα και οσο μπορει να βοηθησει η επιστημη παν σαυτο.οποτε νταξει,απελπισια.

το οτι βρηκες αυτο το ατομο,και μπραβο σου,δεν ξερω αν εισαι τυχερος ή απλα η μοιρα σου ηταν τετοια,αλλα μην νομιζεις οτι εχει ολα τα τελεια πανω της.ακου με που σου λεω κανεις δεν ειναι τοσο καλος οσο νομιζουμε.και παλι ερχομαι στο ιδιο που ελεγα.με τον καιρο θα δεις πολλα πραγματα.ευχομαι να ειναι πραγματικα το ιδανικο για σενα και να μην ξεφυγει καθολου απο την ιδεα που εχεις στο μυαλο σου.και να θα ηθελα να σου πω κατι και να το θυμασαι.η ιδεα που εχουμε πλασει για καποιον ειναι η ιδανικη.οχι το αντικειμενο της τελειοτητας.το μυαλο παιζει τετοια παιχνιδια!
συμφωνα με την τροφη για σκεψη απαντησα στον νικο κειβ,ειναι ακριβως τα ιδια,διαβασε τα απο κει μην κανω κοπυ πειστ και πιανουν χωρο.
επισης θα ηθελα να θιξω παρα πολυ το θεμα που λεει ''παιρνουμε αυτο που μας αξιζει'' θα ηθελα παρα πολυ να το θιξουμε εδω αυτο το θεμα και να πω την αποψη μου και να μου πειτε και σεις τις δικιες σας.ειναι ενα θεμα το οποιο δεν εχω ξανασυζητησει.

Tomhet
28-06-2013, 02:17
Δεν ισχυει το οτι παιρνεις αυτο που σου αξιζει...ελπιζω να μην θες αποδειξη μεγαλυτερη απο την ιδια σου την υπαρξη στην οποια δινουν αξια και τους δινεις κατι που αχνιζει.
Αλλα και επισης στην μετεπειτα ζωη σου θα δεις πως παρα τις σαπιες αποψεις που εχεις θα ερθει καποιος τον οποιο θα θαυμαζεις και σαν κοριτσακι που εισαι θα τα ξεχασεις ολα αυτα και θα ζησεις σε πελαγη ευτυχιας μεσα σε ροζ ωκεανους απο καραμελα με βαρκουλα φτιαγμενη απο γκοφρετα ενω παιζει τραγουδακι της τζενης καρεζη στο background. Αυτη την στιγμη περιμενω και εγω για σενα και ξερω οτι δεν θα αργησει απλα στο ενδιαμεσο δεν μπορω παρα να εκφρασω την απογοητευση μου και την πικρια μου προς το προσωπο σου μικρη μου. Αλλα οπως ειπες και εσυ ο mpliki πχ τα βλεπει ολα 'καλουλικα' κατι που εκανες και εσυ παλιοτερα αλλα τωρα που μεγαλωσες ξερεις την πραγματικοτητα και απαξιωνεις τα παντα γιατι ετσι πρεπει. Αλλα ταυτοχρονα φταινε οι αλλοι και εσυ εισαι απλα ο παρατηρητης, σωστα? δεν κρατας εσυ το φτυαρι με την κοπρια....αμ δε..!!
Τα εχεις ολα τοσο μπερδεμενα στο μικρο σου μυαλουδακι που οι σκεψεις σου δε θα βγαλουν καν το καλοκαιρι...
Fast forward oμως σε παρακαλω γιατι μπαινω συχνα πλεον εδω και βλεπω το θεμα και σαν εμπαθης γερος ανθρωπος με εκνευριζει να βλεπω τοση αλαζονια απο ενα πασχαλιατικο παπακι.
Μα ειλικρινα....μπαινεις στον κοπο να γραψεις ολα αυτα που δηθεν σε απασχολουν και δεν εχεις σταματησει ποτε για να σκεφτεις εσενα ενα λεπτακι και να δεις πως εσυ η ιδια εισαι το προβλημα που προβαλεις σε ολο τον κοσμο και τον κατηγορεις? τοσος εγωισμος πια?
Υπαρχουν τοσα στερεοτυπα στα οποια εχεις εγκλωβισει τον ιδιο σου τον εαυτο αλλα βιαζεσαι τοσο πολυ να μιλησεις που δεν το παιρνεις καν χαμπαρι. Νομιζω πως την στιγμη που θα το καταλαβεις αυτο θα εχεις κανει σε ολους μια τεραστια χαρη και παραλληλα θα παρασημοφορησεις τον εαυτο σου με την γνωστη σε ολους μας πατροπαραδοτη χειρονομια (που ομως τεινει να ξεχαστει).
Κουραγιο ρε Βαγγελη....

ioannis2
28-06-2013, 09:50
ANTE NA ΔOYME.........ελπιζω και γω να ερθουν τα καλυτερα οπως λες! σε λιγο καιρο θα μαθω αν ερθουν!!!

Το "να ρθουν τα καλύτερα οταν δεν το περιμενουμε", αυτα τα καλύτερα δεν ειναι κατι που συμβαινει απο μονο του χωρις την προσπαθεια μας ως δια μαγείας. Ειναι το αποτελεσμα της δικης μας κοπιώδους, ισως και μακροχρονιας προσπάθειας για κατι που κατα βαθος ποθήσαμε έντονα και στρέψαμε τις προσπαθειες μας προς τα κει ως στοχο. Ομως στην σταθερη μας αυτη προσπαθεια η ψυχολογια μας δεν ηταν απαραιτητα στην καλύτερη φαση, γι αυτο μεσα μας κυριαρχουσε μια εντυπωση πως δε θα τα καταφερουμε, πως ειναι δυσκολα εως ακατορθωτα τα πράγματα, ότι δεν ειμαστε ικανοι ή οι κόποι μας ειναι κατωτεροι αυτων που πραγματικα χρειαζονται για να το επιτυχουμε. Όμως όπως ειπα κατα τα λοιπα η κινηση μας ηταν σταθερη προς το στοχο. Η ψυχολογια ηταν άσχημη και η εκτιμηση μας παρα την καταλληλοτητα των μεσων να ηταν λανθασμενη. Κι ετσι πιστευαμε ότι δε θα πραγματωθει. Στην ουσια όμως, για καποιον που θα μπορουσε να αντικρισει με καθαρο νου την προσπαθεια μας, αυτη ηταν τετοια που οδηγουσε στην επιτυχία. Τελικα, παρα τη λαθος εκτιμηση και την ισως χαλια ψυχολογια τα καταφεραμε και πετυχαμε. Εγω αυτο ειναι που καταλαβαινω ως το ερχεται απο εκει που δεν το περιμενεις. Που δεν ειναι τιποτα αλλο παρα το αποτελεσμα της προσπαθειας μας παρα τη λαθος εκτιμηση/ψυχολογια που το συνοδευε ως προς το εαν θα τα καταφερουμε. Αμα το πιασεις στα χερια και επειτα κανεις μια αντικειμενικη θεωρηση του πως τα καταφερες διαπιστωνεις ότι ηταν το αποτελεσμα της κινησης σου, της προσπαθειας σου. Για μενα δεν ειναι κατι δλδ που ερχεται τελειως απο το πουθενα, ειναι κατι του οποιου το εδαφος προετοιμασα με τη σκεψη όμως επισκιασμενη με αυτα που σας προανεφερα. Οποτε Κοπελα93 μην μενεις με τα χερια σταυρωμενα γιατι δεν γινεται τιποτα. Κανε προσπαθεια και πραξη ακομα κι αν η ψυχολογια σου κατα τα λοιπα ειναι χαλια.

Κατα τα λοιπα στα ίδια μερη και στις ιδιες συνθηκες ζεις κι εσυ όπως και παρα πολλοι αλλοι. Η διαφορα ειναι στην αντιληψη των πραγματων, κι αυτη η αντιληψη των πραγματων κατευθυνει και τις πραξεις μας. Κι οσο η αντιληψη μας αυτη δεν ταυτιζεται με την αντιληψη των αλλων κι αντικριση των πραγματων μεσω της αντιληψης μας αυτης δεν ειναι θετικη ερχεται η υπεραναλυση, η απογοητευση αν ειμαστε κι ευαισθητοι και η διαπιστωση οτι αυτα που γινονται γυρω μας δεν μας ευχαριστουν μας προκαλει την απραξια, την αδρανεια, χανουμε την ορεξη να βαλουμε στοχους στη ζωη και το αποτελεσμα ειναι η χρόνια στασιμότητα στη ζωη. Κι απ αυτη τη στασιμοτητα ειναι που κινδυνευεις εσυ. Ομως η αντιληψη αυτη συναμα μπορει να μας φτιαξει μεσα μας ενα φανταστικο κοσμο, μια ψευδαισθηση μεσα στην οποια φτιαχνουμε φανταστικα γεγονοτα και σεναρια στα οποια βαζουμε τους εαυτους μας. Ειναι ενας φανταστικος κοσμος στο κεφαλι μας που τον φτιαχνουμε στα μετρα μας. Αυτο όμως εχει ως συνεπεια οτι κλειστηκαμε στον εαυτο μας. Οσο χαλια κι αν ειναι η κοινωνια ως μονοι που ειμαστε δεν μπορουμε να την αλλάξουμε, όσο ωραιες κι αν ειναι οι σκεψεις για το πως θα θελαμε να ναι. Δεν υπαρχει αλλος δρομος, δυσκολος για εμας λόγω της ευαισθησίας και του αισθηματος δικαιου που μας διακρινει, απο το να βρουμε τον τροπο να αντιμετωπισουμε αυτο που μας περιβαλλει αλλα και να βγουμε κερδισμενοι. Διοτι καποτε στο μελλον οταν τα χρονια θα μας εχουν καταβαλει και τα περιθωρια θα χουν ηδη στενεψει θα μετανιωσουμε που δεν το καναμε, διοτι στην πορεια της ζωης η θεωρηση των πραγματων μεταβαλλεται.

Οπως κι εσυ το ιδιο και εγω και αλλοι εδω επιλεξαμε αυτη την πορεια, διαμορφωσαμε με την παροδο του χρονου ενα δικο μας τροπο σκεψης τον οποιο οι πολλοι δεν ειναι σε θεση να κατανοησουν. Για την ηλικια σου δεν μπορεις ουτε στοχους να μην εχεις ουτε να κλεινεσαι στις σκεψεις σου, επειδη καποτε φτανοντας σε μια ηλικια θα σκεφτεσαι το πως ησουν στα 20 σου και θα μετανιωνεις γι αυτα που δεν εκανες όπως παθαν πολλοι αλλοι που μπαινουν εδω.

κοπέλα93
28-06-2013, 10:38
Το "να ρθουν τα καλύτερα οταν δεν το περιμενουμε",...........αλλοι που μπαινουν εδω.
όσον αφορά αυτό που λες ότι θα έρθουν καλύτερα και βέβαια εξαρτάται απο την προσωπική μας προσπάθεια,αλλά όχι πάντα.
πολλές φορές επιθυμούμε κάτι και επειδή ο άλλος δεν το επιθυμεί,δεν μπορεί να εκπληρωθεί.αλλα τωρα ισως μου πεις οτι αυτος ο στοχος δεν ειναι δικος μου προσωπικος και θα επρεπε να θεσω εναν αλλον ο οποιος αφορα μονο εμενα και ειναι δικο μου μονο ονειρο.οκ,ναι.
εγω απο τη δικη μου πλευρα,ειχα ενα ονειρο το οποιο δεν εξαρτιοταν μονο απο μενα,το ποθουσα παρα πολυ,σημερα δεν το ποθω τοσο,αλλα εξαρταται κι απο αλλο ατομο ως προς την πραγματωση.ειχα κανει προσπαθειες,αλλα οσο και να προσπαθουσα μετα απο ενα σημειο το αλλο ατομο πολυ απλα εφυγε απο το κοινο ονειρο και πολυ απλα δεν εκπληρωθηκε.
ελπιδα υπαρχει ακομη και τωρα,μηπως και επληρωθουν οι στοχοι μου,αλλα θα σου πω πως ειναι μηδαμινη πλεον ελπιδα μετα απο οσα εχω δει.οποτε η προσωπικη προσπαθεια σε αυτο το στοχο δεν αρκει.
ναι συμφωνω με τη στασιμοτητα που λες,γιατι ολα αυτα τα παρατηρω στον εαυτο μου,και την κακη διαθεση,και την αδρανεια και το οτι δεν εχω βρει το νοημα σε πολλα πραγματα και το οτι δεν υπαρχει ορεξη κλπ. κι ολα αυτα πηγαζουν απο την αρνητικη ενεργεια. αλλος την εχει λιγοτερο μεσα του κι αλλος περισσοτερο. οσο περνανε τα χρονια βλεπω οτι ολο και περισσοτερο οι αισιοδοξοι και οι πολεμιστες γινονται ακομη λιγοτεροι,και οι μηδενιστες,αρνητικα φορτισμενοι αυξανονται. Θα ελεγα,πως δεν φταιει μονο το δικο μου μυαλο που σκεφτεται ετσι,οπως και πολλων αλλων ανθρωπων γυρω μου που σκεφτονται ετσι,αλλα αυτο πηγαζει απο τα πραγματα που βλεπουμε και διαπιστωνουμε καθημερινα.
πολυ απλα δεν μπορεις να εισαι cool και τερμα αισιοδοξος οταν ο κοσμος γυρω σου ειναι σκατα και η παραμικρη ελπιδα αισιοδοξιας που ηθελες να δειξεις δεν πιανει τοπο.
οποτε οσο αισιοδοξα κι αν προσπαθησω να σκεφτομαι,οσο κι αν αρχισω εν τελει να νιωθω την αισιοδοξια και να βγαινει αβιαστη,αυτο θα υπαρχει παντα εκει και θα με προκαλει.
το καλο ειναι να εισαι ουτε πολυ αισιοδοξη ουτε πολυ απαισιοδοξη.εγω ειμαι αναμεσα σε αυτο και αναλογα με τις φασεις της ζωης μου και τη διαθεση που εχω καθε φορα.οποτε μπορω να πω πως γλυτωνω και απο τα δυο ακρα και χαιρομαι που συμβαινει κατι τετοιο.
ολοι εχουν το δικο τους τροπο σκεψης,ειμαστε διαφορετικα μυαλα,δεν μπορουμε να ακολουθησουμε καλουπια. Ξερω πως ειναι προτιμοτερο να ακολουθεις την αισιοδοξη πλευρα των πραγματων γιατι αυτο θα σε κανει να περασεις καλυτερα στη ζωη σου και ενδεχομενως σου ανοιγει και πιο πολλες πορτες,αλλα πολλα πραγματα δεν ειναι στο χερι μας.
οπως μπορει να σου ερθει μια κακη στιγμη οσο αισιοδοξος κι αν εισαι,ετσι και μια καλη στιγμη μπορει να σου ρθει οταν εισαι αρνητικος.οποτε ας εξετασουμε και αυτον τον τομεα που δεν εξαρταται απο τη σκεψη μας.
επισης οσον αφορα αυτο που ειπα πανω στο θεμα 'παιρνεις αυτο που σου αξιζει' ακομη μου μενει αναπαντητο αλλα θα δωσω μια δικη μου εκδοχη για να μου πειτε και σεις αποψεις.
1.απο τη μια ενας λογικος ανθρωπος θα σκεφτοταν (και επηρεασμενος απο τη θρησκεια) οτι αν κανεις καλες πραξεις θα σου ερθουν καλες,κι αν κανεις κακες μονο κακες θα σου ερχονται.
κατα ποσο ισχυει αυτο; το βλεπετε στην καθημερινοτητα και στη ζωη σας;; εγω θα πω πως συμβαινει και κατι αλλο. το δευτερο δλδ κομματι που θα αναλυσω.
2.απο την αλλη εχουμε τη λεγομενη -τυχη- συγκυρια,οπως θελεις πες το,η οποια μας λεει οτι ανεξαρτητα απο αυτα που κανεις,μπορει να σου τυχει το οτιδηποτε,καλο ή κακο.Τοτε τι μπορεις να κανεις;; ενω δηλαδη αυτο που θα σου ερθει δεν εξαρταται απο τις πραξεις σου;; τοτε πιστευω οτι ειναι καλυτερο να διαλεξεις ενα δρομο.να πραττεις καλως ή κακως. να προσπαθησεις τουλαχιστον να εισαι σε μια μερια που πιστευεις οτι θα ειναι καλυτερη για σενα.γιατι σταθεροι σε κατι δεν μπορουμε να μενουμε,το συναισθημα και η λογικη μας αλλαζει κατα το χρονο,αρα και τα δυο θα παιξουν....οποτε;;; τι απο τα δυο ειναι προτιμοτερο να κανεις;; να πιστευεις πως με τις καλες πραξεις θα σου ερχονται καλα αρα και ιαυτο να ακολουθεις; περισσοτερες φορες απο φοβο το κανει ο ανθρωπος. Ή πολυ απλα να κανεις αυτο που νιωθεις,κι οτι σου τυχει ετυχε;;;;ευλογο ερωτημα.

nick cave
28-06-2013, 11:19
Κοπέλα93, για να μη μακρηγορούμε, υπάρχουν πράγματα δεδομένα και μη δεδομένα.

Τα δεδομένα είναι:

-Ο κόσμος είναι αυτός που είναι. Λυπάμαι που στο λέω, αλλά δε φτιάχτηκε για να ικανοποιεί τις δικές σου ανάγκες, ούτε βέβαια κανενός άλλου. Τώρα, αν είναι τέλειος ή όχι, αν το κακό έχει νόημα ύπαρξης όπως επίσης οι κατσαρίδες, οι πεθερές, οι εφορία και διάφορα σιχαμερά όντα, αυτό είναι μιά άλλη συζήτηση. Πάντως, όλα αυτά ζουν ανάμεσά μας και με το να γκρινιάζεις και να τους λές "ξου ρε, δε σε γουστάρω" δε θα σου κάνουν τη χάρη να φύγουν. Μάθε να συμβιώνεις με όλους και με όλα.

- Δεν είσαι το κέντρο του κόσμου. Ο καθένας μας είναι ένα μυγόχεσμα στο άπειρο σύμπαν. Η Φύση, ο Θεός (βάλε ότι όνομα θέλεις) έχει να εξασφαλίσει ότι δισεκατομμύρια ήλιοι θα ανατέλλουν στην ώρα τους, ότι δισεκατομμύρια γαλαξίες θα συνεχίσουν να υπάρχουν και την επόμενη στιγμή. Πιστεύεις σοβαρά ότι νοιάζεται κανείς για τις απαιτήσεις του nick cave και της κοπέλας93?

Τα μη δεδομένα είναι:
Το εξής ένα: Είμαστε ελεύθεροι. Πραγματικά όμως. Γιατί η αληθινή ελευθερία βρίσκεται στο να επιλέγεις πώς θα αντιδράσεις απέναντι στα παραπάνω δεδομένα. Εχεις λοιπόν τις επιλογές:
-Να πεις «ζωή δε σε γουστάρω» και να βουτήξεις από το ρετιρέ του Πύργου Αθηνών. Μπορεί κανείς να σε εμποδίσει?
-Να ζεις σύμφωνα με τις επιταγές της κοινωνίας, να κάνεις ότι σου λένε σκύβοντας το κεφάλι. Ετσι θα ζεις τη ζωή κάποιου άλλου, δε θα τραβάς ζόρι όμως να παίρνεις εσύ τις αποφάσεις –θα σου δίνονται έτοιμες- και θα δικαιούσαι να γκρινιάζεις μέχρι να εγκαταλείψεις το μάταιο τούτο κόσμο
-Να ζήσεις τη δική σου ζωή, με τους δικούς σου όρους, σύμφωνα με τις προσωπικές σου επιλογές. Να έχεις την ευθύνη των αποφάσεών σου και να αναλαμβάνεις τις συνέπειες των πράξεών σου. Είναι βαρύ το τίμημα, όπς έγραψε ο Εριχ Φρομ στο βιβλίο του «Ο φόβος μπροστά στην ελευθερία»
Ότι και αν επιλέξεις θα το κάνεις επειδή έχεις την ελευθερία να το κάνεις. Μην ακούω λοιπόν ότι δεν υπάρχει ελευθερία.

Οι ανθρώπινες σχέσεις είναι δούναι και λαβείν. Κανένας δε σου χρωστάει τίποτα. Πρέπει να αποδείξεις ότι αξίζεις την αγάπη και το σεβασμό των άλλων και αυτό μπορεί να γίνει μόνον όταν ξεπεράσεις το στενά εγωιστικό τρόπο που σκέφτεσαι. Δε θα είναι όλα εύκολα, το ξέρω. Το νόημα της ζωής (μια που ρώτησες) είναι να ζεις και να αλληλεπιδράς με τους άλλους χωρίς όρους και προϋποθέσεις. Να απολαμβάνεις τη ζωή όχι μίζερα, αλλά με ανοιχτή καρδιά και με ρίσκο…

κοπέλα93
28-06-2013, 14:08
Αν και δεν έχω καταλήξει στο συμπέρασμα οτι είμαι τοσο. Υπερβολικά εγωιστρια όσο με παρουσιάζεις θα ήθελα να μου δώσεις καποιες λύσεις εφ Οσον είσαι γνωστής και κατεληξες σαυτο το συμπέρασμα. έτσι θα με βοηθούσες πολύ

vagpap
28-06-2013, 14:26
Νικο κειβ, η παραγραφος 'να ζεις τη δικη σου ,με τους δικους σου ορους.......ειναι σωστη ,μα καλυπτει απολυτα, συναχιζω λοιπον απο κει,
Κοπελλα93 , οταν ειπα για τους συμπαντικους νομους ,οτι τα καλυτερα ερχονται οταν δεν το περιμενεις' η αυτο που λες 'στη ζωη παιρνουμε αυτο που μας αξιζει' θα απαντησω πρωτα με το 'ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΛΟΓΙΑ, ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΡΑΞΕΙΣ , ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ Σ ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ,ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΙΣ ΣΥΝ. ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ , Κ. ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚ. ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΠΕΠΡΩΜΕΝΟ ΣΟΥ. θελω να πω οτι ολα ξεκινουν απο τις σκεψεις μας . Αυτο εννουσα οτι το συμπαν 'ακουει '. Το βλεπω κ απο ιδιαν πειρα, επειδη ειμαι 52 χρ. , οποτε ημουν σε φασεις που σκεφτομουν θετικα , ολα τα καλα μου ερχονταν ως δια μαγειας , οταν ομως ημουν σε αρνητικη φαση ολα μου ερχονταν αναποδα , ισως κ αυτο να εννοει το 'ενος κακου μυρια επονται' . Τιποτα δεν δινεται δωρεαν , τιποτα δεν χαριζεται σαυτη τη ζωη . Θελει προσωπικη προσπαθεια . Αν δεν μπορουμε ναλλαξουμε κατι στη ζωη μας , ναλλαξουμε τον τροπο που σκεφτομαστε γιαυτο, τον τροπο προσεγγισης . Το συμπαν , ουτε κ ο Θεος κανει χαρες σ κανεναν . Ουτε κ οι 'καλες πραξεις' π αναφερεις θα σου ανταποδοθουν , απλως αν τις κανεις με την καρδια σ , κ οχι υστεροβουλα , αυτο δειχνει μια σταση ζωης 'θετικη' , οποτε ερχομαστε παλι σαυτα π εγραψα πριν.
Κ κατι τελευταιο. Οσο πιο εμμονιακα κυνηγας κατι τοσο δεν σουρχεται (απο ιδιαν πειρα παλι).

Tomhet
28-06-2013, 15:06
Σου έδωσε ήδη τις απαντήσεις που πρέπει να δεις....
Δες το post #17.
Δες κυρίως το "Εσύ τι κάνεις για τους άλλους?".
Δεν υπάρχει όμως η απάντηση που ζητάς όταν απαξιώνεις τα πάντα...θα επιμείνω σε αυτό και ας αγνοείς τα post μου...δε βαριέσαι, τα λέω έτσι και αλλιώς γιατί το θέλω εγώ και για να τα δουν οι άλλοι. Γιατί αυτό κάνεις...απαξιώνεις τα πάντα και αναζητάς αερολογίες. Ψάχνεις για το νόημα της ζωής στα 20 σου ενώ η ίδια το απορρίπτεις.
Δεν έχει νόημα να σου πω για μένα τι σημαίνει το να ζεις γιατί δεν το θες όπως είπες και η ίδια...
Ψάχνεις την πραγματικότητα όπως ισχυρίζεσαι ή την ελπίδα την οποία απαξιώνεις? Αποφάσισε και θα πάρεις τις απαντήσεις που πρέπει. Τραμπαλίζεις ανάμεσα στα δύο και δεν θα καταλήξεις κάπου και βλέπω οτι βιάζεσαι να καταλήξεις σε απαντήσεις.
Η ελπίδα είναι αυτή που σου δίνει ο Nick και την αμφισβητείς....η πραγματικότητα αυτή που και η ίδια ασπάζεσαι είναι αυτή που σου έδωσα και απέρριψες.

Δεν βλέπω να δέχεσαι επίσης τον τσαμπουκά που προβάλεις. Τι ακριβώς ψάχνεις? Κάποιον να σου πει απλά "μίλα και θα σου πω οτι εχεις δίκιο σε όλα" ?
Τι συζήτηση είναι αυτή?

κοπέλα93
28-06-2013, 15:21
Νικο κειβ, η παραγραφος 'να ζεις τη δικη σου ,με τους δικους σου ορους..........σουρχεται (απο ιδιαν πειρα παλι).
Οh,okay,δηλαδή αν εγώ ξέρω ποιός είναι ο στόχος μου και σταματάω να επιμένω θα μου έρθει απο κει που δεν το περιμένω;;
δέχομαι αυτά που λες,και υποστηρίζω το γεγονός ότι 'μπορεί να μην ελέγχουμε πώς θα γίνουν τα πράγματα,αλλά η θετική σκέψη δίνει ένα μπόνους μόνο στην επίτευξη των στόχων μας'
με αυτό συμφωνείς;;; αν θέλεις σου το εξηγώ και παραπάνω. πάντως αυτό που είπες με τις σκέψεις είναι απολύτως σωστό,και ξέρω ότι κάνει καλό σε μένα να σκέφτομαι θετικά.αλλά δεν εξαρτώνται τα γεγονότα 100% απο τις θετικές μου σκέψεις.όπως είπα πριν μπορούν να λειτουργήσουν βοηθητικά.και πράγματι βοηθούν.
θα σου πω ακριβώς ποιο είναι αυτό που επιθυμώ.αφορά σε μιά σχέση που είχα με έναν άνθρωπο και για πολλούς λόγους χωρίσαμε.όκει μέχρι εδώ κατανοητό.εγώ έκανα τις προσπάθειές μου,δηλαδή θέλω να πώ,έκανα αυτό που ένιωθα,μπορεί να μην απέδωσε,αλλά το θεωρώ προσπάθεια με τον τρόπο μου.ακόμη θέλω να εκπληρωθεί,όμως πιά σταμάτησα να επιμένω.και συ είπες ότι όταν σταματάς να επιμένεις,τότε μπορεί να γίνει,αν επιμένεις δε σουρχεται.σωστά; σε αυτήν την περίπτωση τι έχεις να πεις;;;
δε θέλω να φέρομαι εγωιστικά και δεν θέλω ξανα σχέση με το ίδιο άτομο επειδή με παράτησε,για να τον παρατήσω και γω μετά πάλι εγωιστικά.δεν ισχύει αυτό.τον θέλω επειδή πιστεύω και νιώθω πως περνάω καλά.βέβαια έχω πολύ δρόμο για αυτοβελτίωση.

nick cave
28-06-2013, 15:22
Kοπέλα93, λύσεις δε μπορώ να σου δώσω. Δική σου είναι η ζωή, εσύ θα τις βρεις. Θα πω μόνο πως η ζωή είναι ένας πόλεμος κι εσύ ο στρατιώτης που πάει να δώσει την επόμενη μάχη. Εχει μεγάλη σημασία αν θα βγεις με τσαμπουκά, πείσμα, θέληση να νικήσεις, ή αν θα βγεις προετοιμασμένη για ήττα. Κάτι παρόμοιο έγραψε ο vagpap. Οταν βλέπεις τη ζωή με όρους εμπειριών σε ένα συναρπαστικό ταξίδι και όχι με όρους εμποράκου που μετράει στο ζύγι τι θα πάρει και τι θα δώσει, η ζωή θα φανεί γενναιόδωρη μαζί σου. Θυμήσου τιυς στίχους του Καβάφη:

"...μη προσδοκώντας πλούτη να σε δώσει η Ιθάκη.
Η Ιθάκη σ’ έδωσε τ’ ωραίο ταξείδι.
Χωρίς αυτήν δεν θάβγαινες στον δρόμο."

κοπέλα93
28-06-2013, 15:23
Σου έδωσε ήδη τις απαντήσεις που πρέπει να δεις.Δες το post #17............ είναι αυτή?
Τομχετ,δεν έχω κάποια αντιπαράθεση μαζί σου και κανένα πρόβλημα.όκει μέχρι εδώ;; Έχω διαβάσει όλα τα ποστς σου όπως και των άλλων αλλά ο μόνος λόγος που δεν απαντάω είναι γιατί ξέρω πως αν συνεχιστεί αυτή η συζήτηση θα μου επιφέρει σύγχυση.Όταν ηρεμήσεις,γράψε και θα σου απαντήσω.

κοπέλα93
28-06-2013, 15:30
Kοπέλα93, λύσεις δε μπορώ να σου δώσω....... δρόμο."
κατανοητό.δεν μπορείς να μου βρεις τις λύσεις κι ούτε βέβαια θα ήταν σωστό να μου λύσει ο άλλος τα προβλήματα.θα έπρεπε να το κάνω μόνη μου.
οκ,πες ότι δε σε ρώτησα,λάθος μου.Θα το βρω γιατί πρέπει να παλέψω για μένα και να βγω νικήτρια.Πάνω από όλα πρέπει να πιστεύω στον εαυτό μου.
Ντάξει ναι,η Ιθάκη σου δίνει τα δώρα,και μην περιμένεις κάτι να κερδίσεις.ταπεινότητα κλπ.Το'πιασα το νόημα.Κι εφ'όσον δεν πιάνει αυτός ο τρόπος σκέψης μου θα δοκιμάσω αυτόν που υποτίθεται πως θα με βοηθήσει και επειδή δεν με βοηθάει ο παρών τρόπος.Αλλαγή στάσης επομένως.

Tomhet
28-06-2013, 15:38
Ήρεμος ήμουν πάντα όπως και όταν σου εστειλα το pm αλλά η απάντηση σου με έκανε να δω όλα σου τα κείμενα με άλλο μάτι.
Γιαυτό λέω πως δεν βλέπω να ψάχνεις κάτι...ούτε αντιπαράθεση ούτε συζήτηση ούτε τίποτα. Βλέπω να ψάχνεις απλά ένα μέρος να εκφράσεις τις απόψεις σου, να τις χειροκροτήσουν και να πεις ευχαριστώ. Συγγνώμη αλλά αυτό βλέπω απο το thread αυτό μέχρι στιγμής.
Όποιος άλλος σου πει οτιδήποτε άλλο απλά το φέρνεις στα μέτρα σου μέσα από τις αφάνταστα λιγοστές εμπειρίες ζωής σου, κρίνοντας και απο την ηλικία σου και απο την σύγχυση που βλέπω να υπάρχει στο μυαλό σου και βγαίνει στα γραπτά σου, για να καταλήξεις στο ίδιο ....ένα γενικό ερώτημα δικό σου το οποίο δεν έχει απάντηση, γιατί θα την ερμηνεύσεις όπως θες εσύ.
Καλύτερα να αμφισβητήσεις όλα σου τα γραπτά και να φέρεις λόγους για τους οποίους δοκίμασες όντως κάτι και αποδείχθηκε λάθος. Οι γενικεύσεις του στυλ "ολοι κανουν αυτο οποτε και εγω δε μπορω να κανω το αλλο γιατι οτι και να κανω οι αλλοι θα κανουν αυτο" δεν βοηθάει στο να καταλήξεις πουθενα.
Δοκίμασε το "αυτό", κάνε το "εκείνο", και έλα πες μας τα αποτελέσματα απο τα πειράματα σου. Γενικεύσεις κάνουν όλοι.
Δεν είμαι θυμωμένος, αλλά αντίθετα θεωρώ ότι ΔΟΚΙΜΑΣΑ μαζί σου και πήρα τις απαντήσεις στα πειράματα μου και πλέον σου δίνω τα σχόλια που πρέπει να σου δώσω.
Στο κάτω κάτω γράφω καιρό τώρα στο φόρουμ και η δραστηριότητα μου είναι κατα 80% το να συντηρώ ένα thread με παρόμοιες απόψεις τις οποίες και σου παρέθεσα αλλά η απάντηση σου ήταν τελείως απαξιωτική (για τα δικά μου δεδομένα τουλάχιστον) και οπότε έβγαλα τα συμπεράσματα μου.
Οπότε όπως σου είπα, δοκίμασα, έκανα λάθος, και σχημάτισα την γνώμη μου. Δεν είναι θυμός....είναι απλά αυτό που βλέπω να πρέπει να σου δώσω...
Περιγράφεις μια σκληρή πραγματικότητα απαξιώνοντας οτιδήποτε καλό μέσα σε αυτή μόνο και μόνο γιατί λες πως δεν έχει νόημα να προσπαθήσεις εφόσον ξέρεις πως οι άλλοι θα το δουν άσχημα. Και εγώ αυτό έκανα μαζί σου και το είδες άσχημα. Σα να λέμε σε δέχτηκα με τις καλύτερες προυποθέσεις και το απαξίωσες. Αυτό που κατηγορείς τον "κόσμο" να κάνει. Γιαυτό σου μιλάω και εγώ και ο nick (χωρίς να ξέρει την δική μου οπτική, θεωρώ πως το είδε απο τα γραπτα σου) για εγωισμό κλπ.
Δεν έχει κανείς προσωπικά μαζί σου.
Εξέφρασες τις απόψεις σου και τα σχόλια όλων είναι πάνω σε αυτές.

nick cave
28-06-2013, 15:39
κατανοητό.δεν μπορείς να μου βρεις τις λύσεις κι ούτε βέβαια θα ήταν σωστό να μου λύσει ο άλλος τα προβλήματα.θα έπρεπε να το κάνω μόνη μου.
οκ,πες ότι δε σε ρώτησα,λάθος μου.Θα το βρω γιατί πρέπει να παλέψω για μένα και να βγω νικήτρια.Πάνω από όλα πρέπει να πιστεύω στον εαυτό μου.
Ντάξει ναι,η Ιθάκη σου δίνει τα δώρα,και μην περιμένεις κάτι να κερδίσεις.ταπεινότητα κλπ.Το'πιασα το νόημα.Κι εφ'όσον δεν πιάνει αυτός ο τρόπος σκέψης μου θα δοκιμάσω αυτόν που υποτίθεται πως θα με βοηθήσει και επειδή δεν με βοηθάει ο παρών τρόπος.Αλλαγή στάσης επομένως.

Κάντο, κορίτσι μου. Είσαι πολύ έξυπνη, αλλά μην το κάνεις με το μυαλό. Κάντο με την καρδιά σου. Κοίτα, οι άνθρωποι αλλάζουν. Μαθαίνουν και εξελίσσονται. Αρκεί να το θέλουν πραγματικά...:)

κοπέλα93
28-06-2013, 15:46
Ήρεμος ήμουν πάντα όπως και όταν σου.........όλων είναι πάνω σε αυτές.

Kατανοητά όλα!! ευχαριστώ για τη συμμετοχή σου και την ανταλλαγή απόψεων.να'σαι καλά!

κοπέλα93
28-06-2013, 15:47
Κάντο, κορίτσι μου. Είσαι πολύ έξυπνη, αλλά μην το κάνεις με το μυαλό. Κάντο με την καρδιά σου. Κοίτα, οι άνθρωποι αλλάζουν. Μαθαίνουν και εξελίσσονται. Αρκεί να το θέλουν πραγματικά...:)
Η θέληση είναι πάνω από όλα.και να μπορέσεις να το πετύχεις,να πιστεύεις στον εαυτό σου.Κι ίσως είναι καλύτερα να είσαι ταπεινός και να μην περιμένεις να σου έρθουν τα καλά,παρά να επιμένεις και να λες,αυτό μου αξίζει και γιατί δεν έρχεται.συμφωνώ απόλυτα.Αυτό θα κάνω.....θα μάθω και θα εξελιχθώ.

Tomhet
28-06-2013, 15:55
Δεν θέλω ευχαριστώ γιατί δε το εννοείς και ούτε το δέχομαι γιατί διακρίνω ειρωνεία οπότε καλύτερα να το αφήσω στην άκρη.
Και αυτό το συμπεραίνω από το ότι δεν ανταλλάξαμε καμία άποψη πουθενά όπως βλέπεις :P....ήταν απλά ένας μονόπλευρος σχολιασμός κειμένου από πλευράς μου.

κοπέλα93
28-06-2013, 16:01
Δεν θέλω ευχαριστώ γιατί δε το εννοείς και ούτε το δέχομαι γιατί διακρίνω ειρωνεία οπότε καλύτερα να το αφήσω στην άκρη.
Και αυτό το συμπεραίνω από το ότι δεν ανταλλάξαμε καμία άποψη πουθενά όπως βλέπεις :P....ήταν απλά ένας μονόπλευρος σχολιασμός κειμένου από πλευράς μου.
Δεν ευχαριστούμε κάποιον μόνο αν μας έχει δώσει τις απαντήσεις στο φόρουμ,αλλά και μόνο που μπήκε στον κόπο.
Εκεί επικεντρώθηκα.Anyway,εγώ το έδωσα,τώρα αν θέλεις το δέχεσαι,αν όχι,πάλι όλα καλά.

Tomhet
28-06-2013, 16:17
Αα...δε θα τα πάμε καλά ...:P και δεν μου αρέσουν αυτάααα...αλλά περισσότερο δε μου αρέσουν οι λάθος εντυπωσεις..
Με ευχαρίστησες για τον "κόπο" μου λοιπόν αναγνωρίζοντας αμοιβαία πως τα λεγόμενα μου δεν έχουν αξία.
Οκ οπότε και εγώ θα έπρεπε να απαντήσω "παρακαλώ δεσποινίς δεν κάνει τίποτα, την επόμενη φορά θα παραθέσω διαλόγους απο το αλμανάκο για να έχουμε κάτι όλοι να διαβάζουμε και να γελάμε έτσι ώστε να εκτιμηθεί και ο χρόνος μου και το "χρήμα" μου. Καθότι ο χρόνος μου είναι "τσαμπα και βερεσε". Ελπίδα μου είναι ο κόσμος να δίνει αξία στον δικό μου αλλά και στον δικό του λόγο αποφεύγοντας τυπικότητες όπως "ευχαριστώ για τον χρόνο σου!"".
Μια άλλη φορά οπότε γιατί εδώ ....οχι.
Θα ήταν εξίσου κοινότυπο απο πλευράς μου να απαντήσω "ευχαριστώ και εσένα! καλή συνέχεια και σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου! να είσαι καλά".
Όπως είπα και στο πρώτο μου post εδώ...πολύ υποκρισία ρε παιδιά...μεγαλώστε γιατί χαλάμε χαρτί για το τίποτα...λυπηθείτε τα δέντρα.

κοπέλα93
28-06-2013, 16:37
Αα...δε θα τα πάμε καλά .......λυπηθείτε τα δέντρα.
καταλαβαίνεις ότι μονολογείς ή θέλεις να στο πω για να το καταλάβεις κιόλας;; όταν ο άλλος σε αποφεύγει με ένα κλισέ του τύπου 'σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου' πάει να πει ότι δε θέλει άλλη συζήτηση.δεν μπορούσα να το πω πιο ξεκάθαρα,το είπα τώρα και ελπίζω να κάνεις το σωστό.βγάλε όποιο συμπέρασμα θέλεις για μένα και συνέχισε έτσι με την επιθετικότητά σου,αυτό κάνεις άλλωστε από το πρώτο ποστ σου.σε εσένα κάνεις κακό μόνο,εγώ μένω μιά χαρά απαθής μπροστά στα λόγια σου.ξέρω τι είμαι και τι αξίζω..Όλες οι γνώμες δεκτές καλοπροαίρετες και μη,αλλά όχι με αυτό το υφάκι.Άνοιξα το νήμα για να κάνω μια ανθρώπινη συζήτηση.Εσύ το μόνο που κάνεις είναι να με κατακρίνεις και να μιλάς λες και σου'χω σκοτώσει καναν άνθρωπο.Προσπάθησα να σου απαντήσω αλλά νόημα από αυτά που λες δεν μπορώ να βγάλω.Χαιρετίσματα.

Tomhet
28-06-2013, 16:56
Δεν σε παρεξηγώ ειλικρινά γιατί είσαι μόλις 20. Αλλά και αυτό θα το πάρεις σαν προσβολή φυσικά. Είναι όμως η πραγματικότητα...όπως και ότι άλλο είπα.
Χαρακτήρισα πχ τις απόψεις σου σάπιες γιατί εσύ τις παρουσιάζεις έτσι.
Μίλησα για τον εγωισμό σου γιατί επίσης εσύ τον παρουσιάζεις έτσι. Τα έβγαλα από το μυαλό μου? Αν δε σου αρέσουν ας πρόσεχες για το πως εκθέτεις τον εαυτό σου.
Και επειδή μου αρέσουν οι λεπτομέρειες όταν απαντάς στον άλλο δεν δικαιούσαι μετά να λες "καταλαβαίνεις ότι μονολογείς" ...
Όταν ο άλλος με αποφεύγει με ένα κλισε του το αντικρούω όπως και έκανα...σου είπα οτι δεν το δέχτηκα..αλλά ο εγωισμός σου είναι τόσος που δεν αντέχει να μην το σχολιάσει.
Με αποφεύγεις με ένα κλισέ...σου λέω οτι δε το δέχομαι γιατί είναι κλισέ και μετά γκρινιάζεις που δε το δέχομαι και απο πάνω. Δε φταίω εγώ αν έχεις συνηθίσει να περνάει το δικό σου και σου κακοφαίνεται.
Συγγνώμη αλλά άλλη τόση ικανοποίηση μου δίνει και εμένα να διορθώνω τα κακώς κείμενα. Δε καταλαβαίνω γιατί κατηγορείς εμένα και όχι τον εαυτό σου.
Επιθετικός ουδέποτε υπήρξα...στο είπα και πριν αλλά το προσπερνάς και οφείλω να στο ξαναθυμήσω. Όταν μιλάς για σαπίλα και για λάσπη είναι λίγο άδικο να γκρινιάζεις όταν σου περιγράφουν τα γραπτά σου σαν σάπια αντίληψη.
Όταν μιλάς απαξιωτικά για καλοσύνη και για το πως δεν αξίζει να προσπαθήσεις, ξεχνάς οτι εσύ η ίδια έχεις ξεγράψει την καλοσύνη, όπως αποδεικνύεις και εδώ, αλλά κατηγορείς όλους τους άλλους με ευκολία. Απλά ο λόγος μου σε ενοχλεί γιατί δε σου χαιδεύω το αυτάκι και σου τα παρουσιάζω μέσα απο τον δικό σου καθρέφτη.

Όταν ηρεμήσεις και καταφέρεις επιτέλους να δεις τα πράγματα χωρίς να περιστρέφονται γύρω απο εσένα, θα δεις πως δεν έχουν όλα το χρώμα που τους δίνεις εσύ ντε και καλά.
Αν όμως θες να τους δίνεις εσύ ντε και καλά το δίκο σου χρώμα και αυτό είναι καφε...συγγνώμη αλλά καφέ θα λαμβάνεις. Δεν σημαίνει πως είναι όντως έτσι για τους υπόλοιπους όμως.

Θυμάμαι πριν 2-3 μέρες μια κοπέλα πολύ πιο θυμωμένη απο εσένα με μίσος για τα πάντα, και εμένα να της επαναλαμβάνω "μην είσαι θυμωμένη". Της μιλούσα για τα αντίθετα τότε...για το άσπρο και το ροζ. Για την χαρά και όχι για το μίσος που εβλεπε η ίδια σε όλους. Δεν κατάφερα τίποτα απο το να πει "δεν άντεχω αλλη βλακεία" στο τέλος γιατί ήθελε να ακούει μόνο για την σαπίλα γιατί μόνο αυτό υπήρχε για εκείνη. Εγώ πάντως προσπάθησα και δεν μετανιώνω για τίποτα. Γιατί αν εσύ θες να είσαι θυμωμένη θα είσαι θυμωμένη. Απλά στην περίπτωση σου δέχεσαι το μπράβο αλλά δεν δέχεσαι την κριτική.

Έχεις μεταμορφωθεί σε ακριβώς αυτό που κατηγορείς και μου λες ότι έχω υφάκι επειδή στο δείχνω?
Πολύ αερολογία για το τίποτα...ομολογώ πως δεν το είχα δει πως ήταν έτσι απο την αρχή.
Κουραστική ακόμα και για την ηλικία σου, συγγνώμη.

justme
28-06-2013, 17:43
.......

Η θέληση είναι πάνω από όλα.και να μπορέσεις να το πετύχεις,να πιστεύεις στον εαυτό σου.Κι ίσως είναι καλύτερα να είσαι ταπεινός και να μην περιμένεις να σου έρθουν τα καλά,παρά να επιμένεις και να λες,αυτό μου αξίζει και γιατί δεν έρχεται.συμφωνώ απόλυτα.Αυτό θα κάνω.....θα μάθω και θα εξελιχθώ.

τι σχέση έχει η ταπεινότητα με την Ιθάκη προσωπικά δε το αντιλαμβάνομαι.
Από τον Καβάφη εγώ αυτό που κατάλαβα ήταν ότι εάν κάνεις μία διαδρομή με ΜΟΝΟ στόχο το αποτέλεσμα τότε θα απογοητευτείς γιατί θα έχεις χάσει όλη την μαγεία της διαδρομής, της προσπάθειας, της αποτυχίας (που δίνει νόημα στην επόμενη επιτυχία), του αναπάντεχου, του ανέλπιστου, του απρόσμενου, της εμπειρίας
.
.
Όσο για το αν το να περιμένεις, να προσδοκάς, να ελπίζεις έχει κάποιο νόημα θα σου πρότεινα να σκεφτείς αν είχε δίκιο ο alexander pope που έλεγε ότι "ευτυχισμένος είναι αυτός που δεν προσδοκά τίποτα γιατί ποτέ δε θα απογοητευτεί" ("blessed is he who expects nothing for he shall never be dissapointed") ή ο justme που λέει πως "καταραμένος είναι αυτός που δεν προσδοκά τίποτα γιατί ποτέ δε θα χαρεί"

κοπέλα93
28-06-2013, 18:30
τι σχέση έχει η ταπεινότητα με την Ιθάκη προσωπικά δε το αντιλαμβάνομαι.
Από τον Καβάφη εγώ αυτό που κατάλαβα ήταν ότι εάν κάνεις μία διαδρομή με ΜΟΝΟ στόχο το αποτέλεσμα τότε θα απογοητευτείς γιατί θα έχεις χάσει όλη την μαγεία της διαδρομής, της προσπάθειας, της αποτυχίας (που δίνει νόημα στην επόμενη επιτυχία), του αναπάντεχου, του ανέλπιστου, του απρόσμενου, της εμπειρίας
.
.
Όσο για το αν το να περιμένεις, να προσδοκάς, να ελπίζεις έχει κάποιο νόημα θα σου πρότεινα να σκεφτείς αν είχε δίκιο ο alexander pope που έλεγε ότι "ευτυχισμένος είναι αυτός που δεν προσδοκά τίποτα γιατί ποτέ δε θα απογοητευτεί" ("blessed is he who expects nothing for he shall never be dissapointed") ή ο justme που λέει πως "καταραμένος είναι αυτός που δεν προσδοκά τίποτα γιατί ποτέ δε θα χαρεί"
To ίδιο πράγμα λέω και γω με την Ιθάκη.συμφωνώ σε αυτό που λες.Θέλω να πω πως είναι καλύτερα να μην περιμένεις κάτι καλό να σου συμβεί,απλά αν είναι το καλό θα έρθει.και έτσι σίγουρα δε θα απογοητευτείς,όπως πρόσθεσες.δηλαδή το ίδιο θέλω να πω.να είσαι ταπεινός και να μην περιμένεις πολλά για να μην απογοητευτείς.

κοπέλα93
28-06-2013, 18:37
Μετά από λίγη ώρα χαλάρωσης και σκέψης ήρθα να προσθέσω κάτι άλλο που σκέφτηκα,και σίγουρα το έχουν σκεφτεί κι άλλοι πριν από μένα.
σκέφτηκα το εξής: ότι όσο καλός άνθρωπος κι αν είσαι,όσο κακός κι αν είσαι και το καλό θα σου τύχει αλλά και το κακό.Δηλαδή θέλω να πω ότι .. π.χ. κοιτάω στην καθημερινότητά μου,εγώ και πολλοί άλλοι γύρω μου θεωρούσαμε έναν άνθρωπο πάρα πολύ καλό,συνετό,είχαμε μια πολύ καλή γνώμη γι'αυτόν.μέχρι που μάθαμε πριν λίγο καιρό πως πάσχει από καρκίνο.δηλαδή και ο ίδιος τώρα πρόσφατα το ανακάλυψε και απλά μαθεύτηκε.Συμπεραίνω από αυτό ότι και στους καλούς ανθρώπους συμβαίνουν τα άσχημα αλλά και στους κακούς τα καλά.
δηλαδη αυτο που ελεγα πριν με το 'παιρνεις αυτο που σου αξιζει αραγε;' ή 'οι καλες πραξεις θα μπορουσαν να ανταποδοθουν με καλες και το αντιστροφο' δεν ισχυει παντοτε.
δηλαδη κατεληξα στο συμπερασμα αυτο.απλα οι καλες πραξεις και οι κακες διαμορφωνουν τη σκεψη και τα συναισθηματα μας και διαμορφωνουν τη ζωη μας.αλλα τα γεγονοτα για τα οποια δεν ευθυνομαστε εμεις πχ να μας ερθει μια αρρωστια απο κει που δεν το περιμενουμε,δεν νομιζω πως ειναι αποτελεσμα των κακων μας πραξεων οπως ισχυριζονται οι πιστοι.Αν και λενε πολλες φορες συμβαινει αυτο για αφυπνιση.δηλαδη οταν ο ανθρωπος εχει φτασει στα ορια των κακων συμπεριφορων και πραξεων,ή οταν δεν εκτιμα αυτα που εχει και φτανει στην απληστια,αυτο θεωρειται αφυπνιση για να ερθει στον ισιο δρομο.κατι σαν αυτο με την ταπεινοτητα που ειπα πριν.

1-555-Confide
28-06-2013, 18:44
Το νήμα είναι γεμάτο μεταφυσικές ανοησίες. Ταπεινότητα. Αγνότητα. Ελευθερία. Καλοσύνη. Ομορφιά.
Θα σου πω ένα παράδειγμα του πόσο σχετικά είναι όλα. Σου έγραψαν πως είσαι ελεύθερη αν θες να ανέβεις σε έναν ουρανοξύστη να πέσεις, άρα είσαι ελεύθερη να επιλέξεις ανάμεσα σε ζωή και θάνατο. Αν είμαι τετραπληγική μπορώ να ανέβω? Μπορώ να επιλέξω ανάμεσα σε ζωή και θάνατο όπως άλλοι? Με την ίδια υποτίθεται ελευθερία που έχουν εκείνοι? Όχι.
Οι ίδιες γεύσεις που βαρέθηκες στα φαγητά. Δεν τα έχεις δοκιμάσει όλα. Άρα βαρέθηκες όσα έχεις γευτεί.
Δε μηδενίζεις, καθώς κρατάς αξίες. Για παράδειγμα ανέφερες κάπου την οικογένεια. Αυτό δεν είναι μηδενισμός, είναι πεσιμισμός. Επίσης, κάπου ανέφερες πως δε σε αγγίζει
τίποτε, ενώ στο τέλος πως πληγώνεσαι, κάτι τέτοιο. Άρα το δε σε αγγίζει δεν ισχύει. Το τι πληγώνει τον καθένα πάλι είναι σχετικό. Και μέσα στ' άλλα, το ψέμα, την κακία, κλπ, κοτσάρησες και την μοιχεία. Σκέψου το και θα δεις ότι δεν μηδενίζεις πραγματικά. Αλλιώς αυτές τις έννοιες θα τις είχες σίγουρα αναποδογυρίσει.δ
Μετά τη διαγραφή μπορείς να πεις ότι νοηματοδοτείς πραγματικά εσύ, όχι πριν το αναποδογύρισμα που σου είπα. Καταλήγουμε ότι τα πάντα είναι σχετικά και πως δεν υπάρχει εγγενές νόημα σε τίποτε. Επειδή όμως δεν είμαστε όλοι το ίδιο, ο καθένας μετά το αναποδογύρισμα, θα ακολουθήσει το δικό του πλάνο, τάση και θα διαλέξει αλλιώτικα πράγματα απ' τον άλλο εκεί.
Άρα ούτε ομοιογένεια υπάρχει και μετά το αναποδογύρισμα. Το απόλυτο που ψάχνεις δεν υπάρχει, δε μπορείς να ελέγξεις ούτε αν θα ζεις αύριο. Κρατώντας το εφήμερο στο νου όμως, οι γεύσεις μπορεί για έναν να ξεθωριάζουν και με το ίδιο το εφήμερο στο νου του άλλου, οι γεύσεις γι αυτόν να εκρήγνυνται σε απέραντα πεδία.

1-555-Confide
28-06-2013, 18:49
α, και κάτι άλλο. Αυτά τα ξεκίνα να κάνεις κάτι για κάποιον άλλο, είναι παρλαπίπες χριστιανικές επίσης. Κανένας δεν κάνει τίποτε παρά για τον εαυτό του. Και όσοι κάνουν τα περισσότερα για τους άλλους και θεωρούν πως δεν τα κάνουν γι αυτούς, είναι οι μεγαλύτεροι ψεύτες και υποκριτές. Άρα, αυτές τις προτροπές για να προσφέρεις άδολα, αγνά και τέτοια, αν ήμουν στη θέση σου θα τις έγραφα κανονικά. Εσύ κάνε αυτό που θες.

κοπέλα93
28-06-2013, 18:59
α, και κάτι άλλο. Αυτά τα ξεκίνα να κάνεις κάτι για κάποιον άλλο, είναι παρλαπίπες χριστιανικές επίσης. Κανένας δεν κάνει τίποτε παρά για τον εαυτό του. Και όσοι κάνουν τα περισσότερα για τους άλλους και θεωρούν πως δεν τα κάνουν γι αυτούς, είναι οι μεγαλύτεροι ψεύτες και υποκριτές. Άρα, αυτές τις προτροπές για να προσφέρεις άδολα, αγνά και τέτοια, αν ήμουν στη θέση σου θα τις έγραφα κανονικά. Εσύ κάνε αυτό που θες.
μα χαίρω πολύ;; και γω τόση ώρα αυτό δε λέω;; ότι πίσω απο όλα κρύβεται το συμφέρον και ότι κάνω το κάνω για τον εαυτό μου γιατί κανένας άλλος δε θα νοιαστεί;; και κάθονται και με λένε εγωίστρια κι ότι μαζεύω κοπλιμέντα.αφού είναι φανερό.ο κόσμος κοιτάει πως θα είναι πρώτα καλά αυτός και μετά οι άλλοι.Υποκρισία υπάρχει σε αυτό που λένε ότι βοηθάνε πρώτα τους άλλους,για να το παίξουν καλοί άνθρωποι...και ξέρω πολύ καλά ότι πάντα έχουν κάποιο συμφέρον από πίσω...........επιτέλους και κάποιος που συμφωνεί με τις δήθεν 'κακίες' μου.επομένως δεν σκέφτομαι μόνο έτσι εγώ.Δεν τους γράφω κανονικά γιατί θέλω να πάω τη συζήτηση στο τελικό στάδιο και να βγει ένα συμπέρασμα.αυτός είναι ο σκοπός του διαλόγου.

1-555-Confide
28-06-2013, 19:06
Όχι, δεν είναι πως δε θα νοιαστεί κανένας. Μπορεί να νοιαστεί, εννοείται. Αλλά θα νοιαστεί γι αυτήν μέσω εσού, ελπίζω να μπορείς να καταλάβεις τη διαφορά. Και γω νοιάζομαι για άλλους, αλλά έχω συνείδηση των λόγων που το κάνω και δε τους ντύνω με ρομαντικές αυταπάτες.

κοπέλα93
28-06-2013, 19:11
Όχι, δεν είναι πως δε θα νοιαστεί κανένας. Μπορεί να νοιαστεί, εννοείται. Αλλά θα νοιαστεί γι αυτήν μέσω εσού, ελπίζω να μπορείς να καταλάβεις τη διαφορά. Και γω νοιάζομαι για άλλους, αλλά έχω συνείδηση των λόγων που το κάνω και δε τους ντύνω με ρομαντικές αυταπάτες.
ναι,σε καταλαβαίνω...λες πως για να νοιαστεί κάποιος για μας πρέπει να του δείξουμε ότι κι εμείς νοιαζόμαστε πρώτα από όλα για τον εαυτό μας.
οι ρομαντικές αυταπάτες ποιές είναι;; αυτό δεν το πιασα.

Tomhet
28-06-2013, 19:16
Πιο σουρρεαλ από την τελευταία σελίδα, πεθαίνεις.
Κοπελα93 τα ψέμματα σου για γίνεσαι αποδεκτή με έχουν βγάλει απο τα ρούχα μου ρε συ...πωωω...Εχε χάρη που ντρέπομαι να παραθεσω τα pm...
Δούλεψε τους όμως αφού βλέπεις να το τρώνε...
Confide...που πήγε εδώ η καχυποψία σου? Το έφαγες μου φαίνεται και εσύ αμάσητο. Κρίμα και μου φάνηκες να αμφισβητείς τα πάντα και να τα φιλτράρεις πρώτα.

Tomhet
28-06-2013, 20:29
Το θεωρώ δε τραγικό το πως και οι δυο γκρινιάζετε για το ότι δεν υπάρχει καλοσύνη πουθενά και μόλις κάποιος πάει να μιλήσει για τέτοια πράγματα, αυτόματα τον κατηγορείτε για ψεύτη, υποκριτή, συμφεροντολόγο κλπ.
Γκρινιάζετε για το ότι σας λείπει κάτι και ουσιαστικά το διώχνετε οι ίδιες.
Θα πρότεινα να έρθετε και οι δύο στα συγκαλά σας και να δείτε πως την σαπίλα την τροφοδοτείτε εσείς οι ίδιες. Το να κάθεστε όλη μέρα να γκρινιάζετε και να προστατεύετε τον εαυτούλη σας απο όλα τα δήθεν αρπακτικά προφασιζόμενες ότι ξέρετε τους πάντες είναι άποψη πιο στενόμυαλη και από τις αποφάσεις εντόμου.
Και σαν να μην έφτανε εντομεταξύ όλο αυτό όποιος τολμήσει να μιλήσει για κάτι άλλο μπροστά σας αν γλιτώσει από τον πέλεκυ του ψεύτη που θα του κατεβάσετε θα τον υποβιβάσετε αυτόματα σε φαντασμένο, αδύνατο, πως ζει στην κοσμάρα του κλπ.
Έχετε δοκιμάσει ποτέ να δεχτείτε τον άλλο? Όχι? δοκιμάστε το...
Έχετε δοκιμάσει ποτέ να δεχτείτε τον άλλο? Ναι και σας βγήκε σκάρτος? Αν βάση αυτού θα τσουβαλιάσετε όλο τον κόσμο τότε κλείστε πόρτες παράθυρα, ασφαλίστε τα πάντα και μείνετε εκεί μέσα μέχρι να σας βρεί αυτό που ποθείτε και που πιστεύετε οτι αξίζει. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση αν εγώ σας έβρισκα στο δρόμο και θέλατε βοήθεια θα την πρόσφερα όπως έχω κάνει. Εσείς θα ρίχνατε μια με το τσαντάκι σας και θα φωνάζατε βοήθεια. Δυστυχώς για μένα κάποιος άλλος θα βρεθεί να σας βοηθήσει και θα τον δεχτείτε γιατί θα σας κάνει κούκου και εσείς τα γλυκά μάτια.
Τα αντανακλαστικά εντόμου με βάση τα οποία έχετε μάθει να ζείτε και να αντιλαμβάνεστε τον κόσμο κρατάνε τους πάντες μακρυά σας όχι γιατί δεν υπάρχει καλοσύνη....αλλά γιατί έτσι το έχετε προδικάσει εσείς και έτσι συμπεριφέρεστε.
Αν επίσης έχετε τις στημένες απόψεις σας για όλο τον κόσμο και τους βγάζετε όλους σκάρτους υποκριτές ψεύτες ή καραγκιόζηδες αν σας μιλάνε για καλοσύνη μην ζητάτε προσοχή με το "βαρέθηκα τη ζωή,ήρθα να κλάψω εδώ" ...γιατί και αυτοί που ζητάτε να σας διαβάσουν είναι επίσης στο τσουβάλι σας.
Και όχι δεν μου βγαίνει κακία...απογοήτευση μου βγαίνει και αγανακτώ γιατί δεν είμαι μαλθακός και δεν αντέχω την βλακεία και την γκρίνια.

1-555-Confide
28-06-2013, 21:39
Και γω θα σε παρακαλούσα να μη με ξαναπιάσεις στο στόμα σου, και να βγάλεις τη χολή σου για τη μοναξιά σου αλλού, αν δε θες να έχουμε κακά ξεμπερδέματα. Άντε, γιατί πολύ αέρα παίρνεις από το πουθενά.

1-555-Confide
28-06-2013, 21:48
ναι,σε καταλαβαίνω...λες πως για να νοιαστεί κάποιος για μας πρέπει να του δείξουμε ότι κι εμείς νοιαζόμαστε πρώτα από όλα για τον εαυτό μας.
οι ρομαντικές αυταπάτες ποιές είναι;; αυτό δεν το πιασα.

Όχι, δεν εννοούσα ακριβώς αυτό. Εννοούσα πως η χριστιανική παράδοση μας έχει τροφοδοτήσει με την καταδίκη του Εγώ και την επιταγή αυτό να παραδίδεται στον Άλλον, και σε αυτό μπορείς αν το μελετήσεις να δεις πως βοηθάει και η ψυχολογία και η ψυχιατρική με κάτι εφευρέσεις για εγωκεντρισμούς και τα τοιαύτα, out of their asses, εξυπηρετώντας τη μαζικότητα και την αφομοίωση με τις βασικές αρχές της κοινωνίας στην οποία αναπτύσσονται κάθε φορά. Ρομαντική αυταπάτη είναι ας πούμε να έχει πλάσει κάποιος την εικόνα του ως άγιου, δοτικού, αλτρουιστή, αυτά δεν υπάρχουν.

Tomhet
28-06-2013, 21:57
Δεν θα έχουμε κανένα ξεμπέρδεμα με κανέναν τρόπο μικρή.
Με παρακάλεσες όμως και αφού το ζήτησες ευγενικά θα προσπαθήσω...τα "κακά ξεμπερδέματα" όμως και οι απειλές αέρος-αέρος...αστείες...λες και χρησιμοποιείς το internet πρώτη φορά και κάνεις τον μάγκα από το pc?
Πίσω στο κλουβί σου με τις μανίες σου.
Σου έδωσα το βήμα να βγάλεις την χολή σου και να πεις όλες τις αερολογίες σου για την αναρχία και όλη την δήθεν νοοτροπία των εξαρχείων που σε έχουν κάνει να πιστεύεις πως είναι ανεξάρτητη. Αφού λοιπόν έβγαλες όλες τις ψυχωτικές σου μανίες στο αυτί κάποιου επειδή σε άφησε μην νομίζεις ότι είσαι και βασιλιάς του κόσμου.
Δεν κέρδισα ποτέ τίποτα απο εσένα παρά την ψύχωση σου να επαναλαμβάνεις "δε θα μπορούσα να σε συναντήσω ποτέ" λες και στο ζήτησα ποτέ...αλλά συνέχιζες ανα 2-3 μηνύματα να πετάς υπονοούμενα γύρω απο αυτό...αν έχεις διαβάσει γύρω απο την ψυχολογία όπως λες...ξέρεις πως λέγεται αυτό ε?
Είμαι αρκετά δυνατός όμως για να αντέξω την άρρωστη ψυχολογία σου όμως χωρίς να την πάρω στα σοβαρά. Σου μίλαγα πάντα γλυκά και κατέληξες οτι ήταν αιδίες γιατί σου φαίνονταν ψεύτικα...Δικό σου πρόβλημα, εγώ δεν ζήτησα ποτέ τίποτα απο εσένα και προφανώς δεν σε ενδιαφέρει να ανακαλύψεις αν κάποιος κρύβει κακία μέσα του η όχι. Έχεις ήδη μεταμορφωθεί ολόκληρη σε αυτό που φτύνεις. Δεν θα καταφέρεις όμως να με συμπεριλάβεις σε αυτό, συγγνώμη.
Αρρώστια.

1-555-Confide
28-06-2013, 22:04
ό,τι νά'ναι γενικά. μαζέψου. Δε ζω σε κανένα κλουβί, έχω και ζωή και φίλους, αυταπάτες δεν έχω, είναι άλλο πράγμα αυτό. Έχεις γαμήσει το θέμα της κοπέλας και το έχεις μετατρέψει σε δικό σου, γιατί δεν το μαζεύεις να το πας στο δικό σου? Άσε που την απείλησες εμμέσως πως θα βγάλεις στον αέρα τα pm, ε, αυτό δεν ταιριάζει με την εικόνα που είχες πασάρει στο θεματάκι σου. Τις γλύκες αλλού, δε θα γαμήσεις από το ίντερνετ πουλώντας τρυφεράδα, και μάλιστα όταν η άλλη δε μασάει.

undetermined
28-06-2013, 22:11
and the flame still burns.....

Ntoubroutza
28-06-2013, 22:24
Καλησπέρα κι από μένα...!!!Ειπώθηκαν πολλές αποψεις.Η αλήθεια είναι ότι θα έγραφα πολλά αλλά διάβασα όλες τις απαντήσεις και το μετάνιωσα.Κοπέλα ξέρεις γιατί το μετάνιωσα?Γιατί φάσκεις κι αντιφασκεις.Χάνεις την ουσία των όσων λες και πατάς πάνω σε (κατα την ταπεινή μου άποψη) ''χαζά'' επιχειρήματα.Μιλάς για τον θάνατο και μιλάς για σαγιονάρες εκτός εποχής.Τα χεις μπερδέψει στο μυαλό σου και καλό θα είναι να τα ξεκαθαρίσεις γιατί μόνη είπες για τις απόψεις.Ότι δηλαδή είναι σαν τις κ*λοτρυπιδες.Όλη έχουν κι από μία.Εγώ βλεπω έχεις πολλές κι είσαι απόλυτη.Κατηγορείς κάτι αλλά το κάνεις σε απόλυτη μορφή.Καλή η φιλοσοφία αλλά πρέπει να βάζουμε κι ενα μέτρο για να μην χανόμαστε.Φυσικά και συμφωνώ με τον Nick cave και τον Tomhet αν και ο Tomhet κάπου χαλάστηκε και το πήρε προσωπικά.Οπότε για να τηρήσω αυτό που είπα στην αρχή,ότι δηλαδή δε θα γράψω πολλά,θα σου δώσω την απάντησή μου με ένα τραγούδι.Αν και είσαι από τη μεριά του μέταλ,ελπίζω να μου κάνεις τη χάρη και να το ακούσεις. :) http://www.youtube.com/watch?v=SmDFG8Xzj8Q

Tomhet
28-06-2013, 22:55
Ρε συ confide?
Σε διόρισε κανείς δικηγόρο της? γιατί δε σε βλέπω να μιλάς για σένα. Μάλλον γιατί δεν έχεις τι να πεις αλλά βράζεις.
Δε θα έπρεπε να νιώθεις οτι απειλεισε αν δεν έχεις λερωμένη την φωλιά σου τσαμπα μαγκα....
Διασκεδάζω ιδιαίτερα με τις αερολογίες σου που δεν έχεις τίποτα για να τις υποστηρίξεις...οπότε συνεχίζεις στο ίδιο αόριστο τροπάριο σου.
Αν δεν έχεις αυταπάτες τότε κάνε εδώ παράθεση το πόσες φορές σου εκανα εγώ την ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ νύξη για να βρεθούμε...να κάνω και εγώ αντίστοιχα τις δίκές σου αναφορές σε αυτό να γελάσει και το κάθε παρδαλό κατσίκι. Αλλά δε σε παίρνει να μιλήσεις με ντοκουμέντα...κάθεσαι εκεί πίσω απο το pcακι σου γκρινιάζοντας για τα πάντα ζώντας την αναρχία σου πίσω απο αυτούς που σου πληρώνουν τους λογαριασμούς του internet για να κανεις το μαγκάκι και να πουλας πνεύμα.
Ας είναι...
Την τρυφεράδα μου θα την πουλήσω όπου γουστάρω γιατί αυτό είμαι και προκαλώ και εσενα με αυτό που είπα πιο πάνω αλλά και την άλλη αν θέλει να παίξει να postarei το pm που της έστειλα και εγώ την απάντηση της....και αμα δεις πουθενα τρυφεράδα εκεί έλα και τρύπα μου την μύτη. Βιάστηκες να μιλήσεις... όπως έκανες και πριν.
Και μην πουλάς μαγκίες μέσα απο το internet χωρίς ντοκουμέντα...μπορεί να περνάνε στους φίλους και στις φίλες σου αλλά εγώ όπως βλέπεις δεν είμαι τίποτα απο τα δυο.
Και κάνε ότι κόμα θες για να πουλας το δηθενιλίκι σου...βρήκες εδώ το 20χρονο ...με το 20χρονο λοιπόν. Ξεγελάστηκες όμως....δεν αγοράζω οτι πουλας!

Τσάμπα μαγκια, αναρχία και εσωτερισμός. Ότι κάνουν όλοι δηλαδή...αλλά εσείς χαλιέστε να σας το λένε και θέλετε ντε και καλά να διαφέρετε. Που είναι οι ΔΙΚΕΣ σας απόψεις ρε?
Τι κάνατε τελευταίο για να πείτε οτι διαφέρετε? Τί έχετε να δείξετε για τον εαυτό σας και το πως στέκεστε απέναντι στη μάζα? Δεν έχεις καμία απάντηση και το έδειξες μιλώντας για λογαριασμό άλλων και κάνοντας αερολογίες.

Φυσικά και χαλαστηκα προσωπικά Ntoubroutza και θα συνεχίζω να χαλιέμαι όταν όλοι γκρινιάζουν για τον κόσμο χωρίς να κάνουν τίποτα απολύτως για αυτό και μάλιστα λερώνουν όσο περισσότερο μπορούν και οι ίδιοι με την βρώμικη συμπεριφορά τους, την δήθεν κόντρα, τα δήθεν πιστεύω και την δήθεν διαφορετικότητα.
Τους δείχνεις καλοσύνη και στην πετάνε στα μούτρα λες και τις κυνηγας και ορίστε τα πιστεύω τους "Τις γλύκες αλλού, δε θα γαμήσεις από το ίντερνετ πουλώντας τρυφεράδα". Πάρτη ρε ζώο την τρυφεράδα και αν σου το γυρίσω τότε μίλα και κάνε ότι θες. Δεν ανέχομαι όμως απο κανένα μαμόθρεφτο των εξαρχείων να με κρίνει όπως έχει μάθει να κρίνει όλη του τη ζωή....χωρίς αποδείξεις δηλαδή.
Εσύ ευθύνεσαι για την σαπίλα στην οποία κυλιέσαι confide...και μην μου λες για να γαμήσω γιατί ψευτικα φλωράκια σαν κ σένα που κάνουν ότι μπορούν για να διαφοροποιηθούν δε θα τα κοίταζα ποτέ, όπως και δεν έχω κάνει μέχρι τώρα. Αυτά και πάλι στους φίλους σου όπως είπες.
Δεν με ξέρεις και βιάστηκες να μιλήσεις....τις αποδείξεις σου αλλιώς πανε απο εκεί που ήρθες.

1-555-Confide
28-06-2013, 23:03
Πρώτον, αυτό μου έλειπε να ανταλλάξω δύο μηνύματα με κάποιον που υποτίθεται νιώθει τρομερή μοναξιά, και κλαίγεται να συζητήσουμε και να δεχτώ να βγω μαζί του με τη μία, ενώ τα λόγια του δε φαίνεται να συμβαδίζουν με την εικόνα που πρωτοπούλησε, αυτή του ευαίσθητου και ρομαντικού. Και αν θες να το παίζεις έξυπνος, φρόντισε να μην καρφώνεσαι χρησιμοποιώντας φράσεις που σε καρφώνουν, κύριε Ίνσεκτ Βινς και τα λοιπά.

Tomhet
28-06-2013, 23:07
Απίστευτη...επιμένεις δηλαδή οτι σου ζήτησα να βγεις μαζί μου?
Που είναι οι αποδείξεις σου? Πουθενα! ...
Δυστυχώς κάθε φορά που θα το λες αυτό...θα είμαι εδώ για να σε προκαλώ για τις αποδείξεις...
Παρακαλώ....τις αποδείξεις σας κύριε? έχετε? δεν έχετε? τι κρίμα....
Δεν ξέρω καν ποιος είναι ο "Ινσεκτ Βινς" ...λυπάμαι...

Δυστυχώς πέρα απο ευαίσθητος και ρομαντικός είμαι επίσης και μη-ζώο. Κάτι στο οποίο μάλλον δεν πόνταρες σωστά. Και νόμιζες οτι επειδή σε άφηνα να λες ότι σου κατέβαινε στο κεφάλι, πως είσαι και απο πάνω?
Τις αποδείξεις σας παρακαλω...περιμένω ακόμα...
Δε σε βλέπω και πολύ ομιλητική όμως...σου έφαγε τη γλώσσα η γάτα?

1-555-Confide
28-06-2013, 23:08
Αυτό με τις συμπεριφορές εντόμου δηλαδή, σήμα κατατεθέν. Και τα προηγούμενά σου με τη Θεοφανία, ε, σέρνονται από το παρελθόν.

Tomhet
28-06-2013, 23:10
Εντάξει...αν έχεις κάποιο επιχειρημα δικό σου...ευχαρίστως να το σχολιάσω...αλλιώς δεν έχει νόημα να ανακυκλώνεις τα ίδια και τα ίδια κοπελια...
Βρες κάτι να πεις ...φέρε τις αποδείξεις σου και σταμάτα επιτέλους να κρύβεσαι πίσω απο άλλους....είναι ντροπη και οι φίλοι σου στα εξάρχια θα σε κοροιδεύουν...Που είναι ο τσαμπουκας? που είναι οι ΔΙΚΕΣ σου απόψεις? που είναι η σιγουρια σου?
Σέρνεις όποιον μπορείς για να κρατηθείς απο κάπου...ακόμα και την Θεοφανία που κορόιδευες προσπαθείς τώρα να κρατήσεις σαν ασπίδα? και φόβος και θυμός λοιπόν...παρακάτω....
Και απλά έτσι? μια φράση αόριστη επειδή δεν έχεις κάτι να πεις?...
Χάσιμο χρόνου είσαι...αποχωρώ μέχρι να μεγαλώσεις και να μάθεις να μιλάς με επιχειρήματα για τις ΔΙΚΕΣ σου αποψεις κοριτσάκι χωρίς να χρειάζεσαι μπρατσάκια για να κολυμπήσεις.

Deleted20082014
29-06-2013, 02:59
Καλέ, μην τσακώνεστε!!! Έγραψε το κορίτσι αυτά που σκέφτεται, είναι κακό? Προς τι αυτή η επίθεση. Ναι, όλοι έχουμε τα στραβά μας, πολλές φορές σκεφτόμαστε λάθος, και τι με αυτό? Είναι ωραίο να στήνουμε τον άλλον στον τοίχο? :)

κοπέλα93
29-06-2013, 12:42
Όχι, δεν εννοούσα ακριβώς αυτό. Εννοούσα πως η χριστιανική παράδοση μας έχει τροφοδοτήσει με την καταδίκη του Εγώ και την επιταγή αυτό να παραδίδεται στον Άλλον, και σε αυτό μπορείς αν το μελετήσεις να δεις πως βοηθάει και η ψυχολογία και η ψυχιατρική με κάτι εφευρέσεις για εγωκεντρισμούς και τα τοιαύτα, out of their asses, εξυπηρετώντας τη μαζικότητα και την αφομοίωση με τις βασικές αρχές της κοινωνίας στην οποία αναπτύσσονται κάθε φορά. Ρομαντική αυταπάτη είναι ας πούμε να έχει πλάσει κάποιος την εικόνα του ως άγιου, δοτικού, αλτρουιστή, αυτά δεν υπάρχουν.
αυτό θέλει έρευνα θα κάτσω να το ψάξω κάποια στιγμή,σύντομα προφανώς,όταν βρω χρόνο.

κοπέλα93
29-06-2013, 12:47
Καλησπέρα κι από μένα...!!!Ειπώθηκαν πολλές αποψεις.Η αλήθεια είναι ότι θα έγραφα πολλά αλλά διάβασα όλες τις απαντήσεις και το μετάνιωσα.Κοπέλα ξέρεις γιατί το μετάνιωσα?Γιατί φάσκεις κι αντιφασκεις.Χάνεις την ουσία των όσων λες και πατάς πάνω σε (κατα την ταπεινή μου άποψη) ''χαζά'' επιχειρήματα.Μιλάς για τον θάνατο και μιλάς για σαγιονάρες εκτός εποχής.Τα χεις μπερδέψει στο μυαλό σου και καλό θα είναι να τα ξεκαθαρίσεις γιατί μόνη είπες για τις απόψεις.Ότι δηλαδή είναι σαν τις κ*λοτρυπιδες.Όλη έχουν κι από μία.Εγώ βλεπω έχεις πολλές κι είσαι απόλυτη.Κατηγορείς κάτι αλλά το κάνεις σε απόλυτη μορφή.Καλή η φιλοσοφία αλλά πρέπει να βάζουμε κι ενα μέτρο για να μην χανόμαστε.Φυσικά και συμφωνώ με τον Nick cave και τον Tomhet αν και ο Tomhet κάπου χαλάστηκε και το πήρε προσωπικά.Οπότε για να τηρήσω αυτό που είπα στην αρχή,ότι δηλαδή δε θα γράψω πολλά,θα σου δώσω την απάντησή μου με ένα τραγούδι.Αν και είσαι από τη μεριά του μέταλ,ελπίζω να μου κάνεις τη χάρη και να το ακούσεις. :) http://www.youtube.com/watch?v=SmDFG8Xzj8Q

θέλω να μου πεις σε ποιά ακριβώς σημεία φάσκω και αντιφάσκω γιατί πολλές φορές με αυτή τη συζήτηση και με τόσες απόψεις μπορεί να ξεφύγω.Βρες μου τα σημεία και μετά θα παραδεχτώ αν το έκανα όντως.Όσο για το τραγουδάκι,είδα τον τίτλο,και τους στίχους αλλά να το βάλω να το ακούσω δε θέλω γιατί δε μου αρέσει,οπότε είναι πάλι σα να το άκουσα.

κοπέλα93
29-06-2013, 12:52
Αυτό με τις συμπεριφορές εντόμου δηλαδή, σήμα κατατεθέν. Και τα προηγούμενά σου με τη Θεοφανία, ε, σέρνονται από το παρελθόν.
Μην ασχολείσαι μαζί του σε αυτό εδώ πέρα το νήμα,έχει ξεφύγει και μας χαλάει τη συζήτηση.Ας μιλάει μόνος του και που θα πάει θα σταματήσει.