PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Μου λέει πως θα αυτοκτονήσει

Eva1995
16-06-2013, 01:20
Παιδια sos...!!!!! Πριν απο κανενα 6μηνο γνωρισα διαδικτυακα απο το φαν κλαμπ ενος καλλιτεχνη καποια ατομα με τα οποια μεταξυ μας περναμε πολυ ωραια μιλωντας,μεσα σε αυτα μια κοπελα 19 χρ,η οποια αντιμετωπιζει σοβαρα προβληματα με την οικογενεια της και τους γυρω της(περιττο να αναφερθουν).Μιλαμε μεταξυ μας μεσω facebook.Εδω και μια εβδομαδα περιπου αισθανεται ΧΑΛΙΑ και μου λεει πως δεν αντεχει αλλο,πως ολοι την αποφευγουν(δεν ειναι αληθεια) και οτι θα αυτοκτονησει!!! Πριν απο λιγο μου ειπε οτι στο τσακ την προλαβα,αν δεν εμπαινα να μιλησουμε θα το ειχε κανει.Της εχω δωσει χιλιες συμβουλες,της εχω προτεινει διακοσες φορες να παει σε ψυχολογο η να καλεσει μια γραμμη υποστηριξης και ειναι κατηγορηματικη σε ολα! δεν δεχεται τιποτα απ'ολα αυτα.Η υπομονη μου ομως εχει αρχισει να εξαντλειται...Εκανα τα παντα για να τη βοηθησω κι αυτη δεν πιανεται με τιποτα.Εχει γινει χαλια η διαθεση μου,και θελω να "ζησω".!! Δεν μπορω να το αντεξω αλλο,και δεν ξερω τι αλλο να της πω.Στην τελικη μου εσπασε τα νευρα και ξερω πως αν μιλησω πολυ αποτομα θα τα κανω χειροτερα.Κατι ομως πρεπει να κανω,και για εκεινη γιατι τη λυπαμαι καταβαθος και ειναι συμπαθητικη κοπελα,και για εμενα που πεφτει η διαθεση μου.Εχει πρηξει κι αλλα ατομα απο το φαν κλαμπ με αυτο το θεμα.Τι αλλο μπορω να κανω??? Καποια συμβουλη?

betelgeuse
16-06-2013, 01:36
Εβα στα γρηγορα , μερικοι θελουν απλα να κανουν πλακα με αυτο το θεμα και να τραβηξουν την προσοχη , αλλα ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρη αν το εννοουν ή οχι.

Τεσπα αν οντως απειλει νομιζω η διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος μπορει να κανει κατι. Οποτε δοκιμασε να κανεις εκει καταγγελια.
Αν κανει πλακα θα παρει το μαθημα της , αν δεν κανει πλακα θα γλυτωσει.

Eva1995
16-06-2013, 01:41
και τι ακριβως να πω στη διωξη?

betelgeuse
16-06-2013, 01:45
Θα πεις απλα οτι στο φαν κλαμπ αυτο καποιος απειλει οτι θα αυτοκτονησει , και μετα αναλαμβανουν αυτοι.
Αυτο μπορεις να το κανεις ανωνυμα , και λενε πως παρεχουν ψυχολογικη υποστηριξη μετα στο ατομο αυτο.

http://www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=1763&Itemid=378

http://www.cretalive.gr/greece/view/271-autoktonies-prolabe-to-2012-h-diwjh-hlektronikou-egklhmatos/56937

Eva1995
16-06-2013, 01:48
κοιτα δεν το λεει δημοσια σαν αυτους που γραφουν στατους οτι θα αυτοκτονησουν,το λεει ιδιωτικα στις συνομιλιες,και λογικα θα μου ζητησουν αποδειξεις(αν μπορω να τα καταφερω ετσι,καλως).Το θεμα ειναι οτι μπορει μετα κι απο αυτο να μου το ξαναπει..δεν ξερω πως δρουν αυτοι ακριβως!

αλεξανδρος_77
16-06-2013, 01:49
gιατι την αποφευγουν?

Eva1995
16-06-2013, 01:51
τιποτα,η ιδεα της ειναι

betelgeuse
16-06-2013, 01:53
Ουτε εγω ξερω πως ακριβως λειτουργουν , αλλα εσυ μονη σου δεν μπορεις να κανεις κατι , ουτε μπορεις να εισαι ολη μερα στο νετ για να της μιλας για να μην αυτοκτονησει.

αλεξανδρος_77
16-06-2013, 01:55
μηπως πρεπει να της προτεινεις να μιλησετε face το face ? γιατι απο το φβ ειναι λιγο απροσοπο...

Eva1995
16-06-2013, 01:56
μωρε εχουμε μιλησει και απο καμερα,τιποτα.. betelgeuse ενταξει να σαι καλα θα προσπαθησω να κανω αυτο που μου ειπες!

αλεξανδρος_77
16-06-2013, 02:01
μωρε εχουμε μιλησει και απο καμερα,τιποτα.. betelgeuse ενταξει να σαι καλα θα προσπαθησω να κανω αυτο που μου ειπες! δεν ειναι το ιδιο να μιλας απο καμερα και να μιλας απο κοντα ενταξει οταν καπιον τον γνωριζεις μπωρει να ειναι το ιδιο αλλα αν δεν τον εχεις δει ποτε απο κοντα..........

betelgeuse
16-06-2013, 02:01
Aσχετο της εχεις προτεινει να παει σε ειδικο ?
Kαι αν ναι τι σου λεει?

Eva1995
16-06-2013, 02:06
ε τι να κανω,ειναι πολυ μακρια δεν μπορω να τη δω απο κοντα...μου λεει πως δεν θελει...της λεω γιατι,και μου απανταει "ετσι"...και οτι φοβαται επειδη ο προηγουμενος που πηγε,ηταν κακος μαζι της,οτι της φωναζε κτλπ και γενικα ειχε ασχημη εμπειρια.

betelgeuse
16-06-2013, 02:10
Οκ , εγω ξερεις τι θα της ελεγα.
Οτι επειδη ειμαι μακρια και επειδη δεν μπορω να κανω κατι να την βοηθησω , δεν θελω να μου ξαναμιλησει για αυτο γιατι με φερνει σε δυσκολη θεση και νιωθω οτι με γεμιζει με ευθυνες , και οτι αν συνεχισει ετσι θα ειδοποιησω την διωξη.

Δες και αυτο το θεμα
http://www.e-psychology.gr/forum/showthread.php?15514-%CE%91%CF%80%CE%B5%CE%B9%CE%BB%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CF%84%CE%BF%CE%BD%C E%AF%CE%B1%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%BC%CE%AD%CE%BB%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%BF%CF%85%CE%BC&highlight=%CE%91%CF%80%CE%B5%CE%B9%CE%BB%CE%B5%CF% 82+%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CF%84%CE%BF%CE%B D%CE%B9%CE%B1

αλεξανδρος_77
16-06-2013, 02:11
κατι αρχιζω να πιανω και μετα απο αυτο που ηταν κακος μαζι της μηπως αυτο την οδηγισε εκει δηλαδη μισισε τους αντρες πιστευεις απο αυτο που λες εγω ρωταω απλα?

Eva1995
16-06-2013, 02:19
Αλεξανδρε ο προηγουμενος εννοω ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ οχι γκομενος. betelgeuse δεν ξερω αν θα καταφερω κατι με την απειλη.Μαλλον αυτο που μου μενει ειναι η διωξη.Σ'ευχαριστω!

Αναζητηση
16-06-2013, 04:31
Προτείνω να μιλήσεις στον webmaster του συγκεκριμένου σάιτ. Εσύ, όντως, από μακριά και μέσω ίντερνετ δεν έχεις πολλές δυνατότητες. Σ' αυτά τα σάιτ μπαίνουν κάθε καρυδιάς καρύδι και μπορεί να ισχυριστεί ότι θέλει. Οι webmasters έχουν τη δυνατότητα να ελέγξουν, παρέμβουν, εντοπίσουν.
Ψυχραιμία!

KENO
16-06-2013, 05:19
μονο που ο καθε webmaster δεν ειναι superman να τρεξει να προλαβει αυτον που γραφει οτι μπορει να το κανει. ουτε οι ψυχολογοι ειναι, ουτε η διωξη. ανα πασα ωρα και στιγμη μπορει να προχωρησει στην αυτοκτονια καποιος και χωρις προειδοποιηση.

τιποτα,η ιδεα της ειναι
δυστυχως εδω διαφωνω. και το λεω επειδη εχω ζησει παρομοιες καταστασεις. οταν οι αλλοι βλεπουν καποιον να μην ειναι καλα, ποσο μαλλον να εχει τασεις αυτοκτονιας, απομακρυνονται για να μην εχουν ευθυνη.

ετσι κι αλλιως δε ταιριαζουμε ολοι με ολους. κι οταν σε μια παρεα σε αποφευγουν ειτε γιατι σε φοβουνται, ειτε γιατι σε λυπουνται, ειτε για δε σε θελουν, και τελικα αυτοκτονησεις, μετανιωνουν για καθε πραξη τους και που δε δωσαν περισσοτερη σημασια οταν ησουν ζωντανος. αυτη ειναι η υποκρισια του κοσμου, πρωτα σε κανουν να νιωθεις ασχημα να μη θελεις να υπαρχεις, και μετα πανε και κλαιγονται.

μπραβο σου που προσπαθεις να τη βοηθησεις, αλλα δυστυχως συντομα θα την παρατησεις κι εσυ αν δε φτιαξουν τα πραγματα στη ζωη της, στο περιβαλλον της. κι εκει ειναι που χρειαζεται βοηθεια, οχι στο διαδικτυο.

keep_walking
16-06-2013, 05:41
Η Αστυνομία υπενθυμίζει, με αυτή τη αφορμή, ότι οι πολίτες μπορούν να επικοινωνούν όλο το 24ωρο με το 11012 ή

την ηλεκτρονική διεύθυνση 11012@hellenicpolice.gr και να ενημερώνουν για παρόμοια περιστατικά, με σκοπό την άμεση κινητοποίηση των αστυνομικών.

Βρηκα αυτο σε ενα αρθρο που εμποδισαν μια αυτοκτονια, νομιζω οτι ειναι η σωστη κινηση. Δεν μπορεις να κανεις και πολλα. Τωρα επειδη μιλαμε για το facebook χωρις να ξερω πως αντιδρα το Fb σε τετοιες καταγγελιες σαν κολοσσος που ειναι και εαν πραττει σωστα , οι πλεον αρμοδιοι ειναι η Ελληνικη Αστυνομια.
Δεν νομιζω να μπορεις να κανεις κατι αλλο απο το να διαιωνιζεις μαλλον μια κατασταση μεχρι να φτασει ο κομπος στο χτενι...αυτη ειναι η γνωμη μου.

Αναζητηση
16-06-2013, 05:49
μονο που ο καθε webmaster δεν ειναι superman να τρεξει να προλαβει αυτον που γραφει οτι μπορει να το κανει. ουτε οι ψυχολογοι ειναι, ουτε η διωξη. ανα πασα ωρα και στιγμη μπορει να προχωρησει στην αυτοκτονια καποιος και χωρις προειδοποιηση.

Ασφαλώς και δεν είναι σούπερμαν ο webmaster, όμως είναι ο πλέον κατάλληλος να παρέμει και στις πριβέ συζητήσεις ή να ειδοποήσει αστυνομία, safeline. Ετσι, η περίπτωση θα βοηθηθεί από κοντά κι από το άμεσο περιβάλλον, τουλάχιστον σε πιο συντονισμένο επίπεδο.

keep_walking
16-06-2013, 05:54
[QUOTE]

Ασφαλώς και δεν είναι σούπερμαν ο webmaster, όμως είναι ο πλέον κατάλληλος να παρέμει και στις πριβέ συζητήσεις ή να ειδοποήσει αστυνομία, safeline. Ετσι, η περίπτωση θα βοηθηθεί από κοντά κι από το άμεσο περιβάλλον, τουλάχιστον σε πιο συντονισμένο επίπεδο.

Χμ , δεν νομιζω οτι σε ενα σαιτ σαν το Fb αλλα και σε σχεδον οτιδηποτε κυκλοφορει στο νετ , o webmaster να εχει προσβαση στις πριβε συζητησεις. Συνηθως ο webmaster ειναι ενας τεχνοκρατης που εφτιαξε κατι ή ειναι και συντονιστης σε καποιο καναλι ή καπως ετσι. Θα μπορουσε ναι να ενημερωσει καποιον απο αυτους , εαν υπαρχουν , αλλα μετα υποκειται σε καποιο τριτο προσωπο να κανει την σωστη ενεργεια , που δεν μπορεις να ξερεις τι θα θεωρησει αυτο το ατομο σωστο, μπορει ο webmaster να μην ειναι καν ενηλικας ως εχει το διαδικτυο τωρα.

Αναζητηση
16-06-2013, 06:08
Με μπέρδεψε μάλλον το "φαν κλαμπ" και υπέθεσα σάιτ :-)
Και σ' εμένα μιλουσε κάποιος τύπος στο φβ, λέγοντάς μου ότι παλεύει να μην αυτοκτονήσει, είναι σωτήρας μου, θα με πάει στο παραλιακό καφενείο του Τίποτα, μ' έπαιρνε τηλέφωνο...
Ωσπου του έκανα διαγραφή και μπλοκ και γιατρευτήκαμε όλοι χωρίς να σκάσει ρουθούνι.

Κλειδί Σκέψης
16-06-2013, 19:58
Κοίτα οποιοσδήποτε μπορεί να αυτοκτονήσει ανά πάσα στιγμή .... Βέβαια συνήθως δε το διατυμπανίζει εδώ ή σε άλλα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Γνωρίζοντας την διαδικασία πάρε στην δίωξη δεν χρειάζονται τα στοιχεία σου αλλά χρειάζεται το όνομα ή το ψευδώνυμο που έχει το άλλο μέλος στο facebook η σε φόρουμ κτλ από εκεί και πέρα τα πράγματα είναι απλά μέσω του IP της σύνδεσης του φτάνουν στο άτομο (αν κλέβει απο πουθενά ίντερνετ πάνε στον γείτονα) Αν είναι αποτελεσματικό ... δίκοπο μαχαίρι είναι ένα σοκ για αυτόν που κάνει πλάκα ή προσπαθεί να τραβήξει το ενδιαφέρων με την αυτοκτονία και δε θα το επαναλάβει ... τώρα αν υπάρχει πρόβλημα οι ψυχολόγοι της αστυνομίας πιέζουν-προτρέπουν το άτομο να μιλήσει με ψυχολόγους κτλ ...συνήθως ενημερώνεται και η οικογένεια. Εγώ κάνω αυτό που θεωρώ καλύτερο...εσύ κάνε αυτό που θεωρείς καλύτερο ...δεν μπορώ να σου υποδείξω το σωστό δρόμο...δεν κατέχω αυτή την γνώση.

αλεξανδρος_77
16-06-2013, 20:59
Κοίτα οποιοσδήποτε μπορεί να αυτοκτονήσει ανά πάσα στιγμή .... Βέβαια συνήθως δε το διατυμπανίζει εδώ ή σε άλλα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Γνωρίζοντας την διαδικασία πάρε στην δίωξη δεν χρειάζονται τα στοιχεία σου αλλά χρειάζεται το όνομα ή το ψευδώνυμο που έχει το άλλο μέλος στο facebook η σε φόρουμ κτλ από εκεί και πέρα τα πράγματα είναι απλά μέσω του IP της σύνδεσης του φτάνουν στο άτομο (αν κλέβει απο πουθενά ίντερνετ πάνε στον γείτονα) Αν είναι αποτελεσματικό ... δίκοπο μαχαίρι είναι ένα σοκ για αυτόν που κάνει πλάκα ή προσπαθεί να τραβήξει το ενδιαφέρων με την αυτοκτονία και δε θα το επαναλάβει ... τώρα αν υπάρχει πρόβλημα οι ψυχολόγοι της αστυνομίας πιέζουν-προτρέπουν το άτομο να μιλήσει με ψυχολόγους κτλ ...συνήθως ενημερώνεται και η οικογένεια. Εγώ κάνω αυτό που θεωρώ καλύτερο...εσύ κάνε αυτό που θεωρείς καλύτερο ...δεν μπορώ να σου υποδείξω το σωστό δρόμο...δεν κατέχω αυτή την γνώση. καπιος θα μπωρουσε να κανει κατι ενω το διατυμπανιζει αρα ειναι παρατολμο να υποθεσεις αν κανει πλακα η οχι

Θεοφανία
16-06-2013, 23:01
Κοίτα οποιοσδήποτε μπορεί να αυτοκτονήσει ανά πάσα στιγμή .... Βέβαια συνήθως δε το διατυμπανίζει εδώ ή σε άλλα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Γνωρίζοντας την διαδικασία πάρε στην δίωξη δεν χρειάζονται τα στοιχεία σου αλλά χρειάζεται το όνομα ή το ψευδώνυμο που έχει το άλλο μέλος στο facebook η σε φόρουμ κτλ από εκεί και πέρα τα πράγματα είναι απλά μέσω του IP της σύνδεσης του φτάνουν στο άτομο (αν κλέβει απο πουθενά ίντερνετ πάνε στον γείτονα) Αν είναι αποτελεσματικό ... δίκοπο μαχαίρι είναι ένα σοκ για αυτόν που κάνει πλάκα ή προσπαθεί να τραβήξει το ενδιαφέρων με την αυτοκτονία και δε θα το επαναλάβει ... τώρα αν υπάρχει πρόβλημα οι ψυχολόγοι της αστυνομίας πιέζουν-προτρέπουν το άτομο να μιλήσει με ψυχολόγους κτλ ...συνήθως ενημερώνεται και η οικογένεια. Εγώ κάνω αυτό που θεωρώ καλύτερο...εσύ κάνε αυτό που θεωρείς καλύτερο ...δεν μπορώ να σου υποδείξω το σωστό δρόμο...δεν κατέχω αυτή την γνώση.

....συμφωνώ και συνεχίζω.
Ευα υπάρχει μια ΠΟΛΥ μεγάλη μερίδα ανθρώπων που χρησιμοποιούν είτε την απειλή για αυτοκτονία είτε τη μόνιμη κλάψα για να εκμεταλλευονται τους ανθρώπους γύρω τους, επειδή δεν μπορούν να τους τραβήξουν με την προσωπικότητα τους.
Επειδή ούτε εσύ όμως ούτε και μεις είμαστε μέντιουμ ώστε να ξέρουμε αν αυτή η κοπέλα ανήκει σε αυτή την κατηγορία, προτείνω την επόμενη φορά που θα σου αρχίσει τα ίδια να της εξηγήσεις ότι αυτό σε βαραίνει πολύ και θα αναγκαστείς να απευθυνυθεις στους δικούς της ή σε καποιον φορέα γιατί ανησυχείς πολύ.
Αν δεν μπορείς να της το πεις, κάντο να σου φύγει το βάρος από μέσα σου, αλλά αν θες την άποψη μου προσπάθησε να καταλάβεις αν ανήκει σε αυτή τη μερίδα ανθρώπων που σου ανέφερα και αν είναι έτσι εξαφανίσου. Αυτοί οι άνθρωποι είναι ιδιαίτερα τοξικοί και απ ότι θυμάμαι έχεις ήδη δικά σου θέματα για να φορτωθείς και άλλα.....:)

Κλειδί Σκέψης
17-06-2013, 15:51
καπιος θα μπωρουσε να κανει κατι ενω το διατυμπανιζει αρα ειναι παρατολμο να υποθεσεις αν κανει πλακα η οχι

Προσωπικά δεν υποθέτω τίποτα ... Δεν απαντάω καν σε μηνύματα είτε προσωπικά είτε δημόσια εδώ αν κάποιος θέλει να αυτοκτονήσει. Ακολουθώ τις οδηγίες του φόρουμ και γενικά του διαδικτύου που λένε σαφέστατα πως αν κάποιος απειλεί πως θα αυτοκτονήσει το δηλώνεις στους υπευθύνους του φόρουμ, facebook, κτλ και στην δίωξη ή σε ομάδες ψυχολογικής υποστήριξης που αναλαμβάνουν αυτοί τα περαιτέρω. Όποιες και αν είναι οι καλές μου προθέσεις δεν έχω την γνώση να βοηθήσω έναν ψυχικά ασθενή που βρίσκεται σε αυτοκτονικό ιδεασμό. Παλαιότερα επειδή είχα σοκαριστεί από τις απειλές αυτοκτονίας είχαμε ανοίξει με άλλο μέλος το θέμα των απειλών αυτοκτονίας από μέλη του φόρουμ και την αντιμετώπιση. Φυσικά συμπέρασμα δε βγήκε αλλά εγώ το έψαξα λίγο παραπάνω για να βρω τη στάση θα ακολουθήσω έτσι μίλησα με άτομα από εδώ, με τους υπεύθυνος του φορουμ, με ψυχολόγους από την κλίμακα, με ψυχίατρο και ψυχολόγο από την δίωξη και με φίλη ψυχίατρο σε νοσοκομείο. όλοι μα όλοι από τους ''ειδικούς'' είπαν πως πρέπει να γίνεται καταγγελία ...

Remedy
17-06-2013, 16:04
συμφωνω με το κλειδι. ειναι πολυ σοβαρο θεμα, ειτε για να παιζει καποιος που μπλοφαρει,ειτε για να παιζουμε ως ερασιτεχνες "διασωστες". υπαρχουν ειδικοι που ασχολουνται αποτελεσματικα και αυτος που κινδυνευει εχει ελπιδες σωτηριας. αυτος που παιζει, ας παιξει με τιποτε αλλο...

marina38
17-06-2013, 18:17
..... μίλησα με άτομα από εδώ, με τους υπεύθυνος του φορουμ, με ψυχολόγους από την κλίμακα, με ψυχίατρο και ψυχολόγο από την δίωξη και με φίλη ψυχίατρο σε νοσοκομείο. όλοι μα όλοι από τους ''ειδικούς'' είπαν πως πρέπει να γίνεται καταγγελία ...

Είναι από τα λίγα θέματα που υπάρχει ομοφωνία μεταξύ των ειδικών.
Οι καλές προθέσεις πρέπει να συνδυάζονται και με κατάλληλη γνώση / εμπειρία.
Γενικά οι καλές προθέσεις δεν αρκούν, άλλοτε μπορεί να κάνουν και ζημιά, μερικές φορές όμως μπορεί και να είναι μια ανακούφιση για έναν άνθρωπο που υποφέρει.
Αυτό όμως ισχύει σε άλλα θέματα και όχι σε περιπτώσεις όπου υπάρχει συζήτηση περί αυτοκτονίας.
Σε αυτές τις περιπτώσεις, οι καλές προθέσεις μπορεί να γίνουν αντικείμενο εκμετάλλευσης από πολύ χειριστικά άτομα, αλλά και γενικά βάζουν όσους επιθυμούν να βοηθήσουν σε ένα ρόλο 'σωτήρα' που μπορεί να επιβαρύνει δραματικά τη δική τους ψυχολογία.

1-555-Confide
18-06-2013, 13:01
έχει η δίωξη ψυχολόγο, τι μου λες, γι αυτό κάνει τα θύματά της να έχουν πάντα άψογη ψυχολογία

marina38
18-06-2013, 22:23
Το θέμα δεν έχει καμία σχέση με το αν έχει η δίωξη ψυχολόγο. Το θέμα είναι πως οι άνθρωποι που γίνονται αποδέκτες των σκέψεων αυτοκτονίας ή της πρόθεσης για αυτοκτονία κάποιου συνανθρώπου, αναλαμβάνουν ρόλο ψυχολόγου χωρίς γνώσεις κι αντοχές και αυτό μπορεί να είναι επικίνδυνο για τους άλλους και ψυχοφθόρο για τους ίδιους.

Αν κάποιος επιθυμεί ειλικρινά να βοηθήσει τους συνανθρώπους του σε ένα τέτοιο ευαίσθητο θέμα, υπάρχουν τρόποι να εκπαιδευτεί και να συνεργάζεται με άλλα άτομα ή φορείς, ώστε να παρέχει υποστήριξη, ή να συνδράμει στο να δημιουργηθούν δομές καταλληλότερες από τις σημερινές.