PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Δεν μπορω να ηρεμησω/χαλαρωσω καθολου :/

Atyxos
08-01-2013, 00:16
Καλησπερα!!Εδω και πολυ καιρο..βασικα απο μικρο παιδι..ειμαι συνεχως μεσα στην τσιτα!Δεν μπορω να χαλαρωσω καθολου..Ειδικα τωρα που περναω μια φαση(εχω πεισει τον εαυτο μου οτι εχω προβλημα και αγχωνομαι με οτι και να διαβασω ή πιστεψω πως εχω)..το αγχος εχει γινει ανυποφορο!Δεν μπορω να απολαυσω τιποτα,νιωθω συνεχος πιεσμενος και τσιτομενος και ειναι ελαχιστες φορες που νομιζω οτι θα τα χασω και στεναχωριεμαι (γενικα γινομαι χαλια)..Αυτο εχει γινει ιδιαιτερα φετος λογο καποιων ιδεων που μου περασαν απο τον νου και επειδη κολλησα σε αυτες..πανικοβληθηκα και το αγχος αυξηθηκε πολυ..Μπορω να πω οτι εχω αρχισει να το αντιμετωπιζω(εδω και 2 εβδομαδες δεν με απασχολουν οσο παλια )..αλλα δεν νιωθω ποτε χαλαρος..νιωθω μια ενοχληση στο πισω μερος του κεφαλιου,μια ενοχληση στο διαφραγμα και μερικες φορες και στα ποδια και στα χερια..επισης δεν κοιμαμαι ευκολα τα βραδυα..Παω σε ψυχολογο εδω και 2-3 μηνες..αλλα σε αυτο το θεμα δεν εχω δει καποια ιδιαιτερη αλλαγη(απο οτι εχω παρατηρησει κιολας οταν φευγω απο τον ψυχολογο με πιανει εντονα το κεφαλι μου και μια θλιψη μερικες φορες)..Γενικα σαν ανθρωπος ειμαι πολυ αγχωδεις,φοβαμαι πολλα πραγματα(ειδικα τωρα που νιωθω περιεργα λογο αγχους και κατηγορω οτι να ναι για την κατασταση μου)με χαμηλη αυτοεκτιμηση και οτι και να σκεφτω ''τεσταρω'' τον εαυτο του για να δω αν πραγματικα ισχυει αυτο που σκεφτηκα ή αν ηταν απλα μια σκεψη(γενικα με τεσταρω γιατι φοβαμαι μηπως ισχυει αυτο που σκεφτηκα)..Ειμαι 17 χρονων..Αν μπορειτε να βοηθησετε θα το εκτιμουσα..Ευχαριστω :)

ioannis2
08-01-2013, 08:28
Φίλους έχεις? γενικά είσαι κοινωνικό άτομο? με τα μαθήματα πως τα πας?
Αυτα που σου λεει ο ψυχολογος, ασχέτως αν τα εφαρμόζεις ή όχι και πόσο, τα βρισκεις ως τετοια που μπορούν να βοηθήσουν αποτελεσματικα καποιο ανθρωπο αμα εχει θεληση να ξεπεράσει αυτη την κατασταση? αν η απαντηση ειναι ναι τότε χρειάζεται προσπάθεια και θεληση απο σενα, αν η απαντηση ειναι όχι τοτε θα πρέπει να ψάξεις για αλλο ψυχολογο μέχρι να βρεις τον καταλληλο για σενα (καταλληλο με την εννοια που σου εχω ήδη δόσει συν η θεληση).
Χαμηλη αυτοεκτιμηση σημαινει εχω εικονα για τον εαυτο μου κατωτερη απο αυτην που πραγματικα αξίζω, αρα η σταση ζωης μου ειναι τετοια που χανω αυτα που μου αξιζουν.
Μεθοδος αντιμετωπισης του αγχους ειναι η εκλογίκευση αυτων τα οποια μας αγχωνουν, επειδη αγχος σημαινει υπερβολη και συνήθως δεν ανταποκρίνονται στη λογική και στην πραγματικότητα.

Atyxos
08-01-2013, 14:04
Φίλους έχεις? γενικά είσαι κοινωνικό άτομο? με τα μαθήματα πως τα πας?
Αυτα που σου λεει ο ψυχολογος, ασχέτως αν τα εφαρμόζεις ή όχι και πόσο, τα βρισκεις ως τετοια που μπορούν να βοηθήσουν αποτελεσματικα καποιο ανθρωπο αμα εχει θεληση να ξεπεράσει αυτη την κατασταση? αν η απαντηση ειναι ναι τότε χρειάζεται προσπάθεια και θεληση απο σενα, αν η απαντηση ειναι όχι τοτε θα πρέπει να ψάξεις για αλλο ψυχολογο μέχρι να βρεις τον καταλληλο για σενα (καταλληλο με την εννοια που σου εχω ήδη δόσει συν η θεληση).
Χαμηλη αυτοεκτιμηση σημαινει εχω εικονα για τον εαυτο μου κατωτερη απο αυτην που πραγματικα αξίζω, αρα η σταση ζωης μου ειναι τετοια που χανω αυτα που μου αξιζουν.
Μεθοδος αντιμετωπισης του αγχους ειναι η εκλογίκευση αυτων τα οποια μας αγχωνουν, επειδη αγχος σημαινει υπερβολη και συνήθως δεν ανταποκρίνονται στη λογική και στην πραγματικότητα.

Φίλους ναι εχω αλλα και που εχω δεν συζηταω τα προβληματα μου μαζι τους επειδη νιωθω ή οτι θα με κοροιδευουν ή οτι τους γινομαι βαρος...Γενικα κοινωνικο ατομο εε νταξ..μπορει να πει κανεις πως ειμαι...Γενικα σαν μαθητης δεν ειμουν ποτε καλος επειδη ποτε δεν με ενδιεφερε πραγματικα το σχολειο..αλλα μπορω να πω παρολα αυτα οτι ειμαι ενας μετριος μαθητης..Με τον ψυχολογο βασικα απλα συζηταμε τα προβληματα μου..δεν μου δινει καποια συγκεκριμενη λυση..το μονο που μου λεει ειναι οτι εχω πολυ αγχος και οτι πρεπει να δουμε λιγο τα κομματια που με αγχωνουν..γενικα ομως ναι..νιωθω οτι βοηθαει κατα ενα βαθμο..αλλα και να θελα να αλλαξω δεν γινετε γιατι οι γονεις μου δεν με αφηνουν να αλλαξω..μου λενε οτι θα τα επισης καλο να αρχισω σιγα σιγα να σταματησω να πηγαινω..απο την μια θελω και εγω να κοψω γιατι εχω παρατηρησει καιθε φορα που φευγω απο εκει..ή με πιανει το κεφαλι μου ή στεναχωριεμαι κλπ αλλα απο την αλλη δεν θελω να κοψω γιατι οταν πηγαινω βγαζω αυτα που νιωθω απο μεσα μου και κατα καποιο τροπο ηρεμουν..
Στην περιπτωση μου δεν εχω απλα εικονα κατωτερη απο τον εαυτο μου..εχω πειστει οτι δεν αξιζω κατι καλυτερο,δηλαδη παντα θα μαι ή στο ασχημα ή στο μετρια..ποτε ομως στο καλό η το τέλειο.Ειναι ελαχιστες οι φορες που νιωθω καλος ή καλυτερος απο καποιον αλλον..

elis
08-01-2013, 16:16
ατυχε πρεπι να πασ στρατο να καταλαβεισ πωσ λειτουργουν οι περισσοτεροι γτ τωρα εχεισ εικονα μονο για τον εαυτο σου αν πασ κ δεισ τι κανουν οι αλλοι θα αξιολογησεισ τον εαυτο σου σε σχεση με τουσ αλλουσ
κ τοτε θα καταλανβεισ οτι εισαι πολυ καλυτεροσ

Atyxos
08-01-2013, 20:55
ατυχε πρεπι να πασ στρατο να καταλαβεισ πωσ λειτουργουν οι περισσοτεροι γτ τωρα εχεισ εικονα μονο για τον εαυτο σου αν πασ κ δεισ τι κανουν οι αλλοι θα αξιολογησεισ τον εαυτο σου σε σχεση με τουσ αλλουσ
κ τοτε θα καταλανβεισ οτι εισαι πολυ καλυτεροσ

Αυτο τωρα μου το λες για το αγχος η για την χαμηλη αυτοεκτιμηση που ανεφερα?Κυριοτερα το αγχος με ενδιαφερει..απλα ανεφερα την χαμηλη αυτοεκτιμηση γιατι παιζει ρολο..

katharmataki
09-01-2013, 01:49
Που κολλάει ο στρατός απορώ, οτι να ναι, δηλαδή στο εξωτερικό που δεν έχουν τι κάνουν αυτοκτονούν; Και όχι να μην παει στρατό γιατί ένα φιλαράκι μου εκεί μέσα χειροτερευσε...καλύτερα να πας κατασκηνωση θα μαθεις και πιο χρησιμα πραγματα απ το να κρατας το g3.....αυτό που θα κάνεις πρωτα ειναι να βρεις εναν καλο ψυχολογο, απο κει ξεκινάς και μετά βλέπεις και κάνεις...περιττο να σου πω οτι θελει υπομονη και επιμονη, δυστυχως η ευτυχως :)

ioannis2
09-01-2013, 11:02
Στην περιπτωση μου δεν εχω απλα εικονα κατωτερη απο τον εαυτο μου..εχω πειστει οτι δεν αξιζω κατι καλυτερο,δηλαδη παντα θα μαι ή στο ασχημα ή στο μετρια..ποτε ομως στο καλό η το τέλειο.Ειναι ελαχιστες οι φορες που νιωθω καλος ή καλυτερος απο καποιον αλλον..

Εξειδανικευεις τους αλλους ενώ δεν το αξίζουν επειδη εχεις βυθιστει σε τετοιο βαθμο στις σκεψεις που σου προκαλουν τη χαμηλη αυτοεκτιμηση ωστε να μην μπορεις να δεις την πραγματικοτητα. Μια αντικειμενιη συγκριση (αν μπορουσες να την κανεις) θα σου απεδεικνυε ότι εισαι καλύτερος από πολλούς άλλους ή τουλάχιστον συγκρίσιμος.
Σκέψου επισης ότι η χαμηλη αυτοεκτιμηση σε κανει να θεωρεις τον εαυτο σου ανικανο, αρα δεν κανεις τιποτα, αρα μενεις στασιμος ενω οι αλλοι, αφου δεν εχουν τετοιο προβλημα, προχωρανε κι άρα η διαφορα σου μαζι τους μεγαλώνει. Κανε ενα πρωτο βημα, βρισκοντας τα θετικα της ζωης σου, αυτα που πετυχες (οτιδηποτε κι αν αφορουν) και τα καλα λόγια που ακουσες και φερνε τα συχνα στη σκεψη σου. Αυτο θα σε τονωσει, σαν πρωτο βημα.

Atyxos
10-01-2013, 00:00
Παιδια ευχαριστω για ολες τις συμβουλες σας για το πως να φτιαξω την αυτοεκτιμηση μου..αλλα χωρις παρεξηγηση..η αυτοεκτιμηση μου ειναι ενα θεμα που δεν με πολυαφορα αυτον τον καιρο..(εδω απλα την ανεφερα για να σας δειξω πως ειμαι σαν ανθρωπος μονο)...Το θεμα που με απασχολει ειναι το τι μου συμβαινει..νιωθω (ή νομιζω πως νιωθω) περιεργα..νιωθω μια ενοχληση στο κεφαλι,μια ανασφαλεια,φοβο και γενικα..δεν μπορω να ηρεμησω καθολου..το σκεφτομαι ολη μερα,με εχει κουρασει..μια λέω δεν εχω τιποτα και προσπαθω να κανω κατι να ηρεμησω..αλλα μετα οτι και να νιωσω (ειτε φοβο ειτε θλιψη ειτε ενα αρνητικο συναισθημα)κατηγορω αυτο το ''κατι'' που εχω..δεν μπορω να κοιμηθω ευκολα τα βραδια,δεν διαβαζω καθολου,εχω χασει την ορεξη που ειχα και παλια..αρχιζω να νιωθω εντονο φοβο γιατι δεν μπορω να βρω τι εχω..και γενικα ειν μια χαλια κατασταση..

ioannis2
10-01-2013, 08:37
"Ατυχε", θα σε κυριαρχουσε και παλι αυτο το αισθημα του "κατι" αν ειχες αυτα που νιωθεις πως λείπουν απ τη ζωη σου?

Atyxos
10-01-2013, 15:07
"Ατυχε", θα σε κυριαρχουσε και παλι αυτο το αισθημα του "κατι" αν ειχες αυτα που νιωθεις πως λείπουν απ τη ζωη σου?
Τι εννοεις ακριβως?

ioannis2
11-01-2013, 07:56
Τι εννοεις ακριβως?

Υπάρχουν κάποια συγκεκριμενα πράγματα που νιωθεις ότι λειπουν απο τη ζωη σου (πχ καλύτερες συνθηκες ζωης, αναγνωριση και αποδοχη απο τους άλλους, σωματικη δυναμη, καλυτερα αποτελεσματα στο σχολειο)? ή Μήπως ψάχνεσαι, αυτοπροσδιορισμός δλδ, για στόχους, ενδιαφεροντα κλπ και δεν εχεις κατασταλάξει στο τι σε γεμίζει? εισαι ατομο που διεκδικεί αυτα που θελει?

Atyxos
11-01-2013, 12:53
Υπάρχουν κάποια συγκεκριμενα πράγματα που νιωθεις ότι λειπουν απο τη ζωη σου (πχ καλύτερες συνθηκες ζωης, αναγνωριση και αποδοχη απο τους άλλους, σωματικη δυναμη, καλυτερα αποτελεσματα στο σχολειο)? ή Μήπως ψάχνεσαι, αυτοπροσδιορισμός δλδ, για στόχους, ενδιαφεροντα κλπ και δεν εχεις κατασταλάξει στο τι σε γεμίζει? εισαι ατομο που διεκδικεί αυτα που θελει?

Πολλα νιωθω οτι μου λειπουν ή οτι θα θελα να ναι διαφορετικα..αλλα το θεμα μου δεν ειναι ουτε αυτο ..Οπως ανεφερα και πιο πανω...περασα μια φαση πριν κατι μηνες που σκεφτομουν καποια πραγματα τα οποια μου προκαλουσαν αγχος,φοβο,πανικο (αν ισχυουν κλπ) και γενικα ειμουν πααρα πολυ πιεσμενος..ακομα και τωρα νιωθω ομως περιεργα..κατι να μην πηγαινει καλα..κατι να εχει αλλαξει απο παλια..δεν μπορω να το περιγραψω ακριβως...λογο αυτου κανω συνεχως κυκλους..σκεφτομαι τι μπορει να φταει,φτανω στο συμπερασμα οτι ειναι η ιδεα μου και οτι εγω μου το προκαλλω..και μετα μολις ξανανιωσω (ή νομισω πως νιωσω)περιεργα..φτου και παλι απο την αρχη!..Για αυτο θελω τοσο πολυ να παω και σε ψυχιατρο..να μου βγαλει μια διαγνωση,να βρω τι εχω και να το αντιμετωπισω αναλογος..γιατι αυτη την στιγμη ειμαι χαμενος και πραγματικα εχω κουραστει με την ολη κατασταση