PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ΦΟΒΟΣ-ΑΓΧΟΣ ΔΕΣΜΕΥΣΗΣ

eva12
04-11-2012, 22:50
Λοιπον θα ηθελα τη γνωμη σας σχετικα με το βασικο προβλημα που αντιμετωπιζω εγα και αυτο ειναι ο φοβος της δεσμευσης!!!και σε μια ερωτικη σχεση αλλα και σε ποιαδηποτε αλλη μορφη πχ να δεσμετω οτι θα παω καπου μια εκδρομη,ενα ταξιδι,για ενα ποτο και τετοια απλα καθημερινα.με πιανει τετοια φοβια που ακυρωνω πραγματα που ηθελα να κανω η αν τα κανω τελικα γινονται με πολυ ζορι και αφου με εχει πιασει το στομαχι μου κ εχω σκεφτει πως θα μου συμβουν τα χιλιαδες κακα πραγματα!!αποτελεσμα ολου αυτου ηταν μεσα στο καλοκαιρι να περασω μια μαγαλη κριση με τασεις πανικου κ αγοραφοβιας,να μου βγει ψυχοσωματικο με το στομαχι μου,να χασω κιλα αφου υποσιτιζομουνα κυριολεκτικα,να ειμαι ετοιμη να παραιτηθω απο τη δουλεια μου,να κανω ασχημες σκεψεις,να κλαιω συνεχεια (αλλα συνεχεια!!) κ να νιωθω μια απιστευτη απελπισια!τελικα πηγα σε μια ψυχιατρο μετα απο προτροπη της οικογενειας μου,αφου ειχα μετατραπει σε φυτο που τα εκανα ολα μηχανικα κ μου διεγνωση ελαφρια μορφης καταθλιψη με τασεις αγοραφοωιας κ κρισεισ πανικου (ναι ναι ειχα κ απο αυτα!!).το βασικοτερο προβλημα που μου το εντοπισε απο την πρωτη φορα που πηγα ειναι οτι φοβαμαι τη δεσμευση οποιασδηποτε μορφης οποτε κ την αποφευγω γτ μου δημιουργει αγχος!!ηθελα να ρωτησω ανα υπαρχει καποιος-α που εχει αντιμετωπισει παρομοιο προβλημα κ αν τελικα το ξεπερασε!!!!

ΝεοΞεκινημα
04-11-2012, 22:53
Και τι πειραζει να φοβασαι την δεσμευση;Μην δεσμευεσαι η οταν το κανεις και μετανοιωνεις ανεφερε το οτι το μετανιωσες η στην χειροτερη καντην με ελαφρα πηδηματακια

eva12
04-11-2012, 22:59
Ε δεν ειναι τοσο απλο!!!ξερεις τι ειναι να θες να κανεισ μια φυσκιολογικη σχεση κ να ζησεις ολα τα ωραια κ τα κακα βεβαια που εχει μια σχεση κ να μην μπορεις??να γνωριζεις φυσιολογικους κ εναδιαφεροντες ανθρωπους που σε νοιαζονται κ θελουν να ειναι μαζι σου κ να κανεις τα παντα(τα παντα ομως) για να τους διωξεις απο κοντα σου???και μετα να μενεις μονη κ να λες παλι θαλασσα τα εκανα,τι σκτα τρεχει με εμενα??κ δεν ειναι οτι δεν εχω γνωρισει τον καταλληλο,το αντιθετο θα ελεγα!!επισης ξερεις τι ειναι η καλυτερη σου φιλη να κανει μπατσελορ (παιδικη φιλη-σαν οικογενεια) και να σκεφτεσαι πως στο καλο θα καταφερω να παω χωρις να με πιασει κριση πανικου,το στομαχι μου ,το κεφαλι μου,ζαλαδες κ ολα τα ψυχοσωματικα του κοσμου???

ΝεοΞεκινημα
04-11-2012, 23:04
τι ηλικια εχεις;

eva12
04-11-2012, 23:07
26 αλλα τα τελευταια χρονια το εμφανισα τοσο εντονα η μαλλον λατεκλισε τη ζωη μου!!γιατι κ σχεσεις ειχα μακροχρονιες κ απο ολα!!

eva12
04-11-2012, 23:08
26 αλλα τα τελευταια χρονια το εμφανισα τοσο εντονα η μαλλον κατεκλισε τη ζωη μου!!γιατι κ σχεσεις ειχα μακροχρονιες κ απο ολα!!

ΝεοΞεκινημα
04-11-2012, 23:20
καλα και εγω 9χρονη σχεση ειχα και αλλες 2 2χρονες αλλα περασα μια φαση και δεν ηθελα δεσμευσεις και πιστευω ακομα δεν θελω
αρα εχεις ζησει σχεσεις ετσι;δεν ειναι κατι που το εχεις στερηθει

eva12
04-11-2012, 23:29
εχω ζησει αλλα θελω να ξαναζησω ομως η φοβια μου για δεσμευση με εμποδιζει,την οποια κ δεν ειχα αντιληφθει μεχρι που μου την εντοπισε η γιατρος που παω!!εγω δικαιολογουσα τον εαυτο μου λεγοντας πως ο ενας εχει το ενα στραβο ο αλλος το αλλο,ενω ουσιαστικα εγω ειμαι η "στραβη" της υποθεσης!!!αλλα στη φαση που ειμαι τωρα μου φαινεται απιθανο να αρχισω κατι απο την αρχη...μου φαινεται βουνο πραγματικα!!να γνωρισω καποιον,να μου αρεσει σε ολα,να μου κανει το κλικ,να με μαθει,να τον μαθω και ολα αυτα τα ωραια!!ασε που λογο του προβληματος μου (ελαφρια καταθλιψη-αγοραφοβια-κρισεις πανικου) δεν ειμαι κ το ιδανικο ταιρι γτ πως θα εξηγησω σε ενα φυσιολογικο ανθρωπο που θα γνωρισω οτι με τρομαζει μεχρι θανατου να παω για εναν απλο καφε η για φαγητο???ξερεις απλα καθημερινα πραγματα!!!

ΝεοΞεκινημα
04-11-2012, 23:40
ενταξει δεν ειναι ολοι φυσιολογικοι. μην σου πω κανενας δεν ειναι φυσιολογικος ολοι εχουν θεματα. και τι εαν δυσκολευεσαι να βγεις για εναν καφε η φαγητο εαν βρεις καποιον που σε καταλαβαινει μπορειται να κανετε αλλα πραγματα που δεν σε φοβιζουν

και μην εισαι τοσο σιγουρη για αυτα που σου ειπε ο γιατρος. απο ψυχολογους δεν ξερω αλλα σε αλλα θεματα υγειας που εχουν τυχει στους δικους μου και εχω τρεξει εγω ο καθενας ,πραγματικα, λεει το κοντο και το μακρι του. πηγαινε και σε δευτερον και τριτο εαν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα

απο οτι καταλαβα εχεις μια φοβια να βρισκεσαι σε χωρο που ειναι πολλα ατομα και μπορει να μην δεσμευεσαι γιατι δεν θελεις να δεσμευτεις να βγαινεις γιατι θα πρεπει να αντιμετωπιζεις την φοβια σου

η φοβια σου σε αποτρεπει να δεσμευτεις

eva12
04-11-2012, 23:52
η φοβια μου με αποτρεπει αλλα το θεμα ειναι πως ξεπερνιεται!!!!απο γιατρους αλλο τιποτα...επειδη ολα αυτα μου βγαινανε σε ψυχοσωματικα προβληματα τουσ γυρισα ολουσ!!!!καρδιολογους (για πονουσ στο στηθος,κατα φαντασιαν εφραγμα),παθολογους(μουδια ματα,πονοι σε κοιλια,στομαχι κ γενικα παντου),ενδοκρινολογο(δε μπορουσα να καταπιω αρα θεωρηασα οτι κατι εχει πρηστει εσωτερικα-θυρεοειδης),ωρυλα(ειχα ζαλαδεσ κ μου ειπε οτι μαλλον ειναι λαβυρινος αλλα ειμαι σιγουρη τωρα οτι ηταν ιδεα μου),γαστρενετερολογους(στ μαχι-το μονιμο προβλημα) και η λιστ συνεχιζετσι!!και μαντεψε...ημουνα περδικι,υγιεστατη αλλα ολοι κατεληγαν στο ιδιο!!ΑΓΧΟΣ!!ακομα δε καταλαβαινω πως το αγχος τα δημιουργει ολα αυτα!!οποτε κατεληξα στην ψυχιατρο μετα την τρομερη κριση που ειχα το καλοκαιρι..και δεν ηταν ευκολα να αποδεχτω οτι εχω κατι ψυχολογικο...σκεφτασαι οτι αυτα ποτε δε θα συμβουν σε εσενα!!αλλα ειμαι αρκετα καλυτερα,χωρισ φαρμακα κ ευτυχως κ η γιατρος που παω ειναι κατα γιατι θεωρει οτι καταστελουν τη δουλεια που κανουμε στην ψυχοθεραπεια!!προσπαθω να βγαινω εστω 2-3 φορες την εβδομαδα για καφε,να ηρεμω οταν φρικαρω που ειμαι εκτος ρουτινας αλλα εχω δρομο για να ξαναγινω το ατομο που ημουνα!!καμια φορα σκεφτομαι πως ημουν πριν ενα χρονο κ ειναι λες κ τα περναει ολα αυτα καποιος αλλος,οχι εγω!!
εσυ εισαι καλα δηλαδη??δεν εχεις κατι??

eva12
04-11-2012, 23:57
παθολογους(μουδιασματα,πον οι σε κοιλια,στομαχι κ γενικα παντου),ενδοκρινολογο(δε μπορουσα να καταπιω αρα θεωρηασα οτι κατι εχει πρηστει εσωτερικα-θυρεοειδης),ωρυλα(ειχα ζαλαδεσ κ μου ειπε οτι μαλλον ειναι λαβυρινος αλλα ειμαι σιγουρη τωρα οτι ηταν ιδεα μου),γαστρενετερολογους(στ μαχι-το μονιμο προβλημα) και η λιστ συνεχιζετσι!!και μαντεψε...ημουνα περδικι,υγιεστατη αλλα ολοι κατεληγαν στο ιδιο!!ΑΓΧΟΣ!!ακομα δε καταλαβαινω πως το αγχος τα δημιουργει ολα αυτα!!οποτε κατεληξα στην ψυχιατρο μετα την τρομερη κριση που ειχα το καλοκαιρι..και δεν ηταν ευκολα να αποδεχτω οτι εχω κατι ψυχολογικο...σκεφτασαι οτι αυτα ποτε δε θα συμβουν σε εσενα!!αλλα ειμαι αρκετα καλυτερα,χωρισ φαρμακα κ ευτυχως κ η γιατρος που παω ειναι κατα γιατι θεωρει οτι καταστελουν τη δουλεια που κανουμε στην ψυχοθεραπεια!!προσπαθω να βγαινω εστω 2-3 φορες την εβδομαδα για καφε,να ηρεμω οταν φρικαρω που ειμαι εκτος ρουτινας αλλα εχω δρομο για να ξαναγινω το ατομο που ημουνα!!καμια φορα σκεφτομαι πως ημουν πριν ενα χρονο κ ειναι λες κ τα περναει ολα αυτα καποιος αλλος,οχι εγω!!

eva12
04-11-2012, 23:58
παθολογους(μουδιασματα,πον οι σε κοιλια,στομαχι κ γενικα παντου),ενδοκρινολογο(δε μπορουσα να καταπιω αρα θεωρηασα οτι κατι εχει πρηστει εσωτερικα-θυρεοειδης),ωρυλα(ειχα ζαλαδεσ κ μου ειπε οτι μαλλον ειναι λαβυρινος αλλα ειμαι σιγουρη τωρα οτι ηταν ιδεα μου),γαστρενετερολογους(στ μαχι-το μονιμο προβλημα) και η λιστ συνεχιζετσι!!και μαντεψε...ημουνα περδικι,υγιεστατη αλλα ολοι κατεληγαν στο ιδιο!!ΑΓΧΟΣ!!ακομα δε καταλαβαινω πως το αγχος τα δημιουργει ολα αυτα!!οποτε κατεληξα στην ψυχιατρο μετα την τρομερη κριση που ειχα το καλοκαιρι..και δεν ηταν ευκολα να αποδεχτω οτι εχω κατι ψυχολογικο...σκεφτασαι οτι αυτα ποτε δε θα συμβουν σε εσενα!!αλλα ειμαι αρκετα καλυτερα,χωρισ φαρμακα κ ευτυχως κ η γιατρος που παω ειναι κατα γιατι θεωρει οτι καταστελουν τη δουλεια που κανουμε στην ψυχοθεραπεια!!προσπαθω να βγαινω εστω 2-3 φορες την εβδομαδα για καφε,να ηρεμω οταν φρικαρω που ειμαι εκτος ρουτινας αλλα εχω δρομο για να ξαναγινω το ατομο που ημουνα!!καμια φορα σκεφτομαι πως ημουν πριν ενα χρονο κ ειναι λες κ τα περναει ολα αυτα καποιος αλλος,οχι εγω!!

panicgirl
05-11-2012, 00:12
Eva ακριβώς το ίδιο έχω και εγώ....Δεν φοβάσαι την δέσμευση,τον εαυτό σου φοβάσαι,και να μην ξαναπάθεις κρίσεις.
Και εγώ τώρα δεν είμαι σε κάποια σχέση αλλά από τα 17-29 μου είχα συνεχομενα σχέσεις.
Οι κρίσεις έρχονται στην ζωή μας,για κάποιο λόγο.Κοίταξε την Eva λοιπόν.Και μόνο αυτή.
Ο ψυχίατρος σου έδωσε κάποια αγωγή?Όπως και να έχει πρώτα κοιτάμε τον εαυτό μας που προφανώς τον έχουμε αμελήσει και δεν τον ακούγαμε τόσο καιρό.Δυστυχώς θέλει πολύ προσπάθεια για να βγείς από αυτό και να το θες πραγματικά.Να θες να νιώσεις ελεύθερη.Και εγώ φοβάμαι,τρέμω,βγαίνω έξω και σκέφτομαι ότι ναι μπορεί να έχω κρίση πανικού εκεί που θα πάω.Αλλά δειλά δειλά κάνω πολύ μικρά βηματάκια μιάς και εγώ το έχω φρέσκο το ζήτημα.3-4 μήνες.Συνειδητοποίησα πως και παλιότερα είχα 1-2 μικρό κρισούλες αλλά νόμιζα πως ήταν τάση λιποθυμίας.Εξελίχθηκε σε αγχώδη διαταραχή με αγοραφοβία και κρίσεις πανικού.Κρίση δεν έχω πάθει εδώ και 2 μήνες,αλλά εδώ και 40 μέρες παίρνω αγωγή.Με φάρμακα ή χωρίς πρέπει πάντοτε να προσπαθούμε να αδράξουμε τις ζωές μας.

ΝεοΞεκινημα
05-11-2012, 00:14
ρε συ ΕΥΑ δεν απαντας και στον αλλον που εχει φοβο με εφραγμα-εγκεφαλικο μιας και τα ξεπερασες αυτα..

αυτες τις φοβιες πως τις ξεπερασες;

eva12
05-11-2012, 00:27
μολις πηγαινα στο γιατρο κ μου ελεγε πως ημουν καλα το ξεπερναγα!!!επισης οταν με πιανει,προσπαθω να απασχολησω το μυαλο μου με κατι αλλο η σκεφτομαι κατι η καποιον που με χαροποιει κ ως δια μαγειας περναει!!!μεγαλη η δυναμη του μυαλου..ικανη για τα καλυτερα η τα χειροτερα!!!αλλα πρεπει να θες....

eva12
05-11-2012, 00:34
panic girl κ εμενα προσφατο ειναι,απο τον ιουνιο!!αλλα ευτυχως η γιατρος που παω ειναι κατα των φαρμακων γιατι θεωρει πως καταστελλουν την δουλεια της ψυχοθεραπειας κ εγω βεβαια η ιδια ειμαι κατα,λογω προσωπικης εμπειριας που εζησα σαν παιδι στο σπιτι μου,απο συγγενικο μου προσωπο κ ειδα ποσο χαλια σε κανουν τα ψυχοφαρμακα!!!ετσι δεν παιρνω αγωγη κ πολυ χαιρομαι γι αυτο!!!κι εγω κανω μικρα βιματα,πιεζω τον εαυτο μου να βγαινω για καφε 2 φορες την εβδομαδα,να περπαταω βολτα με τα σκυλια μου κ γενικα να ανακτησω σταδιακα οτι εκανα κ παλια!!θελει δουλεια,κοπο,υπομονη αλλα θα τα καταφερουμε!!ενα βημα τη φορα...αλλα να χερες ποσο χαιρομαι οταν τα καταφερνω!!!χαζο αν σκεφτεις οτι πριν ενα χρονο ημουν απολυτα φυσιλογικη!!ενταξει ειχα μικροπροβληματα στις σχεσεις μου αλλα τουλαχιστον ημουν λειτουργικη στην καθημερινοτητα μου!!!!αλλα μετα σκεφτομαι πως ημουν 3 μηνες πριν κ βλεπω ποση βελτιωση εχω κανει οποτε παιρνω θαρρος κ κουραγιο!!!

panicgirl
05-11-2012, 00:48
Μπράβο σου Eva μου,και εγώ κατά των φαρμάκων είμαι,άσχετα που αναγκάστηκα να τα πάρω.Δυστυχώς,εγώ είχα πολύ δυνατές κρίσεις με διάρροια,με τάσεις λιποθυμίας και αποπροσωποίηση,ακόμη και δέκατα.Και δυστυχώς μία την έπαθα εν ώρα οδήγησης και από τότε σοκαρίστηκα άσχημα.Κάνω και ψυχοθεραπεία.Και εγώ προσπαθώ να βγαίνω καθημερινά και να κάνω πράγματα,απλά νιώθω πως όλο αυτό είναι μία κλεψύδρα και κάποια στιγμή θα τελειώσουν οι ευκαιρίες και θα ξανακυλήσω με τις κρίσεις.:(

eva12
05-11-2012, 00:56
οχι μη το σκεφτεσαι αυτο!!!εγω ειχα κυριως θεμα με το στομαχι αλλα σοβαρο θεμα!!φαντασου οτι εφτασα στο σημειονα κανω κ γαστροσκοπηση θεωροντας πως κατι εχω γιατι δεν γινεται να μην μπορει το στομαχι μου να δεχτει τροφη κ να ποναει συνεχεια(δεν εκανα ποτε εμετο απλα κ μονο στην ιδεα να φαω αναγουλιαζα κ οταν καποια στιγμη ηρεμουσα κ πεθαινα απο την πεινα,ετρωγα κ ξανα τα ιδια!!σκεψου οτι σχεδον για 2 μινεσ επαιρνα αντιεμετικα καθημερινα για να μην κανω εμετο,με το που ξυπναγα χαπακι,στο γραφειο χαπακι,μονο σπιτι μου ηρεμουσα).κ εχω περασει κ απο ζαλαδεσ,να νομιζω πως θα λιποθυμησω,να μου κοβεται η ανασα,δυσπνοια κ γενικα ολα αυτα τα ωραια ψυχοσωματικα!!!!!αλλα δε το βαζω κατω,οταν παει ναμε πιασει παιρνω βαθιες ανασες,σκεφτομαι ωραια πραγματα,βαζω ακουστικα απο το κινητο κ ακουω μουσικη,παντως κανω κατι για να ξεχαστω!!ειπες εν ωρα οδηγησης...ξερεις ποσο σημαντικο ειναι που οδηγεις κ δε το αφησες απο φοβια??γιατι εγω το αφησα...οποτε δες το θετικα!!!!τι ακριβως εχεις εσυ?τα φαρμακα σε εχουν βοηθησει?

panicgirl
05-11-2012, 01:29
Ναι βλέπω κάποια αλλαγή με τα φάρμακα.Αλλά ο φόβος-φόβος.Εσύ έπαιρνες αντιεμετικα εγώ emodium!!!Δυστυχώς,εγώ είχα φτάσει σε σημείο να μην μπορώ να κρατηθώ,και ευτυχώς αυτό μου συνέβη σπίτι.Απίστευτους πόνους στο έντερο.Σουβλιες.Όσο για το στομάχι άστο.Εμετό και πάλι εμετό από την στεναχώρια.Τώρα τρώω λίγο,αλλά έχει κλείσει το στομάχι μου και με το ζόρι τρώω.Έχω κόψει τα πάντα από βλακείες,ούτε junk food,ούτε γλυκά,ούτε ζάχαρη.Διάρροιες είχα μέχρι και το Οκτώβρη.
Δυστυχώς εμένα εκτός από αγχώδη διαταραχή,με κυνήγησε ή μάλλον με κυνηγάει λίγο και η κατάθλιψη.Αντικαταθλιπτικ παίρνω μόνο,τα αγχολυτικά τα έκοψα.
Μην φανταστείς πως κάνω τρελές αποστάσεις με το αμάξι.Δεκάλεπτα και τέταρτα το πολύ σε απόσταση από το σπίτι,αλλιώς με συνοδηγό πάω παντού!
Έχω πολλές διακυμάνσεις στην διάθεση,την μια μέρα είμαι καλά,την άλλη όχι τόσο.Προσπαθώ πολύ να κάνω δουλειά με τον εαυτό μου.Άλλες φορές μου την δίνει και λέω δεν γα@@@ται θα το κάνω.Όπως εχτές που μπήκα σε λεωφορείο και σήμερα που πήγα σε ένα καφέ με κάποιους φίλους,αλλά οδήγησα μόνη μου μέχρι εκεί,πάρκαρα μακρυά επίτηδες για να περπατήσω μέσα σε κόσμο.Όμως,φοβάμαι να αναγνωρίσω τις επιτυχιες μου,ξέρω πως μπορεί να το ξαναπάθω.
Ναι είναι τρομερό το πως είμασταν φυσιολογικοί και πόσο χρειάζεται να προσπαθήσουμε τώρα.Όλα πια έχουν διαφορετική γεύση και οσμή,αλλά προσπαθώ να χαίρομαι τις μικρές ώρες μου μακρυά από το φόβο,τον πανικό και το άγχος.Ναι με πονάει πολύ,με πονάει που κάθε πρωί που σηκώνομαι φοβάμαι,ποτ νιώθω πως δεν έχει γυρισμό,αλλά προσπαθώ,προσπαθώ για εμένα,με πιέζω με σπρώχνω,με κλωτσαω,πέφτω και ξανασηκωνομαι και πάλι τα ίδια.

John11
05-11-2012, 01:41
Ε δεν ειναι τοσο απλο!!!ξερεις τι ειναι να θες να κανεισ μια φυσκιολογικη σχεση κ να ζησεις ολα τα ωραια κ τα κακα βεβαια που εχει μια σχεση κ να μην μπορεις??να γνωριζεις φυσιολογικους κ εναδιαφεροντες ανθρωπους που σε νοιαζονται κ θελουν να ειναι μαζι σου κ να κανεις τα παντα(τα παντα ομως) για να τους διωξεις απο κοντα σου???και μετα να μενεις μονη κ να λες παλι θαλασσα τα εκανα,τι σκτα τρεχει με εμενα??Εύα, έχεις σκεφτεί ποτέ ότι αυτά που νομίζεις ότι είναι έτσι, στην ουσία μπορεί να μην είναι έτσι; Π.χ. όταν πρωτοείχα προβλήματα σαν και εσένα, έριξα το "φταίξιμο" σε μένα. Τελικά, αρκετά χρόνια μετά, διαπίστωσα ότι μερικά άτομα που νόμιζα ότι ήταν Α τελικά ήταν Β. Και αυτός ήταν ο λόγος που "δυσανασχετούσα" εσωτερικά να κάνω πράγματα, ακριβώς όπως τα περιγράφεις για τον εαυτό σου. Έβγαινε αυτόματα αυτό. Όμως τώρα έχω την εξήγηση.
Π.χ. λες "να γνωριζεις φυσιολογικους κ εναδιαφεροντες ανθρωπους που σε νοιαζονται κ θελουν να ειναι μαζι σου κ να κανεις τα παντα...". Αυτές οι δύο κουβέντες, είναι σημαντικές. Μπορείς να εξετάσεις πάρα πολύ προσεκτικά αν ισχύουν αυτά για κάθε άτομο στο οποίο αναφέρονται;

eva12
05-11-2012, 09:18
Εύα, έχεις σκεφτεί ποτέ ότι αυτά που νομίζεις ότι είναι έτσι, στην ουσία μπορεί να μην είναι έτσι; Π.χ. όταν πρωτοείχα προβλήματα σαν και εσένα, έριξα το "φταίξιμο" σε μένα. Τελικά, αρκετά χρόνια μετά, διαπίστωσα ότι μερικά άτομα που νόμιζα ότι ήταν Α τελικά ήταν Β. Και αυτός ήταν ο λόγος που "δυσανασχετούσα" εσωτερικά να κάνω πράγματα, ακριβώς όπως τα περιγράφεις για τον εαυτό σου. Έβγαινε αυτόματα αυτό. Όμως τώρα έχω την εξήγηση.
Π.χ. λες "να γνωριζεις φυσιολογικους κ εναδιαφεροντες ανθρωπους που σε νοιαζονται κ θελουν να ειναι μαζι σου κ να κανεις τα παντα...". Αυτές οι δύο κουβέντες, είναι σημαντικές. Μπορείς να εξετάσεις πάρα πολύ προσεκτικά αν ισχύουν αυτά για κάθε άτομο στο οποίο αναφέρονται;

καλημερα john11!!καταρχας εννοειται οτι πρωτα εριχνα το "φταιξιμο" σε ολους τους αλλους εκτος απο μενα!!κλασσικη περιπτωση!!μεσω της ψυχοθεραπειας εντοπισα οτι η δικη μου φοβια διωχνει τους αλλους!!ποσα να αντεξει καποιος ανθρωπος,οσο και να νοιαζεται?κ οταν λεω φυσιολογικος,εννοω ενας ανθρωπος που δεν τον κατακλιζουν οι φοβιες του,αλλα τις υπερνικα προχωρα!!πχ στη δουλεια μου δεν ειχα ποτε τετοια θεματα,διεκδικω,ειμαι δυναμικη κ φροντιζω να γινομαι απαραιτητη!!οι συναδελφοι μου,οι διευθυντες μου εχουν να λενε τα καλυτερα!!!στις σχεσεις μου παλι...ενα δραμα!!μαλλον μου αρεσει να ζω στο δραμα,περιπλοκες σχεσεις,ακαταλληλοι αντρες που κουβαλανε τα δικα τους κ εγω πρεπει να τους "φτιαξω"!!αμα βρεθει κανενας νορμαλ,δεν μου κανει για διαφορους λογους,τον απορριπτω γτ μαλλον δεν ξερω πως να συμπεριφερθω εγω σωστα η αν θα ειμαι αρκετα καλη να τον κρατησω η ενδιαφερουσα κοπελα...κ γενικα ειμαι ατομο με αρκετη αυτοπεποιθηση αλλα στις σχεσεις αυτη εξαφανιζεται!!!κ σαφως εχω γνωρισει κ ατομα που δεν καναεν για μενα κ ενδεχομενψς δεν εκανα κ εγω για αυτους!!!

eva12
05-11-2012, 09:26
Ναι βλέπω κάποια αλλαγή με τα φάρμακα.Αλλά ο φόβος-φόβος.Εσύ έπαιρνες αντιεμετικα εγώ emodium!!!Δυστυχώς,εγώ είχα φτάσει σε σημείο να μην μπορώ να κρατηθώ,και ευτυχώς αυτό μου συνέβη σπίτι.Απίστευτους πόνους στο έντερο.Σουβλιες.Όσο για το στομάχι άστο.Εμετό και πάλι εμετό από την στεναχώρια.Τώρα τρώω λίγο,αλλά έχει κλείσει το στομάχι μου και με το ζόρι τρώω.Έχω κόψει τα πάντα από βλακείες,ούτε junk food,ούτε γλυκά,ούτε ζάχαρη.Διάρροιες είχα μέχρι και το Οκτώβρη.
Δυστυχώς εμένα εκτός από αγχώδη διαταραχή,με κυνήγησε ή μάλλον με κυνηγάει λίγο και η κατάθλιψη.Αντικαταθλιπτικ παίρνω μόνο,τα αγχολυτικά τα έκοψα.
Μην φανταστείς πως κάνω τρελές αποστάσεις με το αμάξι.Δεκάλεπτα και τέταρτα το πολύ σε απόσταση από το σπίτι,αλλιώς με συνοδηγό πάω παντού!
Έχω πολλές διακυμάνσεις στην διάθεση,την μια μέρα είμαι καλά,την άλλη όχι τόσο.Προσπαθώ πολύ να κάνω δουλειά με τον εαυτό μου.Άλλες φορές μου την δίνει και λέω δεν γα@@@ται θα το κάνω.Όπως εχτές που μπήκα σε λεωφορείο και σήμερα που πήγα σε ένα καφέ με κάποιους φίλους,αλλά οδήγησα μόνη μου μέχρι εκεί,πάρκαρα μακρυά επίτηδες για να περπατήσω μέσα σε κόσμο.Όμως,φοβάμαι να αναγνωρίσω τις επιτυχιες μου,ξέρω πως μπορεί να το ξαναπάθω.
Ναι είναι τρομερό το πως είμασταν φυσιολογικοί και πόσο χρειάζεται να προσπαθήσουμε τώρα.Όλα πια έχουν διαφορετική γεύση και οσμή,αλλά προσπαθώ να χαίρομαι τις μικρές ώρες μου μακρυά από το φόβο,τον πανικό και το άγχος.Ναι με πονάει πολύ,με πονάει που κάθε πρωί που σηκώνομαι φοβάμαι,ποτ νιώθω πως δεν έχει γυρισμό,αλλά προσπαθώ,προσπαθώ για εμένα,με πιέζω με σπρώχνω,με κλωτσαω,πέφτω και ξανασηκωνομαι και πάλι τα ίδια.

καλημερα panic girl!!ΣΕ ΝΙΩΘΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!αλλα εστω κ το δεκαλεπτο που οδηγεις ειναι κατι!!κ να αναγνωριζεις στον εαυτο σου ολα αυτα σαν επιτυχιες!!!γιατι ΕΙΝΑΙ!!κ εγω καμια φορα λεω ελεοσ ρε ευα,χαιρεσαι γτ καταφερες να πας για κφε 2 ωρες??αλλα μετα λεωναι,αφου δεν ειμαι καλα κ το καταφερα μπραβο μου!!!!θελει πολυ προσπαθεια κ οσο για την καταθλιψη που λες οτι σε κυνηγαει,κ μενε κυνηγαει αλλα δεν τηνα φηνω να με πιασει!!!εμενα με διεγνωσε σχεδον τα ιδια με σενα,ελφρια καταθλιψη αφου εκλαγια συνεχως κ τασεις αγοραφοβιας κ πανικου!!εχω να μπω σε μεσα μαζικης μεταφορας κανα 6μηνο...εγω που τα επαιρνα καθε μερα!!!αλλα οκ,θα το ξε[ερασω κ αυτο κ υπαρχουν παντα και τα ταξι!!οσο για τα γαστρεντερικ προβληματα που λες,ειχα κ εφω παρομοια...οχι τοσοο εντονα,αλλα ξερω τι παει να πει πονος στο εντερο...!!!!κι εγω προσπαθω να φτιαξω διατροφη αλλα μονο το τσιγαρο δεν μπορω να κοψω!!προς το παρον..αυτα για τωρα!!παω να φυγω για το γραφειο,μη με πιασει κ καμια κριση πανικου πως δε θα προλαβω να παω κ θα αργησω...χεχεχε!!το διακομωδο οπωσς καταλαβαινεις,γτ αν δεν βαλουμε κ το χιουμορ στη ζωη μας τοτε αστα!!!